PDA

Zobacz pełną wersję : Konstrukcja drewniana na działce



mim
09-06-2004, 16:22
Witam,
Zamierzam zbudować konstrukcję drewnianą pod beczkę z wodą 200l na działce letniej. Planuję w murować w ziemię na głębokość 40cm cztery słupy 10x10cm o długości 240cm (2m nad ziemią). Na tym ułożę dwie belki 5x10cm na wycieciu w slupach - litera L. Na tym z kolei prostopadle 4 belki 5x10cm o długości 130cm. Do tego przybiję deski grubości 2cm. Czy taka konstrukcja wytrzyma 300kg (beczka + człowiek) ? Proszę o rady od kogoś kto budował podobne drewniane konstrukcje.

Z poważaniem,
Mim

Szdom
14-06-2004, 22:32
Spokojnie. Z palcem w ... :lol:

Przem1
15-06-2004, 12:38
Witam
To może zgnić za kilka lat dlatego należałoby te słupy dobrze zakonserwować. Ja 3 lata temu zrobiłem drewnianą konstrukcję z huśtawką i jakie było moje zdziwienie gdzie na poziomie ziemi belki przegniły. Osobiście odradzam wkopywanie i betonowanie belek drewnianych chyba, że bardzo dobrze zaizolowanych przed wpływem wilgoci.
Pozdrawiam
Przemek

mim
15-06-2004, 13:27
Aha, dzięki za radę. Czy wystarczyłoby owinąć słupy czarną folią izolacyjną kupioną w Castoramie ? Lub może położyć folię do dołu w ziemi przed wlaniem betonu ?

Pomysł wmurowania słupów zaczerpnąłem z książki amerykańskiej "Decks, porches and patios", co można by przetłumaczyć na nasze "Werandy, ganki, dziedzińce".

Inny sposób to wkopanie betonowych klocków w ziemi lub zalanie stóp betonowych z żelazną kotwą i przyśrubowanie do tego konstrukcji drewnianej. Wydaje mi się jednak, że wmurowanie słupków jest bardziej stabilne. Wieją tam silne wiatry - działka jest nad morzem.

Pozdrawiam,

Przem1
15-06-2004, 14:20
Folia to mimo wszystko brak wentylacji jako owiniesz słup to zawsze zostanie jakaś dziurka od dołu i kropel kilka po każdym deszczu wpadnie. Całość owinąć to chyba też nie najlepsze rozwiązanie. Kilka kropel wody co deszcz i masz wspaniałą chodowlę pleśni i grzybów.
Najlepsze będzie zalanie stóp betonowych z żelazną kotwą i przyśrubowanie do tego konstrukcji drewnianej na jakiejś wysokośći od ziemi (tak jak na starych słupach telegraficznych).
Pozdrawiam i życzę powodzenie w budowie
Przemek

Szdom
16-06-2004, 00:48
Ewentualnie rozwiązanie hardcorowe, niezbyt eleganckie ale cholernie skuteczne. Aby zabezpieczyć słupy drewniane przed wilgocią i gniciem wystarczy pomalować je "przepałem" czyli starym olejem silnikowym.