PDA

Zobacz pełną wersję : defro smoła i woda w kominie



tytus13
31-01-2013, 16:27
Witam.
Mam niemały problem. Podczas palenia skrapla się dość duża ilość wody w kominie (ok 1 litra dziennie) oraz osadza się smoła (śmierdzi strasznie). Niewiem co z tym zrobić. Wszystko widać na zdjęciach (a jak by czegoś nie było widać to opisze).Piec - Defro Optima Komfort Plus. Temp. zasilania 60 st. Palę weglem. 166486 166488166491

tytus13
31-01-2013, 16:33
166494166495166496166497166499

280m
31-01-2013, 17:04
drogowcom sprzedaj do asfaltu dodadzą. :p
Wydaje mi się że albo masz bardzo niską tem. spalin albo węgiel wyjątkowo parszywy. Raz taki miałem dosłownie zaklejał piec.

timon120777
31-01-2013, 17:18
czy opał suchy czy mokry???
na jakich temperaturach kociołek pracuje??
masz możliwość zmierzenia temperatury spalin??

tytus13
31-01-2013, 17:21
Niewiem czy się na produkcje nie nastawić;) ew. jak by im zabrakło pod brakujace odcinki dróg to moga sie zglosić. Temp spalin na zdj. Węgiel mozliwe że slaby (Janina), ale akurat się kończy więc zobaczymy co bedzie po zmianie. Po 2 godzinach palenia nadal kapie. (ilosc wody na zdj).166524166525

Piotrek42
31-01-2013, 17:22
timon120777 kocioł pewnie duży... dom mały, albo dobrze ocieplony... no i efekt... na bank za niska temp spalin... podejrzewam że jak były te duże mrozy to i efektów tego nie było...

tytus13
31-01-2013, 17:23
Opal suchutki jak wiór. Temperatura na piecu 60 st., spalin 67st.

tytus13
31-01-2013, 17:27
Kocioł 20 kW. Dom ok 150 m2. budowany dosyc dziwnie (2 razy max i styropian miedzy nimi 5 cm) . Otynkowany. W domu nie jest ciepło - wolno sie temperatura podnosi i szybko spada (jak dla mnie). W mrozy również wylewałem wodę. - średnio litr dziennie.

timon120777
31-01-2013, 17:43
kocioł masz prawie 2 razy za duży a temperaturę spalin 2 razy za małą
stąd ta smoła
temperatura spalin powinna być powyżej 100stC przynajmniej żeby się nie lało z komina.
jak temperatura się woln podnosi i szybko spada to zmień nastawę na zaworze 4D żeby więcej ciepła na dom szło to i może wyższa trochę temp spalin będzie.
zerknę w schemat kotła to może wymyślę czy da się coś zatkać żeby te spaliny podnieść

timon120777
31-01-2013, 17:49
na szybko żeby podnieść temperaturę spalin możesz wykorzystać wełnę szklaną i wsadzić paski w każdy z kanałów poziomych po bokach, tak aby zmniejszyć ilość odebranego ciepła przez wymiennik. powinno to podnieść temperaturę spalin.

timon120777
31-01-2013, 17:59
coś takiego:

166549

sorki ale zdolności plastycznych to ja nie mam ale mam nadzieję że daje pogląd na to co można zrobić.
zmierz najpierw szerokość kanałów i jak będziesz zatykał to maksymalnie 1/3 szerokości reszta niech zostanie wolna.
możesz też spróbować zatykać pojedynczo, najpierw ten najniższy i potem kontrola spalin, potem kolejny aż do uzyskania poziomu około 100stC
powinno pomóc na tą uboczną produkcję.

Piotrek42
31-01-2013, 18:04
Kocioł 20 kW. Dom ok 150 m2. budowany dosyc dziwnie (2 razy max i styropian miedzy nimi 5 cm) . Otynkowany. W domu nie jest ciepło - wolno sie temperatura podnosi i szybko spada (jak dla mnie). W mrozy również wylewałem wodę. - średnio litr dziennie.

Wklej ustawienia kotła..

Piotrek42
31-01-2013, 18:06
timon120777 straci na sprawności ale może wyeliminować kondensat... nie głupi pomysł...

timon120777
31-01-2013, 18:09
bo o to tutaj chodzi żeby eliminować
a następny kocioł już kupi na wymiar żeby takich cudów nie było
mam też nadzieję ze nie będzie musiał komina remontować po takich potokach.
jeszcze jedna myśl mi do głowy wpadła.
zasuwać na dach i sprawdzić czy się z góry coś do komina nie leje, jakieś roztopy ze śniegu albo woda z deszczu.
w połączeniu z niską temperaturą spalin moze nasilać zjawisko.

tytus13
31-01-2013, 18:23
Cos mi też nie gra z tym zaworem 4D. Czy aby on jest dobrze podlaczony???Instalacja w układzie otwartym - ponoć ma też działać jak by mi pradu brakło ale nie sprawdzałem. Czy dobrze rozumiem ze mam obnizyć spawność kotla? 166551Możesz zaznaczyć to na przekroju? Oki juz jest rysunek

Piotrek42
31-01-2013, 18:25
bo o to tutaj chodzi żeby eliminować
a następny kocioł już kupi na wymiar żeby takich cudów nie było
mam też nadzieję ze nie będzie musiał komina remontować po takich potokach.
jeszcze jedna myśl mi do głowy wpadła.
zasuwać na dach i sprawdzić czy się z góry coś do komina nie leje, jakieś roztopy ze śniegu albo woda z deszczu.
w połączeniu z niską temperaturą spalin moze nasilać zjawisko.

Eee nie... ja mam 20 cm japę bez żadnego daszku i nic się nie leje... na bank kocioł na małych mocach ustawiony...

tytus13
31-01-2013, 18:28
To jaka moc tego kotła powinna być? Bo jest jeszcze szansa oddać teściowi. Dziś u mnie na dworze nie leje - a w kominie tak: (moze taki mikroklimat;)). Wylałem tego już z 10 litrów a i tak wiekszość poszła w podlogę.Na piecu zadana temp. 60 st.

Piotrek42
31-01-2013, 18:36
To jaka moc tego kotła powinna być? Bo jest jeszcze szansa oddać teściowi. Dziś u mnie na dworze nie leje - a w kominie tak: (moze taki mikroklimat;)). Wylałem tego już z 10 litrów a i tak wiekszość poszła w podlogę.Na piecu zadana temp. 60 st.

To oddaj i kup sobie 2x mniejszy!!!

kobra64
31-01-2013, 18:45
Tytus, w tej instalacji masz tylko grzejniki czy coś jeszcze?

tytus13
31-01-2013, 19:01
-Zbiornik 120 l,
-grzejniki parter: salon i jadalnia 2 x14 żeberek, kuchnia 12, korytarz 10, łazienka ręcznikowiec;
-grzejniki piętro: sypialnia 14, pokój 14, pokoik 10, garderoba 5, korytarz 10, łazienka ręcznikowiec i podłogówka.

kobra64
31-01-2013, 19:22
A podłogówka skąd zasilona? I jak możesz opisz rury rozchodzące się od zaworu

tytus13
31-01-2013, 19:28
166556 podłogowka zasilona z grzejnika, lazienka jest mala 2mx2m

timon120777
31-01-2013, 19:35
jak chcesz sprawdzić czy zawór prawidłowo podłączony to zrób mały test
najpierw w jedną stronę na maksa go przestaw i skontroluj które rury się grzeją a które są ciepłe
potem w drugą stronę ten sam manewr
w jednym przypadku powinieneś mieć maksymalnie gorące zasilanie i chłodny powrót a w drugim odwrotnie chłodne lub zimne zasilanie i gorący powrót.

jak chce Ci się czytać to zerknij sobie na mój poradnik - w tej części która dotyczy liczenia zapotrzebowania na ciepło.
spróbuj policzyć orientacyjnie ile potrzebujesz i będziesz wiedział jakiej mocy Ci trzeba:

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

potem jak masz taką możliwość kup inny mniejszy kocioł a bardziej dopasowanej do zapotrzebowania mocy.

dobrze rozumiesz że masz obniżyć sprawność
musisz podnieść temperaturę spalin powyżej poziomu kondensacji. to jest jedyna metoda przy tak przewymiarowanym kotle. spróbuj jeszcze zaworem pokręcić skoro twierdzisz że masz zimno. może jak dasz więcej ciepła na dom to i kociołek zacznie mocniej pracować i się temperatura dodatkowo podniesie.

licząc z przybliżonej mocy kaloryferów 103 żebra po 130W to masz 13,4KW
jakby wziął z tej ściany 3 warstwowej przelicznik 90W/m2 to wychodzi 13,5KW
a jak ocieplony od góry to jeszcze mniej.
kombinuj

zk140t
31-01-2013, 19:46
Niewiem czy się na produkcje nie nastawić;) ew. jak by im zabrakło pod brakujace odcinki dróg to moga sie zglosić. Temp spalin na zdj. Węgiel mozliwe że slaby (Janina), ale akurat się kończy więc zobaczymy co bedzie po zmianie. Po 2 godzinach palenia nadal kapie. (ilosc wody na zdj).166524166525

Patrząc na zdjęcie wyświetlacza wydaje mi się, że masz krytycznie nisko ustawiony nadmuch (1%).
Spróbuj zmienić ten parametr np. na 25% i obserwuj temperaturę spalin. Powinna wzrosnąć ponad 150 oC.

timon120777
31-01-2013, 20:06
to jest sterownik z PID pracujący z modulacją mocy wentylatora
przy nastawie 60st na kotle i chwilowej temperaturze 63stC to pewnie się odstawił i stąd tak niski nadmuch

kobra64
31-01-2013, 20:08
Zabij instalatora. Twój 4D ma być przed pompą, a jeszcze przed 4D odejście na CWU. Tak jak masz, to dzieli Ci część wody z zasilania na CWU , część na grzejniki a resztę wali z powrotem w powrót z instalacji i w kocioł ( może nawet zaburzać przepływ powrotu w stronę kotła). Na pionowej osi zaworu masz mieć zasilanie na grzejniki i powrót do kotła. Na poziomej zasilenie z kotła i powrót z grzejników. Przy ustawieniu zaworu na połowę zakresu regulacji ten dynks wewnątrz do rozdzielania strumieni wody ma być ustawiony pionowo ( pół wody z kotła w grzejniki, pół z powrotem do kotła, pół wody z powrotu z grzejników do kotła, pół z powrotem na grzejniki). A gdzie masz rurę wznośną do naczynia wyrównawczego?

tytus13
31-01-2013, 20:29
Naczynie wyrównawcze na strychu. Rura w pomieszczeniu obok (tak mi się wydaje, kupiłem ten dom i wiele rzeczy mnie zaskakuje, i z wieloma problemy). Tak dokładnie sterownik z PID - nadmuch 0 gdy jest 5 st wiecej niż temp zadana a tak jak się zmniejsza tem to zwieksza nadmuch i odwrotnie.

timon120777
31-01-2013, 20:35
kobra ma rację z tym zaworem
też mi się to dziwnie podłączone wydawało ale opisy za małe dla mnie a nie chciało mi się kopiować i powiększać.
CWU powinien być oddzielny obieg prosto z kotła i oddzielna pompa tak abyś miał do dyspozycji pełny zakres temperatury do zagrzania wody
w takim jak masz układzie to nawet nie spróbuję zgadnąć czy masz wodę ciepłą gorącą czy ledwie letnią
- fachowca wołać szybko, poprawić zawór uruchomić ponownie kocioł i zobaczyć co będzie. powinno być lepiej

pierwszy kanał możesz zatkać jak pisałem - nie zaszkodzi - komin wysuszy

kobra64
31-01-2013, 20:42
Timon, jak przekręci zawór max. w jedną stronę, to będzie miał całą wodę w CWU, jak w drugą to w powrocie. Ma zimno w chacie, bo nie jest w stanie skierować zaworem większej ilości wody w grzejniki. Moim zdaniem ma smołę w kominie, bo kocioł nie ma odbioru ciepła i odstawia się raz - dwa. To trzeba koniecznie przerobić. I rurę wznośną chyba też - wygląda, że ma ją za pompą.

tytus13
31-01-2013, 20:47
Jest chyba tak jak mówisz kobra64. Skręcenie zaworu w lewo -ciepło na CWU, w prawo na powrót, na wprost tak jak jest idzie na grzejniki, cwu, powrót. Rura do naczynia wyrównawczego chyba w pomieszczeniu obok

timon120777
31-01-2013, 20:48
pisałem o teście zanim się zaworowi przyjrzałem
oczywiście nie ma to sensu przy takim jego montażu
trzeba przerobić i ponownie odpalić
jednak przy takim przewymiarowaniu i tak podejrzewam niskie spaliny. wełnę zawsze może wyciągnąć z kanału

0degree
31-01-2013, 20:57
166556 podłogowka zasilona z grzejnika, lazienka jest mala 2mx2m
Co to za druciarz podłączył ten zawór?

tytus13
31-01-2013, 21:08
Nie wiem co o tym mam sądzić. Ręce mi trochę opadają. Jutro tel. i co? Jak nie wiedział jak to zamontować to teraz będzie wiedział co i jak. Inna ekipa zaś kasa.:(. czy ten zawór zmieni coś w temp. spalin? Nie będę człowieka pogrążał - szansa na poprawę musi być:). Zwiększyłem tem na piecu do 65 st. piec chodzi w zakresie 65-70 stopni - jakby trochę mniej tego było i nie kapie.Zmniejszyłem też bieg pompy na I.

tytus13
31-01-2013, 21:22
Niestety nowy wsad i znowu kapie:(

kobra64
31-01-2013, 21:31
Jest chyba tak jak mówisz kobra64. Skręcenie zaworu w lewo -ciepło na CWU, w prawo na powrót, na wprost tak jak jest idzie na grzejniki, cwu, powrót. Rura do naczynia wyrównawczego chyba w pomieszczeniu obok

A ta rura w pomieszczeniu obok to nie przelew z naczynia czasem? Niech ktoś Ci to przerobi jak ma być. Najpierw niech do króćca zasilania da np. trojak, w pionie odejście rury wznośnej, w poziomie woda do zasilania. Dalej odejście do CWU. Wyjdź z wodą poza obrys pieca i tam daj 4D, tak żeby od 4D do poziomu króćca powrotu w kotle było 80 - 120 cm. pionowej rury, jak trzeba kolanować do króćca powrotu to dopiero na jego poziomie ( z minimalnym spadkiem w stronę kotła). Podłączenie zaworu wg. Twojej ostatniej fotki będzie tak: tam, gdzie masz zbiornik CWU - zasilanie z pieca. Tam gdzie powrót do pieca - powrót z instalacji. Tam, gdzie masz piec - powrót do pieca. Tam gdzie wyjście na grzejniki - kawałek pionowej rury i to, co masz teraz nad kotłem - zawór różnicowy , pompa na obejściu i dalej do grzejników. Powrót z CWU poniżej zaworu 4D, możliwie nisko. najlepiej do tego, co Ci tam na poziomie króćca powrotu jakiś kawałek poziomej rury na pewno wyjdzie. Jak będzie za wysoko a zostawisz CWU na grawitacji,, może chcieć pompa CO na wyższych biegach CWU przez powrót zasilać. Robota prosta, ma hulać. Niestety, nie umiem tu rysować, ale na pewno ogarniesz.

tytus13
31-01-2013, 21:35
Cos takiego?166610

kobra64
31-01-2013, 22:31
166614

kobra64
31-01-2013, 22:32
Raczej takiego. Sorki za jakość, pisałem, że nie umiem rysować. na zasileniu bojlera dodaj sobie pompę. Przy obydwu pompach zawory zwrotne. Napisy czytelne?

tytus13
31-01-2013, 22:57
166617To prawie to samo nie uwzględniłem naczynia wzbiorczego. Jakieś dodatkowe zawory powinny być??? Bez pompy do bojlera?

kobra64
31-01-2013, 22:59
Przyjrzyj się dobrze, zobaczysz że zupełnie inaczej. Na rurze wznośnej ma nic nie być. Tylko do naczynia. Zobacz, gdzie u mnie jest pompa i zawór różnicowy, a gdzie u Ciebie. Przy pompach zawory zwrotne, żeby CO nie wyciągało ciepła z bojlera i na odwrót.

tytus13
31-01-2013, 23:17
Rzeczywiście. A przy takiej ilości zaworów pójdzie grawitacyjnie?

貧窮,貧窮
31-01-2013, 23:20
Mam znajomego w PL, ktory mial ten problem.
Zmien wegiel, on przerzucil sie na drzewo.

kobra64
31-01-2013, 23:22
Przez zwrotne - nie. Jak chcesz koniecznie grawitacyjnie, daj zwrotny tylko przy pompie CWU, powinno wystarczyć a CO Ci wtedy na grawitacji pójdzie ( o ile dotąd chodziło). CWU tylko z pompy w takim przypadku

kobra64
31-01-2013, 23:28
Z węglem z Janki nie powinieneś mieć takiego problemu, to jest słaby węgiel i trzeba go gnać, żeby zagrzał chatę. Myślę, że jak przerobisz instalację, problem powinien ustąpić.

timon120777
01-02-2013, 09:55
tytus
zakichanym obowiązkiem hydraulika jest poprawić co spitolił
zero sentymentów chłopie bo on wziął kasę a ty masz spieprzone w kotłowni na maksa
na zaworze są oznaczenia a w pudełku była zapewne instrukcja montażu.
gdyby zajrzał to by wiedział ale sądząc z tego jak wszystko podłączył to on pojęcia o niczym nie ma.
dzwoń do gośica i albo poprawia za swoje albo ty bierzesz drugiego a on płaci za to.
to jest twoje prawo reklamować a jego obowiązek poprawić
samo podniesienie zadanej nie zda się na nic
jak będzie prawidłowo zrobione i odbiór ciepła jak trzeba i którdy trzeba to i kocioł będzie inaczej pracował

sskiba
01-02-2013, 15:38
Kolego kobra ewidentnie spaprana instalacja !. Pompa musi byc za zaworem 4D jak piszą koledzy , pod tym zespołem pompowym powinno być odejscie na zawór 4D . Od zespołu pompowego ze zdjęć bezpośrednio do bojlera , gdzie bojler będzie się grawitacyjnie nagrzewał , a jak nastąpi zbyt duzy pobór wody i spadnie zbyt temperatura włączy się pompa . Musisz nabyć druga pompę do układu CO i umieścić ja za zaworem 4D . Przerobić ewidentnie .

kobra64
01-02-2013, 15:46
sskiba, ale to nie moja instalacja. Ja tylko koledze tytus próbuję poradzić jak ją mniej więcej uporządkować.

gersik
01-02-2013, 16:20
do tytus 13. Moim skromnym zdaniem oprócz tego że jest źle podłączony to kisisz kocioł. Kocioł jest o dużej mocy i zanim się dobrze rozbuja i spaliny złapią temperaturę to on się już wyłącza i przechodzi w podtrzymanie. Ten przekrój kotła defro na pierwszej stronie to jest twojego kotła? Jest to kocioł górnego spalania i tak w nim pal. Po wyglądzie twojego wymiennika wydaje mi się że źle w nim palisz i to jest twój zasadniczy problem. Jak zaczniesz palić od góry to kocioł będzie się dłużej nagrzewał i ciepłe spaliny z nad zasypu wygrzeją komin. Chyba że już palisz od góry to czemu tam jest taki syf.
przeczytaj;
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2420206.html

frank_gr
01-02-2013, 16:26
Podejrzewam ze nie przegrzewasz zbytnio kotla. Kupiles wegiel do zastosowan przemyslowych, o duzej zawartosci smoly i gazów tzw."węgiel gazowo-koksowy" - duża wydajność smoły i gazu - stosuje się go w koksownictwie i gazownictwie.
Nie nadaje sie do zastosowan domowych, poniewaz ze wzgledu na zawartosc smoly i gazow, ktore w skrajnych przypadku potrafia doprowadzic do wybuchu w kominie lub jego zablokowania.

Tylko to mi przychodzi do glowy...
Usunac smole mozesz poprzez wygenerowanie takiej temp spalan, i jak nie pomoze to lepiej rady zasiegnac u specjalisty.

Kiedys kupilem okazyjnie rosyjski wegiel ale w moich rodzicow 30 letnim piecu to tylko sie smazyla na weglu i kopcila okropnie ale wszysto sie w koncu wypalalo. Fakt, ze smrod to nawet przez cegly na strychu dal sie wyczuc.

kobra64
01-02-2013, 18:02
frank gr, toż on napisał, że Janką pali. Węglem płomiennym i w dodatku słabym.

frank_gr
01-02-2013, 18:36
frank gr, toż on napisał, że Janką pali. Węglem płomiennym i w dodatku słabym.

a zalozy sie ze to napewno ten? Jak to sprawdzi.

Nie upieram sie przy swojej teori, ale materialy takie jak wegiel , benzyna, czy olej napedowy to mozna potwirdzic tylko laboratoryjnie.

kobra64
01-02-2013, 19:34
frank gr, a kto by mu sprzedał wysokokaloryczny węgiel typu 33 czy 34 w cenie Janki? To jest nierealne.

timon120777
01-02-2013, 22:14
dajcie spokój opałowi
niech chłopak ogarnie ten bubel z zaworem i instalacją a potem się okaże co jego węgiel jest wart jak kocioł będzie miał lepsze warunki do pracy

sskiba
02-02-2013, 08:26
Tak jest , aż mózg się lasuje jak sie na to patrzy , pompa przed zaworem 4D ....

timon120777
02-02-2013, 12:47
pompa to mało
tam są pomieszane wszystkie "dziury" i niewiele z tego trafia tam gdzie powinno i jeszcze CWU za zaworem a właściwie to z zaworu.
Tytus zero sentymentów- gość ma poprawić i niech jeszcze komin wyczyści w ramach zadośćuczynienia i wymiennik- dobrze żeby się porządnie przy tym ubrudził- będzie miał lekcję od życia

tytus13
02-02-2013, 17:21
Od poniedziałku ruszam sprawę. Tylko czy on teraz będzie wiedział jak to zrobić - mam obawy. Może doczyta przez weekend. Skrapla się najgorzej przy rozpalaniu i podczas dodatkowego załadunku.

timon120777
02-02-2013, 18:00
jak nie będzie wiedział to w sieci jest milion schematów jak się podłącza zawór 4d z opisem jaka rura w jaką dziurę. już piszę łopatologicznie
zawsze moze do sklepu i poprosić na chwilę o instrukcję też od identycznego modelu i wtedy będzie wiedział co gdzie.
najpierw rozgałęzienie. oodzielny obieg na CWU i oddzielna pompa chyba że blisko kotła to może pociągnie na grawitacji, oddzielny na CO.do tego zawór a za zaworem pompa z bypassem.
na obu obiegach zawory zwrotne żeby wody nie wyciąagało z CO jak będzie CWU grzane.
osobiście uważam że dodatkowo CWU na mniejszej średnicy rur i z pompą o mniejszej wydajności i dodatkowo na niższym biegu niż dla obiegu CO
sterownik podejrzewam że obsługuje również pompę CO
jak nie, to wystarczy ci gniazdko i czasowy wyłącznik prądu. ustawisz sobie grzanie wody 2 lub 3 razy na dobę i po sprawie.
nie odpuszczaj

gersik
02-02-2013, 18:45
Czy ty czytasz posty? Jaki dodatkowy załadunek? Masz pompę na obiegu kotłowym i bardzo szybko robi ci się powrót ciepły kocioł się wyłącza i masz to co masz.

tytus13
04-02-2013, 11:21
Czy czytam posty - odpowiedź brzmi: tak czytam i mało tego staram się coś zrozumieć choć to nie moja profesja. Aby uniknąć błędów zapłaciłem panu który się tym zajmuje aby wykonał mi podłączenie pieca (bo ja się na tym nie znam). Jeżeli chodzi o dodatkowy załadunek to miałem na myśli dorzucenie węgla do pieca po ok 10 godzinach kiedy się kończy paliwo (moje słownictwo nie jest fachowe - bo jw. napisałem nie jest to moja profesja). Co do dalszej części bardzo możliwe ze tak jest. Pale od dołu.

tytus13
04-02-2013, 11:32
A tak z ciekawości czemu pompa za zaworem a nie przed?

gersik
04-02-2013, 12:11
Właśnie o to palenie od dołu mi chodziło. Musisz zmienić sposób palenia i komin się wygrzeje. Powinno skraplanie w kominie ustąpić.

tytus13
04-02-2013, 12:23
Ale co 10 godzin rozpalać na nowo?

gersik
04-02-2013, 12:45
Nie wiem czy co 10 czy 15 czy 8 Ale masz kocioł jaki masz ja ci go nie wybierałem. Pal od góry tylko najpierw wyczyść kocioł bo to co masz w wymienniku to ci się zapali. musisz też uważać na komin bo może się też zapalić ponieważ jest w nim dużo smoły. Poczytaj o górnym spalaniu i jak palić w twoim kotle.
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11469-defro-optima-komfort/

timon120777
04-02-2013, 14:00
za zaworem ponieważ chodzi o jego konstrukcję i przepływy
nie wiem czy będzie widac bo fotki w małej rozdzielczości
167558167559

280m
04-02-2013, 14:17
Jak dla mnie to koniecznie wyczyść komin. Kominy się czyści i nie powinno się tego lekceważyć.

tytus13
04-02-2013, 14:19
Odczytałem. Choć wcale mi to nie wyjaśniło czemu za a nie przed:). Przecież ile wody tłoczy tyle zasysa.

tytus13
04-02-2013, 14:20
Wiem ze się czyści. Komin użytkowany pierwszy sezon. Właśnie się zastanawiam jak to cholerstwo usunąć.

tytus13
04-02-2013, 14:24
Tylko z której strony:). jak tak popatrzeć

280m
04-02-2013, 14:25
Ja mam linkę, szczotka do kominów ogólnie dostępna i ciężarek wychodzę na komin i czyszczę.

280m
04-02-2013, 14:29
Od strony rewizji czyli za piecem jak komin nie jest za wysoki to na stalce też dasz rady to zrobić. Ja mam komin np. 11m wysoki to powiedzmy że te 6m od dołu dam rady wyczyścić. więc czyszczę z góry ze 3 razy na sezon.

gersik
04-02-2013, 15:37
Dla tytus 13
http://korporacjakominiarzy.pl/zasmolowane-kominy-wina-eksploatacji.html

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/1803-wypalanie-komina/

http://kominiarz.org.pl/3-1997/03.htm

tytus13
04-02-2013, 19:01
Wyjaśni mi ktoś czemu ten zawór ma być przed pompą? Od której strony to dotyczyło zaworu 4d.:) Nie sprecyzowałem przemysleń.

gersik
04-02-2013, 20:19
Tu masz schemat jak ma być podłączony zawór 4d
http://www.defro.pl/serwis/materialy/schemat-instalacji
I tak twoi mistrzowie niech to przerobią.

0degree
04-02-2013, 20:22
Wyjaśni mi ktoś czemu ten zawór ma być przed pompą? Od której strony to dotyczyło zaworu 4d.:) Nie sprecyzowałem przemysleń.
Pompa ma zasysać przez zawór 4d wodę z kotła w jednym skrajnym położeniu, lub wodę z powrotów grzejników w drugim skrajnym położeniu jednocześnie w tym drugim położeniu tworzy się obieg kotłowy który powinien działać grawitacyjnie. Aby jednak działał grawitacyjnie należy zachować odpowiednie przekroje samego zaworu, rur oraz odległość 4d od kotła, dla wprawionego instalatora to nie problem.

0degree
04-02-2013, 20:28
tak jak na schemacie który podesłał gersik, z tym że ja preferuje sobie wpięcie zaworu różnicowego (nr6) za zaworem 4d który omija cały zawór mieszający a nie tylko samą pompę za nim.

tytus13
04-02-2013, 20:39
O jaką odleglość chodzi (bo mój specjalista może nie wiedzieć tego)? Ale dlaczego nie można tłoczyć przez ten zawór?

0degree
04-02-2013, 21:02
O jaką odleglość chodzi (bo mój specjalista może nie wiedzieć tego)?
Możliwie jak najbliżej wyjścia z kotła, nigdy 4d nie niżej niż wyjście z kotła, unikać na obiegu kotłowym niepotrzebnych kolan, średnica zaworu min. 5/4" i taki najlepiej też obieg kotłowy.


Ale dlaczego nie można tłoczyć przez ten zawór?
Bo to obieg kotłowy ma możliwość pracy grawitacyjnej i na nim pompy się nie daje.
Obieg grzejnikowy musi być z pompą bo w nim na grawitacje nie ma szans (nawet w instalacjach grawitacyjnych przy niskich temperaturach nastawionych za 4d)

tytus13
04-02-2013, 21:03
http://www.youtube.com/watch?v=4fCc4yFqev8&feature=youtu.be tak wygląda skraplanie u mnie.

0degree
04-02-2013, 21:11
Może Ty masz kocioł kondensacyjny ze sprawnością 108% XD

tytus13
04-02-2013, 21:16
Gazowe mam w pomieszczeniu obok :) podobnie jest. tyle że kocioł zwykły dwufunkcyjny.

0degree
04-02-2013, 21:16
Na pewno nie ma gdzieś wycieku z instalacji wodnej do komina? Brałeś to pod uwagę?

kobra64
04-02-2013, 21:18
O jaką odleglość chodzi (bo mój specjalista może nie wiedzieć tego)? Ale dlaczego nie można tłoczyć przez ten zawór?

Najprościej jak się da Ci powiem - bo pompa ma przez prawidłowo zamontowany zawór pobierać wodę zarówno z kotła jak i z powrotu z instalacji, zmieszać ją w zaworze i wysłać część do instalacji a część ma wrócić do kotła. Gdybyś tłoczył, to przy pośrednich nastawach zaworu tłoczyłbyś zarówno w zasilanie instalacji jak i w powrót. Jednym słowem zasilałbyś instalację z dwóch stron.

0degree
04-02-2013, 21:19
Gazowe mam w pomieszczeniu obok :) podobnie jest. tyle że kocioł zwykły dwufunkcyjny.
Rozumiem że gazowy wpięty do tego samego komina tylko do innego kanału, a jaki jest wkład do gazowego?

tytus13
04-02-2013, 21:38
Dokładnie. Gazowy ma swój kanał a węglowy swój. W gazowym kamionka też. Co do możliwości wycieku z instalacji to brałem ale wykluczyłem bo lało by się cały czas a nie tylko jak palę.

tytus13
04-02-2013, 21:50
Najprościej jak się da Ci powiem - bo pompa ma przez prawidłowo zamontowany zawór pobierać wodę zarówno z kotła jak i z powrotu z instalacji, zmieszać ją w zaworze i wysłać część do instalacji a część ma wrócić do kotła. Gdybyś tłoczył, to przy pośrednich nastawach zaworu tłoczyłbyś zarówno w zasilanie instalacji jak i w powrót. Jednym słowem zasilałbyś instalację z dwóch stron.

No o coś takiego mi chodziło :). Rozumiem że to jest wada.

gersik
05-02-2013, 06:33
Drodzy koledzy instalacje należy przerobić na pewno, ale to nie wyeliminuje skraplanie się w kominie. Zawór 4d ma służyć do zabezpieczenia kotła i zmnieszenia temperatury na instalację C.O. Kocioł jast zabezpieczony bo w wymienniku jest sucho i nie leje się w kotle.
Komin jest za zimny. Jest albo za duży do tego kotła, albo nie ocieplony. Jaki masz przekrój komina? Jeśli komin jest za duży to zimne powietrze będzie spływać po ściankach wew. komina i będzie powstawał kondensat. Kolega tytus13 jest uparty i nic na to nie poradzimy. Nie docierają do niego żadne argumenty. Niech pali tak dalej a po pierwszym sezonie wyjdą mu kwiatki na ścianie kominowej i będzie okropny fetor w domu . Napisał że ma kamionkę w kominie a powinien być przewód kominowy ceramiczny, ona przecież nie nadaje się na komin bo nie idzie jej wygrzać. Ciekawe czy ma chociaż dobrze ją ustawioną kielichami do góry.
Napisze ci jeszcze raz "chłopie" zmień sposób palenia.

tytus13
05-02-2013, 07:18
Kanał jest raczej wąski 14x14. Wyskoki ok 11m z czego górne 2 m na zewnątrz, 2 metry na strychu nie ocieplonym. Sam komin tez nie jest ocieplony.

gersik
05-02-2013, 08:05
Ocieplić komin . A jak się już zdecydowałeś na przeróbkę kotłowni to przy tak przewymiarowanym kotle sensowne byłoby zamontowanie buforu, ale to jest koszt.

gersik
05-02-2013, 09:18
tytus spróbuj tak; nałóż do kotła węgla tak połowę najpierw grubszy a na wierzch drobniejszy na to daj karton i drobne drewno. Wyłącz dmuchawę. uchyl lekko dolne drzwiczki a załadowcze otwórz . Zapal te szczapy przez drzwiczki zaladowcze i jak się chwyci ogień to dołóż troszkę drzewa. Nie zamykaj drzwiczek. Jak drewno dobrze się rozpali to zamknij drzwiczka i włącz dmuchawę, tylko nie max . Myślę że na początek jakieś 50% może mniej. To najpierw. Następnie musisz jakoś ocieplić komin na strychu i ponad dachem. pomyśl też nad usunięciem tej smoły z komina. I trzecia praca która cie czeka to przerobienie kotłowni. Wyczyść wymiennik. Węgiel ma krótki ogień to smoła w kominie nie powinna się zapalić.
Aha i zatkaj szczelnie tę dziurę gdzie masz włożone wiadro (drzwiczka kominowe). Komin musi ciągnąć powietrze tylko przez kocioł.

tytus13
05-02-2013, 09:44
Oki spróbujemy górą ale to dopiero jutro.

kobra64
05-02-2013, 10:30
No o coś takiego mi chodziło :). Rozumiem że to jest wada.

To nie jest wada - to jest całkowity zonk.Jak pompa pcha wodę z kotła w zawór 4D, to rozwala ją po wszystkich pozostałych dziurach bez żadnego sensu. W jedną dziurę pcha a trzema wypycha. Nie ma możliwości pomieszać jej z wodą z powrotu z instalacji, a o to w zaworze 4D chodzi. Ma pobierać z dwóch dziur ( z kotła i z powrotu z instalacji) i mieszać. Im wyższa nastawa zaworu, tym więcej na instalacje daje gorącej wody z kotła i mniej chłodniejszej z powrotu z instalacji. Oczywiście poza położeniami skrajnymi, wtedy w max. nastawie zaworu tylko woda z kotła w instalację, a w min. nastawie zaworu woda z kotła z powrotem w kocioł ( grawitacyjnie) a w instalacji krąży stale ta sama woda, kocioł jest jakby odłączony. Oczywiście pomijam CWU, bo odejście do zasilania CWU ma być przed zaworem i na osobnej pompie, więc zawór nie ma wpływu na CWU. Już jaśniej nie potrafię. Pozdrawiam - Jacek

sskiba
05-02-2013, 20:26
Też podejrzewałem wyciek do komina , no ale nie , a może zadzwonić do agentów z archiwum x . Przepraszam kolego tytus , ale nie mogłem się powstrzymać .

tytus13
06-02-2013, 12:47
Też podejrzewałem wyciek do komina , no ale nie , a może zadzwonić do agentów z archiwum x . Przepraszam kolego tytus , ale nie mogłem się powstrzymać .

Nie ma za co. Poczucie humoru bardzo dobra sprawa (o wiele zdrowsza niż biadolenie i zamartwianie się):). Niewiem czy agenci by temu podołali (instalator na pewno należy do wrogiej agencji i użył wszystkich swoich sztuczek aby niewyjasnione pozostało niewyjaśnionym:)).

timon120777
06-02-2013, 12:57
nie daj się
to nie pokaz iluzji tylko Twoje życie i Twoje pieniądze.
ma poprawić i niech nie kombinuje.

tytus13
06-02-2013, 14:25
Właśnie boli troszeczkę po kasie to wszystko. Mam szczęście do ekip:) - podobnie spierniczone (schody, wylewka w garażu) a najlepszy ich tekst: niech sie pan nie przejmuje wszystko będzie dobrze. Z porządnych ekip udało mi się tylko z elektrykiem i chłopakami od łazienki:). Instalator tłumaczy że tak montuje i wszyscy są zadowoleni (tylko ja jakieś mam problemy). Sterowanie na ciepłą wodę tym załatwia (kurde jak mi się wydaje to nie do tego służy) - w lato jak będę chciał ciepłą wodę to sobie przestawię i będzie grzało tylko bojler.

timon120777
06-02-2013, 15:14
Tytus
on ma to poprawić

ZA DARMO

więcej powiem
dodatkowe materiały bo takie będa potrzebne powinien kupić za swoje, ewentualnie pompę do CWU możesz kupić.
a jak będzie oporny to rurka kolanko kranik przelotowy i go wężykiem :yes: po łbie:bash:

albo mu powiedz że dostanie fakturę do zapłacenia za poprawki .
zrobił źle zawór nie spełnia roli ty masz kłopot i z instalacją i z kotłem przez to
walcz o swoje

plesiu89
21-10-2017, 09:30
Witam.
Mam mały/wielki problem.

Mam kocioł Defro Komfort Eko 12kw.
Sterownik K1Pv4. Ustawienia ręczne.
Ogrzewane w tym momencie 90m2 z czego 80m2 podłogówki a 10m2 pokój z kaloryferem.
Piec często stoi w podtrzymaniu bo ugrzał się dom i temp zadana kotła to 68* a powrotu 62-63*. W domu mam około 22*

Palę w piecu dopiero 2 miesiące ekogroszkiem i zauważyłem na poddaszu (niewykończone i nieużywane), wychodzi mi czarna maź z komina, prawdopodobnie smoła/sadza.
Komin murowany, przekrój około 12x24cm, po bokach ma otwory wentylacyjne, wysokość około 8-8.5m.

Nie wiem co mam z tym zrobić bo jestem przerażony...

imrahil
21-10-2017, 11:31
to nowy dom? co Cię skłoniło do instalacji kotła węglowego?

kulibob
21-10-2017, 14:50
to nowy dom? co Cię skłoniło do instalacji kotła węglowego?

Nie filizuj bo czasu nie cofniesz ale sens twojego pytania rozumiem i rację masz:).

Podtrzymanie nie jest wielkim problemem. Problemem jest to że masz niską temperaturę spalin. Musisz się postarać utrzymywać dłuższe okresy ciągłej jazdy i nieco wyższą temperaturę spalin. Przy podłogówce nie powinno być problemu z długą jazdą. Koniecznie suchy węgiel. Jeśli to nie pomoże to możesz ocieplić czopuch kotła ścianę na której wychodzi maź oraz komin ponad dachem

plesiu89
22-10-2017, 08:14
imrahil - chciałem taki kocioł i taki mam

kulibob - Właśnie w tym problem, że mam wszystko wygrzane i różnica między temp zadaną kotła a powrotem to tylko 5-6* i piec długo stoi w podtrzymaniu... Na początek oblecieć komin ponad stropem wełną wraz z czopuchem?
Kocioł pracuje na ustawieniach ręcznych, może przełączyć go na PID, żeby była odpowiednia temp spalin?
Gdzieś wyczytałem, że wkład kominowy ze stali nierdzewnej żarowej rozwiązuje problem, czy to prawda ?

plesiu89
25-10-2017, 11:55
W piątek rano wpada do mnie kominiarz sprawdzić wszystko.

Doczytałem się w otchłani internetu, że przy kotłach wysokowydajnych ciąg kominowy musi być odpowiedni. Czy zatem mając komin 14x24 jest on za duży do kotła 12kw? Kominiarze mierzą ciąg kominowy?

Drugą rzecz jaką doczytałem to to, że nie powinno się murować klinkieru w kominach z wklęsłą fugą. Powinno być na lico, ponieważ woda po zimie niszczy zaprawę, czy to prawda?

kulibob
29-10-2017, 18:44
Co do komina ocieplaj w ostateczności narazie saraj się w ustawieniach to poprawiać preferując ciągłą jazdę i suchy opał mam zupełnie inny sterownik więc Ci nie pomogę. komin jest ok też mam cos koło tego a kocioł ma moc 10kW. Przez większość czasu stoi jak już termostaty go odpalą to jedzie z mocą 3-5kW tak pokazuje sterownik.

plesiu89
31-10-2017, 17:52
Teraz temperatury spadły i zaczął piec częściej chodzić. Popatrzę w ustawienia i spróbuje go jakoś przestawić.
Komin jest ciepły w odległości około 2,5m od czopucha. Piec czysty, suchy, czopuch też. Byłem dziś na dachu i wyczułem, że spaliny wychodzące z komina są stosunkowo ciepłe.

Zacząłem oglądać komin z bliska z lampką i zauważyłem, że co jakiś czas w kilku miejscach wycieka woda między fugą a cegłą. Czyżby to były dziury z powodu złego umurowania komina?

Kominiarz mi powiedział, że zimny komin, trzeba ocieplić i koniec. Nic nie sprawdzał, tylko wszedł i stwierdził, że się leje bo kondensuje się woda i nasiąka się fuga i smoła/sadza przechodzi z wodą przez nią.