PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

danek60
12-08-2007, 19:58
Moglby ktos napisac jak powinna wygladac umowa podpisywana z firma budujaca dom.Czego nie pominac,na co zwrocic uwage,jakie prace i materialy powinny byc wyszczegolnione szczegolowo? Jakich prowizji od Was wymagano przy podpisywaniu umowy?Dziekuje i pozdrawiam.

kasiaimatt
12-08-2007, 20:07
Witam wszystkich "balowiczow",

Jestem nowym uzytkownikiem forum. Mam na imie Kasia, oboje z mezem Mattem (Anglikiem) jeszcze jestesmy w Hiszpanii, gdzie mieszkamy od paru lat. Przyszly rok 2008 to dla nas przeprowadzka do Polski w okolice Krakowa, kupno dzialki oraz budowa domu oczywiscie z bali! Zdajemy sobie sprawe, ze jestesmy na samym poczatku dlugiej podrozy do wymarzonego Polskiego domu.
Bardzo podoba mi sie Wasze forum. Czytam , czytam i narazie malo rozumiem...Z gory przepraszam za wszystkie glopie pytania. Z racji ze moja druga polowa jezykiem Polskim za bardzo nie wlada, ja bede sie musiala zajac rozmowami, negocjacjami z wykonawcami itp. a co najgorsze jesli cos (odpokac) zle pojdzie to bedzie moja wina!
I tym optymistycznym watkiem koncze i pozdrawiam wszystkich balowiczow z goracej Hiszpanii.

Kasia

Mani
12-08-2007, 22:26
Danek,

Im dokładniej tym lepiej,
szczegółowo co wchodzi w zakres robót,
jakie grubości wszystkich elementów,
z czego będą ściany szczytowe,
jakie deski użyją do szalowania, grubość, szerokość, długość.
jakie legary,
czy podłoga to sufit czy nie,
grubości belek stropowych,
pisz wszystko na czym Ci zalezy i co ci przyjdzie do głowy,
bo potem będziesz do wszystkiego dopłacał:
parapety chce Pan okrągłe a nie kwadratowe a nie ma w umowie -to dopłata itp...
Chodzi o to, że potem wykonawca buduje z jak najtańszego materiału.
A takich rzeczy zwykle w projektach ni ma.

madd
13-08-2007, 15:07
danek60
Ja tez mialam budowac z Zajda, praktycznie bylismy na niego zdecydowani, ale jak zaczal kombinowac, nie chcial liczyc powierzchni uzytkowej normalnie (133 metry mam w projekcie) tylko sobie znanymi sposobami, tak ze wyszly jakies kosmiczne liczby, to zrezygnowalam. Poza tym jaki z niego goral, skoro on z Nowej Huty...

danek60
13-08-2007, 17:18
Dziekuje za informacje na temat umowy,oraz opinie na temat Zajdy.Nie ukrywam,ze coraz ciekawiej prezentuje sie ta firma...a taka ladna stronke maja i fotki.Zrezygnowalas z Zajdy,a czy mozesz napisac na jaka firme ostatecznie sie zdecydowalas?Za miesiac bede w szczawnicy,rozmawialem z Pania z biura nieruchomosci przez ktore kupilem dzialke,proponowala mi dzisiaj,ze moze mnie skontaktowac z goralami ktorzy buduja pikne gorolskie chaty od pokolen,moge kilka z ich budowli zobaczyc w Szczawnicy,a to wazne.Nie pytalem o ceny,ale napewno z polecenia kogos jest o wiele lepiej,niz wejsc do firmy tak z ulicy,szczegolnie ze jest teraz taki boom,ze juz nie funkcjonuje powiedzenie "klient nasz Pan",jest raczej odwrotnie.Budowali np.restauracje Bacowke w Jaworkach www.bacowkajaworki.nrs.pl zajrzyjcie na stronke.Napiszcie co myslicie o moich przemysleniach na temat wyboru firmy,bo dopiero a moze na szczescie jestem dopiero na tym etapie.Pozdrawiam.

kasia_sloneczko
13-08-2007, 21:03
Ależ piękna ta bacówka! Naprawdę śliczna. Jeśli solidność wykonania jest taka sam jak piękno tej bacówki to nie zastanawiaj się :)

kasia_sloneczko
13-08-2007, 21:07
A czy ktoś z was zna dobrych fachowców od gontu drewnianego? Marzy nam się dach z gontu, ale nie chciałabym wpuścić do siebie na budowę partaczy. Jesteśmy z dolnego śląska, więc najlepszy byłby ktoś z okolic.

danek60
13-08-2007, 22:27
Kasia,sprawdz ta firme:Jozef Stopka Dzianisz kolo Zakopanego www.domyzbali.com Pamietaj,ze dobre gonty robia raczej tez tylko rodowici gorale z dziada pradziada.Mam nadzieje ze wiesz ze gont to spory wydatek,i potrzebna jest wlasnie duza fachwosc ulozenia go a nastepnie zabezpieczenia specjalnymi preparatami przeciw wilgoci i grzybom ktore bardzo lubia gont.Czynnosci te pozniej musisz sama powtarzac co rok lub dwa nie wiem dokladnie,jest to tez dosc drogie,ale coz dom z bali pokryty blachodachowka np. to chyba nie to.Czasami jednak goruja sprawy finansowe.Ja tez juz sie zakochalem w tej bacowce,i obawiam sie ze moge finansowo nie podolac :cry: Pozdrawiam.

Gasol
13-08-2007, 23:24
Wykonawca zepsul mi zamek w paru miejscach. Co z tym zrobic, jak myslicie?

http://img91.imageshack.us/img91/3602/dziuracv1.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=dziuracv1.jpg)

kasia_sloneczko
14-08-2007, 08:34
Wiemy, że gont tani nie jest-ale jesteśmy konsekwentni. Dom z bali też nie jest tani, więc na dachu nie będziemy oszczędzać. Marzenia kosztują :)
Dzięki za te namiary, ale myślałam raczej o takich góralach z polecenia co nie mają swojej strony internetowej. Może ktoś zna?

madd
14-08-2007, 10:27
Obciac pianke, ewentualnie kupic szpachle sosnowa czy tam jakas inna drewniana i po klopocie

Gasol
14-08-2007, 10:43
Wiemy, że gont tani nie jest-ale jesteśmy konsekwentni. Dom z bali też nie jest tani, więc na dachu nie będziemy oszczędzać. Marzenia kosztują :)


Ostatnio widzialem dach pokryty gontem drewnianym przed 2-3 laty. Dom w lesie. Niestety, ale gont bardzo pozielenial. Wygladalo to brzydko i radze Ci upewnic sie, ze nie bedziesz miala takiego klopotu.

Mnie podoba sie bardziej wior osikowy niz gont, ale swoj dach pokryje dachowka.

kasia_sloneczko
14-08-2007, 11:30
Wiór osikowy też jest piękny i nad nim też się zastanawiamy. A jeśli chodzi o wygląd gontu-to nie wiem może oni go źle zaimpregnowali albo co? W świdnicy jest kościół pokoju, drewniany,zbudowany w konstrukcji szachulcowej, pokryty gontem. Powstał w 1657 roku i stoi do dnia dzisiejszego. Gont na nim nie jest zielony,ani w żadnym innym kolorze innym niż kolor drewna. Na dowód załączam link do strony tego kościoła :)

http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/pl/TURYSTA/~swidn.htm

madd
14-08-2007, 12:07
kasia_sloneczko
Ja polecam strzeche :D
I musze sie pochwalic. Powoli, powolutku robi mie sie porzadek kolo domeczku :D :D (chlopa mego rekami) :D

http://images26.fotosik.pl/57/dc9157f4c2fcce1cmed.jpg

ANNNJA
14-08-2007, 13:00
LABOGA...jak pięknie już u CIEBIE przed domkiem...
(przebłysło we mnie słonko nadzieji na upiększenie mojej wysokości chałupy!!!)...skąd masz takie piękne kamienie na swojej podmurówce??? sami je kleiliście- i na co?? klej jakiś czy cement był spoiwem łączącym????
czy dawaliście na bloczki styropian celem ocieplenia?? jeśli tak to jak potem na ten styropian czepialiście te kamienie???
naprawde wygląda super,..... RADEKOW..ma coś podobnego na kominie- ale to były zdjęcia z daleka, u Ciebie bardzo dobrze to widać na całości tej podmurówki i tak jak to się z chatką prezentuje....SUPER!!!!
proszę o przepis... (dzieki jak nie wiem co z góry)!!!!

madd
14-08-2007, 13:11
Dzieki, tez mi sie podoba. Fundamenty od razu byly docieplone, chlop sam te kamienie ukladal. Wyszlo 30 zlotych za metr, a za robocizne chcial jeden facecik.......90 zlociszy!!!!! Wiec najpierw na sciany fundamentowe szla siatka i jakies kolki, a na to kamienie na duzej ilosci kleju. Jeszcze nie odpadly :wink:
A mnie i tak interesuja kwietuszki na ganeczku, chociaz moj chlop mowi, ze jestem wiesniara do kwadratu, bo jak sie na wsi mieszka to kwiatki sie do ziemi sadzi a nie do doniczek jak w bloku....

http://images27.fotosik.pl/57/ac7fefe3563e9ca4med.jpg

Gasol
14-08-2007, 13:15
madd, masz niezla sielanke przed domkiem:-) Podoba mi sie!

Pamietasz moze, jak nazywa sie kamien, ktory macie na fundamentach?

madd
14-08-2007, 13:20
Wapien czy jakos tak :D :lol:

danek60
14-08-2007, 16:36
Super ta chata Madd,czy mozesz zdradzic jaka firma ja stawiala,bo rozumiem ze zadowoleni z wykonania jestescie.Wczoraj rozmawialem z architektektem ze Szczawnicy,za projekt domu ok 170m2,budynek parterowy z uzytkowym poddaszem,bryla budynku prostokatna,nie podpiwniczony,bal 26cm srednica,krzyknal sobie 8000-10000zl.Jest to projekt indywidualny.Napiszcie prosze czy to normalna cena na dzien dzisiejszy,czy troche duzo.

ANNNJA
14-08-2007, 16:59
DANEK-...cena za projekt jest jak na moj gust z deka wywalona w kosmos..
U nas mielismy 6tys. odrazu z pozwoleniami, szambo, prąd, woda- uzgodnienia....ale to było do murowanego!
a co do drewniaka to uwazam że każda firma ma swojego architekta (lub kilku) ktorym podsyłają klientow,i wyobrażam sobie że wtedy jest taniej, bo 8tys. to naprawde duzo!!!
my daliśmy coś koło 4,5tys.. (i to dziwilam się że mało nie jest)!!!!!!
ale 8 to chybabym zemdlała z wrażenia!!!-za sam projekt??? archtekci poszli za przykładem innych...koszą ile się da!!

kasia_sloneczko
14-08-2007, 17:12
Och Madd, śliczny masz domeczek, te kamienie i strzecha. No naprawdę cudowny. Też myślimy o kamieniach na podmurówce i mówisz, że to po prostu się klei? Co do strzechy, to i owszem podoba mi się, ale jakoś nie mam przekonania do funkcjonalności. Nie wiedzieć czemu na hasło strzecha wszyscy reagują jednakowo-"co ty myszy chcesz mieć?" Mi się też z myszami kojarzy niestety. Nie wiem, wydaje mi się że na innych drewnianych dachach to te gryzonie nie mają się gdzie zagnieździć. Nie mieliście takich obaw?

kasia_sloneczko
14-08-2007, 17:29
Danek, ten twój architekt to i tak cię oszczędza. W Jeleniej górze jest taki co bierze 14000 za podstawowy projekt bez wodotrysków. My będziemy płacić 3,500 ale bez przystosowania projektu do naszej działki. Za to z projektem instalacji energetycznej. Projektowanie ogrzewania architekt nam odradził, gdyż chcemy mieć piec na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym i zastanawiamy się nad solarami. Architekt powiedział nam ze najlepiej jak projekt takiej instalacji zrobi nam jej wykonawca gdyż każda firma ma swoje produkty, których używa, a jest ich na rynku tak dużo, że on nie jest w stanie przewidzieć jakie materiały zostaną użyte.
Potem okazało się, że mamy w rodzinie kuzynkę z uprawnieniami do projektowania takiej instalacji.
Przypuszczam, że po adaptacji do działki w sumie wybuliimy za projekt ponad 4000 zł. Aha projekt mamy indywidualny i robi nam go pracownia projektowa z Cieszyna Łukasza Iwanka
http://www.moj-dom.pl/
Ale najpierw na nasz pomysł projektu swoje uwagi naniesie wykonawca dostosowując go do swojej technologii, dopiero potem architekt będzie go rozrysowywał.

danek60
14-08-2007, 19:02
Dziekuje za opinie na temat cen "mojego"architekta.ANNNJA masz racje ze firmy ktore buduja domy z bali maja swoich architektow,ale rozmawialem z jedna z firm i sami mi doradzili,ze lepiej jest zatrudnic architekta z okolic w ktorej sie buduje,gdyz taki zna juz teren i wszelkie urzedy oraz przepisy co przyspieszy i ulatwi zalatwianie np.wszelkich pozwolen na przylacza:prad,woda itp.oraz lokalne przepisy poszczegolnych gmin.Jest to wazne szczegolnie w moim przypadku,dlatego,ze teraz mieszkam za granica i nie moge byc na kazde zawolanie architekta i dowozenie mu roznych dokumentow,ten moze pod moja nieobecnosc poprowadzic cala inwestycje tj.On zalatwia wszelkie przylacza,pozwolenia,mapki,mowil mi ze tez musze miec opinie geologiczna,dgyz dzialka jest w gorach i teren jest ciezki i na spadku.Nie wiem czy,zaplacic wiecej i miec wszystko zalatwione przez mijscowa osobe czy zatrudnic tanszego architekta,ale sam zalatwiac wszystko na wlasna reke.Dodam ze ten architekt to architekt miejski przy urzedzie miejskim w Szczawnicy,wiec raczej osoba kompetentna.Co o tym myslicie?Pomocy

kasia_sloneczko
14-08-2007, 20:17
No to co piszesz ma sens. Ja będę koło wszystkiego biegać sama,ale siedzę w domku i mam dużo czasu. Jeśli twój architekt faktycznie zajmie się wszystkim a stać cię na niego, to może nie warto szukać kogoś tańszego. Mój znajomy bardzo dobrze zarabia jako elektryk na statku i zawsze powtarza, że on u siebie w domu palcem nie kiwnął bo jego czas jest droższy niż to co zapłacił wykonawcom. Przelicz czy twój czas nie jest czasem więcej wart niż praca architekta i będziesz miał odpowiedź. Weź pod uwagę, że w Polsce nie tak łatwo załatwić różne formalności i nieraz się trzeba nieźle nalatać

ANNNJA
14-08-2007, 20:21
w takim razie ON wie że to co narysuje to jest JEDNO a dużo osób chce mieć szybko, i nie chce chodzić za papierkami..i stąd chyba ta cena!!
Wcale nie jest prawda że szybciej uzyskuje się pozwolenia na wode i prąd, szambo i co tam jeszcze....bo to robią CI inni -, chyba że on tak się zgodzi że wszystkie PROJEKTY dostarcza tobie.... (ale nie tak że wrysuje ci w projekcie gdzie idzie woda i grzejniki-bo to jest w standardzie.., tylko na to potrzebujesz normalnie PROJEKT WODOCIĄGOWY)>>.
sam architekt może CI tylko przyspieszyć uzyskanie pozwolenia na budowe!!! i tylko tyle....-
a nie prawdą jest że musi być to miejscowy projektant....- dobrze jak jest, to wtedy może np. przyjechać jak budujesz swoją chałupkę i ew. coś ci doradzic (ale pewnie to też za opłatą-bo od tego to jest kierownik a nie projektnt, on przecież swoja robote juz zrobił na papierku)!!!!
projektant- na oko też ci nie powie jaka działka, jaka ziemia- musisz robic badania gruntu....-jak sam podajesz...więc jeśli znajdziesz taniej i sprawdzonego to nie czepiaj sie tego ....-pozatym nawet w małym mieście nie wierzę że jest tylko JEDEN JEDYNY w swoim zawodzie..poszukaj jeszcze!!
NASZ projektant -.... mieszka 150km od nas....-ani razu nie byliśmy u niego ani ON u nas,..wszystkie uzgodnienia przez telefon, meil, scany!!!
ale głowne wytyczne były juz od wykonawcy,- potem to tylko projektant kosmetyka w porozumieniu z nami!

ANNNJA
14-08-2007, 20:24
KASIA- SLONECZKO-.....słusznie prawisz....-!!!!!!!!
policz, dodaj, podsumuj i rozeznaj się w takim razie w opiniach o nim...skoro masz tyle płacić to niech będzie przynajmniej sprawdzony i to co głosi żeby nie było że tak szybki też nie jest!!!!!

danek60
14-08-2007, 21:35
Zlote z Was dziewczyny,dzieki za szybkie odpowiedzi,swoja droga to od kilku dni wymienia sie doswiadczeniami waskie grono BALOWICZOW,gdzie reszta?Rozumiem ze wszyscy dysponuja rozna iloscia czasu.Macie racje,czasu nie mam za wiele na zalatwianie wszystkich formalnosci,i musze pogodzic sie ze zwiekszonymi kosztami za wygode.Tak ten architekt moze mi zalatwic juz projekt domu razem z projektami przylaczy elektrycznej i wodociagowej,geodeta tez bedzie z nim juz wspolpracowal,oraz opinie geologiczna sam odbierze.Zgeodeta ma pojsc szybko dlatego ze dla mojej dzialki jest juz plan zagospodarowania przestrzennego,On ma tylko wytyczyc granice dzialki i sporzadzic mapki.We wrzesniu bede w Polsce i mam uzgodnic wszystko szczegolowo z arcitektem a na wiosne,mam miec przygotowana cala dokumentacja wraz z zezwoleniem na budowe,chyba gra jest warta swieczki gdybym sam to zalatwiaj wydal bym sporo kasy chocby na bilety lotnicze.Napisze jak to poszlo po spotkaniu z architektem juz.Czeka mnie tez jeszcze wybor firmy,a to nie latwe,mam zamiar odwiedzic kilka we wrzesniu,no i tych gorali od "bacowki".

Gasol
14-08-2007, 22:48
Jak zsumuje sie wszystkie wydatki, ktore sa potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowe, do tego jeszcze rozne projekty, uzgodnienia dokumentacji, paliwo, bilety itp., to wcale nie wychodzi to malo. Ja bedac za granica, to dlugo bym sie nie zastanawial, tylko szukal osoby, ktora potrafi calosc roboty biurokratycznej poprowadzic.

Wykonawcy czesto maja wlasnych architektow, to fakt. Z tym, ze nie ma nic za darmo, wiec 'projekt wliczony w cene domu' oznacza: koszty projektu rozlozono w kosztorysie:-)

cerber
15-08-2007, 09:42
witam chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat ogrzewania w domu z bala 30 zastanawiam się nad ogrzewaniem kominek z płaszczem wodnym lub kominek + bojler elektryczny na wodę i grzejniki elektryczne zastanawiam się co wybrać bardzo proszę o radę a może coś innego proszę o pomysły nadmieniam że nie mam gazu pozdrawiam

michall.m
15-08-2007, 10:00
MD,
podam Ci namiary na mojego elektryka, robił mi instalację w drewnianym domu, jestem zadowolona, ale nie wiem jak u niego z terminami...no i tani nie jest...Mirosław Ruciński, 604 576 389, ja budowałam pod Warszawą, 50 km trasą E7 na północ, facet działa w tym rejonie...

ale sie uśmiałem, to też mój elektryk (domek z bali między Jońcem i Nowym Miastem). Generalnie mozna polecic. Niestety zapracowany ale i pracowity :)

pozdrowka

No to witam (prawie) Sąsiada ;), jeszcze w Nowym Mieście nie byłam, ale jak sie wybiore to bedziemy sie rozgladać za Twoim balem... :))))
PZD,
a.

danek60
15-08-2007, 14:14
cerber,przy balu 30 powinienes miec cieplutko jak w ulu bez wymyslnych i roznych systemow grzewczych.Proponuje kominek z plaszczem wodnym+solary na dachu,super sprawa.Obawiam sie ze bojler i jeszcze grzejniki na prad moga nadszarpnac twoj budzet rachunkami za prad. Zestaw solarow moze nie jest tani,ale polaczony wlasnie z kominkiem bardzo sie sprawdza masz ciepla wode+goraco w domu,a o rachunki za prad sie nie martwisz.Popatrz w internecie o solarach i skontaktuj sie z jakas firma.Dodaje ze czesc kosztow montazu solarow moze zwrocic Ci gmina ze srodkow unijnych gdyz sa to rozwiazania ekologiczne.

Wojciech Nitka
15-08-2007, 20:52
cerber,przy balu 30 powinienes miec cieplutko
Tak, średnia grubość bali 30 cm winna prawie spełnić wymagania normowe w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych.
Wiecej na temat izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych domów z bali - http://www.szkielet.pl/bale/1.php i dalszych.

kasia_sloneczko
16-08-2007, 08:40
Hej Cerber-to mamy podobny problem z brakiem gazu. Ja wiem na pewno,że nie chcę mieć butli z gazem w ogródku bo się tego po prostu boję, a poza tym okropnie wygląda. Zresztą jest bardzo drogie w eksploatacji-równie dobrze można sobie zafundować ogrzewanie prądowe. Na pewno będziemy mieć kominek z płaszczem wodnym, ale przydałoby się drugie źródło ogrzewania bo ja bardzo lubię mieć ciepełko. Zastanawiamy się nad piecem na pelety i inne takie odpady ekologiczne.Tylko, ze to trzeba co kilka dni ładować. I mam dylemat-co będzie jak wyjedziemy na dłużej, kto nam będzie do pieca kładł?
Co do solarów to założymy je pod warunkiem, ze dostaniemy kredyt z BOś albo właśnie jakieś dopłaty unijne czy cóś. Nie interesowałam się tym jeszcze tak dogłębnie.
Nie wydaje mi się żeby do ogrzania naszej chaty starczył kominek + solary (jakieś 180 m2) z kolei prąd jest bardzo drogi i ciągle drożeje.
Ostatnio zastanawialiśmy się też nad pompą ciepła, ale czy ona wystarczy jako alternatywne źródło ciepła?

Gasol
16-08-2007, 10:49
Ostatnio zastanawialiśmy się też nad pompą ciepła, ale czy ona wystarczy jako alternatywne źródło ciepła?

Pompa ciepla ma sens tylko jako podstawowe zrodlo ciepla. Jesli nie masz gazu ziemnego, to mysle, ze warto rozwazyc te opcje. Palenie w kominkach jest przyjemne, dopoki... sie nie znudzi:-) Najlepiej traktowac je jako ozdobe i wspomaganie glownego zrodla ciepla w bardzo zimne dni. To moje zdanie. Jest watek o pompach na forum - warto go przejrzec.

kasia_sloneczko
16-08-2007, 15:23
Dzięki Gasol, poszukam tego wątku. Właśnie o to mi chodziło, żeby mieć pompę ciepła jako główne źródło,a kominek dodatkowo- na jesienne i wiosenne wieczory. Czytałam trochę o solarach i opinie są bardzo sprzeczne. Natomiast o pompach jest pozytywny artykuł w obecnym muratorze tylko potraktowany bardzo pobieżnie. Czas się dokształcić :)

madd
16-08-2007, 18:05
Super ta chata Madd,czy mozesz zdradzic jaka firma ja stawiala,bo rozumiem ze zadowoleni z wykonania jestescie.Wczoraj rozmawialem z architektektem ze Szczawnicy,za projekt domu ok 170m2,budynek parterowy z uzytkowym poddaszem,bryla budynku prostokatna,nie podpiwniczony,bal 26cm srednica,krzyknal sobie 8000-10000zl.Jest to projekt indywidualny.Napiszcie prosze czy to normalna cena na dzien dzisiejszy,czy troche duzo.

Stawial mi normalny goral z Wisly - Zbigniew Pilch. Ale robil tylko stan surowy otwarty. W zeszlym roku za calosc (material+robocizna) krzyknal tylko 80 tysiecy :lol: :lol: :lol:
A projekt mialam z www.polskadrewniana.pl
Domek sie nazywa Przykop :D

madd
16-08-2007, 18:07
Co do strzechy - myszy sie nie boje, bo mam kota czarnego jak smola (widac go na zdjeciu) A gdzie niby te myszy mialyby chodzic? Po dachu???? :o :o

cerber
16-08-2007, 22:40
witam serdecznie dziękuję za odpowiedzi również myśleliśmy o solarach nawet w naszej przyszłej gminie jest akcja ''dopłaty do niskiej emisji ze środków unii europejskiej '' ale niestety gmina ustaliła że tylko i wyłącznie dla osób które mają stare piece nowi mają sobie już wybudować ekologicznie i dla nich dopłat nie ma,co do kominka z płaszczem wodnym trochę się boimy czy z biegiem lat woda która jest w obiegu nie zniszczy pieca a jeżeli nasze obawy są bezpodstawne to prosimy o radę jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać? pzdrawiam :lol:

Seba7207
17-08-2007, 09:41
Witam wszystkich balowiczów, u nas w przyszłym tygodniu ma się już pojawić ekipa z domkiem :-), ponoć 3 tygodnie i chatka ma stać.

madd
17-08-2007, 09:52
Seba - to trzymam kciuki. Ale pamietaj - na wieche gorali nie przepijesz. Juz nie pamietam ile u mnie wody poszlo, ale cos kolo 20 litrow :roll:

Seba7207
17-08-2007, 10:00
Ale żonę mam góralkę, może ona da radę. :D

madd
17-08-2007, 10:16
Czarno to widze :lol: :lol: :lol:
Moj chlop po tej imprezie trzy dni zdychal. Ja tylko dwa :roll:
Ale za to chatka stoi i ma sie dobrze

Seba7207
17-08-2007, 10:19
Madd, a jak z wykończeniami u Zbigniewa? Chodzi mi o takie pierdółki jak sosręb i inne zdobienia? Okna i drzwi zamówiliśmy u Kazimierza z NT, drzwi są ponoć już gotowe (na styl góralski).

LuiLin
17-08-2007, 10:22
MADD piękny ten Twój dom .... ;)

madd
17-08-2007, 10:49
Zbigniew postawil mi tylko stan surowy otwarty. Na wiecej nie mialam kasy. A ze moj ojciec jest stolarzem, to troche mi pomogl :D :D
I tak nie wszystko jest jeszcze zrobione. Brakuje np. opasek kolo okien, parapetow, schodow wewnetrznych (ale w tym tygodniu kupujemy drewno - prawdopodobnie buk, bo tanszy od debu). Ale juz mieszkamy i powiem wam, ze nie oddalabym tego domu za zadne pieniadze!!!!!
Dobrze, ze ojciec wrocil wlasnie na stale do Polski - mam nadziej ze prace rusza pelna para :D

madd
17-08-2007, 10:51
MADD piękny ten Twój dom .... ;)

A dziekowac, dziekowac :D :D :D

Weszlam poogladac Twoja chatke - straaaasznie mi sie podoba. To jest dopiero dom z dusza! Pochwal sie za ile kupilas i jaki jest stan dzisiaj!

Sloneczko
17-08-2007, 12:19
Lui, ja wpadłam w podziw nad ogromem pracy, jaką już włożyliście w ten dom. A zapowiada się rewelacyjnie!
Zawsze o takim marzyłam, ale nie miałam odwagi takiego szukać i z tym większą ciekawością będę podglądać efekty :oops:

Zaczarowany dom w zaczarowanych rękach...

LuiLin
17-08-2007, 14:51
;) o kurcze :) jak się cieszę, że wam się podoba ;) dziekuję!
ostatnio miałam juz totalny dół, bo zdrowie opuściło i myślałam, że to bez sensu ... w dodatku jak widac na zdjęciach mam okno sąsiada na granicy i on nie chce z nami gadać o tym, wygonił mnie prawie (a raczej jego córka)...

wciąż nowe zdjęcia wrzuca mąż ;) za dwa tygodnie dojdą okna, drzwi wejścoiwe i sufity :) a miesiąc kominek i łazienka .... i już. ocieplanie w przyszłym roku, chyba, że tej zimy okaże się, że jest ciepło :)

cena..? :) była naprawde niska. działka ma 28 arów, z domem - w totalnej ruinie.

madd
17-08-2007, 14:52
Gratuluje i zycze wytrwalosci i szczescia w nowym domku z dusza. Wszystkiego dobrego. I fotki, fotki, fotki :P

LuiLin
17-08-2007, 15:04
Stawial mi normalny goral z Wisly - Zbigniew Pilch. Ale robil tylko stan surowy otwarty. W zeszlym roku za calosc (material+robocizna) krzyknal tylko 80 tysiecy :lol: :lol: :lol:


he :) a ja znam kolejny dom, który pan Pilch postawił, miejscowość Prace Duże pod Warszawą, dom moich przyjaciół. bardzo ładny :) dom ładny, pan Pilch - nie wiem ;)

danek60
17-08-2007, 18:10
Witam wszystkich i pozdrawiam.Mam pytanie,czy jest ktos kto moze napisac cos wiecej na temat ogrzewania za pomoca pompy ciepla,chodzi o dom z bali ok.25cm srednicy parterowy z uzyt.poddaszem,ok 170m2.Jaki rodzaj dla tego typu domu by odpowiadal najbardziej,ceny,bardzo pobieznie jest to opisane w internecie malo cen.Moze jest inne dobre rozwiazanie,prosze o rady,myslalem o solarach,ale troche sie waham chcialbym poznac inne mozliwosci.

ankamienna
17-08-2007, 21:53
http://img444.imageshack.us/img444/9878/obraz001ac9.jpg (http://imageshack.us)
Shot with KODAK DX6440 ZOOM DIGITAL CAMERA (http://profile.imageshack.us/camerabuy.php?model=KODAK+DX6440+ZOOM+DIGITAL+CAME RA&make=EASTMAN+KODAK+COMPANY) at 2007-08-17

ankamienna
17-08-2007, 21:55
http://img444.imageshack.us/img444/4523/obraz002cs3.jpg (http://imageshack.us)
Shot with KODAK DX6440 ZOOM DIGITAL CAMERA (http://profile.imageshack.us/camerabuy.php?model=KODAK+DX6440+ZOOM+DIGITAL+CAME RA&make=EASTMAN+KODAK+COMPANY) at 2007-08-17

arekk
17-08-2007, 22:01
Rewelka ten kominek.Muszę sobie Wasze wizje gdzieś zapisywać :)

Sloneczko
18-08-2007, 00:29
Anka, cudny kominek! Nareszcie z naturalnymi kamieniami :)

Natomiast, jak zabezpieczysz drewno przed ewentualnymi iskrami z paleniska?

zbysiek4
19-08-2007, 10:03
witam potrzebuje dobrej ekipy do fundamentow wymiar 8x10. buduje sie kolo piaseczna pod warszawa.ciekaw jeste ile wydam na taka ekipe acha i termin do ktorego musze to zrobic do konca wrzesnia prosze o info na maila [email protected] lub pod nr tel 662-057-816 pozdr

danek60
19-08-2007, 13:41
Witam,zauwazylem cisze na forum,rozumiem ze wszyscy nasycaja sie,tymi kilkoma wolnymi dniami i ladna pogoda w kraju.Jesli chodzi o mnie,za miesiac bede w gorach,Szczawnica,Zakopane itp.Zamirzam odwiedzic kilka firm na podhalu budujacych z bali,ale juz po przejrzeniu ofert w internecie widze,zefirmy przescigaja sie w podnoszeniu cen za m2,prosze wiec goraco osoby ktore budowaly sie wspolpracujac z miejscowymi cieslami o namiary na priv.Kilka stron wstecz ktos pisal o niedrogim goralu z okolic Chocholowa,kolo Zakopca z ktorym sam kupil material na budowe,zjezdzajac okoliczne wioski,ludzie podzielcie sie takimi informacjami,Wy juz macie swoje wymarzone chatki,pomozcie innym,bo ceny w duzych firmach oszalaly,lub ludzie ktorzy je prowadza.Za wszelkie kontakty bede bardzo wdzieczny,jesli ktos nie chce podawac na forum,prosze o maila,lub na priv.Pozdrawiam wszystkich.

Seba7207
19-08-2007, 15:55
Danek 60, materiał kupowałem na chatę z bali w 2004 roku w Ochotnicy Grn, bezpośrednio w tartaku u p. Rusnaka. Ten materiał przeleżał do lata tego roku (trochę przesechł). Są to belki o wym; 26x32cm x 9-10m. około 40m^3. Niestety musiałem dokupić jeszcze 40m^3 bo się okazało że zbraknie. Buduje się koło Koszalina (czyli 800-900km od miejsca zakupu drewna. Drewno zakupione w górach jest o wiele lepsze niz to zakupione np. na Pomorzu. W górach są małe przyrosty roczne, drewno jest bardziej "zbite" no i cena konkurencyjna. Opłaca się kupić tam drewno i przewieźć w inny rejon Polski.
Ekipa wykonująca chatę to ta z Polecenia Madd :D . W tym tygodniu mają mi przywieźc chatkę. Ma ich być 9-ciu (znaczy się goroli). Trochę wczoraj się wkurzyłem bo poszedłem zmierzyć dokładnie funamenty i okazało się, że bolki od piwnic (inna firma) zrobili piwnice według projektu, tyle że zapomnieli uwzględnić ocieplenie + kamień na elewację i wyszło mi że piwnice "na gotowo sa szersze z każdej strony o 10cm od chaty z bali. Górale zrobili według projektu (tak jak była umowa). Wykonawca piwnic zrobił rybkę jak mu pokazałem miarą wymiary. Ale Kierownik budowy wymyślił, że pierwszą belkę da się szerszą i ona przykryje ocieplenie. Albo daszek z kamienia.
Mam kilka pytań do Madd;
1) jak było z rozprowadzeniem przewodów w ścianach? Czy robiłaś to na własna rękę, czy górale wkładali peszele w ponawiecane otwory?
2) Co poszło pod belki podwalinowe/ 1 x papa czy coś innego?
3) Tak jak pisałem w którymś z postów czy zrobili jakieś zdobienia?
4) jak było z noclegiem dla górali, czy załatwiali na własna rekę? Rozumiem że tutaj mogą mieć z tym problem, dlatego też rozglądam się wnkliwie za możliwościa rozwiązania tej sprawy. Coś wspominali o dwóch przyczepach campingowych, ale bez przesady, nie żyjemy w XVIII w., człowiek potrzebuje się wykąpać, odpocząć itp. Szukam jakiejś kwatery.
Pozdrawiam serdecznie

danek60
19-08-2007, 17:19
Wielkie dzieki Seba za dluga odpowiedz.Ja chce sie budowac w Szczawnicy,wiec z transportem i odleglosciami nie mam problemu,Tobie wspolczuje i podziwiam za wytrwalosc,czytalem Twoj dziennik.Ja po powrocie z zagranicy mam zamiar gzies zamieszkac na czas budowy w Szczawnicy,narazie papierki i szukanie wykonawcy,dzialke kupilem w lutym tego roku jest pieknie polozona choc na duzym spadku,no ale to gory.Mozesz mi napisac nr.telefonu do tej ekipy,lub adres?

LuiLin
20-08-2007, 09:10
chciałam wkleić moje kamienie, które ułozylismy pod domem. wyglądają pieknie, ale na razie można je zobaczyc tylko w galerii pod linkiem na dole. zaraz postaram się wkleić zdjęcia ;)

LuiLin
20-08-2007, 09:16
Gratuluje i zycze wytrwalosci i szczescia w nowym domku z dusza. Wszystkiego dobrego. I fotki, fotki, fotki :P

Oto proszę, kamienie :)
http://inlinethumb22.webshots.com/10645/2511283540092957521S500x500Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2511283540092957521Nxbptp)

http://inlinethumb56.webshots.com/10999/2401671470092957521S500x500Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2401671470092957521OsFlci)

Ankamienna - piękny ten kominek ;)

Gasol
20-08-2007, 12:15
Jestem w trakcie konfliktu z wykonawca. Chodzi o policzenie powierzchni sciany. Dom jest budowany z bali. Zalozmy, ze jedna ze scian zewnetrznych ma powierzchnie X. Jesli na tej samej scianie jest tez okno o powierzchini Y, to jak powinna wygladac wycena wykonania sciany? Czy (X-Y) x cena/m2 ? Wykonawca uparl sie, ze on liczy cala powierzchnie i nie obchodza go okna. Zaznaczam, ze material przychodzi przyciety na wymiar i nie ma operacji wycinania otworow okiennych w postawionych scianach.

BARDZO PROSZE O POMOC. Moze jakis akt prawny na poparcie odpowiedzi? Bede wdzieczny.

Urszulla
20-08-2007, 12:29
powiem ci tak , wykonawca liczy jak chce , jest wolny rynek wiec moze ci powiedzieć , ze jeśli sie nie podoba to do widzenia. Wiem ze to straszne co pisze ale taka jest prawda, nie znaczy to ze nie należy wymagać od wykonawcy ale należy liczyć sie z tym ze zrezygruje z pracy u ciebie
Pozdrawiam

Gasol
20-08-2007, 14:16
powiem ci tak , wykonawca liczy jak chce , jest wolny rynek wiec moze ci powiedzieć , ze jeśli sie nie podoba to do widzenia. Wiem ze to straszne co pisze ale taka jest prawda, nie znaczy to ze nie należy wymagać od wykonawcy ale należy liczyć sie z tym ze zrezygruje z pracy u ciebie
Pozdrawiam

Nie podoba mi sie i chyba sie pozegnam z wykonawca:-/ Coz, przynajmniej bede mial, to co chce (lub bedzie mi sie tak wydawac:-) ).

madd
20-08-2007, 17:35
[quote="Sloneczko"]Anka, cudny kominek! Nareszcie z naturalnymi kamieniami :)

A przepraszam, ze sie wtrace - ja tez mam kamieniek naturalny
Tak wygladal dawno temu
http://images22.fotosik.pl/51/2d334034631fa3a7.jpg

madd
20-08-2007, 17:42
Seba
Mam kilka pytań do Madd;

1) jak było z rozprowadzeniem przewodów w ścianach? Czy robiłaś to na własna rękę, czy górale wkładali peszele w ponawiecane otwory?
Przyszedl elektryk, wiertla kupil u ruskich i wierc il i dawal kabelki i dawal az powiedzial, ze ku...wa niegdy wiecej domu z bali! Bez peszli

[quote]2) Co poszło pod belki podwalinowe/ 1 x papa czy coś i

Jasniej prosze
[u]3) Tak jak pisałem w którymś z postów czy zrobili jakieś zdobieni?
Nie, tylko beleczki troche

Ja im nic nie zalatwialam do spania, bo nie bylo gdzie. Sami sobie gotowali, sami sobie picie kupowali itd. Nie zebym byla swinia, ale po prostu w czasie kiedy byla budowa mialam w cholere zajec dodatkowych, bo musialam pieniazki ciezkie zarabiac :roll:
Myli sie w rzece, ktora jest za droga :oops:
i mowili ze im to wcale nie przeszkadza :D [/img]http://images20.fotosik.pl/132/d001100b903a4868.jpg

Sloneczko
20-08-2007, 18:03
A przepraszam, ze sie wtrace - ja tez mam kamieniek naturalny
Tak wygladal dawno temu
http://images22.fotosik.pl/51/2d334034631fa3a7.jpg

Też cudny i też go sobie już zapisałam :) Pokaż go w całej świetności, tak razem ze ścianą w tle, bo też mnie zachwycił :oops:

A w ogóle, co tak cykasz tymi fotkami? Proszę o więcej ;)

madd
20-08-2007, 18:18
Sie nauczylam to cykam :lol:
A sciany za kominkiem nie ma bo zajmuje cala sciane
Taki kimin jak w hucie
A tak wyglada gora :D :D :D :D
http://images24.fotosik.pl/64/76851046e04f505fm.jpg

A ze pieniedzy u mnie niet, pewnie jeszcze dlugo tak bedzie wygladac :lol:

Ale to nie jest smieszne :cry:

ankamienna
21-08-2007, 22:22
Dziekuje za pochwaly, to moj kamieniarz czarodziej, siedzimy i sobie ukladamy. moze sie na tyle naucze ze pozniej fundament sama sobie obloze na elewacji hihi ;-) na schodki tez bedzie polozony łupek a na bokach wapien. na komin pojdzie tynk tarty na staro rekawica i czasem wapien ale juz nie gesto.
polecam na ladowac duzo kamienia na gore, szczegolnie do nieduzych domkow, kamien polny tez strasznie ociezale wyglada.
od czwartki znow przychodzi moj czarodziej i bedziemy ciagnac nad wejsciem do piwniczki taki polokrag. ;-)

EWAF
23-08-2007, 15:14
LuiLin, piekna ta chalupa! ile kosztowala i w jaki mjest rejonie kraju?

LuiLin
23-08-2007, 21:56
LuiLin, piekna ta chalupa! ile kosztowala i w jaki mjest rejonie kraju?

:) wielkie dzięki ;) chałupa jest w nadburzańskim parku krajobrazowym, nad rzeczką Cetynią, 4 km od Bugu. Okolica ładna, spokojna, bociany, czaple i inne łażą luzem po łąkach :) Bug sciąga deszcze i burze więc jest ciekawie ;) mamy w końcu nadzieję w ten weekend pomalowac tę chałupę ;)

marzeniem jest dla mnie kominek jak ma Ankamienna :) ale zabieramy się do kominka za jakiś miesiąc .. i myślę, że będzie duuużo skromniejszy :(

arekk
23-08-2007, 23:33
Ja ruszam od poniedziałku w trasę :) kierunek Istebna - Wisła- Szczyrk :)
Pojeżdżę pooglądać domki i może wpadnę na jakieś natchnienie.

Co wg. Was warto tam zobaczyć?
Może macie jakieś namiary na tamtejszych fachowców od bali?

pozdrawiam

ANNNJA
23-08-2007, 23:43
AREK... hej......witaj..dawno u Ciebie nic nie było slychac...????!!!!!!!!!!!!!
myslalam ze masz juz umowe z L....z Miedz. bo byłeś do niech przekonany....i co??? jedziesz badać rynek???
powodzenia..!!!! i dawaj nam relacje na żywo!!!!!

arekk
23-08-2007, 23:55
Jadę szukać alternatywy :)
I tak i tak muszę czekać na 2008 rok :) więc nie zaszkodzi pooglądać inne budowy :)

Kwestia bardziej wizualna : prostokąt czy okrąglak no i fundamentalna: świeże czy sezonowane.
Mam mętlik w głowie ale to tylko na swoje własne życzenie.
A do tej pory nigdy z podejmowaniem decyzji nie miałem problemów. Chyba się starzeję :)

saabb
24-08-2007, 10:03
dawno mnie tu nie było ale papierkowe sprawy mnie wykańczają....ehhhhh. Kończy się lato a ja jeszcze nie mam fundamentów, nasz majster mówi, że jak zdąży przed mrozami z fundamentami to zimą spokojnie może domek z bala stawiać.....czy aby to dobry pomysł?????

djan
24-08-2007, 10:58
witam jaśnie państwa balowiczów
czytam temat już dwa lata odkąd kupiłem działkę z projektem domu z bali
wszystko fajnie tylko dlaczego bale drewniane to tylko warszawa i okolice, ew, lubelszczyzna
a gdzie zachodnia strona kraju
sudety , lubuskie . zachodniopomorskie to rejony gdzie tęż się buduje drewnianev domy
ale chyba ludzie mniej o tym chcą gadac a więcej robią
[/img]

EWAF
24-08-2007, 11:25
LuiLin,
przyjrzałam sie lepiej Twoim zdjeciom: strasznie duzow pracy Was czeka; dziury uszczelniliscie pianką? (myslalam ze bedziecie ta chałupe rozbierac i czyscic po kolei) ale sufit juz gotowy? to bedzie chałupka na stałe czy tez na wakacje tylko?
co do kominka to przeciez masz piec do remontu: takiego nikt nie bedzie miał :D

marcin_aneta
24-08-2007, 11:26
djan: szczecin sie melduje :)

Mały
24-08-2007, 11:53
A ja nadal czekam na projekt - pani architekt wciąż przedłuża termin zakończenia go... miał być wstępnie na koniec lipca, a tu już koniec sierpnia.

madd
24-08-2007, 17:17
Jadę szukać alternatywy :)
I tak i tak muszę czekać na 2008 rok :) więc nie zaszkodzi pooglądać inne budowy :)

Kwestia bardziej wizualna : prostokąt czy okrąglak no i fundamentalna: świeże czy sezonowane.
Mam mętlik w głowie ale to tylko na swoje własne życzenie.
A do tej pory nigdy z podejmowaniem decyzji nie miałem problemów. Chyba się starzeję :)

Okraglak tanszy, bo mnie zostaje materialu opalowego z niego :roll:

Sezonowane!!!!!!!
Ja mialam troche mokre i widze co sie dzieje. Tzn nic strasznego, ale drzwi musze regulowac co dwa tygodnie, okna tez. Siada jak pieron i troche peka.
A najlepiej to jakies stuletnie beleczki :wink:

djan
24-08-2007, 18:16
djan: szczecin sie melduje :)
witam
i o to mi chodziło
ta strona wisły też nie buduje
oglądałem już kilka domów drewnianych w tym rejonie
okolice zielonej góry, piły
i widzę że jednak dominuje bal płaski z ociepleniem
ja też taki buduję w lubuskim
fundamenty już gotowe
umowa z firmą podpisana
termin realizacji ok. 20 września początek budowy
firma z pod wrocławia

lada dzień założę dziennik i zaproszę do czytania
pozdrawiam

marcin_aneta
24-08-2007, 19:12
powodzenia :)
duzo cierpliwosci zycze :lol:

ankamienna
24-08-2007, 21:53
Dziekuje LuiLin - napewno wasz wyjdzie rownie pieknie. trzeba tylko dobrego fachowca znalesc.Czekamy na fotki po ;-)

dzis u nas bylo tynkowanie komina w gore a za kilka dni bedzie kamien to tu to tam juz nie tak gesto jak przy samym wkladzie.

schodki do salonu tez z kamienia...beda za kilka dni :wink:

domosław
24-08-2007, 22:42
Sezonowane!!!!!!!
Ja mialam troche mokre i widze co sie dzieje. Tzn nic strasznego, ale drzwi musze regulowac co dwa tygodnie, okna tez. Siada jak pieron i troche peka.
A najlepiej to jakies stuletnie beleczki :wink:

Nie strasz :o !!!Może jak moje już jest ścięte to do wiosny podeschnie??? :-?

Sloneczko
25-08-2007, 02:23
Domosław, mieszkasz gdzieś koło nas?

iwamoon
25-08-2007, 11:31
Witam!
zamierzam wybudować dom z bali nad morzem, czy nie bedzie problemem nadmierna wilgotnosc i wiatry? boje sie ze wewnatrz bedzie zapach stęchlizny
czytalam cos na temat impregnowania drewna co 5 lat czy to wystarczy? jakie impregnaty powinno sie stosoawc, czym najlepiej przykryc dom czy nie bedzie szczelin po wyschnieciu drewna miedzy balami?
pozdrawiam i prosze o odpowiedz! :D [/b]

madd
25-08-2007, 12:55
Co do impregnacji to ostatnio slysze coraz wiecej opinii zeby w ogole nie impregnowac. Po impregnacji woda owszem wlezie w beleczke, ale z niej nie wylezie. Zaczelam sie do tego sklaniac, bo ostsnio bylam w Chocholowie - tam raz w roku goralki czyszcza chaty woda z szarym myslem, bez zadnej chemii i te domki naprawde wygladaja jak nowe, a troche latek juz maja.....

madd
25-08-2007, 12:55
Domosław, mieszkasz gdzieś koło nas?

Wlasnie -Domoslaw - ujawnij sie!!!!!

domosław
25-08-2007, 20:42
Czekam na wiosne aż drzewo wyscjnie :wink:

Seba7207
25-08-2007, 21:10
Dzisiaj miałem po południu telefon od p. Pilcha, że dwa samochody ciężarowe sa już zapakowane balami i czekają do jutra na wyjazd. Chata była już wykonana, rozebrali ją i teraz będą stawiali u nas na działeczce. W poniedziałek mają się rano zameldować na działce pod Koszalinem i w dwa tygodnie chatka ma stać. Zobaczymy jak to wyjdzie. Toi toi już zamówiony stoi i czeka :lol: W sumie to jej jeszcze nie widziałem w realu jak stworzyli ten domek :-? Z jednej strony to trochę nie chciało mi się jechać 800km, a po drugie to aktualnie mam złamany kręgosłup i byłoby to pewne utrudnienie.

Piotr Wlezień
25-08-2007, 21:28
Ja ruszam od poniedziałku w trasę :) kierunek Istebna - Wisła- Szczyrk :)
Pojeżdżę pooglądać domki i może wpadnę na jakieś natchnienie.

Co wg. Was warto tam zobaczyć?
Może macie jakieś namiary na tamtejszych fachowców od bali?

pozdrawiam


Osobiście byłem w istebnej 2 tygodnie temu i sam odwiedziłem Stollux, parę domów Stolluxu i parę domów Wasco
Pozdrawiam

cerber
25-08-2007, 21:52
witam
prosiłbym o wrażenia po obejrzeniu domów ze stolluxa i wasco
pozdrawiam

danek60
26-08-2007, 10:30
Witam wszystkich.Seba mam nadzieje,ze z kregoslupem to nic powaznego?Chcialbym byc na Twoim miejscu i juz czekac na ciezarowki z domkiem,przyjdzie mi jeszcze na to poczekac pewnie :cry: ale wszystko w swoim czasie.Daj znac jesli bedziesz na gg,mam kilka pytan jeszcze.pozdrawiam.

Piotr Wlezień
26-08-2007, 19:44
witam
prosiłbym o wrażenia po obejrzeniu domów ze stolluxa i wasco
pozdrawiam

Osobiście jestem za domem z dociepleniem aby ukryć instalacje i tam gdzie będę chciał mam w środku drewno a gdzie indziej (u dzieci płyta G-K) i muszę przyznać, że postawiłem na Stollux grubość 160 mm, 65 mm z Wasco jednak mi nie pasuje. Aczkolwiek trzeba przyznać, że Stollux liczy sobie dość dużo za to co oferują
pozdrawiam

LuiLin
27-08-2007, 13:01
LuiLin,
przyjrzałam sie lepiej Twoim zdjeciom: strasznie duzow pracy Was czeka; dziury uszczelniliscie pianką? (myslalam ze bedziecie ta chałupe rozbierac i czyscic po kolei) ale sufit juz gotowy? to bedzie chałupka na stałe czy tez na wakacje tylko?
co do kominka to przeciez masz piec do remontu: takiego nikt nie bedzie miał :D

z tym piecem to kłopot trochę :) chcemy cześciowo zachowac a częściowo żeby było komfortowo ;) wiesz ;) chciaz marzy mi się garnek zupy na kuchni ciagle gorący :)

pracy bardzo dużo, to prawda. każdy weekend pracujemy ciężko. sufity nie gotowe. te stare są w większości dobre, nalezy wyczyścić, deski są jaśniutkie. tak samo podłogi - po czyszczeniu jest jasna sosna. sufity robimy w dwóch pomieszczeniach, podłogi też. wyczyścilismy już chałupę, pianka właściwie uszczelnione jest poddasze i ewentualne dziurki po myszach ;)
dom będzie wakacyjno zimowiskowy :) ale na stare lata...kto wie ;)

pozdrawiam wszystkich balowiczów ;)

katja
27-08-2007, 13:25
Lui, czym tak pięknie odczyściliście zewnętrzne ściany z bala?

Seba7207
27-08-2007, 20:06
Witam, a w dniu dzisiejszym już dojechały beleczki. Zapraszam do dziennika

vicu
27-08-2007, 22:34
Witam Was Drewniaki :D
Przebrnąłem przez ten szalenie długi wątek i wyobraźcie sobie, że jeszcze mam jakieś pytania :) :)
Jestem na etapie zakupu domu z bali 20x25cm (świerk) do przeniesienia (ładnie zachowana 84 letnia leśniczówka - wszystko wydaje się zdrowe i kolorowe - prawie jak nowe :wink: )
Mam pytanie do balowiczów, którzy mają już kilka zim w swoich drewnianych domkach za sobą:
Czy bal 20 cm bez ocieplenia się u was sprawdził??? Czy uważacie, że może to jednak zbyt mało i od razu należy myśleć o ociepleniu? (dla niecierpliwych i nerwowych - naprawdę przeczytałem cały ten wątek - zależy mi na opiniach użytkowników, a nie teorii, bo tej było tu dużo :lol: - może być na PW).

Rozbiórkę starego budynku zamierzam zacząć około 15 października i wtedy założę dziennik. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych dom będzie musiał przeleżeć zimę w stanie rozebranym.... i poczekać do wiosny na fundament.

Pozdrawiam miłośników drewna

Wiktor (vicu)

Mały
28-08-2007, 12:04
Witam Was Drewniaki :D
Przebrnąłem przez ten szalenie długi wątek i wyobraźcie sobie, że jeszcze mam jakieś pytania :) :)
Jestem na etapie zakupu domu z bali 20x25cm (świerk) do przeniesienia (ładnie zachowana 84 letnia leśniczówka - wszystko wydaje się zdrowe i kolorowe - prawie jak nowe :wink: )
Mam pytanie do balowiczów, którzy mają już kilka zim w swoich drewnianych domkach za sobą:
Czy bal 20 cm bez ocieplenia się u was sprawdził??? Czy uważacie, że może to jednak zbyt mało i od razu należy myśleć o ociepleniu? (dla niecierpliwych i nerwowych - naprawdę przeczytałem cały ten wątek - zależy mi na opiniach użytkowników, a nie teorii, bo tej było tu dużo :lol: - może być na PW).

Rozbiórkę starego budynku zamierzam zacząć około 15 października i wtedy założę dziennik. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych dom będzie musiał przeleżeć zimę w stanie rozebranym.... i poczekać do wiosny na fundament.

Pozdrawiam miłośników drewna

Wiktor (vicu)
Moja architekt ma ok. taka własnie grubość - twierdzi , że mieszka 4 lata bez ocieplenia bo okazało się, że nie potrzeba . Ma DGP + grzejniki elektryczne.
Sam jak postawię w końcu swoją chawirkę(może w końcu się uda) to na rok też zostawiam ją bez pełnego wykończenia wewnątrz. Żeby domek sobie spokojnie osiadł.

Sloneczko
28-08-2007, 12:59
Pomóżcie!

To jest drewno modrzewiowe przeznaczone na legary:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/legary1.jpg
http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/legary2.jpg

Zauważyłam na nich nieładne przebarwienia. Podobno modrzewia nie łapie sinica, więc czy wszystko z tym drewnem w porządku?

domosław
28-08-2007, 13:34
Drewno powinno byc ułozone w sztaple.Jeśli drewno było mokre powinno byc suszone na przekładkach na wolnych powietrzu ,przykryte "daszkiem"

danek60
28-08-2007, 18:19
Nooooo Seba,ruszyles z kopyta,ladne te belki z drugiego konca Polski,dolaczaj fotki w dzienniku i komentuj prace Twych gorali na bierzaco,pozdrawiam,powodzenia i wytrwalosci.

Seba7207
28-08-2007, 21:05
Danek, rozmawiałem dzisiaj z P. Pilchem w Twojej sprawie. Mówi, że ma na dwa lata terminy pozajmowane. Jeśli chcesz ruszyc z budową tak jak wspominałeś to już jest ostateczny termin na załatwianie spraw i zarezerwowanie terminu.

MagdalenaK
28-08-2007, 21:13
Witam serdecznie wszystkich balowiczów i bardzo się cieszę że w końcu na was trafiłam. Moja przygoda z balem zaczęła się parę miesięcy temu, a właściwie początek tej przygody. W chwil obecnej wraz z moim "wężem" który jest głównym pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia posiadamy projekt ze studia architektury Decada z Gdańska, prawomocne pozwolene na budowę, i jutro będź pojutrze jedziemy podpisać umowę z wykonawcą na budowę domu. Wykonawca jest ze miejscowości Goszczanów koło Łodzi.Domek będzie z okrągłego ciosanego bala 32-42 cm , drewno świerkowe. :wink: Parę dni temu zaczęliśmy walkę z fundamentem i po tym mamy spokój do wiosny, bo dopiero wiosną będą nam stawiać to cudo (pozwolicie że to tak nazwę). Na pewno będę nie raz pytała o wiele spraw, dzieliła się smutkami i radościami oraz opowiem swoją historię, a na razie pozdrawiam Was wszystkich życząc wytrwałości w spełnianiu marzeń Magda

danek60
28-08-2007, 21:20
Dzieki Seba za tego newsa,za 4 tygodnie bede w kraju,i bede rozmawial,moze sam zmienie troche termin,bo nie lubie dzialac w pospiechu.Ach jak milo patrzec,jak u Ciebie plany i slowa przeszly w czyny. :D

Sloneczko
28-08-2007, 23:22
Jeśli drewno było mokre...

Jest wysuszone, a te "przebarwienia" się kruszą, aż byłam sprawdzić.

Może drewno leżało na czymś brudnym? Mam nadzieję, że po szlifowaniu będzie ładne :)

domosław
29-08-2007, 07:12
Witam,wygląda jakby było zaparzone.Drewno nigdy ie będzie wysuszone zawsze ma w sobie kilkanaście procęt wody,i przyjmuje wilgoc z otoczenia.Drewno jest ułożone jedno na drugie i nie ma możliwości równomiernego oddawania witgoci+brak dostępu powietrza.
http://img184.imageshack.us/img184/9422/obraz392lr4.jpg
Druga strona:
http://img522.imageshack.us/img522/1186/obraz393gw0.jpg

Sloneczko
29-08-2007, 07:54
Masz rację i chętnie przeczytałabym tekst który wkleiłeś ;)

Dostęp powietrza jest, bo wiatr hula po domu bez okien, ale są źle ułożone.
I co będzie z tym zaparzeniem? Zejdą ślady pod szlifierką? Niedługo będą montowane pod sufitem, więc czy trzeba je teraz przekładać?

domosław
29-08-2007, 08:14
Da się coś przeczytac z tego skanu?
Zaparzone drewno przebarwia sie, surowiec traci jakosc i wartosc,tyle przeczytałem.Sam miałem to samo,wygląda to jak wykwit pleśni i niestety przebarwienia mogą byc głębsze.Lepiej zrobic przekładki

Sloneczko
29-08-2007, 08:40
Da się coś przeczytac z tego skanu?

I dało się :) Dzięki!!

LuiLin
29-08-2007, 09:44
Lui, czym tak pięknie odczyściliście zewnętrzne ściany z bala?

Katja jakby to powiedziec .... tymi ręcami oczyścilismy :) najpierw w ruch poszła szczotka metalowa...tak na próbę..jak zobaczylismy jaki jest efekt trzeba było oczyścić całość i tutaj posłuzylismy się wiertarką z metalową szczotką na końcu .... da się! samemu, w goglach narciarskich, bo do oczu się sypie :)
dom pachnie żywicą, jak w kościele :lol: :lol: :lol: mysle, że po zaimpregnowaniu będzie piękny ;)

katja
29-08-2007, 10:16
Lui, czym tak pięknie odczyściliście zewnętrzne ściany z bala?

Katja jakby to powiedziec .... tymi ręcami oczyścilismy :) najpierw w ruch poszła szczotka metalowa...tak na próbę..jak zobaczylismy jaki jest efekt trzeba było oczyścić całość i tutaj posłuzylismy się wiertarką z metalową szczotką na końcu .... da się! samemu, w goglach narciarskich, bo do oczu się sypie :)
dom pachnie żywicą, jak w kościele :lol: :lol: :lol: mysle, że po zaimpregnowaniu będzie piękny ;)

Gratuluję, na prawdę efekt super, tym bardziej, gdy się porówna ze ścianami np z pierwszego zdjęcia. A metalowa szczotka nie robiła większych żłobień?
To ciemne zabarwienie bali nie wygląda na brud tylko jakiś stary impregnat.

betka35
29-08-2007, 13:38
djan: szczecin sie melduje :)
witam
i o to mi chodziło
ta strona wisły też nie buduje
oglądałem już kilka domów drewnianych w tym rejonie
okolice zielonej góry, piły
i widzę że jednak dominuje bal płaski z ociepleniem
ja też taki buduję w lubuskim
fundamenty już gotowe
umowa z firmą podpisana
termin realizacji ok. 20 września początek budowy
firma z pod wrocławia

lada dzień założę dziennik i zaproszę do czytania
pozdrawiam

hejka ;))))))) a jaki to domek ?? wrzuć może projekt.....co to za firma Ci buduje ??? no,...jak spod wrocka to może też kiedyś skorzystam :lol: :lol: :lol: .........

madd
29-08-2007, 17:27
vicu

Mam domek z bala 25 niesocieplony. Ta zime przyzylam tylko na ogrzewaniu kominkowym powietrzem + kaflowym piecem w kuchni. Piorunem sie taki dom nagrzewa. Ale zastrzegam - nie wiem co bedzie gdzy temperatura spadnie do minus 30 na przyklad.
Podobno sciana z bali 25 rowna sie scianie murowanej 50.

Seba7207
29-08-2007, 20:17
Dom z bali ma to do siebie, że jak się przestaje ogrzewać to szybko się wychładza. Jednak ściana murowana jest może pod tym względęm trochę lepsza (akumuluje ciepło). Z drugiej strony patrząc po rozpoczęciu palenia lub ogrzewania szybciej robi się ciepło w takim domku. Latem natomiast jest przyjemny chłodek. Teściowie mają chatę z bali (postawiona w latach 50) o grubości 16-18cm. Zimą ( a w tamtych rejonach dochodzi do -35C) jest cieplutko no i ten klimat w chacie z bali. :)

marcin_aneta
29-08-2007, 22:00
tak tak
szybko sie nagrzewa :)
wlasnie odpalilismy koze !!!
http://marcinplos.blogspot.com/2007/08/komin-do-kozy.html

jest nawet filmik :)

linkad
30-08-2007, 20:07
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2f294b0a1e612470.html :D chyba mi si ę udało wkleić zdjęcie naszego domku z bali,który równo rok temu zaczęliśmy stawiać z firmą "Drzewiarz".Budowa trwała 3 tyg.Przemieszkaliśmy zimę ogrzewając tylko kozą,aneks kuchenny + 30-metrowy pokój dziennywys.5,5m/pozostałe pokoje były wyłączone z użytkowania,/ .Potwierdzam,że domek ogrzewa się stosunkowo szybko/ok.pół godz.do temp 18st/ w upalne dni tego lata był przyjemny chłodek,a zapach żywicy utrzymuje się w powietrzu do dzisiaj,my tego już nie czujemy ale goście sa zachwyceni!

Gasol
31-08-2007, 09:42
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2f294b0a1e612470.html :D chyba mi się udało wkleić zdjęcie naszego domku z bali,który równo rok temu zaczęliśmy stawiać z firmą "Drzewiarz".Budowa trwała 3 tyg.Przemieszkaliśmy zimę ogrzewając tylko kozą,aneks kuchenny + 30-metrowy pokój dziennywys.5,5m/pozostałe pokoje były wyłączone z użytkowania,/ .Potwierdzam,że domek ogrzewa się stosunkowo szybko/ok.pół godz.do temp 18st/ w upalne dni tego lata był przyjemny chłodek,a zapach żywicy utrzymuje się w powietrzu do dzisiaj,my tego już nie czujemy ale goście sa zachwyceni!

Bardzo ładny domek. Lubie takie 'proste' kształty. Bal masz bodajże 18cm, czy robiłaś ocieplenie?

Karolka
31-08-2007, 10:04
Witam Kochani :D :D :D :D :D
Piękne są Wasze domki :lol: :lol: :lol: :lol:
mam prośbę :) otóż przymierzamy się do budowy domu z bala :)
i czy możecie polecić solidną firmą lub osobę która nam taki domek pomoże postawić :wink: :wink: :wink:
kiedyś miałam tel do p.Wiesława Twaroga ale zginął mi gdzieś , a on nawet niedrogo przedstawił swoją ofertę :)
Dzięki i pozdrowionka :D :D :D

Sloneczko
31-08-2007, 10:58
Karolka, to może być ta firma: http://www.domzbieszczad.5m.pl/index.php?q=o+firmie

tel. (013) 4915086

Przynajmniej tam mnie skierowały google :)

Karolka
31-08-2007, 11:46
Karolka, to może być ta firma: http://www.domzbieszczad.5m.pl/index.php?q=o+firmie

tel. (013) 4915086

Przynajmniej tam mnie skierowały google :)

Dzięki Słoneczko :D :D :D też to znalazłam :)
ale nie ma jak Wy Balowicze na swojej skórze doświadczycie i podzielicie się z swoimi doświadczeniami :D :D :D i polecicie sprawdzonych i niedrogich :D :D :D :D

linkad
31-08-2007, 20:49
Dzięki Gasol,taki mały skromny domek ,ale może przez to robi wrażenie,czasami słyszę"ale cacuszko"/proszę nie zrozum mnie żle że się chwalę może/.Nasz domek ma już nazwę"Dom na polanie",tak go nazwali miejscowi,bo faktycznie stanął na polanie...co do ocieplenia-żeby dom spęłniał warunki domu całorocznego ściany muszą mieć iodpowiednie parametry przenikalnolności ciepła tak więc u nas wygląda to tak:bal 160mm-folia-wełna 100mm-folia i od środka półbal w pokoju dziennym i w kuchni /jakoś salon mi nie pasuje/a w pozostałych pokojach i na antresoli deska boazeryjna.Oprócz łazienki wszędzie drewno,tak więc jest to wnętrze,którego wyposażenie nie jest takie proste /ja mam z tym problem,niestety :roll: /

linkad
31-08-2007, 20:57
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c3358a495d2092f.htmlA tak wygląda od strony tarasu.Taras wyłożyliśmy gresem szkliwionym mrozoodp.takim samym gresem są wyłożone schody wejściowe i tarasowe/wyjście z tarasu jest na dwie strony

piotr.nowy
31-08-2007, 21:19
Kurczę ! Z tego ujęcia wyglada na sporo większy niż mi się wydawał na poprzednim zdjęciu. :roll: . Jaką Wasz dom na polanie ma powierzchnę?[/b]

linkad
31-08-2007, 21:45
pow,126m2 + antresola nie wliczana w te metry.Samej pow.mieszkalnej to okok80+ taras 28+pozostałe to garaż w bryle budynku no i antresola ok.25m2 otwartej przestrzeni/są duże skosy więc tak niecęhtnie podaję te dodatkowe metry.Docelowo mieszkamy już tylko we dwoje,ale w przypadku najazdu gości antresola spełnia doskonale rolę zbiorowej sypialni/w przypadku gdy sypialnie na dole zostały już zajęte/tak szczerze mówiąc to jednak chętniej tam wszyscy uciekają,a ile jest przez to różnych śmiesznych zdarzeń!

Seba7207
31-08-2007, 22:16
Ładny ten Wasz domek. Z zewnatrz nie wygląda na to żeby miał tak dużą powierzchnie :-?

Sloneczko
31-08-2007, 22:18
Linkad, strona Drzewiarza się nie otwiera :(
Jak nazywa się Twój projekt? Może po nazwie dojdę do producenta?

linkad
31-08-2007, 23:37
Wiem,że stronę ma w tej chwili uaktualnianą,stąd nie możesz jej otworzyć.W ub.roku ok.chyba kwietnia,maja pisałam na forum o swoich wrażeniach po spotkaniu z wykonawcą .Po podpisaniu umowy-był to grudzień,na początku września roku następnego rozpoczęła się budowa,czyli mija równy rok od położenia pierwszej belki. Postaram się wkleić więcej zdjęć,może z innych ujęć.....

linkad
31-08-2007, 23:47
Po projekcie nie dojdziesz ponieważ był to projekt wykonawcy,a nasz architekt,który robił nam projekt zagospodarowania zmodyfikował ten jego projekt do naszych oczekiwań-'dorobił' wiatrołap,podniósł dach. co by małż miał antreso lMogę dać Ci komórkę do niego,mogłabyś pogadać,a jest komunikatywny,sympatyczny :D .

Sloneczko
31-08-2007, 23:56
Nie, Linkad, na razie dziękuję :)

Budujemy murowańca, którego mam zamiar ozdobić drewnem gdzie się da i na ile mąż pozwoli ;)
Na razie doszliśmy do porozumienia, że cała ściana tarasowa będzie w drewnie i całe piętro. To i tak sukces ;)

Poszukuję ładnych, drewnianych wnętrz i przeglądam tysiące fotek, aby móc zrobić w domu przytulne, drewniane wnętrza. Dlatego bardzo chciałabym zobaczyć wnętrze Twojego pięknego domku :)

Nasz na razie jest taki:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/domek_rano.jpg

Aż trudno uwierzyć, ale zdjęcie robiłam dzisiaj ok. 8 rano. Taka była pogoda :o :)

linkad
01-09-2007, 08:43
Chętnie,ale poproszę krok po kroku jak mam zrzucić/może wkleić?/ zdjęcia tak jak Ty to zrobiłaś,komp.dla mnie to jeszcze zagadka :Zdjęcia mam na pulpicie . Tak szczerze powiedzieć to ja w środku mam jeszcze nie urządzony tak jakbym chciała,wszystko na razie tak od sasa do lasa-wszystko rozbija się wiadomo oco!Niedawno skończyliśmy budowę ogrodzenia 100m bieżących konstukcji metal.,murek na wysokość 20cm no i sztachety,solidne olchowe wys,140cm ale szt.740! :o Więc zanim wnętrza przybiorą jaki taki wygląd to minie jeszcze sporo czasu! :cry:

kryzoo
01-09-2007, 22:59
Pomóżcie!

To jest drewno modrzewiowe przeznaczone na legary:

Zauważyłam na nich nieładne przebarwienia. Podobno modrzewia nie łapie sinica, więc czy wszystko z tym drewnem w porządku?

poza obowiązkowymi przekładkami proponuję pomalowac fobosem (do kupienia w proszku i trzeba rozrobic). Testowałem na swoim domu i działa.

Sloneczko
02-09-2007, 01:02
Linkad, najlepiej zapytać kogoś, kto taki album zakładał. Zresztą na każdej z tych stron jest instrukcja jak to zrobić, aby przesłać zdjęcia na ich serwer.
Wtedy każde z nich otrzymuje adres do wklejenia na stronę.
Ja nie mam albumu, tylko sieciowy ftp i tam posyłam swoje fotki.

kryzoo, impregnowane było drewno na więźbę dachową. Modrzewia się nie konserwuje. Można go tylko pomalować lazurem, by zachował swój kolor.

W poniedziałek wchodzą do nas dekarze, którzy będą też montować te modrzewiowe legary, po ich oszlifowaniu oczywiście. Zobaczymy, czy te przebarwienia da się usunąć... Ale dzięki za rady :)

LuiLin
02-09-2007, 12:48
Gratuluję, na prawdę efekt super, tym bardziej, gdy się porówna ze ścianami np z pierwszego zdjęcia. A metalowa szczotka nie robiła większych żłobień?
To ciemne zabarwienie bali nie wygląda na brud tylko jakiś stary impregnat.

bale są bardzo twarde, poza miejscami zjedzonymi przez kołatka i innych mieszkańców sosnowego drewna ;) generalnie są mocne więc druciak nie robił większych spustoszeń, przelatywał po powierzchni czyszcząc tylko co się dało. Ten ciemny kolor, to raczej nie impregnat, dom ma podmurówkę z 1943, a stanął pod koniec lat 40-tych, może na początku 50-tych. nie podejrzewam ich o impregnaty :) w okolicy Podlasia takich domów w jednej wsi jest po kilkanaście, wszystkie wyglądają podobnie - bardzo ciemne drewno, jak spalone słońcem :) impregnat najpierw dajemy na sinicę, grzyby, pleśnie i insekt, a kolejna warstwa to jakiś drewnochron zewnętrzny przed wilgocią, ew. niepalny, też bezbarwny. do tego nie mogę wymyślić kolorów okiennic i ram okien :)

Piotr Wlezień
02-09-2007, 19:16
mam pytanie i prośbę jednocześnie. Czy ktoś posiada Murator z 12/2006. Jest tam artukuł o domach z bali i perypetie z firmą Stollux. A właśnie mam zamiar z nimi podpisać umowę na budowę domu. O artykule dowiedziałem się z innego forum na którym Pan W Nitka zamieścił odpowiedź na pytanie o firmę Stollux. Skierował właśnie do tego artykułu.
Może ktoś posiada ten artykuł i mógłby go zeskanować i puścić mailem
pwlezień

ANNNJA
03-09-2007, 20:52
witaj..PIOTR W..
przejrzalam swoja kolekcje....zaczyna się od 1.2007...niestety z 12.2006nie mam tego miesiecznika....przykro mi ale nie mogę Ci pomoc..ale napewno ktoś sie znajdzie kto ma ten akurat miesiąc!!! tez jestem ciekawa opini STOLLUXA....????
macie cos???

piotr.nowy
03-09-2007, 21:16
mam pytanie i prośbę jednocześnie. Czy ktoś posiada Murator z 12/2006. Jest tam artukuł o domach z bali i perypetie z firmą Stollux. A właśnie mam zamiar z nimi podpisać umowę na budowę domu. O artykule dowiedziałem się z innego forum na którym Pan W Nitka zamieścił odpowiedź na pytanie o firmę Stollux. Skierował właśnie do tego artykułu.
Może ktoś posiada ten artykuł i mógłby go zeskanować i puścić mailem
pwlezień

Witam imiennika.
Mam ten numer muratora i zaraz spróbuję coś wymyslić. (brak skanu :cry: ale jest aparat :wink: :roll: ).
P.S.
Z tego co pamiętam to ten tekst dotyczy domu "naszej" "balowej" forumowiczki EDZI. Może wyślij do niej pytanko na priva to dostaniesz konkretne odpowiedzi. :o

piotr.nowy
03-09-2007, 21:34
A-ha!
Podaj swojego maila ,bo nie mam jak wysłać.

Folklorystka
03-09-2007, 22:08
Ja też przekopałam swoją kolekcję muratora, a że nie kupuję wszystkich numerów to oczywiście tego brak :evil:
Również jestem zainteresowana opinią nt. Stolluxu bo ciągle nie podjęliśmy decyzji co do wykonawcy.
Pozdrawiam wszystkich zdecydowanych i nie

piotr.nowy
03-09-2007, 22:30
Piotr Wlezień - wysłałem Ci maila. Daj znać czy dasz radę przeczytać.
Powodzenia !

arekk
03-09-2007, 22:33
A więc wróciłem z rajdu i takie mam spostrzeżenia.
Ekipy sprawdzone przyjmują zamówienia na 2009r. (oglądałem sporo budów w stanie surowym i wykończone tych samych wykonawców).
Jeśli już zdecyduję się na miejscowych.(takie brygady lotne:)

Jeden jest obecnie w Koszalinie (zapytanie do kolegi u którego buduje jakie wrażenia) inny w Słupsku itd. itp.

Wrażenia z rozmowy ze Stolluxem raczej mocno średnie ale to tylko moje zdanie.
Nie dość że są drożsi w porównaniu z niektórymi ekipami to idą na łatwiznę w wykonawstwie.(Panie jaka za prace ręczne więcej liczymy bo tak to maszyna robi a nie człowiek).

Chochołów - na wersję płaz 18cm nie zdecydowałbym się bo jak powiedział jeden tubylec : domy u Nas są takie zdrowe bo my zahartowani :) (nie da rady zrobić łaźni w domu :)

I tutaj moje pytanie do już mieszkających: jaka jest faktycznie sytuacja cieplna w Waszych domach? Nie marzniecie? :)

ANNNJA
03-09-2007, 22:45
AREK-fajnie ze sie odezwałeś z relacja....
szkoda że tylko tak mało piszesz...ale dobre i pare treściwych zdań...
uważam że w balu powyżej 24cm. i kominku da rade przetrzymac...-pewnie parówki nie będzie...
my mieszkaliśmy troszkę w starej chałupie 10cm..miejscami ocieplone pokoje styropianem 5cm..(tzn. tylko 2ściany),
dach- zupełnie nie ocieplony, fundamenty również nie ocieplone..
niezależnie czy było - 5 czy - 20C to i tak nad ranem było zimno- róznica była czy o 2-3 czy o 6-7zimno...!!-w zależności od temp. na zewnątrz.......żeby się ubrać trzeba było napalić w kominku..bo inaczej nie szło...(TZN../mąż szybko rozpalał...a ja pod kołdereczką czekałąm na cieplutko)..
Ale nawet przy -20C nie zamarzliśmy...- mieszkaliśmy raczej czasami na tygodniu i często w weckendy..a wtedy wiadomo..i tak często były imprezki, dużo ludzi...etc....
ale- pamiętaj że podkreślam że bale miały 10cm, stare szyby, sufit zupełnie nie ocieplony..!!! a to wszystko razem ma bardzo duże znaczenie..- TAKIE DOŚWIADCZENIA MAMY MY ZE STARĄ CHAŁUPKĄ....
A JAK BĘDZIE W NOWEJ TO ZOBACZYMY ZA KILKA MIESIĘCY!!!

arekk
03-09-2007, 23:10
Pan Pilch obecnie jest w Koszalinie a nie pamiętam nicka u kogo :)

Byłem w domu wykonanym przez górala z Łapszy Niżnej i obecny właściciel nie jest zadowolony z precyzji wykonania(podobno trochę wiatr hula po domu i mocno zaniża temperaturę). Wszystko ma swoje źródło gdzieś w okolicach krokwi i wiatr wpada na poddasze.

Do oględzin polecam Koniaków (w miarę rozsądna ilość ekip cieśli).
Rozrzut cenowy wynikający z sytuacji na rynku niesamowity(od 1100 do 2200 za stan surowy zamknięty). Warto brać oferty ze środka przedziału cenowego gdyż mają już w cenie podłogi i dach kryty gontem. Rekordzista chciał 2000zł/m2 za absolutne minimum.


Pozostaje w moim przypadku kwestia przekonania potencjalnego wykonawcy do budowania na taką odległość a muszę przyznać ,że jest mocno niechętny do wyjazdu ponad 800km.

astaszel
04-09-2007, 11:16
Mam pytanie czym impregnujecie gonty drewniane. Jakimi środkami i jak długo te środki utrzymują się na dachu bez ponnownego malowania. Kąpiecie czy malujecie już na dachu.
Pozdrawiam

EDZIA
04-09-2007, 11:39
I tutaj moje pytanie do już mieszkających: jaka jest faktycznie sytuacja cieplna w Waszych domach? Nie marzniecie? :)

Przezyłam ubiegłoroczną zimę w domku z bali o grubości 20 cm i nie było większych problemów. Wg mnie ta grubość zabezpiecza przed zimnem i upałem też. U nas dom postawiony był z mokrego drewna i po wyschnięciu porobiły się szczeliny np. wokół bali sufitowych wychodzących na zew. , palimy tylko kominkiem z rozprowadzeniem i w salonie zimą wspomagamy się wentylatorem bo czasem temp. osiąga prawie 30 st. Trochę gorzej jak trzeba wygasić kominek co czynimy raz w tygodniu w sobotę. Kiedyś w necie istniało forum domów drewnianych i tam jakiś specjalista potwierdził moja tezę, że nie tylko grubość bali jest ważna ile szczelność domu. Jak wspomniałam ogrzewamy tylko kominkiem z rozprowadzeniem i w pokoju gdzie jest kominek i w pokojach na poddaszu nad pokojem z kominkiem jest bardzo ciepło trochę gorzej z pokojami gdzie rury rozprowadzenia są dłuższe niż 4 m tam trochę zimniej. Ale to na szczęście nasza sypialnia.

arekk
04-09-2007, 12:17
I tutaj moje pytanie do już mieszkających: jaka jest faktycznie sytuacja cieplna w Waszych domach? Nie marzniecie? :)

. U nas dom postawiony był z mokrego drewna i po wyschnięciu porobiły się szczeliny np. wokół bali sufitowych wychodzących na zew. ,

I to jest dokładnie ta sama przyczyna dlaczego mojemu wspomnianemu rozmówcy wiatr hula po domu.

Jest jakaś sensowna metoda aby to pouszczelniać?

Gasol
04-09-2007, 12:30
Jest jakaś sensowna metoda aby to pouszczelniać?

Jest: http://www.muratorplus.pl/technika/budownictwo-drewniane/konstrukcje/sintobois-produkty-do-renowacji-drewna,17076_2389.htm

Albo obtykanie mchem/welna/wiorami.

EDZIA
04-09-2007, 14:21
Jest jakaś sensowna metoda aby to pouszczelniać?

Jest: http://www.muratorplus.pl/technika/budownictwo-drewniane/konstrukcje/sintobois-produkty-do-renowacji-drewna,17076_2389.htm

Albo obtykanie mchem/welna/wiorami.

Szczeliny za małe do obtykania.

Na spotkaniu Forum Muratora w wiosce Budowlanej Firma Skrzat prezentowała fajny środek do tego typu uszczelnień , muszę poszukać nazwę tego uszczelniacza.

dode
04-09-2007, 15:19
Piotr Wlezień masz ten artykuł, od piotr.nowy, czy chcesz skany?

folklorystka przeczytałaś moj priv?

Seba7207
04-09-2007, 16:47
Tak, Pan Pilch Zbigniew jest w koszaliniei efekty jego pracy można obejrzeć w moim dzienniku.

poharatek
04-09-2007, 20:43
BALOWICZE może ktoś z Was podzieli sie info. nt. "normalnego" banku czyt. nie robiącego problemów osobie budujacej z bala. PILNE!!!!
priv lub sms 508030906
bo GE doprowadza mnie juz do...... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Wojciech Nitka
04-09-2007, 20:46
Czy ktoś posiada Murator z 12/2006. Jest tam artukuł o domach z bali i perypetie z firmą Stollux.
Artykuł zajdziesz tutaj - http://www.szkielet.pl/ciekawe.php?show=bale

piotr.nowy
04-09-2007, 21:49
BALOWICZE może ktoś z Was podzieli sie info. nt. "normalnego" banku czyt. nie robiącego problemów osobie budujacej z bala. PILNE!!!!
priv lub sms 508030906
bo GE doprowadza mnie juz do...... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Wysłałem ci wiadomość na priv. :o

arekk
04-09-2007, 22:49
Tak wygląda domek który Nam się podoba :)
http://images29.fotosik.pl/75/2f4c3985a13e7e2am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/2f4c3985a13e7e2a.html)

A to nie jest piękne?

Piękne drzwi
http://images30.fotosik.pl/75/e8b0326a1b916b39m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e8b0326a1b916b39.html)

Za taki widok z tarasu dałbym się pokroić :)
http://images21.fotosik.pl/402/c52e1889a0a12e8fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c52e1889a0a12e8f.html)
http://images26.fotosik.pl/75/27fc139035298b72m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/27fc139035298b72.html)

http://images28.fotosik.pl/75/4d71ee83e1290803m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4d71ee83e1290803.html)

Widok że tak powiem od dołu :)
http://images25.fotosik.pl/75/f4e2da558dcd872em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f4e2da558dcd872e.html)

_jarl_
04-09-2007, 22:56
A czemu tylko na priv ? Chyba warto promować banki, które mają na tyle rozwiniętych analityków, że uznają domy z bali za nie gorsze niż murowane (na to aby uznali za lepsze nie liczę).

poharatek
05-09-2007, 08:26
_jarl_ pójdz do banku to sie b. zdziwisz :evil:
np. jeden z bankow odpowiedział dosłownie: nie bo sie spali....

Seba7207
05-09-2007, 08:55
My braliśmy w Millenium kredyt. Trochę zawiodła obsługa jednego z oddziałów. Po pierwsze cyt... proszę Pana, nasz bank ma analityków na miejscu..., później okazało się, że jednak wszystko idzie do centrali. Po drugie, centrala nie uznała faktur "starszych niż 12 miesięcy", pomimo, że w oddziale zaakceptowano. Mogliśmy dostarczyć inne faktury, jednak było już za mało czasu więc musieliśmy zwiększyć kredyt o brakujące faktury na 30 tys. Po trzecie przed wypłatą pierwszej transzy cyt... Prosze Pana, Państwo nie chcecie z nami współpracować, my wam chcemy dać karty kredytowe a wy ich nie chcecie. Będziecie mieli problemy przy wypłacie transz... Jedno pismo do nadzoru bankowego i mam nadzieję, że wychamowało zapędy jednej kierowniczki oddziału Multibanku. Wypłaty transz jak na razie w terminie bez szemrania.

EDZIA
05-09-2007, 09:55
mam pytanie i prośbę jednocześnie. Czy ktoś posiada Murator z 12/2006. Jest tam artukuł o domach z bali i perypetie z firmą Stollux. A właśnie mam zamiar z nimi podpisać umowę na budowę domu. O artykule dowiedziałem się z innego forum na którym Pan W Nitka zamieścił odpowiedź na pytanie o firmę Stollux. Skierował właśnie do tego artykułu.
Może ktoś posiada ten artykuł i mógłby go zeskanować i puścić mailem
pwlezień

Tak się składa, że ten artykuł trakuje między innymi o moim domu. Konkretnie to nasz dom stawiała firma Stollux. Nie było żadnych perypetii, wręcz przeciwnie bardzo symaptycznie wspominam współpracę z tą firmą. Podpisanie umowy poprzedzało wiele wizyt w tej firmie i za każdym razem otrzymywaliśmy dokładne informacje. Umowę podpisaliśmy w sierpniu 2002r. na realizację w marcu 2003r.Wiele razy szef firmy był na naszej budowie, jeszcze w trakcie stawiania fundamentów/ robiła je zupełnie inna firma/, informował co i jak powinno być zrobione. Instruował innych naszych wykonawców jak powinny być zrobione instalacje / wod.kan i elektryczna/ żeby uwzglednić osiadanie budynku. O tym, że budynek będzie osiadał i będą szczeliny po wyschnięciu drewna wiedzieliśmy już po pierwszej rozmowie o tym, że bale będą pękać też/ no może w niektórych miejscach pęknięcia są dość duże, ale taki jest urok drewna i nie zauważyłam , żeby były powodem ubytku ciepła. Mankamenty wymienione w artykule są sprawą mokrego drewna górskiego a nie firmy.Dodam jeszcze, że przeżyliśmy w domku zimę i jak wcześniej pisałam grzejemy tylko kominkiem z rozprowadzenie, temp. w salonie i pokojach na poddaszu w porywach osiągała 30 st.

pozdrawiam

Edzia

kryzoo
05-09-2007, 12:45
BALOWICZE może ktoś z Was podzieli sie info. nt. "normalnego" banku czyt. nie robiącego problemów osobie budujacej z bala. PILNE!!!!
priv lub sms 508030906
bo GE doprowadza mnie juz do...... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

w mBanku dali - rok temu - tylko ze sie nie spieszyli, ale na to niestety trzeba sie przygotowac
nie polecam posrednikow, bo znam 2 osoby ktorym nie starczylo cierpliwosci i zalatwialy w koncu same kredyt na ostatnia chwile.

budowa i dom ubezpieczalem w warcie - uprzedzajac pytanie :)

pozdrawiam
kryzoo

djan
05-09-2007, 15:29
w santanderze nawet nikt o to nie zapytał i sprawnie dostałem kredyt na 100% wartości
można z nimi jak w dym

piotr.nowy
05-09-2007, 18:59
A czemu tylko na priv ? Chyba warto promować banki, które mają na tyle rozwiniętych analityków, że uznają domy z bali za nie gorsze niż murowane (na to aby uznali za lepsze nie liczę).

Ano właśnie dlatego , że bardzo dużo zależy od konkretnego analityka. I może być tak , że analityk banku X w Jeleniej Górze jest super a analityk tego samego banku w Gdańsku to wpros przeciwnie. Albo odwrotnie .

piotr.nowy
05-09-2007, 19:05
w santanderze nawet nikt o to nie zapytał i sprawnie dostałem kredyt na 100% wartości
można z nimi jak w dym

Djan -jeśli chwalisz santandera w Lubinie to ja się przyłączam. :lol: Konkretne i życiowe podejście do klienta i sympatyczna (głównie kobieca) obsługa.Również dyrekcja we Wrocławiu jest OK. :wink:

Niestety - nie we wszystkich bankach to jest standart.

adabuli
05-09-2007, 19:31
Witam serdecznie , czy ja mogłabym prosić o kontakt z Tobą . Jestesmy z Koszalina zastanawiamy się nad domkiem z bali, ale chcielibyśmy spytać o doświadczenia , widzieliśmy domek ktory budujesz. :) Oczywiście do Seby z Koszalina:) :D Pozdrawiam

cerber
05-09-2007, 19:33
witam
Arekk czy możesz zdradzić kto jest wykonawcą tego pięknego domku
chyba nie stollux bo ja oglądałem dom postawiony przez nich i wykonanie zostawiało wiele do życzenia pozdrawiam

danek60
05-09-2007, 19:56
Witam,arekk,napisz jesli mozesz gdzie znajduje sie ten super domek,jesli mozesz to wklej wiecej fotek.Pozdrawiam.

moroszka
05-09-2007, 22:00
Witajcie.

Dołączam się do wątku, dom drewniany to moje marzenie. Właśnie kupiliśmy działkę, akt notarialny jeszcze ciepły. Teraz sprawy papierkowe do końca roku i w cieplejsze dni w roku następnym chciałabym ruszyć. Mam trochę czasu żeby się przygotować teoretycznie.
Na początek jeśli ktoś byłby miły mi odpowiedzieć na być może głupie pytanie. Bardziej skłaniam się ku opcji gruby bal, zero ocieplenia. Powiedzcie mi jak z robactwem, bo mi ktoś powiedział, że jak będę miała drewniany dom to się nie opędzę od robaków :oops:

arekk
05-09-2007, 22:28
Parę fotek z Chochołowa :
http://images21.fotosik.pl/403/47cd32657a1b4849m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/47cd32657a1b4849.html)

http://images30.fotosik.pl/76/6767fa984ee58ae0m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6767fa984ee58ae0.html)

http://images28.fotosik.pl/75/747ba471d0718e7fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/747ba471d0718e7f.html)

http://images30.fotosik.pl/76/e211c08178f067f9m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e211c08178f067f9.html)


Też mają w sobie to coś ale beskidzkie lepiej mi się podobały.

A to gratis do poprzedniej sesji :)
http://images23.fotosik.pl/76/e00033c4f4697ebem.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e00033c4f4697ebe.html)

A gdzie są rynny? :)
http://images13.fotosik.pl/71/8cd4d9b0b4a3d954m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/8cd4d9b0b4a3d954.html)

Lekko duże te zdjęcia ale lubię mieć dokładny pogląd na szczegóły.

Sloneczko
05-09-2007, 23:25
Powiedzcie mi jak z robactwem, bo mi ktoś powiedział, że jak będę miała drewniany dom to się nie opędzę od robaków :oops:

Podobno modrzewia robactwo się nie chwyta, ale:

http://www.elewacje-drewniane.pl/index.php?strona=c-modrzew

Malowanie powierzchni
Drewno modrzewia syberyjskiego nie wymaga malowania. Pozostawione w postaci naturalnej starzeje się w sposób szlachetny - z biegiem czasu jego barwa zmienia się w srebrzysto-szarą (patynowieje).
Aby w pełni uwydatnić wygląd drewna i strukturę drewna modrzewiowego oraz zachować jego naturalny kolor na długo można używać bezbarwnego oleju do drewna.

Myślę że podobne cechy ma nasz rodzimy modrzew :)

Arekk, cudne!!!! Masz jeszcze fotki z wnętrz?

arekk
06-09-2007, 09:35
[
Arekk, cudne!!!! Masz jeszcze fotki z wnętrz?

Wnętrz niestety nie mam bo właścicieli tego domu akurat nie było :(

Sloneczko
06-09-2007, 09:59
Arekk, niekoniecznie tych ;) Pytałam Cię jako miłośnika domów z bali :)

djan
06-09-2007, 16:33
w santanderze nawet nikt o to nie zapytał i sprawnie dostałem kredyt na 100% wartości
można z nimi jak w dym

Djan -jeśli chwalisz santandera w Lubinie to ja się przyłączam. :lol: Konkretne i życiowe podejście do klienta i sympatyczna (głównie kobieca) obsługa.Również dyrekcja we Wrocławiu jest OK. :wink:

Niestety - nie we wszystkich bankach to jest standart.

tak z lubina ale centrala we wrocławiu też zasługuje na pochwały
gdyby nie pani rzeczoznawca /niezależna od banku/ która czteroarową w pełni uzbrojoną i ogrodzoną działkę wyceniła na 11 tys :lol: byłoby jeszcze sprawniej /musiała to zrobić jeszcze raz/

djan
06-09-2007, 16:47
Witajcie.

Dołączam się do wątku, dom drewniany to moje marzenie. Właśnie kupiliśmy działkę, akt notarialny jeszcze ciepły. Teraz sprawy papierkowe do końca roku i w cieplejsze dni w roku następnym chciałabym ruszyć. Mam trochę czasu żeby się przygotować teoretycznie.
Na początek jeśli ktoś byłby miły mi odpowiedzieć na być może głupie pytanie. Bardziej skłaniam się ku opcji gruby bal, zero ocieplenia. Powiedzcie mi jak z robactwem, bo mi ktoś powiedział, że jak będę miała drewniany dom to się nie opędzę od robaków :oops:

o robakach mówi pewnie ten co kiedyś postawił drewniany szałas
cywilizacja idzie jednak do przodu i na wszystko są sposoby
takich nie radzę słuchać
ja buduję drewniany dom i cały czas słyszę od znajomych że buduję dom letniskowy :roll:
skłoniłem sie jednak na płaski bal z ociepleniem
jest kilka powodów:
nie wszędzie do okolicy pasuje dom w stylu "góralskim""
tu trzeba rozpatrzyć jak to będzie wyglądało
wewnątrz drewno może się jednak znudzić a zmienić nic się nie da
przy wykończeni gk zawsze można przemalować

jednak decyzja należy do ciebie
trzeba rozsądnie rozpatrzyć wszystkie opcje i wybrać to przy czym "serce zadrży"
pozdrawiam i życzę trafnych decyzji

Mały
06-09-2007, 17:03
No i k... mam stres.
Papiery w końcu są, ale gość który rozebrał mi chatkę (nomen omen bez konsuatacji w trakcie ustaleń z Rzyrafem) opisał sobie elementy po czym... "nie ma takiego numeru"(ponoć Norwegia, Holandia czy HGW co).
Znacie jakichs niedrogich ludków celem postawienia domku z bala?
Najgorzej, że na zasadzie "puzzli", bo jest kupa drewna na działce, ale brak planu na to .
A jak się wkurzę , biorę m-c urlopu i metodą prób i błędów złożę to sam ;-).
PS - na razie podjechał pan "TKGdańsk" obejrzeć toto i ma się odezwać.Zobaczymy co wymysli.

arekk
06-09-2007, 18:20
Mały :)
Nie powiem ale puzzle są tańsze więc lepiej sie postaraj.
Jakby co daj znać kiedyś byłem dobry w te klocki.

startom
06-09-2007, 21:37
Powrocil temat ogrzewania w domku z bali - kiedys pisalismy juz o tym na forum.W moim domku - bal 22cm okragly - sciana w najcienszym miejscu ma ok18cm - jest bardzo cieplo.Mam kominek z plaszczem wodnym i grzejniki - temp w domku rzadko kiedy spada ponizej 22st C.W ostatnim sezonie grzewczym zuzylem ok 10m3 drewna - mieszanina grabu o akacji.Zima byla jednak bardzo ciepla:).
Mysle - i moje obserwacje to potwierdzaja, ze bardzo wazna jest izolacja dachu - ja u siebie zmniejszylem przekroj bala, a zainwestowalem wiecej w izolacje dachu.Co do wiatrow - daja sie we znaki szczegolnie te z zachodu, ale raczej nie jest tragicznie - mam swieze powietrze w domu:).Nawet zima przy niskich temperaturach gdy wieje, ustawiam wieksza temperature na kominku i nie czuje zadnego dyskomfortu.
Ja nie zmienilbym mojego domku z bali na zadenego murowanca :D

moroszka
06-09-2007, 21:48
o robakach mówi pewnie ten co kiedyś postawił drewniany szałas
cywilizacja idzie jednak do przodu i na wszystko są sposoby
takich nie radzę słuchać
ja buduję drewniany dom i cały czas słyszę od znajomych że buduję dom letniskowy :roll:
skłoniłem sie jednak na płaski bal z ociepleniem
jest kilka powodów:
nie wszędzie do okolicy pasuje dom w stylu "góralskim""
tu trzeba rozpatrzyć jak to będzie wyglądało
wewnątrz drewno może się jednak znudzić a zmienić nic się nie da
przy wykończeni gk zawsze można przemalować

jednak decyzja należy do ciebie
trzeba rozsądnie rozpatrzyć wszystkie opcje i wybrać to przy czym "serce zadrży"
pozdrawiam i życzę trafnych decyzji

Dzięki, mi serce drży na widok bala z prawdziwego zdarzenia, im więcej drewna tym lepiej, od 10 lat żyję w równych, gładkich, malowanych ścianach i mam już dość. Taki solidny dom z bali kryty gontem. Poza tym wymyśliłam sobie już dawno, ze jak będziemy budować to dom jak bajki, no i mamy budować więc muszę powalczyć o marzenia. A na wystrój wnętrz mam pomysły żeby drewno się nie przejadło. Chciałabym m.in. w niektórych pokojach pomalować ściany i wypatynować, bardzo mi się to podoba. Tylko właśnie się zastanawiam, że jak się zdecydujemy na bale bez ocieplenia, jak one zaczną pękać, co się do nas może wprowadzić...

Mały
07-09-2007, 10:51
Mały :)
Nie powiem ale puzzle są tańsze więc lepiej sie postaraj.
Jakby co daj znać kiedyś byłem dobry w te klocki.
Przyjeżdżaj - weźmiemy kratę piwa i postawimy... statek kosmiczny (albo co tam z tego wyjdzie ;-) ).
A na dom to się potem jakoś zaadaptuje.

alexsandra9
07-09-2007, 11:04
ano właśnie... firmy impregnują bale od robactwa metoda ciśnieniową więc nie martwiłam sie obcymi w domu. Do wczoraj.
Kładsliśmy deski boazeryjne na strop i nie była obdarta do końca kora z jednej z nich( nawiasem mówiąc deski w pierwszej klasie a nie okorowane do końca :evil:)Ściągneliśmy korę a pod nią siedzą dwie obrzydliwie tłuste białe larwy i wpieprzaja w najlepsze częśc naszego sufitu!!!!Sprawdziliśmy w necie, były to najprawdopodobniej larwy spuszczela pospolitego, najgroźniejszego szkodnika drzew!! Nie wiem jak mogły przezyc suszenie tych desek :evil: ale jakby to rozpęzło nam sie po domu to kaplica. :cry:
Boję sie właśnie tego że jakieś robactwo zawlecze sie do domu np. z drewnem kominkowym...

krysiagdy
07-09-2007, 12:09
Powrocil temat ogrzewania w domku z bali - kiedys pisalismy juz o tym na forum.W moim domku - bal 22cm okragly - sciana w najcienszym miejscu ma ok18cm - jest bardzo cieplo.Mam kominek z plaszczem wodnym i grzejniki - temp w domku rzadko kiedy spada ponizej 22st C.W ostatnim sezonie grzewczym zuzylem ok 10m3 drewna - mieszanina grabu o akacji.Zima byla jednak bardzo ciepla:).
Mysle - i moje obserwacje to potwierdzaja, ze bardzo wazna jest izolacja dachu - ja u siebie zmniejszylem przekroj bala, a zainwestowalem wiecej w izolacje dachu.Co do wiatrow - daja sie we znaki szczegolnie te z zachodu, ale raczej nie jest tragicznie - mam swieze powietrze w domu:).Nawet zima przy niskich temperaturach gdy wieje, ustawiam wieksza temperature na kominku i nie czuje zadnego dyskomfortu.
Ja nie zmienilbym mojego domku z bali na zadenego murowanca :D

Witam, Przeczytalam poprzednie posty dotyczące Twojego domku. Bardzo cenne informacje. Czy mogłbys wkleic jakies zdjecia. Niestety stare linki do zdjec juz nie dzialaja. Pozdrawiam

startom
07-09-2007, 23:57
Jestem obecnie z granica i nie mam przy sobie zadnych zdjec, ale wlasciciel firmy budujacej byl niedawno w moim domku, zrobil kilka zdjec i umiescil na swojej stronie - mozesz tam wejsc i ogladnac:

www.logpol.com.pl - wejdz w Galeria i dalej domy z poddaszem uzytkowym - powyzej 120m2 - moj domek nazywa sie Tomasz.

Piotr Wlezień
08-09-2007, 13:56
mam pytanie i prośbę jednocześnie. Czy ktoś posiada Murator z 12/2006. Jest tam artukuł o domach z bali i perypetie z firmą Stollux. A właśnie mam zamiar z nimi podpisać umowę na budowę domu. O artykule dowiedziałem się z innego forum na którym Pan W Nitka zamieścił odpowiedź na pytanie o firmę Stollux. Skierował właśnie do tego artykułu.
Może ktoś posiada ten artykuł i mógłby go zeskanować i puścić mailem
pwlezień

Tak się składa, że ten artykuł trakuje między innymi o moim domu. Konkretnie to nasz dom stawiała firma Stollux. Nie było żadnych perypetii, wręcz przeciwnie bardzo symaptycznie wspominam współpracę z tą firmą. Podpisanie umowy poprzedzało wiele wizyt w tej firmie i za każdym razem otrzymywaliśmy dokładne informacje. Umowę podpisaliśmy w sierpniu 2002r. na realizację w marcu 2003r.Wiele razy szef firmy był na naszej budowie, jeszcze w trakcie stawiania fundamentów/ robiła je zupełnie inna firma/, informował co i jak powinno być zrobione. Instruował innych naszych wykonawców jak powinny być zrobione instalacje / wod.kan i elektryczna/ żeby uwzglednić osiadanie budynku. O tym, że budynek będzie osiadał i będą szczeliny po wyschnięciu drewna wiedzieliśmy już po pierwszej rozmowie o tym, że bale będą pękać też/ no może w niektórych miejscach pęknięcia są dość duże, ale taki jest urok drewna i nie zauważyłam , żeby były powodem ubytku ciepła. Mankamenty wymienione w artykule są sprawą mokrego drewna górskiego a nie firmy.Dodam jeszcze, że przeżyliśmy w domku zimę i jak wcześniej pisałam grzejemy tylko kominkiem z rozprowadzenie, temp. w salonie i pokojach na poddaszu w porywach osiągała 30 st.

pozdrawiam

Edzia



Dzięki za info właśnie zdecydowałem się podpisać umowę ze Stolluxem. Jestem umówiony na przyszły tudzień. Mam jeszcze trochę spraw do załatwienia a mianowicie Pozwolenie na budowę, bo na razie posiadam tylko Warunki zabudowy, ale jestem dobrej myśli. Na warunki zabudowy czekałem tylko 5 tygodni (super burmistrz gminy i planistka). Tak więc w lipcu planuję, że mój domek L-57 ze strony www.moj-dom.pl , z małymi zmianami będzie stał na działce

madd
08-09-2007, 22:16
Witajcie.

Powiedzcie mi jak z robactwem, bo mi ktoś powiedział, że jak będę miała drewniany dom to się nie opędzę od robaków :oops:

Jak nie bedziesz sprzatac to tak :lol:

Piotr Wlezień
09-09-2007, 21:25
Ja też przekopałam swoją kolekcję muratora, a że nie kupuję wszystkich numerów to oczywiście tego brak :evil:
Również jestem zainteresowana opinią nt. Stolluxu bo ciągle nie podjęliśmy decyzji co do wykonawcy.
Pozdrawiam wszystkich zdecydowanych i nie

Cześć Folklorystka
Jednak podjąłem decyzję co do wykonawcy. Wybrałem Stollux. Komentarz 'Edzi" nie wpłynął na mój wybór. Przeczytałem go dopiero w piątek a zdecydowałem sięł w czwartek. Nie jestem do końca pewny czy to najlepszy wybór, ale taki mam charakter, że nigdy nie będę do końca pewny. Natomiast za jakieś 5 tygodni założe dziennik budowy i będę krok po kroku opisywał budowę. Umowę ze Stolluxem chcę podpisać tak aby dom stał w lipcu na działce. W chwili obecnej dla mnie chyba najlepszym wyborem był Stollux i tak wybrałem. A co z tego wyjdzie zobaczymy w lipcu i rok później

Folklorystka
09-09-2007, 22:46
Hej!
Gratuluję podjęcia dezycji, bo to strasznie męcząca sprawa. Doskonale rozumiem wszelkie wątpliwości z tym związane. Co do Stolluxu to firma nam osobiście wydawała się całkiem w porządku. Z tego czym chwalił się ich doradca, budowali i budują domy dla wielu wpływowych osób :roll:
Ale najbardziej podobały nam sie chatki w ich wydaniu. Jasny świerk i jasna stolarka i do tego czarna blacha z posypką imitująca gont. Niestety my ciągle kręcimy się wokół wykonawcy bardziej lokalnego i robiącego wersję pod klucz. Już wstępne kalkulacje dają obraz jak kosztowna to sprawa, ale po prostu nie stać nas na budowanie latami i bieganie za wirtualnymi wykonawcami. U nas rynek wykonawców jest w opłakanym stanie. Tym bardziej z podziwem czytam dzienniki tych, którzy sami potrafią to wszystko dopiąć.
Trzymam kciuki za dalsze decyzje.

wiorek
12-09-2007, 11:53
Znajomy chce szkieleciaka obłożyć balem. może macie jakieś namiary na producentów ? Znaleźliśmy tylko producentów domów, nie chcą sprzedać samego bala. Obdzwoniliśmy kilkanaście tartaków i też nic. Pomóżcie, bo chyba będzie musiał zmienić na szalówkę (ale to ostateczność)

Mały
12-09-2007, 16:22
Ok no to mam prośbę/pytanie :
Zna ktoś kogos chętnego i AMBITNEGO na złożenie domu z bala okrągłego w formie puzzli za jakiś dobry miesiąc? Nie chciałbym żeby zgnił mi on przez zimę...
Dom jest, plany są , ale oznaczeń "ni chuchu". Zacząłem robic ławy, ale że robie to sam to może chwilkę zejść, potem podpiwniczenie/fundamenty i strop pod domkiem.
Pozdrawiam Niewielki.

madd
12-09-2007, 16:39
Maly - a gdzie ta chatka ma stanac????? Daleko od tej tesciowej????

Mały
12-09-2007, 17:05
Maly - a gdzie ta chatka ma stanac????? Daleko od tej tesciowej????
Beret z antenką nie doleci, ale kula z kałacha tak... ;-)
Czyli w okolicach Wejherowa (nadal) - Kasia 64 wie gdzie to jest.

ankamienna
13-09-2007, 12:01
nie zazdroszcze... moja ekipa miala wsz. poznaczone, kazdy drobniutki kawaleczek... inaczej w zyciu by tego nie zlozyli...sami sie przyznali wiec nie wiem czy ktos sie podejmie tego... kto ci tak sprzedal bez oznaczen co jest co? :o

agagaj
13-09-2007, 12:33
Moi Drodzy

Powiedzcie proszę ze swoich doświadczeń.. W jakim czasie wyrobiliście się z fundamentami (pytanie głównie do stawiających ściany fundamentowe z bloczków)? Czy długo sobie stały Wasze fundamenty przed wejściem na plac ekipy od bali??
A czy ktoś robił to na tzw. "huraa" - bo czasu mało, a ekipa tuż, tuż lub ktoś robił fundamenty w ekstremalnych warunkach pogodowych (mróz)??

Aga

ANNNJA
13-09-2007, 13:15
WITAJ Agagaj.,...
u nas bloczki zaczeli stawiać na ławie po ok. 24- 30godzinach od ich wylania- wysokość 4warstw bloczków, a tam gdzie jest ich 8 warstw to ławy schły 2dni,
bloczki na calym domu poustawiali przez 2 pełne dni!!! (9x10- podstawa domu)

co się tyczy czasu do momentu stawiania bali na fundamencie...to są różne zdania.
1. Wykonawca naszego drewna mowi że dobrze jak fundament tzn. stan zero! trochę postoii, poobsiada, etc.... (ale to nie jest warunkiem, a trochę to rozumuje się kilka tygodni)
2. Jak przyjechał koparkowy to pyta się dlaczego nie stawiamy dalej,..to było 3tyg. po wylaniu wieńca na bloczkach....więc my mówimy że musi trochę odstać, osiąść, mocy nabrać,..a ON Z LEKKIM UŚMIECHEM MÓWI, CO WY OPOWIADACIE A JAK STAWIAJĄ ODRAZU NA STROPIE ŚCIANY DALEJ W GÓRĘ I SIĘ NIC NIE WALI A PUSTAKI PRZECIEŻ CIĘŻSZE, WIĘC PO CO WAM CZEKAĆ DALEJ Z TYMI BALAMI????
i patrząc obiektywnie i zdrowym okiem, to tak sobie pomyślałam..no fakt, ma facet racje.
Wnioski wyciągnijcie sami,... jak we wszystkim rózne szkoły...

madd
13-09-2007, 17:28
Ja :oops: :oops:
Fundamenty zaczeli robic w maju, w czerwcu wlazla ekipa z domkiem z bali. Ale sie chyba ulezaly

Wojciech Nitka
13-09-2007, 18:21
Znajomy chce szkieleciaka obłożyć balem. może macie jakieś namiary na producentów ? Znaleźliśmy tylko producentów domów, nie chcą sprzedać samego bala. Obdzwoniliśmy kilkanaście tartaków i też nic. Pomóżcie, bo chyba będzie musiał zmienić na szalówkę (ale to ostateczność)
Skontaktuj sie z KPPD w Szczecinku - http://www.kppd.pl - produkują bale dla kilku firm stawiajacych domy z bali.

agagaj
14-09-2007, 08:36
Dzięki serdeczne za (w tym przypadku) słowa otuchy... Doczytałam się, że nawet w murowańcach czas pomiędzy stanem zero a murowaniem ścian w praktyce nie jest baaardzo długi:)

Powiedzcie proszę jeszcze, czy ktoś z Was planuje pompę ciepła w domu z bali??
Czy Waszym zdaniem inwestowanie w pompę i rekuperator ma w balu większy sens?? Bilansowi cieplnemu dla domów z bali 25 straaasznie daleko do domu pasywnego. I nie wiem pod jakim kątem oceniać opłacalność takich instalacji.. Czy to nie przypadkiem skórka za wyprawkę??
U mnie to już raczej pozamiatane.... Projekt nie przewiduje ogrzewania podłogowego, choć marzy mi się pompa ciepła, oj marzy :roll:
Co do rekuperacji, to już postanowione - nie tyle zmniejszenia nakładów na ogrzewanie, ile na poprostu dobra wentylację.
Pozdrawiam życząc miłego dzionka :) [/quote]

madd
14-09-2007, 10:36
U mnie w projekcie tez nie bylo podlogowki, a zrobilam. Nie rozumniem co to za problem pare mat pod plytki polozyc. W czym to przeszkadza????

ANNNJA
14-09-2007, 11:11
Mi tez sie wydaje że nawet jak w projekcie nie było ogrzewania podłogowego to możesz sobie zrobic..., tylko UWAGA: musisz to zaplanować już przed wylaniem tzw. " chudziaka", bo to od jego poziomu zależy czy możesz potem zatopić te rurki czy nie!!!
..więc spokojnie możesz jeszcze to zaplanować, chyba że masz juz postawione fundamenty i wylaną warstwę betonu....wtedy faktycznie juz po "ptokach".....

madd
14-09-2007, 12:18
Ale zawsze moze zrobic sobie ogrzewanie nie wylewce, tylko polozyc maty pod plytki. Na wylewke kladzie sie takie maty, na to plytki - plus jest taki ze takie ogrzewanie szybciej sie nagrzewa niz to w wylewce. Minus - krocej trzyma cieplo, bo jednak przy ogrzewaniu w wylewce - wylewka akumuluje cieplo.
Wiec do roboty - maty nie sa takie drogie

marcin_aneta
17-09-2007, 15:27
jak chcesz ogrzewanie podlogowe ale elektryczne to nie ma problemu dojdzie ci 2-3 cm

przy wodnym to juz jesli nie bylo to przewidziane w projekcie musisz sie liczyc ze strop bedzie nawet 10 cm nizej :)

ogolnie polecam... zwlaszcza w domu z bali

co do rekuperatora (czy jak to sie tam pisze) i zapewnieniu dobrej wentylacji ja bym chyba nie inwestowal w domu z bali. one i tak maja dobra wymiane powietrza hehe

dochodzi kwestia regulacji wilgotnosci i to na powierzchni makro (calosciowo)

Mały
18-09-2007, 10:25
nie zazdroszcze... moja ekipa miala wsz. poznaczone, kazdy drobniutki kawaleczek... inaczej w zyciu by tego nie zlozyli...sami sie przyznali wiec nie wiem czy ktos sie podejmie tego... kto ci tak sprzedal bez oznaczen co jest co? :o
To nie tak - f-a rozebrała, skasowała i obiecała, że złoży. Po czym... więcej się nie pojawiła, telefonów juz nie ma itp.
Ale nic straconego dostałem wczoraj oryginalna rozpiskę z ponuymerowanym każdym jednym balem.
I złożę sobie toto sam. ;-) ...chyba...

agagaj
19-09-2007, 10:12
Przy dostępności ciepła z mpecu trudno, żeby robić podłogówkę elektryczną :lol:
Planujemy c.o. i c.w.u. miejskie, takie mamy szczęście (w nieszczęiściu... bo rachunki bynajmniej nie symboliczne :() Będziemy tak tylko dogrzewać domek i korzystać z c.w.u., bo jako główne źródło ciepła posłuży nam kominek.. Mówcie, co chcecie, ale tych piromańskich upodobań nie da się tak szybko wytępić :P
Dlatego nawet projektującemu nam dom architektowi powiedziałam, że podłogówki nie będzie.... Wolno się nagrzewa, wolno wyziębia, nie to co klasyczna instalacja grzejnikowa...
ALE.... Cały czas się jednak waham, co do podłogówki :lol: Ach, te baby...
Świetnie mówi ANNNJA - przed chudziakiem mniej podsypki i nie traci sie tych cennych 10 cm wysokości...


A'propos architekta... marcin_aneta i aleksandra9 - współpracowaliśmy chyba z tym samym architektem :) Ja też buduję z grupą Wirex - z Osadą..
Powiedzcie proszę ile zapłaciliście za wszystkie branżówki do projektu (woda, kanaliza, elektryka).. Aleksandra9 - uśmiecham się o Twoją opinię o Osadzie :P




co do rekuperatora (czy jak to sie tam pisze) i zapewnieniu dobrej wentylacji ja bym chyba nie inwestowal w domu z bali. one i tak maja dobra wymiane powietrza hehe

dochodzi kwestia regulacji wilgotnosci i to na powierzchni makro (calosciowo)


Rekuperator, bo:
-dobra wentylacja
-suche powietrze (może być, że zbyt suche:-?, ale wtedy jakiś nawilżacz lub zmniejszenie przepływu), co przy balach i możliwych grzybkach jest jakimś zabezpieczeniem... Jasne, że bale impregnowane, a impregnacja może być co jakiś czas powtarzana, ale wilgoć to i tak wróg wszystkich domów, murowańców też... Wiem, że drewno posiada zdolności regulowania wilgotności, ale bale same z siebie wilgoć oddają lub do siebie przyjmują, natomiast, nie są w stanie regulować w wystarczający sposób wilgotności pomieszczeń.
-brak konieczności budowania całej masy kominów i kominków wentylacyjnych - tu zwraca się cześć kosztów instalacji went. mech.
-sporo innych mniej istotnych
-latem brak komarów i innych takich (nie pchają się przez otwarte okna) :wink:

Pozdrawiam w ten słoneczny, choć zimny poranek wszystkich szlifujących bale lub dopiero ich projekty :D

kasia_sloneczko
19-09-2007, 10:38
Oj dawno mnie nie było a u was widzę sporo się dzieje. Czekamy teraz na umowę od Trochanowskiego i zabieramy się za papierologię. Poza tym musimy znaleźć ekipę od fundamentów. Kiedy lepiej je wylewać-późną jesienią czy wczesną wiosną? Mamy mieć domek na działce w okolicach maja/czerwca.
Na razie to co piszecie o fundamentach właśnie to dla mnie abstrakcja jest :) Ale niedługo się podszkolę.
Ogrzewanie zdecydowaliśmy jednak gazowe z butli+kominek z płaszczem wodnym. Rozważaliśmy różne wersje pieców na paliwo stałe, aczkolwiek ekologiczne i wygoda zwyciężyła. Chcemy też ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazienkach.

ANNNJA
19-09-2007, 13:31
HEJ KASIA>.
to zdecydowaliście podobnie jak my:
wygoda: wiec gaz z butli, robimy kominy na piec, ale narazie przez pierwsze lata chcemy ogrzewać tylko z kominka (moze będą ciagnąć linie gazową koło nas...-)??
ale kominek chyba bez płaszcza za to ew. solary???-
i mamy na całym dole ogrzewanie podłogowe,

jesli zapewniają cię ze maj/czerwiec drewno na działce to z pewnością lepiej będzie jak wylejesz fundamenty na wiosne... wczesną wiosnę- 2czy 3mcy to świat aby fundamenty obsiadły, a w miedzy czasie dobrze oglądajcie działkę, spadki, wytycz sobie prowizorycznie sznurkiem i kołkami swoj domek...
oczywiście po to aby rozejrzeć się jak to będzie wyglądało na działce, czy nie trzeba byloby przesunąć może w prawo, może w lewo z pare metrow...(chociaż niedawno dowiedziałam się że jak domek jest juz wrysowany na dzialce to nie wolno zmieniać jego połozenia- a jeśli się chce to trzeba to uzgadniać)....- nie wiem dlaczego tak jest, przecież to tylko na papierze a potem i tak robi się powykonawcze mapy przez geodetę-...
z naszego doświadczenia:
nie "sznurkowaliśmy" naszego położenia domku, potem szybko wpadł geodeta wymierzył..a jak zaczeły się lać ławy to juz widzieliśmy że trzeba było odejść trochę dalej z tym domkiem od granicy działki...mamy tylko 5m. a to mało, pozatym spadki terenu- okazały się być dość duze.....
Kolejny: przepłaciliśmy za materiały bo cement i bloczki teraz są dużo tańsze niż były kilka tygodni temu.....

kasia_sloneczko
20-09-2007, 09:44
Dzięki za radę z tym obserwowaniem działki :) Będzie trzeba się tam teraz przejechać parę razy. Bo pogoda akurat taka deszczowo-słoneczna. Nasza działka jest położona w takim miejscu na dolnym śląsku gdzie jest najwięcej burz i opadów. Ponoć góra je przyciąga bo są w niej złoża rudy czy cóś. A ziemia jest taka raczej gliniasta. Jeszcze nie wiem czy to dobrze czy źle. I spadek też mamy, choć w tej chwili go nie widać. Ponoć z mapki geodezyjnej wynika. Sąsiad sobie podwyższył działkę i nie wiem czy mamy wyrównywać z nim czy postawić wyższy murek po prostu żeby woda od niego nie spływała do nas.
Co do ogrzewania jeszcze-to my mamy za duży domek żeby nam sam kominek wystarczył-180m2, a poza tym mój mąż to marynarz więc palenie byłoby na mojej głowie. Dlatego muszę mieć jeszcze jakieś źródło ciepła, żeby nie latać ciągle z drewnem. Zwłaszcza, że w marcu będziemy już w trójkę :) i póki dziecko nie będzie większe, w domku powinno być cieplutko.

zmork123
20-09-2007, 12:25
Czy ktoś z was orientuje się ile kosztuje góralska chata z bali do przeniesienia

ANNNJA
20-09-2007, 12:59
widzialam od 10tys. wzwyż,.., są nawet i po 30tys....
jest b.duzo ofert chałup do przeniesienia, sa i goralskie, sa i zwykle drewniaki, sa tez i takie że pewnie więcej bedzie do odrzutu niż do prawdziwego wykorzystania,
przeglądarki:
www.allegro.pl www.gratka.pl www.otodom.pl


jakies 2-3tyg. temu widzialam jeszcze typową goralska chate do przeniesienia, cos chyba kolo 20tys....

alexsandra9
20-09-2007, 14:11
agagaj poszło na priva

madd
20-09-2007, 17:32
Te chaty z dusza do przeniesienia.... To sie chyba oplaca. Ja za samo drewno trzy lata temu dalam 30 tysiecy...

8500 taki na allegro

zmork123
20-09-2007, 18:52
Na razie znalazłem coś takiego
http://img249.imageshack.us/img249/3958/245512361py9.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=245512361py9.jpg)
http://img228.imageshack.us/img228/1664/dsc01082tf9.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=dsc01082tf9.jpg)
http://img249.imageshack.us/img249/268/dsc01084ry0.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=dsc01084ry0.jpg)

http://img525.imageshack.us/img525/1368/dsc01086ha0.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=dsc01086ha0.jpg)

http://img249.imageshack.us/img249/2793/dsc01083dz5.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=dsc01083dz5.jpg)

http://img525.imageshack.us/img525/2496/dsc01077gy7.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=dsc01077gy7.jpg)

http://img525.imageshack.us/img525/7232/dsc01080io8.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=dsc01080io8.jpg)


Co prawda trochę drogo, bo prawie 90 tys ., ale o wiele bardziej fascynowałoby mnie przeniesienie takiego domu, niz budowanie z pustaków.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia finansowa, przecież jeśli taki domek byłby w dobrym stanie to dałoby sie w nim pomieszkać ze 20 lat. I ten niepowtarzalny klimat, którego nie znajdzie się w murowańcu (takie mam zdanie).
Niestety na nowy z bali mnie nie stać


I jeśli jeszcze ktoś nie widzial , to polecam historię w obrazkach ;)

http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/PhotoAlbum19.html

kasia_sloneczko
21-09-2007, 08:18
Agagaj-zastanawiałam się na rekuperacją i wydaje mi się, że stosowanie jej w domu z bali mija się z celem. Może się mylę, ale rekuperacja mam sens jeśli dom jest szczelny. A w domu z bali jest mnóstwo szczelin przez które dochodzi do wymiany powietrza. Poza tym przez kilka lat dom osiada, więc nad oknami i drzwiami muszą być pozostawione szczeliny nawet kilkucentymetrowe. Więc nie rozumiem po co tu sztuczna wymiana powietrza skoro ono i tak będzie samo wchodzić do domu? Czy czegoś nie wzięłam pod uwagę?

madd
21-09-2007, 11:04
Jakie szczeliny nad oknami????? Wyobrazam to sobie przy -30 :D

Nad okna laduje sie pianke i z glowy

kasia_sloneczko
21-09-2007, 17:48
:oops:
no chyba, że tak...

startom
23-09-2007, 18:53
Z ta pianka nad oknem to bardzo bym uwazal.Dom z bali bardzo osiada - w moim przypadku w ciagu dwoch lat dom osiadl prawie 12cm , mimo tego ze bale byly suszone komorowo- stosowanie pianki nad oknem moze doprowadzic do zakleszczenia okna w najlepszym przypadku(klopoty z jego otwieraniem) - w najgorszym do uszkodzenia okna.U mnie w domku zastosowalismy wlókno(tzw.szaliczek), ktore uzyte zostale pomiedzy bale.Nie przeszkadza temperatura -30 stopni na zewnatrz.Sprawdzone empirycznie na zewnatrz bylo -32, wewnatrz +23, na kominku z plaszczem wodnym +65 - bal 22cm, okragly.
Co do rekuperacji i wilgoci w domu - osobiscie uwazam za szkoda inwestowac w rekuperacje - dom z bala nigdy nie bedzie w 100% szczelny, wymiana powietrza zawsze nastapi przez sciane.Wilgoc - u mnie w domku, w lazience mam lustro 1,5 m na 1,2, czesto kapiemy sie jeden z drugim - 5 osob.Nie zdarzylo sie w moim domku aby to lustro zaparowalo, nawet na czesci.Wilgoc jest calkowicie absorbowna - jedna sciana jak i sufit wykonana jest z drewna.Po ponad dwoch latach nie widze ngdzie sladu wilogoci - grzyb itp.
Do swojego domku , jeszcze w czasie budowy kupilem klime - byla okazyjna cena.Po kliku miesiacach uzytkownia domku klime sprzedalem,Okazalo sie ze nie jest potrzebna.Dom utrzymuje bardzo przyjemny chlod w czasie lata.Problemem byly okna dachowe, ale po zakupieniu roletek, problem zostal wyeliminowany

marcin_aneta
23-09-2007, 19:49
startom: przekazales bardzo mile informacje :)
powiedz czym malowales / zabezpieczales drewniane sciany od wewn i zewn ?

startom
23-09-2007, 20:10
W moim domku:
na zewnatrz - Tikkurilla kolor nr 3151 Ruska - jak dla mnie to wyglada super, sciana od strony zachodniej minimalnie wyblakla, ale jest testowana bardzo mocno przez slonce , deszcz i wiatr.Mam zamiar pomalowac ja jeszcze raz na wiosne

wewnatrz - z braku pieniedzy juz na ostatnim etapie wykonczenia zastosowalem pokost, nakladany na goraco - nadal ladny miodowy kolor wszystkim scianom i wydobyl sloje.

marcin_aneta
23-09-2007, 21:00
startom: na zewn mam to samo heheh 3151 valti color

wewn dulux lakierobejca i wlasnie sie zastanawiam czy to nie byl blad jak sobie ta lakierobejca poradzi z wchlanianiem wilgoci

Funia28
23-09-2007, 22:00
A ja z Tikurilli niezbyt jestem zadowolona - bedę poprawiać czymś innym. Niestety po stronie deszczowej domu farba się normalnie wyciera

ankamienna
23-09-2007, 23:25
Ja zakupilam lakier tikirili do wnetrza i musze opracowac metode pisoletowa do malowania bo pedzel odpada.. dwa lata chyba bym malowala ;-)
na zewnatrz ...impregnat i pewnie tikurila ale na wiosne ;-)
dzis dokonalam ostatecznych wyborow co do malowania plyt karton gips w niektorych pomieszczeniach.. niezly wyczyn bo ciezko dobrac kolorki do drewna i jednoczesnie stworzyc dobry kontrast zeby nie bylo przesytu drewnianego.
Wentylacje proponuje zwykla a nie rekuperator. U mnie az 6 kominkow wentylacyjnych powstalo. :D

marcin_aneta
24-09-2007, 07:52
funia: a jakiego produktu tikkurili uzywalas z ktorego jestes niezadowolona ?

ankamienna: ja tez na zewn pierwsze malowanie mialem pistoletowe i niestety drugie juz zrobilem pedzlem bo jednak pistolet nie pokryje tak dokladnie jak pedzel. zwlaszcza ze mam okragle bale. jesli masz ciosane to moze bezdzie ok ale nie zdziw sie :)

Ryszard1
24-09-2007, 15:24
Jakie szczeliny nad oknami????? Wyobrazam to sobie przy -30 :D
Nad okna laduje sie pianke i z glowy
Pianka sie nie nadaje, musi byc cos elastycznego i izolacyjnego cieplnie.
Ja, po wielu probach zastosowalem poprostu zwinieta pianke ktora sie uzywa pod panele podlogowe. Dodatkowo uszczelnia przed przenikaniem deszczu w czasie wietrznej pogody,

kruszon11
24-09-2007, 16:01
no i po kilku ładnych tygodniach śledzenia tego tematu, przychodzi mi sie przywitać :D
witam wszystkich balowiczów
ja również podjąłem się realizacji pomysłu budowania domu z bali.

na razie jestem na etapie kupowania działki, mam nadzieję, że wspólnymi :lol: siłami szczęśliwie zakończymy nasze realizacje.

Aurelka
24-09-2007, 16:53
Witam :)

My również zdecydowaliśmy się na dom z bali, ale jako opcję domu weekendowo-wypoczynkowego.
Kupiliśmy w Bieszczadach starą chatę, którą tamtejsi cieśle złożyli na Kaszubach, gdzie mamy działkę.

W październiku zaczynamy prace wykończeniowe.
Teraz też pojawia się najwięcej dylematów, ale też radości.

Przyznam, że największy kłopot sprawia mi znalezienie okiennic. Nie zależy mi na drogich, profesjonalnych firmach. Chciałabym zrobić to niższym kosztem, ale nie udało mi się niestety znaleźć żadnych lokalnych wytwórców.

Tutaj można zobaczyć zdjęcia z budowy:
http://picasaweb.google.pl/nasza.ostoja/BudujemySi

ANNNJA
24-09-2007, 18:40
Witaj Kruszon 11,

Witaj Aurelka....: całkiem sympatycznie wyszedł ten WASZ domek....,...
dzieki kilku nowym balom macie pewnie też i troszkę pięknego,, prawdziwego zapachu drewna!!!
oraz solidne nowe podwaliny...

MILEGO relaksującego pomieszkiwania już po Wykończeniówce!!!.

Funia28
24-09-2007, 19:52
marcin_aneta malowałam tym czym wy, barierki były malowane tik.. satin niby połysk daje i jest polecana na bardziej narażone na użytkowanie elementy jak np. barierki - i jedna i druga się wyciera

Seba7207
24-09-2007, 20:59
Tikurillę stosowaliśmy na zewnątrz (50%) pigmentu. Można zobaczyć w dzienniku :)

Aurelka
24-09-2007, 23:05
Annja, zapach będzie, ponieważ dom ocieplamy od wewnątrz więc na ścianach pojawi się nowe, świeże drewno. Bale mają 17cm grubości więc ocieplenie jest konieczne. Natomiast są dość wysokie, gdyż jeden bal ma 40cm.

Aurelka
24-09-2007, 23:14
Seba7207....skąd zamawiałeś drzwi?
Bardzo mi się podobają.
Dom masz pięęękny :)

agagaj
25-09-2007, 06:38
Agagaj-zastanawiałam się na rekuperacją i wydaje mi się, że stosowanie jej w domu z bali mija się z celem. Może się mylę, ale rekuperacja mam sens jeśli dom jest szczelny. A w domu z bali jest mnóstwo szczelin przez które dochodzi do wymiany powietrza. Poza tym przez kilka lat dom osiada, więc nad oknami i drzwiami muszą być pozostawione szczeliny nawet kilkucentymetrowe. Więc nie rozumiem po co tu sztuczna wymiana powietrza skoro ono i tak będzie samo wchodzić do domu? Czy czegoś nie wzięłam pod uwagę?

Witaj:)
Faktycznie - rekuperacja ma sens w domku szczelnym, nawet choć trochę zbliżonym do pasywnego.. Dom z bali taki nie jest i nigdy nie będzie. Osiadający dom (nawet z drewna suszonego) z pewnością rozszczelni się to tu, to tam....
U nas nad oknami będzie wełnianka, podobnie jak między balami. I choć firma chwali się , że w miarę osiadania domu wełnianka jest ściskana przez bale tworząc sczelną ścianę, jakoś w to nie wierzę. Nie da się przewidzieć zachowania naturalnego surowca użytego do budowy domku. A z rozmowy z właścicielem 4 letniego domku budowanego przez ta firmę wiem, że nawet jedna ze ścian jest całkiem krzywa. Wszystkie nieszczelności zostały naprawione (co i my uczynimy) i jest git :P

Nie będę się upierała przy rekuperacji... Powiem tylko, że jak na moje oko - odzyskanie części ciepła przepadające bezpowrotnie w kominach wentylacyjnych, nawet w nieszczelnym domu :wink: chyba się opłaci, nawet jak oszczędność będzie minimalna... Zwłaszcza, że prócz rekuperacji zyskujemy dobrą wentylację.
Nie rozpatruję (chyba) groszowych oszczędności, ale komfort, jaki zapewnia wet. mechaniczna. Nie wyliczam, po ilu (kilkunastu, kilkudziesięciu) latach zwrócą się wymiernie w rachunkach za ogrzewanie nakłady poniesione na instalację wentylacji z odzyskiem. Podobno nie zwracają sie prawie nigdy :wink:
Tak czy siak, sama nie jestem do końca przekonana...

agagaj
25-09-2007, 06:53
[quote="startom"]Wilgoc - u mnie w domku, w lazience mam lustro 1,5 m na 1,2, czesto kapiemy sie jeden z drugim - 5 osob.Nie zdarzylo sie w moim domku aby to lustro zaparowalo, nawet na czesci.Wilgoc jest calkowicie absorbowna - jedna sciana jak i sufit wykonana jest z drewna.Po ponad dwoch latach nie widze ngdzie sladu wilogoci - grzyb itp.[quote]

to super :) Może dzieje się tak, a nie inaczej, bo masz poprostu dobrze zaprojektowaną i wykonaną wentylację grawitacyjna? :wink: A może nie masz kanałów wentylacyjnych?? :o eee... To raczej niemożliwe...
Jedno jest pewne - to nie tylko zasługa drewna. To nie gąbka, nie da rady w ciągu powiedzmy godzinki przyjąć do siebie takiej ilości wilgoci, po czym w ciągu następnej godzinki wilgoć oddac na zewnątrz..

Ech... tak sobie myślę, że macie rację z tą rekuperacja, ale jak pomyślę, że to niewiele droższe od kilku tradycyjnych kominów.. :roll:

agagaj
25-09-2007, 06:59
Seba7207....skąd zamawiałeś drzwi?
Bardzo mi się podobają.
Dom masz pięęękny :)

Podpisuję się pod pytaniem :)
Jak firma daleko od Ciebie, to może bliżej od nas :wink:

Pozdrawiam serdecznie

arekk
25-09-2007, 09:27
czesto kapiemy sie jeden z drugim - 5 osob.

Niezłe imprezy masz w domu :)

Jak będę w Zielonej muszę podjechać :D

PS.
W jakim rejonie winnego grodu?

MODLISHKA
25-09-2007, 15:48
Witam wszystkich :oops:

MODLISHKA
25-09-2007, 15:51
Cieszę się, że w końcu udało mi się trafić na forum o domach z bali. Tak jak większość z Was zakochałam się w domach drewnianych i teraz już o niczym innym nie potrafie myśleć jak tylko o swoim maleńkim domku. Jestem na etapie szukania firmy, która byłaby w stanie wybudować mi domek.
Uprzejmie proszę o infrmacje dotyczące solidnych firm budyjących domy z bali, z którymi współpracowaliście i które pomogły Wam w realizacji waszych marzeń, czyli posiadanie własnego domku z bali.
Bede wdzięczna za wszelkie informacje i rady. A może ktoś z Was budował z firmą Stollux, jak na razie dość poważnie myśle o podpisaniu z nimi umowy.

ANNNJA
25-09-2007, 17:36
WITAJ,
Stollux jest chyba jedną z bardziej znanych firm budujących "drewniane chaty".
Nie miałam z tą firmą żadnego kontaktu,... ale i nie słyszałam żadnej negatywnej opini o niej.... przeczytaj strony "balowe" od początku, zobaczysz że to kopalnia wiedzy która posłuży Ci napewno w podjęciu słusznej decyzji..
pozatym- jeśli zdecydujesz się na firmę blisko miejsca postawienia domku odpadają koszty transportu, firmy najczęsciej do 100km dowożą bezpłatnie bale....., ale oczywiście to nie koszty transportu/lub ich brak powinny zadecydować o wyborze firmy!!- TYLKO TO POWINIEN BYĆ ŚWIADOMY WASZ WYBÓR rozważając wszystkie za i przeciw.....

firmy o których słyszałam negatywy to: firma z WŁODAWY (1negatyw i 1pozytyw), firma z Janowa Podlaskiego- negatyw, nazwy firmy też nie pamiętam!!!

Seba7207
25-09-2007, 18:13
Drzwi i okna od gościa z Nowego Targu. P Dzioboń Kazimierz. Jest w PKT

MODLISHKA
25-09-2007, 20:35
Seba 7207 czy moógłbyś podać mi namiary na Pilcha i jego firmę, najlepiej adres www. dziękuje :D

MODLISHKA
25-09-2007, 20:37
jeśli ktoś buduje w okolicy krakowa dom z bali, to uprzejmie donosze, że chetnie nawiąże kontakt i spotkam się z takimi osobami :wink:

Piotr Wlezień
25-09-2007, 21:23
Cieszę się, że w końcu udało mi się trafić na forum o domach z bali. Tak jak większość z Was zakochałam się w domach drewnianych i teraz już o niczym innym nie potrafie myśleć jak tylko o swoim maleńkim domku. Jestem na etapie szukania firmy, która byłaby w stanie wybudować mi domek.
Uprzejmie proszę o infrmacje dotyczące solidnych firm budyjących domy z bali, z którymi współpracowaliście i które pomogły Wam w realizacji waszych marzeń, czyli posiadanie własnego domku z bali.
Bede wdzięczna za wszelkie informacje i rady. A może ktoś z Was budował z firmą Stollux, jak na razie dość poważnie myśle o podpisaniu z nimi umowy.

Cześć ja należę do tych co zdecydowali się na Stollux. Natomiast jak będzie wyglądała współpraca z tą firmą powiem Ci dopiero w czerwcu, bo wtedy ma stanąć mój domek

MODLISHKA
25-09-2007, 21:50
Cześć ja należę do tych co zdecydowali się na Stollux. Natomiast jak będzie wyglądała współpraca z tą firmą powiem Ci dopiero w czerwcu, bo wtedy ma stanąć mój domek[/quote]

Dziekuję bardzo, powiedz mi jeszcze gdzie bedziesz budowal, kidypodpisales umowe z nimi, jaka masz powierzchnie uzytkową i na ile Ci wycenili budowe domu w stanie surowym.

Ja bylam na jednej z ich budów i musze Ci powiedzieć ze dom wyglada solidnie a ekipa jest spoko, porozmawialam z nimi o firmie i ogolnie o budowach jakie realizują, bardzo pozytywnie ich odebrałam i jesli podadza mi konktrna wycene dla mnie do zaakceptowania to bede chciala z nimi podpisac umowe na stan surowy

Piotr Wlezień
25-09-2007, 21:58
Cześć ja należę do tych co zdecydowali się na Stollux. Natomiast jak będzie wyglądała współpraca z tą firmą powiem Ci dopiero w czerwcu, bo wtedy ma stanąć mój domek

Dziekuję bardzo, powiedz mi jeszcze gdzie bedziesz budowal, kidypodpisales umowe z nimi, jaka masz powierzchnie uzytkową i na ile Ci wycenili budowe domu w stanie surowym.

Ja bylam na jednej z ich budów i musze Ci powiedzieć ze dom wyglada solidnie a ekipa jest spoko, porozmawialam z nimi o firmie i ogolnie o budowach jakie realizują, bardzo pozytywnie ich odebrałam i jesli podadza mi konktrna wycene dla mnie do zaakceptowania to bede chciala z nimi podpisac umowe na stan surowy[/quote]

info poszło na priw

startom
26-09-2007, 00:57
Niezłe imprezy masz w domu

Jak będę w Zielonej muszę podjechać

PS.
W jakim rejonie winnego grodu?


No tak - ma sie duza rodzinke :D , w tym trzy corki, a one sie potrafia chlapac :D :D .

Co do rejonu - Droszkow.Zapraszam :wink:

kruszon11
28-09-2007, 16:27
ma ktoś doświadczenia ze współpracą z firmami z podkarpacia, jak np. firma Sowa, NordLine, Dompol ? Ewentualnie Stollux ?
Szukam jakiegoś sensownego wykonawcy, przeszukałem internet, znalazłem trzydzieści kilka firm, porozsyłałem wybrany wstępnie projekt domu z prośbą o szacunkowa wycenę. Odpowiedziało mi niecałe 10........

Podzielcie sie proszę swoimi doświadczeniami z wykonawcami

Piotr Wlezień
28-09-2007, 17:55
ma ktoś doświadczenia ze współpracą z firmami z podkarpacia, jak np. firma Sowa, NordLine, Dompol ? Ewentualnie Stollux ?
Szukam jakiegoś sensownego wykonawcy, przeszukałem internet, znalazłem trzydzieści kilka firm, porozsyłałem wybrany wstępnie projekt domu z prośbą o szacunkowa wycenę. Odpowiedziało mi niecałe 10........

Podzielcie sie proszę swoimi doświadczeniami z wykonawcami

Cześć jeśli chodzi o Stollux to dopiro podpisałem umowę i jeśli chodzi o realizację to dopiero czerwiec, ale wydaje mi się, że postąpiłem rozsądnie. Natomiast jeśli się nie mylę to chyba Wojciech Nitka żle się wypowiadał o tej firmie na forum budownictwo drewniane, ale nie mam pewności. Na pewno w trakcie wyboru producenta słyszałem negatywne wiadomości o NordLine

Piotr Wlezień
28-09-2007, 17:56
ma ktoś doświadczenia ze współpracą z firmami z podkarpacia, jak np. firma Sowa, NordLine, Dompol ? Ewentualnie Stollux ?
Szukam jakiegoś sensownego wykonawcy, przeszukałem internet, znalazłem trzydzieści kilka firm, porozsyłałem wybrany wstępnie projekt domu z prośbą o szacunkowa wycenę. Odpowiedziało mi niecałe 10........

Podzielcie sie proszę swoimi doświadczeniami z wykonawcami

Cześć jeśli chodzi o Stollux to dopiro podpisałem umowę i jeśli chodzi o realizację to dopiero czerwiec, ale wydaje mi się, że postąpiłem rozsądnie. Natomiast jeśli się nie mylę to chyba Wojciech Nitka żle się wypowiadał o tej firmie na forum budownictwo drewniane, ale nie mam pewności. Na pewno w trakcie wyboru producenta słyszałem negatywne wiadomości o NordLine

Uzupełniam Chodzi o firmę NordLine w kontekście wypowiedzi W. Nitka

GOSIUNIAS30
28-09-2007, 20:44
Witam

Mam proszbe - szukam dobrego i taniego architekta stylu goralskiego na terenie Podhala.
Oraz firme ktora by zrealizowala projekt z bali.

Znalazlam taka ciekawa stronke http://www.drewniane.com.pl/ czy ktos zna moze ta firme?

Z gory dziekuje

kruszon11
30-09-2007, 19:29
ma ktoś doświadczenia ze współpracą z firmami z podkarpacia, jak np. firma Sowa, NordLine, Dompol ? Ewentualnie Stollux ?
Szukam jakiegoś sensownego wykonawcy, przeszukałem internet, znalazłem trzydzieści kilka firm, porozsyłałem wybrany wstępnie projekt domu z prośbą o szacunkowa wycenę. Odpowiedziało mi niecałe 10........

Podzielcie sie proszę swoimi doświadczeniami z wykonawcami

Cześć jeśli chodzi o Stollux to dopiro podpisałem umowę i jeśli chodzi o realizację to dopiero czerwiec, ale wydaje mi się, że postąpiłem rozsądnie. Natomiast jeśli się nie mylę to chyba Wojciech Nitka żle się wypowiadał o tej firmie na forum budownictwo drewniane, ale nie mam pewności. Na pewno w trakcie wyboru producenta słyszałem negatywne wiadomości o NordLine

Będzie dużym nietaktem, jeśli zapytam Cię na ile wycenili Twój projekt i co jest zawarte w umowie z nimi ? Zakres robót, transport, zakwaterowanie ekipy itp. itd. ?

Piotr Wlezień
30-09-2007, 19:47
ma ktoś doświadczenia ze współpracą z firmami z podkarpacia, jak np. firma Sowa, NordLine, Dompol ? Ewentualnie Stollux ?
Szukam jakiegoś sensownego wykonawcy, przeszukałem internet, znalazłem trzydzieści kilka firm, porozsyłałem wybrany wstępnie projekt domu z prośbą o szacunkowa wycenę. Odpowiedziało mi niecałe 10........

Podzielcie sie proszę swoimi doświadczeniami z wykonawcami

Cześć jeśli chodzi o Stollux to dopiro podpisałem umowę i jeśli chodzi o realizację to dopiero czerwiec, ale wydaje mi się, że postąpiłem rozsądnie. Natomiast jeśli się nie mylę to chyba Wojciech Nitka żle się wypowiadał o tej firmie na forum budownictwo drewniane, ale nie mam pewności. Na pewno w trakcie wyboru producenta słyszałem negatywne wiadomości o NordLine

Będzie dużym nietaktem, jeśli zapytam Cię na ile wycenili Twój projekt i co jest zawarte w umowie z nimi ? Zakres robót, transport, zakwaterowanie ekipy itp. itd. ?

poszło na priva

rencia
30-09-2007, 19:53
jeśli ktoś buduje w okolicy krakowa dom z bali, to uprzejmie donosze, że chetnie nawiąże kontakt i spotkam się z takimi osobami :wink:

Witam!!!
Możesz zaglądnąć do mojego dzienniczka - a Stollux odradzam - chore ceny mają.

Pozdrowionka

kruszon11
30-09-2007, 21:23
jeśli ktoś buduje w okolicy krakowa dom z bali, to uprzejmie donosze, że chetnie nawiąże kontakt i spotkam się z takimi osobami :wink:

Witam!!!
Możesz zaglądnąć do mojego dzienniczka - a Stollux odradzam - chore ceny mają.

Pozdrowionka

ja wiem, czy chore........ są firmy, które dom ok. 90-metrowy wyceniły mi na ok. 300 tys. .... a Stollux ponad połowę mniej.
Jeśli znasz firmy, które nie maja chorych cen, a cena nie jest równoznaczna z jakością to czekam niecierpliwie 8) na info

rencia
01-10-2007, 09:52
kruszon11

A czy Stollux robił Ci wycenę na podstawie Twojego konkretnego projektu czy tylko na podstawie ogólnych danych?

Mnie Stollux mój dom jakieś dwa lata temu wycenił na prawie 300tys. - nie chcę wiedzieć na ile teraz by mi wycenił, tym bardziej że ceny drzewa też poszły w górę. Nie wiem może coś się zmieniło - fakt że domy budują rzetelnie i pięknie.
Mnie odstraszyła moja wycena i więcej tą firmą się nie interesowałam.
Pozdrowionka

PS. Na priv przesyłam namiary.

kruszon11
01-10-2007, 10:21
kruszon11

A czy Stollux robił Ci wycenę na podstawie Twojego konkretnego projektu czy tylko na podstawie ogólnych danych?

Mnie Stollux mój dom jakieś dwa lata temu wycenił na prawie 300tys. - nie chcę wiedzieć na ile teraz by mi wycenił, tym bardziej że ceny drzewa też poszły w górę. Nie wiem może coś się zmieniło - fakt że domy budują rzetelnie i pięknie.
Mnie odstraszyła moja wycena i więcej tą firmą się nie interesowałam.
Pozdrowionka

PS. Na priv przesyłam namiary.

dzięki, odczytałem :)
tak, robili mi wycenę na podstawie wskazanego przeze mnie projektu, wybranego spośród propozycji pracowni, z którą współpracują.

Jak pisałem inne firmy wyceniły mnie nawet na ok 300 tys., ale na zasadzie "taki dom kosztuje tyle..." bez żadnych konkretnych informacji.

Jeżeli kogoś interesuje, mogę uporządkować te informacje i przesłać.