PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

JerzyBw
02-07-2007, 13:06
Ja wierzę, że dobrzy ludzie pomogą. 8)

Folklorystka
02-07-2007, 13:14
Czy możecie podać namiary na wykonawców, o których wiele pozytywnych uwag czytałam na forum. Jest to M. K z Istebnej. Czy ktoś może podzielić się wrażeniami ze współpracy z nimi?
Jestem też ciekawa waszej opinii w sprawie projektu, do którego się przymierzamy- projekt AT-64z pracowni www.atstudioprojekt.com
Z góry dziękuje za wszystkie uwagi.

ANNNJA
02-07-2007, 14:15
Folklorystka..
niestety ale specem od rysunków to nie jestem, więc moje uwagi mogą być bardzo zawężone pod to co sami będziemy budowac..
wieć wg. mnie- dom ciekawy w bryle,..ale masz 2 ganki, i 2 poziomy dachu -...podraża budynek, (chociaż może znów nie tak aż duzo,..,)to taka moja pierwsza uwaga,
nie wiem na ile spiżarnia potrzebna jest w domu???? - nie miałam nigdy takiej i sami też nie zaplanowaliśmy teraz, za to łazienka nawet na dole jest bardzo duża u nas (w większości z powodu pieca gazowego który chcemy tam postawić) i ma ponad 8m2- mam nadzieje że nie będzie za duza- Twoja wydaje mi się maleńka- ale skoro masz na dole 1pokój (sypialnie) to więc będziecie korzystać z tej łazienki- nie będzie to prawdopodobnie tylko gościnny pokój???
Przejście z domu do garażu- jest bardzo praktyczne- jestem ZA (u siebie też mamy w planie)
Rozmieszczenie pomieszczeń jest w miare optymalne- ale przedewszystkim popatrz na kierunki świata i co chcesz mieć naświetlone a co zacienione...
no i zobacz co mówi TWOJ PLAN ZAGOSPODAROWANIA-...
u nas narzucony był: bok domu do ulicy!! i kąt nachylenia 30 i 45 stopni...
dobrze że koloru dachu mi nie dobierali..;)

ANNNJA
02-07-2007, 14:18
i jeszcze zapomniałam....wysokość domu w planie Zagospodarowania miałam że do 8m. !!! (ale się zmieściliśmy na szczęście z tą wysokością)....
będzie nisko fundament- planujemy między 35 a 42cm....-

Folklorystka
02-07-2007, 15:30
ANNNJA- dzięki za uwagi. Co do spiżarki to jeśli tylko można ją mieć to warto! Nasz dom będzie :wink: 10 km od Lublina, do sklepu daleko a ja lubię mieć zapasy pod ręką.Łazienka mała ale obok jest kotłownia więc chyba tam będzie pralnia, no i te dwa poziomy dachu? Jeśli wyceny będą powalające to być może zrezygnujemy z garażu póki co :-?
Mnie bardzo podoba się taras bo chciałabym aby dom był blisko ogrodu.
Jak ja zazdroszczę tym, którzy szybko podejmują decyzję!!!
No to czekam na wstępną wycenę ze stolluxu i Biernackiego

ankamienna
02-07-2007, 16:51
mi kolor wybrali- narzucili czerwien, ale i tak mam grafitowy ;-)))

madd
02-07-2007, 17:55
Ankamienna.... taras od północy???? to będziesz miała naprawde chłodne popołudnia i wieczory..
ja nigdy bym nie zdecydowała się na taras od północy...kocham słoneczko i chcę go jak najwięcej widzieć, i czuć!
czy ktoś ma jeszcze taras od północy ew. od południa= proszę o wrażenia, o plusy i minusy obu kierunków... ?? jak to widzicie?
a co z ogrzewaniem domu??czym i jak???

Ja tez mam taras od polnocy i dziekuje chlopu ze mnie na taki namowil. Przy takich upalach przyjemnie usiasc w cieniu. Moj ojciec ma taras na poludnie i zawsze jest problem z rozkladaniem parasolow i innymi cudami. A ze wszyscy robia taras na poludnie...No coz, jestem inna

JerzyBw
03-07-2007, 08:47
Ankamienna.... taras od północy???? to będziesz miała naprawde chłodne popołudnia i wieczory..
ja nigdy bym nie zdecydowała się na taras od północy...kocham słoneczko i chcę go jak najwięcej widzieć, i czuć!
czy ktoś ma jeszcze taras od północy ew. od południa= proszę o wrażenia, o plusy i minusy obu kierunków... ?? jak to widzicie?
a co z ogrzewaniem domu??czym i jak???

Ja tez mam taras od polnocy i dziekuje chlopu ze mnie na taki namowil. Przy takich upalach przyjemnie usiasc w cieniu. Moj ojciec ma taras na poludnie i zawsze jest problem z rozkladaniem parasolow i innymi cudami. A ze wszyscy robia taras na poludnie...No coz, jestem inna

Ja zaś zastanawiam się nad tarasem na zachód, a może lekko na północny zachód. Mam tam ładną dolinę Osoblahy w Czechach i Góry Opawskie. Przy dobrej pogodzie widzę Pradziada oddalonego o godzinę drogi samochodem, też w Czechach.
Zgrywam się? :) :wink:

ANNNJA
03-07-2007, 10:14
HEJ Jerzy BW...
z tymi gorkami czeskimi- to wierze....
znam trochę tamte okolice,.. Głubczyce mniej, bardziej Lubrza, Prudnik....
piękne tereny- może i przy dobrej pogodzie z lornetką w ręku i z poziomu drzewka można obejrzeć i Twojego pradziada jak pomyka uliczkami krętymi .... ;)

ANNNJA
03-07-2007, 10:18
Słuchajcie.... ile orientacyjnie może kosztować wylanie fundamentów 9 x 14, do tego + 1tarasik , i oczywiście 3schodki pod ganek na wejściu ??
może macie ceny jakieś aktualne (max sprzed 2-3 miesięcy -bo starsze to już napewno nieaktualne kalkulacje???????

JerzyBw
03-07-2007, 10:36
HEJ Jerzy BW...
z tymi gorkami czeskimi- to wierze....
znam trochę tamte okolice,.. Głubczyce mniej, bardziej Lubrza, Prudnik....
piękne tereny- może i przy dobrej pogodzie z lornetką w ręku i z poziomu drzewka można obejrzeć i Twojego pradziada jak pomyka uliczkami krętymi .... ;)

EEEE u mnie Pradziad nie musi być widziany przez lornetkę z czubka drzewa. Jestem bliżej i akurat jest szczelina między Górami Opawskimi i widzę jak Pradziad siedzi dumny i nie pomyka na rowerze po uliczkach :wink:
Lubrza, Prudnik znam - jakże bym nie znał - wszak zza miedzy a przeszedłszy ok 100 m dalej na wzgórze widzę i Prudnik na horyzoncie 8) hehe

saabb
03-07-2007, 16:53
Ufffff.....wybor projektu to trudna sprawa. Co myslicie o tym??? Czy ten dach nie bedzie koszmarnie drogi????
http://www.moj-dom.pl/85,bale,oferta_detail.html#projekt

ANNNJA
03-07-2007, 20:31
SAABB...
tani też nie będzie...., pamiętaj że nie tylko więcej blachy musisz naciąć- czy dachówek położyc i docinać ale to co jest najdroższe to są zawsze elementy wykańczające dach..czyli gąsiory, ..etc. wszystkie te elementy które idą na te całe załamania w dachu lub wgłębienia,
kolejne to łaty/kontrłaty -
to z mojego punktu widzenia, ale dekarzem nie jestem!!!-więc może ktoś bardziej fachowy cos powie..
a co do trudności wyboru projektu- ..wierzę CI na SLOWO...
my nad naszym siedzieliśmy łącznie nad dwoma projektami: 2- 3 miesiące..i ciągle mieliśmy wrażenie że kręcimy się w kółko...(może za mało kreatywnie pracował nasz architekt.??.)
w końcu projekt pierwszy odpadł, więc do drugiego juz mieliśmy wyobrażenia co gdzie ma być, i jakiej wielkości- co nie znaczy że nie było kolejnych dylematów- i tutaj uważam że wielkie pole mają architekci.....naprawde- albo poznaje Twoje/ Wasze zapotrzebowania i rzuca pomysłami albo jest mało kreatywny i klepie standardy...

Folklorystka
04-07-2007, 09:54
Bardzo proszę o pomoc w szukaniu wykonawców domu z bala. Już wołałam tu o pomoc ale bez odzewu. Czytałam o wykonawcach M. K z Istebnej - może macie namiary?
Jesteśmy na etapie wyboru projektu i wykonawcy, tak jak sugerują wytrawni forumowicze zaczynamy od znalezienia wykonawcy A TO JEST BARDZO TRUDNE :-?
Moje maile do firm na razie nie przynoszą odzewu.
Mam pytanie jeszcze o odległości domu drewnianego względem sąsiednich. Po przeczytaniu artykułu w muratorze 12/2006 troche się załamałam; przepisy p.poż mówią, że dom drewniany musi stać w odległości nie mniejszej niż 12 m od domu murowanego
co wy na to?

ANNNJA
04-07-2007, 11:59
HEJ...
nie muszą..tzn. bale powyzej (hm...chyba cos kolo 20cm) uznawane są za trudno palne i tym samym nie muszą mieć tej odległosci 12m..chyba ze planujesz strzechę,
my w planie na działce mamy 5m. i jest OK,.
coz za wykonawcow mogę ci polecic-..to trudne, napisz przynajmniej z jakiej grubosci bala chcesz budowac,.. w Łochowie są 2firmy, 1 w Garwolinie, 1 we Włodawie (widziałam ich domek...nawet dość ciekawy, ale w środku nie byłam, nie rozmawialam z inwestorami)..
to tyle koło mnie, jak chcesz strony internetowe to daj znac na pirv to prześlę ci...
my zdecydowaliśmy się na firmę LOGS i bale powyżej 30cm... (ze względu na to że nie ocieplamy i zaufaliśmy tej firmie i jej wykonawcom)

pisz na priv jak chcesz konkretne adresy..

Szop
04-07-2007, 18:05
Bardzo proszę o pomoc w szukaniu wykonawców domu z bala. Już wołałam tu o pomoc ale bez odzewu. Czytałam o wykonawcach M. K z Istebnej - może macie namiary?
Jesteśmy na etapie wyboru projektu i wykonawcy, tak jak sugerują wytrawni forumowicze zaczynamy od znalezienia wykonawcy A TO JEST BARDZO TRUDNE

Jeśli mogę coś doradzić to sugeruję mimo wszystko znalezienie wykonawcy, który zbuduje Ci dom w wybranej przez Ciebie technologii. Każda ma swoje ograniczenia i specyfikę. Musisz wcześniej wiedzieć czego chcesz.

Projekt możesz narysować sobie sama: rozmieszczenie pomieszczeń, umiejscowienie okien, liczba kondygnacji, kąt dachu itd - z tym do wykonawcy - niech się odniesie - i dopiero do architekta.

Ja wykonawcy szukałem około roku, w miedzyczasie zleciłem wykonanie projektu indywidualnego architektowi, który specjalizował się w domach z bali - efekt projekt do kosza ze względu na niebotyczne koszty wykonania stanu surowego :evil:

Folklorystka
04-07-2007, 21:12
No i koło się zamyka :cry: bo:
muszę złożyć wniosek o warunki zabudowy (brak planu miejscowego), a we wniosku podać parametry planowenej inwestycji. Nie wiem czy dobrze myślę, ale może warto złożyć wniosek o dom o większych parametrach i uwzględnić od razu przyszłościowe pomieszczenia gospodarcze i garaż itd...?
Może ktoś miał podobną sytuację?

piotr.nowy
04-07-2007, 22:19
"we wniosku podać parametry planowenej inwestycji"
No własnie PARAMETRY a nie konkretne co do centymetra wymiary projektu. Nie wiem jak u Ciebie ale w "moich" okolicznych gminach we wniosku o WZ można pisać BARDZO przybliżone dane. Na przykład :wysokość kalenicy 7 - 9 m , Szerokość elewacji frontowej : 10 - 18 m , itp.
:roll:

Radekkow
04-07-2007, 22:22
A co to znaczy wg tego urzędu parametry planowanej inwestycji? Oni pewnie chcą tylko, zeby budynek mieścił się w wyznaczonych przez nich warunkach - tzn wysokość, wymiary, nachylenie i kolor dachu.... Nie musisz decydować się teraz na projekt. Na pewno nie chodzi teraz o układ pomieszczeń :P

A najlepiej podpytaj kogoś w urz.

Radekkow
04-07-2007, 22:26
Co do projektu - to nie wiem jak inni - ale ja, gdybym jeszcze raz zdecydował się na bale, to na pewno najpierw zdecydowałbym się na technologię, potem na wykonawcę, a później wybrałbym jeden z jego projektów gotowych lub zrobił indywidualny ale przez poleconego przez niego architekta.

ANNNJA
04-07-2007, 22:32
Folklorystka..
nie panikuj...spoko,,,,,- Gmina daje CI do wypełnienia taki "papierek"..masz racje że lepiej wpisać więcej jak mniej- a oni jak potem to zatwierdzają to nie narzucają Ci takich ostrych warunków jak np. plan zagospodarowania...- jest to w zasadzie całkiem luźny opis na co CI pozwalają..a pozwalają na duzo..-
pisz ze dom jednorodzinny, podajesz wymiary (ja u siebie podałam 15 x 9,5)
9,5to były max. jakie mogłam podać aby zachować te 4m. i 3m. z drugiej strony bez okna...
hm..co tam jeszcze było..aha- ze z użytkowym poddaszem, ze drewniano-murowany..(bo nie wiedziałam jaka będzie budowa)..
na decyzję czekałam ponad 2mce, potem jakieś uprawomocnienie...-
mam porównianie bo w tamtym roku właśnie składałam te papierki do gminy gdzie nie było planu: XI.06 a w tym roku około III.07 odbierałam wypis z planu zagospodarowania w innej gminie- stąd widzę jakie róznice..a gminy oddalone o 30km...

Radekkow
04-07-2007, 22:39
A - i jeszcze chciałem się pochwalić - polecam Trochanowskiego - jak na razie - pełen profesjonalizm.

http://images25.fotosik.pl/17/6f8c018e03242115.jpg (www.fotosik.pl)

Folklorystka
04-07-2007, 22:59
No też tak myślałam, ale pani w gminie powiedziała, że dobrze by było aby dane zatwierdzone we wniosku były jak najbardziej precyzyjne stąd moja panika!
Co do wykonawcy to rzeczywiście skłaniam się ku tym, którzy robią bale ocieplane ( chyba nie dojrzałam do okrąglaków)- u nas na wsi będzie to i tak przełom w myśleniu "porządny dom musi być murowany" :lol:
Cały czas myślę o stolluxie i jeszcze ta firma z Istebnej- dajcie namiary na priv.
Może ktoś buduje Osiek drewniany z garażem z pracowni www.dom-projekt.pl ?

Folklorystka
04-07-2007, 23:13
Folklorystka..
nie panikuj...spoko,,,,,- Gmina daje CI do wypełnienia taki "papierek"..masz racje że lepiej wpisać więcej jak mniej- a oni jak potem to zatwierdzają to nie narzucają Ci takich ostrych warunków jak np. plan zagospodarowania...- jest to w zasadzie całkiem luźny opis na co CI pozwalają..a pozwalają na duzo..-
pisz ze dom jednorodzinny, podajesz wymiary (ja u siebie podałam 15 x 9,5)
9,5to były max. jakie mogłam podać aby zachować te 4m. i 3m. z drugiej strony bez okna...
hm..co tam jeszcze było..aha- ze z użytkowym poddaszem, ze drewniano-murowany..(bo nie wiedziałam jaka będzie budowa)..
na decyzję czekałam ponad 2mce, potem jakieś uprawomocnienie...-
mam porównianie bo w tamtym roku właśnie składałam te papierki do gminy gdzie nie było planu: XI.06 a w tym roku około III.07 odbierałam wypis z planu zagospodarowania w innej gminie- stąd widzę jakie róznice..a gminy oddalone o 30km...

No dzięki, to już luzik, będę wiedziała co i jak.
Lecę jutro składać wnioseczek :P

Radekkow
04-07-2007, 23:21
Folklorystka masz namiary na Kohuta z Istebnej. 5020970870 Pewnie ma terminy już do końca tego roku i zajrzyj do dziennika Juranda79 i Renci. Oni też maja górala z Istebnej - bardzo zadowoleni.

A ta Pani z urzędu to pewnie chciała się poczuć trochę ważniejsza i bardziej doceniona... :lol:

Radekkow
04-07-2007, 23:30
Co do projektu

Wydaje się bardzo ładnie poukładany.

Pytania:

Czy jadalnia będzie w salonie?
Czy w garażu zamierzasz mieszkać?
I chyba na poddaszu, jesli już mają być dwa balony, to czy nie zrobić pojedynczych drzwi wyjściowych - no ale może wygląd domu na tym straci...

Folklorystka
04-07-2007, 23:47
Dziękuję za namiary, do dziennika zajrzę a co do projektu to taki prototyp. Podoba mi się proporcje samej bryły i taka sensowna funkcjonalność.
A co do garażu to chyba ok. Ja zakładam, że najważniejsze są pomieszczenia pomocnicze typu: spiżarnia, kotłownia, garderoba, nawet kosztem wielkości tzw. salonów. Oczywiście to kwestia gustu i stylu życia. Jak widzisz ten projekt nie ma wielu z tych rzeczy na których by mi zależało. Mam jeszcze jedną propozycję i generalnie podoba mi się ten styl projektowania- mam na myśli elewacje. pracownia www.atstudioprojekt.com projekt AT-64 (u mnie byłaby to wersja lustrzana)

shafireq
05-07-2007, 00:49
Może ktoś buduje Osiek drewniany z garażem z pracowni www.dom-projekt.pl ?

My chcemy budować ten domek, tylko bez garażu a z podpiwniczenem :) ale niestety przed nami jeszcze dłuuuuga droga :(

Folklorystka
05-07-2007, 01:46
Może ktoś buduje Osiek drewniany z garażem z pracowni www.dom-projekt.pl ?

My chcemy budować ten domek, tylko bez garażu a z podpiwniczenem :) ale niestety przed nami jeszcze dłuuuuga droga :(

Nie tylko przed wami :lol: :lol:

JerzyBw
05-07-2007, 09:13
Radekkow
Piękny będzie domek - jak z bajki 8) . Dla mnie najbardziej zagadkową kwestią to ten szeroki frez dopasowany do każdego bala. Jak oni to robią? Nie używają chyba wielkiego dłuta :o
Pozdrawiam

JerzyBw
05-07-2007, 10:26
Co do projektu

Wydaje się bardzo ładnie poukładany.

Pytania:

Czy jadalnia będzie w salonie?
Czy w garażu zamierzasz mieszkać?
I chyba na poddaszu, jesli już mają być dwa balony, to czy nie zrobić pojedynczych drzwi wyjściowych - no ale może wygląd domu na tym straci...

Wg mnie osiek jest ładny. Ma trochę za dużo miejsca na komunikacje. A gdyby tak wstawić ganek od strony wschodniej jako wiatrołap i wejście. Spowoduje to mocne powiększenie kuchni i jadalnia już by była. hmm? Trochę podroży to koszt ale ile miejsca zyskujesz. Nie jestem przekonany do dwóch łazienek. Dla mnie WC wystarczy na dole ale to już kwesita indywidualna. Także nie wiem co do drzwi balkonowych. Może muszą być większe, żeby wiecej światła wpadało do środka. Albo pojedyńcze drzwi tam wstawić i po jednym oknie dachowym z dwóch stron, tylko, czy to nie wyjdzie drożej. 8)

shafireq
05-07-2007, 11:39
Co do projektu

Wydaje się bardzo ładnie poukładany.

Pytania:

Czy jadalnia będzie w salonie?
Czy w garażu zamierzasz mieszkać?
I chyba na poddaszu, jesli już mają być dwa balony, to czy nie zrobić pojedynczych drzwi wyjściowych - no ale może wygląd domu na tym straci...

Wg mnie osiek jest ładny. Ma trochę za dużo miejsca na komunikacje. A gdyby tak wstawić ganek od strony wschodniej jako wiatrołap i wejście. Spowoduje to mocne powiększenie kuchni i jadalnia już by była. hmm? Trochę podroży to koszt ale ile miejsca zyskujesz. Nie jestem przekonany do dwóch łazienek. Dla mnie WC wystarczy na dole ale to już kwesita indywidualna. Także nie wiem co do drzwi balkonowych. Może muszą być większe, żeby wiecej światła wpadało do środka. Albo pojedyńcze drzwi tam wstawić i po jednym oknie dachowym z dwóch stron, tylko, czy to nie wyjdzie drożej. 8)
my się zakochaliśmy w "Ośku" od pierwszego wejrzenia ;) nam w nim wszystko pasuje... a co do łazienek to właśnie szukaliśmy takiego, który miałby na dole łazienkę, ze względu na to, że mamy daleko rodzinę, której nie uda się do nas przyjechać na jeden dzień tylko, więc dodatkowy pokój na dole będzie służył jako "gościnny" - a więc musieliby się chodzić myć na górę..

poharatek
05-07-2007, 15:02
Folklorystka nie przejmój sie biurwą z gminy!!! my wpadliśmy na pomysł budowy domu w wielkanoc tego roku i w gminie i wstarostwie "subtelnie" zakomunikowano nam, że nie będzie tak prosto, ładnie i przyjemnie...mamy 5 lipca a ja czekam na uprawomocnienie sie decyzji :P
RÓBCIE SWOJE I NIE DAJCIE SOBIE WEJŚĆ NA GŁOWĘ :wink:

poharatek
05-07-2007, 15:08
mam pytanie do Tych balowiczów, którzy już mieszkają, lub za kilka chwil zamieszkają: co byście teraz zrobili lub nie w Waszym domku???

Folklorystka
05-07-2007, 15:09
Mnie osiek też się podoba i to był taki punkt wyjścia w poszukiwaniach. Niestety dla nas ma za mało pomieszczeń dodatkowych. Zerknijcie proszę na naszego faworyta: projekt AT-64 z www.atstudioprojekt.com w wersji lustrzanej.
Czekam na wycenę tego projektu i zastanawiam się o ile będzie droższy od ośka. Oba projekty mają porównywalną powierzchnię użytkową ale liczba okien połaciowych, kąt nachylenia dachu no i jego konstrukcja...
Powiedzcie coś...
A... byłam w gminie i powiedzieli,żeby budować co się chce i zachowywać odległości jak dla domu drewnianego :P

Folklorystka
05-07-2007, 15:34
Mnie osiek też się podoba i to był taki punkt wyjścia w poszukiwaniach. Niestety dla nas ma za mało pomieszczeń dodatkowych. Zerknijcie proszę na naszego faworyta: projekt AT-64 z www.atstudioprojekt.com w wersji lustrzanej.
Czekam na wycenę tego projektu i zastanawiam się o ile będzie droższy od ośka. Oba projekty mają porównywalną powierzchnię użytkową ale liczba okien połaciowych, kąt nachylenia dachu no i jego konstrukcja...
Powiedzcie coś...
A... byłam w gminie i powiedzieli,żeby budować co się chce i zachowywać odległości jak dla domu drewnianego :P
oczywiście odległości jak dla domu MUROWANEGO czyli 4m od ogrodzenia

ANNNJA
05-07-2007, 18:05
ten Osiek jest jakby "lżejszy" zgrabniejszy..i na pierwszy rzut oka bardziej mi sie podoba...., ale ty powinnaś patrzeć też i na wnętrze--tzn. mi jest trudno powiedzieć co dla Ciebie lepsze bo nie wiem co jest ważniejsze, na co zwracasz uwagę, co woliśz mniejsze a co większe..
a może na podstawie projektu zróbcie sobie projekt indywidualny??-wtedy i wnętrze dopasujesz do swoich potrzeb..a to nie musi wcale dużo drożej wyjsc..tzn. drożej będzie ale za to satysfakcje masz gwarantowaną-..tylko pewnie i dłużej.....- przedewszystkim znajdz wykonawce... czasami jest tak że firmy mają zaprzyjaźnionych architektów znających technologie, a moze ten architekt będzie już miał cos w swoich wcześniejszych projektach co wam odpowiada?????

Radekkow
05-07-2007, 23:08
Radekkow
Piękny będzie domek - jak z bajki 8) . Dla mnie najbardziej zagadkową kwestią to ten szeroki frez dopasowany do każdego bala. Jak oni to robią? Nie używają chyba wielkiego dłuta :o
Pozdrawiam

Mają niezłe narzędzie podobne do cyrkla z poziomicą rodem z Kanady, żeby płaszczyzny pasowały do siebie. Reszta to ręczna robota.

JerzyBw
06-07-2007, 09:31
Radekkow
Piękny będzie domek - jak z bajki 8) . Dla mnie najbardziej zagadkową kwestią to ten szeroki frez dopasowany do każdego bala. Jak oni to robią? Nie używają chyba wielkiego dłuta :o
Pozdrawiam

Mają niezłe narzędzie podobne do cyrkla z poziomicą rodem z Kanady, żeby płaszczyzny pasowały do siebie. Reszta to ręczna robota.

>Narzędzie podobne do cyrkla z poziomicą rodem z Kanady - ciekawe, bardzo ciekawe 8)
Wiadomo, że reszta to ręczna robota, wszak każdy bal inny i ciężki, bo to sosna. Takie domy to istny majstersztyk :o bez obrazy dla górali, bo i oni są świetni.

turoazja
06-07-2007, 10:56
Mam pytanie odnosnie polecanych/niepolecanych wykonawców.
Czy ktoś z szanownego forum buduje/budowal/planuje budowac w technologi BALA na dolnym śląsku?
Jestem na etapie papierologicznym i mam dylemat z jakim wykonawcą budować.
Dom w niewielkiej wsi pod Wrocławiem, projekt z pracowni DOM-Projekt
http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-39.html
Moglibyście coś polecić?

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
Domin

Sloneczko
06-07-2007, 11:15
Turoazja, mam zdjęcie tego domku jeszcze w starej, chyba ładniejszej wersji (zawsze mi się podobał :)):

http://mloda.ekrakow.pl/!ola/domek_Debina.jpg

Przepraszam za rozciągnięcie strony, ale na większym zdjęciu lepiej widać szczegóły :)

kasia_sloneczko
06-07-2007, 17:51
Bardzo się cieszę, że udało mi się trafić na to Forum. Od roku planuję swój, a właściwie nasz domek z bali, a obecnie jest na etapie jego projektowania. Szczęśliwie los nam sprzyja i jeśli (tfu) nic się nie wydarzy postawimy domek z bali 30 cm.
Pozdrowienia dla Turoazji-jestem ze świdnicy i zamierzam budować w okolicach ślęży.Mam nadzieję, że mieszkasz gdzieś niedaleko bo ja nie znam w najbliższej okolicy nikogo kto też ma fioła na punkcie bali :)

turoazja
06-07-2007, 18:15
Znalazlem juz dwoch zapalencow technologi domow z BALI z naszych okolic,
ja buduje się pod Wroclawiem (kierunek Sroda Slaska). Szukam wszelkich informacji na temat wykonastwa tego typu domow na dolnym slasku.
Mam juz info z dwoch firm (wrocław, zurawina) ale mysle nad Logpolem,
czekam na wycene i szczegoly realizacji od nich. Z tego co wiem ciezko jest z terminami :(

Pozdrawiam
Dominik

Radekkow
06-07-2007, 20:16
A dlaczego mówisz o Dolnym Śląsku?
Przecież górale, czy inni "górale" budują w całej Polsce.

Co do projektu. Na zewnątrz wygląda pięknie - ale czy nie uważasz, że przy takich rozmiarach domku - salon powinien być trochę większy. Nie mówię,że dach skomplikowany - bo to widać... jak zagospodarujesz pokoje na parterze?

Chodzi mi o oddzielenie części dziennej od nocnej :D

Pamiętaj - każda zmiana w gotowcu to koszty. Namawiam - najpierw technologia(bal 40, 30, 25, szkielet) - potem wykonawca, potem projekt. Wykonawcy często mają gotowe sprawdzone projekty w swojej technologii.

Piszę tak dlatego, że też zrobiłem ten błąd :evil:

kasia_sloneczko
06-07-2007, 21:39
mówiąc o firmie z Wrocławia masz na myśli Osadę? Nie wiem jaka firma jest w żurawinie, więc proszę podaj jej nazwę albo lepiej stronę www.Przekopuję się w tej chwili przez cały ten wątek od początku i dotarłam do informacji, że Wojciech Nitka poleca Logpol oraz LOGS Trachanowscy. Muszę przyznać, że ta druga firma na mnie też zrobiła największe wrażenie, ale oni budują ze świeżego drewna i jeszcze nie wiem co na ten temat sądzić. Chciałabym dom z bali o średnicy 30 cm i ciężko znaleźć firmę, która je oferuje.Mam czas, bo mój domek dopiero się projektuje, a biorąc pod uwagę obłożenie mojego projektanta-poczekam do sierpnia na projekt. Aha, w naszym województwie nie ma wielu firm budujących z bali, więc chyba trzeba się nam pogodzić z tym, że będziemy pokrywać koszty dojazdu ekipy robotników.

marcin_aneta
06-07-2007, 22:43
moze juz przeterminowane ale dopiero teraz czytam :)

tez mamy taras od polnocy i powiem szczerze, ze ciesze sie z takiego wyboru :)
jak chce sie smazyc na sloncu to wystarczy ze wyjde troche dalej poza daszek w głąb działki

http://bp1.blogger.com/_zjgl1WW9qTI/RoeOMpwuFnI/AAAAAAAAAr0/iQcAloOwLW0/s1600-h/_CIMG7926.JPG

taras dopiero bedzie budowany ale zadaszenie juz widac

turoazja
07-07-2007, 12:31
Sonduje temat po prostu, pytam o dolny slask gdyz Polske mam juzw miare wyszpiegowana :) a dolny slask slabo stoi goralami albo trudno sie do nich dostac.
Jak na razie najwieksze wrazenie zrobila na mnie firma Logpol i pewna ekipa gorali z Istebnej ;). Projekt to oczywiscie wstepny wybor w jakim chcielibysmy isc, jesli wykonawca zaproponuje cos w tym stylu oczywiscie ze wole sprawdzone rozwiazanie. Mnie mniej wiecej taki uklad pomieszczen bardzo pasuje, mam kilka uwag ae to raczej drobiazgi.
Firma wroclawska to oczywiscie OSADA (http://www.osadadomy.com.pl/), mam o nich dwie zupelnie rozne opinie, od zadowolenia po narzekanie w drugim przypadku. Domki zrealizowane wygladaja na zywo calkie spoko.
Firma z Zurawiny niestety nie ma stronki WWW ale wykonuje raczej realizacje w Europie Zachodniej.
Honka to Honka ale kontakt z klientem jest tam trudny/problemowy ... od tygodnia nie mam zadnego ruchu zwrotnego z ich strony :( podobnie rzecz sie ma z Misoni ...

Radekkow
07-07-2007, 15:12
Jasne :D
Co do wykonwców - możesz skontaktować się z firmą http://www.domybartek.pl/ofirmie.htm. Widziałem ich robotę - całkiem przyzwoita :D

kasia_sloneczko
07-07-2007, 16:26
o jego zdaniem najlepszą firmę w Polsce, odpowiedział że Honka. Idąc tym tropem zadzwoniłam do nich aby dowiedzieć się o cenę. Powaliła mnie na kolana-rok temu było to 3000zł za m bala o grubości pow. 25 cm. Więc jeśli chcesz przyoszczędzić to odpuść sobie Honkę. Górali z Istebnej (Stollux?) polecał mi mój projektant łukasz Iwanek http://www.moj-dom.pl/. Zresztą wielu forumowiczów też wybrało tę firmę.Mnie jeszcze zaciekawiły takie firmy:
http://www.kanadyjskiedomy.pl/index.html
http://www.kanadadom.com.pl/
(Jedna z nich ma budować we wrześniu w okolicy Wrocławia, ale nie pamiętam która.Cóż jednak szkodzi zadzwonić i się dowiedzieć :)
http://www.domzbali.pl/oferta.htm
http://dach-gont.com.pl/galeria.php
ponieważ budują z naprawdę dużych bali. Szczerze mówiąc do czasu aż nie przeczytałam materiałów z tego forum orientowałam się bardzo pobieżnie w temacie i firmy jakie mi się podobały wybierałam na podstawie zdjęć wykonanych przez nie domków. Dlatego też załączam poniżej jeszcze kilka stronek z ładnymi fotkami :) ale ocenę technologii i cen pozostawiam wam http://www.nordline.pl/pl/index.php?page=firma#pa
http://www.emmar.nazwa.pl/index.html
http://www.malorzhome.pl/indexpl.php?link=0
http://www.wakodomy.pl/domy-jednorodzinne.php
http://www.sega.gda.pl/index.cgi?pg=*|Realizacje&wtitle=Realizacje
http://www.jag.com.pl/?act=Gh38D9b7d1
Ciekawa jestem czy ktoś coś wie na temat tych wykonawców.
Aha obok wroc jest jeszcze jedna firma: http://www.baldo.pl/firma.php
A propos Misoni-to jest tak samo jak z Osadą-złe opinie i dobre opinie.Chyba zależy na ile ma się szczęście do ludzi czyli robotników

kasia_sloneczko
08-07-2007, 12:50
no i przebrnęłam przez cały wątek, uff, strasznie tego dużo. Za to teraz jestem mądrzejsza o doświadczenia forumowiczów. Już wiem że chcę domek z mokrych bali i ponieważ w sierpniu będę w Międzyrzeczu i rodziny to może uda mi się spotkać z panem Trachanowskim. Dużo dobrego tu o nim napisano, choć chyba tylko Radekkow założył dziennik budowy z nim jako wykonawcą. Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy i trzymam kciuki. Zdaje się że popełniłam ten sam błąd co ty i też najpierw zamówiłam projekt, ale może uda się jeszcze odkręcić bo na razie dostałam tylko pierwotną koncepcję, która wymaga mnóstwo poprawek i jeszcze nie wywaliłam kasy. Może zrezygnuję z projektanta i poczekam do rozmowy z Trachanowskim. Muszę to przemyśleć.

kasia_sloneczko
08-07-2007, 12:58
Folklorystko-Osiek może i wygląda ładnie z zewnątrz, ale na pewno jest mało funkcjonalny (przynajmniej jak dla mnie) Moim zdaniem w domu musi być dużo różnych pomieszczeń dodatkowych że by te graty co je całe życie kolekcjonujemy miały swoje miejsce. Tak więc w moim projekcie na pewno będzie spiżarnia, dużo garderób i koniecznie pralnia z suszarnią bo nie cierpię mokrego prania wiszącego zimą nad wanną. Uważam więc, że ten drugi projekt pod względem funkcjonalności jest o niebo lepszy.I tak sobie myślę, że fajnie jak nasz dom ładnie wygląda z zewnątrz, ale przecież większość czasu spędzamy jednak w jego wnętrzu i ważne żeby ono nam przede wszystkim odpowiadało

kasia_sloneczko
08-07-2007, 13:03
i jeszcze do Dominika :) W jaki sposób chcesz ogrzewać dom? Bo nie widzę u ciebie w projekcie pomieszczenia gospodarczego. Będziesz miał tylko kominek czy jeszcze coś?

poharatek
08-07-2007, 15:58
mam pytanie do Tych balowiczów, którzy już mieszkają, lub za kilka chwil zamieszkają: co byście teraz zrobili lub nie w Waszym domku???
hmm Ci co wybudowali juz chyba tu nie bywają :(

ANNNJA
08-07-2007, 17:47
my też nie mamy zaplanowanego osobnego pomieszczenia typu "kotłownia"...
piec na gaz mamy zamiar postawić w łazience, ale główne nasze ogrzewanie stawiamy na kominek....- czy się sprawdzi-... powiemy jak pomieszkamy troszkę, ale narazie to nawet fundamentów jeszcze nie mamy, choć juz są w bliskiej przyszłosci...
NIE CHWALIŁAM SIE....MAMY JUŻ POZWOLENIE NA BUDOWE!!!!!!!!!!!!!UH.... WRESZCIE nareszcie...w starostwie leżalo około 15dni...to niezle tempo!!! naprawe...a przynajmniej mi się tak wydaje...
aha...- na różne rózności i kraciki typu: rower, "skrzynki małego majstrowicza""- przewidujemy miejsce w długim garażu- prawie 6m. to wystarczy na auto, i na pare szafek + rowery?? tak myślimy przynajmniej my...

kasia_sloneczko
08-07-2007, 18:49
No to gratulacje Annnja! Nic tylko budować :) A propos pomieszczenia gospodarczego-właśnie dlatego pytałam czy turoazja przewiduje jeszcze jakieś ogrzewanie, bo wiadomo że jak kto ogrzewa gazem to niepotrzebna mu kotłownia. U mnie niestety gazu nie założyli, co jest bardzo dziwne bo mamy np. kanalizacje. I ja się zastanawiam nad jakąś alternatywą. Miałam kiedyś pomysł na ogrzewanie ekogroszkiem, pelletami i innymi tego typu ekologicznymi nowościami. Ale nie wiem jak z dostawą tego typu rzeczy w okolicach wrocławia. No i co wy w ogóle myślicie na temat grzania ekologicznego?

kasia_sloneczko
08-07-2007, 18:57
Annnju widzę, że będziesz budowała z Trachanowskim. proszę powiedz ile cię wykasuje za domek i jakich rozmiarów ma on być. Jeszcze jedno czy projekt miałaś swój tzn od jakiegoś innego projektanta niż Trachanowski poleca? Czy kazał ci dokonywać poprawek? No i w ogóle opisz jak przebiegała rozmowa, kiedy zaczynają ci budować?

ANNNJA
08-07-2007, 19:39
kasia- sloneczko, poszlo na pri...
u nas też nie ma gazu..jak narazie, ...ale 2km od nas juz mają (inna gmina)więc liczę że i nas w ciągu 2-4lat nie ominie.......
ale narazie będziemy mieć z butli... (trudno mi sobie wyobrazic w domu z bala, względnie gdzieś w kotłowni przy garażu ogrzewanie na palety, węgiel...-brrr, eko-groszek...czy inne tego typu cuda)...
a ponieważ gaz drogi więc głownie nastawiamy się na ten kominek a gaz jako ewentualność- wyjazdy, bardzo mroźne dni, etc...
a życie pewnie dopisze swoje ....

Radekkow
08-07-2007, 20:58
Co do budowy z mokrych bali - jeszczo niejaki SZOP prowadzi takowy dziennik - mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko jak wstawię do niego link http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=106150
Przy okazji pozdrowienia dla SZOPA-malkontenta.

Co do ogrzewania kominkiem - musi być jakaś alternatywa - gaz, prąd lub inne wymyślne cudo. :cry:

ANNNJA - no to pierwsze koty za płoty :D teraz się zacznie.

kasia_sloneczko
08-07-2007, 21:05
Hehe węgiel, to mnie też raczej nie odpowiada, ale już te pelety są odpadem drzewnym więc czemu nie:) Poza tym piece do nich są maksymalnie zmechanizowane, więc jak raz na 2 dni wrzucę taki worek drewnianych odpadów
to chyba się specjalnie nie przemęczę :)

Urszulla
08-07-2007, 22:02
witajcie
a propos wykonawców i projektu, ja to połączyłam . Od dawna wiedziałam jak ma mniejwięcej wyglądac dom , jakie pomieszczenia gdzie chce miec , więc najpierw znalazłam wykonawców ,przedstawiłam im jakie będa wymiary domu , (bo to dla nich najważniejsze ) potem znalazłam architekta i umówiłam wszystkich razem, dogadali sie i architekt dopasował dom do technologii w jakiej budują cieśle. było troszkę problemów gdyż dom jest szeroki , ciut ponad 9 metrów i chcieli mi w salonie dać dwa słupy, ale udało sie z tego wybrną jakimiś łaczeniami i obyło sie z jednym ;-))

kasia_sloneczko
09-07-2007, 00:43
sposób niezły, tylko czasami trudny do zrealizowania logistycznie. Ja wybrałam projektanta z cieszyna, a wykonawca chyba będzie z miedzyrzecza-raczej im nie po drodze. Ale jak kto mieszka w zagłębiu "balowym" to na pewno lepsze niż robienie później poprawek do gotowego projektu

turoazja
09-07-2007, 11:21
Planuje ogrzewanie oparte na kominkowym plus wspomagane w razie czego gazem. Jak na razie bedzie to gaz z butli ale Gmina planuje podlaczenie kanalizacji i gazu do konca przyszlego roku. Sie zobaczy jak bedzie.
Co do wykonawcow to w tej chwili najprawdopodobniej bedzie to Logpol, lub jesli sie dogadam pan Trachanowski.
Tylko terminy ... nie wiem czy uda sie ruszyc z budowa w tym roku :(

Radekkow
09-07-2007, 21:53
Przykro mi to mówić - ale o tym roku to chyba zapomnij :( Chociaż cuda się zdarzają...

agagaj
10-07-2007, 09:07
[quote="turoazja"]
Firma wroclawska to oczywiscie OSADA (http://www.osadadomy.com.pl/), mam o nich dwie zupelnie rozne opinie, od zadowolenia po narzekanie w drugim przypadku. Domki zrealizowane wygladaja na zywo calkie spoko.

Bardzo jestem ciekawa, z czego wynikało to narzekanie na Osadę.... :wink:
Czy jakieś bliższe przyczyny narzekania mogłabym poznać?

Pozdrowienia dla wszystkich budujących, szczególnie Dolnoślązaków!!!

turoazja
10-07-2007, 10:01
Odnosnie OSADY i narzekan to cytuje (mniej lub bardziej dokladnie)
- kilka razy ekipa wracala na poprawki ktorych wczesniej mimo zgloszenia nie wykonala
- mieli skonczy ustalonego dnia, skonczyli prawie miesiac pozniej ...
- slaby kontakt z klientem (przynajmniej tak mnie powiedzial klient, z drugiej strony moglo byc tak ze gosc po prostu malo kontaktowy jest)
Pare innych jeszcze narzekan, ze cos nie tak bylo jak gosc chcial (schody),
i ogolnie stare polskie narzekactwo. Kolo jednak wygladal na zadowolonego z domku jaki mu OSADA postawila ;)
Na mnie akurat pan z OSADY zrobil pozytywne wrazenie a i wstepna wycena byla OK.

agagaj
10-07-2007, 11:01
Babeczka z Osady zadeklarowała się przesłać mi wycenę w poniedziałek i.... słowa dotrzymała, więc pierwszy plusik na ich konto :) Niestety nie była w stanie określić przybliżonego terminu realizacji domku, więc tu jednak minus.
Wychodzi na to, że nie ma sensu branie sobie do serca jednej negatywnej oceny (chyba) :o

turoazja - czy wycena mi podana wydaje się być rozsądna?? Dodam, że nie oczekuję za półdarmo, ale adekwatnie do wartości. Osada nigdy nie ukrywała, że jest młodszą siostrą Honki i wysoko się ceni :-?

turoazja
10-07-2007, 11:13
1800PLN/m2 to w porownaniu z Honka bardzo malo ... ja otrzymalem info z Honki odnosnie przyblizonych kosztow realizacji miedzy 3500-4000 PLN/m2 w zaleznosci od zakresu prac za material i robocizne wiec roznica spooora.
Technologia domow z bali ma to w sobie ze rzadko firma wykonuje taki sam dom jaki juz kiedys zrobila. Pan Piotr z Istebnej powiedzial ze przy tego typu realizacjach przy kazdym projekcie jest inaczej. Podobnie pewnie jest z OSADA, jak nie sprobujesz ... nie dowiesz sie jaka jest prawda.

Lunetka
10-07-2007, 12:04
Śliczna ta Dębina ! :D
http://www.dom-projekt.pl/projekty/39/viz/viz_1.jpg

PawEla
10-07-2007, 12:26
witajcie
a propos wykonawców i projektu, ja to połączyłam . Od dawna wiedziałam jak ma mniejwięcej wyglądac dom , jakie pomieszczenia gdzie chce miec , więc najpierw znalazłam wykonawców ,przedstawiłam im jakie będa wymiary domu , (bo to dla nich najważniejsze ) potem znalazłam architekta i umówiłam wszystkich razem, dogadali sie i architekt dopasował dom do technologii w jakiej budują cieśle. było troszkę problemów gdyż dom jest szeroki , ciut ponad 9 metrów i chcieli mi w salonie dać dwa słupy, ale udało sie z tego wybrną jakimiś łaczeniami i obyło sie z jednym ;-))
Wg mnie takie rozwiązanie przy budowaniu z bala (czy okraglaka czy prostokątnego) jest najrozsądniejsze gdyż po zrealizowaniu inwestycji bardzo trudno wprowadzac modyfikacje, szczególnie jesli włazimy w elementy kontrukcyjne (a własciweie to cały dom drewniany to jeden element konstrukcyjny.....)
Warto trochę się przemęczyc i przeczekać opracować projekt indywidualny wg własnych oczekiwań. Chyba że się nam w 100% podoba gotowieć....
W/w przemyślenia wyniknęły po rozmowach z kilkoma użytkownikami domów, którzy kupili gotowce.....
My czekaliśmy na projekt 2 miesiące ale zrobiony jest wg naszych rzutów i elekwacji (narysowalismy wspólnie z żoną), po protu nasz wymarzony domek...

A i tak pewnie po przemieszkaniu paru lat na pewno będziemy chcieli coś zmodyfikować :D bo zawsze tak jest....

Pozdrawki.

kasia_sloneczko
11-07-2007, 09:42
PawEla pochwal sie waszym projektem. Może masz jakieś ciekawe rozwiązania, które warto skopiować :) Jeśli oczywiście nie będziesz mieć nic przeciwko.
Ja już mam koncepcje i wiem jakie pomieszczenia chcę mieć w naszym domu. Ale coś mi nie pasuje w elewacji. Musze jeszcze nad tym posiedzieć. Pozdrawiam balowiczów z Dolnego śląska

maxoffy
11-07-2007, 11:03
Witam
Planuje budowe domu z bala z ociepleniem ok 145 m2. Jak wy macie zrobione fundamenty ? Słyszałem, że wystarczy ława 20 cm bez zbrojenia.
Wszystkie informacje będą pomocne ...
Dzięki

ANNNJA
12-07-2007, 08:15
bez zbrojenia???? JA mam tak:
10cm chudziak
40cm wysokości ława- z prętami 12 ,
i potem ok. 90cm bloczki betonowe (wysokość ma być około 42cm nad poziomem ziemi)

maxoffy
12-07-2007, 10:32
jaka szerokość ław?

ANNNJA
12-07-2007, 10:50
sprawdzilam w projekcie...tam sa druty O/6 a nie 12 jak podawalam wczesniej (ale murarz odczytujac projekt kazal mi i 12 i 6kupic- to nie wiem gdzie te 12 idą)
a szerokosc ławy mamy 60cm a potem idą bloczki betonowe
A co mają inni????? pewnie podobnie bo w to co piszesz że słyszałeś to jakoś nie wierze!!!

PawEla
12-07-2007, 11:20
PawEla pochwal sie waszym projektem. Może masz jakieś ciekawe rozwiązania, które warto skopiować :) Jeśli oczywiście nie będziesz mieć nic przeciwko.
Ja już mam koncepcje i wiem jakie pomieszczenia chcę mieć w naszym domu. Ale coś mi nie pasuje w elewacji. Musze jeszcze nad tym posiedzieć. Pozdrawiam balowiczów z Dolnego śląska

Proszę bardzo:
parter:
http://www.pajtoniki.webpark.pl/images/parter.JPG
poddasze:
http://www.pajtoniki.webpark.pl/images/poddasze.JPG
elewacje:
http://www.pajtoniki.webpark.pl/images/wschodnia.JPG

http://www.pajtoniki.webpark.pl/images/zachodnia.JPG

maxoffy
12-07-2007, 15:13
sprawdzilam w projekcie...tam sa druty O/6 a nie 12 jak podawalam wczesniej (ale murarz odczytujac projekt kazal mi i 12 i 6kupic- to nie wiem gdzie te 12 idą)
a szerokosc ławy mamy 60cm a potem idą bloczki betonowe
A co mają inni????? pewnie podobnie bo w to co piszesz że słyszałeś to jakoś nie wierze!!!
cytat ze stronki

http://www.szkielet.pl/artykuly.php?show=wywiad

"Czym różnią się fundamenty pod dom drewniany od fundamentów pod dom murowany?
Ponieważ dom drewniany jest kilkanaście razy lżejszy od domu murowanego, można go posadowić na fundamentach o mniejszych wymiarach, szczególnie w zakresie ławy fundamentowej.

Są firmy, które wykonują wykop na szerokość łopaty i zalewają go betonem. Przy dobrym gruncie taki fundament może wystarczyć."[/i][/code]

Gasol
12-07-2007, 17:23
Jesli fundament nie zostanie wyliczony do konkretnego domu i warunkow geologicznych, to nie ma moim zdaniem wyboru i trzeba zrobic porzadny fundament, praktycznie taki jak dla domu murowanego.

kasia_sloneczko
12-07-2007, 17:30
Pawela- bardzo ładny domeczek :) I fajnie rozplanowany, ale co mnie zachwyciło to spiżarnia na ganku. Fantastyczny pomysł. Spiżarka jest w kuchni - a mimo to będzie w niej zawsze chłodno. :P

kasia_sloneczko
16-07-2007, 10:38
sprobuje wkleić projekt jaki dla nas przygotował architekt, ja widzę w nim wiele wad, ale czekam też na wasza krytykę,gdyż macie świeże i obiektywne spojrzenie

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek/photo?authkey=Iw25PFBW9k8#5087708568144314722

kasia_sloneczko
16-07-2007, 10:40
aha-z rysunku nie wynika, że dom ma być zbudowany z grubych okrągłych bali

Folklorystka
16-07-2007, 15:15
Pawela- projekt bardzo mi się podoba, posiada chyba wszystkie niezbędne pomieszczenia (przynajmniej z mojego punktu widzenia). Ciekawe jaka jest powierzchnia użytkowa no i w jakiej dokładnie technologii- bal okrągły czy prostokątny?
Czy macie już ustalonych wykonawców? Jestem zainteresowana bo sama przymierzam się do budowy w przyszłym roku. Wdzięczna będę za wszelkie namiary- może być na priv.
Pozdrawiam

kasia_sloneczko
16-07-2007, 18:06
czekając na wasze opinie wymyśliłam nowy projekt. Oczywiście to tylko wzór i dopracowanie go należy do projektanta. Nie umiem niestety narysować elewacji, a to coś z boku to wykusz :) Mimo wszytko liczę na konstruktywną krytykę. :)

kasia_sloneczko
16-07-2007, 18:11
swoje rysunki dołączyłam do poprzednich możecie je obejrzeć na tej stronie:

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek/photo?authkey=Iw25PFBW9k8#5087708568144314722ki

krysiagdy
17-07-2007, 09:47
kasia sloneczko,
A nie lepiej przekopac sie przez gotowe projekty i ten najbardziej odpowiadajacy ewentualnie przerobic nieco do swoich potrzeb? Mozna wtedy od razu wszystko zobaczyvc i latwoej sobie wyoberazic. Mozna nawet przerobic wersje murowana na bale. Z Twojego rysunku chyba wynika ze schody na gore beda sie konczyly w pokoju goscinnym.. tak mialo byc? Wazne jest usytuowanie zwgledem stron swiata.. z ktorej stony bedziesz miala wejscie do domu? od polnocy? z ktorej styrony chcesz miec taras. wreszcie czy demek zmiesci sie na dzialce i czy jest zgodny z planem zagospodarowania. Zastanow sie nad ukladem okien.. czy w kazdym pomieszczeniu bedzie wystarczajaco jasno (np dla mnie to bardzo wazne bo lubie slonce).

kasia_sloneczko
17-07-2007, 14:52
Hej dzięki za opinię, ale jeśli chodzi o projekt gotowy to już się przekopywałam i nic. Chcemy mieć sypialnię, garderobę i łazienkę dla nas na parterze, a nie znalazłam żadnego projektu który by to uwzględniał. Jeśli już jest jakiś do przerobienia to nijak nie pasują strony świata. Tak więc nie pozostało mi nic innego jak zabrać się za to samej. W kwestii stron świata-wejście od północy, kuchnia od północy, salon od południa i jadalnia od zachodu. Natomiast sypialnia na dole-od południowego wschodu. Rozmieszczenie pomieszczeń w moim projekcie mi odpowiada. Fakt nie przemyślałam kończenia się schodów, ale to dlatego że nie umiem ich sobie wyobrazić :) myślę, że architekt poradziłby sobie z tym problemem i przerobił odpowiednio poddasze :)
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to podoba mi się ten domek http://www.moj-dom.pl/56,bale,oferta_detail.html#projekt
i elewacja u mnie powinna wyglądać podobnie (przynajmniej tak mi się wydaje)

Sloneczko
17-07-2007, 14:53
A zobacz tu, Słoneczko ;) http://www.projektygotowe.pl/

kasia_sloneczko
17-07-2007, 15:08
Dzięki Słoneczko :) Zaraz na tej stronie znalazłam projekt podobny do stworzonego przeze mnie :) Tylko oczywiście bez sypialni na parterze :( Więc myślę, że jednak indywidualne projektowanie jest najlepsze bo najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ale ciągle czekam na krytykę zarówno mojego pomysłu jak i projektanta.

kasia_sloneczko
17-07-2007, 16:44
Zobaczcie na tą stronę, umieściłam tam piękne zdjęcia wnętrz domów z bali. Czy wy też macie już w głowie urządzony dom któego jeszcze nie macie :)
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/InspiracjeDomkowe?authkey=DoIZuinGpKI

Sloneczko
17-07-2007, 17:13
Budujemy dom z bloczków, ale wnętrza i być może elewacja, będą w większości drewniane :)
Dlatego zbieram fotki ładnych, drewnianych wnętrz (i tak wszystkie są piękne ;)) i Twój album już dałam do ulubionych :)

Tu też są drewniane aranżacje, zobacz: http://www.mazurskiedomy.com.pl/nasze-realizacje.html

http://www.domy-z-bali.info.pl/ (zdjęcia na tej stronie mogę oglądać tylko przez Firefoxa. W IE mam zdrapki :o )

http://www.juhas.com.pl/HTML/index.htm

http://www.wasco.pl/widoki/widok.htm :)

ankamienna
17-07-2007, 21:20
http://img520.imageshack.us/img520/2025/170707058zs7.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=170707058zs7.jpg)

ankamienna
17-07-2007, 21:21
http://img520.imageshack.us/img520/5067/170707062ay0.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=170707062ay0.jpg)

kasia_sloneczko
18-07-2007, 08:56
też już dodałam do ulubionych podane przez ciebie stronki. Uważam że domom murowanym elewacja z elementami drewna dodaje dużo klasy i odróżnia ją od reszty murowańców, pod warunkiem że nie jest to drewniany siding czy boazeria. W swoim domu będę mieć oczywiście ściany z bala, ale chcę mieć też ściany gładkie - bo przyznam, że trochę boję się skansenu. Zwłaszcza że mam do tego zapędy :) strasznie kocham wszystko co stare, drewniane, gliniane, wiklinowe, płócienne itp.

Sloneczko
18-07-2007, 10:19
Kasiu, no to mamy podobnie, a najbardziej ze wszystkich rodzajów drewna, lubię modrzew :)

ankamienna
18-07-2007, 11:02
dziewczyny jak wam sie podoba moj postep? :roll:

ANNNJA
18-07-2007, 14:36
pewnie ze sie podoba!!!!
tak bardzo że zaczynamy intensywniej mysleć o swoich chałupkach na papierku....

ale mam 1pytanie-....co tak nisko masz to drewno nad ziemią?? czy tak wysoko usypałaś piachu...??- nie za wysoko?, jak będzie lał deszcz to tym piachem, blotkiem uchlapie ci bale??
tak ja bym rozumowała- jeśli jestem w błędzie to napiszcie...

eh... fajnie, fajnie, widze że na święta Bozego Narodzenia będziecie mieli juz swoje lokum.. ...... i pewnie juz zamieszkacie?!!!
powodzenia

kasia_sloneczko
18-07-2007, 15:51
Tak nam się podoba, że prosimy o jeszcze fotek :) Koniecznie ze zbliżeniami bo troszku słabo widać.
Ankamienna-kto ci chatkę stawiał? Napisz trochę szczegółów. Kurcze - zazdroszczę tego Bożego Narodzenia w drewnie, ja będę się męczyć w bloku jeszcze przez 1,5 roku najmniej :(

ankamienna
18-07-2007, 17:02
ta ziemia przed duzym oknem salonowym bedzie zabrana i usypana z lewej strony ziemny taras l;-) takze nic nie bedzie chlapalo do salonu bez obaw ;-)fundament jest spory bo jest piwnica i garaz z drugiej strony, tylko wykorzystalismy naturalny spadek terenu i malo bylo kopania na fundament. teraz beda juz male niwelacje terenu zeby tylko ulozyc wsz.

Swieta napewno juz w domku. teraz jestem na etapie wykonczen w srodku.
buduje domek firma Wako z Koszalina.

:P

ankamienna
18-07-2007, 17:05
projekt wlasny, wymyslany rok chyba ;-) takze srodek mamy przemyslany dokladnie i b. funkcjonalny jak mi sie wydaje.

http://img117.imageshack.us/img117/8913/skan1ez8.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-18

DiGM
18-07-2007, 22:36
WItam!
z dużym zainteresowaniem przejrzałam to forum - sami jesteśmy na etapie wyboru grubości bala i wykonawcy.
ale nurtuje nas jeden problem: jak ma się dom drewniany do alergii na roztocza?
Czy nie okaże się np. za 10 lat, że nie możemy w nim mieszkać ze względu na objawy alergii?
Moze jest na forum ktoś, kto zgłebiał ten problem:-).
Aha, i jak lepiej budować: bal powyżej 20 cm bez ocieplenia czy np. 16 cm i ocieplenie? Oczywiście w kontekście alergii.

Dzięki!


DiGM

Gosia30
19-07-2007, 14:26
Witam.
Jestem początkującą balowiczką :D Kochani działka w Milówce zakupiona,pomysł jest tylko... nie mam ekipy do wykonania domu z bali :(
Odwiedziłam juz kilka firm które zajmują sie stawianiem domów z bali.
Niestety kasa nie mała za postawienie w stanie surowym otwartym :cry:
Czy ktoś zna ekipe górali którzy są fachowcami oraz specjalizują się w tego rodzaju stawianiem domów z bali z okolic Żywca,Milówki itp
Bedę bardzo wdzięczna :lol:
Pozdrawiam Gosia

kasia_sloneczko
19-07-2007, 15:50
Gosia30- zdaje się że na tym forum z pracy górali obecnie korzystają, albo korzystali Rencia i Jurand. Podawali też namiary kilka stron wstecz do górala z Istebnej. Nie wiem czy to blisko ciebie, ale zapewne bierze taniej niż firmy które można znaleźć na internecie choćby.
A tak w ogóle wszyscy którzy nowi - poczytajcie forum bo warto - mi to zajęło 2 dni, ale pomogło w podjęciu decyzji jaki wykonawca i z jakiego bala będę budować, a poza tym zdobyłam mnóstwo ciekawych informacji. Pozdrawiam

Gosia30
19-07-2007, 17:11
No hej.
Wielkie dzięki za informację .Nic nie pozostało mi innego jak czytać od dechy do dechy :lol: A Istebna całkiem blisko :P
Biorę sie do czytania Jeszcze raz dziękuje

ankamienna
20-07-2007, 20:00
Dzis Panowie robia nam ganek i koncza sciany wewnatrz. zostanie im do zrobienia podloga i sufity na antresoli... i wyglada juz na koniec ;-)

arekk
20-07-2007, 20:40
Dzis Panowie robia nam ganek i koncza sciany wewnatrz. zostanie im do zrobienia podloga i sufity na antresoli... i wyglada juz na koniec ;-)

Kiedy można wpaść oglądnąć Twoją chałupkę? :)

kasia_sloneczko
21-07-2007, 10:02
Super Ankamienna, w dalszym ciągu czekamy na fotki!
Ja dziś rozmawiałam z wykonawcą - ma wolny termin na wiosnę 2008 ale biją się o niego 3 osoby. Może uda mi się pierwszej podpisać umowę? Trzymajcie kciuki

mike_recon
21-07-2007, 11:04
Cześć, budował ktoś może z tą firmą: http://www.domyzbali.org.pl/ ?

ANNNJA
21-07-2007, 21:05
a co sądzicie o tej ofercie???? coś tanie to drewienko??a może drewno nie jest wcale takie drogie, tylko robocizna jest droższa, a drewno jeśli było kupowane w tamtym roku to może to realna cena???

http://allegro.pl/show_item.php?item=217163918

ankamienna
21-07-2007, 22:47
narazie ma az za duzo odwiedzajacych...jak skoncze to napewno zaprosze na gotowe ;-)
:D

arekk
21-07-2007, 23:14
narazie ma az za duzo odwiedzajacych...jak skoncze to napewno zaprosze na gotowe ;-)
:D

Trzymam za słowo :) i żeby nie było że się wpraszam :D

Urszulla
21-07-2007, 23:28
a co sądzicie o tej ofercie???? coś tanie to drewienko??a może drewno nie jest wcale takie drogie, tylko robocizna jest droższa, a drewno jeśli było kupowane w tamtym roku to może to realna cena???

http://allegro.pl/show_item.php?item=217163918

wiesz w sumie wychodzi za metr sześcienny 640 zł, jest to niezła cena , o ile drewno jest rzeczywiście dobrej jakości, to znaczy wysuszone, nie powykręcane i strugane , poza tym to jest drewno na samą konstrukcje za poszycie osb zapłacisz pewnie drugie tyle (nie jestem pewna bo ja buduje z bala hehe), no i jak dodasz robocizne to wychodzi juz konkretna suma. Najlepiej jak by właśnie fachowiec od szkieletu obejrzał to drewno co ono jest warte

JerzyBw
22-07-2007, 13:25
a co sądzicie o tej ofercie???? coś tanie to drewienko??a może drewno nie jest wcale takie drogie, tylko robocizna jest droższa, a drewno jeśli było kupowane w tamtym roku to może to realna cena???

http://allegro.pl/show_item.php?item=217163918

Robocizna w budowaniu z drewna jest bardzo droga. To nie jest budowa murowańca, którą po paru krótkich lekcjach można postawić samemu dom. W budowaniu z bala liczy się konkretna fachowa wiedza a ona kosztuje.

Gosia30
22-07-2007, 15:43
:evil: choroba jasna z tego wszystkiego coś mi sie pokićkało i utworzyłam nowy temat :oops: przepraszam

a wracając do tematu to zastanawiam się czy jest opłacalne postawienie domu z bala urzywanego czyli do przeniesienia :roll:
Bo czytam i czytam i z z Waszych opini można wywnioskować ze górole biorą tyle samo za robocizne co firmy ogłaszające się w internecie :o
Czy ktoś z Was postawił taki ,,urzywany" domek,a jeżeli tak to proszę o napisanie paru wskazówek
Pozdrawiam Gosia

Gosia30
22-07-2007, 15:46
To jeszcze raz ja :lol:
Dziękuję za prywatną odpowiedź 8)

Gosia30
22-07-2007, 15:51
:lol: boshe przez te upały nie mysle bo mam jeszcze jedno pytanko 8)
Czy ktoś z Was ma postawiony domek z bala na podstawie projektu L44
Jezeli tak to proszę o parę informacji dotyczących funkcjonalnosci pomieszczeń
Pozdrawiam jeszcze raz :lol: Gosia

ankamienna
22-07-2007, 17:15
a gdzie jest twoj domek? w koleczkowie?
jaka technologia?

ankamienna
22-07-2007, 17:19
mam pytanko do wszystkich balowiczow - jaki lakier impregnujacy bezbarwny polecacie do wnetrza? zeby w srodku zaimpregnowac elementy drewniane? tzn parapety, sciany ?

kasia_sloneczko
22-07-2007, 17:51
A nie chcesz użyć wosku albo oleju? Tak chyba trochę ekologiczniej a ponoć olej świetnie zabezpiecza jeśli jest dobrze nałożony. Wosk jest niby mniej trwały. Ponoć istnieje też coś takiego jak olejowosk, choć dla mnie to ciągle abstrakcja bo nadal mieszkam w bloku. Pamiętam, że były takie wypowiedzi na forum nawet z linkami do różnych firm i stron traktujących o tym temacie.

kasia_sloneczko
22-07-2007, 17:56
Gosiu, a o jakiej firmy projekt ci chodziło? Bo samo L44 niewiele mówi :)[/quote]

kasia_sloneczko
22-07-2007, 17:57
Gosiu, a o jakiej firmy projekt ci chodziło? Bo samo L44 niewiele mówi :)

Gosia30
23-07-2007, 11:41
:P Witam ponownie
oczywiście chodzi mi o www.moj-dom.pl/43,bale,oferta_detail.html#projekt
Jestem taka zakręcona przez to wszystko ze za niedługo nie bede wiedzieć jak sie nazywam :lol:
Buziole pa

Gosia30
23-07-2007, 11:46
:D i jeszcze jedno....
Znalazłam wykonawce :lol: :lol: :lol: kierwa ale za bardzo nie chce do Milówki przyjechać :evil: bo mieszka pod ruską granicą i za daleko :evil: Koleś w miare tani bo za robocizne powiedział mi 20 tysiaków...
Bede gadzine nękać dniami i nocami :lol: żeby sie tylko zgodził 8) no a terminy tez nie za bliskie bo dopiero maj następny rok :evil: ale....
czekałam 30 lat na chałupe to poczekam jeszcze rok :P
Buziaki pa

Gosia30
23-07-2007, 11:55
:o jeszcze raz ja :lol:
Kochani orientujecie się ile może kosztować materiał w tartaku i w jaki sposów się to wylicza na podstawie tego projektu www.moj-dom.pl/43,bale,oferta_detail.html#projekt
Pozdrawiam :lol: do następnego razu :lol:

kasia_sloneczko
23-07-2007, 16:15
Gosiu, ten domeczek jest śliczny. Dla mnie byłby co prawda za malutki bo lubię duże pokoje, ale ma dobry rozkład. Możesz nawet pomyśleć o powiększeniu kuchni w miejsce pomieszczenia gospodarczego, albo zrobienia tam drugiej garderoby o ile oczywiście nie zamierzasz mieć jakiegoś pieca grzewczego :)
Już widzę jak pięknie będzie wyglądała ta wanna w wykuszu...
Zastanów się tylko nad dobrym ustawieniem względem stron świata.

shafireq
23-07-2007, 16:32
:o jeszcze raz ja :lol:
Kochani orientujecie się ile może kosztować materiał w tartaku i w jaki sposów się to wylicza na podstawie tego projektu www.moj-dom.pl/43,bale,oferta_detail.html#projekt
Pozdrawiam :lol: do następnego razu :lol:
my chcieliśmy budować ten domek i w związku z tym mój mąż zadał projektantowi pytanie o ilość drewna na ten domek. Wiem, że mąż dostał odpowiedź, ale ja nie pamiętam ilości (m3) :( oczywiście poproszę męża o przesłanie tego maila i podam ilości :) my poza tym chcieliśmy zrobić małe zmiany w tym projekcie, a mianowicie przenieść drzwi do łazienki na dole na "pod schodami" żeby można było zrobić jakąś szafę albo wieszak na kurtki w wiatołapie, połączyć te dwa okna na ścianie szczytowej w salonie w jedno duże i... więcej nie pamiętam...
no.. ale potem zakochaliśmy się w Ośku i narazie jesteśmy zdecydowani na niego ;)

Gosia30
23-07-2007, 16:35
Kasieńko ciesze się że Ci sie podoba.Jesteśmy rodzinką 3 osobową i nie chcieliśmy wielkiej chawiry :lol:
Musze jeszcze tylko wyszukać chlopoków do wykonania fundamentów :P i zacznie sie wielkie bum papierkowe :o
a materiał na chałupe juz wiem :lol: ugadałam sie z gościem na kwote 35 tys
mam nadzieje ze nie przepłacone :o
Jak coś to dam jesio znaka
Pozdrawiam

Gosia30
23-07-2007, 16:37
my chcieliśmy budować ten domek i w związku z tym mój mąż zadał projektantowi pytanie o ilość drewna na ten domek. Wiem, że mąż dostał odpowiedź, ale ja nie pamiętam ilości (m3) oczywiście poproszę męża o przesłanie tego maila i podam ilości my poza tym chcieliśmy zrobić małe zmiany w tym projekcie, a mianowicie przenieść drzwi do łazienki na dole na "pod schodami" żeby można było zrobić jakąś szafę albo wieszak na kurtki w wiatołapie, połączyć te dwa okna na ścianie szczytowej w salonie w jedno duże i... więcej nie pamiętam...
no.. ale potem zakochaliśmy się w Ośku i narazie jesteśmy zdecydowani na niego


No była bym wdzięczna jak nic jak bym wiedziała dokładnie co i ile :wink:
Pozdrawiam jeszcze raz

Gosia30
23-07-2007, 16:38
o kurde coś namieszałam :evil: :oops:
Jak kochani kopiuje się wypowiedź czyjąś aby odpowiedzieć na zadane pytanie
pozdrawiam

Sloneczko
23-07-2007, 17:43
o kurde coś namieszałam :evil: :oops:
Jak kochani kopiuje się wypowiedź czyjąś aby odpowiedzieć na zadane pytanie
pozdrawiam

Gosia, klikasz w "cytuj", po prostu :)

A co do wykonawcy: na stronie Twojego, prześlicznego projektu masz też wykonawców przecież http://www.moj-dom.pl/wykonawcy.html .
Nie lepiej skorzystać z któregoś z nich?

Sloneczko
23-07-2007, 17:46
Ankamienna, aleś dowaliła równo...
Na Imageshack jest link do zmniejszonego zdjęcia, które po kliknięciu powiększa się w nowym oknie.
Dasz radę to zmienić?

Gosia30
23-07-2007, 18:21
Próba mikrofonu :o

Gosia30
23-07-2007, 18:28
a kurde nie wychodzi mi cytowanie :evil: :evil: :oops:
W każdym razie jeżeli chodzi o wykonawstwo to myslałam nad tym i dzwoniłam do paru firm zajmujących się stawianiem domów ale z moich wyliczeń na dzień dzisiejszy oszczędzam ok 35-40 tysiaków :o jezeli kupie materiał i zlece wykonanie.To troche kaski jest :D jak dla mnie przynajmniej
Pozdrawiam [/list]

Gosia30
23-07-2007, 18:33
o kurde coś namieszałam :evil: :oops:
Jak kochani kopiuje się wypowiedź czyjąś aby odpowiedzieć na zadane pytanie
pozdrawiam

Gosia, klikasz w "cytuj", po prostu :)

A co do wykonawcy: na stronie Twojego, prześlicznego projektu masz też wykonawców przecież http://www.moj-dom.pl/wykonawcy.html .
Nie lepiej skorzystać z któregoś z nich?


terereeee już umię cytować :lol: :lol: :lol:

ankamienna
23-07-2007, 23:17
http://img337.imageshack.us/img337/9427/skan1ix8.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-23

ankamienna
23-07-2007, 23:19
http://img337.imageshack.us/img337/7492/skan1dh5.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-23

Sloneczko
24-07-2007, 00:34
Szukaj, Aniu, szukaj :) Tylko jak znajdziesz sposób, zmień ten wielki obrazek w tamtym poście, klikając w "zmień" właśnie :)

Folklorystka
24-07-2007, 10:54
Witam!
Ja znów powracam do tematu wykonawców i grubości bala.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak wyglądają koszty budowy domu z bala z ociepleniem a bez ocieplenia np. bal 16 cm + wszystkie wełny, folie i ścianki, a bal 24 cm.
Według naszego wstępnego kosztorysu korzystniej jest dawać cieńszy bal i go docieplać. Ale :roll: rozmawiałam z firmami (stollux i malorzhome) i oni twierdzą,że gruby bal bez ocieplenia wychodzi cenowo porównywalnie lub jest nawet tańszy. Co Wy na to?
I jeszcze jedno pytanko. Czy 2200/m2 stanu surowego zamkniętego z pełnym dachem i transportem to cena do przełknięcia?
Pozdrawiam balowiczów i czekam na sugestie

Gosia30
24-07-2007, 12:03
Witam!
Ja znów powracam do tematu wykonawców i grubości bala.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak wyglądają koszty budowy domu z bala z ociepleniem a bez ocieplenia np. bal 16 cm + wszystkie wełny, folie i ścianki, a bal 24 cm.
Według naszego wstępnego kosztorysu korzystniej jest dawać cieńszy bal i go docieplać. Ale :roll: rozmawiałam z firmami (stollux i malorzhome) i oni twierdzą,że gruby bal bez ocieplenia wychodzi cenowo porównywalnie lub jest nawet tańszy. Co Wy na to?
I jeszcze jedno pytanko. Czy 2200/m2 stanu surowego zamkniętego z pełnym dachem i transportem to cena do przełknięcia?
Pozdrawiam balowiczów i czekam na sugestie

Ja również zasięgnełam języka w tych firmach i po zrobieniu kalkulacji wychodzi cena niebagatelna.Dlatego postanowiłam poszukać materiału na własną rękę oraz cieśli którzy mi zmątują mój wymarzony domek. 2200 zł za metr to jest sporo ale niestety tak liczą sobie firmy kótre to wykonują.Tym bardziej ze firmy stan surowy zamknięty nazywają tak naprawde stan surowy otwarty :o
Bez położenia dachówki bez ocieplenia bez schodów bez impregnacji itp itd.Dlatego postanowiłam wziąć sprawe w swoje łapki.Podzwoniłam po tartakach który podał mi koszt materiału elementów potrzebnych na dom oraz doiadywałam sie o koszta robocizny uwierzcie mi o połowe taniej wychodzi cena domu.Pozdrawiam Gosia

_jarl_
24-07-2007, 12:29
2200/m2 - to strasznie dużo, ostatnio jedna firma wyceniła się (domek około 110 użytkowej) na 1800/m2, stan surowy zamknięty czyli okna i drzwi ale bez dachu (w cenie tez transport), bal 26cm okrągły (sosna lub świerk sprowadzany ze wschodu)

Folklorystka
24-07-2007, 12:47
To prawda ale ja mam trochę wątpliwości, bo:
1.drewno z tartaku i co dalej, trzeba impregnować elem. konstrukcyjne, a całość powinna być sezonowana i to zdaje się przynajmniej dwa lata
2.cieśle postawią tylko stan otwarty, co ze stolatką okienną, jak i kiedy montować, bo to zależne od tego jakie drewno
3. no i kwestia czysto logistyczna, jak to wszystko zgrać, transport, instalacje itp.
Sorry za moje amatorskie wypowiedzi
pozdrawiam i trzymam kciuki za tych budujących z firmami i tych własnymi rękami :D

Gosia30
24-07-2007, 17:19
Po niekąd racja droga długa i trudna.Ale mam nadzieje ze mi sie uda.Drewno bedzie sezonowane,jeżeli chodzi o prace to można zawsze sie dogodać z górolami na jakim etapie roboty dziekujemy sobie nazwajem.Niekoniecznie stan surowy otwart...a nawet gdyby moja chłopina to złota rączka okna wstawi,chałupe ociepli i wykonczy łącznie z rozprowadzeniem wody :lol:
Elektryką niestety musi się zająć elektryk-wole nie ryzykować :o :D
Wiem ze nie jestem w stanie przewidzeć wszystkich wpadek ale mam taką determinacje i upór ze musi mi to wypalic :lol:

poharatek
24-07-2007, 21:43
Gosia30 wiem, że każdy grosz sie liczy, ale ja bym się bał brać kogoś z "ulicy", a raczej z lasu;) do budowy domu. firma daje ileś tam lat gwarancji...
za duża inwestycja na eksperymenty!!!
_jarl_ po przeczytaniu Twojego posta poprawił mi się humor, że podpisałem szybko umowę i cene domku mam zagwarantowaną na 1 tys (tylko, że bal 16) :lol:

ankamienna
24-07-2007, 22:41
nie polecam budowy takiego domu na wlasna reke.. a nawet zadnego innego... nie w dobie walki i blagania o prace robotnikow.. rosnacych cen materialow.. braku rak do pracy... a co nie daj Boze z kredytem budowa systemem gospodarczym.... mozna przyplacic zawalem... :(

piotr.nowy
24-07-2007, 23:16
nie polecam budowy takiego domu na wlasna reke.. a nawet zadnego innego... nie w dobie walki i blagania o prace robotnikow.. rosnacych cen materialow.. braku rak do pracy... a co nie daj Boze z kredytem budowa systemem gospodarczym.... mozna przyplacic zawalem... :(

Święte słowa!
Niesprawdzony wykonawca , niesprawdzony materiał , nisprawdzone koszty "dodatków" typu impregnacja , suszenie , izolacje , fundamenty ...
Niestety skutek budowania systemem "jakoś to będzie" jest już sprawdzony wielokrotnie.
Życzę Ci szczerze powodzenia ale nie da się szukać oszczędności na wyrwanych z całości fragmentów budowy.W sumie wyjdzie prawdopodobnie nie taniej , na pewno gorzej , bez winnych bo wykonawca zwali na materiał a kolejne ekipy na siebie nawzajem.
Szczególnie przy takim nietypowym domu jak drewniak , gdzie fachowość i jakośc materiałów jest ważna jak chyba przy żadnej innej technologii.
Pozdrawiam.

Radekkow
25-07-2007, 06:22
Oj tak - dobry wykonawca na każdym etapie budowy to kilka tysięcy mniej siwych włosów :D I za to z pewnością jestem gotowy zapłacić więcej!

turoazja
25-07-2007, 10:06
Zgadzam sie z przedmowcami. Budowanie domu z bali metoda gospodarska to niezwykle duze ryzyko. Malo sprawdzone ekipy, bez pozadnego zaplecza (tartak, stolarnia, magazyny) czy nie sprawdzone drewno z tartaku, to spory stopien ryzyka i nerwowosci przy budowie.
Ja bede budowal z 16cm + ocieplenia itd. gdzie za stan surowy zamkniety (nie stan surowy otwarty, dach kryty papa ino bez dodatkowego pokrycia dachowego) po 1250PLN za metr.
Wykonawca stwierdzil ze o wiele lepiej/taniej budowac w ten sposob niz placic za bal 26cm, dodatkowo jesli ma sie dobrych/sprawdzonych podwykonawcow na miejscu (dekarzy, elektrykow, hydraulikow, wykonczeniowcow itd.)
Ale jak kto woli, zobaczymy jak tobie wyjdzie z ta budowa. Moze zmienie zdanie.

Pozdrawiam
Domin

Gosia30
25-07-2007, 10:15
:cry: No i kulwa opadło mi wszystko co opaść może po przeczytaniu Waszych na pewno cennych rad :cry:
Ale przecież na forum są ludzie co budują w ten sposób i są zadowoleni...
Czas pokaże czy firma czy na własną ręke -na dzień dzisjeszy użeram sie z geodetą :evil:
Pozdrawiam Gosia

Folklorystka
25-07-2007, 10:30
Ja miałam wiele wątpliwości co do metody budowy domu po przeczytaniu postów od tzw. złotych rączek. Człowiek by chciał za pół ceny... :roll: ale mój instynkt samozachowawczy mówi,że to nie dla nas. Będę spłacać 5 lat dłużej ale mam nadzieję,że w spokoju.
Tak więc ciągle poszukujemy wykonawcy, już mam takie oczy od pisania maili i czytania AKTUALNYCH OFERT CENOWYCH :o
Sorry za małą merytoryczność tekstu.
A teraz konkretne pytanie o finanse:
Co taniej: bal z ociepleniem (np. 16 cm), czy 24 cm bez ocieplenia.
Pytałam o to dwie firmy i ku mojemu zdziwieniu ponoć jest to porównywalne lub nawet gruby bal jest tańszy.
Ciekawa jestem czy robiliście takie kalkulacje i jakie wnioski?
Sedrecznie pozdrawiam

Folklorystka
25-07-2007, 10:36
Ja bede budowal z 16cm + ocieplenia itd. gdzie za stan surowy zamkniety (nie stan surowy otwarty, dach kryty papa ino bez dodatkowego pokrycia dachowego) po 1250PLN za metr.
Wykonawca stwierdzil ze o wiele lepiej/taniej budowac w ten sposob niz placic za bal 26cm

turoazja
Czy ta cena to za konstrukcję bez wliczonego ocieplenia ma się rozumieć?
I tak wydaje mi się b. korzystna. Jeśli można prosić o namiary na wykonawcę na priv.
z góry dziękuję

aka z Ina
25-07-2007, 10:54
Ponieważ dom z bali był moim marzeniem i sama kiedyś szukałam wykonawcy a potem spasowałam z takiej metody po uzyskaniu wysokości kosztów :( , będac 3 tyg.temu w Zakopcu zaintersowałam się nowo stawianym domem. Podpytaliśmy wykonawcę ile trzeba teraz liczyć za m2.A więc koszt postawienia domu z bali za metr obecnie wynosi 3 tys. W tym okna ,schody, balustrady, podłogi,tarasy, łazienki i kuchnie wg uznania-mogą być płyty gk, bez żadnych płytek, armatury , instal. elektr. i hydraul.

cały czas jeszcze b.drogo :-? !

p.s.-koszt m2 liczy się po podłodze.........

aka z Ina
25-07-2007, 10:55
oczywiście dach również w cenie :)

turoazja
25-07-2007, 11:05
Cena 1250 PLNza metr to bez docieplenia, natomiast jesli chodzi o ta wycene za 3k to bywaja i tacy wykonawcy (stawiajacy domy pod klucz - bardzo niewielka grupa). Ja dostalem miedzy innymi wycene wstepna od Honka na okolo 3500PLN za metr. Wiem ze za jakosc sie placi ale nie tyle ... mysle ze po wielu opiniach wybralem najlepiej. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu.
Dodatkowo powiem wam jedna rzecz, moj wykonawca juz na pierwszej rozmowie stwierdzil ze oni po prostu wykonuja to na czym sie znaja, dlatego wykonczeniowke i instalacje zostawiaja innym specjalistom np. z okolic realizacji.
Uwazam ze taka jest prawda, dlatego wole sprawdzona firme na wykonastwo w technologi bala.

ankamienna
25-07-2007, 11:44
i wybralas honke???

turoazja
25-07-2007, 12:27
Nie, nie wybralem Honki

ankamienna
25-07-2007, 16:34
Mam pytanie do starych balowiczow ; czym malowaliscie drewniane elementy wewnatrz? tzn jaka impregnacja? mam do malowania bezbarwnym lakierem parapety, slupy moze sufity etc. tak zeby nie sciamnaly, chcialabym zeby mialy kolor po prostu surowego drewna byly zabezpieczone przez promieniami slonecznymi oraz nie zmienily koloru. Jakie impregnaty polecacie do srodka? :roll:

Szop
25-07-2007, 17:52
Cudów niestety nie ma :(

Możesz spróbować np:
http://www.v33.pl/lazury/lazura-ochronna-o-wysokiej-odporno-347-ci,384.html?vars=cHJvZHVpdF9pZD0zNTc%3D

coś podobnego robią też inne firmy. Ale po jakimś czasie drewno i tak ściemnieje i wtedy pozostają metody konserwatorskie.

Ja na swoje bale od środka położyłem wosk.

ANNNJA
26-07-2007, 14:50
SZOP i RADEKK.
macie na priv. moje prośby....
PLIS- pomóżcie mi..., PILNE i aż WAżNE!!!
bardzo dziekuje z gory.....


ANNNJA

kasia_sloneczko
26-07-2007, 19:51
Podziwiam ludzi, którzy sami budują domy nieważne czy drewniane czy murowane. Ale wiem, że to nie dla mnie. Wolę zapłacić więcej ale mieć gwarancję, że mój dom będzie trwały i dobrze zrobiony. Jasne, że można się naciąć na wykonawców którzy choć mają firmy i duże interesy to stawiają buble, a są też górole co taniej postawią coś naprawdę dobrego. Jednak wolę nie ryzykować. Zdecydowaliśmy się na dom z grubych bali, żeby uniknąć tych wszystkich folii, karton gipsów i czego tam jeszcze. Choć zdaję sobie sprawę, że tanie to nie jest. Obliczenia co jest tańsze mijają się z celem- bo trzeba uwzględniać potrzeby indywidualne każdej rodziny. Nie wiem, może to głupie-ale realizacji marzeń chyba nie da się opchnąć tanim kosztem :)

poharatek
26-07-2007, 21:56
Mam pytanie do starych balowiczow ; czym malowaliscie drewniane elementy wewnatrz? tzn jaka impregnacja? mam do malowania bezbarwnym lakierem parapety, slupy moze sufity etc. tak zeby nie sciamnaly, chcialabym zeby mialy kolor po prostu surowego drewna byly zabezpieczone przez promieniami slonecznymi oraz nie zmienily koloru. Jakie impregnaty polecacie do srodka? :roll:

może Ci się przyda
http://www.allegro.pl/item215522836_impregnat_do_drewna_kyanize_hurtowni a_w_likwidacji.html

Radekkow
27-07-2007, 00:21
Cena 1250 PLNza metr to bez docieplenia, natomiast jesli chodzi o ta wycene za 3k to bywaja i tacy wykonawcy (stawiajacy domy pod klucz - bardzo niewielka grupa). Ja dostalem miedzy innymi wycene wstepna od Honka na okolo 3500PLN za metr. Wiem ze za jakosc sie placi ale nie tyle ... mysle ze po wielu opiniach wybralem najlepiej. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu.
Dodatkowo powiem wam jedna rzecz, moj wykonawca juz na pierwszej rozmowie stwierdzil ze oni po prostu wykonuja to na czym sie znaja, dlatego wykonczeniowke i instalacje zostawiaja innym specjalistom np. z okolic realizacji.
Uwazam ze taka jest prawda, dlatego wole sprawdzona firme na wykonastwo w technologi bala.

Honka na pewno robi dobrze - cena jest względna.

1. Odwiedź dom budowany przez tą firmę. Pasuje Ci to? Ja też to oglądałem.
2. Spytaj, co jest zawarte w cenie - może też łóżko?

Poza tym - Ci górale mówią świętą prawdę - specjalizacja nie została wynaleziona dzisiaj.

No i co wybrałaś?

Radekkow
27-07-2007, 00:49
Podziwiam ludzi, którzy sami budują domy nieważne czy drewniane czy murowane. Ale wiem, że to nie dla mnie. Wolę zapłacić więcej ale mieć gwarancję, że mój dom będzie trwały i dobrze zrobiony. Jasne, że można się naciąć na wykonawców którzy choć mają firmy i duże interesy to stawiają buble, a są też górole co taniej postawią coś naprawdę dobrego. Jednak wolę nie ryzykować. Zdecydowaliśmy się na dom z grubych bali, żeby uniknąć tych wszystkich folii, karton gipsów i czego tam jeszcze. Choć zdaję sobie sprawę, że tanie to nie jest. Obliczenia co jest tańsze mijają się z celem- bo trzeba uwzględniać potrzeby indywidualne każdej rodziny. Nie wiem, może to głupie-ale realizacji marzeń chyba nie da się opchnąć tanim kosztem :)

Tak to jest - na przykład w Niemczech mówi się "preiswert" - "rzecz warta swojej ceny". Słowo "billig" czyli "tani" kojarzy się z chińszczyzną. Jak dom ma być "tani" to chyba nie warto. Na pewno dom zbudowany samodzielnie sprawi więcej satysfakcji i może być lepszy - ale gdzie inne rzeczy, na których człowiekowi zależy? No chyba, że to jest jedyna rzecz, na której człowiekowi zależy :cry: . Dom jest dla ludzi, którzy w nim mieszkają i żyją ze sobą.

Tak jak Bob Dylan powiedział: można mieć "house" i można mieć "home" :D(słowa Trochanowskiego).

Poza tym - jeśli ma być bal 16+ocieplenie lub bal pełny bez bez ocieplenia i różnica w cenie jest niewielka - to bierzcie bal pełny (zapach i klimat drewna :D ).

Jeśli jednak różnica w cenie będzie nie do przeskoczenia - to lepiej zrobić dom w szkielecie - trzeba czytać ten wątek od początku i już... :D Na pewno zaoszczędzicie pieniądze :D

Radekkow
27-07-2007, 00:52
I jeszcze jedna dygresja/zagadka natury filozoficznej:

Po co budować dom wielkości np. 400 m2?

kasia_sloneczko
27-07-2007, 08:29
Po to żeby po nim jeździć rowerem :)
A tak serio, to zgadzam się z Niemcami. Jakoś tak zawsze nieufnie podchodziłam do rzeczy zbyt tanich. My co prawda będziemy budować spory domek bo lubimy duże przestrzenie, ale mamy nadzieję zamknąć się w 180 m2. I będziemy brać na niego kredyt, dlatego że znamy ludzi budujących już 10 lat za gotówkę. Budują własnymi środkami, sami i przy pomocy rodziny a w tym czasie wynajmują mieszkanie. Dla mnie to niepojęte-jak można budować 10 lat, dla mnie rok to już długo. Dlatego damy trochę zarobić bankom i innym fachowcom- żeby mieć ukochany domek jak najszybciej.

Folklorystka
27-07-2007, 09:39
Oczywiście dołączam do listy tych co wybierają mniej a firmowo. Pewnie poniekąd ma to swą przyczynę w braku własnych umiejętności. Tak więc będąc na etapie wyboru wykonawcy skłaniamy się ku jednej z firm często wymienianej na łamach forum.
Póki co odwiedzamy jeszcze lokalne firmy i ostatnia oferta to;
bal 8cm- ekofiber- bal 8 cm. Tak wygląda ściana zewnętszna. Na życzenie grubość bala może wzrosnąć do 15 cm, oczywiście zmiana ceny.
Zapytuję więc czy ktoś z tutejszych budował tą metodą lub wie coś więcej na ten temat?

ANNNJA
27-07-2007, 09:53
FOLKLORYSTKA>.
z jaką firmą budujesz??? z Twego opisu wynika że bedziesz miała podwójny bal - tak???
rozmawialismy niedawno z ludzmi ktorzy maja drewniany domek z 2 bali a wsrodku jakieś ocieplenia, firma z WŁODAWY, nie pamiętam nazwy-..
niestety nie są zadowoleni: bale sie wykrzywiły, są nieszczelności, długi czas budowy i jakoś rozwlekle,..ale przedewszystkim narzekali na jakośc: ALE z koleii ONI OGLĄDALI PRZED SWOJĄ BUDOWA DOMEK POBUDOWANY PRZEZ TĄ FIRMĘ- 3lata temu i tam było wszystko SUPER i bardzo dobrze, równiotko i prosto zrobione...
wniosek wg. mnie : nastąpiła wymiana kadry lub przestali sie przykładać i poszli w ilości (teraz zleceń jak sami wiecie maja wszyscy w budowlance dużo)!!!

Folklorystka
27-07-2007, 10:54
A to dzięki za cenną informację. Właśnie dzisiaj mieliśmy się wybrać na rekonesans do Włodawy i skutecznie Twój mail nas od tego odwiódł. Więc na dzień dzisiejszy pozostajemy przy znanej firmie z Istebnej. Umowa jszcze nie podpisana i wciąż szukamy... :o

_jarl_
27-07-2007, 11:18
Ja też na początku byłem zwolennikiem bal-ekofiber-bal (myślałem o firmie z mazur), ale skutecznie się wyleczyłem cenami takiej ściany (pełny bal jest w porównywalnej cenie, a własności cieplne niewiele gorsze), dodatkowo regułą jest stosowanie cienkich bali 70mm, wykrzywiają sie niestety i wypaczają. Spotkałem się też w kilku miejscach z opinią że ściany domu z bali powinny być robione z bali grubości min 120mm ( 2x70mm to w sumie 140, ale jakoś straciłem do tej technologi zaufanie).

ANNNJA
27-07-2007, 13:06
Folklorystka...
jedz i obejrz koniecznie!!!!!!!!!!!
bedziesz miec porownanie....!!! pozatym pisalam ze 1budowa byla OK
pozatym napisz mi na priv. nazwe tej firmy- mi wyleciala z glowy ale jak mi podasz to pewnie sobie przypomne..ale w takim miasteczku to chyba nie ma kilku takich budowlanych firmy ???
Aby móc stwierdzic co jest dobre i WAM odpowiada musisz obejrzec i inne wykonawstwo czyli teoretycznie TO GORSZE- pogadac, podpatrzec, niech podadza wam kilka namiarow!
pozatym zaznaczam....ze 1byla SUPER zrobiona, a ci ostatni byli niezadowoleni i krytykowali..
przesle ci zdjecie tego domu z daleka-..ale na priv (nie bralam zgody na rozpowszechnianie zdjęc)!!!!

Folklorystka
27-07-2007, 14:49
ANNNJA , _jarl_Dzięki za odzew, jesteście nieocenieni. Dziś wybieramy się do gościa z Lubartowa. Ponoć dawna szkoła ciesielska na Lubelszczyźnie. O efektach odwiedzin napiszę. Oczywiście jeśli ktoś coś słyszał o nich :wink: to chętnie poczytam...

Folklorystka
28-07-2007, 12:18
Mam kolejne pytanko. Jakie gwarancje dają wasi wykonawcy, i czy wogóle dają. Na stronach firm raczej temat tabu. Wczoraj byliśmy u jednego gościa, który robi "pod klucz" i on daje 2 lata gwarancji na wszystko. No... :-? jak dla nas zgroza. Czytałam tu gdzieś, że Niemcy na kanadyjczyki dają 30 lat!
Ciekawe jak tam sławetni górale w tej kwestii
Czekam na Wasze opinie i informacje

poharatek
28-07-2007, 18:19
Mam kolejne pytanko. Jakie gwarancje dają wasi wykonawcy, i czy wogóle dają. Na stronach firm raczej temat tabu. Wczoraj byliśmy u jednego gościa, który robi "pod klucz" i on daje 2 lata gwarancji na wszystko. No... :-? jak dla nas zgroza. Czytałam tu gdzieś, że Niemcy na kanadyjczyki dają 30 lat!
Ciekawe jak tam sławetni górale w tej kwestii
Czekam na Wasze opinie i informacje
Mi pewna firma z Istebnej :wink: dała 10 lat, a missoni proponowało 3 wiec rozrzut duzy

poharatek
30-07-2007, 22:03
mam pytanie do balowiczów, którzy już wybudowali swoje domki, tak +/- jaki był koszt robocizny za fundament???
pilne, bo mam wybierać ofertę :x

ANNNJA
30-07-2007, 22:52
NAM krzykneli (wołają się specami od budowy z dużą wiedzą)...
6tys. za prosty kwadracik 9x10 + garaż 3,5 x7m- przylega 1scianą do domu...
za: sama robocizna bez wylewania chudziaka, tylko z zasypaniem piaskiem, z polozeniem lepiku na zewnętrznych ścianach bloczków, dom bez podpiwniczenia, bez ocieplania styropianem (..chociaż się ciągle jeszcze zastanawiamy czy dawać ten styropian czy nie, i tylko ten lepik na zewnętrzne bloczki..)..
i jeszcze coś!!!
\CZY WY DAWALIŚCIE NA ZAKOŃCZENIE BLOCZKÓW TAKĄ MURŁATĘ?? CZY TEŻ ODRAZU PO BLOCZKACH BETONOWYCH BYŁY KŁADZIONE BALE?????
pilne...dzieki za info...

Radekkow
31-07-2007, 00:23
ANNNJA

Co do cen to się nie wypowiadam, bo mam piwnicę :D
Co do ocieplania ścian zewnętrznych fundamentów to też się nie wypowiadam, bo mam piwnicę(tam ociepliłem całość aż do ław).
Ta murłata to dla mnie podwalina(ale może różnie się ją nazywa) i zawsze daje się ją pod pierwszą rundę. Podwalina to po prostu deska grubości ok. 10 cm i szerokości ok 15-40. Układa się ją na foli bezpośrednio na fundamencie. No i trzeba ją oczywiście zakotwić.

poharatek
31-07-2007, 09:48
Mi zaspiewali 12 tys za 13*8 9 warst bloczków, full opcja(opcieplenie, zbrojenie, podłoga na gruncie.....) i troche mnie zatkało...a nie jest to wcale najdroższa oferta :x

I TO TYLKO ROBOCIZNA

zaczeło się :-?

Urszulla
31-07-2007, 12:15
hej
ja jestem własnie na etapie robienia fundamentów , po długich poszukiwaniach majstrów, znalazłam ekipe za 6 tys (oczywiście to koszt robocizny) , jest to cna bardzo niska , wcześniej miałam propozycje od 17 do 14 tys za tą sama usługę. Fundament 9 na 12, w miare prosty , ława betonowa zbrojona , bloczki i oczywiście wieniec z kotwami , wszystko ocieplone i gotowe do przyjścia następnej ekipy

ANNNJA
31-07-2007, 13:09
URSZULA>..
dalam ci pytanie do komentarza w dziennikach...dziekuje za odpowiedz..
bede wdzieczna, moze masz do tego jakies zdjęcia z innych budowli?? ew. ktos ci przeslal jak to powinno wygladac??

ANNNJA
31-07-2007, 13:47
HEJ..
właśnie o ten WIENIEC z KOTWAMI chodzi..
to jak to jest???
u jednych jest u innych nie ma tego!!!???
nie rozumiem....u mnie w rysunku technicznym na przekroju nie ma tego, ale juz w opisie konstrukcji coś takigo jest...
ale nie wiem nic np. o grubości takiego wieńca, ani tez o tych kotwach (szpilkach) ktore maja byc w tym wieńcu....
od czego to zależy- od grubossci bali..?
i kto to mocuje?- ekipa od drewna jak składają juz drewno czy ekipa ktora muruje ten wieniec to wkłada odrazu w beton zanim zastygnie????
MOZE ktos mnie oświeci!????

Urszulla
31-07-2007, 13:55
URSZULA>..
dalam ci pytanie do komentarza w dziennikach...dziekuje za odpowiedz..
bede wdzieczna, moze masz do tego jakies zdjęcia z innych budowli?? ew. ktos ci przeslal jak to powinno wygladac??

odpisałam ;-)

Radekkow
31-07-2007, 19:57
ANNNJA - u mnie montowała kotwy ekipa, która stawiała bale. Ale przecież równie dobrze podwalinę może zrobić ekipa od fundamentów :D Poza tym spytaj swojego architekta. U mnie babeczka-architekt powiedziała murarzom, jak wieniec ma wyglądać i było po sprawie.

domosław
31-07-2007, 20:38
mam pytanie do balowiczów, którzy już wybudowali swoje domki, tak +/- jaki był koszt robocizny za fundament???
pilne, bo mam wybierać ofertę :x

Za robocizne zapłaciłem 7tyś,za ławy z wylewką,piwnica 10x10m , dwa kominy do płyty i płyta zbrojona.Chyba miałem najtańszych facherów:D
Szpilki montowała ekipa od fundamentów przed zalaniem płyty

poharatek
31-07-2007, 21:45
widzę wszędzie tanio tylko nie u mnie :-?

Sloneczko
31-07-2007, 22:46
U nas, ale to było w jesieni ub. roku, płaciliśmy za samą robociznę ław fundamentowych (bez piwnic), domu 15,70 x 9,5 m, 4 000 zł.

Piotr Wlezień
02-08-2007, 17:39
FOLKLORYSTKA>.
z jaką firmą budujesz??? z Twego opisu wynika że bedziesz miała podwójny bal - tak???
rozmawialismy niedawno z ludzmi ktorzy maja drewniany domek z 2 bali a wsrodku jakieś ocieplenia, firma z WŁODAWY, nie pamiętam nazwy-..
niestety nie są zadowoleni: bale sie wykrzywiły, są nieszczelności, długi czas budowy i jakoś rozwlekle,..ale przedewszystkim narzekali na jakośc: ALE z koleii ONI OGLĄDALI PRZED SWOJĄ BUDOWA DOMEK POBUDOWANY PRZEZ TĄ FIRMĘ- 3lata temu i tam było wszystko SUPER i bardzo dobrze, równiotko i prosto zrobione...
wniosek wg. mnie : nastąpiła wymiana kadry lub przestali sie przykładać i poszli w ilości (teraz zleceń jak sami wiecie maja wszyscy w budowlance dużo)!!!

Cześć jeśli chdzi o firmę z Włodawy to jest to Drewdom sam zamierzam się wybrać do nich w przyszłym tygodniu.
Jednak warto było spędzić 3 dni aby poczytać forum

ANNNJA
02-08-2007, 18:19
Sami zanim podjeliśmy decyzję o budowie z drewna przekpaliśmy się przez całe 36stron wtedy!!!- naprawde skarbnica wiedzy i zdjęć, oraz pomysłów..
teraz jesteśmy na etapie realizacji.....

Piotr Wlezień
02-08-2007, 18:51
Mam pytanie czy ktoś budował z bali o grubości 65mm lub 80 mm. Z tego co przestudiowałem forum to spotykam tylko powyżej 140 mm. chyba, że coś przeoczyłem. Chciałbym już w najbliższych dniach zdecydować się na wykonawcę, a na razie mam na oku 3 firmy Stollux, Drewdom z Włodawy i Wasco. Może ktoś ma jakieś opinie o tych firmach

madd
03-08-2007, 10:42
Ja w zeszlym roku za cale fundamenty (11X8) zaplacilam 20 tysiecy (robocizna + material) Ale warto bylo.
Domoslaw - jak tam chatka??????

Lami
03-08-2007, 11:41
Witajcie ;)
Dziękuję wszystkim za tak szybkie odpowiedzi na priv ;) Zdążyłam już obdzwonić podane numery i z terminami jest faktycznie trochę kiepsko (ba nawet jesień 2009) ale na szczęście znalazł się chętny (na razie wstępnie) na wiosnę przyszłego roku więc nie zapeszam...tfu,tfu.. szczegóły będę znać w drugiej połowie sierpnia..a na razie projekt do adaptacji powędruje :lol:

grus1
03-08-2007, 11:56
witam wszystkich

grus1
03-08-2007, 11:56
witam wszystkich

grus1
03-08-2007, 11:59
witam
ja juz za sobą mam pierwszy dom z bala
teraz czas na drugi - załatwianie formalności
pierwszy powstał metodą gospodarczą z udziałem jednego dobrego fachowca i powiem wam że całkiem fajnie się stawia a mieszka rewelacyjnie

madd
03-08-2007, 12:11
grus1 - dawaj fotki :P

grus1
03-08-2007, 12:17
madd jak tu załaczyć fotkę

grus1
03-08-2007, 13:15
http://images25.fotosik.pl/46/50b43bb064a07246m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=50b43bb064a07246)

grus1
03-08-2007, 13:28
http://images27.fotosik.pl/46/3389a13873d3ba13m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3389a13873d3ba13)

madd
03-08-2007, 13:34
Wow! Wiecej fotek!!!!!!!!!

grus1
03-08-2007, 13:42
z fotkami jakoś sobie poradziłem

grus1
03-08-2007, 13:44
http://images23.fotosik.pl/46/798d04c29bb2de2cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=798d04c29bb2de2c)

grus1
03-08-2007, 13:44
http://images23.fotosik.pl/46/798d04c29bb2de2cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=798d04c29bb2de2c)

grus1
03-08-2007, 13:48
http://images30.fotosik.pl/46/e37c14def0890b6bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e37c14def0890b6b)

madd
03-08-2007, 13:50
Moje gratulacje!!!!!!!

grus1
03-08-2007, 13:52
http://images30.fotosik.pl/46/d9b56fb637fc11d5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d9b56fb637fc11d5)

grus1
03-08-2007, 13:55
wbrew pozorom można sobie poradzić zwłaszcza że beleczki były wciągane ręcznie bez podnośników a do postawienia domu wystarczyła jedna piła i 9 wiertarek które padały jedna po drugiej

madd
03-08-2007, 14:12
Ja sie chce - to mozna zrobic wszystko. A moge poprosic o widoczek ogolny.... :P

grus1
03-08-2007, 14:29
http://images27.fotosik.pl/46/1fd5a3375e4bcb88m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1fd5a3375e4bcb88)

grus1
03-08-2007, 14:31
lepszej nie znalazłem

grus1
03-08-2007, 14:36
http://images28.fotosik.pl/46/709260cea48cd1d2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=709260cea48cd1d2)

madd
03-08-2007, 14:54
Ganeczek przed wejsciem swietny. Prawie jak moj.... :D :D :D
Widze, ze tez masz dach bardzo wypuszczony. Ogolnie baaaardzo mi sie podoba. Milego mieszkania

grus1
03-08-2007, 15:11
a wzajemnie
jeden postawiłeś to czas na następny
jak coś to mam dostęp do dobrego niedrogiego przygotowanego na wymiar wg projektu modrzewia syberyjskiego - rewelacyjny budulec

madd
03-08-2007, 15:22
Ale ja juz nie chce innego. Tu jest mi cieplo, tu jest mi dobrze i tu bede sie rozmnazac :D :D

grus1
03-08-2007, 15:28
ok miłego mieszkania i rozmnażania :D

ANNNJA
03-08-2007, 16:55
NAPRAWDE PIĘKNIE I z KLIMATEM... wow..................!!!
a co skłoniło Ciebie do 2-giej budowy?? zmiana miejsca zamieszkania czy inne powody???
z kim teraz będziesz budował????

domosław
03-08-2007, 21:51
Ja w zeszlym roku za cale fundamenty (11X8) zaplacilam 20 tysiecy (robocizna + material) Ale warto bylo.
Domoslaw - jak tam chatka??????
WITAM MADD :P
Z chatką muszę poczekac na wiosnę.Takie terminy :cry:
Ale na spokojnie skończę sobie piwnice do zimy

MD
05-08-2007, 15:34
Witam!

Budujemy dom z bala 25 bez ocieplenia. Jesteśmy tuż przed wejściem ekipy wykończeniowej i właśnie wykruszył nam się elektryk. Czy ktoś może podać namiary na elektryka kładącego instalacje w domach drewnianych. (Bardzo pilne, elektryk miałby rozpocząć prace pomiędzy 23 a 27.08, budujemy pod Warszawą).

pozdrawiam MD

grus1
06-08-2007, 07:47
następny domek dla rodziny i stawiać będę sam

grus1
06-08-2007, 11:51
_jarl_ daj znać czy dostałeś maila :D
Pozdrawiam a w miedzy czasie zobaczyłem Twoją działkę - fajna miejscówka
Jak będziesz w Olsztynie zapraszam do obejrzenia domu.

grus1
06-08-2007, 12:09
ANNNJA Ty już postawiłaś ?

ANNNJA
06-08-2007, 12:31
taaaakkkk...... ale dopiero FUNDAMENTY stoją... a my KO i finansowo i psychicznie leżymy...!!! nie przypuszczałam że tyle kasy (i przy okazji i ENERGI ŻYCIOWEJ i zapału) zeżre nam beton!!!!
nasz wykonawca przewiduje stawianie swojego drewienka (a naszej chałupki) na wiosnę......,i coż zrobic...a fundamenty chcieliśmy wcześniej i taki czas miała też ekipa speców od betonu: tj. (2-4cm w tą czy w tą co za róznica :)..... )... kolejnego dnia moich pomiarów ich pracy z metrówką,...pyta się starszy majster..: "a Pani to nie znudziło się jeszcze to mierzenie"....

Grus1:- a ty naprawde masz zamiar, chęci i umiejętności SAM stawiać swoją chatkę????

grus1
06-08-2007, 13:36
ANNNJA jedną już postawiłem i poznałem troszkę jak to powinno wyglądać to z drugą też jakoś sobie podadzę zwłaszcza że pod ręką mam człowieka których tych domów już postawił troszkę przcuje od momentu kiedy drewienko wpada na obrabiarkę tzn przygotowuje materiał do momentu pokrycia obitką dachu więc mam nadzieję że się uda- pełen optymizmu jestem skutecznie zręsztą gaszonego przez urzędy

grus1
06-08-2007, 13:38
ANNNJA co do fachowców to anielską cierpliwość mieć trzeba - zauważyłem że nie zawsze im zależy

Gasol
06-08-2007, 14:30
Witam,

Ktos z Was ubezpieczal budowe domu z drewna? Jesli tak, to gdzie?

Pozdrawiam!

MD
06-08-2007, 16:19
Ja próbowałem w Generali (bank mnie tam skierował) ale mieli duże stawki i nie chcieli ubezpieczyć drewnianych w budowie. Więc ubezpieczyłem się w Allianz. Jeżeli dostanę dobrą ofertę to po budowie też tam zostanę.

alexsandra9
06-08-2007, 21:38
Też wybralismy Allianz.

Gasol
06-08-2007, 22:35
Też wybralismy Allianz.

Dzieki, jutro do nich zadzwonie.

Sloneczko
07-08-2007, 01:50
Warta jest ok :)

grus1
07-08-2007, 07:40
a co obejmuje takie ubezpieczenie?

kasia_sloneczko
07-08-2007, 09:24
Dzisiaj mąż jedzie do wykonawcy, jak się uda to budowa domku zacznie się na wiosnę 2008. Z jednej strony się cieszę a z drugiej boję czy uda nam się do tego czasu zdobyć kredyt, wylać fundamenty, załatwić wszystkie papiery i podłączyć media. Ile to zajęło u was czasu?

Gasol
07-08-2007, 13:37
a co obejmuje takie ubezpieczenie?

Jeszcze nie wiem:-) Ale spodziewam sie ubezpieczyc material od pozaru. I od innych nieprzewidzianych nieszczesc, ktore moga pojawic sie przy budowie.

michall.m
07-08-2007, 13:54
MD,
podam Ci namiary na mojego elektryka, robił mi instalację w drewnianym domu, jestem zadowolona, ale nie wiem jak u niego z terminami...no i tani nie jest...Mirosław Ruciński, 604 576 389, ja budowałam pod Warszawą, 50 km trasą E7 na północ, facet działa w tym rejonie...

katja
07-08-2007, 14:48
_jarl_ daj znać czy dostałeś maila :D
Pozdrawiam a w miedzy czasie zobaczyłem Twoją działkę - fajna miejscówka
Jak będziesz w Olsztynie zapraszam do obejrzenia domu.

Grus, Ty z Warmii?
Zapraszam do grupy olsztyńskiej :D http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=9429&start=7080
Ja przenosiłam dom z bali w okolice jeziora Narie k. Morąga i ciągle go wykańczam :roll:

krysiagdy
07-08-2007, 19:14
witaj katja, mozna zobaczyc zdjecia Twojego domu?

katja
07-08-2007, 20:08
witaj katja, mozna zobaczyc zdjecia Twojego domu?

:D
krąży ich kilka po tym forum, w tym watku są ubiegłoroczne http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1287652&highlight=#1287652
Aktualnie przybyły okiennice, schodki zew., kominek, a tarasu jak nie było tak nie ma

danek60
09-08-2007, 18:13
Witam Szanownych Balowiczow,jestem tu nowy i mam nadzieje ze spotka mnie tu mila wymiana pogladow i doswiadczen na temat domow z bali.Mam zamiar budowac taki dom w Szczawnicy,gdyz od pol roku jestem szczesliwym posiadaczem dzialki w tej pieknej miejscowosci.Zamierzam budowac z firma ZAJDA z Makowa Podhalanskiego,wygladaja na profesjonalistow,ale pozory myla,licza sobie na dzien dzisiejszy 2500 za m2 liczony po podlodze za stan pod klucz,co Wy na to?Bardzo prosze o opinie na temat tej firmy,jesli ktos cos wie na ich temat,moze znacie inne dobre firmy z okolic Podhala.Pozdrawiam goraco.

Mały
10-08-2007, 08:23
Witam,

Ktos z Was ubezpieczal budowe domu z drewna? Jesli tak, to gdzie?

Pozdrawiam!
Ubezpieczyłem w PZU mimo, że jeszcze leży na paletach. Traktowany jest jako "materiał na postawienie domu".
Oczywiście nie od kradzieży, ale zdarzeń losowych.
Trzeba tylko trafic dobrego agenta, który wyłuszczy co i jak.
grus1 - buduje z bardzo zblizonego bala (śr. 17,5cm) i mam pytanie.
Jak izolowałeś przestrzeń między balami? Ze zdjęć wnioskuję, że wełną - tak to wygląda?

kasia_sloneczko
10-08-2007, 11:27
Nasz wykonawca mówił, że bale najlepiej uszczelniać wełną owczą, gdyż ta mineralna jak nasiąknie wodą to nie stanowi już izolacji. A ponoć nasiąka bardzo łatwo.
Ale nie jestem specjalistą tylko cytuję :)
Co do Zajdy to pamiętam z tego forum tylko jedną opinię o nich-złą. Tylko, że ten kto to pisał to nie budował z nimi, a jedynie próbował rozmawiać i był zniesmaczony brakiem profesjonalizmu i gburowatością właściciela chyba. Więc lepiej umów się z nimi, żeby ci pokazali co budują i budowali, tak żebyś mógł pogadać z właścicielem.

Mały
10-08-2007, 12:38
No własnie mam dom który stał w stanie surowym 3,5 roku i był uszczeklniany wełną mineralną.
Wiedząc, że wełna właśnie nasiąka nie chciałem takiej opcji.
Tyle, że po obejrzeniu wełny wyciąganej spomiędzy belek stwierdziłem, że jest ona suchutka jak wiór i koloru jak nowa z paczki (na zewnątrz była szara).

Gasol
10-08-2007, 13:57
Nasz wykonawca mówił, że bale najlepiej uszczelniać wełną owczą, gdyż ta mineralna jak nasiąknie wodą to nie stanowi już izolacji. A ponoć nasiąka bardzo łatwo.
Ale nie jestem specjalistą tylko cytuję :)


Jesli material do uszczelniania nie zwiazuje na dluzej wody w sobie, to mysle, ze jest OK. Welna mineralna chlonie wilgoc, ale takze ja oddaje. Dodatkowo ma bardzo dobre parametry izolacyjne - oczywiscie jak jest sucha. Ale mokra owcza welna to tez zaden izolator wedlug mnie, a jej wysuszenie moze trwac dluzej niz welny mineralnej. Dodatkowo welna owcza jako material organiczny jest narazona na plesnie, grzyby itp, bo pewnie jest dla nich pozywka. Oczywiscie tak sobie analizuje wady i zalety. Ja spotkalem sie jeszcze z uszczelnianiem bali wloknina i lnem. Czy to lepsze rozwiazania? Nie wiem. Ja bede mial welne mineralna. Przynajmniej jak zauwaze, ze 'znikla', bo ja ptaki wydziobaly na gniazda, to szybko ja uzupelnie, bo jest ogolnie dostepna.

ANNNJA
10-08-2007, 14:21
WITAM...mamy problem polegający na dociepleniu sensownie fundamentów: mamy świadomość juz teraz że powinniśmy docieplić, ALE:: ..tj.. jednak zdecydowaliśmy się ocieplić za Waszą namową ( a wbrew opini majstra budowlanego i kierownika- też uważa że nie potrzebne i szkoda kasy jeśli nie mamy piwnicy)
ale teraz mamy inny problem..
bo na bloczki poszedł lepik na zimno- podkładowy i masa lepikowa ISOLBET A i IZOLBET DP,- a jak właśnie wczytałam się na stronie producenta na to właśnie nie można dawać styropianu bezpośrednio bo będzie się utleniał...i co teraz??
mamy już obmalowane wszystkie boki tym czarnidłem, i dawać na to folię-tylko po to aby nie było bezpośredniej styczności styropianu z tym czarnidłem, więc na to czarnidło folię budowlaną 0,2 na to styropian i ponownie na styropian folię, aby oddzielić ziemię od styropianu!
ALE czy nie przedobrzymy z tym docieplaniem fundamentów- przecież zawsze gdzieś i tak wejdzie woda i bedzie długo długo w takiej kanapce obsychała...?
aha-= po lekturze podanych linkow dalej nie wiemy czy fundmenty obsypać piaskiem czy gliną ??? ile przeciwików tyle zwolenników piasku przy fundamentach! tak że sama nie wiem....
Jak macie WY przy swoich balach???
Moja glina jest prawdziwą gliną, czerwona, mocna, zwarta, po wyschnięciu trudno się kruszy takie bryły ale jak mokro to odrazu paćka....,
zwolennicy obsypania gliną twierdzą że wolno oddaje wodę ale i wolno przyjmuje do siebie i lepiej będzie aby przy fundamentach był ten sam grunt co dalej, a na piasek twierdzą że zrobimy sobie "wannę piaskową " wkoło tych fundamentów bo piasek szybciej przepuści wodę ale na boki już tak szybko nie odda-bo z 1strony będzie glina, z 2-giej strony będą zaizolowane lepikiem bloczki betonowe a na dole będzie część ławy betonowej !!!
Kto ma glinę i jak to zrobiliście- drenażu nie będziemy robić-

grus1
10-08-2007, 15:00
mały - pakuły lniane sprasowane sprzedawane w rolkach jak papier toaletowy tylko trochę szersze i grubsze,pasujące akurat pod bal 26
i jak na razie nic się nie dzieje złego

danek60
10-08-2007, 15:12
Wielkie dzieki za opinie na temat Zajdy,i musze przyznac ze cos w tym jest,bo jakies 2 tyg.temu rozmawialem telefonicznie z szefem tej firmy,i oczywiscie pytalem o mozliwosc zobaczenia czegos co teraz buduja,wiec Pan sie zgodzil,choc powiedzial ze adresu do ludzi ktorzy juz mieszkaja w domach przez nich zbudowanych mi nie da,gdyz ludzie ci maja pozniej do niego pretensje,ze przezywaja oblezenie przez ludzi chetnych do ogladania domu i majacych wiele pytan.Nie wiem wiec,czy Pan ten tak dba o prywatnosc swych bylych klientow,czy boi sie zlych wypowiedzi na temat jego firmy.Co do rozmowy,to rzeczywiscie Pan wydawal sie bardzo pewny siebie,odpowiadal na wszystkie pytania bardzo zdawkowo.Co o tym myslicie?Prosze o namiary na firmy z ktorymi juz ktos wspolpracowal,lub wlasnie wspolpracuje i jest z nich zadowolony.Moga byc to firmy oddalone od szczawnicy,jestem gotow zaplacic za transport,jezeli bedzie to firma profesjonalna i godna zaufania.Pozdrawiam.

Mały
10-08-2007, 15:43
mały - pakuły lniane sprasowane sprzedawane w rolkach jak papier toaletowy tylko trochę szersze i grubsze,pasujące akurat pod bal 26
i jak na razie nic się nie dzieje złego
Dzięki za info - gdybyś ewentualnie mógł rzucić namiary na sprzedawcę takich pakuł (sam też będę szukał).
Pozdrawiam

kasia_sloneczko
10-08-2007, 16:11
Myślę, że pakuły to tak samo jak wełna owcza-też materiał organiczny narażony na pleśń i grzyby. Nie wiadomo co lepsze. Ale pakuły mogą czasem być tańsze. Szkoda, że na tym forum nie działa żaden z wykonawców co trochę pobudował i wie co i jak działa.
Danek-poczytaj forum !! naprawdę warto. Po lekturze mam wrażenie, ze forumowicze budowali z:
Stolluxem, Trochanowskim, Góralami z Istebnej, Logpolem i Osadą,a wszyscy na pewnym etapie rozważali Honkę i stwierdzali że za droga.
Pytanie z czego ty chcesz stawiać,z jakiego bala. Kwadratowy, okrągły, toczony ciosany, suszony, sezonowany czy mokry.No i oczywiście jakiej grubości.
Możesz też pojeździć po okolicy w poszukiwaniu domków z drewna i pytać ich właścicieli z kim budowali.

Gasol
10-08-2007, 21:51
Szkoda, że na tym forum nie działa żaden z wykonawców co trochę pobudował i wie co i jak działa.
....a wszyscy na pewnym etapie rozważali Honkę i stwierdzali że za droga.


Moim zdaniem najbezpieczniej budowac podobnie do Honki (jesli nie z Honka, bo niby drogo, ale za to jakosc wydaje mi sie pierwszorzedna). Honka pomiedzy bale wklada bodajze wloknine. Skoro u nich sie to sprawdza, to chyba jest to wystarczajaca gwarancja. W Finlandii pewnie owiec mniej niz w Polsce, ale to nie znaczy, ze Honka nie uzylaby jakiegos innego naturalnego materialu, gdyby on rzeczywiscie dawal az tak duze korzysci. W koncu za ekskluzywny dom sie placi, a koszt lnu, czy tez welny owczej w calosci inwestycji nie jest chyba wielki. Zwlaszcza jak buduje sie z sosny polarnej:-)))

Gasol
10-08-2007, 22:13
aha-= po lekturze podanych linkow dalej nie wiemy czy fundmenty obsypać piaskiem czy gliną ??? ile przeciwików tyle zwolenników piasku przy fundamentach! tak że sama nie wiem....


U mnie fundament wyglada tak (patrzac od zewnatrz):
styropian 10, folia kubelkowa, abizol (bodajze), bloczki, abizol, styropian 2.

Ponadto czesc wystajaca nad ziemie ma polozona siatke i klej. Na to bedzie okladzina kamienna (prawdopodobnie).

Co do zasypania fundamentow, to u mnie uzyto nie zwyklego piasku, ale czegos o konsystencji iłu. Nie byla to glina, ktorej raczej bym nie polecal, bo wydaje mi sie, ze glina nie bedzie odprowadzac wilgoci i do konca chyba nie wiadomo, czy przypadkiem woda nie bedzie pozostawac miedzy fundamentem a gruntem. Juz chyba lepszy piasek, bo wtedy przy dobrym odprowadzeniu wody z dachu poza obszar fundamentu, mamy pewnosc, ze tylko woda gruntowa moze podejsc pod fundament. A jak moze podejsc, to moze i 'odejsc':-) Jak mamy izolacje pionowa (np. abizol), to mysle, ze nie musimy sie martwic.

Z tym, ze budowlancem nie jestem, wiec w roli autorytetu nie bardzo moge wystepowac:-) Moze rozwiazanie posrednie podobne do mojego jest najlepsze?

kryzoo
10-08-2007, 22:53
MD,
podam Ci namiary na mojego elektryka, robił mi instalację w drewnianym domu, jestem zadowolona, ale nie wiem jak u niego z terminami...no i tani nie jest...Mirosław Ruciński, 604 576 389, ja budowałam pod Warszawą, 50 km trasą E7 na północ, facet działa w tym rejonie...

ale sie uśmiałem, to też mój elektryk (domek z bali między Jońcem i Nowym Miastem). Generalnie mozna polecic. Niestety zapracowany ale i pracowity :)

pozdrowka

ANNNJA
11-08-2007, 09:48
Gasol- czy ty masz drenaże?? bo podobno folie kubełkową daję się jak jest drenaż????
a co do obsypania to włąsnie wczoraj w nocy znaleźliśmy czym sie powinno- Murator 9 2006roku- strona 52,..i wychodzi że gruntem rodzimym więc gliną!!! - dzwine prawda??, na forum też są i takie rady i takie....., dzieki za info

Mani
11-08-2007, 14:18
Annja

Ja mam piasek ale mam piasek wszędzie, więc mam to co wszędzie,
Glina nie brzmi dobrze, ale i tak masz zdaje się glinę na całej działce...
a skąd weźmiesz tyle piasku żeby zakopać całe fundamenty?

Co do tego czarnego paskudztwa, to my mielismy ten sam problem,
trzeba się oddzielić od styropianu folią.
Z tego co tu czytam masz glinę, czyli mokro,
musisz się więc dobrze odizolować od wilgoci,
ocieplenie fundamentu nawet bez piwnicy jest dobrym pomysłem,
pamiętaj że fundament jest bardzo ważnym etapem w domu,
tego już nie będziesz mogła nigdy poprawiać, więc zrób wszystko co możesz żeby było dobrze.
Nam nie do końca się udało upilnować wykonawców,
którzy wszystko niestety robią po swojemu,
i jak uznają że coś jest niepotrzebne to tego po prostu nie robią;
nikt nawet nie zapyta i potem masz spaprane...

Odradzam też zostawianie humusu w fundamentach.
Rosną Ci tam potem różne roślinki i chodzą mrówki...

Dobrze jest mieć poziom w ostatniej warstwie bloczków
( pomaga przy kładzeniu podwaliny).
Nie ma potem szpary pomiędzy fundamentem a podwaliną,
którędy to okazuje się może naciec woda do domu...
chyba dobrze jest wsadzić tam jakąś uszczelkę w postaci pianki poliutarenowej czy jakoś tak .

A podwalinę mam kładzioną na bloczki na podwójnej papie, bez kotwienia.
Górale uznali że się nie kotwi, nie wiem jak jest naprawdę, chałupa stoi i na razie wygląda bardzo stabilnie.

Mani
11-08-2007, 14:36
Annja,

przypomniało mi się a propos zasypywania tych fundamentów, :lol:
że nie należy się z tym bardzo spieszyć,
my zasypywaliśmy i odkopywaliśmy je chyba ze 3 razy, z różnych powodów;
a teraz czeka nas kolejny raz już trochę szerzej dookoła całego domu,
bo kładiemy odgromówkę :lol: :lol:

Gasol
11-08-2007, 16:59
Gasol- czy ty masz drenaże?? bo podobno folie kubełkową daję się jak jest drenaż????
a co do obsypania to włąsnie wczoraj w nocy znaleźliśmy czym sie powinno- Murator 9 2006roku- strona 52,..i wychodzi że gruntem rodzimym więc gliną!!! - dzwine prawda??, na forum też są i takie rady i takie....., dzieki za info

Nie, nie mam drenazy.

Powiem tak: rzeczywiscie, co wykonawca, to inny obyczaj. Nie nalezy dac sie zwariowac, to co niepokoi, to wyjasniac. Moj wykonawca dal mi 10 lat gwarancji, wiec mysle, ze jak cos bedzie nie tak, to bede mial czas to stwierdzic i poprosic o poprawienie. Calego domu nie zbuduja jeszcze raz, ale takiej potrzeby nie przewiduje:-)

Poszukam, moze mam ten numer Muratora, to sobie poczytam.

Co do gruntu rodzimego, to rozumiem, ze gdy jest piasek, to sypac piasek, a jak glina, to sypac gline. Nie do konca bym sie z tym zgodzil.

Gasol
11-08-2007, 17:03
Dobrze jest mieć poziom w ostatniej warstwie bloczków
( pomaga przy kładzeniu podwaliny).
Nie ma potem szpary pomiędzy fundamentem a podwaliną,
którędy to okazuje się może naciec woda do domu...
chyba dobrze jest wsadzić tam jakąś uszczelkę w postaci pianki poliutarenowej czy jakoś tak .

Mozna zrobic obrobke blacharska i wtedy woda nie bedzie wciekac do srodka. Bodajze na blogu marcin_aneta jest fajne zdjecie, ktore to pokazuje.



A podwalinę mam kładzioną na bloczki na podwójnej papie, bez kotwienia.
Górale uznali że się nie kotwi, nie wiem jak jest naprawdę, chałupa stoi i na razie wygląda bardzo stabilnie.

Jak buduja gorale w swoim stylu, to wiedza, jak to zrobic, by nie trzeba bylo kotwic. W pozostalych przypadkach trzeba moim zdaniem podwaline zakotwic do fundamentu. Honka kotwi, a ja lubie podeprzec sie ich profesjonalizmem:-)

ANNNJA
11-08-2007, 21:02
Humus ściągaliśmy na początku -przed geodetą, ok. 30-40cm... zdjeliśmy więc z tym nie będzie problemu, a do środka domu już nawieźliśmy 10 kamazów piasku (kto to pomyślał 15 lat temu że na piasku można nieźle zarobić ;;) )
tak- nasze pole to pole gliniaste....ale ....nie mamy na nim wody!!! może jak przyjdą duże opady??? ale narazie mamy wykopany dół na 150cm. i od 3tygodni nie ma wody ani od spodu ani jak popada to też dość szybko wsiąka!!

zrobimy częściowo tak jak Jaro i Piotr- nowy nam podpowiadają, a obsypywać będziemy dlatego gliną- bo: ona może i cięzko oddaje wode ale i jest mało chłonna, jeśli dalibyśmy piasek- lub żwirek przy fundamentach- to woda przez ten piasek szłaby bardzo szybko na dół czyli na ławy fundamentowe -i tylko tam mogłaby mieć ujście- czyli w dół (ławy mamy 60cm szerokości czyli po około 20cm z każdej strony poza kantami bloczków) no bo nie na boki-bo z 1strony bloczki, z drugiej byłaby glina- i takim sposobem ubralibyśmy nasz domek w fose z piasku który z racji swoich właściwości przyjmowałby dużo wody.....!!
żwirek- piasek daje się owszem ale tylko jakbyśmy robili drenaż przy ławach...a skoro nasza glina nie jest mokra to po co robić drenaż-...pewnie niektórzy powiedzą że właśnie dlatego że glina....ale przecież ta glina jest tak szczelna że nie wiem co przepuści na głębokość ok. 130cm...???
pozatym mamy spadek w jedną stronę działki, na 200m- około 2metry...i może dlatego ta woda ucieka w dół działki a my na tym wzgórku nie mamy nigdy wody u siebie ...(tzn. nigdy do tej pory od wiosny..bo od tego czasu obserwujemy bacznie roztopy śniegu, deszcze, wodę i działkę)....

Nasz wykonawca mówi że on teoretycznie też nie ma potrzeby kotwić,...ale ponieważ projektanci tak robią bo nie wyobrażają sobie aby dom mógł stać bez umocowania więc dla świętego spokoju też zakotwi...
my na bloczki daliśmy taki 10cm- wieniec....i stąd też wyszły nam taaaaakkiiiee... wysokości..tj. jak narazie wydaje się nam że jednak za wysoko te fundamenty...oj za wysoko...ale przecież nie będziemy rozbierać, a może za pare lat się okaże że jednak dobrze że tak wyżej daliśmy...nie wiem...
!!!