PDA

Zobacz pełną wersję : Okna 2 czy 3 szybowe?



Maro330
30-03-2013, 17:12
Co sądzicie o oknach z trzema szybami? Czy rzeczywiście są lepsze od okien 2 szybowych czyli nie pocą się, nie parują? Nie chcielibyśmy, aby nowe okna skraplały się tak samo jak te co mamy w bloku. Prosimy o wasze doświadczenia.:rolleyes:

Charlie
30-03-2013, 17:16
Na brak kondensacji pary wodnej na oknach - ramy, szyby, nikt Ci nie da gwarancji. Bynajmniej nie powinien :)
Problem nie jest w szybach ale w czym innym.

MMichal
01-04-2013, 19:40
Witam

Jest "odrobina" prawdy w tym skraplaniu ale tak jak pisał Charlie nie w tym jest sedno sprawy ze skraplaniem pary wodnej. Najogólniej jeżeli wentylacja w domu jest "do kitu" to wymiana okien nie załatwi sprawy a czy są lepsze ? - ogólnie tak, mają lepsze parametry - pytanie jakich okien/szyb potrzebujesz ? :)

pozdrawiam

Mektoncjusz
02-04-2013, 09:34
Jeśli do bloku - to nie warto
Jeśli do starego budynku nieocieplonego - też nie warto
Parametry akustyczne prawie te same

Co innego - jak masz domek wolnostojący, i planujesz remont (rekuperacja, ogniwa słoneczne, ocieplenie) - to trzy szyby są jak najbardziej wskazane

Jeśli chodzi o skraplanie się pary na szybach - to świadczy o tym słaba wentylacja pomieszczeń - jedyne co może poprawić taki stan rzeczy to:
- uchylanie skrzydeł
- montaż nawietrzaka

homecactus
02-04-2013, 09:51
przewaga okien 3 szybowych nad 2 szybowymi jest w izolacyjności.

Okna 2 szybowe mają około 1,1, a 3 szybowe 0,7 (okno oknu nie równe, ale nie chodzi tu o wielką precyzję, tylko o mniej więcej skalę różnicy).

Więc jeżeli dom nie jest jakiś mega stary i "dziurawy", to warto, bo przez okna ucieka bardzo dużo ciepła.

Dla porównania izolacyjność w miarę dobrze ocieplonej ściany to około 0,2. Więc nawet najlepsze okna nie dorównują ścianie, a często powierzchnia okien w domu sięga 15-20% powierzchni ścian (np. u mnie to prawie 20%).

Wadą okien 3 szybowych jest ich ciężar i to, że teoretycznie pewnie łatwiej w nich o problemy z domykaniem czy wypaczaniem. Niby to problem producenta żeby zapewnić odpowiednie okucia, ale wiadomo, że teoria sobie, a praktyka - sobie. Warto więc wybrać sprawdzonego producenta.

pzdr

Charlie
02-04-2013, 12:32
Jeśli do bloku - to nie warto
...


a dlaczego ?
Ja wymieniłem okna z szybami 1,1 na okna z szybami 0,7.
Około 150 - 200 PLN/ m-c płacę mniej za ogrzewanie gazem w bloku.
Wyraźne oszczędności i to dzięki lepszemu współczynnikowi U szyb.

Mektoncjusz
02-04-2013, 13:44
a dlaczego ?
Ja wymieniłem okna z szybami 1,1 na okna z szybami 0,7.
Około 150 - 200 PLN/ m-c płacę mniej za ogrzewanie gazem w bloku.
Wyraźne oszczędności i to dzięki lepszemu współczynnikowi U szyb.

150 zł mniej? na miesiąc? Albo ja nieżyciowy - albo rzeczone mieszkanie ma ponad 120 m2

Jeśli chodzi o szyby 0,7 lub 0,5 w pakiecie 5 komorowym lub 6 komorowym w bloku - to nalezy pamietac o tym- ze czesto taka konfiguracja przy braku ocieplenia elewacji - lub jej wadach - szyba potrafi się pocić lub przemarzać na zewnętrznej powłoce.

T12345T
02-04-2013, 13:56
Jeśli chodzi o szyby 0,7 lub 0,5 w pakiecie 5 komorowym lub 6 komorowym w bloku - to nalezy pamietac o tym- ze czesto taka konfiguracja przy braku ocieplenia elewacji - lub jej wadach - szyba potrafi się pocić lub przemarzać na zewnętrznej powłoce.

To ciekawa sugestia. Czy mógłby Pan rozwinąć nieco szerzej związek pomiędzy "ociepleniem elewacji", a zjawiskiem "pocenia się" lub zamarzania wody na zewnętrznej powierzchni szyby.

Charlie
02-04-2013, 17:31
Wy tam we Wrocku pewnie mata inne syby :)

fenix2
03-04-2013, 08:09
Co sądzicie o oknach z trzema szybami? Czy rzeczywiście są lepsze od okien 2 szybowych czyli nie pocą się, nie parują? Nie chcielibyśmy, aby nowe okna skraplały się tak samo jak te co mamy w bloku. Prosimy o wasze doświadczenia.:rolleyes:

Możesz kupić porządne okna 2 szybowe byle z nawiewnikami!

chrisowaty
27-04-2013, 17:02
Przy obecnych dopłatach do 3-ciej szyby nawet bym się nie zastanawiał, no chyba że to stary nie ocieplony dom czy blok, to wtedy jest to zbytek.

daro075
18-08-2013, 09:16
mam dylemat naczytalem sie o tych pakietach 3 szybowych i juz nie wiem.
jestem przed wyborem okien waham sie co wyprac 3 szybowe czy 2 szybowe i dodatkowo rolety zewnetrznye roznica miedzy w cenie na calosc domu to 2400zl . Budynek bedzie docieplony od wschodu i zachodu styro grafit 10cm a od polnocy 12cm budyne z pustaka zuzlobetonowego o grubosci 38cm wentylacja grawitacyjna. co o tym sadzicie?

Matlub
18-08-2013, 11:39
Witam
daro75 jak bedziesz miał rolety to możesz troszke zaoszczedzic na pakietach szybowych zamiast standardowej 2 mozesz wziasc 3 szybowy ale o wspolczynniku np 0.8 a nie 0.5 rolety zawsze sa dodatkowym zabezpieczeniem termicznym i pamietaj o ciepłej ramce:)

T12345T
18-08-2013, 12:10
.... co o tym sadzicie?

Sądzę, że nazbyt poważnie podchodzisz do sprawy "mało poważnej". Nie kupujesz samych szyb zespolonych, a okna, więc nimi się zajmuj. A jeśli już te szyby tak Cię dręczą zastosuj przy ich wyborze to samo kryterium, którym kierowałeś się wybierając taki, a nie inny sposób docieplenia ścian konstrukcyjnych. Szyby to element tej samej bajki:-).

daro075
19-08-2013, 07:57
hmm no tak ale w budynku jest wentylacja grawitacyjna wiec bedzie konieczny montaz nawiewników w oknach wiec zastanawiam sie nad sensem tego pakietu 3 szybowego i zwiazanych z tym stratami ciepla

Brass
19-08-2013, 08:03
Z opisu wynika, że nie budujesz domu energooszczędnego, tak więc i te 3-szyby może są na wyrost.

brylekpl
19-08-2013, 08:13
mam dylemat naczytalem sie o tych pakietach 3 szybowych i juz nie wiem.
jestem przed wyborem okien waham sie co wyprac 3 szybowe czy 2 szybowe i dodatkowo rolety zewnetrznye roznica miedzy w cenie na calosc domu to 2400zl . Budynek bedzie docieplony od wschodu i zachodu styro grafit 10cm a od polnocy 12cm budyne z pustaka zuzlobetonowego o grubosci 38cm wentylacja grawitacyjna. co o tym sadzicie?

Przerabailem ten temat 3 miesiace temu rozwazajac czy brac okna 2 czy 3 szybowe. Warto siasc policzyc - w moim przypadku dopalata do 3 szyby to ok 25% i u wiekszosci producentow jest to samo. dla mnie oznaczalo to ok 12 TPLN. Zdecydowalem sie na 2 szybowe - tej roznicy nie zaoszczedze na ogrzewaniu przez 20 lat.... Moze 3 szybowe maja sens przy domu pasywnym. Ja mam went mechaniczna i ocieplenie 18cm wełna. Minus 3 szybowych jesyt tez taki ze zima pomieszczeni nie nagrzewaja sie tak fajnie jak przy 2 szybowych.

Matlub
19-08-2013, 17:57
Przerabailem ten temat 3 miesiace temu rozwazajac czy brac okna 2 czy 3 szybowe. Warto siasc policzyc - w moim przypadku dopalata do 3 szyby to ok 25% i u wiekszosci producentow jest to samo. dla mnie oznaczalo to ok 12 TPLN. Zdecydowalem sie na 2 szybowe - tej roznicy nie zaoszczedze na ogrzewaniu przez 20 lat.... Moze 3 szybowe maja sens przy domu pasywnym. Ja mam went mechaniczna i ocieplenie 18cm wełna. Minus 3 szybowych jesyt tez taki ze zima pomieszczeni nie nagrzewaja sie tak fajnie jak przy 2 szybowych.

o ile dobrze rozumiem to doplata 12 tysiecy??? czyli wydales okolo 60 tysiecu na okna tak??

co do domow pasywnych to troche tez niejest tak ze dacie 3 szybowke i jest juz pasywka tam calkiem inne parametry wchodza w gre wlasnie to co piszesz Lt szyb i nie dasz do okien pasywnych szyb o 0.5 bo wlasnie maja za niskie Lt dlatego jak juz wczesniej pisalem jezeli brac pod uwage pakiet 3 szybowy to pomyslec o pakiecie o przenikalnosci 0.8 lub 0.7 wtedy mamy zwiekszone parametry termiczne okna ale zato w zimie przepuszczaja wiecej slonca ktore ogrzeje nam domek

Pozdrawiam

Brass
19-08-2013, 18:29
Mam szyby u 0,5 i zimą południowe pomieszczenia nagrzewają się aż miło.

MMichal
19-08-2013, 18:32
Witam


o ile dobrze rozumiem to doplata 12 tysiecy??? czyli wydales okolo 60 tysiecu na okna tak??

co do domow pasywnych to troche tez niejest tak ze dacie 3 szybowke i jest juz pasywka tam calkiem inne parametry wchodza w gre wlasnie to co piszesz Lt szyb i nie dasz do okien pasywnych szyb o 0.5 bo wlasnie maja za niskie Lt dlatego jak juz wczesniej pisalem jezeli brac pod uwage pakiet 3 szybowy to pomyslec o pakiecie o przenikalnosci 0.8 lub 0.7 wtedy mamy zwiekszone parametry termiczne okna ale zato w zimie przepuszczaja wiecej slonca ktore ogrzeje nam domek

Pozdrawiam

PS a co do tematu to nie widzę uzasadnienia dla zastosowania pakietu 3 szybowego w w/w przypadku

Ja tam na szybach się specjalnie nie znam ale i tak widzę, że mylisz podstawowe pojęcia:
Lt - to współczynniki przepuszczalności światła - przejrzystość szkła
g - to natomiast współczynnik o którym piszesz - aczkolwiek nie do końca właściwie na moje - to współczynnik przepuszczalności energii słonecznej - ii to on jest odpowiedzialny ze tz pasywne zyski energii.
a to co podajesz jeszcze w wersji liczbowej to zapewne Ug lub nawet Uw skoro mówisz o oknach - więc sporo namieszałeś.

Pozdrawiam

brylekpl
20-08-2013, 14:28
o ile dobrze rozumiem to doplata 12 tysiecy??? czyli wydales okolo 60 tysiecu na okna tak??

co do domow pasywnych to troche tez niejest tak ze dacie 3 szybowke i jest juz pasywka tam calkiem inne parametry wchodza w gre wlasnie to co piszesz Lt szyb i nie dasz do okien pasywnych szyb o 0.5 bo wlasnie maja za niskie Lt dlatego jak juz wczesniej pisalem jezeli brac pod uwage pakiet 3 szybowy to pomyslec o pakiecie o przenikalnosci 0.8 lub 0.7 wtedy mamy zwiekszone parametry termiczne okna ale zato w zimie przepuszczaja wiecej slonca ktore ogrzeje nam domek
Pozdrawiam

na okna wydalem ok 40000netto, dokładnie aby wziąć pakiet 3 szyb musialbym doplacic nastepne 10TPLN netto, wiec jest to wlasciwie bez sensu bo zwrocic sie nie ma szansy...

kkarpiu
26-08-2013, 10:36
Temat, który poruszyłeś dręczył mnie przez kila miesięcy, przed zakupem nowych okien. Bałem się, że zimą woda będzie mi się lała po szybach, tym bardziej, że widziałem jaki moja mama miała z tym problem, z nowymi oknami. Generalnie skraplanie się wody od środka okien świadczy o problemach z wentylacją i braku ruchu powietrza w pomieszczeniu. I tak się właśnie dzieje zimą, gdy na dworze mamy minusową temp, a powietrze w pomieszczeniu nigdzie nie uchodzi wiec sie kondensuje. Na prawdę czy są to okna z 2 czy z 3 szybami nic to nie zmienia, jeżeli popełniamy te same błędy w rezultacie woda będzie nam się skraplać na szybach. Zimą wszyscy szczelnie domykają okna, aby ciepło z pomieszczeń nie uchodziło a zbyt szczelne okna to kolejny błąd. Ja, żeby zniwelować nieco różnice temperatur w domu, codziennie na parę minut uchylam okna i wietrzę pomieszczenia.
Przed zakupem okien porozmawiałem z fachowcem, który mi wszystko wytłumaczył. Pełna profeska! I tak jak napisano powyżej, na problem ze skraplaniem się wody na szybach nikt nie powinien dawać gwarancji.

A Ostatecznie możesz zainstalować nawiewniki powietrza, ale i to nie gwarantuje Ci rozwiązania problemu.
Krzysiek

daro075
29-10-2013, 18:39
wiec juz postanowilem zostane przy pakiecie 2 szybowym przy oknach zwykłych a przy palkonowych 3szyby teraz dylemat miedzy wyborem profilu
wybór miedzy profilem veka perfectline a sonarol maxtherm
cenowo wychodzi identycznie ale parametry zdecydowanie na plus dla sonarol maxtherm a co Wy sądzicie na ten temat

semiramida
25-04-2014, 16:31
Podbijam, bo własnie czas zamawiać okna... Szukam drewnianych, białych, niskie U, wysokie g.. to muszą być 3 szybowe?? dom nowy na płycie fundamentowej, silka i 20 cm ocieplenia ściany, 24 cm XPS pod płytą, na zelbetowym stropie min 20 cm ocieplenia i poddasze sporadycznie użytkowane

bwojtek
25-04-2014, 17:43
Szukam drewnianych, białych
Co przemawia za takim wyborem? Bo ja widzę więcej wad niż zalet.

semiramida
25-04-2014, 18:02
bo ma być tak "przedwojennie"... obecnie mam w przedwojennej kamienicy plastiki i już sie nimi nacieszyłam...

bwojtek
25-04-2014, 18:05
bo ma być tak "przedwojennie"... obecnie mam w przedwojennej kamienicy plastiki i już sie nimi nacieszyłam...
Masz ochotę i chęci na malowanie okien? Zdajesz sobie sprawę, że okna drewniane powinno się zamontować po pracach mokrych?
Jeżeli chcesz mieć efekt "białego drewna" to poszukaj okien PVC w okleinie białej albo kremowej ze zgrzewami HFL.

finlandia
26-04-2014, 08:55
Brrr! Skąd ta nienawiść do drewna???
Białe, dobrze pomalowane spokojnie wytrzymają 10 lat i dłużej bez potrzeby odnawiania lakieru. Pomalowanie na biało to prosta praca, a co zrobić z okleiną w razie zniszczenia?

Prace mokre nie są argumentem niedoprzeskoczenia. Da się to zorganizować.

Natomiast zgrzew HFL przypomina drewno. Ale z której strony ?
Od zewnątrz?
czy od środka? 256596
a może pół na pół?
256595

MassiveR
28-04-2014, 12:28
Co sądzicie o oknach z trzema szybami? Czy rzeczywiście są lepsze od okien 2 szybowych czyli nie pocą się, nie parują? Nie chcielibyśmy, aby nowe okna skraplały się tak samo jak te co mamy w bloku. Prosimy o wasze doświadczenia.:rolleyes: Problemem raczej nie są okna, może nieodpowiedni montaż?

cygerman
16-09-2017, 07:48
Witam
Nie mogę znaleźć nic nowszego na ten temat więc pytam tu

Jakie okna wybrać? dwu szybowe 1,2 W/m2K czy trzy szybowe od 0,9 W/m2K ? różnica w cenie na kilku oknach jakie wymieniam to około 1000zł

Samar
16-09-2017, 10:37
Dlaczego jak wybieracie samochód, telefon czy jakikolwiek sprzęt to zawsze stawiacie na nowoczesność, a jak przychodzi do wymiany okien, które będą służyły latami to macie tyle wątpliwości czy dołozyć te parę złotych aby poprawić ich termikę . Jednorazowo to jest tysiac i może aż tysiąc, ale weź pod uwagę,że okien nie kupujesz na rok czy dwa, a przynajmniej na 20. Kilka dni temu miałam klienta, który na wszelkie możliwe sposoby odpierał argumenty za 3 szybami. Ramy 6 komorowe, a jak, bo maja byc ciepłe, ale szyby to podwójne, bo on lubi jak się mu pomieszzenia przez szybę wentylują . Dobre.

cygerman
16-09-2017, 11:13
Hehe :) tak naprawdę od początku jestem za 3 szybami ale ostatnio trochę czytałem czy warto i się trochę zawahałem. Mam stary dom do remontu i napewno nie jest to dom pasywny :) ale zamierzam go mocno docieplić nawet gdyby miało zwrócić się to za 40 lat w kosztach ogrzewania to chcę mieć kontrole nad temperaturą

Doli.
16-09-2017, 13:39
Hehe :) tak naprawdę od początku jestem za 3 szybami ale ostatnio trochę czytałem czy warto i się trochę zawahałem. Mam stary dom do remontu i napewno nie jest to dom pasywny :) ale zamierzam go mocno docieplić nawet gdyby miało zwrócić się to za 40 lat w kosztach ogrzewania to chcę mieć kontrole nad temperaturą

W oknach ważne jest też to jak szerokie są przestrzenie pomiędzy szybami. Pakiet 3-szybowy nie zawsze znaczy to samo. Mamy wyceny na okna gdzie szerokość ramki (szerokość między szybami) wynosi 12mm albo 18mm. A im więcej gazu w środku tym cieplejsze okna. Jaki pakiet: oczywiście 3 szybowe, najlepiej profil 7-komorowy (czyli 82mm). Okna dwuszybowe i pakiet pięciokomorowy kupowali moi rodzice jakieś 16-17 lat temu i wtedy była to wyższa półka, więc teraz odpowiedz sobie sam na pytanie czy warto :)

surgi22
17-09-2017, 15:17
Weź te 3 szybowe. :yes:

Ok**se
06-09-2018, 11:36
ciekawe...bzdury wypisujesz o uszczelkach.
Pokaż mi choć jeden przykład gdzie po kilku latach trzeba było wymieniać uszczelki z EPDM
Dla tych co pewnych rzeczy jeszcze nie rozumieją
Obowiązujące prawo do 2021 narzuca podstawowy parametr okna - Uw
Parametr który przy pakietach dwuszybowch jest w wielu wypadkach niemożliwy do osiągnięcia
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (DzU poz. 926 z dnia 13.08.2013 r.) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Od 1. stycznia 2017 wszystkie okna ścienne (elewacyjne), niezależnie od wielkości, powinny mieć współczynnik dla pomieszczeń o temperaturze większej niż 16*C Uw<=1,1. [W/(m2·K)]
Wystarczy odrobina wyobraźni by uświadomić sobie jakie straty generuje sama szyba w pakiecie dwuszybowym (Ug=1,1) i trzyszybówka (Ug=0,5)
Ponad dwa razy mniej strat !!! Co przekłada się na REALNY spadek kosztu ogrzewania

I tak naprawdę tyle w temacie

Doli.
06-09-2018, 11:43
ja bym wzial 2 szybowe, na 3 szybowe szkoda kasy, wiecej ciepla ucieka przez kiepskie uszczelki a nie okna a uszczelki w szybowych tez bedzie po paru latach wymienic i mysle ze to wystarczy za świat.

Jesliby wierzyc wzorowi
Q = 92,5 x U x A x Wk

w którym:

Q - ciepło przenikające przez okno w przeciętnym sezonie grzewczym [kWh],

U - współczynnik przenikania ciepła [W/m2K],

A - powierzchnia okna [m2],

Wk - współczynnik ostrości klimatu.

Przyjmujmy dla uproszczenia A=1(m2) i Wk=1
Wtedy dla okien dwuszybowych o współczynniku U wynoszącym od 1,5 do nawet 1,8, a dla trzyszybowych od 0,63 do średnio 0,8. Co daje:
dwuszybowe: Q od 138 do 166 kWh
trzyszybowe: Q od 58 do 74 kwH

U mnie (gaz here) cena kWh wynosi 0,14755zł netto, czyli 0,18149 (plus opłaty stałe, ale to nie ma znaczenia). Zatem przez 1m2 okna ucieka nam rocznie przy oknach 2-szybowych do 30zł, a przy 3-szybowych 13zł. Ja mam ok. 25m2 okien (trzyszybowych). Przy dwuszybowych w najgorszym przypadku uciekałoby mi 750zł rocznie. Przy trzyszybowym ucieka 325zł. Różnica 425zł. Przez okres 15 lat oszczędzam ok. 6.375zł w nominalnej wartości pieniądza (chociaż realnie kwota jest wyższa, że względu na utratę wartości pieniądza w czasie).

wg39070
06-09-2018, 11:46
ja bym wzial 2 szybowe, na 3 szybowe szkoda kasy, wiecej ciepla ucieka przez kiepskie uszczelki a nie okna a uszczelki w szybowych tez bedzie po paru latach wymienic i mysle ze to wystarczy za świat.

Kurcze chłopie, skąd Ty się urwałeś? Z poprzedniej epoki? Nie pisz proszę takich bzdur, bo jeszcze ktoś w nie uwierzy i popełni szereg baboli.