PDA

Zobacz pełną wersję : Węgiel to śmierć



Strony : [1] 2

KvM
29-09-2013, 16:59
Od zanieczyszczeń emitowanych przez piece węglowe umierają ludzie. To jest realne zagrożenie. Dla własnego i cudzego dobra nie montujcie takich instalacji.
Tu nie chodzi o żadne CO2, które nie jest bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Poprzez spalanie węgla uwalniamy ogromne ilości szkodliwych substancji, które potem trafiają do naszych płuc, a już tylko dodatkową ciekawostką jest że popiół jest promieniotwórczy.

Co więcej z powyższych powodów coraz częściej mówi się o zakazie stosowania pieców na paliwa stale. W Krakowie prawdopodobnie już wkrótce będzie zakaz. Budowa takiej instalacji może się więc okazać w krótkim czasie nieekonomiczna.

Zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie na węgiel wybierają ludzie bo jest ono tanie. Jednak jeśli zadbacie o odpowiedni poziom energooszczędności budowanego domu może się okazać, że inne źródła ciepła wcale nie są o wiele droższe.

bobasxx
29-09-2013, 17:25
Od zanieczyszczeń emitowanych przez piece węglowe umierają ludzie. To jest realne zagrożenie. Dla własnego i cudzego dobra nie montujcie takich instalacji.
Tu nie chodzi o żadne CO2, które nie jest bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Poprzez spalanie węgla uwalniamy ogromne ilości szkodliwych substancji, które potem trafiają do naszych płuc, a już tylko dodatkową ciekawostką jest że popiół jest promieniotwórczy.

Co więcej z powyższych powodów coraz częściej mówi się o zakazie stosowania pieców na paliwa stale. W Krakowie prawdopodobnie już wkrótce będzie zakaz. Budowa takiej instalacji może się więc okazać w krótkim czasie nieekonomiczna.

Zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie na węgiel wybierają ludzie bo jest ono tanie. Jednak jeśli zadbacie o odpowiedni poziom energooszczędności budowanego domu może się okazać, że inne źródła ciepła wcale nie są o wiele droższe.

Kierując się Twoim tokiem myślenia, przestańmy korzystać ze wszelkich urządzeń zużywających energię elektryczną, bo przecież w Polsce głownie to z węgla jest pozyskiwana.

rybniczanin
29-09-2013, 17:27
Tak samo można powiedzieć że prąd,samochód,itd,a nawet żywność to śmierć.Chyba nie jesteś świadomy co jesz, jak widzisz tylko śmierć w węglu. Nie będę wchodził bardziej w temat, bo świadomość korzystania jest najważniejsza. Nie wiem do jakich lobbystów należysz, ale może lepiej zacznij agitować o większą kontrolę producentów.

mistalova
29-09-2013, 17:31
Co ciekawe zgadzam się z autorem, ale z innego powodu - nie lubię smrodu palonego węgla... albo i śmieci jak potrafią niektórzy...

Greengaz
29-09-2013, 17:33
Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,Przez_smog_zyjemy_krocej__Niszcza _sie_tez_zabytki_.html

Ciekawe czy to tylko gadanie (jak to u nas), czy do zrealizowania?

Dopłata 90 % do nowego kotła to przecież nie wszystko. W wielu domach będzie związane z wymianą całej instalacji grzewczej oraz najczęściej z temomodernizacją obiektu. Do tego dochodzą dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania dla uboższych. Ciekawe jak długo - przez rok, dwa, pięć lat?
Ja w to nie wierzę.

KvM
29-09-2013, 17:36
Kierując się Twoim tokiem myślenia, przestańmy korzystać ze wszelkich urządzeń zużywających energię elektryczną, bo przecież w Polsce głownie to z węgla jest pozyskiwana.

To nieprawda.
Elektrownie węglowe owszem przyczyniają sie także do emisji i przedwczesnej śmierci ok 5 tys osób w Polsce, ale przynajmniej sa wyposażone w specjalistyczne filtry, ktore wyłapują większość zanieczyszczeń.
Podobnie jest w przypadku samochodów. Sukcesywnie wyposaża sie je w coraz bardziej skuteczne filtry. Z benzyny wyeliminowano ołów a z klocków hamulcowych azbest.

Tymczasem spalanie węgla w domu to pełna emisja wszystkich szkodliwych substancji a jest ich w węglu wiele. Zadziwiające jest to, ze ludzie boja sie atomu, a promieniotwórcze hałdy im nie przeszkadzają.

P.S oczywiscie jestem za całkowitym zlikwidowaniem także spalania węgla w elektrowniach, chyba ze uda sie wyeliminować całkowicie zanieczyszczenia, ktore emitują. To jednak raczej nierealne.

rybniczanin
29-09-2013, 17:37
Co ciekawe zgadzam się z autorem, ale z innego powodu - nie lubię smrodu palonego węgla... albo i śmieci jak potrafią niektórzy...

Dlatego trzeba uświadamiać palaczy co do sposobu palenia.Nakazy nie są dobrym sposobem. Wszelkie nakazy potęgują instynkt obronny. Dlatego jestem za medialnym propagowaniem czystego spalania. Można czyściej spalać.:yes:

Edit:Mieszkam niedaleko takiej elektrowni i często widzę żółty pył na samochodach z tych specjalistycznych filtrów.;) Zobacz ile osób pozbywa się flltrów cząsteczek stałych ze swoich disli i ile jeździ bez katalizatorów z atrapą.;) Dlatego pisze o świadomości, a nie o agitowaniu przeciw surowcowi(w tym przypadku węgiel).

KvM
29-09-2013, 17:40
Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,Przez_smog_zyjemy_krocej__Niszcza _sie_tez_zabytki_.html

Ciekawe czy to tylko gadanie (jak to u nas), czy do zrealizowania?

Dopłata 90 % do nowego kotła to przecież nie wszystko. W wielu domach będzie związane z wymianą całej instalacji grzewczej oraz najczęściej z temomodernizacją obiektu. Do tego dochodzą dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania dla uboższych. Ciekawe jak długo - przez rok, dwa, pięć lat?
Ja w to nie wierzę.

Technika idzie do przodu, kraj sie bogaci, za 7 lat sytuacja będzie pewnie inna. Ja jestem za. Dość ludzi umarło z powodu węgla.

bobasxx
29-09-2013, 17:42
To nieprawda.
Elektrownie węglowe owszem przyczyniają sie także do emisji i przedwczesnej śmierci ok 5 tys osób w Polsce, ale przynajmniej sa wyposażone w specjalistyczne filtry, ktore wyłapują większość zanieczyszczeń.
Podobnie jest w przypadku samochodów. Sukcesywnie wyposaża sie je w coraz bardziej skuteczne filtry. Z benzyny wyeliminowano ołów a z klocków hamulcowych azbest.

Tymczasem spalanie węgla w domu to pełna emisja wszystkich szkodliwych substancji a jest ich w węglu wiele. Zadziwiające jest to, ze ludzie boja sie atomu, a promieniotwórcze hałdy im nie przeszkadzają.

P.S oczywiscie jestem za całkowitym zlikwidowaniem także spalania węgla w elektrowniach, chyba ze uda sie wyeliminować całkowicie zanieczyszczenia, ktore emitują. To jednak raczej nierealne.

Podczas prawidłowego procesu spalania, żadne szkodliwe substancje do atmosfery się nie przedostają.
Powinni zakazać śmieciuchów i uświadomić ludzi jak należy spalać czysto węgiel.

KvM
29-09-2013, 17:43
Dlatego trzeba uświadamiać palaczy co do sposobu palenia.Nakazy nie są dobrym sposobem. Wszelkie nakazy potęgują instynkt obronny. Dlatego jestem za medialnym propagowaniem czystego spalania. Można czyściej spalać.:yes:

Tu nie chodzi o nakazy, ale zakazy. Nie moze byc tak, ze ktos truje kogos innego. Nie ważne czy to firma, czy osoba prywatna, czy robi to dla zysku czy oszczędności.
W Polsce buduje sie bardzo nieekonomicznie. Potem sie oszedza na ogrzewaniu kosztem zdrowia innych ludzi.

bobasxx
29-09-2013, 17:46
Tu nie chodzi o nakazy, ale zakazy. Nie moze byc tak, ze ktos truje kogos innego. Nie ważne czy to firma, czy osoba prywatna, czy robi to dla zysku czy oszczędności.
W Polsce buduje sie bardzo nieekonomicznie. Potem sie oszedza na ogrzewaniu kosztem zdrowia innych ludzi.


To pochwal się gdzie mieszkasz i jak ogrzewane jest Twoje lokum ?

KvM
29-09-2013, 17:48
Podczas prawidłowego procesu spalania, żadne szkodliwe substancje do atmosfery się nie przedostają.
Powinni zakazać śmieciuchów i uświadomić ludzi jak należy spalać czysto węgiel.

To nieprawda. Nawet wyposażone w super nowoczesne filtry elektrownie emitują bardzo dużo szkodliwych substancji. Takich instalacji w domu nie ma wcale. Oczywiscie przy złym spalaniu emituje sie jeszcze wiecej. W tym zakresie zgoda.

lysy1l
29-09-2013, 17:50
kraj sie bogaci. Idź się umyć w zimnej wodzie, dobrze Ci to zrobi.

Greengaz
29-09-2013, 17:52
Technika idzie do przodu, kraj sie bogaci, za 7 lat sytuacja będzie pewnie inna. Ja jestem za. Dość ludzi umarło z powodu węgla.

Co stosunkowo łatwo można zrobić w Krakowie, Zakopanem, czy kilku innych miastach nie oznacza, że w całej Polsce.
Proste jest wprowadzenie zakazu montażu kotłów węglowych w nowo budowanych obiektach, bo to problem inwestora, ale co z już istniejącymi?
Poza tym:
- opozycja będzie miała pożywkę jak to rząd i EU gnębi naród,
- lobby górnicze,
- lobby producentów kotłów na paliwa stałe /pozostanie tylko eksport na wschód/,
- ceny pelletu dwukrotnie idą w górę,
- PGNiG nie ma kasy na rozbudowę sieci,
- itd., itp.

Nie wierzę.

rybniczanin
29-09-2013, 17:54
@KvM idź agitować do ONZ że ludzie umierają z głodu.:(

KvM
29-09-2013, 17:54
To pochwal się gdzie mieszkasz i jak ogrzewane jest Twoje lokum ?

Moje lokum było ogrzewanie prądem i piecem kaflowym węglem. Było przez poprzednich właścicieli. Ja tego schematu powielać nie będę. Stoję przed wyborem. Po intensywnej lekturze forum zdumiało mnie, ze nikt nie zwraca uwagi na ten aspekt. Węgiel tzn piec na ekogroszek chodził mi po głowie, ale gdy uzmysłowiłem sobie ze będę truł sąsiadów zrezygnowałem mimo ze to najtańsze rozwiazanie.
Niestety kupiłem stary dom i możliwości jego modernizacji sa ograniczone, jednak emisja trucizn nie wchodzi w grę.

Zastanawiam sie nad piecem na palety. Nie mogę jednak znaleźć zbyt wielu opinii i doświadczeń.

KvM
29-09-2013, 17:57
Idź się umyć w zimnej wodzie, dobrze Ci to zrobi.

Sadzisz, ze te kilkanaście milionów aut ktore przybyło na polskich drogach to wynik biedy? Kiedyś ludzi nie było stać nawet na kupno wytworu socjalistycznej gospodarki. Dzis auto ma prawie każdy, a wielu po dwa. Kiedyś zarabialiśmy po 20-30 dolarów dzis pensja minimalna jest 20 razy wyższa.

rybniczanin
29-09-2013, 18:05
@KvM ale dlaczego jesteś taki krótkowzroczny. Dobra zakładam taki scenariusz. Przechodzimy wszyscy na prąd i myślisz że cała nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma.;). Druga opcja przechodzimy na pelety tak jak Ty. Na ile starczy nam drzewostanu nie wspominając o astronomicznych podwyżkach.Druga sprawą spalanie drewna i peletów też nie jest aż takie ekologiczne;) Nie dość że też produkujesz substancje szkodliwe(nie mówiąc już o dwutlenku węgla) to jeszcze zmniejszasz drzewostan który produkuje tlen.:)

Greengaz
29-09-2013, 18:06
Przestań cie się spierać czy jest szkodliwe, czy nie, bo jest.
Zachęcam do przeczytania całego sprawozdania z komisji sejmowej.
Podjęte decyzje w tym zakresie całkowicie zmieniają rynek paliw w Polsce.
Dla zachęty fragment:
Według szacunków na likwidację wszystkich domowych pieców tego typu w całej Polsce do 2020 r. potrzeba ok. 5 mld zł. - Ten wydatek jest niezbędny, bo inaczej grożą nam unijne kary - tłumaczy Żelichowski. Ministerstwo Środowiska wyliczyło, że mogą one sięgać kilkuset tysięcy euro... dziennie.

KvM
29-09-2013, 18:12
@KvM ale dlaczego jesteś taki krótkowzroczny. Dobra zakładam taki scenariusz. Przechodzimy wszyscy na prąd i myślisz że cała nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma.;). Druga opcja przechodzimy na pelety tak jak Ty. Na ile starczy nam drzewostanu nie wspominając o astronomicznych podwyżkach.Druga sprawą spalanie drewna i peletów też nie jest aż takie ekologiczne;) Nie dość że też produkujesz substancje szkodliwe(nie mówiąc już o dwutlenku węgla) to jeszcze zmniejszasz drzewostan który produkuje tlen.:)
Nie kolego, to Ty jesteś krótkowzroczny. Ja nic takiego nie napisałem. Zaapelowałem jedynie by nie zakładać nowych instalacji na węgiel. Nikogo nie namawiam do grzania prądem czy na pelety. To zawsze jest sprawa indywidualna. Sam jeszcze nawet nie podjąłem decyzji. Jedno wiem napewno - warto zadbać o jak najniższe straty ciepła. Na etapie projektu i budowy jest to dość łatwe i tanie. Ja jestem w czarnej ... Ze starym domem. Dom sensownie zaprojektowany i zrobiony zuzyje mało energii i w takiej sytuacji cena tejże energii prawie nie gra roli.

A jesli chodzi o pelety to ztcw robi sie je z odpadów produkcyjnych, a nawet jesli z drzewa to emisja jest znikoma i odbywa sie w cyklu zamkniętym. Nie wycina sie drzew w takich ilościach by ich ubywało.

rybniczanin
29-09-2013, 18:17
@Greengaz 2020 roku nie wiadomo kto będzie rządził i czy ten kolos na glinianych nogach(UE) będzie jeszcze istniał. Dlaczego chcą tylko karać tych małych i biednych ,a za największych trucicieli się nie wezmą.

Edit: @KvM nie każdemu stary dom opłaca się modernizować pod względem ocieplenia. Tytuł nic nie mówi o nowych domach, tylko jednoznacznie stwierdza" Węgiel to śmierć". Jeśli chodzi o budowę nowych domów , to są już wymogi i chyba nie trzeba agitować w tej sprawie. Wystarczy że będzie odpowiednia kontrola tego, co w Polsce niestety kuleje nie tylko w tej branży.

KvM
29-09-2013, 18:20
@Greengaz 2020 roku nie wiadomo kto będzie rządził i czy ten kolos na glinianych nogach(UE) będzie jeszcze istniał. Dlaczego chcą tylko karać tych małych i biednych ,a za największych trucicieli się nie wezmą.

Za najwiekszych trucicieli juz sie wzięli. Zostały tak naprawdę dwie rzeczy. Niska emisja (węgiel ) i palenie tytoniu. W zakresie innych rzeczy dokonał sie ogromny postęp na przestrzeni ostatnich lat. Nawet współcześnie produkowane auto sa niemal nieszkodliwe w trakcie eksploatacji.

rybniczanin
29-09-2013, 18:30
Gdzie się wzięli? W Ameryce Północnej, Azji.;) Kiedy podpisali?:yes:

Greengaz
29-09-2013, 18:30
@Greengaz 2020 roku nie wiadomo kto będzie rządził i czy ten kolos na glinianych nogach(UE) będzie jeszcze istniał. Dlaczego chcą tylko karać tych małych i biednych ,a za największych trucicieli się nie wezmą.

Edit: @KvM nie każdemu stary dom opłaca się modernizować pod względem ocieplenia.

Dlatego piszę, że nie bardzo chce się wierzyć w wymianę już istniejących instalacji węglowych.
Pewnie ograniczy się do zakazu instalacji kotłów węglowych w nowych domach, Zresztą i tak taka instalacja jest bez sensu ze względu na zmiany przepisów w zakresie oszczędzania energii.

KvM
29-09-2013, 18:33
Gdzie się wzięli? W Ameryce Północnej, Azji.;) Kiedy podpisali?:yes:

Nie tylko podpisali, ale i zmodernizowali. Poszły na to miliardy zł. Warto sie rozejrzeć wokół siebie. Nie mowie ze jest idealnie, ale kiedyś było o wiele gorzej.

Węgiel to smierć jednoznacznie mówi o tym, ze w skutek ktozystania z węgla chorują i umierają ludzie. Nie tylko w kopalniach.

rybniczanin
29-09-2013, 18:35
Nie tylko podpisali, ale i zmodernizowali. Poszły na to miliardy zł. Warto sie rozejrzeć wokół siebie. Nie mowie ze jest idealnie, ale kiedyś było o wiele gorzej.

USA i Chiny podpisały? Pokaż mi źródło.:yes:

KvM
29-09-2013, 18:38
USA i Chiny podpisały? Pokarz mi źródło.:yes:

Kolego. Piszesz o Co2 ktore ma wpływ na klimat, ale nie jest zagrożeniem dla zdrowia. W pierwszym poście napisałem ze nie chodzi mi o Co2 lecz o szkodliwe substancje zawarte w węglu. To co sie dzieje w Chinach czy USA nas nie truje, to co sie pali w twoim piecu owszem truje ciebie i twojego sąsiada. W podobny sposób jak dym papierosowy.

rybniczanin
29-09-2013, 18:45
@KvM mówimy o emisji i największych trucicielach i te kraje do nich należą. Dlatego nie obracaj kota ogonem. Rozumiem wprowadzanie w kraju systemów ekologicznych i energooszczędnych. Tylko nie rozumiem polityki.Dofinansowania na ekologiczne i odnawialne źródła energii wzbogacają banki, zamiast pomagać w ograniczaniu emisji i drobnym inwestorom, co chcieli skorzystać z takiego dofinansowania bez udziału banków. Dlatego nie wierze w te ich dofinansowania bez nabijania komuś biznesu.:(

KvM
29-09-2013, 18:57
@KvM mówimy o emisji i największych trucicielach i te kraje do nich należą. Dlatego nie obracaj kota ogonem. Rozumiem wprowadzanie w kraju systemów ekologicznych i energooszczędnych. Tylko nie rozumiem polityki w naszym.Dofinansowania na ekologiczne i odnawialne źródła energii wzbogacają banki, zamiast pomagać w ograniczaniu emisji i drobnym inwestorom, co chcieli skorzystać z takiego dofinansowania bez udziału banków. Dlatego nie wierze w te ich dofinansowania bez nabijania komuś biznesu.:(
Nie odwracam kota. W pierwszym poście napisałem ze co2 to nie jest trucizna. Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Dalsza dyskusja jest bezccelowa.

kobra64
29-09-2013, 18:57
...

Węgiel to smierć jednoznacznie mówi o tym, ze w skutek ktozystania z węgla chorują i umierają ludzie. Nie tylko w kopalniach.

W Polsce zdecydowaną większość energii elektrycznej uzyskuje się z elektrowni węglowych. Grzejący swoje domy prądem - mordujecie ludzi. Ja grzejąc ekogroszkiem z KWK Wesoła zużywam go za sezon 4 tony na potrzeby CO. W celu uzyskania tej samej ilości energii elektrownia opalana węglem z Bełchatowa zużyje przeszło 30 ton. Ja wyprodukuję 150 kg. popiołu. Ta elektrownia - około 2,5 tony. Ja wyprodukuję około 20 kilogramów siarki. Elektrownia - 255 kilogramów. Mordercy grzejący prądem swoje domy i mieszkania - nie zabijajcie nas i naszych dzieci. Montujcie kotły na paliwa stałe.

lysy1l
29-09-2013, 18:59
Sadzisz, ze te kilkanaście milionów aut ktore przybyło na polskich drogach to wynik biedy? Kiedyś ludzi nie było stać nawet na kupno wytworu socjalistycznej gospodarki. Dzis auto ma prawie każdy, a wielu po dwa. Kiedyś zarabialiśmy po 20-30 dolarów dzis pensja minimalna jest 20 razy wyższa.
Chłopie, jaki Ty jesteś płytki, to się w pale nie mieści. Człowiek się potem dziwi, jak łatwo ludźmi manipulować.
Wiesz co napisał kiedyś Stanisław Lem?
Zacytuję Ci:

„Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”

KvM
29-09-2013, 19:00
Zanim kupiłem kocioł z podajnikiem na groszek , myślałem o pompie ciepła ... dotacji brak chyba że przez bank z kredytem - to jest bez sens , chcę kupić urządzenie zapłacić wziąć fakturę i dostać np 50% refundacji - proste ? Ale nie w tym kraju ... Trzeba kredy wziąć a i oczywiście nie na urządzenie tylko na usługę montażu - dziękuję postoję.

Jeśli ma być zakaz palenia węglem - to niech wprowadzą w ogóle zakaz palenia czegokolwiek w domach gazu i oleum też - zakaz kominów , grzejemy tylko prundem będzie czysto i ekologicznie - oczywiście 10000 kWh w promocyjnej cenie 0,2PLN dla każdego gospodarstwa domowego :rolleyes: Tak po unijnemu ...

ehhh
Żadne palenie nie emituje tylu trucizn co węgiel. Dlatego spalanie innych rzeczy nie musi byc ograniczane. Nie jest problemem samo spalanie ale to co jest spalane. Węgiel zawiera relatywnie bardzo dużo szkodliwych substancji ktore sa przy spalaniu uwalniane i szkodzą zdrowiu i życiu ludzi. Tego problemu nie ma z gazem, olejem czy nawet drewnem, ktore dodatkowo można ponownie odzyskać poprzez nasadzenia.

KvM
29-09-2013, 19:03
Chłopie, jaki Ty jesteś płytki, to się w pale nie mieści. Człowiek się potem dziwi, jak łatwo ludźmi manipulować.
Wiesz co napisał kiedyś Stanisław Lem?
Zacytuję Ci:
Chłopie. Lem nie był takim idiota by pisać tego rodzaju bzdury. Nigdy czegoś takiego nie napisał ani nie powiedział. Jakis dureń przypisał mu te słowa a kolejni je dalej bezmyślnie powtarzają. Lem doskonale wiedział jacy sa ludzie, daje temu wyraz w większości swoich powieści. A z internetu korzystał w zasadzie wylacznie za pośrednictwem swojego asystenta.

kobra64
29-09-2013, 19:05
Żadne palenie nie emituje tylu trucizn co węgiel. Dlatego spalanie innych rzeczy nie musi byc ograniczane. Nie jest problemem samo spalanie ale to co jest spalane. Węgiel zawiera relatywnie bardzo dużo szkodliwych substancji ktore sa przy spalaniu uwalniane i szkodzą zdrowiu i życiu ludzi. Tego problemu nie ma z gazem, olejem czy nawet drewnem, ktore dodatkowo można ponownie odzyskać poprzez nasadzenia.
Żadne palenie nie emituje tylu trucizn co węgiel. Nikt nie spala więcej węgla niż elektrownie. Ekolodzy z Polski i innych krajów, gdzie podstawą produkcji energii elektrycznej jest węgiel - jeszcze dzisiaj odetnijcie sobie przyłącza prądu do swoich domów. Przestańcie w końcu mordować nas i nasze dzieci.

timon120777
29-09-2013, 19:09
czy tobie czasem KvM sufit na łeb się nie spadł???
że za klasykiem zacytuję
chcesz mi wmówić że to co wypluje amerykański lub Chiński komin mnie nie truje?
to ty chyba lekcje niektóre w szkole opuściłeś. te zwłaszcza na których mówiło się o wpływie zmian w jednej części globu na klimat i środowisko na całej ziemi.
zastanów się nad swoim pierwszym wpisem
co on wnosi?
poza krzykiem frustrata nic
uważasz że węgiel truje?
ja uważam że truje chiński przemysł nad którym brak jest kontroli. my szarzy obywatele nie mamy narzędzi by to sprawdzić ale organy kontrolne co chwilę wprowadzają zakaz obrotu kolejnymi partiami różnych produktów made in china.
nie wypisuję jednak postów po forach nawołujących do unikania chińskich produktów. mógłbym też pisać aby nie kupować francuskich samochodów- ich też nie lubię zbytnio.:no::no::no:

a co do zakazu w Krakowie to myślę że poszła jakaś gruba kasa bokiem i działa lobby które za chwilę się ujawni.
będa promocje i dopłaty
będą kredyty preferencyjne
a potem jak z solarami - kosztowały 6tysięcy zanim wprowadzono dotacje
teraz kosztują 14tysięcy i każdy myśli że to super sprawa bo zwracają część kosztów
a producenci i dystrybutorzy odcinają kupony
za kilka lat dowiemy się kto zrobił złoty interes na tym zakazie.

KvM
29-09-2013, 19:10
Żadne palenie nie emituje tylu trucizn co węgiel. Nikt nie spala więcej węgla niż elektrownie. Ekolodzy z Polski i innych krajów, gdzie podstawą produkcji energii elektrycznej jest węgiel - jeszcze dzisiaj odetnijcie sobie przyłącza prądu do swoich domów. Przestańcie w końcu mordować nas i nasze dzieci.

Owszem racja, elektrownie spalają najwiecej węgla, ale nie znaczy to, ze najwiecej trują. Elektrownie stosują bardzo wymyślne filtry, by ograniczać emisje trucizn. Wydały na to miliardy zł. Zgadzam sie jednak, ze z czasem także i one powinny byc zamykane, a budować sie powinno elektrownie atomowe. Jesli nasz węgiel jest taki cudowny to niech nam zapewnia dewizy z eksportu i niech sie nim trują inni.

rybniczanin
29-09-2013, 19:12
@KvM dlatego Tobie cały czas piszę że trzeba świadomie spalać węgiel, żeby w miarę możliwości ograniczać wydostawanie się szkodliwych substancji. Dlatego są modernizowane sposoby spalania węgla(np.kotły z podajnikiem). Spalaj świeżo ścięte drewno to będziesz widział po kominie i po kominku jakie to czyste , jeszcze bez nominalnej mocy. Dlatego trzeba mieć świadomość co się spala i jak.:)

bobasxx
29-09-2013, 19:16
Owszem racja, elektrownie spalają najwiecej węgla, ale nie znaczy to, ze najwiecej trują. Elektrownie stosują bardzo wymyślne filtry, by ograniczać emisje trucizn. Wydały na to miliardy zł. Zgadzam sie jednak, ze z czasem także i one powinny byc zamykane, a budować sie powinno elektrownie atomowe. Jesli nasz węgiel jest taki cudowny to niech nam zapewnia dewizy z eksportu i niech sie nim trują inni.

Węgiel nasz, elektrownie i kopalnie także.

Popatrz co się dzieje z łupkami, niby mamy złoża ale to amerykanie już na nich zarobili, bo technologię nam sprzedają.
Atom - kto ma go wybudować ? Zapewne Francja.

kajmanxxl
29-09-2013, 19:17
Przestań cie się spierać czy jest szkodliwe, czy nie, bo jest.
Zachęcam do przeczytania całego sprawozdania z komisji sejmowej.
Podjęte decyzje w tym zakresie całkowicie zmieniają rynek paliw w Polsce.
Dla zachęty fragment:
Według szacunków na likwidację wszystkich domowych pieców tego typu w całej Polsce do 2020 r. potrzeba ok. 5 mld zł. - Ten wydatek jest niezbędny, bo inaczej grożą nam unijne kary - tłumaczy Żelichowski. Ministerstwo Środowiska wyliczyło, że mogą one sięgać kilkuset tysięcy euro... dziennie.

nareszcie ten rząd zabrał się za coś pożytecznego, gdyby ktoś nie wiedział że węgiel zabija to proszę poszukać sobie w historii Londynu o tym jak zabijała mgła, która faktycznie była smogiem, zakaz palenia węglem problem załatwił, czy musi dojść do śmierci żeby zwolennicy węgla zrozumieli, jak ktoś chce zobaczyć problem na własne oczy to zapraszam na spacerek zimą w Beskidach, zobaczycie i poczujecie smoga własnymi zmysłami

kobra64
29-09-2013, 19:20
Owszem racja, elektrownie spalają najwiecej węgla, ale nie znaczy to, ze najwiecej trują. Elektrownie stosują bardzo wymyślne filtry, by ograniczać emisje trucizn. Wydały na to miliardy zł. Zgadzam sie jednak, ze z czasem także i one powinny byc zamykane, a budować sie powinno elektrownie atomowe. Jesli nasz węgiel jest taki cudowny to niech nam zapewnia dewizy z eksportu i niech sie nim trują inni.
Przeczytaj jeśli łaska mój poprzedni post. Policz, jaką skuteczność musiałyby mieć te filtry, żeby chociażby zbliżyć się do ilości emitowanej przeze mnie trucizny. A co się dzieje z wkładami takich filtrów po ich wyeksploatowaniu? Prąd w Polsce to śmierć. Dla mnie i dla moich dzieci. Od jutra wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe. Prąd to śmierć.

mnowak355
29-09-2013, 19:20
To może ja się dołączę. Nowoczesne kotły na ekogroszek dobrze "napowietrzają" cały proces spalania węgla, podnosi jego temperaturę miejscowo przez co większość paliwa łącznie ze szkodliwymi substancjami w dużym stopniu się spala (utlenia).
Popieram kolegę który parę postów wyżej napisał jaka była by zależność między wyprodukowanymi w procesie spalania odpadami przez dom ogrzewany za pomocą kotła CO a za pomocą prądu z elektrowni.
I na sam koniec. Czy przypadkiem nie "proponuje" nam się takiego rozwiązania dlatego że gazu od Rosii kupione jest tyle że nie będzie go miał kto przepalić a płacić trzeba będzie. Więc trzeba wcisnąć ten gaz ciemnemu narodowi który łyknie wszystko i będzie za niego płacił.

KvM
29-09-2013, 19:22
Węgiel nasz, elektrownie i kopalnie także.

Popatrz co się dzieje z łupkami, niby mamy złoża ale to amerykanie już na nich zarobili, bo technologię nam sprzedają.
Atom - kto ma go wybudować ? Zapewne Francja.

No, ale co?mam rozumieć, ze jak nasze to mamy sie truć ? Bo nasze? Nasza trucizna lepsza? Juz niech te łupki eksploatują, byle nie węgiel. Uran tez mamy. Z tego co czytałem conajmniej na 30 lat. Zreszta te hałdy popiołów to tez całkiem niezle zródło uranu. Z tego co czytałem Chińczycy traktują takie hałdy jako zródło paliwa do elektrowni atomowych. Z popiołów daje sie wydobyć tyle uranu ze produkuje sie jeszcze z niego nawet wiecej energii niż z tego spalonego węgla.

kobra64
29-09-2013, 19:23
Prąd to śmierć.

Greengaz
29-09-2013, 19:26
Niektóre parametry są niemożliwe do osiągnięcia w kotle eksploatowanym w domu.

Elektrownia Bełchatów

Spalanie w procesie technologicznym ponad 35 mln ton węgla brunatnego rocznie nie jest obojętne dla środowiska naturalnego, toteż wszystkie bloki w elektrowni wyposażone są w wysokosprawne i skuteczne filtry o skuteczności odpylania 99,6 %.
Obecnie w elektrowni pracuje już 6 instalacji odsiarczania spalin, pracujących w technologii mokrej wapienno – gipsowej, które redukują ponad 50 % całkowitej emisji dwutlenku siarki ze spalin. Jednocześnie trwa budowa dwóch kolejnych instalacji odsiarczania spalin w tej samej technologii o ponad 93 % skuteczności. Produktem tych reakcji jest gips o parametrach zbliżonych do gipsu naturalnego.

kobra64
29-09-2013, 19:30
Greengaz - po odfiltrowaniu 50% siarki ze spalin nadal emitują jej 6 -ściokrotnie więcej niż ja dla tej samej ilości wytworzonej energii. Prąd to śmierć.

kobra64
29-09-2013, 19:35
Popioły lotne stanowią jedynie niewielką część popiołów powstających podczas spalania węgla. Mordercy grzejący swoje domy prądem - zastanówcie się do czego prowadzi wasza mordercza działalność. Prąd to śmierć.

fotohobby
29-09-2013, 19:38
Edit:Mieszkam niedaleko takiej elektrowni i często widzę żółty pył na samochodach z tych specjalistycznych filtrów.;)l).

Prooooszee :)
Chyba, że to byl maj i pył lipy widziałeś. Pamietam te czasy, kiedy samochody były wręcz bombardowane grudkami pyłu, ale to już dawno i nieprawda.
Od kiedy zainstalowano elektrofiltry i mokre odsiarczanie, czegos takiego sie nie widuje.
Za to czesto, kiedy wychodze rano do pracy widzę na swoim samochodzie czarne, tłuste grudki - prezenty z kominów sasiadów.

Greengaz
29-09-2013, 19:40
Greengaz - po odfiltrowaniu 50% siarki ze spalin nadal emitują jej 6 -ściokrotnie więcej niż ja dla tej samej ilości wytworzonej energii. Prąd to śmierć.

No cóż.
Temat zaczyna nabierać rozpędu - jest już w komisji sejmowej - pozostaje zbieranie podpisów pod protestem przeciw likwidacji kotłów węglowych, a przy okazji za wystąpieniem z Unii.:D.

bladyy78
29-09-2013, 19:42
Tak tak zakazać palenia węglem, padną kopalnie ludzie stracą pracę, kopalnie przejmą Czesi i Niemcy będą fedrowali nasze Polskie złoto dzięki któremu powinniśmy być potęgą. A my kupimy rosyjski gaz, niemiecki prąd, Chińskie sweterki i polary bo połowy ludzie nie będzie stać na ogrzanie domu gazem. Polskie kopalnie w tej chwili mają nadprodukcję węgla a prywatna Czesko-Niemiecka kopalnia Pg Silesia cały czas zwiększa produkcję, węgiel idzie do ich własnych elektrowni. Czy wy nie widzicie co się dzieje? Niemcy odchodzą od atomu i przechodzą na węgiel, który będą sobie dzięki pomocy naszego rządu pozyskiwać z naszych kopalni, które niebawem przejmą, a polski murzyn będzie go wydobywał za 2-3 tysiące złotych bo takie teraz są stawki przeciętnego pracownika kopalni w Pg Silesia. . Za kilkanaście lat prąd też będziemy kupować z niemieckich elektrowni. Bo nasze padną gdyż nie będą miały skąd pozyskać surowca. Zamiast zakazywać palić węglem powinno się sprawdzać producentów kotów jak je produkują i jakie normy spełniają, aby powietrze było czystsze.

kobra64
29-09-2013, 19:44
Greengaz, ironia nie jest argumentem. Weź kalkulator i licz. Zawsze wyjdzie Ci to samo - w Polsce energię elektryczną produkuje się głównie z węgla. Dlatego w Polsce - prąd to śmierć.

KvM
29-09-2013, 19:49
Greengaz - po odfiltrowaniu 50% siarki ze spalin nadal emitują jej 6 -ściokrotnie więcej niż ja dla tej samej ilości wytworzonej energii. Prąd to śmierć.

A po odfiltrowaniu 93 procent? Siarka zresztą to mały Pikuś. Węgiel ma o wiele więcej prezentów. A co prądu. Jeśli przepłynie przez Ciebie 30mA lub więcej to faktycznie umrzesz.

KvM
29-09-2013, 19:54
łohoho ... Sprecyzuj !

1. Ile "trucizn" (jakich) jest emitowanych do atmosfery przy spaleniu 1kg węgla
2. Ile "trucizn" (jakich) jest emitowanych do atmosfery przy spaleniu 1m3 np.:GZ50, 1mp drewna, 1l oleju opał.

wraz z rozpiską kaloryczności i sprawności

Będzie porównanie , inaczej piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia.

Ja uważam że skoro węgiel to również gaz,drewno,olej - żadnych kominów, tak samo likwidujemy wszystkie kuchenki gazowe. Jak nasi jaśnie panujący będą próbować wprowadzić taki zakaz tylko dla węgla to się zrobi akcję na cały kraj , ja mam już dosyć pieprzenia i płacenia na czyjeś biznesy pod pozorem "ekologii" !!!

A ja mam dość płacenia za leczenie chorób które są skutkiem działania ludzi którzy sobie robią oszczędności. Bo węgiel jest tani, ale ma w ... że kto przez to choruje.
Odpowiadając Ci merytorycznie. Największy problem węgla to cząstki stale i metale ciężkie. Te praktycznie nie występują w gazie, czy oleju przy jego prawidłowym spalaniu. Drewno to tylko nośnik energii której źródłem jest słońce. Porządne spalanie drewna w ilości takiej jaka jest sadzona i odrasta w zasadzie nie wywołuje skutków dla zdrowia ludzi.

kobra64
29-09-2013, 19:56
A po odfiltrowaniu 93 procent? Siarka zresztą to mały Pikuś. Węgiel ma o wiele więcej prezentów. A co prądu. Jeśli przepłynie przez Ciebie 30mA lub więcej to faktycznie umrzesz.

93% - plany. Stan na dzisiaj - około 50 %. Efekt końcowy - 6-ściokrotnie wyższa niż w przypadku kotła na ekogroszek emisja siarki. Prąd to śmierć. Zabija kominem elektrowni. Prąd to śmierć. Ja też mogę założyć, że w nieodległej, ale nie dającej się sprecyzować przyszłości producenci kotłów na ekogroszek zaczną dokładać w pakiecie do swoich produktów wysokoskuteczne filtry i moje trucie zostanie ograniczone o kolejnych 50 czy 90 procent. To założenie niczym się nie różni od hurraoptymistycznych założeń elektrowni węglowych. Prąd to śmierć.

KvM
29-09-2013, 20:01
93% - plany. Stan na dzisiaj - około 50 %. Efekt końcowy - 6-ściokrotnie wyższa niż w przypadku kotła na ekogroszek emisja siarki. Prąd to śmierć. Zabija kominem elektrowni. Prąd to śmierć. Ja też mogę założyć, że w nieodległej, ale nie dającej się sprecyzować przyszłości producenci kotłów na ekogroszek zaczną dokładać w pakiecie do swoich produktów wysokoskuteczne filtry i moje trucie zostanie ograniczone o kolejnych 50 czy 90 procent. To założenie niczym się nie różni od hurraoptymistycznych założeń elektrowni węglowych. Prąd to śmierć.

To nie są plany lecz trwa budowa. Jeśli tylko będą produkowane montowane równie skuteczne filtry do pieców domowych to słowa nie powiem złego i sam taki piec kupie. A póki co ograniczyłem do mniej niż 50 procent zużycie prądu w domu.

bobasxx
29-09-2013, 20:01
No, ale co?mam rozumieć, ze jak nasze to mamy sie truć ? Bo nasze? Nasza trucizna lepsza? .

Nie,
uważam że najwyższa pora docenić to co nasze i na czym opierała się polska gospodarka od wielu dekad.

Cały czas piszesz węgiel to, węgiel tamto. To co Cię tak konkretnie boli w tym węglu ?

kobra64
29-09-2013, 20:05
To nie są plany lecz trwa budowa. Jeśli tylko będą produkowane montowane równie skuteczne filtry do pieców domowych to słowa nie powiem złego i sam taki piec kupie. A póki co ograniczyłem do mniej niż 50 procent zużycie prądu w domu.
Zanim budowa się zakończy, być może elektrownie zabiją mnie i moje dzieci. Prąd to śmierć. Po wybudowaniu przyjdzie czas wdrażania i testów - jeżeli w którymś z obliczeń popełniono błąd, ten błąd zabije mnie i moje dzieci. Prąd to śmierć.

lysy1l
29-09-2013, 20:07
nareszcie ten rząd zabrał się za coś pożytecznego, gdyby ktoś nie wiedział że węgiel zabija to proszę poszukać sobie w historii Londynu o tym jak zabijała mgła, która faktycznie była smogiem, zakaz palenia węglem problem załatwił, czy musi dojść do śmierci żeby zwolennicy węgla zrozumieli, jak ktoś chce zobaczyć problem na własne oczy to zapraszam na spacerek zimą w Beskidach, zobaczycie i poczujecie smoga własnymi zmysłami
Ale Kalemu jego kominek z płaszczem wodnym już nie przeszkadza. No tak, bo przecież Kali spala drewno w swoim kominku bezemisyjnie, jak elektroniczny papierosek, absolutnie nie dokładając się do beskidzkiego smogu.

KvM
29-09-2013, 20:08
Nie,
uważam że najwyższa pora docenić to co nasze i na czym opierała się polska gospodarka od wielu dekad.

Cały czas piszesz węgiel to, węgiel tamto. To co Cię tak konkretnie boli w tym węglu ?

Uważam, że powinno się cenić w pierwszym rzędzie pomysły, innowacyjność i nowoczesne technologie, a nie dłubanie w ziemi. Owszem wiele dekad temu to było coś wartościowego. Kilkaset lat temu Polska postawiła na rolnictwo, była spichlerzem Europy. Owszem początkowo to się sprawdzalo ale gdy inni się rozwijali my dalej stawialiśmy na zboże. Skończyło się zaborami.
Co ja mam do węgla już napisałem. Jeśli ktoś nie wierzy że od jego spalania chorują i umierają ludzie to niech pomyśli choć o tych którzy dziesiątkami giną rok w rok ten węgiel wydobywając.

KvM
29-09-2013, 20:13
Ale Kalemu jego kominek z płaszczem wodnym już nie przeszkadza. No tak, bo przecież Kali spala drewno w swoim kominku bezemisyjnie, jak elektroniczny papierosek...

Owszem właśnie o to chodzi. Jak ktoś się chce truć nikotyna to niech to robi. Elektroniczny papierosek sprawia, że truje się tylko ten kto go używa. Ja jestem wrogiem palenia, ale jeśli ktoś robi to nie szkodząc innym to jest jego prywatna sprawa i mi nic do tego. Tego samego oczekuję od palących węglem. Albo niech zakładają filtry, albo zmienia system ogrzewania na taki który nie truje innych.

kobra64
29-09-2013, 20:13
A po odfiltrowaniu 93 procent? Siarka zresztą to mały Pikuś. Węgiel ma o wiele więcej prezentów. A co prądu. Jeśli przepłynie przez Ciebie 30mA lub więcej to faktycznie umrzesz.

Więc śmiercionośna działalność elektrowni węglowych zużywających ośmiokrotnie niż ja więcej węgla do wyprodukowania tej samej ilości energii powinna tym bardziej zostać natychmiast zakazana. Prąd to śmierć. Przestańcie mordować nas i nasze dzieci. Prąd to śmierć.

Greengaz
29-09-2013, 20:15
Kurcze, nie będę mógł spać w nocy.
Chociaż nie.
Przestanę korzystać z prądu. Ulżyło mi.
Zraz, zaraz. Będą przecież pracowały pompy CO.
Jednak nie usnę.
Jutro zaczynam się rozglądać za generatorem. Dylemat - czym go zasilić? Benzyna -nie, olej napędowy - tym bardziej.
Lepsza elektrownia wiatrowa., ale skąd wezmę 100 000 zł?
Kredyt.
Tak to jest to.

bobasxx
29-09-2013, 20:16
Co ja mam do węgla już napisałem. Jeśli ktoś nie wierzy że od jego spalania chorują i umierają ludzie to niech pomyśli choć o tych którzy dziesiątkami giną rok w rok ten węgiel wydobywając.

Często jest tak, że praca na kopalni jest jedynym sposobem na utrzymanie rodziny. Jakiś czas temu fajny film w TV puszczali, "Laura". Obejrzyj sobie, polecam.
Zamknij wszystkie kopalnie i zobacz co się będzie działo w Polsce za rok lub dwa.

kobra64
29-09-2013, 20:17
Greengaz, to nie palący węglem wywołali temat i Twoją bezsenną udrękę. Moje odpowiedzi to prosty schemat retoryczny. Reductio ad absurdum.Prąd to śmierć.

Greengaz
29-09-2013, 20:21
Winnych jest dwoje.
Tusk i Unia.

imrahil
29-09-2013, 20:21
Problem jest złożony. Zakaz grzania węglem w starych domach to jakieś nieporozumienie, ale zakaz dla nowego budownictwa powinien zostać wprowadzony już dawno. Jakość powietrza w Polsce jest fatalna, co łatwo można odczuć wracając jesienią lub zimą z Niemiec, Francji czy innego rozwiniętego kraju do domu. Przy starym budownictwie koszt doprowadzenia kosztów ogrzewania do sensownego poziomu byłby zabójczy.

Tylko dziwnym trafem ludzie na Zachodzie budują rozsądniej. nie rozumiem dlaczego ktoś kogo stać na budowę domu w Polsce decyduje się na ogrzewanie węglem.

lysy1l
29-09-2013, 20:22
Winnych jest dwoje.
Tusk i Unia. No co Ty, przecież kraj się rozwija, minimalna płaca to już nie 20-30 dolarów, tylko 1200zł, każdego stać na samochód :yes: itd

KvM
29-09-2013, 20:23
Więc śmiercionośna działalność elektrowni węglowych zużywających ośmiokrotnie niż ja więcej węgla do wyprodukowania tej samej ilości energii powinna tym bardziej zostać natychmiast zakazana. Prąd to śmierć. Przestańcie mordować nas i nasze dzieci. Prąd to śmierć.

Starasz się rzecz sprowadzić do absurdu, ale marnie Ci to wychodzi. Rozumny człowiek wie, że wszystko ma swoje wady i zalety jednak wybiera takie rozwiązania które maja najmniej wad. Jeśli nie ma wyjścia to stara się wady ograniczać. Dlatego w elektrowniach wymaga się montowania coraz doskonalszych filtrów i póki nie ma alternatywy produkuje się prąd z węgla. Tymczasem w przypadku domowych instalacji w zasadzie poza porządnym spaleniem tego węgla nie robi się nic, bo że względu na skale takie działania są nieopłacalne.
Nie zmienia to faktu, że należy z tym walczyć. Likwidować piece na węgiel i elektrownie węglowe. Jestem przeciwnikiem jednego i drugiego. Tyle, że choć mieszkam na tyle blisko od elektrowni węglowej, że prawie widzę jej kominy, to praktycznie nie odczuwam efektów jej pracy. W przeciwieństwie do sytuacji gdy sąsiedzi zaczynają sezon grzewczy.

KvM
29-09-2013, 20:25
No co Ty, przecież kraj się rozwija, minimalna płaca to już nie 20-30 dolarów, tylko 1200zł, każdego stać na samochód :yes: itd

20-30 dolarów to nie była płaca minimalna ale średnia. Oczywiście po kursie realnym za który można było te dolary kupić. A jeśli ktoś nie widzi rozwoju tego kraju to ma problem że wzrokiem.

Greengaz
29-09-2013, 20:30
Problem jest złożony. Zakaz grzania węglem w starych domach to jakieś nieporozumienie, ale zakaz dla nowego budownictwa powinien zostać wprowadzony już dawno. Jakość powietrza w Polsce jest fatalna, co łatwo można odczuć wracając jesienią lub zimą z Niemiec, Francji czy innego rozwiniętego kraju do domu. Przy starym budownictwie koszt doprowadzenia kosztów ogrzewania do sensownego poziomu byłby zabójczy.

Tylko dziwnym trafem ludzie na Zachodzie budują rozsądniej. nie rozumiem dlaczego ktoś kogo stać na budowę domu w Polsce decyduje się na ogrzewanie węglem.

Jak napisałem wcześniej.
W nowych domach nie zezwolą. W starych odpuszczą na jakiś czas.
Kto w domu 0 -15 kWh będzie instalował kotłownie węglową. Temat węgla do ogrzewania domu i tak jest skazany na śmierć /naturalną/

KvM
29-09-2013, 20:31
Często jest tak, że praca na kopalni jest jedynym sposobem na utrzymanie rodziny. Jakiś czas temu fajny film w TV puszczali, "Laura". Obejrzyj sobie, polecam.
Zamknij wszystkie kopalnie i zobacz co się będzie działo w Polsce za rok lub dwa.

I co, ma być tak dalej? Ludzie zamiast się czegoś sensownego uczyć maja życie spędzać w kopalni? Byłem w kopalni i nikomu nie życzę takiej pracy, nawet najgorszemu wrogowi. W końcu się zresztą ten węgiel skończy i co wtedy? Nikt nie mówi zresztą żeby za rok zamykać kopalnie. Jeśli ten węgiel tkwi cudowny niech go kupują za granica.
Zresztą co to za argument? Żeby jedni mieli prace inni maja chorować i umierać ? To ma sens? Z tego ma być ten kraj silny? Jakim cudem?

KvM
29-09-2013, 20:33
@KvM

Sąsiadów "czujesz" nie przez węgiel a przez gumowce,pampersy, butelki plastikowe i inne takie

Umiem rozpoznać sądzę z węgla i smród od efektu spalania śmieci. Uwierz. O smieciach już nawet nie wspominam.

Greengaz
29-09-2013, 20:35
@KvM

Sąsiadów "czujesz" nie przez węgiel a przez gumowce,pampersy, butelki plastikowe i inne takie

To "produkty wysokoenergetyczne" ;).
Fakt. Jak nie wieje nawet nie można otworzyć okna. O spacerze nie wspominając.
Segregacja śmieci niewiele zmieniła.

kobra64
29-09-2013, 20:35
Imrahil, czytający to forum i udzielający się na nim stanowią jakiś śmiesznie niewielki procent całości społeczeństwa naszego kraju. Śmiem dodać - zamożniejszy procent. Poza nimi istnieje zdecydowana większość nie mających szans na kredyt, śmiesznie mało zarabiających inwestorów budujących swoje domy wbrew wszelkim prawom ekonomii. Przez 10, 15 lat. Bo rodzice czy dziadkowie działkę dali. Wprowadzających się po lichym wykończeniu 2 - 3 dziur w których wydawałoby się, że nie ma szans się pomieścić kilkuosobowa rodzina i do końca swoich dni starających się jakoś wykończyć pozostałe pomieszczenia. Ich nie stać na budowę, a mimo to te domy stoją. Dla nich styropian 10 cm. na ścianach jest już rozpustą, bo przy zastosowaniu 6 cm kasy na klej i siatkę zostanie. Styrodur na fundament - po co, skoro tego nie widać a litr gorzały dla kierownika budowy tańszy, zostanie na chudziaka. 20 cm najtańszej wełny w dachu - świat i Ameryka, może się na rynny przyoszczędzi. Gdyby nie tego typu " oszczędności ", te domy nigdy by nie stanęły. Gdyby tych domów nie było, gminy nie wyrobiłyby na komunalki. Prąd to śmierć.

Greengaz
29-09-2013, 20:43
Dalsza dyskusja jest zbędna , temat sponsorowany przez "gazowców"

w domach 0-15kWh to i gaz się nie opłaca :)

Kółko się zamknęło.

Prąd. ..... czyli śmierć.

Górnicy mogą spać spokojne, a mnie ulżyło. Prysznic, paciorek i spać.

kobra64
29-09-2013, 20:44
Starasz się rzecz sprowadzić do absurdu, ale marnie Ci to wychodzi. Rozumny człowiek wie, że wszystko ma swoje wady i zalety jednak wybiera takie rozwiązania które maja najmniej wad. Jeśli nie ma wyjścia to stara się wady ograniczać. Dlatego w elektrowniach wymaga się montowania coraz doskonalszych filtrów i póki nie ma alternatywy produkuje się prąd z węgla. Tymczasem w przypadku domowych instalacji w zasadzie poza porządnym spaleniem tego węgla nie robi się nic, bo że względu na skale takie działania są nieopłacalne.
Nie zmienia to faktu, że należy z tym walczyć. Likwidować piece na węgiel i elektrownie węglowe. Jestem przeciwnikiem jednego i drugiego. Tyle, że choć mieszkam na tyle blisko od elektrowni węglowej, że prawie widzę jej kominy, to praktycznie nie odczuwam efektów jej pracy. W przeciwieństwie do sytuacji gdy sąsiedzi zaczynają sezon grzewczy.
Dla wielu gospodarstw domowych nie ma żadnej alternatywy dla ogrzewania węglem. Bo na przykład gazociąg jest, owszem, ale planowany za 5 lat. A ogrzewanie prądem to śmierć. Najpierw ekonomiczna - z głodu, bo jak się wyda kasę na ciepło to nie będzie co jeść. Dla tych, co przeżyją - na skutek zatrucia emitowanym przez elektrownie syfem, zanim zdążą zamontować te cudowne filtry. Na koniec - gdyby komuś udało się przeżyć - na skutek rozkładu zawartych we wkładach tychże filtrów toksyn. Prąd to śmierć.

imrahil
29-09-2013, 20:46
Imrahil, czytający to forum i udzielający się na nim stanowią jakiś śmiesznie niewielki procent całości społeczeństwa naszego kraju. Śmiem dodać - zamożniejszy procent. Poza nimi istnieje zdecydowana większość nie mających szans na kredyt, śmiesznie mało zarabiających inwestorów budujących swoje domy wbrew wszelkim prawom ekonomii. Przez 10, 15 lat. Bo rodzice czy dziadkowie działkę dali. Wprowadzających się po lichym wykończeniu 2 - 3 dziur w których wydawałoby się, że nie ma szans się pomieścić kilkuosobowa rodzina i do końca swoich dni starających się jakoś wykończyć pozostałe pomieszczenia. Ich nie stać na budowę, a mimo to te domy stoją. Dla nich styropian 10 cm. na ścianach jest już rozpustą, bo przy zastosowaniu 6 cm kasy na klej i siatkę zostanie. Styrodur na fundament - po co, skoro tego nie widać a litr gorzały dla kierownika budowy tańszy, zostanie na chudziaka. 20 cm najtańszej wełny w dachu - świat i Ameryka, może się na rynny przyoszczędzi. Gdyby nie tego typu " oszczędności ", te domy nigdy by nie stanęły. Gdyby tych domów nie było, gminy nie wyrobiłyby na komunalki. Prąd to śmierć.

Tu nie o zamożność chodzi. Znam ludzi znacznie zamożniejszych niż ja, którzy budują ogromne i drogo wykończone domy ze śmieciuchem w kotłowni. Znam ludzi mniej zamożnych, którzy budują tak jak piszesz, ale tylko dlatego że też wybrali ogromny metraż. Ja wyszedłem z prostego założenia - zrezygnowałem z 10 metrów domu na rzecz izolacji, wentylacji, okien i drzwi. Do tego odpowiednia orientacja budynku (tu jest problem z architektami, którzy o energooszczędności nie wiedzą nic). Zaoszczędziłem też nie budując ogromnej kotłowni ze składem na węgiel (spory koszt) i usuwając komin. Dom ma tak niskie obliczone zapotrzebowanie na ciepło że ogrzeję go czym chcę, nawet jeśli pomyłka w obliczeniach / wykonaniu wyniosłaby 50%. Dalsze obniżenie kosztów ogrzewania byłoby możliwe dzięki powietrznej pompie ciepła, której koszt nie byłby większy niż całej kotłowni węglowej i komina właśnie dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na ciepło (ale z tego i tak rezygnuję). A rodzina mi mówiła, że 123 metry to mały dom dla trzyosobowej rodziny. I tak to działa w Polsce. Na Zachodzie nikt nikomu nie powie, że buduje mały dom, mnie mówiono "ja bym takiego nie budował".

lysy1l
29-09-2013, 20:47
. A jeśli ktoś nie widzi rozwoju tego kraju to ma problem że wzrokiem.
Człowieku, w tym kraju nie ma już żadnego przemysłu, sprzedano i złodziejsko uwłaszczono społeczny majątek, nie kontrolujemy systemu bankowego, duża część społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa, ludzie umierają na prozaiczne choroby, a dentyści ze Szwecji przyjeżdżają tu na żywo zobaczyć próchnicę zębów, której u nich nie ma od trzydziestu lat. Jesteśmy zadłużoną Katangą Europy, montownią dla koncernów, która nie ma już własnej gospodarki. Tak właśnie ja widzę rozwój, o którym piszesz.

rafwla
29-09-2013, 20:52
Chciałbym pokazać że można czysto spalać. Paliwo to głównie owies z dodatkiem zrębki i peletu.
http://www.youtube.com/watch?v=OxeVQwDqk1k

Greengaz
29-09-2013, 20:53
kobra64
Szczęściarz z Ciebie.
Wieliczka to prawie dzielnica Krakowa.
Dotacja do 90% i jeszcze zwrot kosztów od różnicy węgiel - inny nośnik.

kobra64
29-09-2013, 20:56
Imrahil, nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie wiem gdzie mieszkasz ani jak duży masz dom. W mojej okolicy widzę masę domów 10x8 czy podobnych, których budowa po kilku a czasem kilkunastu latach została doprowadzona do pierwszego stropu, pokryta papą na deskach i nie robi się dalej nic - w projekcie owszem jest piętro czy użytkowe poddasze, ale to sobie kiedyś dzieci zrobią. Czy to Twoim zdaniem są te wielkie chaty?

kobra64
29-09-2013, 20:59
kobra64
Szczęściarz z Ciebie.
Wieliczka to prawie dzielnica Krakowa.
Dotacja do 90% i jeszcze zwrot kosztów od różnicy węgiel - inny nośnik.
W Wieliczce mówi się, że Kraków został zbudowany pod Wieliczką. Dociekliwi łatwo mogą się doinformować, dlaczego. Ale ja mieszkam nieco poza Wieliczką. Z północnych okien mojego domu mam doskonały widok na kominy elektrowni Łęg. Prąd to śmierć.

KvM
29-09-2013, 21:01
Człowieku, w tym kraju nie ma już żadnego przemysłu, sprzedano i złodziejsko uwłaszczono społeczny majątek, nie kontrolujemy systemu bankowego, duża część społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa, ludzie umierają na prozaiczne choroby, a dentyści ze Szwecji przyjeżdżają tu na żywo zobaczyć próchnicę zębów, której u nich nie ma od trzydziestu lat. Jesteśmy zadłużoną Katangą Europy, montownią dla koncernów, która nie ma już własnej gospodarki. Tak właśnie ja widzę rozwój, o którym piszesz.

Człowieku, wierz sobie w co chcesz. Ja widzę ciągle nowe sklepy, supermarkety i zwykle kolejki w nich. ciągle więcej aut na ulicach, nowe domy, nowe hale fabryczne , nowe biurowce . Kto w tych kolejkach stoi Marsjanie?

lysy1l
29-09-2013, 21:04
Szkoda mi na Ciebie czasu...

Greengaz
29-09-2013, 21:05
Mój ojciec miał nosa przenosząc się z Bieżanowa do Warszawy. :rolleyes:.

KvM
29-09-2013, 21:07
Tu nie o zamożność chodzi. Znam ludzi znacznie zamożniejszych niż ja, którzy budują ogromne i drogo wykończone domy ze śmieciuchem w kotłowni. Znam ludzi mniej zamożnych, którzy budują tak jak piszesz, ale tylko dlatego że też wybrali ogromny metraż. Ja wyszedłem z prostego założenia - zrezygnowałem z 10 metrów domu na rzecz izolacji, wentylacji, okien i drzwi. Do tego odpowiednia orientacja budynku (tu jest problem z architektami, którzy o energooszczędności nie wiedzą nic). Zaoszczędziłem też nie budując ogromnej kotłowni ze składem na węgiel (spory koszt) i usuwając komin. Dom ma tak niskie obliczone zapotrzebowanie na ciepło że ogrzeję go czym chcę, nawet jeśli pomyłka w obliczeniach / wykonaniu wyniosłaby 50%. Dalsze obniżenie kosztów ogrzewania byłoby możliwe dzięki powietrznej pompie ciepła, której koszt nie byłby większy niż całej kotłowni węglowej i komina właśnie dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na ciepło (ale z tego i tak rezygnuję). A rodzina mi mówiła, że 123 metry to mały dom dla trzyosobowej rodziny. I tak to działa w Polsce. Na Zachodzie nikt nikomu nie powie, że buduje mały dom, mnie mówiono "ja bym takiego nie budował".

To jest typowe dla polskiej mentalności. Niektórzy jeżdżą wypasionymi furami a pala w domu opony a co się nie spali to wywożą do lasu. Dom 300 m i narzekanie, że w Polsce źle. Niestety źle przez takie myślenie i postępowanie.

R90
29-09-2013, 21:31
Widzę nowy temat o zagadnieniu polityczno-ekonomiczo-energetycznym. Dam od siebie parę groszy.
Generalnie odejście od węgla ma sens jeśli robi się to na całym świecie, a tak tylko w Unii są obostrzenia, a w USA i Chinach jadą na całego.
Do tego nasz super rząd sprzedał pakiety na emisje CO2, dlatego teraz tak gorączkowe akcje, jak modernizacje bloków energetycznych w elektrowniach i coraz to śmielsze mówienie o tym, że do głosu zaczyna i zacznie dochodzić gaz ziemny, jako wazne paliwo w polskiej energetyce. Specjaliści mówią, o tym, że mniej więcej za 10 lat będzie pozyskiwane do 30% energii elektrycznej z gazu. To+stosowanie kotłów fluidalnych, wysokosprawnych filtrów oraz spalanie biomasy ma nam pomóc w ograniczeniu emisji.
Także coraz większy wkład procentowy mają farmy wiatrowe, oczywiście jest to na razie bardzo mały procent,ale z roku na rok sukcesywnie rosnie.

Co do dopłat do OZE. Uważam , że ktoś kręci na tym niezłe lody. U nas w Polsce nikt nie zrobi takiej akcji , skoro Pan czy Pani X nie będzie miał/miała zysku z tego. Należy inwestować w OZE, bo paliwa kopalne się kończą, stopniowo ale się kończą.
U nas nie ma takiego wsparcia dla tych którzy chcą postawić na energię odnawialną, jak w krajach starej EU.

Co do atomu. Z tego co pamiętam, rzad dał jasno do zrozumienia, że nie będzie u nas takiej elektrowni na pewno do 2025.

kaszpir007
29-09-2013, 22:04
Pierwszą rzeczą którą powinni zabronić to sprzedaży "prostych" piecu na węgiel. To tzw "kopciuchy" powodują smród i smog. Tam człowiek nie ma szans na poprawne i czyste spalanie , a na pewno nie amator. Powinny być piece tylko z elektroniką i podajnikiem i dodatkowo tylko i wyłącznie te w sprzedaży co mają certyfikat ekologiczny minimum klasy B ...

Sądzę że jak już chodzi właśnie i eliminację takich "kopciuchów" które nie spełniają żadnych norm , nie mają żadnej elektroniki i itd ...

Takie "proste" piece na węgiel powinny być zakazane w sprzedaży , tak samo jak "pseudo" ekologiczne oczyszczalnie ścieków drenażowe , bo takie "oczyszczalnie" niczym nie różnią się od dziurawego szamba ...

Zakaz sprzedaży piecy bez podajnika i bez elektroniki wyeliminował by syf i smog ...

Tylko kto na to się zdecyduje ...

kobra64
29-09-2013, 22:12
Poradnik jak wydoić państwową kasę w związku z planowanymi dopłatami do wymiany kotła węglowego na inne źródło ciepła do 2020 roku. Kupujesz w 2018 roku działkę w pięknej okolicy z dala od sieci gazowej, zamawiasz projekt wielkiej chaty , uzyskujesz pozwolenie na budowę, w kotłowni planujesz śmieciucha za 2 tysiące złotych. W 2019 rozpoczynasz budowę, montujesz niskotemperaturową instalację grzewczą i rzeczonego śmieciucha w kotłowni. W 2020 roku zgłaszasz się do urzędu sprawującego nadzór nad programem wymiany kotłów węglowych na inne źródła ciepła po 90% dofinansowanie wymiany posiadanego śmieciucha na gruntową pompę ciepła wraz z wymiennikiem i wykopami pod wymiennik. Na skutek Twojej i Tobie podobnych działalności, budżet zostaje zrujnowany na tyle, że trzeba ciąć wypłaty emerytur oraz podnieść podatki. Nie mogące z obciętych emerytur wykupić leków babcie masowo umierają. Przedsiębiorcy nie wyrabiający na podwyższone podatki likwidują zakłady, robotnicy którzy utracili pracę umierają z głodu. Ich dzieci kradną i trafiają do więzień, a że więźniowie muszą jeść, kąpać się, ubierać i mieć dozór, budżet popada w dalszą ruinę. Umiera więcej babć i rośnie liczba padających przedsiębiorstw. I znów okazuje się, że - prąd to śmierć. W dodatku Twoja pompa musi dostać prąd, więc elektrownie spalają coraz więcej węgla, aby zaspokoić Twoje i Tobie podobnych potrzeby energetyczne. Syf z ich kominów zabija coraz więcej ludzi. Prąd to śmierć.

Greengaz
29-09-2013, 22:26
kobra64

Piękna prognoza.

W Łęgu już teraz wyłapują 99,8% pyłów, więc nie masz tak źle. Powietrze jak w Himalajach.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11965463,Trzeci_komin_w_Legu__Miasto__nie_ _bo_zepsuje_widok.html
Żałuję, że nie zostałem w Bieżanowie.

imrahil
29-09-2013, 22:36
Takie "proste" piece na węgiel powinny być zakazane w sprzedaży , tak samo jak "pseudo" ekologiczne oczyszczalnie ścieków drenażowe , bo takie "oczyszczalnie" niczym nie różnią się od dziurawego szamba ...

Będą chyba zakazane od 2015, w Niemczech już są zakazane z tego co słyszałem.

Na Śląsku jest jak pisałem - ludzie budują duże domy i opalają węglem bez względu na poziom zamożności. Ale widać jakąś zmianę na lepsze mimo wszystko. Poza tym chyba od przyszłego roku i przez kolejne lata zaostrzane będą przepisy dotyczące izolacyjności przegród i energochłonności budynków.

Arek76
29-09-2013, 22:39
Akcja propagandowa jak z eternitem hehe, nędzna prowokacja.

KvM
30-09-2013, 07:19
Widzę nowy temat o zagadnieniu polityczno-ekonomiczo-energetycznym. Dam od siebie parę groszy.
Generalnie odejście od węgla ma sens jeśli robi się to na całym świecie, a tak tylko w Unii są obostrzenia, a w USA i Chinach jadą na całego.
Do tego nasz super rząd sprzedał pakiety na emisje CO2, dlatego teraz tak gorączkowe akcje, jak modernizacje bloków energetycznych w elektrowniach i coraz to śmielsze mówienie o tym, że do głosu zaczyna i zacznie dochodzić gaz ziemny, jako wazne paliwo w polskiej energetyce. Specjaliści mówią, o tym, że mniej więcej za 10 lat będzie pozyskiwane do 30% energii elektrycznej z gazu. To+stosowanie kotłów fluidalnych, wysokosprawnych filtrów oraz spalanie biomasy ma nam pomóc w ograniczeniu emisji.
Także coraz większy wkład procentowy mają farmy wiatrowe, oczywiście jest to na razie bardzo mały procent,ale z roku na rok sukcesywnie rosnie.

Co do dopłat do OZE. Uważam , że ktoś kręci na tym niezłe lody. U nas w Polsce nikt nie zrobi takiej akcji , skoro Pan czy Pani X nie będzie miał/miała zysku z tego. Należy inwestować w OZE, bo paliwa kopalne się kończą, stopniowo ale się kończą.
U nas nie ma takiego wsparcia dla tych którzy chcą postawić na energię odnawialną, jak w krajach starej EU.

Co do atomu. Z tego co pamiętam, rzad dał jasno do zrozumienia, że nie będzie u nas takiej elektrowni na pewno do 2025.

To nie jest ani temat ekonomiczny, ani polityczny ani nawet ekologiczny, ale zdrowotny. Polacy się nawzajem trują i to jest sedno sprawy. Co gorsza uważają, że wszystko jest w porządku dopóki sami nie zachowują na raka pluc lub inna chorobę powodowana czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie narzekają jak w tym kraju strasznie jest źle paląc nie tylko węglem ale i śmieciami. Potem jako pierwsi krzyczą, że do lekarza straszne kolejki.
Ludzie myślcie o sobie, sąsiadach, własnych dzieciach.
Sensownie przemyślany i wykonany dom może w dzisiejszych czasach mieć niskie zapotrzebowanie na energie. To jest podstawa oszczędzania na ogrzewaniu a nie palenie węglem czy innymi śmieciami.

Oczywiście jest też problem domów już wybudowanych. Ja też mam taki problem przed sobą ale na pewno nie będę truł siebie, dzieci i sąsiadów węglem i śmieciami żeby było trochę taniej na ogrzewaniu i dużo drożej na leczeniu.

rybniczanin
30-09-2013, 08:24
@KvM jesli temat o zdrowiu , to dlaczego chwyciłeś się tylko węgla. Dlaczego nie walczysz z wszechobecną chemią w żywności. Nie propagujesz silników elektrycznych w samochodach i przesiadki na rowery.Szkodliwości promieniowania linii wysokiego napięcia, nadajników telefonii komórkowej. Przecież to temat zdrowotny. Tylko chwyciłeś się jednego surowca , bo ktoś czuje interes w tym żeby państwowy przemysł węglowy wykończyć , a potem przejąć w prywatne ręce.:(

gondoljerzy
30-09-2013, 08:56
Kup apteczkę bo musisz, kup trójkąt, kup kamizelkę odblaskową. Żmień żarówki na energooszczędne, zmień samochód na elektryczny, zmień kocioł itp. Nie ma najmniejszego znaczenia, że żarówka zanim się zwróci to się zepsuje. Nie ma znaczenia, że prąd do samochodu trzeba gdzieś wyprodukować, a ze starych akumulatorów będziemy budować śmieciowe himalaje. Kocioł weźmiesz na kredyt i dotację dostaniesz. Bankierzy już zacierają ręce. Pod hasłami ekologii i zdrowia można ludziom wiele rzeczy wmówić. Potem pozyteczni inaczej idioci bija pianę na listach internetowych. Ech!
Ty KvM inteligentnie piszesz, więc zwyczajnie nie wierzę, że nie rozumiesz o co tak naprawdę chodzi.

kobra64
30-09-2013, 08:57
Aneks do poradnika dla zamierzających wydoić państwową kasę. Jeżeli Twój stary śmieciuch padł i zamierzasz go wymienić, zastanów się czy nie uda się go jakoś pospawać. Jeżeli nie - kup i zamontuj najtańszego syfa dostępnego na rynku. W 2020 uzyskasz większe dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i większe wyrównanie do wyższych kosztów ogrzewania. Być może uda się zabić więcej babć i doprowadzić do upadłości większej liczby przedsiębiorstw. Prąd to śmierć

KvM
30-09-2013, 09:29
@KvM jesli temat o zdrowiu , to dlaczego chwyciłeś się tylko węgla. Dlaczego nie walczysz z wszechobecną chemią w żywności. Nie propagujesz silników elektrycznych w samochodach i przesiadki na rowery.Szkodliwości promieniowania linii wysokiego napięcia, nadajników telefonii komórkowej. Przecież to temat zdrowotny. Tylko chwyciłeś się jednego surowca , bo ktoś czuje interes w tym żeby państwowy przemysł węglowy wykończyć , a potem przejąć w prywatne ręce.:(

Bo jesteśmy na forum budowlanym a ja akurat jestem na etapie wyboru ogrzewania. Dokonując wyboru nie kieruję się wyłącznie ekonomią, ale też innymi skutkami jaki ten wybór przyniesie.
Jak już pisałem uczyniono bardzo wiele by sprawić aby samochody były mniej szkodliwe. Obecnie nawet auta z dieslami (nowe) są prawie nieszkodliwe. Podobnie zrobiono bardzo wiele by wyeliminować zanieczyszczenia z elektrowni węglowych. W zakresie tzw. niskiej emisji nie zrobiono prawie nic. Z tego co czytam powoli ta sytuacja zaczyna być prawnie zmieniania. Jednak mądrzy ludzie wyprzedzają zmiany prawne. Przede wszystkim starają się nie szkodzić innym.
Tak więc jest to temat o zdrowiu, ale nie ogólnie, ale konkretnie zdrowiu które ma związek ze spalaniem węgla w domowych piecach. Lub co gorsza śmieci.

KvM
30-09-2013, 09:36
Kup apteczkę bo musisz, kup trójkąt, kup kamizelkę odblaskową. Żmień żarówki na energooszczędne, zmień samochód na elektryczny, zmień kocioł itp. Nie ma najmniejszego znaczenia, że żarówka zanim się zwróci to się zepsuje. Nie ma znaczenia, że prąd do samochodu trzeba gdzieś wyprodukować, a ze starych akumulatorów będziemy budować śmieciowe himalaje. Kocioł weźmiesz na kredyt i dotację dostaniesz. Bankierzy już zacierają ręce. Pod hasłami ekologii i zdrowia można ludziom wiele rzeczy wmówić. Potem pozyteczni inaczej idioci bija pianę na listach internetowych. Ech!
Ty KvM inteligentnie piszesz, więc zwyczajnie nie wierzę, że nie rozumiesz o co tak naprawdę chodzi.
Piszesz kompletne bzdury. Prezentujesz poglądy typowe dla ludzi niezorientowanych. Zrobienie porządnego ocieplenia domu to inwestycja na lata i wymaga jeśli już minimalnego wkładu finansowego jeśli jest to pomyślane od początku. Przykładem jest dom jeziera i wiele innych. Gdzie wyższe wydatki na ocieplenie zostały niemal w całości skomensowane niższymi kosztami instalacji grzewczej. Tyle, że instalacje grzewcze w Polsce to jest biznes. Jesteście dymani przez producentów dorgich, rozbudowanych instalacji. Pół biedy gdy jest to cokolwiek poza węglem. Wtedy to są tylko koszty finansowe.
Odpowiadając konkretnie.
W aucie elektrycznym akumulatorów się nie wyrzuca. Służa jeszcze wiele lat w systemach fotovolaticznych, gdzie ich mniejsza pojemność nie jest problemem.
Typowa gwarancja na nie w aucie to 7 lat.
Podobnie z żarówkami. Mam wszystkie energooszczędne od ok 10 lat i nie mogę się doczekać aż się popsują bo chcę wymienić na LED. Niestety pada jedna raz na dwa lata. LEDowa mi nie padła jeszcze żadna (Ale mam ich mało)

rybniczanin
30-09-2013, 09:47
Bo jesteśmy na forum budowlanym a ja akurat jestem na etapie wyboru ogrzewania. Dokonując wyboru nie kieruję się wyłącznie ekonomią, ale też innymi skutkami jaki ten wybór przyniesie.
Jak już pisałem uczyniono bardzo wiele by sprawić aby samochody były mniej szkodliwe. Obecnie nawet auta z dieslami (nowe) są prawie nieszkodliwe. Podobnie zrobiono bardzo wiele by wyeliminować zanieczyszczenia z elektrowni węglowych. W zakresie tzw. niskiej emisji nie zrobiono prawie nic. Z tego co czytam powoli ta sytuacja zaczyna być prawnie zmieniania. Jednak mądrzy ludzie wyprzedzają zmiany prawne. Przede wszystkim starają się nie szkodzić innym.
Tak więc jest to temat o zdrowiu, ale nie ogólnie, ale konkretnie zdrowiu które ma związek ze spalaniem węgla w domowych piecach. Lub co gorsza śmieci.

Powiem tak po ludzku. Chłopie tylko nie rozumiesz że ten kraj nie patrzy na zdrowie obywatela, tylko na interesy pewnych grup lobbingowych. Takie zmiany musza iść stopniowo z możliwością państwa i ludzi. Nie tak jak nam się tu proponuje.

Edit: Znaczy się że jak jesteś na forum budowlanym i etapie wyboru ogrzewania , to pokarmu nie przyjmujesz.;) Inne rzeczy nie szkodzą?;)

R90
30-09-2013, 10:03
Powiem tak po ludzku. Chłopie tylko nie rozumiesz że ten kraj nie patrzy na zdrowie obywatela, tylko na interesy pewnych grup lobbingowych. Takie zmiany musza iść stopniowo z możliwością państwa i ludzi. Nie tak jak nam się tu proponuje.

Edit: Znaczy się że jak jesteś na forum budowlanym i etapie wyboru ogrzewania , to pokarmu nie przyjmujesz.;) Inne rzeczy nie szkodzą?;)

Dokładnie. Mamy wszechobecne lobby + cicha zmowa.

KvM
30-09-2013, 10:16
Powiem tak po ludzku. Chłopie tylko nie rozumiesz że ten kraj nie patrzy na zdrowie obywatela, tylko na interesy pewnych grup lobbingowych. Takie zmiany musza iść stopniowo z możliwością państwa i ludzi. Nie tak jak nam się tu proponuje.

Edit: Znaczy się że jak jesteś na forum budowlanym i etapie wyboru ogrzewania , to pokarmu nie przyjmujesz.;) Inne rzeczy nie szkodzą?;)

Ciągle nie rozumiesz, że pewne rzeczy szkodzą bardzo, a inne mniej lub tylko trochę. Każde lekarstwo to trucizna, a szkodzi nawet czysta woda w nadmiernej ilości.
Spalanie węgla jest realnym problemem zdrowotnym w Polsce i nie tylko dlatego wprowadza się zmiany. Tak samo jak wprowadza się zmiany w konstrukcji aut. Jakimś cudem ludzie żyją coraz dłużej, a nie coraz krócej. W Polsce wzrost długości życia zatrzymał się w latach osiemdziesiątych, a teraz znowu idzie w górę nieprzerwanie od dwudziestu lat. Jakie lobby za tym stoi?
A odnośnie żywienia. Wiesz jaki kraj stosuje najwięcej chemii w uprawach? Japonia. A teraz sprawdź gdzie jest najdłuższa średnia życia na świecie. Może da Ci to coś do myślenia na temat tej straszliwej chemii.

gondoljerzy
30-09-2013, 10:19
Piszesz kompletne bzdury. Prezentujesz poglądy typowe dla ludzi niezorientowanych.
Myślę, że jestem równie dobrze zorientowany, a może nawet bardziej.
Bardziej niż Ty, który piszesz i argumentujesz jak najęty za kasę internetowy naganiacz.


... Tyle, że instalacje grzewcze w Polsce to jest biznes. Jesteście dymani przez producentów dorgich, rozbudowanych instalacji. Pół biedy gdy jest to cokolwiek poza węglem. Wtedy to są tylko koszty finansowe.
Ludzie są dymani przede wszystkim przez zamordystyczne posunięcia rządzących. Gdyby nie podatki i akcyzy nałozone na paliwa ropopochodne nikt nie palił by węglem. Chyba żeby musiał. Wierzysz w ten kit, że w w przypadku węgla chodzi o ekologię? Dla mnie jest jasne: podpisano umowy na ogromne ilości rosyjskiego gazu i nie ma bata, trzeba będzie ten gaz jakoś zagospodarować.



Odpowiadając konkretnie.
W aucie elektrycznym akumulatorów się nie wyrzuca. Służa jeszcze wiele lat w systemach fotovolaticznych, gdzie ich mniejsza pojemność nie jest problemem.
Typowa gwarancja na nie w aucie to 7 lat.
Tylko ciągle kupno auta elektrycznego to ekstrawagancja, a nie ekonomia. Wystarczy wziąć kalkulator do ręki i sobie policzyć.


Podobnie z żarówkami. Mam wszystkie energooszczędne od ok 10 lat i nie mogę się doczekać aż się popsują bo chcę wymienić na LED. Niestety pada jedna raz na dwa lata. LEDowa mi nie padła jeszcze żadna (Ale mam ich mało)
Ja miałem energooszczędne jeszcze wcześniej i te najstarsze pracowały zwykle najdłużej. Teraz mi przeszło i część oświetlenia mam na led, ale własnej konstrukcji, część na świetlówkach, a w wielu miejscach wróciłem do halogenów. Na szczęście jeszcze nikt nie nakazuje, czym można sobie dom oświetlać, czym nie można.
Naprawdę, nie widzisz, że władza traktuje nas jak bezrozumne bydło, które trzeba ostrzyc do gółej skóry i wielkim kijem przymuszać do jedynie słusznego ekokieratu?

KvM
30-09-2013, 10:39
Nikt Ci nie każe kupować aut elektrycznych. Ciekaw jestem na co Twoim zdaniem naciągam za kasę. Jak byłem tak i jestem przeciwnikiem gazu. Jeśli myślisz, że zmiana ogrzewania na gazowe jakoś wpłynie istotnie na kontrakty z Rosją to się grubo mylisz. Argument jest taki sam jak ten, że lobby naftowe ma super technologie na auta elektryczne tylko je trzyma żeby sprzedawać ropę.
Jest to kompletna bzdura, bo ani użytkownicy prywatni nie są głównym odbiorcą gazu, ani auta osobowe nie są głównym rynkiem zbytu dla ropy.
Na chwilę obecną prawdopodobnie wybiorę jakąś formę spalania drewna. Pewnie jestem zatrudniony w lasach państwowych. No i jeszcze siłą rzeczy opłaca mnie jakiś producent pieców. Póki co myślę o tanim polskim piecu na drewno albo o drogim włoskim rozwiązaniu na pelety. Czyli są już trzej sponsorzy mojej działalności
Ale przecież chcę dom ocieplić, żeby nie dać zarobić lasom. Musi mnie więc sponosorować producent styropianu, wełny i pianek poliuretanowych.
Podaję stawki
1000 zł producent pieca polskiego
2000 zł producent pieca włoskiego
3000 zł producent styropianu
Razem 6000
to oczywiście na miesiąc
No i potem dostanę drugie tyle od kopalni żeby już tak na ten węgiel nie najeżdżać, bo się zdradzę, że jednak palę węglem
Przejrzałeś mnie na wylot.
A zapomniałem o rządowej pensji. Oni też mi płacą żeby zmniejszyć kolejki u onkologów.

kobra64
30-09-2013, 10:46
Aneksu do poradnika ciąg dalszy. Jeżeli wraz z wymianą starego śmieciucha planowałeś również termomodernizacje domu, odłóż w czasie również i to. Pieniądze które zamierzałeś na to przeznaczyć wpłać na lokatę, sfinansujesz w ten sposób wyższe koszty ogrzewania. W 2020 potraktuj rzecz kompleksowo - uzyskasz dopłatę do wymiany źródła ciepła, do wykonania termomodernizacji chaty oraz wyrównanie różnicy w kosztach ogrzewania. Jeżeli tylko odpowiednio dużo będzie takich jak Ty świadomych inwestorów a budujący nowe domy również wykażą się należytą świadomością, powinno się wreszcie udać wybić całość tego śmiecia wciąż jeszcze zamieszkującego nasz kraj. Dla ewentualnych niedobitków zorganizuje się getta w cieniu kominów elektrowni, to szybko załatwi sprawę do reszty. A potem będzie już pięknie. Prąd to śmierć.

gondoljerzy
30-09-2013, 11:13
Nikt Ci nie karze kupować aut elektrycznych.
Ale ktoś na górze ma zamiar zakazać spalania węgla, nie wnikając czy z mojego komina dymi, czy nie dymi. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat nakażą też kupowanie aut elektrycznych.


...
Jest to kompletna bzdura, bo ani użytkownicy prywatni nie są głównym odbiorcą gazu, ani auta osobowe nie są głównym rynkiem zbytu dla ropy.
Nie są głównym odbiorcą, ale są istotnym odbiorcą. Gospodarstwa domowe spalają prawie 30% gazu w Polsce. To jest istotny i liczący sie udział, który zdecydowanie wzrośnie, gdy ludzie nie będą mieć tańszej alternatywy. Drewna i pelletu dla wszystkich nie starczy.
I kto tu pisze bzdury?


...
Pewnie jestem zatrudniony w lasach państwowych.
...

NIc z takiego klepania w klawisze nie wynika, chyba że jak dziennikarz, dostajesz gażę od wierszówki. :-)

pionan
30-09-2013, 11:21
Na chwilę obecną prawdopodobnie wybiorę jakąś formę spalania drewna.

no to w takim razie proszę http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,133895,14662270,Zapach_jesieni.html#Cuk
i przyjemnej lektury :)

a dla tych, którym nie chce zgłębiać się całości:
cyt.
"Swoją drogą ilość substancji powstających przy spalaniu drewna jest oszałamiająca. Teoretycznie produktami spalania drewna powinien być dwutlenek węgla, woda (para) i oczywiście uwalniana energia. Okazuje się jednak, że skład drewna różni się w zależności od tego, z jakiej części drzewa pochodzi (kora, korzeń, rdzeń, gałęzie) ale i od tego w jakich warunkach środowiskowych (skład gleby, powietrza, temperatura) wzrastało. Drewno oprócz węgla, wodoru i tlenu, posiada domieszki przeróżnych pierwiastków. Wilgotne drewno znacznie pogarsza warunki spalania w palenisku - niższa temperatura - gorsze spalanie. Bardzo ważnym czynnikiem jest też ilość i sposób dostarczania tlenu.

KvM
30-09-2013, 12:23
Ale ktoś na górze ma zamiar zakazać spalania węgla, nie wnikając czy z mojego komina dymi, czy nie dymi. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat nakażą też kupowanie aut elektrycznych.


Nie są głównym odbiorcą, ale są istotnym odbiorcą. Gospodarstwa domowe spalają prawie 30% gazu w Polsce. To jest istotny i liczący sie udział, który zdecydowanie wzrośnie, gdy ludzie nie będą mieć tańszej alternatywy. Drewna i pelletu dla wszystkich nie starczy.
I kto tu pisze bzdury?


NIc z takiego klepania w klawisze nie wynika, chyba że jak dziennikarz, dostajesz gażę od wierszówki. :-)

Nie ma takiej opcji by z Twojego komina nie dymiło i nie truło. Przy dobrym piecu może truć trochę mniej i to wszystko. Bez filtrów nie da się zejść że spalaniem poniżej pewnego poziomu zanieczyszczeń.

KvM
30-09-2013, 12:25
no to w takim razie proszę http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,133895,14662270,Zapach_jesieni.html#Cuk
i przyjemnej lektury :)

a dla tych, którym nie chce zgłębiać się całości:
cyt.
"Swoją drogą ilość substancji powstających przy spalaniu drewna jest oszałamiająca. Teoretycznie produktami spalania drewna powinien być dwutlenek węgla, woda (para) i oczywiście uwalniana energia. Okazuje się jednak, że skład drewna różni się w zależności od tego, z jakiej części drzewa pochodzi (kora, korzeń, rdzeń, gałęzie) ale i od tego w jakich warunkach środowiskowych (skład gleby, powietrza, temperatura) wzrastało. Drewno oprócz węgla, wodoru i tlenu, posiada domieszki przeróżnych pierwiastków. Wilgotne drewno znacznie pogarsza warunki spalania w palenisku - niższa temperatura - gorsze spalanie. Bardzo ważnym czynnikiem jest też ilość i sposób dostarczania tlenu.

Dzięki za tego linka. Wynika z niego, że drewno choć o wiele lepsze od węgla też może wcale nie być idealne przy złym spalaniu. W tej sytuacji prosty piec na drewno odpada. Coś szybko tracę pracodawców...

Greengaz
30-09-2013, 13:27
Gwoli wyjaśnienia o czym mówimy. Dane z 2009 r., ale pewnie niewiele się zmieniło.
Cytat za http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/SE_zuzycie_energii_gosp_dom_2009.pdf

Analiza struktury zużycia energii ogółem w gospodarstwach domowych w podziale na
poszczególne nośniki energii wskazuje, że Polska była liderem w zużyciu węgla kamiennego
w tym sektorze i znacząco różniła się od pozostałych krajów unijnych. Zużycie węgla
kamiennego przypadające na 1Ma w Polsce było dziesięciokrotnie większe niż w EU-27. Udział
tego nośnika w zużyciu energii ogółem w gospodarstwach domowych w Polsce kształtował się na
poziomie 30%. Dla porównania dla następnego w kolejności użytkownika węgla kamiennego,
Irlandii, wskaźnik ten wyniósł 8%, a średni wskaźnik dla UE-27 w 2009 r. to 3%.
A to jest jednoznaczne:
Udział Polski w zużyciu tego nośnika w sektorze gospodarstw domowych całej Unii Europejskiej wynosił 73%.

KvM
30-09-2013, 14:27
Będąc szczerym nawet nie wiedziałem że ten problem jest tak gigantyczny w Polsce. No ale ludzie w EU to pewnie idioci i się nie znajom co dobre.

adam_mk
30-09-2013, 15:04
Wiesz? Mam pomysł!
- Trzeba by zakazać wulkanom wybuchać!
Bo wiesz jak się ma trucie piecem węglowym do trucia wulkanicznego?
To jak porównanie mrówki ze słoniem.
Więc - zakazać!

Adam M.

Pyxis
30-09-2013, 15:22
Wiesz? Mam pomysł!
- Trzeba by zakazać wulkanom wybuchać!
Bo wiesz jak się ma trucie piecem węglowym do trucia wulkanicznego?
To jak porównanie mrówki ze słoniem.
Więc - zakazać!

Adam M.

Ale jak przeczytasz to na spokojnie, to widzisz bezsens tego porownania? :)

Greengaz
30-09-2013, 15:23
To jeszcze woda na młyn kobra64;) .
Źródło to samo.

W strukturze i poziomie średniego rocznego zużycia poszczególnych nośników energii
w gospodarstwie domowym nastąpiły niewielkie, ale korzystne zmiany. Na skutek
bogatszego wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia elektryczne zaobserwowano
wzrost średniego zużycia energii elektrycznej. Mimo to, pod względem zużycia energii
elektrycznej w gospodarstwach domowych w odniesieniu do liczby mieszkańców, Polska
zajmowała przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Podkreślenie moje.

I tak trzymać.

adam_mk
30-09-2013, 15:38
"Ale jak przeczytasz to na spokojnie, to widzisz bezsens tego porownania? "

Ale jak przeczytasz na spokojnie ten wątek - to widzisz i bezsens i głupotę.
Jest tak jak jest.
Będzie tak, jak realnie może być.
Nie tak, jakbyśmy chcieli.
Jeden bogaty KvM, który dla idei założy sweterek zamiast uruchomić ogrzewanie - tego nie zmieni!
:lol:

Adam M.

Pyxis
30-09-2013, 15:44
Ale jak przeczytasz na spokojnie ten wątek - to widzisz i bezsens i głupotę.


Watek "smierdzi" i to nie palonym weglem, a ostra "prowokacja". To prawda.
Argumenty czesto po obu stronach irracjonalne, ale nie ma powodu, zebys swoja zacna osoba ta irracjonalnosc potegowal. ;)

Greengaz
30-09-2013, 16:38
To jeszcze mała tabelka.

Niestety, wymaga trochę wysiłku i wczytania "ze zrozumieniem" :).

Emisja tylko z gospodarstw domowych /bez elektrowni i elektrociepłowni/.

215546

KvM
30-09-2013, 17:56
To jeszcze mała tabelka.

Niestety, wymaga trochę wysiłku i wczytania "ze zrozumieniem" :).

Emisja tylko z gospodarstw domowych /bez elektrowni i elektrociepłowni/.

215546

Tabelka fajna, do pełni danych brakuje tylko porównania emisji dla 1kWh. Należy dodać, że emisja Co2 jest obojętna dla zdrowia. W tabelce brak jest jednak najbardziej trujących metali ciężkich. Pewnie jest to zawarte ogólnie w zakresie "pyły". Tyle, że pył pyłowi nie równy.

KvM
30-09-2013, 17:57
Watek "smierdzi" i to nie palonym weglem, a ostra "prowokacja". To prawda.
Argumenty czesto po obu stronach irracjonalne, ale nie ma powodu, zebys swoja zacna osoba ta irracjonalnosc potegowal. ;)

Możesz mi podać przykład tego nieracjonalnego argumentu z mojej strony? I na czym konkretnie polega jego irracjonalność ?

KvM
30-09-2013, 18:04
"Ale jak przeczytasz to na spokojnie, to widzisz bezsens tego porownania? "

Ale jak przeczytasz na spokojnie ten wątek - to widzisz i bezsens i głupotę.
Jest tak jak jest.
Będzie tak, jak realnie może być.
Nie tak, jakbyśmy chcieli.
Jeden bogaty KvM, który dla idei założy sweterek zamiast uruchomić ogrzewanie - tego nie zmieni!
:lol:

Adam M.

Specjalnie bogaty nie jestem, biedny też nie, ale rzeczywiście w Polsce oszczędzają głownie bogaci. Pewnie Często dlatego są bogaci bo oszczędzają. Biednych stać na palenie pieniędzmi w piecu. Faktem jest, że nie utrzymuje w domu temperatury powyżej 20 stopni gdyż uważam ja za niekomfortową. Niestety marnuje sporo energii śpiąc przy otwartym oknie także zimą. Dzieci też śpią, co w istotny sposób pomaga przy alergii.

Pyxis
30-09-2013, 18:21
Możesz mi podać przykład tego nieracjonalnego argumentu z mojej strony? I na czym konkretnie polega jego irracjonalność ?

Prosze:)

Za najwiekszych trucicieli juz sie wzięli. Zostały tak naprawdę dwie rzeczy. Niska emisja (węgiel ) i palenie tytoniu. W zakresie innych rzeczy dokonał sie ogromny postęp na przestrzeni ostatnich lat. Nawet współcześnie produkowane auto sa niemal nieszkodliwe w trakcie eksploatacji.

KvM
30-09-2013, 18:31
Prosze:)

Masz coś do powiedzenia w tym temacie? W wątku padło wiele przykładów potwierdzających moje słowa. A Ty nie przedstawiłeś nie tylko argumentów, ale nawet najmniejszego przykładu.

Pyxis
30-09-2013, 18:35
Masz coś do powiedzenia w tym temacie? W wątku padło wiele przykładów potwierdzających moje słowa. A Ty nie przedstawiłeś nie tylko argumentów, ale nawet najmniejszego przykładu.

Prosze: Zamknij sie w garazu i wlacz na 20 minut silnik Twojego autka (wczesniej na wszelki wypadek pozegnaj sie z zona i dzieciakami). Sam ocenisz na ile ono jest "niemal nieszkodliwe". ;)

Mirek_Lewandowski
30-09-2013, 18:41
Obecnie nawet auta z dieslami (nowe) są prawie nieszkodliwe. .

Dobrze wiedzieć. Znaczy... mnie uczyli że jak coś się spala, to produktem jest CO2. Znaczy... źle mnie uczyli.

timon120777
30-09-2013, 18:50
pyxis
ale brutal z Ciebie:lol2::lol2::lol2:


ja chciałem kolegę zamknąć w pokoju z rodziną bez wentylacji i roślinek zielonych żeby udowodnić jak to CO2 jest nieszkodliwe ale skasowałem ostatecznie
szkoda czasu na frustrata

gdyby naprawdę był zainteresowany wyborem sposobu ogrzewania napisałby w którymś z wątków tematycznych a nie grzmiał jak proboszcz z ambony ze hello kitty to twór diabła

dla mnie to frustrat który nie chce sam gigantycznych rachunków płacić za ogrzewanie i szuka innych, którzy jego los zechcą podzielić.
chce chyba by mu odrobinę lżej było że nie sam jeden drenuje sobie portfel na własne życzenie.
ewentualnie jakiś pies spuszczony ze smyczy by zasiać ziarenko i lobbować przeciw węglowi bo ktoś chce z interesem "ekologicznym" ruszyć

Greengaz
30-09-2013, 19:07
Panowie.

Proponuję przyjąć za kanwą podjęcia tematu:

Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,..._zabytki_.html

O wulkanach to na forum National Geographic, a silnikach na AutoMoto.

wojtekdomus
30-09-2013, 19:17
Jeżeli mam wybierać to wole umrzeć za jakiś czas z powodu emisji różnych tam syfów, niż następnej zimy z zimna.
Ja sobie nie wyobrażam aby cała Polska przeszła na gaz. Fakty są następujące:
Mamy bardzo drogi gaz ziemny. Unia robi wszystko aby zakazać wydobycia gazu łupkowego.
Mamy naprawdę ludzi biednych których ledwo stać na wegiel czy drewno. Skąd ci ludzie wezmą pieniądze na najdroższy gaz w Europie?

Opowiem o sobie. Kupiłem parę lat temu domek na wsi. 270m2, raczej w złym stanie technicznym, ale na lepszy nie było mnie stać.
Mam szczere intencję aby przebudować ten dom, poprawić jego termoizolacyjność. Tylko, że mimo zarabiam całkiem dobre jak na Polskę pieniądze to widzę, że doprowadzenie tego domu do stanu nowoczesności zajmie mi wiele lat. Nie sądze abym zdążył do 2020r
To wymaga jak dla mnie gigantycznych nakładów. Co powiedzieć o ludziach którzy zarabiają 2000pln miesięcznie?

Po za tym zakaz paliw stałych skazuje nas na ciepło od monopolistów czyli gazowni albo dystrubutorów prądu.
Wegiel czy drewno mozna kupić u wielu dostawców.

Sorrry ale ten zakaz zagraża biologicznej egzystencji znacznej części społeczeństwa. Skąd emeryci mieszkający na wsi wezmą pieniądze na termomodernizacje i na opłaty? Skończy sie wegiel, ludzie beda palili w piecach czym popadnie. Lasy poprostu znikną i zostana rozkradzione.

Jestem oczywiście za tym aby termomodernizować nasze domy, ale ten proces musi byc rozłożony na kilkadziesiąt lat.
Wszelkie budowy czy przebudowy powinny zakładac poprawe enegochłonności budynków.

kobra64
30-09-2013, 19:27
Greengaz, no fajniutką tabelkę zapodałeś. To są dane o emisji z całości ogrzewania węglowego w Polsce rocznie?

Mirek_Lewandowski
30-09-2013, 19:32
Dla niektórych 2000 pln to marzenie. Nieosiągalne... Jest tak, jak piszesz... pod topór pójdą lasy, w pierwszej kolejności prywatne. Na bieżąco będą ładowane do piecy wszelakie śmieci palne.
Cholera jasna, mam dość rewolucji. Ochrony zdrowia, systemu szkolnictwa, emerytur... etc.; śmieciowej... a o ewolucji to ktoś na górze kiedyś słyszał?

kajmanxxl
30-09-2013, 19:58
Ale Kalemu jego kominek z płaszczem wodnym już nie przeszkadza. No tak, bo przecież Kali spala drewno w swoim kominku bezemisyjnie, jak elektroniczny papierosek, absolutnie nie dokładając się do beskidzkiego smogu.

drewna do węgla nie porównuj bo drewno człowiek spalał zawsze, a jak byś poczytał dokładniej to wiedział byś że ilość spalanego u mnie drzewa jest mikroskopijna

KvM
30-09-2013, 19:58
pyxis
ale brutal z Ciebie:lol2::lol2::lol2:


ja chciałem kolegę zamknąć w pokoju z rodziną bez wentylacji i roślinek zielonych żeby udowodnić jak to CO2 jest nieszkodliwe ale skasowałem ostatecznie
szkoda czasu na frustrata

gdyby naprawdę był zainteresowany wyborem sposobu ogrzewania napisałby w którymś z wątków tematycznych a nie grzmiał jak proboszcz z ambony ze hello kitty to twór diabła

dla mnie to frustrat który nie chce sam gigantycznych rachunków płacić za ogrzewanie i szuka innych, którzy jego los zechcą podzielić.
chce chyba by mu odrobinę lżej było że nie sam jeden drenuje sobie portfel na własne życzenie.
ewentualnie jakiś pies spuszczony ze smyczy by zasiać ziarenko i lobbować przeciw węglowi bo ktoś chce z interesem "ekologicznym" ruszyć

Kolego w czystym tlenie umrzesz równie szybko jak przy czystym Co2. I co, znaczy, że tlen jest szkodliwy? Napisałem, że zwykła woda w nadmiarze może być zabojcza.
Spalajac jakiekolwiek paliwo w normalnych warunkach nie jesteśmy w stanie sprawić by stężenie Co2 wzrosło na tyle aby było to jakikolwiek sposób zauważalne dla organizmu nie mówiąc o szkodliwości. Dotyczy to tak samo węgla jak i jakichkolwiek innych paliw. Z emisja Co2 walczy się wyłącznie z tego powodu, że jest to gaz cieplarniany, a nie dlatego że jest szkodliwy. Co2 to czwarty co do ilości naturalny składnik atmosfery ziemskiej która każdy oddycha. Kiedyś było go nawet sporo więcej.
Ciekawe jest to, że ktoś kto walczy o niezatruwanie powietrza to frustrat. Ba jak nie frustrat to opłacony pieniacz na rzecz jakiegoś lobby. Tak reprezentuje lobby masonów i cyklistów bo nie chce truć innych. Zamiast kupić dom 270 metrów i truć siebie, dzieci i sąsiadów kupiłem 120 i wole płacić trochę więcej za ogrzewanie byle nie szkodzić sobie i innym. Frustrat do potęgi.

Pyxis
30-09-2013, 19:58
pyxis
ale brutal z Ciebie:lol2::lol2::lol2:



Oj tam brutal zaraz. Licze, ze kolega KvM ograniczy sie TYLKO do "eksperymentu myslowego". :)

KvM
30-09-2013, 20:02
drewna do węgla nie porównuj bo drewno człowiek spalał zawsze, a jak byś poczytał dokładniej to wiedział byś że ilość spalanego u mnie drzewa jest mikroskopijna

Nawet nie chodzi o to, że zawsze czy nie zawsze, ale drewno pracuje w cyklu zamkniętym. To co pochlania za życia jako drzewo po spalaniu jest nawozem do ponownego jego wzrostu. Energie pośrednio czerpiemy ze słońca, które drzewo wykorzystało jako źródło energii do zbudowania swojej masy. .

Wlodek_PID
30-09-2013, 20:03
Kolego w czystym tlenie umrzesz równie szybko jak przy czystym Co2. I co, znaczy, że tlen jest szkodliwy? Napisałem, że zwykła woda w nadmiarze może być zabojcza.


Prąd zabija, i to dużo szybciej od spalin.
Na przykład krzesło elektryczne....

Co do zabójczego wpływu tlenu - to Amerykanie w Apollo
mieli czysty tlen, co prawda pod obniżonym ciśnieniem...

Ogólnie, warto się znać na temacie, który się porusza :)

KvM
30-09-2013, 20:10
Oj tam brutal zaraz. Licze, ze kolega KvM ograniczy sie TYLKO do "eksperymentu myslowego". :)

Kolego, mógłbym najprawdopodobniej przeprowadzić taki eksperyment całkowicie realnie. Z jednym wszak warunkiem - silnik musiałby być zasilany czystym powietrzem dokładnie takim jak podczas jego normalnej pracy. W innym wypadku wskutek kurczącej się ilości tlenu przestaje pracować prawidłowo.
Jak bardzo się mylisz wystarczy, że prześledzisz aktualnie obowiązujące normy, gdzie na przestrzeni ostatnich lat obniżono dopuszczalna emisje cząstek stałych (rakotwórcza sadza) blisko trzystukrotnie.
No ale jeśli wiedzę czerpie się z amerykańskich filmów i się nie myśli to potem się stawia takie tezy.

KvM
30-09-2013, 20:16
Prąd zabija, i to dużo szybciej od spalin.
Na przykład krzesło elektryczne....

Co do zabójczego wpływu tlenu - to Amerykanie w Apollo
mieli czysty tlen, co prawda pod obniżonym ciśnieniem...

Ogólnie, warto się znać na temacie, który się porusza :)

Co nie zmienia faktu, że na dłuższa metę i pod normalnym ciśnieniem jest to szkodliwe.

gondoljerzy
30-09-2013, 20:20
To jeszcze mała tabelka.

Niestety, wymaga trochę wysiłku i wczytania "ze zrozumieniem" :).

Emisja tylko z gospodarstw domowych /bez elektrowni i elektrociepłowni/.

215546

Tabelka cokolwiek dziwna. Według niej proces spalania drewna nie generuje dwutlenku węgla.

Greengaz
30-09-2013, 20:20
Greengaz, no fajniutką tabelkę zapodałeś. To są dane o emisji z całości ogrzewania węglowego w Polsce rocznie?

Podobno.
Jak w tytule - z gospodarstw domowych i bez emisji wysokiej, czyli bez kominów elektrowni.

timon120777
30-09-2013, 20:27
Kolego, mógłbym najprawdopodobniej przeprowadzić taki eksperyment całkowicie realnie. Z jednym wszak warunkiem - silnik musiałby być zasilany czystym powietrzem dokładnie takim jak podczas jego normalnej pracy. W innym wypadku wskutek kurczącej się ilości tlenu przestaje pracować prawidłowo.
Jak bardzo się mylisz wystarczy, że prześledzisz aktualnie obowiązujące normy, gdzie na przestrzeni ostatnich lat obniżono dopuszczalna emisje cząstek stałych (rakotwórcza sadza) blisko trzystukrotnie.
No ale jeśli wiedzę czerpie się z amerykańskich filmów i się nie myśli to potem się stawia takie tezy.


niestety muszę Cię zmartwić
zamawiaj wieniec dla siebie
wiem z życiowego doświadczenia niestety iż zanim poziom tlenu spadnie poniżej wartości przy której silnik zgaśnie nad tobą będą już wieko przybijać
weź rozejrzyj się na poważnie nad źródłem ogrzewania do swojego domu zamiast pisać pierdoły o czymś o czym może Ci się wydawało że coś gdzieś kiedyś słyszałeś.

kobra64
30-09-2013, 20:32
Greengaz, no to wiesz, mam dla ciebie trochę innych danych. Bez tabelki, tak napiszę.Z Twojej tabelki wynikałoby, że wszyscy palący węglem rocznie emitują 270 ton SO2. A wiesz, że jedna tylko Elektrownia Bełchatów - 60 tysięcy ton? Turów - około 40 tys. ton. A mój sąsiad Łęg - 5 tys. ton. NOx -ów podajesz 71 ton. Bełchatów poszedł po całości - 40 tys. ton NOx. Turów - 12 tys ton. Łęg - 4 tys. ton. Pyły tak skutecznie przez elektrownie filtrowane - 71 ton z kotłów węglowych. Z Bełchatowa - 1400 ton. Z Turowa - podobnie. I z tego czyściutkiego Łęgu - 280 ton. No i clou - CO. Cicha śmierć, tlenek węgla. Z kotłów węglowych - podajesz w tej tabelce 1110 ton. Bełchatów - 8 tysięcy ton. Turów - 900 ton. Danych z Łęgu niestety nie chciało mi się już szukać. Elektrownie spalające węgiel brunatny emitują około 2 - 2,7 kg. SO2 na każdą wyprodukowaną MWh.Do atmosfery, już po filtrowaniu. Prosty rachunek wskazuje, że mój kocioł na ekogroszek emituje około 0,6 kg. SO2 na MWh. Prąd to śmierć.

KvM
30-09-2013, 20:33
niestety muszę Cię zmartwić
zamawiaj wieniec dla siebie
wiem z życiowego doświadczenia niestety iż zanim poziom tlenu spadnie poniżej wartości przy której silnik zgaśnie nad tobą będą już wieko przybijać
weź rozejrzyj się na poważnie nad źródłem ogrzewania do swojego domu zamiast pisać pierdoły o czymś o czym może Ci się wydawało że coś gdzieś kiedyś słyszałeś.

Raczyles wogole przeczytać co napisałem? Zdecydowanie nie, bo inaczej nie pisał byś kompletnie nie na temat. Napisałem wyraźnie, że należy silnikowi dostarczyć do spalania powietrze z zewnątrz tak by mógł prawidłowo pracować, co wyklucza jego zgasniecie!

Pyxis
30-09-2013, 20:37
Kolego, mógłbym najprawdopodobniej przeprowadzić taki eksperyment całkowicie realnie. Z jednym wszak warunkiem - silnik musiałby być zasilany czystym powietrzem dokładnie takim jak podczas jego normalnej pracy. W innym wypadku wskutek kurczącej się ilości tlenu przestaje pracować prawidłowo.
Jak bardzo się mylisz wystarczy, że prześledzisz aktualnie obowiązujące normy, gdzie na przestrzeni ostatnich lat obniżono dopuszczalna emisje cząstek stałych (rakotwórcza sadza) blisko trzystukrotnie.
No ale jeśli wiedzę czerpie się z amerykańskich filmów i się nie myśli to potem się stawia takie tezy.

Prosze Cie jednak, zebys nie myslal o realnym przeprowadzeniu takiego eksperymentu. Znajdz jakis inny sposob na wyeliminowanie swoich genow z ogolnej puli genowej, bo sie jakis prokurator doczyta i bede mial problem. :)

Swoja wiedze o silnikach i warunkach ich pracy czerpie nie z "amerykanskich filmow", ale ze skonczonego technikum samochodowego i nastepnie Politechniki Opolskiej na kierunku samochodowym. To 10 lat nauki ukierunkowanej na ta wlasnie dziedzine. Rozpisujesz tutaj jakies irracjonalne bzdety i jeszcze wymagasz, zeby Cie powaznie traktowac. Dla nie ten watek to zwykle trolowanie, ktore przy okazji pokazuje twoja ciasnote umyslowa w wielu dziedzinach.

kaszpir007
30-09-2013, 20:43
Panowie.

Proponuję przyjąć za kanwą podjęcia tematu:

Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,..._zabytki_.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwyborcza.pl%2F1%2C 75478%2C14679342%2C..._zabytki_.html)

O wulkanach to na forum National Geographic, a silnikach na AutoMoto.

Do 2020r jeszcze daleko i zapewne duuuużo się zmieni ...

To co piszą to zwykła "aferka" zrobiona przez gazety dla większej "czytalności" ..

Tak naprawdę jak dobrze zagłębi się w temat i poczyta to nie chodzi o zmniejszenie zanieczyszczeń spowodowanych źle działającymi , starymi piecami.
Ten smród i czarny dym z kominów to właśnie z takich piecy ...

To nic nowego. U mnie w Toruniu na starówce już kilka lat temu były zachęty finansowe do wywalenia pieca na węgiel (śmieciucha) na rzecz pieca na gaz. Były dopłaty ...

Chodzi o likwidację starych piecy w których pali się wszystkim , a nawet jak pali się węglem to też szansa na poprawny proces spalania jest minimalna a tych co potrafią palić poprawnie jest mały procent ...

Najpierw powinno się jednak zakazać sprzedaży śmieciuchów i piec bez elektroniki , bez żadnych certyfikatów. Powinny pozostać tylko piece na ekogroszek z podajnikiem z elektroniką , taką która pozwala na osiągnięcie najwyższych norm ekologicznych.

Chodzi właśnie o wymianę takich piecy ...

Tyle że najpierw powinno się zakazać sprzedaży piecy które nie spełniają rygorystycznych norm , bo inaczej bez sensu wprowadzać takie przepisy jesli nawet w 2020 można będzie kupić kopciucha ...

KvM
30-09-2013, 20:45
Prosze Cie jednak, zebys nie myslal o realnym przeprowadzeniu takiego eksperymentu. Znajdz jakis inny sposob na wyeliminowanie swoich genow z ogolnej puli genowej, bo sie jakis prokurator doczyta i bede mial problem. :)

Swoja wiedze o silnikach i warunkach ich pracy czerpie nie z "amerykanskich filmow", ale ze skonczonego technikum samochodowego i nastepnie Politechniki Opolskiej na kierunku samochodowym. To 10 lat nauki ukierunkowanej na ta wlasnie dziedzine. Rozpisujesz tutaj jakies irracjonalne bzdety i jeszcze wymagasz, zeby Cie powaznie traktowac. Dla nie ten watek to zwykle trolowanie, ktore przy okazji pokazuje twoja ciasnote umyslowa w wielu dziedzinach.

Cóż nie Ty pierwszy udowadniasz jak niski jest poziom edukacji w Polsce. Jak zwykle argumentów zero. Ja podaje konkretne dane dotyczące norm emisji o których Ty z pewnością się w szkole nie uczyłeś, a ty potrafisz tylko obrażać.

Pyxis
30-09-2013, 20:48
Cóż nie Ty pierwszy udowadniasz jak niski jest poziom edukacji w Polsce. Jak zwykle argumentów zero. Ja podaje konkretne dane dotyczące norm emisji o których Ty z pewnością się w szkole nie uczyłeś, a ty potrafisz tylko obrażać.

Hm... w takim razie musiales sie zatrzymac na polskiej szkole podstawowej, bo pierdzielisz chlopie, ze strach. ;)

Tob
30-09-2013, 20:59
Po przekroczeniu pewnych granic wszystko może stać się banałem, nikt z nas nie jest w stanie posiąść całej wiedzy i użyć wystarczająco dużo argumentów aby obalić czyjś pogląd, taka dyskusja to klasyka bicia piany, młócenia słomy, itd., lecz nie ma w niej nic zdrożnego, pozwala na gimnastykę umysłu, chroni też po części przed tym niemcem , jak mu tam było?, dopóki osoba go głosząca nie zdobędzie na tyle dużo władzy aby zacząć ww. pogląd wdrażać życie, dlatego już teraz zarodku należy go z całych sił zwalczać, bo mnie nie stać na inne rozwiazanie. Mnie wk....ia np. natężenie hałasu i oświetlenia, każdy kto ma trochę lat pamięta jaki był ich udział w tle w dawnych czasach. Nie sprzyja to wypoczynkowi, nie koi stresów po ciężkiej pracy, nie wiem czy nie jest to gorsze i nie powoduje większej liczby zgonów niż wdychanie produktów spalania węgla. Jednak nie widzę zbyt wielu chętnych do likwidacji przemysłu samochodowego i zaciemniania świata.
Pozdrawiam

wojtekdomus
30-09-2013, 21:02
To że w zimie na polskiej wsi śmierdzi jak kotłowni to chyba nie jest wynikiem tego że ludzie palą węglem. Do pieców idą szmaty, mokre drewno, butelki platikowe. Ba ludzie pala śmieci nie tylko w piecach ale i ogniskach. Od tego robi sie niedobrze.
Ale czy mozna coś z tym zrobić? Nie bardzo. Prosze sprobować zadzwonić na policję gdy ktos smrodzi na cała wieś - oni nie maja uprawnień.
Ja osobiście mam kocioł na ekogroszek, robie przeglądy kominiarskie, susze wegiel przed użyciem. I nie smrodze.
I jeszcze jedno wydajność. Mój piec w 70% -80% wykorzystuje wytworzone ciepło do ogrzewania. Elektrownie wykorzystują może 40 procent spalanej energii. To co ma grzac prądem, do wytworzenia którego potrzeba 2 razy więcej wegla niż gdyby go zużyć w moim piecu?

KvM
30-09-2013, 21:06
Hm... w takim razie musiales sie zatrzymac na polskiej szkole podstawowej, bo pierdzielisz chlopie, ze strach. ;)

Znajdź sobie może jakieś inne miejsce do nabijania postów. Nie przytoczyłeś żadnych faktów na poparcie swojej tezy jakoby nie obniżono szkodliwości emisji spalin samochodowych. Ja pisałem o konkretach. Wiele lat temu z benzyny wyeliminowano ołów. Pewnie w technikum uczyli Cię, że w benzynie stosuje się dodatek związków ołowiu przez co ona i spaliny są szkodliwe. To się zmieniło. Pewnie nie uczyli Cię że nawet lub spales na lekcji gdy mówiono o szkodliwości spalin diesla. To tez się zmienilo. jak już pisałem blisko 300 krotnie obniżono dopuszczalną emisje cząstek stałych. wielokrotnie obniżono także emisje węglowodorów i tlenków azotu. Zakazano sprzedaży aut z silnikami dwusuwowymi. takie są fakty i bez trudu mogę przytoczyć na to stosowne normy i wymogi. Tymczasem Twój jedyny argument to obrażanie innych.
nie napisałeś ani jednego zdania merytorycznie ani w temacie spalania wegla ani w temacie norm emisji dla samochodów. skoro nie masz nic do powiedzenia to nie zaśmiecaj forum

kobra64
30-09-2013, 21:09
Wojtekdomus - nie 2 razy więcej. W najwiekszych polskich elektrowniach - minimum 7 razy więcej. Bo one mają sprawność rzędu 30 - 35% i palą węglem brunatnym o trzykrotnie od dobrego ekogroszku niższej wartości opałowej. W dodatku zawierającym co najmniej dwukrotnie więcej toksyn niż ten dobry ekogroszek. Prąd to śmierć.

KvM
30-09-2013, 21:10
Po przekroczeniu pewnych granic wszystko może stać się banałem, nikt z nas nie jest w stanie posiąść całej wiedzy i użyć wystarczająco dużo argumentów aby obalić czyjś pogląd, taka dyskusja to klasyka bicia piany, młócenia słomy, itd., lecz nie ma w niej nic zdrożnego, pozwala na gimnastykę umysłu, chroni też po części przed tym niemcem , jak mu tam było?, dopóki osoba go głosząca nie zdobędzie na tyle dużo władzy aby zacząć ww. pogląd wdrażać życie, dlatego już teraz zarodku należy go z całych sił zwalczać, bo mnie nie stać na inne rozwiazanie. Mnie wk....ia np. natężenie hałasu i oświetlenia, każdy kto ma trochę lat pamięta jaki był ich udział w tle w dawnych czasach. Nie sprzyja to wypoczynkowi, nie koi stresów po ciężkiej pracy, nie wiem czy nie jest to gorsze i nie powoduje większej liczby zgonów niż wdychanie produktów spalania węgla. Jednak nie widzę zbyt wielu chętnych do likwidacji przemysłu samochodowego i zaciemniania świata.
Pozdrawiam

Dzięki za ten wpis. Odnośnie hałasu masz racje, to też jest problem. W kwestii światła nie bardzo rozumiem. Ktoś Ci świeci w oczy w domu?

Pyxis
30-09-2013, 21:15
Znajdź sobie może jakieś inne miejsce do nabijania postów. Nie przytoczyłeś żadnych faktów na poparcie swojej tezy jakoby nie obniżono szkodliwości emisji spalin samochodowych. Ja pisałem o konkretach.

Podalem Ci prosty konkretny sposob na empiryczne sprawdzenie ich "prawie nieszkodliwosci".
Nie mam zamiaru pomagac Ci w trolowaniu, wiec nie bede wiecej absurdow wyszukiwal, ale dla rozrywki pewnie jeszcze ten watek poczytam :D

Pyxis
30-09-2013, 21:17
Wojtekdomus - nie 2 razy więcej. W najwiekszych polskich elektrowniach - minimum 7 razy więcej. Bo one mają sprawność rzędu 30 - 35% i palą węglem brunatnym o trzykrotnie od dobrego ekogroszku niższej wartości opałowej. W dodatku zawierającym co najmniej dwukrotnie więcej toksyn niż ten dobry ekogroszek. Prąd to śmierć.

Kobra, czy w Wieliczce kolo Twojego domu stoi jakis komin elektrowni weglowej?

kobra64
30-09-2013, 21:21
Już pisałem, że mam bardzo dobry widok na kominy Łęgu.

Greengaz
30-09-2013, 21:25
Nie nadążam :(

Pobiliśmy chyba rekord FM - 2 200 wpisów w 30 godzin.
Tempo lepsze niż wymiana poglądów z TB nt. grubości styropianu na gruncie /ciekawe, że go jeszcze tu nie ma/.

Możemy się przekomarzać /bo tak to traktuję/, gdyby nie projekt /?/ złożony przez rząd do komisji sejmowej. Coś kombinują, pytanie tylko co z tego wyjdzie.

Z ciekawości pytanie do mieszkańców Krakowa, Zakopanego.
Zakaz użytkowania kotłów węglowych dot. śmieciuchów, czy wszystkich, łącznie z najnowszymi EKO?

Pyxis
30-09-2013, 21:29
Już pisałem, że mam bardzo dobry widok na kominy Łęgu.

No to moze Ciebie to rusza. Ja mam na wyciagniecie reki kilka smierdzacych kominow z domow oplanych wlasnie ekogrochem. To domy nowe, zbudowane w ciagu oststnich 3 lat. Jest na osiedlu jeszcze ze 40 wolnych dzialek i jak bedzie nadal "moda" na kotly na wegiel, to smrod zima bedzie naprawde bardziej dokuczliwy i szkodliwy niz komin elektrowni gdzies tam w Polsce. Jak by grzali pradem, to na pewno mieszkal bym w srodowisku mniej zanieczyszczonym. :)

Greengaz
30-09-2013, 21:36
To że w zimie na polskiej wsi śmierdzi jak kotłowni to chyba nie jest wynikiem tego że ludzie palą węglem. Do pieców idą szmaty, mokre drewno, butelki platikowe. Ba ludzie pala śmieci nie tylko w piecach ale i ogniskach. Od tego robi sie niedobrze.
Ale czy mozna coś z tym zrobić? Nie bardzo.

Można.
Do kotła gazowego, PC, czy mat grzejnych tego wszystkiego nie można wrzucić.

kobra64
30-09-2013, 21:41
Mnie rusza przede wszystkim głupota rządzących i chęć zabierania się do rzeczy od dupy strony. Dopłaty na wymianę kotłów węglowych, żeby najwięksi truciciele w Polsce mieli jeszcze większy zbyt na swój śmierdzący prąd - toż to jakiś żart chyba być musi. Z dopłat skorzystają przede wszystkim cwaniacy według schematu, który w przejaskrawiony sposób opisywałem na poprzednich stronach. Zamiast modernizować główne źródło syfu w tym kraju, będzie się zaglądać Kowalskiemu do kotłowni. Bo lepiej będzie, jak za niego węgiel spali elektrownia, on już będzie odtąd cacy i eko.

Wivaldi
30-09-2013, 21:44
Jak by grzali pradem, to na pewno mieszkal bym w srodowisku mniej zanieczyszczonym. :)

No widzisz i jakiego sąsiada mieć lepiej: kablarza czy węglarza ? A swoją drogą jak z kominów idzie duży siwy albo czarny dym to tam węgiel się nie pali.
Z mojego komina na ekogroszek snuje się ledwo widoczny mały dymek.

bobasxx
30-09-2013, 21:45
Nie nadążam :(

Pobiliśmy chyba rekord FM - 2 200 wpisów w 30 godzin.
Tempo lepsze niż wymiana poglądów z TB nt. grubości styropianu na gruncie /ciekawe, że go jeszcze tu nie ma/.



Nie jest tak cudnie, to odwiedzin jest 2200, a wpisów 160 ;)

Greengaz
30-09-2013, 21:51
w Zakopcu śmieciuchów , z podajnikiem bez rusztu wodnego można przynajmniej można było ...

I to jest pewnikiem odpowiedź na problem z komisją sejmową, chyba, że można było...

@kobra64.
Jeśli masz chwilę to może warto zapoznać się z materiałem z którego zaczerpnąłem tabelkę wcześniej prezentowaną :yes:
http://www.energiaisrodowisko.pl/niska-emisja/PONE_efekt_ekologiczny.pdf.

Pyxis
30-09-2013, 21:51
No widzisz i jakiego sąsiada mieć lepiej: kablarza czy węglarza ? A swoją drogą jak z kominów idzie duży siwy albo czarny dym to tam węgiel się nie pali.
Z mojego komina na ekogroszek snuje się ledwo widoczny mały dymek.

Ale ja nigdy nie twierdzilem, ze weglarza. :)
Mi nie chodzi o dym, bo ten pojawia sie tylko na chwile (pewnie jak podajnik podaje swieze paliwo), ale o charakterystyczny smrodek spalin z komina.

Greengaz
30-09-2013, 21:53
Nie jest tak cudnie, to odwiedzin jest 2200, a wpisów 160 ;)
Racja, to w ferworze "walki". Ale i tak nieźle.
Chyba powinienem iść spać.

bobasxx
30-09-2013, 21:56
Racja, to w ferworze "walki". Ale i tak nieźle.

Racja, temat idzie na rekord ;)

Pyxis
30-09-2013, 21:58
Racja, temat idzie na rekord ;)

To zobacz ten watek: ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P!!!/page1135

bobasxx
30-09-2013, 22:00
To zobacz ten watek: ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P!!!/page1135

Chodziło mi o tempo.
Tam 9 stron mieliście po czterech miesiącach ;)

Pyxis
30-09-2013, 22:02
Chodziło mi o tempo.
Tam 9 stron mieliście po czterech miesiącach ;)

To zobacz na tempo ostatnich 30 stron ;)

bobasxx
30-09-2013, 22:09
To zobacz na tempo ostatnich 30 stron ;)

W sumie nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się ... ;)

Ten temat już się prawie skończył :)

kobra64
30-09-2013, 22:10
I to jest pewnikiem odpowiedź na problem z komisją sejmową, chyba, że można było...

@kobra64.
Jeśli masz chwilę to może warto zapoznać się z materiałem z którego zaczerpnąłem tabelkę wcześniej prezentowaną :yes:
http://www.energiaisrodowisko.pl/niska-emisja/PONE_efekt_ekologiczny.pdf.
No zajrzałem, ale doszedłem do miejsca, w którym podano w tabelce zużycie na ocieplony 160 m2 dom 5,6 tony ekogroszku na sezon na CO. Jak reszta obliczeń ma podobną wartość, to może i styknie tej lektury. W takim domu więcej niż miedzy 3 a 4 tony spalić się nie da, chyba że jakiegoś wyjątkowego syfu czy innego czecha.

Wivaldi
30-09-2013, 22:15
ale o charakterystyczny smrodek spalin z komina.

Fakt, dlatego nigdy więcej węgla.

adam_mk
30-09-2013, 22:17
Same nierealne bzdety, chciejstwa pomieszane z głupotą, totalną indolencja i fanatyzmem!

JAK ten, poprzednie czy następny rząd chce dbać O SKŁAD śmieci, które generujemy?
-W żaden sposób!
JAK oni (wyżej wymienieni) dbają o to, aby usuwanie śmieci dla mieszkańca było bezpłatne/tanie?
-W żaden sposób!
CO ma zrobić posiadacz paleniska w obronie swego portfela?
:lol:
Rząd, jak zawsze, chce naszego dobra...
STARAJMY SIĘ UCHRONIĆ nasze dobra przed rządem!
Inaczej nasze dzieci będą głodowały!

Jeden z drugim, pierdolec pospolity, zapowiada DOTACJE i DOPŁATY z tego, czego nie ma - z kasy Państwa!
Policzyli nawet - ile...
Wyliczyli też - czemu (bo im kopa zasunie Unia kochana!)
Tymczasem...
KAŻDY przejaw samowystarczalności energetycznej był, jest i będzie TĘPIONY!
Bo?
Bo wywołuje NIEZALEŻNOŚĆ od kontroli, władzy i zarządzania przez tych, którzy o niej bredzą, ale do niej nie dopuszczą!

Chińczycy są w czarnej rozpaczy...
Zbudowali sobie fabryki, które tworzą fotowoltaikę w cenie KILKU eurocentów za Wat.
Unia ZAKAZAŁA im sprzedaży u siebie JEŻELI KOSZT BĘDZIE NIŻSZY JAK 60 EUROCENTÓW ZA WAT!
A co ja na to?
KUPIŁBYM za tysiąc zł jakie 10kW mocy solarnej. Kupiłbym nawet więcej!
Nawet kiepskiej jakości!
Jak padnie - wydam następny tysiąc!
Bo?
Bo ten smród przy produkcji fotowoltaiki zostaje U NICH!
U nas - samo pachnące świerkiem i sosną powietrze!
ZERO ogrzewania węglowego, olejowego, gazowego...

Wierzycie w duchy?
Ja nie, to wiem, ze TAK nie będzie!

Adam M.

kaszpir007
30-09-2013, 22:17
No widzisz i jakiego sąsiada mieć lepiej: kablarza czy węglarza ? A swoją drogą jak z kominów idzie duży siwy albo czarny dym to tam węgiel się nie pali.
Z mojego komina na ekogroszek snuje się ledwo widoczny mały dymek.

Ja już pisałem ..
Mieszkam na małym osiedlu. Wszystkie buduje jedna firma. W każdym domku piec na ekogroszek z podajnikiem (tego samego producenta). Idąc osiedlem czasami ma się wrażenie że nikt nie ma włączonego ogrzewania ....
Jak wylatuje coś z komina to leniwy malutki biały (niemalże przeźroczysty) dymek ...
Jakoś nie czuję dużego dyskomfortu idąc w zimę , baaaa nawet pierwszego sezonu codziennie w zimę otwierałem wszystkie okna na 10-15 min kilka razy dziennie i jakoś nie otrułem się :)

Większy smród jest dla mnie jak ludzie "przepalają" drewnem. Niestety w większości drewno zapewne wilgotne/mokre i smrodu co nie miara ...
Tyle że czuć że to zapach palonego drewna ...

Obok jest nastepne osiedle innego dewelopera i też piece na ekogroch (inny producent) i też jakiegoś zadymienia nie ma mimo że jest tak kilkadziesiąt domów działka przy działce (małe działki kilkuset metrowe) ...

Natomiast w mieście jak jestem na "starym osiedlu domków" to tam często lepiej założyć maskę przeciwgazową bo mozna zaliczyć zgon ...
Zapewne ludzie palą wszystkim , tylko nie węglem , bo więcej takiego zapachu nie daje ...

Pyxis
30-09-2013, 22:22
CO ma zrobić posiadacz paleniska w obronie swego portfela?
:lol:


Teraz w nowej ustawie sie placi "ode lba", a nie od litra smieci, wiec sensu palic ich (teoretycznie) nie ma, chyba ze jako sposob pozyskania dodatkowych kWh ;)

Tob
30-09-2013, 22:28
KvM, tak przez circa połowę dnia staram się przebywać trochę poza domem, ktoś, gdzieś pisał, że jeszcze kilkanaście lat temu można było gołym okiem policzyć ze 3tys. gwiazd, spróbuj teraz, nie jadąc gdzieś na całkowite zadupie, to zrealizować, chyba, że już całkowicie pochłonięty walką z węglem nie masz czasu na gapienie się w niebo. Aha, ja na ten moment całym sercem, mimo wszystkich niedogodności i zagrożeń jestem za paleniem węglem, to aktualnie mi najbardziej pasuje. Dlaczego akurat dla tej sprawy mam wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych, przecież na tysiące innych sposobów niszczymy siebie i środowisko, temat rzeka, Ty z jakieś nieznanego mi powodu wybrałeś węgiel, i co mam się zastawić żeby wesprzeć Twoją idę fix, przekonaj mnie do tego, ale nie stosuj argumentów, tabelek w stylu co gorsze, masło czy margaryna. Czynu, panie, trzeba czynu, konkrety.
Chętnie się pozbędę tego mojego "śmieciucha", ale nie na swój koszt. Mam epizodzik ze opalaniem domu gazem, bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam

R90
30-09-2013, 22:30
Ja już pisałem ..
Mieszkam na małym osiedlu. Wszystkie buduje jedna firma. W każdym domku piec na ekogroszek z podajnikiem (tego samego producenta). Idąc osiedlem czasami ma się wrażenie że nikt nie ma włączonego ogrzewania ....
Jak wylatuje coś z komina to leniwy malutki biały (niemalże przeźroczysty) dymek ...
Jakoś nie czuję dużego dyskomfortu idąc w zimę , baaaa nawet pierwszego sezonu codziennie w zimę otwierałem wszystkie okna na 10-15 min kilka razy dziennie i jakoś nie otrułem się :)

Większy smród jest dla mnie jak ludzie "przepalają" drewnem. Niestety w większości drewno zapewne wilgotne/mokre i smrodu co nie miara ...
Tyle że czuć że to zapach palonego drewna ...

Obok jest nastepne osiedle innego dewelopera i też piece na ekogroch (inny producent) i też jakiegoś zadymienia nie ma mimo że jest tak kilkadziesiąt domów działka przy działce (małe działki kilkuset metrowe) ...

Natomiast w mieście jak jestem na "starym osiedlu domków" to tam często lepiej założyć maskę przeciwgazową bo mozna zaliczyć zgon ...
Zapewne ludzie palą wszystkim , tylko nie węglem , bo więcej takiego zapachu nie daje ...

Nowoczesne kotły węglowe z automatyką juz nie przypominają tych śmierdziuchów z ubiegłego stulecia. Teraz są tam różne techniki palenia w palenisku, dobór nadmiaru powietrza itp. Dzięki temu podnosi się sprawność cieplna jak i spadek emisji zanieczyszczeń.

adam_mk
30-09-2013, 22:30
Ciekawe czy jest jakieś opracowanie, które podaje kaloryczność śmieci...
Dla wegla - policzono.
Dla gazu - też...
Ciekawe ile dają opony, butelki PET i stare kalosze, szmaty...
(palą się ładnie!)

Spalarnie śmieci nam Unia dofinansować ma... ostatnio to modne...
Po co?
SAMI sobie to umiemy spalić!
CZEMU znowu ONI mają z tego NASZEGO ciepła korzystać?
:lol:

Adam M.

Pyxis
30-09-2013, 22:39
Np wartosc opalowa stropianu. Pali sie swienie. Robotnicy budowlani ostatnio podpalili cala sterte scinkow z ocieplania domu. Efekty wizualne jak przy erupcji wulkanu. ;)

adam_mk
30-09-2013, 22:45
To dziwny był jakiś...
ITB podaje - samogasnący...

Adam M.

piastun
01-10-2013, 10:08
"Nie pytaj co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj czy może tego nie robić" :)

KvM
01-10-2013, 14:09
KvM, tak przez circa połowę dnia staram się przebywać trochę poza domem, ktoś, gdzieś pisał, że jeszcze kilkanaście lat temu można było gołym okiem policzyć ze 3tys. gwiazd, spróbuj teraz, nie jadąc gdzieś na całkowite zadupie, to zrealizować, chyba, że już całkowicie pochłonięty walką z węglem nie masz czasu na gapienie się w niebo. Aha, ja na ten moment całym sercem, mimo wszystkich niedogodności i zagrożeń jestem za paleniem węglem, to aktualnie mi najbardziej pasuje. Dlaczego akurat dla tej sprawy mam wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych, przecież na tysiące innych sposobów niszczymy siebie i środowisko, temat rzeka, Ty z jakieś nieznanego mi powodu wybrałeś węgiel, i co mam się zastawić żeby wesprzeć Twoją idę fix, przekonaj mnie do tego, ale nie stosuj argumentów, tabelek w stylu co gorsze, masło czy margaryna. Czynu, panie, trzeba czynu, konkrety.
Chętnie się pozbędę tego mojego "śmieciucha", ale nie na swój koszt. Mam epizodzik ze opalaniem domu gazem, bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam

Zastanawiam sie czy dostrzegasz brak logiki w swojej wypowiedzi? Z jednej strony narzekasz, ze nie widać gwiazd, z drugiej chcesz opalać dom węglem z ktorego emisja te gwiazdy zasłania.
Skoro juz tym węglem palisz bo nie stać Cie na nic innego to pal. Mi pozostaje tylko Ci współczuć. Ja na szczęście mam wybor bo szacunkowo będę potrzebował na ogrzanie domu ok 10 MWh, co daje w przypadku pelet ok 2000 zł rocznie, węglem byłoby taniej o jakiejś 800 zł. Zdecydowanie jestem gotów poświecić te 800 zł rocznie by nie truć siebie i innych. Docelowo mam zamiar obniżyć zapotrzebowanie na ciepło do 5-6MWh inwestując w docieplenia domu. Wtedy różnica spadnie do 400. Ale ja mam 120 m do ogrzania i ciepłą ścianę od północy (połówka bliźniaka ), a nie 300. Wybrałem moze nieco mniejszy komfort życia po to by nie truć innych. Tyle wystarczy zamiast tabelek?

Pyxis
01-10-2013, 18:59
Zastanawiam sie czy dostrzegasz brak logiki w swojej wypowiedzi? Z jednej strony narzekasz, ze nie widać gwiazd, z drugiej chcesz opalać dom węglem z ktorego emisja te gwiazdy zasłania.

To nie tylko zanieczyszczenia, ale gowniane oswietlenie zewnetrzne. Przejedz sie chociazby do Czech, to zobaczysz roznice. Tam milosnicy astronomi zostali wysluchani i sa dzialania zgodne chociazby ze zdrowym rozsadkiem (po co oswietlac niebo - to kosztuje). Wystarczy tylko instalowac lampy ktore swieca w dol i maja dobrana odpowiednio moc zrodla swiatla. Proponuje zapoznac sie z haslem "light pollution".

Tob
01-10-2013, 19:25
Witam,
KvE, następnej razy nie będzie, ale zapewne, gdzieś , kiedyś trafisz na omówienie i tego problemu naszej cywilizacji i ktoś przystępniej Ci to wytłumaczy. Wbrew Twoim oczekiwaniom w aspekcie wpływu zadymienia na widoczność, w moim rejonie ma ono znaczenie dopiero gdy HK lub Łagisza odstawiają filtry.
Pozdrawiam

KvM
01-10-2013, 19:45
Mieszkam w miejscu gdzie bez problemu widzę drogę mleczna. Nie przeszkadza mi ani zaćmienie przez dym ani światło. Jednakże ten problem w miejscach gdzie występuje nie wpływa w sposób istotny na zdrowie ludzi. W przeciwieństwie do palenia węglem w piecu.

malux20
01-10-2013, 19:49
jestem przeciwnikiem wegla jestem przeciwnikiem naszych rent , pensji

KvM
01-10-2013, 20:08
jestem przeciwnikiem wegla jestem przeciwnikiem naszych rent , pensji

W Polsce można zarabiać całkiem przyzwoicie. Jednak nawet przy obecnych, przeciętnych pensjach węgiel to, uwzględniwszy także koszty zdrowotne, wcale nie najtańsze źródło ciepła. Niestety ciągle nie patrzy się na wszystkie koszty. nie mam nic przeciwko wcześniejszym emeryturom górników. Tyle, że niech za to płaci kopalnia i uwzględnia te kosaty w cenie węgla. W imię czego mają za to płacić wszyscy?
podobnie z elektrowniami. gdyby zmusić je do ponoszenia rzeczywistych kosztów, także zdrowotnych w związku z emisją mogłoby się okazać, że wcale nie oplaca się produkować prądu z węgla albo miałyby one dawno super szczelne filtry. W imię czego koszty mają ponosić inni?

W Polsce wskutek emisji zanieczyszczeń przez elektrownie węglowe umiera przedwcześnie więcej ludzi niż ginie w wypadkach na drogach. Te koszty powinny ponosić elektrownie, a nie cale społeczeństwo.

Pyxis
01-10-2013, 20:30
Mieszkam w miejscu gdzie bez problemu widzę drogę mleczna. Nie przeszkadza mi ani zaćmienie przez dym ani światło. Jednakże ten problem w miejscach gdzie występuje nie wpływa w sposób istotny na zdrowie ludzi. W przeciwieństwie do palenia węglem w piecu.

Mozna "widziec" na prawde roznie - bez problemu w okolicach zenitu. Postaraj sie odszukac na niebie gwiazdozbior Pompy (Antila). Zycze powodzenia, jesli nie znajdziesz naprawde ostrego "zadupia". :)

Redakcja
05-03-2014, 13:39
Co dziś sądzicie o całkowitym zakazie palenia węglem i drewnem w Krakowie? W numerze 5/14 będzie artykuł na ten temat.

djhiq
05-03-2014, 14:16
Co dziś sądzicie o całkowitym zakazie palenia węglem i drewnem w Krakowie? W numerze 5/14 będzie artykuł na ten temat.

To jest ściema i ktoś ma za tym ukryte interesy. Węgiel da się ekologicznie spalać nawet w piecach starego typu. Gorzej jest w paleniskach typlu piec kaflowy. Należy edukować ludzi jak palić dobrze oraz kłaść nacisk na modernizacje ogrzewania w kamienicach na kotłownie wspólne a nie indywidualne

orko
05-03-2014, 15:31
... Należy edukować ludzi jak palić dobrze ...
A to już jest śmieszne.
Jeśli ktoś do tej pory nie nauczył się palić dobrze to już się nie nauczy. Wszędzie naokoło mnie mieszkają sami "mistrzowie" palenia węglem a cierpią na tym płuca moje i mojej rodziny.
Bezwzględny zakaz palenia węglem poza elektrowniami to krok w dobrą stronę.

Liwko
05-03-2014, 15:39
A to już jest śmieszne.
Jeśli ktoś do tej pory nie nauczył się palić dobrze to już się nie nauczy. Wszędzie naokoło mnie mieszkają sami "mistrzowie" palenia węglem a cierpią na tym płuca moje i mojej rodziny.
Bezwzględny zakaz palenia węglem poza elektrowniami to krok w dobrą stronę.

Amen

firewall
05-03-2014, 15:44
Co dziś sądzicie o całkowitym zakazie palenia węglem i drewnem w Krakowie? W numerze 5/14 będzie artykuł na ten temat.

Problemem nie jest węgiel i drewno, a jedynie spalanie tworzyw sztucznych, płyt meblowych, szmat maczanych w zużytym oleju silnikowym,butów,gumy,lakierów i innych świństw, w dodatku przy zmniejszonym dopływie powietrza do paleniska ( niepełne spalanie w niskiej temperaturze). Normalnie spalane drewno i węgiel są bezpieczne dla człowieka i niewyczuwalne.
Mieszkam na Górnym Śląsku i widzę jakie piękne różnokolorowe pióropusze dymu wylatują z kominów, a po zmroku nie można otworzyć okna.Dzwoniłem do Ochrony Środowiska to zapytano mnie czy mam dowody że takie rzeczy są spalane( bo przecież to nielegalne). Gdy zapytałem czy może łaskawie przejdą się i pobiorą próbki sadz z kominów na występowanie substancji toksycznych, to stwierdzili że oni nie są od tego, a jedynie od edukowania społeczeństwa.

Greengaz
05-03-2014, 16:00
Wczoraj w mediach podali szacunki - do wymiany w Krakowie ok. 50 000 szt - no właśnie, czego?
Kotłowni na węgiel zasilających jeden, kilka budynków, czy też pieców kaflowych w pojedynczych mieszkaniach?
Jeśli pieców kaflowych to nie bardzo mogę ogarnąć, czym je można zastąpić przy braku infrastruktury ciepłowniczej i gazowej. Przecież nie kotłem na ekogroszek, czy pellet w pokoju.
Chyba, że taka infrastruktura istnieje, a w grę wchodzi opór mieszkańców wolących biegać z wiaderkiem węgla na trasie piwnica - mieszkanie na 3 piętrze.
Rozumiem, że nie chodzi o dzielnice peryferyjne, a o zwartą zabudowę bliżej centrum.
Może ktoś z Krakowa mnie oświeci?

pietruch78
05-03-2014, 16:47
Wczoraj w mediach podali szacunki - do wymiany w Krakowie ok. 50 000 szt - no właśnie, czego?
Kotłowni na węgiel zasilających jeden, kilka budynków, czy też pieców kaflowych w pojedynczych mieszkaniach?
Jeśli pieców kaflowych to nie bardzo mogę ogarnąć, czym je można zastąpić przy braku infrastruktury ciepłowniczej i gazowej. Przecież nie kotłem na ekogroszek, czy pellet w pokoju.
Chyba, że taka infrastruktura istnieje, a w grę wchodzi opór mieszkańców wolących biegać z wiaderkiem węgla na trasie piwnica - mieszkanie na 3 piętrze.
Rozumiem, że nie chodzi o dzielnice peryferyjne, a o zwartą zabudowę bliżej centrum.
Może ktoś z Krakowa mnie oświeci?

Tak zgadza sie w samym scislym centrum to znaczy dzielnica stare miasto ( czyli Rynek Glowny i kamienice wokol plant ) do wymiany 32 tys glownie piecy kaflowych.
pozostale 18 tys to jest narazie policzone polowa Srodmiescia .
co do kotlowni zasilajacych cale budynki to tych jest duzo rowniez w dzielnicy Debniki , do ktorej jeszcze nie dotarli z liczeniem:)

Wszystkie te wymienione dzielnice to Scisle Centrum Miasta , gdzie kazden remont czy wymiana nie moze sie odbyc bez zgody Konserwatora!!!
I tu jest problem kto za to zaplaci , Bo dotacja na wymiane wynosi nawet 900PLN do 1KW , ale liczona jest ona dla budynkow ocieplonych ( wymog unijny)

Jezeli kamienica ma nieraz 3,5 m wysokosci i jest nieocieplona to pojawia sie problem bo dotacja nie refunduje wydatkow na ocieplenie , a bez tego nie ma sensu wsadzac gazu.

Co do infrastruktury cieplowniczej to niestety jest ona w oplakanym stanie i nikt nie da zezwolenia na podlaczenie jednorodzinnych domkow ,bo oficjalnie jest to nieoplacalne , a oficjalnie niestety lepiej nie ruszac istniejacego rurociagu bo moze sie.........;)

BrodowskiG
05-03-2014, 17:35
nie jednemu taniej wyjdzie grzać gazem(kondensat) niż węglem w przewymiarowanym kotle

Greengaz
05-03-2014, 19:40
Tak zgadza sie w samym scislym centrum to znaczy dzielnica stare miasto ( czyli Rynek Glowny i kamienice wokol plant ) do wymiany 32 tys glownie piecy kaflowych.
pozostale 18 tys to jest narazie policzone polowa Srodmiescia .

Marnie to widzę przy rozwiązaniach indywidualnych i przy zabudowie zwartej.
Przypomina mi komitet gazowniczy w mojej wsi /rura w odległości 3 km/. Akces zgłosiło 95% mieszkańców. Jak doszło do potwierdzeń dotarło, że to nie tylko koszt podłączenia, ale wymiany kotła, instalacji i ocieplenia. I tak z 95 zostało 5%. Dalej palą czym popadnie i syf, że wyjść na spacer nie można przy bezwietrznej pogodzie.
-----
900 zł/kW to do jednego mieszkania, a ja myślę o gazie w ulicy i rurach do każdego mieszkania. Rozkopane ulice, kucie na klatkach schodowych, miejscu na kocioł, wentylacji,... można mnożyć. Ktoś o tym myśli, czy w UM tylko gadają o kasie dla lokatora, a reszta "jakoś to będzie"?
Nic poza gazem i ciepłownią nie przychodzi mi do głowy.
Coś wspomnieli o skróceniu wdrożenia z 2020 do 2018? Ciekawie się zapowiada:rolleyes:.

mnowak355
15-03-2014, 18:13
nie jednemu taniej wyjdzie grzać gazem(kondensat) niż węglem w przewymiarowanym kotle

No, już to widzę. Bo ludzie nie potrafią liczyć i montują drogie ogrzewanie węglowe zamiast taniego gazu do ogrzewania.

pietruch78
15-03-2014, 19:19
No, już to widzę. Bo ludzie nie potrafią liczyć i montują drogie ogrzewanie węglowe zamiast taniego gazu do ogrzewania.

Wiesz to nie jest tak do konca z tym liczeniem . Bo np w krakowie jest taka dzielnica Kazimierz . jest to zabytkowa dzielnica z duza iloscia starych kamienic , malo tego to jeszcze wiele z nich otacza teren bylego Getta w czasie II Wojny Swiatowej. W tych wlasnie kamienicach pojawil sie problem jakiejkolwiek modernizacji w systemie ogrzewania, ze wzgledu na Historyczne i kulturowe znaczenie tych budynkow.
Inaczej mowiac to zeby wymienic w tych budynkach piece kaflowe i stare kotlownie weglowe na ogrzewanie gazowe lub prad ( bo tylko takie formy ogrzewania tam mozna instalowac) to najpierw by je wartalo ocieplic.
A niestety bodajze dwa tygodnie temu UM otrzymal negatywna odpowiedz dotyczaca przekazania funduszy unijnych na termoizolacje tych budynkow pochodzacych z puli do walki ze smogiem. A bez tego niestety gazem czy innym nosnokiem ciepla ciezko jest ogrzac pomieszczenia , ktore maja nieraz 3,5m wysokosci . Jest to poprostu finansowa studnia bez dna dla ludzi tam mieszkajacych.

BrodowskiG
15-03-2014, 21:52
w kotle z górnym spalaniem przy słabym ciagu kominowym da się palić od góry?

KvM
11-01-2017, 21:56
Temat wraca jak bumerang co roku. Ciekawe ile osób stojących murem za węglem dwa - cztery lata temu dalej uważa, że spalanie paliw stałych w domowych piecach jest w porządku.

KvM
11-01-2017, 22:02
No, już to widzę. Bo ludzie nie potrafią liczyć i montują drogie ogrzewanie węglowe zamiast taniego gazu do ogrzewania.
Ano nie potrafią. Spaliłem niecałe 1000 m3 gazu przez rok łącznie na ogrzewanie i CWU. Moi znajomi wydają wiecej na węgiel niż kosztuje ten gaz ogrzewając polowe mniejszą powierzchnie. No ale oni uznali, że 10 cm najtańszego styropianu będzie wystarczające. Zaoszczędzili na styropianie, wełnie całe 10 tysięcy zł. Na tyle wycenili swoje zdrowie.

adam_mk
11-01-2017, 22:33
Rozumiem...
Styropianem handlujesz...
Słabo idzie?

Adam M.

muchenz
12-01-2017, 00:10
Węgiel to śmierć.

Popieram tą tezę. Ci co tanio grzeją węglem czy drewnem robią to kosztem zdrowia innych. Większość osób nie umie palić i nie chce palić prawidłowo. Dlatego tak jak nie można wylewać szamba do rowu, tak jak nie można wyrzucać śmieci gdzie popadnie, tak powinno się zabronić palenia paliwami stałymi, które wybitnie przyczyniają się do zatrucia naszego powietrza.

Poniżej wykres rakotwórczego BaP - w Lutym norma przekroczona prawie 40 razy - to, nie transport truje, ani elektrownie tylko węgiel i drewno.


https://lcfvag.bl3302.livefilestore.com/y3m9U7iOUtYNvnGq57F4pd5E254G8WV8LtU3M-HPu-SExGSqQAApOaVotYIFquziyfVV6VRYPh01QJ0qDEPjikH2dU-ulDG6V1-ECEUfSF2op2iWCD--2Gdno_-vBlScjy4QaNFTrudiycK31_UiOTikLxxibbI5MbU95xYXSsc5M 0?width=955&height=264&cropmode=none

kulibob
12-01-2017, 04:24
Kolejny temat odrodzony z z czarnej d... dla ekonawiedzonych.
Pasta do zębów to śmierć, bo trzeba zużyć energię na jej produkcję a tubka jest z substancji ropopochodnych. Wprowadzić zakaz pasty do zębów!!!!!!!!!!!!!!!! Kur.... wszystko to śmierć !!!!!!!!!!!!!!!!! Wprowadzić zakaz wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!! Zakaz oddychania bo CO2 do atmosfery idzie!!!!!!!!!

KvM
12-01-2017, 05:50
Rozumiem...
Styropianem handlujesz...
Słabo idzie?

Adam M.
Tak, i jeszcze wełną, rekuperatorami, oknami z trzema szybami, ale przerzucam się na lekarstwa na raka płuc i trumny. To znacznie lepszy biznes w tym durnym kraju.


Kolejny temat odrodzony z z czarnej d... dla ekonawiedzonych.
Pasta do zębów to śmierć, bo trzeba zużyć energię na jej produkcję a tubka jest z substancji ropopochodnych. Wprowadzić zakaz pasty do zębów!!!!!!!!!!!!!!!! Kur.... wszystko to śmierć !!!!!!!!!!!!!!!!! Wprowadzić zakaz wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!! Zakaz oddychania bo CO2 do atmosfery idzie!!!!!!!!!

Tak, zgadza się. Co roku w Polsce umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi z powodu chorób układu oddechowego, ktore są skutkiem zanieczyszczenia powietrza. Sami ekonawiedzeni. Wchodzą do trumien bo nie chcą żyć w kraju gdzie Polak Polaka truje i namawiają lekarzy żeby jako przyczynę śmierci podali np, raka płuc. !!!!!!!11111one one one. Debile, umierją na złość tym co palą węglem.

kulibob
12-01-2017, 06:33
Tak, i jeszcze wełną, rekuperatorami, oknami z trzema szybami, ale przerzucam się na lekarstwa na raka płuc i trumny. To znacznie lepszy biznes w tym durnym kraju.



Tak, zgadza się. Co roku w Polsce umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi z powodu chorób układu oddechowego, ktore są skutkiem zanieczyszczenia powietrza. Sami ekonawiedzeni. Wchodzą do trumien bo nie chcą żyć w kraju gdzie Polak Polaka truje i namawiają lekarzy żeby jako przyczynę śmierci podali np, raka płuc. !!!!!!!11111one one one. Debile, umierją na złość tym co palą węglem.

Raka płuc to głownie od papierochów się ma. Rozumiem te kilkadziesiąt tydięcy to wina węgla?? Człowieku ludzie umierają i umierać będą. Lepiej byści wszyscy wyszli na tym jakbyście o lepszą jakość żarcia walczyli.

cactus
12-01-2017, 06:43
Raka płuc to głownie od papierochów się ma. Rozumiem te kilkadziesiąt tydięcy to wina węgla?? Człowieku ludzie umierają i umierać będą. Lepiej byści wszyscy wyszli na tym jakbyście o lepszą jakość żarcia walczyli.

Poglądy jak naszego ministra zdrowia... :wtf: ostatnio modne są porównania, ile sztuk papierosow wypalonych odpowiada życiu w tak zanieczyszczonym powietrzu jak mamy w wiekszosci miast i miasteczek. Są to liczby ogromne. Palacz petów, ma wybór, truje sie bo chce. Ja nie mam wyboru, truje się bo sąsiad chce mieć taniej.

wg39070
12-01-2017, 07:11
Kolejny temat odrodzony z z czarnej d... dla ekonawiedzonych.
Pasta do zębów to śmierć, bo trzeba zużyć energię na jej produkcję a tubka jest z substancji ropopochodnych. Wprowadzić zakaz pasty do zębów!!!!!!!!!!!!!!!! Kur.... wszystko to śmierć !!!!!!!!!!!!!!!!! Wprowadzić zakaz wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!! Zakaz oddychania bo CO2 do atmosfery idzie!!!!!!!!!

Popieram. Proponuję jeszcze wszystkim eko wpis w stopce - "NIE DLA WSZYSTKIEGO!"

Liwko
12-01-2017, 09:23
Popieram. Proponuję jeszcze wszystkim eko wpis w stopce - "NIE DLA WSZYSTKIEGO!"

Na szczęście ciebie to już nikt poważnie na tym forum nie bierze.

Pyxis
12-01-2017, 13:17
Ja sobie wpisze:

NIE DLA SPAPRANEJ NIECZYSZCZONEJ WM W NOWYCH DOMACH

;)

Liwko
12-01-2017, 13:22
Ja sobie wpisze:

NIE DLA SPAPRANEJ NIECZYSZCZONEJ WM W NOWYCH DOMACH

;)

Miałeś pokazać zdjęcia swoich kanałów wentylacji grawitacyjnej. Pokażesz? Kiedy je ostatni raz czyściłeś?

wg39070
12-01-2017, 13:24
Na szczęście ciebie to już nikt poważnie na tym forum nie bierze.

Nooo, autorytet się znalazł.

muchenz
12-01-2017, 13:35
Kolejny temat odrodzony z z czarnej d... dla ekonawiedzonych.


Jakby ci masarz czy piekarz dodał do produktu np. 40 razy ponad normę rakotwórczej substancji, to też być podniósł raban, że cię truje. Spalający węgiel i drewno w domowych kotłach/kominkach tak właśnie robią.



Pasta do zębów to śmierć, bo trzeba zużyć energię na jej produkcję a tubka jest z substancji ropopochodnych.

Tubka nie truje, a producenci energii mają instalacje oczyszczania spalin więc porównanie nietrafione.

adam_mk
12-01-2017, 22:01
Ale dizelkiem jeździsz?
Filterek wycięty?
:lol:

Adam M.

KvM
13-01-2017, 08:31
Ale dizelkiem jeździsz?
Filterek wycięty?
:lol:

Adam M.
Ja nie jeżdżę, a jak jeździłem to miałem filtr założony i w pełni sprawny. Z rury wydechowej można było jeść. Ale tak przy okazji najczystszym paliwem jest LPG. Dobrze spalone paliwo nie pozostawia żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Mario1969/1
13-01-2017, 09:12
A dizelka zutylizowałeś, żeby ktoś po tobie nie jeździł z wyciętym filtrem? Czy już to Ciebie nie interesuje?

BrodowskiG
13-01-2017, 09:39
Ano nie potrafią. Spaliłem niecałe 1000 m3 gazu przez rok łącznie na ogrzewanie i CWU. Moi znajomi wydają wiecej na węgiel niż kosztuje ten gaz ogrzewając polowe mniejszą powierzchnie. No ale oni uznali, że 10 cm najtańszego styropianu będzie wystarczające. Zaoszczędzili na styropianie, wełnie całe 10 tysięcy zł. Na tyle wycenili swoje zdrowie.

nie chodzi o izolacje tylko poprawny dobór kotła i umiejętność palenia. są ludzie, którzy rezygnują z gazu bo dużo drożej i zakładają na groszek a są ludzie, wg których koszt jest taki samalbo odrobine taniej. sama taryfa gazu wplywa na calkowity koszt, wiec przy małym zużyciu albo placeniu abenamentu za gaz dla kuchenki inaczej wyjdzie niz ktos założy gaz i od razu najdroższa taryfa.

Konto usunięte_1*
13-01-2017, 10:20
Ale co się dziwić jak poprzednia ekipa rządząca dopłacała do fotovoltaiki zamiast do docieplenia , świat wychodzi z dopłat do ogniw a u nas dotacje ale te dotacje bogaciły tylko firmy i banki a problem jest coraz większy , jedyny sensowny plan dofinansowań to docieplenie potem źródła ciepła bo one tak czy siak z racji docieplenia musiały by być zmieniane z oczywistych względów

Pyxis
13-01-2017, 10:43
Miałeś pokazać zdjęcia swoich kanałów wentylacji grawitacyjnej. Pokażesz? Kiedy je ostatni raz czyściłeś?

Spokojnie. Przeciez "kazdy" (tzn. kazdy, kto nie moze tego zrobic) wie,ze kanalow WM czyscic nie trzeba. Zreszta zebow tez nie.
Zadowoliny? :)

מרכבה
13-01-2017, 10:44
Ufam że każdy właściciel WG ma na oknach filtry .. i przed oknem czyste powietrze...

Liwko
13-01-2017, 10:55
Ufam że każdy właściciel WG ma na oknach filtry .. i przed oknem czyste powietrze...

I dał rozkaz kanałom wywiewnym że nie ma być cofek.

BrodowskiG
13-01-2017, 11:21
Ale co się dziwić jak poprzednia ekipa rządząca dopłacała do fotovoltaiki zamiast do docieplenia , świat wychodzi z dopłat do ogniw a u nas dotacje ale te dotacje bogaciły tylko firmy i banki a problem jest coraz większy , jedyny sensowny plan dofinansowań to docieplenie potem źródła ciepła bo one tak czy siak z racji docieplenia musiały by być zmieniane z oczywistych względów
fotowoltaika to jest dobra jak jest cieplo, np. zagrzać wodę w zasobniku, sprzedać też można kWh, do ogrzewania zima raczej sie nie nadaje. czy w ogole jest sens robić dofinansowania, raz że to i tak nasze pieniądze, dwa że dochodzą formalności, które pochłoną część dotacji. tak jak niby dają 500+ a przeciętny człowiek ma 700- bo trzeba tłuków biurkowych zatrudnić do obsługi tego badziewia a efekt jest taki że biedny na jedno dziecko nie dostanie a bogaty na 2 dostanie, taka nowoczesna sprawiedliwość społeczna

Pyxis
13-01-2017, 14:59
Ufam że każdy właściciel WG ma na oknach filtry .. i przed oknem czyste powietrze...

Przeciez tu nie chodzi o to, co jest w powietrzu, ale o to, co moze zyc sobie w kanalach nawiewnych. To kawal m2. Nie to co nawietzak w oknie. :)

No i jeszcze sprawa magicznych cofek. Ja mam cofki i mam do doopy, ale jak nie czyscisz WM to masz choojowo, bo masz "cofke" w pelnym wymiarze 24/7/356. ;)

Liwko
13-01-2017, 15:18
Ty naprawdę nie masz bladego pojęcia w temacie :)

Przyznaj się, że po prostu dałeś dupska na całej linii z wentylacją :yes:

Pyxis
13-01-2017, 15:52
Po prostu wybralem mniejsze zlo. :)
Swojej instalacji juz nie zmienisz, a alternatywy brak. Przygnebiajaca perspektywa na starosc.

Nigdy Cie nie zastanowilo, dlaczego w obiektach uzytecznosci publicznej i hotelach jest obowiazek okresowego czyszczenia takich instalacji, a Twojej cudownej nie ma potrzeby?
Zdrowka zycze - bedzie potrzebne. ;)

Liwko
13-01-2017, 16:17
No to czyścisz te swoje kanały wentylacji grawitacyjnej czy nie czyścisz?
Idę o każdy zakład, że w moim domu z WM powietrze jest bardziej czyste niż u ciebie, więc nie pisz już więcej głupot, dałeś dupska i tyle.
Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś chciał zrezygnować z WM na rzecz grawitacji :no: Przecież to powrót do skansenu :D

fotohobby
13-01-2017, 16:42
Przeciez tu nie chodzi o to, co jest w powietrzu, ale o to, co moze zyc sobie w kanalach nawiewnych. To kawal m2. Nie to co nawietzak w oknie. :)



Każdy ma jakąś fobię.
Ty, jak dobrze pamiętam na baseny, czy aquqparki nie chodzisz z obawy przed mikrobami ?

Kanały mają warstwę bakteriobójczą. Jak ktoś ma fobię to może raz, na jakiś czas potraktować kanały ozonem

adam_mk
13-01-2017, 17:22
Trotyl jest skuteczniejszy.
Potem nowe się wkłada, ale mikroby tego nie przeżyją!
:lol:

Adam M.

KvM
13-01-2017, 22:17
nie chodzi o izolacje tylko poprawny dobór kotła i umiejętność palenia. są ludzie, którzy rezygnują z gazu bo dużo drożej i zakładają na groszek a są ludzie, wg których koszt jest taki samalbo odrobine taniej. sama taryfa gazu wplywa na calkowity koszt, wiec przy małym zużyciu albo placeniu abenamentu za gaz dla kuchenki inaczej wyjdzie niz ktos założy gaz i od razu najdroższa taryfa.

Problem w tym, że to co ludzie myślą, a jak jest naprawdę to często dwie rożne rzeczy. Sam popełniłem ten błąd, że założyłem gaz. Inwestycja była absurdalnie droga w porównaniu do korzyści finansowych jakie daje gaz wzgledem ogrzewania prądem przy dobrze ocieplonym domu.

Niestety mało kto potrafi policzyć rzetelnie, że dom opłaca się zrobić o wiele bardziej energooszczędny niż przewidują normy i jak to przeciętnie wyobrażają sobie wykonawcy i o zgrozo talże projektanci.

Jak juz pisałem zużyłem na cele grzewcze i CWU niecałe 1000 m3 gazu ziemnego. To jest w Polsce koszt niższy 3 tony dobrego węgla. Uważam, że koszt budowy domu energooszczędnego nie odbiega znacząco od kosztu budowy domu "tradycyjnego" pod warunkiem wszak, że cały projekt jest do tego dostosowany i przemyślany. Jeśli weźmiemy projekt z katalogu i po prostu dołożymy styropianu i wszędzie wstawimy najdroższe okna, to oczywiście, że wyjdzie drożej.

Poza tym zwykle zapominamy o kosztach w dłuższej perspektywie. Śmierć człowieka to nie jest coś co można w jakikolwiek sposób wycenić, a co roku przedwcześnie umiera w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tego kosztu nikt nie uwzględnia.

Pyxis
14-01-2017, 00:11
Każdy ma jakąś fobię.
Ty, jak dobrze pamiętam na baseny, czy aquqparki nie chodzisz z obawy przed mikrobami ?

Kanały mają warstwę bakteriobójczą. Jak ktoś ma fobię to może raz, na jakiś czas potraktować kanały ozonem

Nie lubie chodzic na basen, bo czuje sie niekomfortowo w jednej "zupie" z obcymi ludzmi o roznym poziomie higieny osobistej. Zdziwil bys sie jak malo sob myje to i owo, bo zalatwieniu grubszej potrzeby fizjologicznej. Ale jak ktos lubi....

Sam chyba siebie oszukujesz z tymi "warstwami" i ozonowaniem. :D
Zdrowka...

Pyxis
14-01-2017, 00:18
No to czyścisz te swoje kanały wentylacji grawitacyjnej czy nie czyścisz?
Idę o każdy zakład, że w moim domu z WM powietrze jest bardziej czyste niż u ciebie, więc nie pisz już więcej głupot, dałeś dupska i tyle.
Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś chciał zrezygnować z WM na rzecz grawitacji :no: Przecież to powrót do skansenu :D

Przeciez ja nie mowie, ze WM jest zla. To swietna sprawa. IMHO same zlety poza kosztem, ale nie w takim wykonaniu, jak masz u siebie. Wszystko mozna spier...lic, zwlaszcza jak sie nie mysli. Ale jest tanio.

I nie zakladaj sie tak ochoczo, bo pokaze fotki kawalka Twojej instalacji WM z przed 3 lat, ktore na forum zamiesciles. Syf kila i mogila. :D

Pratchawiec
14-01-2017, 08:48
Witam

A pokaż. Ciekaw jestem.
Jeszcze jedno; pokaż źródło.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fotohobby
14-01-2017, 08:52
Nie lubie chodzic na basen, bo czuje sie niekomfortowo w jednej "zupie" z obcymi ludzmi o roznym poziomie higieny osobistej. Zdziwil bys sie jak malo sob myje to i owo, bo zalatwieniu grubszej potrzeby fizjologicznej. Ale jak ktos lubi....

Sam chyba siebie oszukujesz z tymi "warstwami" i ozonowaniem. :D
Zdrowka...

Może ja siebie oszukuję, a może Ty po prostu jesteś (delikatnie mówiąc) przewrażliwiony.
Ozonowanie to normalna procedura czyszczenia kanałów wentylacji, a zwłaszcza klimatyzacji.

Jeśli masz jakieś dane, że ozononwanie, czy warstwa d2p to oszustwo, to się podziel wiedzą...

Liwko
14-01-2017, 09:12
Tak wygląda ten syf, kiła i mogiła.

https://lh3.googleusercontent.com/43frsaw7Rzo0gZl1AIHjSv5LKQ5cO5Edu9gGDbzZS_WivyznpI wMbWaO5mB-VlYcG603OWEGzfkfxA=w1280-h1024-no

Teraz czekam na zdjęcia twoich kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Pyxis
14-01-2017, 10:39
To co pokazales, to wlasnie ten "gladki" kanal WM pokryty warstwami "antybakteryjnymi", o ktorym pisal @plusfoto. :)

Mi chodzilo o fotke, na ktorej cos widac. Np taka jaka zrobiles przykrywce anemostatu. Ciekawe dlaczego jej nie pokazales?

http://szkut.com/dom/t/LiwkoAnemostat.jpg

Szkoda mi sie strzepic kolejny raz, Mozesz przeczytac:

http://szkut.com/dom/t/KanalyWentylacjiCzyszczenie.jpg

Ale Ty oczywiscie wiesz lepiej. :D

Liwko
14-01-2017, 11:14
Jak nazywa się ten element który pokazałeś? Czy jest to kanał wentylacyjny?

Pokażesz wreszcie zdjęcia tych swoich kanałów?

Zdun Darek B
14-01-2017, 12:19
Tak wygląda ten syf, kiła i mogiła.

https://lh3.googleusercontent.com/43frsaw7Rzo0gZl1AIHjSv5LKQ5cO5Edu9gGDbzZS_WivyznpI wMbWaO5mB-VlYcG603OWEGzfkfxA=w1280-h1024-no

Teraz czekam na zdjęcia twoich kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Pierwszy dzień po zainstalowaniu ?

jasiek71
14-01-2017, 12:28
Pierwszy dzień po zainstalowaniu ?

Nie ...
Po wyciągnięciu z paczki ...;)

Liwko
14-01-2017, 12:30
Pierwszy dzień po zainstalowaniu ?

Tak wygląda kanał nawiewny po pięciu latach.

Liwko
14-01-2017, 12:44
I jeszcze tak dodam.
Po siedmiu latach robiliśmy malowanie w domu i przy anemostatach było bardzo delikatnie brudniej. Widać po tym jak czyste powietrze dociera do anemostatów.

fotohobby
14-01-2017, 13:11
To co pokazales, to wlasnie ten "gladki" kanal WM pokryty warstwami "antybakteryjnymi", o ktorym pisal @plusfoto. :)



Po pierwsze @plusfoto tu nie pisze, po drugie ja nie pisałem o tych kanałach

Pyxis
14-01-2017, 14:21
Po pierwsze @plusfoto tu nie pisze, po drugie ja nie pisałem o tych kanałach

Sorki za pomykle w nicku.
No to o jakich pisales, bo my piszemy o kanalach w instalacji @Liwka. Tych sterylnie czystych. ;)

Pratchawiec
14-01-2017, 15:51
Mi chodzilo o fotke, na ktorej cos widac. Np taka jaka zrobiles przykrywce anemostatu. Ciekawe dlaczego jej nie pokazales?

Ale Ty oczywiscie wiesz lepiej. :D

Bronisz straconej reduty
Przyznaj się, choć wiem że łatwo się nie poddajesz.
.Obejrzy sobie np. swoje regały na książki (nawet te pod sufitem) i sprawdź ile na nich zebrało się kurzu.
Czyścisz je ozonem, lub innym bakteriobójczym świństwem co dwa miesiące?

Jak kiedyś rzekł klasyk
Znaj proporcje..... Mocium Panie

Pozdrawiam

Pratchawiec

kulibob
14-01-2017, 18:40
Jak nazywa się ten element który pokazałeś? Czy jest to kanał wentylacyjny?

Pokażesz wreszcie zdjęcia tych swoich kanałów?

Poziom dziecka coś jak Arturek.

Pyxis
14-01-2017, 18:54
Bronisz straconej reduty
Przyznaj się, choć wiem że łatwo się nie poddajesz.
.Obejrzy sobie np. swoje regały na książki (nawet te pod sufitem) i sprawdź ile na nich zebrało się kurzu.
Czyścisz je ozonem, lub innym bakteriobójczym świństwem co dwa miesiące?


Na regalach z ksiazkami nie mam ciemno i czasami wilgotno. Dodatkowo moge latwo zadbac o ich czystosc. Nie sprzatasz w domu - na pewno sprzatasz? Zmywarke tez pewnie na 70*C puslisz czasami, lodowke zonka umyje od czasu do czasu, moze nawet prysznice i perlatory przelejesz goraca woda przy przegrzewaniu zasobnika CWU. Ale za to WM nie - nigdy. Przez 5, 10, 30 czy wiecej lat mieszkania. Bo "po co" PN mowi, ze czyscic sie powinno, ale "zbiorowa mondrosc" FM mowi, ze "na bocznych nie stoja" :D.
WM w wydaniu "z drutu i drewna" to IMHO sredni pomysl w dzisejszych czasach, gdy juz wiemy, co to sa mykotoksyny. :)

wg39070
14-01-2017, 20:27
Nie lubie chodzic na basen, bo czuje sie niekomfortowo w jednej "zupie" z obcymi ludzmi o roznym poziomie higieny osobistej. Zdziwil bys sie jak malo sob myje to i owo, bo zalatwieniu grubszej potrzeby fizjologicznej. Ale jak ktos lubi....

Sam chyba siebie oszukujesz z tymi "warstwami" i ozonowaniem. :D
Zdrowka...

A wiesz po co do wody w basenach dodaje się chlor?

adam_mk
14-01-2017, 22:23
Dla relaksu?

Adam M.

Pyxis
14-01-2017, 23:09
A wiesz po co do wody w basenach dodaje się chlor?

Pewnie to Cie zdziwi, ale nawet chlorowana woda z goownem nie bardzo mi pasuje. Ale jak ktos lubi...

Liwko
15-01-2017, 08:53
Czekam na zdjęcia Pyksio.

fachman19
15-01-2017, 09:53
Polityka trucia Polaków jest powiązana z polityką ratowania Polskich kopalń .
Sprzedano syf którego nie chciały elektrownie.
Za około 5 lat onkolodzy będą mieli masę roboty ,a uroczystości rodzinne zjednoczą Polaków :yes:

noc
15-01-2017, 10:07
Polityka trucia Polaków jest powiązana z polityką ratowania Polskich kopalń .
Sprzedano syf którego nie chciały elektrownie.
Za około 5 lat onkolodzy będą mieli masę roboty ,a uroczystości rodzinne zjednoczą Polaków :yes:

Szkoda że świadoma część społeczeństwa jest niezadowolona, ale niektórzy cieszą się bardzo. Kopalnie i cały biznes hurtowo-transportowy związany z węglem zadowolony. Końcowy odbiorca, czyli wszelkiej maści użytkownicy "ekogroszków" i nie-eko także. Lekarze będą mieli kogo leczyć, farmaceutyka zadowolona. Wszystko gra:D.

fachman19
15-01-2017, 10:11
Szkoda że świadoma część społeczeństwa jest niezadowolona, ale niektórzy cieszą się bardzo. Kopalnie i cały biznes hurtowo-transportowy związany z węglem zadowolony. Końcowy odbiorca, czyli wszelkiej maści użytkownicy "ekogroszków" i nie-eko także. Lekarze będą mieli kogo leczyć, farmaceutyka zadowolona. Wszystko gra:D.

I wcześniejsze emerytury nie straszne dla budżetu .

adam_mk
15-01-2017, 10:28
Dodaj jeszcze - PIS zachwycony, bo górnicy mu opon na ulicach palić nie będą, większa kasa do budżetu spłynie i mniej na 500+ trzeba będzie dopożyczyć...
Wyda się kilka zakazów paliw stałych to będzie komu wlepić mandat - tez sam zysk (jak z fotoradarów).

Adam M.

kulibob
15-01-2017, 11:25
Polityka trucia Polaków jest powiązana z polityką ratowania Polskich kopalń .
Sprzedano syf którego nie chciały elektrownie.
Za około 5 lat onkolodzy będą mieli masę roboty ,a uroczystości rodzinne zjednoczą Polaków :yes:

Czy przeciągu 5-10-20 lat konsumpcja węgla zmalała czy wzrosła??