PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Ewa&Maciej
30-03-2010, 16:04
Jakaś paranoja z tym dociepleniem? po co w takim razie dom z bali?
W Honce i jeszcze jednej firmie zapewniają mnie że z odbiorem nie będzie problemu. Chodzi o bal okrągły grubości ca.30 cm.

barakuda
30-03-2010, 23:09
przepraszam że wtrącę się do dyskusji , ale problem polega na tym że przy obecnych normach "ciepłochronnych" budynków całorocznych w Polsce bal zaczyna spełniać te wymagania dopiero przy grubości co najmniej 50 cm ( a to duża kasa) i tak na prawdę słusznym zaczyna być pytanie poprzednika. Znacznie taniej jest pobudować dom szkieletowy i obłożyć go we wnętrzu przyzwoitej grubości deską ,a na zewnątrz przyzwoitą elewacją drewnianą w zależności od upodobań. Efekt można uzyskać ten sam co przy balu , ale koszt jest dużo mniejszy.pozdrawiam :o

kadargo
31-03-2010, 10:09
Moi drodzy
Pokażcie jakie macie ogrodzenia, bo inspiracji szukam.......
Coś zwykłego, acz niebanalnego bym chciał popełnić......

8)

Odbierz PW.....

Zygmunt

kruszon11
31-03-2010, 13:09
ni ma......

Gasol
31-03-2010, 13:14
Jakaś paranoja z tym dociepleniem? po co w takim razie dom z bali?
W Honce i jeszcze jednej firmie zapewniają mnie że z odbiorem nie będzie problemu. Chodzi o bal okrągły grubości ca.30 cm.

A czy nie jest tak, ze jedna rzecz, to norma na przenikalnosc cieplna sciany, a druga to bilans energetyczny budynku, ktory uwzglednia kubature itp. Domy drewniane rzadko maja olbrzymie kubatury, wiec moze tedy droga. Ten problem byl juz kiedys omawiany albo tutaj, albo na www.szkielet.pl (p. Nitka). Z tego, co pamietam, to bylo gdzies napisane, ze przy uwzglednieniu kubatury itp, itd. to bal 24 cm spokojnie moze spelniac normy.

JerzyBw
31-03-2010, 16:29
Trochę się zaniepokoiłem. To nie jest błaha sprawa. To jak jest z tymi normami na dzień dzisiejszy?

AgaJeżyk
04-04-2010, 09:25
Melduję się ... bo troszkę mi zajęło znalezienie wątku ... :confused:
może jak ślad zostawię ... łatwiej trafię spowrotem ...

Ale zamieszanie cooo ? ;)

maciej74
04-04-2010, 09:57
oj duże zamieszanie jak to przy przeprowadzkach bywa wirtualnych i rzeczywistych, a ten wątek to nie powinien trafić do działu domy drewniane ?

bupalus
05-04-2010, 07:35
Znalazłem wątek, bo z ulubionych zniknął. Miałem zakładać w związku z rozpoczęciem budowy dziennik ale odechciewa mi się przy tej prędkości odświeżania

kruszon11
06-04-2010, 08:41
Ciężko teraz coś znaleźć......

piotr.nowy
07-04-2010, 23:29
Ciężko znaleźć cokolwiek i dojść do ładu. Wam też przestało "śledzić" jakiekolwiek tematy i powiadomienia przesyłać?

imported_Kiciuś
12-04-2010, 21:24
Witam Wszystkich, jak zwykle po długiej przerwie.

Chce się pochwalić naszym domem. Oto aktualne zdjęcia.

Pozdrawiam

EDZIA
12-04-2010, 21:46
Ciężko znaleźć cokolwiek i dojść do ładu. Wam też przestało "śledzić" jakiekolwiek tematy i powiadomienia przesyłać?

I ja też długo szukalam, ale teraz wrzuciłam do subskrypcji i mam wątek pod ręką i dodałam powiadomienie o wpisch.
Powoli zaczynam się oswajać z tym forum;)

piotr.nowy
12-04-2010, 22:29
Ja też już łapię. Będzie dobrze ... A co tam Edzia u ciebie słychać nowego?

kanees
13-04-2010, 09:58
witajcie,

chcialem tylko zameldowac, ze problem muszy zostal zlikwidowany. Pomoglo uszczelnienie obrobek okiennych pakulami lnianymi (z zewnatrz i od wewnatrz).
Ani muszki w domu (no chyba, ze otworzy sie okno;) ).

Walcze w wolnych chwilach z wyrownaniem terenu, co jest trudne bo w tygodniu pracuje do pozna a w weekendy foce slubnych desperatow. Ale przyjdzie czas, ze w koncu uda mi sie wyplaszczyc te moje pietnascie arow.
Dodatkowo zaczalem kopac oczko wodne (nieregularny ksztalt, wymiary mniej wiecej 6x4m, glebokosc od 25cm - 1.40m.
Kopie recznie, bo wpuszczenie koparki na wyplaszczony juz w duzej czesci teren spowoduje, ze znowu bede mial tu poligon czolgowy.
Tak wiec uzywam sobie na tej darmowej silowni i przerzucam tony ziemi recznie ;].

kanees
13-04-2010, 13:37
a teraz "balowicze" pytanie za 100pkt.

ciche chrobotanie pojawiajace sie w okolicach okien... kornik? spuszczel? Czy po prostu drewno pracuje??
Pojawilo sie nagle nie wiadomo skad... w zeszlym roku nie bylo takich odglosow, zima tez cisza...
Dopiero teraz jak zaswiecilo slonce...
HELP!

txt66
13-04-2010, 19:37
No i się zaczęło - brakuje jeszcze kilkadziesiąt sztuk ale większość już jest :)
Koniec kwietnia fundamenty - a w czerwcu ruszamy z budową

MagdalenaK
13-04-2010, 20:44
No i się zaczęło - brakuje jeszcze kilkadziesiąt sztuk ale większość już jest :)
Koniec kwietnia fundamenty - a w czerwcu ruszamy z budową

Melduję się po długiej przerwie (trochę byłam zajęta i w ogóle mnie nie powiadamiało) i melduję również że much nie ma, poszczelnione okna czym się dało. Kruszon ja też myślę nad ogrodzeniem i mnie też nic nie dało odwiedzenie wątku z ogrodzeniami . Pooglądać bym chciała takie przy domkach z bali, ale mam jedno ciekawe zdjęcie ogrodzenia (właściwie to jednego przęsła) przyślij mi swojego meila to podeślę i opiszę jaki mam pomysł. Czemu na meila, a no bo nie pamiętam skąd to mam więc wolałabym nie wklejać ogółem. Ponawiam swoją prośbę o dekoracje okien w domach z bali . Pozdrawiam

txt66
14-04-2010, 08:36
Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Mam projekt z garażem przy domu - w ciągu ostatnich paru dni przyszedł mi pomysł aby wymurować ten garaż zamiast robić go z bali (dodam że w pierwszej wersji chciałem tylko bala) czy to jest dobry pomysł - Pomóżcie.

kruszon11
14-04-2010, 11:51
Kruszon ja też myślę nad ogrodzeniem i mnie też nic nie dało odwiedzenie wątku z ogrodzeniami . Pooglądać bym chciała takie przy domkach z bali, ale mam jedno ciekawe zdjęcie ogrodzenia (właściwie to jednego przęsła) przyślij mi swojego meila to podeślę i opiszę jaki mam pomysł. Czemu na meila, a no bo nie pamiętam skąd to mam więc wolałabym nie wklejać ogółem. Ponawiam swoją prośbę o dekoracje okien w domach z bali . Pozdrawiam

poszło.... czekam..... :)

EDZIA
14-04-2010, 14:32
Ja też już łapię. Będzie dobrze ... A co tam Edzia u ciebie słychać nowego?

Po trudach i rozważaniach, wreszcie płyty OSB którymi wykończone było poddasze zostały zatapetowane, pomalowane i tak bardziej domowo się zrobiło.
Powoli też otoczenie wokół domku cały czas cywilizuję;)
Najgorzej, że wracamy do punktu wyjścia naszych marzeń.

Gasol
15-04-2010, 00:23
Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Mam projekt z garażem przy domu - w ciągu ostatnich paru dni przyszedł mi pomysł aby wymurować ten garaż zamiast robić go z bali (dodam że w pierwszej wersji chciałem tylko bala) czy to jest dobry pomysł - Pomóżcie.

Sam musisz ocenic. Ja zdecydowalem sie na garaz murowany i nie zaluje, choc pierwotnie mial to byc garaz z bali.

kanees
15-04-2010, 13:13
ciche chrobotanie okazalo sie zwyczajna praca drewna. Jak szybko sie pojawilo, tak szybko rowniez zniknelo.
Widze jednak, ze jakos moj udzial w tym watku nie zostal specjalnie przyjety, a wlasciwie zupelnie zignorowany - nad czym ubolewam. W zwiazku z tym, nie bede sie szanownemu panstwu dluzej narzucac ;)
Zycze powodzenia w realizacji nie tylko budowlanych marzen. Pozdrowionka z mazurskiej wiochy!

dode
15-04-2010, 14:32
kanees, no co Ty:jawdrop:
widzisz, że aktywność spadła bardzo i na wątku, i na forum. Zmiany na forum i wiosna nie sprzyjają pisaniu.;)
nigdzie nie leź!

akselek
16-04-2010, 08:48
Witam Wszystkich, jak zwykle po długiej przerwie.

Chce się pochwalić naszym domem. Oto aktualne zdjęcia.

Pozdrawiam

piękny!!!!

akselek
16-04-2010, 08:56
Kanees A co Ty się tak obrażasz, nie każdy codziennie ma czas na chwilkę w necie, nikt Cię nie ignoruje. Forum się zmieniło, ja się połapać nie mogę, a dopierom co sie połapała w starej wersji.... wszycy przycichli
jak miałam czas w swieta, to forum nie działało . wrrrrrr
popatrz jak zazwyczaj wyglada odpowiadanie, po jakimś czasie, a jak nie ma odpowiedzi, dobijac się raz jeszcze. To tak jak w sali pełnej ludzi, każdy mowi o czym innym wiec czasem watek się gubi.... Nie badź taka obrażalska, uszy do góru, a o skrobaniu nic nie wiem, mam nadzieje ze u mnie nic nie skrobie ;-/

anna.w77
16-04-2010, 09:19
Witam - drodzy forumowicze potrzebuję pilnie informacji gdzie można zakupić specjalne mocowania służące do połączeniapłyt k/g na ruchomo z balem?

imported_Kiciuś
16-04-2010, 12:32
Witam!

Myślę ze chodzi Ci o połączenie ściany z bali z konstrukcja do której przykręcisz płyty KG.
Nie wiem gdzie i nigdy takiego czegoś w sklepie nie widziałem. Ja zrobiłbym je sam z dziurkowanych ocynkowanych kątowników lub wykonał je z dziurkowanej ocynkowanej taśmy blaszanej (szerokiej) stosowanej w ciesielstwie. Pionowe nacięcie żeby możliwe było przesuwanie naciąłbym kątówką.

Mnie tez forum nie informowało o nowych postach. W ustawieniach przestawiłem kropeczkę żeby informowało, zobaczę jak działa.
Zapomniałem hasła i wraz z hasłem dostałem nowa ksywkę. Chce wrócić do starej (bez iported_) Jak to zrobić bo nie znalazłem.

Pozdrawiam

Kiciuś

karcio102
16-04-2010, 14:29
Witam
Ja montaż płyt GK do ściany z bali zrobiłem w ten sposób że dałem normalne profile (chyba nazywają się CD). Ustawiłem je pionowo a do bali było mocowane przez "grzybki" (też standardowe łączniki stosowane przy montażu płyt na poddaszach). Zauważyłem że taki "grzybek" luźno chodzi w profilu i powinien poradzić sobie z osiadaniem ściany (czyli z przesuwaniem się we wnętrzu profila). Mam taką nadzieję. I nie biorę odpowiedzialności za taką technologię.
Jedyne o czym trzeba pamiętać to żeby później nie przykręcać płyty na wysokości montażu "grzybka" to to może uniemożliwić przesunięcie grzybka w miarę osiadania ściany.

Pozdrawiam

imported_Kiciuś
16-04-2010, 16:38
Witam!

Pomysł z „grzybkami” tez mi się podoba! Wystarczy zagiąć hak mocujący i przykręcić do bala. Nie zawsze jednak grzybki się dobrze przesuwają, ale można je podpiłować.

Kiciuś

Mały
20-04-2010, 21:13
Wracam do tematu sznurowania liną jutową.
Jakieś 1/4 domu obskoczyłem - jak pisałem wcześniej lina do brzegu mocowana na przemian (do góry/do dołu) gwoździkami 30mm z mosiądzu. Mocowania co jakieś 30 cm czyli niby dość gęsto. Ale - no właśnie - po jakichś dwóch dniach lina zaczęła sobie zwisać miejscami. Jakby się rozciągnęła. Po zamocowaniu bardzo twarda i prosta, po jakimś czasie dosłownie flaczeje. Wbijam gęściej gwoździki, tam gdzie zwisa, ale ciekaw jestem na ile to pomoże?
Pozdrówka.
PS drogie te gwoździki i trudno dostępne.

imported_Kiciuś
21-04-2010, 08:34
Witam!

Lina zmienia długość pewnie wraz ze zmianami wilgoci.
Widziałem na westernie jak Indianin przywiązał białą za ręce mokrą liną. Lina schła i się kurczyła a biała wędrowała do góry.
Proponuje zwiększyć wilgotność liny. Może nie przez namaczanie ale np. parowanie. Naprzód eksperymentalnie i notować czas nawilżania, temperaturę itd. W ten sposób dobrać parametry. Lina o zwiększonej wilgotności po przybiciu z czasem się napnie. Może nie wyrwie się z gwoździ.

Pozdrawiam

Kiciuś

Mały
21-04-2010, 08:46
Nie tak do końca - wilgoć to mogła załapać w nocy, bo mamy jeszcze baaardzo zimno, ale w dzień jest ciepło więc wysycha, a ja pracuję z tym pod wieczór jak wrócę z pracy. Więc powinna być już naprężona.
Co do tego sposobu tortur indiańskich to robili to z rzemieniami, a nie linami.

ZibS
21-04-2010, 12:48
Witam
Tym pierwszym postem zapisuje sie do Szanownego grona balowiczow.
Oczywiscie podgladam Was od jakiegos czasu, tzn. od kiedy zapadla decyzja o budowie domu
wlasnie z bala. Dom bedzie zbudowany w w bliskiej okolicy Bialegostoku, wiec tradycje
budowy takich domow w rejonie sa duze.
Z bala - to moze za duzo powiedziane, bo 12 x 26 to w sumie nie taki prawdziwy bal, choc rozne juz slyszalem
nazwy. Ocieplany od srodka. Czesciowo podpiwniczony.
Obecny etap - powoli koncze fundamenty, i zadam od razu pytanie,
Otoz zapytam Was jak rozwiazalicie sprawe ocieplenie fundamentow ?
Nie chcialbym aby po ociepleniu styropianem postument byl szerszy od podwaliny,
zeby nie trzeba bylo stosowac jakiejs blachy itp.
Pozdrawiam
zbyszek

petervdo
21-04-2010, 13:28
przepraszam że wtrącę się do dyskusji , ale problem polega na tym że przy obecnych normach "ciepłochronnych" budynków całorocznych w Polsce bal zaczyna spełniać te wymagania dopiero przy grubości co najmniej 50 cm ( a to duża kasa) i tak na prawdę słusznym zaczyna być pytanie poprzednika. Znacznie taniej jest pobudować dom szkieletowy i obłożyć go we wnętrzu przyzwoitej grubości deską ,a na zewnątrz przyzwoitą elewacją drewnianą w zależności od upodobań. Efekt można uzyskać ten sam co przy balu , ale koszt jest dużo mniejszy.pozdrawiam :o

Witam wszystkich balowiczów !
od jakiegoś czasu "śledzę" forum balowe i informacje o domach z bala
proszę o informację osóby, które się orientują w temacie grubości bala na dom całoroczny czy na ten moment 24 cm wystarcza czy jednak mało ? 50 cm jak w cytacie powyżej .. to byłby szok
cały czas rozważamy budowę z bala .. ale chciałbym bez ocieplenia :)
Piotr

mandm7
21-04-2010, 14:48
W projekcie, na podstawie którego dostałem pozwolenie na budowę w grudniu 2008 mam wpis: bale sosnowe o wsp. przenikania ciepła 0.46 [W/m2K] spełniają wymogi ochrony cieplnej budynku (współczynnik dla ściany jednowarstwowej powinien być nie większy niż 0.5). W moim przypadku 0.46 określony jest dla bala okrągłego o średniej średnicy :) nie mniejszej niż 32cm.
Z tego co pamiętam maksymalny współczynnik dla ścian wielowarstwowych (czyli bal z ociepleniem) wynosi 0.3. Dla jednowarstwowych tak jak napisałem wyżej 0.5.
Zaznaczam, że to są normy, które obowiązywały w roku 2008 ale nie sądzę, żeby to się zmieniło.
Maciek

petervdo
21-04-2010, 15:12
W projekcie, na podstawie którego dostałem pozwolenie na budowę w grudniu 2008 mam wpis: bale sosnowe o wsp. przenikania ciepła 0.46 [W/m2K] spełniają wymogi ochrony cieplnej budynku (współczynnik dla ściany jednowarstwowej powinien być nie większy niż 0.5). W moim przypadku 0.46 określony jest dla bala okrągłego o średniej średnicy :) nie mniejszej niż 32cm.
Z tego co pamiętam maksymalny współczynnik dla ścian wielowarstwowych (czyli bal z ociepleniem) wynosi 0.3. Dla jednowarstwowych tak jak napisałem wyżej 0.5.
Zaznaczam, że to są normy, które obowiązywały w roku 2008 ale nie sądzę, żeby to się zmieniło.
Maciek
właśnie czy coś się nie zmieniło ?
zadzwoniłem dzisiaj do St..x i pytałem jak to jest z tą grubością .. i jest coś poczarowane, ale usłyszałem ciekawą informację, że nie ma obowiązku robienia świadectwa energetcznego dla domu budowanego dla siebie ? ? !! urząd nie może wymagać czegoś takiego przy odbiorze ?
czy ktoś może ostanio zgłaszał koniec budowy z bala ?

kruszon11
21-04-2010, 15:18
Ja zgłaszałem jesienią ub.r. Świadectwo musiało być.....

8)

petervdo
21-04-2010, 15:30
Ja zgłaszałem jesienią ub.r. Świadectwo musiało być.....

8)

hmm..
to już nie wiem jak to jest :)
kruszon11 a miałeś w "pakiecie" z projektrm bilans do świadectwa ?

kruszon11
21-04-2010, 15:47
Pojęcia nie mam... musiałem mieć papier to mam..... Nie wnikałem.... muszę zajrzeć w domu

piotr.nowy
21-04-2010, 19:35
właśnie czy coś się nie zmieniło ?
zadzwoniłem dzisiaj do St..x i pytałem jak to jest z tą grubością .. i jest coś poczarowane, ale usłyszałem ciekawą informację, że nie ma obowiązku robienia świadectwa energetcznego dla domu budowanego dla siebie ? ? !! urząd nie może wymagać czegoś takiego przy odbiorze ?
czy ktoś może ostanio zgłaszał koniec budowy z bala ?

Norma się zmieniła. Na dzisiaj jest 0,3 bez względu na to czy ściana jednowarstwowa czy wielowarstwowa.
Świadectwo musi być.

petervdo
21-04-2010, 20:47
Norma się zmieniła. Na dzisiaj jest 0,3 bez względu na to czy ściana jednowarstwowa czy wielowarstwowa.
Świadectwo musi być.

czyli "legalnie" ;) nie ma szans na budowę bez ocieplenia ?!
czy się mylę ?
bo ściana 50 cm bala to raczej kosmiczne koszty :(

piotr.nowy
21-04-2010, 21:29
Nie jest tak źle ! Nie pamiętam szczegółów ale jest jakaś "furtka" i zamiast przenikania ciepła bierze się pod uwagę akumulacyjność ściany albo domu.... nie pamiętam.
W każdym razie jest jakiś patent.
Jak zwykle prawo u nas nie jest całkiem jednoznaczne.

petervdo
22-04-2010, 01:50
Nie jest tak źle ! Nie pamiętam szczegółów ale jest jakaś "furtka" i zamiast przenikania ciepła bierze się pod uwagę akumulacyjność ściany albo domu.... nie pamiętam.
W każdym razie jest jakiś patent.
Jak zwykle prawo u nas nie jest całkiem jednoznaczne.

jak ktoś wie jaki "patent" to prosiłbym o namiar :)

JerzyBw
22-04-2010, 12:38
dwie strony wcześniej również prosiłem o namiar, a konkretnie o aktualne przepisy w tym przypadku. Ja nic nie znalazłem - przyznam się, że szukałem pobieżnie. Może ktoś uczynny znajdzie i da linka :). To co domyśliłem się w tym względzie chodzi o kubaturę budynku. Nie wiem jakie są dokładne ustalenia. Budynek z bali większy potrzebuje ocieplenie lub bale 50cm średnicy, ale mniejszy, już można ominąć ocieplenie - chyba o to chodzi.
Bale od 50 cm średnicy na niewielki dom - jakie przeważnie się buduje jest absurdem. Po pierwsze, że koszty wzrastają niebotycznie, po drugie - znajdź takie wielkie bale - chyba, że z Parku Narodowego ;) po trzecie budując niewielki dom z wielkich bali zostaje wg mnie zachwiana równowaga proporcji, wyobraźcie sobie domki 100 - 130 m2, bo takie są najczęściej budowane, zrobione z tak grubych bali. To tak, jakby się zrobiło małą szafkę z dech przeznaczonych np na krokwie - to jest wbrew wiekowej tradycji budowy z bali - tak uważam :)

petervdo
22-04-2010, 12:52
dwie strony wcześniej również prosiłem o namiar, a konkretnie o aktualne przepisy w tym przypadku. Ja nic nie znalazłem - przyznam się, że szukałem pobieżnie. Może ktoś uczynny znajdzie i da linka :). To co domyśliłem się w tym względzie chodzi o kubaturę budynku. Nie wiem jakie są dokładne ustalenia. Budynek z bali większy potrzebuje ocieplenie lub bale 50cm średnicy, ale mniejszy, już można ominąć ocieplenie - chyba o to chodzi.
Bale od 50 cm średnicy na niewielki dom - jakie przeważnie się buduje jest absurdem. Po pierwsze, że koszty wzrastają niebotycznie, po drugie - znajdź takie wielkie bale - chyba, że z Parku Narodowego ;) po trzecie budując niewielki dom z wielkich bali zostaje wg mnie zachwiana równowaga proporcji, wyobraźcie sobie domki 100 - 130 m2, bo takie są najczęściej budowane, zrobione z tak grubych bali. To tak, jakby się zrobiło małą szafkę z dech przeznaczonych np na krokwie - to jest wbrew wiekowej tradycji budowy z bali - tak uważam :)
tak jest
to już zbiorowa prośba w odnalezieniu odpowiedniego, rozsądnego "wyjścia" w przepisach :)

Gasol
22-04-2010, 14:49
tak jest
to już zbiorowa prośba w odnalezieniu odpowiedniego, rozsądnego "wyjścia" w przepisach :)

Moze to warto przeczytac:
Uwaga. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych domów z bali pełnych może wprowadzić nieporozumienie. Jest ono co prawda zgodne z obowiązującymi prawem przepisami, ale dla domów mieszkalnych wznoszonych z bali pełnych, winno obliczać się bilans cieplny budynku. Wówczas może okazać się, że bilans cieplny budynku spełniony jest przy ścianach zewnętrznych wykonanych z bali o grubości od 20 cm wzwyż.

Wziete z http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php?Wszystko-o-domach-z-bali&id=24

petervdo
22-04-2010, 16:32
Moze to warto przeczytac:
Uwaga. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych domów z bali pełnych może wprowadzić nieporozumienie. Jest ono co prawda zgodne z obowiązującymi prawem przepisami, ale dla domów mieszkalnych wznoszonych z bali pełnych, winno obliczać się bilans cieplny budynku. Wówczas może okazać się, że bilans cieplny budynku spełniony jest przy ścianach zewnętrznych wykonanych z bali o grubości od 20 cm wzwyż.

Wziete z http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php?Wszystko-o-domach-z-bali&id=24
właśnie czytałem :(
"Uwaga:
Przedstawione w artykule wymagania dotyczące współczynnika U dotyczą wymagań, kiedy dla ścian zewnętrznych obowiązywał współczynnik U poniżej 0,5 W/m2K. W tym zakresie artykuł jest nieaktualny, gdyż po zmianach w Prawie Budowlanym, obecnie obowiązujący współczynnik U nie może być większy niż 0,3 W/m2K. Powoduje to, iż, według obowiązujących wymagań, minimalna, średnia grubosć ściany z bali drewnianych, nie powinna być mniejsza niż 51 cm, co powoduje że bale winne mieć średnicę nie mniejszą niż 65 cm.
To chory absurd w polskich przepisach budowlanych.
W najbliższym czasie - aktualizacja tego artykułu. Wojciech Nitka "

petervdo
22-04-2010, 16:35
i jeszcze odpowiedź z biura projektowego
"w tej chwili obejmujące przepisy narzucją docieplenie ściany z bala - wspólczynnik przenikania ściany dla ściany wynosi U- poniżej 0,3

przykładowo ściana : bal 18 cm + 10 cm wełny mineralnej + deska - spełnia ten współczynnik ale ściana jednowarstwowa osiąga współczynnik ok. U - 0,45-0,5
w rzeczywistości dom jest "ciepły" - w domu drewnianym jest znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż w przypadku domu murowanego

świadectwo energetyczne wykonuje się do odbioru budynku - chrakterystyka energetyczna nie jest wymagana do wniosku o pozwolenie na budowę"
czyli koniec z domem z bala bez ocieplenia ?! :(

Gasol
22-04-2010, 17:46
i jeszcze odpowiedź z biura projektowego
czyli koniec z domem z bala bez ocieplenia ?! :(

Jesli nadal jest mozliwy odbior na podstawie bilansu cieplnego, to mysle, ze to nie koniec z domem z bali bez ocieplenia. Bilans cieplny to oszacowanie zapotrzebowania na cieplo. Jest to wielkosc wyliczona na podstawie roznych parametrow, np. rodzaju przegrody. Jesli bylaby mozliwosc uwzglednienia tego szczegolnego rodzaju przegrody jakim jest bal nie zawezajac pojecia do oporu cieplnego drewna, to mysle, ze bilans cieplny wykazalby zgodnosc z wymaganiami prawnymi. To sa oczywiscie moje domysly, ale moze jakis fachowiec bylby w stanie to potwierdzic?

petervdo
22-04-2010, 18:50
Jesli bylaby mozliwosc uwzglednienia tego szczegolnego rodzaju przegrody jakim jest bal nie zawezajac pojecia do oporu cieplnego drewna, to mysle, ze bilans cieplny wykazalby zgodnosc z wymaganiami prawnymi. To sa oczywiscie moje domysly, ale moze jakis fachowiec bylby w stanie to potwierdzic?
czekamy :)

Moose
25-04-2010, 19:12
Ufff...Dopiero odkopałam temat... Papierologia trwa.. Dom L-91. Pozdrawiam "drewniaki" ;)

petervdo
25-04-2010, 20:22
Ufff...Dopiero odkopałam temat... Papierologia trwa.. Dom L-91. Pozdrawiam "drewniaki" ;)
L-91 z bala czy szkielecik ?

akselek
26-04-2010, 09:54
Zib S
trzeba zrobić troche mniejsze fundamenty, tak aby bal troszkę zwisał poza obrys fundamentów. U nas mimo tych intencji pan od fundamentów machnał się wobliczeniach ( bal mamy grubszy niz w projekcie) i niestety niezbędny bedzie taki kapinos czy jak to sie tam zwie, bo bal jest teraz równy z fundalentami, a jak dojdzie kamien to bedzie fundament szerszy... No i trzeba bedzie zrobić taki parapet. Ale trudno, mleko sie wylało, wiec trzeba sobie jakoś radzić Jednak na pewno lepiej jak lico jest zgodne ( juz w fazie ostatecznej), nic wtedy nie podcieka, i jest ładniej.
Z ta grubościa bala (50 cm), to jakiś nonsens, jestem w prakcie wykańczania domu, gdubosc bala 24, modrzew, i jakos zupełnie nie nie martwie o odbiór. O ciepło raczej też jestem spokojna, ale nie będę wychodzic przed szereg, bo jeszcze nie mieszkam wiec sie nie wypowiem. Wszystko da sie jakos obejsc więc i ten odbiór musi sie udać. I napewno jakis idiota zza biurka który widział dom z bali tylko na Krupówkach nie bezie decydował o tym czy bedziemy budowac z bali czy nie, bo widac nie po raz pierwszy ze decydenci maja zielone pojęcie w wielu sprawach. nie dajmy sie zwariowac.

A teraz pytenia, czym malowaliscie drewniane podłogi? moze ktos cos sensownego polecić??????????????????????????????????????????
berdzo proszę o pilna podpowiedź

Mały
26-04-2010, 13:58
Akselek - malowałem zwykłym , twardym lakierem do podłóg - nie polecam. Po dwóch latach odpruskuje i są brzydkie ślady. Raczej jakieś woski czy oleje.

Inny temat - bale są mocno nieszczelne. I to nie na stykach, ale w środku, po wyschnięciu. Okazuje się , że bale pękają wzdłuż i w miejscach gdzie w domu są ich elementy po prostu wieje. Czyli trzeba dodatkowo poizolować szparki po pęknięciach niestety.

petervdo
26-04-2010, 14:59
Zib S
Z ta grubościa bala (50 cm), to jakiś nonsens, jestem w prakcie wykańczania domu, gdubosc bala 24, modrzew, i jakos zupełnie nie nie martwie o odbiór. O ciepło raczej też jestem spokojna, ale nie będę wychodzic przed szereg, bo jeszcze nie mieszkam wiec sie nie wypowiem. Wszystko da sie jakos obejsc więc i ten odbiór musi sie udać. I napewno jakis idiota zza biurka który widział dom z bali tylko na Krupówkach nie bezie decydował o tym czy bedziemy budowac z bali czy nie, bo widac nie po raz pierwszy ze decydenci maja zielone pojęcie w wielu sprawach. nie dajmy sie zwariowac.


a pozwolenie na budowę wydane w 2009r. ?
ciepło powinno być .. tylko chodzi o papierki :(

EDZIA
26-04-2010, 15:35
A teraz pytenia, czym malowaliscie drewniane podłogi? moze ktos cos sensownego polecić??????????????????????????????????????????
berdzo proszę o pilna podpowiedź

Akselku - ja chciałam olejować na gorąco moje sosnowe deski ( było to jakieś 6 lat temu) fachowiec szczerze odradzał , bo sosna to za miekkie drewno na olejowanie.
Zaproponował lakier wodny i nie narzekam, choć podłoga inaczej wygląda nież po lakierze standardowym... jest bardziej białł niż miodowa.
Na poddaszu jest ok. nie widać śladów użytkowania.
W kuchni i salonie, gdzie czasem coś cięższego ostrego wyląduje na podłodze zostają ślady i rysy..niestety .
Najlepiej popytaj o to ducha czyli ghosta34 - to spec od podłóg.
W czasie jego wizyty w moim domku zdaje się coś mówił, ze potraktowałby te moje podłogi inną techniką.

Nie będę Was wkiurzać, bo udało mi się oddać dom 2 lata temu i bez problemu...a grubość bala u mnie po wyschnięciu 20 cm.
Ogrzewam tylko kominkiem z rozprowadzeniem i ciepła wystarczy.
Na forum W. Nitki zdaje się czytałam o ogólnym bilansie ciepła, był to bardzo liberalny zapis...nie wiem niestety czy ten przepis nadal obowiązuje.

Moose
26-04-2010, 20:31
L-91 z bala czy szkielecik ?

Z bala kwadratowego 25 na 25 cm.

Gasol
26-04-2010, 21:33
Zaproponował lakier wodny i nie narzekam, choć podłoga inaczej wygląda nież po lakierze standardowym... jest bardziej białł niż miodowa.
Na poddaszu jest ok. nie widać śladów użytkowania.
W kuchni i salonie, gdzie czasem coś cięższego ostrego wyląduje na podłodze zostają ślady i rysy..niestety .


Ja wszystkie podlogi oraz schody pomalowalem lakierem wodnym V33. Efekt jest OK, mniej wiecej o to mi chodzilo, bo nie ma wrazenia, ze drewno jest przykryte plastykowa przezroczysta folia.

Jesli chodzi o upadki, rysy itp, to moim zdaniem jest to bardziej wina drewna sosnowego, ktore jest miekkie. Swego czasu w mieszkaniu mialem parkiet debowy pomalowany lakierem na bazie poliuretanu i to tez nie zabezpieczalo podlogi przed wszystkimi uderzeniami. Zwlaszcza jak latorosle bawily sie jezdzac samochodem lub tlukac czym popadnie w podloge:-)

petervdo
26-04-2010, 21:38
Z bala kwadratowego 25 na 25 cm.
super ;)
jakieś szczegóły .. kto gdzie kiedy ??

EDZIA
26-04-2010, 21:45
Ja wszystkie podlogi oraz schody pomalowalem lakierem wodnym V33. Efekt jest OK, mniej wiecej o to mi chodzilo, bo nie ma wrazenia, ze drewno jest przykryte plastykowa przezroczysta folia.

Jesli chodzi o upadki, rysy itp, to moim zdaniem jest to bardziej wina drewna sosnowego, ktore jest miekkie. Swego czasu w mieszkaniu mialem parkiet debowy pomalowany lakierem na bazie poliuretanu i to tez nie zabezpieczalo podlogi przed wszystkimi uderzeniami. Zwlaszcza jak latorosle bawily sie jezdzac samochodem lub tlukac czym popadnie w podloge:-)

No właśnie u mnie też było malowane V33 i też bardzo podoba mi się ten widoczny, wyczuwalny... kroj drewna, widać, że to drewno.
Na drewnie nawet rysy i wgniecienia są mniej wkurzające ...bo taki już urok drewna...

Moose
27-04-2010, 00:48
;)
super
jakieś szczegóły .. kto gdzie kiedy ??

kto - ja, gdzie - mazowieckie, kiedy - jak najszybciej...;) . Hehe zapomniałeś dodać jak... a odpowiedź brzmi - jak najtaniej ( a to z góry skazane jest na niepowodzenie...)
A tak poważnie... umowy nie mam jeszcze, miejscówka się zgadza a termin lipiec/sierpień 2010.

akselek
27-04-2010, 10:50
Dzieki bardzo za wszytskie sugestie
U nas deska modrzewiowa, cykliniarz tez odradza nam oleje. W bloku mam tyzw lakier ekologiczny, a parkiet stary, dębowy i ruszający sie, i srednio to sie sprawdza po kilku tatach po lakierowaniu. jak jest wilgoć, ( np dziecko wyleje picie itp) to bardzo łatwo namaka toto i sie delikatnie łuszczy :-(
Rodzice maja lakier połozony 30 tat temu, jakies chemiczne cos z innej epoki, ale jest jak lustro, po trzydziestu latach bardzo mało zniszczony... Ogólnie dębowy parkiet, i porządnie zalakierowany, i zupełnie dobrze wyglada...W bloku mam lakierowane z 5 lat temu i wyglada kiepsko....
Tylko, ze ja nie chcę efektu folii czy lustra :-(
Edziu, dzieki, musze podpytac Ducha bo mamy w jednym miejscy taka fuszerę, moze bedzie umiał podpowiedziec jak to naprawić, musz tylko pstryknąć fotkę.
fachowcy od podłogi to jakas jedna wielka porazka, gdzie się ogłasza ostrzezebnia przed fachowacami z bożej łaski?

kruszon11
27-04-2010, 10:52
Tylko, ze ja nie chcę efektu folii czy lustra :-(


W takim wypadku lakier w półmacie na przykład........

EDZIA
27-04-2010, 12:37
W takim wypadku lakier w półmacie na przykład........

Nie wiem o jaki efekt chodzi Akselkowi,
Mnie np. nie chodziło tylko o to czy będzie połysk większy, czy mniejszy.
Jak pisałam wyżej na mojej podłodze ładnie widać "naturalne nierówności drewna"

Gasol
27-04-2010, 16:01
Nie wiem o jaki efekt chodzi Akselkowi,
Mnie np. nie chodziło tylko o to czy będzie połysk większy, czy mniejszy.
Jak pisałam wyżej na mojej podłodze ładnie widać "naturalne nierówności drewna"

Dobry przyklad to Aqua Stop (lazura wodna) tez firmy V33. Sluzy do malowania scian, boazerii, itp. Moim zdaniem jest to rewelacyjny produkt. Nawet w dotyku drewno jest drewnem, a nie "meblem na wysoki polysk". I dodatkowo ten szczegolny odcien, ktory naprawde nie kojarzy sie wylakierowana deska.

Poza tym, jak zawsze, kazdy bierze to, co lubi i na co moze sobie pozwolic:-) Najlepiej przynajmniej obejrzec probki.

akselek
28-04-2010, 08:52
Jest tego sporo na rynku, i nie zawsze próbka, która wyglada dobrze, jest dobwym rozwiazaniem np na podłogę, gdzie wiadomo że powierzchnia jest narazona na niszczenie duzo bardziej niz pomalowana tymsamym boazeria. Chcialabym osiagnac w miare naturalny wyglad, i zeby to potem wybło wygodne w utrzymaniu czystosci. Moja podłoga w miszkaniu niszczy sie wlasnie od mycia mimo, ze jadę wykręciona szmatą, a nie chlapię jak gęś po asfalcie. Mysle ze tamten lakier nie był dobrym wyborem ( nie pamiętam jednak co to było) Przyjrze sie tym półmatom, matom i temu preparatwowi gasola. dzieki za sugestie..... Z ta budowa co chile jest tyle dylematóww, a człowiek nie jest ekspertem budowlanym i zawsze dobrze zapytać mądrzejszych pod siebie, co juz maja jakies doswiadczenie. Dzieki.
na działce piękna wiosna, a człowiem jeszcze ma tak daleko do przeprowadzki, ze az pary w gwizdku brakuje. Pozdrawiam wszystkich szczęśliwców, doceńcie to, ze my jeszcze walczymy z budową a wy juz mozecie dyndac w hamaku i patrzeć na swoje włości

EDZIA
28-04-2010, 20:38
Chcialabym osiagnac w miare naturalny wyglad, i zeby to potem wybło wygodne w utrzymaniu czystosci. Moja podłoga w miszkaniu niszczy sie wlasnie od mycia mimo, ze jadę wykręciona szmatą, a nie chlapię jak gęś po asfalcie. Mysle ze tamten lakier nie był dobrym wyborem ( nie pamiętam jednak co to było) Przyjrze sie tym półmatom, matom i temu preparatwowi gasola. dzieki za sugestie..... Z ta budowa co chile jest tyle dylematóww, a człowiek nie jest ekspertem budowlanym i zawsze dobrze zapytać mądrzejszych pod siebie, co juz maja jakies doswiadczenie. Dzieki.
na działce piękna wiosna, a człowiem jeszcze ma tak daleko do przeprowadzki, ze az pary w gwizdku brakuje. Pozdrawiam wszystkich szczęśliwców, doceńcie to, ze my jeszcze walczymy z budową a wy juz mozecie dyndac w hamaku i patrzeć na swoje włości

No własnie znalazłam odpowiednie miejsce na hamak, może po weekendzie będę już mogla sobie podyndać w hamaczku;)
A co do lakieru, utrzymanie moich podłóg w czystości jest tak samo łatwe jak paneli, nawet łatwiejsze bo żadnych smug nie widać a przy zachowaniu naturalnego wyglądu drewna.
Akselku, życzę żebyś jak najszybciej dołączyła do dyndających w hamaku:):):)

acia13
01-05-2010, 13:27
Witam
jestem tu nowa, blagam czy ktoś mi moze powiedzieć jak mam znależć to miejsce na forum w którym teraz jestem, wchodzę klikam wymiana doświadczeń ogólnie i co dalej jak znależc watek domy z bali. Juz mnie szlag trafia bo zeby tu wlezc to wrzucam w google domy z bali wnetrza lece na 25 strone, tam jest zdiecie jednej z osób z tego forum (trafiłam przez przypadek) i po tym zdięciu sie tu dostaje, uff.
a tak wogóle to całe zycie marze o domu z bali to marzenie jest coraz blizsze spelnienia.
Moze mi doradzicie jaki bal wybrać, tzn. jaka grubość, czy kwadratowy czy okrągły a moze tzw. płazy i jakie to ma znaczenie, jak to sie ma do projektu, czy jesli wybralam z kanciatego to mozna ten dom zbudować z plazów lub okraglaka, jeśli kupie projekt i znajde górali którzy będą stawiać to skąd chałupę, jaki rodzaj drzewa wybrac (zaznaczam ze nie mam nadmiaru gotówki), i wszystkie wazne rzeczy jakie jeszcze przyjdą Wam do dłowy.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich BALOWICZÓW i mam nadzieje ze latem lub wczesna jesienia pierwszy bal na mojej dzialce sie pojawi.

petervdo
01-05-2010, 14:01
Witam
jestem tu nowa, blagam czy ktoś mi moze powiedzieć jak mam znależć to miejsce na forum w którym teraz jestem, wchodzę klikam wymiana doświadczeń ogólnie i co dalej jak znależc watek domy z bali. Juz mnie szlag trafia bo zeby tu wlezc to wrzucam w google domy z bali wnetrza lece na 25 strone, tam jest zdiecie jednej z osób z tego forum (trafiłam przez przypadek) i po tym zdięciu sie tu dostaje, uff.


może taki link dodać do ulubionych:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?248-domy-z-bali
a przejście na ostatni .. naciskając ostani :)

są też narzędzia wątku można ustawić subskrybcję

acia13
02-05-2010, 12:16
O dzięki Ci dobry człowieku, ja niby nie głupia ale trochę techniki i sie gubie.
Pzdr.

acia13
02-05-2010, 12:24
;)

kto - ja, gdzie - mazowieckie, kiedy - jak najszybciej...;) . Hehe zapomniałeś dodać jak... a odpowiedź brzmi - jak najtaniej ( a to z góry skazane jest na niepowodzenie...)
A tak poważnie... umowy nie mam jeszcze, miejscówka się zgadza a termin lipiec/sierpień 2010.

Witaj
Możesz powiedzieć gdzie ten domek w mazowieckim, ja tez z mazowieckiego:) (pod Piasecznem) i też bym chciała w tym roku tylko nie wiem czy znajde ekipę bo na firme to chyba mnie nie stać:(. A moze przejmę Twoją jak juz skończa 8-)

petervdo
02-05-2010, 13:38
O dzięki Ci dobry człowieku, ja niby nie głupia ale trochę techniki i sie gubie.
Pzdr.

rozwiązania proste są najskuteczniejsze :-)
w wątku o domach z bali jest co czytać ;)

JerzyBw
02-05-2010, 17:45
Moze mi doradzicie jaki bal wybrać, tzn. jaka grubość, czy kwadratowy czy okrągły a moze tzw. płazy i jakie to ma znaczenie, jak to sie ma do projektu, czy jesli wybralam z kanciatego to mozna ten dom zbudować z plazów lub okraglaka, .

Jeżeli chodzi o sam materiał do budowy, to zawsze dom z bali okrągłych struganych wychodzi taniej, bo mniej kubików drewna potrzeba, a ale gorzej w tym wypadku z kosztami robocizny, wszak to ręczna robota. Poczytaj frum i inne wiadomości. Pomyśl i .... podejmij decyzję. Co tu można jeszcze podpowiedzieć? chyba wszystko.

kala67
03-05-2010, 17:12
no wreszcie znalazłam ten wątek.......na nowym forum!!!!!!!!!!! :)
....teraz sobie zrobie subskrypcję i juz ;)

szukam zdjęc, pomysłów, inspiracji.......na podjazd do garażu i ścieżki wkoło i do domku..........
..nie chodzi mi o wybór materiału........ale o wymyslenie ciekawego projektu............tzn. czy ścieżka prosta, czy z ukosa itd :)

acia13
04-05-2010, 08:32
Przeczytalam w necie artykuł w którym było "Dzięki używaniu szpilek które są dokrecane specjalną nakładką jedna na metr proces osiadania jest niemal nieodczuwalny"
Czy ktoś z Was ma zastosowane te szpilki i czy to się rzeczywiście tak dobrze sprawdza, a moze te szpilki wszędzie sie daje.

acia13
04-05-2010, 11:35
I znowu ja :).
Dostałam wycenę ze stolluxu, projekt od Iwanka L-58 stan surowy zamknięty 172tyś., wiem ze są tu osoby które budowaly ze stolluxem tylko juz mi sie mkiesz kto z kim, mozecie dać znać jak wrażenia i czy to dużo kasy. Prosze o info czy ktos budował z drewlandem, oni oferują bal suchy klejony, prostokąny jak taka klejonka wygląda, ma ktos domek z takich klejonych bali?

EDZIA
04-05-2010, 11:44
Acia co do wyceny - nie poradzę.
Budowałam 7 lat temu, więc inna to była rzeczywistość cenowa.
Melduję się tylko, ze dom stawiał Stollux i byłam z firmy bardzo zadowolona.
Również Kali76 stawiali i z tego co czytałam w jej dzienniku budowy potwierdzila się moja opinia o tej firmie- znaczy się też była zadowolona z nich,

acia13
05-05-2010, 20:05
Kurka kusi mnie ten stollux ale i Kruszonowi gorale też, szczególnie ceną. Boję się trochę mokrego drzewa a za 2 lata muszę mieszkać bo postanowilam ze komunia starszego bedzie juz w iście wiejskim klimacie:)






;

petervdo
05-05-2010, 22:56
Kruszonowi gorale też, szczególnie ceną.
Acia a robiłaś u Kruszonowych ;) wycenę ?

JerzyBw
06-05-2010, 08:29
acia13
Jeżeli zrobi się dobrze, to nie ma co się tak bać mokrego drewna. Zresztą w dzisiejszych czasach, ogromna większość jest budowana z (świeżego) mokrego drewna. Jaki cieśla będzie magazynował drewno przez min. 2 lata.

kala67
06-05-2010, 08:55
Acia co do wyceny - nie poradzę.
Budowałam 7 lat temu, więc inna to była rzeczywistość cenowa.
Melduję się tylko, ze dom stawiał Stollux i byłam z firmy bardzo zadowolona.
Również Kali76 stawiali i z tego co czytałam w jej dzienniku budowy potwierdzila się moja opinia o tej firmie- znaczy się też była zadowolona z nich,
Witam !!!
..tak, ja budowałam ze Stolluxem!!!...........polecam w 100 %........piekny dom mi wybudowali..:).......żadnych problemów i komplikacji, ..wszystko sprawnie i szybko !!!
ekipa wogóle nie piła alkoholu!!!!!!!!!! :eek::eek:..czym mnie poprostu powalili z nóg !!!..bo wiecie jak to jest z budowlańcami.....
..do dzisiaj mam kontak z Panem Staszkiem, głównym majstrem !!!....poznałam jego zone, dzieci..... prawie jak rodzina jesteśmy już;)....
Ale wierzcie mi, .....było widac, że budują z sercem a nie na odpieprz!!!!!!!!!;)

Edziu............dziekuje, że mnie odmłodziłaś o jakieś 10 lat !!!!!!!! :wave:

petervdo
06-05-2010, 12:00
Witam !!!
..ekipa wogóle nie piła alkoholu!!!!!!!!!! :eek::eek:..czym mnie poprostu powalili z nóg !!!..bo wiecie jak to jest z budowlańcami.....

co to się porobiło ...
:eek::eek:

acia13
06-05-2010, 12:16
Acia a robiłaś u Kruszonowych ;) wycenę ?
Moze cieżko to nazwać wyceną ale podali mi orientacyjne ceny przez tel. mam wysłac poczta projekt taki wydrukowany z netu to dokładniej określą.

acia13
06-05-2010, 12:22
Witam !!!
..tak, ja budowałam ze Stolluxem!!!...........polecam w 100 %........piekny dom mi wybudowali..:).......żadnych problemów i komplikacji, ..wszystko sprawnie i szybko !!!
ekipa wogóle nie piła alkoholu!!!!!!!!!! :eek::eek:..czym mnie poprostu powalili z nóg !!!..bo wiecie jak to jest z budowlańcami.....
..do dzisiaj mam kontak z Panem Staszkiem, głównym majstrem !!!....poznałam jego zone, dzieci..... prawie jak rodzina jesteśmy już;)....
Ale wierzcie mi, .....było widac, że budują z sercem a nie na odpieprz!!!!!!!!!;)

Edziu............dziekuje, że mnie odmłodziłaś o jakieś 10 lat !!!!!!!! :wave:

O że domek piekny to ja widze powiem ze nawet cudny:)
Może ten pan Stasio odszedl ze Stolluxu i robił łazienke mojej mamy bo tys sie zapsyjaźnił i dziciow pokazoł.:D

petervdo
06-05-2010, 13:14
Moze cieżko to nazwać wyceną ale podali mi orientacyjne ceny przez tel. mam wysłac poczta projekt taki wydrukowany z netu to dokładniej określą.
możesz się podzielić wycenami .. oczywiście na priv ;)

JerzyBw
06-05-2010, 14:11
Kochani!
Ja wnet kończę dłubać moją małą chatkę i bardzo zastanawiam się, czy nie zacząć ten biznes, bo strasznie mnie to rajcuje - uwielbiam to robić. Moja metoda to łączenie na "siodło" bal strugany, okrągły, nie toczony. Coś na wzór grubych bali z Kanady. Kto będzie chciał coś zrobić w przyszłości, niech mnie zapamięta (okienko priv). Jest to na razie tyle.
Pozdrawiam

akselek
06-05-2010, 14:30
Acia 13, nie ma rady, żeby podjąc decyzję z jakich bali, jak grubych czy okraglaków czy płazów, z jakiego gatunku drzewa, czy swzonowanych czy nie, własne pióro czy obce, czym uszczelniane węgły itp .... nikt tu Ci nie da recepty i jedynie słusznej odpowiedzi. jak nas tu jest niemało, każdy ma inny dom, i zdecydował sie na te wszytskie detale z jakiegos powodu. Warto przebrnąć cały temat domów z bali, poczytać dzienniki. Wiem, ze to sporo czasu zajmie, ale masz tu naprawde duzo wiadomosci, i warto poczytac. dziki założycielom tego tematu!!!!!!!!! Naprawdę jest nieoceniona kopalnia informacji. Jak juz emocje opadną, bedziesz już powoli klarowac swoje marzenia, więc spokojnie goraca głowo :-)

Sloneczko
06-05-2010, 14:31
Jerzy, a nie chciałbyś pociągnąć tego tematu? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65198-Dom-L-60&p=1312636#post1312636
Pokazałeś taki fantastyczny widok, jaki miałbyś z domku i zakończyłeś.
Chętnie obejrzałabym powstawanie kolejnego na forum, pięknego domu z bali :)

JerzyBw
06-05-2010, 15:04
Słoneczko
Pamiętam. Jest to temat, który kiedyś zacząłem, ale zaniechałem. Byłem jeszcze zielony. Zresztą jak patrzę na datę to troszkę mnie to zasmuciło Jak ten czas leci, ale może wykorzystam ten wątek, tylko zmienię temat. W naszym wątku "domy z bali" zamieściłem już początki mojej twórczości, ale na tym nie z kończę. Zbieram zdjęcia. Przeżyłem zbiory trzciny na dach - ciężko było. Nie wiem dokładnie, kiedy skończę moją "chatkę" ale jest już bliżej niż dalej. Może pamiętasz, że robię wszystko sam po pracy. Prowadzę małą drukarnię, która ... szkoda gadać. Ci, którzy są na własnym "garnuszku" wiedzą, że nie jest lekko. Dlatego zastanawiam się, żeby zaryzykować i zmienić branżę, bo przysłowie mówi "kto nie ryzykuje ten nie ma". Wiem, że nie będzie lekko na początku, jak zawsze, lecz jestem dobrej myśli.

acia13
06-05-2010, 17:55
Acia 13, nie ma rady, żeby podjąc decyzję z jakich bali, jak grubych czy okraglaków czy płazów, z jakiego gatunku drzewa, czy swzonowanych czy nie, własne pióro czy obce, czym uszczelniane węgły itp .... nikt tu Ci nie da recepty i jedynie słusznej odpowiedzi. jak nas tu jest niemało, każdy ma inny dom, i zdecydował sie na te wszytskie detale z jakiegos powodu. Warto przebrnąć cały temat domów z bali, poczytać dzienniki. Wiem, ze to sporo czasu zajmie, ale masz tu naprawde duzo wiadomosci, i warto poczytac. dziki założycielom tego tematu!!!!!!!!! Naprawdę jest nieoceniona kopalnia informacji. Jak juz emocje opadną, bedziesz już powoli klarowac swoje marzenia, więc spokojnie goraca głowo :-)

Czytam Kochana czytam, stary wraca do domu a tu dzieci samopas, obiadu nie ma a kobita na muratorze siedzi (dobrze że nie na murarzu :D) Wiem ze nikt za nas decyzji nie podejmie ale jak sie ma w perspektywie 35 lat płacenia kredytu to czlowiek ma stresa ze hoho i jeszcze troche zrby jakiegoś poważnego buraka nie zrobić.

acia13
06-05-2010, 18:52
Petervdo- Wsłałam na priv

Sloneczko
06-05-2010, 19:39
Może pamiętasz, że robię wszystko sam po pracy. Prowadzę małą drukarnię, która ... szkoda gadać. Ci, którzy są na własnym "garnuszku" wiedzą, że nie jest lekko. Dlatego zastanawiam się, żeby zaryzykować i zmienić branżę, bo przysłowie mówi "kto nie ryzykuje ten nie ma". Wiem, że nie będzie lekko na początku, jak zawsze, lecz jestem dobrej myśli.

Ależ walcz! Fachowcy, którzy chcą choć nie muszą są najcenniejsi :)
Mnie chodziło o zdjęcia chatki w tym pięknym otoczeniu Gór Opawskich :)

akselek
07-05-2010, 08:09
U nas decyzja padła na bale prostokatne, a własciwie wyszły kwadratowe 24x24 modrzew ( w naszym odczuciu okrągłe to juz za dużo formy jak dla nas, a takie ściany jak w moich rodzinnych zdronach , czyli proste dechy bardzo mi pasowały. To wszytsko indywidualna kwestia, i niektóre okrąglaki też bardzo mi się podobają). Firma mała, tzw górale - porównując ceny wyszło nam taniej niż znana firma. Górale byli super, mimo, ze znajoma pracująca w sądzie straszyła mnie, ze miała kilka spraw gdzie nieuczciwi górale zawalili i inwestor się sądził. Człowiek na poczatku się zapala a zupełnie nic nie wie, a z czasem się oczyta, dopyta, i już klaruje mu się domek na swoja własną miarę. Myślę, ze dobra ekipa cieśli to podstawa, bo na tym etapie jak schrzanią, to już neiwiele da się naprawić później. Teraz walxczymy z kolejnymi ekipami wyończeniówkowymi, i jak sama nazwa wskazuje wykończeniówka wykańcza. A forum można czytać w nocy ;-)

kala67
07-05-2010, 08:40
O że domek piekny to ja widze powiem ze nawet cudny:)
Może ten pan Stasio odszedl ze Stolluxu i robił łazienke mojej mamy bo tys sie zapsyjaźnił i dziciow pokazoł.:D

dziekuje :)
....a Pan Staszek nadal robi w Stollux-ie ;)

acia13
07-05-2010, 08:48
To widać te Staszki tak mają :)

acia13
07-05-2010, 09:01
U nas decyzja padła na bale prostokatne, a własciwie wyszły kwadratowe 24x24 modrzew ( w naszym odczuciu okrągłe to juz za dużo formy jak dla nas, a takie ściany jak w moich rodzinnych zdronach , czyli proste dechy bardzo mi pasowały. To wszytsko indywidualna kwestia, i niektóre okrąglaki też bardzo mi się podobają). Firma mała, tzw górale - porównując ceny wyszło nam taniej niż znana firma. Górale byli super, mimo, ze znajoma pracująca w sądzie straszyła mnie, ze miała kilka spraw gdzie nieuczciwi górale zawalili i inwestor się sądził. Człowiek na poczatku się zapala a zupełnie nic nie wie, a z czasem się oczyta, dopyta, i już klaruje mu się domek na swoja własną miarę. Myślę, ze dobra ekipa cieśli to podstawa, bo na tym etapie jak schrzanią, to już neiwiele da się naprawić później. Teraz walxczymy z kolejnymi ekipami wyończeniówkowymi, i jak sama nazwa wskazuje wykończeniówka wykańcza. A forum można czytać w nocy ;-)
Ja już jestem spokojniejsza bo w sobote mam spotkanko z ekipa górali których forumowy kolega przetestował na wlasnej skórze i myślę ze oni rozwieja moje wątpliwości. U nas napewno bedzie z ociepleniem bo jak sie beleczki porozsychaja to mój małż napewno tego nie pouszczelnie bo pracuje od 7 do 21-22 a z balami to jest tak ze ja chce okrąglaki lub chociaż płazy a małż kanciaki i walka trwa. Zreszta wogóle nie wiem poco mu ten dom z bali skoro on by najchetniej cały środek gk. obił:evil: Bardzo bym też nie chciała ścianek dzialowych z gk bo teraz na poddaszu tak mam i głupiej półki na scianie nie daje sie zawiesić a tak wszystko słychać ze szok mimo ze welna 15cm.
Też mam z "góralami" różne doświadczenia jak robili mi poddasze w którym teraz mieszkamy to pocieli deski podłogowe na kawałki i poukladali na tzw. mijanke i jeszczde zamiast na felc z klejem to gwozdziami poprzybijali:bash:, za to wspominany pan Stasio od lazienki REWELACJA.
Pozdrawiam i dzięki za cierpliwośc do mojego marudzenia;)

Radahan
07-05-2010, 19:04
Witam "balowiczów" :)
Pilnie szukam kogoś kto omszy chatę, może ktoś się zlituje i poda jakieś namiary?
Niestety mieliśmy pecha i nieuczciwy wykonawca zgarnął kasę i zostawił nas na lodzie :/ Mieli zrobić wszystko od A do Z a zostaliśmy ze stanem surowym - dach zapapowany, okien brak, mszenia brak, nie mówiąc o reszcie.. echh

rysiekf
08-05-2010, 17:01
Witam "balowiczów" :)
Pilnie szukam kogoś kto omszy chatę, może ktoś się zlituje i poda jakieś namiary?
Niestety mieliśmy pecha i nieuczciwy wykonawca zgarnął kasę i zostawił nas na lodzie :/ Mieli zrobić wszystko od A do Z a zostaliśmy ze stanem surowym - dach zapapowany, okien brak, mszenia brak, nie mówiąc o reszcie.. echh

Podaj co to za firma , żeby inni ludzie uniknęli takich " niespodzianek"

Fasola30
08-05-2010, 22:14
Witam,
Jestesmy z mężem na etapie wboru materiału z którego bedzie stawiany dom, bardzo nam sie podobaja domy z tych kwadratowych bali. Jesli mogłabym zapytac czym ogrzewacie swoje domy? Kominkiem? Widze że jest tu kilka osób na "świerzo" w temacie kosztów;) jak wygląda cenowo postawienie takiego domu w stanie surowym zamkniętym? Chyba że jest inny wątek gdzie mogłabym sie o to spytac:)

startom
13-05-2010, 17:18
Dawno nie zagladalem na ten watek.Juz prawie 5 last jak mieszkam w swoim domku z bali.Swojego domku nie zamienilbym na zaden inny murowany.Ostatnio skonczylem ogrodzenie - w stylu pasujacym do mojego domu.Ktos sie pytal wczesniej o ogrodzenia - kilka zdjec wrzucilem do albumu - link ponizej:

http://picasaweb.google.com/tjakiel/LogHouse?feat=directlink

imported_Kiciuś
15-05-2010, 12:03
Dawno nie zagladalem na ten watek.Juz prawie 5 last jak mieszkam w swoim domku z bali.Swojego domku nie zamienilbym na zaden inny murowany.Ostatnio skonczylem ogrodzenie - w stylu pasujacym do mojego domu.Ktos sie pytal wczesniej o ogrodzenia - kilka zdjec wrzucilem do albumu - link ponizej:

http://picasaweb.google.com/tjakiel/LogHouse?feat=directlink

Witam!

Wszystko pięknie urządzone. Jednak zajmuje to dużo czasu. Chyba niedługo będziesz musiał dom malować. Możesz napisać cos więcej po tych kilku latach?

Pozdrawiam

batata
18-05-2010, 19:13
Czytam i czytam o domach z bala, ale sprawa jest 'na już'. Nie zdążę przeczytać całości do soboty (pracować też trzeba), a pojutrze mam jechać i podjąć ostateczną decyzję czy kupić czy nie.
Dom drewniany (40/20 bale), powierzchnia podstawy 80m+strych do adaptacji (jest zrobiony 1 pokój na strychu, można zrobić jeszcze jeden i łazienkę), ładne schody. Dom wybudowany w 1950 roku. Nikt nigdy w nim nie mieszkał (nawet przez chwilę), ale dbano o niego- wysoka podmurówka, drewno jak nowe, żadnej wilgoci, spróchnień itp. Podłogi drewniane z grubych dech, suche, czyste. Ładne drzwi, okna do zdarcia farby, ale ok. Stary piec kaflowy nieużywany. Do wymiany więźba dachowa (nie jest zniszczona, ale małż twierdzi, że lepiej dać grubsze belki), a i trochę zmienić kąty nachylenia. Cena 30 000 zł. Może da się coś utargować.
Przerabiać za dużo nie chcę. Ew. dobudować wiatrołap i taras zadaszony, bo ma być to dom na działkę.

Brać czy nie?

Pytanie dodatkowe- ile kubików drewna 'poszło' na Wasze domy (jaka powierzchnia)?

Bardzo proszę o pomoc.:))

maciej74
18-05-2010, 20:35
a czy to dom do przeniesienia czy z działką , jak z działką to bym brał bez zastanowienia a jak do przeniesienia to trochę drogo luźno licząc sam materiał na ściany domu w tych wymiarach to koszt około 12 000 tyś zł

batata
18-05-2010, 22:53
Pospiech i nerwy, że czas płynie. Chodzi o sam dom. Do przeniesienia ok. 300km.

Napisałeś o 12 000 - czy to jest cena za nowy materiał na dom o tej powierzchni czy piszesz właśnie o cenach domów do przeniesienia?

maciej74
18-05-2010, 23:07
z grubsza policzone ale to jest cena za nowy materiał przy cenie drewna 600 zł m3.
Co do domów do przeniesienia cena była mniej więcej równowartością nowego materiału jeśli jest w idealnym stanie to góra 20 000 tyś można dać jest to dobry argument w targowaniu ze sprzedającym jeszcze jest ważne gdzie dom stoi bo jak TiR nie dojedzie zbyt blisko to załadunek trwa dłużej drzewa krzaki i ogródek jeśli takowy jest przy domu też mocno przeszkadzają w rozbiorce to wszystko przekłada się na koszty więc warto się potargować .
Możesz zaproponować że zburzysz komin i posprzątasz plac bo na dobrą sprawę zabierasz dom a cały bajzel po nim cię nie interesuje też jest to dobra karta przetargowa.

akselek
19-05-2010, 09:14
Czytam i czytam o domach z bala, ale sprawa jest 'na już'. Nie zdążę przeczytać całości do soboty (pracować też trzeba), a pojutrze mam jechać i podjąć ostateczną decyzję czy kupić czy nie.
Dom drewniany (40/20 bale), powierzchnia podstawy 80m+strych do adaptacji (jest zrobiony 1 pokój na strychu, można zrobić jeszcze jeden i łazienkę), ładne schody. Dom wybudowany w 1950 roku. Nikt nigdy w nim nie mieszkał (nawet przez chwilę), ale dbano o niego- wysoka podmurówka, drewno jak nowe, żadnej wilgoci, spróchnień itp. Podłogi drewniane z grubych dech, suche, czyste. Ładne drzwi, okna do zdarcia farby, ale ok. Stary piec kaflowy nieużywany. Do wymiany więźba dachowa (nie jest zniszczona, ale małż twierdzi, że lepiej dać grubsze belki), a i trochę zmienić kąty nachylenia. Cena 30 000 zł. Może da się coś utargować.
Przerabiać za dużo nie chcę. Ew. dobudować wiatrołap i taras zadaszony, bo ma być to dom na działkę.

Brać czy nie?

Pytanie dodatkowe- ile kubików drewna 'poszło' na Wasze domy (jaka powierzchnia)?

Bardzo proszę o pomoc.:))

U nas poszło 150 m3
nieprzetartego.......
Wydaje mi się że drogo chcą za ta chałupę. To, ze domu niezamieszkiwał nikt, wydaje mi się tez dziwne... tyle lat? Mówisz, ze do m w dobrym stanie.... Pewnie masz racje, ale jak patrze na chałupy baaardzo stare w dobrym stanie, a po kilku latach jak postoja bez mieszkańców natychmiast się marnuja, to nie do końca rozumiem dlaczego ten jest taki zdrowy. W czym problem z tym niszczeniem chałup?
W dom będziesz musiał dużo włożyć, bo to że on ma fajna podłogę, piec, kominy itd, ok, ale przenosząc to najpierw trzeba dobrze rozłozyc te puzle a potem złożyc, i napewno bez uszczerbku się to nie odbędzie. No i koszt niemały takiego przeniesienia. Więc, żeby to była gra warta świeczki, to cena musiałaby być nizsza, przynajmniej ze stówkę. Takie jest moje zdanie ale zaznaczam, ze zadnym ekspertem nie jestem tylko tak na chłopski / babski rozum. Pamietaj tez ze wykonczeniówki nie obskoczysz, i naprawde wtedy zaczynaja się wyydatki, bo niewiele sie zmienia w chałupie a kasa płynie szerokim strumieniem. Ja Cię nie chcę odwodzic od pomysłu, tylko nie wiem czy do końca to jest atrakcyjna oferta. Częst zapalamy się do jakiegos pomysłu i poganiani upływem czasu podejmujemy pochopne decyzje w afekcie... Skoro tyle lat stał, to moze nie nalezy podejmowac decyzji w dwa dni... Chyba benowo nie jest to aż tak łakomy kąsek, cgoć pewnie działa na emocje, jak stoi taki piękny i gotowy :-)
Żeby nie było na mnie jak go nie kupisz, ale pytałeś o zdanie, dlatego pozwoliłam sobie zabrac głos.
Życzę rozwagi w podejmowaniu takich ważnych decyzji, a emocje trzeba okiełznać i chłodno raz jesczze wszytsko przekalkulowac, a do otrzymanej kwoty dodac przynajmniej 30 %

JerzyBw
19-05-2010, 11:21
Dom drewniany (40/20 bale), powierzchnia podstawy 80m+strych do adaptacji (jest zrobiony 1 pokój na strychu, można zrobić jeszcze jeden i łazienkę), ładne schody. Dom wybudowany w 1950 roku. Nikt nigdy w nim nie mieszkał (nawet przez chwilę), ale dbano o niego- wysoka podmurówka, drewno jak nowe, żadnej wilgoci, spróchnień itp. Podłogi drewniane z grubych dech, suche, czyste. Ładne drzwi, okna do zdarcia farby, ale ok. Stary piec kaflowy nieużywany. Do wymiany więźba dachowa (nie jest zniszczona, ale małż twierdzi, że lepiej dać grubsze belki), a i trochę zmienić kąty nachylenia. Cena 30 000 zł. Może da się coś utargować.
Brać czy nie?

Pytanie dodatkowe- ile kubików drewna 'poszło' na Wasze domy (jaka powierzchnia)?

Bardzo proszę o pomoc.:))
Wg moich obliczeń dom o pow. 80m2 potrzebuje np przy rzucie kwadrata belki przynajmniej 9,5m długości. Belka wg opisu powyżej to 0,40/0,20 I tak 0,40x0,20x9,5=0,76 kubika <-jedna belka. Załóżmy, że belek przy grubości 40cm wystarczy 8 na ścianę, a ścian jest 4, czyli 0,76x8x4=24,32kubików drewna na same ściany zewnętrzne. Te 24,32 kubika x 600 zł jak podał Maciej to =14592 zł. Możliwe, że jest jeszcze jedna ściana działowa z bali. Są podłogi, okna, drzwi. Jak się uda wytargować do 20000 zł wg mnie powinien być sukces. Wszystko. zależy jaki jest stan. Co tutaj jeszcze można dodać... chyba to tyle.
dodane:0,40/0,20 zrozumiałem, że belka ma 40cm na 20 cm -taki płaz

batata
19-05-2010, 11:50
U nas poszło 150 m3
nieprzetartego.......
Wydaje mi się że drogo chcą za ta chałupę. To, ze domu niezamieszkiwał nikt, wydaje mi się tez dziwne... tyle lat? Mówisz, ze do m w dobrym stanie.... Pewnie masz racje, ale jak patrze na chałupy baaardzo stare w dobrym stanie, a po kilku latach jak postoja bez mieszkańców natychmiast się marnuja, to nie do końca rozumiem dlaczego ten jest taki zdrowy. W czym problem z tym niszczeniem chałup?
W dom będziesz musiał dużo włożyć, bo to że on ma fajna podłogę, piec, kominy itd, ok, ale przenosząc to najpierw trzeba dobrze rozłozyc te puzle a potem złożyc, i napewno bez uszczerbku się to nie odbędzie. No i koszt niemały takiego przeniesienia. Więc, żeby to była gra warta świeczki, to cena musiałaby być nizsza, przynajmniej ze stówkę. Takie jest moje zdanie ale zaznaczam, ze zadnym ekspertem nie jestem tylko tak na chłopski / babski rozum. Pamietaj tez ze wykonczeniówki nie obskoczysz, i naprawde wtedy zaczynaja się wyydatki, bo niewiele sie zmienia w chałupie a kasa płynie szerokim strumieniem. Ja Cię nie chcę odwodzic od pomysłu, tylko nie wiem czy do końca to jest atrakcyjna oferta. Częst zapalamy się do jakiegos pomysłu i poganiani upływem czasu podejmujemy pochopne decyzje w afekcie... Skoro tyle lat stał, to moze nie nalezy podejmowac decyzji w dwa dni... Chyba benowo nie jest to aż tak łakomy kąsek, cgoć pewnie działa na emocje, jak stoi taki piękny i gotowy :-)
Żeby nie było na mnie jak go nie kupisz, ale pytałeś o zdanie, dlatego pozwoliłam sobie zabrac głos.
Życzę rozwagi w podejmowaniu takich ważnych decyzji, a emocje trzeba okiełznać i chłodno raz jesczze wszytsko przekalkulowac, a do otrzymanej kwoty dodac przynajmniej 30 %


Dzięki serdeczne za obszerną odpowiedź i rady. Nie, nie będzie na Ciebie, jak nie kupię. :) Każdą dobrą radę przyjmuję i intensywnie myślę, bo nie mam 30 tys. do wyrzucenia, albo choćby mocnego przepłacenia.
Zastanawiam się nad ilością m3 potrzebnych na budowę domu o pow. ok. 120-130 m2. Ty piszesz, że poszło 150m3 (licząc po cenie jaką podano post wyżej czyli 600zł, to wychodzi 90 000.), a znowu (ojej! zapomniałam nick) chyba Maciej (wyżej) podaje, że koszt materiału to ok. 12 000 czyli (też po 600zł) to tylko 20m3- ogromna różnica! Zastanawiam się po prostu czy nie warto jednak nowego domu zbudować. Najtańszą ofertę z porządnych bali znalazłam za 95€ za m2 ściany. Jest to oferta z Litwy. Za dom 105 m2 (stan surowy z dachem) chcą 20 000€ +transport ok.300€+ montaż 900€. Licząc po 4 zł. wychodzi 86 000zł. Plus okna, drzwi., dachówka.. no, wszystko to, co napisałeś- czyli jakieś drugie tyle co najmniej.
Natomiast tu mam porządne drewno (wiem, to co napisałeś, łakomy kąsek!- stoi gotowy :) - ale serio- bale, dechy wyglądają jak nowe- złociste, suche, nie pociemniałe:) ) za 30 000 i (bardzo ważne dla mnie!) kupuję, a dom może jeszcze tam stać 3 lata za darmo. Muszę go zabrać w ciągu tych 3 lat, a przez ten czas zrobić projekt, zrobić fundament... no, wszystko co potrzeba.
Głupieję już. :(
Może jak wezmę kolegę górala (dzwoniłam, pojedzie ze mną), to jest to jakieś rozwiązanie? Na pewno zna się lepiej na takich domach, niż ja, bo sam w takim domu mieszka.
Dzięki raz jeszcze za rady od obu Panów. :)

Może ktoś jeszcze coś napisze? Np. o tej ilości drewna potrzebnej?

kruszon11
19-05-2010, 12:12
Nie wiem, czy pomogę, ale....
U mnie, z tego co pamiętam, samego drzewa poszło jakieś 40 m3. Nie licząc więźby. Dom o obrysie 9,5 x 8 metrów.

batata
19-05-2010, 12:13
Wg moich obliczeń dom o pow. 80m2 potrzebuje np przy rzucie kwadrata belki przynajmniej 9,5m długości. Belka wg opisu powyżej to 0,40/0,20 I tak 0,40x0,20x9,5=0,76 kubika <-jedna belka. Załóżmy, że belek przy grubości 40cm wystarczy 8 na ścianę, a ścian jest 4, czyli 0,76x8x4=24,32kubików drewna na same ściany zewnętrzne. Te 24,32 kubika x 600 zł jak podał Maciej to =14592 zł. Możliwe, że jest jeszcze jedna ściana działowa z bali. Są podłogi, okna, drzwi. Jak się uda wytargować do 20000 zł wg mnie powinien być sukces. Wszystko. zależy jaki jest stan. Co tutaj jeszcze można dodać... chyba to tyle.
dodane:0,40/0,20 zrozumiałem, że belka ma 40cm na 20 cm -taki płaz

Tak. To jest dom z płaza. Typowy- tzw. biała izba, czarna izba z piecem (obie po 5x5m) i duża (3,5x7) sień z werandą wychodzącą nad dach. Właśnie nad werandą jest zrobiony na górze jeden pokój ok. 15m2, a boki strychu są do zrobienia. Trzeba by też było dołożyć ganek/wiatrołap od strony wejścia- wymysliłam taki 2,5x5m. i zrobienie w nim 4m2 kotłowni.
Aha, w środku domu są dwie ściany z płaza- wchodzimy do sieni i mamy po lewej stronie schody (ładne) na górę, a po lewej i prawej symetrycznie biała i czarna izba. Weranda na wprost czyli przedłużenie sieni. Prosty, ładny dom. Wstepnie go sobie rozrysowałam i wyszła mi na dole otwarta kuchnia, łazienka ok. 4,5 m2, sypialnia ok. 14-15 m2, jadalnia w części werandowej i otwarty na część sieni i werandę salon 25m2 z wyjściem na taras. Strasznie mi się mój rysunek podoba.:)

Dziękuję za fachowe wyliczenie. Bardzo się przyda. :)

kruszon11
19-05-2010, 12:14
Acha, ściany zewnętrzne płazy 18x30, wewnętrzne w okolicach 15x30....

:)

batata
19-05-2010, 12:22
Nie wiem, czy pomogę, ale....
U mnie, z tego co pamiętam, samego drzewa poszło jakieś 40 m3. Nie licząc więźby. Dom o obrysie 9,5 x 8 metrów.

Jasne, że pomogłeś! Dziękuję.:) Po obecnych cenach 600/700zł. za m3 wychodzi 24-28 000 za materiał na ściany. Dom o podstawie zabudowy 76m2.
Plus więźba. :)

nowygoś
19-05-2010, 19:02
Witam, czy ktoś buduje dom z bali okrągłych z pomocą firmy ORGANICA z pod Kielc - sprawa bardzo pilna

corokey
19-05-2010, 19:47
Witam wszystkich Balowiczow, jednak i ja zaraziłem sie domem z bali, a tu prosilbym kogos z doswiadczeniem o porade,a mianowicie jaki jest koszt transportu domu z bali tz, kompletna rozbiorka oraz postawienie odległosc ok 400 km,pozdr

maciej74
19-05-2010, 20:20
Wg moich obliczeń dom o pow. 80m2 potrzebuje np przy rzucie kwadrata belki przynajmniej 9,5m długości. Belka wg opisu powyżej to 0,40/0,20 I tak 0,40x0,20x9,5=0,76 kubika <-jedna belka
ja liczyłem grubość ścian 20 cm a wysokość 40 cm wychodząc z założenie że są to płazy stąd te 12 000 tyś wymiary 10m/8m/2,30m czyli
(0,20x10x2.30)x2=9.2 i (0.20x8x2.30)x2=7.36 suma to 16.56m3x600 to dokładnie wychodzi 9 936zł to tego dodać ścianki działowe, tragarze to około 12000

Zastanawiam się nad ilością m3 potrzebnych na budowę domu o pow. ok. 120-130 m2. Ty piszesz, że poszło 150m3 (licząc po cenie jaką podano post wyżej czyli 600zł, to wychodzi 90 000.), a znowu (ojej! zapomniałam nick) chyba Maciej (wyżej) podaje, że koszt materiału to ok. 12 000 czyli (też po 600zł) to tylko 20m3- ogromna różnica
to jest cena za same ściany domu
policzmy bo to fajna zabawa
dom o powierzchni 120m2 bez ganku (prościej obliczyć go osobno) ma wymiary 16m/8m przy wysokości 2,5m grubość bala 20cm
ściany zewnętrzne [(0,20x16x2,5)x2]+[(0,20x8x2,5)x2]=24m3
ściany działowe 2szt (0,20x8x2,5)x2=8m3
tragarze , na ścianę 16m szacunkowo wejdzie 18szt wymiary słuszne i ładne 20/20 długość 8m
(0,20x0,20x8)x18=5.76m3
krokwie 0,16mx0,08m/8m sztuk20 to wyjdzie 2m3
jętki 0,16x0,08x4 sztuk 20 wyjdzie 1m3
podciągi ,słupki ,zastrzały to okoł 1,5m3
deskowanie dachu to (0,025x16x8)x2=6,4m3 durzo jest odpadów więc trzeba liczyć 7,5m3
szczyty domu to około 1,3m3
wychodzi za wszystko 51m3 doliczmy jeszcze strop deska 0,32m/16m/8=4m3 i mamy stan surowy a jak pomnożymy to za materiał wychodzi 33,000zL ot i cała filozofia :)
oczywiście dochodzą do tego jeszcze koszty nieprzewidziane bo jak znam życie desek nigdy mało ')

batata
20-05-2010, 00:15
ja liczyłem grubość ścian 20 cm a wysokość 40 cm wychodząc z założenie że są to płazy stąd te 12 000 tyś wymiary 10m/8m/2,30m czyli
(0,20x10x2.30)x2=9.2 i (0.20x8x2.30)x2=7.36 suma to 16.56m3x600 to dokładnie wychodzi 9 936zł to tego dodać ścianki działowe, tragarze to około 12000

to jest cena za same ściany domu
policzmy bo to fajna zabawa
dom o powierzchni 120m2 bez ganku (prościej obliczyć go osobno) ma wymiary 16m/8m przy wysokości 2,5m grubość bala 20cm
ściany zewnętrzne [(0,20x16x2,5)x2]+[(0,20x8x2,5)x2]=24m3
ściany działowe 2szt (0,20x8x2,5)x2=8m3
tragarze , na ścianę 16m szacunkowo wejdzie 18szt wymiary słuszne i ładne 20/20 długość 8m
(0,20x0,20x8)x18=5.76m3
krokwie 0,16mx0,08m/8m sztuk20 to wyjdzie 2m3
jętki 0,16x0,08x4 sztuk 20 wyjdzie 1m3
podciągi ,słupki ,zastrzały to okoł 1,5m3
deskowanie dachu to (0,025x16x8)x2=6,4m3 durzo jest odpadów więc trzeba liczyć 7,5m3
szczyty domu to około 1,3m3
wychodzi za wszystko 51m3 doliczmy jeszcze strop deska 0,32m/16m/8=4m3 i mamy stan surowy a jak pomnożymy to za materiał wychodzi 33,000zL ot i cała filozofia :)
oczywiście dochodzą do tego jeszcze koszty nieprzewidziane bo jak znam życie desek nigdy mało ')


Wow! :) Dziękuję Ci, Macieju.
Ja też policzyłam, ale nie tak dokładnie jak Ty. Za to dodałam na wszelki wypadek kilka m3 i wyszło mi ok. 60, więc jak na laika, to niewiele się pomyliłam- tylko kilka m3 :D
Zdecydowałam, że pojadę dopiero pojutrze, bo w wielu miejscach ze względu na powódź mogą być problemy z przejazdem. Pojutrze może będzie lepiej.
Chętnie pokazałabym fotki domu z prośbą o opinie, ale muszę przepatrzyć jak się je wstawia.:)

Na razie pozdrawiam i bardzo dziękuję.:)

batata
20-05-2010, 00:35
Witam wszystkich Balowiczow, jednak i ja zaraziłem sie domem z bali, a tu prosilbym kogos z doswiadczeniem o porade,a mianowicie jaki jest koszt transportu domu z bali tz, kompletna rozbiorka oraz postawienie odległosc ok 400 km,pozdr

Witam. :)
Ja też mam w planach rozbiórkę i przewóz.
Powiedziano mi 180zł. dniówka/osobę. 4 ludzi= 720zł. dziennie. A ile dni? Trzeba pewnie liczyć razem kilkanaście. Czyli wyjdzie ok.8-10tys. za rozebranie i złożenie. U mnie dojdzie cena mszenia. Nie wiem ile kosztuje. Transport też na razie nie wiem. U mnie jest też kawał drogi, niestety.

kasia_sloneczko
20-05-2010, 01:36
lo matko przebrnelam
nie bylo mnie dlugo oj dlugo
witam wszystkich nowych odwaznych
siedze sobie przy kominku i milo mi i cieplo ale za plecami kapie mi z balkonu prosto do uroczo postawionego na srodku jadalni wiadereczka. i ni cholery nie wiemy skad leci i czemu leci...szlag
jeszcze zostaly do zrobienia dwa manewry-zabezpieczenie opaska miedziana laczenia wykuszu z domem oraz telefon do wykonawcy-whay ten cholerny balkon nie siada jak reszta domu skoro leza na nim 3 worki z kamieniami i stoi new wykuta przez kowala balustrada. jeszcze za malo mu ciezaru?i co z tymi workami tak do usranej smierci? a mialo byc slicznie-stoliczek metalowy, krzeseleczka, kwiatuszki w doniczkach made in targ staroci wszystko. to nie, se na workach siędę i popatrze na ślęże, tyż dobrze...
tak poza tym dla tych co sie zastanawiaja czy bal czy nie bal..jak bal to trzeba duzo miec cierpliwosci do roznych dziwnosci. trzaski i zgrzyty to nic. owady domek lubia bardzo, oj lubia. szczeslwie glowonie motyle, zlotooki i biedronki ale pajaki rozne ogromniaste tez, lubimy jednak i nie przerazamy sie, nawet muchy nam wisza i nie ruszaja jednak lubia nas tez mrowki. a z tymi paskudnikami sie nie lubimy bardzo i teraz toczymy wojne cicha podjazdowa. szkodniki przylaza jak z domu wyjezdzam i robia drozki...i zagniezdzaja sie w misce kota wrr
jak sie chce miec scianki z g-k to potem trzeba maskowac laczenia chyba ze naciecia beda dobrze przygotowane. u nas nie byly i teraz mamy malo dekoracyjne maskownice ze sklejki ktore trzeba regularnie przycinac bo bale siadaja az milo. zaden fachowiec tej roboty nie lubi. ja owszem bale sobie szlifowac lubie ale wyzynarki obslugiwac nie potrafie wiec co 3 miesiace ten sam klopot-znalezc naiwnego co maskownice dopasuje.
w kuchni sobie oslonilam bale pionowa plyta graniotowa za plyta ceramiczna. no i co-nie zauwazylam jak mi bal doszedl do blatu granitowego i blat pekl. z anieslkim spokojem blat kazalam zdemontowac i dorabiac. 300 stowki ubozsza jestem. a przy wichurach nam spadla rura spustowa od rynny bo sie naprezyla i wyskoczyla. przypiac to chila moment tym razem luzniej ale atrakcje sa...

dla tych co pamietaja nasze udreki-mamy wreszcie podloge a co za tym idzie mamy tez wreszcie drzwi wewnetrzne i zaslony rozne.
zaniedlugo pouzupelniam fotki.
teraz budujemy garaz-poddalismy sie i robimy murowany, bede go co najwyzej deskami okladac zeby sie nie wyroznial za bardzo. na dach szukam alternatywy ahi roofing bo cena zaporowa 90 zl/m
zna ktos Decra stratos lub metrotile metroshake?

JerzyBw
20-05-2010, 07:53
ja liczyłem grubość ścian 20 cm a wysokość 40 cm wychodząc z założenie że są to płazy stąd te 12 000 tyś wymiary 10m/8m/2,30m czyli
(0,20x10x2.30)x2=9.2 i (0.20x8x2.30)x2=7.36 suma to 16.56m3x600 to dokładnie wychodzi 9 936zł to tego dodać ścianki działowe, tragarze to około 12000

Ja zas przesadziłem z wysokością chałupy, bo 40x8=320cm, Ty założyłeś, że chałupa ma 230cm wysokości. Suma sumarum wynik wyjdzie przybliżony.
Chciałbym jeszcze dodać, że gotowe elementy do budowy domu to nie to samo, co kupno w tartaku surowego drewna a potem ich obróbka. Nie jestem pewny, czy tak można liczyć dom do przeniesienia.

ANNNJA
20-05-2010, 09:54
o Kasieńka...- witaj, dawno, dawno Ciebie rzeczywiście nie czytałam...

też mamy najazd mrówek,.... ale o pająkach to słyszałam że i w murowanym są,
1. u nas po zamontowaniu schodów przez inna ekipa niż dom - tak nam Pan wpasował i przyśrubował...że jak bale zaczeły osiadać to pękły 2śruby, i dalej...
całe szczęście że ekipa balowa się pojawiła (przez przypadek) i zwróciła nam uwagę na schody, trochę docieła i kazała obluzowac- piłowaliśmy piłką śrubę do którego inaczej nie było można dojść (przymocowanie policzka schodów do bala) a wystająca śruba blokowała osiadanie ściany i rysowała schody- co doprowadziłoby do 1stronnego osiadania ściany ze schodami a druga strona schodów byłaby po prostu wyżej- albo co innego, ale niewskazanego!!

2. przy opuszczaniu belek od wiaty -pionowych bali, - wszystko pięknie, luzowaliśmy śruby tuż pod balami te na których stoją na fundamencie, ale od wnętrza wiaty były też śruby na osiadanie ścianek drewnianych które były łączyły w 2miejscach bal z kratownicą ścian (góra i dół) ..i tutaj....śruby były dość mocno przykręcone i po prostu nie dały rady zjeżdzać razem ze ścianą pomimo że od dołu było luzowane i belka od wiaty schodziła w dół (a ściana z desek NIE).... urwało też 1śrubę, aż przy którymś popuszczaniu śruby od dołu z zewnątrz- zobaczyliśmy że mamy jeszcze i śruby od środka do poluzowania żeby zjechało to wszystko na dół, poprostu zgapiliśmy się, i jakoś nie pomyśleliśmy o sprawdzeniu czy są luźne czy zjeżdżają,...
3,. rynne a raczej rure spustową też przerabialiśmy, dom się osiadł, a łącznik ciągnął rynnę do góry/ czy dołu- już nie pamiętam... - ale pisałam już kiedyś o tym na forum żebyście posprawdzali swoje rynny w stosunku do osiadania ścian...,
4. ZA TO JEST CIEPŁO, a raczej cieplej niż w murowanym bez ogrzewania = szczególnie zauważalne w okresie wiosenno/letnio/jesiennym kiedy się nie pali,
dom nagrzewa się poprostu od słońca. lub wystarczy otworzyć na 2-3 godziny okna,.....
5, teraz docieplamy poddasze (robota głupiego, bo za pierwszą płaciłam a teraz to zrywamy i sami robimy dokładając 10cm wełny)
6. impregnat Tikurilla sprawdza się znakomicie,

maciej74
20-05-2010, 11:07
Witam. :)
Ja też mam w planach rozbiórkę i przewóz.
Powiedziano mi 180zł. dniówka/osobę. 4 ludzi= 720zł. dziennie. A ile dni? Trzeba pewnie liczyć razem kilkanaście. Czyli wyjdzie ok.8-10tys. za rozebranie i złożenie. U mnie dojdzie cena mszenia. Nie wiem ile kosztuje. Transport też na razie nie wiem. U mnie jest też kawał drogi, niestety.

co do transportu to można zadzwonić do firmy spedycyjnej nie wiem ile liczą teraz za km dom o powierzchni 120/150m2 wchodzi na jednego tira plus dobrze mieć busa z przyczepką na różne pierdoły typu okna drzwi ościeża itp.do tego jeszcze trzeba policzyć postojowe załadunek trwa jeden dzień jeśli auto znajduje się blisko domu tak do 20m i pracuje ośmiu ludzi dwóch na aucie czterech nosi dwóch kończy rozkładać chatę (dobrze jest zostawić tak z 4/5 warstw i rozbierać na bieżąco mniejszy bajzel się robi)
Rozładunek to pestka w ciągu paru godz.auto jest wolne.
Na rozbiórkę przy sprawnym zarządzaniu trzeba liczyć 3/5 dni w zależności czym pokryty jest dach ,czy tynki są w środku i ile jest miejsca przy chacie
złożenie ścian 2/6 dni i tu też zależy ile jest belek do wymiany czy chcemy np.nowy ganek itp,krokwie i dach to tak jak przy budowie nowego no chyba że stawiamy oryginalne ale to rzadko się,zdarza przeważnie przy rozbiorce krokwie niszczą się na zamkach i mogą się nie nadawać .
Minimum trzeba się liczyć że około dwóch tygodni to trwa by domek staną w nowym miejscu
oczywiście nie widząc chaty mogę mogę się mylić na korzyść i niekorzyść :) dobrze by było wstawić zdjęcia to coś więcej bym mógł napisać

batata
20-05-2010, 11:45
co do transportu to można zadzwonić do firmy spedycyjnej nie wiem ile liczą teraz za km dom o powierzchni 120/150m2 wchodzi na jednego tira plus dobrze mieć busa z przyczepką na różne pierdoły typu okna drzwi ościeża itp.do tego jeszcze trzeba policzyć postojowe załadunek trwa jeden dzień jeśli auto znajduje się blisko domu tak do 20m i pracuje ośmiu ludzi dwóch na aucie czterech nosi dwóch kończy rozkładać chatę (dobrze jest zostawić tak z 4/5 warstw i rozbierać na bieżąco mniejszy bajzel się robi)
Rozładunek to pestka w ciągu paru godz.auto jest wolne.
Na rozbiórkę przy sprawnym zarządzaniu trzeba liczyć 3/5 dni w zależności czym pokryty jest dach ,czy tynki są w środku i ile jest miejsca przy chacie
złożenie ścian 2/6 dni i tu też zależy ile jest belek do wymiany czy chcemy np.nowy ganek itp,krokwie i dach to tak jak przy budowie nowego no chyba że stawiamy oryginalne ale to rzadko się,zdarza przeważnie przy rozbiorce krokwie niszczą się na zamkach i mogą się nie nadawać .
Minimum trzeba się liczyć że około dwóch tygodni to trwa by domek staną w nowym miejscu
oczywiście nie widząc chaty mogę mogę się mylić na korzyść i niekorzyść :) dobrze by było wstawić zdjęcia to coś więcej bym mógł napisać


Macieju, jesteś dla mnie nieocenionym :) źródłem informacji, bo naprawdę niewiele można przeczytać o przenoszeniu domów. Zaledwie kilka takich opisów znalazłam. Patrzyłam też na Twoją chatę. :)
A znowu opieranie się tylko na słowach sprzedawcy może okazać się naiwnością, bo wiadomo, że on chce sprzedać. Im więcej wiem, tym łatwiej będzie mi podjąć decyzję, a że nie jest to wycieczka 50km. tylko ponad 300, więc chcę wiedzieć jak najwięcej.
Dach kryty jest blachą. Blacha wygląda porządnie, ale czy to jest ładne pokrycie takiego domu? Chyba nie raczej. Mogę ją zabrać i wykorzystać, mogę zostawić, mogę sprzedać na złom (?)- gospodarz zgadza się na każde rozwiązanie. No i zgadza się, żeby dom stał na jego posesji nawet jeszcze 3 lata. Dla mnie to dobrze, bo zanim będę go mogła przewieżć, to minie z rok.
W środku tynków nie ma- są czyste, gładkie płazy z mszeniem. Z zewnątrz też są tylko płazy- pomalowane jakąś farbą. Ci, którzy mieliby rozbierać, w cenie rozbiórki przejadą płazy na traku (chyba, bo się nie znam), no oczyszczą z tej farby.
Zaraz popatrzę i spróbuję wstawić jakąś fotkę.

kruszon11
20-05-2010, 12:01
Zdjęcia by się przydały, bo pobudziłaś ciekawość....
8)

dode
20-05-2010, 12:21
tylko uważaj, żeby jeszcze komuś nie sprzedał tego domu, bo zajedziesz za rok i okaże się, ze domu już nie ma

batata
20-05-2010, 12:33
Zdjęcia by się przydały, bo pobudziłaś ciekawość....
8)

Nie wiem, czy mi się uda. Czy to tak trzeba, czy jakoś inaczej.


http://images36.fotosik.pl/183/275dd957a967e11dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/275dd957a967e11d.html)

Udało się! :D

Ah! Jak się kliknie w miniaturkę, to można zobaczyć jeszcze 3 fotki tego domku.
Reszta (od kota), to już inna bajka. :) Przepraszam. Nie wiedziałam, że to przekierowanie daje na inne zdjęcia. :/

petervdo
20-05-2010, 12:36
Nie wiem, czy mi się uda. Czy to tak trzeba, czy jakoś inaczej.


http://images36.fotosik.pl/183/275dd957a967e11dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/275dd957a967e11d.html)

ładnie ..
gdzie takie sprzedają ;)

kruszon11
20-05-2010, 12:45
Nie wiem, czy mi się uda. Czy to tak trzeba, czy jakoś inaczej.


http://images36.fotosik.pl/183/275dd957a967e11dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/275dd957a967e11d.html)

Udało się! :D

Jaja sobie robisz chyba.... :P Zaje....y...... dom
Po drobnych przeróbkach jeszcze większe cudo by zrobił z niego....

batata
20-05-2010, 12:51
tylko uważaj, żeby jeszcze komuś nie sprzedał tego domu, bo zajedziesz za rok i okaże się, ze domu już nie ma

No! :D

Nie. Tak chyba nie będzie.:) Spiszemy umowę, dom się ubezpieczy.
Dom znaleźli mi dobrzy znajomi (ale oni też się nie znają, tyle, że uznali, że ładny). O właściecielach mówią, że porządni ludzie. :)
Dom się ubezpieczy na czas 'przechowania'.

batata
20-05-2010, 12:53
Jaja sobie robisz chyba.... :P Zaje....y...... dom
Po drobnych przeróbkach jeszcze większe cudo by zrobił z niego....

No nie krzycz! :) Ja się nie znam. Naprawdę. Tyle, że widzę, że ladny i niezniszczony.
Czyli wart tych pieniędzy?

petervdo
20-05-2010, 12:57
Jaja sobie robisz chyba.... :P Zaje....y...... dom
Po drobnych przeróbkach jeszcze większe cudo by zrobił z niego....

to w środku to chyba fotomontaż ;)
.. takie ładne i czyścitkie

kruszon11
20-05-2010, 13:00
to w środku to chyba fotomontaż ;)
.. takie ładne i czyścitkie

Co rok szorowane mydłem :D:D:D:D:D:D:D

batata
20-05-2010, 13:01
to w środku to chyba fotomontaż ;)
.. takie ładne i czyścitkie

No właśnie taki jest- pisałam wyżej, że czysty i wyjątkowo zadbany.
Na razie dałam zaliczkę, bo doszłam do wniosku, że warto zaryzykować i najwyżej stracę, ale widzę, że uważacie, że domek jest ładny. To może i dobry ruch zrobiłam?

JerzyBw
20-05-2010, 13:08
Nie wiem, czy mi się uda. Czy to tak trzeba, czy jakoś inaczej.


http://images36.fotosik.pl/183/275dd957a967e11dm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/275dd957a967e11d.html)

Udało się! :D

Ah! Jak się kliknie w miniaturkę, to można zobaczyć jeszcze 3 fotki tego domku.
Reszta (od kota), to już inna bajka. :) Przepraszam. Nie wiedziałam, że to przekierowanie daje na inne zdjęcia. :/

O w mordę! Udało Ci się. Tak jak mówiłem sukcesem będzie jak wytargujesz na 20tys chociaż dałbym i te 30tys

akselek
20-05-2010, 13:25
Ceny się jak widać różnią, ale moze nowym balowiczom da to jakis punkt odniesienia.
300 zł za m3 surowego drzewa (modrzewia) dłużyce wielkowymiarowe klasy A (WA0), klasa wymiarowa (bal gruby więc drewno tez słusznych rozmiarów musiało być)
trzeba dodać koszt przetarcia 130 zł/m3
Maciek, z tym obliczaniem mnie zastrzeliłeś, zwłaszcza z tym, ze to fajna zabawa, heheheheheh.

i


Dzięki raz jeszcze za rady od obu Panów. :)



hehehehe ( z dygnięciem bom pani)



A domek zaiste wygląda fajnie :-)

batata
20-05-2010, 13:38
[QUOTE O w mordę! Udało Ci się. Tak jak mówiłem sukcesem będzie jak wytargujesz na 20tys chociaż dałbym i te 30tys[/QUOTE]

Trochę się potarguję. :) Nawet tak się umowiłam z właściecielami, że się potargujemy. :D
Co z tego wyjdzie, zobaczymy.

batata
20-05-2010, 13:41
Ceny się jak widać różnią, ale moze nowym balowiczom da to jakis punkt odniesienia.
300 zł za m3 surowego drzewa (modrzewia) dłużyce wielkowymiarowe klasy A (WA0), klasa wymiarowa (bal gruby więc drewno tez słusznych rozmiarów musiało być)
trzeba dodać koszt przetarcia 130 zł/m3
Maciek, z tym obliczaniem mnie zastrzeliłeś, zwłaszcza z tym, ze to fajna zabawa, heheheheheh.

i




hehehehe ( z dygnięciem bom pani)

Pani też dziękuję. :D

Bez dygnięcia, bo dorosłe panie nie dygają. :D

Jeeżu malusieńki! :D Akselku, przepraszam Cię, ale jakieś zaćmienie miałam, zafiksowałam się na temacie i wydawało mi się, że sobie dworujesz ze mnie, że taka nadmiernie grzeczna jestem, a Ty mi po prostu delikatnie dawałaś do zrozumienia, żeś kobietą jest. :D
Poprawiam więc pana na panią i to natentychmiast! :D

corokey
20-05-2010, 13:55
Kazda dobra rada jest tu mile widziana , potrzebne jest wszystko , wpisujcie inf. na temat domow do przewiezienia , a takze jaka droga papierkowa jest z tym zwiazana , czas oczekiwania no i moze cos na temat płyty betonowej pod domek, a co do tego domku z bali tam powyzej to jest on naprawde wspaniały hoho , pozdr

corokey
20-05-2010, 14:02
Dziekuje Maćku za kilka informacji, sa bardzo przydatne

imported_Kiciuś
20-05-2010, 15:53
[QUOTE=kasia_sloneczko;4125767]lo matko przebrnelam
nie bylo mnie dlugo oj dlugo
witam wszystkich nowych odwaznych
siedze sobie przy kominku i milo mi i cieplo ale za plecami kapie mi z balkonu prosto do uroczo postawionego na srodku jadalni wiadereczka. i ni cholery nie wiemy skad leci i czemu leci...szlag
jeszcze zostaly do zrobienia dwa manewry-zabezpieczenie opaska miedziana laczenia wykuszu z domem oraz telefon do wykonawcy-whay ten cholerny balkon nie siada jak reszta domu skoro leza na nim 3 worki z kamieniami i stoi new wykuta przez kowala balustrada. jeszcze za malo mu ciezaru?i co z tymi workami tak do usranej smierci? a mialo byc slicznie-stoliczek metalowy, krzeseleczka, kwiatuszki w doniczkach made in targ staroci wszystko. to nie, se na workach siędę i popatrze na ślęże, tyż dobrze...

Witam!

A nie jest czasem tak że balkon oparł się na slupach wykusza? Tez mamy wykusz i slupy maja pionowe nacięcia żeby chowały się w nich belki stropowe. Dom siadł od grudnia ok. 8 cm. W slupach jest jeszcze ok. 15 cm pionowego luzu. Jak braknie to podkuje dłutem, ale raczej nie będzie trzeba.
Dobrze ze przypomniałaś o rynnach. Przy skręcaniu domu będę je popuszczał.

Pozdrawiam

Kiciuś

maciej74
20-05-2010, 21:17
Beata trafiła wam się prawdziwa perełka w takim stanie to jeszcze chaty do przeniesienia nie widziałem ideał więc wart jest swojej ceny,galeryjka nad gankiem cymesik,
możemy przeprowadzić wirtualną rozbiórkę chaty :).
Zwróć uwagę na łączenie dachu nowego budynku ze starym jak jest połączony ,przy rozbiorce może wyjść kuku jeśli są połączone wspólnym podciągiem ewentualnie pogadaj z właścicielem bo nowa chata zostanie niezabezpieczona przy szczycie więc warto sobie wyjaśnić że może się spodziewać iż będzie to musiał zabezpieczyć tak by nie było nieporozumień.
W ośmiu chłopa w tydzień przy pracy od świtu do zmierzchu bez problemu dom się rozbierze normalnie na taką chatę to cztery dni wystarczy ale z uwagi że płazy są jak nowe trzeba będzie uważać przy rozbiórce by ich nie porysować i nie pobrudzić zbytnio .

Kazda dobra rada jest tu mile widziana , potrzebne jest wszystko , wpisujcie inf. na temat domow do przewiezienia , a takze jaka droga papierkowa jest z tym zwiazana , czas oczekiwania no i mozne cos na temat płyty betonowej pod domek, a co do tego domku z bali tam powyzej to jest on naprawde wspaniały hoho , pozdr
papierkowej roboty masz tyle co przy budowie nowego domu problemem jest projekt ponieważ musisz mieć indywidualny a to kosztuje do tego dochodzi jeszcze inwentaryzacja domu przed przeniesieniem i powinien ją przeprowadzić architekt

batata
20-05-2010, 22:31
Beata trafiła wam się prawdziwa perełka w takim stanie to jeszcze chaty do przeniesienia nie widziałem ideał więc wart jest swojej ceny,galeryjka nad gankiem cymesik,
możemy przeprowadzić wirtualną rozbiórkę chaty :).
Zwróć uwagę na łączenie dachu nowego budynku ze starym jak jest połączony ,przy rozbiorce może wyjść kuku jeśli są połączone wspólnym podciągiem ewentualnie pogadaj z właścicielem bo nowa chata zostanie niezabezpieczona przy szczycie więc warto sobie wyjaśnić że może się spodziewać iż będzie to musiał zabezpieczyć tak by nie było nieporozumień.
W ośmiu chłopa w tydzień przy pracy od świtu do zmierzchu bez problemu dom się rozbierze normalnie na taką chatę to cztery dni wystarczy ale z uwagi że płazy są jak nowe trzeba będzie uważać przy rozbiórce by ich nie porysować i nie pobrudzić zbytnio .

papierkowej roboty masz tyle co przy budowie nowego domu problemem jest projekt ponieważ musisz mieć indywidualny a to kosztuje do tego dochodzi jeszcze inwentaryzacja domu przed przeniesieniem i powinien ją przeprowadzić architekt

Czyli miałam szczęście? W końcu! :) Swoją drogą to dziwne, że w takim stanie jest zachowany. Przez tyle lat... Może właśnie dlatego, że NIGDY nie był zamieszkały? W sumie to ciekawe. :)
O dachu już rozmawiałam, bo zaczęłam się zastanawiać, że jak jest wspólny, to jak to oddzielić i czy nie będę musiała robić gospodarzom nowego dachu. Ale właściciel ma to już przemyslane- proponuje odcięcie i wie, że będzie musiał zrobić tam poprawki. Dachy pod blachą są dwa osobne (tak zrozumiałam), a chyba tylko przy pokrywaniu blachą zrobiono wspólne pokrycie. W każdym razie jest jakoś tak, że wystarczy odciąć blachę, a resztą zajmie się gospodarz. Tak samo są dwie ściany- od murowanego murowana, a od drewnianego drewniana czyli płazy. Takie dwa osobne domy, a łączy je tylko sama blacha dachowa.
Po powrocie wstawię nowe fotki. Albo pokuszę się o założenie dziennika budowy- takiego 'wstępniaka' do budowy :D, bo jeszcze długa droga przed nami.:) Projekt, pozwolenie na budowę (warunki zabudowy już mam), przygotowanie placu, fundamenty, rozbiórka, przewóz, składanie i 100 innych rzeczy.
Będzie o czym pisać. :D

P.S. A! W dzienniku będzie można pobawić się w wirtualną rozbiórkę. Pod warunkiem, że trochę pomożesz, a ja będę się uczyć.:) I inni chętni na stare domy też skorzystają, bo naprawdę niewiele jest na ten temat. :/

Mały
21-05-2010, 08:12
Zainteresowanych sznurowaniem zapraszam do albumu - wrzuciłem tak kilka fotek wraz z opisami. Akcja jest cały czas w toku (teraz akurat czekam na nową dostawę sznura (poszło 350mb, czekam na następne 250 - chyba starczy) i gwoździ.
Miłego dnia.
http://forum.muratordom.pl/album.php?u=4572

akselek
21-05-2010, 08:51
P.S. A! W dzienniku będzie można pobawić się w wirtualną rozbiórkę. Pod warunkiem, że trochę pomożesz, a ja będę się uczyć.:) I inni chętni na stare domy też skorzystają, bo naprawdę niewiele jest na ten temat. :/
Na temat domów z bali ogólnie jest za mało informacji, a o przenoszeniu faktycznie jeszcze mniej. To forum jest naprawdę cennym żródłem informacji i możliwoścvia skontaktowania się osób z różnych częsći kraju, którzy maja podobne balowe dylematy. Dzieki bardzo za ten watek i za chętne głosy i rady balowiczów. Bo z tych rad udzielanej konkretnej osobie korzystaja potem inni balowicze. Ja wiele się tu nauszczyłam, i otworzyły się nowe klapki pod czaszką. mam nadzieję, ze też będę tu zagladać jak juz zamieszkam, i budowa będzie tylko wspomnieniem, bo wiele balowiczów w czasie budowy tu zagląda a potem odpływa z forum , siedzi na swojej pięknej werandzie i nie pamięta że tu cała masa zdezorientowanych napaleńców szuka porady od jakiegoś prawdziwego mieszkańca domu zbali, a nie tylko takiego, co słyszał, ze taki dom jest zimny, albo słyszał, zę go korniki zjedzą itd....
W tej porannej euforii pozdrawiam wszystkich balowiczów udzielających się na forum, a szczególnie tych co juz danwo mogli by mieć nas, walczacych z budową w nosie, (albo jeszcze głębiej) a jednak chca sie podzielic doświadczeniem
To mówił Jarzabek ;-)

ANNNJA
21-05-2010, 12:07
batata - ta chałupka a raczej ściany od wewnątrz to wygląda jakby była przed chwilą stawiana , nawet drzwi wyglądają idealnie, gdyby nie kuchenny 4kolorowy żylandor ( chyba wszyscy takie mieliśmy 30lat temu) to pomyślałabym że to NOWO postawiona chałupka.

dziwi mnie dlaczego była nigdy nie zamieszkała...- ??????? to ma swoją historię, tylko jaką? a w jakich okolicach stoii ten dom? pewnie gdzieś na wsi- bo w mieście lub obrzeża to nie mieszkając pewnie byłoby wynajmowane, widać że tam wszystko zrobione tylko się wprowadzać!
- tego stanu nawet my jeszcze nie osiągneliśmy, tzn. stanu wykończenia domu....

Gasol
21-05-2010, 12:36
Zainteresowanych sznurowaniem zapraszam do albumu - wrzuciłem tak kilka fotek wraz z opisami. Akcja jest cały czas w toku (teraz akurat czekam na nową dostawę sznura (poszło 350mb, czekam na następne 250 - chyba starczy) i gwoździ.
Miłego dnia.
http://forum.muratordom.pl/album.php?u=4572

Napracowałeś się! Nawet zupełnie wąskie - według mnie - szczeliny uszczelniasz. Czy naprawdę tak przez nie wiało? Z tego, co pamiętam, to masz ściany podobne do moich, czyli bal 18cm + ocieplenie. U mnie nie wieje - tzn. nie wyczuwam, żeby w którymś miejscu na ścianach wewnątrz domu wpadało powietrze. Niektóre szczeliny między balami są na pewno większe od tych na Twoich zdjęciach. Ocieplenie u mnie to: bal->wiatroizolacja->wełna 10+5->paroizolacja->płyta g-k lub deska boazeryjna.

kasia_sloneczko
21-05-2010, 21:14
Seba-zapomnialam-gratulacje!

Kiciuś-zapewne masz racje. KT juz raz byl i poprawial te sruby podtrzymujace balkon bo faktycznie sie zaklinowaly. Kazal dociazyc balkon i przez chwile osiadl a teraz chyba znowu nie siada jak trzeba bo widac jak koniec balkonu jest zadarty w gore w stosunku do reszty. Jak pada deszcz to w dolku na balkonie gromadzi sie woda, przecieka przez popekane od krzywego osiadania fugi i dalej plynie sobie po folli do laczenia balkonu z budynkiem i na tym laczeniu przecieka mi do jadalni. Tylko dlugo zesmy dochodzili ktoredy to leci zwlaszcza zima bo myslelismy ze to na laczeniu balkon-dom a tam prawei sniegu nie bylo, wszystko zasilikonowane, zapiankowane a jak slonko przygrzalo to snieg sie topil i miedzy fugami lecialo w dol. a widac nie bylo ze fugi spekane. wiosna przyjechali fugi poprawili, siadanie poprawili. teraz widac znowu krzywo siada bo juz fugi popekaly i na leb leci. chce je teraz zasilikonowac wszystkie no i z tym siadaniem trzeba porzadek zrobic.
Kicius na jakim jestes etapie?
Maly-a ten sznur nie bedzie ci woda nasiakal? ja mialam pomysl zeby takim sznurem wykonczyc podloge zamiast docinania listew podlogowych. jednak firma ktora mi kladla slusznie zauwazyla ze mi sie te sznury raz, dwa zeszmaca od wycierania podlogi na mokro. no i pobawili sie z listwami. docieli az milo. a sznurem zapchalam szpare w kuchni po nacieciu na scianke dzialowa jakiej jednak nie postawilismy. teraz kazdy mysli ze to taka dekoracja i tak ma byc :)
chcemy tez sznurem obleciec laczenia pionowe scian dzialowych z balami wewnatrz domu bo te maskownice co mamy stale trzeba docinac i zostaja szpary przez ktore widac pianki uszczelniajace. cos czuje ze poki fotek nie wrzuce to nikt nie bedzie kumal o czym ja pisze bo chyba nikt tego nie ma....
obiecuje ze sie zbiore i jak nie tu to choc na picassie wrzuce.

kala67
21-05-2010, 21:56
Witam!!
wpadłam sie pochwalic, że WRESZCIE zamówilismy schody!!! :)
.......będą bukowe, mam nadzieje, że fajnie wyjdą.
Superowe schody widziałam osobiście u Artmach-a !!

akselek
22-05-2010, 17:50
a ile teraz kosztują u was schody, mzoe będę miała jakis punkt odniesienie, bo zakładałam ze z 8 tys max ( są pełne, nie azurowe) ale z moich wstepnych badań wynika, ze więcej, aaaaaaaaaaaaaa
wszytsko wiecej, i więcej :-(

bodzio22
22-05-2010, 23:20
Witam.
Mam dom z bali i po kilku latach nastąpiły mniejsze czy większe pęknięcia na scianie zewnętrznej -szczególnie narażoną na wiatr,deszcz, które chcialbym uszczelnić jakims sprawdzonym preparatem,który byłby elastyczny przez kilka lat.Jeżeli można to proszę o podpowiedz.

maciej74
23-05-2010, 07:31
na stronie 111 i 112 było pisane cosik o tym , ja poleca sikaflex ale musisz się liczyć z tym że cobyś nie użył to będzie to widoczne i może być mało estetyczne.

bodzio22
23-05-2010, 23:32
Mam tylko jedną taka scianę,gdzie deszcz wiatr,słońce i snieg maja pole popisu i gdy na innych bale wyglądają jak nowe to na tej niestety te wszystkie "uroki" naszego klimatu mają swoje pole do popisu..Zauważyłem to na połączeniach belek stropowych ze scianami zewnętrznymi,które..dopasowane ..swoje szpary mają przez które jak deszcz zacina widać na wewnętrznej scianie/tylko jednej/ ,,,niewielkie to zacieki ale mozliwe do likwidacji.Odstępy między belkami od zewnątrz zasłania listwa sklejki wododornej /pomalowana na ciemny kolor/ wchodząca we frezy z dołu i gory na 2cm co powoduje,ze chata ....okresowo używana...jest ciepła nawet w zimie.Pozdrawiam....zerkne na te strony

bodzio22
24-05-2010, 00:23
Do Macieja.
Poczytałem te strony i jezeli mogę to mój szacun ode mnie za życzliwość i chęć pomocy.Serdecznie pozdrawiam.

kala67
24-05-2010, 07:04
a ile teraz kosztują u was schody, mzoe będę miała jakis punkt odniesienie, bo zakładałam ze z 8 tys max ( są pełne, nie azurowe) ale z moich wstepnych badań wynika, ze więcej, aaaaaaaaaaaaaa
wszytsko wiecej, i więcej :-(
akselku.......nasze schody mają kosztowac 10 tyś.
ale w tej cenie ujęte są odrazu drzwi do małej ubikacji pod schodami, transport z gór i montaż.

Mały
24-05-2010, 08:22
Gasol - szpary lecę hurtem(pianki i tak jest zapas) - skoro ma 2mm to też piankuję. Czy wiało tamtędy czy nie, nie ma tu znaczenia. Co do samego wiania - najbardziej na balach "wchodzących" w głąb domu - ciagnęło po szparach.
Kasiu - tak będzie nasiąkać i ma nasiąkać. Bale są impregnowane więc sznur jest tu bardziej jako ozdoba, wiatrochron oraz nasiąkacz (przy mocnym, skośnym deszczu nie będzie wlatywać woda w szpary). Inna sprawa, że czekam na cieplejszy okres, a wtedy w ruch idzie impregnat bezbarwny IW11. I to na całość (tu mnie kurna tylko zastanawia późniejsze malowanie bali, za kilka lat...te sznury).

Fasola30
24-05-2010, 12:28
czy ktoś z Was buduje lub zbudował dom z bala klejonego? Ciekawia mnie opinie w tym temacie...

batata
24-05-2010, 13:08
Domek został kupiony! :D
Nie było innej możliwości, bo kolega góral, z początku sceptyczny, jak zobaczył dom, to powiedział tylko jedno: Bierzcie i to szybko, bo domu do przeniesienia w takim stanie jeszcze nigdy nie widziałem.
W domu całe 100% materiału jest do wykorzystania. Wszystkie płazy są zdrowe, podłogi zdrowe, grube dechy- jak nowe. Więźba dachowa o której mąż mówił, że może będzie słaba, okazała się bardzo porządna, zdrowa, ręcznie ciosana. Kolega cmokał też nad jakimiś belkami spinającymi budynek- podobno wiązanie bardzo dobre i już się tak rzadko robi. Tak samo bale o wysokości 40 i 50cm. są rzadkością, bo drzewa użyte do takich płazów muszą być odpowiednio grube i raczej robi się teraz płazy max.30cm. wys. Jednym słowem- powiedział, że nie wierzył, że dom jest w takim stanie.
Na dodatek okazało się, że ten kolega rozbiera i składa domy- ma ludzi, ma transport i powiedział, że zajmie się naszym domem. Ma też architekta z Zakopanego- starszego pana, który zrobi nam projekt za uczciwą kwotę.
Tak jak pisał Maciek na poprzedniej stronie, dom trzeba będzie rozebrać bardzo delikatnie, więc zajmie to trochę więcej czasu, ale kolega powiedział, że warto się napracować i myśleć przy rozbieraniu by zminimalizować szkody.
Historię domku opiszę niedługo. I wstawię kilka fotek, bo trochę ich zrobiłam. :D

Cieszę się niesamowicie po prostu.:D :D

kruszon11
24-05-2010, 13:21
Domek został kupiony! :D

Cieszę się niesamowicie po prostu.:D :D

GRATULACJE !!!!!!

Trafiło się jak ślepej kurze...... :P:P:P

kruszon11
24-05-2010, 13:22
Acha, za ile w końcu poszedł ??

orko
24-05-2010, 13:41
Wyobraźcie sobie dom z bali na terenie zalewowym.
A są tacy którzy tak się właśnie pobudowali.

batata
24-05-2010, 13:49
GRATULACJE !!!!!!

Trafiło się jak ślepej kurze...... :P:P:P

Dzięki. :D

Utargowaliśmy niewiele, bo tylko 1000zł. + butelka łiskacza, którą postawił sprzedający do kolacji. :D I nocleg w jego pensjonacie z widokiem na Tatry (oczywiście noclegu nie targowaliśmy, tylko sprzedający zaprosił z własnej woli). :)
Pojechaliśmy w sobotę rano, a wróciliśmy w niedzielę późnym wieczorem. Napisałam post po powrocie- taki ładny i długi z historią domku i opisem guza, którego sobie nabiłam wbiegając tam na schody :D- ale mi go wcięło jakoś i już nie miałam siły pisać raz jeszcze.
W sumie cena podobno i tak super- tak powiedział nasz kolega, że dom jest bezprzecznie wart tych pieniędzy.

Tralalala! :D

akselek
24-05-2010, 19:22
Dzięki Kala, zaczynam mieć jakiś punkt odniesienia.....



Wyobraźcie sobie dom z bali na terenie zalewowym.
A są tacy którzy tak się właśnie pobudowali.
u nas teraz wielka woda, oj wielka, wwe wszytskich mediach trabią jak to WIlków pływa, a całkiem niedaleko tych pływajacych wiosek, też przy samym wale, postawili niedawno śliczny domek, dopracowany,m wycinanki, strzecha.... Aż strach pomyśleć jak by u nas trzasło.... Ja mam na górce, ale mnostwo domów przy samym wale.....


Batata, gratulacje, no to sie zaczęło :-)
Dla mnie zazwyczaj proces decyzyjny jest najtrudniejszxy, a jak kuż powiedziałaś A to teraz czekamy na kolejne literki. Domek piękny, mam nadzieję, ze Ci go ładnie przeniosą i nie pocharatają

JerzyBw
24-05-2010, 20:55
Dzięki. :D

Utargowaliśmy niewiele, bo tylko 1000zł. + butelka łiskacza, którą postawił sprzedający do kolacji. :D I nocleg w jego pensjonacie z widokiem na Tatry (oczywiście noclegu nie targowaliśmy, tylko sprzedający zaprosił z własnej woli). :)
Pojechaliśmy w sobotę rano, a wróciliśmy w niedzielę późnym wieczorem. Napisałam post po powrocie- taki ładny i długi z historią domku i opisem guza, którego sobie nabiłam wbiegając tam na schody :D- ale mi go wcięło jakoś i już nie miałam siły pisać raz jeszcze.
W sumie cena podobno i tak super- tak powiedział nasz kolega, że dom jest bezprzecznie wart tych pieniędzy.

Tralalala! :D

No to gratuluję!
Zastanawia mnie, dlaczego nikt w nim wcześniej nie mieszkał. Może duch w nim mieszka ;)

petervdo
24-05-2010, 21:10
No to gratuluję!
Zastanawia mnie, dlaczego nikt w nim wcześniej nie mieszkał. Może duch w nim mieszka ;)
jak z duchem to jak za darmo ;)

kasia_sloneczko
24-05-2010, 21:16
Batata-gratuluje, gdzie ty takie cudo wynalazlas?

Mnie ostatnio strach lekki ogarnal bo dwa dni z rzedu szeliniak sosnowiec mi po podlodze w domu spacerowal. ogolem 4 szt ubilam. kolega po szkole lesnej mowi ze to z lasu moglo przyleciec albo z dech co maja isc na podbitke garazu bo to sosna nieokorowana i wlasnie ja u mnie na dzialce teraz okorowuja...mam nadzieje ze ma racje a to cholerstowo nie siedzi mi gdzies w scianach..brr

jakie macie bramy garazowe? my mamy garaz tak za domem troche z boku wiec od drogi go widac. jest murowany, dajemy na nim taka sama dachowke jak na domku i teraz mysle nad brama. kumpel poleca hormanna stalowe bramy te segmentowe. a ja sie zastanawiam jak to bedzie pasowac jak bysmy dali grafit stalowy czy lepiej jakas okleine drewnopodobna dac?

batata
24-05-2010, 23:59
Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa.:) Te o duchu też. :D

Duchów w domku nie ma.:(

Domek znaleźli mi znajomi, którzy pojechali do Zakopanego i zgadali się z właścicielem pensjonatu, że chce sprzedać dom góralski do przeniesienia. Pan kupił ten dom od ludzi, którzy lata temu wyjechali do Stanów. Mieli wrócić, więc domem zajmowali się ich rodzice, którzy mieszkają obok. I tak to trwało przez lata, aż w końcu ci ludzie zdecydowali się sprzedać, bo wiedzieli, że już nie wrócą, a rodzice z powodu wieku już nie mają sił na dbanie o chatę.
Nowy właściciel kupił ten domek 2 lata temu i chciał w nim zrobić dodatkowe pokoje obok swojego pensjonatu. Niestety plany życiowe mu się zmieniły po rozwodzie z żoną. Musiał się trochę ograniczyć finansowo i zdecydował, że dom sprzeda, a pieniądze zainwestuje w istniejący pensjonat.
I to tyle właściwie.:)

P.S. Postanowiłam wstawić kilkanaście fotek do albumu, bo nie umiem chyba w jednym poście dodać kilkunastu zdjęć. Dodałam krótkie komentarze pod fotkami, więc jak ktoś jest ciekawy, to zapraszam.:)
(Mam nadzieję, że nic nie schrzaniłam.)


http://beatajkm.fotosik.pl/albumy/762595.html

Sloneczko
25-05-2010, 00:20
Batata, 30 tysięcy to kosztuje byle skoda i to w kredycie 50/50 ;)

Tak Ci zazdroszczę (działki też), że chyba cały czas będziesz miała czerwone uszy, Ty w czepku urodzona, Ty :)

akselek
25-05-2010, 09:42
a co tu można dodać, działka przepiękna, dopek super. No to poprostu musi się udać. Gratuluję! Mam nadzieję, ze i wystrój wnętrza dopasujesz do tego co już masz, bo tu już tylko wnetrze mozna by schrzanić, ale to juz chyba by trzeba było sie szczególnie postrać

Gasol
25-05-2010, 10:29
Mnie ostatnio strach lekki ogarnal bo dwa dni z rzedu szeliniak sosnowiec mi po podlodze w domu spacerowal. ogolem 4 szt ubilam. kolega po szkole lesnej mowi ze to z lasu moglo przyleciec albo z dech co maja isc na podbitke garazu bo to sosna nieokorowana i wlasnie ja u mnie na dzialce teraz okorowuja...mam nadzieje ze ma racje a to cholerstowo nie siedzi mi gdzies w scianach..brr

Ten szkodnik u mnie tez pojawil sie kilka razy, chyba nawet 1-2 razy w srodku domu. Wydaje mi sie na podstawie tego, co przeczytalem, ze grozne sa jego larwy, ktore zyja na mlodych sosnach. Pewnie dorosle osobniki leca do drewna, bo wabi je zapach, ale mam nadzieje, ze nawet gdyby jakies larwy chcialy sie rozwijac, to szybko zdechna, bo po pierwsze zaszkodzi im impregnat, a po drugie w suchym drewnie brak "soczkow" do picia i zycia.



jakie macie bramy garazowe? my mamy garaz tak za domem troche z boku wiec od drogi go widac. jest murowany, dajemy na nim taka sama dachowke jak na domku i teraz mysle nad brama. kumpel poleca hormanna stalowe bramy te segmentowe. a ja sie zastanawiam jak to bedzie pasowac jak bysmy dali grafit stalowy czy lepiej jakas okleine drewnopodobna dac?

Hormann, zloty dab. Ja zrobilem tak, ze garaz nawiazuje do wygladu domu przez taka sama dachowke, kolor bramy i okna (odpowiednik koloru pomalowanych bali), a takze kolor elewacji (odpowiednik koloru opasek na oknach domu). Poza tym fundamenty oblozone materialem tego samego typu.

batata
25-05-2010, 13:51
Założyłam dziennik budowy (na razie jeden wpis :D), ale chyba jestem wyjątkową gapą, bo nie potrafię zrobić podpisu.:( Np. takiego jak ma kruszon czyli 'głową w bale' czy akselek - buźka usmiechnieta.
Próbuję, szukam i nie wiem. No, gapiszon... Może ktoś mnie pokieruje...?

Domek będziemy starali się zachować w stylu góralsko- mazurskim.;) Jak to wyjdzie, nie mam pojęcia. Może architekt coś wymyśli. Podmurówka będzie niższa- może wprawione tu i ówdzie kamienie. Dachówka podoba mi się gontowa (ciemny grafit), ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Marzą mi się okiennice i kołkowe firanki w oknach. Kaflowy kominek. Na strychu trochę drewna, a trochę tynku- dla przełamania brązu drewna. To samo na dole- ściany z bali pozostawione, ale jedna czy dwie ściany z nidy.

P.S. JEST!!! :D Co prawda tylko link do dziennika, a nie tytuł, ale JEST!

kruszon11
25-05-2010, 14:05
Założyłam dziennik budowy (na razie jeden wpis :D), ale chyba jestem wyjątkową gapą, bo nie potrafię zrobić podpisu.:( Np. takiego jak ma kruszon czyli 'głową w bale' czy akselek - buźka usmiechnieta.
Próbuję, szukam i nie wiem. No, gapiszon... Może ktoś mnie pokieruje...?


chcesz tak:

Dziennik bataty (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

czy tak:

Góralska chata do przeniesienia (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

batata
25-05-2010, 14:15
chcesz tak:

Dziennik bataty (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

czy tak:

Góralska chata do przeniesienia (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

Obojętne, bo oba fajne.:D Ale może lepiej Goralska chata do przeniesienia- bo jak ktoś będzie szukał konkretów o przenoszeniu chat, to łatwiej znajdzie, prawda?

Bardzo Ci dziękuję.:)

Wczoraj oglądaliśmy z mężem Twój dom- też jest z płaza, więc czytaliśmy z zainteresowaniem i podziwem.:)

kruszon11
25-05-2010, 14:15
A może tak:

Góralska chata bataty (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

8)

kruszon11
25-05-2010, 14:18
Przenosiny góralskiej chaty (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

albo wedle życzenia

Goralska chata do przeniesienia (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

batata
25-05-2010, 14:19
A może tak:

Góralska chata bataty (http://forum.muratordom.pl/entry.php?103592-G%C3%B3ralska-chata-do-przeniesienia-dziennik-bataty)

8)

:D Też super.

Ale może jednak zostawić słowo 'przeniesienia'?

Chata do przeniesienia bataty.
:)

kruszon11
25-05-2010, 14:32
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159759-sta%C5%82y-podpis

Próbowałem wkleić gotowca, ale mi nie wyszło :)

W razie pytań pisz na gg

Sloneczko
25-05-2010, 20:01
Jak się robiło podpis? [ url=adres strony ] TU TEKST, który ma być widoczny [ /url ] Chyba tak :)

Tylko nie dawaj żadnych spacji, jak ja tutaj.

marobury
25-05-2010, 21:49
Chałupa jak malowana, a w okolicy też nie brzydkiej stanie,
nie zazdroszczę Ci jedynie papierów,
ja po roku w końcu mam PNB i niedługo też dołącze do drewniaków,
i jakiś dziennik też trzeba będzie założyć
bo by mnie Kruszon po głowie pewnie....

Pozdrowionka i zapału do papirologi:)

kasia_sloneczko
26-05-2010, 00:02
Gasol a ten zloty dab to kolor okleiny jak rozumiem czy wziales drewniana brame? Masz ocieplana? jak sie sprawuje? aha i jeszcze ktory naped?

kruszon11
26-05-2010, 08:46
Chałupa jak malowana, a w okolicy też nie brzydkiej stanie,
nie zazdroszczę Ci jedynie papierów,
ja po roku w końcu mam PNB i niedługo też dołącze do drewniaków,
i jakiś dziennik też trzeba będzie założyć
bo by mnie Kruszon po głowie pewnie....

Pozdrowionka i zapału do papirologi:)

:wave::wave:

Na kiedy termin planowany ?

marobury
26-05-2010, 08:51
Planowany:) wiemy o co chodzi,
pierwszy na wiosnę
ten rok to fundamenty, studnia, może bud. gospod.
i trochę ogrodowo...

Gasol
26-05-2010, 09:26
Gasol a ten zloty dab to kolor okleiny jak rozumiem czy wziales drewniana brame? Masz ocieplana? jak sie sprawuje? aha i jeszcze ktory naped?

Zloty dab to okleina. Wersja drewniana, o ile dobrze pamietam, jest bardzo droga. Brama jest chyba w standardzie ocieplana. Uzywam bram (mam 2 bramy) bardzo rzadko, bo w srodku mam nadal sklad pozostalosci po budowie. Z tego powodu samochody stoja na zewnatrz. Napedy mam teraz nadal zdemontowane, a zrobilem to prawie po montazu bram, bo jeszcze nie mieszkalem, a nie chcialem, zeby jakis zlodziej sie nimi zainteresowal. Napedy byly standardowe, ale nie pamietam ktore. Mam je w pudle, moge dzisiaj sprawdzic, jesli chcesz.

kala67
26-05-2010, 10:33
:D Też super.

Ale może jednak zostawić słowo 'przeniesienia'?

Chata do przeniesienia bataty.
:)
albo......."batata przenosi góralską chatę"
:)

Sloneczko
26-05-2010, 12:26
Batata i przeniesiona góralska chata ?

kruszon11
26-05-2010, 12:31
Się nam tu Kącik Młodego Polonisty robi :P:P:P

telewy
27-05-2010, 09:11
Witam Balowiczów

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że moja inwestycja ruszy w tym roku więc dopaliłem dziennik, gdzie postaram się na bieżąco zdawać relację z postępów w pracach. Zapraszam do lektury i wpisów :)
Przy okazji mam pytanko. Czy ktoś u siebie robił sufity z płyt gk? Ja się zastanawiam czy na parterze domu zostawić wszystko w drzewie, czy też trochę rozjaśnić i zrobić białe sufity np. w salonie. Może ktoś ma jakieś zdjęcia wnętrz gdzie właśnie ściany byłyby z bala a sufit biały. Zastanawiam się też jak to będzie potem z malowaniem, bo wydaje mi się, że to będzie dużo bardziej upierdliwe niż w przypadku kiedy mamy wszystko z drzewa. Dodam, że na suficie są belki i one oczywiście pozostają w naturalnej formie.

Pozdrawiam, tomek

kruszon11
27-05-2010, 09:42
Pierwsza skojarzyła mi się aziniaki, z tym, że u niej GK nie tylko na suficie, ale i na ścianach.....

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?140543-Nasz-drewniany-zr%C4%99czny-domek-%29&p=3418470#post3418470

8)

Coś jeszcze chyba gdzieś widziałem.........

Gasol
27-05-2010, 10:14
Witam Balowiczów

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że moja inwestycja ruszy w tym roku więc dopaliłem dziennik, gdzie postaram się na bieżąco zdawać relację z postępów w pracach. Zapraszam do lektury i wpisów :)
Przy okazji mam pytanko. Czy ktoś u siebie robił sufity z płyt gk? Ja się zastanawiam czy na parterze domu zostawić wszystko w drzewie, czy też trochę rozjaśnić i zrobić białe sufity np. w salonie. Może ktoś ma jakieś zdjęcia wnętrz gdzie właśnie ściany byłyby z bala a sufit biały. Zastanawiam się też jak to będzie potem z malowaniem, bo wydaje mi się, że to będzie dużo bardziej upierdliwe niż w przypadku kiedy mamy wszystko z drzewa. Dodam, że na suficie są belki i one oczywiście pozostają w naturalnej formie.

Pozdrawiam, tomek

Sciany z drewna, sufit bialy g-k u kolegi Bonde: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102986-Dom-z-quot-Baji-quot/page2

batata
27-05-2010, 11:59
Kala, Słoneczko.:) Dzięki za pomysły.:D Na razie nie będę nic kombinować, bo znowu coś popsuję. :/ Niech już na razie zostanie jak jest.

Wstawiłam do dziennika plany chaty narysowane własnoręcznie. Zapraszam do obejrzenia i ocenienia. Każdy głos mile widziany!:)

P.S. Mógłby być jeszcze tytuł- Batata przenosi CHATĘ (na plecach). :D :D

akselek
27-05-2010, 19:55
A madd nie miałą białych syfitów? Teraz nie ma czasu zeby odszukac jej zdjecia, ale chyba ona miała białe. Tez sie nad tym zastanawiałam, ale jednam mam drewniany. Fakt, w naszym domu jest duzo ciemniej niz w domu murowanym z białymi ścianami. jeden pokój najciemniejszy bedzie bieloną bejcą pojechany zeby troche roznajsnic wnetrze

telewy
27-05-2010, 20:30
Spojrzałem na zapodane linki i wniosek jest jeden: ludzie nie lubią focić sufitów ;) Jedynie w dzienniku Bonde jest kilka fotek gdzie to widać, na pozostałych tylko ściany. Ostatnio znalazłem też parę zdjęć w katalogu Domy Drewniane ale poskąpiłem 10zł. Drugi wniosek jest taki, że wiele zdjęć z dzienników już nie działa, czas robi swoje. Pozostaje chyba własny gust i wyczucie, z żonką obgadam i coś wykombinujemy, ale raczej pozostaniemy przy białych, bynajmnij w salonie.

maciej74
27-05-2010, 21:08
faktycznie sufit to chyba mało wdzięczny temat do fotografi przeleciałem u siebie wszystkie fotki i ta jako tako zahacza o
sufit .
http://images40.fotosik.pl/294/6c87fabf0933ad3dmed.jpg

kasia_sloneczko
27-05-2010, 21:24
u mnie sa biale a w zasadzie bardziej ecru, ale ja dalam tynk na plyte osb, na razie peka mniej niz plyty gk na poddaszu. rozjasnia chate i nie powoduje przytloczenia iloscia drewna. fotki jak obiecalam to wklaje ino nie wiem kiedy...eh...

a jutro mam kontrole z nadzoru budowlanego....matko mam stracha bo mnie olsnilo ze mam jeden plot bez zgloszenia. jest od drogi ktorej jestem wlascicielem ale wg przepisow powinnam. szlag, na razie to za plotem drogi nie przypomina ale na mapie to ona jest jak byk. zeby sie nie zorientowali bo bedzie glupio...
no i garaz stawiam sobie za pozwolenie ino ciut szerszy ale chyba mierzyc nie beda.....chcialam wystapic wlasnie o zmiane pozwolenia na budowe w tym zakresie a ci mi sie z kontrola wyrwali...chyba z wrazenia spac nie bede...
jak nie urok to przemarsz wojsk

K160
28-05-2010, 09:24
Wpadłem właśnie przelotem na Wasz wątek i jak zobaczyłem dom do przeniesienia Bataty to zaniemówiłem. Normalnie cacko !!!

Temat domów do przeniesienia interesuje mnie od drugiej strony , bo ja mam dom z bala z 1926roku w Beskidzie Sądeckim, który najpierw chciałem remontować, ale ostatecznie zdecydowałem się rozebrać i postawić nowy. Dom jest zdecydowanie w gorszym stanie niż ten Bataty. Stoi na kamieniach klejonych gliną. Komin padł, piec kaflowy się do niczego nie nadawał. Wymiary to 17m x 5,7m. Kryty ceramiczną dachówką . Bale jodłowe ciosane o grubości 24cm . Trzy pomieszczenia na dole. W środku kuchnia. Dom wyczyszczony - miał być remontowany - więc wszystko widać. Podłogi nie ma. Około 20% bali jest uszkodzonych. Może kogoś zainteresuje.

Zdjęcia tutaj: http://picasaweb.google.pl/kalendarza/DomZBalaDoPrzeniesienia1926Rok?authkey=Gv1sRgCO6Jg qudhtXAYA&feat=directlink

Krokwie zdrowe, konstrukcja dachu stabilna, ponad połowa bali super zdrowa i twarda jak stal. 30% bali OK, 20% raczej do wymiany. Okna byle jakie. Drzwi byle jakie. Piękny sufit.

Gasol
28-05-2010, 10:13
faktycznie sufit to chyba mało wdzięczny temat do fotografi przeleciałem u siebie wszystkie fotki i ta jako tako zahacza o
sufit .


Ladnie pekla ta belka, przy ktorej wisi lampa. Podoba mi sie.

batata
28-05-2010, 10:43
Wpadłem właśnie przelotem na Wasz wątek i jak zobaczyłem dom do przeniesienia Bataty to zaniemówiłem. Normalnie cacko !!!

Temat domów do przeniesienia interesuje mnie od drugiej strony , bo ja mam dom z bala z 1926roku w Beskidzie Sądeckim, który najpierw chciałem remontować, ale ostatecznie zdecydowałem się rozebrać i postawić nowy. Dom jest zdecydowanie w gorszym stanie niż ten Bataty. Stoi na kamieniach klejonych gliną. Komin padł, piec kaflowy się do niczego nie nadawał. Wymiary to 17m x 5,7m. Kryty ceramiczną dachówką . Bale jodłowe ciosane o grubości 24cm . Trzy pomieszczenia na dole. W środku kuchnia. Dom wyczyszczony - miał być remontowany - więc wszystko widać. Podłogi nie ma. Około 20% bali jest uszkodzonych. Może kogoś zainteresuje.

Zdjęcia tutaj: http://picasaweb.google.pl/kalendarza/DomZBalaDoPrzeniesienia1926Rok?authkey=Gv1sRgCO6Jg qudhtXAYA&feat=directlink

Krokwie zdrowe, konstrukcja dachu stabilna, ponad połowa bali super zdrowa i twarda jak stal. 30% bali OK, 20% raczej do wymiany. Okna byle jakie. Drzwi byle jakie. Piękny sufit.

Obejrzałam fotki. Co to za kłębuszki futrzane tam śpią? Z początku myślałam, że to jeżyki, ale nie... to jakieś futrzaki! :D Piękne!

Dom oczywiście możesz sprzedać, ale... jeżeli zdecydowanie rezygnujesz z naprawy, to ja na Twoim miejscu rozebrałabym go i dobre drewno wykorzystała na zbudowanie pieknego zadaszonego grila ogrodowego. Masz kamień, masz drewno i to na własnej działce- buduj grila! Na wieczorne posiaduchy w lecie jak znalazł, a i w zimie można wykorzystać- ognisko, gril rozpalony, grzane piwo.;)
Zależy oczywiście jakiej wielkości masz dzialkę, ale jeżeli dość słusznych rozmiarów to, przemyśl taką opcję, bo może za jakiś czas będziesz miał pomysł na zadaszonego grila, to jak Ci zaspiewają za drewno i wykonanie to słabo Ci się zrobi. :)

P.S. Miło, że moja chatka się podoba. :)

batata
28-05-2010, 10:46
faktycznie sufit to chyba mało wdzięczny temat do fotografi przeleciałem u siebie wszystkie fotki i ta jako tako zahacza o
sufit .
http://images40.fotosik.pl/294/6c87fabf0933ad3dmed.jpg

Jak pięknie! Wrrrr... ;)

To ile Ty, Maćku, tych domów drewnianych masz? :D

maciej74
28-05-2010, 10:47
k 160 na moje oko to chata nie wygląda aż tak tragicznie
http://picasaweb.google.pl/kalendarza/DomZBalaDoPrzeniesienia1926Rok?authkey=Gv1sRgCO6Jg qudhtXAYA&feat=directlink#5476218168037610722 te belki np.nie trzeba wymieniać w tym przypadku wycinasz to co jest spróchniałe na oko 5cm i wstawiasz zdrowy kawałek w to miejsce ,p
wystaw chatę na alledrogo to się i kupiec by trafił może a z ciekawości jaka cena Cię interesuje ?

To ile Ty, Maćku, tych domów drewnianych masz?


A dwa posiadam w tym drugi kończę remontować .

bodzio22
28-05-2010, 19:59
Do kali67
domek z bali ma swój urok jak jest nieco prymitywny i prosty.Mnie też pokazywano schody za iles tam a wybrałem proste,ktore sam rozrysowalem i w ramach budowy górale ladnie i prosto zbudowali bez lakieru i przepychu.Teraz pasują do wnętrza swoją prostotą i zwykłymi deskami -stopniami z balustradą też z 3 desek.i poręczą.Ale gusta bywają różne co pozwolę sobie uznać inne za równie wspaniałe do danego domku.

bodzio22
28-05-2010, 20:10
Mam pytanie?
Czy ktos z Was mający domek z bali skorzystał z kitu do uszczelniania bali "Woodchink",który robi firma w Czechach.Jeżeli tak to prosze o opinię.Pozdrawiam

K160
28-05-2010, 20:56
Obejrzałam fotki. Co to za kłębuszki futrzane tam śpią? Z początku myślałam, że to jeżyki, ale nie... to jakieś futrzaki! :D Piękne!

Dom oczywiście możesz sprzedać, ale... jeżeli zdecydowanie rezygnujesz z naprawy, to ja na Twoim miejscu rozebrałabym go i dobre drewno wykorzystała na zbudowanie pieknego zadaszonego grila ogrodowego. Masz kamień, masz drewno i to na własnej działce- buduj grila! Na wieczorne posiaduchy w lecie jak znalazł, a i w zimie można wykorzystać- ognisko, gril rozpalony, grzane piwo.;)
Zależy oczywiście jakiej wielkości masz dzialkę, ale jeżeli dość słusznych rozmiarów to, przemyśl taką opcję, bo może za jakiś czas będziesz miał pomysł na zadaszonego grila, to jak Ci zaspiewają za drewno i wykonanie to słabo Ci się zrobi. :)

P.S. Miło, że moja chatka się podoba. :)

Na super grilla mam już materiału, że ho ho. Cały drewniany spichlerz z bala 30cm. Jak już zrobię milion ważniejszych rzeczy to wtedy złożę te bale w przytulne miejsce do grillowania. Sam nie wiem. ... Dom nie jest w stanie tragicznym to fakt. Wszystko można naprawić, ale biorąc pod uwagę ceny ciesielskiej pracy, ilość materiału jaką trzeba dokupić, przeznaczenie - dom do wynajmowania na 14 osób - itd...to z moich kalkulacji wychodzi , że za te pieniądze postawie nowy dom murowany , bez klimatu , ale nowy, solidny. Już tyle miałem wątpliwości , że już sam nie wiem. Chcę wykorzystać ze starego domu sufit i część bali , żeby choć trochę cudownego klimatu przenieść do bezdusznego domu z MAXa. Jeśli jednak cała reszta ma zgnić , albo spalić się w piecu , to na myśl o tym serce mi się kraja. Chyba lepiej , żeby ktoś w to tchnął nowe życie.
Cena nie wiem jaka, ale raczej po cenie opału. Do dogadania.

A te śliczne futrzaki to popielice. Pierwszy raz na oczy widziałem takie dziwo. Te ziemno drzewne wiewiórki śpią od sierpnia do czerwca w norach :-) Nota bene tutaj w Beskidzie jest takie bogactwo biologiczne , że dzień w dzień coś mnie zaskakuje.

Pozdrawiam

maciej74
28-05-2010, 22:24
k 160 dom bez klimatu w Beskidzie pod wynajem to trochę nie halo .Ludzie przyjeżdżają w Beskidy właśnie dla klimatu ten dom jeśli wyremontujesz to będzie zarabiał na siebie o wiele lepiej niż murowaniec , to klimat będzie przyciągał do was gości i do klimatycznej chaty będą wracać.Mieliśmy z żoną to samo zostawiliśmy miasto i mieszkamy w Bieszczadach prowadzimy pensjonat ,najpierw szukaliśmy domu murowanego pod tą działalność podczas poszukiwań spotkaliśmy człowieka który na pytanie czy nie wie coś o domu na sprzedaż powiedział a po co wam dom kupcie ziemię i przenieście starą chatę .
I tak się zaczęło z początku sceptycznie do tego podszedłem bo nic na ten temat nie wiedziałem prócz tego że takie chaty mają pełno robali są spróchniałe i inne tego typu stereotypy,teraz a minęło już sześć latek wiem jedno żaden murowaniec żeby nie wiem jakie bajery miał i jakbyś się starał z nim coś zrobić nie będzie miał klimatu domu drewnianego ,przaśności ,wsi,historii a tego szukają goście w Beskidach.
Co do popielic to sympatyczne zwierzątka ale trzeba z nimi ostrożnie bo straszne szkodniki uwielbiają drewniane chaty i potrafią nieźle namieszać w szczególności w wełnie a rozmnażają się ochoczo i bez drastycznych środków to nie sposób je wyprosić z domu.

kasia_sloneczko
28-05-2010, 22:58
Macieju Magoda to pensjonat? Swietnie, to juz wiem gdzie sie zatrzymamy jak sie wybierzemy w bieszczady w przyszlym roku :)

A u mnie sprawdza sie powiedzenie ze glupi ma szczescie. Komisja z nadzoru budowlanego nie dotarla. Tak gosciowi wytlumaczylam droge ze sie zniechecil na wstepie i uznal ze skoro zdecydowalam sie na odbior czesciowy z obowiazkowa kontrola to na pewno mam wsio ok :) mam przyjechac tylko podpisac protokol hehe

kala67
29-05-2010, 10:41
Do kali67
domek z bali ma swój urok jak jest nieco prymitywny i prosty.Mnie też pokazywano schody za iles tam a wybrałem proste,ktore sam rozrysowalem i w ramach budowy górale ladnie i prosto zbudowali bez lakieru i przepychu.Teraz pasują do wnętrza swoją prostotą i zwykłymi deskami -stopniami z balustradą też z 3 desek.i poręczą.Ale gusta bywają różne co pozwolę sobie uznać inne za równie wspaniałe do danego domku.
Witaj bodzio22 !!:)
..ja zamówiłam schody w górach....nie dlatego, że chcę miec schody "z przepychem" ")")
na naszym terenie poprostu nie znalazlam fachowca, który montował już schody w domu z bala.......i nie chciałam ryzykować .....
moje schody też mają być proste.....pasujące do wiejskiego domku!!
mam nadzieje, że wyjdą takie...o jakie chciałam!!

a można gdzies zobaczyc Twoje schody?? z chęcią bym zerknęła ;)

maciej74
29-05-2010, 18:13
Macieju Magoda to pensjonat? Swietnie, to juz wiem gdzie sie zatrzymamy jak sie wybierzemy w bieszczady w przyszlym roku

A u mnie sprawdza sie powiedzenie ze glupi ma szczescie. Komisja z nadzoru budowlanego nie dotarla. Tak gosciowi wytlumaczylam droge ze sie zniechecil na wstepie i uznal ze skoro zdecydowalam sie na odbior czesciowy z obowiazkowa kontrola to na pewno mam wsio ok mam przyjechac tylko podpisac protokol hehe


zapraszam serdecznie za rok :)
a co do kontroli z nadzoru to chyba coś nie rozumiem czemu masz obowiązkową kontrolę

bodzio22
29-05-2010, 23:15
Do Macieja 74
Jeszcze raz dzieki za podpowiedz o sikafleksie....dzisiaj pokazano mi w Castoramie jego walory na pokazowych przykładach.....to jest to czego szukałem.Pozdrowienia

bodzio22
29-05-2010, 23:20
Poczekaj...bo odwiedze mój drugi domek za kilka dni i pokażę jak to wyglądają schody i nie tylko.Pozdrawiam Cię życząc zadowolenia z tego co będzie spełnieniem Twych marzeń.

dode
30-05-2010, 11:12
a co do kontroli z nadzoru to chyba coś nie rozumiem czemu masz obowiązkową kontrolę

odbiór częściowy budynku pociąga za sobą obowiązkową kontrolę z nadzoru

Moose
30-05-2010, 19:44
Wreszcie wątek drewniany ruszył ;) Cieszę się, że będzie można się od Was czegoś dowiedzieć, bo moja budowa rusza w przyszłym tygodniu...

maciej74
30-05-2010, 20:12
odbiór częściowy budynku pociąga za sobą obowiązkową kontrolę z nadzoru
Nigdy nie byłem dobry w przepisach i papirologi wolę młotek i gwoździe ale się szkolę :) .
zastanawiałem się po co mi to forum ot i mam odpowiedź.

JerzyBw
31-05-2010, 11:30
Witam
Kiedyś widziałem na forum, że ktoś pokazał taki środek (chyba chemiczny), który rozjaśnia drewno. Kurde-mole, moje bale strugam ręcznie, takim ręcznym okrągłym ośnikiem, ale po tych deszczach trochę te bale poszarzały, szczególnie w odsłoniętych jasnych - miękkich warstwach. Może ktoś rzucić linka albo nazwę jak to się nazywa. Nie chcę czyścić papierem. Chyba, jak nikt nie podpowie, będę musiał jeszcze raz te miejsca znowu postrugać, a to trochę jest roboty :(

akselek
31-05-2010, 11:48
Witaj bodzio22 !!:)
..ja zamówiłam schody w górach....nie dlatego, że chcę miec schody "z przepychem" ")")
na naszym terenie poprostu nie znalazlam fachowca, który montował już schody w domu z bala.......i nie chciałam ryzykować .....
moje schody też mają być proste.....pasujące do wiejskiego domku!!
mam nadzieje, że wyjdą takie...o jakie chciałam!!

a można gdzies zobaczyc Twoje schody?? z chęcią bym zerknęła ;)

Jeszcze ich nie ma, narazie jest tylko koncepcja, i pan liczy..... Zobaczymy co wyliczy

akselek
31-05-2010, 12:00
k 160 dom bez klimatu w Beskidzie pod wynajem to trochę nie halo .Ludzie przyjeżdżają w Beskidy właśnie dla klimatu ten dom jeśli wyremontujesz to będzie zarabiał na siebie o wiele lepiej niż murowaniec , to klimat będzie przyciągał do was gości i do klimatycznej chaty będą wracać.Mieliśmy z żoną to samo zostawiliśmy miasto i mieszkamy w Bieszczadach prowadzimy pensjonat ,najpierw szukaliśmy domu murowanego pod tą działalność podczas poszukiwań spotkaliśmy człowieka który na pytanie czy nie wie coś o domu na sprzedaż powiedział a po co wam dom kupcie ziemię i przenieście starą chatę .
I tak się zaczęło z początku sceptycznie do tego podszedłem bo nic na ten temat nie wiedziałem prócz tego że takie chaty mają pełno robali są spróchniałe i inne tego typu stereotypy,teraz a minęło już sześć latek wiem jedno żaden murowaniec żeby nie wiem jakie bajery miał i jakbyś się starał z nim coś zrobić nie będzie miał klimatu domu drewnianego ,przaśności ,wsi,historii a tego szukają goście w Beskidach.
Co do popielic to sympatyczne zwierzątka ale trzeba z nimi ostrożnie bo straszne szkodniki uwielbiają drewniane chaty i potrafią nieźle namieszać w szczególności w wełnie a rozmnażają się ochoczo i bez drastycznych środków to nie sposób je wyprosić z domu.

Maciek napisał dokładnie to co ja chciałam powiedzieć. jak się jedzie gdzies odpoczac to się nie marzy o domu murowanym, przy szosie, tylko o jakiejś sielskiej chałupce, z wygodami ( prosze bardzo) ale żeby było "jak u mamy". Sielsko, smacznie, duzo przyrody, piękne widoki.
Jak człowiek nie ma odwagii zeby w taki dom inwestować, mieszkac w nim na stałe, to zazwyczaj ma ochotę na to, zeby w nim spędzić urlop. I to jest atut derewnianych zajazdów, czy agroturystyki.
Zastanów się dobrze, czy yanpawdę murowany nowy dom przyciagnie tych na których kase liczysz.
Ale moze ja jestem skrzywiona ( jak chyba kazdy w tym temacie) bo ja w tycj balach chcę żyć na codzien

artmach
31-05-2010, 12:33
Witam
Kiedyś widziałem na forum, że ktoś pokazał taki środek (chyba chemiczny), który rozjaśnia drewno. Kurde-mole, moje bale strugam ręcznie, takim ręcznym okrągłym ośnikiem, ale po tych deszczach trochę te bale poszarzały, szczególnie w odsłoniętych jasnych - miękkich warstwach. Może ktoś rzucić linka albo nazwę jak to się nazywa. Nie chcę czyścić papierem. Chyba, jak nikt nie podpowie, będę musiał jeszcze raz te miejsca znowu postrugać, a to trochę jest roboty :(

Perhydrol...tylko najpierw sprawdź na małej próbie drewna.

AgaJeżyk
31-05-2010, 21:28
Witam
Kiedyś widziałem na forum, że ktoś pokazał taki środek (chyba chemiczny), który rozjaśnia drewno. Kurde-mole, moje bale strugam ręcznie, takim ręcznym okrągłym ośnikiem, ale po tych deszczach trochę te bale poszarzały, szczególnie w odsłoniętych jasnych - miękkich warstwach. Może ktoś rzucić linka albo nazwę jak to się nazywa. Nie chcę czyścić papierem. Chyba, jak nikt nie podpowie, będę musiał jeszcze raz te miejsca znowu postrugać, a to trochę jest roboty :(


Moje były impregnowane Bochemitem i Fobosem.
Do dziś są białe, aż mi żal malować lazurą ... bo będą miodzikowe ...

Moose
01-06-2010, 00:25
Aga Twoje są piękne... Takiego koloru nie da się zachować...????

Sloneczko
01-06-2010, 01:04
Do dziś są białe, aż mi żal malować lazurą ... bo będą miodzikowe ...

Ktoś Ci wciska lazur barwiony? Przecież jest i bezbarwny, i drewno pod nim z czasem samo nabiera swoistego koloru.

A nie podobałby Ci się domek postarzony? Taki jakiego przywrócił do życia maciej74

http://images42.fotosik.pl/209/cd6ae8b316987c50med.jpg

http://images38.fotosik.pl/293/a34a72432d1c3799med.jpg

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158639-Uratowa%C4%87-od-zniszczenia-przenosiny-chaty

Widzę w myślach rząd kolorowych malw na tle ciemnobrązowych ścian :)

jg514
03-06-2010, 21:36
Witam wszystkich. Mam dom- pół z bali, pół murowany. Z 1864 roku (spadek) Czy ktoś wie jak odrestaurować taki dom? Od czego zacząć i gdzie szukać? Dom jest piękny, ma klimat, ale czas zrobił swoje. Jest tam chyba tylko prąd, żadnych innych instalacji nie ma. Nie chciałabym go burzyć- w końcu tyle przetrwał. Uparłam się żeby go remontować. Nie ma nawet fundamentu, ale ja chcę go ożywić i w nim zamieszkać!!! Ktoś już robił taki "remont"? Pozdrawiam wszystkich :)

m4rsh4ll
03-06-2010, 21:59
jg514 wklej trochę zdjęć, zobaczymy to cudeńko. Wszyscy są ciekawi. Z restauracją to często tak bywa, że trzeba więcej pracy włożyć w stary dom niż w w budowę nowego.

bupalus
04-06-2010, 05:17
Założyłem dziennik, dokładam zdjęcia, będę bardziej aktywny - na ile pozwoli mój internet. Rozpocząłem budowanie na pograniczu trzech województw - mazowsze, łódzkie i świętokrzyskie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć - być może zobaczycie jakieś błedy - czekam na podpowiedzi i uwagi.

corokey
08-06-2010, 13:05
Chyba wszyscy na budowach taka cisza, ja jeszcze musze czekac , pozdr wszystkich

kruszon11
08-06-2010, 13:08
Opalają się ......
:cool:

kasia_sloneczko
09-06-2010, 02:07
zgodnie z obietnica zrobilam troche fotek wnetrza, teraz doszly kolejne elementy wystroju wnetrz ale padl mi aparat wiec wrzucam na picasse te co mam. jakosc srednia bo aparat kiepski
http://picasaweb.google.pl/kasia.sloneczko1
i wcale sie nie opalaja tylko buduja dalej, garaz dla przykladu...

oswiadczam wszem wobec ze mam wreszcie odbior budynku. pani laskawie pozwolila sie zameldowac-heheheh meldunek mamy od sierpnia zeszlego roku :)

akselek
09-06-2010, 11:48
Super domek, garaz obity decha tez zapowiada sie bardzo klimatycznie, a ta tapeta ... zakochałam sie w tych kwiatkach. Piękna!
fajnie wyglada sypialnia z bielonym balem, tak zimowo i chłodno ( co zwłaszcza dziś by sie przydało, żeby przespac te upały)
Kasiu, powiedz prosze skad sie bierze taka szybke jak masz w drzwiach z kwiatkiem. Szukam od tygodnia czegos podobnego, bo chce wstawic w scianke murowanego brodzina, zeby było w nim troche swiatła z okna.
Czy mozesz pokazac lepiej swoja bidetkę? planuja tez toto u siebie ale nie do konca rozumiem czy musi bys to na odrzielnym dojsciu wody czy na tych damych co kran przy zlewie (zlew mam tuz kolo sedesu)

kasia_sloneczko
09-06-2010, 22:57
A dzieki za tyle komplenentow :)
Na razie ci nie wrzuce wiecej fotek bidetki bo aparat w naparwie ale pozniej nie ma sprawy. Bidetka jest z hansgrohe, mozesz ja podloczyc do kranu (tak preferowane) albo do podtynku (tzw. iboxa) Rozwiazan jest kilka. Urzadzenie nie jest do konca idealne bo niestety chwile po uzyciu kapie. jak wisi nad podloga to niestety jest mala kaluza. ale funkcjonalnie jestem zadowolona.
a szybe to sie zamawia chyba u szklarza, ja zamowilam juz drzwi z szyba piaskowana i tylko motyw sama rysowalam (taki sam jak na drzwiach wejsciowych). zrobili mi tak jak chcialam :)

Ma ktos rynny galeco? chcialabym je zamowic na garaz i nei wiem czy warto. mam tez oferte z pruszynskiego. cena niemal identyczna wiec sie waham..

AgaJeżyk
09-06-2010, 23:21
Kasia - ja mam stalowe galeco. Wszystko ok. Pociekły raz ...ale to wyjątkowa sytuacja. Strasznie wodnisty śnieg je zakleił i wypełniły sie nim po brzegi ... i pociekly na połączeniach. Raz jedyny ... ale zimę przetrwały super i to bez płotków przeciwśniegowych. Coś tam malowałam o tym w październikowym wpisie do dziennika - poczytaj.

Dzisiaj juz na nie nie marudzę - przetrwały test srogiej zimy i konkretnych ulew :yes:

piotr.nowy
10-06-2010, 07:39
Ma ktos rynny galeco? chcialabym je zamowic na garaz i nei wiem czy warto. mam tez oferte z pruszynskiego. cena niemal identyczna wiec sie waham..

Też mam Galeco stalowe. Nie ma z nimi problemu, to znaczy : jestem zadowolony.

akselek
10-06-2010, 10:02
Jeszcze raz zawrócę gitarę z ta bidetką - mam łazienkowca na budowie, i sdzis mam mu powiedziec jak ma ta sprawa z Bidetka wyglądać. Ja mam mieć zlew bardzo blisko sedesu. Właśnie nie do końca rozumiem, jak jest to rozwiazane technicznie jak sa sprzedawane krany z bidetką. On jest z jakimś przełącznikiem, żeby woda leciała z prysznica ( jak w wannie) czy cisnienie stale jest w wężu, i wystarczy nacisnąć na raczce bidetki przycick i woda leci... Czy jeśli to drugie, to nie ma ryzyka zalania łazienki jak rączka zawiedzie?
jak zatem sa montowane te bidetki sprzedawane osobno. Trzeba dokupić poprosry kran? pewnie podtynkowy.......
Kurcze, ja nie jestem hydraulikie ( a szkoda, pewnie lepiej bym zarabiała) i zupełnie nie kumam tej bidetty, choć wiem że bardzo mi się przyda toto w małej dolnej łazience gdzie bidet się nie zmiescił.
Oświeć mnie Kasiu jeśli możesz.
Dzięki za odpowiedź.

woxtek
11-06-2010, 08:51
Jeszcze raz zawrócę gitarę z ta bidetką - mam łazienkowca na budowie, i sdzis mam mu powiedziec jak ma ta sprawa z Bidetka wyglądać. Ja mam mieć zlew bardzo blisko sedesu. Właśnie nie do końca rozumiem, jak jest to rozwiazane technicznie jak sa sprzedawane krany z bidetką. On jest z jakimś przełącznikiem, żeby woda leciała z prysznica ( jak w wannie) czy cisnienie stale jest w wężu, i wystarczy nacisnąć na raczce bidetki przycick i woda leci... Czy jeśli to drugie, to nie ma ryzyka zalania łazienki jak rączka zawiedzie?
jak zatem sa montowane te bidetki sprzedawane osobno. Trzeba dokupić poprosry kran? pewnie podtynkowy.......
Kurcze, ja nie jestem hydraulikie ( a szkoda, pewnie lepiej bym zarabiała) i zupełnie nie kumam tej bidetty, choć wiem że bardzo mi się przyda toto w małej dolnej łazience gdzie bidet się nie zmiescił.
Oświeć mnie Kasiu jeśli możesz.
Dzięki za odpowiedź.
Jeżeli Ci pomogę to piszę. Ja mam bateria Oras Bidetta.Kupiłem ją w zestawie z baterią umywalkową. W komplecie jest bateria umywalkowa z trzema przyłączami(zw,cw i bidetka).+ specjalny uchwyt do bidetki mocowany do ściany. wąż ma ok. 1 metra, ale jeśli będzie za krótki sądzę, że bez problemu dokupisz dłuższy. Jednak wg mnie nie będzie on zbyt praktyczny. Zasada działania jest taka, że odkręcasz wodę w baterii umywalkowej (tam ustawiasz cieplejszą-zimniejszą wodę) , a jeśli chcesz użyć bidetki naciskasz przycisk na niej i woda jest kierowana do "słuchawki". Po zwolnieniu przycisku woda leci ponownie baterią. Nie zauważyłem u mnie problemu z wyciekaniem wody. Może jest to sprawa wysokości zamocowania na poziomie lub nieco wyżej baterii? Używam taką baterię od kilku lat i przeniosłem ją również do nowego domu. Jest OK. więcej informacji powinnaś znaleźć na:
http://www.oras.com/pl/consumer/NewsEvents/Pages/BezdotykowebaterieumywalkoweOrasCubista.aspx

akselek
11-06-2010, 09:23
Dzieki za odpowiedź, niby sprawa błaha ale jednak istotna :-) Już wiem, ze będę miała taką bidetkę ( taką właśnie zintegrowaną z kranek, bo umywalka obok) i dowiedziałam, sie, ze te bidetki nie sa kompatybilne ze wszytskimi kranami, tylko z tymi , z którymi kupowane są w komplecie. Troche nie podobają mi się te vo sa w komplecie ( kilka firm ma te zestawy) bo są zbyt nowoczesne, ale trudno. bardziej chce mieć bidetkę i mniej pasujacdy kran, niz fajny kran ale bez bidetki. Odrzielny zawór (bidetka ma oddzielne dojscie wody, niezalezne od kranu) odrzuciłam z kilku powodów.
Jeszcze raz dzieki za podpowiedź!!!!!!!!!

model kulki
11-06-2010, 22:43
witam jestem nowy na forum czy ktoś mógłby mi doradzic jak naprawić podpróchniałe podwaliny ,właśnie kupiliśmy dom z bala i zaczynamy remont

corokey
12-06-2010, 11:16
witaj, jeslipodwaliny masz podprochniałe to radze wymienic na wszystkie nowe, niejest to az tak wieki koszt. Pamietaj ze podwalina to podstawa Waszego domu.Jesli inne belki są tylko lekko podprochniałe to wytnij tą częsc i wstaw wstawke z nowego. Wstaw może kilka zdjeć na forum,pozdr

kasia_sloneczko
13-06-2010, 21:03
Akselek ja mam umywalke w innym miejscu niz bidetka wiec u mnie tylko podtynk wchodzil w gre. Podtynk ma zawor ktory odkrecam by woda poszla do weza bidetki a sama bidetka ma przycisk po ktorego nacisnieciu leci woda z bidetki. Temperatura tez jest regulowana na podtynku. Wez kren z termostatem zeby sobie nie poparzyc tego i owego nagle lecaca goraca woda :)

A mozliwe ze cos nie tak z wysokoscia bidetki...chyba zadzwonie do producenta i sie dowiem czy to norma czy znowu moj hydraulik cos schrzanil...

bodzio22
13-06-2010, 22:45
Do Kali 67
jak już masz bukowe schody do kuda im do mych sosnowych...zrobilem zdjęcia ale nie umiem ich pokazać na forum.....na pocztę umiem bo poznalem niedawno tajniki ale na dalej to narazie ??????.Serdecznie pozdrawiam życząc miłych dni w balowym domku....ostatnio uszczelnialem z zewnątrz całą scianę/gdzie deszcz zacina,snieg ,słońce najbardziej operują i tam zachodzą największe zmiany drewna/ sikaflexem i jest to super srodek,ktory podpowiedziano mi tu na tym forum.
Pozdrawiam

petervdo
14-06-2010, 21:44
mam prośbę do znawców domów drewnianych :)
może mi ktoś podpowiedzieć jaka jest różnica w ilości drewna na dom z bala np. fi ok. 25 cm a płazy 18 cm ?
jest jakaś możliwość to w miarę dokładnie określić ?
zastanawia mnie ile więcej drewna na dom z bala okrąłego przy tych samych wymiarach zewnętrznych ?
czy po odliczeniu kosztu ocieplenia i mszenia będzie duża różnica w kosztach ?
jak są liczone kubiki bala okrągłego ?
może ktoś wyceniał jakiś projekt bal/płazy ?
pozdrawiam

JerzyBw
15-06-2010, 10:30
Mogę powiedzieć jak u mnie było z drzewem okrągłym, bo w płazach nie jestem obyty. Tutaj może ktoś inny pomoże.

Jeżeli chodzi o drewno okrągłe, to ilość można obliczyć w prosty sposób np. ze wzoru objętości "walca" są jeszcze tabele dla leśniczych. Ja wyliczałem drewno w ten sposób: leśniczy zaoferował bale długości ok 9-10 m i średnicy w środku długości ok. 25 cm (o takie mi chodziło:)
wzór objętości walca to V = пr2 * H gdzie V - to pole objętości; п - liczba pi ok. 3,14; r2 - promień do kwadratu; H - wysokość(długość)
wyliczenie bal długości 9 m i 25 cm średnicy (średnicę trzeba podzielić na dwa, bo potrzebny jest promień i wyjdzie 0,25/2=0,125) Podstawiamy do wzoru
V= 3,14 x 0,125do kwadratu x 9. Dalej V= 3,14x0,016 x 9, na końcu wyjdzie V=0,45 kubika. Czyli bal o długości 9 m i średnicy 25cm ma ok 0,45kubika. Te wyliczenie bardzo było przybliżone do tego co wyliczył mi leśniczy, co utwierdziło mnie, że nie jestem w błędzie.

kruszon11
15-06-2010, 10:45
I podobnie liczy się płazy. Długość x szerokość x wysokość.
Razy ilość :)

kruszon11
15-06-2010, 13:31
Podjąłem temat w dziale z ogrodzeniami, ale Was też podpytam.
A sprawa tyczy się ogrodzenia.

Planuję zrobić je od frontu ze sztachetami.
Początkowo planowałem słupki zrobić z profili metalowych, same zaś sztachety zamocować na ceowniku, przyspawanym do słupków. Tak robi większość....

Zastanawiam się jednak nad całością z drewna. Słupki z kantówki 10x10 cm, rygle 5x10 cm. N a to sztachety.
Słupki zamocowane w kotwach "U". Zresztą detale wykonania mniej istotne....

Najbardziej obawiam się trwałości takiego wykonania. Czy przy odpowiednim zaimpregnowaniu i dbaniu o taki płot będzie on "służył" latami, czy za kilka lat trzeba będzie wymieniać słupki/rygle ?

Macie jakieś doświadczenia ???

8)

petervdo
15-06-2010, 15:21
bale długości ok 9-10 m i średnicy w środku długości ok. 25 cm (o takie mi chodziło:)
wzór objętości walca to V = пr2 * H gdzie V - to pole objętości; п - liczba pi ok. 3,14; r2 - promień do kwadratu; H - wysokość(długość)
wyliczenie bal długości 9 m i 25 cm średnicy (średnicę trzeba podzielić na dwa, bo potrzebny jest promień i wyjdzie 0,25/2=0,125) Podstawiamy do wzoru
V= 3,14 x 0,125do kwadratu x 9. Dalej V= 3,14x0,016 x 9, na końcu wyjdzie V=0,45 kubika. Czyli bal o długości 9 m i średnicy 25cm ma ok 0,45kubika. Te wyliczenie bardzo było przybliżone do tego co wyliczył mi leśniczy, co utwierdziło mnie, że nie jestem w błędzie.
dziwne, ale nie wpadłem na pomysł liczenia ilości drewna jako walca ;)
jakoś ten nieregularny kształ mnie zmylił (bale nie toczone)
a jaka wysokość ściany ? ile bali takich 25 cm u Ciebie ?

petervdo
15-06-2010, 15:22
I podobnie liczy się płazy. Długość x szerokość x wysokość.
Razy ilość :)
kruszon11
a jaka u Ciebie wysokość ściany z płaza ?
jaki wysoki płaz ?
ile poszło drewna na bartne ?
:D

petervdo
15-06-2010, 15:26
pytałem na planuję dom, ale chyba jednak ten wątek musi być :)

Załatwiał ktoś może taką opinię ?
ściany i przekrycia dachów budynków są nierozprzestrzeniające ognia, to minimalna odległość między nimi powinna wynosić 8 m – opinię taką może wydać Instytut Techniki Budowlanej lub osoba o odpowiednich uprawnieniach p.poż., mówiącej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości
gdzie, jak, za ile :bash:

trochę mnie zamartwiły odległości od granicy / domów .. niestety ale "hektarów" nie było szans kupić ;(

kruszon11
15-06-2010, 15:30
kruszon11
a jaka u Ciebie wysokość ściany z płaza ?
jaki wysoki płaz ?
ile poszło drewna na bartne ?
:D

Wysokość 30 cm. Drewna poszło ok. 40 kubików.

petervdo
15-06-2010, 15:59
Wysokość 30 cm. Drewna poszło ok. 40 kubików.

:wave:

próbuje sobie policzyć koszty samego materiału ... np. jakbym kupował we własnym zakresie

40m3 w sumie czy same ściany ??

kruszon11
15-06-2010, 16:00
Jeśli dobrze pamiętam, to bez więźby, cały dom.

ANNNJA
15-06-2010, 16:07
Kruszon, a jakby Ty chciał te słupki wkopać w ziemie??? na czym? na takich metalowych kotwach? - tzn. słupkach??
my mamy tak jak Ty myślałeś że zrobisz ......


Kasia- my też mamy Galeco, fajnie wyglądają, nie są za wielkie, opady zbierają....., ino zimą pękła nam 1szt. z powodu roztapianego śniego i zalegającego lodu w rurach, no ale nie takie rzeczy pękają pod wodą/lodem, stąd jednak daję POZYTYW na te rynny! zresztą innych metalowych nie znam i nie miałam, kiedyś zakładaliśmy plastiki - swoją rolę też spełniały,


się rozpisaliście, pare dni mnie nie było a tutaj całe poematy

Podwaliny też uważam że trzeba wymienić,...czyli rozebrać chałupę i od podstaw..

ANNNJA
15-06-2010, 16:08
Kasia-.....bardzo żałuję iż nie moge otworzyć Twego linku!!!! pewnie cudności tam widać, oh szkoda wielka!!

maciej74
15-06-2010, 16:35
Podwaliny też uważam że trzeba wymienić,...czyli rozebrać chałupę i od podstaw..
wystarczą podnośniki trza ją unieść ku niebu około 20 cm i wywalić stare trochę z tym roboty ale da się zrobić to tak na szybko ,spadam do roboty dach kończyć :)

PawEla
15-06-2010, 21:57
Wysokość 30 cm. Drewna poszło ok. 40 kubików.

Dom 168mkw użytkowej (198calkowitej) poszło w sumie około 80m3 gotowego surowca: ściany 12cm/18cm płazy, wewnątrz szalówka 3,5cm, na działowych też, wszędzie drewno oprócz łazienek (2) i 2 ścian w kuchni (gips-karton), podłogi, schody, balkony. Zostało na opał około 10m3 (zżynki, odpady, okrawki itp).
Ilośc surówki = ilośc wyliczona na cały dom x co najmniej 1,5
oczywiście wszystko pi razy oko. Dokładnie wyjdzie podczas budowy..... 8-)

petervdo
15-06-2010, 22:09
Dom 168mkw użytkowej (198calkowitej) poszło w sumie około 80m3 gotowego surowca: ściany 12cm/18cm płazy, wewnątrz szalówka 3,5cm, na działowych też, wszędzie drewno oprócz łazienek (2) i 2 ścian w kuchni (gips-karton), podłogi, schody, balkony. Zostało na opał około 10m3 (zżynki, odpady, okrawki itp).
Ilośc surówki = ilośc wyliczona na cały dom x co najmniej 1,5
oczywiście wszystko pi razy oko. Dokładnie wyjdzie podczas budowy..... 8-)


Wysokość 30 cm. Drewna poszło ok. 40 kubików.


Jeśli dobrze pamiętam, to bez więźby, cały dom.
dzięki
zaczynam to jakoś "widzieć" :wave:

kruszon11
15-06-2010, 22:36
Kruszon, a jakby Ty chciał te słupki wkopać w ziemie??? na czym? na takich metalowych kotwach? - tzn. słupkach??
my mamy tak jak Ty myślałeś że zrobisz ......


Czyli jak macie ?

Słupki w kotwach typu U. Napisałem wyżej.