PDA

Zobacz pełną wersję : Folia na styropianpablomoc
05-08-2012, 17:22
Witam, rozkładam styropian pod wylewkę na piętrze. Pod styropian poszła już folia ale czy na styropian też dawać folie? Wylewka z miksokreta oczywiście.

dembi
05-08-2012, 19:41
Tak.
Siatka zbrojąca lub włókna też się przydadzą.

jarekkur
05-08-2012, 20:22
Witam, rozkładam styropian pod wylewkę na piętrze. Pod styropian poszła już folia ale czy na styropian też dawać folie? Wylewka z miksokreta oczywiście.

Folia, to działa jak magia. Jaką folię dałeś pod styropian ile warstw? Jaka gruba? Jak ułożona? Co jest pod spodem? Garaż, piwnice, czy grunt rodzimy, chudziak?
Wielu uważa, że jak położy jakąś folie to ma już hydroizolację!!! Ten etap prac wymaga rozwagi i nie oszczędzania pieniędzy w złym miejscu.
Na styropian daj folię 0,4mm na zakładkę, najlepiej w dwóch rzędach na krzyż, i posklejaj szczelnie zakładki, wywiń na sciany. Przynajmniej w ten sposób ewentualna wilgoć ze stropu lub gruntu nie przejdzie do wylewki, a następnie do parkietu...

pablomoc
05-08-2012, 22:20
czytajcie dokładnie, napisałem że wylewka na piętrze. Pod spodem mam parter. zero wilgoci.

A jeśli ma być folia pod styropianem to po co jeszcze na styropianie ?

marynata
06-08-2012, 02:13
na pietrze to chyba można obyć się w ogóle bez folii :confused:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?86497-Zalewanie-posadzek-co-pod-wylewk%C4%85

pablomoc
06-08-2012, 07:37
ok, dzięki juz wiem wszystko

ps. czytajcie dokładnie posty i odpowiedajcie konkretnie na pytania :) jedna konkretna odpowiedz konczy temat i nie zaśmieca forum

jarekkur
06-08-2012, 21:31
czytajcie dokładnie, napisałem że wylewka na piętrze. Pod spodem mam parter. zero wilgoci.

A jeśli ma być folia pod styropianem to po co jeszcze na styropianie ?

Gdybyś przeczytał dokładnie ostatnie zdanie w którym piszę o stropie, to mógłbyś tą sytuację przyrównać do swojego piętra. Sądzę, że jednak chodziło o zaoszczędzenie paru złotych i trochę pracy. Folia nie kosztuje majątku, za to wybrzuszona podłoga z drewna już tak! W wylewce o gr. 5cm na 1m2 znajduje się około 6,25 litra wody w fazie układania wylewki. Wylewka dla pełnej hydratacji powinna być przykryta folią na 7-10dni. Woda jako ciecz i para wodna będzie penetrować między styropian. Stamtąd będzie jej trudno wyparować. W ten sposób wydłuży się czas schnięcia wylewki, tym bardziej, że mechanicznie zacierana tworzy na powierzchni trudno przepuszczalną warstwę twardzieli (etryngitu). Strop zbyt wcześnie przykryty (nie wyschnięty maks.3% masy), może wywołać tzw. wtórne uderzenie wilgoci. Oczywiście w tym celu potrzebne są odpowiednie warunki klimatyczne itd. Dlatego warto dać folię na styropian.
Poza tym, wydaje mi się, że nikt tutaj udzielający rad nie zasługuje na reprymendy. Wystarczyło zwrócić uwagę, że jednak chodzi o piętro! Również nie rozumiem stwierdzenia w stawianym budynku hasła "zero wilgoci". Gdyby tak było, to wszystko by się rozsypało. Wilgoć w budynku jest zawsze, jest ona w materiałach budowlanych np w stropie na piętrze. Przy stropie lanym o grubości 20cm czas schnięcia to około 3 lata. Ważne jest, ile jest tej wilgoci? Zdrowy dom to równoważna ilość wilgoci do warunków klimatycznych. Każdy nadmiar ponad wilgotność równoważną wywołuje zarodniki pleśni, grzybni etc.

marynata
08-08-2012, 12:57
Argument parkietu jest potężnym argumentem,ale ja np mam podłogówkę na piętrze na którą miałam bardzo mało miejsca,więc tylko 3 cm styro i wszystko było mocowane do stropu,jak tu folię dawać,i tak będzie dziurawa-niech lepiej ta wilgoć sobie swobodnie "przepływa".Parkietów nie będę miała,więc dla mnie to akurat nie problem.
Wiem,wiem,"wstać"może każda podłoga,natomiast jako mieszkanka 30-letniego domu tak sobie myślę,że chyba za dużo myślę i się przejmuję.
Tu mam stropy bez żadnych folii,styropianów,parkiet jaki był położony 30 lat temu leży,nic nie wstało,nic się nie ukisiło :bash: