PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Red72
12-11-2007, 20:59
Nie wazne jaki bank - wazne na jakich ludzi trafisz w tym banku!

Mocne nadużycie,ludzie są ważni,ale to tylko połowa sukcesu.

ankamienna
12-11-2007, 21:36
Jezeli chodzi o mbank to naprawde nie ma znaczenia jacy ludzie, ten bank nadaje sie do kont ale nie do udzielania kredytow.

po drugie co wazne - wybierajcie banki gdzie naczelnik jest realny, siedzi w pokoju obok i decyduje czy macie kredyt czy nie,,, cala banda bankow komercyjnych typu mbank ma siedzibe jedną główna centrale z jednym dzialem decyzyjnym.Zanim z naszego malego dojdzie tam, wroci ktos oceni wyda decyzje, po drodze bedzie mial tysiac zastrzerzen etc.. mozna logicznie stwierdzic gdzie jest szybciej. W bankach pko jest naczelnik w kazdym duzym miescie zatem ta droga decyzyjna jest skrocona do minimum.

Mi zalezalo na szybkosci, bo wlasnie przez kolejke do mojego wykonawcy -przez 3 miesiace straty w mbanku - bym sie pozegnala z marzeniem o domu...

powodzenia w walce o marzenia :D

madd
13-11-2007, 17:55
Postanowila wkleic, choc forowicz nie chcial nam zasmiecac tak pieknego watku. Ale az mnie telepie. Oto jak pieknie mu zrobila domek firma TAAG. :evil: :evil: :evil:


http://images27.fotosik.pl/113/791339ab63538b97m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=791339ab63538b97)

Sloneczko
13-11-2007, 18:22
Madd, na Imageshack jest opcja wklejania na forum miniaturki, która potem po kliknięciu, powiększa się na nowej stronie.

MagdalenaK
13-11-2007, 18:57
Witam serdecznie, miałabym wielką prośbę abyście pokazali na forum swoje schody wejściowe. Na wiosnę firma z Goszczanowa (kanadyjskie domy)ędzie nam stawiała domek. Teraz skończyliśmy już stan zero ( częściowo podpiwniczyliśmy) a że teren wydał nam się niepewny to nie kopaliśmy w głąb ziemi tylko podnieśliśmy ten stan zero do góry, więc schody będą dość okazałe. Jednak jeszcze przede wylaniem ich chętnie spojrzę na schodki niektórych z Was, jeśli pozwolicie. :roll: Z pozdrowieniami Magda

ANNNJA
13-11-2007, 22:37
HEJ...
miałam okazje oglądać więcej zdjęć z budowy która była wykonywana przez tą firmę TAAG !!!
forumowicz przesłal mi kiedyś więcej,..niestety wygląda to fatalnie!!!i jest cięzkie w skutkach dla solidności domu!!!
wiem że czasami zagląda do Nas na ten link- może wkleisz albo tutaj kilka zdjęć, albo zrób dziennik z ich niedoróbkami i wklei link!!!????

będzie to ostrzeżeniem i TWOJĄ NAGRODĄ DLA FIRMY TAAG za taką fachurę, kiepską jakość i zupełne ignorowanie inwestora!!!!
a więc trzymajcie się z daleka od firmy TAAG- my również w początkowym okresie poszukiwania wykonawcy zachaczaliśmy w internecie o ich ofertę,..ale szczęśliwą ręką nie podjeliśmy z nimi współpracy-..ja po obejrzeniu ich roboty WAM TEŻ TO ZDECYDOWANIE ODRADZAM!!!!!!!!!!!!!!!

Gasol
13-11-2007, 23:30
HEJ...
miałam okazje oglądać więcej zdjęć z budowy która była wykonywana przez tą firmę TAAG !!!
forumowicz przesłal mi kiedyś więcej,..niestety wygląda to fatalnie!!!i jest cięzkie w skutkach dla solidności domu!!!
wiem że czasami zagląda do Nas na ten link- może wkleisz albo tutaj kilka zdjęć, albo zrób dziennik z ich niedoróbkami i wklei link!!!????

będzie to ostrzeżeniem i TWOJĄ NAGRODĄ DLA FIRMY TAAG za taką fachurę, kiepską jakość i zupełne ignorowanie inwestora!!!!
a więc trzymajcie się z daleka od firmy TAAG- my również w początkowym okresie poszukiwania wykonawcy zachaczaliśmy w internecie o ich ofertę,..ale szczęśliwą ręką nie podjeliśmy z nimi współpracy-..ja po obejrzeniu ich roboty WAM TEŻ TO ZDECYDOWANIE ODRADZAM!!!!!!!!!!!!!!!

Watku o TAAG dawno nie uaktualnialem. Generalnie to jest zdecydowana poprawa. Ekipa zostala wymieniona, wiekszosc spartaczonej roboty naprawiona. Domek wyglada teraz tak:

http://img204.imageshack.us/img204/9343/dom1oq2.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=dom1oq2.jpg)

Ale niesmak pozostal, choc po pewnym czasie wspomnienie o tym, co kiedys zobaczylem, juz nie chwyta tak za serce:-) Bo juz tego, prawde mowiac, nie widac.

A przy okazji, to powiem Wam, ze zobaczylem niedawno na zdjeciach robote, ktora wykonala jedna z najbardziej znanych firm w Polsce. TRAGEDIA. W porownaniu do moich klopotow, to po prostu szok, ze mozna cos takiego odwalic. Przykladowo: krokwie nie zakotwione do murlaty, rozne przekroje krokwi na tej samej polaci dachu, slupy nieregulowane, itp, itd. Nie wymienie nazwy firmy, ale jak ktos poprosi i uzasadni prosbe, to podam na priv.

Poza tym powoli czuje sie, jak ekspert od domow z bali:-) Po wszystkich przejsciach, to naprawde mimochodem nabralem sporego doswiadczenia, wiec sluze pomoca, gdyby ktos potrzebowal relacji lub wrazen:-) Pamietajcie, ze najlepiej uczyc sie na cudzych bledach:-)

Tomasz Walczuk
14-11-2007, 21:19
Witam

Bardzo proszę o kontakt i namiary na fachowców od budowy domu z bali. Ale nie chodzi mi o firmy które mają strony internetowe ( do takich dotarłem) ale o ludzi którzy budowali komuś z was dom i można ich polecić.
Proszę o kontakt na adres [email protected]

Pozdrawiam Tomek

madd
15-11-2007, 14:48
Tomasz - ciezko bedzie. Ja swojego juz nie polecam, bo ma roboty na trzy lata naprzod

fra-nek
16-11-2007, 22:06
Witam wszystkich balowiczów

Po długich bojach, przemyśleniach i przeczytaniu całego forum domów z bali, obejrzeniu kilkunastu domów w tej technologii w lutym 2007 podpisalismy z firmą LOG-POL umowę na wykonanie domu zgodnie z naszym projektem. W maju 2007 rozpoczeliśmy budowę. Firma skonczyła stawianie domu w czerwcu jako stan surowy otwarty bez poszycia dachowego. W końcu spełniło sie nasze marzenie o domu z bali. Do dnia dzisiejszego kończymy po mału nasz domek i z niecierpliwością czekając na moment kiedy bedziemy mogli wprowadzić sie do niego. Mimo wielu trudności jakie niesie za sobą taka inwestycja ( biurokracja urzędowa, kredyt, chciwość i zazdrość ludzi ) dziś wiem że wszystko można zrobić lecz trzeba dążyć do tego ze wszystkich sił pokonując kolejne przeszkody i nigdy nie poddawać się mimo trudnośći i wielu wyżeczeń. Efektem tego wszystkiego jest ten dom
http://images34.fotosik.pl/46/866f0530a3297893m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=866f0530a3297893)
http://images24.fotosik.pl/113/783932a4e8803100m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=783932a4e8803100)

Gasol
17-11-2007, 23:25
Drewno zabezpieczone Fobosem, na to jedna warstwa impregnatu bezbarwnego z woskiem Drewnochron. Teraz chcialbym pomalowac impregnatem z pigmentem. Przegladalem oferty i nadal nie zdecydowalem:
1. V33 lazura zewnetrzna - ma prawdopodobnie w skladzie lakier, wiec farba moze sie luszczyc - odpada
2. Tikkurila Valtti Expert - nie jest zle, ale to produkt Polifarb Debica, potrzebne 2 warstwy
3. Bondex One Coat - duza zawartosc czastek stalych, wystarczy jedna warstwa, rzekomo sprowadzany z Danii, podobno lepszy zdecydowanie i od Sadolinu, i od Tikkurili
4. Sadolin Classic - rozne opinie
5. Drewnochron - raczej nikt nie poleca
6. Syntirol Saturator - olej impregnujacy, rzekomo rewelacja, drogo, bo duze zuzycie, ale bardzo dobre wlasciwosci
7. Reszta producentow - odpada w przedbiegach, bo albo nie znam, albo nie wzbudzaja zaufania

Moze posiadacze pomalowanych domow podziela sie doswiadczeniem?

Dzieki!

ANNNJA
18-11-2007, 10:50
WITAJ FRA-NEK...
piękny dom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! super balkony, uroczy.....

ps. wysłalam Ci coś na piv......

madd
18-11-2007, 13:00
FRA-NEK
Fajna chatka - gratulacje. Pochwal sie ile zaplaciles za to cudo

Mani
18-11-2007, 14:22
Witajcie,
rzadko zaglądam, ale to wina budowy...
Za to wklejam świeżutkie foto zimowe.

Gasol,
Ja malowałam systemem Gori, To 4 warstwowy system farb akrylowych,
które stosuje się do okien.
Po prostu chciałam ten sam kolor na opaski co miałam na oknach,
a potem poszłam z tym dalej.
Bale maluję najjaśniejszym odcieniem,
wadą jest lekki połysk, ale mam nadzieję że się szybko zakurzą,
poza tym z daleka tego nie widać.
No i będzie spokój na lata,
Pan od Gori mówił że drewnochron to syf. Oczywiście nie wprost i nie chciał się wypowiadać na temat konkurencji, ale go przycisnęłam na ten temat.
Fajnie się tymi farbami maluje, bo są wodne i nie śmierdzą w przeciwieństwie do drewnochronu, który tak capi że można zemdleć. :roll:
http://www.kleszczowo.topworld.org/foto/dsc08559.jpg

Mani
18-11-2007, 14:31
Z tego wszystkiego zapomniałam zapytać:
jak wykańczacie połączenia bali ze ścianami gipsowymi?
Chodzi mi o to że bal jest frezowany ( u mnie to płaz) i ściana z gipsu nie dochodzi do końca w miejscu gdzie znajduje się frez, u mnie jest taka dziura że rękę można włożyć. :o
Czy wiecie o co mi chodzi? :roll:

marcin_aneta
18-11-2007, 16:40
mani, zerknij tutaj
http://marcinplos.blogspot.com/2007/04/cianki-dziaowe-na-parterze.html

ostatnia fota
w balach sa wyciachane rowki w ktore wpuszczalem boazerie

pozniej wyglada to tak jak tutaj (ostatnia fota)

http://marcinplos.blogspot.com/2007/05/znowu-scianki-dzialowe.html

mam nadzieje ze o to chodzilo :)

Mały
18-11-2007, 17:39
Witam wszystkich balowiczów

Po długich bojach, przemyśleniach i przeczytaniu całego forum domów z bali, obejrzeniu kilkunastu domów w tej technologii w lutym 2007 podpisalismy z firmą LOG-POL umowę na wykonanie domu zgodnie z naszym projektem. W maju 2007 rozpoczeliśmy budowę. Firma skonczyła stawianie domu w czerwcu jako stan surowy otwarty bez poszycia dachowego. W końcu spełniło sie nasze marzenie o domu z bali. Do dnia dzisiejszego kończymy po mału nasz domek i z niecierpliwością czekając na moment kiedy bedziemy mogli wprowadzić sie do niego. Mimo wielu trudności jakie niesie za sobą taka inwestycja ( biurokracja urzędowa, kredyt, chciwość i zazdrość ludzi ) dziś wiem że wszystko można zrobić lecz trzeba dążyć do tego ze wszystkich sił pokonując kolejne przeszkody i nigdy nie poddawać się mimo trudnośći i wielu wyżeczeń. Efektem tego wszystkiego jest ten dom
http://images34.fotosik.pl/46/866f0530a3297893m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=866f0530a3297893)
http://images24.fotosik.pl/113/783932a4e8803100m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=783932a4e8803100)

O patrz całkiem podobny do mojego, tylko że ja budowałem z ekipą "sam se zrobię" czyli ja i kolega... ;-)
Jaka średnica bala? Ja mam 18cm.

woland1980
18-11-2007, 21:01
http://www.kleszczowo.topworld.org/foto/dsc08559.jpg[/img]

Piękny Dom. Możesz napisać mi 2 rzeczy:
- jaki metraż?
- jaki przewidywany koszt? o ile to nie zbyt osobiste...

Gasol
18-11-2007, 21:39
Gasol,
Ja malowałam systemem Gori, To 4 warstwowy system farb akrylowych,
które stosuje się do okien.
Po prostu chciałam ten sam kolor na opaski co miałam na oknach,
a potem poszłam z tym dalej.
Bale maluję najjaśniejszym odcieniem,
wadą jest lekki połysk, ale mam nadzieję że się szybko zakurzą,
poza tym z daleka tego nie widać.


Gori to produkt Dyrupa, podobnie jak Bondex. Nie boisz sie, ze farba sie zluszczy? Bo do okien z reguly stosuje sie farby na bazie lakieru, ale drewno "okienne" praktycznie ma stale parametry. Bale zas niekoniecznie. Polysk moze wynikac z domieszki lakieru, co moze stwarzac ryzyko luszczenia sie warstwy farby.

Domek ladny, "klasyczny", latwo wpada w oko.

Pzdr.

ANNNJA
18-11-2007, 21:43
MANI..
o kurcze!!! piękna chata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
my nie obstajemy za dachem z trzciny (nie mam przekonania, a raczej obawiamy się niespodzianek,)
ale domek w układzie z tym cudnym gankiem jest urzękający.... trzcina również- nie zrozum nas źle, bardzo mi się podoba, tylko że my bardziej bojaźliwi i nie robimy tego u nas, co nie znaczy że nie podziwiamy i nie podoba się nam...! podoba i to owszem bardzo....
cukiereczek ogólnie...!
p.s. i TY takie cudną chałupkę przed nami ukrywałaś????NO.. no !!!!!!!!!!....

fra-nek
19-11-2007, 00:55
FRA-NEK
Fajna chatka - gratulacje. Pochwal sie ile zaplaciles za to cudo

Dzięki

Stan surowy zamkniety z fundamentem 165 tys

Mały, u mnie średnica bala f22.Teraz pewnie też bym sam postawił jak już zobaczyłem jak i co ale już trudno - następny sam postawie :lol:

madd
19-11-2007, 11:29
To jak na dzisiejsze czasy niezbyt duzo.
Gratulacje

Mały
19-11-2007, 11:42
FRA-NEK
Fajna chatka - gratulacje. Pochwal sie ile zaplaciles za to cudo

Dzięki

Stan surowy zamkniety z fundamentem 165 tys

Mały, u mnie średnica bala f22.Teraz pewnie też bym sam postawił jak już zobaczyłem jak i co ale już trudno - następny sam postawie :lol:
Niezła cena - ja mam nie tyle fundament ile częściowe podpiwniczenie.
A cena dość zbliżona minus jakieś 30,-tys.

JerzyBw
19-11-2007, 12:36
Cześć

Mały
czytałem, że sam budujesz dom z kolegą. Jak sobie dajesz radę? Drzewo masz swoje z lasu, czy kupujesz w tartaku?
Pozdrawiam

arekk
19-11-2007, 12:48
Z tego co pamiętam Mały ma gotowca rozebranego i musi poskładać tak żeby dom przypominało :)
Jak tam idzie ?Ruszyłeś z tym do przodu?

JerzyBw
19-11-2007, 12:58
Z tego co pamiętam Mały ma gotowca rozebranego i musi poskładać tak żeby dom przypominało :)
Jak tam idzie ?Ruszyłeś z tym do przodu?

aaaa to wyjaśnia tą cenę, którą "mały" podał, bo wydawała mi się zbyt duża jak na swoje siły 8)

Gasol
19-11-2007, 14:04
:o

Na jakiej podstawie oceniacie, czy dom jest tani, czy nie? Tylko patrzac na koncowa cene? A skad wiecie, jak duzy jest dom???

madd
19-11-2007, 16:57
Na takiej ze 160 przy dzisiejszych cenach to nie jest duzo. A przypuszczam, ze dom nie ma 300 metrow, ani 50 metrow. Czyli licze plus minius 120.
Balowicze - cieplo u was??? Bo u mnie nie :evil:

arekk
19-11-2007, 17:10
Balowicze - cieplo u was??? Bo u mnie nie :evil:

Ale w domu czy na dworze:)

madd
19-11-2007, 17:17
W domu i na polu tez.
Ale pale tylko kominkiem drugi sezon. Wczoraj na polu gdzies -2, a u mnie 19. Nie wiem co jest. W zeszlym roku tez palilam tylko kominkiem i temperatura przy calodziennym paleniu (bez szlenstw) utrzymywala sie na poziomie 22,23 stopni. Dodam, ze dom z bala 25 cm niedocoeplony.
Czy ktos tez tak ma? Czy ktos przy nieoceplonym balu przezyl zime np. przy -30?????

PS. Gora docieplona, niewykonczona (pomalowac i takie tam) ale zamknieta zeby tam cieplo nie spierdzielalo

Mały
19-11-2007, 17:28
Z tego co pamiętam Mały ma gotowca rozebranego i musi poskładać tak żeby dom przypominało :)
Jak tam idzie ?Ruszyłeś z tym do przodu?
Chatka stoi, łapy prawie połamane (ała jak bal zsunie sie na dłoń), a wczoraj oberwałem siekierą - już przestaje boleć.
Za chwilkę blachodachówka, okna i wnętrze.
Tylko mi pewien człek trochę pod górkę z dokumentacją zrobił więc dobranie "krechy" się opóźni.
Acha - udało mi sie na tyle że toto przypomina dom, a nie przystanek autobusowy ;-).
Po oknach i (częściowo chociaż) ociepleniu będę tam sypiał.
Okna dostałem w zestawie(drewniane) i ocieplenie też (wszystko nowe) więc szkoda żeby mi wyparowało.

Mani
19-11-2007, 18:42
Annja,
Dzięki wielkie, nic nie ukrywałam, już były wcześniej fotki, ale na innych etapach budowy, załączam jeszcze front gratis;:wink:
dekarze dają 80 lat gwarancji, że dach poleży, to chyba mnie przeżyje ( i ich też :lol: ).

Madd,
ja jak nie palę 1-2 dni to temp spada do 10-13 stopni. Bal 16+ocieplenie.
Myślałam że będzie lepiej, ale niestety, poza tym wiadomo: budowa, ciągle ktoś wchodzi i wychodzi, nie ma wszystkich drzwi itp.
Ogrzewanie tylko kominek+podłogówka, nie ma jeszcze kaloryferów.
Jak chłopcy dobrze podchajcowali to było pow. 21 stopni.

Gasol.
Nie sądzę żeby się łuszczyła, ale dam Ci znać jakby co...
Błyszczenie to na pewno od lakieru, ale sam podkład niestety nie wystarczy.

woland,
metraz ok 170m.
koszt fundamenty ok 32
dom stan surowy zamkniety ok 320
instalacje na razie 69 i rosną
wykończeniówka na razie 100 i ciągle rośnie
ogrodzenie 32
garaż 25

marcin aneta
O coś takiego chodziło, tylko u mnie są gipsy, to trochę inaczej jednak.

http://www.kleszczowo.topworld.org/foto/g-003.jpg

ANNNJA
19-11-2007, 19:25
OH.....MANI=, powalasz nas na kolana,... CUDO>>>>>, oh!!!

nawet płot jest ładny!!! .... z kamienia,tak jak my chcemy....

olorider
19-11-2007, 21:27
Piękny dom, Mani! Strzecha dodaje uroku.
Można wiedziec ile Was wyniosło pokrycie dachu? Jakie warstwy tam są?

Gasol
19-11-2007, 21:56
Nie wiem co jest. W zeszlym roku tez palilam tylko kominkiem i temperatura przy calodziennym paleniu (bez szlenstw) utrzymywala sie na poziomie 22,23 stopni.

A czy przypadkiem nie pojawily sie rozszczelnienia? Przy silnym wietrze na pewno temperatura moze sie obnizyc.

madd
20-11-2007, 10:18
Wczoraj w ruch pianka poszla miedzy lacznie, bo cos mi tamn wialo (chlop oczywiscie mowi, ze przewrazliwiona jestem). Ale mnie uspokoiliscie. Trudno, zeby palac po 4 godziny dziennie tylko kominkiem miec temperature 25.
Naprawde nikt nie przezyl -30 na samym kominku?????

ANNNJA
20-11-2007, 11:55
Wita Madd,
my mamy zamiar własnie i przy -30C przeżywać zime...tzn. przez pierwsze 2-3lata będziemy mieli tylko ogrzewanie kominkowe wodne, tj. ogrzewanie podłogowe wody rozprowadzanej z kominka, bez żadnych ciepłych nadmuchów powietrza...!!! myślicie że to nie zda egzaminu?, utopia????
sami nie wiemy jak robić, ale zatopić rury w betonie i czekać 2-4lata na gaz i wtedy kominek byłyby bez płaszcza wodnego....,
jak będzie to sami nie wiem...,
znam kogoś kto mieszka w domku z bala 30cm i ma tylko ogrzewanie kominkowe powietrzne i przezimowali 2zimy... (nie pytałam się ile było w domu przy tych dużych mrozach ) ale ogólnie mówili że ciepło!!!!!

madd
20-11-2007, 12:03
Jak sie zapali to cieplo! Chodzi mi przede wszystkim o to, ze dom z bali szybko sie ogrzewa, ale tez cholernie szybko wychladza. gdzybym byla caly czas w domu i pilnowala kominka, w ogole nie byloby tematu. Pewnie nawet nie myslalabym o ogrzewaniu gazowym. Ale wychodzimy do pracy kolo 9, wracamy kolo 19-20. Biorac pod uwage fakt, ze kominek wygasa kolo 2 w nocy to mamy...18 godzin niepalenia!
Troche duzo.
Ale nie powinno byc za takich ubytków ciepła!
Rano jest, powiedzmy, 17 i to jest do wytrzymania, ale wieczorem juz jest 12-13.
Co wy na to????

Gasol
20-11-2007, 13:26
Sprawdz, czy nie masz odwroconego ciagu w kominach wentylacyjnych. Moze przez wentylacje nawiewa zimne powietrze.

Poza tym, czy nie warto w Twoim przypadku zamontowac grzejnikow elektrycznych, zeby podtrzymywac temperature? Kominek, jesli pali sie sporadycznie, to niezbyt komfortowe rozwiazanie.

madd
20-11-2007, 13:27
Nie

kasia_sloneczko
20-11-2007, 13:49
U was prace wrą a u mnie zaczęła się papierologia. Matko jedyna ile tego jest. Myślałby kto, że najgorsza jest budowa...No i okazało się, że istnieje ktoś taki jak Wojewódzki konserwator zabytków który opiniuje projekty domów i od którego zależy wydanie pozwolenia na budowę. Wyobraźcie sobie, że jego zdaniem budownictwo drewniane nie pasuje do miejscowego krajobrazu (dolny śląsk, zbocze góry ślęży) i trzeba drewno od zewnątrz otynkowywać. A u mnie już umowa z wykonawcą podpisana, Trochanowski już bale struga, część kasy wpłacona i co ja mam zrobić? Projektant pociesza, że jak zgodę da na drewniany to czy potem się otynkuje czy nie i tak już nikt nie sprawdza. Przecież teraz nie zmienię nagle technologii budowy albo się z dolnego śląska nie wyniosę. Cholera by to wzięła. śmieszne jest to, że wokoło tych drewniaków powstaje coraz więcej więc chyba dużo ludzi ma w planach późniejsze "otynkowanie" bali :)

madd
20-11-2007, 14:05
No wlasnie - w dalszym planie. Nie przejmuj sie. Buduj drewniaka - do otynkowania przeciez cie nikt nie zmusi

doraz
20-11-2007, 19:36
Też nie mam gazu, a na butlę nie chcę się porywać. Myślę o ogrzewaniu kominkiem ale bez płaszcza wodnego tylko z dystrybucją ciepłego powietrza. Jako alternatywa (albo podstawa - wyjdzie w użytkowaniu) planuję grzejniki elektryczne. Ma to sens ? I jakie grzejniki ? Akumulacyjne, czy lepiej takie normalne ? Dom na pewno w początkowym okresie będzie wykorzystywany raczej jako wekendowy, ale nie letniskowy. Bo w zimie na mojej działce też jest pięknie. I góry tuż tuż...

piotr.nowy
20-11-2007, 20:32
U was prace wrą a u mnie zaczęła się papierologia. Matko jedyna ile tego jest. Myślałby kto, że najgorsza jest budowa...No i okazało się, że istnieje ktoś taki jak Wojewódzki konserwator zabytków który opiniuje projekty domów i od którego zależy wydanie pozwolenia na budowę. Wyobraźcie sobie, że jego zdaniem budownictwo drewniane nie pasuje do miejscowego krajobrazu (dolny śląsk, zbocze góry ślęży) i trzeba drewno od zewnątrz otynkowywać. A u mnie już umowa z wykonawcą podpisana, Trochanowski już bale struga, część kasy wpłacona i co ja mam zrobić? Projektant pociesza, że jak zgodę da na drewniany to czy potem się otynkuje czy nie i tak już nikt nie sprawdza. Przecież teraz nie zmienię nagle technologii budowy albo się z dolnego śląska nie wyniosę. Cholera by to wzięła. śmieszne jest to, że wokoło tych drewniaków powstaje coraz więcej więc chyba dużo ludzi ma w planach późniejsze "otynkowanie" bali :)

Pani architekt gminy (też dolny śląsk) powiedziała , że nie wyda pozwolenia na drewniany bo" z drewna to się w średniowieczu budowało a teraz drewna się na budowach nie używa" :o :o :o

madd
20-11-2007, 20:45
Taka pania architekt to... :evil:
Nigdzie, w zadnym prawie nie ma napisane, ze nie wolno budowac domow drewnianych. Ludzie nawet domy na wodzie buduje i obchodza durne przepisy. Nawet gdziesz czytalam o domach okraglych..
A w takim razie jak RMF dostal pozwolenie na budowe tego cuda pod Krakowem (nowa siedziba tez kosmiczne okraglaki)
Urzedasy na ksiezyc!

PS. Przepraszam jak kogos urazilam, ale..

madd
20-11-2007, 20:49
Art. 5. 1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
2) warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, w szczególności w zakresie:
a) zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa, przy założeniu efektywnego wykorzystania tych czynników,
b) usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów;
3) możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego;
4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;
5) warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
6) ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej;
7) ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską;
8) odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
9) poszanowanie, występujących w obszarze obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej;
10) warunki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób przebywających na terenie budowy.
2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.

Seba7207
20-11-2007, 21:27
Madd, jakiej firmy masz kominek (bo piec Twój już widziałem). Jeśli piszesz że ok. 2.00 w nocy już wygasa to chyba trochę szybko :-? Komikiem może być ciężko przy -30C przez całą zimę, chociaż moi teściowie mieszkają od 50 lat w górach i mają same piece. Jak się wieczorem napali w piecach to faktycznie nad ranem jest trochę chłodnawo (przy -35 na zewnątrz), ale też trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dom jest z płazów uszczelnianych mchem. Matka teściowej w latach 50-tych chodziła do lasu, zbierała mech suszyła i później tym uszczelniali. Przypuszczam, że tego mchu zostało z 30% na łączeniach bali.
Madd, na Twoim miejscu puściłbym jakąś rurę w piecu (chyba że masz) dałbym zasobnik z 300l (dobrze zaizolowany) do tego pompkę i kilka kaloryferów. Jak się rozchajcuje w piecu to woda się szybko zagrzeje w zasobniku i trochę ciepła zostanie jak kominek czy piec wygaśnie zawsze będzie cieplej.

madd
20-11-2007, 21:46
Seba - kominek mam Supre z nadmuchem powietrza.
Moze zle sie wyrazilam - kolo 2 nie wygasa do konca, zar jeszcze jest, ale wiadomo, ze juz tak nie grzeje...
Nie wiem co jest albo co bylo, bo dzisiaj jak wrocilismy bylo 16, a teraz jest 22 (po dwoch godzinach palenia).
Jak tam praca? Wre?

Tomasz Walczuk
20-11-2007, 21:57
Witam

Mam zamiar budować dom z bala może ktoś z Was ma ten sam problem co ja.
Firma Stollux ma mi postawić dom z bala. Rozmawiałem z nimi osobiście jakiś miesiąc temu i w momencie gdy chiałem podpisać umowę przedwstępną, zaczeli kręcić, że nie mają ekip, mieli się do mnie odezwać na początku listopada kiedy postawią dom czy na wiosnę czy na jesień. Do dzisiaj tłumaczą że jeszcze są w trkacie rozmów z cieślami. Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia proszę o opinie.

Pozdrawiam Tomek

madd
20-11-2007, 22:04
Duzo ludzi tu ze Stolluxem budowalo...
Hej - odezwijcie sie! Pomozcie koledze!

Seba7207
20-11-2007, 22:31
Praca wre, oj wre :) Tylko, że finansów ubywa w zastraszającym tempie. dzisiaj wstawiali okna dachowe w sypialni w międzyczasie ekipa podłączała dom do kanalizy w drodze (16m długości na 2-2,3m głęokość). Wszystkiego trzeba dopilnować. Jak była koparka, poprosiłem o częściowe okopanie piwnic (tak na dług 7m 1,8m głębokość). Okazało się, że wykonawca od piwnic nie zrobił dokładnej izolacji w 2 miejsach i woda wchodzi do piwnicy.
Musieliśmy pojechać po kier bud. i przywieźć go na miejsce zbrodni. Oj chyba nie zarobi za bardzo na tych piwnicach :-? a za tą fuszerkę musi odkopać na własny koszt cały budynek , pokazać że w pozostałych miejscach jest dobrze wykonana izolacja, zaizolować tam gdzie trzeba.
http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/Fuszerkaizolacjapiwnic6.jpg

http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/Fuszerkaizolacjapiwnic4.jpg

http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/Fuszerkaizolacjapiwnic1.jpg

Uff... po 15, jak wszyscy pojechali i już był spokój wziąłem piłe motorową i zacząłem wycinać-obniżać belki, które zostawił Pilch. Zostawił za wysokie belki pomiędzy pomieszczeniami, tak na 18-20cm. Planujemy dać styropian 5 + 3 cm i na to wylewka z 5cm czyli = 13cm + płytki z 1,5 - 2cm czyli razem daje max 15cm. Głupio byłoby wchodzić np. do jadalni z kuchni (gdzie nie ma drzwi przez próg. Nie dopilnowaliśmy ekipy - po prostu za szybko daliśmy kasę. Ale to szczegół. Tak poza tym wykonujemy ocieplenia na górze. Na moje oko jest wykonane z 30%. Zastanawiamy się nad wstawieniem jakiejś kozy do ogrzewania (za 200zł) - zawsze podsuszyłooby trochę chatę w środku. Została nam góra odpadków drewnianych (tak na oko z 10-12m3). Mamy już kupiony kominek Jotula I80 Panorama (stoi jeszcze w sklepie) ale szkoda kominka na te opady. Instalacja wod-kanalizaycyjna już jest, (jutro próba szczelności) i do piątku musimy rozłozyć styropian i folie pod wylewki.Idzie bardzo dużo rur po podłodze, a do rozłożenia 60m2 powierzchni. Ciekawe czy damy radę. Zdjęć na razie nie robiłem (syf w chacie szkoda gadać), z raz w tygodniu robi się sprzątanie a wykonawcy i tak zaraz nabrudzą. Acha, od wczoraj mamy podłączoną rozdzielnię (jutro pykne zdjęcia) :D i prund na stałe w domciu.
Od środka chata jest już przeszlifowana, tak jak pisałem robota tragedia, ale nabrałem takiej wprawy, że służe radą wszystkim potrzebującym. Lakierowanie belek po wykonaniu wylewek. Pozdrawiam serdecznie

Dzióba
20-11-2007, 22:33
Co do stolluxu jak nie chca to się nie proś poszukaj cieśli z isebnej, brennej lub tamtych okolic pewnie trafisz też na jakis wolny termin w ciągu roku i na tym skorzystasz nie tylko jakościowo ale i kasowo. warto sobie zafundować wczasy tygodniowe w tamtych okolicach i poszukać wykonawcy. Pozdrawiam Dzióba (nic na siłe)

Seba7207
20-11-2007, 22:39
Zgadza się nic na siłę. 5 km ode mnie ma siedzibę firma WAKO. Jak pojechałem do nich podpytać się jaki byłby koszt chatki 150m^2, to jak usłyszałem cenę to mało co nie usiadłem z wrażenia. Oni liczyli sobie 1,5 tys zł za m3 drewna. To za taką chatę musiałbym wybuli ze 130 tys za sam materiał, a i tak nie wykonaliby w takich przekrojach 32x26cm. Dajcie sobie spokój z tymi firmami, lepij wziąć fachowców - górali i po pierwsze primo jest taniej i po drugie primo jestdobrze wykonane. Tylko sprawdzonych :)

tadeusz321
20-11-2007, 22:56
Przepraszam,pomyłka. :oops:

fra-nek
20-11-2007, 23:04
czy ktoś widział, słyszał, lub ma kominek od tego Pana http://www.piececo.prv.pl/ ewentualnie moze coś powiedzieć na temat tego kominka na podstawie informacji zawartej na stronie :roll:

Agnieszka Czarna
20-11-2007, 23:34
Witajcie!
Ja buduje ze Stolluxem- tzn.narazie umowy..

Agnieszka Czarna
20-11-2007, 23:39
Witam

Mam zamiar budować dom z bala może ktoś z Was ma ten sam problem co ja.
Firma Stollux ma mi postawić dom z bala. Rozmawiałem z nimi osobiście jakiś miesiąc temu i w momencie gdy chiałem podpisać umowę przedwstępną, zaczeli kręcić, że nie mają ekip, mieli się do mnie odezwać na początku listopada kiedy postawią dom czy na wiosnę czy na jesień. Do dzisiaj tłumaczą że jeszcze są w trkacie rozmów z cieślami. Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia proszę o opinie.

Pozdrawiam Tomek

Witam!
Dziwne, bo ja bylam u nich pod koniec wrzesnia i podpisalam umowe na kwiecien'08. jak do tej pory zero problemow z ta firma!Obym tak Ich dalej mogla chwalic jak skoncza budowac moja chatke :wink:
Polecam zadzwonic i spytac konkretnie..moze podziala!
Pozdrawiam, Agnieszka

kasia_sloneczko
21-11-2007, 10:15
Zapomniałam napisać, że w trakcie rozmowy z wykonawcą dowiedziałam się o podwyżkach cen za drzewo. Ponoć ma pójść w górę nawet o 15% od nowego roku. Nie wiem ile w tym prawdy ale informuję jak ktoś się jeszcze waha czy umowę podpisać czy poczekać do przyszłego roku.
A co do budowy z drewna i czepialstwa urzędników to pani konserwator ma jedną podstawę prawną której się kurczowo trzyma. Otóż budynek w rejonie gdzie ja buduję musi być zgodny z miejscową tradycją budownictwa. Tak jest zapisane w miejscowym planie zagospodarowania. Zdaniem tej pani budowa z drewna nie jest zgodna z tym co się w okolicach Ślęży budowało.Co jest oczywiście śmieszne bo zaraz niedaleko jest skansen w którym stoją oczywiście domy drewniane z okrągłych bali bo tak właśnie miejscowa ludność budowała i mieszkała. Mogę zrozumieć że czepia się domów budowanych na styl zakopiański bo to faktycznie nie te tereny i styl budownictwa tu był inny, ale okrągłe bale i nowoczesny projekt? No cóż pozostaje mi nakłamać w projekcie, a bardzo tego nie lubię, i mieć nadzieję ze nikt nigdy się nie zorientuje.

Piotr Wlezień
21-11-2007, 19:01
Witam

Mam zamiar budować dom z bala może ktoś z Was ma ten sam problem co ja.
Firma Stollux ma mi postawić dom z bala. Rozmawiałem z nimi osobiście jakiś miesiąc temu i w momencie gdy chiałem podpisać umowę przedwstępną, zaczeli kręcić, że nie mają ekip, mieli się do mnie odezwać na początku listopada kiedy postawią dom czy na wiosnę czy na jesień. Do dzisiaj tłumaczą że jeszcze są w trkacie rozmów z cieślami. Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia proszę o opinie.

Pozdrawiam Tomek

Cześć ja podpisałem z nimi umowę przedwstępną w sierpniu i nie było problemu. Może mają jakieś problemy, albo za dużo zamówień

ankamienna
21-11-2007, 19:30
Gratuluje wszystkim budującym z goralami.. ja bym chyba sie nie odzważyła brac kredytu i budowac metoda gospodarcza bez umowy.. dlatego podziwiam wszystkich budujacych ta metodą.

Co do ogrzewania - my mamy piec na wszystko ( zebiec) i do tego kominek jotula z 2 otworami powietrznymi. Narazie komien grzeje super, piec nie zostal sprawdzony :wink: ale mam nadzieje ze tej zimy bedzie proba.

madd
21-11-2007, 20:01
Seba - gratulacje ze wre praca
Wiesci z mojego zimnego frontu - jest lepiej. Dzisaj wrocilam z pracyy o 14, bylo 17 stopni, zapalilam, mam 22. Zeby tak czlowiek w domu siedzial, to by bylo cieplutko...

Sloneczko
21-11-2007, 20:22
Madd, a jakiej mocy masz wkład? Poczytaj tu: http://salonsob.webd.pl/sp1.html o kominkach. Można się wiele dowiedzieć :)

Piotr Wlezień
21-11-2007, 20:27
Uff... po 15, jak wszyscy pojechali i już był spokój wziąłem piłe motorową i zacząłem wycinać-obniżać belki, które zostawił Pilch. Zostawił za wysokie belki pomiędzy pomieszczeniami, tak na 18-20cm. Planujemy dać styropian 5 + 3 cm i na to wylewka z 5cm czyli = 13cm + płytki z 1,5 - 2cm czyli razem daje max 15cm. Głupio byłoby wchodzić np. do jadalni z kuchni (gdzie nie ma drzwi przez próg. Nie dopilnowaliśmy ekipy - po prostu za szybko daliśmy kasę. Ale to szczegół. Tak poza tym wykonujemy ocieplenia na górze. Na moje oko jest wykonane z 30%. Zastanawiamy się nad wstawieniem jakiejś kozy do ogrzewania (za 200zł) - zawsze podsuszyłooby trochę chatę w środku. Została nam góra odpadków drewnianych (tak na oko z 10-12m3). Mamy już kupiony kominek Jotula I80 Panorama (stoi jeszcze w sklepie) ale szkoda kominka na te opady. Instalacja wod-kanalizaycyjna już jest, (jutro próba szczelności) i do piątku musimy rozłozyć styropian i folie pod wylewki.Idzie bardzo dużo rur po podłodze, a do rozłożenia 60m2 powierzchni. Ciekawe czy damy radę. Zdjęć na razie nie robiłem (syf w chacie szkoda gadać), z raz w tygodniu robi się sprzątanie a wykonawcy i tak zaraz nabrudzą. Acha, od wczoraj mamy podłączoną rozdzielnię (jutro pykne zdjęcia) :D i prund na stałe w domciu.
Od środka chata jest już przeszlifowana, tak jak pisałem robota tragedia, ale nabrałem takiej wprawy, że służe radą wszystkim potrzebującym. Lakierowanie belek po wykonaniu wylewek. Pozdrawiam serdecznie[/quote][/quote]

Cześć mam pytanie jak szlifowałeś bale ręcznie czy może jakąś szlifierką oscylacyjną
Czeka mnie to w przyszłym roku i zastanawiam się jak to robić

Piotr Wlezień
21-11-2007, 20:34
Mam jeszcze jedno pytanie czy ktoś ma kominek z płaszczem wodnym i jak się spisuje? Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza u mnie odpada dziecko alergik, a niestety ryzyko przypiekania kurzu i sam kurz to środowisko nie dla mojego dziecka

madd
21-11-2007, 20:43
Sloneczko - kominek mam taki, ze powinien ogrzac 230 metrow, a ja mam 133.Ale chlop sam robil rury, ktorymi idzie cieple powietre i jest woelce prawdopodobne ze zrobil to zle. Kominek mila byc tylko dla przyjemnosci, mial byc gaz, ale kasy bralko :(
Na wiodne robieramy kominek, okladamy szmatem jak Pan Bog przykazal, rozprowadzenie zrobi ktos kto sie na tym zna, odlaczymy gaz i bedzie +500 stopni! mam nadzieje!!!!!

Seba7207
21-11-2007, 20:48
Piotr, szlifierką oscylacyjna szlifowałem bale zewnątrz. Syzyfowa praca. Górale poradzili, żeby wziąć małego Boscha (11 tys obrotów), na to plastikową tarczę przykręcaną z papierem do Boscha. Na całą chatę wenątrz (około 75m^ parter wraz z sufitem zużyłem ok 7-8 krążków papieru ściernego. Licząc po 2-2,5zł za krążek to nie jest to duża kwota. Technika szlifowania najlepsza moim zdaniem to delikatne przesuwanie wzdłuż włókien. Uzyskuje się pasek przeszlifowany o szerokości 3-3,5 cm. Najważniejsze jest dobre "wejście w materiał" no i wycowanie szlifierki Zbyt mocne dociśnięcie powoduje że widać zagłębienie. Najlepiej spróbowac gdzieś w niewidocznym miejscu.

Madd, dzisiaj podłączyliśmy kozę (najzwykleszą) w miejsce kominka. Zostało trochę odpadów (tak z 10-15m3) i szkoda tego dawać do kominka (ze względu na kominek) :P . A tak już w środku cieplutko i można trochę chatę podsuszyć.

Red72
21-11-2007, 21:06
Sprawa wygląda tak:
masz kupę szmalu na wydanie,to Stolluxy,jesli nie chcesz szastać kasą i chcesz ją wydać z głową ,to górole Panie górole.

Zresztą każdy z nas trafia na początku przeważnie na" luxiarzy" :-? :-?

madd
21-11-2007, 22:02
Seba - to w nowym roku przeprowadzka!!!!

arekk
21-11-2007, 23:26
Seba to kiedy można wpaść na wizytację? :)

mokka
22-11-2007, 11:22
Super wątek, czytam od dechy do dechy. Chodzi mi po głównie przeniesienie chałupy. Mój M nawet nie chce o tym słyszeć, o budowie domu też nie chciał a mieszkamy już ponad 2 lata :D . Papierolagia mi nie straszna chodzi mi bardziej o dokształcenie się w technologii starych chałup. Chata ma być letniskowa kuszące jest jednak to , że działka na której ewentualnie powstanie oddalona jest 30 min jazdy samochodem od naszego domu. W lecie to w sumie można dojeżdżać stamtąd do pracy. Działka ma obecnie 24 ary a w planach mam dokupienie jeszcze 20. Jest miejsce na staw, park krajobrazowy w pobliżu, rezerwaty przyrody. Jakieś 2 km oddalona jest mała osada ok. 5 000 mieszkańców, starorzecze z kąpieliskiem, Bug niedaleko. Chałupy są cudne, mam już jedną na oku. Mniej więcej takiego typu http://sk-i-ba.w.interia.pl/wies/pages/Sobibor-chata4.htm "Mojej " nie wstawię bo uważam , że jest tak wyjątkowa , że zaraz ktoś ja mi zabierze :D . Pisze to wszystko bo chce poznać Wasze opinie o przenoszeniu, rady, co jest najtrudniejsze w tym wszystkim. Czy ja sama dopilnuje wszystkiego? Cała rodzina chce mnie leczyć nie na nogi raczej, więc mi nie pomogą, mało tego chyba będę musiała zejść do podziemia i budować tajnie. Jestem jeszcze w pełni władz umysłowych i jeszcze coś do mnie dociera, jak pojadę tam wiosną będzie już po mnie. Mam trochę czasu na ułożenie sobie wszystkiego w głowie. Jak ktoś z Was przenosił chałupę proszę o wszelkie wskazówki. Nie mogę zapomnieć o tej chałupie i dlatego będę Was męczyć w tym temacie. Zrozumcie chorego :D

madd
22-11-2007, 12:23
Mly chyba cos przenosil :lol:

Kupuj chatke, szukaj gorali ktorzy ci ja rozbiora i zloza na miejcu. Koszt takiej operacji szcuje na okolo 5o tysiecy, ale moge sie mylic

mokka
22-11-2007, 13:01
Dzięki za odzew. 50 000? a ja się targuję z gościem , który chce rozłożyć i złożyć ze zrobieniem więźby i może jeszcze wykopaniem fundamentów za 5-6 tys i wmawiam mu , że to bisnes jego życia. Może to nie wirtuoz i nie w sile wieku, ma robić z synami, ogólnie wyglądają jak Kiemlicze i z językiem ojczystm mają problem, no ale o poezji rozmawiać nie będziemy. Ogólnie cytowac ich nie będę , bo same ***** bym musiała wstawiać. Jeszcze pare takich postów i takiej okazji nie przepuszczę. Jak dobrze, że telefonu nawet nie maja, jeszcze by mi ich ktoś sprzątnął sprzed nosa razem z chałupą :D .

madd
22-11-2007, 13:06
Bierz ich! A ile sama chatka????

arekk
22-11-2007, 13:49
Mniej więcej takiego typu http://sk-i-ba.w.interia.pl/wies/pages/Sobibor-chata4.htm "Mojej " nie wstawię bo uważam , że jest tak wyjątkowa , że zaraz ktoś ja mi zabierze :D .:D

Tak nam żałujesz popatrzeć ,że nawet linka nie można otworzyć.
Nieładnie :D

Red72
22-11-2007, 14:21
arekk link działa,przynajmniej na operze i ff.

Agnieszka Czarna
22-11-2007, 16:26
[quote="Red72"]Sprawa wygląda tak:
masz kupę szmalu na wydanie,to Stolluxy,jesli nie chcesz szastać kasą i chcesz ją wydać z głową ,to górole Panie górole.

Zresztą każdy z nas trafia na początku przeważnie na" luxiarzy" :-? :-?[/quote

To moze zdradz ila Ci gorale wezma od Ciebie za Olesnice - bo jak pamietasz mi ten sam domek bedzie stawial Stollux i za ile tez juz Ci pisalam........

Sloneczko
22-11-2007, 16:41
Mokka, wprawdzie nie z przeniesienia, ale przywracanie do życia starej, klimatycznej chałupki warto obejrzeć: http://picasaweb.google.com/LLinczewska/Seroczyn :)

A o domach przenoszonych znalazłam takie strony:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/fundamenty/drewniany-drewnianemu-nierowny,6323_1258.htm

http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/PhotoAlbum7.html i potem "dom2".

Bardzo lubię oglądać takie galerie :)

Red72
22-11-2007, 16:53
Agnieszka Czarna oczywiście,kiedy tylko będę miał końcowe wyliczenie.

madd
22-11-2007, 17:12
Sloneczko - pieknie im te domki wyszly. Jakbys miala jeszcze namiary na takie strony to dawaj! :P

mokka
22-11-2007, 17:59
Sloneczko dzięki serdeczne za linki. Właśnie czegoś takiego szukam. Cały czas myślę o tej chałupie i mam dylemat. Galerie świetne. Te chałupki mają jakąś magię i taki sielankowy klimat.

ANNNJA
22-11-2007, 18:34
Mokka:
my za same fundamenty (BEZ CHUDZIAKA!!!!!!!!!!)zapłaciliśmy 6tys...coby było śmieszniej to mąż przez 2tyg. mniej czy bardziej ale im pomagał, dzień w dzień był na budowie..- ekipa była 2osobowa, a mężowi przypadało min. roznoszenie bloczków naookoło fund, wwożenie betonu taczka, kopanie kilofem...-tj. siekierą dołków pod ganek i 1 dziure pod słupek....

ALE:
pamiętaj że stare będzie zawsze stare!!!! a wszystkie dodatki wykańczające i tak musisz kupić nowe i koszt taki sam jak do nowego czy starego, ...
i w starej chałupie zapachu drewna nie poczujesz...
owszem urok mają, ale taki urok ginie czasami po przeniesieniu w inne miejsce....
Ja nie zdecydowałabym się na stary dom..... mieliśmy jeden....starczy!

Mimo tego będę ciekawa i kibicuje.....

ANNNJA
22-11-2007, 18:55
[/img]http://foto2.m.onet.pl/_m/923c789d4d27376c5e2e335bbe0f5f0a,5,19,0.jpg[/img]

to nasze były klimaty......
cudowne miejsce na ziemi...!!! (takie miejsca są naprawde rzadkością już teraz)
będąc tam czuliśmy się zawsze jakby czas stanął w miejscu 30lat temu, ale 2km dalej była juz zwykła cywilizacja...., grile, spotkania, weckendy-to niezapomniane, już od piątku samego rana czekałam z utesknieniem do 16 aby tam pofrunąć jak na skrzydłach na odpoczynek, rano budzisz się, w maju dolatuje Cie zapach budzących się do życia brzózek, potem za kilka dni rozkwitają bzy pod oknami domu, pare dni później w pobliżu kwitną akacje-....przecudowny zapach, godzina 6-7 ptaszki ćwierkają, zapach łak i lasu który był tuż obok, słonko wstawała tuż za ścianą lasu...........,
kto tam był choć raz to wracał zauroczony atmosferą, wspomieniami, wprost wiejska iddylla sprzed dawien dawna......i nie było ważne że ta chałupka to żaden luksus, nie jechaliśmy tam pod 5*****, lecz po relaks, odpoczynek, piękne cudowne powietrze, pachnącą kawkę rano, kieliszek winka przy kominku...(zrobiliśmy sobie kominek po 1,5roku remontów wszelkiego rodzaju..) łazienka z dużą narożną wanna......znajomi sie uśmiechali że mamy łazienke a`la HIlTON na tej wsi i z taką wanna...!!

MODLISHKA
22-11-2007, 19:30
witam wszystkich !!!!!

Dawno mnie tu nie było ale przeglądałąm co się też tutaj dzieje....... Chciałam napisać apropos budowania domu przez firmę i przez cieśli i uwierzcie, ze ciesle sobie teraz niezle liczą, liczą soibie wiecej niz firmy niejednokrotnie a do tego dochodzi koszt wyzywnienia i noclegu.Jedyną rzeczą przemawiającą za cieśla jest fakt lepszego czy tez dokladniejszego postawniea domu, ale to tez nie jest regółą. Oprócz tego we własnym zakresie trzeba znalesc drzewo dobre zdrowe i o odpowiedniej grubości.


mniemam, mam nadzieje, wierze ze moj wybór co do firmy jest trafny :D

piotr.nowy
22-11-2007, 20:02
No i chyba jednak , w razie jak by co , to od firmy łatwiej wyegzekwować gwarancję czy rękojmię.

madd
22-11-2007, 20:26
Ale...
Dom do przeniesienia jest tanszy niz drewni i robota przy nim firmy, czy ciesli. Poza tym jest to drewno juz suche!
Wiadomo, ze pewnie czesc belek trzeba wymienic, ale i tak wychodzi taniej

Modlisha - napisalabym ci, ale nie chce mi wysylac odpowiedzi ze skrzynki :evil:

Tomasz Walczuk
22-11-2007, 21:05
Agnieszka Czarna oczywiście,kiedy tylko będę miał końcowe wyliczenie.

Red72 podaj namiary na twoich cieśli Stollux się w końcu odezwał ale podniosą mi cenę, wiedziałem że tak się to skończy.

Wyślij mi na maila

Tomasz Walczuk
22-11-2007, 21:37
Seba 7207 daj proszę namiary na swoich wykonawców, wyśłij mi na maila

Pozdrawiam Tomek

Red72
22-11-2007, 21:46
Tomasz Walczuk czekam na kalkulację.Jak wszystko przebiegnie sprawnie to podam,na teraz nie wiem jeszcze nic.... :)

PawEla
23-11-2007, 10:32
Seba 7207 daj proszę namiary na swoich wykonawców, wyśłij mi na maila

Pozdrawiam Tomek
Dzwoniłem na przyszły rok nie maja już terminu, a na 2009 juz 2 zaklepane.... ale próbuj, może cos sie zwolni.....

Renderman
23-11-2007, 11:00
Tomasz Walczuk podalem Ci na priv namiary na mojego ciesle

MODLISHKA
23-11-2007, 21:16
Witam wszystkich balowiczów oecnych i nie obecnych

MODLISHKA
23-11-2007, 21:18
chyba bbbbbbbbbbbbbbbbb mi sie zepsulo na klawiaturze, uprzejmie donosze, ze chcialam wkleic zdjecie mojego domku do kolekcji ale nie moge, prosze o pomoc zaawansowanych i weteranów......... :lol: z gór dziekuje

Red72
23-11-2007, 21:27
Proszę:
http://forum.muratordom.pl/kto-mnie-nauczy-wklejania-zdjec,t30921.htm

MODLISHKA
23-11-2007, 22:03
chyba mi sie udalo ale nie tak jakbym tego chciala :-)

MODLISHKA
23-11-2007, 22:30
Red72 kochanie :oops: weszlam na strone dom-projekt i tam skopiowalam i ch mala fotke i to tyle a ja chce miec w takim formacie domek jak ty :evil:

Red72
23-11-2007, 22:54
Dobrze,mała wklej link do tego domku.

MODLISHKA
23-11-2007, 23:08
ok duzy http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-39.html

Red72
23-11-2007, 23:13
http://img113.imageshack.us/img113/530/maany0.jpg (http://imageshack.us)

Proszę Aniołku.Tu masz swój projekt.

Faktycznie,piękny,ale cholernie drogi...mówię o poddaszu...którego nie ma a za które trzeba zapłacić :)

MODLISHKA
23-11-2007, 23:28
ok i jak go mam wklic sloneczko moje najasniejsze terzz ????????

MODLISHKA
23-11-2007, 23:30
jeeeeeeeeeeeeeeeeeestttttttttttttttttttttttt chura chura chura dzieki buziaczki cmok cmok cmok :P

MODLISHKA
23-11-2007, 23:32
a jeszcze olesnice prosze Red72 http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-101.html

Red72
23-11-2007, 23:37
a jeszcze olesnice prosze Red72


Proszę:

http://img114.imageshack.us/img114/1176/olesnicadrewniananz9di9.jpg (http://imageshack.us)

MODLISHKA
23-11-2007, 23:42
dziekuje

MODLISHKA
23-11-2007, 23:42
dziekuje

Red72
23-11-2007, 23:42
cmok cmok cmok i to tyle?

MODLISHKA
23-11-2007, 23:42
dziekuje

MODLISHKA
23-11-2007, 23:42
dziekuje

MODLISHKA
23-11-2007, 23:42
dziekuje

Red72
23-11-2007, 23:47
A smak Twoich ust????

Sloneczko
23-11-2007, 23:50
Od dawna miałam "Dębinę" w katalogu z ulubionymi :)

http://img411.imageshack.us/img411/9380/domekdbinawwwdomprojektrx2.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=domekdbinawwwdomprojektrx2.jpg)

Red72
23-11-2007, 23:52
Sloneczko wspaniale :lol: :lol:

MODLISHKA
23-11-2007, 23:58
widzialam tą wizuaizacje, ale uważam, że noja jest 100 rayz ladniejsza i taka wersje chce miec u siebie na dzialce Red72 czy podzielasz moje zdanie?
:roll:

MODLISHKA
24-11-2007, 00:01
Red72 ale to miala być olesnica z innej wizualziacji :cry:

Red72
24-11-2007, 00:04
MODLIha Twój projekt jest kiepski,nie ekonomiczny,płazowy,przepłacony..... generalnie>negatyw....

ps.

A co do oleśnicy to mam ją w każdej wersji.Chcesz "surową'???

Sloneczko
24-11-2007, 00:05
widzialam tą wizuaizacje, ale uważam, że noja jest 100 rayz ladniejsza i taka wersje chce miec u siebie na dzialce Red72 czy podzielasz moje zdanie?
:roll:

Ta którą wkleiłam jest archiwalna. A z "Twoją" wizualizacją różnią się chyba tylko planowanymi nasadzeniami roślin.

I grzeczniej proszę.

Red72
24-11-2007, 00:10
Się jeszcze "baby" chwycą???

MODLISHKA
24-11-2007, 00:10
Red nie płazoy nie nieekonomiczny i ogólnie sie z Toba nie zgadzam, to jest surowy plan ja nanioslam zmiany i mysle ze jako ksiegowa mysle ekonomicznie :roll:

Sloneczko
24-11-2007, 00:11
Się jeszcze "baby" chwycą???

Kto z kim? Chyba mnie nie znajdzie, bo mnie nie widzi ;)

Red72
24-11-2007, 00:11
MODLIHA oczywiście.Powodzenia aniele :wink:

Ja miałem Ci tylko pomóc wkleić :)

MODLISHKA
24-11-2007, 00:13
Dziękuje :) Oleśnico złośnico !!!!

MODLISHKA
24-11-2007, 00:17
czas spac jutro na uczelnie balujcie balowcze przed Andzejkami ja bede myslami z Wami jutro zagladne papappa :lol:

Red72
24-11-2007, 00:17
:wink:
Mła.

MODLISHKA
24-11-2007, 00:19
Sloneczko do uslyszenia i miej baczenie na Red72 :lol: MODLISHKA TU JESZCZE WROCI :D

arekk
24-11-2007, 00:22
Widać że późna godzina bo słodko pierdząco się zrobiło :)

Red72
24-11-2007, 00:25
arekk idealnie się wtoczyłeś=burak!!!!!

Sloneczko
24-11-2007, 00:28
Sloneczko do uslyszenia i miej baczenie na Red72 :lol: MODLISHKA TU JESZCZE WROCI :D

Ooo, widać mnie :D

Sama sobie pilnuj Reda ;)

arekk
24-11-2007, 00:47
arekk idealnie się wtoczyłeś=burak!!!!!

Nie szło czytać taki OT się zrobił w pewnym momencie.

Tomasz Walczuk
24-11-2007, 08:13
Seba7207

Wysłałem Ci wiadomość na priv.

Dzięki za telefon do Plicha.

Pozdrawiam Tomek

PawEla
24-11-2007, 16:08
Seba7207

Wysłałem Ci wiadomość na priv.

Dzięki za telefon do Plicha.

Pozdrawiam Tomek

Dzwoniłeś? maja terminy na 2008?

kasia_sloneczko
24-11-2007, 16:44
U nas wreszcie postępy. Projekt się kończy, pozwolenie na budowę i cała reszta w rękach zdaje się poważnego pana co się wszystkim zajmie, geodeta robi mapę, kierownik załatwiony, ekipa od fundamentów też. Trochanowski jest w trakcie pierwszego wieńca.Myślicie że dam radę w kwietniu wylać fundamenty? W marcu rodzę więc do tego czasu musi być wszystko pozałatwiane.
I teraz bardzo ważny apel-potrzebni są górale co nam dach zrobią, ale zależy nam na takich co umieją porządnie wiór położyć albo ewentualnie gont drewniany. Jak kto słyszał i ma namiary to bardzo proszę o wiadomość

ankamienna
24-11-2007, 18:28
tak teraz wyglada, tzn miesiac temu nasz domek


http://images34.fotosik.pl/57/0dbff8f1b7c03c07m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0dbff8f1b7c03c07)

zbysiek4
24-11-2007, 18:40
my nareszcie dopiero za dnia zobaczylismy nasz powstajacy dom.....
http://img112.imageshack.us/img112/8193/2411071457jj3.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=2411071457jj3.jpg)
http://img235.imageshack.us/img235/5526/2411071457qh0.th.jpg (http://img235.imageshack.us/my.php?image=2411071457qh0.jpg)
http://img235.imageshack.us/img235/994/251120072cv4.th.jpg (http://img235.imageshack.us/my.php?image=251120072cv4.jpg)
http://img235.imageshack.us/img235/193/2411071456oz4.th.jpg (http://img235.imageshack.us/my.php?image=2411071456oz4.jpg)
http://img235.imageshack.us/img235/5963/251120075tz8.th.jpg (http://img235.imageshack.us/my.php?image=251120075tz8.jpg)

Tomasz Walczuk
24-11-2007, 19:12
Seba7207

Wysłałem Ci wiadomość na priv.

Dzięki za telefon do Plicha.

Pozdrawiam Tomek

Dzwoniłeś? maja terminy na 2008?

Nie pierwszy termin na jaki mogę się wstrzelić to wiosna 2009r. Ale szukam dalej.

pawel_beskid_niski
26-11-2007, 08:39
Czy ma ktoś zdjęcia z budowy Oleśnica, my będziemy budować Bartne, więc to praktycznie to samo co Oleśnica tylko, że ciut mniejsze. Byłbym wdzięczny.

JerzyBw
26-11-2007, 11:23
Cześć
Zbysiek4 Ładna robota. Do tej pory dawałem prym Góralom z Podhala ale jak zobaczyłem Twoją chatę, to zastanawiam się nad tą technologią. Jakich cieśli znalazłeś z jakiego regionu Polski?
Jerzy

madd
26-11-2007, 13:49
ANka - plis pomniejsz fotke (choc ladna) bo sie strona rozciagnela!

Sloneczko
26-11-2007, 15:21
Madd :D:D

Anka, dziękuję :)

madd
26-11-2007, 15:26
Sloneczko - ucze sie od ciebie

Agnieszka Czarna
26-11-2007, 17:12
Czy ma ktoś zdjęcia z budowy Oleśnica, my będziemy budować Bartne, więc to praktycznie to samo co Oleśnica tylko, że ciut mniejsze. Byłbym wdzięczny.

Witam!
Mam w planach budowe olesnicy dopiero na kwiecien, pytalam juz tu na forum czy jest ktos kto taki dom juz ma albo jest w trakcie budowy, ale nikt sie nie odezwal, wiec raczej ciezko bedzie...
Pozdrawiam!

pawel_beskid_niski
26-11-2007, 17:31
Czy ma ktoś zdjęcia z budowy Oleśnica, my będziemy budować Bartne, więc to praktycznie to samo co Oleśnica tylko, że ciut mniejsze. Byłbym wdzięczny.

Witam!
Mam w planach budowe olesnicy dopiero na kwiecien, pytalam juz tu na forum czy jest ktos kto taki dom juz ma albo jest w trakcie budowy, ale nikt sie nie odezwal, wiec raczej ciezko bedzie...
Pozdrawiam!

My budujemy Bartne, ale tylko ze względu na mniejsze "cudowania" na dachu - czyli tniemy koszty. Ale zaczynamy dopiero we wrześniu, na dom-projekt są realizacje bodajże Ośka(co też praktycznie to samo co Oleśnica i Bartne).
O tutaj http://www.dom-projekt.pl/realizacje.php?id=110

Musze chyba zadzwonić do tej firmy i poprosić o numer do właścicieli domu, może się da jakoś z nimi skontaktować.

ANNNJA
26-11-2007, 17:53
Witajcie..
pytanie do tych co nie mają piwnicy:

1. kiedy wylewaliście chudziak: przed postawieniem ścian z drewna czy po??
2. Z czego robicie ścianki działowe??
3. jeśli z cegły, gazobetonu, etc. 12cm to czy robiliście, czy mieliście w planie pod tym wylewanie ław i wzmocnienia czy też stoii to poprostu na zwykłym chudziaku??? bo taka ściana to ciężkaśna i jakoś nie mogę sobie wyobrazić aby wystarczył chudziak...w projekcie nie mamy żadnych wzmocnień pod ściany działowe, a pisze w opisowej części projektu, że działówki z cegły ....?????- ale w rysunkach techniczych nie było ław pod te ściany!!!

4. jakie kominy robicie w swoich drewnianych domkach?? kominy systemowe (leier, Schiedel, Zapel, krasiccy...inne jakie??) czy zwykłe murowane, tradycyjne z cegły...
i dlaczego?. co wami kieruje przy wyborze.....
BUDOWA TO CIĄGŁE DECYZJE....!!!


dzieki za "doinformowanie nas"

zbysiek4
26-11-2007, 19:45
cze jerzybw u mnie ciesle....to mazuracy.......super robia szybko......solidni.....słowni......wszystko tak jak trzeba...........jezeli trzeba to dam namiar pozdrawiam ...........

JerzyBw
26-11-2007, 19:55
cze jerzybw u mnie ciesle....to mazuracy.......super robia szybko......solidni.....słowni......wszystko tak jak trzeba...........jezeli trzeba to dam namiar pozdrawiam ...........

OK Zbysiek Zawsze lepiej mieć niż nie mieć 8)

ankamienna
26-11-2007, 22:36
Anja - ma mam komin Schiedel, wentylacyjny i od pieca i kominka
polecam

decyzji jest tysiace... az mnie glowa boli czasem ;-) :)

ankamienna
26-11-2007, 22:37
Przepraszam ale nie bylo mnie, a wogole to nie umiem zmiejszac ;-) dziekuje za zmiejszenie tym samym POZDROWKA ;-))

Gasol
26-11-2007, 22:39
Witajcie..
pytanie do tych co nie mają piwnicy:

1. kiedy wylewaliście chudziak: przed postawieniem ścian z drewna czy po??

Przed postawieniem scian z drewna. Po postawieniu scian to dodatkowa ilosc wilgoci do usuniecia z budynku, ktorej czesc na pewno zostanie wchlonieta przez drewno. Chyba, ze chcesz budowac z drewna "prosto z lasu", to wtedy moze miec mniejsze znaczenie.


2. Z czego robicie ścianki działowe??

Scianki szkieletowe.


3. jeśli z cegły, gazobetonu, etc. 12cm to czy robiliście, czy mieliście w planie pod tym wylewanie ław i wzmocnienia czy też stoii to poprostu na zwykłym chudziaku??? bo taka ściana to ciężkaśna i jakoś nie mogę sobie wyobrazić aby wystarczył chudziak...w projekcie nie mamy żadnych wzmocnień pod ściany działowe, a pisze w opisowej części projektu, że działówki z cegły ....?????- ale w rysunkach techniczych nie było ław pod te ściany!!!

Koniecznosc wzmocnienia podloza powinna zostac potwierdzona przez kierownika budowy. Jesli fundamenty zostana porzadnie zasypane i zasypka zageszczona, do tego odpowiednio gruba warstwa chudziaka, to moze nie ma potrzeby wzmacniania miejsc pod scianki dzialowe. Ale z drugiej strony nie jestem pewny, czy przypadkiem scianek nie robi sie wtedy juz po ociepleniu podlogi, wtedy na pewno potrzebne wzmocnienie, bo styropian nie utrzyma scianek.


4. jakie kominy robicie w swoich drewnianych domkach?? kominy systemowe (leier, Schiedel, Zapel, krasiccy...inne jakie??) czy zwykłe murowane, tradycyjne z cegły...
i dlaczego?. co wami kieruje przy wyborze.....

Systemowy Leier. Szybciej sie buduje:-)

arekk
26-11-2007, 23:58
A ja mam pytanie do balowiczów: czym się grzejecie w domu?
Zakladam ,ze niewiele osób ma kominek jako jedynie źródło ciepła. A co z CWU? itd.?

ANNNJA
27-11-2007, 08:11
Dzieki za odpowiedzi, ale poddtrzymuję temat, ciekawi mnie co inni robią, jakie mają ścianki, kominy..etc..jak w moim pytaniu wyzej

Arekk- u nas nastawiamy się na kominek z płaszczem wod. do ogrzewania wody zarówno w podłogówce jak i użytkowej...- (ktoś powiedział nam że nie można zrobić podgłogówki z kominka bo niestabilnie pracuje, natomiast na forum niektórzy tak mają i działa)
a może ktoś tutaj jest co też tak przewiduje lub ma?? i co działa???

pozatym jedocześnie na górze położymy rury do centralnego, natomiast cały dół w podłogówce- za 2-3 lata mamy nadzieje ogrzewać to gazem, do tego czasu tylko wyłącznie kominkiem..Zastanawialiśmy się wcześniej nad połączeniem:
kominek i ogrzewanie akumulacyjne prądowe-..znajomi odradzali nam ze względu na koszty,.... ale gaz też ciągle drożeje,?!!!!

Renderman
27-11-2007, 09:49
Cześć
to ja jestem właścicielem tego Ośka :)

jak cos to pisz na priv




Czy ma ktoś zdjęcia z budowy Oleśnica, my będziemy budować Bartne, więc to praktycznie to samo co Oleśnica tylko, że ciut mniejsze. Byłbym wdzięczny.

Witam!
Mam w planach budowe olesnicy dopiero na kwiecien, pytalam juz tu na forum czy jest ktos kto taki dom juz ma albo jest w trakcie budowy, ale nikt sie nie odezwal, wiec raczej ciezko bedzie...
Pozdrawiam!

My budujemy Bartne, ale tylko ze względu na mniejsze "cudowania" na dachu - czyli tniemy koszty. Ale zaczynamy dopiero we wrześniu, na dom-projekt są realizacje bodajże Ośka(co też praktycznie to samo co Oleśnica i Bartne).
O tutaj http://www.dom-projekt.pl/realizacje.php?id=110

Musze chyba zadzwonić do tej firmy i poprosić o numer do właścicieli domu, może się da jakoś z nimi skontaktować.

pawel_beskid_niski
27-11-2007, 11:26
Cześć
to ja jestem właścicielem tego Ośka :)

jak cos to pisz na priv




Czy ma ktoś zdjęcia z budowy Oleśnica, my będziemy budować Bartne, więc to praktycznie to samo co Oleśnica tylko, że ciut mniejsze. Byłbym wdzięczny.

Witam!
Mam w planach budowe olesnicy dopiero na kwiecien, pytalam juz tu na forum czy jest ktos kto taki dom juz ma albo jest w trakcie budowy, ale nikt sie nie odezwal, wiec raczej ciezko bedzie...
Pozdrawiam!

My budujemy Bartne, ale tylko ze względu na mniejsze "cudowania" na dachu - czyli tniemy koszty. Ale zaczynamy dopiero we wrześniu, na dom-projekt są realizacje bodajże Ośka(co też praktycznie to samo co Oleśnica i Bartne).
O tutaj http://www.dom-projekt.pl/realizacje.php?id=110

Musze chyba zadzwonić do tej firmy i poprosić o numer do właścicieli domu, może się da jakoś z nimi skontaktować.

Wiadomość została wysłana :roll:

Renderman
27-11-2007, 11:34
pawel_beskid_niski

Terz juz wyslaalem wiadomosc.

Dosyc dlugo mnie na forum nie bylo. Totalny brak czasu. Teraz sie wykanczam przy wykanczaniu idzie powoli jak krew z nosa ale jakos daje rade, zwlaszcza ze robie sam.

Musze powiedziec ze ogrzewanie bede mial kominkowe plus podlogowka w lazience. W zeszla sobote mialem -17 okolo 4 nad ranem, palilem caly czas w kominku i w domu caly czas mialem temperatrure okolo 18 - 19 stopni gdy juz zamieszkamy napewno bedzie lepiej. Teraz gora jest surowa i w polowie nie ocieplona. Zadnych kaloryferow nie przewiduje w zupelnosci kominek namwystarczy

arekk
27-11-2007, 12:18
Cześć
to ja jestem właścicielem tego Ośka :)



No to chłopie teraz lepiej już zacznij bilety wstępu drukować skoro żeś się przyznał :)

Krajobraz widzę górski więc w jakiej okolicy należy Twojej hacjendy wypatrywać?

Ja też idę w Ośka ale wersja z garażem dlatego Twoje uwagi będą cenne.

Renderman
27-11-2007, 12:25
Cześć
to ja jestem właścicielem tego Ośka :)



No to chłopie teraz lepiej już zacznij bilety wstępu drukować skoro żeś się przyznał :)

Krajobraz widzę górski więc w jakiej okolicy należy Twojej hacjendy wypatrywać?

Ja też idę w Ośka ale wersja z garażem dlatego Twoje uwagi będą cenne.

Z tymi biletami to mam masakre od momentu polozenia pierwszego bala teraz powoli sprawa ucichla, ale byl czas ze musialem sasiada o ochrone prosic. Niektorzy ludzie to pozbawieni wyobrazni sa.

Dom stoi pomiedzy krakowem a zakopanem (dla ulatwienia do krakowa mam 32 km a do zakopanego 70)

Tak na szybko to moge Ci powiedziec zebys chudziaka zrobil 15 cm nizej jak koniec sciany fundamentowej, wtedy bezproblemu uzyskasz spad w odprowadzeniu wody z kuchni do kanalizy, na to 10 cm styropianu i 5 cm wylewki, tylko pilnuj aby sciany fundamentowe zrobili Ci prosto, mnie troche pokrzywili. to obnizenie daje to ze schowalem tam wszystkie instalacje i zalalem betonem.

arekk
27-11-2007, 12:39
Pozostałeś przy tych rozmiarach 10x9 czy coś powiększałeś?
Ja zabieram się za dw9 czyli podpiwniczonego ale dokładam garaż.

Zastanawiam się nad położeniem kominka bo ten co jest w projekcie jakoś mi nie leży. Ale może tylko mam takie wrażenie.
No i chciałbym dołożyć połaciowe okno bo ta jedna lukarna wydaje mi się niewystarczająca.

Napisz na priv jakich zmian można było dokonywać w projekcie.

pozdrawiam
Arek

piotr.nowy
27-11-2007, 14:46
Renderman cześć. Kto Ci stawiał chałupę ? Pytam , bo ładna bardzo...

ankamienna
27-11-2007, 18:22
pawel_beskid_niski

Terz juz wyslaalem wiadomosc.

Dosyc dlugo mnie na forum nie bylo. Totalny brak czasu. Teraz sie wykanczam przy wykanczaniu idzie powoli jak krew z nosa ale jakos daje rade, zwlaszcza ze robie sam.

Musze powiedziec ze ogrzewanie bede mial kominkowe plus podlogowka w lazience. W zeszla sobote mialem -17 okolo 4 nad ranem, palilem caly czas w kominku i w domu caly czas mialem temperatrure okolo 18 - 19 stopni gdy juz zamieszkamy napewno bedzie lepiej. Teraz gora jest surowa i w polowie nie ocieplona. Zadnych kaloryferow nie przewiduje w zupelnosci kominek namwystarczy


kominek wystarczy? a nie zamarznie wam woda w rurach jak wyjedziecie gdzies zima? ja tez chcialam kiedys tylko kominek ale wtedy jednak jest troszke zimno i przy podlogowym ogrzewaniu nawet z plynem chlodniczym w rurach nie polecam samego kominka.. balabym sie gdzies wyjechac..

ankamienna
27-11-2007, 18:22
pawel_beskid_niski

Terz juz wyslaalem wiadomosc.

Dosyc dlugo mnie na forum nie bylo. Totalny brak czasu. Teraz sie wykanczam przy wykanczaniu idzie powoli jak krew z nosa ale jakos daje rade, zwlaszcza ze robie sam.

Musze powiedziec ze ogrzewanie bede mial kominkowe plus podlogowka w lazience. W zeszla sobote mialem -17 okolo 4 nad ranem, palilem caly czas w kominku i w domu caly czas mialem temperatrure okolo 18 - 19 stopni gdy juz zamieszkamy napewno bedzie lepiej. Teraz gora jest surowa i w polowie nie ocieplona. Zadnych kaloryferow nie przewiduje w zupelnosci kominek namwystarczy


kominek wystarczy? a nie zamarznie wam woda w rurach jak wyjedziecie gdzies zima? ja tez chcialam kiedys tylko kominek ale wtedy jednak jest troszke zimno i przy podlogowym ogrzewaniu nawet z plynem chlodniczym w rurach nie polecam samego kominka.. balabym sie gdzies wyjechac..

pawel_beskid_niski
27-11-2007, 18:33
Też mam ten sam dylemat. Dodatkowo dochodzi dylemat, skąd ciepła woda.
Powoli decydujemy się kominek z płaszczem + piec dwufunkcyjny, jeszcze nie wiem jakie są koszta przyłącza gazowego, ale mam nadzieje, że nie dobijające.

_jarl_
27-11-2007, 20:43
Jak dla mnie to nie ma innej alternatywy niż porządny piec na paliwo stałe (z automatycznym systemem podawania paliwa) + kominek oczywiście to raczej jako dodatek niż główne źródło ciepła.

Tomasz Walczuk
27-11-2007, 21:29
Też mam ten sam dylemat. Dodatkowo dochodzi dylemat, skąd ciepła woda.
Powoli decydujemy się kominek z płaszczem + piec dwufunkcyjny, jeszcze nie wiem jakie są koszta przyłącza gazowego, ale mam nadzieje, że nie dobijające.

Koszst przyłączenia gazu, wody, prądu w chwili obecnej nie sa już tak wysokie jak kiedyś. Ja płacę za prąd ok 1500 natomiast za położenie gazociągu do mojej działki to koszt ok 1500 zł. W gazowni powiadziano mi że jak będzie dużo chętnych to zrobią analizę ekonomiczną przyłączenia gazu i wtedy będzie dużo taniej bo oni pokryją cały koszt przyłączenia gazu. Jeśli jednak analiz nie wypadnie dla nich dobrze to trzeba będzie dopłacić różnicę.

ANNNJA
27-11-2007, 21:34
HEJ..
u nas plan wygląda tak:
kominek z płaszczem wodnym do podgrzania ciepłej wody + podłogówka na całym parterze-...też z myślą o zimowym wyjeździe zdecydowaliśmy się na ew. gaz, ale instalacja musi być juz teraz kładziona, i dlatego ze względu na tą wodę w rurach która zimą może zamarznąć brana pod uwagę była elektryka,
pozatym myślę o solarach do ogrzewania wody latem (bo wtedy przecież kominek będzie rzadkością) i gaz...za 2-3 lata.
ta woda w rurach to może zamarznąć tylko wg. mnie przy temperaturze niższej niż -15 - 20C, a przy -10C to wg. mnie nie powinno nic się złego z tymi rurami stać....., czyli nawet wyjazd weckendowy gdzieś z domu przy mrozie -20C, nie oznacza że zaraz bedzie zimno ..bo ileś tych godzin do wychłodzenia domu musi minąć- prawda???? a rury nie są tuż przy ścianach zew. pozatym będą ocieplone no i pod podłogą....,!! mam racje, czy za bardzo optymistycznie to widze??

ANNNJA
27-11-2007, 21:37
koszty doprowadzenia mediów nie są wysokie???? hahha...
słuchajcie- ja za PODSTAWOWE MEDIUM CZYLI WODĘ, łacznie z kwitkami, (pierdułkami...) i przebiciem się pod drogą- doprowadzenie do domu tylko 25m od nitki wodociągowej.....
kosztowało nas: 4100 zł!!!!!!!!!

ankamienna
27-11-2007, 22:13
ok a jak wyjedziecie na narty zima na 2 tyg, to co? ;-) ja wlasnie sie tego obawiam. Nie polecam kominkow z plaszczem wodnym, bardzo droga to inwestycja, duzo kasy na zawory, duzo roboty pozniej przy tym caly czas trzeba chociaz a nie raz czy dwa, polaczenie tego do normalnego systemu z piecem na paliwa stale tez jest ciezkie... ogolnie przerabialam to, marzylam o tym a pozniej hydraulik mi to wybij z glowy... istalacja pozniej czesto jest naprawiana,,, bazuje na jego doswiadczeniu, jest jedym z lepszych specjalistow w 3 miescie :D

ankamienna
27-11-2007, 22:16
anja - podgrzewanie wody tylko kominkiem z plaszczem? chcesz kotlownie miec z salonu? nie polecam naprawde. pozniej bedziecie zmuszeni do zakupu podgrzewacza elektycznego a pozniej padniecie przy rachunkach... zdecydowanie nie polecam. Ja czekam sobie na gmina inwestycje doprowadzenia gazu , majac narazie piec na paliwa stale, pozniej jak gaz do nas dotrze- to zmiana systemu :wink:

Gasol
27-11-2007, 22:29
Ja mam komfortowa sytuacje, bo gaz w ulicy:-) Do tego koza, bo kominki wedlug mnie pasuja do palacu, a nie do domu jednorodzinnego. Koza oczywiscie raczej dla celow ozdobnych niz do palenia na okraglo. Tak, jak pisze ankamienna kotlownia w salonie jest uciazliwa. Na parterze podlogowka + grzejnik w sypialni, na poddaszu grzejniki. Do tego decyduje sie na piec kondensacyjny - ich ceny spadly, a paliwo na pewno nie stanieje, co do tego to nie mam watpliwosci. CWU z pieca gazowego, a jak okaze sie drogo, to w przyszlosci zainstaluje solar.

piotr.nowy
27-11-2007, 23:02
No dobra : prąd nie - bo drogi ; kominek z płaszczem nie - bo kotłownia w salonie ; gaz nie - bo go nie ma ; paliwa stałe nie - bo trzeba mieć sporą kotłownię i dymi się brzydko (sorry JARL) ; olej nie - bo droższy niż prąd. To co, nachuchać sobie w salonie ? :wink:
Moje rozumowanie idzie tak:
-po pierwsze zminimalizować ilość potrzebnej energii (wentylacja mechaniczna z rekuperatorem) i odpowiednie docieplenie albo grube bale.
-po drugie kilka żródeł ciepełka
1.Kominek - niby kotłownia w salonie ale i tak go zainstaluję dla celów estetycznych. Więc jeśli już będzie czarował ogniem to może przekazywać energię.
2. Solary - bo w lecie kominek odpada a słonko promieniuje za darmochę
3. Prąd - bo jest w miarę pewny a dla p.1 i p.2 trzeba mieć alternatywę "jakby co".
Teraz tylko trzeba to wszystko odpowiednio zgrać i gotowe.
Duży zbiornik z dwoma wężownicami (kominek i solary) i grzałką załatwia sprawę z ogrzewaniem i CWU. Ogrzewanie podłogowe najlepiej w grubej warstwie betonu będzie mniej czułe na wachania temperatury.
Jasne, że to wszystko kosztuje ale z drugiej strony oszczędzamy na kominach (brak komina spalinowego i wentylacyjnych) , kotłowni (sam zbiornik może stac np. w łazience) ze wszystkimi wymogami technicznymi , eksploatacja tańsza niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. :o

ANNNJA
27-11-2007, 23:06
obłędu można dostać... -te decyzje przerastają nas..
więc mówicie że odradzacie kominek z płaszczem wodnym???
boiler z grzałką byłby też i na prąd, taki z wężownica -do kominka + prąd jak się nie pali.....
gazu nie mamy narazie, licze że moze za 3lata dotrze nitka,,,w tej chwili jest juz w sąsiedniej miejscowości- 3km od nas...ale to inna gmina-bogatsza i dlatego dajemy sobie 3lata na gaz a nie 1rok.....

ale jak położe rurki gazowe a zanim dojdzie gaz to nie będe korzystała z nich jeśli kominek będzie bez wodnego pojemnika.....

jejujeju..... nie ma uniwersalnej recepty...
a może ktoś ma z płaszczem wodnym-..i do czego ON wam służy???

pawel_beskid_niski
28-11-2007, 08:13
_jarl_ - też mam w planach budowę Bartnego tyle, że bez piwnicy, czyli Bartne 67:)

Co do tematyki ogrzewania, ja tak jak mówiłem, głównym źródłem ogrzewania domu ma być kominek z płaszczem wodnym, dodatkowo montujemy piec dwufunkcyjny (gaz), który oprócz podgrzewania ciepłej wody (i to ma być jego główne zadanie - podgrzewanie wody, a nie kominka z p.w.) oraz piec będzie utrzymywał daną temperaturę w domu, tzn. jak wyjeżdżamy gdzieś na weekend i przychodzi do nas syberia czyli -30 na polu to nie pozwoli spaść załóżmy poniżej X temperatury. Myślę, że dobre rozwiązanie:)

Dodatkowe plusy - mało zajmujący piec dwufunkcyjny, wady - napewno nie będzie najtaniej (instalacja), oraz brak możliwości zainstalowania solarów (u nas w gminie mają dopłacać 80% kosztów).

_jarl_
28-11-2007, 09:01
Sorry piotr.nowy, ale nie zamierzam palić w piecu starymi oponami. Piece na paliwo stałe też są uważane za ekologiczne; jest to kwestia zastosowania odpowiedniego paliwa oraz właściwego sposobu spalania. Właściwie jedyny minus, jak dla mnie, takiego pieca to konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownie oraz na składowanie zapasu paliwa.
Ogrzewanie kominkiem nie jest najbardziej efektywnym (ekologicznym) sposobem zamiany drewna na energię, to właśnie jest przykład nieefektywnego pieca na paliwo stałe.

Gasol
28-11-2007, 09:28
[...]
Jasne, że to wszystko kosztuje ale z drugiej strony oszczędzamy na kominach (brak komina spalinowego i wentylacyjnych) , kotłowni (sam zbiornik może stac np. w łazience) ze wszystkimi wymogami technicznymi , eksploatacja tańsza niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. :o

Podoba mi sie Twoje rozwiazanie. Moze dlatego, ze wdrazam podobne:-)

Renderman
28-11-2007, 10:13
czesc

system ogrzewania mam rozwiazany nastepujaco. Kominek 14 kw i rozprowadzenie ciepla, elektryczna podlogowka w lazience i taka sama w korytarzu przy drzwiach wejsciowych. Nie planuje nic innego. Ewentualnie moge dogrzac elektrycznym piecem konwekcyjnym, doslownie kilka dni w roku. Nie wiem jak jest u Was, ale u mnie teraz gdy jeszcze budowa trwa, temperatury mam bardzo znosne. W zeszlym tygodniu np: z soboty na niedziele u nas bylo - 17 jadac do pracy pojechalem sprawdzic temperature w domu i bylo okolo 18 stopni ciepla. Dom jes szczelny szybko sie nagrzewa, bo w drewnianym domu ogrzewa sie powietrze a nie sciany ktore same w sobie sa cieple, a pozniej dom dlugo tzyma temperature. poza tym pare lat temu spedzilem zime w drewnianym domu na podchalu, jedynym zrodlem ciepla byl piec w kuchni a w domu bylo przyjemnie cieplo nic wiecej mnie nie musi przekonywac.

pozdrawiam
grzesiek

ANNNJA
28-11-2007, 10:13
To ile taka wentylacja z tym rekuperatorem w przybliżeniu kosztuje????

kominy-..systemowe w przedziale 3-6tys za sztuke, + koszt postawienia...
z cegły: hm..nie wiem..za robote to 1tys + cegły...coś koło 1500zł w dużym przybliżeniu, nie wyliczałam dokładnie..... !!

JerzyBw
28-11-2007, 10:14
Moim marzeniem jest dom z piwnicą a tam kotłownia i piec na zwykły wyngiel :wink: i na miał z podajnikem tłokowym - dwa w jednym. Podoba mi się obsługa pieca na węgiel, trzeba łopatą trochę porobić :) . Podobno teraz (nie wiem ile w tym prawdy) ekogroszek drożeje, bo jest go coraz mniej. Kominek jasne ale dla relaksu. Nie wyobrażam sobie ogrzewania chaty tylko kominkiem.

Renderman
28-11-2007, 10:18
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


To ile taka wentylacja z tym rekuperatorem w przybliżeniu kosztuje????

kominy-..systemowe w przedziale 3-6tys za sztuke, + koszt postawienia...
z cegły: hm..nie wiem..za robote to 1tys + cegły...coś koło 1500zł w dużym przybliżeniu, nie wyliczałam dokładnie..... !!

Renderman
28-11-2007, 10:44
Gorale z chochołowa.


Renderman cześć. Kto Ci stawiał chałupę ? Pytam , bo ładna bardzo...

madd
28-11-2007, 10:49
Annja - to ile matrow wode ciagnelas ze takie koszty??????
Ja mialam 50 metrow i za calosc zaplacilam 1000 :D

Renderman
28-11-2007, 11:46
Bardzo ciekawy artykol na temat drewnianych domow krotki a tresciwy :)

BUDOWANIE

Budowanie w tradycji podhalańskiej to wznoszenie budynków z płazów. Żąglerka tymi masywnymi elementami, ich obróbka i wzajemne dopasowanie zawsze stanowiło nie lada sztukę. Dlatego szlachetny termin budowa ma na Podhalu trochę inne znaczenie niż w całej Polsce. Zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla budynków drewnianych. Murowanie z cegieł, pustaków, wznoszenie konstrukcji stalowych, betonowych, a także inne roboty budowlane, takie jak prace ziemne, fundamentowe czy instalacyjne nie zaliczają się do budowy. Odmiennie niż w prawie budowlanym. Ono jednak, jak wiadomo, na Podhalu się raczej nie przyjęło.

PŁAZY

Płazy powstają poprzez rozcięcie na pół (wzdłuż rdzenia) specjalnie dobranych, dorodnych pni. Jeszcze lepiej wyciąć z środka pnia deskę. Jeżeli wraz z nią uda się usunąć rdzeń ograniczy to późniejsze pękanie płazów (rys. 1).


http://www.studio51.com.pl/img/trad5.gif

Nie ma jednak gwarancji, że wyeliminuje się je całkowicie. Rdzeń wcale nie musi biec środkiem pnia, a słoje bywają gęstsze z jednej strony. Taka jest specyfika drewna. Gdy pojawią się pęknięcia, pozostaje je po prostu polubić.

Każda płaza jest zbieżna (tak jak pień z którego powstała) i ma dwa końce: starszy (grubszy) i młodszy (cieńszy). Cała sztuka polega na takim ułożeniu płaz w ścianie naprzemiennie końcem starszym i młodszym, aby na zwieńczeniu zrębu uzyskać równy poziom.

Każda płaza ma także dwie strony. Prawą - płaską, powstałą z przecięcia pnia oraz lewą, posiadającą naturalne zaokrąglenie - czyli tzw. oflis.

Dawniej używano płaz z pełnym oflisem - po prostu połówek pni (rys. 2). Obecnie powraca moda na taki budulec, głównie ze względu na efekt plastyczny. Stosując "połówki" uzyskuje się wrażenie surowości i masywności.


http://www.studio51.com.pl/img/trad6.gif http://www.studio51.com.pl/img/trad7.gif

Częściej jednak używa się płaz z częściowo ściętym oflisem (rys. 3 i 4). Takie płazy posiadają jednakową grubość (na czysto przeważnie 16 lub 18cm), co umożliwia ich precyzyjniejszą i dokładniejszą obróbkę.

Zastosowanie takich płaz jest bardziej ekonomiczne, a powstały obiekt robi wrażenie bardziej dopracowanego. Mimo, że ściana z pełnym oflisem teoretycznie jest znacznie grubsza, to pod względem izolacyjności niewiele różni się od ściany ze standardowych szesnastek czy osiemnastek. W obydwu przypadkach szpary stanowiące mostki cieplne i najbardziej newralgiczne miejsca ściany są mniej więcej tej samej grubości.


http://www.studio51.com.pl/img/trad8.gif

Chcąc poprawić izolacyjność ścian (a raczej ich szczelność) można zastosować płazy felcowane (rys. 4). Wymagają one większych nakładów robocizny (wykonanie felców). Większe jest też o około 15% zużycie materiału.

Przy takiej technologii mszenie (uszczelnienie szpar miedzy płazami) widoczne jest tylko z zewnątrz, a wewnątrz pomieszczeń uzyskujemy gładką ścianę litego drewna, prawie bez widocznych miejsc zetknięcia się płazów. Osiągnięcie tego efektu wymaga jednak przy obróbce ostrożności, staranności i precyzji (felce są bardzo podatne na uszkodzenia).

Płaza nie jest elementem prefabrykowanym. Posiada indywidualne cechy drzewa, z którego powstała. Nie ma dwóch identycznych płaz (nawet z tego samego pnia). Różnią się długością, szerokością, zbieżnością, ilością sęków, żywicznością itd. Wszystkie te indywidualne cechy płazy rzutują na jej wykorzystanie konkretnie w tym, a nie innym miejscu budynku, dlatego doświadczony budarz rozpoczyna budowę od rozrzucenia kupy zgromadzonego materiału, wnikliwej oceny każdej płazy i wyznaczenia jej roli w powstającym obiekcie. Już na początku rozstrzyga gdzie wykorzystać i wyeksponować najlepsze jakościowo drewno, gdzie potrzebne będą najszersze płazy, gdzie najdłuższe, a gdzie i w jaki sposób ukryć wady i skazy materiału.

W tej sytuacji trudno się dziwić, że budarz ma osobisty stosunek do obrabianych przez siebie płaz. Piękne okazy budzą podziw i uznanie. Podobnie jak atrakcyjne kobiety prowokują do cmokania, głaskania, a nawet poklepywania. To emocjonalne zaangażowanie znajduje odzwierciedlenie w bogatej terminologii.

Na dorodną długą płazę często mówi się po prosu drzewo, albo gdy jest szeroka - ściana. Wyjątkowy, starannie obrobiony okaz bywa pieszczotliwie, ale i z szacunkiem nazywany mamą, krótki fragment płazy np. między oknami to sumik, zwany też czasem lekceważąco bęsiem, czyli literacko mówiąc dzieckiem z nieprawego łoża. Stare krnąbrne w obróbce, szerokie płazy to po prostu płaziska.

Decydując się na zakup płazów trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim trzeba się zdecydować na rodzaj drewna. Najpowszechniejszym i najwdzięczniejszym w obróbce jest smrek, (czyli świerk). Można też zastosować jedlę, (jodłę). Bywa ona jednak często opucyta, co grozi wypadnięciem rdzenia przy obróbce. Jest też podatna na sinienie i jak twierdzą niektórzy - ma specyficzny zapach kaczego nawozu. Innym jednak to nie przeszkadza, czego dowodzi fakt, że "w Zębie kościół zjedli" (z jodły) - jak mówi stare powiedzenie.

Modrzew (gwarowo świerk) jest na Podhalu droższy od smreka i jedli. Posiada ładne, czerwone zabarwienie, jest twardszy ale bardziej kruchy, przez co trudniejszy w obróbce, a ściany wykonane z niego długo i obficie płaczą żywicą.

Oprócz gatunku drzewa istotne jest też gdzie ono rosło. Najlepiej gdy w gęstym, górskim lesie na północnym stoku. Tam zimy są długie, przyrosty niewielkie, przez co drzewo posiada gęste, równe na całym obwodzie słoje i jest dobre do obróbki. Drewno z nizin - z reguły tańsze - jest dość rzadkie (duże przyrosty roczne), przez co przy obróbce lubią niespodziewanie odpadać jego fragmenty. Bywa także czasami odżywicznione i zwiertane (zaatakowane przez owady).

Płazy powinny mieć 18, a jeszcze lepiej 20cm grubości (na czysto odpowiednio 16 i 18cm). Należy się starać pozyskać jak największą ilość jak najdłuższych płaz (10-12m). Nawet gdy projektowane pomieszczenia będą dużo mniejszej rozpiętości, długie płazy potrzebne będą do przewiązania górą całego zrębu. Szerokość płaz powinna być taka, aby około trzymetrowej wysokości zrąb powstał z 7 - 8 płaz.

Płazy powinny być sezonowane co najmniej dwa lata. Należy je równo i starannie ułożyć w przewiewnym miejscu, przekładając poszczególne warstwy listwami o jednakowej grubości i zadaszyć. Płazy należy układać zawsze prawą stroną do góry. Ta strona schnąc - lekko się wybrzusza (robi się pęk) , umożliwiając spływanie wody. W lewej stronie tworzą się pęknięcia, w które woda wnikając powodowałaby gnicie drewna (rys. 1).


http://www.studio51.com.pl/img/trad9.gif

WĘGŁY

Płazy w ścianach stykających się ze sobą łączone są w węgłach za pomocą skomplikowanych zamków ciesielskich. Powstają one poprzez precyzyjne wycięcie i wydłubanie czopa oraz komory, które tworzą wzajemnie klinującą łamigłówkę. Są one tak ściśle dopasowane do siebie, że do ich połączenia potrzeba dziesięciokilogramowego młota i niemałej krzepy (rys. 6).


http://www.studio51.com.pl/img/trad12.jpg

Węgły w zależności od charakteru, formy budynku można wykańczać na różne sposoby (rys. 7, 8, 9).


Rys. 7. WĘGIEŁ PROSTY
http://www.studio51.com.pl/img/detal1.gif

Rys. 8. WĘGIEŁ PÓŁKRYTY
http://www.studio51.com.pl/img/del2.gif

Rys. 9. WĘGIEŁ KRYTY
http://www.studio51.com.pl/img/det3.gif

Praca na węgle (rys. 10, 11) wymaga zegarmistrzowskiej dokładności. Po połączeniu płaz za pazuchą (w kącie między nimi) nie ma prawa pojawić się nawet najmniejsza szczelinka - czyli ziajok - oczywista oznaka fuszerki. Węgieł nie może być ani przecięty, ani niedocięty, gdyż albo będzie nieszczelny (będzie nim "fukać zima") albo płaza się na nim zawiesi (nie zlegnie się) i nie ściśnie prawidłowo mszenia.



http://www.studio51.com.pl/img/trad10.jpg


http://www.studio51.com.pl/img/trad11.jpg

Przed wbiciem płazy węgieł należy wymościć wełnianką aby go dodatkowo uszczelnić. Przy wbijaniu należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia prawej strony płazy trzymała idealny pion. Płaza nie może być ani przywarta (nachylona w stronę izby), ani rozwarta (odchylona na zewnątrz).

Jeżeli ściana na większej długości nie jest przewiązana węgłami narożnymi lub krzyżowymi (rys. 12), leżące na sobie płazy łączy się dodatkowo drewnianymi kołkami (teblami), wbijanymi w nawiercane otwory.


http://www.studio51.com.pl/img/trad13.gif

I rzecz najważniejsza, decydująca o powodzeniu całej budowy. Należy pamiętać, aby w pierwszy południowo-wschodni węgieł włożyć święty obrazek z podpisami majstra i całej brygady.

Jest to przy tym jedna z wielu okazji do wcześniejszego i sympatycznego zakończenia dnia pracy. Jak tradycja to tradycja.

SŁUP WIĄZANY

Elementem, który umożliwia zamontowanie w ścianie z płazów okna lub drzwi jest słup wiązany. Składa się on z elementów pionowych (stojaków) oraz poziomych (leżucha i ocapka). Mogą one być ze sobą powiązane (stąd nazwa) na girung albo lepiej na ratkę (rys. 13). Słup wiązany posiada gar (wyżłobienie), w który wpuszczane są odpowiednio obrobione (w tzw. nut) końce płazów. Dodatkowo słup wiązany przytrzymywany w narożach jest tzw. uszami.


http://www.studio51.com.pl/img/trad14.jpg

Ponieważ drewno zsycha się na szerokości, a nie na długości, wysokość stojaków musi być tak dobrana, aby pomiędzy górną krawędzią słupów wiązanych a leżącą nad nimi płazą ocapową powstał odpowiedni dystans. Pozwoli to jej osiąść (zlegnąć się) i ścisnąć omszenie, gdy płazy poniżej się zeschną. Pozostawianie dystansu na zleganie nad pionowymi elementami jest podstawową zasadą sztuki budowania z płazów.

Słup wiązany jest ozdobą płazówki pod warunkiem że ma odpowiednią szerokość (minimum 25-30cm). Na jego wykonanie trzeba wybrać najlepsze gatunkowo i doskonale wysuszone płazy, aby się nie wichrował i zapewnił szczelność stolarki.
Słup wiązany pełni bowiem w tradycyjnej stolarce rolę futryny.

MSZENIE

W ścianie między płazami zostawia się szczeliny (szpary) o szerokości około 2cm. Szpary są mszone, czyli wypełniane wełnianką z drewnianych strużyn. Dzieli się je na niewielkie porcje i ściśle zwija w tzw. skrątki (rys. 14 i 15), które potem wbija się w szparę.


http://www.studio51.com.pl/img/trad15.jpg http://www.studio51.com.pl/img/trad16.jpg

Dobry mszarz wbijając mszenie potrafi podnieść budynek o ponad 10cm. Na lewej stronie ściany skrątki tworzą charakterystyczny wzór (rys. 16), a od strony prawej obcinane są na gładko. Wełnianka powinna być w szparze tak ściśle sprasowana, aby gwożdzia wbijało się w nią z taką trudnością jak w drewno.


http://www.studio51.com.pl/img/trad17.jpg

Przy obróbce płaz należy pamiętać, aby zostały w nich wykonane specjalne wyżłobienia, które pozwolą lepiej zakleszczyć się wełniance. Po dwóch sezonach grzewczych należy liczyć się z koniecznością uzupełnienia wełnianki.

STROP

Konstrukcja stropu zamyka i usztywnia (krosnuje) zrąb. Głównym elementem stropu, stanowiącym jednocześnie największą ozdobę wnętrza jest biegnąca przez środek pomieszczenia, pięknie rzeźbiona poteżna belka, zwana sosrębem lub tragarzem (rys. 17, 18, 19). Umieszcza się na niej datę powstania budynku oraz nazwisko fundatora. Na sosrębie wspierają się już mniejsze, starannie fazowane belki - tzw. tragarczyki, w które od góry wcinana jest powała z ozdobnie ułożonych desek. Prostopadle do tragarczyków układane są legary pod deski podłogowe poddasza.


http://www.studio51.com.pl/img/strop.jpg


http://www.studio51.com.pl/img/trad18.jpg


http://www.studio51.com.pl/img/trad19.jpg

DACH

Najbardziej charakterystycznym elementem podhalańskiego domu jest stromy dach z półszczytami, przełamany strzechą o trochę mniejszym nachyleniu. Powstaje ona poprzez nabicie na krokwie tzw. przysztychów, które powodują wydłużenie okapu (rys. 20). Dach podhalański wspiera się na wysuniętych poza lico ścian i ozdobnie wyciętych końcach płaz ponadocapowych, czyli tzw. rysiach (wypustach).


http://www.studio51.com.pl/img/trad21.jpg

Te z kolei wspierane są mniejszymi podrostkami (półwypustami). Na rysiach ułożone jest ozdobne deskowanie okapu, zwane podsiubitką, albo kocią powałą, gdyż przestrzeń nad nią stanowi ulubioną kryjówkę tych zwierząt. Podsiubitka podtrzymywana jest dodatkowo ślepymi rysiami (nie stanowiącymi przedłużenia płaz), tworzącymi na okapie regularny rytm (rys. 21).


http://www.studio51.com.pl/img/trad20.jpg

Kształty rysi mogą przybierać rozmaite, mniej lub bardziej udane i dostosowane do charakteru obiektu formy. Nasze propozycje przedstawiamy poniżej (rys. 22, 23, 24).


Rys. 22. RYŚ "TRADYCYJNY"
http://www.studio51.com.pl/img/del4.gif

Rys. 23. RYŚ "WITKIEWICZOWSKI"

http://www.studio51.com.pl/img/det5.gif
Rys. 24. RYŚ "STYLIZOWANY"
http://www.studio51.com.pl/img/det6.gif
Solidny, daleko wysunięty okap (90-120cm) spełnia niebagatelną rolę w surowym tatrzańskim klimacie. Osłania zrąb przed zacinającym deszczem i zawiewającym śniegiem, ocienia wnętrza, gdy słońce jest wysoko i wpuszcza do środka jego promienie, gdy jest nisko.

Dzięki temu latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, a zimą w pogodne dni słońce dodatkowo je nagrzewa. Do tutejszych, trudnych warunków klimatycznych dostosowana jest też konstrukcja dachu (rys. 20). Mimo zastosowania krokwi o oszczędnych przekrojach, potrafi on przenieść obciążenia ogromnych ilości śniegu oraz wytrzymać napór wiejącego tu często wiatru halnego, który kładzie nieraz całe hektary lasu. Swą wytrzymałość dach zawdzięcza między innymi dużemu spadkowi. Nie należy jednak przesadzać z jego nadmiernym wybystrzaniem (zwiększaniem nastromienia). Takie działania (często ostatnio obserwowane) prowadzą do wynaturzenia proporcji.

Dach kryje się ułożonymi dubeltowo (podwójnie) drewnianymi gontami (rys. 25). Dzisiaj gontów już się nie szczypie ręcznie, tylko tnie maszynowo. Nie są one więc tak trwałe jak dawniej i wymagają starannego zaimpregnowania. Na pokrycie 1 m2 dachu potrzeba ok. 24-30 gontów o długości 1 metra. Oprócz gontów prostych konieczne są trochę dłuższe gonty skośne, używane w koszach (korytach) i na narożach.

http://www.studio51.com.pl/img/trad22.jpg

Gont powinien być sezonowany (najlepiej 1 rok), wypuszczony z jednej maszyny (aby pasował do siebie) i wykonany z gęstego, mało sękatego, zdrowego drewna. Gonty posiadające czerwono-niebieskie wzorki należy odrzucić (przegnite), a słabe jakościowo w ostateczności wykorzystać jak najbliżej kalenicy. Ułożony w równiutkie sory gont z wyprowadzonymi miękko (na owijkę) narożami i koszami jest niezwykle efektownym, cichym a przy odpowiedniej konserwacji także trwałym pokryciem.

DLACZEGO Z PŁAZÓW

Budynki z płazów, jeżeli o nie dbać, cechują się dużą trwałością. Na Podhalu występują liczne obiekty o ponad stuletniej historii, stawiane w większości przypadków nawet bez porządnych fundamentów. Znajdują się one w dobrym stanie technicznym, mimo że podstawowym sposobem ich konserwacji było szorowanie ścian i podłóg szarym mydłem, ługiem lub popiołem.

Konstrukcja o dużej elastyczności i sztywności zarazem pozwala na podnoszenie lub przesuwanie całych obiektów, a także rozbieranie i ponowne ich składanie w innym miejscu. Było to od wieków często praktykowane na Podhalu. Podstawowym jednak atutem płazówek jest ich piekno, wynikające z czytelnej i czystej konstrukcji, zastosowanego materiału najwyższej jakości, kunsztu wykonania i wyrafinowanej sztuki zdobniczej, posiadającej swe użytkowe uzasadnienie.

Ciepłe i miłe w dotyku ściany pozbawione jakiegokolwiek negatywnego oddziaływania na człowieka tworzą unikalny klimat i atmosferę wnętrz.

Gasol
28-11-2007, 12:06
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


Specyficzny mikroklimat to jedno, a usuwanie wilgoci i sprawna wentylacja drugie. Jak masz szczelne sciany i okna, to wentylacja jest uposledzona.

Renderman
28-11-2007, 12:10
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


Specyficzny mikroklimat to jedno, a usuwanie wilgoci i sprawna wentylacja drugie. Jak masz szczelne sciany i okna, to wentylacja jest uposledzona.

Wcale nie poniewaz same bale "oddychaja" a wilgoc jest wchlaniana przez bale i wydalana na zewnatrz trwa to oczywiscie dlugo ale tak jest cala wilgoc jest pochlaniana przez drewno, dlatego w drewnianym domu jest suche powietrze i dlatego majac temperature nawet 18 stopni odczowasz bardzo przyjemne cieplo

ANNNJA
28-11-2007, 12:54
Jesli wentylacja mechaniczna to nie dlatego że nie ma wymiany powietrza tylko aby nie stawiać kominow.... !!
a ile sam rekuperator (odzysk ciepłego powietrza ) kosztuje????

MADD:
woda: 1000 dla gminy za warunki
500zl projekt
100zl jakies dozwolenia, pozwolenia, znaczki..etc..
2500zl dla Pana który przyjechał wielgachną koparą + miał coś do przeciskania się pod drogą asfaltowa..
aaaaa- zapomniałam ..jeszcze 300zł dla geodety za wytyczenie gdzie ma iść ta woda i potem za naniesienie na mapie w Urzędzie jak ta woda poszla...- podobno musi to być!! a jak musi byc i tak mówi godeta to nie dociekałam czy aby napewno tak jest....!!!
czyli razem wychodzi 4400 PLN.... -tzn. wyszło bo to stan przeszły i woda juz jest razem z zainwentaryzowaniem.... a mówiąc krótko znajduję się na Mapie w Starostwie..

madd
28-11-2007, 13:12
woda: 1000 dla gminy za warunki :o :o :o :o :o
A od kiedy to gminie (czy raczej wodociagom placi sie za wyganie warunkow przylacza????
Rozumiem projekt, bo za projekt tez placilam 500 zlotych. Ale to wszystko!!!!!!
geodeta - owszem musi ci na mapke wyrysowac jak idzie woda, ale to ci jest potrzebne DO ODBIORU BUDYNKU!!!!!!!!!!!
Czyli jak rozmumien do odbioru budynku ten geodeta zazpiewa wam jeszcze raz 300 za naniesienie wody na mapke powykonawcza?????
U nas wodociagi TYLKO zazadaly pisma od geodety w jakim terminie zostanie zrobiona mapa powykonawcza. A ze zostala zrobiona po roku, no coz...
Nikt sie nie czepial

MagdalenaK
28-11-2007, 16:54
Witam Balowiczów, wtrącę swoje trzy groszę do wody i ogrzewania. Jeśli chodzi o wodę to wodociąg około 100m na 3 rodziny budujące to kosz na jedną rodzinę około 3300zł. Czyli wygladąda na to że samowola w naszym kraju to norma. Jedni biorą tyle, inni inaczej. :evil: Oczywiście wodę ciągniemy sami, bo gmina biedna.
Co do ogrzewania domku to również nie wyobrażam sobie tylko kominka, podpiwniczyliśmy domek i będziemy kupowali piec z podajnikem bądź na ekogroszek bąź miał . Skoro domek ma być taki ciepły, to powinniśmy na tym ogrzewaniu wyjść całkiem dobrze.Pozdrawiam Magda

piotr.nowy
28-11-2007, 16:59
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


Specyficzny mikroklimat to jedno, a usuwanie wilgoci i sprawna wentylacja drugie. Jak masz szczelne sciany i okna, to wentylacja jest uposledzona.

Wcale nie poniewaz same bale "oddychaja" a wilgoc jest wchlaniana przez bale i wydalana na zewnatrz trwa to oczywiscie dlugo ale tak jest cala wilgoc jest pochlaniana przez drewno, dlatego w drewnianym domu jest suche powietrze i dlatego majac temperature nawet 18 stopni odczowasz bardzo przyjemne cieplo

Zdecydowanie podzielam zdanie jakie zaprezentował Gasol. Mikroklimat-super.
Wentylacja, wymiana tlenu niezależnie od warunków na zewnątrz (temperatura , wiatry , wilgotność ) , przy rekuperacji odzysk ciepła traconego przy wentylacji grawitacyjnej - to zupełnie inna półka , inny standart.

piotr.nowy
28-11-2007, 17:06
Jesli wentylacja mechaniczna to nie dlatego że nie ma wymiany powietrza tylko aby nie stawiać kominow.... !!
a ile sam rekuperator (odzysk ciepłego powietrza ) kosztuje????

Żeby nie było kominów potrzebna jest wentylacja mechaniczna. Niekoniecznie z rekuperatorem. Chociaż wg mnie warto .
W kwestii cen:
www.rekuperatory.pl
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=78

ankamienna
28-11-2007, 19:12
Ja mam piwniczke, tam piec i miejsce na miał, lub wegiel i drzewo ;-) nie wyobrazam sobie miec w lazience pieca czy bojlera. Wentylacja z lazienki, kuchni,piwnicy i w kominie w salonie i z pralni w sumie az 6 kominkow dachowch ;-) tata ma bzika na pkcie wentylowania ;-)
chociaz znajomy twierdzi ze jego domek drewiany sie sam wentyluje... ale ja wole nie miec grzyba ;-)

piotr.nowy
28-11-2007, 19:17
Duży plus dla taty :P :wink:

poharatek
28-11-2007, 23:53
[...]
Jasne, że to wszystko kosztuje ale z drugiej strony oszczędzamy na kominach (brak komina spalinowego i wentylacyjnych) , kotłowni (sam zbiornik może stac np. w łazience) ze wszystkimi wymogami technicznymi , eksploatacja tańsza niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. :o

Podoba mi sie Twoje rozwiazanie. Moze dlatego, ze wdrazam podobne:-)

nie żebym się czepiał, ale już raz zaoszczdziłeś na kominie went. przy rekuperacji :wink:
ja też nie mam zamiaru oszczedzać na ogrzewaniu, buduje dom Naszych marzeń i mam w nim odpoczywać, a nie martwić się czy bedzie ciepło czy zimno
więc: reku+piec konensacyjny+solary+kominek + 17 cm wełny
chyba wystarczy 8)

poharatek
28-11-2007, 23:56
[quote="ANNNJA"]To ile taka wentylacja z tym rekuperatorem w przybliżeniu kosztuje????

u mnie 14 tys.

Renderman
29-11-2007, 09:15
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


Specyficzny mikroklimat to jedno, a usuwanie wilgoci i sprawna wentylacja drugie. Jak masz szczelne sciany i okna, to wentylacja jest uposledzona.

Wcale nie poniewaz same bale "oddychaja" a wilgoc jest wchlaniana przez bale i wydalana na zewnatrz trwa to oczywiscie dlugo ale tak jest cala wilgoc jest pochlaniana przez drewno, dlatego w drewnianym domu jest suche powietrze i dlatego majac temperature nawet 18 stopni odczowasz bardzo przyjemne cieplo

Zdecydowanie podzielam zdanie jakie zaprezentował Gasol. Mikroklimat-super.
Wentylacja, wymiana tlenu niezależnie od warunków na zewnątrz (temperatura , wiatry , wilgotność ) , przy rekuperacji odzysk ciepła traconego przy wentylacji grawitacyjnej - to zupełnie inna półka , inny standart.

Caly czas bede sie upieral przy swoim (dotyczy to tylko domow zlitych bali bez zadnego docieplenia). Dom drewniany nigdy nie bedzie szczelny tak jak murowany. w murowanym domu gdy nie masz dobrej wentylacji, w kilka miesiecy mozesz miec grzyba. W drewnianym, nigdy to nie bedzie mialo miejsca poniewaz sciana drewniana zapewnia wentylacje, chyba ze zamalujesz ja jakimis lakierami badz innymi paskudztwami. Oczywiscie kazdy zrobi jak chce, ja tylko mowie ze jezeli dom jest zbudowany zgodnie ze sztuka ciesielska z dobrego materialu, to klimatyzacja, badz mechaniczna wentylacja jest zbedna. Poza tym pamietam z czasow szkolnych jak Pan Profesor mowil, ze 2 cm sdrewna odpowiada 7 cm muru .

Tomasz Walczuk
29-11-2007, 16:49
Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens


Specyficzny mikroklimat to jedno, a usuwanie wilgoci i sprawna wentylacja drugie. Jak masz szczelne sciany i okna, to wentylacja jest uposledzona.

Wcale nie poniewaz same bale "oddychaja" a wilgoc jest wchlaniana przez bale i wydalana na zewnatrz trwa to oczywiscie dlugo ale tak jest cala wilgoc jest pochlaniana przez drewno, dlatego w drewnianym domu jest suche powietrze i dlatego majac temperature nawet 18 stopni odczowasz bardzo przyjemne cieplo

Zdecydowanie podzielam zdanie jakie zaprezentował Gasol. Mikroklimat-super.
Wentylacja, wymiana tlenu niezależnie od warunków na zewnątrz (temperatura , wiatry , wilgotność ) , przy rekuperacji odzysk ciepła traconego przy wentylacji grawitacyjnej - to zupełnie inna półka , inny standart.

Caly czas bede sie upieral przy swoim (dotyczy to tylko domow zlitych bali bez zadnego docieplenia). Dom drewniany nigdy nie bedzie szczelny tak jak murowany. w murowanym domu gdy nie masz dobrej wentylacji, w kilka miesiecy mozesz miec grzyba. W drewnianym, nigdy to nie bedzie mialo miejsca poniewaz sciana drewniana zapewnia wentylacje, chyba ze zamalujesz ja jakimis lakierami badz innymi paskudztwami. Oczywiscie kazdy zrobi jak chce, ja tylko mowie ze jezeli dom jest zbudowany zgodnie ze sztuka ciesielska z dobrego materialu, to klimatyzacja, badz mechaniczna wentylacja jest zbedna. Poza tym pamietam z czasow szkolnych jak Pan Profesor mowil, ze 2 cm sdrewna odpowiada 7 cm muru .

Renderman

Zgadzam się z Tobą każdy cieśla z jakim rozmawiałem mówił to samo że dom z bala nigdy nie będzie do końca szczelny, drewno oddycha i jeśłi jet dobrze wykonany to pomimo stosnukowo cienkiej ściany ( nawet 18cm) nie wymaga ocieplenia.

ANNNJA
29-11-2007, 18:37
tez mi sie wydaje że mikro-klimat i wentylacja bedzie zapewniona automatycznie samo w sobie z drewna...
ale...
w wyniku ostatnich dyskusji na forum, czytania muratora i rozważań domowych...zmieniamy koncepcje ogrzania domu (po raz kolejny i nie wiem na jak długo ;) )!!!!
więc na dziś mamy zamiar zwiększać KW w Elektrowni z 10 na min. 15 i cały dół parterówki zrobić ogrzewanie elektryczne maty, góra grzejniki z osobnym rozprowadzeniem + kominek bez płaszcza wodnego + solary..., odpadł gaz który miałby być może za 2-3lata, i kominek z płaszczem wodnym!!!
kominek zwykły (czyli bez płaszcza) ktory będzie na parterze będzie ogrzewał u nas salon, kuchnie, przedpokój- może wleci trochę ciepełka do gabinetu- o ile będą otwarte drzwi.. ;), bo nie planujemy nadmuchu ciepłego powietrza...

doraz
29-11-2007, 19:09
Tak sobie czytam o tych różnych koncepcjach ogrzewania i już myślałem, ze nikt nie stosuje mojej koncepcji. Zacząłem się bać, że moja wersja to bzdura. Aż tu nagle ANNNJA. No właśnie ja też chcę zastosować maty elektryczne (podłogówka i wykończenie terakotą) na całym dole , a na górze po prostu grzejniki elektryczne z nadmuchem , powieszone na ścianie . "Grzejniki z osobnym rozprowadzeniem" (ANNNJA) - to przecież właśnie elektryczne. Na dole w salonie kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza także na poddasze. A do podgrzewania wody ? ANNNJA - jaka jest Twoja koncepcja ? Podgrzewacze przepływowe czy bojler ? I tu pytanie bardziej ogólne . Jaka moc będzie potrzebna ? Czy na domek o pow. użytkowej ok. 90 m2 (u mnie) wystarczy te 15 KW czy powinno byc więcej ? To pewnie bardzo zależy od tych podgrzewaczy ciepłej wody.

kadargo
29-11-2007, 20:29
Witam Wszystkich Balowo Zakręconych

W naszym domu z bali, tu może zaskoczę co niektórych, na dole centralnie postawoiny jest już piec kaflowy, będzie również podłogówka z kabli ok 12m2,na to przyjdą takie płytki
http://www.kamstar.pl/KAMSTAR_stylowy_dom/
jak bedzie mało to jeszcze robię podejście na piec akumulacyjny, na górze bedą grzejniki elektryczne konwektory lub coś takiego jak DUOHEAT firmy Dimplex - piec akumulacyjny + promiennik, w łazience mata pod płytkami +
jakiś promiennik, żeby szybko nagrzać.
Co do podgrzewania wody to będzie przepływowy podrzewacz tylko elektroniczny z mozliwością ustawienia temperatury wody. nawet jest do tego pilot.
I teraz pytanie do już mieszkajacych jak rozwiązali w Swoich domach kwestię stropu, jak wyciszyli , jakie materiały i co by ewentualnie poprawili aby było ciszej, jak nie jest.

Pozdrawiam

Zygmunt

PS. ANNJA nie trać nadziei, jutro wyślę do Ciebie wiadomość.

madd
29-11-2007, 21:55
kadargo -dawaj zdjecie pieca i chatki. Ale szybciutko :lol:

ANNNJA
29-11-2007, 23:33
OH KADARGO....
dziś wielki dzień nastał-...TY NA FORUM zagościłeś!!!!!!!!!!!!!!!!!
czekam, czekam,..na to co ostastnio mi meilem obiecałes...;) !!!!
DORAZ...-my stawiamy na boiler- tzn. jakiś zbiornik z wodą tak aby mozna było nagrzewać i magazynować tą wodę która zostanie przez solary podgrzana !!... nie wiem czy poprawnie rozumuje bo dopiero się rozeznajemy w temacie..-ale to chyba tak????
my mamy 10kW "zakontraktowane" na 90m2 na dole...ogólnie mamy 124m2 uzytkowej, garaż będzie NIEogrzewany.....!!
no właśnie a ile wy macie tego PRĄDU??????
a ci elektrycznie ogrzewający się- ile macie??????

aha- WAZNE:!!! ponieważ mamy prąd ziemny-tzn. nie ten napowietrzny, więc musimy notarialnie podpisać kawałek ziemi tam gdzie będzie leciał ten kabel w ziemi że udostępniamy Elektrowni i musieliśmy robić projekt..(bagatelka 600zl,..no ale sami wiecie że ta kasa to cieknie przez palce...),
więc projekt 2miesiące temu zrobiony, dziś dzwoniłam do Pana jak to teraz zrobic...-żeby zwiększyć moc w tym projekcie....-jeśli bardzo będziemy obstawać to zwiększą w projekcie, ale wtedy kolejny stówki za projekt + cofnięcie czasu w elektrowni do punktu wyjścia,,,,(bo cały czas czekamy na ten obiecany PRĄD)..
i doradził aby nic nie "mącić" teraz, zrobić jak w projekcie a potem poprostu zwiększyć moc w elektrowni, bo jak zwiększam prąd to nie musze robić ponownego projektu...., dziwnie..ale jak tak PAN XXXX mówi to pewnikiem wie co mówi!!!!
opisałam to po to abyście brali przykład i reagowali tam/i wtedy gdzie trzeba...."bo prądownia to dziwny kraj....."...
kolejny przykład:
1. pierwszy termin jak składaliśmy podanie o prąd w marcu 2007r. i robiliśmy wpłatę to na prąd dostaliśmy termin że otrzymamy w: XII.2007r.
2. Kolejny termin przyszedł listem poleconym po dostarczeniu prawomocnego zgłoszenia na budowę w LIPCU 2007r.-i termin dali: X.2008
3. Projektant przekazał nam niedawno że ON to robotę ma ustawioną na wykonanie na: III.2008r.
4..... ...a my czekamy która data będzię tą trafioną...

Gasol
29-11-2007, 23:44
[...] drewno oddycha [...]

Tylko nie jest to jednoznaczne z zapewnieniem wentylacji. Wystarczy znalezc, jakie sa normy na ilosc wymienianego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i bedzie od razu jasne, ze sama drewniana sciana tego nie zapewni. Potrzebna jest albo wentylacja grawitacyjna, albo mechaniczna. Grawitacyjna jest kaprysna, mechaniczna zapewnia zadane wielkosci wymiany powietrza. Kazdy moze wybrac to, co woli.

Gasol
29-11-2007, 23:52
[...]sciana drewniana zapewnia wentylacje[...]

Niestety, ale sciana drewniana nie zapewnia wentylacji. Chyba, ze bedzie dziurawa. Oczywiscie male szczeliny powoduja naplyw powietrza do budynku, ale sam ocen, czy jest go wystarczajaco.

JerzyBw
30-11-2007, 10:06
I teraz pytanie do już mieszkajacych jak rozwiązali w Swoich domach kwestię stropu, jak wyciszyli , jakie materiały i co by ewentualnie poprawili aby było ciszej, jak nie jest.


kadargo poszukaj w necie przez google takiego pliku ->stropydrewniane.pdf na stronie 13 jest opis jak jak to zrobić. Swoją drogą zanim to znalazłem to też taka myśl z podkładkami gumowymi między warstwami stropu chodziła mi po głowie 8) i sprawdziło się.

Renderman
30-11-2007, 10:11
[...]sciana drewniana zapewnia wentylacje[...]

Niestety, ale sciana drewniana nie zapewnia wentylacji. Chyba, ze bedzie dziurawa. Oczywiscie male szczeliny powoduja naplyw powietrza do budynku, ale sam ocen, czy jest go wystarczajaco.

Kazdy ma prawo do wlasnego zdania, w swoim domu rowniez moze robic co chce wiec raczej nie dojdziemy do jednakowego zdania na temat oddychania scian :)
Powiem jeszcze, ze to oddychanie polega na "WCHŁANIANIU" wilgoci z pomieszczen. Druga sprawa to nieszczelnosc domu i mikrowentylacja. Polecam lekture tych tematow. Gdybym mial komus cos radzic w temacie drewnianego domu to polecam stosowanie technik tradycyjnych sprawdzonych przez naszych dziadkow, bo one sa pewne i sprawdzone. Prosty przyklad niedaleko mnie wybudowano dom z drewna a pomiedzy bale, pomiedzy obce piura wlozyli styropian. Co z tego wyszlo? Pierwsza zima swietnie cieplutko itp.. druga zima byla gorsza, w tym roku juz maja bardzo zimno. Dlaczego wlasnie przez ten styropian, zostal on scisniety pozniej poluzowany, pozniej znowu scisniety i w momecie poluzowania nie rozprezyl sie do pierwotnego wymiaru.
takich pulapek jest masa

kasia_sloneczko
30-11-2007, 10:13
Matko ANNNJA to mnie teraz załamałaś z tym prądem, nie sądziłam że są takie problemy i tyle papierków do tego. No nic zobaczymy jak u nas będzie.
Co do wentylacji to tak się zastanawiam jak to wygląda w starych chatach góralskich? Przecież tam nikt rekuperacji nie stosuje-to co grzyba mają wszyscy? Może kto widział albo mieszkał i wie?
Myśmy się jednak zdecydowali na gaz, a właściwie na podziemną instalację Orlenowską. Jak kiedyś doczekamy się gazu od gminy to będziemy już mieć instalację w domku. Poza tym kominek, może kiedyś solary ale to odległa przyszłość raczej. Muszę trochę poczytać na temat płaszcza wodnego bo wydawało mi się, że mogę alternatywnie ogrzewać wodę kominkiem i gazem w zależności od tego co jest akurat używane. Nie wiem czy mam rację więc jesli wiecie to proszę o oświecenie.

I ponawiam moją prośbę o namiary na sensownych górali co stawiają dachy kryte gontem

Renderman
30-11-2007, 10:42
I teraz pytanie do już mieszkajacych jak rozwiązali w Swoich domach kwestię stropu, jak wyciszyli , jakie materiały i co by ewentualnie poprawili aby było ciszej, jak nie jest.



Czesc
U mnie zrobili to w ten sposob, ze powala ta ozdobna jest przybita do trgarzy, a nad powala sa legary, tylko te legary sa mocowane do scian, do ostatniego bala i legary te nie dotykaja powaly jest tam szpara na okolo 2 cm, legary sa grube, bardzo grube 25 cm, na nie jest wbita slepa podloga z desek 32 mm przestrzen pomiedzy powala a podloga jest wypelniona welna mineralna"wiszace legary" powoduja ze nie ma prxzenoszenia drgan na powale tylo ewentualnie na sciany, na dole kompletnie nic ne slychac. Troche wiecej to kosztowalo bo przektoje sa duze 25 cm zeby strop sie nie uginal. Ogolnie daje rady dzieci begaly po gorze i przktycznie nic nie bylo slychac na dole

JerzyBw
30-11-2007, 11:22
odnośnie oddychania ścian z bala
http://www.wior-sc.pl/prawdziwe_domy.html
jest tutaj ciekawy artykuł, który nie znałem :o.
polecam znalazłem go dzisiaj

Renderman
30-11-2007, 11:36
odnośnie oddychania ścian z bala
http://www.wior-sc.pl/prawdziwe_domy.html
jest tutaj ciekawy artykuł, który nie znałem :o.
polecam znalazłem go dzisiaj

Dzieki za wspanialy artykul. To jest kwintesencja tego o czym mowilem i co realizuje. (moze nie tak do konca bo mam welne mineralna, niestety)

pozdrawiam

Gasol
30-11-2007, 11:54
Dzieki za wspanialy artykul. To jest kwintesencja tego o czym mowilem i co realizuje. (moze nie tak do konca bo mam welne mineralna, niestety)


Nie chce sie czepiac, ale prosze przeczytajcie jeszcze raz ten fragment z podanego artykulu:

Jedną z cech charakterystycznych tych materiałów, jest wspomniana wcześniej, zdolność do "oddychania". Tej właśnie zdolności "oddychania" ścian i dobrej wentylacji, budowane w przeszłości domy z drewna (wieńcowe, czy szkieletowe) zawdzięczały przyjazny mikroklimat wnętrz. Paleniska, piece, kuchnie kaflowe zasysające przez nieszczelne okna i drzwi, świeże powietrze potrzebne do spalania, zazwyczaj, drewna powodowały ciągłą wymianę powietrza we wnętrzach.

A teraz pytanie: czy obecnie budowane domy drewniane maja nieszczelne okna i drzwi?

Tomasz Walczuk
30-11-2007, 12:14
Dzieki za wspanialy artykul. To jest kwintesencja tego o czym mowilem i co realizuje. (moze nie tak do konca bo mam welne mineralna, niestety)


Nie chce sie czepiac, ale prosze przeczytajcie jeszcze raz ten fragment z podanego artykulu:

Jedną z cech charakterystycznych tych materiałów, jest wspomniana wcześniej, zdolność do "oddychania". Tej właśnie zdolności "oddychania" ścian i dobrej wentylacji, budowane w przeszłości domy z drewna (wieńcowe, czy szkieletowe) zawdzięczały przyjazny mikroklimat wnętrz. Paleniska, piece, kuchnie kaflowe zasysające przez nieszczelne okna i drzwi, świeże powietrze potrzebne do spalania, zazwyczaj, drewna powodowały ciągłą wymianę powietrza we wnętrzach.

A teraz pytanie: czy obecnie budowane domy drewniane maja nieszczelne okna i drzwi?

Teraz to już nie wiem co mam robić.
Myślałem że rekuperacja ma sens tylko w domach betonowych, które są szczelne jak puszka. Z jednej strony chcę żeby było ciepło, z drugiej strony świeże powietrze jest bardzo ważne.
No nic muszę to jeszcze przemyśleć.

A może ktoś mieszka w domu z bala z rekuperacją proszę o uwagi.

Pozdrawiam Tomek

piotr.nowy
30-11-2007, 19:43
Może zacząć od poukładania wszystkiego po kolei.
-Rekuperacja to nie wentylacja , tylko odzysk ciepła traconego przy wentylacji. Świeże zimne powietrze wchodzi do domu przez np .nieszczelności okien , nawiewniki montowane w plastikowych oknach , otwarte do wietrzenia okna , kratki nawiewne w kotłowniach z piecami z otwartą komorą spalania , nawiewy - w domu ogrzewamy je płacąc za to całkiem sporo kasy ; na koniec to cieplutkie choć ubogie w tlen zużyte powietrze wychodzi przez system wentylacjji ( grawitacyjny , mechaniczny wywiewny , mechaniczny nawiewno-wywiewny , hybrydowy). Ucieka w ten sposób bardzo znaczna część energii potrzebnej do utrzymania w domu odpowiedniej temperatury. Rekuperator stanowi pomysł jak to ciepło (kasę ) zatrzymać . Może być stosowany tylko przy wentylacji mechanicznej.
W szczelnych domach wentylacja grawitacyjna to za mało . Trzeba zainwestować w mechaniczną. A jeśli już dajemy wentylację mechaniczną to głupio by było nie skorzystać z rekuperatora i zaoszcządzić na rachunkach za gaz, prąd , czy olej.


Niestety, ale sciana drewniana nie zapewnia wentylacji. Chyba, ze bedzie dziurawa. Oczywiscie male szczeliny powoduja naplyw powietrza do budynku, ale sam ocen, czy jest go wystarczajaco.


Wentylacja - KAżDA- ma za zadanie zapewnić odpowiednią ilość tlenu. Wentylacja , choćby grawitacyjna , jest OBOWIąZKOWA. Nawet przy "oddychających " ścianach :wink: Są jakieś , zapewne odpowiednie , normy mówiące ile razy w ciągu doby musi być wymienione całe powietrze w domu.
Przez ściany przejdzie malutki ułamek tej ilości. Reszta wymienia się przez wentylację.


Kazdy ma prawo do wlasnego zdania, w swoim domu rowniez moze robic co chce wiec raczej nie dojdziemy do jednakowego zdania na temat oddychania scian

Dokładnie tak. To forum jest do wymiany poglądów a nie ich narzucania! :lol: :lol: :lol: :lol:

Piszecie , że w starych domach na Podhalu nie było zmyślnych wentylacji i nie ma wnich wilgoci ani grzyba , że warto korzystać ze starych technik budowy domów z drewna.
Zgadzam się w 150 %. Z jednym małym ale : KORZYSTAć a nie ślepo naśladować. Świat idzie do przodu i daje nowe możliwości o których "starożytni górale " nie mogli nawet marzyć. NIe widzę powodu dla którego dzisiaj nie mógłbym z nich czerpać . Kiedyś były też inne oczekiwania i realia. Gdybym był złośliwy ( a nie chcę !!!) to bym napisał , że kiedyś nie mieli w domach nie tylko rekuperacji ale też , lodówki , telewizora , garażu, itp . I też żyli . I byli szczęśliwi .
Chcę mieć piękny wygodny, funkcjonalny dom zbudowany z bardzo tradycyjnych materiałów "podrasowany" kilkoma nowoczesnymi gadżetami.
Ale oczywiście są różne szkoły . To trochę tak jak ze starymi samochodami. Można je restaurować w 100 %-tach na orginalne , albo na do starych , pięknych , klasycznych karoserii dodać turbo , wspomaganie ,hamulce tarczowe...
Oj chyba deczko zboczyłem z tematu :oops:

ANNNJA
30-11-2007, 21:02
PIOTR...dziękujemy za Twoje wywody i opisy porządkujące temat...
hm....ja nawet nie myślałam o wentylacji mechanicznej..rekuperacja-...coś gdzieś słyszałam, przemkneło przez myśl,.....i stąd moje wcześniejsze pytania...


ale jak ktoś ma rekuperator aby odzyskiwać ciepło to znaczy że ma i kominy....!!


my stawiamy na: ogrzewanie podłogowe elektryczne,
kominek, wentylacja grawitacyjna, solary...-..
powiem WAM za 2-3 lata jak to wygląda...jak się sprawdza!!!!!

piotr.nowy
30-11-2007, 21:17
ale jak ktoś ma rekuperator aby odzyskiwać ciepło to znaczy że ma i kominy....!!



Właśnie nie ma kominów.
Mam na myśli kominy wentylacyjne , no bo jak sobie zafunduje kominek to i komin do niego być musi. :wink:

kasia_sloneczko
01-12-2007, 10:41
No to nam Piotrze trochę rozjaśniłeś w głowach z tą rekuperacją. Może warto zainstalować taki gadżet tylko kurcze drogie to trochę. Ciekawe po ilu latach się zwraca.
Ale mnie wczoraj projektant i kierownik budowy w jednym ucieszył. Na naszej działce już jest prąd. Sąsiad pociągnął do skrzynki, a że skrzynka jest dla dwóch domów przewidziana to nam tylko zostanie umowę z energetyką podpisać :)
Jakich firm okna i drzwi montujecie? Mam na myśli oczywiście okna drewniane. Myśmy na razie byli tylko u Urzędowskiego i ceny nas trochę powaliły. Ale za to mają nowy rodzaj okien o mniejszej przenikalności cieplnej. A może te ceny to standard i nie ma sensu szukać innej firmy tylko polegać na sprawdzonej?

ANNNJA
01-12-2007, 12:40
po kalkulacji w 4 firmach okna Urzedowskiego wyszły na trzecim miejscu pod względem cen...tzn. na pierwszym miejscu była firma SOKÓŁKA jako najdroższa!!!

pozatym Urzędowski ma fajny profil Galux 88, który jest głębszy w ramach o 2cm i ma przykrytą listwę okapnikową która najczęściej jest w czarno- brązowym kolorze...
my stawiamy na sprawdzona firmę!!! (jak spec od okien na forum radzi..)
chociaż mam zamiar obejrzeć jeszcze okna w Firmie MS...

poharatek
01-12-2007, 21:04
No to nam Piotrze trochę rozjaśniłeś w głowach z tą rekuperacją. Może warto zainstalować taki gadżet tylko kurcze drogie to trochę. Ciekawe po ilu latach się zwraca.

myślę, że do reku musisz podejść jak do solarów, "zwróci sie" po kilku-kilkunastu latach. ale ja bywam w domu z went mech+ odzysk ciepła i nie wyobrażam sobie, ze u mnie tego nie bedzię. tu płacisz za komfort, a jesli masz zamiar liczyć na amortyzacje tego w szybkim okresie czasu to daruj to sobie.


Ale mnie wczoraj projektant i kierownik budowy w jednym ucieszył. Na naszej działce już jest prąd. Sąsiad pociągnął do skrzynki, a że skrzynka jest dla dwóch domów przewidziana to nam tylko zostanie umowę z energetyką podpisać :)

moj sąsiad tez to zrobił, tylko idioci w enerdze coś spartaczyli i beda wymieniać wszystko :evil:

piotr.nowy
01-12-2007, 21:22
Cześć poharatek . Dawno cię nie było. Co u ciebie na placu boju?
Chciałeś , zdaje się , działać przez całę zimę :roll:

poharatek
02-12-2007, 23:37
Cześć poharatek . Dawno cię nie było. Co u ciebie na placu boju?
Chciałeś , zdaje się , działać przez całę zimę :roll:

mam stan zero, nawet oczyszczalnię, ale wszystko stoi, bo jak mówią mi w Stolluxie u Nich taki snieg, że od 2 tyg. nie mogą do mnie dojechać z domem :evil: :evil: :evil:

jak wybudujemy ten dom...

kasia_sloneczko
03-12-2007, 12:01
O to współczucia, takie czekanie to same nerwy. Ale świadomość, że już niedługo będziesz mieć swój domek musi być bardzo miła :)

Naprawdę nikt nie zna porządnych górali od dachu?
Pomóżcie kobiecie w ciąży co ma męża za granicą, a sama się nie może w góry wybrać żeby kogoś poszukać :(

Mały
03-12-2007, 13:07
Zapytaj "rzyrafa".

ankamienna
03-12-2007, 17:47
ile kobiet buduje domkli drewniane majac mezow za granicą?
palec do budki? ;-) :D

Agnieszka Czarna
03-12-2007, 17:49
ile kobiet buduje domkli drewniane majac mezow za granicą?
palec do budki? ;-) :D

Agnieszka "buduje" sama!- za to maz zarabia :wink:
Pozdrawiam!

ankamienna
03-12-2007, 22:17
witam w klubie samotnie budujacych :D

ANNNJA
03-12-2007, 22:53
ja nie samotna kobieta budująca,...ale i tak większość decyzji to jakoś tak spada na mnie...a oto kolejny nasze dylematy..- PORADZCIE coś!!!!

normalnie budowa to nie tylko wydawanie pieniędzy bez liku ale i czas 1000decyzji!!!
a teraz na "tapecie " jest temat:
z belką OCZEPOWĄ czy bez??? (balowicze z pełnych bali wiedzą pewnie co to jest..?)-ciężko mi to wyjaśnić.......zwróccie uwagę u Radka....idzie 10bali w jednym pionie i potem ok 30cm. dalej od tego pionu idzie taka jedna samotna belunia......!!! tam gdzie ma dłuższy bok domu - tam widać......


belka oczepowa pozbawia nas pare kolejnych tys, potem dochodzi jeszcze przez to większa połać dachu a za tym: więcej krokwi, a raczej dłuższe o 25-30cm, więcej łat. kontrłat, więcej papy, desek, dachówek lub blachy....
belka oczepowa podnosi trochę dach- ok 25cm i poszerza go o kolejne 25cm...- w planie i tak jest dach wysunięty sporo ponad 1metr od ściany....
a może są i wspaniałe PLUSY tego rozwiązania- jakie????chętnie poznam, a może jeszcze inne minusy, a może nie ma ich tak dużo jak mi się wydaje...?????

i co robic?????
ma ktoś pomysły za lub przeciw???
RADEK....jak zerkasz to daj swoje spostrzeżenia
Kadargo-....też się udziel tutaj......lub na priv...
dzięki wszystkim


...w poście RANDEMAN-....na tym rysunku to nazywa się PŁATEW i to będzie TO..tzn. ja słyszałam o nazewnictwie oczepowa belka,-..ale to o to samo chodzi!!!!-..
tam jest jeszcze takie dziwadło jak OBZAJTÓWKA-ale to chyba chodzi mi bardziej o tą płatew..-ale nazwy ;) ;)

Szop
04-12-2007, 00:48
U Twojego wykonawcy nazywa się to outtrigger purlin :lol:
Zadanie tego bala to uzyskanie ściany kolankowej na poddaszu.
Np. przy dachu 45 stopni - oparcie krokwi na balu odsuniętym o 90cm od osi ściany - daje 90cm ściany kolankowej. Wielkość dachu przy tym rozwiązaniu nie zmienia się - po prostu krokwie są podparte bliżej ich końca.

Tak na marginesie to szerokie okapy mają za zadanie chronienie ścian przed zacinającym deszczem i są zalecane w standardach wg których budowany jest Twój dom.

kasia_sloneczko
04-12-2007, 11:55
Hehe nawet nie wiedziałam że istnieje coś takiego :) I już wiem, że nie będę pytała do czego to służy. Jak Trochanowski mówi, ze ma być to będzie. Jeszcze mi chaty nie postawił, a ja już lubię tego gościa. Pogania architekta żeby projekt robił szybciej i sam z nim szczegóły techniczne ustala. Czyli nie muszę sobie zaprzątać główki. A normy to u niego jak 10 przykazań normalnie. Nie do złamania
:lol:

Szop deskę elewacyjną sam załatwiałeś czy Trochanowski?

Szop
04-12-2007, 12:53
Sam załatwiałem. To ciekawa historia bo okoliczni właściciele tartaków w najlepszym przypadku pukali się w głowę a w najgorszm chcieli mnie bić, że zawracam im głowę jakimiś fanaberiami a ONI tu pracują.
W efekcie dechy zamówiłem w Puławach a to ponad 250km od domu.

ANNNJA
04-12-2007, 13:07
SZOP...
bardzo dziękuje za TWOJE odpowiedzii....-myślałam że ty od sierpnia to nie czytasz naszego FORUM....., twój dziennik przeglądam 2-3 razy w ciągu tygodnia i ciągle z nadzieją...-zgadnij na co???a tu nic...moje nadzieje okazują się płonne!!! prosze o kolejna FOTORELACJE naprawde Twoje zdjęcia i opisy bardzo nam pomagają...nawet wczoraj po raz kolejny przeleciałam wszyskie zdjęcia i opisy Twojej strony, i też tam dojrzałam że masz tą belkę oczepowa....
Nasz Wykonawca NIE twierdzi że ma być!!!!- on pozostawia to w naszej gesti, bo na początku szkiców wydawało się że nie jest to konieczne, potem jak zobaczył projekt architekta pokazujący strony domku z oknami...to doradzał nam podwyższenie bo inaczej okna będą się chować pod dachem, ale obecnie- jak rozpoczął coś tam strugać, to mówi że nie ma jednak takiej konieczności, i to w zasadzie zależy od nas czy chcemy czy nie, technicznie do przyjęcia są obie wersje i będzie OK, wizualnie-no to już musimy my sami dokonać wyboru...!!!..i to nas przerasta..-dlatego szukamy pomocy i prosimy o opinie, ew. zdjęcia .....
SZOP-wiem coś o kręceniu głową na wymagania inwestora...-nasz murarz ciągle "łypał okiem" jak biegałam każdego kolejnego ranka z metrówką i robiłam kolejne pomiary,..a potem do pracy.... i kolejnego ranka to samo..- pewnie miał nas dosyć....i pytał się tylko czy my nie mamy dosyć tego mierzenia...-ale i tak wyszło pare cm. dłuższe ściany-a mówili że są idealnie jak w planie (mierzyli pewnie inna metrówką niż JA ;) ) i tak to jest z fachowcami....

Szop
04-12-2007, 16:20
Annnju ja u siebie zrobiłem ścianę kolankową właśnie przez zastosowanie tego dodatkowego bala - dzięki temu zyskałem ok 18m2 powierzchni na poddaszu - biorąc pod uwagę, że to skosy to chyba powierzchnia nie do pogardzenia. Ty musisz decyzję podjąć sama bo wykonawcy - faktycznie wszystko jedno - konstrukcyjnie jeden i drugi sposób równie dobry :D

arekk
04-12-2007, 21:23
Heh przed wyjazdem zapytałem o ogrzewanie w domach i widzę ,że niezła dyskusja wynikła.
Ja cały czas się zastanawiam nad tym i pozostaje mi dużo czytać :)

jurekCH
04-12-2007, 21:42
Buduję dom w Tatra House czy ktoś miał z nimi do czynienia.
Bede wdzięczny za info bo wkrótce mam podpisać kontrakt na budowę.
Z góry dzięki za info

kasia_sloneczko
05-12-2007, 11:47
JurekCH oficjalnie to nikt się nie przyznał do budowy z nimi, ale może się ukrywa :)

Kto wam okna w domkach montował-wykonawca czy producent okien?

jurekCH
05-12-2007, 12:02
Kasiu nam okna ma montować producent.
Dodatkowo mam pytanie czy ktoś pod domem drewnianym robił piwnicę.

Agnieszka Czarna
05-12-2007, 12:06
witam w klubie samotnie budujacych :D

Dziekuje, Witam rowniez. :D
Na jakim etapie budowy jestescie? Ja mam juz wszystkie pozwolenia i nawet kredyt, kosztowalo mnie to sporo biegania, ale mam juz to za soba...
U nas jezeli- pogoda pozwoli chcemy robic fundamenty jeszcze w grudniu, a w kwietniu ma przyjechac ekipa stawiac domek.
Marzenia....Ale sie czasem spelniaja! :wink:
Mieszkamy nawet nie 100km od siebie, a w naszych stronach jest bardzo niewiela domow z bali..ja osobiscie widzialam 2..A jak jest blizej Trojmiasta?
Pozdrowienia.

Agnieszka Czarna
05-12-2007, 12:07
Czy ktokolwiek tu na forum zastosowal w domu z bali pompy ciepla??

Gasol
05-12-2007, 12:38
Czy ktokolwiek tu na forum zastosowal w domu z bali pompy ciepla??

O domu z bali z pompa ciepla byl chyba rok temu artykul w Muratorze.

kasia_sloneczko
05-12-2007, 12:57
JurekCH piwnicę na pewno robiło kilka osób. Swój dziennik budowy ma Raddekow zdaje mi się że nazywa się Just do it. Na pewno wpisywał swoje komentarze do dziennika Szopa więc możesz tam znaleźć link. Chyba Jurand też podpiwniczał swój domek. A okna od kogo bierzesz?
A jeśli chodzi o pompy ciepła to jakiś czas temu była dyskusja na temat solarów i pomp ciepła, musiałabyś poszukać bo chyba ktoś taką miał. Ale nie mam pewności..

Madd-kto ci krył dach trzciną?

ANNNJA
05-12-2007, 13:20
Nam będzie montowała ekipa od domku...chociaż producent okien-Urzędowski twierdzi że ONI doskonale mają opanowaną technikę montażu, (ale na konkretne pytanie czy montowali w balu 30cm....to okazało się że NIE).
ale Pan od okien "straszy" mnie że nie będe miała gwarancji jeśli to nie jego ekipa zamontuje.....,
ale ja swojej ekipie budującej dom wiem że bez obaw mogę powierzyć okna!!! i tak uczynimy...,
sporo osób buduje dom z bala na piwnicy, względnie na pól-piwnicy, tzn. pod częścią domu jest piwnica....,ale może sami sie odezwą....

Kasia- .... okna może kupić ten co będzie Ci wstawiał na siebie z 7%, i potem Tobie zamontuje i sprzeda też z 7VAT....-, tak przynajmniej ja to zrozumiałam..

kasia_sloneczko
05-12-2007, 13:39
No właśnie, jak rozmawiałam z ludźmi od Urzędowskiego to też mówili,że jeszcze w balu nie montowali. Byłam ciekawa jak to u innych było, tych co już swoje domki mają.
Cała zabawa polega na tym że jak się weźmie z montażem to jest taniej bo naliczają tylko 7 % vat, bez montażu 22%.

EDZIA
05-12-2007, 15:19
Przepraszam, że tak z innej bajki się wtrącę:

Kochani Miłośnicy domów z bali a może tak do nowego domku małego, czerwonego Mikołaja na szczęście byście kupili a przy okazji wsparli poszkodowane przez los dzieci.
Bardzo serdecznie zapraszam do przyłączenia się do tej akcji :D :
http://forum.muratordom.pl/tu-licytujemy-mikolaje-po-50-zl,t118618.htm

pozdrawiam

Edzia - Mikołaj nr1. :wink:

Seba7207
05-12-2007, 18:39
My mamy podpiwniczenie. Całość podpiwniczona (oprócz garażu).

kadargo
05-12-2007, 22:16
Witam Panie i Panów Balowiczów

Co do waszych okien to firma która mówi że jak nie zamontuje okien to nie da gwarancji, chce was naciągnąć na montaż. Jak tak stawiają sprawę to wychodzi na to że tylko oni okna potrafią montować, a pozostali ludzie co najwyżej mogą popatrzeć. Bzdura totalna. Za komuny byli monopoliści a teraz jest wolny rynek. Jak ja chcę okna wstawić sam bo robię to od x lat, to oni mi nie dadzą gwarancji na nie. To niech szukaja innych frajerów.
Może trochę za ostro pojechałem, ale sam sprzedaję okna i nigdy nie było zależności pomiędzy montażem, a gwarancją, bo gwarancja na okna się należy
niezależnie kto montuje.
Co do okien w domach Pana Romana to chłopaki znaja się na rzeczy i radzę Wam nie eksperymentować.
Vatem się nie przejmujcie jak kupicie z vatem 22% to i tak będziecie mogli pisać o zwrot w US.

Pozdrawiam

Zygmunt

kasia_sloneczko
06-12-2007, 21:51
Jeszcze jest możliwość, żeby za montaż zapłacić ale z niego nie skorzystać. I tak wychodzi taniej. Paradoks.
Annnju tu chodzi o to,że za usługę a więc montaż okien jest Vat 7%, a za kupno 22%. Jak kupujesz z montażem to oni to rozliczają jako usługę a nie sprzedaż. Czy ja to jasno wyjaśniłam, bo mam wrażenie że nie do końca...

Kadargo to mnie zainteresowałeś. Bo, że ta gadka o gwarancji to lipa to wiedziałam. Ale Vat to wychodzi całkiem spora sumka. Na jakiej podstawie wystąpić o jego zwrot. Myślałam,ze pokończyły się wszystkie ulgi budowlane?

Piotr Wlezień
06-12-2007, 22:18
Jeszcze jest możliwość, żeby za montaż zapłacić ale z niego nie skorzystać. I tak wychodzi taniej. Paradoks.
Annnju tu chodzi o to,że za usługę a więc montaż okien jest Vat 7%, a za kupno 22%. Jak kupujesz z montażem to oni to rozliczają jako usługę a nie sprzedaż. Czy ja to jasno wyjaśniłam, bo mam wrażenie że nie do końca...

Kadargo to mnie zainteresowałeś. Bo, że ta gadka o gwarancji to lipa to wiedziałam. Ale Vat to wychodzi całkiem spora sumka. Na jakiej podstawie wystąpić o jego zwrot. Myślałam,ze pokończyły się wszystkie ulgi budowlane?

Cześć z tego co się orientowałem to VAT na materiały budowlany wynosi w dalszym ciągu 7%. Oczywiście nie można przekroczyć kwoty 1m2 ustalonej przez GUS, która w każdym woj. jest inna. O zwrot można starać się chyba raz w roku. Aczkolwiek czas oczekiwania wynosi do 6 miesięcy

ANNNJA
06-12-2007, 22:32
KASIA-.....dobrze wyjaśniłas i ja rozumiem co chciałas powiedzieć bo my z tym tematem też się juz zapoznawaliśmy....!!!

dzis mam wyceny moich okien z firmy z ADPOL, z TORUNIA, na profilach Siegenia....- nie wiem skąd mają tak duże ceny..... w sosnie i meranti wyszło bardzo podobnie i 3tys. drożej niż URZĘDOWSKI ma...-czy należy wyciągnąć wniosek że OKNA URZĘDOWSKIEGO są kiepskie???

a ma ktoś tego Urzędowskiego (okna) juz zamontowane u siebie????

ten zwrot róznicy między 7 a 22% to wydaje mi się że tylko dla tych co nie korzystali z ULGI BUDOWLANEJ w poprzednich latach!!!

kasia_sloneczko
07-12-2007, 12:32
Fajnie, że piszesz o innych firmach bo nie będę musiała już za nimi ganiać i czekać na wyceny. Okna masz pewnie standardowe tak jak ja więc skoro tobie policzyli drożej to mi też policzą. Nam się u Urzędowskiego podobają te okna z szybami o przenikalności 0,5 W/m2K. Nie wiem czy jeszcze jakaś firma ma takie rozwiązanie.
A może taniej bo to popularna firma i mogą sobie pozwolić na niższe ceny? No nie wiem
Ludzie piszcie od kogo macie okna!

kadargo
07-12-2007, 17:15
kasia_sloneczko
ulg jako takich nie ma - ale w budownictwie mieszkaniowym oraz przy remoncie mieszkań wszystkie wydatki na materiały obarczone stawką 22 %,mozna rozliczyć z US. Czyli US zwraca różnicę między 7% a 22%. Są specjalne formularze oraz tabela jakie materiały tak mozna rozliczyć. Biorąc to pod uwagę nieopłaca się zapłacić firmie za montaż i go niebrać, bo tak jak napisałem odzyskacie VAT z US. A okna niech montuje R.T.
Jeszcze jedno jak firma sprzedaje z vatem 22 % nie musi zamrażać pieniędzy
na dwa miesiące, i powinna być bardziej skora do rabatów.
Jak do mnie przychodzi klient i kupuje tylko okna to daję rabat większy niż klientowi który bierze okna z montażem.Ale to kwestia rozmów.


Pozdrawiam

Zygmunt

kasia_sloneczko
07-12-2007, 21:48
Wielkie dzięki za odpowiedź Kadargo, też wolę żeby mi Trochanowski (co prawda Krzysztof nie Roman :) ) zamontował okna niż ktoś kto się wcale na drewnianych domach nie zna. Dobrze wiedzieć że jest możliwość odzyskania kasy.

No i kolejna przykra wiadomość. Marzył nam się dach z gontu i że tak powiem d..
Nie przejdzie przez te cholerna babę konserwatora zabytków. Ma być dachówka. Jeszcze zgodzimy się na łupek, ale co ta wariatka na to powie? Kto wie.

ankamienna
07-12-2007, 23:01
witam w klubie samotnie budujacych :D

Dziekuje, Witam rowniez. :D
Na jakim etapie budowy jestescie? Ja mam juz wszystkie pozwolenia i nawet kredyt, kosztowalo mnie to sporo biegania, ale mam juz to za soba...
U nas jezeli- pogoda pozwoli chcemy robic fundamenty jeszcze w grudniu, a w kwietniu ma przyjechac ekipa stawiac domek.
Marzenia....Ale sie czasem spelniaja! :wink:
Mieszkamy nawet nie 100km od siebie, a w naszych stronach jest bardzo niewiela domow z bali..ja osobiscie widzialam 2..A jak jest blizej Trojmiasta?
Pozdrowienia.

Oj ja to sie nabiegalam ,,, tego sie opisac nie da...
w mojej okolicy jest kilka ale troche to wyglada jak stodolki a nie jak skandynawskie domki ;-) takze nie ma tego duzo, przynajmniej mi sie w oczy nie rzucily zadne piekne okazy ;-) a moze jest ktos jeszcze z 3miasta?

arekk
07-12-2007, 23:08
Anka a gdzie Ciebie można namierzyć? :)Całą gminę objeździłem ale Twojej chatki nie widziałem.
Chyba jesteś daleko od szosy :)

krysiagdy
08-12-2007, 09:37
hej Anna, Ja jestem z Gdyni ale nasz domek dopiero powstanie - mam nadzieje w czerwcu:)

arekk
08-12-2007, 10:39
Krysia: gdzie się będziesz budować no i kto będzie budował?

krysiagdy
08-12-2007, 12:35
Bedziemy budowac na Wielkim Kacku z góralem. Tym samym ktory budowal dla Juranda.

zbysiek4
08-12-2007, 18:40
witam przesylamy kolejne dwa zdjecia z budowy naszego domku z bala pozdrawiam tych ktorzy maja dopiero beczke......
http://img232.imageshack.us/img232/7373/zdjcie000hj4.th.jpg (http://img232.imageshack.us/my.php?image=zdjcie000hj4.jpg)
http://img135.imageshack.us/img135/2366/zdjcie005ws4.th.jpg (http://img135.imageshack.us/my.php?image=zdjcie005ws4.jpg)[/img]

Tomasz Walczuk
08-12-2007, 21:58
Witam, właśnie z mężem planujemy budowac dom. Znalazłam fajną stronke, która dostarcza nam wiele fajnych informacji i pomysłów. Dla zainteresowanych przesyłam link :)
http://www.budowlany.pl/pl/projekt.php?artid=5963&

Dzięki za stronę ciekawe informacje.
Z częsci skorzystamy.

Pozdrawiam Tomek