PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki duży taras?



Gagata
12-03-2003, 09:57
Mnie się wydaje, że ZA DUŻY nigdy nie będzie. Muszą się tam pomieścić wszyscy goście, stół i krzesła i kwiaty w donicach.
A właśnie ustalamy ze stolarzem (nasz taras będzie drewniany)jego wielkość i jest jeszcze chwila na ewentualne zmiany. Acha - będzie zadaszony. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie - nie wszystko da się przewidzieć dopóki nie zacznie się użytkować. A wtedy juz jest za późno.....
Dodam jeszcze, że będzie to taras na który wychodzi się z kuchni (są już drzwi balkonowe, na razie prowadzą do nikąd), z tyłu domu, na wys. jakiegoś 1,5 metra nad ziemią (piwnica), a z tarasu po schodkach (drewnianych !) do ogrodu.

Gagata
12-03-2003, 10:20
Hej - wiosna idzie - taras stanie się lada dzień najważniejszym miejscem domu/ogrodu (jesli ktoś już mieszka...)!
Może w tym miejscu forum za wczesnie na takie kwestie??
Poczekam:smile:)

Bartt
12-03-2003, 10:23
Pomyśl o tarasie na poziomie gruntu. W razie dużej liczby gości zawsze można zagospodarować trawkę, bez utraty poczucia bycia razem

kgadzina
12-03-2003, 10:30
W tarasie wiele zależy od ukształtowania terenu, no i oczywiście od wyniesienia domu ponad teren. Ale niezależnie od tego taras powinien mieć MINIMUM 3 x 5 metrów. Tak, żeby mogły stanąć 2 stoły i ławki albo krzesła. A grill może stać poza tarasem.

Gagata
12-03-2003, 10:33
Mnie się wydaje, że ZA DUŻY nigdy nie będzie. Muszą się tam pomieścić wszyscy goście, stół i krzesła i kwiaty w donicach.
A właśnie ustalamy ze stolarzem (nasz taras będzie drewniany)jego wielkość i jest jeszcze chwila na ewentualne zmiany. Acha - będzie zadaszony. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie - nie wszystko da się przewidzieć dopóki nie zacznie się użytkować. A wtedy juz jest za późno.....
Dodam jeszcze, że będzie to taras na który wychodzi się z kuchni (są już drzwi balkonowe, na razie prowadzą do nikąd), z tyłu domu, na wys. jakiegoś 1,5 metra nad ziemią (piwnica), a z tarasu po schodkach (drewnianych !) do ogrodu.

Gagata
12-03-2003, 10:46
Bartt-czy Ty sugerujesz, żeby zrobić jakby drugi taras na poziomie ziemi? To jest może niezły pomysł...! Na jeden taras schodzi się z kuchni i z niego na drugi. To może śmiesznie brzmi, ale - podoba mi się! Wtedy już można jedynie położyc takie drewniane elementy, gotowe (gdzieś to widzaiałam - w OBI?), takie kwadraty z desek na malutkim podeściku. Ewentualnie może ten sam stolarz zrobi nam tę druga część - jakby samą podłogę, już wtedy nawet bez barierek i zadaszenia - w razie deszczu - wszyscy razem na tę część zadaszoną i dopiero będzie imprezka!
Pomysł chyba I klasa.
Kgadzina - na razie zaprojektowaliśmy 3,5 x 4,5 - to wychodzi prawie 16 m.kw. Widzę, że to w dolnych granicach - a ja myślałam, że to będzie wieeelki taras!
Nie no z tym dolnym poziomem to na prawde fajne. Zaraz to przemyslę i narysuję sobie. A może ten dół juz nie z drewna, tylko....?

kgadzina
12-03-2003, 10:57
Tylko angielski trawnik. Nawet nie myśl o niczym innym. :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: kgadzina dnia 2003-03-12 10:58 ]</font>

kgadzina
12-03-2003, 10:57
Tylko angielski trawnik. Nawet nie myśl o niczym innym. :smile:

Alanta
12-03-2003, 11:13
mój ma 3x7m jak na razie ten rozmiar sprawdza się świetnie

inwestor
12-03-2003, 11:13
Ja mam zaplanowany niewielki tarasik ok. 5x7m betonowy wyjście z salonu. Dałem w nim odrazu izolację termiczną bo może kiedyś z niego zrobię ogród zimowy. Planując wielkośc tarasu należy go nieco powiększyć i wziąść poprawkę na to że przy schodach (jakiś metr lub więcej) nie będzie można usadzać gości.
Pozdrawiam

kgadzina
12-03-2003, 11:16
Gagata - co to za defetyzm? Ten sam wątek jest w wymianie doświadczeń. Spróbuj przenieść niniejszy wątek właśnie tam.:smile:

agnes
12-03-2003, 11:28
Ja mam taras 4,5m na 5m czyli 22,5 m2 .Jest duży i prawie kwadratowy .Częściowo jest zadaszony więc deszczyk podczas imprezy nie stanowi problemu.Także można nie obawiać się o suszone pranie.Brać należy pod uwagę różę kierunków przy usytuowaniu domu.ja mam taras od strony południowej i zachodniej także od godzin przedpołudniowych do wieczora mam na nim słoneczko .jeśli chodzi o wiatry to taras mam między dwoma scianami domu.Na jednej ścianie jest wyjście z salonu a na drugiej z sypialni.Szukałam takiego projektu aby móc latem rano nie widząc nikogo,prosto z łóżka wyjść sobie na taras i chłonąć naturę :smile: ewentualnie z imprezy prosto do łóżka :wink: Nie każdy akceptuje takie rozwiązanie.Wielu ludzi boi się sypiać w takiej sypialni,ja wręcz przeciwnie bo gdy bandyci nocą włamią sie do domu od frontu ja ucieknę przez taras z sypialni unikając połamania nóg /inaczej niż wyskakując przez okno/ .
Jesli chodzi o wielkość,to wiadomo możliwie jak największy ale musi również byc dopasowany proporcjonalnie i kształtem do domu,bo jak będzie zbyt wielki w stosunku do domu -będzie to śmiesznie wyglądało.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: agnes dnia 2003-03-12 11:31 ]</font>

Gagata
12-03-2003, 11:45
Ano właśnie skopiowałam go tu, bo tam się nikt nie odezwał- doszłam do wniosku, że to u mu może będzie lepiej i zrobiła się bałaganik. Bo tam już się rozwinęła rozmówka w międzyczasie :smile:

Gagata
12-03-2003, 12:25
NO nie - mój to maleństwo :smile:.
Jeszcze muszę przemyśleć jego rozmiary - jutro spotkanie ze stolarzem.

Grzegorz63
12-03-2003, 12:54
Taras, jeżeli to tylko możliwe, powinien być na poziomie ogrodu, żeby podczas "dłuuugiego nocnego grilowania" co niektórzy goście nie pospadali ze schodów. I tylko mi nie mówcie, że "takich znajomych" w waszym środowisku nie ma! :wink:

ewusia
12-03-2003, 12:55
W którymś z czasopism ogrodniczych widziałam świetne rozwiązanie. Dotyczyło to tarasu posadowionego wysoko (piwnica)w małym ogrodzie a chodziło głównie o połączenie tarasu z ogrodem tak, aby można było "nie łamiąc nóg" (impreza :smile: )wyjść na trawę. Były trzy wersje. Ta najbliższa mojemu sercu to podniesiony teren ogrodu na zasadzie skarpy z tarasowym bardzo łagodnym zejściem, wkoło trochę pięknej zieleni i drewna (wykończenie stopni). Super. Jak chcesz to dzisiaj w domu poszukam a jutro Ci zeskanuje i podeslę.
Pozdrawiam

Gagata
12-03-2003, 12:57
Ewusia - bardzo proszę! Chętnie to zobaczę.

ewusia
12-03-2003, 13:13
OK, prześlę rano na priva.

Dyletant
12-03-2003, 13:47
A ja planuję ?tarasowerandę?. Będzie toto miało 8 metrów (szerokość domu) na ok. 4 i będzie od góry przykryte balkonem. Chciałbym zrobić to tak, by na zimę móc rzecz przekształcić w rodzaj zamkniętej werandy czy ogrodu zimowego (dzięki modułom z drewna i szkła, ?wpinanym? do podstawowej otwartej konstrukcji). Na razie jestem na etapie projektowania.
Mam tu tylko jeden problem - jak wykonac drewniany ?strop? nad tarasem, który będzie jednocześnie dużym balkonem dla pomieszczeń poddasza (sypialnia i pokój kąpielowy). Nie wiem, jak to zrobić, żeby nie przepuszczało mi wody). Może ktoś ma pomysł?

Gagata
12-03-2003, 13:53
Miałam podobny problem. Stolarz mi powiedział, że taka drewniana podłoga MUSI mieć odstępy między deskami ("ruchy" drewna przy zmianach wilgotności), tym samym więc nie może stanowić szczelnego dachu. ALe - ten balkon na górze (też mam taką sytuację) może być po prostu również zadaszony. I tyle. Np. tak samo jak dom. Będzie ładnie. I u mnie tak właśnie będzie.

Octavian
12-03-2003, 14:00
U mnie jest taras 4x4 czyli 16 m2.

agnes
12-03-2003, 14:03
On 2003-03-12 13:13, ewusia wrote:
OK, prześlę rano na priva.

Ja również bardzo bym o to prosiła,akurat usypuję skarpę wokół tarasu i byłoby to bardzo przydatne .Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Dyletant
12-03-2003, 14:15
Gagata - z tym zadaszeniem balkonotarasu na górze jest u mnie problem. Nie bardzo daje się to wpisać w bryłę budynku (+problemy konstrukcyjne), więc na górze planuję tylko markizę, a one nie będzie stanowiła wystarczającego zabezpieczenia przed deszczem i wszelką inną wodą.
Myślę o innym rozwiązaniu. Górny balkon pochylony (2 proc.) plus dodatkowo pod górnę warstwą desek folia, pod nią styro (pomiędzy belkami konstrukcyjnymi), jeszcze raz folia i od dołu znowu drewno. Tylko jakoś mi się to nie chce wyrysować.

Patos
12-03-2003, 20:55
Taras taki by się zmieściło 12 osób przy stole ( bo i zastawa jest na 12 osób), a gdy jest więcej towarzystwa, to przenosimy się na zieloną trawkę, wielkości tarasu to jeszcze jest kwestia wielkość domu, terenu i posiadanego towarzystwa.



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Patos dnia 2003-03-12 20:57 ]</font>

Filo
12-03-2003, 22:44
Witam,

Też planuję drewniany taras i mam kilka pytań do Gagaty:

1) Masz formalny projekt na taras, występowałaś o pozwolenie budowlane ?
2) Jakie drewno planuje wykorzystać Twój stolarz ?
3) Jak wyceniony został taras, jeśli można z podziałem na materiał i robociznę ?
4) Taras będzie posadowiony na plach drewnianych czy kolumnach betonowych ?

Do rozważań koncepcyjnych polecam:

http://www.decksusa.com
http://www.usadeck.com
http://www.decks.com

Pozdr, Filo.

Bartt
12-03-2003, 22:48
a nie myśleliście o podłożu z kamienia, lub kostki granitowej? dobrze komponują się z roślinnością i skalniakami

Filo
12-03-2003, 22:49
Witam,

Też planuję drewniany taras i mam kilka pytań do Gagaty:

1) Masz formalny projekt na taras, występowałaś o pozwolenie budowlane ?
2) Jakie drewno planuje wykorzystać Twój stolarz ?
3) Jak wyceniony został taras, jeśli można z podziałem na materiał i robociznę ?
4) Taras będzie posadowiony na plach drewnianych czy kolumnach betonowych ?

Do rozważań koncepcyjnych polecam:

http://www.decksusa.com
http://www.usadeck.com
http://www.decks.com

Pozdr, Filo.

manifest
12-03-2003, 23:03
Planuje taras 10x4 - 0,5 m nad terenem
z tego 5x4 chciałbym zadaszyc
konstrukcja drewniana, daszek z przezroczystej plyty
z markizami pod płyta daszku



On 2003-03-12 13:13, ewusia wrote:
OK, prześlę rano na priva.

EWUSIA !
Ja również bardzo bym o to prosił.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

ewusia
13-03-2003, 08:07
Gagata, mam problem z wysłaniem na Twoją pocztę, masz może inny adres? Spróbuje jeszcze za chwilę, może się coś "zatkało". Wszystkim pozostałym zainteresowanym wysłałam.Może wyślij do mnie e-mail a ja zwrotnie odeślę skany.
Pozdrawiam

Klaudia
13-03-2003, 08:12
Ja mam taras ok. 4,5 - 4 m . Ma on trzy cechy które powodują, że nie zamieniłabym go na żaden inny (nawet dużo większy):
1) ustawiony na stronie południowo - zachodniej (słońce przez cały dzień do zachodu)
2) Umieszczony w narożniku domu, osłonięty dwoma ścianami (jest przez to cichy, przytulny i osłonięty od wiatru - nawe w chłodniejsze ale słoneczne dni można wystawić buzię do słońca)
3) zadaszony w 3/4 powierzchni.
Pozdrawiam

mada
13-03-2003, 08:34
Ewusia! I ja też chciałabym to zdjęcie! Bardzo proszę.

mada
13-03-2003, 08:36
sorry, nie ma mojego maila, podaję [email protected]

Gagata
13-03-2003, 11:42
Filo-Twoje adresy www są nieocenione! To coś, czego szukałam - na prawdę ,mnóstwo inspiracji! Posiedzę nad tym w domu na spokojnie.

1) Masz formalny projekt na taras, występowałaś o pozwolenie budowlane ?

No cóż - formalnie to tego tarasu nie będzie. Tam gdzie mieszkam wszyscy robią co chcą - to ma swoje złe i dobre strony, rzecz jasna, ale... zawsze możesz nie brac ze mnie przykładu :lol:
Znajomi architekci powiedzieli mi, że jesli chodzi o taki drewniany taras za domem to mogę dac sobie spokój z pozwoleniami.
Tyle już słyszałam o kłodach rzucanych pod nogi przez różne urzędy, najprostsza rzecz staje się awykonalna a i ..... cena może wzrosnąć .... kiedy się zacznie nieopacznie pytać o pozwolenie...
A pies ich drapał !

2) Jakie drewno planuje wykorzystać Twój stolarz ?

Sosnę - powiedział, że "..w Polsce to tylko sosna".

3) Jak wyceniony został taras, jeśli można z podziałem na materiał i robociznę ?

No właśnie dzisiaj rozmawialiśmy! On chce ok 4.000 zł. Taras ma wstępnie mieć 3,5 x 4,5, ma też robić podbitkę pod zadaszenie w tej cenie. Słowem - ma postawić całą konstrukcję (sam kupuje drewno)na 6 słupach wymurowanych przez nas - w tej kwocie ok. połowy to materiał, ale jutro jestesmy umówieni na szczegółową rozmowę (czyt. negocjacje). A co myslicie o tej cenie?

4) Taras będzie posadowiony na plach drewnianych czy kolumnach betonowych ?
J/w - to taniej:smile:



_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Gagata dnia 2003-03-13 11:44 ]</font>

radex
13-03-2003, 11:58
Ja mam na parterze taras 45 m2 częściowo zadaszony i 15 m2 całkowicie zadaszony na piętrze. Po rozbudowie będę miał jeszcze ogród zimowy 25 m2 i jeszcze jeden taras 15 m2 niezadaszony na piętrze.

zosiek
22-05-2004, 00:40
Jakie duże tarasy macie na parterze (wychodząc z salonu) i jakiego kształtu? Jesteście z nich zadowoleni? Ja bym chciała duuuuuży taras. :D

pawcik7
22-05-2004, 01:35
Ja akurat mam 18 m2 i jestem zadowolony :-)

Jacekde
22-05-2004, 10:50
Macie zaokrąglone tarasy czy kanciate. I jak to się ma do wykończenia płytkami.

Joskul
22-05-2004, 12:42
30m kw, w projekcie był zaokrąglony, ale zmieniłam na prostokątny, właśnie ze względu na płytki.

Joskul
22-05-2004, 12:42
30m kw, w projekcie był zaokrąglony, ale zmieniłam na prostokątny, właśnie ze względu na płytki.

winjarek
22-05-2004, 14:45
Taras powinien być jak największy, nawet 50 m kw.

izat
22-05-2004, 15:26
mam zaprojektowane 3 tarasy, w sumie ich powierzchnia wynosi około 80m2
taras z jadalni ma być pogłebiony-- drewniany, podświetlany od dołu a
z salonu zadaszony prostokątny a drugi zaokrąglony-- wylewane, jeszcze nie wiem jak je wykończę

joogjan
22-05-2004, 15:27
Mam taras zbliżony wielkością do salonu.Prostokąt 6x4,5 m.Bardzo wygodny, już przetestowany.

Pawel P.
22-05-2004, 21:04
3,5m na 3,5m cały drewniany z przezroczystym zadaszeniem. Polecam!

zosiek
22-05-2004, 22:24
Z początku chcieliśmy prostokątny 2m/4m a z niego zejście na spory placyk półokrągły. Ale teraz stwierdziliśmy, że będą to dwa tarasy o takiej sobie wielkości i raczej zrobimy jeden prostokątny ale duży - jakieś 5m/6m. Przynajmniej będzie gdzie wypoczywać w większym gronie. :D

duduś
22-05-2004, 22:55
U nas będzie drewniany dł. jednej ściany( 7 m) na 4 m - niestety nad głową tylko rozwijana markiza

richie
23-05-2004, 21:46
Mamy taras o powierzchni 48,6 wydaje sie dużo, ale to powierzchnia w sam raz do tego by spełniała wymogi miejsca do letnich imprezek dla kilku osób + grill
richie

maxtor
24-05-2004, 21:15
A nasz ma ok.20m^[4,5 x 4,5],jest cały zadaszony i będzie wykonany z drewna bangkirai.Już nie możemy się doczekać kiedy będziemy na nim odpoczywać. :D :D :D Pozdrowienia.

ara
24-05-2004, 21:43
Odpowiedni do gabarytów domku - niewielki, zadaszony.
Na poranną kawkę w sam raz ! :P

zosiek
25-05-2004, 17:22
Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. :D Może ktoś jeszcze napisze?

Salamandra
25-05-2004, 17:27
Ja jeszcze nie mam tarasu ale jak będę robić to jak najmniejszy!!! Wolę przesiadywać na zielonej trawce a nie na betonie!!

Wojtek62
25-05-2004, 17:34
ja mam taras przy salonie z zaokrągleniami ok. 30m2 przy salonie i 20m2 przy kuchni, zwłaszcza ten prxy kuchni mnie cieszy bo usytuowany jest od wschodnio-południowej strony a zawsze mi sie marzyło sniadanko na dworze w promieniach wschodzącego słońca

Tomasz M.
25-05-2004, 17:41
3,5m na 3,5m cały drewniany z przezroczystym zadaszeniem. Polecam!
Paweł, a testowałeś już go latem? Nie jest za gorąco pod tym przezroczystym zadaszeniem? Pytam, bo sam się nad czymś podobnym zastanawiam i słyszałem, że przy ostrym słońcu trzeba dawać jakąś makizę albo coś, bo inaczej sauna, mimo że boki otwarte.

mocny
25-05-2004, 18:49
Wykombinowałem duży 35 m2 taras zdużymi 3*4 m schodami do ogrodu; działka 0,5 ha wygląda bajernie, wszyscy goście wolą wchodzic do domu przez taras a nie wejściem głównym,
pod spodem garaż na dwa samochody,
i to jest dla mnie optymalne rozwiązanie.
pozdrawiam

mik99
25-05-2004, 19:08
Postawiłem na taras zadaszony.
Projekt znalazłem i taki buduję o powierzchni 27m2.

polecam :wink:

ALF
25-05-2004, 19:50
W projekcie mam taras prostokątny 6,70mx 2,50 około 16,50m2

nurni
25-05-2004, 20:14
Według projektu 4,40 x 5,00 m.
Częściowo zadaszony okapami + markiza.
Taras na gruncie (kamień) + wcinka z drewna.

Pozdrawiam

Adam___
25-05-2004, 23:36
Wykombinowałem duży 35 m2 taras zdużymi 3*4 m schodami do ogrodu; działka 0,5 ha wygląda bajernie, wszyscy goście wolą wchodzic do domu przez taras a nie wejściem głównym,
pod spodem garaż na dwa samochody,
i to jest dla mnie optymalne rozwiązanie.
pozdrawiam

U mnie moze niema takiego duzego tarasu - jest 16 m2 zadaszony.
Ale i tak wszyscy wola wchodzic przez ten taras niz przez normalne drzwi
Wlasciwie wszyscy jak przyjada to zostawia bryke na podworku i wchodza przez taras.
No chyba ze ktos na piechotke jest to drzwiami wchodzi - ale to malo kto bo wszyscy goscie zmotowyzowani :)

Tomasz M pod dachem mamy zamontowane jakby markizy wlasnje roboty :)
Do konstrukcji przymocowany jest material ktory cgroni przed bezposrednim sloncem :)

Shadock
26-05-2004, 00:00
W projekcie prostokątny w całości zadaszony o pow. 25 m2

Piotrek P.
26-05-2004, 11:21
Chcieliśmy taki i mamy w projekcie taras 24m2, zadaszony i już wiem że będzie drewniany (bardzo fajny zrobił Paweł P.) Nie wiem jeszcze czy na poziomie gruntu, czy z małym stopniem. Szkoda tylko, że w tym roku nie zasiądę na nim.

Dyletant
26-05-2004, 11:39
Planuję prostokąt 4,5 x 8 metrów. Częściowo zadaszony.
Ktoś tu pisał o trawce - racja, ale co w deszcz? Po to jest zadaszony taras. Przyda się też, gdy słońce za bardzo przypieka.

Anika
26-05-2004, 11:55
Na pewno drewniany. Dwustopniowy: 3 x 7 m w wejściem z salonu i dwa stopnie wyżej 8 x 2 m z wejściem z jadalni. Na razie jest częściowo zadaszony dużymi okapami dachu, ale intensywnie myślę o większym zadaszeniu części przy salonie. Właśnie - Paweł P. jak się sprawuje to przezroczyste zadaszenie?

Pawel P.
26-05-2004, 15:27
Paweł, a testowałeś już go latem? Nie jest za gorąco pod tym przezroczystym zadaszeniem? Pytam, bo sam się nad czymś podobnym zastanawiam i słyszałem, że przy ostrym słońcu trzeba dawać jakąś makizę albo coś, bo inaczej sauna, mimo że boki otwarte.

Tak, testowałem go i rzeczywiście w pełnym słońcu (mam taras na płd.-zach.) było trochę zbyt gorąco :-? , ale znalazłem i na to rozwiązanie.
Otóż zainwestowałem w słomiane maty (dostępne w IKEA, Castorama i inne) i zamocowałem pomiędzy krokwiami. Normalnie są zrolowane -ale jak się robi zbyt upalnie - rozwijam je rozpraszając tym samym słońce. Działają naprawdę znakomicie! I nie są drogie.
Pozdrawiam!
P.S. Niedługo udostępnie kolejne fotki tarasu - już z barierkami :)

Pawel P.
26-05-2004, 15:36
Właśnie - Paweł P. jak się sprawuje to przezroczyste zadaszenie?
Sorry Anika - nie doczytałem - już odpisuje :oops:
Jest naprawdę fenomenalne - przepuszcza bez problemu słońce i chroni od deszczu. Co do nadmiernego słońca - patrz poprzedni post. :)
Jest tylko mały problemik - Ci z Was, którym wsyłałem fotki widzieli ten wielki świerk z boku - częściowo nawet pod daszkiem. Otóż problem w tym, że on strasznie brudzi daszek - igły, pyłki itd. Ale 3 dni temu - drabina w garść, szczotka na długim kiju, woda - i po sprawie. Jest jak nowy - i co najważniejsze wytrzymał ostanio STRASZNIE WIELKI grad :D
Specjalnie nawet to sfilmowałem - myślałem : "Jak się podziurawi to chociaż to nagram" :lol:
Pozdrawiam!

kroyena
04-06-2004, 12:29
Planuję drewniany na cała szerokość ściany 8m.
Docelowo przerobiny na pergolę.
Szeroki na około 4m. Belki pergoli chcę wykorzystać do dachu z pleksi oraz do podwieszenia ław huśtawek (bez konstrukcji stelaża do zawieszania).
Wyjdzie więc jakieć 32 m kw.

pirat
04-06-2004, 12:35
Tarasik na wysokosci salonu wymiary 3,5m x 6 m a z niego zejscie schodkami na trawkę. Pod tarasem schowek na duperele ogrodnicze.
- salon juz jest
- taraz juz jest
- schodków nie ma
- zamiast trawy zielsko

mario2
04-06-2004, 12:40
taras polecam jak najwiekszy. Mam 40 mkw wycinek kola, czesciowo zadaszony i jest ok. ta powierzchnia gwarantuje wygode

Ivonesca
04-06-2004, 13:54
Tak, testowałem go i rzeczywiście w pełnym słońcu (mam taras na płd.-zach.) było trochę zbyt gorąco :-? , ale znalazłem i na to rozwiązanie.
Otóż zainwestowałem w słomiane maty (dostępne w IKEA, Castorama i inne) i zamocowałem pomiędzy krokwiami. Normalnie są zrolowane -ale jak się robi zbyt upalnie - rozwijam je rozpraszając tym samym słońce. Działają naprawdę znakomicie! I nie są drogie.
Pozdrawiam!
P.S. Niedługo udostępnie kolejne fotki tarasu - już z barierkami :)

ja też bym chciała drewniany...i zainteesowało mnie to zadaszenie...czy gdzieś mogę zobaczyć fotki?
pozdrawiam

vector
04-06-2004, 13:59
42 m.kw. - kształt pogibany
Jeszcze nie korzystam bo jest w trakcie realizacji ale myślę, że będzie OK.

Marek

kroyena
04-06-2004, 14:21
Ivonesca
Niestety, tylko w planach, ale za to konkretnych. Mam zgodę min. Fin. :wink: na Z blaskiem. Tam zaprojektowano tarasik beton.
Na chwolę obecną mamy niewielką pergolę przed wejściem do naszego obecnego lokalu. Sam ci ja robiłem. Na słupach (słupkach :wink:) nosnych (patrz łata dachowa oheblowana) krata filigran, a po niej róże przeplotem na górę (z okazji zimnego maja właśnie rozkwotają :D ) na górze do łat poprzeczka, a tam deski na sztorc oheblowane. wszystko konserwnięte drewnochronem, ale mozna zweryfikować.
Najważniejsze te róże, bo o to chodzi, żeby przy + 40 jakie ostatnimi czasy nas dosięgały nie siedzieć w domu tylko na tarasie.
Wiec w planach jest konstrukcja przestronniejsza (ława/huśtawka z każedej strony lub z możliwością przewieszenia) masywniejsza m kw. + pergola + huśtawki z towarem (ława/huśtawka bedzie wisiała na konstrukcji, z tych okolic jestem gdzie drut aluminiowy z 5 zł z rybakiem robią, nie będe płacił za stelarz do zawieszania, jeno haki wkręcę).
Huśtawka\ława częściowo tapiserowanym meblem jest. Więc pergola spadek będzie miała, bo na stałe lub okresowo dach z pleksi mocowany będzie. Dlaczego z pleksi, bo moją lepszą połowę pod włos wezmę.
Maj (może słowiki od starodrzewiu będą zapodawać) cieplejszy będzie to i róże wcześniej rozkwitną i na takiej huśtawce jak w łąmerykańskim firmie człek 8) sorki człeki się bujną głowki odchylą a tam przez pleksi i liście satelity latają i jak śmieć zleci to życzenie można przemyśleć.

A miało być tylko dlaczego 32 m kw w prostokącie

lenowo
04-06-2004, 22:17
Mam taras ok.80m2 wzdłóz dwóch scian.Wyjscie z kuchni, strona poł.wsch. oraz drugie wyjście z salonu poł.zach.A więc śniadanko w słoncu przy kuchni.Po południu do wyboru ,słońce lub cień.Dwa zejścia do ogrodu.Poniewaz dom jest podniesiony ok.80cm powyzej powierzchni gruntu, więc płyta betonowa plus płytki.Szerokosc 3m.Bardzo wygodny w użytkowaniu.A nasz Dobermann ma dosyc miejsca do wylegiwanie się i obserwacji okolicy.

zosiek
05-06-2004, 01:27
Oh, jej. Takie duże tarasy. Aż kusi powiększyć. Może też zrobię jakieś pergole i róże? :D

tchrzano
05-06-2004, 09:39
Mam taraz wzdluz krotszej sciany budynku, od poludnia - 9.4 x 3m=28.2m2. Nad cala jego dlugoscia jest balkon 1.5m

Krystian
06-06-2004, 08:17
Taras - 3x5m, w przyszłości połączenie z ogrodem,
na razie tylko z salonem... :P

kroyena
22-06-2004, 14:33
Zosiek
Sorki właśnie wróciłem po niebycie i na pergoli przed wejsciem do "starego" domu szał purpurki.
Hodowany od niechcenia i bez literatury fachowej przez 5 lat zwykłe pnące róże polecam. Musisz liczyć czasookres przy szerokości "dachu" pergoli 2 m jakieś 3 lata, a potem już zwykła eksploatacja
Niestety trochę trzmieli i pszczół, ale jak się napiją to żyją w zgodzie.

Wojtek62
22-06-2004, 14:53
pytanie do osób mających drewniane tarasy - jakie dreno macie na podłodze i jak to się aprawdza w praktyce?
Lenowo,
godny pozazdroszczenia jest Wasz taras - zarówno wielkość, usytuoawnie i Wasze zadowolenie z niego

S.P.
23-06-2004, 10:29
Taras około 30 m częściowo zadaszony od pd-zach strony. Jestem zadowolona z takiego układu.

rafalg
23-06-2004, 23:56
Taras musi być - u mnie z widokiem na jezioro - przepięknie. Ponieważ ma bardzo małą działkę, to i zaprojektowany aras nie jest za duży - 1,96 x 4 m, ale jak spojżałem to za mało. Nie da się postwić stołu i wygodnie przy nim usiąść. poszerzamy taras o 1 metr. Będzie teraz 3 x 4 m. I gitara gra.

echo
24-06-2004, 14:36
myślałem o tarasie gdzieś 3x4m, jednak bardzo podoba mie się taras półokrągły lub lekko zaokrąglony od strony ogrodu - czy będą duże kłopoty podczas jego wykańczania płytkami?

Honorata
25-06-2004, 11:45
kochani użytkownicy tarasów, jaką szerokość powienien miec taras zeby wygodnie zmiescil sie na nim prostokatny stół i 6-8 krzeseł? co wam podpowiada praktyka?

tom soyer
25-06-2004, 12:10
ja mam (bede mial - koncze posadzke drewniana) taras o wymiarach 6x3 (drzwi balkonowe na dluzszej scianie). przewidujemy ustawienie na krawedziach tarasu jeszcze prostokatne donice (pow uzytkowa bedzie wiec troche mniejsza) poniewaz taras jest okolo 70cm wyzej niz reszta ogrodu.
wydaje mi sie ze takiej wielkosci taras latwo zniesie 6 osob (probowalismy juz z naszym owalnym stolem). w przypadku tarasow ktore sa rowno z ogrodem ich powierzchnie mozna wykorzystac po same krawedzie jednak w przypadku wyzszych tarasow (tak jak w naszym przypadku) niestety dla zachowania "poczucia bezpieczenstwa" trzeba odsunac sie troche od jego krawedzi. warto o tym pamietac porownujac powierzchnie tarasow.

Teska
25-06-2004, 12:11
mam taras cos koło 35 m2 czesciowo zadaszony, prostąokątny własnie ze względu na płytki..

paj^
25-06-2004, 18:48
mam okolo 36m2, calkowicie zadaszony, teraz leje deszcz wiec fajnie siedziec i cedzic piFko :) gdzies na stronach www sa zdjecia

Alupin
02-07-2004, 02:35
Ja byduje 2

18m2 z wyjściem z salonu

i drugi


ok 30 m2 na gruncie

secam
26-06-2006, 22:30
Witam, Mam pytanie jaki powiniem być taras - ja mam w projekcie 5.5 m szeroki i 2.1 m długi (w stronę ogrodu) czy to nie za mało na wygodny wypoczynek (chodzi mi o to jak głębokopowiniem wychodzić w stronę ogrodu). Jakie są Wasze doświadzczenia pozdrawiam

JACKIE P
26-06-2006, 22:54
wg projektu d53 "spokojny" mamy taras szerokości 8m i głębokości ok. 2,70m - powiem szczerze przy większych imprezach i ustawionym np stole i krzesełkach turyst. jest trochę ciasnawo do przechodzenia, ale generalnie ten wymiar to minimum.

areq
27-06-2006, 06:27
te 2,1m to bardzo mało.U mnie jest ca. 25m2 i to wcale nie jest jakiś duży taras.uważam,że ok. 20m2 to minimum do wygodnego siedzenia w kilka osób

suwalek
27-06-2006, 08:40
W projekcie który wybrałem - Dom w peoniach z pracowni Archon
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m3f02b2c44f7ac
są dwie werandy po 27m2 - 3x9 m.
Poważnie rozważam zwiększenie szerokości conajmniej jednej z nich o jakieś 50cm.
Wiele przydatnych opinii co do wielkości tarasu znajdziesz w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=28673&highlight=weranda

ESKIMOS
27-06-2006, 09:01
Mam 4,5 x 6 m. - czyli 27 m.kw.
Nad nim zrobiłem półprzeźroczyste zadaszenie z poliwęglanu i jest OK.

Pozdrawiem.

secam
27-06-2006, 09:11
:D wielkie dzięki - potwierdziliście moje obawy że rodzina na imprezie pospada mi z tarasu. Teraz chyba zrobię go szerokości około 6-6,5 m i wysunę na 3 lub 3,5 m powinno byc chyba ustawniej

adrian
27-06-2006, 09:41
:o a ja myślałem, że jak zrobię 4m x 4m to będzie duży.... :o

Rezi
27-06-2006, 14:15
76 m2 :oops:
w kształcie litery L 4x10 taras główny z holu i taras boczny z gabinetu 3x12

i bez komentarzy poprosze :lol:

frosch
27-06-2006, 14:33
76 m2 :oops:
w kształcie litery L 4x10 taras główny z holu i taras boczny z gabinetu 3x12

i bez komentarzy poprosze :lol:
nie komentuje :D
zazdroszcze salonu pod chmurka

secam
27-06-2006, 14:43
No własnie " w literę L " u mnie taki też jest w projekcie (widać na miniaturce obok) ale nie wiem czy jest sens robić z boku taras bo tam i tak nie ma drzwi tylko same okna od salonu. Więc popmysł - likwidujemy z boku i wysuwamy do ogrodu :lol:

frosch
27-06-2006, 14:46
No własnie " w literę L " u mnie taki też jest w projekcie (widać na miniaturce obok) ale nie wiem czy jest sens robić z boku taras bo tam i tak nie ma drzwi tylko same okna od salonu. Więc popmysł - likwidujemy z boku i wysuwamy do ogrodu :lol:
fajny ten twoj taras :wink: (jestem slepa czy nie wiedze tej miniaturki? :o )

secam
27-06-2006, 15:19
A coś się musiało wysypać na portalu gdzie są zdjęcia :( bo się pojawia i znika muszę go zmienić
- znacie jakieś fajne bezpłatne portale do zawieszania zdjęć

frosch
27-06-2006, 15:27
A coś się musiało wysypać na portalu gdzie są zdjęcia :( bo się pojawia i znika muszę go zmienić
- znacie jakieś fajne bezpłatne portale do zawieszania zdjęć
dzieki :D
chcialam juz isc do okologa

secam
27-06-2006, 15:43
Ja też muszę do okologa się udać bo cały czas domu na działce nie widzę :lol:

frosch
27-06-2006, 15:46
:o
ja tez nie widze u siebie :roll:

Robert i Aga
27-06-2006, 23:19
Nasz tarasik ma mieć 26 m2 i wydaje nam się że jego wymiary są w sam raz :) A Reziemu można pozazdrościć nie tylko tarasu ale i pięknego domku :wink:

MAREK S
28-06-2006, 14:36
Witam,
Ja mam 4,4 x 8,40 m pokryty sosnowa deska ryflowana :wink:
Plus drewniana pergola nad nim, z czasem pojdzie po nim winobluszcz trojklapowy...zreszta juz idzie :)

Danielek
13-07-2006, 10:58
Witam
Jak duzy taras macie i jaki proponujecie?

poczatkowo mial byc w obrysie budynku schowany pod dachem, wielkosci 2x4 metry
w trakcie robienia projektu stweirdzilem ze zrobie wiekszy i wysunalem go do przodu o 1 metr i w bok o 2 metry.
Teraz taraz wychodzi poza obrys budynku z tylu i w jednego boku.
Budownicze maja zamiar jutro kopac fundament pod tartas i wyznaczyli go na ziemi. Teraz sie zastanawiam czy nie bedzie zbyt duzy, i czy nie bedzie to brzydko wygladac patrzac z przodu, kiedy bedzie wystawal ten taras z boku?

Jak macie schody na tarasie ? ja planowalem zrobic na calej jego dlugosci i szerokosci ale teraz tez sie zastanawiam czy to dobry pomysl :roll:

Rezi
13-07-2006, 14:02
lenistwo sięga zenitu

tutaj masz odpowiedż

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1266715&highlight=#1266715

WojtekSz
14-07-2006, 23:39
taras pownien być na tyle duzy abyś mógł na nim postawić to co chaiałbyś tam postawić: jesli planujesz małe spotkania towarzyskie na kilka osób to potrzebujesz miesce na stół + krzesła + miesce na ich obejście gdzy siedzą juz goście.
Tutaj nie ma skrótów - zbyt mały taras się mści :)
pozdrawiam

mynia_pynia
15-07-2006, 10:05
Mój będzie miał 26m2, w tym w bryłę domu (czyli pod zadaszeniem) będzie 5m2 (prostokąt 1.8x2.75).
A kształt tarasu ??? Taki prostokąt przecięty po przekątnej, która jest powcinana jak piksele.

mynia_pynia
15-07-2006, 10:08
w sumie mój jest pewnie identyczny z twoim, bo z jednej strony odchodzi od budynki na 1m a z drugiej na 2m.

Danielek
17-07-2006, 08:05
ja chyba jednak obetne go z boku rowno z linia budynku, a za to wysune do przodu tzn na ogrod. te 1-2 metry w bok u mnie zbyt wiele nie daje bo mam slup, wiec miejsce to bylo by slabo wykorzystane. Chyba zrobie 4,5 szeroki na 4-5 dlugi powinno starczyc na stol i krzesla dla 8-10 gosci ?
Jeszcze mam troche czasu wiec pomierze pomysle i cos zdecyduje ;)
Jesli macie zdjecia swoich tarasow to chetnie zobacze.

Pozdrawiam

NOTO
04-06-2007, 10:01
Możecie wrzuciś jakieś zdjęcia i wrazenia z eksploatacji ?

carringtontomas
04-06-2007, 10:56
Mnie się wydaje, że ZA DUŻY nigdy nie będzie. Muszą się tam pomieścić wszyscy goście, stół i krzesła i kwiaty w donicach.
A właśnie ustalamy ze stolarzem (nasz taras będzie drewniany)jego wielkość i jest jeszcze chwila na ewentualne zmiany. Acha - będzie zadaszony. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie - nie wszystko da się przewidzieć dopóki nie zacznie się użytkować. A wtedy juz jest za późno.....
Dodam jeszcze, że będzie to taras na który wychodzi się z kuchni (są już drzwi balkonowe, na razie prowadzą do nikąd), z tyłu domu, na wys. jakiegoś 1,5 metra nad ziemią (piwnica), a z tarasu po schodkach (drewnianych !) do ogrodu.



U mnie taras naziemny, narożny 4x6m od strony wschodniej i 4x6,5m od południa. Tarasa zadaszony zostawiqając odkryte po 1m z każdej strony.

masulda
26-03-2011, 12:54
Czy możecie doradzić jakie wymiary powinien mieć taras ?Chcemy powiększyć niezbyt duży taras (szeregowiec kupiony od developera) do wygodnych wymiarów-tak aby zmieściły się 4 krzesła i stół 150 na 75 cm , i oczywiście uwzględnić miejsce na wygodną komunikację na nim.W którymś magazynie budowlanym były podane takie minimalne wymiary dla tarasu ale niestety go gdzieś zgubiłam.

Mohag
26-03-2011, 13:52
Poprzedni taras mieszkaniowy mielismy 3.6 szerokosci, 5 m dlugosci i jak na dlugosc byl spoko, tak na szerokosc bylo za wasko tz zeby mozna bylo spokojnie odsunac krzesla od stolu i przyjemnie sie rozlozyc (stol 1.2 m okragly + 4 krzesla) ludz siedzacy od strony trawnika musial uwazac, zeby krzeslo z tarasu na trawnik nie wlazilo.
Teraz mamy - szeregowiec - taras na calosc domu tz 8.5 m i 5 m szerokosci ... mysle ze biorac pod uwage ciag komunikacyjny z jednej strony i miejsce na stol z drugiej jest ok.

duduś
26-03-2011, 13:57
my mamy długi na całą długość ściany ( zależy jaką Ty masz ? ) - czyli 7 m a szeroki na 4 plus te nasze wypusty - zerknij na post o zdjęciach tarasów tam widać jakiej wielkości ludziska mają , a tak naprawdę skoro sama masz doświadczenia z małym to na pewno czujesz ile ci miejsca brakowało do swobodnego chodzenia i biesiadowania :)))

a***dy
27-03-2011, 15:18
Przyjmuje się ze na wygodne odsunięcie krzesła trzeba 120 cm od krawędzi stołu - czyli 120 x2 + szerokośc stołu(75) = minimalna szerokośc tarasu 320 cm
długość obliczamy podobnie - 120x2 +150 (dł stołu)+ ciąg kominikacyjny (minimum 100) = minimalna długość tarasu 490cm
Warto oczywiście założyć pewien margines (20-30 cm) dla wygody i bezpieczeństwa jeśli taras jest wyżej niż trawnik.