PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

bola
21-10-2002, 18:57
Panie Wojtku, myślałam o balach okrągłych, ale w grę mogą wchodzić też grube "bale" po obu stronach strugane, czyli wygladające podobnie jak bardzo grube dechy. Proszę wybaczyć nieprofesjonalne określenia, ale sądzę, że będzie Pan wiedział o co mi chodzi.

bed
22-10-2002, 10:16
1. Czy dostaliście wreszcie te nieszczęsne e-maile?
2. PANIE WOJCIECHU,
skoro już wszyscy mają do Pana jakieś pytania, to nie będę wyłamywać się i też zapytam:
- co powinna wybrać osoba, która chce zbudować dom o powierzchni użytkowej ok. 200 m2, z użytkowym poddaszem i nie chce wydać na to fortuny?
- czy warto wchodzić w budowę z bali jeżeli tak czy inaczej chcę mieć w tym domy białe ściany, gdyby był to dom z drewna, zostawiłam może jakąś ścianę "balową", ale na pewno nie wszystkie.
Takich globalnych problemów do rozstrzygnięcia mam jeszcze kilka, ale o tym może później.

Mysza
22-10-2002, 12:54
bed- dzięki, dostałam i zabieram się za przeglądanie :smile:

Czas mija a tu cisza w eterze. Pan Wojciech chyba przestraszył się ilości pytań. A u mnie ich ilość narasta w straszliwym tempie. Czekam z niecierpliwością na odzew! Jakbym dostała spis firm to kierowała bym ich część do nich, a tak to czekam na Pana Wojciecha.

puchatek
22-10-2002, 13:14
To jest ciekawa historia.
Kiedys, pan Wojciech wlasnie mial mi podac adresy suszarni suszacych grube przekroje w okolicach Warszawy i tez zniknal...

bed
22-10-2002, 13:18
Mysza, to jeszcze nie wszystko, ale resztę muszę pozbierać do kupy. Uważałabym na zadawanie pytań wykonawcom. Najpierw wolę wiedzieć, czy coś ma wyglądać na pewno TAK, a nie inaczej, a dopiero pytać, jak oni to robią. Można się nieźle przejachać. Opieram się na doświadczeniach ludzi, którzy budowali w tzw. technologii tradycyjnej. Nie mieli pojęcia o tym, jak ma wyglądać ściana trójwarstwowa i rozbierali potem pół domu. Boję się, że mnie mogłoby spotkać to samo.

Maco
22-10-2002, 21:52
bed,
Dostałem (nawet dwa razy :smile: ) i jest tego sporo !

Miałem chyba podobne wątpliwości jak Ty (w pytaniu do Pana Nitka) i na seminarium Muratora prowadzonym przez tegoż Pana uzyskałem odpowiedź (zresztą spisałem moje relacje z tego seminarium kilka stron wcześniej chyba...).
W skrócie budowanie z bala bez dkodatkowego docieplenia czy zabudowywania ma sens przy balach grubości powyżej bodajże 25cm. A to jest drogie ! Cieńsze bale wymagają docieplenia, więc skoro ocieplać i jeszcze nabijać na to płyty k-g to po co bale ? Konstrukcja szkieletowa spełni tę samą rolę konstrukcyjną i cieplnie będzie tak samo. Jedyna jakaś wątpliwość jaka u mnie pozostaje to efekt zdrowotny, który przez obecną naukę nie jest jakkolwiek zbadany (czy pełne drewno ma jakiś lepszy wpływ na zdrowie człowieka niż szkielet...) :smile:

bed
23-10-2002, 11:51
Dla mnie zdrowe i naturalne nie ma zbyt dużego znaczenia przy moim trybie życia i tak długo nie pożyję. He, he... Liczy się cena, funkcjonalność, wygląd tego czegoś, co ma być moim domem. Do moich 3 ha najbardziej pasowałby dom ze ścianami ze szkła, bo jest tam pięknie i aż szkoda zasłaniać sobie widoki czymś litym.

Maco
23-10-2002, 15:05
To może dom z ogrodem zimowym. Jak bardzo zimno ogród się zamyka ale w każdą inną porę roku można z niego urządzić normalny pokój. A jakie klimaty... !

Wojciech Nitka
23-10-2002, 21:02
Kochani,
fakt, od kilku dni nie odpisuję ... bo mnie nie było na miejscu. Niestety, działamy na terenie całego kraju. Na przyszłość - CIERPLIWOŚCI. A teraz do roboty:
MYSZA,
listę firm przekażę na Priva. Nie chcę publicznie reklamować.

BOLA,
jak wyżej,

BED,
proponuję dom o konstrukcji szkieletowej obłożony okładziną imitującą bale. Pytaj dalej.

PUCHATEK,
nie przypominam sobie takiego zapytania, a tym samym swojego zobowiązania, ale być może w nawali innych zajęć zapomniałem. Przepraszam jeżeli tak.
Adres podam na priva.

MACO,
masz 100% racji.

Maco
23-10-2002, 21:50
Mysza, bola,
żeby już nie zawracać głowy panu Wojtkowi możecie mi podesłać zestawienie firm ?
Najlepiej na adres w moim profilu... :smile:

Dzięki

Wojciech Nitka
23-10-2002, 23:39
PUCHATEK,
i co z tym artykułem?

Wojciech Nitka
23-10-2002, 23:53
Do wszystkich zainteresowanych poszukiwanie wiarygodnych i rzetelnych firm wykonawczych,
proszę - piszcie na mój adres [email protected] podając numer faksu, a który będziemy mogli wysłać krótką ankietę, w której określicie swoje wymagania. Pozwoli to nam skuteczniej znaleźć odpowiednią firmę spełniającą Wasze, indywidualne wymagania.

woj
24-10-2002, 07:35
Wojciech! Zaitrygowałeś mnie "okładziną imitującą bal".Nie widziałam czegoś takiego.Podaj gdzie to można kupić ,albo zobaczyć.Ja muszę swoj dom z bala ocieplić,to mozy by rozwiązało nasze rodzinne sprzeczki.

bed
24-10-2002, 08:46
Ja też chcę to zestawienie firm!!!!!!!!!!!!!!!

Mysza
24-10-2002, 10:05
Maco, bed - wysłałam Wam na prywatne skrzynki :smile:

Mysza
24-10-2002, 10:14
Maco, bed -naipierw Wam wysłałam, a dopiero później zaczęłam przeglądać CO dostałam i niestety nie jest to lista firm, ale adres jednej firmy budującej w szkielecie i jeden firmy od bali :sad: Trochę krótka ta LISTA. Czyżby nikt fachowy więcej nie budował w okolicach W-Wy? :cry:

bola dostałaś coś więcej?

Wojciech Nitka
24-10-2002, 21:01
Kochani,
przesyłam adresy firm sprawdzonych i polecanych przez CBS, adresy firm, za które jako Centrum Budownictwa Szkieletowego możemy gwarantować i nie tylko pod względem technicznym ale i obsługi klienta.
Jeżeli ktokolwiek uważa że woli adresy więcej firm - nie widzę przeszkód. Prześlę więcej. Nie należy jednak oczekiwać ode mnie całej gamy firm, czy całej bazy danych.
Polecając firmę - bierzemy na siebie odpowiedzialność.

Wojciech Nitka
24-10-2002, 21:11
Powtarzam swoją prośbę sprzed kilku dni:

"Do wszystkich zainteresowanych poszukiwanie wiarygodnych i rzetelnych firm wykonawczych,
proszę - piszcie na mój adres [email protected] podając numer faksu, a który będziemy mogli wysłać krótką ankietę, w której określicie swoje wymagania. Pozwoli to nam skuteczniej znaleźć odpowiednią firmę spełniającą Wasze, indywidualne wymagania.

puchatek
25-10-2002, 00:59
Panie Wojciechu,
Szukam artykulu, w koncu go znajde. Sprulem juz pare rocznikow, ale moze przegapilem. Poniewaz i tak w zwiazku z budowa pewnie juz z rok zasypiam wieczorami na stercie Muratorow wiec nie poswiecam sie tak strasznie.
Drewno juz wysuszone, lezy sobie w scianach i czeka na ocieplenie...
Pozdrawiam

bed
29-10-2002, 10:54
Przesyłam wszystkim, którzy chcieli drugą część listy firm. Będzie jeszcze trzecia...

ewusia
31-10-2002, 10:18
Witaj BED, w czerwcu tego roku wybierałaś się do firmy DANMAR. Czy Twoja wizyta doszła do skutku? nie znalazłam info na FORUM a jestem bardzo zainteresowana Twoimi wrażeniami. Kupuje działkę w Gołubiu Kaszubskim a DANMAR jest najbliższą firmą budującą domy drewniane w okolicy.Mam chęć na ich wyrób ze względów czysto ekonomicznych. Czy możesz coś na ich temat powiedzieć? A może ktoś inny miał z nimi do czynienia? Chociaż wątpię bo jak zauważyłam to większość FORUMowiczów kieruje się w stronę gór a nie wspaniałych jezior i lasów kaszubskich. A żałujcie, tu są wspaniałe tereny!!!!!!!!
Pozdrawiam wszystkich miłośników domów z drewna ( nie tylko z bali) !!!

Wojciech Nitka
31-10-2002, 17:46
Ewusia,
chcesz budować z bali czy w szkielecie?

Maco
31-10-2002, 21:37
bed, dzięki za listę !

bed
04-11-2002, 08:40
O Danmarze pisałam już. Byłam u nich. Świetny tartak. Czysto, las dookoła, wymuskane budynki. Wrażenie świetne. Ich dom modelowy, który tam stoi też niczego sobie. Jeśli decyzja jest już podjęta, to najlepiej zadzwonić, umówić się i pojechać. Strasznie mili ludzie, ale niestety nie wdawałam się w szczegóły.
A Kaszuby - no cóż, piękne... Ale trochę za daleko od Warszawy...

ewusia
05-11-2002, 11:30
On 2002-10-31 17:46, Wojciech Nitka wrote:
Ewusia,
chcesz budować z bali czy w szkielecie?

Na dzień dzisiejszy w szkielecie, ale Szanowny Małżonek lubi wszystko solidne i trwałe (najchetniej wszystko w betonie, nawet trawnik :smile:)) )więc nie wiem czy czegoś nie wymyśli. Przegladałam kilka fajnych projektów, wybieram się do Danmaru i chyba na tym się skończy, że kupimy "gotowca" z małymi zmianami. Podoba mi się ich domek DANMAR II, ja bym go tylko rozbudowała o zadaszony taras z boku. Nie jesteśmy z Mężem już najmłodsi więc nie mogę sobie pozwolić na budowę w systemie gospodarczym - chyba tylko wykończeniówka i to drobna. Zobaczymy. Dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam

Witia
05-11-2002, 22:49
Ewusia
zobacz DANMAR IX mini - z żoną zachorowaliśmy na niego ale z innym dachem (ten to ok. 200 zł/m2).

ewusia
06-11-2002, 08:54
On 2002-11-05 22:49, Witia wrote:
Ewusia
zobacz DANMAR IX mini - z żoną zachorowaliśmy na niego ale z innym dachem (ten to ok. 200 zł/m2).

Masz Rację, choć taki mini" to on nie jest. A dach jest przytłaczający. Generalnie jak na moje mozliwości jest za duży, ja się skłaniam na metraż do 60m2. Jak na domek letni wystarczający a finansowo na więcej nie mogę sobie pozwolić. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. Myślę że masz rację, jak dasz inny dach to będzie optycznie lżejszy i przez to dla oka sympatyczniejszy. Jeszcze w tym miesiącu jadę do Danmarku, chcę zobaczyć co mają do pokazania i pogadać. Życzę powodzenia!

Witia
06-11-2002, 17:45
Ewusia
jak będziesz w DANMARZE zwróć uwagę na jakość produkowanych przez nich okien i drzwi wejściowych dla domów całorocznych, czy warto je kupować razem z domem czy lepiej zrezygnować i samemu zamówić w innej firmie.

bed
07-11-2002, 09:28
Drzwi wyglądały b. solidnie. Okna w domu modelowym nie chciały się rozszczelniać - chociaż powinny. I trzeba chyba trochę zmienić schody (jeżeli mają być) na wygodniejsze.

15-11-2002, 11:59
Witam, jakis czas temu przeczytałam w wypowiedzi pana Wojciecha o okładzinie imitującej bale. Proszę o więcej informacji - jak to wygląda i gdzie to mozna kupić. Szukam pomysłu na ocieplenie starej chałupy z "niby" bali - zdecydowana jestem na ocieplenie zewnętrzne, tylko nie wiem, co na wierzch. Chciałabym, żeby to nie straciło wyglądu bali!! Co możecie polecić? Będę wdzięczna za każdą pomoc.

puchatek
08-12-2002, 23:29
Nie wiem, czy tu jeszcze ktos zajrzy, ale pomyslalem, ze bedzie w porzadku jak sie zamelduje, ze u mnie prawie gotowe. Na poczatku zanosilo sie na sliczny dom z bali.
http://www.ilustracje.pl/obrazki/d1.jpg
http://www.ilustracje.pl/obrazki/d2.jpg
ale poniewaz ocieplenie klimatu nastepuje za wolno musialem go ocieplic i takie cos wyszlo
http://www.ilustracje.pl/obrazki/d3.jpg

Maco
08-12-2002, 23:45
Najbardziej mi się podoba pierwsze zdjęcie.

Nie obraź się, ale jakoś tak wysoki ten dom wyszedł.... :sad:

puchatek
09-12-2002, 08:26
Obrazic to bym sie mogl na dzialke, ze ma tam gdzie domek od 11 do 12 m szerokosci (a w najwezszym miejscu dzialka schodzi do 2,5 m) i w tym oczywiscie konieczne odleglosci od sasiadow (3+1,5 m).
Pod ziemie sie nie da wejsc bo zaraz woda - tylko z gory mialem troche miejsca...

bed
09-12-2002, 08:44
Puchatku, a kto toto stawiał i z czego? Faktycznie wysoko, ale skoro ja mogę biegać po mieszkaniu znajdującym się na dwóch piętrach, to w domu też można to przeżyć. Mnie się podoba sam fakt, że ktoś coś już zrobił. Jeżeli u mnie nic się nie zmieni, to rozpocznę tę budowę nie wiosną przyszłego roku, ale za pięć lat. GRATULACJE!

puchatek
09-12-2002, 23:18
Bed.
Jak to juz sie pojawialo w watku - bale 12 cm+welna13cm+szalowka 2cm. Bale byly komorowo suszone. szalowka jet cisnieniowo zaimpregnowana.
Jak to wyglada w srodku widac na pierwszym zdjatku. Nie do konca moge polecic tartak, na pewno nie moge polecic wykonawcy stanu surowego otwartego, moze tylko goral od wykonczen zasluzyl na lepsze potraktowanie, ale i tak czeka na niego pare drobiazgow do poprawienia... Pewnie wiec zadnych bezposrednio uzytecznych informacji dla Ciebie... Chyba, ze cos konkretnego z moich przygod z taka technologia.

Ryszard1
10-12-2002, 14:59
Szkoda ze w swoich wedrowkach po www nie trafilem na to forum, jeszcze przed wybudowaniem domu z bali. Ale mysle ze mimo wszystko wyszlo dobrze i zebrane kilkumiesieczne doswiadczenie
pozwolilo dobrze zrealizowac moje marzenie : zbudowanie drewnianego domku. Domek juz stoi choc jeszcze zostala do zrobienia instalacja wodno-elektryczna. Zycze duzo wytrwalosci i satysfakcji z realizacji marzen. Na moim przykladzie widac ze jest to do zrealizowania ...

Ryszard1
10-12-2002, 15:03
Szkoda ze w swoich wedrowkach po www nie trafilem na to forum, jeszcze przed wybudowaniem domu z bali. Ale mysle ze mimo wszystko wyszlo dobrze i zebrane kilkumiesieczne doswiadczenie
pozwolilo dobrze zrealizowac moje marzenie : zbudowanie drewnianego domku. Domek juz stoi choc jeszcze zostala do zrobienia instalacja wodno-elektryczna. Zycze duzo wytrwalosci i satysfakcji z realizacji marzen. Na moim przykladzie widac ze jest to do zrealizowania ...

Maco
10-12-2002, 16:21
puchatek,
No tak. Na takiej działce to w sumie bardzo ładnie wyszło. A po czasie posadzisz jakieś drzewa, może jakoś "udekorujesz" zewnętrze i będą jeszcze wszyscy chcieli kupić Twój projekt !

Medal za wybudowanie pierwszego domku w grupie !
Chyba pierwszy, nie ?

puchatek
14-12-2002, 15:07
Maco,
Dzieki za medal, chociaz moj domek to tylko niewielka dobudowka.
Mialo byc malarstwo iluzjonistyczne na scianach, ale faktycznie drzewa beda lepsze i pewnie wyrosna szybciej niz moja zona znajdzie czas na te obrazy na scianach...

Maco
16-12-2002, 21:05
Jak dobudówka to kiedy zaczynasz budować "normalny" dom ? :grin:

puchatek
16-12-2002, 23:35
normalny dom stoi sobie od 1932 roku. Drewniany szkielet. Docieplilem kilka lat temu. Mysle, ze moze nie 70, ale ze 30 lat jeszcze postoi wtedy pomysle jaka dobudowke zrobic do mojej obecnej "dobudowki"...

gars
18-12-2002, 14:59
witam
jestem tu z ciekawosci, ja buduje z ytonga, ale we wrzesniu spotkałem taką firme , która buduje z bali, wyglądała na solidną miała ekspozycję takiego małego domku ogrodowego, ale całoroczne też robią, jest to firma tatra house z jordanowa http://www.tatrahouse.com.pl

Ryszard1
20-12-2002, 11:34
Czym pomalowac dom z bala ? Sciany sa bez ocieplenia, domek jest letniskowy. Czy na zewnatrz wystarczy impregnacja kolorowym impregnatem typu Drewnochron ? Jakiej firmy najlepszy ? Kolorowy lepiej podobno zabezpiecza przed promieniami i mniej jest brudzacy. Jak czesto trzeba powtarzac impregnacje ? A moze lepiej dac jakis lakier, ale jaki zeby nie odpadal ? A wewnatrz na scianach i suficie, belkach mozna zostawic gole gladkostrugane drewno ? Czy lepiej moze pomalowac je jakims ekologicznym lakierem wodorozpuszczalnym ?

Witia
25-12-2002, 18:46
Dwa lata temu pomalowałem dwukrotnie domek letniskowy drewnochronem kol. sosnowego. Z początku deszcz spływał po drewnie ale już po roku kolor przybrudził się i drewno nasiąkało. Tego lata pomalowałem jeszcze raz, deszcz znowu spływał z drewna ale kolor już został przybrudzony. Po drewnochronie raczej należałoby zastosować lakier zewnętrzny tak jak to jest napisane na opakowaniu.

willow9
07-01-2003, 10:35
Chciałem Was zapytać w jaki sposób rozwiązać podział wnętrza w przenoszonym domu drewnianym? Może powiem bliżej o co mi chodzi. Mam na oku chatę drewnianą. Chatka średniej wielkości(9 na 10 m) z bala sosonowego w bardzo dobrym stanie (wiek ok. 35-37 lat), fakt ,że facet chce sporo (ok 9 tys. z 1 tys może da się utargować) ale chata jest naprawdę zdrowa - przynajmniej z zewnątrz. Problem o którym myślę jest nastepujący. Nie odpowiada mi absolutnie obecny podział wnętrza. Ścianki działowe są z trzciny, gliny i czegoś tam jeszcze. Przy przenoszeniu i tak trzeba je rozwalić. Po przeniesieniu chcę podzielić chatkę po swojemu, nie wiem tylko z czego stawiać ścianki działowe. Chatka z zewnątrz wygląda bardzo dobrze i raczej nie zamierzam robić innej elewencji. Bal jest dość gruby (ok 25 cm.) i zastanawiam się nad całkowitą rezygnacją z ocieplenia. Nie wiem jak bal wygląda od wewnątrz bo na razie jest tynk. W tej chwili chata jest niezamieszkana (od 1 miesiąca) i niedługo się tam przejadę z młotkiem to sprawdzę jak to od środka wygląda. Jeżeli bal byłby ładny od środka chciałbym go zostawić i w związku z tym ścianki działowe też chciałbym robić drewniane. Nie wiem czy będzie to duży problem, ale zależy mi na estetyce wnętrza. Jeżeli ktoś miałby jakieś doświadczenia w takich pracach to będę wdzięczny za wszelkie rady. Druga sprawa, o którą chce zapytać to komin. Czy trzeba go postawić przed preniesieniem domu, czy można z tym poczekać. Podejrzewam, że końcowy projekt domu (podział pomieszczeń) zlecę jakiejś pracowni architektonicznej (a propos ile to może kosztować), ale zanim to zrobię chętnie posłucham kogoś kto już przez to przeszedł.
Pozdrawiam
Ł.M.

kobziątko
20-01-2003, 10:35
Witam,
Jestem nowy na forum i pod ogromnym wrażeniem. Toż to kopalnia wiedzy. A już się bałem, że jestem jakimś osamotnionym szaleńcem opętanym myślą budowy domu z bali.
Właśnie sinalizowałem zakup działki w bliskich okolicach Szczecina. W sumie 7,5 tys. metrów z czego 6 tys zalesione. Jestem przekonany, że dom z bali idealnie by się tutaj wkomponował. Do tego strzecha :smile:)) Marzenie ....
Jedną z przeszkód do pokonania w podjęciu decyzji jest moja żona. Obawia się nieznanej szerzej technologii, jakości materiałów, profesjonalizmu wykonawcy. Przyznam szczerze, że jako początkujący też jestem lekko spanikowany. Dlatego z zainteresowaniem przestudiowaliśmy Wasze uwagi.
Dopiero zaczynam się rozglądac po ofertach. W sieci znalazłem kilka firm:
- MISONI (Łomianki)
- MAZURSKIE DOMY
- WASCO
- HONKA (kosmiczne ceny, 3tys/metr stan surowy zamknięty !!!!)
Szukamy więc kogoś kto miał z nimi do czynienia. A może ktoś w naszych okolicach (zachodniopomorskie) buduje albo już mieszka w domu z bali ?
Pozdrowienia
Krzysztof

EDZIA
24-01-2003, 18:52
Witaj
Od zawsze marzyłmi się dom z bali ale dziś mija pierwsza rocznica od podjęcia decyzji o jego budowie. Na to forum trafiłam w momencie jak miałam już koncepcję swojego domku i tak zostało. Właśnie dziś wykonawcy mojego domu zakończyli mi więźbę na garażu nie powiem nie była najtańsza ale mój wymagający kierownik budowy dzwonił przed momentem, że jest pod wrażeniem solidności jej wykonania.Dom również jest w przygotowaniu.Jak będzie gotowy to będę mogła go zobaczyć na placu firmy a następnie zostanie przewieziony na moją działkę. Mam nadzieję, że będzie równie solidnie wykonany jak obecnie więźba.

EDZIA
25-01-2003, 23:33
Niestety o Misoni słyszałam niezbyt pochlebne opinie a co do Honki zgadza się strasznie droga

mlody
26-01-2003, 21:10
EDZIA.
Koniecznie musisz zamieścić kilka zdjęć! No i z jakimiś szczegułami :wink:
Pozdrawiam i gratuluje!!!

EDZIA
27-01-2003, 09:34
Dzięki Młody :smile:
Jak tylko zacznie dziać się coś ciekawszego na budowie to napewno zamieszczę zdjęcia.
Póki co są fundamenty pod dom i garaż z więźbą a to wydaje mi się niezbyt ciekawe na szerszą prezentację :wink:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: EDZIA dnia 2003-01-27 09:36 ]</font>

kasia0504
27-01-2003, 13:31
WITAM.CZY JA TEŻ MOGŁABYM PROSIĆ O LISTĘ FIRM BUDUJĄCYCH W SZKIELECIE DREWNIANYM.BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA.MÓJ ADRES
[email protected]

Maco
27-01-2003, 13:54
Kasiu, wyślę to co mam.

babis
27-01-2003, 15:30
Edzia! Gratulacje!!
Widze, że mnie przegoniłaś i chyba tak już zostanie.
Ja utknąłem na etapie projektowania i czekam też na wiosnę aby wylać fundamenty.
Pozdrawiam balowiczów... wszak to karnawał!!

cristo
27-01-2003, 16:08
Witam wszystkich balowiczów.
Czy ktoś z was przenosił stary dom z bali?
Szukam odpowiedzialnej ekipy, która się tego podejmie.
Szukam też domu. Powierzchnia min. 120 m.kw. chętnie pietrowy.
Macie jakieś doświadczenia, przestrogi dla mnie?

Ryszard1
28-01-2003, 21:36
Ciekawe czy sa takie domki, takie z bala, tak do konca, gdzie wszysto, i w srodku tez jest orginalnie drewniane ?
Mi najbardziej podobaja sie takie domy gdzie wszstko w najdrobniejszych szczegolach jest stare, albo tak wygladajace.
Ja bede chcial wyposazajac moj maly domek takze w srodku choc troszke zadbac zeby wszystko bylo z drewna, choc napewno nie bedzie to w staromodnym stylu. Musze pomyslec o dodatkach, ozdobach, np myslalem o starym kole od wozu, ktore powiesilbym na scianie. Narazie mam tylko powieszona stara lampe naftowa ...

Maco
28-01-2003, 23:52
Chyba był jeden forumowicz co przenosił dom z bali. Było chyba kilku innych co szukali takich domów albo się ogłaszali, że mają. Nie pamiętam innych sytuacji. Było pare opisów w Muratorze (chyba z 1999 roku). Przeczytajk dokładnie cały wątek albo zapodaj hasło "bale" w wyszukiwarce...

kasia0504
30-01-2003, 10:04
Dzięki Maco za przysłane listy firm.
pozd.Kasia

EDZIA
01-02-2003, 23:18
On 2003-01-27 15:30, babis wrote:
Edzia! Gratulacje!!
Widze, że mnie przegoniłaś i chyba tak już zostanie.
Ja utknąłem na etapie projektowania i czekam też na wiosnę aby wylać fundamenty.
Pozdrawiam balowiczów... wszak to karnawał!!

Na to wyglada, tak się składa, że mój dom jest prawie skompletowany. Dziś miałam okazję pooglądać przygotowane bale, sprawdzić ich jakość. Muszę obalić mit o tym jakoby drewno górskie było rzadkie. Nic podobnego może o 3 balach możnaby było tak powiedzieć a reszta to bale o bardzo ścisłym układzie słojów.
Maco
Drewno na domy szkieletowe suszone jest komorowo. Gorzej z grubszymi przekrojami. Nie chę Cię namawiać ale to tak gwoli ścisłości.
Ewa

Maco
01-02-2003, 23:24
Wiem. Tak samo mi odpowiedzieli panowie z Tej firmy. Ale grubsze przekroje to między innymi takie na więźbę a wszeędzie teraz mówią, że więźba też powinna być suszona komorowo. No i Pan Nitka to powtarza. I jeszcze mówi, że w Finlandii KAŻDE drewno (czyli duże przekroje też) jest suszone komorowo...

Wydaje mi się, że grubsze przekroje trzeba suszyć dłużej i może dochodzić do dopiwiedniej temperatury suszenia wolniej, tak żeby dać czas tej wilgoci z wnętrza na powolne wyparowanie bez powodowania pęknięć (gwałtowne parowanie). A to pewnie więcej kosztuje i pewnie dlatego mało kto u nas to robi albo się na to decyduje ?

EDZIA
01-02-2003, 23:30
Nie pamiętałam, kiedy wysłałeś do nich zapytanie. Fakt, że suszarnie pojawiły się u nich niedawno , może to brak doświadczenia. Tez czytałam wypowiedź p.Wojtka, że większe przekroje też się da suszyć komorowo.

Maco
01-02-2003, 23:34
Jakieś miesiąc temu zapytałem czy mimo swojej praktyki byliby w stanie przesuszyć większe "moje" przekroje :smile: ?
Na razie cisza... :smile:

EDZIA
01-02-2003, 23:37
Pewnie cały czas testują jeszcze suszenie grubszego drzewa. Zatem cierpliwości :wink:

Maco
01-02-2003, 23:53
Obyś miała rację :smile: :smile: :smile:

Wojciech Nitka
02-02-2003, 09:27
Suszenie komorowe w wysokiej temperaturze (ok. 60 st. C) to nie tylko samo suszenie. To również niszczenie w drewnie wszystkich ewentualnych żyjątek - np. zarodnków grzybów czy owadów.

Ryszard1
02-02-2003, 11:05
On 2003-02-02 09:27, Wojciech Nitka wrote:
Suszenie komorowe w wysokiej temperaturze (ok. 60 st. C) to nie tylko samo suszenie. To również niszczenie w drewnie wszystkich ewentualnych żyjątek - np. zarodnków grzybów czy owadów.

A czy pozostawienie domu z bali w okresie zimy, na mrozie tez spelni role zniszczenia zarodnikow grzybow czy owadow ?
A wogole czy pozostawienie takiego domu w zimie bez ogrzewania jest szkodliwe ?

Maco
02-02-2003, 19:13
Panie Wojtku,
a czy inaczej suszy się małe beleczki (małe przkroje) a inczaje grube "bale" (np. więźbę) ?

Bo jeśli tak samo, to nie rozumiem dlaczego suszarnie lub producenci obawiają się suszenia komorowoego grubych przekrojów... ?

Wojciech Nitka
02-02-2003, 20:08
Ryszard1,
drzewa w lesie stoją i zimą. Mimo to są narażone na działanie owadów i grzybów. Jaka zatem różnica?
Jeżeli to będzie dom z samych bali - nie powinno być problemów.

Maco,
niestety, inaczej suszy się cieńkie elementy a inaczej grube. Te ostatnie, przy szybkim suszeniu mogą się skręcać i pękać.

Jagna
05-02-2003, 00:53
Maco,
Czy ja też mogę poprosić o listę firm "szkieletowych"?
Jakoś dziwnie mi się wydaje, że wiernie podążam tym samym śladem jeżeli chodzi o pomysły na technologię budowania....
Pozdrawiam,
Jagna
[email protected]

Ryszard1
05-02-2003, 07:55
On 2003-02-05 00:53, Jagna wrote:
[email protected]

Zamiast podawac e-mail mozna go podac na stale edytujac w :
"Edytuj profil" i "Edytuj Twoje Preferencje",
a moze znow sie tak na tym nie znam ...

Maco
05-02-2003, 10:46
Jagna, wysłałem listę

Jagna
05-02-2003, 11:26
Maco, dostałam listę, dzięki serdeczne!
Ryszard1, zrobione!
Jaga

Jagna
05-02-2003, 11:55
A tak z innej beczki to ja mam pytanie, bo ja już nic nie rozumiem: zawsze mi się wydawało, że domy drewniane są nie tylko ładniejsze i zdrowsze, ale też sporo tańsze. Więc dlaczego (poza względami estetycznymi bo w końcu gustibus...itd.) ludzie budują głównie z betonu komórkowego? Czyżby dom z betonu był tańszy niż taki sam z drewna?? Ja już kompletnie zgłupiałam :sad: Proszę mnie oświecić, bo osiwieję! Maco, a jak przy tym wszystkim ma się dom ze szkieletem drewnianym? Ja nie mam złotodajnego osiołka (żadnego nie mam) i dla mnie takie względy są ważne....niestety, buuu!
Jaga

Maco
05-02-2003, 12:07
Jagna,
Po mniej więcej półrocznych poszukiwaniach i czytaniach wygląda na to, że budowa domu szkieletowego kosztuje tyle samo co z betownu komórkowego czy ceramiki. Więc nie ma jawenj i ewidentnej przewagi jednej technologii nad inną (ztąd też tak dużo dyskusji które lepsze - bo cena podobna...).

Więc skoro cena nie jest tutaj atutem to trzeba rozważać inne cechy. Dla nas ważne było szybkość budowania i łatwość przeróbki, potem było też zdrowie i ekologia.

05-02-2003, 12:40
Domy drewniane są super zdrowe pod warunkiem, że nie zaimpregnujemy materiału żadnymi chemikaliami. A to w dzisiejszych czasach jest raczej nie wykonalne (choć możliwe). Poza tym szybko płoną i wymagają częstych prac renowacyjnych. Trudno też znaleźć dobrego wykonawcę i kupić tanio dobre drewno.Raczej dla bogatych.

Wojciech Nitka
05-02-2003, 19:03
Anonim, czemu się ukrywasz?
Boisz się swoich śmiesznych i niczym nie podpartych wypowiedzi na Grupie?

Maco
05-02-2003, 21:12
Anonim,
niezgadzam się z Tobą. I naprawdę chciałbym (jeśli masz ochotę) rozwinąć tę dyskusję i wymienić się poglądami czy informacjami ale po ostatnich nieprzyjemnościach z anonimowymi wypowiedziami i ich nadużywaniu raczej w celu siania zamętu a nie rzeczowej syskusji się boję.
Jeśli chcesz podyskutować to zarejestruj się (trwa to dosłownie mniej niż minutę) i chętnie pogadamy. :smile:

05-02-2003, 22:47
On 2003-02-05 19:03, Wojciech Nitka wrote:
Boisz się swoich śmiesznych i niczym nie podpartych wypowiedzi na Grupie?


Tak Nitka,masz rację: sole bromu są zdrowe drewno się nie pali i jest tanie jak barszcz. Ekspert cholera.

Maco
06-02-2003, 00:21
Anonimie, mówisz jak Plumin (który miał już nie wracać...).

Pani Wojtku, proszę nie reagować bo to coraz bardziej wygląda na mącenie.

A szkoda... :sad:

06-02-2003, 02:00
Nie wiem co mówił plumin czy inny bedziu sredziu. Jeśli się nie zgadzasz z tym co piszę to już twój problem kolego.

06-02-2003, 17:05
Myślę, że jest trochę domów pokazowych wybudowanych w tej technologii. Można do nich wejść i zorientować się czy to się podoba czy też nie. Każdy może mieć ine odczucia. Ja mam takie:
- dom jest pełen dźwięków ( skrzypienia itp)
- koniecznie trzeba co ok.5 lat odnawiać impregnację
- trzeba zachować szczególną ostrożność przy budowie, łatwo coś zwalić
- mała odporność ogniowa, może się zdarzyć, że nic się nie zdąży uratować z dobytku - i jest człowiek golcem
- raczej wg mnie dużo krótszy okres użytkowania domu niż domów wykonanych w innych technologiach.
- myślę, że z w/w powodów trudniej też znaleźć ewentualnego nabywcę

Ryszard1
06-02-2003, 17:23
- dom jest pełen dźwięków ( skrzypienia itp)
Mozna je wytlumic

- koniecznie trzeba co ok.5 lat odnawiać impregnację
Na poczatku nawet czesciej, ale za to nie trzeba klasc tynkow

- trzeba zachować szczególną ostrożność przy budowie, łatwo coś zwalić
Dom z bali wymaga staranniejszego montazu, trudniej cos potem naprawiec

- mała odporność ogniowa, może się zdarzyć, że nic się nie zdąży uratować z dobytku - i jest człowiek golcem
W tradycyjnym domu "wnetrze" tez sie szybko spali

- raczej wg mnie dużo krótszy okres użytkowania domu niż domów wykonanych w innych technologiach.
ale wystarczy na co najmniej kilkadziesiat lat, zreszta jest duzo domow stojacych sto lat

- myślę, że z w/w powodów trudniej też znaleźć ewentualnego nabywcę
Technologia ladna ale malo popularna, niestety pokutuja jeszcze stare stereotypy myslenia

Sa tez inne wady, ale tez duzo zalet ...

puchatek
07-02-2003, 00:52
- dom jest pełen dźwięków ( skrzypienia itp)
Nie tlumimy - bardzo lubimy

- koniecznie trzeba co ok.5 lat odnawiać impregnację
Mozna to zrobic samemu, cudowna sprawa dla faceta (DZIELO!)

- trzeba zachować szczególną ostrożność przy budowie, łatwo coś zwalić
Ale dzieki temu nie sposob skonczyc budowy i nawet nie wiedziec jak dom powstawal. Trzeba sie duzo nauczyc, czuwac, uczestniczyc. Do takiego domu nie trzeba sie potem przyzwyczajac - ten dom sie zna.

- mała odporność ogniowa, może się zdarzyć, że nic się nie zdąży uratować z dobytku - i jest człowiek golcem
W tradycyjnym domu "wnetrze" tez sie szybko spali

- raczej wg mnie dużo krótszy okres użytkowania domu niż domów wykonanych w innych technologiach.
Fajnie jest mieszkac w rodzinnym gniezdzie, ale mam nadzieje, ze moich synow bedzie stac materialnie i duchowo, by pewnego dnia zbudowac takie domy jakich chca

- myślę, że z w/w powodów trudniej też znaleźć ewentualnego nabywcę
Nie jestem developerem, buduje dom, by w nim mieszkac, a nie go sprzedawac.

cristo
07-02-2003, 11:24
Szukam domu do przeniesiena. Dobrze byłoby żeby miał poddasze. Macie jakieś namiary, kontakty?
Czy ktoś przenosił stary dom a potem go docieplał? Jak? Czym?

Ryszard1
07-02-2003, 15:45
On 2003-02-07 11:24, cristo wrote:
Szukam domu do przeniesiena. Dobrze byłoby żeby miał poddasze. Macie jakieś namiary, kontakty?
Czy ktoś przenosił stary dom a potem go docieplał? Jak? Czym?

Najlepiej kup taki z grubszych bali, nie wymagajacych ocieplenia.
Bo dokladanie nieekologiznych materialow, izolacji czy plyt gipsowych to jakos nie pasuje do bali.
Ciekawe jak w praktyce sprawdza sie taka czysta sciana, bez zadnej dodatkowej izolacji ?
Ja mam domek z samych bali, ale moj jest tylko letniskowy,

Maco
07-02-2003, 16:11
On 2003-02-06 17:05, Hans_68 wrote:
Myślę, że jest trochę domów pokazowych wybudowanych w tej technologii. Można do nich wejść i zorientować się czy to się podoba czy też nie. Każdy może mieć ine odczucia. Ja mam takie:
1 dom jest pełen dźwięków ( skrzypienia itp)
2 koniecznie trzeba co ok.5 lat odnawiać impregnację
3 trzeba zachować szczególną ostrożność przy budowie, łatwo coś zwalić
4 mała odporność ogniowa, może się zdarzyć, że nic się nie zdąży uratować z dobytku - i jest człowiek golcem
5 raczej wg mnie dużo krótszy okres użytkowania domu niż domów wykonanych w innych technologiach.
6 myślę, że z w/w powodów trudniej też znaleźć ewentualnego nabywcę


1. Na pewno jest głośniejszy niż dom z betonu i cegły. Ale jak się mądrze zbuduje to będzie niewiele głośniejszy niż murowany.

2. Którą impregnację ? Ja czytam, że suszone komorowo i strugane drwno zupełnie NIE potrzebuje impreganacji (tak jest w Skandynawii i USA). A co robisz w domu murowanym z więźbą ? Też impregnujezs co 5 lat ?

3. Prawda. Niechlujstwo robotników ma opłakane skutki w szkielecie. Murowany znosi większość partactwa. Z tego można też wyciągnąć wnisek raczej negatywny dla murowany domów... :smile:

4. Według mnie taka sama jak dla murowanych. Czy starcę cały dobytek łącznie z konsturkcją domu, czy tylko dobytek a zostanie osmolony (o niewiadomej wytrzymałości) "szkielet" spalonego murowanego domu to chyba nie ma różnicy. Poza tym dom szkieltowy pali się inaczej niż murowany i akurato tutaj dużo materiało można odzyskać po pożarze (pod warunkiem prawidłowej sztuki budowania z zachowaniem reżimów p.poż.)

5. I bardzo dobrze !!! Ja bym nie chiał DZISIAJ miejszkać w domu zbudowanym 50 lat temu (z wyłączeniem pałaców i zamków itp...). To jhest dla mnie plus !!! Za 50 lat rozłożę mój szkielet na części, wykorzystam 80% materiałów i zbuduję nowoczesny dom. Z murowanym jest kłopot:
-jak go zburzyć i usunąć gruz ?
- tzeba budować zupełnie OD ZERA !

6. To prawda. Dzisiaj. Niewiadomo co będzie z 10-20 lat ?

07-02-2003, 16:38
On 2003-02-07 15:45, Ryszard1 wrote:

Najlepiej kup taki z grubszych bali, nie wymagajacych ocieplenia.
Bo dokladanie nieekologiznych materialow, izolacji czy plyt gipsowych to jakos nie pasuje do bali.
Ciekawe jak w praktyce sprawdza sie taka czysta sciana, bez zadnej dodatkowej izolacji ?
Ja mam domek z samych bali, ale moj jest tylko letniskowy,



Ta praktyka właśnie mnie niepokoi i nie chciałbym w ekologiczny sposób wysłać swojej rodziny na tamten świat - zamarzając zima...
Jaką masz grubość bala?
Czy ktoś z forumowiczów buduje/zbudował z litego bala?

cristo
07-02-2003, 16:40
ten anonim to ja. Zapomniałem się zalogować.

imported_GOŚKA
09-02-2003, 19:57
On 2003-02-07 16:38, Anonymous wrote:


On 2003-02-07 15:45, Ryszard1 wrote:

Najlepiej kup taki z grubszych bali, nie wymagajacych ocieplenia.
Bo dokladanie nieekologiznych materialow, izolacji czy plyt gipsowych to jakos nie pasuje do bali.
Ciekawe jak w praktyce sprawdza sie taka czysta sciana, bez zadnej dodatkowej izolacji ?
Ja mam domek z samych bali, ale moj jest tylko letniskowy,



Ta praktyka właśnie mnie niepokoi i nie chciałbym w ekologiczny sposób wysłać swojej rodziny na tamten świat - zamarzając zima...
Jaką masz grubość bala?
Czy ktoś z forumowiczów buduje/zbudował z litego bala?

NIGDY MISONI

imported_GOŚKA
09-02-2003, 20:06
On 2003-02-09 19:57, GOŚKA wrote:


On 2003-02-07 16:38, Anonymous wrote:


On 2003-02-07 15:45, Ryszard1 wrote:

Najlepiej kup taki z grubszych bali, nie wymagajacych ocieplenia.
Bo dokladanie nieekologiznych materialow, izolacji czy plyt gipsowych to jakos nie pasuje do bali.
Ciekawe jak w praktyce sprawdza sie taka czysta sciana, bez zadnej dodatkowej izolacji ?
Ja mam domek z samych bali, ale moj jest tylko letniskowy,



Ta praktyka właśnie mnie niepokoi i nie chciałbym w ekologiczny sposób wysłać swojej rodziny na tamten świat - zamarzając zima...
Jaką masz grubość bala?
Czy ktoś z forumowiczów buduje/zbudował z litego bala?

NIGDY MISONI
Zbudowali z mokrego drewna, źle połączyli bale, ta, że po pół roku zaczął się "nasz domeczek" rozpadać a tera od roku WALCZYMY z MISONI o jego naprawę i końca nie widać tzn. chęci naprawy. OSTRZEGAM JAK NAJDALEJ OD ŁOMIANEK I FIRMY MIOSONI
Chętnie też pogadam z innymi jak udało się załatwić reklamacje z MISONI i dyr. N., bo o ile wiem to takich przypadków było i jest więcej PZDR



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: GOŚKA dnia 2003-03-11 15:07 ]</font>

ermarcin
10-02-2003, 15:22
witam towarzystwo balowe. czy ktos zna lub budowal z firma castor, bodajze z ostrody. ceny maja atrakcyjne: 260 za m2
(dom pietrowy) i 420 (parterowy). podaja takie szczegoly:
- bal 4,5 (cienki) x 13,5 - polaczenie na wpust i pioro.
dzieki za wszelka pomoc :roll:

Ryszard1
10-02-2003, 15:53
On 2003-02-10 15:22, ermarcin wrote:
witam towarzystwo balowe. czy ktos zna lub budowal z firma castor, bodajze z ostrody. ceny maja atrakcyjne: 260 za m2
(dom pietrowy) i 420 (parterowy). podaja takie szczegoly:
- bal 4,5 (cienki) x 13,5 - polaczenie na wpust i pioro.
dzieki za wszelka pomoc :roll:

Cena ta to na pewno bez VATu : dolicz do tego rozne dodatkowe koszty chociazby transport, wykonczenie i wyjdzie ok. 1000 zl...
Ceny sa pewnie jeszcze z ubieglych sezonow.
Material ten co podaja nadaje sie na domek letniskowy, na caloroczny i wiekszy trzeba dac grubsze bale.
Szukasz domu calorocznego czy letniskowego bo ta firma raczej buduje tylko letniskowe.
Ja postawilem domek z podobnego materialu, tylko pochodzenie swierku bylo nie polskie i mysle ze bedzie lepszy. W praktyce sie to sprawdzilo i jestem zadowolony. Nie budowalem z ta firma i nie znam jej oferty ale i w moim przypadku cena na poczatku byla niska by potem szybko wzrosnac (samo zycie),

ermarcin
11-02-2003, 09:57
domek ma byc na razie jako letniskowy. szukam wiec opcji w miare tanio i solidnie - stad moje pytanie o w.w. firme. nie chce wybierac pierwszej, lepszej i potem pluc sobie w brode :o

Ryszard1
11-02-2003, 15:32
On 2003-02-11 09:57, ermarcin wrote:
domek ma byc na razie jako letniskowy. szukam wiec opcji w miare tanio i solidnie - stad moje pytanie o w.w. firme. nie chce wybierac pierwszej, lepszej i potem pluc sobie w brode :eek:

Jezeli pasuje ci jakis ich gotowy projekt to napisz do nich zeby podali cene, ale taka ze wszystkim plus niech napisza co ty musisz zapewnic. Niech podadza co wchodzi w sklad ich domku, np czy sa scianki dzialowe, kto robi fundament. Ja szukalem kilka miesiecy, ogladalem oferty, pisalem, rozmawialem i w koncu sam sobie zrobilem projekt bo zaden mi sie tak do konca nie podobal,

piotr.nowy
27-02-2003, 13:08
Jestem nowy na forum więć na wstępie witam wszystkich.Mam zamiar budować dom z bali .Mam projekt,szukam wykonawcy .Przeglądałem ostatnie strony tego watku i trafiłem tylko na krytykę MISONI, czy ktoś ma pozytywne doświadczenia z jakąś firmą najchętniej z poł.-zach. Polski ?

piotr.nowy
27-02-2003, 14:51
Aby być bardziej konkretnym : ktoś ma doswiadczenia z firmami:LOGPOL,MAZURSKIE DOMY,SEGA, WAKO inne Baaaardzo proszę o pozytywne i negatywny opinie!!

jastak
27-02-2003, 15:15
Piotr, jeżeli naprawdę jesteś konkretny to mogę Ci podać namiary na ekipę cieśli z Wisły, którzy stawiają domy z bala litego również okrągłego. Mi postawili dom w zeszłym roku z bala o szerokości 22cm. Kładą również dach i wod-kan, jeżeli chcesz. Stawiali już domy w Niemczech. Robią z drewna, które sami dostarczają (głównie świerk) lub też z materiału, który Ty dajesz (jeżeli jest ok). Mogę ich z czystym sumieniem polecić bo się u mnie sprawdzili w 100%! Wcześniej ich nie znałem i zajęło mi bardzo dużo czasu aby kogoś takiego znaleźć. To jest największy problem na rynku - Ci ludzie się nie reklamują, trudno ich znaleźć, dlatego takie firmy jak ..... mają biznes. Napisz na priva

Wojciech Nitka
27-02-2003, 15:24
piotr.nowy,
określ najpierw co rozumiesz pod hasłem "dom z bali". Czy ma to być z desek, jak to oferuje firma z Ostródy, czy z BALI jak oferuje firma np. Logpol z Wielunia.
Przy okazji - według polskiej nomenklatury - balami nazywa się wszelkie przekroje drewna o grubości powyżej 50 mm.
Zatem firma z Ostródy buduje z desek, a nie z bali.
W tej sytuacji, i w podobnych grubościach, lepiej (szybciej, taniej i pewniej) postawić dom o konstrukcji szkieletowej ze wszystkimi jego wymogami i ... obłożyć deskami, czytaj sidingiem drewnianym.

piotr.nowy
27-02-2003, 16:02
Jestak-dzięki za odzew!zgłoszę się do ciebie ,ale dopiero jutro(służbowy sprzęt dostępny do 16)
Wojciech-również dzięki za reakcję -mam na myśli bal okrągły o przekroju 200-300mm.

EDZIA
27-02-2003, 18:03
No to Piotrze masz problem, bo ja też mogę polecić Ci Firmę, która obecnie stawia u mnie dom z bali gr.20 cm. Jak dotąd Firma bez zarzutu. Jak jesteś zainteresowany odezwij się na priv.

piotr.nowy
28-02-2003, 10:05
On 2003-02-27 18:03, EDZIA wrote:
No to Piotrze masz problem, bo ja też mogę polecić Ci Firmę, która obecnie stawia u mnie dom z bali gr.20 cm. Jak dotąd Firma bez zarzutu. Jak jesteś zainteresowany odezwij się na priv.

Edzia czy dostałaś wiadomość-jeśli możesz to potwierdź proszę

piotr.nowy
28-02-2003, 10:07
On 2003-02-27 15:15, jastak wrote:
Piotr, jeżeli naprawdę jesteś konkretny to mogę Ci podać namiary na ekipę cieśli z Wisły, którzy stawiają domy z bala litego również okrągłego. Mi postawili dom w zeszłym roku z bala o szerokości 22cm. Kładą również dach i wod-kan, jeżeli chcesz. Stawiali już domy w Niemczech. Robią z drewna, które sami dostarczają (głównie świerk) lub też z materiału, który Ty dajesz (jeżeli jest ok). Mogę ich z czystym sumieniem polecić bo się u mnie sprawdzili w 100%! Wcześniej ich nie znałem i zajęło mi bardzo dużo czasu aby kogoś takiego znaleźć. To jest największy problem na rynku - Ci ludzie się nie reklamują, trudno ich znaleźć, dlatego takie firmy jak ..... mają biznes. Napisz na priva

Jastak -a z tobą udało mi się złapać kontakt ,bo nie jestem pewien swoich umiejętności

EDZIA
28-02-2003, 10:10
Potwierdzam - otrzymałam Twoją wiadomość.

kalin
28-02-2003, 20:40
On 2003-02-07 11:24, cristo wrote:
Szukam domu do przeniesiena. Dobrze byłoby żeby miał poddasze. Macie jakieś namiary, kontakty?
Czy ktoś przenosił stary dom a potem go docieplał? Jak? Czym?


Myśmy już przenieśli dom -stary, prawie stuletni, z bali o grubości 12 cm. Od prawie dwóch lat wahamy sie co do sposobu ocieplenia - chcemy to robic od wewnątrz. Rozważalismy:
1. ocieplenie wata mnineralną (najpopularniejsze, ale wymaga dwóch warstw folii i pustki miedzy folia a balami drewnianymi, w sumie za gubo i szczelnie/plastikowo),
2. ocieplenie ok 10-centymetrowa warstwą ekofibru (wdmuchiwanych włókien celulozowych, których cieplochronność nie pogarsza sie pod wpływem wilgoci i które w zwiazku z tym nie wymagają folii i pustki powietrznej, ale trochę boimy sie gryzoni
3.ocieplenie warstwą perlitu (mineralnych granulek, mają coś współnego z lawą wulkaniczną) ale tu sie okazuje że nie wystarczy tego wsypac, - trzeba dodać lepiszcze,np gips, bo perlit jest tak drobny, że każdą dziurką się wysypie.
Po 2 latach wytężonej pracy intelektualnej i zbierania wiadomości zdecydujemy się chyba na ekofiber. Pozostaniemy w drewnianym klimacie!
a przy okazji: czy ktoś ma doswiadczenia z montowaniem okien w domach z bali albo w domach szkieletowych ??? Będę wdzięczna za radę prsede wszystkim jakie okna i jak montowane (w którym miejscu ściany)

piotr.nowy
05-03-2003, 16:17
Mam pytanie:Jak wygląda sprawa z suszeniem i impregnacją bali o dużych przekrojach?Spotkałem się z oferta firmy która buduje domy z okrągłych bali bez ich suszenia i twierdzą ,że przy takich przekrojach nie ma to sensu.Impregnacja z kolei jest najskuteczniejsza wykonana metodą kąpieli lub ciśnienioą a wtedy impregnuje sie cały(dookoła).Niepokoi mnie fakt,że w związku z brakiem izolacji impregnat taki musi być dopuszczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń.Czy są takie i czy w ogóle impregnować te bale przeciw wszystkiemu: ogień,wilgoć , grzyby ,owady? Czekam na opinie fachowców,praktyków i laików.

Ryszard1
05-03-2003, 20:08
Najlepsza jest impregnacja profesjonalna np cisnieniowa, choc dla wiekszych przekroi b.rzadka. Czesciej juz i waznijsza sprawa jest impregnacja belek podwaliny na ktorej osadzone sa sciany.
Nie ma problemu z impregnacja scian zewnetrznych, np. Drewnochronem natomiast gorzej wewnatrz. Na szczescie wewnatrz uzycie impregnatu nie jest konieczne, choc zabezpieczyc drewniane sciany zrobic trzeba bo surowe szybko zszarzeja. Czy mozna do tego uzyc lakieru wodnorozcienczalnego ?
Ma ktos w tym jakies praktyczne doswiadczenia, bo nie wiem na co sie zdecydowac w swoim domku,

ciesla
05-03-2003, 23:44
najlepszym rozwiązaniem są właśnie lakiery wodne bo nie wydzielają przykrego zapachu. a co do ciemnienia bali to jest właśnie jedna z zalet drewna, że zmienia się z roku na rok. jeśli do budowy domu urzyto dobrej jakości drewna to powinno ono nabierać koloru brązu a nie szarości

Ryszard1
06-03-2003, 07:33
On 2003-03-05 23:44, ciesla wrote:
najlepszym rozwiązaniem są właśnie lakiery wodne bo nie wydzielają przykrego zapachu. a co do ciemnienia bali to jest właśnie jedna z zalet drewna, że zmienia się z roku na rok. jeśli do budowy domu urzyto dobrej jakości drewna to powinno ono nabierać koloru brązu a nie szarości

Czyli mozna zostawic bale wogole niepomalowane, czy lepiej jednak dac choc jedna warstwe lakieru wodnego ? Zabezpieczylby on troszke i przed zabrudzeniem eksploatacyjnym i wilgocia. Jaki lakier jest polecany ? Mam bale plaskie, takie grube, szerokie deski ze swierku skandynawskiego ukladane na 2 piora. Przez pol roku nie zauwazylem jeszcze zmiany koloru,

piotr.nowy
06-03-2003, 16:07
A nie lepiej wenątrz zastosować woski albo lezury?One nie zamykają porów w drewnie(podobno)i drewno nie traci właściwości higro..cośtam.Chodzi o to ,że substancje które tworzą zewnętrzna powłokę na drewnie, takie jak lekiery,nie pozwalają wnikac wilgoci do drewna ale jeśli już się tam dostanie(w wyniku uszkodzenia powłoki)to ma problem z wyjściem i drewienko nasze ulubione zaczyna gnić od środka.Fakt czy bzdura?

Ryszard1
07-03-2003, 07:34
A jezeli od zewnetrznej strony bedzie tylko impregnat (Drewnochron) ? Ewentualna wilgoc wyjdzie ta strona.
Czy inne sposoby zabezpieczenia wewnatrznej strony bali niz lakierem sa tak samo latwe do wykonania, a jak z cena takiego zabezpieczenia, bo lakier to koszt ok 20 zl/litr. Czy trwalosc i praktycznosc takich "naturalnych" zabezpieczen dorowna tym lakierowanym ? Wiem, za jak juz polakieruje to nie bedzie juz odwrotu.

jastak
07-03-2003, 08:24
Jeżeli dom będą Ci stawiali cieśle to niech zabezpieczą go od środka woskiem naturalnym. U mnie tak zrobili - mieszali naturalny wosk z terpentyną i na ciepło pokrywali nim ściany. Wygląda super, pachnie super i podobno jest najlepszym zabezpieczeniem ze wszystkich istniejących - spokój na 10 lat.
Drobne elementy, które sam robię zabezpieczam lazurem, bo wygląda podobnie do wosku i nie ma ostrego zapachu, wysycha w 30 min.

Ryszard1
07-03-2003, 21:04
On 2003-03-07 08:24, jastak wrote:
... od środka woskiem naturalnym...zabezpieczam lazurem...

A skd mozna dostac taki wosk, jakie sa tego koszty, i jak on sie praktycznie sprawdza w uzywaniu domu, np czy zabezpiecza sciany przed brudzeniem,
A ten lazur, czy ma podobne wlasciwosci, czy jednak lakier lepszy,

piotr.nowy
08-03-2003, 10:32
Właśnie-gdzie i za ile mozna kupić taki wosk?

09-03-2003, 16:36
Kupilem lakier : wodorozpuszczalny, ekologiczny, matowy, w puszcze jest jak biale mleko. Do tego szwedzki (a wiadomo ze tam dbaja o zdrowie). Ciekawe czy sie sprawdzi na drewnie. W instrukcji pisze ze jest do boazerii,

jastak
10-03-2003, 13:28
Ale szalejecie z tymi pytaniami :smile: Woski, które można kupić w hipermarketach budowlanych są bajońsko drogie. Najlepszym rozwiązaniem jest cieśla, który robi wosk sam poprzez mieszanie na ciepło wosku naturalnego z terpentyną i wciera go (na ciepło) w ścianę. Nie wiem ile kosztuje metr bo rozliczałem się za wszystkie prace razem, a do "polakierowania" woskiem miałem ponad 200 m kw (ściany, dzrwi i sufity, podłogi zrobiłem "normalnym" lakierem). Podejrzewam, że z robocizną wyszło mnie to taniej niż jakbym miał kupować lakier w cenie 200zł/5l w sklepie na całą tą powierzchnię. Wydaje mi się, że lakier jest twardszy od lazura (lazuru) ale z wygląda dużo bardziej naturalnie, a na ścianach, czy też drobnych elementach twardość nie ma aż takiego znaczenia. Nie ma też intensywnego zapachu.

piotr.nowy
14-03-2003, 15:11
Przeczytałem w kilku miejscach na forum,że bale suszone komorowo i czterostronnie strugane nie wymagają impregnacji.Jedna z firm określa swoje bale jako"heblowane nie szlifowane".Jak to się ma do STRUGANIA.Czy bale okrągłe obtaczane(???) należy traktować jak strugane czy nie? Kto wie!?

Joy1
15-03-2003, 12:44
Napiszcie, proszę, jak została wykonana w Waszych domach z bali instalacja elektryczna? Czy poprowadzona jest na drewnie i jest widoczna, czy wiercono otwory przez bale i inst.elektr. została ukryta, przez co jest niewidoczna. Jaki osprzęt zainstalowano. Czy przykręcony jest do bala, czy wycięte są otwory i umieszczone w nich puszki z osprzętem elektr.

EDZIA
15-03-2003, 14:27
Jestem po pierwszym spotkaniu z elektrykiem. U mnie będzie instalacja wewn. bali niestety gniadzka "natynkowe". Elektryk ponadto stwierdził, że nie może być żadnych puszek i trudno mi sobie wyobrazić jak gruby będzie pęk kabli prowadzących do skrzynki. A gdzie umieszczacie skrzynkę?

Ryszard1
16-03-2003, 21:39
Instalacja elektryczna w domach z drewna musi byc z przewodow o wyzszym napieciu, czyli 750 V. Przewody dobrze poprowadzic w specjalnych korytkach. Pod puszki powinno sie dac folie aluminiowa. Instalacja powinna byc z bezpiecznikiem roznicowym.
Przynajmniej ja chce tego przestrzegac,

jastak
17-03-2003, 09:12
Prowadzenie elektryki w domu z bali, jeżeli nie ma warstwy ocieplenia, w której można ją "ukryć", to jest problem. Problem wynikający stąd, że trzeba rozplanować dokładnie przeznaczenie, rozprowadzenie i miejsce wyjścia kabli przed stawianiem domu. Ja miałem przewody podzielone umownie na dwie grupy - te które musiałem rozprowadzić w balach i te, które rozprowadzałem w podłodze a ich wyjście było tuż nad podłogą (ok. 4cm) lub przy framudze drzwi. Wszystkie przewody położone zostały w rurkach plastykowych. Przewody, które musiałem rozprowadzić w balach, musiały być kładzione razem z balami w otworach które cieśle wiercili pionowo w kolejno kładzionych balach. Jest to uciążliwe i nie najlepsze rozwiązanie. Dlatego trzeba tak rozplanować rozprowadzenia, żeby jak najwięcej gniazd umieścić tuż nad podłogą a włączników przy opaskach drzwiowych. Wtedy prowadzimy przewody w podłodze i wychodzimy tuż nad nią a wyjście zakrywamy listwą przypodłogową. Gniazdo umieszczone jest wtedy tuż nad listwą. W przypadku włączników, przewody idą w podłodze, potem w bruździe pod ościeżnicą, a ostatni etap przewiercamy na skos przez bal, tak że włącznik wychodzi koło opaski drzwiowej. Niestety wszystkie gdniazda i włączniki powinny być natynkowe bez puszek w balu. Jest to problem kosztowy ale też wizualny, bo to co jest w hipermarketach z osprzętu natynkowego nadaje się tylko do piwnicy. Edzia mogę Ci dać namiar na sprzęt z którego sam skorzystałem - oddział w Katowicach, 40% upustu, super jakość i wybór, 2 tygodnie czekania, ale przysyłają do domu, płatne przelewem 2 tygodnie. Na priva. Skrzynkę zamontowałem w przyziemiu, które jest murowane (sorry).

jastak
17-03-2003, 09:16
Edzia, jeszcze jedno, puszki rozgałęziające mój elektryk umieścił mi w cegłach pionu kominów wentylacyjnych. Myślę, że jest to niezły sposób na ominięcie problemu puszek w drewnie.

EDZIA
21-03-2003, 07:38
Jastak dopiero dziś tu zajrzałam.Akurat zwiedziłam katowickie supermarkety i jestem delikatnie mówiąc załamana żadnego wyboru.
Jestem zainteresowana tym namiarem .

Ryszard1
21-03-2003, 07:51
Cos mi sie przypomnialo : pod puszki, wylaczniki, gniazda natynkowe i tablice rozdzielcza nalezy dac dla bezpieczenstwa cienka folie aluminiowa,

jastak
21-03-2003, 09:08
Edzia, przesłałem Ci namiary na firmę na priva. Jak coś jeszcze potrzebujesz to pisz. Pzdr

EDZIA
21-03-2003, 09:39
Jacku serdeczne dzięki

piotr.nowy
21-03-2003, 12:04
Cześć.Fajnie widzieć ten wątek na pierwszej stronie.Wczoraj chciałem go wedrukować ale jedna strona "komputerowa" zajęła 11 stron A4.Stron "komputerowych" jest 11.Razem daje to 121 stron do wydruku.Jest jakiś sposób żeby to "ścieśnić"?

piotr.nowy
21-03-2003, 13:56
Pytanie!
Rozmawiałem wczoraj w firmie budujacej domy z bala.Budują między innymi z bali wykańczanych i dopasowywanych do siebie ręcznie okragłych lub prostokatnych.W przeciwieństwie do bali obrabianych mechanicznie te obrabiane recznie nie są suszone,bo byłyby niemożliwe do ręcznej obróbki.Dodam ,że chodzi o bale o grubości(lub średnicy) pow.20 cm. Nie wiem co o tym mysleć.Może ktoś podpowie mi ,czy decydować się na budowę z niesuszonego drewna.A moze w ogóle nie ma sensu suszyc bali o takich duzych przekrojach.

puchatek
21-03-2003, 16:51
Pewnie nie jest u mnie tak slicznie jak u jastaka, ale elektryk zastosowal podobna filozofie - max wykorzystania przejsc pod podloga i przestrzeni pomiedzy podloga na pietrze a podbiciem miedzy belkami stropowymi. Reszta w ociepleniu na zewnatrz...

EDZIA
21-03-2003, 19:08
On 2003-03-21 13:56, piotr.nowy wrote:
Pytanie!
Rozmawiałem wczoraj w firmie budujacej domy z bala.Budują między innymi z bali wykańczanych i dopasowywanych do siebie ręcznie okragłych lub prostokatnych.W przeciwieństwie do bali obrabianych mechanicznie te obrabiane recznie nie są suszone,bo byłyby niemożliwe do ręcznej obróbki.Dodam ,że chodzi o bale o grubości(lub średnicy) pow.20 cm. Nie wiem co o tym mysleć.Może ktoś podpowie mi ,czy decydować się na budowę z niesuszonego drewna.A moze w ogóle nie ma sensu suszyc bali o takich duzych przekrojach.
Piotrze drewna o grubości 20 cm nie da się wysuszyć komorowo /potwierdził to nawet P.Wojtek Nitka/ w którymś z wątków. To znaczy da sie wysuszyć ale nic z niego już nie da się zrobić - mocno spękane i powykrzywiane. Takie drewno musi być sezonowane.
Pozdrawiam Ewa

Ryszard1
23-03-2003, 14:03
On 2003-03-21 12:04, piotr.nowy wrote:
...Razem daje to 121 stron do wydruku.Jest jakiś sposób żeby to "ścieśnić"?

Jest taka opcja przed wydrukiem w WORDzie,

jastak
24-03-2003, 09:05
Z rozprowadzeniem elektryki jest jeszcze jedna możliwość, ta sama z resztą jak z wod-kanami - można ją rozplanować maksymalnie w ścianach działowych, które często są zrobione w systemie szkieletowym. U mnie część ścian wewnętrznych jest w tak wykonana. Robisz taką ściankę pomiędzy np. kuchnią i łazienką i wtedy wszystkie doprowadzenia wody i prądu "puszczasz" w tej ścianie. Sugeruję obłożenie tej ściany jak najszerszą boazerią, tak żeby sprawiała wrażenie bali. Puchatek, dzięki za komplement, ale jestem pewien, że Twój dom również ma lub będzie miał duszę, co w tym wszystkim jest tak na prawdę najważniejsze. Pzdr

EDZIA
25-03-2003, 10:17
Nie chciałabym nikogo straszyć ale wczoraj przeżyłam szok :sad:
Niefrasobliwi sąsiedzi zaczęli wypalanie trawy. Zgadnijcie jak się poczułam jak zobaczyłam pogorzelisko 200 m od swojego domu.
Po co mi czujki dymu, które mam zamiar zainstalować w domu.
Jest to zagrożenie nie tylko dla domów drenwianych. To jest straszne.

jastak
27-03-2003, 15:27
Edzia, nie dziwię Ci się, że przeżyłaś szok. Ja też bym spanikował. Na szczęście u mnie chyba nie ma takiego zwyczaju. Może dlatego, że kierunek wiatru jest mało przewidywalny. Właściwie to nie wiem, czy można temu zaradzić w przyszłości. Może za rok zrób w połowie marca grila dla strażaków, żeby wiedzieli gdzie przyjeżdżać? A jak budowa i instalacja elektryczna?

EDZIA
07-04-2003, 00:06
Jacku
jakoś dawno tu nie zaglądałam i umknął mi ten wątek :smile:
Na szczęcie widmo wypalania traw na chwilę zażegnane dzięki zimowej aurze.
Na Targach w Rybniku była Firma z Wodzisławia, która ma chyba taki sam asortyment jak ta ,na którą dałeś mi namiar. Instalacje jeszcze czekają, bo elektryk coś nam zachorował a mój mąż przymierza się do "domu inteligentnego" jest to sprytne ale obawiam się, że jak to sobie powylicza to mu przejdzie :wink:.
Choć trochę mi jeszcze zostało do tego etapu, chciałabym porównać koszt szlifowania i woskowania Twojej Firmy z moimi góralami.Gdybyś mógł podać mi na nich namiar .
Pozdrawiam Ewa

jastak
07-04-2003, 11:35
Edzia, ja miałem z moimi cieślami cenę zbiorczą, obejmującą zrobienie schodów, wyszlifowanie ścian, cyklinowanie i polakierowanie podłóg i wywoskowanie ścian, sufitów i drzwi. Dlatego nie znam ceny tylko za woskowanie. Ale Twoja prośba jest ... Zadzwoniłem do nich przed chwilą i mówią, że szlifowanie i woskowanie z ich całym materiałem kosztuje ok. 20zł/m.kw. Ale mówią, że cena zależy od wielkości i jakości (jak dużo szlifowania) powierzchni. Pzdr

EDZIA
07-04-2003, 12:48
Przeliczyłam swoją pow. do szlifowania i malowania jest tego ok. 300 m kw. czyli ok.6 tys. czekam teraz na wycenę "swoich górali"
pozdrawiam Ewa

puchatek
07-04-2003, 21:31
Jastak,
Poważnie myślimy o tym wosku. Czy myslisz, ze tez mógłbym zadzwonić do tych Twoich cieśli? Tylko jeszcze brak mi numeru - możesz cos poradzic? Ciepłe pozdrowka.

Wojciech Nitka
07-04-2003, 22:07
Edzia,
nigdy nie pisałem, że bali nie da się wysuszyć. Wprost przeciwnie - uważam, że bale winne być suszone komorowo. Tak właściwie buduje cały świat.
Wystarczy wejść na strony firm np. fińskich czy kanadyjskich - wszystkie oferują domy z bali suszonych komorowo. Dlaczego? Chociażby dlatego, że suszenie komorowe (w tem. ok. 60 stopni C) zabija w drewnie wszelkie zarodniki grzybów czy larwy owadów.
W naszym kraju też są firmy które budują z takiego drewna.

marekrzy
08-04-2003, 11:01
Czy ktoś może podać proporcje wosku i terpentyny?
W Lublinie można kupić wosk standaryzowany po 19 zł/kg http://www.apis.pl

EDZIA
08-04-2003, 14:25
On 2003-04-07 22:07, Wojciech Nitka wrote:
Edzia,
nigdy nie pisałem, że bali nie da się wysuszyć. Wprost przeciwnie - uważam, że bale winne być suszone komorowo. Tak właściwie buduje cały świat.
Wystarczy wejść na strony firm np. fińskich czy kanadyjskich - wszystkie oferują domy z bali suszonych komorowo. Dlaczego? Chociażby dlatego, że suszenie komorowe (w tem. ok. 60 stopni C) zabija w drewnie wszelkie zarodniki grzybów czy larwy owadów.
W naszym kraju też są firmy które budują z takiego drewna.


Tylko o jakiej grubości bali mówimy czy o 22 cm,??

EDZIA
08-04-2003, 14:25
On 2003-04-07 22:07, Wojciech Nitka wrote:
Edzia,
nigdy nie pisałem, że bali nie da się wysuszyć. Wprost przeciwnie - uważam, że bale winne być suszone komorowo. Tak właściwie buduje cały świat.
Wystarczy wejść na strony firm np. fińskich czy kanadyjskich - wszystkie oferują domy z bali suszonych komorowo. Dlaczego? Chociażby dlatego, że suszenie komorowe (w tem. ok. 60 stopni C) zabija w drewnie wszelkie zarodniki grzybów czy larwy owadów.
W naszym kraju też są firmy które budują z takiego drewna.


Tylko o jakiej grubości bali mówimy czy o 22 cm,??, 30 cm

Wojciech Nitka
08-04-2003, 14:31
Edzia,
a jakie Cię interesują?
Suszeniu podlegać winne wszystkie bale - nawet te o średnicy 30 cm. Myslę, że w kraju, choć z trudem, znajdziesz firmy które domy z takich bali budują.

EDZIA
08-04-2003, 16:17
niestety, inaczej suszy się cieńkie elementy a inaczej grube. Te ostatnie, przy szybkim suszeniu mogą się skręcać i pękać.
[/quote]
Panie Wojtku
Zwracam honor napisał Pan "inaczej" ale tych suszących inaczej /czyli grube bale/ jest niestety u nas bardzo mało. Proszę mi wierzyć brałam pod uwagę wszystkie wskazówki których należy przestrzegać przy budowie domu z drewna jednak niektóre są nierealne. Pytając w wielu miejscach o suszenie komorowe wymnienionych wyżej przekrojów, patrzono na mnie z dużą rezerwą delikatnie mówiąc.
pozdrawiam Edzia

Lukasz K.
15-04-2003, 13:41
Witam,

istnieja w Polsce moze jakies gazety/magazyny o budowie tylko i wylacznie domow z bali. W europie zachodniej np. jest Magazyn "Blockhome" www.blockhome.de (http://www.blockhome.de)

Pozdrawiam
Lukasz

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Lukasz K. dnia 2003-04-15 13:42 ]</font>

Wojciech Nitka
15-04-2003, 21:13
W MPiK-ach możesz dostać "Log Homes" - pismo amerykańskie o domach z bali.

Maco
16-04-2003, 00:19
Słuchajcie,
Miałem dzisiaj przyjemność oglądać dom EDZI na żywo !
Pięknie się prezentuje i wspaniale wygląda. Bardzo ładnie bale są "oszlifowane". Są równe i ułożone z odstępem na ocieplenie (mszenie). Świeciło słoneczko i w tym świetle jak patrzyłem na ten dom (na razie stan surowy otwarty) to aż żałowałem, że zmieniłem decyzję na szkielet... :smile:

A w firmie, która ten właśnie domek buduje rozmawiałem na temat szuszenia większych przekrojów i powiedziano mi, że owszem można (chociaż długo musiałem ich do tego stwierdzenia "przyciskać&quot:wink: tylko że to trwa ze dwa tygodnie i niektóre "bale" mogą się mimo tego tak poskręcać, że nie będą się nadawały do użycia. Ja akurat rozmawiałem o "balach" 16x16cm - materiale na konstrukcję szkieletu "niemieckiego".

Tam mi jeszcze powiedziano, że struganie (czy heblowanie) nie zabezpiecza przed robakami bo jest jakiś taki robal, który ma coś w rodzaju żądła tak ostrego i twardego, że bez problemu wbija się w heblowane drewno i znosi przez to żądło jajka (czy larwy) swojego potomstwa. Potomstwo sobie potem zajada drewienko "strugane"... Czy ktoś może to skomentować ?

EDZIA
16-04-2003, 11:05
Miło przeczytać na Forum tak pozytywną opinię na temat swojego domku. Zważywszy, że jest to opinia kolegi bardzo dobrze zorientowanego w temacie :smile:.
pozdrawiam

Raff
16-04-2003, 11:27
Witam wszystkich,

czy ktoś miał może przyjemność (bądź wręcz przeciwnie :wink:) współpracować z firmą War-Eco - http://www.wareco.pl? Na zdjęciach domki wyglądają na ciekawie zaprojektowane i solidnie wykonane, część projektów pochodzi ze znanej pracowni, a cena (przy wykończeniu pod klucz) chyba nie rzuca na kolana (a może się mylę?). Nie znalazłem wcześniej pytania na ten temat na forum - mam nadzieję, że się nie powtarzam :wink:

Pozdrawiam,
Rafał



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: raff dnia 2003-04-16 13:36 ]</font>

jastak
17-04-2003, 10:00
Ja tam od początku wierzyłem w Edzię i byłem pewien, że Jej Dom stanie się swoistym Domem Modelowym, do którego ciągnąć będą pielgrzymki (na kolanach) z całej Polski, a w przyszłym roku z całej zjednoczonej Europy. Edzia, chyba wybuduję naprzeciwko Ciebie jakąś knajpę, bo gdzieś Ci ludzie będą musieli się posilić. A tak na serio, to gratuluję konsekwencji w realizacji marzeń.

katja
17-04-2003, 10:46
Cześć, jestem fanką tego balowego forum. Jest ono dla mnie skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Mam w planach wybudować letniskowy dom z bali.W grę wchodzi również przeniesienie starego.Wątek "chałupa kurpiowska" zamilkł, a ten na pierwszym miejscu - gratulacje. Ale do rzeczy, mam pytanie dotyczące fundamentów /chodzi o dom bez piwnicy/czy ma sens wylewanie płyty /myszy/? Ktoś kiedys pisał o wentylacji podpodłogowej, chyba najlepsza będzie, gdy dom postawimy na słupkach? Jak się chroni podwalinę przed wilgocią ( chodzi mi o konstrukcję)? Czy to prawda, że nie przymocowuje sie jej na stałe do fundamentów?
Pozdrawiam, Kasia.

EDZIA
17-04-2003, 11:29
Jastak
Dzięki i nie bądź taki skromny, :smile: bo sam wiesz ile Ci zawdzięczam a Twój dom wcale nie ustępuje mojemu zaczekaj aż złożę Ci wizytę, wtedy zachwyty się rozłożą :smile:
W ramach rewanżu odstąpię Ci kawałek działki na knajpę i płatny parking :wink: A tak poważnie to miło przeczytać takie wiadomości w pierwszą rocznicę obecności na Forum

Lukasz K.
17-04-2003, 13:50
W MPiK-ach możesz dostać "Log Homes" - pismo amerykańskie o domach z bali.


Witam,

MPiK to Kiosk?

Juz w sumie nie wiem jak dlugo szukam jakichkolwiek (polskich) gazet na Mazurach?

Jest moze jakis polski "kiosk internetowy", lub zna ktos adresy internetowe takich gazet/czasopism??? Tam przeciez powinny tez byc adresy (reklamy) do wiecej firm ktore buduja domy z bali (chyba kazdego tutaj by to interesowalo :smile:...

Pozdrawiam
Lukasz

wojtask
17-04-2003, 21:12
Noszę się z zamiarem postawienia domku całorocznego z bali. Może ktoś zna firmy specjalizujące sie w budowie takich domów, które mają własne strony internetowe.

EDZIA
17-04-2003, 21:46
Wiem, że krąży wśród uczestników tego wątku lista takich firm, sama kiedyś byłam w jej posiadaniu ale, że mi już niepotrzebna to usunęłam. A próbowałeś znaleźć w którejś wyszukiwarce :smile:

Lukasz K.
17-04-2003, 23:18
na osmej stronie jest pare firm wymienionych...

EDZIA
18-04-2003, 11:37
Właśnie to te adresy ale jak poszukasz dokładniej znajdziesz więcej.

ipm111
18-04-2003, 11:52
drewno.com.pl i drewno.pl

EDZIA
18-04-2003, 12:23
Lub w wyszukiwarce domy z bala, domy z drewna

Wojciech Nitka
18-04-2003, 16:19
http://www.logpol.com.pl
http://www.talbud.pl
http://www.interdom.pl
http://www.honka.pl
http://www.wakodomy.pnet.pl
http://www.wasco.com.pl
http://trochanowski.r.w.interia.pl
http://www.tatrahouse.com.pl
http://www.domy-mppd.com.pl
http://www.mazurskiedomy.com.pl
http://www.georg.sacz.pl
http://www.fbdrewdom.com.pl
http://republika.pl/domy_z_bali
http://www.domy.mwnet.pl
http://www.republika.pl/domyzbali/

Jak trzeba będzie dołożę więcej - Wesołych Świąt.

Raff
18-04-2003, 16:40
Panie Wojciechu,

skorzystam z okazji i skieruję bezpośrednio do Pana moje pytanie z kilku postów wyżej - czy posiada Pan wyrobione zdanie o firmie War-Eco (www.wareco.pl)? Planuję budowę domu w perspektywie kilku lat, ale myślę, że już teraz warto rozglądać się za technologią i odpowiednią firmą.

Uprzedzając pytanie - jeżeli z bali to tylko o grubości nie wymagającej ocieplenia (stąd m.in. zainteresowanie rzeczoną firmą); w innym przypadku z drewna raczej kanadyjczyk, i to nie udający raczej domu z bali (jakoś tak mam, że nie nie do końca przepadam za deskami udającymi bale). Na razie prowadzą bale :wink:

Jeżeli odpowiedź miałaby zawierać wyrażenia powszechnie uważane z obelżywe (pod adresem firmy, oczywiście :wink:, proszę o informacje na priv ([email protected]). Byłbym wdzięczny również za rekomendacje firm budujących z grubego bala.

Z pozdrowieniami,
Rafał

Wojciech Nitka
18-04-2003, 19:39
Z podanej wyżej listy, nie ukrywam, preferuję dwie firmy - Logpol, która chyba jako jedyna w kraju buduje z pełnych bali suszonych komorowo, oraz firmę braci Trochowskich - mają doświadczenie z budowy domów z bali w Kanadzie, a jako jedyni w kraju budują domy z bali ciosanych ręcznie.

Raff
22-04-2003, 09:58
Dziękuję za opinię - przyznam, że na podstawie własnych skromnych doświadczeń i przemyśleń te firmy również umieściłem w czołówce rankingu.

W zamian podzielę się informacją przydatną dla wszystkich, którzy mają problemy z przekonaniem swoich współspaczy :wink: obawiających się pożaru do domów z bala. Otóż zadałem znajomemu z firmy - dyplomowanemu strażakowi - krótkie pytanie: czy jako strażak właśnie nie bałby się mieszkać w takim domu. Odpowiedź była ciekawa - jeżeli będzie to dom z grubego bala, to pod kątem ogniotrwałości będzie bardzo dobry, _zdecydowanie_ lepszy, niż np. ze stali. Według kolegi grube bale niezwykle ciężko jest przepalić - dlatego np. (o czym nie wszyscy wiedzą) najbardziej profesjonalne sejfy mają wzmocnienia z grubego drewna właśnie.

U mnie ten argument poskutkował - mogę spokojnie przygotowywać się od wzięcia szturmem kolejnych pozycji obronnych :wink:).

Pzdr,
Rafał

piotr.nowy
22-04-2003, 12:39
On 2003-04-18 19:39, Wojciech Nitka wrote:
Z podanej wyżej listy, nie ukrywam, preferuję dwie firmy - Logpol, która chyba jako jedyna w kraju buduje z pełnych bali suszonych komorowo, oraz firmę braci Trochowskich - mają doświadczenie z budowy domów z bali w Kanadzie, a jako jedyni w kraju budują domy z bali ciosanych ręcznie.

Właśnie odwiedziłem stronę polecanych przez Pana braci Trochowskich i mam jedną wątpliwość -budują ze świeżego drewna bez suszenia , bez sezonowania -co pan na to?

mireks
22-04-2003, 23:10
Drodzy forumowicze.
Mam klasyczne pytanie czy ktoś już zweryfikował w praktyce (lub w teorii) ofertę i technologię firmy "Mazurskie Domy" ?
Budują z podwójnego bala 7 cm lub 9 cm + izolacja EKOFIBER pomiędzy belkami.
Technologa wygląda atrakcyjnie.

Może P. Wojciech Nitka ma o nich jakieś dobre lub złe informacje ?

Ryszard1
23-04-2003, 19:51
Czy mozna pomalowac wnetrze domu z (plaskiego) bala pokostem ?
A moze lepiej zabezpieczyc przed starzeniem cienka warstwa lakieru poliuretanowego (takim jak do podlogi), a moze poprostu nic nie robic ?

katja
25-04-2003, 20:07
Cześć, pokostowanie może nie być złym pomysłem.Ale pokost przyżółca drewno, uwypukla słoje i na początku trochę śmierdzi.
Wcześniej na forum ktoś pisał o wosku z terpentyną.
Ja mam pytanie z innej beczki.
Czym najlepiej ogacić lub jak kto woli obetkać, a po ludzku: co kłaść między bale? Wiem,że to nie jest konieczne, ale chcę w ten sposób uszczelnić stawianą chałupę.Czy pianką montażową, czy paskami wełny mineralnej? Kiedyś obtykano je mchem, słomą ...

05-05-2003, 10:15
?

kobziątko
05-05-2003, 13:13
Witam,

Pomóżcie proszę ... Mnie też interesują Wasze opinie na temat "Mazurkich Domów". Oferta wydaje sie na pierwszy rzut oka dosyć atrakcyjna ale ... Szukam referencji - czy z nimi warto ?

jastak
07-05-2003, 11:09
Przepraszam, ale dla mnie dom z bala to dom z bala o średnicy min. 16-18cm. To o co pytacie, to bardziej dom w szkielecie niż dom z bala. Nie znam technologii budowy domu z firmy Mazurskie Domy, ale wydaje mi się, że bale o tej grubosci muszą być często wzmacniane pionowo, gdyż bardzo mocno będą "pracować" na swojej długości. Cieńkie bale "lubią się" wypaczać wzdłuż długiego boku, skręcać się. Dlatego bardziej podchodzi mi to pod szkielet niż pod bal.

piotr.nowy
10-05-2003, 13:28
Gdzieś na tym forum była opinia o tej firmie, a kilka wiadomosci "temu" jest ,wydaje się sensowna ,lista ciekawych firm budujacych z bali cienkich i grubych.

piotr.nowy
15-05-2003, 18:38
Gdzie jestescie budowniczowie,sympatycy i mieszkańcy domów z bali!!!???
Nie mogę pozwolić aby mój ulubiony wątek pętał się gdzieś na trzeciej stronie!
Ponawiam pytanie do p.Wojciecha o technologię budowy z ręcznie ciosanego (niesezonowanego) drewna stosowaną m.innymi przez braci Trochanowskich.A jeszcze lepiej gdyby znalazł się użytkownik takiego domu.
Pozdrowienia Piotrek.

woj
16-05-2003, 12:25
Ja tez czekam na jakies rewelacje budowniczych z bala,moze juz ktos skonczyl i mieszka.Ja jestem na etapie fundamentow a w czerwcu bede mogla pochwalic sie domkiem pod krokwiami .Moze uda mi sie przeslac zdjecie.Przypominam ze przenosze stary dom no i oczywiscie dostosowuje go do swoich potrzeb i poczucia piekna.Bo bedzie to piekny maly domeczek, drewniany z ganeczkiem.

jastak
16-05-2003, 14:21
Chciałem oświadczyć, że skończyłem budowę i mieszkam w domu z bali ręcznie ciosanych, prostokątnych. Co prawda, nie robili go "bracia" tylko cieśle z okolicy i kilka razy używali piły mechanicznej, ale dom jest z sosny ciosanej ręcznie o grubości 21cm a wysokości nieregularnej - pomiędzy 24 a 31cm. Służę namiarami na cieśli. Pzdr

katja
16-05-2003, 16:16
Mam pytanie do Woj. Też przenoszę starą chałupkę z bali, jestem na etapie załatwiania formalności w urzędach.Chałupa już czeka. Czy projekt domu robił Ci architekt na podstawie Twoich pomiarów?Rozumiem, że musi to być projekt indywidualny,tylko czy nie będzie kosztował więcej niż sama chata?

woj
19-05-2003, 11:10
Tak,projeky robił architekt na podstawie moich pomiarów i moich sugestii.Ze starej chaty mamy tylko ściany,nowa jest konstrukcja dachu, dodatkowo dwa balkoniki dwie, lukarny.Za projekt budowlany zapałciłam ok 2tys.Stan surowy otwarty (bez fundamentów) z transportem i robocizną ok.18 tys.

katja
19-05-2003, 11:55
Czy w tej cenie /18 tys./ jest cena jaką zapłaciłaś za starą chałupę? Jak daleko ja przenosiłas?
Ja jestem na etapie kompletowania dokumentów, czy ta cena projektu to cena warszawska?
Chałupa, którą przenosimy, ma być letniskowa. Bal ma 12,5 cm grubosci, nie będę go ocieplała. Jak rozwiązałaś sprawę łazienki?
Czy robiłaś wylewkę pod całym domem? Ile wyniosło Cię wylanie fundamentów? Pozdrawiam
Kasia

woj
19-05-2003, 12:36
Sama chałupa kosztowała 3 tys.Odległość -300 km To będzie dom całoroczny z użytkowym poddaszem.Łazienka będzie na poddaszu, na dole tylko WC.Ceny nie są warszawskie.

woj
19-05-2003, 13:11
Zapomniałam o fundamencie.To jest raczej droga inwestycja.Mój fundament kosztował mnie ponad 10 tys.

Szdom
19-05-2003, 13:18
A skad wytrzasnelas ekipe?W ktory rejon kraju przetransportowalas chtke?

woj
19-05-2003, 14:21
Ekipa z Mazur,miejscowi cieśle, transport do centralnej Polski.

katja
19-05-2003, 14:28
Ja najpierw sama szukałam chałupy, te które oglądałam były nie w najlepszym stanie. Dlatego zdecydowałam się na usługi człowieka z Biłgoraja, który skupuje po wsiach na Roztoczu chałupy i przenosi je. Chata mniejsza ok. 6x9 + rozbiórka, transport w okolice Warszawy (ok.280km.),nowa podwalina, ew. 2-3 krokwie, jeżeli konieczne, to nowe bale pod oknami + złożenie, obsadzenie okien, drzwi, na dachu deski, to za ok. 17 tys.

mireks
19-05-2003, 16:01
On 2003-05-16 14:21, jastak wrote:
Chciałem oświadczyć, że skończyłem budowę i mieszkam w domu z bali ręcznie ciosanych, prostokątnych. Co prawda, nie robili go "bracia" tylko cieśle z okolicy i kilka razy używali piły mechanicznej, ale dom jest z sosny ciosanej ręcznie o grubości 21cm a wysokości nieregularnej - pomiędzy 24 a 31cm. Służę namiarami na cieśli. Pzdr


Czy mogę prosić o te namiary na priva ?
:smile:

wojtask
19-05-2003, 21:00
Zainteresował mnie temat przenoszenia starych chat z bali. Czy szukanie takiego domu można zlecić jakimś ekipom, czy trzeba szukać na własną rękę. Rozumiem że są to chaty które mają swój wiek. Dlatego nurtują mnie pytania: Jakie nakłady finansowe trzeba włożyć aby przywrócić świetność takiej chacie. Czy naprawy i przeniesienie nie będą droższe niż wybudowanie nowego domu. Jakie formalności trzeba dopełnić i gdzie szukać pomocy w razie jakiś wątpliwości.

Pozdrawiam Wojtek

Szdom
20-05-2003, 11:55
Czy aby rozebrac stara chatke potrzebne jest pozwolenie na rozbiorke? I gdzie je uzyskac?

katja
20-05-2003, 12:37
Pierwsze słyszę o takim pozwoleniu na rozbiórkę, często chałupy te nie są zamieszkałe od jakiegoś czasu, nieraz dość długo (lepiej, żeby ten okres był jak najkrótszy) i zawadzają ich dawnym właścicielom.Prawdę mówiąc, to nie wiem czy ich właściciele coś takiego muszą załatwiać.
Co do poszukiwań, to jest to bardzo przyjemne,szczególnie dla mieszczuchów i pod warunkiem, ze ma się dużo czasu i jako taką znajomość tematu. Jest trochę ogłoszeń w lokalnych gazetach / Podlasie, Kurpie, lubelszczyzna itp. /.Jadąc oglądać jedną, oglada się inne. Gdy coś sobie upatrzymy, powinien ktoś (może być architekt obeznany w temacie) zinwentaryzować to i dostosowac projekt do naszych oczekiwań.
Jak wiesz, ja wybrałam inną ścieżkę. Zdecydowałam się skorzystać z usług człowieka, który skupuje w swojej okolicy chałupy i później je przenosi na twoją działkę.
Co do tego pierwszego sposobu,to mam namiary na architekta, który siedzi w tym temacie.

20-05-2003, 13:13
Sugeruję jeszcze sprawdzić ofertę wymienionych firm

http://www.mazurskiedomy.pl/

http://www.logpol.com.pl/

http://www.wasco.pl/

20-05-2003, 13:13
Sugeruję jeszcze sprawdzić ofertę wymienionych firm

http://www.mazurskiedomy.pl/

http://www.logpol.com.pl/

http://www.wasco.pl/

21-05-2003, 12:31
Te firmy buduja domy a nie przenosza.

Ryszard1
27-05-2003, 21:36
Chcialbym poruszyc sprawe zabezpieczenia, wykonczenia wewnetrznych scian z bala. Po dluzszych poszukiwaniach najlepszego rozwiazania zdecydowalem sie na impregnat. Warto dobrze zabezpieczyc sciany takze od wewnatrz przed szkodnikami atakujacymi drewno. Zastosowany przeze mnie na zewnatrz Drewnochron nie nadaje sie do scian wewnetrznych, dlatego znalazlem odpowiednik oparty na wodzie i dopuszczony do stosowania w pomieszczeniach. Dziala przez 10 lat. Na niego dam jedna warstwe lakieru poliuretanowego, aby zabezpieczyc drewno prze czernieniem i zabrudzeniem,

katja
28-05-2003, 16:45
Napisz, jaki to impregnat.

Ryszard1
28-05-2003, 23:28
Ja zastosowalem 3v3, bezbarwny wodorozpuszczalny impregnat nowej generacji, mozna o nim poczytac na http://www.v33.pl dokladniej : http://www.v33.com/v33_fr/index_comm.htm

katja
29-05-2003, 13:33
Gdzie w Warszawie można to kupić?

Ryszard1
29-05-2003, 22:17
Niestety nie wiem, ale w Szczecinie widzialem w kilku roznych sklepach (w roznych cenach), nawet w skladach drzewnych, choc np w Castoramie nie slyszeli o tym impregnacie,

katja
29-05-2003, 22:45
Najlepiej będzie jak zadzwonię do dystrybutora. Ciekawa jestem jak to wygląda cenowo w porównaniu z innymi impregnatami.

Ryszard1
29-05-2003, 23:22
Na tej stronce co podalem sa namiary : email i tel w Polsce.
W tanszym sklepie, w ktorym ja kupilem ten impregnat banka 5 litrowa byla po 65 zl. Duzo korzystniej kupic banke 25 l za ok 250 zl. Mysle ze ok. 10 zl zalitr nowoczesnego impregnatu to nie jest wysoka cena,

03-06-2003, 07:42
Hoop na górę...

wojtask
05-06-2003, 22:42
Mam pewne wątpliwości co do materiału z jakiego zbudować dom. Jak to mówią jestem chory na dom z bala i chcę go mieć, jednek rozważam też możliwość wybudowania domu z cegły a wykończyć go drewnem. Może efekt estetyczny nie będzie taki sam ale chodzi o mieszkanie w klimacie drzewa. Czy ktoś się oriętuje jakie są proporcie cenowe w wybudowaniu domu z bala a murowanego (około 120 m parterowy).
Im dłuższy bal tym prawdopodobieństwo jego skręcania jest większe to możew bezpieczniej będzie budować z bali o niewielkich rozmiarach ?
Czy w trójmieście znajdują się godne uwagi firmy budujące domy z drewna ? Ja znalazłem tylko firmę fedde ale to chyba nie jest jedyna firma w tym rejonie ?

[/img]

Krystian
06-06-2003, 00:33
Istna kopalnia wiedzy wszelakiej o domach z bali... :D . Tak mi się marzy , po wybudowaniu obecnego domu, taki domek z drewna... :P , dziłka by się znalazła... 8) 8) 8) , chyba zagram w totka... :wink:

katja
06-06-2003, 14:55
Firma budująca z bali z okolic Gdańska to: www.sega.gda.pl ,ale niewiele o niej wiem.

Szdom
10-06-2003, 12:17
Ja tez czekam na jakies rewelacje budowniczych z bala,moze juz ktos skonczyl i mieszka.Ja jestem na etapie fundamentow a w czerwcu bede mogla pochwalic sie domkiem pod krokwiami .Moze uda mi sie przeslac zdjecie.Przypominam ze przenosze stary dom no i oczywiscie dostosowuje go do swoich potrzeb i poczucia piekna.Bo bedzie to piekny maly domeczek, drewniany z ganeczkiem.
woj - mamy czerwiec, może jakies info o"małym domeczku z ganeczkiem" :wink: ?

woj
11-06-2003, 07:26
Jestem tu cały czas , czytam Was,ten Woj obok bardzo mi sie podoba,przy budowie i takie cechy się przydają.
Jest już czerwiec a ja nadal czekam na swoich ciesli-mają poslizg na innej budowie więc u mnie też się przesuwa.Nadal jestem na etapie fundamentu ale w najblizszych dnaich będziemy montować oczyszczalnie i ogrodzenie.Z tym ostatnim kłopot bo wszystko jest b.drogie a ja mam do ogrodzenia 240 m.A gdzie reszata "balowiczy"

Ryszard1
11-06-2003, 19:30
...A gdzie reszata "balowiczy"

ano siedza w swoich BALowych domach,

Aleksandryta
11-06-2003, 21:57
Czy ktos mial do czynienia zfirma Wior sc.? link:www.wior-sc.hostingpro.pl

EDZIA
12-06-2003, 08:33
.A gdzie reszata "balowiczy"
No cóż u mnie zakończył się okres radosnego budowania, kiedy to ściany w szybkim tempie pięły się do góry. Obecnie jestem na etapie "uziemienia" tzn. instalacja wod-kan, elektryczna i inne roboty wykończeniowe - szczególnie kasy :D
pozdrawiam Ewa

Ryszard1
12-06-2003, 23:12
....No cóż u mnie zakończył się okres radosnego budowania, kiedy to ściany w szybkim tempie pięły się do góry. Obecnie jestem na etapie "uziemienia" tzn. instalacja ...
pozdrawiam Ewa
ciekawe jak zabezpieczylas sciany, bo ja po dluzszych rozwazaniach zrobilem to dwu etapowo : najpierw dobry impregnat a potem lakier, w sypialni ekologiczny czyli akrylowy, szwedzki, wodny a w salonie poprostu 1 warstwa poliuretanowego (Domaluxu),

EDZIA
12-06-2003, 23:41
Szlifuję narazie ściany wewnętrzne i rozglądam się za woskami /mam i sprawdzam kilka namiarów/, bowiem tak postanowiłam ,że ściany będą woskowane.

Ryszard1
13-06-2003, 00:03
Do szlifowania polecam szlifierke elektryczna (mozna kupic w marketach za 30 zl) z zalozona siatka a nie papierm sciernym bo siatka nie pyli scierniwem i jest trwalsza,
A pod wosk polecam mimo wszystko impregnat : ja zastosowalem wodny, dopuszczony do pomieszczen, firmy 3V3 - wnika on gleboko w drewno i zabezpiecza je przez wiele lat,

ermarcin
13-06-2003, 15:43
witam ponownie :) poniewaz w dalszym ciagu nie znalazlem ciekawej firmy, ktora wznioslaby mi domek letniskowy i oferty na miare moich mozliwosci. wiekszosci firm trzeba zaplacic dodatkowo za transport, montaz i projekt (np. logpol), stad zaczalem poszukiwania w okolicy mojego zamieszkania. mozna w ten sposob wyelimnowac choc czesc niepotrzebych kosztow. Np. znalazlem cos takiego www.fremar.pl i www.jamar.rsc.pl nie jest to bal tylko deska 4cm,
daja jakies ocieplenie 16mm. cena jest dosc atrakcyjna (tak mi sie wydaje) 500 pln/m2 + vat7% (z transportem i montazem)
za opinie doswiadczonych balowcow :wink: bede dzwieczny

20-06-2003, 20:32
Będę budował chatkę i poszukuję dobrych ekip wykonawczych speców od domków z bali, :o

piotr.nowy
25-06-2003, 17:54
Pytanie do "katja".Możesz podac na priva namiar na gości od przenoszenia domów?Pliiiiis :oops:

katja
25-06-2003, 19:24
Wysłałam Ci na priva telefon gościa. U mnie będzie składał chałupę w drugiej połowie sierpnia, mam nadzieje, że z dobrym skutkiem.

piotr.nowy
27-06-2003, 09:24
Dzięki i powodzenia.

katja
30-06-2003, 15:50
Poradźcie, bo zdania są różne, czy kotwić podwalinę do fundamentów?
Jak to jest w Waszych balowych domach? Ja przenoszę starą chałupę, ale podwalina ma być nowa, choć nie ma to akurat znaczenia. Interesuje mnie opinia balowiczów od starych chałup, ja również to, jak obecnie postępuje się przy budowie nowych domów z bali.
Kiedyś na łamach Muratora przeczytałam, że nie należy tego robić, gdyż w razie potrzeby będzie można tę podwalinę w przyszłości wymienić.
Inni radzą, żeby kotwić nagwintowanymi prętami.
Pozdrawiam.

Ryszard1
30-06-2003, 21:20
... czy kotwić podwalinę do fundamentów?...jak obecnie postępuje się przy budowie nowych domów z bali...
Pozdrawiam.
W moim domku z bali belki podwaliny zostaly mocno przysrubowane do betonoego fundamentu, zawsze to bezpieczniej,

katja
01-07-2003, 10:35
Czyli kotwić. Tzn. z wylanej ławy / u mnie ma być 1m głęboko/ prowadzić przez ścianę fundamentową z bloczków pręty nagwintowane, na to nasadzić podwalinę itd.? Trochę długie muszą być te śruby.
A może jakoś od góry, po położeniu podwaliny, przyśrubować ją tylko do ściany fundamentowej? Jaka jest Wasza opinia?
Ryszard, co ile metrów masz te śruby?
Pozdrawiam.

Ryszard1
01-07-2003, 22:03
...A może jakoś od góry, po położeniu podwaliny, przyśrubować ją tylko do ściany fundamentowej? Jaka jest Wasza opinia?
Ryszard, co ile metrów masz te śruby?
Pozdrawiam.
Ja mam przysrubowane do bloczkow betonowych (ktore sa nad wylewana lawa betonowa) dlugimi srubami co jakies 1 metr,

katja
09-07-2003, 14:31
Ja jeszcze raz w sprawie kotwienia podwaliny do ściany fundamentowej. Zamierzam kotwić. Ale również zamierzam położyć izolację poziomą między ścianę fundamentową a podwalinę i obawiam się skutków przerwania (podziurawienia) tej izolacji przez kotwy. Czy jest na to jakaś rada? Pozdrawiam.

piotr.nowy
09-07-2003, 14:58
Zdaje się, że miejsca w których kotwy przechodzą przez izolację trzeba "zapaćkać" :wink: odpowiednim specyfikiem typu dyspersja asfaltowa czy coś koło tego.

Szdom
18-07-2003, 12:15
Najwyższa pora podnieść wątek z tej 7 strony :o
woj - jak tam z cieślami, coś się ruszyło?
Czy robisz podpiwniczenie do swojego domku?
Czy gdzieś można zobaczyć Twój projekt?
Pozdrawiam

EDZIA
18-07-2003, 12:22
Ja jeszcze raz w sprawie kotwienia podwaliny do ściany fundamentowej. Zamierzam kotwić. Ale również zamierzam położyć izolację poziomą między ścianę fundamentową a podwalinę i obawiam się skutków przerwania (podziurawienia) tej izolacji przez kotwy. Czy jest na to jakaś rada? Pozdrawiam.

Nie zauważyłam tego pytania.
U mnie kotwy byłu wmurowane w ścianę fundamentową, na którą kładłam dwie warstwy papy termozgrzewalnej , przez którą kotwy łatwo przechodziły i nie zostawiały wielkich dziur. Miejsca wokół kotw dokładnie przygrzałam i dodatkowo jak to powiedzaił Piotr zapaćkałam lepikiem :D .

Szdom
21-07-2003, 07:52
Nie zauważyłam tego pytania.

Dobrze czasem odkurzyć zamierający wątek :D

EDZIA
21-07-2003, 08:03
Oj dobrze, dobrze Szdom. :wink:
W ubiegłym roku to ja dbałam aby ten wątek nie spadał z pierwszej strony a teraz trochę się zaniedbałam. :cry:

piotr.nowy
21-07-2003, 11:50
:lol: Na pewno jest parę osób, które nie pozwolą aby ten wątek wylądował zbyt daleko ! 8)

EDZIA
21-07-2003, 12:23
Piotrek mam taką nadzieję :wink:

babis
21-07-2003, 23:50
Witam po długiej nieobecności.
Wreszcie mam projekt i już prawie pozwolenie na budowę - na dniach.
Ale poza fundamentami to w tym roku chyba nic więcej nie zrobie

EDZIA
22-07-2003, 07:12
Witaj Babis.
Tak długo Cię nie było i juz myślałam, że się wprowadzasz do nowego domku :wink:
W ubiegłym roku też zdecydowałam się tylko na fundament a potem zimą mi stawiałi :P
pozdrawiam

EDZIA
22-07-2003, 07:15
Witaj Babis.
Tak długo Cię nie było i juz myślałam, że się wprowadzasz do nowego domku :wink:
W ubiegłym roku też zdecydowałam się tylko na fundament a potem zimą mi stawiałi :P
pozdrawiam

woj
22-07-2003, 12:11
Hej jestem cały szczęśliwy,robota idzie, aktualnie Panowie przystępują do montowania belek stropowych do końca tygodnia powinien "stanąc pod krokwie".Następny tydzień to już krycie.Zdobyliśmy cenne doświadczenia
odnośnie starych domów.Okazało się że jak to mówi majaster "prochniatego"
było o wiele więcej.Wymienili podwaliny i jeszcze kilka bali no i oczywiście poddasze z nowego drzewa, bo stary mial tylko strych,do wykorzystania deski stropowe i podłogowe.Pięknie zarysowuje się już sylwetka, z przodu ganek z 4 podporami. Chetnie pogadam na priv: [email protected]
:D :D :D

EDZIA
22-07-2003, 12:44
Gratuluję woj jesteś teraz na najprzyjemniejszym etapie budowy to bardzo cieszy jak widać efekty pracy - niestety mam to już za sobą :cry:
Teraz to pracy wiele, pieniądze topnieją a efekty już nie są tak widoczne :wink:
pozdrawiam

piotr.nowy
25-07-2003, 15:06
Babis jakie będziesz robił fundamenty : lane, z bloczków , płyta ?

talex
25-07-2003, 20:32
Witam Wszystkich Budowniczych Domow z Bali!!!
Niedawno Was odkryłem i nie zdążyłem jeszcze dokończyć czytanie Forum (zostało 5 str) więc postanowiłem coś wnieść. Załączam strony o firmach i info z domami z bali - pewnie część już znacie. Oto one:
www.honka.pl, www.stollux.com, www.wasco.com.pl, www.mppd.pl, www.dom.bialystok.pl, www.cdod.pl, www.taag.prv.pl, www.misoni.com.pl, republika.pl/siemakbud/kat%20dod/domzbali.htm, www.wakodomy.pnet.pl, www.drewno.pl/katalog/budown.html, www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_dom_bale.html, www.domyzdrewna.prv.pl, www.ekodom.pl/index.html, www.tlalka.com.pl/, www.logpol.com.pl/, www.drewland.com.pl/, www.stomasz.com.pl/, www.drewdom.interq.pl/, www.mazurskiedomy.com.pl/, www.sega.gda.pl/

mlody
26-07-2003, 23:20
woj - Gratulacje!
A gdzie zdjęcia? Można je w sieci zobaczyć?
Pozdrawiam

Szdom
28-07-2003, 08:59
Widzę, że coś zaczeło się dziać :P
woj - właśnie, można gdzieś zobaczyć w sieci Twoje domostwo?
A może inni wrzucili do netu małe co nieco, coby nam planującym dać "pałera" do działania??

EDZIA
28-07-2003, 09:32
O.k. co prawda album wymaga zaktualizowania - jest to stan na koniec kwietnia. Teraz wygląda już trochę inaczej, ale to tak na dobry początek :wink:
http://www.imira.com/Album/AlbumPickup.asp?AID=779189
pozdrawiam

mlody
28-07-2003, 10:21
EDZIA gratulacje, choc ogladam tylko na razie w miniaturkach bo jakos nie moze mi otworzyc powiekszen.
Pozdrawiam

EDZIA
28-07-2003, 11:52
Dzięki młody :)

olciamax
28-07-2003, 14:12
Ja zdecydowałam sie na dom w technologii szkieletowej, 8 x 12,5 m w podstawie + poddasze mieszkalne /nie podzielone na pomieszczenia/. Wybraliśmy firme Damis z ul. Łodygowej w W-wie. Ich strona www.damis.com.pl polecam, bo mają bardzo przystepne warunki.

woj
28-07-2003, 14:13
Podziwiałam domek Edzi, buduję cos bardzo podobnego.
Mój domeczek stoi na solidnej podmurówce, którą mamy zamiar wyłożyć granitem,mam też autentyczny ganek z wiatrołapem.Edzia czym bedziesz ocieplać,jaki jest metraż tego domeczku a ten pawilon obok też Twój.
U mnie dziś poddasze w robocie, troche sie opóźnia bo majster kilka dni świetował swoje imieniny.
Ale podobno dobry majster musi wypiś Niestety!! :roll:

olciamax
28-07-2003, 14:21
Przepraszam zrobiłam literówke w adresie . Chodzi o firmę DAMIR z Łodygowej. Prawidłowy adres www.damir.com.pl

EDZIA
28-07-2003, 14:22
Witaj
Woj niczym nie planuję ocieplać wg. wyliczę fachowców ta grubość bala powinna wystrczyć w moich warunkach klimatycznych bez ocieplenia. Widoczne jeszcze na zdjęcich szparki uszczelnione zostaną warkoczem.
Ten widoczny pawilonik to mój garaż z wiatą na ewn. 2-gi samochód, obecnie służy jako kącik rekreacyjny
pozdrawiam

talex
28-07-2003, 19:08
Witam wszystkich "Balowiców"
Proszę Was radę na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego "nowego" domu zbali. Akuret pojawiło sie ogłoszenie i umowiłem sie na ogladanie. Będę wdzięczny zwłaszcza od tych co juz mieszkają w takim domu
talex

świerszcz
30-07-2003, 07:03
Ja też chciałabym obejrzeć dom Edzi, ale niestety strona nie chce sie otworzyć.
Mam nadzieje, ze już wkrótce na stronach domów, będziecie mogli stan mojego na koniec maja.
Pozdrawiam
Świerszcz

EDZIA
30-07-2003, 07:20
Świerszcz mój dom można też obejrzeć na stronach firmy, która mi go stawiała http://www.stollux.com / /instrukcja obsługi/ :wink: wybierasz - konstrukcje,- bale 20x24 -- przykłady realizacji mój to ten najjaśniejszy na samym dole /2 zdjęcia/.
Woj. powierzchnia użytkowa mojego domu to 100m2
pozdrawiam

30-07-2003, 07:28
Ładny.
Szkoda tylko, że ja nie potrafię przesłać zdjęcia mojego domu.

30-07-2003, 07:29
Ładny.
Szkoda tylko, że ja nie potrafię przesłać zdjęcia mojego domu.
To ja Świerszcz, tylko w pracy mam kilka komputerów i nie wylogowałam się przy jednym, a piszę z innego :D

EDZIA
30-07-2003, 07:33
No zdjęcia takie sobie w naturze oczywiście jest lepiej.
Świerszcz a jaką pow. użytkową ma Twój dom z tego co pamiętam to jest dość duży.

Szdom
30-07-2003, 09:39
Edzia - b. ładny domek.

świerszcz
30-07-2003, 09:58
Chyba nie jest taki bardzo duży... 154 m kw, ale z garazem na dwa samochody. Sam garaż ma 27 m kw. :wink:

babis
03-08-2003, 21:11
Edzia - nooooo! :D
jaki piękny domek rośnie!!!

EDZIA
03-08-2003, 21:31
Dzięki, muszę powiedzieć, że mimo problemów i wyzwań jakie stawia budowa domu z bala jest ogromną frajdą. Wieść o moim domu lotem błyskawicy rozniosła się po okolicy. Wiele miłych ludzi nawet z daleka przyjeżdża go oglądać - założyłam Księgę gości i mam już wpisy . Bardzo jest to budujące kiedy nieraz człowiekowi już ręce opadają a tu zjawia się ktoś i bardzo pięknie mówi o domu i znowu żyć się chce. :)
pozdrawiam wszystkich

Jezier
03-08-2003, 21:35
Domy z bala mają zalety. Obok mojej działki taki stoi więc łatwiej jest mi wytłumaczyć jak dojechać do mnie :)