PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

kruszon11
20-11-2008, 16:08
A dziękuję.
Dodatkowo górale tragarz rzeźbiony zrobili z modrzewia, żeby się jeszcze bardziej wyróżniał na tle drewna świerkowego....

Gasol
20-11-2008, 21:23
górale tragarz rzeźbiony zrobili z modrzewia, żeby się jeszcze bardziej wyróżniał na tle drewna świerkowego....

I w tym zapewne tajemnica takiego ladnego uslojenia. Modrzew to piekne drewno (robie z niego podlogi), swierk/sosna nie ma takich pieknych slojow.

kasia_sloneczko
20-11-2008, 21:41
Jak dobrze ze takie forum istnieje, sie czlwoiek zawsze dowie czegos pozytecznego. w zyciu nie wpadlabym na pomysl ze osb moze szkodzic... u nas planujemy na legary dac od razu deche, a osb mamy nad belkami stropowymi tylko.
kurcze musze sobie obejrzec szczegolow jak nasz komin stoi. moze go jednak przymocowali a ja nic o tym nie wiem. akurat komina stawiali jak maz byl w kraju i on jezdzil na budowe.

u nas teraz rozpanoszyl sie elektryk, jeszcze nie skonczyl roboty ale juz widze ze wreszcie odetchne po tych wszystkich poprzednich wykonawcach, zwlaszcza goralach na dachu. ktorzy notabene powinni wrocic bo kiero znalazl jeszcze jakeis niedorobki :evil:

czekam jeszcze na hydraulika i posadzkarza. oby sie udalo pzred zima zrobic wylewki to potem juz z gorki.

aha-opaski ciemniejsze ladniejsze, zwlaszcza na tle jasnych scian. u nas okna debowe ciemne i opaski tez takie planujemy. domek jeszcze nie zaimpregnowany. nie ma kto tego zrobic. meza nie ma a ja nie moge sama...oj bedziemy na wiosne szlifowac...

ANNNJA
21-11-2008, 08:53
Kasia- oj bedziecie.... sama wiem jak szybko to idzie, u nas został balkon pomalowany 2razy bezbarwnym impregnatem zaraz po budowie- czyli maj- czerwiec,
a już kilka dni temu dopatrzyłam się lekkiech szarawych plamek- jak tak dalej popada to murowane,... wypatruje temperatury +8 C, wtedy lece odrazu przeszlifować szczotą i odrazu malowanie na kolor,
powiem Wam że dużo tego malowania mamy, wydawało mi się że ja już wszystko pomalowałam a balkon chciałam zostawić do wiosny skoro miał już bezbarwny , ....
nie wierzę aż w taką szkodliwość tego OSB- zreszta, ktoś potem dopisał że przecież buduje się całe domy na OSB,

ANNNJA
21-11-2008, 12:39
chce woskować łazienke...
znacie to???
czym wy robicie? robiliście, Edzia- robiła sama- ale za diaska nie moge pojąć jak i z czego można to samemu zrobić i jakoś wydaje mi się to czarną magią i b. skomplikowane...
http://www.starwax.sklep.pl/wosk-w-pascie-naturalny-p-208.html

kruszon11
21-11-2008, 14:29
Trzeba czekać aż Edzia się zjawi.... to podpowie ..... ???

Gdzieś czytałem na to przepis. Szło jakoś na ciepło, wosk pszczeli + terpentyna.
Sam chyba tak poeksperymentuję.....

Bonde
21-11-2008, 22:23
Gasol dawał linka

piotr.nowy
22-11-2008, 12:20
Trzeba czekać aż Edzia się zjawi.... to podpowie ..... ???

Gdzieś czytałem na to przepis.

Na tym wątku jest przepis podany przez Edzię.
Gdzieś w pierwszej ćwiartce :wink:

alexsandra9
22-11-2008, 13:24
Chciałam robić ściany woskiem Starwax ale na próbę wykończyłam sosnową ramę lustra na umywalką i nie jestem zadowolona... Od wody robią się białe kropki, nie wiem, być może żle ją wypolerowałam?. Nie wyobrażam sobie jednak nakładania takiego wosku w paście na duże powierzchnie... jak dla mnie żmudna praca. Ściany wewnątrz mamy pomqalowane olejem do parkietów, część na biało i część bezbarwnym. Efekt ok, słoje ładnie podkreślone. Olej zostawia cienka warstewkę i dzisiaj bez trudu zmyłam z bali dawno rozlany przez synka sok porzeczkowy.

piotr.nowy
22-11-2008, 22:07
Djan , ta wełna między legarami wygląda słodko - jak krem z eklerek :lol: :lol: :lol: .
Anemostaty w podłodze ? Wentylacja czy ogrzewanie kominkiem? :o

Kruszon11 - twój tragarz to jedna z bomb tego wątku ! Bez dwóch zdań.

Bonde - moim skromnym zdaniem zielone opaski i okiennice wyjdą super! Chociaż faktycznie uważaj żeby nie przesadzić z mnogością kolorów. Ale z zielonego bym nie rezygnował :wink: !

djan
22-11-2008, 22:57
Djan , ta wełna między legarami wygląda słodko - jak krem z eklerek :lol: :lol: :lol: .
Anemostaty w podłodze ? Wentylacja czy ogrzewanie kominkiem? :o

Kruszon11 - twój tragarz to jedna z bomb tego wątku ! Bez dwóch zdań.

Bonde - moim skromnym zdaniem zielone opaski i okiennice wyjdą super! Chociaż faktycznie uważaj żeby nie przesadzić z mnogością kolorów. Ale z zielonego bym nie rezygnował :wink: !
anemstaty podłodze z kominka bo nie mieszcza sie w scianie a nie chciałem ciagnoc daleko przewodów do sci\an zewnetrznych schowane beda za drzwiami kazdego pokoju na poddaszu
rzeczywiscie wiecej niż dwa kolory na zewnatrz to raczej przesada
przekonałem sie usiebie

Narcyz
23-11-2008, 12:09
Witam "Balowiczów"
Dom z zewnątrz mamy pomalowany tikkurila base jako podkład i Extra x 2 nr koloru 3151 (ale pewności nie mam rozważałem jeszcze 3149)
W środku nie wiemy co zastosujemy, śledzimy forum i śledzimy wasze doświadczenia :)
Pozdrawiamy

saabb
25-11-2008, 13:01
Ja ostatnio zrobiłem test i pomalowałem kawałki bala i podbitki 3v3 kolor jasny dąb... Wyszło strasznie ciemne, nawet nie myślałem, że tak może ten kolor przyciemnić. W rezultacie będzie malowane bezbarwnym 3v3. Od przyszłego tygodnia zabieram się do dzieła. Musi być gotowe na święta :P

kruszon11
25-11-2008, 13:56
Ja ostatnio zrobiłem test i pomalowałem kawałki bala i podbitki 3v3 kolor jasny dąb... Wyszło strasznie ciemne, nawet nie myślałem, że tak może ten kolor przyciemnić. W rezultacie będzie malowane bezbarwnym 3v3. Od przyszłego tygodnia zabieram się do dzieła. Musi być gotowe na święta :P


Mam za sobą doświadczenia z 3V3, więc poczułem się wywołany do tablicy :lol: i jak zwykle chęć do pomocy.

Wszystkie 3V3 przyciemniają drewno. Ja najpierw testowałem lazurą do raczej zewnętrznych użyć, niby bezbarwny, ale bal nabrał wręcz żółtego odcienia.
Po lazurze do wewnatrz-zewnątrz (pomarańczowa puszka) drewno lekko zbrązowiało, jak wyblakło zachowało taki lekki brązowy odcień. Z tego akurat jestem bardzo zadowolony. No i słoje bardzo fajnie wyszły na wierzch.

Polecam Ci nieco rozcieńczyć lazurę, przynajmniej pierwszą warstwę, bo cięzko się nakłada.

Kilka postów wyżej są moje zdjęcia.
Rafał

saabb
25-11-2008, 14:59
Pisałeś, że płaciłeś za 5L około 102 PLN. W liroy marlin patrzyłem ostatnio 132 PLN za 5L. :o Muszę poszukać w innych sklepach.
Jak malowałem próbki to ta lazurka była jak woda, bardzo łatwo się ją nanosiło. Może bezbarwna jest trochę gęstsza.

kruszon11
25-11-2008, 15:36
Tak, u mnie wszędzie - Prakti, Caso I liroj były po 102 zł. Natomiast w tym ostatnim większość kolorów, oprócz bezbarwnego niestety, były + 20% pojemności ..... :roll:

132 to prawdziwe zdzierstwo...

Malujesz z zewnątrz czy w środku ?

saabb
25-11-2008, 15:45
W środku, na zewnątrz już na wiosne. Bale są zaimpregnowane więc spokojnie przetrwają :D Muszę trochę pojeździć po sklepach, pewnie coś taniej znajdę.

ANNNJA
26-11-2008, 12:44
Proszę o pilne głosowanie:
lustro do łazienki, wtapiane na ściane 100 x 160cm
Dekory są gładkie, bez wzoru, seria Mogano, jakby delikatne prążki jakiegoś drzewa egzotycznego,

A- z fazką ok. 2- 3cm
B - bez fazowania, gładkie???

kruszon11
26-11-2008, 17:35
A

Za dużo by było "gładkości"

:lol:

madd
27-11-2008, 11:09
Przepis na wosk
Bierzesz stary gar, wlewasz terpentyne. Jak sie terpentyna TROCHE podgrzeje, dodajesz wosk. Z 4-5 plastrów. Nie moze być za gęste.
Dla lepszego efektu dodajesz troche pokostu. Podgrzać do temperatury okolo 80 stopni.
Śmierdzi okropnie, ale da sie wytrzymac

ANNNJA
27-11-2008, 13:31
Madd-
dziękujemy za przepis, wszystko super, tylko gdzie ja mogę dostać tą terpentyne i ten wosk,
a pokost- to o jaki chodzi??? taki rodzaj lakieru podkładowego bezbarwnego????

madd
27-11-2008, 14:20
Terpentyna w każdym sklepie z chemikaliami, tylko weź od razy z pięć litrów, wosk w każdyn sklepie pszczelarskim. Pokost też w chemikaliach, ale nie musi być.
Miłego malowania, tylko zanabyj duze mleka lub kefiru, bo sie podtrujesz jak nic :roll:

ANNNJA
27-11-2008, 14:25
MADD- wielkie dzięki, rozpoczełam rozeznawanie tematu...
a stosowął ktoś z olejem lnianym???

Najbardziej popularne rozcieńczalniki to terpentyna i olej lniany. Terpentyna ma dość mocny i nieprzyjemny zapach, co może zniechęcać. Olej pozbawiony jest tej wady. Jednak terpentyna daje farbie pewną lekkość zbliżoną do farb wodnych, co początkowo może ułatwiać malowanie. Farby rozcieńczone olejem mogą spływać tworząc smugi, trzeba się nauczyć ich używać. Ale, jak wspominałam wcześniej, możemy się obyć bez rozcieńczalników. Polecam je jednak na początek. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie. Malując zazwyczaj nakładamy kolejne warstwy farby na płótno. Każda kolejna warstwa powinna być bardziej gęsta od poprzedniej, czyli mniej rozcieńczona. W przeciwnym przypadku obraz może popękać. Rozpuszczalniki służą również do czyszczenia pędzli, czy palety, ale nie tylko one dobrze się sprawdzają, o czym w dalszej części artykułu. Dla osób, które zwracają uwagę na koszty, podpowiem, że olej i terpentynę dostaniemy nie tylko w sklepach dla plastyków, gdzie zaoferują nam małe, za to ładne opakowania. W marketach budowlanych kupimy w podobnej cenie wielkie butle, a efekt będzie podobny. (źródło: http://trzcinska.com/content/view/76/38/ )

agagaj
27-11-2008, 14:37
To może jedna terpentyna i maska na nos przy paćkaniu ścian tym śmierdzielem??

Bonde
27-11-2008, 17:32
Kurczę

Wosk - sama natura, terpentyna już gorzej. Ale czy to nie będzie za długo śmierdziało po robocie. A co się z tego ulatnia jak już przestaje śmierdzieć?
No cóż bez chemii ani rusz...

woxtek
28-11-2008, 00:27
No tak madd, wielkie dzięki. Ale jak stary ma być gar? Ja mam jeden i ma nie więcej niż 2 lata. Bedzie OK? :lol:

piotr.nowy
28-11-2008, 14:03
Jeśli bez teflonu to raczej się nada ! :wink:

kasia_sloneczko
28-11-2008, 19:56
a do jakiej temperatury mozna impregnowac na zewnatrz? teraz wraca malzonek i moglby sie wreszcie za to zabrac tylko u nas temp. w okolicach 0-1 st
ogolnie bale wygladaja ok, tylko w jednym miejscu sciemnialy na wykuszu bo jest najbardziej odsloniety i to tez tylko 2-3 belki.

trochanowski mowil ze w kanadzie w srodku nic nie daja a olej zalepia i nie powinno sie go uzywac na mokre drewno, tak samo jak wosku. mysmy planowali olejem robic ale sie wstrzymamy. zdaniem trochanowskiego Annnja do nas nadaja sie tylko preparaty na bazie wody jeszcze przez pare lat az bale nie podeschna.

facet od wylewek polecal mi kupienie osuszacza, ktory wyciaga wilgoc z pomieszczen do okreslonego poziomu a potem sam sie wylacza. zastanawiam sie tylko czy takie osuszanie nie spowoduje wiekszego pekania drewna. jak myslicie?

pilna kwestia-jak klasc hydraulike zeby przy osiadaniu nic sie z rurami nie dzialo, chodzi mi glownie o rury miedziane?

agagaj
29-11-2008, 08:58
a do jakiej temperatury mozna impregnowac na zewnatrz? teraz wraca malzonek i moglby sie wreszcie za to zabrac tylko u nas temp. w okolicach 0-1 st

Na puszcze Tikkurili Valti Color stoi jak byk, że malować można drewno suche, poniżej 20% wilgotności, przy temperaturze powietrza powyżej +5 i wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 80%.
Niska temperatura wydłuża okres schnięcia warstw.
Nie wiem, czym zamierzasz malować, ale dla innych preparatów parametry mogą być podobne :roll: Jeżeli pytasz o typowy impregnat do zabezpieczenia bali przed czynnikami biologicznymi (np. Boramon), temperatura również taka sama.
Mi w przyszłym tygodniu zacznają się stawiać bale i mam podobny dylemat - jak ocieplić i osuszyć obecny klimat, żeby można było pomalować :lol:

Malował ktoś z Was w takich warunkach pogodowych??



facet od wylewek polecal mi kupienie osuszacza, ktory wyciaga wilgoc z pomieszczen do okreslonego poziomu a potem sam sie wylacza. zastanawiam sie tylko czy takie osuszanie nie spowoduje wiekszego pekania drewna. jak myslicie?

Jak dla mnie to rada w stylu - postaw se pani murowany, bo drewniany się pani spali albo go robale zeżrą....
Mam wrażenie, że gdyby osuszacze dawały radę wysuszyć drewno aż do gwałtownego spękania, większość firm stawiających domy z suszonych bali, nie inwestowałaby z w sterowane komputerowo suszarnie komorowe, a wstawiała do wybudowanego domu osuszacz :o
No chyba, że sieję tu herezje :-?


pilna kwestia-jak klasc hydraulike zeby przy osiadaniu nic sie z rurami nie dzialo, chodzi mi glownie o rury miedziane?

Tu nie mam pojęcia, ale Bonde niedawno skończył instalacje miedziane, więc pomoże :wink:
Ja bym nie montowała niczego na sztywno, tzn. jak przy lekkich ściankach działowych, w mocowaniu zostawiała pionową szczelinę na osiadanie bali.

Pozdrawiam cieplutko

Szop
29-11-2008, 12:43
pilna kwestia-jak klasc hydraulike zeby przy osiadaniu nic sie z rurami nie dzialo, chodzi mi glownie o rury miedziane?

U mnie w komentarzach jest zdjęcie i opis jak ja to rozwiązałem

Bonde
29-11-2008, 19:09
Co do montażu miedzi w domu z bali.
U nas te fragmenty, które są prowadzone po ścianie w górę (między piętrami) są mocowane do ściany takimi klamrami, które pozwalają rurce się ślizgać. Problem stanowi moment, w którym rurka zagina się na piętrze aby dalej iść poziomo w stropie np do kaloryferów na drugim końcu pokoju.
No cóż polegam na zdaniu wykonawcy, że nasz dom osiadł już znacząco (po położeniu dachu do montażu instalacji minęły 3 miesiące) i niewiele mu zostało. Póki co się sprawdza, bo rzeczywiście najwięcej kręcenia śrubami było krótko po położeniu dachu. Teraz tylko ściągam śruby ściskające (zabezpieczają przed ruchami przy ewnetualnym pęcznieniu drewana, choć już od kilku tygodni nie trzeba ich było wogóle skręcać) natomiast nie ruszam już śrub pod słupami (te zapobiegaja dalszemu osiadaniu). Wszystko się jednak okaże, jak zaczniemy grzać i drewno zacznie nieco podsychać, więc się kurczyć...
Polegam na zdaniu speca i zobaczymy...
Ale wydaje się, ze podstawową sprawą jest poczekać aby drewno osiadło :cry:

kasia_sloneczko
29-11-2008, 21:35
agagaj dzieki za info. i co zamierzasz? bedziesz impregnowac?
co do tego osuszacza to masz bledna opinie o gosciu ktory mi go zaproponowal. on akurat lubi drewniane domy i czesto kladzie w nich posadzki. chodzilo mu o to ze w domu z mokrego drewna i tak jest duza wilgotnosc wiec zeby posadzka szybciej schla a przy okazji bale zaproponowal mi zebym kupila takie urzadzenie. on nie ma wysuszyc bali ale troszke przyspieszyc wysychanie. zastanaiwam sie czy przy okazji nie przyspieszy tez pekania.

piotr.nowy
30-11-2008, 00:05
Osuszacz na pewno nie zaszkodzi. Nie chodzi nawet o bale ale na pewno przyspieszy usuwanie wilgoci technologicznej. Z wylewek, kominów czy murowanych ścianek wewnętrznych.
Jeśli nie osuszacz - to trzeba by się zdać na przeciągi, czyli mieć stale uchylone okna.

agagaj
30-11-2008, 09:33
Ojej - nie miałam na myśli, że osuszacz zaszkodzi. Czasami sama nie rozumiem, co napisałam :wink:
Przy takiej pogodzie to chyba super rozwiązanie... Bo tylko bezpośrednio po zrobieniu wylewek muszą mieć wilgotno i bez przeciągów, żeby nie zaczęły pękać i uzyskały odpoiednia wytrzymałość.

Osuszacz można też wypożyczyć, zamiast kupować - będzie sporo taniej pewnie.

Wydaje mi się, że osuszacz nie wyciągnie drastycznie szybko wilgoci z drewna aż tak, żeby zaczęło pękać. Hmmm?

Nie wiem, co zrobimy z impregnacją. I nie wiem co lepsze - zimno czy mokro :roll:
Liczę na łut szczęścia - dwa dni pieknej wiosennej pogody w środku grudnia :lol:

kasia_sloneczko
30-11-2008, 18:58
agagaj u nas dzisiaj bylo 10 st a meza jeszcze nie ma :evil: znajac zlosliwosc losu jak on wroci to akurat spadnie snieg a mroz skuje caly dolny slask...

piotr.nowy
30-11-2008, 19:18
Nie ma mowy !!!
Zima na razie odwołana!
Muszę jeszcze skończyć dachy i zrobić elewacje. Musi być powyżej zera jeszcze minimum trzy tygodnie !!! :evil: :wink:

kasia_sloneczko
30-11-2008, 20:57
Piotrek obys sie nie mylil :)

agagaj
01-12-2008, 07:13
Fakt - będzie piękna słoneczna, bezdeszczowo-śniegowa pogoda aż do Świąt!!!!
Dopiero w Wigilię przy pierwszej Gwiazdce zacznie padać śnieg, a temperatura spadnie do -1...

Nie wiem jak Wy, ale ja zdanie nie zmienię :lol:

ANNNJA
01-12-2008, 09:27
Witajcie poweckendowo!!!
ja już zakupiłam i wosk i olej lniany -to zamiast tempertyny, ale nie wiem czy dobrze robie,
ja malować będe napewno teraz- bo musimy wstawić kabine- i potem nie będzie dostępu do bali- hm....nie pomyślałabym że może olej hamować "oddychanie bali"- przecież może wychodzić wilgoć z drugiej strony czyli na zewnątrz???
pomalujemy tylko kawałek ściany w łazience, ale po malowaniu olejem lnianym na desce już widzę że ciemnieje i troche śmierdzi olejem...,

rury- my narazie nie mam tego dylematu bo nie ciągniemy żadnych rur na poddasze, rury z wodą zostały połączone na "giętkie węże"- tak coś koło 30cm i to możę się odginać w róźne strony, i kończą się tuż pod sufitem parteru...

SZOP- miło Ciebie znowu powitać, ale w dzienniku zastój????

agagaj
01-12-2008, 11:46
Kochani ja z pytankiem...

Jakie przekroje kabli elektrycznych przyłączeniowych i porozrzucanych w domu macie w projekcie/jakie zrobiliście przekroje??

U mnie przyłącze wg projektu kablem 5x16, a wewnętrzna instalacja kable 4 mm...
Czy to nie jakaś projektowa paranoja?? Podobno sporo przesadzone :-?
Zamierzaliśmy do wewnątrz kupić do środka kabel 3x2,5 mm...

Napiszcie, proszę, jak u Was to rozwiązaliście.

Pozdrawiam

krysiagdy
01-12-2008, 11:55
Zastanawia mnie jedna sprawa chyba jeszcze nie poruszana na tym forum.
Co myślicie o zalepianiu pęknięć w balach? Pomysł podsunął mi pan pracujący wiele lat przy budowie i wykańczaniu domów z bali w Stanach. Powiedział, że można by wymieszać pył ze szlifowania bali z czymś tam co nie zmienia koloru drewna (zapomniałam niestety co to tym bardziej że wymienił jakiś amerykański specyfik) i ta mieszanka wypełnić pęknięcia w balach. Mówił żeby zrobić to z zewnętrznymi ścianami bo pęknięcia to newralgiczne miejsca od których zaczyna się niszczenie ścian bo trudno te miejsca zaimpregnować czy pomalować. Ale może można by wypełnić taką mieszanką pęknięcia także w środku domu? Co o tym myślicie? Wiem ze pęknięcia to naturalny proces i specyfika domów z bali ale trochę przeraża mnie wizja gromadzącego się tam kurzu i pająków:) a w przypadku zalepienia problem by znikał. Z czym by można wymieszać taki pyl?

agagaj
01-12-2008, 12:42
Z czym by można wymieszać taki pyl?

Ja wiem, ja wiem :lol:

Jako, że małżus kiedyś ambitnie dokonał zakupu cykliniarki i samodzielnie cyklinował parkiet w starym mieszkaniu, wiem, że w każdym niemal markecie budowlanym i sklepach z lakierami i farbami dostępne są preparaty, które miesza się z pyłem pozostałym po cyklinowaniu. Nazwy niestety nie pamietam, ale podpytam małżonka, gdy wróci.
Taką ciapę wciera się szpachelką po całym parkiecie czy mozaice, aby załatać nierówności starego parkietu czy jakieś niedoróbki.
Drogie to to jest, ale nie przesadzajmy - zbyt wiele nie zużyjemy.

Może nie wyglądać takie wypełnienie pięknie i cudownie, ale w niektórych newralgicznych miejscach na pewno warto.

Także polecam pierwszą lepszą Casto, Prakti itp.(dział z lakierami), bo to ogólnodostępne preparaty.

Dodam jeszcze, że pył po szlifowaniu można zmieszać również ze zwykłym lakierem do drewna, ale to mało elastyczne i mniej trwałe połączenie.
Na podłodze z czasem sie wykrusza, ale na ścianie z bali może nie byłoby tak źle??

Krysiagdy
Dzięki wielkie za wspaniałego pomysła!!!! Z pewnością dziury pozalepiam za Twoją radą :P

madd
01-12-2008, 14:28
Ale takie pęknięcia to cały urok drewna...

agagaj
01-12-2008, 14:38
Masz oczywiście rację, ale są takie peknięcia w takich miejscach, że lepiej aby ich tam nie było... Nie da się przecież przewidzieć zachowania drewna.
Dobrze mieć pod ręką jakiś sposób zaradczy.
Ja np. planuję bardzo nisko bale nad powierzchnia utwardzonego gruntu, a jak zmontują mi podwaliny i na jakimś balu lub półbalu znajdującym się bardzo nisko zobaczę krater jak stodoła, postaram się go załatać żeby mieć spokoją głowę..

Inne spękania przepikne i już się nie mogę na nie doczekać.
Ale już w czwartek wszystkie swoje wyczekiwane spękania spotkam bladym świtem, zapakowane na tira wjeżdżającego na działkę... jupi :P

ANNNJA
02-12-2008, 08:32
ja też spękań nie bede narazie niczym zalepiac,
ale mam dla WAS coś co jest niby silikonem, -nie mam pojęcia jak się fachowo nazywa i co to jest- ale służy właśnie zalepianiu takich ubytkow,
ja mam to w kolorze sosny- zrobiłam zdjęcia wczoraj ale nie mam przy sobie aparatu- wrzuce na forum w najblizszych dniach,...
opakowanie jest w jezyku angielskim...
My tym bedziemy zalepiać legary na balkonie na łączeniu ze ścianą szczytowa, i ew. co tam jeszcze sie trafi...

mike_recon
03-12-2008, 09:09
Chciałbym wygłuszyć podłogę na poddaszu (która jest jednocześnie stropem parteru), podłoga jest z desek o grubości 35mm na pióro-wpust. Leży ona na legarach 15x12cm, legary oddalone są od siebie co ok. 1m. Wygłuszenie o grubości ok. 5cm chciałbym włożyć pomiędzy legary, pod wygłuszenie od strony parteru położę deskę boazeryjną o grubości 2cm.

Z czego lepiej zrobić wygłuszenie, ze styropianu czy z wełny? Gdzie i jaką folię położyć? Jeśli z wełny to czy nie będzie ona pylić?

agagaj
03-12-2008, 09:48
Wełna jest zdecydowanie lepszą izolacją akustyczną niż styro. Będzie pylić tylko przy układaniu, później będzie zabudowana, więc nie ma obawy.
Zdecydowanie folia potrzebna na roboczej podłodze z desek - zabezpieczy wrażliwą folię przed nasiąkaniem ewentualna wilgocią z pomieszczeń. Od góry wełnę wypadałoby również zabezpieczyć folią.
Folia powinna być na tyle mocna, by nie uległa uszkodzeniu podczas układania (jest taka żółta folia), a ewentualne uszkodzenia najlepiej zalepić taśmą klejącą, tak jak łączenia dwóch kawałków folii.
Z tego , co piszesz rozumiem, że to co nazywasz legarami to faktycznie belki stropowe... Napisz dokładniej jaką masz kolejność warstw, bo albo ja coś mylę i nie rozumiem, albo inaczej nazywamy rzeczy po imieniu...
Napiszę Ci teraz jak to będzie u mnie:
Na balach stropowych opiera sie tzw. podłoga robocza z takich samych desek, jak u Ciebie. Folia. Na to idą legary w odstepach ok 60 cm. Pomiędzy legary wełna mineralna gr. 10 cm. Folia. Deski podłogowe przybite bezpośrednio do legarów (ew. płyta OSB, a na to panele).
U mnie poddasze będzie w przyszłości użytkowe.
Jeśli nie planuje sie zagospodarowania poddasza, spokojnie można wyłożyć na roboczą podłogę z desek wełną opatuloną folią.

Pozdrawiam

karcio102
03-12-2008, 11:11
Witam.
Jak ktoś wyżej pisał chciał cudu tj pogody słonecznej, ciepłej i bezdeszczowej i właśnie taka była. Od niedzieli do wtorku malowałem swój dom. Jak wcześniej pisałem nastawiam się na olejowanie olejem OSMO ale ponieważ ciągle go nie mam (zamówiono w Niemczech gdzie jest o połowę tańszy) wykorzystałem olej Altaxin (18 zł za litr w opakowaniu 10 litrów). Na dom w wymiarach 15,5 x 8 i wysokości ściany 3,5 m plus krokwie, węgły, słupy i inne wykorzystałem 27 litrów. Powierzchnia po olejowaniu jest sucha i przyjemna w dotyku. Jestem bardzo zadowolony bo teraz dom (ścinany) śniegu się nie boją. Wcześniej samodzielnie zaimpregnowałem 2 razy boramonem bo sam olej nie zabezpiecza przed niczym poza wodą. Na razie dałem bezbarwny a na wiosnę będę kolorował (dąb lub modrzew czyli jasno) i mam nadzieję że już olejem OSMO.

W sprawie szczelin / pęknięć to również nie będę ich szpachlował bo :
1 wyglądają OK,
2 jak po jakimś czasie szczelina się powiększy to trzeba będzie znowu szpachlować bo drewno to materiał który pracuje.

Pozdrawiam Andrzej

agagaj
03-12-2008, 12:06
Wszystko ładnie, pięknie i super, ale... zapomniałeś o fotkach :lol:

ANNNJA
03-12-2008, 13:19
obiecana fotka tego co wyżej pisalam,
-produkt jakiś anglojęzyczny-lub chyba bardziej amerykańskiej produkcji,
znalazłam jakieś strony tego produktu, ale nie bardzo rozeznaje temat, jakby ktoś znający język rozczytał gdzie to można kupić to proszę o podanie namiarów- zakupiłabym pare sztuk,....

http://foto3.m.onet.pl/_m/6d3f3da5392015191c0cc56e2b2ef387,10,19,0.jpg

mike_recon
03-12-2008, 22:01
Napisz dokładniej jaką masz kolejność warstw...

Podłoga jest na legarach 15x12cm rozłożonych co ok. 1m. Chciałbym aby to wyglądało tak (patrząc od dołu, od parteru): deska boazeryjna 19mm, folia paroizolacyjna (żółta), wełna w płytach 5cm, strop-podłoga 35mm. Na poddaszu są pomieszczenia użytkowe (pokoje). Wełna 5cm ponieważ chciałbym aby było widać "kawałek" legarów od dołu. Czy kłaść jeszcze jakąś folię między wełnę a podłogę?

karcio102
03-12-2008, 23:08
Witam ponownie.
Nie było zdjęć bo nie ma żadnych zmian. Plan na ten rok wykonany tj postawienie ścian i dachu pokrytego papą.
Dom został zabezpieczony jak pisałem boramonem i olejem. Otwory okienne na dole zabiłem deskami a na górze folią budowlaną. I tak będzie czuję do marca-kwietnia chociaż w styczniu zamówię okna

A zdjęcie :

http://lh5.ggpht.com/_WMBKOQ9jdHw/STbzUvlMLYI/AAAAAAAAAc4/wrLAA0_P_pQ/s640/IMG_4761.JPG

Pozdrawiam z Kielc
Andrzej

Gasol
03-12-2008, 23:15
obiecana fotka tego co wyżej pisalam,
-produkt jakiś anglojęzyczny-lub chyba bardziej amerykańskiej produkcji,
znalazłam jakieś strony tego produktu, ale nie bardzo rozeznaje temat, jakby ktoś znający język rozczytał gdzie to można kupić to proszę o podanie namiarów- zakupiłabym pare sztuk,....


To jest produkt amerykanskiej firmy Perma-Chink http://www.permachink.com/energyseal.htm . Kiedys do nich pisalem i prosilem o podanie przedstawiciela w Polsce. Niestety na to pytanie mi nie odpowiedzieli, ale za to dostalem troche folderow reklamowych. Powiem szczerze, ze oceniam wysoko ich produkty - choc tylko na podstawie folderow. Na jednej z ulotek pokazywali srodek do czyszczenia bali: wynik wygladal rewelacyjnie (tyle, ze to jednak reklama), po prostu ze starego, czarnego drewna uzyskano prawie biala powierzchnie.

ANNNJA, a skad zdobylas EnergySeal, jesli mozna zapytac?

ANNNJA
04-12-2008, 09:05
Gasol- dziękuje za przybliżenie i opisanie oraz za linka,
otrzymałam TYLKO 1sztukę- od mojej ekipy od bali,
ale kupiłabym jeszcze 2-3sztuki, napewno się przydadzą- choćby do tego balkonu- bo u nas jak pada to bardzo bardzo nacina od zachodu na balkon, i chcę uszczelniać między legarami a ścianą szczytową, i ew. pare innych miejsc,
może razem byśmy to zamówili??? bo wygląda na to że w PL nie mają przedstawiciela i trzeba z zagranicy sprowadzać....i tam zamawiać!

Karcio- fajnie wygląda Twoja chata, garaż obok z drewna???- ciekawe jak Ci się to spisuje?? a czym w środku będziesz wykłądał???

JerzyBw
04-12-2008, 12:20
Może tutaj polukajcie
http://nabytekdosrubu.cz/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=75
Czechy to unia i nasz sąsiad :) Może kontakt przez tłumacza w google coś Wam pomoże? Ciekawostka: na tej czeskiej stronie zauważyłem, że są izolacje z konopi :wink: taka alternatywa wełny mineralnej. Nie wnikałem jeszcze cenowo ale może cena jest konkurencyjna do wełny.

Jakiś czas temu dostałem jeszcze na tym forum plik w wordzie z podobnym produktem, był tam adres do firmy i strona www w Polsce. Na stronie www nie ma nic o podobnym produkcie ale są telefony i @. Zapytać zawsze można i może sprzedają taki "uszczelniacz". http://www.skrzat.waw.pl/

rzeczy które przedstawiłem nie są dokładnie tym samym o czym pisaliście ale podobne mają zastosowanie

Dajcie znać jak wyszło

Pozdrawiam

Gasol
04-12-2008, 19:12
Może tutaj polukajcie
http://nabytekdosrubu.cz/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=75
[...]
rzeczy które przedstawiłem nie są dokładnie tym samym o czym pisaliście ale podobne mają zastosowanie

Dajcie znać jak wyszło


TopChink to produkt tej samej firmy Perma-Chink z USA.

Gasol
04-12-2008, 19:14
może razem byśmy to zamówili??? bo wygląda na to że w PL nie mają przedstawiciela i trzeba z zagranicy sprowadzać....i tam zamawiać!


Spojrz najpierw na ceny: http://www.permachinkstore.com/pc-18-4-energy-seal.aspx

Jesli chcesz to moge do nich jeszcze raz napisac i zapytac, czy wysla towar do Polski.

Bonde
04-12-2008, 19:15
Napisz dokładniej jaką masz kolejność warstw...

Podłoga jest na legarach 15x12cm rozłożonych co ok. 1m. Chciałbym aby to wyglądało tak (patrząc od dołu, od parteru): deska boazeryjna 19mm, folia paroizolacyjna (żółta), wełna w płytach 5cm, strop-podłoga 35mm. Na poddaszu są pomieszczenia użytkowe (pokoje). Wełna 5cm ponieważ chciałbym aby było widać "kawałek" legarów od dołu. Czy kłaść jeszcze jakąś folię między wełnę a podłogę?

Jak rozumiem legary leżą na balach stropowych (tak ja pisała agagaj).

U mnie ta żółta folia jest pod i na wełnie, żeby nie pyliło. Być może to nadmiar ostrożności, ale przez szpary w "stropie-podłodze" te maleńkie wiórki mogą się przedostać. 5 cm to niewiele jak na wygłuszenie, ale i moje 10 nie jest wystarczające. Wszystko zależy jak chcesz mieć cicho :wink:
Trzeba jednak pamiętać, że lekki strop drewniany jest najgłośniejszym z możliwych :cry:

Im grubsza izolacja, tym ciszej - są zresztą specjalne rodzaje wełny o podwyższonych parametrach izolacyjnności dźwiękowej

Myślałem dodatkowo o włożeniu płyt z korka pomiędzy 2 warsztwy płyty OSB (u mnie jest podwójna warstwu jako górna część podłogi, na to dopiero panele etc), ale może włożę go pod panele.

Bonde
04-12-2008, 19:22
Otwory okienne na dole zabiłem deskami a na górze folią budowlaną.

Ale szpary jakieś zostawiłeś?

Nie będziesz grzał jakiś czas, więc jak drewno nie będzie miało ruchu powietrza to może boramon nie dać rady siniźnie...

JerzyBw
04-12-2008, 20:58
może razem byśmy to zamówili??? bo wygląda na to że w PL nie mają przedstawiciela i trzeba z zagranicy sprowadzać....i tam zamawiać!


Spojrz najpierw na ceny: http://www.permachinkstore.com/pc-18-4-energy-seal.aspx

Jesli chcesz to moge do nich jeszcze raz napisac i zapytac, czy wysla towar do Polski.

Na tej Waszej stronie są kontakty przedstawicielstw w Europie np. Norwegia, Rosja, Ukraina. Bezpośrednio z Ameryki może być długo i drogo za przesyłkę. Ja kiedyś coś chciałem kupić w www.USA to wiem. Do kosztów przesyłki dochodzi jeszcze, jakby to nazwać "przewalutowanie" zł na $ a to też kosztuje. Najpierw radzę w Europie poszukać.

karcio102
04-12-2008, 22:54
Ale szpary jakieś zostawiłeś?
ie będziesz grzał jakiś czas, więc jak drewno nie będzie miało ruchu powietrza to może boramon nie dać rady siniźnie...

Wewnątrz domu wiatr hula na całego.



Karcio- fajnie wygląda Twoja chata, garaż obok z drewna???- ciekawe jak Ci się to spisuje?? a czym w środku będziesz wykłądał???

Nie rozumiem na czym polega problem z garażem z drewna. Na razie stoi a jak zamieszkam (gdzieś za rok) to podzielę się spostrzeżeniami. Garaż w bryle budynku to wygoda.
I na razie oczywiście nie mam pojęcia czym będę malował/woskował/olejował ściany wewnętrzne.

Pozdrawiam

ANNNJA
05-12-2008, 09:27
Karcio- też mam garaż w bryle... ;)
plany były na drzwi z garażu bezpośrednio przejście do domu, ale przy budowie zrezygnowaliśmy z drzwi,...

garaż narazie nie "parkowany"- stąd moje pytanie do Ciebie jak tam sie sprawuje, a raczej jakie masz odczucia.....- ?
Gasol- wiem, widziałam prawie 10$ za sztukę, ale jakby było więcej osób to podpiełabym się pod to,....chodzi właśnie o koszty przesyłki jak pisze Jerzy i napewno są wysokie...!!wyjściem z sytuacji do uszczelniania jest jeszcze Silikon szklarski- łączy się tym i drewno, ma temp. od -60 do +60C, wiec bedzie OK, ale tym nie wypełni się ubytków tylko można coś tam przysilikonować jak u nas np. legary balkonowe..

Jerzy- wczoraj nie mogłam otworzyć tej strony czeskiej, dziś już działa- super tam są te mebelki, ale tego silikonu nie widze???

ANNNJA
05-12-2008, 09:32
Jerzy- otworzyły mi się te domy- z obrazka zrozumiałam że przed i po tym silikonowaniu, włąśnie czegoś takiego szukałam kiedyś już z myślą do uszczelnienia bala przy podłodze- za nisko poszła wylewka,....i to byłoby DOBRE,
a ty rozumiesz czeski?? mozesz sie zapytać ich o ten uszczelniacz - ile przesyłka, ile sam uszczelniacz i jakie warunki przesyłki i płatności???
dziękuje

Gasol
05-12-2008, 09:48
Gasol- wiem, widziałam prawie 10$ za sztukę, ale jakby było więcej osób to podpiełabym się pod to,....chodzi właśnie o koszty przesyłki jak pisze Jerzy i napewno są wysokie...!!wyjściem z sytuacji do uszczelniania jest jeszcze Silikon szklarski- łączy się tym i drewno, ma temp. od -60 do +60C, wiec bedzie OK, ale tym nie wypełni się ubytków tylko można coś tam przysilikonować jak u nas np. legary balkonowe..


Silikon szklarski sprawdza sie slabo, chyba ze dla malych szpar. Probowalem.

JerzyBw
05-12-2008, 10:11
Jerzy- otworzyły mi się te domy- z obrazka zrozumiałam że przed i po tym silikonowaniu, włąśnie czegoś takiego szukałam kiedyś już z myślą do uszczelnienia bala przy podłodze- za nisko poszła wylewka,....i to byłoby DOBRE,
a ty rozumiesz czeski?? mozesz sie zapytać ich o ten uszczelniacz - ile przesyłka, ile sam uszczelniacz i jakie warunki przesyłki i płatności???
dziękuje

Ja mieszkam blisko Czech i Tam często jeżdżę. Zawsze rozmawiam z nimi po polsku a oni po czesku. Czasami wychodzi to lepiej, czasami gorzej, ale zawsze jakoś dogadałem się z nimi - podobny język :). Spróbowałaś zadzwonić lub napisać do Skrzata w Polsce - dałem link powyżej. Od nich jest ta ulotka w wordzie o tym uszczelniaczu. Lepiej wiedzieć, czy oni to mają, lub nie. A jak tak, to za ile?
Z polskiego na czeski możesz spróbować przetłumaczyć tutaj
http://translate.google.pl/translate_t# tylko nie używaj zbyt rozbudowanych zdań i wyszukanego słownictawa :wink:
Na dole jest jeszcze możliwość przetłumaczenia całej strony ww na dowolny język.

piotr.nowy
05-12-2008, 12:28
Jerzy- otworzyły mi się te domy- z obrazka zrozumiałam że przed i po tym silikonowaniu, włąśnie czegoś takiego szukałam kiedyś już z myślą do uszczelnienia bala przy podłodze- za nisko poszła wylewka,....i to byłoby DOBRE,
a ty rozumiesz czeski?? mozesz sie zapytać ich o ten uszczelniacz - ile przesyłka, ile sam uszczelniacz i jakie warunki przesyłki i płatności???
dziękuje

Nie pytałem ale z ich strony wynika , że kosztuje toto ok 45 zł za sztukę 600 ml. Nie mają na składzie a na zamówienie czeka się ok 3-4 tygodnie. :o

MSZ80
07-12-2008, 13:31
[quote="Wojciech Nitka"]Babis,
zastanów się czy nie lepiej najpierw postawić szkieletową konstrukcję budynku, a potem obłozyć go "balami". Sadzę, iż w ten sposób możesz zaoszczędzić dużo grosza, ale co najważniejsze zbudujesz dom pełnowartościowy.
Budowanie domu z "bali" 60 lub 80 mm, a następnie docieplanie ich od wewnątrz mija się z celem.
Po pierwsze - i tak konstrukcję ścianek grub. min. 100 mm będziesz musiał dostawiać od środka do całej powierzchni zewnętrznych ścian. Konstrukcję tę od strony ściany będziesz musiał (przed postawieniem) pokryć folią wiatroizolacyjną, a następnie wypełnić izolacją cieplną.
Po drugie - docieplając istniejący budynek od środka nigdy nie docieplisz go prawidłowo - w miejscach ścianek działowych i stropu powstaną miejsca bez izolacji cieplnej, opóźniacza pary i wiatroizolacji, a więc miejsca którędy do budynku będzie wpływała wilgoć, a z budynku uciekało ciepło. To tak skrótowo.

Czyż nie lepiej zatem postawić dom szkieletowy i obłozyć go deskami? Napewno taniej wyjdzie.

Racja takie domy wychodzą o wiele taniej.Właśnie buduje taki dom dla klienta robimy wszystko co klient sobie życzy ściany grub 20 cm wata 20cm podłoga 20 cm styropianu na to folie paropszepuszczalne i osb a nazewnątrz odeskowane delatacja i boazeria świerk..Domek ma około 75 m wychodzi mu za to około 170000 zł.Pod klucz.

dario32
07-12-2008, 13:52
do karcio102
oglądałem dzis zdięcie twojego domu na forum,to samo zdięcie znalazłem w necie z dopiskiem że altana na sprzedaż troche duża :o ale mam pytanie czy jesteś tą osobą która oferuje sprzedarz drewna ze słowacji lub ile masz wspólnego z tą firmą.interesowałem sie tą ofertą bo drzewo ładne i ceny nie są głupie.jeżeli to ty będę miał jeszcze parę pytań.pozdawiam :wink:

karcio102
07-12-2008, 21:52
Altana to wyrób własny całkowicie wg własnego pomysłu i wykonania. Zrobiona z drewna jodłowego. Jeśli widziałeś taką altanę to raczej podobną (sześcioboczną) lub ktoś zapożyczył zdjęcie ode mnie.
Pozdrawiam Andrzej
PS
Mam nadzieję że nikt nie chce mi ją "skręcić" :evil:

dario32
08-12-2008, 02:05
do karcio102
wypisz wymaluj to twój dom.i facet też Andrzej firma z Częstochowy
napisz czy to z tobą trzeba gadać w sprawie dłużycy bo wszystko wskazuje na to że jesteście tą samą osobą :roll: pozdrawiam

karcio102
08-12-2008, 09:37
do Dario32

Ja nawet nie wiem co to jest dłużyca :o .
Pracuję jako programista :oops: .
Możemy mówić o wielu rzeczach (a szczególnie o modelach kolejek TT, fantastyka) ale na pewno nie o sprzedaży drewna ze Słowacji , Japonii, Brazylii czy innego dowolnego miejsca na świecie :lol:
Pozdrawiam

djan
08-12-2008, 19:59
witam
wykańczam swój dom w drewnie
czy ktoś wie gdzie można kupić boazerie świerkową typu fase ?????????
w rozsadnej cenie
dom buduję w sławie /lubuskie/

kasia_sloneczko
08-12-2008, 20:53
hej chcialam wam pwoiedziec ze firma skrzat jest przedstawicielem ktory handluje na terenie polski tym produktem Topchink. wyslalam zapytanie o cene.

czy ktos na balkon dawal moze taka folie do uszczelniania lazienek? taki mam pomysl na zabezpieczenie plyt osb coby nam na glowe nie lalo.

ANNNJA
09-12-2008, 08:55
Kasia- to jak odpiszą ci jaki jest koszt to daj znać,
my na nasz balkon - na legary, położymy deski- ale TY masz innaczej bo na dole masz wykusz i nad nim balkon tak???

liber_77
10-12-2008, 21:22
Witam.
Jestem nowy na tym forum . Potrzebuje pilnie kogoś do mszenie domu. Dzwoniłem już do kilku wykonawców ale jak to fachowcy nie mają czasu. Jak by ktoś miał jakieś namiary to bardzo proszę wrzucić na priva.

kruszon11
11-12-2008, 16:28
liber poszło na priv zgodnie z życzeniem
powodzenia...

kasia_sloneczko
11-12-2008, 21:38
dostalam ulotke z firmy skrzat, jesli kto zainteresowany to wysle na maila. tylko trzeba mi podawac na priv. cen na razie nie podali, napisalam do nich jeszcze raz z prosba o cene

kasia_sloneczko
13-12-2008, 00:57
a to cena za top chink

1szt, 600ml - 45zł, karton-20szt -800zł

karcio102
18-12-2008, 21:40
Witam
Żeby nie umarł wątek to wrzucam takie pytanko. :lol:
Czy ma sens montaż wentylacji mechanicznej w domu z bala ?
Może nawet z rekuperatorem ?
Nie wiem na ile taki dom jest szczelny ?
A przecież wiadomo że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma sens tylko wtedy jeśli kontrolujemy wlot i wylot powierza z domu.
Czy ktoś ma takie rozwiązanie ?

Poza tym czy myślicie o zastosowaniu jakiś ekologicznych (nie zawsze ekonomicznych :cry: ) rozwiązań grzewczych np pompa ciepła lub solary.

Ja planuję ogrzewać dom właśnie pompą ciepła poprzez ogrzewanie podłogowe ale na razie zero konkretów.

Pozdrawiam
Andrzej

:P

Bonde
18-12-2008, 22:43
Witam

Znam gościa co ogrzewa pompą i puki co rachunki za prąd (przy tych naszych "zimach") rzędu 150-200 pln. Dom o ile pamietam do 150m2. Ale grunt dobry, bo wody dość wysoko, a jak wiem woda jest najlepsza dla pomp. Kolektor poziomy.

Solary sam planuję ale nie od razu.

Wentylacja mechaniczna oczywiście bywa. Nawet w tym wątku ludkowie pisali, że planują - proponuje cofnąć się kilka stron. Nie wiem czy jurand79 nie kombinował czegoś takiego :roll:

piotr.nowy
18-12-2008, 22:52
A przecież wiadomo że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma sens tylko wtedy jeśli kontrolujemy wlot i wylot powierza z domu.
Czy ktoś ma takie rozwiązanie ?
:P

Jest najskuteczniejsza i najbardziej wydajna jeśli dom jest maksymalnie szczelny. Ale sens ma również , gdy nie kontrolujemy przepływu powietrza w pełnych 100%.
Jeśli już ktoś się decyduje na wentylację mechaniczną to niezastosowanie odzysku ciepła , byłby dla mnie zupełnie niezrozumiałe.
Tak jak pisał Bonde - kilka osób pisało , że chce mieć i zdaje się , że kilka już ma! :roll:

agagaj
22-12-2008, 14:26
W Betlejem na sianku Zbawiciel się rodzi,
niech Wam jak najlepiej w życiu się powodzi,
zaś w Nowym Roku o każdej godzinie,
niechaj nic co dobre Was w życiu nie minie!

http://kartki.duno.pl/kartki/48/92.jpg

madd
22-12-2008, 17:29
Powodzenia w budowaniu drodzy balowicze i szybkiej przeprowadzki do nowego domku

http://www.blogi.szkolazklasa.pl/privefiles/blog-2597/normal_tapetki_boze_narodzenie_001.jpg

djan
22-12-2008, 23:00
wesołych świąt w pięknych drewniakach
z duża czapą śniegu i obfitym stołem

ANNNJA
23-12-2008, 13:43
Wesołych Świąt! Bez zmartwień, z barszczem, z karpiem, z Gościem co niesie szczęście,
Wesołych Świąt! A w święta, niech się snuję piękna kolęda.
I gałązki świerkowe niech Wam pachną na zdrowie,
Wesołych Świąt!
A z pierwszą gwiazdką najwięcej zwykłego,
ludzkiego szczęścia i miłości: nie tylko w tych drewniakach, ale wszędzie, w pracy, na ulicy, w domach bliskich i znajomych, sąsiadów bliskich i dalszych......

kasia_sloneczko
23-12-2008, 21:32
Marzeń o które warto walczyć, radości którymi warto sie dzielić, przyjaciół z którymi warto być, nadziei bez której nie da się żyć.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku zyczy
Kasia

jokka
24-12-2008, 10:06
Wszystkie Dobrego na te Świeta Bożego Narodzenia:)
Spełnienia Marzeń, Realizacji Wszystkich Planów:)!
DUUUUUUUżo pieniędzy, dużo radości
i fachowych fachowców;)
życzy
Justyna

Narcyz
25-12-2008, 09:46
Wesołych Zdrowych, Zdrowych i Cudownych, Cudownych i Pięknych Świąt Bożego Narodzenie życzymy Wam z Całego Serca od pozytywnie zakręcdonych Balowiczów!!!! dla Bal....owiczów!!!!

agagaj
31-12-2008, 09:52
http://alekartki.pl/kartki/4/526.jpg

agagaj
04-01-2009, 20:56
Ale tu cisza....
A ja mam w domku śnieżną puszystą wykładzinę (nawet w łazienkach i pom. gosp.) :lol:
Uroczy, niezapomniany widok. Dla takiego jednorazowego widoku warto było budować w grudniu i nie zadaszyć do tej pory, no mówię Wam :wink:

kasia_sloneczko
04-01-2009, 21:20
jakie macie grubosci jastrychu? i jak dlugo u was sechl?
zaczynamy hydraulike choc jak bedzie tak zimno jak zapowiadaja to mi zaden fachwoeic nie przyjdzie... kurcze mialo nie byc zimy w tym roku. na zlosc mi przyszla na pewno

ANNNJA
05-01-2009, 09:06
u nas około 7-8cm ale i styropianu mamy troche więcej jak najczęstsze 10cm, u nas jest 15cm,
przy 10cm podłogę- wylewke czytałam najczęsciej o grubości 5cm,
schła latem 2miesiące zanim włączyłam ogrzewanie podłogowe żeby wygrzać choć w salonie-i tylko tam wygrzewałam ze względu na b.dużą powierzchnię
mrozy mają potrzymać do weckendu!

Gasol
07-01-2009, 14:15
jakie macie grubosci jastrychu? i jak dlugo u was sechl?


Ja mam bodajze 7cm. Z wyschnieciem posadzki o tej porze moze byc problem i w domu drewnianym trzeba moim zdaniem z tym troche uwazac. Najlepiej posadzke zrobic przy pomocy tzw. miksokreta, ktory to podaje 'suchy' beton. Wtedy wilgoci jest o wiele mniej, a i tak trzeba okna otwierac, bo para sie silnie skrapla. Dodatkowo teraz zima jest grozba, ze cos przymarznie przy otwartych oknach, wiec operacja zrobienia posadzki moze byc klopotliwa. Jak nie pilne, to moze lepiej odlozyc sprawe na wiosne?

n.o.v.y.
09-01-2009, 12:50
Witam wszystkich miłośników domów z bali. Chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia i poprosić o recenzję domu ANIELA pracowni Archipelag.

http://www.extradom.pl/projekt-domu-Aniela-ID-8485.html?utm_source=o1&utm_medium=forum

Co sądzicie o tym domu? Mam na myśli zwłaszcza jego ewentualne minusy choć i o zaletach chętnie poczytam :)

Za wszelką pomoc wielkie podziękowania.

kruszon11
09-01-2009, 12:54
Witaj n.o.v.y
To ma być dom letniskowy czy całoroczny ??

jokka
09-01-2009, 14:20
Witajcie:)
z serii głupich pytań - jakie macie fundamenty - z ociepleniem czy bez?

kruszon11
09-01-2009, 14:40
Witajcie:)
z serii głupich pytań - jakie macie fundamenty - z ociepleniem czy bez?

U mnie są nieocieplane. Dojdzie nieco ocieplenia z zewnątrz kiedy będę robił podmurówkę. W środku fundamentów mam jakiś metr piasku.

madd
09-01-2009, 14:45
ocieplone

karcio102
09-01-2009, 15:30
nieocieplone
(dom niepodpiwniczony)
Andrzej

n.o.v.y.
09-01-2009, 15:53
Witaj n.o.v.y
To ma być dom letniskowy czy całoroczny ??

Kurde dopiero teraz zauważyłem, że w opisie pojawia się wyraz letniskowy :roll: Faktycznie nie sprawdziłem też metrażu tylko rozkład pomieszczeń.

...ale... Czy taki dom sprawdziłby się jako całoroczny np. dla małżeństwa czy małej rodziny? Czy coś wyraźnie stoi na przeszkodzie? Jest tam w sumie kominek, jest jakiś piec CO w łazience więc...hmmm... może da radę?

madd
09-01-2009, 16:03
Moze sie sprawdzic jako caloroczny, czemu nie. Ale wtedy albo z bali minimum 25 lub mniejsze ale z dociepleniem.
Ja ma 25 niedocieplony i sie sprawdza. Grzeje tylko kominkiem

kruszon11
09-01-2009, 16:17
A czemu miałby się nie sprawdzić ? Jeśli ilość pomieszczeń/powierzchni użytkowej jest dla Was wystarczający, to ok.
Na marginesie całkiem fajny projekt, mały przytulny dom.... Ja natomiast mam sentyment do domów z poddaszem....

Osobiście wyeliminowałbym ścianki oddzielające salon od kuchni i jadalni. W sumie miałbyś wtedy prawie 40 m2 przestrzeni dziennej, w której w ciągu doby spędza się najwięcej czasu...
Łazienkę na pewno bym powiększył, jej metraż rzeczywiście przystosowany do domku letniskowego. Do całorocznego niecałe 4m2....... Nie halo.....

Na ewentualną kotłownię jest tam pomieszczenie gospodarcze.

Nic mi więcej na razie do głowy nie przychodzi.

agagaj
09-01-2009, 18:37
Witajcie:)
z serii głupich pytań - jakie macie fundamenty - z ociepleniem czy bez?

Ocieplone od wewnątrz 10 cm styroduru + 25 cm keramzytu wsypane w komory... To z serii głupich rozwiązań pt. "Ja to zrobie inaczej niż wszyscy..." :lol:

agagaj
09-01-2009, 22:01
Witam wszystkich miłośników domów z bali. Chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia i poprosić o recenzję domu ANIELA pracowni Archipelag.

http://www.extradom.pl/projekt-domu-Aniela-ID-8485.html?utm_source=o1&utm_medium=forum

Co sądzicie o tym domu? Mam na myśli zwłaszcza jego ewentualne minusy choć i o zaletach chętnie poczytam :)

Za wszelką pomoc wielkie podziękowania.

Witanko n.o.v.y. :lol:

W projekcie fajny i funkcjonalny podział parteru na strefę dzienną i nocną, a łazienka faktycznie mikroskopijna...


Mnie razi jedynie bryła bungalowu (osobiście nie przepadam) i brak cieszących oko proporcji domku. Wiem, że dom do mieszkania, a nie do oglądania, ale...

Pozdrawiam cieplutko

kasia_sloneczko
11-01-2009, 00:05
gasol teraz nie zamierzam wylewac :P , ale chce sobie zaplanowac roboty na wiosne i bylam ciekawa jak dlugo schly u was wylewki. tez mam miec 10 cm jak Annnja na 15 cm styro.

n.o.v.y. sam domek mi sie podoba z wygladu i wnetrze tez ma calkiem logiczne. jednak jak na dom caloroczny uwazam ze jest za maly. nie mowie ze od razu trzeba stawiac wielka chalupe ale jesli planujesz wiecej niz jedno dziecko to bedzie wam ciasno za jakis czas. 10 m2 dla np. dwojki nastolatkow to naprawde niewiele i bedzie ciasnawo. te rozmiary domku jak dla mnie nadaja sie dla malzenstwa bez dzieci albo starszych osob. dodatkowy pokoj jest wtedy przydatny jako goscinny. przydaoloby sie jeszcze 20 m2 pow. uzytkowej wiecej i spokojnie wam starczy. znaczy jak dla mnie takie minimum by starczylo.
no i faktycznie zamisat scianki oddzielajacej salon od kuchni lepiej dac polwyspe-wiecej powierzchni do zagospodarowania i wikesza przestrzen. co w domu z bali jest istotne bo dosyc mocno przytlaczaja w ciasnych pomieszczeniach.

kruszon11
13-01-2009, 16:18
Pozamarzali wszyscy ????? Zima wypędziła z budowanych domów ????

Kto ma doświadczenia w samodzielnym stawianiu ścianek działowych z GK ? Męczę temat od dwóch sobót i ciekaw jestem jak to szło u innych....
Mnie na razie opornie, nie mam w zasadzie większego doświadczenia w temacie, poza lekturą forum i własnymi przemyśleniami.... Jedną ze ścian, pierwszą stawianą rozebrałem i postawiłem od nowa. Ciekawe co będzie dalej :D

madd
13-01-2009, 16:34
Drugi raz sie robi szybciej :wink:

Bold
13-01-2009, 16:41
kruszon
tu masz wszystko od a do z:
http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/

kruszon11
13-01-2009, 18:10
kruszon
tu masz wszystko od a do z:
http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/

Fenks, ale przerobiłem już tą i inne strony. Łącznie z filmikami na youtube :P:P

krysiagdy
14-01-2009, 00:20
Mam mętlik w głowie. Próbuje wyczytać na forum i nie tylko o izolacyjności, współczynniku k, delta, lambda, watach itp. I nijak nie potrafię tego obliczyć. Może ktoś z forumowiczów pomoże.
Problem jest następujący. Jeden z pokoi jest wyraźnie chłodniejszy (max 19C)od pozostałych gdzie temp wynosi ok. 22C i zastanawiam się czy niewłaściwie została dobrana moc grzejnika. Czy tez przyczyna jest inna np. mostki termiczne.
Pokój ma powierzchnię 16,3m2, wys. 2,8m, dwie ściany zewnętrzne są z bala grubości 24cm bez dodatkowej izolacji. Ściany wewnętrzne to bal 16cm, podłoga- styropian 10cm, beton, pod spodem piwnica, ogrzewana ok. 10-12C obecnie, dwa okna o łącznej powierzchni ok. 4,1m2 o współ. k zdaje się 1,1. Grzejnik przy temp pracy 55-45C ma moc 1024W. Czy został dobrany właściwie? Jakie należy przyjść zapotrzebowanie na energie dla pokoju o podanych parametrach? Czy potrzebne są jeszcze inne dane? Jak dobieraliście moc grzejników dla domu z bala pełnego?

n.o.v.y.
14-01-2009, 10:51
...z bali minimum 25 lub mniejsze ale z dociepleniem.
Ja ma 25 niedocieplony i sie sprawdza. Grzeje tylko kominkiem
Dobra wróżba, tym bardziej, że Aniela jest niewielka.

Mnie razi jedynie bryła bungalowu (osobiście nie przepadam) i brak cieszących oko proporcji domku.
Daszki muszą być 8) zimne piwko na werandzie mmm... ale nie martw się od frontu zasłoni się tujami i wszyscy będą zadowoleni ;)

n.o.v.y. sam domek mi sie podoba z wygladu i wnetrze tez ma calkiem logiczne. jednak...
Zgadzam się, dom zdecydowanie dla 2 (+1) i taki jest plan. Najśmieszniejsze, że projektanci przewidzieli go na 3-4 osobową rodzinę (może i się da wytrzymać wakacje ale cały rok... standard ciasnych blokowisk). Dzięki za fajny pomysł z wyspą.

Dzięki wszystkim za cenne uwagi :D , a ja tymczasem przerysuje sobie ten rzut w Corelu i pobawię w przesuwanie ścianek, żeby znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie dla tej łazienki :-? pozdrówki

agata353
14-01-2009, 19:29
Witajcie drodzy balowicze! Pozwólcie, że dołączę do Waszego szacownego grona.Moim marzeniem jest drewniany domek...mam nadzieję, że się ziści.
Pozdrowienia i sukcesów w budowie dla wszystkich!

psxpsx
14-01-2009, 20:05
czytałem gdzieś, że teraz robi się tzw. bale klejone z kilku warstw drewna, tak jak sklejkę tylko oczywiście grubsze i z tego stawia się domy. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia w tym temacie?
pozdrawiam

psxpsx
14-01-2009, 20:53
Mam mętlik w głowie. Próbuje wyczytać na forum i nie tylko o izolacyjności, współczynniku k, delta, lambda, watach itp. I nijak nie potrafię tego obliczyć. Może ktoś z forumowiczów pomoże.
Problem jest następujący. Jeden z pokoi jest wyraźnie chłodniejszy (max 19C)od pozostałych gdzie temp wynosi ok. 22C i zastanawiam się czy niewłaściwie została dobrana moc grzejnika. Czy tez przyczyna jest inna np. mostki termiczne.
Pokój ma powierzchnię 16,3m2, wys. 2,8m, dwie ściany zewnętrzne są z bala grubości 24cm bez dodatkowej izolacji. Ściany wewnętrzne to bal 16cm, podłoga- styropian 10cm, beton, pod spodem piwnica, ogrzewana ok. 10-12C obecnie, dwa okna o łącznej powierzchni ok. 4,1m2 o współ. k zdaje się 1,1. Grzejnik przy temp pracy 55-45C ma moc 1024W. Czy został dobrany właściwie? Jakie należy przyjść zapotrzebowanie na energie dla pokoju o podanych parametrach? Czy potrzebne są jeszcze inne dane? Jak dobieraliście moc grzejników dla domu z bala pełnego?

Zrobiłem obliczenia uproszczone spod grubego palca i wyszło, że zapotrzebowanie na energię do ogrzania tego pokoju to ok. 1000kWh/rok. Wygląda więc, że moc grzejnika masz ok. może nie grzeje z taką mocą jak powinien (parametry wody, zapowietrzenie?). Czy ta piwnica jest pod całym domem i tę obniżoną temp. masz tylko w jednym pokoju? Czy masz w tym pokoju wentylację grawitacyjną albo kominek?

agata353
14-01-2009, 21:13
czytałem gdzieś, że teraz robi się tzw. bale klejone z kilku warstw drewna, tak jak sklejkę tylko oczywiście grubsze i z tego stawia się domy. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia w tym temacie?
pozdrawiam[/quote]

To prawda, coraz więcej firm tak buduje, poniekąd lepsze sa taki sklejane bale, gdyż łatwiej je wysuszyć

krysiagdy
14-01-2009, 21:32
Zrobiłem obliczenia uproszczone spod grubego palca i wyszło, że zapotrzebowanie na energię do ogrzania tego pokoju to ok. 1000kWh/rok. Wygląda więc, że moc grzejnika masz ok. może nie grzeje z taką mocą jak powinien (parametry wody, zapowietrzenie?). Czy ta piwnica jest pod całym domem i tę obniżoną temp. masz tylko w jednym pokoju? Czy masz w tym pokoju wentylację grawitacyjną albo kominek?
Dzieki psxpsx. Sytuacja sie poprawila. W piwnicy zostal zabudowany plytami KB komin i rury biegnace przy nim na parter i wyzej na pietro. Od razuu temp podskoczyla w pokoju o 3 stopnie. Najwyrazniej wczesniejsze prowizoryczne uszczelnienie tak kiepsko dzialalo i tamtędy naplywalo zimniejsze powietrze z piwnicy.
Czy w obliczeniach przyjales k ok 0,6 dla sciany grubosci 24cm? Tak mi wyszlo korzystajac z programu termika sciagnietego z sieci ale nie jestem pewna czy prawidlowo wypelnilam rubryczki. Nie wydaje sie to imponujaca wartoscią w porownaniu z budownictwem tradycyjnym. Szczerze mowiać ta wartość dosc mnie zaskoczyla.

ANNNJA
15-01-2009, 09:23
A ja mam do WAS prośbę..
proszę pomóżmy im razem, właśnie przelałam nasz datek, moja mama też się dołączyła- była wstrząśnięta
napewno za każdą pomoc będą b. wdzięczni, nie znam ich osobiście, mieszkają w naszych okolicach, latem ktoś mówił nam że też powstaje kolejny domek z bala......

nr. konta jest w artykule, ale powtórzę go tutaj:
Magda Molenda, 73 1020 4476 0000 8102 0028 1303
i nr. do tej dziewczyny: 694-915-419

ANNNJA
15-01-2009, 09:24
wydanie z dnia 14.01.2009 lokalna gazeta,

http://foto1.m.onet.pl/_m/be8b628641571edc2dc1c4e3934ec3ed,21,19,0.jpg

ANNNJA
15-01-2009, 10:00
strona nr. 1 - tytułowa tego artykułu, poprzednie zdjęcie wyżej jest stroną 2,

wiem że zdjęcia są duże ale w poprzednim był podany nr. konta.
za kilka dni zmniejsze lub usunę te wielkie foty, a teraz chciałabym razem z Wami im pomóc.
dziękuje
http://foto3.m.onet.pl/_m/f7e2e3a19c583209cb9c3d1e9e2c6397,10,19,0.jpg

kasia_sloneczko
16-01-2009, 21:29
o rany to okropne,
mam wrazenie ze zdjecie tego domku ktos tu wklejal na forum, moze to ktos z naszego watku?

ANNNJA
19-01-2009, 08:38
Kasiu-ja nie kojarze takiego domku z tego wątku, może ktoś miał podobny??
wiem tylko tyle co w artykule pisze że to górale stawiali, aha- i jak sobie przypominam to stawiane było latem!

mandm7
21-01-2009, 13:19
Witam Was wszystkich,

Jestem w takim momencie inwestycji, w którym muszę zdecydować o sposobie ogrzewania domu i docierają do mnie bardzo sprzeczne informacje.
W tym miejscu wyjaśnię, że chodzi mi o bal min 32 cm. średnicy a więc taki, który nie wymaga ocieplenia.
Z jednej strony wykonawcy twierdzą, że dom z grubego bala jest bardzo ciepły i co za tym idzie nie bardzo energożerny. Z drugiej strony przenikalność cieplna takiej przegrody z bala jest dosyć wysoka i instalatorzy nazywają taki dom "zimnym" :( .
Pozostało mi więc wysłuchać argumentów najbardziej wiarygodnych osób bo już mieszkających w takich domach.
Napiszcie bardzo proszę o tym:
-- czym ogrzewacie,
-- jak szybko taki dom się wychładza,
-- jak często załącza się wasze źródło ogrzewania,
-- czy po pewnym czasie mieszkania zmienilibyście źródło grzania i dlaczego,
-- czy robiliście bilans zapotrzebowania na energię Waszych domków (chyba to się OZC nazywa)

Ja planuję ogrzewanie prądem plus centralnie w domu umieszczony kominek używany sporadycznie. Dom z użytkowym poddaszem o pow. uż. 140m2

Nie ukrywam, że interesuje mnie opinia o domach z bala bez ocieplenia ale pewnie inni chętnie przeczytają informacje o innych domkach

madd
21-01-2009, 14:08
Mam dom z bala 25 cm, ogrzewam tylko kominkiem - zeszłej zimy koszmar (nie mialam jeszcze opasek i parapetow, wiec przez okna wiało). Tej zimy lepiej, ale...
Przy -15 palac tylko kominkiem w miare rozsadnie utrzymuje w domu temperature 20-21 stopni. Cyrk się zaczyna, gdy w kominku wygasa koło powiedzmy 23. Temperatura spada okolo 1 stopnia na 1.5 godziny, więc rano miałam 11-12 stopni.
Szybkie palenie i po dwóch godzinach jest 18 i rośnie powoli do 20-21.
Przy temperaturach na zewnątrz koło zera nie jest aż tak tragicznie.
Inną sprawą jest to, że dużo ciepła ucieka mi na węgłach (chłopaki spitoliły robotę i tam po prostu wieje).
Niestety dom drewaniny ma to do siebie, że siada. Więc w tym roku - niespodzianka - drzwi wewnętrze się wygięły i wieje. Na razie utykam szlikiem :lol:
Jedno jest pewne
Dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko się wychładza.
Moim skromnym zdaniem ogrzewanie prądem nie ma sensu - zapłacisz jak za woły.
Dobry piec na „wszystko” lub gaz (zupełnie bezopsługowy) + kominek z nawiewem ciepłego powietrza (nie ma szybszego sposobu na szybkie podwyższenie temperatury)

miatman
21-01-2009, 14:38
strona nr. 1 - tytułowa tego artykułu, poprzednie zdjęcie wyżej jest stroną 2,

wiem że zdjęcia są duże ale w poprzednim był podany nr. konta.
za kilka dni zmniejsze lub usunę te wielkie foty, a teraz chciałabym razem z Wami im pomóc.
dziękuje
http://foto3.m.onet.pl/_m/f7e2e3a19c583209cb9c3d1e9e2c6397,10,19,0.jpg

Dlatego warto jest ubezpieczać dom już w trakcie budowy. Lepiej odżałować 50 pln miesięcznie niż przeżywać takie tragedie.

mandm7
21-01-2009, 16:39
Apropos prądu to dostałem podwyżkę od lutego, z której wynika, że nocna stawka za 1kW (bez przesyłu) wzrosła o prawie 80% :o . Być może ZE przymierzają się do jako takiego wyrównania stawki dziennej z nocną.
Generalnie różowo to rzeczywiście nie wygląda.
Z tego co piszesz madd to rzeczywiście bardzo szybko się wychładza.
Wynika z tego, że należy mieć źródło ciepła, które działa w miarę równomiernie przez całą dobę a nie cyklicznie jak to jest przy grzaniu w 2 taryfie. Przy takim równomiernym w czasie grzaniu nie ma okresów, w których temperatura drastycznie spada.
Ciekawe jak duży wpływ na tak szybką ucieczkę ciepła mają szczeliny na węgłach i w drzwiach.
U mnie gazu niet a ogrzewanie elektryczne miałoby akumulować ciepło w grubej posadzce i oddawać je w droższej taryfie.
Teoretycznie brzmi to nieźle ale jak się sprawdzi :roll:.

Ale 12 stopni w sypialni to rześko jak na biwaku :). Musicie być nieźle zahartowani.

pzdr
Maciek

madd
22-01-2009, 09:46
Odpukać 5 lat nie choorowałam, dopiero w tym roku mnie grypsko dopadlo, ale to dlatego, że siedziałam w domu i grzałam (w kominku oczywiście) :lol:

Narcyz
22-01-2009, 21:32
Witam wszystkich serdecznie
Dziś wchodże i piszę Wam że w końcu zamkneliśmy budwę i mamy już okna :)
A co do ogrzewania to my planujemy ogrzewać naszą chatkę za wsią z bala 25 piecem na ekogroszek z podajnikiem :)
Zainteresowanych wyglądem chatki z baji zapraszamy na link poniżej :)

Narcyz
22-01-2009, 21:33
powinny być 4 pliki
Z lewej strony kliknąć na moje zdjęcia i ....

kruszon11
22-01-2009, 22:21
powinny być 4 pliki
Z lewej strony kliknąć na moje zdjęcia i ....

To może ja pomogę

http://picasaweb.google.com/Narcyz13/Okna21012009#

krysiagdy
22-01-2009, 22:35
Narcyz swietna chatka. Gratulacje. Okna pieknie pasują. Masz jako jeden z nielicznych domek z piwnica. Masz ją pod calym czy tylko pod cześcią domu? Ile dales cm styropianu na sciany? Czym planujesz je pokryc od zewnatrz?Widze ze zarys piwnicy wystaje przed sciane z bali. Jak planujesz to wykonczyc? Zadaje tyle pytan bo u nas piwnica jest ocieplona tylko 5cm i zastanawiamy sie czy nie dodac wiecej tylo ze wtedy sciany piwnicy beda wystawac poza bale i martwi mnie jakby to wygladalo.

krysiagdy
22-01-2009, 22:35
..dwa razy sie wysłało, sorry

Narcyz
23-01-2009, 09:04
Dziękujemy :)
Mamy piwnice pod całością domu tzn jest większa od parteru, wszystkie tarasy na zewnątrz są podpiwniczone. Piwnica powstała z powodu kotłowni i miała być pod połową domu a jest .... :)
piwnice ociepliliśmy styropianem 5 cm wg projektu i na to idzie łupek szarogłazowy tak jak na kominie i wole okna też będą obrobione łupkiem.
Wykończenie pomiędzy balem a ściną piwnicy chcemy zrobić okap z blachy - narazie nie mamy lepszego pomysłu. Myśleliśmy zrobić okap z łupka ale narazie obawiamy sie ze woda dostanie sie za kamien i bedzie kłopot Nie mamy pomysłu jak uszczelnić kamień z drewnem
Pozdrawiamy ....

ANNNJA
23-01-2009, 09:05
Narcyz,
Pięknie u Ciebie,..
powiem tak: domy z bala mają wielki urok,
ale...........
domy z bala ze strzechą są niedoścignione, jak w BAJCE!!!

Narcyz
23-01-2009, 09:26
Dziękuję

karcio102
23-01-2009, 12:52
Na razie jestem na etapie budowy (nie mieszkam) natomiast planuję ogrzewanie elektryczne podłogowe na parterze a na piętrze grzejniki akumulacyjne. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła ale samo go nie akumuluje więc dlatego myślę że dobrze zrobić ogrzewanie które gromadzi ciepło np ogrzewanie podłogowe gdzie warstwa wylewki w której są elementy grzewcze będzie długo "trzymać" ciepło. Podobnie grzejniki akumulacyjne. Dzięki temu nagrzewając w/w urządzenia w drugiej (nocnej) taryfie ciepło będzie oddawane przez cały dzień i nie powinno być dużych różnic temperaturowych (chociaż na pewno jakieś będą)
Andrzej

Piotr R
23-01-2009, 13:53
Witam wszystkich Forumowiczów.
Od niedawna sporo czytam na "Waszym" forum i przyznam się szczerze, że chyba za szybko chciałbym się wszystkiego dowiedzieć. Mam sporo pytań na temat raczej wykończenia i zabezpieczenia domu z bali niż może samej budowy, bo wszakże domek już stoi (letniskowy, całoroczny - bal 20 cm.) ale na razie bez okien, drewno schnie i czeka na wiosnę a tematów dopracowania szczegółów pojawia się coraz więcej.
Tymczasem więc przywitam się tylko,
pozdrawiam.

ANNNJA
23-01-2009, 13:58
To i ja dopowiem swoje 3grosze..

też mamy parter w elektrycznym ogrzewaniu,
ekipa mixokreta miała za zadanie wyciągać kraty z kablami tak aby najgłębiej były na max. 3cm od powierzchni, po zaciskowych opaskach które wystwały lub nie ponad beton można było zobaczyć jak im szło to wyciąganie, w większości przypadków kable są prawie na 4-5cm, - czyli wg. szkoły ogrzewania- będzie to akumulacyjne!
teoretycznie,
a praktyka wygląda tak: dużo, dużo dłużej czekam na ciepełko, ale czy ono mnie dużo dużej będzie grzało niż to na powierzchni-wątpie!
robiąc teraz zdecydowanie robiłabym jak najwyżej kable, nawet 1cm poniżej powierzchni posadzki, - dlaczego: bo szybko się nagrzewa, a w mity o taaakiim długim trzymaniu ciepła w betonie nie wierze!!

P>S> coby dodać całości obrazu to powiem tylko tyle że to są nasze spostrzeżenia po kilkakrotnym włączaniu podłogówki.

ANNNJA
23-01-2009, 14:00
No to Witamy kolejnego BALOWICZA ;) ,

kruszon11
23-01-2009, 14:04
Witam wszystkich Forumowiczów.
Od niedawna sporo czytam na "Waszym" forum i przyznam się szczerze, że chyba za szybko chciałbym się wszystkiego dowiedzieć. Mam sporo pytań na temat raczej wykończenia i zabezpieczenia domu z bali niż może samej budowy, bo wszakże domek już stoi (letniskowy, całoroczny - bal 20 cm.) ale na razie bez okien, drewno schnie i czeka na wiosnę a tematów dopracowania szczegółów pojawia się coraz więcej.
Tymczasem więc przywitam się tylko,
pozdrawiam.

Witaj, witaj.
To prawda, czas jest najlepszym nauczycielem...
Opowiedz coś o sobie :lol: a przede wszystkim gdzie zdjęcia ?? :P :P

kruszon11
23-01-2009, 14:06
Natomiast w kwestii ogrzewania. U mnie będzie zwyczajnie... Podstawa to kominek z DGP (jak tylko kominkarz w końcu przyjedzie i zrobi, bo termin przesuwa już trzeci raz :evil: :evil: :evil: ) i do tego centralne gazowe.

Zaraz pewnie posypią się głosy o kotłowni w salonie..... :lol: :lol:

Piotr R
23-01-2009, 15:09
Spory problem z umieszczeniem tu zdjęć, ale patrząc jak inni to robią umieściłem kilka na http://picasaweb.google.com/piotr0209/Domek?authkey=EZd5SYqhQJo#
mam nadzieję, że się udało. Zdjęcia są nie po kolei, ale chociaż co nieco się pochwalę :D
pozdrawiam

kruszon11
23-01-2009, 15:26
Fajny domek. Ile to ma powierzchni ? Tylko letniskowy ?
Całe chyba osiedle robisz ? :lol: :lol:

Piotr R
23-01-2009, 15:40
Fajny domek. Ile to ma powierzchni ? Tylko letniskowy ?
Całe chyba osiedle robisz ? :lol: :lol:

Domek ma 85 m2 + taras jakieś 25 m2. To domek na wsi, niedaleko jeziora, będzie głównie używany w lato, ale założenia są takie, by móc korzystać z niego cały rok.
Na działce są dwa takie same domki, jeden kolegi, drugi mój. Wspólnie kupiliśmy działkę 2500 m2 i razem budujemy, ale .... każdy swój.
Wiem, wiem, wiem, każdy mi powie, i mówi, że spółki są do d... ale jak na razie nikt nie narzeka, a są one postawione tak, by w razie czego można było bez przeszkód podzielić działkę i każdy ma swoje. Na "moim" terenie zakopane jest szambo, na kolegi wykopana studnia.
Domki różnią się nieco wejściem, większe różnice będą w środku.
Jak dotąd w zasadzie wszystko było jasne, jak budować i co. Gdy trzeba wykańczać tj. podłoga, ogrzewanie, rozprowadzenie przewodów nawiewu od kominka itp. zaczynają się schodki, im więcej możliwości, tym więcej wątpliwości, np. czy na chudziaka ułożyć styropian i wylewkę, czy np. legary i wełnę mineralną ?? no nie wiem :)

kruszon11
23-01-2009, 15:54
Od tego masz nas żeby pytać i się dowiadywać... 8)
Z tą historią z Kolegą - mam prawie tak samo. Kupowałem swoją działkę razem z sąsiadką, nie znaliśmy się wcześniej, czysty przypadek i zbieg okoliczności. Okazało się, że ona także stawia dom drewniany.... Taki bajer....

U mnie na chudziaku są położone legary, na podwójnej warstwie folii, wełna 10cm i podłoga z desek 3cm.

Co jest lepsze nie wiem. Nie planowałem podłogówki, więc nie robiłem wylewki na chudziaku.

BaK
25-01-2009, 10:43
Pamiętam, że kilka osób ma na dachach AHI Gerad Corona kolor "Sable" - mam do was pytanie: jaki wybraliście kolor rynien? Rozważamy czarne lub grafitowe, ale nie wiemy jakie w rzeczywistości najlepiej pasują do tej blachodachówki.

kasia_sloneczko
25-01-2009, 12:17
mam grafitowa dachowke ahi roofing (wyglada prawie jak czarna) a rynny grafit Siba. moim zdaniem bardzo ladnie sie to komponuje zwlaszcza ze na kominie mam lupek szaroglazowy ktory jak nazwa wskazuje jest szary :)

Piotr R
25-01-2009, 22:06
a może warto założyć rynny drewniane ?? Słyszałem, że całkiem nieźle to wygląda i w miarę się sprawdza, sam się nad tym zastanawiałem, ale ...... ja mam jeszcze trochę czasu, jakieś kilka miesięcy.

kasia_sloneczko
25-01-2009, 22:32
serio sa drewniane rynny? :o pierwsze slysze. moze to i ladne ale czy funkcjonalne?

aha mialam zapytac-ktos keidys wrzucal zdjecia swojej drewnianej wanny, chcialam zapytac jak sie teraz sprawdza po dluzszym zcasie uzytkowania?

macie zalozone filtr do wody na caly dom? jakich firm? bo ja sie nosze z zamiarem kupna ale tych ofert tyle i trudno wybrac spawrdzona firme.

Piotr R
26-01-2009, 11:02
widziałem takie rynny w Gdańsku w domku ekspozycyjnym firmy, w której kupowałem dom, ale nie wiem czy zajmują się rynnami czy czasem ktoś dla nich je robi, być może robi to jakiś cieśla lub stolarz. Jak przyjdzie "mój" czas pewnie wrócę u nich do tematu.

miatman
26-01-2009, 19:27
Mam pytanie odnośnie odporności dachu i ścian z bali na parcie i ssanie wiatru. Wykonawca połączył bale ścian za pomocą drewnianych kołków na tym spoczywa belka oczepowa przymocowana również za pomocą kołków. Belka oczepowa i odpowiednio belki stropowe posiadają wcięcia, które odpowiednio do siebie pasują, belki stropowe są dodatkowo przykręcone do belki oczepowej a krokwie są przymocowane kołkami do belek stropowych. Boję się czy kiedyś podczas mocnej wichury lub huraganu dach nie odleci razem z belkami stropowymi i belką oczepową. Wagę dachu razem z belkami stropowymi oceniam na 10t, dach sześciospadowy o nachyleniu około 45st. Czy ktoś ma wiedzę albo doświadczenie na ten temat?

Gasol
27-01-2009, 00:54
Mam pytanie odnośnie odporności dachu i ścian z bali na parcie i ssanie wiatru. Wykonawca połączył bale ścian za pomocą drewnianych kołków na tym spoczywa belka oczepowa przymocowana również za pomocą kołków. Belka oczepowa i odpowiednio belki stropowe posiadają wcięcia, które odpowiednio do siebie pasują, belki stropowe są dodatkowo przykręcone do belki oczepowej a krokwie są przymocowane kołkami do belek stropowych. Boję się czy kiedyś podczas mocnej wichury lub huraganu dach nie odleci razem z belkami stropowymi i belką oczepową. Wagę dachu razem z belkami stropowymi oceniam na 10t, dach sześciospadowy o nachyleniu około 45st. Czy ktoś ma wiedzę albo doświadczenie na ten temat?

Generalnie jest to bardzo wazny temat, ktory czesto wykonawcy potrafia zlekcewazyc. Jesli masz jakiekolwiek scianki kolankowe, to mozesz miec problem. Jesli nie, to tez warto sie upewnic, czy cos sie nie rozleci. Skontaktuj sie ze mna na PW, moge w wolnej chwili podzielic sie doswiadczeniem.

kruszon11
27-01-2009, 11:12
Gasol,
podziel się publicznie, jak możesz. Sam mam ściankę kolankową, do której mocowane były krokwie.

agagaj
27-01-2009, 11:24
Przestańcie, bo już się boję...
U mnie jest tak :

http://images44.fotosik.pl/53/eeb974bbb490fd40m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/eeb974bbb490fd40.html)

kruszon11
27-01-2009, 11:32
Przestańcie, bo już się boję...
U mnie jest tak :

http://images44.fotosik.pl/53/eeb974bbb490fd40m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/eeb974bbb490fd40.html)

Jak chyba u większości.... 8)
Sam pytałem moich górali, czy mi domu przy wichurze nie zdmuchnie. To mi odpowiedzieli pytaniem, czy widziałem na Podhalu dom powalony przez wiatr....

Ale mimo wszystko chętnie bym posłuchał...

agagaj
27-01-2009, 11:36
Ja równiż, bo Gasol miał niezłą jazdę ze swoimi wykonawcami niestety...

Gasol czy sprawa dąży do finału??

Piotr R
27-01-2009, 14:41
u mnie bale skręcone są szpilkami stalowymi fi 16 mm, wewnątrz bala, od pierwszego do ostatniego bala, a niektóre krokwie dodatkowo spinali klamrami do bali. Konstrukcja wydaje się solidna, ale jak będzie .... zobaczymy :)

agagaj
27-01-2009, 14:49
U mnie również szpilki oraz kołki od podwaliny do bala nakrywającego pomiędzy krokwiami, ale teraz mnie męczy czy jakieś wzmocnienia w postaci łączników do drewna by się nie przydały jeszcze prócz gwoździ. Nie wierzę jakoś w to, że 220 m2 dachu z dachówką odfrunie, ale pewności nigdy za wiele :lol:

Masz rację - czas pokaże, czy będziemy zbierać dachy po sąsiednich działkach :wink:

Piotr R
27-01-2009, 15:16
liczę na to, że nasze domy będą stały przez pokolenia :wink:
Gdy ostatnio tj. w połowie poprzedniego roku k. Częstochowy przeszła trąba powietrzna to nie zniszczyło tylko starego, przynajmniej kilkudziesięcioletniego domu z bali a stodoła, szopa i chyba garaż (oczywiście wszystko murowane) na tym gospodarstwie wichura przewróciła. Skoro więc domy "wiekowe" wytrzymują duże naprężenia, to nasze, wzbogacone o drobinę nowoczesnością chyba też tak łatwo się nie poddadzą :lol:

agagaj
27-01-2009, 15:25
Amen :lol:

miatman
27-01-2009, 17:11
u mnie bale skręcone są szpilkami stalowymi fi 16 mm, wewnątrz bala, od pierwszego do ostatniego bala, a niektóre krokwie dodatkowo spinali klamrami do bali. Konstrukcja wydaje się solidna, ale jak będzie .... zobaczymy :)

Niestety u mnie czegoś takiego brakuje, ale ponieważ dom bedzie ocieplony z zewnątrz myślę o połączeniu w jakiś sposób np. krokwi z fundamentem, oczywiście wszystko pod elewacją zewnętrzną.
Ponieważ wieje coraz częściej i coraz mocniej a nie mam piwnicy wolę o wzmocnieniu myśleć teraz.

Babydream
27-01-2009, 17:46
Witam, czy ktoś z was ma i uzywa takie coś?

http://www.allegro.pl/item538218648_brykieciarka_reczna_makulatury_ekopr aska.html

Ciekawa jestem jak to sie sprawdza, bo makulatury ci u nas dostatek

Gasol
27-01-2009, 19:16
Gasol,
podziel się publicznie, jak możesz. Sam mam ściankę kolankową, do której mocowane były krokwie.

Problem ze scianka kolankowa pojawia sie, gdy scianka taka jest zaczepiona tylko o boczne sciany budynku. Wtedy dach moze wypychac srodek sciany kolankowej. Oczywiscie to zalezy jeszcze od wielu czynnikow, np. ciezar pokrycia dachu, kat nachylenia dachu, wysokosc scianki kolankowej, czy dach jest dodatkowo podparty slupami, itp.,itd.. Problem ten jest z reguly znany konstruktorom, ktorzy projektuja domy drewniane. W watpliwych przypadkach, a zwlaszcza jesli doszlo do podniesienia scianki kolankowej chocby o dodatkowy 1 bal radze to dokladnie zweryfikowac, by pozniej spokojnie spac.

Co do szpilek wzmacniajacych, to zapewniaja one to, ze elementy sciany nie porozchodza sie w pionie. Nie zapewniaja one jednak stabilnosci sciany w pionie - sciana moze sie "bujac" - i dlatego wzmocnienie sciany kolankowej szpilkami nie zabezpiecza jej dodatkowo przed wypychaniem, a jesli tak to w malym stopniu.

Mocowanie krokwi do bala sciany powinno byc solidne: najlepiej, gdy krokwie maja wciecia, dzieki ktorym opieraja sie o bal. Dodatkowo widzialem, ze stosowane sa gwozdzie bite od gory krokwi w sciane. To powinno trzymac porzadnie krokwie ze sciana.

Dodatkowe konstrukcje mocujace krokwie do fundamentow itp., sa chyba klopotliwe, bo trzeba zapewnic regulacje ze wzgledu na osiadanie sciany z bali.

Gasol
27-01-2009, 19:18
u mnie bale skręcone są szpilkami stalowymi fi 16 mm, wewnątrz bala, od pierwszego do ostatniego bala, a niektóre krokwie dodatkowo spinali klamrami do bali. Konstrukcja wydaje się solidna, ale jak będzie .... zobaczymy :)

No wlasnie, a jak te szpilki beda sie zachowywac, gdy sciana bedzie osiadac? Jest to przewidziane?

Gasol
27-01-2009, 19:20
Przestańcie, bo już się boję...
U mnie jest tak :

http://images44.fotosik.pl/53/eeb974bbb490fd40m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/eeb974bbb490fd40.html)

Powiem szczerze, ze ten "gwozdzik" nie wyglada zbyt pewnie;-) Oczywiscie nie sugeruj sie moim skojarzeniem:-)

Na zdjeciu nie widac, jak krokwie sa zamocowane do sciany (mozna sie jedynie domyslac). Napisz, jak to zostalo zrobione. Troche dziwne, ze krokiew opiera sie na laczeniu bali, bo to akurat chyba slabszy element niz sciana. U mnie, o ile pamietam, w takim miejscu mam krokiew przed i za lacznikiem. Krokwie byly tez podcinane, by opierac sie o bal. Z gory byl wbijany solidny gwozdz mocujacy krokiew do sciany.

Gasol
27-01-2009, 19:37
Ja równiż, bo Gasol miał niezłą jazdę ze swoimi wykonawcami niestety...

Gasol czy sprawa dąży do finału??

Sprawa dazy do finalu... tylko nie jestem pewny jeszcze jakiego (sad, windykator,..?). Dom stoi, zbudowany jest poprawnie (weryfikacja niezaleznego specjalisty). Jest problem z wykonczeniem, bo "wykonawca" spapral to bardzo. Dodatkowo opuscil budowe zarzucajac mi nieplacenie za wykonane prace. Udowodnilem mu, ze sie pomylil. Od momentu, gdy wykazalem mu blad w jego wyliczeniach unika przedstawienia koncowego rozliczenia. Sprawa ciagnie sie juz rok. Zdecydowalem, ze bede robil poprawki i wykonczenie niezaleznie od wyniku mojego sporu z "wykonawca" (wlasnie urodzil nam sie drugi synek i potrzebujemy wiecej miejsca). Sporo nerwow mnie to kosztowalo. Dla ciekawych podam jeszcze raz nazwe firmy: TAAG (www.taag.pl). Radze bardzo uwazac, bo sa po prostu nieuczciwi.

Byc moze poprosze w koncu Forumowiczow o pomoc, bo moze na TAAGa podzialalaby masowa korespondencja z wyrazami poparcia dla mnie.... Oczywiscie przedstawilbym cala sprawe bardziej szczegolowo, zeby byla jasnosc, ze z mojej strony nie ma zadnej winy.

agagaj
27-01-2009, 20:26
Gasol gratulacje moje za syna :D

Przyznam, że stronkę Taag oglądałam tysiąc razy przy wyborze firmy...
Ale trafiło niestety na Ciebie... Prz@#$^&&.. Współczuję. Pamietam jeszcze fotki z Twojego dziennika, brrrr...

Może gdyby każdy z forumowiczów wysmarował maila z obietnicą ostrzeżenia każdego potencjalnego napaleńca na dom z bali przed firmą Taag, wzięliby to pod rozwagę?? Jak pracuje tam choć jeden sensowny koleś powinien wiedzieć, że zła fama ciągnie się baaaardzo długo...

Na mnie możesz liczyć :wink:

Padło na Ciebie, ale teraz jesteś ekspertem od domów z bali, bo musiałeś samodzielnie zatroszczyć się o sprawdzenie konstrukcji... Przynajmniej tyle z tego pociechy :roll:

agagaj
28-01-2009, 09:06
Wracając do mocowania krokwi...

Dach kopertowy, więc 2 dwie ściany dostały krokwie wyfrezowane tak, aby dopasować się ładnie do górnego bala.

http://images38.fotosik.pl/54/5e512174d02f1eadm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5e512174d02f1ead.html)

Na dwóch pozostałych ściana nie ma jednak wyżej opisanych wcięć w krokwiach, a to z uwagi na mijanie się na węgłach bali (dwie ściany mają podwalinę z półbala, a dwie z pełnego bala). Tu też doskonale widać, że architekt zignorował rozstaw krokwi (cała więźba to 100 cm w osiach krokwi), a powinien wydumać jak ominąć wystające górne bale podciągów, żeby nie trzeba ich było docinać. Faktycznie mocowanie krokwi w takich newralgicznych miejscach to dziwny pomysł... Szczególnie na takie niewielki gwoździe.

http://images32.fotosik.pl/445/de5fb9308ca1d5cem.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/de5fb9308ca1d5ce.html)

Tu widać, jak doszły na samej górze miedzy krokwiami bale nakrywające. Są one od samej góry do podwaliny spięte prętami gwintowanymi, a to ma za zadanie stabilizować proces osiadania budynku.

http://images49.fotosik.pl/54/badd5ca7d644f800m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/badd5ca7d644f800.html)

Tu druga ściana z dołożonymi balami nakrywającymi, gdzie bale musiały być ścięte do płaszczyzny krokwi, aby możliwa była prawidłowa wentylacja połaci dachowej.

http://images25.fotosik.pl/317/e056f65c9c6b85d0m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e056f65c9c6b85d0.html) http://images38.fotosik.pl/53/b4d7aa165d3c9f20m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b4d7aa165d3c9f20)

agagaj
28-01-2009, 09:21
Mamy dach kopertowy. Zdecydowaliśmy się na dwie, zamiast czterech, rury spustowe.
Dekarz montuje dzisiaj u mnie rynny. Dzwonił, że ma problem z zachowaniem spadków dla rynien w kierunku planowanych rur spustowych, bo przykładając poziomicę zauważył, że spadki będzie mógł uzyskać tylko w druga stronę (tam gdzie spusty z rynien nie były planowane lub będą przeszkadzać :roll:).
Doszliśmy do wniosku, że domowi się jakoś nierównomiernie osiada i stąd te problemy.

Czy u Was też zdarzały sie takie problemy??

Martwi mnie to, że teraz dekarz elegancko przygotuje odwodnienie dachu, a za kilka miesięcy okaże się, że ono nie działa, bo dom postanowił się "gibnąć" w inną stronę :o Nie cieszy mnie ewentualna konieczność poprawiania tego...

Szczęście w nieszczęściu, że wycofaliśmy sie w ostatniej chwili z rynien miedzianych, a zamówiliśmy system z PCV, bo lutowanie tego od nowa :evil:

Co sądzicie?? Może to nie wina osiadania chatki a kiepsko wypoziomowanego okapu dachu??

Piotr R
28-01-2009, 10:51
u mnie bale skręcone są szpilkami stalowymi fi 16 mm, wewnątrz bala, od pierwszego do ostatniego bala, a niektóre krokwie dodatkowo spinali klamrami do bali. Konstrukcja wydaje się solidna, ale jak będzie .... zobaczymy :)

No wlasnie, a jak te szpilki beda sie zachowywac, gdy sciana bedzie osiadac? Jest to przewidziane?


Tak, jest to przewidziane, jeden dom stoi w stanie surowym otwartym od lipca 2008 a drugi od listopada. Muszą tak suszyć się jakieś min. 0,5 roku. Pomiędzy ostatnim balem a deskami na dachu jest miejsce na dokręcanie szpilek. Przez tych kilka miesięcy dom powinien osiąść na takim poziomie, że "zasłonięcie" nakrętek nie będzie w niczym przeszkadzało a i nie będzie (mam nadzieję) już konieczności dokręcania. Dodatkowo poprosiłem o szpilki w otworach okiennych, tzn. szpilka umieszczona jest tak jakby od góry, do "góry nogami" a dokręcam ją od spodu bala "w oknie", którego jeszcze nie ma. Gdy okna zostaną wstawione, nakrętka będzie w wełnie mineralnej, po to, by w razie potrzeby można było rozebrać osłonę ramy okiennej i dokręcić szpilkę.
O ściankę kolankową w domu z bala, raczej bym się nie martwił, u mnie ta ścianka ma jakieś 80-90 cm (5-6 bali), jest przez węgły połączona ze ścianami ścianami szczytowymi.
Moim zdaniem prędzej cały dom uniesie się w górę niż jakaś ze ścian "nie wytrzyma" .... to taka dodatkowa zaleta chyba każdego domu z bali

Gasol
28-01-2009, 11:50
O ściankę kolankową w domu z bala, raczej bym się nie martwił, u mnie ta ścianka ma jakieś 80-90 cm (5-6 bali), jest przez węgły połączona ze ścianami ścianami szczytowymi.
Moim zdaniem prędzej cały dom uniesie się w górę niż jakaś ze ścian "nie wytrzyma" .... to taka dodatkowa zaleta chyba każdego domu z bali

Hmmm..., ja z tego co pamietam, to mam podobna wysokosc scianki kolankowej i musialem rozprezac dach. Jak juz pisalem wczesniej scianka kolankowa jest newralgicznym punktem, bo z reguly jest spieta tylko ze scianami bocznymi (szczytowymi). W srodku najczesciej nie ma spiecia, bo przeciez wypadloby ono na poddaszu, ktore z reguly jest uzytkowe. Jak patrzy sie na stare domy, to widac, ze nie mialy scianek kolankowych i z reguly poddasze bylo nieuzytkowe - dlatego konstrukcja byla solidna.

Nie pisze o tych sciankach kolankowych, zeby sie wymadrzac, tylko podzielic doswiadczeniem - wiadomo, lepiej spac spokojnie pod wlasnym dachem:-)

ANNNJA
28-01-2009, 12:00
Agaj-
z tymi rynnami to u nas tak było!
jednego dnia przy mnie założyli i wycieli dziure po prawej częsci dachu,
pytam się czy nie mogli na lewą bo na prawą nie chce- bedzie zalewać mi podwórko przed gankiem,...hm..powiedzieli żę taki był spadek i dlatego tak wyszło,....popatrzyłam pokiwałam głowa i pożałowałam że szkoda ze nie w drugą stronę,
na drugi dzień przyjeżdzam,...chodzę, oglądam, i te rynny...
Dekarz się pyta- czy zauważyla Pani,....-ale co?,..a no nic,....
wkońcu po 10min. powiedzieli że zmienili bieg wody... ;), tzn. rure wypustową na rynne przenieśli na lewą strone, to co potem zauważylam to to że na środku pasa nadrynnowego musieli przymocować parę śrub bo pewnie coś z blachą podrynnową się pozmieniało, a tych śrub poprzedniego dnia tam nie było, no i teraz mam odpływ na lewej stronie- woda płynie, ale nie zaglądałam do góry na rynienki, dekarz zapewniał że dobry spadek- oni chyba bardziej przechylili poprostu rynne w tym pasie rynnowym...

miatman
28-01-2009, 12:39
Moim zdaniem prędzej cały dom uniesie się w górę niż jakaś ze ścian "nie wytrzyma" .... to taka dodatkowa zaleta chyba każdego domu z bali

Jeśli ściany są spięte prętami to faktycznie jest szansa, że dopóki nie będzie wiatru który będzie miał siłę wyrwać/ściąć kotwy mocujące podwalinę lub rozerwać pręty gwintowane to budynek będzie stał. Ale skoro jak widzę w większości budynków bale ścian są połączone ze sobą wyłącznie za pomocą kołków, połączeń pióro/wypust i węgłów to jest szansa, że dach odleci razem z oczepem zwanym górnym balem ściany.

Jakiej średnicy i w jakich odległościach od siebie masz te pręty, czy w narożach jest ich więcej, a może wiesz jaka jest ich twardość?

Piotr R
28-01-2009, 12:59
Pręty są dość gęsto, praktycznie na początku i na końcu długości bala, dodatkowo na łączeniu dwóch ścian, ma skrzyżowaniu, w narożnikach na jednej i drugiej ścianie. W rezultacie u mnie jest tak: domek bez tarasu ma wymiar 6x8 i na każdej ścianie są min. 4 rzędy szpilek, dodatkowo ją jeszcze "w oknach" - dorzucę kilka zdjęć w swojej galerii.
Natomiast wytrzymałości samej szpilki nie znam, ale nawet jeżeli jest to zwykły pręt fi 16 mm to i tak dość dużo, przyjmując ok. 20 takich łączeń "spinających" konstrukcję.

plecionka
29-01-2009, 00:07
Chciałbym zapytać może ma ktoś pomysł jak uszczelnić szczeliny w juz wybudowanym domu z bali.
Dostałem taki dom w stanie surowym otwartym ,w spadku i fachowcy nie włożyli wełny pomiędzy bale,tylko obce pióro ze sklejki 4 mm,niestety pomiędzy niektórymi balami powstały niewielkie 1-3mm szczeliny co jak wiadomo nie jest pożądane.

Dom z bali półokrągłych grubosci 15-18 cm docieplony wewnątrz 5cm wełną mineralną i okładziną z desek topolowych 30 mm łączonych na pióro wpust.

Myślałem o uszczelnieniu pianką i przybiciu na wierzch warkocza ze słomy,ale skad taki warkocz,czy nie bedzie to zbyt kosztowne , czy to wystarczy i czy bedzie skuteczne,wreszcie czy wystarczająco trwałe.

Próbowałem juz silikonów ale po sezonie lato zima szczeliny pojawiły się ponownie znacznie mniejsze ale jednak, po prostu silikon nie jest wystarczająco elastyczny by pracował razem z drewnem.

Jeśli nie znacie odpowiedzi może wiecie gdzie szukać pomocy.

Pozdrawiam

kruszon11
29-01-2009, 08:49
Witaj plecionka,
Silikon to chyba nie najlepsze rozwiązanie, już sam wiesz. Poprawiałbyś tak co jakiś czas.
Ja spróbowałbym poupychać skrawki wełny do środka, a z wierzchu pokryłbym to liną jutową. Coś takiego:
http://allegro.pl/item519663349_linka_lina_jutowa_fi_26mm_producent_ od_ss.html

Możesz też dać samą linę.
Zrób kilka zdjęć, na których będzie to widać.

kasia_sloneczko
30-01-2009, 01:26
a ja bym poupychala welny a z wierzchu zakleila tym top chinkiem
http://www.permachinkstore.com/pc-18-4-energy-seal.aspx
pisala o nim niedawno annnja a ja wyslalam zapytanie do firmy skrzat ktora tym handluje i dostalam od nich ulotke i cene. jak chcesz to wysle ci ta ulotke tylko daj mi znac na priv.

agagaj
30-01-2009, 09:59
Annnja u mnie faktycznie ten dom tak krzywy, że inaczej nie dało rady... Mało tego - dekarze w dwóch przypadkach byli zmuszeni dać rury spustowe na środku sciany, inaczej nie byłoby odwodnienia wcale.
A ja sie cały czas zastanawiam, dlaczego nie odpuściliśmy sobie tych rynien na etapie kładzenia dachówki?? I dlaczego nie wymogliśmy na wykonawcy prostopadłego obcięcia krokwi, do których zamocowałoby się deskę czołową... Wygląda to teraz koszmarnie, a ewentualne poprawki przy rynnach będą tak że koszmarem..

woxtek
31-01-2009, 11:20
Witam serdecznie. Jestem już po wyborze wykonawcy swojego domu z bala. Będę budował z bala "zielonego" 20-22 cm (pozdrowienia dla Edzi).Wybrałem firmę Ecohaus z Suwałk. Domy produkują na Litwie. Czy ktoś miał do czynienia z nimi. Na forum nie znalazłem nic o nich, ale być może natrafiliście na nich na etapie wyboru wykonawcy. Byłem na kilku ich budowach. Wydaje się, że wszystko OK, ale ....Jestem na etapie negocjacji umowy i tu mam pytanie do Was. Czy udało Wam się wynegocjować takie warunki płatności, aby pierwsze pieniądze zapłacić wykonawcy po przywiezieniu elementów domu na plac budowy? Jak zabezpieczaliście się na wypadek, gdyby po wpłaceniu pieniędzy wykonawca się nie pojawił? Za wszystkie podpowiedzi z góry seredecznie dziękuję.

miatman
31-01-2009, 20:00
Witam serdecznie. Jestem już po wyborze wykonawcy swojego domu z bala. Będę budował z bala "zielonego" 20-22 cm (pozdrowienia dla Edzi).Wybrałem firmę Ecohaus z Suwałk. Domy produkują na Litwie. Czy ktoś miał do czynienia z nimi. Na forum nie znalazłem nic o nich, ale być może natrafiliście na nich na etapie wyboru wykonawcy. Byłem na kilku ich budowach. Wydaje się, że wszystko OK, ale ....Jestem na etapie negocjacji umowy i tu mam pytanie do Was. Czy udało Wam się wynegocjować takie warunki płatności, aby pierwsze pieniądze zapłacić wykonawcy po przywiezieniu elementów domu na plac budowy? Jak zabezpieczaliście się na wypadek, gdyby po wpłaceniu pieniędzy wykonawca się nie pojawił? Za wszystkie podpowiedzi z góry seredecznie dziękuję.

-Czy udało Wam się wynegocjować takie warunki płatności, aby pierwsze pieniądze zapłacić wykonawcy po przywiezieniu elementów domu na plac budowy?
Gdybys byl wykonawca to zaakceptowalbys takie warunki?

-Jak zabezpieczaliście się na wypadek, gdyby po wpłaceniu pieniędzy wykonawca się nie pojawił? Za wszystkie podpowiedzi z góry seredecznie dziękuję.
Gdybym mial jeszcze jedna szanse to podpisalbym umowe ze znana lokalna firma (mniejsza szansa na szukanie wiatru w polu i swiety spokoj, ktory bywa drozszy od pieniedzy, uniknalbym zalatwiania reklamacji za posrednictwem sadu).

miatman
31-01-2009, 20:27
Tak przy okazji mam pytanie do tych, ktorzy zachwalaja jako bardzo cieple domy z bali bez ocieplenia: jakie sa roczne koszty ogrzewania waszych domow? Prosze o podanie powierzchni uzytkowej, sredniej dobowej temperatury i nosnika energii. Pytam bo na podstawie wlasnych doswiadczen i na podstawie obliczen w kalkulatorach stwierdzam, ze wcale nie jest tak rozowo jak piszecie, tzn. moze byc cieplo albo nawet bardzo cieplo ale trzeba dostarczyc sporo kWh.

kasia_sloneczko
31-01-2009, 23:21
miatman twoje pytanie o ogrzewanie razcej do tych co juz dluzej mieszkaja a tych tu teraz niewielu...niestety.

zaliczke wplacalam przed dostarczeniem towaru na dzialke, malo tego 3/4 kwoty za dom wykonawca dostal zanim ten dom u mnie stanal. ja dosatwalam fotki z kazdego etapu budowy a jak mialam chec to moglam sobie jechac osobiscie dom poogladac (raz bylam). nie wydaje mi sie zbye udalo sie uniknac wplacania zaliczlki. ja teraz zamawiam drzwi zrezbione do domu i tez musialam wplacic kase. wiadomo ze cos trzeba kupic materialy i zyc.
zabezpieczac przed ucieczka z kasa nie probowalam bo szczerze mowiac nie widze by byla mozliwosc unikniecia takiej wpadki. jak ktos cie zechce okantowac to to zrobi, nie da sie przed tym zabezpieczyc. bo no jak. mozesz potem scigac za kradziec czy cywilnie za nie wywiazanie sie z umowy i tyle. dlatego oprocz patrzenia kto ma najtaniej trzeba jeszcze wybierac firme sprawdzona i liczyc na szczescie. 8) faktycznie najlpiej brac lokalna firme ale nie zawsze sie tak da.

a u mie prace ida pelan para. w tym tygodniu bedzie rozlozona podlogowka na parterze a za tydzien zaczna sie prace na poddaszu. oby tylko sie szybko cieplo zrobilo to mi wreszcie poloza wylewki.

woxtek
01-02-2009, 12:19
Miatman napisał:
Gdybys byl wykonawca to zaakceptowalbys takie warunki?

Nie wiem. Jestem inwestorem i martwię się o swój interes. Przecież wykonawca martwi się o swój. Sprawa polega na znalezieniu kompromisu.

Co do firmy lokalnej. TO owszem brałem pod uwagę, ale co z tego jeśli w dużej mierze są to firmy dużo droższe, lub usługi wykonują im podwykonawcy. Duża firma jest też mniej elastyczna jeśli chodzi o warunki umowy.

Kasia napisała:
zabezpieczac przed ucieczka z kasa nie probowalam bo szczerze mowiac nie widze by byla mozliwosc unikniecia takiej wpadki.

Rzeczywiście tak jak w całym życiu. Pocieszające to nie jest. Ale taki świat. Pozostaje miec nadzieją, że większości z Was się udało to znaczy,ze większość ludzi jest uczciwych, więc moze nie bede miał pecha.

Dziękuję za podpowiedzi i liczę na doświadczenia innych. Ciepłych domów życzę.

miatman
01-02-2009, 13:12
Zdecydowanie odradzam przy wyborze wykonawcy kierowanie sie przede wszystkim ceną.

Moim zdaniem zawieranie umowy z wykonawcą mało znanym, z małą firmą stwarza dużo większe ryzyko, że wpłacisz zaliczkę a materiał nie dotrze nawet na Twoją działkę niż w przypadku dużej znanej firmy.

Koszt rozwiązywania problemów za pośrednictwem sądu, komornika, detektywa, itp. zdecydowanie wzrasta wraz ze wzrostem odległości oszukanego do oszusta.

Nie sądze, żeby udało się zaliczkować kwotę mniejszą niż koszt drewna potrzebnego na budowę, pewnie na mniejszą zaliczkę można liczyć w przypadku wyboru typowego projektu z którego korzysta wykonawca jeśli oczywiście ma takie projekty.

Bonde
01-02-2009, 21:27
Szanowni. Mnie się wydaje, że jeśli wykonawca ma już pewne doświadczenie i kupuje drzewo w określonych miejscach to jego też traktują poważnie. U mnie było tak: wykonawca kupuje drewno w konkretnej firmie, która bale przygotowuje, więc się już znają na wylot. Ja podpisałem umowę z płatnościami po każdym etepie: 1 - przywiezienie materiału na plac, 2 - załóżmy 30% realizacji budowy, 3 - kolejny procent... i tak dale. Płaciełem po wykonaniu każdego etepu, nigdy przed. O tych znajomościach między wykonawcą a fabryką piszę, bo oni też wzajemnie muszą sobie do pewnego stopnia ufać, w końcu fabryka wysłała do mnie drewno zanim dostała kasę...

Raczej nie poszedłbym za układ najpierw płać, później robota.

Powodzenia

artmach
01-02-2009, 22:02
Czy myśleliście o łazience jak poniżej?

http://img83.imageshack.us/img83/1429/azienkaretroew6.jpg (http://imageshack.us)

Gasol
01-02-2009, 23:25
Witam serdecznie. Jestem już po wyborze wykonawcy swojego domu z bala. Będę budował z bala "zielonego" 20-22 cm (pozdrowienia dla Edzi).Wybrałem firmę Ecohaus z Suwałk. Domy produkują na Litwie. Czy ktoś miał do czynienia z nimi. Na forum nie znalazłem nic o nich, ale być może natrafiliście na nich na etapie wyboru wykonawcy. Byłem na kilku ich budowach. Wydaje się, że wszystko OK, ale ....Jestem na etapie negocjacji umowy i tu mam pytanie do Was. Czy udało Wam się wynegocjować takie warunki płatności, aby pierwsze pieniądze zapłacić wykonawcy po przywiezieniu elementów domu na plac budowy? Jak zabezpieczaliście się na wypadek, gdyby po wpłaceniu pieniędzy wykonawca się nie pojawił? Za wszystkie podpowiedzi z góry seredecznie dziękuję.

Potrzebny jest Ci prawnik, a opinie ludzi z forum traktuj tylko jako pomocne uwagi. Kazdy z forumowiczow ma jakies doswiadczenie, mozna z cudzych bledow wyciagac wnioski, ale to nie jest gwarancja, ze Twoje interesy beda zabezpieczone. Wykonawcy stosuja rozne chwyty, ktore dla laika sa niezauwazalne. Prawnik powinien byc w stanie ustrzec Cie przed powaznymi klopotami, a jesli jakies klopoty sie pojawia, to bedziesz o wiele lepiej przygotowany, by walczyc o swoje.

Gasol
01-02-2009, 23:25
Czy myśleliście o łazience jak poniżej?

Mysle, ze moja bedzie ladniejsza:-)

piotr.nowy
01-02-2009, 23:44
Potrzebny jest Ci prawnik, a opinie ludzi z forum traktuj tylko jako pomocne uwagi. Kazdy z forumowiczow ma jakies doswiadczenie, mozna z cudzych bledow wyciagac wnioski, ale to nie jest gwarancja, ze Twoje interesy beda zabezpieczone. Wykonawcy stosuja rozne chwyty, ktore dla laika sa niezauwazalne. Prawnik powinien byc w stanie ustrzec Cie przed powaznymi klopotami, a jesli jakies klopoty sie pojawia, to bedziesz o wiele lepiej przygotowany, by walczyc o swoje.

Właściwie masz rację. I nawet nie chodzi o chwyty stosowane przez wykonawcę. Mając precyzyjną umowę obie strony wiedzą na czym stoją i od początku wszystko jest jasne.
W razie ewentualnego sporu też dużo łatwiej o sprawiedliwy werdykt.
Tylko zastanawiam się jaki procent , a raczej promil umów inwestor-wykonawca jest spisywanych przez prawników.
P.S.:
Prawnik prawnikowi też nie równy. Ostatnio widziałem umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania pisaną przez kancelarię prawną - była tak spierniczona , że właściwie dla obu stron lepiej by było w ogóle jej nie podpisywać. :cry:

kasia_sloneczko
02-02-2009, 00:13
no wlasnie prawnik a prawnik trzeba znalezc naprawde dobrego zeby zabezpieczyl twoj interes i poszukal haczykow. jestem prawnikiem ale bez doswiadczenia i sama mam problem jak trafiaja do mnie umowy od wykonawcow, albo je przygotowuje zbey czegos nei spartolic. nie zawsze sie udaje musze przyznac. taka praca wymaga doswiadczenia ktorego nie mam :(

lazieneczka ladna, moja bedzie ladniejsza aczkolwiek zamysl podobny-gole bale i wanna wolnostojaca :) moja bedzie przy oknie... hydraulik nie moze przejsc nad tym do porzadku dziennego i stale pyta czy aby na pewno nie bede jej zabudowywac..nie wiem o co mu chodzi, nie wnikam... :roll:

aha z tym wplacaniem zaliczki to fakt zle sie wypowiedzialam, u nas bylo tak. podpisywalismy umowe wstepna trochanowski zamowil drewno i jak dostal pierwsza fakture to mysmy placili, z kolei jego faktura trafiala do nas. potem byl pierwszy etap budowy, dostalam fotki wplacalam kase i dostawalam fakture itd. na koncu dom przyjechal na dzialke a po jego montazu byla wplacana ostatnia transza. wykonczeniowka byla rozliczana osobno

agagaj
02-02-2009, 09:27
Bonde zapomniałeś chyba o zaliczce na drewno po podpisaniu umowy, a to jakieś 80 % wartości drewna :wink:

Jest szansa, że wykonawca po podpisaniu umowy na dom da nogę z naszą kasą (nie słyszałam o takim przypadku), ale szansa jest taka sama, jak załóżmy nagłe zamknięcie hurtowni budowlanej tuż po kupieniu przez nas materiałów na cały dom...

Ja buduję z ta samą firmą co Bonde. Ani przez minutę nie pomyślałam, że Pan Tomek się może ulotnić. Poprzednie jego realizacje sami sobie obejrzeliśmy, ma przyzwoita stronkę internetową, wiedzę odnośnie drewna i tematów ogólnobudowlanych również...

I jestem pewna, że zapis w umowie o płatności za drewno przed jego wbudowaniem nie ma na celu dania wykonawcy możliwości oszukiwania, a ma za zadanie chronić dupę wykonawcy na wypadek, gdyby inwestor się rozmyślił..
Gdyby powierzyć murarzom wzniesienie ścian domu i zaznaczyć, że materiały organizują sobie sami biorąc faktury na nasze nazwisko, a my płacimy po wymurowaniu - znalazłby się ktoś do wymurowania domu??

Może by stworzyć na podstawie doświadczeń forumowiczów listę firm (w osobnym wątku), którym mozna spokojnie zaufać, a z którymi są problemy??
Ja bym miała jedną taką firmę, z którą chciałam budować, do dodania na czarną listę. Znajomi się na nią skusili i są bardzo zniesmaczeni.
A swojego wykonawcę mogę polecić w ciemno

:lol:

agagaj
02-02-2009, 09:55
Kasiu a co sie stało z Twoim fotkami na Picasa??

Już nie można się pogapić z przyjemnością :wink:

dode
02-02-2009, 10:45
Właśnie się zdziwiłam, ze jest firma, która nie bierze zliczki, ale Bonde jednak zapomniał?
Tak jak wszyscy i my płaciliśmy na poczatku zaliczkę- przy podpisaniu umowy ok. 30% ceny, po przyjeździe ekipy na plac kolejne 35% i po zakończeniu prac 30%. Ostatnie ok 5% to była kaucja płatna po 3 mieś. W tym czasie wyszły jakieś ewentualne niedróbki czy przeoczenia ( głównie w wykończeniówce oczywiście) i przed wpłatą kaucji chłopaki przyjechali na poprawki.

dode
02-02-2009, 10:58
To i ja dopowiem swoje 3grosze.
a praktyka wygląda tak: dużo, dużo dłużej czekam na ciepełko, ale czy ono mnie dużo dużej będzie grzało niż to na powierzchni-wątpie!
robiąc teraz zdecydowanie robiłabym jak najwyżej kable, nawet 1cm poniżej powierzchni posadzki, - dlaczego: bo szybko się nagrzewa, a w mity o taaakiim długim trzymaniu ciepła w betonie nie wierze!!
P>S> coby dodać całości obrazu to powiem tylko tyle że to są nasze spostrzeżenia po kilkakrotnym włączaniu podłogówki.

Annnja, a ja trzymam kciuki za wasze rozwiązanie i mam nadzieję, ze na dłuższą metę się sprawdzi!!! ( a przy nocnych/weekendowych taryfach na 100%!!!!!!!).

U mnie jest odwrotnie, chciałam jak najgłębiej i się nie dało :( . Moje są zatopione pod samą płytką. Zadowolona jestem tak, czy inaczej, ale myslę, że gdyby były głębiej to byłoby tak jak u Ciebie , czyli bardzo dobrze :lol:
pozdrawiam
D.

ANNNJA
02-02-2009, 15:42
hahaha, no to sie sprawdza powiedzenie jak w życiu,
ta co jest blondynką chciałaby mieć długie kręcone czarne włosy,
a brunetka wolałaby jasne i proste....

eh..., z podłogówka jak pisałam wyżej,
prąd mamy narazie 1taryfowy- bo już było za późno na zmiany i elektryk poradził nam zrobić jak w projekcie branżowym (musieliśmy to robić) a potem zmienić jak już bedziemy korzystać domowo z prądu,..

kasia_sloneczko
02-02-2009, 23:57
link do domku:
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek?authkey=Iw25PFBW9k8#
ten juz nie jest publiczny aczkolwiek udostepniam go wam :)

piotr.nowy
03-02-2009, 00:12
kasia_sloneczko widzę , że elektryk szaleje i dla hydraulika też już podłoga przygotowana !

kasia_sloneczko
03-02-2009, 00:51
elektryk sie juz wyszalal a teraz rzezbi hydraulik, to on kladl styropiany na te wszystkie kable no i na swoje rury. w tym tygodniu ma byc podlogowka a w niedziele sie wybiore na msze i dam na tace co by bozia dala 2 tygodnie powyzej zera :D potem juz bedzie z gorki..

ANNNJA
04-02-2009, 14:53
witajcie,
czy moglibyście podzielić się wiadomością jakie drewno dajecie na balkony, oraz cene za 1m2 która płaciliście? aha i czy olejowane czy lakierowane?

a co z poddaszem? jakie drewno tam na podłogi dajecie?
my przymierzamy się do sosny olejowanej, za samo drewno ok. 55zl za 1m2, i to chyba cena taka standard rynkowy?? ma ktoś taniej? na co zwracać uwagę???

kruszon11
04-02-2009, 15:00
witajcie,
czy moglibyście podzielić się wiadomością jakie drewno dajecie na balkony, oraz cene za 1m2 która płaciliście? aha i czy olejowane czy lakierowane?

a co z poddaszem? jakie drewno tam na podłogi dajecie?
my przymierzamy się do sosny olejowanej, za samo drewno ok. 55zl za 1m2, i to chyba cena taka standard rynkowy?? ma ktoś taniej? na co zwracać uwagę???

u mnie na balkonie drewno przygotowane było przez fahmanuf, jak reszta domu świerk. Pociągnięte wstępnie impregnatem, na wiosnę zastanawiam się nad lakierowaniem.
Na poddaszu jeszcze się zastanawiam, na pewno bez ekscesów, świerk, jodła....
Natomiast mam cenę na podłogę z modrzewia, 50 zeta za m2.

Na pewno deski muszą być frezowane.

agagaj
04-02-2009, 17:16
My kupiliśmy dechy podłogowe na pióro i wpust klasy B/C 27x192 mm 4,5 do 4,8 m długości za 33 zł brutto w pobliskim składzie drewna.
Nie ma się do czego przyczepić, jest bardzo ładna.
Damy je na całym poddaszu, ale dopiero jak powstaną tam ścianki działowe (może to być nawet za rok czy dwa). I chyba w całości będą olejowane.
Narazie odwracamy je górą do dołu i kładziemy na legarach bez mocowania, żeby sie nie zniszczyły od łażenia. A łazić też po czymś trzeba 8)

Balkonów u mnie brak, ale chyba wybrałabym takie same dechy podłogowe jak wewnątrz... Zaimpregnowała dokładnie tym samym impregnatem co bale.

Pozdrawiam cieplutko

Bonde
04-02-2009, 21:03
Bonde zapomniałeś chyba o zaliczce na drewno po podpisaniu umowy, a to jakieś 80 % wartości drewna :wink:

:lol:

Ha. Mam to już dawno za sobą i zapomniełem - na szczęście :wink: - choć co miesiąc bank nam delikatnie przypomina.
Zwracam honor - 35% przed przyjazdem drewna na budowę (tylko nasze drewno już było gotowe, przed wpłatą - taki fuks)

olek.k
04-02-2009, 21:54
Witam
Drodzy balowicze :D , też budujemy z bala, stąd pytanie gdzie kupowaliście okna drewniane, najlepiej na śląsku.
Proszę o informacje.
Pozdrawiam

kasia_sloneczko
04-02-2009, 23:18
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

Gasol
05-02-2009, 00:06
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

Allianz

dode
05-02-2009, 08:26
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

Allianz

też

doraz
05-02-2009, 10:01
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

A ja mam w Hestii, dom w budowie.

Piotr R
05-02-2009, 13:06
a ja się zastanawiam, dostałem ofertę z Allianz i chyba właśnie ich wybiorę.

miatman
05-02-2009, 14:22
Wybrałem PZU

karcio102
05-02-2009, 15:10
Witam
Dom na etapie budowy mam ubezpieczony w Compensie.
A z oknami przymierzam się do Urzędowskiego (gallux 3 szybowe).
Pozdrawiam
Andrzej

agagaj
05-02-2009, 16:46
Okna od Urzędowskiego. Zanim były zamówione sprawdziłam - cena nie jest niebotyczna, a w wielu przypadkach sporo taniej od innych firm...

Jest tu na forum fajny wątek o tych okienkach.

Na Galluxy chyba mnie nie było stać, mam za dużo drzwi balkonowych... I dobrze, bo kształt profilu standardowego okna o wiele bardziej mi się podoba (prostota i jeszcze raz prostota).

Jakie składki rocznie płacicie przy jakiej sumie ubezpieczenia domów??

Kilka dni temu poprosiłam mojego ulubionego Pana Roberta o znalezienie jakiejś sensownej ofert ubezpieczenia, bo jak mi się przypomni artykuł o domu drewnianym wklejany kilka stron temu przez Annnję... :roll:
Postanowiłam ubezpieczyć dom na tyle, żeby w razie draki zostawić choć trochę włosów na głowie :wink:

Bonde
05-02-2009, 21:46
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

Inter PolskaS.A. - zwiazani z Open Finance

kruszon11
06-02-2009, 09:50
Jakie składki rocznie płacicie przy jakiej sumie ubezpieczenia domów??

Kilka dni temu poprosiłam mojego ulubionego Pana Roberta o znalezienie jakiejś sensownej ofert ubezpieczenia, bo jak mi się przypomni artykuł o domu drewnianym wklejany kilka stron temu przez Annnję... :roll:
Postanowiłam ubezpieczyć dom na tyle, żeby w razie draki zostawić choć trochę włosów na głowie :wink:

No właśnie, gdzie i jakie składki roczne, ale jaki macie zakres ubezpieczenia. Bo miejsce i składki to nie wszystko.... Sam się przymierzam do zdublowania ubezpieczenia (bo pierwsze mam w Warcie w kredycie).

kruszon11
06-02-2009, 09:56
Acha, i czy macie tak, że za dom drewniany + 50% ???
Pewnie tak...... 8)

miatman
06-02-2009, 10:48
W PZU za dom drewniany jest dopłata 50%. Składka jest zależna od rejonu kraju.

ANNNJA
06-02-2009, 12:04
mamy PTU,
jest dopłata i za drewno, i za dom w budowie,.....

karcio102
06-02-2009, 12:21
W Compensie też jest dopłata za budynek łatwopalny ale nie wiem czy to 50%. Ja wykupiłem polisę od większości szkód ( bez upadku samolotu ).
Nie mam również ubezpieczenia od aktów wandalizmu i kradzieży bo ten wariant ubezpieczenia jest możliwy po wstawieniu okien czyli w domu w stanie surowym zamkniętym.
Andrzej

kruszon11
06-02-2009, 12:42
W Compensie też jest dopłata za budynek łatwopalny ale nie wiem czy to 50%. Ja wykupiłem polisę od większości szkód ( bez upadku samolotu ).
Nie mam również ubezpieczenia od aktów wandalizmu i kradzieży bo ten wariant ubezpieczenia jest możliwy po wstawieniu okien czyli w domu w stanie surowym zamkniętym.
Andrzej

W Compensie jest dopłata 50%, ich oferta nawet dobra, obejmuje sporo "przypadków". Składka roczna przy wartości 300k to 422 zeta.
Może się zdecyduję.... 8)

kasia_sloneczko
06-02-2009, 23:41
my zdecydowalismy sie na hestie. taniej niz w pzu. do allianz nie dotarlam. commercial tez nieciekawa oferta.

Bonde
07-02-2009, 09:30
U nas składka 495 na sumę 550 000pln. Standardowy zakres

kasia_sloneczko
07-02-2009, 12:10
pani ktora nas ubezpieczala nie miala do czynienia z domem drewnianym i nie wiedziala czy jest doplata. w swoich papierach sie nie doczytala. no i nie mamy doplaty.
wyszlo tak- 350 tys za dom w budowie + 30 tys za wyposazenie mamy roczna skladke 511 zl, obejmuje najbardziej popularne wypadki jakie moga sie domkowi przydarzyc wiec nie uwzglednia ladowania samolotu :) ale za to obejmuje akty wandalizmu.
od kradziezy chcemy ubezpieczyc osobno na kolejne 30 tys i wtedy suma ubezpieczenia bylaby ok 900 zl rocznie.na razie to niemozliwe bo musza byc zamontowane drzwi wejsciowe z co najmniej dwoma zamkami.
region sobotka, dolny slask.

pzu wogole nie ma ofert od kradziezy przy domu w budowie, a przeciez tam sie materialy skladuje i to czasem na bardzo duza kwote. do takich firm jak compensa wcale nie dotarlam. a ubezpieczalam szybko wlasnie po tym artykule co annnja wkleila no i po przypadku kradziezy na naszej budowie. jakas swinia sklradla nam kabli za 1000 zl... :evil: wylamali drzwi techniczne i wlezli. jak milo ze zainstalowanych juz kabli nie powycinali tylko wzieli te co lezaly luzem. wrr
drzwi nam sie zachcialo rzezbionych no to teraz czekamy az nam je wyrzezbia...beda po 20 lutym

woxtek
07-02-2009, 23:41
Ja mam w hestii suma 435k; składka 326 PLN



P.S. Po moich przygodach z ubezpieczeniem komunikacyjnym daleko od Allianz

kuchcik
08-02-2009, 21:01
Witam
Przeglądam sobie ten temat i podziwiam Wasze domki z bala. My jestesmy w trakcie remontu i rozbudowy domu z bala z lat 40-tych. Zastanawiam się w tej chwili nad gruboscia ocieplenia zewnetrzego. Zdecydowany byłem wykonać je przybijajac łaty krzyżowo i do tego 2 x wełna 6cm i na to bal zewnetrzy 4cm. Niestety w hurtowni przy zamawianiu zrobili mi taki metlik w glowie ze juz nie wiem jak lepiej. Tam mi doradzili ze lepiej bedzie dac welne 10cm i tylko jedna warstwe na łatach grubosci 6cm, odsunietych na podkładkach i pod łate wsunac te 4 cm wełny? Ciekaw jestem waszej opinii jak bedzie lepiej?
Pozdrawiam
Paweł

kiera
09-02-2009, 12:57
Witam.czy ktoś przenosił już dom z bali?Jakie to są mniej-więcej koszty w woj.Małopolskim pod Krakowem?Czy warto zrobić częściowo podpiwniczony dom-bo działke mam na pagurku i takbym nawet chciałam,ale słyszałam że można postawić na "podmurówce"-nie wiam czym ona sie różni od fundamentów.A poniewaz nie posiadam zbyt wiele kasy chciałabym zrobić to taniej,niestety.Gdzieś tu czytałam że można taki domek "zrobić" nawet za 50 tys.Czy to tealnie?Już myślałam że można to podzielić na 2-3 etapy(część robot wewnetsznych morzemy zrobić sami).Będe wdzieńczna za info.bo kompletnie nie wiem jak do tego podeść - a mam marzenie zamieszkać w rdewnianym domku.Pozdrawiam

ANNNJA
09-02-2009, 13:26
KIERA-
polecam przeczytać wątek ten w którym teraz sie wpisałas, ale przeczytać go niemalże od początku, były i przenosiny domu z bala, ..to naprawde wielkie pole gdzie można zaczerpnąć wiedze i wybrać dla siebie to co najbardziej odpowiednie,
a po takim wątku i sama będziesz wiedziała co ci odpowiada i co jest dla Ciebie!
nie ma bezpośredniej odpowiedzi na Twe pytania,...., -albo może jednej odpowiedzi na pytania, bo opcji jest wiele

miatman
09-02-2009, 13:34
Moim zdaniem nierealne za 50000pln.
1. Dom musi być w dobrym stanie żeby był sens go przenosić.
2. Musisz znaleźć cieślę, który oznaczy elementy, rozbierze budynek i złoży.
3. Architekt musi zrobić indywidualny projekt w oparciu o istniejący budynek ale zgodny z współczesnymi normami jeśli chodzi o wytrzymałość i izolacyjność cieplną (średnio koszt projektu 5000pln). Inne koszta związane z pozwoleniem na budowę, opłaty za media, itp.
4. Transport.
5. Część bali ścian, podwalina i konstrukcja dachu mogą wymagać wymiany na nowe.
6. Prosty fundament to koszt od kilku do kilkunastu tys zależnie od tego czy zrobicie sami czy ktoś go zrobi.
7. Szczelne nowoczesne okna i drzwi.
8. Pokrycie dachu.
9. Instalacje.
10. Wełna mineralna.
11. Kominy.
12. Wykończenie najpewniej z dwóch stron ściany, ew. wykończenie poddasza.
13. Podłogi.
14. Mnóstwo innych wydatków, których się przed budową nawet nie bierze pod uwagę.
15. itp.

Mały
09-02-2009, 17:56
http://www.allegro.pl/item546238227_bale_na_dom_dom_z_bala_do_przeniesie nia.html

kasia_sloneczko
09-02-2009, 20:47
hmm 50000....u mnie starczylo na fundamenty i dach...
nie licz na to ze dom z bali bedzie tanszy niz murowany. mozesz zaoszczedzci na materiale biorac go z przeniesionego domu ale koszty robocizny i wsztytkei te elementy stale musisz nabyc i tak. okna, kominy, instalacje, dach. niechby i samemu ten dom do kupy zlozyc wraz z ociepleniem to i tak wiezba dachowa tania nie jest, ze o pokryciach nie wspomne.
dla mnie realna suma jest 200-250 000 za przeniesiony dom gdy duzo prac robi sie samemu i z pomoca rodziny. gdy sie do wszystkeigo bierze fachowcow to niestety i tyle nie starczy. przynjamniej nie w moich okolicach.
moze u was taniej jest...
aha no i mowimy tu oczywiscie o domu wielkosci przynjamneij 100 m2? bo jesli mniejszy to ja nei wiem.

agagaj
10-02-2009, 08:36
Kiera zasięgnij info u źródła - pit 79 przenosi taki domek, a tu jego dziennik:
http://forum.muratordom.pl/przenosiny-domu-z-1935r-czyli-remont-i-budowa,t133822.htm

Jeśli to ma być dom całoroczny o powierzchni zbliżonej do 100 m, to 50 tysięcy bardzo mało realne.... Raczej nierealne. Niestety. Formalności i media (w sprzyjających okolicznościach) pochłoną blisko połowę tego.

Pozdrawiam cieplutko

agagaj
10-02-2009, 08:45
Witam
Przeglądam sobie ten temat i podziwiam Wasze domki z bala. My jestesmy w trakcie remontu i rozbudowy domu z bala z lat 40-tych. Zastanawiam się w tej chwili nad gruboscia ocieplenia zewnetrzego. Zdecydowany byłem wykonać je przybijajac łaty krzyżowo i do tego 2 x wełna 6cm i na to bal zewnetrzy 4cm. Niestety w hurtowni przy zamawianiu zrobili mi taki metlik w glowie ze juz nie wiem jak lepiej. Tam mi doradzili ze lepiej bedzie dac welne 10cm i tylko jedna warstwe na łatach grubosci 6cm, odsunietych na podkładkach i pod łate wsunac te 4 cm wełny? Ciekaw jestem waszej opinii jak bedzie lepiej?
Pozdrawiam
Paweł

Twoja metoda wydaje się być rozsądniejsza - w wykonaniu łatwiejsza, mostków termicznych tyle samo...
Po co komplikować sprawę i robić inaczej niż wszyscy??
Przy ociepleniu połaci dachowej stosuje się właśnie taką metodę, dlaczego więc ze ścianami zewnętrznymi miałoby być inaczej??
Dodatkowo zapewnisz sobie znacznie sztywniejszą konstrukcję z łat pod bal zewnętrzny.

Pozdrawiam

agagaj
10-02-2009, 08:47
http://www.allegro.pl/item546238227_bale_na_dom_dom_z_bala_do_przeniesie nia.html

Nawet wiem skąd zapożyczyli fotkę schodów :lol:
Forumowego kolegę po balu oskubali :roll:

kuchcik
10-02-2009, 08:53
dzięki agagaj, tak też i ja sądziłem ale ten gość był taki przekonujący

miatman
10-02-2009, 09:01
Witam
Przeglądam sobie ten temat i podziwiam Wasze domki z bala. My jestesmy w trakcie remontu i rozbudowy domu z bala z lat 40-tych. Zastanawiam się w tej chwili nad gruboscia ocieplenia zewnetrzego. Zdecydowany byłem wykonać je przybijajac łaty krzyżowo i do tego 2 x wełna 6cm i na to bal zewnetrzy 4cm. Niestety w hurtowni przy zamawianiu zrobili mi taki metlik w glowie ze juz nie wiem jak lepiej. Tam mi doradzili ze lepiej bedzie dac welne 10cm i tylko jedna warstwe na łatach grubosci 6cm, odsunietych na podkładkach i pod łate wsunac te 4 cm wełny? Ciekaw jestem waszej opinii jak bedzie lepiej?
Pozdrawiam
Paweł

Twoja metoda wydaje się być rozsądniejsza - w wykonaniu łatwiejsza, mostków termicznych tyle samo...
Po co komplikować sprawę i robić inaczej niż wszyscy??
Przy ociepleniu połaci dachowej stosuje się właśnie taką metodę, dlaczego więc ze ścianami zewnętrznymi miałoby być inaczej??
Dodatkowo zapewnisz sobie znacznie sztywniejszą konstrukcję z łat pod bal zewnętrzny.

Pozdrawiam

Bal elewacyjny będzie oparty na fundamencie?
Planowałem zrobić na takiej zasadzie elewację z desek 5cm, zrezygnowałem z tej grubości ze względu na wagę desek i brak możliwości ich oparcia na fundamencie.

kiera
10-02-2009, 09:53
Dzieki za zaineresowanie.Mi sie jednak wydaje że to nie mósi aż tyle kosztować bo inacze by nie opłacało sie przenosić starego domu :o (za 200 tys. można postawić nowy mórowany dom!!).Nie mając zbyt wiele kasy to i tak by trwało nie jeden rok-licze na górę 5 lat ...Dla tego zależało mi na opinii tych kto już cos takiego robił. :roll:

kiera
10-02-2009, 10:17
Kiera zasięgnij info u źródła - pit 79 przenosi taki domek, a tu jego dziennik:
http://forum.muratordom.pl/przenosiny-domu-z-1935r-czyli-remont-i-budowa,t133822.htm

Jeśli to ma być dom całoroczny o powierzchni zbliżonej do 100 m, to 50 tysięcy bardzo mało realne.... Raczej nierealne. Niestety. Formalności i media (w sprzyjających okolicznościach) pochłoną blisko połowę tego.

Pozdrawiam cieplutko
Wielkie dzięki agagaj!Właśnie o to mi chodziło :) Pozdrawiam

agagaj
10-02-2009, 10:31
Kiera weź proszę pod rozwagę, że budowa z bala nie może trwać tak długo (dowolnie długo) jak murowańca. Drewno ogranicza czasowo, bo jest materiałem jakim jest. Nie chronione dachem, impregnatami, obróbkami, narażone na działanie czynników atmosferycznych, nie ma poprostu takich szans :roll:
Nie postawisz np. ścian, by przerwać budowę na rok.

Jestem najlepszym przykładem tego, że marzenie należy koniecznie realizować nie oglądając się na "dobre rady". Ale jednak zdrowy rozsądek też musi mieć prawo głosu.
Daleka jestem od odradzania Ci przedsięwzięcia, ale czasami warto poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności losu (np. 6 w lotto :lol: ).

kasia_sloneczko
10-02-2009, 12:07
kiera jak chcesz sie budowac 5 lat i wydawac 50000 rocznie to posko dasz rade :lol: hehe
a ja cie tez nie odwodze od tego, ale badzmy realistami. nie ma nic za darmo. za same papiery pojdzie ci 10000, a gdzie reszta. a fundamenty? jak sama postawisz to sei w 5000 zmiescisz a jak wezmiesz firme to juz drugie tyle musisz polozyc. u nas w okolicy biora za nie m.in 15 000 ale to jeden z drozszych rejonow polski. za dach gorale u nas wolaja 70 zl m2. sama robocizna. wystarczy ze masz 100 m2 dachu i juz bulisz 7000 a dachowka jeszcze raz tyle. welna myslisz za darmo jest na ocieplenie? a do tego jak chcesz ocieplac to musisz czyms to ocieplenie zakryc deskami albo balami. a drewno nie tanieje...ocieplic musisz nie tylko sciany ale i dach, wylewka betonowa na podloge albo legary. za legary 18 na sam balkon placilam ok 1500 zl. okna i drzwi tu ceny z kosmosu. jak wezmiesz najtansze drzwi wewnetrzne sosnowe w obi czy castoramie to za sztuke chyba jest jakeis 200 zl. tanio jak barszcz bo u stolarza jedna para kosztuje 1100-1300. ale jak masz 5 drzwi wewnetrznych to juz placisz za nie 1000 zl za najtansze do teho dodaj jakies 2000 za drzwi zewnetrzne. na okna ok 10000 przy dobrych wiatrach i to za okna plastikowe bo na drewniane raczej nei starczy. no wszystko zalezy jaki ty chcesz ten dom pzrenosic. bo jak malenki ok 50m2 to moze i ci starczy forsy ale jak cos wiekszego to nie ma szans. a instalacje? w odmu drewnianym nie robi sie obwodow z 10 gniazdek jak w murowanym do kazdego gnizada ida osobne kable. wiesz ile tych przewodow leci?? za sama elektryke i hydraulike zaplacisz 10000 razem z materialem. bo i grrzejniki musisz kupic i piec jakis zeby ogrzewac. dobry aczkowliek nie drogi piec na gaz 5000. chyba ze jakis najtanszy wybierzesz to nawet sie nie orientowalam cenowo ale wtedy licz sie z tym ze za pare lat bedziesz wymieniac. nie wiem czy warto. ja juz tu nie mowie o wykonczniwoce. armatura sanitarna, kafle, podlogi, tapety, farby, meble, sprzet agd do kuchni...o rany nawet nei wiesz ile rzeczy jeszcze trzeba kupic. no i impregnacja -zupelnie nie tania niestety...


jak zaczynalam budowe to nie mialam szmalu jedynie 50000 zl i chcialam budowac domek 40m2 z cienkiego bala, tak zeby potem przerobic go na garaz a obok postawic prawdziwy dom. teraz wiem ze mialabym problem za te pieniadze ten domek malenki postawic. ale los dopomogl i od razu stawiamy wieksza chalupe. na pewno przeniesienie wyjdzie taniej niz postawienie od zera ale ty sie nie ludz ze to bedzie takie tanie. najdrozasza ze wszystkiego jest robocizna. a dom z bala nie stawia sie zbye bylo taniej niz w murowanym ale zbey spelniac marzenia i dobrze mieszkac. no i slusznie agagaj zauwazyla- tu wydajesz duza ilosc pienidzy na raz. musisz postawic dom do stanu surowego zamknietego i jeszcze potem alarm zainstalowac zbey ci okien nie pokradli. i to w ciagu kilku miesiecy. boli kieszen jak diabli. potem mozna z wykonczeniem czekac czemu nie.

pit79
10-02-2009, 14:00
Muszę się podpisać pod słowami Kasi

KIERA- z 50 tysiącami zrobisz:
Papiery-10k
dom- ok 8k jak dobrze trafisz
fundament -ok 10k
przeniesienie,transport,montaż - jak dobrze trafisz to może w 25k się zmieścisz

Wszystko to mowa o domu ok 100m2
Przeważnie są to domy parterowe, i trzeba nową wieźbę dawać , i podwaliny. potrzebna Ci będzie kasa na początku jeszcze jakies myśle 10-15k na dodatkowe drewno(ganki, tarasy, ew podniesienie dachu,deski,wieźba)
Papa na dach to ok 1-2k
Hylotox- 1k bo trzeba impregnować miejsca styku bali do których nie bedziesz miał dostępu.

Potem może to stać nawet rok, zbierasz kase i robisz powoli.
Myśle że na start by myśleć o przenoszeniu domu musisz mieć ok 80k.

Pozdrawiam

pit79
10-02-2009, 14:19
podpowiem Ci jeszcze kiera że jak się zdecydujesz przenosić stary dom, to w miarę możliwości( jak Ci się zmieści na tira) to bierz okiennice, drzwi, rozbierz komin , weż cegły( pomimo tego że sa nierówne zdarza się że są o niebo lepsze od tych produkowanych dzisiaj- ja u siebie jeden cały komin 9-10m wym,urowałem z takiej cegły).
Drzwi- możesz zawsze założyć, okiennicami możesz zabić dziury w oknach.
okien nie bierz bo pewnie i tak sie w transporcie potłuką.
Generalnie bierz całe drewno, będziesz miał co palić, ja tak zrobiłem i nie żałuje.

Kolejną sprawą to zrób odrazu sobie chudziak na fundamencie, bo potem latanie z taaczką przez podwaliny to pomyłka. A pozatym mniej wilgoci będzie.

Ja zrobiłem tak.
Znalazłem ekipe ciesli co znajduja domy i je przenosza. Umowiłem sie z nimi ze oni mi tebn dom przeniosą.
Zaplaciłem gosciowi polowe za dom( dom stał na ogrodzonej posesji-zwroc na to uwagę) i umowilem sie za jak go bede rozbierał to zaplace resztę.

W miedzy czasie zrobiłem projekt, pdostałem pozwolenie i wylałem fundamenty.

Dalej przeczytasz u mnie w dzienniku.
Jedno set pewne to napewno jest niezła przygoda :)

Pozdrawiam i zyczę powodzenia.

kuchcik
10-02-2009, 14:21
[quote=agagaj]
Bal elewacyjny będzie oparty na fundamencie?
Planowałem zrobić na takiej zasadzie elewację z desek 5cm, zrezygnowałem z tej grubości ze względu na wagę desek i brak możliwości ich oparcia na fundamencie.

Bal nie bedzie oparty na fundamencie, bedzie sie trzymał na konstrukcji z łat, znajomy zrobił w ten sposób w tym roku i wygląda super!

pit79
10-02-2009, 14:29
kuchcik- ja tez miałem metlik i to nie mały.
W koncu zdecydowałem się na rozwiazanie
10cm łaty poziomo- w to wełna 10cm
na to pionowo łaty 5cm i wełna
potem wiatroizolacja, łaty 2,5cm bite pionowo
deska elewacyjna.

jeden cieśla który mial robic mi elewacjem, dla ktorego nigdy z niczym nie było problemu mówił mi 10cm pionowo w to 10cm wełny i bedzie super.

Drugi człowiek który ma swoj tarkak powiedział rob krzyzowo, wzmocnisz sciany, mniej mostków termicznych, jednak więcej roboty.

Wybrałm idee drugiego, po po czytaniu niezliczonych publikacji stwierdziłem że ten właśnie sposób jest zgodny ze sztuka budowlaną.

Ja z racji nierównych ścian zew, będę jeszcze dawał wełnę od środka pod płytę i deskę szalówkę gr 5cm wtedy ściana z obliczeń ma mieć prznikalność U- 0,152 więc chyba nie bedzie źle.

Pozdrawiam

ANNNJA
10-02-2009, 14:38
Kiera,
z myślą o Tobie:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,62805,1711971.html

i

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/8,61425,3845709.html

Szukając działki natknełam się na faceta, ktory przenosił drewniana chałupe, potem okazało się że musiał dobudować 1ściane z pustaka bo drewna odeszło więcej, no to i domurował odrazu 1pomieszczenie, jak dom stał zadaszony, ale bez okien stwierdził że teraz po przejściu tego wszystkiego to zdecydowanie stawiałby pełny murowany bez dolepiania,

kolejny dom widzieliśmy że przenosili, na zimę został bez czapy, stoii ponad 1rok nadal bez czapy, nie wiem czy zabrakło kasy czy weny, czy też pomysł był nie przemyślany,

ważna zasada: wszystko co włożysz do środka, będzie tyle samo kosztowało do nowego co i do tego starego,
jeśli ma ktoś starą chałupe ale swoją- to może się i opłaca, jeśli trzeba kupić .....,? każdy odpowie sobie sam....

miatman
10-02-2009, 14:47
[quote=agagaj]
Bal elewacyjny będzie oparty na fundamencie?
Planowałem zrobić na takiej zasadzie elewację z desek 5cm, zrezygnowałem z tej grubości ze względu na wagę desek i brak możliwości ich oparcia na fundamencie.

Bal nie bedzie oparty na fundamencie, bedzie sie trzymał na konstrukcji z łat, znajomy zrobił w ten sposób w tym roku i wygląda super!

A jak te deski są mocowane do łat? Bo jeśli gęsto przykręcone wkrętami na wylot to z estetycznego punktu widzenia nie widzę przewagi nad typowymi deskami elewacyjnymi np. 20mm.

kuchcik
11-02-2009, 15:29
Bal jest wyprofilowany na kształt bala, a nie deski, jest zdecydowanie szerszy (okolo 25cm) i na ścianie wygląda to zdecydowanie ładniej.
Zastanawiam sie tylko czy łaty 6x6cm to wystarcza? czy ta kratownica wytrzyma jak dam raz poziomo i raz pionowo łaty?

karcio102
11-02-2009, 22:48
Witam
Właśnie zamówiłem okna i chciałbym dowiedzieć się coś na temat ich montażu.
U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.
Do czego on służy ?
Czy w nim mocuje się belkę pionową do której będzie przykręcona rama okienna ?
Rozumiem że ta pionowa belka nie jest połączona z balami bo powinna zabezpieczyć swobodne osiadanie domu ?
I czy ten rowek jest przed wstawieniem belki wypełniony wełną ?

Następne pytanie to jaka jest szczelina między ramą montowanego oknem a tą belką :1 cm, 2 cm ?

Przy montażu okien te szczeliny są wypełniane pianką.
A potem z obydwu stron przybijamy do drewniane listy, które ukrywają te szczeliny i dodatkowo mocują ramę ?
Na koniec w płaszczyźnie ściany przybijamy listwy (deski) , które ostatecznie chowają mocowanie okna ?

Czy tak to jest ?

Pozdrawiam Andrzej

madd
12-02-2009, 11:16
Aleś namieszał :)
Prz drewnianym domu musisz zostawic okolo 5 cm luzu nad rama okienna, poniewaz dom siada.
Ja bym wam radzila zostawic okolo 7-8, bo u mnie 5 to bylo malo.
Opaski na okna radze robić troche później, chyba, ze bedziecie robic opaski pływające, które będą siadać razem z domem

artmach
12-02-2009, 11:41
....
U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.
Do czego on służy ?
Nie tylko w miejscach gdzie będą okna są te rowki, ale we wszystkich miejscach gdzie "kończą" się bale w środku domu np. otwory drzwiowe. Są tam w celu zamontowania kantówki tylko na piance aby bale nie pracowały poprzecznie, aby je po prostu usztywnić w pionie.

karcio102
12-02-2009, 13:15
Akurat mój wykonawca takich rowków nie robił więc nie wiedziałem o tym.
O tym że z góry ma zostać pustaka około 5 - 10 cm to ja wiem.
Bardziej mnie interesuje sposób zamocowania okna(ramy okiennej) do ściany bocznej bo ona będzie siadać.
Czyli jak napisał "armach" w te rowki wchodzi kantówka i do niej jest przybijana rama okienna ?

Męczę ten temat bo mój wykonawca proponuje zmontowanie okna do desek złożonych na kształt litery "C" , gdzie w środku tego "ceownika" jest ściana a okno jest montowane od strony "brzuszka". Boje się jednak że takie rozwiązanie nie zapewni szczelności oraz dodatkowo sztywności.

Andrzej

agagaj
13-02-2009, 10:59
U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.
Do czego on służy ?
Czy w nim mocuje się belkę pionową do której będzie przykręcona rama okienna ?
Rozumiem że ta pionowa belka nie jest połączona z balami bo powinna zabezpieczyć swobodne osiadanie domu ?
I czy ten rowek jest przed wstawieniem belki wypełniony wełną ?

Dokładnie tak, jak mówisz.... Belka tylko włożona. Brak wełny. Przy takim rozwiązaniu okno swobodnie osiada, a i w przyszłości pracujące bale umożliwiają mu swobodę. Dlatego wykonawca zwie belki ślizgami...



Następne pytanie to jaka jest szczelina między ramą montowanego oknem a tą belką :1 cm, 2 cm ?

Przy montażu okien te szczeliny są wypełniane pianką.
A potem z obydwu stron przybijamy do drewniane listy, które ukrywają te szczeliny i dodatkowo mocują ramę ?
Na koniec w płaszczyźnie ściany przybijamy listwy (deski) , które ostatecznie chowają mocowanie okna ?

U nas jest np. tak:
Otwór na okno ma 1880 cm, okno 1800. Zostaje więc po 4 cm z każdej strony na osadzenie. Bierzemy dwie deski po 2 cm grubości i wysokości okna, przykręcamy na zewnątrz ramy okiennej oraz górą i dołem okna, tworząc jakby skrzynkę. Następnie ramę okienną wraz z ta skrzynką mocujemy do ślizgów. Przestrzeń pozostałą miedzy deską a ślizgiem uszczelniamy pianką montażową (niskorozprężną) na szerokości ślizgu. W pozostałą przestrzeń miedzy deską i balem wciskamy wełniankę, której ekipa używała do uszczelniania połączeń bali.
Do skrzynek (ale nie do bali) przybijamy opaski, które wykończą i zamaskują połączenia.


Wybacz moje odręczne bazgroły :lol: ale to coś w stylu:

http://images39.fotosik.pl/59/d70032a8fc6272ed.jpg (www.fotosik.pl)

Do tego rozwiązania jestem w pełni przekonana.

agagaj
13-02-2009, 11:17
Męczę ten temat bo mój wykonawca proponuje zmontowanie okna do desek złożonych na kształt litery "C" , gdzie w środku tego "ceownika" jest ściana a okno jest montowane od strony "brzuszka". Boje się jednak że takie rozwiązanie nie zapewni szczelności oraz dodatkowo sztywności.


A widziałeś tak wstawione okna np. w innych realizacjach wykonawcy??
I czy montaż okien zapewnia wykonawca, czy to juz Twoim zakresie??
Każdy wykonawca ma (chyba) opatentowany sposób na montaż okien?
Jak zajmiesz się osobiście poutykaniem wewnątrz tego ustrojstwa jakiejś wełny to możne nie będzie tak źle.. Na moje oko to kłopotliwe, ale sens ma. Tym bardziej, że nie masz osadzonych takich ślizgów, jak np. u mnie.

karcio102
13-02-2009, 16:06
Dzięki za rysunek.
Zawsze lepiej raz zobaczyć niż 100 razy usłyszeć.
I rozwiązanie jest super.
Jestem jak najbardziej za żeby zrobić te rowki pod ślizgi.
Jeszcze raz dziękuję
Andrzej
:P