PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy dzia? - Zrób to Sam



Maco
05-07-2002, 20:08
Droga Redakcjo,
Przy okazji jedengo z wątków http://www.forum.murator.com.pl/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=2992&forum=34&start=30 o elektrowaniach wiatrowych i kolektorach słonecznych wyszedł pomysł, żeby stworzyć nowy dział poda szeroko rozumianym tytułem "Zrób to Sam", gdzie forumowicze majsterkowicze mogliby się wymieniać pomysłami i doświadczeniami w samodzielnym wykonywaniu urządzeń, prototypów bądź eksperymentalnych pomysłów dotyczących utrzymania i funkcjonowania domu i działki. Pomysłem omawianym było samodzielne wykonanie próżniowego kolektora słonecznego.

Prosimy o utworzenie nowego działu bądź o sugestię, gdzie umieścić wątki o podanej tematyce.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-05 21:09 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-05 21:11 ]</font>

buber
06-07-2002, 10:38
Przyłączam się do proźby Maco. Wiele rzeczy można wykonać samemu i nie trzeba za to wydawać dużych sum w których ukryte są zarobki firm.

bigmario4
08-07-2002, 08:13
Ale w jakiej formie to ma być?Ktoś zgłasza problem i czeka na opis.Czy od razu z"wynalazkami"?Mario

dziuba
08-07-2002, 09:03
Popieram!!! Taki dział będzie super!!!

Maco
08-07-2002, 13:24
Mario,
Ja myślałem że ktoś raczej ogłasza swój pomysł a najlepiej już wykonane urządzenie. Tak jak to zrobił młody w wątku o elektrowniach wiatrowych i kolektorach (patrz link w pierwszym poście).
Myślę, że nowy dział będzie lepszy bo wtedy poszczególne wątki będą opisywać jeden pomysł/urządzenie

ryniu
08-07-2002, 13:48
Widzę tu duże ograniczenie wynikające z braku możliwości zamieszczania rysunków i/lub szkiców. Mam techniczne wykształcenie i wiem, że jeden prosty rysunek jest o wiele więcej wart niż kilka stron opisu, który, w przypadku bardziej skomplikowanych rzeczy, może być (opis) powodem nieporozumień. Wiem, że da się wysłać rysunki mailem, itd., ale to już nie to samo co ich publikacja na forum.

Maco
08-07-2002, 17:26
Masz rację ryniu, że jeden dobry rysunek to więcej niż parę stron opisu.
Dałbym głowę, że w jakiejś wiadomości widziałem kiedyś obrazek ! Jak przeglądam FAQ to jest tam możliwość umieszczania obrazków w wypowiedzi ale musi to być obrazek istniejący gdzieś w Internecie.

Myślę, że nawet bez obrazka funkcją jaką spełniałby taki dział to skrzynka kontaktowa zapaleńców, którzy i tak będą musieli się porozumieć w sprawie detali.

W końcu To Forum działa bez obrazków a jest bardzo techniczne i mnóstow można porad uzyskać.
Gotowe przepisy z dokładnym opisem od AdoZ chyba nie padowałyby tutaj (są oddzielne strony poświęcone bardzo szczegółowo takim pomysłom).

bigmario4
08-07-2002, 19:10
A co z "prawami autorskimi",myślę że nie będzie problemów.I jeszcze taka myśl mnie naszła:ktoś może"sprzedać"cudzy patent co wtedy?(myślę że stważam problemy ale lepiej się upewnić,no nie?)Mario

Maco
08-07-2002, 19:28
Masz rację mario.
Chociaż podejrzewam, że jeśli jakiś pomysł będzie na tyle rewelacyjny, że powinien zostać opatentowany sam "wynalazca" będzie tego świadom i zamiast na forum poleci do urzędu patentowego.

Ja raczej oczekuję pomysłów jak z dostępnych materiałów zrobić coś samemu, coś co można kupić gotowe a zrobienie tego samemu daje 1. Satysfakcję i 2. Oszczędności

bigmario4
08-07-2002, 20:19
Już mam pierwszy:tzw.bruzdownica(do robienia bruzd pod kable i inne instalacje)bylem w potrzebie a w sklepach zero przyrządzik ten kosztuje ok.20 kilka zetów więc:wziąść kawałek rurki1\2cala+kawałek blachy stalowej(stara piłka do drewna)zrobić z tego paseczka coś jak U i przymocować na końcu rurki koniecznie na dwie śruby z wywierceniem w twardej stali poradziłem sobie wybijając otwory starym wiertłem UWAGA! na odpryśnięcia trzymać najlepiej przez kombinerki,następnie rurkę lekko odgiąć.Do B-K i bloczków gipsowych-SUPER.Koszt zerowy robocizna pół godz.Mario

Maco
08-07-2002, 21:04
No właśnie.
Taki dział właściwie powinien oprócz "Zrób to sam" nazywać się jeszcze "Pomysłowy dobromir".

Brawo !

bigmario4
08-07-2002, 21:30
Na drugie imie mam McGywer.A w partyzantce miałem pseudonim"Bystry".Mario

Redakcja
10-07-2002, 12:31
Zwykle reagujemy na dobre pomysły. Ten wydaje się nam nie do końca udany. Ale może będzie tu więcej argumentów i przykładów.
Pozdrawiamy
Redakcja

bigmario4
10-07-2002, 12:55
Początki zawsze są trudne.U mnie się sprawdził.Mario

Maco
10-07-2002, 14:30
Redakcjo,
Rozumiem, że "więcej argumentów" dotyczyło nowego działu a nie "bruzdownicy" Maria...

Jesli tak, to na razie nowych argumentów 'za' chyba nie będzie ale byłoby bardzo miło (i raczej kulturalnie) usłyszeć argumenty 'przeciw' ...

yemiołka
11-07-2002, 08:57
On 2002-07-10 15:30, Maco wrote:
Jesli tak, to na razie nowych argumentów 'za' chyba nie będzie ale byłoby bardzo miło (i raczej kulturalnie) usłyszeć argumenty 'przeciw' ...


no fakt...
...zwłaszcza, że na forum MuratorDom jest dział "Moje pomysły i wynalazki"!
widać ktoś tam miał jednak jakieś "za" :oops:

ryniu
11-07-2002, 09:54
A redakcja nie uzasadniła dlaczego jej się ten pomysł nie do końca podoba!

Jola_
11-07-2002, 10:07
Spokojnie, Redakcja musi mieć czas na przemyślenie tematu.:wink:

bigmario4
11-07-2002, 10:12
Myślę że ten dział ma usprawniać i ułatwiać prace na budowie.Nie wszyscy wszystko wiedzą,czasami drobna rzecz potrafi w znacznym stopniu ułatwic pracę.Pora przejść do czynów-dyskusji co dobre co lepsze to mamy oporowo(na Wiejskiej).Pozdrawiam Szanowną Redakcję(za zainteresowanie się moją skromną osobą).Mario

mlody
12-07-2002, 23:34
Oczywiście że taki dział będzie istniał na naszym forum Muratora bo przecież redakcja takiego szanowanego się pisma dba o to aby czytelnicy byli zadowoleni ze współpracy. :wink:
A tak poważnie to szanowna Redakcjo przecież z Waszej strony to tylko nowy dział forum - czyli następnych kilka kB na serwerze, a cała reszta to już nasza rzecz. Chyba gorsza byłaby sytuacja gdybyście utworzyli dział na którym nikt by nic nie pisał, bo to by nic nie wnośiło, a ta sytuacja jest chyba "marketingowym marzeniem" gdy klient zwraca sie z prośbą, której spełnienie może tylko pomóc Gospodarzowi!
Czyż nie???

engi
12-07-2002, 23:59
Ja rozumiem - nowatorskie pomysły sa OK!
Można podyskutowaś nad ich sensownoscią.
Proponowałabym aby raczej eksperci wypowiadali się na temat wątpliwości w czasie montażu np. kominka czy prac drenarskich?
Może coś takiego można uruchomić?
Artykuły Muratora są na ogół wyczerpujące , gdy jednak przejdzie człowiek do szczegółów - to czegoś brakuje.
A może już coś takiego jest? - uświadomcie mnie.

bigmario4
16-07-2002, 22:11
Coś mi się zdaje że Redakcja wystraszyła wszystkich"pomysłowców"Mario

Maco
17-07-2002, 06:56
Albo się wystraszyła ? :wink:

Redakcja
17-07-2002, 09:04
Wciąż czekamy na doprecyzowanie tematu. Jak dzielić się pomysłami, których nie można przedstawić na rysunku? Może w tym wątku niech "zrób to samy" przedstawiają swoje pomysły. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

dziuba
17-07-2002, 10:48
Jeżeli niektórzy wstawili w swojego posta zdjęcie to myślę, że zeskanowany rysunek też można. A jak ktoś bedzie chciał wersję dokładną - to można na prywatną emalię.

Maco
17-07-2002, 11:29
Redakcjo,
Widziałem, że są zdjęcia w niektórych wypowiedziach, więc (tak jak pisze dziuba) zakładam, że jest już możliwość publikowania rysunków. Jeśli nie ma, to znów Redakcja może spróbować nam pomóc technicznie (był zresztą już taki problem/pytanie omawiane przy okazji pomysłu prezentacji zdjęć ze swojej budowy).

Ostatecznie chodzi o wymianę pomysłow (skrzynka kontaktowa), które ktoś może potraktować jako "idea kierunkowa" i zrobić po swojemu albo jeśli chce naśladować pomysłodawcę to zawsze jest możliwy kontakt w celu odpowiedzenia na szczegółowe pytania.

kasiek
17-07-2002, 11:49
A może możliwe by były linki do podstrony: SZCZEGÓŁY?

yemiołka
17-07-2002, 12:28
On 2002-07-17 12:29, Maco wrote:
Redakcjo,
Widziałem, że są zdjęcia w niektórych wypowiedziach, więc (tak jak pisze dziuba) zakładam, że jest już możliwość publikowania rysunków. Jeśli nie ma, to znów Redakcja może spróbować nam pomóc technicznie (był zresztą już taki problem/pytanie omawiane przy okazji pomysłu prezentacji zdjęć ze swojej budowy).

no właśnie, problem wstawiania obrazków i zdjęć był poruszany m.in. tu: http://www.forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=2263&forum=46&14 i w innych wątkach.
w żadnym Redakcja nie wypowiedziała się nt. tych możliwości [może sama nie wie, czy można czy nie? :razz:]...

krzysztofj
17-07-2002, 14:10
A może uzgodnić jakiś bezpłatny program do rysowania (najlepiej niech ma możliwość konwersji własnego formatu na dxf)- możemy sobie wszyscy zainstalować i przesyłać rysunki mailem.

Maco
17-07-2002, 14:24
Rysunki zawsze sobie możemy przesyłać i do tego jakby nam Forum nie potrzebne.
Ale byłoby idealnie, gdyby można je było zamieszczać.
Wydaje mi się, w dobie dzisiejszej rewolucji technologicznej, to całkiem możliwe do realizacji...

krzysztofj
19-07-2002, 08:37
1.bez forum - komu wyślesz plan swojego domu?
2.Jeśli były już wczesniej wiadomości z obrazkami, to musi być jakiś sposób żeby je wkleić.
3.Konkurs - kto pierwszy taki sposób znajdzie.

Tad
04-11-2002, 12:07
Też popieram pomysł wątku "zrób to sam". Mam nawet swoją skromną stronę www, gdzie oprócz swoich nieciekawych dla innych tematów (wymiana zdjęć rodzinnych, konstrukcja drzewa genealogicznego mojej rodziny) jest punkt "zrób to sam", a w nim parę swoich faktycznie wykonanych "rzeczy" jak: zdjęcia z budowy domu,projekt i wykonanie łazienki, własny sposób na obłożenie betonowych schodów drewnem, mocowania chodnika na schodach, kinkiety , żyrandole, świeczniki, meble do sypialni, płaskorzeźby, obrazy olejne i piórkiem, kilim,ogrodzenie z "drewnem", ciekawe słupki ogrodzeniowe, bramka, brama wjazdowa, itp., itd. Strona wykonana prosto, w HTMLu. Proponuję otworzyć wątek "zrób to sam", w którym każdy kto coś zrobi na swojej stronie www, napisze krótko, hasłowo i poda stronę. Jeżeli ktoś poprosi o poradę, o szkic jak coś zrobić, to można mu to narysować nawet ręcznie, zeskanować i dołączyć do strony, a na Forum podać że rozwiązanie jest na www......Każdy będzie wiedział, że w wątku "zrób to sam" może próbować znaleźć szkic rozwiązania swojego problemu lub o niego poprosić. Nie wszyscy mają jednak własne strony www. To nie jest problem- też nie miałem. Ktoś już podał na Forum jak strony robić, mogę również spróbować podać jak to zrobić w sposób najprostszy , nawet online ze wszystkimi chętnymi- na serwerze onet.pl. Nie jestem informatykiem i do tego dochodziłem mozolnie, bez niczyjej pomocy. Mogę stworzyć plik index.html i jakiś następny.html, w którym umieści każdy kilka swoich zdjęc w jpg i tekst. Potem każdy może rozszerzać swoją stronę dodając w sposób najprostszy , na zasadzie kopiowania linii ,nowe zdjęcia i opisy. Strony te nie muszą być hitami, ale spełnią rolę wymiany informacji. Jeśli Redakcja pochodzi po naszych stronach i dojdzie do wniosku,że poprowadzi rubrykę "zrób to sam" zbiorczo ,to pomysły przesyłać będziemy do naszej wspólnej redakcyjnej strony www, jeśli nie- to będą rozproszone na naszych własnych stronach.

Redakcja
05-11-2002, 12:18
Pomysł wraca, ale wciąż brakuje nam przekonania, że taki dział miałby powodzenie. Czekamy na kolejne głosy i argumenty.
Pozdrawiamy

06-11-2002, 20:03
po co tyle gadania?
żadnych pomysłów.
lipa

06-11-2002, 20:07
po co tyle gadania?
żadnych pomysłów.
lipa

Maco
06-11-2002, 23:05
Nie widzę lepszego sposobu niż "rozpoznanie bojem" :smile: czyli po prostu próba.
Jak już ktoś pisał, (zakładając, że progam obsługujący Forum spełnia podstawowe zasady informatyczne) koszt otworzenia nowej grupy jest pomijalny.

Jeśli nie będzie zaintersowania to skasować po kilku tygodniach czy miesiącach !

mordka
08-11-2002, 13:14
Przepraszam, ja tylko z pytaniem: jaki jest adres na forum MuratorDom, o którym wspominała Yemiołka?
Sorki, że tak nie na temat.

28-12-2002, 08:23
On 2002-07-06 11:38, buber wrote:
Przyłączam się do proźby Maco. Wiele rzeczy można wykonać samemu i nie trzeba za to wydawać dużych sum w których ukryte są zarobki firm.

Człowieku, a Ty pracujesz harytatywnie? Daj zarobić blizniemu swemu, a on Tobie. To napędza gospodarkę, a nie narzekania.
Powodzenia

Maco
28-12-2002, 09:13
A jak ktoś nie ma pracy i ma czas i lubi te rzczy ?

voo-yeck
30-12-2002, 20:01
pozatym większość bliźnich "fahofcuf" to ździercy i krwiopijcy, a na dodatek partacze :grin:

waldas
30-12-2002, 23:08
Witam.Nie wystarczy sama teorian aby samamu budować,trochę praktyki.Pierwszy dom buduje się dla wroga,drugi dla przyjaciela,trzeci dla siebie.

kgadzina
02-01-2003, 13:32
Tylko forsy starcza zazwyczaj najwyżej na ten pierwszy. I co mam być sam sobie wrogiem?

waldas
04-01-2003, 23:13
Zbuduj sprzedaj,itak dalej aż zbudujesz bezbłędnie.

woreczek
04-01-2003, 23:51
Tylko kto kupi taką kiche (taki dom doświadczalny)?.

woreczek
04-01-2003, 23:52
Tylko kto kupi taką kiche (taki dom doświadczalny)?.