PDA

Zobacz pełną wersję : ogród na skarpie - jak zaprojektować



Strony : [1] 2

rafalg
18-07-2004, 15:21
Witam,
mamtaki oto problem. Mam pochyłą działkę, ok 800 m2, różnica między najwyższym i najniższym punktem ok. 4 m. Ponieważ jest mała i spadzista, chciałbym, aby ktoś zaprojektował mi kształ działki wokół domu, tj. spadki, schodki, gdzie ją podnieść, gdzie opuścić, etc. oraz dobrał odpowiednio roślinki. Cętnie bym zobaczył przed wykoanniem szkic ogrodu i uformowania działki.
Gdzie, do kogo powinienem się zwrócić i ile to może kosztować ?

Hanula
20-07-2004, 23:18
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłyby tarasy umocnione podkładami kolejowymi (ale nie wiem skąd je wziąć? legalnie), drożej byłoby umocnić tarasy kamiennymi murkami oporowymi, roslinnośc zależeć będzie przede wszystkim od gleby, wystawy (czy duże jest nasłonecznienie) oraz Twoich (Waszych) upodobań czy wolicie iglaste, czy liściaste, jakej barwy nie tolerujecie (mam znajomego, który nie trawi jaskrawego koloru kwiatów kwitnących krzewów np. forsycja odpada), no i podstawowa sprawa czy macie czas zajmować się roślinami tzn przystrzyc, usuwać przekwitnięte kwiatostany, plewić od czasu do czasu. Pięknie też wygląda strumyk, który spływa z góry po kamieniach, w dole można zrobić oczko wodne i zamontować pompkę pompującą wodę z powrotem do góry. (Ale też trzeba się liczyć z uzupełnianiem wody w obiegu, czyszczeniem filtra itd). Musiałabym widzieć plan działki z domem, żeby coś naszkicować ale tylko z grubsza, bo jestem zaangażowana w projekt zieleni na osiedlu mieszkaniowym (14 ha) i nie bardzo mam teraz czas. Pozdrawiam

myciek
25-07-2004, 21:52
Gdzie, do kogo powinienem się zwrócić i ile to może kosztować ?
Oczywiście do projektanta (architekt krajobrazu lub coś w tym rodzaju). Zawodowiec jest w stanie zapanować nad przestrzenią i pomóc dobrać rośliny. Poza tym zazwyczaj oferuje też wykonawstwo lub przynajmniej pomoc przy wykonaniu (wie skąd wziąć dobre sadzonki itp). Adresy do zdobycia w czasopismach o ogrodach i w pobliskich szkółkach.
Projekt szacowałbym na połowę ceny projektu domu.

Co do podkładów kolejowych, to warto pamiętać, że są nasączane szkodliwymi substancjami i zdecydowanie odradzałbym używanie ich w miejscach stałego przebywania ludzi (np. koło tarasu z grillem).

Forsycja
25-07-2004, 23:28
Architekt krajobrazu. Jeśli nie chcesz płacić dużo, niech zrobi chociaż projekt tarasów. Z roślinami sam zaszalejesz. Przy tak dużym spadku, jesli nie chcesz mieć licznych schodków, konieczne będą dobrze obliczone murki oporowe. Taka działka aż się prosi o strumień zakończony niedużym oczkiem wodnym, ale parowanie będzie spore, więc jak masz wodę płaconą za metr to się jeszcze zastanów ;-)
Z podkładów kolejowych zrezygnuj. Myciek dobrze pisze. Modne toto, ale nie za ciekawe. Są inne możliwości. Kamień, mur z czerwonej cegły z odzysku, beton, prefabrykaty, drewno. Można z jednego materiału, można z kombinowanego. Wszystko zależy od wymiarów działki, ile m masz od domu do końca tego spadku?
Forsycja pozdrawia
(i wita się oficjalnie pierwszy raz na forum - do tej pory ukryty czytacz ;-)

radom
28-07-2004, 08:33
Wystarczy trochę wyobraźni i sam możesz sprawić swój wymarzon y projekt ogrodu. Kamienne schodki, skalniaki, strumyki... rusz głową mistrzu i zabierz się do pracy!!!

myciek
28-07-2004, 20:04
I nie zapomnij o krasnalach i plastykowych kaczuszkach pijących wodę z oczka. A ponieważ działka jest pochyła to widzący to wszystko goście będą się pięknie turlać ze śmiechu na dół (wzdłuż potoku) ... ;-)

A tak poważnie, to o mojej (baczność!) Małżonce na pewno nie powiedziałbym, że nie ma wyobraźni a i gatunków roślin zna sporo. A jednak zagospodarowanie naszej sporej działki (1,5ha z prawie 10% spadkiem) powierzyliśmy zawodowcowi. Co nie znaczy, że bezkrytycznie przyjeliśmy jego koncepcję, ale rada kogoś, kto potrafi dobrać proporcje i rozmiary pewnych elementów są naprawdę cenne. Bo my do tej pory świetnie czuliśmy nasz stary ogródek 60m2 a ten nowy nas trochę przerósł. A kosztuje to wszystko zaledwie ułamek kosztów poniesionych przy realizacji.
Być może udałoby się obniżyć koszty prosząc jedynie o koncepcję ogrodu (bo architekt najchętniej zrobi szczegółowy projekt, dobierze rośliny a nawet to wszystko wykona). Może od dwóch architektów aby coś zaiskrzyło...
Powtarzam: nawet gdy się za to weźmie zawodowiec to i tak dla inwestora zostanie mnóstwo do przemyśleń i ... roboty.
Powodzenia!

rafalg
29-07-2004, 21:35
Radom - Masz racje. Najlepiej samemu wszystko zrobić. Tylko czasami brak możliwości: Tych związanych z umiejętnościami artystycznymi oraz tych związanych z czasem. Taki lajf.

Myciek - Ja mam inny problem - zbyt mały ogród. Cała moja działka ma zaledwie 800m2, w tym sporą część zajmuje dom. Sztuką w tym przypadku będzie taki dobór kształtu działki, roślin oraz elementów uzupełniających (patrz: Krasnal :D ), aby ogród(ek) nie był zawalony, aby można w nim czuć sie dobrze i móc odpoczywać. Nawalić jest łatwo, Gorzej ze smakiem ułożyć to w całość.

myciek
29-07-2004, 22:38
Rafalg - dlatego uważam, że warto się opierać na fachowcach (nie mylić z osobami z tytulem, firmą, wysoko trzymanym nosem itd).
Nasz poprzedni ogródek miał naprawdę 60m2 i był dobrym miejscem wypoczynku, bo przewidziano w nim różne strefy wypoczynku, rabaty i tło. Zaprojektował to zawodowiec - oczywiście po rozmowach z nami.

A jeśli chodzi o wstępne pytanie tego wątku ("ile mnie to będzie kosztować") to warto może architekta zieleni za każdym razem pytać "Ile będą mnie kosztować te murki?", "ile będzie kosztowało utwardzenie tej ścieżki?", "ile będzie kosztowało umocnienie skarpy balami?". Nie chcę generalizować, ale wielu przedstawicieli tego zawodu uwielbia realizować swoje wizje za cudze pieniądze...

Hanula
04-08-2004, 17:34
rafale dlatego wlasnie napisałam, że mogę jedynie z grubsza narysować po ocenie mapy zasadniczej z zaznaczonymi poziomicami, tak się składa, że rozumiem iz nie wszyscy na forum mają pieniądze na architekta krajobrazu, a ja forum rozumiem jako pomaganie sobie bezinteresownie. Dlatego proponowałam najtańsze i powszechnie wykorzystywane materiały. Umacniać skarpę można również okorowanymi metrówkami zaimregnowanego drewna. Wiadomo, że można skarpę zagospodarować murowanymi murkami najlepiej z gatunkowego granitu, i pocudować z roślinami, które za pięć lat będziesz musiał wycinać albo przesadzać, bo ktoś wziął pod uwagę jedynie efekt bieżący. Zakładanie ogrodu to nie budowa domu- dzisiaj stawiasz jutro stoi. Najczęściej dopiero po 20 latach można ocenić jakość założenia. No ale w Twoim przypadku myślę że wystarczy pięć - tutaj zastosowane rośliny - to głównie polecałabym krzewy płożące lub krzewy ze zwieszającymi się pędami. Odradzam natomiast wysokie drzewa. I pytanie czy na tym kawałku mają być również drzewa i krzewy owocowe?

rafalg
04-08-2004, 21:27
Hanula - Jestem wdzięczny za pomoc. Na początku byłem przekonany otrzymać wskazówki, do kogo się zwrócić z tym problem, ale przyznam się, że nie spodziewałem się takiego bezpośredniego odzewu z pomocą wskazówek i propozycji projektów. Jesteście super !

Wszystkie propozycje będę brał poważnie pod uwagę oraz dostarcze wszelkie dane (mapki, opisy, zdjęcia) abyście mogli się ze mną podzielić własnym doświadczeniem.

Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2). Chciałbym zobaczyć jak taki projekt wogóle wygąd.

myciek
04-08-2004, 21:54
Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2).
Posłałem na priva.

rafalg
04-08-2004, 21:56
Myciek - wielkie dzięki

Goniek
19-08-2004, 11:13
Umacniać skarpę można również okorowanymi metrówkami zaimregnowanego drewna. Wiadomo, że można skarpę zagospodarować murowanymi murkami najlepiej z gatunkowego granitu, i pocudować z roślinami

Hanulo, a co byś powiedziała o pomyśle nawiezienia ziemi i "wyrównianiu" nieco ogrodu?
Moja działka, na której buduje dom też nie jest duża 1100m2. Na niej dom 105m2 i garaż 45m2. Nie umiem okreslić różnicy terenu (w stopniach) ale robiąc fundament domu wyszło nam z jednej strony 0, z drugiej 2,20 :cry:
Teraz wymyśliłam, żeby zrobic tylko jeden stopień ziemny (z tarasu do ogrodu) a resztę .... równiutko obsiać trawą i posadzić coś ładnego.
ale może to nie najlepszy pomysł? :(

Goniek
19-08-2004, 11:17
Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2).
Posłałem na priva.


Czy ja również mogłabym prosić o zdjęcia tegoż ogrodu? (adres mailowy w stopce.. :oops: )

Hanula
20-08-2004, 20:33
[quote="Goniek robiąc fundament domu wyszło nam z jednej strony 0, z drugiej 2,20 :cry: :([/quote]
Musiałabyś ładnych kilka wywrotek ziemi nawieźć, chyba że nie masz nic przeciwko drenażowi kieszeni, poza tym myślę, że ciekawiej będzie mieć taki zróżnicowany powierzchniowo teren, swoją drogą - gorzej przy koszeniu. Tak więc trzeba rozważyć plusy i minusy.
Pozdrawiam
Hanula :)

renjul
17-03-2006, 14:15
Czy ktos ma taki odrog na kilku poziomach? Czy moglby sie podzielic doswiadczeniami jak wykonac go prawidlowo? Czy gliniaste podloze nie bedzie utrudniac sprawy? Przyszedl mi taki pomysl do glowy po przejrzeniu oststniego numeru "mojego pieknego ogrodu". Ponoc to idealny sposob na spadzista dzialke. Ja taka wlasnie mam - dluga 75 m i spadzista. Jak zejda sniegi chcemy ja wypoziomowac na ile sie da. Moze to jest pomysl, jak myslicie?

Mirek_Lewandowski
17-03-2006, 14:39
Najwięcej satysfakcji mam z ogrodów zrobionych na zboczach. To dla mnie zaleta, a nie minus działki. Można wspaniale wyeksponować różnicę poziomów, wszelakie murki, tarasy, ogrody skalne wyglądają naturalnie.
Kamień jest tam na miejscu, na płaskiej działce trzeba wielu przemyśleń, żeby nie wyglądał sztucznie. Doskonała możliwość zrobienia kilku oddzielnych wnętrz ogrodowych, częściowo odizolowanych, a połączonych schodami i np. strumykim spływającym do oczka wodnego w najniższej części ogrodu.
Przy wszystkich wykopkach należy pamiętać, że wierzchnia warstwa gleby jest cenna- i zawsze musi trafić na wierzch. Glina nie jest problemem- murki kwiatowe muszą być oparte na fundamencie i odwodnione, trzeba też przewidzieć spływ nadmiaru wody po ulewie - np. wyłożony kamieniami suchy potok.
I najpierw papier i ołówek- dobrze jest tak zbilansować ziemię, żeby nie dowozić i nie wywozić. Czyli trzeba zacząć od niwelatora, albo łaty z poziomicą.

HARY
17-03-2006, 20:26
Właśnie do takich murków można użyć gibonów (jak nie przekręciłam nazwy) - są to metalowe klatki wypełnione kamieniami. Widziałam, świetnie to wygląda. Na zewnątrz klatek ładne kamienie a w środku może być gruz.

renjul
17-03-2006, 20:40
Najwięcej satysfakcji mam z ogrodów zrobionych na zboczach. To dla mnie zaleta, a nie minus działki. Można wspaniale wyeksponować różnicę poziomów, wszelakie murki, tarasy, ogrody skalne wyglądają naturalnie.
Kamień jest tam na miejscu, na płaskiej działce trzeba wielu przemyśleń, żeby nie wyglądał sztucznie. Doskonała możliwość zrobienia kilku oddzielnych wnętrz ogrodowych, częściowo odizolowanych, a połączonych schodami i np. strumykim spływającym do oczka wodnego w najniższej części ogrodu.
Przy wszystkich wykopkach należy pamiętać, że wierzchnia warstwa gleby jest cenna- i zawsze musi trafić na wierzch. Glina nie jest problemem- murki kwiatowe muszą być oparte na fundamencie i odwodnione, trzeba też przewidzieć spływ nadmiaru wody po ulewie - np. wyłożony kamieniami suchy potok.
I najpierw papier i ołówek- dobrze jest tak zbilansować ziemię, żeby nie dowozić i nie wywozić. Czyli trzeba zacząć od niwelatora, albo łaty z poziomicą.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :D
Niestety jako całkowita amatroka niektórych sformułowań nie rozumiem :oops:
Co to znaczy niwelowac wiem i co poziomica tez, ale niwelator i lata z poziomica? Co to znaczy ze kazdy murek kwaitowy ma miec fandament. czy mam robic fundamenty pod kazdy uskok? czy moglbys mi polecic jakies publikacje albo strony www o takich ogrodach? Moja dzialka ma 75 metrow dlugosci i 25 m szerokosci. Gorna czesc jest w miare plaska i tam chcemy zeby stanal dom, czyli pierwszy taras mialby okolo 30 x 25 m. Pozostaje jeszcze 45 metrow. na ile tarasow dobrze byloby podzielic reszte? To jest stok zachodni, ladnie nasloneczniony, na koncu dzialki dodatkowe nachylenie w kierunku polnocnym. Nie umiem dokladnie okreslic roznicy poziomow, ale sadze ze najnizszy koniec dzialki moze byc okolo 8 metrow ponizej poziomu najwyzszego.
Bede bardzo wdzieczna za kazda rade :)

Mirek_Lewandowski
17-03-2006, 21:11
Na temat murków kwiatowych coś w Muratorze było. Nie widząc działki., okolicy, domu nie dam Ci gotowej recepty. Czytaj, czytaj...itd. Chcąc robić tarasy trzeba teren zniwelować, zrobić mapkę, warto nanieść poziomice (a nawet trzeba), zwłaszcza, że nachylenie w dwie strony. Trzeba rozważyć jakie widoki są z ogrodu, co należałoby zasłonić, na jaki widok otworzyć ogród. Niestety, ale żadnej konkretnej rady na odległość nikt chyba Ci nie udzieli.

renjul
18-03-2006, 12:22
Na temat murków kwiatowych coś w Muratorze było. Nie widząc działki., okolicy, domu nie dam Ci gotowej recepty. Czytaj, czytaj...itd. Chcąc robić tarasy trzeba teren zniwelować, zrobić mapkę, warto nanieść poziomice (a nawet trzeba), zwłaszcza, że nachylenie w dwie strony. Trzeba rozważyć jakie widoki są z ogrodu, co należałoby zasłonić, na jaki widok otworzyć ogród. Niestety, ale żadnej konkretnej rady na odległość nikt chyba Ci nie udzieli.

dzieki za te niekonkretne :wink:

zygmor
20-03-2006, 10:04
Chyba trzeba pomyśleć najpierw o jakiś schodach z góry na dół i z powrotem, bo jak to zbocze rozkopiesz, a przyjdzie deszcz to będziesz mogła poeksperymentować jak MAŁYSZ i to bez nart.
A teraz do rzeczy.
Tarasy na pochyłej działce to naprawdę fajna sprawa, przede wszystkim zyskujesz na powierzchni do obsadzenia, będzie jej więcej i jak pisał Mirek_Lewandowski, zyskujesz na lepszej ekspozycji roślin. Tu musisz wszystko dobrze przemyśleć. Po pierwsze musisz się zastanowić czy ten ogród będzie do olądania z bliska, czy z daleka i pod tym kąltemmusisz go stworzyć i zaplanować. Jedne rośliny nie mogą zasłaniać drugich itd.
można pomyśleć o takim skomponowaniu wszystkiego, aby osiągnąć super efekt patrząc główne z jednego tylko miejsca, np. z tarasu itd.
Ja ostatnio skłaniam się bardziej ku krzewom ozdobnym i często spotykam informacje o ogrodach jedno, lub dwu gatunkowych, zróżnicowanych tylko różnymi formami w ramach tych gatunków. Mogą ty wchodzić w grę magmnolie, kaliny, derenie, rózanecznki(ale one na glinie nie urosną) itp

Pozdrówka

landscaper
20-03-2006, 12:28
Myślę zygmor fajnie napisał. Dodam tylko, że musisz wiedzieć jakiej wielkości do stanie na działce. Wielkość domu jest także jednym z wyznaczników wybory wielkości rośli. Należy umieć zachować proporcję pomiedzy wszystkimi elementami. Murki rób raczej niższe 05-07m. Nie wpędzi cię to w bardzo duże koszty( murki suche). I troche nie rozumię robienia na pogórzu (zakładam, że tam mieszkasz) oczek wodnych, ze względu na komary.
A koszt też nie mały. Sprawdź jak jest z wodą na stoku - wioslą. Przy glinie i nachyleniu stoku bywa to problemem. Wskazywać na to może pojawianie sie spraw sądowych gdy sąsied 'leje' wodę z rynien do piwnicy sąsiada. Zygmor ma rację co do unikania pstrokacizny w ogrodzie. Im starszy jestem tym coraz częściej przychylam sie do bardzo stonowanych ogrodów zeby nie powiedzieć monokulnur. Ogląda się u nas dużo filmów amerykańskich, czy ktoś zwrócił uwagę na prostotę estetyczną i użytkową tamtych ogrodów?
Naprawdę łatwiej jest utzrymać w ryzach kilka gatunków roślin.

renjul
20-03-2006, 13:07
Myślę zygmor fajnie napisał. Dodam tylko, że musisz wiedzieć jakiej wielkości do stanie na działce. Wielkość domu jest także jednym z wyznaczników wybory wielkości rośli. Należy umieć zachować proporcję pomiedzy wszystkimi elementami. Murki rób raczej niższe 05-07m. Nie wpędzi cię to w bardzo duże koszty( murki suche). I troche nie rozumię robienia na pogórzu (zakładam, że tam mieszkasz) oczek wodnych, ze względu na komary.
A koszt też nie mały. Sprawdź jak jest z wodą na stoku - wioslą. Przy glinie i nachyleniu stoku bywa to problemem. Wskazywać na to może pojawianie sie spraw sądowych gdy sąsied 'leje' wodę z rynien do piwnicy sąsiada. Zygmor ma rację co do unikania pstrokacizny w ogrodzie. Im starszy jestem tym coraz częściej przychylam sie do bardzo stonowanych ogrodów zeby nie powiedzieć monokulnur. Ogląda się u nas dużo filmów amerykańskich, czy ktoś zwrócił uwagę na prostotę estetyczną i użytkową tamtych ogrodów?
Naprawdę łatwiej jest utzrymać w ryzach kilka gatunków roślin.

Myslalam zeby te wode z rynien i wogole z dzialki (po deszczu woda nie splywa tylko siedzi dlugo miedzy bruzdami ziemii) uformowac w strumyk zakonczony oczkiem wodnym. Co do komarow, maz ma podobne obawy :-? Co to sa murki suche?

landscaper
20-03-2006, 13:28
Murki such - bez zaprawy i typowego fundamentu, Przy wyższych należy je murować. A co do wody to głównie miałem na myśli tą której nie widzisz. Płynie ona pod powierzchnią ziemi w dół stoku, i czasami pojawia się jako źródło w piwnicy. Wszędzie na pogórzu występuje te problem. Wodę którą widzisz można łatwo złapać i twój pomysł nie jest zły choć ja osobiście nie przepadam za komarami. Oczywiście można z tym walczyć ale wymaga to dużego zachodu. Wystarczy że wodę z rynien spuścisz w dół 'strumyczkami' i dasz jej się swobodnie rozlać lub złapiesz do podziemnego zbiornika (idealna sprawa na okres suszy).

renjul
20-03-2006, 13:33
Murki such - bez zaprawy i typowego fundamentu, Przy wyższych należy je murować. A co do wody to głównie miałem na myśli tą której nie widzisz. Płynie ona pod powierzchnią ziemi w dół stoku, i czasami pojawia się jako źródło w piwnicy. Wszędzie na pogórzu występuje te problem. Wodę którą widzisz można łatwo złapać i twój pomysł nie jest zły choć ja osobiście nie przepadam za komarami. Oczywiście można z tym walczyć ale wymaga to dużego zachodu. Wystarczy że wodę z rynien spuścisz w dół 'strumyczkami' i dasz jej się swobodnie rozlać lub złapiesz do podziemnego zbiornika (idealna sprawa na okres suszy).
Suszy to w moim rejonie nie bylo conajmniej od 15 lat :wink: dzialka ma 75 metrow, wiec gdyby oczko bylo na koncu dzialki, jakies 50 m od domu to moze komary by tam siedzialy, a nie kolo domu (taka mam nadzieje) A co do wody w piwnicy, to zastanawiam sie czy te piwnice wogile robic... Czyli z czego moglby byc taki murek - z kamieni na przyklad?

landscaper
20-03-2006, 13:58
Z kamienia oczywiście. Choć właściwie jestem fanem podkładów kolejowych. Coraz trudniej o ten tani materiał. Niestety. A co do suszy. Ja swój dom mam na glinie ciężkiej. Oczywiście że trawa prędzej przeżyje u mnie niż w rejonie z glebą piaszczystą, ale to nie oznacza że rośliny nie cierpią z braku wody, gdy potrafi nie padać przez miesiąc. Co do komarów to powiam że u mnie w promieniu 300 m nie ma żadnej wody stojącej. Jedynie sąsiad ma oczko wodne - ok 80m. Może to nie jest plaga ale jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony to musi się smarować jakimi środkami przeciw komarom. Myślę że to nie sprawa odległości w tym przypadku a jedynie ile płycizn z ciepłą wodą dostarczysz tym wiłym zwierzętom, żeby mogły sie swobodnie rozmnażać.

Mirek_Lewandowski
20-03-2006, 14:17
Komary jak będzie rok sprzyjający to będą nawet jak w promieniu kilometra nie będzie zbiornika wodnego. Z dwóch powodów 1. stworzonko ma skrzydełka i potrafi skutecznie się nimi posługiwać, a w dotatku wiatr przenosi, i 2. wylęgną się w starej oponie lub innym choboku ciśniętym u chłopa za stodołą :D , lub w kałuży.
A do oczka wystarczy wpuścić parę karasi..........

landscaper
20-03-2006, 14:46
Karaś OK jeśli dopłynie do każdego miejsca. A z tą lotnością to prawda bo z wietrem moze sie zapodziać komar nawet w Bieszczadach na połoninie (własna obserwacja)choć ogólnie ich tam nie ma. O komarach nardziej myśle jak o statystyce - dużo tzn tyle że nie można wytrzymać. W moim sąsiedztwie nigdy nie bło 'dużo' komarów aż do pamiętnego oczka sąsiada. Zrasztą każdy lubi co innego.

renjul
20-03-2006, 15:38
Karaś OK jeśli dopłynie do każdego miejsca. A z tą lotnością to prawda bo z wietrem moze sie zapodziać komar nawet w Bieszczadach na połoninie (własna obserwacja)choć ogólnie ich tam nie ma. O komarach nardziej myśle jak o statystyce - dużo tzn tyle że nie można wytrzymać. W moim sąsiedztwie nigdy nie bło 'dużo' komarów aż do pamiętnego oczka sąsiada. Zrasztą każdy lubi co innego.

no komarow to chyba malo kto :wink:

Agacka
22-03-2006, 12:14
http://www.ogrody.pl/zdjecia3/DSC00043.JPG

ot taki mały stoczek...dla pocieszenia oczu...

renjul
22-03-2006, 12:34
[quote="Agacka
ot taki mały stoczek...dla pocieszenia oczu...[/quote]
malenki, ale sliczny :)
Czytalam twoj dziennik i idzialam ze tez masz dzialke na zboczu. To twoj jedyny tarasik?
A domek sliczny, tak swoja droga :D

Agacka
22-03-2006, 12:46
moja cała działka to jeden wielki taras....wszędzie spadki terenu...wieksze i mniejsze , a jak zejdą śniegi to muszę coś z tym wszystkim zrobić! może i ztarasować, ale koniecznie zazielenić!

renjul
22-03-2006, 12:53
moja cała działka to jeden wielki taras....wszędzie spadki terenu...wieksze i mniejsze , a jak zejdą śniegi to muszę coś z tym wszystkim zrobić! może i ztarasować, ale koniecznie zazielenić!

W takim razie bede sledzic twoje poczynania, bo mnie tez to czeka w przyszlosci.

Agacka
22-03-2006, 13:04
proszę w takim układzie o rady, pomysły i wspieranie mnie... :lol:

Piotrek1
22-03-2006, 13:14
Ja też mam mały tarasik-skarpe, jak widać na zdjęciu w niku. I chetnie zapoznam sie z ciekawymi radami, przykładami i inspiracjami :wink:

renjul
22-03-2006, 13:44
proszę w takim układzie o rady, pomysły i wspieranie mnie... :lol:
Oczywiscie :D
Na razie to wiem tyle, ze chcialbym cztery tarasy polaczone schodkami wylozonymi kamieniami z wykopow moze ;) tarasy, jak napisal Marek Lewandowski mialyby odrebne funkcje, a wiec - na pierwszym dom z tarsem lub placykiem pod stol i krzesla ogrodowe. Moze jakis mini ogrodek z ziolami zeby w bylo blisko z kuchni wybiec po pietruszke. Na drugim piaskownica, hustawka - taka zebym ja tez sie mogla pohustac :lol: i miejsce na dmuchany basenik dla najmlodszego. Chyba ze jak zdaze ten taras zrobic to juz bedzie na te rozrywki za stary ;)
Na kolejnym zaplecze do grilowania, moze altanka jakas na wypadek deszczu? A na ostatnim, najbardziej sopadzistym marza mi sie jakies drzewka owocowe, a na pewno malinki. tam zrobie tylko schodki i nie bede rownac, bo to by raczej niewykonalne bylo. Na razie jest tam gorka na ekstremalne zjazdy na slizgach ;)
To tyle moich dotychczasowych przemyslen. jak wreszcie przyjdzie wiosna to sprobuje dokladniej ocenic jakie te spadki sa w rzeczywistosci. jak duze to klaniaja sie murki oporowe, a to juz chyba dosc kosztowne jest :-?

zygmor
24-03-2006, 16:47
Pamiętaj, że gośce to oporna masa i nie będą chcieli chodzić gdześ po tych tarasach, żeby zjeść kiełbaskę, lub wypić piwko. Oni usiądą przy stoliku najbliżej domu i będą chcieli być obsługiwani.
Może tak jak ty sobie wymyśliłeś będze raz dadzą się zaprosić gdzieś wgłąb twojej działki i to po schodach. Jak będą niewygodne z kamien, to po deszczu mogą być śliskie.
Podobnie mam u mnie więjkszość gości, choć ogród jest przestrionny i nie ma tu schodów, nie chce go podziwiać z bliska. Wszyscy przyjdą usiądą na tarasie i stąd by chceli podziwiać ten ogród. Skomponuj go tak, żeby z jednego miejsca był ciekawy dla ogląjącego.
Nie licz na to, że będziesz prowadzał gości po ogrodzie, bo oni rzadko tego chcą...

Pozdro

renjul
24-03-2006, 18:22
Pamiętaj, że gośce to oporna masa i nie będą chcieli chodzić gdześ po tych tarasach, żeby zjeść kiełbaskę, lub wypić piwko. Oni usiądą przy stoliku najbliżej domu i będą chcieli być obsługiwani.
Może tak jak ty sobie wymyśliłeś będze raz dadzą się zaprosić gdzieś wgłąb twojej działki i to po schodach. Jak będą niewygodne z kamien, to po deszczu mogą być śliskie.
Podobnie mam u mnie więjkszość gości, choć ogród jest przestrionny i nie ma tu schodów, nie chce go podziwiać z bliska. Wszyscy przyjdą usiądą na tarasie i stąd by chceli podziwiać ten ogród. Skomponuj go tak, żeby z jednego miejsca był ciekawy dla ogląjącego.
Nie licz na to, że będziesz prowadzał gości po ogrodzie, bo oni rzadko tego chcą...

Pozdro
sluszna uwaga :-?

Mirek_Lewandowski
24-03-2006, 19:09
Goście to ostatecznie do zastawionego stołu za zapachem pójdą..
Ale w kwestii praktycznej- noszenie garów i zagrychy na koniec ogrodu może być kłopotliwe. No i taras powinien być jednak przedłużeniem domu, dodatkowym pokojem na świeżym powietrzu. Natomiast grill należy odsunąć ze względów praktycznych- żeby dym do chałupy nie leciał.

zygmor
26-03-2006, 14:35
renjul,
To dla Ciebie na zachętę przy zakładaniu Twoich tarasów.
http://foto.onet.pl/upload/5/41/_588964_n.jpg
http://foto.onet.pl/upload/8/40/_588965_n.jpg
http://foto.onet.pl/upload/49/30/_588967_n.jpg

Pozdro

renjul
26-03-2006, 15:35
renjul,
To dla Ciebie na zachętę przy zakładaniu Twoich tarasów.
Pozdro

dzieki :)
Co to za rosliny?

zygmor
26-03-2006, 15:47
Azalie miniaturowe, a co nie widać.
Niestety mój skaner nie jest najwyższych lotów i dlatego wyszło co wyszło.
Zdjęcia robiłem w Helsinborgu w ogrodach królowej Szwecji.
Pozdro

renjul
26-03-2006, 16:04
Azalie miniaturowe, a co nie widać.
Niestety mój skaner nie jest najwyższych lotów i dlatego wyszło co wyszło.
Zdjęcia robiłem w Helsinborgu w ogrodach królowej Szwecji.
Pozdro
Jak sie jest znawca to wszystko widac :wink:
A ja myslalam ze to twoje tarasy :P

zygmor
26-03-2006, 16:26
renjul,
Niestety u mnie prawie lotnisko, jak tu zrobić takie skłony.
Masz pod (zygmorem) mój ogródek, niestety taki prosty i w lesie.
Zajrzyj pod odnnośnik.

Pozdro

zygmor
26-03-2006, 16:29
renjul,
Wczoraj byłem w ogródku i co odśnirżaliśmy wjazd, bo samochód się przy wjeździe w śniegu zakopał.
To jedyne symptomy WIOSNY
http://foto.onet.pl/upload/30/4/_588800_n.jpg
http://foto.onet.pl/upload/45/23/_588801_n.jpg
http://foto.onet.pl/upload/12/66/_588802_n.jpg

Pozdro

renjul
26-03-2006, 16:31
renjul,
Niestety u mnie prawie lotnisko, jak tu zrobić takie skłony.
Masz pod zygmorem mój ogródek, niestety taki prosty i w lesie.

Pozdro
Ogladalam - bardzo ladny 8)
Dlaczego niestety. Chyba wiekszosc osob woli wlasnie takie. Przyanajmniej nie trzeba sie glowic skad dokad przesypac ziemie i jak usytulowac dom na stromej dzialce.

renjul
26-03-2006, 16:37
renjul,
Wczoraj byłem w ogródku i co odśnirżaliśmy wjazd, bo samochód się przy wjeździe w śniegu zakopał.
To jedyne symptomy WIOSNY
Pozdro
Bardzo ładne te symptomy :) Też bym chciała takie znaleźć

zygmor
26-03-2006, 16:38
rejnul,
W tym roku będzie tu budowa i pewnie się przeciągnie i ja sobie tego nie potrafię wyobrazić.
Ten domek, będziemy przeuwać na nowe miejsce, a tam gdzie stał będzie rozgardiasz. zaglądaj do mojego dzienniczka to będziesz na bierząco.

Pozdro

Anna K.
09-05-2006, 09:56
Planuję zrobić u siebie taką małą skarpę wys.ok 70cm przy granicy działki z sąsiadami. z roślinami poduszkowymi, płożącymi. Myślałam o roślinach skalnych, ale teraz zobaczyłam, że częściowo jest to teren w cieniu (wysoki budynek mieszkalny sąsiadów i ich świerki, a z mojeje strony rosną 3 drzewa wiśni - na razie ich nie planuję wyciąć)- tylko kilka metrów ma duże nasłonecznienie. Tam w tej chwili jest podwyższenie z pali dębowych ale muszę je wyrzucić , bo spróchniały. Wcześniej sadziłam tam rośliny jednoroczne, ale dużo pracy przy tym, a teraz jest już tam zbyt ciemno i niezbyt ładnie kwitną. Jakie rośliny płożące mogłabym posadzić w cieniu? Najlepiej kwitnące? Czy macierzanka i żagwin lubieją cień?

A może ktoś ma jakieś zdjęcia?

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
Chyba że ktoś ma jakis inny pomysł, co z tym zrobić?

figaro1
09-05-2006, 20:50
Ani macierzanka ani żagwin nie lubią cienia. Cieniolubnych roślin płożących jest mnóstwo - kopytnik, barwinek ( kwitnie w kolorach niebieskim, fioletowym, białym) , bluszcz. runianka japońska ( biało kwitnie), w dodatku wszystkie są zimozielone. Cudowne są funkie, choć się nie płożą, ale na takiej niewysokiej skarpie wyglądałyby fantastycznie, tyle tylko, że od mrozów do maja ani śladu po nich nie zostaje. Kwitną na biało albo lila. Podobnie paprocie ogrodowe, choć oczywiście nie kwitną.W cieniu urośnie też bodziszek - taki niski, rozrastający się przez rozłogi, kwitnący na różowo. Dąbrówka, - zielone i brązowe odmiany, właśnie zaraz będzie kwitnąć na niebiesko. Konwalia oczywiście nadaje się do cienia.
Możesz też posadzić hortensję pnącą - może płożyć się po ziemi, rośnie wtedy trochę wolniej, ma białe płaskie kwiaty od sierpnia.
Ja bym obsadziła wszystkim po trochu, jeśli skarpa jest długa. Ja mam wszystkie ww. cieniolubne, rosną świetnie.

foska
17-07-2006, 07:49
Witam wszystkich,
Proszę Was wszystkich o pomoc w temacie przekształcenia skarpy na skromny ale przyjazny ogródek. Jestem nowicjuszką w tym temacie, wioęc jest to dla mnie duże wyzwanie.
O tyle temat jest dla mnie skomplikowany, że podłoże jest gliniasto- łupkowe, Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi, koncepcje ,linki, aranżacje, itp.

roman2
17-07-2006, 21:20
znalazłem małą podpowiedź:
http://www.kurier.lublin.pl/index.php?name=News&file=article&sid=11785&theme=Printer

foska
18-07-2006, 08:29
Dzięki dzięki, pomysł ciekawy.
Czy sama siatka umocowana na zboczu zabezpieczy przed osuwaniem ? czy muszę urzyźnić ziemię? jak to zrobić na stromiźnie? same pytania.....

hanka55
18-07-2006, 10:36
Jeśłi ogródek jest duży, to możesz zostawić jego część naturalnie ukształtowaną, tj. zachować spadki, a w częściach użytkowych - np. pergola, miejsce wypoczynku, zniwelować / wyrównać teren i zrobić tarasy.
Masz wspaniały teren, który z pewnościa przy małej ingerencji , zachowa swe niepowtarzalne piękno i będzie się zasadniczo różnił od klasycznych, wyrównanych pod linijkę, ogródków.
I aż Ci zazdroszczę możliwości...

http://images1.fotosik.pl/77/69473d9977550480.jpg

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72689

I siatka, jeśli jest mocne nachylenie terenu i korzenie posadzonych roślin będą stabilizowały grunt. Glina jest dobrą bazą do uprawy, bo ma dużą pojemnośc wodną, ale przy wysychaniu gwałtownie zmniejsza pojemność , kurczy się, a potem wyciąga wodę skąd się da ( z korzeni także) , więc wymaga rozluźnienia - torfem, piaskiem , kompostem.
Po przekopaniu i wymieszaniu będziesz miała świetne podłoże.:D

hanka55
18-07-2006, 11:38
Górki, pagórki i spadki....

http://www.ogrody-projektowanie.pl/ogrody_realizacje/ogrod_w_miescie_d/ogrod_pozniej_4.jpg

http://www.ogrody-projektowanie.pl/ogrody_realizacje/ogrod_w_miescie_d/ogrody_3.jpg

http://www.ogrody-projektowanie.pl/ogrody_realizacje/ogrod_w_miescie_d/ogrody_8.jpg

http://www.ogrody-projektowanie.pl/ogrody_realizacje/ogrod_w_miescie_d/realizacje_ogrodow_1.jpg
czyli...podpowiedzi z http://www.ogrody-projektowanie.pl/realizacje_ogrody.html

"Przygotowanie gleby
Do zalozenia trawnika nalezy przytepic po zakonczeniu prac budowlanych i instalacyjnych.
Pierwsza czynnoscia jest staranne uprzatniecie terenu z usunieciem pozostawionych po robotach budowlanych resztek materialów ew. warstwy podglebia, wyniesionej na wierzch przy kopaniu
fundamentów. Wazne jest równiez, zgodnie z projektowana niweleta wymodelowanie terenu. Formujac uksztaltowanie terenu (skarpy) nalezy uwzglednic mozliwosc uzycia sprzetu mechanicznego do róznych robót, np. dla kosiarek spadek nie powinien przekraczac 20 - 35°. Jezeli przy robotach ziemnych przewidziane jest duze przemieszczenie gleby, nalezy uprzednio zdjac wierzchnia warstwe urodzajnej i zabezpieczyc a nastepnie rozsypac ja ponownie mozliwie równomiernie po zakonczeniu prac niwelacyjnych. Przed przystapieniem do zalozenia trawnika konieczne jest okreslenie grubosci warstwy urodzajnej oraz podglebia jak równiez fizycznych wlasciwosci gleby miedzy innymi wilgotnosc, zwiezlosc itp.(....)
kapitalny artykuł - poczytaj tu : http://www.glogow.pl/doc_files/poz.pdf.

foska
18-07-2006, 12:22
Dziękuję Haniu za dodanie otuchy, może jakoś to "ogarnę", chociaż naprawdę osłabia mnie ten sypiący się łupek... Mam na tą chwilę zrobione tarasy: jeden o szerokości ścieżki , na wysykości połowy (przyszłego) parteru domu, drugi taras szer ok. 2 m na wysokości pierwszej płyty, a trzecia - wierzchołek działki w kształcie kwardatu , który nadaje sie na obserwatorium astronomiczne :) ...
Postaram się umieścić tu kilka zdjęć, bo opisać ciężko....w każdym razie stromo.
Dożo już wyczytałam na forum o roślinach , jakie nadają się na taki teren.
Jeśli macie zdjęcia z ogrodami na skarpie, będę wdzięczna.

hanka55
18-07-2006, 12:42
Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, to świetną barierą akustyczną jest właśnie - skarpa obsadzona roślinami !
Chroni dom przed odgłosami ulicy, ukrywa ogród i stanowi świetną barierę przed kurzem.
A przy mocno nachylonym terenie ważne jest zrobienie drenaży na obniżonych poziomach. Mogą to być nawet rowki z piachem co 2-3 m, o szerokości np.30cm i głebokości 50cm,przykryte geowłókniną i 10centymetrową warstwą trawy, wpadające do studni chłonnej lub...oczka wodnego:D
Urządzone skarpy-
http://www2.arnes.si/~supmrazp/skarpa.jpg
http://www.tyszkiewicz.pl/cms/spaw_images/siteimages1/jankowo1n.jpg

http://ogrody.agrosan.pl/jagoda/skarpa_przy_oczku_wodnym.jpg
http://www.japanforum.org/stronapolska/images/a_ogrod.jpg
http://www.croinfo.hr/User/catalog/skarpa/9228skarpa.jpg
Świetnie byłoby, gdybyś mogła zobaczyć Ogród Japoński przy Hali Ludowej we Wrocławiu.
Tam prawie nie ma równej powierzchni, a ogród założony jest na samych sztucznie usypanych pagórkach i wygląda wprost BAJECZNIE....
www.adamski.pl/miasta/ wroclaw/ogrod-japonski/

roman2
18-07-2006, 22:14
skarpy można umocnić darniną lub brukiem albo jednym i drugim. Przy bardzo dużych spadkach powinno się stosować kaskady. Wtedy pomysły same przychodzą.

hanka55
21-07-2006, 20:45
http://www.gabiony.pl/
"Materace gabionowe
http://www.gabiony.pl/img/geo/d12_7.jpghttp://www.gabiony.pl/img/geo/d12_8.jpg


Są płaską odmianą koszy gabionowych. Podstawowymi zaletami materacy są ich elastyczność i przepuszczalność. Odkształcone lub podmyte, dopasowują się, nie ulegając zniszczeniu (w przeciwieństwie do sztywnych umocnień betonowych).
Okładziny z materacy nadają się do ochrony skarp, dna kanałów i terminali promowych przy prędkościach wody do 4-5 m/sek. Odpowiada to narzutom kamiennym o średnicy pojedynczych głazów 1,0-1,2 m.
Konstrukcje na skarpach samoistnie i szybko porastają przy wypełnieniu wierzchu materacy glebą. Materace mogą być stosowane również jako pół- lub nieprzepuszczalne. Pustki pomiędzy kamieniami wypełniane są wtedy częściowo lub całkowicie asfaltem. Mogą być również stosowane cienkie, nieprzepuszczalne membrany z siatki zatopionej w asfalcie - układane pod materacami z wypełnieniem kamiennym lub samodzielnie ułożone na skarpie.

Zastosowanie materacy gabionowych:
• ochrona skarp nasypów,
• ochrona skarp wykopów,
• obudowa całego przekroju poprzecznego małych cieków, szczególnie melioracyjnych,
• zabezpieczenie brzegów i dna dużych rzek i kanałów,
• ochrona wybrzeża itp."

http://www.gabiony.pl/img/geo/d12_1.jpg
http://www.gabiony.pl/img/geo/d12_2.jpg
http://www.gabiony.pl/img/geo/d12_5.jpg

Kukluxik
24-07-2006, 09:01
Foska widzę że mamy podobny problem :-?
tydzień temu koparka szalała wokół mojego domku i też sie nabawiłam kilku skarp za które kompletnie nie wiem jak się zabrać ...
jestem zielona w temacie :o szukam inspiracji oraz wskazówek jak to samodzielnie wykonać
Operator koparki ( gościu nie jedno już widział ) mówił że jeden z klientów położył na takiej skarpie płaskie, duże kamienie - piaskowce i pomiędzy nimi zasadził płożące roślinki, iglaki itp.
Efekt bardzo sie mu podobał i koszt niezbyt wysoki .....

Proszę podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniami !
Pozdrawiam !

mariuszdro
12-05-2007, 18:41
ta lista cieniolubnych też mi się przyda, bo na końcu działki mam taką naturalną skarpę i to nieźle zacienioną
planowałam tam funkie, ale problem jest bo przez część roku nie ma po nich śladu
czy jak posadzę oprócz funkii roślinki płożące to te funkie dadzą radę sie przez nie przebić???

DPS
13-05-2007, 05:29
Oczywiście, że tak. Mam od lat tak skalniak z cieniolubnymi, funkie wyglądają cudnie, czasem trochę im pomagam wiosną przerzedzając barwinek i dąbrówkę bezpośrednio nad funkiami, żeby łatwiej się przebiły. Ale polecam, wygląda pięknie. Tutaj kilka zdjęć, choć nie najlepszych, ale widać funkie, konwalie, barwinek żółtolistny, irysy, pierwiosnki, bergenie itd. Robiłam je kilka dni temu, jeszcze nie wyrosło wszystko, co powinno, a i winobluszcz jeszcze rzadki, ale chyba daje to jakieś wyobrażenie.

http://images20.fotosik.pl/321/3d6ed46dcbd955c2.jpg (www.fotosik.pl)


http://images21.fotosik.pl/266/59395462997e1a94.jpg (www.fotosik.pl)


http://images21.fotosik.pl/266/4d216abd30adfd85.jpg (www.fotosik.pl)


http://images21.fotosik.pl/266/25cee223de7a7d2c.jpg (www.fotosik.pl)[/quote]

Monika B
14-05-2007, 11:51
Cieniolubnych roślin płożących jest mnóstwo - kopytnik, barwinek ( kwitnie w kolorach niebieskim, fioletowym, białym) , bluszcz. runianka japońska ( biało kwitnie), w dodatku wszystkie są zimozielone. Cudowne są funkie, Podobnie paprocie ogrodowe, choć oczywiście nie kwitną.W cieniu urośnie też bodziszek - taki niski, rozrastający się przez rozłogi, kwitnący na różowo. Dąbrówka, - zielone i brązowe odmiany, właśnie zaraz będzie kwitnąć na niebiesko. Konwalia oczywiście nadaje się do cienia.
Możesz też posadzić hortensję pnącą - może płożyć się po ziemi, rośnie wtedy trochę wolniej, ma białe płaskie kwiaty od sierpnia.

A wszystko pięknie rozjaśnić jeszcze serduszką, parzydłem leśnym i żurawką

Kamila Swoboda
25-05-2008, 16:32
Witam wszystkich ekspertów i forumowiczów. zamierzam założyc ogród za domem, gdzie teren podnosi się i jest dobrze naświetlony, ale też dość wietrzny. częśc terenu za domem zostala juz wyrównana na potrzeby ewentualnej altany, grilla itp, ale reszta jeszcze dziewicza. chcialabym obsadzić go czymś właściwym, najlepiej w grupach, a poza tym zastosować murki oporowe, najlepiej z piaskowca jasnego. proszę o pomoc, podpowiedzi, zdjęcia.
pozdrawiam
kamila

dusia2006
25-05-2008, 17:30
może np tu u mokki coś znajdziesz dla siebie
http://forum.muratordom.pl/woda-wyplukuje-ziemie-na-skarpie-prosze-o-podpowiedzi,t107718.htm?highlight=wyp%B3ukuje

Kamila Swoboda
26-05-2008, 16:20
dzięki za namiary, pzdr
kamila

zygmor
27-05-2008, 03:36
Kamilo,
Weź pod uwagę też takie rozwiązanie, o ile można stwórz na tej pochyłości rodzaj tarasów podpartych murkami oporowymi. Przy dobrych pomysłach i ciekawych nasadzeniach będzie naprawdę ciekawie. Przewieszające się rośliny będą tworzyć niezaprzeczalny klimat tego ogrodu.

eranet
11-09-2008, 19:01
witam wszystkich, mamy na działce taką skarpę, stoi na niej ogrodzenie, chciałbym, by skarpa się nie obsuwała, więc pasuje na niej coś posadzić... Z drugiej strony widok na pola srednio mi się podoba, więc chciałbym pod skarpą posadzić drzewa, Zatem trawa i drzewa czy jakieś inne rozwiązania macie? Myslalem o wrzosach, ale pewnie drzewa je zasłoną... Czekam na Wasze opinie i sugestie, z góry dzięki. Do skarpy z tarasu 30 metrów
http://i37.tinypic.com/2j4ylap.jpg

Jurek_Z
11-09-2008, 20:00
Karmnik ościsty http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/byliny_-pnacza/karmnik-oscisty-zamiast-trawy,6471_3924.htm
Szybko się rozrasta i łatwo się go rozmnaża.

gosciu01
11-09-2008, 22:19
witam,

mam podobny układ, tylko trooochę więcej.
Na górze skarpy co ok. 5 m posadziłem winobluszcz, ( chyba 5-listny tak się nazywa ) oraz wiciokrzewy o ile pamiętam pomorskie z innej stony, ale te są piękne krótko.

Na skarpie położyłem geowłókninę i posadziłem irgę płożącą.

Skarpa jest zielona, w czerwcu białe kwiatki, a teraz czerwone owoce.
Siatka zarasta i zaczyna stanowić zielone ( teraz wielokolorowe ) tło różnym krzewom i drzewom.
Pod skarpą jest trawnik.

Według mnie to był trafny wybór :P
Ale jesli to jedyna skarpa u Ciebie, to nie rezygnowałbym z zagospodarowania jej części jak napisali przedmówcy.
U mnie skarp mam dostatek :lol:

eranet
12-09-2008, 06:17
możecie wrzucić fotki swoich skarp, jestem wzrokowcem, będzie mi łatwiej to sobie wyobrazić...

ed-mar
12-09-2008, 09:19
Za domem miałam nierówny teren więc musiałam stworzyc skarpe, którą obłożyłam kamieniami, żeby sie nie obsuwała, zaczełam sadzic tam rożne roślinki, i mam nadzieje, że za rok, dwa będzie już zdobic mój ogród

Tak wygląda teraz (w tle)
http://images41.fotosik.pl/7/3b5bd31a6c79fa54.jpg

http://images27.fotosik.pl/273/0b28ae57db4a5f3d.jpg

Lidka i Janusz
12-09-2008, 12:22
http://images31.fotosik.pl/359/0149bf97f78ea5c5med.jpg

magnolia
12-09-2008, 12:29
Moim zdaniem drzewa( tylko nie jakies ogromne) do tego grupy ładnych krzewów i może jakieś okrywowe co ptrztrzymaja tę skarpę- np. niska irga, czy berberys "Green Carpet', czy niskie jałowce. Tylko z której strony pada słońce? - z tego musisz wywnioskować czy drzewa ją mocno zacienią, a jeśli to dobrać gatunki cienioznośne. Taka skarpa to fajna rzecz, często robi sie takie w granicy żeby optycznie powiększyć ogród albo go urozmaicić. Krzewy w grupach to np. po 3, po 5 sztuk- mogą to być (zakładam że masz przecietna ziemię, ale skoryguja to sobie)azalie-miniaturowe mają sliczny pokrój, małe bzy odmiany 'Palibin', pięciorniki, spireje.itp. Do tego akcenty pionowe- np.trawy- super sa Molinie, Miskanty, Trzcinnik piaskowy, z niższych Sesleria, z całkiem małe- kostrzewy.
Obłędne są tez róże okrywowe- łatwe w uprawie i kwaty maja całe lato i jesień. Tylko przy tej skali nie sadź po 1 sztuce, w grupach, nawet dużych!
A skalniaka nie robiłabym- tzreba miec super wyczucie źeby nie wyszedł paskudny, albo chociaz średni.

eranet
12-09-2008, 17:34
dzięki śliczne wszystkim, skarpa jest wystawiona na południe, więc słońca jej nie brakuje

Aniutka i Roofi
31-03-2009, 12:09
Witam Wszystkich serdecznie!

bardzo proszę o pomoc w zagospodarowaniu części terenu mojego niewielkiego ogródka przy tarasie. W związku z tym, że teren jest ze spadkiem (w stosunku do drogi) - jakieś 3 m a dom stoi tarasem na południe (wejście od północy), powstaje mi spadzisty ogródek... nie wiem jak zabrać się za jego zagospodarowanie. Mało tego, że jest mały, to jeszcze spadzisty i kształcie trójkąta. Myślałam o robieniu schodkowego ogrodu, ale byłyby to tylko ze dwa dość wąskie schody. Trafiłam dosłownie na kilka zdjęć małych ogrodów organizowanych w ten sposób. Może ktoś z forumowiczów mógłby coś podpowiedzieć? :(

pozdrawiam
Ania

Mymyk_KSK
31-03-2009, 12:32
Chętnie pomogę, wrzuć tylko jakiś plan z wymiarami i coś wymyślimy :)

Aniutka i Roofi
31-03-2009, 14:10
http://images42.fotosik.pl/91/85509ffeca09e7f9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=85509ffeca09e7f9)

to taki szkic odręczny.
Po skosie z prawej strony od rogu tarasu do rogu działki jest jakieś 10m,
z lewej strony po skosie od rogu budynku do granicy działki jest jakieś 4m.
:D

Elfir
01-04-2009, 08:34
Zrezygnowałabym z trawnika, na całości podsadziła mniejszymi drzewkami (typu sumak, złotokap) i krzewami o ładnym zapachu. Sam taras osłoniła pergolą z silnym , ekspansywnym pnączem.

Aniutka i Roofi
01-04-2009, 09:42
hmmm... złotokap jest śliczny, ale będę miała małe dziecko i boję się trujących roślin. Wolałabym nie zacieniać pergolą tarasu, gdyż jest częściowo zadaszony a słońce ma dogrzewać zimą salon... Co do trawnika rzeczywiście - nie chcę go mieć za dużo, bo wymaga większej troski niż krzewy i inne rośliny. Pomysł na kwitnące krzewy też chodzi mi po głowie :) . Bardziej jednak martwi mnie spadek terenu, z którym muszę coś zrobić. Albo dosypię ziemi do wysokości tarasu i zrujnuje mnie ogrodzenie na murze podtrzymującym tę ziemię (sąsiedzi, którzy jeszcze nie budują domów będą mieli niżej), albo zrobię schodkowe zejście, co-mam wrażenie-optycznie pomniejszy i tak nie duży ogródek. :( Sama nie wiem...

Elfir
01-04-2009, 12:08
właśnie dlatego zalecałam zarośla (złotokap to tylko przykład, moze byc zamiennie klon ginnala) - żeby wcale nie było widać, gdzie jest granica, tylko z tarasu wchodziło się do zagajnika (a pergola miała być łącznikiem domu z gąszczem). Wtedy fakt, ze jest na stoku nie ma żadnego znaczenia. Poprzez zagajnik niech wiedzie schodkowata ścieżka do innych części ogrodu

Aniutka i Roofi
01-04-2009, 13:13
aaaa... taki zupełny gąszcz zrobić? A czy nie będzie wrażenia nieporządku, haosu?
Widziałam na Twoich zdjęciach takie zakamarki między krzewami, drzewami, ale masz większy ogród. Coś możnaby w tych zakamarkach poustawiać? Ławeczkę np., albo karmnik, ew. jakąś ozdobę ogrodową (i nie myślę tu o krasnalach :wink: )?

Elfir
01-04-2009, 13:54
Trawnik zmniejsza optycznie ogród. A na tak małej powierzchni zastanów się czy bedziesz wypoczywac na ławeczce czy jednak na tarasie.
Gąszcz będzie chaosem jesli bedzie posadzony bez wyczucia i planu.

Skarpe można zagospodarowac np. tak:
http://img25.imageshack.us/img25/1845/skarpa.jpg

Aniutka i Roofi
01-04-2009, 14:03
pięknie to wymyśliłaś, dziękuję. :D
Musiałabym na razie zrezygnować z fontanny (małe dzieci w domu). Myślisz, że te zakątki tworzyć na bazie schodków- systematycznie, zbocza-esy-floresy czy jakoś w trójkąty raczej ?

Elfir
01-04-2009, 14:17
A to jak juz bedzie tobie odpowiadało. O gustach sie nie dyskutuje :) Wszytko tez zależy od zasobności portfela - murki, schodki - to wszystko kosztuje.

Aniutka i Roofi
02-04-2009, 08:15
udało mi się odnaleźć wyraźniejszą mapkę terenu:

http://images37.fotosik.pl/92/9a8beeb50f5fc1adm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9a8beeb50f5fc1ad)

ocia79
23-04-2009, 22:33
Witam
Jesli chodzi o ogrod,rosliny itp.to jestem totalnym laikiem.Mam skarpe na calej szerokosci dzialki i nie wiem czym ja obsadzic,planowalam posiac tam tylko trawe,zaden skalniak nie wchodzi w gre.W ogrodzie planuje trawy ozdobne,bambusy,wrzosy,bukszpany.Moze ma ktos z was jakis fajny pomysl?Dodam jeszcze,ze taras bedzie na cala szerokosc domu a schodu z tarasu do ogrodu na szerokosc okna tarasowego i po obu stronach skarpa.

http://images44.fotosik.pl/110/bf9fb2c4baff2cabm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bf9fb2c4baff2cab)

http://images41.fotosik.pl/105/c19b889bbe525d34m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c19b889bbe525d34)

http://images45.fotosik.pl/109/3d41d7443508e689m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3d41d7443508e689)

imak
24-04-2009, 07:44
Odradzałabym trawę. Ciężko kosić, no i podlewać, bo woda z górki spływa. Miałbyś kłopot z trawą. Jeśli skalniak odpada, to może na całości posadź irgę. To zimozielony płożący krzew z pięknymi, czerwonymi koralikami i bez większych wymagań. Potrzebuje tylko trochę słońca. Silnie się rozkrzewia. A w słońcu czerwone owocki cudnie wyglądają.

Nagietka_a
24-04-2009, 07:58
Albo zagospodarować ten teren w sposob tak, aby powstał taras :D Można całość uzupełnić roslinami.
Taras z ogordem połączyć szerokimi schodami :D Fajnie to może wyglądac :D

pati25
24-04-2009, 08:21
U nas jest skarpa za domem .Planuję -skalniak i kamienne schody .

Elfir
24-04-2009, 08:49
ocia - zrób na stoku skarpy rabatę z trawami ozdobnymi + kilka jałowców i berberysów dla koloru.

paskud
24-04-2009, 18:34
Albo zagospodarować ten teren w sposob tak, aby powstał taras :D Można całość uzupełnić roslinami.
Taras z ogordem połączyć szerokimi schodami :D Fajnie to może wyglądac :D


Ta wizja mi się podoba- troszkę powiększyć taras na skarpie, połączyć go z ogrodem fajnymi schodami a na skarpie zrobić ogród tarasowy- coś mniej więcej takiego:
http://images46.fotosik.pl/110/9d86c4656475e7edm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9d86c4656475e7ed.html)
Co prawda dobór roślin i materiałów raczej inny bo tutaj skarpa w cienistym ogrodzie, a nie tak jak u Ciebie w miejscu nasłonecznionym (i przepraszam za jakość zdjęcia bo skanowane z odbitki wygrzebanej z archiwum)

ocia79
25-04-2009, 19:14
Dziękuje bardzo za odpowiedzi.Przepraszam,ze dopiero teraz ale mam problem z dostępem do netu.Czyli trawie na skarpie mówicie NIE i super właśnie szukałam jakiegoś oryginalniejszego pomysłu.

ocia79
25-04-2009, 19:24
ocia - zrób na stoku skarpy rabatę z trawami ozdobnymi + kilka jałowców i berberysów dla koloru.

Elfiro czyli na gorze rabata z traw a nizej berberysy i jalowce?a moglabys zaproponowac mi jakas fajna odmiane trawy ozdobnej? :D

Mymyk_KSK
25-04-2009, 20:37
moglabys zaproponowac mi jakas fajna odmiane trawy ozdobnej? :D


kostrzewa sina:

http://landscaping-designs.com/Festuca_glaucaElijahBlue.jpg


rozplenica japońska:

http://www.northcreeknurseries.com/_ccLib/image/plants/DETA-385.jpg

Mymyk_KSK
25-04-2009, 20:38
a zaglądałaś tu? :
http://forum.muratordom.pl/trawy-ozdobne-pomysl-na-ogrod,t81173.htm

Elfir
27-04-2009, 07:43
ocia - nie tak, ze na górze trawy niżej berberysy, raczej plamy i wstęgi danych gatunków i odmian.
Do podanych przez Mymyk gatunków dodałabym przepiękne ostnice i owies wieczniezielony (znoszą susze)
http://www.hort.wisc.edu/mastergardener/Features/foliageplants/helictotrichon/helicto-DBG2.jpg
http://www.grassgardens.co.uk/images/200/stipa_tenuissima.jpg
http://www.trawki.pl/files/Stipacapillata.jpg
http://www.trawki.pl/files/stipa_barbata.jpg

Do tego właśnie kolorowy berberys (Admiration, Bagatelle, AureaNana), niskie, karłowe sosny ("Mops", "Wintergold"), płożące jałowce.

Jeśli skarpe umocnisz murkiem oporowym (ok, 30 cm wys) to jałowce (np. juniperus procumbens "Nana") pięknie będa przewisać przez murek

aska_1501
27-04-2009, 10:40
Ja mam identyczną skarpkę...posialam na niej trawę ( koszmar z koszeniem) i iglaki...w tym roku chcialam ją posypac korą ale boję się że mi zwieje:)

jaki
27-04-2009, 12:02
odnośnie traw to tak sobie myślę że nie należy hodować traw rozłogowych bo się rozlezą po całej skarpie tylko trawy kępkowe. Elfirku czy mam rację?

dorkaS
27-04-2009, 14:27
Taka skarpa jest też idealna na polożenie gdzieś z boku takiej szerokiej metalowej zjeżdżalni i kilku schodków obok. Dzieciaki to uwielbiają.

ocia79
27-04-2009, 16:02
Dzieki dziewczyny za pomoc i fajne pomysły.Na pewno wykorzystam je.A z ta zjezdzalnia metalową z boku tez fajny pomysł.

Elfir
28-04-2009, 07:41
Jaki - rozłogowe sadzi się po prostu w pojemnikach z odciętym dnem, żeby się nie rozłaziły.

oliwka2007
06-05-2009, 13:39
Elfir podpowiedz, czy są odmiany berberysa, który nie zrzuca listków na zimę? Chcę go posadzić na skarpie razem z irgą, jałowcami płożącymi i kosodrzewiną karłowatą.

Elfir
06-05-2009, 14:25
tak - berberys juliany (Berberis julianae) - ale jest dość wysoki, berberys gruczołkowaty (Berberis verruculosa), karłowy berberys bukszpanolistny (B.buxifolia) i berberys pośredni (B. x media - częsciowo trzyma liście)
Z tym ze te berberysy mają podobną tolerancję zimy jak ligustr - jesli zima bedzie zimna, bez opadów, to liscie opadną.
Potrzebują zimą półcienia, gdyż słońce powoduje nadmierną transpirację, co też wzmaga zrzucanie liści.

VIP Jacek
06-05-2009, 20:20
Albo zagospodarować ten teren w sposob tak, aby powstał taras :D Można całość uzupełnić roslinami.
Taras z ogordem połączyć szerokimi schodami :D Fajnie to może wyglądac :D


Ta wizja mi się podoba- troszkę powiększyć taras na skarpie, połączyć go z ogrodem fajnymi schodami a na skarpie zrobić ogród tarasowy- coś mniej więcej takiego:
http://images46.fotosik.pl/110/9d86c4656475e7edm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9d86c4656475e7ed.html)
Co prawda dobór roślin i materiałów raczej inny bo tutaj skarpa w cienistym ogrodzie, a nie tak jak u Ciebie w miejscu nasłonecznionym (i przepraszam za jakość zdjęcia bo skanowane z odbitki wygrzebanej z archiwum)

dokładnie taką samą skarpę mam u siebie i też w cieniu. Tylko u mnie skarpa jest przed wejściem głównym do domu no i schody. Fajnie to masz rozwiązane. Sam robiłeś tą skarpę, czy firma?
Z czego masz schody i te ograniczniki na skarpie?
Ja u siebie schody planuję zrobić z drewna.

Kasia_Artur
08-05-2009, 10:15
Dzialka o urozmaiconej rzezbie terenu - slicznie wyglada, ale .... duzo wymaga pracy i nakladow pienizenych. Pochodze z terenow nizinnych a dom wybudowalismy w pomorskim a tutaj sa gorki i pagorki. Dom nasz jest na dzialce pochylej i konieczne bedzie zrobienie skarpy ze schodami. Nie obejdzie sie bez sciany oporowej (duzy koszt)
Co byscie zaproponowali w takim miejscu jak to:
http://images39.fotosik.pl/109/1f5c484c0762e9d8med.jpg
oraz w miejscu pod kolumami:
http://images47.fotosik.pl/113/09dfda9274e1f21bmed.jpg
myslalam o ulozeniu kaskady z donic btonowych (jednobarwnych) cos w tym rodzaju
http://www.budujemydom.pl/images/stories/wokol_domu/ogrod22__220.jpg

Mymyk_KSK
08-05-2009, 11:02
rzecz gustu i... zasobności portfela.

Jak dla mnie takie gazony


http://www.budujemydom.pl/images/stories/wokol_domu/ogrod22__220.jpg


to po prostu

o k r o p n o ś ć

podobnie jak betonowe ogrodzenia "tralkowe" :-?

Elfir
08-05-2009, 14:06
Te gazony to w zieleni przemysłowej można użyć, ale wokół domu....?
Na dodatek nie są zbyt praktyczne.

joaniko
25-05-2009, 14:53
Ten plan zagospodarowania skarpy moze dotyczyc rowniez strony zachodniej?
A co ze strona północną? Bo tez mysle nad skarpą i Wasz plan roslinek b. mi sie podoba.
Narazie z krzwow planuje na polnoc wawrzynek wilczełyko i funkje. Plus rododendron. I tu sie moja wizja konczy..... :(

zygmor
25-05-2009, 18:14
http://bi.gazeta.pl/im/8/2982/z2982748X.jpg
może coś takiego

joaniko
26-05-2009, 08:54
Zygmor- piekne!!
a to moje puste jesczse skarpy:

http://images38.fotosik.pl/127/5a022595d356fedfmed.jpg

Elfir
27-05-2009, 08:56
Nie rób tej skarpy takiej równej, wyjedz gdzieniegdzie językiem o łagodnym spadku w głąb trawnika. Gdzieś zrób stopnie z kamieni.

joaniko
27-05-2009, 17:45
Dobrze Elfirku, ale musze pamietac o tym, ze nie mam za duzo miejsca poza skarpami. Beda schody, wlasciwie juz byly, ale kostka zostala zle ulozona i zostala zdjeta. Co z ta polnocna stroną? jesli mozesz cos cennego podpowiedziec...., tez malo miejsca, "jezyki" moga byc niewielkie, choc żal...
sosenki z lewej i prawej strony zdjecia zostana wykopane, jedną z nich chcemy przesadzic, ale nie wiem czy nie dozna szoku :roll:

mam jesczse pytanie, na skarpie zachodzniej chcialbym wsadzic kepkę miechunki, ale jak mam powstrzymac te roslinke przed ekspansją? Donica bez dna?

Elfir
28-05-2009, 07:33
Można kupić zwykłą plastikową miskę (wiadro) i odciąć jej dno.

Na północnej stronie, jesli będzie wilgotno można urządzić ogród paproci i różaneczników.
Jesli z tą wilgocią nie bardzo, to najlepsza byłaby irga Dammera i pokrewne.

zorrinka
28-05-2009, 13:33
witam :)
mam do Was wielką prośbę o poradę co byście zrobiły ze skarpą, która mam nadzieję uda mi się pokazać Wam na zadjęciu.
Skarpa jest wysoka i zastanawiam się co zrobić aby się nie obsypywała
No w każdym razie czekam na Wasze porady :)

http://foto.onet.pl//myu4t,kgco6g855k4c,jk8bq,u.html#jk8bq

zorrinka
28-05-2009, 13:42
czy widziecie to zdjęcie ?? bo chyba mi znów nie wyszło :( mam ciągle z tym problem :(

zorrinka
28-05-2009, 13:59
teraz powinno być widoczne :)
http://images43.fotosik.pl/133/9d5999df50b9148fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9d5999df50b9148f)

zorrinka
28-05-2009, 14:02
no i mogę dać jeszcze jedno
taki będę miała widok z tarasu
http://images41.fotosik.pl/129/1628712e0a21fdd9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1628712e0a21fdd9)

Rezi
28-05-2009, 18:18
mur oporowy - i to solidny bo kiedyś las wjedzie ci do domu

mr6319
31-05-2009, 08:00
Patrząc na te zdjęcia to niewyobrazam sobie muru oporowego, który zasłonił by ten piękny las...
Myślę, że dobrym sposobem na ładne wykończenie tej skarpy było by posadzenie na niej roślin typowych dla skarp czyli takich, które dobrze się ukorzeniają poprzez co trzymają wszystko w kupie. Są jeszcze specjalne bloczki, które po odpowiednim ułożeniu stanowią swoiste mury oporowe a zarazem można je wypełniać ziemią i siać wszelkie kwiatki. Jest takich sporo. Wystarczy dać w "wyszukajce": "rośliny na skarpę" a wynik będzie spory. Ja miałem podobny problem ze skarpą. Jednak u mnie była to troszkę inna skarpa. Możesz zajrzeć do mojego dziennika. Są tam zdjęcia na których widać jak na dłoni jak powinno się robić mur oporowy.
Pozdrawiam.

Nat-ka
31-05-2009, 15:27
Mur oporowy wcale nie musi mieć 2 metrów wysokości,żeby spełnił swoje zadanie. Poza tym poczytaj o geosiatkach. One też zabezpieczają skarpy.

zygmor
31-05-2009, 16:38
Ja bym proponował tę skarpę, albo podzielić na stopnie, bo na każtym można by coś posadzić, a dodatkowo jak najszybciej wyrównać i choć posiać trawę bo niedługo sam las przyjdzie do was

paskud
31-05-2009, 16:59
Ja się podpiszę pod zygmorem widzę na skarpie ogród tarasowy - utworzyć kilka stopni murku oporowego, wkomponować w to jakieś oryginalne schodki na górę i tarasy obsadzić ciekawą aranżacją roślinną

mr6319
01-06-2009, 11:09
paskud Wysłany: Nie, 31 Maj 2009 17:59 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Ja się podpiszę pod zygmorem widzę na skarpie ogród tarasowy - utworzyć kilka stopni murku oporowego, wkomponować w to jakieś oryginalne schodki na górę i tarasy obsadzić ciekawą aranżacją roślinną


Właśnie to miałem na myśli:


mr6319 Wysłany: Nie, 31 Maj 2009 09:00 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Są jeszcze specjalne bloczki, które po odpowiednim ułożeniu stanowią swoiste mury oporowe a zarazem można je wypełniać ziemią i siać wszelkie kwiatki. Jest takich sporo.

Można zrobić podobnie jak tu:

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/murki_b.jpg

Przeczytaj te artykuły:
http://www.wymarzonyogrod.pl/pomysly-na-ogrod/aranzacje-ogrodowe/ksztaltowanie-skarp,1205_1713.htm
http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72077,1637686.html
http://poradnikogrodniczy.pl/murki.php

zygmor
01-06-2009, 21:45
z roślin głęboko korzeniących się możesz zastosować liliowce i łubin trwały.
Tę skarpę jakbyś jej nie ukształtował musisz wzmocnić roślinami.
Początkowo trawa na wierzch, aby woda nie spłukiwała gleby a później inne rośliny jak widać na piaszczystą glebę i głęboko korzeniące się szczególnie polecany jest berberys i jałowce, nie zapomnij np o rokitniku, pięciorniku, rosa canina i rugosa-dzikie róże, tamaryszek.

G.N.
02-06-2009, 08:14
Mur oporowy to dosyć bezpieczne rozwiązanie, choć szkoda widoku.
Ja bym zapodał geokratę, tylko solidnie zakotwioną i potem obsadził możliwie dużą ilością krzewów, bo koszenie trawy na takim spadku wygodne nie będzie.

zygmor
02-06-2009, 09:54
Możesz zastosować kostkę ażurową parkingową, obecnie podczas modernizacji torowisk kolejowych na wysokich nasypach umacniają je układając te kratki i uzupełniając ziemią.

myciek
12-06-2009, 00:09
Proponowałbym murek oporowy u podstawy na 70-80 cm wysokości i oczywiście krzewy - do wyboru do koloru. Murek murowany lub układany na sucho. Ten ostatni ma tę zaletę, że można powstawiać trochę skalnych roślin w szczeliny. Przynajmniej u siebie tak zrobiliśmy przy podobnej skarpie (miejscami przekraczającej 2 m). Murek powiększy również obszar przed skarpą i może być wykorzystywany do siadania.

Trochę nie rozumiem tych stwierdzeń, że murek oporowy zasłoni widok. Nawet przy niziutkiej skarpie ułożyłbym niskie obramowanie z kamieni, bo łatwiej zapanować nad granicą trawnika (który prawdopodobnie powstanie u podnóża skarpy).

Mirek_Lewandowski
12-06-2009, 18:30
No i trochę bym w tym pogrzebał, żeby nie wyglądało jak nasyp kolejowy... pod sznurek.

Douger
12-06-2009, 18:39
Masz dwie opcje:
-tarasy- można uzyskać bardzo ciekawy efekt
-siatka i roślina zadarniające-

To już tylko kwestia gustu jaką opcję wybierzesz. I jedna i druga zda egzamin.

Przemasek114
13-06-2009, 21:23
Ja z moją skarpą walczę ponad rok. Non stop jest wymywana przez deszcz, a nie zliczę ile razy ją na nowo usypywałem. Próbowałem różnych sposobów, lecz bez murków oporowych, a le za to z siatkami. Zależało mi, aby to zrobić najtańszym kosztem, bo skarpa i tak jest za posesją od strony drogi. Moje ostatnie rozwiązanie to ułożenie na całej długości(35m) betonowej deszczówki. Teraz woda płynąca przez całą działkę wpływa do korytka i mam (chyba) święty spokój.

justi33
13-07-2009, 14:07
Też miałam taką skarpe,jeszcze jej do końca nie dopracowaliśmy ale zrobiliśmy taki stopień w połowie dość szeroki (nasz ma 4metry)żeby woda płynąca z góry miła się gdzie częściowo zatrzymać,ale pozostał problem z osypującą się ziemią-kupiliśmy kołeczki take 2,5metra i chcemy wbić je na 30cm w ziemię żeby stworzyć taki drewniany murek oporowy a na samym szczycie rośliny takie jak pokazane na zdjeciu,myśle że powinno byc ok.

otwmar
13-07-2009, 19:25
Podobny problem tylko że trochę mniejszy rozwiązałem wbijając prostopadle paliki(mogą być z byle jakiego drewna) przytrzymują skarpę przed osunięciem zanim korzenie dobrze nie wrosną, posadziłem trzmielinę odmianę coloratus szybko rośnie i ładnie się przebarwia na jesieni oczywiście gdzieniegdzie sadze inne rośliny żeby to jakoś wyglądało wszystko ściółkowane kompostem z liści piasku(10%) i trawy,na samym dole wkopane do polowy bale a całość osłonięta folią (zwykła malarska) żeby deszcz nie wymywał piasku a przy okazji na wiosnę działa jak szklarnia znacznie przyśpieszając wzrost roślin,wszystkie ostre kąty zostały "wygładzone",im mniej robione pod linijkę tym lepiej wygląda.

ANNNJA
14-07-2009, 08:13
też mamy skarpe, drugie lato, a wiadomo jakie opady w tym roku były,
nigdy nie zauważyłam wymywania ani spływania ani osypywania się ziemi,
wydaje mi się że to kwestia gleby, u nas na spodzie jest glina, iły, a od góry ok. 20cm mam nasypanej czarnej/ cześciowo torfiastej ziemi,..

jak komuś potrzeba gliny to zapraszam.... ;)

cubus2
20-08-2009, 00:22
Jak zagospodarować?
Wszystko pasujące do tematu mile widziane.

Elfir
20-08-2009, 00:44
wylać betonem?
O co chodzi dokładnie?

cubus2
20-08-2009, 08:31
Chodzi o to, jak zagospodarować skarpę, czyli "górkę" jeśli ma się takie coś na działce.
1. Jeśli na takowej posieje się trawę - chyba ciężko będzie kosić.
2. Kora + iglaki - kora będzie spływać.
3. Mur oporowy - strrasznie drogo.
4. Skalniaki - dużo czasu upłynie, zanim porosną całą skarpę.

NO TO CO? Żeby było ładnie, tanio i szybko efektownie.

G.N.
20-08-2009, 08:38
Jakaś roślina okrywowa.
Jakie pytanie taka odpowiedź.
Jeśli oczekujesz więcej szczegółów cyknij łaskawie więcej danych (wielkość skarpy, gleba, nachylenie, nasłonecznienie itd.)

Damon
20-08-2009, 09:52
Jesteśmy akurat w momencie umacniania skarpy, po wyrównaniu będzie położona geokrata, która powstrzyma osuwanie ziemi. Myśleliśmy o murze oporowym, ale koszty makabryczne, w najwyższym miejscu skarpa ma ok 2m. Najczęściej geokrata jest obsadzana trawą (obrzeża autostrad itp), ale wiadomo ciężko byłoby kosić. W geokracie wytniemy potem miejsce na odpowiednie krzaki, które dodatkowo wzmocnią ziemię, na to agrowłóknina i jakieś okrywowe krzewuszki. Na szczycie skarpy, a właściwie w 2/3 wysokości będzie nasz plot. Nie pozostaje mi nic innego jak puścić po nim pnącze, nie wiem jakie, ale takie żeby gubiło jak najpóźniej liście i miało je jak najwcześniej :) (za płotem sąsiad ma żywopłot ale niestety nie zimozielony). Moze przy okazji podpowiecie jakie pnącze by się sprawdziło (skarpa jest w większości dość zacieniona)

tojato
20-08-2009, 13:59
Stoje przed takim samym problemem, moja skarpa znajduje sie z dwoch stron domu,dodatkowo jedna od strony północnej,łacznie 70m2.
Z tego co dotychczas wyczytałem najlepsza roslina do obsadzenia bedzie irga demera.

joaniko
20-08-2009, 17:27
Damon- bluszcz zimozielony- nie gubi lisci na zimę.

http://img37.imageshack.us/img37/3719/kopia11.jpg

Elfir
20-08-2009, 18:31
od północy dobra jest irga szwedzka lub Dammera.

madwo
21-08-2009, 21:36
kora nie zjeżdza jak się listewkuje poziomo,

duduś
22-08-2009, 19:17
Mam pytanie od. drewnianych palisadek ( takich zrobionych np. z cieńkiej brzozy) . Na jakiej głębokości umocować taką obwódkę z tych palików żeby wytrzymało napór roślin , ziemi ,wody i żeby ogólnie mówiąc po jakimś czasie nie poluzowało się. I jeszcze jedno ;czy można np. przez zimę pomoczyć to drewno w oleju ( takim z silników) i czy rzeczywiście zabezpieczy on drewno przed zgniciem. Czy ktoś z Was praktykował taki sposób konserwacji , czy potem za bardzo to drewno nie śmierdzi?

Mirek_Lewandowski
22-08-2009, 19:28
Cienka brzoza, gruba zresztą też, po roku w ziemi się rozleci.
A swoją drogą, wylewasz na działkę zużyty olej silnikowy? I smród to akurat najmniejszy problem...

BK
22-08-2009, 21:03
U nas po czterech latach skarpy nie widać. Obsypana korą - nie zsuwała się nigdy (nie mamy geowłókniny). Na skarpie posadziliśmy jałowce i trzmielinę. Po czterech latach nawet chwasty nie rosną ani nie trzeba dosypywać kory bo po prostu cała skarpa jest zarośnięta :) i miejsca na chwasty brak :)

Na dole daliśmy murek oporowy ułożony wprost na ziemi z gazonów betonowych (koszt 300 zł w sumie ale to 3 lata temu) bez żadnej zaprawy - jakieś 20 metrów bieżących (może mniej). "Murek" powoli jest przykrywany przez trzmielinę więc i jego nie będzie widać.

duduś
23-08-2009, 17:58
bk a możesz pokazać zdjęcia tej skarpy? z góry dziękuję

duduś
23-08-2009, 18:00
aha- do Mirka- nie pisałam że wylewam olej na działkę tylko że chcę w takim oleju ( bo ponoć dobrze konserwuje) wymoczyć paliki z brzozy :lol:

Mirek_Lewandowski
23-08-2009, 19:31
Paliki oczywiście zgniją, olej zostanie w glebie. Prościej wylać... mniej roboty.

joaniko
26-08-2009, 09:05
Kochani, pomozcie!
Ja uwazam, ze nalezy czyms wzmocnic te skarpy przed posadzeniem roslin , maz chce tylko posiac trawe..., powiada, ze potem bede sobie systematycznie wyrywala trawe i sadzila co chce.....
chyba zwariowal :-? :lol:
nie wiem czym wzmocnic :roll: , siatka?, palisady raczej nie, bo drogie....
bruk juz polozony, schody jak widac- rowniez...
skarpa - strona polnocna
moze jalowce plożące wystarczą?


http://images49.fotosik.pl/187/02ea22a2c8f3c51fmed.jpg

ANNNJA
26-08-2009, 11:50
nasza skarpa okolo 80 co 100cm,
okolo 60cm z tego to usypane jest z ziemi gliny z wykopków pod szambo, -poleżało pare miesięcy- (zimę) , ubiło się przez ten czas, na to poszło w kwietniu 1wywrotka dobrej ziemi i odrazu w maju sadziłam byliny i 1roczne kwiatki siałam,,,, nic mi nie spada, nie zsuwa się, nawet jak były duże deszcze to tez OK,..

pablitoo
26-08-2009, 13:45
Kochani, pomozcie!
Ja uwazam, ze nalezy czyms wzmocnic te skarpy przed posadzeniem roslin , maz chce tylko posiac trawe..., powiada, ze potem bede sobie systematycznie wyrywala trawe i sadzila co chce.....
chyba zwariowal :-? :lol:
nie wiem czym wzmocnic :roll: , siatka?, palisady raczej nie, bo drogie....
bruk juz polozony, schody jak widac- rowniez...
skarpa - strona polnocna
moze jalowce plożące wystarczą?


http://images49.fotosik.pl/187/02ea22a2c8f3c51fmed.jpg

Trochę podobnie jak u mnie / tylko ja mam trochę więcej skarpy / - a u mnie - jestem właśnie w trakcie jej obsadzania :



http://images45.fotosik.pl/177/1d6ad33ed59097f7med.jpg

joaniko
26-08-2009, 14:03
pablitoo- dzieki!
to czarne to agrowloknina?

slicznie wyglada, nawet trawke masz tłuściejszą :D , moja mlodziutka, dopiero zasiana
wystarczy ta agrowloknina i dziurki na rosliny? potem kora? a nie bedzie sie zsuwala?

? niczym wiecej nie umacniałas???

madwo
26-08-2009, 16:57
jalowce na polnocna to nie bardzo, one lubia słońce
z zimozielonych jest chojna kanadyjska nadajaca se do cienia, cisy (ale nie kojarze chwilowo odmian płożacych)
Elfir ci pewnie napisze zestaw:)
byliny okrywowe do cienia: funkie, bodziszki niektóre, wietlica japońska, jasnota plamista, kopytnik pospolity, epimedium, ciemiernik, rdest wirginijski, miodunka pstra,
dąbrówka, aspidistra, kosmatka, kokoryczka, szczawik, ułudka wiosenna

jezeli na odchwaszcona glebe posadzisz okrywowe w duzych plamach (min m2), ladnie sie zageszcza i nie beda sie chwascic
nie trzeba kosic, beda trzymac skarpe bo nie jest strasznie stroma
mozesz ewentulanie narzucic duze plaskie kamienie, kilka! tylko ja bym dała

z włoknina wiecej zabawy jest i zanim to urosnie bedzie lyso, niektóre okrywowe zageszczaja sie w jeden sezon, kora moze zjezdzac i tzreba sie bawic zeby nie zjezdzała(listewki itd)

tyle ode mnie:)

joaniko
26-08-2009, 17:45
dzieki madwo.
masz racje z jałowcami, kawalek skarpy za schodami ( niezbyt widoczne na zdjeciu) nachodzi jednak na zach/poludnie- tam jalowce OK, prawda?
Czy moge jednak na samej gorze skarpy ,tej od zach/poludnia- posadzic krzaki roz? a pod nimi te jalowce nieszczesne...? Zeby je widziec z okna, pieknie kwitna malutkimi rozowymi kwiatkami.
Oraz, czy mozna przesadzac okolo 10 letnie krzewy roz?

Elfir
26-08-2009, 19:25
och, mozesz całą skarpę obsadzić krzewami róż (jesli jest tylko nasłoneczniona). Do tego kilka głazów piaskowca, budleja, lawenda, perowskia, jakaś grusza wierzbolistna dla cienia na tarasie i masz piękną kompozycję w południowym stylu :)

W zacienieniu róże raczej nie chcą rosnąc.

Do suchego cienia mozesz dac irgę wierzbolistną, karłowe odmiany śnieguliczek, mikrobiota
Jesli bedziesz tam podlewać to dodatkowo nadaje się m.in dereń rozłogowy "Kelseyi", cis "Repandens", Mahonia repens, tawulec pogięty, barwinek

joaniko
26-08-2009, 20:15
Elfir- zawrót głowy!!
dziekuje serdecznie

madwo
27-08-2009, 08:51
Róze na skarpe ja poleciłabym okrywowe. Np. odmiany:The Fairy ,
Nozomi
Alba
Lovely Fairy
10 letnia róze ostrożnie, zeby nie uszkodzic miejsca szczepienia. jeszcze chyba za wcześnie i za sucho jest, poczekaj jeszcze miesiąc. Potem na zime koniecznie kopiec zeby nie przemarzła.
Ale bedzie to trudne logistycznie, korzen ona ma wielki i kłuje, trzeba owijać i mecyje wielkie, wiec trudno takie stare róże ruszać. Mysle ze lepiej nowa posadzić, nie jest taka droga, a róze nie sa az takie długowieczne zeby sie przy starych upierac, chyba ze jestes z nia emocjonalnie zwiazana:)

joaniko
02-09-2009, 08:38
Kawalek skarpy nachodzi na poludnie.
Zakupilam bez miniaturowy i dyptam czerwony.
Zastanawiam sie, jak mam je posadzic. bez dorasta do 1,5 m, dyptam podobno wolno rosnie. Dostane 4-5 letnie sadzonki, wiec za duzo nie zobacze podczas sadzenia. Chcialabym naprzemiennie, na samej gorze skarpy. W tym miejscu jest ona o lagodnym spadku Chcialbym krzaczki widziec przez okno.
Nie wiem czy obydwie roslinki beda lubily swoje towarzystwo.

egry
02-09-2009, 10:55
Zastanów się nad przemiennością, bo mimo wszytko bez bedzie rósł szybciej i zagłuszy dyptam.

joaniko
02-09-2009, 11:17
dobrze egry...., pomyslę.
Przeczytalam, ze dyptam lubi glebe nieco wapienna, a ja mam ziemie ze stawu, czarną, zbitą, nie mam pojecia jaka to gleba, kwasomierza nie mam. Sadzonki doszły, musze je wsadzic, wiec odpowiedz pewno przeczytam po fakcie. Moze troszke zwyklego budolanego wapna pomieszac z tą stawowa ziemią..... :roll: , ech jaki czlowiek niecierpliwy
pozdrawiam wszystkich milosnikow dyptamu ( tych poparzonych i nie :wink: )

joaniko
16-09-2009, 14:01
jalowce na polnocna to nie bardzo, one lubia słońce
z zimozielonych jest chojna kanadyjska nadajaca se do cienia, cisy (ale nie kojarze chwilowo odmian płożacych)
Elfir ci pewnie napisze zestaw:)
byliny okrywowe do cienia: funkie, bodziszki niektóre, wietlica japońska, jasnota plamista, kopytnik pospolity, epimedium, ciemiernik, rdest wirginijski, miodunka pstra,
dąbrówka, aspidistra, kosmatka, kokoryczka, szczawik, ułudka wiosenna

madwo,
wole cosik zimozielonego i krzaczastego na te polnocna skarpę.
Oprocz chojny kanadyjskiej mozesz cos polecic?
Sasiadka miala wizje w czasie bezsennej nocy. Otoz "widziala" na mojej polnocnej skarpie pas z floksów.
Ta skarpa jest b. dobrze widoczna z jej okna, nie dziwie sie, ze nieustannie o niej mysli;)
Floksy mnie zaciekawiły, ale czy one w cieniu beda tak ladnie kwitły?
Mam piekny egzemplarz parzydełka lesnego, moge go posadzic na polnocnej skarpie?

madwo, piszesz równiez:

Róze na skarpe ja poleciłabym okrywowe. Np. odmiany:The Fairy ,
Nozomi
Alba
Lovely Fairy
chcialbym, zeby kwitły ciągle...., to mozliwe?
Teraz pisze o skarpie zach-poludnie
oraz, moge miedzy nie posadzic kosodrzewine, z tych mniejszych?

elfir, piszesz:


och, mozesz całą skarpę obsadzić krzewami róż (jesli jest tylko nasłoneczniona). Do tego kilka głazów piaskowca, budleja, lawenda, perowskia, jakaś grusza wierzbolistna dla cienia na tarasie i masz piękną kompozycję w południowym stylu

wlasnie staram sie znalezc jakies fajne płaczące drzewko, niestety oprocz podanej przez Ciebie ( chyba płacząca ta grusza) tylko wierzba płacząca przychodzi mi na mysl.
Bardzo bym chciala zeby nawet.....kwitło :oops:

egry
16-09-2009, 17:25
Zimozielone znoszące cień: mikrobiota syberyjska (zimą fioletowy odcień), bukszpan (no ale nie jest rośliną okrywową), irga płożąca, trzmielina Fortunea 'Emerald Gaiety', mahonia, runianka japońska, barwinek pospolity.
Z bylin kwitnących wysokich jak najbardziej parzydło leśne, zawilec japoński (może zastąpić floksy) rodgersja, dzwonek szerokolistny, z niższych serduszka, miodunka pstra, orlik ogrodowy, ciemiernik, kokoryczka wielokwiatowa.

Buba74
16-09-2009, 18:10
Joaniko,
ale masz piękny ten domek i skarpę! :D
Podglądam rady, bo u mnie skarpa podobna, choć zupełnie nieoczekiwanie się pojawiła w trakcie budowy tarasu... :roll:

joaniko
16-09-2009, 19:10
hura!!, mam zawilec japonski, mahonie rowniez:))
trzmielinke rowniez mam, ale ona ma zolte listki i raczej woli isc w pion, chyba, ze ja zmusze do polozenia.
egry- dziekuje pieknie
a powiedz prosze jeszcze, patrzac piętrami, najwyzej sadzic te niziutkie jak barwinek np? Czy sadzic jak mnie poniesie?

Buba, dziekuję.
czekam na zmiecenie piasku z tarasu, bo jest wysypany aby wszedł między kostki bruku, zrobie zdjątko i sie pochwalę.
I trawka juz raz koszona była, narazie tylko ten skrawek trawnika mamy.
Skarpa była nieunikniona, bo podnosilismy fundamenty- zrownywalismy powierzchnie dzialki z droga.

Kochami, a co z jakims drzewkiem płaczącym?

Elfir
16-09-2009, 20:52
wole cosik zimozielonego i krzaczastego na te polnocna skarpę.
Oprocz chojny kanadyjskiej mozesz cos polecic?

Cisy - z iglastych. Sa odmiany płożące - np. Repandens. Równiez choina ma odmiany płożace (Coles Prostrate chyba się nazywa).
Poza tym irgi zimozielone, są płożące.



Floksy mnie zaciekawiły, ale czy one w cieniu beda tak ladnie kwitły?

Nie



Mam piekny egzemplarz parzydełka lesnego, moge go posadzic na polnocnej skarpie?

Parzydło lesne wymaga gleb wilgotnych i próchnicznych, jesli to im zapewnisz, mozesz całe łany sadzić :)



chcialbym, zeby kwitły ciągle...., to mozliwe?
Teraz pisze o skarpie zach-poludnie
oraz, moge miedzy nie posadzic kosodrzewine, z tych mniejszych?

Róże okrywowe zakwitaja w czerwcu i kwitną do mrozów. Z różami ładnie komponują się karłowe świerki "Nidiformis", "Sander's Blue"




wlasnie staram sie znalezc jakies fajne płaczące drzewko, niestety oprocz podanej przez Ciebie ( chyba płacząca ta grusza) tylko wierzba płacząca przychodzi mi na mysl.

Z małych form płaczących sa również buki, wiąz Camperdownii, wiśnie ozdobne (kwitną)
Grusza wierzbolistna też kwitnie na biało a ma srebrzyste listki, ktore nadaja śródziemnomorski akcent ogrodom.

joaniko
16-09-2009, 21:56
Elfir- bardzo dziekuję za odpowiedz.
Juz sobie notuje nazwy.
Zatem sen sąsiadki o pasie floksów idzie w niebyt, szkoda:(

Przyszedł mi jesczse na mysl zwykły pospolity bluszcz zimozielony
http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikidikozdlis/bluszcz.jpg
moze go puscic po skarpie?
Widzialam w Łazienkach ,jak ladnie ten bluszcz idzie po plaskiej ziemi.
Pewnie bede musiala go kontrolowac...

joaniko
16-09-2009, 22:02
Powiedzcie jesczse prosze, jak sadzic piętrami?
Np roza okrywowa z tymi karłowymi swierkami, podanymi przez Elfir.
Roze wyzej? Czy swierk?
Naokoło domu jest metrowa opaska z bruku, pelni funkcje chodnika, roze moga wpełznąc na nia przecie....hm

znalazłam fotke Prunus pendula 'Pendula Rosea' -wisni ozdobnej, kwitnie na rozowo, płacze jak nalezy :wink:
http://www.mobot.org/gardeninghelp/images/low/C129-0628053cs.jpg
http://www.findmeplants.co.uk/picsinfull/prunus_pendulla_rosea.jpg
piekna:)

el-ka
16-09-2009, 22:13
A skarpa od południa ? Przy samym tarasie mam posadzone lawendę i zioła (oregano, tymianek, majeranek, lubczyk, rozmaryn, czerwona bazylia), mam nadzieję, że przezimują - przynajmniej część. Potem pas poziomek czerwonych i jasnych, ale zostało mi ponad 10 m bieżących dość stromej skarpy przylegającej do boku domu - co tam posadzić ? W miarę bezobsługowe i niezbyt drogie ?

joaniko
16-09-2009, 22:24
el-ka, ja mam (na razie) na poludniowej skarpie pas z miniaturowego bzu
--------->Lilak Meyera "Palibin"
http://images6.fotosik.pl/467/4158335e9b696116.jpg

i berberyska, tez miniaturowego----> BERBERYS ADMIRATION
http://images8.fotosik.pl/58/d8ffcc43544241a6.jpg
http://images6.fotosik.pl/499/61417dd9bd651ed7.jpg

bzu kwitnacego nie widzialam jesczse, ale berberysek jest po prostu cudny.

i tez nie wiem, co dalej :oops:

Monika B
17-09-2009, 11:59
Admiration jest śliczny ale dość drogi ;)
Ja swoją skarpę obsadziłam trzmielinami w różnych kolorach, irgą płożącą, na słońce rzuciłam kostrzewę, dosadziłam świerk gniazdkowy, płożące jałowce i na element pionowy berberysy erecta i małe jałowce, w cieniu funkiami, choiną i tawułkami. Zmieściły mi się też zawilce japońskie, barwinek, fiołki i irysy syberyjskie (cudo).
Trzeba to z głową porozmieszczać. Mam nadzieję, że jak się rozrośnie będzie ładnie, bo długo nad tym myślałam.

egry
17-09-2009, 13:27
patrzac piętrami, najwyzej sadzic te niziutkie jak barwinek np? Czy sadzic jak mnie poniesie?

Jeżeli masz już rośliny to je sobie popmierzej do skarpy czyli rozstaw tak jak miały by sadzone. Barwinek równomiernie po całej skarpie. Większe krzewy w 1/3 i 2/3 wys. skarpy w grupach, a między nimi byliny czy też niskie krzeyw okrywowe.
Czy skarpa spada od razu od tarasu, czy jest tam pas ziemi?

Elfir
17-09-2009, 18:05
róże i karłowe świerki byłbym wymieszała.

joaniko
17-09-2009, 20:33
Dzieki egry i Elfir :)
Elfirku, wymieszam, dobrze.
Egry- skarpa ma niewielki pas ziemi, z pol metra.

Elfir
17-09-2009, 20:57
dodaj jeszcze ktoche kęp rozplenicy. U ponóza skarpy mozesz tez dac gożdziki skalne (sa zimozielone) i dzwonki

duduś
17-09-2009, 20:58
do MonokiB ; Moniko o dosyć nietypowych nazwach roślin piszesz , czy nadają się na piaski, są wieloletnie czy byliny, "Łatwe w obsłudze?"No i może masz jakiś szkic , plan lub zdjęcia?

joaniko
17-09-2009, 21:05
rozplenica jest sliczna, ale sie zrobi.....ciekawie. Elfir, wsadzic ja do wiaderka bez dna?
Tak sobie mysle o tej Penduli, zaczynam sie obawiac, ze ona, jakby to rzec- pretensjonalna nieco,
No bo:
U gory skarpy pld-zach Pendula, tuz przy tarasie, nastepnie roze, swierki, rozplenica itd....
zawrot głowy :lol:

Elfir
17-09-2009, 22:24
rozplenica jest kępkowa - nie rozłazi sie.
Wisnia kwitnie wiosna dwa tygodnie, potem jest zwyklym zielonym drzewkiem.

Sloneczko
18-09-2009, 00:05
A ja wiem co chcę mieć na skarpie, ale nie wiem jak to zrobić :P

Jest to pas ziemi, ok. 30 m długi:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/skarpa.jpg

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/skarpa2.jpg

na którym rosną już malutkie drzewka owocowe i dołem jest ograniczony betonową palisadą. W połowie jest studnia, którą w przyszłym roku obudujemy kamieniami i drewnem.

Skarpa ma być skalniakiem, bez agrowłókniny. Póki co, jest porośnięta trawą i chwastami :)

Jakim sposobem, po kolei zrobić z tej skarpy skalniaczek?

Elfir
18-09-2009, 17:00
pozbyc sie drzewek owocowych
Niestety skalniak i drzewka owocowe to kompletnie rozne swiaty

duduś
18-09-2009, 19:38
Cały czs czekam na zdjęcia skarpy od BK :lol:

madwo
18-09-2009, 21:12
Jak chcesz bez agrowłokniny musisz dobrze odchwascic, niekoniecznie roudnupem
Jest kilka metod:
kladziesz przezroczystą folie i gotujesz chwasty na twardo
lub
kladziesz ciemną płachte i czekasz az umra z glodu
i takie tam inne...:)
po odchwaszczeniu robisz skalniak i plewisz do upojenia:)
skalniak skalniakowi nie równy
czy to ma byc skalniak z roslinami wysokogorskimi, alpejskimi czy po prostu znoszacymi skaliste podłoże?
i jaki skały masz w zasiegu?
na wapieniu rosnie co innego niz na granicie
skalniak to wogole temat rzeka i znowu sie rozpedze i napisze 3 strony:)

Sloneczko
18-09-2009, 21:37
Drzewka owocowe zostają i muszą się pogodzić z podłożem ;)

Skałki mogę mieć jakie chcę, a najbardziej lubię rzeczne otoczaki, ale gdzieniegdzie białe, wapienne też mogłyby być.

Madwo, jak tylko masz ochotę i czas - pisz. Wszystko przeczytam, bo każda dobra rada jest mi potrzebna :)

Myślałam, by najpierw ściąć darń. Potem spulchnić to co zostało i nawieźć dobrej ziemi. Pod siatką (będziemy robić płot) ziemię wypoziomować na szerokość ok. 0,5 m, aby można było tamtędy chodzić i reszta skos w dół, do palisady.
A potem układać kamienie.
Czy to np. bardzo głupi pomysł, by na części skarpy, tej na tyłach puścić między kamieniami leśne poziomki?

Jak to wszystko widzisz?

dominikams
19-09-2009, 09:04
Słoneczko - strasznie podoba mi się twoja kostka!!!! :D Możesz zdradzić, co to za producent i jaka nazwa? Co będzie rosło w tym prostokącie?


A co do skarpy, to my mamy również taką wokół tarasu. Jeszcze nie jest skończona, bo z boku trzeba nawieźć więcej ziemi. Przód jest obsadzony, kora nie spływa (nie dawałam agro), ale zrobiłam dość łagodny spadek, i teraz go przedłużam, bo chcę, żeby dalsza część łagodnie schodziła do poziomu trawnika i na niej też posiejemy trawę (dlatego spadek musi być łagodny, żeby nie było problemów z koszeniem). Jak będzie się to nadawało do obfocenia, to wrzucę. Póki co trwają prace z przygotowywaniem kolejnego kawałka pod trawnik.

Sloneczko
19-09-2009, 11:35
Dominiczko, kostka jest Bruk-Betu, Kontur - wapień muszlowy:
http://www.bruk-bet.pl/index.php?nav=produktydd&navp=62,63,97

Zaraz po ułożeniu wydawała się zbyt jaskrawa i żałowałam, że nie wybraliśmy Aten - wapień muszlowy, nieco bardziej stonowanej, ale już trochę się przybrudziła, przetarła i jest ok :)

W rabatce rośnie już trawa:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/skarpa3.jpg

Czekam na Twoje fotki :)

Monika B
19-09-2009, 19:30
do MonokiB ; Moniko o dosyć nietypowych nazwach roślin piszesz , czy nadają się na piaski, są wieloletnie czy byliny, "Łatwe w obsłudze?"No i może masz jakiś szkic , plan lub zdjęcia?
Wydają mi się wszystkie bardzo znane :lol:
do cienia:
-irysy czyli kosaćce syberyjskie to byliny bardzo łatwe w uprawie (inne irysy to cebule lub byliny)
http://img525.imageshack.us/img525/3883/irys.jpg

-tawułki to byliny
http://img176.imageshack.us/img176/605/tawuka04.jpg
http://img242.imageshack.us/img242/6643/tnastilbe10.jpg

na słońce: i półcień:
-trzmieliny płożące mają różne odcienie listków
http://img176.imageshack.us/img176/1912/euonymusfortuneiemerald.jpg
http://img32.imageshack.us/img32/5781/trzmielinaeuonymus1.jpg

-jałowce płożące wolą słońce i jest ich mnóstwo np. wiltonia
http://img32.imageshack.us/img32/9177/juniperushorizontaliswi.jpg
Popatrz tutaj:
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=20&nazwy=2
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=18&nazwy=2
jest w czym wybierać. Ja posadziłam dość gęsto, tak żeby za jakiś czas stworzyły kobierzec.

-irga płożąca
http://img242.imageshack.us/img242/9624/cotoneasterhorizontalis.jpg

jałowce mogą też stanowić element pionowy np. arnold
http://img44.imageshack.us/img44/4317/jalowiecpospolityarnold.jpg

świerk gniazdkowy:
http://img32.imageshack.us/img32/2135/wierk.jpg

Trzeba troszkę posiedzieć i poczytać, żeby wybrać odpowiednie do miejsca i stworzyć kompozycję. Ja część mam nasadzone i już widać efekt. Resztę dosadzę wiosną tj. powojniki okrywowe (www.clematis.com.pl - polecam dla początkujących - kupowałam na allegro od multiflori - są w stanie genialnym i łatwe w uprawie!), kolcosił i tawuły spirea japonica magic carpet (to inny gatunek niż tawułki - małe krzewy).
Wujek google i do roboty ;)

Elfir
19-09-2009, 21:52
Słoneczko - chcesz miec skalniak i jednoczesnie sad. Tak sie nie da. albo-albo. Te rosliny pokrojowo do siebie nie pasują. Jesli chcesz miec sad, raczej zdecyduj sie na ekspansywne byliny nadajace troche "wiejski" charakter twojemu ogrodowi.
Bo wyjdzie niewiadomoco.

Sloneczko
19-09-2009, 23:13
Elfir, ta skarpa to melodia na wiosnę :) Nazywam ją szumnie skalniakiem, bo chcę tam położyć parę kamyków, ale prosząc o radę bardziej zależało mi na sposobie przygotowania podłoża na takim skosie :)

ms.
22-09-2009, 06:58
Słoneczko, spojrzałam na zdjęcia i... pomyślałam, że w przyszłości będzie średnio wygodny dostęp do owoców. Podejście praktycznie tylko z dwóch stron - co daje dużo "martwego" obszaru.

Jeśli to jabłonki - przy dobrym prowadzeniu drzewek możesz mieć owoce praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Pewnie średnio znam się na sadownictwie, ale ostatnio nieźle się musiałam nagimnastykować przy zrywaniu śliwek - najładniejsze owoce zawsze rosną w miejscu gdzie trudno sięgnąć. :wink:

madwo
22-09-2009, 09:01
Wg mnie, jak chcesz mic tam cos na wiosnę, należy przekopać późną jesienią to co jest, bez scinania darni, zostawić BEZ WYRÓWNYWANIA I GRABIENIA.
Przemarznie sobie przez zimę, poprawi strukturę, wiosną wyrównać, zagrabić, poczekać az zaczną kiełkować chwasty, odchwaścić (czyli wybrać korzenie i kłącza, (jednoroczne same padną przy grzebaniu), i potem sadzic co tam ma być.
Nie jest to podejscie firmowe, bo jest pracochlonne, ale to nie jest duży teren.

dominikams
22-09-2009, 20:48
Dominiczko, kostka jest Bruk-Betu, Kontur - wapień muszlowy:
http://www.bruk-bet.pl/index.php?nav=produktydd&navp=62,63,97

Zaraz po ułożeniu wydawała się zbyt jaskrawa i żałowałam, że nie wybraliśmy Aten - wapień muszlowy, nieco bardziej stonowanej, ale już trochę się przybrudziła, przetarła i jest ok :)


Dzięki za info - bardzo mi się podoba!!! Muszę się zorientować, gdzie u nas sprzedają, i zobaczyć na żywo.


W rabatce rośnie już trawa:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/skarpa3.jpg

Toś się szybko uwinęła - w 1 dzień taka zmiana :o :o :lol: :lol: :lol: :lol:


Czekam na Twoje fotki :)

Oj, to chyba późniejszą jesienią :roll:

tmx
13-10-2009, 16:04
znalazłam takie fotki
http://www.wymarzonyogrod.pl/zdjecia/skarpa_500_ATP_050517_020_p-23568Paplinski_Andrzej_T..jpg
http://3.bp.blogspot.com/_rB-G-WeWgJI/SGXq9x0IKFI/AAAAAAAADrY/BKqmhVvI1Kg/s1600/1a.jpg
http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/skarpa3b.jpg
http://images26.fotosik.pl/29/3c388f25ea753ec8med.jpg
http://images27.fotosik.pl/29/33441c66b617dbd4med.jpg
http://images23.fotosik.pl/29/606f17f0d7dc2ad7med.jpg
http://images29.fotosik.pl/29/4711f9352dd26582med.jpg
http://images25.fotosik.pl/29/de7185189bc0b751med.jpg


zajrzyj jeszcze tutaj


http://forum.muratordom.pl/skarpa-wokol-tarasu-co-z-nia-zrobic-pomocy,t45399.htm?highlight=skarpa

http://forum.muratordom.pl/projektowanie-ogrodow-poznan-i-okolice,t121232.htm

http://images.google.pl/images?hl=pl&lr=&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:pl:official&um=1&q=skarpa+przy+domu+ro%C5%9Bliny&sa=N&start=0&ndsp=20

dom toli
http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/wiosna1-1.jpg

duduś
13-10-2009, 21:22
Tolu to zdjęcie wyżej - jesteś w stanie przelecieć szybciutko nazwy , zaczynając od przodu po lewej ( od tej szronowatej rośliny ) i fioletowej a potem te po prawej ( za szronowatą :wink: ) Czy może nie pamiętasz już tych nazw ??

Sloneczko
13-10-2009, 22:24
Madwo i tmx, bardzo Wam dziękuję :)

Bardzo do mnie przemawia Twój sposób i tak zrobimy, a tmx dzięki za inspiracje.
Na niektórych skarpach na fotkach panuje właśnie taki artystyczny nieład, jaki podoba mi się najbardziej ;)

A dla zdjęć ogrodu Toli, to ja od dawna mam osobny folder :)

Elfir
14-10-2009, 10:10
Tolu to zdjęcie wyżej - jesteś w stanie przelecieć szybciutko nazwy , zaczynając od przodu po lewej ( od tej szronowatej rośliny ) i fioletowej a potem te po prawej ( za szronowatą :wink: ) Czy może nie pamiętasz już tych nazw ??

Jasnoszara - robownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)
na różowo kwitnie chyba Aubretia, a to ciemniejsze, to zawciąg Armeria maritima. Białe to najprawdopodobniej gożdzik Dianthus plumarius
Jalowiec to chyba "Gold Star" - zółty i procumbens "Nana" zielony, płożacy.
Stożkowate to świerk "Conica", kuliste to chyba żywotnik "Danica", a zlociste to chyba zywotnik "Rheingold"

Sloneczko
14-10-2009, 11:33
Jasnoszara - robownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)


Nie rogownica?

Elfir
14-10-2009, 12:19
Oczywiście rogownica, to literówka (dlatego zazwyczaj staram się pisać po łacinie - jak i w tym przypadku jest jak byk "Cerastium")

tojato
14-01-2010, 15:22
W jaki sposob rozmnożyć irgę ?

Elfir
14-01-2010, 21:41
Przez odkłady. Gałązki irgi odegnij i jej fragment lekko zakop z ziemii, wczesniej lekko uszkadzając skórkę. Przysyp ściółką i podlewają. W miejscu uszkodzenia powinna puścić korzenie. W kolejnym roku można odciąć gałązkę.
http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/odklady3.gif

Żona Adwalka
17-01-2010, 16:02
Elfir ! Jestem zupełnie zielona w temacie ogrodowym. Dużo się dowiaduję czytając Twoje odpowiedzi. Bardzo Ci dziekuję :D

platyna54
11-03-2010, 19:24
witam, powiedzcie mi co zrobić ze stromą skarpą bliko domu szer. 25m wysokość ok. 10m. Jak ją dobrze zabespieczyć.

egry
11-03-2010, 20:13
Zbudować mury oporowe.

tinka-83
15-03-2010, 19:45
moi drodzy i ja tej wiosny zabieram się za moją skarpę :) co z tego wyjdzie to jeszcze nie wiem ;)

Podaję spis roślinek jakie sobie zakupiłam:
1. saponaria ocymides
2. lupine czerwona
3. hosta niebieska
4. kniphofia tritoma
5. incarvillea delavayi
6. solidago żółta
7. acidantera bicolor murilae
8. liatra
9. czosnek południowy
10. juniperus pfitzeriana
11. juniperus schlager
12. pinus mugo pumilio

Czy macie pomysł co można jeszcze dodać do tego zestawu ?
Skarpę mam 6m x 1,6m
Brakuje mi tylko kamieni ale na ich poszukiwanie wybiorę się w weekend na wycieczkę. Może ktoś ma pomysły jak tą skarpę obsadzić?

Elfir
15-03-2010, 21:56
A jaka planowana jest kompozycja? Bo wymienione rośliny mają różne wymagania glebowe i świetlne.

duduś
17-03-2010, 19:34
TOLU , napisałaś :
"Jasnoszara - robownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)
na różowo kwitnie chyba Aubretia, a to ciemniejsze, to zawciąg Armeria maritima. Białe to najprawdopodobniej gożdzik Dianthus plumarius
Jalowiec to chyba "Gold Star" - zółty i procumbens "Nana" zielony, płożacy.
Stożkowate to świerk "Conica", kuliste to chyba żywotnik "Danica", a zlociste to chyba zywotnik "Rheingold""
po ile roślin ( albo jak gęsto ) sadzić - siać ? żeby otrzymać taki efekt , takiej gęstości i intensywności jak Ty otrzymałaś - coś pięknego!!!!!!!- naprawdę gratulacje :roll:
_________________

greyhound
18-03-2010, 08:44
skarpa przydomowa może być świetnym elementem urządzania przestrzeni.
Poza krzewami ozdobnymi na mojej rośnie mała zielarnia, która świetnie się sprawdza od wiosny do jesieni.

AGA NR 1
03-07-2010, 10:39
Podnoszę upadły wątek.
Bo u mnie to teraz palący temat.
;)

U mnie również skarpa... teraz tam jest goła ziemia i trochę lichawych chwastów ( regularnie męczę je podkaszarką :cool: ).
Chcę wyłożyć ją agrowłókniną a potem wysadzać rośliny.

I cóż, czytam o roślinkach i wychodzi mi, że najbardziej w grę wchodzą jałowce płożące i to chyba one powinny być podstawową rosliną na mojej skarpie - bo tam słońce od samego świtu do wieczora.

Ale czytając opisy poszczególnych odmian wynika mi, że jałowce baaaardzo wolno się rozrastają - średnio 10 cm... na rok...
Strasznie wolno...
:eek:


Jakie więc rośliny płożące rosną zdecydowanie szybciej i nadawałaby się na taką osłonecznioną skarpę ???
Bardzo proszę o podpowiedzi.

jaki
03-07-2010, 12:13
Irga karłowata, wys do 0,80cm, szer do 2m, rośnie szybko, sprawdzone

ajdach
03-07-2010, 14:01
Doradcie cos ! Moja skarpa ma 50m dlugosci i okolo 5-6m wysokosci, co z nią poczac Nie musi byc piekna , dzisiaj przyjezdza pan z skarpowka i ma ja wyrównac , powiedzial ze tak mocno ja (wyslizga ) ze nic z nia sie nie bedzie dzialo (robi skarpy przy autostradach to chyba sie zna )

AGA NR 1
03-07-2010, 14:43
Irga karłowata, wys do 0,80cm, szer do 2m, rośnie szybko, sprawdzone

Jaki,
dziękuję za info.
Zaraz szperam po necie - jak wygląda i wogóle.
;) ;) ;)

AGA NR 1
03-07-2010, 14:46
Bo ja też brałam pod uwagę irgi.
Mam je na swojej liście. ;)
Dwie odmiany : irgę Dammera "Major" i irgę Dammera "Coral Beauty".

Myślisz, że wszytskie te irgi dadzą radę na takim całodziennym słońcu ?

Elfir
04-07-2010, 18:29
Coral Beauty powinna sobie lepiej poradzić. Albo "Ursynów"
A takze irgi poziome (niestety, nie jest zimozielona)

AGA NR 1
04-07-2010, 18:55
Dziękuję, Elfir.
Zaraz sobie to notuję.
;)

A proszę, doradź jeszcze który z jałowców płożących najszybciej się rozrasta ?
Bo te 10 cm na rok zmroziło mnie troszkę ( na 1 metr szerokości czekałabym... 10 lat ).
:(

Elfir
04-07-2010, 19:04
po 10 latach odmiany:
2 m depressa aurea, Greenmantle, Spotty Spreader, Arcadia, Broadmoor, Tamariscifolia, Blue Carpet,
2-2,5 m Repanda, Wiltonii,

AGA NR 1
04-07-2010, 19:10
Ślicznie Ci dziękuję.
Najwyżej kupię większe sadzonki - innego wyjścia nie ma.
Zaraz oglądam zdjątka na necie.
;)

duduś
19-07-2010, 19:33
a czy te "TOLOWE" rogownice, zawiciągi' floksy 'żgawiny to są rośliny odporne na suszę i piaski? Czy są wieloletnie? sadzi się czy sieje?( może nie dajboże jakieś pikowania , rozsady????)

Elfir
19-07-2010, 19:37
są odporne na suszę - zwłaszcza rogownica.
Jeśli roślina ma srebrzyste lub omszone liście niemal na 100% jest sucholubna. Przykłady: oliwnik, grusza wierzbolistna, lawenda, goździk pierzasty, bylica, mikołajek, przegorzan itd.

Piaski - zależy jakie. Kwaśne piaski należałoby zwapnować.

duduś
21-07-2010, 19:01
Boże!!!!!! to piaski też są kwaśne lub nie ??????Jak to sprawdzić ?

Elfir
21-07-2010, 19:48
najlepiej kwasomierzem. Prosty zestaw na bazie płynów Helliga to 30 zł

arti.sa
23-04-2011, 10:56
Witam, po świętach chciałbym zaplanować i wziąć się do roboty za skarpę.
Jak ze zdjęcia widać jest to duża skarpa w porównaniu do tych co znalazłem w wątkach na forum dlatego też osobny temat.
Skarpa jest od strony południowo-zachodniej więc dobrze nasłoneczniona.
Proszę o radę jak to zabezpieczyć, nie chcę robić tego dużym kosztem typu mury oporowe.
Myślałem coś o geo siatce jako zabezpieczeniu, następnie zestopniować delikatnie a na tych stopniach zrobić zasadzenia płażącej roślinności.
Taki efekt chcę uzyskać na 1/3 skarpy patrząc od góry. Reszta to trawka bo tam jest mniejsze nachylenie.
Może ktoś ma fajny pomysł na zejście do samego dołu? Mogą to być kręte alejki. Bo od góry myśłałem o wylaniu betonu oraz obmurowaniu np. z jakiego kamienia. Tym samym schody by służyły jak delikatny murek oporowy.

http://img219.imageshack.us/img219/286/dsc0108hv.th.jpg (http://img219.imageshack.us/i/dsc0108hv.jpg/)

ps. Zdrowych i wesołych świąt WN oraz mokrego Dyngusa.

edak
18-07-2011, 20:28
Mam prośbę o pomoc w aranżacji skarpy, którą mam wogół domu. Jej długość to 6 metrów w linii prostej plus mały narożnik. Pionowa powierzchnia skarpy to około 90 cm - jest więc niewielka, od strony zachodniej. Chciałabym ją ładnie zaarażnować z wykorzystaniem berberysów, płożących jałowców. Z początku myślałam, żeby zrobić na całej powierzchni poziome paski tych samych nasadzeń, np. od góry Berberysy Erecta, niżej berberysy Green Carpet i najniżej jałowce Golden Carpet...ale czy to będzie ciekawie wyglądało? Może moglibyście mi coś zaproponować, ewentualnie przedstawić jakieś wizualizacje. Z góry dziękuję

Elfir
19-07-2011, 14:19
Nie sądzę by to fajnie wyglądało, bo skarpa jest wąska a dorosłe rośliny berberysu i jałowca mają średnicę po 1,5 m.
Poza tym będzie przypominało obsadzenia przy markecie, a nie ogród.

Może zrób jednak mieszane zasadzenia z kęp jałowca, karłowej sosny, kosodrzewin, małych form brzozy (np. Trost dwarf), traw ozdobnych - na kształt ogrodu skalnego?
http://www.finegardening.com/cms/uploadedimages/images/gardening/issues_101-110/041105048-01_med.jpg

albo obsadzić lawendą, szałwia, bylicą, perowskią, budleją i zrobić sobie ogród śródziemnomorski:
http://img4.sunset.com/i/2003/11/tips-slope-m.jpg?300:300

tanis
01-10-2011, 18:03
Witam w starym temacie..Jak wasze skarpy?
Ja jestem włąścicielką piaszczystej skarpy. Tak wyszło, za dużo piasku nawieźliśmy, by podnieśc teren i teraz bywają kłopoty po deszczu :/ Piasek przelewa się przez murek oporowy i trzeba od czasu do czasu sprzątac chodnik.

Ziemi jeszcze nie nawieźliśmy, a skrpę trzeba było zabezpieczyc. Pan w szkółce ogrodniczej doradził nam płożące jałowce, które posadziliśmy w dwóch rzędach co 1.20 naprzemiennie. Nie znam nazw tych jałowców ale było ich 5 typów: żółty, zielono-nienieski z zółyymi końcówkami, zielony z bielszymi końcówkami i niebieski ( miał w nazwie Ice). U dołu skarpy posadziłam naprzemiennie małe żywotniki: żółty i zielony Szmaragd.

Moje pytanie: Czy korzenie jałowców rzeczywiście umocnią i zwiążą skarpę. Czy warto coś pomiędzy nimi wsadzac, jeśli tak...to co? Co pasowałoby u góry na brzegu skarpy, a byłoby niskie, umocniłoby i nie zasłaniałoby widoku skarpy- patrząc w dół?

Pozdrawiam Forumowiczów :)

adam998
04-10-2011, 15:33
Witam
Pytanie jak w temacie skarpa znajduje się wokół tarasu i ma wysokość 110cm jest dość stroma można przyjąć około 35-40 stopni. Czym w takim razie to obsadzić ? widziałbym coś co tworzy darń, chroniłoby to skarpę przed obsuwaniem się. Taras ma trzy strony najdłuższą południową, zachodnią i wschodnią pod drzewami, a więc słońce rzadko tam dociera....Może ktoś ma jakiś pomysł czym można by obsadzić taka skarpę
Pozdrawiam

magnolia
04-10-2011, 20:23
pokaż zdjęcie- skarpa skarpie nie równa. A tu chodzi nie tylko żeby było funkcjonalnie, ale też ładnie i komponowało się z domem. I napisz jaką masz tam ziemię- piasek, glina...

Elfir
04-10-2011, 20:52
jesli gleba przeciętna, ogrodowa, to irga dammera w cieniu i płożące jałowce w słońcu

tanis
05-10-2011, 10:41
Witam, próbowałam wcześniej w temacie :Skarpy, ale jakoś nie miałam szczęścia. Może tu pomożecie?
Jestem włąścicielką piaszczystej skarpy. Tak wyszło, za dużo piasku nawieźliśmy, by podnieśc teren i teraz bywają kłopoty po deszczu :/ Piasek przelewa się przez murek oporowy i trzeba od czasu do czasu sprzątac chodnik.

Ziemi jeszcze nie nawieźliśmy, a skrpę trzeba było zabezpieczyc. Pan w szkółce ogrodniczej doradził nam płożące jałowce, które posadziliśmy w dwóch rzędach co 1.20 naprzemiennie. Nie znam nazw tych jałowców ale było ich 5 typów: żółty, zielono-nienieski z zółyymi końcówkami, zielony z bielszymi końcówkami i niebieski ( miał w nazwie Ice). U dołu skarpy posadziłam naprzemiennie małe żywotniki: żółty i zielony Szmaragd.

Moje pytanie: Czy korzenie jałowców rzeczywiście umocnią i zwiążą skarpę. Czy warto coś pomiędzy nimi wsadzac, jeśli tak...to co? Co pasowałoby u góry na brzegu skarpy, a byłoby niskie, umocniłoby i nie zasłaniałoby widoku skarpy- patrząc w dół?

Pozdrawiam Forumowiczów

Elfir
05-10-2011, 10:45
U dołu skarpy żywotniki? Przecież jak podrosną, zasłonią skarpę.
Poza tym żywotniki to nie jest dobry wybór na piaski.

Jałowce rosną z reguły dość szybko - przeciętnie w ciągu 10 lat osiągają ok 1,5-2 m średnicy.
Dobrym wyjściem byłaby też róża Rosa x rugotida - ma odrosty korzeniowe, które wiążą glebę. Najniższe odmiany mają ok 80 cm wys.

magnolia
05-10-2011, 10:45
Tanis zdjęcia by się przydały.
Jałowce przytrzymuja skarpy, ale nie z każdą dadzą radę. Jak duż jest skarpa, jak stroma? Słoneczna, tak?

tanis
05-10-2011, 11:07
Magnolio! Dzięki za odp. moja skarpa ma ok. 40 st. Strona : południowy-wschód. Skarpa ma 26 m. Jest wąska i długa.Zdecydowałam się na wsadzenie żywotników u dołu skarpy, bo zalezało mi na tym, by nie zabierac sobie przestrzeni. Sadząc u góry skarpy tuje, skracam sobie pole widzenia, a nasadzenia na skarpie widoczne byłyby dla przechodniów , nie dla mnie :/ Poza tym tuje na dole odwrócą wzrok od niezbyt ładnej siatki i murka oporowego.
Elfir, zaraz wygooglam sobie te róże, choc szczerze mówiąc nigdy nie myślałam o różach w ogrodzie, utarło mni się jakoś, że są trudne w pielegnacji. Poza tym, niektóre odmiany wydają mi się zbyt majestatyczne, zawsze podobały mi się te dzikie, niepełne- polne. Zaraz wygooglam sobie te- proponowane przez Ciebie. Dzięki.

tanis
05-10-2011, 11:12
Już sprawdziłam! Urocza ta Rosa. Tylko dlaczego tak kłuje? ;))

tanis
05-10-2011, 11:37
Elfir, zanipokoiłam się tym info o tym, że żywotniki nie lubią piasku :( Oczywiście nie sadziłam wprost do piasku, a raczej żwiru...ale każdy dołek dałam solidne wiadro ziemi do iglaków. Zdecydowałam się na tuję szmaragdową, gdyż jak twierdził pan ogrodnik- ma płytki system korzeniowy. Marzyły mi się buki, ale obawiałam się, że ich korzenie będą wypierac murek oporowy u dołu skarpy.

Elfir
05-10-2011, 13:22
buki też nie nadają się na piaszczysta ziemię.

Żywotnik (nie ma "tuji szmaragdowej"!) odmiany "Smaragd" to mieszaniec Żywotnika zachodniego i olbrzymiego - przy czym żywotnik olbrzymi rośnie w dość wilgotnych i żyznych miejscach.

Lopesjus
05-10-2011, 18:04
Ja mam taką skarpę. U podstawy różnica wysokości to 170cm. Z czasem zostanie wzmocniona palisadą (chyba jednak z podkładów kolejowych). Nasadzenbia, to tak jak pisała Elfir, płożące iglaki (drugi rok). Kot widoczny w tle to sprawca dziur we włókninie

http://img684.imageshack.us/img684/246/20111005201.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/20111005201.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

magnolia
06-10-2011, 09:14
Tanis to jak- masz skarpę, a co dalej za skarpą?- koniec działki, ogrodzenie? Bo jeśli tak, to nie będę się czepiać żywotników, ale jesli dalej jeszcze coś masz to tu znowu sobie zamykasz perspektywę, a szkoda.
Rosa rugosa na piaski jest fajna, z czasem nie będzie trzeba w nią wchodzić, pielić jej itp. Zastanawiam się tylko czy nie jest za wysoka bo wyrasta różnie, ale potrafi nawet do 2 metrów. Nadaje się jej odmiana 'Dagmar Hastrup'-60-80 cm.
Ja chyba dała bym tam jednak coś niskiego, dobrze trzymajacego skarpę- berberys thunbergii 'Red Carpet', czy 'Green Carpet' lub śnieguliczka Chenaulta 'Hancock' lub niskie jałowce, ale w tym przypadku nie naprzemiennie różne odmiany, tylko 1 odmianę, ewentualnie więcej, ale w dużych plamach, nie mieszane. Jak będzie jednorodnie, wtedy można gdzieniegdzie coś 'sypnąć' w tą powierzchnię, czyli dosadzic jakieś akcenty w takim rozmieszczeniu jakby ktoś rozrzucił niedbale te rosliny ( czyli w grupkach po 2-5 w nieregularnych odstepach, w ilości takiej żeby nie zdominowały tła, czyli gatunku dominujacego). Na piasku to może być właśnie róża pomarszczona 'Dagmar Hastrup, kosodrzewina pumilio, czy kosodrzewina Gnom, berberys Atropurpurea Nana jesli nie wybierzesz berberysa jako podstawy, czy trawy ozdobne- np trzcinnik Karl Forester, owies wieczniezielony, kostrzewa Maire'a ( tylko trawy w większych ilościach grupkach ), czy świerk 'Nidiformis' lub inny karłowy

magnolia
06-10-2011, 09:21
Lopejsus fajnie, radzisz sobie.
Ja doradzę Ci jedynie - sadź w grupach, większymi plamami. Z czasem jak jest dużo pojedyńczych sztuk różnych gatunków tworzy się chaos, wrażenie bałaganu, nie ma niczego co dominuje, nic nie jest tłem. Na rabatach lepiej jest kiedy gatunki mają różne rangi- coś jest podkreślone, coś tworzy szkielet, inny gatunek tylko jako akcent, czy ozdóbka.

Elfir
06-10-2011, 10:13
Jałowce trzeba sadzić ok 2-3 szt /m2
Hosty to raczej pomyłka w tym miejscu.

tanis
06-10-2011, 13:59
Dzięki Magnolia :) U mnie 40 cm poza końcem skarpy- już siatka, zwykła zielona, niezbyt estetyczna i betonowy murek oporowy. Jałowce sadziłam własnie tak- plamami barw..tj. niebieskie- razem, żółte razem..itd. W wolnym czasie popatrzę na zielątka, które mi zaproponowałaś. Fajnie, że jest w czym wybierac, jesli chodzi o piaszczyste podłoże. Zastanawiam się tylko, czy np. zestawienie jałowców z el. liściastymi nie będzie rażące. Marzą mi się jakieś krzewy pięknie przebarwiające się na jesień, ale to chyba trzeba bedzie w innym miejscu :) Dzięki raz jeszcze. Dam znac, jakie zielska w końcu wybrałam ;)

magnolia
06-10-2011, 14:36
daj, daj znać. Wg. mnie iglaste z liściastymi można zestawiać, a nawet się powinno. Jak masz niskie jałowce, pomysl o czymś nie wysokim, zgrabnym, ale ciut wyższym- z tych co wymieniłam cos się znajdzie.
Kusi mnie, żeby Cie namówić na coś wyższego tuz przed samą siatką, co da Ci ładny widok. Posadziłąś już tuje w tej roli. A jakby przed nimi posadzić ze 3 świerki serbskie, albo śliwy osobliwe Umbraculifera, lub choć 1 śliwę wiśniową Pissardii? Nie wiem czy jest tam tyle miejsca, ale byłoby ładnie i nie nudno. To zgrabne i nie duże drzewa, świerki są wysokie ale bardzo wąskie

Lopesjus
06-10-2011, 15:10
Jałowce trzeba sadzić ok 2-3 szt /m2
Hosty to raczej pomyłka w tym miejscu.


Lopejsus fajnie, radzisz sobie.
Ja doradzę Ci jedynie - sadź w grupach, większymi plamami. Z czasem jak jest dużo pojedyńczych sztuk różnych gatunków tworzy się chaos, wrażenie bałaganu, nie ma niczego co dominuje, nic nie jest tłem. Na rabatach lepiej jest kiedy gatunki mają różne rangi- coś jest podkreślone, coś tworzy szkielet, inny gatunek tylko jako akcent, czy ozdóbka.


Dzięki za rady. Funkie są w tym miejscu na zasadzie przechowalni. Przed witryną planujemy posadzić pierzastolistną odmianę klonu, zapewne ornatum i to będzie dominanta. Jałowce zostaną dosadzone/zagęszczone po zbudowaniu palisady (wyleci cały dolny pasek włókniny), bo nie chciałbym ciąć po korzeniach.

Elfir
06-10-2011, 19:10
Klony palmowe sa wrażliwe na mróz - a twoja działka nie jest osłonięta.
Poza tym mają specyficzne wymagania glebowe.

Lopesjus
06-10-2011, 19:25
Klony palmowe sa wrażliwe na mróz - a twoja działka nie jest osłonięta.
Poza tym mają specyficzne wymagania glebowe.

Mamy już jeden klon ornatum na rabacie od północy (światło ze wschodu i zachodu, latem również od południa). Ucierpiał od nadmiaru śniegu (uszkodzenia mechaniczne), radzi sobie z mrozami już trzecią zimę (okrywany). Miejsce o którym wspomniałem jest na wschodniej ścianie i jest wystarczająco zaciszne, bardziej od wymagań glebowych martwi mnie raczej możliwy brak bezpośredniego słońca (chociaż zawsze jest tu jasno - przeszklenia domu wpuszczają sporo światła dziennego od południa)

tanis
09-10-2011, 16:39
Hej Magnolia :) Piękne są świerki serbskie. Niestety nie będę ich mogła użyc , by urozmaicic ścianę pod skarpą. Obawiam się, że ma zbyt mocny system korzeniowy, a mam tuż, tuż murek oporowy :/ Zostają więc Szmaragdowe zielone i żółty- sadzone naprzemiennie. No...pewno i nudno. Zastanawiam się tylko, czy w ten rząd nie wprowadzic nieładu w postaci ze dwóch brabantów? ( one chyba też mają płytkie korzenie?)

ale..ale..świerki serbskie i iak dwa kupiłam. Jednego posadzę tak, żeby z okna salonu go oglądac- jako soliterka. Drugiego- już u góry skarpy na rogu plus sosenkę bośniacką "Malinki" ...no i trzeciego coś bym chciała do towarzystwa dla nich...ale jeszcze nie wiem co...
Na skarpie płożące jałowce większymi plamami barw- jako podstawa. Myślałam o dosadzeniu gdzieniegdzie krzewów, które przebarwiałyby się na jesień- z Twoich propozycji, widzę, że berberysy mogły by byc, Ale trawy też jawią mi się kusząco. Skarpa wyglądałaby lżej :) Jedno i drugie (liściaste przebarwiające i trawy)- to pewno za wiele dobrodziejstwa?

Pozdrawiam miło

magnolia
10-10-2011, 11:26
tanis jak masz duża tę skarpę to moga byc wkomponowane w nią i trawy i grupy liściastych. Tylko najlepiej grupy z 1 gatunku traw z 1 lisciastych. Zrób im miejsce w jałowcach, żeby konkurencja nie była zbyt silna i posadż. W sadzeniu nie szukaj symetrii, unikaj różwnomiernego obsadzania po równo na całej powierzchni. Wybierz 2-3 miejsca na każda z tych grup i zrób te grupy nie równe wielkością- większą i mniejsze. Wtedy efekt bedzie ciekawy, naturalistyczny.
Tuje zostaw jak są- nie dodawaj brabantów do nich, bo będa wygladały jak zwykłe szmaragdy tylko innej jakości, a taki efekt jest niezbyt fajny.
To może zamiast drzewa, przy tujach posadzić kępę miskanta chińskiego? Np odmianę morning light, albo Kleine Fontane. Z boku, nie centralnie i tylko jesli nie jest ciniscie pod tujami i nie strasznie sucho

A ten widok na skarpę nie jest z salonu?

W sprawie serbów- one sa b. wąskie, wg mnie nie za bardzo na soliter. Natomiast jako grupa= akcent są śwetne więc przemyśl czy nie mozesz posadzic sobie trójki serbów, a najlepiej trójka i gdzieś dalej jeszcze parka. To da bardzo malowniczy efekt. Serby mozna sadzic gęsto, nawet 1 metr od siebie, choć jako grupke mozna je rozsunąc i sadzić np co 130-150 cm.

tanis
12-10-2011, 18:37
Witaj magnolia, dzięki. Dziś posadziłam 2 serby, nie przy tujach pod skarpą, bo nie miałyby miejsca, ale już u góry. powtórzę je (serby), jeszcze w jednym miejscu, tam, gdzie nie będą zacieniac widoku z okien. Niestety działeczka mała, wiec szalec nie mogę, ale dzięki za namiary na ten swierk. Jest fajny- wąski, nie zabierze wiele miejsca :) No i te gałązki -pięęękne- takie zielone, i delikatnie niebieskie.

Widok z salonu, nie jest na skarpę, lecz na bramę i ogrodzenia, które poprzedza ( nieduży)fragment, też piaszczysty, z lekkim spadkiem. Początkowo chciałam tam jednego serba, ale zbyt krótki dystans byłby od okna, trochę zacieniłoby :/ Mam jeszcze na zbyciu sosenkę (chyba bośniacką) Malinki, która podobno dorośnie tylko do 160 cm, więc może taki widoczek sobie z ókynka zrobię ;) .No i przy niej wiosenne cwietki posadziłabym. Niechby było tak po zimie otymistycznie. Wszędzie piach i piachuder. Jak na budowie :/ Myślę jeszcze o jakimś drzewku, które zacieniłoby miejcse, gdzie mam kosz na śmieci- w rogu działki. Czy sumak nadaje się do tej roli?
W temacie skarpowym na razie cisza, nie wiem, czy jest jeszcze dobra pora na sadzenie traw. Raczej nie będę mogła traw uskutecznic w pobliżu tuj, bo tam już miejsca nie ma :( Dam wiosną ze dwie kępki na skarpie, a miskanta chińskiego mogę dopiero na końcu ciągu tuj. Może uda mi się posadzic jeszcze jesienią przebarwiające się berberysy. Podobaja mi się te zielone, które potem naturalnie przebarwiają się. Wiem, ze jest taka odmiana w kolorze bordo, ale chyba nie będę już ich dodawac.
Miłego wieczoru i dobrej nocy.

Pozdrawiam

magnolia
13-10-2011, 08:28
bereberys Green Carpet jest niski a szeroki, będzie ładnie zadarniał skarpę. Wiosną ma śliczną zieleń, soczystą, a jesienią fajne czerwienie.
Trawy możesz jeszcze sadzić, jak wszystko ale sezon na to już się kończy pod koniec października trzeba odpuszczać.
Co do drzewka- sumaka bym nie sadziła, on skaleczony przy kopaniu wokół czy jak coś mu korzenie podgryzie, wypuszcza las młodych sumaków wokół i to nie raz, tylko non stop i nie można sobie z tym poradzić. Może obejrzyj sobie śliwe wiśniową Pissardii czy Woodii, albo świdośliwę kanadyjską, jarząb mączny Magnifica czy klon tatarski podgatunek ginnala. Z pokrojowych gatunków- grab pospolity Columnaris ( z podkrzesaną korona ponad metr), czy odmiana Fastigiata, robinia Umbraculifera, klon Globosum

Lopesjus
30-11-2011, 10:58
bereberys Green Carpet jest niski a szeroki, będzie ładnie zadarniał skarpę. Wiosną ma śliczną zieleń, soczystą, a jesienią fajne czerwienie.

Na życzenie Green Carpet:

http://img265.imageshack.us/img265/8319/20111101217.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/265/20111101217.jpg/)

Einojuhani
11-10-2012, 19:12
a powiedz mi jakiej geowlokniny używałeś? mi ostatnio bardzo zachwalali wyroby od grupy sgee (http://geotextil.net/?page_id=6) cos tam już o nich słyszałam no a ciagle nie mogę się zdecydowac… brat mowi, ze lepiej wydac wiecej kasy na cos lepszego niż potem przeklinać dziadostwo – niby racja ale … no wiadomo o co chodzi ;)

czuszka
12-10-2012, 17:40
podłączę się bo na sąsiedniej działce jest ziemianka, bedzie ona tuz obok naszego ogrodzenia. ziemianka własnie została częściowo rozebrana bo wchodziła na naszą działkę. wygląda teraz tak
https://lh6.googleusercontent.com/-JCampGs2lAs/UHhGeDnZoGI/AAAAAAAABo0/Wcsp5bqyUks/s640/PA127374.JPG

pewnie ceglaną ścianę podciągniemy jeszcze trochę wyżej, ale i tak mam wrażenie ze ziemia podczas deszczu będzie spływała na naszą stronę. może obsadzić ziemiankę np. bluszczem?zeby trochę związała całość...
albo inaczej zagospodarować..możecie coś doradzić?