PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

agagaj
13-02-2009, 17:00
Ale za co?? No co Ty :o

Paskudztwo manualne mi z tego wyszło, ale chyba dałeś radę to rozszyfrować :wink:

Pozdrawiam

pit79
13-02-2009, 17:05
proszę powiedzcie mi bo mam dylemat.

Czy podłogówka w drewnianym domu to dobry pomysł, czy lepiej grzejniki z racji na niską akumulacyjność budynku?

Podłogówkę chciałem kłaść na parterze.

agagaj
13-02-2009, 17:31
Ja podłogówkę robię na całym parterze.

Przynajmniej część ciepełka ma okazję się zakumulować w podłodze i posadzce :wink:

Tyle samo ciepełka musimy do balowca "włożyć" dla uzyskania konkretnej temperatury. A czy to będzie podłogówka, grzejniki czy kominek to już bez różnicy..

Popatrz jeszcze na podłogówkę pod kontem dużej bezwładności, czy będzie odpowiednia do Twoich potrzeb. Długo się nagrzewa, ale i długo trzyma ciepło, co nie zawsze jest trafionym rozwiązaniem w odniesieniu do konkretnego domu, a raczej potrzeb jego mieszkańców.

Ale poczekajmy na opinie innych forumowiczów :wink:

madd
13-02-2009, 22:25
Grzejniki ( ale zalezy na co)
Ja mam podlogowke w kuchni i lazience - zre pradu franca a cielo takie sobie.
W tym roku dopowadzam gaz i po sprawia (bo na razie grzeje tylko kominkiem)

piotr.nowy
13-02-2009, 23:10
Ja zamierzam dać podłogówkę na całym parterze. W grubej warstwie betonu. Właściwie to zrobię fundament płytowy i w nim ogrzewanie.
Gruba warstwa właśnie po to , żeby miało co akumulować.

Sloneczko
14-02-2009, 00:02
Podłogówka nie może być gorąca! Najwyżej 22-23 st. Celsjusza.

kasia_sloneczko
14-02-2009, 00:13
u mnie juz podlogowka na calym parterze rozprowadzona. wydaje mis ie ze wlasnie u nas ta bezwladnosc podlogowki jest plusem. dlatego ze dom dosyc szybko sie wychladza jak nie jest w nim stale uruchomione jakies zrodlo ciepla. a podlogowka trzyma ciepleko wlasnie bardzo dlugo i efektem tego domek sie tak szybko nei wychlodzi. tak sobie kombinuje. ale zeby bylo komfortowo to do lazienki mam grzejnik drabinke elektryczny coby latem reczniki schly. no a na niektorych pomieszczeniach np. sypialnia, lazienka, kuchnia mam miec odrebna regulacje temperatury.

niedobra pogoda, niedobra, namieszala znowu. juz mialam miec wylewki w poniedzialek a tu d...i nie wiadomo keidy wyleja....a ja chce w czerwcu mieszkac. wrr juz plytki podlogowe mam powybierane a nadal nie mam podlogi. coz za niesprawiedliwosc :evil:

piotr.nowy
14-02-2009, 00:13
No gorąca być nie może ale np w łazienkach , czy w okolicach okien może być zdecydowanie więcej niż 22-23 st. . :o
A w ogóle to to jest jedna z głównych zalet podłogówki : małe różnice temperatur . Nie ma sytuacji , że przy grzejniku ciepło , bo jest gorący a pod przeciwległą ścianą zimno. Dzięki temu , że temperatura powietrza jest wyrównana nie ma ruchu powietrza w górę i unoszenia spieczonego na kaloryferze kurzu i innych świństw . No i rozkład temperatur lepszy : najcieplej przy stopach a nie pod sufitem.
Oczywiście to , że podłoga nie może być gorąca powoduje konieczność grzania jak największą powierzchnią. Czyli przy urządzaniu wnętrz trzeba mieć na uwadze , żeby podłogi zbytnio nie zastawiać meblami. :roll:

pit79
14-02-2009, 08:05
No tak ale chodzi mi o taką sytację.

Piec gazowy z jakąś tam automatyką. Zastanawiam się czy np bede miał możliwość na podłogówce obniżyć temp wtedy kiedy nie ma mnie w domu(praca) .
Bo skoro dom nie akumuluje ciepła to czy ta podłogówka nie będzie się szybko wychładzać, ew trzeba bedzie ja non stop zasilac by sie nie wychłodziła.
-ciekaw jestem w jakim czasie podłogówka może podbić temp z powiedzmy 18 do 20-21st.
-czy właśnie ta jej bezwładność będzie tutaj plusem?

Skoro w drewnianym domu grzeje się powietrze a nie ściany to ile można w ciągu 12 godzin obnizyć tem i potem ją podnieść przed powrotem do domu.


gdzieś na jakiejś stronie przeczytałem że w domach bez akumulacji lepiej jest dać system CO który ma małą bezwładność i regulować czasowo temp ponoć to da nam w przyszłości oszczędnośći, z drugiej jednak strony w domach pasywnych i energooszczędnych robi się podłogówkę,a ja już głupi jestem.
Mogę jeszcze wszystko zmienić w tym tygodniu, stąd moje trucie.

O zaletach i wadach podłogówki wiem, przeważnie jednak opisywane jest ich działanie w domach murowanych, czy ktoś już z was ma , uzytkuje, i jak mu się sprawuje?

madd
14-02-2009, 09:53
Gaz bedzie drozal, prad rowniez.
Jaka to podlogowke chcesz robic?

Mi dom z bala 25 cm bez docieplenia (133 metry) ochladza sie w ciagu 10-12 godzin z temperatury 22-23 stopnie do jakis 15 przy temperaturze na zewnatrz tak powiedzmy -3.
Gorzej jest jak przymrozi.
Przy styczniowych -20 stopniach dom w ciagu 10-12 godzin wychladzal mi sie do 12-10 stopni. Przy wlaczonej podlogowce tylko w kuchni mialam w domu 15-16.
Mowimy tu o sytuacji kiedy ogrzewam tylko kominkiem z nadmuchem cieplego powietrza. Bez podlogowki.
Ale... niestety na weglach troche wieje, prze drzwi zewnetrzne tez bo sie cholery wygiely.
Wiec sam widzisz, ze w takich warunkach zyc sie nie da, wiec w przyszlym roku doprowadzam gaz, niech sie nagrzewa chatka tak ze trzy godziny przed przyjsciem z pracy i juz. Kominkiem mozna dogrzac, zeby mnie rachunki nie wprawily o palpitacje serca.

W weekend, gdy jestem w domu utrzymuje kominkiem temperature 22. Przy paleniu tez pod kuchnia spokojnie jest 25 :lol:


Daleko do ciagniecia masz gaz? Masz mozliwosc zrobienia kotlowni i pieca np. na ekogroszek?

pit79
14-02-2009, 10:23
madd- gaz mam w granicy, ale nie złożyłem jeszcze papierów, więc ta zima bez gazu.
Ogrzewanie czy to podłogowe, czy grzejnikowe planuje wodne.

Moniek bedzie obudowany cegłami szamotowymi. Dodatkowo , w kotłowni mam piec na wegiel i drewno ,który ma być alternatywą dla gazu jakby cos tam kiedyś sie działo z gazem. No i tym piecem bede ogrzewał dom tej zimy +kominek.

u mnie ściana wygląda w ten sposób od wewnątrz wełna 5cm -bal10cm- wełna 15cm- szalówka

agagaj
14-02-2009, 13:57
Madd my wszyscy raczej mamy na myśli podłogówkę wodną...




Piec gazowy z jakąś tam automatyką. Zastanawiam się czy np bede miał możliwość na podłogówce obniżyć temp wtedy kiedy nie ma mnie w domu(praca) .
Bo skoro dom nie akumuluje ciepła to czy ta podłogówka nie będzie się szybko wychładzać, ew trzeba bedzie ja non stop zasilac by sie nie wychłodziła.

Podłogówką można sterować tak samo jak grzejnikami. Może to być sterownik pokojowy lub pogodowy. Pewnie trochę czasu trzeba poświęcić na wyregulowanie tego i zaprogramowanie odpowiednio do swoich potrzeb, ale metodą prób i błędów dojdzie się do stanu, gdy podłogówka zacznie się nagrzewać na kilka godzin przed Twoim powrotem z pracy, a wyłączy się powiedzmy w nocy. Rano będzie zakumulowane ciepło oddawać. Czyli wszystko jak przy normalnych kaloryferkach, ale godziny inne.


-ciekaw jestem w jakim czasie podłogówka może podbić temp z powiedzmy 18 do 20-21st.
-czy właśnie ta jej bezwładność będzie tutaj plusem?

Tego nie wiem, bo ja nie praktykująca... Z pewnością będzie nagrzewać znacznie dłużej niż kaloryfery, ale tu znowu pomocne będzie odpowiednio zaprogramowane sterowanie.



gdzieś na jakiejś stronie przeczytałem że w domach bez akumulacji lepiej jest dać system CO który ma małą bezwładność i regulować czasowo temp ponoć to da nam w przyszłości oszczędnośći, z drugiej jednak strony w domach pasywnych i energooszczędnych robi się podłogówkę,a ja już głupi jestem.
Mogę jeszcze wszystko zmienić w tym tygodniu, stąd moje trucie.


To nie truj tylko rób ta podłogówkę :lol:
U Ciebie ze względu na tą wełnę 5 cm od wewnątrz sprawa wygląda i tak ciekawiej niż np. u mnie, gdzie nie ma grama materiału izolacyjnego...
Podłogówka dobrze zaprojektowana i wykonana, dobrze wyregulowana do potrzeb mieszkańców przyniesie takie same oszczędności jak standardowe c.o. z kaloryferami.

A jak masz jeszcze wątpliwości to zastanów się nad swoimi słowami:


Moniek bedzie obudowany cegłami szamotowymi. Dodatkowo , w kotłowni mam piec na wegiel i drewno ,który ma być alternatywą dla gazu jakby cos tam kiedyś sie działo z gazem. No i tym piecem bede ogrzewał dom tej zimy +kominek.


Kominek obudujesz szamotem, bo liczysz na akumulację ciepła, a nie zrobisz podłogówki, bo obawiasz się akumulacji... To jak to w końcu jest :wink:

Druga sprawa, że na Twoim miejscu jeszcze raz dokładnie przemyślałabym celowość doprowadzania gazu, kupowania pieca gazowego i osprzętu + kosztów robocizny, skoro masz już piec na węgiel i drewno. Chyba, że masz na myśli praktycznie bezobsługowy charakter pieca na gaz :roll:

pit79
14-02-2009, 14:34
no już dobrze dobrze :D juz nie truje :lol:

Z tym gazem to daleka przyszłość, bo i tak teraz kasy nie mam na montaż gazu. Na chwile obecną zostaje mi ten piec. + wklad który kupię w 2 połowie tego roku pewnie.

zobię tak, że założe podłogówkę bo cały parter w kamieniu na podłodze bedzie i terakocie, ale i tak puszczę rurki do grzejników( koszt niewielki a zawsze zostanie mi jakas alternatywa, jakby niedaj bóg coś się działo z ta podłogówką nie tak- zaslepie je i niech sobie bedą)

Juz sie boje ile będę musiał niedługo czytać by to zgrać wszystko :evil:

madd
14-02-2009, 15:06
Nie czytaj, tylko wez sie w garsc i podjmij meska decyzje :wink:

agagaj
14-02-2009, 19:37
Pit truj ile chcesz, bo przynajmniej odpisując Tobie mogę sobie rozwiewać obawy, które przyznam nadal mam :lol:
Te ciągłe wybory człowieka do szału mogą doprowadzić :wink:

Jak planujesz kamień i terakotę na posadzki parteru to poprostu aż grzech nie zrobić podłogówki przy okazji :wink:
Podobno gres ma ciut lepsze od terakoty parametry przewodzenia ciepła.

Jak zrobienie zaślepionych przyłączeń do grzejników pozwoli Ci spać spokojniej to proszę Cię bardzo, ale myślę, że to strata kasy. Dodatkowy osprzęt, aby podłogówka mogła działać wspólnie z kaloryferami - raczej mało ekonomiczne, nawet jak na sytuacje awaryjne.
W podłogówce z założenia może zepsuć się tylko to, co wystaje ponad posadzkę, czyli połączenia.



Juz sie boje ile będę musiał niedługo czytać by to zgrać wszystko :evil:

To tak, jak ja :lol:

Napewno dotarłeś już do wątku
http://forum.muratordom.pl/czy-jest-ktos-niezadowolony-z-podlogowki-wodnej,t58276.htm
i doczytałeś, że z podłogówki są niezadowolone tylko te osoby, które nie zrobiły jej u siebie więcej niż mają :lol:

Będzie dobrze - pocieszam Ciebie i siebie 8)
Ostatnio nawet wyczytałam gdzieś na forum, że dwóch forumowiczów instalacja podłogówki wyniosła mniej niż standardowe centralne... Pewnie to wynik konkretnych indywidualnych rozwiązań materiałowych i osprzętowych, ale pomarzyć zawsze można :D

Sorki, że Cię tak gorąco namawiam, ale poważnie myślę, że podłogówka to świetne rozwiązanie...

Pozdrawiam cieplutko

polakmały
17-02-2009, 11:33
Piotr.nowy i jeżeli zagląda tu Edzia możecie pokazać zdjęcia swoich domów z bali?
Czytałem cały dział od początku i myślałem, że w końcu gdzieś będą ale ich tam nie ma (przynajmniej nie widziałem).

I jeszcze pytanie czy projekt pierw kupiliście i wysyłaliście do firm czy jak to się działo?

I jeszcze jedno pytanie czy może wie ktoś jakie są procedury z rozbiórką starego domu piętrowego z leszu gdyż w jego miejscu chcę postawić dom z bali (dokładnie chcę zbudować rodzicom- oni są zakochani w takich domach), a nie opłaca się zostawiać naszego starego domu na działce bo jak by to wyglądało.

kruszon11
17-02-2009, 11:36
Piotr.nowy i jeżeli zagląda tu Edzia możecie pokazać zdjęcia swoich domów z bali?
Czytałem cały dział od początku i myślałem, że w końcu gdzieś będą ale ich tam nie ma (przynajmniej nie widziałem).

I jeszcze pytanie czy projekt pierw kupiliście i wysyłaliście do firm czy jak to się działo?

I jeszcze jedno pytanie czy może wie ktoś jakie są procedury z rozbiórką starego domu piętrowego z leszu gdyż w jego miejscu chcę postawić dom z bali (dokładnie chcę zbudować rodzicom- oni są zakochani w takich domach), a nie opłaca się zostawiać naszego starego domu na działce bo jak by to wyglądało.

http://forum.muratordom.pl/domek-edzi,t18328.htm

Mam nadzieję, że Edzia nie będzie miała za złe ..... 8)

dode
17-02-2009, 11:53
Czytałem cały dział od początku........

I jeszcze pytanie czy projekt pierw kupiliście i wysyłaliście do firm czy jak to się działo?



Sorry, ale chyba zbyt uważnie nie czytałeś :wink:
Co kilka stron pisze się o tym, zeby najpierw wybrac firmę, a dopiero potem projekt.
Możesz oczywiście wybrać wstepnie coś co Ci się podoba i pod tym kątem szukać firmy, ale absolutnie nie kupuj najpierw projektu.

kruszon11
17-02-2009, 12:03
Czytałem cały dział od początku........

I jeszcze pytanie czy projekt pierw kupiliście i wysyłaliście do firm czy jak to się działo?



Sorry, ale chyba zbyt uważnie nie czytałeś :wink:
Co kilka stron pisze się o tym, zeby najpierw wybrac firmę, a dopiero potem projekt.
Możesz oczywiście wybrać wstepnie coś co Ci się podoba i pod tym kątem szukać firmy, ale absolutnie nie kupuj najpierw projektu.

Niekoniecznie :)
U mnie było odwrotnie niż uważasz. Najpierw pojawił się projekt i dopiero potem wykonawca. I co ? I da się.... 8)

Dlaczego miałby stawiać dom wg projektu firmy wykonawczej, a nie wg swojego, upatrzonego projektu ? Zresztą świat nie kończy się na firmach, są jeszcze cieśle. Czego jestem najlepszym przykładem... :)

dode
17-02-2009, 12:28
Czytałem cały dział od początku........

I jeszcze pytanie czy projekt pierw kupiliście i wysyłaliście do firm czy jak to się działo?



Sorry, ale chyba zbyt uważnie nie czytałeś :wink:
Co kilka stron pisze się o tym, zeby najpierw wybrac firmę, a dopiero potem projekt.
Możesz oczywiście wybrać wstepnie coś co Ci się podoba i pod tym kątem szukać firmy, ale absolutnie nie kupuj najpierw projektu.

Niekoniecznie :)
U mnie było odwrotnie niż uważasz. Najpierw pojawił się projekt i dopiero potem wykonawca. I co ? I da się.... 8)

Dlaczego miałby stawiać dom wg projektu firmy wykonawczej, a nie wg swojego, upatrzonego projektu ? Zresztą świat nie kończy się na firmach, są jeszcze cieśle. Czego jestem najlepszym przykładem... :)

Nie napisałam, ze się nie da :D
Napisałam, żeby nie kupować, bo najczęściej utrudnia to potem zycie.
My wybraliśmy firmę, i uzgodnilismy z ich projektantem to czego chcemy, a on nam to rzucił na papier, niczego nam firma bardzo nie narzucała.
Przy najpierw zakupionym projekcie najczęsciej jest potem tak, ze jednak pojawiają się problemy albo natury technicznej, albo logistycznej.
A czasami są projekty, ze i żaden cieśla się go nie podejmie :roll:

EDZIA
17-02-2009, 15:53
Piotr.nowy i jeżeli zagląda tu Edzia możecie pokazać zdjęcia swoich domów z bali?
Czytałem cały dział od początku i myślałem, że w końcu gdzieś będą ale ich tam nie ma (przynajmniej nie widziałem).
.

http://forum.muratordom.pl/domek-edzi,t18328.htm

Mam nadzieję, że Edzia nie będzie miała za złe ..... 8)

Polakmały Edzia zagląda i na forum i tutaj :D

Kruszon nie mam Ci za złe :D

Co do ogrzewania, mam podłogówkę tylko w przedpokoju i bardzo sobie chwalę, reszta pomieszczeń to podłoga z desek więc odpada.

A zadowolona jestem z kosztów ogrzewania kominkiem... została mi jeszcze prawie połowa drewna które planowałam spalić w tym sezonie. Wiem, że zima jeszcze trzyma, ale już raczej bliżej niż dalej do jej końca.
Szczerze mówiąc nie mam nic przeciwko zimie w lutym, tylko dlaczego ciągle sypie ten śnieg :evil:
Dziś wpakowałam się we własną pułapkę..czyli wjechałam do zaspy którą wcześniej usypałam :evil:

pozdrawiam

Edzia

polakmały
17-02-2009, 15:57
Ale mi chodziło wysłać do różnych firm aby mi wycenili i potem brać też to pod uwagę przy wyborze. :P

piotrasek1
17-02-2009, 20:21
nawiązując do rozważań balowiczów czy może ktoś nagrał moment wycinania zamków w balu i mógłby udostępnić filmik, poszukuję filmików oraz opisów łączenia bali może ktoś dysponuje takimi materiałami jeśli ktoś posiada proszę posłać coś na adres : [email protected]

artmach
17-02-2009, 21:11
http://forum.muratordom.pl/domek-edzi,t18328.htm

Mam nadzieję, że Edzia nie będzie miała za złe ..... 8)

Edzia: Czyżby projekt L-18 z moj-dom.pl, w takim razie buduję taki sam ale z małymi modyfikacjami zewnętrznymi...

djan
18-02-2009, 09:29
Ale mi chodziło wysłać do różnych firm aby mi wycenili i potem brać też to pod uwagę przy wyborze. :P
najpierw jest marzenie a potem realizacja a nie odwrotnie

radzę najpierw określićco sie chce a potem to realizować

EDZIA
18-02-2009, 09:30
http://forum.muratordom.pl/domek-edzi,t18328.htm

Mam nadzieję, że Edzia nie będzie miała za złe ..... 8)

Edzia: Czyżby projekt L-18 z moj-dom.pl, w takim razie buduję taki sam ale z małymi modyfikacjami zewnętrznymi...

:D :D :D

artmach

Zgadza się, mam wg. L-18.
Jakie modyfikacje zewnętrzne wprowadziłeś/łaś?

zbysiek4
18-02-2009, 11:27
a ja musze sie pochwalic ze od konca listopada wprowadzilismy sie do naszego kochanego domku.....foty....byly juz dawane......pozdr

pit79
18-02-2009, 12:27
to ja Ci Zbyszku serdecznie gratuluje :lol: - ja mam ambitny plan wprowadzić się w tym roku ale zbaczymy co mi z tego wyjdzie.

Myslę za jak wyleje wylewki to potem już sama przyjemność, robić resztę prac bo odrazu widać efekt bedzie :)

artmach
18-02-2009, 13:01
...
Zgadza się, mam wg. L-18.
Jakie modyfikacje zewnętrzne wprowadziłeś/łaś?
Więc tak:
1. Drzwi tarasowe 1 sztuka podwójne zamiast dwóch pojedyńczych;
2. Brak balkoników bocznych
3. Okna w salonie i kuchni - zamiast dwóch pojedyńczych - 1 sztuka podwójne
4. Jeden duży komin (brak kominka w salonie w zamian będzie kuchnia kaflowa w kuchni)
Innych różnic zewnętzrnych na razie nie widzę, a widzę że masz idealnie jak w projekcie.
Interesuje mnie czym masz wykończony brzeg dachu w tych 3 miejscach gdzie dach jest przycięty (nie wiem jak się to fachowo nazywa)-czy widzę tam jakieś małe rynienki?
Poniżej zdjęcie moje domku w stanie sprzed 2 miesięcy:

http://img19.imageshack.us/img19/1451/domekiq3.jpg (http://imageshack.us)

EDZIA
18-02-2009, 13:29
Tak myślałam, że z balkonów zrezygnowałeś i dobrze zrobiłeś.
U nas jak w projekcie, bo córki marzyły o pokoju z balkonem, więc zostawiliśmy a drugi został, żeby proporcje domu zachować no i mamy 3 szt. Generalnie mi to nie przeszkadza, tylko malowanie tych balkonów :evil: :evil: :evil: .
U nas kominek póki co jest podstawowym żródłem ciepła więc w salonie obowiązkowo, kuchenny komin też mam przewód dymowy jakby nam się kuchni kaflowej zachciało.

Te wystające daszki zakończone rynną, wkleję jeszcze raz to zdjęcie tu wyraźniej widać.

http://images26.fotosik.pl/271/25f3a40efd728a36med.jpg

artmach
18-02-2009, 14:07
...
Te wystające daszki zakończone rynną, wkleję jeszcze raz to zdjęcie tu wyraźniej widać.

Czy te rynienki mają gdzieś ujście (chyba nie prawda)?

EDZIA
18-02-2009, 14:21
...
Te wystające daszki zakończone rynną, wkleję jeszcze raz to zdjęcie tu wyraźniej widać.

Czy te rynienki mają gdzieś ujście (chyba nie prawda)?

Nie mają ujścia bezpośrednio, wyprowadzenie wody na boczną połać dachu a stamtąd do rynien z odpływem.

agagaj
18-02-2009, 21:38
EDZIU jak już tu jesteś to i ja zapytam o coś :lol:

Z tego co pamiętam malowałas domek z zewnątrz Tikurillą Valti Color. Tak??
A pamiętasz może jaki numer miał kolor, który wybrałaś?? Takie jasne, fajne te ściany u Ciebie :)
Czy to był może 5061??

EDZIA
18-02-2009, 22:55
EDZIU jak już tu jesteś to i ja zapytam o coś :lol:

Z tego co pamiętam malowałas domek z zewnątrz Tikurillą Valti Color. Tak??
A pamiętasz może jaki numer miał kolor, który wybrałaś?? Takie jasne, fajne te ściany u Ciebie :)
Czy to był może 5061??

Agagaj zgadza się, malowałam Valti Color nr 3132 wg. tego wzornika
http://www.tikkurila.com.pl/html/transparentne.html

pozdrawiam

waldibmw
19-02-2009, 11:52
[quote="Piotr Wlezień"]Osobiście uważam, że nie warto. Panmiętaj część płytek płytek pęknie. Tak więc w końcowym rozrachunku otrzymasz kilkadziesiąt płytek, które w przypadku gdy braknie ich na piec to otrzymasz trochę ceramiki na gruz, bo dorobić płytkę w podobnym kolorze jest wręcz niemożliwe.
Akurat w terenie w którym planujesz budowę nie będziesz miała problemów z fachowcami, którzy zrobią Ci piec
ROZEBRALEM OSOBISCIE 2 TAKIE PIECE BEDACE W MOIM DWORKU ,BARDZO DUZA ILOSC KAFLI PEKA ,NIEWIEM CZY Z 2 UDA ZLOZYC SIE JEDEN!!!! aLE MAM JESZCZE KUCHNIE pOZDRAWIAM

polakmały
19-02-2009, 17:07
Pytanie do Edzi

Czy według Ciebie ściana z 24 cm bali jest wystarczająca czy mogłaby być grubsza? Pytam się bo już mieszkasz od kilku lat i na pewno już to wiesz. Pozdrawiam

Lesterek
21-02-2009, 00:02
Chciałbym się dowiedzieć na temat osiadania budynku...czy firmy suszą bale ...sezonują?

Oczywiście mowa jest o balach do grubości 16 cm ,bo grubszych chyba nie da się wysuszyć?

Czy w takim przypadku występują pęknięcia ,problemy z otwieraniem okien lub drzwi?

Pozdrawiam

krysiagdy
21-02-2009, 15:40
Chciałbym się dowiedzieć na temat osiadania budynku...czy firmy suszą bale ...sezonują?

Oczywiście mowa jest o balach do grubości 16 cm ,bo grubszych chyba nie da się wysuszyć?

Czy w takim przypadku występują pęknięcia ,problemy z otwieraniem okien lub drzwi?

Pozdrawiam
Hej Lesterek
Mam dom z bali niesezonowanych o grubosci 24cm. Stawiany latem z drewna z zimowej scinki. Tydzien temu przykrecono śruby pod balkonem wlasnie z powodu osiadania domu. Słupy balkonowe obnizono o ok 7cm i to na pewno nie jest koniec. Kolejane przykrecanie pewnie za pol roku. Bale oczywiście pekaja i na to nie ma rady. W łazienkach gdzie montuje się zwykle regipsy pod kafelki trzeba je zamocowac na metalowym ruszcie ktory jest przymocowany do scian tak by sciana mogła osiadac a ruszt pozostal na miejscu. Natomiast drzwi i okna (najlepiej drewniane bo sztywniejsze) są montowane do pionowych belek (zwanych przez niektorych slizgami lub kantówkami) ktore stabilizują otwory okienne i drzwiowe.
Z otwieraniem drzwi i okien nie ma u mnie na razie problemu. Pojawil sie niestety kłopot z drzwiami balkonowymi. Tam niewatpliwie cos zle zadzialalo w systemie mocowania :( i trza bedzie naprawiac.
Fajnie sie mieszka w takim osiadającym domu. Wieczorami kiedy zapada cisza slychac jakby postekiwanie.. czasem wyrazne głosne steknięcie kiedy belki opadają w jakims miejscu. Na styszku na kominie przy ścianie zaznaczylismy kreske i tam najlepiej widac ile dom juz osiadl..
Pozdrawiam

Lesterek
21-02-2009, 17:48
Dzięki za wiadomość ... a którą firmę polecacie,która sezonuje i suszy bale?

agagaj
23-02-2009, 11:06
Lesterek o jakich przekrojach bali myślisz?? Bo jak o okrągłych, to mam wykonawcę do polecenia :wink:

U mnie bale fi 25 okrągłe, suszone komorowo i ciśnieniowo impregnowane...

jarkotowa
25-02-2009, 15:05
U mnie prawie tak samo, tylko wszystkie "zwitki" układane pionowo

http://images28.fotosik.pl/272/051549fa89ce29b0med.jpg


Na ubiegłorocznym spotkaniu Forum w wiosce budowlanej mój mąż w Firmie "Skrzat" znalazł środek do uszczelniania Top Chink. Niestety na ich stronie nie znalazłam o nim żadnej wzmianki, ale zwróciłam się do nich i przysłali mi ulotkę tego produktu. Niestety nadaje się tylko do użykku zewnętrznego

Wracając do tematu mechoptyka.
Moja stara chałupa z bali ma pomiędzy balami mech. Część szczelin została wypełniona pianką. Z zewnątrz wygląda to słabo. Pytanie brzmi: czym wypełnić/osłonić mech i piankę? Myślałam o grubym sznurze, ale po pierwsze jest drogi (bo dookoła chałupy to 1,5km potrzeba), a po drugie trzeba by go zabezpieczyć jakoś przed wilgocią, ale czym?
Jakieś sugestie?
Pozdrawiam

EDZIA
25-02-2009, 15:45
Pytanie do Edzi

Czy według Ciebie ściana z 24 cm bali jest wystarczająca czy mogłaby być grubsza? Pytam się bo już mieszkasz od kilku lat i na pewno już to wiesz. Pozdrawiam

Polakmały, u mnie ściana na pewnopo wyschnięciu jest już cieńsza.
Kiedyś przeczytałam opinię jakiegoś eksperta, że ważniejsza jest szczelność budynku.
Na Twoje pytanie trudno mi odpowiedzieć, bo nie mam porównania. Przeżyłam w domku już drugą zimę i nie narzekam, choć i z tą szczelnością u mnie też nie wszystko jest idealne. Głównie w narożnikach, przy opaskach i belkach sufitowych.Mimo to w domu nie czuję dyskomfortu z powodu chłodu a wrecz przeciwnie. W salonie i pokojach dzieci jest wręcz gorąca.Ogrzewam tylko kominkiem z rozprowadzeniem, w małym przedpokoju podłoga ogrzewana, w łazience w razie potrzeby dogrzewam grzejnikiem elektrycznym.
pozdrawiam

Edzia

EDZIA
25-02-2009, 15:56
Wracając do tematu mechoptyka.
Moja stara chałupa z bali ma pomiędzy balami mech. Część szczelin została wypełniona pianką. Z zewnątrz wygląda to słabo. Pytanie brzmi: czym wypełnić/osłonić mech i piankę? Myślałam o grubym sznurze, ale po pierwsze jest drogi (bo dookoła chałupy to 1,5km potrzeba), a po drugie trzeba by go zabezpieczyć jakoś przed wilgocią, ale czym?
Jakieś sugestie?
Pozdrawiam

Jarkotowa rozumie, że chodzi Ci li tylko o zamaskowanie tych szczelin?W Bukowinie Tatrzańskiej byłam w takim pensjonacie, murowaniec z zewnątrz obłożony balami a miedzy balami listewki tak powycinane, że z daleka wygladały jak prawdziwe mszenie.
Zdaję sobie sprawę, że w moim domu kiedyś te wiórki się wykruszą i też będę musiała coś z tym zrobić. Jak nic sensowniejszego nie wymyślą to planuję własnie takie listewki.

anetakap
25-02-2009, 21:38
...
Zgadza się, mam wg. L-18.
Jakie modyfikacje zewnętrzne wprowadziłeś/łaś?
Więc tak:
1. Drzwi tarasowe 1 sztuka podwójne zamiast dwóch pojedyńczych;
2. Brak balkoników bocznych
3. Okna w salonie i kuchni - zamiast dwóch pojedyńczych - 1 sztuka podwójne
4. Jeden duży komin (brak kominka w salonie w zamian będzie kuchnia kaflowa w kuchni)
Innych różnic zewnętzrnych na razie nie widzę, a widzę że masz idealnie jak w projekcie.
Interesuje mnie czym masz wykończony brzeg dachu w tych 3 miejscach gdzie dach jest przycięty (nie wiem jak się to fachowo nazywa)-czy widzę tam jakieś małe rynienki?
Poniżej zdjęcie moje domku w stanie sprzed 2 miesięcy:

http://img19.imageshack.us/img19/1451/domekiq3.jpg (http://imageshack.us)




Witam
Mam podobny projekt przynajmniej z zewnątrz i nie z bali.Natomiast parter murowany a całe poddasze łącznie ze stropem belkowym nad parterem drewniane. Rozpoczynam budowę w kwietniu. Proszę podeślij([email protected]) bądź zamieść zdjęcia poddasza całego. Zastanawiam się jak wygląda skos na takim poddaszu.

madzialenkapp
25-02-2009, 22:28
Pytanie do Edzi

Czy według Ciebie ściana z 24 cm bali jest wystarczająca czy mogłaby być grubsza? Pytam się bo już mieszkasz od kilku lat i na pewno już to wiesz. Pozdrawiam
Witam
Uważam ze dom całoroczny w naszym klimacie żeby było ciepło i zachować termikę budynku uzyskać świadectwo energetyczne powinien być wykonany z bala o średnicy to minimum 260mm.

artmach
25-02-2009, 23:17
... Proszę podeślij([email protected]) bądź zamieść zdjęcia poddasza całego. Zastanawiam się jak wygląda skos na takim poddaszu.
Poszło na PW.

źrebak
26-02-2009, 20:11
Uważam ze dom całoroczny w naszym klimacie żeby było ciepło i zachować termikę budynku uzyskać świadectwo energetyczne powinien być wykonany z bala o średnicy to minimum 260mm.

180mm powinno wystarczyc (pln-zach Polska)

madzialenkapp
26-02-2009, 21:32
Uważam ze dom całoroczny w naszym klimacie żeby było ciepło i zachować termikę budynku uzyskać świadectwo energetyczne powinien być wykonany z bala o średnicy to minimum 260mm.

180mm powinno wystarczyc (pln-zach Polska)

Przykro miale to bajda180 mm----nawet to co ja podałam jest ciut zamało ale brałam pod uwagę drewno z Syberii z dużo gęstsza struktura i nie żywicowane jak Polskie.
A to cytat---Ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych z bali pełnych muszą spełniać wymagania izolacyjności cieplnej stawianym jednorodnym przegrodom zewnętrznym. W tym zakresie współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy niż 0,50 W/m2K, dla ścian jednorodnych lub U < niż 0,3 W/m2K dla ścian warstwowych - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.) tekst jednolity - aktualizacja z dn. 27.05.2004 r. Ściany z bali sosnowych lub świerkowych, jednorodnych, w warunkach o średniej wilgotności, przy współczynniku przenikania ciepła lambda, określanym w poprzek włókien, wynoszącym 0,16 W/m2K, dla spełnienia wymaganej izolacyjności winne posiadać grubość min. 30 cm. Poniżej wyniki obliczeń wykonane na kalkulatorze "Obliczenia cieplne przegrody" zamieszczonego w Internecie na stronach Komputerowy katalog Projektanta - http://www.kkp.pl Według KKP współczynnik Lambda dla sosny lub świerku, w poprzek włókien, w stanie suchym, wynosi 0,16

A od tego roku norm się nie da obejść :cry:

Gasol
26-02-2009, 23:30
Swiadectwo energetyczne, tak mi sie wydaje, nie dotyczy izolacyjnosci sciany, czy tez dachu, ale zapotrzebowania na cieplo dla budynku. Chodzi o to, by na podstawie swiadectwa mozna bylo oszacowac, jaki jest koszt ogrzewania danego budynku. A zapotrzebowanie na cieplo, to nie tylko sciana, ale i podloga, okna, dach, kubatura, wentylacja, polozenie wzgledem stron swiata itd. Takze nie masz racji piszac, ze 18cm to za malo, by w domu bylo cieplo.

A jesli wspominasz o drewnie syberyjskim, to nie wiem, czy widziales/as, jak rzeczywiscie wygladaja tam domy. Sciany maja wlasnie z bala do 20 cm. Przeciez, gdyby nie bylo w domu cieplo, to przy temperaturze -40C albo i mniej nie mozna byloby tam zyc. Samagon niekoniecznie zawsze zastapi cieplo w domu;-)

madzialenkapp
27-02-2009, 09:31
Swiadectwo energetyczne, tak mi sie wydaje, nie dotyczy izolacyjnosci sciany, czy tez dachu, ale zapotrzebowania na cieplo dla budynku. Chodzi o to, by na podstawie swiadectwa mozna bylo oszacowac, jaki jest koszt ogrzewania danego budynku. A zapotrzebowanie na cieplo, to nie tylko sciana, ale i podloga, okna, dach, kubatura, wentylacja, polozenie wzgledem stron swiata itd. Takze nie masz racji piszac, ze 18cm to za malo, by w domu bylo cieplo.

A jesli wspominasz o drewnie syberyjskim, to nie wiem, czy widziales/as, jak rzeczywiscie wygladaja tam domy. Sciany maja wlasnie z bala do 20 cm. Przeciez, gdyby nie bylo w domu cieplo, to przy temperaturze -40C albo i mniej nie mozna byloby tam zyc. Samagon niekoniecznie zawsze zastapi cieplo w domu;-)

Świadectwo energetyczne to bilans energetyczny domu uwzględniający wszystkie czynniki jakie mające wpływ na zapotrzebowanie energetyczne dla domu. Współczynnik K mówiący o przenikalności termicznej zarówno ścian okien i jaki dachu ma wpływ na oszacowanie energochłonności budynku.Innymi słowy im cieplejsza ściana tym mniej wydasz na ogrzewanie.To nie sztuka palić noc i dzień , mieć olbrzymie rachunki za gaz ,prąd.
Co do Syberii- no właśnie widuje te domy często. Wiem jak wyglądają te po150 latach i te stawiane współczesne Tak zgadza się to oni stawiają sobie letnie dacze z bali 200mm i to w okolicach Moskwy no w każdym razie przed Uralem. Natomiast domy dalej to bale czasem nawet 400mm.a czasem bale szalowane są deskami od zewnątrz i miedzy bal a szalówkę dokładane ocieplenie- suchy mech filc i co kto wymyślił.Tu proszę adres stronki http://www.vladstudio.com/pl/siberianwoodenhouses/ można popatrzeć Jak wyglądają te perełki z drewna , są rożne te z samego bala i te szalowane.
Bywam tam bo zajmuje się sprowadzaniem drewna do Polski na budowę domów właśnie.

EDZIA
27-02-2009, 14:14
Świadectwo energetyczne to bilans energetyczny domu uwzględniający wszystkie czynniki jakie mające wpływ na zapotrzebowanie energetyczne dla domu. Współczynnik K mówiący o przenikalności termicznej zarówno ścian okien i jaki dachu ma wpływ na oszacowanie energochłonności budynku.Innymi słowy im cieplejsza ściana tym mniej wydasz na ogrzewanie.To nie sztuka palić noc i dzień , mieć olbrzymie rachunki za gaz ,prąd.

Pytanie humanistki, blondynki - czym różni się bilans energetyczny od bilansu cieplnego.
Wymienione przez Gasola czynniki bilansu cieplnego są jakby szersze od przytoczonych przez Ciebie czynników bilansu energetycznego.
Trochę czytałam na ten temat i wiem, że zalecana grubość bali dla ściany jednowarstwowej to 30 cm. Jednak w większości publikacji na ten temat po skrupulatnych wyliczeniach współczynnika K jak powinno być zawsze spotkałam uwagę:
" Uwaga. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych domów z bali pełnych może wprowadzić nieporozumienie. Jest ono co prawda zgodne z obowiązującymi prawem przepisami, ale dla domów mieszkalnych wznoszonych z bali pełnych, winno obliczać się bilans cieplny budynku. Wówczas może okazać się, że bilans cieplny budynku spełniony jest przy ścianach zewnętrznych wykonanych z bali o grubości od 20 cm wzwyż"

Tu więcej na ten temat: http://dom.money.pl/domy_drewniane/porady/artykul/wszystko;o;domach;z;bali,89,0,159065.html

No i jeszcze jedna uwaga te 30 cm dotyczy bala okrągłego czy prostokątnego, bo dla mnie to dość istotna róznica.

Na szczeście mój dom juz oddany i świadectwem energetycznym nie muszę się przejmować.
Przy oddawaniu do użytkowania nie przyczepiono się ani do grubości ścian zew. ani do tego, że głównym żródłem ogrzewania jest kominek.
A jak to wyglada w praktyce napisałam wyżej. Koszt ogrzewania kominkiem wyniósł mnie w tym sezonie 1000 zł za drewno dębowe, załadunek, przywiezienie, rozładunek + ekipa, która drewno pocięła i ładnie poukładała.
No i ta zima też do lekkich nie należała.



Bywam tam bo zajmuje się sprowadzaniem drewna do Polski na budowę domów właśnie.

Rozumię , ze sprowadzasz bale grubości 26 cm

kasia_sloneczko
27-02-2009, 21:09
piekne te domy syberyjskie. chcialam tylko zauwazyc ze u nas nie syberia :lol: i porownywanie troche bez sensu. w calej literaturze na ten temat pisze sie ze domy powinny miec grubosc pow 25 cm srednicy i na tym watku bylo to milion razy powtarzane-po co znowu to walkowaC?

miatman
27-02-2009, 22:13
Aby U = 0,5 W/m2K ściana z bali sosnowych musi mieć średnią grubość 28cm, bale okrągłe muszą mieć średnicę około 35cm.

madzialenkapp
28-02-2009, 01:52
kilka odpowiedzi na zadane pytania
Edzia- po pierwsze bale sa okrągłe,a średnica nie tylko 26 ale i 40 cm.Ja sprowadzam takie bale, na jakie mam tu zamówienie, no i na jakie mojego klienta stać. Poza podstawowym budulcem, jakim jest modrzew, sprowadzam tez cedr syberyjski, drewno o najmniejszym ciężarze właściwym z występujących drzew iglastych. No i najważniejsze, o którym nikt tu nie wspomniał. Domy na Syberii, zarówno teraz jak i przed laty budowano z modrzewia. Nikt nie stawial i nie stawia domów z sosny,świerka czy jodly.Wspominanie tu o normach w odniesieniu do bala sosnowego jest chybionym porównaniem. Nasze drewno z reguły jest rzadsze, albowiem ma zbyt dobry klimat do wegetacji. Przekłada sie to na przenikalność cieplną.Drewno z naszych lasów, pozyskiwane na budowy domów jest często nieosiowe lub wieloosiowe, o nieregularnych przyrostach.Poza tym w naszym kraju stosuje sie do budowy domów drewno korowane na korowarkach, nie zas toczone.Inna technologia tworzenia połączeń pasowych, bez uszczelniania nieszczelności poprzez warkocze wiórowe ,czy tez słomiane . To glówne róznice pomiędzy domami naszych rodzimych górali a domami mieszkańców Syberii. To tak pokrótce o domach :):).

artmach
28-02-2009, 21:36
Czyli reasumując zaczynasz się powoli reklamować....

madzialenkapp
28-02-2009, 21:46
daleka jestem od tego. Nie lubię tylko nieścisłości i mieszania pojęć.

Sloneczko
28-02-2009, 23:40
Czyli reasumując zaczynasz się powoli reklamować....

Musisz przyznać, że robi to nienachalnie i sympatycznie, podając bardzo przydatne informacje ;)
A poza tym, niejeden wykonawca na naszym forum, umieszcza w stopce link do swojej strony i nikt nie ma im tego za złe (o ile nie partolą roboty ;)).
Są przecież potrzebni :)

JerzyBw
01-03-2009, 08:52
Witam
Rozmowa o wyższości drewna z Syberii mija się z sensem przekładając to na Polskie warunki klimatyczne. I tu nie będę się sprzeczał nad trwałością drewna ze wschodu, bo wiem, że jest lepsze. Jak kogoś stać na zakup drewna z za Uralu to jest jego sprawa. Teraz jest transport i można zamówić drewno praktycznie z całego świata. Tylko, czy to się opłaca sprowadzać drewno za cenę kilkunastu razy więcej niż nasze, tutejsze drewno? Wydamy za dom o wiele więcej, bo i cieśla trochę namęczy się z twardym, ciężkim i lepkim od żywicy modrzewiem i ładną cenę powie.
No dobra, budujesz dom z drewna z zagranicy, bo Ciebie stać teraz na to, a jednak myślisz jednocześnie, że twoi znajomi zbudowali dom taki jak ty za powiedzmy 200k i mieszkają, cieszą się życiem, mają wczasy, samochód. Powtarzam, teraz ciebie stać za modrzew ze wschodu, ale później wystarczy jedno potknięcie się w życiu, czego nie życzę nikomu i będziesz myślał że mogłem kupić polskie drewno a zaoszczędzoną kasę zachowałbym na na koncie, które jest teraz ratunkiem w trudnych czasach.
Można sobie snuć wiele wątków, co będzie, albo co nie będzie. Każdy zrobi tak jak uważa.
Ja jednak nie dam za drewno kilka razy więcej niż nasze polskie, bo wiem, że i te polskie "słabe" drewno sprawi, że będzie mi ciepło w zimie i mnie przeżyje.
Pozdrawiam 8)

madzialenkapp
01-03-2009, 12:27
Błagam, nie mylmy i nie plączmy kilku wątków. Po pierwsze, modrzew syberyjski wcale nie jest kilku- czy kilkunastokrotnie droższy od polskiego drewna.Nie podam tu ceny, bo nie o to chodzi.to po pierwsze. Po drugie, ciesla sie nie namęczy , bo dom przyjeżdża poskładany jak klocki Lego. I budowa takiego domu to czysta składanka, dla kogoś kto umie czytać projekt. To tyle w zakresie błędów pojęciowych. Ponadto modrzewia , jako takiego sie nie zabezpiecza. To drewno odporne na warunki klimatyczne i na szkodniki .Ponieważ nie chce być posadzona o kryptoreklamę zainteresowanych dokładniejszymi informacjami zapraszam na P.W

JerzyBw
01-03-2009, 13:09
No dobrze modrzew z Rosji nie jest może droższy kilkakrotnie niż modrzew z Polski jeżeli jest on wytoczony do jednej grubości i przygotowany do składania przez firmę (tartak). Masz rację madzialenkapp. Trochę to wyolbrzymiłem wcześniej. Jednak sama napisałaś, że "jeżeli Ciebie na to stać" a to już mówi wiele.
Ja teraz kupuję drewno z mojego pobliskiego lasu od leśniczego 24 kłody 9-10 m
w środku średnica 25 cm, bo chcę spróbować swoich własnych rąk może się uda :) Zbuduję taką altankę na mojej ziemi ciosaną ręcznie toporem, piłą mechaniczną i różnymi ręcznymi narzędziami. Połączę teorię, którą gromadziłem przez lata z praktyką. 8) A drewno z lasu będzie kosztować ok. 300 zł za kubik. Madzialenkapp teraz widzisz moją kilka krotną cenę mniejszą niż Twoja, no ale to drewno nie jest z tartaku tylko z lasu.

Mały
01-03-2009, 14:00
W sumie czy dom jest z bala 12 cm czy 35 to jedno. Ważne, czy jest w nim ciepło.
I tak jeśli mamy 35 mm jednowarstwówkę to ciepełko będzie, ale bal okrągły 16 cm? No w sumie na styku z tych 18 cm robi się nie 18, a ok 12cm (tak jest u mnie)...
A wtedy nie ma zmiłuj - ściana wewnetrzna i ocieplenie musi być.
Co do sławnych ŚE - ten cały "bilans " to jedna wielka ściema - czysto teoretyczne wyliczenia potrzebne żeby odebrać dom i ... ewentualnie mieć lepsze samopoczucie, a rzadko mające coś wspólnego z rzeczywistością.
PS - mam świerk z Ukrainy - to dobrze czy źle? Bo w nocy skubaniec nie świeci(po Czernobylu ;) ). A chciałem na prądzie zaoszczędzić... 8)

madzialenkapp
01-03-2009, 16:50
Jerzy, znów plączesz:):) no co za człowiek:):) chcesz miec tanio, to sobie kup modrzewia z lasu na Uralu, zapłacisz podobnie, jak u nas:):) z tym,ze ten modrzew trzeba stamtąd zerwać, wytoczyć bale cylindrowane, wybrać klase I , czyli jednoosiowe i bezsęczne wedlug Polskiej normy, i nagle masz cene koncowa:):) a nasz polski " bal" 16x16 w tartaku kosztuje dzis 100 zl....i sam wiesz, co jest wart. Nasza gospodarka lesna to grabiez, zero planowosci.Ale to juz inna bajka:).
pozdrawiam fanów domów drewnianych.

bupalus
01-03-2009, 20:04
a nasz polski " bal" 16x16 w tartaku kosztuje dzis 100 zl....i sam wiesz, co jest wart. Nasza gospodarka lesna to grabiez, zero planowosci.Ale to juz inna bajka:).

Wolę czytać niż pisać i nabijać posty ale nie wytrzymałem. 100 zł to jest sam koszt robocizny za przetarcie metra tarcicy, ale nie bala, który jest dłuższy i zarazem trudniejszy w obróbce.A gdzie reszta ceny bala tj. koszt transportu, zakupu drewna?A co do modrzewia - domy na wieki,niezagrożone przez owady bo są przesycone żywicą. Obróbka modrzewia najgorsza ze wszystkich gatunków bo zalepia noże oraz drobne wiorki jak igiełki wpadają do płuc - podobnie jak azbest.A żywica na słońcu będzie wychodziła przez wiele, wiele lat.
A co do planowości - czy w lasach na uralu obowiązują jakieś plany urządzania lasów.I czy te lasy są użytkowane zgodnie ze standardami FSC?

madzialenkapp
01-03-2009, 22:23
Przecie to pomyłka cyfrowa:):) sie nie czepiaj, miało być 1000 . A co do planowej gospodarki......szczerze mówiąc mniej mnie to interesuje , jak pozyskiwanie naszych rodzimych drzew .

Gasol
02-03-2009, 09:46
PS - mam świerk z Ukrainy - to dobrze czy źle? Bo w nocy skubaniec nie świeci(po Czernobylu ;) ). A chciałem na prądzie zaoszczędzić... 8)

Radzilbym mimo wszystko sprawdzic to drewno. Ja mam drewno z Bialorusi i dla pewnosci zlecilem analize - wyszlo, ze jest OK.

miatman
02-03-2009, 10:41
...a nasz polski " bal" 16x16 w tartaku kosztuje dzis 100 zl....i sam wiesz, co jest wart.

Połamie się podczas rozładunku, pęknie w trakcie obróbki czy spróchnieje już w trakcie montażu? a może z powodu dużych rocznych przyrostów jest dziurawy jak sito?

madzialenkapp
02-03-2009, 12:31
o masz......:):) miatman, czemu zaraz tak? ale po trosze masz racje.Brak planowego wyrębu lasów, pozyskiwanie drewna głównie z przyczyn sanitarnych i trzebieży wiatrolomowej. Wycina sie drzewo rosnace najgęsciej, czyli takie, które sila rzeczy ma duże przyrosty roczne.Zreszta, to jakby jest jasne kazdemu:)

krysiagdy
02-03-2009, 12:57
Ludzie dajcie spokoj z tymi zlosliwymi postami.
Dla wszystkich jest jasne po co zawital na to forum madzialenkapp.. reklama jest dzwignią handlu.. a w czasach kryzysu trudniej sprzedac swoj produkt.
Bedzie dyskredytowac poskie drewno bo sam nim nie handluje.

karcio102
02-03-2009, 14:07
Witam.
Ja mam dom z bala fi 25 cm toczonego (jodła świętokrzyska) . Ogólnie ściana wydaje się solidna jednak czy na pewno jest/będzie szczelna za kilka lat jak dom dobrze się rozeschnie ? Jak piszą niektórzy użytkownicy takich domów w węgłach czasami wieje.
Poza tym jestem zwolennikiem łączenia materiałów gdzie drewno występuje z białą ścianą , kamieniami czy innymi materiałami. Wystarczy mi drewna widocznego w ściankach działowych (wewnętrznych) i balach sufitowych.

Postanowiłem go więc ocieplić od środka i tu mam pytanie.

Ponieważ ściany będą siadać to jak są one połączone ze stelażem do którego będzie przybity gips lub deska ?

Czy stelaż jest drewniany czy może metalowy (jakiś systemowy) ?

Czy taki jest układ warstw od zewnątrz jest OK:
- bale,
- wiatroizolacja,
- wełna mineralna
- folia paroizolacyjna
- płyta gipsowa.

Czy wełnę układa się na pełną szerokość stelażu czy też zostawia się "szczelinę" wentylacyjną ze 2 cm ( u mnie bal jest toczony (okrągły) więc i tak będą pustki w miejscach łączenia bali ).

Pozdrawiam Andrzej

Batrtek_psik
02-03-2009, 15:53
A ja właśnie zaczynam poszukiwania domu z drewna. Ale chyba pójdę na łatwiznę i skorzystam z gotowych projektów firm które się tym zajmują. Bardzo poważnie zastanawiam się nad skorzystaniem z usług firmy Nordhome (jak w stopce) i chciałbym dowiedzieć się od Państwa co o tym myślicie. Wg mnie mają super ofertę i z mojego wywiadu środowiskowego wynika, ze są bardzo rzeczowi i rzetelni.
Ktoś się wypowie na ten temat?

Sloneczko
02-03-2009, 16:20
Bardzo poważnie zastanawiam się nad skorzystaniem z usług firmy Nordhome (jak w stopce) i chciałbym dowiedzieć się od Państwa co o tym myślicie. Wg mnie mają super ofertę i z mojego wywiadu środowiskowego wynika, ze są bardzo rzeczowi i rzetelni.

Hmmm.... Po co Ci w takim razie jeszcze inne opinie i to w debiutanckim poście?...

Tu http://forum.muratordom.pl/ogloszenia-drobne,f48.htm można się bezpłatnie zareklamować ;)

Gasol
02-03-2009, 18:10
Witam.
Ponieważ ściany będą siadać to jak są one połączone ze stelażem do którego będzie przybity gips lub deska ?


Generalnie dol stelazu trzeba oprzec o podloze, np. plyte/chudziak. Stelaz powinien byc przymocowany do sciany tak, by ruch sciany z bala byl nadal mozliwy, np. gdzies w gorze stelaza mozna zrobic obejme/opaske, ktora na sztywno przykrecona do bala bedzie slizgac sie po stelazu jednoczesnie go przytrzymujac. Powiem szczerze, ze najlepiej chyba pokombinowac i samemu znalezc jakies rozwiazanie.



Czy stelaż jest drewniany czy może metalowy (jakiś systemowy) ?


Ja mam drewniany ale wybralbym metalowy (taki jak do plyt g-k), bo drewno pracuje i pojawiaja sie dodatkowe naprezenia, co moze powodowac pekanie plyt g-k.



Czy taki jest układ warstw od zewnątrz jest OK:
- bale,
- wiatroizolacja,
- wełna mineralna
- folia paroizolacyjna
- płyta gipsowa.


OK



Czy wełnę układa się na pełną szerokość stelażu czy też zostawia się "szczelinę" wentylacyjną ze 2 cm ( u mnie bal jest toczony (okrągły) więc i tak będą pustki w miejscach łączenia bali ).


Ja szczeliny bym nie zostawial - zasugerowal mi to p. Nitka. Poczytaj www.szkielet.pl - tam jest gdzies watek na ten temat. Szczelina powinna byc wentylowana, zeby pelnic jakas funkcje. Taka wentylacja niestety spowoduje, ze izolacyjnosc sciany znacznie spadnie. Mysle, ze jedynie wtedy, gdy drewno jest mokre (prosto z lasu), to taka szczelina jest wazna.

artmach
02-03-2009, 18:29
Zastanawiam się nad podłoga w łazience z drewna egzotycznego odpornego na wilgoć np. Teak. Czy ktoś z Was ma z tym doświadczenie. Jakie są jeszcze gatunki odporne na wilgoć?

Sloneczko
02-03-2009, 19:57
Modrzew, nasz rodzimy :)

madzialenkapp
03-03-2009, 07:53
Słoneczko ma racje, nasz rodzimy modrzew jest najlepszy. Warta rozważenia jest osika. To drewno samoistnie sie utwardza pod wpływem wody, i robi sie " stalowe" . Ma jedna wadę, ciemnieje dość mocno. Ogólnie ze względu na budowę włókna i na sposób wegetacji, najbardziej odporne na wilgoć sa deski z drzew liściastych.
A co sie tyczy stelaży , to sa gotowe systemy prowadzenia ścian licowych oparte na metodzie szalunku przesuwnego, gdzie szyna montażowa kręcona jest go bala na ślizgach a od góry , by zapobiec naprężeniom, płyta GK wsuwa sie w szczelinę maskującą, która " robi" za listwę sufitową.Proste i skuteczne rozwiązanie.

pit79
03-03-2009, 19:40
No własnie co z tym stelażem. W drewnie wydaje mi się że łatwiej jest zrobić ruszt ślizgowy. Ale skąd wziąc teraz SUCHE ŁATY?? :-?
Znalazłem jedne na allegro ale w lublinie :cry: .
Kurcze boję się trochę robić na mokrych bo słysząłem że może to ponoc przebarwić karton gips.
Pod deski to na pewno nie będe się przemował, daje mokre ze składu i mam to w nosie.

madzialenkapp
03-03-2009, 19:52
nie mam zdania. Mam doświadczenie w stelażach metalowych.

pit79
03-03-2009, 19:57
madzialenkapp- a dysponujesz może jakimś zdjęciem jak np wykonać ruszt śleizgowy na metalowym stelażu?[/b]

dode
03-03-2009, 20:09
pit79, Lublin to jeszcze nie koniec świata :lol:

pit79
03-03-2009, 20:27
No wiem, że nie koniec, po inne rzeczy jeździło się dalej :) Muszę coś pokombinować z transportem , albo pomysleć z tymi metalowymi cholerstwami :evil:

madzialenkapp
03-03-2009, 21:32
pit, sorry,,,nie pomogę, bo tu juz mnie jedna forumowicza zjechała za kryptoreklamę i szkalowanie polskiego drewna.

pit79
03-03-2009, 22:07
daj spokój, to może na priv?

Sloneczko
03-03-2009, 23:45
pit, sorry,,,nie pomogę, bo tu juz mnie jedna forumowicza zjechała za kryptoreklamę i szkalowanie polskiego drewna.

Madziolenko ;) A masz może własną stronę internetową? Jeśli tak, umieść jej adres w swoim profilu, jeśli nie zrób taką. Proste? :)

madzialenkapp
04-03-2009, 07:05
Słoneczko, mam strone, umieszczenie jej to nie problem, oczywiście. Ale to forum nie służy reklamie, tylko wymianie doświadczeń. Chciałam naprostować zaskorupiałe poglądy i sluzyc radą. Ale może faktycznie pójdę za Twoja radą.

Sloneczko
04-03-2009, 13:37
Jeśli w profilach forumków jest miejsce na www, to znaczy że wolno z tej opcji skorzystać :)

karcio102
04-03-2009, 18:13
Ostatnie przemyślenie jakie mi przyszło do głowy to :
Do pionowej deski (kantówki do której będzie mocowana płyta GK) z obu stron przykręcam kątownik np 2 cm X 3 cm o takiej długości o którą obniży się ściana w danym miejscu ( czyli np na wys. 1 metra około 10 cm , na wysokości 2 metry 20 cm gdyż zakładam że drzewo siada 10cm na metrze).
Tak utworzy się T kształtny profil.
I teraz mocuję tą deskę (ten profil) na wysokości kątowników ale bardzo dokładnie ( żeby nie było bocznych luzów ) i do tego wkrętami z dużym łbem. Oczywiście wkręty na ścianie mocuje w górnej części kątownika. Takie rozwiązanie zapewni że jeśli ściana będzie siadać to łeb wkrętu zawsze będzie "przytrzymywał" kątownik a co za tym idzie samą deskę. Wydaje mi się że 2-3 zamocowania wystarczą ( na dole mocujemy na sztywno ).

Dobrze chyba ocynkować te kątowniki lub od razu takie kupić że potem nie rdzewiały !!

A jako wkręty proponuję 5 cm (fi 8 lub fi 10) z łbem sześciokątnym.

Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem ale dla kogoś z technicznym zacięciem powinno wystarczyć.

Można też zamontować jeden kątownik a w nim zrobić szczelinę o szerokości wkrętu i to też pozwoli zachować swobodny ruch w pionie (ale zrobienie takiej szczeliny nie jest proste )

Andrzej

EDZIA
05-03-2009, 21:26
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

W nawiązaniu do ubezpieczenia...jaką podaliście wartość domu do ubezpieczenia, bo ja już zgłupiałam.
7 kończy mi się umowa , jutro odnawiam i tak sie zastanawiam czy 200 tyś. to będzie za dużo, za mało, czy akurat?

Dom jak widać, w środku złotych klamek brak.. :wink:

pozdrawiam

Edzia

artmach
05-03-2009, 21:42
w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

W nawiązaniu do ubezpieczenia...jaką podaliście wartość domu do ubezpieczenia, bo ja już zgłupiałam.
7 kończy mi się umowa , jutro odnawiam i tak sie zastanawiam czy 200 tyś. to będzie za dużo, za mało, czy akurat?

Dom jak widać, w środku złotych klamek brak.. :wink:

pozdrawiam

Edzia

Z tymi dwoma paczkami to nas tak podpuszczasz :wink:

EDZIA
05-03-2009, 21:58
Z tymi dwoma paczkami to nas tak podpuszczasz :wink:


Pytam poważnie, naprawdę

dode
05-03-2009, 22:12
Z tymi dwoma paczkami to nas tak podpuszczasz :wink:


Pytam poważnie, naprawdę

Edzia odpowiedz sobie, za ile odbudujesz identyczny dom, jeśli odpukac cos się stanie.
za te marne 200 na pewno nie!!!!

EDZIA
05-03-2009, 22:55
Dode problem w tym, że ja ciągle myślę jeszcze w kategoriach cen sprzed 6 lat kiedy to mój dom się stawiał.

dode
06-03-2009, 00:01
Dode problem w tym, że ja ciągle myślę jeszcze w kategoriach cen sprzed 6 lat kiedy to mój dom się stawiał.

to chyba czas najwyzszy zmienic sposób myslenia :D .

My dodalismy połowe poczatkowej wartości (dom stawiany 5 lat temu), Ty powinnas dodać mysle więcej.
Tak jak pisałam wczesniej, zastanów się za ile w tej chwili wybudujesz dom w identycznym stanie, trzeba doliczyc płytki, stałe zabudowy jesli takie masz itd.

madzialenkapp
06-03-2009, 08:15
Edzia, wartość domu to wartość tzw. odtworzeniowa a nie wartość amortyzacyjna. Nie możesz do tego podchodzić jak księgowa, tylko jak właściciel , pamietaj:D:D

pit79
06-03-2009, 08:41
pochwalę się, a co :) - mam juz wylewki :)

BaK
06-03-2009, 10:13
Witam.
Ja mam dom z bala fi 25 cm toczonego (jodła świętokrzyska) . Ogólnie ściana wydaje się solidna jednak czy na pewno jest/będzie szczelna za kilka lat jak dom dobrze się rozeschnie ? Jak piszą niektórzy użytkownicy takich domów w węgłach czasami wieje.
Poza tym jestem zwolennikiem łączenia materiałów gdzie drewno występuje z białą ścianą , kamieniami czy innymi materiałami. Wystarczy mi drewna widocznego w ściankach działowych (wewnętrznych) i balach sufitowych.

Postanowiłem go więc ocieplić od środka i tu mam pytanie.

Ponieważ ściany będą siadać to jak są one połączone ze stelażem do którego będzie przybity gips lub deska ?

Czy stelaż jest drewniany czy może metalowy (jakiś systemowy) ?

Czy taki jest układ warstw od zewnątrz jest OK:
- bale,
- wiatroizolacja,
- wełna mineralna
- folia paroizolacyjna
- płyta gipsowa.

Czy wełnę układa się na pełną szerokość stelażu czy też zostawia się "szczelinę" wentylacyjną ze 2 cm ( u mnie bal jest toczony (okrągły) więc i tak będą pustki w miejscach łączenia bali ).

Pozdrawiam Andrzej

Ponieważ niewiele osób ociepla domy z bala od środka, sam nieźle nabiedziłem się nad tym zagadnieniem zanim ustaliłem (w tym po konsultacjach z panem Nitką) chyba właściwą koncepcję. U siebie będę robił to w sposób następujący:

1. Bal od zewnątrz (mam bale prostokątne)
2. Witroizolacja bezpośrednio na bale
3. Drewniany ruszt ślizgowy (dla dwóch warstw wełny)
a) Warstwa 1: kantówka rusztu poziomo (równolegle do bali), na stałe bezpośrednio do ściany na wiatroizolacji - pomiędzy kantówką "poziomą" pierwsza warstwa wełny
b) Warstwa 2: kantówka rusztu pionowo, oparta na wylewce, w jednym punkcie na samym dole mocowana na stałe w pozostałych 2-3 punktach wyfrezowany w kantówce rusztu podłużny otwór 10-15cm długości i przez ten otwór wkręt do ściany (wkręt inicjalnie mocowany w górnej części podłużnego otworu) - pomiędzy kantówką "pionową" druga warstwa wełny
Tu mam ciekawostkę: pan Nitka w swoich materiałach opisuje specjalne wieszaki dla pionowych elementów rusztu ślizgowego, jednak na zadane bezpośrednio pytanie gdzie takie wieszaki można nabyć odpowiedział mi ze nie wie i doradził wykonanie wyfrezowania na wkręt :D. Mam też zamiar w miejscach gdzie krzyżuje się kantówka "pozioma" i "pionowa" dać pomiędzy nie filc tak aby zmniejszyć ewentualne przyszłe skrzypienie tego rusztu.
4. Opóźniacz pary
5. Pustka powietrzna (tu mam wątpliwości czy jest niezbędna, ale wszystko wskazuje że należy ją przewidzieć jezeli deski też od środka)
6. Deska szalunkowa (boazeria)

Dość istotnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór wiatroizolacji i opóźniacza pary tak aby zapewnić właściwe "oddychanie" warstwy izolacyjnej (wiatroizolacja powinna mieć współczynnik "paroprzepuszczalności" 120-180g/m2/24h, a opóźniacz pary 2-20g/m2/24h) - ja wybrałem DuPoint Tyvek Housewrap i DuPoint Tyvek VCL.

P.S.
Mam już wylewki i dach :D :D :D
http://picasaweb.google.pl/bakalbum/BudowaEtapI?authkey=Gv1sRgCM_zo5yeoPSnowE#

EDZIA
06-03-2009, 13:52
No i jestem pouczona i uświadomiona. :D
Dzięki
Podwyższam zatem wartość. Już wiem jaki jest aktualny, orientacyjny koszt postawienia mojego domku - faktycznie większy niż 200 tyś. :oops:

pozdrawiam

madzialenkapp
06-03-2009, 14:10
EDZIA,, a za ile byś teraz odtworzyła to cacko?

kruszon11
06-03-2009, 14:38
Ktoś się przymierzał/przymierza do świadectwa energetycznego ?

krysiagdy
06-03-2009, 16:01
Ktoś się przymierzał/przymierza do świadectwa energetycznego ?
My sie przymierzamy. W ciagu 2 tyg. ma byc gotowe.

kruszon11
06-03-2009, 16:11
Szukam informacji, czy wynik takiego świadectwa uzależnia wydanie pozwolenia na użytkowanie .....

madzialenkapp
06-03-2009, 17:36
na pewno nie:)> to tylko informacja, ile Ci dom zeżre energii na funkcjonowanie.

krysiagdy
06-03-2009, 20:00
http://images6.fotosik.pl/423/52cdc52c55dc0bbc.jpg (http://www.fotosik.pl)
Powyzszy cytat pochodzi ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z działu aktualności- z dnia 27.01.09 - interpretacje prawne.

kruszon11
06-03-2009, 20:55
na pewno nie:)> to tylko informacja, ile Ci dom zeżre energii na funkcjonowanie.

Niby tak, ale zamierzam zostawić bale bez ocieplenia, tak jak są. Wiem, zaraz się odezwą głosy, że współczynnik, że muszę, że moja grubość niewystarczająca....

Ale po pierwsze chcę zachować wnętrze wg mojego widzimisię, choć nie trzymam się tego uparcie, być może po przyszłej zimie dołożę ocieplenie od wewnątrz... Po drugie, nie jeden, a kilku górali pytałem niezależnie i każdy albo mieszka w takim domu bez ocieplenia i jest ok, albo mówi, że nie ma sensu, albo że moja grubość jest wystarczająca.

W każdym razie jeśli miałbym ocieplać ściany, to tylko po własnym doświadczeniu, po własnej decyzji. Nie lubię być do czegoś przymuszanym.

I stąd moje pytanie, czy nadzór budowlany może mnie, na podstawie ŚE, zmusić do dołożenia wełny na ściany......

8)

djan
06-03-2009, 21:19
zaraz
a gdzie jest napisane co dom musi spełnic aby być odebranym ??
ma tylko mieć to durne świadectwo i koniec

kasia_sloneczko
06-03-2009, 22:04
Pit 79 my tez juz mamy wylewki :lol: od dzisiaj :D

robimy zawody kto pierwszy sie wprowadzi? hehe

agagaj
07-03-2009, 08:00
No i jestem pouczona i uświadomiona. :D
Dzięki
Podwyższam zatem wartość. Już wiem jaki jest aktualny, orientacyjny koszt postawienia mojego domku - faktycznie większy niż 200 tyś. :oops:

pozdrawiam

Pomnóż x2 i będzie w sam raz :wink:

Odpowiedz sobie na pytanie - czy sprzedałabyś swój dom za 200?? :lol:

kasia_sloneczko
07-03-2009, 09:07
juz teraz nie pamietam ile przyjelam wartosc domu do ubezpieczenia ale ja tam go szacuje na 600 tys. i nie jestem do konca pewna czy faktycznie na tym sie skonczy 8) nie uzywamy bog wie jakich materialow ale tez sama taniocha nie jedziemy. jak czasem patrze na domy w gazetach ze np. 180 m2 wylozone kamieniem-marmurem to mi wlos deba staje ile to musialo kosztowac w porownaniu z moimi tez nie tanimi plytkami :roll:

u mnie juz sie zaczelo pakowanie bo w czerwcu musi byc przeprowadzka. czesc mebli zabrali mi wiec do renowacji a nam pozostaly kartony...

madzialenkapp
07-03-2009, 18:59
Obiekt oddawany do eksploatacji musi mieć ŚE , ale nigdzie nie ma mowy o parametrach, które dopuszczają lub nie dom do eksploatacji.Wiec bez paniki. To tylko informacja, a nie wytyczne .
Kruszon, nikt i nic Cie nie zmusi do położenia welny na balach. To Twoja i tylko Twoja decyzja ,ze chcesz mieć w domu tak , jak masz. Poza tym, ŚE opiera sie na Polskich Normach, które sa sprzed wieków bez mała i w przypadku litego bala dotyczą tylko sosny a nie innego drewna.Jak ktoś z Komitetu Normalizacji i Jakości przeprowadzi badania na balu 26 cm z cedru czy modrzewia, wsio ryba skąd, wtedy mogę podyskutować o wiarygodności takiego kwita. a tak to oni mnie moga,......tyle co Wilhelmiemu w " Dyzmie":)

pit79
08-03-2009, 11:15
Pit 79 my tez juz mamy wylewki :lol: od dzisiaj :D

robimy zawody kto pierwszy sie wprowadzi? hehe

Myślę że nie mam szans :D

Batrtek_psik
11-03-2009, 10:15
Bardzo poważnie zastanawiam się nad skorzystaniem z usług firmy Nordhome (jak w stopce) i chciałbym dowiedzieć się od Państwa co o tym myślicie. Wg mnie mają super ofertę i z mojego wywiadu środowiskowego wynika, ze są bardzo rzeczowi i rzetelni.

Hmmm.... Po co Ci w takim razie jeszcze inne opinie i to w debiutanckim poście?...

Tu http://forum.muratordom.pl/ogloszenia-drobne,f48.htm można się bezpłatnie zareklamować ;)

Nie było to moją intencją... A opinie zawsze się przydadzą. Po to jest forum, czyż nie? Źle sformułowałem poprzedni post, więc przepraszam.

Bonde
11-03-2009, 19:18
Szukam informacji, czy wynik takiego świadectwa uzależnia wydanie pozwolenia na użytkowanie .....

ŚE trzeba mieć, ale cyferka jak w nim widnieje nie ma wpływu na wydanie lub nie pozwolenia na użytkowanie (na razie).

kruszon11
11-03-2009, 20:52
Zdążyłem to w międzyczasie ustalić :)
I przy okazji rozeznałem się nieco w kosztach. Od 500 do 1000 plnów.... Niezły rozrzut.... W terminach wykonania także - od 2-3 dni do dwóch tygodni...
Bądź tu mądry....




PS. dla tych, których jeszcze nie zmuszałem do oglądania swojego kominka :lol: zapraszam do dziennika 8)

EDZIA
11-03-2009, 21:14
PS. dla tych, których jeszcze nie zmuszałem do oglądania swojego kominka :lol: zapraszam do dziennika 8)

Byłam, widziałam...bardzo ładny :D
Zresztą często bywam w Twoim domku i po cichutku podziwiam :D

agagaj
13-03-2009, 07:28
Edzia... Nie tylko Ty bywasz tam często :lol: 8)

rwachster
13-03-2009, 09:15
Zadałem to pytanie na forum ogólnym, i niestety niewiele się dowiedziałem. Może Wy mi pomożecie... z góry dzięki

Witam, nie znalazłem informacji, która mnie niezwykle interesuje także pozwolicie...

Szukam impregnatu BEZBARWNEGO z filtrem UV do domu z bali do elewacji.

Altimex mi ostatnio polecano, ale oni, mimo, że planowali wprowadzić taki produkt do sprzedaży (bo ponoć pytają...), ale coś im nie wyszło...

za wszelkie podpowiedzi (linki) będę bardzo wdzięczny.

Mały
13-03-2009, 09:45
Zadałem to pytanie na forum ogólnym, i niestety niewiele się dowiedziałem. Może Wy mi pomożecie... z góry dzięki

Witam, nie znalazłem informacji, która mnie niezwykle interesuje także pozwolicie...

Szukam impregnatu BEZBARWNEGO z filtrem UV do domu z bali do elewacji.

Altimex mi ostatnio polecano, ale oni, mimo, że planowali wprowadzić taki produkt do sprzedaży (bo ponoć pytają...), ale coś im nie wyszło...

za wszelkie podpowiedzi (linki) będę bardzo wdzięczny.
Ja mam Lakmy - profesjonalny IW11 - czekam tylko na ciepłe dni żeby 3 raz pociagnąć po kolorowym Drewnokolorze z woskiem.
http://www.lakma.pl/chemia_budowlana-123-65-biochron-iw-10-Rozcieńczalnikowe%20Biochron%20IW.html

agagaj
13-03-2009, 10:07
Szukam impregnatu BEZBARWNEGO z filtrem UV do domu z bali do elewacji.

Altimex mi ostatnio polecano, ale oni, mimo, że planowali wprowadzić taki produkt do sprzedaży (bo ponoć pytają...), ale coś im nie wyszło...

Nie słyszałam i nie czytałam o takim impregnacie. To głównie pigmenty odbijają promieniowanie UV :roll:

Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie... :wink:

Sama chętnie pomalowałabym takowym domek.

Pozdrawiam

Gasol
13-03-2009, 15:44
Szukam impregnatu BEZBARWNEGO z filtrem UV do domu z bali do elewacji.

Altimex mi ostatnio polecano, ale oni, mimo, że planowali wprowadzić taki produkt do sprzedaży (bo ponoć pytają...), ale coś im nie wyszło...

Nie słyszałam i nie czytałam o takim impregnacie. To głównie pigmenty odbijają promieniowanie UV :roll:

Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie... :wink:

Sama chętnie pomalowałabym takowym domek.

Pozdrawiam

A moze lazura bezbarwna? www.v33.pl

Cytat:
Czy można stosować lazurę bezbarwną na zewnątrz?
Odcień bezbarwny Lazury ochronnej o wysokiej odporności zawiera filtry UV i można go stosowac na zewnątrz. Nie dotyczy to koloru bezbarwnego Lazury ochronnej (4 letnia), który możne być stosowany tylko wewnątrz.

akarolak
14-03-2009, 07:59
[quote="AdamF"]Witam wszystkich balowiczów.
Ja również chciałbym się ujawnić po dłuższym śledzeniu tego forum.
Od ponad roku budujemy dom z bala w okolicy Łodzi.Ekipa cieśli spod Zakopanego jak i bale.Bale świerkowe 24cm płazy.Dom 230m2.Jesteśmy na etapie uszczelniania bali i zaczynamy kryć blachą .

Witam czy mógłbym prisoć o kontakt na priv i polecenie ekipy cieśli oraz informacje, gdzie jak nabywaliście bale. Równiez jestem z okolic Łodzi [email protected]

Narcyz
15-03-2009, 10:39
Witam serdecznie po dłuższej przerwie
Ale praca praca i praca
Podłogi mamy już wylane a za tym i ogrzewanie i instalacje teraz przyszedł czas na środek :)
Czym malowaliście bnale w środku, jak je zabezpieczyć
prosimy o pomoc i pozdrawiamy gorąco
narcyzLegnica

rwachster
15-03-2009, 15:06
A moze lazura bezbarwna? www.v33.pl
Cytat:
Czy można stosować lazurę bezbarwną na zewnątrz?
Odcień bezbarwny Lazury ochronnej o wysokiej odporności zawiera filtry UV i można go stosowac na zewnątrz. Nie dotyczy to koloru bezbarwnego Lazury ochronnej (4 letnia), który możne być stosowany tylko wewnątrz.

Łe no :) zapowiada się, że jednak da się... :) w poniedziałek podzwonię i dowiem się więcej. Na pewno wrzucę relację... pozdrawiam

agagaj
15-03-2009, 21:27
Łe no... Ja bym się tak nie cieszyła z tej lazury. Może to tylko obiegowa opinia, ale moje pierwsze skojarzenie dla słowa lazura to łuszczenie się :roll:
Ale nie wykluczam, że jestem w błędzie.

Pozdrawiam

agagaj
15-03-2009, 21:32
Podłogi mamy już wylane a za tym i ogrzewanie i instalacje teraz przyszedł czas na środek :)
narcyzLegnica

Witam Narcyz :P

Wrzuć kilka fotek na Picasa, żebyśmy uwierzyli :lol: :lol: :wink:

A my ciągle mielimy ścianki działowe i nie możemy się na nic zdecydować :roll:
Chociaż nie, przepraszam, pomalowaliśmy cały domek podkładem pod kolor. Tak popołudniami sobie szaleliśmy z pędzelkami, pomiędzy kolejnymi ulewami i opadami śniegu :wink:

Pozdrawiam

Narcyz
15-03-2009, 22:42
..... prośba spełniona :) ( troche chaotycznie ale zawsze coś sie udało )

pozdrawiamy i zapraszamy do picassa......

piotr.nowy
15-03-2009, 22:53
No to Narcyz kiedy przeprowadzka ?

agagaj
16-03-2009, 07:27
Narcyz ja miałam na myśli ŚWIEŻE fotki 8)
Te to już na pamięć wszyscy znamy :lol:

I jeszcze pytanko mam do Ciebie... Jakie macie okna i w jaki sposób były wstawiane??

rwachster
16-03-2009, 09:05
no to po paru rozmowach dowiedziałem się tyle:
- 3V3 lakiero-bejca lazur wg. pana technologa nadaje się, ale dobrze drewno przed pomalowaniem zaimpregnować ich impregnatem do drewna konstrukcyjnego... dziś się przejadę do castoramy i pooglądam na żywo
- lakma 0 polecają iw10 ale jednak mówią, ze pigment jest niezbędny bo UV...

jakieś inne propozycje do sprawdzenia??
kto jeszcze robi dobrą chemię do drewna? zadzwonię i wyciągnę więcej informacji.
tak czy inaczej, dzięki za Wasze podpowiedzi i drążę temat dalej.

Narcyz
16-03-2009, 09:16
Fotki są nowe i to 105 zdjęć z ostatnich dni :)
Na wszelki wypadek dołącze jeszcze raz link :
http://picasaweb.google.pl/Narcyz13/Cddd150309#
a okna .....
Ona użędowskiego a montaż wyglądał tak
1 kupiliśmy deski o szerokości bala w oknie które zostały przykręcone w koło do okna i piędzy deskę a okno wpuszczona pianka - w ten sposób powstała skrzynka okienna
2 następnie tą skrzynkę włożono w otwór okienny i skręcono do listw ślizgowych po bokach i do bala pod oknem i tak wstawione okienko obrobiono pianką
3 następnie sam bede obrabiał ramkę do tego okna co widać na fotkach :)
Pozdrawiam

agagaj
16-03-2009, 10:12
Narcyz a jak spasowało Ci się ze skrzynką samo okno?? Skrzynka była skręcana co do milimetra pod wymiar ościeżnicy okiennej?? Została szpara pomiędzy ościeżnicą a skrzynką, którą czymś jeszcze trzeba załatać??
Nas to czeka w przyszłym tygodniu i poprostu martwię się jak wyjdzie...
Pomyśleliśmy, żeby najpierw do ościeżnicy poprzykręcać deski, a całą konstrukcję potem przymocować do ślizgów... Co Ty na to?
Czy przy montażu okien u Ciebie uczestniczyła ekipa od bali?? Kto wycinał bale pod okna: ekipa od okien czy od bali?

Opaski również będziemy robić sami :wink:

A z czego zamierzasz zrobić parapety zewnętrzne, bo zauważyłam, że dołem w oknach nie masz desek (czyli powstała taka niepełna skrzynka jak w drzwiach balkonowych)??

Ale jestem leniwa - czekałam na gotowego linka do Twojej wykończeniówki, zamiast sama se kliknąć na Twoje albumy 8)
Blondynka :lol:

Jenyyyy, jak fajnie, że mam tyle fotek do przetrawienia, które wiele mi pomogą :P

Działówki na parterze zamierzamy również wymurować. Powiedz proszę, czy mur kotwiliście jakoś, żeby był bardziej stabilny?? My myślimy o kotwieniu do pionowych belek grubości muru. Coś takiego widziałam u Ciebie na fotkach, ale nie mam pewności, czy temu miało służyć. A może wcale nie trzeba się przejmować brakiem wiązania muru ze ścianami nośnymi?? Hmmm...
I jeszcze jedno mnie nęka.. Jak można uzupełnić lukę miedzy murem a balami, gdy ściana murowana dochodzi pod kątem prostym do ściany z bali??

Pozdrowienia od Gajdeczków dla Narcyzów :D

EDZIA
16-03-2009, 11:36
Narcyz, jestem na etapie szukania pomysłu co zrobić z plytami OSB.
Zauważyłam, ze u Ciebie na parterze sufit i fragmenty ścianek na poddaszu też z OSB. Co planujesz z tym zrobić? otynkujesz, pomalujesz, czy tak zostawisz?

Narcyz
16-03-2009, 13:56
Agagaj:
Kupiłem deski pod szerokość (grubość ściany) I ekipa od okien robiła sobie sama ramy. brali ramę okienną kładli na nią piankę i przykręcali wkrętami wcześniej przygotowaną deskę i tak skreconą ramę wstawiali w otwór okienny.(to ta szpara).A reszte co tak jak napisałaś :) Bali nikt nie wycinał - przy montażu już miałem na gotowo wszystkie otwory okienne i drzwiowe :)
Nad parapetami jeszcze myślę ......,
Ściany .... stoją na papie i nie są z niczym kotwione, jedyne co je trzyma to deski które są wsadzone w otwory pionowe wcześniej wycięte w balach na szerokość deski z obu stron muru i te deski są skręcone do muru. -i wtedy nie ma problemu z szparami :)
Edzia :
Na sufity płyty regips - chyba
a na ściany klej siatka i ....... :)
Pozdrawiam zostawiam numer bo niemam czasu pisać Przepraszam i tel moze lepiej wytłumacze :)
Pozdrowienia ......

agagaj
16-03-2009, 14:21
Agagaj:
Kupiłem deski pod szerokość (grubość ściany) I ekipa od okien robiła sobie sama ramy. brali ramę okienną kładli na nią piankę i przykręcali wkrętami wcześniej przygotowaną deskę i tak skreconą ramę wstawiali w otwór okienny.(to ta szpara).A reszte co tak jak napisałaś :)

Czyli tak jak myślałam. Ale musiałam do tego dojść sama, bo wykonawca proponował nieco inne rozwiązanie. Wg mnie to jest bardziej trafione i mniej problemów później.
Skrobnij mi jeszcze w wolnej chwili, czy impregnowałeś te dech od skrzynek przed , pliss...


Bali nikt nie wycinał - przy montażu już miałem na gotowo wszystkie otwory okienne i drzwiowe :)

U mnie niestety w dwóch przypadkach trzeba podciąć o kilkanaście cm i myślę, że ekipa od okien narysuje mi kółko palcem na czole, a nie podetnie...


Nad parapetami jeszcze myślę ......,

Bo ja wewnątrz nie chcę parapetów, za to zastanawiam się intensywnie, czy nie zamontować do tych skrzynek okiennych jeszcze deski dołem. Co by to dało na zewnątrz?? Możliwość np. pokrycia drewna blachą.


Ściany .... stoją na papie i nie są z niczym kotwione, jedyne co je trzyma to deski które są wsadzone w otwory pionowe wcześniej wycięte w balach na szerokość deski z obu stron muru i te deski są skręcone do muru. -i wtedy nie ma problemu z szparami :)

Cwaniaczku 8) Świetny pomysł...
Ja kombinowałam z zeszlifowaniem bala podobnie jak to ma miejsce przy oknach czy drzwiach. Może też się uda 8)


Bonde na sufity z OSB daje tapetę z włókna szklanego + farba, z tego co pamiętam.

agata353
16-03-2009, 16:04
witajcie! szukam opinii na temat kamienia elewacyjnego-na podmurówkę i komin
czy firmy : stegu oraz stonemaster produkujące sztuczny kamień są godne zaufania?
Kruszon- możesz mi zdradzić z czego masz taki piękny komin?:))
Pozdrowienia.

kruszon11
16-03-2009, 16:18
witajcie! szukam opinii na temat kamienia elewacyjnego-na podmurówkę i komin
czy firmy : stegu oraz stonemaster produkujące sztuczny kamień są godne zaufania?
Kruszon- możesz mi zdradzić z czego masz taki piękny komin?:))
Pozdrowienia.

mój "taki-sobie-komin" :lol: :lol: obłożony jest zwykłym kamieniem naturalnym, zwanym "dzikim kamieniem". U mnie akurat piaskowiec. Dostaniesz go w swoich okolicach na 100%, wujek googel pomoże w poszukiwaniach. Koszt w okolicach Rzeszowa to 60 netto za m2.

agata353
16-03-2009, 19:24
Dzięki za odpowiedź. A zamiast piaskowca można dać te sztuczne kamulce? Co myślisz o tym? Tandeta? : :D Zastanawiam się, czy naturalny kamień nie będzie jakoś za ciężki do bali.....

polakmały
16-03-2009, 20:08
Zastanawiam się czy nie trzeba by stworzyć osobnego wątku aby ludzie wrzucali tam linki do dzienników budowy domów z bali bo jak chce się pooglądać to się nie da- stron ponad 20 a na każdej dziesiątki linków. A tak każdy wrzuci linki, które zna i wszystko będzie w jednym miejscu zgromadzone. Co myślicie o tym pomyśle

kruszon11
16-03-2009, 21:29
Dzięki za odpowiedź. A zamiast piaskowca można dać te sztuczne kamulce? Co myślisz o tym? Tandeta? : :D Zastanawiam się, czy naturalny kamień nie będzie jakoś za ciężki do bali.....

Pewnie, że można, rzecz gustu. Ale. Sztuczne sam oglądałem, w jakimś markecie, i wychodziły drożej .... Nieźle, co ?
A dziki kamień raczej nie będzie za ciężki - popatrz na mój kominek...


Zastanawiam się czy nie trzeba by stworzyć osobnego wątku aby ludzie wrzucali tam linki do dzienników budowy domów z bali bo jak chce się pooglądać to się nie da- stron ponad 20 a na każdej dziesiątki linków. A tak każdy wrzuci linki, które zna i wszystko będzie w jednym miejscu zgromadzone. Co myślicie o tym pomyśle

Absolutnie jestem za.... Sam nie raz nie dwa miałem z tym problem, dlatego w swojej Picasie mam podłączone galerie innych domów drewnianych (udało mi się nawet znaleźć dom wg tego samego projektu :))
Taka namiastka....

akarolak
16-03-2009, 21:46
witam,

Poszukuję namiarów na sprawdzoną brygadę cieśli jako alternatywę w stosunku do firm "deweloperskich". Chciałbym porównać ceny budowy domu wg. kupionego projektu przez takie brygady w stosunku do cen podanych przez firmy.


[email protected]

z góry dziękuję z apomoc.

Adam

Narcyz
16-03-2009, 22:05
Agagaj...... skrzynki opkienne będą pomalowane w kolorze okna Urzędowski ma mi sprzedać farbe którymi malują okna w fabryce :)
Pozdrawiam i kolorowych ....

agagaj
16-03-2009, 22:24
Też se od nich kupię :P

Karaluchy pod poduchy :lol:

piotr.nowy
16-03-2009, 23:11
... dlatego w swojej Picasie mam podłączone galerie innych domów drewnianych (udało mi się nawet znaleźć dom wg tego samego projektu :))
Taka namiastka....

A podasz link do "swojej picassy" ? Nie wiem czy mam Cię podłączonego u siebie , bo podłączonych mam sporo a nie wszyscy maja takie same nick'i na forum i w galerii...

kruszon11
17-03-2009, 08:49
witam,

Poszukuję namiarów na sprawdzoną brygadę cieśli jako alternatywę w stosunku do firm "deweloperskich". Chciałbym porównać ceny budowy domu wg. kupionego projektu przez takie brygady w stosunku do cen podanych przez firmy.


[email protected]

z góry dziękuję z apomoc.

Adam

To, co podają Ci firmy podziel przez pół i masz odpowiedź....

akarolak
17-03-2009, 09:35
no takich właśnie szukam, sprawdzonych i godnych polecenia

esechiel
17-03-2009, 11:12
Witam,

Mam nietypowe, ale istotne dla mnie pytanie. Może ktoś z grubsza będzie umiał na nie odpowiedzieć... Dumam o budowie domu z bali, na ogół bale wykonywane są z sosny, modrzewia, świerku ...

1. Czy jest możliwość budowy z innego gatunku drzewa. Konkretnie chodzi mi o jesion który jest bardzo dobrym drewnem, twardy, i elastycznym.

2. Ile mniej więcej trzeba drzewa na przeciętny dom z bali, taki ok 150m2. Bale dobrze by miały 24-26 cm średnicy.

3. Jeśli da się z jesiona i można dostarczyć swój materiał, oczywiście świeżo ścięty do firmy która ma całą technologię obróbki, suszenia itp to ile mniej może mnie przeciętnie kosztować metr domu z bali?

JerzyBw
17-03-2009, 11:49
Jeszcze nie przeczytałem żadnej informacji, żeby ktoś zbudował z jesinowego drewna dom. A ilość drewna? hm ... w tej średnicy jaką podałeś to trzeba z 12 bali na jedną ścianę wzwyż. Policz wtedy 12 razy 4 na ściany zewnętrzne prostej konstukcji, dodaj jeszcze na ściany działowe (zależy do projektu). Wylicz ile wyniesie w m3 jedna kłoda. Podpowiem, że kłoda 10m o średnicy po środku 25 cm daje ok 0,5 (m3) kubika objętości. To może być potrzebne w oszacowaniu kosztów zakupu drewna.

A tak naprawdę to szukać jak najwięcej informacji w internecie, książkach i czytać i myśleć, bo to nie jest do ogarnięcia w szybkim jednym poście.
pozdrawiam

Babydream
17-03-2009, 20:03
Zastanawiam się czy nie trzeba by stworzyć osobnego wątku aby ludzie wrzucali tam linki do dzienników budowy domów z bali bo jak chce się pooglądać to się nie da- stron ponad 20 a na każdej dziesiątki linków. A tak każdy wrzuci linki, które zna i wszystko będzie w jednym miejscu zgromadzone. Co myślicie o tym pomyśle

Bardzo dobry pomysł polakmały, Mam nadzieję, że podejmiesz się tego zadania, skoro zaproponowałeś. Będzie łatwiej, szybciej i przyjemniej mieć wszystko w kupie :P

polakmały
17-03-2009, 22:15
Już stworzyłem wątek w dziale wymiany doświadczeń. Zapraszam do wrzucania tam linków do domów z bali, których tam nie ma - chętnie pooglądam wasze perełki :D :D

EDZIA
18-03-2009, 19:47
dajcie (wrzućcie- przenieście...Edzia proszę)
i głosuje za umieszczeniem go w dziennikach budowy a nie w doświadczeniach- logiczniejsze wg. mnie...

Wątek przeniesiony zgodnie z życzeniem do Dzienników Budowy.
Trochę się tam gubi, bo dzienniki dość mocno "obklejone" :wink:
Rozważałam też galerię zdjęć, bo tam trochę luźniej :D
póki co jest tu
http://forum.muratordom.pl/spis-domow-z-bali,t154902.htm


pozdrawiam

Edzia

glusiowa
22-03-2009, 16:57
http://domydrewniane.podlasie.pl/

Gasol
22-03-2009, 22:47
http://domydrewniane.podlasie.pl/

Niezle. Zwlaszcza rosyjskie numery rejestracyjne...:-)

zbysiek4
24-03-2009, 19:52
UWAZAJCIE !!!!!!!!
MIELISMY WLAMANIE DO DOMU!!!!!!
Uwaga cytuje dom w budowie jest tylko ubezpieczony od zywiolow, wlamania, upadek samolotu itp itd
UUUUUWWWWWAAAAGGGGGAAAA
UBEZPIECZENIE NIE OBEJMUJE KRADZIEZY RZECZY RUCHOMYCH W SRODKU DOMU!!!!
CZYLI JAK KTOS MIESZKA W DOMU BEZ ODBIORU MOZE ZOSTAC BEZ NICZEGO.......ZADNEGO SPRZETU ELEKTRONICZNEGO, GRZEJNIKOW ,PIECOW ITP ITD .
OCHRONA MONITORING NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOSCI ZA KRADZIEZ PONIEWAZ WIEKSZOSC UMOW ZAWIERANA JEST NASTEPUJACO
PRZYJAZD PATROLU W DZIEN DO 15 MINUT........NO COMMENT
PRZYJAZD PATROLU W NOCY DO 5 MINUT.....OK
A NAS OBROBILI 13.49 W CIAGU DNIA CALOSC TRWALA 5 MINUT A OCHRONA PRZYJECHALA PO 6-7 MINUTACH........
JEZELI DOM NIE JEST ODDANY DO UZYTKU NAWET DROZSZY ABONAMENT OCHRONY NIE OBEJMUJE!!!!!!!
JESTEM W SZOKU!!!!
ZADEN UBEZPIECZYCIEL OPROCZ JEDNEGO.......PZU...MOZE PODPISAC UMOWE PO SKONCZENIU BUDOWY PRZEZ KIEROWNIKA BUDOWY ORAZ PISEMNEJ ZGODZIE ODDZIALU ZE MOZNA UBEZPIECZYC RZECZY RUCHOME
RESZTA NIE PODEJMUJE SIE UBEZPIECZENIA RZECZY RUCHOMYCH W TRAKCIE BUDOWY!!!!!!!!
SMUTNO MI POZDR

ANNNJA
25-03-2009, 08:45
WItaj Zbysiek...
współczuję! wiem jaki to stres i wrażenie psychiczne tuż po...

pieruńsko szybci byli, wniosek że musieli obserwować wcześniej ile minut trwa dojazd ochrony...i uwineli sie w czasie! łapy bym poobrywała wszystkim włamywaczom!

a ja od siebie dodam że również domu w budowie nie można podwyższyć wartości np. w momencie wykończeniówki wewnątrz to wiadomo że dużo rzeczy się "wnosi", instaluje, -nie ma takiej opcji,
dopiero po zakończeniu budowy można zmieniać opcje , czy podwyższać ubezpieczenie!!

dode
25-03-2009, 11:07
UWAZAJCIE !!!!!!!!
MIELISMY WLAMANIE DO DOMU!!!!!!
Uwaga cytuje dom w budowie jest tylko ubezpieczony od zywiolow, wlamania, upadek samolotu itp itd
UUUUUWWWWWAAAAGGGGGAAAA
UBEZPIECZENIE NIE OBEJMUJE KRADZIEZY RZECZY RUCHOMYCH W SRODKU DOMU!!!!
CZYLI JAK KTOS MIESZKA W DOMU BEZ ODBIORU MOZE ZOSTAC BEZ NICZEGO.......ZADNEGO SPRZETU ELEKTRONICZNEGO, GRZEJNIKOW ,PIECOW ITP ITD .
OCHRONA MONITORING NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOSCI ZA KRADZIEZ PONIEWAZ WIEKSZOSC UMOW ZAWIERANA JEST NASTEPUJACO
PRZYJAZD PATROLU W DZIEN DO 15 MINUT........NO COMMENT
PRZYJAZD PATROLU W NOCY DO 5 MINUT.....OK
A NAS OBROBILI 13.49 W CIAGU DNIA CALOSC TRWALA 5 MINUT A OCHRONA PRZYJECHALA PO 6-7 MINUTACH........
JEZELI DOM NIE JEST ODDANY DO UZYTKU NAWET DROZSZY ABONAMENT OCHRONY NIE OBEJMUJE!!!!!!!
JESTEM W SZOKU!!!!
ZADEN UBEZPIECZYCIEL OPROCZ JEDNEGO.......PZU...MOZE PODPISAC UMOWE PO SKONCZENIU BUDOWY PRZEZ KIEROWNIKA BUDOWY ORAZ PISEMNEJ ZGODZIE ODDZIALU ZE MOZNA UBEZPIECZYC RZECZY RUCHOME
RESZTA NIE PODEJMUJE SIE UBEZPIECZENIA RZECZY RUCHOMYCH W TRAKCIE BUDOWY!!!!!!!!
SMUTNO MI POZDR

Aby ubezpieczyć zamieszkały dom nie trzeba mieć odbioru. Zrywa się polise domu w budowie i zawiera polisę na dom zamieszkały!!!!!!
Jest to jednak wciąz ubezpieczenie budynku, czyli murów i elementów na stałe związanych z nimi, czyli kuchnia w zabudowie, grzejniki, płytki. Elektronika podlega pod t.zw mienie i jest to zupełnie inne ubezpieczenie. Być moze są firmy, które mają jedną polise na wszystko, ale zwyczajową jest to oddzielnie.
Kilka stron wcześniej pisał ktoś o ubezpieczeniu domu w budowie od kradziezy, jakaś firma to robi, jest od tego ekstra składka, ale ubezpieczenie obejmuje wtedy tez tylko te element na stałe związane ( tak myślę, tego nie wiem na pewno).
My mamy ubezpieczenie w Allianz. W chwili przeprowadzki zerwalismy polise budowlana i zawarlismy polise na dom zamieszkały. I mieszkaliśmy jeszcze rok bez odbioru.

Głowna zasada jak we wszystkim CZYTAĆ CO SIĘ PODPISUJE!!!!!!

agagaj
25-03-2009, 21:38
Zbysiek - bardzo mi przykro :cry:

Faktycznie, trzeba będzie uważnie przeczytać (i przeanalizować) zakres polisy przed jej podpisaniem. Ja też myślałam, że ubezpieczenie domu w budowie obejmuje w opcji "przed włamaniem" wszystko, co się wewnątrz domu znajduje...
A tu taki zonk :o
Szkoda tylko, że musimy się uczyć na Twoich błędach :(

Trzymaj się cieplutko

Bonde
25-03-2009, 21:41
zbysiek SORRY

ANNNJA
26-03-2009, 11:19
ale niby jak można zerwac umowę skoro tą umowę- to ubezpieczenie naszej budowli ma BANK???
to wtedy chyba trzeba w porozumieniu z bankiem???

dode
26-03-2009, 20:06
ale niby jak można zerwac umowę skoro tą umowę- to ubezpieczenie naszej budowli ma BANK???
to wtedy chyba trzeba w porozumieniu z bankiem???

najlepiej dopytaj się agenta u którego ubezpieczałas dom, znaczy budowę :wink:
My jak ubezpieczaliśmy nasze budowy za każdym razem mówiła nam kobieta, zeby ubezpieczyć na sumę mniej wiecej docelową, czyli taką wartośc jaką będzie miał budynek za 10-11 miesięcy.
Ale i tak zerwaliśmy polise po pół roku, bo się wprowadzalismy i chcieliśmy ubezpieczyć się od kradziezy własnie.
W Allianz można zerwać także polise, która zabezpiecza bank, ale szczegółów nie znam.

kasia_sloneczko
27-03-2009, 00:00
ojej zbysiek wspolczuje, to faktycznie mozna sie podlamac. tyle czlowiek kolo tego chodzi, tyra jak wol a potem sobie przyjda tacy owacy (zbey nie pzreklinac) i sobie wezma jak swoje :evil:

no a o tym ubezpieczeniu przedmiotow ruchomych to ja pisalam. mozna zawrzec osobna umowe ubezpieczenia na rzeczy ruchome. zwykle jest to obwarowane jakims warunkiem np.koniecznoscia posiadania alarmu, zamkow patentowych itp. wiem ze taka opcja jest w AIG oraz Hestii. w PZU nie ma takiej opcji przy domu w budowie. no i jeszcze dochodzi pytanie co jest rzecza ruchoma? bo jak pytalam o piec gazowy to pani w ubepzieczalni mowila ze on jest rzecza na stale zwiazana z domem poprzez instalacje. aha no i wlasnie-instalacje to rzecz ruchoma czy zwiazana z domem. tego mi nie umiala powiedziec. ogolnie rzecz biorac moze warto dac na msze zeby jednak uniknac kradziezy bo z ubezpieczycielami to do konca nie wiadomo...

Sloneczko
27-03-2009, 00:23
Jest jeszcze coraz popularniejsza Axa. Dla niej zrezygnowaliśmy z Warty.

dode
27-03-2009, 10:04
. no i jeszcze dochodzi pytanie co jest rzecza ruchoma? bo jak pytalam o piec gazowy to pani w ubepzieczalni mowila ze on jest rzecza na stale zwiazana z domem poprzez instalacje. aha no i wlasnie-instalacje to rzecz ruchoma czy zwiazana z domem. tego mi nie umiala powiedziec. ogolnie rzecz biorac moze warto dac na msze zeby jednak uniknac kradziezy bo z ubezpieczycielami to do konca nie wiadomo...

piec, jesli jest zainstalowany jest związany na stałe. Ale jesli stoi w domu i czeka na montaz jest rzeczą ruchomą. A instalacje na logike biorąc tez są związane na stałe.
Tak jak piszesz, lepiej dac na msze ( ale dodatkowo nie zamiast) , bo jak dojdzie do szkody to i tak nie wiadomo jak będzie.

marcin_aneta
29-03-2009, 12:31
u cholercia to teraz postraszyliscie
my juz mieszkamy od jakiegos czasu ale tez jeszcze nie zabralismy sie za odbiory a chata w pelni wyposazona.....

chyba trzeba sprawdzic umowy....

piotr.nowy
29-03-2009, 23:09
Dla polepszenia nastrojów wrzucę parę zdjęć

http://lh4.ggpht.com/_qzJcTIB63YU/SbATuMhr1kI/AAAAAAAASUA/I_CjlflvMp8/s400/20080926_jantzer_hm_391.jpg


Jak Wam się podoba taka umywalka?

http://lh6.ggpht.com/_HfE5COm964Q/SYCBEG1JguI/AAAAAAAAIgk/R2fN6pPyxVQ/s720/HEARTHSTONE0705AGOSTINI-255.jpg


Trochę inny typ "domu z bala"

http://lh5.ggpht.com/_-rhBM4k2eao/SJKPxUsdQ8I/AAAAAAAABcg/nNTJEA2BugU/s512/Richardson%20Grove%20State%20Park%20July%2026-30th%202008%20109.jpg


I jeszcze kilka wnętrz

http://lh6.ggpht.com/_lEZ63ZVnQww/SYnVlWU3CjI/AAAAAAAAAOI/9UwxNnNQIm4/s512/IMG_1778.jpg

http://lh5.ggpht.com/_lEZ63ZVnQww/SYnYnDJjayI/AAAAAAAAAPA/IIB1CshiAMU/s720/GreatRoom8.jpg


http://lh4.ggpht.com/_lEZ63ZVnQww/SYng65IHccI/AAAAAAAAAbs/cCTOTDsEqTU/s512/ARCD-6509.jpg

http://lh5.ggpht.com/_lEZ63ZVnQww/SYxFdLoc5gI/AAAAAAAACBk/JnNIqhRELYM/s512/11.jpg :wink:

kasia_sloneczko
30-03-2009, 00:13
Piotrek fajne fotki. ludzie to jednak maja fantazje, taka umywalka super choc dla siebie nie odwazylabym sie. kurde jednak praktycznosc gora.. :roll:

zapraszam na swoja stronke na picassie. nowe fotki wrzucilam. mamy juz oplytowane scianki dzialowe na gorze

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek?authkey=Gv1sRgCM_s24LFp-6GIw&feat=directlink

schody sie robia i zrobic sie nie moga-znow wina wadliwego projektu-kombinuje biedny stolarz jak to zrobic zeby spocznik nie wyszedl w srodku okienka w korytarzu...mam nadzieje ze wykombinuje szybko bo kolejna rata kredytu jest uzalezniona od istnienia schodow...

a technicznie-kto ma kamien na kominie reka w gore...
bardzo prosze o info czym macie zagruntowany czy tez zaimpregnowany tenze kamien, u mnie wilgotnieje w kolo komina i mowia mi ze to wina kamienia ze slabo zaimpregnowany. obrobke blacharska juz 3 razy poprawiali dekarze i chyba faktycznie winny jest kamien

marcin_aneta
30-03-2009, 03:17
kasia: ale komin jest juz w uzytku ? masz tam wklad jakis czy tylko murowany ceglany ?

ja mam imitacje kamienia na kominie no i oczywiscie zaimpregnowane ale impregnat byl glownie po to aby kamien nie wyblekl. moze minimalnie zmniejsza rowniez jego nasiakliwosc ale to jest nie wiele. jaka nasiakliwosc moze miec naturalny kamien ?
ja mam imitacje i sie o to nie martwilem i jest okey.
wg mnie jesli ci tam zamaka przyczyny szukalbym gdzie indziej a nie w impregnowaniu kamienia.

http://marcinplos.blogspot.com/2006/11/komin.html

kruszon11
30-03-2009, 09:05
a technicznie-kto ma kamien na kominie reka w gore...
bardzo prosze o info czym macie zagruntowany czy tez zaimpregnowany tenze kamien, u mnie wilgotnieje w kolo komina i mowia mi ze to wina kamienia ze slabo zaimpregnowany. obrobke blacharska juz 3 razy poprawiali dekarze i chyba faktycznie winny jest kamien

Podnoszę rękę do góry :lol:
U mnie kominy są impregnowane, środkiem do kamienia, ale z zawartością silikonu. Natomiast dolna część komina jest obrobiona blachą żeby woda nie zaciekała pod dach.

http://lh4.ggpht.com/_3pVeVH6dKuA/SPt29WtbkGI/AAAAAAAADNc/OHnsLBQ3sjk/s640/Obraz%20002.jpg

Kasia, drzwi wejściowe masz wyrąbiste :D

ANNNJA
30-03-2009, 09:11
Kasia-
a masz podwójną obróbkę komina??? (z blachy)
my impregnowalismy nasz piaskowiec impregnatem do kamienia (albo HG albo Hotrega) z allegro SZOPPRACZ kupowalismy,
kamien zdecydowanie przyciemniał, ale pozatym jest ok

ANNNJA
30-03-2009, 09:21
Marcin aneta,
czy mógłbys wkleic pełne zdjęcie swoich drzwi w łazience???
tez mamy drewnianie, i nie wiem czy wstawiac szybki kwadratowe 6sz, czy tylko 3 szt podłóżne- coś jak u Ciebie....
chciałabym obejrzeć lepiej Twoje z bliska....dzięki z góry..

marcin_aneta
30-03-2009, 10:22
a jak sie wkleja tu na forum obrazki ?
ewentualnie daj mejla to wysle ci fotki tych drzwi

Szop
30-03-2009, 21:17
zapraszam na swoja stronke na picassie. nowe fotki wrzucilam. mamy juz oplytowane scianki dzialowe na gorze

http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1/Domek?authkey=Gv1sRgCM_s24LFp-6GIw&feat=directlink



Kasiu obejrzałem jak masz zrobioną kompenscję osiadania hydrauliki. Wydaje mi się, że "świńskie ogonki" powinny być przy stropie wtedy spełnią swoją rolę. Zamocowane tak jak teraz nie mają racji bytu - przecież komin nie osiada.
Podobnie rura kanalizacyjna, pomimo, że ma złączki dzięki, którym może ulec skróceniu, nie wiem czy jest solidnie zamocowana u góry, tak aby domek siadająć ją ściskał.

kasia_sloneczko
31-03-2009, 00:22
Szop kurcze nie strasz...nie wiem jak ta rura od kanalizacji jest przymocowana od gory, ale sie dowiem. a co do kompensacji to nie bardzo rozumiem w czym jest lepsza taka zrobiona wyzej od tej ktora ja mam? do komina nie jest przytwierdzona ta rura na sztywno-3 razy sie upewnialam :D jestes pewien ze kompensacja ma byc tak wysoko pod stropem, czy wazne zeby wogole byla?

Annnja obrobka blacharska wokol komina jest dwuczesciowa, zgodnie ze sztuka choc zrobili ja zdecydowanie na odpieprz bo im sie spieszylo. no to musieli dwa razy poprawiac bo szczesliwie mam z nimi umowe podpisana. inaczej by sie pewnie wypieli.

Szop
31-03-2009, 09:18
Kasiu, jeśli mocowania nie są na sztywno to może tak zostać. Na zdjęciu nie widać jak są one skręcone - myślałem, że na sztywno - stąd larum.

Pozdrawiam

kasia_sloneczko
31-03-2009, 11:10
odetchnelam sobie... ja to moze sie na wielu rzeczach nie znam ale jednego w domu pilnuje-zeby mi niczego na sztywno do niego nie przykrecali :D ale i tak Szop milo wiedziec ze czuwasz :wink:

bank sie zlitowal i kasiorka bedzie wczesniej, jupi, teraz czeka mnie najprzyjemniejsza czesc budowy-kupowanie :D juz nie materialow budowlanych a wreszcie wyposazenia. wiem ze zamowione wyspozanie do lazienek juz czeka w hurtowni, plytki niektore tez. wykonawcy sie uwijaja jak mroweczki az milo patrzec. ach juz sie nie moge doczekac jak zamieszkamy a to przeciez ma byc niedlugo. termin czerwcowy nieodwolalny....

dzieki za info co do kamienia. rouzmiem ze marka srodka w sumie obojetna, nie ma jakis faworytow? czy wybierajac kierowaliscie sie czyms konkretnym? czy po prostu co bylo w hurtowni? Annnja a dlaczego akurat z netu-bo taniej czy nie bylo nic w okolicy sensownego?

kruszon-dzieki za skomplementowanie drzwi. tez mi sie podobaja :wink: hehe
a jak ktos chce namiary na tego stolarza to chetnie podam-solidna firma i niedroga z okolic zielonej gory. jeszcze nam maja robic drzwi wewnetrzne m.in do pokoju syna z rzezbionym konikiem na biegunach.

acha Szop a ile domek ci juz osiadl? faktycznie te 15 cm jest mozliwe? u mnie nikt w to nie wierzy ze tyle chatka moze osiasc, na razie widze ze zjechala ok 4 cm choc na kominie ponoc widac ze tylko 1 cm :roll: no i siada niestety nierowno...

marcin_aneta
31-03-2009, 11:18
15cm moze spokojnie osiasc ! bez problemu nawet bym powiedzial
chalupa stoi juz 2 lata a wciaz osiada !!! wolniej... ale osiada

oczywiscie wszystko zalezy od mnostwa czynnikow ale warto wziazc taka poprawke...

kasia_sloneczko
31-03-2009, 11:45
Marcin Aneta poprawke oczywiscie wzielam, znaczy nie ja tylko wykonawca domku. tylko sie ludziska dziwia na co mi takie wielkie szpary nad oknami no i czasem sama watpie ze to az tyle siadzie...[/i]

Szop
31-03-2009, 17:20
Do tej pory na 8 rundzie (gdzie stale mierzę) 10cm - ale widzę, że to nie wszystko.
Norma Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów z Bali mówi, że może osiąść 6% (ściana 3m w stanie mokrym - 18cm).

cerber
31-03-2009, 20:51
Witam po długiej przerwie spowodowanej przeprowadzką i brakiem internetu, ale już nam bliżej do świata-nareszcie.Już trochę pomieszkaliśmy to możemy się wypowiedzieć: atmosfera super nic nie przeszkadza nawet jak zimą wiało przez mszenie i łączenie na węgłach to mąż się nie denerwował a w łazience od strony zachodniej to załączył grzejnik i było super.Myslimy nad tarasem z czego zrobić betonowy obłożonym kamieniem albo drewnianym z drzewa egzotycznego dom mamy podpiwniczony i mamy z tym problem(może jakieś podpowiedzi) pozdrawiam.

kasia_sloneczko
31-03-2009, 20:58
cerber wiecej fotek prosze, bardzo ubogo na tej picassie :(

taras z kamienia. chyba mimo wszystko trwalszy. bo wyglad to kwestia wzgledna, co sie komu podoba. kamien moze byc rownei ladny jak drewno albo ladniejszy. mniej problemow z impregnacja, drewno czasem sliskie jest kamien to tylko ten na wysoki polysk a takeigo chyba nei dacie. ale decyzje i tak musisz podjac sama

ANNNJA
01-04-2009, 08:38
impregnaty kupowalam przez neta, bo nie za bardzo wiedzialam gdzie na miejscu moge miec taka różnorodnosc i wybor, a potem sie okazało że są tez i tańsze niz w sklepie!!

u nas jak był pierwszym razem stolarz to przez 1godzine pytal sie 10 razy, ile to osiądzie, czy napewno tyle, etc....
za drugim razem tez pytał sie o to osiadanie czy jestem pewna ze to bedzie az 15cm bo on w to absolutnie nie wierzy, i nie jest to realne!
do tej pory osiadło nam 2-3cm,
ja bym powiedziala że jak ktoś ma dachówkę to to osiadanie idzie dużo dużo szybciej i może troszkę więcej niż przy lekkich pokryciach!

Gasol
01-04-2009, 09:37
ja bym powiedziala że jak ktoś ma dachówkę to to osiadanie idzie dużo dużo szybciej i może troszkę więcej niż przy lekkich pokryciach!

U mnie po ubieglorocznym goracym lecie i przy ciezkim dachu z dachowki praktycznie po pierwszym roku dom osiadl calkowicie. Drewno do budowy mialo okolo 17-18% wilgotnosci. Dom malowalem ostatecznie prawie po roku od wybudowania, co moim zdaniem mialo duzy wplyw na szybkie wysychanie drewna.

kasia_sloneczko
01-04-2009, 21:05
Ja tez jeszcze nie malowalam drewna i bede na pewno czekac. na razie tylko sola boru bylo smarowane i tyle. w niektorych niejscach i tak nas czeka szlifowanie wiec mi sie z malowaniem nie spieszy :)

aniu skoro mowisz ze taniej a impregnat dobry to moze tez go zamowie. nie chce mi sie latac po sklepach i szukac. dzieki za namiar. ile tego wam poszlo?

ANNNJA
02-04-2009, 08:55
na 1 nie za duży komin, max. 2,5- 3m2, przy 2 krotnym malowaniu poszlo około 400ml, butelki sa 1l.
reszta bedzie na podmurówki,
i kupowalismy u tego goscia odrazu na gres impregnaty- 1l. na 80m 1krotnego malowania,

kruszon11
02-04-2009, 10:39
Czy ktoś z Was miał styczność z produktami do parkietów i podłóg z firmy Bona ??

Gasol
02-04-2009, 23:59
na razie tylko sola boru bylo smarowane i tyle.

Podobno sole boru latwo sie wyplukuja (deszcz). Ja mialem najpierw Fobos, a potem calosc dodatkowo przemalowana jednokrotnie bezbarwnym Drewnochronem. Po prawie roku calkiem dobrze drewno wygladalo. Mialem kilka lekko szarych miejsc, ktore nawet troche szlifowalem. Pozniej machnalem reka, a wlasciwie pedzlem zanurzonym w V33 sosna skandynawska i wydaje mi sie, ze jest OK:-)

artmach
05-04-2009, 21:29
Czy ktoś z Was pamięta z forum lub zna przepis na roztwór terpentyny z woskiem pszczelim - jakie proporcje, czy nakładać na gorąco itd?

Babydream
05-04-2009, 22:42
Czy ktoś z Was ma może pojęcie jaki jest koszt bali klejonych? Czy sa dużo droższe od tradycyjnych?

ANNNJA
06-04-2009, 08:40
artmach- pare stron temu pisała Madd jak sie to robi, ale dokładnych proporcji nie podawała,
ja teraz w weckend woskowałam donice,- szło mi lepiej niż kiedyś przy łazience, wtedy miałam za dużó wosku,
teraz wziełam troszkę wosku, garnek ok 20cm średnicy to na dnie było 2cm wosku, do tego pół szklanki tempertyny, i troche oleju lnianego,- niektórzy zalecają pokost- tak też i o tym pisała Madd,
ale trzeba dobrze to wszystko potem wcierać i chyba po jakimś czasie wypolerować, bo moja donica po samym woskowaniu się lepi..... - albo za gruba warstwa poszła albo do polerowania trzeba sie zabrac

kasia_sloneczko
06-04-2009, 20:29
A tak wiem ze sol boru latwo sie wyplukuje, ale trochanowski mowil zeby poki drewno nie doschnie nie dawac niczego co zatyka pory a jedynie preparaty na wodzie. wiec czeka nas smarowanie ze dwa razy do roku na razie.

woxtek
06-04-2009, 21:24
Czy ktoś z Was ma może pojęcie jaki jest koszt bali klejonych? Czy sa dużo droższe od tradycyjnych?

Miałem ofertę na bale klejone. Są 20 % droższe niż bale "zielone"

Babydream
06-04-2009, 21:41
Miałem ofertę na bale klejone. Są 20 % droższe niż bale "zielone"

No i które wybrałeś? :o
Zastanawia mnie to, czy bale klejone są naprawdę warte swojej ceny - chodzi mi o pękanie. Mnie to na dobrą sprawę nie przeszkadza, ale mojemu mężusiowi już tak, więc musi być jakieś rozwiązanie.
Dlatego pomyślałam, że klejone mogą być lepsze.
woxtek jak wiesz coś więcej na temat tych bali to proszę Cię o informacje :P

agagaj
06-04-2009, 21:52
Baby ja słyszałam od wykonawcy, który budował między innymi z bali klejonych, że potrafią się skręcać. I cena również nieco wyższa...

Powiedz małżonkowi, że pękanie drewna to sama natura, podobnie jak kręcenie się jego loków :lol: 8)

Babydream
06-04-2009, 21:58
Gajka on się boi, że mu zimno będzie :lol:
Ja już szperam i czytam i z tego co ja - blondynka zrozumiałam, to właśnie mają się nie skręcać, ani nie pękać. No i bądź tu mądra :roll:

woxtek
06-04-2009, 22:12
Miałem ofertę na bale klejone. Są 20 % droższe niż bale "zielone"

No i które wybrałeś? :o
Zastanawia mnie to, czy bale klejone są naprawdę warte swojej ceny - chodzi mi o pękanie. Mnie to na dobrą sprawę nie przeszkadza, ale mojemu mężusiowi już tak, więc musi być jakieś rozwiązanie.
Dlatego pomyślałam, że klejone mogą być lepsze.
woxtek jak wiesz coś więcej na temat tych bali to proszę Cię o informacje :P

ja wybrałem tradycyjny zielony. Głownie z powodu jego "natury" oraz wyglądu. Ogladałem domy z bali klejonych i jak dla mnie to ich wygląd za bardzo przypominał boazerię. Bal może byc klejony z desek różnej wielkości, ale połączenia sa zawsze widoczne. Sądzę,ze co do racjonalności nie jest to zły wybór. Prawdopodobnie jest bardziej przewidywalne niż drewno zielone, bale mniej osiadają, drewno jest wysuszone i zabezpieczone. chociaż i te bale też ponoć potrafią pękać. Ale to już zależy od wykonawcy-producenta takich bali. Oglądałem bale fińskie i polskie. Poza tym jeśli dom ma być jak najbardziej naturalny nie bardzo przekonywała mnie taka ilość kleju w balach. Nie uzyskałem też żadnych informacji na temat tego co w balu naturalnym jest dużą zaletą dla mnie, mianowicie mikrowentylacji i regulacji wilgotności wewnątrz budynku.

Babydream
06-04-2009, 22:18
Tak, chyba muszę zobaczyć to na własne oczy.
Też zastanawia mnie to, jak te bale oddychają przez klej?

woxtek
06-04-2009, 22:25
Tak, chyba muszę zobaczyć to na własne oczy.
Też zastanawia mnie to, jak te bale oddychają przez klej?

Jeśli życzysz sobie mogę dać Ci namiar na producenta takich bali. W tym tygodniu mam nadzieję, że zaczną stawiać u mnie dom. Co prawda z zielonego, ale produkuja również klejony.

Babydream
06-04-2009, 22:35
Jeśli życzysz sobie mogę dać Ci namiar na producenta takich bali. W tym tygodniu mam nadzieję, że zaczną stawiać u mnie dom. Co prawda z zielonego, ale produkuja również klejony.

Super :lol: :lol:
Zakładasz dziennik?
Jeśli chodzi o namiary to poproszę, nawet jak spod Warszwy...

agagaj
06-04-2009, 22:59
Baby ja bym wybrała bale, które mi najbardziej odpowiadają, a potem tak często opowiadała i napomykała o nich małżonkowi, podsuwała cokolwiek napisano w necie, fotki itp., aż by uwierzył, że to on sam wybrał 8)

U mnie działa :lol:

Babydream
06-04-2009, 23:18
Aga, ja tak robię, ale to ciężki przypadek :roll:
Poza tym fotki mowią jedno - bale pekają. Dla niego to znaczy: robaki, kurz, mniejsza odporność na wilgoć, zmniejszenie sie grubości sciany(czytaj: zimno będzie) itp. pewnie coś by jeszcze wymyślił, jak to chłop :wink:
To ja juz wolę coś takiego jak bale klejone, niż narażać się na to, że on mi sie z bali rozmyśli.

Ale nic to, i tak zawsze do mnie należy ostatnie zdanie.

Albo bale, albo nic, a co...

Gasol
07-04-2009, 00:43
Tak, chyba muszę zobaczyć to na własne oczy.
Też zastanawia mnie to, jak te bale oddychają przez klej?

Na pewno sa mocno 'zacpane';-)

A powazniej, to oddychanie bali moim zdaniem jest chwytem marketingowym. W bardzo szczelnym pudelku z drewna na pewno mozna sie szybko udusic. Podstawowa zaleta bali (poza estetyka, ale to juz kwestia gustu) to regulacja wilgotnosci, bo drewno zarowno chlonie jak i oddaje wilgoc. Jak ktos zrobi sobie wykonczenie z niewysuszonych desek, to bedzie wiedzial o co chodzi:-)

artmach
07-04-2009, 10:02
artmach- pare stron temu pisała Madd jak sie to robi, ale dokładnych proporcji nie podawała,
ja teraz w weckend woskowałam donice,- szło mi lepiej niż kiedyś przy łazience, wtedy miałam za dużó wosku,
teraz wziełam troszkę wosku, garnek ok 20cm średnicy to na dnie było 2cm wosku, do tego pół szklanki tempertyny, i troche oleju lnianego,- niektórzy zalecają pokost- tak też i o tym pisała Madd,
ale trzeba dobrze to wszystko potem wcierać i chyba po jakimś czasie wypolerować, bo moja donica po samym woskowaniu się lepi..... - albo za gruba warstwa poszła albo do polerowania trzeba sie zabrac
Właśnie chodzi mi o proporcje, góralę robią mi elewacje wewnętrzną i za niedługo muszę ją pomalować.

Szop
07-04-2009, 15:31
artmach- pare stron temu pisała Madd jak sie to robi, ale dokładnych proporcji nie podawała,
ja teraz w weckend woskowałam donice,- szło mi lepiej niż kiedyś przy łazience, wtedy miałam za dużó wosku,
teraz wziełam troszkę wosku, garnek ok 20cm średnicy to na dnie było 2cm wosku, do tego pół szklanki tempertyny, i troche oleju lnianego,- niektórzy zalecają pokost- tak też i o tym pisała Madd,
ale trzeba dobrze to wszystko potem wcierać i chyba po jakimś czasie wypolerować, bo moja donica po samym woskowaniu się lepi..... - albo za gruba warstwa poszła albo do polerowania trzeba sie zabrac
Właśnie chodzi mi o proporcje, góralę robią mi elewacje wewnętrzną i za niedługo muszę ją pomalować.

Sprawdź na tym linku: http://www.reno-art.pl/product_info.php?products_id=81

areksistem
07-04-2009, 17:43
Mam pytanko, balowicze czy ktoś robił już z was certyfikat energetyczny swego domku potrzebny od tego roku do oddania budynku do użytku? Ciekaw jestem jak bada się taki dom i jak to wygląda w przypadku domu z bala.

krysiagdy
07-04-2009, 18:13
ja wybrałem tradycyjny zielony. Głownie z powodu jego "natury" .... w balu naturalnym jest dużą zaletą dla mnie, mianowicie mikrowentylacji i regulacji wilgotności wewnątrz budynku.

wotex.. ja mam dom z bali tzw zielonych stawiany zeszłego roku. Tez myslalam ze wilgotność sie bedzie sama "regulowac". Nic z tego... bale teoretycznie schna caly czas bo slychac jak drewno pracuje a wilogtnosciomierz potrafi pokazywac jedynie 28% wilogotnosci powietrza. Nawilzacz musi pracowac caly czas.
pozdrawiam

woxtek
07-04-2009, 20:21
Witam. Dzisiaj ruszyli z balami. Pojawia się pierwsze pytanie. Kotwić bale 20 cm do fundamentu? Jak jest u Was?

olek.k
07-04-2009, 20:42
Witam. Dzisiaj ruszyli z balami. Pojawia się pierwsze pytanie. Kotwić bale 20 cm do fundamentu? Jak jest u Was?
Witaj
Ja mam pierwsze kotwione do fundamentu, miałem kotwy dowiązane do zbrojenia wieńca na fundamencie i zabetonowane, pręt fi 20 gwintowany.
Pozdrawiam

agagaj
07-04-2009, 21:30
Witam. Dzisiaj ruszyli z balami. Pojawia się pierwsze pytanie. Kotwić bale 20 cm do fundamentu? Jak jest u Was?

U mnie bale niekotwione - 25 cm...

agagaj
07-04-2009, 21:38
Poza tym fotki mowią jedno - bale pekają. Dla niego to znaczy: robaki, kurz, mniejsza odporność na wilgoć, zmniejszenie sie grubości sciany(czytaj: zimno będzie) itp.

Baby dzisiaj malowaliśmy jeszcze domek i zauważyłam, że teraz, gdy robi się coraz cieplej - bale zaczęły mocniej pękać. Żałuję, że nie skończyliśmy malowania, gdy było chłodniej, bo malowanie szczelin mega upierdliwe jest. Ale jedno Ci powiem - pęknięcia nigdy nie obejmują całego przekroju. Bal pęka w sobie znanym miejscu i kierunku, ale nie pęka tak, żeby wiać do środka miało...



A powazniej, to oddychanie bali moim zdaniem jest chwytem marketingowym.

To jest nas dwoje :wink:

kasia_sloneczko
07-04-2009, 21:49
U mnie zdaje sie byly kotwione pierwsze bale. Grubosc 40 cm.

Babydream dobrze ze choc ostatnie zdanie do ciebie nalezy :D u nas najpierw maz mial watpliwosci ale tyle mu gadalam i pokazywalam sliczne fotki ze nie dosc ze sie zgodzil, to jeszcze zakochal i teraz mowi ze to nasz pomysl byl :wink:
bale mamy zielone, juz widze te pajeczyny, pekniecia i kurz choc jeszcze nie mieszkam i wiesz co-sa piekne :P domek mamy sliczny i wyjatkowy, a bale klejone sa jakies takie za okragle i za regularne...:roll:
ale skoro jestes przekonana to moze m-bal?:
http://www.magnusholding.pl/domy_magnus/domy_informacje.html
pamietam ze zainteresowala mnie ich oferta i nawet sie zastanawialismy nad takim rozwiazaniem ale nas budowanie Trochanowskich zauroczylo

woxtek
07-04-2009, 21:55
Ale jeśli mnie pamięć nie myli to z tym Magnusem były problemy. Trzeba by cofnąć się na forum.

woxtek
07-04-2009, 22:01
A powazniej, to oddychanie bali moim zdaniem jest chwytem marketingowym.

To jest nas dwoje :wink:[/quote]

No to ładnie mnie żona wkopała. Miały oddychać. Nie wiem jak wybrnie z tej sytuacji.

agagaj
07-04-2009, 22:05
u nas najpierw maz mial watpliwosci ale tyle mu gadalam i pokazywalam sliczne fotki ze nie dosc ze sie zgodzil, to jeszcze zakochal i teraz mowi ze to nasz pomysl byl :wink:

A ja myślałam, że tylko ja perfidna naciągaczka jestem :lol: U mnie dokładnie to samo :roll:


juz widze te pajeczyny, pekniecia i kurz choc jeszcze nie mieszkam i wiesz co-sa piekne :P

Też tak myślę. A jak jestem perfekcjonistką, tak takie naturalne "niedociągnięcia" dla mnie są the best :wink:

woxtek
07-04-2009, 22:11
juz widze te pajeczyny, pekniecia i kurz choc jeszcze nie mieszkam i wiesz co-sa piekne :P

Też tak myślę. A jak jestem perfekcjonistką, tak takie naturalne "niedociągnięcia" dla mnie są the best :wink:[/quote]

Kurzyć też się nie miało w tym domu. Dziewczyny co Wy wypisujecie. A właściwie dlaczego tak późno o tym pizecie :).

kasia_sloneczko
07-04-2009, 23:03
woxtek bo to takie oczywiste hehe, ze jak sa szczeliny to sa i pajaki i kurz. ja tam pajaki lubie od dziecka i nie wadza mi ani troche. na kurz sobie zanabede taka miotelke dlugasna kolorowa i bede sobie dla rozywki nia machala po scianach :wink: a szczeliny sa niepowtarzalne i klimatyczne i nikt nie ma takich drugich :D ty sie ciesz ze masz taka zone wyjatkowa i domek wyjatkowy bedziesz mial, jedyny w swoim rodzaju.
a tak wogole to kurz jest zawsze i wszedzie i pajaki tez na gladkich scianach siedza, nie sadze zeby w domu z bali bylo ich jakos szczegolnie wiecej....
a co do oddychania to hm..ja tam w to wierze.. 8)

ANNNJA
08-04-2009, 09:05
nie wiem czy konkretnie i tylko pająki, ale generalnie więcej jest tego "co lata" wszelkiej maści w domu drewnianym niż w murowanym!!!

kruszon11
08-04-2009, 09:11
Witam. Dzisiaj ruszyli z balami. Pojawia się pierwsze pytanie. Kotwić bale 20 cm do fundamentu? Jak jest u Was?

Kotwienie zależy od Ciebie. Chcesz albo nie....

U mnie nie są kotwione, bale 18cm. Nasz cieśla zapytany przez mojego teścia właśnie o przymocowanie bali do fundamentu odpowiedział pytaniem: "A widziołeś w Zakopanem zeby sie jakis dom pzewrócił?"

8)

Bonde
08-04-2009, 20:26
bez kotew, fi 25

Bonde
09-04-2009, 21:33
NAJLEPSZE ŻYCZENIA ŚWIATECZNE DLA WSZYSTKICH

madd
10-04-2009, 11:59
Witam. Dzisiaj ruszyli z balami. Pojawia się pierwsze pytanie. Kotwić bale 20 cm do fundamentu? Jak jest u Was?

Kotwienie zależy od Ciebie. Chcesz albo nie....

U mnie nie są kotwione, bale 18cm. Nasz cieśla zapytany przez mojego teścia właśnie o przymocowanie bali do fundamentu odpowiedział pytaniem: "A widziołeś w Zakopanem zeby sie jakis dom pzewrócił?"

8)

Dobre, dobre :D :D :D
Jak mi gorale przywiezli bale i jak zaczeli stawiac to tez sie pytalam dlaczego nie przymocuja tego do fundamentow.
- Przeciez jak sie dobrze opre to sie przewroci - powiedzialam majstrowi.
Nawet nie chcecie wiedziec jak na mnie wtedy popatrzyl.... :roll: :roll: :roll:

Wesołych i zdrowych wyszystkim balowiczom.
PS.Plus po zimie jest taki,ze jak naokolo wszyscy jeszcze pala w piecach wieczorami to my nie musimy. Okna na osciez pootwierane caly dzien, nagrzeje sie porzadnie i wieczorem mam 20-21 stopni. :D :D :D

lgajos
10-04-2009, 12:16
Według doświadczonych cieśli nie kotwiczy się u mnie też nie kotwiczyli. W przyszłości wymiany dolnej belki z zakotwiczoną jest duży problem.Wiejskie chaty nie są kotwiczone. :wink:

cerber
11-04-2009, 09:26
co do kotwienia u nas były śruby 12 co 2-2,5m i górale powiedzieli że to podstawa i tak musi być pozdrawiam i życzę zdrowych i wesołych świąt

agagaj
11-04-2009, 10:06
http://www.kartki.wielkanocne.pl/images/image-4636649d0c18082adc1de28b26d9e5f8-478161_easter_bunnies.jpg

Pisanych jojecek, wirzbowych bazicek,
kiełbasy święconej, dużo krzanu do niej.
Baby polukrzonej, kukiełki pieconej.
Zmartwychwstanio w dusy i wiesny po usy!

agata353
11-04-2009, 16:56
Radosnych i zdrowych Świąt oraz dla wszystkich spełnienia marzeń tych budowlanych i tych pozostałych... :)

AgaJeżyk
11-04-2009, 17:56
http://images36.fotosik.pl/98/eb2368096cfd9624.jpg (http://www.fotosik.pl)



życzą Jeżyki

kasia_sloneczko
11-04-2009, 21:45
Zdrowych spokojnych swiat, odpoczywajcie i zbierajacie sily zeby po swietach budowy z kopyta ruszyly :)

pozdrawiam swiatecznie

danek60
14-04-2009, 13:38
Witam,mam pytanko,czy ktoś budował,lub miał jakieś doświadczenia z firmą Pinea z Łapsze Niżne na Podhalu?Z tego co zdążyłem zobaczyć firma buduje dość ładnie,co do cen po wstepnej rozmowie wygląda to nastepująco,stan surowy zamknięty 2200zl-m2,stan pod klucz 3200zł-m2.Płazy 21cm. grubość,wszystkie instalacje,oświelenie,glazura,terakota,armatura (wybierana przez inwestora)schody,drzwi,okna,ocieplenie poddasza,pokrycie dachowe dachówka ceramiczna lub blachodachówka gontopodobna corona.Wygląda na to że wszystko potrzebne do zamieszkania.Stan pod klucz wykonują w promieniu 50km.od firmy,mogą też wykonać fundament,czyli wszystko od wejścia na plac budowy,myślę,że cena nie jest straszna,dla przykładu fima dach-gont liczy sobie 3500zł-m2 za stan surowy zamknięty,bez fundamentu i żadnych instalacji.Proszę o komentarze,szczególnie ludzi którzy zetkneli się z tą firmą.Dziękuje i pozdrawiam.

doraz
14-04-2009, 22:21
Gdzieś czytalem a nawet oglądalem zdjecia pionu kanalizacyjnego tak wykonanego aby osiadanie budynku mu nie zaszkodzilo. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć. Może mi ktoś pomóc ? Chodzilo tam o jakieś nasuwki... czy coś podobnego... ?
Z góry dziękuję.

źrebak
14-04-2009, 22:30
z tego co zdążyłem zobaczyć firma buduje dość ładnie,co do cen po wstepnej rozmowie wygląda to nastepująco,stan surowy zamknięty 2200zl-m2

to trochę drogo. ja buduję w tej chwili dom z grupą cieśli z podhala, bale o profilu 45cm x 18cm (piękne świerkowe płazy), pow. użytkowa 180m2, cena za stan surowy otwarty 200tyś zł

Gasol
15-04-2009, 00:13
[...].Proszę o komentarze,[...]

Pamietaj, ze jak ktos jest od wszystkiego, to jest od niczego (w domysle: do niczego). Takze oferty pod klucz radze traktowac bardzo ostroznie. Mam zle doswiadczenie z jednym typem, ktory deklarowal 'Realizujemy domy w różnych układach inwestorskich od stanu surowego otwartego po wybudowanie "pod klucz"' . Pokusa odebrania gotowego budynku jest duza, zwlaszcza jak nie ma sie czasu na budowanie, ale drugi raz nigdy w zyciu nie wpakowalbym sie w taka przygode.

areksistem
15-04-2009, 14:43
Witam,mam pytanko,czy ktoś budował,lub miał jakieś doświadczenia z firmą Pinea z Łapsze Niżne na Podhalu?Z tego co zdążyłem zobaczyć firma buduje dość ładnie,co do cen po wstepnej rozmowie wygląda to nastepująco,stan surowy zamknięty 2200zl-m2,stan pod klucz 3200zł-m2.Płazy 21cm. grubość,wszystkie instalacje,oświelenie,glazura,terakota,armatura (wybierana przez inwestora)schody,drzwi,okna,ocieplenie poddasza,pokrycie dachowe dachówka ceramiczna lub blachodachówka gontopodobna corona.Wygląda na to że wszystko potrzebne do zamieszkania.Stan pod klucz wykonują w promieniu 50km.od firmy,mogą też wykonać fundament,czyli wszystko od wejścia na plac budowy,myślę,że cena nie jest straszna,dla przykładu fima dach-gont liczy sobie 3500zł-m2 za stan surowy zamknięty,bez fundamentu i żadnych instalacji.Proszę o komentarze,szczególnie ludzi którzy zetkneli się z tą firmą.Dziękuje i pozdrawiam.




Hmmm...wg.mnie cena nie jest zła, ale :
Trudno mi określić co oznacza dla tej firmy i dla Ciebie stan pod klucz, jesli chodzi o wykończenia jest to nie dość że jedna z najdroższych rzeczy przy budowie domu to i brakuje tu konkretów. Z doświadczenia powiem tak :stan surowy otwarty domu z bala to ok.40 procent tego co trzeba jeszcze w domek wpakować jak i nie więcej. Rozumiem ,że cena ta jest bez fundamentów, jak wygląda sprawa impregnacji bala, jaki rodzaj ogrzewania, elektryka,

danek60
15-04-2009, 16:31
Dzisiaj dzwoniłem do firmy Mar też z Łapsze Niżne,cena 2500-2700zł/m2,za stan pod klucz.Rozumiem Wasze za i przeciw,ja z różnych powodów jestem zmuszony budować dom takim sposobem.Spotykałem się raczej z dobrymi opiniami na temat tego sposobu budowy domu,choć jest on oczywiście droższy,ktoś tu pisze,że ten co umie wszystko nie umie nic,nie do końca to tak wygląda, poprostu te firmy maja w swej ekipie cieśli ktorzy odwalają główną robote,ale mają także fachowców od elektryki,hydrauliki itp.nie jest tak że robi to wszystko jeden czy dwóch ludzi.Poza tym budując systemem gospodarczym każdy etap budowy robi inna ekipa zazwyczaj coś spierdzielą i jedni na drugich zwalają,potem szukaj tych od fundamentów bo np.żle coś wymierzyli i cieśla nie może bali położyć itp.itd.takich przypadków wiele można było czytać nawet na tym forum.Trzeba zgrać aby wchodziła ekipa po ekipie a to nie zawsze wyjdzie,bo np.coś tam hydraulikowi się przedłuzyło na innej budowie lub wogole odmawia,bo znalazł lepsze zlecenie.Budując pod klucz wchodzi jedna ekipa i nie zejdzie dopóki nie skończy,jak coś zrobią nie tak,to sami to muszą poprawić bo na nikogo nie zwalą,każdy kolejny etap budowy odbierany jest przez inwestora i kierownika budowy jeśli wszystko jest ok to dopiero jest zapłata i rozpoczęcie kolejnego etapu,zabezpieczeniem jest też umowa dobrze skonstruowana w której są określone terminy,kary umowne.Oczywiście zawsze znajdą się jakieś wady,ale osobiście jestem za tym sposobem,boom budowlany minął i firmy też troszkę inaczej podchodzą do inwestora niż jeszcze 2 lata temu kiedy to terminy były na 2 lata do przodu i było jak sie nie podoba to idż pan gdzie indziej.Ktoś pyta o szczegoly jakie ogrzewanie itp.o takich szczegołach nie rozmawiałem gdyż za kilka tygodni odbieram projekt od architekta i wtedy będe osobiście jechał do firmy i negocjował.Wiem że jeśli chodzi o wykończenie to albo daje się jakieś widełki cenowe na zakup armatury lub dostarcza samemu,bo wiadomo,że kran lub wanne można kupić za kilkaset złotych lub za klika tysięcy,jeśli chodzi o firmę Mar to jest to cena bez fundamentu,płaz świerkowy 21cm grobość,uszczelniany wełnianką drzewną tzw.mszenie.Myślę że jak dogadam szczegóły to zdecyduję sie na tą firmę,pierwsza rozmowa była bardzo konkretna i miła więc zobaczymy.Pozdrawiam wszystkich i dzięki za odpowiedzi.

dode
16-04-2009, 13:01
Dzisiaj dzwoniłem do firmy Mar też z Łapsze Niżne,cena 2500-2700zł/m2,za stan pod klucz.Rozumiem Wasze za i przeciw,ja z różnych powodów jestem zmuszony budować dom takim sposobem.Spotykałem się raczej z dobrymi opiniami na temat tego sposobu budowy domu,choć jest on oczywiście droższy,ktoś tu pisze,że ten co umie wszystko nie umie nic,nie do końca to tak wygląda, poprostu te firmy maja w swej ekipie cieśli ktorzy odwalają główną robote,ale mają także fachowców od elektryki,hydrauliki itp.nie jest tak że robi to wszystko jeden czy dwóch ludzi.Poza tym budując systemem gospodarczym każdy etap budowy robi inna ekipa zazwyczaj coś spierdzielą i jedni na drugich zwalają,potem szukaj tych od fundamentów bo np.żle coś wymierzyli i cieśla nie może bali położyć itp.itd.takich przypadków wiele można było czytać nawet na tym forum.Trzeba zgrać aby wchodziła ekipa po ekipie a to nie zawsze wyjdzie,bo np.coś tam hydraulikowi się przedłuzyło na innej budowie lub wogole odmawia,bo znalazł lepsze zlecenie.Budując pod klucz wchodzi jedna ekipa i nie zejdzie dopóki nie skończy,jak coś zrobią nie tak,to sami to muszą poprawić bo na nikogo nie zwalą,każdy kolejny etap budowy odbierany jest przez inwestora i kierownika budowy jeśli wszystko jest ok to dopiero jest zapłata i rozpoczęcie kolejnego etapu,zabezpieczeniem jest też umowa dobrze skonstruowana w której są określone terminy,kary umowne.Oczywiście zawsze znajdą się jakieś wady,ale osobiście jestem za tym sposobem,boom budowlany minął i firmy też troszkę inaczej podchodzą do inwestora niż jeszcze 2 lata temu kiedy to terminy były na 2 lata do przodu i było jak sie nie podoba to idż pan gdzie indziej.Ktoś pyta o szczegoly jakie ogrzewanie itp.o takich szczegołach nie rozmawiałem gdyż za kilka tygodni odbieram projekt od architekta i wtedy będe osobiście jechał do firmy i negocjował.Wiem że jeśli chodzi o wykończenie to albo daje się jakieś widełki cenowe na zakup armatury lub dostarcza samemu,bo wiadomo,że kran lub wanne można kupić za kilkaset złotych lub za klika tysięcy,jeśli chodzi o firmę Mar to jest to cena bez fundamentu,płaz świerkowy 21cm grobość,uszczelniany wełnianką drzewną tzw.mszenie.Myślę że jak dogadam szczegóły to zdecyduję sie na tą firmę,pierwsza rozmowa była bardzo konkretna i miła więc zobaczymy.Pozdrawiam wszystkich i dzięki za odpowiedzi.

każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Zawsze się może zdarzyć, że i ci Twoi coś spartaczą, tylko, że się do tego nie przyznają, jakoś to zatuszują, a nie wejdzie po nich kolejna ekipa i bubla Ci nie pokarze. Ale to tylko tak myśl, daleka jestem od odradzania.
Sami budowalismy z firmą, która prowadziła budowę włącznie z wykończeniówką :kominek z rozprowadzeniem, drzwi wewnetrzne, boazeria lub gips-karton do wyboru, zabudowy wewnetrzne itd.. Fundament, instalacje , galzurnik już w naszej gestii. Szef firmy powiedział, ze mogą zrobić i fundament, ale jesli zrobimy sami wyniesie nas to taniej. Tym bardziej, ze robilismy tez piwnice, więc różnica w kosztach już była spora.

Jesli faktycznie firmę masz blisko, na pewno nie jest to złe rozwiązanie. Tyle, ze droższe. Ale za to zyskasz bardzo na czasie.My wprowadziliśmy się po 7 mieś. od "wbicia łopaty" do w pełni wykończonego domu.

danek60
16-04-2009, 18:49
Dokladnie tak samo jest w moim przypadku jesli chodzi o fundament,wlasciciel firmy powiedzial ze moga tez wykonac,ale taniej bedzie jesli zrobi to jakas miejscowa firma.Moj dom rowniez jest caly podpiwniczony wiec sam stan zero to koszt niemaly,duzo robot ziemnych dzialka jest na znacznym spadku,uroki gor.

doraz
17-04-2009, 09:50
Gdzieś czytalem a nawet oglądalem zdjecia pionu kanalizacyjnego tak wykonanego aby osiadanie budynku mu nie zaszkodzilo. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć. Może mi ktoś pomóc ? Chodzilo tam o jakieś nasuwki... czy coś podobnego... ?
Z góry dziękuję.

Widzę, że mój temat nie jest interesujący, bo cóż może być ciekawego w kanalizacji ....
Mimo to przypominam się. Zabezpieczacie jakoś piony kanalizacyjne przed skutkami osiadania budynku ? Obawiam się, że gdy poddasze obniży się w stosunku do parteru, a pion kanalizacyjny pozostanie sztywny, to nagle okaże się, że ścieki mają plynąć pod górę ...
Mial ktoś taki problem ?

artmach
17-04-2009, 10:12
Gdzieś czytalem a nawet oglądalem zdjecia pionu kanalizacyjnego tak wykonanego aby osiadanie budynku mu nie zaszkodzilo. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć. Może mi ktoś pomóc ? Chodzilo tam o jakieś nasuwki... czy coś podobnego... ?
Z góry dziękuję.

Widzę, że mój temat nie jest interesujący, bo cóż może być ciekawego w kanalizacji ....
Mimo to przypominam się. Zabezpieczacie jakoś piony kanalizacyjne przed skutkami osiadania budynku ? Obawiam się, że gdy poddasze obniży się w stosunku do parteru, a pion kanalizacyjny pozostanie sztywny, to nagle okaże się, że ścieki mają plynąć pod górę ...
Mial ktoś taki problem ?
Daje się mufy, aby rury mogły pracowac góra-dół.

danek60
17-04-2009, 19:38
Witam,czy posiada ktos z Was jakies adresy stron z kominkami pasujacymi do domku z drewna oczywiscie,najlepiej takie wykanczane kamieniem?Prosze podac bede wdzieczny,mile widziane oczywiscie rowniez zdjecia Waszych kominkow jezeli juz przy takowych sie wygrzewacie.Dziekuje i pozdrawiam.

zbysiek4
17-04-2009, 20:34
witam
uwazajcie na kominki!!!!!!
we wtorek pod warszawa w wągrodnie spalila sie czesc domu z bali a zaczelo sie od dachu pokrytego gontem

adres strony
www.kurierpoludniowy.pl region piaseczynski


podobno iskra poszla od gory

Gasol
18-04-2009, 00:01
Ale to nie kominek byl przyczyna tylko latwopalny dach. Gdyby dach byl wykonany z innego materialu, to pewnie nie doszloby do pozaru.

JerzyBw
18-04-2009, 10:42
Jeżeli pożar ma związek z kominkiem. Przyczyną pożaru może być niewłaściwy komin do dachu krytym gontem. Może by ktoś wypowiedział się na temat kominów w drewnianych domach. Ja jestem zielony. 8)

Gasol
18-04-2009, 16:33
Jeżeli pożar ma związek z kominkiem. Przyczyną pożaru może być niewłaściwy komin do dachu krytym gontem. Może by ktoś wypowiedział się na temat kominów w drewnianych domach. Ja jestem zielony. 8)

Jesli komin systemowy to tylko Schiedel. Kominiarze go polecaja. A jak ktos wpakowal sie w inny komin systemowy, to nalezy go albo obmurowac cegla, albo oblozyc welna taka jak do kominkow (welna ta ma z jednej strony folie aluminiowa). Dodatkowo odsunac drewno (sciany, podloga, itp.) od komina, bo przy zaplonie sadzy komin moze sie tak rozgrzac, ze dojdzie do zapalenia sie drewna - zalecane jest 5cm odstepu. Ostatnia uwaga nie dotyczy komina Schiedel.

Oczywiscie mozna tez komin wymurowac i jesli bedzie to zrobione poprawnie, to taki komin jest rownowazny lub lepszy niz Schiedel.

Informacje te przekazal mi kominiarz, ktory sprawdzal moj dom.

Wazna jest tez wysokosc komina, ale na ten temat sie nie wypowiem:-) Lepiej popytac tu: http://forum.muratordom.pl/komin-spirala-absurdu,t24876-360.htm

djan
18-04-2009, 17:23
a cóż to za reklamy
gasol czy jesteś przedstawicielem schiedela?
każdy komin systemowy , każdego producenta spełnia noormy i certyfikaty które musi spełnić zeby być dopuszczonym do obrotu
a który komin z cegły ma taki certyfikat??????????????????
a ten co stawia taki komin to jest lepszym fachowcem czy gorszym???
po czym to widać? może po oczach???
buduję swój dom praktycznie sam / po za stanem surowym otwartym /
także komin
i co : komin z wkładem ceramicznym gładki wewnątrz, izolacja wełną kamienną twardą - niepalna, pustak keramzytowy , tynk z kleju do płytek , puc akrylowy
zimny w każdym miejscu ------ co tu ma sięzapalić

praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb- jak mawiał kobuszewski w kabarecie

a czy to schiedel czy co innego nie ma znaczenia, jeżeli postawi się go zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem


pzdr

danek60
18-04-2009, 20:19
No i temat zszedl na pozary,dajcie jakies fotki fajnie wykonczonych kamieniem kominkow.Mam do Was kolejne pytanie,czy szczegolowy kosztorys budowy ktory wykona dla mnie wykonawca cos kosztuje czy jest to normalna rzecz i darmowa ze przyszly wykonawca domu pod klucz robi dla mnie koztorys.Szczerze mowiac to mysle ze to w interesie wykonawcy jest aby przedstawil mi kosztorys w ktorym wykaze mi za co i ile mam mu zaplacic,ale w naszym kraju wszystko jest mozliwe i niedlugo bedziemy placic za powietrze ktorym oddychamy.Prosze o odpowiedz,pozdrawiam.

Seba7207
18-04-2009, 22:04
Danek, przykład kominka z kamienia (akurat polny, taki jaki jest dostępny na tym terenie). Brakuje jeszcze belki (dąb lub buk) - ale musi mieć odpowiedni promień - leśniczy szuka. No i oczywiście listwa łącząca deski z płytkami. Kominek daje bardzo duzo ciepła wbrew pozorom. Teściu był w święta i zaskoczony, że turbinka tak sprawnie rozprowadza ciepełko. Tak a propos paliliśmy brzozą w tym sezonie (szybko się spala), ale i tak żar potrafi się otrzymywać do 20h od ostatniego podłożenia (raczej resztki żaru-ale i tak nie odważyłbym sie włożyć do niego gołej ręki).


http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/Kominek001.jpg

Z takich spostrzeżeń po roku użytkowania:
1) Bale popękały i to zdrowo (co prawda nie na wylot ale w niektórych miejscach znacznie) - urok drzewa :wink:
2) Kominek tylko dobrej firmy - my mamy Jotula i warto było zainwestować;
3) Porządna izolacja komory kominkowej (ja uparłem się na 2 warstwy płyt Varmsen - kominkarz upierał sie przy jednej, ale i tak na moim stanęło);
Nie ma co żałowac na izolacji dachu (dalismy 20cm wełny +deskowanie, papa) i sie sprawdza;
4) W zimie używać nawilżacza w domu (wilgotność powietrza potrafi spaść do 25%, a to już jest niezdrowe;

To chyba na tyle, jak mi się przypomni coś to wrzucę. Pozdro

Sloneczko
18-04-2009, 22:33
Seba, jakieś bliźniaki nam się trafiły :o :D:D

http://img18.imageshack.us/img18/791/kominekitv.jpg

Gasol
18-04-2009, 23:41
a cóż to za reklamy
gasol czy jesteś przedstawicielem schiedela?
każdy komin systemowy , każdego producenta spełnia noormy i certyfikaty które musi spełnić zeby być dopuszczonym do obrotu
a który komin z cegły ma taki certyfikat??????????????????
a ten co stawia taki komin to jest lepszym fachowcem czy gorszym???
po czym to widać? może po oczach???
buduję swój dom praktycznie sam / po za stanem surowym otwartym /
także komin
i co : komin z wkładem ceramicznym gładki wewnątrz, izolacja wełną kamienną twardą - niepalna, pustak keramzytowy , tynk z kleju do płytek , puc akrylowy
zimny w każdym miejscu ------ co tu ma sięzapalić

praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb- jak mawiał kobuszewski w kabarecie

a czy to schiedel czy co innego nie ma znaczenia, jeżeli postawi się go zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem


pzdr

Nie jestem przedstawicielem Schiedela:-) Mam komin systemowy Leier, ale nastepnym razem uzyje Schiedela. Rzecz w tym, ze komin bedzie zimny do czasu, gdy (odpukac) zdarzy sie wypadek i zapali sie w nim sadza. Wtedy temperatura we wkladzie ceramicznym robi sie bardzo wysoka. Kominiarz powiedzial mi, ze widzial, jak w takim przypadku komin systemowy po prostu sie rozsypal. Nie byl to Schiedel, choc zapewne tez spelnial normy. Tak, jak mowilem, po rozmowie z kominiarzem oblozylem swoj komin welna, dodatkowo odsunalem wszelkie drewniane elementy na 5 cm. Wedlug kominiarza kominy Schiedela sa naprawde najlepsze, a reszta to mniej lub bardziej udane imitacje. Ja go posluchalem, w koncu dom z drewna, wiec trzeba uwazac na pewne sprawy. Bede spal spokojniej.

A co do certyfikatow, to dam Ci taki przyklad do przemyslenia. Male dzieci sa czesto bardzo czule na wszelkie konserwanty w pozywieniu. Wyobraz sobie, ze w sklepie kupujac sloiczek z daniem oznaczonym napisem "bez konserwantow" kupujesz zywnosc w ktorej sa konserwanty, tyle ze w ramach przepisow mozna o nich nie wspominac. Chyba niektorzy producenci zywnosci dla dzieci mieli z tym problemy, bo teraz napis "bez konserwantow" ma dodatkowo gwiazdke, a na dole wyjasnienie, ze "w ramach obowiazujacego prawa". Jak widac opierajac sie na normach mozna wpakowac sie na mine. To tyle jesli chodzi o normy i certyfikaty:-)

Sloneczko
19-04-2009, 00:31
Male dzieci sa czesto bardzo czule na wszelkie konserwanty w pozywieniu.

Np. na Gerbera:

http://img291.echo.cx/img291/8254/gerber19zz.jpg :D

djan
19-04-2009, 19:49
i po co te katastroficzne wizje
jeżeli wykona się komin zgodnie z instrukcją wszystko będzie dobrze
jeżeli się zapali sadza to i schiedel nie wytrzyma
a samo zapalenie sadzy w kominie ceramicznym jest mało prawdopodobne
oczywiście zakładam że używamy go tak jak to się powinno robić

danek60
19-04-2009, 20:22
Dzieki za fotki,dajcie cos jeszcze jesli ktos cos tam posiada,Seba,calkiem ladny ten kominek,choc ja bym dal piaskowiec lupany,a ta czesc nad nim na bialo,ja bym widzial z normalnej czerwonej cegly,tak na surowo i stary styl.

artmach
19-04-2009, 21:04
Z takich spostrzeżeń po roku użytkowania:
1) Bale popękały i to zdrowo (co prawda nie na wylot ale w niektórych miejscach znacznie) - urok drzewa :wink:
2) Kominek tylko dobrej firmy - my mamy Jotula i warto było zainwestować;
3) Porządna izolacja komory kominkowej (ja uparłem się na 2 warstwy płyt Varmsen - kominkarz upierał sie przy jednej, ale i tak na moim stanęło);
Nie ma co żałowac na izolacji dachu (dalismy 20cm wełny +deskowanie, papa) i sie sprawdza;
4) W zimie używać nawilżacza w domu (wilgotność powietrza potrafi spaść do 25%, a to już jest niezdrowe;

To chyba na tyle, jak mi się przypomni coś to wrzucę. Pozdro
Witaj Seba po długiej przerwie. Z niecierpliwością czekałem na Twoje newsy, ponieważ mam tego samego wykonawcę :wink:. Czy wyszły po czasie jakieś kwiatki, których nie było widać tak od razu? I uzupełnił byś trochę dziennik o jakieś najnowsze foty :) ...

Seba7207
20-04-2009, 08:22
Danek, jesli chodzi o kamień to faktycznie myśleliśmy na początku o piaskowcu. Jednak zdecydowaliśmy się na polny łupany z tego względu że na tych terenach jest go pod dostatkiem. Kiedyś ludzie budowali z tego co było pod ręką. Piakoswiec trzeba byłoby ściągać, bo tutaj go brak. Ponadto kolorystycznie lepiej wygląda polny (naszym zdaniem). Belka nad kominkiem będzie dębowa (ciosana).
Jeśli chodzi o wykonawcę, to trzeba pilnowac (zreszta jak wszystkich). Kwiatków nie ma, chociaż należy zwrócić uwagę na nabijanie dybli (lepiej gęściej i grubsze). W jednym miejscu skręciło 3 belki (chyba niewłaściwie nabita została belka pionowa we framudze. Musiałem samemu nawiercić otwory, przez nie śruby fi 20mm, z jednej i drugiej strony dębowe belki i powoli, po pół obrotu ściągnąłem belki z powrotem). Trwało to chyba z 2 miesiące. W zasadzie powinien to zrobić wykonawca, ale cięzko żeby ktoś przyjeżdżał co tydzień 800km i dokręcał śrubę). Chata jest cieplutka (przy mrozach -25C) w domu 22-24 stopnie. Grunt to dobra izolacja dachu. Ogrzewanie gazowe w zimie pracowało delikatnie, natomiast 95% to ogrzewanie kominkiem. Teraz zastanowiłbym się nad kominkiem z płaszczem wodnym. W przypadku braku prądu można byłoby włączyć w instalację UPS'a i problem z głowy. A tak byłaby ciepłą woda. Zastosowaliśmy zmiękczacz wody (strzał w 10). Brak osadów kamienia na bateriach, czajniku, nie wspominając o instalacji CO i kaloryferach. Warto zakupić (koszt ok 1200-1500zł0 i samemu zamontowac i zaprogramować. Firmy za montaż krzyczą sobie 1000zł. Sprawdziły się również studzienki okienne plastikowe piwniczne. Piwnica doświetlona. Jeśli chodzi o blachodachówkę Ahi Roofing bardzo droga. Myślę, że można było zrezygnowac z tego luksusu, na rzecz tańszej a pieniadze zainwestowac w cos innego. Nie pomyśleliśmy o podłogówce - chyba warto było zrobić coś takiego. Z płytkami nie ma co się spieszyć. W łazience 1 pękła, trzeba bedzie wymienić. W kuchni tez trzeba zrobić stelaże pod płyty G-K. Po roku użytkowania moge z całą pewnością stwierdzić, że nie zmieniłbym rozkładu pomieszczen na inny od obecnego. Wszystko jest tak zaplanowane jak trzeba. Chyba to byłoby na tyle. Pozdrawiam

ANNNJA
20-04-2009, 11:04
SEBA-piękny masz KOMINEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a Wam chciałabym coś powiedzieć.....,
przeprowadziliśy się, w strugach deszczu, do ostatniego piętkowego wieczoru zastanawiałam się czy nie poczekać jeszcze pare dni aż zrobi się ta nasza kabina,..
ale ile można czekać, i tak jeżdzilismy prawie codziennie, troche budowlano, trochę dla uprawy ogrodu, wkońcu wieczorem w piątek zdecydowaliśmy na TAK,....
a że taki przypadek że w sobote lało, no tak mamy często, jakoś tak jakby nie mogło być idealnie,
mało tego- jak wiecie mamy gline.....więc noszenie szaf odbywało się z drogi,
ale jak zobaczyłam przy ustawianiu paczek to słonko które wyszło po południu,....no to już było nam lepiej!

artmach
20-04-2009, 13:38
Danek, jesli chodzi o kamień to faktycznie myśleliśmy na początku o piaskowcu. Jednak zdecydowaliśmy się na polny łupany z tego względu że na tych terenach jest go pod dostatkiem. Kiedyś ludzie budowali z tego co było pod ręką. Piakoswiec trzeba byłoby ściągać, bo tutaj go brak. Ponadto kolorystycznie lepiej wygląda polny (naszym zdaniem). Belka nad kominkiem będzie dębowa (ciosana).
Jeśli chodzi o wykonawcę, to trzeba pilnowac (zreszta jak wszystkich). Kwiatków nie ma, chociaż należy zwrócić uwagę na nabijanie dybli (lepiej gęściej i grubsze). W jednym miejscu skręciło 3 belki (chyba niewłaściwie nabita została belka pionowa we framudze. Musiałem samemu nawiercić otwory, przez nie śruby fi 20mm, z jednej i drugiej strony dębowe belki i powoli, po pół obrotu ściągnąłem belki z powrotem). Trwało to chyba z 2 miesiące. W zasadzie powinien to zrobić wykonawca, ale cięzko żeby ktoś przyjeżdżał co tydzień 800km i dokręcał śrubę). Chata jest cieplutka (przy mrozach -25C) w domu 22-24 stopnie. Grunt to dobra izolacja dachu. Ogrzewanie gazowe w zimie pracowało delikatnie, natomiast 95% to ogrzewanie kominkiem. Teraz zastanowiłbym się nad kominkiem z płaszczem wodnym. W przypadku braku prądu można byłoby włączyć w instalację UPS'a i problem z głowy. A tak byłaby ciepłą woda. Zastosowaliśmy zmiękczacz wody (strzał w 10). Brak osadów kamienia na bateriach, czajniku, nie wspominając o instalacji CO i kaloryferach. Warto zakupić (koszt ok 1200-1500zł0 i samemu zamontowac i zaprogramować. Firmy za montaż krzyczą sobie 1000zł. Sprawdziły się również studzienki okienne plastikowe piwniczne. Piwnica doświetlona. Jeśli chodzi o blachodachówkę Ahi Roofing bardzo droga. Myślę, że można było zrezygnowac z tego luksusu, na rzecz tańszej a pieniadze zainwestowac w cos innego. Nie pomyśleliśmy o podłogówce - chyba warto było zrobić coś takiego. Z płytkami nie ma co się spieszyć. W łazience 1 pękła, trzeba bedzie wymienić. W kuchni tez trzeba zrobić stelaże pod płyty G-K. Po roku użytkowania moge z całą pewnością stwierdzić, że nie zmieniłbym rozkładu pomieszczen na inny od obecnego. Wszystko jest tak zaplanowane jak trzeba. Chyba to byłoby na tyle. Pozdrawiam
Dzięki i daj trochę nowych zdjęć do dziennika...