PDA

Zobacz pełną wersję : DOM TOLI



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

Renatka
14-04-2010, 20:12
Tola, tak mi przykro.

A Twoje krokusiki piękne, wywołują uśmiech na mojej twarzy

arcobaleno
15-04-2010, 11:17
Toluś - krokusy masz śliczne ! Tylko czekać aż Twój ogród buchnie życiem !

A w temacie tragedii..wielki smutek i przygnębienie, mnie też dopadło tak, że chwilami otrząsnąć się nie mogę. jakiś straszliwy strach mi się włącza o moich bliskich, o dzieci, wszędzie widzę jakieś złe obrazy...staram się już nie oglądać tv bo mam wrażenie, że ten strach się potęguję, nie mogę potem normalnie funkcjonować...i właśnie ogród, taki kolorowy i budzący się do życia jest moją odskocznią w te trudne dni..

Pozdrawiam serdecznie !

aka z Ina
17-04-2010, 00:54
ja cały czas rozmażona w Twym ogrodzie...

dzisiaj moja rodzinka oglądała ze mną twój dorobek ogrodniczy!!!

a wiesz, że dzisiaj planujemy obkładać panelami nasz tarasi? jest bardzo podobny układem do Twojego....
córka ujrzawszy Twój wzdychnęła i wypowiedziała: ALE TU PIĘKNIE!!!!

tola
17-04-2010, 17:59
DarioAS, a jak Twoje róże po tej srogiej zimie, żyją?

Renatko, moja skrzynka mailowa czeka na aktualne zdjęcia Twojej budowy.

Arcobaleno, Aka z Ina, ja od chwili nadejścia wiosny w ogrodzie spędzam każdą wolną chwilę.
Uwielbiam wiosnę, każdego dnia robię szczegółowy obchód całej posesji, zaglądam w "oczy" każdej roślince, każdemu krzaczorkowi.
Obserwuję, jak rozwijają się liście, pierwsze kwiaty, w tej chwili szaleją prymule, kwitną żonkile, lada dzień rozkwitną tulipany.
Czekam na żółte kwiaty forsycji. I tak tłukę się po tych rabatkach każdego dnia i dziwuję temu odradzaniu przyrody.
Tu piwonie wychyliły swoje czerwone łebki, tam floksy, wzeszły czosnki olbrzymie, ech...cuda, cudeńka ;)
Jeszcze trochę i zacznie się bogactwo zapachów, kwitnące wiśnie, śliwy, grusze, czeremchy, bzy, jaśminy.
W takich chwilach nie zazdroszczę miastu Los Angeles, w którym jest zawsze ciepło...bo nie mając zimy nie ma też wiosny. O!
Zdjęcia, no tak, trzeba zrobić jakieś zdjęcia. Najpierw jednak muszę się uporać kolejny raz z tymi,
którzy wykorzystują moje zdjęcie do reklamy własnych interesów.

markoto
18-04-2010, 20:53
Tolu mam pytanie o ta skarpe przed domem, na fotce z poczatkow skarpy widac ze sa tam wysypane kamyczki czy dawalas pod nie tez geowloknine???

Iwuś
18-04-2010, 21:31
Tolu, poradź mi proszę kolejny raz ... Jak mam podlewać róże jeżeli rosną w dość bliskim sąsiedztwie innych roślin. Słyszałam, że róż nie można podlewać z góry po roślinie, ponieważ wtedy jest większe prawdopodobieństwo chorób. Musiałabym wtedy spory kawałek ogródka podlewać konewką, nieukrywam, że to wysiłek dla mnie nie do pokonania przy codziennym podlewaniu. Czy bardzo zaszkodzę różom jeżeli będę je podlewać z węża zraszaczem tak jak inne rośliny??:(

Renatka
18-04-2010, 21:55
Tolusia, Twoja skrzynka mailowa się doczekała, ta na tlen.pl

Ania i Heniu
19-04-2010, 11:36
Tola czy możesz doradzic coś do zdjęc w mojej galerii?
Będę wdzięczna:cool:

tola
19-04-2010, 12:14
Witajcie w poniedziałkowe południe :)
Aniu, idę do Ciebie,
Renatko, dzięki za ekspresowego maila,
Iwuś, jeśli już musisz podlewać wężem, to nie rób tym różom prysznica.
Ustaw strumień zwarty, przykręć kran, by zmniejszyć ciśnienie wody
i podlewaj takim delikatnym wąskim strumieniem bezpośrednio pod krzaki róż, nie lejąc po liściach.
No i oczywiście przy okazji szczerze namawiam do założenia systemu automatycznego podlewania.
To nie jest wielki koszt, a wygoda nie do przecenienia.
Na trawnik zraszacze, na rabaty linia kroplująca i problem podlewania z głowy.
Naprawdę warto.
Markoto, pod brązowe drobne kamyczki na skarpie nie dawałam agrowłókniny.
Wiedziałam, że rośliny skalniakowe szybko zadarnią powierzchnię i chwasty nie będą miały szans.
A jak się ziemi nie przewraca, nie piele, to kamyków nie ubywa, nie mieszają się z ziemią i mata nie jest potrzebna.
Dziś święto w ogrodzie, pierwsze po zimie koszenie trawnika :)
Po wertykulacji i Florowicie trawa szaleje.

mayland
19-04-2010, 12:16
Ja też muszę juz kosić wokół domu. Tu bujniej trawa ruszyła.
A jak masz ochotę zobaczyć dzikie części moje działki to własnie wrzuciłam do dziennika ;)

tola
19-04-2010, 12:31
Pędzę :)

Gumisia
19-04-2010, 13:38
Tolu, mam kilka pytań:
- jaka jest szerokość rabaty wokół domu
- jaka jest szerokość rabaty za domem przy płocie
- w jakiej odległości od ogrodzenia masz posadzone skyrockety ( z tyłu domu) i jaka jest odległóść między nimi w osiach?
Pozdrawiam

tola
19-04-2010, 15:38
Gumisia, rabata przy domu ma szerokość około metra, jest nieregularna.
Ta za domem od ogrodzenia do początku trawnika 140cm.
Skyrockety posadziłam dość blisko płotu, bo mam tam bardzo mało miejsca. Około 40cm od siatki. Trochę mało.
Odległości między nimi od pnia do pnia to 80cm. Z tym, że jest to odmiana Skyrocketa kolumnowego.
On ma węższy, smuklejszy pokrój niż taki zwykły.

Rynka
20-04-2010, 09:24
O mamuniu, ale mnie tutaj dawno nie było......dobrze, że mam Cię zapisaną w ulubionych, bo poruszam się po tej nowej odsłonie forum jak we mgle :( Tolu u Ciebie pewnie wiosna już na całego, pochwal się kochana czymś, bo po patrzeniu na swój ugór bardzo mi brakuje kolorów. Dobrze że u teściowej coś tam z ziemi wyłazi. Pozdrawiam Cię serdecznie :-)

aka z Ina
20-04-2010, 10:33
ja od chwili nadejścia wiosny w ogrodzie spędzam każdą wolną chwilę.
Uwielbiam wiosnę, każdego dnia robię szczegółowy obchód całej posesji, zaglądam w "oczy" każdej roślince, każdemu krzaczorkowi.
Obserwuję, jak rozwijają się liście, pierwsze kwiaty, w tej chwili szaleją prymule, kwitną żonkile, lada dzień rozkwitną tulipany.
Czekam na żółte kwiaty forsycji. I tak tłukę się po tych rabatkach każdego dnia i dziwuję temu odradzaniu przyrody.
Tu piwonie wychyliły swoje czerwone łebki, tam floksy, wzeszły czosnki olbrzymie, ech...cuda, cudeńka ;)
Jeszcze trochę i zacznie się bogactwo zapachów, kwitnące wiśnie, śliwy, grusze, czeremchy, bzy, jaśminy.
W takich chwilach nie zazdroszczę miastu Los Angeles, w którym jest zawsze ciepło...bo nie mając zimy nie ma też wiosny. O!
Zdjęcia, no tak, trzeba zrobić jakieś zdjęcia. Najpierw jednak muszę się uporać kolejny raz z tymi,
którzy wykorzystują moje zdjęcie do reklamy własnych interesów.

jakbym o sobie czytałam...
jedyna różnica, ze moje forsycje juz od przeszło tygodnia kwitna....

Tolus co tzn? Ktos wykorzystuje Twe fotki???:jawdrop::eek::(

lidiasiem
20-04-2010, 10:39
witam
Jestem na etapie zakładania ogrodu, oczywiście jak każdemu chyba na tym forum marzy mi się taki ogród jak u Toli, ale to chyba pozostanie jedynie w sferze marzeń.
Mimo to popróbuję podpytać o coś Tolusię, mianowicie na początek chodzi mi o cały system nawadniania czy robiłaś go sama, czy przez jakąś firmę??
czy linia kroplującą masz nawet na tych mniejszych rabatach przed domem?
czy masz linię kroplującą na powierzchni czy pod ziemią, a na trawie masz zraszacze??, a czy na tej szerszej rabacie ( 140 cm?) wystarczy jedna linia kroplująca ?
To na razie tyle, chociaż już mam kilka Twoich zdjęć i opisów roślin, to nadal mnie kusi, żeby pytać o nie po kolei.

tola
20-04-2010, 13:12
Ależ zimno dzisiaj, brrr.
Niebo bezchmurne, więc słońce już dźwiga temperaturę.

Rynka, witaj wiosną :)
Jak ja się cieszę ze swoich wielkich okien, w których widać cały ogród.
Dziś nie posiedziałabym rano w ogrodzie, za zimno, ale siedząc w jadalni, patrząc na rozświetlony słońcem ogród,
cieszę się że jest wiosna, zieleń coraz bardziej soczysta i kolorów przybywa.
Jeszcze trochę i się zacznie tulipanowe szaleństwo.
I muszę przeprosić zimę, myślałam, że straty będą dużo większe, a jest nieźle.
Mocno martwiłam się trawnikiem, a on tak ładny, jak nigdy w kwietniu.
Pstryknę dziś jakieś fotki.
I mam o jednego szkodnika mniej w ogrodzie, wczoraj upolowałam turkucia podjadka, paskudny stwór, bleeeee.
Pozdrawiam ciepło :)

Aka z Ina, pewna firma z Gdańska, handlująca bylinami na swojej głównej stronie umieściła zdjęcie mojej kwitnącej bylinowej skarpy przy tarasie.
Zadzwoniłam, grzecznie poprosiłam (ja zawsze najpierw proszę, potem się wściekam) o uszanowanie moich praw autorskich.
Właściciel szkółki przeprosił, zapewnił o usunięciu i rozstaliśmy się w przyjaźni :)
Marta, jeszcze raz dziękuję za czujność i powiadomienie mnie o całej sprawie.
Lidiasiem, nawodnienie robiła mi firma ogrodnicza.
Nie był to duży koszt, bo ogród jest mały. Na głównym trawniku mam kilka zraszaczy z dużym zasięgiem.
Przed domem dwa mniejsze zraszacze, za domem nie mam linii kroplującej, tylko też małe zraszacze,
które podlewają tę wąską część trawnika i rabatę.
Linię kroplującą mam tylko na rabacie pod domem. Jest ułożona linią falistą tak, by była w pobliżu każdej większej rośliny.
Jest położona na ziemi, ale maskuje ją rozsypana kora.
Nawodnienie mam podzielone na 4 sekcje.
Każdą włączam oddzielnie, by ciśnienie wystarczało na podlanie każdego kawałka terenu.
Jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania.
Co tu dużo mówić, ogród sam się podlewa. Warto.

aka z Ina
20-04-2010, 13:15
żałuję, że ja o nawodnieniu nie pomyślałam....

Toluś oni rozprowadzenia nie montowali w ziemi?
zielonego pojęcia nie ma jak to działa.....

markoto
20-04-2010, 13:20
Tolu nie ma za co, ciesze sie ze wszytsko sie dobrze skonczylo :)

tola
20-04-2010, 13:30
Marta, buziaki :)

Aka, nic straconego, że nie założyłaś. Możesz to zrobić w każdej chwili.
Wygląda to tak. Firma widząc Twój ogród ocenia teren i robi projekt, gdzie jaki zraszacz umieścić, gdzie zrobić linię kroplującą.
Od miejsca z ujęciem wody (kran zewnętrzny) prowadzi wodę do miejsca sterującego i stamtąd rozprowadza po ogrodzie.
Woda do zraszaczy idzie rurkami podziemnymi. Jeśli trawnik już założony, kładą folię, na nią zdejmują fragmenty darni i ziemię z wykopanych rowków.
Układają rurki, montują zraszacze, zasypują ziemią, układają darń, zabierają folię i podlewają całość.
Po tygodniu nie widać już żadnych śladów ich ingerencji w ogród.
Tak więc nigdy nie jest na to za późno.

Alunek
20-04-2010, 13:39
Witaj Tolu, wpadłam z rewizytą :)

Powiem ci szczerze,że strasznie napaliłam się na automatyczne nawadnianie. Niestety mój budżet wydatków na ten rok jest i tak zbyt przepełniony, ale może w przyszłym roku ...;) Chyba większych strat przy zakładnaiu nie byłoby???

Mówisz ,że trawnik masz ładny, a ja niesety nie mogę tego powiedzieć o moim:( ... zwłaszcza tam gdzie jest przewaga gliny .Próbowałam grabiami wyczesywać darń, ale jest to praca ponad moje siły, więc zaprzestałam. Wertykulator przydałby się,..och:(

ed-mar
20-04-2010, 15:13
Witaj Tolu,
Ja witam się z Tobą tak codziennie. czyli wirtualnie. Codziennie zaglądam, wyczekuje nowych fotek i z rozkoszą je oglądam
:):):)
Tolu, zdradź mniej więcej ile może kosztować taki system nawadniający (no wiem, że mam większą ilość trawnika niż Ty, ale sobie chociaz trochę przekalkuluję;)

U nas tez od soboty praca w ogrodzie, co prawda na razie nic nowego nie robie, ale zaczeliśmy kończyc ostani kawałek skarpy z kamieni za domem, i posadzilismy tylko iglaki płożące + kamienie oczywiście, w końcu się to jakoś zamknęło w całość. Poza tym popieliłam bo zielsko i chwasty rosną jak szalone.

Będę tu u Ciebie codziennie, PA

aka z Ina
20-04-2010, 17:52
Toluś to mnie pocieszyłaś dobra kobieto!

ja ogólnie to lubię z węża podlewać ,ale widzę, że czasami przydałaby się a ja już jestem tak padnięta, ze wymiękam.....

pisze priva do Ciebie;)

i-skra
21-04-2010, 09:42
Witaj Tolu
Od kiedy przypadkowo trafiłam tutaj nie mogę oderwać oczu od Twego ogrodu stałaś się dla mnie wróżką która za pomocą swej różdżki sprawia że wszystko po zimie wraca do życia. Piękny jest Twój ogród i nie tylko bo dom i jego wnętrze też. Jestem tu nowa i tylko obserwowałam z zachwytem zdjęcia którymi się dzielisz i które sprawiły że ja też zapragnęłam mieć piękny ogród. Ja w sprawie ogrodu jestem zielona kompletnie nie wiem co i jak ale jestem dobrej myśli że ciężką pracą i włożonym sercem w to co się robi można zdziałać wiele. Na wsi mieszkam już prawie trzy latka ale w ogrodzie nic nie robiłam przed domem tylko posadziłam sobie parę tulipanów bo myślałam że wrócę do miasta jakoś nie mogłam się tu zaaklimatyzować ale pewnego dnia gdy wstałam rano i wypiłam poranną kawę przy wschodzie słońca ( jak z resztą co dzień wstaję bo mój mały aniołek od samego rana już oczka otwiera )coś we mnie drgnęło i po wypadzie do miasta uświadomiłam sobie że ja nie chcę mieszkać w mieście przyzwyczaiłam się do tej ciszy i spokoju. Może na razie nie wygląda to najlepiej bo jest tu trochę do zrobienia stara stodoła do rozbiórki trzeba też ocieplić dom i wymienić stary dach no ale nie wszystko naraz najpierw zrobię podział działki którą mam ze starszym bratem ze spadku po babci i jak go spłacę za połowę domu i będą papierki pozałatwiane to już będzie tylko mój dom i będę mogła planować i robić po swojemu. Może się zastanawiasz czemu dopiero po prawie trzech latach chcę robić podział a nie zanim tu zamieszkaliśmy ale to sytuacja nas do tego zmusiła a nie było wtedy gdzie mieszkać a dom stał pusty ja ledwo po ślubie ( teraz już prawie trzy lata) miałam za 8 miesięcy urodzić dziecko więc nie zastanawialiśmy się ani przez chwile mieszkając u teściów i oczekiwając rozwiązania mąż zaczął mały remont bo to stary poniemiecki dom więc trzeba było zrobić nową instalacje elektryczną wymienić okna wymienić też instalacją wodna nie wiem jak babcia żyłą w tych czasach bez ciepłej wody no i wiele innych rzeczy na które młode małżeństwo spodziewające się dziecka nie jest stać ale jakoś nam się udało doprowadzić tu wszystko aby móc zamieszkać. No i tak mieszkaliśmy do dziś. W czerwcu będziemy dzielić działkę na dwie moją z domem a brata bez , mam nadzieję że bez radnych problemów nam się wszystko uda pozałatwiać bo jak to niektórzy mówią z rodziną to tylko na zdjęciu ;) Się trochę rozpisałam ale chciałam jakoś przybliżyć swoją sytuacje. mam już trochę ziemi skopanej na mały ogródek gdzie sobie posadzimy pomidorki :) mam nadzieję że coś z tego będzie no i pomału robię sobie małą rabatkę posadziłam bez który zasłoni mi siatkę od sąsiada za którą rosną świerki,wsadziłam też parę cebulek kwiatków zobaczymy jak to wyjdzie chciałam nawet zrobić zdjęcie aby pokazać lecz aparat mi się popsuł (złośliwość martwych rzeczy ) No ale co najważniejsze to chciałam Ci podziękować że mnie zainspirowałaś do tego aby i mój ogród zaczął ładnie wyglądać wiem że przede mną dużo jeszcze pracy aby się tak stało ale wiem że warto dziękuję :)

tola
21-04-2010, 10:10
I-skra, witaj, bardzo się cieszę, że napisałaś. Takie posty, zwierzenia sprawiają, że ten wątek wciąż żyje.
I ja się uśmiecham :) Do wielu spraw w życiu trzeba dorosnąć, do wielu dojrzeć.
Ja też mimo tego, że ogród od lat był moją pasją niechętnie wyprowadziłam się z miasta.
A teraz nie chce mi się stąd nigdzie ruszać.
Jesteście młodym małżeństwem, życie przed Wami, powoli zagospodarujecie swój kawałek ziemi.
A jeśli już odczuwasz potrzebę posiadania ładnego ogrodu, to będziesz go miała.
To wciąga, cieszy, daje satysfakcję. Tu na forum pełno już ogrodomaniaczek i będzie nas coraz więcej ;)
Pozdrawiam serdecznie i proszę, zaglądaj tu i pisz o swoich ogrodniczych dokonaniach.
Alunek, wygrabianie trawnika na gliniastym, twardym gruncie to masakra.
Za chwilę wkleję zdjęcia naszego trawnika. Szanowny go potraktował wertykulatorem, ja nawozem i efekt jest.
A tak narzekałam zimą, że pewnie trzeba go będzie zaorać i zakładać na nowo. Bardzo go za to przepraszam ;)
Aka , priwa nie dostałam :(
Edytko, dawno się nie odzywałaś, cieszę się, że wszystko jest OK .
I jak zawsze czekam na zdjęcia w Twoim dzienniku. Te zabójcze maki ciągle mam w pamięci :)

aka z Ina
21-04-2010, 10:18
Toluś-pisałam ,wysłałam a w wysłanych nie mam..pisze 2x:eek:

i-skra-witaj na FM:)

tola
21-04-2010, 10:25
To lecimy z tym trawnikiem, kwiecień 2010


1322

1323

1324

i widok z wykusza jadalni

1326

tola
21-04-2010, 10:32
I kolory wiosny

1327


1328

1329

1330

prawdziwe szaleństwo zacznie się po rozkwitnięciu wszystkich tulipanów, a mam ich dużo w tym roku :)

markoto
21-04-2010, 10:37
Pieknie :)

arcobaleno
21-04-2010, 10:53
wiesz co Tola? wiesz co??....brak słów po prostu jak zwykle z resztą :)
Zaraz wysyłam zdjęcie Twego trawnika meżowi :)

A ile listków ma już Twoja wierzba ! Moja dopiero co wsadzona więc ledwo, lewdo z tą zielenią.. ;)

Pozdrawiam !

mayland
21-04-2010, 11:12
O rany, ale trawa!


Tylko tyle powiem :( Więcej nie mam słów :(

aka z Ina
21-04-2010, 11:18
:jawdrop::eek:czy on napewno (trawnik) prawdziwy????;)

i powiedz mi tylko jeszcze jak ty to robisz, czym odgradzasz, że trawa na korę nie wchodzi???jest pas ziemi za nim???odcinasz czymś?

walczę ostatnio z tym, aby był odznaczony....

tola
21-04-2010, 11:30
Hi Hi :) tak dziewczynki moje kochane, jak się ręce urobi po łokcie, to nawet na biegunie zimna można powalczyć o piękno krzaczorów;)

Arcobaleno, moje wierzby już ruszyły, bardzo mocno je przycięłam.
Ale ten płaczący pod domem na zdjęciu to modrzew.
"Puścił" się, jak usłyszał, że ten u Brazy też się puszcza :)
Czas już w narożniku działki postawić ławkę, a potem zagospodarować bylinami i jednorocznymi te dzióbkowate rabaty przy sosnach czarnych.
Mam już na nie pomysł, tylko trzeba czekać z realizacją, bo opady śniegu nam zapowiadają.
Przesadzona kruszyna się przyjęła, jak już będzie w pełni rozwinięta, to zrobię jej ładne zdjęcie.
Bardzo ją lubię, jest taka delikatna.

tola
21-04-2010, 11:35
Aka, ja niczym specjalnym nie oddzielam, tylko obrzeże trawnika dociskam ziemią pod lekkim kątem.
Powstaje takie obniżenie, rowek i potem rabata lekko uniesiona w stosunku do tego rowka.
Brzeg trawnika przycinam nożycami akumulatorowymi dwa razy w miesiącu. To wszystko.

arcobaleno
21-04-2010, 11:47
Ale ten płaczący pod domem na zdjęciu to modrzew.
Ach...jeszcze wiele muszę się nauczyc ! :)

Alunek
21-04-2010, 11:48
no Tolu , ale podwyższyłaś poprzeczkę... po prostu :eek::eek::eek: wpadłam w kompleksy :bash:

tola
21-04-2010, 12:36
Alunek, żadne kompleksy, żadne kompleksy,
to zapewnienie, że u każdego tak może być bez czarów i magii.
Choć jak Arcobaleno pisze, że jej torty to żadna trudność, to jakoś mi ciężko uwierzyć.
Ja z kuchni szybciusio zmykam;)

Alunek
21-04-2010, 12:48
Alunek, żadne kompleksy, żadne kompleksy,
to zapewnienie, że u każdego tak może być bez czarów i magii.
Choć jak Arcobaleno pisze, że jej torty to żadna trudność, to jakoś mi ciężko uwierzyć.
Ja z kuchni szybciusio zmykam;)

też przedkładam impresje ogrodowe nad kuchenne... ale życie jest jedno i należy różnych rzeczy spróbować, więc może ja nauczę się robienia tortów z lukrem plastycznym:D;)

mayland
21-04-2010, 13:03
;)

Ania i Heniu
21-04-2010, 13:50
Czekałam na wiosenne fotki i się doczekałam.
Nie mogło byc inaczej, jest P I Ę K N I E !!!

sure
21-04-2010, 16:13
Zostawiam ślad, bo mi znowu nie przychodza powiadomienia... :(

Super trawnik, Tolu!

jamles
21-04-2010, 16:30
Zostawiam ślad .......
Super trawnik, Tolu!
no, teraz jest podeptany;)

Famelia
21-04-2010, 18:02
Aaale cudnie :) Widać serce i godziny pracy... Tolu, ja mam zwykły modrzew (nie szczepiony) - czy mogę mu poobcinać dolne gałązki, żeby jakoś tak.. wyszlachetniał?

mayland
21-04-2010, 18:11
Famelio ja nie Tola ale podpowiem, że możesz. My naszemu podcieliśmy bo zawalił przejście. Teraz koronę ma nad ścieżką.

Famelia
21-04-2010, 18:22
Dziękuję Ci bardzo - już któryś raz mnie ratujesz ;)

DarioAS
21-04-2010, 18:47
Tolu, róże nawet żyją, niektóre przemarzły do gruntu, ale o dziwo pięknie odbijają.
Strat chyba nie będzie żadnych.
Ale jeszcze nie wyrokuję, bo większość z nich musiałam przesadzić z racji sporych zmian ogrodowych :D

Twoja trawka jak dywanik :jawdrop:, wprowadzasz nas w kompleksy ;)

braza
21-04-2010, 22:00
Tola, co Ty robisz, że masz taki piękny trawnik???? Ty wiesz , jak mój wygląda przy tym Twoim, wiesz???? Nie wiesz ... i może to i dobrze ...;)

marjucha
22-04-2010, 06:49
Tola, co Ty robisz, że masz taki piękny trawnik???? Ty wiesz , jak mój wygląda przy tym Twoim, wiesz???? Nie wiesz ... i może to i dobrze ...;)

Jak to co?
Odpala Photoshopa :-)
Długo mnie nie było, ale odnalazłem, więc pozdrawiam wszystkich :-)

Irma
22-04-2010, 07:18
zbieram szczęke z podłogi...pociesz chociaż, ze ten ogród nie jest wielki i dlatego taki wymuskany...trawnik po prostu mnie osłabił...Piękny!!!

Arnika
22-04-2010, 11:50
Gratuluję ogrodu.

Jest piękny. Ale musiałaś się napracować.

I dzień dobry zostawiam.

tola
22-04-2010, 11:59
Irma, zaraz, zaraz, on nie ma osłabiać, tylko motywować ;)
Ogród jest niewielki i ubolewam nad tym.
Nie mam gdzie rozwinąć skrzydeł, ze wszystkim muszę się hamować bo brak miejsca.
A tyle bym jeszcze chciała ;)

W tej chwili za oknem ciemno, taka chmura i wali grad...trawnik już biały, usiecze mi tulipany :(

Marjucha, ja technicznie za słaba jestem, by jakieś czary photoshopem uskuteczniać, pozdrówka:)
Braza. taki trawnik w Twoim lesie to wiesz, do niczego by nie pasował.
U Ciebie musi być naturals, a nie wypieszczone dywaniki. I tego się trzymaj :)
DarioAS], to mnie uspokoiłaś, że strat w różach nie masz. Przyjdę oglądać jak już zakwitną :)
Famelia, dobrze mówi Mayland, modrzew dobrze znosi nawet radykalne cięcia, można go kształtować dowolnie
i cięty jest bardziej gęsty, zwarty, ładniejszy. Takim zabiegiem można odmłodzić stare egzemplarze.

Pozdrawiam wszystkich patrząc ze zgrozą na to, co na niebie i na to, co z nieba spada

mayland
22-04-2010, 12:10
W tej chwili za oknem ciemno, taka chmura i wali grad...trawnik już biały, usiecze mi tulipany :(

Czyżbyśmy wyglądały przez to samo okno? :jawdrop: U mnie widok taki sam.

Arnika
22-04-2010, 12:11
Ogród jest niewielki i ubolewam nad tym.
Nie mam gdzie rozwinąć skrzydeł, ze wszystkim muszę się hamować bo brak miejsca.
A tyle bym jeszcze chciała ;)

W tej chwili za oknem ciemno, taka chmura i wali grad...trawnik już biały, usiecze mi tulipany :(



U nas też czarne chmury... i pada śnieg z deszczem:( a dopiero posiałam trawkę i wczoraj posadziłam dwa drzewka i krzaczki porzeczki i dwa agresty...
Przemarznie jak nic....

Tola jak nie masz gdzie się już wyżywać to wpadnij do mnie... Ja mam sporo i nie wiem co, gdzie i jak....:cool:

Ew-ka
22-04-2010, 12:12
czesc Siostra:welcome:
muszę Ci powiedzieć ,że trawnik o którym mi mówiłaś przez telefon ,że straszny po zimie ,ze sie udusił , ze trzeba przeorac ....i takie tam ..... to chyba u sąsiada był ...bo Twój to wzorcowy jakiś ..... :eek:
Moj trawnik zdążyłam dzisiaj przed chmurą śniegową skosic i potraktować nawozem a było to drugie koszenie w tym roku ,ale nie jest to jeszcze imponujący widok (miejscami mam plamy i pustostany ) ale nic to..... wszak ze zmarszczkami tez walczymy z marnym skutkiem :rolleyes:

A moje róże na pniu całkowicie zmarzły ...pomimo ze je bardzo starannie otuliłam jesienią .......poddaje sie i wiecej takich nie kupię -chociaz moja Rosarium była niezwykłej urody i plenna niesamowicie .....
Ide sobie kawę zrobić ...może kto wpadnie do KK ? ;)

tola
22-04-2010, 12:22
Ew-ka, mój trawnik przestraszył się tego, że go przeorzę i wziął się w garść.
A na kawę do KK zawsze.
Arnika, to byłoby za proste, ja muszę Cię sprowokować do tego, byś sama chciała wyżywać się w swoim ogrodzie:wiggle:

Relacja na żywo z tego co za oknem


1392

1393

markoto
22-04-2010, 12:23
Tola zapraszam do mnie, tu dopiero mialabys szanse rozwinac skrzydla bo jest totalny ugor :D

tola
22-04-2010, 12:38
Taki totalny ugór to pięęęękna sprawa, takie możliwości do czarowania, ech...
u mnie to już jedna wielka nuda ;)

Arnika
22-04-2010, 12:42
Witaj Markotka. - możemy z ugorem rękę sobie podać...
Tylko Ty coś już poprzywoziłaś na działkę i za coś się bierzesz... U mnie jest troszkę więcej do posadzenia.... i to mnie przeraża, patrząc na ceny krzaków....

Tola - wiem, że to by było proste i za proste... ale jakie ładne...

Największy problem mam z wymyśleniem co posadzić przed wejściem w trójkącie, całkowicie zacieniony, i rośliny nie mogą być wysokie bo jest okno...?

Arnika
22-04-2010, 12:43
Tola - a możesz nam podpowiadać?

Tak wirtualnie się wyzywać?

Markotka dobre by to było- prawda :D

markoto
22-04-2010, 12:45
Wlasnie wlasnie, podeslemu rzuty a ty sie bedziesz rozwijac ;D

Arnika ty masz juz pieknie wyrownane i trawke zasiana i krzaki rozne pokupowane wiec jestes duuuzo do przodu :)

Arnika
22-04-2010, 12:48
Taaaa krzaki....
Jeden migdałek na pniu i jeden posadzony pod pniem krzaczek migdałka, jedna Kiku shirade, dwie czarne porzeczki, dwa agresty na pniu.... i to wszystko... i parę cebul, ale nie wiem czy przyjmą się bo zaczęły gnić i pleśnią lekko zaszły....

I 1500 m2 do obsadzenia- no nie liczę domu, który stoi na działce....

markoto
22-04-2010, 12:50
I roze :)

Ania i Heniu
22-04-2010, 12:50
Tola ja nie chcę nic mówic ale u mnie za oknem słoneczko:)

Arnika
22-04-2010, 13:08
I roze :)


Masz racje... właśnie kupiłam na targu i mam w samochodzie....
O tych różach już zapomniałam... nawet ich na działkę nie dowiozłam....
3 są bordowe pnące, a jedna jakiś krzak... tylko już nie pamiętam co kupiłam...

Chcę jeszcze magnolię ale taką ciemno różową, róże na pniu czerwone/bordowe, ale takie dorodne, i nie mam pojęcia jak się nazywają... i coś do posadzenia w koncie koło wejścia....
I co posadzić???????????

tola
22-04-2010, 13:09
1500 metrów do obsadzenia to czysta rozkosz.
A że tyle trzeba wydać na krzaczory, no cóż, pamiętam jak bolało.
Ale też przyjemność z takich poczynionych zakupów ogromna, której ja już pozbawiona jestem.
Noooo, może jednak nie do końca, bo takie jednoroczne to kupować będę co roku.
Całe szczęście, że chociaż to ;)

Aniu, u mnie też przewaliła się ta okrutna chmura i słonko rozpuszcza grad który spadł.
Ale na północnej stronie nieba groza.

Alunek
22-04-2010, 13:31
Największy problem mam z wymyśleniem co posadzić przed wejściem w trójkącie, całkowicie zacieniony, i rośliny nie mogą być wysokie bo jest okno...?


... a może hortensje, funkie , pięciorniki ..ale niech Tola się wypowie:rolleyes:

P.S. na Pomorzu póki co słoneczko świeci, gradu nie widać, ale ciemne chmurzyska ciągną od wschodu :o

tola
22-04-2010, 21:24
Tola przychyla się do propozycji Alinki :)

aka z Ina
22-04-2010, 21:34
u mnie:o wczoraj też grad szalał..niestety było jeszcze go więcej niż u ciebie Toluś a w nocy na to przyszedł śnieg...

po dzisiejszym obejściu szkód nie zauważyłam...
dokładniej przyjrzę się jutro, jak będzie pogada, bo dzisiaj strasznie wiało i padało....

aka z Ina
22-04-2010, 21:44
Aka, ja niczym specjalnym nie oddzielam, tylko obrzeże trawnika dociskam ziemią pod lekkim kątem.
Powstaje takie obniżenie, rowek i potem rabata lekko uniesiona w stosunku do tego rowka.
Brzeg trawnika przycinam nożycami akumulatorowymi dwa razy w miesiącu. To wszystko.

skopiowałam sobie Twą odp. z jedną z fotek do dzienniczka ...mam nadzieje, ze się nie pogniewasz..jeśli tak wykasuję...

tola
22-04-2010, 21:58
Akuś, na Ciebie nigdy w życiu:)

U nas dziś padało wszystko co możliwe i grad i śnieg i deszcz na przemian z przebłyskami słońca.
Szkód nie ma na szczęście, wszystko się stopiło. Dalie przykryłam pojemnikami, bo w nocy znów może być przymrozek.
Pogodynka mówiła, że w kwietniu już więcej takiej zimy nie będzie. Oby miała rację.

Kasiorek
23-04-2010, 09:15
Tolu, ty jesteś czarodziejką. Twój ogród wygląda jak w majowy poranek. A tu kwiecień jeszcze z śniegiem mamy. Ja mogę sobie powzdychać, chciałam nawet coś posadzić jutro ale chyba sie wstrzymam jeszcze z tydzień, choć dziś mam dostać dużą przesyłkę z roślinami :)

Magi77
23-04-2010, 09:39
Doberek Toluś:D

Dawno mnie nie było na forum i mam kupę zaległości.
Ja też zapraszam Cię do siebie jak już dorosnę do wizji ogrodu będziesz miała się gdzie wyżyć:D:D:D

oldzia
24-04-2010, 09:26
Witaj Tolu i załogo :)
Dawno mnie tu nie było a tu tyle ciekawostek no i nowych foto..... :)aż miło przyjść i oko nacieszyć ...:)Tolu, wiesz rozpoczęliśmy swoją przygodę budowlaną ....... fakt, że nie ma się jeszcze czym chwalić, ale "stan zero" prawie skończony :) .
Ja snuje już plany ogrodowe, ale puki co to muszę o tym zapomnieć.... :( działka przypomina w chwili obecnej skład budowlany, no i wymaga wyrównania terenu - dlatego nici z posadzenia chociażby kilku krzaczorków .....:(
Jednak teraz jest ten etap, gdzie cieszy nas każda nowo położona cegiełką :) i czas przemyśleń i zbierania inspiracji......
Aaaaaa Toluś, a może zebrałaś już swoje zdjęcia w jedną całość????? byłoby super!!!! :)
pozdrawiam serdecznie

Aga J.G
24-04-2010, 21:51
Powoli, powoli odnajduję się na nowym FM a jeszcze na dodatek stary komp poszedł na emeryturę i wszystkie znajome wątki też zniknęły :(

BetaGreta
24-04-2010, 22:13
Jak zwykle jestem pod wrażeniem Twojego ogrodu.
A trawka :jawdrop: i nic więcej nie napiszę.

DarioAS
24-04-2010, 22:42
A trawka :jawdrop: i nic więcej nie napiszę.

Jak my to wszyscy rozumiemy :rolleyes:;):lol2:
A przynajmniej ja :D

aka z Ina
25-04-2010, 11:41
Toluś czym byś doradziła, aby taki rowek zrobiła między trawą a korą?
myślałam o graczce...nie mam pomysła:cool::(:confused:

mayland
25-04-2010, 13:11
Przyszłam tylko powiedzieć, że cudnie jest mieć własny ogródek :D Kurde ale cieszy taki ładny widok! doskonale rozumię, co czujesz patrząc na to wszystko przez okno. Sama dosunęłam pufę do drzwi tarasowych bo od stania mnie juz nogi bolały :D
Szezlong super ;) Przysnełam dziś na chwilkę na nim w słońcu:D WYgodny bardzo:D

Eli 13
25-04-2010, 21:45
Witam serdecznie .
Tolu macie piękny domek i bajeczny ogród:)))))))))))))Moje gratulacje:))
My dopiero załatwiamy papierkologię więc pewnie jeszcze nie raz się tutaj pojawię.
Z czego budowaliście ściany zewnętrzne?? Ostatnia zima była mroźna i zastanawiamy się jaki materiał wybrać?
Pozdrawiam.

tola
26-04-2010, 13:13
Witajcie w słoneczny poniedziałek :)
Myślałam, że pochwalę się Wam zakupionymi na targach ogrodniczych nowościami.
Tymczasem z zakupów nici, bo na targi w niedzielę nie dotarłam.
I o dziwo nie żałuję.
Sobota, godzina 14, 30 ja w kuchni, marcheweczka ciach, ciach, ciach,
mięsko skwierczy, pieczarki pachną, mąż wraca z pracy i oznajmia, że jeśli spakuję się w 15 minut, to pojedziemy do Zakopanego.
Na góry popatrzeć. Dziś pojedziemy, jutro wrócimy, w końcu co to za odległość Białystok-Zakopane;)
Szaleństwem byłoby marudzić, że ale jak to...
Obiad zjedzony w 5 minut, do torebki wrzucam szczotkę do zębów i krem p/zmarszczkowy.
Szanowny do większej torby wrzuca buty narciarskie. !5.30 wskakujemy do autka i jedziemy.
O 22.10 jesteśmy w naszym ulubionym pensjonacie, na szczęście jest wolny pokój.
Rano Szanowny na Kasprowy na narty, ja na Gubałówkę na leżaczek.
O 15 jemy obiad na Krupówkach i jedziemy do Krakowa, tam Wawel, spacer nad Wisłą, kawa na Rynku.
!9 powrót, piękna pogoda, dobra muzyka w autku. 23.30 wjeżdżamy do garażu.
Jakie długie te dwa dni, zupełnie inne od takich codziennych. Można tak?....a no można :) :) :)

marjucha
26-04-2010, 13:15
Kiedy ja będę taki spontaniczny?
Zazdroszczę i jednocześnie się cieszę, że wypad się udał.
Pozdrawiam

Alunek
26-04-2010, 13:27
... takie spontaniczne wyjazdy są świetne... zazdraszczam Toluś ;) Jak dotąd miałam tylko jeden, ale za to bardzo odległy bo do Włoch:rolleyes:... chętnie bym powtórzyła:cool::)

Miłego dzionka :)

aka z Ina
26-04-2010, 13:34
ale spontan Toluś! GRATULUJĘ!!!

takie dają najwięcej zadowolenia!!!

tola
26-04-2010, 13:35
Kasiorku, jak miło, że zajrzałaś :)
Zaczynasz nasadzenia w ogrodzie? jak ja się cieszę, wiem, że to będzie piękny ogród,
tak jak Twój dom, jak wszystko, co tworzysz.
Będę zaglądać i cieszyć oczy każdym zdjęciem.

Magi77, uściski dla Twojej małej buntowniczki;)
Oldzia, jeszcze nie zebrałam, ale planuję, planuję ;)
AgaJ.G., powolutku przywykniesz do nowego forum.
Ja z trudem tu się odnajduję, kompletnie nie umiem korzystać z wyszukiwarki, co mnie wpienia okrutnie.
Ale co zrobić? Buziaki dziewczynkom.
BetaGreta, Aniu :) :)
Aka, graca do robienia rowka jak najbardziej przydatna.
Mayland, tego szezlonga to przeboleć nie mogę, no! Chyba sobie podobny wystrugam w któreś letnie popołudnie;)
Eli 13, dom wybudowaliśmy z Porothermu i ociepliliśmy wełną. jesteśmy zadowoleni.
Zimą trzyma ciepło, latem panuje przyjemny chłód, na co zwracają często uwagę nasi znajomi.
Polecam i pozdrawiam serdecznie :)

ed-mar
26-04-2010, 13:37
Tolu, i normalnie nie wiem co napisać, aż mi ciarki przeszły po plecach ..z zazdrości;)
nie wiem, czy kiedykolweik odważę się ... spakować w te 5 min.:))

tola
26-04-2010, 13:53
Kiedy ja będę taki spontaniczny?


Marjucha, jak to kiedy...po 40-stce ;)

Arnika
26-04-2010, 14:10
:rolleyes:
Marjucha, jak to kiedy...po 40-stce ;)

:rolleyes::):):):lol2::lol2:

Jaka ja kocham Zakopane i... Morze....

Za piasek pod stopami góry bym przeniosła.....

tola
26-04-2010, 14:12
Dziewczyny, macie rację, takie spontaniczne wyjazdy dają najwięcej radości.
Jest w nich taki pewien młodzieńczy zapał, nastrój, nie wiem jak to nazwać.
Mój kochany Tata, kiedy zadzwoniłam z trasy i powiedziałam, że pozdrawiam z okolic Częstochowy roześmiał się i powiedział:
jak dzieci, jak dzieci....podobało mu się, Mamie zresztą też:)
A nasze dzieciaki skorzystały z okazji wolnej chaty i tez zrobiły imprezkę...wszyscy zadowoleni ;)
Syn za kilka dni będzie pisał maturę, proszę, trzymajcie kciuki, żeby tą rozszerzona matmę rozwalił w siwy dym;)

marjucha
26-04-2010, 14:20
:rolleyes:

:rolleyes::):):):lol2::lol2:

Jaka ja kocham Zakopane i... Morze....

Za piasek pod stopami góry bym przeniosła.....
To jest myśl.
Nad morze mam bliziutko:-)

mayland
26-04-2010, 14:23
Rozwali, rozwali, już Ty nie panikuj mamuśka ;)

Też Wam sie chciało.....jechać tyle drogi...... Mnie by sie nie chciało.... ;) ;) ;) I wcale nie zazdraszczam :P :D ;)

aka z Ina
26-04-2010, 14:26
kciuki bedą, murowane!!!!

Ew-ka
26-04-2010, 16:44
czesć Siostra ...moja krew:) taki spontan to u nas wrodzone .......ale u nas inicjatywa zawsze wychodzi od męża.... bo jak ja mam ochote na szaleństwo to H ...niekoniecznie :bash: i wtedy trafia mnie takie coś co się nazywa FOCH i trzyma ze 3 dni ;)
szkoda ,że w tę niedziele nie byłam w Krk bo mialabym okazję Was zobaczyć :rolleyes:

Amtla
26-04-2010, 18:33
Z moim Młodym taki spontan niemożliwy...ale za 10 lat ??????????:cool:;) Taka siwiutka babuleńka też do spontana zdatna:rolleyes:

Oj matura, matura...proponuję założyć Klub Wzajemnego Wsparcia, bo ja już po nocach nie śpię:eek: Starszy spoko, a mnie rozkłada. Potrzebuje pomocy;)

A jak wspominam swoją maturę, to taka spokojna byłam..

Eli 13
26-04-2010, 19:11
Tolu dziękuję za szybką odpowiedź:))
Będę trzymała kciuki za maturę:))Pozdrawiam

rogbog
26-04-2010, 21:49
Ło rany Tolu!!!:rolleyes: To znaczy mieć fantazję:) Ino myk...i z Białegostoku do Zakopca se wyskoczyli;) Ile to km?

A za maturzystów trzymam mocno kciuki:) Jak dobrze,że ja mam to już za sobą, mam wolne paluchy więc będę trzymać kciukasy:rolleyes:

tola
26-04-2010, 22:23
Bogusiu, ile km z Białego do Zakopca?...rzut kamieniem, jedyne 650...to co to jest ;)
muszę zajrzeć do Ciebie, czy jakieś fotki ze Słowacji wkleiłaś, byłam u Ciebie jak myknęłaś na te baseny :)

Amtla, tylko spokój może nas uratować, pamiętaj, tylko spokój. Ewentualnie waleriana ;)
A jeśli to nie pomoże, to dzwoń do mnie, pogadamy i od razu będzie nam lepiej. I jeszcze do Edzi zadzwonimy.
A poza tym jak tyle życzliwych osób kciuki będzie zaciskać, to napiszą na maksa, 100/100 :)

Ew-ka, o tym samym pomyślałam. Jak będziesz jechać do Krakowa i nocować, daj znać.
My też przyjedziemy, spotkamy się na Rynku, ja schrupię kawałek Stasia, Ty zarezerwujesz bilety na dobrą sztukę w teatrze na wieczór.
A następnego dnia ściągniemy Agacką na ploty, a co?;)

Jutro ma padać, w sumie dobrze, bo sucho jest, rośliny potrzebują wilgoci.
Dziś robiłam jakieś zdjęcia, jutro wkleję.
Dobrej nocy wszystkim :)

mayland
27-04-2010, 08:11
W nacy u nas padało. Ziemia nasiąknięta bo nie było ulewy a drobny deszczyk.

i-skra
27-04-2010, 09:16
witaj Tolu moja czarodziejko :)
zaglądam i widzę że u Ciebie trawka jak marzenie :) u mnie to... no ale wiadomo nie wszystko od razu się ma :) na razie posadziłam sobie parę cebulek ( lilie frezje irysy acidentera czy jakoś tak ;) nie pamiętam dokładnej nazwy ;p ) od sąsiadki przeszło do mnie trochę szafirków i za płota jeszcze chyba łubin się do nas wprowadził :) później je sobie przesadzę na jesień też jakieś jeszcze cebulki będę sadzić :) a no i trochę kszaczorów berberysu i bukszpanu , bez tez jest no może nie jest tego dużo ale lepiej jest niż było od czegoś trzeba zacząć :)
fajnie że udało wam się choć na chwilę wyrwać z domku i zrelaksować takie spontaniczne wypady nadają energii do życia :)
ja też trzymam kciuki za maturzystów na pewno napiszą 100/100 :)
pozdrawiam Cię i wszystkich miłośników tego forum :)

jamles
27-04-2010, 12:42
witaj Tolu moja czarodziejko :)
zaglądam i widzę że u Ciebie trawka jak marzenie ....
przecież to zdjęcia z Winsdoru takiej trawy w Polsce nie ma :p

EDZIA
27-04-2010, 13:18
Oj matura, matura...proponuję założyć Klub Wzajemnego Wsparcia, bo ja już po nocach nie śpię:eek: Starszy spoko, a mnie rozkłada. Potrzebuje pomocy;)

A jak wspominam swoją maturę, to taka spokojna byłam..

Zgłaszam się do KWW, choć u nas atmosfera dobija do zenitu i to nie tylko z powodu matury.
Emocje się rozłozyły na maturę i naszą zmianę życiową...no i choroba kotka
Ale matura jest jednak priorytetem, bo najbliżej.
Toluś świetny pomysł, jestem za....chyba we wtorek podzwonimy sobie...

Joanna Glowacz
27-04-2010, 13:24
O 15 jemy obiad na Krupówkach i jedziemy do Krakowa, tam Wawel, spacer nad Wisłą, kawa na Rynku.
......... :) :) :)

Toluś byłaś w grodzie Kraka i do mnie nie zajrzałaś. Buuuuuuuuuu :-(
Proszę o mnie pamiętać przy kolejnych szalonych spontanicznych wypadach :-)

aka z Ina
27-04-2010, 14:16
gdyby mój teraz był w liceum a nie technikum też bym drżała jak Wy!

Alunek
27-04-2010, 14:40
...i ja bedę trzymać kciuki za młodego :)

a teraz pytanko osobiste - Czy znasz biuro podróży "Albicja" z Białegostoku ?

evitare
27-04-2010, 14:53
Dzień dobry wszystkim Toluforumkom :)
Nareszcie znalazłam swój sposób na to nowe oporne forum! Przez długi czas próbowałam jakoś się tu do Was dostać - nic :( Stronki otwierały się w tempie, jakiego najstarszy ślimak by się nie powstydził, po czym elegancko i z fantazją... wszystko się zawieszało!!! Po wielu próbach (o słowach towarzyszących tym próbom mruczanych pod nosem nie wspomnę...) nagle mnie przypadkiem olśniło - i zamiast Explorera użyłam poczciwej Mozilli. i... TA DAAM! - udało się :)
Tak mnie to ucieszyło, że nawet szarość za oknem i ulewny deszcz przestały mi przeszkadzać :)
Uprzejmie donoszę, że na Mazurach też już wiosenkę widać - chociaż dwa dni temu wczesnym rankiem skrobaliśmy szybę w aucie.
Poczytałam sobie, pooglądałam te wasze wspaniałości - i tak mnie korci, żeby coś sobie już posadzić na działeczce... Co prawda, budowę zaczniemy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku ;(( , ale wymyśliłam sobie, że troszeczkę (przy granicach) posadzę na niej krzaczków - niechby już rosły... Myślałam o jakiejś ładnej odmianie leszczyny (np. Purpurea), jaśminowiec, lilaki... Działka jest nieosłonięta prawie z żadnej strony, poza północno-wschodnią (tam rośnie mały lasek). Pomyślałam, że może warto jakieś iglaczki - chociaż szczerze powiedziawszy, jakoś nie potrafię się przekonać do iglastych drzewek. Marzy mi się ogród typowo wiejski (malwy pod oknami, lilaki, troszkę dzikie w formie kompozycje). Ale ten wiatr bezlitosny... ;( Jakoś zasłonić się trzeba.
Może doradzicie mi coś, co ochroni igiełkami przed wiatrem, a jednocześnie wkomponuje się w moje wymarzone liściaste krzewinki...? Ziemię mamy gliniastą (hihi, o dziwo koniczyna rośnie na niej jak szalona :))
Wiem, wiem, że jeszcze nie czas, że najpierw budowa - ale primo: niech już by rosły, rosły, niechby się tworzyły... Secundo: cała ta budowa się przeciąga, a ja tak bardzo potrzebuję chociażby jakiejś namiastki własnego kawałka ziemi....

Dołączam do grona trzymających kciuki za maturzystów. I ja mam za kogo trzymać - i chyba udziela mi się ten stres :)

Pozdrawiam deszczykowo, zieloniasto, trochę wietrznie, ale już wiosennie z Mazur!

Łukasz_K
27-04-2010, 15:09
a teraz pytanko osobiste - Czy znasz biuro podróży "Albicja" z Białegostoku ?

co prawda pytanie nie skierowane bezpośrednio do mnie, ale Albicje moge pochwalić - dwie wycieczki organizowane przez nich miałem - do Wiednia i Budapesztu. mieli małe poślizgi ale ogólnie fajnie to wychodziło, więc z czystym sercem mogę ich polecić.

Alunek
27-04-2010, 15:33
co prawda pytanie nie skierowane bezpośrednio do mnie, ale Albicje moge pochwalić - dwie wycieczki organizowane przez nich miałem - do Wiednia i Budapesztu. mieli małe poślizgi ale ogólnie fajnie to wychodziło, więc z czystym sercem mogę ich polecić.

dzięki:) ja chcę wykupić u nich kolonie dla syna .... w Kulce na Mazurach

sure
27-04-2010, 15:38
Zostawiam ślad, bo mi znowu nie przychodza powiadomienia... :(

Super trawnik, Tolu!


no, teraz jest podeptany;)
tyle z tego mam, ze chciaz sobie podepczę wirtualnie. A powiadomienia nadal nie przychodzą, na szczęście zajrzałam sama, coby się podręczyć trawnikiem, a tu - dwie strony przybyły! :rolleyes:

Jutro ma padać, w sumie dobrze, bo sucho jest, rośliny potrzebują wilgoci.
Dziś robiłam jakieś zdjęcia, jutro wkleję.
Dobrej nocy wszystkim :)
Teoretycznie u nas padało, ale ziemia sucha, jak przedtem. tyle korzyści, że wykryłam kolejny dołek na tarasie. Chyba i tak muszę poganiać po działce z butlą wody, no i czym prędzej pomyśleć o nawadnianiu...

Tolu, góry, czytałam, już zaliczone - to może teraz morze? ;)

tola
27-04-2010, 16:28
I-skra, czytam, że ogrodowi przybywa roślin, najbardziej w opisie zainteresowały mnie łubiny.
Bardzo je lubię, wysiałam w ubiegłym roku nasiona, ale marnie wzeszły i nie chciały rosnąć. Coś im nie pasuje.
Jak Twoje zakwitną, to wklej tu zdjęcie, proszę.
Joasiu G., czasu tak mało było, wszystko szybko. Ale następnym razem kto wie, może się uda :)
Alunek, nic o tym biurze nie słyszałam, ale dobrze, że Łukasz_K podpowiedział.
Łukaszu, witam serdecznie :)
Sure, morze jest w planach, jak się coś bardziej wykrystalizuje, upomnę się o kawę na Twoim tarasie :)
Evitare, jeśli wieje, a ogród ma być naturalny, wtopiony w wiejski krajobraz, to widzę szpaler modrzewi.
Modrzew można ciąć, kształtować, by rósł bardziej zwarty. Trochę naśmieci jesienią, ale drzewa liściaste też.
Albo zwykłe świerki. Też będą pasować.

Co do matury, to ja właściwie dość spokojna jestem. Tak więc dzwońcie, będę wspierać optymizmem.
Przecież i tak będzie to, co ma być. Nerwy tu nic nie pomogą. A poza tym, to jak już pisałam, DOBRZE BĘDZIE :)
Pada...i ja się cieszę, bo deszcz potrzebny, tylko mogłoby być trochę cieplej.
Tulipany, zarazy jedne siedzą w tych pąkach i rozwijać się nie chcą.
Wrzucę więc podobne fotki do tych które już były, ale to nie moja wina;)

tola
27-04-2010, 16:29
przecież to zdjęcia z Winsdoru takiej trawy w Polsce nie ma :p

a miałeś trzymać w tajemnicy ;)

tola
27-04-2010, 16:45
wiosenne impresje

1886

1887

kaczeńce nad wodą

1888

1889

1890

tola
27-04-2010, 16:49
1891

1892

1893

1894

1895

sure
27-04-2010, 16:50
Dech zapiera! :D

Zdjęcia piękne, wygląda, jakby u Ciebie był już maj w pełni, tak zielono!
Kawa na tarasie koniecznie, może już zdążę posiać dookoła tę trawkę! Podpatrzyłam też, ze masz kamyczki na rabatach, a nie korę? Jak się sprawdzają?

markoto
27-04-2010, 16:51
Tolu kiedy ciac wierzbe hakuro nishiki? Kupilam teraz, ma listeczki ale ponoc ja trzeba ciac kilkukrotnie w ciagu roku, wiec czy mam ciac teraz czy jeszcze poczekac i ile ja scinac??

tola
27-04-2010, 17:08
Sure, na większej części rabat, mam korę i pod nią włókninę. Natomiast wokół oczka wodnego wszędzie mam kamyki bo one bardziej w tym miejscu pasują.
To tak w nawiązaniu do ogrodu japońskiego. Tam jest ta kamienna ścieżka więc kamyczki dopełniają całości i wyróżniają to miejsce spośród całego ogrodu.
Pod kamykami nie mam włókniny. Mam tam sporo sezonowych roślin cebulowych, więc włóknina nie sprawdziłaby się.
Markoto, wierzbę trzeba ciąć, by ładnie się zagęściła i miała gęstą, kulistą koronę.
Ja swoje przycięłam już w marcu, jeszcze przed wypuszczeniem listków.
Tak jak piszesz, przytnę je jeszcze pod koniec czerwca i pod koniec sierpnia.
Swoją też powinnaś przyciąć. Nie wiem jak ona wygląda, jak jest gęsta i jak długie ma w tej chwili gałązki.
Ale jeśli przytniesz ją nawet tak na 20 cm. to z pewnością jej nie zaszkodzi.

markoto
27-04-2010, 17:39
Dzieki :)

sure
27-04-2010, 17:43
Pięknie to wygląda, Tolu. Chyba gdzieś sobie też dam kamyczki, ale nie mam oczka, muszę pomyśleć, gdzie będą pasowały. I włóknina też się przyda, może przytłumi te chwaściory.
Tez mam wierzbę Hakuro (tak się nazywała, choć na razie ma zielone listki, a nie różowe). W takim razie przytnę ja w czerwcu, mimo, ze jest malutka i chudziutka. Może się dzięki temu rozrośnie?... :rolleyes:

rogbog
27-04-2010, 18:09
Jaka piękna wiosna u Ciebie Tolu:),ale co ja gadam co ja gadam.Przecież to wiadomo nie od dziś...ach kiedy u mnie takie roślinki zakwitną...ach...;)

Amtla
27-04-2010, 19:00
Zgłaszam się do KWW,

Agłoszenie przyjęte...


[
B]Toluś [/B]świetny pomysł, jestem za....chyba we wtorek podzwonimy sobie...

Podzwonimy, podzwonimy....inaczej nie wyrobię.

Amtla
27-04-2010, 19:01
tolu, jak miło oko zawiesić na takiej zieleni...a nie na tzw. syfie okołobudowlanym jak u mnie...

A u Ciebie Bo, to za ro wróżę podobne widoki...

aka z Ina
27-04-2010, 20:12
a ja nie mam włókniny pod korą i dlatego zamiast wypoczywać zap....na działce wykopując chwaściory...

Sure jak jeszcze możesz to zakładaj tą włókniną:rolleyes:

mayland
27-04-2010, 20:18
Naprawdę warto kłaść agrowłókninę pod korę. Ma swoje plusy i minusy. Tak jak pisała tola, tam gdzie sadzi sie cebulowe i jednoroczne włóknina przeszkadza ale w innych miejscach się sprawdza. U mnie czasem nawet przez nią potrafi coś wyrosnąć. Ale to pojedyncze chwasty, do ogarnięcia.
Ja kupiłam większą rolkę ale cena była korzystniejsza. Teraz mam w domu i kiedy potrzeba to docinam i dokładam w dane miejsce.

aka z Ina
27-04-2010, 20:29
no a co można zrobić jak już ma się założony ogród? za późno już?

sure
27-04-2010, 20:32
Kupowałyście agrowłókninę w necie, czy w zwykłym sklepie? I skąd kora - ceny bywają bardzo różne, nie wiem, ile tego się sypie, ale to, co widziałam, było drogie...

DarioAS
27-04-2010, 22:53
Agro można dostać w każdym ogrodniczym, ale trzeba uważać bo są dwa rodzaje.
Jedna jest śliska, jak dawne worki na ziemniaki (chyba..) i już ją wyrzuciłam, bo wszystko z niej zjeżdżało a druga matowa, bardziej taka szmatkowata. Dużo lepsza i przynajmniej się rozkłada.

Tolu, fajnie tak wysoczyć na weekend.
Faktycznie.. jak dzieci :D
Też tak chcę :rolleyes:;)

aka z Ina
27-04-2010, 22:56
no a co można zrobić jak już ma się założony ogród? za późno już?

ponawiam pytanie!

korę kupowałam w "hurcie" tzn u kogoś kto tym najzwyczajniej handluje....

jamles
27-04-2010, 23:44
no a co można zrobić jak już ma się założony ogród? za późno już?
cieszyć się, że nie masz szmaty pod roślinami :lol2:
ja wywaliłem dwa razy, pierwszy raz kasę za drugim razem tę szmatę, trzeba było więcej kory kupić

jamles
27-04-2010, 23:49
Dech zapiera! :D

Zdjęcia piękne, ............
w końcu te fotki cykał ...... Sławek Idziak :cool:
za złamanie tajemnicy Winsdoru lecę po krzinkę Żubra:p

sure
28-04-2010, 07:10
w końcu te fotki cykał ...... Sławek Idziak :cool:
za złamanie tajemnicy Winsdoru lecę po krzinkę Żubra:p
jakby sfotografował mój obecny ogród, może też byłby taki piękny!? :rolleyes:

sure
28-04-2010, 07:19
Agro można dostać w każdym ogrodniczym, ale trzeba uważać bo są dwa rodzaje.
Jedna jest śliska, jak dawne worki na ziemniaki (chyba..) i już ją wyrzuciłam, bo wszystko z niej zjeżdżało a druga matowa, bardziej taka szmatkowata. Dużo lepsza i przynajmniej się rozkłada.

Tolu, fajnie tak wysoczyć na weekend.
Faktycznie.. jak dzieci :D
Też tak chcę :rolleyes:;)
Mnie by się przydała właśnie taka włóknina, która z czasem się rozkłada, a szczególnie w tych miejscach, gdzie będą rośliny okrywowe, gdy się rozrosną, chyba i chwasty nie będą problemem? :rolleyes:

A w temacie wyjazdów, to tez marzę o takich spontanicznych decyzjach! ;)
Ostatnio znajomi polecieli sobie na weekend do Hiszpanii, jakimś bardzo tanim lotem, wtedy u nas było jeszcze brzydko i ponuro, a tam, oczywiście, piękne słoneczko! Myślę, że odpocznę trochę od tego budowania i skorzystam z inspiracji! :D

oldzia
28-04-2010, 09:58
Tola jak u Ciebie pięknie, kolorowo - wiosennie:) wszystko juz tak pięknie rozrośnięte - marzy mi się odpoczywać w takich zakątkach....... :) patrząc na te krajobrazy już zaczynam żałować wyjazdu na obczyznę - zresztą, jak co roku o tej porze..... , ale pocieszam się faktem, że jeszcze tylko ten jedyny sezon i będę pracować nad swoim ogrodem :):) hmmmmmmmmm, żeby choć w części udało mi się stworzyć krajobrazy, jak u Ciebie..... ;):) PIĘKNIE!!!!

aka z Ina
28-04-2010, 12:06
cieszyć się, że nie masz szmaty pod roślinami :lol2:
ja wywaliłem dwa razy, pierwszy raz kasę za drugim razem tę szmatę, trzeba było więcej kory kupić

mówisz, że pomoże?

Aga - Żona Facia
28-04-2010, 12:42
Jak się nazywa ta niebieska roślinka na trzecim zdjęciu?

jamles
28-04-2010, 12:43
od plewienia całkowicie nie uchroni, ta szmatka też nie, jak dasz mniej kory, bo przecież po co dużo, włóknina chroni przed nadmiarem chwastów, potem wiatr zdmuchnie
i masz fajna ozdobę agrowłókninę ;)
a pod włókniną masz hotel ***** dla ślimaków, co próbuje wyrosnąć pod nią to gnije, pleśnieje, wiem, bo wyrzucałem, wkurzała mnie jak trzeba było cokolwiek przesadzić, żeby z większą bryłą coś wykopać to najpierw trzeba było więcej naciąć, potem przy wyciąganiu to jakieś korzenie ciągły to ustrojstwo do góry, po wykopanej roślinie zostaje dziura dla chwastów, no pewnie można zakleić, ale jak dla mnie to ja już wolę plewić, przynajmniej żona nie marudzi, że nic nie robię tylko przed kompem siedzę:lol2:

markoto
28-04-2010, 12:49
Jak się nazywa ta niebieska roślinka na trzecim zdjęciu?
Hiacynt

aka z Ina
28-04-2010, 13:11
jamles-dzięki za odp.!

Arnika
28-04-2010, 13:12
Tola czy jak kupujemy i wsadzamy iglaki i inne krzaki liściaste różnej maści, to czy podsypujemy jakimś nawozem, a jak tak to jakim?

markoto
28-04-2010, 13:25
Pewnie takim do iglakow :) z tego co kojarze to ziemie trzeba z torfem pomieszac

tola
28-04-2010, 19:52
Arnika, ja jestem zdania, że nie należy roślin od razu po posadzeniu zasilać nawozem.
Łatwo jest im tym nawozem zaszkodzić, przenawożenie jest gorsze od głodu rośliny.
Nowo posadzona roślina w pierwszych miesiącach ma za zadanie dobrze się ukorzenić, wrosnąć w nowe miejsce.
Nawóz sypiemy po to, by pobudzić jej wzrost, a to już kolejny etap.
Pod sadzone rośliny kup odpowiednią ziemię i to na razie wystarczy.
Sadź i pilnuj, by nie zabrakło roślinom wilgoci. Tyle w tej chwili wystarczy.

Jamles, ale Ty jesteś, halka pod sukienką z kory Ci nie pasi? no wiesz co?! ;)

Arnika
28-04-2010, 22:25
No i tak robię już....

Już mam sporo krzaków różnych... i trzeba je tylko wsadzać kolejno do ziemi....

lidiasiem
28-04-2010, 22:30
Witam toluś napisałam na Twojego maila wiadomość, jakbyś mogła zajrzeć będę wdzięczna, nie wiem czemu nie umiem wysłać priv z tego nowego forum

jamles
28-04-2010, 23:49
Jamles, ale Ty jesteś, halka pod sukienką ......Ci nie pasi? no wiesz co?! ;)
wolę bez halki :cool:

oldzia
29-04-2010, 17:21
Tolu ja z taką prośbą do Ciebie.....:) poradź proszę czym obsadzić zachodnią część działki, aby w miarę szybko urosło i ochroniło od wiatrów???? z tej strony będzie nasz taras, a obawiam się, że wiatry będą dla nas zbyt dokuczliwe. Działka jest duża - myślałam o świerkach może tujach, a może poradzisz coś innego........ Teraz nie dam już rady tego zrobić, ale ostatecznie chciałabym na jesień tego roku, aby do czasu naszego zamieszkania (2-3lata) była już jakaś osłonka:):) bardzo będę wdzięczna za poradę:)
pozdrawiam

i-skra
29-04-2010, 22:03
przecież to zdjęcia z Winsdoru takiej trawy w Polsce nie ma :p

hmm no może i nie ma ale u Toli jest a ja też bym taką trawkę i kwiatki chciała :)

Droga Tolu jeśli zakwitną to na pewno jak mi się uda to dodam zdjęcie choć nie wiem czy coś z tego będzie przesadziłam te łubiny no i jeden się przyjął do nowego miejsca ale drugi coś mizerniutki :/ się zrobił eh nie takie proste jak namalowane ;) no ale jak to się mówi praktyka czyni mistrza ;)

U Ciebie Toluś wiosnę już dawno widać po kolorach a u mnie na razie zielono zielono no drzewka owocowe kwitną ;)

tola
30-04-2010, 09:38
Lidiasiem, sprawdź pocztę.
Oldzia, mogą być świerki, ale mogą być też modrzewie, czy drzewa liściaste.
Zrzucają co prawda na zimę igły i liście, ale wtedy z tarasu nie korzystasz, a ogród ma więcej słońca.
Zimą każdy promień bezcenny.
Ja bardzo lubię swoje drzewa i krzewy liściaste, za ich świeżą zieleń wiosną, za delikatne kwitnienie.
Właśnie zakwitł pierwszy krzew:

2068

tola
30-04-2010, 09:44
Po wczorajszym pochmurnym, deszczowym dniu, dziś piękny słoneczny dzień.
Rozkwitają kolejne tulipany, pstryknęłam rano kilka fotek.
Na razie są to mocne zbliżenia, jak rozkwitną wszystkie, będę wklejać zdjęcia większych fragmentów ogrodu.

2069

2070

2071

2072

markoto
30-04-2010, 09:48
Cudnie jak zwykle :) Tolu co to za iglak o przekroju kulistym??

tola
30-04-2010, 09:52
I jeszcze tulipany pełne, przypominają kwiaty piwonii.
Ten w rzeczywistości nie jest taki żółty jak na zdjęciu, tylko jasnokremowy.
Pięknie kontrastuje z ciemną zielenią iglaków.

2073

2074

No i ciemnofioletowe, które w ubiegłym roku podobały się Mayland ;)

2075

i pierwsza w tym sezonie angielska pelargonia na tarasie

2076

mayland
30-04-2010, 09:54
Ha!!!!!!! Pozazdrosciłam :D Już biegne moim zdjecia robić!!! Zobaczysz, że od ubiegłego roku i u mnie się zmeiniło moja Ty....muzo ogrodnictwa ;) :D

markoto
30-04-2010, 09:54
Tolu nie chcialabys sie zajac projektowaniem ogrodow??? Ja bym mogla robic za krolika doswiadczalnego :D

tola
30-04-2010, 10:03
Cudnie jak zwykle :) Tolu co to za iglak o przekroju kulistym??

to odmiana karłowa świerka pospolitego.
Albo jest to Picea abies "Nidiformis", albo Picea mariana "Nana".
Mam ich kilka odmian u siebie i wszystkie lubię za nienaganny wygląd, całkowitą odporność na przemarzanie i choroby.
Żadnych wymagań nie mają, a rosną pięknie. Zwłaszcza wiosną z jasnymi przyrostami, prześliczne :)

markoto
30-04-2010, 10:10
O to super, zapisuje na liste :)

tola
30-04-2010, 10:12
Mayland, jeszcze Cię zaskoczę kilkoma odmianami ;) :)
pstrykaj, pstrykaj, ciekawa jestem bardzo
Markoto, gdyby doba była dwa razy dłuższa, a rok miał 24 miesiące,
z największą przyjemnością uczyłabym się zawodu eksperymentując w Twoim ogrodzie :)
Dziś robiąc zdjęcia zobaczyłam co się dzieje na rabatach po deszczu.
Chwaściorów od metra. Trzeba zakasać rękawy, zgiąć kolana i do roboty, ech.
Wczoraj zajrzałam do szkółki, jak popatrzyłam na różne odmiany krzewuszek, kalin, jaśminowców, żylistków, to "chorowałam" cały wieczór.
Ja nie mam miejsca na te cuda, a jedno piękniejsze od drugiego.
Kupujcie dziewczyny, sadźcie u siebie i zdjęcia pokazujcie!!! Będę podziwiać :) :)

mayland
30-04-2010, 10:24
Gotowe :D
N ajesień mam w planie dokupić trochę papuzich i pełnych. Nie mam też czysto białych :(

mayland
30-04-2010, 10:26
Toluś wszyscy o rośliny pytają a ja..... kurcze zboleć nie mogę widoku tych białych dużych kamieni!!!!!! No zazdroszczę Ci ich okrutnie i chyba dobrze, ze takie ciężkie są bo nie wiem czy bym po nie nocą ociemniałą nie pojechała ;)

markoto
30-04-2010, 10:27
Tolu a nie chcialabys zrobic iwentaryzacji swoich krzaczkow?? :D skopiowalabym sobie tylko :D
To zarty oczywiscie, ale na pewno troszke poodgapiam :)

arcobaleno
30-04-2010, 11:02
:):):) zdjecia jak zwykle cudne ! Fioletowe tulipany są boskie ! Ja na jesień wybrałam się z wielkim brzuchem na targi ogrodnictwa i specjalnie kupiłam sporo cebul pieknych fioletowych i różowych tulipanów bo w ogrodzie mam tylko wsadzone przez babcię czerwone, które niezbyt lubię...no i tak się cieszyłam na tę wiosnę jak te moje piękne fiolety i róże rozkwitną...i na tej przedwczesnej radości się skończyło, bo częśc w ogóle z ziemi nie wyszła (chyba wymarzły) a te co wyszły są CZERWONE !! Fioletowy jedentylko się trafił i to taka biiida aż żal...

tola
30-04-2010, 11:30
Mayland, a gdzieś tam u Was w pobliżu nie sprzedają kamieni ogrodowych?
Ja mam dobrze, dwa km. od nas jest centrum kamienia, sprowadzają go nawet z Włoch, te duże i małe śnieżnobiałe to włoskie.
Teraz mam swoje własne Dolomity ;)
Markoto, wiele osób mnie prosiło o taką inwentaryzację i ja nie mówię "nie".
Jak już wszystko się w ogrodzie rozwinie, zrobię zdjęcia na których widać będzie każdy fragment ogrodu.
I w któryś wolniejszy dzień, pewnie deszczowy;) opiszę rośliny.
To mój świat, mój żywioł, mając na to czas zrobię to z wielką przyjemnością :)
Arcobaleno, to dziwne, że one u Ciebie nie wzeszły. Tulipany mrozu się nie boją. A może nornice je zjadły?
Ale coś w tym jest, że te tradycyjne, stare odmiany czerwonych tulipanów są najodporniejsze, najmocniejsze.
Większość nowości, to produkcja holenderska, nie nasza. One tam mają inne warunki i w naszych rosną zdecydowanie słabiej.
Ja kupując cebulki oprócz koloru, zwracam uwagę na wysokość kwiatu.
Zwykle wybieram te, które są najniższe. U nas strasznie wieje i takie mają większe szanse na uniknięcie połamania.
Jeśli chodzi o kolory, białych, różowych, fioletowych kupiłam najwięcej. Pierwszy raz zakwitną takie jak ja nazywam "rodzinne".
Z jednej łodygi wyrasta kilka drobnych kwiatów. Już się ich doczekać nie mogę.
Kocham wiosnę :)

markoto
30-04-2010, 11:35
A moze zrobisz fotki o roznych porach roku zeby bylo widac jak sie zmienia dana czesc?

To czekam na deszcz w takim razie :D

mayland
30-04-2010, 11:37
O te wielokwiatowe to i ja kupię bo mama je chciała:D

Takich ładnych kamieni nie ma :( Są tylko na składach ale tam ceny jak w centrach ogrodniczych, drogo :(
W Kazimierzu nad Wisłą mam najbliższy kamieniołom z jasnym kamieniem. Jak będę tam na wycieczce to popytam.

tola
30-04-2010, 12:03
Mayland, albo zamontuj przyczepkę i namów Szanownego na dwudniowy wyjazd na Podlasie.
Kamień kupisz z dużym rabatem, na moją kartę, kolacja ze śniadaniem gratis, roślinki skalne skubnąć też pozwolę.
Turlanie na trawniku w dobrym towarzystwie i inne atrakcje zapewnię, to jak będzie? ;)

mayland
30-04-2010, 12:08
Oj Toluś, takie to ładne by było.... :D
Do jesieni z pewnych względów jesteśmy uziemieni na miejscu. Nie mozemy podróżować :( Na wakacje tez nie pojedziemy nigdzie. A potem przyjdzie baby i pewnie z kilka miesięcy na tyłkach siedzieć będziemy musieli....
Dziękuję bardzo za zaproszenie. Trawa wygląda na taką mięciusią ja dywanik shaggy:D

tola
30-04-2010, 12:22
No rozumiem, rozumiem, ale coś Ci powiem.
Bierz przykład z naszej forumowej Ani Wiśniewskiej.
W pierwszą dalszą podróż z 6-miesięcznym Pawełkiem udali się z Koszalina do Białegostoku:)
Jakież ja mam cudowne wspomnienia i zdjęcia z kąpieli Pawcia w pożyczonej wanience u nas w domku na działce :)
Ależ się działo, Aniu W. pozdrawiam :)
Tyle kilometrów z tak małym dzieciaczkiem, wszyscy byli pełni podziwu :)

mayland
30-04-2010, 12:24
Kwoczyć za długo z tego powodu nie zamierzam ;) Teraz to jednak inne sprawy zatrzymują nas w domu.
Ale wierzę, że fajne spotkanie to musiało być :D

molus
30-04-2010, 13:51
Tolu mężulek własnymi ręcoma zrobił kaskadę i oczko w ogródku./ Moje zadanie to obsadzić wszystko krzacorkami i kwiatkami. Więc od razu proszę Ciebie o pomoc. Jakie krzaczki, drzewka, kwiatki będą odpowiednie. Może po pracy wkeję zdjęcie i się pochwalę.
A Twój ogródek zwala z nóg, ale to już chyba wszyscy wiedzą. No i jestem gościem u Ciebie prawie codziennie.

Alunek
30-04-2010, 14:03
Ach jak pięknie ... wiosennie u ciebie Tolu:) wiosna to też moja ulubiona pora roku:)
Pozdrawiam przed dłuuuuugim weekendem :)

sure
30-04-2010, 14:14
to odmiana karłowa świerka pospolitego.
Albo jest to Picea abies "Nidiformis", albo Picea mariana "Nana".
Mam ich kilka odmian u siebie i wszystkie lubię za nienaganny wygląd, całkowitą odporność na przemarzanie i choroby.
Żadnych wymagań nie mają, a rosną pięknie. Zwłaszcza wiosną z jasnymi przyrostami, prześliczne :)
A to super, bo obie odmiany mam miec u siebie. Na razie mam malutkiego Nidiformisa, cieszę się, że kiedyś będzie taki ładny! :D

STEFANY
30-04-2010, 14:39
witam Tolę i sympatyków tego raju po długiej zimowej przerwie :) Zostawiam słoneczne pozdrowienia z południa Polski. Nie biorę jeszcze czynnej dyskusji w sprawach ogrodowych, bo ja to taki nieopierzony ogrodnik jestem. Ale chłonę wiedzę, bo za jakiś czas się przyda. Tolu wiosenna odsłona Twoje raju jak zwykle fantastyczna. Czekam z niecierpliwością na obiecany "pokaz slajdów ogrodowych". I chciałam pogratulować podwójnie, bo do tej pory byłam przekonana, że aranżacją ogrodów zajmujesz się zawodowo, a tu Markoto wyprowadziła mnie z błedu. W takim razie jeszcze niżej chylę czoła . Pozdrawiam

oldzia
30-04-2010, 15:38
Oldzia, mogą być świerki, ale mogą być też modrzewie, czy drzewa liściaste.
Zrzucają co prawda na zimę igły i liście, ale wtedy z tarasu nie korzystasz, a ogród ma więcej słońca.
Zimą każdy promień bezcenny.
Ja bardzo lubię swoje drzewa i krzewy liściaste, za ich świeżą zieleń wiosną, za delikatne kwitnienie.
Właśnie zakwitł pierwszy krzew:

2068

Ja oczywiście też nie mam nic przeciwko drzewkom liściastym, tylko chciałabym zrobić to tak, żeby właśnie nie zabierały mi większości słońca , bo właśnie z tej zachodniej strony będę miała taras, okna z kuchni, jadalni i salonu i bardzo mi zależy, żeby dom był bardzo słoneczny......:) dodam, że od domu do granicy zach.działki jest jakieś 24m. Tolu, jak mogę Cię jeszcze pomęczyć - to poradź, co w tym przypadku byłoby najlepszym rozwiązaniem - krótko mówiąc, żeby osłaniało przed wiatrem i nie zabierało dużo słońca latem, jaki i zimą???!!!!
Ps. ten krzaczorek kwitnący na powyższym zdjęciu - PIĘKNY - takich mogę mieć wiele....... zdradź nazwę tego cuda!!! ;):)
pozdrawiam

markoto
01-05-2010, 13:08
Tolu jaka masz szerokosc tych rabat wzdluz ogrodzenia???

DarioAS
01-05-2010, 13:27
Toluś, tulipany cudniste :D

mikopiko
01-05-2010, 21:25
Tolu patrzę i wzdycham ...jak ja bym chciała taki ogród , cudnie:D

jamles
02-05-2010, 00:24
Tolu patrzę i wzdycham ...jak ja bym chciała taki ogród , cudnie:D
milion złotków na stół i ogród jest Twój ....... chociaż chyba trochę za mało, zapomniałem o plaży w łazience ;)

jamles
04-05-2010, 12:41
Szefowa, się nie przejmuj tak tą maturą, pół foruma 3ma kciuki :yes:

tola
04-05-2010, 13:02
Hejka :)
dobrze, dobrze, niech trzyma;)
Dziś to spokojnie, podstawowa z polskiego to nic wielkiego.
Ale jutro podstawa i rozszerzenie z matematyki. 6 godzin logicznego myślenia to będzie i stres i obciążenie.
Na samą myśl mam gęsią skórkę i paraliż mięśni. Zwłaszcza, że ja z matematyki to gorzej niż ułomna ;)
Trzymajcie więc jutro i za Huberta i....za mnie !!!

tola
04-05-2010, 13:29
Mikopiko, oj tam, posadzić trochę badyli, podlać i jest ogród.
Pozdrówka :)
Molus, żeby coś doradzić w sprawie obsadzenia oczka, to dobrze zobaczyć zdjęcie.
Ale zawsze dobrze będą wyglądały trawy ozdobne, rośliny skalniakowe w zagłębieniach kamieni.
Na brzegu w części wilgotnej kaczeńce, irysy, liliowce. Żeby zimą nie było całkiem łyso dobrze jest posadzić coś płożącego z iglaków.
Ja lubię też w swojej kompozycji kosodrzewinę odmianę karłową, zwartą.
Cieszę się, że do mnie zaglądasz :)
Alunek, weekend był wyjazdowy, Puszcza Białowieska.
Widzieliśmy pogorzelisko Białowieskiego "Soplicowa", okropne wrażenie. Straty oszacowane na 28 milionów zł. Straszne.
STEFANY, dzięki :) Ostatnio pomyślałam, że najlepiej by było, żeby już nic wyżej i szerzej nie rosło, ale zostało tak jak jest.
Już zaczynam się martwić, co będzie za kilka lat. Z pewnością zbyt ciasno dla wielu roślin, niestety :(
Oldzia, możesz posadzić sobie szpaler wysoko rosnących liściastych krzewów ozdobnych, takich dorastajacych do dwóch metrów.
Pięknie kwitnące kaliny, żylistki, krzewuszki, derenie o ozdobnych liściach. Jest mnóstwo odmian. Tylko wybierać, sadzić i podziwiać jak zakwitną.
Markoto, szerokość rabat wzdłuż ogrodzenia około 140cm, w niektórych miejscach trochę szerzej.

Ależ dziś zimno. Rano pojechałam na wymianę klocków hamulców do autka, obok stacji jest giełda kwiatowa.
Pochodziłam i zmarzłam okrutnie. No i oczywiście kupiłam ciemnoróżowe i takie cieniowane pelargonie, surfinie drobnokwiatowe, ostróżki, bakopę.
Ale przed 15 maja do skrzynek nie wysadzę. Na bank będą przymrozki jak co roku. Co za klimat, ech.

EDZIA
04-05-2010, 13:30
Hejka :)
dobrze, dobrze, niech trzyma;)
Dziś to spokojnie, podstawowa z polskiego to nic wielkiego.
Ale jutro podstawa i rozszerzenie z matematyki. 6 godzin logicznego myślenia to będzie i stres i obciążenie.
Na samą myśl mam gęsią skórkę i paraliż mięśni. Zwłaszcza, że ja z matematyki to gorzej niż ułomna ;)
Trzymajcie więc jutro i za Huberta i....za mnie !!!

Moja Ola już się poci na dalszym ciągu z języka polskiego.
Kciuki trzymam za wszyskich forumowych maturzystów i z tego Klubu Wsparcia i z Kawiarnianego Klubu Wsparcia.

tola
04-05-2010, 13:37
EDZIU, o Twojej Oli dziś myślę, wiem, że ona dziś do 17 pisze. Trzymam mocno i pokłady dobrej energii do niej wysyłam.
Synek już pojechał na trening. Pisał na temat "Zdążyć przed Panem Bogiem". A Ola co?

i-skra
04-05-2010, 13:40
Witaj Tolu i ja Trzymam kciuki :)
a jak byś mogla mi poradzić co posadzić na żywopłot od strony wschodniej aby szybko urósł i zasłonił widoki na wścibskiego sąsiada ;) pozdrawiam :)

EDZIA
04-05-2010, 13:42
EDZIU, o Twojej Oli dziś myślę, wiem, że ona dziś do 17 pisze. Trzymam mocno i pokłady dobrej energii do niej wysyłam.
Synek już pojechał na trening. Pisał na temat "Zdążyć przed Panem Bogiem". A Ola co?

Ola też pisała na ten temat.
Jak zobaczyłam w onecie tematy odetchnęłam, bo wiedziałam że Ola dużo czasu tej lekturze poświęciła.
Co prawda przed samą maturą nie powtarzała tego tematu, ale pewnie coś jej tam w pamięci zostało.
Rozmawiałam z nią po obowiązkowej, była dość spokojna, była z kolegą na herbatce.:D

tola
04-05-2010, 13:44
I-skra, bardzo wdzięczny, niekłopotliwy, szybko rosnący będzie żywopłot z ligustra. Są też odmiany zimozielone.

i-skra
04-05-2010, 13:55
I-skra, bardzo wdzięczny, niekłopotliwy, szybko rosnący będzie żywopłot z ligustra. Są też odmiany zimozielone.

dziękuję Tolu za szybką odpowiedz :)

Ew-ka
04-05-2010, 13:59
Ale jutro podstawa i rozszerzenie z matematyki. 6 godzin logicznego myślenia to będzie i stres i obciążenie.
Na samą myśl mam gęsią skórkę i paraliż mięśni. Zwłaszcza, że ja z matematyki to gorzej niż ułomna ;)
Trzymajcie więc jutro....za mnie !!!
Siostra -wyluzuj !!!! przeca to nie TY piszesz matmę .....nie stresuj chłopaka - matury były od zawsze - wszyscyśmy to przezyli i Ty tez przeżyjesz .....zrób sobie herbatkę ,najlepiej melisę ....otwórz jakąś fajna gazetke i ...luzik:hug:a potem bedziesz odbierała gratulacje za pieknie zdane egzaminy - wszak masz mądre dziecko :yes:

Ew-ka
04-05-2010, 14:13
Ale przed 15 maja do skrzynek nie wysadzę. Na bank będą przymrozki jak co roku. Co za klimat, ech.

raczej nie bedzie przymrozków ,ale podaję Ci link na meteo.pl http://new.meteo.pl/ -jak sie otworzy to kliknij sobie na siatke 48h ( lewe okienko) lub 84 h (środkowe okno) poszukal Białegostoku i masz bardzo dokładna pogode z opadami i temp. na najblizsze 2 lub 4 dni
Niestety sprawdza sie -przetestowałam w ten weekend opady -sprawdziły sie co do godziny ;(

Alunek
04-05-2010, 14:23
raczej nie bedzie przymrozków ,ale podaję Ci link na meteo.pl http://new.meteo.pl/ -jak sie otworzy to kliknij sobie na siatke 48h ( lewe okienko) poszukal Białegostoku i masz bardzo dokładna pogode z opadami i temp. na najblizsze 48 dodzin
Niestety sprawdza sie -przetestowałam w ten weekend opady -sprawdziły sie co do godziny ;(

.. a ja już wsadziłam pelargonie i petunie.... to może powinnam dać na mszę w intencji ciepłej wiosny:D

P.S. kciukasy trzymam za naszych maturzystów i ich mamy ;)

oldzia
04-05-2010, 14:25
Dziękuję Tola:):)
na pewno wezmę Twoje porady pod uwagę.... a wiesz zakupiłam sobie ten katalog, co polecałaś gdzieś tam na jednej z twych stronic - "katalog roślin drzewa, krzewy,byliny" super sprawa - powoli z nim się zapoznaję...... no, ale nie ma to jak porada fachowca:);) także Tolu jeszcze nie raz Cię pomęczę w tej kwestii;) :)
pozdrawiam i dziękuję:)

Ps. oczywiście również trzymam kciuki za maturzystów...:)

tola
04-05-2010, 14:44
Rozmawiałam z nią po obowiązkowej, była dość spokojna, była z kolegą na herbatce.:D

młodzi zdrowiej do tego podchodzą, to w nas jest pełno obaw i lęków, choć ja nie powiem, dziś zachowałam pełen spokój.
Ale jutro?...nie wiem ;)

Amtla
04-05-2010, 14:49
Ola też pisała na ten temat.


Melduję się.

Moje chłopie wybrało "Świętoszka", czyli i inny typ;)

Za Olę cały czas ściskam dzisiaj na rozszerzeniu kciuki... a jutro Edzia u nas na matmie wyrówna:)

Spokój dzisiaj też zachowałam...nawet w pracy byłam...

tola
04-05-2010, 15:01
Ew-ka, z tymi przymrozkami w naszym regionie, to nie było jeszcze żadnego maja bez przymrozków.
Co roku na zimną Zośkę są jak drut.
A bywało, że i po niej jeszcze były. Bojam się więc ;)
Kupiłam białe smagliczki, stoją na tarasie...ależ one pachną.
Większość z nich wysadzę na rabaty, ale w skrzynki też je powtykam...dla zapachu.

PRZYPOMINAM TEŻ:

Po przekwitnięciu tulipanów, należy ułamać górną część łodygi ze słupkiem.
Liści przekwitłych tulipanów nie usuwać do momentu, aż zżółkną.
Po przekwitnięciu należy wysypać wokół tulipanów nawóz, by zasilić cebulki.
Spowoduje to wzmocnienie rośliny i obfite kwitnienie w przyszłym roku.

Tak przyglądam się swoim rabatom i widzę, że one fajnie się zmieniają w wyglądzie z upływem tygodni.
Między iglakami z samiuśkiego brzegu pierwsze zakwitają prymule.
Obok nich w niedługich czasie zaczynaja szaleć żonkile i tulipany.
Tuż za nimi mam posadzone róże okrywowe, teraz bez rewelacji, bo mocno przycięte.
Ale gdy tulipany przekwitną a ich liście trzeba na rabacie zostawić, wtedy gałązki róży je przykryją, a potem ozdobią kwiatami.
Róże okrywowe mają krótką przerwę między powtórnym kwitnieniem.
W czasie tej przerwy wybijają do góry lilie i czarują kolorami i zapachem.
"Plecy" tej rabaty, to smukłe skyrockety, między którymi posadziłam berberysy.
Jesienią, gdy ich liście przebarwiają się na odcienie pomarańczu, czerwieni, borda...to one sprawiają,
że rabata nawet w październiku nie odpoczywa od koloru. I to w ogrodzie lubię :)

markoto
04-05-2010, 15:04
Ja tez w takim razie planuje rabate na 140 i czekam na inwentaryzacje :D

tola
04-05-2010, 15:07
Amtla, to my jutro ramię w ramię, pod rękę, czy jak tam chcesz, byle razem co nie?;)
Myślę, że dzieciaki są przygotowane, boję się tylko, czy ci co wymyślili zmianę zasad maturalnych i ci, co zadania układali,
zachowali zdrowy rozsądek.
Bo to jest bardzo ważne, by młodzież po rozdaniu kartek nie oniemiała widząc co na nich jest.
A z tym to nigdy nie wiadomo ;)

tola
04-05-2010, 15:12
Markoto, jeśli masz więcej miejsca niż ja i możesz sobie pozwolić na szerszą, to rób szerszą.
Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie z tyłu posadzisz jakieś większe iglaki typu świerki, sosny czarne.
Przy takich nasadzeniach, to dwa i pół metra by się przydało...i więcej, by przed świerkami jeszcze móc posadzić rośliny niższego piętra.
Ale jeśli tłem będą iglaki kolumnowe, a przed nimi nie chcesz dawać zbyt wielu roślin, to te 140 wystarczy.

markoto
04-05-2010, 15:18
no nie mam specjalnie wiecej miejsca, ewentualnie gdzies na koncu dzialki, ale raczej nie planuje tak duzych drzew, bedzie jedna sosna na zyczenie meza :)

molus
04-05-2010, 16:31
Tolu kaskada nie jest jeszcze gotowa, ale mniej więcej wygląda to jak na zdjęciach.
Kupiłam już trzmieliny, jałowce płożące i inne karłowe odmiany iglaczków. Tylko teraz nie wiem jak to wszystko zaaranżować aby wyglądało jako tako. Wkoło oczka będą drobne kamyczki, jak u Ciebie :)

A o Synusia to się tak nie martw, na pewno sobie poradzi :)

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/IMG_2365-1-1.jpg

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/IMG_2366-2.jpg

tola
04-05-2010, 16:47
Molus, bardzo dobrze, podstawa jest, teraz obsadzenie.
Tak jak pisałam, widziałabym tu sporo traw ozdobnych, by ładnie falowały na wietrze nad tą wodą, by do tej wody sięgały,
zanurzały opadające miękko źdźbła.
Iglaki płożące posadź blisko kamieni okalających strumień.
Tak, by te kamienie wtopić w zieleń, uczynić je bardziej naturalnymi w tym miejscu.
Przy wodzie dobrze wyglądają paprocie, ale one potrzebuję cienia, więc może gdzieś obok utworzonego wzgórka jakieś drzewo liściaste
z ładną koroną? Ja bym takie drzewo widziała w rogu przy płocie. Wierzba płacząca?
Z tyłu za strumieniem wyższe nasadzenia, przed oczkiem coś niskiego, by nie zasłaniało kaskady.
Jeśli część roślin już kupiona, pobaw się w ich ustawianie.
Ustaw, pooglądaj jak wyglądają, jeśli coś zgrzyta, ustaw jeszcze raz, aż osiągniesz to, co Cię zadowoli.
Wtedy sadź i ciesz się efektem. A efekt będzie, bo podstawa jest bardzo dobra :)

molus
04-05-2010, 17:17
Dzięki Tolu za tak szybką odpowiedź. Też myślałam o wierzbie w rogu.
Czy roślinki będą dobrze rosły na tym wzgórku? Ziemia u nas raczej piaszczysta i trochę się boję że będą miały mało wody.
Zacznę ustawiać kupione roślinki i się zobaczy czy gra, ale to jutro. Dzisiaj leje cały dzień. Ale deszcz też potrzebny, krzaczki ślicznie wyglądają jak trochę je zmoczy :)

tola
04-05-2010, 17:34
W pierwszym roku po posadzeniu, zanim się porządnie nie ukorzenią trzeba będzie podlewać częściej.
Ale w następnych sezonach będą sobie radziły, zwłaszcza iglaki.

Amtla
04-05-2010, 17:41
[boję się tylko, czy ci co wymyślili zmianę zasad maturalnych i ci, co zadania układali,
zachowali zdrowy rozsądek.
Bo to jest bardzo ważne, by młodzież po rozdaniu kartek nie oniemiała widząc co na nich jest.
A z tym to nigdy nie wiadomo ;)

Widzisz tolu, to my te same obawy dźwigamy...

Patrząc na to, co zgotowano w tym roku gimnazjalistom w części matematyczno-przyrodniczej, jestem bardzo sceptycznie nastawiona.....ciiiiiiiiiiiiiiii, to tak między nami. Młodzi niech o tym nie myślą.

EDZIA
04-05-2010, 21:09
Widzisz tolu, to my te same obawy dźwigamy...

Patrząc na to, co zgotowano w tym roku gimnazjalistom w części matematyczno-przyrodniczej, jestem bardzo sceptycznie nastawiona.....ciiiiiiiiiiiiiiii, to tak między nami. Młodzi niech o tym nie myślą.

Uffff, my mamy już za sobą najgorszy dzień...dziękuję za kciuki.
Mojej nawet siadły pytania na rozszerzeniu i jest w miarę spokojna...znaczy się poszła spać taka padnięta była.
Jutro trzymam mocno kciuki.

verunia
04-05-2010, 21:59
Widze że grupa wsparcia mam maturzystów:yes: to sie też dopisuję jeśli można.
Juto moja tak jak Toli syn zdaje matmę rozszerzoną. Matka w nerwach a na razie jej największym problem jest gdzie pójdze na obiad w czasie przerwy.

sure
04-05-2010, 23:08
A ja w zeszłym roku przeżywałam te emocje, trzymam kciuki za wszystkich maturzystów - na pewno będzie dobrze! :D

jamles
05-05-2010, 09:20
Tak przyglądam się swoim rabatom i widzę, ........
a jakieś chwasty też :rolleyes:


.... to może powinnam dać na mszę w intencji ciepłej wiosny:D
odprawiający się ucieszy, a jak będą przymrozki to znaczy ..... za mało dałaś ;)


Siostra -wyluzuj !!!! przeca to nie TY piszesz matmę .....
kibice zawsze bardziej przeżywają niż zawodnicy :lol2:

dobra to teraz ściskam ..... kciuki oczywiście :cool:

aka z Ina
05-05-2010, 09:23
kciuki zaciśnięte!

tola
05-05-2010, 09:44
No ja też zaciśnięte trzymam za swoje dziecię i za Wasze Skarby.
Niech im światłość umysłu pomoże rozkminić wszystkie matematyczne zawiłości.
A tych, co fundują młodzieży pisanie matury z matematyki do godziny 17 czyli do wieczora,
niech gęś kopnie i niech im w głowie poustawia to, co mocno poprzestawiane mają.

profus
05-05-2010, 09:44
Witam. Piszę u Ciebie chyba pierwszy raz, ale często tu wpadam pooglądać. Fajnie masz. U siebie pewnie coś pościągałem od Ciebie.
Mam prośbę. Czy mogłabyś wyrazić swoje zdanie na temat obsadzenia koła z kostki u mnie. Tutaj jest wątek w którym walczę z moim ogrodem. Link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147011-Zak%C5%82adanie-ogrodu-projekt-sadzenie-jakie%C5%9B-podpowiedzi&p=4026342#post4026342)
Pozdrawiam

Arnika
05-05-2010, 10:11
Ja też cały czas trzymam kciukaski :D

Powodzenia maturzyści.... :D

STEFANY
05-05-2010, 12:14
no nie zazdroszę maturzystom i rodzicom tej obowiązkowej matmy, toż to koszmar jakiś. O godzinie nie wspominając. Trzymam kciuki i .... jedną "Zdrowaśkę" szepnęłam, mam nadzieję, że pomoże. Teraz się biedaki stresują okrutnie, a w przyszłym roku będą się śmiać, że takie stresy przez kolejne 5 lat to co pół roku będą przeżywać. No ale tak to już jest :) pozdr
p.s. Mam pelargonie na balkonie, jak będzie mróz to się pochlastam :/

Ew-ka
05-05-2010, 14:12
Tola -żyjesz????:) nie wiem czy mam jeszcze kciukasy trzymać z matematycznych orłów ;) mam nadzieje ,że Królowa Nauk okaże sie łaskawa i matura bedzie zaliczona na wysokie oceny :)

a teraz .....do rzeczy .....TOLU - moje 2 skyrockety (jałowce sine ) po zimie nie wyglądaja apetycznie ....zamieraja im koncówki -chciałam to wycinac ale to chyba nie jest dobry pomysł bo te brązowe koncówki ąa na całej wysokości rosliny (na dole wiecej) -wiesz może czym to opryskać ? zetknęłas sie z tym na swoich roślinach ? pomożesz mi ? plisssssssssss

verunia
05-05-2010, 14:16
Ew-ka trzymaj jeszcze, teraz piszą najgorszą część- rozszerzenie

Ew-ka
05-05-2010, 14:41
Ew-ka trzymaj jeszcze, teraz piszą najgorszą część- rozszerzenie

ok ...no to jeszcze trzymam ;) verunia - bedzie dobrze ;)

tola
05-05-2010, 16:24
Dziewczyny, co mówiły dzieci po napisaniu podstawowej? Mój stwierdził, że podstawa to pikuś.
Ale nie wiem jak będzie z tą rozszerzoną. Trzymam, zaciskam i myślę.
A jutro znowu maraton, bo rano podstawa, a po południu rozszerzony angielski, ech.

Ew-ka, z moimi skyrocketami też to samo. Właściwie cały ubiegłoroczny przyrost jest uschnięty.
Żeby przyciąć każdą uschniętą gałązkę sekatorem, trzeba by to robić z 5 lat.
Postanowiłam więc, że wypożyczę nóż elektryczny do cięcia żywopłotów i nim będę te jałowce "odchudzać".
Nie wiem, co z nich po tym zabiegu zostanie. Ale nie ma chyba innej rady.

STEFANY, dzięki za wsparcie maturzysty :)

Profus, zajrzałam do tego wątku i napiszę szczerze, że to ja się wiele nauczę z tego, co tam znalazłam.
Doradzają Ci dziewczyny, profesjonalnie zajmujące się tworzeniem ogrodów, czegóż trzeba więcej.
Sam też jesteś nieźle przygotowany do tej ogrodowej przygody, więc ja normalnie nie mam śmiałości.
Zajrzę jeszcze raz i przeczytam wszystko od deski do deski.
Pozdrawiam serdecznie :)

Amtla
05-05-2010, 16:55
Dziewczyny, co mówiły dzieci po napisaniu podstawowej? Mój stwierdził, że podstawa to pikuś.
Ale nie wiem jak będzie z tą rozszerzoną. Trzymam, zaciskam i myślę.
A jutro znowu maraton, bo rano podstawa, a po południu rozszerzony angielski, ech.


To my kochana łeb w łeb....:cool:...podstawa to pikuś...a co dalej zaraz będę wiedziała...

frosch
05-05-2010, 17:16
tolka , moja Olcia powiedziała ,że podstawowa matma była łatwa ,a bała sie wczesniej czy w ogóle ja zaliczy ...

EDZIA
05-05-2010, 17:26
tolka , moja Olcia powiedziała ,że podstawowa matma była łatwa ,a bała sie wczesniej czy w ogóle ja zaliczy ...
Moja Olcia stwierdziła, że był taki sobie tylko mało czasu.
W ostatniej chwili zauważyła pytania dość łatwe za 4pkty, ale zabrakło jej na nie czasu

verunia
05-05-2010, 17:28
Wreszcie sie do mojej Oli dodzwoniłam. Powiedziała ze nie jest źle. Z rozszerzenia zrobiła wszystkie, z tym że jednego nie jest pewna ale jak będą wyniki to się zobaczy. Kamień z serca:)

tola
05-05-2010, 17:35
Mam pierwsze wiadomości, ponoć łatwo nie było. Euforii w głosie nie słyszałam.
Więcej będzie wiadomo jak wróci i sprawdzi rozwiązania w necie.
Z tego co synek mówił, większość wyszła z sali z dość kwaśną miną.
100/100 raczej nie będzie ;)

tola
05-05-2010, 17:39
Verunia, Twoja Ola to pewnie jak moja Kornelka. Umysły typowo ścisłe, więc dla nich matma to bajka.
Moja ma to po tatusiu.
A synek to taki mieszany, po mnie bardziej humanista, więc jest mu trudniej.
Liczy na dobry wynik z angielskiego i geografii. I będę za to trzymać.

Amtla
05-05-2010, 17:48
właśmni€ młody ,zalał mi klawiatur€.. :mad:
uczucia mi€szamn€ po rozsz€rzomn67€j

tola
05-05-2010, 17:57
Amtla, czyli podobnie ;)

molus
05-05-2010, 19:04
Tolu ja cały czas będę Cię męczyć odnośnie oczka. Wybacz :(
Jak nazywa się wysoka trawa za Twoim oczkiem i ta co rośnie w wodzie pośrodku. Czy rośnie ona w doniczce? I jaka wysoka rośnie?
Jak tam po matmie? A i zastanawiam się czy Hubert jeszcze trenuje skok wzwyż?

Aga J.G
05-05-2010, 22:06
Matury w toku to kciuki potrzymam :)
My czekamy na wyniki gimnazjalne.

rogbog
05-05-2010, 22:14
Witam "maturzystki":) i nadal kciuki trzymam:)...Jezuuu jak dobrze,że ja już tego stresa nie muszę przeżywać:wave:

DarioAS
05-05-2010, 23:07
Ja też trzymam ciągle kciuki, będzie dobrze ;)

evitare
06-05-2010, 08:55
Verunia, Twoja Ola to pewnie jak moja Kornelka. Umysły typowo ścisłe, więc dla nich matma to bajka.


Kornelka? To moja imienniczka :) Pozdrawiam serdecznie!

tola
06-05-2010, 10:58
Evitare :)
dla mnie to oczywiście najpiękniejsze imię na świecie :)
Dziewczyny, dzięki za trzymanie kciuków.
Po wczorajszym matematycznym stresie, dziś mój syn pojechał do szkoły z pełnym luzem w oczach.
I innym kolorem krawata. We wtorek był szarosrebrny, wczoraj szafirowogranatowy, dziś wściekleczerwony ;)

Molus, nie podpowiem ci w sprawie nazw traw. To były moje pierwsze zakupy trawiaste w małej lokalnej szkółce.
W doniczkach nie było kartoników z informacją. Udzielała jej ustnie właścicielka szkółki, wiele nie zapamiętałam.
Te trawy, które widać w wodzie są w doniczkach obciążonych kamieniami.
Ponieważ oczko to plastikowa forma, ma w sobie specjalne półki do stawiania takich doniczek.
Pytasz o Huberta skakanie...dziękuję, bardzo mi miło, że pamiętasz:)
Zmorą sportowców są kontuzje. Jesienią zaczął się problem z kolanem tej nogi, z której się wybija do skoku.
Cała zima to różnego rodzaju zabiegi, rehabilitacja, bez znaczącej poprawy.
W marcu zabieg w szpitalu, jest dużo lepiej, ale ból całkowicie nie ustał.
Chodzi na treningi, nie zaprzestał, bo skakanie to jego wielka pasja.
Ale są to na razie tylko treningi ogólnorozwojowe bez skakania niestety.
W drugiej połowie maja zaczyna się sezon, starty.
Spróbuje i wtedy będzie wiadomo, czy kolano pozwoli na kontynuowanie tej zabawy, czy nie.
Szkoda, bo skakanie to jego pasja, to coś, co sprawia mu ogromną frajdę, to go naprawdę bawi, cieszy, sprawia satysfakcję, pozytywnie nakręca.
Hubert uwielbia atmosferę zawodów, nawet wtedy, gdy idzie mu gorzej, gdy nie wygrywa. Nie mówiąc o momentach wielkich sukcesów.
Niestety, formułka "Sport to zdrowie" ma dwa oblicza. I nic się na to nie poradzi.
A potencjał ma.
Pamiętam jesienny mityng rodzinny na stadionie, na który przyjechały polskie sławy lekkoatletyczne,
by zachęcać rodziny do czynnego spędzania wolnego czasu.
Można było sobie spróbować poskakać, był materac, poprzeczka, dzieciaki skakały jak umiały.
Poprzeczka ustawiona na 110 ciągle lądowała na materacu.
Pod koniec imprezy Hubert podszedł, ustawił poprzeczkę na 190 cm, bez rozgrzewki, w dżinsach i zwykłych adidasach pyknął tę wysokość za pierwszym razem.
Podszedł do niego zdumiony Artur Partyka, wypytał gdzie trenuje i obwieścił, że jest to z pewnością rekord Polski,
pobity w takim stroju i okolicznościach ;) :)
Powiedzcie jak mu zaczarować to kolano, by nie musiał rezygnować z tego, co kocha?

Za oknem ziąb okrutny, leje, wieje, tarmosi roślinami. Brrrrrrr

mayland
06-05-2010, 11:41
Nie znam odpowiedzi..... Cóż ja mogę mądrego powiedzieć Tobie, osobie pełnej madrosci życiowej...
Deser Ci przynoszę na osłodę
http://manager.money.pl/i/a/216/15064.jpg
Nie byle jaki. Najdroższy na swiecie!
http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/deser;za;14;tys;dolarow;zjesc;mozna;na;sri;lance,2 08,0,280528.html

jamles
06-05-2010, 12:20
Powiedzcie jak mu zaczarować to kolano, by nie musiał rezygnować z tego, co kocha?

do tych czarów to ja dołożę pięty mojego młodego

przestało lać, trochę wieje, ale na razie nosa za okno nie wystawiam

molus
06-05-2010, 12:31
Wiem Tolu co to zamiłowanie do sportu. Pół mojej rodzinki siedzi w lekkiej atletyce. A szwagier to prowadzi kadrę Polski juniorów no i sam kiedyś skakał. Artur Partyka też mówił o nim że to wielki talent, ale nagle coś się urwało i pozostała trenerka.
Życzę Hubertowi jak najszybszego powrotu do pełni sił.
Sport to piękna sprawa, ale na pewno powiedzenie "sport to zdrowie" nijak się ma do sportu wyczynowego.

Na Podkarpaciu cały czas leje. Brrr.... A bliźniaki złapały jakiegoś wirusika i latamy między pokojem a łazienką :)

tola
06-05-2010, 13:34
Młody pojechał na drugą część angielskiego, to ja się mogę zająć deserem od Mayland.
Tylko czy deser za 14.000 dolarów to nie przesada?
Złoty pył na bitej śmietanie to jakaś nieprzyzwoitość.
Zakupami się jeszcze pochwalę. Leżaczek na tarasie, jakieś ławki, krzesła są ok.
Ale poobiednia drzemka w upalne popołudnie to tylko na szezlongu, albo wygodnej leżance.
W Jysku jest teraz promocja na drewniane leżanki, nie mogłam się oprzeć ofercie.
Tylko czy to upalne popołudnie się zdarzy? na razie nic tego nie wróży.

9909

mayland
06-05-2010, 13:57
Fajna ta leżanka. Tez o niej myślałam ale w końcu mam to co mam. Jednak miałam ją na oku ;) Zresztą..... kto wie, moze kiedyś..... w końcu rodzina się powiększa i wszyscy na 1 szezlongu sie nie zmieścimy ;) :D

Impregnowałaś swoje drewniane meble olejem? Moje cała zimę stały na tarasie. Niby pod dachem i zbytnio na nie nie padało ale chyba odświeżę je tym olejem z Jyska.

tola
06-05-2010, 16:31
Stół już odświeżyłam tym olejem z Jyska, reszta czeka na lepszą pogodę.
No właśnie...pogoda. Były zdjęcia ogrodu w słońcu, teraz ogród w deszczu

9935

9936

9937

9938

9939

tola
06-05-2010, 16:33
9940

9941

9942

tola
06-05-2010, 16:35
9943

9944

9945

Ew-ka
06-05-2010, 16:40
oj Tolusia ...te kontuzje to zmora nie do opisania ....Dawid przez kontuzje śródstopia też powiesił kolce na haku ...i rokowania miał niezłe ,..ech ,ale miłośc do lekkiej pozostała i nadal jeździ na zawody jeśli tylko czas pozwala (w maju jedzie do Ostravy na Golden League ) .
U nas tez zimno i pada ....i ma padac caluśki maj :p ....... a lezaczek to jeszcze nikomu nie zaszkodził wiec to dobra inwestycja ( my mamy od 5 lat z Ikei i nazywamy go lezaczkiem dziadka )
ps...własnie rozwiązywałam swój test z angielskiego i czułam sie jakbym mature pisała ;)

ale u Ciebie kolorowo:jawdrop:

mayland
06-05-2010, 16:56
Ale Ty masz dobry aparat:jawdrop: bo ja nie wierzę w takie kolory w naturze ;)
U mnie juz tulipany przekwitają. Też się pozwijały ale i widzę, ze pochyliły się bardziej. Tydzień i będzie koniec sądzę.
No cudnie masz to wszysko takie wypielęgnowane. Ja chyba do końca życia będę się zachwycać Twoją pielęgnacją ogródów (działka również). Tyle pracy włożonej w tą ziemie.... Deszcz służy Twojemu ogrodowi :D

Ew-ka
06-05-2010, 17:01
9940

co to -to białe ? nie mów ,że śnieg :cool:

Ania i Heniu
06-05-2010, 17:41
Tola czy posiadasz może hebe?
Chciałam się obkupic tymi " kuleczkami" ale przeczytałam gdzies że marzną zimą !

verunia
06-05-2010, 19:09
Ja chyba mam to białe i to nawet w duzych ilosciach na skarpie, tylko nie przyciete w kulę jak u Toli ale swobodnie rosnące, tak ze te białe, drobne kwiaty trworza takie fajne kiście.
Lubie ten krzew bo szybko sie rozrasta i ładnie zadarnia skarpę a na wiosnę tak pieknie kwitnie na biało. Pokazalabym zdjecie ale jak zbaczyłam ten wypielegnowany ogródek powyżej to na pewno nie pokażę, prędzej sie ze wstydu spalę ;)

Amtla
06-05-2010, 20:58
tola, jak tam po angliku ?

Mam nową klawiaturę :):D:):D

Iwuś
06-05-2010, 21:36
Toluś :popcorn:, aż trudno mi uwierzyć, że mieszkamy w tej samej strefie klimatycznej Polski. U Ciebie ogród w pełnym rozkwicie a u mnie bida z nędzą:eek:. Pozdrawiam Cię serdecznie niedościgła ogrodniczko:bye: Twój ogród nigdy mi się nie znudzi...jestem tego pewna tak samo jak tego, że jutro napewno będzie padał deszcz :popcorn:.

tola
06-05-2010, 22:39
Iwuś, a ja o Tobie kilka dni temu myślałam i szukałam Twego dziennika.
Jak tam Twoje jesienne nasadzenia, coś już się pokazuje? coś kwitnie?

Verunia, tak, ten mój w kulkę przycinany krzew, o który Ew-ka pyta, to tawuła, która jeśli nie cięta,
to teraz kwitnie takimi długimi białymi pejsami. Ja swoją tnę, bo po przekwitnięciu już nie jest taka ładna.
A jako kula, zdobi swoim kształtem.
To wiosenne kwitnienie białych tawuł w ogrodach przepiękne jest.
Wklejaj zdjęcie, jeśli nie wypielęgnowany, to znaczy że w stylu naturalistycznym jest. Czyli stylowy, jakby nie było :)

Amtla, po angliku nastrój bardzo dobry, Mistrz zadowolony, mówi że liczy na 80%. Byłoby super.
A jak u Was?

Ania i Heniu, bardzo mi się podoba hebe, u Soniki zawsze podziwiałam na zdjęciach, ona śliczne rabaty z hebe ma.
Ale ponieważ są wrażliwe na mróz, to się na nie nie porywam. U mnie na bank byłyby jednoroczne. Szkoda.

Mayland, jaki dobry aparat? zwykła cyfrówka. A po deszczu zawsze kolory takie mocne wyostrzone.
Siedzę, gapię się w okno i nie mogę się napatrzeć na ten wiosenny świat.
U mnie wiele tulipanów jeszcze nie rozkwitniętych, czekam, na te "rodzinne" też. U nas zawsze wszystko później.

Ew-ka, i jak Ci ta "matura" z angielskiego poszła?;) ucz się Siostra, ucz, jedna z nas musi być mądrzejsza :)

markoto
06-05-2010, 22:50
Tolu czyli ta kula to tawula szara?? i kiedy przycinasz ?? ja wlasnie dzis ja posadzilam :D

Aga J.G
06-05-2010, 23:37
Tolusia u Ciebie jak zawsze cudnie :)

Ew-ka
07-05-2010, 07:41
Ew-ka, i jak Ci ta "matura" z angielskiego poszła?;) ucz się Siostra, ucz, jedna z nas musi być mądrzejsza :)
niestety -moja ticzer sprowadziła mnie na ziemię i musze jeszcze się duuuużo uczyć ......nastepne podejście za rok ;)

ps...to białe to tawuła ?..... i już kwitnie u Ciebie ???? koniec świata ......

coffee82
07-05-2010, 08:37
Tola napisz proszę czy wiesz jak uratować małe iglaki, które piesek sąsiadów mi poobsikkiwał....widzę że się miejscami poschnięte zrobiły, zbrązowiały. Czy mam to obciąć i czymś popryskać czy już jest po nich? :-(

jamles
07-05-2010, 08:47
.
Ponieważ oczko to plastikowa forma .....
wczoraj zmałpowałem :oops::cool:
teraz proszę link do fotek pierwowzoru ze wszystkich stron, no dobra od spodu odpuszczam ;)
może dalej będę kopiować :rolleyes:

tola
07-05-2010, 10:41
Jamles, spróbuję się do tych pierwszych zdjęć dokopać. Pamiętaj, że ogromnie ważne jest dobre wypoziomowanie.
Ta forma musi być idealnie osadzona, inaczej w którymś miejscu będzie potem widać czarny plastikowy brzeg.

Coffee82, to, co już uschnięte i zbrązowiałe trzeba wyciąć i albo dużo podlewać, by rozcieńczyć to, co pies podarował,
albo nawet wymienić trochę ziemi wokół tych iglaków. I chronić przed kolejnym podsikiwaniem.

Markoto, Ew-ka, to jest ta tawułka, na tym zdjęciu nie cięta

http://static.galeria-kwiatow.com/duze/200906/tawula-krzew_510.jpg


taką tawułę należy przyciąć dość mocno po przekwitnięciu. Obciąć te fragmenty, na których były kwiaty.

AgaJ.G., a jak Twój ogród? masz choć trochę czasu by w nim popracować?
Co u dziewczynek?

jamles
07-05-2010, 10:47
Jamles, spróbuję się do tych pierwszych zdjęć dokopać. Pamiętaj, że ogromnie ważne jest dobre wypoziomowanie.
Ta forma musi być idealnie osadzona, inaczej w którymś miejscu będzie potem widać czarny plastikowy brzeg.


tego to już ciemiężycielka pilnowała ;)

tola
07-05-2010, 10:48
I jeszcze najważniejsza wiadomość Przestało padać i świeci słońce :)
Mam dziś do skoszenia dwa trawniki, przy domu i na działce.
Nawdycham się zapachu świeżo skoszonej trawy, wieczorem będę śpiewać;)
Pięknego dnia wszystkim życzę :)

tola
07-05-2010, 10:49
Jamles, taka ciemiężycielka to skarb :)

jamles
07-05-2010, 10:52
.... Przestało padać i świeci słońce :)

padać przestało już wczoraj popołudniu, a słońce było dzisiaj chwilę, ale ziaba zazdrościła to się schowało :mad: