PDA

Zobacz pełną wersję : oparcie dachu na ś. działowych zamiast słupkach



Frisco
08-06-2004, 13:07
Mam pytanie co wy na to:W projekcie dach mojego domu (L-ka o skośnym dachu) dodatkowo jest częściowo podparty na czterech słupkach drewnianych 12x12cm które schowane mają być w ściankach działowych z betonu komórkowego gr. 12cm.
Ze względu na prawdopodobne pękanie ścian w miejscu styku ze słupkami chciałbym usunąć te słupki, a dach oprzeć na tych ściankach działowych. scianki są jednak z betonu komórkowego gr. 12 cm i wg projektanta nie mogę punkowo ich tak obciążyć. Wymyśliłem więć iż na górną krawędź ścianki położę usunięty słupek aby rozłożyć ciężar.

Napiszcie co o tym sądzicie i ewentualnie podsuńcie inne rozwiązanie
Pozdrawiam wszystkich

ArtMedia
08-06-2004, 15:07
Mamy podobnie, ale z jednej strony słup obudowany jest GK, a z drugiej jest ładnie wykończony. Po stronie GK nic nie pęka.
Czy można oprzeć przez belkę, to musi obliczyć konstruktor. Pewnie gdyby jeszcze dać rodzaj betonowej "murłaty" pod tą belką to byłoby ok. Ale to tylko zdanie domorosłego majsterkowicza.

Pagin
08-06-2004, 19:32
Witam,
Frisco - u mnie w projekcie jest tak samo: slupy 12x12 schowane w sciankach z BK12 cm. I tak tez kazalem zrobic. I okazalo sie ze sciany dzialowe (podzielona slupami) po prostu sie chwieja. Problem rozwiazalem w nastepujacy sposob. Czasowo przesunalem slupy w inne miejsce obok ich pierwotnego posadowienia. W miejscu slupow w sciankach dzialowych wylalem zazbrojone slupy betonowe. Na szczycie scianek dzialowych zrobilem male wience. W miejscach w ktorych platwie maja byc podparte przez slupy podmurowalem ceglami scianki dzialowe do wysokosci platwi i na nich oparlem platwie. Na koniec usunalem drewniane slupy podpierajace platwie. W rezultacie wiezba lezy na szczytach scianek dzialowych, obciazenie rozklada sie na calej dlugosci szczytu scianki a slupy betonowe przenosza obciazenie na sciany nosne na parterze
Pozdrowienia

rafallogi
20-08-2004, 12:15
ojej Pagin......tyle roboty, ściany się chwiały, bo Twoi fachowcy nie zastosowali łączników pomiędzy słupkami a ściankami (co drugą szychtę daje się druty fi 6, coś w rodzaju klamer omijających słupek, ale łączących ścianki, później się to zatynkowuje i jest ok.), albo najprościej wbija się gwoździe 5 calowe w słupek w miejscu spoin i też jest ok.
Można też ścianki działowe ze słupkami obłożyć płytami GK i już nie będzie widać pęknięć, i też jest OKI. A można również na ściankach działowych 12 cm z siporka umieścić poziomo odcinki drewna, np. pozostałe z więźby ok. 1-2m odcinki jętki lub krokwi a na tym pionowo kawałek słupka podpierającego płatew, czy co tam ma podpierać i jest OKI. Sprawdzone -polecam :) :)

zosiek
21-08-2004, 11:29
.......Można też ścianki działowe ze słupkami obłożyć płytami GK i już nie będzie widać pęknięć, i też jest OKI........
Czy to, że istniejące albo nawet powiększające się pęknięcia są niewidoczne jest na pewno OKI?
Nie wyobrażam sobie żeby przykładowo pękające ściany mój mąż poprostu zasłonił. :(

rafallogi
23-08-2004, 09:21
Tak zosiek , to jest w porządku, a to dlatego, że najpierw trzeba dobrze wymurować ścianki i odpowiednie je zespolić ze słupkami, natomiast samych pęknięć niestety nie unikniesz na połączeniu słupka i muru nawet jeśli będziesz je co roku likwidowała np. masą akrylową.
Czyli:
Jeśli decydujemy się już na umieszczenie słupka w ściance działowej-
1. Najpierw solidnie wykonujemy ściankę i słupek (solidnie tzn. tak aby ścianka nie oddzieliła się od słupka i nie runęła nam na plecy);
2. Maskujemy całą powierzchnię tej ścianki -np. płyta GK.

A może podsuniesz jakieś rozwiązanie... zamiast krytykować...pamiętaj, że jesteś na forum "zrób to sam" i ludzie szukają tu pomocy i rady a ja podaję sprawdzone rozwiązania :)