PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

kasia_sloneczko
16-07-2008, 19:41
Pytałam fachowców od okien drewnianych i oni twierza ze najlepiej zamontowac okna po zrobieniu prac mokrych w domu. Tak wiec poczekamy z oknami az zrobimy wylewke i polozymy plytki na podlogach.Z plytkami na scianach i tak trzeba czekac przynajmniej do wiosny a to juz troche domek podeschnie. My zrobimy chudziak od razu bo to potem klopot z taczkami latac. Teraz z pompy wyleja, beton podeschnie a rury oprocz tych glownych pojda na chudziak a pod ocieplenie. Teraz najwazniejsze te rury do kibelkow.

saabb
17-07-2008, 16:10
Kasia chcecie robić płytki na podłogoach przed zamknięciem budynku??? Szlichte rozumiem ale płytki to trochę szkoda. Jak komuś wrednemu się kolor nie spodoba...???

kasia_sloneczko
17-07-2008, 20:09
Myslalam o tym zeby zaraz po plytkach wstawiac okna zreszta beda tylko w lazience, kuchni i pomieszczeniu gospodarczym, reszte to dechy na podloge.
Nie wiem ile to po pracach mokrych powinno sie powietrzyc musze zapytac tych od okien ale mysle ze gora 3 dni bedziemy czekac z ich wstawieniem od zakonczenia kladzenia tych plytek

Piotr Wlezień
17-07-2008, 20:48
Mam pytanie czy ktoś malował dom lazurą 3v3 lub Remmers. Chodzi mi o to jak się sprawdza i ewentualnie jaka jest jej wydajność. Ja znalazłem informacje że wydajność 3v3 wynosi 12m2/1litr, ajuż Remmers 4m2/1litr. Różnica jest olbrzymia wrecz niewiarygodna. Może ktoś ma własne doświadczenia. Muszę już zacząć malowanie i dlatego takie pytania.
Będę wdzięczny za pomoc

Piotr Wlezień
17-07-2008, 20:48
Mam pytanie czy ktoś malował dom lazurą 3v3 lub Remmers. Chodzi mi o to jak się sprawdza i ewentualnie jaka jest jej wydajność. Ja znalazłem informacje że wydajność 3v3 wynosi 12m2/1litr, ajuż Remmers 4m2/1litr. Różnica jest olbrzymia wrecz niewiarygodna. Może ktoś ma własne doświadczenia. Muszę już zacząć malowanie i dlatego takie pytania.
Będę wdzięczny za pomoc

saabb
17-07-2008, 21:27
Myslalam o tym zeby zaraz po plytkach wstawiac okna zreszta beda tylko w lazience, kuchni i pomieszczeniu gospodarczym, reszte to dechy na podloge.
Nie wiem ile to po pracach mokrych powinno sie powietrzyc musze zapytac tych od okien ale mysle ze gora 3 dni bedziemy czekac z ich wstawieniem od zakonczenia kladzenia tych plytek

Kasia wydaje mi się, że przy tak małej ilości płytek nie ma sensu z czekaniem ze wstawieniem okien. Szlichta to co innego, dobrze jak ją przewieje.

jokka
17-07-2008, 21:32
aleksandra9 a gdzie macie kocioł na ekogroszek umiejscowiony? w piwnicy? czy jakoś inaczej?
Nie radzę go montować blisko pomieszczeń mieszkalnych. Podajnik i przesuwany węgiel potrafią nieźle hałasować. A buczenie bardzo się niesie po podłodze, która na styropianie działa jak membrana.

a pomieszczenie gospodarcze obok drzwi wejściowych , w sasiedztwie łazienki i przedsionka będzie ok?

Gasol
17-07-2008, 23:23
Mam pytanie czy ktoś malował dom lazurą 3v3 lub Remmers. Chodzi mi o to jak się sprawdza i ewentualnie jaka jest jej wydajność. Ja znalazłem informacje że wydajność 3v3 wynosi 12m2/1litr, ajuż Remmers 4m2/1litr. Różnica jest olbrzymia wrecz niewiarygodna. Może ktoś ma własne doświadczenia. Muszę już zacząć malowanie i dlatego takie pytania.
Będę wdzięczny za pomoc

Ja maluje swoj dom lazura V33 w kolorze sosna skandynawska. Co do wydajnosci, to nie nalezy zbytnio wierzyc w informacje od producenta, bo kazdy maluje na swoj sposob, a dodatkowo wplyw ma zarowno stan drewna (suche/wilgotne), jak i grubosc warstw, nie mowiac o gatunku drewna (sosna, swierk itp). Mam jedna uwage odnosnie oceny prawdziwego koloru lazury. Moim zdaniem ta sosna skandynawska wychodzi sporo ciemniej niz na probkach sklepowych. Ja bede rozcienczal sosne skandynawska lazura bezbarwna, bo chcialbym miec troche jasniejszy dom. Wyglad powierzchni drewna po pomalowaniu jest mily dla oka: rzeczywiscie satynowy z lekkim lsnieniem.

ANNNJA
18-07-2008, 13:23
wybieramy gresy...- chcemy podłogą rozjaśnić wnętrze i w związku z tym padło na białawo- kremowe płytki...
jak to się praktykuje? ma ktoś biały, kremowy, pastelowy ale bardzo jasny kolor czegoś takiego u siebie?? i jak efekty??
chodzi mi przedewszystkim o czystość, bo wygląd to sprawa indywidualna...ale wg. mnie wygląda przyjaźnie, jasno i pasuje....ale boję się że kazdy okruszek, ziarnko piachu..etc. będzie odrazu diabelnie widać....,

nie mam zdjęcia ale na stronie www.grespol.pl otwórzcie w PRODUKTACH ten 11 kwadracik licząc od góry z podanymi gresami i tam ten prawie białawy, z bliska ma delikatne paćki ale b. bardzo delikatne nr. produktu: CZQ 6001, a inny wybor to taka gładka lekko kremowa- ale i tak wpadająca w biel..-ale nie ma tego nr. w palecie produktów,
PROSZĘ O PORADY jak to jest z tym jasnym gresem polerowanym i jego sprzątaniem- czystością....

agagaj
18-07-2008, 13:39
Jasny gresik polerowany, bez faktury, bez "mazajów" to raczej niezbyt dobre wyjście, gdy nie jesteś fanatyczną fanką porządków :lol:
Na takiej podłodze nawet zacieki z mopa zostają, gdy woda do mycia jest już lekko przykurzona :cry:
Ładne, ale mało praktyczne.

Poczytaj też tutaj:

http://forum.muratordom.pl/co-bys-zmienil-a-budujac-jeszcze-raz,t4804.htm?highlight=rekuperator
i
http://forum.muratordom.pl/czego-w-urzadzaniu-domu-nie-zrobilibyscie-ponownie,t25348.htm?highlight=dom%20bali

Pozdrawiam

djan
18-07-2008, 16:32
Mam pytanie czy ktoś malował dom lazurą 3v3 lub Remmers. Chodzi mi o to jak się sprawdza i ewentualnie jaka jest jej wydajność. Ja znalazłem informacje że wydajność 3v3 wynosi 12m2/1litr, ajuż Remmers 4m2/1litr. Różnica jest olbrzymia wrecz niewiarygodna. Może ktoś ma własne doświadczenia. Muszę już zacząć malowanie i dlatego takie pytania.
Będę wdzięczny za pomoc
maluję dom lazurą v33 kolr czeresnia
narazie położona jest jedna warstwa malowana w pażdzierniku bezposrednio przy montażu domu
zimę przetrwała znakomicie
daje fajny efekt
wydajność raczej mocno nie odbiega od tego co podaje producent
z czystym sumieniem mogę polecić

Narcyz
19-07-2008, 12:29
My swój domek malowaliśmy tikkurila Valti Extra i nam sie bardzo podoba choć cena za 10l. to prawie 400zł
pozdrawiamy Narcyz Legnica

agagaj
19-07-2008, 15:23
Narcyz

Co słychać?? Obraziliście sie na mnie czy nie dostaliście maila??
Jak budowa??

Pozdrawiam :wink:

Piotr Wlezień
19-07-2008, 21:29
Dzięki "Narcyz", "Djan", 'Gasol"
Zastanawiam się jeszcze, ale chyba spróbuję Remmesrs HK-Lasur. Ze wzgledu na cenę i gwarancję. Ale to jeszcze wszystko zależy od przedstawiciela. Duża odległość od magazynu gdzie mogę kupić tą lasurę 120 km i rabat jaki mi udzielą zadecuduje o podjeciu decyzji. Na razie stoi płot drewniany,cały materiał i pierwsze belki, za parę dni jak już coś będzie widać puszcze fotki

Narcyz
21-07-2008, 12:39
Dziękujemy - budowa spowolniała Wręcz tempo żłówie
Bank się obraził i .....
Teraz robimy deskowanie dachu, żeby się uchronić przed opadami A następnie będzie strzecha, ale to chyba dopiero na jesień :)
Pozdrawiam Narcyz
[email protected]

MODLISHKA
21-07-2008, 13:01
Witam wszystkich :-))) Mam prośbę, jesli ktoś miałby dojścia do osób zajmujących się prawem budowlanym, chodzi mi o zinterpretowanie pewnej klauzuli w umowie wykonawcy domu. Będe wdzięczna za wszystkie wskazówki i ewentualne namiary na takie osoby.

Pozdrawiam Modlishka

kasia_sloneczko
21-07-2008, 19:54
modlishka co to za klauzula? i tak musze przerobic prawo budowlane do egzaminu to moze pomoge. zastrzegam tylko ze ja nie ta dzialka ale moge sprobowac poki nie znajdziesz jakiegos fachowca.

Domek przyjedzie 4 sierpnia jesli sie nic nie wydarzy, tfu tfu na psa urok...

ANNNJA
22-07-2008, 08:43
Kasia- fajnie...super, no to teraz czekamy na Twoje zdjęcia....

jokka
23-07-2008, 11:30
również trzymam kciuki żeby 4 sierpnia to był już TEN termin !!

kasia_sloneczko
23-07-2008, 13:28
No to woda już leci, wreszcie murują bloczki, za chwilę wejdzie hydraulik rozprowadzić rury a potem chudziak i czekamy na domek.

Teraz zamawiam okna dachowe i komin. Annnja masz okna dachowe? zamawiałaś przez urzędowskiego czy bezpośrednio u producenta?
Chcieliśmy rolety zewnętrzne na okna dachowe od południowej strony zeby się pokoje nie nagrzewały ale wiecie ile kosztuje jedna? 2000 zł!!! drożej niż okno, normalnie skandal

A ktoś ma jeszcze na dachu ahi roofing? mysmy się zdecydowali ale nie wiem teraz co z kołnierzem wokół okien dachowych bo musi być dopasowany do dachówki a ta jest specyficzna.

No i komin, chcemy schiedela ale nie wiem który model. Z biura firmy zero odpowiedzi na zapytanie. A czas ucieka... :-?

kruszon11
23-07-2008, 15:19
No to woda już leci, wreszcie murują bloczki

A powiedz mi jakie bloczki zastosowałaś u siebie ? Ja właśnie tego poszukuję w okolicznych firmach i mam kołomyje w głowie, czy pełne czy pustaki........

ewazych
23-07-2008, 18:50
po prostu gąły na wierzch mi wyszły :o za projekt domu zawierający OFERTA NA WYKONANIE PROJEKTU DOMU JEDNORODZINNEGO O POWIERZCHNI 120 M2.
OFERTA ZAWIERA PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY WIELOBRANŻOWY BUDYNKU MIESZKALNEGO WRAZ Z PRZYŁĄCZAMI, PRZYGOTOWANIEM WARUNKÓW TECHNICZNYCH ZASILANIA, WNIOSKU O DECYZJĘ WZIZT, UZGODNIENIAMI I ZŁOZENIEM DOKUMENTACJI DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ.
KOSZT WYKONANIA PROJEKTU TO KWOTA - 21000,0 PLN. NETTO. KWOTA NIE ZAWIERA KOSZTÓW I OPŁAT ADMINISTRACYJNYCH W URZEDACH, MAPY DO CELÓW PROJEKTOWYCH I BADAŃ GEOLOGICZNYCH GRUNTU NO PO PROSTU SZOK :o MYŚLAŁAM ŻE W TARNOWIE BĘDZIE chociaz troche taniej, no po poprostu szok, czytałam tutaj jak ludzie martwili się że wydadzą 11 tys a tutaj 21 tys rany boskie. Ponieważ mieszkam za granicą potrzebuje arch który wszystko załatwi i powinien być z miejsca w którym chcę budować, ale po prostu odebrało mi mowę

Piotr Wlezień
23-07-2008, 19:00
Cześć ja buduję właśnie w Tarnowie. Po prostu trafiłaś na gościa który chce Cię wydoić i tyle




po prostu gąły na wierzch mi wyszły :o za projekt domu zawierający OFERTA NA WYKONANIE PROJEKTU DOMU JEDNORODZINNEGO O POWIERZCHNI 120 M2.
OFERTA ZAWIERA PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY WIELOBRANŻOWY BUDYNKU MIESZKALNEGO WRAZ Z PRZYŁĄCZAMI, PRZYGOTOWANIEM WARUNKÓW TECHNICZNYCH ZASILANIA, WNIOSKU O DECYZJĘ WZIZT, UZGODNIENIAMI I ZŁOZENIEM DOKUMENTACJI DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ.
KOSZT WYKONANIA PROJEKTU TO KWOTA - 21000,0 PLN. NETTO. KWOTA NIE ZAWIERA KOSZTÓW I OPŁAT ADMINISTRACYJNYCH W URZEDACH, MAPY DO CELÓW PROJEKTOWYCH I BADAŃ GEOLOGICZNYCH GRUNTU NO PO PROSTU SZOK :o MYŚLAŁAM ŻE W TARNOWIE BĘDZIE chociaz troche taniej, no po poprostu szok, czytałam tutaj jak ludzie martwili się że wydadzą 11 tys a tutaj 21 tys rany boskie. Ponieważ mieszkam za granicą potrzebuje arch który wszystko załatwi i powinien być z miejsca w którym chcę budować, ale po prostu odebrało mi mowę

ewazych
23-07-2008, 19:08
Piotrze dlatego pisałam do ciebie na priv bo widze ze z tego samego miasta jesteśmy ja mam zamiar budować sie w tuchowie, ale mieszkam aktualnie za granicą więc potrzebuje architekta który załatwi wszystko, a w tym wypadku musi on być chyba na miejscu, chyba że może byc z innego miasta i w innym mieście składać o pozwolenie na budowę u mnie( ehhh chyba tak to być nie może) Jak na chwilę obecną po prostu oczy do tej pory przecieram. Przecież to chyba kradzieć w biały dzień pan T. powinien się wstydzić,... (chyba może to norma :o ) tak ostatnio myśle nad tym domem z bali na świecie recesja, w polsce też musi w koncu zawitać może poczekać jak rynek troche ochłonie i się zarecesjiuje (hehehe wiem inne słowo być powinno)? Czy to chyba raczej nie możliwe w budownictwie.

Mały
24-07-2008, 08:47
Ewa - ile????????????????????????????
Sam robiłem projekt do domu istniejącego (ekspozycyjny) i bolało mnie to wraz z piwnicą na skarpie(ławy schodowe) poniżej 5 koła.

ewazych
24-07-2008, 08:51
Mały ja tez nie mogłam uwierzyć do tej pory patrzę w tą cenę i tylko monety mam w oczach. Szczęka na ziemie mi opadła,.... czy to normalne, może lepiej wziąść projektanta spoza mojego rejonu ale nie wiem czy on cała papierologie mógłby wtedy załatwić :(

Mały
24-07-2008, 09:03
Mały ja tez nie mogłam uwierzyć do tej pory patrzę w tą cenę i tylko monety mam w oczach. Szczęka na ziemie mi opadła,.... czy to normalne, może lepiej wziąść projektanta spoza mojego rejonu ale nie wiem czy on cała papierologie mógłby wtedy załatwić :(
Spróbuj tu : 0604-896-762

agagaj
24-07-2008, 09:07
My płaciliśmy w zeszłym roku 3500 za sam projekt architektoniczny.
Inny projektant zadbał o wszystkie projekty instalacji wewntrznych, plan zagospodarowania działki, włączenie do drogi gminnej - praktycznie wszystko do przyniesienia nam prawomocnego PnB włącznie - za 2.000.
My załatwialiśmy jedynie warunki na media.

Czyli da się za 5,5 tysiaka opierniczyć (prawie) wszystko. Pozostaje szukać... Może w Gminie polecą jakiegoś lokalnego?
Poleciłabym swojego, ale odległość jakby za duża :roll:


Pozdrawiam i powodzenia życzę

kruszon11
24-07-2008, 13:12
Ewa, spróbuj też popytać na "swojej" grupie budującej.
Ja tak znalazłem.

PS. Cena S Z O O O O K

kasia_sloneczko
24-07-2008, 21:48
Rany co za cena, i ktos sie na to zgadza?!
Szukaj dalej, a projektant najlepiej jakby byl z twojego terenu bo wtedy szybciej pozalatwia papierologie-wiadomo oni sie wszysy ze soba znaja i czasem pani ziuta ze starostwa zamiast wysylac droga sluzbowa to powie panu zenkowi jak go w spozywczym spotka zeby jekies papiery doniosl. A tak to dluzej to trwa.

U nas byl osobno projekt ponoc indywidualny od Iwanka (porazka) za 3500 a potem projektant z naszej okolicy go adaptowal, zalatwil pozwolenie i teraz jest kierownikiem budowy za 4000. A to dlatego ze Iwanek robiac projekt indywidualny nie zrobil adaptacji do warunkow terenu i placilismy za to ekstra. I tak uwazam ze przeplacilismy, ale madry czlowiek po szkodzie.
Ja juz widze ze drugi dom to sie faktycznie lepiej buduje bo juz człowiek wiec co z czym i jak to po kolei. Teraz dotychczas obco brzmiace slowa nabieraja znaczenia i jakbym tak miala drugi raz budowac to byloby o wiele bardziej przemyslane. W tej chwili czesto musimy na cos szybko sie zdecydowac i bierzemy jak leci bo czas nagli i nie ma czasu na szukanie.

Schiedel sie odezwal i jutro mam spotkanie z milym panem co mi wszystko powie i pewnie znowu naciagnie na straszne pieniadze ale ponoc im warto zaplacic. Pan jest mily bo mi pokaze hurtownie gdzie zamawiac bo maja dobre ceny (to akuart sparwdze czy faktycznie takie dobre
:wink: ) a potem pokaze moim dekarzom jak sie taki komin stawia.

Bylam tez u urzedowskiego okna zamowic, dachowe, bo normalne to zamowie jak mi pomierza juz otwory okienne bo jak znam zycie to z typowych okien zrobia sie nietypowe :roll: Wycene mi zrobili na wszystkie no i cena powalila mnie na plecy. Ale tak to jest jak sie chce miec najdrozszy model a do tego dwa okna balkonowe przesuwne o wymiarach 2*3 metry za jedyne 13000 kazde bo antywlamaniowe. :o Jak milo ze nas stać na takie szaleństwo za bankowe pieniądze. Martwić się będziemy potem jak to spłacić. Ale okna będziemy mieć najfajniejsze w okolicy, a co! :lol:
Teraz czekam az mi pan wymysli jaki rabat zrobic bo mysli juz od rana i nic. No cóż będę go molestować jeszcze jutro. Sam pzryznał ze takie duze zamówienia to on rzadko ma, niech w nagrode się podzieli kasiorką

ewazych
24-07-2008, 22:52
widziałam że coś jest nie tak, będę musiała poszukać, ale wyslałam kilka emaili a ci architekci mnie po prostu olewają, zresztą tak jak wiele innych firm kiedy prosze o wycenę czegokolwiek. Ehhh co za kraj, zamiast rozsyłać wyceny chciazby głupich okien musisz sie prosić tysiąc razy. Może wy macie dobre sposoby jak wypeswadowac wycenę w jakiejś firmie? Pozdraiwam

kasia_sloneczko
24-07-2008, 23:57
Ja piszę że szkoda że nie dostałam żadnej odpowiedzi, najwyraźniej jestem zmuszona skorzystać z oferty konkurencji. Ale najpierw czekam jakies 3 dni na odzew. Dopiero wtedy pisze powyzsze

jokka
25-07-2008, 20:17
no właśnie
co byście zmienili gdybyście jeszcze raz budowali dom z bala??
wiem, wiem jest taki temat na forum, ale raczej tylko murowańców dotyczy
Będę wdzięczna za wszelkie uwagi, myśle że nie tylko mi się przyda

jokka
25-07-2008, 20:18
Kasia- fajnie...super, no to teraz czekamy na Twoje zdjęcia....

a kiedy zobaczymy Twój domek?? pokaż choć jedno zdjęcie, proszę :)

kasia_sloneczko
25-07-2008, 21:12
Jokka sama jestem ciekawa jak wyglada :D
Ale jak to u nas nic nie moze isc gladko. Wyobrazcie sobie ze i projektant i kierownik budowy nie zauwazyli ze u nas w projekcie nie ma komina pod piec gazowy. Super nie, a ja zylam wblogiej nieswiadomosci ze spaliny wyprowadza sie przez sciane. Ponoc tak ale 100 lat temu....No i dzisiaj szybka akcja gdzie upchnac jeszcze jeden komin zeby w pokoju gdzies nie wyskoczyl na srodke albo o strop i wiezbe nie haczyl. Jak ja sie ciesze ze mam takiego super wykonawce od fundamentow no on ma do nas anielska cierpliwosc ijeszcze doradzi i fachowcow innych nakreci zeby szybciej do nas przychodzili. Zloto nie wykonawca.
Kominy zalatwione, rabacik 18 % ladnie nie?
Urzedowskiego tez na rabat naciagnelam i zamiast prawie 55 patoli bedzie 41 tys dachowe dostalam po cenach cennikowych netto :lol: Nie wiem czy to moj urok czy mlodego co go ze soba wszedzie targam :)

Kto ma okiennice, gdzie robione i za ile?
aha tak wyglada nasz domek w budowie Jokka:
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek
tak inspiracje domkowe:
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/InspiracjeDomkowe?authkey=DoIZuinGpKI
a tak moje dziecie:
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/ALEKSANDER

jokka
25-07-2008, 21:47
domek oczywiście śliczny, za inspirację dziękuję, juz wiem jakie chce schody ;)
a dziecie przecudne oczywiście :)

kasia_sloneczko
25-07-2008, 21:57
wiem o jakich schodach mowisz tez takie chcialam ale u mnie nie wejda :-? zrobie pewnie cos podobnego.

Piotr Wlezień
25-07-2008, 22:04
Tak jak obiecałem puszczam fotki ze swojej budowy, chociaż przez ciągły deszcz wszystko w proszku i nic nie idzie tak jak ma iść, ale cóż na pogodę nie ma rady
http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa[/url]

Piotr Wlezień
25-07-2008, 22:05
Przepraszam pomyłka adresu
http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa


Tak jak obiecałem puszczam fotki ze swojej budowy, chociaż przez ciągły deszcz wszystko w proszku i nic nie idzie tak jak ma iść, ale cóż na pogodę nie ma rady
http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa[/url]

piotr.nowy
26-07-2008, 10:50
Jokka sama jestem ciekawa jak wyglada :D
Ale jak to u nas nic nie moze isc gladko. Wyobrazcie sobie ze i projektant i kierownik budowy nie zauwazyli ze u nas w projekcie nie ma komina pod piec gazowy. Super nie, a ja zylam wblogiej nieswiadomosci ze spaliny wyprowadza sie przez sciane.

Zaraz , zaraz - spaliny z kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania jak najbardziej można wyprowadzać bez komina. Stosuje się wtedy system rura w rurze. Zewnętrzna rurą doprowadzane jest powietrze do spalania a wew. wylatuja spaliny. Albo odwrotnie. Można ją poprowadzić przez ścianę albo przez dach. Wychodzi na pewno taniej niż komin i nie zajmuje miejsca. Warunkiem jest piec o mocy max. 21 kW i odległość "rury" min. 0,5 m od okien. Mogę się mylić w cyferkach bo piszę z pamięci ale na pewno jest takie rozwiązanie. :o

kasia_sloneczko
26-07-2008, 11:50
Jest takie rozwiązanie jak najbardziej i nawet są piece co tak mają przewidziane tylko ponoć jest to rozwiązanie słabe. Lepszym wyjściem jest postawienie komina. Szczegółów ci nie podam ale już się od tego ponoć odchodzi i nowoczesne piece są dostosowane do kominów. Tak mi mówiono, a czasu na sprawdzanie i czytanie brak. Komin nowy już jest wylany

piotr.nowy
26-07-2008, 17:11
Jest takie rozwiązanie jak najbardziej i nawet są piece co tak mają przewidziane tylko ponoć jest to rozwiązanie słabe. Lepszym wyjściem jest postawienie komina. Szczegółów ci nie podam ale już się od tego ponoć odchodzi i nowoczesne piece są dostosowane do kominów. Tak mi mówiono, a czasu na sprawdzanie i czytanie brak. Komin nowy już jest wylany

No to mam pewne wątpliwości , bo takie rozwiązanie promują dobre firmy jako najnowocześniejsze , topowe , itp :-? .
Ale jak już masz sprawę załatwioną to nie ma co "mieszać".

kasia_sloneczko
26-07-2008, 20:49
Rozmawialam jeszcze potem z innym facetem co mi bedzie CO zakładał i też mówil że komin to lepsze wyjście, więc nie tylko sprzedawca kominów tak twierdził. Ja się nie upieram , może i masz rację. Tylko jak pisałeś nie ma co mieszać :roll:

i ci nikogo nie ma co by mi powiedział ile za okiennice się płaci?

ewazych
26-07-2008, 22:31
Mały dzięki za namiar, Piotrze czekam jeszcze na twoją odpowiedź :) naprawdę doceniam waszą pomoc, będe musiała się rozglądnąć jak będę w polsce. Mam równocześnie pytanie czy znacie firme DOM-BAL (http://www.dom-bal.bialystok.pl/index.php) ? Jeszcze jedno pytanie, najpierw sie pochwalę że przeczytałam cały ten wątek od deski do deski wazne informacje wydrukowałam. Ale pozostało jedno pytanie czytalam że dom osiada jezeli jest wybudowany z mokrego drewna, więc trzeba zostaiwc odpowiednią ilośc wolnego miejsca w przestrzeni pomiedzy górą okna a balem przeważnie ok. 10 cm. Jednakże skoro ja w tym domu nie będę mieszkala przez pierwszy rok bo musze ukonczyć studia w UK. to może lepiej nie wkladać okien i zostawić stan surowy otwarty na następny rok. Myślałam zeby tylko położyc dach, a reszte zostawić tak jak widziałam na jednym z dzienników, że okna były jeszcze nie całkowicie wycięte i wstawione drzwi. Czy myślicie że to dobre rozwiązanie, oraz czy jest szansa ubezpieczyć taką budowę w stanie otwwrtym gdziekolwiek, wiecie różne lumpy mogą się kręcić po okolicy. Troszkę się tego boję. Prosze doradzcie co robić. Pozdrawiam . jokka jak tam poszukiwania?

kasia_sloneczko
26-07-2008, 22:56
Ewa to namiary na znajomych górali.Mi będą robić dach i ponoć są bardzo solidni. Robili kilka budów w okolicy oraz stawiali domy z bali mokrych. Nie umiem ci powiedzieć jak wykonanie tych domów ale dachy robią bardzo dobre.
Stanisław Poniecki 887 729 688 co do cen też ci nic nie powiem bo nie wiem.

Najlepiej jest zostawić dom otwarty wtedy lepiej schnie. Co do ubezpieczenia to nie mam pojęcia. A co do lumpów to jest tak, jak ci nie wejdą do środka to ukradną okna. Nie wiem co gorsze...

saabb
27-07-2008, 12:46
A ktoś ma jeszcze na dachu ahi roofing? mysmy się zdecydowali ale nie wiem teraz co z kołnierzem wokół okien dachowych bo musi być dopasowany do dachówki a ta jest specyficzna.

Kasia ja mam achi (jeszcze nie położony) ale do okiem dachowych są kołnierze do pokryć płaskich. Nie ma z tym problemu.

jokka
27-07-2008, 17:26
jeśli chodzi o moje poszukiwania napisała do mnie firma finhouse

Witam Pania,
Poniżej koszt domu i prac jakie nasza firma wykonuje:

Wariant 1
Transport + elementy domu + montaż bez prac wymienionych w punktach (1, 3,
4, 5, 6, 7, 8) - cena od 2500,- + 7% VAT/za metr2 powierzchni
Wariant 2
Transport + elemnty domu + montaż + wszystkie prace wymienione w punktach
poniżej - cena od 3500,- + 7%VAT/za metr2 powierzchni

Ceny uzależnone od kursu EURO

1. Wykonanie ławy fundamentowej oraz posadzki parteru z ociepleniem
(bez podpiwniczenia), z rozprowadzeniem instalacji wod-kan i ogrzewaniem
podłogowym w pomieszczeniach socjalnych budynku na poziomie parteru.
2. Montaż elementów drewnianych domu
2.1. Ściay zewnętrzne
2.2. Stropy
2.3. Ściany wewnętrzne
2.4. Konstrukcji dachu
2.5. Podłogi między poziomami
2.6. Tarasy i werandy (drewniane jeśli wystepują w projekcie)
2.7. Konstrukcja i pokrycie podłóg bez podłóg do łazienek, kuchni
2.8. Materiały wykończeniowe zewnętrzne
a. gzymsy
b. balustrady
c. obramowanie okien i drzwi
2.9. Materiały wykończeniowe wewnętrzne
a. parapety (jeśli występują w projekcie)
b. wykończenie drzwi i okien
c. listwy przypodłogowe
d. boazerie
2.10. Schody wewnętrzne (jeśli występują w projekcie)
2.11. Drzwi wewnętrzne
2.12. Drzwi zewnętrzne
2.13. Okna
Szczegółowa zawartość elementów jest dostarczana z projektem po
podpisaniu umowy.

3. rozprowadzenie instalacji elektrycznej STANDARD bez osprzętu
3.1. Rozdzielnia elektryczna
3.2. gniazdo tel.i TV w salonie
3.3. górne oświetlenie w każdym pomieszczeniu + włącznik
3.4. po 2 gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu
3.5. 4 gniazda elektryczne w kuchni
4. Rozprowadzenie instalacji wod-kan.
5. Dwukrotne pokrycie domu papą lub za dopłatą pokrycie końcowe.
(w cenie domu pełne deskowanie łaty i kontrłaty)
6. Instalacja kominka Jotul w obudowie steatytowej
7. Ocieplenie całego budynku (EKOFIBER - termoizolacja z celulozy)
8. Impregnacja zewnętrzna całego budynku impregnatami OSMO

Bal 205x205 (laminated log) nie wymagający dodatkowego ocieplenia

Producent udziela 10 letniej gwarancji na elementy drewniane, Finhouse 3
lata na wykonane prace.

Termin realizacji:
10 tygodni po podpisaniu umowy - rozpoczęcie budowy
Domy o powierzchni od 80 do 240m2, projekty na stronie http://www.domzfinlandii.pl
Istnieje moźliwość wykonania domu wg. projektu indywidualnego.

W razie pytań o konkretny dom prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy

nie wiem czy to dużo, firmy nie znam znalazłam ogłoszenie w jakims katalogu to do nich napisałam.

jokka
27-07-2008, 17:37
choć i tak jesteśmy prawie zdecydowania na Logs'a , bo trochę bliżej niż K.T. ;) ale jak to będzie się zobaczy;)
ale mam pytanie techniczne, jak się sprawdza u Was dom z bali obok lasu? taką mamy działkę, obok las (nasz:)), ciągle coś czytam w tym internecie i gdzieś wyczytałam, ze od lasu wilgoć ciągnie, prawda to?

i jeszcze jedno
czy ktoś mi może wytłumaczyć jakie są różnice w użytkowaniu

-podłogówki
-mat kapilarnych
-fundamentowych płyt grzewczych????

kasia_sloneczko
27-07-2008, 23:49
saab a ta dachówka jest plaska? bo na zdjeciach wyglada jak falista.. W każdym razie velux ma takie kołnierze uniwersalne do dachówek falistych o różnym formacie i zamówiłam taki, ale może powinnam wziąć kołnierz do dachówki płaskiej?
a jak ci robili dach pod ta dachówkę? znaczy pełne odeskowanie, z folią czy papą? i jakie odstępy między krokwiami? jestem ciekawa czy masz lżejszą konstrukcję pod tą dachówkę czy zastosowałeś standard jak pod ceramiczną?

Mały
28-07-2008, 09:43
Jokka sama jestem ciekawa jak wyglada :D
Ale jak to u nas nic nie moze isc gladko. Wyobrazcie sobie ze i projektant i kierownik budowy nie zauwazyli ze u nas w projekcie nie ma komina pod piec gazowy. Super nie, a ja zylam wblogiej nieswiadomosci ze spaliny wyprowadza sie przez sciane.

Zaraz , zaraz - spaliny z kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania jak najbardziej można wyprowadzać bez komina. Stosuje się wtedy system rura w rurze. Zewnętrzna rurą doprowadzane jest powietrze do spalania a wew. wylatuja spaliny. Albo odwrotnie. Można ją poprowadzić przez ścianę albo przez dach. Wychodzi na pewno taniej niż komin i nie zajmuje miejsca. Warunkiem jest piec o mocy max. 21 kW i odległość "rury" min. 0,5 m od okien. Mogę się mylić w cyferkach bo piszę z pamięci ale na pewno jest takie rozwiązanie. :o
Wyprowadzenie za ściane jest jak najbardziej ok. warunek 21kw przy domkach jednorodzinnych oraz 5kw przy wielorodzinnych. Dodatkowo brak balkonu czy zadaszenia tuż nad kominem oraz okien otwieralnych.
Tak, że pisanie tu o konieczności postawienia komina to bzdura - kotły turbo mają WYMUSZONY(turbina) obieg powietrzno-spalinowy więc komin jako taki nie ma tu nic do rzeczy.
Aha - wylot przy współosiowym tylko rurą wewnętrzna, tą z uszczelkami(tam jest nadciśnienie).

Mały
28-07-2008, 09:47
Ewa - z oknami nie ma problemu, bo są one mocowane nie na sztywno z konstrukcją domu - w boku otworów okiennych robi sie rowki, w nie wsadza pionowo niezamocowane deski (konstrukcja zbita z min 3), które pracują niezależnie od konstrukcji budynku. Druga sprawa - okno montuje się NA DOLE otworu,a nad nim pozostaje wolna przestrzń wypełniona miękką wełną (żeby dom mógł osiadać).

ANNNJA
28-07-2008, 10:07
OJEJu,...4dni mnie nie było bo urlop a tutaj takie tematy....
kasia- okna dachowe mamy w planie 1szt- w holu nad schodami, zastanawiam się jeszcze czy nie wrzucić do sypialni ale wtedy latem może byc bardzo upalnie bo dach od południa mamy,
okna będziemy brać z ROTO, tam do 31.08 dają w letniej promocji takie podstawowe roletki za 1zł,...- lepsze toto niż nic... okna u nich są z 4, 7 i 8, my weźniemy tą środkową jakość czyli z 7, ale 8 ma więcej funkcji i fajną klamke,,ale droższa ,

Papierków do pozwolenia na budowę wcale tak dużo nie ma, trzeba tylko po koleii wszystko łatwić, ale nie jest to na tyle skomplikowane żeby płacić więcej pare tysięcy dla architekta, sama to załatwisz- troche telefonów, meili, 2-3 twoje przyjazdy i dasz rade (wizzair ma dobre ceny)

A TERAZ CO ZROBILIBYŚMY INACZEJ:
1. nie wiem czy robiłabym pełne deskowanie.....- myślałam że z tą papa przezimujemy, ale było pare dziur, zostały zasilikonowane, ale 1wraz została,...
deski- koniecznie na bezbarwny impregnat impregnować a nie na zielono!!! trzeba popytać pare tartaków, znajdzię się taki co to zrobi- ale dobrze sprawdzać jakość impregnacji bo wtedy mniej widać niż zieleń,.
2. kominy systemowe- tylko z SCHIEDLA!!!!
3. podłogówka- nie wiem czy nie za głęboko zatopiona- nie dopilnowałam speców, mówiłam im że 2-3 cm od góry,ale....jak mnie nie było, to już nie pilnowali i nie podnosili krat z kablami...
4. OKNA- debowe dobre, ale: chyba sosna też posłuży, ponadto za oknaUrzędowskiego za inne niż standard dopłaca się 30%, gdyby nie to to okna w sypialni robilibyśmy tarasowe + takie trójkąty nie otwierane, są firmy które za takie cuda nie biorą dopłaty tylko liczą jak leci z metra...

5. teraz stoimy przed wyborem: oczyszczalnia biologiczna (bo glina) za 8tys,
czy zwykłe szambo- i albo beton 2tys, albo plastik 2,5- 3tys....
i co robić?? może coś podpowiecie??

6. zdjęć nie mogę wrzucić bo nie mam internetu w domu, do pracy nie przynoszę zdjęć bo mam ograniczenia w podłączaniu urządzeń zew. ...
ale zapewniam WAS że domek wygląda uroczo..., może za 3-4tyg. będe mogła wrzucić bo czekamy na net w domu...

i to tyle...
aha- jak zawsze miło się czyta ten balowy wątek i co u kogo tam słychać.....
i trzymam kciuki za tych co rozpoczynają!!!!

jokka
28-07-2008, 10:17
my raczej na pewno zdecydujemy się na oczyszczalnie (no chyba że gmina nam kanalize dociągnie), wg wszelkich wyliczeń wychodzi w użytkowaniu dużo taniej niż szambo

kasia_sloneczko
28-07-2008, 11:28
No to u nas jednak ten wylot przez ścianę odpada, tuż nad nim są okna i obok zresztą też. No cóż

Annja a jaką papą kryliście zwykłą czy termozgrzewalną? bo Wilhelmi poleca tą drugą...

A propos podłogówki to jak masz ją teraz głęboko? żebym widziała czego mam pilnować we wrześniu jak mi będą kładli.

Z tym urzędowskim to prawda, drogo jak za inne okna niż meranti i typowki. Wiem coś o tym bo mamy dwa duze tarasy przesuwne za 10 patoli kazdy, jakbym chciala do nich okiennice to kolejne 5 tys idzie za ich firmowe. Dlatego sie namyslam. A okna wzięliśmy drogie bo sie boimy tanich stolarni zwlaszcza ze tu w okolicy nie słyszałam o zadnej polecanej.

saabb
28-07-2008, 11:52
saab a ta dachówka jest plaska? bo na zdjeciach wyglada jak falista.. W każdym razie velux ma takie kołnierze uniwersalne do dachówek falistych o różnym formacie i zamówiłam taki, ale może powinnam wziąć kołnierz do dachówki płaskiej?
a jak ci robili dach pod ta dachówkę? znaczy pełne odeskowanie, z folią czy papą? i jakie odstępy między krokwiami? jestem ciekawa czy masz lżejszą konstrukcję pod tą dachówkę czy zastosowałeś standard jak pod ceramiczną?

Kasia, achi jest prawie płaskie. To jeszcze zależy jaką się wybierze. Ja będę miał model corona. Najlepiej zapytaj swojego dekarza jaki powinien być kołnierz.
Dach (mam nadzieje, że już w tym tygodniu) będzie robiony jak pod dachówkę cementową. Tak było od początku w planach i nie zmieniamy tego. Będzie deskowany i pokryty papą.

Gasol
28-07-2008, 15:48
Wyprowadzenie za ściane jest jak najbardziej ok. warunek 21kw przy domkach jednorodzinnych oraz 5kw przy wielorodzinnych. Dodatkowo brak balkonu czy zadaszenia tuż nad kominem oraz okien otwieralnych.
Tak, że pisanie tu o konieczności postawienia komina to bzdura - kotły turbo mają WYMUSZONY(turbina) obieg powietrzno-spalinowy więc komin jako taki nie ma tu nic do rzeczy.
Aha - wylot przy współosiowym tylko rurą wewnętrzna, tą z uszczelkami(tam jest nadciśnienie).

Przy scianie drewnianej wystawienie komina przez sciane jest nieco klopotliwe:
- trzeba uwzglednic osiadanie budynku
- ze wzgledu na osiadanie moze byc klopot z uszczelnieniem
- niestety, jesli doszloby do koniecznosci zmiany polozenia komina, to jest problem z wycietym otworem, a polac dachowa zawsze jest pokryta, czy to dachowka, czy blacha, wiec o wiele mniejszy klopot
- wydaje mi sie, ze rura kominowa powinna byc dosc dluga, by nie narazac drewna na produkty spalania - w efekcie efekt wizualny sciany z dluga wystajaca rura moze byc kontrowersyjny

Moim zdaniem wyprowadzenie spalin najlepiej zrobic przez dach: albo przez dedykowany specjalny komin, albo rura wspolosiowa.

Mały
28-07-2008, 16:07
1- to logiczne
2- żaden kłopot - miękka wełna, ten komin się nigdy nie nagrzeje
3- nie bardzo rozumiem... otwór wycina się na końcu, przy montażu kotłowni
4- kwestia zastosowanego tzw ustnika, czyli w którą stronę wywala spaliny
PS - ja się odniosłem do info o konieczności wybudowania komina do kotła turbo, a nie zwykłego atmosferyka

smadalena
28-07-2008, 16:50
Witam wszystkich balowiczów! :)
Jako poczatkujaca w temacie budowy przeczytałam wszystkie posty na tym forum-kopalnia wiedzy,dzięki.Mam pytanko-kto zna i może polecić dobrego architekta z okolic Puław(może być Radom bo tam pracuję), który mogłby mi zrobić dobrą adaptacje projektu?Na razie jestem zdecydowana na proj. Z30 z biura Z500, ale chcialabym wprowadzić tam sporo poprawek,a oni tego nie robią-odsyłają do arcitekta, który będzie robił adaptację.Pozdrawiam. :lol:

Mały
28-07-2008, 17:18
Aha - jeszcze w temacie szorowania szarym mydłem, bo całkiem zapomniałem - bale się mechacą, tzn na powierzchni wzrasta taka jakby króciutka kocia sierść. A myślę, że to będzie później nieźle ściągało brud.
A impregnacja - wypróbowałem na razie Lakmy Biochron IW10 lub bardzo zbliżony składem Drewnokolor woskowy.
Pomalowana jedna belka(właściwie podsączona wskutem czyszczenia pędzla), druga nietknięta pędzlem. Lanie wody na obie i efekt - czysta wchłania wilgoc strasznie, na pomalowanej - krople wody uparcie spływaja jak po szybie.
Ot taki mały teścik po malowaniu płotu.

piotr.nowy
28-07-2008, 18:08
5. teraz stoimy przed wyborem: oczyszczalnia biologiczna (bo glina) za 8tys,
czy zwykłe szambo- i albo beton 2tys, albo plastik 2,5- 3tys....
i co robić?? może coś podpowiecie??



Zerknij tutaj (http://www.ecomotyl.pl/promocje/promocje). Mają promocje na oczyszczalnie biologiczne (5.975 netto) . Na samym dole strony.

ewazych
28-07-2008, 21:38
Dzwoniłam pytałam, ceny hmm,...
nie wygląda to ciekawie o co chodzi dlaczego tak drogo? Zaczęłam się zastanwaiać i mam tu do was pytanie czy jeśli masz projekt gotowy np ten ktory mi sie podoba L-88 jest mozliwość całkowitej zmiany ścianek działowych i rozkładu pomieszczeń podczas adaptacji? czy taniej wyjdzie jednak zakupienie projektu indywidualnego? Jak myślicie
PARTER:

http://images33.fotosik.pl/335/70dffde08fb588bcmed.jpg
I PODDASZE
http://images33.fotosik.pl/335/7bb603430da1447cmed.jpg
Tylko proszę nie śmiejcie się ponieważ to dopiero zarys i napewno nie działo architekta :roll: WDZIĘCZNA BĘDĘ ZA KREATYWNA KRYTYKĘ :)

karcio102
28-07-2008, 23:48
Witam.
Mieszkamy w Kielcach. Budujemy się w okolicy (Wola Kopcowa).
Przez Allegro :o wyszliśmy na rodzimego (góral świętokrzyski) producenta domów z bali jodłowych, toczonych o średnicy 16 lub 20 lub 25 cm. Ponieważ my budujemy dom całoroczny więc oczywiście średnica 25 cm.
Dom według projektu L 72 pracowni Ł Iwanka. z dobudowanym garażem i zadaszeniem tarasu na ogrodowej stronie domu.

W połowie czerwca zaczęliśmy budować fundament (ekipa wykonywała go w piątkowo - sobotnie akcje).
Ponieważ nie ma podpiwniczenia więc fundament wylany do ziemi (warunki glebowe bardzo dobre bo sam piach a wody gruntowe kilkanaście metrów pod powierzchnią) a od ziemi wymurowany z bloczka.
W połowie lipca weszła ekipa od domku i w przerwach między deszczami :evil: stara się układać kolejne warstwy.
Zdjęcia z budowy :
http://picasaweb.google.com/AndrzejKielce/BudowaDomuZBala

Pozdrawiam wszystkich balujących

Bonde
29-07-2008, 08:15
Wtam wszystkich "balujących" i nie tylko.

Budujemy swoje marzenie nieopodal Poznania. Zapraszamy zainteresowanych do przeglądnięcia małego SHOW (sic!)

DOM z BAJI jest tu:
http://forum.muratordom.pl/dom-z-baji,t121645.htm

kruszon11
29-07-2008, 08:44
Dzwoniłam pytałam, ceny hmm,...
nie wygląda to ciekawie o co chodzi dlaczego tak drogo? Zaczęłam się zastanwaiać i mam tu do was pytanie czy jeśli masz projekt gotowy np ten ktory mi sie podoba L-88 jest mozliwość całkowitej zmiany ścianek działowych i rozkładu pomieszczeń podczas adaptacji? czy taniej wyjdzie jednak zakupienie projektu indywidualnego? Jak myślicie


Wedle mojej wiedzy spokojnie projektant adaptujący projekt może usunąć/przestawić ścianki działowe. Upewnij się tylko czy biuro projektowe dołącza do projektu gotowego zgodę na zmiany in blanco. Adaptujący wpisuje w takim druku co zmienił i już.
Nie orientuję się tylko jak daleko może się posunąć. Ale mądrzejszi ode mnie na pewno uściślą :D

agagaj
29-07-2008, 09:58
Ewazych

Ja bym na Twoim miejscu zaczęła od... znalezienia wykonawcy domu/zdecydowania się na daną technologię, a to z tego względu, że co firma/ekipa górali to inna technologia. Może się okazać, że zanim pozałatwiasz wszystkie papierzyska do PnB, 10 razy zmienisz zadanie co do projektu i technologii. Na Twoim miejscu nie gorączkowałabym się tak projektem, bo to już końcowa faza przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.

Gotowiec, który przejdzie gruntowną przeróbkę będzie na pewno droższy niż indywidualny, a i tak będziesz miała wrażenie, że coś by można jeszcze zmienić :wink:

Przerabiałam każdy punkt, który teraz podnosi ciśnienie Tobie. Wiem, że w sierpniu zeszłego roku nie potrzebowałam tak bardzo projektu, bo pozwolenie na budowę dostałam w czerwcu tego roku po dwutygodniowym oczekiwaniu.
I, w mordkę jeża, teraz sporo bym zmieniła w tym milion razy przemyślanym projekcie indywidualnym :cry:

Trzymam kciuki za wszystkich balowiczów z gorączką :P
I wiecie co... Szkoda, ze mi juz ta gorączka spadła - całkiem miła była :lol:

Sloneczko
29-07-2008, 10:18
Bonde, jak nazywa się Wasz projekt? Ależ jest piękny! :oops:

kruszon11
29-07-2008, 11:31
Ewazych

Ja bym na Twoim miejscu zaczęła od... znalezienia wykonawcy domu/zdecydowania się na daną technologię, a to z tego względu, że co firma/ekipa górali to inna technologia. Może się okazać, że zanim pozałatwiasz wszystkie papierzyska do PnB, 10 razy zmienisz zadanie co do projektu i technologii. Na Twoim miejscu nie gorączkowałabym się tak projektem, bo to już końcowa faza przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.


Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ....

agagaj
29-07-2008, 11:47
Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ....

Racja, racja - jak mogłabym o tym zapomnieć!!!!
Wystąp najpierw o warunki zabudowy lub wypis z Planu, bo może sie okazać, że z drewnianego domu nici... Nie na każdej działce da się wszystko postawić!!
Może być tak, że w warunkach zabudowy będzie określony materiał, z jakiego dom/elewacja ma zostać wykonany/a.
Przypadek znajomych, którzy kupili projekt gotowy z bali, zapłacili prawie 3 tysie za adaptację i zmiany, mówi mi że postąpili pochopnie, a już to, ze teraz muszą otynkować bale z zewnątrz.... :cry:
Na wielu miejscowościach naszej ślicznej Polski trzyma łapę Konserwator Zabytków, który może nie wyrazić zgody na to i tamto, jeżeli Twoja działka jest pod jego jurysdykcją :cry:

Nasza działka jest w strefie OW obserwacji archeologicznej, a i tak pierwsze co zrobiliśmy, to wysmarowane pismo do Służb Konserwatorko - Archeologicznych, co oni na dom z bali. Miesiąc czekania i dali nam wolną rękę.
Dopiero wtedy zaczęliśmy załatwianie innych papierków.
A i tak czekając na PnB czuliśmy dreszczyk emocji :wink:


Może ktoś jeszcze coś podpowie??? :roll:

ANNNJA
29-07-2008, 12:38
w sprawie projektu już wszystko co istotne padło, w szczególności podpisuję się pod:
....:Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ...."

KOLEJNOŚĆ:
1. WYBIERZ WYKONAWCE- często mają swoje już projekty, odwiedz 1-2-3 domy ktore oni wykonali, bądz inne drewniane z których będziesz czerpać inspiracje..
2. KONIECZNIE pobierz PLAN zagospodarowania, warunki zabudowy- u nas np. było że: kalenicą musi stać do ulicy- czyli bokiem..i co z tego jakbym wcześniej wybrała inny projekt, np. z gankiem na długości i stałby do ulicy frontem-....odpadłoby jakby gmina się upierała- ja nie sprawdzałam czy się upiera czy nie, zrobiłam jak plan mówi
3. PROJEKT INDYWIDUALNY- od architekta ktorego poleca wykonawca!!!
za adaptacje też płaciśz, każda zmiana okien, ścian etc..a potem i tak musisz zrobić mapke czyli wrysować ten niby gotowy projekt na mapkę twojej działki, -...bez sensu .......
4. w naszym projekcie nic bym nie zmieniła teraz...-tzn. nic z tych znaczących konstrukcji, dom jest idealny.. - (ale np. okna balkonowe dałabym większe, ale to z deka można zmieniać i potem, tzn. wymiary można zmienić)
NIE mieszkam jeszcze, może być tak że po zamieszkaniu chciałabym już więcej zmieniać...nie wiem...
5. ALE, np. samo postawienie domu zrobiłabym teraz bardziej na środku działki, obecnie mamy garaż/dom oddalony od północnej granicy działki tylko 5m. - żLE!!!!- teraz dałabym min. 8m. ze względów bezpieczeństwa...
kolejne metry....... to oddaliłabym o dalsze 5m. od ulicy, obecnie mam 14 m. od ganka do ulicy....troche mało......,
chyba tyle..
dzięki za oczyszczalnie, czytam...

kasia_sloneczko
29-07-2008, 21:33
Agagaj u nas w Sulistrowicach k. sobótki bylo tak samo-domy drewniane każą obudowywać/otynkować. Myśmy sie o tym dowiedzieli jak juz mieliśmy projekt, umowę z wykonawcą i drewno zakupione.I wcale nie wynikało to z planu tylko z widzimisię konserwatora zabytków. Ale byliśmy cwani i daliśmy projekt na którym elewacja nie ma z wierzchu narysowanych bali choć w projekcie stoi jak drut ze dom z bali i o tynku nigdzie mowy nie ma. Widać konserwator tylko obrazki ogląda zamiast projekt czytac. Ale wydanie przez niego zgody trwa miesiac+miesiac na starostwo. Tak wiec nie wszedzie jest tak ze pozwolenie dają szybko :( A przez to potem problem z kredytem no i opóźnienia z budowa, u nas właśnie o miesiąc.

Ewazych co do projektu to bądź mądrzejsza niz ja i Radekkow i wybierz najpierw wykonawce. Naprawdę wiele nerwów sobie oszczedzisz. Ja mam projekt z pracowni Iwanka ktory innych bali niz kwadratowe nie umie rysowac a ja buduje z okrągłych.Wszystko jest nie tak, strop inny, sciany inne no po prostu masakra. Jak to sie będzie trzymać kupy to bedzie sukces. Ze juz nie wspomne o tym ze ocieplenie w projekcie fundamentów mam od wewnątrz i betonowy wieniec na bloczkach który aby jest przeszkoda dla instalacji podłogowej a do balii nie jest potrzebny

Co do adaptacji-nie i jeszcze raz nie, chyba ze przesuwasz jak piotr.nowy dwie ścianki i już. Czasem wydaje się drobna zmiana a tu trzeba pol dachu np przeprojektować i cena za to z kosmosu. No i czytaj muratora czytaj i czytaj i czytaj. Do tego usiądź z kimś co ci powie co się po kolei w takim domu robi jak nigdy nie budowałaś to milion rzeczy cię zaskoczy. Jak masz zbędne kilka tysięcy wydać na superekstra bajer kanapę do salonu to lepiej weź projektanta wnętrz naprawdę warto! Chyba że jesteś w stanie powiedzieć mi gdzie w łazience postawisz wc a gdzie wannę albo brodzik i nad tym wszystkim gdzie lampę zawiesisz a gdzie będziesz mieć włącznik. Myślisz ze na takie decyzje masz dużo czasu? a tu figa bo musisz to mieć zaplanowane już jak ci robią fundamenty.A wiedziałaś ze rurę prowadzącą powietrze do kominka musisz położyć pod chudziakiem? to musisz wiedzieć gdzie chcesz mieć ten kominek co wcale nie jest takie oczywiste. Bo masz opcję że z przodu albo z lewego boku albo z prawego boku komina. To jest milion tysięcy decyzji do podjęcia natychmiast. A w domu z bala tym bardziej musisz to przemyśleć x razy bo niczego potem nie otynkujesz jak popsujesz.
No i to o czym pisała annnja, usytuowanie domu wzgledem drogi a miejscowy plan.Aha u nas np. są obostrzenia co do dachu-tylko dwuspadowy 40 stopni i dom nie wyższy niż 12 m w najwyższym punkcie.
Tak wiec najpierw zrób rekonesans, potem wybierz firmę a na końcu szukaj architekta.

kasia_sloneczko
29-07-2008, 21:36
Ewazych jak chcesz uwagi do projektu to napisz co tam widać za pomieszczenia bo trudno zgadnąć które to pomieszczenie gospodarcze a które kibelek 8)

kala67
29-07-2008, 22:48
Witajcie ponownie.
Dałam do wyceny projekt L-77 , grubośc bala 24, ...i jestem w szoku:((
Teraz wiem że musimy budowac troszkę mniejszy domek ;) ..ale nadal upieram się ,że z bali!!!
Biore pod uwagę projekt L-34, czy ktoś z Was go dudował lub buduje??
pozdrawiam:)

kasia_sloneczko
30-07-2008, 00:24
kala ja odradzam projekty Iwanka, naprawdę. Mój projekt oglądają inni architekci z pewnym zdziwieniem że można ćos tak spartolić. Dodam ze czekałam na projekt ponoć indywidualny kilka miesięcy bo on go poprawiał a i tak nie naniósł zmian jakie miał nanieść. No dramat po prostu, ale zrobisz jak uważasz.
Wizualnie L77 mi bardziej odpowiada, rzecz gustu

jokka
30-07-2008, 09:04
Drodzy balowicze :)
pomóżcie i tym razem :) obok domu planujemy postawić małą stajenkę na 2 konie, może znacie jakieś sensowne projekty???? z bali oczywiście ;)

kala67
30-07-2008, 11:48
Kaniu Słoneczko, mi też bardziej podoba sie projekt L-77 !!! ale niestety gusta się zmieniają pod naciskiem zaporowej ceny:(((
Przegladałam różne projekty ale w każdym jest coś nie tak...
na chwile obecną zostałam przy L-34

EDZIA
30-07-2008, 13:36
kala ja odradzam projekty Iwanka, naprawdę. Mój projekt oglądają inni architekci z pewnym zdziwieniem że można ćos tak spartolić. Dodam ze czekałam na projekt ponoć indywidualny kilka miesięcy bo on go poprawiał a i tak nie naniósł zmian jakie miał nanieść. No dramat po prostu, ale zrobisz jak uważasz.
Wizualnie L77 mi bardziej odpowiada, rzecz gustu

Zgadzam się z Tobą Kasiu, już tu gdzieś pisałam, że te projekty są bardzo "enigmatyczne" 8)
My też byliśmy zainteresowani L-34, ale w końcu zdecydowaliśmy się na L-14, to taka zmodyfikowana wersja L-34, bez garażu za to mamy na dole, małą łazienkę z prysznicem a pod schodami schowek / pom. gospodarcze/.
I całe szczeście, bo L-14 w czasach kiedy stawialiśmy dom był dość popularny i nasi budowlańcy mieli go już dokłanie przetestowany, znali go już na pamięć :D

ewazych
30-07-2008, 16:58
zmieniona koncepcja, hmm,... długo myślałam i chyba wbrew wszystkiemu zdecyduje sie na płytę w środku, czy wiecie jak to wyglądalo w domach na wsi, przeciez tam w domu z drewna były białę piękne nierówno tynkowane ściany,Http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/PhotoAlbum34.html
http://images34.fotosik.pl/330/b0270cff90e4148amed.jpg

http://images32.fotosik.pl/330/4e085eea0e2a9276med.jpg

http://images26.fotosik.pl/258/64dd972e5b51037fmed.jpg
wogóle jest idealny, to coś czego szukałam, ta staroświeckość. czy macie pomysły jak coś takiego osiągnąć w najbardziej naturalny sposób, przecież w przesżłości nie było folii izolacyjnych ani płyt gipsowych. Prosze POMÓŻCIE. co do projektu: pRZESAŁAŁAM POMYSŁY ZMIANY, PAN iWANEK WYCENIŁ JE NA 1500 CZYLI taniej niz projekt indywidualny, w sumie projekt dom będzie mnie kosztował 3000 zł naprawde nie tak źle. Dzięki za porady. Jesteście wspaniali

ewazych
30-07-2008, 17:21
Ewazych jak chcesz uwagi do projektu to napisz co tam widać za pomieszczenia bo trudno zgadnąć które to pomieszczenie gospodarcze a które kibelek 8)
WSZYSTKO PODPISAŁAM I WSTAWIŁAM WYMIARY, CZEKAJCIE:p JESTEŚCIE CUDOWNI :)!!! http://images33.fotosik.pl/337/e6d98c9b77d99014med.jpg i poddasze http://images28.fotosik.pl/257/a5679ca1eb7ee56dmed.jpg Czekam na komentarze i pomoc. dzięki

kala67
30-07-2008, 18:04
Edzia... a mozna gdziesz zobaczyc zdjęcia twojego domku?? jak dawno go budowalas?? ja projekt L-34 chce powiekszyc o garaż na 2 auta.

kala67
30-07-2008, 18:08
Ewazych...decudujesz sie na projekt domu od Iwanka?? Bo niektórzy odradzają , ponoć ich projekty zawieraja dużo błędów...
Też wybrałam wstępnie projekt u nich...ale teraz nie jestem pewna czy dobrze robie:((

ewazych
30-07-2008, 19:41
właśnie, hmmm... straszni boję się o opinię tego biura projektów,... ale narawde ich dom mi spasował a dokładnie taki zwykły kształt z odpowiednią wielkością. ehhh czyli to też będzie problem

kasia_sloneczko
30-07-2008, 20:12
jesli wybieracie iwanka to po pierwsze-zwroccie uwage na kominy i wentylacje, u mie okazalo sie ze na dachu bede miec 2 kominy (bo drugi trzeba bylo dobudowac) to jeszcze 4 kominki wentylacyjne. dach jak jezozwierz. teraz musimy kombinowac zeby ilosc kominkow zreduklowac do dwoch. Czemu to wyszlo teraz ano dlatego ze na zadnych rysunkach iwanek tych kominkow na dachu nie zaznaczyl a my laicy nie dodalismy 2+2 ze jak jest kanal to musi miec ujscie na dachu. nie mam nigdzie wysokości komina podanej, serio nigdzie. brak dlugosci rury spustowej do rynny. okna dachowe dal po moim zapytaniu czy aby na poddaszu nie bedzie za ciemno jak pokoj bedzie mial 25 m2 i tylko jedno okno szczycie. o fundamentach juz pisalam-ocieplenie ma byc z zewnatrz nie wewnatrz, nawet po mojej ingerencji tego nie zmienil. przy fundamentach zaprojektowal dwa wience, jeden na dole w wykopie, drugi na bloczkach fundamentowych. jak bede chcial bunkier atomowy postawic to moje fundamenty dadza rade :evil: druga sprawa ze kierownik budowy idiota bez uzgodnienia ze mna kazal wykonawcom ten wieniec stalowy robic. a kto za to cholera zaplaci? no my... wracajac do projektu to w pierwszej wersji moj dom mial komin tylko na parterze bo iwanek zapomnial go narysowac na poddaszu :roll:
lazienki nam się mijają więc musze mieć dwie rury do wc zamiast jednej to samo z wodą bieżącą i kanalizacją. Fakt ze rysunek byl nasz ale fachwowiec powinein zwrocic uwage ze to sie minie, bo mysmy nie wzieli pod uwage ze na poddaszu sa skosy a wiec pomieszczenia zaczynaja sie troszke glebiej niz na parterze, na naszym rysunku lazienki byly jedna pod druga, na rysunku iwanka nie sa co jest prawidlowe ale nie dlao sie juz tego pozniej odkrecic- bo co caly projekt zmieniac jak tu juz dom sie buduje. Wlasnie bo nasz projekt nie był gotowy a myśmy już mieli do 6 wienca dom postawiony. Jazda bez trzymanki. W projekcie wszedzie mamy okna ze szprosami i tak samo w zestawieniu stolarki okiennej i drzwiowej. Jak wysyłalam zapytanie do producentów okien to każdemu musiałam pisać ze te okna to jednak nie mają mieć szprosów. Niby pierdoła ale wkurzała bo to był projekt indywidualny a nie uwzględniał naszych życzeń. m.in co do gładkich okien
i umawianie sie na zapłatę przy odbiorze projektu dostarczonego poczta to byl wielki blad, na poprawki czekalam prawie 2 miesiace a i tak nie wszystkie naniosl.
Sparwdzajcie jego projekty uwaznie i szczegółowo przy odbiorze OSOBISTYM bo jak wam cos spierniczy to juz po ptokach, kasa poszła i czekaj na poprawki nie wiadomo jak długo.

kala67
30-07-2008, 20:31
Kasia Sloneczko... z tego co piszesz to trzeba sie na wszystkim znac aby wyłapać błedy w projekcie!!! A ja taka zielona jestem:(((

kasia_sloneczko
30-07-2008, 21:26
Ewazych dobry pomysł z tą zamianą pokoju na salon i jadalnię. Zastrzezenia mam takie:
ścianka działowa między jadalnią a kuchnią- wychodzi ci w drzwiach co będzie utrudniać komunikację ze spiżarnią przesuń ją trochę w stronę salonu albo kuchni wydaje mi sie ze wtedy będzie ci wygodniej.
wejsćie do salonu z holu-czy potrzebne ci tam drzwi? może po rpostu zostaw szerokie wejście ladnie wyciety otwór z bala na całą szerokość tej ścianki co idzie ze skosu będzie super wejscie i od razu widok na salon i ogród. Drzwi powodują ze hol będzie ciemny.
kuchenka gazowa-pewnie rozmieszczenie sprzętów zmienisz ale gdyby juz tak miało zostać to zwróć uwagę że ci kuchenka wchodzi w okno a zapewne będziesz chciała nad nią jakiś okap albo wyciąg
spizarnia-super że jest, ale taka duża? mi by tam pasowało powiększyć ten wykusz i zrobić zaraz garaż. wychodzisz sobie z auta z zakupami prosto do spiżarki. i je tam rozładowujesz. A może planujesz tam też składzik na różne rzeczy?
komin z salonu wychodził ci będzie na srodku sypialni weź to pod uwagę
drzwi na taras-sama mam dwie pary ale z dwóch różnych pomieszczeń, uważam ze z jednego pomieszczenia to jest zbędny wydatek i to naprawdę spory. Dużo taniej gdybyś jedne drzwi zrobiła scianę ze szkła nie otwieraną, z myciem jej nie będzie problemów bo jest dojście z tarasu. Efekt wizualny ten sam a masz w kieszeni kilka tysięcy.
garderoba na poddaszu-powiększ ją w miejscu gdzie teraz masz drzwi, drzwi przenieś od strony korytarza i zrób je przesuwne nie będą ci zabierały miejsca. wiesz jakie takie jak od szaf wnekowych
zwróć uwagę że na poddaszu w kilku miejscach masz ściany w oknach

kasia_sloneczko
30-07-2008, 21:30
kala ja taka madra jestem teraz jak juz mam za soba kilka etapow a wtedy to tez nic nie zauwazalam
za kilka miesiecy bedziesz tez wiedziala co to wieniec, chudziak i komin systemowy :) oraz ze ściana ma oś i co innego to komin 25 cm od osi sciany a co innego od sciany. :lol:

ewazych zapomnialam napisac ze to bardzo ladny domek jest z zewnatrz

Piotr Wlezień
30-07-2008, 21:31
Cześć
Właśnie buduję dom od Iwanka L-57. Faktycznie są to projekty bardzo enigmatyczne i kiepsko opisane w porównaniu do innych projektów, ale u mnie wszystko się zgadza. Czasami musiałem Kierownika poprosić o wyjaśnienia i rady, ale jak na razie nie mam problemów


jesli wybieracie iwanka to po pierwsze-zwroccie uwage na kominy i wentylacje, u mie okazalo sie ze na dachu bede miec 2 kominy (bo drugi trzeba bylo dobudowac) to jeszcze 4 kominki wentylacyjne. dach jak jezozwierz. teraz musimy kombinowac zeby ilosc kominkow zreduklowac do dwoch. Czemu to wyszlo teraz ano dlatego ze na zadnych rysunkach iwanek tych kominkow na dachu nie zaznaczyl a my laicy nie dodalismy 2+2 ze jak jest kanal to musi miec ujscie na dachu. nie mam nigdzie wysokości komina podanej, serio nigdzie. brak dlugosci rury spustowej do rynny. okna dachowe dal po moim zapytaniu czy aby na poddaszu nie bedzie za ciemno jak pokoj bedzie mial 25 m2 i tylko jedno okno szczycie. o fundamentach juz pisalam-ocieplenie ma byc z zewnatrz nie wewnatrz, nawet po mojej ingerencji tego nie zmienil. przy fundamentach zaprojektowal dwa wience, jeden na dole w wykopie, drugi na bloczkach fundamentowych. jak bede chcial bunkier atomowy postawic to moje fundamenty dadza rade :evil: druga sprawa ze kierownik budowy idiota bez uzgodnienia ze mna kazal wykonawcom ten wieniec stalowy robic. a kto za to cholera zaplaci? no my... wracajac do projektu to w pierwszej wersji moj dom mial komin tylko na parterze bo iwanek zapomnial go narysowac na poddaszu :roll:
lazienki nam się mijają więc musze mieć dwie rury do wc zamiast jednej to samo z wodą bieżącą i kanalizacją. Fakt ze rysunek byl nasz ale fachwowiec powinein zwrocic uwage ze to sie minie, bo mysmy nie wzieli pod uwage ze na poddaszu sa skosy a wiec pomieszczenia zaczynaja sie troszke glebiej niz na parterze, na naszym rysunku lazienki byly jedna pod druga, na rysunku iwanka nie sa co jest prawidlowe ale nie dlao sie juz tego pozniej odkrecic- bo co caly projekt zmieniac jak tu juz dom sie buduje. Wlasnie bo nasz projekt nie był gotowy a myśmy już mieli do 6 wienca dom postawiony. Jazda bez trzymanki. W projekcie wszedzie mamy okna ze szprosami i tak samo w zestawieniu stolarki okiennej i drzwiowej. Jak wysyłalam zapytanie do producentów okien to każdemu musiałam pisać ze te okna to jednak nie mają mieć szprosów. Niby pierdoła ale wkurzała bo to był projekt indywidualny a nie uwzględniał naszych życzeń. m.in co do gładkich okien
i umawianie sie na zapłatę przy odbiorze projektu dostarczonego poczta to byl wielki blad, na poprawki czekalam prawie 2 miesiace a i tak nie wszystkie naniosl.
Sparwdzajcie jego projekty uwaznie i szczegółowo przy odbiorze OSOBISTYM bo jak wam cos spierniczy to juz po ptokach, kasa poszła i czekaj na poprawki nie wiadomo jak długo.

kala67
30-07-2008, 23:01
Z tego co wyczylam tutaj na forum......a próbuje przeczytać cały wątek!!!!!... wysuwam wniosek, że Stollux najczęsciej i najlepiej buduje na projektach Iwanka. Natomiast gdy jest inny wykonawca to projekt musi przejśc sporo zmian...
z czego to wynika???

kala67
30-07-2008, 23:04
a tak nawiasem mówiąc...... czytam trzeci dzień z rzedu ten wątek....w glowie mam mętlik:((( a mąz trzeci dzień nie dostał kolacji:)))

EDZIA
30-07-2008, 23:22
Z tego co wyczylam tutaj na forum......a próbuje przeczytać cały wątek!!!!!... wysuwam wniosek, że Stollux najczęsciej i najlepiej buduje na projektach Iwanka. Natomiast gdy jest inny wykonawca to projekt musi przejśc sporo zmian...
z czego to wynika???

Dom Iwanka sąsiaduje z firmą Stollux :wink: i był a może i dalej jest nadwornym projektantem Stolluxu. Myślę że pracownicy Stolluxu znają już jego projekty na pamięć. Jak stawiali nasz dom projektu ani razu nie mieli w rękach :wink:

EDZIA
30-07-2008, 23:37
Edzia... a mozna gdziesz zobaczyc zdjęcia twojego domku?? jak dawno go budowalas?? ja projekt L-34 chce powiekszyc o garaż na 2 auta.

Zdjęcia mojego domku możesz zobaczyć tu http://forum.muratordom.pl/domek-edzi,t18328.htm

Dom postawiony 5 lat temu...ależ ten czas leci.

Wiesz ja nie wybrałam projektu L- 34 z dwóch powodów:
1. Chciałam mieć na dole łazienkę z prysznicem, mam i bardzo sobie to chwalę.
2. Obawiałam się, że bryła domu będzie zbyt długaśna.

Mam garaż wolnostojący z wiatą na drugie auto, zresztą jest zdjęcie w moim wątku w galerii.

A tak w ogóle przepraszam wszystkich czytających ten wątek za to że przeze mnie taki obszerny się zrobił. Ale jak zauważyliście byłam drugą/ po Jastaku/ forumowiczką która budowała dom z drewna więc obaw , dylematów, rozterek było mnóstwo i tu była okazja się tym podzielić.

kasia_sloneczko
30-07-2008, 23:42
Edzia no co ty, gdyby nie twoje pisanie to skad bysmy wiedzieli jak budowac :D a tak wogole to zagladaj do nas czesciej, z poradami bo na razie jest tak ze jak kto juz mieszka to przestaje sie odzywac :( A ty masz moralne zobowiazanie jako matka zalozycielka watku :wink:

EDZIA
31-07-2008, 00:02
Edzia no co ty, gdyby nie twoje pisanie to skad bysmy wiedzieli jak budowac :D a tak wogole to zagladaj do nas czesciej, z poradami bo na razie jest tak ze jak kto juz mieszka to przestaje sie odzywac :( A ty masz moralne zobowiazanie jako matka zalozycielka watku :wink:

Oj Kasiu to było już tak dawno. W ciągu tych 5 lat tyle się pozmieniało i poszło do przodu, że moja wiedza i doświadczenie są już 100 lat za murzynami .
Zaglądam tu dość często, ale jak wspomniałam wyprzedziliście mnie już swoją wiedzą, :oops:

Do matki założycielki się nie poczuwam, choć to fakt, że początkowo najwięcej tu pisałam.

Kasiu możesz też zajrzeć do mojego domku w galerii i tam pytać :wink:

pozdrawiam

Edzia

ewazych
31-07-2008, 18:55
poprawiłam to wszystko:) Pomimo nieprzychylnych opini o Iwanku czy jak mu tam chyba sie naniego zdecyduje, ewentualnie potem będe wklejała wszędzie gdzie tylko moj projekt do oceny :) dzięki za cenne uwagi, pozmieniałam troszkę i tak spiżarnia ba być równiez taka kanciapą a co do garderoby u góry zrezygnowalam z niej na korzyść pokoii chyba szafy się w nich pomieszczą :) pozdrawiam. Będę w Polsce w Sierpniu to dowiem się wszystkiego o zagospodarowaniu tego terenu pójde do geodety etc. Zastanawiałam się rówinież czy aby nie sprzedać tej działki co mam i kupić gdzies na uboczu, ale z drugiej strony jestem młoda dojazd do krakowa czy tarnowa z jakiegoś pipidówka może byc doś ciężki. A tam gdzie jest moja działka to w zasadzie wieś. Ehhh dużo tych dylematów, na stare lata spakuje dom na tira i przewioze gdzie będzie tylko dusza chciala :)


-------------------------------------------------------------------
Cenne uwagi mile widziane

kasia_sloneczko
31-07-2008, 21:33
Ewa zrobisz oczywiście jak uważasz, jednak wstrzymaj się z tym poki nie zdecydujesz się ostatecznie na ekipę. Może ci polecą dobrego i niedrogiego architekta, albo doradzą na co zwrócić uwagę czy co trzeba zmnienic

saabb
31-07-2008, 21:46
Z własnego doświadzczenia, najlepiej brać architekta który współpracuje z wykonawcą. Przy projektach domów z bala czasami nie przewidzi się pewnych rzeczy i wtedy łatwo to można zmienić w projekcie. Nawet jak w trakcie budowy coś będziesz chciała zmienić to będzie łatwiej.
Ja właśnie zrobiłem kilka zmian do tego doszły nieprzewidziane (kwestie technologiczne o których nie pomyślano przy projektowaniu) i teraz architekt nanosi te zmiany.

ANNNJA
01-08-2008, 08:38
OJ tak!!! nie kupuj żadnego projektu dopóki nie masz wykonawcy!!
możesz sobie podrukować interesujące Ciebie domy, ew. coś tam sama naszkicować i wysyłać na tej podstawie pod ocene,
ale nie KUPUJ PROJEKTU ZANIM NIE ZDECYDUJESZ SIĘ NA WYKONAWCE-i to z nim rozmawiaj jak ON widzi projekty, czy ma swoją baze, ew. z kim współpracuje....

ewazych
01-08-2008, 10:01
Witam ale ja już prawie wybrałam wykonawcę tzn waham sie pomiędzy dwoma jeden posiada w swoich linkach na pracownie iwanka i jeszcze jedną w dziale współpraca (ale ci drugie biuro nie posiadaja projektu który by mi odpowiadał) Tak więc z decyzjią o projekcie poczekam do sierpnia jak zobacze budowy domów, oraz jak będę miała w dłoniach plan zagospodarowania. P.S. tymczasem znalazłam piec czy myślicie że da się z niego zrobic kuchnie kaflową, cena to 1500 zł za wszystkie płytki czy warto?. W opisie jest że posiada tylko kilka pęknięć. Jak uważacie? opłaca się czy lepiej kupic nowe płytki http://images32.fotosik.pl/330/1f9a3e70ee2807dd.jpeg http://images32.fotosik.pl/330/a7681e47e542693c.jpeg

ewazych
01-08-2008, 16:56
ja mam jeszcze jedno pytaie, tak z głupa rozsyłam zapytanie do firm o okna narazie jest jedna wycena 15 000 z montażem za 13 okien
szerokość okna wyskość ilość okien
104 91 3 podwójnie otwierane
144 122 1 podwójnie otwierane
61 61 2 otwierane jednostronnie
152 203 1 nie otwierane
183 203 1 drzwi balkonowe
144 104 4 podwójnie otwierane
122 151 1 podwójnie otwierane

nie wiem czy to dużo czy malo ogolnie się nie znam na tym, ale o co mi chodzi. a vłaśnie o vat, może lepiej poprosić firmę budująca by kupiła te okna do mojego domu wtedy vat będzie 7% i nie będe musiała latać za zwrotem, czy wogóle tak można?

Piotr Wlezień
01-08-2008, 19:30
Osobiście uważam, że nie warto. Panmiętaj część płytek płytek pęknie. Tak więc w końcowym rozrachunku otrzymasz kilkadziesiąt płytek, które w przypadku gdy braknie ich na piec to otrzymasz trochę ceramiki na gruz, bo dorobić płytkę w podobnym kolorze jest wręcz niemożliwe.
Akurat w terenie w którym planujesz budowę nie będziesz miała problemów z fachowcami, którzy zrobią Ci piec


Witam ale ja już prawie wybrałam wykonawcę tzn waham sie pomiędzy dwoma jeden posiada w swoich linkach na pracownie iwanka i jeszcze jedną w dziale współpraca (ale ci drugie biuro nie posiadaja projektu który by mi odpowiadał) Tak więc z decyzjią o projekcie poczekam do sierpnia jak zobacze budowy domów, oraz jak będę miała w dłoniach plan zagospodarowania. P.S. tymczasem znalazłam piec czy myślicie że da się z niego zrobic kuchnie kaflową, cena to 1500 zł za wszystkie płytki czy warto?. W opisie jest że posiada tylko kilka pęknięć. Jak uważacie? opłaca się czy lepiej kupic nowe płytki http://images32.fotosik.pl/330/1f9a3e70ee2807dd.jpeg http://images32.fotosik.pl/330/a7681e47e542693c.jpeg

kala67
01-08-2008, 21:33
Witam wszystkich:)
na początku bardzo dziekuje WAM drodzy balowicze za takie szybkie i rzeczowe odpowiedzi na moje męczące pytania na priv :))
teraz nurtuje mnie takie pytanie...czy zakupując projekt np. u Iwanka czyli przesyłany poczta to będzie to "gotowiec" który może złożyc juz do złożenia wniosku o pozwolenia na budowe?? czy musze jeszcze u siebie na miejscu zatrudniac architekta żeby coś w tym projekcie dopracował???
z góry dziekuje;)

Piotr Wlezień
01-08-2008, 21:59
Wg mnie zawsze musisz miec osobę która adoptuje projekt do warunków gruntowych a tak poza tym musisz mieć wz (kanalizacja, prąd, gaz, woda) chyba że ich nie potrzebujesz :lol: To żarty, ale adaptacja nie jest droga


Witam wszystkich:)
na początku bardzo dziekuje WAM drodzy balowicze za takie szybkie i rzeczowe odpowiedzi na moje męczące pytania na priv :))
teraz nurtuje mnie takie pytanie...czy zakupując projekt np. u Iwanka czyli przesyłany poczta to będzie to "gotowiec" który może złożyc juz do złożenia wniosku o pozwolenia na budowe?? czy musze jeszcze u siebie na miejscu zatrudniac architekta żeby coś w tym projekcie dopracował???
z góry dziekuje;)

saabb
01-08-2008, 22:19
Każdy architekt może wrysować dom w działkę. Do tego potrzebujesz mapki od geodety. Wtedy projektant wrysowuje ten dom ze wszystkim co ma sie tam znalezc (studnia, szambo, smietnik itp itd).

kasia_sloneczko
02-08-2008, 01:20
musisz mieć architekta który zrobi ci adaptację do warunków terenu w tym celu nusisz mieć mapę geodezyjną na którą u nas czeka się ponad miesiac czasu więc zamów ją sobie od razu. na tej mapce on ci zaznacza domek i garaz. musisz też miec taka decyzje o wyłączeniu gruntów rolnych, przynajmniej u nas tak bylo, działka w planie jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowa, odrolniona ale i tak decyzje musiałam miec osobno o wylaczeniu spod uzytkowania rolnego. do tego musisz mieć projekt wszystkich instalacji w domu ale to iwanek tez robi tylko za doplatą,musisz mieć pozwolenie na podłączenie się do wody chyba ze u was studnia bedzie i informacje w jaki sposb zagospodarujesz deszczówkę. do tego jakiś papier z energetyki i generalnie umowę z energetyką musisz mieć i z wodociągami. to tyle co ja wiem że u nas było potrzebne. szczegółów nie znam bo mi pozwolenie zalatwial kierownik budowy ale tak pamietam z rozmow z nim. annnja powinna wiedziec wiecej bo sama zalatwiala ta papierologie

u nas chudziak wylany i czekamy na domek, bedzie w poniedzialek!!

kala67
02-08-2008, 11:01
dziekuje Wam za informacje....
widze, że sporo załatwiania przed nami:(( im więcej sie dowiaduje tym słabnie moje przekonanie,że podołam ze wszystkim:((
Kasia Słoneczko....to kierownika budowy trzeba zatrudnić jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowe???
byłam przekonana,że dopiero go zatrudniam gdy mam w reku wszystkie pozwolenia i moge ruszać z budową!!!

kasia_sloneczko
02-08-2008, 11:11
kala zatrudniasz go później, ja po prostu wzięłam go bo jest jednocześnie projektantem i zrobił mi od razu adaptację i złożył wszystkie papiery do kupy i zawiózł do starostwa. No i on właśnie pierwszy mi powiedział zaraz na dzień dobry że jak mam projekt od Iwanka to nie będzie łatwo bo już pracował na tych projektach. Mają bardzo dużo błędów jego zdaniem. U mnie się to potwierdziło, może u was będzie inaczej. Zycze wam zeby tak było choć ... no cóż każdy musi się sam przekonać :)

karcio102
02-08-2008, 11:45
Witam.
Również mam projekt pracowni pana Iwanka L72. Jeszcze u nich doprojektowano mi garaż z boku, zadaszenie w części ogrodowej i dodali wole oka na dachu. Dom jest budowany z bala okrągłego, toczone. Wykonawca nie widział żadnych błędów i problemów z przejście z bala prostokątnego na okrągły.
Wydaje mi się że nie ma co przesadzać z projektem bo ogólnie chodzi o położenie ścian nośnych, strop i dach. Ale wykonawca zawsze musi dostosować wszystko do swojej techniki budowy.
Podobnie jest z instalacjami. Przecież położenie włączników światła, kibelka, wanny czy nawet ścianek działowych to już moja sprawa i wcale nie muszę robić tego dokładnie jak w projekcie.
Podsumowywując.
Projekt wykonany jest poprawnie i wykonawca jest w stanie zbudować z tego wymarzony dom :lol:
Pozdrawiam
Andrzej

kasia_sloneczko
02-08-2008, 12:46
Bo wszystko jest kwestia wzgledna, dla nas tez niespecjalnie trudne bylo wybudowanie fundamentow pod komin w innym miejscu niz na projekcie ale wymagalo ustalenia czy nie bedzie wadzil o wiezbe dachowa, w jakiej odleglosci powienien byc od sciany zeby bylo to zgodne z przepisami p.poz itp. Jednak od projektu indywidualnego wymagam czegoś zupełnie innego, zebym nie musiała potem myśleć czy aby na pewno ten komin w dobrym miejscu stoi i okno jest na odpowiedniej wysokości nie? Powinno się po prostu zgodnie z nim budować a u nas tak nie jest dlatego ze pan iwanek nie uwzględniał naszych wymagań.
no choćby ten komin, niby nic takiego by bale o wymiarach 30x25 zastąpić toczonymi tylko ze nasze bale są grubsze!!! i w tym momencie komin zaprojektowany tuż przy scianie wychodzi w ścianie...

a z ciekawosci zapytam w jaki sposób pan iwanek zaprojektował ci ocieplenie fundamentów? bo mi od wewnątrz, musiałam to 5 cm od zewnątrz na ocieplenie też uwzglednic przy stawianiu bloczków [/b]

piotr.nowy
02-08-2008, 18:05
u nas chudziak wylany i czekamy na domek, bedzie w poniedzialek!!

Kasia_słoneczko - ale zdajesz sobie sprawę , że jak nie powklejasz jakiejś rozsądnej ilości zdjęć to nie będziesz miała łatwego życia na tym wątku ? :wink:
Więc może pomyśl o jakiejś GALERII albo DZIENNIKU :roll:

ewazych
02-08-2008, 18:20
Kasia domagamy się zdjęć ! albo lepiej dziennika, bo ciebie zastrajkujemy :) czekam z niecierpliwością.

kasia_sloneczko
02-08-2008, 19:19
ludzie, ludzie spokojnie zdjecia beda i to duzo ale na picassie bo tutaj to ja w zyciu nie pojme jak sie je wkleja :oops: chociaz udalo mi sie zakumac prace pieca kondensacyjnego :wink:
a na dziennik no coż czasu brak, dom, dziecko i egzamin na karku a mąż za granicą; może kiedyś, w długie zimowe wieczory...e nie wtedy to bede odsypiać.. :D

piotr.nowy
02-08-2008, 19:23
Mogą sobie być na picas'ie byle było w co oczy wlepiać ! :D
PS
Mnie z picasa też się nie udało wklejać na forum. :oops:

saabb
02-08-2008, 21:18
Jednak od projektu indywidualnego wymagam czegoś zupełnie innego, zebym nie musiała potem myśleć czy aby na pewno ten komin w dobrym miejscu stoi i okno jest na odpowiedniej wysokości nie? Powinno się po prostu zgodnie z nim budować a u nas tak nie jest dlatego ze pan iwanek nie uwzględniał naszych wymagań.
no choćby ten komin, niby nic takiego by bale o wymiarach 30x25 zastąpić toczonymi tylko ze nasze bale są grubsze!!! i w tym momencie komin zaprojektowany tuż przy scianie wychodzi w ścianie...

[/b]

kasia, nie ma znaczenia czy projekt masz indywidualny czy nie. Najczęściej architekic lecą po najmniejszej lini oporu i stąd później problemy. U mnie jest to samo, choć architekt robił wszystko pod nas. Poprostu taki jest urok budowy domu z bala.

saabb
02-08-2008, 21:25
musisz mieć architekta który zrobi ci adaptację do warunków terenu w tym celu nusisz mieć mapę geodezyjną na którą u nas czeka się ponad miesiac czasu więc zamów ją sobie od razu. na tej mapce on ci zaznacza domek i garaz. musisz też miec taka decyzje o wyłączeniu gruntów rolnych, przynajmniej u nas tak bylo, działka w planie jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowa, odrolniona ale i tak decyzje musiałam miec osobno o wylaczeniu spod uzytkowania rolnego. do tego musisz mieć projekt wszystkich instalacji w domu ale to iwanek tez robi tylko za doplatą,musisz mieć pozwolenie na podłączenie się do wody chyba ze u was studnia bedzie i informacje w jaki sposb zagospodarujesz deszczówkę. do tego jakiś papier z energetyki i generalnie umowę z energetyką musisz mieć i z wodociągami. to tyle co ja wiem że u nas było potrzebne. szczegółów nie znam bo mi pozwolenie zalatwial kierownik budowy ale tak pamietam z rozmow z nim. annnja powinna wiedziec wiecej bo sama zalatwiala ta papierologie

u nas chudziak wylany i czekamy na domek, bedzie w poniedzialek!!

Nie do końca jest tak jak piszesz. Wszystko zależy od gminy. Najlepiej iść i się dowiedzieć co dokładnie będzie potrzebne. Mapka geodezyjna obowiązkowo. O wyłączeniu spod użytkowania rolnego już nie, to zależy co to za działka, gdzie, jakie ma papiery itp. Projekty branżowe (instalacje w domu) też nie wszędzie są wymagane. Musi być umowa na prąd i inne media jeśli takie są. Jeśli nie to na mapce wraz z domem musi być zaznaczona studnia i szmbo/oczyszczalnia. O deszczówce też nie jest wymagane. Wszystko zależy do gminy. Proponuje się dowiedzieć i dopiero kompletować dokumenty. Po co marnować czas, pieniądze i nerwy.

Piotr Wlezień
02-08-2008, 21:37
Cześć
Opiszę jak to wyglądało u mnie
Działkę miałem rolną
1. Zgoda na przyłączenie do sieci energetycznej (2 tygodnie)
2. Zgoda na przyłączenie do sieci gazowej (5 dni)
3. Zgoda na przyłączenie wody(od reki)
4. Mapki Geodezyjne (starostwo od ręki)
5. Wypis z gruntów (starostwood reki)
Tak po 5 tygodniach otrzymałem warunki zabudowy

1. Projekt od Iwanka
2. Adaptacja przez architekta
3. Plan zagospadarowania terenu
3. Mapki geodezyjne (od ręki)
4. Wypis z ksiąg wieczystych(od ręki)
5. WZiZT (4 tygodnie)
6. Uprawomocnione warunki zabudowy
I czekanie na Zgodę na budowę przez Starostwo 6 tygodni (umnie nie chcieli odrolnienia)

1. Dzienni budowy w starostwie
2. Zgłoszenie do Nadzoru budowlanego
I po 14 dniach można budować


Ale czytając inne posty mam wrażenie, że w innym tak łatwo nie szło. To zależy chyba od regionu kraju

http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa


Witam wszystkich:)
na początku bardzo dziekuje WAM drodzy balowicze za takie szybkie i rzeczowe odpowiedzi na moje męczące pytania na priv :))
teraz nurtuje mnie takie pytanie...czy zakupując projekt np. u Iwanka czyli przesyłany poczta to będzie to "gotowiec" który może złożyc juz do złożenia wniosku o pozwolenia na budowe?? czy musze jeszcze u siebie na miejscu zatrudniac architekta żeby coś w tym projekcie dopracował???
z góry dziekuje;)

Mały
02-08-2008, 22:06
U mnie standardowo:
Działka - pastwisko rolne kl. xxx, skarpa z różnicą terenu ok. 8m.
No nieźle - potrzeba zgody wszelkich urzędasów oraz dodatkowo badania geologiczne (coby się chałupa do rzeczki nie zsunęła - a jakby nawet to miałbym zimne kąpiele gratis ;) ). Pewnie za rok zacznę... ale nie!
Papiery -to jakieś 3-4 m-ce. Projekt? ano dom był bez... a projektantka miała "sporo czasu".Nie tam żebym ją popędzał bykowcem ale...
W sumie od zakupu drewna na dom do początku prac ładnych kilka m-cy.
Ale warto było - na tą chwilę siadam sobie na drewnianym tarasie popijając specjalną kawkę, opierając się plecami o wczoraj pomalowany/ zaimpregnowany dom, spoglądając na pola i lasy oraz wznoszące się do lotu czaple siwe, a także gryzące trawke jakies 50m ode mnie sarenki.
Wiem, że przede mną jeszczę w diabła roboty (w sensie pracy;) ) - choćby dzis - montaż listew dookoła okien, czy wygonienie os z poddasza(po wizycie SP okazało sie, że gniazd jest więcej). Ale mieszkanie w tym domeczku, pachnącym drewnem to sama przyjemność.
W sumie działke kupiłem w maju 2007 bez planu zagospodarowania terenu i przekonałem się niejednkrotnie, że z urzędnikami nada grzecznie, z humorem i optymistycznie. Jak na nich wsiądziemy to choćbyśmy się zes.. to nic szybko nie zdziałamy.
I tak od początków tego roku delektuję się obiadkami na drewnianym tarasie.

lewana
02-08-2008, 22:13
Witam!
Czy ktos remontowal stary dom z bali? Nie mam czasu przesledzic clego watku:(

karcio102
03-08-2008, 11:23
Faktycznie u mnie w projekcie było ocieplenie ścian fundamentowych od wewnątrz. Ale wykonawca domu (podobnie kierownik budowy) powiedział że raczej zawsze stosuje się ocieplenie od zewnątrz i że faktyczne położenie ścian fundamentowych zewnętrznych należy przesunąć do środka o około 5 - 7 cm.
Tak też zrobiłem. Oczywiście samo ocieplenie będę wykonywał później.
Pozdrawiam
Andrzej

ewazych
03-08-2008, 12:22
musisz mieć architekta który zrobi ci adaptację do warunków terenu w tym celu nusisz mieć mapę geodezyjną na którą u nas czeka się ponad miesiac czasu więc zamów ją sobie od razu. na tej mapce on ci zaznacza domek i garaz. musisz też miec taka decyzje o wyłączeniu gruntów rolnych, przynajmniej u nas tak bylo, działka w planie jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowa, odrolniona ale i tak decyzje musiałam miec osobno o wylaczeniu spod uzytkowania rolnego. do tego musisz mieć projekt wszystkich instalacji w domu ale to iwanek tez robi tylko za doplatą,musisz mieć pozwolenie na podłączenie się do wody chyba ze u was studnia bedzie i informacje w jaki sposb zagospodarujesz deszczówkę. do tego jakiś papier z energetyki i generalnie umowę z energetyką musisz mieć i z wodociągami. to tyle co ja wiem że u nas było potrzebne. szczegółów nie znam bo mi pozwolenie zalatwial kierownik budowy ale tak pamietam z rozmow z nim. annnja powinna wiedziec wiecej bo sama zalatwiala ta papierologie

u nas chudziak wylany i czekamy na domek, bedzie w poniedzialek!!

Nie do końca jest tak jak piszesz. Wszystko zależy od gminy. Najlepiej iść i się dowiedzieć co dokładnie będzie potrzebne. Mapka geodezyjna obowiązkowo. O wyłączeniu spod użytkowania rolnego już nie, to zależy co to za działka, gdzie, jakie ma papiery itp. Projekty branżowe (instalacje w domu) też nie wszędzie są wymagane. Musi być umowa na prąd i inne media jeśli takie są. Jeśli nie to na mapce wraz z domem musi być zaznaczona studnia i szmbo/oczyszczalnia. O deszczówce też nie jest wymagane. Wszystko zależy do gminy. Proponuje się dowiedzieć i dopiero kompletować dokumenty. Po co marnować czas, pieniądze i nerwy.

Nie rozumiem wątku z wyłączeniem spod uzytkowania rolnego. Czyli co teraz np podoba mi sie jedna dziłka hektar ale rolna jest. Ze wpisem w księgach ze pod uzytkowanie rolne, wokół żadnych domów, a działka piękna ale pewnie szansy nie ma(tak zakąłdam) na odrolnienie. Czy mógłbys wytłumaczyc o co tobie chodziło w tamtym zdaniu.

kasia_sloneczko
03-08-2008, 12:50
Działka w planie miejscowym byłą jako przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną ale mimo wszystko musiałam wystąpić z wnioskiem o wyłączenie spod użytkowania rolnego połowy tej działki. Połowy aby placić mniejszy podatek :) a na mapie jest zaznaczone częsc działki z domem i garażem a druga część teren zielony. Nie umiem tego inaczej wytłumaczyć. Jak ja kupowałam ta działkę to ona niby już nie była rolna bo w planie zaznaczona jako pod zabudowe ale i tak musialam miec wspomniana decyzje
aha i to jest coś innego niz zmiana przeznaczenia gruntu rolnego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego co trwa o wiele dluzej i wymaga uchwaly rady gminy o zmianie miejscowego planu.co czasem faktycznie trwa latami. ta decyzja o wyłączeniu jest wydawana indywidualnie i jest to zwykła formalność za parę groszy.

kala67
03-08-2008, 13:20
po przeczytaniu waszych odpowiedzi widze, że DUUUUŻO załatwiania przede mną !!!!
Piotr Wlezień...dziekuje za wypisanie wszystkiego po koleji w punktach :) chyba sobie to wydrukuje;)) żeby sie nie pogubić.
czy każdy z Was sam załatwiał wszystko w urzedach?? czy można to komuś zlecić i ile to kosztuje???

piotr.nowy
03-08-2008, 17:13
Kala i ewazych- można zrobić to samemu. Wg mnie lepiej zlecić. Najczęściej i najwygodniej zlecić to architektowi adoptującemu projekt gotowy do warunków miejscowych. Taki architekt nie tylko wie co i jak załatwić ale zna też wymagania miejscowych organów gminnych i powiatowych. Jeśli zlecisz mu całość usługi (razem z adaptacją i uzgodnieniami w ZUD'zie ( przyłącza , ew. zjazd z drogi publicznej , ew. wyłączenie z produkcji rolnej) to nie powinno wyjść drogo.
Co do wyłączenia z produkcji rolnej to przede wszystkim sprawdź czy gmina ma AKTUALNY plan zagospodarowania przestrzennego , jeśli nie ma - sprawdź co mówił poprzedni Plan. Jeśli w obecnym albo poprzednim planie twoja działka została wyłączona z produkcji rolnej to masz problem z głowy. Jeśli nie to sprawdź też w wydziale geodezji ( w starostwie a nie w gminie) wypis z rejestru gruntów dla twojej działki. Zapis w księdze wieczystej akurat w tym względzie praktycznie nie ma znaczenia. W wypisie z rejestru gruntów sprawdź nie tylko sposób używania gruntów ale także klasę i rodzaj (organiczne czy mineralne) gruntów.
Od tego co tam jest zapisane zależy czy wyłączenie będzie - jak pisze kasia_słoneczko , formalnością , czy będzie długotrwałe ( niektóre grunty wyłącza z produkcji rolnej odpowiedni minister) czy też będzie całkiem niemożliwe (do czasu uchwalenia nowego planu zagospodarowania).

Piotr Wlezień
03-08-2008, 21:32
NO cóż jeśli chodzi o odrolnienie to prawidłowo nazywa się to wyłączenie z produkcji rolnej. U mnie tego nie potrzebowali. Ale jeśli masz działkę bez sąsiedztwa, bez mediów rolną 100 ar to możesz mieć problem. Ja miałem działkę 60 ar bez planu zagospodarowania ale działka sąsiadująca miała dom i media. Druga sprawa to ewentualny koszt doprowadzenia mediów może być wręcz kosmiczny




musisz mieć architekta który zrobi ci adaptację do warunków terenu w tym celu nusisz mieć mapę geodezyjną na którą u nas czeka się ponad miesiac czasu więc zamów ją sobie od razu. na tej mapce on ci zaznacza domek i garaz. musisz też miec taka decyzje o wyłączeniu gruntów rolnych, przynajmniej u nas tak bylo, działka w planie jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowa, odrolniona ale i tak decyzje musiałam miec osobno o wylaczeniu spod uzytkowania rolnego. do tego musisz mieć projekt wszystkich instalacji w domu ale to iwanek tez robi tylko za doplatą,musisz mieć pozwolenie na podłączenie się do wody chyba ze u was studnia bedzie i informacje w jaki sposb zagospodarujesz deszczówkę. do tego jakiś papier z energetyki i generalnie umowę z energetyką musisz mieć i z wodociągami. to tyle co ja wiem że u nas było potrzebne. szczegółów nie znam bo mi pozwolenie zalatwial kierownik budowy ale tak pamietam z rozmow z nim. annnja powinna wiedziec wiecej bo sama zalatwiala ta papierologie

u nas chudziak wylany i czekamy na domek, bedzie w poniedzialek!!

Nie do końca jest tak jak piszesz. Wszystko zależy od gminy. Najlepiej iść i się dowiedzieć co dokładnie będzie potrzebne. Mapka geodezyjna obowiązkowo. O wyłączeniu spod użytkowania rolnego już nie, to zależy co to za działka, gdzie, jakie ma papiery itp. Projekty branżowe (instalacje w domu) też nie wszędzie są wymagane. Musi być umowa na prąd i inne media jeśli takie są. Jeśli nie to na mapce wraz z domem musi być zaznaczona studnia i szmbo/oczyszczalnia. O deszczówce też nie jest wymagane. Wszystko zależy do gminy. Proponuje się dowiedzieć i dopiero kompletować dokumenty. Po co marnować czas, pieniądze i nerwy.

Nie rozumiem wątku z wyłączeniem spod uzytkowania rolnego. Czyli co teraz np podoba mi sie jedna dziłka hektar ale rolna jest. Ze wpisem w księgach ze pod uzytkowanie rolne, wokół żadnych domów, a działka piękna ale pewnie szansy nie ma(tak zakąłdam) na odrolnienie. Czy mógłbys wytłumaczyc o co tobie chodziło w tamtym zdaniu.

Piotr Wlezień
03-08-2008, 21:34
Załatwiałem sam bo śpieszyło mi się. Podpisałem umowę ze Stolluxem nie posiadając działki :lol:

po przeczytaniu waszych odpowiedzi widze, że DUUUUŻO załatwiania przede mną !!!!
Piotr Wlezień...dziekuje za wypisanie wszystkiego po koleji w punktach :) chyba sobie to wydrukuje;)) żeby sie nie pogubić.
czy każdy z Was sam załatwiał wszystko w urzedach?? czy można to komuś zlecić i ile to kosztuje???

kruszon11
03-08-2008, 22:24
Witam!
Czy ktos remontowal stary dom z bali? Nie mam czasu przesledzic clego watku:(

Ja bym na Twoim miejscu jednak prześledził...:D. Nie, żebym był złośliwy, ale wiem po sobie, że na prawdę warto.
Ewazych wkleiła zdjęcia, które jeśli dobrze pamiętam pochodzą właśnie z domu przenoszonego, zdaje się, że składany był z dwóch....

Poza tym zależy o co Ci chodzi ?.... Ja sam laaaata temu pracowałem przy remoncie starego domu z bali... Z tego miedzy innymi wziął się zapał do budowania domu z bali, ale od podstaw. Chociaż czasami się zastanawiam, czy pewnym wyjściem nie było by kupienie starej chałupiny i przeniesienie na własną działkę....

Szukasz doświadczeń, cieśli ?

ewazych
04-08-2008, 08:20
Hej, czyli jednak ktoś zauważył że wkleilam zdjęcia tego domu. Zastanawia mnie jednak coś. Wiecie keidyś kiedyś większośc domow była drewniana i nie było płyt gipsowych całej tej folii etc. Czy wiecie jaki jest taki staroświecki sposób aby ściany w drewnianym domu były białe a za razem ograrzane nie niem czymś organicznym zgaduje słomą? Chodzi o to by wilgoić się nie zadomowila w moim domku. Wiem że większość z was posiada domki z litych bali, ale przeraża mnie to gdyz mój domek będzie niewielki a lite bale to min 30 cm w moim wypadku tylko by pogorszyły sprawę (zmniejszą dom bardziej i będzie wyglądał dziwnie może i trochę komicznie, a bym zapomniała nie mówie tutaj o długich i staropolskich domach tylko o parterówkach z poddaszem użytkowym, jeśli wiecie o co chodzi). Może linki do stron,... pozdrawiam

ANNNJA
04-08-2008, 09:11
u nas też jest Plan zagospodarowania, i teren przeznaczony pod budowe, architekt od domu przygotowała mi takie pismo o wyłączeniu spod rolnictwa-...ale nikt tego nie chciał, ja też się do dopytywałam czy aby nie trzeba-...mieliśmy przypadek że jak zaczełam się dopytywać o zjazd z drogi na działkę, to wyszłam z informacją że muszę koniecznie przynieść nowy wypis gdzie będzie napisane ile dom oddalony od drogi musi być- bo nie było powiedziane w planie....a o zjazd nikt nie potrafił nic powiedzieć i ja już potem też sie nie dopytywałąm..
byliśmy na imprezie w niedziele...., cudowne chałupy, taki ośrodek na imprezy w plenerze ze starymi odremontowanymi, pościąganymi chałupami z okolicy,..a. jaki cudowny tarasik......,
dziś podobno Pan od gresu zaczyna u nas działalność, obiecuję fotki pod koniec tygodnia jak bede mieć dostęp do netu poza praca...

ANNNJA
04-08-2008, 09:19
no niestety nie wrzuce.... - testowałam przed chwila..
bo najpierw musiałabym umieścić w katalogu....a tam nie mogę wchodzić - blokady...
a odrazu na forum nie wrzuce...

Sloneczko
04-08-2008, 09:21
Ewazych, kiedyś trafiłam na tę stronę: http://www.polskadrewniana.pl/index.php.
Serwis prowadzi architekt z Pisza, wielki miłośnik starego budownictwa drewnianego, tak mi się wydaje :)

Może warto wejść z nim w kontakt?

ewazych
04-08-2008, 09:47
Ewazych, kiedyś trafiłam na tę stronę: http://www.polskadrewniana.pl/index.php.
Serwis prowadzi architekt z Pisza, wielki miłośnik starego budownictwa drewnianego, tak mi się wydaje :)

Może warto wejść z nim w kontakt?

hmm byłam już na tej stronie ale wszędzie chcą kłaść płytę gipsową i osieplenie z follii ale pomysł skontaktowania sie z nimi niezły spróbuje. Dzięki znalazłam jeszcze stronę w której dom drewniany jest wewnątrz gdznieniegdzie tynkowany tynkiem glinianym. bez żadnego ocieplenia

http://chatanawsi.pl/index.php?p=172 WSZYSTKO JEST NA TEJ STRONIE

znalazłam właśnie taką informację :)
... też mi się taki marzy i jestem po rozmowie z wykonawcą. Ja z tych bardziej dociekliwych , więc ciagle mam jakieś wątpliwości, pytania. Dom jest z bali, od wew. pomiedzy drewnianym stelażem będzie ocieplenie z wełny drzewnej / prawdopodobnie, na razie jest sam stelaż/, na to pójdą płyty trzcinowe 2cm i na to tynk.
Karlsruhe, we wnękach okiennych, też masz trzcinę? U mnie jest dosyć wąsko ok 10cm i nie wiem jak takie pasy maty przymocować. Może w tym miejscu zrobić obróbkę z desek i na to jakąś siatkę, jutę?

agagaj
04-08-2008, 09:55
Zastanawia mnie jednak coś. Wiecie keidyś kiedyś większośc domow była drewniana i nie było płyt gipsowych całej tej folii etc. Czy wiecie jaki jest taki staroświecki sposób aby ściany w drewnianym domu były białe a za razem ograrzane nie niem czymś organicznym zgaduje słomą? Chodzi o to by wilgoić się nie zadomowila w moim domku.

Ja znam sposób - odkupić od kogoś 100 letnie okna i drzwi z rozbiórki (masakrycznie nieszczelne i niczym nieporównywalne do obecnych ciepłych i szczelnych okien)... Następnie kilka "świętych obrazów" na ścianach i duuuużo modlitwy :wink: To powinno pomóc w 50 %. Co do reszty - nie wiem...


Wiem że większość z was posiada domki z litych bali, ale przeraża mnie to gdyż mój domek będzie niewielki a lite bale to min 30 cm w moim wypadku tylko by pogorszyły sprawę (zmniejszą dom bardziej i będzie wyglądał dziwnie może i trochę komicznie, a bym zapomniała nie mówie tutaj o długich i staropolskich domach tylko o parterówkach z poddaszem użytkowym, jeśli wiecie o co chodzi).

Ja buduję dom o pow. użytkowej parteru 101 mkw (poddasze ok. 45 m) z bali fi 25. Widziałam podobny dom w realu i na pierwszy rzut oka wydał mi się letniskowym. Wieeeelkie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że właściciel dysponuje ponad 90 - cioma metrami parteru. Ale ani przez chwilę chatka nie wydała mi się dziwna!! Jeżeli uważasz, że mały dom z bali będzie wyglądał komicznie - buduj murowany może?? :wink:

Pozdrawiam serdecznie

Sloneczko
04-08-2008, 10:08
Ewazych, a te linki znasz? http://www.naturalnydom.com/, http://www.eko-budownictwo.pl/

ewazych
04-08-2008, 10:35
[

Ja buduję dom o pow. użytkowej parteru 101 mkw (poddasze ok. 45 m) z bali fi 25. Widziałam podobny dom w realu i na pierwszy rzut oka wydał mi się letniskowym. Wieeeelkie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że właściciel dysponuje ponad 90 - cioma metrami parteru. Ale ani przez chwilę chatka nie wydała mi się dziwna!! Jeżeli uważasz, że mały dom z bali będzie wyglądał komicznie - buduj murowany może?? :wink:

Pozdrawiam serdecznie
Nie dom murowany odpada, a nie chce miec czegoś takiego http://www.kanadyjskiedomy.pl/galeria/strzecha_m.jpg albo http://www.kanadyjskiedomy.pl/galeria/adam1.jpg może jednnym się podoba innym tak jak mi,.. hmmm ślicznie wyglądaja domy z bala 20 (jak dla mnie) ale są za cienkie trzeba dac ocieplenie, zwłaszcza jeśli jestem zmarzluche, chociaż Madd czy Edzia maja z nich (chcociaz nie ejstem zbytnio pewna co do fi ich domków). co do obrazków hm,.... czy widziałaś zdjęcia które wkleiłam czy ten dom wygląda na dom ze świętymi obrazkami. Nie chodzi mi tutaj o jakąś chłopomanię tyllko po prostu równiez o wygląd i mozliwości aranżacji :wink:

agagaj
04-08-2008, 11:23
No ta chatka też mi się nie podoba..
Dla mnie dom z fotek jest przekombinowany poprostu :-? Bryła niby prosta...
Ale nawet nie sposób określić jego charkteru :-? Mam wrażenie, ze coś z proporcjami tu nie tak?

Kompromisem byłoby fi 25 - wygląda solidniej, bardziej przysadziście, ale nie przytłaczająco. Dodatkowo przy balu 25 nie musiałabyś już ocieplać :wink:
to jedyna metoda na ominięcie tych wszystkich "folii". Paroizolacji nie wymyślono po to, by na ścianach rosły grzybki, ale po to by nie rosły!! Warunkiem dodatkowym niezbędnym do spełnienia jest bardzo dobra wentylacja.
Dobra wentylacja była w domach z obrazkami świętymi na ścianach, gdzie nieszczelne drzwi i okna pozwalały, by wymiana powietrza była w miarę dobra, co nie znaczy, że te grzybki jednak nie rosły...


Nie obraź się, ale zastanów się czego tak naprawdę chcesz, bo nikt na forum nie podejmie za Ciebie decyzji :wink:

ewazych
04-08-2008, 11:40
No ta chatka też mi się nie podoba..
Dla mnie dom z fotek jest przekombinowany poprostu :-? Bryła niby prosta...
Ale nawet nie sposób określić jego charkteru :-? Mam wrażenie, ze coś z proporcjami tu nie tak?

Kompromisem byłoby fi 25 - wygląda solidniej, bardziej przysadziście, ale nie przytłaczająco. Dodatkowo przy balu 25 nie musiałabyś już ocieplać :wink:
to jedyna metoda na ominięcie tych wszystkich "folii". Paroizolacji nie wymyślono po to, by na ścianach rosły grzybki, ale po to by nie rosły!! Warunkiem dodatkowym niezbędnym do spełnienia jest bardzo dobra wentylacja.
Dobra wentylacja była w domach z obrazkami świętymi na ścianach, gdzie nieszczelne drzwi i okna pozwalały, by wymiana powietrza była w miarę dobra, co nie znaczy, że te grzybki jednak nie rosły...


Nie obraź się, ale zastanów się czego tak naprawdę chcesz, bo nikt na forum nie podejmie za Ciebie decyzji :wink:
Przepraszam ale ty chyba nie rozumiesz o co chodzi. Święte obrazki etc. skąd wogóle ten pomysł. Czy ludzie którzy chcą mieć białe ściany to cos złego? Po drugie nie chcę miec wszędzie drewna, lubie je, podoba mi się ale nie w przesycie. Jedni lubią drudzy nie. Dlatego szukam alternatywnego rozwiązania. Bo owszem nie wszędzie ściany były by białe, gdzieniegdzie zostawilabym bala. Folia byłaby jedynie na poddaszu bo chyba tam już taka potrzeba jest, ale może jest sposób uniknięcia jej na parterze gdzie byłyby kładzione tynki gliniane(zalezy mi na fakturze ściany i funkcjionalności są napewno jakies dobre sposoby na wentylacje chociażby mechaniczną) Ale z twoim rozumowaniem powinnam chyba wogóle nie zamykać tego domu ehhh,.. w końcu naturalność :wink:

ewazych
04-08-2008, 11:40
No ta chatka też mi się nie podoba..
Dla mnie dom z fotek jest przekombinowany poprostu :-? Bryła niby prosta...
Ale nawet nie sposób określić jego charkteru :-? Mam wrażenie, ze coś z proporcjami tu nie tak?

Kompromisem byłoby fi 25 - wygląda solidniej, bardziej przysadziście, ale nie przytłaczająco. Dodatkowo przy balu 25 nie musiałabyś już ocieplać :wink:
to jedyna metoda na ominięcie tych wszystkich "folii". Paroizolacji nie wymyślono po to, by na ścianach rosły grzybki, ale po to by nie rosły!! Warunkiem dodatkowym niezbędnym do spełnienia jest bardzo dobra wentylacja.
Dobra wentylacja była w domach z obrazkami świętymi na ścianach, gdzie nieszczelne drzwi i okna pozwalały, by wymiana powietrza była w miarę dobra, co nie znaczy, że te grzybki jednak nie rosły...


Nie obraź się, ale zastanów się czego tak naprawdę chcesz, bo nikt na forum nie podejmie za Ciebie decyzji :wink:
Przepraszam ale ty chyba nie rozumiesz o co chodzi. Święte obrazki etc. skąd wogóle ten pomysł. Czy ludzie którzy chcą mieć białe ściany to cos złego? Po drugie nie chcę miec wszędzie drewna, lubie je, podoba mi się ale nie w przesycie. Jedni lubią drudzy nie. Dlatego szukam alternatywnego rozwiązania. Bo owszem nie wszędzie ściany były by białe, gdzieniegdzie zostawilabym bala. Folia byłaby jedynie na poddaszu bo chyba tam już chyba trzeba, ale może jest sposób uniknięcia jej na parterze gdzie byłyby kładzione tynki gliniane(zalezy mi na fakturze ściany i funkcjionalności są napewno jakies dobre sposoby na wentylacje chociażby mechaniczną) Ale z twoim rozumowaniem powinnam chyba wogóle nie zamykać tego domu ehhh,.. w końcu naturalność :wink:

agagaj
04-08-2008, 12:33
Przepraszam ale ty chyba nie rozumiesz o co chodzi. Święte obrazki etc. skąd wogóle ten pomysł.

A skąd pomysł, ze proponuję Ci powieszenie takowych na ścianach?
Wiem! Nie słyszałaś nigdy o przenośni!


Czy ludzie którzy chcą mieć białe ściany to cos złego? Po drugie nie chcę miec wszędzie drewna, lubie je, podoba mi się ale nie w przesycie. Jedni lubią drudzy nie.

Bezsprzecznie.


Folia byłaby jedynie na poddaszu bo chyba tam już chyba trzeba,

A dlaczego?


ale może jest sposób uniknięcia jej na parterze gdzie byłyby kładzione tynki gliniane (zalezy mi na fakturze ściany i funkcjionalności

Gratuluję pomysłu. Życzę powodzenia w szukaniu wykonawcy.
I proszę o zdjęcie miny projektanta, gdy mu wyjawisz swoje marzenia.



są napewno jakies dobre sposoby na wentylacje chociażby mechaniczną) Ale z twoim rozumowaniem powinnam chyba wogóle nie zamykać tego domu ehhh,.. w końcu naturalność :wink:

O, też pokusiłaś się o nutkę jadu? A na zdrowie...

:wink:

Mały
04-08-2008, 13:52
Ej! Laseczki! Wyluzować proszę...o faceta się kłócicie czy jak? ;)

agagaj
04-08-2008, 14:52
Ej! Laseczki! Wyluzować proszę...o faceta się kłócicie czy jak? ;)

Ja już pełny spokój - spacerek pomaga :lol:

Pozdrawiam

Sloneczko
04-08-2008, 15:16
Ewazych, w tym ferworze zacietrzewienia nie dostrzegłaś linków powyżej? Jest tam glina jako materiał budowlany, a jakże i wcale nie dziwi ;)
Niektóre marzenia bywają realne :)

agagaj
04-08-2008, 15:34
Faktycznie :)
Ale kto otynkuje gliną ścianęi płacąc za to od 10 do 30 Euro + Vat za metr kwadratowy?? To Was nie dziwi?? Tylko po to, żeby mieć klimacik... Chyba ktoś, kto ma marzenia i KASĘ :wink:
I słowa tam nie znalazłam o balach... Czy na pewno się da?? Dom z bali to nie to samo co szkieleciak...



Ewazych miesiąc temu "już" kupowałaś projekt z bali u Iwanka, lecz dziasiaj już nie wydaje Ci sie to trendy"... http://forum.muratordom.pl/post2637949.htm?highlight=#2637949

Dzisiaj budujesz dom z gliny: http://forum.muratordom.pl/post2649336.htm?highlight=#2649336

Po co się tak gorączkować??

Wiele osób z forum radziło, aby najpierw zapoznać się z zapisami Planu dla Twojej działki.

P.S. Przepraszam za uszczypliwości z mojej strony. Gorszy dzień? :wink:

ewazych
04-08-2008, 16:33
Faktycznie :)
Ale kto otynkuje gliną ścianęi płacąc za to od 10 do 30 Euro + Vat za metr kwadratowy?? To Was nie dziwi?? Tylko po to, żeby mieć klimacik... Chyba ktoś, kto ma marzenia i KASĘ :wink:
I słowa tam nie znalazłam o balach... Czy na pewno się da?? Dom z bali to nie to samo co szkieleciak...



Ewazych miesiąc temu "już" kupowałaś projekt z bali u Iwanka, lecz dziasiaj już nie wydaje Ci sie to "trendy"...
Dzisiaj budujesz dom z gliny: http://forum.muratordom.pl/post2649336.htm?highlight=#2649336

Po co się tak gorączkować??

Wiele osób z forum radziło, aby najpierw zapoznać się z zapisami Planu dla Twojej działki.

P.S. Przepraszam za uszczypliwości z mojej strony. Gorszy dzień? :wink:

1. miesiąc temu nie kupowałam projektu z bali u iwanka tylko chciałam go przerobić, czytaj dokładniej, a projekt szanowna Pani przerabiam.
2. Problem z działką rozwiązany już dawno, budować na niej mogę już od dziś. Zastanwaiam się jedynie czy ona akurat dobra.
3. No tak skoro snobi chcą dać 30 euro niech dają u mnie glina jest na działce.
4. Dom z Bala "trendy" od kiedy na mnie prędzej patrzą się jak na dziwolonga jak mówię że drewniany.
5. Gdybyś potrafiła czytać ze zrozumieniem wybrałam bala gdyż zależy mi na czasie a glina w środku nie jest fanabelią, tylko lepiej wygląda od gipsowej zwykłej ściany.
7. A bale można tynkować gliną problem jak ją oddzielić od bala
6. Nie tylko ty miewasz złe dni.

agagaj
04-08-2008, 16:37
Ewazych BEZ ODBIORU

Sloneczko
04-08-2008, 18:12
Ewazych miesiąc temu "już" kupowałaś projekt z bali u Iwanka, lecz dziasiaj już nie wydaje Ci sie to trendy"... http://forum.muratordom.pl/post2637949.htm?highlight=#2637949

Dzisiaj budujesz dom z gliny: http://forum.muratordom.pl/post2649336.htm?highlight=#2649336

A cóżeś się tak czepiła? :o :o :o

agagaj
04-08-2008, 18:38
A cóżeś się tak czepiła? :o :o :o

Przeprosiłam za swoje czepialstwo, może nie zauważyłaś?

Nie wytrzymałam po prostu. Czytam ten wątek od ponad dwóch lat. Zaczęłam od przeczytania wszystkich postów w tym wątku, a nie od zadawania po raz dziesięciomilionowy tych samych pytań. Chociaż chciałam wszystko wiedzieć na już, używałam googli, czytałam, czytałam, czytałam.
Czytając to forum uniknęłam wielu błędów przy robieniu projektu, wyborze działki. Na chłodno wybrałam firmę wraz z jej specyfikacją technologiczną.
Po kilkudziesięciu stronach wątku wyciąga się wnioski i w razie nieomawianych jeszcze wątpliwości - pyta.
A o ile pamiętam, Sloneczko, nie raz i nie dwa zbeształaś forumowicza wysyłając do szukaczki... :roll:

Jeszcze raz sorki Wszystkim :wink:

Piotr Wlezień
04-08-2008, 20:11
Ja cały dzień w pracy w samochodzie a tu zrobiło się tak ciekawie.
Jak to miło po całym ciężkim dniu poczytać jak się kobietki kłócą. To takie zabawne i odprężające :lol: :lol:

pit79
04-08-2008, 20:45
Czy ktoś z was malował eleację preperatem firmy:
PROTECTOR- polska fima
lub
AUSON - szwedzka firma

Zastanawiam się co wybrać, sprawa jest dość pilna

Piotr Wlezień
04-08-2008, 22:14
Z tego co widziałem to cena ok 15 zł za litr. Za ok 21 zł możesz kuypić sprawdzone produkty. Na płot stosowałem jakieś tanie badziewie i taeraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłem. Dom budujesz raz. Zastanów się i sprawdż co będziesz musiał zrobić aby ewentualnie porawiać i malować jeszcze raz (czyszczenie rozpuszczalnikiem, szlifowanie itd) i dopiero wybierz środek


Czy ktoś z was malował eleację preperatem firmy:
PROTECTOR- polska fima
lub
AUSON - szwedzka firma

Zastanawiam się co wybrać, sprawa jest dość pilna

kasia_sloneczko
04-08-2008, 22:25
Ewazych mnie też się podoba wnętrze jasne i obłożone gliną jednak jeśli się zdecydowałam na takie bale to szkoda mi je zasłaniać. Z drugiej strony nie chcę nadmiaru drewna w domu dlatego u mnie nie będzie boazerii, sufit będzie z płyty a nie z desek tak samo jak podbitka na poddaszu no i scianki działowe będą z płyty. Glina fajne sprawa, przyznam ze kiedyś dawno temu marzył mi się gliniany domek ale to ze względu na trudno dostępna technologię i wiele problemów przy budowie dałam sobie spokój no a potem zachorowałam na moje "patyczki"
U mnie w salonie będzie dużo bala z uwagi na konstrukcję domu ale w innych pomieszczeniach będą to najwyżej dwie ściany pozostałe dwie będą gładkie i pomalowane. W sypialni na pewno na biało :)

Agagaj wyjątkowo zły dzień miałaś :wink:

Dobra teraz moja budowa...zdjecia na picassei jak obiecywałam, jest ich sporo powinny was zadowolić. Domek jest piękny :D niestety moją radość od samego rana zaburza myśl o wykonawcach fundamentów :evil:
Facet, szef ekipy jest uroczym panem który chętnie nam we wszystkim pomaga i daje namiary na różnych ludzi co nam z tego tytułu sypią rabatami itp. no kochany człowiek, ale robotę nam spier... Na długość jest wszystko ok tylko poziomu nie trzyma ani, ani, normalnie góry i doliny. W jednym miejscu 4 cm ponizej poziomu w innym 6 cm powyżej. Ręce opadają. I jak ja to miałam niby skontrolować jak w sobotę robotę skończyli a ja nie posiadam wiedzy o obsłudze poziomicy tudzież niwelatora. Gdyby roboty poszły zgodnie z planem i skończyły się tydzień temu to Trochanowski miał przyjechać i fundament pomierzyć, a ze wyszło jak wyszło to przyjechał dopiero w niedzielę bo wcześniej roboty były nie zakończone. Jak pomierzył to za głowę się złapał, ja też... No cóż auto z balami w drodze, dźwig zamówiony, wada odkryta późnym wieczorem, nic się już nie dało zrobić. Położyli bale na te krzywizny i jak skończą to wykonawca od fundamentów musi szpary pozalepiać pianką a co większe to powtykali deseczki. Chciał tam uzupełniać takim rzadkim betonem ale Trochanowski nie pozwolił bo mówi ze nie ma jak wtedy zrobić taśmą izolacji ani papą i bala leżałaby na gołym betonie. Co się chłopaki nakombinowali żeby poziom potem z balami załapać i jak brakowało to między musieli wtykać takie maleńkie kołeczki żeby balę podwyższyć np. o pół centymetra. A mnie cholera brała co spojrzałam na te szpary. Ja nie wiem pijani chyba byli jak mi ten wieniec robili. Wiem ze się spieszyli bo padało ale to zadne wytłumaczenie. Teraz się zastanawiam jak sprawę z gościem rozegrać, czyli ile mu od robocizny za karę odliczyć. Koles się teraz boi ze sobie opinie popsuje w okolicy, bo dotychczas nikt nie wiedział ze fuszerke odwala bo wiadomo na górze sie dało więcej tynku i git. U nas niestety wszystko wylazło...

No a druga sprawa to moja wina, za późno zamówiłam projekt oświetlenia, gniazdek i całej tej reszty i Trochanowski nie dostał go przed rozkładaniem domku, poza tym ja źle doczytałam jego maila ze dziury na peszle mozna robić tylko podczas rozmontowywania domu do transportu i wydawało mi się ze robi się je podczas składania domu na działce inwestora. Wiec jade sobie dzisiaj z projektem i pokazuję Trochanowskiemu a tu zonk- już za późno, kilka dziurek mi powiercili sami z siebie ale o wiele za mało. Wiadomo co się da to pójdzie w ściankach działowych, gniazdka zrobimy w podłodze, kontakty przy futrynie ale co zrobić z kinkietami? jak tam kurczę pociągnąć kabelki? zeby ich nie było widać. Wrr człowiek ale głupi jest. Ja już myśle że mój drugi dom będzie lepiej zrobiony :wink:
Czy tylko u mnie takie rzeczy wyłażą bo wyjątkowo nie zorganizowaną mam tą budowę czy to tak wszędzie?

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek

Piotr Wlezień
04-08-2008, 23:00
Cześć
Dziury na peszle można śmiało wykonywać w trakcie montażu bali. Nie jest to wcale wielki problem a tylko chęci. Otwory wierci się wiertarką wolnoobrotową za pomocą frezów. Jakby Trochanowski miał problem to mogę mu jutro przesłać film jak wierci się otwory w balach tylko muszę skoczyć na budowę aby nagrać budowlańców jak to robią


Ewazych mnie też się podoba wnętrze jasne i obłożone gliną jednak jeśli się zdecydowałam na takie bale to szkoda mi je zasłaniać. Z drugiej strony nie chcę nadmiaru drewna w domu dlatego u mnie nie będzie boazerii, sufit będzie z płyty a nie z desek tak samo jak podbitka na poddaszu no i scianki działowe będą z płyty. Glina fajne sprawa, przyznam ze kiedyś dawno temu marzył mi się gliniany domek ale to ze względu na trudno dostępna technologię i wiele problemów przy budowie dałam sobie spokój no a potem zachorowałam na moje "patyczki"
U mnie w salonie będzie dużo bala z uwagi na konstrukcję domu ale w innych pomieszczeniach będą to najwyżej dwie ściany pozostałe dwie będą gładkie i pomalowane. W sypialni na pewno na biało :)

Agagaj wyjątkowo zły dzień miałaś :wink:

Dobra teraz moja budowa...zdjecia na picassei jak obiecywałam, jest ich sporo powinny was zadowolić. Domek jest piękny :D niestety moją radość od samego rana zaburza myśl o wykonawcach fundamentów :evil:
Facet, szef ekipy jest uroczym panem który chętnie nam we wszystkim pomaga i daje namiary na różnych ludzi co nam z tego tytułu sypią rabatami itp. no kochany człowiek, ale robotę nam spier... Na długość jest wszystko ok tylko poziomu nie trzyma ani, ani, normalnie góry i doliny. W jednym miejscu 4 cm ponizej poziomu w innym 6 cm powyżej. Ręce opadają. I jak ja to miałam niby skontrolować jak w sobotę robotę skończyli a ja nie posiadam wiedzy o obsłudze poziomicy tudzież niwelatora. Gdyby roboty poszły zgodnie z planem i skończyły się tydzień temu to Trochanowski miał przyjechać i fundament pomierzyć, a ze wyszło jak wyszło to przyjechał dopiero w niedzielę bo wcześniej roboty były nie zakończone. Jak pomierzył to za głowę się złapał, ja też... No cóż auto z balami w drodze, dźwig zamówiony, wada odkryta późnym wieczorem, nic się już nie dało zrobić. Położyli bale na te krzywizny i jak skończą to wykonawca od fundamentów musi szpary pozalepiać pianką a co większe to powtykali deseczki. Chciał tam uzupełniać takim rzadkim betonem ale Trochanowski nie pozwolił bo mówi ze nie ma jak wtedy zrobić taśmą izolacji ani papą i bala leżałaby na gołym betonie. Co się chłopaki nakombinowali żeby poziom potem z balami załapać i jak brakowało to między musieli wtykać takie maleńkie kołeczki żeby balę podwyższyć np. o pół centymetra. A mnie cholera brała co spojrzałam na te szpary. Ja nie wiem pijani chyba byli jak mi ten wieniec robili. Wiem ze się spieszyli bo padało ale to zadne wytłumaczenie. Teraz się zastanawiam jak sprawę z gościem rozegrać, czyli ile mu od robocizny za karę odliczyć. Koles się teraz boi ze sobie opinie popsuje w okolicy, bo dotychczas nikt nie wiedział ze fuszerke odwala bo wiadomo na górze sie dało więcej tynku i git. U nas niestety wszystko wylazło...

No a druga sprawa to moja wina, za późno zamówiłam projekt oświetlenia, gniazdek i całej tej reszty i Trochanowski nie dostał go przed rozkładaniem domku, poza tym ja źle doczytałam jego maila ze dziury na peszle mozna robić tylko podczas rozmontowywania domu do transportu i wydawało mi się ze robi się je podczas składania domu na działce inwestora. Wiec jade sobie dzisiaj z projektem i pokazuję Trochanowskiemu a tu zonk- już za późno, kilka dziurek mi powiercili sami z siebie ale o wiele za mało. Wiadomo co się da to pójdzie w ściankach działowych, gniazdka zrobimy w podłodze, kontakty przy futrynie ale co zrobić z kinkietami? jak tam kurczę pociągnąć kabelki? zeby ich nie było widać. Wrr człowiek ale głupi jest. Ja już myśle że mój drugi dom będzie lepiej zrobiony :wink:
Czy tylko u mnie takie rzeczy wyłażą bo wyjątkowo nie zorganizowaną mam tą budowę czy to tak wszędzie?

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek

pit79
04-08-2008, 23:05
Z tego co widziałem to cena ok 15 zł za litr. Za ok 21 zł możesz kuypić sprawdzone produkty. Na płot stosowałem jakieś tanie badziewie i taeraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłem. Dom budujesz raz. Zastanów się i sprawdż co będziesz musiał zrobić aby ewentualnie porawiać i malować jeszcze raz (czyszczenie rozpuszczalnikiem, szlifowanie itd) i dopiero wybierz środek


Czy ktoś z was malował eleację preperatem firmy:
PROTECTOR- polska fima
lub
AUSON - szwedzka firma

Zastanawiam się co wybrać, sprawa jest dość pilna

sprawdzony środek czyli co np?

kasia_sloneczko
04-08-2008, 23:37
Piotr dogadaliśmy się że większość dziur jest nam potrzebna od góry i kupimy takie długie wiertło i będziemy się przebijać do okien np czy tam do poziomu kinkietow. Jemu chodziło o to ze to jest wykonalne ale jak u nas jest taki problem z poziomem i oni muszą nimi manewrować zeby je ustawić we wlasciwym miejscu to trudno potem trafić zeby byla dziura pod dziura. A drugi aspekt jest taki, ze bale są ładowane na dom prosto z dżwiga a każda godzina słono kosztuje. Wiercenie powodowałoby przestoje w robocie a moze nawet opóźnienia. No i niestety ich też czas goni, w czwartek montuja nastepny dom. Niestety nie jestem jedyna klientką.
Chociaż masz rację, jest możliwe wykonanie tych dziur na etapie stawiania domu ale trudniejsze i czasochłonne, przynajmniej jak widziałam montaż to rozumiem jakie to stwarza problemy.

ewazych
05-08-2008, 07:50
Piotr dogadaliśmy się że większość dziur jest nam potrzebna od góry i kupimy takie długie wiertło i będziemy się przebijać do okien np czy tam do poziomu kinkietow. Jemu chodziło o to ze to jest wykonalne ale jak u nas jest taki problem z poziomem i oni muszą nimi manewrować zeby je ustawić we wlasciwym miejscu to trudno potem trafić zeby byla dziura pod dziura. A drugi aspekt jest taki, ze bale są ładowane na dom prosto z dżwiga a każda godzina słono kosztuje. Wiercenie powodowałoby przestoje w robocie a moze nawet opóźnienia. No i niestety ich też czas goni, w czwartek montuja nastepny dom. Niestety nie jestem jedyna klientką.
Chociaż masz rację, jest możliwe wykonanie tych dziur na etapie stawiania domu ale trudniejsze i czasochłonne, przynajmniej jak widziałam montaż to rozumiem jakie to stwarza problemy.

Kasia kiedy czytałam cały ten wątek pozbierałam wszystkie informacje o elektryce oto one
INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Instalacja elektryczna w domach z drewna musi byc z przewodow o wyzszym napieciu, czyli 750 V. Przewody dobrze poprowadzic w specjalnych korytkach. Pod puszki powinno sie dac folie aluminiowa. Instalacja powinna byc z bezpiecznikiem roznicowym. Prowadzenie elektryki w domu z bali, jeżeli nie ma warstwy ocieplenia, w której można ją "ukryć", to jest problem. Problem wynikający stąd, że trzeba rozplanować dokładnie przeznaczenie, rozprowadzenie i miejsce wyjścia kabli przed stawianiem domu. Ja miałem przewody podzielone umownie na dwie grupy - te które musiałem rozprowadzić w balach i te, które rozprowadzałem w podłodze a ich wyjście było tuż nad podłogą (ok. 4cm) lub przy framudze drzwi. Wszystkie przewody położone zostały w rurkach plastykowych. Przewody, które musiałem rozprowadzić w balach, musiały być kładzione razem z balami w otworach które cieśle wiercili pionowo w kolejno kładzionych balach. Jest to uciążliwe i nie najlepsze rozwiązanie. Dlatego trzeba tak rozplanować rozprowadzenia, żeby jak najwięcej gniazd umieścić tuż nad podłogą a włączników przy opaskach drzwiowych. Wtedy prowadzimy przewody w podłodze i wychodzimy tuż nad nią a wyjście zakrywamy listwą przypodłogową. Gniazdo umieszczone jest wtedy tuż nad listwą. W przypadku włączników, przewody idą w podłodze, potem w bruździe pod ościeżnicą, a ostatni etap przewiercamy na skos przez bal, tak że włącznik wychodzi koło opaski drzwiowej. Niestety wszystkie gdniazda i włączniki powinny być natynkowe bez puszek w balu. Jest to problem kosztowy ale też wizualny, bo to co jest w hipermarketach z osprzętu natynkowego nadaje się tylko do piwnicy. Edzia mogę Ci dać namiar na sprzęt z którego sam skorzystałem - oddział w Katowicach, 40% upustu, super jakość i wybór, 2 tygodnie czekania, ale przysyłają do domu, płatne przelewem 2 tygodnie. Na priva. Skrzynkę zamontowałem w przyziemiu, które jest murowane (sorry). Edzia, jeszcze jedno, puszki rozgałęziające mój elektryk umieścił mi w cegłach pionu kominów wentylacyjnych. Myślę, że jest to niezły sposób na ominięcie problemu puszek w drewnie. Cos mi sie przypomnialo : pod puszki, wylaczniki, gniazda natynkowe i tablice rozdzielcza nalezy dac dla bezpieczenstwa cienka folie aluminiowa, Naniesiony wcześniej kompresorem wosk rozgrzewamy opalarką / wtedy zapach miodowy jest najintensywniejszy no i polerujemy
Można inaczej - przynajmniej tam, gdzie są drzwi... Za listwą przypodłogową - przewiert na skos tak, aby otwór wyszedł za ościeżnicą. Potem w rowku (lub bez) kabel umocować do góry do spodziewanego poziomu wyłącznika i znowu przewiert pod skosem do pomieszczenia. Można wtedy założyć wyłącznik 15-20 cm od drzwi "natynkowy" lub wywiercić otwornicą otwór na puszkę, zamocować ją np na piankę montażową i zamontować wyłącznik wpuszczany. UWAGA!!! Nie zakładajcie w balu wyłączników wpuszczanych BEZ PUSZKI!!! Zbyt duże ryzyko pożaru podczas ewentualnych spięć!!!


Z rozprowadzeniem elektryki jest jeszcze jedna możliwość, ta sama z resztą jak z wod-kanami - można ją rozplanować maksymalnie w ścianach działowych, które często są zrobione w systemie szkieletowym. U mnie część ścian wewnętrznych jest w tak wykonana. Robisz taką ściankę pomiędzy np. kuchnią i łazienką i wtedy wszystkie doprowadzenia wody i prądu "puszczasz" w tej ścianie. Sugeruję obłożenie tej ściany jak najszerszą boazerią, tak żeby sprawiała wrażenie bali. Puchatek, dzięki za komplement, ale jestem pewien, że Twój dom również ma lub będzie miał duszę, co w tym wszystkim jest tak na prawdę najważniejsze.
Co do peszli w balach po pierwsze peszle muszą być samogasnące takie szare, po drugie było pytanie o puszki - jak peszle idą w balach to powinny być puszki a jak gniazdka natynkowe to nie ale nie w tym rzecz chodzi o to żeby nie iskrzyło aby tego nie było każde łączenie kabla musi być lutowane. I jeszcze jedno im mniej puszek tym lepiej i lepiej dołożyc pare złoty na grubszy kabel co by czasem się nie przepalił. i co by nie było że ja to od sienie ale to mój elektryk mi powiedział któremu zależy na dobrej instalacji u mnie

Pamiętam że ludzie starali się ciągnąć instalacje także z sufitu w dół
Mam nadzieje że cos to pomogło

ANNNJA
05-08-2008, 09:15
Kasia-
u każdego coś tam jest nie tak..... jak wiecie budowa to nie apteka...
my fundamenty w zasadzie mieliśmy OK, (róznica 1-2cm) w poziomach na całości,- ale za to troche stresu i nerw się przy nich najedliśmy,

ale np. po wylaniu chudziaka zrobiliśmy mały fundamencik pod ściany z suporeksu-..i ten fundamencik powinien być albo dużo niższy albo robić go do tej samej wysokości co docelowa wylewka pod podłogę- tylko kto to wtedy wiedział ile ma mieć ta podłoga, teraz troche ten beton się stamtąd wykrusza,
a na kable to bardzo żałuję iż po fundamencie nie puściliśmy 6cm suporeksu na całej podmórówce tam gdzie ściany z bala- wtedy to ładnie się podnosi, można potem wycinać i w tym upychać kable, pozatym kolejna i ważna sprawa- jak układa się już terakotę to układasz do równej ściany z suporeksu a nie do bala który jest eee,..liniowaty i trzeba przycinać płytki albo potem kombinować z jakimiś ćwierćwałkami i etc....
pozatym można było zostawić dziurę i na tych bloczkach betonowych te 3-4cm do układania płytek ale pamiętajcie że bloczki betonowe i beton jest dużo zimniejszy niż suporeks- te wszystkie powody powodują iż to dobry pomysł z tym suporeksem...

ale my przed stawianiem domu nie wiedzieliśmy że tak można i o co w tym wszystkim chodzi...
drugi dom już by to miał...!!!
więc przemyślcie kończenie podmórówki 1 rzędem suporeksu- my nie mamy piwnicy- nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w tym..-

wczoraj była duuuzza wichura, połamało mi wszystkie georginie- ale to pikuś, majster mówił iż mało dachu nam nie porwało, u sąsiadów ukręciło konary wiekowemu dębowi - który rozwalił bok stodoły, prądu brak- więc czekamy na prąd do roboty...

ANNNJA
05-08-2008, 09:33
oo KASIA- ale nam walnełas FOTOSTORY-...
super!!!!!, no normalnie jakbym widziała swoje emocje przy rozładunku..- a też się działo,
auta nie mogły wjechać, zakopały się, dzwig też utonoł w glinie,-
dobrze że ty przynajmniej z tym nie walczyłaś,..
wiesz teraz to już rozlane mleko, ale nie wiem czy nie było lepiej wzywać z samego rana majstrów i kleić kolejną wartwę do poprawienia poziomów a bale zapłacić przestojowe i niech czekają do wtorku,
taki 1 rząd np. z suporeksu to uwineliby się w 2-3godz, a na kolejny dzień byłoby już związane...

a teraz bedziecie musieli kombinować coś z tymi poziomami- , tylko że jak masz nierówności to na wysokości 6-7-8 bala też mogą się pojawiać dziury.-..
my mamy między 8 a 9balem dokładnie taką dziurę jaka na fundamencie różnica była..tj 1-2cm- tzn. nie jest to dziura oczywiście na wylot, tylko poprostu bal lekko odstaje od drugiego-.... , zimno nie będzie ale deko widać...
ale obrazek sobie powiesze tam..... ;)

KASIA- piękny dom i widzę że okolica wymarzona pod takie bale...
a jak ty wrzucasz te zdjęcia??? takim hurtem to chyba nie obrabiałaś każdego oddzielnie tylko jakoś zbiorówkę dałaś? jak????

Gasol
05-08-2008, 10:56
wiesz teraz to już rozlane mleko, ale nie wiem czy nie było lepiej wzywać z samego rana majstrów i kleić kolejną wartwę do poprawienia poziomów a bale zapłacić przestojowe i niech czekają do wtorku,
taki 1 rząd np. z suporeksu to uwineliby się w 2-3godz, a na kolejny dzień byłoby już związane...


ANNNJA, nie wiem, czy dobrze zrozumialem, ale czy Ty sugerujesz, by suporeks klasc na scianke fundamentowa, a na to bale? Bo jesli tak, to moim zdaniem jest to blad. Suporeks jest kruchy i pewnie duzo mniej wytrzymaly na sciskanie niz bloczek betonowy, wiec kto wie, czy po paru latach by nie popekal. Dodatkowo pewnie trzeba byloby pod i na suporeks polozyc izolacje wilgociowa. A jak zakotwic bal podwalinowy, jesli suporeks jest kruchy? Same problemy wedlug mnie.

ANNNJA
05-08-2008, 11:41
tak!! GASOL- dobrze rozumujesz,..
tak opowiadał nam RT, że się robi w DE i on na czymś takim stawiał i poleca ze względu właśnie na te kable i to że jest to dużo cieplejsze niż same bloczki- tzn. dużo cieplejsze jeśli miałoby zostać odkryte- tak jak u nas planowaliśmy aby płytki układać ok 3 cm poniżej bala,
owszem suporeks jest kruchy... - ale jak walniesz młotkiem, jak sobie leży jak leży to jest na tyle twardy że ściany przenosi..
a czy drewno jest cięższe od ton stawianego na kolejnych warstwach pustaka no i potem stropu ???

układamy gres,...60 x60 cm, na ogrzewanie podłogowe,
i UWAGA PYTANIE: czy spoina 2mm. wystarczy ????
chcę jak najmniejsze, ale obawiam się czy nie popęka, majster mówi że będzie ok i już położył pare płytek tak....

kasia_sloneczko
05-08-2008, 11:51
Ja bym chętnie zapłaciła za przestój ale nie te pieniądze co sobie pan dzwigowy zawołała-kilka tysięcy za dzień. Poza tym Trochanowski jest umówiony na czwartek na inną budowę i nie chciał zostać dzień dłuzej. No to teraz kombinują. Na pewno będą szczeliny, pocieszam się że jak dom będzie osiadał to to w końcu i one znikną. Pewno za parę lat. No cóż... Teraz ważne żeby dach im się udało dobrze położyć już dzisiaj widziałam jak się gimnastykują z przedostatnią belką bo nijak nie chciała im upasować. A domek rośnie w oczach, potem wrzucę jeszcze kolejne fotki. Przepraszam za ich jakość ale robiłam jak szalony fotoreporter a że słońce mnie trochę oślepiało to nie wiem co robiłam :)
Picassa to taki fajny programik co go ściągasz na kompa i on ci automatycznie pobiera wszystkie pliki zawierające zdjecia. Jak chcesz coś umieścić na stronie w albumie to tylko to zaznaczasz gwiazdką i już . Możesz zaznaczyć całą grupę zdjęć od razu i wtedy nie bawisz się po kolei

kasia_sloneczko
05-08-2008, 20:11
no i koleje fotki dorzucam, już widać że to domek :lol:
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek

Jakie macie rynny i jak dobieracie kolor?
zastanawiam się nad rynnami stalowymi ocynkowanymi SIBA albo GALECO w kolorze dachu czyli grafitowym. Myślałam kiedyś o miedzi ale nie dość ze rdorgie to strach ze wyniosa

saabb
06-08-2008, 12:46
Ja mam czarną SIBE do czarnego dachu Achi. Trochę się potargowałem i nie wyszło drogo.

turoazja
06-08-2008, 12:51
To ja takie pytanie z nawiazaniem do tematu orynnowania :)
Jakie planujecie pokrycie dachowe? Strzecha? Lupek? Gont? Gont bitumiczny? Dachowka ceramiczna?

kasia_sloneczko
06-08-2008, 13:05
Sabb chciałam obejrzeć twoje rynny ale na picassie nie ma ich zdjęć :(
Też myślę nad Siba, czy nie jest za płytka?

Ahi roofing corona w kolorze grafitowym, już zamowilam, wyjdzie mnie 16 tys powierzchnia dachu 225 m2. Dachówka ceramiczna mi nie pasowała wizualnie a tak mam niby gont :wink: Rynny też raczej zamówie grafitowe.

Ludzie jaki ja mam piekny domek!!!
zapraszam do zdjec ale to nie to samo co na zywo. Tylko cholera dzialka za mała bo on jest ogromny....
Jak słusznie zauwaźył sasiad-dom najpiekniejszy w calej wsi hehe

Mały
06-08-2008, 14:53
To ja takie pytanie z nawiazaniem do tematu orynnowania :)
Jakie planujecie pokrycie dachowe? Strzecha? Lupek? Gont? Gont bitumiczny? Dachowka ceramiczna?
Blachodachówka Pruszyńskiego, ale wersja Kron350 , czarna , półmat.
Wygląda dość ciekawie i zdecydowanie inaczej niz blachodachówki typowe , tzn falopodobne.

turoazja
06-08-2008, 15:11
Ahi roofing corona - swietna, nie widzialem jej wczesniej, juz mialem sie decydowac na dachowke ceramiczna a tak to ... to mi sie podoba, i wcale nie drogo. Kasiu, 16 tys z robocizna?
Zdrowko

kasia_sloneczko
06-08-2008, 21:13
no niestety bez robocizny :( i do tego po rabacie 13 % nie jest to tania dachowka, ale jak tyle wywaliliśmy na dach i okna to czemu mielibyśmy na dach żałować 8)

Trochanowski na razie skonczyl, przyjedzie jeszcze we wrzesniu dopieszczac domek i montowac okna. a domek mam cudny....

piotr.nowy
06-08-2008, 21:31
Więźbę będzie robił ktoś miejscowy?

saabb
06-08-2008, 21:43
Sabb chciałam obejrzeć twoje rynny ale na picassie nie ma ich zdjęć :(
Też myślę nad Siba, czy nie jest za płytka?

Ahi roofing corona w kolorze grafitowym, już zamowilam, wyjdzie mnie 16 tys powierzchnia dachu 225 m2. Dachówka ceramiczna mi nie pasowała wizualnie a tak mam niby gont :wink: Rynny też raczej zamówie grafitowe.

Ludzie jaki ja mam piekny domek!!!
zapraszam do zdjec ale to nie to samo co na zywo. Tylko cholera dzialka za mała bo on jest ogromny....
Jak słusznie zauwaźył sasiad-dom najpiekniejszy w calej wsi hehe

Niestety jeszcze nie ma skończonego dachu. Dekarz wchodzi 18 sierpnia. Mnie SIBA się spodobała, przekonała mnie trwałość materiału i jakość wykonania. Ahi corona nie podlega dyskusji, bajka. Jak już będzie dach podwiesze fotki.

kasia_sloneczko
06-08-2008, 22:27
Dach robią górale, działają tu u nas w okolicy i ponoć fachowa ekipa. Ale po wykonawcach fundamentów to aż się boję, bo tamci tez byli polecani. Już zaczynam czytać wszystko o dachach żeby się na czymś nie przejechać.
Chociaż wiem ze wszystkiego nie przewidzę. Z tym fundamentem tak było ze wszystko robili zgodnie ze sztuka i muratorem :wink: wiem bo sprawdzałam, tylko zapomniałam im 10 razy przypomnieć o poziomach bo kurcze dla mnie to było oczywiste. Widać nie dla wszystkich i teraz te poprawki brr

A ile moga na dachu spiep... zacznie mi sie chyba po nocach śnić

Gasol
06-08-2008, 23:25
Dach robią górale, działają tu u nas w okolicy i ponoć fachowa ekipa. Ale po wykonawcach fundamentów to aż się boję, bo tamci tez byli polecani. Już zaczynam czytać wszystko o dachach żeby się na czymś nie przejechać.
Chociaż wiem ze wszystkiego nie przewidzę. Z tym fundamentem tak było ze wszystko robili zgodnie ze sztuka i muratorem :wink: wiem bo sprawdzałam, tylko zapomniałam im 10 razy przypomnieć o poziomach bo kurcze dla mnie to było oczywiste. Widać nie dla wszystkich i teraz te poprawki brr

A ile moga na dachu spiep... zacznie mi sie chyba po nocach śnić

Poszukaj moze jakiegos inspektora nadzoru z doswiadczeniem w domach drewnianych. Przy budowie dachu na domu drewnianym trzeba o paru sprawach wiedziec, a kto wie, co to za 'gorale'.

Najwazniejsza sprawa to osadzenie krokwi na odpowiedniku murlaty - to musi sie bardzo mocno trzymac, a w przypadku bali okraglych istotna jest precyzja wykonania wciec na krokwiach.

Jesli bedziesz deskowac dach to bardzo wazne jest, by zostawic szczeline wentylacyjna.

Jesli masz jakies odpowiedniki sciany kolankowej (chociaz na zdjeciach domow Trochanowskiego nie widzialem takowych), to koniecznie upewnij sie, ze konstrukcja jest poprawna, by sciana kolankowa nie zostala wypchnieta przez dach.

Pamietaj o kominie - dach bedzie dosc mocno siadal i trzeba to uwzglednic przy jego obrobce.

kasia_sloneczko
06-08-2008, 23:36
Ci góale sami stawiają domy z bali okrągłych wiec mam nadzieję że o tym kominie i prawidłowym posadowieniu to wiedzą. Ściany kolankowej faktycznie nie ma.
Co do deskowania to z uwagi na lekkie pokrycie nie robimy pelnego. Tak sie zastawiam czy na takie niepelne deskowanie też się kłądzie pape jak radzi Wilhelmi?

Gasol
07-08-2008, 10:49
Ci góale sami stawiają domy z bali okrągłych wiec mam nadzieję że o tym kominie i prawidłowym posadowieniu to wiedzą. Ściany kolankowej faktycznie nie ma.
Co do deskowania to z uwagi na lekkie pokrycie nie robimy pelnego. Tak sie zastawiam czy na takie niepelne deskowanie też się kłądzie pape jak radzi Wilhelmi?

Rozumiem, ze 'niepelne deskowanie' to brak deskowania:-) Nie wiem, w jakim celu ta papa przy braku deskowania. Ogolnie przyjety standard, to przy ocieplonej polaci uzycie foli dachowej paroprzepuszczalnej od gory, a od dolu (czyli pod welna od strony wnetrza poddasza) foli paroizolacyjnej. Mozesz mi wskazac, gdzie Wilhelmi zaleca pape? Chetnie przeczytam.

kasia_sloneczko
07-08-2008, 20:02
No tak brak deskowania, boshe jaka ja glupia jestem...Nic to naumiem sie zanim gorale na dach wleza....
Jeszcze nie mialam czasu tego watku przerabiac ale z tego co wywnioskowalam z ostatnich dwoch stron to zaleca pape termozgrzewalna zamiast folii.pod pokrycie oczywiscie. moze znowu cos nie zrozumialam.:oops:

http://forum.muratordom.pl/dach-w-dobrych-rekach,t73297-240.htm

kasia_sloneczko
07-08-2008, 20:26
O prosze o to cytat z powyzszego watku:

"Jacek1204" Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania folii na deskowanie.W moim przekonaniu nie ma to merytorycznego uzasadnienia."

Piotr Wlezień
07-08-2008, 21:43
Mam pytanie czy ktoś malował dom z bali pistoletem. Czy to się sprawdzi?

turoazja
07-08-2008, 22:37
Mnie moja ekipa dzisiaj wlasnie doradzala ze absolutnie nie pistoletem,
cos tam mowili po swojemu dlaczego (ale ciezko bylo skapowac argumenty)
Ja tez planowalem pistolet ale przekonali mnie by zrezygnowac z takiego sposobu i pomalowac recznie.

Gasol
07-08-2008, 22:38
O prosze o to cytat z powyzszego watku:

"Jacek1204" Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania folii na deskowanie.W moim przekonaniu nie ma to merytorycznego uzasadnienia."

Nie zagladajac do watku zgaduje, ze chodzi o to, czy warto na deskowanie polozyc folie paroprzepuszczalna. Ja tez uwazam, ze nie ma to sensu i papa sprawdzi sie bardzo dobrze.

piotr.nowy
07-08-2008, 22:38
O prosze o to cytat z powyzszego watku:

"Jacek1204" Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania folii na deskowanie.W moim przekonaniu nie ma to merytorycznego uzasadnienia."

Wg mnie folia na deskowaniu faktycznie nie ma sensu.
Więc albo deskowanie z papą , albo folia wysokoparoprzepuszczalna bezpośrednio na krokwie.

Gasol
07-08-2008, 22:45
Mam pytanie czy ktoś malował dom z bali pistoletem. Czy to się sprawdzi?

Ja probowalem. Pistolet wymaga pewnej wprawy. Jak jej sie nabierze to idzie calkiem OK. Mysle, ze pierwsze malowanie nalezy zrobic dosc dokladnie i jesli zdecydujesz sie na pistolet, to powinienes albo malowac dwa razy, albo wspomagac sie pedzlem. Mankamentem pistoletu jest to, ze gdy uzyje sie impregnatu czy lakierobejcy o dosc duzej lepkosci, to trzeba od razu pomyslec o dyszy z wieksza srednica, bo inaczej pistolec bedzie mial tendencje do chlapania malych kropelek. Zaleta pistoletu jest bardzo duza szybkosc pracy, ale wada jednak mniejsza dokladnosc.

kasia_sloneczko
08-08-2008, 00:02
No i już wiem że nie będziemy robić deskowania damy samą folię, zwłaszcza że małż zamawiając materiał na dach zapomniał o deskach hehe. Gorzej ze wymyślił sobie przybijanie dachówek do łat stalowych. Czy ktoś tak robi? ja uważam ze powinniśmy zrobić drewniane i nie kombinować. Prosze o zdanie bardziej technicznych kolegów :D

Mały
08-08-2008, 09:32
Mam pytanie czy ktoś malował dom z bali pistoletem. Czy to się sprawdzi?
Też tak chciałem, a jestem właśnie po malowaniu ręcznym.
Przy pistolecie masz trochę strat(przy odbiciu materiału od ściany) oraz słabszą wsiąkalność od tej przy wcieraniu.
Inna sprawa to targanie węży ze sprężonym powietzrem. Łatwiej jest wiaderko z farbą/impregnatem.

ANNNJA
08-08-2008, 11:16
właśnie jestem po malowaniu 1ściany bala,-...idzie powoli, i jak zaczełam patrzeć na podbitke- to stwierdziłam że malowanie pędzlem będzie koszmarem- bo będzie impregnat ściekał po pędzlu na ręke..-...., ale widzę że
malowanie pistoletem też ma swoje minusy,..... ale przynajmniej szybko idzie -
może w takim razie tylko podbitke malować tym pistioletem...- ale to i tak trzeba zrobić odpowiedni zakup spręzarka, pistolet...- a może ktoś za niewielką odpłatnością wypożyczyłby nam te zabawki do malowania??

Piotr Wlezień
08-08-2008, 12:17
Dzięki Mały, Gasol, Turoazja.
Rozmawiałem dzisiaj z producentem Lazury, Ekipą stawiającą dom i stwierdzili, że śmiało mogę malować pistoletem tą lazurą (bardzo niska lepkość i bardzo łatwo wnika w drewno). No cóż jutro spróbuję sprawdzić jak to wychodzi, malować i tak zamierzam conajmniej 2 razy. A malować zamierzam pistoletem elektrycznym już go dzisiaj sprawdziłem

Piotr Wlezień
08-08-2008, 12:21
Cześć jutro właśnie maluję podbitkę pistoletem. Jutro Wieczorem dam znać jak się sprawdził. A koszt nie był wielki zapłaciłem na aukcji 150 zł (pistolet elektryczny)



właśnie jestem po malowaniu 1ściany bala,-...idzie powoli, i jak zaczełam patrzeć na podbitke- to stwierdziłam że malowanie pędzlem będzie koszmarem- bo będzie impregnat ściekał po pędzlu na ręke..-...., ale widzę że
malowanie pistoletem też ma swoje minusy,..... ale przynajmniej szybko idzie -
może w takim razie tylko podbitke malować tym pistioletem...- ale to i tak trzeba zrobić odpowiedni zakup spręzarka, pistolet...- a może ktoś za niewielką odpłatnością wypożyczyłby nam te zabawki do malowania??

Gasol
08-08-2008, 13:44
Cześć jutro właśnie maluję podbitkę pistoletem. Jutro Wieczorem dam znać jak się sprawdził. A koszt nie był wielki zapłaciłem na aukcji 150 zł (pistolet elektryczny)



Ja wlasnie uzywalem pistoletu elektrycznego i tez malowalem podbitke (pod daszkiem laczacym dom i garaz). Poszlo calkiem OK. Malowalem lazura V33 - jest dosc lepka, wiec musialem uzyc dyszy o wiekszej srednicy. Dodatkowo kupilem takie elastyczne przedluzenie, na koncu ktorego mozna zamontowac dysze - super sprawa, bo mozna trzymac pistolet normalnie w poziomie, a dysza skierowana jest do gory. Ale i tak bez pedzla sie nie obylo, bo pare zaciekow musialem zlikwidowac. Jeszcze jedno: pistolet bardzo rownomiernie rozpyla farbe, a po pedzlu zostaje troche smug.

ANNNJA
08-08-2008, 16:05
no więc kto odsprzeda nam po swoim malowaniu pistolet???
a ten pistolet to jak długą ma rurę?? prosze o info na priv...dzięki
chcemy kupić drabine i nie wiem czy wystarczy tak 5,20 czy trzeba 6,60cm,
szczyt dachu wychodzi u nas około 640cm....

Mały
08-08-2008, 16:06
właśnie jestem po malowaniu 1ściany bala,-...idzie powoli, i jak zaczełam patrzeć na podbitke- to stwierdziłam że malowanie pędzlem będzie koszmarem- bo będzie impregnat ściekał po pędzlu na ręke..-...., ale widzę że
malowanie pistoletem też ma swoje minusy,..... ale przynajmniej szybko idzie -
może w takim razie tylko podbitke malować tym pistioletem...- ale to i tak trzeba zrobić odpowiedni zakup spręzarka, pistolet...- a może ktoś za niewielką odpłatnością wypożyczyłby nam te zabawki do malowania??
Nie do końca - po pierwsze rękawice podgumowane lub w pełni gumowe. A po drugie nie moczysz całego pędzla ,a tylko ok 1/3, po czym go lekko strzepujesz (bez skojarzeń proszę ;) ).

Gasol
08-08-2008, 17:53
no więc kto odsprzeda nam po swoim malowaniu pistolet???
a ten pistolet to jak długą ma rurę?? prosze o info na priv...dzięki
chcemy kupić drabine i nie wiem czy wystarczy tak 5,20 czy trzeba 6,60cm,
szczyt dachu wychodzi u nas około 640cm....

A moze lepiej malowac z rusztowania? Bezpieczniej i wygodniej. Uzywajac drabiny nie bedziesz miala gdzie puszki z farba postawic.

Moj pistolet ma wyginana przedluzke okolo 8-10 cm. O ile pamietam, to jest to ten model: http://www.wagner-polska.com.pl/?mod=produkty&action=zobacz&id=9&kat_id=47

Kupilem w Castoramie: oddzielnie pistolet, oddzielnie przedluzke, oddzielnie wieksza dysze.

kasia_sloneczko
08-08-2008, 20:52
Annnja mnie sie zdaje ze dobrze sobie taki pistolet nabyc i trzymac bo czeka nas jeszcze nie jedno malowanie domku, za pare lat trzeba je bedzie powtarzac chyba?

kasia_sloneczko
08-08-2008, 22:29
Sabb ja jeszcze raz wrócę do rynien. Dlaczego akurat Siba wybrałeś? a nie Lindab? bo ja mam dylemat nie umiem się zdecydować, cenowo wychodzą niemal identycznie. Mają taką samą gwarancję, ładne kolory, latwo się montują no nie wiem co jeszcze wziąć pod uwagę?

Ludki jakie macie rynny?

Sloneczko
08-08-2008, 23:10
My mamy ciemno brązową "Karolinę": http://www.kaczmarek2.pl/?v=13&kar=2 . Niedroga i dobra :)

kadargo
09-08-2008, 11:45
Witajcie Moi Balowicze

Pragnę poinformować szacowne zgromdzenie że od 27.08.2008 r . zamieszkujemy nasz domeczek. Oczywiscie jeszcze wszystko nie skończone ale mieszka się jak w bajce. Ci co mieszkaja to wiedza jak to jest , a Ci co nie mieszkają niech cierpliwie czekaja, zostaną wynagrodzeni. Nie mam czasu na ten nieszczęsny dziennik, ale postaram sie poprawić.

Pozdrawiam

Zygmunt

Sloneczko
09-08-2008, 13:09
Gratuluję!!!! :D

Zamieść choć na początek jakieś zdjęcia w tym wątku :)

kasia_sloneczko
09-08-2008, 15:41
Kadargo super, ależ ci zazdroszczę...

Annnja gdzie obiecane zdjęcia? :evil:

kala67
09-08-2008, 21:11
Jaka jest kolejność prac przy malowaniu ??
Najpierw szlifujecie cały domek i zabieracie się na nanoszenie odpowiedniego preparatu??
Czy może robicie to po jednej ścianie??

Piotr Wlezień
09-08-2008, 21:30
Cześć Annja
Niestety nie udało mi się sprawdzić jak działa pistolet.
Deszcz zaczął padać w nocy i do tej pory nie przestał

Cy ktoś próbował szlifować dom z bali prostokatnych szlifierką flex. Dzisiaj znalazłem taką ciekawą w wypożyczalni wygląda to na super rzecz (b. duża powierzchnia szlifowania, lekka i super dostęp do powierzchni położonych wysoko). zamierzam we wtorek lub srodę wypożyczyć takie cudo aby sprawdzić jak to działa, ale jeśli ktoś już próbował i siuę nie nadaje to dajcie znać. Na wszelki wypadek podaje adres strony na której można zobaczyć jak to wygląda:

http://allegro.pl/item405722312_szlifierka_flex_zyrafa_ws_702_vea_or yginalna.html

Piotr Wlezień
09-08-2008, 21:36
Najpierw szlifujesz jedną ścianę i malujesz ją przynajmniej raz. Jeśli będziesz szlifowała cały dom to może Ci to zająć cały tydzień i pierwsza szlifowana ściana znowu Ci ściemnieje i tak w kółko
A dzisiaj usłyszałem od gościa który zajmuje się farbami przedde wszystkim przeznaczonymi do malowania domów drewnianych, że najlepszym wyjściem jest pomalowanie domu raz a po 3-6 miesiącach drugi raz. Po tym czasie otworzą się pory w drewniw i ewentualnie bale popękają i dzięki temu lazura będzie mogła wejść w popękane fragmenty i otwarte pory i przekonał mnie. Posłucham go.


Jaka jest kolejność prac przy malowaniu ??
Najpierw szlifujecie cały domek i zabieracie się na nanoszenie odpowiedniego preparatu??
Czy może robicie to po jednej ścianie??

kasia_sloneczko
10-08-2008, 21:59
Pytanie do tych co mają domy z bali okrągłych. Czy macie wylewkę pod podłogą czy legary i jeśli wylewkę to do jakiej wysokości czy do wysokości fundamentu a może niżej?
Zastanawiam się czy dać wylewkę do końca fundamentu czy odrobinke poniżej bo wtedy miałabym miejsce na listwy podłogowe które kończyłyby się pod balem. Czy to dobry czy chybiony pomysł? :oops:

Co dajecie na kominy? zastanawiam się nad łupkiem tylko czy mi to dekarze będą umieli położyć.

Gasol
10-08-2008, 23:17
Pytanie do tych co mają domy z bali okrągłych. Czy macie wylewkę pod podłogą czy legary i jeśli wylewkę to do jakiej wysokości czy do wysokości fundamentu a może niżej?
Zastanawiam się czy dać wylewkę do końca fundamentu czy odrobinke poniżej bo wtedy miałabym miejsce na listwy podłogowe które kończyłyby się pod balem. Czy to dobry czy chybiony pomysł? :oops:

Co dajecie na kominy? zastanawiam się nad łupkiem tylko czy mi to dekarze będą umieli położyć.

Radze policzyc dokladnie, na jakiej wysokosci zakonczy sie podloga. Moze byc roznie - w zaleznosci od rodzaju podlogi (terakota, deska, panel, itp). To co wyjdzie trzeba dostosowac np. do wysokosci drzwi balkonowych, wejsciowych, itp., tak, by np. uniknac podnoszenia nogi na 10-15 cm przy wychodzeniu na taras:-) Zastanow sie tez, jak zrobisz ewentualne listwowanie podlogi, czy tez zamocowanie jakiegos cokolu. Wazne jest, by zminimalizowac mostek termiczny i najlepiej cala przestrzen pod podloga odizolowac styropianem w poziomie, a przy scianach jak najbardziej unikac przerwy w izolacji (np. koncza sie bale, pozniej goly fundament, a potem podloga).

Ja komin systemowy obrabiam blacha - zrobie cos w rodzaju poziomych paneli z blachy. Rzadko cos takiego sie widuje, ale w mojej wsi wlasciciel innego domu drewnianego ma tak zrobiony komin i wyglada to ladnie. Chcialem uniknac klinkieru, bo to ma teraz kazdy:-)

kasia_sloneczko
10-08-2008, 23:35
Właśnie o to mi chodziło, żeby dać wylewkę na to podłogę i zrobić listwy czy cokoliki do wysokości bala, tak żeby w tym miejscu gdzie byłaby pustka miedzy fundamentem a balem dać cokolik. Ale rozumiem że lepiej gdyby podłoga kończyła się na wysokości bala i dopiero listwa/cokolik? znaczy wylewka kończyła się równo z fundamentem i na to podloga? Wyżej wylewka nie powinna pójsć gdyż zdaniem wykonawcy nie powinna stykać się z balem.
A inni jak mają?

agagaj
11-08-2008, 10:04
Właśnie o to mi chodziło, żeby dać wylewkę na to podłogę i zrobić listwy czy cokoliki do wysokości bala, tak żeby w tym miejscu gdzie byłaby pustka miedzy fundamentem a balem dać cokolik. Ale rozumiem że lepiej gdyby podłoga kończyła się na wysokości bala i dopiero listwa/cokolik? znaczy wylewka kończyła się równo z fundamentem i na to podloga? Wyżej wylewka nie powinna pójsć gdyż zdaniem wykonawcy nie powinna stykać się z balem.
A inni jak mają?

Widzę, że co wykonawca to obyczaj i co projektant to inny obyczaj...
Projektant współpracujący z firmą, która będzie mi robiła domek, a robiła już dla kilku innych forumowiczów, zakłada, że chudziak kończy się na wysokości górnej krawędzi ostatniego bloczka fundamentowego. Na tak powstałej powierzchni układa sie 2 x papę na lepiku/ termozgrzewalną (zaleta takiego wykonania to ciągłość izolacji przeciwwligociowej), następnie styropian i dopiero na to wylewkę, która sięga do wysokości pierwszego bala.
Takie wykonanie minimalizuje też mostek termiczny pomiędzy ścianą fundamentową a balem.

Wylewka zawsze jest oddylatowana od bala czy muru, zeby spokojnie mogła sobie pracować nie pękając. Ale skoro wykonawca tak twierdzi, to TEN wykonawca pewnie wie co mówi :wink:

Zastanawialiśmy się długo, czy nie wylać chudziaka sporo niżej, tak jak jest np. u Ciebie Kasiu, ale zrezygnowaliśmy własnie ze względu na brak ciągłości izolacji poziomej przeciwwilgociowej. Zyskalibyśmy na wysokości parteru, ale załatwilibysmy sobie sporo większy mostek termiczny.

Wydaje mi się, że legary i ocieplenie podłogi pomiedzy nimi to dobre i tańsze rozwiązanie, jeżeli na wiekszości podłóg parteru widziałabyś drewno. A Ty Kasiu chyba jeszcze nie zdecydowałaś? Jeżeli raczej płytki to tylko wylewka. Legary, a na nie jakaś powiedzmy płyta OSB, a na to płytki to mało ekonomiczne rozwiązanie, o małej sztywności całego przedsięwzięcia nie wspominając.

Dużo zależy jeszcze od wysokości do pierwszego bala/podwaliny, jaką dysponujesz po rozłożeniu na chudziaku styropianu. Ile cm masz od chudziaka do pierwszej warstwy bali? Od tego uzależniłabym decyzję, co do sposobu mocowania listew. Słowem, można pokombinować z grubością styro (raczej na plus niz minus). I też pomyslałabym nad odizolowaniem ściany fundamentowej wewnątrz paroma centymetrami styro, tak w ramach zapobiegliwości, bo miałaś niezłą jazdę z wypoziomowaniem fundamentu.


U mnie styropian to 2x5 cm, a wylewka 6 cm, a to chyba minimum.


Na parterze w całości planujemy gres lub jakieś płytki ceramiczne. Przy trójce naszych dzieciaczków i szwędalskim seterze drewno nie miałoby większych szans przeżycia :wink:

Przypatrując się zdjęciom Twojego domku... Pominę to, ze dech na chwilę zapiera :P Chyba zdecydowałabym się na obłozenie ściany fundamentowej styropianem takiej grubości, żeby zlicował się z balem, bo widoczne jest to, ze bal sporo grubszy od ścianki. Zrobiłabym wylewkę na styro (łatwiej rozprowadzić instalacje), a listwami martwiła się dopiero po ułożeniu płytek/drewna.

Pozdrawiam

Mały
11-08-2008, 10:32
I radzę uważać przy kolorowaniu domków - z reguły kolor jest nakładany na próbnik jasny (np świerk), a malujemy na ciemniejszym i kolor się za diabła nie zgadza(np lekko poszarzałe) :
Tu miał być jaśniejszy wg wzornika drewnianego, a wyszedł ciemniejszy. Nie żeby był zły, ale czasami można się trochę zdziwić.
http://images32.fotosik.pl/342/28658fbd5e9fefa8.jpeg

kruszon11
11-08-2008, 10:40
U mnie z kolei jest to tak rozwiązane, że:
Góral stwierdził, że stan 0 mam zrobić równo z wieńcem. Na to pójdą legary 8 cm, pomiędzy które pójdzie ocieplenie z wełny. Na to deski podłogowe. Bo z desek będzie podłoga na parterze.

A wieniec robią dzisiaj, w sobotę byłem na Podhalu i dom prawie gotowy. W połowie września chłopaki przyjeżdżają i składają konstrukcję. Powklejam za chwilę zdjęcia, jak tylko obrobię się z robotą w pracy....

Gasol
11-08-2008, 11:23
I radzę uważać przy kolorowaniu domków - z reguły kolor jest nakładany na próbnik jasny (np świerk), a malujemy na ciemniejszym i kolor się za diabła nie zgadza(np lekko poszarzałe) [..]

Potwierdzam. Ale z drugiej strony podobno nawet po pierwszym sezonie kolor potrafi wyblaknac.

agagaj
11-08-2008, 11:26
U mnie z kolei jest to tak rozwiązane, że:
Góral stwierdził, że stan 0 mam zrobić równo z wieńcem. Na to pójdą legary 8 cm, pomiędzy które pójdzie ocieplenie z wełny. Na to deski podłogowe. Bo z desek będzie podłoga na parterze.

U nas w projekcie też jest wieniec, ale wszyscy zgodnym chórem okrzyknęli, ze można bez wieńca (w tym projektant domu :lol: ). Wiec ostatnia warstwa bloczków, papa i drewienko.

Domyślam się, że w wieńcu masz mieć pręty - kotwy do podwaliny?

Znajomi robią całą podłogę parteru tak jak u Ciebie. Już nawet zaczynają. Wprowadzą się na pewno przed nami :)

ANNNJA
11-08-2008, 11:45
u nas było zostawione ok. 23- 25cm od chudziaka do wieńca na fundamentach.. - a co i jak to opisałam strone wcześniej,.
kasia- masz wiadomosc, na priv.. -

kruszon11
11-08-2008, 13:46
U mnie z kolei jest to tak rozwiązane, że:
Góral stwierdził, że stan 0 mam zrobić równo z wieńcem. Na to pójdą legary 8 cm, pomiędzy które pójdzie ocieplenie z wełny. Na to deski podłogowe. Bo z desek będzie podłoga na parterze.

U nas w projekcie też jest wieniec, ale wszyscy zgodnym chórem okrzyknęli, ze można bez wieńca (w tym projektant domu :lol: ). Wiec ostatnia warstwa bloczków, papa i drewienko.

Domyślam się, że w wieńcu masz mieć pręty - kotwy do podwaliny?

Znajomi robią całą podłogę parteru tak jak u Ciebie. Już nawet zaczynają. Wprowadzą się na pewno przed nami :)

Co do wieńca, to zaufałem murarzowi.... Swój chłop, kilka groszy mi już uratował....
Chciał też wyprowadzić śruby pod pierwsze bale, ale mój góral powiedział, że nie, nie chce czegoś takiego. Ewentualnie może mi kotwy nabić od góry. Tego też nie poleca, bo konstrukcja drewniana cały czas będzie pracować i stać pod własnym ciężarem i masą i mam się nie bać - sama nóg nie dostanie...

agagaj
11-08-2008, 15:02
Co do wieńca, to zaufałem murarzowi.... Swój chłop, kilka groszy mi już uratował....
Chciał też wyprowadzić śruby pod pierwsze bale, ale mój góral powiedział, że nie, nie chce czegoś takiego. Ewentualnie może mi kotwy nabić od góry. Tego też nie poleca, bo konstrukcja drewniana cały czas będzie pracować i stać pod własnym ciężarem i masą i mam się nie bać - sama nóg nie dostanie...

Aaa...
Mój wykonawca też nie potrzebuje. Współpracujący z nim projektant, robiący projekty dokładnie pod ich technologię, też twierdzi, że nie ma potrzeby. To po kiego diabła wrysowuje w projekt??
I bądź tu człowieku mądry :wink:

Pozdrawiam

kasia_sloneczko
11-08-2008, 20:03
U nas jest 30 cm od chudziaka do konca wienca, na to pojdzie papa, styropian, podlogowka i wylewka. Styro to damy mysle 20 cm a jak sie zmiesci to i 25 cm :) no i jednak wylewka. co prawda bedziemy miec dechy ale nie wszedzie.
nie wiem jakie wysokie beda te listwy czy cokoly ale po waszych radach zrobie tak ze wylewke dam dokladnie do tej pustki miedzy fundamentem a balem zeby ja zakryc i na to podloge. wylewka siegnie do bala tylko odrobine a mostek bedzie zakryty.

dzisiaj poprawiaja spartolone fundamenty, podniesli pape i pod spod dali rzadki beton, oby to zdalo egzamin. a moglo byc od razu dobrze...

rynny chyba zamowimy Siba. myslalam o tytan cynku ale na dachu ma byc blachodachowka, poki jest nowa to ok ale potem, za 20 lat moze cos sie z nia dziac i spierniczy rynny. to tez z naszej strony nieprzemyslany temat, trzeba bylo polozyc lupek, dac rynny tytan cynk i na zawsze zapomniec o dachu. ale kto to wtedy wiedzial...

dzisiaj akcja zamawianie okien, ile u was jest przestrzeni nad oknami na osiadanie? bo mi sie wydaje ze mam za duzo bo 12 i 14 cm?

kasia_sloneczko
11-08-2008, 21:13
o a tutaj macie zdjecia mojego domku, poprawiłam sobie kolory w aparcie i zrobiłam wreszcie fotki które nie są niebieskie :)

i jest tam też album ze zdjeciami Annnji niestety tylko 6 bo Ania nie miała czasu,ale obiecała na jutro wiecej więc sobie ten link zachowajcie

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1

Piotr Wlezień
11-08-2008, 21:37
Cześć
Dzisiaj testowałem pistolet. I wg mnie do d..y !!! 50 % farby idzie w powietrze. Ale może to tylko mój problem u mnie wiecznie wieje. Nie poddaję się. Jutro będę go testował malując dom w środku. Tam już nie mam wiatru :D No i w końcu stawiają moje tarasy. Mam nadzieję, że teraz dom nabierze kształtów. Ale najwiekszy problem jest z "wycieczkami" sąsiadów ze wsi no i ich pytaniami; a to jakim sidingiem będę go okładał a jak już im mówie , że będzie bez sidingu to pytanie jaki będzie tynk, lub pytanie o cenę, bo on też ma mało kasy (na dom z cegły) i może też by se postawił taki drewniak :evil: :lol: :o

kasia_sloneczko
11-08-2008, 21:54
Piotr hehe nie no koniecznie otynkuj hehe a potem daj biały sajding ognioodporny. U mnie z kolei pytania pt. a czy to się nie spali, a czy tego korniki nie zeżrą?
Ale jesli chodzi o cenę to jeden gościu mówi do drugiego nie wiedząc ze ja stojaca obok to właścicielka:
"-ty wiesz ile to kosztuje?
-te ludziska to mają wory z kasą, pewno se z tyłu basen pierdalną
- no a inni to kredyt muszą brać na budowę"

:D pozdrawia cię więc wioskowa milionerka, teraz to dopiero będą ze mnie szmal ciągnąć za kazdą pierdołe. poki co rozgłaszam wszem i wobec że to jednakowo z murowanym wychodzi ale ludki swoje wiedzą...

Piotr Wlezień
11-08-2008, 22:05
No to masz problem.
Mnie traktują jak biedaka i nigdy nie rozmawiają ze mną. Tylko z mimi robotnikami lub goscmi którzy stawiają dom. Ja zawsze jak jestem robię najgorszą robotę tak więc do mnie idą dopiero jak już pogadają ze wszystkimi.


Piotr hehe nie no koniecznie otynkuj hehe a potem daj biały sajding ognioodporny. U mnie z kolei pytania pt. a czy to się nie spali, a czy tego korniki nie zeżrą?
Ale jesli chodzi o cenę to jeden gościu mówi do drugiego nie wiedząc ze ja stojaca obok to właścicielka:
"-ty wiesz ile to kosztuje?
-te ludziska to mają wory z kasą, pewno se z tyłu basen pierdalną
- no a inni to kredyt muszą brać na budowę"

:D pozdrawia cię więc wioskowa milionerka, teraz to dopiero będą ze mnie szmal ciągnąć za kazdą pierdołe. poki co rozgłaszam wszem i wobec że to jednakowo z murowanym wychodzi ale ludki swoje wiedzą...

ANNNJA
12-08-2008, 08:18
hahahaha,...dobre te komentarze.....!
u nas mamy taka gadke...
- Pani a ile taka chałupa kosztuje??? na 10sób pytających 8 zadaje jako pierwsze to właśnie pytanie..-
już mężowi zakazałam udzielania wywiadów i zabawy w kunstosza..-bo jak on zacznie to prowadzi wszędzie- nawet opowiada co i jak na górze, ile metrów ma sypialnia.., a jaka łazienka..., a jak będzie okno,.etc....., dobrze że nie opowiada co robimy w sypialni... ;)

ja też mówie że to podobne koszty, bo i dach, i okna, i podłogi to przecież i tutaj i tutaj trzeba takie same wstawiać nie...,

kasia- masz już zdjęcia....

P.S. MY MIELIŚMY 23- 25CM PONIŻEJ KRAŃCA BLOCZKA DO CHUDZIAKA, ale przed tym chudziakiem daliśmy wkoło wewnątrz fundamentów 4cm styropian, i teraz nawet jak są miejsca gdzie płytki są już od bala położone 1cm poniżej, to nie ma takiego mostka bo styro leży....- ale nie jest to chyba taki na 100% szczelny sposób- i dlatego pisałam właśnie o suporeksie, że się daje na ostatnią warstwe przed balami- suporeks jest dużo cieplejszy niż bloczki czy wieniec, a do tego mięki- jak trzeba ci chować kable to nie ma problemu, i potem jak się kładzie te płytki podłogowe to też masz prosto...a nie jak bal..- widać to wszystko na moich zdjęciach..

Mały
12-08-2008, 09:34
Piotr hehe nie no koniecznie otynkuj hehe a potem daj biały sajding ognioodporny. U mnie z kolei pytania pt. a czy to się nie spali, a czy tego korniki nie zeżrą?
Ale jesli chodzi o cenę to jeden gościu mówi do drugiego nie wiedząc ze ja stojaca obok to właścicielka:
"-ty wiesz ile to kosztuje?
-te ludziska to mają wory z kasą, pewno se z tyłu basen pierdalną
- no a inni to kredyt muszą brać na budowę"

:D pozdrawia cię więc wioskowa milionerka, teraz to dopiero będą ze mnie szmal ciągnąć za kazdą pierdołe. poki co rozgłaszam wszem i wobec że to jednakowo z murowanym wychodzi ale ludki swoje wiedzą...
Przy budowie poprzedniego domu, zap... przy stropie górnym z małżonką usłyszelismy taki oto tekst od "zwei moherenbereten":
" patrz pani , tacy mlodzi, a dom budują... ci to się musieli nakraść!" nic, tylko po antenkach beretowych łomikiem przejechać. ;)

Mały
12-08-2008, 10:37
Cześć Annja
Niestety nie udało mi się sprawdzić jak działa pistolet.
Deszcz zaczął padać w nocy i do tej pory nie przestał

Cy ktoś próbował szlifować dom z bali prostokatnych szlifierką flex. Dzisiaj znalazłem taką ciekawą w wypożyczalni wygląda to na super rzecz (b. duża powierzchnia szlifowania, lekka i super dostęp do powierzchni położonych wysoko). zamierzam we wtorek lub srodę wypożyczyć takie cudo aby sprawdzić jak to działa, ale jeśli ktoś już próbował i siuę nie nadaje to dajcie znać. Na wszelki wypadek podaje adres strony na której można zobaczyć jak to wygląda:

http://allegro.pl/item405722312_szlifierka_flex_zyrafa_ws_702_vea_or yginalna.html
Próbowałem szlifierką, ale bardzo łatwo zrobić rowek/wgłębienie.

Piotr Wlezień
12-08-2008, 18:39
Dzięki za info
Dzisiaj spróbowałem taśmówką i wychodzi to całkiem dobrze. Tak więc zrobiłem całą ścianę i przy tym pozostanę, a jutro zamierzam tą ścianę pomalować lazurą



Cześć Annja
Niestety nie udało mi się sprawdzić jak działa pistolet.
Deszcz zaczął padać w nocy i do tej pory nie przestał

Cy ktoś próbował szlifować dom z bali prostokatnych szlifierką flex. Dzisiaj znalazłem taką ciekawą w wypożyczalni wygląda to na super rzecz (b. duża powierzchnia szlifowania, lekka i super dostęp do powierzchni położonych wysoko). zamierzam we wtorek lub srodę wypożyczyć takie cudo aby sprawdzić jak to działa, ale jeśli ktoś już próbował i siuę nie nadaje to dajcie znać. Na wszelki wypadek podaje adres strony na której można zobaczyć jak to wygląda:

http://allegro.pl/item405722312_szlifierka_flex_zyrafa_ws_702_vea_or yginalna.html
Próbowałem szlifierką, ale bardzo łatwo zrobić rowek/wgłębienie.

adania
13-08-2008, 09:05
Witam Wszystkich balowiczów :D
Uważnie śledzę ten wątek ponieważ, zamierzamy zbudować dom z bali, mamy już wybrany projekt domu http://www.moj-dom.pl/L-85,bale,oferta_detail.html#projekt trwają negocjacje co do działki, ja chcę bardziej leśną, mąż bardziej polną, ale ja nie wyobrażam sobie domu z bala na pustym polu :o i powoli mąż też się przestawia.
Szukamy wykonawcy, dom ma być z bala 30, najbardziej nam odpowiada firma "Zajda", ale niestety nic nie wiem o tej firmie, macie jakieś doświadczenie z tą firmą? Co o niej sądzicie? Nasze typy to jeszcze Trochanowski, ale z nimi kontakt będzie dopiero w przyszłym tygodniu i stollux. Z tym że nam zależy na tym aby wykonawca zbudował dom od początku do końca, od fundamentów po wykończenie domu i właśnie zajda tak robi, stollux niestety nie, mogą ewentualnie położyć dach.
Dzięki za wszelkie wskazówki, pozdrawiam
ana

kasia_sloneczko
13-08-2008, 10:11
Adania Trochanowski też ci nie zrobi od a do z, a jeśli chcesz bale okrągłe to od razu zmień projekt. Te się nie nadają. Wystarczy że będziesz mieć bale grubsze niż w projekcie i już problemy. Jeśli uwaznie czytałaś to wiesz jak należy robić, najpierw wybrać wykonawcę a potem projekt i to naprawdę nie jest jakiś mój wymysł albo jakieś moje widzimisie ze niby co to za trudność zmienić bal kwadratowy na okrągły ale to są ZUPEŁNIE INNE TECHNOLOGIE WYKONANIA. Nie wiem moze ja to powinnam dziesięć razy podkreślić żeby kolejni forumowicze sie nie pakowali w takie bagno.
Kolejny argument do całej listy wcześniejszych-mój ganek jest za mały bo jest zaprojektowany z bali kwadratowych 30*25 a bale mają po 50 cm i co i mamy efekt stłoczenia, ledwo wlazły na fundament że już nie wspomnę ze u iwanka nie ma w ogóle w projekcie wystających końcówek bali a przecież tak się łączy że zawsze trochę bali wystaje na złączeniach. Jak sobie uważnie obejrzycie moej fotki to widać na ganku jak kończą się te wystające bale i zaraz za nimi są słupy. Gdyby to projektowała kobitka od Trochanowskiego to dałaby wiecej miejsca na te końce i ganek byłby większy.
Na poddaszu mamy w projekcie wełnę 18 i tylko tyle,matko kto daje tylko tyle wełny, no że ja o tym nie wiedziałam jak zaczynałam budowę to jasne ale do cholery projektant? Wystarczy zajrzeć na strone muratora by wiedzieć ze powinno być jej tam przewidzianej minimum 23 cm czyli 18+5. O innych konfiguracjach nawet nie wspominam. Wieniec na fundamenty-po co on i komu? aby dodatkowa kasa poszła i problem bo teraz zeby posadowić okna balkonowe HS (przesuwne) to trzeba 6 cm tego wieńca skuć bo one tyle muszą być wpuszczone pod podłogę. Przecież jak facet to projektował to wiedział jakie wybieramy okna i już nawet mówiliśmy o urzedowskim. Domek mamy też wyższy niż w projekcie i teraz pytanie za 100 pkt. PO CO NAM BYŁ TEN PROJEKT SKORO NIC SIE NIE ZGADZA Z RZECZYWISTOSCIA? Pani projektant od wnętrz zrobiła mi śliczny rysunek wnętrz na podstawie projektu Iwanka i co? i oczywiście nic teraz nie pasuje bo przecież bale mamy grubsze i mniej miejsca wychodzi we wnetrzu. I od nowa musi rysować zeby mi do kuchni zaplanowane sprzety weszły.
No więc Adania ty się dobrze zastanów a jak nie wierzysz to pzryjedź do mnie na budowę palcem ci pokaze co się nie zgadza z projektem-czyli nieomal wszystko.... twoje pieniądze zrobisz jak uważasz. Nie wiem jak tu kolega buduje że mu przejscie z projektu iwanka w okragle bale nie szkodzi widać ma je o wiele mniejsze niż ja, ale jak ty zakładasz budowę z Trochanowskim to od razu zapomnij o projektach iwanka i nie ta bajka.

ANNNJA
13-08-2008, 12:30
my też mieliśmy wieniec..tzn. tak dziwnie tam u nas w projekcie było, bo w opisie było że zakończone wieńcem zbrojonym i do tego będą kotwione bale,
ale na rysunku przekrojowym i w fundamentach tego nie było...., a że ekipa fundamentowa robiła nam wszystko jak w projekcie więc i ten wieniec wylali,..- wtedy mało wiedziałam i nie wiedziałam czy wylewać toto czy nie, zrobiłam jak murarze zinterpretowali mi projekt,
dziś zamiast wieńca położyłabym wkoło 12cm suporeks na bloczkach a plusy tego to:
-cieplejsze niż beton
- ładnie prowadze sobie w tym kable, moge dociąć jak mi pasuje
- płytki- położyłabym nawet 5cm poniżej bala i na to na ściane pionowo poszłyby listwy podłogowe, ...

wieniec też wylany pod okna tarasowe, (i drzwi wejściowe) i teraz po położeniu gresu wystaje ok. 1,5cm- chcemy tam położyć taki drewniany próg no bo gresu też nie położe...trudno mi to tłumaczyć, zrobie zdjęcie i przy okazji wrzuce na galerie .....
byłby z suporeksu to piłka ręczna i lecimy np. 2cm niżej do przycięcia, a tak ten wieniec z prętami to już i mi się nie chciało ciąć i nie bardzo wiedziałam czy dobrze będzie jak tak sobie poharatam ten wieniec, i zostawiłam jak było...-
przymaskuje się ten progiem i też będzie dobrze, minusem będzie wysoki próg drzwi tarasowych..-
ale i PLUS jest- to ściana zachodnia, nie bedzie mi tak podmuchiwało śniegu..-

kasia_sloneczko
13-08-2008, 13:19
Dokładnie Ania jak piszesz aby kłopot z tym wieńcem a człowiek się kurde na tej budowie uczy wszystkiego jakoś tak po fakcie.
U nas jest jeszcze taki problem ze ma być podłogówka wodna i ten wieniec aby przeszkadza w jej rozprowadzeniu i podłączeniu do CO. Wymyślili chłopaki że w kilku miejscach wsadzili w wieniec suporeks i teraz jak trzeba będzie się przebić to hydraulik nie będzie betonu przebijał tylko ten suporeks co jest o wiele prostsze.

Ty masz Aniu zwykłe drzwi balkonowe one mogą być posadowione 2 cm niżej tylko, a u nas to musi być 6 cm bo to drzwi przesuwne i do tego ogromne.A tej wysokości progu to sobie nie zafunduję, no i trzeba kuć wieniec. Na co mi on w takim razie?

adania
13-08-2008, 14:50
kasia_sloneczko to zajda nam podał to biuro projektów mówił że oni budują z ich projektów, bo projektanci nastawieni na domy z bali, więc skoro wybrałam ich projekt i to bez żadnych przeróbek to powinno być chyba ok? :-? Jak czytam o tych wszystkich przeróbkach i bublach które sadzą wykonawcy to też się boję tym bardziej że to nasz pierwszy dom z bali. Ale kurcze na kogoś w końcu trzeba się zdać, a oczy mieć szeroko otwarte. Ale dzięki za zwrócenie uwagi zapytam go jaki ten bal powinien być okrągły czy prosty... Dzięki za dobre rady, czekam na jeszcze i jeszcze przecież ja kompletnie zielona w tym temacie jestem ło matko co to będzie :roll:

kasia_sloneczko
13-08-2008, 20:21
adania nie wiem jak buduje Zajda, chodzilo mi o to ze do technologii trochanowskich to nie pasuje wcale. jesli twoj wykonawca zna te projekty i pracowal na nich to powinno byc ok, ale lepiej od razu ustal sobie jak ma fundament wygladac zeby ci np. nie podrazali domu zbednym wiencem na bloczkach albo nie dali ocieplenia tylko od srodka bo tak jest w projekcie

adania
13-08-2008, 20:35
Kasia_Sloneczko jeśli chodzi o Trochanowskiego to oni mają swoje projekty i wtedy wzięłabym od nich, na razie nie potrafię się zdecydować pomiędzy Zajdą a Trochonowskim, ale jeśli któregoś wybiorę w końcu to wezmę też ich projekt, ale dziękuję Ci za wskazówki, już wiem że nie wezmę jakiegokolwiek projektu z pierwszego lepszego biura, tylko od konkretnego wykonawcy, ufff dzięki Tobie uniknęłam dużego błędu, bo już miałam różne pomysły... 8)
A swoją drogą znacie jakieś biura projektów, które projektują domy z bali? Zwykle biura projektują "zwyczajne" domy, skąd wzięliście swoje pomysły na domki? Sami projektowaliście, czy kupowaliście i przekształcaliście?

kasia_sloneczko
13-08-2008, 20:53
mi sie spodobal jeden dom od iwanka z zewnatrz ale caly srodek zaprojektowalam sama.projektantka wnetrz stwierdzila ze bardzo sensownie to sobie wymyslilam.

adania
13-08-2008, 21:07
Kasia_sloneczko mnie też się podobają jego projekty, ja szukam domu 5 lub nawet 6 pokojowego w sumie pasuje mi ten projekt, bo niestety z piwnicy jak na razie zrezygnowaliśmy, koszty, koszty, koszty, wstępnie podoba mi się ten projekt http://www.moj-dom.pl/L-91,bale,oferta_detail.html#projekt oczywiście już widzę poprawki, nie chcę tego mini tarasiku, mamy zamiar budować altankę, garaż troszkę przedłużymy i będzie ok, co do wnętrza zastrzeżeń nie mam :)
Najbardziej mnie cieszy to że to biuro współpracuje z Zajdą, odpadają niepotrzebne nerwa, że coś będzie nie tak jak chce Zajda, ufff :wink:
Kasia najpierw kupiłaś projekt a potem go przerabiałaś? Rozumiem że projekt kupiłaś u Iwanka?Przeróbki ustalałaś z Nim czy ze swoim architektem? Dobrze Cię zrozumiałam?

Piotr Wlezień
13-08-2008, 21:17
Cześć
Ja buduję dom od Iwanka L-57. Nie robiłem w nim prawie żadnych zmian, poza podniesieniem ściany kolankowej i nie mam większych problemów, ale.... teraz dopiero widziałem jak wyglądają inne projekty i przyznaję projektu tak lakonicznego bez żadnych szczegółów już nigdzie poza Iwankiem nie znajdziesz. Jeśli nie planujesz żadnych zmian w projekcie to polecam, ale jakbyś miała coś zmieniać w projekcie (grubość bali itd) to Iwanek może Ci się śnić do końca życia



kasia_sloneczko to zajda nam podał to biuro projektów mówił że oni budują z ich projektów, bo projektanci nastawieni na domy z bali, więc skoro wybrałam ich projekt i to bez żadnych przeróbek to powinno być chyba ok? :-? Jak czytam o tych wszystkich przeróbkach i bublach które sadzą wykonawcy to też się boję tym bardziej że to nasz pierwszy dom z bali. Ale kurcze na kogoś w końcu trzeba się zdać, a oczy mieć szeroko otwarte. Ale dzięki za zwrócenie uwagi zapytam go jaki ten bal powinien być okrągły czy prosty... Dzięki za dobre rady, czekam na jeszcze i jeszcze przecież ja kompletnie zielona w tym temacie jestem ło matko co to będzie :roll:

kasia_sloneczko
13-08-2008, 21:22
adania mi iwanek niestety zaprojektował indywidualnie, wziął wiecej niz za gotowca a tak ten projekt potraktowal jak gotowy, nic z nami nie ustalal, dałam mu namiary na trochanowskiego i rysunki od niego zeby wiedział jak ma rysować poszczególne rzeczy a on tego wcale nie uwzglednił. z trochanowskim nie gadał a nasze uwagi to chyba gdzieś zagubił bo wcale ich nie uwzględnił, jak mu odesłałam projekt do poprawki to poprawił tylko czesc z tego co miał. no a mysmy juz byli bardzo zaawansowani w budowie domu i trzeba bylo o pozwolenie wystapic wiec wzielismy co nam dal i teraz sie meczymy z bublem. moze gotowe projekty ma lepsze ale wiele osob mowi ze sa slabe. moj adaptator tego projektu (pomimo ze indywidualny trzeba bylo zrobic adaptacje) powiedzial ze pracowal na projektach iwanka i maja mnostwo bykow. ja go nie polecam absolutnie ale nie znam innego projektanta. ta babka architekt od Trochanowskiego rysuje to co on jej mowi i tez sa to projekty indywidualne i wcale drogo nie bierze ale to musisz miec dopasowane do konkretnej technologii. jak sie zdecydujesz na wykonawce to wtedy pomysl o projekcie

adania
13-08-2008, 21:35
No właśnie i tego się boję, wiem że jak wezmę od iwanka to będę go budować bez przeróbek bo tego się boję jak cholera, szczególnie jak piszesz Kasiu nie wiadomo co za bubel z tego wyjdzie. Mam nadzieję że pomimo wszystko będzie się Wam dobrze w nim mieszkało. Jeśli chodzi o Trochanowskiego to niestety muszę poczekać aż wróci z urlopu w przyszłym tygodniu ale boję się że cena mnie przerośnie, możesz mi napisać mniej więcej jaka jest u Niego cena za m2 stanu surowego otwartego a jaka zamkniętego? Mam nadzieję że to nie jest zbyt niedyskretne pytanie :oops: Piotrze wolałabym żeby mi się nie śnił po nocach :wink: Jeśli chodzi o bale to chcemy 30 i z tego co wiem to jest to projekt dostosowany do 30, choć nie wygląda, trudno mi go sobie w takich balach wyobrazić...
Ale jestem gapa, aż wstyd :oops: na stronie Trochanowskiego są przykładowe projekty domów mnie się podoba projekt nr 3 a pod spodem jest podana wstępna wycena, wszystko już prawie jest jasne, kurcze niech On już wraca z tego urlopu :D

kasia_sloneczko
13-08-2008, 21:43
hehe piotrze masz racje mnie się ta budowa śni po nocach ale mam nadzieje że już najgorsze wylazło i teraz bedzie tylko z górki

co do lakoniczności - długość rury spustowej czy wysokość komina to informacje jego zdaniem zbędne :-?

kasia_sloneczko
13-08-2008, 21:45
adania co do cen to poczekaj na wycene, cena drewna sie zmienila a poza tym u ktorego z braci chesz budowac? bo mi stawial pan krzysztof i u nich trochę się zakres prac różni, stanu surowego zamknietego moj wykonawca nie robi

smadalena
13-08-2008, 21:56
adania podaj proszę adres strony Trochanowskiego, bo na tej która ja znajduję nie ma wyceny a z projektow tylko rzuty...Chyba,ze program mi nie pozwala na otwieranie jakichś okienek... :(

kruszon11
13-08-2008, 22:02
Na pocieszenie wątpiącym balowiczom kilka pierwszych zdjęć tego, co kiedyś będzie domem z bali :P

http://imgcash6.imageshack.us/img367/5734/imgp4891um8.jpg

http://imgcash4.imageshack.us/img378/9804/imgp4890hf9.jpg

http://imgcash1.imageshack.us/img390/9835/imgp4902yw2.jpg

I jak się tu nie cieszyć ???? Głowa do góry Drogie Panie, Głową w Bale, bo najtrudniej jest zacząć....
Po więcej fotek zapraszam do dziennika.

OVER

smadalena
13-08-2008, 22:08
Kruszon-super!Ale Ci zazdroszczę(ale bez zlych intencji,splunęłam trzy razy przez lewe ramię,żeby nie zapeszyć :wink: ).

kruszon11
13-08-2008, 22:09
Madziu, nie ma co zazdrościć tylko DO ROBOTY :P

adania
13-08-2008, 22:19
smadalena http://www.logs.com.pl/techno.htm wejdź w dział technologie i po prawej stronie troszkę w dół jak zejdziesz to będzie napisane cena i przykładowa cena projektu nr 3 akurat tego co mnie interesuje. A jeśli chodzi już o konkretną wycenę to tak jak pisze Kasia, zależy od indywidualnego projektu.
kruszon aż mi oczy wyszły, ehh kiedy się doczekam? No nic zaciskam zęby i dalej do dzieła. Jutro jadę oglądać może już "naszą" działkę :wink:

smadalena
13-08-2008, 22:25
Adania-dzięki! :D
Kruszon-do roboty to sie wezmę jak wreszcie bede mobilna.Bo póki co samochód mi skasowali i nie mam jak za papierami pojeździć(wystarcz,że do roboty mam 60km w jedna stronę :evil: )Ale jak później ruszę z kopyta... :)

Bold
13-08-2008, 23:17
czołem balowicze!
mam jedno pytanko: jakimi środkami zabezpieczacie swoje bale od środka?

doraz
13-08-2008, 23:21
Może to nie jest domek z bala 30 cm, ale z bala chyba jest ?
Może uda mi się wstawić to zdjęcie ?
W każdym razie po wielu perypetiach także i mój domek zaczął rosnąć. Wygląda więc na to , że coś z tego będzie.
http://picasaweb.google.pl/dorazem/Domek/photo#5234112953377827986

Mały
14-08-2008, 11:57
czołem balowicze!
mam jedno pytanko: jakimi środkami zabezpieczacie swoje bale od środka?
Bondex Wood Preserver - 10 lat działania/gwarancji.

Mały
14-08-2008, 12:05
Aha - info dla budujących w okolicach Wejherowa - jak potrzebujecie listwy drewniane, deseczki na podbitkę, listwy ozdobne itp to zobaczcie wzory i ceny w W-wie koło dworca głownego. Za Lidlem w stronę Lęborka, po prawej na początku barier dźwiękochłonnych.

adania
14-08-2008, 12:47
Witam balowiczów!
Myśleliście już jakie będą wasze ogrody? Co powiecie na to? Zamiast tarasu altana? Mnie się to cudo bardzooo podoba http://www.allegro.pl/item414421432_altana_altanki_altany_z_dachem_trzci nowym.html
Tak myślę że zamiast otwartego tarasu, dla mnie lepsza jest zamknięta altana można siedzieć z gośćmi i rodzinką nawet jak pada i jest zimno na dworze :D

Mały
14-08-2008, 14:22
Hmmm... ale taras również można zamknąć, a nawet jak deszcz pada to nie masz tego odcinka z domu do altany.I nie zmokniesz.
Sam myślałem o altance, ale mam w pełni zadaszony (taras czy balkon - diabli wiedzą jak to sie w końcu nazywa) o pow. 16m2.
Wyjście z kuchni lub salonu i siedzenie obojętnie w jaka pogodę na świeżym powietrzu. Tylko boki chcę czymś przeźroczystym zabudować, bo czasem zawiewa.

madd
14-08-2008, 15:55
Cena tej altanki tez sliczna.
Ale Maly ma racje - pod tarasem tez nie zmokniesz.
Osobiscie nie lubie tego typu altanek. Tak samo jak tych calych namiotow ogrodowych czy jak to tam sie nazywa

jokka
14-08-2008, 16:33
wiecie co, właśnie jestem po tygodniowym pobycie u mego taty, który od ok 10 lat mieszka w domu z bali, a dokładnie płazów, dom budowała firma Misoni, tata szczerze odradza, nie byli zadowoleni, dom trzeba było ponownie składać bo pierwsza ekipa nawaliła, dom jest nieszczelny :-? , trzeba było wymianiać rury od wody, bo zamarzały, zostały położone pod izolację, dom ogrzewany jest jedynie kominkowo + podłogówka na połowie parteru (elektryczna)- drogo, ciepła woda na przepływowy ogrzewacz (1 duży) często brak ciepłej wody jak ciśnienie wody za małe) generalnie opinia taty mojego jest taka jak budować dom z bali to tylko z dobrym, sprawdzonym wykonawcą, moje wrażenia jak za każdym razem po pobycie w tym domu- rewelacyjne powietrze, nigdzie tak dobrze mi się nie śpi, głowa nie boli, jeśli chodzi o dom z bali jesteśmy zdecydowani , tak jak pisałam wcześniej wykonawcą będzie pewno R.T., chyba skorzystamy z już istniejącego projektu, niewielkie zmiany nas interesują, wydaje mi się że nie ma co udziwniać, drogo, i czy na pewno lepiej??

pit79
14-08-2008, 16:50
Kasia- zastanawiam się jak zamierzasz uszczelnic swoj balkon nad salonem?
U mnie jest podobna sytuacja:)

piotr.nowy
14-08-2008, 17:13
Może to nie jest domek z bala 30 cm, ale z bala chyba jest ?
Może uda mi się wstawić to zdjęcie ?
W każdym razie po wielu perypetiach także i mój domek zaczął rosnąć. Wygląda więc na to , że coś z tego będzie.
[img]http://picasaweb.google.pl/dorazem/Domek/photo#5234112953377827986[img]

Z picasa jakoś nie wklejają się zdjęcia .
Ale klikajcie TUTAJ (http://picasaweb.google.pl/dorazem/Domek/photo#5234112953377827986)
:wink:

kasia_sloneczko
14-08-2008, 21:35
pit79 to pytanie do mnie? bo nie bardzo rozumiem?

Bold
15-08-2008, 10:28
czołem balowicze!
mam jedno pytanko: jakimi środkami zabezpieczacie swoje bale od środka?
Bondex Wood Preserver - 10 lat działania/gwarancji.

a może ktoś miał styczność z takim produktem:
http://www.osmo.com.pl/pl/uviwax.php
co o tym myślicie?

JerzyBw
15-08-2008, 11:15
Witajcie
Kochani zapytam się was, którzy wybudowali lub budują swoje domki. Otóż spotkałem człowieka, który pracuje w urzędzie i zajmuje się "Planem Zagospodarowania Przestrzennego". On po usłyszeniu, że mam zamiar wybudować dom z bali, powiedział, że nie da zezwolenia na budowę domku z bali, bo u nas (południe opolszczyzny) nie ma takiej tradycji i że to nie jest Podhale. Domy wg miejscowych przepisów mają być otynkowane, czyli wg mojego rozumowania - mogą być wybudowane z drewna np. "amerykański szkieleciak" ale na to tynk :o.
Mam 25 arów ziemi z widokiem na góry opawskie. Mój domek, jak by powstał, będzie oddalony jakieś 100 metrów od innych gospodarstw i nie zakłócałby architektonicznie innych. Dwa kilometry dalej Czechy i Morawy a w czeskich górach, w Górnym Jesenniku, tam aż się roi od starych domków z bali. Właściwie miejsce, gdzie mieszkam od wieków przechodziło raz na stronę Czech i odwrotnie. Do końca nie wiadomo gdzie kończą się Morawy a gdzie zaczyna Śląsk, wiec uważam, że tutaj tradycja nie jest do końca typowo śląska, jak urzędnik twierdzi. Trochę mnie ten problem martwi, bo różni są urzędnicy. Dom murowany mi nie za badzo wchodzi w grę. A może wybudować dom z bali i go nie otynkować :wink: bo np kasy nie będę miał. Jakieś absurdy wyłażą. Mieliście takie problemy? a jak tak, to jakie rozwiązania były prowadzone?

Pozdrawiam

kasia_sloneczko
15-08-2008, 11:37
My chyba będziemy używać olejo-wosków tej firmy do wnętrza,ale tych bezbarwnych. Chyba że znajdziemy inną sprawdzoną firmę bo na razie to temat odległy. A tu wiecej o olejach i oleowosakch

http://www.podlogi-sciany.pl/?item=artykul&artykul=1633&SID=f206dcc19e004a44d4084a7162333d15

kasia_sloneczko
15-08-2008, 11:41
Jerzy BW u nas tez tak jest, nam nie kazali tynkować ale iinemu inwestorowi owszem i teraz go straszą karami. U nas nie było w projekcie na rysunku elewacji zaznaczonych bali i konserwator zabytków przepuścił. Widać woli ogladać obrazki niż czytać opis techniczny domu :) A moze juz niedługo w ogóle zlikwidują pozwolenia na budowę?