PDA

Zobacz pełną wersję : krokwie



walerianczyk
26-03-2013, 17:47
co ile cm dawac krokwie 7x14 dach dwu spadowy 6mx7m na dach pelne deskowanie i papa a pozniej cos sie dolozy napewnonie dachowke

dabc*
26-03-2013, 19:05
projektu nie ma???

frank_gr
26-03-2013, 19:14
projektu nie ma???

Boze.... Jak widac niema.

walerianczyk
26-03-2013, 19:15
to jest na dzialce rekreacyjnej

frank_gr
26-03-2013, 19:19
co 90 wystarczy, Przy tym przekroju tylko blachodachowka lub gont. Pod dachowka sie wygnie z czasem krokwa, nawet po odeskowaniu, pod dachowke minimum 16/7. zreszta rob jak uwazasz. Wazne jest tez jak podparte sa krokwy.

walerianczyk
26-03-2013, 19:24
podparte czyli beda sie opierac o murlaty i u gory beda nacinane i skrecane na srube i to wystarczy czy nie

hokejgk1
26-03-2013, 19:31
Nie powiem Ci jaka masz krokiew zastosować ale na jej przekrój i rozstaw wpływa: (dla twojej świadomości:)
- schemat statyczny
- długość miedzy podporami
- kąt nachylenia (może sią tak zdażyć przy niskim kącie dachu że wogóle nie wystąpi parcie wiatru tylko ssanie)
- miejsce budowy do:
>>obciążenie śniegiem
w której strefie będzie budynek
kąt nachylenia połaci
ukształtowanie połaci (możliwość powstania worków śnieżnych)
>>obciążenia wiatrem
w której strefie będzie budynek
kąt nachylenia połaci
wysokość dachu nad terenem
- rodzaj pokrycia - ciężar pokrycia
- klasa wytrzymałości drewna
itd.................

WIęc ktoś kto Ci powie jaką krokiew i co ile przyjąc po prostu zrobi to ze swojego doświadczenia ...

frank_gr
26-03-2013, 19:41
oj bo mozesz zrobic tak:
179359
179360
179361

frank_gr
26-03-2013, 19:49
kat 45 st bedzie bezpieczny i wersja 2 i 3. Bo tej pierwszej to juz raczej sie nie stosuje. Choc we wszystkich starych domach drewnianych chyba widzialem takie i trzymaly dach przez blisko 80 lat.

walerianczyk
26-03-2013, 20:00
no wlasnie ja chce roic tak jak na pierwszym orazku najprosciej tak mi sie wydaje

hokejgk1
26-03-2013, 21:22
Najprościej nie znaczy że tak można, czy widzisz co jest w poziomie tego wiązara ? nie bez znaczenia zwą go rozporowym, masz tak samo czy może ścianki kolankowe ?

מרכבה
27-03-2013, 09:53
A kąt dachu ? przy 30st spokojnie na samych ściągach przy deskowaniu i papie krokiew h14xd7 wytrzyma.
Mam dach z 1938 roku rozpiętość w osiach 8m długi na 13m i krokwie z okrąglaków plus ściąg na każdej krokwi ...
jakieś tam nazywanie ściągu jętką mnie się nie widzi :P

winiu1
27-03-2013, 11:08
Ściąg a jętka to dwa rożne elementy konstrukcji.Pełnią całkiem inne zadania.

מרכבה
27-03-2013, 11:12
Jętka to ściąg który może dodatkowo przenosić ściskanie ze względu na przekrój i materiał .
Przeważnie przenosi siłę która dąży do rozłożenia dachu :P

winiu1
27-03-2013, 11:31
To jak z tą jętką jest? Ras pracuje na rozciąganie a później na odwrót.

frank_gr
27-03-2013, 17:41
w przypadku konstrukcji wiezby z pierwszego obrazka jezeli budynek jest drewniany to krokwy wpuzczane byly w belki stropowe ktorych konce wystawaly poza obreb sciany. Lub poprostu zaciete i przybite gwozdziami o naprawde duzym kalibrze. Jezeli budynek jest murowany to wogole mozna pominac murlate u zalac poprostu specjane gwintowane kotwy w ocapie/wiencu. Pozniej podczas montazu popostu skreca ze soba a sama krokwa jest uwieziona miedzy nimi.

מרכבה
27-03-2013, 22:27
To jak z tą jętką jest? Ras pracuje na rozciąganie a później na odwrót. a jak masz parcie wiatru na jedną połać to na drugą
ściąg przekazuje w punkcie zamocowania siłę
Jak przyjdzie ścieg to dach dąży do rozłożenia i ten ściąg uniemożliwia mu to.
Wiatrownicę dajemy aby włączyć do pracy na parcie boczne wiatru
cały dach nie tylko jedną krokiew.
Z punktu widzenia wykonania taką ściąg jest dobrze zrobić z dwóch desek #32
na każdą krokiew np .

frank_gr
28-03-2013, 06:04
jetka musibyc i koniec. nawet nie probuj bez tego. A Wiesz jak sie montuje krokwy?

hokejgk1
28-03-2013, 07:14
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
Jętka to element ściskany
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

winiu1
28-03-2013, 07:26
a jak masz parcie wiatru na jedną połać to na drugą
ściąg przekazuje w punkcie zamocowania siłę
Jak przyjdzie ścieg to dach dąży do rozłożenia i ten ściąg uniemożliwia mu to.

Jętka to ściąg który może dodatkowo przenosić ściskanie ze względu na przekrój i materiał .
Przeważnie przenosi siłę która dąży do rozłożenia dachu

Z punktu widzenia wykonania taką ściąg jest dobrze zrobić z dwóch desek #32
na każdą krokiew np .

Bzdury, te informacje są chyba zaczerpnięte z podręcznika wiejskiego filozofa.

winiu1
28-03-2013, 07:27
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
Jętka to element ściskany
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

Oczywiście.

intercuuren89
28-03-2013, 08:19
co ile cm dawac krokwie 7x14 dach dwu spadowy 6mx7m na dach pelne deskowanie i papa a pozniej cos sie dolozy napewnonie dachowke

Według mnie wystarczy co 90 cm aczkolwiek zgadzam się z postem :


co 90 wystarczy, Przy tym przekroju tylko blachodachowka lub gont. Pod dachowka sie wygnie z czasem krokwa, nawet po odeskowaniu, pod dachowke minimum 16/7. zreszta rob jak uwazasz. Wazne jest tez jak podparte sa krokwy.

Rzeczywiście pod dachówkę to 7x14 trochę ciut przymało

מרכבה
28-03-2013, 19:39
Oczywiście że jętka jest ściskana .. pod warunkiem że krokwie są utwierdzone w super sztywnej murłacie i supr sztywno zamocowane.
Zacięta krokiew przybita jednym gwoździem jak by nie było jest zamocowania "przegubowo" o sztywności tego gwoździa i siły tarcia między zacięciem a
płatwią :P 179839 i należało by potraktować jak mechanizm i jedynym ograniczeniem rozłożenia dachu jest
Ściąg
179842
To chce zrobić śnieg z dachem ... rozpłaszczyć ... czyli taka jętka tu wstawiona będzie przeciw działać tej sile rozłożenia dachu.
Jednocześnie przy naporze wiatru będzie wstanie przenieść siłę ściskającą.
Mój błąd może polegać na czepieniu się nazwy jętka ... ja jej po prostu używał nie będę tylko definiował przeciwko jakiej sile ma działać aby nie było niedomówień, na grzyba mi pamiętać jętki dętki srętki itp ..
Zmieni się sposób oparcia krokwi na murłacie i już cała analiza poszła się paść ...

Jeszcze jedno... po co w drabinie rozkładanej są te taśmy lub łańcuch ?

Andrzej Wilhelmi
28-03-2013, 21:11
Przyjacielu nie pieprz bez celu. Nie masz wiedzy tylko własną interpretację. Przedstawiasz rysunki tak jak Ci wygodnie. Tak jak szanowni przedmówcy wspomnieli jętka działa na ściskanie i tylko na ściskanie. Jest właśnie po to aby krokwie nie ugięły się do środka. Stąd jętka nie powinna być wykona z dwóch cienkich elementów ze względu na tzw. wyboczenie. Przy jętkach z dwóch elementów stosuje się przekładki z kawałków krokwi. Natomiast na rozciąganie pracuje kleszcz i on może być wykonany z dwóch cienki elementów. Pozdrawiam.

מרכבה
29-03-2013, 06:31
Przedstawiasz rysunki tak jak Ci wygodnie. jakie rysunki ?
to jest z symulacji zrobionej na potrzeby tego tematu :P

winiu1
29-03-2013, 09:08
Cieszę się że wziąłeś się za naukę. Jak już zauważyłeś warunkiem poprawnego funkcjonowania konstrukcji krokwiowo-jętkowej (rozporowej) jest to że krokwie muszą być zamocowane w " super sztywnej " murłacie , która z kolei musi być obsadzona w " super sztywnym " wieńcu lub bezpośrednio na stropie żelbetowym lub drewnianym. Krokwie mogą być także mocowane bezpośrednio do belek stropowych bez użycia murłaty. Bardzo ważne jest połączenie krokiew- murłata lub krokiew-belka. Najlepiej wykonać to na zamek galicyjski lub kurpiowski.Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać "super sztywnej" murłaty można zastosować ściągi które łączą przeciwległe krokwie na wysokości murłaty, ściągi mogą być wykonane z drewna lub drutu. A najlepiej zlikwidować siły rozporowe podpierając konstrukcie na płatwiach. Moim zdaniem dachy rozporowe to nieporozumienie.

מרכבה
29-03-2013, 09:38
Sam się weź za naukę :P
Nie zauważyłeś że jak na forum nie zacznie się robić epopei na temat o co chodzi to od razu zaraz się czepiarstwo zaczyna :P
Też te "owady/ jętki" kiedy są sztywno zamocowane muszą też przenieść zginanie ...

winiu1
29-03-2013, 11:16
Przyczepiłem się dlatego:
przy 30st spokojnie na samych ściągach przy deskowaniu i papie krokiew h14xd7 wytrzyma.
Wypisując takie rzeczy wprowadzasz ludzi w błąd. Sam widzisz że budowa tego typu dachu nie jest taka prosta, przekrój i rozstaw krokiew to nie wszystko.

מרכבה
29-03-2013, 11:53
No lekcja na przyszłość ... bez skrótów myślowych.

frank_gr
29-03-2013, 14:12
Sam się weź za naukę :P
Nie zauważyłeś że jak na forum nie zacznie się robić epopei na temat o co chodzi to od razu zaraz się czepiarstwo zaczyna :P
Też te "owady/ jętki" kiedy są sztywno zamocowane muszą też przenieść zginanie ...

a skleszczanie krokwi deskami w wiezbie rozporowej to rzeczywiscie zajebista rada. Nie skleszcza sie krokwi przy takich wiezbach. przeciez to niebezpieczne. Skleszcza sie przy wiezbach wielospadowych o kostrukcji platwiowej.

krokwa i jetka 14/7
rozpora stabilizujaca krokwy 12/5 lub 10/5 w zaleznosci jak dlugi budynek. Sadzac po tym jak dlugie chce zastosowac krokwy pewnie ma od 7-9 metrow szerokosci. A to juz spory budynek.

מרכבה
29-03-2013, 14:54
krokwy czepiamy się :P
co to jest ?

krokwa i jetka 14/7 jaka krokwa ? krokiew ...

krokwa i jetka 14/7
rozpora stabilizujaca krokwy 12/5 lub 10/5 w zaleznosci jak dlugi budynek. to jętka czy


pisałem że wszystko zależy od sposobu oparcia krokwi na murłacie.
Lekkiego strzała mogłem dać to fakt ... ale to chyba przez wpadnięcie w niektóre wrony ... i myślenie jak one :(

frank_gr
29-03-2013, 18:08
nie przypadkiem inny post mialem zacytowac. Wybacz kolego:rolleyes:

frank_gr
29-03-2013, 18:22
rozpora to ten element we wiezbie rozporowej czy jakby jej niezwal ktory spina krokwie razem. Musi byc bo w przeciwnym razie przy duzym naporze wiatru na szczyt poprostu krokwie nawet odeskowane nie beda trzymac pionu i caly dach sie wykosi. A zarowno jetka jak i krokiew moze byc przeciez wykonana w tym samym przekroju. To nawet lepiej niz te deski co mu doradzacie.

Wogole dach ten jest tak banalnie prosty, ze zdziwila mnie ta cala wrzawa jaka sie rozpetala. To nie Ameryka i taki dach moze byc zrobiony zarowno na pomorzu, mazurach czy podlasiu i tak warunki beda niewiele sie roznily.

Zauwazylem ze wielu zacnych forumowiczow chyba popadla w samozachwyt, do tego stopnia lub czuja sie jakby mieli monopol na wiedze i bardziej ich ineresuje czy jest pozwolenie czy go nie ma. A czlowiek chcial zaczerpnac tylko wiedzy i odzewu sensownego niewiele znalazl.

מרכבה
29-03-2013, 18:29
Zauwazylem ze wielu zacnych forumowiczow chyba popadla w samozachwyt, do tego stopnia lub czuja sie jakby mieli monopol na wiedze i bardziej ich ineresuje czy jest pozwolenie czy go nie ma. A czlowiek chcial zaczerpnac tylko wiedzy i odzewu sensownego niewiele znalazl.
bo taki urok forum ...jak nie napiszesz fachowo to źle napisze po znachroskiemu też źle ..i tak w kółko ...
Dużo sprzeczek ... itp to człowiek czasem zbyt pewny siebie żeby nie zwariować :P

Wogole dach ten jest tak banalnie prosty, ze zdziwila mnie ta cala wrzawa jaka sie rozpetala. To nie Ameryka i taki dach moze byc zrobiony zarowno na pomorzu, mazurach czy podlasiu i tak warunki beda niewiele sie roznily.
Dlatego pisałem o deskach ze względu na ich łatwiejsze i sztywniejsze zamocowanie do krokwi ...układ zachowa symetrię
Jak dasz ten sam przekrój to albo musisz krokiew nacinać albo , przybić z boku krokwi .

frank_gr
29-03-2013, 20:10
po co nacinac krokiew wystarcy zaciac jetke. Jak skladalem dach u siebie dach to wlasnie tak zrobilem i na gwozdzie 5 cali zbilem. postawilem caly element a krokiew miala 9m dlugosci. po postawieniu krokwi chodzilem po jetkach i zadna sie nie wygiela nawet i platwi jeszcze nie bylo. Jakos te deski mi sie nie widza na duzym dachu. Dlamnie to nadaje sie to do mocowania raczej na lukarnach, bo mniej czasu zajmuje montaz. Przy dlugiej krokwi to nawet niebezpieczne. Wydaje mi sie zistalo to wymyslone dla latwosci i szybkosci montazu.
Jak sie patrze czasami na te nowe dachy to mnie ciarki przechodza, wszystko na kleszcze deskami, krokwy na gwozdzie do murlaty na betonowym wiencu, i do tego na blache perforowana Laczone.

מרכבה
29-03-2013, 20:17
co ile cm dawac krokwie 7x14 dach dwu spadowy 6mx7m na dach pelne deskowanie i papa a pozniej cos sie dolozy napewnonie dachowke 6 metrów rozpiętości ... i dla tego...
Forum już takie jest ... że nagle jedno słowo przymierzone do wszystkiego ...
Zdaję sobie sprawę do jakich konstrukcji co ...

winiu1
31-03-2013, 18:39
A co złego w tym że profesjonalista udziela profesjonalnej odpowiedzi.

מרכבה
31-03-2013, 19:46
A co złego w tym że profesjonalista udziela profesjonalnej odpowiedzi. no ale do Ciebie żalu o nic nie mam .

winiu1
01-04-2013, 18:42
Tyle że ja nie pisałem o sobie, a to dlatego żeby nie popaść w samozachwyt.

מרכבה
02-04-2013, 09:05
Przedstawiałem tylko małe sprostowanie ...bo pozostawiłem za dużo domysłów .
Dlatego przy rzeczach konstrukcyjnych nie powinno się tak lecieć galopem ...
jak mi się to zdarzyło ... od sposobu umocowania krokwi do murłaty poprzez ... przegub lub sztywne mocowanie w kalenicy
przez to czy ma być kleszcze czy jętki itp...
Żeby nie było że sobie tak lekko do tematu podchodzę teraz ..
bo nie ukrywam lekkim galopem poszedłem ... lekkim bo przy dachy rozpiętym na 6m 2 deski 32 szerokie na 20cm...
też nie dopisałem właśnie szerokości tych desek i że pasuje dać klocek przynajmniej jeden zapobiegający ewentualnemu wyboczeniu przy ściskaniu
i bardziej przestrzenna pracę układu ...

Andrzej Wilhelmi
02-04-2013, 11:12
Po prostu deski nie nadają się na jętki i to tyle bo wstawienie jednego dystansu nie zapobiegnie wyboczeniu. Pozdrawiam.

מרכבה
02-04-2013, 11:53
Najlepiej przekrój tożsamy z krokwią ...
Przy 6 metrach rozpiętości jętka ma długość koło 2m . w 2/3 wysokości.

Andrzej Wilhelmi
02-04-2013, 15:40
I najlepiej w płaszczyźnie wiązara. Pozdrawiam.

hoo8a
03-07-2014, 17:38
Witam,
Nie chce zakladac nowego tematu bo kwestia dotyczy przekroju elementow wiezby
Mam zaplanowane ocieplenie nakrokwiowe i projektant przyjal do pozwolenia przekroje minimale wiezby tak,zeby uzyskac pnb
Teraz ja musze sie zdecydowac jakie przekroje chce miec juz ostatecznie dlatego zwracam sie z prosba o sugestie i porady
Z racji,ze wiezba bedzie widoczna od srodka chcialbym ja uwydatnic i przyjac szersze i wieksze przekroje drzewa
Myslalem,zeby dac krokwie i jetki na 12cmx18cm lub 12cmx20cm ,platew na 25cmx25cm i murlaty 25cmx25cm
Czy moze zastosowac inne przekroje?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
05-07-2014, 22:11
O ile maja spełniać walory estetyczne to takie jak Tobie się podobają oczywiście większe od zaprojektowanych. Pozdrawiam.