PDA

Zobacz pełną wersję : Żwir, jakiś najtańszy materiał na rozsączanie deszczówki



mesmariusz
12-05-2014, 12:32
Witam.

Deszczówkę planuję zbierać do większego zbiornika, jednak o ograniczonej kubaturze. Nadmiar wody chciałbym rozprowadzać pod trawnikiem. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem może być rura drenażowa zasypana w grubym żwirze, wszystko zakryte warstwą folii (żeby ziemia nie przenikała przez żwir i nie trafiała do rury drenażowej, i nie trafiała do zbiornika / nie gromadziła się na jego dnie. Proszę o komentarze, czy jest to dobry pomysł.

Jestem z Wrocławia, więc zastanawiam się gdzie mógłbym zakupić tonę grubego żwiru i nie zapłacić dwa razy tyle za transport. Ktoś ma jakiś pomysł o najtańszy żwir / materiał do rozsączania nadmiaru wody do ziemi?

mesmariusz
12-05-2014, 18:01
A może byłoby coś, co byłoby tańsze, lepsze, lżejsze niż żwir?

pieknyromek
12-05-2014, 23:10
Dwie rady:
- raczej nie folia ale wykop/rów pod ten drenaż wyłożyć geowłókniną, zasypać np. żwirem, włożyć rurę, znów żwiru i zakryć geowłókniną. Chodzi o to aby ta włóknina była z każdej strony wykopu, od spodu, od góry i z boków. I pamiętaj o spadku.
- jeśli nie żwir to co? Polecałbym grubsze frakcje: tłuczeń, "kamienie z pola", drobny gruz (można potłuc grubszy). Pewnie gruz będzie najtańszy tylko musisz za takim "pochodzić". Często na różnych budowach mają za dużo i chętnie oddadzą. Ale transport i tak musisz mieć. Więc nie wiem czy zabawa jest tego warta. Może łatwiej kupić jednak ten gruby żwir. Jeśli będziesz kupował pamiętaj żeby był czysty(płukany), nie zmieszany z jakąś gliną.

peter19
23-07-2014, 19:59
Dwie rady:
- raczej nie folia ale wykop/rów pod ten drenaż wyłożyć geowłókniną, zasypać np. żwirem, włożyć rurę, znów żwiru i zakryć geowłókniną. Chodzi o to aby ta włóknina była z każdej strony wykopu, od spodu, od góry i z boków. I pamiętaj o spadku.
- jeśli nie żwir to co? Polecałbym grubsze frakcje: tłuczeń, "kamienie z pola", drobny gruz (można potłuc grubszy). Pewnie gruz będzie najtańszy tylko musisz za takim "pochodzić". Często na różnych budowach mają za dużo i chętnie oddadzą. Ale transport i tak musisz mieć. Więc nie wiem czy zabawa jest tego warta. Może łatwiej kupić jednak ten gruby żwir. Jeśli będziesz kupował pamiętaj żeby był czysty(płukany), nie zmieszany z jakąś gliną.

A jak oszacować ilość rury drenażowej, która ma odprowadzać nadmiar wody deszczowej z przelewu zbiornika? Sam zamierzam wykonać dokładnie takie samo rozwiązanie na swojej działce i zastanawiam się, czy w ogóle wystarczy mi "zieleni" na wykonanie takiego drenażu. Są na to jakieś wzory? Na jakieś głębokości układać najlepiej rury rozsączające?

pieknyromek
23-07-2014, 23:35
Nie znam żadnych wzorów na to. Dużo zależy ilości wody i od parametrów gruntu który ma odebrać tą wodę. Głębokość też zależy od warunków gruntowych i wodnych. Opisz bardziej jaki masz teren, ile wody, jak duże te zbiorniki przelewowe a coś może doradzimy.

CityMatic
24-07-2014, 06:50
A jak oszacować ilość rury drenażowej, która ma odprowadzać nadmiar wody deszczowej z przelewu zbiornika? Sam zamierzam wykonać dokładnie takie samo rozwiązanie na swojej działce i zastanawiam się, czy w ogóle wystarczy mi "zieleni" na wykonanie takiego drenażu. Są na to jakieś wzory? Na jakieś głębokości układać najlepiej rury rozsączające?

Przecież w miarę wszystko jest jasne? nie rozumiem problemu - na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Klimat_we_Wroc%C5%82awiu są średnie opady na terenie miasta, te dane pomnożone przez powierzchnię dachu da nam ilość wody. Obliczona ilość wody minus zbiornik to ilość wody jaką masz rozprowadzić. Średnica rury i jej długość to kolejna pojemność jeśli jest równa pozostałej ilości wody to masz instalacje. Dla awaryjnego rozsączania przy dużych i długotrwałych opadach daj 10% naddatku.
Do instalacji nie doliczaj pojemności wykopu i rowu ze żwirem otaczającego rurę da Ci to możliwość pominięcia współczynnika chłonności gruntu.
Całość na głębokości od 30 cm do strefy przemarzania i tyle - instalacja przyda się też wczesną wiosną i późną jesienią gdy pojawią się przymrozki i opady śniegu.
PS pamiętaj, aby przed przymrozkami opróżnić zbiornik

pieknyromek
24-07-2014, 22:59
A tak to pewnie że można, można sobie śr. opady wziąć, obliczyć, minus zbiornik i rura i gitara. Do dzieła. :lol2:


A teraz pytania: powiedzmy że z obliczeń wyjdzie np. 15mb drenażu.
A co jeśli przyjedzie gwałtowny dłuższy opad w monecie kiedy zbiorniki będą pełne i całość będzie musiał odebrać drenaż??? Czy zostać przy 15m czy jednak wydłużyć a jeśli tak to o ile???
A co jeśli woda gruntowa jest tam na 0,5m i zdolność odebrania sporej ilości wody będzie ograniczona albo jeśli w ogóle zwierciadło wód gruntowych ulega sporym wahaniom???
A co jeśli nie mamy tam pięknych piasków czy żwirów tylko jakieś mułki czy gliny - czy w takich warunkach gruntowych również zostajemy przy tych pierwotnych 15m czy jednak może 30 albo 40m???

Co w takich wpadkach poradzić Peter19???

Piszesz że można "pominąć współczynnik chłonności gruntu" - ja bym go raczej nigdy nie pomijał a raczej zawsze uwzględniał.

Dlatego ja nie podejmuję się odpowiedzialnie nic doradzić bez chociażby poglądowych informacji na temat warunków wodnych i gruntowych na działce.

CityMatic
25-07-2014, 19:10
A co jeśli przyjedzie gwałtowny dłuższy opad..............
Takie pisanie nic nie wnosi, jeśli każdy by tak przewidywał to lepiej położyć się i czekać na koniec świata, bo co opłaca się robić skoro wg Ciebie jutro nadleci asteroida i pierdyknie w ziemię? Taki koniec miał być ............ teraz piszemy rok później i nic się nie stało?

Każdą instalację rynien montuje się z pewnymi zasadami, są i studzienki jest i układ spływu bezpośredniego. Gdyby było inaczej trzebaby montować rynny o średnicach 315mm, albo i większych, a tak montujemy max 125mm, ja przy 340m2 dachu mam 90mm i przy rożnych opadach(natężeniu) jeszcze się nie przelały, ale studzienki wylały na teren działki pomimo że dalej mam rury 160mm.

Dla sporadycznych zjawisk nie projektuje i wykonuje się żadnych instalacji.

peter19
25-07-2014, 21:51
dzięki CityMatic za odpowiedź i zawarte w niej cenne uwagi
Odnośnie wykopu ze żwirem - jaka jest rozsądna ilość żwiru otaczającego rurę drenażową? Wykop o szerokości 50 cm, podsypka z płukanego, grubego żwiru, rura drenarska fi100 obsypana tym samym żwirem i kolejna warstwa żwiru grubości około 10 cm. Wszystko owinięte geowłókniną. Taka konfiguracja będzie wystarczająca? A może przesadziłem z ilością żwiru? Na ułożenie rur drenarskich mam miejsca ok. 15x8 m pod planowanym trawnikiem i ogródkiem warzywnym.
A propos obliczeń - czy w dobrym kierunku zmierzam, kiedy liczę ilość wody? 75mm opadu x 307 m2 dachu = 23 205 litrow ??? Gdyby pojemność zbiornika przyjąć 10 000 l, to drenaż musiałbym rozwinąć chyba na działkach wszystkich sąsiadów aby pomieścił resztę wody

pieknyromek
26-07-2014, 00:48
CityMatic - odwracasz kota ogonem. Nie odpowiedziałeś na żadne pytanie a rozpisujesz się niepotrzebnie o średnicach rynien. Nie o to chodziło.

Problem w tym jak długi ma być drenaż w tych konkretnych warunkach które ma peter19? Ja nie znam tych warunków ponieważ nie zostały one podane a podane przez Ciebie średnice rur czy rynien nic nie pomagają.

I nie są to wcale tak sporadyczne dywagacje jak "o asteroidzie" tylko konkretny problem możliwości filtracyjnych gruntu u petera19. Bo sam chyba zauważasz różnicę między piaskiem czy żwirem a iłem. A nie trzeba jakiś obfitych opadów aby drenaż zapełnił się wodą a jeśli nadal będzie jej przybywać to możliwość odebrania wody przez grunt jest bardzo istotna.

Generalnie Twój "przepis" na drenaż brzmi sensownie tylko ja bym nie pomijał tak łatwo właściwości gruntu.
Po drugie nie wiemy ja wysoko jest woda gruntowa (przyznasz chyba że jeśli drenaż będzie stał w wodzie gruntowej to słabo zadziała podczas deszczu).
Po trzecie sporo też zależy od tego jak duży będzie zbiornik przelewowy i czy będzie opróżniany dość często czy raczej stał pełny. Bo jednak pełny a pusty zbiornik np.10m3 robi sporą różnicę w takim systemie.

CityMatic
28-07-2014, 07:31
dzięki CityMatic za odpowiedź i zawarte w niej cenne uwagi
Odnośnie wykopu ze żwirem - jaka jest rozsądna ilość żwiru otaczającego rurę drenażową? Wykop o szerokości 50 cm, podsypka z płukanego, grubego żwiru, rura drenarska fi100 obsypana tym samym żwirem i kolejna warstwa żwiru grubości około 10 cm. Wszystko owinięte geowłókniną. Taka konfiguracja będzie wystarczająca? A może przesadziłem z ilością żwiru? Na ułożenie rur drenarskich mam miejsca ok. 15x8 m pod planowanym trawnikiem i ogródkiem warzywnym.
A propos obliczeń - czy w dobrym kierunku zmierzam, kiedy liczę ilość wody? 75mm opadu x 307 m2 dachu = 23 205 litrow ??? Gdyby pojemność zbiornika przyjąć 10 000 l, to drenaż musiałbym rozwinąć chyba na działkach wszystkich sąsiadów aby pomieścił resztę wody

Ok masz rację wody wszakże będzie to 23 025 litrów, ale jeśli chcesz wykonać instalację to przy takiej powierzchni dachu trzeba zastosować minimum 5 odcinków po 20 mb rury obsypanej materiałem rozsądzającym 50cm x 50cm lub zastosować skrzynki rozsączające (dedykowane do tego typu układów).
Czyli przy każdej rynnie spustowej odpowiedni układ rozsączający.

LUP123
28-07-2014, 17:16
Witam,
Dla dachu ok. 240 m.kw. zrobiłem 3 m .sz (3 typowe zbiorniki Mauser szczelnie dołem połączone, odpowietrzone i zabezpieczone przed zgnieceniem) podziemnego bufora a z ostatniego z nich wyprowadzony górą przelew do rury drenażowej fi100 o długości ok. 25 m. Rura drenażowa perforowana w czarnym oplocie, zasypana w wykopie szer. 60 cm i gł. ok. 70 cm w otulinie ok. 20 cm z grubego otoczaka. Na końcu rury, w wykopie 2x2x2m (specjalnie pogłebiony )ok 1 m otoczaka.Otoczak zasypany gruntem rodzimym do poziomu terenu. Mam lekki spadek - od domu do granic działki a wszystko mieści sie z zapasem na działce. Od pół roku praktycznie nie pompowałem wody ze zbiorników więc są stale pełne, kilka razy spadał ulewny deszcz, wszystko bezproblemowo idzie w drenaż. Grunt - gliniasto ilasty do ok. 1,5 m głębokości, pod spodem glina z grubym wapieniem i co ciekawe po drugiej stronie ogrodu woda w oczku wodnym gł. 1,5m (surowym, bez folii) nie odpływa, już rok bez uzupełniania.

Na razie drenaż odbiera bezproblemowo.

tmichal
04-09-2015, 11:45
Witam
Tani rozsączalnik wody deszczowej
80 sztuk skrzynek po wodzie mineralnej 200zł
Żwir około 2 tony 100 złota
Geowłóknina 20m2 80 zł
Opaski kablowe 3 opakowania około 40 zl
Wykop 2m/2m/2m łopatologia stosowana 3 dni ;-)
Skrzynie zostały ułożone w wykopie 1, 5m/1, 6m /1m = około 2, 4m3 po łapane między sobą
opaskami następnie owinięte geowłókniną i obsypane żwirem około 20 cm z każdej strony i zasypane ziemią z góry
Zbiornik działa bez zarzutu
Niestety nie potrafię wrzucić fotek moge podesłać na maila
Pozdrawiam