PDA

Zobacz pełną wersję : kotlownia na paliwo stale do 25kW



marianikrzys
27-02-2013, 13:37
witam!
prosze o podanie dokładnego paragrafu rozporzadzenia badz punktu normy z jakich wynika, że: "Kotłownia z kotłem na paliwo stałe powinna mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Możliwe jest jednak wydzielenie kotłowni o wysokości 1,9 m w istniejącym budynku, jeśli zapewnimy w niej skuteczną wentylację."
ten zapis wysokościowy jest cytowany na wszystkich stronach internetowych jednak wg mnie to sie tyczy wysokości dla pomieszczen z kotlami gazowymi o czym mowa w par. 172 ust. 4 i 5 (rozp. war. tech.). uważam, że kotłownie należy potraktować jako pomieszczenie techniczne a wysokość takiego pomieszczenia winna być na poziomie 2m minimum o czym stanowi par.97 ust. 1 (rozp. war. tech.)

pozdrawiam s.

sSiwy12
27-02-2013, 15:51
Masz rację - reguluje to par. 136.2

marianikrzys
27-02-2013, 19:35
Masz rację - reguluje to par. 136.2

no... paragraf 136.2 przytacza tylko to co jest w normie PN-87/B-02411 a wiec nie ma regulacji odnosnie wysokosci, zgadza sie?

sSiwy12
28-02-2013, 09:23
§ 136.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w
wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.
Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.


Natomiast przywołana norma, w tym zakresie, w pkt.2.1.11. mówi, że wysokość ma umożliwiać czyszczenie kotła i może mieć wysokość kondygnacji na której jest kotłownia. Ale rozporządzenie jest nadrzędne, wobec czego, powinna obowiązywać wysokość pomieszczenia technicznego.

marianikrzys
28-02-2013, 20:42
slusznie! piekne dzieki teraz jestem pewien!

pozdrawiam :)