PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

JerzyBw
15-08-2008, 10:58
Jerzy BW u nas tez tak jest, nam nie kazali tynkować ale iinemu inwestorowi owszem i teraz go straszą karami. U nas nie było w projekcie na rysunku elewacji zaznaczonych bali i konserwator zabytków przepuścił. Widać woli ogladać obrazki niż czytać opis techniczny domu :) A moze juz niedługo w ogóle zlikwidują pozwolenia na budowę?

Dzięki Kasia. U mnie budowa może być za rok - dwa lata. Może będzie inaczej z przepisami. Oby tak było. Owy wspomniany urzędnik wspomniał też o człowieku, który ma domek z drewna, ale on, jak twierdzi urzędnik, nie otynkował domku i jest drewno na wierzchu i to zrobił na własną odpowiedzialność.
Dobra wskazówka od Ciebie : nie dawać projektu z elewacją zaznaczonych bali.

piotr.nowy
15-08-2008, 11:40
Otóż spotkałem człowieka, który pracuje w urzędzie i zajmuje się "Planem Zagospodarowania Przestrzennego". On po usłyszeniu, że mam zamiar wybudować dom z bali, powiedział, że nie da zezwolenia na budowę domku z bali

Plan zagospodarowania przestrzennego to uchwała GMINY a pozwolenie na budowę wydaje STAROSTWO ( formalnie starosta). Mało prawdopodobne aby człowiek od Planu wydawał pozwolenia na budowę. :roll:
Na początek sprawdź czy dla twojej działki gmina ma AKTUALNY plan zagospodarowania , czy funkcjonuje tylko studium uwarunkowań. To podstawa.
Jeśli jest PLAN to weź wypis z planu i dokładnie przeczytaj jakie tam widnieją zapisy. Generalnie co nie jest zabronione - jest dozwolone. Więc jeśli w planie nie jest czarno na białym napisane , że konieczne jest budowanie murowańców albo że zabronione jest stawianie domów z bali to nie masz sie czego bać.
Jeśli nie ma planu to wystąp o warunki zabudowy. I tu przychylam się do rady kasi_słoneczko : nie koniecznie przyznawaj od razu , że nie starczy ci kasy na otynkowanie. :wink:

JerzyBw
15-08-2008, 12:07
Mało prawdopodobne aby człowiek od Planu wydawał pozwolenia na budowę. :roll:
właściwie to nie wiem, czy on jest ze starostwa, czy z gminy. Powiedział mi wyraźnie: nie da zezwolenia na budowę z bala

piotr.nowy
15-08-2008, 12:30
Gadać każdy może ...
Poza tym pamiętaj ,że od decyzji zawsze można się odwołać.

kasia_sloneczko
15-08-2008, 12:58
u nas nie bylo czarno na bialym ze nie wolno domu z bala, ale jest taki zapis w planie ze wyglad domu musi pasowac do tradycyjnej zabudowy tego terenu.
no i teraz konserwator zabytkow ma pole do popisu bo to on wyznacza co jest zgodne a co nie z historyczna zabudowa tego terenu. nie wiem czy to nie jest tak ze ci ze starostwa to moga oceniac dom tylko pod wzgledem zgodnosci z prawem budowlanym i normami bezpieczenstwa ale to trzeba sobie sparwdzic

piotr.nowy
15-08-2008, 13:12
Kasia ,plan powinien być max. precyzyjny . Takie ogólne zapisy typu "zgodny z tradycyjną zabudową" są raczej w studium a nie w planie. Chociaż bywa różnie :cry:
Jerzy chce zacząć za rok albo dwa. Od stycznia mają zniknąć dokument pod tytułem "decyzja o pozwoleniu na budowę". Będzie się zgłaszało budowę a architekt adaptujący projekt do warunków miejscowych (albo robiący projekt indywidualny) będzie pisał oświadczenie o jego zgodności z zapisami planu zagospodarowania.
Maja także powstać "Uwarunkowania urbanistyczne" , które będą obowiązywać gdy gmina nie ma planu zagospodarowania.
Jednym słowem zanim Jerzy zacznie to cała papierologia może się całkowicie zmienić.

karcio102
16-08-2008, 10:34
Witam.
Przymierzam się do budowy schodów z półbali. I w związku z tym mam pytanie.
Czy przy budowie schodów uwzględnia się problem siadania domu z bala. Czy takie schody są montowane na sztywno czy też na jakieś śrubie do regulacji ?
Oczywiście chodzi mi schody wewnątrz budynku z parteru na piętro.
PS
W końcu po 4 tygodniach ułożone zostały wszystkie ściany.
A do przyszłego tygodnia będzie układana więźba.
Postęp robót w galerii :
http://picasaweb.google.com/AndrzejKielce/BudowaDomuZBala

Pozdrawiam Andrzej

JerzyBw
16-08-2008, 15:06
Witam.
Czy przy budowie schodów uwzględnia się problem siadania domu z bala. Czy takie schody są montowane na sztywno czy też na jakieś śrubie do regulacji ?
Oczywiście chodzi mi schody wewnątrz budynku z parteru na piętro.


Schody nie mogą być montowane na sztywno i trzeba uwzględnić problem osiadania. A jak to zrobić, to zależy od konstrukcji schodów. Schody muszą samodzielnie pracować.

kasia_sloneczko
16-08-2008, 16:44
Nam teraz wyszło że i szafki w kuchni muszą być montowane nie wiem na czym ale nie na balu bo jak dom będzie osiadać to i one też niżej zjadą i zasłonią płytki kuchenne, a w oknie kuchennym nie będzie parapetu bo zaraz pod nim ma być kran zeby nam za parę lat ten parapet w zlewie nie wylądował. A wlaśnie jak te schody? nom nie pomyślałam o tym...

JerzyBw
16-08-2008, 18:32
Po prostu trzeba przewidzieć, jak może zachowywać się drewno:wink: . Bale poziome o wiele bardziej z kurczą się, jak od bali pionowych. Jeżeli to są kuchenne szafki wiszące i są przymocowane do jednego bala poziomego, to oczywiste jest, że podczas wysychania, bale się skurczą i poziom wiszących szafek obniży się. Tak samo jest ze schodami. Schody do domów z poziomych bali, powinny - wg mnie mieć, samodzielną konstrukcję nośną, bez sztywnych połączeń z balami poziomym, ponieważ są tam (w schodach) bale pionowe. Takie schody można by było bez problemu obniżać.
Są schody kręcone z belką pionową, są schody z 2 części na półpiętro. Schody jednoczęściowe (taka drabina :wink: ), takie jedno częściowe wystarczy oprzeć o górną część stropu sztywno, a dolna część z możliwością luzu. Możliwe jest, że po jakimś czasie, trzeba będzie poprawić - podszlifować dolną część tych schodów (skośnej belki), bo zmieni się kąt albo jak ktoś nie chce bawić się w ciesielstwo, dać tam śrubę do regulowania poziomu.
Trzeba włączyć wyobraźnię a rozwiązania same przyjdą . :wink:

karcio102
16-08-2008, 20:06
Ja będę budował schody 2 częściowe z półpiętrem i o ile część między parterem a półpiętrem wydaje się prosta (dolne zamocowanie schodów będzie ruchome) to nie mam pojęcia jak zrobić przejście z półpiętra na piętro.Problemem jest to że zastosowanie tylko korekty pionowej (czyli śruby skręcanej w miarę wysychania i osiadania ścian) spowoduje że pierwszy (lub ostatni) stopień na początku będzie miał 25 cm a na po kilku latach 18 cm wysokości. A ja chciałbym żeby wysokości wszystkich stopni były podobne. Ale może tak się nie da.
Może jak zacznę to rozrysowywać to pojawi się jakaś idea :D
Pozdrawiam

sirius98
17-08-2008, 13:53
Jakiś czas temu pisałem i naszym małym domku z bali. Nadszedł więc czas zamaskowac co nieco po wyschnięciu w niektórych miejscach bali na łączeniach. Na allegro widzę dwie osoby sprzedające line jutową:
http://www.allegro.pl/item411475323_linka_lina_jutowa_fi_16mm_producent_ zobacz_.html
http://www.allegro.pl/item414476746_lina_linka_jutowa_od_producenta_fi_1 6mm_zobacz.html
Czy ktoś takie liny używał do maskowania połączeń bali lub jako element dekoracyjny i mógłby się podzielić doświadczeniami w kwestii:
-jak je zamocować w szparach klej/gwoździe/pinezki/zszywki
-czy zastosować je na zewnątrz czy wewnątrz?

djan
17-08-2008, 19:36
mam dom z płaskich bali 7cm+ ocieplenie
montowany w pazdzierniku 2007
parter siaadł ok 6 cm /dokrecałem śruby w narożnikach/
schody zamontowałem w czerwcu na sztywno do ścian z bali- nic sie nie dzieje

Piotr Wlezień
17-08-2008, 20:58
Cześć
Wg mnie nie ma sensu rozmawiać tylko zdobądź warunki zabudowy a następnie wystąp o pozwolenie na budowę pisząc jak najmniej tylko to co wymagane nic więcej i masz duże szanse. U mnie w okolicy jest ostatnio afera bo powstał dom mieszkalny na cmentarzu (dąbrówka Szczepanowska), ale nie jest to zwykły cmentarz tylko z I wojny i jeden z najważeniejszych cmentarzy austriackich a dom jest kilka metrów od pomnika pomordowanych. Co ciekawe wszystko legalnie. Afera ogólnoeuropejska. Austriacy wściekli. A gość po prostu mało pisał i starostwo wydało pozwolenie. A teraz niech się MSZ martwi jak załatwić sprawę rozbiórki domu. Mam dziwne wrażenie, że gość zarobi niezłe odszkodowanie na rozbiórce bo wszystko było na legalu i urzędnicy to przyznają


Witajcie
Kochani zapytam się was, którzy wybudowali lub budują swoje domki. Otóż spotkałem człowieka, który pracuje w urzędzie i zajmuje się "Planem Zagospodarowania Przestrzennego". On po usłyszeniu, że mam zamiar wybudować dom z bali, powiedział, że nie da zezwolenia na budowę domku z bali, bo u nas (południe opolszczyzny) nie ma takiej tradycji i że to nie jest Podhale. Domy wg miejscowych przepisów mają być otynkowane, czyli wg mojego rozumowania - mogą być wybudowane z drewna np. "amerykański szkieleciak" ale na to tynk :o.
Mam 25 arów ziemi z widokiem na góry opawskie. Mój domek, jak by powstał, będzie oddalony jakieś 100 metrów od innych gospodarstw i nie zakłócałby architektonicznie innych. Dwa kilometry dalej Czechy i Morawy a w czeskich górach, w Górnym Jesenniku, tam aż się roi od starych domków z bali. Właściwie miejsce, gdzie mieszkam od wieków przechodziło raz na stronę Czech i odwrotnie. Do końca nie wiadomo gdzie kończą się Morawy a gdzie zaczyna Śląsk, wiec uważam, że tutaj tradycja nie jest do końca typowo śląska, jak urzędnik twierdzi. Trochę mnie ten problem martwi, bo różni są urzędnicy. Dom murowany mi nie za badzo wchodzi w grę. A może wybudować dom z bali i go nie otynkować :wink: bo np kasy nie będę miał. Jakieś absurdy wyłażą. Mieliście takie problemy? a jak tak, to jakie rozwiązania były prowadzone?

Pozdrawiam

piotr.nowy
17-08-2008, 22:14
Cześć
Wg mnie nie ma sensu rozmawiać tylko zdobądź warunki zabudowy a następnie wystąp o pozwolenie na budowę pisząc jak najmniej tylko to co wymagane nic więcej i masz duże szanse.


Jeśli jest plan to nie występują "warunki zabudowy". A do pozwolenia na budowę składasz egzemplarze projektu , gdzie dość trudno ukryć co i jak chcesz budować .
Chociaż nie mówię że się nie da. :wink:

JerzyBw
18-08-2008, 08:32
Tak jak wspomniałem, będę coś robił za jakiś czas. W tym czasie ma wyjść nowe prawo i wtedy może będzie bez problemu. Spotkałem znajomego architekta, który był bardzo ździwiony, że ten człowiek, o którym wspomniałem wyżej, wydaje jakieś decyzje, bo on wydaje tylko warunki zabudowy. Nie wiem o co chodziło temu urzędasowi - może chciał pokazać, że jest "ważny" :wink:
Od jakiegoś czasu szukam gotowych projektów na bal okrągły rodem "kanadyjczyk" wiecie o jaki chodzi. W Polsce nie ma. Niemcy coś tam mają, lecz przeważnie są to firmy budujące takie domy. Może i tam są, gołe projekty, bez powiązań z firmą wykonawczą, lecz nie znalazłem. Jakbyście na coś natkneli się to proszę wkleić linki.
Pozdrawiam

smadalena
18-08-2008, 10:19
JerzyBw-czy chodzi Ci o dom w systemie szkieletowym obłożony balami?Jeżeli tak,to takie domy stawia ARBOL (firma spod W-wy), wybieram się do nich niedługo obejrzeć jeden domek.Jeżeli uda mi się "wyciagnąć" namiary na ich architekta(bo mnie interesuje raczej dom z pełnych bali) to dam znać.

JerzyBw
18-08-2008, 10:44
Nie. Żaden szkieleciak. Okrągłe bale. Recznie strugane, takie jak firma Pana Trochanowskiego robi.

kasia_sloneczko
18-08-2008, 13:22
JerzyBW a może poszukać projekty z kanady właśnie lub ze stanów? i dać jakiemu naszemu architektowi do przerysowania? chyba że można wykorzystać ich gotowce do adaptacji? masz duzo czasu do budowy to możesz sobie poszukać na zagramanicznych stronkach. A z tego co widziałam to ich projekty fajne są, sensowne rozmieszczenia pomieszczeń i ciekawe wizualnie. Tylko ogromne powierzchnie, ale pewno takie małe domki też można znaleźć. A jak chcesz bale jak Trochanowskii robi to może ich architekta wziąć i zrobić indywidualny projekt. Z tego co pamiętam jak Annnja pisała to całkiem nieźle cenowo to wyszło.

Mieli przyjść górale i samochód ponoć im się zepsuł :evil: No nic oby byli jutro bo jak nie to będę bardzo zła... Najwyższa pora domek zadaszyć bo taki łysy stoi bidula. Przywieźli mi też lupek nasz polski na komin i podmurówkę. Tylko kamieniarza muszę znaleść co mi łądnie na tej podmurówce łupek położy. No i ziemię trzeba zwieść żeby poziom trochę do sąsiadów wyrównać i zrobić podjazd do garażu i kamień załatwić do jego utwardzenia i wybrać dostawcę gazu i zakopać zbiornik na deszczówkę i strasznie dużo mnie czeka roboty...
gdyby nie to że muszę zdawać jeszcze egzaminy końcowe to byłabym wniebowzięta tak lubię tą naszą budowę i chodzenie wkoło niej i załatwianie i planowanie. A tu mi nauka bruździ. :evil:

JerzyBw
18-08-2008, 13:45
JerzyBW a może poszukać projekty z kanady właśnie lub ze stanów? i dać jakiemu naszemu architektowi do przerysowania? chyba że można wykorzystać ich gotowce do adaptacji? masz duzo czasu do budowy to możesz sobie poszukać na zagramanicznych stronkach. A z tego co widziałam to ich projekty fajne są, sensowne rozmieszczenia pomieszczeń i ciekawe wizualnie. Tylko ogromne powierzchnie, ale pewno takie małe domki też można znaleźć. A jak chcesz bale jak Trochanowskii robi to może ich architekta wziąć i zrobić indywidualny projekt. Z tego co pamiętam jak Annnja pisała to całkiem nieźle cenowo to wyszło.

np tutaj są projekty z USA ale to firma z tej strony robi
http://www.summithandcrafted.com/floor_plans_2000-2500_sq_ft.htm dzieła sztuki. Przeraża mnie przeliczanie stóp na cm i m :wink:

najbardziej przypadł mi do gustu układem i prostotą ten z płazów
http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-51.html
na moje oko nie powinno być dużo zmian konstrukcyjnych na "grubego kanadyjczyka" Strop z grubych bali wzdłuż domu i może jeszcze inne modyfikacje.

kasia_sloneczko
18-08-2008, 14:56
Z zewnątrz ten dom z płazów wygląda fajnie. Jedyny problem jaki z nim będziesz miał to z tą szklaną dobudówką. Ona jest robiona w innej technologii niż dom, przynajmniej powinna być jesli chcesz mieć takie duże okna. Trochanowski tak się męczył z moim wykuszem bo jest to jakby dobudówka do domu i do tego z dużymi oknami. Ona zupełnie inaczej pracuje niż reszta domu. Nazywał tą technologię chyba post&beam. Generalnie polega to na użyciu słupów na narożnikach. Zajrzyj do moje picassy to będziesz wiedział o czym mówię

JerzyBw
18-08-2008, 16:17
Z zewnątrz ten dom z płazów wygląda fajnie. Jedyny problem jaki z nim będziesz miał to z tą szklaną dobudówką. Ona jest robiona w innej technologii niż dom, przynajmniej powinna być jesli chcesz mieć takie duże okna. Trochanowski tak się męczył z moim wykuszem bo jest to jakby dobudówka do domu i do tego z dużymi oknami. Ona zupełnie inaczej pracuje niż reszta domu. Nazywał tą technologię chyba post&beam. Generalnie polega to na użyciu słupów na narożnikach. Zajrzyj do moje picassy to będziesz wiedział o czym mówię
Tak, dobudówka jest do przeróbki. Dwa słupy w narożnikach? - jak najbardziej.
8)

kasia_sloneczko
18-08-2008, 19:31
Hej ludki a z czego robicie kanały wentylacyjne bo ja mam 2 dodatkowo oprocz kominow. przy kominach to mam pustaki wentylacyjne z schiedla a z czego pozostale dwa kanaly?

pit79
18-08-2008, 20:59
Kasia-słoneczko- pytanie dotyczyło twojego wykuszu, w Twojej galeri widziałem że będziesz miała nad tą dobuduwką w salonie z oknami tarasik, na poddaszu. A moje pytanie dotyczyło sposobu uszczelniena własnie tego kawałka sufitu (wykuszu) .

Mam nadzieję że się dobrze wyraziłem :)


Pozatym do wszystkich balowiczów pytanko:
1. elewacja w kolorze teak naturalny, wykończenie oknien ciemniejsze, okna teak naturalny czy

2. elewacja kolor teak, wykończenie kolor teak,okna ciemniejsze.

Który wariant wybrać?

Piotr Wlezień
18-08-2008, 21:29
Cześć ja sprubowałem Teak na powierzchni 4m2 i wyszło strasznie ciemne po pomalowaniu 2 krotnym i zdecydowałem się na pinia. Dobra rada sprawdż kolor na dużej powierzchni a nie na wzorniku



Kasia-słoneczko- pytanie dotyczyło twojego wykuszu, w Twojej galeri widziałem że będziesz miała nad tą dobuduwką w salonie z oknami tarasik, na poddaszu. A moje pytanie dotyczyło sposobu uszczelniena własnie tego kawałka sufitu (wykuszu) .

Mam nadzieję że się dobrze wyraziłem :)


Pozatym do wszystkich balowiczów pytanko:
1. elewacja w kolorze teak naturalny, wykończenie oknien ciemniejsze, okna teak naturalny czy

2. elewacja kolor teak, wykończenie kolor teak,okna ciemniejsze.

Który wariant wybrać?

kasia_sloneczko
18-08-2008, 22:13
Pit wlaśnie nad tym myślimy, bo wyszło nam ze jak tam będzie padać to nam może woda stać na balkonie i podłoga drewniana w tym miejscu odpada. Kombinuję czy nie zrobić wylewki betonowej na strop drewniany ale muszę poszukać jak to zrobić żeby miało ręce i nogi i nie spadło nam na głowę

Czy na kanały wentylacyjne starczy zwykła rura pcv?

Gasol
18-08-2008, 23:07
Czy na kanały wentylacyjne starczy zwykła rura pcv?

Wystarczy, o ile wentylacja rzeczywiscie bedzie dzialac. W "blokach" teraz najczesciej sa rury PCV o odpowiedniej srednicy.

kasia_sloneczko
19-08-2008, 09:23
Powinna działać, kanały mam dosyć długie. Ale jak to bedzie okaze się jak zamieszkamy.

No i pojawili się dekarze. Czyli wszystko niemal zgodne z planem.

ANNNJA
19-08-2008, 10:43
do Malujacych TIKURILLA...
jak malujecie impregnatem Tikurilla Valti EXPERT to czy pod spód, jako pierwszą warstwę dawaliście Valti BASE- to niby olejny podkład,
ale oba preparaty są bardzo bardzo rzadkie.....prawie jak rozpuszczalnik lub woda... ??
a wsiąkają tak szybko i idzie tego tyle że się śmiejemy że idzie jakbyśmy zupe z tego gotowali...,

nie wiem jak wy macie ale u nas pod balkonem bale od zachodniej strony- tam najczęściej pada to zaczynają lekko sinieć i teraz biegusiem malujemy już wszystko, bo wcześniej to myślałam że mamy na to całe lato do jesieni i tempo było wolne a teraz ..hm..., mydło szorowanie i na drugi dzień podkład ...

Kasia- u nas będziemy ocieplać tylko 18cm,...
fachowiec od ocieplania zadał nam pytanie- czy drewno (to krokwiowe) jest dobrym izolatorem czy nie??

kasia_sloneczko
19-08-2008, 11:05
Ja się naczytałam o ocieplaniu na forum i na pewno damy 18 między krokwie a potem jeszcze w poprzek 10 wełny szklanej Knaufa. Ale druga sprawa że my nie robimy pełnego deskowania. Chociaż jak poczytasz wypowiedz to nawet przy pełnym deskowaniu plecają mnimum 22-23 cm wełny.

a czy przy impregnowaniu drzewo nie musi mieć odpoweidniej wilgotności? nasze nie jest czasem za mokre na impregnat inny niż sól boru? czy mi gdzieś dzwoni ale nie w tym kosciele?

kasia_sloneczko
19-08-2008, 11:09
Aha górole z uznaniem obejrzeli robotę Trochanowskiego i choć sami robią domy z bali okrągłych to twierdzą ze jego technologia jest inna. Bardzo by chcieli sobie z nim pogadać na ten temat :D A wcześniej podchodzili z rezerwą do takiego budowniczego domu co to dachu nie robi i na nizinach mieszka :)

Mały
19-08-2008, 11:18
Czy na kanały wentylacyjne starczy zwykła rura pcv?

Wystarczy, o ile wentylacja rzeczywiscie bedzie dzialac. W "blokach" teraz najczesciej sa rury PCV o odpowiedniej srednicy.
Pamiętajcie o "poceniu" się rur pcv, może się okazać w trakcie, że para wodna wydostająca sie z powietrzem do wentylacji osiądzie na ściankach rur i spłynie na dół, powodując kapanie z otworu wentylacyjnego.

kasia_sloneczko
19-08-2008, 11:24
Mały a jak temu zapobiec? wykonać z czego innego kanały? z czego?

Mały
19-08-2008, 12:00
Mały a jak temu zapobiec? wykonać z czego innego kanały? z czego?
Np pustak ceramiczny wentylacyjny - lekki i wchłania wilgoć.

Gasol
19-08-2008, 14:15
do Malujacych TIKURILLA...
jak malujecie impregnatem Tikurilla Valti EXPERT to czy pod spód, jako pierwszą warstwę dawaliście Valti BASE- to niby olejny podkład,
ale oba preparaty są bardzo bardzo rzadkie.....prawie jak rozpuszczalnik lub woda... ??
a wsiąkają tak szybko i idzie tego tyle że się śmiejemy że idzie jakbyśmy zupe z tego gotowali...,

nie wiem jak wy macie ale u nas pod balkonem bale od zachodniej strony- tam najczęściej pada to zaczynają lekko sinieć i teraz biegusiem malujemy już wszystko, bo wcześniej to myślałam że mamy na to całe lato do jesieni i tempo było wolne a teraz ..hm..., mydło szorowanie i na drugi dzień podkład ...

Kasia- u nas będziemy ocieplać tylko 18cm,...
fachowiec od ocieplania zadał nam pytanie- czy drewno (to krokwiowe) jest dobrym izolatorem czy nie??

Moja rada jest taka: scian nie bedziesz juz zmieniac, wiec podklad np. Valti Base trzeba dac koniecznie.

Fachowiec od ocieplania nie ma racji. Niech poczyta o mostkach termicznych i kiedy sie one pojawiaja. Mysle, ze ocieplanie dachu przy zastosowaniu dwoch warstw welny to juz obecnie standard.

saabb
19-08-2008, 15:38
Hej ludki a z czego robicie kanały wentylacyjne bo ja mam 2 dodatkowo oprocz kominow. przy kominach to mam pustaki wentylacyjne z schiedla a z czego pozostale dwa kanaly?

U mnie kominy z cegły pełnej i nic do wentylacyjnych nie wkładam.

saabb
19-08-2008, 15:41
Sabb ja jeszcze raz wrócę do rynien. Dlaczego akurat Siba wybrałeś? a nie Lindab? bo ja mam dylemat nie umiem się zdecydować, cenowo wychodzą niemal identycznie. Mają taką samą gwarancję, ładne kolory, latwo się montują no nie wiem co jeszcze wziąć pod uwagę?

Ludki jakie macie rynny?

kasia, nie mam pojęcia dlaczego siba :) chyba polecił mi dekarz ale nie pamiętam dokładnie. Miałem do wyboru siba lindab i kilka plastików. Jak znam, życie to nie ma specjalnie różnić między siba i lindab. Ja jestem raczej z tych co się długo nie zastanawiają (w większości przypadków).

MagdalenaK
19-08-2008, 17:26
Witam wszystkich dawno mnie tu nie było, bo cóż tu dużo mówić wykończeniówka wykańcza nas kompletnie i już chyba nie mam sił na nic nawet na zagladanie na forum. Ale obiecuję koło niedzieli wkleić parę zdjęć z wnętrza. Jak jadę na zakupy to mam chęć sięgnąć coś na uspokojenie. :roll: Wpadam do domku i ryczeć mi się chce, a za dwa tygodnie przeprowadzka. Przeczytałam we wcześniejszych postach coś na temat malowania, więc my malujemy od zewnątrz lazurą 33v ośmioletnią oraz od wewnątrz też, tyle że bezbarwną. Przed malowaniem wewnątrz mój mąż przeszlifował jeszcze raz bale, zrobiły się super bialutkie oraz gładkie. Pozdrawiam Wykończona

pit79
19-08-2008, 18:14
Kasia - ja u siebie na balkon daje:
deski(bo już są)
2x płyta osb (25mm)
papa termozgrzewalna

dalej beton, albo taras drewniany.


Piotr Wlezień- co do koloru, to moze i masz rację , moja szalówka to świerk, malowałem deskę coprawda jedna i nie było zbyt ciemno.

zreszą i tak juz po jabłkach bo kolorek kupiony.

kasia_sloneczko
19-08-2008, 19:16
pit myślałam żeby zrobić podobnie tylko nie wiedzialam czy dac pape czy folie, ale chyba papa trwalsza. dzieki za podpowiedz.

sloik-nie wiem ze tu zagladasz, oto odpowiedz na twoje pytanie, my tez tak bedziemy robic jak pit :)

ANNNJA
20-08-2008, 07:25
PIT 79,
"Pozatym do wszystkich balowiczów pytanko:
1. elewacja w kolorze teak naturalny, wykończenie oknien ciemniejsze, okna teak naturalny czy

2. elewacja kolor teak, wykończenie kolor teak,okna ciemniejsze.

Który wariant wybrać? "

nie będzie ci zaciemno w tym tiku??
nie wiem jak będzie wyglądała elewacja ale okna ciemniejsze od tiku to już prawie brąz- to w środku domu będzie bardzo ciemno..
nie patrz tylko jak będzie wyglądała elewacja ale i jak potem wnętrze z tymi oknami, brąz do wszyskiego pasuje ale będzie ciemnawo.... -
ja na próbce miałam pomarańcz a teraz jak okna wstawione to daleko im do pomarańcza, one są bardziej takie hm...chyba brązowawe, ciepło brązowo- hm...sama nie wiem ...kolor ładny, ale wnętrze - tam mogło być jeszcze jaśniej chociaż nie ma tragedi, dlatego daliśmy bardzo jasne podłogi,
wybierając teraz- wybrałambym miodowe okna (i z konieczności innego wykonawce bo w Urzędowwskim nie ma miodowych)..
a teak jest dość ciemnawym kolorem na tle i tak NIE-białych ścian tylko drewna,

Mały
20-08-2008, 08:56
Pit - rzuć okiem na wcześniejsze zdjęcie mojej chatki. To jest właśnie tik, ale malowany nie na jasne bale! One były lekko poszarzałe, rozjaśnione. Na próbniku wyciętym z jaśniutkiej sosny kolor był zgoła inny.
Dlatego też wcześniej dałem o tym informację, żeby się nie zdziwić.
PS - domek jest malowany dwa razy, trzeci będzie IW11 bezbarwnym.

doraz
20-08-2008, 10:35
Mały - ale gdzie można zobaczyć zdjęcia tej Twojej chatki ?

Sloneczko
20-08-2008, 10:46
http://img156.imageshack.us/img156/3412/umieszekzamylonyok9.gif Ten wątek jest tak ciekawy, że warto zaglądać na inne strony też, a na poprzedniej masz to o co pytasz.

JerzyBw
20-08-2008, 12:01
Odnośnie malowania. Kiedyś byłem świadkiem w sklepie ogrodniczym, że jakiś budowlaniec kupował taki pomarańczowy spryskiwacz z pompką. Powiedział sprzedawczyni, że będą tym malować. Może taki spryskiwacz dobrze sprawi się do malowania. Ja tym nie malowałem ale ... 8) kto wie.

Piotr Wlezień
20-08-2008, 20:31
Mam pytanie cz malowaliscie podbitki na sufit jakims impregnatem czy tylko lakierem. Domek stoi i musze juz zaczac malowanie
http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa[/url]

Mały
21-08-2008, 13:14
Mały - ale gdzie można zobaczyć zdjęcia tej Twojej chatki ?
Na poprzedniej stronie.
Aha nowy "balowiec" buduje się w Bieszkowicach, wczoraj zauważyłem. Składa go Stilo (polecana przez Wojtka Nitkę), bal okrągły , toczony, śr. ok. 20 cm (nie miałem czasu żeby podjechać i zagadać).

dorota_28
21-08-2008, 15:50
Witam Was wszystkich zapaleńców domów z Bali. Jestem tu pierwszy raz bo właśnie pojawiła się koncepcja, że spełnieniem naszego marzenia będzie wybudowanie naszych własnych 4 balowych ścian:)Przeczytałam dopiero 5 stron poczynając od końca ( bo domyślam się ,że informacje z 2002 roku są już nieaktualne).Dużo przydatnych ciekawych informacji ale jak na pierwszy raz mam dość.
Mam kilka wstępnych pytań.
Może zacznę tak. Jestem z terenu Koszalina (za kilka miesięcy będę już z okolic Szczecina:) i zastanawiam się czy na tym terenie są firmy specjalizujące się w budowach takich domów.W Google znalazłam jedynie WAKODOMY( czy ktoś ich zna, czy ktoś budował razem z nimi??) http://www.wakodomy.pl/domy-z-bali.php

Kilkakrotnie pojawiła się nazwa firmy HONKA. Odwiedziłam ich stronę ale brak jakiegokolwiek cennika, jedne czego dowiedziałam się ze stron forum to to, że ceny mają przyprawiające o ból głowy.Czy ktoś z nimi budował, czy faktycznie to jakość czy tylko dobrze rozreklamowana firma.
Może ktoś z Was może polecić dobrą firmę, choć wiem że to pojęcie raczej względne po tym co czytam w Waszych postach.Pozdrawiam Dorota

djan
21-08-2008, 20:35
Witam Was wszystkich zapaleńców domów z Bali. Jestem tu pierwszy raz bo właśnie pojawiła się koncepcja, że spełnieniem naszego marzenia będzie wybudowanie naszych własnych 4 balowych ścian:)Przeczytałam dopiero 5 stron poczynając od końca ( bo domyślam się ,że informacje z 2002 roku są już nieaktualne).Dużo przydatnych ciekawych informacji ale jak na pierwszy raz mam dość.
Mam kilka wstępnych pytań.
Może zacznę tak.
Kilkakrotnie pojawiła się nazwa firmy HONKA. Odwiedziłam ich stronę ale brak jakiegokolwiek cennika, jedne czego dowiedziałam się ze stron forum to to, że ceny mają przyprawiające o ból głowy.Czy ktoś z nimi budował, czy faktycznie to jakość czy tylko dobrze rozreklamowana firma.
Może ktoś z Was może polecić dobrą firmę, choć wiem że to pojęcie raczej względne po tym co czytam w Waszych postach.Pozdrawiam Dorota
radzęnie sugerować sie rejonem
firmy tego typu działają na terenie calego kraju a nawet poza nim
wybrac po prostu najlepszą

adania
21-08-2008, 20:44
dorota28 jeśli chodzi o firmę Honka to fakt są bardzo bardzo drodzy my też nie tak dawno temu byliśmy na etapie wyboru wykonawcy dzwoniliśmy do Honki, ich cennik sprzed dwóch tygodni to 4-5 tyś za m2, my wybraliśmy Trochanowskiego, dlaczego? Chcemy budować z bala 30 nieocieplanego, jego wykonania są bardzo dobre byliśmy u ludzi którym budował i są zachwyceni. Wszystko zależy z jakiego bala chcecie budować i za jaką cenę. Mam nadzieję że dobrze wybierzecie :)

doraz
22-08-2008, 08:31
Czy ktoś spotkał się z sytuacją , aby nie impregnować więźby dachowej (krokwie), w obrębie domu? Dodam , że nad ocieplanym poddaszem użytkowym. Mój wykonawca ma taki pomysł.

Mały
22-08-2008, 08:35
Czy ktoś spotkał się z sytuacją , aby nie impregnować więźby dachowej (krokwie), w obrębie domu? Dodam , że nad ocieplanym poddaszem użytkowym. Mój wykonawca ma taki pomysł.
Jasne - niech robale zeżrą...

ANNNJA
22-08-2008, 10:27
my may nie impregnowane krokwie ALE:
-są wystrugane 4stronnie i wysuszone komorowo!! i wyglądają pięknie!!!
i nie będe ich impregnować, bo nie ma takiej potrzeby!
wystarczy mi impregnacja bali i podbitki- tańcuję na beczce i drabinach od parunastu dni...i jeszcze tyyyyllle zostało!!

doraz
22-08-2008, 17:11
my may nie impregnowane krokwie ALE:
-są wystrugane 4stronnie i wysuszone komorowo!! i wyglądają pięknie!!!
i nie będe ich impregnować, bo nie ma takiej potrzeby!
wystarczy mi impregnacja bali i podbitki- tańcuję na beczce i drabinach od parunastu dni...i jeszcze tyyyyllle zostało!!
No właśnie o taką sytuację mi chodzi. Krokwie z drewna świerkowego , suszone komorowo, strugane czterostronnie i sfazowane na wzdłużnych krawędziach. Od strony poddasza będą zabudowane, a od strony poszycia dachowego będą wentylowane. Jedynie deskowanie jest przybite z góry bezpośrednio do krokwii. Czyli pogląd mojego wykonawcy, żeby ich nie impregnować nie jest jednak taki absurdalny. Znalazłem post Wojciecha Nitki, w którym twierdzi, że nie ma konieczności impregnacji. Chociaż zaraz drugi ekspert wypowiada się, że lepiej zaimpregnować. Widać są różne szkoły.

Piotr Wlezień
22-08-2008, 21:11
No cóż jam mam krokwie czterostronnie strugane ale nie zdecdowałbm się na brak impregnacji. Góral któr stawia dom, sam stawiał swój w zeszłm roku i cholernie mnie pilnuje abym impregnował wszystko co się da. Jak sam mówi "mówię jak bym zrobił dla siebie a nie dla teściowej"



my may nie impregnowane krokwie ALE:
-są wystrugane 4stronnie i wysuszone komorowo!! i wyglądają pięknie!!!
i nie będe ich impregnować, bo nie ma takiej potrzeby!
wystarczy mi impregnacja bali i podbitki- tańcuję na beczce i drabinach od parunastu dni...i jeszcze tyyyyllle zostało!!
No właśnie o taką sytuację mi chodzi. Krokwie z drewna świerkowego , suszone komorowo, strugane czterostronnie i sfazowane na wzdłużnych krawędziach. Od strony poddasza będą zabudowane, a od strony poszycia dachowego będą wentylowane. Jedynie deskowanie jest przybite z góry bezpośrednio do krokwii. Czyli pogląd mojego wykonawcy, żeby ich nie impregnować nie jest jednak taki absurdalny. Znalazłem post Wojciecha Nitki, w którym twierdzi, że nie ma konieczności impregnacji. Chociaż zaraz drugi ekspert wypowiada się, że lepiej zaimpregnować. Widać są różne szkoły.

Piotr Wlezień
22-08-2008, 22:00
Znalazłem post Wojciecha Nitki, w którym twierdzi, że nie ma konieczności impregnacji. Chociaż zaraz drugi ekspert wypowiada się, że lepiej zaimpregnować. Widać są różne szkoły.[/quote]

Jak masz dwie sprzeczne opinie ekspertów to spróbuj się dowiedzieć który dla kogo pracuje lub jak jest wiedza tych ekspertów. wiek i doswiadczenie nic nie znaczy, pisać można rózne rzeczy

dorota_28
23-08-2008, 16:49
dorota28 jeśli chodzi o firmę Honka to fakt są bardzo bardzo drodzy my też nie tak dawno temu byliśmy na etapie wyboru wykonawcy dzwoniliśmy do Honki, ich cennik sprzed dwóch tygodni to 4-5 tyś za m2, my wybraliśmy Trochanowskiego, dlaczego? Chcemy budować z bala 30 nieocieplanego, jego wykonania są bardzo dobre byliśmy u ludzi którym budował i są zachwyceni. Wszystko zależy z jakiego bala chcecie budować i za jaką cenę. Mam nadzieję że dobrze wybierzecie :)

Na chwilę obecną czytamy:) A mam pytanie odnośnie Trochanowskiego, jakie mają ceny??Bardzo dziękuje za odpowiedź

Mam jeszcze pytanie.Czy ta firma ma gotowe projekty czy mamy sobie sami szukać??Jak to wyglada

kasia_sloneczko
23-08-2008, 21:43
U nas już wiecha wisi!!!
tylko kurcze ja chatę buduję a to mąż z góralami pije. Nie ma sprawiedliwości na tym świecie.. :(

Dzięki za rady co do wentylacji. Już poleciłam na chudziak wylać jeszcze taka małą ławę fundamentową pod te pustaki wentylacyjne i powinno trzymać. Taką przynajmniej mam nadzieję.
U nas już też widać jak drzewo od deszczy zaczyna od zachodniej strony snieć. a miałam nadzieję ze obejdzie się bez szlifowania bala. Jak bedzie teraz ładna pogoda to zagonię męża do szlifierki i niech się trochę zanangażuje w budowę. Tylko nie wiem czym to potem malować? kolorek dać czy bezbarwny. Rany znowu będę musiała czytać na ten temat.
Ania wyście bale szlifowali?

przyjechała też dachówka, jest prawie czarna a nie grafitowa i maz sie boi ze będzie wyglądała na dachu jak papa. jednak zdjecia nie oddają, nie ma o jak wybrać naocznie.

karcio102
23-08-2008, 22:35
Witam.
Mam problem z wysokością parteru.
Dom się buduje a konkretnie stawiają więźbę
( http://picasaweb.google.com/AndrzejKielce/BudowaDomuZBala ).
Po położeniu na belkach stropowych desek pojawił się tymczasowy sufit i prawdę mówiąc mógł by być wyżej. Wyliczenia są takie że sufit jest standardowo na wysokości 2,50 ale należy pamiętać że od spodu idą belki stropowe o wysokości 25 cm. I wrażenie jest takie że strop jest nisko ( a przecież nie ma jeszcze styropianu, wylewki i podłóg ( czyli około 16cm )).
Jak wysokie są u was kondygnacje tj. czy nie macie podobnych problemów ?
I czy ma sens to zmieniać tj rozebrać ostatnie warstwy i dodać jedną pod poziomem stropu czy też może lepiej zejść z wysokością podłogi tj podłoga będzie zaczynała się na poziomie betonu i ale powstaną mostki termiczne ?

Dodatkowo mam pytanie odnośnie szlifowania ścian. U mnie zaczęli to robić ale nie wiem czy jakość jest właściwa tj gdy na taką ścianę pada światło prawie równolegle to widać miejsca, gdzie szlifierka za bardzo "wjechała" w drzewo i zrobiła małe wgłębienie. Czy u innych też tak jest ?

Pozdrawiam Andrzej

piotr.nowy
23-08-2008, 22:54
Andrzej , myślę że standard to nie 2,50 ale min. 2,75 . Zwłaszcza że belki stropowe optycznie obniżają pomieszczenie.
Ja bym zszedł z podłogą w dół. Skuj chudziaka , wybierz ze 30-40 cm podsypki . Widzę na zdjęciach , że fundament wyciągnąłeś ok. pół metra nad poziom gruntu więc podłoga wyjdzie też powyżej tego poziomu. Zaizoluj bloczki fundamentowe grubą warstwą styropianu i powinno być ok. :o
Pojawia się tylko kłopot z oknami , bo masz już wycięte otwory w ścianach. Jedyne co mi przychodzi do głowy to powiększenie wysokości okien.
No i jeśli kanalizę masz rozprowadzoną płytko to też może być problem . :cry:
Nie wiem z czym wiąże się rozebranie stropu i podniesienie ścian o 1-2 bale. Może wyjdzie taniej i szybciej...
Coś jednak zrób , bo będziesz miał sufit zdecydowanie za nisko ! :o

wogu
23-08-2008, 23:43
Mam pytanie czy może się ktoś podzielić doświadczeniem przeniesienia Poniatówki. Czy jest realne doprowadzenie bali ściennych, które były przykryte tynkami trzcinowo-wapiennymi do stanu w ktorym mogłyby stanowić ściany wewnętrzne?. Jak można wypełnić nierówności pomiędzy balikami drewna?

dode
24-08-2008, 09:39
karcio, my mamy 2,5 i do tego od sopodu belki stropowe (bal 20).
Nie wiem, czy wyżej jest lepiej czy gorzej ale to 2,5 daje z pewnością klimat w domu i nam sie bardzo podoba :D . (salon 32 m2)
pozdrawiam
D.

kasia_sloneczko
24-08-2008, 15:50
U nas jest 3,18 a i tak wydaje mi się ze jak przyjdzie płyta karton gips na belki stropowe to będzie przytłaczająco. Dla mnie 250 to za mało, spróbuj dodać jedną belkę w górę chyba mniej zachodu z tym będzie niż kuciem chudziaka

Bold
24-08-2008, 16:21
przyjdzie płyta karton gips na belki stropowe
:o
proponuję jeszcze na zewnątrz styropian i tynk akrylowy
czego to ludzie nie wymyślą żeby oszpecić dom z bali :roll:

kasia_sloneczko
24-08-2008, 18:33
wiesz co bold ta wypowiedz byla nie na miejscu i zupelnie niczego dobrego nie wnosi do tego watku, nie masz pojecia jak moj dom wyglada a krytykujesz. akurat u mnie sa lite sciany z grubasnych bali rowniez we wnatrz i zeby nie bylo efektu przytloczenia i dla rozjasnienia pokoju dajemy bialy sufit z koniecznosci z plyty. zresztas nie kazdy kto ma dom z bali chce w nim miec skansen i samo drewno, moim zdaniem we wszystkim nalezy zachowac umiar, a sufit nie drewniany w niczym nie ujmuje atmosferze domu i go nie szpeci.

prosze cie zebys usunal ta glupia i krzywdzaca uwage bo akurat poczulam sie nia bardzo dotknieta niezasluzenie calkowicie. ciekawe co powiesz na tych co sobie ocieplaja domy z bali albo na to ze zeby postawic sciany dzialowe na poddaszu to jednak trzeba uzyc plyty g-k :evil:

nie no naprawde alez sie wkurzylam

o rany dopiero teraz zauwazylam ze ty stawiasz szkieleciaka, to juz zupelnie nie rozumiem twojej uwagi, a przepraaszam twoje sciany z czego beda haha?

nie ma to jak postawic dom UDAJACY dom z bali i krytykowac innych za plyte na suficie, brawo, brawo prosimy o uklon

kasia_sloneczko
24-08-2008, 18:42
zwlaszcza ze moja plyta nie zasloni tych pieknych belek stropowych jakie posiadam, bo bedzie bita nad nimi ale wiedzialbys o tym gdybys zapytal zamiast od razu krytykowac

Bold
24-08-2008, 18:49
moja dobra rada: jak chcesz uniknąć efektu przytłoczenia to zrób sobie biały sufit ale zostaw przynajmniej belki stropowe na wierzchu, ale zrobisz jak będziesz chciała, każdy buduje jak mu pasuję, w końcu Ty tam będziesz mieszkać.

akurat widziałem taki przypadek że gość wybudował dom z bali a od zewnątrz pierdykną styropian żeby nie trzeba było konserwować bali a że żonie nie podobało się drewno w środku do walnęli jeszcze od środka płyty gk i gra gitara,
skoro jemu się tak podoba to jest OK

ale ja też mam prawo do własnej opinii, więc będę ją wyrażał czy się to komuś podoba czy nie

Bold
24-08-2008, 18:55
o rany dopiero teraz zauwazylam ze ty stawiasz szkieleciaka, to juz zupelnie nie rozumiem twojej uwagi, a przepraaszam twoje sciany z czego beda haha?

nie ma to jak postawic dom UDAJACY dom z bali i krytykowac innych za plyte na suficie, brawo, brawo prosimy o uklon

mój dom niczego nie udaje, to jest po prostu konstrukcja szkieletowa i tyle,
a jeśli chodzi Ci o moje ściany to w 80 procentach będą z wełny :D

kasia_sloneczko
24-08-2008, 19:33
rany bold czytaj uwaznie na plyte ida belki i bedzie je widac.

a ta plyta osb co ja u ciebie na zdjeciach widac to tez z welny jest?

ze jacys tam inni ludzie tak zrobili to mnie malo obchodzi, ja nie zamierzam, wiec porownywanie mnie do nich uwazam za krzywdzace.
mozesz sobie pisac ze ci sie nie podoba obijanie styro belek bo mi sie tez nie podoba ale niekoniecznie takie komentarze do mojej osoby, zwlaszcza w taki sposob. co ta znaczy że "niektorze ludzie to maja pomysly" znaczy glupi moj pomysl jest? a co ci do tego, ja sie do twoich pomyslow nie wtracam a moglabym bo o szkieletach mam swoje zdanie niezbyt pochlebne. ale je chowam dla siebie bo jestem kulturalna osoba i nie zasmiecam watku takimi bezsensownymi uwagami, teraz tez jestem zla ze sie tu z toba wyklocam bo to nie miejsce, ale tak mnie to wpienia ze nie moge nad tym przejsc do porzadku dziennego.

wiesz takie ironiczne uwagi to sobie zostaw na inne okazje, bardziej pasujace bo do mnie to co napisales nie pasuje wcale szanowny kolego i gdybys czytal nasz watek to bys o tym wiedzial
spadam bo sie zezloscilam bardzo :evil:

Bold
24-08-2008, 20:53
rany bold czytaj uwaznie na plyte ida belki i bedzie je widac.



dobre zasadny mówią że nie edytuje się postów w czasie dyskusji
:-?

kasia_sloneczko
25-08-2008, 04:54
to nie byla edycja tylko nastepny post....
bez komentarza

agagaj
25-08-2008, 07:07
Na osłodę dla wahających się, jak wykończyć gniazda elektryczne...

http://images44.fotosik.pl/4/b198b6edde92b60a.jpg (www.fotosik.pl)

ANNNJA
25-08-2008, 07:42
NO gniazkda są pierwszorzędne!!! haha,...uśmiechnełam się, takie toto maciupeńkie-....dla żartu może i można zrobić takie 1cuś..... ;)
my wybieramy teraz kontakty,
albo Schneider Elektrik kremowe albo z seri VIVA Terra manganowa...z białym w środku,...

Kasia- płyta GK bardzo rozjaśnia dom- i to jest super, minusem jest to że nie dotniesz równo płyty i potem jak drewno troszkę pracuje to mogą się pojawiać takie małe uskoki przy balu,
właśnie wczoraj się zastanawialiśmy co z naszym sufitem...mamy podbitkę drewnianą na suficie, wygląda ładnie, ale wiemy że będzie ciemniała i stwierdziliśmy że pewnie pomalujemy jakimś kremowo-białym impregnatem, albo lakierem albo co tam jeszcze znajdziemy, bo faktycznie teraz jest drzewniano wszędzie, ale w miare jasno, ale z czasem będzie napewno za ciemno.....!!!

wysokość-= nie wiem ile mamy, ale stwierdziliśmy że też mogłoby być wyżej....
to zależy co kto lubi, bo w planie było ok. 280 i jak powiedziałam o tym mamie to mama...a po co wam tak wysoko, trzeba będzie ogrzać i po co takie wielkie...że niskie to przytulne i że jeśli możemy to żeby zmniejszyć do 250cm..- ale taka wysokość dla nas to byłoby jak w "rękawie" do samolotu....nisko i ciasno...
wg. mnie teraz może mamy do bala ok. 250- 260 a do sufitu ok. 280, ...chyba, aż zmierze i wam napisze....

my bali nie szlifowaliśmy, mąż poszorował szczotkami i szarym mydłem, już zabezpieczyliśmy Bazą i kolorem ścianę zachodnią - bo najszybciej ją wzieło!!!
kolor chroni przed promieniami UV, bezbarwny to tylko na chwilę możesz dać, ale przed zimą dobrze byłoby jakbyś pomalowała przynajmniej raz z kolorem...

ANNNJA
25-08-2008, 07:44
BOLD- dochowaj tradycji, tutaj nie kłócimy się ..!!
:oops: :wink:

agagaj
25-08-2008, 08:34
Kasia- płyta GK bardzo rozjaśnia dom- i to jest super, minusem jest to że nie dotniesz równo płyty i potem jak drewno troszkę pracuje to mogą się pojawiać takie małe uskoki przy balu,
właśnie wczoraj się zastanawialiśmy co z naszym sufitem...mamy podbitkę drewnianą na suficie, wygląda ładnie, ale wiemy że będzie ciemniała i stwierdziliśmy że pewnie pomalujemy jakimś kremowo-białym impregnatem, albo lakierem albo co tam jeszcze znajdziemy, bo faktycznie teraz jest drzewniano wszędzie, ale w miare jasno, ale z czasem będzie napewno za ciemno.....!!!


http://www.osadabale.pl/galeria/big_g57.jpg

Ta chałupka parter ma wprawdzie murowany, ale pietro jest z bala.

Biały sufit jak dla mnie.... piękny. Ogólnie połączenie drewna z bielą ścian jak najbardziej trafione.
Ale.. Jak pisze Annnja, cała konstrukcja będzie pracować i gdyby nie udało się uniknąc widocznych połączeń płyt kg, będą też pęknięcia.

Słyszałam też o dwóch warstwach cieńszej płyty OSB (22 mm) na belki stropowe, a pod spód tapeta do wielokrotnego malowania....
(Bonde :wink: ) Zawsze jakaś alternatywa :wink:
Ja bym chyba wybrała sposób Annnji.... Normalna podłoga robocza na stropie - z podbitki/desek, które w późniejszym czasie będą pomalowane na jasny kolor (nawet farbą akrylową do drewna).

karcio102
25-08-2008, 09:27
Ja również będę miał biały sufit z gips kartonu ( żeby drewno nie przytłaczało a poza tym pomieszczenia wydają się wyższe. ). Żeby płyta GK nie pękała to chcemy umieścić ją luźno w wyfrezowanym rowku.
Poza tym chcemy na poddaszu (użytkowe) również wykonać ściany działowe w tej technice eksponując elementy więźby dachowej tj słupy i takie poziome bale. Najchętniej wystawiłbym również krokwie ale one muszą być być zakryte i ocieplone.
W sprawie wysokości stropu to doszliśmy do wniosku że zajdziemy w dół tj rozbijemy beton i zagłębimy się o jakieś 20 cm. A na etapie wykańczania zaizolujemy to styropianem i jakimś kamieniem. Wersja z podniesieniem bala odpadła bo rozbiórka już istniejącej więźby okazała się makabrycznie droga :cry: .
Pozdrawiam

Gasol
25-08-2008, 10:09
[...]
kolor chroni przed promieniami UV, bezbarwny to tylko na chwilę możesz dać, ale przed zimą dobrze byłoby jakbyś pomalowała przynajmniej raz z kolorem...

Ja znalazlem ostatnio, moze troche pozno, informacje (www.v33.pl: Praktyczne Porady->Lazury), ze lazura bezbarwna V33 o podwyzszonej trwalosci chroni drewno przed UV. Warto sie zastanowic nad zastosowaniem, jesli ktos chce zachowac barwe drewna i zabezpieczyc je przed ciemnieniem.

kasia_sloneczko
25-08-2008, 11:54
Gasol uprzedziłeś mnie, właśnie też słyszałam że są impregnaty bezbarwne co chronią przed UV. Mi tak bardzo szkoda nasze śliczne drewnienka malować kolorem że chyba zrobimy bezbarwnym. I Annnja ma rację-jak najszybciej bo kurcze ledwo dom stoi 2 tygodnie a już od zachodu belki zaczynają szarzeć. A takie były mocno zlane sola boru i nic to nie dało widać. Tylko ze teraz mamy górali na dachu więc chyba poczekamy z tym malowaniem jeszcze dwa tygodnie.

Wiecha opita solidnie, mąż ledwo do domu trafił, dom bedzie stał 100 lat :D

Przy okazji się mój TZ nasłuchał od górali, ze chłop z niego fajny ale bez kobity to by zginął... A jak sam teraz gania za wszystkim to widzi ile mi roboty zostawił na karku i pojechal w swiat.

Reka w górę kto ma parapety zewnętrzne? czy one być muszą? kiedy je montujemy? Bo ja chciałabym jeśli już to z kamienia, ale zanim ten kamień wybiorę to chcę widzieć jak te nasze okna wyglądają i dach i w ogóle mieć widok całej elewacji skończonej, a to nastąpi dopiero we wrześniu. Czy mogę poczekać z tym aż do montażu okien i położyć sobie parapety później, czy musze już teraz i montuje się to razem?

ANNNJA
25-08-2008, 12:27
kasia- dla mnie parapety też były zagozdką....
też medytowałam, ale jak teraz już mam i okna i podłogi,.
to powiem Ci że z zewnątrz nie potrzeba żadnego parapeta!!!!- a kamień na drewnie..pasuje, ale nie jako parapet--...on tam nie podejdzie wizualnie,
u nas poprosiłam ekipę aby przy montażu okien zmalowali mi bezbarwnym impregnatem całe parapety, tuż po szlifowaniu a przed montażem okien,
i tak zrobili-
i sprawdziło się, powierzchnia została zaimpregnowana, nic tam nie posiniało, deszcz też się nie zbiera tak bardzo, -aha- zrobili z lekkim spadkiem na zewnątrz,

a parapety wew. może i będą, ale dopiero po przeschnięciu drewna, nie wiem może 2- może i 3lata,
teraz jak coś tam położyłam to po 2tyg. zdjełam i było lekkie sciemnienie,
stąd wniosek że jak położe drewniany parapet, to drewno nie będzie oddychało i mogę doprowadzić do sinienia...
-niech sobie pooddycha parenaście miesięcy...-
dom bez parapetów może jest mniej praktyczny ale wcale źle nie wygląda- mowię tutaj o ściane z bali 30pare cm....,
(tym minusem to są kwiaty których nie ma gdzie postawić)..

Gasol
25-08-2008, 12:46
A takie były mocno zlane sola boru i nic to nie dało widać.

Z sola boru problem jest taki, ze jest ona podobno dosc szybko wyplukiwana przez deszcz. Dlatego dobrze jest po wierzchu pomalowac drewno nawet preparatem bezbarwnym bez ochrony UV, to sinienie i szarzenie spowolni. U mnie sciany byly jednokrotnie pomalowane Drewnochronem bezbarwnym i musze przyznac, ze to naprawde bardzo spowolnilo szarzenie drewna. Drewna zasinionego praktycznie nie ma, tylko od zachodniej strony w 2-3 miejscach bylo lekkie zszarzenia. Dla porownania mialem na zewnatrz scinki z tych samych bali, tyle, ze bez Drewnochronu - w tym momencie sa praktycznie zszarzale.

Gasol
25-08-2008, 12:51
-
u nas poprosiłam ekipę aby przy montażu okien zmalowali mi bezbarwnym impregnatem całe parapety, tuż po szlifowaniu a przed montażem okien,
i tak zrobili-
i sprawdziło się, powierzchnia została zaimpregnowana, nic tam nie posiniało, deszcz też się nie zbiera tak bardzo, -aha- zrobili z lekkim spadkiem na zewnątrz,

Ja zastanawialem sie, czym zabezpieczyc parapety zewnetrzne. Tez sa ze zamontowane ze spadkiem. Myslalem o jakiejs dobrej farbie, ale nie o zwyklym impregnacie - cos nawet znalazlem w ofercie Tikkurili. Ostatecznie parapety sa oblozone blacha w kolorze miedzi - mam teraz pewnosc, ze dlugo wytrzymaja:-) Bez porzadnego zabezpieczenia, to mysle, ze po paru latach trzeba je wymieniac. Moze jutro zamieszcze jakies zdjecie.

ANNNJA
25-08-2008, 13:30
a włąsnie Gasol- daj zdjęcie z bliska jak parapet wygląda przy balu i koniecznie jak zostało to zamontowane, przecież trzeba ciąć bal i potem to silikonować.....,
mąż mówił żeby może blachą zrobic,...ale ja nie widze takiej potrzeby,
teraz jak malujemy ściany to dałam ponownie Valti Base + Valti Expert,- tak aby miało kolor bali,..i parapecik jest dość "sliski" dla wody,
myslę że będzie ok,
tylko tam gdzie szpary/pęknięcia w balu na parapecie to......zastanawiałam się coby może jakiegoś oleju nalać??? - głupi pomysł????

pawlowp
26-08-2008, 09:10
Witam Wszystkich Zamierzam postawić dom z bali L-57 widzę że można tu liczyć na wiele cennych porad

pit79
26-08-2008, 10:05
A ja u siebie myślałem odwrotnie zrobić- czyli na ściany pójdzie płyta i tynk bo bale mam strasznie brzydkie, i łaczone na piankę , więc ściany będą pokryte tynkiem takim strukturalnym- góra-dolina, a na suficie deski.

co o tym myślicie?
u mnie belki ida w ten sposób(stare zdjęcie)
http://img180.imageshack.us/img180/6176/pict6880be0.jpg

Mały
26-08-2008, 14:39
A takie były mocno zlane sola boru i nic to nie dało widać.

Z sola boru problem jest taki, ze jest ona podobno dosc szybko wyplukiwana przez deszcz. Dlatego dobrze jest po wierzchu pomalowac drewno nawet preparatem bezbarwnym bez ochrony UV, to sinienie i szarzenie spowolni. U mnie sciany byly jednokrotnie pomalowane Drewnochronem bezbarwnym i musze przyznac, ze to naprawde bardzo spowolnilo szarzenie drewna. Drewna zasinionego praktycznie nie ma, tylko od zachodniej strony w 2-3 miejscach bylo lekkie zszarzenia. Dla porownania mialem na zewnatrz scinki z tych samych bali, tyle, ze bez Drewnochronu - w tym momencie sa praktycznie zszarzale.
Sam myślałem o Drewnochronie, ale wcześniej pomalowałem pomost tym i okazało się, że jest do d...
Zostałem przy Lakmie z woskiem (2*), a przed chwilką dostałem telefon, że dotarł dla mnie zamówiony profesjonalny IW11 bezbarwny tej samej firmy o zwiększonej ochronie przed zarówno UV jak i grzybami itp.

kasia_sloneczko
26-08-2008, 23:34
jak dobrze ze maz moze sie teraz troche budowa zajac. przynajmniej jak gorale siedza na dachu to tam tez wlezie i zobaczy co tam robia. a oczywiscie okazalo sie ze chcieli zrobic na odpeirnicz :evil: i tak kladli deski nieobrzynane na scianie szczytowej ze szpary byly. dawali za male zakladki. maz sie wkurzyl i kazal im wszystko zrywac, a szefa ekipy wzial na przejazdzke do chalupy ktora misoni stawialo i pokazal jak sie takie dechy porzadnie bije. dobrze ze wczesniej ta chate znalazlam i mezowi pokazalam jak ma ta sciana szczytowa wygladac bo przynjamniej fuszerke zauwazyl. ja z malym dzieckiem nie mialabym jak po tym dachu polatac i nie zauwazylabym tych szpar. eh jaki to paskudny wykonawcow rod ze zawsze trzeba im nad glowa stac.

maz kupil sobie malego karchera i jutro gorale maja bale myc i dechy na scianie szczytowej a potem sola boru beda malowac pod dachem gdzie deszcz nie siegnie a na reszte musimy wybrac wreszcie jakis impregnat. mam kolomyje w glowie. juz sama nie wiem co wybrac. a ten srodek Maly co pisales to wrzucilam w google i nic na jego temat nie znalazlam. mozesz wyslac jakiegos linka? czy jego sie daje samego i juz nic wiecej nie trzeba czy to tylko baza i na to trzeba jeszcze czyms malowac?

jutro kominy maja pomurowac, oby prosto :evil:

ANNNJA
27-08-2008, 07:29
impregnaty wg. naszych uwag
1. Drewnochron- nawet nie testowałam, uważalam że szkoda na niego czasu
2. Śnieżka- "Sosna złocista" - kolor za "żywy" taki kanarkowo żółtawy, w miare dobrze kryje, nie jest za żadka, ale chyba sporo w niej rozpuszczalników,
3. Sadolin- "Kukurydza", troche ciemnawa, za to doskonale kryje, 2krotne malowanie z pewnością wystarcza, jest tak gęsta że ma się wrażenie jakby to był lakier a nie impregnat, dla rozjaśnienia można używać zielonego Sadolin BASE,
4. Tikurilla - "sosna", Valti Expert, piękny kolor, doskonały taki o jaki nam chodziło, tzn. jak najbardziej zbliżony do jasnych bali, ale rzadki jak "zupa na przednówku",
konieczne jest 2krotne malowanie, na dodatek doczytałam że nie zabezpiecza od sinizny i od grzybów i że od tego jest Valti BASE- a tam pisze że celem dobrego zabezpiecznia szczególnie narażonych miejsc należy pomalować 2 razy.....-
wniosek- wszystkie bale trzeba oblecieć min. 3 razy , a węgły 4 (bo tylko węgły -tj. tam gdzie były przecięcia malowałam 2x Valti Base)..
i stąd nasze malowanie ciągnie się tygodniami...
oba produkty, pomimo że ta Valti Base-to niby z olejem lnianym są tak rzadkie, że sama się zastanawiam czy to ich wada czy zaleta....- głęboko wnika ale nie tworzy powłoki woskowej na zewnątrz-...tak sobie myśle, a jak jest nie wiem...-
a WY jakie macie spostrzeżenia?????????

kasia_sloneczko
27-08-2008, 11:17
Annnja dzieki za twoje spostrzeżenia, czekam na wiecej od innych.
A co myślicie o wysmarowaniu chałupy olejem lnianym? wiem ze uzywa sie go np. do konserwacji statków morskich. dobry jest jako zabezpieczenie przed grzybami i plesniami. na zewnatrz to moze niebo nie zawiera filtrow uv ale wewnatrz? a moze na zewnatrz tez jako baza a potem jakis impregnat z filtrem uv bezbarwny na to? czekam na opinie
kurcze jaka oszczednosc by byla...a jak ekologicznie :wink:

ANNNJA
27-08-2008, 11:39
olejem to ja bede wewnątrz robila!!,-
zewnątrz- to się zastanawiałam na ten impregnat na parapety toto dac??

Seba7207
27-08-2008, 13:29
My dawaliśmy z zewnątrz: 2 x porządnie Fobos M4, później Valti Base, następnie Valti Color (delikatny pigment) 2x. W przyszłym roku planujemy Colorkiem "przejechać jeszcze raz.
Od wewnątrz przeszlifowane bale szlifierką (obrotową - mały Bosch), Fobos (porządnie), następnie usunięte zadziorki szlifierką oscylacyjną (drobny papier), później wosk z terpentyną na gorąco.

Na poprawę humoru taki jest efekt obudowania kominka (jeszcze bez belki nadkominkowej oraz bez wyczyszczenia zabrudzonych ścian gipsem)

http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/DSC07176.jpg

Mały
27-08-2008, 13:38
Kasiu - a proszę ( "w imieniu służby zdrowia" jak mawiał kiedyś Smoleń z Laskowikiem ;) ) :
http://www.lakma.pl/bud/index.php?c=produkt_wysyp&pg=118&pr=182

Annja - dlaczego tygodniami? Myśmy z żonką dwukrotnie machnęli cały dom w ok. 4 dni, włącznie z przestawianiem rusztowań i innymi utrudnieniami z powodu stromej działki. Tym bardziej , że ja byłem kontuzjowany po walce z osami.
Teraz czekam na ładniejszą i utrzymującą się co najmniej kilka dni słoneczna pogodę, żeby zastosować ów magiczny IW 11.
A potem zadzwonie do Lakmy żeby daliu jakis gratis jeśli chcą sobie zbadać trwałość ich preparatu - może się uda...? (np Rehau w instalacjach proponował różne promocje, jeśli klient zgodziłby się na wycięcie kilku kształtek po 5 latach użytkowania instalacji...).

pit79
28-08-2008, 06:21
Ja pomalowałem najpierw elewacje fobosem m-4 3 razy, potem poszła śnieżka drewkorn czy jakoś tak.
kolor teak naturalny
okna będą takie jak w szczycie na górze czyli dąb rustykalny

wygląda to tak
http://img528.imageshack.us/img528/2552/pict7236ezn6.jpg (http://imageshack.us)
http://img528.imageshack.us/img528/2552/pict7236ezn6.07243f0ec3.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=528&i=pict7236ezn6.jpg)

cały czas zastanawiam sie nad kolorem wykończenia okien, może ktos podopowie- teak czy dąb?

ANNNJA
28-08-2008, 08:25
ładna czerwona chałupka się zrobiła!!!!

malujemy tygodniami bo: najpierw myjemy wszystkie bale, potem to musi troche przeschnąć min. 2-3 dni i wtedy po godzinie 17 do godz. 20 ja wkraczam do akcji z pędzlem, a czasami deszcz nas przepędzi więc nie zmalujemy za wiele....

kominek- CUDO...w szczególności podoba mi sie ta "biała nadbudówka" z liściami...- rozjaśnia zdecydowanie te kamienie i nadaje całości trochę zwiewności i lekkości, bo samie kamienie to byłyby chyba za cięzkie.... i monotonne, a tak wyszło super! gratuluje...

a co to ten FOBOS??? jakiej konsystencji- zupa czy sos??

pit79
28-08-2008, 09:09
Fobos-m4 Anno to proszek , miesza się go z wodą, i maluje. Jest bezbarwny, chroni przed owadami , grzybami i ponoć drewno jest niezapalne :)

tu mozesz sobie o nim poczytać
http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/176/

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, tylko tyle że od zachodniej strony zaczęło mi miejscami siniec drewno, pomalowałem fobosem i wszystko zniknęło.

Pozatym jest TANI, a czy dobry się okarze :)

Mały
28-08-2008, 10:44
Fobos-m4 Anno to proszek , miesza się go z wodą, i maluje. Jest bezbarwny, chroni przed owadami , grzybami i ponoć drewno jest niezapalne :)

tu mozesz sobie o nim poczytać
http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/176/

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, tylko tyle że od zachodniej strony zaczęło mi miejscami siniec drewno, pomalowałem fobosem i wszystko zniknęło.

Pozatym jest TANI, a czy dobry się okarze :)
Tyle, że w związku z wodorozcieńczalnością - jest wypłukiwalny.
U mnie niestety deszcz potrafił tak padać, że sciany są mokre aż pod podbitkę...

ANNNJA
28-08-2008, 13:40
a ALTAX ?? jak z jakością??? u mnie nie maja w sklepie tego FOBOSa, ....

brachol
28-08-2008, 13:51
a ALTAX ?? jak z jakością??? u mnie nie maja w sklepie tego FOBOSa, ....
fobos to jest impregnat ktory trzeba pokryc jakims impregnatem rozpuszczalnikowym

pit79
28-08-2008, 13:56
tak tez zrobiłem, ale ostrzegam ze ciezko sie maluje bo drewno nie chłonie. Zresztą zobaczymy co wyjdzie po zimie.

pit79
28-08-2008, 13:59
Fobos-m4 Anno to proszek , miesza się go z wodą, i maluje. Jest bezbarwny, chroni przed owadami , grzybami i ponoć drewno jest niezapalne :)

tu mozesz sobie o nim poczytać
http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/176/

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, tylko tyle że od zachodniej strony zaczęło mi miejscami siniec drewno, pomalowałem fobosem i wszystko zniknęło.

Pozatym jest TANI, a czy dobry się okarze :)
Tyle, że w związku z wodorozcieńczalnością - jest wypłukiwalny.
U mnie niestety deszcz potrafił tak padać, że sciany są mokre aż pod podbitkę...


no tak też mi mówił człowiek w sklepie, ja patrzyłem na pogodę i malowałem, miałem farta tydzień nie padało i udało się pomalować kolorem.

Samuel&Mysia
28-08-2008, 14:05
Co do wysokości stropu: My mamy jakieś 2,4m do belek stropowych i zupełnie nam to nie przeszkadza. Jest przytulnie ;) Zastanówcie się, czy na pewno aż tak Wam zależy na trochę wyższym suficie, żeby kuć fundamenty. Moim skromnym zdaniem, jeśli nie macie średnio po 1,9m wzrostu to tylko kwestia przyzwyczajenia.

BJKAZ
28-08-2008, 15:52
ciekawe czy uda mi się napisać do Was :lol:

BJKAZ
28-08-2008, 16:03
udało się

witam i cieszę się że tu trafiłam

planujemy budować dom z bali w okolicach Nowego Sącza - z widokiem na góry - super okolica, na razie w planach jest bal 30 - kwadratowy, domek będzie podpiwniczony częściowo i parterowy - już go widzę jaki będzie :)

to na razie odległe plany - za jakieś 2 lata więc trochę czasu mamy, ale za ekipą będziemy się już rozglądać

co do bali to planujemy je kupić teraz i sezonować do czasu budowy domu,
czy myślicie że to dobry pomysł?

oczywiście przeczytałam całe forum no i wiele rzeczy się dowiedziałam :wink:

pozdrawiam wszystkich :) :) :)

BJKAZ
28-08-2008, 16:08
ANNNJA

dzięki za odpowiedź :wink:

Sloneczko
28-08-2008, 16:54
co do bali to planujemy je kupić teraz i sezonować do czasu budowy domu,
czy myślicie że to dobry pomysł?

oczywiście przeczytałam całe forum no i wiele rzeczy się dowiedziałam :wink:

O sezonowaniu nic nie było napisane na tym forum? :o ;)

kasia_sloneczko
28-08-2008, 18:53
jak masz dostep do taniego drewna i mozliwosc sezonowania to dlaczego nie.

djan
28-08-2008, 19:56
jeżeli mówimy o malowaniu domu z bali moge powiedzieć po roku od płożenia pierwszej warstwy i nikt mnie już nie przekona :
lazura v33 to jest to czego oczekiwałem od moich ścian
wygląda po roku tak jakbym malował wczoraj
kolor czereśnia - super
żadnego sinienia i zacieków
polecam, polecam

po co komplikować rzeczy proste

kasia_sloneczko
28-08-2008, 23:28
Djan bardzo prosze wrzuc fotke.

ANNNJA
29-08-2008, 07:59
o tak... dawaj te fotli z lazurą...

u nas pada, więc przerwa w machaniu pędzlem..., ale wiate to omaluje tym Boramonem i już nie pędzlem tylko tym "ogrodniczym baniakiem z lejcą rozpryskującą"

JerzyBw
29-08-2008, 08:30
o tak... dawaj te fotli z lazurą...

u nas pada, więc przerwa w machaniu pędzlem..., ale wiate to omaluje tym Boramonem i już nie pędzlem tylko tym "ogrodniczym baniakiem z lejcą rozpryskującą"

Sam jestem ciekaw, jak ten baniak sprawdzi się. Obawiam się, żeby dysza nie zatkała się - wyschła. Może dobrym rozwiązaniem, żeby tak nie było, jest wkładanie podczas przerw do naczynia z wodą np. butelki.

Mały
29-08-2008, 09:07
Pit - mi nie chodzi o malowanie, ale o trwałość w późniejszym czasie. Deszcz w końcu wypłucze ten środek.

djan
29-08-2008, 21:23
mo dom można zobaczyć tutaj
http://picasaweb.google.pl/djan62/HistoriaBudowyDomuZBali
jak będemiał trochę czasu wkleję aktualne zdjecia

kasia_sloneczko
31-08-2008, 13:49
djan faktycznie bardzo ladny ten kolorek.
ale na tych wszystkich preparatach pisze ze mozna je nakladac na wysuszone drewno. mimo tego je kladziecie? kurcze a nie psoowduje to ze ta wilgoc co jest w drewnie to juz tam pozostanie po pomalowaniu impregnatem? :-?

spodobal mi sie pomysl pomalowania olejem tez z zewnatrz, tylko wymieszamy ten olej z terpentyna zeby lepiej wnikal, albo z pokostem. wnika to kilka miesiecy wiec do wiosny powinno przetrwac. obawiam sie tylko robaczkow bo olej przed nimi nie chroni. jak to jest z owadami zerujacymi na drewnie, wlaza w takie sciete drewno tez?

pit79
31-08-2008, 18:45
Pit - mi nie chodzi o malowanie, ale o trwałość w późniejszym czasie. Deszcz w końcu wypłucze ten środek.

No tak , ale mówie że po pomalowaniu tym fobosem, pomalowalismy na koniec kolor z teflonem śniezki. wszystko juz wyschło i jest ok, ale mówię zobaczymy za rok.

pit79
31-08-2008, 18:47
djan, bardzo pomogły mi te zdjęcia bo elewacje robie samemu, i widzę że zrobiłem mały błąd bo ja np na szytowe ściany ma konstrukcję biłem płytę osb, na to folia, ruszt i szalówka, ale widze że można było to robić bez tej płyty. Więc jestem parę groszy w plecy:(

Wogóle to bardzo ładny domek

kasia_sloneczko
31-08-2008, 19:05
wrzucam wam fotki mojego dachu. widac na nim ze na dechy wlazla sinizna. tak samo jest z deskami ktore dopiero czekaja na polozenie. kurcze nie wiemy co teraz zrobic. kupic nowe dechy wysuszone a te zostawic poprzekładane niech sie sezonuja i beda potem na garaz? czy je sprobowac domyc i mimo wszystko klasc na sciany szczytowe? kurcze poradzcie...

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Dach

Piotr Wlezień
31-08-2008, 21:48
Cześć
Miałem podobny problem z dechami na płot. Prosiłem znajomego stolarza o ocenę. To co usłyszałem
Dechy są świeże nie suszone, drewno z przysuchu(czyli pozagatunkowe), lub drewno trzymane razem z trocinami. Jeśli jest to drewno niewidoczne to można zabezpieczyć impregnatami i wszystko bedfzie OK (jeśli chodzi o płot).
Jeśli drewno jest widoczne to nic z nim nie zrobisz (nie wymyjesz) zawsze będzie widaś ślady sam próbowałem i nie masz szans.
Jeśli ty trzymałaś dechy bez trocin to znaczy, że ktoś wcisnął ci świeże drewno z przysuchy a wtedy bym zrezygnował z tego drewna


wrzucam wam fotki mojego dachu. widac na nim ze na dechy wlazla sinizna. tak samo jest z deskami ktore dopiero czekaja na polozenie. kurcze nie wiemy co teraz zrobic. kupic nowe dechy wysuszone a te zostawic poprzekładane niech sie sezonuja i beda potem na garaz? czy je sprobowac domyc i mimo wszystko klasc na sciany szczytowe? kurcze poradzcie...

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Dach

Piotr Wlezień
31-08-2008, 21:54
Kasiu
Robaki wchodzą przede wszystkim w ścięte drzewo a nie w rosnące.
Dlatego drzewo po przysuchu,albo powalone przez wiatr nie nadaje się na konstrukcje. Na świeżym drzewie robaki żerują tylko pod korą( z reguły)
Na twoich zdjęciach widzę drewno z korą. Szybko je okoruj albo wyrzuć


djan faktycznie bardzo ladny ten kolorek.
ale na tych wszystkich preparatach pisze ze mozna je nakladac na wysuszone drewno. mimo tego je kladziecie? kurcze a nie psoowduje to ze ta wilgoc co jest w drewnie to juz tam pozostanie po pomalowaniu impregnatem? :-?

spodobal mi sie pomysl pomalowania olejem tez z zewnatrz, tylko wymieszamy ten olej z terpentyna zeby lepiej wnikal, albo z pokostem. wnika to kilka miesiecy wiec do wiosny powinno przetrwac. obawiam sie tylko robaczkow bo olej przed nimi nie chroni. jak to jest z owadami zerujacymi na drewnie, wlaza w takie sciete drewno tez?

Piotr Wlezień
31-08-2008, 23:05
a tak wyglada mój domek po 5 tygodniach pracy
http://picasaweb.google.pl/piotrwlezien/Budowa

Mały
01-09-2008, 07:32
Kasiu - dokładnie jak pisze Piotr - usuń szybko tą korę, bo będziesz miała te kędziłoki, drapki czy inne kłopotki ;).

peterpan
01-09-2008, 19:45
A tutaj jest nasz domek :)

http://picasaweb.google.com/Piotr.Drozd/NaszDomekPodKasztanami

Teraz największy problem to czym pomalować ?? Tikkurilla W-Oil czy Lazur 3v3 ?? Wykonawca zachwala Sadolin bo oczywiście ma na niego super zniżki.
Jak trzasnął cenę 3700 !!! za pomalowanie domku z zewnątrz to o mało się nie przewróciłem !!! Najgorsze, że muszę wyjechać na 2 tygodnie i nie będę mógł tego zrobić sam :(

doraz
01-09-2008, 20:38
peterpan - ten domek jest chyba z bala wymagającego ocieplenia, jaka jest grubość bala ? Czy to jest może tzw drewno KVH ? Czy ktoś może słyszał o takim oznaczeniu i może coś powiedzieć o jakości drewna ? Co sądzicie o zaszpachlowaniu spękanych lub wyłupanych sęków ? Oczywiście na zewnętrznej powierzchni ściany. A malować chcę jasnym kolorkiem zachowującym rysunek drewna .

peterpan
02-09-2008, 04:40
Bal jest 65mm i oczywiście będzie docieplony od wewnątrz watą mineralną.
Dom buduje WASCO. Zaczęli w czwartek, a w niedzielę było już to co widać na zdjęciach, wczoraj dojechał garaż i pewnie do piątku skończą :)

ANNNJA
02-09-2008, 07:29
fajna ta chałupka!!!..każdy drewniany DOMEK ma to coś!!! ;)
2 tyg. nie bedzie problemu pod warunkiem że nie będzie co dnia padało, sporadyczne opady i co najważniejsze potem słonko!!!
ważne aby dom nie stał w cieniu i drzewa nie powinny byc za blisko- to potęguje i przyspiesza sinienie!- wiem z doświadczenia,

moje doświadczenia na temat impregnatów masz na stronie poprzedniej chyba, a może daj na całość Fobos- najpierw, to chyba idzie szybko, my mamy zamiar spróbować malowanie Fobosem za pomocą "ogrodniczego spryskiwacza",

uważam że ten Sadolin nie jest zly...- po dokładniejsze dane odsyłam do wcześniejszej wypowiedzi,..

ANNNJA
02-09-2008, 07:33
kasia- te dość ciemne deski wywal,
te lekko zacienione może można dawać pod spód, ale porządnie je wcześniej zaimpregnuj,
pozatym pamiętaj zasada: NA TE DECHY BĘDZIESZ PATRZEĆ WIECZNIE,
jeśli jest duża sinizna to nie zejdzie, a ty co ranek bedziesz zadzierać głowę do ściany szczytowej i kląć- nie opłaca się...
małe sinizny u nas zeszły- były na sztachetach w płocie, drewno zostało lekko zaparzone- leżaly chyba kilkanaście dni bez przekładki u stolarza i troche je przysiniło, jak odebrałam to odrazu w kąpiel impregnatową, powiesiliśmy na płocie, po 2-3mca pięknego słonka sinizna została "wygrzana", teraz jej już nie ma!!

djan
02-09-2008, 20:51
pterpan - moja rada : maluj póki drewno nie dostało słońca

djan
02-09-2008, 20:55
wrzucam wam fotki mojego dachu. widac na nim ze na dechy wlazla sinizna. tak samo jest z deskami ktore dopiero czekaja na polozenie. kurcze nie wiemy co teraz zrobic. kupic nowe dechy wysuszone a te zostawic poprzekładane niech sie sezonuja i beda potem na garaz? czy je sprobowac domyc i mimo wszystko klasc na sciany szczytowe? kurcze poradzcie...

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Dach
możesz sprubować preparatu plestop - u mnie rewelacja
zawirea wybielacz ale skutkuje

Gasol
02-09-2008, 22:13
a właśnie Gasol- daj zdjęcie z bliska jak parapet wygląda przy balu i koniecznie jak zostało to zamontowane, przecież

Zdjecia w wersji budowlanej, czyli kurz, brud i w trakcie poprawek. Mam nadzieje, ze widac z grubsza, jak wyglada parapet po "oblachowaniu".

http://img294.imageshack.us/img294/6871/parapet1vz8.th.jpg (http://img294.imageshack.us/my.php?image=parapet1vz8.jpg)http://img294.imageshack.us/img294/827/parapet2fi1.th.jpg (http://img294.imageshack.us/my.php?image=parapet2fi1.jpg)http://img294.imageshack.us/img294/4663/parapet4ri8.th.jpg (http://img294.imageshack.us/my.php?image=parapet4ri8.jpg)http://img294.imageshack.us/img294/4386/parapet5pq0.th.jpg (http://img294.imageshack.us/my.php?image=parapet5pq0.jpg)

kasia_sloneczko
02-09-2008, 23:11
dzieki za porady, juz zakupilismy wysuszone drewno na sciany szczytowe a te dechy to wybielimy, dobrze zaimpregnujemy i damy na balkon na deskowanie, na to pojdzie folia i beton wiec moga sobie byc brzydkie pod spodem. oczywiscie najpierw je troche wystawimy na wiatrek co by je przewial i posuszyl :)
nie wiem czy wam kiedys pisalam ze mecze sie z takim jednym egzaminem no wlasnie go zdalam i wreszcie moge sie zajac budowa :)

kasia_sloneczko
02-09-2008, 23:11
dzieki za porady, juz zakupilismy wysuszone drewno na sciany szczytowe a te dechy to wybielimy, dobrze zaimpregnujemy i damy na balkon na deskowanie, na to pojdzie folia i beton wiec moga sobie byc brzydkie pod spodem. oczywiscie najpierw je troche wystawimy na wiatrek co by je przewial i posuszyl :)
nie wiem czy wam kiedys pisalam ze mecze sie z takim jednym egzaminem no wlasnie go zdalam i wreszcie moge sie zajac budowa :)

ANNNJA
03-09-2008, 07:31
KASIA GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SUPER, CIESZĘ SIĘ Z TOBA....

Gasol- no nieżle wygląda ten parapecik, ale myślę że przy Twoich balach to rzeczywiście wskazane, u nas jakoś tak dobrze wyszło jak jest, czyli bez, i czyba narazie nie będe nic przypinać.. gorzej w środku, bo tam parapecik by się przydał a boje się sinienia drewna jak przyłoże dechą parapetową...

Mały
03-09-2008, 08:42
Gasol - widzę, że masz bal toczony średnicy ok 20cm.
Patrząc na małe zdjęcia myślałem, że te boczne listwy to maskownice, a to element konstrukcji okiennej.
Dobry pomysł z tym parapecikiem nad oknem (górna listwa u mnie to taka" rzeźbiona" i nie miałem do końca pomysłu jak toto zabezpieczyć przed ściekającą wodą deszczową.
Z kolei z boku mam maskownice zachodzące na bal, a zamiast parapetu wąską listewkę odprowadzającą wodę na niższy bal.

Gasol
03-09-2008, 21:20
Patrząc na małe zdjęcia myślałem, że te boczne listwy to maskownice, a to element konstrukcji okiennej.


To sa maskownice. Pod nimi sa pionowe belki trzymajace okno. Belki maja wypusty, ktore to z kolei przesuwaja sie w szczelinie wycietej pionowo w balach. Pod maskownica folia, a pod nia welna mineralna. Okno zamocowane do belek przy pomocy stalowych elastycznych elementow (potrzeba bardzo duzej sily, zeby te elementy zgiac). Mocowanie okna do belki usztywnione pianka, ktora jednoczesnie wypelnia szczeline miedzy onem i belka (tam gdzie jest ten stalowy element mocujacy). Maskownica pokrywa wiec kawalek ramy okna, pianke mocujaca okno, belke i kawalek bala. Dodatkowo maskownica usztywnia okno (wazne przy oknach PCV, ja akurat mam drewniane - dobrze sie spisuja, bo sa sztywne, w nastepnym domu zamontuje skrzynkowe:-) ).

Mały
04-09-2008, 08:11
Gasol - na trzecim zdjęciu wyraźnie widać przerwę między maskownicą, a balem. Sam zastosowałem taką , która nachodzi na boczne bale obawiając się dostępu wody przy zacinającym deszczu. Dlatego myślałem, że to el. konstrukcji.
A prowadnice mam w rowkach bala (3 zbite ze sobą, wąskie deski - pracujące niezależnie od ruchu bali) do której jest przymocowana rama okna.
PS - malowałes dom lakierobejcą? Bo mam wrażenie, że trochę błyszczy.

sirius98
04-09-2008, 11:45
Dwa pytanka:
http://forum.muratordom.pl/letniskowy-domek-z-bali-2-sprawy,t139722.htm
Nie chciałem zawracam głowy osobom budującym duże całoroczne domy z bali i zamieściłem pytania w dziale "Wymiana doświadczeń " ale może rzeczywiście w przypadku naszego małego domku letniskowego problemy są podobne :-)

ANNNJA
04-09-2008, 11:58
tez myślałam o tej linie jutowej do "obłożenia" uszczelnienia i najważniejsze przykrycia części widocznej fundamentu ściany a pomiędzy pierwszym balem ściany, po położeniu podłogi zostało nam w niektórych miejscach ok. 3 do 8mm dziury..hm...,
ale ta lina to jakoś kojrzy mi się ze sznurkiem, a może by czymś takim jak górale obtykają swoje bale- jakieś takie zaplecione słomy czy coś takiego, ew. sznurki, ?? nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba Edzia coś takiego miała????
jak się to nazywa i gdzie kupić?????

sirius98
04-09-2008, 12:56
tez myślałam o tej linie jutowej do "obłożenia" uszczelnienia i najważniejsze przykrycia części widocznej fundamentu ściany a pomiędzy pierwszym balem ściany, po położeniu podłogi zostało nam w niektórych miejscach ok. 3 do 8mm dziury..hm...,
ale ta lina to jakoś kojrzy mi się ze sznurkiem, a może by czymś takim jak górale obtykają swoje bale- jakieś takie zaplecione słomy czy coś takiego, ew. sznurki, ?? nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba Edzia coś takiego miała????
jak się to nazywa i gdzie kupić?????

line jutową o jakich chcesz grubościach kupisz na allegro (dwóch producentów) - ja kupiłem po 1m każdego z rozmiarów żeby sprawdzić jak to będzie wyglądało
tutaj np grubość 30mm
http://www.allegro.pl/item430770988_linka_lina_jutowa_fi_30mm_producent_ zobacz.html
a górale szpary wypełniają skręconymi wiórami drewnianymi
ale przy takich prawdziwych domkach "góralskich" cały proces budowy domu przewiduje miejsce na to wypełnienie
nazywa się to jak się dowiedziałem rozmawiając z nimi "mszenie"
jest gościu który na pewnym etapie budowy domu przyjeżdza i tylko tym się zajmuje
jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda materiał przed skręceniem w "sznur" to daj znać - wyśle ci zdjęcie na email

EDZIA
04-09-2008, 13:08
nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba Edzia coś takiego miała????
jak się to nazywa i gdzie kupić?????


a górale szpary wypełniają skręconymi wiórami drewnianymi
ale przy takich prawdziwych domkach "góralskich" cały proces budowy domu przewiduje miejsce na to wypełnienie
nazywa się to jak się dowiedziałem rozmawiając z nimi "mszenie"
jest gościu który na pewnym etapie budowy domu przyjeżdza i tylko tym się zajmuje
jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda materiał przed skręceniem w "sznur" to daj znać - wyśle ci zdjęcie na email

ANNNJU - dobrze kojarzysz, mam szpary wypełnione mszeniem.
I tak jak pisze sirius, ale u nas w sznur nie było skręcane. Górale najpierw wkładali kliny między bale a potem przyjechało takich dwóch z ogromną ilością takich "wiórkowych zwitek" ponoć w moim domu jest ich 3300szt. I jeden z zewnątrz drugi od wewnątrz na przemian wkładali te "zwitki"i dobijali.

Mam gdzieś fotkę, jak znajdę to umieszczę

pozdrawiam

Edzia

JerzyBw
04-09-2008, 13:18
Na mszenie musi być specjalnie przygotowany do tego celu bal z przewidzianym wcześniej frezem i odpowiednią szczeliną 1-2cm pomiędzy balami.
Kiedyś przeglądając zagraniczne strony domów z grubych okrągłych bali zauważyłem, że niektórzy stosują specjalne wypełnienie na zewnątrz i wewnątrz miedzy balami. Przypominało to jakąś elastyczną masę podobną do silikonu i barwie jasno brązowej. Takie jasne tworzywo było wciśnięte między dwa bale i ładnie uformowane, tworzyło rodzaj fugi. Po "wypieszczeniu" tych specyficznych fug wyglądało to dosyć estetycznie no i szczelność na pewno poprawiła się.
Niestety nie znalazłem tego teraz na szybko, żeby pokazać to przy pomocy linka lub fotki. Wiem, że tak substancja istnieje, bo widziałem 8) .

sirius98
04-09-2008, 13:26
wypełnienie na zewnątrz i wewnątrz miedzy balami.

Czy to nie jest czasami coś takiego http://rmje.ovh.org/dom1.jpg ?
Ostatnio przeglądałem jakieś strony i się na to natknąłem.

kruszon11
04-09-2008, 13:27
Msynie, jak mawiają górale, wygląda z bliska tak:

http://lh4.ggpht.com/duobell/SDLKEYxM-8I/AAAAAAAACtg/RLGME0ul9_4/s512/IMGP4197.JPG


Tak przynajmniej będzie wyglądało u mnie... :D

ANNNJA
04-09-2008, 13:45
dokładnie o to nam chodziło!!!!
Edzia- gdzie moge to kupić? może tobie zostało, albo dokupujesz do czegoś jeszcze? ew. daj namiar na tych od mszenia..ale to pewnie w Stoluxie mają ??

a ta silikonowa uszczelka też chodziła nam po głowie, też dobry pomysł, napewno szczelniejszy i lepszy do podłogi-bo wiadomo, tam trzeba "czasami" przelecieć jakąś szmatką i bedzie sie brudziło, więc ten a-ala silikon może i lepszy??
ale jak i gdzie toto kupić- no i jak to zwać??

aha- a jakie kominki wentylacyjne macie u Siebie?? jakiej firmy i czy ciągneliście rury przez komin czy właśnie macie system kominka wywietrzno-kanalizacyjnego- ocieplany czy nie i jakiej marki????

codziennie to mamy inne pytania, o jezu....
Dach będzie Ruukki, przymierzalismy sie do Ahi roffing ale sie skomplikowane zrobilo i z gilotyna, i z majstrami i dałam spokój, a Robena czarnego już nie produkuja...no i dobra, odpadło głowienie sie...
po niedzieli rzuce fotki tego łaczenia które chcemy przykryć..

ANNNJA
04-09-2008, 13:47
mszenie to czynność, ale jak sie zastanowiłam co wpisać w allegro to nie wiem...
...hi zaczełam od mszyć, mesz, etc..i nic -materiału nie znam nazwy...., może skrętki??

EDZIA
04-09-2008, 13:52
U mnie prawie tak samo, tylko wszystkie "zwitki" układane pionowo

http://images28.fotosik.pl/272/051549fa89ce29b0med.jpg


Na ubiegłorocznym spotkaniu Forum w wiosce budowlanej mój mąż w Firmie "Skrzat" znalazł środek do uszczelniania Top Chink. Niestety na ich stronie nie znalazłam o nim żadnej wzmianki, ale zwróciłam się do nich i przysłali mi ulotkę tego produktu. Niestety nadaje się tylko do użykku zewnętrznego

JerzyBw
04-09-2008, 13:55
wypełnienie na zewnątrz i wewnątrz miedzy balami.

Czy to nie jest czasami coś takiego http://rmje.ovh.org/dom1.jpg ?
Ostatnio przeglądałem jakieś strony i się na to natknąłem.

Tak to coś podobnego było. Z tą różnicą, że owa - prawdopodobnie elastyczna fuga była bardziej efektowna, bo to były grube bale. W domu mam chyba jakieś stronki z takimi fotkami. Jak to będzie to o czym wspomniałem to dam fotki.

EDZIA
04-09-2008, 14:07
dokładnie o to nam chodziło!!!!
Edzia- gdzie moge to kupić? może tobie zostało, albo dokupujesz do czegoś jeszcze? ew. daj namiar na tych od mszenia..ale to pewnie w Stoluxie mają ??


ANNNJU obawiam się, że u Ciebie już za późno na takie mszenie. Zwróć uwagę na zdjęciu widać to wyraźnie, ze u mnie zostawione były szczeliny w które wtykano te główki.

JerzyBw
04-09-2008, 14:08
Na ubiegłorocznym spotkaniu Forum w wiosce budowlanej mój mąż w Firmie "Skrzat" znalazł środek do uszczelniania Top Chink. Niestety na ich stronie nie znalazłam o nim żadnej wzmianki, ale zwróciłam się do nich i przysłali mi ulotkę tego produktu. Niestety nadaje się tylko do użykku zewnętrznego

Może to jest to. Szczerze mówiąc widziałem takie zastosowanie na zewnątrz a nie wewnątrz, jak wspomniałem wcześniej. Biję się w piersi moja wina, moja wina... :oops:

EDZIA
04-09-2008, 14:29
Jak chcesz mogę Ci przesłać mailem tę ulotkę.

JerzyBw
04-09-2008, 14:35
Bardzo prosze - może kiedyś się przyda :wink: Dałem @ Twojego na priwa

JerzyBw
04-09-2008, 16:35
Proszę przykładowy link o tym "niby silikonie", o którym wspomniałem wcześniej.

http://www.sitkaloghomes.com/municipal6.htm

Zwiedzając tą stronę zobaczyłem, że i wewnątrz jest takie wypełnienie. Nie jestem do końca przekonany, czy to ładnie wygląda ale aż tak bardzo to nie oszpeca.

st_x
04-09-2008, 17:08
...Na mszenie musi być specjalnie przygotowany do tego celu bal z przewidzianym wcześniej frezem i odpowiednią szczeliną 1-2cm pomiędzy balami...

Witam

... zgadzam się, ale tylko w przypadku NOWOCZESNYCH technologi "balowych"...
Tradycyjnie ("po góralsku") - specjalista od mszenia (WIóRAMI DREWNIANYI SKRĘCANYMI W WARKOCZE) mszy po postawieniu ścian i potrafi podnieść "chałupę" o kilkanaście centymetrów bez klinów pomiędzy płazami (balami :lol: ).

Pozdrawiam

kruszon11
04-09-2008, 17:52
Temat był już kilkakrotnie poruszany, ale potrzebuję Waszych opinii nt. blachodachówki. Jestem przed jej zakupem i szukam jakiejś ładnej, to na pewno, ale i w miarę trwałej. Kolor wybrany - grafitowy, zapewne błyszcząca. Czy może lepiej matowa ?

Jakie są wsze doświadczenia w tym zakresie. Od czego zacząć poszukiwania, na czym się skoncentrować, jakich widełek cenowych należy się spodziewać ?
Itd.
Itp.

Jaką blachodachówkę macie u siebie balowicze ??

sirius98
04-09-2008, 20:52
Jak chcesz mogę Ci przesłać mailem tę ulotkę.

Czy mógłbym prosić o tą ulotkę Top Chink do uzupełniania szczelin między balami na mail junak98(małpa)go2.pl?

Gasol
04-09-2008, 21:37
PS - malowałes dom lakierobejcą? Bo mam wrażenie, że trochę błyszczy.

Tak, lazura V33 sosna skandynawska. Mam nadzieje ze sie nie zluszczy.

Mały
04-09-2008, 21:46
Sam zrobiłem lakierobejcą wewnątrz i obawiając się łuszczenia, na zewnątrz pomalowałem impregnatem elastycznym z woskiem. Jakoś tak z obawy o właśnie owo łuszczenie.
No , ale czas pokaże (V3V wyszłaby mnie ok. 3 razy więcej niż to co zastosowałem- więc teraz nada poczekać te parę mam nadzieję , lat), a ktoś w końcu musi być ówą "białą myszką". ;)

sirius98
04-09-2008, 21:52
Sam zrobiłem lakierobejcą wewnątrz i obawiając się łuszczenia, na zewnątrz pomalowałem impregnatem elastycznym z woskiem. Jakoś tak z obawy o właśnie owo łuszczenie.
No , ale czas pokaże (V3V wyszłaby mnie ok. 3 razy więcej niż to co zastosowałem- więc teraz nada poczekać te parę mam nadzieję , lat), a ktoś w końcu musi być ówą "białą myszką". ;)

Ostatnio testowaliśmy preperat V33 na kibelku (wersje 8lat)
Najpierw pomalowaliśmy wersja bezbarwną i niestetety trochę się błyszczy (chcieliśmy raczej mat) a przy dotyku delikatnie się klei.
Teraz kupiliśmy sosne skandynawską licząc że ona w przeciwieństwie do koloru bezbarwnego nie będzie się błyszczała (jeszcze nie otwieraliśmy). Ale może z waszego doświadczenia jest tak samo z błyszczeniem? Dajcie znac? Szkoda było by otwierać kolejną puszkę kiedy efekt będzie podobny a nie jest to tania rozrywka. W Casto 37zl/1l.

Sloneczko
04-09-2008, 22:30
Myśmy używali Syntilora do wewnątrz i na zewnątrz.
Wygląda prześlicznie, jeśli ktoś lubi aksamitny półmat: http://www.syntilor.pl/pl/bsc.html

Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawował i chyba jest lepszy od okrzyczanego V33 ;)

http://img511.imageshack.us/img511/6626/czekoladanacianie2wh8.th.jpg (http://img511.imageshack.us/my.php?image=czekoladanacianie2wh8.jpg)

http://img253.imageshack.us/img253/3531/bramapodbitkasyntilorto4.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=bramapodbitkasyntilorto4.jpg)

Aha, na stronie pod przyciskiem "kontakt" są namiary na regionalnych dystrybutorów.

Piotr Wlezień
05-09-2008, 06:25
Co do łuśzczenia to ostatnio miałem okazję zobaczyć dom z bali rok po malowaniu. Z daleka już wyglądał odrażająco. Po prostu tak się łuszczył. Ale nie wiem czym malowali.
Ja swój domek pomalowalem 3 razy lazurą Remmers. Jak na razie rewelacja. Wszystko weszło w głąb drewna, słoje widać idealnie i nie ma żadnego błyszczemia, 100% matu. a jeśli chodzi o cenę to koło 25 zł/litr

Mały
05-09-2008, 07:10
Właśnie też malowałem głęoko penetrującym preparatem i jest pełen mat.Tyle, że po ok. 10,-/l.

ANNNJA
05-09-2008, 07:15
my zamowilismy RUUKKI,
czarny satyn- tak mniej więcej kolorystycznie to wyglada, PURAL MAT, ale ruukki ma dość sporo odcieni czarnego, szarości, grafitów i w dowolnej powłoce, są jeszcze POLIESTER MAT, I ZUPEŁNIE GŁADKA,

ten pural mat ma najwięcej powłok, odporniejszy na zarysowania i poprostu kolor sie nam spodobal, jak wychodzi cenowo w porownaniu do np,. Pruszynskiego albo innych to nie wiem, nie robilam porownania,
Ruukki ma promocje od 5.08 narazie jest jeszcze, do kiedy to nie wiem.....?
w ofercie maja po 32 lub 33zl za m2, ale nie da sie tak przeliczyc że jak masz 200m2 dachu to zapłacisz 6600, bo dojdzie ci blacha plaska na obrobki, stopnie, uszczelniacze i inne..i juz inna zupelnie cena...

sirius98
05-09-2008, 07:29
Właśnie też malowałem głęoko penetrującym preparatem i jest pełen mat.Tyle, że po ok. 10,-/l.

Masz na myśli tylko impregnat a nie lakierobejce czy lazure?

Mały
05-09-2008, 07:50
Właśnie też malowałem głęoko penetrującym preparatem i jest pełen mat.Tyle, że po ok. 10,-/l.

Masz na myśli tylko impregnat a nie lakierobejce czy lazure?
Impregnat koloryzujący z woskiem. Sprawdzony wcześniej dlatego się na niego zdecydowałem.
No, ale okaże się dopiero po czasie jak to się sprawdza.

Agnieszka Czarna
05-09-2008, 21:20
Co do łuśzczenia to ostatnio miałem okazję zobaczyć dom z bali rok po malowaniu. Z daleka już wyglądał odrażająco. Po prostu tak się łuszczył. Ale nie wiem czym malowali.
Ja swój domek pomalowalem 3 razy lazurą Remmers. Jak na razie rewelacja. Wszystko weszło w głąb drewna, słoje widać idealnie i nie ma żadnego błyszczemia, 100% matu. a jeśli chodzi o cenę to koło 25 zł/litr

Witam!
Jakiego koloru Remmersa uzyłeś zewnątrz i wewnątrz? Ja mój dom malowałam tym samym, ale tylko wewnątrz..podoba mi się, tylko ta cena coś mi się nie zgadza :-?
Z zewnątrz malowałam Tikkurillą- kolor i efekt REWELACYJNY! szkoda, że nie potrafię wklejać fotek...
Pozdrawiam wszystkich!

Mały
06-09-2008, 07:23
Jak chcesz mogę Ci przesłać mailem tę ulotkę.
To ja też poproszę.

Mały
06-09-2008, 07:28
Temat był już kilkakrotnie poruszany, ale potrzebuję Waszych opinii nt. blachodachówki. Jestem przed jej zakupem i szukam jakiejś ładnej, to na pewno, ale i w miarę trwałej. Kolor wybrany - grafitowy, zapewne błyszcząca. Czy może lepiej matowa ?

Jakie są wsze doświadczenia w tym zakresie. Od czego zacząć poszukiwania, na czym się skoncentrować, jakich widełek cenowych należy się spodziewać ?
Itd.
Itp.

Jaką blachodachówkę macie u siebie balowicze ??
Ja akurat mam Pruszyński Kron350, czarny półmat (bo nie chciałem, żeby świeciła w słońcu "jak psu jaja"), ale jakbym miał kesz na pewno byłaby łupkopodobna , tyle że różnica ceny jest m.w. 4-5 krotna.

Piotr Wlezień
06-09-2008, 21:41
Cześć
Chyn\ba jednak malowałaś czym innym. HK Lasur Remmers nie nadaje się do wnętrz (zawiera biocydy), Ja malowałem HK lasur "pinia". Natomiast kolor nie wpływa na cenę. Jak ci się cena nie podoba to możemy porozmawiać na priv. Wiem jedno 10% za dużo zapłacfiłem, ale cóź takie życie



Co do łuśzczenia to ostatnio miałem okazję zobaczyć dom z bali rok po malowaniu. Z daleka już wyglądał odrażająco. Po prostu tak się łuszczył. Ale nie wiem czym malowali.
Ja swój domek pomalowalem 3 razy lazurą Remmers. Jak na razie rewelacja. Wszystko weszło w głąb drewna, słoje widać idealnie i nie ma żadnego błyszczemia, 100% matu. a jeśli chodzi o cenę to koło 25 zł/litr

Witam!
Jakiego koloru Remmersa uzyłeś zewnątrz i wewnątrz? Ja mój dom malowałam tym samym, ale tylko wewnątrz..podoba mi się, tylko ta cena coś mi się nie zgadza :-?
Z zewnątrz malowałam Tikkurillą- kolor i efekt REWELACYJNY! szkoda, że nie potrafię wklejać fotek...
Pozdrawiam wszystkich!

Piotr Wlezień
07-09-2008, 22:52
Cześć
Mógłbyś dać znać czym malowałeś. Cena mnie strasznie zaskoczyła


Właśnie też malowałem głęoko penetrującym preparatem i jest pełen mat.Tyle, że po ok. 10,-/l.

Mały
08-09-2008, 10:41
Cześć
Mógłbyś dać znać czym malowałeś. Cena mnie strasznie zaskoczyła


Właśnie też malowałem głęoko penetrującym preparatem i jest pełen mat.Tyle, że po ok. 10,-/l.
http://www.lakma.com/bud/index.php?c=produkt_wysyp&pg=90&pr=76
Jak kilka postów wcześniej zaznaczyłem, zastosowałem go po sprawdzeniu(przypadkowym) w porównaniu do Drewnochronu.
Teraz po kilku tygodniach widzę , że wodę odpycha, kolory nie traci. No ale jak też wspomniałem wcześniej zobaczymy efekty za parę lat. Najwyżej będę skrobał ;).
Ps - 10l/ ok. 100,-zł.

Agnieszka Czarna
09-09-2008, 03:34
[quote="Piotr Wlezień"]Cześć
Chyn\ba jednak malowałaś czym innym. HK Lasur Remmers nie nadaje się do wnętrz (zawiera biocydy), Ja malowałem HK lasur "pinia". Natomiast kolor nie wpływa na cenę. Jak ci się cena nie podoba to możemy porozmawiać na priv. Wiem jedno 10% za dużo zapłacfiłem, ale cóź takie życie

A więc... Remmers posiada też lazury do wnętrz AIDOL ALLZWECK-LASUR,- na bazie wodnej, tego użyłam, cena katalogowa to ponoć 37,76 zł NETTO za 1litr w opakowaniu 20litrowym.
Dostałam zniżke w ramach rekompensaty...(moje okna zamiast brązu mają kolor mahoniu)

Piotr Wlezień
09-09-2008, 05:53
Jeśli chodzi Remmers to nie patrz na cenę katalogową. Realny rabat u nich to 39% od ceny katalogowej


[quote=Piotr Wlezień]Cześć
Chyn\ba jednak malowałaś czym innym. HK Lasur Remmers nie nadaje się do wnętrz (zawiera biocydy), Ja malowałem HK lasur "pinia". Natomiast kolor nie wpływa na cenę. Jak ci się cena nie podoba to możemy porozmawiać na priv. Wiem jedno 10% za dużo zapłacfiłem, ale cóź takie życie

A więc... Remmers posiada też lazury do wnętrz AIDOL ALLZWECK-LASUR,- na bazie wodnej, tego użyłam, cena katalogowa to ponoć 37,76 zł NETTO za 1litr w opakowaniu 20litrowym.
Dostałam zniżke w ramach rekompensaty...(moje okna zamiast brązu mają kolor mahoniu)

Agnieszka Czarna
09-09-2008, 21:59
[quote="Piotr Wlezień"]Jeśli chodzi Remmers to nie patrz na cenę katalogową. Realny rabat u nich to 39% od ceny katalogowej

No to się nieżle "nacięłam"! :evil: Dostałam ponoć wielką zniżkę za spier... mi okien (do Stolluxu dali złą palete kolorów,i nestety jak już wspomniałam mam zamiast okien w wymarzonym kolorze takie co mi nie pasują ani do schodów, ani do drzwi, a najbardziej do mebli i GUSTU) Brak słów.. :cry:
Dodam jedynie,że Stollux po części mi ten problem "zrekompensował". No i muszę przyznać, że panowie Franek, Janek i Czesiek postawili mi dom, który zapiera mi dech w piersiach ilekroć wjeżdżam na działkę :)
Pozdrawiam!

kruszon11
10-09-2008, 08:06
A czy ktoś stosował u siebie Traolję Beckersa ?? Na bazie oleju lnianego.
Mój góral to poleca.

W ramach testów kupiłem właśnie Traolję i Lazurę 3V3, pomaluję kibelek od strony najbardziej narażonej na słońce i inne warunki atmosferyczne i zobaczymy.

kruszon11
10-09-2008, 08:08
No i muszę przyznać, że panowie Franek, Janek i Czesiek postawili mi dom, który zapiera mi dech w piersiach ilekroć wjeżdżam na działkę :)
Pozdrawiam!

A zdjęcia to gdzie ???? :lol:
Ja to zawsze jestem głodny zdjęć innych domów......

Agnieszka Czarna
10-09-2008, 08:32
No i muszę przyznać, że panowie Franek, Janek i Czesiek postawili mi dom, który zapiera mi dech w piersiach ilekroć wjeżdżam na działkę :)
Pozdrawiam!

A zdjęcia to gdzie ???? :lol:
Ja to zawsze jestem głodny zdjęć innych domów......

gdybym potrafiła je wkleić to już by były :-?

kruszon11
10-09-2008, 10:49
http://forum.muratordom.pl/jak-dodac-zdjecia-zeby-byly-widoczne-na-forum,t63615.htm

wbrew pozorom bardzo proste... :D

krysiagdy
10-09-2008, 10:55
kruszon.. a gdzie Twoje fotki? ostatni wpis w dzienniku z 13 sierpnia.. a gdzie nowsze? Ja tez bardzo lubie ogladac jak inni buduja:) pozdrawiam

kruszon11
10-09-2008, 11:57
ze zdjęć to mam tylko efekt finalny prac ziemnych, nawet cholewka nie mam czasu ich wkleić..... może zbiorę się dzisiaj......

natomiast konkretne zdjęcia najwcześniej za tydzień, w najbliższy poniedziałek dopiero górale przyjeżdżają i zaczynamy :D:D:D:D:D:D:D

Ja to się już doczekać nie mogę.......
Na razie wizyty i rozmowy z hydraulikiem wczoraj, elektrykiem dzisiaj, jednocześnie przemyślenia jakie kominy stawiać, jak dobrać właściwy kominek.... itd itp

..... głowa mnie boli..... :P

kruszon11
11-09-2008, 08:55
Jest ktoś w miarę świeżo, choć niekoniecznie, po robieniu instalacji elektrycznych ? Chodzi mi o orientacyjny koszt samych materiałów....

ANNNJA
11-09-2008, 10:06
hm...my robiliśmy niedawno, ceny-... trudno mi powiedzieć tak razem ile, kilka pozycji podam:
skrzynka ta rozdzielcza w domu- ok. 350zł,
do tego jakieś przełączniki, bezpieczniki, zabezpieczenia, etc... ponad 1,5 tys.
gniazdka zwykłe ze Schneider elektric- na sam parter 350zł,
z VIVY wyszło nam cenowo ponad 800zł za to samo.....,
peszle 50zł za kłębek,...
kable, kable,. kable...-dużo tego, cen nie licze,
puszki kupowaliśmy jakieś takie śmieszne niebieskie i podobno nie-palne,tzn. po zaniku ognia nie topią się dajej, coś na tej zasadzie jak peszle...- 2zł/ sztuka

dode
11-09-2008, 10:47
w tym roku w budynku materiały kosztowały 3 tys., z tym, ze nie jestem jeszcze do końca z elektrykiem rozliczona, z ciekawości zerknełam w zestawienia z domu, 4 lata temu przy materiałach elekt. mam wpisane 4,5 tys. (z rozdzielniczką).

tomcio paluszek
11-09-2008, 20:46
Witam wszystkich :)

Jest to mój pierwszy post i od razu w tym dziale - mam zamiar w niedalekiej przyszłości budować dom z bala.

Znalazłem firmę stawiającą domy szkieletowe i z bala blisko miejsca zamieszkania www.domtop.pl

Muszę przyznać, że ceny mają nienajgorsze - 1750zł/m2 za dom z bala płaskiego o grubości 12 cm razem z fundamentem.
Tylko, że oglądając domy całoroczne z ich galerii jakoś do mnie nie przemawiają :-? ....a może wybrzydzam za bardzo :)

kasia_sloneczko
11-09-2008, 21:53
a oto nasz domek, rośnie jak na drożdżach. mamy juz sliczna dachowke na dachu i pioruny tez nam nie straszne :)

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek#

ANNNJA
12-09-2008, 08:12
Kasia masz wiadomość na priv,

na co kleiliście do Waszych kominów kamienie???
my mamy piaskowca, troche gruby 3-do 5cm, i nie wiem na co kleić,
nie dajemy żadnej czapy betonowej jako podpory pod te kamienie....-
dajcie znać co i jak......
dziękuje...


przy okazji mam pytanie:
- czy miałby ktoś do sprzedania ok. 40mb. warkocza????? takiego co to się domy obtyka//...

BaK
12-09-2008, 22:06
Myśmy używali Syntilora do wewnątrz i na zewnątrz.
Wygląda prześlicznie, jeśli ktoś lubi aksamitny półmat: http://www.syntilor.pl/pl/bsc.html

Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawował i chyba jest lepszy od okrzyczanego V33 ;)

Aha, na stronie pod przyciskiem "kontakt" są namiary na regionalnych dystrybutorów.

Nasz wykonawca właśnie Syntirola nam poleca (twierdzi że jest lepszy od V33 i porównywalny z Remmersem). Po przestudiowaniu tabeli zastosowań na stronie Syntirola rozważam lazurę wodorozcieńczalną Lazur do Drewna Aquaréthane lub lazurę rozpuszczalnikową Xylodhone HP (obie według tabeli lepiej zabezpieczają niż Lakier do Drewna BSC). Czy miał ktoś może doświadczenia z tymi lazurami? Która będzie lepsza? Co z paroprzepuszczalnością takich środków (producent niestety nic na ten temat nie napisał)? czy stosując takie wynalazki nie zafunduję sobie zbroi skutecznie zabezpieczającej mój drewniany domek przed 'oddychaniem'?

maniak
13-09-2008, 22:42
Witam serdecznie,

To mój pierwszy post w tym wątku. Rozważam w przyszłości (mam nadzieje że niedalekiej) budowę domu, najprawdopodobniej z bali. Przeczytałem już jakieś kilkadziesiąt stron tego wątku i w sumię jeszcze nie znalazłem odpowiedzi na jedno z nurtujących mnie pytań a mianowicie a mianowicie:) :

Jaką wentylację zastosować w domu z bali? Chodzi mi o dom z bali jednolitych powiedzmy 25-30cm. Czy wentylacja grawitacyjna jest wystarczająca? Czy ma sens wykonać powiedzmy gruntowy wymiennik ciepła? Czy moze mechaniczna?

Jakie rozwiązania stosujecie u siebie?

Z góry dzięki,
Pozdrawiam

piotr.nowy
14-09-2008, 09:56
Temat był tu gdzieś poruszany :roll: Ktoś pisał , że ma (ew. ma mieć) , wentylację mechaniczną w domu z bali.
My na 100% zainwestujemy w mechaniczną z rekuperacją. Koszt niby większy, ale jeśli odliczyć oszczędności na braku kominów czy odpowiednich dachówek itp , to nie tak bardzo jak się wydaje. A komfort i oszczędności na ogrzewaniu nie do przecenienia. :wink:

agagaj
14-09-2008, 10:19
My również nie odpuścimy went. mechanicznej z reku w balu fi 25... Prawdopodobnie zrobimy też GWC rurowy.

Moim zdaniem grawitacja nie jest wystarczająca nigdzie :wink:
Mieszkam teraz w mieszkaniu oddanym do użytkowania na początku bieżącego roku. Przed przeprowadzką ściany w łazience i kuchni byliśmy zmuszeni wypaćkać Boramonem, bo rosły!!! Fakt - przez czas od wstawienia okien do wyschnięcia tynków nie byliśmy w stanie kontrolować, czy są pootwierane okna, co nie zmienia faktu, że w mieszkaniu pojawiła się pleśń...
Więc budując dom - pitolę - tylko wentylacja mechaniczna i kropka. Może mi się nie zwracać reku przez 200 lat, a i tak go kupię :lol:

Pozdrawiam

piotr.nowy
14-09-2008, 15:31
Moim zdaniem grawitacja nie jest wystarczająca nigdzie :wink:

Dokładnie!



Więc budując dom - pitolę - tylko wentylacja mechaniczna i kropka. Może mi się nie zwracać reku przez 200 lat, a i tak go kupię :lol:


To też fakt. Wentylacja mechaniczna to głównie komfort . Reku to dodatek do takiej instalacji , chociaż uważam że akurat przy domu z bali ma sporą szansę zwrócić się nieco szybciej :wink:

Sloneczko
14-09-2008, 20:28
A komfort i oszczędności na ogrzewaniu nie do przecenienia. :wink:

Pod warunkiem, że wentylator zawsze będzie pracował cicho i nie trzeba go będzie wyłączać ;)

piotr.nowy
14-09-2008, 21:00
A komfort i oszczędności na ogrzewaniu nie do przecenienia. :wink:

Pod warunkiem, że wentylator zawsze będzie pracował cicho i nie trzeba go będzie wyłączać ;)

Bez dwóch zdań!
Dlatego , jak zawsze zresztą , trzeba kupić sprzęt z odpowiedniej półki! :lol:

Sloneczko
14-09-2008, 21:15
Aaa i pod warunkiem, że będziesz miał agregat prądotwórczy w zapasie, na wypadek braku prądu (też z wyższej półki, z wytłumiającą obudową) ;)

Piotr Wlezień
14-09-2008, 22:25
Osobiście też zastanawiałem się ale nie mogłem go nigdzie znalężć w swojej okolicy i w końcu stwierdziłem, że wydam kasę na Remmers tym bardziej, że v33 miał zabójczą cenę a Remmers 25 zł (też wysoka ale ...) No cóż na domu może zaoszczędziłbym jakieś 1000 zł, bo przypuszczam, że ten wynalazek kosztuje ok 18 zł/litr ale zawsze zastanawiałbym się czy dobrze zrobiłem.

No i teraz mogę opisać doświadzcenia ze Stolluxem.
Ogólnie wszystko OK ale był mały zgrzyt kiedy podnieśli wszystkim ceny za dom mimo podpisanej umowy. Osobiście jakoś doszedłem do porozumienia. Ekipa stawiająca dom super. Stolarka kiepska osobiście oceniam jako II gatunek. Ale byłem na to przygotowany, większość ludzi przestrzegało przed tym. Wprawdzie to nie oni robią stolarkę ale warto aby zastanowili się nad swoim podwykonawcą.
Największy minus nastąpił po odbiorze domu. Wysłałi jakiegoś pajaca :o który zjawił się nad ranem lub późnym wieczorem i przykręcił na domu tabliczkę z reklamą firmy (mieli prawo bo był to zapis w umowie), ale gość nawet nie zadzwonił, że przyjeżdza i nie ustalił miejsca gdzie to umieścić :evil: . Najgorsze, że tabliczkę umieścił na niezaimpregnowanym balu(przykręcił śrubami) :evil: :evil: . Wprawdzie poinformowano mnie, że może przyjechać szef produkcji, ale nie chce mi się wierzyć, aby ktos zrobił szefem produkcji gościa bez wiedzy na temat ochrony drewna, no i bez żadnej kultury wchodzi na obcą działkę i majstruje przy domu. No ale czasami można nawet największego idiotę postawić na stanowisku po znajomości (nie piszę, że tak było w tym przypadku)

A tak ogólnie jakby wyelimonowali małe minusy to byłoby super
Tak więc polecam firmę ale bez tego "Pajaca"




Myśmy używali Syntilora do wewnątrz i na zewnątrz.
Wygląda prześlicznie, jeśli ktoś lubi aksamitny półmat: http://www.syntilor.pl/pl/bsc.html

Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawował i chyba jest lepszy od okrzyczanego V33 ;)

Aha, na stronie pod przyciskiem "kontakt" są namiary na regionalnych dystrybutorów.

Nasz wykonawca właśnie Syntirola nam poleca (twierdzi że jest lepszy od V33 i porównywalny z Remmersem). Po przestudiowaniu tabeli zastosowań na stronie Syntirola rozważam lazurę wodorozcieńczalną Lazur do Drewna Aquaréthane lub lazurę rozpuszczalnikową Xylodhone HP (obie według tabeli lepiej zabezpieczają niż Lakier do Drewna BSC). Czy miał ktoś może doświadczenia z tymi lazurami? Która będzie lepsza? Co z paroprzepuszczalnością takich środków (producent niestety nic na ten temat nie napisał)? czy stosując takie wynalazki nie zafunduję sobie zbroi skutecznie zabezpieczającej mój drewniany domek przed 'oddychaniem'?

pit79
15-09-2008, 06:43
Xylodhone HP ma konsystencje żelu , bardzo dobrze się tym maluje, ja tym u siebie okna robiłem, zero zacieków, a i kolor ma świetny no i ponoc 8-letnia ochrona.

Do Kasi podpowiedz jak u ciebie te kominy są poobkładane?

agagaj
15-09-2008, 06:50
Aaa i pod warunkiem, że będziesz miał agregat prądotwórczy w zapasie, na wypadek braku prądu (też z wyższej półki, z wytłumiającą obudową) ;)

Łeee... Ja bym, zamiast inwestować w agregat, poprostu otworzyła okno :lol:

Pozdrawiam

piotr.nowy
15-09-2008, 09:40
Aaa i pod warunkiem, że będziesz miał agregat prądotwórczy w zapasie, na wypadek braku prądu (też z wyższej półki, z wytłumiającą obudową) ;)

Nie planuję agregatu.
Wystarczy (tak myślę !) UPS. Przyda się też do podtrzymania prądu w innych sprzętach typu lodówka, solary , piec CO (automatyka , pompy, itp) . :roll:

Sloneczko
15-09-2008, 11:17
Piotr, to teraz Ty mnie oświeć na temat UPS, bo może mi się przydać ;)

piotr.nowy
15-09-2008, 18:30
Nie znam się na tym na tyle , żeby kogokolwiek oświecić! :wink:
Natknąłem się na temat UPS zdaje się , że w wątku o instalacji solarnej.
Niech się może mądrzejsi wypowiedzą.

sirius98
16-09-2008, 09:36
Mam pytanie odnośnie obejm kablowych.
Ponieważ powoli powstaje w domku instalacja elektryczna stąd chciałem zakupić obejmy kablowe. Już nie raz widziałem takie metalowe obejmy szerokości 1cm które ścićle obejmowały przewód (grubość ok 1-2mm) a pod spodem były przymocowane do ściany nie stwarzając przy tym efektu "ciężkości" tzn były na tyle małe i cieńkie iż prawie nie wyróżniały się na tle przewodu.
Dzisiaj obdzwoniłem dwie hurtownie i chyba to ja się przewidziałem bo nigdzie nic takiego nie ma. Wszędzie proponują mi różne konstrukcje które są grube i toporne. Szukam teraz na internecie jakiegoś zdjęcia domku być może drewnianego gdzie takie obejmy były stosowane. A moze stosowano je kiedyś, a teraz już nie?
Poza tym czy przy małym domku letniskowym z bali gdzie przewody nie będą chowane gdzieś w środku w balach tylko będą sobie szły po balach trzeba stosować jakieś specjalne rodzaje przewodów?
Kupiłem na razie w Casto płaski przewód 3x2,5mm2 na nap. 400/750V jako głowny wprowadzający prąd do domku (bezpiecznik B16) - źle/dobrze???

kasia_sloneczko
16-09-2008, 21:27
ciesze sie ze moj komin sie podoba :D ale niestety nie mam pojecia na co oni kladli ten lupek. myslalam ze na zaprawe ale teraz dostalam fakture z hurtowni z ktorej brali towar i widze ze kupowali klej Izolbet. wyglada na to jednak go kleili do pustaków i potem jeszcze kładli grafitowa fugę. moge się dowiedziec jutro jak ten łupek kładli bo mnie nie było gdy to robili a efekt mi się podoba więc nie zapytałam. bo jak mi cos partola a niestety partola czesto to robie im spowiedz od razu :wink: juz im zapowiedzialam ze maja zrobic poprawki co zepsuli i do widzenia. mam dosc pilnownaia ich czy aby dobrze cos robia. nie jestem dekarzem i nie bede na dachu stale siedziec zeby patrzec im na rece a potem pana andrzeja wilhelmiego molestowac zbey po zdjeciach bledow szukal. wrr cholerni gorale, przereklamowana nacja? no dobra wiezbe zrobili dobrze wiec moze pwoinni sie ciesielki trzymac jak pan bog przykazal i tyle.
no i przez to ze dach jest wiekszy niz w projekcie-znowu niedorobka iwanka-to stale mamy przestoje bo materialow brakuje gdyz zamawiane byly pod projekt. a to brak pare metrow dachowki a to rynny a to blachy... a wszystko trzeba skads sciagac. w efekcie gorale zamiast mi robic poprawki na dachu to postanowili zajac sie inna budowa a jak przyjada brakujace elementy to wtedy podjema prace u mnie. wkurza mnie to ale co zrobie. i tak im dalam umowe do podpisu w ktorej zanaczoen jak wol ze kasy nie bedzie poki swoich niedrobek nie naprawia.

kruszon11
17-09-2008, 08:12
u mnie też z góralami problem, tylko innego typu. przyjechali w poniedziałek, ale pogoda tak się popsuła, że wyładowali dom i wrócili we wtorek do siebie... ehhh leje trzeci dzień non stop.... wstępnie mają być w poniedziałek. oby tylko pogoda dopisała...


ale mam inną sprawę. szukam i szukam i mam mętlik w głowie. chodzi o wybór wkładu kominkowego. jaki wybrać, jaką moc nominalną. ma być głównym źródłem ogrzewania, oczywiście z rekuperacją. jakie macie doświadczenia w tym zakresie, jaki wkład wybraliście ?

ANNNJA
17-09-2008, 08:42
My wybraliśmy taki z duża panoramą i dostępem powietrza z zew.
DOVRE, model..hm..... coś 2180...i symbole- bez fabrycznego rozprowadzenia powietrza-tzn. bez rur z Dovre,..
nawet stoi juz wybudowany,....
wyszedł jak PIEC- duży ,....a cały czas starałam się nie iść w bryłe wielkości, ale Pan mówi ..tu musi być tyle, tutaj tyle,
no i jakoś tak wyszło, wielgachny potwór na środku salonu!!! - bede musiała jakoś to kolorami poprzykrywać tak aby stworzyć coś na kształt kominka,...-

dekarze latają mi po dachu z łatami i obróbką rynien,... dziś pada- nie wiem ile zdziałają- a to dopiero początek.. ;)
Kasia- kominy masz piękne....!!
wczoraj mąż okładał ciąg dalszy naszych kominów, był juz wieczór,... wchodził po paletach i krześle...aż w pewnym momencie krzyczy do mnie....zobacz , zobacz kto włazi na dach....- nasz KOCUR- niesamowite, przeszedł się po dachu, wszedł na kalenice, pospacerował na całości i przyszedł do męża który robił na kominie...-
wrzucę jutro zdjęcie kocura na dachu-normalnie jak z Bajki.......

BaK
17-09-2008, 18:28
a oto nasz domek, rośnie jak na drożdżach. mamy juz sliczna dachowke na dachu i pioruny tez nam nie straszne :)

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek#

kasia_sloneczko, masz na dachu kominki wentylacyjne (zapewne wywietrzniki pionów kanalizacyjnych), które bardzo pasują do blachodachówki. Napisz jakiej to firmy bo ostatnio sporo się naszukałem wywietrzników/wywiewek pasujących do AHI i nic nie mogłem sensownego znaleźć.

astaszel
17-09-2008, 20:44
Msynie, jak mawiają górale, wygląda z bliska tak:

http://lh4.ggpht.com/duobell/SDLKEYxM-8I/AAAAAAAACtg/RLGME0ul9_4/s512/IMGP4197.JPG


Tak przynajmniej będzie wyglądało u mnie... :D

zobacz tu: www.mszenie.pl

kruszon11
18-09-2008, 07:13
Bardzo ładne.
Ale jak to zwykle bywa każdy chwali swoje :D:D

ANNNJA
18-09-2008, 07:45
astaszel- mszenie jak mszenie- (potrzeba mi 40m. tego wianka)
ale te lampy są cudne...- ale z tego co zrozumiałam to nie jest Twoj dom-więc nie powiesz mi gdzie można dostać takie lampiony???

a może ktoś wie o podobnych tego typu na zewnątrz???gdzie szukać, ..?

kasia_sloneczko
18-09-2008, 22:08
BaK calkiem niepotrzebnie szukasz kominkow i wywietrznikow w innych firmach bo Ahi ma swoje do tej dachowki :) nie sa tanie ale zdaje mi sie ze w zadnej firmie te bajery nie sa tanie a przynajmniej pasuja.

u nas zastoj, nadal czekamy na brakujaca dachowke. gorale poszli na inna robote, ponoc wroca jak bedzie dachowka. oby..
kasy nie dostali wiec powinno im zalezec.

czeka mnie teraz strop tylko kurcze kasy zabraklo. nastepna transza z banku jak bedzie dach i strop. no i kolko sie zamyka nie ma kasy nie ma stropu, nie ma stropu nie ma kasy... wrr. trzeba pozyczyc od rodzinki na chwile. nei lubie tego.

musze poczytac o wygluszneiu stropu, znowu sie nie wyspie :-?

Agnieszka Czarna
20-09-2008, 17:27
A zdjęcia to gdzie ???? :lol:
Ja to zawsze jestem głodny zdjęć innych domów......[/quote]


Tutaj można zobaczyć mój domek...
http://www.stollux.com/starogard/
POZDRAWIAM
Agnieszka

agagaj
20-09-2008, 18:32
Agnieszka Czarna
Gratuluję tego uroczego drewniaka w ładnej okolicy :P

Pozdrawiam

Sloneczko
20-09-2008, 21:19
Domek, okolica, Agnieszka... cudne! ;) :)

cerber
21-09-2008, 08:44
Witam
Mam pytanie odnośnie drzwiczek do pieca i kuchni kaflowej,chciałabym żeliwne,znalazłam Zielińskiego z Warszawy ale ja jestem z okolic Tarnowskich Gór i nie bardzo mam czas jechać tak daleko,u nas właśnie kończymy mszenie nawet ja się nauczyłam mszyć i od rana do wieczora jak to mówią kręcimy główki a p.Tomek obtyka,we wtorek wylewki i musimy pędzić.
pozdrawiam

Agnieszka Czarna
21-09-2008, 08:46
Bardzo Wam dziękuje! Niedziela nie należy do moich ulubionych dni tygodnia (nie mogę tez popracować przy domku), no i jeszcze ta pogoda...ale po takich ślicznych komentarzach humor mi się poprawił.
Wykańczam dom wewnątrz i wierzę, że Boże Narodzenie spędzę u siebie.
Pozdrawiam cieplutko :)

cerber
21-09-2008, 08:57
zauważyłam,że poprzestawiało mi kolejność zdjęć,nie wiem jaki błąd popełniłam przy przesyłaniu :oops:

kasia_sloneczko
21-09-2008, 10:28
piękny domeczek Cerber, a gont naprawdę śliczny. aż mi przykro ze u nas nie można było gontu położyć. no nic, może kiedyś na starość postawimy sobie taki mały domeczek gontem kryty i unikniemy wszystkich tych błedów co teraz :)

Agnieszka Czarna
21-09-2008, 11:14
a oto nasz domek, rośnie jak na drożdżach. mamy juz sliczna dachowke na dachu i pioruny tez nam nie straszne :)

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek#


Co to za kamienie na Twoim kominie???

agagaj
21-09-2008, 15:34
Cerber... Ale pikna Twoja chatka :o

U nas od jutra zaczyna się poprawianie poprawionych wykopów i poprawionego już zbrojenia... Za 2-3 dni zalejemy ta wielką japę w ziemi betonem i (mam nadzieję) dalej już pójdzie z górki i szybko zapomnimy o wielkim nieporozumieniu jakim są niektóre firmy budowlane :roll:

Pozdrawiam cieplutko

kasia_sloneczko
21-09-2008, 20:04
Agagaj to trzymam kciuki bo dokładnie wiem o czym piszesz. ma się ochotę wyć do ksieżyca jak się widzi takie partactwo.

a na kominie mam takie cuś co się zwie łupek szarogłazowy i w rzeczywistosci wygląda lepiej niż na zdjeciach:

http://www.lupek-jenkow.pl/index.php?l=pl&s=7&p=0

agagaj
21-09-2008, 20:39
Dzięki Kasia - prawdziwe z Ciebie Słoneczko :lol:

kruszon11
22-09-2008, 14:02
Hejka
ten ciągle padający deszcz już mnie wnerwia :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
przez niego mam już tydzień opóźnienia, a wygląda na to, że będą dwa.... oby nie więcej....
bale złożone na działce czekają na powrót górali.... zapach świerkowego drewna nieco rekompensuje opóźnienie......

ale do rzeczy. ktoś z Was jest w miarę świeżo po instalacjach elektrycznych ? czy kładliście osobno kabel do każdego punktu ? ile mniej więcej poszło Wam materiału ? i jakie orientacyjne koszty mnie czekają ?

olaHO
22-09-2008, 15:08
Msynie, jak mawiają górale, wygląda z bliska tak:

http://lh4.ggpht.com/duobell/SDLKEYxM-8I/AAAAAAAACtg/RLGME0ul9_4/s512/IMGP4197.JPG


Tak przynajmniej będzie wyglądało u mnie... :D

zobacz tu: www.mszenie.pl
Witam serdecznie,

Jestem wielkąamatorką domów z bala...i mam nadzieję, że moje marzenie o takim domu w niedługim czasie się ziści. Proszę bardzo o kontakt do górali, którzy którymś z Was wybudowali dom. Z jakim kosztem muszę się liczyć, żeby postawić dom 100 metrowy?

areksistem
22-09-2008, 19:49
Witam , jestem właśnie na etapie budowy domu z bala, właśnie wylewam posadzki, ale patrząc w przyszłość męczy mnie problem jak wykonać łązienkę a dokłądniej rozwiązanie prysznica czy wanny.Jak macie rozwiązane w swoim domu te kwesie, chodzi mi o łączenie np.bala z wanną , problem z wilgocią.Jak ma ktoś fotki swej łązienki bardzo bym prosił. Co macie w łazience na podłogach?

kasia_sloneczko
22-09-2008, 22:10
o ja juz tez zaczynam myslec na lazienkami jak to rozwiazac. prysznic to nie problem-masz kabine i juz. chociaz ja kaurat nie chce kabiny tylko chce postawic taka okragla scianke i ja wylozyc plytkami drobnymi taka mozaika, a takze nie robic brodzika tylko spad. albo moze brodzik murowany. ale za to przy wannie myslam o postawieniu takiej plyty ze szkla rznietego zeby bale bylo widac a jednoczesnie zeby byly osloniete. jak to nie wypali no to mozna np zrobic taka plyte z kamienia na stelazu bo nie moze byc z balem polaczone.albo dac scianke z karton gipsu i na to plytki a scianka musi przylgac do sciany z bala ale nie byc z nia zlaczona. ale to w teorii w praktyce sie okaze.

JerzyBw
23-09-2008, 08:18
Moim zdaniem, łazienka w domach z bali powinna budowlą z osobną konstrukcją - taki szkieleciak z sufitem i ściankami płyt regipsowych lub OSB na to np kafelki lub inne rzeczy. A może taki murowaniec :roll: . Jasne jest, że trzeba od góry zostawić miejsce do opadania stropu domu. Potem ładnie i pomysłowo na zewnątrz obudować to drewnem - zależy od wyobraźni :wink: . Jak ktoś chce widzieć bale wewnątrz łazienki to może tam zrobić, może takie imitacje, ale osobno z możliwością łatwej wymiany drewna w późniejszych latach.
Ja bym nie narażał drewna ścian domu bezpośrednio na wilgoć łazienki.
Pomysł ze szkłem Kasi Słoneczko, żeby bale było widać - ciekawy pomysł. Przy takim szkle, trzeba będzie raz na jakiś czas wyczyścić szczelinę pomiędzy szkłem a balami i same szkło. To wszystko jest do zrobienia. Troszkę wyobraźni i pieniędzy. 8)

Noo, ale to jest tylko moja wizja :wink: każdy zrobi jak chce.

MagdalenaK
23-09-2008, 11:54
Dawno tu nie zagladałam bo wykończeniówka domku plus przeprowadzka po prostu mnie chwilowo przerosły i na moment straciłam panowanie nad swoim życiem. Jednak muszę powiedzieć że mieszka mi się fantastycznie i obawy które mnie dopadły przed przenosinami w nowe miejsce okazały sie bezpodstawne. Postaram się dziś wkleić parę zdjęć, może kogoś zainteresują. Wtrącę parę słów dotyczących łazienki jak ją zrobić by nie zakrywać pięknych bali, my kupiliśmy kabinę prysznicową ze ścianami tylnymi ze szkła. Fakt, pewnie będe musiała czyścić bale z tyłu, ale zostawiłam taką przestrzeń by mieć swobodny dostęp. Myślę że będzie dobrze. Pozdrawiam
http://img218.imageshack.us/img218/514/dsc04277tf8.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=dsc04277tf8.jpg)http://img218.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
http://img217.imageshack.us/img217/9195/dsc04279jz8.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=dsc04279jz8.jpg)http://img217.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
http://img217.imageshack.us/img217/7326/dsc04278wg8.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=dsc04278wg8.jpg)http://img217.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

MagdalenaK
23-09-2008, 12:17
To może dorzucę kilka zdjęć górej łazienki.
http://img517.imageshack.us/img517/8228/dsc04288ib1.th.jpg (http://img517.imageshack.us/my.php?image=dsc04288ib1.jpg)http://img517.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
http://img517.imageshack.us/img517/136/dsc04287ff1.th.jpg (http://img517.imageshack.us/my.php?image=dsc04287ff1.jpg)http://img517.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
http://img225.imageshack.us/img225/4830/dsc04284yh8.th.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=dsc04284yh8.jpg)http://img225.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

areksistem
23-09-2008, 19:52
Piękny bal, gruby, pewnie trzydziestka apropos czym malowany od wewnątrz?Jesli chodzi o zdjęcie z wanną to na czym "trzymają "się te białe płytki?Dziękuje za foto daje mi to dużo do myślenia

jokka
24-09-2008, 10:17
Magda
Piękny dom :)
rewelacja, zdradz tajemnicę jak zabezpieczyliście bale w łazience?

jokka
24-09-2008, 10:22
a ja chyba wypadałoby żebym założyła dziennik budowy :)
jak dobrze pójdzie to domek z bali w drugiej połowie lipca przyszłego roku zacznie powstawać na naszej działce przy lesie:)
Teraz załatwiemy papierkowe sprawe, omatko ile tego :o i kasa idzie już, a to dopiero początek
potrzebuje rady, bo to warto by było wiedzieć juz na etapie projektu -
czy ktoś z Was korzysta z pieca na pelet ?? zastanawiamy się nad piecem na pelet z podajnikiem, ale żeby można było róznocześnie palić i drewnem normalnym + podłogówka cały parter (wodna) i kominek z rozprowadzeniem na jesienne wieczory ;) woda ciepła na elekryczny podgrzewacz przepływowy

kasia_sloneczko
24-09-2008, 18:39
jokka a nie lepiej ci zrobic co i cwu z jednego pieca? chyba wlasnie podgrzanie wody jest najdrozsze no i przez caly rok. a prad drogi. jak juz robisz kotlownie z zintegruj ja z cwu.

MagdalenaK
24-09-2008, 19:05
Dziękuję za miłe słowa, otóż bale w dolnej i górnej łazience impregnowałam lazurą "bezbarwną mat" v33. Malowałam dwukrotnie. Ponoć powinno starczyć. W górnej łazience na tych trzech balach które widać kończy się ściana domu. Dalej jest już konstrukcja szkieletowa. Więc kafle trzymają się normalnie na regipsie. Nie chciałam po prostu zakrywać tych trzech bali. Jeśli chodzi o średnicę bala to zaczyna się od 32 a kończy na 45 cm.
http://img530.imageshack.us/img530/6449/dsc03969uq0.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=dsc03969uq0.jpg)http://img530.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
http://img517.imageshack.us/img517/5994/dsc04282ip4.th.jpg (http://img517.imageshack.us/my.php?image=dsc04282ip4.jpg)http://img517.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
i jeszcze zdjęcie schodów

MagdalenaK
24-09-2008, 19:27
Schodów jeszcze nie impregnowałam bo czekam na wymianę jednego biegu i oczywiście balustradę, która mają założyć lada dzień.
http://img528.imageshack.us/img528/2467/dsc04280ho7.th.jpg (http://img528.imageshack.us/my.php?image=dsc04280ho7.jpg)http://img528.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
to może jeszcze kawałek salonu
http://img528.imageshack.us/img528/3618/dsc04281ry8.th.jpg (http://img528.imageshack.us/my.php?image=dsc04281ry8.jpg)http://img528.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
i druga część salonu. Nie mamy jeszcze obudowanego kominka ze względu na osiadanie domu więc poczekamy z pół roku.Poza tym nie mam na razie pomysłu. Pozdrawiam

piotr.nowy
24-09-2008, 22:18
a ja chyba wypadałoby żebym założyła dziennik budowy :)
jak dobrze pójdzie to domek z bali w drugiej połowie lipca przyszłego roku zacznie powstawać na naszej działce przy lesie:)

Zakładaj dziennik i powodzenia z budową !


czy ktoś z Was korzysta z pieca na pelet ?? zastanawiamy się nad piecem na pelet z podajnikiem, ale żeby można było róznocześnie palić i drewnem normalnym + podłogówka cały parter (wodna) i kominek z rozprowadzeniem na jesienne wieczory ;) woda ciepła na elekryczny podgrzewacz przepływowy

Nie korzystam ale zastanawiam się! :wink: Tak jak napisała kasia_słoneczko : myślę , że zamiast elektrycznego podgrzewacza lepiej do pieca dołożyć duży zasobnik wody.
Na przykład TUTAJ (http://www.ecovarm.com/eco_sklep/product_info.php?products_id=272)
Myślę , że przyda się również jeśli chcesz podłogówkę.

Czytałaś TEN WĄTEK (http://forum.muratordom.pl/kotly-na-pellety-co-o-tym-sadzicie,t21322.htm)?

ANNNJA
25-09-2008, 08:40
Madzia...-cudowne wnętrza... łazienka ciepłe klasyczne piękno, bez ucudowań,
ah i ten rewelacyjny "LUDWIK", doskonale się wpasował, miodzio.....

aha- i kominek tez postawiłaś w doskonałym miejscu, -nie będzie wadził ani za dużo wystawał, a kiedy robicie obudowę???

MagdalenaK
25-09-2008, 16:19
Annia bardzo dziękuję za miłe słowa. Niezmiernie mnie to cieszy jak komuś podobają się nasze rozwiązania. W miarę czasu i postępu robót będę wklejała zdjęcia. Pozdrawiam

maniak
25-09-2008, 21:09
jokka:
Kocioł na pallet to dobre rozwiązanie. Niemniej jednak nie wiem jak duży jest twój dom i jake będzie w nim zapotrzebowanie na ciepło [kW] ponieważ kotły (też na biomasę) zaczynają się zazwyczaj od około 15kW i może być to trochę za dużo dla ciebię. Oczywiście moc wyjściowa jest zazwyczaj modulowana i kocioł może pracować z zazwyczaj dwiema mocami, mniejszą (zazwyczaj 50%) i nominalną (100%). Oczywiście rozwiązania mogą się różnić.

Jeżeli będziesz palić pallet'em to bojler będzie pracował równie wydajnie przy mniejszej mocy jak i więcej (mniej więcej) ale jak będziesz palić drewnem to najlepiej z pełną mocą bo spalanie drewna jest mniej kontrolowalne nić pallet'u.

Razem z boilerem należy zainstalować zbiornik buforowy który będzie magazynował energię podczas spalania w piecu którą będzie można użyć w późniejszym czasie jak "wygaśnie w piecu:) " . W buforze zazwyczaj powinna być spirala przez którą będzie płynąć bierząca woda - która zostanie podgrzana w spirali. Jeżeli będziesz palić drewnem to bufor musi być dobrany w proporcjach około 50L bufora na 1kW mocy nominalnej boilera.

Pozdrawiam

jokka
26-09-2008, 22:36
Bardzo dziekuję za wszystkie rady:)
jak tylko znajde wolna chwilę powalczę z tym dziennikiem ;)

kruszon11
29-09-2008, 08:57
Dzięki Bogu wróciła pogoda i wrócili górale.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zaczęli stawiać dom.... relacja wkrótce

Mały
29-09-2008, 09:01
a ja chyba wypadałoby żebym założyła dziennik budowy :)
jak dobrze pójdzie to domek z bali w drugiej połowie lipca przyszłego roku zacznie powstawać na naszej działce przy lesie:)
Teraz załatwiemy papierkowe sprawe, omatko ile tego :o i kasa idzie już, a to dopiero początek
potrzebuje rady, bo to warto by było wiedzieć juz na etapie projektu -
czy ktoś z Was korzysta z pieca na pelet ?? zastanawiamy się nad piecem na pelet z podajnikiem, ale żeby można było róznocześnie palić i drewnem normalnym + podłogówka cały parter (wodna) i kominek z rozprowadzeniem na jesienne wieczory ;) woda ciepła na elekryczny podgrzewacz przepływowy
Kostrzewa Pellets Plus /Fuzzy Logic:
Pellet, ekogroszek,drewno, węgiel, śmieci, pestki wiśni, owies itp.

ANNNJA
30-09-2008, 15:02
Szukam MALARZA ..., do pomalowania naszego kominka,,...
albo może ktos z WAS podpowie nam jakimi kolorami możemy ubarwić nasz "piec"

półeczka przed kominkiem będzie w kolorze b.ciemnej zieleni z żyłami brązu- coś w tym stylu co leży teraz kawałek po lewej stronie,
kominek -tam gdzie ten Ytong nie został obudowany płytami tam planuję położyć gres...jako pierwszy do testu przyszedł biały gres, ktory jest jakby w falle- stoii obok kominka po lewej stronie,
gres po prawej stronie-ten czerwieniasty odpada....
ala-
ja prosze o podpowiedz jak zaaranżować kominek powyżej tego co zostanie oklejony?? czy wszystkie ściany w 1kolorze, czy zrobić troszkę kolorowanke??
taka malutka pomarańczowa płyteczka w dziurze wentylacyjnej to przymiarka do koloru pomarańcza......;)

wrzucę i na wątek kominki, ale WY balowicze może bardziej mi coś podpowiecie??

http://foto1.m.onet.pl/_m/7d03140550fdbe4ea5a2eefb3e626c85,10,19,0.jpg

kasia_sloneczko
30-09-2008, 19:18
Annnja a jaki wnetrze? nowoczesne czy rustykalne? bo jesli nowoczesne to mozesz miec i sciany kolorowe ale jeli bardziej klasyka stylizowane antyki i te sprawy to moim zdaniem jeden kolor. ja bardzo lubie biale kominki i pomaranczowy mi sie nie podoba a poza tym ten odcien gryzie sie z zielenia ta z plytki. lepsze neutralne kolory i nie za ciemne bo i tak te bale ciemne sa we wnetrzu.

djan
30-09-2008, 20:10
zainteresowanych zapraszam do obejrzenia zdjeć
http://picasaweb.google.pl/djan62/HistoriaBudowyDomuZBali#
pzdr

ANNNJA
01-10-2008, 07:30
Kasia- dziękuje za uwagi, wnętrza zdecydowanie z tych bardziej nowoczesnych,
cała podłoga w jasnym pastelowo-kremowym kolorze, jak bedzie juz ten zielony kamien to wkleje,.... a jak widzielibyście jakieś malowidło na tych ścianach?? ew. naprzykład na przodzie kominka??

djan- ty już tam mieszkasz??? niezłe tempo.....eh...., nie to co u nas, ostatnio się wlecze wszystko, a jaki masz kamien na tym kominku? czy to Breccia???- bo chyba nie piaskowiec?..... kominek b. ładny!!!!, pasuje u Ciebie i ładnie wygląda na całości...

kruszon11
01-10-2008, 08:12
Annnja,
a nie zastanawiałaś się nad szablonami ??
http://www.szabloneria.pl/

djan
01-10-2008, 10:17
witam
jeszcze nie mieszkam
na razie wykańczam parter
obudowa kominka - juliusz cezar firmy jabo-marmi kupiony przez castoramę
jest to marmur a boki łupanka marmurowa
montaż we własnym zakresie
zresztą w tym domu wszystko robię sam
poza firmą która postawiła stan surowy otwarty i dekarzami od gontu

BOGNAO
03-10-2008, 08:59
Witajcie,
własnie rozpoczynam przygodę z domem z bala i zastanawiam siie mocno - jeden z wykonawców namawia nas na technikę podwojnego bala : bal wewnetrzy i zewnetrzny po 7 cm i w środku jakies docieplenie. Ma to podobno świetne parametry cieplne i przemawia do mnie bardzo, bo mam piekny bal i w środku i na zewnątrz.
Czy ktoś ma jakies doświadczenia w tym temacie? Czy to dobry pomysł?

kruszon11
06-10-2008, 08:09
co tu taka cisza......

Oto efekty prac po pierwszym tygodniu, a właściwie po pięciu dniach, bo sobota utonęła w strugach deszczu.....

http://lh6.ggpht.com/duobell/SOddUwprl1I/AAAAAAAADIQ/cEHXyW7YgHs/s512/IMGP5038.jpg

http://lh3.ggpht.com/duobell/SOddUfrqm4I/AAAAAAAADIA/Di6GQYRe088/s512/IMGP5032.jpg

Dzisiaj kończą foliować dach i zabierają się za kominy, do końca tygodnia jeszcze pokrycie dachu i kilka innych rzeczy.
Aż serce rośnie...... :lol: :lol: :lol: :lol:

rzyraf
06-10-2008, 10:04
Super:):)
Ale jesli mozna wtrącić swoje 3 grosze - odeskuj dach. Szczególnie, ze mieszkasz na pustej przestrzeni, a wiatry teraz niepewne.

kruszon11
06-10-2008, 11:04
Odeskować pod blacho dachówką ??

rzyraf
06-10-2008, 11:41
Jasne. Na to raz papa a potem kontrłaty/łaty i masz trwały porządny dach. Wychodzi ciut drozej, ale jest znacznie mocniej. Przy okazji jakakolwiek nieszczelność czy niedokładności wykonawczej dodatkowo zabezpieczy to przed problemami. Przy dachach krytych blachą dodatkowo wycisza. Po problemach z firmami dachowymi (mam wspaniałe zdjęcia sniegu pod dachówką) odeszliśmy całkowicie od dachów bez deskowania.

kruszon11
06-10-2008, 12:03
czy Ty i yasieq z drewnianydom.com to jedna i ta sama osoba ??

rzyraf
06-10-2008, 12:29
nie

karcio102
06-10-2008, 21:25
Witam.
Budowa domu zbliża się do końca. Jeszcze tylko drobne poprawki, porządkowanie placu budowy i stan surowy otwarty będzie zakończony. Przed zimą zastanie mi tylko pozabijać otwory okienne i drzwiowe oraz pomalować ściany zewnętrzne. Mój wykonawca promuje oleje firmy osmo które niestety są strasznie drogie (100 zł za litr) ale podobno nie będą się nigdy łuszczyć. Mam płot pomalowany impregnatem Altaxin i po 2 latach są odpryski i łuszczenie się. Przed kolejnym malowaniem będę musiał go przeszlifować. Z płotem to można tak działać ale nie za bardzo uśmiecha mi się szlifowanie domu raz na kilka lat i dlatego proszę o opinie co do używanych przez szanownych balowiczów impregnatów/olejów/lakierobejc czy innych płynów.Jak się sprawują po roku dwóch ?

A tak dom wygląda z przodu
http://lh3.ggpht.com/AndrzejKielce/SOkXYzQWV8I/AAAAAAAAAa0/eTQWVEXLz70/s128/IMG_4485.JPG
A tak od strony ogrodowej
http://lh4.ggpht.com/AndrzejKielce/SOpvNXeA7CI/AAAAAAAAAbg/jL8jVNlosWU/s128/IMG_4487.JPG

Pozdrawiam Andrzej

PS
Komplet zdjęć :
http://picasaweb.google.com/AndrzejKielce/BudowaDomuZBala#