PDA

Zobacz pełną wersję : garaż z płyt betonowych w rogu działki?



netbet
13-10-2013, 19:51
witam...

nic mądrego googlaka nie odpowiedziała wiec pytam:
- jak to jest z postawieniem garażu z płyt betonowych w rogu działki?
można? nie można?

chcę taki jakiś koło 36m2....

pozdro
NETbet

12michal
13-10-2013, 22:47
Chodzi ci o garaż blaszany/drewniany na płytach betonowych ?
Bo inaczej nie mogę tego rozszyfrować

kalio
14-10-2013, 00:17
36 bez pozwolenie nie ma opcji chyba ze blaszka na betonie

25m2 zgłoszenie
35m2 - mozesz sprobować uzupełnienie zagrody czy siedliska

BigPiotr
14-10-2013, 07:57
36 bez pozwolenie nie ma opcji chyba ze blaszka na betonie

25m2 zgłoszenie
35m2 - mozesz sprobować uzupełnienie zagrody czy siedliska

Błędną odpowiedź przypiszę czasowi wpisu :-)

Garaż zawsze i w każdej postaci oraz bez względu na powierzchnię wymaga pozwolenia na budowę.
Inne formy "tworów" pod którymi (w których) można później chować samochód to partyzantka (bardzo często uprawiana w Polsce)

kalio
14-10-2013, 08:28
Błędną odpowiedź przypiszę czasowi wpisu :-)

Garaż zawsze i w każdej postaci oraz bez względu na powierzchnię wymaga pozwolenia na budowę.
Inne formy "tworów" pod którymi (w których) można później chować samochód to partyzantka (bardzo często uprawiana w Polsce)

art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

Według ustępu 2 artykułu 29 :
Obiekty nie wymagajace pozwolenia na budowę:
- Wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.
Również na w/w obiekty nie jest wymagane zgłoszenie, wyjatek stanowią obiekty w rodzinnych ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast.
To tyle jeśli chodzi o prawo budowlane.
Na upartego można "stalowy składzik" jakim jest garaż potraktować jako elementy małej architektury (punkt 22 w/w paragrafu Prawa Budowlanego) i również nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.

atsyrut
14-10-2013, 08:51
i mi się tak wydaje że blaszak można postawić na działce i nie będzie to przestępstwem....

masseffect
14-10-2013, 08:55
Też mi się wydaje, że blaszany garaż można postawić bez zezwolenia, ale pewna nie jestem...

BigPiotr
14-10-2013, 09:36
art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

Według ustępu 2 artykułu 29 :
Obiekty nie wymagajace pozwolenia na budowę:
- Wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.
Również na w/w obiekty nie jest wymagane zgłoszenie, wyjatek stanowią obiekty w rodzinnych ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast.
To tyle jeśli chodzi o prawo budowlane.
Na upartego można "stalowy składzik" jakim jest garaż potraktować jako elementy małej architektury (punkt 22 w/w paragrafu Prawa Budowlanego) i również nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.

Cieszę się, że się poprawiłeś i zilustrowałeś cytatem moją wypowiedź.
W żadnym wypadku stalowy blaszak nie jest elementem małej architektury, a nazwany garażem to już podlega pod samowolę. Nadzór budowlany jest na to szczególnie wyczulony.
Stawianie elementów małej architektury też trzeba zgłaszać w urzędzie więc jak napiszesz, że to blaszak sprzeciw będzie na 200%
Nic dodać nic ująć - garaż zawsze z pozwoleniem.

BigPiotr
14-10-2013, 09:46
Też mi się wydaje, że blaszany garaż można postawić bez zezwolenia, ale pewna nie jestem...

Źle się wydaje. Nie można.
Mylicie wszyscy to, że każdy stawia i rżnie głupa bo nadzór nie sprawdza od tego co pytał założyciel wątku: "Czy można?"

Kendra
14-10-2013, 10:20
a inna kwestia.. " w rogu" tzn 3 m od każdej z granic tak?

TINEK
14-10-2013, 12:53
Big Piotr ma rację, każdy garaż wymaga PNB

Ale jak nazwiesz budowlę w płyt betonowych budynkiem gospodarczym to możesz na zgłoszenie (zgodnie z przepisami przytoczonymi przez Kalio, czyli 25m2 ....)
Jak w zgłoszeniu wrysujesz w rogu działki to będzie sprzeciw, musisz się odsunąć o 3 m od każdej z granic (jak elewacja z oknem to o 4m), dotyczy to każdej budowli, czy to blaszanej czy też altanki


pozdrawiam

12michal
14-10-2013, 22:50
W praktyce wygląda to tak, że na każdej działce budowlanej staje najpierw garaż blaszany. Nikt żadnych pozwoleń ani zgłoszeń nie robi. I to garaże stawiają nawet w granicach działek

robert skitek
14-10-2013, 22:56
Potwierdzam, że każdy garaż jest na pozwolenie. Jeśli pytasz czy można ze względów na przepisy, to nie można. Jeśli pytasz czy da się obejść - wg mnie nie, ale Polacy dużą fantazję mają. Co najwyżej grozi kara rozebrania i mandat.
A kontener na budowę jest obiektem tymczasowym związanym tylko z budową, podobnie np zewnętrzne wc. Po zakończeniu budowy musi zniknąć.

kalio
16-10-2013, 21:46
Wystarczy postawić wiatę i ją po 6m obić - bo wieje

i 3m jak nie ma okien

lub bez okien przy granicy za pozwoleniem sąsiada

Scarlet
16-10-2013, 22:05
Ale czym obić ? Mam wiatę 25 m , bez ścian. Jak wiata jest większa i są ściany to już potrzebne jest pozwolenie.

Kendra
17-10-2013, 08:14
nie przypominam sobie zeby prawo budowlane zezwalało na zmianę minimalnych odległości usytuowania budynków "za pozwoleniem sąsiada" - niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
a co zrobisz jak Ci się sąsiad zmieni albo jak sąsiadowi się odmieni? wezwie NB i będziesz przenosić "garaż" - zwał jak zwał - majac już pięknie rozplanowaną działeczkę..

Magik Cz-wa
17-10-2013, 10:45
A ja ma takie pytanie troche przewrotne i proszę mnie naprostować jeśli się mylę.

Na środku działki postawie sobie ogrodzenie o wysokości 2m i ogrodze nim powierznie np 30m2 z wejsciem o szerokości powiedzmy 3m. Ogrodzenie zrobie sobie z płyt betonowych z słupkami zakopanymi w ziemie ale nie zabetonowanym. Na koniec bo mam taki kaprys miedzy tym położe sobie blachodachówke wystającą z każdej strony za płot po jakieś 20cm. Jako, że lubie mieć samochód parkowany w bezpiecznym miejscu to będe nim wjeżdżał w to podwójne ogrodzenie. Pytanie czy ktoś się może doczepić to tego ze lubie parkować samochów w bezpiecznym miejscu?

gti11
17-10-2013, 11:58
A czepiał byś się sąsiada jeśli by wybudował w ten sposób co ty np "baze" dla firmy transportowej ? On tylko parkuje tylko kilka tirów i cysterę z paliwem do nich w bezpiecznym miejscu .

Magik Cz-wa
17-10-2013, 12:01
A czepiał byś się sąsiada jeśli by wybudował w ten sposób co ty np "baze" dla firmy transportowej ? On tylko parkuje tylko kilka tirów i cysterę z paliwem do nich w bezpiecznym miejscu .

myśle, że żaden tir nie zmieści się w 2m.
a poza tym czy on by te tiry i cysterny trzymał pod gołym niebem czy pod dachem dla wpływu na moje samopoczucie nie miało by znaczenia.

rakgrzech
18-10-2013, 10:13
dobre. podoba mi się ten pomysł z płotem;)
Ale niestety prawo jest interpretowane przez urzędników. i nie ważne co budujesz ale ważne co wyszło.
I choć być kopał i murował piwnicę w powietrzu to i tak wyjdzie budynek.

Ale. Teraz takie rzeczy wystarczy zgłosić do NB. Wiec robisz skromną dokumentację wysyłasz listem poleconym i budujesz. Jeśli w dokumentacji nie będzie rażących naruszeń to nie będzie im się chciało ruszyć palcem. I nawet jeśli po latach będą chcieli się przyczepić to im pokażesz dowód nadania. A jak sąsiad będzie miał obiekcję to mu prawdę powiesz. Że jest zgłoszone w NB.

Chcesz 35m2. Dokumentację robisz 25m2 a do budowy używasz "odpowiedniej" miarki tak aby wyszło 25m

m4rsh4ll
19-10-2013, 11:09
3 metry chyba dlatego, że coś może się zapalić i ogień może się przenieść dalej, chociaż na mój rozum i 3 metry to za mało dla ognia, ale zawsze lepiej jak 50 cm.

pieknyromek
19-10-2013, 20:48
Nie wiem jak jest aktualnie ale na pewno z 10-15 lat temu można było postawić garaż w rogu działki praktycznie na granicy, Bez żadnych 3 metrów. Po uzyskaniu zgód sąsiadów można było taki budynek postawić. Oczywiście z projektem itd. Moi rodzice wraz z 3 sąsiadami dogadali się co to jednego rogu ich działek i każdy udzielił zgody innym i każdy zbudował garaż wraz z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Mur dotyka muru. Płot na tych odcinkach zlikwidowano. Tylko wystarczyło się dogadać i wszyscy do dziś są zadowoleni. :yes: