PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja otwrta czy zamkni?ta w piecu na drewno?



tykson1
15-07-2004, 13:19
Fachowcy podłączyli mi piec na drewno i wykonali instalację zamkniętą. Patrze do instrukcji obsługi pieca, a tam pisze do pieca na paliwo stałe może być TYLKO instalacja zamknięta. Fachowiec :o na to mi mówi, że on wszędzie montuje tylko zamkniętą, ale jak chce to przerobi.

Teraz zrobione jest tak: na piecu jest zawór bezpieczeństwa, a kilka metrów dalej zbiornik na wodę zrobiony na instalację zamkniętą. On to chce zostawić i zamontować na strychu powyżej najwyższego kaloryfera otwarte naczynie wzbiorcze, które podłączone ma być do rury od kaloryfera.

Zastanawiam się jaka będzie to instalacja : OTWARTO - ZAMKNIĘTA? Co ja mam zrobić: tym bardziej, że wcześniej mówili o piecu, który rozwalił strop i kawał ściany przez jakąś automatyke (piec był w układzie zamkniętym....)

Bio
15-07-2004, 20:47
[quote="tykson1"]Fachowcy podłączyli mi piec na drewno i wykonali instalację zamkniętą. Patrze do instrukcji obsługi pieca, a tam pisze do pieca na paliwo stałe może być TYLKO instalacja zamknięta. Fachowiec :o na to mi mówi, że on wszędzie montuje tylko zamkniętą, ale jak chce to przerobi.

Tykson. Chyba źle przeczytałeś tę instrukcję. Wprost nie wierzę własnym oczom, że piszesz "tylko instalacja zamknięta". Sprawdź dokładnie. Tylko instalacja otwarta powinno pisać i tylko taką należy wykonać. Jeżeli jest inaczej daj namiar na producenta.

Mamcia
15-07-2004, 21:32
Chyba chodzi ci o instalację otwartą- na takiej muszą być montowane kotły na paliwa stałe, a takim z pewnością jest drewno.

R.R
15-07-2004, 21:32
Panowie można zrobić instalację zamkniętą !
ale koszt takiej instalacji jest bardzo duży ! a wszystko to ze względów bezpieczeństwa !!!! nie wystarczy zawór bezpieczeństwa !!!
ale wiele innych zabezpieczeń np.zawór różnicy ciśnień który zadziała podczas braku zasilania dla pompy ! bo co się stanie kiedy pompa stanie ! a pompa jest tak zbudowana że nie przepuści wody tym bardziej że napewno nikt nie pomyślał o grawitacji !!!
Ja tu napisałem tylko o zaworze różnicy ciśnień nie będę pisał o innych urządzeniach bo to jest moja tajemnica ! przepraszam !!!!!!!!!!
Tyle o bezpieczeństwie !
A tak naprawdę to przy układzie zamkniętym tracisz gwarancję na kocioł !

Mam jedno pytanie ile masz grzejników ? i jakich ? jakie naczynie masz przeponowe ile litrów ?!!!!!

Bio
15-07-2004, 23:38
R.R.

Nie mozna robić instalacji zamknietej. Nawet jeżeli kocioł nie wyleci w powietrze, to spawy kotła nie wytrzymaja dłuzej niż trzy sezony. Czasami cztery. Przy braku szczęścia nawet pierwsze uruchomienie (napalenie w kotle lub tylko napełnianie wodą) może spowodować pęknięcie korpusu. Pisałem o tym wielokrotnie.
Ze względów bezpieczeństwa stosuje się dlatego tylko i wyłącznie instalację otwartą. I nie ma tutaj wyjątków. Nie ma pewnych zabezpieczeń dla kotła na paliwo stałe oprócz prawidłowo zamontowanego naczynia wzbiorczego systemu otwartego.

Betty
16-07-2004, 00:15
Panowie można zrobić instalację zamkniętą !
ale koszt takiej instalacji jest bardzo duży ! a wszystko to ze względów bezpieczeństwa !!!! nie wystarczy zawór bezpieczeństwa !!!
ale wiele innych zabezpieczeń np.zawór różnicy ciśnień który zadziała podczas braku zasilania dla pompy ! bo co się stanie kiedy pompa stanie ! a pompa jest tak zbudowana że nie przepuści wody tym bardziej że napewno nikt nie pomyślał o grawitacji !!!
Ja tu napisałem tylko o zaworze różnicy ciśnień nie będę pisał o innych urządzeniach bo to jest moja tajemnica ! przepraszam !!!!!!!!!!
Tyle o bezpieczeństwie !
A tak naprawdę to przy układzie zamkniętym tracisz gwarancję na kocioł !

Mam jedno pytanie ile masz grzejników ? i jakich ? jakie naczynie masz przeponowe ile litrów ?!!!!!
I właśnie przez takie rady jak twoje GINĄ LUDZIE.Osobiście robiłam dla prokuratury ekspertyzę powypadkową kiedy to uszkodzeniu uległ kocioł na paliwo stałe pracujący w zamkniętej instalacji a wyniku powyższego zginął człowiek przebywający w kotłowni.
KOTŁY NA PALIWO STAŁE MOGĄ PRACOWAĆ TYLKO Z INSTALACJĄ OTWARTĄ!!! SĄ NAWET STOSOWNE PRZEPISY. ŻADNE NACZYNIE WZBIORCZE,ŻADEN ZAWÓR RÓŻNICOWO CIŚNIENIENIOWY ANI ZAWÓR BEZPIECZEŃSTWA NIE ZAGWARANTUJĄ BEZPIECZEŃSTWA. Najistotniejszy element czyli zawór bezpieczeństwa wręcz przestaje pełnić swoją funkcję kiedy odprowadza wodę o temperaturze powyżej 100 st.C z uwagi na jej nagłe rozprężanie się na wyjściu z niego.
Wracając do pytania to instalację należy otworzyć poprzez zamontowanie otwartego naczynia wzbiorczego (bez żadnych zaworów na rurze bezpieczeństwa) a elementy typu naczynie wzbiorcze oraz zawór bezpieczeństwa mogą pozostać gdyż niczemu nie będą szkodzić.

Bio
16-07-2004, 12:13
Witaj Betty!

Nie zdajesz sobie nawet sprawy jaką radość sprawił mi Twój post :)
Nie chodzi tutaj o opisany wypadek.

VPS
16-07-2004, 13:47
Już kiedyś podawałem link do ciekawego artykułu. Zobacz TUTAJ (http://www.instalator.pl/archi/aktualny.html) str 49 nr 2(54) luty 2003

R.R
16-07-2004, 22:08
Witaj BETTI !
Jak byś przeczytała uważnie to co napisałem to byś zrozumiała że właśnie próbuję odciągnąć od robienia instalacji zamkniętych domokrążców którzy udają fachowców i narażają innych na niebezpieczeństwo !!!!!!

Mały
21-07-2004, 19:51
Na zachodzie inst. zamknięte sa dozwolone ale tam kotły mają wężownicę schładzającą , a w Polsce od 04.2002 roku prawo wyraźnie zabrania montowania kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych.
Ostatnio niedaleko mnie wyleciał w powietrze kocioł a z nim jedna ściana budynku.Cudem nikomu nic się nie stało.Oczywiście w gazecie i wiadomościach regionalnych nie podano dlaczego (nieoficjalnie wiem że nie włączyła sie pompa) bo po co straszyć społeczeństwo które ma inst.zamkniete w 90 %???
Jakiś czas temu "ścięłem" się z "hydraulikiem" który zrobił inst.zamkniętą,dla kotła na drewno.Najpierw było "mięcho"pod moim adresem i szybkie wyjście , a potem po mojej nocnej interwencji do kotła w stanie tuz przed eksplozją szybka przeróbka instalacji.

Szaruś
21-07-2004, 21:02
Gdzie można obejrzeć jakiś opis takiej zachodniej instalacji?

Bio
21-07-2004, 21:30
Swego czasu był opis w www.instalator.pl Musisz powertować. Moja rada. Przeczytaj to jako ciekawostkę. Wiem co mówię.
Konstrukcja kotła na paliwo stałe, nie wytrzyma ciągłych zmian ciśnienia. Nawet jeżeli trafisz na taki kocioł, przystosowany do tego, to przepisy zabraniają stosowania takich rozwiązań. Naczynie otwarte jest pewnym sprawdzonym zabezpieczeniem. Dlaczego tak kombinują niektórzy. Przecież w kotłowni może znaleźć się nasze dziecko.

Szaruś
21-07-2004, 22:44
Coś znalazłem:

http://www.instalator.pl/archi/mi10(50)/52.pdf
http://www.instalator.pl/archi/mi10(50)/54.pdf
http://www.instalator.pl/archi/mi10(50)/55.pdf

Ale z tego jednak wynika, że przy zaprojektowaniu instalacji z odpowiednimi zabezpieczeniami jednak można, nawet w Polsce.

1950
21-07-2004, 22:49
nie można bo zabraniają przepisy i każdy instalator który takie kotłownie montuje musi sobie zdawać sprawę że w razie draki prokutator spyta się dlaczego to zrobił

Rafał Storm
21-07-2004, 22:55
Czytałem bodajże nawet w muratorze że robi się dwie instalcje w takim przypadku, otwartą dla kotła i zamkniętą dla grzejników. I stosuje się wtedy wymiennik ciepła. Natomiast widziałem na własne oczy efekty eksplozji kotła węglowego w układzie zamkniętym, tu nie ma od czego odciągać. Za to trzeba karać.

Szaruś
21-07-2004, 22:57
Przepisy, znaczy PN-B-02414, PN-EN 303-5:1999?

Bio
22-07-2004, 00:00
Nie Szaruś. PN-91/B-2413 -dotyczy zabezpieczenia naczyniem otwartym.
Norma PN-EN 303-5 dotyczy terminologi, wymagań, badań i oznakowań kotłów. Pierwsza norma nie wiem czego dotyczy.
W artykułach, które tutaj przytaczasz z MI firma Dakon na siłę chce udowodnić, że można. Nie można !!!!!!!!!!!!!
Sprawdziłem w artykule. Dakon podaje PN-EN 303-5:1999. Powinno być PN-EN 303-5 kwiecień 2002.
Jeżeli chcemy udowodnic swoją rację, a Dakon chce to na siłę zrobić, wbrew obowiązującym przepisom, to niech przytacza chociaż prawidłowe oznakowanie norm. W 1999 roku jeszcze ta norma nie istniała. W 2001 roku ukazał się w Polsce dopiero projekt tej normy, a weszła do stosowania w 2002 dopiero. Kręcą w tych artykułach jak cygan słońcem.

tykson1
22-07-2004, 01:08
Dziękuje za zainteresowanie :)
Przeczytałenm dokładnie instrukcje pieca i faktycznie tam piszą, że tylko instalacja otwarta. Instalcję zamkniętą gość przerobił w nastepujący sposób:
- na piecu zawór bezpieczeństwa został,
- naczynie wzbiorcze zamknięte przy piecu na drewno zostawił także (podobno nie spełnia już żadnej funkcji),
- na strychu (powyżej najwyżej położonego kaloryfera) zamontował naczynie otwarte, a rurke z niego podłączył do rury ściekowej; naczynie to zamontowane jest do kaloryfera. Na rurze od naczynia wzbiorczego zamontował zawór kulowy, ponieważ w domu jest jeszcze piec gazowy pracujący w układzie zamkniętym. W zimie ten zawór do naczynia otwartego będzie cały czas otwarty, a latem zamknięty, gdy będzie pracował tylko piec gazowy. Rury w lecie od pieca na drewno będą zamknięte zaworami.

Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Bio
22-07-2004, 01:26
Nie!!!
Na drodze rury bezpieczeństwa, od kotła do naczynia wzbiorczego nie ma prawa być żadnych zaworów. Kocioł możemy odciąć zaworami, ale przed zaworem, idąc po rurze od kotła musi być wpięta rura bezpieczeństwa o średnicy wewnętrznej minimum 25 mm. Taką rurą jest np. rura stalowa 1", inaczej oznaczana fi 25. Nie sądzę, żeby do tego grzejnika leciał pion fi 25 (1"). Znam przypadki, że taki system zawiódł, bo ktoś zamknął zawór, a ktoś inny nie sprawdził i napalił w kotle. Kocioł pękł. Nie było eksplozji, bo temperatura podniosła się nieznacznie, ale ciśnienie wzrosło. Woda zwiększyła swoją objętość i nie miała gdzie ujść. Rurę przelewową doprowadza sie do kotłowni nad zlew. Uzupełniając zład c.o. widzisz kiedy jest napełniony po tym jak woda zacznie przelewać się przez tę rurę. Służy do tego co prawda rura sygnalizacyjna, ale pal ją licho. Niech będzie chociaż przelewowa w kotłowni.
Brak rury sygnalizacyjnej nie spowoduje zagrożenia, chociaż świadczy o fachowym wykonaniu roboty zgodnie z PN. Może ją zastąpić rura przelewowa i zazwyczaj tak jest.

Bio
22-07-2004, 09:01
Brak rury sygnalizacyjnej powoduje częste niepotrzebne dolewanie wody do instalacji. Mając za wskaźnik napełnienia tylko rurę przelewową, po ostygnięciu instalacji możemy mieć wrażenie, że brakuje w niej wody. Nalewamy do przelania przez przelew. Palimy, nadmiar zaczyna nam się przelewać. Po ostygnięciu znowu wejdzie nam ileś tam wody, znowu po napaleniu się przeleje i tak w kółko. Nie jest jednak niezbędna dla naszego bezpieczeństwa. Bardziej dla bezpieczeństwa kotła. Bez wody kotła nie rozerwie, ale może ulec uszkodzeniu. W 99% naszych instalacji tej rury brak.

pzw
22-07-2004, 09:36
Czy instalacja z otwartym naczyniem wzbiorczym na poddaszu,dołączonym bezpośrednio do pionu wyjściowego z kotła , z rurką przelewową wyprowadzoną z naczynia na zewnątrz domu czyni zadość bezpieczeństwu użytkowania ?

Bio
22-07-2004, 09:45
Na zewnątrz domu? :)
Wyobraźnia nie zna granic. Uzupełniać wodę trzeba wtedy we dwie osoby, najlepiej wyposażone w telefony. Do tego odpar wody może stworzyć lodowy korek i nadmiar wody zamiast w zlewie znajdzie się nam na stropie. Jedynym otworem łączącym naczynie wzbiorcze z atmosferą może zostać rurka odpowietrzająca wychodząca z naczynia.
Widziałem całe naczynie wzbiorcze za oknem nawet nie ocieplone. Oczywiście kocioł takiej innowacji nie wytrzymał.

pawelurb
22-07-2004, 10:29
jak w takim razie prawidłowo i bezpiecznie podłączyć do jednej instalacji grzewczej dwa rodzaje kotła ? na paliwo stałe - wymagający instalacji otwartej i np. na gaz czy prąd wymagające instalacji zamkniętych.

1950
22-07-2004, 11:47
przez wymiennik ciepła

pwp
22-07-2004, 15:14
mi instalator zrobił otwarta a mam piec na węgiel i drewno firny zębiec

Szaruś
28-07-2004, 10:36
A czy instalacja otwarta nie koroduje szybciej (np. zbiornik buforowy ze stali czarnej w instalacji otwartej)?