PDA

Zobacz pełną wersję : DOM TOLI



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

aka z Ina
07-05-2010, 11:06
dobry pomysł Toluś z tymi przyciętymi tawułkami..mam ich kilka w ogrodzie, pięknie teraz kwitną....
pomyśle, czy też je przyciąć, bo jak narazie tworzą niezły szpaler..czy przez cięcie sporo ci się zagęściły????

moja trawa po nawozie szaleje i powinnam już ją kosić a dopiero co w niedzielę była skoszona:eek:

Aga J.G
07-05-2010, 12:53
Tolusia, mój ogród to trawa tam gdzie mają byc jakies kwiatki i roślinki jest czarna włóknina z wielkimi dziurami, ponieważ mój pies upodobał sobie wykopywanie i niszczenie wszystkiego na szczęście drzewek nie rusza trzy roślinki udało się jakoś uchronić i jedna różę, nie mam do niego siły i czasu na ogród więc jest jak jest, zreszta stwierdziliśmy że szkoda czasu i pieniędzy jak gad wszystko i tak zniszczy. Dobrze, że warzywniak odgrodzony.
Pilnujemy tylko żeby nam te miejsca trawą nie zarosły tak więc plewię samą ziemię i czekam na lepsze czasy......

jamles
07-05-2010, 12:57
.............. jest czarna włóknina z wielkimi dziurami, ponieważ mój pies upodobał sobie wykopywanie ......
pozwól mu całą wykopać :cool:;)

Aga J.G
07-05-2010, 13:09
Jak mi całą wykopie to nic nie będę robiła tylko plewiła, miejsca pod roślinki których nie ma, juz wole tę czarna z dziurami :)

Aga - Żona Facia
07-05-2010, 13:32
U nas pada już od dwóch dni. Nawet nie chce sie wychodzić z domu. Z jednej strony to dobrze bo nowa trawka ma urosnąć, ale z drugiej strony kupiłam kilka roślin na allegro i chciałam je zasadzić a tu pada i pada. (polecam ogrodibalkon na allegro).
Tolu u Ciebie jak zwykle kolorowo, tak ładnie że aż chce się patrzeć. A u mnie pojawiły się krety (lub nornice nie wiem) i chodzą i szkodzą buuuu, buuuuuu.

braza
07-05-2010, 14:27
Matko, to ja mam tawułę w ogrodzie! Rośnie przy studni!!! Nie widziałam, jak kwitnie, bo w ubiegłym roku za późno tu się pojawiłam, a w tym jeszcze nie kwitnie. Tolcia, jesteś nieoceniona, w życiu bym nie wiedziała co za cudo mam w ogrodzie gdyby nie Ty!!!!!!! Moja też w stylu naturalistycznym.

P.S. Taka byłam dumna z własnoręcznie posadzonych tulipanów, ale jak zobaczyłam Twoje .... ło mamuniu!!!!!! http://www.emotka.pl/emotikony/emocje/116.gif

sure
07-05-2010, 15:20
I jeszcze najważniejsza wiadomość Przestało padać i świeci słońce :)
Mam dziś do skoszenia dwa trawniki, przy domu i na działce.
Nawdycham się zapachu świeżo skoszonej trawy, wieczorem będę śpiewać;)
Pięknego dnia wszystkim życzę :)
Szczęściara, zazdroszczę! Jaka szkoda, że tak daleko ode mnie mieszkasz! :(
Ale podobno jutro ma się wypogodzić, no i dobrze, bo moje roślinki są internowane w garażu! Miałam obsadzać resztę skarpy przed domem, a tu gucio, wszystko spływa. Brak mi poza tym jeszcze paru roślinek zaplanowanych, między innymi salix subopposita, bardzo trudnej do znalezienia (nikt nie ma w ofercie sprzedaży wysyłkowej). No i jeszcze zastanawiam się nad zamianą szczodrzeńca płożącego na coś w kolorze nie-żółtym, bo jakoś do reszty mi nie pasuje... :rolleyes:

verunia
07-05-2010, 15:37
Verunia, tak, ten mój w kulkę przycinany krzew, o który Ew-ka pyta, to tawuła, która jeśli nie cięta,
to teraz kwitnie takimi długimi białymi pejsami. Ja swoją tnę, bo po przekwitnięciu już nie jest taka ładna.
A jako kula, zdobi swoim kształtem.
To wiosenne kwitnienie białych tawuł w ogrodach przepiękne jest.
Wklejaj zdjęcie, jeśli nie wypielęgnowany, to znaczy że w stylu naturalistycznym jest. Czyli stylowy, jakby nie było :)

To ja sobie będę codziennie powtarzać i innym też wmawiać że mam ogród naturalistyczny, znaczy stylowy:lol2:
Co tam tulipany, wiecie jakie ja mam w ogródu pyszne rzodkiewki ;)

mayland
07-05-2010, 16:39
Ja co prawda nie mam rzodkiewek ale.... posadziłam cebule wokół całego tarasu :D Będzie szczypiorek którego używamy na potęgę ;) :D

Tolu kiedyś pisałam Ci o berberysach zestawionych w 3 odmiany w szpalerze. Zrobiłam im dziś zdjęcie. Są po jesiennym przycięciu. W ciągu lata się zagęszczą i podrosną ale i tak bardzo lubię tak posadzone berberysy.
Tak było późną jesienią:
http://lh6.ggpht.com/_5EbJjBbVicM/S-QlLKIZ2bI/AAAAAAAAFvQ/68dfvOmLPSU/s576/Zdj%C4%99cie022.jpg
A tak jest obecnie:
http://lh4.ggpht.com/_5EbJjBbVicM/S-QlFOP3xtI/AAAAAAAAFvM/4oH8jI2HAUU/s576/Zdj%C4%99cie027.jpg
http://lh5.ggpht.com/_5EbJjBbVicM/S-QlCss652I/AAAAAAAAFvI/6OjjF_02uuo/s576/Zdj%C4%99cie032.jpg
Myślę, że to prosty i niedrogi sposób na ciekawe nasadzenia. Jak Ci się one widzą?

foksi
07-05-2010, 19:53
Witaj Tolu!
Ukłony dla wszystkich odwiedzających :)
Tutaj cudnie jak zawsze.
Nadrabiam wielotygodniowe zaległości w czytaniu...
Chcialam wrzucić trochę zdjęć z mojej łazienkowej "rozpusty" ale nie daję rady z tą nowomową po przemianie forum.:(
Ufff wyzaliłam się

tola
08-05-2010, 11:19
Foksi, ja na to nowe forum mogłabym się żalić bez końca.
Jakoś je powoli ogarniam, ale dawnej atmosfery odnaleźć nie mogę.
A gdzie się podziewałaś, jak Cię nie było?

Mayland, bardzo mi się ten szpaler berberysów podoba. I to, że te wyższe posadzone na przemian zielone z bordowymi
i to, że ten niższy szpaler cytrynowej odmiany jest w jednym kolorze i porządkuje to wszystko.
Dobrze, że jest to ten sam rodzaj rośliny, tylko o innym wybarwieniu liści.
Dla wielu osób zestawienie zielonego, żółtego i bordowego to za słodki zestaw.
Mi się podoba, choć u siebie sporo iglaków o żółtym zabarwieniu i żółtych liściastych wykopałam i oddałam znajomym.
Gdybym teraz zakładała ogród nie sadziłabym też złotych thuj. Jakoś tak mnie ostatnio drażnią. Ale to się może zmienić;)

Verunia, Ty to pani na włościach jesteś.
Masz tak wielgachny ogród, że grzechem byłoby nie mieć swojej rzodkiewki, szczypioru, kopru, sałaty i zielonej pietruchy.
O ogórkach nie wspomnę. Zerwane wczesnym rankiem, chrupiące, pachnące, ech. Miałam tak kiedyś na działce rekreacyjnej.

Aga- Żona Facia, dziś już po słońcu ani śladu, ciężkie chmury na całym niebie.
Za to w Łodzi dziś bezchmurne niebo. Kto z Was blisko Łodzi mieszka?
Co do zakupów w internecie jestem mocno rozczarowana.
Zamówiłam róże okrywowe u bogdana. Chwalono go tu na forum.
Przesyłka dotarła szybko, ale róże w marnym stanie. Korzenie całkiem gołe, jedynie owinięte folią.
Posadziłam je ponad dwa tygodnie temu i nie widać najmniejszych oznak ruszenia.
Będę niepocieszona, jeśli nic z nich nie będzie, bo to ładne odmiany.

Braza, ja myślę, że Ty jeszcze sporo różnych skarbów znajdziesz, w Uroczysku.
Tylko nie wywalaj niczego, zanim nie sprawdzisz co to jest ;) buźka :)

Sure, cały sezon ogrodowy przed Tobą, wszystko zdążysz posadzić, ale dobrze znam to zniecierpliwienie.
Chciałoby się, a tu siąpi i nic nie można zrobić.
Ja chyba dziś obsadzę już skrzynki tarasowe, bo rośliny czekają od ponad tygodnia.
Nie wiem, czy bolące ramię mi na to pozwoli. Dorwałam się wczoraj do roboty jak głupia, dziś ledwo ręką ruszam;)

Aga J.G. ...między innymi dlatego ja nie mam psa ;)

Aka z Ina, tawułki po cięciu bardzo mocno się zagęściły. Ja cięłam dwa razy w sezonie. Pierwszy zaraz po przekwitnięciu, drugi raz w sierpniu.
Jeśli nie zależy Ci na kształcie kuli, a bardziej na tym, by pięknie i obficie kwitły wiosną, to tnij tylko raz po przekwitnięciu.

tola
08-05-2010, 11:22
Oczywiście jak zawsze, gdy piszę dłuższy post, w momencie kiedy klikam "wyślij" okazuje się, że mnie wylogowało.
To wylogowywanie doprowadza mnie do szewskiej pasji. Co to jest?
Na starym forum nigdy tak nie było. Teraz zawsze zanim nacisnę, by wysłać, kopiuję, potem się od nowa loguję i wklejam.
Ale czy to tak powinno być? przecież miało być lepiej, ech.

Arnika
08-05-2010, 11:55
Witaj Tolu.

Tak jest i u mnie jak dużo napiszę....


Miłego i słonecznego dnia życzę....:D

Aga - Żona Facia
08-05-2010, 12:35
Przez tę zmianę forum coraz rzadziej tu zaglądam. Szkoda bo tak fajnie było...

tabaluga1
08-05-2010, 14:39
No i ja też rzadziej zaglądam po zmianach. Tzn. zaglądam- do Toli na przykład regularnie, ale nie piszę, bo odstrasza mnie ta nowa forma.
U nas wczoraj i dziś ładna pogoda, ale i tak siedzę z dziećmi w domu. Najstarszy syn przywiózł tydzień temu z "Zielonej Szkoły" jakiegoś rotawirusa i najpierw sam odchorował, a od wczoraj mój średni syn, bliźniaki i ja. Nie dość, że muli mnie strasznie, to jeszcze cierpię z powodu niemożności wyjścia do mojego ogrodu i podłubania przy roślinach. Ech..., chyba wolałabym już żeby padało.
Mąż przynajmniej cały i zdrowy i majstruje dzieciom plac zabaw. Zaczyna to wyglądać ciekawie- mam nadzieję, że dzieciakom się spodoba.
Tolu, zmartwiłaś mnie trochę niechęcią do żółtych thui. Sama kupiłam kilka, np. Aurea Nana i póki co cieszą moje oczy. Tylko mi też szybko wszystko się nudzi więc i może na mnie przyjdzie pora. ;)

mayland
08-05-2010, 15:00
Ja lubie te berberysy cytrynowe. Są mniejsze od czerwonych i zielonych. W tym szpalerze są sadzone czerwone i zielone kolejno po 2 sadzonki a cytrynowe tylko po jednej i to pomiędzy przejsciami kolorów i w wiekszych odstepach.
Zamierzam sobie ten zestaw powtórzyć. Mam miejsce na taki niewysoki szpalerek odcinajacy trawnik od drzew owocowych które rosną na niewielkiej 30cm skarpie.

konstancja30
08-05-2010, 18:04
Witaj Tolu:)
Śledze ten wątek od ...już nawet nie pamiętam kiedy i jestem pod ogromnym wrażeniem domu wnętrz i ogrodu. Gratuluje. Wczoraj zebrałam sie na odwage i zaczęłam swój ale ...technicznie mnie murator dobija i wiele jeszcze nie potrafie....zdjęcia, sam dziennik (np: posty widać tylko w postaci z marginesem profilu, czyta się od końca ) ...koszmar. A tyle mam do przedyskutowania ...:) Tak czy inaczej twoja praca przy aranżu wnętrz to prawdziwa wirtuozeria.....duże brawa.

Iwuś
08-05-2010, 22:12
Iwuś, a ja o Tobie kilka dni temu myślałam i szukałam Twego dziennika.
Jak tam Twoje jesienne nasadzenia, coś już się pokazuje? coś kwitnie?



Powoli coś się zaczyna dziać i z dnia na dzień jest coraz lepiej. Choć zdażył mi się narazie jeden mezalians tulipanowy :) Zaplanowałam ogród w bieli z lekkim dodatkiem kolorów od bladego różu po fiolet, a tu raptem w jednej grupce tulipanów (sadziłam po 5 cebul) wyrosły trzy pomarańczowe i jeden czerwony. Wylądowały od razu w wazonie bo piękne były tylko do niczego mi tam nie pasowały. Naprawdę zaczyna się robić coraz fajniej i nie mogę doczekać się kolejnych kwiatów, choć zdaję sobie sprawę, że wszystkie te rośliny będą i tak w tym pierwszym roku bardzo osłabione. Piwonie napewno nie zakwitną, trudno mi powiedzieć co będzie z różami. Tawuły i krzwwuszki pewnie też nie zakwitną
Za to biały lilak ma już grona kwiatów, narazie zielone ale mają być białe. Coraz bardziej podobają mi się iglaki i coraz to zaopatruję się w kolejne. Dziś np. dokupiłam 4 kuliste... sama wiesz bakcyl ogrodowy jest bezlitosny :))))))
Serdecznie pozdrawiam, lecę dalej do sprzątania bo moja starsza gwiazda ma jutro Pierwszą Komunię :))

jamles
09-05-2010, 15:49
Tolu, zmartwiłaś mnie trochę niechęcią do żółtych thui. Sama kupiłam kilka, np. Aurea Nana i póki co cieszą moje oczy. Tylko mi też szybko wszystko się nudzi więc i może na mnie przyjdzie pora. ;)
Gold Smaragd jest fajna

tabaluga1
10-05-2010, 12:19
Gold Smaragd jest fajna


Mówisz?:D

Ew-ka
10-05-2010, 12:27
Tolusia - na ktorej stronie wklejalaś swoje nasadzenia skarpy przy tarasie (te zdjęcia -kiedyś i teraz ) ....szukam i szukam nie moge znaleźć (powiedz ,że wiesz ....plisssssssss ) jutro przychodzi do mnie znajoma po pomoc ,ponieważ wybudowała sobie domek i taras tez ma ze skarpą tak jak TY .....wiec chciałabym jej pokazac do czego ma dążyć .....bo wiesz ,że my Cię LOVE za Twoje ogrodowe inspiracje :hug:

Alunek
10-05-2010, 13:08
Tolusia - na ktorej stronie wklejalaś swoje nasadzenia skarpy przy tarasie (te zdjęcia -kiedyś i teraz ) ....szukam i szukam nie moge znaleźć (powiedz ,że wiesz ....plisssssssss ) jutro przychodzi do mnie znajoma po pomoc ,ponieważ wybudowała sobie domek i taras tez ma ze skarpą tak jak TY .....wiec chciałabym jej pokazac do czego ma dążyć .....bo wiesz ,że my Cię LOVE za Twoje ogrodowe inspiracje:hug:

kochamy i podziwiamy :)

jamles
10-05-2010, 15:21
Gold Smaragd jest fajna


Mówisz?:D
raczej godom ;)
jak niema tujów i pyrzu to nie ma ogrodu :lol2:
a żółtego smaragda to w sobotę pierwszy raz na żywo widziałem, fajny jest, ale drogi ....... nie kupiłem:no:

jamles
10-05-2010, 15:27
Tolusia - na ktorej stronie wklejalaś .......
najpierw oczko :cool: ....... dobra niech będzie skarpa, oczko nie ryba, nie odpłynie:lol2:
a miał być link do fotek ;)

AngelikaX
10-05-2010, 23:00
Tolu, ogrod przepiekny, po prostu bajka... wpadam tu dosc czesto i za kazdym razem jestem nim oczarowana... marzy mi sie tez taki... moze kiedys sie takiego doczekam :)

na dzien dzisiejszy interesuje mnie Twoje zdanie na temat opaski wokol domu z kamyczkow - tak jak u Ciebie. Mam w planach zrobic taka u siebie a za nia chodnik z kostki. Napisz prosze czy krzaczki tam posadzone nie maja problemow ze wzrostem, czy masz tam jakis system nawiadniajacy (jaki?) czy nie ma problemow z przenikaniem wilgoci na sciany domu- niby zaleca sie aby opaska z kostki byla wlasnie bezposrenio przy domu...

Jesli nie sprawi Ci to problemu napisz prosze czy na pozostala czesc ogrodu masz jakis system nawadniajacy, jesli tak to jakiejs konkretnej firmy, prosze rowniez o jego sredni koszt no i zeby mozna bylo sie do niego odniesc wielkosc ogrodu.

Z gory dziekuje :)

Pozdrawiam

tabaluga1
11-05-2010, 08:20
Ew-ka

Tola gdzieś się zapodziała więc ja Ci pomogę. Mam kilka zdjęć w zakładkach:


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?20296-DOM-TOLI/page135

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?20296-DOM-TOLI/page136


Tyle udało mi się znaleźć w moich zakładkach. Resztę wcięło chyba to nowe forum:bash::-x

Na pewno były gdzieś zdjęcia, gdzie Tola opisywała rośliny po kolei, które rosną na tej skarpie wokół tarasu.

Ew-ka
11-05-2010, 09:15
Ew-ka

Tola gdzieś się zapodziała więc ja Ci pomogę. Mam kilka zdjęć w zakładkach:.
Kochana bardzo Ci dziekuję ....wlasnie o te obrazki mi chodzilo ( doszlam do 140 str a widze ze byly tak blisko )

tola
11-05-2010, 10:48
Tabaluga1, ja też dziękuję, że mnie ominęło przekopywanie tematu, by Ew-kę zadowolić;)
Jak zdrówko dzieciaczków?

AngelikaX, wokół domu jest opaska żwirowa, na niej wysypane kamyki drenażowe.
Potem krawężnik i za nim rabata z nasadzeniami wysypana korą.
Pod korą ukryta linia kroplująca, która nawadnia każdą roślinę i nie szkodzi fundamentom domu.
Reszta ogrodu ma system zraszaczy, które nawadniają trawnik i rabaty.
Koszt takiego nawodnienia uzależniony jest od ilości sekcji, ilości zraszaczy, długości linii kroplującej, wielkości działki, producenta zraszaczy.
Tak więc składa się na taki operat szacunkowy wiele czynników.
Z doświadczenia wiem, że dobrze jest zrobić wycenę przy najmniej w dwóch firmach.
Wycena w obu znacznie się od siebie różniła w moim przypadku.

Konstancja30, witaj :)
Jak już uporasz się z zawiłościami technicznymi tego forum, daj znać.
Będziemy pomagać w Twoich dylematach, wątpliwościach i wszystkich rozterkach.
A to pomaga, my wszyscy już to wiemy :)

Jamles, przejrzałam stare zdjęcia ogrodu, ale nie mam takich, w których oczko widać tuż po osadzeniu formy.
Pstrykałam dopiero wtedy, gdy już go obsadziłam i jako tako wyglądało. I co teraz? Rozwalić wszystko? ;)

Tulipany przekwitają, zrobiłam jeszcze kilka zdjęć. Zgram i wkleję.
Iwuś, u mnie tez zdarzył się taki psikus, że wśród różowych, białych, fioletowych tulipanów zakwitł pomarańczowo-czerwony.
Ale ja mu życie darowałam, pokażę na zdjęciu ;)

Wczoraj piękny, słoneczny dzień, w nocy burza i deszcz, dziś od rana pochmurno, ale dość ciepło i bezwietrznie.
Ignoruję zimnych ogrodników, zimną Zośkę i kwiaty sezonowe wysadzam.
Uroki odczyniam, by przymrozków nie było :)

aka z Ina
11-05-2010, 10:54
Aka z Ina, tawułki po cięciu bardzo mocno się zagęściły. Ja cięłam dwa razy w sezonie. Pierwszy zaraz po przekwitnięciu, drugi raz w sierpniu.
Jeśli nie zależy Ci na kształcie kuli, a bardziej na tym, by pięknie i obficie kwitły wiosną, to tnij tylko raz po przekwitnięciu.

Toluś mocno je przyciąć?

tola
11-05-2010, 11:13
Mocno, na pewno nie zaszkodzi :)

jamles
11-05-2010, 11:32
[B]Jamles, ............... Rozwalić wszystko? ;)

może przydałby się jakiś remoncik to się już wszystkim opatrzyło :cool:;)

tabaluga1
11-05-2010, 13:58
Cieszę się, że mogłam pomóc.

Tolu, dzieci w zasadzie już dobrze, chociaż został jeszcze mały kłopocik, że tak powiem nocno-pampersowy;). Dobrze, że u mnie dziś gorąco na dworze, to pidżamki i śpiworki do wieczora wyschną.
Ja też kicham na zimną Zośkę- balkony, parapety i wejście do domu w kwiatach. Skorzystałam, że sąsiada nie było i szybciutko posadziłam moje ukochane pelargonie i heliotrop (jak on pachnie).
A sąsiad ciągle mi dogryza, że niedługo chyba pożyczkę w Skoku Stefczyka zaciągnę na rośliny.

ellik
11-05-2010, 18:27
Tolu, ale masz pięknie w ogrodzie! Już chyba od godziny tu grzebię i oglądam i oglądam...i oglądam :) . Marzy mi się taki ogród. Mój jest na razie w fazie marzeń i planów. Pozdrawiam serdecznie!

Ew-ka
11-05-2010, 19:21
Tolusia-jutro u Ciebie będzie upał (dzisiaj był u mnie .....ale o 18.00 przyszła potęzna burza) wiec możesz wyjmować letnie sukienki i łapać piegi na buzię:)
ja mam juz w skrzynkach pelargonie ,smagliczki i surfinie ....w nosie mam zimną zośkę ;) ale kontroluję temperaturę na najbliższe dni :D

asuulek
11-05-2010, 23:12
Witaj Toluńko kochana! Przychodzę do Ciebie po prośbie - jak zwykle zresztą.
Proszę napisz mi jakiej firmy masz zlewozmywak i jaki to kolor bo chyba ładanie pasuje blatu.
Czy był w oryginale z dozownikiem na płyn?
Bardzo, bardzo serdecznie pozdrawiam!

jamles
12-05-2010, 10:28
...... Już chyba od godziny tu grzebię i oglądam i oglądam...i oglądam :) ..........
przyjdzie czas, że dzień bez zaglądnięcia tutaj będzie dniem straconym :lol2:
jak wpadniesz w ogrodową deprechę to ja dostarczam ....... sznurek :p;)

DarioAS
12-05-2010, 17:41
Toluś, jak myślisz..
Co się będzie nadawało na żywopłot?
Potrzebuję coś posadzić za siatką, za ogrodzeniem.
Łyso mi teraz bez tego płotu, stwarzał wrażenie większej intymności, teraz wszyscy wszystko widzą :(

jamles
12-05-2010, 20:16
Toluś, jak myślisz..
Co się będzie nadawało na żywopłot?

znam podpowiedź ............ liguster :cool:

konstancja30
12-05-2010, 22:38
Tolu :) bardzo dziękuje tak za obietnice pomocy jak i za ciepłe słowa:). Już odkryłam, że dziennik to nie wątek na forum (Zgroza prawda:) ) i skłaniam się do prowadzenia wątku na forum, nawet wkleiłam pare zdjęć ...niestety maciupkie mi wychodzą, odnośniki w sygnaturze też udało się wstawić ...reszta przyjdzie z czasem.

DarioAS
12-05-2010, 22:47
znam podpowiedź ............ liguster :cool:

Myślałam o nim, ale chyba wolno rośnie??

Magi77
13-05-2010, 08:33
Doberek Toluś:)

Ja też ostatnio mocno zaniedbuję forum, bo tez do końca nie mogę się przekonać do jego nowego wyglądu. Do tego wiecznie coś się ostatnio chrzani i humorek mam nie teges.
Dobrze że u Ciebie jak zwykle wszystko pięknie, aż miło popatrzeć.

Buziaki zostawiam:)

Rynka
13-05-2010, 10:44
Toluś zdjęcia Twojego ogrodu to lek na moje oczy i psychikę, gdy wracam z tej mojej "pożal się Boże" działki i ruinki :-) Chociaż muszę przyznać, że po poprzednim właścicielu zostały nam nie tylko dwumetrowe chwaściory i mech.....odkryłam żonkile, lilie i piwonie... ha! Czy piwonie wymagają jakiś szczególnych zabiegów?
A jak tam Twój maturzysta...moja bratanica stwierdziła.."luzik cioteczka"...oby się nie rozczarowała :-D
Pozdrawiam ciepło i wiosennie...

tola
13-05-2010, 11:38
Doberek, doberek :)

Magi77, życie jak wiesz momentami bywa znośne, jak pisze nasza noblistka ;)
ale ja Ci zaraz wkleję kolorowe zdjęcia i humor się poprawi, tak? :)

Rynka, piwonie jeśli ich się nie przekopuje i nie przenosi w inne miejsce, radzą sobie świetnie.
Zlikwidujesz chwaściory wokół nich i pięknie zakwitną.
Mój maturzysta zmaga się w tej chwili z rozszerzoną geografią. Zostanie mu tylko ustny angielski i już wakacje :)

Ellik, jeśli są marzenia, będzie i ogród. Tego Ci życzę i za to będę trzymać kciuki, jeśli będzie trzeba, pozdrawiam :)

Asuulek, mój zlew jest firmy BLANCO. Dozownik kupowałam oddzielnie.
Ze zlewu jestem bardzo zadowolona, nie straszne mu ani kwasy, ani barwnik buraczków.
Ciemny osad od kawy i herbaty wokół sitka łatwo się usuwa proszkiem do czyszczenia zlewów.

Konstancja30, ja również pozdrawiam ciepło i słonecznie, u nas dzis ponoć najładniej...chociaż raz;)

Jamles, dostajesz nominację na Szefa Kancelarii mojej osobistej, forumowej.
Zatem w przypadku mojej nieprzewidzianej nieobecności, odpisujesz na listy, zapytania i takie tam.
Odmowy nominacji nie przyjmuję :) :) :)
DarioAS, ligustr dobry jest i rośnie szybko, jest później zwarty, gęsty, odporny na niesprzyjające warunki.
Sadź i pokazuj nam efekty :)

tola
13-05-2010, 11:48
Czas kwitnienia tulipanów nieuchronnie zbliża się do końca.
Migdałki też gubią już swoje kwiaty.
Dziś więc ostatnie zdjęcia tego, co przekwita

Na tym zdjęciu widać moje tulipany "rodzinne",
z jednej gałązki rozkwita wiele kwiatów

10515

migdałek
10516

10517

a tu wśród różnych odcieni różu zaplątał się nie wiadomo skąd czerwono-żółty

10518

pierzaste postrzępieńce

10519

Ania i Heniu
13-05-2010, 11:51
Pięknie , kolorowo i wiosennie:))
A u mnie leje i leje.......

tola
13-05-2010, 12:00
10526

rajska jabłoń wyjątkowo obficie kwitnie w tym roku

10527

10528

a tu moje wypielęgnowane obrzeża

10529

wszędzie, również przy kostce brukowej używam nożyc akumulatorowych,
szybko, sprawnie i efektywnie

10530

tola
13-05-2010, 12:04
10535

Kasiorek
13-05-2010, 12:08
Tolu, załamujesz mnie. Wygląda na to że twoja doba trwa 48 godz. U mnie po kilku godz pracy w ogrodzie wyglada ciagle tak samo, góra chwastów i gdzieniegdzie posadzone roslinki, trace juz nadzieję :(

i-skra
13-05-2010, 12:23
Tolu zaglądam tu często napawać oczy Twym pięknym ogrodem z chęcią bym sobie pohasała boso po takim dywaniku z trawki :) bo na moim to hmmm ;) szkoda gadać jeszcze dużo , bardzo dużo pracy przede mną, u Ciebie nie ma nawet jednego chwaściorka :) na pewno nie tylko ja "zazdroszczę" i podziwiam Twój zaczarowany ogród :) posyłam dużo słońca i pozdrawiam serdecznie :)

aka z Ina
13-05-2010, 12:30
słów mi brakuje widząc tak pięknie zadbany ogród..wszystko jak z katalogu... podziwiam Cię!
ja niestety nie mogę poradzić sobie z obrzeżami trawnika:(

tola
13-05-2010, 12:42
Tolu, załamujesz mnie. Wygląda na to że twoja doba trwa 48 godz. U mnie po kilku godz pracy w ogrodzie wyglada ciagle tak samo, góra chwastów i gdzieniegdzie posadzone roslinki, trace juz nadzieję :(

Kasiorku, Twój ogród będzie miał inny charakter. On będzie stylowy, jak wszystko u Ciebie i chyba będzie to styl angielski, tak?
Więc dużo bylin wzajemnie się przenikających, tworzących barwne kobierce, wylewające się na trawnik, w którym żadne, wyraziste obrzeże nie jest wskazane.
Albo jeśli zechcesz to okiełznać, to rabaty od trawnika oddzielisz strzyżonym bukszpanem. I wtedy taka dłubaninka nie będzie Cię dotyczyć.
Dobrze myślę?
A to, że teraz bardziej widać chwasty, niż posadzone rośliny to naturalne, dopóki to co sadzisz nie nabierze odpowiednich rozmiarów.
Poza tym, to pierwszy sezon Twego ogrodu. Jeśli usuniesz chwasty przed ich rozsianiem, to w następnych sezonach chwastów będzie dużo mniej.
Ja w Twój ogród wierzę, wszyscy będziemy zachwyceni, nie ma innej opcji :)

tola
13-05-2010, 12:49
I-skra, zapraszam na turlanie po trawie, zanim Twoja urośnie ;)

Akuś, ale w czym u Ciebie problem z tym obrzeżem?
Działasz według instrukcji? brzeg trawnika dociśnięty pod kątem, lekki rowek mocno ubitej ziemi i dalej rabata, tak?
A do przycinania trawy nożyce akumulatorowe, by się nie utłuc robotą i kręgosłup oszczędzić.
Ja się przyznam, że na nożyce Boscha (300 zł) szkoda mi było pieniędzy i kupiłam w Makro takie same jakiegoś niemieckiego producenta za 95zł.
Działają jak sprężyna i lecę nimi po obrzeżu jak rakieta ;)

aka z Ina
13-05-2010, 12:57
problem Toluś jest, ze ja rok wcześniej ten rowek zrobiłam znacznie za głęboki i jak siałam trawę to mnóstwo mi jej zwiało/zlało sie właśnie do tych rowków i teraz masakra z oczyszczeniem tego..
dopiero po przyglądnięciu się twojemu wykończeniu zobaczyłam, że poziom rowku i samej rabaty nie jest aż tak bardzo zróżnicowany...musiałąbym pewnie trochę ziemi podosypywać....
te nożyce z Macro tez akumulatorowe kupiłaś? jak będziesz miała czas podasz nazwę?

tola
13-05-2010, 13:05
Aka, ja zrobię specjalnie dla Ciebie mocne zbliżenie tego obrzeża, żebyś już nie miała żadnych wątpliwości jak to ma wyglądać.
Dasz radę, jak się już to raz dobrze zrobi, to potem naprawdę nie ma z tym wielkiego kłopotu.
Nożyce kupiłam takie same jak te w tym linku z Allegro
http://www.allegro.pl/item1020680113_akumulatorowe_nozyce_do_trawy_grizz ly_ags_360.html

Mam na nie dwa lata gwarancji, więc spokojnie.
Ponoć czy to Grizzly, czy Gardena, czy inny Bosch, i tak produkują Chińczycy, tylko za nazwę marki nie płacisz ;)

aka z Ina
13-05-2010, 13:21
Toluś-Ty wiesz... http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/a010.gif http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/g050.gif

nożyce już kupiłam;)

zalotnica
13-05-2010, 14:39
Zakochałam sie w tych czerwonych tulipanach z wystrzepionymi, bialymi brzegami :-)

tabaluga1
13-05-2010, 15:43
To ja też czekam na to zbliżenie rowku. Zrobiłam u siebie podobne, ale podobnie jak aka moje rowki są chyba za głębokie. Teraz, po tych ulewnych deszczach i jeszcze na mojej glinie stoi tam woda :confused:.
Te nożyce też pewnie będę musiała nabyć, bo moje zwykłe (co prawda bardzo fajnie tną), ale wymagają dużo pracy.
A tulipanki, szczególnie te fioletowe- cudniste

Rynka
13-05-2010, 16:18
Dziękuję Toluś :-* jak zakwitną to nie omieszkam pochwalić się......hmmm, chyba w końcu będę musiała założyć jakiś wątek :-)
Twoje tulipany przepiękne....większości jeszcze nigdy nie widziałam...i te strzępiaste, i te fioletowe i nawet ten zabłąkany...przepiękne. A to kremowe cudo nad jabłonią to co to? Też tulipan??? Ale masz wypielęgnowany ten swój Czarodziejski Ogród....mucha nie siada...Ty pewnie też nie ;-)

oldzia
13-05-2010, 19:08
Co tu dużo mówić - po prostu PIĘKNIE!!! :):):)

Amtla
13-05-2010, 20:39
To jesteśmy po geografii :)

Chyba źle nie poszło, chociaż na początku spanikował...

A ogród .....oczywiście zabójczy wzrokowo:cool:

rogbog
13-05-2010, 20:59
:jawdrop::jawdrop::jawdrop:...ja tylko tyle...jak widze Twój ogród Tolu....

Natalia Stanko
13-05-2010, 21:07
witaj Tolu

ujawniam się po paru latach ukrytej obserwacji i wzdychania do tego piękna jakie popełniasz w swoim ogrodzie
mam do ciebie wielką prośbę - proszę o poradę. Od bramy do mostku mam brukowaną drogę długości 15 mb. Planuje jakiś zielony szpaler wzdłuż drogi. Najpierw myślałam o drzewach. Ale okazało się że między drzewami trzeba 5 metrowych odstępów - czyli 3 drzewa po prawej, 3 po lewej stronie. Głupio to będzie wyglądać. Co byś ty posadziła?
W grę wchodzą krzaczory i inne wysokie do 3-4m. Myślałam też o szczepionych iglakach , ale to niski szpaler będzie. Moja okolica leśna jest, na działce starodrzew sosna, brzoza, czeremcha.
Toluś, proszę o radę bo ja całkowicie wierzę w twój gust i smak

Natalia

mayland
13-05-2010, 21:14
Tolu mam pytanie dotyczące te zdjecia z żurawkami.... Co się tak ładnie spuszcza w tle na tych kamykach? To coś płożacego....
Robisz coś z jabłuszek rajskich? Ja nie a mam ich dużo bo moja rajka jabłoń ma 20 lat i jest wielka.

sure
13-05-2010, 21:31
Też mnie to coś płożącego zainteresowało! I jeszcze ciekawa jestem, co robisz, że trawnik jest tak równiutko zakończony???

(to znaczy, czytałam powyższe, ale mimo to nie wiem, jak - chyba to są tygodnie pracy?)

Renatka
13-05-2010, 21:44
Toluś, Ty chyba doktorat robisz z dziedziny ogrodologii, co nie?

Kobieto, to co widzę jest niewiarygodne. Poza katalogami i Twoim ogrodem na działce i tym tu przy domu nigdzie nie widziałam taaakiego idealnego ogrodu, trawnika, ścieżek, wyznaczonych granic .....
Jest pięknie!
Wielkie brawa, owacja na stojąco! hihihihihi!!!!

jamles
14-05-2010, 12:41
Doberek, doberek :)


Jamles, dostajesz nominację na Szefa Kancelarii mojej osobistej, forumowej.
Zatem w przypadku mojej nieprzewidzianej nieobecności, odpisujesz na listy, zapytania i takie tam.
Odmowy nominacji nie przyjmuję :) :) :)

Królowej, nie tylko angielskiej się nie odmawia :cool:
a te płożące to chyba Golden Carpet, ale tak daleko to nie widzę dokładnie

tabaluga1
14-05-2010, 15:02
Królowej, nie tylko angielskiej się nie odmawia :cool:
a te płożące to chyba Golden Carpet, ale tak daleko to nie widzę dokładnie

To płożące to rozchodnik rozłożysty (chyba, że Tola coś zmieniła od tego czasu)
A to dowód:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?20296-DOM-TOLI/page42

Ew-ka
14-05-2010, 15:46
Toluś, Ty chyba doktorat robisz z dziedziny ogrodologii, co nie?

Kobieto, to co widzę jest niewiarygodne. Poza katalogami i Twoim ogrodem na działce i tym tu przy domu nigdzie nie widziałam taaakiego idealnego ogrodu, trawnika, ścieżek, wyznaczonych granic .....
Jest pięknie!
Wielkie brawa, owacja na stojąco! hihihihihi!!!!
Renatko ....ja też podejrzewam ,że to robota Fotoszopa ;) Tolusia-:hug:

mayland
14-05-2010, 15:50
Kurcze, nie pomyślałam o tym ale chyba macie rację :D Takich ogrodów nie ma! ;)

Irma
14-05-2010, 16:44
Tolu - to obrzeze!:jawdrop::jawdrop::jawdrop:A jak to robisz, ze kamyki masz takie czyste bez liści i chwastów. Jak mi powiesz, ze wybierasz na kolanach to padnę...nigdy się nawet nie zbliże do takiej jakości...

Renatka
14-05-2010, 22:29
Ew-ka, ale Ty też chyba korzystasz z Fotoszopa, bo ogródek Twój też apetyczny bardzo.
Jakieś nauki pobierałaś od dr ogrodologii Toli Forumowej naszej? .......... czy też samorodny talent ?

Ew-ka
15-05-2010, 06:22
Ew-ka, ale Ty też chyba korzystasz z Fotoszopa, bo ogródek Twój też apetyczny bardzo.
Jakieś nauki pobierałaś od dr ogrodologii Toli Forumowej naszej? .......... czy też samorodny talent ?
Reniu- Tola to mój niedościgły wzór ....:) staram sie jak mogę ,żeby chociaz troszkę przybliżyć sie do ideału ale ....daleka droga przede mną ;)

jamles
15-05-2010, 08:24
Królowej, nie tylko angielskiej się nie odmawia :cool:
a te płożące to chyba Golden Carpet, ale tak daleko to nie widzę dokładnie


To płożące to rozchodnik rozłożysty (chyba, że Tola coś zmieniła od tego czasu)
A to dowód:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?20296-DOM-TOLI/page42
poddaje sie do dymisji

tola
17-05-2010, 10:46
Jamles, dymisja nie została przyjęta ;)
Renatuś, czas najwyższy, żebyś plecak spakowała i przyjechała poturlać się po trawniku, tak?
Ew-ka jadąc z Olesna zgarnie Cię ze stopa i dojedziecie razem.
A u mnie najcieplej w kraju, to co, namówiłam? :)
Irma, ja chociaż może tego nie widać, to jednak myśląca istota jestem i kombinuję tak, żeby efekt był,
ale się zbytnio przy tym nie narobić ;)
Kamyków mam tyle, co kot napłakał. Trochę przy oczku wodnym, ociupinkę przy altance i na tej "wyspie".
Tam, gdzie są kamyki, rosną iglaki i byliny, które jesienią ścinam i jest czysto.
Natomiast w miejscach sadzenia drzew i krzewów liściastych mam wysypaną korę, z której zbieram jesienią tylko duże liście klonu.
Reszta zostaje, miesza się z tą korą, gnije i użyźnia glebę, a ja z nimi nie mam kłopotu i pracy.
Ja mam mały ogród, pielęgnacja takiego areału to pikuś ;)
Natalia Stanko, dużo łatwiej byłoby coś doradzić, gdybyś wkleiła zdjęcie tego miejsca. Da się?
Bogusiu, buziaki :)
Amtla, młody dziś zdaje ustny angielski i już po maturze. Do października wakacje, a jak u Was?
Rynka, tak, ten kremowy to tulipan pełny, ja go określam piwoniowym. Śliczny, szkoda że już przekwitł.

Dziewczyny, za chwilę zabiorę się za zgranie zdjęć i będzie lekcja pokazowa tych nieszczęsnych obrzeży.
Tak Was wyedukuję, że wszystkie będziecie miały takie koncertowe i zachwycicie nimi całą okolicę :)

aka z Ina
17-05-2010, 11:03
Dziewczyny, za chwilę zabiorę się za zgranie zdjęć i będzie lekcja pokazowa tych nieszczęsnych obrzeży.
Tak Was wyedukuję, że wszystkie będziecie miały takie koncertowe i zachwycicie nimi całą okolicę :)

JUPI!!! http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d040.gif

Rynka
17-05-2010, 11:27
Toluś czekam na fotki i wykład przebierając nóżkami..........:wiggle:, chociaż tego nie widać:D

tola
17-05-2010, 12:08
:bash:

nienawidzę tego nowego forum, dwa razy napisałam długaśny post ze zdjęciami i opisami i dwa razy mnie wywaliło :mad:

tola
17-05-2010, 12:16
Dobra, będę wklejać po jednym zdjęciu z opisem i od razu wysyłać.
Powieść będzie w odcinkach.

Tu widać rabatę, na której nie ma kory, jest zwykła ziemia i byliny.
Od trawnika do szpaleru żurawek jest dość duży odstęp, bo posadzę tam wężyk jednorocznych begonii drobnokwiatowych.
Jak widać obrzeże jest przycięte, a rowek prawie niewidoczny, rabata tylko lekko uniesiona w stosunku do tego odstępu od trawnika

10871

10872

za chwilę dalsze objaśnienia

foksi
17-05-2010, 12:17
Współczuję serdecznie...Takie to nowe forum tfu, tfu
Nie wojażowałam niestety po świecie tylko przekopywałam internet w poszukiwaniu wnętrzarskich smaczków do wykończenia moich wnętrz. No i mąż mi ciągle choruje - juz drugi miesiąc zagrypiony aż żal patrzeć:(
Z czytania forum nie zrezygnuję ( szczególnie Twojej CUD-GALERII-OGRODU) Ale z zakładania własnych wątków już się wyleczyłam

tola
17-05-2010, 12:31
Ta rabata jest wysypana korą. Kora nie powinna dochodzić do trawnika, gdyż kosiarka będzie ją wciągać.
Będziemy mieć wtedy ubytek kory i stępiony nóż do kosiarki.
Na mojej rabacie korę przed osypywaniem strzegą niskie byliny.

Ważną sprawą przy koszeniu obrzeża z rowkiem, czyli obniżeniem jest sposób ustawienia kosiarki.
Nie prowadzimy jej równolegle z brzegiem trawnika, bo skrajne koła opadną do rowka i brzeg wygolimy do łysego.
Nie prowadzimy jej też prostopadle do obrzeża, bo wtedy przednie koła wpadną nam do rowka i też wygolimy.
Kosiarką na obrzeże najeżdżamy ustawiając ją pod kątem.
Tak, by tylko skrajne przednie koło zawisło nad rowkiem.
To pozwoli nam przyciąć całą trawę a jednocześnie utrzymać kosiarkę w poziomie i nie zjechać nią do rowka.
Jeśli uważacie, że to potrzebne, przy najbliższym koszeniu zrobię zdjęcie prawidłowego ustawienia kosiarki względem obrzeża.

10878

tola
17-05-2010, 12:35
Foksi, wcale się nie dziwię. Co ja mamroczę pod nosem jak mnie wywala to szkoda gadać.
Trzymam mocno za zdrowie Twego Męża, niech szybciutko wraca do formy.

Dawne forum, przyjaźnie, spotkania forumowiczów na co rocznych zjazdach organizowanych przez Redakcję.
A obecnie? Forumowicze nie mogą się doczekać na jednoznaczną odpowiedź Redakcji, czy tegoroczne spotkanie się odbędzie.
Tak trudno im napisać: - nie, nie odbędzie się, nie liczcie na nas! To zajmuje minutę, no chyba, że wywali po drodze i trzeba będzie pisać dwa razy.
Szkoda gadać, jeden wielki niesmak :(

tola
17-05-2010, 12:41
Ciąg dalszy wykładu o obrzeżach ;)

Na tym zdjęciu mamy obrzeże z wysypanymi kamykami.
W tym układzie tej "nagiej" ziemi między kamykami a trawnikiem jest bardzo mało.
Wystarczy, by sprawnie nożycami akumulatorowymi wystrzyc brzeg i utrzymać go w ryzach
i uchronić przed wrastaniem trawy w kamienie. Kamyków kosiara nie wciągnie

10879

tola
17-05-2010, 12:53
Tolu mam pytanie dotyczące te zdjecia z żurawkami.... Co się tak ładnie spuszcza w tle na tych kamykach? To coś płożacego....
Robisz coś z jabłuszek rajskich? Ja nie a mam ich dużo bo moja rajka jabłoń ma 20 lat i jest wielka.

Mayland, te rajskie jabłuszka w całości z ogonkami robię w zalewie mocno słodkiej. Pięknie zachowują kolor w słoiczkach.
Dodaję je potem do deserów, lodów, galaretek z bitą śmietaną, świetnie wyglądają i smakują.

tola
17-05-2010, 12:59
Tu widać w zbliżeniu rozchodnik płożący, o który pytałaś, na kamykach i na drugim zdjęciu między trawnikiem a roślinami na rabacie

10882

10883

mayland
17-05-2010, 13:02
Bosszzzzzzzeeeeeee pięknie to wszystko wygląda!

markoto
17-05-2010, 13:07
No oczu nie mozna oderwac :)
Tolu czy na ostatniej fotce te tawuly to po jednej sztuce sadzilas czy kilka?

tola
17-05-2010, 13:50
Po jednej i przyznaję, że mocno je tnę. Wczesną wiosną (marzec) tnę je tak na 30 cm, z góry, boków, w taką kulkę.
W sezonie przycinam po przekwitnięciu tych różowych kwiatostanów. Też w kulkę, wszystko co wystaje poza regularny kształt.

molus
17-05-2010, 14:00
Pięknie to wszystko wygląda.
I jaka ładna pogoda, a u nas leje i leje

jamles
17-05-2010, 14:52
Jamles, dymisja nie została przyjęta ;)
to ZUS dobiję ...... czas na emeryturę i jeszcze o rentę za ślepotę od FM wystąpię ;)

ellik
17-05-2010, 14:53
Tola, u mnie do ogrodu jeszcze daaaleeeko....na razie jest puste pole z chaszczorami, dom w fazie projektu, wody na działce jeszcze niet. Ale pomalutku damy radę. Na razie się tu rozgoszczę i będę się edukować..tak na przyszłość :D
Ten postrzępiony tulipan jest cudny! A obrzeża - piękne i zadbane.

Jamles, no widzisz, znowu zajrzałam, nie mogłam się powstrzymać. Zwłaszcza że u mnie cały czas leje, za oknem jest tak ponuro i smętnie. Nie grozi mi co prawda deprecha ogrodowa....NA RAZIE NIE :D .Wiesz, nie ma ogrodu nie ma deprechy. :p;)

Amtla
17-05-2010, 17:31
J
[B]Amtla, młody dziś zdaje ustny angielski i już po maturze. Do października wakacje, a jak u Was?


My dzisiaj powalczyliśmy z prezentacją z polskiego. Poszło super...na 100% :):D
\
Jeszcze zostały dwa podejścia w czwartek i piątek.

Natalia Stanko
17-05-2010, 17:56
Tola -aleję zrobię jak na twoim ostatnim zdjęciu, z tą różnicą że na przemian dam zieloną i żółtą tawułę
http://images39.fotosik.pl/291/1067f207e17b943cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1067f207e17b943c)
Mam teraz problem z klombem:

http://images47.fotosik.pl/295/297c8a71b4bdd8fam.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=297c8a71b4bdd8fa)
http://images39.fotosik.pl/291/a77175acadc09795m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a77175acadc09795)

Poustawiałam te rośliny zobacz czy tak może być, chyba po lewej Nana Grasilis za blisko siebie, może jakieś sugestię?
I jeszcze rozchodnik płożący ma jakąś nazwę łacińską? Bo w necie znalazłam tylko rozchodnik: ostry, kaukaski, okazały i hiszpański ale to nie nie to...

mikopiko
17-05-2010, 18:12
Hej Tola a to między tawułami to co to?

betib
17-05-2010, 18:19
Tolu i ja mam zapytanko ogrodowe :)
zaraz zabieramy się za ogród.........tan jak przestanie lac :)
a ja mam wciaż dylemat jaka kostke kupic.....
w pierwszym planie chcialam kostke czerwoną bo mam ten murowany gril z cegły , no i dachowka czerwona jest.....duzo dodatkow mam drewnianych ( plot, lawczka, przy grilu, deska na tarasie , balkon ) no i nie chcialam mieszac za duzo kolorow .....ale , wyczytalam gdzies ze czerwona sciazka jest zlym rozwiązaniem, ze lepiej dac w kolorze naturalnym ( teraz wychodzi taka ladna piaskowa- ni to szara ni zolta....taka wymieszana - ona pasuje mi do elewacji bo dom jest taki bezowy ) no i mam dylemat.......powiedz jak Ty to widziesz.....mam dawac czerwoną kostkę czy lepiej cos spokojnego ?

markoto
17-05-2010, 18:28
Hej Tola a to między tawułami to co to?

wyglada na swierk conica

jamles
17-05-2010, 23:31
Jamles, no widzisz, znowu zajrzałam, nie mogłam się powstrzymać. Zwłaszcza że u mnie cały czas leje, za oknem jest tak ponuro i smętnie. Nie grozi mi co prawda deprecha ogrodowa....NA RAZIE NIE :D .Wiesz, nie ma ogrodu nie ma deprechy. :p;)
jak to jest Gostyń przed Kobiórem to masz dość zielonego dookoła,
wystarczą Ci doniczki na parapetach i ogród Szefowej na fotkach ;)
a deprecha przyjdzie jak będzie nie wyplewiony ogród a ja się we wsi zatrzymam :cool::lol2:;)

STEFANY
18-05-2010, 10:07
Tolu droga, wpadłam popatrzeć na coś optymistycznego w te fatalne dni na południu. U nas woda, woda, woda, wszędobylska woda :( Ciesze się, że u Ciebie tak bajecznie i na chwilę można odskoczyć od tego wodnego koszmaru. Toluś dbaj o swój raj, bo nam tego trzeba :) Opowiadaj w nieskończoność, bo to miód na nasze (a przynajmniej moje) serce. Gorące pozdrowienia

tola
18-05-2010, 11:43
STEFANY, ze zgrozą oglądam wiadomości, patrząc na to, co dzieje się na południu kraju.
Powodzie, zalane domy, dramat tak wielu ludzi. Straszne.
U nas aż tak nie pada, a ziemia w ogrodzie na podłożu gliniastym już też nie wchłania wody.
Po dzisiejszej burzowej nocy wszystko nasiąknięte wodą jak gąbka.
Jest ciepło, bezwietrznie, więc aż tak strasznie nie jest. Ale brakuje słońca.
No i tylko patrzeć, jak wszelakie paskudztwa grzybowe zaczną atakować rośliny. Tego się nie uniknie.
Pozdrawiam i życzę zmiany pogody na lepsze.

Betib, ja gdybym teraz miała dokonać wyboru nie położyłabym kostki czerwonej, nie lubię jej.
Kiedy była nowa, raziła mnie tym czerwonym cukierkowym kolorem. A teraz wyblakła i jest jeszcze gorzej.
Jestem za kolorem jak najbardziej naturalnym. Podobają mi się te kostki, które mają na wierzchu taką posypkę żwirową.
Ale słyszałam opinie, że nie sprawdzają się na podjazdach, bo ten żwirek się kruszy i wyciera.
Jak nie patrzeć, co do barwy...to kolor naturalnego kamienia.
Taki kolor gresu mam na tarasie i bardzo, bardzo ten gres lubię.

Mikopiko, dobrze napisała Markoto, to świerk biały Conica.

Ellik, na deprechę i nie tylko najlepsze ciastko w Forumowej Kawiarni Klubowej, pozdrówka :)

Molus, ten deszcz już musi się skończyć, no ile można. Ciepłe myśli przesyłam.

Amtla, angielski i podstawowy i rozszerzony na maksa, już po maturze :)
A w czwartek i piątek będę trzymać za Twoje Młode.

Jamles, ;) :) ;)

Natalia Stanko, ależ Ty masz piękną posesję i pięknie położoną działkę... o mamuniu. I ten podjazd, normalnie bomba.
Co do nasadzeń na klombie powiem tak. Zachowaj tam pewne wrażenie symetrii i uporządkowania.
Czyli pewną powtarzalność w roślinach i będzie dobrze. I ja bym na środku posadziła jakiś "dominat".
Fagus sylvatica Pendula?

Rynka
18-05-2010, 12:14
Tolu dziękuję, dziękuję, dziękuję :hug::hug::hug:
Proszę o więcej takich lekcji...nie ma to jak wytłumaczyć laikowi "łopatologicznie";). Zapisuję tą stronę ku pamięci i za rok mam nadzieję z niej skorzystać:yes:
Pozdrawiam i czekam na więcej.

mayland
18-05-2010, 12:26
Gdy chodzę po mojej działce i oglądam teren to wiem, co chcę, jak go wykończyć. A potem wejdę do Twoje galerii i...... już nie wiem co chcę :D

aka z Ina
18-05-2010, 12:29
wytyczne Toluś dokładnie skopiowałam do dzienniczka i jak tylko pogoda się poprawi zacznę pracować nad swoimi obrzeżami....

DZIĘKUJĘ PIĘKNIE!!!

betib
18-05-2010, 12:38
Tolu a jednak :) no widzisz ja tez mam obawy przed ta czerwienia czy barwami jesieni......no to są wlasnie te dylematy .....w sumie to dobrze ze pada to mam czas do namyslu :)



Natalia Stanko Tola dobrze radzi- symetria i cos duzego na środku....a ja dodam od siebie że dałabym jeszcze bukszpana na brzechu tego okręgu ....
moi tesciowie maja podobne rondo i na środku jest orzech
dobrze tez pamietac zeby z przodu sadzic niskie rosliny a z tylu wysokie :)
zazdroszcze takiego pola do popisu.....ja to mam wszystkie w wersji mini

Alunek
18-05-2010, 17:42
wytyczne Toluś dokładnie skopiowałam do dzienniczka i jak tylko pogoda się poprawi zacznę pracować nad swoimi obrzeżami....

DZIĘKUJĘ PIĘKNIE!!!

Ja też muszę moje poprawić bo zdziczały lekko:cool:.. a kupiłaś juz nożyce do trawy ?

Amtla
18-05-2010, 17:53
Amtla, angielski i podstawowy i rozszerzony na maksa, już po maturze :)
A w czwartek i piątek będę trzymać za Twoje Młode.


Gratulacje dla Huberta za angielski :D Teraz masz szcęściarza w domu...i wiele spokoju. Możecie odetchnąć....

Rozszerzenie jeszcze przed nami, więc proszę trzymaj kciuki....

Natalia Stanko
18-05-2010, 19:40
Toluś i Betib, dzięki za odzew. Tola - ja bym z zamkniętymi oczami wymieniłabym swoje hektary na kawałek twojego ogrodu. Nawet męża bym ci dodała :)

Ja za dominantę uważałam białoboka i z tyłu sośnicę , ta ostatnia ma wyrosnąć do 25 m. Mnie trzeba tłumaczyć jak 5 letniemu dziecku. To posadź z prawej strony, to z lewej, to pośrodku... Widzę że coś nie tak, a nie wiem jak to naprawić. Mam jeszcze szczepioną betulę i kilka wierzb hakuro nishiki... Obwódka będzie z wrzosów albo znalazłam w necie Golterię red Baron -zimozielona z czerwonymi owocami

Tola może przyjedziesz do Wrocławia i przeszkolisz mnie? Lokum masz zapewniony:)

jamles
18-05-2010, 23:30
.... i z tyłu sośnicę , ta ostatnia ma wyrosnąć do 25 m......
Fagus sylvatica Pendula nie będzie chyba mniejszy

yuka
19-05-2010, 00:00
O mamuniu!!! Tolusiu jak pięknie u Ciebie!!!
Ups, z wrażenia nawet się nie przywitałam :welcome:
Zaglądnęłam do Ciebie na chwilę, ale jeżeli pozwolisz to zostanę na dłużej. Masz cudny ogród. Ale to już wiesz nie od dziś, ale od dziś masz kolejną fankę Twojego ogrodu:yes:
Pozdrawiam

betib
19-05-2010, 08:08
Tola może przyjedziesz do Wrocławia i przeszkolisz mnie? Lokum masz zapewniony:)

to ja się wpraszam na szkolenie, noclegu nie potrzebuje bo mam blisko do domu :))) a wiedza przekazana od Toli - bezcenna

tola
19-05-2010, 10:11
Wpadam tu na chwilkę tylko, bo zaraz jadę na giełdę kwiatową po begonie. Będą nasadzenia i nowe zdjęcia ;)
U nas dziś piękny, ciepły, słoneczny, bezwietrzny poranek.
Wysyłam Wam promienie słońca i życzę, by u nikogo dziś nie padało.

Betib, Natalia, wielce prawdopodobne jest, że tego lata będę we Wrocławiu.
Mieszka tu moja ukochana Ciocia, której obiecałam, że w tym roku ją odwiedzimy.
Oczywiście napiszę kiedy się tam wybierzemy,.
Mam nadzieję, że się spotkamy i wypijemy kawę na wrocławskim rynku :)

Jamles, na tego Fagusa to ja też mam chrapkę ;)

Yuka, witaj :) zapraszam serdecznie do klubu miłośników tego, co zielonym do góry.
Widzę w stopce, że prowadzisz dziennik, wieczorem Cię odwiedzę, zostaw otwartą bramkę wejściową :)

Amtla, kciuki zaciskam, będzie dobrze.
Mój młody jeszcze w czerwcu ma dość ważny egzamin.
CAE - Cambridge Certificate in Advanced English to uznawany na całym wiecie certyfikat z języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.
I to już by kończyło jego naukę w prywatnej szkole angielskiego.
Córce się udało, też zdawała tuż po maturze dwa lata temu.
To trudny egzamin, jeśli nie zda w czerwcu, to będzie podchodził drugi raz we wrześniu.
Tak więc jeszcze nie do końca laba.

Słonka, słonka życzę i zmykam. Nie dajcie się złej pogodzie :)

aka z Ina
19-05-2010, 10:30
Ja też muszę moje poprawić bo zdziczały lekko:cool:.. a kupiłaś juz nożyce do trawy ?

kupiłam
http://www.allegro.pl/item1020680113_akumulatorowe_nozyce_do_trawy_grizz ly_ags_360.html

betib
19-05-2010, 13:37
Tola super pomysl z tą kawką :) daj znać jak coś zaplanujesz :)

asuulek
19-05-2010, 15:51
Witaj Tolu! Dziękuję za ospowiedź w sprawie zlewozmywaka. Czy mogłabyś mi jeszcze napisać który masz model i jaki kolor? Jaśmin czy piasek? Nie widziałam ich na żywo a chciałabym taki podobny kolor do Twojego. Będę wdzięczna za odpowiedź!
Pozdrawiam!

Natalia Stanko
19-05-2010, 16:19
Toluś - trzymam cie za słowo i mam nadzieję na wspólną z Betib kawę w moim domu, stoi jakieś 37km od Wrocławia.

Ale męczę cię dalej tym klombem. Jeśli dam tego Fagusa purpurowego na środek - Toluś co dookoła?...Iglaki chyba nie bardzo by pasowały.
Ten płożący rozchodnik który wymieniłaś ma nazwę łacińską?...

aluba
19-05-2010, 21:17
To ja mam propozycję co do przebiegu trasy do Wrocławia. Urlop wezmę, babeczki upiekę, akwarium wymyje i dzieci... :)

verunia
19-05-2010, 22:07
Dzieki Tolu za szczegółową instrukcję utrzymania w obrzeża w ryzach. Ja zawsze najeżdzałam kosiarką prostopadle lub równolegle i efekt był jaki był. Popatrz nie wpadłam na to zeby pod kątem.
Informuje że chwastów u mnie juz nie ma , niestety troche będzie mnie to kosztować. Niestety tez razem z chwastami zniszczeniu uległy moje kwiatki samosiejki i te co posiałam, miedzy innymi nasiona od Mayland ;(.
A Wrocław to całkiem niedaleko Poznania jest, wiesz?

jamles
19-05-2010, 23:29
A Wrocław to całkiem niedaleko Poznania jest, wiesz?
no chyba, przez Łódź nie pojedzie ;)

waniliowaa
19-05-2010, 23:39
Witam.
Często zaglądam do Ciebie i podpatruję to i owo zwłaszcza w ogrodzie. Jestem nim zachwycona i jak tylko uprzątnę teren wokół domu, to pewnie nie jednym pytaniem Cię zarzucę licząc na wyrozumiałość i cierpliwość (zresztą obserwując Twoje forum widzę, że chętnie pomagasz innym) Dzisiaj jednak mam pytanie z innej beczki. Zachwyciła mnie włoska ceramika firmy FAP seria velvet. Poszukując ich dystrybutora natknęłam się na twój post i stąd właśnie wiem, że jesteś w posiadaniu tych płytek. Jeśli to nie tajemnica to zdradź mi miejsce ich zakupu. Nie ukrywam, że chętnie zobaczyłabym efekt w Twoje łazience - czy jest szansa podpatrzeć gdzieś na zdjęciu Twoją łazienkę? Pozdrawiam

betib
19-05-2010, 23:54
no ja tu widze ze wieksze spotkanko się szykuje :)
nie chcę nic mowic ale tak po srodku to mieszkam JA :)))

aka z Ina
20-05-2010, 10:49
Toluś-Alunek znalazła w necie taki obcinacz do obrzeża trawy...co myślisz o o czymś takim???

http://www.sadowniczy.pl/product-pol-18361-FLO-Obcinacz-obrzeza-trawnika-99026.html


przecież czymś teraz muszę powiększyć rabatę kosztem trawnika ( przez te za głębokie dołki):bash:

tola
20-05-2010, 12:19
Oglądam TVN24 i aż mnie coś w dołku ściska patrząc na Sandomierz.
Ogrom nieszczęścia trudny do pojęcia. Gęsią skórkę mam na rękach i kluchę w gardle.
Trudno wyrazić słowami jak bardzo współczuję ludziom pokrzywdzonym przez powódź.

Aka, nic Ci o tym sprzęcie nie powiem. Nie miałam, opinii żadnych też nie znam.
Nie jest drogi, można zaryzykować, kupić i sprawdzić.
Może to dobra rzecz, zwłaszcza kiedy się dopiero zaczyna tworzyć te obrzeża.

Verunia, Aluba, Betib, Natalia, to już nas trochę chętnych na ten Wrocławski rynek jest.
Tak wstępnie planujemy ten wyjazd pod koniec lipca. Będę Was o szczegółach informować.
Ale fajnie by było :) Jamles, a Ty jako przewodnik? ;)

Waniliowaa, witaj :)
przejrzę swój album, mam tam jakieś zdjęcia małego wc z płytkami FAP, postaram się wkleić.
Wiele widać nie będzie, bo trudno zrobić zdjęcie w tak małym pomieszczeniu.
Gdyby ta płytka była położona w dużej łazience, efekt byłby nieporównywalnie lepszy.

Asuulek, nazwy modelu tego zlewozmywaka nie pamiętam.
Kolor, to szampan. Jest ciemniejszy od jaśminu.

Natalia Stanko, połączenie Fagusa z iglastymi jest do przyjęcia.
Zaczynamy od środka.
Możesz dookoła Fagusa zrobić koło z żółtych tawuł japońskich.
Za nim koło cebulowych kwitnących wiosną.
I na końcu, czyli już przy kostce jakieś iglaki karłowe, wolno rosnące.
Może być np. kulista kosodrzewina Pinus mugo "Gnom", lub "Mops".
W połączeniu np z Picea mariana "Nana" lub Picea abies "Nidiformis".
I żeby nie sadzić wszystkiego regularnym kołem, bo to taki zwykły klombik będzie możesz to zrobić inaczej.
Dzielisz ten klomb na cztery części, na krzyż. I jadąc linią po kole,
w pierwszej ćwiartce sadzisz jeden rodzaj iglaków, w drugiej inny, potem znowu ten pierwszy i znów ten drugi.
Wtedy zachowasz pewną symetrię, uporządkowanie, ale nie będzie tak banalnie, jak w przypadku nasadzeń spiralnych.
Zamiast Fagusa, możesz posadzić Picea abies "Frohburg" - płaczącą formę świerka-piękny jest.
Co do łacińskiej nazwy tego rozchodnika płożącego, to nie znam.

tola
20-05-2010, 12:34
Waniliowaa, mam te zdjęcia

11105

11106

11107

tola
20-05-2010, 12:36
Ta szklana bateria przy umywalce już dawno wyrzucona.
To było nieporozumienie.

asuulek
20-05-2010, 18:48
Tolu! Dziękuję i sorki że zawracam głowę! Pozdrawiam!

Natalia Stanko
20-05-2010, 20:05
Tola - wielkie dzięki, myślę że Fagus jest strzałem w 10, ja lubię czerwone ulistnienie i płaczące formy. Znalazłam 2 m drzewko 240km od Wr-wia, za Koninem , wyekspediuje małżonka w sobotę. Teraz dumam nad resztą.

A koniec lipca na spotkanie mnie bardzo odpowiada, będę na miejscu. Wyjazdy planuję na początku lipca i pod koniec sierpnia. Już się cieszę na nasze spotkanie :)

sure
20-05-2010, 20:13
Też chciałam podziękować za szczegółowy przepis na piękne obrzeża. Ciekawe, czy i mnie uda się je tak wypielęgnować!
Trawnik zrobił swoje, czyli skiełkował, teraz reszta należy do mnie! ;)

rogbog
20-05-2010, 20:16
Oglądam TVN24 i aż mnie coś w dołku ściska patrząc na Sandomierz.
Ogrom nieszczęścia trudny do pojęcia. Gęsią skórkę mam na rękach i kluchę w gardle.
Trudno wyrazić słowami jak bardzo współczuję ludziom pokrzywdzonym przez powódź.
.

Ja też jestem przerażona tym co widzę...mam w Sandomierzu koleżankę(z dzieciństwa),nie mogę się z nią skontaktować(mam zły nr tel..)napisałam maila-moze odczyta.Wg mapy mieszka niedaleko huty szkła-o która teraz właśnie ludzie walczą.Jej mąż tam pracuje...Od kilku lat mieszka w nowym domu...

W 97 wielka powódź dotknęła też moje miasto, widziałam to,ten ogrom spustoszeń,tragedii..

waniliowaa
20-05-2010, 21:49
Dziękuję Tola za zdjęcia - choć łazienka jest mała, ale i tak płytki wyglądają pięknie. Zdradź mi jeszcze gdzie je kupiłaś i za jaką cenę . Pozdrawiam

tola
20-05-2010, 22:01
Ceny już nie pamiętam, dawno to było. Ponieważ mam tych płytek nie wiele położonych, to na cenę już nie patrzyłam tak bardzo.
Pamiętam tylko, że bardzo droga była ta płytka z dekorem.
Na szczęście potrzebowałam tylko dwóch, przecięłam je na pół i wyszły mi 4 kawałki, które wystarczyły na tę część pod lustrem.
Kupowałam w sklepie AKCES w Białymstoku.

BeataKM
20-05-2010, 22:39
TOLU mam ogromną prośbe do Ciebie...czy mogłabyś wkleić jeszcze raz zdjęcia tej ściany na której sa drzwi do spiżarki? początkowo miałam jej nie robić ale po przejrzeniu Twojego dziennika zmieniłam zdanie i mimo niezbyt wielkiej kuchni chcialabym jakoś wygospodarować na nią miejsce. wiem że te zdjęcia sa gdzies w dzienniku ale przekopac sie jeszcze raz przez te 136 stron.....sama rozumiesz....:) a dom iogród przepiękny, gratuluję z całego serca

tola
20-05-2010, 22:59
BeataKM, znalazłam takie dwa, jedno z bliska

11148

i z daleka

11149

jamles
20-05-2010, 23:00
Ale fajnie by było :) Jamles, a Ty jako przewodnik? ;)
ciekawe czy nas znajdą jak się zgubimy :cool:
raz w życiu byłem we Wrocku


Natalia Stanko,
Zamiast Fagusa, możesz posadzić Picea abies "Frohburg" - płaczącą formę świerka-piękny jest.
ja glosuję za iglastym .......... już widzę tę kupę liści z 20 metrowego buka ;)

pewnie można nabyć odkurzacz ogrodowy :yes:

BeataKM
20-05-2010, 23:05
dzięki Tolu, sporo mi to rozjaśniło, widze że dzięki tej spiżarce zrezygnowałas całkiem z szafek na jednej ścianie w kuchni a na tej drugiej o ile pamiętam to tez nie jest ich jakoś tak strasznie dużo. czyli jednym słowem spiżarka przydała sie i to bardzo skoro rekompensuje Ci brak tylu szafek. dzięki śliczne raz jeszcze :)

tola
20-05-2010, 23:05
Jamles, ja we Wrocku byłam kilka razy, ale zgubić się potrafię ;)

jamles
20-05-2010, 23:07
koniec lipca powiadasz :rolleyes::cool:

tola
20-05-2010, 23:09
No tak, dziś dzwoniłam do Cioci, żeby ją uprzedzić o nalocie.
Urlop planuj :)

BeataKM
20-05-2010, 23:25
Toluś, przepraszam ze tak Cie męcze ale gdybyś mogła jeszcze pokazać to zdjęcie spiżarki w środku i napisac ajkie ona ma wymiary to byłabym Ci niezmiernie wdzięczna. i tak po cichutku jeszcze zapytam o te szafki pod barkiem od strony kuchni jak one wyglądają

jamles
20-05-2010, 23:29
Toluś, przepraszam ze tak Cie męcze ale gdybyś mogła jeszcze pokazać to zdjęcie spiżarki w środku i napisac ajkie ona ma wymiary to byłabym Ci niezmiernie wdzięczna. i tak po cichutku jeszcze zapytam o te szafki pod barkiem od strony kuchni jak one wyglądają
tylko się nie wystrasz tam tylko Żubr z Żubrówką stoi:lol2:;)

BeataKM
20-05-2010, 23:35
ok :) postaram się ;) dzięki za ostrzeżenie

anna383g
21-05-2010, 00:19
Cześć Tolu. Jestem tu nowa. Trafiłam na Twoją stronę i czytam wszystko, ale mam problem z zobaczeniem fotek. Nie moge otworzyć linka. Podaj go jeszcze raz bo chciałamym zobaczyć to Twoje cudo o którym wszyscy piszą. Pozdrawiam

Ania i Heniu
21-05-2010, 09:11
Ta szklana bateria przy umywalce już dawno wyrzucona.
To było nieporozumienie.
Zgadzam się w 100 %
Miałam identyczną i po roku użytkowania też wylądowała w śmietniku.

edit-blondi
21-05-2010, 16:53
Tola normalnie szczęka opada jak się ogląda Twoje fotki.
Ja w końcu też zabrałam się za swoją posesję. Wytyczyłam pięknie rabatki wkoło ogrodzenia i zabrałam się za zakładanie trawnika. wszystko poszło w miarę sprawnie, ale udało się zrobić tylko część bo trochę się przeliczyliśmy z siłami. Ale jakby nie było sporą część trawnika wysialiśmy i spokojnie czekałam jak trawka wzejdzie codziennie obficie podlewając. Niestety po niespełna tygodniu przyszła potworna ulewa, która poczyniła spustoszenia. I teraz trawnik wygląda tak, że miejscami jest bardzo, ale to bardzo rzadki a miejscami mam potwornie gęste kępy. No i nie wiem co z tym dalej zrobić. Czy biegusiem siać ponownie, czy może skosić to co jest i dopiero siać (mija właśnie miesiąc od wysiania). Coś zrobić muszę bo dziś dokładnie przyjrzałam się tej trawce i widzę, że zaczyna mi w niej rosnąć "byle co". Doradź coś błagam.....

BeataKM
21-05-2010, 22:21
Tolu, owiedz mi jeszcze prosze jak i z czego jest zrobiona ta ścianka w łazience koło umywalki ta "krzywa" z podświetleniem oraz te przy toalecie ze szklanymi połeczkami. pozdrawiam serdecznie

Amtla
21-05-2010, 22:46
Cześć tolu,

to my i dzisiaj zamknęliśmy temat matury rozszerzeniem z anglika. Starszy zaliczył na 90 %. Na pocieszenie powiedział do mnie - nikt nie dostał stuwy....Ale ja się i tak bardzo cieszę, że mamy to za sobą...

Prawda jest taka, że przez ostatnie 3 lata nic nie robił w zakresie tego języka ...więc i tak nieźle.

molus
22-05-2010, 09:51
Toluś jak nazywa się to wysokie drzewko pod ścianą domu. Szukam i szukam i nie mogę znaleźć nazwy.
A u nas w Mielcu piękna słoneczna pogoda :) Można popracować w ogródku.

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/wiosna3-1.jpg

anitika
22-05-2010, 10:12
Witaj Tolu, jestem fanką twojego ogrodu.Od roku zaglądam tu prawie codziennie. Mam do ciebie prośbę o poradę. Nad oczkiem wodnymz jednej strony jest cień i nie wiem co tam posadzić. Na razie rosną dwa rododendrony i nie wiem co dalej .Z drugiej słonecznej strony oczka jest skalniak wyłożony białymi kamykami z roślinami skalnymi ,od oczka do furtki będzie dróżka taka jak u ciebie Tolu przy oczku .za skalniakiem rosnie kosodrzewina i szczepiony modrzew ,wzdluż płotu bukszpany formowane w kulki iobłozone białymi kamykami .Proszę poradż co posadzić w cieniu żeby tworzylo całośc .
Aneta ;)

Natalia Stanko
22-05-2010, 15:46
Leszek nie mieszaj mi w głowie, Fagus już na klombie :)

jamles
24-05-2010, 10:40
wyciągam fagusa na pierwsza stronę, bo szefowa sie nie odnajdzie ;)

ellik
24-05-2010, 14:39
jak to jest Gostyń przed Kobiórem
Jamles, tak..dokładnie ta Gostyń (bo to ONA jest ;) Jak będziesz przejeżdżał przez wieś to przecież wpadniesz pomóc chwaściory wyrywać? :D:p



na deprechę i nie tylko najlepsze ciastko w Forumowej Kawiarni Klubowej
Tola, przynajmniej nie tuczy, a poza tym nie ma jak to dobre towarzystwo tam zaglądające. :) :)

tola
24-05-2010, 16:36
Witajcie :)
oj zagapiłam się, a tu tyle pytań.
Dobrze, biorę się za pisanie odpowiedzi.
Wspomnę tylko o dzisiejszej horrorowej nocy.
Burza z piorunami, ściana deszczu, jakiego jeszcze w życiu nie widziałam, a potem gradobicie.
Strzaskało mi pelargonie i begonie, ale wstyd narzekać, kiedy ludziom zalewa domy.

Ellik, uważaj żeby Jamles się nie rozpędził i nie powyrywał tego, czego nie trzeba ;)

Anitika, w cieniu przy oczku możesz posadzić różne odmiany paproci, a piękne są niektóre, oj piękne.
No i hosty czyli funkie o różnych rodzajach ozdobnych liści. Bergenia też się tam odnajdzie:)

Molus, to drzewko, o które pytasz to karagana szczepiona na pniu.
Ma delikatne liście, teraz kwitnie na żółto i przyciąga mnóstwo pszczół.
Warta zakupu.

Amtla, czyli obie już jesteśmy na wakacjach :)

BeataKM, w łazience te ścianki są zrobione z giętych profili aluminiowych i karton-gipsu.

Edit-blondi, trawnik trzeba skosić, to po pierwsze. Potem w miejscach, gdzie nasiona spłynęły dosiać trawę.
Te miejsca, w których trawy jest bardzo dużo, na razie zostawić.
Jeśli trawnik zacznie żółknąć, czyli będzie domagał się nawożenia, kupić nawóz z odchwaszczaczem i posypać.
On dożywi trawę i zlikwiduje chwasty. Będzie dobrze.

Anna383g, te linki nie działają i na razie nic z tym nie mogę zrobić :(

Natalia, Fagus, w towarzystwie bordowych żurawek będzie wyglądał wyśmienicie.
No i kolor Fagusa i żurawek bardzo pasuje do kolorów elewacji domu. A żurawki osobiście uwielbiam :)

tola
24-05-2010, 16:48
Toluś, przepraszam ze tak Cie męcze ale gdybyś mogła jeszcze pokazać to zdjęcie spiżarki w środku i napisac ajkie ona ma wymiary to byłabym Ci niezmiernie wdzięczna. i tak po cichutku jeszcze zapytam o te szafki pod barkiem od strony kuchni jak one wyglądają

Beatko, wklejam kuchnię

11427

11428

11429

11430

11431

Zdjęcia spiżarni gdzieś mi wcięło. Moja jest niewielka, ale bardzo funkcjonalna.
Mam tam blat roboczy na miksery, tostery, blendery i takie tam. W spiżarni też stoi mikrofalówka.
We wnęce przyczaił się mop parowy, są poziome wieszaki na ściereczki, wieszak na pokrywki do garnków.
Wiklinowe kosze na ziemniaki i cebulę. Spiżarnia jest nieogrzewana, usytuowana od północnej strony domu.

tola
24-05-2010, 16:57
11432

11433

pierwsze nasadzenia w skrzynkach

Natalia Stanko
24-05-2010, 19:06
Eeeech... jak pięknie u ciebie. Dobrze że zrobiłaś zdjęcia roślin przy płocie - bo ja właśnie miałam pytać. Mam taką zagwozdkę.
Na początku zaplanowałam posadzić jakieś świerki przy płocie ( tylko z jednej strony mam sąsiada), z innych stron mogę posadzić coś do 2-2,5 m ( by nie zakryć pięknej dalszej perspektywy) . No to wracam do tej strony od sąsiada. W pierwszej szkółce do której trafiłam zobaczyłam dorosły okaz jodły koreańskiej, nie do sprzedaży. Normalnie zakochałam się-szyszki ciemno fioletowe, piękna forma. Sprzedawca zapewnił, ze jego 3 letnie sadzonki osiągną ten wzrost po 5 latach... No to kupiłam kilka, nie miał więcej i wsadziłam. Po czym zerkam do netu. No i okazało się, że jodła osiągnie ten wymiar po 10-15 latach. Dłuuuugo. nie wiem czy czekać tak długo. Czy wykopać i przy płocie dać zachodniki szybko rosnące. Tylko że ja mam tego płotu 60 mb z jednej strony. Takie szmaragdy czy Obeliski będą cmentarz przypominać. Więc dylemat
jak to zrobić na tak długim odcinku? Co kilka thuj i jakiś świerk?
czy dosadzić te jodły i czekać czekać czekać a przed nimi krzaki?

Toluś co doradzisz ?..

Famelia
24-05-2010, 19:49
Tolu czy Ty w ogóle opuszczasz swój ogród? Ta zieleń tak wciąga i upaja, że ja chyba rozbiłabym tam namiot ;) Ech, kiedy i ja taki krajobraz za oknem zobaczę :(

molus
24-05-2010, 19:56
Tolu czy ta karagana nadaje się na północną ścianę domu? W sumie jest tam cień, a czytałam że potrzebuje dużo słońca.
Moja północna ściana jest golusieńka :) Łyso to wygląda i muszę coś tam wsadzić. A nie mam pomysłu i wiedzy przede wszystkim.

Jak tam Hubert startował na lidze juniorów? Ja osobiście robiłam w sobotę o 5 rano 70 bułek dla zawodników z naszego klubu. Poprawili mnóstwo rekordów w Zamościu i wszyscy byli bardzo happy.

Amtla
24-05-2010, 20:10
dpiero teraz zauważyłam, że zaplanowałam taką samą kuchnię jak Twoja, tylko w odbiciu lustrzanym :eek:

Oczywiście z pewnymi modyfikacjami. A wcale nie ściągałam....:lol2:

A tak, tak - teraz mamy wakacje...tylko że ja pracuję...ale to się nie liczy;)

Amtla
24-05-2010, 20:52
tolu, a zmieniłabyś coś obecnie w układzie kuchni?

yuka
24-05-2010, 20:52
Tolusiu kochana, masz tak cudnie w swoim ogródku, że nie można wzroku oderwać. Podziwiam i zachwycam się po raz kolejny :wave::D

BeataKM
24-05-2010, 22:41
Toluś, przepięknie dziekuje za zdjęcia kuchni, bardzo ale to bardzo mi się podoba i na 100% ją ściągne - nie gniewaj sie :) ale inaczej być nie może

markoto
25-05-2010, 10:11
Tolu kupilam Iwe taka na 1,6m i galezie tez ma takiej dlugosci, kiedy mam ja ciachnac? i jak krotko??

tola
25-05-2010, 10:30
Lało wczoraj, lało w nocy, leje dziś. Jesień?

Amtla, BeataKM, jeśli chodzi o układ kuchni, jej ergonomię, funkcjonalność nie zmieniłabym niczego.
Odległości między lodówką, zlewem, kuchenką są odpowiednie, długości blatów roboczych też.
Szuflady z talerzami, górne szafki ze szklankami, kubkami są w takiej odległości od zmywarki,
że wyjmuję czyste i wkładam stojąc w miejscu, czyli bardzo wygodnie.
Dojście z zakupami z garażu do spiżarni proste i klarowne.
Spiżarnia tuż przy kuchni bezcenna. Jedyną sprawą, którą zmieniłabym na etapie projektowania domu,
to szerszy odcinek ściany przy której stoi lodówka tak, by zmieściła się tam większa Side By Side.

Molus, odnośnie karagany sadzonej od północy. Moja sąsiadka posadziła od strony północnej przy domu.
Nie jest tak duża jak moja, rośnie słabiej, ale rośnie, kwitnie, więc możesz spróbować.
Hubert startował w sobotę w zawodach, nie jest najgorzej.
Na razie ma chęci, więc powalczy. Ale trudno jest wrócić do czołówki po takiej przerwie, bardzo trudno.
Molus, piekłaś bułki o 5 rano? szalona kobieta :)
Życzę ogromu sukcesów Waszemu klubowi :)

Famelia, opuszczam swój ogród dość często, deszcz mnie przegania ;)
no i urlop, który jest rzeczą świętą. Kiedy wracam po dwóch tygodniach, to oczom ukazuje się obraz nędzy i rozpaczy.
Ale wypoczęta rzucam się na to wybujałe zielsko i migusiem przywracam ogrodowi równowagę.

Natalia Stanko, powiem szczerze, że sama mam z tym problem. Za domem mam wąski pasek ogrodu biegnący wzdłuż całej działki.
Bardzo wąski, bo jest tam niecałe 6 metrów między domem i ogrodzeniem. Strona zachodnia.
Gdybym miała tam drewniany płot, na jego tle posadziłabym coś delikatnego, co by wysoko nie rosło i nie zacieniało okna salonu.
Ale mam tam siatkę, za nią niezagospodarowaną posesję, która jest wątpliwym tłem dla małych roślin.
I tu pojawia się problem o którym piszesz. Jeśli obsadzić długi wąski pasek szpalerem tuj, zrobi się optycznie jeszcze większy tunel.
Jeśli to mocno urozmaicić, zrobi się bajzel i często mam poczucie, że takowy mam u siebie, niestety.
Jak z tego wybrnąć?
Może spróbować rozbić ten pas na sektory. Cztery metry tuj, czy skyrocketów przed nimi niższe piętro roślinne, potem cztery metry jodły koreańskiej
i też przed nią niższe piętro roślinne. I tak naprzemiennie. By jednak zachować jakiś układ powtarzalny, porządkujący całość.
Można też przy ogrodzeniu posadzić szpaler cisów, które później będziesz przycinać do określonej wysokości, np. metra i będzie on zimozielony.
A przed tym cisowym żywopłotem posadzić szpaler drzew o kulistej koronie, np wiśnię ozdobną, klon kulisty, lub wierzby hakuro nishiki.
Korona tych drzew byłaby nad cisami.
Między drzewami kwitnące niskie byliny, które pięknie wygladałyby na tle żywopłotu cisowego.
Gdybym miała teraz zagospodarować swój pas ziemi ten za domem, chyba właśnie tak bym go zaaranżowała.
Ciężko teraz wszystko wyciąć i zaczynać od nowa, a podrośnięte cisy uderzają po kieszeni i to mocno. Ech...

tola
25-05-2010, 10:33
Markoto, Iwę trzeba mocno ciąć, by ładnie się zagęściła. Wiem, że będzie Ci żal, ale ciachnij ją tak na 20-30 cm.
W miesiąc odrośnie do tej długości, która jest teraz, a będzie dwa razy szersza.

markoto
25-05-2010, 10:36
ok :cry: ;)

molus
25-05-2010, 10:41
Nie, Toluś nie piekłam, tylko kupowałam i robiłam im kanapki :)

Klubowi to jak na dzisiejsze czasy tylko kasy brak i remontu stadionu bo obecy się rozsypuje:( Młodzież zdolna jest i fajna.

Hubertowi życzę powrotu do formy.

Karaganę to chyba podadzę, śliczna jest.

tola
25-05-2010, 10:48
Nasi sportowcy są naprawdę godni podziwu.
Warunków w jakich trenują nie da się porównać do tych w jakich trenują Niemcy czy zawodnicy innych krajów europejskich.
Talenty należy wyłapywać bardzo wcześnie, a jak wyglądają lekcje w-fu w szkołach wszyscy wiemy. Żadnego zaplecza, lekcje na korytarzach.
Dlatego chylę czoła przed tą młodzieżą, której się chce mimo wszystko i która walczy, choć już na starcie ma pod górkę.

jamles
25-05-2010, 11:09
Markoto, Iwę trzeba mocno ........... będzie dwa razy szersza.
nie wiem czy wszystkie Iwy ( nie Lwy) byłby zadowolone z takiego przyrostu ;)

jamles
25-05-2010, 11:11
...... chylę czoła przed tą młodzieżą, której się chce mimo wszystko .....
tej chcącej też nie za wiele :confused:

tola
25-05-2010, 11:13
hi hi :) te na diecie z pewnością zadowolone by nie były ;)

molus
25-05-2010, 11:17
tej chcącej też nie za wiele :confused:

Masz zupełną rację. Teraz dzieci mają inne "fajniejsze" zajęcia.
A lekcje w-f w szkołach to już zupełna tragedia.

aka z Ina
25-05-2010, 11:19
Toluś-jaki typ ta twoja karagana jest? (chodzi mi o gatunek)

jamles
25-05-2010, 11:31
Teraz dzieci mają inne "fajniejsze" zajęcia.

ostatnio u nas kilku juniorów grało na kacu, po osiemnastce kolegi :eek:
mój młody powiedział, że teraz to tylko w trampkarzach będzie grał

tola
25-05-2010, 11:34
Akuś, ta moja to karagana syberyjska, o takich cieniutkich igłowych listkach

aka z Ina
25-05-2010, 12:17
Toluś widzę, ze to zapachowa roślinka...przyjemny zapach? intensywny? pewnie gdzieś przy zabudowaniu, lub płocie trzeba sadzić, bo na wiotką wygląda?

tola
25-05-2010, 12:33
Zapach delikatny. Co do wiotkości, jeśli opalikujesz, przywiążesz, to da radę i w odkrytym terenie.

aka z Ina
25-05-2010, 13:08
Akuś, ta moja to karagana syberyjska, o takich cieniutkich igłowych listkach


to pewnie ta?
http://www.sadowniczy.pl/product-pol-8698-Karagana-syberyjska-Lorbergii-wys-70-100cm-.html

Natalia Stanko
25-05-2010, 17:44
Tola - bajzel? U ciebie? Żartujesz, u wszystkich tylko nie u ciebie :) Ty masz DOSKONAŁE proporcje w roślinach.
Wnioskuję byś opisała wszystkie rośliny - by łatwiej było takim jak ja...

manieq82
25-05-2010, 22:48
Witaj
mam pytanie - w łazience masz taki świetne łuki pionowe na ścianie z halogenami
sa one obrobione jakby małymi płytkami połupanymi czy ... no właśnie co to?

Pozdr
ogromny fan twojego domu i ogrodu :)

tola
26-05-2010, 11:10
manieq82, te łuki są wyklejone naturalnym łupanym trawertynem. Kupowałam go na Bartyckiej w Warszawie.
Jest sprzedawany w opakowaniach półtora metra kwadratowego kamienia w każdym.
Są różne rodzaje tego kamienia, różne odcienie. Gotowe kawałki do ułożenia i przyklejenia.
Pozdrawiam :)

Aka, ta moja ma jeszcze cieńsze listki od tej na zdjęciu które wkleiłaś i drobniejsze kwiatki.

Zimno dziś u nas, mroźny wiatr, dobrze że choć słonko przebłyskuje przez chmury.
Bikini dziś się na nic nie przyda ;)

Niwa
26-05-2010, 11:28
Czjeeeeść Tola,
tak bardzo nieśmiało do Cię zaglądam...:o Łooooooooooooooooooooooooooooł.....
ja tu, znaczy do Ciebie za Yuką... ten przyszłam,no przyszłam...- mam nadzieję, że mnię nie wyprosisz...
Chciałam powiedzieć, że ... dla mnię mędrcem w sprawach ogrodowych jest właśnie Yuka i mam nadzieję, że się nie obrazi jak i Cię uznam za Yodę wśród ogrodników:).
Normalnie jak zajrzałam do Twego Dziennika, to właśnie Łooooooooooooooooooooooooooooł .... i op :jawdrop:.
Cieplutko pozdrawiam:)

aka z Ina
26-05-2010, 11:31
Aka, ta moja ma jeszcze cieńsze listki od tej na zdjęciu które wkleiłaś i drobniejsze kwiatki.


kurcze no tak mi się wydawało...nie mogę takiej poszukać...
twoja taka delikatna-taka właśnie by mi pasowała!

tola
26-05-2010, 11:49
Aka, jeśli gdzieś u nas taką znajdę, to kupię i przyjedziesz do mnie po nią :)

Niwa :) :) jak ja lubię takie zwariowane kobietki :) Yuka ma ode mnie buziaki za to, że Ciebie tu wyprawiła :)
Widzę w stopce, że masz swój własny prywatny dziennik, lecę w odwiedziny :)

aka z Ina
26-05-2010, 12:49
Toluś- http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/a010.gif

tola
26-05-2010, 23:12
Wiosna, to ta pora roku, w której zieleń w przyrodzie jest tak bardzo świeża, intensywna.
Kolor zielony, to kolor nadziei, a ta wszystkim jest potrzebna, jednym bardziej, innym mniej.
Warto tę wiosenną zieleń uchwycić migawką aparatu i wracać do niej, gdy się będzie czuło taką potrzebę.
Tak mnie jakoś wzięło, nie wiem, może to...że ta wiosna nie całkiem taka, jaka być powinna

11734

11735

11736

11737

11738

tola
26-05-2010, 23:16
11739

11740

11741

11742

11743

markoto
26-05-2010, 23:19
No cudnie, rosliny w pelnej krasie, teraz juz mozesz robic inwentaryzacje ;) :D

tola
26-05-2010, 23:21
11744
11745

11746

11747

11748

tola
26-05-2010, 23:25
11749

11750

11751

Renatka
26-05-2010, 23:28
Doktor ogrodologii jako żywo, albo ................ animacja komputerowa. ;) Tak doskonałe ogrody nie istnieją :jawdrop:

Tolusia, jesteś niedościgłą mistrzynią. Ponowna owacja na stojąco :wave:

Famelia
26-05-2010, 23:29
Kraina Czarów. Po prostu. Tolu, po raz kolejny mnie zachwyciłaś :)

tola
26-05-2010, 23:31
11754

11755

na dziś wystarczy ;)

tola
26-05-2010, 23:32
Moje Wy kochane, to dla Was wszystkich, z okazji DNIA MAMY :)

yuka
26-05-2010, 23:43
Cudnie, cudnie, cudnie:D:D:D. Faktycznie owacja na stojąco się należy:wave:
Toluś ile czasu minęło od czasu założenia Twojego ogrodu?

tola
26-05-2010, 23:54
Yuka, porządkowanie terenu wokół domu, zakładanie trawnika, pierwsze nasadzenia wiosna 2005 rok.
Powoli, nie wszystko od razu, ogród tworzyliśmy przez kolejne lata. I on ciągle się zmienia i zmieniać będzie.
I dobrze, bo ja tego potrzebuję :)

Dużo satysfakcji sprawia nam to, że tworzyliśmy go sami, często metodą prób i błędów.
Ale sami, to nasze dziecko, może nie we wszystkim genialne, ale kochamy i akceptujemy z jego wadami ;)

yuka
27-05-2010, 00:02
Jest piękny, po prostu piękny...

jamles
27-05-2010, 08:18
na dziś wystarczy ;)
i całe szczęście ;) więcej można by nie przeżyć :eek:
tak się zastanawiam czy sznurka nie dostarczyć ;)

Renatka ta animacja komputerowa to mi od dłuższego czasu
po głowie chodzi :lol2:

BeataKM
27-05-2010, 08:33
nie będę oryginalna...ten ogród Toli.............zachwycający, możliwośc zobaczenia go na żywo....bezcenna :)

molus
27-05-2010, 08:42
No i znowu mam doła ogrodowego :(

Nie mogę oglądać Twoich zdjęć Tolu bo od razu mam ochotę przekopywać cały mój marny ogródek.

vg-m
27-05-2010, 09:16
Tolu jesteś królową ogrodu na forum;)
Piękne rośliny, o trawce nie wspomnę;)
super!

Ew-ka
27-05-2010, 09:21
bo od razu mam ochotę przekopywać cały mój marny ogródek. ...... ja też tak mam :bash: Tola - Twoje zdrówko :popcorn:

oldzia
27-05-2010, 11:12
No nie!!! :)- tego przemilczeć nie można........;) TOLA ja to już pisałam tyle razy - JESTEŚ WIELKA!!! - dostarczasz nam tyle wrażeń, nadziei że można stworzyć takie cudo!
Tak sobie myślę, że skoro nie ma żadnego linku do Twoich pięknych zdjęć to chyba sama sobie założę galerię pt. "Ogród Toli":) a co.........;) szkoda tylko, że nie ma opisu na tych fotkach odnośnie nazw roślinek ;( Toluś pomyśl o tym proszę:):) .
Twój ogród jest dla mnie inspiracją i będę się wzorować na Twoich dziełach przy tworzeniu swojego ogrodu........ może choć w części mi się uda.....;):):)
pozdrawiam serdecznie

Ania i Heniu
27-05-2010, 14:01
Jak w bajce:yes::yes::yes:

Niwa
27-05-2010, 14:56
Kurna Tola, czy Ty chcesz żebym zamieszkała w Twoim dzienniku na stałe??? ;):D
Ja tu se siedzę z kawusią w łapce oglądam fotki i tu nagle masz :jawdrop:... kubeczek z łapki wylata, spodenki kawusia zalała- :evil: a Niwusia co??.... siedzi sierotka z japą otwartą :jawdrop: i wgapia się w ogród Tolusi:D.
Aaaaaa i ja ze swym sieroctwem ogrodowym zapytuję Cię o Toluś : co to są za kfiatuski takie malutkie białe... są na fotce z takimi hmmm... różowymi dzwoneczkami(bardzo najmocniej Cię i wszystkich ogrodowych maniaków przepraszam za nie fachowość :oops:)- i czy w takim Obi czy czymś podobnym to ja je dostanę??

Cieplutko pyzdrawiam :hug::hug:

WIOLEŃKA
27-05-2010, 15:20
Najprościej mówiąc znowu wyszły mi gały.
Posiedzę sobie troszkę i pozglądam.

Brawo Tola

Rynka
27-05-2010, 19:26
Ech, co mnie podkusiło żeby tutaj zajrzeć :bash::bash::bash::bash:
Jamles sznurek pilnie puszukiwany!!!!!

braza
27-05-2010, 19:52
Jamles, qurna, dawaj ten sznurek!!!!!!!:bash:

Tolcia, jak to dobrze, że nie widzisz tego, co ja mam u siebie ... i w życiu nie pokażę!!!!!!:bash:

jamles
28-05-2010, 07:54
sznurek wyszedł ........ tylko żubrówka została (w spiżarce u Toli) ;)

szafran77
28-05-2010, 08:26
Witaj Tolu...
Piękny ogród.... Wysoko podniosłaś poprzeczkę...
Pozdrawiam... Justyna

Kasiorek
28-05-2010, 09:16
Już się na sznurek nie załapała ale przynajmniej żal swój zapiję że takie cuda nie u mnie. Pocieszam sie tylko Tolu że przez 5 lat to cudo tworzyłaś a u mnie dopiero pierwszy sezon z roslinkami wielkości orzeszka lub.w postaci cebulek Ale pierwsze clematisy zaczynaja kwitnąc więc choć troche radości mam. Myślę Tolu że ogłosimy konkurs na najbardziej zblizony zadbaniem ogród do Twojego :) :) może wtedy sie podciągniemy zamiast wzdychać do Twojego :)

Arnika
28-05-2010, 09:22
Kasiorku masz racje... Wzdychać możemy... ale czy podciągniemy? Chyba nie damy rady......


Tolu nic nie piszę bo bym musiała postów napstrykać z ochami i achami.... a to już wszyscy piszą codziennie.
Więc pomyśl, że za każdym postem otwieram i czytam i wzdycham.....
Chyba czujesz te oddechy ...;)

Słonka życzę :D

BeataKM
28-05-2010, 09:52
Toluś, ja mam jeszcze pytanie odnośnie tej spiżarki. dopiero teraz doczytałam że tam są drzwi przesuwane? tzn że po otworzeniu one chowają się od strony spiżarki i tam właśnie jest ta cała szyna, prawda??? a jak jest że tak powiem ze szczelnością, bo wiadomo że spiżarka ogrzewana nie jest więc czy w zimie nie wieje chłodem do kuchni? bo mam wrażenie że takie normalne drzwi sa bardziej szczelne, czy może sie mylę Tolu?? podpowiedz proszę

jamles
28-05-2010, 10:54
...... Myślę Tolu że ogłosimy konkurs na najbardziej zblizony zadbaniem ogród do Twojego :) :)
już nawet wiem kto wygra ten konkurs :cool:
jako emerytowany Szef Kancelarii wpycham się do jury ;)

aka z Ina
28-05-2010, 11:38
Toluś-wiedziałam po co tu wejść...na mój kiepski humor wystarczy odwiedzić tylko w Twój ogród! dziękuję Ci za tyle przyjemności!!!

Amtla
28-05-2010, 11:44
To ja poproszę tą żubbrówkę ze spiżarki, skoro sznurek wyszedł....

aka z Ina
28-05-2010, 12:08
Toluś-hakuro mocno przycinasz? spore Ci one porosły....

markoto
28-05-2010, 12:11
Tola pisala ze mocno i to kilka razy w sezonie

aka z Ina
28-05-2010, 12:25
ja swoją w kwietniu i sierpniu tnę....wystarczy? bo wiecie chodzi mi o dość mocne przycinanie, tzn, np z 10cm od szczepu..... czy ogólnie po kilka cm naokoło.....???
jednak sporo objętości maja Tolusine hakury to i muszą mieć czas na odrośnięcie.....

markoto
28-05-2010, 12:28
cytuje Tole
"wierzbę trzeba ciąć, by ładnie się zagęściła i miała gęstą, kulistą koronę.
Ja swoje przycięłam już w marcu, jeszcze przed wypuszczeniem listków.
Tak jak piszesz, przytnę je jeszcze pod koniec czerwca i pod koniec sierpnia.
Swoją też powinnaś przyciąć. Nie wiem jak ona wygląda, jak jest gęsta i jak długie ma w tej chwili gałązki.
Ale jeśli przytniesz ją nawet tak na 20 cm. to z pewnością jej nie zaszkodzi."

aka z Ina
28-05-2010, 12:56
dziękuję markoto:)

oldzia
28-05-2010, 15:26
Słuchajcie dziewczyny, jak juz jesteście znowu przy temacie wierzby i wybaczcie niedoświadczenie ;( to wytłumaczcie mi, czy to cięcie na 20-30cm ma być liczone od pnia czy od końców gałązek???? sorki, że tak głupio pytam, ale jak patrze na te Tolowe wierzby to aż się wierzyć nie chce, że osiągają taką wielkość po takim cięciu :):):):)

mayland
28-05-2010, 16:14
Liczy sie od pnia.
Tak naprawdę to te wierzby mozna smiało ciąć, bez obaw. Wiem, ze szkoda i strach krzywde drzewku zrobić. Ale tu nie miałabym sentymentów :D Ja swoje przycinam po kilka razy w sezonie. Korony mają teraz bardzo gęste.

oldzia
28-05-2010, 17:04
Dziękuje za wyjaśnienie:)
jeszcze takiego drzewka nie posiadam, ale aż trudno uwierzyć, że przycinana 3 razy w roku tak krótko odrasta do takich wymiarów........ no cóż widocznie to lubi i tak musi być ;):):)

Żelka
28-05-2010, 20:06
Tolu w takim ogrodzie to można odpocząć od wszystkiego.
O jej, kiedy ja bede miala choc trawnika kawałek? ;-) Własnie ogradzamy teren i będzie z 1400m2 ogrodu, a ja nie wiem co z tym fantem się robi. :-) Na razie mam dwa pomysły - trawnik i świerki. Oby tylko jak najmniej roboty było.

tabaluga1
28-05-2010, 20:47
To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze do tej wierzby hakuro
Dziewczyny- tnijcie i to mocno. Wierzby bardzo szybko przyrastają i podobnie jak Tola ja tnę swoją hakuro kilka razy w sezonie. Choć na razie ma małą "główkę" (wielkości piłki siatkowej) to jest baaaardzo gęsta- nie ma żadnych prześwitów. Ostatnio cięłam ją w marcu- a nowe przyrosty mają nawet ponad 20cm. Już mnie denerwują, bo za bardzo odstają od korony, choć są śliczne różowe. Ja zostawiam około 5 cm nowego przyrostu, resztę ucinam. Ważne, żeby cięcie zacząć już od pierwszych gałązek od pnia. Ostatnio widziałam, jak w ogrodniczym cięli te wierzby dla klienta i aż mi się płakać chciało. Wierzba miała ze cztery gałęzie długości chyba z 40cm i ucięto jej tylko końcówki. I potem rosną takie bidulki... i same proszą się o cięcie.

Natalia Stanko
28-05-2010, 21:16
Toluś - napisz jak robiłaś te rabaty świerkowo-kwiatowe?
Jak np. wytyczałaś te ładne zakola i jaka powinna być kolejność ( płotek drewniany, nawiezienie ziemi, obsadzenie, geowłóknina,kora)

Ja chciałam pokazać jak wyszedł klomb, ale po twoich zdjęciach rezygnuję , no może za 5 lat pokażę... :)

tola
28-05-2010, 22:35
Ale tu fajnie :)
dzięki dziewczyny, że pomagacie sobie wzajemnie, ja nie zawsze mam czas żeby zajrzeć, choć bardzo się staram.
Każda wolna chwila to dłubaninka w ogrodzie
A jak już wpadnę w te "grządki" to tak do upadłego ;)
I nie chwalcie mnie tak, bo ja normalnie nie wiem co mam odpisać na te wszystkie komplementy.
Łapki mi drżą i uszy czerwienieją ;)
Bardzo Wam wszystkim dziękuję, nawet nie wiecie jak bardzo, bardzo :)

Tabaluga1, z wierzbą Hakiro jest dokładnie tak jak piszesz.
Bardzo ważne są mocne cięcia w pierwszym sezonie po posadzeniu.
Trzeba ciąć, choć serce płacze ;) Moje po jesieni mimo cięć miały średnicę korony około metra.
Wiosną przycięłam je tak, że zostało kilka grubych badyli i widzicie co się dzieje. Szaleństwo, znów korona ogromna.
Jeszcze tak ze dwa tygodnie i znów trzeba będzie ciąć.

Natalia, wklejaj, nie ma co się szczypać. Jestem pewna, że jest ok. Czekam na zdjęcie.
Dobrze piszesz z tymi rabatami, taka jest kolejność. Jeśli chodzi o szerokość rabat i te zakola...to się zmienia.
Gdy świerki były małe, rabaty były węższe, jak się rozrastały, zakola poszerzałam kosztem trawnika.
Dlatego też nie mam obrzeży z kostki na granicy trawnika i rabat, bo ta granica ulega zmianom w wielu miejscach ogrodu.

Żelko, przy Twoim kręgosłupie to sama wiesz, musisz się oszczędzać.
Niech rośnie w nim to, co daje zieleń, ukojenie zmęczonym, często niewyspanym oczom, ale nie wymaga pracy.
Działkę masz dużą, więc możesz sadzić to, co duże urośnie...świerki, sosny, brzozy. Niech bujają i o nic nie proszą.
I też będzie ładnie. Buziaczki słodkie Stefkowi.

Amtla, no dobra, jedną żubrówkę oddam, drugą muszę zostawić na jutro, bo goście na grilla przychodzą.
Sok jabłkowy się chłodzi, będziemy jutro "tańczący z żubrami" ;)
Dziś tańczyłam z kosiarką, trawa po tych deszczach rośnie nieprzytomnie, ale trawnik to poezja.

BeataKM, tak, szyna od drzwi przesuwanych jest po stronie spiżarni.
Drzwi zamykane są z pewnością bardziej szczelne, niż przesuwane, ale moim zdaniem akurat w tym przypadku nie ma to wielkiego znaczenia.
Spiżarka jest mała, więc kuchni absolutnie nie grozi niższa temperatura ze strony tej nieszczelności.
Szybciej sytuacja odwrotna, czyli przedostawanie się ciepłego powietrza z kuchni i podnoszenie temperatury w spiżarce.
Ale powiem tak. Ta różnica temperatur między pomieszczeniami to tylko kilka stopni. Więc nie ma co brać do głowy.
Jeśli w danym układzie kuchni, drzwi przesuwne są wygodniejsze, to je robić!

tola
28-05-2010, 22:37
Toluś-wiedziałam po co tu wejść...na mój kiepski humor wystarczy odwiedzić tylko w Twój ogród! dziękuję Ci za tyle przyjemności!!!

Akuś, a ja Ci dziękuję za Twoją tu obecność, buźka wielka :)

tola
28-05-2010, 22:40
już nawet wiem kto wygra ten konkurs :cool:
jako emerytowany Szef Kancelarii wpycham się do jury ;)

no dobrze, dobrze, dobierz sobie pozostałych członków załogi...może być Piróg i Egurola, tylko bez Muchy proszę ;)

markoto
28-05-2010, 22:49
A ja ciagle czekam na inwentaryzacje :) moze miedzy dlubaninami dasz rade obfotografowac dzialke a w deszczowy dzien opisac :D

tola
28-05-2010, 22:51
Arniko, Kasiorku, nie ma co wzdychać, trzeba pracować. Nie ma lekko.
Aleeeee za to...jak już zacznie Wam rosnąć, bujać, kwitnąć, pachnieć, to dopiero będzie jazda :)
Dom pójdzie w odstawkę, gary w kuchni też, tylko badyle i krzaczory będą Wasz czas zajmować.
Za wszystkie posiłki dziennie tylko sałata i bagietka ze szczypiorem, bo to najszybciej na ząb i dalej do ogrodu.
Ale jakie to piękne jest...;)

Jutrzejsza kolacja będzie w ogrodzie, oprócz wspomnianej sałaty pstrągi z grilla. Już się macerują w ziołach.
Schłodzoną żubrówkę wypiję za zdrowie wszystkich piszących w tym wątku no i za to, byście kochali swoje ogrody :)

BeataKM
28-05-2010, 23:06
jak na razie Toluś to my Twój kochamy (ten ogród oczywiście) miłością pierwszą i bezwarunkową :)

tola
28-05-2010, 23:24
Witaj Tolu...
Piękny ogród.... Wysoko podniosłaś poprzeczkę...
Pozdrawiam... Justyna

Justynko, zapewniam Cię, że ta poprzeczka jest w takiej dyscyplinie, w której wszyscy mogą zostać mistrzami.
Nie od razu, nie w jeden sezon, to oczywiste, ale ładny ogród to marzenie do zrealizowania dla każdego, kto tego chce i się do tego przyłoży.
Tym bardziej, że pojęcie pięknego ogrodu jest względne i dla każdego może oznaczać co innego.
Każdy, kto kocha swój kawałek ziemi jest w stanie stworzyć w nim swój własny ogrodowy raj.
I tego się trzymajmy...to jest do zrobienia. Pozdrawiam :)

Markoto, ja o tej obietnicy nie zapomniałam i nie zapomnę. Ja tę zdjęciową inwentaryzację przeprowadzę, tylko czas mi jest potrzebny.
Do od groma roboty. Ale dam radę, tylko o cierpliwość proszę.

Rynka, sznurek zostaw w spokoju, za kosiarkę się bierz i obkaszaj co możesz, skoszona trawa ładniej pachnie niż sznurek ;)

Braza, wystarczy mi Twój modrzew, w zupełności wystarczy, no chyba że jeszcze ten sławetny paśnik jako bonus ;)
reszta badyli jest u mnie, więc u Ciebie już być nie muszą.
A jak tam przesadzony berberys, żyje?

WIOLEŃKA, jakbym wiedziała, że zechcesz w ogrodzie posiedzieć i trawnik skosiłam, obrzeża wydziubdziałam.
Po ludzku ogród wygląda, więc siedź i odpoczywaj ile chcesz.
Tylko Niwę szturchnij, żeby się trochę podsunęła, bo ona wiesz, sprowadziła się na stałe i teraz ona tu rządzi ;) :)

Niwa, buziaki :)...i uważaj na mrówki, bo gryzą skubane i szacunku do autorytetów nie mają.
A Pan Tadeusz ma wolne i kto Ci te mrówki wyłapie, no kto? ;)

tola
28-05-2010, 23:27
jak na razie Toluś to my Twój kochamy (ten ogród oczywiście) miłością pierwszą i bezwarunkową :)

czyli jak nie patrzeć, turlanie po trawniku w realu musi być, nie ma zmiłuj :)

markoto
28-05-2010, 23:28
Tolu ja cie doskonale rozumiem, ze kiedy jest piekna pogoda to chcesz ja wykorzystac na prace w ogrodzie :)

tola
28-05-2010, 23:34
co to są za kfiatuski takie malutkie białe... są na fotce z takimi hmmm... różowymi dzwoneczkami(bardzo najmocniej Cię i wszystkich ogrodowych maniaków przepraszam za nie fachowość :oops:)- i czy w takim Obi czy czymś podobnym to ja je dostanę??



:)

te dzwonki to surfinie, popularne jak stokrotki,
a te malutkie bielutkie to smagliczka...pachnie oszałamiająco. Ładniej, niż Angel Terry Mugler ;)
Wszystko to jednoroczne niestety, kupisz na każdym ogrodniczym straganie czy innym OBI.

tola
28-05-2010, 23:44
Tolu jesteś królową ogrodu na forum;)
Piękne rośliny, o trawce nie wspomnę;)
super!

ech, żeby to prawda była, królowa zwykle na tronie siedzi, ziewa z nudów, błazna obstawia, że za mało ją rozśmiesza,
a ja w rękawicach ochronnych z Pirimorolem w aerozolu po rabatach zapierniczam i mszyce truję.
Czy tak wygląda życie współczesnej królowej? ;)

Pozdrawiam najserdeczniej :)

mayland
29-05-2010, 08:10
A wiesz, że jeszcze kilka dni temu miałam rośliny wręcz oblepione mszycami. Myslałam, że mi wszystkie pąki róż zjedzą. Wybierałam się i wybieałam... do sklepu po chemię. A tu wczoraj patrzę nie ma nic!!! Nie wiem co się stało, mszyce zniknęły same! Moze jakis deszcz był czy co.... no pojęcia nie mam. Nie ma ich i już :o

mayland
29-05-2010, 08:14
...Myślę Tolu że ogłosimy konkurs na najbardziej zblizony zadbaniem ogród do Twojego :) :) może wtedy sie podciągniemy zamiast wzdychać do Twojego :)

Kasiorku ja bardzo proszę, że może nie ogrod, że moze wystarczy choć kawałek ogrodu, zakątek...... Ja tych moich hektarow nie ogarnę w życiu do takiego stanu jak u Toli :(

Rynka
29-05-2010, 09:31
Rynka, sznurek zostaw w spokoju, za kosiarkę się bierz i obkaszaj co możesz, skoszona trawa ładniej pachnie niż sznurek ;)



Tolu z kosiarką to ja latam co tydzień, ale tego co koszę trudno nazwać trawą :bash: ale pocieszam się, że żubrówka też ładniej pachnie od sznurka i to też trawka nie? ;):D

Niestety w tym roku musi już tak pozostać. Powiedz mi moja droga, czy dobrze kombinuję. jeśli się mylę to proszę o poprawki. Plan jest taki:
Jesienią (tylko kiedy najlepiej?) mam zamiar spryskać toto Roundapem czy jak to się zwie, po trzech tygodniach zorganizować rolnika z pługiem i przeorać. A na wiosnę przelecieć kultywatorem i wybrać wszystko co wyjdzie na wierzch. A może po orce też przekultywatorować, oczyścić i tak zostawić na zimę, a wiosną powtórka?
Po oczyszczeniu działać z trawnikiem. Aha, chyba jeszcze trzeba sprawdzić co to za ziemia u mnie poleguje. Wiem że jest miejscami gliniasta, ale jak bardzo?
I chyba przed posianiem trawy, powinnam zrobić nasadzenia krzewów, drzew i kwiatów tak? Czy moge zostawić miejsce i sukcesywnie uzupelniać?
Uff, ale namieszałam mam nadzieję że coś zrozumiesz?
Pozdrawiam słonecznie i życzę udanej imprezki :hug:

Żelka
29-05-2010, 09:41
Tolu dokładnie tak zrobimy. Brzozy juz rosną. Same sie rozsiały. Pan Bóg wie, że ja sie na ogrodnika nie nadaję :-)
Ale wiadomo, każdy jak Twój ogród widzi, to marzy aby mieć coś takiego. Jeno ile to pracy to wiedzą tylko Ci co sami takim ogrodem się zajmują. ;-)
Touś daj znać kiedy będziesz jechać tu koło nas po roślinki.

jessi
29-05-2010, 12:58
Witaj Tolu twój ogród to samo cudo :) przepięknie wygląda, wszystko ma swoje miejsce w ogródku nic tylko pozazdrościć, bardzo lubię do Ciebie zaglądac i podziwiać Twój ogród :):):) pozdrawiam cieplutko

Sloneczko
29-05-2010, 13:05
Tola, wiesz pewnie że słynna Cleome, która ma drogie ale za to pierwszej jakości rośliny, ma poza Allegro swój sklep: http://www.sadzonkikwiaty.pl/index.php

Poza innymi roślinami, które kupię na pewno bo je znam, zastanawiam się nad tym jaśminem: http://www.sadzonkikwiaty.pl/index.php?site=produkt&id_prod=200

http://www.sadzonkikwiaty.pl/zdjecia/bg/35118.jpg

który zaczyna kwitnienie w... październiku i kwitnie aż do kwietnia http://img238.imageshack.us/img238/5819/wow0vj.gif

Znasz go?

BeataKM
29-05-2010, 13:28
Toluś ja zglaszam wniosek i prośbe o zdjęcia Twojego ogrodu zanim jeszcze wykosisz tą trawę i obrzeża poprawisz....co Wy na to forumowicze??? może Tola mogłaby pokazac nam że jej ogród tez czasami nie jest taki idealny i choć odrobine przypomina nasze ;) bo ja mam wrażenie że Tola to ma tą trawę wytresowaną, nauczoną gdzie jej wolno rosnąć a gdzie nie. bo to przeciez niewiarygodne jest to co nam Tola pokazuje.
poprzecie mnie z tym wnioskiem ???? ;)
pozdrawiam wszystkich właścicieli ogrodow...i tych wypielęgnowanych i tych troszke mniej.... :)

Niwa
29-05-2010, 16:00
:) Ładniej, niż Angel Terry Mugler ;)

Aahahhh, ::yes:, żebym ja jeszcze wiedziała co to to jest ten Szmugler;) ?
Ale ogólnie to jak mówisz o Yodo(hihihih:D) ... smagliczka rullezzzz(przynajmniej dla mnię :D) hihihihihhh
A no i mnie i mojej szanownej bardzo jest wygodnie w Twoim ogrodzie Tolu, ale Pan Bóg kazał się dzielić takżę, ja chętnie towarzystwo WIOLEŃKI- baaardzo zapraszam ( nie żebym się rzadziła) ;).... Aaaaa mówisz Tolu, że mrówki- Ty sie nie booooj, Pan Tadeusz zaniemógł, ale jak w gości do Cię szłam to przynieslam Soplicowo aaalbo innego Chopina sie zatrudni ;)... ma się te s-s-s-sp-ossoby :D

buuuuźki :hug:

kakti
29-05-2010, 21:08
Witam! Na forum jako oglądacz -podglądacz jestem już spory kawał czasu, ale po obejrzeniu Pani zdjęć postanowiłam się ujawnić. Jestem zachwycona, a mój mąż nie może uwierzyć, że sama Pani to zrobiła. Obecnie jesteśmy na etapie urządzania ogrodu, pewnie trochę późno, bo pomieszkujemy juz kilka miesięcy,ale cóż pogoda nas nie rozpieszczała.Mam pytanie- układ wokół domu mamy podobny tylko u nas 40 arów działki ogrodzonej w szczerym polu- czy pod kamykami przy tarasie jest agrowłóknina,jeśli tak to czy byliny dają sobie radę.
Mam nadzieję,że za kilka lat nasz ogród chociaz w paru malutkich % będzie też taki ładny/ale to tylko marzenia/

konstancja30
30-05-2010, 01:28
Każda odsłona twojego ogrodu to piękno samo w sobie ...a ja ma ugor ...i nie wiem kiedy to sie zmieni. Zanim to nastąpi wpatruje się w twoje zdjęcia i marze sobie o swoim ogrodzie ....

i to prawda, że kontakt z ziemią daje radość ...wczorajsza walka z chwastami i opanowanie niezapominajek pomimo stajku ze strony kręgosłupa dala mi dużo radości i sen jakiś taki spokojny :)

Magdalena P
30-05-2010, 16:53
Sporo piszecie o cięciu wierzby. Ja mam mały problem ze swoim drzewkiem. Wierzba Pendula (wg karteczki) kupiona wczesną wiosną. Na przywieszce napisano, "nie ciąć". Drzewko ma ładne przyrosty, powoli się zagęszcza. Zauważyłam jednak, że niektóre drobne listki robią się żółte i usychają. Czy taka jej uroda, czy coś jej dolega - pomóżcie kochani. No i ciąć czy nie ciąć???

jamles
31-05-2010, 11:53
szefowa, może być


http://lh5.ggpht.com/_W9-UxZ1UkgA/TAN9ikgrUsI/AAAAAAAAAIc/P0Y3dGvloeE/s640/Obraz%20014.jpg

jeszcze nie skończone, te rurki to konstrukcja na konstrukcję wodolejącą

aka z Ina
31-05-2010, 11:57
pierwsze co miała spytać to po co te rurki:D

pięknie jamles!

tola
31-05-2010, 13:15
Plan jest taki:
Jesienią (tylko kiedy najlepiej?) mam zamiar spryskać toto Roundapem czy jak to się zwie, po trzech tygodniach zorganizować rolnika z pługiem i przeorać. A na wiosnę przelecieć kultywatorem i wybrać wszystko co wyjdzie na wierzch. A może po orce też przekultywatorować, oczyścić i tak zostawić na zimę, a wiosną powtórka?
Po oczyszczeniu działać z trawnikiem. Aha, chyba jeszcze trzeba sprawdzić co to za ziemia u mnie poleguje. Wiem że jest miejscami gliniasta, ale jak bardzo?
I chyba przed posianiem trawy, powinnam zrobić nasadzenia krzewów, drzew i kwiatów tak? Czy moge zostawić miejsce i sukcesywnie uzupelniać?


Rynka, możesz zrobić tak, jak piszesz. Wydaje mi się, że po jesiennym spryskaniu Roundapem i przeoraniu lepiej zostawić na zimę takie przeorane.
Niech się ziemia dotlenia. Wiosną, po wykiełkowaniu chwastów jeszcze raz chemia,
po niej wszystko zagrabić, zaznaczyć miejsca na rabaty, resztę obsiać trawą.
Miejsca na rabaty, jeśli chcesz je zapełniać sukcesywnie dobrze jest wysypać korą, by chwasty nie szalały od nowa na pustym terenie.
Lub przykryć geowłókniną, która je powstrzyma.

Żelko kochana, na razie nie planuję wyjazdu w Twoje strony, choć żałuję, bo spotkanie z Tobą to najlepsze lekarstwo na wszystko.
Prawdę tu piszą na forum, że jesteś Aniołem. Jeśli coś się zmieni, na pewno dam znać :)

tola
31-05-2010, 13:31
Jessi, witaj w wątku :)
każda miłośniczka ogrodowych badyli mile widziana, pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zwierzeń :)

Sloneczko, nie mam tej odmiany jaśminowca, ale przyznaję, że ciekawa.
Choć chyba tradycyjna biała jakoś tak bardziej mnie urzeka.

Kakti, witam serdecznie, pozdrawiam Ciebie i Męża.
Na skarpie przy tarasie agrowłókniny nie mam. Wiedziałam, że rośliny szybko się rozrosną i kamyków będzie coraz mniej.
Więc włóknina tu akurat nie była potrzebna.

Konstancja30, i to właśnie chodzi, mimo bólu kręgosłupa poziom satysfakcji bezcenny :)

Magdalena P, tak się tej Twojej wierzbie przyglądam i nie wiem co to za odmiana.
Mam kilka, ale ta Twoja jest jeszcze inna.
Opadającymi drobnymi listkami się nie przejmuj, te pierwsze wypuszczone "przylistki", mają prawo opaść.
I jeśli napisane, że jej nie ciąć, a widać, że ładnie sama się zagęszcza, to nie tnij.

Jamles, o choroba, normalnie dumna z Ciebie jestem!
Brawo, brawo, widzę piękne azalie...a ja u siebie nie mam.
Wyrazy uznania i koniecznie muszę zobaczyć po ukończeniu tej rurkowej konstrukcji.
Zaintrygowałeś mnie swoimi rurkami ;) :)
I wklej więcej zdjęć, w oddali widać piękne rabaty. Chcemy się pogapić

Nadulka
31-05-2010, 14:55
Witam,więc i ja przyszłam się przywitać.
Jak większość,od długiego już czasu tylko oglądam,piękne domy i ogrody.
Tolu Twój dom i ogród super!

Ja właśnie jestem na etapie ogrodu,kupuje roślinki i planuje gdzie co posadzić...
Pozdrawiam serdecznie;)