PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy - kocioł KTM 25kw Grobelny i ster NEON



MarcinKwa
13-01-2013, 20:35
Witam,
jestem nowy na forum i od 2 miesięcy użytkuję kocioł KTM 25kw tłokowy firmy Grobelny ze sterownikiem NEON ver p.34 firmy Elektro-Miz. Podejrzewam, że to jest odpowiednik sterownika Skorpion Plus. Niestety mam też podejrzenie, że jest on wadliwy, gdyż nie reaguje na ustawienia użytkownika.

Przykłady:

-przy braku prądu, co w mojej okolicy zdarza się często, po jego przywróceniu sterownik nie zawsze wraca do trybu "praca" co powoduje oczywiste wygaśnięcie paleniska

-nie działa w nim temperatura załączania pompy CO. Pompa chodzi cały czas i sygnalizator pompy na sterowniku świeci, niezależnie od tego, czy temperatura kotła wynosi poniżej tej wartości

-przy podłączonym regulatorze pokojowym, gdy jest w stanie styku rozwartego (nie grzejemy) czas pracy pompy CO ma wynosić 2min. U mnie pompa chodzi cały czas i sygnalizator pompy na sterowniku świeci. Kaloryfery nie stygną a temperatura w pokoju rośnie.

-przy styku zwartym termostatu (grzejemy) niezależnie jaki ustalę czas postoju pompy w zakresie 2-60min, pompa również chodzi cały czas i sygnalizator pompy na sterowniku świeci

-jeżeli ustawię np. przerwa w podawaniu 300s, moc kotła 20%, max obroty dmuchawy 100%, min obroty dmuchawy 25%, to zgodnie ze wzorem w podtrzymaniu ognia powinien podawać co 25min(1500s). Zazwyczaj tak jest ale przy zmianie parametru 300s na 500s czyli podawanie co 42min(2520s) i z tego powodu temperatura zejdzie poniżej zadanej sterownik rozregulowuje się. Tzn, jak uzyska znowu temeraturę powyżej zadanej to nie stosuje się od razu do tego wzoru tylko podaje według dziwnych czasów np. 29min, 20min, 28min

- jeżeli nie zdąży podać dawki paliwa w podtrzymaniu ognia i temparatura spadnie poniżej ustawionych u mnie 50 stopni i będzie przykładowo między 48 a 50 (fabrycznie ustawiona histeryza) i w tym przedziale poda paliwo, to wentylator się nie włącza. Takie podanie może spowodować zasypanie żaru zanim wentylator uruchomi się przy 48 stopniach.

Jak ktoś ma inną propozycję niż to, że sterownik jest wadliwy to proszę o opinie.

Czy jest ktoś, kto w ogóle ma sterownik NEON, bo nie ma nigdzie informacji na jego temat. Jeszcze mam pytanie czy jak jest włączony PID to ustawianie min. mocy kotła, częstotliwości podawania, max i min obroty dmuchawy, pauza pompy PO powinny mieć jakiś wpływ na działanie?
Dodam tylko jeszcze, że jako paliwa używam ekogroszku.
Pozdrawiam

czp01
13-01-2013, 20:56
Na pewno jacyś fachowcy od tłoków udzielą tu porady :)

Jarecki79
14-01-2013, 14:14
Neon to etykieta dla p.Grobelnego.
Z tego co wiem, to Włodek tam ostro kombinował, aby to zgrywac z kotłem tłokowym tego producenta.

To jest skorpion plus patrząc na ofertę elektro-miz.

Każdy tłok to inne podawanie i ustawienia, nie miałem do czynienia z softem tłokowym w skorpionie ani tez nie znam dokładnie rozwiązań w ktm-ie Grobelnego.
Najlepsza rada to albo kontakt z firmą Grobelny, z p.Adamem, bo pewnie ma ten sterownik na swoim ktm-ie w domu.... i może ma świeższy soft...

lub poczekac co Włodek_pid napisze.... bo soft to jego dzieło.

MarcinKwa
15-01-2013, 17:17
Dzięki,
może jeszcze ktoś się wypowie... może wspomniany Włodek_PID?
Napiszę też do firmy, jak cos się dowiem to napiszę tu jakieś info co i jak z tym sterownikiem

waski_88
23-12-2013, 12:43
Witam, mam podobne pytania do twoich MarcinKwa. Czy rozwiązałeś już problemy z tym sterownikiem? Ja również nie mam pojęcia jak wpłynąć na pracę pieca przy włączonej opcji PID. Brakuje mi również korekty nastaw w trybie podtrzymania. W trybie podtrzymania piec nie robi zupełnie nic - czeka sobie spokojnie, aż spadnie temp. Następnie przejdzie w tryb praca, przy czym dorzucając nową dawkę paliwa zrzuca niedopalony groszek pozostały na palniku z trybu podtrzymania...

bigrw
24-12-2013, 15:00
witam....
ja mam tłoka
a ster mam RK-30 (dwystanowy) prosty w obsłudze....ma pewne mankamenty....ale jak na razie nie mogę aż tak bardzo na niego narzekać spalanie przy umiejetnym ustawianiu jest powiedziałbym lepiej niż zadawalające...skoro palę MIAŁEM najtańszym....
wszystko możliwe że rzeczywiście sam ster jest poprostu uszkodzony....
Pozdrawiam