PDA

Zobacz pełną wersję : ŻYWOTNIK ("tuja") na żywopłot - odmiany, wzrost, sadzenie, cięcie, pielęgnacja



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7

ewalm
09-06-2011, 19:19
jesli chcesz użyźnić ziemię podsyp je kompostem, żywotniki preferuja glebę obojętna do zasadowej, dośc żyzną i wilgotną, lubią gliny. Kora zakwasza ale słabiej niż podsypanie torfem pod korzenie. Torf nie użyźnia gleby specjalnie, zakwasza i ewentualnie rozluźnia strukturę gleby.
Tym posadzonym to już chyba nic nie zmienisz, ale tym pozostałym to już torfu kwaśnego nie dosypuj. Podlewać w razie potrzeby i dać spokojnie rosnąć. Może sobie poradzą.

Elfir
09-06-2011, 22:53
torf jest absolutnie jałowy. Wysychając pęka, rozrywając korzonki.
Tyle pisał Pinus, Mirek L, magnolia, ja, ze torf nie jest dobrym rozwiązaniem do ogrodu. Używać go w zasadzie wyłącznie tylko do zakwaszania pod różaneczniki.

norbiwolow
10-06-2011, 08:51
no to mnie podłamaliście :( w sumie to przed cała operacja sadzenia żywopłotu ze szmaragdów informacje do mnie docierające sugerowały zakwaszenie gleby pod iglaki - tak wiec zrobiłem - teraz dowiaduje się że torf który podsypywałem dołki przy sadzeniu może zaszkodzić :( - całe 2 tygodnie popołudniami byłoby zmarnowane - do tego jakies 800 zeta w plecy jak mi krzewy padną :( może jednak poradza sobie - rosną juz chyba 3 tydzień i nic sie im nie dzieje - podlewam praktycznie codziennie około godziny 22:00 - podlewam pod korzeń i zraszam cały krzew
Może to ziemia co była tam taka jakby wyjałowiona miała po prostu odczyn zasadowy a dodany torf szybko rozejdzie sie do głebszych partii gleby i bedzie ok ??? Ziemie chciałem wzbogacić o lepsze składniki równiez po sugestii sąsiada że po swojej stronie płotu wszystko co sadził nigdy mi sie nie przyjmowało :( nawet trawa rośnie takimi plackami - faktycznie taka ziemia jakby gliniasta. pare metrów dalej od płotu zielen wyglada ok :) A może to kwestia przewodu idącego praktycznie po lini ogrodzenia (pod szmaragdami) ( EWN ) czyli przewód zasilający transformator dla części osiedla. jakies pole elektromagnetyczne ???? jakies tam wysokie napięcie leci wiec może coś oddziałuje na roslinność ??? :)

Pozostaje mi chyba jedynie teraz czekac i obserwowac czy cos sie dzieje złego z iglakami.

norbiwolow
10-06-2011, 08:59
tak przy okazji drugie pytanko powiązane z tematem - w lipcu planuje w doniczkach co mi zostały po szmaragdach spróbowac zaszczepić z innej juz długo rosnacej na dziłce tuji szmaragdowej małe sadzonki - obecnie łapię teorie - juz wiem jak odrywac szczepki aby była stopka - potem do ukodzeniacza do iglaków i do ziemi - i tu pytanko - do jakiej ziemi ????? myslałem o gotowej ziemi w workach opisanej jako podłoże do iglaków ale domniemywam że bedzie to równiez zakwaszona ziemia z torfem - czy w taka ziemię sadzić małe szczepki ??? jakies sugestie co do samego sadzenia - czy od razu podlewac - czy ukorzeniacz w proszku i nic wiecej ??? Wiem że powinien byc to miesiąc lipiec - wtedy najwieksze prawdopodobieństwo ze się przyjmą :)

oxa
10-06-2011, 09:57
Ewalm dzięki za info, szukam wszędzie u sąsiadów bliższych i dalszych, ale chyba wszyscy mają szmaragda :0


doradżcie mi jeszcze proszę, bo miotam się i sama nie wiem co zrobić :/

Mam jedną stronę działki obsadzoną cyprysem Lawsona, rzadko, mmiej więciej co 1,20. Cyprysy ładnie urosły mają ok 170 cm. Niestety po każdej zimie mróz kosi mi całe doły, ogałacają się itd. Planowałam podsadzić je miejscami krzakami, tawułą, pęcherznicą itd. ale MUSZĘ :) całorocznie uzupełnić puste przestrzenie.

I tu problem - nie jestem już przekonana do Lawsona, boję się, że przy któryś kolejnych mrozach wszystko padnie. (sadząc sugerowałam się dalszym sąsiadem, który ma przepiękne Lawsony, ale ogrodzenie z drewnianego płotu i las od zachodu - teraz już wiem, że to ma decydujące znaczenie :) )

Co wsadzić między cyprysy? Szmaragda? Columnę? Tak, żeby to jakoś wyglądało i ma szybko rosąć :) Wsadzić w jednym rzędzie? Myślałam o wysunięciu tych nowych np. szmaragdów z pół metra do przodu, co może z czasem jak podrosną - ujednolici trochę żywopłot, przód będzie szmaragdowy a "zza pleców" będą widoczne srebrne Lawsony, (zimą ochronione przez tuje).

ps. czy to prawda, że Columna fatalnie wygląda po zimie? (prawdopodobnie śnieg ją odkształca>)

Elfir
10-06-2011, 15:37
sadzonki ukorzenia się w piasku (lub profesjonalniej, w perlicie). Podłoże nie może być zbyt żyzne, bo chodzi o to by zmusić roślinki do wytworzenia jak największego systemu korzeniowego. Musi tez przepuszczać powietrze, by sadzonka nie zgniła.


Odmiany żywotników pochodzące od dzikiego Thuja plicata (Żywotnik olbrzymi) nie brunatnieją na zimę (np. 'Smaragd"). Czyste odmiany Żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis, zawsze brunatnieją ("Brabant").
U żywotników brzydko wyglądają tez gałązki oblepione zeschniętymi szyszkami. Na zachodzie kraju można żywopłoty z żywotnika zastępować Cyprysowcem Leylanda (X Cupressocyparis leylandii), który, jako mieszaniec międzyRODZAJOWY, ma problemy z zawiązywaniem szyszek.

norbiwolow
13-06-2011, 08:55
Dzięki

czyli nie ma sensu kupować podłoża do iglaków i w nim wysadzać szczepki ??? nasypac w doniczki zwykłej ziemi ???? czym ja spulchnić aby przepuszczała powietrze ????

Elfir
13-06-2011, 22:48
napisałam, że ukorzenia się w PIASKU. :/

norbiwolow
14-06-2011, 09:11
dla mnie piasek to taka zóltawa materia co do cementu sie dodaje jak muruje lub tynkuje :) no chyba że piasek w sensie zwykła ziemia z ogródka ???? sorry ale nie chciałbym dac ciała przy moim pierwszym szczepieniu :) dlatego tak sie wszelkiej materii w tym temacie dopytuje :) z góry thx za wyrozumiałośc !!! ;-D

Elfir
15-06-2011, 00:41
a po co ci piasek do szczepienia?
Chyba mylisz szczepienie z ukorzenianiem sadzonek?
I tak, miałam na myśli PIASEK. Najlepiej gruboziarnisty. Lub bardzo piaszczystą ziemię ogródkową.
W przypadku piasku można na dno pojemnika wsypać zwykłej ziemi a u góry zasypać piaskiem. Sadzonkę wetknąć do piasku, ale jak wypuści korzonki to dotrą one do ziemi.

Profesjonaliści odkażają podłoża do ukorzeniania w wysokiej temp. by zabić zarodniki pleśni.

norbiwolow
15-06-2011, 08:43
:) sorry - dokładnie chodzi mi o ukorzenianie sadzonek :)
ja chyba mam piaszczysta ziemie - taka bardzo pyląca po podeschnięciu - szarawa - chyba ja wykorzystam
czyli na spód doniczki ta ziemie a na wierzch dosypie zwykłym piaskiem - tylko tez mam taki bardziej miałowy jak do tynków a nie gruboziarnisty cos w stylu żwiru

a jaki ukorzeniacz polecasz ??? czy wystarczy kupic jakikolwiek byle pisało że do iglaków czy jakis szczególnie ??? no i kiedy wykonac cała operację ukorzeniania ??? moze byc juz teraz czy czekać do lipca ??? z góry dzięki za pomoc.

norbiwolow
15-06-2011, 08:44
p.s. odkażanie gleby - przelac ja wrząca wodą ????

Elfir
15-06-2011, 11:15
ukorzeniacze:
A do sadzonek półzdrewniałych
B do sadzonek zielnych, niezdrewnialych
AB to mieszanka powyższych do ukorzeniania iglaków

Odkażanie - wyprażenie w piekarniku w 100 stopniach.
Miałki piasek się nie nadaje. Jak już pisałam - chodzi o dotlenienie sadzonki. Inaczej tkanka zacznie gnić z braku tlenu.
Profesjonaliści ukorzeniają w perlicie a to są małe, porowate kuleczki.


http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=190
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=176

zywik
23-08-2011, 14:50
czy teraz jest odpowiednia pora na cięcie żywotnika (brabant) ?

Damro
24-08-2011, 01:04
czy teraz jest odpowiednia pora na cięcie żywotnika (brabant) ?

Niee,strona pierwsza,na wiosnę,nic nie tniemy przed zimą.

jata
24-08-2011, 10:12
Brabanty tnie się co najmniej 2 razy do roku wiosną i latem- najlepiej na przełomie lipca i sierpnia, ja czasami tnę na początku sierpnia (cięłam jakieś 2 tygodnie temu, w ubieglym roku tak samo). Kilka stron wcześniej Pinus 17.08 (chyba 2009r) wskazywał -"teraz możesz ciąć". Po sierpniu już za późno, jesienią nie tnie się, bo może przemarzać albo łapać choroby grzybowe. Brabant ma tendencje do rozłażenia się i trzeba go ciąć. Ale jak małe, nie rozłażą sie, to może lepiej nie ciąć, bo już końcówka sierpnia.

zywik
24-08-2011, 10:14
Jata to jak sie ustosunkujesz do tego? :

Żywopłoty iglaste przycina się raz w roku na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu po zakończeniu wzrostu.

jata
24-08-2011, 10:45
Zywik
Ja nie jestem ogrodnikiem z wykształcenia, tylko od kilku lat praktykuje, trochę też czytam w książkach i na różnych forach. Trudno mi powiedzieć do czego odnosi sie ten cytat i z czego pochodzi. O brabantach wiele czytałam, bo je mam i one trochę wyłamują się jeśli chodzi o inne żywoploty z iglastych, własnie z uwagi na szybki wzrost i tendencje do rozłażenia się. I z reguły tnie się je co najmniej 2 razy do roku. Na jesień się nie tnie, do końca sierpnia cięcie powinno być zakończone, z powodów jak wyżej. Dlatego uważam, że ciąć możesz, tylko skoro, to już końcówka sierpnia, to jak są w dobrym stanie można poczekać do wiosny. Sąsiad ma żywopłot z brabantów wieloletni, już uformowany i przycina go kilka razy w sezonie, żeby trzymał kształt. No i np. taki cytat "w zależności od gatunku czy odmiany, z jakiej zostały założone przycinamy żywopłoty iglaste raz lub dwa razy do roku" - Karłowe drzewa i krzewy iglaste dr Adam Marosz. i np. Sosną ucinam przyrosty w maju, wtedy też podcinam jałowce. Brabanty przycinam w kwietniu i przełom lipca i sierpnia od kilku lat i jest ok. Cisy podcinam tylko wiosną. Itp. itd...

Kasia_Grzes
21-09-2011, 19:03
Witam wszystkich serdecznie .
Weszłam przez przypadek i jestem w ciężkim szoku.
Trzy tygodnie temu posadziłam 60 tuj szmaragd kupionych w szkółce , zabrakło mi 21 szt. i dokupiłam w tesco niestety końcówki tuj były bardzo przygniecione od doniczek , część jest ok ale koło 10 szt. na czubkach tak jakby żółkły i przysychały .Poszłam do sklepu ogrodniczego wczoraj ( wziełam nawet kawałek gałązki żeby pani dokładnie zobaczyła ) i pani dała mi preparat do rozrobienia i podlania tuj i kazała pościnać czubki i ja to zrobiłam .A tu czytam że w żadnym wypadku nie ścinać na jesień.Proszę poradzcie co mogę zrobić żeby nie pomarzłu , może okryć je czymś.Proszę o poradę

tomek6401
29-10-2011, 23:33
Chciałbym posadzić szybko rosnące jakieś krzewy na żywopłot , moja gleba jest problem chyba ? bo ogród jest 50 m. od rzeki i mam tylko 10 cm ziemi a później same kamienie i żwir i ciężko jest wo-gule wykopać dziurę na krzew .

magnolia
31-10-2011, 20:11
ale co- zalewa woda? Czy jak wykopiesz dziurę na szpadel głębokości to dołek wypełnia się wodą od razu?

Konto usunięte_12*
31-10-2011, 21:30
Chciałbym posadzić szybko rosnące jakieś krzewy na żywopłot
Czy to ma być żywopłot dekoracyjny, czy "obronny"?
Ja planuję u siebie siermiężną tarninę. Świetne zabezpieczenie od intruzów, schronienie dla ptaków i (przy okazji) nalewka (po przemarznięciu owoców) ;)

tomek6401
01-11-2011, 13:01
Co do gruntu tj.tak że woda długo stoi po ulewie ,jak wykopię to jest sucho , ale wykopanie dziury to masakra same kamienie , co do żywopłotu to ma być na przód domu czyli dekoracyjno-zasłaniający ?

jata
01-11-2011, 18:30
Ja mam glinę kamienistą na działce, generalnie raczej glina z kamieniami, ale na froncie przy drodze, to kopaliśmy dołki kilofami, wykopując raczej żwir i wielkie wapienne kamienie niż ziemię i w to wsadziliśmy tak banalne żywotniki szmaragd i na razie po 3 latach jest z nimi ok. Wiem, że rada mało oryginalna, ale żywotniki mogą stanowić potem tło dla czegoś już bardziej oryginalngo.

megapol_mg
15-04-2012, 19:16
Witam . Właśnie ogradzam działkę tujami szmaragd na dniach . Czytałem trochę i myślałem żeby tuje sadzić co 0,6m . Dzisiaj rozmawiałem ze sprzedawcą i on zaleca sadzić co 0,70-0,80m jeśli będę przycinać . Proszę o pomoc co ile sadzić te tuje , macie może jakieś zdjęcia i doświadczenia , chce żeby był szczelny żywopłot na działce i nie było prześwitów
?????
Dziękuje za pomoc

Elfir
15-04-2012, 20:15
człowieku, jest kilkadziesiąt wątków o zywotnikach i zywopłotach. Użyj wyszukiwarki, nie gryzie!

megapol_mg
23-04-2012, 12:53
Witam. Właśnie obsadziłem działkę tujami szmaragd. Pozostało mi 15 małych tuj w doniczkach plastikowych i 5 dużych. Chce je zostawić do przyszłego roku. Nie chce ich cały czas podlewać , myślałem je wkopać na działkę w doniczkach , czy będą miały dobre warunki , czy lepiej wkopać a potem przekopać , czekam na sugestie co byście doradzili,
DZIĘKUJĘ ZA POMOC
POZDRAWIAM

magnolia
24-04-2012, 08:07
znacznie lepiej im będzie w gruncie na kawałku odchwaszczonego terenu. W doniczce, nawet zakopanej w ziemi bardzo szybko przesychają. Jak będę miały dobrze rozrosniety system korzeniowy, przelezą przez otwory w doniczce i wyjmują je potem będzie musiała im oderwać te korzenie, a czasem potrafi ich być dużo.
A młode tuje z gruntu bez problemu przesadzisz jesienią lub wiosną.

megapol_mg
24-04-2012, 14:47
Dzięki wielkie za odpowiedź
pozdrawiam

kkasperc
23-05-2012, 08:06
Proponuję sadzić na żywopłoty nie strzyżone rozstaw 0,50cm (gęstszy efekt) większe odległości wyglądają również fantastycznie.

Mam tuje szmaragd o wysokości około 150cm.
Chcę stworzyć jednolity mur zieleni na wysokość 230cm tak by całkowicie zasłonić betonowy mur sąsiada.
Nie tyle mnie interesuję ładny wgląd tuj (stożkowy) co właśnie efekt uzyskania ściany zieleni.
Co ile mogę sadzić tuje by uzyskać porządny efekt?
Mogę je sadzić by praktycznie obecni stykały się sobą w dolnej części?

W internecie spotykam się z opiniami, że tuje należy sadzić co jakiś rozstaw, np. 50, 80cm.
1. Dla jak dużej rośliny podawany jest ten rozstaw, bo chyba inny będzie dla kilku centymetrowej a inny dla ponad metrowej
2. W jaki sposób mierzy się rozstaw - od głównego pnia, od końca rośliny?

dorota.k
23-05-2012, 12:05
Ad.1. Rozstawa zależy od gatunku (odmiany),a nie od wielkości rośliny w momencie sadzenia. Dla żywotnika Smaragd przyjmuje się przeważnie 50 - 60 cm.
Ad.2. Od pnia jednej rośliny, do pnia drugiej sąsiedniej.

Następny ważny temat, ktory radze zgłębić to technika sadzenia.

kkasperc
23-05-2012, 12:35
O technice sadzenia przeczytałem:

Przed posadzeniem przygotujmy dla naszej sadzonki dół, o średnicy 0,5 metra i głębokości minimum 30 centymetrów. Wypełnijmy go mieszaniną kompostu, starego obornika, torfu, gliny oraz ziemi rodzimej i dobrze nawodnijmy. Teraz kolej na sadzonkę. Ziemię wokół dobrze wyściółkujmy
Na ziemię chcę dać agro-włókninę i przykryć to korą

dorota.k
23-05-2012, 21:29
A ziemię masz gliniastą? Jeśli tak, to te wszystkie dodatki nie są potrzebne - najlepiej sadzić w to co jest na miejscu.
Ewentualnie kompostu podsypać.
Ważniejsze jest żeby kupić rośliny w dobrej kondycji i nie przesuszyć ich w czasie między zakupem, a posadzeniem. Podłoże w doniczce dobrze nawilżyć przed sadzeniem. Po posadzeniu ziemię wokół bryły korzeniowej odpowiednio zagęścić. Roślin nie podlewać z nadgorliwości za często.



Na ziemię chcę dać agro-włókninę i przykryć to korą

A to znaczy, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że za rok, może dwa, założysz temat pt: "co dolega moim tujom". No cóż, Twój wybór.

kkasperc
23-05-2012, 21:36
Znaczy się bez agro-włóniny - sama kora wystarczy?

dorota.k
23-05-2012, 21:40
Według mnie sama kora w zupelności wystarcza, szczegolnie jeśli sadzi się tak duże już rośliny.
Sporę było już tutaj rozmów na ten temat. Agrowłóknina w "sprzyjających" okolicznościach może przyczyniać się do występowania chorób grzybowych.

krzysiekewa
08-06-2012, 09:06
Witam wszystkich swadziŁem 200 tui do kola dziaŁki
wykopaŁem rowek rozŁorzyŁem agrowŁuknine i nasypalem kory 5cm grubości
oraz obrzeża plastykowe. tuje w odstępach 75cm. jupilem je 2 lata temu po 1.5 zl w doniczkach potem przesadzilem w grunt po roku (teraz na wiosnę ) wsadzilem jak opisalem docelowo. Mam takie pytanie odnosnie tego cięcia musze je ciąć i poco sie tnie one teraz mają jakie 30-40 cm?

119518

119520

Elfir
08-06-2012, 16:13
Niektóre odmiany tnie się od maleńkości, by się ładnie zagęszczały.Takie Brabanty to jedna z najbrzydszych odmian, luźna, szybko brązowiejąca. Trzeba je regularnie podcinać i otrzepywać, by wyglądały porządnie.

kkasperc
06-08-2012, 09:06
Kilka sztuk tuja szmaragd chcę posadzić w doniczkach na balkonie.
Jak dotychczas czytałem o tym, że doniczki powinny być ocieplone.
Jakiej głębokości i szerokości powinna być donica?
Czy 40x40 przed dociepleniem wystarczy?

megapol_mg
10-08-2012, 20:23
Witam , Mam problem z rosnącymi w bardzo szybkim tempie chwastami wokół tuji szmaragd . Mam ogrodzone około 200 m tujami ( wsadzone bezpośrednio do ziemi) Czy dobrym sposobem byłoby kupno folii czarnej metrowej albo agrowłókniny i rozłożenie wzdłóż rosnących tuji ??? Czy samą korą przysypać wzdłóż tuji ??? Czytałem że folia niszczy tuje bo nie dochodzi powietrze do korzenia a agrowłóknina po roku przepuszcza chwasty ??
Czekam na poradę
POZDRAWIAM

Elfir
10-08-2012, 20:28
folia na pewno nie.
Agrowłoknina jak musisz.

A najlepiej zadaraniające rośliny okrywowe.

malkul
16-08-2012, 10:32
Elfir mam pytanie czy jak dzis bym, przycinała swoje tuje smaragy to moge je we wrzesniu nawieźć nawozem jesiennym? Chce aby się zagęszczały ładnie (coby nas zakryły w przyszłości przed oczami ciekawskich)? Czy termin cięcia prawidłowy?

Elfir
16-08-2012, 10:55
cięcie iglastych możesz przeprowadać kiedy chcesz. Termin wiosenny jest o tyle lepszy, że szybko roślina zregeneruje i zamaskuje miejsca cięcia.

Nawóz jesienny - nie nawozi się świeżo posadzonych roślin. Nawóz jesienny nie służy polepszeniu wzrostu.

malkul
16-08-2012, 11:00
Dziękuję :) one juz sa za 2 lata temu sadzone.

bbritter
15-09-2012, 22:40
Witam,
Bardzo proszę o doradzenie, czy po osiągnięciu planowanej wysokosci żywopłotu, mozna go przycinać do np. 2m i nie pozwolic, by osiągnął wyższą wysokość. Planowalam żywopłot z thui szmaragd. W poradach nt. tej rośliny znalazłam informację, o ile nalezy przyciąć nowe przyrosty. Ale czy mozna przez lata całkowicie je ścinać? Moze jakaś inna zimozielona roślina nadaje się na taki żywopłot? Z góry dziękuję.
Basia

Elfir
16-09-2012, 13:44
nie rozumiem w czym masz problem. Ideą zywopłotu jest regularne cięcie.
Miliony ludzi w Polsce i na świecie mają żywopłoty z żywotnika (Thuja occidentalis) "Smaragd" i jakoś nie mają problemu z utrzymaniem ich we właściwej wysokości.

Masz coś takiego napisane pod nickiem: WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi
Na forum są już tematy o formowanych żywopłotach, gdzie są wypisane polecane gatunki. Jest tez wątek poświęcony tylko żywopłotom z zywotnika. Starczy poszukać.

bbritter
16-09-2012, 15:43
Dziekuje za odpowiedz, chociazod od zlosliwosci proponuje na przyszlosc powstrzymywac sie. Mam prawo pytac, po to jest forum muratora a nie jakiejs prywatnej osoby narzucajacej swoje zasady. Z merytorycznej czesci odpowiedzi wnioskuje jednak, ze wspomniana thuje mozna ciac po uzyskaniu pewnej wysokosci i nie zaszkodzi jej, jesli nowe przyrosty bedzie sie scinac do zera.
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam. B.

Elfir
16-09-2012, 15:46
To co napisałam o poszukaniu odpowiedzi przed zadaniem pytania wynika bezpośrednio z regulaminu forum.

Tym uzytkownikom, którym się nie chce szukac odpowiedzi, mnie nie chce się odpowiadać.

marynata
20-06-2013, 11:05
Wydaje się że mój żywopłot z brabanta niestety będzie miał "wypady".
Przy posadzeniu zostały popełnione błędy,ale pomimo tego że dzisiaj mam ich świadomość,nie chcę już uzupełniać żywotnikiem( nawet dobrze posadzonym).
Najchętniej coś liściastego i tu pojawia się pytanie czy żywopłot z brabanta można uzupełniać szybko rosnącymi liściastymi?Czy konkurencja o pokarm nie będzie zbyt duża i czy w ogóle jest możliwe takie bliskie sąsiedztwo?

Elfir
20-06-2013, 14:25
Nie będzie to dobrze wygladało, chyba, że te wypady jakies duże są (rzędu np. 2 mb)

marynata
20-06-2013, 21:24
Myślę że te wypady mogą być jeszcze szersze.
Sadzone miały 170 cm,teraz wybieram spod nich kliniec,bardzo delikatnie-ręcznie i nie natknęłam się jeszcze na korzenie.Mam najgorsze przypuszczenia że nie mają w ogóle możliwości odbudowy systemu korzeniowego.W ostatnim tygodniu praktycznie wszystkie obsypały się (zielonymi) szyszkami,a czytałam porady na specjalistycznych stronach i podobno jest to objaw tego,że drzewko "myśli"o swoim końcu?
Może przedwcześnie panikuję,ale u mnie żywopłot pełni funkcję ogrodzenia,nie mam już nic ponad to i muszę być przygotowana na każdą sytuację.
Dzisiaj już wiem że powinnam na taką funkcję ogrodzenia przeznaczyć silne zielsko,które można dowolnie dosadzać i zarośnie każdą dziurę,no ale już za pózno na lamenty.Podlewam,ściółkuję,staram się stworzyć jakąś warstwę próchnicy na tym wszystkim,ale nie jestem cudotwórcą,działam instynktownie :(
Czy są jakieś liściaste którym żywotnik powie stanowcze nie?
Tych drzewek mam trzydzieści kilka na odcinku ok 18 metrów i liczę że jednak część się uratuje.
Najwyżej zostawię to wszystko "rozwichrzone",będę się starała nie formować, tylko ograniczać wzrost do moich potrzeb.

Elfir
20-06-2013, 22:34
Szyszki to nie objaw umierania rośliny. Rany, ale ta wiara bzdury potrafi wypisywać.
Brabanty ogólnie wczesnie szyszkuja, dlatego m.in. ja osobiście je odradzam.
Sama idea żywotnikowego żywopłotu nie jest zła.

Przypomnij jaką masz glebę?

marynata
20-06-2013, 23:01
Powiem więcej - są to słowa znanych w sieci ogrodników,min prowadzących swoje fora czy występujących w "Maja w ogrodzie" :roll:
Tylko że jedni mówią że brabant ma za mokro i wtedy szyszkuje,a inni że za sucho(chce wydać potomstwo przed śmiercią :o),także ja już też mam mętlik w głowie od tych sprzecznych informacji i to na specjalistycznych serwisach.
Glebę mam gliniastą,pod tuje została wymieniona,ale niestety tylko miejscowo(dołki),teren dodatkowo był bardzo zanieczyszczony klińcem(który dziwnie przemieścił się do ziemi w dołkach),także chyba powinna być jednak podjęta decyzja o wymienię ziemi w całym pasie żywopłotu.
Oczyszczam ile mogę ,ale na raz dużo się nie zrobi,bo trzeba jednak uważać z tym podkopywaniem.

Elfir
21-06-2013, 00:02
To jak się rozmnaża ten żwyotnik w naturze? Tylko przed śmiercią? Przecież to bzdura.
W naturze zywotniki rosną na gliniastych i kamienistych glebach, więc to nie jest powód usychania. Raczej stawiam na złą produkcję u szkółkarza.

To zdjęcie dzikich żywotników:
http://www.perverdonk.com/wild%20flowers/trees_and_shrubs/Conifers/White%20Cedar/200206010830%20upside%20down%20Northern%20White%20 Cedar%20(Thuja%20occidentalis)%20-%20Manitoulin.JPG

Lubią gleby wapienne i wilgotne powietrze. Z resztą tutaj info wprost z miejsca występowania:
http://www.na.fs.fed.us/pubs/silvics_manual/Volume_1/thuja/occidentalis.htm

marynata
21-06-2013, 23:07
Może i wina szkółkarza.
Usługę zamówiłam wraz z materiałem,bo jestem kompletnie ogrodniczo zielona i wybór drzewek pozostawiłam ogrodniczce.
Zalew sprzecznych informacji w necie wpędza mnie w coraz większy niepokój,zdaję sobie sprawę z tego że zanim posiądę jakąś wiedzę,straty będą.
Teoretycznie mam gwarancję na nasadzenia i mogę domagać się wymiany roślin,ale czy to wina szkółkarza,ogrodnika,podłoża czy moja,to chyba niewiele ta wymiana zmieni.Potrzebuję w te miejsca czegoś łatwiejszego :???:
Dławisz rośnie obok w tych samych warunkach i ma się więcej niż doskonale,no ale przecież pnączem nie uzupełnię żywopłotu.

Elfir
22-06-2013, 00:32
jak masz gwarancję, to zgłoś. Co ci szkodzi?

bea_m
22-06-2013, 10:11
Co zrobić z tujami szmaragdami obsikanymi przez psa? Ewidentnie podlał mi je gnida gdyż zczerniały przy ziemi plackowato na lini strzału. Przyciąć to czy zostawić? Siatka wokół tuj się nie sprawdziła. Co robić?

marynata
22-06-2013, 10:50
jak masz gwarancję, to zgłoś. Co ci szkodzi?

Już wspominałam ogrodniczce,na razie odpowiedz jest taka-poczekajmy,bo są duże i mogą jeszcze odchorowywać przesadzenie.
Jednak jeżeli dojdzie do wymiany roślin chciałabym sama zadecydować na co wymienić te żywotniki:)

Elfir
22-06-2013, 13:41
Co zrobić z tujami szmaragdami obsikanymi przez psa? Ewidentnie podlał mi je gnida gdyż zczerniały przy ziemi plackowato na lini strzału. Przyciąć to czy zostawić? Siatka wokół tuj się nie sprawdziła. Co robić?

Przytnij, i tak sa martwe

joint32
24-06-2013, 20:57
Witam mam pytanie chcę kupić w tym roku tuje szmaragd w multipalecie mają po około 10cm i były w niej hodowane ,nie wiem jednak czy dam radę posadzić je do zimy ,i tu pytanie czy w tej palecie mogą sobie rosnąć do przyszłego roku?

Nikt nie zna odpowiedzi?

marynata
01-07-2013, 22:14
Czy ten żywotnik już kaput?
198489
198490

Elfir
01-07-2013, 22:36
ma jeszcze zielone łuski

marynata
01-07-2013, 23:09
Ok,to jeszcze poczekam.
W sumie z 30 kilku drzewek 3 są takie marniuteńkie(były już lekko żółtawe w kilka dni po posadzeniu,potem z trudem zazieleniły się)i tylko one nie szyszkują,reszta jakoś dycha,chociaż mam wrażenie że korzenie nie są w stanie wykarmić krzaczków,bo schną pojedyncze najstarsze gałęzie.
Trochę tak na czuja przycięłam je żeby ulżyć tej masy zielonej-co będzie to będzie.
W ogóle to mam takie wrażenie że ściółka odbiera im wodę.Po dosyć dużym deszczu ściółka mokra,a pod ściółką sucho :roll:

Jeszcze chciałam zapytać o korzenie-u jednego delikwenta korzenie wyrastają z pnia ponad ziemią,czy to oznaka że mu "duszno"/korzeniom brak tlenu?(wyczytałam na specjalistycznym forum,więc się wolę upewnić) :stirthepot:

Elfir
01-07-2013, 23:32
mogły zostać też za płytko posadzone, skoro korzenie wyrastają z niby pnia.

marynata
02-07-2013, 03:14
a co zrobić jeśli tuja ma więcej małych szyszek niz zielonego?
pozdro


Zadbać o nią. Ma źle, więc przed padnięciem rozmnaża się. Wody woła, pewno i ciut nawozu.

aaaaa w tym wątku też o tym jest :popcorn:
ale kurcze czemu te co mi padają nie szyszkowały 8)

joint32
02-07-2013, 20:33
Czy nikt mi nie odpowie. Tuje muszę kupić do końca tyg. bo później już nie będą mieli. Chodzi mi o taką paletę:
198604

marynata
16-07-2013, 12:24
Przedwczoraj wyciągnęłam ręką padnięte żywotniki i tak wyglądają ich korzenie.Pod korzeniami było coś w rodzaju błota w szarym kolorze.Niestety nie zdążyłam zrobić fot,ponieważ zaczęło lać i musiałam szybko wybierać to wszystko z dołków.Czy to jakaś choroba?Krzewy sadzone po ostatnich przymrozkach(chyba koniec marca),po przesadzeniu żółkły,potem odbiły,a parę tygodni temu zaczęły usychać.Kopane.
200978200980

Elfir
16-07-2013, 14:32
Żywotnik ma płytki system korzeniowy, ale gleba nie powinna być pod koneniami zbyt zbita.
Skoro było błoto, mogło dojśc do uduszenia się korzeni.

marynata
16-07-2013, 14:58
No właśnie kurcze gleba nie jest zbita-na drugim zdjęciu miejsce po krzaczku-czarna,luzna ziemia(pod krzakami była wymieniana).Wsadziłam w dołek łopatkę i jeszcze jest głęboko,korzenie nie zajęły całej jej objętości.
Błoto było,ale w szarym kolorze(w pierwszym odruchu pomyślałam że to płynny cement).Tak ze szklankę tego było.Pod tą szarą mazią normalna czarna ziemia.Czy mógł być to np jakiś grzyb który żerował na martwych korzeniach?
Nie wiem za bardzo co robić-czy może odkażać czymś te dołki?

Elfir
16-07-2013, 15:58
szczerze mówiac nie wiem co doradzić. Grzyby w typie fytoftora nie przepadają za garbnikami z kory sosnowej - możne więc z korą przekopać?

marynata
16-07-2013, 22:02
Dzięki.Wybrałam dużo ziemi i zasypałam tą korą.
Akurat zajrzała dzisiaj do mnie ogrodniczka,zakwalifikowała jeszcze dwie sztuki oprócz tych padniętych do wymiany i wymieni w ramach gwarancji,tylko już na doniczkowe.
Przy okazji przed żywotnikami zasadzi mi rośliny typu miejska zieleń jako alternatywny żywopłot albo rośliny na podmianę,bo ja coś czuję w kościach że ten tujkowy żywopłot jeszcze nieraz będzie szczerbaty :)

zdzich82
17-07-2013, 07:51
Witajcie kochani, w tym dziele jestem nowa, dom już mamy prawie ukończony i przeprowadzka za rok :) Natomiast osobny problem stanowi ogród, do dyspozycji mamy 17 arów. Płot już postawiliśmy i wzdłuż niego wsadziliśmy 30-40 cm świerki pospolite zostawiając około 0,4m wolną przestrzeń pasu pomiędzy płotem i świerkami, tam zaplanowaliśmy sobie wsadzić tuje. Całość ma stanowić formę eleganckiego opłotowania i przede wszystkim barierę przed wiatrem ( który jest tam codziennością ) oraz ochronę przed kurzem i piaskiem z pobliskich pól.
Problem polega jednak na doborze tuji, mi osobiście podoba się tuja szmaragdowa, nawet znalazłam już odpowiednie sadzonki 15 cm, ale widzieliśmy także tuje golden szmaragd która jest jeszcze śliczniejsza, nie chce brabandu bo wydaje mi się za ciemny. Ostatnio znajomy zwrócił mi uwagę iż powinnam uważać wybierając sadzonki ponieważ na żywopłot nie powinnam wybierać tzw stożkowych tuji tylko owalne i podobno stożkowe mają krótszą żywotność i częściej zapadają na choroby, kolejną rzeczą jest agrowłóknina którą tez musimy dostosować do rodzaju tuji. Co wy na to pomóżcie!!! Ponieważ za kilka tygodni musimy przystępować do działań.
Pozdrawiamy serdecznie :)

Elfir
17-07-2013, 14:11
no chyba za mało miejsca na to wszystko - 40 cm na żywotniki i jeszcze świerki.
Świerk nie cięty za 15 lat ma dobre 2 m średnicy. Żywotnik 1 m.

Mity o żywotnikach opowiadane przez Twojego znajomego słyszę po raz pierwszy :)

Żywotniki zachodnie brązowieją na zimę. Stąd polecam żywotniki olbrzymie lub żywotniki, które są mieszańcem zachodniego i olbrzymiego (jak "Smaragd" i jego sporty, np. "Janed Gold")

marynata
17-07-2013, 18:22
kolejną rzeczą jest agrowłóknina którą tez musimy dostosować do rodzaju tujiA dlaczego różne tuje potrzebują różnej włókniny :confused:

bea_m
17-07-2013, 22:48
Tuje nie potrzebują włókniny. Tuje jej nienawidzą. To tak jakbyś własnemu psu, kotu innemu zwierzęciu założyła torebkę foliową na pysk i kazała mu w tym jeść i pić. Po jakimś czasie padnie z głodu. Nie wspomnę już tu o próbach walki o przetrwanie. Poszukaj innych rozwiązań na powstrzymanie chwastów między nasadzeniami.

joint32
25-07-2013, 11:36
Witam.Dostałem tuje wysokość średnio 10cm, bez korzeni.Korzenie były w bryłce ziemi.Tymczasowo posadziłem je w doniczki, i teraz mam pytanie, czy mogę je za tydzień przesadzić je do ziemi?

CityMatic
25-07-2013, 13:22
Witam.Dostałem tuje wysokość średnio 10cm, bez korzeni.Korzenie były w bryłce ziemi.Tymczasowo posadziłem je w doniczki, i teraz mam pytanie, czy mogę je za tydzień przesadzić je do ziemi?

Do końca sierpnia - później może być zbyt późno i będzie problem z przetrwaniem zimy.
Przed posadzeniem wsadz roślinki z doniczkami do wody, a dołek przed wsadzeniem zalej wodą i zrób błotko - wtedy korzenie ziemia ładnie otuli i będzie mogła swobodnie pobierać wode i składniki pokarmowe.
Po posadzeniu nie dodawaj nawozu do ziemi, zmusi to roślinę do rozbudowy systemu korzeniowego i dszięki temu przetwa zimę.
Co do Agro czy Geo się nie wypowiem (ja mam Thuje zabezpieczone pasem 60cm d 96mb tym materiałem i wyściłkowane korą oraz świeżo ściętą trawą- żyją i maja się dobrze(
Pozdrawiam

joint32
25-07-2013, 16:21
A mogły by w razie czego zostać w tych doniczkach na tarasie do wiosny?Czytałem gdzieś, że takich małych się nie sadzi jak sądzisz?Wolał bym posadzić je teraz do końca sierpnia to spokojnie zdążę, tylko żeby się przyjęły.

CityMatic
25-07-2013, 17:57
A mogły by w razie czego zostać w tych doniczkach na tarasie do wiosny?Czytałem gdzieś, że takich małych się nie sadzi jak sądzisz?Wolał bym posadzić je teraz do końca sierpnia to spokojnie zdążę, tylko żeby się przyjęły.

Do wiosny nie przetrwają - uschną Tuje są bardzo mało odporne na suszę, a dodatkowo w małej ilości ziemi się zniszczą bo przemarzną.W ogrodach zimowych łatwo się przechowują i to mogło by im umożliwić sadzenie wiosną.
Dodatkowo muszę Ci powiedzieć, że gdzieś czytałem, że większe egzemplarze łatwiej się przyjmują niż mniejsze(młodsze).

joint32
25-07-2013, 18:41
Czyli przygotować miejsce i sadzić, a na zimę mam je jakoś zabezpieczyć czy zostawić w spokoju?

CityMatic
25-07-2013, 22:14
Czyli przygotować miejsce i sadzić, a na zimę mam je jakoś zabezpieczyć czy zostawić w spokoju?

Zostawić w spokoju:)

Elfir
25-07-2013, 23:19
grubo wyściółkować korą

joint32
26-07-2013, 16:38
Dziękuję za odpowiedzi.Mam nadzieję, że się przyjmą:rolleyes:

joint32
31-08-2013, 19:18
Witam ponownie tuje posadzone jakieś dwa tygodnie temu, niestety zaczął się problem dopóki nie skopałem ziemi pod tuje nie było kreta, teraz wciąż ryje i nie było, by to takie straszne gdyby nie fakt, że wypycha mi tuje z ziemi.Jak tak dalej pójdzie to nie zostanie mi żadna.Macie jakieś sposoby, myślałem żeby wkoło każdej tui zakopać ludzkie włosy, ale czy to pomoże. Chodzi mi o to żeby rył gdzie chcę, a nie pod tujami.
209532

209533

Mirek_Lewandowski
31-08-2013, 21:02
Podobno trzeba go złapać, posmarować towotem- wtedy się obrazi i sam pójdzie....
Nie odstraszysz niczym. Ryje, bo żreć szuka... tam gdzie wilgoć.
A w temacie- to nie są tuje na żywopłot. To jest dopiero ukorzeniona sadzonka która spokojnie w P9 do przyszłego roku mogła rosnąć, do przesadzenia w C3. Tanie mięso psi jedzą. Sadzonka z C3, wysokości 30-40 cm oparła by się kretowi. Sadzenie tego od razu na stałe miejsce dla mnie bez sensu. W przyszłym roku trzeba będzie pracowicie w zielsku szukać... jeśli będzie co. Oby!

joint32
31-08-2013, 21:44
W poprzednich postach sugerowałem zostawienie ich w doniczkach, poradzono mi wsadzić je do ziemi. Musiałem kupić 160 szt. więc nie dziw się, że chciałem tanio kupić.
Tak analogicznie jest wilgoć są krety, przestanę podlewać kret zginie -razem z tujami:yes:

rustin
20-04-2014, 20:27
Witam

Mam do posadzenia ok 150szt tuj szmaragd. Odstęp między nimi planuję 70cm ale nie wiem czy nie lepiej 80cm ? Tylko nie wiem ile dać od płotu aby można było tam kosić czy jeżeli będzie zmiana ogrodzenia nie uszkodzić ich. Tuje mają ok 20 cm , są w doniczkach , od początku rosły w doniczkach i zimowały na dworze. Kiedy najlepiej je sadzić? Wiem , że przed włożeniem do dołka trzeba rozluźnić bryłę.

Nie wiem też czy dawać agrowłókninę czy tylko obsypać każde drzewko korą?

Elfir
21-04-2014, 22:36
70 cm może być. 80tez, ale wolniej się zagęsci.
Zakładaj szerokośc krzewu na 1 m

joint32
19-09-2014, 16:56
Witam tuje rosną jak na drożdżach:)

280631

uri222
10-05-2015, 21:24
Witam

Posadziłem ok 3 tygodni temu tuje smaragd wysokości 60-80cm w odległości ok 30cm od ogrodzenia( siatki ) sąsiada.Posadziłem je co 50cm Z sąsiadem nie ma problemu , jednak zaczęła mnie nachodzić myśl,czy tak bliska odległość od siatki nie wpłynie negatywnie na wygląd tui? Czy nie byłoby lepiej dla nich ,gdyby je teraz przesadzić dalej od siatki , czy lepiej nie fundować im w tak krótkim odstępie czasu ponownie szoku?

CityMatic
10-05-2015, 22:18
Witam

Posadziłem ok 3 tygodni temu tuje smaragd wysokości 60-80cm w odległości ok 30cm od ogrodzenia( siatki ) sąsiada.Posadziłem je co 50cm Z sąsiadem nie ma problemu , jednak zaczęła mnie nachodzić myśl,czy tak bliska odległość od siatki nie wpłynie negatywnie na wygląd tui? Czy nie byłoby lepiej dla nich ,gdyby je teraz przesadzić dalej od siatki , czy lepiej nie fundować im w tak krótkim odstępie czasu ponownie szoku?

Trochę za blisko i będą nieładnie wyglądać gdy urosną, Tuje sadzi się ok 50-70 cm od grodzenia i 70cm od siebie wtedy ładnie wyglądają i dobrze rosną.
Przesadzanie im nie zaszkodzi jednak sadz je powtórnie w "błotko" - czyli wiadro wody w dołek i roślinka.
Nie jestem specem, ale u mnie rosną i mają się dobrze a niektóre przesadzałem dwa razy.Fotka z zimy , jakoś nie robię tują zdjęć :)
Pozdrawiam

neever
26-07-2015, 19:27
Powitać. Mam zamiar posadzić wokół działki tuje szmaragd i zrobić z nich żywopłot. Mam zamiar kupić około 300 szt tuj o wysokości 30cm w donicach. Posadzić je co 50cm aby z czasem powstał żywopłot. Mam również dostęp do torfu kwaśnego w dobrej cenie (20 zł/tona) i pytanie brzmi: Jak sadzić drzewka w torfie? Mieszać torf z ziemią czy bezpośrednio w dołek wsypać torf i w tym posadzić drzewko oraz na obsypać korą sosnową? Oczywiście codziennie trzeba podlewać.

Ziemia do iglaków czyli torf z czymś tam nie wchodzi w grę ze względu na cenę. W obi chcą 15 zł za worek 50l. Chyba oszaleli. Na taką ilość drzewek pewnie z 5 tys potrzebne by było na taką ziemię. Z tego co się orientuję to tuja lubi torf kwaśny więc myślę że powinno być dobrze.

Może jakieś podpowiedzi odnośnie sadzenia takich drzewek?

Mirek_Lewandowski
26-07-2015, 19:54
1. Nie co 50, 80 to aż za gęsto
2, Nie sadzić w zadnym torfie, mieszając czy nie mieszając
3. Nie podlewać codziennie, to nie ryż
4.Tuja nie lubi gleby kwaśnej a torfu wcale.

I to tyle. A podpowiedzi- wykopać dziurę, posadzić, podlać. Najlepiej zielonym do góry.

neever
27-07-2015, 01:12
Dzięki za zainteresowanie. Skoro tuja nie lubi gleby kwaśnej to co lubi? Wszędzie piszą aby sadzić w kwaśnej glebie a teraz inne wskazówki? Już sam nie wiem.

jacek.zoo
27-07-2015, 11:28
a dlaczego az co 80? jak maja tworzyć żywopłot to musze się złaczyć. ja posadziłem co 50. moi rodzice tez maja co 50 i ładnie sa zloczone, maja juz 10 lat i wszystko pieknie rosnie. sasiad ma co 80 albo 90 juz kupe lat i dalej sa przeswity miedzy nimi i niefajnie to wyglada. ja torfu nie dawalem, nie pamietam co, bo to juz 2 lata. w sumie nawet nie wiem czy cos dawalem czy tylko do ziemi wsadziłem. tuja to chwast który wszedzie bedzie dobrze sie rozwijał, ja wsadziłem takie malutkie moze na 20-30 cm i teraz po 2 latach maja dobre 60-70. podlewałem poze dwa razy, jedynie co z nieba spadnie i sypałem dwa razy nawóz w granulkach dedykowany do tui, rosna jak wsciekle

dorcze
27-07-2015, 11:52
a dlaczego az co 80?

Dokładnie! Szmaragdy są dość ścisłe w swoim pokroju i jeżeli mają cokolwiek zasłonić, muszą być co 50, max 60 cm. 80 to dobra rada dla brabantów, które w takim rozstawie pewnie po minimum 10 latach stworzą dobrą zasłonę.

aniqa1982
27-07-2015, 12:49
Jeśli chodzi o brabanty to moi rodzice posadzili 5 lat temu co 100 cm i w tej chwili zrobiła się ściana wysoka na 3 m! Nie wiem co to za cudo ale pierońsko urosło! Co roku jest też odcinany od góry. Taki miał być efekt koncowy i Rodzice zadowoleni.:)Ale ja nie widziałam jeszcze tak szybko rosnących krzewów.

CityMatic
27-07-2015, 14:11
"Nie lubi wysokich temperatur i kiepsko znosi susze. Preferuje gleby piaszczysto- gliniaste, żyzne i wapienne. Zasadniczo nie ma problemów z ich zimowaniem w naszym klimacie."

Sadz roślinki co 70cm nie dlatego że ładnie wyglądają, ale dlatego że u mnie po 5 latach się połączyły przy wysokości 1,90 tworzą ścianę zieleni i mają się dobrze. Są wzdłuż ogrodzenia w 2/4 części czyli 100mb
70 cm to i tak niewiele i 80 cm było by dobrze bo one i tak się rozrosną. Jednak jeśli zależy Ci na czasie to po ok 6 latach przy dobrym słoneczku i nawozach do Thui( w miarę przyrostu) będą piękne, zielone i zdrowe o wysokości ok 2,5m.
Wtedy najlepiej je wyrównać bo nigdy nie rosną równym tempem.
Pozdrawiam

neever
27-07-2015, 16:38
ooo no prosze jak temat się rozwinął. Dzięki wielkie. U mnie jest różna ziemia przy płocie. W kilku miejscach glina wiec raczej trzeba wymienić. Może jednak posadzę w zwykłej i się okaże jaki będzie efekt. Jaki nawóz do tuj polecacie? Odrazu coś podsypać czy dopiero później?

Elfir
27-07-2015, 17:02
Może jakieś podpowiedzi odnośnie sadzenia takich drzewek?

Proszę na przyszłość:
- zakładać tematy we właściwych działach forum
- sprawdzać, czy nie istnieje już temat, który porusza odpowiedzi na pytanie, które się chce zadać!

Elfir
27-07-2015, 17:08
ooo no prosze jak temat się rozwinął. Dzięki wielkie. U mnie jest różna ziemia przy płocie. W kilku miejscach glina wiec raczej trzeba wymienić. Może jednak posadzę w zwykłej i się okaże jaki będzie efekt. Jaki nawóz do tuj polecacie? Odrazu coś podsypać czy dopiero później?

W naturze żywotniki rosną na glinach...

Nie rozumiem tego owczego pędu do wymieniania gleby.
Jakiś cholerny mit, że niezależnie od właściwości gleby "trzeba nawieźć". Ludzie, skąd wy bierzecie te bzdury? Od sprzedawców z marketów?
Glina, jeśli nie jest to twarda jak kamień glina na cegły, jest doskonałym podłożem - żyznym, dobrze trzymającym wodę. Trzeba jedynie dodać próchnicy - np. przeorać z sieczką słomianą, trocinami, korą, pokosem z trawników, kompostem, liśćmi.
A pod trawniki dodać jeszcze piasku (i przeorać).

Nie nawozi się roślin w pierwszym roku po posadzeniu. W przypadku drzew i dużych krzewów nawożenie zwykle nie jest potrzebne (bo gleba zazwyczaj zawiera odpowiednią ilość składników pokarmowych), chyba, że ktoś chce je pędzić. Ale wówczas trzeba liczyć się z większą podatnością na choroby.

CityMatic
27-07-2015, 17:13
ooo no prosze jak temat się rozwinął. Dzięki wielkie. U mnie jest różna ziemia przy płocie. W kilku miejscach glina wiec raczej trzeba wymienić. Może jednak posadzę w zwykłej i się okaże jaki będzie efekt. Jaki nawóz do tuj polecacie? Odrazu coś podsypać czy dopiero później?

Glina to bardzo dobra ziemia dla tych roślin, można ją rozluźnić piaskiem, warto natomiast odchwaścić przed sadzeniem i ziemię lekko zruszyć. Sadzić najlepiej w błotko czyli bardzo rozmoczony grunt-dołek aby ziemia rodzima dobrze wypełniła wszelkie szczeliny i miejsca przy korzeniach.
W pierwszym roku nie syp nawozu, musi się dobrze ukorzenić i wypuścić nowe korzonki do pobierania wody dlatego warto je podlewać nawet co 3 -4 dni. Jeśli będzie sucha jesień również, szczególnie przed mrozami - to roślina zimozielona i rośnie nawet zimą gdy nie będzie miała wilgoci uschnie.
U mnie wypadły ok 3-4 sztuki .
Od wiosny możesz zacząć nawozić nawozami fosforowymi, potasowymi i magnezem - ja stosuje swoją mieszankę z nawozów rolniczych (są tańsze) i nawożę tylko raz w roku garść na drzewko wczesną wiosną.
Na zdjęciu krzewy 3 letnie i 4 letnie(będą miały późną jesienią)
Na ostatnim zdjęciu 5 letnie.- foto z maja tego roku - a więc w październiku będzie 5 lat
Sadziłem w miarę zagospodarowania działki za dwa lata się wyrównają :) nie puszczę ich wyżej niż 2,5m.
Pozdrawiam
Odstęp co 70cm!
Pozdrawiam

ps ogrodzenie 1,5m

neever
27-07-2015, 19:55
Dziś wypieliłem kawałek ziemi pod tuje i gliny trochę mam. Czyli radzicie aby wymieszać glinę z pisakiem i tak posadzić? W sumie ta glina jest już wymieszana z lepszą ziemią. Albo nawiozę trochę obornika i posadzę. Mam nadzieję że nie wypadnie mi większość krzaków ;)

Elfir
27-07-2015, 20:30
sam piasek na czystej glinie nie pomoże. Musi być piasek + materia organiczna.
Obornik - tylko przekompostowany i nie za dużo, bo popali korzenie.

aniqa1982
28-07-2015, 09:23
CityMatic piękne krzewy! Ja posadziłam dopiero tej wiosny , szmaragdy co ok 80 cm .Wysokość ok 80 cm i załuję ,że nie kupiłam wyższych,bo chciałabym jak naszybciej mieć żywopłot :cool:

CityMatic
28-07-2015, 12:26
CityMatic piękne krzewy! Ja posadziłam dopiero tej wiosny , szmaragdy co ok 80 cm .Wysokość ok 80 cm i załuję ,że nie kupiłam wyższych,bo chciałabym jak naszybciej mieć żywopłot :cool:

Dziękuję, ale 80cm to i tak wiele, jak tylko się ukorzenią szybciutko rosną, nawet zimą gdy tylko słoneczko świeci "machają czubeczkami" to słowa mojej sąsiadki, która obserwując wzrost tui zauważyła, że jak rosną stożek wzrostu przechyla się raz w prawo raz w lewo - i to jest prawda.
Jeśli chodzi o nawożenie? może i racja, że można je zasilić tak bardzo, że wybujają i staną się mniej odporne ale danie im "karmy" raz w roku z uwagi na fakt, że rosną w takim zagęszczeniu na tak małym obszarze czerpią z ziemi tylko określone, dla tego gatunku składniki ziemia wyjaławia się. U mnie tuje tak jak na foto są soczysto zielone, nie czernieją ani ich gałązki nie brązowieją, ładnie pachną(zieloną cytryną i herbatą) ale co jest najważniejsze dobrze spełniają swoją rolę - chronią przed suchym wiatrem latem i mrozem zimą roślinki bardzo cenne które są posadzone na działce. Mogą oczywiście osłaniać od wścibskiego wzroku sąsiadów.....pod warunkiem, że ich się ma.

aniqa1982
28-07-2015, 12:55
. U mnie tuje tak jak na foto są soczysto zielone, nie czernieją ani ich gałązki nie brązowieją, ładnie pachną(zieloną cytryną i herbatą) ale co jest najważniejsze dobrze spełniają swoją rolę - chronią przed suchym wiatrem latem i mrozem zimą roślinki bardzo cenne które są posadzone na działce. Mogą oczywiście osłaniać od wścibskiego wzroku sąsiadów.....pod warunkiem, że ich się ma.
O to to to ! ;) U mnie to bardziej o to drugie chodzi ;)hehe

neever
28-07-2015, 20:29
sam piasek na czystej glinie nie pomoże. Musi być piasek + materia organiczna.
Obornik - tylko przekompostowany i nie za dużo, bo popali korzenie.

Dziś wypieliłem ponad 50 mb pasa przy ogrodzeniu o szerokości 1m i w sumie czystej gliny nie mam. Jest ona wymieszana z dobrą ziemią. Z obornikiem przekompostowanym będzie problem. Nie mam skąd go załatwić. Coś innego pod krzaki można wrzucić? Może torf zasadowy będzie dobry? A resztę obsypać moją glebą?

Elfir
28-07-2015, 20:52
NIC. Posadź w tym co masz.

CityMatic
28-07-2015, 22:59
Dziś wypieliłem ponad 50 mb pasa przy ogrodzeniu o szerokości 1m i w sumie czystej gliny nie mam. Jest ona wymieszana z dobrą ziemią. Z obornikiem przekompostowanym będzie problem. Nie mam skąd go załatwić. Coś innego pod krzaki można wrzucić? Może torf zasadowy będzie dobry? A resztę obsypać moją glebą?
Tak jak wyżej sadz w dołki - w błotko w to co masz, nie stosuj torfu czy kwaśnego czy zasadowego? bo to tylko pogorszy warunki dla roślinek.
Miejsce wyplewione, zruszone :) roślinki zakop dobrze podlej i dopilnuj, aby przez miesiąc ziemia była wilgotna później, aby nie miały zbyt sucho wiosną ładnie ruszą i będą rosły :)

Przeszukałem zdjęcia i sami zobaczcie jak to szybko rośnie - posadzone nie więcej niż 30 cm w 2013 (zacząłem sadzić w sierpniu i zakończyłem w październiku) potem następna fotka .....2014 i ostatnie zdjęcie 2015.

neever
29-07-2015, 21:29
No dobra, sadzę bez niczego. W moją ziemię. Zobaczymy jak to wyjdzie.

CityMatic Twoje tuje na ostatnim foto mają 2 lata? Piękne drzewka. Przez 2 lata z 30 cm tak podrosły? Właśnie też będę sadził 30 centymetrowe krzaki.

CityMatic
29-07-2015, 23:17
No dobra, sadzę bez niczego. W moją ziemię. Zobaczymy jak to wyjdzie.

CityMatic Twoje tuje na ostatnim foto mają 2 lata? Piękne drzewka. Przez 2 lata z 30 cm tak podrosły? Właśnie też będę sadził 30 centymetrowe krzaki.

Tak jak widać na foto, robię zdjęcia dużo i co jakiś czas mam ich kilka tyś więc łatwo jest wrócić do czasów sprzed paru lat stąd wiem jak szybko rosną.
Przy budowie domu, każdy etap też fotografowałem i archiwizowałem niekiedy bardzo się przydaje :)
W dzisiejszych czasach cyfrowa fotografia jest bardzo tania, a aparat praktycznie bezpłatny i w każdym urządzeniu.
Pozdrawiam

PS tak wyglądała kiedyś :) moja działka

neever
01-08-2015, 19:59
Tak jak widać na foto, robię zdjęcia dużo i co jakiś czas mam ich kilka tyś więc łatwo jest wrócić do czasów sprzed paru lat stąd wiem jak szybko rosną.
Przy budowie domu, każdy etap też fotografowałem i archiwizowałem niekiedy bardzo się przydaje :)
W dzisiejszych czasach cyfrowa fotografia jest bardzo tania, a aparat praktycznie bezpłatny i w każdym urządzeniu.
Pozdrawiam



Kolego jaką masz ziemie na działce? Masz może foto ziemi jaka jest pod tujami? Ładnie wygląda Twój żywopłot i też bym chciał uzyskać taki efekt.

Oraz jeszcze jedno pytanie: Po posadzeniu przez pierwszy miesiąc ile litrów wody dziennie podlewać pod krzaki? 5 wystarczy? Czy może mniej lub więcej?

CityMatic
02-08-2015, 00:02
Kolego jaką masz ziemie na działce? Masz może foto ziemi jaka jest pod tujami? Ładnie wygląda Twój żywopłot i też bym chciał uzyskać taki efekt.

Oraz jeszcze jedno pytanie: Po posadzeniu przez pierwszy miesiąc ile litrów wody dziennie podlewać pod krzaki? 5 wystarczy? Czy może mniej lub więcej?
Ziemia to glina z marglem o PH8 w porywach PH6,8 wapienna.
Podlewanie 5l wystarczy, warto również ściółkować podłoże pod tujami. Ja popełniłem błąd kładąc agrowłókninę ale...potem całość zasypałem korą sosnową
obecnie ściółkuję trawą skoszoną - po pierwsze stanowi nawóz, a po drugie niem mam co robić z trawą.

CityMatic
02-08-2015, 00:09
Kolego jaką masz ziemie na działce? Masz może foto ziemi jaka jest pod tujami?
Znalazłem fotkę jak kopali fundament...więc widać i nie jest ciekawa:(

Elfir
03-08-2015, 17:55
City - ciężką masz tą ziemię.

CityMatic
04-08-2015, 08:03
City - ciężką masz tą ziemię.
Dlatego patrząc na zdjęcia jak działka się zmienia w przeciągu trzech lat można sobie uświadomić ile pracy trzeba włożyć aby roślinki tak rosły :) ale to jest przyjemność i radość obserwacji.
Głownie idzie kompost, trociny drzew liściastych i iglastych, poszatkowany żywopłot i wszelkie części roślin, kora drzew iglastych , szyszki z lasów. To sprawia, że ziemia cały czas wzbogaca się o warstwę próchniczą i jest coraz lepszej struktury :)
Dla zobrazowania co roku do ziemi trafia późna jesienią 2m3 przefermentowanych trocin i ok 1m3 łuszczaków z kaszy gryczanej :)
Pozdrawiam

Istana
12-03-2016, 19:10
drodzy, przeczytałam całe forum, cenne rady. Jestem w trakcie kopania dołków pod 130 szt tui szmaragdowych i dzięki Wam wiem, ze zbędne jest podłoże do iglaków. Zastanawiam się tylko czy moja ziemia się nadaje. Próbowałam dziś zbadać PH gleby zakupionymi paskami, ale albo kupiłam jakieś trefne, albo nie potrafię, bo nic mi nie pokazało hahaha. Marny ze mnie ogrodnik :D ziemia kiedyś (10 lat temu) była uprawiana zbożem, wydaje mi się żyzna, ale za bardzo się nie znam. Co radzicie? czymś dołki podsypać czy ryzykować i sadzić w to co mam? 349646

GrazynaZ
03-01-2018, 15:49
Ja mam jedną stronę działki obsadzoną tujami mają około 13 lat jest ich około 100szt. i obecnie mają 3 metry wysokości. Tniemy je dwa razy w roku. Mamy ziemię klasa 3B. Na początku podsypywałam nawozem.A cieliśmy żeby wyrównać . Gdy zauważyłam że brązowieją jak były mniejsze to w sklepie ogrodniczym kupowałam odpowiedni nawóz.Jesienią kupiliśmy w doniczkach i wszystkie się przyjeły. Są bardzo ładne i mało pracochłonne. Mam problem z leszczyną ponieważ dwie strony działki mam obsadzone w sumie 185 drzew ale przyrosty są tak duże że co roku musimy wycinać .Planuję je wyrwać i obsadzić działkę innymi roślinkami jeszcze nie wiem jakimi ale napewno mniej pracochłonnymi. Bo niestety sił coraz mniej. Może ktoś mi podpowie co wybrać chciałabym liściaste i najlepiej zimozielne.

boncalski
19-02-2018, 22:59
Witam,

w listopadzie posadziłem ok 50 thuj jak na zdjęciu. Zakupione na allegro.

http://allegro.pl/tuja-szmaragd-w-doniczce-70cm-8zl-szt-30sztuk-i6906281672.html

Jak na razie nie uschły :) Jedynie czubek zrobił się lekko brązowy ale wg. lektury forum to raczej normalne w tym okresie. Zastanawiam się czy to był dobry wybór ponieważ nie są zbyt gęste. Zostały chyba tak poprowadzone aby jak najszybciej urosły bez dbałości o zagęszczenie. Da się z nich utworzyć gęsty żywopłot ? Zostały posadzone co 60 cm. Jest to szmaragd.

CityMatic
19-02-2018, 23:22
Witam,

w listopadzie posadziłem ok 50 thuj jak na zdjęciu. Zakupione na allegro.

http://allegro.pl/tuja-szmaragd-w-doniczce-70cm-8zl-szt-30sztuk-i6906281672.html

Jak na razie nie uschły :) Jedynie czubek zrobił się lekko brązowy ale wg. lektury forum to raczej normalne w tym okresie. Zastanawiam się czy to był dobry wybór ponieważ nie są zbyt gęste. Zostały chyba tak poprowadzone aby jak najszybciej urosły bez dbałości o zagęszczenie. Da się z nich utworzyć gęsty żywopłot ? Zostały posadzone co 60 cm. Jest to szmaragd.
Może pozwól im rosnąć? Bo od listopada to faktycznie szmat czasu na wegetację :-)
Poczekaj 2, 3 lata dbaj o nie, a będą ładne gęste i zielone. W maju okaże się która nie przetrwała, jak na razie mają zapas w sobie i walczą (jeśli jest mróz) z brakiem wody.

boncalski
20-02-2018, 23:49
Może pozwól im rosnąć? Bo od listopada to faktycznie szmat czasu na wegetację :-)
Poczekaj 2, 3 lata dbaj o nie, a będą ładne gęste i zielone. W maju okaże się która nie przetrwała, jak na razie mają zapas w sobie i walczą (jeśli jest mróz) z brakiem wody.

Oczywiście pozwolę im rosnąć :) Zastanawia mnie jedynie fakt czy to był dobry wybór takie rzadkie. Kilka postów wyżej widać dużo gęstszą. Muszę kupić na wiosnę i posadzić ponad 100 szt. i chciałbym poznać opinie i ewentualnie nie popełnić błędu.

firewall
21-02-2018, 08:13
Sąsiad miał takie jak te twoje. Po dwóch sezonach wyrwał wszystko i kupił nowe, gęste. Teraz jest zadowolony.

CityMatic
21-02-2018, 08:46
Oczywiście pozwolę im rosnąć :) Zastanawia mnie jedynie fakt czy to był dobry wybór takie rzadkie. Kilka postów wyżej widać dużo gęstszą. Muszę kupić na wiosnę i posadzić ponad 100 szt. i chciałbym poznać opinie i ewentualnie nie popełnić błędu.

Rzadkie są dlatego , że były bardzo "starannie" zasilane nawozem - typowy chwyt na handel.
Kupuje się gałązki ze strzyżenia "spiral" później ukorzeniacz i do gleby, podlewasz nawozem w płynie (azotowym najlepiej AdBlue - to ten preparat co leje się do diesli) i rosną takie roślinki :(
Spokojnie powinny się zagęścić w pierwszym roku tylko nie nawoź ich Ty a jeśli będziesz kupował nowe to zwróć uwagę na jakość, gęsta dobrze rozkrzewiona roślina prócz ładnego wyglądu musi kosztować nie należy sugerować się ceną.

ps, wyżej podałem Ci sposób i nie tylko Tobie jak rozmnażać Thuje, jest to realny sposób i stosowany dość często szczególnie przez osoby które obsadzają znaczne działki ok 500 - 1 tyś krzaczków. Preparat jest dostępny w większości stacji paliw w postaci płynu- mocznika- jednak droższy od nawozu ale........łatwiej przyswajalny dla roślin i może bardziej Eco.
Pozdrawiam

boncalski
21-02-2018, 22:53
Rzadkie są dlatego , że były bardzo "starannie" zasilane nawozem - typowy chwyt na handel.
Kupuje się gałązki ze strzyżenia "spiral" później ukorzeniacz i do gleby, podlewasz nawozem w płynie (azotowym najlepiej AdBlue - to ten preparat co leje się do diesli) i rosną takie roślinki :(
Spokojnie powinny się zagęścić w pierwszym roku tylko nie nawoź ich Ty a jeśli będziesz kupował nowe to zwróć uwagę na jakość, gęsta dobrze rozkrzewiona roślina prócz ładnego wyglądu musi kosztować nie należy sugerować się ceną.

ps, wyżej podałem Ci sposób i nie tylko Tobie jak rozmnażać Thuje, jest to realny sposób i stosowany dość często szczególnie przez osoby które obsadzają znaczne działki ok 500 - 1 tyś krzaczków. Preparat jest dostępny w większości stacji paliw w postaci płynu- mocznika- jednak droższy od nawozu ale........łatwiej przyswajalny dla roślin i może bardziej Eco.
Pozdrawiam

Czyli kupiłem 70 cm wysokie które będą potrzebowały więcej czasu żeby nadrobić przyśpieszony wzrost aby się odpowiednio zagęścić.

Te na allegro kupiłem po 8 zł za szt. Tej samej wysokości ale gęste widział po 25 zł. Pytanie teraz co się bardziej opłaca ? Kupić dużo niższą ale gęstszą za ok 8 zł czy wyższą ale rzadszą ? :)

Ktoś to przepraktykował ?

CityMatic
14-03-2018, 20:16
No zbliżyła się wiosna....Ci co jesienią posadzili Thuje podlewać je prędko bo uschną! nawet teraz gdy temperatura oscyluje w nocy ok 0*C. 10l na krzaczek to minimum.

boncalski
20-03-2018, 22:44
No zbliżyła się wiosna....Ci co jesienią posadzili Thuje podlewać je prędko bo uschną! nawet teraz gdy temperatura oscyluje w nocy ok 0*C. 10l na krzaczek to minimum.

Nie żałując swoim thujom podlałem każdą 3 wiadrami wody czyli ok 30 litrów na drzewko. Mam teraz problem ponieważ rabata jest cała zalana i nie mam dostępu do drzewek. Woda nie wsiąka a jedyne gumowce które miałem wessało mi w błoto podczas jesiennego podlewania. Co dalej ?

CityMatic
20-03-2018, 23:53
Czekać, na cieplejsze dni, uzbroić się w cierpliwość. :-)

Kuji123
26-03-2018, 12:01
Planuje zakup tuji szmaragd warto: http://allegro.pl/thuja-smaragd-tuja-szmaragd-90cm-tania-wysylka-i7017450497.html
Ktoś kupował od nich ?

Ktoś wyżej pisał aby nie używać torfu, oni radzą inaczej to jak to sadzić w końcu? mam glebę trochę piaszczystą .
towar z gołym korzeniem moczymy w wodzie o
temperaturze powietrza przez około 1h (nie może być zbyt duża amplituda temperatur). Następnie
prosimy o przygotowanie rowu o szerokości i głębokości 40cm na długości docelowego posadzenia
żywopłotu. Do sadzenia należy używać torfu dla iglaków o ph 4,5-5,5 lub 3,5-4,5. Taki torf trzeba
zmoczyć i wymieszać tak, aby powstała tzw. „ciapa”. Taką mieszanką zalać cały rów i sadzić w nim
iglaki. Podlewamy rano i wieczorem. W dni upalne nie podlewamy na słońcu, aby ich nie spalić. Przez
pierwszy miesiąc radzimy zastosować podlewanie wodą z ukorzeniaczem (kristalon żółty) rano i
późnym wieczorem co 2 dni ( 0,5kg – 1000l) .

CityMatic
26-03-2018, 17:43
Planuje zakup tuji szmaragd warto: http://allegro.pl/thuja-smaragd-tuja-szmaragd-90cm-tania-wysylka-i7017450497.html

Ktoś wyżej pisał aby nie używać torfu, oni radzą inaczej to jak to sadzić w końcu? mam glebę trochę piaszczystą ..
Ten opis z aukcji który cytujesz jest do wszystkich roślin tego sprzedawcy....więc najlepiej trafił do bukszpanu.Dobrze , że nie ma go dla gruszy :)

Jeśli masz ziemię typowo piaszczystą, to daj torfu, ale ODKWASZONEGO tuje lubią ziemię bardziej zasadową, lub lekko kwaśną ale ten odczyn raczej pochodzi z kompostu który bardzo lubią. Zmierz ph Twojej gleby i będziesz wszystko wiedział.
Ja proponuję jeśli już się upierasz zrób mieszankę z ziemi rodzimej 1 część, z torfu ale odkwaszonego co ma ph 5,5 - 1 część i kompostu 1 części (możesz dodać szklankę na dołek obornika wołowego, świńskiego nawet kurzego (jest w sprzedaży suchy).
Wykop dołek wsyp ok dwie trzy łopaty zalej wodą 10l (to minimum) w takie błotko wsadź roślinę, dosyp mieszanki do pełnego dołka. Po posadzeniu całości podlej wszystkie roślinki wodą, bez przesady z tym ukorzeniaczem bo nie dasz sobie rady z chwastami, Pilnuj aby dołki nie przeschły.
W pierwszym roku po posadzeniu nie zaobserwujesz znacznego wzrostu, część będzie rosła z "pamięci" część będzie rosła w korzeń. Za dwa lata je wyrównaj. Można nawozić od wiosny za rok bardziej fosforowym , na jesień w okolicach września mineralne nawozem jesiennym.Jesienią , przed mrozami obficie podlej bo uschną gdy ziemia zamarznie.
Pozdrawiam

Elfir
17-04-2018, 18:45
zamiast tofu dałabym mieszanki gliny, ziemi rodzimej i kompostu lub ziemi popieczarkowej.

boncalski
19-04-2018, 23:17
Rzadkie są dlatego , że były bardzo "starannie" zasilane nawozem - typowy chwyt na handel.
Kupuje się gałązki ze strzyżenia "spiral" później ukorzeniacz i do gleby, podlewasz nawozem w płynie (azotowym najlepiej AdBlue - to ten preparat co leje się do diesli) i rosną takie roślinki :(
Spokojnie powinny się zagęścić w pierwszym roku tylko nie nawoź ich Ty a jeśli będziesz kupował nowe to zwróć uwagę na jakość, gęsta dobrze rozkrzewiona roślina prócz ładnego wyglądu musi kosztować nie należy sugerować się ceną.

ps, wyżej podałem Ci sposób i nie tylko Tobie jak rozmnażać Thuje, jest to realny sposób i stosowany dość często szczególnie przez osoby które obsadzają znaczne działki ok 500 - 1 tyś krzaczków. Preparat jest dostępny w większości stacji paliw w postaci płynu- mocznika- jednak droższy od nawozu ale........łatwiej przyswajalny dla roślin i może bardziej Eco.
Pozdrawiam

Witam,

w załączniku przesyłam fotki jak thuje wyglądają obecnie. Część gałązek zaczęła przysychać. Zauważyłem, że są to gałązki które się ułamały z jakiegoś powodu. Jedyny winowajca którego mogę wytypować to wiatr. Zwierząt i ludzi brak. Mimo usychających gałązek Thuje wypuściły nowe pędy. Rekomendujecie jakieś działania oprócz utrzymywania stałej wilgotności gleby ?

pozdrawiam
Daniel

CityMatic
20-04-2018, 13:12
Daj im do gleby po garści azofoski w granulacie, rozsyp wokoło drzewka pod korę i nic więcej nie rób, widzę, że ustawiłeś linię kroplującą , to dobrze nie przelewaj ich, ale utrzymuj wilgotną ziemię.
Będa ładnie rosły i nabiorą energii na zimę.
Pozdrawiam

boncalski
20-04-2018, 20:08
Daj im do gleby po garści azofoski w granulacie, rozsyp wokoło drzewka pod korę i nic więcej nie rób, widzę, że ustawiłeś linię kroplującą , to dobrze nie przelewaj ich, ale utrzymuj wilgotną ziemię.
Będa ładnie rosły i nabiorą energii na zimę.
Pozdrawiam

Kilka wiadomości wyżej ktoś odradzał mi nawożenie ich na wiosnę z racji tego, że ewidentnie były wspomagane adblue. Czy mimo wszystko radzisz zastosować tą azofoskę ?

CityMatic
20-04-2018, 20:29
Tak, to byłem nawet ja :-) ale jak zaczęły rosnąć to niech mają co jeść. To dobra mieszanka nawozu, od lat stała w składzie i znana na rynku. Przeznaczona dla warzyw ale bardzo lubią ją wszystkie roślinki. Polecam. Daj im tylko raz w tym roku, obecnie najważniejsza jest woda więc raz na dwa dni linia kroplująca na 30min i będzie ok. Profilaktycznie możesz popryskać je przeciw brązowieniu thui antygrzybem bo jak gałązki się łamią to krzaczek jest poraniony.

boncalski
22-04-2018, 21:58
Tak, to byłem nawet ja :-) ale jak zaczęły rosnąć to niech mają co jeść. To dobra mieszanka nawozu, od lat stała w składzie i znana na rynku. Przeznaczona dla warzyw ale bardzo lubią ją wszystkie roślinki. Polecam. Daj im tylko raz w tym roku, obecnie najważniejsza jest woda więc raz na dwa dni linia kroplująca na 30min i będzie ok. Profilaktycznie możesz popryskać je przeciw brązowieniu thui antygrzybem bo jak gałązki się łamią to krzaczek jest poraniony.

Czy uschnięte gałązki odcinać ? Ten antygrzyb to możesz jakiś wskazać ? Bo chyba nie chodzi o taki środek jak np. Primacol Rozpylacz Anty-grzyb 2 500 ml ? :)

CityMatic
22-04-2018, 22:27
Może być, ale lepszy PROPLANT 722 SL. Na razie nic nie obcinaj, jak uschnie samo obleci

boncalski
23-04-2018, 23:13
Może być, ale lepszy PROPLANT 722 SL. Na razie nic nie obcinaj, jak uschnie samo obleci

Po jakim czasie przyciąć tegoroczne przyrosty aby się troszkę zagęściły ?

CityMatic
24-04-2018, 06:39
Szmaragda się nie przycina. Naturalnie tworzy gęsty zwarty stożek. Po jakimś czasie wyrównuje się wysokość aby tworzyły równy szpaler. Dwa sezony to minimum.

CityMatic
28-04-2018, 23:32
Thuja "Szmaragd"

Zobacz w jakim tempie rosną na bardzo słabej glebie bez nawozu....czas to 5 lat.
Chociaż tego typu żywopłot nie bardzo mi się podoba musiałem zasłonić się od zimnych wiatrów które są niszczycielskie dla roślin rosnących za nim. Przez ten szpaler jest na działce dużo spokojniej, cieplej, a przede wszystkim nie wieje i nie wysusza zimą. Od północy mam żywopłot liściasty.

Kuji123
29-04-2018, 00:11
A co to za rośliny przez ścieżce po prawej stronie ? Jałowce?

CityMatic
29-04-2018, 00:24
A co to za rośliny przez ścieżce po prawej stronie ? Jałowce?

Tak , w różnych odmianach

bt9
30-04-2018, 13:53
Zobacz w jakim tempie rosną na bardzo słabej glebie bez nawozu....czas to 5 lat.
Chociaż tego typu żywopłot nie bardzo mi się podoba musiałem zasłonić się od zimnych wiatrów które są niszczycielskie dla roślin rosnących za nim. Przez ten szpaler jest na działce dużo spokojniej, cieplej, a przede wszystkim nie wieje i nie wysusza zimą. Od północy mam żywopłot liściasty.

Pięknie się rozrosły!
Ja zasadziłem w tamtym roku mniej więcej wysokosci 150cm.
Planuję zrobić szpaler wysokości ok. 190cm aby zasłonić pobliską działkę z jej "ruchomymi" elementami :P
Czy jak posadziłem je w zeszłym roku i już widzę, że sporo podrosły to mam je czymś nawieźć? Zależy mi aby jak najszybciej osiągnęły odpowiednią wysokość ale aby nie miało to negatywnego wpływu na ich budowę, aby dalej były takie zwarte i zbite a nie prześwitujące.

CityMatic
30-04-2018, 17:58
Jak każda roślina lubi jeść, szczególnie że ma w sąsiedztwie inne z takimi samymi potrzebami. Jeśli nie masz czasu kup nawóz do iglaków długo działający np 100 dni (niekoniecznie w kolorowym opakowaniu) . Potem na jesień obficie podlej i daj im nawóz jesienny. Nowo utworzone pędy stwardnieją, a roślinki przetrwają zimę. Wiosną wszystkie jeśli zajdzie potrzeba przytnij do równego wymiaru i pozwól im się zagęści i rosnąć dalej. Ja jeszcze od ubiegłego roku pryskam wiosną miedzianem , to dlatego, że w mojej okolicy zaobserwowałem u innych niepokojący objaw żółknięcia thui szmaragd nie wnikałem w szczegóły pryskam . Nie szkodzi.... Nie zaszkodzi

boncalski
03-05-2018, 21:15
Może być, ale lepszy PROPLANT 722 SL. Na razie nic nie obcinaj, jak uschnie samo obleci

Na opakowaniu nie ma informacji o pryskaniu, raczej o podlewaniu drzewek. Jakie proporcje w stosunku do wody przyjąć dla pryskania ?

CityMatic
03-05-2018, 21:36
0,3%.....tak jest w specyfikacji. 30ml/10l wody.

Kuji123
09-05-2018, 19:53
A więc udało mi się wyłożyć agrowłókninę oraz wykopać dołki . Jadę kupić do szkółki 116 żywotników i pytanie czy mogę razem z tujami dołożyć torfu athena ph3,5-4,5 czy inne podłoże? Kupiłem również nawóz YaraMila Complex nawóz dać od razu po zasadzeniu czy po jakimś czasie?

Elfir
09-05-2018, 21:14
Po co torf? Żywotniki nie lubią kwaśnej ziemi.
Torf jest jałowy i służy wyłącznie do zakwaszania gleby.

nie nawozi się roślin zaraz po posadzeniu.

radzę też poczytać o włókninie i skutkach jej stosowania.

CityMatic
09-05-2018, 22:26
A więc udało mi się wyłożyć agrowłókninę oraz wykopać dołki . Jadę kupić do szkółki 116 żywotników i pytanie czy mogę razem z tujami dołożyć torfu athena ph3,5-4,5 czy inne podłoże? Kupiłem również nawóz YaraMila Complex nawóz dać od razu po zasadzeniu czy po jakimś czasie?
Zrób wszystko co wg Ciebie jest złe dla żywotników wtedy będą miały najlepiej :-) to co napisałeś jest najgorsze co możesz dla nich zrobić :-(

Kuji123
09-05-2018, 23:00
Na włókninę będę kładł kamienie albo korę jeszcze nie wiem.

No właśnie czytałem żeby dorzucić do tuji torfu ...
Ja miałem tam glebę piaszczysta z duza ilością chwastów, dlatego postanowiłem wykopać dołki usunąć tą glebę i wkładając tuje dosypać świeżej tylko jakiej jak nie ten torf?
Podłoże dla iglaków z obi ? Zrobić błotko i zalać tuje ?

Elfir
09-05-2018, 23:22
w naturalnym środowisku żywotniki rosną na glebie gliniastej, lekko zasadowej do obojętnej.

to, co położysz na włókninie nie ma znaczenia.

boncalski
15-05-2018, 21:09
Może być, ale lepszy PROPLANT 722 SL. Na razie nic nie obcinaj, jak uschnie samo obleci

witam,

nawóz dostały. Na grzyba zostały spryskane. Zauważyłem, że niektóre trochę marnieją. Ta wygląda najgorzej. Coś działać czy czekać ?

CityMatic
15-05-2018, 21:47
Czekać....zapomnieć, daj im spokój niech rosną :)

U mnie wreszcie deszcz - thuje urosły 6 cm :)

boncalski
15-05-2018, 22:13
Na widok deszczu urosły 6 cm ? :jawdrop:

CityMatic
15-05-2018, 22:19
Nie, ale był upał i dopiero wczoraj pierwszy deszcz od stopnienia śniegu!
A napisałem , że urosły bo urosły - podlewam je już od 2 mc i dzisiaj sprawdziłem jaki mają wzrost wyszło średnio 6 cm to dużo jak na tak krótki czas wegetacji, dopiero połowa maja.

boncalski
15-05-2018, 22:26
Jak konkretnie sprawdzić w którym miejscu zaczyna się przyrost bieżąco roczny ?

CityMatic
15-05-2018, 22:37
W Twoim przypadku obecnie widać na końcówkach gałązek zielone kuleczki( pączki końcówek nowych liści/igieł) jak zwał tak zwał. Są również jaśniejsze niż ubiegłoroczne, w sierpniu ich kolor się wyrówna.

Kuji123
16-05-2018, 10:10
Czy ty masz tuje na agrotkaninie ? Część osób sadzi pod tkaniną część radzi że nie bo choroby itd itp. ( sąsiad ma już ponad 1,5 m na agrotkaninie)
chyba żę wytnę dziury 20x20cm i pod samymi tujami nie będzie agrotkaniny?

Ziemia do opsypania tuji w dołkach wg. szkółkarza - 5,5 do 6 ph - wypatrzyłem coś takiego
https://www.obi.pl/ziemia-ogrodowa/pokon-ziemia-do-iglakow-50-l/p/3794161 może być?

CityMatic
16-05-2018, 12:29
Ja mam na macie szkółkarskiej (tylko częśc) i to jeszcze przez ten sezon. Tak jak sadziłem chroniłem rośliny przed chwastami i wyparowywaniem wody (naprawdę mam bardzo słabą i trudną ziemię.) Nawet ligustr nie chciał rosnąć.
Po 6 latach zdejmuję i całość zasypuję ziemią ogrodnicza(warzywno kwiatowym substratem zmieszanym z kompostem) ok 5 cm , rozkładam linię kroplującą i ściółkuję drobną korą i szyszkami sosnowymi.
Do zrobienia tego o czym piszę powyżej pozostał mi ostatni odcinek 30m najmłodszych tujek, które obecnie mają 2,3 m - 2,5 m sadzone co 70 cm stykają się na wysokości ok 1,5 m.
Stosowanie tego typu podkładu jest bardzo ryzykowne właśnie ze względu na choroby grzybowe i bardzo płytki system korzeniowy, po zdjęciu tkaniny korzenie są praktycznie na wierzchu, i to głównie te co pobierają wodę i powietrze więc pod gęstą tkaniną po prostu się dusza i podgniwają co może doprowadzić do zniszczenia rośliny.
Najlepsze wydaje się węc dobre ściółkowanie i niestety praca - plewienie.

No i ta gleba u mnie po pomiarach Ph 7-8 mam już dość, ale jakoś sobie radzę.

boncalski
16-05-2018, 23:34
W Twoim przypadku obecnie widać na końcówkach gałązek zielone kuleczki( pączki końcówek nowych liści/igieł) jak zwał tak zwał. Są również jaśniejsze niż ubiegłoroczne, w sierpniu ich kolor się wyrówna.

a to nie jest tak, że nowy przyrost to jest to co zaznaczyłem w ramkę w załączniku ? Czyli cześć która ma zieloną jeszcze "łodygę" ?

CityMatic
17-05-2018, 18:10
a to nie jest tak, że nowy przyrost to jest to co zaznaczyłem w ramkę w załączniku ? Czyli cześć która ma zieloną jeszcze "łodygę" ?

Niekoniecznie, u mnie przez zimę też łodygi są zielone, najśmieszniejsze jest to , że ta roślina zimą również rośnie, może nie tak intensywnie ale....pomimo mrozów - 20 *C jest zawsze zielona, czego nieraz się obawiam dlatego wielokrotnie już podlewałem Thuje wczesną zimą(nie w takie mrozy) ale jak temperatura oscyluje w okolicy 0 lub tak do - 5 to wiaderko 10 litrowe wody jest w ruchu. Gdy jest śnieg wygląda to tak jakby ktoś "olał"roślinkę. Do końca lutego daje im spokój, ale pomimo tego wiem, że mają się dobrze,.
Nie wiem czy wszyscy lubią, ale jak ktoś sadzi "szmaragdy" to one tak pachną - cytryną /limonką i imbirem.Ten zapach właśnie zimą jest intensywny gdyż nic w okolicy nie pachnie....warto spróbować.
Dla zakładających żywopłoty z tej rośliny, jak zobaczycie zamieranie pędów, czy jakieś niepokojące objawy brązowienia spryskajcie je środkiem przeciwgrzybiczym niekoniecznie Topsinem, ale każdym innym nawet tanim miedzianem. Jeszcze 10 lat temu ta roślina nie miała chorób, teraz stała się wrażliwa na choroby grzybowe i trzeba to zniszczyć, pozostawienie chorej, spowoduje rozwój tych patogenów, a z wiatrem rozsiewanie się zarodników grzybów po całym kraju.

CityMatic
20-05-2018, 23:06
Dzisiaj moim zrobiłem zdjęcie, tym które mają dorównać w tym roku....pną się do góry :) Na pierwszym planie Szmaragd w odmianie "Gold"

boncalski
22-05-2018, 10:11
Jesteś pewien, że czekać ? Szczerze mówiąc wyglądają coraz gorzej...

CityMatic
22-05-2018, 11:11
Nikt nie pisał, że 100% się przyjmie, ale czekać. Ależ, Wy jesteście niecierpliwi przecież to roślina ozdobna! Tylko chwasty rosną szybciej :)
Na zmianę tematu: Pamiętam jak u mnie posadziłem sobie Ligustr( taki dawny liściasty żywopłot) wszyscy pisali , że szybko rośnie, trzeba przycinać i takie tam. Do sierpnia puścił listki i stop - urósł może 5 cm trawa była kilkakrotnie większa od niego. Więc go plewiłem jak tylko mogłem, jak wyrwałem trawę to pozbawiłem go cienia i wszystkie nowe listki zwiędły :(. Miałem to wyrwać ale postanowiłem sobie , że zrobię to wiosną następnego roku. Pierwsze opady śniegu zasypały wszystko. Wiosna zaczął rosnąć i urósł ok 30 cm więc o 10 go skróciłem bardzo się zagęścił miał listki, co roku był większy o 1m, może teraz byłby większy od domu ale go muszę ciąć! zatarłem już nożyce Husqvarny teraz mam elektryczne, Żywopłot ma ponad 2,5m i długości 70 m i czeka mnie kolejne strzyżenie. Z moją połową zastanawiamy się , czy go nie zacząć wyrywać i posadzić Tuje bo są praktycznie bezobsługowe, ale jak się przymierzyłem okazuje się , że korzenie ma równie wielkie jak to co nad nimi. Zal mi go trochę bo wiele się w nim dzieje :).
Wniosek: każda roślina potrzebuje czasu, doglądania , ale bez przesady. Obserwuj czy coś im nie dolega - jakieś choroby ale w tym przypadku muszą się zaaklimatyzować, gdy zaczną rosnąć będziesz się martwił jak je ciąć, aby nadal były tak ładne.

Elfir
22-05-2018, 12:38
dlatego zwykle odradzam sadzenie żywopłotu dookoła całej działki (zwłaszcza dużej).
Osłonić nim kluczowe miejsca, by nie zaglądać sąsiadowi w okna, a reszta możliwe swobodna, naturalna i nie wymagająca pracy.

boncalski
22-05-2018, 16:43
czyli na razie po fotkach nie widać oznak chorób ? Czy zrobić dokładniejsze zdjęcia ?

CityMatic
22-05-2018, 17:06
Nie widać, cierpią bo były przesadzone. Wiosna to dobry czas na rozwój, ale one głównie się ukorzeniają i wysilają się, aby utrzymać to co mają zielone. Niektórym rośliną aby się dobrze przyjęły obrywa się prawie wszystkie liście zostawia może 2-3 i wyglądają prześmiesznie. Na następny sezon są już na tyle silne , że niektóre zakwitają.
Jak przyjdę do domu to zamieszczę zdjęcia jak u mnie było pewnej zimy, tuje były już nawet fajne i wtedy spadł marznący deszcz, później nocą złapał mróz ok -15 *C. W dzień spadł śnieg, w ilości ok 30cm mokry ciężki na to wszystko co zamarzło. Gałązki były tak ciężkie, że obrywało je od pni, żal było patrzeć, a nic nie można było zrobić. Tak pozostały przez ponad miesiąc, nic nie zapowiadało że przeżyją, praktycznie spisałem je na straty chociaż sosny nigdy nie odzyskały dolnych gałęzi Tuje jakoś się zregenerowały i są do dzisiaj.

CityMatic
22-05-2018, 21:08
Tak jak pisałem. Co pewien czas zima nawiedza i robi straty. Wyobraź sobie , że pomimo tego co na zdjęciach rośliny jak są zdrowe i się o nie zadba potrafią wiele - a na pewno się zregenerować :) Żadna z roślin nie musiała być usunięta - rosną do dzisiaj i mają się dobrze :)
Ale sam zobacz co można zrobić jak tyle śniegu pada? Czyli co 4 lata mam ryzyko, że będzie źle.

Kuji123
27-05-2018, 12:52
Cześć,
posadziłem tuje jakieś 2 tygodnie temu i zauwazyłem że niektóre zaczynają brązowieć myślicie że się nie przyjęły.
Sadziłem w ziemi do iglaków ph 5-6 wymieszanej z moją piaszczystą glęba.

413845
413846

Elfir
28-05-2018, 16:19
A trzeba było walnąć ziemi z domieszką gliny zamiast tego koszmarnego badziewia marketingowego.
Podlewane?

CityMatic
28-05-2018, 17:57
Przecież nikt nie czyta tego co piszemy.... bo po co?? Co strona tego samego tematu daje się odpowiedź jak ma być a kolejny pytając i znów to samo.

Kuji123
28-05-2018, 22:51
W szkółce której kupowałem tuje powiedzieli że jezeli mam piaszczysta ziemię ( wniektorych miejscach miałem sporo piachu ) to żebym kupił ziemię do iglaków 5,5 do 6 ph bez dodatków dlatego kupiłem firmy pokon .
Podlewalem do błota raz dziennie wieczorem . Ok 5 litrów na szt. Czasami dodatkowo zraszacze trochę opryskiwaczy tuje podlewanie po godzinie 19.

Dzisiaj położyłem linie kroplujace z kompensacja, jak długo i ile razy dziennie mają pracować .

CityMatic
28-05-2018, 23:21
W szkółce której kupowałem tuje powiedzieli że jezeli mam piaszczysta ziemię ( wniektorych miejscach miałem sporo piachu ) to żebym kupił ziemię do iglaków 5,5 do 6 ph bez dodatków dlatego kupiłem firmy pokon .
Podlewalem do błota raz dziennie wieczorem . Ok 5 litrów na szt. Czasami dodatkowo zraszacze trochę opryskiwaczy tuje podlewanie po godzinie 19.

Dzisiaj położyłem linie kroplujace z kompensacja, jak długo i ile razy dziennie mają pracować .

Zastosuj zasadę lepiej więcej, a rzadziej niż mało a często.
Automatem co drugi dzień po 2 h, ale nie podlewaj je na noc tylko ok 4:00-5:00 rano ziemia już przestygła , a poranne słońce nie spowoduje gwałtownego parowania.
Powstrzyma to też ewentualny rozwój grzybów.
Nie podlewa się thui po igłach!

Elfir
29-05-2018, 14:48
W szkółce której kupowałem tuje powiedzieli że jezeli mam piaszczysta ziemię ( wniektorych miejscach miałem sporo piachu ) to żebym kupił ziemię do iglaków 5,5 do 6 ph bez dodatków dlatego kupiłem firmy pokon .




W znajomej mi firmie ogrodniczej, poza właścicielem i jego rodziną, pracują ludzie z łapanki. Jaką mają wiedzę ogrodniczą, poza powtarzanymi wokoło mitami?

A jak szkółka dopuściła do przesuszenia bryły nawet na krótko, to może być kaplica.

Kuji123
31-05-2018, 12:16
Podlewałem wczoraj 30.05 od 4:00 do 6:00 , sprawdziłem około godziny 16 i miały sucho ( na głębokości do 3cm sprawdzałem ) , podlewać tak często żeby miały wilgotno czy trzymać się tych 2 dni. Temperatura na dworzu ok. 30stopni mocne słońce.

I czy te 2h to nie za mało , przeglądając poprzednie posty , to nie którzy leją po 10l wody albo i więcej. A linia kroplująca ma wydajność ok. 2l/h

CityMatic
31-05-2018, 13:44
Przy takiej pogodzie zwiększ czas dwukrotnie, przynajmniej do 5l

boncalski
04-06-2018, 08:32
Nie widać, cierpią bo były przesadzone. Wiosna to dobry czas na rozwój, ale one głównie się ukorzeniają i wysilają się, aby utrzymać to co mają zielone. Niektórym rośliną aby się dobrze przyjęły obrywa się prawie wszystkie liście zostawia może 2-3 i wyglądają prześmiesznie. Na następny sezon są już na tyle silne , że niektóre zakwitają.
Jak przyjdę do domu to zamieszczę zdjęcia jak u mnie było pewnej zimy, tuje były już nawet fajne i wtedy spadł marznący deszcz, później nocą złapał mróz ok -15 *C. W dzień spadł śnieg, w ilości ok 30cm mokry ciężki na to wszystko co zamarzło. Gałązki były tak ciężkie, że obrywało je od pni, żal było patrzeć, a nic nie można było zrobić. Tak pozostały przez ponad miesiąc, nic nie zapowiadało że przeżyją, praktycznie spisałem je na straty chociaż sosny nigdy nie odzyskały dolnych gałęzi Tuje jakoś się zregenerowały i są do dzisiaj.

dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) W końcu skutecznie mnie uspokoiłeś. Przynajmniej na jakiś czas :)
Wróciłem z długiego weekendu i zauważyłem czarne plamy na 30 % drzewek (foto w załączniku). Z 10 % ma już całkiem suche wszystkie igły. Z 30% natomiast zaczęło rosnąć (Jak na zdjęciu) :)

To czarne to co to ? Działać coś z tym ? Grzyb ?

CityMatic
04-06-2018, 09:54
Tak to choroba grzybowa, trzeba pryskać, chyba ze psy znaczą teren?
Jeśli nie zwierzaki to Dithane lub Penncozeb, w stężeniu od , 2 do , 35%, Sarfun 500 SC lub Topsin M 70 WP , 1%.

boncalski
04-06-2018, 10:21
Piesków nie ma. Który z powyższych polecasz ? Czy bez różnicy ? Pryskałem wcześniej tym co mi wcześniej polecałeś (profilaktycznie) ale widać nie dało rady. A może on się nada ? (Substral 722 SL) Trochę go zostało.

CityMatic
04-06-2018, 11:19
Gdyby to było takie proste...grzyby są odporne na różne preparaty, oczywiście możesz stosować to co masz , ale warto jest zmieniać preparaty aby grzyby również się nie uodparniały.
Możesz zastosować Topsin M 70 WP

boncalski
05-06-2018, 20:55
Gdyby to było takie proste...grzyby są odporne na różne preparaty, oczywiście możesz stosować to co masz , ale warto jest zmieniać preparaty aby grzyby również się nie uodparniały.
Możesz zastosować Topsin M 70 WP

Spryskałem przed chwilą wszystkie thuje Substral 722 SL. Na spokojnie kupię jak tylko gdzieś namierzę Topsin M 70 WP i powtórzę nim oprysk. Pytanie po jakim czasie to zrobić ?

CityMatic
06-06-2018, 19:33
Spryskałem przed chwilą wszystkie thuje Substral 722 SL. Na spokojnie kupię jak tylko gdzieś namierzę Topsin M 70 WP i powtórzę nim oprysk. Pytanie po jakim czasie to zrobić ?

1-2 razy w odstępach co 2-3 tygodnie

boncalski
20-06-2018, 16:19
czy te fragmenty które zostały ewidentnie zaatakowane przez grzyba odcinać ?

Solzbi
02-10-2018, 23:06
Interesuje mnie thuja brabant. Czy teraz - październik- nadaję się na sadzenie drzewek? Planuję posadzić wzdłuż ogrodzenia 60m. Rozstaw ok. 60/70cm, a ile od płotu zostawić?

Elfir
03-10-2018, 15:45
Topsin jest akurat bardzo słabo działającym preparatem. Jego masowe stosowanie przez amatorów spowodowało uodpornienie sie wielu gatunków grzybów.

Elfir
03-10-2018, 15:47
Interesuje mnie thuja brabant. Czy teraz - październik- nadaję się na sadzenie drzewek? Planuję posadzić wzdłuż ogrodzenia 60m. Rozstaw ok. 60/70cm, a ile od płotu zostawić?

a zamierzasz ciąć?
Bo średnio przyjmij, że będzie miała 0,8-1,2 m obwodu. Więc w połowie tej szerokości sadzić.
Brabant to jedna z brzydszych odmian. Szybko szyszkuje, przebarwia się na zimę na brązowo, łatwo robi się ażurowy.

Solzbi
03-10-2018, 16:40
Brabant to jedna z brzydszych odmian. Szybko szyszkuje, przebarwia się na zimę na brązowo, łatwo robi się ażurowy.

To co polecasz?

Elfir
03-10-2018, 18:05
Zależy jaki konkretnie efekt chcesz uzyskać.
Popularna "Smaragd" daje długi czas efekt tulących się do siebie stożków a nie ściany. Za to jest gęsta, zielona, rzadko szyszkuje i nie wymaga cięcia po bokach a jedynie od góry

Jednolitą ścianę da np. Aureospicata, Malonyana - ale też nieco rudzieją.
Za to odmiany żywotnika olbrzymiego nie rudzieją zimą, natomiast naturalnie mają luźniejszy pokrój, wiec cięcie po bokach będzie obligatoryjne, by były idealnie gęste. Natomiast rosną bardzo szybko, i szybko dadzą efekt ściany: Atrovirens, Gelderland, ewentualnie Kórnik

Solzbi
03-10-2018, 22:51
Wpadła mi w oko jeszcze jedna odmiana - Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Co sądzicie o niej, na żywopłot?

Elfir
03-10-2018, 23:29
dla mnie kolorowe żywopłoty są męczące wizualnie i na dodatek trudniej na ich tle stworzyć kompozycję z innych roślin.

Solzbi
11-10-2018, 18:09
http://assets3.ogrodowisko.pl/uploads/p/84/842029/original.jpg

Będę sadził thuje na trochę mniejszej skarpie niż na zdjęciu wyżej. Zalecacie zastosować jakąś agrowłókninę pod drzewka? Jeśli tak, to co dokładnie zastosować? W późniejszym czasie samą skarpę będę chciał również obsadzić jakimiś drobnymi roślinami.

Elfir
11-10-2018, 19:09
nie. Połóż karton, jak obawiasz się chwastów.

Solzbi
15-10-2018, 21:40
Bardziej mi chodzi żeby ta skarpa przymałą się, a nie np pod wypływem deszczu, polewania się rozjeżdżała. Dziękuję za opinię.

Kolejne pytanie, czy warto zainwestować pod tuje (ok. 70m będzie obsadzone) w system nawadniający, pocący się, kroplujący, zraszający? Jeśli tak kto co najlepsze?

Zdjęcia do pomocy. https://static1.rolmarket.pl/pol_pl_Waz-ogrodowy-nawadniajacy-AQUA-DROP-1-2-30-m-BRADAS-6389_9.jpg http://sklep.premiumgarden.pl/2174-thickbox_default/nawoz-floreo-planta-250-g-uniwersalny.jpg https://img01-olxpl.akamaized.net/img-olxpl/148179163_4_644x461_waz-kroplujacy-1-m-dom-i-ogrod.jpg

Elfir
15-10-2018, 22:55
jeśli miała by się nie rozjeżdżać, starczy, jak ja umocnisz roślinami posadzonym przed żywotnikami.
Drugie pytanie zadaj we wątku o nawadnianiu.
Niestety ja nie mam doświadczeń osobistych, by coś polecać.

CityMatic
16-10-2018, 07:29
Kolejne pytanie, czy warto zainwestować pod tuje (ok. 70m będzie obsadzone) w system nawadniający, pocący się, kroplujący, zraszający? Jeśli tak kto co najlepsze?

Wszystko zależy od jakości wody, im bardziej woda "zakamieniona" tym gorsze parametry uzyskuje się na liniach gdzie są otworki. W takim przypadku przewód "pocący się jest najlepszy.
W moim przypadku gdzie woda zawiera dużo osadów wapienia muszę przynajmniej raz w roku przepuszczać przez instalację środek czyszczący stosuję od 5 lat linie kroplujące i zraszacze.

Solzbi
16-10-2018, 12:48
Dziękuję Elfir za pomoc. Mam pytanie czemu nie zalecasz stosowania agrotkaniny czy innych tego typu materiałów? Jakie wady?

Jaką mam wode to nie wiem bo to od sąsiada ze studni więc cieżko mi się odnieś do jej parametrów. Mam pompę białoruskę 18L/min da radę np takim systemem pocącym to zasilić w jednym wężu czy np w krótszych odcinkach (jakie max odcinki).

Elfir
16-10-2018, 13:03
Same wady.
1. Brak dobrego napowietrzenia gleby - korzenie muszą mieć przewiewną glebę, inaczej gniją
2. Skraplanie się wody parującej z gleby na włókninie powoduje, że korzenie rozrastają się tuż pod nią, w ogóle nie zagłębiając się w podłożu, co skutkuje tym, że byle wiatr może je wywrócić, są mniej odporne na mrozy i zupełnie nieodporne na awarie systemu nawadniania.
3. Duża wilgotność pod włókniną sprzyja rozwijaniu się fytoftorozy i innych grzybów odglebowych - ma to znaczenie zwłaszcza na cięższych glebach.
4. Problem z prawidłowym nawożeniem i wzbogacaniem gleby w materię organiczną (która jest kluczowa dla żyzności gleby)
5. Chwasty wieloletnie bez problemów przebijają włókninę a nie da się ich wyrwać bez zniszczenia włókniny.
6. Przy zbyt cienkiej warstwie kory lub jej braku włóknina się nagrzewa do kilkudziesięciu stopni w słońcu i po prostu pali korzenie.


Znajomy wykonawca ogrodów na moje ciągłe uwagi, że nie powinien kłaść włókniny klientom twierdził, że wydziwiam. I od kilku lat stale walczył z chorobami na iglakach. W końcu trafił na klienta, który rozumiał wady włóknin i nie żądał ich ułożenia, zrobił ogród wg. moich wskazówek, karton i grubo ściółka kory, rośliny zadarniające, obornik zamiast substratów z torfu i jest to najzdrowszy ogród.


Są też agrowłokniny ulegające biodegradacji - przydatne rzeczywiście w ogrodach "dla leniwych", gdzie ograniczają chwasty w krytycznych pierwszych 3 latach po założeniu ogrodu, zanim zagęszcza się rośliny.
Ale tak naprawdę najlepiej chwasty blokują rośliny okrywowe, np. bodziszek, pragnia, fiołki.

***
Agrowłoknina/tkanina nadaje się na wyłożenie przestrzeni pod żwirowymi ścieżkami, na żwirowych rabatach w przestrzeniach, gdzie żwir jest odsłonięty. Na zasłonięcie wypielonej gleby zanim się na niej coś posadzi, by nie wsiewały się chwasty.

Solzbi
16-10-2018, 21:09
Elfir dziękuję bardzo za wyrażenie swojej opinii.

Co do samego kartonu, może być zadrukowany czy najlepiej czysty, a może tektura falista na metry? Ile taki karton może wytrzymać, jak namoknie?
Jak będę miał skarpę i u góry planuję pod tujami obsypać korą, ale obawiam się że przy wietrze wszystko poleci w dal.. jak się przed tym zabezpieczyć?

Elfir
16-10-2018, 22:32
Ja mam kartony (po meblach, jak się wprowadzałam) już drugi sezon. I jedną rabatę z bardzo gruba warstwą kory (ok. 10 cm) - Jeśli coś wyrośnie to sporadycznie. Miałam też gazety, ale te rozkładały się w ciągu jednego sezonu.
Druk nie ma już tak dużego znaczenia, bo we współczesnej farbie drukarskiej nie ma ołowiu.
To nie ma być docelowa ochrona, tylko do czasu, gdy rośliny zadarniające się nie rozrosną.

Kora rzecz jasna ci spłynie. Zatrzyma się tylko jak czymś obsadzisz zbocze. Użyj grubą korę.

Solzbi
18-10-2018, 11:55
Jeszcze jedno a zarazem ostatnie pytanie. Interesuje mnie tuja Szmaragd, tylko pytanie czy wybrać w doniczce P9 (30-50cm) czy z gołym korzeniem(40-70cm).

Szkółkę mam 15km więc drzewka nie będą długo w transporcie. Ilość sztuk jaką mnie interesuje 115, co będzie wygodniejsze? Pewniejsze w przyjęciu się rośliny. Bezpieczniejsze dla drzewka?

CityMatic
18-10-2018, 12:09
Doniczka P9 to półlitrowy pojemnik więc Tuje strasznie małe.
Kup z gołym korzeniem wtedy możesz ocenić jakość sadzonek. Potem do wody na jakąś godzinkę i do "błotka" powinny się dobrze "zadomowić" przed zimą ale koniecznie musisz je ściółkować. Najlepiej jak wiem przyjmują się roślinki 3 -4 letnie. czyli w przybliżeniu powinny mieć ok 50- 60cm.

mania_ania
18-10-2018, 14:58
odnośnie ściółkowania papierem to polecam. Stosowałam gazety, kartony i tekturę falistą. Zdecydowanie najlepsza jest tektura, szczególnie jeżeli zakładasz rabatę i nie masz jeszcze nasadzeń. Kupujesz tekturę szerokości 1m, rozwijasz, sadzisz, zasypujesz korą i gotowe. Rozkładanie dużych obszarów to dosłownie 15 minut :)
Przy gazetach to się trzeba narobić, najlepiej kłaść 4 warstwy i najpierw je moczyć bo odlatują (choć moczenie nie zawsze na wiatr pomaga), praca 5x dłuższa. Chyba, ze już masz nasadzenia, to z tekturą byłoby trudno, choć ja też tak robiłam przy hortensjach (np. przy żurawkach bym już odpuściła na rzecz gazet).
ja teraz jak już jestem ciut mądrzejsza to odchwaszczam ziemię, rozkładam tekturę i sypię korę. I tak czeka na swoją kolej do sadzenia. :) a jaka radość jak przy sadzeniu wykopujesz z ziemią mnóstwo dżdżownic :wiggle:

Solzbi
20-11-2018, 11:40
Jak zabezpieczyć nowo posadzone (w październiku) thuje smaragd przed zimą?
Przy takiej pogodzie jak teraz mamy czyli lekko na plusie w dzień podlewać jeszcze choinki?
422097

kryzys
20-11-2018, 12:17
Tuja żle działa na ludzi , też mam:mad:

Elfir
20-11-2018, 13:38
Jak zabezpieczyć nowo posadzone (w październiku) thuje smaragd przed zimą?
Przy takiej pogodzie jak teraz mamy czyli lekko na plusie w dzień podlewać jeszcze choinki?
422097

Gruba warstwa ściółki by spowolnić tempo zamarzania gruntu.
Te drzewa rosną w naturze w Kanadzie. Mrozów to akurat się nie obawiają.

Solzbi
20-11-2018, 18:30
a można jeszcze rozłożyć kartony na całej długości (i na skarpie też) a później usypać na około drzewek kopiec z kory?

Takie zabezpieczenie przed zimą oraz od razu przed chwastami na wiosnę.

Elfir
20-11-2018, 18:35
tak.
Oczywiście kora nie może zakrywać zielonych części rośliny.

Solzbi
30-11-2018, 10:22
Ostatnio obficie podlałem nowo posadzone (październik, z doniczki) tuje Szmaragd. Przez kilka dni temperatura była w okolicach zera. Wczoraj chciałem wbić łopatę i ziemią zamarzła, twarda jak kamień. Czy to może w jakimś stopniu zaszkodzić drzewkom? zauważyłem że od góry tuje nabierają żółtej barwy, jest się czym przejmować?

422750

Elfir
30-11-2018, 14:21
Dobrze było grubo ściółkować, to by ziemia tak szybko nie przymarzła.
Rzeczywiście teraz mogą cierpieć suszę fizjologiczną.

ciężkiprzypadek
03-01-2019, 17:54
Witam:)
Potrzebuję porady odnośnie iglaków, właściwie to chodzi mi o wysokie, kolumnowe, wąskie i szybko rosnące.
Prawdopodobnie będzie to tuja, ale nie jestem fachowcem, która odmiana będzie najwłaściwsza.
Kiedyś czytałam o odmianie, co ma max 40 cm obwodu, ale gapa ze mnie i nie zapisałam jej nazwy.
Działka jest na terenie leśnym.
Bardzo proszę o pomoc:)

dodam, że nie jestem zwolenniczką tui, to jak macie inne propozycję chętnie skorzystam.
Chodzi mi o zasłonięcie jednej ściany działki. Odległość od garażu ok 1,2.

A co myślicie o takim mixie?:
Tuja i ścianka z bluszczu.
http://zywoplot.eu/hedera-hibernica/

Elfir
03-01-2019, 18:44
bardzo wąskie to raczej cisy kolumnowe i jałowce (zależy od nasłonecznienia i jakości gleby).

Jeśli krzew jest wąski to trzeba go sadzić bardzo dużo na metr bieżący, aby się zrósł.

CityMatic
03-01-2019, 18:45
Cis pośredni 'Hicksii' w 10 lat 3 metry a więc na cisa dość szybko - zwierzaki go nie lubią(jest trujący), a ładnie rośnie i wygląda.
Na leśną działkę bardzo pasuje, i jeśli nie tuja to właśnie ta odmiana cisa.

ciężkiprzypadek
03-01-2019, 19:04
Bardzo dziękuję za odpowiedzi:)
Cis lubię, ale boję się że owoce mogłyby się spodobać moim psiakom lub wnusi.
A co myślicie o takiej mieszance jak dodałam do postu.
Bluszcz rośnie u mnie na działce. Mogłabym go jeszcze dokupić.
Ale czy to dobry pomysł, tuja lub jałowiec i bluszcz na jednej ściance naprzemiennie?

Elfir
03-01-2019, 19:45
Wątpię czy się spodobają owoce.
W parkach pełno cisów a ile znasz przypadków zatrucia?
Ale są odmiany cisów, które owoców nie wytwarzają.
(PS owoce, poza nasionami, to akurat jedyna jadalna cześć cisa :) )

Naprzemiennie nie ma żadnego sensu. Bluszcz to pnącze. Starczy sam, na siatce.

ciężkiprzypadek
03-01-2019, 19:53
Które odmiany cisa nie wytwarzają owoców?

Elfir
03-01-2019, 20:14
na przykład Wojtek, Mecenas, David, Krzysztof - te z męskimi nazwami są męskimi klonami.
Poza tym Hilli

ciężkiprzypadek
03-01-2019, 21:54
Bardzo dziękuję:) poczytam o nich i chyba wybiorę jeden z nich, bo nie wiem czy dam radę osłonić 30m samym bluszczem.

Elfir
03-01-2019, 22:57
Bez problemu.

http://www.plantmaster.com/PlantMaster/FullSize/301f.jpg

noc
03-01-2019, 23:32
Bardzo dziękuję:) poczytam o nich i chyba wybiorę jeden z nich, bo nie wiem czy dam radę osłonić 30m samym bluszczem.

Dasz radę, ale... potrzebujesz czasu. Niby bluszcz rośnie szybko, ale licząc metry bieżące, natomiast by zapełnił wielką powierzchnię, to już wymaga czasu, sporo czasu. Gęste nasadzenie szybko rosnących krzewów, szybciej zapełni widok na dom, ale znowu dużo pracy przy tym i koszty, a do tego... woda, dużo wody. Przy ostatnich suchych latach i piaszczystym terenie to naprawdę dużych ilości potrzeba, szczególnie dla tui.

Kuji123
21-02-2019, 16:52
Cześć , dzisiaj rano zauważyłem że mocno zaczęły brązowieć niektóre tuje , ogólnie wszystkie są lekko brązowe co to może być ?427189
427190
427191
427192

CityMatic
21-02-2019, 17:13
Taki ich urok, rosną również zimą i te części przebarwiają się na taki szklisty brązowy kolor.

Elfir
21-02-2019, 17:29
Normalny objaw.

Kuji123
22-04-2019, 13:52
Dziwne są te tuje całe jakieś lekko brązowo żółtawe , paczki czarne ? Normalne ?
Sąsiad ma większe i są całe zielone może widać w oddali , podlewam co 2-3 dni przysypane są kora pod kora ziemia wilgotna .
Odkryje korę to widać korzenie na wierzchu , przysypać trochę ziemia i dać nawóz yara miła ?
2 tygodnie temu pryskalem Bioseptem


429454
429455
429456

Kuji123
23-04-2019, 15:45
Zdjęć ciąg dalszy dodam ze podlewanie co 2-3 dni przez około 2-3 godziny, linia kroplujaca z kompensacja
429484
429485
429486

Elfir
23-04-2019, 17:53
kiedy sadziłeś? To formy kopane czy z doniczek?
Nie jest to jakas złocista odmiana?

Kuji123
23-04-2019, 18:21
Sadzone w zeszłym roku w maju , były zielone cały zeszły rok . Kupione w doniczkach
Ze szkółki ciak.pl
Nazwa łacińska: Thuja occidentalis Smaragd
Pojemnik: C2,5/C3
Wys./Szer.: 50-60
Cena DETAL PLN: 9

Znam dużo osób które kupiły u nich i jest wszystko ok , raptem kilka sztuk na kilkaset się nie przyjęło.
A u mnie dziwnie to wyglada.

Elfir
23-04-2019, 19:00
Tak, teraz wygląda to bardzo źle, jeśli to Smaragd.
Nie kruszą się w palcach?

Kuji123
23-04-2019, 19:31
Nie krusza się , może niektóre gałązki na dole .
429492
429493
429494
429495
429496

A może rzeczywiście za mało wody dostają , od początku roku były podlewane może z 6-7 razy zacząłem jakoś pod koniec marca

Elfir
24-04-2019, 12:34
spójrz na rośliny u sąsiada - zielone.
Sąsiad podlewa?

Sadziłeś w grunt czy w torf?

Kuji123
24-04-2019, 13:23
Tak pytałem , podlewa codziennie przez automatyczne zraszacze( widze wieczorami ze długo się leje na nie ,nawet na igły) i dodatkowa ma linie kroplujaca puszcza co 2 na 2h ale nie ma żadnej kory czy kamyków , zarastają trawa .

Ja wykopałem dołki podsypalem ziemia ph5,5 wsadziłem tuje zasypałem świeża ziemia ph5,5 , na ostatnich sztukach tuji stosowałem tzw. Ziemie do iglaków ale te zdjęcia pochodzą gdzieś ze środka tam gdzie była zwykła ziemia ph5,5 bez dodatków . Zalałem do błota

Elfir
24-04-2019, 14:24
Ta ziemia to nie był czasem torf? Bo "ziemia do iglaków" to najczęściej głównie torf.
Oryginalna gleba to piasek?
Bo piasek wysysa wodę z torfu, torf się kurczy i rozrywa korzenie.

Bo ewidentnie schną - a przyczyną wcale nie musi być suche podłoże.
Przecież podlewasz. Nie muszą rosnąc w totalnym błocie.
Mogą mieć uszkodzone korzenie i dlatego nie pobierają wody. Wykop jednego i sprawdź jak wyglądają korzenie. Czy wypuściły nowe po posadzeniu? A może za krótko podlewasz i mokro jest tylko na wierzchu a dołem susza?

Kuji123
24-04-2019, 14:38
tak było dużo piasku , było napisane ziemia uniwersalna 5,5 do 6,5 ph , a torf ma poniżej 5,5 .


jak odgarnąłem korę to korzenie tuji były na wierzchu , korzenie mocno rozeszly się na boki, wczoraj przysypałem je trochę ziemią sypnąłem nawozu yara mila ok.20g na sztukę i podłałem do błota z węża , jutro rano sprawdzę gdzie jest jeszcze woda, bo może ta linia kroplująca za mało wody daje kroplowniki co 33cm kapie punktowo i może rzeczywiście nie dociera do wszystkich korzeni .

pryskać czymś? biosept ? bo choroba grzybowa to nie jest raczej?

Elfir
24-04-2019, 14:42
substrat torfowy to zobojętniony torf :)

Nawożenie roślin w tym stanie może im zaszkodzić.

Kuji123
24-04-2019, 15:04
To co zacząć robić aby im pomoc ?

Elfir
24-04-2019, 15:40
nie wiem, bo nie znam przyczyny.
Może faktycznie masz kiepska wydajnosc z tej linii kroplujacej?

Kuji123
24-04-2019, 15:50
Linia rain bird około 100metrow z kompensacja , ciśnienie podawane od 2 do3 bądź hydroforu.

Będę lal wodę co drugidzien z węża i zobaczę czy się poprawi , spryskam jutro bioseptem i może się odratuja

Nie tak dawno były przymrozki i mocne wiatry może to jest tego wina?

Elfir
24-04-2019, 17:34
Tylko dlaczego u sasiada zielone?

Kuji123
24-04-2019, 20:52
większe może odporniejsze ma je z 4-5 lat , częsciej podlewa i długo nie wiem szukam wymówki :) i próbuję się pocieszyć XD
bo znalazłem na innym forum zdjęcia ( z przed roku ) tuji z takimi samymi objawami i okazało się ze to przymrozki po miesiącu ( pod koniec maja ) tuja zaczeła im kiełkowac i wygładała zdecydowanie lepiej

PaRa
24-04-2019, 21:29
Jak mogę zagęścić swoje krzaczki ? Mam je przycinać co jakiś czas ?

Elfir
24-04-2019, 22:30
tak

miciu
25-04-2019, 19:42
Kuji123, z sąsiadem żyjesz w zgodzie..bo różnie to bywa ;)

Kuji123
26-04-2019, 09:20
heheh tak w zgodzie zyjemy

byłem wkońcu w szkółce gdzie kupowałem i ze zdjęć wywnioskował za nim cokolwiek powiedziałem , że za szybko wystartowały ( efekt jesiennego nawozu ), przyszedł przymrozek i zbrązowiały . Kazali delikatnie przesuszyć , bo mają cały czas wilgotno ( jak włoże palec w ziemie ) i raz na tydzień podlewać.
Może się odratują...

miciu
12-05-2019, 06:36
Dobrze wiedzieć by uważać z tym jesiennym nawozem no i z podlewaniem...też posadziliśmy tej wiosny tuje, co prawda nie wiele bo tylko kilkanaście sztuk, ale i tak szkoda by się zmarnowały:( (bo u mnie to nawet kwiaty w doniczkach mają za mokro a co dopiero mówić o nowo posadzonych krzewach..;()

kryzys
12-05-2019, 10:35
Te tuje to jakieś porąbane stworzenia , na ogrodzie mam 45 sztuk które nie reagują na nic i nie rosną od 4 lat nadal mają ok 80cm dostawały nawozy sztuczne dedykowane i nie pomagało dawałem gnój i nie pomagało dawałem kompost i nic teraz ściółkuję trawą i efektów też nie ma ,podlewane regularnie , między kostką brukową a sąsiadem miałem rów szer 120cm który został zasypany tynkiem skuwanym ze ścian czyli piasek i samo wapno więc żona kupiła 14 sztuk tuji zeszłego roku ok 40cm i posadziła w tej nieurodzajnej gruzowni i o dziwo tuje rosną jak na drożdżach i w tym roku mają dobre 80 cm i niesamowicie soczysty kolor , chyba kupię tonę wapna i na ogrodzie walnę 10cm wapna pod te nieudaczne tuje .

Elfir
12-05-2019, 11:57
Może faktycznie masz za kwaśną glebę?

kryzys
12-05-2019, 14:22
Chyba kupię te testery kwasowości gleby , ale są ludzie którzy twierdzą że tuja potrzebuje kwaśnej gleby ale praktyka pokazuje coś innego .

Elfir
12-05-2019, 14:31
Niektórzy ludzie nie mają pojęcia o ogrodnictwie i chrzanią głupoty :)
W sumie stosunkowo mało iglaków lubi kwaśne gleby. Raczej najwyżej tolerują kwaśne.

CityMatic
12-05-2019, 22:41
Chyba kupię te testery kwasowości gleby , ale są ludzie którzy twierdzą że tuja potrzebuje kwaśnej gleby ale praktyka pokazuje coś innego .

Ale tuja właśnie lubi odczyn zasadowy. U mnie Ph7, 5 i nie ma z tujami problemu. Wielokrotnie z Elfir pisaliśmy o tym na forum.

Solzbi
06-06-2019, 21:45
Co dolega moich tują Szmaragd? Posadzone w październiku, bez nawozów, staram się je systematycznie podlewać, na ziemi położone są kartony, jak się wsadzi palec w ziemię to jest wilgotna. Kilka sztuk jest nawet ładnych zielonych ale to pojedyncze sztuki...

Od dołu widać tak jak by brązowiały/usychały... igły moim zdaniem są bardziej żółte niż zielone..
431204431205431206

Elfir
06-06-2019, 22:26
Jaka gleba, przygotowywałeś przed sadzeniem? Może starczy dać nawozu?

Solzbi
06-06-2019, 23:20
sadzonki w doniczkach były, glebę mieszałem z torfem, dołek zalałem obficie wodą i umieszczałem sadzonkę. Mam nawóz Yara Mila Complex, ale nie stosowałem, gdyż wyczytałem aby przez pierwszy rok nie nawozić.