PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki JAWO

jola1958
01-09-2004, 14:27
Kupilam przed rokiem 2 takie grzejniki energooszczedne Jawo. Wlasnie dostalam rachunek za prad i jest super! Za ogrzewanie place teraz tylko polowe kosztow niz przedtem! Ale jaja! Nie wiezylam. Polecam wszystkim. Dlaczego tego nie opisza w Muratorze? Podobno mozna je juz dostac w Polsce. :D

januszek
01-09-2004, 15:05
Coś mi tu pachnie reklamą
albo jakoweś perpetum mobile
z tego co wiem to grzejniki elektryczne mają sprawność 99% a może i lepiej
no ale ja jestem ten tego i też grzeję prądem

:P :P :P

jola1958
01-09-2004, 15:23
Dziwie sie poprostu, ze nic na ten temat nie wiadomo! Znajomi pytali mnie o grzejniki konwektorowe i zaczelam szukac w internecie w polsce takich grzejnikow jakie ja mam, ale nie znalazlam. Nie robie zadnej reklamy bo tej firmy osobiscie nie znam. Mialam tylko do czynienia ze sprzedawca. Moge tylko je polecic, ale jezeli w Polsce jest taka blokada na nowe i sprawdzone rzeczy to spowodu mnie mozecie palic w piecach starymi kapciami. Nie chce nikogo urazic i przepraszam za ostry ton ale cos chyba jest nie tak. Jola

NOTO
01-09-2004, 16:27
Dziwie sie poprostu, ze nic na ten temat nie wiadomo! Znajomi pytali mnie o grzejniki konwektorowe i zaczelam szukac w internecie w polsce takich grzejnikow jakie ja mam, ale nie znalazlam. Nie robie zadnej reklamy bo tej firmy osobiscie nie znam. Mialam tylko do czynienia ze sprzedawca. Moge tylko je polecic, ale jezeli w Polsce jest taka blokada na nowe i sprawdzone rzeczy to spowodu mnie mozecie palic w piecach starymi kapciami. Nie chce nikogo urazic i przepraszam za ostry ton ale cos chyba jest nie tak. Jola
Proszę nie tak ostro. Kolega miał na myśli ... no nieważne.
Podaj jakieś dodatkowe informację lub może link do strony producenta.
Co one (grzejniki) maja tak niezwykłego że są lepsze.
Bo co do rachunków to może miesiąc był cieplejszy lub coś innego. A i jeszcze jakie grzejniki miałaś wczesniej ?

piotr.nowy
01-09-2004, 16:45
[quote=jola1958]. A i jeszcze jakie grzejniki miałaś wczesniej ?

I to może być rozwiązanie zagadki ...

jola1958
01-09-2004, 17:57
Na poczatku mielismy normalne ogrzewanie centralne i placilismy ok 20,- Marek DM czyli okolo 10,- Euro za metr kwadratowy, potem przeprowadzilismy sie do mieszkania 120 metrow kw. gdzie nie bylo ogrzewania. Zdecydowalismy sie z powodu braku srodkow (kasy) na ogrzewanie elektryczne (konwektory) bardzo tanie ale piekielnie nieekonomiczne. Za prad zaplacilismy ok. 13,- Euro za metr kw. A musze powiedziec, ze oszczedzalismy prad gdzie sie dalo. Bylo to stanowczo za duzo i kupilismy sobie grzejniki energooszczedne, plaskie i estetyczne. Laduja sie 15 min. i 45 min. oddaja cieplo. Jak wyliczyl moj maz, gdy sie umiejetnie steruje temperatura to grzejniki te biora nawet w zimie tylko 4 godziny pradu na dobe. Myslelismy najpierw, zeby kupic piece akumulacyjne, ale one laduja sie w nocy a w dzien oddaja cieplo czy sie tego chce czy nie. Najgorzej jest podobno gdy jest cieply dzien, wtedy musi sie otworzyc okno i cale skumulowane cieplo wylatuje (bzdura)! A poza tym sa ciezkie i nieestetyczne. Ale do rzeczy. Za poprzedni rok zaplacilismy z nowymi grzejnikami 6,5 Euro za metr kw.

Arek_PL
01-09-2004, 19:38
Czyli skoro grzejniki się ładują 15 minut i oddają 45 to znaczy że są to grzejniki akumulacyjne, nieprawdaż ?
Jednak stwierdzenie "Myslelismy najpierw, zeby kupic piece akumulacyjne.." zbija mnie z tropu.
Proszę o więcej informacji.

Mam mały domek - zbliża się zima i mam problem - gazu u mnie nie ma i nie wiem na jaka forme ogrzewania się zdecydować.

Zaciekawił mnie wątek proszę o więcej informacji.
Mój e-mail jest widoczny.

Pozdrawiam

jola1958
01-09-2004, 20:14
Tak to sa grzejniki akumulacyjne, ale nie piece. Nasze grzejniki maja np. 125 cm szerokosci, 60 cm wysokosci i 7 cm grubosci oraz nie posiadaja wentylatorow. Z tego co wiem i widzialam u znajomych, piece akumulacyjne sa wielkie, ciezkie i wydmuchuja caly "syf" z pod kanapy :D . Sa to grzejniki Jawo ale link na ich strone internetowa (niemiecka) podam Ci przez Email bo nie chce robic reklamy (jak mi to juz dzisiaj zarzucano) :x

Grzegorz63
01-09-2004, 21:48
:D Czyżby pojawiły się w końcu tak długo zapowiadane przez naukowców grzejniki elektryczne kondensacyjne??? :lol: :lol: :lol:

drapieżnik
02-09-2004, 14:26
Jola czy możesz podać tej link i mi. Dzięki :wink:

J@rek
02-09-2004, 15:29
Nie wiem czy o to chodzi, ale znalazłem coś takiego http://www.grzejniki.de/

Honorata
02-09-2004, 15:40
a może sa to akumulacyjne statyczne, a nie z dynamicznym rozładowaniem, prosze niech ktoś wyjaśni i doprecyzuje? tez się tym interesuję?

czy mozna kupic je w Polsce, ile kosztują?

jola1958
02-09-2004, 17:22
Zobaczcie na www.diamantplus.de

Pozdrawiam

Arek_PL
04-09-2004, 18:41
Szukałem, czytałem i znalazłem coś takiego : www.grzejniki.de

Czy ktoś zna te urządzenia i może na ich temat się wypowiedzieć ????
Na zdjeciach wyglądają rewelacyjnie ale w sklepach stricto technicznych rozkładają ręce .....

Czy jest tu jakiś forumowicz z Gdańska ?? Firma na home page zaprasza na targi gdańskie. Może ktoś by z tamtych okolic pofatygował się i zobaczył o co tu chodzi.

Przepraszam że tak nalegam ale zimno idzie a u mnie nawet cienia grzejników w domu nie ma.

Pozdrawiam

jeżyk
04-09-2004, 21:42
Wyglada to to na ogrzewacz akumulacyjny, statyczny o małej pojemności i jak mi sie wydaje dyskwalifikuje je to do pracy w tayfie G12. Pewnie są estetyczniejsze ale w eksploatacji zapewne droższe od ogrzewaczy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem.

09-09-2004, 15:28
Ktoś zna ceny tych grzejników?

NOTO
09-09-2004, 15:50
Na poczatku mielismy normalne ogrzewanie centralne i placilismy ok 20,- Marek DM czyli okolo 10,- Euro za metr kwadratowy, potem przeprowadzilismy sie do mieszkania 120 metrow kw. gdzie nie bylo ogrzewania. Zdecydowalismy sie z powodu braku srodkow (kasy) na ogrzewanie elektryczne (konwektory) bardzo tanie ale piekielnie nieekonomiczne. Za prad zaplacilismy ok. 13,- Euro za metr kw. A musze powiedziec, ze oszczedzalismy prad gdzie sie dalo. Bylo to stanowczo za duzo i kupilismy sobie grzejniki energooszczedne, plaskie i estetyczne. Laduja sie 15 min. i 45 min. oddaja cieplo. Jak wyliczyl moj maz, gdy sie umiejetnie steruje temperatura to grzejniki te biora nawet w zimie tylko 4 godziny pradu na dobe. Myslelismy najpierw, zeby kupic piece akumulacyjne, ale one laduja sie w nocy a w dzien oddaja cieplo czy sie tego chce czy nie. Najgorzej jest podobno gdy jest cieply dzien, wtedy musi sie otworzyc okno i cale skumulowane cieplo wylatuje (bzdura)! A poza tym sa ciezkie i nieestetyczne. Ale do rzeczy. Za poprzedni rok zaplacilismy z nowymi grzejnikami 6,5 Euro za metr kw.

Nawarstwiły się pewnie 3 przyczyny. I mam jeszcze pytania.
Czy obecnie kupuejecie prad po stałej cenie w ciągu dnia czy w niektórych godzinach macie tańszy prąd (podejrzewam, że tak)
Nowe mieszkanie ZAWSZE potrzebuje więcej ciepła przez pierwsze 2 sezony (pierwszy jest najgorszy). Bardzo łatwo o pomyłkę.
Druga sprawa to fakt iz te grzejniki też są zapewne akumulacyjnymi tylko, że o mniejszej pojemności cieplnej (technika poszła do przodu i 7 cm to wcale nie tak żle).
Podaj koszt tych grzejników to zobaczymy wtedy ... jeżeli pow. 400-500 DM to jestem pewien że akumulacyjne (odnoszę to do rynku polskiego)
Trzecia rzecz to może nauczyliście się korzystać z drogiego ogrzewania i dokładniej regulujecie temperaturę powietrza, a wcześniej przegrzewaliście pomieszczenia.
Dodatkowo za sciane mógł się wprowadzić sąsiąd a wcześniej go nie było i był zimny pustostan.

W przypadku grzania prądem bardzo ciżko jest podnieść sprawność urządzeń grzewczych bo mają na poziomie prawie 100%). Jedynie szybkie reagowanie na zmiany temperatury pomagają "oszukać" licznik.

jola1958
09-09-2004, 19:46
Wydaje mi sie, ze rozmawiamy o dwoch roznych sprawach. ZASADA dzialania piecow akumulacyjnych jest CALKOWICIE INNA niz grzejnikow Jawo! Piece akumulacyjne gromadza cieplo i dopiero naladowane je oddaja stosujac wydmuch wymuszony czyli wentylator natomiast grzejniki Jawo grzeja i stale sie doladowuja. Jezeli cieplo nie jest potrzebne to wystarczy wylaczyc grzejnik i w przeciagu najdluzej 45 min jest zimno. Sprubojcie wylaczyc piec akumulacyjny, jak dlugo bedzie jeszcze oddawal zgromadzone cieplo! Pozatym przed chwila dowiedzialam sie, ze jest w Polsce taryfa pradu, ktora kosztuje 0,12 zl za kWh to oznaczaloby, ze za 1 metr² trzeba bedzie zaplacic 7 zlotych na ROK!!!!! Nawet gdyby koszty wstepne czyli zakupu grzejnikow Jawo byly takie same jak montaz ogrzewania gazowego czy olejowego, to trzeba patrzec na oszczednosci, ktore one przyniosa. Jest pewne powiedzenie: "Niestac nas na to by tanio kupowac"! Trzeba liczyc w przod. Pozdrawiam wszystkich - Jolka

jeżyk
09-09-2004, 20:13
Sens stsownia ogrzewaczy akumulacyjnych polega na tym, że energie gromadzi sie gdy jest ona tańsza. Ogrzewacze dynamiczne dzieki owemu wymuszonemu obiegowi powietrza pozwalaja bardzo precyzyjnie utrzymywać temp. w pomieszczeiu, a dzieki dobrej izlacji nie oddawać jej kiedy jest zbędna.

Jezier
09-09-2004, 21:01
Jola. Nie ma w Polsce taryfy za 12 gr/kWh. A obniżać rachunki za ogrzewanie prądem można tylko na dwa sposoby:
- korzystanie tylko z taniej taryfy nocnej (akumulacja)
- utrzymywanie niższej tempeatury powietrza w pomieszczeniach.
Wiara w cudowne grzejniki, które z 1 kWh energi elektrycznej tworzą np. 2 kWh energii cieplnej jest nieuzasadniona.

jeżyk
09-09-2004, 22:33
Jolu na stronie www.//komfort.enea.pl/ znajdziesz ceny energii w taryfie G12 dla różnych zakładów energetycznych grupy ENEA, jest tam też kalkulator do obliczenia kosztów ogrzewania ogrzewaczami akumulacyjnymi.

tomaszz
09-09-2004, 22:38
Wiara w cudowne grzejniki, które z 1 kWh energi elektrycznej tworzą np. 2 kWh energii cieplnej jest nieuzasadniona.

Eeee, dlaczego ?

Przecież właśnie czytamy, że (cytuję Polkę) "u nas w Niemczech" są już takie.

To by się zgadzało. U nas w Krainie Czarów nazywają to "elektryczne kondensaty akumulacyjne z tele-oporo-powrotnikiem"
tutaj (http://www.haha24.de/ha.jpg) link z opisem.

P.s. Chciałem być złośliwy.

Rysiu
10-09-2004, 02:34
Dobre,

Fajne argumenty podaje Jola. Usmialem sie. Akumulacyjne ktore akumulacyjnymi nie sa... Sa takie - mikro akumulacyjne, czy tez tyci akumulacyjne...

Tekstem "u nas w Niemczech" Jola odciela sie od nas zacofanych barrranow z Polski. Jola rules....

PS2. Nie chcialem byc zlosliwy... :oops:

NOTO
10-09-2004, 08:35
Wydaje mi sie, ze rozmawiamy o dwoch roznych sprawach. ZASADA dzialania piecow akumulacyjnych jest CALKOWICIE INNA niz grzejnikow Jawo! Piece akumulacyjne gromadza cieplo i dopiero naladowane je oddaja stosujac wydmuch wymuszony czyli wentylator
Nie do końca sa tez piece akumulacyjne które nie mają wentylatorów tzw. statyczne. Grzejnik akumulacyjny zaczyna grzać od razu po włączeniu do prądu - fakt że wiecej ciepła jest akumulowane jest w bateriach ponieważ grzałki sa w nich zatopione i dopiero "bateria" ogrzewa powietrze.

natomiast grzejniki Jawo grzeja i stale sie doladowuja

Piece akumulacyjne tak działają. wystarczy zamknąc przegrodę obiegu powietrza - w tym przypadku może być sterowana i może jest nawet ocieplona.

Jezeli cieplo nie jest potrzebne to wystarczy wylaczyc grzejnik i w przeciagu najdluzej 45 min jest zimno. Sprubojcie wylaczyc piec akumulacyjny, jak dlugo bedzie jeszcze oddawal zgromadzone cieplo!

Tak działały piece i działają jeszcze te które zostały wyprodukowane kilka lat temu "starszej generacji"

Jolu, jak miałaś stare grzejniki to po jakim czasie robiło sie zimno ? Czy grzejniki te miały regulację temperatury pomieszczenia ?
Bo ja skłaniam się do tego że poprzednich grzejników nie potrafiliście dobrze wykorzystać, dopiero elektronika w nowych grzejnikach pozwoliła Wam optymalnie wykorzystać ogrzewanie. Przy poprzednich grzejnikach przegrzewaliście pomieszczenia.

jola1958
10-09-2004, 09:06
Nooooo nareszcie wyszlo szydlo z worka! Tu nie chodzi o to, ze te grzejniki moga byc rzeczywiscie dobre tylko o to, ze sa od znienawidzonych "szkopow" czy "helmutow". Napisalam "u nas w Niemczech" bo jak inaczej mialam napisac "u nas tam gdzie mieszkam a jest to za granica"? Gwarantuje wam, ze gdyby ktos napisal "u nas w Stanach" to byloby ok! Jestem troszke zirytowana tymi podsmieszkami zeby nie powiedziec wsciekla. Chcialam sie tylko podzielic moimi doswiadczeniami trafiajac przypadkowo na to forum. Czekalam tylko kiedy padnie slowo MY i WY. To jest moi kochani smutne. Oszczedze sobie dalszych komentarzy na ten temat. Ilekroc pisalam w roznych polskich forach, to niestety bez wyjatku juz w krotkim czasie dawano mi do zrozumienia mocniej czy slabiej o (niezrozumialej dla mnie!) roznicy MY i WY. Zazwyczaj po takim komentarzu rozpetywala sie burza pod tytulem "Jak ona moze cos takiego pisac, przeciez nikt nic takiego nie mial na mysli", zobaczymy co bedzie w tym forum. Tak wiec chcialabym w tym miejscu wszystkich, ktorzy poczuli sie dotknieci serdecznie przeprosic! Chcialam TYLKO podzielic sie moimi doswiadczeniami a wyglada to tak, ze dostalam po glowie. Jak moze baba jedna, lepiej wiedziec co jest dla nas dobre ? Reasumujac: Nie wiem czy te cholerne grzejniki sa dobre czy zle! Wiem na 100%, ze moje sa super oszczedne i dobre. Pozdrawiam w tym miejscu tych facetow, ktorzy teraz krecac glowami smieja sie z tej calej histori. :evil: :( :) :D :wink:

Rysiu
10-09-2004, 10:13
Jolu,

Nie denerwuj sie tak. Odnosze wrazenie, ze to raczej Ty jestes nastawiona agresywnie, poczawszy od Twojej odpowiedzi na post Januszka. Przeczytalem watek raz jeszcze i chyba TY pierwsza uzywasz stwierdzenia "u nas" czyli wprowadzasz rozroznienie miedzy Wami a nami?

Po prostu trafilas tu na ludzi zorientowanych nieco w temacie i twierdzisz, że to cos bardzo cudownego i oszczędność ogromna, wiec Ci ludzie tlumacza, że to niemożliwe. Grzejniki elektryczne maja sprawność na poziomie 100% i jedyna możliwośc oszczędności to akumulacja w tańszej taryfie i oddanie ciepla kiedy prąd jest drogi. Nikt nie twierdzi, że owe grzejniki które polecasz ( dzięki za info) są nie dobre lub brzydkie, lecz że niemżliwe jest osiągnięcie dzięki nim oszczędności o jakich piszesz przy niezmienionych innych parametrach jak np. strat ciepla.

To wszystko juz pisali wyzej, ale chyba nie bardzo rozumiesz i niepotrzebnie sie wysilam?

Wiecej luzu...
Pozdrawiam

tomaszz
10-09-2004, 10:27
Jolu,

Nie denerwuj sie tak. Odnosze wrazenie, ze to raczej Ty jestes nastawiona agresywnie, poczawszy od Twojej odpowiedzi na post Januszka. Przeczytalem watek raz jeszcze i chyba TY pierwsza uzywasz stwierdzenia "u nas" czyli wprowadzasz rozroznienie miedzy Wami a nami?

Po prostu trafilas tu na ludzi zorientowanych nieco w temacie i twierdzisz, że to cos bardzo cudownego i oszczędność ogromna, wiec Ci ludzie tlumacza, że to niemożliwe. Grzejniki elektryczne maja sprawność na poziomie 100% i jedyna możliwośc oszczędności to akumulacja w tańszej taryfie i oddanie ciepla kiedy prąd jest drogi. Nikt nie twierdzi, że owe grzejniki które polecasz ( dzięki za info) są nie dobre lub brzydkie, lecz że niemżliwe jest osiągnięcie dzięki nim oszczędności o jakich piszesz przy niezmienionych innych parametrach jak np. strat ciepla.

To wszystko juz pisali wyzej, ale chyba nie bardzo rozumiesz i niepotrzebnie sie wysilam?

Wiecej luzu...
Pozdrawiam

tomaszz

jola1958
10-09-2004, 11:25
Rysiu, Ty przeciez jestes z Gdanska. Odwiedz ta firme Jawo na targach bo oni pisza, ze wystawiaja sie od 23 do 26 wrzesnia na Housebuilding 2004 wlasnie w Gdansku. Mysle, ze bedzie super jak potem cos o tym napiszesz. Jestem sama ciekawa Twojego zdania. Niepotrzebnie sie unioslam - SORRY! :oops: Pozdrawiam Jola

Rysiu
10-09-2004, 11:42
Rysiu, Ty przeciez jestes z Gdanska. Odwiedz ta firme Jawo na targach bo oni pisza, ze wystawiaja sie od 23 do 26 wrzesnia na Housebuilding 2004 wlasnie w Gdansku. Mysle, ze bedzie super jak potem cos o tym napiszesz. Jestem sama ciekawa Twojego zdania. Niepotrzebnie sie unioslam - SORRY! :oops: Pozdrawiam Jola

Jolu, bardzo chetnie, lecz niestety to nie mozliwe gdyz.... mieszkam w tej chwili za granica 8) , baaaardzo daleko (wlasnie idzie wiosna a jutro jade na narty :lol: ) a do Polski wracam w styczniu.

Ale moze ktos? Uwazam, ze temat wart jest glebszego wydrazenia.

Pozdrawiam

thalex
10-09-2004, 22:24
Kupilam przed rokiem 2 takie grzejniki energooszczedne Jawo. Wlasnie dostalam rachunek za prad i jest super! Za ogrzewanie place teraz tylko polowe kosztow niz przedtem! Ale jaja! Nie wiezylam. Polecam wszystkim. Dlaczego tego nie opisza w Muratorze? Podobno mozna je juz dostac w Polsce. :D
jola! Nie napiszą w muratorze ze względu na reputację muratora.
Prąd elektryczny w grzejniku zamienia się w ciepło prawie w 100%.
Więc albo Ty się ubierałaś dwa razy grubiej albo te grzejniki podłączyłaś do prądu ale nie elektrycznego bo może WY tam w niemczech już jakiś taki macie.
I rachunek taki Ci wyszedł.

Opisane przez ciebie zjawisko jest niemożliwe, przeczy prawu fizyki a pan Ohm pewnie się w grobie przewraca.

jola1958
11-09-2004, 17:00
jola! Nie napiszą w muratorze ze względu na reputację muratora.
Prąd elektryczny w grzejniku zamienia się w ciepło prawie w 100%.
Więc albo Ty się ubierałaś dwa razy grubiej albo te grzejniki podłączyłaś do prądu ale nie elektrycznego bo może WY tam w niemczech już jakiś taki macie.
I rachunek taki Ci wyszedł.

Opisane przez ciebie zjawisko jest niemożliwe, przeczy prawu fizyki a pan Ohm pewnie się w grobie przewraca.

Reputacja Muratora, ktora tu bierzesz w obrone z taka fachowoscia wlasnie sostala nadszarpnieta. Najprawdopodobniej testowales te grzejniki skoro mozesz tak duzo na ich temat powiedziec ale jezeli nie to badz tak mily i nie osadzaj rzeczy, ktorych na oczy nie widziales. Przytaczany przez Ciebie "profesorze" pan Ohm jako naukowiec zanim obrocilby sie w grobie, przetestowal by je zeby nie palnac jakiegos glupstwa w odroznieniu od Ciebie. Twoj wysokiego lotu sarkazm i ironia jest tu wysoce nie na miejscu gdyz niestety poparta jest tylko na niefachowym gdybaniu! Przesylam buziaczki i trzymaj sie cieplo bo wkrotce (z tego co mowia w dziennikach) ceny srodkow opalowych wszystkich do tego zmusza. :wink:

tomaszz
11-09-2004, 19:56
Jola, podobasz mi się, że z takim uporem walczysz o swoje, więc pozwól, że wezmę Twoją stronę (w małej części).
Wkurzyło mnie tylko stwierdzenie "u nas w Niemczech", dalej mi się to strasznie nie podoba, ale dajmy już temu spokój.

Jest możliwe obniżenie rachunków za prąd na ogrzewanie stosując lepsze, sprawniejsze grzejniki. Nie mam na myśli przetworzenia prądu na ciepło (100%), ale lepsze wykorzystanie wytworzonego już ciepła.
Pomyślcie sami: włączamy do gniazda w całkowicie zimnym pokoju o pow 15 mkw żelazko o mocy 1000W. Załóżmy, że ma zepsuty termostat i grzeje ciągle. Stawiamy go na kafelkach w rogu pokoju na pół godziny. Pewnie zacznie śmierdzieć, ale pokój jest dalej zimny, mimo, że "pociągnęliśmy" 0.5 kWh.
A teraz w tym samym pokoju włączamy farelkę o mocy 1000W na pół godziny na środku pokoju - mamy już ciepło, (a po godzinie może będzie cieplutko). Zużycie 0.5 kWh w tym przypadku spowoduje uczucie ciepła, o które nam chodzi.
Wnioski wyciągnijcie sami.

Oczywiście Joli grzejniki nie mogą równać się z akumulacyjnymi z tańszą taryfą pod wzgl. kosztu eksploatacji ani z instalacją ogrzewaną gazem ziemnym, węglem ale przy racjonalnym korzystaniu z prądu mogą wypaść lepiej od innych ponieważ mają wyższą sprawność oddawania wytworzonego ciepła.

thalex
11-09-2004, 23:49
Jola skoro tak chcesz mnie przekonać to proponuje tak;
załatwiasz taki jeden grzejnik na próbę i montujemy go u mnie w moim pokoju na najbliższą zimę.
Aby nie zachodziła wymiana ciepłego powietrza pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami będziemy starali się jak najrzadziej wychodzic z pokoju.
Na wiosnę odczytujemy wspólnie licznik i piszemy na forum posty jak nam było ciepło.
Co Ty na to? :D .

Jolu nie gniewaj się za powyższe żarty ale przsadziłaś tym zdaniem;

Za ogrzewanie place teraz tylko polowe kosztow niz przedtem co oznacza, że grzejniki osiągają dwukrotnie większą sprawność niż dotychczasowe.

Tomaszz ciepło z żelazka unosilo się z powietrzem do góry a temperatura rozgrzewala tylko miejsce nad żelazkiem a ty akurat nie przebywasz w tym czasie pod sufitem.

Przy farelce odczuwa się ciepło bo jest ono niesione strumieniem powietra w danym kierunku np na czlowieka.
Ale przy ogrzewaniu z farelki powietrze osiąga wysoką temperaturę i cząstki mechaniczne (np kurz) bardzo silnie się elektryzuje co w efekcie powoduje dyskomfort dla człowieka. Osobiście z podobnych względow nie zamierzam używac planowanego kominka poza "świetami".

Ja preferuje ogrzewanie tradycyjne, zwiększylem o 30% powierzchnię grzejników właśnie po to aby (możliwe ekonomicznie) obniżyc temperaturę grzejnikow.

tomaszz
12-09-2004, 01:22
Tomaszz ciepło z żelazka unosilo się z powietrzem do góry a temperatura rozgrzewala tylko miejsce nad żelazkiem a ty akurat nie przebywasz w tym czasie pod sufitem.

Z grubsza - tak właśnie jest. Ale czy nie o to właśnie chodzi, aby człowiek odczuł to ciepło ? Nie twierdzę, że ciepła z żelazka nie ma, ale że ciepło z farelki jest lepiej rozprowadzone. W ogrzewaniu podłogowym i ściennym wykorzystuje się podobną właściwość: powietrze ma 15-18 st. a ludkom i tak jest ciepło.
Grzejniki Joli to pewnie jakieś wiszące olejaki (stąd ta akumulacyjność) z korzystnie dobranym stosunkiem mocy do pow grzewczej.

thalex
12-09-2004, 02:14
- tak właśnie jest. Ale czy nie o to właśnie chodzi, aby człowiek odczuł to ciepło ?
tak i ja go też czuję od Joli. :D

tomaszz
12-09-2004, 09:34
:lol: :lol: :lol:

Jak się ma gorącą żonę - też można płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie :D

Przy farelce odczuwa się ciepło bo jest ono niesione strumieniem powietra w danym kierunku np na czlowieka.
Ale przy ogrzewaniu z farelki powietrze osiąga wysoką temperaturę i cząstki mechaniczne (np kurz) bardzo silnie się elektryzuje co w efekcie powoduje dyskomfort dla człowieka. Osobiście z podobnych względow nie zamierzam używac planowanego kominka poza "świetami".

Jeśli chodzi o farelki, to słyszałem o jonizacji ale przy kominku ?
To mój "kaflowy" kominek też tak ma ?
wytłumacz mi to.

jola1958
12-09-2004, 12:37
No tak, macie wszysce racje ale rodzajow ogrzewania jest bardzo duzo. Szukalam w internecie odpowiedzi i dzwonilam do firmy Jawo. Okazuje sie, ze maja polska strone www.supergrzejniki.pl oraz przedstawiciela w Polsce (Gdynia). Prosze przeczytajcie moze tam co oni o tym pisza. Ciekawa jestem jakie jest Wasze zdanie. I jeszcze jedno: Dzwoniac do firmy Jawo zapytalam sie czy moga podac mi klientow, ktorzy kupili te grzejniki i moga cos na ten temat powiedziec, dostalam kilka numerow telefonow i w poniedzialek zadzwonie do ludzi, oni kupili te grzejniki juz przed kilku laty i chyba beda mogli mi cos wiecej powiedziec.
Wydaje mi sie, ze bardzo wazna sprawa jest umiejetne sterowanie temperatura, tzn. trzeba miec dobre i precyzyjne termostaty. Umiejetne wykorzystanie ciepla w pposzczegolnych pomieszczeniach moze doprowadzic do duzych oszczednosci. Wiadomo, ze np. w sypialni nie potrzeba ogrzewania 24 godziny na dobe itd. W wielu domach montowane byly grzejniki bez wentyli czy termostatow - w takich przypadkach zadne grzejniki nie beda oszczedne. Termostaty potrafia byc dosc drogie ale to one rowniez przyczyniaja sie w bardzo duzej mierze na oszczednosc jakiejkolwiek energi grzewczej - co o tym myslicie, jest tak czy nie?
Pozdrawiam Jola

jeżyk
12-09-2004, 21:48
Poczytałem te materiały reklamowe i nie wszystko rozumiem. porównują efekt grznia z piecami kaflowymi, które głównie promieniują, a dalej piszą o przepływie laminarnym omywającym grzejnik, a więc konwekcja. w innym miejscu zaleta to, to że już po krótkim c zasie nagrzewania termostat wyłącza grzejnik a zgromadzone w nim ciepło ogrzewa dalej pomieszczenie ..... zaleta-optymalna regulacja temp. w pomieszczeniu poprzez precyzyjny termostat. chyba jedno wyklucza drugie. zasada działania tych grzejników znana jest od dawna , tak działają ststyczne ogrzewacze akumulacujne tylko ich pojemność jest znacznie większa.

Jezier
12-09-2004, 21:56
Grzejnik jak grzejni. Ja też nic niezwykłego w nim nie widzę. Nie są ani tanie ani specjlanie ładne. Zapewne dobrze ogrzewają mieszkania i domy jak to grzejniki. Ale ja wybierając dzisiaj wybrałbym inne grzejniki.

jeżyk
12-09-2004, 22:07
Jezier ja jak czegoś nie kumam to mnie to ... mam pewien dyskonfort. Jak można precyzyjnie sterować temp. jeżeli te cuda mają taką bezwładność.

Jezier
12-09-2004, 22:17
A z jaką precyzją mają działać te grzejniki?

jeżyk
12-09-2004, 22:22
Nie wiem jakie obecnie są standardy, ale wydaje mi się, że utrzymywanie temp. z dokładnością +- 1 stopień to nie fanaberia.

Jezier
12-09-2004, 22:33
Różne termostaty można spotkać w grzejnikach. W moich np. mam termostat o czułości +-0,1 stopnia. Niestety na stronach www supergrzejników nie ma nic konkretnego. Same banały i porównania do ogrzewania domu żelazkiem.

thalex
12-09-2004, 22:54
:lol: :lol: :lol:

Jak się ma gorącą żonę - też można płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie :D

Jeśli chodzi o farelki, to słyszałem o jonizacji ale przy kominku ?
To mój "kaflowy" kominek też tak ma ?
wytłumacz mi to.
Trochę nieściśle napisałem o powietrzu z kominka bo głównie chodziło mi o DGP czyli ogrzewanie gorącym powietrzem czyli przypadek gdzie kominkiem ogrzewa się cały lub większość domu.

Ja uważam, że ruch ciepłego powietrza powoduje elektryzowanie i przemieszczanie się kurzu a jeżeli jest to ruch dodatkowo wymuszony wentylatorem to tym więcej kurzu będzie się przemieszczać w domu.

tomaszz
12-09-2004, 23:59
Różne termostaty można spotkać w grzejnikach. W moich np. mam termostat o czułości +-0,1 stopnia. Niestety na stronach www supergrzejników nie ma nic konkretnego. Same banały i porównania do ogrzewania domu żelazkiem.

Ty - kurde - patrz !

Rzeczywiście pisze coś tam o żelazku !
Pisząc swój post wcześniej nie widziałem tej strony.

Tera mi kurna proces o plagiat wytoczą... :cry:

henzo
21-09-2004, 22:04
Poszukuję osoby,która mieszka w Gdańsku i wybiera się na targi budowlane 23-26 09.Chodzi o zebranie materiałów reklamowych dotyczących tych grzejników Jawo i przesłanie mi do Płocka na mój koszt.

pawelko
21-09-2004, 22:19
Jola: czytujesz Muratora? Można go dostać w Niemczech?

jola1958
21-09-2004, 23:27
Jola: czytujesz Muratora? Można go dostać w Niemczech?
Nie niestety nie mozna go dostac w Niemczech! Mam 2 stare numery i sa interesujace. Jolka

tom soyer
26-10-2004, 18:43
no i co z tymi grzejnikami?
no i co z tym ogrzewaniem elektrycznym?

licze na opinie januszka
kto z was ma takie ogrzewanie i jakie rozwiazanie jest najlepsze i jak to wychodzi w porownaniu z innymi sposobami na ogrzewanie liczac koszty instalacji? wiem ze sa kalkulatorki na to ale jestem ciekaw opini uzytkownikow.

Jezier
28-10-2004, 00:53
no i co z tymi grzejnikami?
no i co z tym ogrzewaniem elektrycznym?

licze na opinie januszka
kto z was ma takie ogrzewanie i jakie rozwiazanie jest najlepsze i jak to wychodzi w porownaniu z innymi sposobami na ogrzewanie liczac koszty instalacji? wiem ze sa kalkulatorki na to ale jestem ciekaw opini uzytkownikow.
Pytasz o reklamowane grzejniki w tytule? Jeden kosztuje ponad tysiąc złotych. Ja mam w domu 8 grzejników. Gdybym je powiesił to zapłaciłbym z 10 tys. Ale powiesiłem konkurencyjne, konwekcyjne. Zapłaciłem niecałe 3 tys. Na rynku ceny za 1 grzejnik kształtują się od ok 100 zł do ponad 5000 zł. Dostępność towaru jest jednak nieporównywalnie słabsza niż systemów ogrzewania wodnego.

tom soyer
28-10-2004, 07:33
jezier
wiec co wybrac (producent) i jaki system - konwekcyjny, akumulacyjny ...
jak sie one u was sprawuja? jakie wychodza wam koszty ogrzewania?

Jezier
28-10-2004, 18:27
Ja wybrałem grzejniki firmy noirot. Najprostszy model konwekcyjny. Starałem się kupić dość dobre jakościowo grzejniki. Za tanie grzejniki z hipermarketu podziękowałem. Szukałem takich z elektronicznym termostatem (są jeszcze inne mniej czułe, np bimetaliczne). Jeden grzejnik to koszt ok. 300 zł.
Było dużo różnych grzejników droższych i ładniejszych no ale miałem napięty budżet. Np grzejniki konwekcyjne glamox trochę ładniejsze niż moje ale cena to 1000 zł.
Oprócz grzejników konwekcyjnych sa promieniujące. Te droższe ok. 2 razy od moich niespecjalnie były ładniejsze. Te naprawdę ładne kosztowały za 1 sztukę więcej niż wszystkie grzejniki w moim domu.
Grzejniki akumulacyjne nie podobają mi się są zbyt wielkie i zbyt drogie i koncepcja ich działania też nie bardzo mi odpowiada.
Koszty ogrzewania domu są na poziomie akceptowalnym ale grzejniki mają mały wpływ na to. One tylko pokrywają zapotrzebowanie na ciepło.

tom soyer
28-10-2004, 19:08
jezier
pytajac o koszty chodzilo mi o to ktory ze sposobow ogrzewania elektycznego jest lepszy: podlogowka, konwekcyjne, akumulacyjne ...
Dlaczego zrezygnowales z piecy akumulacyjnych? Jak sobie radzisz na IItaryfie z konwektorami? Jakie masz koszty ogrzania 1m3?

Jezier
28-10-2004, 19:37
Dla mnie najlepsze są punktowe grzejniki. Podłogówki nie chcę bo wiąże się to z kompromisami co do wykończenia podłogi. Poza tym inwestycyjnie jest podłogówka nietania. Grzejników akumulacyjnych bym nie kupił bo dobre kosztują 2 tys lub więcej a wyglądają dość paskudnie i zajmują dużo miejsca.
Dlatego wybrałem grzejniki nieakumulacyjne. Padło na konwektory ale równie dobrze mogły być promienniki.
W taryfie nocnej grzejniki działają tak samo jak w dziennej czyli wtedy kiedy muszą. Nie akumuluję ciepła kiedy prąd jest tańszy.
Roczny zapotrzebowanie na ciepło 1m3 to 20 kWh, a więc 6,6 zł.

mirek4432
29-10-2004, 01:13
do Jeziera cz stosujesz tylko grzejniki elektryczne , czy masz też kominek
ile masz m2

Jezier
29-10-2004, 17:13
Mam kominek ale nie ogrzewam nim domu. Mam 138m2 powierzchni a do ogrzania 400m3 kubatury.

Ryszard1
29-10-2004, 21:02
Prawda jest ze "sprawnosc" energi elektrycznej do ogrzania moze byc rozna. Zalezy to od wielu czynnikow, m.in sposobie wykorzystania pradu elektrycznego. Ja np. od kilku lat do ogrzewania w swoim domku letniskowym stosuje promienniki. Wytworzone promieniowanie podczerwone daje szybko poczucie ciepla zuzywajac naprawde nieduzo mocy ( oszczednasc >30% ),

tomaen
22-09-2007, 15:27
Prawie dwa lata minęły od ostatniego wpisu.
Kto używa grzejników JAWO i podzieliby się spostrzeżeniami ?
Jakie inne, tańsze i równie skuteczne grzejniki polecacie ?
Pozdrawiam.
Tomek

mikimajki
14-10-2007, 21:54
Witam chcialbym sie dowiedziec tego samego co kolega :)
Pozdrawiam

tomaen
10-11-2007, 21:49
Kurcze, nikt się nie podzieli informacjami na temat tego grzejnika ?
Rozmawiałem ponad miesiąc temu z dystrybutorem i mówił, ze nawet gdybym go zamówił, to musiał bym czekać dwa miesiące. Biorą je do przedszkoli nawet. A w okresie letnim są tańsze o 20 %. Ja się ogrzewam kozą, moje malutkie 25 m/kw szybko sie nagrzewa, ale gdy mnie nie ma cały dzień w domu, to wiecie, jak jest z kominkami - nie dokladasz drewna co 2-3 godzinki, to ognisko zagaśnie i sie wychładza. A tak nastawiam sobie np. na 17 st C i pożniej dogrzeję kozą. Pan, z JAWO POLSKA mówił, ze gdy grzejnik osiągnie nastawioną temp. to wyłacza sie i załacza co 1,5 h, aby podgrzać koalit-coś lepszego od szamotu, by póżniej oddawać ciepło. Koszt grzejnika 3 kW, to prawie 2 tyś zł. Czekam na wpisy...

MARKOG
10-11-2007, 22:07
...Pan, z JAWO POLSKA mówił, ze gdy grzejnik osiągnie nastawioną temp. to wyłacza sie i załacza co 1,5 h, aby podgrzać koalit-coś lepszego od szamotu, by póżniej oddawać ciepło. ...

toż to cud jakiś ;)

dantepn
24-11-2009, 09:55
Witam!

Jak powyżej, również chciałbym dowiedzieć się coś więcej.
Chodzi mi o koszty pracy takiego ogrzewania koalitowego, chcę kupić mieszkanie z takim ogrzewaniem i nie wiem czy warto zaciągać się na 300kzł, zamontowane są grzejniki Jawo 3000W, mieszkanie to stara kamienica 68mkw, wysokie na 2-60m do 2.75m.

Będę wdzięczny za odpowiedzi w tym temacie.

arturromarr
25-11-2009, 10:03
Przecież to reklama była a tylu forumowiczów brało w niej udział, niestety tylko jeden na niej zarobił. Wziął kasę i temat zamknięty.
Grzejniki elektryczne to urządzenia o największej sprawności na ziemi, nie ma cudów.
Jedyna pośrednia forma oszczędności to ładowanie "akumulatora" w tańszej taryfie.

minidrwal
30-05-2011, 23:49
Zadowoleni nabywcy grzejników JAWO sa tak szczęsliwi, że zapomnieli o poruszanym tu temacie?! Minęło kilka lat i grzejniki są już nawet na Allegro sprzedawane. Czy jakiś użytkownik może się wypowiedzieć? Czy naprawdę to cudo jest tak ekonomiczne? Jesteśmy prawie zdecydowani na ogrzewanie domku na prąd i dlatego miło by było usłyszeć opinie, bo wykonawca chce zamontować inne grzejniki.....