PDA

Zobacz pełną wersję : Pompka CO i CWU - czym się różni?



Szaruś
14-06-2004, 15:53
Czym się różni pompka CO od pompki CWU (oprócz ceny :( )? I czy do obiegu CO otwartego używa się pompek CO czy CWU?

semp
14-06-2004, 16:00
Pompeczki różnią sie:
1) parametrami ( do cwu sa mniejsze )
2) materiałem z jakiego jest wykonany korpus. pompka cwu jest z brązu co by nie rdzewiała

wukan
14-06-2004, 21:42
Podajcie gdzie takie pompki można kupić i jaka jest ich cena.
Pozdawiam

Szaruś
14-06-2004, 21:59
Np. tutaj (http://www.augusciak.pl/cenniki/cenniki-lfp/cennik-lfp.html).

To do CO w obiegu otwartym należy używać pompki CO czy CWU? Bo w obiegu otwartym to chyba ma możliwość zardzewienia?

semp
15-06-2004, 08:34
Trochę żle zrozumiałeś , lub ja nie jasno napisałem :wink: .Do wody używa sie pompek których korpusy są wykonane z metali szlachetnych dlatego aby w instalcji wody pitnej nie powstawały ogniska korozji (dlatego też stosuje sie rury ocynkowane nie czarne). Druga sprawa to parametry. Pompy cwu sa bardzo małe bo
- wys podnoszenia jest malutka gdyż jako opory instalacji jest tylko kilka kolanek (w co sa grzejniki kotły i ogólnie insy jest większa)
- wydajność jest dużo mniejsza bo dużio mniej wody trzeba przepompować w jednostce czasu
Stosuj pompy zgodnie z ich przeznaczeniem

msobanie
15-06-2004, 09:41
Wtam,
Przy okazji: zastanawiam sie nad kupnem pompki cyrkulacyjnej Grundfosa typ Comfort (z zegarem sterujacym i termostatem). Warto?
A moze "zwykla" pomke + zegar sterujacy za 20 zl z marketu?
Pozdrawiam
Mirek

krzysztofh
15-06-2004, 12:33
Też na początku chciałem kupic tą najlepszą Grundfosa ze sterowaniem, ale po analizie stwierdziłem, że lepiej (i taniej) będzie kupić tańszą pompę Grundfosa (bez sterowania czasowego) i dokupić zewnętrzny zegar sterujący elektroniczny z aok 40zł, który pozwala na zaprogramowanie cykli włączania i wyłączania w określonych porach doby z uwzględnieniem dnia tygodnia.

Szaruś
15-06-2004, 14:50
Trochę żle zrozumiałeś , lub ja nie jasno napisałem :wink: .Do wody używa sie pompek których korpusy są wykonane z metali szlachetnych dlatego aby w instalcji wody pitnej nie powstawały ogniska korozji (dlatego też stosuje sie rury ocynkowane nie czarne). Druga sprawa to parametry. Pompy cwu sa bardzo małe bo
- wys podnoszenia jest malutka gdyż jako opory instalacji jest tylko kilka kolanek (w co sa grzejniki kotły i ogólnie insy jest większa)
- wydajność jest dużo mniejsza bo dużio mniej wody trzeba przepompować w jednostce czasu
Stosuj pompy zgodnie z ich przeznaczeniem

Wydajności można sobie dobrać i przy pompach CO i przy CWU. Ale pozostaje pytanie, czy przy instalacji CO otwartej używać pompki CO, czy pompki CWU (o tej samej wydajności). Tzn, czy w instalacji otwartej pompka CO nie zardzewieje?

ArtMedia
15-06-2004, 15:01
Też na początku chciałem kupic tą najlepszą Grundfosa ze sterowaniem, ale po analizie stwierdziłem, że lepiej (i taniej) będzie kupić tańszą pompę Grundfosa (bez sterowania czasowego) i dokupić zewnętrzny zegar sterujący elektroniczny z aok 40zł, który pozwala na zaprogramowanie cykli włączania i wyłączania w określonych porach doby z uwzględnieniem dnia tygodnia.
Ja przed tynkami pociągnąłem kable z łazienek do kotłowni i pompkę steruję na dole włącznikiem oświetlenia w łazience, a na górze czujką ruchu (w górnej łazience jest okno). W ten sposób włącza się tylko wtedy gdy jest naprawdę potrzebna a koszt niemal pomijalny. Gdyby nie okno w łazience wystarczyłyby same kable.