PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

tomcio79
11-02-2010, 18:51
9tyś. to tylko za dom ok 180m2 cały podpiwniczony,za domek letniskowy kolejne 3 tyś i to wszystko bez uzgodnien tak jak pisalem za wszystko placilem osobno,choc arch. to zalatwial.Mapke do celow projektowych sam zamowilem u geodety 1tys.zl zaplacilem.Koncepcja byla taka-dom+2 domki caloroczne pod wynajem dla turystow gdyz jest to miejscowosc turystyczna,niestety w Starostwie nie zgadzaja sie na domki,nic sie nie da juz zrobic gdyz niedlugo wydzadza zezwolenie na budowe,problem domkow architekt rozwiazal tak ze wpisal je jako budynki gospodarcze,na to Starostwo sie zgodzilo,ale co za tym idzie juz mi zapowiedziano ze nie wolno mi bedzie ich wynajmowac ani nie przekwalifikuja mi ich po wybudowaniu na letniskowe,wiec nie zamierzam ich budowac bo nie ma to sensu,w zwiaku z tym za projekt tego domku nie zamierzam placic,pytalem kilka razy architekta czy wydzadza zgode na taka zabudowe dzialki i twierdzil ze tak,a wystarczylo aby zadzwonil do Starostwa i by powiedzieli ze nie mozna.Za to sie placi architektowi zeby takie sprawy zalatwial a nie projektowal co inwestor sobie tam wymyslil,ciekawe czy wierzowiec by tez zaprojektowal jakbym chcial.Powiedziano mi w Urzedzie ze zle zostaly zinterpretowane WZ przez niego,a mi powiedzieli ze dobrze ze zadzwonilem spytac przed rozpoczeciem budowy.Co do tych projektow branz twierdzi ze bedzie 3.5 tys bo dzialka na spadku i ciezki teren,ale do groma przeciez majac mapki,projekt,WZ,ekspertyze geodezyjna widzi z czym ma do czynienia i mogl ewentualnie powiedziec ze wyjdzie drozej,a nie juz po wszystkim stawia mnie przed faktem dokonanym i to duzo ponad drugie tyle kaze sobie placic,Moim zdaniem doja wszyscy po kolei i tyle,nie wspomne ze projekt robil straaaaasznie dlugo i ciagle zwodzil.

PawEla
11-02-2010, 19:10
WZ wydaje gmina (albo UM) więc do niej waro zapukać w sprawie interpretacji WZ.
Co ma spadek do branż????
A tak poza calością: całe podhale wynajmuje w budynkach gospodarczych .... i nie tylko podhale.... no comment.

tomcio79
12-02-2010, 03:20
Zgadza sie WZ wydala mi gmina i po niedawnej rozmowie z nimi rowniez sie dowiedzialem od zastepcy burmistrza ze nie zmienia domkow z gospodarczych na letniskowe.Czyli Starostwo i gmina mowia jednym glosem trzymaja sie warunkow zabudowy,architekt myslal ze mozna je wybudowac.Co do wynajmowania w budynkach gospodarczych to prawda,jak to w naszym kraju jednemu wolno drugiemu nie,P.Olechowski wybudowal dom na zboczu Gubalowki i wycial kawal lasu w tym celu naglasnial to tygodnik Podhalanski,tobie nie mozna domku postawic na wlasnej dzialce,chory kraj chore przepisy.

akselek
12-02-2010, 09:52
akselek nie mart się tym "wianiem" masz przed sobą największą panikarę i swojego czasu największą przeciwniczkę drewniaków i co... ze wszystkim można sobie poradzić :wink: . Pozdrawiam
Obiecałam pokazać kominek
http://images39.fotosik.pl/255/d23a89e2828f6f00m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d23a89e2828f6f00)
Bardzo fajny kominek!!!!!! Mi się wydał mały, a ktos pisze że duzy, wiec jak widzisz to względne odczucie ;-) Napisz jak sie robi taki tynk, czy on jest na płycie gk która obudowano kominek, czy obudowa jest murowana. Gagata pisała że robiła tynki za pomoca szczotki czy zmiotki :-? Efekt super, ale nie dokonca wiem jak sie to robi :cry: a u mnie tez marzy mi sie taki nierówny tynk.


Czy ktoś ma u siebie na czesciach z GK (poddasze) zrobiony taki tynk, czy to sie bedzie trzymać?

akselek
12-02-2010, 09:53
Od dwóch dni mamy ocieplone poddasze (ekofiber), dom jest jeszcze budową , grzana sporadycznie przez taka blaszana kozę. Jak mąż wrzucił szufelkę węgla do kozy, to zrobiła sie po raz pierwszy cieplutko, a na nieogrzewanej górze o trzy stopnie wiecej niż na dole. A tak martwilam sie ze grzejniki niskotemperaturowe nie dadza rady ogrzać poddasza. Fakt że nie ma schodów, tylko wielka dziura przez którą ucieka powietrze na górę, ale schody tez niebędą jakoś zamykane w klatce schodowej czy jakoś tak, więc trochę odetchnęłam z ulgą :-)
wiecie pewnie jak to jest , najpierw błyskawicznie stawiaja wam dom z bajki i w tydzień, dwa czasem w dzien czy dwa stoi juz ta chatka z marzeń, a potem zaczyna się użeranie z wykonawcami, mnóstow ekip, wymyslanie instalacji co jej nie ma gdzie schowac i jak nie wymyslisz dobrze to nie da sie poźniej czegos schowac w podłodze czy przerobić itd. Ciagnaca sie w nieskonczoność wykańczajaca wykonczeniówka. Ja miałam spadek morale ale po wczorajszej wizycie na budowie moje morale znacznie zrosło :-)))))))

piotr golebiowski
12-02-2010, 17:49
czesc akselek. ucze sie dopiero obslugi tego forum. czytalem od poczatku. jestem na etapie kupna bali z tartaku. mam pytanie: czy mozesz mi powiedziec do jakiego projektu budujesz? ja wymarzylem sobie podobny domek troche jednak inny od twojego lecz nie moglem znalezc podobnego projektu az do dzisiaj. pomoz mi jak mozesz. dzeiki z gory jak malo ktory. :lol:

akselek
12-02-2010, 19:00
ja i Madd tu od nas z forum mamy dom przykop
tu dziennik Madd http://forum.muratordom.pl/chatka-z-bali-madd,t96758.htm
projekt z tej stronki
http://www.polskadrewniana.pl/
ale poszukaj moze najpierw wykonawcy bo czesto wykonawcy maja swoich projektantow, lub robia tylko swoje projekty itp. Tak pisano na tym forum choc wiem ze trudno przeczytac od razu tyle stron tematu "domy z bali"
poza tym u nas bale zalatwiane byly przez wykoanwce, nie dosc ze taniej niz z tartaku, to jeszzce jak kupuje ten co bedzxie budowal, to zazwyczaj zna sie (o ile to solidna firma) i nie kupi za dużo czy za malo, bo wie ile dokladnie pojdzie na dom.
Pozdrawiam i zachecam do poczytanie tego tematu, wiele cennych informacji zwlaszcza jak sie na ppoczatku czlowiek zapali do budowy a ma blade pojęcie. Ja nadal wilu rzeczy nie wiem, ale oczywiście powoli i bardzo czesto przy pomocy ludzi z forum, pogłębiam swoją balujacą wiedzę :oops:

Piotr Wlezień
12-02-2010, 19:47
Dziewczyny moje kochane zapraszam (no i Panów też :wink: ) zrobię jedzenie że mniam i spać jest gdzie. Ale jak ja Wam do licha w piecu latem napalę :o.
(Właśnie wąż lata z termometrem po domu by tą różnicę temperatur ustalić :D).
Wełnę używaliśmy rockwola (mam nadzieję że dobrze napisałam a jak nie to przepraszam) w taflach . Mąż bardzo dokładnie i szczelnie ją montował .

Dane po pomiarze węża.
Dziś mam ustawiony piec na 38 stopni. Na dole mam 22 stopnie a na górze
24. Generalnie jest różnica 2 bądź 1 stopnia. Taka temp jest już fajniejsza.
Pozdrawiam

Cześć wam
Przeczytałem parę postów na temat temp w domu. Ja mam dom z bali 18cm +10 cm wełny+płyt G-K. Temp ustawiona w domu na 21 stopni (minimalna temp na dole) i od pażdziernika poszło 330 m3 gazu i drewno do kominka 5m3. Wydaje mi się to rozsądne. Jeśli ogrzewanie chodzi tylko na gaz to temp na dole i górze jest identyczna, a jeśli chodzi kominek to na dole 2-4 stopni chłodniej niż na górze (kominek zwykły bez rozprowadzenia)

Piotr Wlezień
13-02-2010, 11:59
Przy przecieraniu usunięto rdzeń ze środka - deska 50 i teraz na 50 bali może ze 4 jest pokrzywione. Moc wiertarki nie jest najważniejsza, moment obrotowy to podstawa. Jedna wiertarka ma 200 Nm to Protool drp 32. Co prawda wkrętarka tej firmy też daje radę wiercić świdrem ale ta wiertarka naprawdę ręce urywa i jestem pewny że jej nie spale. Dyble to dębowe kije od szczotek tylko ponacinam w jodełkę.

Mój dom powstał bez gwoździ. Jeśli chodzi o dyble to było to chyba ok 35 mm, ale nie byłto dąb (drewno było twardsze od dębu), Natomiast u mnie Bale były łączone oprócz dybli także jakimś krawędziakiem ok 90 x 90 mmm.
Otwory były wiercone frezem, frezarką lub wiertarką wolnoobrotową,

piotr golebiowski
13-02-2010, 16:41
ojej. ale ten przykop to duzy jest. nie martwicie sie o koszta utrzymania (ogrzewanie)? ja myslalem raczej o czyms takim jak WIARTEL tylko z lekkimi modyfikacjami... chcialbym miec mozliwosc zobaczenia takiego domu wewnatrz. no i moim zdaniem tanio wyjdzie ogrzac taki domek. moze ktos z balowiczow wie gdzie stoi taki domek? znalazlem drewno w cenie 700zl m3 bale 25/25 cm. to drogo? dopiero zaczynam sie zajmowac tym projektem. chetnie podziele sie informacjami jakie uda/ udalo mi sie zevrac do tej pory. pozdrawiam cieplo

JerzyBw
14-02-2010, 08:32
700 zł za m3 w tych wymiarach 25cmx25cm, długości ok. 9m? to nie jest drogo. Teraz troszkę drewno z tartaku, przynajmniej u mnie w miejscowości z taniało, bo teraz za deski calówki chcą 500zł a dwa lata temu chcieli 700zł.

piotr golebiowski
14-02-2010, 09:41
bale o dlugosci 10m. no to biore. jakos nikt nie buduje z zastosowaniem metody na obce pioro. a przeciez jest to oszczedniejszy pod wzgledem uzycia materialu sposob. no bo przeciez jak w tym balu 25cm mam wyciac wypusty to trace okolo 2,5cm na jego wysokosci co przy 10 balach daje 11ty gratis. sa jakies konkretne powody zeby nie stosowac obcego piora? dodatkowo wydaje mi sie ze konstrukcja sciany bedzie lepiej usztywniona-mniej podatna na wypaczenia. gdyby zastosowac np jakas deske mega twarda i nie przepuszczajaca wilgoci grubosci np 3cm i wpuscic ja dostatecznie gleboko w bal to chyba bedzie lepiej usztywniac niz np kolki drewniane ktore sie stosuje przy laczeniu bali... druga sprawa o jakiej mysle na tym etapie to fundament. widzialem na forum, ze przestrzen wewnetrzna fundamentow jeszcze przed chudziakiem zasypuje sie piaskiem. a gdyby uzyc zwiru? czy nie byla by to lepsza izolacja podloza?
wyslalem pytanie o wycene budowy do firmy bartek z radzynia. wycenili mi dom 6m/9m na 132tys netto +7% vat, ale z bala 30/30cm.stan surowy zamkniety deskowanie, papa . masakra jakas. bede budowal systemem gospodarczym z cieslami. pozdrawiam

JerzyBw
14-02-2010, 12:01
Ja Tobie radzę, żebyś wszystko do końca pomyślał. Nie bądź taki szybki. Budowa z bali wymaga cierpliwości, wiedzy, praktyki, może talentu. Najpierw pozbieraj jak najwięcej informacji, gdzie tylko możesz i jak możesz. Nie śpiesz się. Im więcej będziesz wiedział, tym lepiej. Może najpierw zbuduj coś mniejszego z takich bali np domek, który posłuży potem jako domek gospodarczy. Będziesz wiedział wtedy, co Ciebie spotka przy budowie już normalnego domu.

akselek
14-02-2010, 12:49
Pamietam ze widziałam tu na forum chyba ze dwa domy (dzienniki budowy) na obce pióro ( dwa pióra) - poszukaj bardziej w poczatkach tego tematu, bo ludzie sie tu udzielali, a teraz juz pewnie siedza w swoich domkach i budowa i fora budowlane to przeszłość.
Każda metoda ma swoje wady i zalety, z punktu widzenia szczelności, podciekania wody i wytrzymałości połączeń z tego co wiem pod trzech cieśli z którymi rozmawiałam, pióro własne jest o wiele lepszym rozwiazaniem. Nie znaczy ze dobrze wykonane pióro obce bedzie do kitu. Jak zwykle na dwoje babka wróżyła. ja mam podwójne własne. Przy budowie czeka cie wlele dylematów, których nikt za ciebie nie zozwiaze, ale napewno tzw giełda informacji pomoże ci wyrobić sobie własne zdanie na wiele tamatów i dylematów. Gdzie bedziesz budował domek, w lublinie? Jaka grubość bala bierzesz pod uwage?

piotr golebiowski
14-02-2010, 15:18
domek chce zbudowac pod lublinem 30km od centrum na poludnie .w okolicy pola i lasy mam na dzialce juz jeden dom drewniany ktory skonczylem wstepnie remontowac teren budowlany prad jest duzo lasu na dzialce... spoko. no i chce zamieszkac z rodzina w tej pieknej okolicy. stary dom nie nadaje sie zbytnio do calorocznego zamieszkania (mam mala coreczke) a doprowadzenie go do przyzwoitych standardow jest nieoplacalne, traktuje go jako pracownie. nowy dom chce zbudowac z bali 25/25cm poniewaz takie znalazlem i podobno nie wymagaja docieplania (z wiekszymi o tej porze roku jest ciezko). sam w zyciu nie porwalbym sie na takie przedsiewziecie zwlaszcza po tym jak remontowalem ten stary dom. trzeba miec naprawde pojecie o materiale z ktorego sie buduje. na szczescie znam dobrych ludzi ktorzy polecili mi dobrego ciesle. mam zamiar zmontowac ekipe i robic wszystko w/g wskazowek ciesli. on sam bedzie sie zajmowal trudniejszymi tematami jak np wegly. ja sam mam prace zwiazana mocno z tematem budowlanym, mozna powidziec ze 80% czasu w pracy jestem na jakiejs budowie. takze patrze raczej optymistycznie. i to nie tak ze od tygodnia mysle o domu z bala. to juz jakies 15lat bedzie teraz dopiero jednak mam okazje na realizacje planow i konkrety. poza tym jednym z wykonawcow bedzie czlowiek ktory sam zbudowal dwa domy drewniane dla siebie a teraz buduje dwa nastepne dla swoich synow. z tym ze te dla synow to przenoszone stare chaty+nowy dach. fajnie to nawet dziala.

bupalus
14-02-2010, 16:18
bale o dlugosci 10m. no to biore.
Cena 700 zł za bale jest śmiesznie niska.Przy cenie calówki 500zł szukałbym podstępu. Napisz co za gatunek - może świerk słowacki po wywrotach 4 lata temu? A metoda na obce pióro - wg mnie b. dobra, ciężka w wykonaniu bo frezarka do tego musi być potwór, a ja do tego będę dyblował.

JerzyBw
14-02-2010, 16:45
500 zł + Vat zapomniałem dodać. :wink:

piotr golebiowski
14-02-2010, 18:41
drzewo jeszcze rosnie w lesie.sosna. do konca tygodnia mam dac znac czy biore. cena jest za m3 bala przekroj 25/25cm dluzyce 10m. a rowki bedzie mi wycinal ciesla dlutem i siekiereczka z akompaniamentem pilarki spalinowej. drewno tu na wschodzie polski a zwlaszcza na zamojszczyznie nie jest takie drogie. tam warto szukac. na lubelszczyznie generalnie drzewo dobrego gatunku bo jest kiepska gleba 4i 5 klasy pod lasami (maly przyrost roczny=geste sloje)
cena 700zl plus vat 7%. cena nie obejmuje lezakowania ani zadnej obrobki chemicznej, tylko ciecie na wymiar i trzeba zabierac. wlasciciel tartaku mowil ze potrzebuje okolo miesiaca do poltora zeby skompletowac calosc. zreszta on sam stwierdzil ze to atrakcyjna cena. czekam jeszcze na odpowiedz z drugiego tartaku bo jak bylem w piatek to szefa juz nie bylo. najlepiej to bym zostawilo to drzewo na jakis czas do wyschniecia pod fachowym okiem kogos z tartaku. :wink:

anna.w77
14-02-2010, 20:10
Witam,

Potrzebuję pinej pomocy - w ciągu kilku dni muszę kupić "coś" do przełożenia między belkami stropowymi a legarami, w celu wyłuszenia. Wiem, że w tym celu używa się filcu lub gumy. Sprawdzałam ceny filcu na allegro i wychodzi dosyć drogo. Czego używaliście u siebie i gdzie kupowaliście? Będę wdzięczna za pilną podpowiedź.

hania1341
14-02-2010, 20:27
Ja mam pytanie z innej beczki.. Teraz przede mną zakup AGD - zmywarka do zabudowy, pralka gł. do 50 cm najlepiej otwierana z lewej strony na prawą, piekarnik i płyta retro w miedzianym lub białym kolorze. Znalazłam w cenie 3360 zł piekarnik + płytę gazową + okap firmy NARDI, ale nie wiem nic o tej firmie. Proszę o opinie użytkowników, może ktoś zna albo może polecić jakiś sprzęt - cztałam opinie na temat innych piekarników retro - są różne, chodzi przecież o to, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też dobrze piekł... Może ktoś ma sprawdzony? Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... :P

piotr golebiowski
14-02-2010, 21:12
na forum ktos stosowal taka tasme piankowa miedzy belki a deskowanie w kazdym punkcie laczenia, inni stosowali korek.

PawEla
14-02-2010, 21:19
nowy dom chce zbudowac z bali 25/25cm poniewaz takie znalazlem i podobno nie wymagaja docieplania (z wiekszymi o tej porze roku jest ciezko).
Może i nie wymagają ale poczytaj wyżej wypowiedzi Seba7207 czy bupalus. Ja ze swojego doświadczenia moge powiedzieć że, przy baliku 12cm grubości, sezonowanym, suszonym, przy podwójnym własnym pióro-wpuście, ściskaniem bali prętami gwintowanymi i tak jak mocno wiało to wiatroizloacje wydymało. Przedmuchy sie skończyły dopiero po położeniu wełny drzewnej 10cm, papieru woskowanego i szalówki 4cm na piórowpuście.
Może pojedyncza (jednowarstwowa) ściana ma wymagalny współczynnik K ale co do jej szczelności, zadowalającej szczelności, nawet przy superxetrasolinym mszeniu mam wątpliwości.....
Pozdrav
PP

PawEla
14-02-2010, 22:11
A tak z dniem dzisiejszym: Walę-tynki, w domu chce mieć dechy!!! :D

akselek
15-02-2010, 13:21
Ja mam pytanie z innej beczki.. Teraz przede mną zakup AGD - zmywarka do zabudowy, pralka gł. do 50 cm najlepiej otwierana z lewej strony na prawą, piekarnik i płyta retro w miedzianym lub białym kolorze. Znalazłam w cenie 3360 zł piekarnik + płytę gazową + okap firmy NARDI, ale nie wiem nic o tej firmie. Proszę o opinie użytkowników, może ktoś zna albo może polecić jakiś sprzęt - cztałam opinie na temat innych piekarników retro - są różne, chodzi przecież o to, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też dobrze piekł... Może ktoś ma sprawdzony? Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... :P

O nardi słyszałam same dobre rzeczy, ale cena mnie odstraszyła, a sama ich nie sprawdzałam w praktyce. Wzornictwo super. Można wyhaczyć np Whirpoola Aristona czy coś innego sporo taniej z tymi samymi funkcjami. Poza tym proponuje w google wpisac poszczegolne firmy ze słowem retro i wkliknac grafikę, i pokaże sie mnostwo sprzetu . Wlasciwie jak ja szukalam to bylam zaskoczona ze niemal kazdy ma w swojej ofercie retro, i w wiekszosci fajnie wyglada a w sklepach tego nie widziałam..... porownujac funkcje malo sie teraz te sprzety różnia, i tez placi sie np u SMEGA czy NARDI, FRANKE, TEKA za firmę.....
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=teka+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&q=nardi%20retro&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=amica+retro&btnG=Szukaj&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=mastercook+retro&btnG=Szukaj&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=ariston+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=candy+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=bosch+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=whirpool+retro&aq=f&oq=&start=0



itd....
ja swojego sprzetu jeszcze nie przetestowałam, mam smega i whirpoola

hania1341
15-02-2010, 13:52
Ja mam pytanie z innej beczki.. Teraz przede mną zakup AGD - zmywarka do zabudowy, pralka gł. do 50 cm najlepiej otwierana z lewej strony na prawą, piekarnik i płyta retro w miedzianym lub białym kolorze. Znalazłam w cenie 3360 zł piekarnik + płytę gazową + okap firmy NARDI, ale nie wiem nic o tej firmie. Proszę o opinie użytkowników, może ktoś zna albo może polecić jakiś sprzęt - cztałam opinie na temat innych piekarników retro - są różne, chodzi przecież o to, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też dobrze piekł... Może ktoś ma sprawdzony? Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... :P

O nardi słyszałam same dobre rzeczy, ale cena mnie odstraszyła, a sama ich nie sprawdzałam w praktyce. Wzornictwo super. Można wyhaczyć np Whirpoola Aristona czy coś innego sporo taniej z tymi samymi funkcjami. Poza tym proponuje w google wpisac poszczegolne firmy ze słowem retro i wkliknac grafikę, i pokaże sie mnostwo sprzetu . Wlasciwie jak ja szukalam to bylam zaskoczona ze niemal kazdy ma w swojej ofercie retro, i w wiekszosci fajnie wyglada a w sklepach tego nie widziałam..... porownujac funkcje malo sie teraz te sprzety różnia, i tez placi sie np u SMEGA czy NARDI, FRANKE, TEKA za firmę.....
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=teka+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&q=nardi%20retro&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=amica+retro&btnG=Szukaj&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=mastercook+retro&btnG=Szukaj&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=ariston+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=candy+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=bosch+retro&aq=f&oq=&start=0
http://images.google.com/images?hl=pl&um=1&sa=1&q=whirpool+retro&aq=f&oq=&start=0



itd....
ja swojego sprzetu jeszcze nie przetestowałam, mam smega i whirpoola


Byłam na tych wszstkich stronach, najbardziej podoba mi się nardi, smeg i franke, ale wydawało mi się, że to SMEG jest droższy..? No i przede wszystkim chodzi mi o opinie pań (gotującch panów? :wink: ) , czy dobrze piecze, bo czytałam na różnych forach, że jakiś x np. przypala ciasto z dołu lub z góry, w środku jest surowe..itd.
Ceny z allegro:
piekarnik Franke miedź 1748zł
Nardi ok. 1500zł
Smeg ponad 2000zł..., nawet jeden 2584zł
także Smeg wychodzi najdrożej...dane z dnia dzisiejszego :-?
w każdym razie bardzo CI dziękuję za odp. :) i czekam na głosy osób, które mają już za sobą pierwsze gotowania i pichcenia.. :P

ANNNJA
15-02-2010, 14:40
anna w.
my mieliśmy dawaną piankę taką białą, szerokości ok. 15cm, do kupienia w krążkach 50m. lub 100m. koszt ok. 1zł za 1m,

nie pamietam nazwy fachowej tego produktu

kruszon11
15-02-2010, 14:42
Komuś brakuje ??

http://www.rzeszowiak.pl/618630/sprzedam-snieg-tanio-1-zl-za-toneodbior-osobisty.html

:P :P :P :P

PawEla
15-02-2010, 17:50
hehehe, ja dzis przerzuciłem u siebie chyba ze 3 tony :o jest przy płocie, łatwe do zabrania, oddam po groszu za tone. Nie odpowiadam za zakopanie sie transportu w zaspach na dojeździe :D
Swoją drogą pełna kratywność :roll:

AgaJeżyk
15-02-2010, 18:25
Komuś brakuje ??

http://www.rzeszowiak.pl/618630/sprzedam-snieg-tanio-1-zl-za-toneodbior-osobisty.html

:P :P :P :P

Masz to wyczucie czasu :lol: :lol: :lol:

Właśnie jestem po takich manewrach

http://img231.imageshack.us/img231/8076/dsc1244m.jpg

Dokładnie dzisiaj ! Chyba troche na złośc moim Kargulom. Chcieli mi budowę wstrzymać bandyty - to niech widzą, że mam to w nosie :-?
W środę przyjedzie materiała na garaż. Musiałam to "białe szleństwo" wpakować do rowu ... A wrowie mam teraz góóóóóóry śniegu.

Też oddam - za free :wink: :lol:

Gasol
15-02-2010, 19:51
Witam,

Potrzebuję pinej pomocy - w ciągu kilku dni muszę kupić "coś" do przełożenia między belkami stropowymi a legarami, w celu wyłuszenia. Wiem, że w tym celu używa się filcu lub gumy. Sprawdzałam ceny filcu na allegro i wychodzi dosyć drogo. Czego używaliście u siebie i gdzie kupowaliście? Będę wdzięczna za pilną podpowiedź.

Ja zastosowalem plyte pilsniowa na calej powierzchni poddasza. Plyta pilsniowa bodajze 1-2 cm grubosci, miekka. Koszt byl niewielki, ale juz nie pamietam jaki. Patrzac od dolu wyglada to tak: belka stropowa, deska sufitowa (szeroka szalowka z piorem i wpustem), plyta pilsniowa, na plycie legary przykrecone do belek stropowych, a potem folia, welna, deski.

piotr golebiowski
15-02-2010, 20:50
ja znam chyba podobna pianke tylko czarna. taka tasma pianki szeroka na okolo 3-5 cm gruba na 3mm-5mm zsamoprzylepna. stosuje sie ja w chlodnictwie do uszczelniania rur miedzianych z freonem np. nazywa sie to armaflex... moze cos podobnego

kadargo
16-02-2010, 08:04
Ja mam pytanie z innej beczki.. Teraz przede mną zakup AGD - zmywarka do zabudowy, pralka gł. do 50 cm najlepiej otwierana z lewej strony na prawą, piekarnik i płyta retro w miedzianym lub białym kolorze. Znalazłam w cenie 3360 zł piekarnik + płytę gazową + okap firmy NARDI, ale nie wiem nic o tej firmie. Proszę o opinie użytkowników, może ktoś zna albo może polecić jakiś sprzęt - cztałam opinie na temat innych piekarników retro - są różne, chodzi przecież o to, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też dobrze piekł... Może ktoś ma sprawdzony? Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... :P

Jeżeli chodzi o ten sprzęt to jest ok. Ale poszukaj sprzętu firmy ARDO i dobrze się przypatrz....Myk polega na tym, że NARDI produkuje dla ARDO. NA 100% piekarniki są takie same. Wszystko jest to samo tylko nazwa inna no i cena troszkę mniejsza.

Pozdrawiam

Zygmunt

MagdalenaK
16-02-2010, 12:18
Jezdem :wink: chwilę mnie znowu nie było. Odpowiadam w sprawie kominka, na początek dziękuję za miłe słowa :D . Kominek zrobiony jest bardzo prosto oczywiście wełna kominkowa a potem , suporex i na to MP 75, maziane łapkami i packą. Po wyschnięciu malowane beckersem. Farba ta ma taką fajną gumową powłokę. Belka na kominku to dzieło węża i jego szlifierki (belka to kawałek domu :D ). Reszta już była moja i mojego papieru ściernego.
Kominek nie jest duży, może to złudzenie bo obok ściana w odważnym kolorze więc efekt jakiś duży.

hania1341
16-02-2010, 16:22
Ja mam pytanie z innej beczki.. Teraz przede mną zakup AGD - zmywarka do zabudowy, pralka gł. do 50 cm najlepiej otwierana z lewej strony na prawą, piekarnik i płyta retro w miedzianym lub białym kolorze. Znalazłam w cenie 3360 zł piekarnik + płytę gazową + okap firmy NARDI, ale nie wiem nic o tej firmie. Proszę o opinie użytkowników, może ktoś zna albo może polecić jakiś sprzęt - cztałam opinie na temat innych piekarników retro - są różne, chodzi przecież o to, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też dobrze piekł... Może ktoś ma sprawdzony? Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... :P

Jeżeli chodzi o ten sprzęt to jest ok. Ale poszukaj sprzętu firmy ARDO i dobrze się przypatrz....Myk polega na tym, że NARDI produkuje dla ARDO. NA 100% piekarniki są takie same. Wszystko jest to samo tylko nazwa inna no i cena troszkę mniejsza.

Pozdrawiam

Zygmunt



Dzięki! faktycznie jest tak jak piszesz, mam więc reraz w czym wybierać.... :lol:

MartaK32
16-02-2010, 18:35
akselek!
kuchnia .....marzenie cudna, u nas za mało miejsca,a kafle bardzo mi się podobają hmm może kiedyś? :D

hania1341
16-02-2010, 19:47
Jezdem :wink: chwilę mnie znowu nie było. Odpowiadam w sprawie kominka, na początek dziękuję za miłe słowa :D . Kominek zrobiony jest bardzo prosto oczywiście wełna kominkowa a potem , suporex i na to MP 75, maziane łapkami i packą. Po wyschnięciu malowane beckersem. Farba ta ma taką fajną gumową powłokę. Belka na kominku to dzieło węża i jego szlifierki (belka to kawałek domu :D ). Reszta już była moja i mojego papieru ściernego.
Kominek nie jest duży, może to złudzenie bo obok ściana w odważnym kolorze więc efekt jakiś duży.


Magdaleno, kominek super! My też chcemy zrobić coś w ten deseń, "lepiankowy", czy możesz napisać jaki to wkład - ile ma KW, firma i jak się sprawuje, jaką powierzchnię ogrzewacie? My mamy piec na ekogroszek-grzejemy drugi sezon, chociać jeszcze nie mieszkamy, a kominek dopiero ma miejsce..będzie to alternatywne ogrzewanie z rozprowadzeniem na 90-100 m2, szukam pomysłow, bo mój WĄŻ :wink: twierdzi, że na razie moje pomysły bajkowe są za trudne do zrealizowania, w każdym razie, chciałabym na nim "czapkę krasnoludka" :P czyli taki zawijas , na razie jestem w fazie poszukiwań na necie, ale spotykam prawie same marmury lub kamienie na wysoki połysk w nowoczesnym stylu..dlatego uważam, że do domu w takim stylu Wasz kominek jest śliczny.
A jakiego piekarnika używasz? Pozdr. :)

MagdalenaK
18-02-2010, 10:56
Dzięki za te "kominkowe słowa". :wink: Bardzo długo nie obudowywałam kominka bo... ciągle ktoś mi proponował istną nowoczesność, a ja chciałam właśnie taki. Jak w końcu kogoś znalazłam to cena ..............ups to się wstrzymywałam. I w końcu.... jest, chciałam zrobić go w bardziej prymitywny sposób, ale potem przeprojektowałam wizję i pomyślałam że gdybym kiedyć chciała ciś zmienić to np. dokupuję kafle kominkowe i kładę na półkę tam gdzie granit oraz dookoła paleniska i jak by nie patrzeć mam całkiem inny kominek. Kominek nasz to Spidi K firmy Spartherm, a ile ma KW jeny zabij nie pamiętam był tak dawno kupowany. Ale na pewno przeliczany na około 150m2.
kominek był pierwszą rzeczą kupioną do naszego domu, chyba ze cztery lata temu.

MagdalenaK
18-02-2010, 11:09
Zapomniałam dopisać że sprawuje się super znaczy ten kominek, a piekarnika używam AMICA . Też mam w stylu retro całkiem fajnie się sprawuje, a używam go naprawdę dużo. Placki , praktycznie każde mięsko i zaaaawsze gołąbki. :wink:

piotr golebiowski
18-02-2010, 12:14
Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, nie mam pytan.... to jest to.
kominek na niskich obrotach wykorzystany do podgrzania czynnika= tanio.

piotr golebiowski
18-02-2010, 12:16
duzy magazyn ciepla z podtrzymywaniem na wezownice elektryczna... do tego solary w lecie...

kruszon11
18-02-2010, 12:19
A to tak a propos czego ?? 8) 8)

piotr.nowy
18-02-2010, 14:50
Domyślam się , że tego:

Kominek nasz to Spidi K firmy Spartherm :roll:

kruszon11
18-02-2010, 14:53
No ciekawe.......
A może ja dzisiaj jakiś przytłumiony..... Ponoć niskie ciśnienie.......

:-? :-? :-?

piotr.nowy
18-02-2010, 14:56
Ale za to słonko świeci ! :lol: :lol: :lol:
Przynajmniej u mnie. 8)

kruszon11
18-02-2010, 14:57
Dotarło też do mnie......

miło.......

piotr golebiowski
18-02-2010, 16:42
[quote="piotr golebiowski"]Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe...
stosowal ktos? np sciany lub sufity grzewcze?
a ktos ma jakies doswiadczenia z pionobetonem? pozdro

piotr golebiowski
18-02-2010, 16:43
pianobetonem :P oczywiscie...

anna.w77
18-02-2010, 19:31
Dziękuję za wszystkie wasze podpowiedzi w sprawie wygłuszania stropu. Ostatecznie zastosouję płytę korkową. Mam jeszcze jedną prośbę odnośnie podania na priv namiarów na sprawdzonych, zdolnych ludzi, którzy mogliby wykonać elementy dekoracyjne w drewnie. Z góry dziękuję.

piotr golebiowski
19-02-2010, 14:57
uff.. bale zamowione. swierk. 750zl/m3 . zaczelo sie...

kruszon11
19-02-2010, 15:01
A tak z ciekawości to jakie to baliki ?

piotr golebiowski
19-02-2010, 18:52
25cm/25cm

imported_Kiciuś
19-02-2010, 19:01
25 x 25 to już konkretne :D

bupalus
20-02-2010, 05:06
Tak jak wspominałem na poprzedniej stronie szukaj podstępu. I podejrzewałem że to będzie świerk, który już "nie rośnie" jak sosna o której pisałeś. Świerk w Twojej okolicy występuje w śladowych ilościach (dysjunkcja świerka). Na 90% przyjedzie z gór już po około 250 zł za metr w stanie okrągłym. Tartak musi na tym zarobić, nie ma cudów. Jeszcze jedno - na drewno użytkowe obowiązuje stawka 22 % VAT, na drewno opałowe zaś jest 7%.

piotr golebiowski
20-02-2010, 08:51
ano. nie chce ocieplac, a podobno swierk cieplejszy od sosny... i nie skreca sie tak jak sosna, nie ciemnieje tak szybko i w takim stopniu jak sosna. tylko trzeba uwazac bo lubi gnic. umiejetnie trzeba suszyc. pozdr :wink:

piotr golebiowski
20-02-2010, 08:53
tak.swierk jest z gor po 300zl za m3. transport + praca tartaku wyszlo im 750. co do vatu... no moze nie na forum...

piotr golebiowski
20-02-2010, 09:13
chce zrobic fundament z painobetonu. ma ktos jakies doswiadczenia w tym temacie? co do jakosci drewna to jestem spokojny. moj wykonawca korzysta z uslug tego tartaku od lat i szczerze poleca. razem z wykonawca dokonywalem zamowienia. gdyby nie byl pewien jakosci, to nie bral by sobie kiepskiego drewna z ktorym przeciez pozniej bedzie pracowal... :P

akselek
20-02-2010, 19:51
powtórzę




Czy ktoś ma u siebie na czesciach z GK (poddasze) zrobiony nierówny tynk (strukturalny), czy to sie bedzie trzymać?

Tamcik
21-02-2010, 11:26
Witajcie
czy ktoś używał liny jutowej do zapchania dziór między balami, jak efekty?chcieliśmy mszyć dom ale mocno nas zniechęcono i kolejny pomysł to właśnie ta lina
dajcie znać co i jak

kala67
21-02-2010, 14:11
Witam!! :P
jaka gruba wełne kładliscie na poddaszu?? 20 cm??
macie namiar gdzie w necie znajde wełne najtaniej??? 8)

sammael
21-02-2010, 14:28
moze tu:

http://allegro.pl/item918409874_welna_mineralna_rockwool_superrock_5 0mm_dostawa.html

sammael
21-02-2010, 14:29
a tu, do wyboru do koloru:
Proponuję zawęzić poszukiwania do własnego województwa.

http://allegro.pl/listing/search.php?category=0&from_showcat=1&order=p&string=we%C5%82na+mineralna+rockwool

kala67
21-02-2010, 14:37
a tu, do wyboru do koloru:
Proponuję zawęzić poszukiwania do własnego województwa.

http://allegro.pl/listing/search.php?category=0&from_showcat=1&order=p&string=we%C5%82na+mineralna+rockwool
niestety w moim woj. nic nie znalałam :(

pit79
21-02-2010, 15:02
Czesc Kala ja znalazłem wełnę z innego województwa, transport był gratis ilość ok 30m3 policz ile m3 Ci potrzeba i Ci pzywiozą tirem.

Pozdrawiam

kala67
21-02-2010, 15:05
Czesc Kala ja znalazłem wełnę z innego województwa, transport był gratis ilość ok 30m3 policz ile m3 Ci potrzeba i Ci pzywiozą tirem.

Pozdrawiam
pit..........a masz ten namiar???? :lol: :lol:

pit79
21-02-2010, 15:09
Ja kupowałem na allegro wełnę isorock -polska fima spod okolic mławy. Nie wiem czy będzie Ci pasować.

Jak coś to postaram się znaleść fakturę

piotr golebiowski
21-02-2010, 18:17
[quote="bupalus"] mam pytanie... co dajesz pomiedzy piorowpusty?
wlascicel tartaku i wykonawca wspominali cos o glinie laczanej z wiorami drewnianymi. glina sie podobno z czasem i w miare osiadania wyplukuje a zostaje samo drewniane wypelnienie. tez chce stosowac kolki w polaczeniach bali. chyba idealem byly by kwadratowe kolki.

akselek
21-02-2010, 19:12
Witam!! :P
jaka gruba wełne kładliscie na poddaszu?? 20 cm??
macie namiar gdzie w necie znajde wełne najtaniej??? 8)
25 cm ekofiber

kala67
21-02-2010, 19:18
Witam!! :P
jaka gruba wełne kładliscie na poddaszu?? 20 cm??
macie namiar gdzie w necie znajde wełne najtaniej??? 8)
25 cm ekofiber
akselek....a gdzie znajde Twój dziennik???? :P

marcin_aneta
22-02-2010, 06:24
witam

mam troche nieszczelnosci i dziur miedzy balami.
czym najlepiej to wypelnic ?
gdzies czytalem o lince jutowej i znalazlem nawet taka na allegro.
czy to dobry pomysl ? ktos juz to stosowal ?

z gory dzieki za odp
pozdrawiam balowiczow :)

jarkotowa
22-02-2010, 07:27
Ja planuję wypełnić przestrzenie między balami liną jutową.
Między balami mam mech (dom 85 letni). Miejscami porobiły się ubytki, które zostały uzupełnione pianką i średnio to wygląda. Wewnątrz mam linę jutową.
Zastanawiam się natomiast czym tę linę (gdy będę ją kładła na zewnątrz domu) nasączyć, żeby nie chłonęła wody z opadów. Pokost lniany?

akselek
22-02-2010, 08:07
Witam!! :P
jaka gruba wełne kładliscie na poddaszu?? 20 cm??
macie namiar gdzie w necie znajde wełne najtaniej??? 8)
25 cm ekofiber
akselek....a gdzie znajde Twój dziennik???? :P
NIe mam dzienika...... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Zdjecia z ekofibrowania mam jeszcze w aparacie, (bo to poltora tyg temu była akcja ociepleciowa) wiec jak masz jakieś pytania to moge wyslac fotki na maila.

marcin_aneta
22-02-2010, 08:18
o te dziury mi chodzi
mam takie od 6mm do 16mm
http://smsnet.pl/~fungous/dziury.jpg
linka jutowa bedzie okey ?

kruszon11
22-02-2010, 08:27
Wszelkie szpary radziłbym jeszcze w środku uszczelnić, nie tylko z zewnątrz pokryć jutą....
Pianką niektórzy to robią, ja uszczelniałem wełną mineralną. Dopiero finalnie wykończyć liną.
Na alledrogo kupisz, o różnych średnicach, dobrać odpowiednią i będzie wyglądać.


8)

marcin_aneta
22-02-2010, 10:08
kruszon: no zamierzalem ta linke jutowa powciskac od zewn i od wewn oczywiscie. szpary sa mniej wiecej takie same i tu i tu w roznych miejscach.

pytanie wciaz brzmi na ile elastyczna jest ta linka jutowa tzn czy dla szpary 8mm dam rade wepchnac linke 12mm
czy dla 8 ma byc 8 ?

nie wiem... nie mialem jej w reku a bede zamawial pewnie z alledrogo...

kruszon11
22-02-2010, 10:13
Nie wiem, czy dobrze mi się wydaje, ale czy zamierzasz powciskać jutę do środka szpar ? Jest ona raczej elementem finalnym/wykończeniowym.....

marcin_aneta
22-02-2010, 10:20
tak dokladnie chce w srodek wepchnac jute...
to zly pomysl ?
nie chce zeby z zewnatrz bylo widac ze jest cos powciskane...
ja nie mam mszenia miedzy balami :)
tylko dziury ktore czyms musze uszczelnic...
lepiej welna ?

kruszon11
22-02-2010, 10:28
Że nie masz msynia to ja widzę :P:P:P

Moim zdaniem to nie najlepszy pomysł, lina jutowa jest raczej za twarda na upychanie szpar i raczej za mało zbita. Lepszym pomysłem byłaby wełna i na to juta, ale wtedy musiałbyś objechać jutą cały dom z zewnątrz dla zachowania estetyki....

Gdzieś wcześniej było w tym wątku - uszczelnione pianką (teraz się nie da, bo za zimno....) i na to szpachlówka i kolorek. Nie powinno być problemu, bo masz dom na kolor pomalowany, więc raczej nie będzie widać.


A tak na marginesie to dobrze, że nie tylko ja mam problem ze szparami
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

W sensie myślałem, że nie halo jest chałupa zamieszkana przez nas......

8)

akselek
22-02-2010, 11:05
Tak na chłopski (wrrrróć) :roll: babski rozum, to ja bym to załatwiła tak jak kruszon. Pianka lub wełna wepchnieta w szpary, a na wierzch szpachlówka, a line to sobie możesz zamontować wewnątrz węhłów (od srodka) ale ona miała by miec tylko funkcję maskująca upychanych rzeczy a nie funkcję uszczelniajacą). Moim zdaniem ona sie nie sprawdzi jako upychacz..... O ile w ogóle bedzie lina potrzebna.

MagdalenaK
22-02-2010, 17:41
Wtrącę swoje trzy grosze, ja też miałam doszczelniane na zewnątrz pianką oraz zaciągane kitem. Jednak po dłuższym ekspoloatowaniu i przemyśleniu to Kruszon ma rację. Pianka ma tendencję do wykruszania się, a jak się upcha dziurę wełną mineralną to ona się lepiej układa, lepsze uszczelnianie. Pianka nie zawsze się dobrze rozpręży. W tym roku będę poprawiała wełną mineralną :) .

marcin_aneta
23-02-2010, 01:30
dzieki za sugestie
w takim razie bede wpychal welne :)
tylko ze juz mnie wszystko swedzi na sama mysl o niej...

telewy
26-02-2010, 08:57
Witam wszystkich forumowiczów-balowiczów!

Na forum muratora zapisałem się jakiś czas temu ale wydaje mi się, że jest to mój drugi post, pierwszy zamieściłem przed chwilą w wątku lokalnym, grupy budujących w okolicach Piaseczna. Dotychczas zdarzało mi się jedynie kontaktować z innymi użytkownikami na priva. Tak więc witam wszystkich serdecznie. Jak większość z Was, wątek śledziłem już od dawna, ale że niewiele się u mnie działo więc nic nie pisałem. Mam wielką nadzieję, że to się zmieni, tzn. że w końcu zacznie się coś dziać a tym samym powstanie podstawa to dzielenia się wiedzą i problemami.
Planuje budowę domu zgodnie z projektem AT-64 http://www.atstudioprojekt.com/index.php?inc=main&l=menu_katalog&f=at64, pozwolenie na budowę już mam, jestem w trakcie załatwiania kredytu i jak wszystko pójdzie ok za jakiś czas powinienem rozpocząć konkretne prace.
Jest to moja pierwsza budowa z życiu i po raz pierwszy stykam się z co niektórymi problemami więc zapewne będę generował sporo pytań. Nie mniej na razie pytań nie mam więc chętnych zapraszam do lektury i komentowania tego co spisałem na blogu związanym z budową mojego domu z balików.

Pozdrawiam,
tomek

Mały
26-02-2010, 10:30
o te dziury mi chodzi
mam takie od 6mm do 16mm
http://smsnet.pl/~fungous/dziury.jpg
linka jutowa bedzie okey ?
Mam dokładnie tak samo - będzie pianka rozprężna elastyczna oraz lina jutowa przykładana do szpary, a nie w nią wciskana.Jako wiatrołap oraz zasłonięcie śladów pianki.

piotr.nowy
26-02-2010, 18:48
Witam wszystkich forumowiczów-balowiczów!

Witamy , witamy! :lol: :lol: :lol:

MagdalenaK
01-03-2010, 17:34
A gdzie się wszyscy podziali ? :roll: Ja dziś u mnie na działeczce wiosny szukałam i znalazłam !!!! Krokusy i tulipki. Jak śniegu ubyło cudnie sie zrobiło.
Zaczęłam znowu doszczelniać zauważone szpary. Wełna stanowczo lepsza od piany. Lepiej się łata, chodź bardziej się potem drapa :wink: . Pozdrawiam
Ale mi powychodziło :wink:

maciej74
01-03-2010, 18:02
witam balowatych wreszcie znalazłem was drewniaki. :lol:

z tą wełną to bym się wstrzymał chłonie wilgoć jak gąbka i długo trzyma węgła są bardziej narażone na zacinający deszcz czy śnieg drzewo może się nabawić sinicy dobrym motywem jest otulina piankowa stosowana do rur tniesz po długości szerokość jaka ci pasuje i utykasz.

JerzyBw
01-03-2010, 18:53
witam balowatych wreszcie znalazłem was drewniaki. :lol:
dobrym motywem jest otulina piankowa stosowana do rur tniesz po długości szerokość jaka ci pasuje i utykasz.

Oooo! Coś nowego! Może i dobry pomysł :)

AgaJeżyk
01-03-2010, 19:03
witam balowatych wreszcie znalazłem was drewniaki. :lol:


Witaj Maciej !

Dobrze, że nas znalazłeś. Rozumiem, że też balowaty ? :wink:




Oooo! Coś nowego! Może i dobry pomysł :)

"Świeża krew" - nowe pomysły i to chyba warte dyskusji !

Jerzy - jak by nie było - człowiek ma rację. Wełna pije wilgoć jak gąbka ...

A ja wczoraj widziałam u znajomych takie uszczelnienia korkiem.
Nie dopytałam z wrażenia czy był w płynie - ale myślę, że tak. Widziałam taki w Castoramie i ponoć jest elastyczny. Też warte dyskusji ...

maciej74
01-03-2010, 19:37
oczywiście że balowaty jestem szczęśliwym posiadaczem starej chaty przeniesionej i drugiej którą remontuję.
A to moje cudeńka
http://images41.fotosik.pl/262/91e949a75b883d24med.jpg[/URL]

i bojkowska
http://images37.fotosik.pl/262/e580634f4b0311ebmed.jpg[/URL]

AgaJeżyk
01-03-2010, 19:50
No Maciuś ...szczęka opadła ... czekaj podniosę ... :wink:

Aaaale mnie trafiłeś! Uwielbiam te chatki. W Zyndranowej w muzeum siedzieliśmy z małżem pół dnia ...chociaż chatek kilka na krzyż ...ale za to jaki klimat !

Hmmm z Bieszczad jesteś powiadasz ? A tak ciut dokładniej ?

maciej74
01-03-2010, 20:29
A ciut dokładniej to Lutowiska
A wracając do tematu uszczelnień węgłów jest na to sposób na etapie budowy domu wiem że to musztarda po obiedzie w tym przypadku ale może się przyda innym co się będą budować, dawniej cieśle by uniknąć prześwitów stosowali dodatkowy zamek coś w rodzaju pióro wpust teraz cieśle tego nie stosują bo jest to czasochłonne a wiadomo czas to pieniądz :lol:

AgaJeżyk
01-03-2010, 20:59
No to dokładnie z Bieszczad jesteś ... :lol:

Wiem, że może ciężko tam żyć ...ale ci zazdroszczę ...

My buszoaliśmy w okolicy Cisnej i Buku ..."troszkę po drugiej stronie" ale w Lutowiskach byliśmy też. Ja penetrowałam okolicznych rzeźbiarzy ludowych...taki konik (frasobliwego zbieram ...troszkę ...)

Katarzyna maciejewska
02-03-2010, 01:04
Witam po dłuższej nieobecności. Moje plany nieco wzięły w łeb, bo tzw. "planowanie"zaplanowało sobie na naszej działce, oraz działce sasiada ...dziesieciometowej szerokości ślepą droge do lasu, a na końcu tego czegoś, lotniska? zawrotke o szer. 10 metrów także. Nie wiem po jaka cholerę cos takiego, chyba ktos kocha grzybiarzy czy co. Jestem wk..ona bardzo bo to w istotny sposób zaburza nasze plany a poza tym przeliczone na drogie warszawskie ary jest oddaną kochanemu państwu fortuną. Wkraczam więc na wojne z "planowaniem" i nie wiem ile potrwa. Okazało sie takze że cos nie tak jest z mapami w księgach wieczystych. No dobra, te mapy to nasza wina, może cos przeoczyliśmy, ale czy gmina ma prawo bez powiadomienia nas o planach zabierać nam tyle ziemi? I to nie wiadomo po co? Chciałam zaznaczyc że na końcu tej drogi zaczyna sie Mazowiecki Park Krajobrazowy, który jest absolutnie nie do ruszenia jeśli chodzi o budowanie tam domów, na szczęście zresztą. No nic, znów poczekamy. Zamiana działek z nadleśnictwem w celu poszerzenia tego, co mieliśmy trwa już 9 lat. Jeszcze ze dwa w ta czy w tamta...
buuuu...
Ps. A MAćka 74 znam z takiego jednego bloga, ale nie napisze jakiego, niech to sam zrobi jak będzie chciał.
Pozdrawiam serdecznie,
zasmucona
Kaśka

JerzyBw
02-03-2010, 07:30
Jerzy - jak by nie było - człowiek ma rację. Wełna pije wilgoć jak gąbka ...

A ja wczoraj widziałam u znajomych takie uszczelnienia korkiem.
Nie dopytałam z wrażenia czy był w płynie - ale myślę, że tak. Widziałam taki w Castoramie i ponoć jest elastyczny. Też warte dyskusji ...

W Ameryce stosują jeszcze takie uszczelnienia, że przed ostatecznym montażem bali wzdłuż wzdłużnych frezów, przy krawędzi, mocują taką czarną uszczelkę. Przypomina to trochę uszczelkę do okien, jednak jest ona specjalnie zrobiona pod bale. Mam na myśli bale takie jak u Ciebie Aga i innych ludzi. Te uszczelki są niemal niewidoczne, bo siedzą w środku. Jednak całą powierzchnie w środku freza, dalej wypełniają wełną. Te uszczelki widziałem chyba na stronach www, ale nie pamiętam gdzie. Mam zdjęcie tej uszczelki w mądrej książce amerykańskiej, jak chłop je montuje. Jak ktoś będzie zainteresowany to wkleję na forum. Zastanawiałem się jaki może być zamiennik tych uszczelek w polskich warunkach. Te od rur ocieplenia mogą być dobre.

piotr.nowy
02-03-2010, 08:45
Mam zdjęcie tej uszczelki w mądrej książce amerykańskiej, jak chłop je montuje. Jak ktoś będzie zainteresowany to wkleję na forum.

Jak możesz to wklej. :o

JerzyBw
02-03-2010, 09:40
http://img198.imageshack.us/img198/6651/uszczelki.jpg
to jest to

AgaJeżyk
02-03-2010, 11:21
Aaaale jakie nacięcia !!!

Zupełnie inaczej jak u nas robią i na pierwszy rzut oka widać, że precyzyjnym jakimś ustroistwem to wyrzeźbił ...piłą zapomnij ...

Aja dzióbałam dzisiaj paznokciami korek w płynie w Castoramie :oops:

Mieli taką ekspozycję i pokazane zastosowania. I przyznam, że zachowuje się jak ...silikon albo guma :o

Tylko pakowany jest nieszczęśliwie - w takie ...kiełbaski. Bez dozownika czy wyciskacza jakiego ( byle jak ...)

akselek
02-03-2010, 12:51
oczywiście że balowaty jestem szczęśliwym posiadaczem starej chaty przeniesionej i drugiej którą remontuję.
A to moje cudeńka
http://images41.fotosik.pl/262/91e949a75b883d24med.jpg[/URL]

i bojkowska
http://images37.fotosik.pl/262/e580634f4b0311ebmed.jpg[/URL]
no to pojechałeś po bandzie.
Piękne te Twoje chałupy..... ech szkoda gadac, a okolica (tu sie rozmarzyłam)
gratuluję, bo domki masz takie, ze aż człwoiekowi cieplej na sercu sie robi :roll:

maciej74
02-03-2010, 17:04
o Aga te nacięcia to były właśnie piłą robione przy lewej stronie rowka to widać nawet rzez po pile we wprawnych rękach i dobrym łańcuchem to idzie śmigusem mnie zastanawiają te rowki bo raczej nie są to zamki za krzywo pojechano ja bym obstawiał że zapuszczają tam piankę co jest dobrym patentem jakbyś mógł daj odnośnik do stronki gdzie było to zdjęcie bo jestem bardzo ciekawy jak izolują te bale.
A co to jest ten korek w płynie ?

dobrym uszczelniaczem jest sikaflex Pro2 hp jest dosyć miękki więc nie pęka jak kit a o wiele lepiej się go rozprowadza niż silikony łatwiejszy też w czyszczeni gdy się niechcący zabrudzi niestety jest też dosyć drogi.

A co do bloga to nie jest mój tylko mojej Jagody i jak ktoś będzie chciał to sobie wygogluje ja tam za tym blogiem nie przepadam :lol:

Katarzyna maciejewska
02-03-2010, 18:57
U nas w szkole, po której zostałam technikiem snycerzem, pęknięcia uzupełniało sie m.in. wikolem wymieszanym z miałem drzewnym. Po wyschnięciu łatwo sie to czyści, pomimo, że jest elastyczne mozna dotrzeć papierem na pożądany kształt , dobrze sie nakłada i jest bardzo tanie. Nie wiem jednak czy "zadziała" w domu z bali i czy zwiąże w zimie , jeśli bedzie na zewnątrz domu.
Jeśli drewno już nie pracowało wycinało sie z drewna klin o kształcie dziury i przesmarowywało wikolem dziurę i klin po czym wbijało delikatnie klin,( dbajac o zachowanie takiego samego kierunku słojów jak w naprawianym drewnie) w dziure za pomoca drewnianego pobijaka. Nadmiar odcinało sie dłutem. Ja w ten sposób naprawiłam parę swoich rzeźb, które popękały i sosnowa podłogę ale to jubilerska robota do drobnych pęknięć tam, gdzie bardzo widać. To moja skromna wiedza na temat dziur:)
Macieju 74, to kwestia gustu, blog, a jak widac po ilości komentarzy i obserwatorów może się podobać:) Ja zajrzeć lubię, piękne zdjęcia.
Poznałam ostatnio faceta, który chce sprzedac 2 h w Lutowiskach, PRZECUDNE.
Za 200 tys.(':-?')

JerzyBw
02-03-2010, 21:01
mnie zastanawiają te rowki bo raczej nie są to zamki za krzywo pojechano ja bym obstawiał że zapuszczają tam piankę co jest dobrym patentem jakbyś mógł daj odnośnik do stronki gdzie było to zdjęcie bo jestem bardzo ciekawy jak izolują te bale.


To jest rowek, gdzie będzie umieszczona listwa ślizgowa, a do listwy framuga. od okna lub drzwi.
Izolują te bale tak, że wkładają tam wełnę i zwykłym zszywaczem zszywają. Prosta robota.

AgaJeżyk
02-03-2010, 21:09
A ja myślę, że każdy z was ...mówi o innym rowku :wink: :lol:

Mnie dziwi ten z gumami - wzdłuż bala. W poprzek jest nacięcie na listwę ...myślę...

AgaJeżyk
02-03-2010, 22:26
A co to jest ten korek w płynie ?


Sorki ...przegapiłam pytanie. Znalazłam fajny opis korka w płynie

http://www.korkowy.pl/KOREK_W_PLYNIE-k41-0--default.html

maciej74
03-03-2010, 09:53
no tak co do rowków tośmy sobie pogadali :lol: mi też chodzi o wzdłużne nacięcie belki
A ten korek w płynie to nie jest taki tani ale sprawdzić warto co to za ustrojstwo.

AgaJeżyk
03-03-2010, 09:58
no tak co do rowków tośmy sobie pogadali :lol: mi też chodzi o wzdłużne nacięcie belki
A ten korek w płynie to nie jest taki tani ale sprawdzić warto co to za ustrojstwo.

No nie będe cię wysyłać do Castoramy ...bo chyba dalekawo masz :wink:

Ale jak tak paznokciem próbowałam podłubać to gumate jak silikon.

A to znacz, że elastyczne ...i to już dobrze przy "pracującym" drewnie nie?

ANNNJA
03-03-2010, 10:19
witam......
podpatrzcie szczegółowo swoje kominy a szczególnie osiadanie domu i jak się zachowuje blacha na tym kominie....
u nas blacha ta która jest przykręcona do dachu zaczeła się buftować bo blacha nasadzana z góry ją jakoś przyblokowała !!!
na szczęście ekipa dekarzy przyjechala b. szybko i poprawili to co się zaczepiło....
bardzo cenie takich ludzi którzy reagują szybko i są w stanie przyznać się do tego co zostało zrobione a efektów do końca nie można przewidzieć, wiadomo- drewno i jego osiadanie, wysychanie ma swoje prawa!!


to tyle z aktualności i rad dla Balujących.........,
iiiii u nas juz wiosnę widać, słonko pięknie i długo grzeje, po 17 jeszcze jasno , nie to co zimą po 15 już ciemnica...!!!

dom osiadł nam zdecydowanie 5- nawet do 7cm, jak na 2lata to sporo jednak!! b. dużo osiadło tej zimy pod wpływem dużego obciążenia śniegiem
i to jest jeden z czynników które też wpływają na zwiększenie szczelności a co za tym idzie i ciepłoty domu

agagaj
03-03-2010, 15:26
dom osiadł nam zdecydowanie 5- nawet do 7cm, jak na 2lata to sporo jednak!! b. dużo osiadło tej zimy pod wpływem dużego obciążenia śniegiem
i to jest jeden z czynników które też wpływają na zwiększenie szczelności a co za tym idzie i ciepłoty domu

Aniu - nasza chatka z drewna suszonego komorowo, a przez niecały rok osiadła nam więcej niz Tobie przez dwa lata :o
Zaznaczyliśmy sobie czarnym markerem poziom na śrubach regulacyjnych. Nie dopilnowaliśmy, żeby go przenieść wyżej i teraz już śladu po nim nie ma :wink:

A grupie życzę wiosennych temperatur :P

JerzyBw
03-03-2010, 17:32
[quote=ANNNJA]A grupie życzę wiosennych temperatur :P
Nie teraz. Błagam. Czekam właśnie na mrozik. Chcę kosić trzcinę na dach mojej chatki. :-? Niech wiosna jeszcze poczeka.

MagdalenaK
03-03-2010, 21:13
Kupiłam dzisiaj w casto mąż siedzacy obok podpowiada (karkówkę ale to w innym sklepie) więc ja dalej ciągnę otulinę do rur. Jutro będę ją upychać gdzie się da znaczy tą rurkę pociętą nie karkówkę. Napiszę uwagi. Pozdrawiam


Wklejajcie proszę zdjęcia swoich dekoracji okien, wiem że na muratorze jest temat dekoracja okien ale nie ma żadnych balowych zdjęć. A u nas w drewniakach wszystko wygląda inaczej, nawet firanki.

MagdalenaK
03-03-2010, 21:20
Dodam trzy grosze do Annia. Mnie chalupa osiadła przez dwa lata coś około 17 cm ,opierzenie komina już raz poprawiano, teraz szykuje się drugi raz.
Wczoraj poszłam do ogrodu kopałam, grabiłam, obrobiłam truskawki, poziomki, porozsadzałam flance poziomek. Pełnia szczęścia, paluchy pobrudzone, policzki zaczerwienione, hormon szczęścia uderzył do mózgu. :D Cudnie

maciej74
03-03-2010, 21:36
to życzę dużo cierpliwości
mała rada najlepiej utykać patyczkiem coś jak do lodu tylko dłuższym zaczynaj od szpary w szerszym miejscu a kończ w węższym zawsze jak będziesz miała za dużo otuliny to można przy utykaniu podciąć.
jak ci będzie ciężko to wiedz że inni mieli gorzej u siebie w salonie to około 300mb szpar upchałem :D
A u nas zamiecie i zawieje zaoknem a dach czeka na przykrycie :evil:

agagaj
04-03-2010, 07:48
[quote=ANNNJA]A grupie życzę wiosennych temperatur :P
Nie teraz. Błagam. Czekam właśnie na mrozik. Chcę kosić trzcinę na dach mojej chatki. :-? Niech wiosna jeszcze poczeka.

Mówisz i masz :lol: Mróz. Tylko nie wiem, czy śnieżyce nie pokrzyżują Ci planów :roll:

A ja Wam przepiszę balowaci (spodobało mi się heheh) kawałek mojego opisu projektu dotyczacy konserwacji bali wewnątrz domu i zatykania dziur:

"Do naturalnej konserwacji powierzchni, zachowującej walory drewna naturalnego, proponuje sie preparaty firmy SINTILOR z uwagi na ich wysoką jakość i nieszkodliwość dla zdrowia ludzi i środowiska.
Podłużne pęknięcia bali, nie zmniejszające nośności elementów, należy uzupełniać wypełniaczami porów. Pachwiny powstałe na podłużnych stykach bali proponuje się wypełniać kitem firmy SINTILOR zawierającym 85% naturalnego drewna, dzięki czemu doskonale przenosi on odkształcenia związane ze zmianami temperatury i wilgotności otoczenia."

Może ktoś miałby ochotę się zagłębić :wink:

O korku w płynie tez myślałam. Też wydaje mi się, że powinien dać radę.

Na mojej chatce testowali nowe maszyny i zamki w balach są miejscami tak duże, że można palec wsadzać (a dom już spoooro osiadł i bale raczej już siedzą na swoim miejscu - to zamki są zbyt mocno podcięte). Wydaje mi się, że tak już zostanę - ja, bale i dziurska na każdym węgle.
Moim zdaniem wełna szklana czy skalna mogłaby narobić tylko więcej szkody niż pożytku (wilgoć, która wlezie w mikrokanaliki powietrzne, nie będzie miała praktycznie szansy się wydostać). Niby na ściany nie pada, ale zdarzają się takie wredne "poziome" ulewy, gdy wszystko ocieka litrami wody (prawie zawsze zachodnia ściana).

Czyli czekam na opinie o otulinie :lol:

MagdalenaK
04-03-2010, 08:00
Maciej 74 dziekuję za rady, na szczęście nie mam zbyt dużo takich szpar więc dam radę. :wink:
Ogólnie to wszystko co można robić przy domu jest moim hobby i cierpliwości mi nie brakuje. Na przykład szlfuje ręcznie chałupę, stawiam murki z kamienia, robię elewacje z kamienia polnego łupanego. Niestety nie łupię, bo aż tyle pary w łapkach nie mam. łupie małż i beton podwozi. Ale zabawa. :D

kala67
04-03-2010, 08:46
Maciej 74 dziekuję za rady, na szczęście nie mam zbyt dużo takich szpar więc dam radę. :wink:
Ogólnie to wszystko co można robić przy domu jest moim hobby i cierpliwości mi nie brakuje. Na przykład szlfuje ręcznie chałupę, stawiam murki z kamienia, robię elewacje z kamienia polnego łupanego. Niestety nie łupię, bo aż tyle pary w łapkach nie mam. łupie małż i beton podwozi. Ale zabawa. :D
magdaleno......pokaż jakieś fotki z gdzie masz elewacje z kamienia łupanego!!!
własnie szukam jakiś inspiracji... :wink:

maciej74
04-03-2010, 09:53
no to wielki szacunek Magdaleno jeśli sama bawisz się kamieniem to musi ci to naprawdę sprawiać dużo frajdy.Ja na razie mam dosyć kamienia naukładałem się go przed domem choć niedługo trzeba będzie znowu zakasać rękawy i sobie paluchy poobijać :lol:
A co do wypełnień szpar u nie to było tak
http://images47.fotosik.pl/268/ee789e566c9ae18f.jpg

a teraz wygląda tak
http://images36.fotosik.pl/155/8e98ded4af2a1956med.jpg

artmach
04-03-2010, 10:07
witam......
podpatrzcie szczegółowo swoje kominy a szczególnie osiadanie domu i jak się zachowuje blacha na tym kominie....
u nas blacha ta która jest przykręcona do dachu zaczeła się buftować bo blacha nasadzana z góry ją jakoś przyblokowała !!! .......
Znalazłem zdjęcie mojego okucia komina, może się komuś przyda.
http://img443.imageshack.us/img443/6468/okuciekomina.jpg (http://img443.imageshack.us/i/okuciekomina.jpg/)

Gasol
04-03-2010, 11:03
[...]
Czyli czekam na opinie o otulinie :lol:

Otulina też może mieć wady. Jak woda pechowo znajdzie się pod nią, to gnicie drewna bardzo prawdopodobne. Wełna wciąga wilgoć ale tez ją oddaje. Sam nie wiem, co lepsze.

maciej74
04-03-2010, 16:47
najlepiej zaszalować :lol:

MagdalenaK
04-03-2010, 17:34
Obiecuję że jutro wkleję moje dzieło. Bo dziś jest już troszkę za ciemno na zrobienie zdjęć.
Maciej 74 proszę o więcej zdjęć chałupki wewnątrz. Ile ciepła i dobrego smaku. Cudna jest wszyscy u mnie zachwyceni. Rodzinka w ilość małż i syn to nawet zabawę sobie urzadzili na zasadzie różnic pomiędzy zdjęciami.
Pozdrawiam

maciej74
04-03-2010, 17:53
dobra popełnię to przestępstwo i wyciągnę asa z rękawa
http://chatamagoda.blogspot.com/
blog mojej Jagódki tam jest sporo zdjęć z naszych domów.
Najwyżej będę pisał nagi :lol:

agagaj
04-03-2010, 18:20
najlepiej zaszalować :lol:

Zaszalować, zabetonować i zamurować :lol:

Maciej ten goncik u Ciebie to jakiaś rewelacyjna rewelacja :o
Poogladałam sobie na "Pokażcie swoje dachy"... Powzdychałam :wink:

agagaj
04-03-2010, 18:37
dobra popełnię to przestępstwo i wyciągnę asa z rękawa
http://chatamagoda.blogspot.com/


Tak długo trzymałeś nas w napięciu 8)

Zainspirowały mnie drzwi z serduszkiem, ale nie wklejam bez zgody autora :lol:


Już wiem, jak oznaczyć drzwi do łazienki na parterze, które są zaraz obok pokoi (nie trzeba będzie gościom tłumaczyć pierwsze po lewej) :wink:

akselek
04-03-2010, 18:43
proszę o radę!
pilne
Jak macie rozwiązaną sprawę przewodów z ciepłym powietrzem od kominka. U nas ma być (pewnie jak u wielu z nas) rozprowadzenie ciepłego powietrza na górę domu, mamy teraz założone takie srebrne glizdy (jak we wszystkich domach murowanych, i mam poważne obawy, ze to mało bezpieczne taka rura koło drewna. Jak macie zaizolowane takie rudy, jak rozwiązane technicznie, bardzo prosze o radę , moze jakieś fotki, co łopatologicznie wyjażnią co i jak.
HILFE :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Sloneczko
04-03-2010, 19:10
Maciej74, miałam w swoich ulubionych tę stronę i to od dawna:
http://chatamagoda.pl/ :o Skąd? Chyba jako wynik poszukiwań ładnych drewnianych domów :oops: :) Chyba, że podawałeś już gdzieś ten adres wcześniej?

PIĘKNE WNĘTRZA!!

AgaJeżyk
04-03-2010, 19:17
No Maciuś obnażyły cię kobiety do bólu ... :lol: :lol: :lol:

I dobrze ! Wklejanie fotek na forum wymaga troszkę ...cierpliwości :wink:

A tego blogu pewnie nie byłoby ...bez ciebie.

MagdalenaK
04-03-2010, 19:30
Nie wiem jak dziękować Ci Maciej to balsam na moją duszę.
I nie wiem jak mogłam nie poznać :oops: :oops: :oops: :oops: toć to z mojej ukochanej gazety "weranda country" :oops: .
Jednak przeczytawszy gazetkę miałam niedosyt i to wielki. Teraz mogę uzupełnić niedosytowe braki.
Dziękuję

maciej74
04-03-2010, 19:41
http://images39.fotosik.pl/264/8287a882c4175034.jpg
a i drzwiczki proszę ,brakuje jeszcze szybki zawiasów no i koniecznie starego wiejskiego zamka ,który co dziwne na alledrogo jest tańszy od zwykłych.
Mam takie same glizdy :lol: jak ty i poprowadziłem je w ściankach działowych stelaż ścianek mam z drzewa dodatkowo odizolowałem go i wszystkie elementy drewniane wełną i nic się nie dzieje a chatę mam ogrzewaną całą powietrzem i nieraz ostro było palone.Minusem tego wszystkiego to szerokie ścianki działowe a plusem to to że są dobrze zaizolowane akustycznie.
W drugiej chacie poprowadziłem już kanały w stropie są węższe i zajmują mniej miejsca zaizolowałem wełną piątką niema szans by się miało coś zapalić w końcu to nie było projektowane z myślą tylko o domach murowanych.

MagdalenaK
04-03-2010, 20:07
Maciej namieszałam coś znowu :oops: ? To było w "moim mieszkaniu". Przepraszam to z emocji takich ...silnych.
Drzwi z serduszkiem są piękne.

Gasol
04-03-2010, 20:50
najlepiej zaszalować :lol:

A jeszcze lepiej za bardzo sie nie przejmowac:-)

MagdalenaK
04-03-2010, 21:02
A ja znowu przeczytała zaszaleć.... najlepiej. :)
Chyba mnie ubezwłasnowolnić dziś powinni. Dobrze że to już koniec dnia.






"Prawdę swą należy mówić głośno nie schlebiając ani ludziom, ani wypadkom, ani stosunkom ani ideom"
Nie pamiętam kto to tak ładnie napisał :oops:

akselek
05-03-2010, 08:31
Mam takie same glizdy :lol: jak ty i poprowadziłem je w ściankach działowych stelaż ścianek mam z drzewa dodatkowo odizolowałem go i wszystkie elementy drewniane wełną i nic się nie dzieje a chatę mam ogrzewaną całą powietrzem i nieraz ostro było palone.Minusem tego wszystkiego to szerokie ścianki działowe a plusem to to że są dobrze zaizolowane akustycznie.
W drugiej chacie poprowadziłem już kanały w stropie są węższe i zajmują mniej miejsca zaizolowałem wełną piątką niema szans by się miało coś zapalić w końcu to nie było projektowane z myślą tylko o domach murowanych.


dzięki Maciek, bom myślała, że wszyscy zaćmieni Wasza chałupą, zapomną o takich przyziemnych rzeczach jak srebrna glizda.
Chałupa piękna, to w ogóle nie podlega dyskusji. Mimo, zmian, jakie zostały wprowadzone, wszystko jest spójne i takie wsiowe w najlepszym tego słowa. No i przeba przyznać ze niezły z ciebie Adam Słodowy.... Coraz mniej takich ludzi renesansu...
A co do glizd, to trochę mnie uspokoiłeś. Rozumiem, że jak je opatulę wełną, to powinnam spać spokojnie. Gdzieś widziałam jakieś takie kanały takie sztywne metalowe, i dopiero to jakoś wewnątrz było zaizolowane i w środku właściwy kanał którym płynie ciepłe powietrze. Zmartwiło mnie, ze my mamy te wiszące glizdy, ale trochę spokojniejszam

MagdalenaK
05-03-2010, 08:48
Odpowiedziałam bym na temat srebrnej glizdy, ale nie mom. Kominek mam bez rozprowadzeń.
Pozdrawiam

maciej74
05-03-2010, 08:55
glizdy są izolowane oryginalnie a jak dołożysz jeszcze od siebie wełnę to już masz super izolację drzewo zapala się samoczynnie gdy temperatura przekroczy 100 stopni Celsjusza Belki na kominkach stykają się bezpośredni z kominkiem a jakoś się ni hu hu nie chce zapalić
Zyczę spokojnych snów 8)

MagdalenaK
05-03-2010, 17:22
Obiecałam to wklejam
http://images37.fotosik.pl/263/58f9e6a3a0bd8f81m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58f9e6a3a0bd8f81)
Skoro prosiłam Was o zdjęcia dekoracji okien to na początek wklejam swoją kuchnię. Zazdroska robiona ręcznie przez moją teściową.

http://images49.fotosik.pl/268/dff1c0eec8f1be80m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dff1c0eec8f1be80)
Pierwszy z moich murków
http://images35.fotosik.pl/123/47a0840ce83563c0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47a0840ce83563c0)
http://images36.fotosik.pl/155/1a602163c644042cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1a602163c644042c)
To już tylko praca mojego męża (chodnik przed domem będzie z kamienia polnego ciętego).

http://images35.fotosik.pl/123/7948bea3d02f10b9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7948bea3d02f10b9)
http://images38.fotosik.pl/264/e7fb6e507ec8c9b1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e7fb6e507ec8c9b1)
Elewacja ze wspólnych sił

AgaJeżyk
05-03-2010, 19:08
Madzia - ten kamień polny to zanabyłaś ...czy zbierasz ?

Bo przyznam, że też mam fioła ...i gdzie się da ...zbieram :roll: :oops:

MagdalenaK
05-03-2010, 23:50
Kamień polny Aguś zbieramy, na szczęście mamy wśród znajomych Pana który ma dużoooooo pola więc hulaj dusza. Jedzie małż z przyczepką i jest. :wink:

kala67
06-03-2010, 15:04
Magdaleno.......a jak Ty łupiesz ten kamień??
masz jakąś metoe aby taka równa powierzchnia wychodziła??? :o
czym to robisz??? :o
bardzo chciałabym wyłożyć sobie schody przed wejsćiem do domu z takiego kamienia!!!
....i jeszcze jedno pytanko.....te malutkie kafeleczki w kuchni???
to ecri??? co to za kafelki??? 8)

MagdalenaK
07-03-2010, 10:53
kala67 kamień łupie mój mąż młotem jedn ma 4 kg drugi do większych kamieni 10 kg, najpierw je ogląda żeby wiedzieć gdzie łupnąć. Trudno to wytłumaczyć jak bo był gdzieś na nauce łupania. Ten kamień który jest na chodniku jest cięty na pile.
Kafelki w kuchni są koloru ecri , ale zabij nie pamiętam jakiej firmy, w każdym razie kupiłam je w casto.

kala67
07-03-2010, 18:01
Mam pytanie o wełne mineralną w ściankach działowych....
szkielet moich ścianek działowych ma szerokość 8 cm.
wygląda to tak:
http://lh6.ggpht.com/_QziNhVXF5qI/Ssdr7L4apKI/AAAAAAAAEnU/nPSazHNdJ3E/s512/PICT0135.JPG

czy moge w ten szkielet włożyć wełne mineralna grubości 10 cm ??? Byłaby te 2 cm ściśnięta ......nie wiem czy tak mozna??? bo jak dam wełne o grubości 5 cm to będzie w środku ścianki działowej luz 3 cm :cry:
jak to u was wygląda????

piotr.nowy
07-03-2010, 20:03
A dlaczego nie dasz wełny 8cm ? Są takie.

maciej74
07-03-2010, 20:11
teoretycznie nie możesz ponieważ ściśnięta wełna traci swoje właściwości izolacyjne a w praktyce te 2 cm przy ściance do wiatrołapu nie będzie miało większego znaczenia bardziej wygłuszy się akustycznie :wink:

agagaj
07-03-2010, 20:28
W swoim domu możesz wszystko :wink:
Zależny jaka wełnę masz pod ręką :wink:

A tak poważniej... Ściśnięta wełna traci z lekka na gwarantowanych parametrach izolacji ciplnej, ale chyba w wiatrołapie nie jet to aż tak ważne? :roll: Ale za to izolacja akustyczna będzie lepsza przy 10 :wink:

agagaj
07-03-2010, 20:42
Widzę, że za długo posty piszę :lol:

kala67
07-03-2010, 21:36
czyli moge kłaść 10 cm śmiało?? :P

kruszon11
08-03-2010, 13:30
Nie zapomnieli .......

Spełnienia wszystkich marzeń,
zadowolenia z siebie,
radości życiowej
i aby każdy kolejny dzień
był Dniem Kobiet
życzę Wam .... wspaniałe,
niepowtarzalne Panie!


........... panowie nie zapomnieli.....

8)

akselek
08-03-2010, 13:33
panie zmiękły jak masło na słońcu :-)
czy Kruszonka jest już świadoma swej kobiecości i swojego święta?

kruszon11
08-03-2010, 13:40
no baaaaaaa
zapytana powiedziała by "taakkk", bo od soboty potrafi powiedzieć......

:lol: :lol: :lol:

AgaJeżyk
08-03-2010, 15:41
Nie zapomnieli .......

Spełnienia wszystkich marzeń,
zadowolenia z siebie,
radości życiowej
i aby każdy kolejny dzień
był Dniem Kobiet
życzę Wam .... wspaniałe
niepowtarzalne Panie!


........... panowie nie zapomnieli.....

8)

Jeden ... jedyny (jak na razie :wink: ),

Który wie, że baby budujące to nie feministki

i na takie słowa zawsze łase ...

( brakuje tylko pogody - w tych życzeniach

bo niemoc straszna ...a roboty moc :cry: )

akselek
09-03-2010, 11:28
kochani teraz ankieta
jakie macie (albo macie mieć) materiał w podłodze na poddaszu co tam wkładacie wełnę, czy co??????
Chciałabym uniknąć wełny, bo podłoga nie jest bardzo szczelna a chce nie miec kontaktu z pyłem wełnianym, ale jak nie wełna to co?
czemu nikt nie ma np steropianu. Ważna jest izolacja akustyczna, no termiczna to nie ma takiej potrzeby.
I jak to macie ulozone (od dołu) slepa podłoga, legary, niecy jakies ocieplenie, i na to deska?
wiem ze pytanie z cyklu "łatwizna" ale moze to juz jest łatwizna jak się ta podłogę juz ma :-(

kruszon11
09-03-2010, 11:34
Temat już był kilka... naście, ... dziesiąt postów wcześniej.....

U mnie jest (od dołu, czyli sufitu parteru :)):
deskowanie sufitu
folia
legary (na takich... podkładkach, dla wygłuszenia itd...)
pomiędzy legarami wełna, w sumie 20 cm (15+5 na przekładkę)
deski sosnowe

na deskach to już różnie, czasem człowiek, czasem pies, z reguły łóżko itd. :lol: :lol: :lol:

agagaj
10-03-2010, 06:12
na deskach to już różnie, czasem człowiek, czasem pies, z reguły łóżko itd. :lol: :lol: :lol:

:D

Kruszon, a dechy masz bezpośrednio na legarach czy pod nimi jest jakaś płyta OSB?? I czy dechy przybijałeś/śrubowałeś??

maciej74
10-03-2010, 06:16
a co to za podłoga że jest nie bardzo szczelna ?
Toć pod podłogę dajesz matę i wełna niema prawa ci pylić a od strony dolnej czyli stropu folie w ten sposób masz szczelnie ją zamkniętą.
styropian ciężko się układa a jeszcze jak dojdą jakieś ustrojstwa w stropie typu prąd woda itp powycinać to w styropianie jest ciężko,wełna jest lepszym materiałem.

kruszon11
10-03-2010, 07:06
Kruszon, a dechy masz bezpośrednio na legarach czy pod nimi jest jakaś płyta OSB?? I czy dechy przybijałeś/śrubowałeś??

Deski są na legarach, natomiast pomiędzy nimi pianka, taka do paneli....Deski przybijane w felc.....

Maciek ma rację, dlatego bezpośrednio na deskowaniu sufitu jest położona folia....

agagaj
10-03-2010, 09:42
My planowaliśmy na legarach położyć płytę OSB, a na nią ułożyć dechy podłogowe bez przybijania. Ale... Płyta jest dość droga i śmierdziuch z niej (tak na marginesie), dlatego pytam o bezpośrednie przybijanie dech do legarów.
Deska 28 mm przy rozstawie legarów 50 cm w osiach chyba da redę bez problemu?

Zastanawiam się też b. mocno nad ułożeniem na warstwie wełny w stropie membrany paroprzepuszczalnej (prócz łazienki), bo folia pod wełną na deskowaniu bali stropowych raczej oczywista. Kładliście coś - paroizolację lub folię paroprzep. na wełnie w stropie??

A to już mój odwieczny problem - jak to zrobić, żeby się nie narobić, a było dobrze :wink:

http://img341.imageshack.us/img341/4513/img0244r.th.jpg (http://img341.imageshack.us/i/img0244r.jpg/)

Czy wywijać folię na bale ścian i kleić taśmą bale do membrany dachowej na dole pomiędzy krokwiami (tam są kilkucentymetrowe dziury pomiędzy membrana a balem) czy wywijać folię spod wełny na wełnę. Wełna z połaci połączy się z wełną ze stropu. No psia mordka - im więcej o tym myślę, tym wiem mniej. Nie chcę zaklejać całego bala folią, a z drugiej strony wolę suchą wełnę :roll:
Jak byście zrobili?



Dzisiaj (sami) uruchamiamy podłogówkę i metodą drucik&drucik spróbujemy ją odpowietrzyć, więc trzymajcie za nas kciuki :lol:
Nie mamy jeszcze prądu ani wody na działce :evil: więc nawet nie wołamy hydraulika, żeby nam śmiechem nie parsknął...
Całe szczęście, że dzisiaj akurat kładzie instalacje w sąsiedniej miejscowości, więc umówiliśmy się z nim na wszelki wypadek na telefon alarmowy :lol:

Gasol
10-03-2010, 22:27
[quote=kruszon11]
I czy dechy przybijałeś/śrubowałeś??

Moim zdaniem deski nalezy przykrecic do legarow lub plyty. Wymaga to wiecej pracy, bo najlepiej jest nawiercic otworki w laczeniach desek, a nie wkrecac wkrety bezposrednio w deski. Za to w przypadku rozeschniecia sie desek jest mozliwosc o wiele latwiejszego przelozenia podlogi. Jesli deski beda przybite, to praktycznie nie ma szans, zeby to zrobic bez zniszczenia desek. Podloga ma duze szanse, zeby sie rozeschnac, bo z reguly deski sa po suszarni, a nie po sezonowaniu. Chyba, ze komus nie przeszkadzaja duze szpary miedzy deskami, to wtedy nie warto sie zamartwiac:-)

Witkiewicz
11-03-2010, 09:35
Witam i przepraszam za offtopa! Pilnie potrzebuję kosztorysu budowy domu z bala. Staram się o kredyt, i to ostatni dokument jaki muszę donieść do banku. Dom będzie miał 100m2. Będę wdzięczny za pomoc, z tego co widzę sporo ludzi na forum ma już swoje wymarzone chaty i może komuś kosztorys się ostał. Pozdrawiam wszystkich! maciej

ps. postawiłem temat w wątku "dokumenty własne", ale tam cisza straszna i nie doczekałem się odpowiedzi...

kruszon11
11-03-2010, 09:49
Ino musisz podać emalię, żeby ktoś mógł Ci taki podesłać.....
Ja szukałem u siebie i nie znalazłem niestety....

8)

ANNNJA
11-03-2010, 10:10
Akselek- glizdy...- u nas te co idą w podłodze to są najpierw srebrne jak u wszystkich a potem na te srebrne zakładana była wełna która z zewnątrz też powleczona jest srebrną folią miękką-..... są jakby opatulone i ocieplone!
daj mi na priv maila to zrobie fotkę i w poniedziałek podeśle...

Witkiewicz
11-03-2010, 10:46
Ino musisz podać emalię, żeby ktoś mógł Ci taki podesłać.....
Ja szukałem u siebie i nie znalazłem niestety....

8)

podaje maila: [email protected]

ludziom dobrej woli za podesłanie kosztorysu z góry dziekuję!

jarkotowa
11-03-2010, 10:56
obra popełnię to przestępstwo i wyciągnę asa z rękawa
http://chatamagoda.blogspot.com/
blog mojej Jagódki tam jest sporo zdjęć z naszych domów.
Najwyżej będę pisał nagi

Mój ulubiony blog :oops:
Też jestem balowiczką z remontem (chata 85 letnia) :)

txt66
13-03-2010, 07:55
Witam
Jestem nowym użytkownikiem - balowiczem :lol: Właśnie startuje z budową domu z bali dziś zaczęli ciąć mi drewno ok 150m3, buduje z bala 35cm, dwustronnie ściętego do 26cm. Niestety mam poważny problem, w poniedziałek odmówiła mi ekipa górali mająca budować chatę, tuż przed spisaniem umowy. Prosiłbym o namiary na jakiś cieśli z małopolski lub śląska dodam że mieszkam w okolicy Oświęcimia. Za jakiekolwiek namiary z góry dziękuję mam nadzieje że uda mi się znaleźć ekipę i postawić domek jeszcze w tym roku (stan surowy zamknięty)
Pozdrawiam Txt66

maciej74
13-03-2010, 15:29
My planowaliśmy na legarach położyć płytę OSB, a na nią ułożyć dechy podłogowe bez przybijania. Ale... Płyta jest dość droga i śmierdziuch z niej (tak na marginesie), dlatego pytam o bezpośrednie przybijanie dech do legarów.
Deska 28 mm przy rozstawie legarów 50 cm w osiach chyba da redę bez problemu?

Zastanawiam się też b. mocno nad ułożeniem na warstwie wełny w stropie membrany paroprzepuszczalnej (prócz łazienki), bo folia pod wełną na deskowaniu bali stropowych raczej oczywista. Kładliście coś - paroizolację lub folię paroprzep. na wełnie w stropie??

A to już mój odwieczny problem - jak to zrobić, żeby się nie narobić, a było dobrze :wink:

http://img341.imageshack.us/img341/4513/img0244r.th.jpg (http://img341.imageshack.us/i/img0244r.jpg/)

Czy wywijać folię na bale ścian i kleić taśmą bale do membrany dachowej na dole pomiędzy krokwiami (tam są kilkucentymetrowe dziury pomiędzy membrana a balem) czy wywijać folię spod wełny na wełnę. Wełna z połaci połączy się z wełną ze stropu. No psia mordka - im więcej o tym myślę, tym wiem mniej. Nie chcę zaklejać całego bala folią, a z drugiej strony wolę suchą wełnę :roll:
Jak byście zrobili?


deska taka da radę lecz musi być bez dużych sęków wtedy morze ci trzasnąć ja jednak zrobiłbym ślepą podłogę ze zwykłych niefrezowanych dech zamiast
płyty osb
Folię paropszepuszczalną sobie odpuść bo niema sensu jej kłaść na strop ,podłogę. Na dach ją się daje nie ze względu paropszepuszczalnościi tylko wiatroizolacji (dużo literek ) na stropie wiatrów nie masz .
co do stropu to bym kawałki foli skleił z z dachową i przytakerował do bali a szpary potraktował sylikonem następnie folię stropową wywiną na dach i skleił z wiatroizolacją na to wełna która łączyła by się z tą dachową

Moose
14-03-2010, 23:57
Czytam i szukam - bądź odwrotnie... efekt mizerny :evil:
Czy ktoś z mazowieckiego taką chałupkę ma lub ma mieć???
:wink:

prezmer
15-03-2010, 14:52
Witam,

Planuję budowę domu z bala 6,5 x16 firmy Wasco. Mam pytanie dotyczące montażu okien, w jaki sposób łączy się okno ze ścianą? Z tego co widziałem na zdjęciach, stosuje się boczne pionowe węgary z piórem wchodzącym w bala. Wegar ma chyba taką samą szerokość jak grubość bala.
Do zwykłego muru okna są mocowe za pomocą płaskich blach, z jednej strony wchodzących w ramę okna, z drugiej strony mocowane kotwami do muru. Jednak w przypadku domu drewnianego z cienkiego bala, nie ma już gdzie tych kotew mocować ( tam wypada izolacja). Czy te blachy trzeba zagiąć do środką?
Jak wygląda kwestia mocowania okien o większym profilu np. 88 mm. To jest więcej niż grubość ściany zewnętrznej.

pozdrawiam
Piotr

maciej74
15-03-2010, 19:36
te płaskie blachy czyli wąsy to wyginasz i przykręcasz bezpośrednio na ścianę możesz nawet to zrobić na zewnątrz bo i tak na około okna idzie jeszcze opaska więc nie będzie widoczne, gdy masz okna 88mm to też niema problemu bo przy otworze okiennym będziesz miał łaty np calówki do których jest mocowana folia paropszepuszczalna więc otwór masz na 9 cm oczywiście trochę bardziej się pokomplikuje gdy okna będziesz miał wpuszczone do środka wtedy okna montujesz w stelarzu co stawiasz do ocieplenia budynku .
Wpuszczonych okien nie polecam choć mi się bardziej podobają.

prezmer
16-03-2010, 06:00
te płaskie blachy czyli wąsy to wyginasz i przykręcasz bezpośrednio na ścianę możesz nawet to zrobić na zewnątrz bo i tak na około okna idzie jeszcze opaska więc nie będzie widoczne,
A co z osiadaniem bali? Jeśli przymocuję okno bezpośrednio do ściany, powstaną naprężenia. Nie chciałbym też przykręcać okna od zewnątrz, gdyż wtedy szybciej ktoś je wymontuje bez mojej wiedzy :)

pozdrawiam
Piotr

akselek
16-03-2010, 08:30
dzieki za podłogowe uwagi:D :D :D :D :D :D :D :D Odpisuję teraz bo byłam kilka dni bez netu.
Szczerze powiedziawszy chyba mam jakieś przesilenie wiosenne połączone z kryzysem Boba Budowniczego, bo coraz mniej jestem podatna na wiedzę budowlana, i coraz mniej przyswajam. (Mam nadzieję, ze to przejściowe)
Teraz wiosna, coraz więcej zaczyna się dziać, a ja chyba jeszcze się nie obudziłam z zimowego snu :-(
Musze zgłębić w tym tygodniu tajniki woskowania, dopracowac koncepcję wygłuszenia i ogólnie podłogi na górze, a na kominek mam z dwa tygodnie, dlatego proszę wybaczyć mi ten pytań.



Czy możecie napisać jak sporządzaliście wosk, jakie były proporcje, i czy dodawaliście np pokost czy sama terpentyna z woskiem. Będę wdzięczna za jakiś przepis i instruktarz bo właśnie mamy się zawoskować i nie bardzo wiem jak wygląda procedura
Wosk już mamy od dawna, ale gdzie się kupuje takie większe ( niż apteczne) ilości terpentyny?


Być może już było na ten temat, ale nie udało mi się dokopać. My mamy jeden obszerny temat "domy z bali" i czasem trudno odkopać poszukiwana informację, mimo szczerych chęci ( inne technologie maja temaciki na tematy wysokosprecyzowane my mamy jeden obszerny)
Przepraszam,jeśli to już było, ale jak już napisałam, nie udało mi się do tego dokopać, a wyszukiwarka jest do nie powiem czego...... :evil:


Witam
Prosiłbym o namiary na jakiś cieśli z małopolski lub śląska dodam że mieszkam w okolicy Oświęcimia. Za jakiekolwiek namiary z góry dziękuję mam nadzieje że uda mi się znaleźć ekipę i postawić domek jeszcze w tym roku (stan surowy zamknięty)
Pozdrawiam Txt66

myślę, ze nie tak łatwo z terminem, .. może sie mylę ale my czekaliśmy dwa lata na termin u naszej ekipy

kruszon11
16-03-2010, 08:33
A było, było, już kilka razy......
Ślij PW do EDZI.....

8)

maciej74
16-03-2010, 09:38
te płaskie blachy czyli wąsy to wyginasz i przykręcasz bezpośrednio na ścianę możesz nawet to zrobić na zewnątrz bo i tak na około okna idzie jeszcze opaska więc nie będzie widoczne,
A co z osiadaniem bali? Jeśli przymocuję okno bezpośrednio do ściany, powstaną naprężenia. Nie chciałbym też przykręcać okna od zewnątrz, gdyż wtedy szybciej ktoś je wymontuje bez mojej wiedzy :)

pozdrawiam
Piotr
zakładam że będzie to już suszony materiał więc tak na oko to przyjmijmy że jedna belka osiądzie około 5 mm czyli jeśli okno będziesz miał na 160cm to całość oklapnie około 5cm robisz otwór około 5/6 cm większy od dołu dajesz około 1,5cm cm u góry 3,5cm. wąsy poddadzą się temu bo są giętkie a do okien mocowane jednym wkrętem .To co piszę to jest mój domysł bo najlepiej będzie wiedział producent ile jeszcze osiądą ściany belki masz małe więc te 5/6 cm to może być i 3/4 cm.

ANNNJA
16-03-2010, 12:16
akselek- tempertyne kupujesz w sklepach chemicznych (z farbami sciennymi i olejnymi, rozpuszczalnikami, etc)

skład: wosk- ja brałam pszczeli z pasieki - ok. 4-5cm na dnie garka, tempertyna pol szklanki i dodawałam olej lniany i to delikatnie podrzewalam -ale nie do wrzenia!!
potem szybko smarowałam, im gęstsze i więcej wosku tym gorsze jest rozprowadzanie tej mazi, -ja robiłam próbe na "prowizorycznym tarasie" którego i tak trzeba było jakoś zabezpieczyć, sliskie toto było ze 2tyg. a po lecie i tak ten cały wosk się wypłukał-...nie wiem jak i kiedy ale obecnie dechy sa znowu surowe...!
w domu to dawałam na parapet kuchenny, i na zewnętrzne parapety- też się już wypłukało, i w środku koło prysznica na 1ściane..., więcej nie bede tym chałupki malować, tylko same parapety, tam jest OK!!!

prezmer
17-03-2010, 07:19
Witam,

Czy ktoś budował dom z bali i ocieplał go od zewnątrz? Takie rozwiązanie jest ponoć lepsze jeśli chodzi o termikę i wysychanie fundamentu. Jednak wydaje się trudniejsze do wykonania, gdyż wtedy ocieplenie fundamentu wystaje pod ścianą zewnętrzną, może się na nim zbierać woda.

pozdrawiam
Piotr

ANNNJA
17-03-2010, 10:28
Mam pilne pytanie z zakresu podatku dochodowego, ...mamy tutaj jakiegoś znawcę w tym temacie?

proszę o wiadomosc na priv..... , bede wdzieczna

strażak.t
17-03-2010, 11:38
Witam wszystkich :wink: Czy ktoś wie może która opcja jest lepszym rozwiązaniem czy budowa domu z bali "mokrych"świeżo ściętych (jak u Pani Jeżykowej) czy z takich które wcześniej leżakowały a może suszonych komorowo i czy w chałupince ze świeżo ściętych bali można od razu zamieszkać bo tam przecież mnóstwo wilgoci :P

kruszon11
17-03-2010, 11:50
Każda z tych opcji jest dobrym rozwiązaniem.... A wybór zależy od wielu kwestii....

8)

strażak.t
17-03-2010, 13:27
No jesteśmy właściwie zdecydowani na grube bale coś jak u Jeżyka tylko o tą wilgoć chodzi bo to świeże bale no i czy domek się nie zniekształci zanim te bale wyschną i pewnie zmienią swoje kształty i objętość :-?
Piękny masz domek :)

kruszon11
17-03-2010, 13:35
No to nie sądzę, żebyś od razu zamieszkał. Bo taki dom osiąść musi. No chyba, że chcesz mieć wszystko tymczasowo.....Odnośnie tej wilgoci, trza by Jeża tutaj, to by powiedziała "obiektywnie" ;) jak to jest.... Na pewno w jakimś stopniu zmieni kształt i objętość, natomiast zapewne tego nie zauważysz.....

Tak naprawdę na 100% mogę mówić jedynie o swoim przypadku. A to bale sezonowane 3 roki. Jak przyszedł sezon grzewczy ..... to się zaczęło......

8)

strażak.t
17-03-2010, 14:06
Aha ale co masz na myśli "się zaczęło"? Mam nadzieje że nie masz na myśli żadnych problemów związanych np. z konstrukcją domu itp...

kruszon11
17-03-2010, 14:17
:lol: :lol: :lol: :lol:

Nie, nie
Mam na myśli trzaski, szmery, skrzypnięcia i wszelkiego rodzaju "pierdolnięcia" w nocy o północy, szpary, przesunięcia i wszystko, co wiąże się z pracą drewna, kiedy dostanie ciepła od środka od grzania..... i osiadaniem :D :D :D

I takie tam....

strażak.t
17-03-2010, 14:42
A propo pierdolnięcia :D Kiedyś słyszałem fajny wierszyk...Pierdoła robi koła,pierdolino osi a to małe pierdolątko na góre wynosi.
E takie dżwięki to sama przyjemność w takim domu.Kurcze kiedy jo taki pikny domecek z balecków bede mioł Hej :P :P :P

strażak.t
17-03-2010, 15:45
Chciałbym wystąpić z zapytaniem do ludzi którzy mieszkają już jakiś czas w domach z bali o ścianach zewnętrznych nie ocieplanych czyli z bali trochę grubszych niż 20 cm średnicy żeby napisali coś o wadach i zaletach mieszkania w takich domach.
Z góry dziękuje :wink:

akselek
18-03-2010, 07:31
DZieki
Nie wiem czemu tak się ten wosk wypłukuje, może on nadaje sie tylko do środka? Ja planuje woskować ściany wewnętrzne, a koło prysznica będzie ekran z kafelkami.
Na zewnątrz mamy fobos i tikurillę

ANNNJA
18-03-2010, 07:52
jak pojechaliśmy oglądać domeczek wybudowany przez naszą ekipę, (przed podpisaniem umowy na budowę)
to właściciel domu się na powitanie pyta nas: a macie ze 2tygodnie czasu bo tyle zajmie opowiadanie o wszystkim i pokazywanie!!!! i co...gęba mi opadła ;) bo ja przyjechałam na jedno popołudnie .....


A ty Strażak chcesz tak na poczekaniu w 2 zdaniach?
czytaj linka od co najmniej 10strony to i sam się dużo dowiesz i bedziesz wiedział czy to ci odpowiada czy nie - nie ma innej dobrej rady uwierz, co jednemu przeszkadza to drugi widzi jako zalety i odwrotnie,

maciej74
18-03-2010, 09:44
No jesteśmy właściwie zdecydowani na grube bale coś jak u Jeżyka tylko o tą wilgoć chodzi bo to świeże bale no i czy domek się nie zniekształci zanim te bale wyschną i pewnie zmienią swoje kształty i objętość
Piękny masz domek :)

zanim te bale wyschną to domek i do 15 cm morze Ci siąść ze świeżych bali możesz stawiać tylko trzeba dobrze zaczopować bale i porządnie porobić ościeża by je nie gięło i roczek poczekać przed pracą wewnątrz taka optymalna opcja to kupić materiał prze sezonować go rok postawić chatę i w stanie surowym niech jeszcze roczek postoi
Moja chata miała 80 latek gdy ją przenosiłem i po postawieniu i pracach wewnątrz było dużo wilgoci jak przyszła zima to nie mogłem dogrzać chaty szyby się szroniły trza było wietrzyć dom co było upierdliwe gdy na zewnątrz minus było niektóre dechy sinicy dostawały choć były sezonowane to później i tak sie porozsychały, drzwi żyły swoim życiem raz się zamykały raz nie ,ściany gipsowe nie chciały się zamalować i postrzelały wszystkie łączenia .U mnie i tak było dobrze mogłem poddasze robić bo chata nieosiadła aż tak ale przy nowych balach to zapomnij.
Sumując jak będę sobie następny domek stawiał to na pewno odczekam mniej nerwów i stresu,a propos stresu to strzelanie drzewa w moim przypadku wywoływało zaniepokojenie zastanawiałem się czy czasami chata się nie rozjedzie , lub który rigips strzelił :wink:

strażak.t
18-03-2010, 10:24
O jasny gwint cały roczek ma stać?
Może ktoś odważny powie to mojej połowicy :lol: :lol: :lol:
Jeszcze działki nie mamy a ona już wyposażenie wnętrz chce kupować :lol: :lol: :lol:

strażak.t
18-03-2010, 11:53
Ludziska namierzał ktoś tą firmę z Goszczanowa co u pani Jeżykowej domek budowali bo od wczoraj do nich dzwonie i maile wysyłam i nic a może ktoś już budował z nimi dom? :wink:

Moose
18-03-2010, 20:47
strażaku niecierpliwy jesteś straszecznie... :wink:
Wczoraj rozmawiałam z właścicielem, na pewno się dodzwonisz :lol:

Gasol
18-03-2010, 22:17
Witam,

[...] gdyż wtedy ocieplenie fundamentu wystaje pod ścianą zewnętrzną, może się na nim zbierać woda.

pozdrawiam
Piotr

Chodzi Ci o to, ze fundament ocieplony od zewnatrz, na nim sciana, a czesc fundamentu (mam na mysli fundament z ociepleniem) wystaje poza plaszczyzne sciany? Jesli tak, to problem mozna rozwiazac robiac na przyklad obrobke z blachy, tak by woda sciekala ze sciany na blache, a potem po blasze poza fundament.

telewy
19-03-2010, 06:37
Witam,

Planuję budowę domu z bala 6,5 x16 firmy Wasco. Mam pytanie dotyczące montażu okien, w jaki sposób łączy się okno ze ścianą? Z tego co widziałem na zdjęciach, stosuje się boczne pionowe węgary z piórem wchodzącym w bala. Wegar ma chyba taką samą szerokość jak grubość bala.
Do zwykłego muru okna są mocowe za pomocą płaskich blach, z jednej strony wchodzących w ramę okna, z drugiej strony mocowane kotwami do muru. Jednak w przypadku domu drewnianego z cienkiego bala, nie ma już gdzie tych kotew mocować ( tam wypada izolacja). Czy te blachy trzeba zagiąć do środką?
Jak wygląda kwestia mocowania okien o większym profilu np. 88 mm. To jest więcej niż grubość ściany zewnętrznej.

pozdrawiam
Piotr

Cześć prezmer,

Buszując w necie natrafiłem na fajny blog dotyczący budowy z "cienkiego" bala, wykonawca firma Wasco (zamierzam budować w podobnej technologii więc na tego bloga sobie wchodzę regularnie i czasami mailuję z Panią Renatą). Oto namiary http://blogzbali.blogspot.com/

Pozdr, tomek

prezmer
19-03-2010, 20:53
Jesli tak, to problem mozna rozwiazac robiac na przyklad obrobke z blachy, tak by woda sciekala ze sciany na blache, a potem po blasze poza fundament.
Widziałeś gdzieś zdjęcia z takim rozwiązaniem? Zastanawiam się czy nie razi estetycznie

pozdrawiam
Piotr

MagdalenaK
20-03-2010, 13:49
Witam i odpowiadam strażakowi, zamieszkałam w domu z bali grubych od 36 cm wzwyż czyli chyba do prawie 45 w pół roku od momentu postawienia. Domek stawial 18 lutego 2008 a wprowadziłam się 30 sierpnia tegoż samego roku. Wad nie widzę prócz tego o czym pisałam czyli pieprzonych much!!!!!!
Związane jest to z niedokładnym zaszczelnieniem nad oknami. Jest tam wełna mineralna i folia i przykryte dechą. Domek stawiała mi firma "Jeżowa". Co do trzeszczeń żaden dla mnie problem teraz w ogóle nic nie słyszę, ale zdarzało się że huknęło jak .... nie napiszę jak. Chalupa osiadła już z 18 cm, z dołem domku niewiele się dzieje troszkę z górą, ale nie widzę więcej tragedii niż w murowańcu łączenia pomiędzu sufitem poprzykrywałam listwami wykończeniowymi których nie cierpię ale nie widzę pęknięć. Na górze pokładłam tapety (tak na razie ) i też za wiele się nie widzi.
No i zaszczelnianie zaczęłam kitem, a tak poza tym cudnie. Pozdrawiam

maciej74
20-03-2010, 14:01
Jesli tak, to problem mozna rozwiazac robiac na przyklad obrobke z blachy, tak by woda sciekala ze sciany na blache, a potem po blasze poza fundament.
Widziałeś gdzieś zdjęcia z takim rozwiązaniem? Zastanawiam się czy nie razi estetycznie

pozdrawiam
Piotr

A ile ma ci wystawać ta blacha ?
na blachę możesz nabić dechę ciut szerszą i zamaskujesz kiedyś takie okapniki na podmurówkę właśnie z dech robili

txt66
20-03-2010, 15:43
Witam
Jak narazie poszukiwania ekipy idą pełną parą rozmawiałem już z dwoma, w święta będę rozmawiał z następnymi dwoma - może coś z tego wyjdzie.
A teraz z innej beczki właśnie korujemy drzewo w trzy dni pękło 40 bali po 13m i to średnio w 4 osoby - tak miałem dogadane z tartakiem oni tną ja koruje u nich na miejscu, a swoją drogą ciekawe ile taki balik sobie waży :D

JerzyBw
20-03-2010, 20:09
Jesli tak, to problem mozna rozwiazac robiac na przyklad obrobke z blachy, tak by woda sciekala ze sciany na blache, a potem po blasze poza fundament.
Widziałeś gdzieś zdjęcia z takim rozwiązaniem? Zastanawiam się czy nie razi estetycznie

pozdrawiam
Piotr

A ile ma ci wystawać ta blacha ?
na blachę możesz nabić dechę ciut szerszą i zamaskujesz kiedyś takie okapniki na podmurówkę właśnie z dech robili

Fundament po dodaniu ocieplenia wystaje poza obrys ścian drewnianych, hm :-? Ktoś ty zawinił i nie przewidział tego. Jakiś błąd.
Jedyna droga to obróbka blacharska i tu nie ma co pisać, czy masz jakieś zdjęcie? i jak to wygląda? i czy to jest estetyczne? Gasol dobrze pisze. Mój dodatek do rad taki: blacha wygięta nie pod kontem prostym, lecz na jakieś 30 stopni w górę. Wcześniej trzeba przygotować szczelinę w balu, żeby wcisnąć tam blachę.
Myślę, że nie jest to łatwe i na szybko, lecz pomału i z cierpliwością. ;)

prezmer
20-03-2010, 20:44
Fundament po dodaniu ocieplenia wystaje poza obrys ścian drewnianych, hm :-? Ktoś ty zawinił i nie przewidział tego. Jakiś błąd.

Jeszcze nie wystaje, bo budowa się nie rozpoczęła, ale zastanawiam się czy zostać przy ociepleniu wg projektu (od wewnątrz) czy jednak zrobić termicznie lepiej i od zewnątrz. Bal jest cieńki (6,5 cm) dlatego nie da się go wysunąć nad fundament.

Co masz na myśli: "blacha 30 stopni w górę" czy wtedy na blasze nie zrobi się koryto które będzie zbierać wodę?

pozdrawiam
Piotr

Moose
20-03-2010, 21:13
Wad nie widzę prócz tego o czym pisałam czyli pieprzonych much!!!!!!
Związane jest to z niedokładnym zaszczelnieniem nad oknami. Jest tam wełna mineralna i folia i przykryte dechą.

Cześć Madziu, rozwiązałaś już problem "muchowy"??? :wink:
Doszczelniłaś okna?
Pozdrawiam

JerzyBw
21-03-2010, 06:57
Co masz na myśli: "blacha 30 stopni w górę" czy wtedy na blasze nie zrobi się koryto które będzie zbierać wodę?

Piotr
chodziło mi, żeby blachę zamontować pod takim kontem, że spowoduje odpływ wody na zewnątrz. Te 30 stopni to było dla przykładu. :wink:

strażak.t
21-03-2010, 09:29
Witam !
Madzia dzięki za informacje 8) A te okna to ci uszczelniała ta sama firma czy to już inny patent :) Oj to pięknie grubaśne masz te bale(moje marzenie)
A jeśli chodzi o wygląd takiej ściany to zaszły jakieś zmiany typu np. duże pęknięcia albo skręcenia bali,pleśnie,przebarwienia typu sinienie itp.?
Jestem na etapie czytania tego forum od początku jestem dop. na 2006 roku więc jeszcze troche zostało :-? Ale kopalnia wiedzy!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam :wink:

AgaJeżyk
21-03-2010, 09:55
Strażak ...czy ty dostałeś moje PW z numerem telefonu ? :wink:

AgaJeżyk
21-03-2010, 10:00
Witam !
Madzia dzięki za informacje 8) A te okna to ci uszczelniała ta sama firma czy to już inny patent :)

I znowu cierpliwości ... w czwartek wprawiam okna i drzwi.
Mam sprytnego fachowca w tej materii - będzie mi robł skrzynki nad oknami, uszczelniał i zakładał modrzewiowe parapety . Wszystko obfotografuję i będzie w dzienniku - obejrzysz sobie ok ?

Właśnie dzielę moje koszty ...bo wymieszałam wszystko : dom z garażem i robotami ziemnymi ...cały miszung muszę rozebrać. Jak to ogarnę wkleję do dziennika.

AgaJeżyk
21-03-2010, 10:08
Jeszcze cosik mi się przypomniało ...

Magda ma ściankę kolankową i ściany szczytowe z bala - stąd domek pracuje cały . U mnie poddasze jest "na sztywno". Ścianka kolankowa z płyty OSB i wszystkie elementy konstrukcyjne poodasza połączone jak w domu szkieletowym. Zakładam, że bedą mi mniej pracować i pękać ...

Nie mam też ścianek działowych z bala na dole. Generalnie jedyne cztery narożniki, które kiedys mogą się rozszczelnić jak drewno dobrze wyschnie ...ale to pikuś :lol:

Mam nadzieje ... :roll: :wink:

strażak.t
21-03-2010, 10:32
Witam właścicielkę jeżykowa :wink:
Dostałem wiadomość ale okazało się że mi fonik szlag jasny trafił :-? (mogłem se dzwonić do Goszczanowa do przyszłej wiosny)Mnie się marzą ścianki działowe też z bali może trochę cieńszych :roll: ale muszę najpierw obczaić jak by to wyszło cenowo.Aga a ty na daszku masz blacho-dachówkę czy jakieś inne cudo?
Zaraz po obiadku zwijamy rodzinnie żagle i jedziemy oglądać działeczki żeby był kawałek lasu i wody z rybkami chętnymi do póżniejszej współpracy ze mną :D

AgaJeżyk
21-03-2010, 10:59
Witam właścicielkę jeżykowa :wink:
Dostałem wiadomość ale okazało się że mi fonik szlag jasny trafił :-? (mogłem se dzwonić do Goszczanowa do przyszłej wiosny)Mnie się marzą ścianki działowe też z bali może trochę cieńszych :roll: ale muszę najpierw obczaić jak by to wyszło cenowo.Aga a ty na daszku masz blacho-dachówkę czy jakieś inne cudo?
Zaraz po obiadku zwijamy rodzinnie żagle i jedziemy oglądać działeczki żeby był kawałek lasu i wody z rybkami chętnymi do póżniejszej współpracy ze mną :D

No zagonię cię do dziennika jeszcze raz :wink: 8)

Już myślałam ... że niemowa jesteś :lol:

Na dachu mam Braasa Romańską cisar - grafitową. Zależało mi na doduszeniu konstrukcji konkretnym ciężarem ...szybciej troszkę osiada.

Śacianki z okrągłego bala zajmują dużo miejsca - wybieraj duży projekt ...bo mój za mały na takowe ... Zastanowiłabym sie prędzej nad ścianką w szkielecie - obłożoną półbalem albo takimi deskami imitującymi bale .

MagdalenaK
21-03-2010, 11:03
Odpowiadam.... skrzynki nad oknami robił mi mój wąż, i dobrze to zrobił ale mucha to jest takie zwierzę że by je ....znowu się nie wypowiem. Już wolę myszy, ale tych nie mam więc pewnie dlatego je wolę :) Nie mam jeszcze parapetów zewnętrznych, dom osiada pracuje te skrzynki nad oknami trzeba po prostu poprawiać (taka karma) tego się nie da na stałe raz i już . Strażaku dzielny chłopaku :D nie mam sinizny przebarwień, pęknięć nie wiadomo jak wielkich. Gdzie mieszkasz ?Daleko ode mnie? Jeśli chcesz to zapraszam do obglądnięcia. :wink: Jeżu kochany ściankę kolanową to ja mam z bala ale szczyty takie jak w szkieletowcu. Tylko oszukańczo piękniście położony jest półbal. Pozdrawiam

AgaJeżyk
21-03-2010, 11:09
Gdzie mieszkasz ?Daleko ode mnie? Jeśli chcesz to zapraszam do obglądnięcia. :wink: Jeżu kochany ściankę kolanową to ja mam z bala ale szczyty takie jak w szkieletowcu. Tylko oszukańczo piękniście położony jest półbal. Pozdrawiam

Madzia ... Srażak z okoloc Zawiercia - do mnie ma bliżej i tez go zaprosiłam :lol: Niech by se chłop wszystko organoleptycznie zbadał - najlepszy sposób.

A ten półbal ... o wilku mowa ! Zrobione super - dałam sie nabrać :roll: :lol:

MagdalenaK
21-03-2010, 11:20
Dodam jeszczeże ja (wcześniej przeciwniczka) domów z bali zrobiłam sobie ścianki działowe murowane fajne są ale ..... dziś kciałabym :D z bali . Zgodzę się z Jeżyczkiem że fajnie zrobić ściankę jakąkolwiek i pokryć półbalem. Duży bal zabierze miejsce . Moose rozmawiałaś już ze Zbigniewem ? Iiiiiiii?Daj znać. Pozdrawiam

MagdalenaK
21-03-2010, 11:26
Jeżyku półbalowe szczyty robił Zbigniew.....musi być piknie. :wink:
Tak na marginesie skąd jest strażak? Z Zawiercia? Mój mąż powiedziałby rzut beretem. Ostatnio pojechaliśmy po pewną maszynę pytam się męża kochanie niedaleko jedziemy? rzut beretem. Wylądowałam w Zakopanem!!!! Ja mieszkająca niedaleko Gorzowa Wlkp. :roll: Ten mój mąż to ma beret?

AgaJeżyk
21-03-2010, 11:30
Ten mój mąż to ma beret?

Beret jak beret ...ale jaki łeb ? :o :o :o

Ale to i dobrze ...wyślesz po 5 kg ziemniaków ... siatki dawać nie musisz :wink: :lol: :lol: :lol:

strażak.t
21-03-2010, 11:35
Oj kobitki jakie wy te swoje pompeczki litościwe dla strażaka macie :lol:
No Strażak może i dzielny chłopina ale zanim by do jeżykowa trafił to by się ze trzynaście razy zgubił :P taki to dla strażaka szmat drogi i hektary nie zliczone :lol: :lol: :lol:
A ty Madzia daleko swoje drewniane gniazdeczko uwiłaś?

MagdalenaK
21-03-2010, 11:38
:D :D :D :D Ale numer nie wpadłam na te ziemniory :wink:
a tak przy okazji ponawiam prośbę do wszystkich o zdjęcia dekoracji okien .

AgaJeżyk
21-03-2010, 11:41
Strażak ... ja cie popilotuję. Te 200 km - damy radę :wink: :lol: :lol: :lol:

A droga prosta i znam na pamięć. Urlop spędzałam w Ojcowskim Parku ... nie raz. Piękne okolice ...

strażak.t
21-03-2010, 11:48
Magda mam pytanko są tu na tym forum gdzieś fotki twojej balowczastej chałupeczki bo jam dopiero w połowie tej drewnianej historii się znalazł i chatki twojej na razie nie dojrzałem:cry:
Jeżyku ja domek mały chce tak do 85 mkw 8) [/b]

AgaJeżyk
21-03-2010, 11:52
Magda mam pytanko są tu na tym forum gdzieś fotki twojej balowczastej chałupeczki bo jam dopiero w połowie tej drewnianej historii się znalazł i chatki twojej na razie nie dojrzałem:cry:
Jeżyku ja domek mały chce tak do 85 mkw 8) [/b]

No to dobrze ci radzę - zobacz na własne oczy taki 93 metrowy (mój) ...szybko ci przejdzie ochota na ścianki z bala ...bo sie o nie bedziesz tłukł i ocierał :-?

Ja się zastanawiam jak meble ustawić i gdzie telewizor powiesić :roll:

...bo najlepiej żeby wisiał ...

MagdalenaK
21-03-2010, 11:53
http://images39.fotosik.pl/271/abe615e8c53620d4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=abe615e8c53620d4)
żeby zachęcić wklejam jeszcze jedno swoje.

strażak.t
21-03-2010, 17:10
Ależ Pani Jeżykowa matko i córko po co mi taki wielki pałac :lol:
Jakoś lepiej się czuje w małych przytulnych klitkach na salonach się gubię :lol: :lol: Kurde wszystkie fajne tanie działki mi wykupili chyba na marsie się będę budował :evil:

woxtek
21-03-2010, 19:14
Niniejszym chciałbym podziękować serdecznie Pani Adze Jeżykowej.
Chcieć to móc....Więc dziękuję...
Ago Kochana pięknie dziękuję za przepuszczenie w kolejce. Dzięki Tobie mogę się szybciej się zamknąć w swojej chatce. Dzięki Tobie kolejny termin przeprowadzki stał się realny.To 1 kwietnia. Więc zbieram wszelkie siły i lecę do roboty. Bardzo, bardzo dziękuję. Twoje postępowanie napawa nadzieją na przyszłość. Jako osoba bardzo młoda pozbawiona jesteś odruchu "trwania w ogonku". Pozbawiona jesteś przekonania kolejkowicza "dla mnie nie starczy" i walki w "temacie ostatniej parówki". Młodzi górą! Z taka postawą dogonimy i przegonimy świat. :lol:

AgaJeżyk
21-03-2010, 19:22
Niniejszym chciałbym podziękować serdecznie Pani Adze Jeżykowej.
Chcieć to móc....Więc dziękuję...
Ago Kochana pięknie dziękuję za przepuszczenie w kolejce. Dzięki Tobie mogę się szybciej się zamknąć w swojej chatce. Dzięki Tobie kolejny termin przeprowadzki stał się realny.To 1 kwietnia. Więc zbieram wszelkie siły i lecę do roboty. Bardzo, bardzo dziękuję. Twoje postępowanie napawa nadzieją na przyszłość. Jako osoba bardzo młoda pozbawiona jesteś odruchu "trwania w ogonku". Pozbawiona jesteś przekonania kolejkowicza "dla mnie nie starczy" i walki w "temacie ostatniej parówki". Młodzi górą! Z taka postawą dogonimy i przegonimy świat. :lol:

Oooo jeeeeeeżu ... się będę rumienić no :oops:

Wszystko sie dobrze złożyło. Teraz moje przyjada w czwartek - razem z okienkami. Mama nadzieję, że mi ten numer wyjdzie i zgram wszystko w jednym dniu.

A obiecane fotki przyślesz ? :wink:

Pliiiiiiiis :roll:

woxtek
21-03-2010, 22:42
Troche zdjęć z mojego balowania.
link:
http://www.fotosik.pl/moje_obrazki.php?r=new

Mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

saabb
22-03-2010, 08:05
o te dziury mi chodzi
mam takie od 6mm do 16mm
http://smsnet.pl/~fungous/dziury.jpg
linka jutowa bedzie okey ?


Ja robiłem uszczelnienie liną od środka i nie zdało egzaminu. Tam gdzie są większe szpary i tak przewiewa mimo, że line młotkowałem. Tak jak pisał chyba kruszon, najpierw trzeba tam wepchać coś innego a wykończenie to lina. Ja się przymierzam wepchnąć we wszystkie szpary pakuły lniane nieczesane. Kupię na testy próbkę i zobaczymy jaki będzie efekt.
Pozdrawiam,
SS

akselek
22-03-2010, 12:24
balowicze, urgent!!!! czyli pilne - problemy z placu boju. Jak sie pomaluje tym woskiem z terpentyną, to po jakim czasie ta szmat a sie wyciere? Chłop na budowie maluje i mowi ze to wycieranie rozmazuje sprawe, to ja juz nie wiem jak to trzeba robic. A w robocie siedze i nie mam jak wyjsc na wizje loklną.Jesli iktos wie jak z tym wycieraniem po woskowaniu to bede wdzieczna za szybka odpowiedź

artmach
22-03-2010, 13:28
Polerujesz za jakiś czas, aż wszystko wyschnie i się wsiąknie w bala, luzik wypolerujesz za miesiąc, albo jak będziesz miała wolny czas jak już zamieszkasz.

akselek
22-03-2010, 13:28
dzięki za odpowiedź i szybkość Artur, bo lekka panika, i obłęd w oczach:-)

piotrek piodon
22-03-2010, 13:55
witam a oto moj drewniany domek jak sie podoba

http://images43.fotosik.pl/275/542541ebb63a0252med.jpg (http://www.fotosik.pl)

kruszon11
22-03-2010, 14:17
Podobne pytanie zadałeś przy okazji pokazywania w kilku wątkach kominka......

MagdalenaK
25-03-2010, 09:00
Informuję że zgodnie z podpowiedzią Macieja uszczelniłam węgła i sprawy przyoknowe (otuliną do rur) iiii................. much brak :D :D :D :D :D . Siedzą teraz te diabły na balach bo słoneczko zaświeciło pięknie i bale cieplutkie. Zaglądają mi do okien i tyle im tylko zostało :wink: ale w domu spokój i cisza i cudnie jest .

maciej74
25-03-2010, 09:15
no tak będę się czuł niekomfortowo jeśli te muchy wrócą :lol:

MagdalenaK
25-03-2010, 10:06
Nie wrócą, nie wrócą !!!!! Chałupka tym diabelstwem obklejona ( atak na marginesie ktoś też tak ma jak ja ) . Ja wiedziałam że drogą ich wejścia sa węgła oraz rozszczelnione z powodów osiadania domu skrzynki nad oknami. W kazdym razie dziękuję :)

Samuel--
25-03-2010, 16:06
http://static.bleachexile.com/manga/vinland-saga/v1%20extras/Vinland%20Saga%20v01%20(Afternoon)%20p218.png

Hmm, czemu nie pomyślałem o takiej chacie wikingów, gdy wybierałem projekt na dom? Myślicie, że w jakiejś gminie by to przeszło? :D

maciej74
25-03-2010, 18:38
z muchami to już dałem sobie spokój skapitulowałem, najpierw były markizy,proszek na okna,lep na muchy skuteczny lecz zona stanowczo powiedziała nie (mało estetyczny) ostała mi się jedynie packa :cry:
A projekt świetny tylko trochę by ciemno było w domu na 100% przeszedłby w gminach nadmorskich.
tu ciekawy link jak drzewiej bywało
http://www.archis.com.pl/?sub=poczytaj

Sloneczko
26-03-2010, 00:27
Na muchy najlepsza jest płytka Globol:
http://www.allegro.pl/item972357029_globol_plytka_na_owady_muchy_komary_ osy_i_in.html

http://www.nasiona.republika.pl/foto/foto2/plytka_na_owady.JPG

Stoi zwykle gdzieś w kuchni na szafce pod sufitem i działa cały sezon - muchy padają jak muchy ;) Zwierzakom nie szkodzi.

kruszon11
26-03-2010, 07:24
Słoneczko jak zwykle ma dobrą radę na wszystko :lol: :lol: :lol:

saabb
26-03-2010, 08:28
Najlepsza jest packa :). Ile to radości jak się trafi a kot jaki zawsze ciekawski - trafi pan czy nie????.
Lep faktycznie mało estetyczny, mnie żona pogoniła choć przyznam skuteczny był.
Słoneczko a te muchy to padają gdzie popadnie???

kanees
26-03-2010, 11:51
Do forum przyciagnal mnie problem... much.

Postawilismy dom z "bala" juz prawie 2 lata temu. Celowo uzywam cudzyslowiu bo tak naprawde bal prawdziwy to nie jest.
Uzyty zostal plaz świerkowy 18x7cm. Ściany są podwojne, pustka pomiedzy nimi wypelniona jest 10cm ISOROCu.

Zeby sie nie rozpisywac za mocno, wiekszosc przygod z czasu budowy opisana jest tu www.dom-brejdyny.blog.onet.pl.

A problem much wpieniajacy niesamowicie. Za kilka dni zabieram sie za uszczelnianie obudowy okien, mam nadzieje, ze cos to da bo za kilka tygodni na swiat przyjdzie mlody czlowiek i nie chcialbym aby po nim zwierzyna biegala ;]

Pozdrawiam

Mały
26-03-2010, 13:24
A propos tejże płytki chemicznej - ale ona przecież nie może być w pomieszczeniach gdzie jest żywność. Czy się mylę?

kanees
26-03-2010, 14:24
jesli chodzi o ta plytke, to uwazam oswiadczenia typu: "nie ma zapachu" za naduzycie.

Kupilem w zeszlym roku i ustawilem na wiszacej szafce w kuchni. Owszem - dziala swietnie, muchy padaly juz zagladajac do domu przez okno ale musialem wyniesc ja na dwor, zaduch niesamowity.

Z troski o bezpieczenstwo bliskich zapakowalem cholerstwo na stryszek naszej szopki, bo zauwazylem ze wlatuja tam osy. Jakis czas byl spokoj.

Sa jeszcze spirale tej samej firmy ale to sie nadaje tylko chyba dla szukajacych mocniejszych wrazen ;)

Seba7207
26-03-2010, 21:39
Witam, akselek odnosnie wycierania wosku pszczelego to łatwiej jest polerować chwilę po nałożeniu. Trochę trzeba odczekac (tak ok 5 minut), jak zaczyna twardniec to wtedy szmata i polerowanko. Jeśli zastygnie całkowicie to jest ciężko. Wiadomo, że większośc i tak zostaje na szmacie, ale co ma wsiąknąc to wsiąknie.
P.S. W dniu wczorajszym urodził się Jasiek - waga 3520g - krzykacz niesamowity i ciągle głodny

kanees
26-03-2010, 22:02
gartulacje Seba!!

nam zostały jeszcze 2 tygodnie oczekiwania, strasznie juz sie dluzy...

AgaJeżyk
26-03-2010, 22:04
Moje gratulacje Seba !

Niech je i krzyczy chłop - znaczy, że silny i zdrowy !

cerber
27-03-2010, 05:54
Witam,co do tematu much ja kupiłem odkurzacz akumulatorowy i jest czyściej na oknach

MagdalenaK
27-03-2010, 08:05
Witajcie, widzę a właściwie czytam że problem z muchami nie tylko mnie dotyczy. :( Lep na muchy nie wchodzi w grę ze względów estetycznych i "mdłościowych". jak ja nie nawidze tej zwierzyny :evil: :evil: :evil: :evil: . mam już jakąś nerwicę natręctw. Słoneczko tych płytek używałam w zeszłym roku rzeczywiście działały, ale zapach mało fajny miały, ale cóż trzeba kupić znowu. Po uszczelnieniu much dużo mniej, jednak którędyś jeszcze wlatują. Cóż zostało uszczelniac uszczelniać i jeszcze raz uszczelniać. W salonie jest ich z 80% mniej w kuchni gdzieś coś przeoczyliśmy i wczoraj z nowu ich było "skolko godno". Ale nie poddam się NIGDY W ŻYCIU. Seba gratulacje, bardzo wielkie i oczywiście pozdrowienia dla małżonki.

Sloneczko
27-03-2010, 10:47
Słoneczko a te muchy to padają gdzie popadnie???
U nas najczęściej przy oknach, na parapetach. Odkurzacz, albo i szmatka i po sprawie :)

EDZIA
27-03-2010, 12:46
Witajcie, widzę a właściwie czytam że problem z muchami nie tylko mnie dotyczy. :( Lep na muchy nie wchodzi w grę ze względów estetycznych i "mdłościowych". jak ja nie nawidze tej zwierzyny :evil: :evil: :evil: :evil: . mam już jakąś nerwicę natręctw. Słoneczko tych płytek używałam w zeszłym roku rzeczywiście działały, ale zapach mało fajny miały, ale cóż trzeba kupić znowu. Po uszczelnieniu much dużo mniej, jednak którędyś jeszcze wlatują. Cóż zostało uszczelniac uszczelniać i jeszcze raz uszczelniać. W salonie jest ich z 80% mniej w kuchni gdzieś coś przeoczyliśmy i wczoraj z nowu ich było "skolko godno". Ale nie poddam się NIGDY W ŻYCIU. Seba gratulacje, bardzo wielkie i oczywiście pozdrowienia dla małżonki.

Skąd ja to znam.
Wczoraj byłam na poddaszu garażu - okno dachowe czarne od much tyle ich tam jest.
W domu też zaczynają się pojawiać, choć jest ich zdecydowanie mniej jak w czasach kiedy bywaliśmy w domku weekendowo.
Latem kiedy jest ich więcej używam takich naklejek na szybę.
Kupuję je w Carrefour - są to owalne przeźroczyste samoprzylepne naklejki z żółtym księżycem i chyba 3 gwiazdkami. To, to żółte przyciąga muchy które "zlizują" żółtą substancję i padają. Jest to bezzapachowe, bezpieczne ze względu na małe dzieci i zwierzęta domowe....Nie wiem tylko co to za substancja i w jakim stopniu może szkodzic ludziom, wiem że jest to fosforyzowane i w nocy świeci . Przykleja się to wysoko na szybie i spokój. Tylko trzeba martwe muchy z parapetu i podłogi usunąć.

saabb
29-03-2010, 10:16
akumulatorowy odkurzacz.... to jest pomysł :) Znalazłem taki u siebie w rupieciarni i po naładowaniu stanie się postrachem much...
Tak jak wspominałem wcześniej kupiłem do testów uszczelniających pakuły nieczesane i.... testy uważam za udane. Dość sprawnie je się skręca w odpowiednie wałeczki i upycha szpacheleczką w szpary. Fakt zejdzie się z tym ale robota czysta więc zawsze można wrócić do zapychania nowych lub przeoczonych szpar.

kruszon11
29-03-2010, 11:35
Moi drodzy
Pokażcie jakie macie ogrodzenia, bo inspiracji szukam.......
Coś zwykłego, acz niebanalnego bym chciał popełnić......

8)

Sloneczko
29-03-2010, 11:43
Moi drodzy
Pokażcie jakie macie ogrodzenia, bo inspiracji szukam.......

Kruszon, nie znasz tego wątku?
http://forum.muratordom.pl/pokazcie-swoje-ogrodzenia,t57464.htm
To poznaj :D

kruszon11
29-03-2010, 11:56
Byłem nie raz...... nawet dzisiaj przejrzałem wszystko od nowa.......

8)

akselek
29-03-2010, 13:03
Witam, akselek odnosnie wycierania wosku pszczelego to łatwiej jest polerować chwilę po nałożeniu. Trochę trzeba odczekac (tak ok 5 minut), jak zaczyna twardniec to wtedy szmata i polerowanko. Jeśli zastygnie całkowicie to jest ciężko. Wiadomo, że większośc i tak zostaje na szmacie, ale co ma wsiąknąc to wsiąknie.
P.S. W dniu wczorajszym urodził się Jasiek - waga 3520g - krzykacz niesamowity i ciągle głodny
oooooooooooo to ci nowina. Serdeczne gratulacje. mozna powiedzieć, zęś chłop spełniony, drzew nasadziłeś, porzadna chałupę ( nie jakiegoś ytonga) zbudowałeś, sun już krzyczy, i nie pozwala o sobie zapomnieć.... Nic dodac nic ująć
GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!
a tak nawiasem bardzo ładne imię wybraliscie dla synka
serdecznie gratuluję i pozdrawiam

akselek
29-03-2010, 13:04
co do tej magicznej płytki w opiesie jest informacja, ze nie stosowac w pomieszczeniach gdzie sa dzieci, i w kuchni... jak dla mnie może i skuteczne ale zbyt chemiczne, zeby sie pokusić

Ewa&Maciej
30-03-2010, 14:12
Witam,
Szukałem wątku dotyczącego odbioru domów z bali pełnych bez żadnego docieplenia, ale niestety nie mogę nic znaleźć, albo kiepsko szukam...
Jak sobie radzicie z odbiorem, skoro wg. nowych norm przenikania normę tą spełnią bale ponad 50cm grubości?
Masakra!

kruszon11
30-03-2010, 14:43
Witam,
Szukałem wątku dotyczącego odbioru domów z bali pełnych bez żadnego docieplenia, ale niestety nie mogę nic znaleźć, albo kiepsko szukam...
Jak sobie radzicie z odbiorem, skoro wg. nowych norm przenikania normę tą spełnią bale ponad 50cm grubości?
Masakra!

Trza ocieplić... Mi się udało ominąć wszelkie obostrzenia, bo budowa zaczęta w 2008r. Jeśli w 2009 to już bym musiał docieplić, inaczej nie dostałbym odbioru.




I JAK Z OGRODZENIAMI ? NIE MACIE ??

8)

Sloneczko
30-03-2010, 14:47
Kruszonku, a tak? http://tiny.pl/hg1lg albo tak? http://tiny.pl/hg1lt :)

kruszon11
30-03-2010, 14:56
Kruszonku, a tak? http://tiny.pl/hg1lg albo tak? http://tiny.pl/hg1lt :)

Byłem..... na kilkudziesięciu stronach........ Cuuuuda widziałem......
Znowu przyjdzie samemu coś wymyślić... echchchchch.......

8)