PDA

Zobacz pełną wersję : sufit podwieszany



Strony : 1 [2]

agnieszkakusi
10-02-2010, 21:29
włąśnie znajomemu spadł taki sufit na głowę - zalał go sąsiad z góry :roll:

zbigmor
11-02-2010, 06:51
Jak by od sufitu podwieszanego miał by Ci się strop zawalić to sąsiadów z góry (lub śnieg z dachu) dawno już byś miał u siebie.

jakoxxs
11-02-2010, 10:58
jaka jest wysokość pom ile metrów jakie wymiary o ile można obniżyć sufit cojest nad tobą ilo poziomowy ma być sufit

skabo
11-02-2010, 17:26
Jak by od sufitu podwieszanego miał by Ci się strop zawalić to sąsiadów z góry (lub śnieg z dachu) dawno już byś miał u siebie.

nie boje się o strop tylko o mocowanie podwieszanego sufitu


Wysokość pomieszczenia to okolo 270 cm obniżamy o 15-20.
Wymiar pomieszczenia to 5x5 jednopoziomowy sufit

skabo
11-02-2010, 17:28
nad pokojem jest już strych

zbigmor
11-02-2010, 18:27
Jak by od sufitu podwieszanego miał by Ci się strop zawalić to sąsiadów z góry (lub śnieg z dachu) dawno już byś miał u siebie.

nie boje się o strop tylko o mocowanie podwieszanego sufitu


Wysokość pomieszczenia to okolo 270 cm obniżamy o 15-20.
Wymiar pomieszczenia to 5x5 jednopoziomowy sufit



Jeśli drewniane belki stropowe miałyby nie utrzymać wkrętów mocujących konstrukcję do sufitu to jednak bardziej bałbym się nośności samego stropu. Wkręt w zdrowej belce utrzyma się pewniej niż kołek szybkomocujący w betonie B20.

skabo
11-02-2010, 18:52
Ja nie mówię że nie masz racji i pewnie tym tropem bym poszedł pytam jednak o jakieś inne pomysły jakieś inne metody, może ktoś był gdzieś daleko i widział jakieś nowe rozwiązania .....

belki belkami są zdrowe ale nie wiem dokładnie czy pod warstwą farby jest belka czy tynk słoma itp... a do belki jeszcze hoho brakuje.
Jak nie będzie innej metody wykorzysta się belki ale puki co pytam o jakieś alternatywne rozwiązania

skabo
17-02-2010, 09:59
czyli kręcimy się do belek stropowych,

martadela
17-02-2010, 10:04
Są takie rozwiązania, nie wiem jak to się nazywa, rozciągają specjalną tkaninę. Jest tak napięta że tworzy jednolitą płaszczyznę.

skabo
17-02-2010, 10:07
podejrzewam ze takie rozwiązanie nie przewiduje zamocowania halogenów

tomclav
17-02-2010, 10:26
jak masz trzcinę obrzuconą tynkiem na suficie zrób odkrywkę i zobacz jak daleko jest do belek. Miałem podobny problem i jedyne sensowne rozwiązanie to długie fosfaty które sięgnęły belek.

Thomas_67
19-02-2010, 16:09
Sufity napinane DPS, wygladają bardzo dobrze i można mocować w nich oświetlenie (zaczepy oświetlenia w istniejącym suficie).
Sprawa jest dość droga, ale sam montaż to dosłownie kilka godzin i poza kurzem przy przykręcaniu profili przyściennych zero innego brudu.

antczak
21-02-2010, 21:48
Witam jestem nowy na tym forum a chcialbym zrobic sufit podwieszany jak na prowizorycznym zdjeciu,dodam ze calosc ma byc symetrycza a nie mam pojecia jak zrobic stelarz do tego,czy uzywac wieszakow jak tak to jakich i jakie profile.prosil bym o podsuniecie jakis pomyslow.z gory dziekuje

http://img522.imageshack.us/img522/6467/beztytuuvjy.jpg[/url]

ANSEXXX
22-02-2010, 08:10
http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/

antczak
22-02-2010, 15:36
no tak tylko to jest do zabudowy calego sufitu a ja chce zrobic cos jak gzyms, rampa

ANSEXXX
22-02-2010, 20:01
poszukaj w moich wczesniejszych postach

jachoma
17-05-2010, 18:03
Prosze bardzo!

http://img242.imageshack.us/img242/6505/rampa.th.jpg (http://img242.imageshack.us/my.php?image=rampa.jpg)
http://img168.imageshack.us/img168/5386/rampa1.th.jpg (http://img168.imageshack.us/my.php?image=rampa1.jpg)

Pomyśl czy zamiast świetlówek nie dać paska led, ma rownomierna poświate.

Na powyższym schemacie widać profil UD30 przymocowany do sufitu a pod nim jest drugi profil, który zdaje się "wisieć w powietrzu".
W jaki sposób przymocować go do sufitu? Zaraz nad nim jest ten pierwszy profil który trochę przeszkadza w zamontowaniu jakiś wieszaków.

Pzdr.
Maciek

markus132
25-05-2010, 18:06
Witam , to mój pierwszy post na tym forum (witam wszystkich serdecznie ) moje nurtujące pytanie co do sufitu podwieszanego ...
czy w kuchni 4x3m wystarczy stelaż jednopoziomowy , który będzie obniżany max 15cm oraz czy ktoś próbował zamiast płyt k-g powiesić panele pcv ? jak to wygląda , jak"rozrysować" stelaż ?!i czy w ogóle można spotkać 3metrowe sufitowe panele pcv lub coś w podobnego? z góry dziekuję

markus132
09-06-2010, 09:51
Witam , wiem że to kolejny temat o sufitach podwieszanych , jednak jako amator potrzebował bym dodatkowych fachowych porad dotyczących takiego sufitu, a mianowicie :
Mam do zrobienia kuchnie w starym budownictwie na wsi , wymiar kuchni 3x4m, chciałbym zerwać wszytko ze ścian( jakiś pseudo fachowiec ocieplił od wewnątrz ściany2-3cm i sufit ok 6cm cm styropianem :eek: )
i mam kilka pytań:
chcę zrobić sufit podwieszany jednopoziomowy, obniżony o kilka cm - na suficie jest 6cm styropianu nie chciałbym już go zrywać a jedynie wykuć dziury gdzie będą tylko przybite esy 125mm
profile przyścienne kołkowane kołkami 6kami co ok 50 cm
esy do sufitu ? tu nie wiem mam na stanie kołki/dyby stalowe Hilti 10siątki
rozstaw profili co 40-50cm podwieszane esami co 50cm?- jak to widzi fachowe oko będzie ok?
jako materiał sufitowy wstępnie zaplanowałem panele pcv mocowane na "zaczepy" które będą przykręcone do profilu na "pchełki" tyle tylko czy są dostępne pcv o dł 3m (sztukowanie raczej nie będzie ładnie wyglądać) czy ktoś się spotkał z takim sufitem czy może jako materiał użyć innego materiału(prócz standardowych K-G) oczywiście planuje na suficie halogeny i tu też zapytałbym o radę 6szt starczy? czy jest jakiś "wzór" na obliczenie ilości halogenów/mocy do powierzchni? czy dać na początku i na końcu w panelach jakieś wywietrzniki!?
Robotę będę wykonywał pierwszy raz nie musi być to ful wypas jedynie było ładnie dla oka i czysto także żadnych rarytasów nie planuję , jedynie trochę gładzi na ścianach , troszkę glazury plus ten sufit

markus132
13-06-2010, 17:49
panele pcv, styropian halogeny hmm nie za duzo wrazen.
Jeżeli chodzi o ten nieszczęsny styropian który dał "fachowiec" to można zerwać cały tyle tylko czy jest sens skoro już tam jest a można go zamaskować ?
a co z resztą moich pytanek ?
pozdRawiam

boszax
13-07-2010, 22:32
Mam zamiar wykonać sufit podwieszany krzyżowy- dwupoziomowy. I mam dwa pytanka
1. Czy łączniki krzyżowe służące do przyczepienia profili CD-CD należy przkręcać do profili głównych, czy nie?
2. Czy profile główne i nośne przykręca się w którymś miejscu do profila ściennego UD, czy może jednak wszystko ma pozostać swobodnie?

boszax
14-07-2010, 13:01
Dzięki za rozwianie wątpliwości, czytałem kilka poradników i w jednym wyraźnie było napisane żeby łączyć profile pchełkami. Natomiast w pozostałych nie było o tym słowa. A jest jakiś sposób na ustabilizowanie profili nośnych wsuwanych do UD? Zanim zacznę przykręcać g-k to mi się wszystko poprzestawia.

Euros
28-11-2010, 15:06
witam wszystkich jestem nowy wiec i pytania beda byc moze dla kogos smieszne jedank chcialbym w kuchni zrobic podwieszany sufit w ksztalcie literki L . Nigdy tego nie robilem a nawet sie nie interesowalem gdyz nie bylo takiej potrzeby wiec prosze o wyrozumialosc.

1. Jakich profili bede potrzebowal
2. na foto 1 i 2 co to za profile
3. ten profil szeroki oznaczony 1 jak zamocowac w nim chyba jeszcze jest ten profil waski. moze ktos wytlumaczy mi to łopatologicznie

tynkimaszynowe
28-11-2010, 16:17
1. Będziesz potrzebował:
- profile przyścienne UD30 (lub oznaczone UD27)
- ewentualnie profile CD60 (tzw. dekówki)
- z akcesorii drobnicowych no to kołki szybkiego montażu 6x40 bo mocowania profili przyściennych do ściany ( o ile nie masz juz wszystkich zamontowanych)
- blachowkręty (25 wystarczą)
- narożnik aluminiowy perforowany (postaraj się nie sztukować a montować pełne długości).

2. na foto
- 1 - jest to profil CD60 o ile dobrze widzę
- 2 - to profil UD30 (27), tzw. przyścienny

3. Nie bardzo rozumiem dlaczego kręcisz UD30 druga warstwę, no chyba ,że tworzysz sufit kombinowany i tego nie widzę :)

Twojego pytania nr 3 nie bardzo rozumiem, możesz jaśniej co gdzie w co chcesz zamontować ?

Euros
28-11-2010, 17:44
oDzieki za odp. Te fotki to z neta ja jeszcze nic nie robilem a na takim stekazu bym chcial sie zworowac. Tak jak pisales jest pod spodem druga warstwa UD30 bo docelowo na tym foto bedzie jeszcze jeden nizszy poziom sufitu. U mnie chcialbym normalnie jeden poziom.

W moim 3 pyt mialem namysli .... skoro jest to profil CD60 jak jest on mocowany bo na 1 i 2 foto widac ze z tego profila wychodzi gorą i dołem profil UD30 tak? jesli dobrze mi sie wydaje w jakiej kolejnosci sie to montuje. Wsuwa sie gore profila CD60 profil UD30 i kreci do sufitu? i potem do dolu?

Te poprzeczne krotkie profile to tez CD60. ?

jare32
28-11-2010, 20:06
oDzieki za odp. Te fotki to z neta ja jeszcze nic nie robilem a na takim stekazu bym chcial sie zworowac. Tak jak pisales jest pod spodem druga warstwa UD30 bo docelowo na tym foto bedzie jeszcze jeden nizszy poziom sufitu. U mnie chcialbym normalnie jeden poziom.

W moim 3 pyt mialem namysli .... skoro jest to profil CD60 jak jest on mocowany bo na 1 i 2 foto widac ze z tego profila wychodzi gorą i dołem profil UD30 tak? jesli dobrze mi sie wydaje w jakiej kolejnosci sie to montuje. Wsuwa sie gore profila CD60 profil UD30 i kreci do sufitu? i potem do dolu?

Te poprzeczne krotkie profile to tez CD60. ?

Witam...profile przyscienne UD 27 montuje sie wedle nazwy:) do sciany i w nie wsuwa sie profile CD60 a do nich juz bezposrednio plyte G-K

Euros
30-11-2010, 19:38
a powiedzcie mi prosze czy przyscienny moge krecic do sciany z regips/plaster miodu/ ? jesli moge to czym krecic?

jare32
02-12-2010, 11:15
a powiedzcie mi prosze czy przyscienny moge krecic do sciany z regips/plaster miodu/ ? jesli moge to czym krecic?

owszem jeśli jest taka potrzeba...na-trasuj sobie w otworach w tym profilu miejsca w tej ścianie z G-K i w te miejsca wkręć specjalne kolki do takich ścian( takie plastikowe szare z dużym gwintem) i potem przykręć ten profil wkrętami np 3x25 bądź 3x35

Euros
04-12-2010, 21:45
mam jeszcze pyt . Chcialbym obnizyc sufit ok 10-11cm jak mam to zrobic. zakladajac ze przyscienne powiesze ok 9cm od sufitu a cd60 ma 60mm szerokosci wiec bedzie juz krzywo ? jakich profili uzyc do obnizenia ok 10 -11cm nie wiem jak to zrobic

jare32
06-12-2010, 11:37
mam jeszcze pyt . Chcialbym obnizyc sufit ok 10-11cm jak mam to zrobic. zakladajac ze przyscienne powiesze ok 9cm od sufitu a cd60 ma 60mm szerokosci wiec bedzie juz krzywo ? jakich profili uzyc do obnizenia ok 10 -11cm nie wiem jak to zrobic

a wiesz nie chce mi sie juz odpowiadac, masz sporo filmow instruktazowych..poczytaj, poogladaj....nim znow zapytasz a jak pomalowac

Euros
06-12-2010, 22:42
filmow jaka podwiesic caly sufit jest w brud ale takich o sufitach "dekoracyjnych" bardzo malo i w sumie nie widac na nich nic cos z czym sie je. ale ok dzieki mimo wszystko za pomoc poszperam w necie jeszcze

Euros
19-12-2010, 17:53
sufit jak mowilem chce obnizyc ok 10-11 cm na gotowo wiec czy moge zrobic taki stelaz jak na rysunku ?
do sufitu cd60 do niego od spodu ud30 poskrecac co da mi ok 90mm ? moze uzyc jakiegos innego profilu aby obnizyc na taka wysokosc jaka chce? moze ktos ma foto stelazy jak powinien wygladac prawidlowo.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c782c9dd1fc96724.html

netbet
19-12-2010, 18:24
... jak znam życie to nikt nie odpowie...

..mi tez się nie che .... ręce opadają....ale obacz se ( jak to nie będzie za skomplikowane w porównaniu do googlania u nas w dzienniku.. właśnie "popełniłem elkę" )mi się zdarza czasem zapytac głupio o coś...ale chyba nie aż tak.

Euros
19-12-2010, 19:03
netbet jak sie znasz to pomoz a nie . nie wszyscy wszystko wiedza

netbet
20-12-2010, 19:33
..ja tam sie mało znam i malo wiem... empiryk jestem....:cool:

...za to dużo czytam wujka Googla i ciotkę FM.... i szczerze polecam znajomość.

Euros
02-02-2011, 15:42
Jeden sufit podwieszony ;] jesli chodzi o stelaze o prostych ksztaltach to juz przyswoilem jakas wiedze. Kolejne pyt jak wykonac luk z profila? Moze ktos ma fotki i moze mi podeslac jak to wyglada. Sufit ma byc w ksztalcie L z tym ze zamiast kąta 90' zeby bylo po delikatnym luku. Drugie pyt. wypelniamie dylatacji czym? jedni pisza akryl inni uniflot lub vario i sam nie wiem . Prosze jesli ktos dokopal sie w necie do fotki stelaza w ktorym jest luk i widac co i jak o namiary sam nie moge znalesc takowego.

Euros
03-02-2011, 18:54
FlashBack te nacinane U w necie znalazlem od 50 w gore. Masz moze jakies fotki przykladowe jak wyglada stelaz z takich profili. Jesli nie a potrafisz zrobic szybki szkic stelaza dla dowolnej fali o dowolnych wymiarach na pokaz bylbym Ci wdzieczny :>

Co na laczenia sciana - regips itd - akryl - vario - uniflot?

Euros
04-02-2011, 17:25
FlashBack a powiedz mi jeszzcze jedno. Dzis wiercilem w suficie otwory zeby zamocowac ud30 i po zaglebieniu sie ok 40-mm wiertlo wpada w pusta przestrzen .Kolki szyb. montazu nie dzialaja w takiej sytuacji bo wpadaja do srodka. Czego polecasz uzyc aby sie trzymalo.

Euros
04-02-2011, 19:46
tez uzywam kol. szyb montazu 6x40 ze scianami jest ok ladnie sie trzymaja. Pisalem o suficie czym zamocowac profil bo przy wwierceniu sie ok 40mm jest pusta przestrzen i taki kolek przy wbijaniu zamiast sie trzymac wpada do srodka . Jest to blok z wielkiej płyty gdzie strop nie jest z pelnej plyty tylko sa w suficie takie jakby puste przestrzenie w ksztalcie rury aby zmniejszyc ciezac.. mam nadzikeje ze wiesz o co mi choldzi
_______
OOOOO

mxel
07-06-2011, 17:42
witam, mam pare pytań odnośnie podwieszenia sufitu, chcę to zrobić pokoju 4,5 dł na 2,10 szeroki pytania :

- chcę podwiesić tylko o 4cm dokładniej wypoziomować, może to wisieć tylko na esach ??
- jaki powinien być rozstaw profili cd 60 ? może być co 60cm ?? stropy drewniane
- co najlepsze do spoinowania ?

z góry dzięki za pomoc

user_112233
16-08-2011, 07:46
Witam

Proszę o pomoc w ocenie ryzyka jakie może występować po zawieszeniu poniższego elementu (ciężkiego) nad barem.
Orientacyjna waga: około 60-70 kg. Niebawem zważę go dokładnie. Wykonany z płyt G-K.

Poniżej zdjęcia elementu.
https://skydrive.live.com/redir.aspx?cid=8e8d6c5264db8805&page=play&resid=8E8D6C5264DB8805!7749
Wkrótce dodatkowe zdjęcia jak wygląda wewnątrz konstrukcja elementu.
Pytania:
Czy te 9 haków wystarczy?
Jak najlepiej zamontować element na suficie, aby rozkład obciążenia był równy na wszystkich wieszakach?
Czy i jakie jest maksymalne obciążenie tych wieszaków i profili CD na których są zamontowane?
Proszę o pomoc. Nie chcę aby sufit stwarzał zagrożenie dla lokatorów.
Wszelkie uwagi mile widziane.

KashaG
19-08-2011, 22:40
Nie wiem co to za "fachowiec" robił" w ten sposób subit podwieszany. Dlaczego ten element nie był składany na suficie?

user_112233
20-08-2011, 09:35
Nie wiem co to za "fachowiec" robił" w ten sposób subit podwieszany. Dlaczego ten element nie był składany na suficie?

ad1. Fachowiec => Osobiście wykonałem ten element wg. własnego pomysłu itp.
ad2. Składanie takiego elementu na suficie byłoby bardzo (ale to bardzo) trudne i niewygodne. Poza tym chciałem zauważyć że element będzie zawieszony na suficie w odległości około 10-12 cm. praca w takiej szczelinie (nawet pomalowanie go , nie wspominając o montażu innych drobnych elementów byłaby koszmarem. Jeśli masz lepszy pomysł to bardzo chętnie zapoznam się z innymi rozwiązaniami, które może pomogą mi w przyszłości.
ad3. A co z meritum tematu? Masz jakieś konkretne odpowiedzi i porady czy tylko pustą i szyderczą krytykę?

KashaG
20-08-2011, 15:41
Przepraszam, jeśli zrozumiałeś moją wypowiedź jako szyderczą, bo absolutnie nie taką miałam intencję. Bardzo często spotykam się w pracy z różnymi rozwiązaniami, w których brakuje ważnych elementów, dlatego tak napisałam. Np. w tym przypadku to ty wykonałeś ten element i włożyłeś w to bardzo dużo pracy bez wcześniejszego sprawdzenia jakie rozwiązania w samej zabudowie trzeba zastosować, aby taki ciężar mógł się utrzymać i nie był zagrożeniem dla domowników. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w domu prawdziwego fachowca, który oceni sytuację na miejscu.

user_112233
20-08-2011, 20:01
Np. w tym przypadku to ty wykonałeś ten element i włożyłeś w to bardzo dużo pracy bez wcześniejszego sprawdzenia jakie rozwiązania w samej zabudowie trzeba zastosować, aby taki ciężar mógł się utrzymać i nie był zagrożeniem dla domowników.
I tu się nieco mylisz. Bardzo dobrze sprawdzałem temat, jednak ktoś zasiał we mnie nutkę niepewności i chcę tą niepewność rozwiać. Poza tym dobrze jest też znać opinie innych ludzi.


Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w domu prawdziwego fachowca, który oceni sytuację na miejscu.
Nie widzę takiej potrzeby. Jest wiele ludzi dobrej woli, skłonnych nieść pomoc innym (bezinteresownie), nawet online. Dla nich wielkie dzięki i miejmy nadzieję że kiedyś będę mógł się im odwdzięczyć.

PS. (konkretnie)
Twoja (kolejna już 2-ga) wypowiedź w dalszym ciągu nie wniosła nic do wątku. Jeśli chcesz sprzedać mi swoje usługi lub coś w tym stylu to dziękuje nie skorzystam.. Chcesz podzielić się swoją wiedzą i mi pomóc to będzie mi miło, jeśli nie to nie zabieraj głosu w w/w sprawach.

Pozdrawiam

KashaG
20-08-2011, 20:34
[QUOTE=PS. (konkretnie)
Twoja (kolejna już 2-ga) wypowiedź w dalszym ciągu nie wniosła nic do wątku. Jeśli chcesz sprzedać mi swoje usługi lub coś w tym stylu to dziękuje nie skorzystam.. Chcesz podzielić się swoją wiedzą i mi pomóc to będzie mi miło, jeśli nie to nie zabieraj głosu w w/w sprawach.

Pozdrawiam[/QUOTE]

Poradzenie się fachowca, kogoś z ekipy budowlanej, kto na co dzień zajmuje się wykonaniem i montażem podwieszanych sufitów to moim zadaniem bardzo konkrenta rada w takim przypadku i jestem pewna, że moja rada (oczywiście nie w twoim przypadku), ale w przypadku innych osób, które odwiedzą ten wątek, będzie jak najbardziej wnosząca i przydatna.

user_112233
20-08-2011, 21:23
Poradzenie się fachowca, kogoś z ekipy budowlanej, kto na co dzień zajmuje się wykonaniem i montażem podwieszanych sufitów to moim zadaniem bardzo konkrenta rada........

I właśnie próbuję to czynić na niniejszym forum, jednak bardzo skutecznie mi w tym przeszkadzasz. Bardzo wielu ludzi którzy się tu udzielają to prawdziwi fachowcy i to na ich feadback liczę.

Karol0991
03-09-2014, 14:02
Witam,
widzę, że dawno nikt nie podejmuję rozmowy. Mianowicie mam problem z decyzją czy w swoim mieszkaniu robić podwieszany sufit. Wysokość pomieszczeń na teraz ma 2,6 metra i gdy zamontuję podwieszany sufit o wysokości około 5-6 centymetrów będzie cyrkulacja powietrza?

Jatamen
03-09-2014, 17:40
Oczywiście tylko się delikatnie zmniejszy. Jeżeli się decydujesz na zmianę sufitu z powodu rys czy krzywizny zwłaszcza, to rób tylko podwieszany to będzie lotnisko.

soplica2
19-03-2016, 07:32
Witam forumowiczów zwracam się z prośbą o poradę odnośnie obniżenia sufitów jaki typ konstrukcji powinien być zastosowany aby był stabilny dodam iż ma być obniżony o 120 mm mocowany do stropu teriva jest to salon i kuchnia szczegóły bedzie widać na zdjęciu które zamieszczę jak on ma wyglądać.

350470

.:Paco:.
15-06-2016, 20:48
Witam

Mam pytanie apropo wykonania sufitu KG jako strop ostateczny pod dachem. Mianowicie architekt z konstruktorem pomyśleli, że skoro "niski strych" bedzie nieużytkowy to tam nie bedzie legarow ani podlogi i stelaz KG bylby zawieszony bezposrednio na wiezbie dachowej (nawet 2m długie druty w kalenicy). Czy to jest dobre rozwiazanie czy wiezba taka nie bedzie na tyle pracowac, aby ruszała stelazem i sufit popekal?

Czy nie lepiej legary i do tego stelaz (choc to dodatkowy koszt)...

Dach bedzie na pelnym deskowaniu i bedzie dachowka ceramiczna.

Pozdrawiam

Redakcja
02-09-2016, 15:30
Wszystko co warto wiedzieć o suficie podwieszanym - jak jest zbudowany, jakie są rodzaje stelaży do sufitów, jakie są odległości mocowania. Artykuł w formie filmu:

0_0y4s99r2

Więcej filmów poradnikowych - zobacz na murator.tv - Telewizja poradnikowa dla Was (http://muratordom.pl/filmy/)