PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Brodinio
10-09-2010, 01:06
Moje pozwolenia na budowę i adaptacje projektu załawiał mi miejscowy , poszłam biedna sierotka po mapkę geodezyjną do urzędu , popytałam i dostałam namiar. Obyło sie bez żadnych problemów, po miesiącu miałam papiery w sezonie urlopowym. W małych mieścinach uważam to za dobry patent taki gość zna wszystkich i jemu jest o wiele łatwiej niż obcemu.

bupalus
10-09-2010, 05:46
A ja buduje sam i pełen szacunek dla panów T, M, G i innych górali. Pomimo sprzętu, wiedzy brakuje doświadczenia, pogody i czasu do skończenia. Urlop się skończył a nie ma kiedy pokryć dachu i zabić szczytów. Jedyne wyjście to chyba chorobowe - lumbago mnie łapie.

JerzyBw
10-09-2010, 08:42
A ja buduje sam i pełen szacunek dla panów T, M, G i innych górali. Pomimo sprzętu, wiedzy brakuje doświadczenia, pogody i czasu do skończenia. Urlop się skończył a nie ma kiedy pokryć dachu i zabić szczytów. Jedyne wyjście to chyba chorobowe - lumbago mnie łapie.
Pamiętam, pamiętam Panie Leśniczy.
Ja też buduję na razie moją "małą chatkę" Sam jak sierota i to bez prądu. Muszę wkleić za jakiś czas foty, nie mogę się za to zabrać. Kryłem teraz dach trzciną, bo tanio i wyobraźcie sobie, że zabrakło mi tej trzciny aż na połowę dachu. Muszę czekać na zimę, żeby znowu kosić. Przez ten czas drugą połowę dachu przykryję folią, bo nie chcę, żeby przez zimę znowu belki były na pastwę natury.
Pozdrawiam

maciej74
10-09-2010, 09:16
a propos leśniczy mam pytanko otóż planuję postawienie jeszcze jednej małej chatynki chcę ją utykać mchem i jak to jest ze zbieraniem mchu w lesie da się to jakoś załatwić z nadleśnictwem czy też jeśli pójdę do nich z takim zapytaniem to mnie wyśmieją .

AgaJeżyk
10-09-2010, 09:43
Pamiętam, pamiętam Panie Leśniczy.
Ja też buduję na razie moją "małą chatkę" Sam jak sierota i to bez prądu. Pozdrawiam

Chylę czoła Jerzy ...jeśli ci to doda otuchy i pokrzepi. Dla mnie jesteś wielki.

Wklej fotki będziem podziwiać twoje zacięcie ;)

JerzyBw
10-09-2010, 09:53
Chylę czoła Jerzy ...jeśli ci to doda otuchy i pokrzepi. Dla mnie jesteś wielki.

Wklej fotki będziem podziwiać twoje zacięcie ;)

Bardzo dziękuję

JerzyBw
10-09-2010, 11:27
a propos leśniczy mam pytanko otóż planuję postawienie jeszcze jednej małej chatynki chcę ją utykać mchem i jak to jest ze zbieraniem mchu w lesie da się to jakoś załatwić z nadleśnictwem czy też jeśli pójdę do nich z takim zapytaniem to mnie wyśmieją .
Maciej sam jestem ciekaw. Myślę, że można, to tak jak grzyby - przynajmniej tak mi się wydaje. Maciej wiesz jaki gatunek mchu masz zbierać? Ten mech potem jakoś specjalnie trzeba przygotować?

maciej74
10-09-2010, 19:56
dopiero od niedawna badam tą sprawę i jaki to gatunek mchu to nie wiem ale wiem który porównywałem ten z chaty z leśnymi , nie bardzo można zbierać tak jak grzyby bo to nie runo leśne a poszycie w sumie dlatego by pasowało spytać się leśnika jak to jest.
Technik przygotowań pewnie jest dużo zależnie od regionu u nas mech suszono następnie mieszano z gliną a czasem dodawano plewy proporcje tak na moje oko to 5-10% gliny do mchu, rozkładało się to na płazie tak jak zaprawę i nakładało następny płaz spotkałem się z chatą gdzie mech był kładziony nawet na węgłach był sprasowany do grubości 2mm i idealnie uszczelniał .Tak jak pisałem wyżej dopiero rozgryzam temat w niedługim czasie będę znał więcej szczegółów gdy spotkam się ze znajomym z skansenu.

txt66
10-09-2010, 22:24
A oto postępy po 5-ciu dniach budowy ekipa 6-ciu górali - szkoda tylko że połowę czasu padało, no cóż.

bupalus
11-09-2010, 15:01
a propos leśniczy mam pytanko otóż planuję postawienie jeszcze jednej małej chatynki chcę ją utykać mchem i jak to jest ze zbieraniem mchu w lesie da się to jakoś załatwić z nadleśnictwem czy też jeśli pójdę do nich z takim zapytaniem to mnie wyśmieją .

Ustawa o lasach mówi jasno
Zabrania się:
rozkopywania gruntu
niszczenia drzew krzewów lub innych roślin
rozgarniania i zbierania ściólki
(grzybów i grzybni nie wolno niszczyć - zbierać wolno)
Pamiętać należy że około 270 gatunków mchów jest pod ochroną, a te nadające się do mszenia raczej napewno.I to jest decydujący powód zabraniania zbiorów. Mech używany do mszenia nie występuje wszędzie. A w nadleśnictwie raczej się sprawy nie załatwi z uwagi na ww ustawę.

Pientka
12-09-2010, 16:00
Witajcie,
Lektura tego tematu pochłonęła mi już dobre kilka godzin. Planujemy z żoną powoli na przyszły rok budowę domu z bali. Najprawdopodobniej będzie to ten projekt: http://www.domdrewniany-projekt.pl/projekt-domu-114.html
Na obecnym etapie w biurze projektowym dowiedziałem się, że względu na zmiany w prawie budowlanym dotyczącym świadectwa energetycznego (?) będą przerabiać te projektu na mniejsze bale (oryginalnie są 25x25), które będą ocieplone wełną. Osobiście rozwiązanie takie nam odpowiada nie mniej czy w waszym odczuciu jest lepsze/gorsze, tańsze/droższe rozwiązanie.
Docelowo szukam również wiarygodnych wykonawców. Ze względu na moje wysokie zdolności manualne konieczni będą do większości prac fachowcy. Nie muszę dodawać, że wolałbym przy takiej inwestycji uniknąć możliwie wszelkich problemów. Dlatego też proszę was o radę opinię dotyczącą poniższych firm (na tym forum znalazłem sporo opinii jednak niekoniecznie aktualnych - temat ma już kilka lat):
- www.pinea.podhale.pl
- www.domzbieszczad.pl
- www.drewniane-domy.eu
- www.stollux.com
Jeśli macie jakąś wiedzę o tych firmach będę wdzięczny za info.

O co chciałbym was dodatkowo zapytać to:
- Biuro projektowe wyceniło realizację tego projektu na około 390k - datowane na początek tego roku. Jak oceniacie realność zbicia tej kwoty? Zdaję sobie sprawę, że temat budowy i cen będzie dotyczył przyszłego roku, jednak jeśli macie jakąś opinię w tej spawie będę wdzięczny. Wycena pod:
http://www.domdrewniany-projekt.pl/wyceny/114.doc
- Planuję zastosować podobną do większości opisanych przypadków na tym forum metod ogrzewania. To jest centralne gazowe ogrzewanie plus kominek, ewentualnie ogrzewanie podłogowe w kuchni/łazience. Jak oceniacie z praktyki model grzania kominkiem plus dogrzewania gazem?
- Na co zwrócić uwagę przy okazji wyboru danej firmy, metody budowy, materiałów (drewna). Zakładam, że chciałbym wybór firmy i projektu pchnąć jeszcze w tym roku ta by na okres luty/marzec mieć już pozwolenie na budowę i powoli myśleć o fundamentach.

Na koniec pytanie z innej beczki. Niestety na działce mam nadzór archeologiczny przy robotach ziemnych. Czy ktoś z was poleca jakiegoś taniego archeologa na terenie małopolski - okolice Wieliczki/Krakowa?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie. Pozdrawiam.

kruszon11
13-09-2010, 07:40
Zmiana grubości bala wcale nie oznacza tym samym mniejszej kwoty za wybudowanie domu. Tu już trzeba rozeznać się w konkretnych firmach. Zachowałbym jak najbardziej zbliżoną do oryginału grubość bali, a wtedy wełny dałbym 5 cm. Powinno wystarczyć, aczkolwiek trzeba byłoby to sprawdzić pod kątem świadectwa. Ja akurat mam 18 cm bal, świadectwo oczywiście nie pozwoliłoby na użytkowanie wg obecnych norm, ale akurat ja tym nie musiałem się przejmować, oddawałem dom wg starych zasad, gdzie współczynnik nie wpływał na nic, był jedynie czysto informacyjny.

Jeśli większość prac chcesz wykonywać rękami fachowców, to raczej wyjdzie drożej niż taniej. Im więcej pracy własnej, tym mniejsza kwota końcowa. Te wspomniane 390 tys. jak zwykle jest zawyżone. Największa kwota to stan surowy liczona wg cen wyspecjalizowanych firm. A nie tylko firmy stawiają domy. Są jeszcze cieśle.
Fundamenty można zrobić taniej. Instalacje tyle mogą kosztować,jak w wycenie. Wykończeniówka to zakres nieograniczony.....

Jeśli chodzi o fachowców, to po pierwsze warto prześledzić cały ten wątek, po drugie poczytać dzienniki budowy. Jest w dziale wątek "spis domów drewnianych", tam są linki do większości.... Co dziennik to wykonawca..... Z tych podanych przez Ciebie kojarzę Dom Z Bieszczad - nie wiem jak z jakością, ale ceny wg mnie .... duże.... Jest tu ktoś, kto z nimi budował... Stollux - budowali u Edzi i Kali67.

Ogrzewanie za pomocą kominka + gaz u mnie się świetnie sprawdza....

Na wszelkie inne pytanie odpowie Ci lektura wątku ....

8)

telewy
13-09-2010, 08:04
Pientka, Twój domek z zewnątrz dosyć podobny do mojego :)
Pytasz się czy dołożenie wełny to to lepsze czy gorsze rozwiązanie, ale chyba każde sensowne rozwiązanie jest dobre jeśli jest dobrze zrobione. Ja bym jedynie powiedział, że szkoda te piękne bale przykrywać wełną, ale to tylko kwestia gustu. Co do ceny to trudno o nich mówić mając tak mało danych. Każda wycena zawiera pewien ściśle określony zakres robót, które wpływają na jej całokształt. Ja zrobiłem tak, że przygotowałem dokładny opis i wysłałem do kilku firm z prośbą o wycenę i mimo, że zakres był ten sam różnice w wycenach dochodziły do 100%. Jak skończę swoją inwestycję napiszę co i jak z moim wykonawcą, na razie nie narzekam. Co do ogrzewania to nie widzę w projekcie wydzielonej kotłowni, w sumie przy gazowym nie jest potrzebna, ale warto się nad tym zastanowić. Pomyśl tez o podwójnym garażu, ściany garażu można wykonać z cieńszego bala i dać więcej wełny, wyjdzie taniej a miejsce na pewno się przyda.

P.S. Spojrzałem teraz na tą wycenę, kwota 390tyś nie jest może niska ale akurat w okolicach gdzie ja buduję, nie wydaje mi się jakoś bardzo przestrzelona.

kala67
13-09-2010, 12:07
Witajcie,
Lektura tego tematu pochłonęła mi już dobre kilka godzin. Planujemy z żoną powoli na przyszły rok budowę domu z bali. Najprawdopodobniej będzie to ten projekt: http://www.domdrewniany-projekt.pl/projekt-domu-114.html
Na obecnym etapie w biurze projektowym dowiedziałem się, że względu na zmiany w prawie budowlanym dotyczącym świadectwa energetycznego (?) będą przerabiać te projektu na mniejsze bale (oryginalnie są 25x25), które będą ocieplone wełną. Osobiście rozwiązanie takie nam odpowiada nie mniej czy w waszym odczuciu jest lepsze/gorsze, tańsze/droższe rozwiązanie.
Docelowo szukam również wiarygodnych wykonawców. Ze względu na moje wysokie zdolności manualne konieczni będą do większości prac fachowcy. Nie muszę dodawać, że wolałbym przy takiej inwestycji uniknąć możliwie wszelkich problemów. Dlatego też proszę was o radę opinię dotyczącą poniższych firm (na tym forum znalazłem sporo opinii jednak niekoniecznie aktualnych - temat ma już kilka lat):
- www.pinea.podhale.pl
- www.domzbieszczad.pl
- www.drewniane-domy.eu
- www.stollux.com
Jeśli macie jakąś wiedzę o tych firmach będę wdzięczny za info.

O co chciałbym was dodatkowo zapytać to:
- Biuro projektowe wyceniło realizację tego projektu na około 390k - datowane na początek tego roku. Jak oceniacie realność zbicia tej kwoty? Zdaję sobie sprawę, że temat budowy i cen będzie dotyczył przyszłego roku, jednak jeśli macie jakąś opinię w tej spawie będę wdzięczny. Wycena pod:
http://www.domdrewniany-projekt.pl/wyceny/114.doc
- Planuję zastosować podobną do większości opisanych przypadków na tym forum metod ogrzewania. To jest centralne gazowe ogrzewanie plus kominek, ewentualnie ogrzewanie podłogowe w kuchni/łazience. Jak oceniacie z praktyki model grzania kominkiem plus dogrzewania gazem?
- Na co zwrócić uwagę przy okazji wyboru danej firmy, metody budowy, materiałów (drewna). Zakładam, że chciałbym wybór firmy i projektu pchnąć jeszcze w tym roku ta by na okres luty/marzec mieć już pozwolenie na budowę i powoli myśleć o fundamentach.

Na koniec pytanie z innej beczki. Niestety na działce mam nadzór archeologiczny przy robotach ziemnych. Czy ktoś z was poleca jakiegoś taniego archeologa na terenie małopolski - okolice Wieliczki/Krakowa?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie. Pozdrawiam.
Witam:)
jeżeli chodzi o Stollux...........to się wypowiem:)
budowali u mnie!!
Fachowo, terminowo, umowa jasno i prosto sprecyzowana, płatności w 4 ratach po każdym zakończonym i odebranym przez nas!! etapie budowy.
Ekipa szybka, fachowa i niepijąca alkoholu!!!:)
ogólnie zadowolenia na 200 %
POLECAM:)
w razie pytań...pisz śmiało:)

JerzyBw
13-09-2010, 12:43
Witam w tym miejscu ---> http://www.fotosik.pl/search.php?search=arkajerzybw&page=1 są zdjęcia, tego co robię, taka obrazkowa historyjka ;). Dla przypomnienia dla nowych. Buduję tą chatkę zupełnie sam, bez prądu i po godzinach
http://images48.fotosik.pl/311/445e1ac1f384c804m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=445e1ac1f384c804)
Nie jest to co wy budujecie. To jest chatka :)
Powiedzcie mi, jak robi się, że na dole mojego postu byłby link do zdjęć?

akselek
13-09-2010, 12:49
Na obecnym etapie w biurze projektowym dowiedziałem się, że względu na zmiany w prawie budowlanym dotyczącym świadectwa energetycznego (?) będą przerabiać te projektu na mniejsze bale (oryginalnie są 25x25), które będą ocieplone wełną. Osobiście rozwiązanie takie nam odpowiada nie mniej czy w waszym odczuciu jest lepsze/gorsze, tańsze/droższe rozwiązanie.
Ja mam bale 24x24 (bez ocieplenia) i nie wydaje się to być mało. Jesli macie miec bale 25 plus ocieplenie, to wyjdzie bardzo drogo. Skoro nie robi wam różnicy czy dom będzie ocieplany, to o wiele taniej byłoby szkielet stawiac, albo cienki bal, plus solidne ocieplenie, i od srodka decha. Tylko decha dużo ocieplenia i decha do dom rewaniany ale już raczej nie z bali.
Ale co kto lubi. Przekalkulujcie te rózne opcje bo to cenowo będzie sporo się różnić. Myślę że szkieletor byłby najtańszy, choc do mnie przemawiał najbardziej dom bez ocieplenia z grubego bala. Zobaczymy niebawem w praktyce jak się sprawdza. W moim odczuciu prównujac tradycyjna technologię z pustaka, plus tylki, siatki wełny itd, to dom z litego grubego bala wcale nie wychodzi drożej, bo kazda ekipa od poszczególnych warstw tradycyjnej murowanej technologii liczy za metr roboty, no i sporo materiałów. Porównując koszty z udowa znajomych wyszło bardzo podobnie cenowo. Ale niech każdy liczy wg swoich danych

piszesz że kilka godzin czytałeś temat... no to chyba po kursie szybkiego czytania jesteś, ja czytałam sobie kilka tygodni z doskoku ( ale wnikliwie czasem robiąc notatki), a i tak często wiem że była o tym czy o tamtym mowa ale nie pamiętam dokładnie przebiegu danej dyskusji.
Miłego budowania, i oby żadnego dinozaura nie udało Wam sie wykopać ;-)

telewy
13-09-2010, 14:30
Powiedzcie mi, jak robi się, że na dole mojego postu byłby link do zdjęć?
Musisz wejść do swojego profilu:
1. znaleźć link o nazwie Ustawienia i kliknąć w niego
2. po lewej powinno pojawić się menu gdzie min. powinno być MOJE USTAWIENIA->Edytuj sygnaturę

Pientka
13-09-2010, 15:52
@kal67 - Jeśli można spytać o szczegóły. To co do stolluxa - jaki zakres prac prali na siebie oraz jaka jeśli można wiedzieć była ich stawka za metr kw. Dla porównania z innymi firmami.

@telewy - póki co to już mi kilka godzin zajęło - ale może 10-20% przeczytałem. Co do archeologii to powiem szczerze, że mimo zupełnie innych przekonań wolałbym sobie nawet brak dinozaura "zapewnić" ... No ale może nie będzie trzeba.

Podziele się z wami doświadczeniami jak tylko zdobędę jakąś wiedzę po spotkaniach/odpowiedziach na maila od wykonawców.
Dzięki za pomoc ;)

kala67
13-09-2010, 17:50
Stollux budował nam do SSZ. Wstawił okna, drzwi, balkony, ścianki działowe szkieletowe, dach odeskowany i pokryty papą.
1500 -1700 za m kw. w zależności od projektu.
pozdrawiam

Pientka
13-09-2010, 19:36
@kala67 mówisz o kwotach brutto czy netto?

kala67
13-09-2010, 19:59
tyle zaplacisz......wiec chyba brutto ....

Gasol
13-09-2010, 20:24
Witam w tym miejscu ---> http://www.fotosik.pl/search.php?search=arkajerzybw&page=1 są zdjęcia, tego co robię, taka obrazkowa historyjka ;).

JerzyBw, podziwiam Twój zapał i wyniki pracy!!!

Brodinio
13-09-2010, 21:33
[QUOTE=JerzyBw;4300273]Witam w tym miejscu ---> http://www.fotosik.pl/search.php?search=arkajerzybw&page=1 są zdjęcia, tego co robię, taka obrazkowa historyjka ;). Dla przypomnienia dla nowych. Buduję tą chatkę zupełnie sam, bez prądu i po godzinach
http://images48.fotosik.pl/311/445e1ac1f384c804m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=445e1ac1f384c804)
Nie jest to co wy budujecie. To jest chatka :)

Jerzy nie zły jesteś, PODZIWIAMY

AgaJeżyk
13-09-2010, 21:33
JerzyBw, podziwiam Twój zapał i wyniki pracy!!!

Ja też ... czoło moje masz przy samej ziemi ... http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a035.gif

Brodinio
13-09-2010, 22:29
Przeglądam Wasze dzienniki i nie widzę w Waszych domach parapetów zewnętrznych, czy ich nie ma?
Mój majster chce mi zamontować bo pod oknami na pietrze podcieka.

kasia_sloneczko
14-09-2010, 00:10
Ja mam kominek z plaszczem wodnym+gaz. Na okres przejsciowy-bardzo dobre rozwiazanie. Zima jeszcze dobrze nie testowalam. Teraz jesienia przepalam sobie rano w kominku ok 6-7 bo chlodno i tak mi grzeje na 4 polanach do dnia nastepnego :) czasem dokladam jeszcze wieczorem jak sobie przy kominku siedze ale jak w dzien slonce swieci to ni musze bo mi przez szyby bardzo nagrzewa chatke. generalnie cieplutko a gazu do ogzrewania praktycznie nie uzywam (czasem sie piec wlaczy zeby kaloryfery na poddaszu podgrzac ale szybko sie wylacza) kominek mam z kafli ktore dodatkowo oddaja cieplo

u mnie parapetow jeszcze nie ma ale beda...tylko nie wiem jakie...chyba kamienne

maciej74
14-09-2010, 05:32
moim skromnym zdaniem parapety powinny być jak najmniejsze i z dużym spadkiem ,jeśli drewniane to zamontowane tak by można je było łatwo wymienić a i oczywiście od spodu parapetu blacha.
Jerzy szacun,
powiedz co to za prowadnica i łańcuch do piły którymi robiłeś dechy ?

akselek
14-09-2010, 06:47
Przeglądam Wasze dzienniki i nie widzę w Waszych domach parapetów zewnętrznych, czy ich nie ma?
Mój majster chce mi zamontować bo pod oknami na pietrze podcieka.

Ja mam blaszane parapety zewnętrzne. W kolorze opasek i dachu. jak nie było przez jakis czas parapetów, podciekało na jednej scianie

kala67
14-09-2010, 08:55
Witam
u nas narazie nie mamy parapatów.......ale zamówiłam zewnętrzne czarne blaszane....
Jak tylko położą nam dach to ta sama ekipa będzie kładła parapety zewnętrzne.
Natomiast wewnętrzne zamówiłam drewniane u stolarza, który robi nam opaski na okna i drzwi...

JerzyBw
14-09-2010, 10:05
Jerzy szacun,
powiedz co to za prowadnica i łańcuch do piły którymi robiłeś dechy ?
Maciek tutaj są zdjęcia ---> http://arkajerzybw.fotosik.pl/albumy/785384.html jak taki trak zrobić. Znalazłem je gdzieś w internecie, Zresztą, jak większość w moim temacie. Ja zrobiłem to mniejsze. Łańcuch do przecierania wzdłużnego różni się tym, że jest naoszczony pod kątem 10st nie jak normalnie ok35-45st. Prowadnica dobrze by była, gdyby była grubości 1,3.
Tutaj filmik, jak to działahttp://www.youtube.com/watch?v=F5GuT5dCpoY&feature=related

Dziękuję wszystkim za podziwianie. Tak jak, kiedyś wspomniałem. Strasznie mnie to wciągnęło i mam nadzieję, że moja pasja stanie się kiedyś nie tylko pasją ale i zawodem :) (może już od przyszłego roku, jak zdrowie dopisze)

Gasol
14-09-2010, 16:15
moim skromnym zdaniem parapety powinny być jak najmniejsze i z dużym spadkiem ,jeśli drewniane to zamontowane tak by można je było łatwo wymienić a i oczywiście od spodu parapetu blacha.


A dlaczego od spodu parapetu blacha? Nie rozumiem..., wiec pytam:-)

maciej74
14-09-2010, 17:02
drewniany parapet w stu procentach nie uchroni przed deszczem czy wodą i będzie chłoną wilgoć więc żeby nie narazić belki pod oknem warto dla świętego spokoju założyć pod nim blachę.

Gasol
14-09-2010, 22:07
drewniany parapet w stu procentach nie uchroni przed deszczem czy wodą i będzie chłoną wilgoć więc żeby nie narazić belki pod oknem warto dla świętego spokoju założyć pod nim blachę.

Teraz jasne. To jest rozwiazanie dla kogos, kto chce miec "widoczny" drewniany parapet. Zaciekawilo mnie to, bo ja akurat zrobilem odwrotnie, czyli blacha od gory - ale wtedy oczywiscie parapet nie wyglada jak calkowicie drewniany.

Pientka
16-09-2010, 06:33
Poniżej dla osób zainteresowanych budowaniem domów z bali informacja dotycząca norm cieplnych obecnie obowiązujących.


nawet bale o dużym przekroju 25 czy 40 cm nie spełniają zapisu w prawie budowlanym odnośnie współczynnika przenikania ciepła
( pominmo , że w trakcie eksploatacji domy drewniane " są ciepłe " i mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne do ogrzania budynku )

dlatego w dokumentacjach technicznych projektów w technologii drewnianej wprowadzamy niejako "sztucznie" docieplenie wełną mineralną

optymalnym rozwiązaniem - gdzie osiągalne są przekroje płazów , a w warstwie docieplenia wełną mineralną możemy ukryć instalacje jest przekrój ściany :

płaz drewniany 18/25 cm wysokości + 10 (12) cm wełny mineralnej + deska

JerzyBw
16-09-2010, 09:44
Ten temat już był. Powiem tak: bale okrągłe o przekroju średnim 35 cm w zupełności wystarczają, żeby spełnić normę energetyczną budynków, bo nie tylko wlicza się grubość ścian z bali, ale całej bryły budynku np. ściana szczytowa z ociepleniem wełny 20cm i dach, okna. W sumie wszystko do kupy razem wzięte. Nie ma co martwić się, że bal np 35 cm średnicy musi być ocieplony. bo nie musi. Można śmiało budować dom z bali 35cm nieocieplony. Jak kiedyś wspomniałem wcześniej nie wyobrażam sobie niewielki wybudowany dom (bo takie przeważnie budują) z bali gr 50cm, bo takie bale nie kupię, chyba, że w parku narodowym ;).

Pientka
16-09-2010, 12:35
Opinia powyższa pochodzi od autorów projektu i wynika z zmian w prawie budowlanym / normach (?). Czy są one realne to inna dyskusja.

maciej74
16-09-2010, 14:35
a u nas pije się kawkę z panem od pomiarów płaci się cztery stówki a jak ktoś sobie życzy kamerki pięć i papierek się ma bez pomiarów to samo tyczy się kominiarzy, kontrolerów szamb itp.
myślę że niema co panikować następny przepis który ma napychać kabzę za frajer , z czasem mam nadzieję że stanie się martwym .

jusanka
17-09-2010, 22:17
Pytanie: czy jeśli na działce media są dopiero planowane, tzn. woda w drodze ale prądu nie ma a kanalizacja w toku, to czy można wystapić o warunki przyłaczenia , które są potrzebne do projektu?

piotr.nowy
18-09-2010, 06:56
Można a nawet trzeba.

Fasola30
18-09-2010, 15:14
Fasola30, projekt L-85 jest świetny..mam nadzieję,że szybko sprzedacie mieszkanie i robota ruszy pełną parą..a z kim chcecie budować?macie już firmę?




nawet jak teraz sprzedamy mieszkanie to i tak juz w tym roku nic nie załatwimy więc wolałabym aby kupiec znalazł się pod koniec zimy bo nie usmiecha mi sie mieszkać z teściami. a już to przerabialiśmy bo po sprzedaniu naszych małych mieszkań kupilismy to większe we wrześniu zeszłego roku i po 4 miesiącach od wykończenia naszego - jak mysleliśmy- wymarzonego mieszkania postanowiliśmy zbudować dom:rolleyes:
budować chcielismy z p. Tomaszem Tylka ale tak ktos tu źle o nim napisał. Mojej koleżane stawial dom już bedzie 6 lat i jest ok, a dwa lata temu przyjechał i poprawiał co nieco, zreszta tutaj jest kilka domów które stawiał i nikt nie ma zastrzeżeń. Znalazłam tez firmę z białegostoku - Felden przedstawili dobra oferte cenową no i zastanawiamy się nad Stoluxem.

szkoda że nie znalazłam nikogo kto by postawił już dom wg L-85 bo chętnie bym obejrzała:)

co do załatwiania spraw na odległośc wydaje mi się to realne bo wszystkie papiery i pozwolenia mojemu bratu załatwial architekt, brat przyjechał dopiero zobaczyć jak mu fundamenty zalali;)

jusanka
19-09-2010, 19:15
co do załatwiania spraw na odległośc wydaje mi się to realne bo wszystkie papiery i pozwolenia mojemu bratu załatwial architekt, brat przyjechał dopiero zobaczyć jak mu fundamenty zalali;)[/QUOTE]

Tak własnie chcemy zrobić:)Trochę przeraża mnie ta cała papierologia , wiem jak ciężko załatwić coklwiek w polskich urzędach..ale bądzmy dobrej myśli...

My zaczęlismy rozmowy z p. Romanem T, na razie drogą mailawą,w październiku pierwsze spotkanie , może coś sie zacznie dziać..
Na przyszły rok powolutku planujemy fundament zrobić(z piwnicą) .

jusanka
19-09-2010, 19:23
Można a nawet trzeba.

Ok, to fajnie , na razie jestem taka zielona w temacie.
A jak to wyglada w praktyce? Rozumiem, że trzeba złozyć wniosek o warunki przyłaczenia .co jest potrzebne do takiedo wniosku?jakieś mapki?Bardzo prosze o info na ten temat , mądrych,doświadczonych ludzi:)

petervdo
19-09-2010, 20:21
Ok, to fajnie , na razie jestem taka zielona w temacie.
A jak to wyglada w praktyce? Rozumiem, że trzeba złozyć wniosek o warunki przyłaczenia .co jest potrzebne do takiedo wniosku?jakieś mapki?Bardzo prosze o info na ten temat , mądrych,doświadczonych ludzi:)

mapy zasadnicze .. dobrze zamówić kilka sztuk
do energetyki po warunki przyłącza
to samo wodociągi .. woda i kanalizacja
zarząd dróg zezwolnie na wjazd
warunki zabudowy lub wypis z planu zagospodarowania z architektury

to tak na dobry początek :)

a jakie terminy u Pan Romana T. ?

jusanka
20-09-2010, 15:03
Ok, wielkie dzięki.Już widzę swiatełko w tunelu..:)

A co do terminów to ponoć w przyszłym roku - latem juz moznaby było coś robić, czyli w tym roku i wiosna są zajeci.Węcej będziemy wiedzięli pod koniec października.

JerzyBw
22-09-2010, 10:29
Witajcie
Czy możecie mi powiedzieć w ilu chłopa budowało Wam chałupę? Nie chodzi mi o sam montaż, ale wcześniej, jak strugają najpierw u siebie na podwórku. Jak wygląda też ilość chłopów podczas montażu u Was na Waszej ziemi, nie zaszkodziło by napisać ;). Czy mają zakwaterowanie zagwarantowane od Was, czy oni już sami gdzieś się ulokowali na swój koszt?
Będę wdzięczny za informacje.

txt66
22-09-2010, 10:41
Witam
Ja właśnie buduje dom - obróbka bala jak i składanie domu odbywa się na placu budowy robotników jest od 6-8 zależy od tygodnia. Jeśli chodzi o nocleg to mają zapewniony, taka była umowa.
Pozdrawiam

kruszon11
22-09-2010, 10:46
Ilu robiło mój dom u siebie nie wiem. Montowało ich u mnie 5.
Noclegi i wyżywienie mieli zapewnione przeze mnie, ale transport bali i późniejszy stolarki wzięli na siebie. Tak byliśmy dogadani....

8)

akselek
22-09-2010, 12:41
na miejscu nie wiem ilu, na montażu ośmiu chłopa przez 2 tyg z przerwa wekendową. Obiad i nocleg od nas, reszta własny zakres. Tak się umówiliśmy. Ekipa super, szkoda że nie można tego powiedziec o wszystkich kolejnych ekipach.... Zwłaszcza pseudostolarze od podłogi na górze - gorąco odradzam!

kasia_sloneczko
22-09-2010, 13:21
U nas montowalo 4, transport, noclegi, wyzywienie i dzwig-wszystko we wlasnym zakresie mnie nic nie interesowalo

kala67
22-09-2010, 18:03
u mnie było 2 górali:)
potem do dachu dojechał trzeci....
spali w przyczepie u nas na działce.

JerzyBw
23-09-2010, 07:09
Dziękuję za odpowiedzi. Jak widać ilość jest różna. Można średnią przyjąć, że starczy 4 chłopów.

wilczkowa
24-09-2010, 07:59
Hej,:welcome:

mam pytanie zanim bardziej sie zorientuję w temacie domu z bali. Z mężem kupiliśmy projekt domu ze studia atrium taki jak tutaj http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-68-Paprotka,80.html ale teraz zastanawiamy się czy możnaby ten domek wykonać z drewna? Czy się orientujecie w tym temacie może?
Z góry dziękuję za pomoc.

maciej74
24-09-2010, 09:18
bezproblemowo się da zrobić

kujawiak78
24-09-2010, 11:46
Witam wszystkich serdecznie:welcome:
Zarejstrowlaem sie tutaj gdyz mysle powaznie o budowie domu, domu z "bala" oczywiscie. A jest tu chyba kilka osob z niezlym zasobem informacji i doswiadczen mam nadzieje.
A wiec:
Jaki jest koszt na dzien dzisiejszy budowy domu z bala kwadratowego w taki sposob zeby "dodawac" jak najmniej srodkow "nienaturalnych"-chodzi o optymalne koszty(bez luksusow i nie najtaniej) a dom zeby byl jak najbardziej naturalny. Dom pod klucz okolo 140m2 z garazem bez piwnicy, parterowy-takie sa przynajmniej moje wyobrazenia na dzien dzisiejszy.
Czy najlepiej wynajac firme zeby zrobila wzystko od A do Z czy jednak jest duza roznica w cenie organizujac podwykonawcow samemu.
Czy ktos slyszal o firmach z Ukarainy ktore buduja takie domy-cos mi sie kiedys obilo o uszy ze sa tansi ....ale czy warci grosza? Jezeli tak to bardzo bym prosil o namiar i opinie.
To chyba narazie wszystko z grubsza:rolleyes:
Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam:bye:

Pientka
24-09-2010, 12:05
Na górze tej strony masz kilka firm, które warto zapytać o wstępny kosztorys wykonania jakiegoś projektu. Z odpowiedzi jakie otrzymałem najtaniej i najbardziej profesjonalnie prezentuje się stollux.

agata353
24-09-2010, 17:55
Witaj. Ja budowałam z firmą "Dom z bieszczad" , jestem zadowolona. Nawet mają w ofercie projekt, który sobie wybrałeś. Pozdrawiam.To oczywiście było do Pientki.

acia13
25-09-2010, 19:03
Witam Was, mam pytanie do akselka, widzę że macie domek przykop, my też się na taki zdecydowalismy ale górale którzy mają nam stawiac nie polecają zadaszać całego tarasu, czy wasz jest dokladnie wg. projektu tzn. 24m2 tarasu a nad nim mieszkania i jaką macie powierzchnię podłogi w tych pokojach, czy podnosiliście ściankę kolankową a jesli tak to o ile czy wpłynęło to na wygląd domku. Zastanawiamy sie czy zostawić tak jak w projekcie, zrobić balkon nad tarasem jak u madd czy tak jak górale proponuja nie zadaszać tarasu chociaz ta opcja mi kompletnie nie odpowiada.
Pozdrawiam serdecznie

txt66
26-09-2010, 19:26
I po 10-ciu dniach pracy wygląda to tak:

Bedstemider
27-09-2010, 07:45
:welcome:
jestem nowym forumowiczem; który na razie planuje budowę domu z bali (bal o grubości 9 cm+wełna+boazeria), mam już wybrany projekt: dom o pow. ok 110 m kw. + piwnica z garażem + duży taras. Oglądałem na żywo dom zrobiony z takiego bala i wdł. wybranego projektu i bardzo mi się podobał.
Rozmawiałem już z jedną firmą, ażeby wstępnie się zorientować jak to wszystko wygląda.
Mam kilka pytań i mam nadzieje, że mi pomożecie :rolleyes:
Czy ktoś słyszał o firmie Domex-drew? a może korzystał z ich usług?
Czy ktoś budował dom z bali z drewna z Skandynawii?? podobno jest lepsze:confused: przeczytałem kilkanaście postów i póki co to wszyscy budują z Polskiego drzewa
Na razie tyle pytań
Pozdr
D

JerzyBw
27-09-2010, 08:41
:welcome:
Czy ktoś budował dom z bali z drewna z Skandynawii?? podobno jest lepsze:confused: przeczytałem kilkanaście postów i póki co to wszyscy budują z Polskiego drzewa
Na razie tyle pytań
Pozdr
D
Jasne, że jest lepsze. Jest tam zimniej niż u nas. Teren górzysty. Roczne przyrosty drewna małe. Tylko koszt transportu takiego drewna jest duży. Nie mówiąc już o cenie samego drewna. Ale jeżeli dla Ciebie to pikuś, to kupuj tam. ;)

akselek
27-09-2010, 08:49
Witam Was, mam pytanie do akselka, widzę że macie domek przykop, my też się na taki zdecydowalismy ale górale którzy mają nam stawiac nie polecają zadaszać całego tarasu, czy wasz jest dokladnie wg. projektu tzn. 24m2 tarasu a nad nim mieszkania i jaką macie powierzchnię podłogi w tych pokojach, czy podnosiliście ściankę kolankową a jesli tak to o ile czy wpłynęło to na wygląd domku. Zastanawiamy sie czy zostawić tak jak w projekcie, zrobić balkon nad tarasem jak u madd czy tak jak górale proponuja nie zadaszać tarasu chociaz ta opcja mi kompletnie nie odpowiada.
Pozdrawiam serdecznie
Witaj, a skąd jesteś? To jaka opcję wybierzesz to zalezy czego chcesz. Ja kupując priojekt zasugerowałam się zjęciejm na stronie projektanta myśląc że ten taras jest taki wielki i zadaszony, i mnie to pasowało. Byłam nawet w tym dobu który jest na zdjęciach na stronie, i to utwierdziło mnie w przekonaniu że chce taki wielki taras. nie wiedziałam, zę to nie jest ten projekt który kupuję, i mój ma mniejszy taras zadaszony a własciwie taras ma ta sama wielkosc ale te pokoje sa krótsze ( pokoje na górze) przez co taras nie jest cały pod przykryciem poddasza, ok połowa wystaje nieosłonięta.
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_ppT1BT.jpg
Na rysunku jest ta własciwa wersja projektu. nie wiem czy tłumacze klarownie
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_2k4tuR.jpg
ja kupiłam projekt taki jak na tym obrazku
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_I2zsgp.jpg
nieświadomie, bo chciałam wiecej zadaszenia. Ale ciesla dorobił nam daszek i mamy teraz inaczej ale cały pod dachem ( nie mam teraz żednej fotki z mojego domu, poprzednie zdjęcia zamieszczone w poście są ze strony polska drewniana)
pokoje i tak sa duże, a z tym przedłużonym tarasem sa naprawde duże ( widziała ten dom na żywo)
tak że straty tu nie odczuwam a jak mam daszek nad całym tarasem to juz nic wiecej do szczęście mi nie trzeba.
Pytasz o taras jak u Madd. każdy ma inne upodobania, ja wiem, ze z tarasu górnego bym nie kozystała, nie zmienia to faktu że i ta opcja jest fajna, i wiele na tym forum jest domów z tarasami i właściciele sobie je chwalą. jak pisałam, co kto lubi, to sobie funduje.
tak, scianę mam chyba podniesiona o jeden bal, a moze nie ścianę kolankową a wysokość dołu., Wybacz nie wiem ale napewno dom jest wysszy o "jedno okrażenie"
Mimo, zę wysokosc dołu jest standardowa i wystarczająca ( zabij teraz nie znam liczby) to w domu z całych bali z drewnianym sufitem jest wg mnie wrażenie, ze jest nizsze pomieszczenie niz w domu w technologi pustak.
Radze zwiedzenie jakiegos domku, bo to bardzo pomaga w różnych dylematach.
my np mamy wywalone ścianki do salonu i bardzo mi to odpowiada.
Pozdrawiam

akselek
27-09-2010, 08:52
Czy ktoś budował dom z bali z drewna z Skandynawii?? podobno jest lepsze:confused: przeczytałem kilkanaście postów i póki co to wszyscy budują z Polskiego drzewa
Na razie tyle pytań
Pozdr
D
ja mam drewno ze słowacji. Kupuja tez z syberii. Skandynawia ze względu na klimat pewnie ma super drewno, ale za super cenę :-(

akselek
27-09-2010, 08:55
Czy ktos slyszal o firmach z Ukarainy ktore buduja takie domy-cos mi sie kiedys obilo o uszy ze sa tansi ....ale czy warci grosza? Jezeli tak to bardzo bym prosil o namiar i opinie.


osobiście nie znam takich , ale czytałam w werandzie country o ludziach z bieszczad co maja gospodarstwo eko agrotur. ekofrontiers czy jakos tak i im stawiali ukraincy, i ponoc tanio i ok. Moze poszukaj do nich kontaktu skoro maja agroturystykę to chyba nie trudno będzie och znależć. ten własciciel to jakis naukowiec od bobrów

Bedstemider
27-09-2010, 13:39
Dzięki za odpowiedź bo już się obawiałem, że coś nie tak z tym drzewem bo mało kto buduje z tego drzewa. Cena nie wiem czy jest wysoka czy nie, bo nigdy nie porównywałem. Duży wpływ na cenę drzewa z Skandynawii ma kurs Euro.

akselek
27-09-2010, 13:47
Dzięki za odpowiedź bo już się obawiałem, że coś nie tak z tym drzewem bo mało kto buduje z tego drzewa. Cena nie wiem czy jest wysoka czy nie, bo nigdy nie porównywałem. Duży wpływ na cenę drzewa z Skandynawii ma kurs Euro.

Honka buduje z fińskiego drewna. W Urzucie koło Warszawy jest dom pokazowy (można tez zobaczyc inne domy). pogadaj tam z przedstawicielem, pewnie sie dowiesz jaka jest cena drewna z północy. nie pamietam teraz ceny ale przedstawiciel mówił jakiew sa to ceny i kwoty

Bedstemider
27-09-2010, 13:51
Jasne, że jest lepsze. Jest tam zimniej niż u nas. Teren górzysty. Roczne przyrosty drewna małe. Tylko koszt transportu takiego drewna jest duży. Nie mówiąc już o cenie samego drewna. Ale jeżeli dla Ciebie to pikuś, to kupuj tam. ;)

Nie kupuje drewna sam, kupnem i transportem zajmuje się firma, z którą wstępnie rozmawiałem o budowie;
Jakbym miał sam sprowadzać drzewo, to na pewno by się nie opłacało;
metr powierzchni użytkowej domu z bali o grubości 9 cm z drzewa skandynawskiego wychodzi ok 1600 zł netto; czy to drogo??

Bedstemider
27-09-2010, 14:00
Honka buduje z fińskiego drewna. W Urzucie koło Warszawy jest dom pokazowy (można tez zobaczyc inne domy). pogadaj tam z przedstawicielem, pewnie sie dowiesz jaka jest cena drewna z północy. nie pamietam teraz ceny ale przedstawiciel mówił jakiew sa to ceny i kwoty

Dzięki za info, odwiedzę ich jak będę jechał w tamtym kierunku;

acia13
27-09-2010, 21:55
Witaj, a skąd jesteś? To jaka opcję wybierzesz to zalezy czego chcesz. Ja kupując priojekt zasugerowałam się zjęciejm na stronie projektanta myśląc że ten taras jest taki wielki i zadaszony, i mnie to pasowało. Byłam nawet w tym dobu który jest na zdjęciach na stronie, i to utwierdziło mnie w przekonaniu że chce taki wielki taras. nie wiedziałam, zę to nie jest ten projekt który kupuję, i mój ma mniejszy taras zadaszony a własciwie taras ma ta sama wielkosc ale te pokoje sa krótsze ( pokoje na górze) przez co taras nie jest cały pod przykryciem poddasza, ok połowa wystaje nieosłonięta.
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_ppT1BT.jpg
Na rysunku jest ta własciwa wersja projektu. nie wiem czy tłumacze klarownie
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_2k4tuR.jpg
ja kupiłam projekt taki jak na tym obrazku
http://polskadrewniana.pl/img/img_katalog/dodatkowe/D_3_I2zsgp.jpg
nieświadomie, bo chciałam wiecej zadaszenia. Ale ciesla dorobił nam daszek i mamy teraz inaczej ale cały pod dachem ( nie mam teraz żednej fotki z mojego domu, poprzednie zdjęcia zamieszczone w poście są ze strony polska drewniana)
pokoje i tak sa duże, a z tym przedłużonym tarasem sa naprawde duże ( widziała ten dom na żywo)
tak że straty tu nie odczuwam a jak mam daszek nad całym tarasem to juz nic wiecej do szczęście mi nie trzeba.
Pytasz o taras jak u Madd. każdy ma inne upodobania, ja wiem, ze z tarasu górnego bym nie kozystała, nie zmienia to faktu że i ta opcja jest fajna, i wiele na tym forum jest domów z tarasami i właściciele sobie je chwalą. jak pisałam, co kto lubi, to sobie funduje.
tak, scianę mam chyba podniesiona o jeden bal, a moze nie ścianę kolankową a wysokość dołu., Wybacz nie wiem ale napewno dom jest wysszy o "jedno okrażenie"
Mimo, zę wysokosc dołu jest standardowa i wystarczająca ( zabij teraz nie znam liczby) to w domu z całych bali z drewnianym sufitem jest wg mnie wrażenie, ze jest nizsze pomieszczenie niz w domu w technologi pustak.
Radze zwiedzenie jakiegos domku, bo to bardzo pomaga w różnych dylematach.
my np mamy wywalone ścianki do salonu i bardzo mi to odpowiada.
Pozdrawiam

Dzięki akselku za odzew, ja tez najarałam się na ten traras bo na emeryturze zamierzam na nim siedziec w bujanym fotelu z kotem na kolanach i oddawac sie mojej ulubionej czynnosci czyli czytaniu książek, niestety to za jakieś 30 lat;)
Ja jestem z mazowieckiego i widzialam przykop w realu bo ci moi gorale własnie taki wykańczaja, bylam w nim nawet w tę sobote tyle ze tamten nie ma wcale zadszonego tarasu, oni twierdza ze tak jak jest wg. projektu to brzydko wygląda. Ja sie zastanawiam nad przesunieciem wejscia do kuchni i wydzieleniem malego wiatrolapu oraz nad podzieleniem kuchni na pół z szerokim przejściem tak by uzyskać oddzielna jadalnię z np. suwanymi drzwiami i jak goscie to zamykamy balagan ale boję sie ze ciemnych norek narobię. Akselku daleko mieszkasz ,moze mnie zaprosisz na kawe bo osiwieję.

Pientka
28-09-2010, 07:02
Drodzy forumowicze jako, że robię drugą turę poszukiwań firm budowlanych pytanie do was o poniższe. Czy macie jakieś informacje, opinie?
http://www.golbalux.pl/kontakt.htm
http://www.bracha.com.pl/kontakt.html
http://proeko.net.pl/kontakt-domy.html

JerzyBw
28-09-2010, 08:38
metr powierzchni użytkowej domu z bali o grubości 9 cm z drzewa skandynawskiego wychodzi ok 1600 zł netto; czy to drogo??
Zależy co będzie wybudowane w tej cenie. Jak tylko stan surowy otwarty, dach papa to dla mnie drogo.

akselek
28-09-2010, 09:07
acia13, mieszkam w lubelskim, i to z mazowieckiego końca więc pewnie nie mamy daleko do siebie.
z ta emerytura to się nie przyzwyczajaj, za 30 lat ma juz nie byc emerytur, będziemy pracowac do smierci :-(
Górale mówią że taras powinien być zypełnie bez dachu? że tak ładniej? I to w projekcie przykop?
masz jakies fotki z tej wizji lokalnej? nie widziałam takiej "gołej" wersji...
moim zdaniem jak cały taras pod dachem to lepiej, ale każdy jak wiadomo ma swoje wałsne upodobania, i skoro buduje, to niech robi to tak jak chce.
Wiatrołap mam wydzielony, wiatrołap w domu całorocznym uważam jest niezbędny, żeby zimne powietrze zatrzymać
w domu mamy ciemno, zapewne dużo ciemniej niz w domu z tynkami białymi i białym sufitem, nie ma albedo, a sciana chłonie światło a nie odbija.
im bliżej konca tym mniej mam ochote na wycieczki ale doskonale pamietam jak sama chciałam zobaczyc jakies drewniaki w środku i sporo mi to dało wiec mysle ze da sie cos zrobic i nie będę pies ogrodnika
podaj maila na pw, postaram sie poszukac jakis fotez tej naszej werandy

Bedstemider
28-09-2010, 10:40
Zależy co będzie wybudowane w tej cenie. Jak tylko stan surowy otwarty, dach papa to dla mnie drogo.

to bedzie stan zamkniety, czyli dach pokryty tym czym sobie wybierzemy; okna; drzwi; wykończona stolarka wewnątrz; tarasy

acia13
28-09-2010, 13:18
akselku to chyba calkiem blisko, w zeszlym roku bylam z moimi dzieciami, "na wojnie" pod Lublinem.
Nie bądz nie bądz psem ogrodnika i daj choć z zewnatrz popatrzeć.
Gorale twierdza ze ten taras taki wielki kloc wisi i ze komuś tak zrobili to byl strasznie niezadowolony.
Niestety fotek nie mam bo byli akurat właściciele i jakos tak niezręcznie mi bylo prosic. Dla mnie wygląda średnio z takim golym tarasem, ma tylko pod oknami z poddasza taki malutki daszek wychodzący ze ściany który zaslania moze z 40-50cm.
Mnie sie podoba tak jak w projekcie ale zdięcie real to zupełnie co innego.

kruszon11
28-09-2010, 13:51
im bliżej konca tym mniej mam ochote na wycieczki ale doskonale pamietam jak sama chciałam zobaczyc jakies drewniaki w środku i sporo mi to dało

Ja to doskonale rozumiem.... Tym mniejszą ma się ochotę na wycieczki, im dłużej się już mieszka....
A już całkowicie jesteśmy przeczuleni po historii z jednym małżeństwem.... Przyjechali raz, drugi.... trzeci ..... Trwała jeszcze wykończeniówka.......
Sąsiedzi opowiadali, że przyjeżdżali nawet kiedy nikogo nie było wtedy jeszcze na budowie..... Wyraźnie powiedziałem w pewnym momencie, że mogą przyjeżdżać, póki jest budowa, bo jak zamieszkamy.......
Przyjeżdżali ze znajomymi, rodziną pokazać dom.....

.... Przyjeżdżali nawet potem..... Bez zapowiedzi..... Kiedy chcieli...... Zawsze mieli tysiąc pytań..... Ich szczęściem zawsze wtedy byłem w pracy......
W końcu "moi" górale zaczęli stawiać im dom..... Po kilku miesiącach przerwy ...... Znowu się pojawili......
Zapytałem grzecznie, czy przestaną nas nachodzić........

W związku z tym doskonale rozumiem tych, którzy niekoniecznie chcą odwiedzin....
W związku z tym prośba o zrozumienie......

acia13
28-09-2010, 15:17
W związku z tym doskonale rozumiem tych, którzy niekoniecznie chcą odwiedzin....
W związku z tym prośba o zrozumienie......[/QUOTE]
Ja rozumiem jak najbardziej, w promieniu 5 km. mam chyba z sześć domków z bala i do nikogo z wlaścicieli nie ośmieliłam sie nigdy zapukać.
Wiem ze Was weteranów złości ciągłe odpowiadanie na mniej lub bardziej glupie pytania i prośby o pokazanie domku.
Innym wpraszać sie nie będę a mysle ze akselek jest asertywny czlowiek i bez skrupułów mnie pogoni ;-)

akselek
29-09-2010, 07:05
Problem w tym że większość zwiedzaczy tak naprawdę zwiedza z ciekawości, taki zwiedzacz po pierwsze nie ma bledego pojęcia o domach drewnianych a po drugie nie przymierza się wcale do budowy tylko jest ciekaw. I jak masz kilka tygodniowo takich wycieczek (najwięcej było przy stawianiu i tuż po postawieniu ) to masz juz mniejsza ochotę na następne. Ja tez byłam zielona ( nie to że teraz jestem oświecona) i zadawałam pozornie głupie pytania, więc wiem ze na początku się wiele nie wie, ale miałam mocne postanowienie postawienia takiego domu.To tez wiele zależy od ludzi, bo niektórzy traktują fakt że chca odiwedzic budowę za oczywisty, bo tak chcą, i ty jak pies przewodnik nic nie masz do gadania, czy masz czas, czy nie, czy omawiasz właśnie jakieś szczegóły z kolejnym wykonawcą, to ci się wcina, i nie pozwala dokonczyc jakies ustaleń bo chce zwiedzać.
Mnie zwiedzenie takich domów duzo dało, a już szczególnie zobaczenie tego projektu który sama wygrałam (widziałam trzy w środku z czego jested w wiosce budowlanej, dom modelowy). I bardzo jestem wdzięczna że właściciele przykopu nas nie pogonili, choc podeszliśmy do płota i zaczęliśmy rozmawiać i że Seba zechciał nas trochę oświecić ( mieliśmy tego samego wykonawcę).
Konkluzja jest taka, jeśli ktoś naprawdę chce budowac dom z bala i potrzebne mu takie zwiedzanie, to myślę, zę taka wizyta będzie jak najbardziej możliwa. A wolnym słuchaczom wpadającym z nienacka, którzy chcą tylko zobaczyc z ciekawości mówimy gromkie nie. W Lublinie jest bardzo fajny skansen, i tam chyba zacznę odsyłać wycieczki.

kruszon11
29-09-2010, 07:29
A już całkowitym przegięciem pały są wizyty w niedzielny wieczór.... Kolacyjka serwowana dzieciakowi, woda już się grzeje na jej kąpiel ...... i dzwonek do drzwi..... jakiś człowieczek wpycha głowę do środka..... prawie wpada siłą grawitacji do domu ...... kolejne tysiąc pytań...... po pierwszym pytaniu wiesz, że to pospolity zwiedzacz..... z reguły jest ich kilku..... na "szpicę" najczęściej wysyłają najstarszego, albo kobietę.....naturalnym dla nich jest, że masz ich do domu wpuścić i oprowadzić po nim...... oczywistym jest, że musisz powiedzieć ile "to" kosztowało".......

Czymś nienaturalnym jest, że masz swój dom, w którym chciałbyś spokojnie pomieszkać.....

.... Raz nawet przyjechała policja.... dwóch ich było...... Kruszonową wystraszyli.......


Tok myślenia mieszkających już w swoich domach jest trochę niezrozumiały dla tych, którzy dopiero są na etapie "przygotowawczym"..... Potem wszystko się zmienia..... Sprawdziłem na sobie.....

acia13
29-09-2010, 12:55
Tak mnie zszokowaliscie ze aż mi szczęka opadła, ciekawe czy do moich sąsiadow też tak biegają. Nie bardzo rozumiem poco ci ludzie tak ogladają i co, byłam w górach parę razy, w balowych chałupach spalam to wiem jak wyglądają a jeśli interesuje mnie oglądanie to właśnie "swojego projektu" bo brak mi wyobrażni przestrzennej.
Akselku a gdzie ten domek modelowy stoi, w Urzucie moze, chetnie bym sie wybrała.
'

petervdo
29-09-2010, 14:29
a ja bardzo chciałbym zobaczyć Zawoję drewnianą :) :(
zastanawia/martwi mnie wilekość pokoi na poddaszu ...
jak toś wie / ma ;) w "pobliżu" Katowic to proszę kontakt na priv :bye:

AgaJeżyk
29-09-2010, 14:55
a ja bardzo chciałbym zobaczyć Zawoję drewnianą :) :(
zastanawia/martwi mnie wilekość pokoi na poddaszu ...
jak toś wie / ma ;) w "pobliżu" Katowic to proszę kontakt na priv :bye:


A jak się bardzo zaweźmiesz i bliżej nie znajdziesz to przyjeżdżaj ! ;)

Ja jeszcze "pokazuje" . Jak zamieszkam to pewnie też nie dam sobie prywatności rujnować ale teraz pokazuję ...bo mnie nie miał kto pokazać ... i bardzo mi tego brakowało ... Mam taka ułomność - brak wyobraźni przestrzennej :rolleyes: ...i bałam się, że te pomiesczenia będą małe ...ale dla mnie są w sam raz.
Na poddaszu są dwa grmotne pokoje z czego jeden ma wydzieloną dużą garderobę pod skosem. Drugi ma ponad 20 m "po podłodze" ale nie ukrywam, że podniesienie ścianki kolankowej zrobiło swoje ...

petervdo
29-09-2010, 15:13
A jak się bardzo zaweźmiesz i bliżej nie znajdziesz to przyjeżdżaj ! ;)

Ja jeszcze "pokazuje" . Jak zamieszkam to pewnie też nie dam sobie prywatności rujnować ale teraz pokazuję ...bo mnie nie miał kto pokazać ... i bardzo mi tego brakowało ... Mam taka ułomność - brak wyobraźni przestrzennej :rolleyes: ...i bałam się, że te pomiesczenia będą małe ...ale dla mnie są w sam raz.
Na poddaszu są dwa grmotne pokoje z czego jeden ma wydzieloną dużą garderobę pod skosem. Drugi ma ponad 20 m "po podłodze" ale nie ukrywam, że podniesienie ścianki kolankowej zrobiło swoje ...
też myślimy nad zrobieniem 2óch pokoi na poddaszu ..
dalej czekamy na opracowanie geologiczne czy uda się piwnicę zrobić .. wtedy Zawoja nam wystarczy :)
AgaJeżyk dobrze pamiętam dom "koło" Łodzi budujecie ?

AgaJeżyk
29-09-2010, 15:19
petervdo - koło Konina (Wielkopolska) ...masz jakieś 3 stówki do przejechania ...ale skoro Łosica dotarła z podobnej odległości to ty też dasz radę ;)

petervdo
29-09-2010, 15:54
petervdo - koło Konina (Wielkopolska) ...masz jakieś 3 stówki do przejechania ...ale skoro Łosica dotarła z podobnej odległości to ty też dasz radę ;)
:)
jak wracaliśmy z Jarosławca to szukaliśmy autostrady gdzieś koło Konina :)
dziękujemy za zaproszenie .. radę damy ;) jak coś będę pisał na priv

AgaJeżyk
29-09-2010, 16:13
:)
jak wracaliśmy z Jarosławca to szukaliśmy autostrady gdzieś koło Konina :)
dziękujemy za zaproszenie .. radę damy ;) jak coś będę pisał na priv


Nie ma sprawy ...jak pomogę ... to się cieszę ;)

A zabłądzić na rozjazdach koło nas faktycznie można ... głupio rozrysowane i źle opisane

Moose
29-09-2010, 16:24
A zabłądzić na rozjazdach koło nas faktycznie można ... głupio rozrysowane i źle opisane

Aga nie przesadzaj... skoro Oś trafił pod samą chałupę to i inni dadzą radę... chyba, że nie mają takiej determinacji...;)

AgaJeżyk
29-09-2010, 16:36
Aga nie przesadzaj... skoro Oś trafił pod samą chałupę to i inni dadzą radę... chyba, że nie mają takiej determinacji...;)

Taaa ...z takim nosem to ty po omacku byś doszła :wiggle:

Moose
30-09-2010, 00:16
Taaa ...z takim nosem to ty po omacku byś doszła :wiggle:

Z jakim nosem u diabła... znaczy się co się w Osiowym nosie nie podobuje,,,?;)

akselek
30-09-2010, 09:59
Akselku a gdzie ten domek modelowy stoi, w Urzucie moze, chetnie bym sie wybrała.
'

http://www.wioska.com/

W Urzucie jest np. missoni , ale nie wiem czy wreszcie dokonczony, sa tez jakies inne dwa drewniaki, fajne z wyglądu domy szkieletowe ( z ładnymi drewnianymi ozrobnikami), no i Honka. Mi najbardzoej honka interesowała ( choć ceny maja powalające), bo nie dosc ze z grubego bala ( missoni był w trakcie budowy, ale cos długo im to szło), to jeszcze mają pompę ciepła. A że to domy pokazowe, to zwiedzać mozna, pytać mozna. Ja lubię styl tzw "wieś tańczy i śpiewa" a tam wystrój jest nowoczesny, ale bardzo fajnie to gra mimo, ze nie moje klimaty. Poza tym wiecie jak to jest , zobaczyć, pomacać, powąchać, ogrzeać sie przy kominku, to co innego niz oglądanie zdjęć w necie. Byłam tam dwa razy i nie uwazam ze nie mialo to sensu.

$opel
30-09-2010, 12:38
Witam wszystkich. Jestem zaiteresowany budową domu z bali około 30cm. Czy ma koś sugestie na ten temat,podpowiedzi. I czy decydowac sie na bal okrągły czy może kwadratowy/prostokątny, nie wiem co do pękniec słyszałem że okrągły jest bardziej podatny na pęknięcia Prosze o pomoc

kruszon11
30-09-2010, 12:49
No.... to zacznij od tego, że pójdziesz na pierwszą stronę i wrócisz tu po przeczytaniu wszystkiego, co jest przed Twoim postem....

Potem zajrzyj do tematu gdzie są dzienniki domów drewnianych.....

Tak Ci to pomoże, że sam nie uwierzysz......

8)

$opel
30-09-2010, 12:49
Witam czy możesz podać mi namiary na tych górali Dzięki z góry pozdrawiam

kruszon11
30-09-2010, 12:53
tych ?

kala67
30-09-2010, 18:10
Kruszon............dlaczego się znecasz???????:):)

kruszon11
30-09-2010, 18:20
:P

monni
01-10-2010, 14:29
Witam Wszystkich,
Tak jak większość z Was buduje dom z bala. Właściwie, to dom już stoi w stanie surowym otwartym i czeka sobie na wykończenie. I właśnie tu pojawia się problem ze znalezieniem zaufanej ekipy. O ile jeśli chodzi o samo postawienie domu to w necie i na forach jest mnóstwo namiarów na przeróżnych wykonawców, to co do wykończenia drewnianego domu już jest trudniej. Po pierwsze szukam ludzi, którzy mają jakieś doświadczenie z domami z bala a po drugie to oczywiście pieniądze. Właśnie dostała pierwszą wyceną ekipy remontowej. Koszt robocizny to 130tys zł (wydaje się dużo???!!!), zakres od: ocieplenia ścian, poddasza, przez strop do podług, łazienek itd (bez instalacji elektrycznej, hydrauliczne, kan itd). Dom ma 140m2 powierzchni użytkowej, parter: salon, kuchnia, łazienka, hol i gabinet, poddasze użytkowe: 3 sypialnie i 2 łazienki. Standard wykończenia określiłabym jako przeciętny. Macie może jakieś doświadczenia, moglibyście porównać ceną z waszymi doświadczeniami.
Będę bardzo wdzięczna za komentarz. Tylko nie każcie mi czytać całego forum (na to potrzeba czas), bo czytam już od kilku dni i jeszcze nie znalazłam.

pozdrowionka
niech żyje bal....

kala67
01-10-2010, 17:53
monni......u mnie mąż duzo rzeczy sam robił, więc jakby nie mam porównania kosztów za całość.....
Ale 130 tyś. wydaje mi się dużo!!! :(
sama robocizna???

acia13
01-10-2010, 19:25
To chyba nie jest tak strasznie dużo jeśli z ich materiałem bo nam za postawienie do stanu zamknietego powiedzieli 180tyś a z wykończeniem tego co w drewnie czyli bez elektryki, co, wody i łazienek 1800zł za m2 podlogi co przy naszym projekcie daje jekies 300tyś czyli jakieś 120tyś zostaje z tych 300 na wykończeniówkę. Gdy porównywaliśmy ceny poniżej 2 tyś za m2 nikogo nie znależlismy

kala67
01-10-2010, 19:40
To chyba nie jest tak strasznie dużo jeśli z ich materiałem bo nam za postawienie do stanu zamknietego powiedzieli 180tyś a z wykończeniem tego co w drewnie czyli bez elektryki, co, wody i łazienek 1800zł za m2 podlogi co przy naszym projekcie daje jekies 300tyś czyli jakieś 120tyś zostaje z tych 300 na wykończeniówkę. Gdy porównywaliśmy ceny poniżej 2 tyś za m2 nikogo nie znależlismy

przecież monnia napisała........koszt robocizny !!!!!
czyli bez materiału...

kruszon11
01-10-2010, 21:14
Baaaardzo dużo....
Doskonały przykład na to, że wszystkim się wydaje, że jak już budujesz dom drewniany to masz nadmiar gotówki.... Naciągacze aż miło....

8)

maciej74
01-10-2010, 21:33
cena trochę przesadzona można to obliczyć roboty będą mieli na trzy miesiące w pięć osób wychodzi że miesięcznie zarabiają prawie 9 000 tyś każdy.Czy dużo czy mało to każdy swoją miarką zmierzy , no ja to w tych pieniądzach to bym sobie małą chatkę tak z 80m2 postawił na tip top.

acia13
01-10-2010, 22:55
przecież monnia napisała........koszt robocizny !!!!!
czyli bez materiału...
A ja odpowiedziałam ze jeśli z materiałem to nie tak dużo. Panowie przy wycenie czesto mówia ze robota kosztuje ileś tam bo dla nich jest oczywiste ze maja swój material. W skladach maja upusty wiec zarabiaja i na towarze. Tak przynajmniej bylo w przypadku panów elektryka, hydraulika i pana od ocieplania i płyt gk których my ugadujemy. Może akurat tak trafilismy.

petervdo
02-10-2010, 06:08
Witam Wszystkich,
Tak jak większość z Was buduje dom z bala. Właściwie, to dom już stoi w stanie surowym otwartym i czeka sobie na wykończenie. I właśnie tu pojawia się problem ze znalezieniem zaufanej ekipy. O ile jeśli chodzi o samo postawienie domu to w necie i na forach jest mnóstwo namiarów na przeróżnych wykonawców, to co do wykończenia drewnianego domu już jest trudniej. Po pierwsze szukam ludzi, którzy mają jakieś doświadczenie z domami z bala a po drugie to oczywiście pieniądze. Właśnie dostała pierwszą wyceną ekipy remontowej. Koszt robocizny to 130tys zł (wydaje się dużo???!!!), zakres od: ocieplenia ścian, poddasza, przez strop do podług, łazienek itd (bez instalacji elektrycznej, hydrauliczne, kan itd). Dom ma 140m2 powierzchni użytkowej, parter: salon, kuchnia, łazienka, hol i gabinet, poddasze użytkowe: 3 sypialnie i 2 łazienki. Standard wykończenia określiłabym jako przeciętny. Macie może jakieś doświadczenia, moglibyście porównać ceną z waszymi doświadczeniami.
Będę bardzo wdzięczna za komentarz. Tylko nie każcie mi czytać całego forum (na to potrzeba czas), bo czytam już od kilku dni i jeszcze nie znalazłam.

pozdrowionka
niech żyje bal....

130 tyś. to lekki kosmos .. :jawdrop:

AgaJeżyk
03-10-2010, 10:41
130 tyś ... to ja chyba ozłocę te moje modułki ... w porównaniu do tej kwoty ... na sól u mnie nie zarobili ...

Jeżeli to sama robocizna to megakosmos ...

txt66
03-10-2010, 10:52
Witam
Czy ktoś upychał przestrzeń pomiędzy balami wełną drzewną steico flex, jeśli tak to czy jest lepsza od wełny mineralnej, jak zachowuje się po czasie?
Chciałbym w naszym domu częściowo mszyć i częściowo użyć liny jutowej (a przestrzeń izolacyjną wypełnić wełną drzewną lub mineralną).
Txt

AgaJeżyk
03-10-2010, 10:57
Witam
Czy ktoś upychał przestrzeń pomiędzy balami wełną drzewną steico flex, jeśli tak to czy jest lepsza od wełny mineralnej, jak zachowuje się po czasie?
Chciałbym w naszym domu częściowo mszyć i częściowo użyć liny jutowej (a przestrzeń izolacyjną wypełnić wełną drzewną lub mineralną).
Txt


Taka pierwsza myśl ...bez zastanowienia

-drzewna ...znaczy organiczna (mam rację ? ) ...znaczy smakowita dla grzybów i drobnoustrojów

-mineralna nie jest "jadalna" ...to może bezpieczniejsza

Pientka
03-10-2010, 14:46
Wykonawców warto dłużej poszukać. Ja do stanu surowego zamkniętego miałem rozpiętość oferto od 160 do 370 tysięcy złotych za 140m2. Po prosu kosmiczna rozbieżność.

monni
04-10-2010, 14:45
Dziękuje wszystkim za odpowiedz. A może możecie polecić kogoś sprawdzonego no i za rozsądną cenę, do wykończenia domu, woj mazowieckie. Była bym wdzięczna.

txt66
10-10-2010, 09:30
Po 15-stu dniach budowy wygląda to tak.

txt66
10-10-2010, 09:31
Jeszcze parę zdjęć

mthc13
11-10-2010, 14:05
Witam forumowiczów, kupiłem drewniany dom z piękną działką w Małopolsce, od trzech lat męczę się z konserwatorem zabytków, który nie pozwala na przebudowę domu w nowej bryle tylko nakazuje zachowanie starych wymiarów, dla mnie to nieporozumienie 12x5,75, to tak jak by się chciało mieszkać w tramwaju żadnych własności użytkowych. Mam projekt zrobiony przez architekta pracującego w drewnie od ponad 25 lat, dodatkowy projekt przebudowy z zachowaniem stylu "Barku Wiejskiego". Wszystkie te operacje pochłonęły bardzo duże koszta, jednak pan konserwator nie zgadza się z niczym, gdy kupowałem dom w gminie nie poinformowano mnie o tym, że dom znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków, dowiedziałem się o tym dopiero w starostwie próbując złożyć zgłoszenie remontu. Nie mam już siły na walkę z panem konserwatorem, pewnie lepiej zamiast fachowego projektu modernizacji walącej się chałupy trzeba było zanieść mu, wydane na to, pieniądze w kopercie.

Mam pytanie czy ktoś zna procedurę uzyskania pozwolenia na rozbiórkę?? To jedyne moje wyjście poczekać aż dom sam się zawali, albo będzie w stanie śmierci technicznej.

Pientka
11-10-2010, 14:44
Do łamania prawa cię nie namawiam, ale podczas jakiegoś większego wietrzyska pociągnąć w kilku chłopa za liny i problem rozwiązany ...

maciej74
11-10-2010, 20:48
a i baloniki z helem dobrze pioruny ściągają .
A co to jest "Barek Wiejski".

mthc13
12-10-2010, 11:37
przepraszam za literówkę Macieju Barok Wiejski miało być! Raczej w tej sprawie chciałbym dojść do porozumienia z polskim prawem, po za tym nie wiem czy jak to mi się zawali ew spłonie to czy na działce siedliskowej nie budowlanej będę mógł się normalnie budować. Po prostu porażka. Wszystko już było załatwione, ekipa czekała na zaliczkę, tylko złożyć pisemko do starostwa o remoncie i nagle ZONK, eh nie chce mi się nawet o tym pisać ale walczę, doprowadziłem wodę, mam ugadane z sąsiadem podciągnięcie gazu od niego, ekspertyzę hydro - geologiczną pod oczyszczalnie ścieków, a jeszcze co mnie tam uderza, że dom który bym chciał żeby się zawalił najlepiej całkowicie stoi nie wzruszony od 1820 r, za to piwniczka z piaskowca zaczyna się powoli rozpadać, będe ja remontował w przyszłym roku pokaże wam zdjęcia.

JerzyBw
12-10-2010, 13:54
Najpierw piszesz o modernizacji walącej się chałupy a potem, że chałupa stoi nie wzruszona od 1820 roku. Ja nie chcę Ciebie martwić. Będzie to trudne. Musiałbyś udowodnić, że owa chałupa nie nie jest na tyle ważnym zabytkiem, żeby ją od nowa poddawać renowacji i funkcjonalność zamieszkania w pierwotnej wersji nie jest wystarczająca? Wszystko to są moje jedynie rozważania i nie wiem, czy takie coś przejdzie.

PawEla
12-10-2010, 14:02
Witam
Czy ktoś upychał przestrzeń pomiędzy balami wełną drzewną steico flex, jeśli tak to czy jest lepsza od wełny mineralnej, jak zachowuje się po czasie?
Chciałbym w naszym domu częściowo mszyć i częściowo użyć liny jutowej (a przestrzeń izolacyjną wypełnić wełną drzewną lub mineralną).
Txt

Leży już (haha, już :-) ) ponad rok u mnie w ścianach, po zdjęciu (w celach doróbkowych) kilku desek wykończeniowych okazało się że wełna jest w nienaruszonym stanie, tak samo sprężysta, itp. Łatwo się ją obrabia (pilarką do drewna, nożem), nie pyli trucizną (pył drzewny a nie igły skalne) i dla mnie jest o 100000 kroć przyjemniejsza w układaniu od mineralki. UWAGA: ma specyficzny zapach, zanikający po schowaniu jej w ścianie :-)
Robaki się jej nie chwytają (nie zauważyłem w tej w środku i na zewnątrz), myślałem że odpady są świetnym podkładem do produkcji sadzonek i grzybów ale nic nie chciało mi na niej wyrosnąć.......
Konieczne jest założenie wiatroizolacji, bo jak wilgoci za dużo do niej dojdzie to może byc jak z wełna leżąca na zewnątrz od listopada (odpady, bez przykrycia) jak sprzątałem w czerwcu to dość się darła i była jakby sprasowana, zmoknięta kura....
Ogólnie do ocieplenia polecam (stosują ją od kilkunastu lat Niemcy, Duńczycy, Skandynawowie i sobie chwalą).
pozdrawiam
Paweł

maciej74
12-10-2010, 17:27
mthc13 a spróbuj może pogadać ze skansenem może od ciebie odkupią dom i przeniosą do siebie bo szkoda takiej zacnej chaty.

txt66
12-10-2010, 18:46
Leży już (haha, już :-) ) ponad rok u mnie w ścianach, po zdjęciu (w celach doróbkowych) kilku desek wykończeniowych okazało się że wełna jest w nienaruszonym stanie, tak samo sprężysta, itp. Łatwo się ją obrabia (pilarką do drewna, nożem), nie pyli trucizną (pył drzewny a nie igły skalne) i dla mnie jest o 100000 kroć przyjemniejsza w układaniu od mineralki. UWAGA: ma specyficzny zapach, zanikający po schowaniu jej w ścianie :-)
Robaki się jej nie chwytają (nie zauważyłem w tej w środku i na zewnątrz), myślałem że odpady są świetnym podkładem do produkcji sadzonek i grzybów ale nic nie chciało mi na niej wyrosnąć.......
Konieczne jest założenie wiatroizolacji, bo jak wilgoci za dużo do niej dojdzie to może byc jak z wełna leżąca na zewnątrz od listopada (odpady, bez przykrycia) jak sprzątałem w czerwcu to dość się darła i była jakby sprasowana, zmoknięta kura....
Ogólnie do ocieplenia polecam (stosują ją od kilkunastu lat Niemcy, Duńczycy, Skandynawowie i sobie chwalą).
pozdrawiam
Paweł

Takie małe pytanko ile mniej-więcej można tą wełnę ścisnąć np. 25%, 50%, 75% - będę wdzięczny za odpowiedź

JerzyBw
12-10-2010, 19:14
mthc13 a spróbuj może pogadać ze skansenem może od ciebie odkupią dom i przeniosą do siebie bo szkoda takiej zacnej chaty.
Już sam fakt, że chata z 1820 roku, barok wiejski, może jakieś dodatkowe środki z UE można by było dostać. Jestem ciekaw jak chata wygląda :). Wątpię, czy konserwator zabytków chciałby zachować ruinę, nie widząc żadnej szansy na renowację.

kruszon11
12-10-2010, 19:26
Myślę, że Maciej dobrze Ci proponuje....

Ewentualnie.... Zostawić jak jest, zrobić "domek dla gości" albo pewnego rodzaju altanę i postawić nowy dom.... :P

PawEla
12-10-2010, 19:41
Takie małe pytanko ile mniej-więcej można tą wełnę ścisnąć np. 25%, 50%, 75% - będę wdzięczny za odpowiedź

Im bardziej ściśniesz tym gorsze właściwości izolacyjne (mimo większej gęstości) więc nie radzę.
Miałem przestrzeń za rurami kanalizacyjnymi 6,5cm i nie dało rady ścisnąć "10" więc musiałem ją odwarstwić o 2 cm....
Jutro sprawdze jej sprasowalność

txt66
12-10-2010, 19:54
Im bardziej ściśniesz tym gorsze właściwości izolacyjne (mimo większej gęstości) więc nie radzę.
Miałem przestrzeń za rurami kanalizacyjnymi 6,5cm i nie dało rady ścisnąć "10" więc musiałem ją odwarstwić o 2 cm....
Jutro sprawdze jej sprasowalność

Chciałbym tą wełnę wcisnąć w przestrzeń pomiędzy balami ok. 20-30mm (wełna ma być przycięta na paski 25cm) więc pomyślałem iż 40mm można by ścisnąć. Piszesz coś o rozwarstwianiu więc może lepiej było by zamówić 60mm i rozwarstwić na pół - tylko czy rozwarstwianie tej wełny jest proste. Szkoda że nie mam w pobliżu sklepu z tą matą bo bym sobie pooglądał jak to się zachowuje.
Txt 66

Narcyz
14-10-2010, 07:06
Witam "Balowiczów"
Mam pytanko: "Czy ktoś uszczelniał swoje bale w technologi bala toczonego? -na węgłach i pomiędzy balami po rozschnięciu się drewna??
Jeśli tak to jakie materiały do tego zastosowaliście.....

Nadchodzi zima stulecia i trzeba troszkę się pozabezpieczać ;)

Z poważaniem Narcyz z pod Legnicy ;)

JerzyBw
14-10-2010, 07:38
Narcyz Nie wierz w przepowiednie prognozy pogody, jaka ma być za miesiąc, dwa itd. ;)
Z tym uszczelnieniem, to może zastanów się tak: wełna mineralna pomiędzy bale a potem przymocowany może sznurek do bali.

ANNNJA
14-10-2010, 12:21
upychałam wełnę owczą- to samo co miałam dawane przy stawianiu domu pomiędzy balami.!

kruszon11
14-10-2010, 17:05
Wełna mineralna nie jest dobrym pomysłem. Przez początkowy okres będzie ok, ale kiedy nadejdzie wilgoć - wiosna, jesień, nie daj boże podobna pogoda jak tej wiosny, wełna nasiąknie i sflaczeje.

Propozycją może być uszczelnienie pianką i przykrycie liną jutową. Pianka ściemnieje na słońcu, a lina ładnie to pokryje.
Opcja do zastosowania w środku i na zewnątrz...

8)

petervdo
14-10-2010, 19:56
Już sam fakt, że chata z 1820 roku, barok wiejski, może jakieś dodatkowe środki z UE można by było dostać. Jestem ciekaw jak chata wygląda :). Wątpię, czy konserwator zabytków chciałby zachować ruinę, nie widząc żadnej szansy na renowację.
mthc13 - wklej fotki tej zabytkowej "ruiny"

AdamC
14-10-2010, 19:57
Witam,
Przeczytalem pare ostatnich stron, na wiecej niestety nie mam czasu ani mozliwosci, w XXI wieku mozna miec lacze internetowe na poziomie pierwszych modemow :bash:
Chcialbym odpowiedziec kilku osobom na pytania z ich postow, nie wymieni jednak nickow mam nadzieje ze kazdy znajdzie odpowiedz dla siebie ;)

- firma Felden - bardzo sympatyczny Pan z syem, ogladalismy ich domy (z zewnatrz tylko) ladne i solidnie wykonane, my jednak nie zdecydowalismy sie na wspolprace ze wzgledu na roznice zdan co do pewnych detali, miedzy innymi nie chcieli robic scianek szczytowych poddasza z bali, niechetnie tez podchodzili do paru innych rzeczy, gdybysmy mieli inny projekt i troszke inne wymagania to pewnie bysmy sie dogadali, cena moim zdaniem byla bardzo atrakcyjna

- Honka - ktos pytal o ceny - w zeszlym roku na jesieni w wiosce w Urzucie przedstawiono nam ceny rzedu 5tys za metr

- Odwiedzanie domow i odwiedzacze - my na razie odwiedzacze ;) bylismy w kilku domach w sumie cztery czy piec roznych firm, wszytkie domy oprocz jednego byly w trakcie budowy, dom wykonczony byl domem czteroletnim i wlasciciele wyrazili zgode na odwiedzanie ich domu, bardzo mili i sympatyczni.
Moje osobiste zdanie jest takie, jak mam budowac z kims dom to chcialbym najpierw zobaczyc jak pracuje i co robi, zdjecia w internecie maja sie nijak do rzeczywistosci. Jeden z Ciesli zabral nas do domku letniskowego gdzie okna uszczelnione byly sylikonem :jawdrop: ja bym sie wstydzil takiego wykonania ale moze nie wszyscy maja takie wymagania jak ja ;)
Sam sobie mysle ze nie chcialbym miec zwiedzajacych :D, ale do konca budowy postanowilem wyrazic zgode na odwiedziny, sam przeciez chcialem ogladac i ogladalem, w koncu wykonawca nie moze zabierac nowych klientow do tych samych domow bo ich wlasciciele chca miec jednak troche prywatnosci.

Nasz budowa jest obecnie na etapie postawionego fundamentu a niebawem ma przyjechac domek :), projekt indywidualny.
Mam jednak w zwiazku z tym pytanie, zadalem je juz na ogupie Otwockiej ale mysle ze i tu moge zapytac :)
Czy macie kogos sprawdzonego do postawienia kominow systemowych Schiedel w okolicy Celestynowa?
prosze o namiary, moj wykonawca fundamentow moze mi je zrobic ale zasugerowal bym wzial kogos z okolicy bo on musialby zawyzyc cene ze wzgledu na dojazd...

JerzyBw
14-10-2010, 21:13
Wełna mineralna nie jest dobrym pomysłem. Przez początkowy okres będzie ok, ale kiedy nadejdzie wilgoć - wiosna, jesień, nie daj boże podobna pogoda jak tej wiosny, wełna nasiąknie i sflaczeje.

8)

Dlaczego wełna po jakimś czasie, miała by być sflaczała przez wilgoć? Może w technologii podhalańskiej, gdzie płazy pomiędzy sobą mają szczelinę odsłoniętą i widać jak przechodzi światło przez nie na drugą stronę. Jest tam otwarta droga do zacinającego deszczu. Natomiast wełna mineralna w balach toczonych, czy surowych, powinna być schowana w wzdłużnych frezach na górze.Dolna belka chowa się częściowo w górnej. Wtedy zacinający deszcz nie wsiąka tak w wełnę, bo wełna jest prawie nie widoczna a krople wilgoci, spadając prawie omijają ją. A jak jeszcze szczelina będzie dodatkowo uszczelniona sznurkiem lub innym "pomysłem", to tym bardziej będzie to ograniczało wpływ wilgoci na wełnę. Odpowiednia rozpiętość dachu również daje ochronę.
Teraz mam do czynienia z pianką i widzę, że po wyschnięciu środek jest dosyć sprężysty i fajnie by się nadawał do uszczelnienia bali, tylko jak długo taka sprężystość utrzyma się przy pracującym drewnie? Tego akurat nie wiem.

JerzyBw
15-10-2010, 09:42
- firma Felden - bardzo sympatyczny Pan z syem, ogladalismy ich domy (z zewnatrz tylko) ladne i solidnie wykonane, my jednak nie zdecydowalismy sie na wspolprace ze wzgledu na roznice zdan co do pewnych detali, miedzy innymi nie chcieli robic scianek szczytowych poddasza z bali, niechetnie tez podchodzili do paru innych rzeczy, gdybysmy mieli inny projekt i troszke inne wymagania to pewnie bysmy sie dogadali, cena moim zdaniem byla bardzo atrakcyjna
Ścianka szczytowa z bali jest bardziej pracochłonna i trudniejsza, więc nie dziwę się, że byli do tego niechętni.

AdamC
15-10-2010, 17:01
No nikt ich nie zmusza jak nie chca robic to nie musza ;)
Sa firmy, ktore robia...

Madzianka
18-10-2010, 10:44
No właśnie Pientka - mamy dokładnie to samo! I z 1 strony nie chcemy przepłacać, ale z 2 zastanawiamy się skąd takie rozbieżności i czy czasem nie kosztem jakości..

Pientka
18-10-2010, 11:29
Od siebie dodam, że warto umówić się z firmami na osobiste spotkanie. Wczoraj miałem kurs 400km po 3 firmach i opinie po mam zupełnie inne niż przed spotkaniem. Postaram się je podsumować. Na gorąco dodam, że warto spotkać się firmą loghome z Starego Sącza. Właściciel bardzo kompetentny i o dużej wiedzy. Choćby dlatego warto się kontaktować.

mthc13
18-10-2010, 13:24
Dla Macieja i innych zainteresowanych tu macie linka do zdjęć: http://picasaweb.google.pl/JanJarzyna/PieknyWiejskiDomek#

Propozycje macie dobre, wszystko zmierza do tego iż w tym domku będzie stajnia, a nowy się postawi obok według projektu przygotowanego na przebudowę:), może uda się ze skansenem, może? Gmina obiecuje na marzec 2011 gotowy plan zagospodarowania, w którym to nasza działka ma być przekwalifikowana na budowlaną, częściowo oczywiście ale powinno wystarczyć placu na dom:) może 2011 będzie dla nas lepszy:) czekamy w napięciu.

mthc13
18-10-2010, 13:47
zdjęcia są kiepskie, żaden ze mnie fotograf, w tej miejscowości jest jeszcze drewniany kościół również z takim deskowaniem jak nasz dom, jak widać to był dom razem ze stajnią, od strony północnej ma "przyczynę" czyli taki ganek na całej długości domu. podziwiajcie i dla wszystkich przestroga: aby sobie dokładnie sprawdzić przed zakupem czy państwo nie ma innych planów, odnośnie drewnianego starego domu, niż My.

Pientka
18-10-2010, 16:43
Pozwolę się podzielić nieco moimi doświadczeniami z wczorajszych spotkań z firmami budującymi z bali. Spotkałem się z trzema: ProEko, Bracha oraz Loghome. Trzeba powiedzieć otwarcie, że każda mówi co innego. Przykład: Jeśli budować to z świerka lub tylko jodła. I tutaj jestem ciekaw waszej opinii, bo zdania sobie niestety nie wyrobiłem. Na pewno doszedłem do wniosku, że z przyczyn praktycznych i ekonomicznych na pewno będę budował dom bez mszenia, czyli bale na pióro, wpust. Przekonany zostałem również przez właściciela Loghome, że docieplanie 20cm bala nie jest racjonalną inwestycją i zamierzam lepiej docieplić dach zamiast bali na ścianach nośnych.
Pytanie jakie się urodziły, to czy rozprowadzenie ciepła od kominka jest bezpieczne, jak jest zabezpieczana rura rozprowadzająca ciepło? Czy warto inwestować w piorunochron?
Zasadniczo polecam wszystkim spotkać się z konkretną firmą osobiście, bez tego 80% jest poza nami. Na koniec dodam, że w moich objazdach tradycyjni górale wyszli najdrożej.

kruszon11
18-10-2010, 20:35
Mam ze świerka i jest w porządku. Dylemat z jakiego drzewa tak naprawdę jest bardzo istotny przed budową, potem już mniej...
Świerk w stosunku np. do sosny będzie bardziej zachowywał jednobarwność. Jodła śmierdzi przez długi czas, w tym sensie, że ma dość specyficzny zapach, który bardzo długo się utrzymuje .... Mi on bardzo nie odpowiada....

Moim zdaniem ocieplenie ma swój sens i wcale się nie zgadzam z twierdzeniem, że nie jest racjonalnym pomysłem ocieplanie ścian. Choć sam mam ściany bez...

Rozprowadzenie ciepła mam u siebie. Wszędzie rury idą w wełnie - ze strychu w ściankach na poddaszu i potem stropie parteru. Powietrze w nich nie osiąga aż tak wysokich temperatur, żebym musiał się nad tym trząść.....

Tradycyjni górale u mnie wyszli najtaniej.... Z zakresem prac sporo większym od firm.....

8)

kala67
18-10-2010, 20:45
u mnie świerk izdebiański........pachnie CUDNIE !!! :)
kominek z płaszczem wodnym, podłogówką i kaloryferami.
Budowałam ze Stolluxem.........nadal polecam ;):):)

akselek
19-10-2010, 08:58
Pozwolę się podzielić nieco moimi doświadczeniami z wczorajszych spotkań z firmami budującymi z bali. Spotkałem się z trzema: ProEko, Bracha oraz Loghome. Trzeba powiedzieć otwarcie, że każda mówi co innego. Przykład: Jeśli budować to z świerka lub tylko jodła. I tutaj jestem ciekaw waszej opinii, bo zdania sobie niestety nie wyrobiłem. Na pewno doszedłem do wniosku, że z przyczyn praktycznych i ekonomicznych na pewno będę budował dom bez mszenia, czyli bale na pióro, wpust. Przekonany zostałem również przez właściciela Loghome, że docieplanie 20cm bala nie jest racjonalną inwestycją i zamierzam lepiej docieplić dach zamiast bali na ścianach nośnych.
Pytanie jakie się urodziły, to czy rozprowadzenie ciepła od kominka jest bezpieczne, jak jest zabezpieczana rura rozprowadzająca ciepło? Czy warto inwestować w piorunochron?
Zasadniczo polecam wszystkim spotkać się z konkretną firmą osobiście, bez tego 80% jest poza nami. Na koniec dodam, że w moich objazdach tradycyjni górale wyszli najdrożej.

To prawda, ze odwiedzenie firmy / cieślizmienia punkt widzenia. inaczej sie korespnduje a inaczej rozmwia. Człwowiek każdy nadaje na innej częstotliwości, i tzreba sprawdzic czu uda nam sie raem coś stworzyć . Poza tym zawsze człowiek sie coś dowie więcej, choc czasem informacje są naprawdę przeciwstawne. U nas formy wychodziły dporo drożej od cieśli.
Każdy wybór ma jakies plusy i minusy, i trzeba go podjąć autonomicznie. Jak firma stawia ze swierka, to będzie zachwalać śwerka, jak z sosny, to zdyskredytuje świerka. Dla mnie główna zaletą świerka i jodły jest to ze w chałupie jest jaśniej. Ja mam z modrzewia ( ciemniejsze drewno, bardziej rude). Nie każdy chciał się bawić w modrzewia grubego, bo modrzew jest o wiele cięższy i twardszy wiec wiecej się chłopy odźwigały i napracowały. Ale decyzja padła na modrzewia i na szczeście nasz cieśla stawił czoła zadaniu :-) choć wcześniej dogadany cieśla z modrzewia powiedział, ze stawiać nie będzie ( postawił własniemodrzewiowy domek, i to z cieńszego bala i postanowił nie brać już takiego zlecenia.
co do piorunochronu to istotne jest z czego będzie dach i jak wyeksponowany jest budynek, czy stoi w jakimś dołku czy rónym terenie, czy malowniczo na wgórzu.
Do firm i ykonawców warto si pofatygować tak jak warto pozwiedzxać drewniany domek a juz szczególnie włąsny projekt jeśli jest taka możliwosc. Mnie dużo dała taka wycieczka, więc ( jak juz dyskutowaliśmy wcześniej) człowiek nie st pies ogrodnika i wycieczki wpuszcza o ile ich cel jest uzasadniony ( nie sami zwiedzacze tylko ktoś kto naprawdę planuje budowę i bije ie z myślami i dylematami). Dla tych co dopiero sie przymierzają polecam lekture forum i dzienników, każdy sie różni, i kady ma swoje racje co do wyborów. Ja się wypowiem po tej zimie jak sie mieszka i czy ogrzewanie sie sprawdziło. A ponoć ma być kolejna zima stuleca ;-)

Madzianka
19-10-2010, 10:30
Hej,

Pientka - widzę, że z tymi samymi ludźmi rozmawiamy;-) My też spotkaliśmy się z p. Maciejem z loghome i zrobił bardzo dobre wrażenie. I też nam polecał bez ocieplenia - my się cały czas zastanawiamy, bo się boję, że jednak będzie zimno. Plus instalacje łatwiej ukryć w ociepleniu. Za to traci się tą prawdziwość bali. Więc sama nie wiem.
A znalazłeś może kogoś kto z loghome budował? Czy efekty też są tak dobre jak wrażenie? I z ciekawości - jaki domek oglądaliście? My Chmielniki - we wrześniu. Ciekawa jestem jak ten sam, to na jakim jest etapie teraz.
A gdzie się planujecie budować? I kiedy? I jaki projekt wybraliście? Wybacz, jeśli to wszystko już pisałeś, ale nie jestem na bieżąco z forum (mój 4 miesięczny maluch nie zawsze daje mi poczytać)






Pozwolę się podzielić nieco moimi doświadczeniami z wczorajszych spotkań z firmami budującymi z bali. Spotkałem się z trzema: ProEko, Bracha oraz Loghome. Trzeba powiedzieć otwarcie, że każda mówi co innego. Przykład: Jeśli budować to z świerka lub tylko jodła. I tutaj jestem ciekaw waszej opinii, bo zdania sobie niestety nie wyrobiłem. Na pewno doszedłem do wniosku, że z przyczyn praktycznych i ekonomicznych na pewno będę budował dom bez mszenia, czyli bale na pióro, wpust. Przekonany zostałem również przez właściciela Loghome, że docieplanie 20cm bala nie jest racjonalną inwestycją i zamierzam lepiej docieplić dach zamiast bali na ścianach nośnych.
Pytanie jakie się urodziły, to czy rozprowadzenie ciepła od kominka jest bezpieczne, jak jest zabezpieczana rura rozprowadzająca ciepło? Czy warto inwestować w piorunochron?
Zasadniczo polecam wszystkim spotkać się z konkretną firmą osobiście, bez tego 80% jest poza nami. Na koniec dodam, że w moich objazdach tradycyjni górale wyszli najdrożej.

Madzianka
19-10-2010, 10:46
Mam ze świerka i jest w porządku. Dylemat z jakiego drzewa tak naprawdę jest bardzo istotny przed budową, potem już mniej...
Świerk w stosunku np. do sosny będzie bardziej zachowywał jednobarwność. Jodła śmierdzi przez długi czas, w tym sensie, że ma dość specyficzny zapach, który bardzo długo się utrzymuje .... Mi on bardzo nie odpowiada....

Moim zdaniem ocieplenie ma swój sens i wcale się nie zgadzam z twierdzeniem, że nie jest racjonalnym pomysłem ocieplanie ścian. Choć sam mam ściany bez...

Rozprowadzenie ciepła mam u siebie. Wszędzie rury idą w wełnie - ze strychu w ściankach na poddaszu i potem stropie parteru. Powietrze w nich nie osiąga aż tak wysokich temperatur, żebym musiał się nad tym trząść.....

Tradycyjni górale u mnie wyszli najtaniej.... Z zakresem prac sporo większym od firm.....

8)

Kruszon,
możesz pls napisać jeszcze raz z kim budowałeś? I dać namiar na firmę? Albo odesłać tam gdzie znajdę..

Pientka
19-10-2010, 12:49
@Madzianka ekipa kruszona ma cały przyszły rok zajęty. Tylko 2012 ;)

kruszon11
19-10-2010, 18:15
@Madzianka ekipa kruszona ma cały przyszły rok zajęty. Tylko 2012 ;)

:bash:

Namiar wysłałem, zapytać nie zaszkodzi....

8)

Pientka
19-10-2010, 19:27
@Madzianka Byliśmy w domu w okolicy Starego Sącza budynek na etapie instalacji bez użytkowego poddasza. Powiem szczerze, że LogHome prezentuje raczej nowoczesną i bardziej praktyczną szkołę co do budowanych domów. Powiem szczerze, że przemawia do mnie takie podejście, ale nie przekonałem się jeszcze do wszystkich rozwiązań. Nic, jeszcze sporo do myślenia pozostało. Co do rozwiązań loghome'a warto poczytać tą stronę http://www.loghome.pl/?id=7 .
Projekt jaki mamy zamiar kupić to ten: http://www.domdrewniany-projekt.pl/projekt-domu-114.html A termin, o którym myślimy to maj - grudzień 2011. Zobaczymy jak się to wszystko ułoży. Firmy na pewno jeszcze nie wybrałem.

JerzyBw
19-10-2010, 20:23
Dla Macieja i innych zainteresowanych tu macie linka do zdjęć: http://picasaweb.google.pl/JanJarzyna/PieknyWiejskiDomek#

Propozycje macie dobre, wszystko zmierza do tego iż w tym domku będzie stajnia, a nowy się postawi obok według projektu przygotowanego na przebudowę:), może uda się ze skansenem, może? Gmina obiecuje na marzec 2011 gotowy plan zagospodarowania, w którym to nasza działka ma być przekwalifikowana na budowlaną, częściowo oczywiście ale powinno wystarczyć placu na dom:) może 2011 będzie dla nas lepszy:) czekamy w napięciu.

Trochę rozczarowałem się tym "barokiem wiejskim" Myślałem, że jak na barok, to dużo zdobień, a tu taka biedna chatka.

telewy
19-10-2010, 20:25
Fajny projekt, podobny do mojego :). Jedyne czego mi brakuje to kotłownia

Fasola30
20-10-2010, 09:23
:bash:

Namiar wysłałem, zapytać nie zaszkodzi....

8)


a czy ja na namiar tyz mogłabym się załapac?:)

kruszon11
20-10-2010, 14:43
a czy ja na namiar tyz mogłabym się załapac?:)

pooszło

natalia23
20-10-2010, 21:41
Super projekty

akselek
21-10-2010, 08:34
Projekt ok
To prawda, ze w projekcie im więcej kanciap, kotłowni i innych zachowanków tym lepiej. To sie potem bardzo przydaje. U nas myślę, ze będę miała niedosyt takich pomieszczeń

Madzianka
21-10-2010, 08:48
@Pientka
świetny projekt! Generalnie my też zaczynaliśmy od projektów dom-projekt, ale ostatecznie projekt nam robi indywidualnie architekt z Limanowej - tam w starostwie będzie składał pozwolenie na budowę - stwierdziliśmy, że tak będzie najefektywniej. Funkcjonalnie dość podobny do Twojego - też z poddaszem użytkowym - tam 3 sypialnie plus łazienka, na dole też salon, kuchnia, łazienka i 1 mały pokoik gościnny.
Które rozwiązania loghome Cię nie przekonują? My nie jesteśmy pewni czy chcemy mieć takie całkiem płaskie ściany, czy nie lepiej jak jednak są ścinane podobnie jak od zewnątrz.

Madzianka
21-10-2010, 09:18
@kruszon

dzięki za namiar. Dzwoniłam, potwierdzam, pozajmowane. Dobrze, ma z Tobą ten Twój wykonawca - aktywny działacz forum to i reklama dobra;-)

Fasola30
22-10-2010, 18:21
Niewatpliwie sa tu osoby o wiele lepiej zorientowane co gdzie i za ile:yes: Otrzymałam miedzy innymi taką oto ofertę na dom wg projektu L-85 (pow. uzytkowej 116,5m2 a całkowitej 134,1m2) cana za stan opisany poniżej to 176tyś netto +transport+zakwaterownie pracowników.
Zakres prac:
konstrukcje ścian zewnętrznych z bali świerkowych o grubości 24 cm i wysokości 21cm, połączonych w narożnikach na węgły. Bale są strugane
( heblowane ), nieszlifowane
· konstrukcje szkieletową ścian szczytowych (powyżej ścianki kolankowej) obitą deską
elewacyjną 27 x 140 lub 27 x 210 mm - deska jest strugana, nieszlifowana.
Konstrukcja pod ściany szczytowe jest impregnowana, nie jest strugana
· konstrukcje ścian działowych na parterze z bali świerkowych o grubości 16 cm lub
20 cm lub 24 cm i wysokości 21 cm, połączonych z ścianami zewnętrznymi na węgły.
Bale są strugane , nieszlifowane. Część ścian wewnętrznych wg. projektu.
· konstrukcja szkieletowa ścianek działowych na poddaszu jest impregnowana, nie jest
strugana
· strop - belki stropowe są strugane, niemalowane + podłoga technologiczna na stropie
(deska sufitowa) gr. 20 mm jest strugana, jednostronnie szlifowana, niemalowana
· okna typu EURO wykonane z drewna świerkowego, uchylno - rozwieralne, dwuszybowe
(szyby U-1.1)
· drzwi wejściowe wykonane z drewna świerkowego
· dach - płatwie, krokwie są impregnowane, folia paro - przepuszczalna, deska
szalunkowa gr. 25 mm - niestrugana, papa wierzchniego krycia, deska podbiciowa na
okapach wystających poza obręb budynku jest strugana, nieszlifowana
· montaż na placu budowy

za metr powierzchni całkowitej wychodzi ok. 1313zł

to duzo czy tak normalnie?
wdzieczna będę za uwagi:)

txt66
23-10-2010, 18:47
Dawno nie dodawałem zdjęć - 25 dni pracy ekipy - parter skończony :) jeszcze ściana kolankowa i dach.

txt66
23-10-2010, 18:49
i jeszcze troszeczkę

Pientka
24-10-2010, 06:43
Pozwolę sobie dodać małe sprostowanie co do kwestii ocieplania ścian domu z bali. Po analizie tej kwestii okazuje się, że wygląda to tak, że to czy należy ocieplać dom z bali wynika tylko z kwestii czy administracja Państwowa klepnie w pozwoleniu na budowę projekt z przenikliwością cieplną 4,9 (bez ocieplenia) czy będzie wymagać 2,9 (z ociepleniem). W moim rejonie problemu z tą kwestią nie ma wcale. Także trochę zamieszania zrobiłem, a okazuje się że temat jest dosyć mocno przerysowany przez to biuro.

telewy
24-10-2010, 12:29
Wczraj w ręce wpadł mi bezpłatny dodatek do Muratora o nazwie Dziennik budowy, zawierający nie mniej nie więcej jak kilka wybranych Dzienników z forum. Miłośnicy budowy z bala też znajdą tam coś dla siebie, bo jednnym z dzienników jest ten pisany piórem naszego kolegi z tego wątku kruszona11 :) Brawo!

JerzyBw
24-10-2010, 14:03
Kruszon11
Gratuluję.
Może zeskanuj ten artykuł i wklej do swojego dziennika :)

kruszon11
25-10-2010, 09:34
No nie gadaj, że nie poświęcisz 10 zeta :P:P
Na taką okoliczność:D:D

A tak poważnie, to jest tam to samo, co znajdziecie w dzienniku...Sporo okrojone, ale jednak....
No i moją facjatę można zobaczyć....

Madzianka
25-10-2010, 09:56
Gratulacje Kruszon! Ja tu jestem od niedawna, ale Twój dziennik też mi się świetnie czyta! Dzięki i oby takich więcej. Jak zacznę budować, to może też się skuszę i co nieco napiszę;-)

JerzyBw
25-10-2010, 20:40
No nie gadaj, że nie poświęcisz 10 zeta :P:P
Na taką okoliczność:D:D

A tak poważnie, to jest tam to samo, co znajdziecie w dzienniku...Sporo okrojone, ale jednak....
No i moją facjatę można zobaczyć....

Nie chodziło mi, żebym to czytał u Ciebie, tylko Ty wirtualnie w swoim dzienniku pochwaliłbyś się, że Twój dziennik doczekał się wersji drukowanej - taka ciekawostka dla czytających w sieci.

EDZIA
25-10-2010, 21:34
No nie gadaj, że nie poświęcisz 10 zeta :P:P
Na taką okoliczność:D:D

A tak poważnie, to jest tam to samo, co znajdziecie w dzienniku...Sporo okrojone, ale jednak....
No i moją facjatę można zobaczyć....

Gratuluję ....fajnie się czyta Twój dziennik na forum, ale w gazecie też bardzo ok.
No i nareszcie poznałam Kruszona...znaczy wiem jak wyglada.
Fajna pamiątka

marobury
25-10-2010, 22:13
Witaj, mthc 13

Też miałem kiedyś problemy z budową na działce rolnej, siedliskowej.
Jeżeli uzyskasz średnią gminną, może być dzierżawa gruntu, ilości hektarów, bądź arów wszędzie różnie,
to możesz spokojnie się na siedliskowej budować.
A plany zagospodarowania mogą robić długo...

Dziwię się że konserwator siedzi na Twoim pomyśle, może mu się działka spodobała????


Pozdro
maro

agata353
27-10-2010, 12:18
Hej Kruszon. Ja już po przeczytaniu Twojego wywiadu- fajnie, chociaz mogli dołączyć więcej pozytywów Twojej budowy, żeby nie zniechęcać tych co zaczynają...Ale i tak fajnie wyszło- super fotki!!. A propos mógłbys podac linka do Twoich zdjęć na picasie? Próbowałam znaleźć " na piechotę", ale z tego kupa. Plisss.

kruszon11
27-10-2010, 18:17
Żaden wywiad. Skrócony dziennik ot co.....
A link do picasy znajdziesz w dzienniku... A co.... niech nie będzie łatwo.... :P

agata353
28-10-2010, 09:11
Przekopałam go po wielokroć, , ale chyba oślepłam, bo nijak nie mogłam znaleźć....:)

agata353
28-10-2010, 09:13
Nikt nie mówił, że będzie łatwo....zwłaszcza przy drewnianym domku...Bardzo Ci popękały bale wewnątrz?

kruszon11
28-10-2010, 14:43
No to kiepsko kopałaś:P:P na drugiej stronie bodajże jest...

Bale mało popękały.... Jedna z zalet oleju lnianego.... i drzewa sezonowanego....

8)

monni
29-10-2010, 13:41
Witam Wszystkich ponownie,
Ktoś z szanownych balowiczów ocieplał dom ekofibrem? Macie jakieś opinie na ten temat, koszty, producenta itd?
Będę wdzięczna za komentarze.

agata353
31-10-2010, 14:35
Drzewo jak najbardziej sezonowane....ale myslę, że to efekt osiadania i niestety ...ogrzewania. Nic tak nie robi drzewu , jak zmiany temperatury....

telewy
31-10-2010, 17:24
Witam Wszystkich ponownie,
Ktoś z szanownych balowiczów ocieplał dom ekofibrem? Macie jakieś opinie na ten temat, koszty, producenta itd?
Będę wdzięczna za komentarze.

Ja będę ocieplał termexem, to chyba to samo co ekofiber tylko inny producent. Ale opinnie to pewnie dopiero za rok będę mógł napisać.

bupalus
01-11-2010, 04:20
Niewatpliwie sa tu osoby o wiele lepiej zorientowane co gdzie i za ile:yes: Otrzymałam miedzy innymi taką oto ofertę na dom wg projektu L-85 (pow. uzytkowej 116,5m2 a całkowitej 134,1m2) cana za stan opisany poniżej to 176tyś netto +transport+zakwaterownie pracowników.

Co jakiś czas powtarzają sie takie pytania. Po zakończeniu SSO wiem już że różnice w kosztach budowy mogą sięgać 300%. Można było dom zadyblować nie 450 kołkami a 40, można było nie kręcić tragarzy śrubami 40 cm, krokwie łączyć gwoździami(tak jak większość) i nie dawać podwójnych jętek. Można je było też przytwierdzić samymi gwoździami , a nie dodatkowo śrubami i jeszcze blachą. Można było w okna i drzwi zamiast ceownika hutniczego 5 mm dać deskę calówkę lub wcale słupów nie dawać. Rzeczy potaniających lub podrażających są setki i większość inwestorów kieruje się ceną - wykonawcy to wiedzą. Więc dlatego w hurtowni metalowej nie ma srub dłuższych niż 20 cm tylko gwoździe bo nikt nie będzie tracił czasu na wiercenie i kręcenie śrub tylko młotkiem zabije gwoździa. Budujemy dla siebie, bezpieczeństwo jest najważniejsze i przy anomaliach pogodowych trzeba przygotować się na duże opady śniegu i silne wiatry. Polecałbym pójść z taniąofertą do droższego wykonawcy i zapytać się co daje więcej w większych pieniądzach.

petervdo
01-11-2010, 07:14
Ja zrobiłem 2,5 m na moją małą chatkę. Zrobiłem tyle, bo gdyby było więcej będzie zachwiana proporcja - chatka jest mała 7m na 4m. I jeszcze jedno mam ograniczenie wysokości do 5m.

petervdo
Z cenami różnie jest. Z tartaku cena drewna podobna do tej co podałeś chociaż może być taniej. Z lasu możesz nawet złapać drewno za 200 zł kubik - mi się tak zdarzyło.


w Bieszczadach to jodła chodzi 250 za drzewo z lasu a tartak to liczy sobie 600 m2 z tym że z większym zleceniem to można zbić cenę do 550 zł.
Jeśli bym robił ściany z okrąglaków to najtaniej jest zakupić drzewo z lasu część na konstrukcję zwalić na działce a reszta do obrobienia na tartak który bierze za przetarcie drzewa około 100 za m2 jest z tym trochę roboty logistycznej ale ma się taniej drzewo i można wybrać sobie dobre sztuki

ktoś się orientuje jaka cena modrzewia ?
jaka różnica w stosunku do jodły / świerka ?

monni
03-11-2010, 12:13
Ja będę ocieplał termexem, to chyba to samo co ekofiber tylko inny producent. Ale opinnie to pewnie dopiero za rok będę mógł napisać.

Telewy, dzieki za informację. A mógłbyś jeszcze zdradzić cene i firme od której kupujesz.

telewy
03-11-2010, 22:53
Telewy, dzieki za informację. A mógłbyś jeszcze zdradzić cene i firme od której kupujesz.
Nie znam ceny, bo płacę za cały dom razem a termexu nie miałem wyszczególnionego. Mogę się podpytać moich stolarzy gdzie się zaopatrują i dam znać.

JerzyBw
04-11-2010, 08:10
ktoś się orientuje jaka cena modrzewia ?
jaka różnica w stosunku do jodły / świerka ?
Mi leśniczy mówił, że modrzew, świerk to ta sama cena. Tak było jakiś czas u mnie.

monni
04-11-2010, 11:42
Telewy, dzieki za informację. A mógłbyś jeszcze zdradzić cene i firme od której kupujesz.


Dzięki, za informację. Jakbyś mógł zapytać swoich stolarzy to byłoby super.
Jak masz jeszcze trochę cierpliwości to podpytam Cię o sprawy techniczne: jaką grubość dajesz, przy jakiej grubości bala, dajesz folie wiatroizolacyjną. Rozmawiałam z dwiema firmami i jedni powiedzieli ze przy grubości bala 10cm wystarczy 10 cm ekofibru i nie dawać żadnej foli, a drudzy, że trzeba dać folię i co najmniej 15cm ekofibru.
Ja chcę dać 15, ale nie wiem co z folia, bo to trzeba dodatkowy ruszt stawiać, no i zmniejsza się powierzchnie.

petervdo
04-11-2010, 16:02
Mi leśniczy mówił, że modrzew, świerk to ta sama cena. Tak było jakiś czas u mnie.

jak rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą to mnie trochę modrzewiem "zaraził" :)
tylko mówił, że cena wyższa trochę i nie zawsze idzie kupić dobre drzewo .. a chcę z okrągłego dom stawiać

bupalus
05-11-2010, 04:36
Ceny drewna tartacznego idą okropnie w górę. W przeciągu najbliższych 2 tygodni będzie istniała możliwość kupna drewna w nadleśnictwach po cenie razem z tartakami na portalu e-drewno. Tam nadleśnictwa wystawią pewne ilości drewna w formie licytacji, wystarczy się zalogować wadium wpłacić i można kupować na przyszłe półrocze. Ceny detaliczne na dzień dzisiejszy: Sosna 192 modrzew 255 jodła 222 swierk 187. Są to ceny detaliczne netto za najcieńszy surowiec leżący przy drodze leśnej gotowe do zabrania.

petervdo
05-11-2010, 12:57
Ceny drewna tartacznego idą okropnie w górę. W przeciągu najbliższych 2 tygodni będzie istniała możliwość kupna drewna w nadleśnictwach po cenie razem z tartakami na portalu e-drewno. Tam nadleśnictwa wystawią pewne ilości drewna w formie licytacji, wystarczy się zalogować wadium wpłacić i można kupować na przyszłe półrocze. Ceny detaliczne na dzień dzisiejszy: Sosna 192 modrzew 255 jodła 222 swierk 187. Są to ceny detaliczne netto za najcieńszy surowiec leżący przy drodze leśnej gotowe do zabrania.

a jakieś grubsze ?
z jakich rejonów jesteś ?
masz dobre rozpoznanie ;)

G0SIA
05-11-2010, 13:52
Witam balowiczów, a szczególnie tych doświadczonych,
Pytanie mam do Was takie: stawiamy dom drewniany w lesie, gdzie, jak wiadomo, jest wilgoć i mnóstwo mchu (kwitnacego, czyli pylącego na wiosnę). Jakie pokrycie dachowe nadaje się do takich warunków, Waszym zdaniem?
Obok są domki pokryte blachodachówką. Domki są dość nowe (kilka lat), ale na blachodachówce widać już ślady rdzy wychodzącej z okolic łączeń i brzegów.
Będę odromnie wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam,
Gosia

Narcyz
05-11-2010, 15:29
Witamy Balowiczów
My juz mieszkamy od roku i mamy domek z Bali toczonych fi 25,
Nasze pytanko:
"Czy doszczelnialiście Wasze chatki na węgłach i w innych miejscach które tego wymagały - jeśli tak to czym z poważaniem Narcyz.......
Pozdrawiamy gorąco i życzymy wytrwałości :)

maciej74
05-11-2010, 15:56
a na 165 stronie był o tym gadane
ps.
a u mnie już parapetówa była i finisz :) ot jak to czas szybko leci

JerzyBw
05-11-2010, 16:20
jak rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą to mnie trochę modrzewiem "zaraził" :)
tylko mówił, że cena wyższa trochę i nie zawsze idzie kupić dobre drzewo .. a chcę z okrągłego dom stawiać
Już zapomniałem, jak to było z drewnem dokładnie. Muszę poszukać w papierach. Znalazłem w necie takie wiadomości, że są różne klasy grubości drzewa. Im grubsza klasa to wiadomo droższe. Są takie widełki od - do np od 15 do 25 cm średnicy drzewo kosztuje x, od 25 do 35 kosztuje już troszkę więcej i tak dalej. Musisz sprecyzować jaką grubość chcesz bale. Wtedy idź do leśniczego.

telewy
05-11-2010, 22:10
Dzięki, za informację. Jakbyś mógł zapytać swoich stolarzy to byłoby super.
Jak masz jeszcze trochę cierpliwości to podpytam Cię o sprawy techniczne: jaką grubość dajesz, przy jakiej grubości bala, dajesz folie wiatroizolacyjną. Rozmawiałam z dwiema firmami i jedni powiedzieli ze przy grubości bala 10cm wystarczy 10 cm ekofibru i nie dawać żadnej foli, a drudzy, że trzeba dać folię i co najmniej 15cm ekofibru.
Ja chcę dać 15, ale nie wiem co z folia, bo to trzeba dodatkowy ruszt stawiać, no i zmniejsza się powierzchnie.

Spoko, podpytam moich stolarzy przy najbliższej okazji. Co do cierpliwości, to przyjemność rozmawiania o takich rzeczach, jak się ma czas :). Specem wielkim od w tym temacie nie jestem ale z przyjemnością podzielę się swoimi przemyśleniami. Tak więc u siebie mam bal 7cm + 15cm termexu+bal 7cm, nie daję żadnych folli. Odnośnie tych folli to po różnych lekturach i przemyśleniach doszedłem do wniosku, że wolę żyć w domu bardziej naturalnym i zapłacić trochę więcej za ogrzewanie, niż w domu bardziej przypominającym zamkniętą butelkę. Za swoich lat młodości mnóstwo czasu spędzałem na wsi, gdzie wszystko było super nieszczelne. I jakoś się żyło i nikt nie miał problemu z wilgocią w domu, nie mówiąc o jakiś grzybach. Tak więc ja staram się nie iść za daleko z nowinkami technologicznymi.

kala67
06-11-2010, 07:16
Witam balowiczów, a szczególnie tych doświadczonych,
Pytanie mam do Was takie: stawiamy dom drewniany w lesie, gdzie, jak wiadomo, jest wilgoć i mnóstwo mchu (kwitnacego, czyli pylącego na wiosnę). Jakie pokrycie dachowe nadaje się do takich warunków, Waszym zdaniem?
Obok są domki pokryte blachodachówką. Domki są dość nowe (kilka lat), ale na blachodachówce widać już ślady rdzy wychodzącej z okolic łączeń i brzegów.
Będę odromnie wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam,
Gosia

Gosia....u nas jest blachodachówka z posypką ceramiczną METRO

akselek
08-11-2010, 08:19
Witam Wszystkich ponownie,
Ktoś z szanownych balowiczów ocieplał dom ekofibrem? Macie jakieś opinie na ten temat, koszty, producenta itd?
Będę wdzięczna za komentarze.

my mamy ekofibrem ocieplone poddasze. Jakaś firma spod Kielc, ale trudno narazie sie wypowiedzieć co do tego czy sie sprawdza bo jeszcze nie mieszkamy. Dom jest grzany i jest ciepło na poddaszu, ale jeszcze nie ma zimy no i inaczej sie mieszka a inaczej bywa na budowie.

akselek
08-11-2010, 08:27
ktoś się orientuje jaka cena modrzewia ?
jaka różnica w stosunku do jodły / świerka ?

chyba zalezy skąd jest drzewo. Na nizinach modrzewia jest mało, w górach na południowych stokach jest z nim lepiej to i cena niższa. ale odwrotnie, z jodły nie bedzie stawiał cieśla z środkowiej polski chyba ze drewno kupi w górach - będzie stwiał z sosny bo tego najwiecej na nizinach. Nasz ciesla był z gór, wiec nie było sensu wieźć sosny w góry zeby ją zrobił i przywiozł znów przez pół polski. My mamy modrzewia ze słowacji. A ceny są naprawdę bardzo różne, zależy od regionu kraju i firmy
chyba niewiele Ci pomogłam ;-)

petervdo
08-11-2010, 13:50
:cool:
chyba zalezy skąd jest drzewo. Na nizinach modrzewia jest mało, w górach na południowych stokach jest z nim lepiej to i cena niższa. ale odwrotnie, z jodły nie bedzie stawiał cieśla z środkowiej polski chyba ze drewno kupi w górach - będzie stwiał z sosny bo tego najwiecej na nizinach. Nasz ciesla był z gór, wiec nie było sensu wieźć sosny w góry zeby ją zrobił i przywiozł znów przez pół polski. My mamy modrzewia ze słowacji. A ceny są naprawdę bardzo różne, zależy od regionu kraju i firmy
chyba niewiele Ci pomogłam ;-)

troszkę pomogłaś :)
masz może gdzieś dostępne zdjęcia swojego domu z modrzewia
może być priv

gothika22
08-11-2010, 18:46
witam wszytskich forumowiczów;P zamierzam satwiac dom z bali... i mam wielki dylemat na d wyborem dobrej solidnej i sprawdzonej firmy... myslalam o stolluxie. czy ktos mial doswiadczenie z rta firma i moe mi cos podopwiedziec? lub doradzic dobra firme?

kala67
08-11-2010, 18:53
witam wszytskich forumowiczów;P zamierzam satwiac dom z bali... i mam wielki dylemat na d wyborem dobrej solidnej i sprawdzonej firmy... myslalam o stolluxie. czy ktos mial doswiadczenie z rta firma i moe mi cos podopwiedziec? lub doradzic dobra firme?

ja budowałam ze Stolluxem.
....zapraszam do mojego dziennika:)

akselek
09-11-2010, 08:38
:cool:

troszkę pomogłaś :)
masz może gdzieś dostępne zdjęcia swojego domu z modrzewia
może być priv

Peterwdo. ok.podaj maila na pw. NIe wiem co pomoga ci zdjęcia.... bo to bardziej widac projekt niz drewno. Drewno modrzewia jest takie bardziej czerwone (rude) i ciemne niż jodła czy świerk. Przez to w domu tez jest troche ciemniej.

JerzyBw
09-11-2010, 13:13
Peterwdo. ok.podaj maila na pw. NIe wiem co pomoga ci zdjęcia.... bo to bardziej widac projekt niz drewno. Drewno modrzewia jest takie bardziej czerwone (rude) i ciemne niż jodła czy świerk. Przez to w domu tez jest troche ciemniej.
Akselek chyba dawno temu coś wklejał na forum - może jeszcze są, nawet parę skopiowałem fotek na twardziela, bom myślał, że taki styl będę studiować :).

akselek
09-11-2010, 17:23
poszło, jak nie doleci mów.
coś moja skrzynka na onecie ostatnio zawodzi

Maciej, wasza nowa chałupa jest jak zwykle u Was....... piękna to mało powiedziane. Jesteś mistrzem detali. Klimat na 100 fajerek
Gratuluję!!!!

maciej74
09-11-2010, 21:21
Maciej, wasza nowa chałupa jest jak zwykle u Was....... piękna to mało powiedziane. Jesteś mistrzem detali. Klimat na 100 fajerek
Gratuluję!!!!
aj tam aj tam dom jak dom drewniany :)
dziękuję

JerzyBw
10-11-2010, 07:40
aj tam aj tam dom jak dom drewniany :)
dziękuję

I jeszcze jaki skromny:)

gothika22
10-11-2010, 20:03
witam ponownie;D a zna może ktoś firmę z Łowicza stawiającą domy z bali? lub slyszał coś o firmie Proglobal?

Madzianka
11-11-2010, 09:15
Ciekawa jestem waszego zdania - czy budując z płazów ważne jest czy drzewo jest sezonowane? Czy płaz wycięty z drzewa ściętego niedługo przed budową jest dobrym materiałem?

kala67
11-11-2010, 09:20
maciej74.........piekne wnętrza u Ciebie!!!!!!
pozwalam sobie wkleić:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=29396&d=1288949566

ja u siebie w jednym pomieszczeniu planuje zrobic na ścianie imitacje muru pruskiego.........ma ktoś cos takiego u siebie??

telewy
12-11-2010, 08:24
Dzięki, za informację. Jakbyś mógł zapytać swoich stolarzy to byłoby super.
...

Jak się okazało, to jednak do ocieplenia będę miał ekofiber a nie termex. Ekofiber kupowany bezpośrednio u producenta, podobno taniej się nie da, adres pewnie znasz http://ekofiber.com.pl/strona.php?psz=tresc&subaction=showfull&id=1195758182&ucat=9, ceny mi nie podali.
Taka mała ciekawostka, odnośnie samego zasypywania to w takim przypadku jak mój, gdzie mam 2 ściany z bala i pomiędzy je wsypują ekofiber, to może to zrobić każdy. Moi stolarze kiedyś kupowali termex wraz z usługą lae jak zobaczyli jak goście to robią to dali sobie spokój: raz była pompa i dmuchało, raz koleś sypał z worka :) Teraz zasypują to wszystko sami. Co innego na mokro, to chyba już bardziej skomplikowane.

JerzyBw
12-11-2010, 08:27
Ciekawa jestem waszego zdania - czy budując z płazów ważne jest czy drzewo jest sezonowane? Czy płaz wycięty z drzewa ściętego niedługo przed budową jest dobrym materiałem?
Myślę, że to dobrze, jak drewno jest sezonowane, ale znając życie to wątpię, czy takie dwuletnie (bo tyle trzeba, żeby wyschło) mieli dostępne od ręki. W mokrych płazach jest tak, że po wyschnięciu powstają pionowe szczeliny na połączeniach - węgłach i tam robią mszenie. Źle to nie wygląda.

jareks999
12-11-2010, 10:19
Niewatpliwie sa tu osoby o wiele lepiej zorientowane co gdzie i za ile:yes: Otrzymałam miedzy innymi taką oto ofertę na dom wg projektu L-85 (pow. uzytkowej 116,5m2 a całkowitej 134,1m2) cana za stan opisany poniżej to 176tyś netto +transport+zakwaterownie pracowników.
Zakres prac:
konstrukcje ścian zewnętrznych z bali świerkowych o grubości 24 cm i wysokości 21cm, połączonych w narożnikach na węgły. Bale są strugane
( heblowane ), nieszlifowane
· konstrukcje szkieletową ścian szczytowych (powyżej ścianki kolankowej) obitą deską
elewacyjną 27 x 140 lub 27 x 210 mm - deska jest strugana, nieszlifowana.
Konstrukcja pod ściany szczytowe jest impregnowana, nie jest strugana
· konstrukcje ścian działowych na parterze z bali świerkowych o grubości 16 cm lub
20 cm lub 24 cm i wysokości 21 cm, połączonych z ścianami zewnętrznymi na węgły.
Bale są strugane , nieszlifowane. Część ścian wewnętrznych wg. projektu.
· konstrukcja szkieletowa ścianek działowych na poddaszu jest impregnowana, nie jest
strugana
· strop - belki stropowe są strugane, niemalowane + podłoga technologiczna na stropie
(deska sufitowa) gr. 20 mm jest strugana, jednostronnie szlifowana, niemalowana
· okna typu EURO wykonane z drewna świerkowego, uchylno - rozwieralne, dwuszybowe
(szyby U-1.1)
· drzwi wejściowe wykonane z drewna świerkowego
· dach - płatwie, krokwie są impregnowane, folia paro - przepuszczalna, deska
szalunkowa gr. 25 mm - niestrugana, papa wierzchniego krycia, deska podbiciowa na
okapach wystających poza obręb budynku jest strugana, nieszlifowana
· montaż na placu budowy

za metr powierzchni całkowitej wychodzi ok. 1313zł

to duzo czy tak normalnie?
wdzieczna będę za uwagi:)

Czyli wyjdzie Ci ok. 200 tyś. brutto, chyba cena znośna, ale pewnie mogloby byc taniej, ja budujac dom z modrzewia, stolarka okienna i drzwiowa sosnowa zmiesciłem się z tymi elementami przy nieznacznie większej powierzchni w kwocie ok. 170 tyś. Modrzew kupowany na Słowacji, dłużyce wielkowymiarowa WA0 w cenie ok. 300 zł na m3, a przetarcie całości ok. 130 zł na m3, ceny z poczatku 2008 r.

gothika22
12-11-2010, 18:15
witam, czy może ktoś mi pomóc?... chcę stawiać dom z bali wg projektu L-71 kiedy wykonaca pyta mnie jaki chcę mię współczynnik przenikania ciepła... a ja nie mam o tym zielonego pojęcia...tzn...na logike domyśliłam się co to jest mnmiej wiecej, ale nic o tym nie wiem. szukalam w google ale okazuje się że to się wylicza i wylicza a ja nie wiem jak i po co... czy ktos ma o tym pojecie? albo moze mi podpowiedziec jaki powienien byc w tym domu L-71?

petervdo
12-11-2010, 18:36
Czyli wyjdzie Ci ok. 200 tyś. brutto, chyba cena znośna, ale pewnie mogloby byc taniej, ja budujac dom z modrzewia, stolarka okienna i drzwiowa sosnowa zmiesciłem się z tymi elementami przy nieznacznie większej powierzchni w kwocie ok. 170 tyś. Modrzew kupowany na Słowacji, dłużyce wielkowymiarowa WA0 w cenie ok. 300 zł na m3, a przetarcie całości ok. 130 zł na m3, ceny z poczatku 2008 r.

kolejny dom z modrzewia ??
może jakieś zdjęcia zaprezentuejsz ?
;)
coraz bardziej jestem do modrzewia przekonany ... jeszcze chwila jest do zastanowienia ...:eek:

petervdo
12-11-2010, 18:38
mam pytanie do praktyków ;)

jakie deski byłyby najlepsze, na podłogi (poddasze - sypialnie, hol) ?
oczywiście mam na myśli nasze drewno ..

kala67
12-11-2010, 18:50
mam pytanie do praktyków ;)

z jakie deski byłyby najlepsze na podłogi na poddasze (sypialnie, hol) ?
oczywiście mam na myśli nasze drewno ..
Witam:)
..u mnie kladzie się podłoga świerkowa.

Pientka
13-11-2010, 06:56
@gothika22 Przejrzyj ostatnie kilka stron dosyć sporo było pisane na ten temat. Obecne normy cieplne mówią, że aby projekt był akceptowalny przez urzędy musi być poza balem docieplony wełną lub zbudowany z bali 40cm. Taka jest teoria. Praktyka mówi, że nikt nie dociepla domów z bali większych niż 20cm. Także jeśli planujesz budowanie z bali bez docieplenia najprawdopodobniej twój projekt nie będzie spełniał norm. Nie mniej to jest tylko biurokracja. Pogadaj o tym z wykonawcami jeśli cię przekonają do niedocieplania to nie docieplaj ;) Jeśli cię nie przekonają i chcesz być zgodna z normami cieplnymi (cokolwiek to znaczy) dociepl ściany.

maciej74
13-11-2010, 07:18
petervo masz dwie pułki cenowe i jakościowe deski liściaste i iglaste na te pierwsze mnie nie stać więc mam iglaki, sosnę sobie odpuściłem bo za bardzo żółknie modrzew mam i jestem zadowolony z twardości podłogi choć faktura mi się niespecjalnie podoba. W bojkowskiej położyłem świerka i jest ok po polakierowaniu nie dostaje żółtego odcienia którego nie znoszę tyle że miększy od modrzewia .

kala67
13-11-2010, 16:12
maciej..........piękne wnętrza u Ciebie oglądam!!!!:)
....masz jakieś fotki łazienek?? ...szukam inspiracji:)

petervdo
13-11-2010, 16:51
maciej..........piękne wnętrza u Ciebie oglądam!!!!:)
....masz jakieś fotki łazienek?? ...szukam inspiracji:)


petervo masz dwie pułki cenowe i jakościowe deski liściaste i iglaste na te pierwsze mnie nie stać więc mam iglaki, sosnę sobie odpuściłem bo za bardzo żółknie modrzew mam i jestem zadowolony z twardości podłogi choć faktura mi się niespecjalnie podoba. W bojkowskiej położyłem świerka i jest ok po polakierowaniu nie dostaje żółtego odcienia którego nie znoszę tyle że miększy od modrzewia .
masz może zdjęcia podłogi z modrzewia ? .. chyba dom będzie z modrzewia
to może i parę desek by się przy okazji przetarło ;)

a z liściastych "w razie promocji" ;) co byłoby godne polecenia ?

a ta w ogóle to ile minimalnie potrzeba "uczciwego" leżakowaia desek na podłogę ?

maciej74
14-11-2010, 17:20
kala67 zdiątek łazienek nie posiadam , niema co fotografować są bardzo małe i bez szału a że są tak małe to i ciężko fotki trzasnąć.

petervdo podłoga z modrzewia proszę bardzo jak dla mnie to za dużo się dzieje za pstrokata ale to rzecz gustu za to jeśli chodzi o wytrzymałość to szczerze polecam u nas niebyła malowana i po pięciu latach nieźle wygląda.
Z liściastych jesion, dąb ale czy będą pasować do iglastego domu ?
Co do suszenia to jak zawsze zależy od : grubości szerokości rodzaju itp. W sumie teraz masz suszarnie i wystarczy po wstępnym przewietrzeniu dech na świeżym powietrzu wrzucić do suszenia jeśli chcesz szerokie dechy to wstępne suszenie bym wydłużył bo inaczej w suszarni popękają .
Jesion to się suszy centymetr na rok na strychu gdzie jest jeszcze dobrze wietrzone czyli dechy czwórki cztery lata .
Mam w jednym pokoju dechy jodłowe zamarzyły mi się szerokie takie 20 cm, 25 cm a nawet 30 cm kupiłem już takie co leżakowały rok sam jeszcze suszyłem jeden sezon później leżały w pomieszczeniu przed położeniem ponad miesiąc i tak mi się porozsychały nawet do 1 cm a co najśmieszniejsze rozeschły się dopiero w zimie jak mocno paliłem w kominku .

ANNNJA
15-11-2010, 11:34
Maciejon, ta fotka z poddaszem i labladorkiem (chyba?) to jak z jakiejś reklamy drewnianego domku- CUDNA bo i piękne wnętrze, jasne no i świetny klimacik oddaje...

bupalus
16-11-2010, 15:20
Trwają właśnie aukcje systemowe dla tartaczników na drewno na I półrocze.Przebitki 100%. Nie zazdroszcze tym którzy zamierzają zaczynać budowe w przyszłym roku.

maciej74
16-11-2010, 16:29
bupalus a gdzie ty to obserwujesz

petervdo
16-11-2010, 16:54
Trwają właśnie aukcje systemowe dla tartaczników na drewno na I półrocze.Przebitki 100%. Nie zazdroszcze tym którzy zamierzają zaczynać budowe w przyszłym roku.


bupalus a gdzie ty to obserwujesz

też się zastanowiłem i sprawdzałem na e-drewno i jakiegoś szału nie widać ...
bupalus podeślij jakiś link czy coś ?

bupalus
17-11-2010, 04:25
https://www.e-drewno.pl/stock/?product=stock&module=auctions&action=showLot&options=all&region=3&page=1&lid=281090300027195&instType=175080000000302
Aukcja nadleśnictwa gdzie ja kupowałem drewno. Aukcje trwają w całej Polsce.Cena dotyczy najcieńszego surowca, który do budowy domu sie nie nadaje.Doliczyć transport, przetarcie, transport - dzięki Bogu brakuje mi tylko trochę grubych desek.

bupalus
17-11-2010, 04:36
https://www.e-drewno.pl/stock/?product=stock&module=auctions&action=showLot&region=3&lid=281090300026392&instType=175080000000302
A to aukcja tartacznej sosny wczoraj zakończona po sąsiedzku.Przebicie 87% do wyjściowej, czyli za 3 klas grubości 389.Doliczyć transport przetarcie transport i ile uzyskaliśmy drewna użytkowego to głowa boli.A ile drewna potrzeba okrągłego na dom to przerabiałem latem i zaskoczenie było spore

JerzyBw
18-11-2010, 12:54
Bez paniki. Ja zrobiłem tak:
znalazłem w internecie najbliższe biuro nadleśnictwa od mojej miejscowości. Tam zadzwoniłem pod znaleziony nr. Miła Pani zapytała się gdzie mieszkam i wskazała mi najbliższy nr leśniczego, który ma do zbycia drewno.

kala67
18-11-2010, 16:42
Witam:)
...mam prośbę do Tych co już mieszkają w domach z bala lub wykańczają swoje domy..........pokażcie swoje łazienki!!!!!!!!
szukam inspracji:)
i z góry dziękuje!

petervdo
18-11-2010, 18:18
Bez paniki. Ja zrobiłem tak:
znalazłem w internecie najbliższe biuro nadleśnictwa od mojej miejscowości. Tam zadzwoniłem pod znaleziony nr. Miła Pani zapytała się gdzie mieszkam i wskazała mi najbliższy nr leśniczego, który ma do zbycia drewno.

może nie jest tak strasznie
https://www.e-drewno.pl/stock/?product=stock&module=auctions&action=showLot&options=all&region=3&page=1&lid=281090300027499&instType=175080000000300

akselek
19-11-2010, 08:30
Witam:)
...mam prośbę do Tych co już mieszkają w domach z bala lub wykańczają swoje domy..........pokażcie swoje łazienki!!!!!!!!
szukam inspracji:)
i z góry dziękuje!

Kala, zajrzałam do fotek i okazało sie ze nie mam zdjęć łazienki. Uświadomiłaś mi to. Mam w stanie surowym, a teraz prawie są gotowe, przynajmniej jedna, ta balowa na dole bo ta na górze wygląda jak w zwykłym domu bo na górze mam z płyty GK. Ale fotek nie mam ( mam tylko fotki czesci z pompą)
podeslij adres mailowy, postaram sie zrobic jakies forki, choc ta na dole jest na tyle mała ze mozna zdjęcia zrobic tylko po kawałku. poza tym moje łazienki są zupełnie zwyczajne, napewno nie są to salony kąpielowe.

kala67
21-11-2010, 20:06
Kala, zajrzałam do fotek i okazało sie ze nie mam zdjęć łazienki. Uświadomiłaś mi to. Mam w stanie surowym, a teraz prawie są gotowe, przynajmniej jedna, ta balowa na dole bo ta na górze wygląda jak w zwykłym domu bo na górze mam z płyty GK. Ale fotek nie mam ( mam tylko fotki czesci z pompą)
podeslij adres mailowy, postaram sie zrobic jakies forki, choc ta na dole jest na tyle mała ze mozna zdjęcia zrobic tylko po kawałku. poza tym moje łazienki są zupełnie zwyczajne, napewno nie są to salony kąpielowe.

mój adresik :) [email protected]
z góry dziekuje Tobie.........i innym, którzy przyślą mi swoje łazienki:)
szukam inspiracji jedynie.......obiecuje, że nie zerżnę pomysłu w 100 % !!!!!!!!!!
:):):)

akselek
22-11-2010, 10:16
dostaniesz kiedunek na multi i tak kilka fotek

kruszon11
22-11-2010, 10:39
Ja również z chęcią popatrzyłbym......

8)

kala67
24-11-2010, 20:20
dostaniesz kiedunek na multi i tak kilka fotek

czekam z niecierpliwością!!:)

akselek
25-11-2010, 07:57
nie wiem czemu nie dodałam was na multi. Tzn zrobiłam to ale bezskutecznie. Zaraz posle pocztą
wczesniej tak robiłam i działało :-(
do kruszona wysyłało sie bardzo długo, do kali jak błyskawica, niby poszło jak trzeba ale jakos podejrzanie szybko.
Jak nie doszło, dajcie znac

petervdo
25-11-2010, 14:45
nie wiem czemu nie dodałam was na multi. Tzn zrobiłam to ale bezskutecznie. Zaraz posle pocztą
wczesniej tak robiłam i działało :-(
do kruszona wysyłało sie bardzo długo, do kali jak błyskawica, niby poszło jak trzeba ale jakos podejrzanie szybko.
Jak nie doszło, dajcie znac
do mnie pójdzie szybciutko ;)

krzych37
25-11-2010, 21:49
Witam wszystkichbalowiczów, jestesmy z żona na etapie szukania, szukania, szukania i szukania.
tzn ja szukam a ona ogaląda i tylko komentuje :) chcemy wybudowac dom z bala Osowo Drewniane tak nam sie bynajmniej wydaje :) ale projekt nam sie podoba dzialke mamy nawet z takim nachyleniem wode i prąd tez teraz wlasnie szukamy dobrych ciesli bo pewnie zdecydowanie taniej niz firmy jesli bedzieci przejmi podzielic sie swoii wykonawcai bedziem bardzo wdzieczni pozdrawiam wszystkich Krzysiek adres meila [email protected]

krzych37
25-11-2010, 21:51
http://www.kanadyjskiedomy.pl/ znany jest wam ten wykonawca??

kala67
26-11-2010, 08:37
Witam wszystkichbalowiczów, jestesmy z żona na etapie szukania, szukania, szukania i szukania.
tzn ja szukam a ona ogaląda i tylko komentuje :) chcemy wybudowac dom z bala Osowo Drewniane tak nam sie bynajmniej wydaje :) ale projekt nam sie podoba dzialke mamy nawet z takim nachyleniem wode i prąd tez teraz wlasnie szukamy dobrych ciesli bo pewnie zdecydowanie taniej niz firmy jesli bedzieci przejmi podzielic sie swoii wykonawcai bedziem bardzo wdzieczni pozdrawiam wszystkich Krzysiek adres meila [email protected]

Witaj krzych :)
ja budowałam ze Stolluxem, polecam!

monni
26-11-2010, 14:52
Witam wszystkichbalowiczów, jestesmy z żona na etapie szukania, szukania, szukania i szukania.
tzn ja szukam a ona ogaląda i tylko komentuje :) chcemy wybudowac dom z bala Osowo Drewniane tak nam sie bynajmniej wydaje :) ale projekt nam sie podoba dzialke mamy nawet z takim nachyleniem wode i prąd tez teraz wlasnie szukamy dobrych ciesli bo pewnie zdecydowanie taniej niz firmy jesli bedzieci przejmi podzielic sie swoii wykonawcai bedziem bardzo wdzieczni pozdrawiam wszystkich Krzysiek adres meila [email protected]

Witam Krzychu,

Mi budowali cieśle z Podlasia. Wprawdzie trzeba było ich pilnować, bo czasami nie chciało sie robić dokładnie, ale generalnie mogę ich polecić. Na pewno, zaletą jest atrakcyjna cena. Jeśli jesteś zainteresowany prześlę namiary.

petervdo
26-11-2010, 17:20
http://www.kanadyjskiedomy.pl/ znany jest wam ten wykonawca??

poszukaj jeżyka na forum .. to ich dzieło
i pozdrawienia dla Agi :wave:

AgaJeżyk
26-11-2010, 17:44
http://www.kanadyjskiedomy.pl/ znany jest wam ten wykonawca??

Oj znany ...znany .
Osobiście i "namacalnie" :yes:

Pytaj ! Co wiem - powiem i pomogę.

krzych37
26-11-2010, 21:29
maja na stronie ze buduja z bala o srednic 25-32 letniskowe a caloroczne 36-42 z tego co czytalem na forum juz tak od 20 nie trzeba ocieplac no i cena bardziej atrakcyjna czy oni stawiaja ze swiezego czy sezonowanego bala mnie w sumie sie nie spieszy i po postawieniu moze sobie roczek postac ponoc gdy sam doschnie to sie bardziej uszczelni jak sie z mokrego stawia jesli sie myle to prosze o poprawe mojego toku myslenia i naprwde to forum to kopalnia wiedzy udalo nam sie juz wytypowac projekt OSOWO DREWNIANE czy ktos taki moze stawial

AgaJeżyk
26-11-2010, 22:02
krzych37 - stawiaja z "zielonego" bala (świeżego). Mój dom stal całą zimę. Wykańczać zaczęliśmy w marcu tego roku. Usiadł sporo pod dachówką ...ale tak na prawdę to dopiero latem "szalał" jak przyszły upały. Grubość bala przy letniskowych pewnie i atrakcyjna ...ale jak wyschną i nie bedą juz takie grube ...to wiatr po chałupie będzie hulał ...
Zaufaj wykonawcy - wie co robi.

krzych37
26-11-2010, 22:35
AgaJeżyk domyslam sie ze im grubsze tym lepiej ale u mnie troche kasy wciagnie piwnica a nie chce sie zarznac kredytem jesli mozesz mi na adres wyslac taki kosztorys ile was ten domek wyszedl nie mowie dokladnie tylko w przyblizeniu u mnie o tyle dobrze ze mam ogrodzona dzialke na ktorej jest prad i woda dzialka to malo powiedziane bo to 1,5 h ziemi jest :)

agatka2106
27-11-2010, 19:01
http://www.kanadyjskiedomy.pl/ znany jest wam ten wykonawca??

Ja z nimi budowalam. Jestem bardzo zadowolona. Gdyby Torun Wam byl po drodze to serdecznie zapraszam:yes:

krzych37
27-11-2010, 19:19
agatka2106 no niestety mieszkamy tak dokładnie miedzy Łodzią a Warszawą ale Torun pozdrawiamy bo co roku nad morze jeździmy przez Toruń macie wybudowany domek z ich projektów czy własny?

agatka2106
27-11-2010, 19:40
agatka2106 no niestety mieszkamy tak dokładnie miedzy Łodzią a Warszawą ale Torun pozdrawiamy bo co roku nad morze jeździmy przez Toruń macie wybudowany domek z ich projektów czy własny?

Ja mam L18 ze zmianami

krzych37
27-11-2010, 19:44
Witam
chyba ci już, którzy mieszkają w swoich domkach z bali są zachwyceni ta pogodą, która właśnie nadciągnęła nie ma to jak śnieg wokół takiego domku:).
A teraz mam prośbę właśnie góral nadesłał mi swoja ofertę na ( http://www.gor-dom.pl/?p=p_53&sName=dom-osowo )będę wdzięczny, jeśli przeanalizujecie i stwierdzicie czy warto ?
oto wycena wstępna domu drewnianego osowo wykonana z półbala o grubości ok. 25 cm i wysokości 37-40 cm (ściany zewnetrzne, oraz kantówka o grubości 20 cm i wysokości 40 cm jako ściany wewnetrzne. Wycena obejmuje robociżne fundamentów wraz z piwnicą, materiału na ściany zewnetrzne i wewnętrzne oraz tragaże więźbę dachu a także robocizne wykonania tychże ściani więźby dachuwraz z foliowaniem. cena obejmuje tez mszenie jednostronne. w związku z rosnącymi bardzo szybko cenami drzewa grubego podana cena za materiał scian może ulec zmianie
fundamenty , piwnicę oraz strop na piwnicy (sama robocizna) - 22000 zł
Materiał półpłazy sciany zewnetrzne oraz kantówka ściany wewnętrzne -- ok.60000 żł (wg obecnych cen)
cena tragaży i więźby dachowej -- ok. 9000 żł
Wykonanie stanu surowego domu wraz z więźbą -- ok. 80000 zł
mszenie jednostronne -- ok. 25000 zł
Oczywiście cena nie obejmuje ani podłóg ani materiału pokrycia dachu jednak obejmuje pokrycie dachu na gotowo. my możemy pomóc w zakresie załatwienia gontu drewnianego. Tak samo jesli mszenie będzie jak u was podwójne to jego cena będzie wyższa.

pozdrawiam Darek

krzych37
27-11-2010, 19:47
Ja mam L18 ze zmianami

niestey dla nas troszke za mały ale bardzo ładny

krzych37
27-11-2010, 19:49
A i czytając jego wycenę można mieć uzasadnione podejrzenie ze wiał halny i się czymś kurował, bo trudno niektóre zdania zrozumieć

maciej74
27-11-2010, 20:49
Materiał półpłazy sciany zewnetrzne oraz kantówka ściany wewnętrzne -- ok.60000 żł (wg obecnych cen)
tu to cię góral naciąć chce na jakieś 20 000 tyś z moich obliczeń wynika tak około 30 000 tyś materiał przy stawce 600 zł/m3 ale rękę sobie dam obciąć że drewno kupuje na pewno z lasów więc jezcze i na tym zarabia ale to ponoć typowe dla górali dudki to dutki.

agatka2106
27-11-2010, 21:15
Witam
chyba ci już, którzy mieszkają w swoich domkach z bali są zachwyceni ta pogodą, która właśnie nadciągnęła nie ma to jak śnieg wokół takiego domku:).
A teraz mam prośbę właśnie góral nadesłał mi swoja ofertę na ( http://www.gor-dom.pl/?p=p_53&sName=dom-osowo )będę wdzięczny, jeśli przeanalizujecie i stwierdzicie czy warto ?
oto wycena wstępna domu drewnianego osowo wykonana z półbala o grubości ok. 25 cm i wysokości 37-40 cm (ściany zewnetrzne, oraz kantówka o grubości 20 cm i wysokości 40 cm jako ściany wewnetrzne. Wycena obejmuje robociżne fundamentów wraz z piwnicą, materiału na ściany zewnetrzne i wewnętrzne oraz tragaże więźbę dachu a także robocizne wykonania tychże ściani więźby dachuwraz z foliowaniem. cena obejmuje tez mszenie jednostronne. w związku z rosnącymi bardzo szybko cenami drzewa grubego podana cena za materiał scian może ulec zmianie
fundamenty , piwnicę oraz strop na piwnicy (sama robocizna) - 22000 zł
Materiał półpłazy sciany zewnetrzne oraz kantówka ściany wewnętrzne -- ok.60000 żł (wg obecnych cen)
cena tragaży i więźby dachowej -- ok. 9000 żł
Wykonanie stanu surowego domu wraz z więźbą -- ok. 80000 zł
mszenie jednostronne -- ok. 25000 zł
Oczywiście cena nie obejmuje ani podłóg ani materiału pokrycia dachu jednak obejmuje pokrycie dachu na gotowo. my możemy pomóc w zakresie załatwienia gontu drewnianego. Tak samo jesli mszenie będzie jak u was podwójne to jego cena będzie wyższa.

pozdrawiam Darek

Wiesz, trudno powiedzieć jeżeli ktoś Ci mówi ze cena może ulec zmianie. W życiu się na taką umowę nie zgadzaj. Poza tym trzeba by przeliczyć na metr ile to wychodzi, tak zazwyczaj podawane są ceny domów drewnianych i wtedy jest to jakieś porównanie. Mi się podoba tylko cena robocizny fundamentów i piwnicy, jest do przyjęcia:)

kruszon11
27-11-2010, 21:18
Jak dla mnie na pierwszy rzut oka, się rzuciło :) najbardziej ta cena mszenia.... Duuuuużo przesadzone....
Robocizna fundamentów .... Chyba jakbyś wynajął murarza na miejscu, to również zbiło by koszt....
Cena tragarzy i więźby także jak dla mnie dyskusyjna....

krzych37
27-11-2010, 21:38
Faktycznie murarzy do fundamentów i piwnicy znajdę na mojej wsi o wiele tańszych. Orientuje się ktoś z was na chwile obecna ile kosztuje taka beczka betonu do wylania pod fundamenty?

krzych37
27-11-2010, 21:45
kruszon11 Ty miałeś optyka z tej firmy co Ci stawiali chatkę czy umawiałeś sie indywidualnie z kimś tylko na mszenie pieknie to wygląda ale faktycznie cena troszke kosmiczna za tą usługę

agatka2106
27-11-2010, 21:48
Faktycznie murarzy do fundamentów i piwnicy znajdę na mojej wsi o wiele tańszych. Orientuje się ktoś z was na chwile obecna ile kosztuje taka beczka betonu do wylania pod fundamenty?

Płacisz za ilość zamówionych metrów sześciennych, musisz się zorientować jakie są u Was ceny

krzych37
27-11-2010, 21:58
Płacisz za ilość zamówionych metrów sześciennych, musisz się zorientować jakie są u Was ceny

tak cementownie mam jakieś 7km od siebie i jakoś nie moge sie zmobilizować żeby do niech sie pofatygować a ceny mają dwie na rachunek i bez rachunku:):cool:

agatka2106
28-11-2010, 07:07
tak cementownie mam jakieś 7km od siebie i jakoś nie moge sie zmobilizować żeby do niech sie pofatygować a ceny mają dwie na rachunek i bez rachunku:):cool:

Ja tez dalam sie nabrac, ze bez rachunku taniej i tak kupowalam czesc materialow. Teraz jak przegladam faktury do zwrotu vatu to okazuje sie, ze czesto bez rachunku wychodzi drozej:eek: Warto dokladnie przeliczyc i wziac pod uwage pozniejszy zwrot

kruszon11
28-11-2010, 08:18
Optycy byli od mojego cieśli, mszą między innymi jego domy.
U mnie koszt robocizny wyniósł 5 tys. ...... Dom mniejszy od Twojego, ale uzbierało się około 400 metrów bieżących mszenia.....

:)