PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

krzych37
28-11-2010, 08:21
agatka2106 jeszcze się nie orjentowałem, ale można coś jeszcze odliczać od podatku?? Czy już wszystkie ulgi zostały cofnięte? Mam jeszcze takie pytanie dla tych co na kredycie są:( czy lepiej kredyt w euro czy w złotych? jak dostałem symulacje z banku to od tej samej sumy rata miesięczna 1500 w euro i 1950 w złotych różnica na korzyść euro 450 a bank mówi ze lepiej brać w złotych chyba dla nich bo jakoś nie widzę żeby dla mnie było lepiej no chyba ze się nie znam???

krzych37
28-11-2010, 08:28
prosze bardzo dzis z rana jeszcze raz sie góral odezwał i tak ładnie to rozpisał


1. Robocizna wykonania domu to 80000. Wobec powierzchni prawie 160 m2 cena za metr kwadratowy domu to 500 zł. Cena ta jest cena za wykonanie ścian zewnętrznych i ścian działowych w środku wykonanych (wyczyszczonych i zaciętych)u nas i następnie rozebranych i złożonych na gotowo u inwestora, a także wykonanie dachu na gotowo.

2. cena więźby dachowej i tragarzy to ok. 9000 zł wchodza na te cene tragarze świerkowe ok. 4 m3 oraz murłaty, krokwie i płatwie ok. 10 m3 cena za m3 to ok. 650 zł.

3. Cena za drewno na sciany czyli półpłazy oraz częśc kantówki to 60000 zł ilośc drewna na ściany zewnętrzne z wypustkami na zewnątrz ok. 40 cm to 51 m3 zas ścian wewnętrznych to 16 m3. przyjąłem realna cene za drzewo składowane w następnym roku na cene 900 zł za m3

4. mszenie jednostronne to ok. 800 mb ( robocizna plus materiał)

5. fundamenty i piwnice to cena 22000 zł jest to cena za sama robocizne

petervdo
28-11-2010, 08:37
prosze bardzo dzis z rana jeszcze raz sie góral odezwał i tak ładnie to rozpisał


1. Robocizna wykonania domu to 80000. Wobec powierzchni prawie 160 m2 cena za metr kwadratowy domu to 500 zł. Cena ta jest cena za wykonanie ścian zewnętrznych i ścian działowych w środku wykonanych (wyczyszczonych i zaciętych)u nas i następnie rozebranych i złożonych na gotowo u inwestora, a także wykonanie dachu na gotowo.

2. cena więźby dachowej i tragarzy to ok. 9000 zł wchodza na te cene tragarze świerkowe ok. 4 m3 oraz murłaty, krokwie i płatwie ok. 10 m3 cena za m3 to ok. 650 zł.

3. Cena za drewno na sciany czyli półpłazy oraz częśc kantówki to 60000 zł ilośc drewna na ściany zewnętrzne z wypustkami na zewnątrz ok. 40 cm to 51 m3 zas ścian wewnętrznych to 16 m3. przyjąłem realna cene za drzewo składowane w następnym roku na cene 900 zł za m3

4. mszenie jednostronne to ok. 800 mb ( robocizna plus materiał)

5. fundamenty i piwnice to cena 22000 zł jest to cena za sama robocizne

wygląda na to, że czyta forum :D

petervdo
28-11-2010, 08:38
agatka2106 jeszcze się nie orjentowałem, ale można coś jeszcze odliczać od podatku?? Czy już wszystkie ulgi zostały cofnięte? Mam jeszcze takie pytanie dla tych co na kredycie są:( czy lepiej kredyt w euro czy w złotych? jak dostałem symulacje z banku to od tej samej sumy rata miesięczna 1500 w euro i 1950 w złotych różnica na korzyść euro 450 a bank mówi ze lepiej brać w złotych chyba dla nich bo jakoś nie widzę żeby dla mnie było lepiej no chyba ze się nie znam???
a nie łapiesz się może na "rodzina na swoim" ?
my chcemy taki wziąść ... :(

krzych37
28-11-2010, 09:23
petervdo niestety nie bo mamy swoje dwa pokoiki w bloku 48m ale z tym programem ,,rodzina na swoim" to ponoć przez te 7 lat jest tylko bardzo miło a później nikt nie chce dać gwarancji ze rata kredytu nie będzie większa od normalnego kredytu hipotecznego. Koleżanka z pracy jest właśnie w trakcie załatwiania takiego kredytu i już w 3 bankach jej tak powiedzieli

petervdo
28-11-2010, 09:47
petervdo niestety nie bo mamy swoje dwa pokoiki w bloku 48m ale z tym programem ,,rodzina na swoim" to ponoć przez te 7 lat jest tylko bardzo miło a później nikt nie chce dać gwarancji ze rata kredytu nie będzie większa od normalnego kredytu hipotecznego. Koleżanka z pracy jest właśnie w trakcie załatwiania takiego kredytu i już w 3 bankach jej tak powiedzieli

my już nie mamy 2óch pokoików :)
co do gwarancji po 8u latach ... a gdzie jest napisane, że nie można zmienić (bierzemy to pod uwagę) .. może będziemy w strefie euro i wtedy zmieniasz na walutę,
w której zarabiasz (brak ryzyka kursowego)
trochę uciążliwe z rodzina na swoim .. ale myślę, że warto ;)
ps. dom powyżej 140 m2 i tak się nie łapie przeoczyłem to u Ciebie

Bedstemider
28-11-2010, 10:10
krzych37 spytaj się górala skąd ma drzewo, może drzewo jest fińskie i dlatego jest drogie i cena może się zmienić bo jest zależna od kursu euro....
w Sidzinie jest jeszcze jedna firma, która buduje domy z bali, i oni budują z bala fińskiego

krzych37
28-11-2010, 10:15
my już nie mamy 2óch pokoików :)
co do gwarancji po 8u latach ... a gdzie jest napisane, że nie można zmienić (bierzemy to pod uwagę) .. może będziemy w strefie euro i wtedy zmieniasz na walutę,
w której zarabiasz (brak ryzyka kursowego)
trochę uciążliwe z rodzina na swoim .. ale myślę, że warto ;)
ps. dom powyżej 140 m2 i tak się nie łapie przeoczyłem to u Ciebie

Tak też już to doczytałem ze te 140 by mnie ograniczały a co do ryzyka kursowego to czy będą aż tak wielkie żeby zniwelować te 450 zloty różnicy to chyba rynek walutowy by musiał paść:), ale kto to wie??

krzych37
28-11-2010, 10:17
Bedstemider drzewo jest nasze z gór ponoć z zimowej wycinki dwa lata temu

agatka2106
28-11-2010, 14:56
Ja i tak nic nie rozumiem z tej wyceny. Za duzo podzialu, to tyle a to tyle, wolalabym miec cene za metr stanu surowego na przyklad. Nie podpisywalabym umowy jezeli nie do konca wszystko jasne. A co do kredytu to bralabym ten tanszy i na pewno rodzina na swoim. Chociaz przez te 8 lat bym skorzystala. U mnie w banku mowili, ze warto jezeli stac nas na duze splaty w ciagu pierwszych 8 lat.

krzych37
28-11-2010, 16:21
ja też nie rozumiem ale pewnie jak się kiedyś już w to wtajemnicze to będe wiedział poprosiłem ile mam mu zapłacić za całość prac a nie wszystkiego po kawałku i czekam no niestety stać nas bedzie tylko tyle ile nam wyliczą przy 3 dziewczynek trudno o oszczędnosic :)

kala67
28-11-2010, 17:20
Ja z nimi budowalam. Jestem bardzo zadowolona. Gdyby Torun Wam byl po drodze to serdecznie zapraszam:yes:
Agatka.......ja mam blisko do Torunia..:)

agatka2106
28-11-2010, 21:02
agatka.......ja mam blisko do torunia..:)

zapraszam:)

agatka2106
28-11-2010, 21:06
ja też nie rozumiem ale pewnie jak się kiedyś już w to wtajemnicze to będe wiedział poprosiłem ile mam mu zapłacić za całość prac a nie wszystkiego po kawałku i czekam no niestety stać nas bedzie tylko tyle ile nam wyliczą przy 3 dziewczynek trudno o oszczędnosic :)

Rozumiem, tylko obawiam się, że te ceny jakieś naciągane to tyle, to tyle a to tyle.....Oglądałam mnóstwo stron firm budujących z drewna i zawsze jest to konkretnie cena za metr i w tej cenie zrobimy tak i tak. Nie podpisuj jak będzie w umowie, że cena będzie zależała od tego za ile kupi drewno! To jego problem jak podpisze z Tobą, żeby kupić wcześniej i pilnować ceny.

agatka2106
28-11-2010, 21:14
prosze bardzo dzis z rana jeszcze raz sie góral odezwał i tak ładnie to rozpisał


1. Robocizna wykonania domu to 80000. Wobec powierzchni prawie 160 m2 cena za metr kwadratowy domu to 500 zł. Cena ta jest cena za wykonanie ścian zewnętrznych i ścian działowych w środku wykonanych (wyczyszczonych i zaciętych)u nas i następnie rozebranych i złożonych na gotowo u inwestora, a także wykonanie dachu na gotowo.

2. cena więźby dachowej i tragarzy to ok. 9000 zł wchodza na te cene tragarze świerkowe ok. 4 m3 oraz murłaty, krokwie i płatwie ok. 10 m3 cena za m3 to ok. 650 zł.

3. Cena za drewno na sciany czyli półpłazy oraz częśc kantówki to 60000 zł ilośc drewna na ściany zewnętrzne z wypustkami na zewnątrz ok. 40 cm to 51 m3 zas ścian wewnętrznych to 16 m3. przyjąłem realna cene za drzewo składowane w następnym roku na cene 900 zł za m3

4. mszenie jednostronne to ok. 800 mb ( robocizna plus materiał)

5. fundamenty i piwnice to cena 22000 zł jest to cena za sama robocizne

Chłopie czytam, czytam i oczom nie wierzę. Przecież tam sama robocizna wyjdzie ponad 100 000!!!! Przejrzyj ofertę firmy, która mi stawiała dom. Nawet jeżeli nie jest Ci po drodze to oni często są w terenie z jakimś domem i wystarczy zadzwonić czy w najbliższym czasie nie będą gdzieś niedaleko.Na priv mogę przesłać numer szefa. Przemyśl, wydaje mi się strasznie droga ta Twoja oferta

krzych37
28-11-2010, 21:27
agatka2106 juz im wysłałem projekt domku i rozmawiałem z szefem na jutro wieczór będe miał wycene a tak poza tematem żona też agata mówił że to mało popularne imie:)

kala67
28-11-2010, 22:40
zapraszam:)
Agatka....pokaż jakieś fotki!!:)

agatka2106
29-11-2010, 14:13
Agatka....pokaż jakieś fotki!!:)

NIE UMIEM WSTAWIAC ZDJEC:lol2::lol2::lol2:
Zapraszam do mnie, przeciez masz blisko. A jezeli nie mozesz sie doczekac to zajrzyj tu projekt19 to moj domek http://www.kanadyjskiedomy.pl/index.php/galeria/54-domy-z-drewna#domy_z_bali_projekt19

tipi
30-11-2010, 15:13
Witam balowiczów :)
i mam pytanie ponieważ otrzymałam wstępną ofertę na dom z bala gr.16 cm tak za stan surowy zamknięty bez fundamentów/komina / papa wierzchniego krycia o pow.do 100m2
jedna z firm podała koszt 135tyś a druga 148 tyś

kruszon11
30-11-2010, 15:57
A co konkretnie wliczone w ten stan zamknięty ??

kala67
30-11-2010, 20:32
NIE UMIEM WSTAWIAC ZDJEC:lol2::lol2::lol2:
Zapraszam do mnie, przeciez masz blisko. A jezeli nie mozesz sie doczekac to zajrzyj tu projekt19 to moj domek http://www.kanadyjskiedomy.pl/index.php/galeria/54-domy-z-drewna#domy_z_bali_projekt19

piekny agatko, piekny!!!
dlaczego nie masz dziennika budowy na FM???

agatka2106
01-12-2010, 12:15
piekny agatko, piekny!!!
dlaczego nie masz dziennika budowy na FM???

Nie umiem?

tipi
01-12-2010, 12:48
A co konkretnie wliczone w ten stan zamknięty ??
Stan surowy zamknięty zawiera:
- - konstrukcja ścian zewnętrznych z bali świerkowych gr 20 cm, połączonych w narożnikach na węgły. Bale są strugane (heblowane) nieszlifowane
- konstrukcja ścian działowych na parterze z bali świerkowych gr.20 cm połączonych w narożnikach na węgły. Bale są strugane , nieszlifowane (część ścian działowych w konstrukcji szkieletowaj wg. projektu)
- konstrukcja szkieletowa ścian szczytowych (powyżej ścianki kolankowej) obita deską elewacyjną gr. 27 mm, konstrukcja pod ściany szczytowe nie jest strugana
- konstrukcja szkieletowa ścianek działowych na poddaszu niestrugana
- strop - belki stropowe są strugane, niemalowane + podłoga technologiczna na stropie (deska sufitowa) gr 22 mm, strugana, nieszlifowana, niemalowana
- okna typu EURO wykonane z drewna świerkowego, uchylno rozwieralne, dwuszybowe (szyby U-1.1)
- drzwi wejściowe wykonane z drewna dębowego
- dach- płatwie, krokwie, folia paroprzepuszczalna, deska szalunkowa gr. 25 mm, deska podbiciowa na okapach wystająca poza obręb budynku, papa wierzchniego krycia
- montaż na placu budowy

kruszon11
02-12-2010, 15:14
Cena wydaje się być dobra....

8)

Pientka
02-12-2010, 17:31
@tipi można spytać co to za firma?

tipi
03-12-2010, 11:38
Pinetka

Jest to oferta firmy STOLLUX , ale zastanawiamy się jeszcze nad ofertą MISONI tylko niestety zbyt mało wiemy o nich :(
Czy TY może wiesz coś na temat ich usług ?

Pientka
03-12-2010, 12:19
Poszukaj sobie o misoni w tym temacie widziałem kiedy sporo. Ale jako, że wyszukiwarka na forum IMO jest do dupy to lepiej szukać po google z wpisanym adresem forum :)

Pientka
03-12-2010, 12:22
Dodam, że mnie Stollux wyceną raczej zabił. Blisko 30% drożej niż konkurencja. Ale za to obsługa jest znacznie lepsza :)

kala67
03-12-2010, 20:24
Dodam, że mnie Stollux wyceną raczej zabił. Blisko 30% drożej niż konkurencja. Ale za to obsługa jest znacznie lepsza :)

..a ja uparcie.......i do znudzenia bedę tutaj polecac STOLLUX !!!!
:)

JerzyBw
04-12-2010, 08:49
Ten Stollux coraz coraz bardziej mnie irytuje, jakby była to jedyna firma, która potrafi budować. :(
Niech sobie Stollux wykupi miejsce na reklamę, bo takie ciągłe reklamowanie ich, zaczyna być lekko nieuczciwe w stosunku do innych i regulaminu.
Niech mi ktoś powie, że nie mam racji?

Kala nie obraź się, ale u Ciebie ową firmę powtarzasz jak jakąś mantrę.

kala67
04-12-2010, 19:40
Ten Stollux coraz coraz bardziej mnie irytuje, jakby była to jedyna firma, która potrafi budować. :(
Niech sobie Stollux wykupi miejsce na reklamę, bo takie ciągłe reklamowanie ich, zaczyna być lekko nieuczciwe w stosunku do innych i regulaminu.
Niech mi ktoś powie, że nie mam racji?

Kala nie obraź się, ale u Ciebie ową firmę powtarzasz jak jakąś mantrę.
Jerzy ja się nie obrażam bo nie mam za co :) ...oni poprostu budowali mój dom:)
...nie zajmuje sie tutaj reklamą Stolluxu.....ale jeżeli ktoś pyta o sprawdzonych wykonawców to poprostu szczerze ich POLECAM !!:)
jestem z ich pracy zadowolona i chyba mam prawo o tym mówić.
Nie wiem co Ciebie w tym irytuje??
wkońcu po to jest to forum.....aby mówić o sprawdzonych lub beznadziejnych firmach i wymieniać sie doświadczeniami.

agatka2106
04-12-2010, 19:46
Jerzy ja się nie obrażam bo nie mam za co :) ...oni poprostu budowali mój dom:)
...nie zajmuje sie tutaj reklamą Stolluxu.....ale jeżeli ktoś pyta o sprawdzonych wykonawców to poprostu szczerze ich POLECAM !!:)
jestem z ich pracy zadowolona i chyba mam prawo o tym mówić.
Nie wiem co Ciebie w tym irytuje??
wkońcu po to jest to forum.....aby mówić o sprawdzonych lub beznadziejnych firmach i wymieniać sie doświadczeniami.


Ja też tak uważam. Po to jest forum aby wypowiadać się na tematy sprawdzonych firm jak np moja KANADYJSKIE DOMY i tych byle jakich jak Podlewski od okien z Torunia:wave:

krzych37
04-12-2010, 19:58
Ja właśnie jestem po rozmowie z goszczanowem i jestem tak w 95% przekonany ze to oni będą mi stawiali ten domek:) właściciel w paru słowach wybił mi parę głupich pomysłów, które podrażały koszt budowy nie chcąc mnie naciągać na większe koszty

JerzyBw
04-12-2010, 20:44
Ok, ok
Każdy, kto bardzo chce wybudować chałupę i być z tego zadowolony, będzie szukał wszelkich wiadomości, żeby nie wtopić ciężko zarobionych pieniędzy. Później, czy wcześniej zaglądnie tutaj i przewertuje karty forum. Natknie się na owe firmy, przeczyta różne opinie i podejmie decyzję. Uważam jednak, że należy zachować pewien umiar w polecaniu firm innym, bo owe firmy już i tak są tutaj mocno "polecane", że jak ktoś chce, to i tak znajdzie je w postach, więc po co ciągle powtarzać nazwy tych firm do znudzenia? :), chyba, że ten ktoś jest leniwy w czytaniu ;) i podacie mu je znowu "na tacy", a tego nie pochwalam.

AdamF
04-12-2010, 21:08
Witam ponownie po dłuższej przerwie na forum ,które pomogło mi w wykończeniu domu z bala.
Podzielę się kilkoma zdjęciami i refleksjami po budowie.Zbudowanie domu zajęło nam 2 lata(wprowadziliśmy się w 2008r).Wykańczaliśmy częściowo już mieszkając oddając kolejne pokoje ,ogrodziliśmy teren.Mając obecnie praktykę myślę ,że można to zrobić spokojnie w rok.Mieszka się super.Pachnie drewnem,mikroklimat bajka.Płazy 24 cm bez ocieplenia dobrze trzymają ciepło w zimę i izolują w lato.Spalamy 4-6 ton pellets w sezonie grzewczym(pierwsza łagodna zima 4 tony ,ostatnia 6 ton).Po mszeniu w domu w ścianach działowych jest do poprawy mszenie(poluzowało się ze względu na obustronne docieranie ciepła),w ścianach nośnych jest cały czas ściśle.Ogrzewanie podłogowe w kuchni i przedpokoju super.Deski podłogowe w pokojach lekko się rozeszły ,świerkowe ok ,ale lepiej sprawdziły modrzewiowe.Zabezpieczenie z zewnątrz Tikurilla 2 razy podkład i dwa razy Valtii Expert,wewnątrz Sadolin.Życzę wszystkim forumowiczom osiągnięcia celu ,wybudowania domu z bala -naprawdę warto.

AgaJeżyk
04-12-2010, 21:08
Ja właśnie jestem po rozmowie z goszczanowem i jestem tak w 95% przekonany ze to oni będą mi stawiali ten domek:) właściciel w paru słowach wybił mi parę głupich pomysłów, które podrażały koszt budowy nie chcąc mnie naciągać na większe koszty


Dorzuć sobie te 5 % ... warto !

:yes:

I słuchaj człowieka ...też mi kilka głupot na dzień dobry wyprostował. Do dziś mu wdzięczna jestem bo mam na przykład większe i ustawniejsze pokoje na górze. W małym domu to na wagę złota !
I zrobi każdy projekt - "wszystko da się zrobić" :D ( jego najlepszy tekst ! )

agatka2106
05-12-2010, 06:59
ja właśnie jestem po rozmowie z goszczanowem i jestem tak w 95% przekonany ze to oni będą mi stawiali ten domek:) właściciel w paru słowach wybił mi parę głupich pomysłów, które podrażały koszt budowy nie chcąc mnie naciągać na większe koszty

dobra decyzja

krzych37
05-12-2010, 08:47
no właśnie nawet te głupoty da się zrobić :) ale po co ?? jak ma być taniej

WojtekWojtek
05-12-2010, 09:25
witam i info pytam, co to za kosztowne "głupoty". Wiecie jeden powie, drugie nie, a wiedzieć warto

petervdo
05-12-2010, 09:32
Czy może ktoś podpowiedzić jakich rozmiarów "najlepiej" zrobić okna, aby było otwierane na "pół" bez słupka w środku ?
coś takiego jak na zdjęciu .. może troszkę większe .. wstępnie planowane 120 szerokości, ale zaczynam się zastanawiać czy nie za małe ? :(
jeśli jest szansa na zdjęcie okna w balowym domku z wymiarami to jeszcze lepiej ;) ... jestem wzokowcem :yes:32980

petervdo
05-12-2010, 09:37
no właśnie nawet te głupoty da się zrobić :) ale po co ?? jak ma być taniej


witam i info pytam, co to za kosztowne "głupoty". Wiecie jeden powie, drugie nie, a wiedzieć warto

niekoniecznie głupoty .... ale na pewno balkony, wykusze, jaskółki, x- spadowe dachy podnoszą koszty w każdym domu nie tylko z bala

krzych37
05-12-2010, 09:38
witam i info pytam, co to za kosztowne "głupoty". Wiecie jeden powie, drugie nie, a wiedzieć warto
Nie wiem czy dobrze wytłumacze, ale to sa wszystkie wystające elementy z obrysu budynku, czyli ganki i tego typu wypustki najprościej to kwadrat lub prostokąt oczywiście da sie zrobić, ale to podraża

JerzyBw
05-12-2010, 12:15
Czy może ktoś podpowiedzić jakich rozmiarów "najlepiej" zrobić okna, aby było otwierane na "pół" bez słupka w środku ?
coś takiego jak na zdjęciu .. może troszkę większe .. wstępnie planowane 120 szerokości, ale zaczynam się zastanawiać czy nie za małe ? :(
jeśli jest szansa na zdjęcie okna w balowym domku z wymiarami to jeszcze lepiej ;) ... jestem wzokowcem :yes:32980
Moim zdaniem okna w balowym domku nie powinny być duże, powiedziałbym nawet, że powinny być małe, ładnie wkomponowane w obrys domu. A to wszystko zależy od proporcji. Na tej fotce dla mnie ździebko są za duże.

petervdo
05-12-2010, 12:21
Moim zdaniem okna w balowym domku nie powinny być duże, powiedziałbym nawet, że powinny być małe, ładnie wkomponowane w obrys domu. A to wszystko zależy od proporcji. Na tej fotce dla mnie ździebko są za duże.

bale mają być z modrzewia (jak się uda :)) więc trochę ciemniej niż przy sośnie

JerzyBw
05-12-2010, 12:29
bale mają być z modrzewia (jak się uda :)) więc trochę ciemniej niż przy sośnie

Przed zakupem modrzewia zapytaj się cieśli, co on myśli o tym drzewie. Wiem, że niektórzy są niechętni do modrzewia, bo strasznie lepi się, cięższe wagowo i trudniej się go łupie. Mogą chcieć więcej kasy za obróbkę modrzewia ;).

petervdo
05-12-2010, 12:49
Przed zakupem modrzewia zapytaj się cieśli, co on myśli o tym drzewie. Wiem, że niektórzy są niechętni do modrzewia, bo strasznie lepi się, cięższe wagowo i trudniej się go łupie. Mogą chcieć więcej kasy za obróbkę modrzewia ;).

hmm... to właśnie potencjalny wykonawca mnie "zaraził" modrzewiem i wskazał miejsce gdzie podjechać zobaczyć i podotykać ;)

JerzyBw
05-12-2010, 13:12
hmm... to właśnie potencjalny wykonawca mnie "zaraził" modrzewiem i wskazał miejsce gdzie podjechać zobaczyć i podotykać ;)

Ten wykonawca to zarejestrowana firma, czy cieśla tzw polecany przez kogoś dla kogoś - taki góral - rozumiesz?

petervdo
05-12-2010, 13:15
Ten wykonawca to zarejestrowana firma, czy cieśla tzw polecany przez kogoś dla kogoś - taki góral - rozumiesz?

i to i to :)
ma firmę i polecony ode mnie z rodziny ... i góral

JerzyBw
05-12-2010, 14:09
i to i to :)
ma firmę i polecony ode mnie z rodziny ... i góral
Góral... bale okrągłe - nie płazy, czyli coś w podobnej technice, co było wcześniej na focie z oknem? :)

petervdo
05-12-2010, 15:44
Góral... bale okrągłe - nie płazy, czyli coś w podobnej technice, co było wcześniej na focie z oknem? :)

technika jak ze zdjęcia .. jak powiedział gościu tak jak to robili od pradziaków ;) ze mszeniem z okrągłego
dom ze zdjęcia robił jego kolega .. oglądałem z uwagi na modrzew
wstępnie mieliśmy zamiar taki stawiać

32997... ale ten modrzew :stirthepot:

petervdo
05-12-2010, 15:49
a na emerytukę będę szukał takich miejsc ... dom mogę zabrać ze sobą ;)
32998

oczywiście chodzi o widok ..

agatka2106
05-12-2010, 16:25
a na emerytukę będę szukał takich miejsc ... dom mogę zabrać ze sobą ;)
32998

oczywiście chodzi o widok ..

A tak powaznie, to slyszales moze jakie sa koszta przeniesienia takiego domu

telewy
05-12-2010, 16:37
Odnośnie tych "głupot" co podrażają dom to ja u siebie mam 2 balkony. Też chciałem z tego rezygnować ale wykonawca jednak mnie zachęcił żeby je zostawić, bo domek dużo ładniej z nimi wygląda. Kosztowo to wcale nie podrożyło jakoś bardzo mi inwestycji. Co mi się podoba to, że jednak mojemy wykonawcy bardzo zależy na estetyce i już kilka rzeczy zrobił mi za free po to żeby tylko całość się lepiej prezentowała.
A co do okien to ja osobiście jednak wolę większe, żeby było więcej światła w środku i do tego mam wszystkie ze słupkiem w środku. Ale mój dom to nie prawdziwy bal ;)

maciej74
05-12-2010, 16:48
a tu dobry filmik instruktażowy dla tych co jeszcze przed budową domu z bala , co by jako takie pojęcie mieć i na laika przed majstrem nie wyjść
http://www.youtube.com/watch?v=XMxCL8WaQAQ&feature=related


A tak powaznie, to slyszales moze jakie sa koszta przeniesienia takiego domu


robocizna to 30000 tyś stan surowy otwarty przy w miarę dobrym stanie domu o powierzchni 80m/100m oczywiście cena mocno orientacyjna

krzych37
05-12-2010, 17:53
Mi nie chodziło o balkony, bo na pewno będą u mnie tylko tzw. ganki przyklejone do obrysu budynku, bo dochodzą dodatkowe łączenia

krzych37
05-12-2010, 18:06
I jeszcze jedno co do modrzewia bo mi sie też podobało tylko jakieś 10-15% drożej i ponoć na stropy sie nie daje bo trzeba z parasolką po domu chodzić :) ale ja nie wiem czy to prawda tak tylko mi jeden z górali powiedział

petervdo
05-12-2010, 18:21
A tak powaznie, to slyszales moze jakie sa koszta przeniesienia takiego domu


robocizna to 30000 tyś stan surowy otwarty przy w miarę dobrym stanie domu o powierzchni 80m/100m oczywiście cena mocno orientacyjna

czyli nie jest źle ;)
zawsze taniej niż nowy

petervdo
05-12-2010, 18:38
Odnośnie tych "głupot" co podrażają dom to ja u siebie mam 2 balkony. Też chciałem z tego rezygnować ale wykonawca jednak mnie zachęcił żeby je zostawić, bo domek dużo ładniej z nimi wygląda. Kosztowo to wcale nie podrożyło jakoś bardzo mi inwestycji. Co mi się podoba to, że jednak mojemy wykonawcy bardzo zależy na estetyce i już kilka rzeczy zrobił mi za free po to żeby tylko całość się lepiej prezentowała.
A co do okien to ja osobiście jednak wolę większe, żeby było więcej światła w środku i do tego mam wszystkie ze słupkiem w środku. Ale mój dom to nie prawdziwy bal ;)


Mi nie chodziło o balkony, bo na pewno będą u mnie tylko tzw. ganki przyklejone do obrysu budynku, bo dochodzą dodatkowe łączenia


;)
podumowując nie ma "głupot" tylko każdy ma swoją wizję
my balkonu nie planujemy tylko taras taki 3x5 .. a będzie na wysokości ok 2,5 nad ziemią ... specyfika działki
w pewnym sensie to taki duży balkon tylko, że betonowy ;)

a ganek obowiązkowo będzie bo nam się podoba i tak miło być zadaszenie nad wejściem .. dojdą ścianki i okno :) ale już nie z pełnego bala bo nie będzie ogrzewany

wracając do okien jakiej szerokości ? wysokość będzie 120cm bo z ramką wyjdzie i tak ze 140
wrzućcie fotki ze ściankami, w których macie zamontowany napisany wymiar

pilne bo trzeba architektowi dać znać ;)

JerzyBw
06-12-2010, 08:29
a tu dobry filmik instruktażowy dla tych co jeszcze przed budową domu z bala , co by jako takie pojęcie mieć i na laika przed majstrem nie wyjść
http://www.youtube.com/watch?v=XMxCL8WaQAQ&feature=related


ooo! Tego filmiku nie widziałem, jak widać został umieszczony we wrześniu tego roku, ale mam książkę tego pana. Na stronach amerykańskich jest sklep dla budowniczych tego stylu, głównie są tam narzędzia, czyli dłuta, obracaki i inne... między innymi i ta książka. Dla mnie było zagadką, jak zrobić z bala długiego na ok. 9 metrów dwa bale o długości 4m na 5m, bo jest tam tylko wyjaśnienie, jak robić z całych długości pod zwyczajny dom :).
A tak, to ten styl jest dla mnie najbardziej optymalny i za to go lubię, bo nie trzeba używać traka ;) , jeno piła spalinowa, dłuta, parę pierdół i adrenalinę!

maciej74
06-12-2010, 08:53
dostępności do narzędzi to amerykanom zazdroszczę szukałem ostatnio macki wewnętrznej takiej z poziomiczką, zapomnij dostępne są tylko cyrkle szumnie zwane mackami .
A jaki wybór ośników, siekier do wyboru do koloru a u nas bieda.

JerzyBw
06-12-2010, 09:50
dostępności do narzędzi to amerykanom zazdroszczę szukałem ostatnio macki wewnętrznej takiej z poziomiczką, zapomnij dostępne są tylko cyrkle szumnie zwane mackami .
A jaki wybór ośników, siekier do wyboru do koloru a u nas bieda.
Nie dość, że tam mają duży wybór, to jeszcze w wielu przypadkach taniej jak u nas. Mam kolegę w US to mi kupił i wysłał tę książkę i wielkie dłuto, takie na "dwie ręce". Służy mi gównie do korowania i też do innych paru robót. Najpierw kupił na WWW, a potem wysłał mi, bo drogo jest od US wysyłać paczki, a on zna jakieś tańsze firmy wysyłkowe, dobrze, że jeszcze ma konto polskie bankowe, to mu tam zapłaciłem.
A te "macki", to chodzi chyba o "scriber log", jak tam to nazwali. Mi zrobił to ślusarz z cyrkla ślusarskiego. Kupić trzeba taki cyrkiel ślusarski ok 60-80zł, dokupiłem jeszcze poziomiczkę trójkątną na allegro :). Taki scriber kosztował w US i chyba kosztuje od 100 dolców do góry + poczta.... hm?...mi wyszło z robotą niecałe 180 zł u ślusarza, co nie powiem, że kiedyś może kupię taki oryginalny amerykański ;).

petervdo
06-12-2010, 16:14
dostępności do narzędzi to amerykanom zazdroszczę szukałem ostatnio macki wewnętrznej takiej z poziomiczką, zapomnij dostępne są tylko cyrkle szumnie zwane mackami .
A jaki wybór ośników, siekier do wyboru do koloru a u nas bieda.


Nie dość, że tam mają duży wybór, to jeszcze w wielu przypadkach taniej jak u nas. Mam kolegę w US to mi kupił i wysłał tę książkę i wielkie dłuto, takie na "dwie ręce". Służy mi gównie do korowania i też do innych paru robót. Najpierw kupił na WWW, a potem wysłał mi, bo drogo jest od US wysyłać paczki, a on zna jakieś tańsze firmy wysyłkowe, dobrze, że jeszcze ma konto polskie bankowe, to mu tam zapłaciłem.
A te "macki", to chodzi chyba o "scriber log", jak tam to nazwali. Mi zrobił to ślusarz z cyrkla ślusarskiego. Kupić trzeba taki cyrkiel ślusarski ok 60-80zł, dokupiłem jeszcze poziomiczkę trójkątną na allegro :). Taki scriber kosztował w US i chyba kosztuje od 100 dolców do góry + poczta.... hm?...mi wyszło z robotą niecałe 180 zł u ślusarza, co nie powiem, że kiedyś może kupię taki oryginalny amerykański ;).

ale się rozmarzyliście ;)
a w stanach przecież kryzys chyba dalej :stirthepot:

maciej74
06-12-2010, 17:11
no co pomarzyć wolno w końcu czasem te marzenia się realizuje , żeby już nie zaśmiecać jeszcze jedno marzenie .

AgaJeżyk
06-12-2010, 17:29
no co pomarzyć wolno w końcu czasem te marzenia się realizuje , żeby już nie zaśmiecać jeszcze jedno marzenie .

Hmmm co toto ?

Golarka jakby ...

:rolleyes:

krzych37
07-12-2010, 07:09
no co pomarzyć wolno w końcu czasem te marzenia się realizuje , żeby już nie zaśmiecać jeszcze jedno marzenie .
jeszcze pare takich marzeń zrealizujesz i bedziesz mógł sam te domki stawiać:)

JerzyBw
07-12-2010, 08:17
Hmmm co toto ?

Golarka jakby ...

:rolleyes:

Macieju! jak się Dama pyta, to wyprowadź ją z błędu, bo możesz mieć jej nogi na sumieniu ;), a chyba tego nie chcesz.

maciej74
07-12-2010, 11:20
z nóżek to by tą maszynką mięsko na kebaba zrobił,a fe.
Jeśli ktoś okorowywał drzewo to wie jaka to łatwa i przyjemna robota ;) do tego i innych fajnych rzeczy wymyślono tą maszynkę
http://www.youtube.com/watch?v=_aMh37jt2i0&feature=related

JerzyBw
07-12-2010, 11:48
z
http://www.youtube.com/watch?v=_aMh37jt2i0&feature=related
Właśnie u nich robiłem zakupy, mają tam w dosyć przyzwoitych cenach narzędzia.

AgaJeżyk
07-12-2010, 17:27
z nóżek to by tą maszynką mięsko na kebaba zrobił,a fe.
Jeśli ktoś okorowywał drzewo to wie jaka to łatwa i przyjemna robota ;) do tego i innych fajnych rzeczy wymyślono tą maszynkę
http://www.youtube.com/watch?v=_aMh37jt2i0&feature=related


Wiedziałam ! Wiedziałam, że "golarka" !...Tyle, że nie do nóżek :lol2:

artmach
08-12-2010, 17:32
;)
wracając do okien jakiej szerokości ? wysokość będzie 120cm bo z ramką wyjdzie i tak ze 140
wrzućcie fotki ze ściankami, w których macie zamontowany napisany wymiar

pilne bo trzeba architektowi dać znać ;)
Ja mam w kuchni i salonie po 160cm a w pokojach na górze po 130cm
http://picasaweb.google.com/artmach123456/MarzeniaSiSpeNiaj?locked=true#5547295432506786370 (trzeba być zalogowanym na picasie)

petervdo
09-12-2010, 04:18
Ja mam w kuchni i salonie po 160cm a w pokojach na górze po 130cm
http://picasaweb.google.com/artmach123456/MarzeniaSiSpeNiaj?locked=true#5547295432506786370 (trzeba być zalogowanym na picasie)

po zalogowaniu też nie widać .. możesz wrzucić jakieś na forum ?

akselek
10-12-2010, 10:05
I jeszcze jedno co do modrzewia bo mi sie też podobało tylko jakieś 10-15% drożej i ponoć na stropy sie nie daje bo trzeba z parasolką po domu chodzić :) ale ja nie wiem czy to prawda tak tylko mi jeden z górali powiedział

Krzychu, coś mi sie widzi, ze wykonawca chciał Cie od modrzewia odstraszyć, bo cięższy i twardszy, czyli trudniej w nim sie pracuje. Głupoty gadał.
Fakt, w kilku miejscach na scianach bale płakały ( to bardzo dobrze że bale są żywiczne, bo to znaczy że są dobrej jakości, że drewno jest ,mniej podatne na robale), ale z tym kapaniem na łeb to gruba przesada.
Założe się że poprostu nie miał ochoty szarpać się z modrzewiem, skoro ma do dyspozycji łatwiejsze drewno w obróbce. A skoro mozna mniej się zmęczyć, to tzreba jakoś wymownie "przekonać" zielonego potencjalnego inwestora.
:-)



Maciej, gratuluje artykułu!!!!!!. Piękne forki, tekstu jeszcze nie czytałam, ale Jagoda sama robi przepiękne zdjęcia, więc wcale pan fotograf nie przebił mistrza :-)))))
pożałowałam 11 zł, poczekam na gazety przecenione na dworcu ;-) ( to się nazywa masakryczne i dramatyczne poszukiwanie oszczędności na wszytskim w dobie budowlanej dziury budżetowej)

JerzyBw
10-12-2010, 10:58
Ja szczerze pisząc żałuję, że nie wziąłem modrzewia. Teraz po świerku, myślę, że dałbym radę. A chciałem najbardziej sosnę ;), bo jak czytałem, że "najłatwiejsza".

Akselek Co to za artykuł?

Przez Akselka odwiedziłem galerię Macieja. Macieju! Twoja robota w galerii jest piękna!

Steppenwolf1980
10-12-2010, 12:51
Witam wszystkich "balowiczów" serdecznie.
Na wstępie dziękuję za "wycięcie" 2ch tygodni z życia lekturą tej swoistej balopedii;). Najciekawsze jest to, że jak człowiek czyta Wasze posty, to mimo wszelkich problemów i niejasności, nakręca się jeszcze bardziej!! :D Zostały mi jeszcze dzienniki, ale postanowiłem się ujawnić i podzielić naszymi marzeniami, które zamierzam z moją "połówką" (troszkę większą niż 0.5, ale nie wiele;)) realizowac w Nowym, nadchodzącym 2011 roku.

Domek postanowiłem budować z dobrze wszystkim znaną firmą Kanadyjskie Domy. Wpadł mi w oko projekt nr 8 . Ma być modrzewiowy.
http://kanadyjskiedomy.pl/index.php/projekty#projekt8_dom_z_bali

Po rozmowie z Panem Szefem dostałem informację, że projekt "się załatwi", więc luzik, bo nigdzie go nie znalazłem w sieci...

Teraz kilka moich wizji poddaję pod ocenę, aby bbyło o czym debatować w zimowe, śniezne wieczory.
1. Dom ma być podpiwniczony z garażem, więc będzie ok 1.5m nad ziemią - moja mini polisa powodziowa. Piwnice zamierzam budować z bloczka betonowego, ściana 24cm do ew. docieplenia wewnątrz, a może lepiej na zewnątrz??
2. Ogrzewanie: piec c.o. SAS 14 lub 17kW firmy SAS bez podajników i innych elektroników. Do tego pakiet solarny próżniowy WATT CPC Eko 300l.
Cały dół + łazienka napiętrze ogrzewane "podłogówką" Wavin Tempower. Reszta czyli 2 pokoje i hol na piętrze grzejniki naścienne.
3. Kominek - myślę o jakimś steatytowym w przyszłości - narazie brak
4. Komin - chyba najlepiej gotowe ceramiczne wkłady z ociepleniem fi 2x180mm + 2xwentylacja i 1 kanał "techniczny" dla instalacji solarnej, wodnej, kanalizacyjnej i... odkurzacza centralnego.
5. Dach - wpadła mi w oko dachówka Roben w wersji + jescze nie mam tylko wyobrażenia kształtu.
6. Kanalizacja - chciałbym nie przyłączać się do kanalizy miejskiej tylko "podlewać swój ogródek" ekoszambem. Ma ktoś doswiadczenia w tej materii?
7. Instalacje na piętrze myślałem aby schować w całości w podłodze (dolne zasil. grzejników, ew. gniazdka w balu wiercone z dołu, itp).

Na początek tyle moich wywodów. Liczę na wszelkie porady i sugestie. Wiem, że dom dla siebie buduje się 3 razy...i tego chcę właśnie uniknąć i w pierwszym mieć wszystkko przemyślane i dopracowane.

Pozdrawiam wszystkich (pomimo bieli za oknem) GORRRĄCO!!!!
Krzysiek

telewy
10-12-2010, 14:09
1. Dom ma być podpiwniczony z garażem, więc będzie ok 1.5m nad ziemią - moja mini polisa powodziowa. Piwnice zamierzam budować z bloczka betonowego, ściana 24cm do ew. docieplenia wewnątrz, a może lepiej na zewnątrz??
Ocieplenie bala jakoś nigdy mi nie pasowało, ani od zewnątrz ani od wewnątrz, więc budowałbym tak aby nie ocieplać. Drzewo jest zbyt piekne by je zakrywać

2. Ogrzewanie: piec c.o. SAS 14 lub 17kW firmy SAS bez podajników i innych elektroników. Do tego pakiet solarny próżniowy WATT CPC Eko 300l. Cały dół + łazienka napiętrze ogrzewane "podłogówką" Wavin Tempower. Reszta czyli 2 pokoje i hol na piętrze grzejniki naścienne.
Długo myślałem nad solarami i doszedłem do wniosku, że to się zupełnie nie kalkuluje. Nie miej gminy mają teraz fajne programy i popytałbym u Ciebie, bo są duże dofinansowania. Ja prowizorycznie ciągnę rury pod solary z kotłowni, bo gmina pokrywa 70% kosztów więc jest szansa na tanią instalację.

3. Kominek - myślę o jakimś steatytowym w przyszłości - narazie brak
Kominek może być później, ale komin warto postawić od razu.

4. Komin - chyba najlepiej gotowe ceramiczne wkłady z ociepleniem fi 2x180mm + 2xwentylacja i 1 kanał "techniczny" dla instalacji solarnej, wodnej, kanalizacyjnej i... odkurzacza centralnego.
Podobno najlepsze kominy to takie tradycyjne, ja mam ceramiczny i wydaje mi się ok, na pewno z ceramicznym nie będziesz miał kłopotów z odbiorami. Kanał techniczny bym sobie chyba opuścił, bo rurki i tak się puszcza tam gdzie najwygodniej i najkrócej, więc nie jestem przekonany, że wszystko ud Ci się puścić tym kominem.

7. Instalacje na piętrze myślałem aby schować w całości w podłodze (dolne zasil. grzejników, ew. gniazdka w balu wiercone z dołu, itp).
Chyba nie masz innej opcji jak instalacje w podłodze. O gniazdkach trudno mi powiedzieć, bo ja buduję w innej tchnologii. Nie miej gniazdka wydają się łatwiejsze od pstryczków. Nie mniej zapewne się to da ładnie zrobić, tyle, że trzeba kabelki elektryczne ciągnąć chyba ju ż w czasie budowy.


Na początek tyle moich wywodów. Liczę na wszelkie porady i sugestie. Wiem, że dom dla siebie buduje się 3 razy...i tego chcę właśnie uniknąć i w pierwszym mieć wszystkko przemyślane i dopracowane.
Obawiam, że tak się nie da, zawsze wyjdzie coś po drodze. Najgorsze dla nmie było to, że budowa idzie naprawdę szybko i jest mało czasu na pewne ruchy, ale faktem jest że im więcej się przemyśli koncepcyjnie tym mniej jest potem problemów.

Steppenwolf1980
10-12-2010, 15:51
Chyba się nie zrozumieliśmy.
Dom z bala 36-42cm okrągłego bez ocieplenia.
Piwnica z bloczków betonowych 24cm do ew. docieplennia wewnątrz. Tylko piwnica.
Co do solarów, to skuteczność coraz lepsza (próżniowe) i całe 4 mies ciepła woda jest za free, niemniej przeliczę to jeszcze.
Budowę instalacji faktycznie muszę zakończyć przed ślepą podłogą, ale czasu będę miał sporo bo wykonawca tylko SSO robi, a wykończenie poddasza to już własnym sumptem.:)

maciej74
10-12-2010, 19:16
Maciej, gratuluje artykułu!!!!!!. Piękne forki, tekstu jeszcze nie czytałam, ale Jagoda sama robi przepiękne zdjęcia, więc wcale pan fotograf nie przebił mistrza ))))
pożałowałam 11 zł, poczekam na gazety przecenione na dworcu ( to się nazywa masakryczne i dramatyczne poszukiwanie oszczędności na wszytskim w dobie budowlanej dziury budżetowej)
A dziękuję ,Jerzy artykuł jest w Werandzie Contry, co do zdjęć to fotograf się nie popisał a on robił aparatem za parę tyś a Jagódka ma sprzęt za 400 zł ,Jagoda jest wściekła ja to się tam nie przejmuję bo moje kózki ładnie się prezentują :) ot taka pamiątka a i trochę reklamy.
A co do budowy i braku gotówki to wiem o czym mówisz u nas też każda złotówka na bojkowską idzie pocieszam się tym żę z nowym rokiem już będzie po remoncie i człowiek trochę odsapnie finansowo

krzych37
11-12-2010, 08:18
Witajcie po małej przerwie, ale robiłem wywiad w mojej przyszłej gminie, jakie mogą mi rzucać kłody pod nogi przy składaniu dokumentacji o wydanie pozwolenia na budowę no i o dziwo albo i nie pracuje tam troszkę rodziny ze strony połowicy i wszystko ma być od ręki w terminie urzędowym, bo z dnia na dzień by głupio wyglądało. Oczywiście pytałem się o solary i nie ma problemu partycypują w 70% w kosztach zakupu i instalacji tylko jest jeden kruczek w tym wszystkim trzeba mieć z nimi podpisana umowę na dzierżawę tego kawałka dachu, na którym będą zainstalowane solary!!!!! Czy wy też tak mieliście??? I jeden z mądrych kierowników z urzędu powiedział, po co mi to na dachu skoro sprawność tych urządzeń nie jest dłuższa niż 10lat a po 4latach już spada do 75% sprawności

maciej74
11-12-2010, 08:29
krzychu jeśli zwracają 70% to brałbym bez zastanowienia z dziesięciu tyś zrobi ci się trzy i po trzech czterech latach będziesz miał ciepłą wodę za darmo wtedy to się opłaca. U nas w gminie olali sprawę i niema dopłat i idąc tokiem myślenia kierownika nie robiłem bo 10 lat to stanowczo za długo by wyjść na zero a w między czasie coś się może popsuć a i technologię lepszą wymyślą ..... po przeliczeniu to bez dopłat bardziej się opłaca grzać wodę prądem .

krzych37
11-12-2010, 10:44
tak na chłopski rozum to po 10 latach mozna wymienic tylko solary na dachu no chyba że się myle i trzeba całość z instalacją ???

petervdo
11-12-2010, 14:32
tak na chłopski rozum to po 10 latach mozna wymienic tylko solary na dachu no chyba że się myle i trzeba całość z instalacją ???

też się zastanawiałem na solarami .. z dopłatami może być szansa na zwrot inwestycji ;)
a po 10u latach to raczej będzie do wymiany prawie wszystko ...
ale luksus przez parę miesięcy w roku jest :cool:

krzych37
12-12-2010, 09:08
czyli marna pociecha bo po 10 latach trzeba pokryć samemu całą inwestycje?

petervdo
12-12-2010, 09:38
czyli marna pociecha bo po 10 latach trzeba pokryć samemu całą inwestycje?

hmm....
każde urządzenie się zużywa i o płynie eksploatacyjnym trzeba pamiętać .. z dopłatami powinno być jednak warto zainwestować
po 10 latach to już pewnie będzie 10 ;) generacja .. lepsze.. sprawniejsze .. tańsze ...albo całkiem wycofane bo taniej będzie grzać ... czymś :P
tu dobrym przykaładem są kotły węglowe z podajnikiem .. już pojawiły się z zapalarką :jawdrop:
też brałem pod uwagę solary .. ale i tak muszę robić CO węglowe więc będzie to i podgrzewanie CWU

na pewno solary to wygoda w okresie słonecznym i to kosztuje

imported_Kiciuś
12-12-2010, 10:35
Witam Wszystkich!!
Rzadko tu zaglądam a jeszcze rzadziej pisze, ale ostatnio poruszane tematy mnie też dotyczą,

Solary
Mamy solara samorubke. Zrobiony ze skrzynki z OSB za szybą. Rura PEX fi 20 mm długości 55M. Powierzchnia 1,6 m kw. Pompka włączana termostatem.
Latem nagrzewa wodę do max 42 °C. Zima przez CO też 42 °C. Różnica polega na tym ze przez solar płynie bezposrenio woda z broilera tłoczona przez pompkę. Wiec nagrzane jest cale ok. 120 L wody bo się ciągle miesza. Zimą woda w bolerze jest nagrzana tylko górą przez wężownicę CO. Koszt ok. 800 PLN. Część elementów miałem wcześniej. Może to drogo, ale działa prawie bezobsługowo.

Modrzew.

Mamy dom z modrzewia (KD)
Jestem z niego bardzo zadowolony. Ma gruby i ciemniejszy twardziel. Jest chyba najtrwalszym drewnem iglastym u nas dostępnym. Biel stanowi tylko ok. 3-5 cm grubości na obwodzie. Twardziel miewa różne odcienie, od jasnobrązowego, przez brązowoczerwony do ciemnobrązowego, czasem zielonkawy. Najbardziej podobają mi się zamki. Przecięte są pod ukosem biel i twardziel. Te kolory i odcienie są przepiękne. Czasem występują sęki ciemnobrązowe. Jak się to wyszlifuje na gładko to wygląda pięknie.
Kiedy się weźmie deskę modrzewiową i świerkową do reki to czuć różnicę w ciężarze :wiggle:
Biel szlifuje się jak świerk, miękka. Ale z twardzielem to już nie tak łatwo ; ) Twardo i do tego żywica szybciej zakleja ziarna. Nic dziwnego ze wykonawcy żądają więcej bo więcej jest pracy z modrzewiem, bo cięższy i twardszy. Do tego dochodzi że mniej go jest niż świerków i sosen.
Żywica cieknie w kilku miejscach intensywnie. Po roku wyraźnie mniej, jeżeli w ogóle, muszę się przyjrzeć. Strop mamy oczywiście też z belek modrzewiowych, które pokryjemy modrzewiowymi deskami. Są miejsca które kiedy się obrabia to pryskają drobne cząsteczki żywicy. Musze wiec przemywać okulary benzyna. Belki stropowe i balkonowe są płaskie od góry. Z jednej z nich na balkonie wylało się dużo żywicy na tą właśnie płaską powierzchnie. Jeżeli cały dom oblałby się tak od zewnątrz to nie trzeba by go malować :stirthepot:
Robale podobno żerują tylko w bieli. Pewnie twardziel za twardy i żywica jeszcze zęby im klei ; ):lol:
Polecam modrzew
Pozdrawiam

petervdo
12-12-2010, 11:25
poleciałeś za modrzewiem :p

telewy
12-12-2010, 16:34
U nas w gminie też dają zwrot 70% (przy piewrszym podejściu nawet było 85%) i też trzeba podpisać taką dziwną umowę na ten wynajem kawałka dachu i na to, że całość instalacji nie jest moja przez 5 kolejnych lat. Ale najbardziej mi się nie podoba, że obowiązkowo trzeba przez te 5 lat robić przeglądy robione przez firme którą wskaże gmina, bo to będzie rodziło kolejne wydatki. Nie mniej tak czy inaczej też uważam, że przy takiej subwencji to się opłaca, chociaż sam bylem sceptykiem odnośnie solarów.
Co do żywotności to wydaje mi się, że może same solary będą do wymiany ale reszta to nie koniecznie. Rurki do glikolu wytrzymają dłużej, ja u siebie położyłem miedziane. Zbiornik mam nadzieję, że etż pociągnie dłużej, jakieś inne rurki i pompki pewnie bęzie się wymieniało na bieżąco, więc nie powinno być tak, że za 10 lat wszystko pójdzie na przemial. Osobiście wolałbym solary zwykłe, nie próżniowe, bo jakoś właśnie nie mam zaufania do tej póżni. Wole takie co są trochę mknie sprawne ale pociągną dłużej, ale tutaj nie ma wyboru przy tym programie gminnym.

Steppenwolf1980
12-12-2010, 17:21
Dzięki Kiciuś za opis. Rady i spostrzeżenia właścicieli są bezcenne. Osobiście planuję właśnie odczekać rok przed montażami okien, drzwi i wykończeniem, właśnie w celu wy sezonowania bali.
Ciekawe, jakby zebrać modrzewiową żywicę rozpuścić do formy półpłynnej i wymalować bale takim naturalnym impregnatem. Tylko pewnie przed UV nie ochroni.
Co do solarów, to właśnie użytek jest poza sezonem grzewczym i zwrot uzależniony jest od czasu, w którym ogrzewamy C.O. i C. W. U. innym źródłem. Przy obecnych chodnych latach i mroźnych szybkich zimach ta inwestycja naprawdę może być nieopłacalna... (trzeba doliczyć koszt konserwacji i prądu dla pompy). Sam byłem hura optymistą tego rozwiązania, ale chłodna kalkulacja troszkę studzi zapał.
Więc może zbiornik ogrzewany z C.O. + el. grzałka wyjdzie (przy używaniu grzałki z timerem w II taryfie) taniej?
Jak sądzicie?

akselek
12-12-2010, 18:25
Jak jest dotacja na solary to też bym brała. Przy naszej instalacji i braku dotacji solary zupełnie mijają się z celem, czyli z oszczędnością.
Co do przesezonowania, to wiadomo, ze im dłuzej drzewo schnie tym lepiej, wiec i chałupa jak mzoe sobie postać to na pewno dobrze jej zrobi, zanim wykonczysz środek, ale i tak najbardziej szaleje drewno jak się zaczyna grzać ( na dworze zimno, we wnetrzu ciepło, i niby suche bale i deski pokazują co potrafią. U mnie najgorzej zaszalała podłoga. Z powodu kiepskiego wykonawcu (tzw nibystolarz) nie była spełnieniem moich podłogowych marzeń, ale teraz mocno się rozeschła..... Albo oszaleję chcąc ją naprawić, albo sie przyzwyczaję ze są szpary. Nie wiem, dziś mam doła budowlanego i opad rąk do wykonawców :-( ... długo by opowiadać, a ręce opadają, a opadniętymi nie mam jak pisać na komputerze..... mam nadzieję, ze zdołam sobie wmówić ze moja podłoga jest np rustykalna....... czy artystyczna.... Tylko nie proście o zdjęcia... Ech... jak mówiłam, mam dziś doła więc samokomplementów na temat mojego domku nie będzie

Maciej, nie ważne jaki sprzęt, bo tak samo jak prawo jazdy nie jeździ tak dobry aparat nie zrobi dobrych zdjęć jeśli fotograf nie wie jak i co ma spotografować a nie po prostu popstrykać. Teraz każdy robi zdjęcia, ale jak wiadomo, nie każdy potem ma ochote na oglądanie tych napstrykanych bez pamięci i rozumu zdjęc np z wakacji.
Jagody fotki sa "bardzo bardzo" więc jak widac i na skłądaku mozna wyprzedzić pod górkę wypasionego "górala" (oczywiście chodzi mi o rower a nie słusznych rozmiarów chłopa z gór).
Z kasą to Ty masz szanse ze towja dziura budżetowa zacznie szybko samołatanie jak przyjadą turysty ze swoich minimalistycznych szklanych domów, złaknione falbanek, oflisowanych desek, i nierównych chodników . My mamy dom dla siebie i tu z odnawialnymi źródłami kasy dużo gorzej.... Ale trudno, wiedział człowiek, ze porywa się z motyką na słońce, to teraz sobie na gazetę za 11 zł żałuje.....

maciej74
12-12-2010, 20:36
Z powodu kieskiego wykonawcu ( tzw nibystolarz) nie była spełnieniem moich podłogowych marzeń, ale teraz mocno się rozeschłą..... Albo oszaleję chcąc ją naprawić, albo sie przyzwyczaję ze są szpary. Nie wiem, dziś mam doła budowlanego i opad rąk do wykonawców

akselek może cię pocieszy fakt że podłogi z dech zawsze mają szpary i ze świecą szukać takich co ich nie mają

JerzyBw
13-12-2010, 07:38
Widziałem stare podłogi z dech (poniemieckie), że szczeliny były wypełnione szpachlówką do drewna. Jeszcze te podłogi były zeszlifowane i dobrze to wyglądało. Wiadomo, że deski muszą być już wy sezonowane w danym pomieszczeniu.
Maciej tą Werandę Country, to szukam ale będzie ciężko :(. Gdzie najszybciej można to dostać, chyba w Empiku, ale tam to już muszę jechać do Opola.

akselek
13-12-2010, 08:15
Jerzy, a nie masz nikogo znajomaego w wiekszym mieście? podeśle ci listem gazetkę.
w empiku są i w innych lepiej zaopatrzonych kioskach / salonikach prasowych też.
Ogólnie jak dla mnie to jest jedyna gazeta / czasopismo jakie w ogóle przeglądam. A już wnętrzarsko budowlane gazety zupełnie mijają się z moim poczuciem estetyki więc tylko tu zaglądam, choc już nie regularnie.
Wszytsko teraz mozna znależć w necie, ale jednak przyjemnie jest wziąć gazetkę do ręki, herbatkę obok sobie postawic i pszeleścić kartkami

kala67
15-12-2010, 17:50
Kochani....... zapraszam Was tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthrea...00#post4453000 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170302-Aukcja-świątecznych-ozdób-i-kart-zbieramy-na-ferie-dla-dzieci-z-trudnościami!&p=4453000#post4453000)

OTWÓRZCIE SWOJE SERCA I PORTFELE KOCHANI !!!!!!!!

Steppenwolf1980
16-12-2010, 22:16
Łoj chyba nasze Forum zasypało i zamroziło....brrr

cerber
19-12-2010, 17:31
Zasypało i zawiało ale najbardziej zamroziło.Chyba będzie trzeba na wiosnę myśleć o dociepleniu bo wieje aż strach

telewy
20-12-2010, 07:50
Cerber, nie mów, że chcesz zakryć wełną czy jakimś innym ustrojstwem, te piękne bale!

P.S. Przy okazji oglądania Twoich fotek nasunęły mi się 2 pytania:
1. z jakiego drzewa robiłeś taras
2. mógłbyś dać namiar na osobę która robiła Ci meble w kuchni

Domek wygląda po prostu bajecznie.
Pozdr

Steppenwolf1980
21-12-2010, 13:21
Cerber obejrzałem towój domek ...poprostu dech zapiera, piękne są te baliki. Mebelki kuchenne to naprawdę wyczyn...są niesamowite!!

Nasuneła się jednak pewna wątpliwość. Mianowicie w okna zostały na świerzo wstawione "skrzynie" na okna. I czy teraz, gdy bale obeschły i skurczyły się nie nastąpiło rozszczelnienie w okolicy okien pomiędzy balami? Bal nad oknem opiera się jakby na skrzyni okna a nie na niższych balach...
Jeśli się mylę to mnie proszę poprawić - dopiero obserwuję i planuję więc brak doświadczenia.
Pozdrawiam.

agatka2106
21-12-2010, 17:41
Zasypało i zawiało ale najbardziej zamroziło.Chyba będzie trzeba na wiosnę myśleć o dociepleniu bo wieje aż strach

Ja też jestem zachwycona domem. Brawo! Pięknie.
Napisz koniecznie z jakiej deski masz taras, ja też muszę na wiosnę za to się wziąć. Ale z tym, że wieje to mnie zaskoczyłeś. U mnie gorąco! Ale ja mam wełnę pomiędzy balami a nie ten ładny warkoczyk.

JerzyBw
21-12-2010, 20:26
Nasuneła się jednak pewna wątpliwość. Mianowicie w okna zostały na świerzo wstawione "skrzynie" na okna. I czy teraz, gdy bale obeschły i skurczyły się nie nastąpiło rozszczelnienie w okolicy okien pomiędzy balami? Bal nad oknem opiera się jakby na skrzyni okna a nie na niższych balach...
Jeśli się mylę to mnie proszę poprawić - dopiero obserwuję i planuję więc brak doświadczenia.
Pozdrawiam.
Jest dobrze. "Ta skrzynia", jak nazwałeś nazywa się - "słup wiązany" stosowany przez naszych górali. Górna poprzeczka wchodzi w szczelinę belki na górze, a ta szczelina powinna być na tyle głęboka, żeby uwzględnić osiadanie budynku.
Na zdjęciach widzę, że rama wchodzi w ową górną belkę i nie widać szczeliny - tak ma być.

Pientka
22-12-2010, 06:23
Pytanie do osób w temacie cen drewna. Mój potencjalny wykonawca dostarczył mi informację o "olbrzymim" wzroście cen drewna. Wiadomo wam coś na ten temat?

maciej74
22-12-2010, 10:16
W zaprzyjaźnionym tartaku też mi powiedzieli bym brał materiał teraz bo po nowym roku to 30-40% w górę ma iść.
Nie znam dokładnych przyczyn wzrostu ponoć wszystko przez te przetargi.

kaja_k
22-12-2010, 10:22
Mój dom drewniany trzyma się już od ponad dwudziestu lat, fakt że wykonany był przez Górali.....ale jest bardzo solidny, wiec korzystam z niego zarówno w zimie jak i na lato, znajomi też chcą budować taki domek i przeglądają mnóstwo projektów, podsyłają mi do oceny, oto jeden z nich:

Projekt Ami (http://www.mtmstyl.pl/projekt-ami/)

petervdo
22-12-2010, 14:12
W zaprzyjaźnionym tartaku też mi powiedzieli bym brał materiał teraz bo po nowym roku to 30-40% w górę ma iść.
Nie znam dokładnych przyczyn wzrostu ponoć wszystko przez te przetargi.

mam nadzieję, że sąsiedzi zza południowej granicy nie śledzą naszych przetargów :mad:

a tak przy okazji
34997

JerzyBw
22-12-2010, 16:44
Nie wierzę w takie przepowiednie "wielkich wzrostów cen drewna" 30-40% toż to szok! Niektórzy nakręcają to celowo, żeby na naiwności szybko zarobić. Cena wzrasta, kiedy wrasta popyt. A wzrostu popytu na drewno nie widzę. To co widziałem na aukcjach e-drewno, cena jest taka, jaką mi oferował inny leśniczy, czyli ok 300zł netto za m2, a było to 2 lata temu. U tego leśniczego nie kupiłem, bo znalazłem bliżej i taniej.
Ja mam tą wygodę, że parę kilometrów dalej są Czechy ;)

cerber
22-12-2010, 19:31
Witam,taras jest zrobiony z modrzewia syberyjskiego pomalowany olejem remers ale po zimie zrobił się szary dlatego najlepiej malować kolorem.Meble były zrobione w Kalwari Zebrzydowskiej przez p.Opyrchał ul.Błażkówka 11.Trzeba pilnować wykonania.Co do ocieplenia to myśli są takie ponieważ co zima to mocniej drzewo wysycha i dlatego wieje i jest zimno.

rysiekf
22-12-2010, 20:24
Witam,taras jest zrobiony z modrzewia syberyjskiego pomalowany olejem remers ale po zimie zrobił się szary dlatego najlepiej malować kolorem.Meble były zrobione w Kalwari Zebrzydowskiej przez p.Opyrchał ul.Błażkówka 11.Trzeba pilnować wykonania.Co do ocieplenia to myśli są takie ponieważ co zima to mocniej drzewo wysycha i dlatego wieje i jest zimno.

Witam,

Ja mam pytanie kto Ci robił te piękne klamki kute i wykładał plac kostkom granitową?
Czy jesteś zadowolony z tych fachowców . Będę wdzięczny za namiary jeżeli to możliwe

JerzyBw
23-12-2010, 08:38
Co do ocieplenia to myśli są takie ponieważ co zima to mocniej drzewo wysycha i dlatego wieje i jest zimno.
Jak mocno dmucha przez szczeliny, to może za słabo upchali "wełnionką". Ze względu na wysychanie drewna upycha się tym tak mocno, że powoduje to poniesienie domu nawet i 10 cm. Bale wtedy bardziej spoczywają na uszczelnieniu niż na węgłach. Dopiero po skurczeniu bali dom na nowo spocznie na węgłach.

akselek
23-12-2010, 08:54
Wszytskim balowiczom przesyłamy najserdecznienisze życzenia na te święta.
Tym co sie jeszcze nie budują, tylko zaglądają tu na forum i marzą o domku z bali życzę konsekwencji w realizacji marzeń. Skoro budowa każdego domu jest takim wysiłkiem, niech każdy kieruje sie swoimi własnymi marzeniami i nie stara sie dogodzić wszytskim, bo nigdy nie podejmie sie budowy domu z bali, mimo, ze śni mu się to po nocach to zbuduje zimny dom z ytonga czy innego czorta i całe życie będzie się oglądał za napotkanymi domami z bali. Najważniejsze to wiedzieć czego się chce, a potem już tylko trzeba małymi kroczkami dreptać w wyznaczonym kierunku.
Tym co wykańczają domy życzę żeby sił i gotówki i ułańskiej fantazji im nie zabrakło ( choć nie spotkałam kogoś kto buduje dom i zostały mu środki.... ;-))
Tym co już mieszkają, niech spojrzą łaskawym okiem na tych miotających się na forum, niech ruszą tyłek z kanapy sprzed swpjego kominka w pięknym domeczku, i niech coś podpowiedzą tym na poczatku drogi. To forum pomogło zbudować nie jeden dom ( albo pomogło podjąć trafniejszą decyzję). Tym balowiczom życzę zeby umieli się cieszyć z tego co udało im sie osiągnąć.

Wszytskim przesyłam najserdeczniejsze zyczenia, i dużo odwagi w realizacji niebanalnych marzeń.
Pozdrawiam serdecznie
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_W7_as5cl7aU/TQJlg8QGwcI/AAAAAAAAEgY/IVkhs9Cjne8/s1600/IMG_3072.JPG&imgrefurl=http://sercenatalerzu.blogspot.com/2010/12/i-z-piernika-chatki.html&usg=__nBi59odUTltxsZWuekGRjVswb3I=&h=1600&w=1588&sz=376&hl=pl&start=228&sig2=HB5kM9Cmzkjg_7N37SjJCA&zoom=1&tbnid=S_dIWpekXybKLM:&tbnh=145&tbnw=150&ei=JQ4TTb2RHJCaOruY6eQI&prev=/images%3Fq%3Dchatka%2Bz%2Bpiernika%26um%3D1%26hl%3 Dpl%26biw%3D1136%26bih%3D595%26tbs%3Disch:10%2C679 8&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=623&vpy=166&dur=15&hovh=225&hovw=224&tx=99&ty=147&oei=nA0TTb-pDc-bOsi79OUI&esq=11&page=15&ndsp=18&ved=1t:429,r:9,s:228&biw=1136&bih=595

txt66
23-12-2010, 18:52
Witam
Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, Smacznego Karpia, Prostego Bala, Małej Ilości Korników :), Skończenia Rozpoczętych Budów i Spełnienia Wszystkich Najskrytszych Marzeń.
Życzy Txt 66

Ps.
Zamieszczam parę fotek ze swojej budowy.

petervdo
23-12-2010, 19:01
Skoro budowa każdego domu jest takim wysiłkiem, niech każdy kieruje sie swoimi własnymi marzeniami i nie stara sie dogodzić wszytskim, bo nigdy nie podejmie sie budowy domu z bali, mimo, ze śni mu się to po nocach to zbuduje zimny dom z ytonga czy innego czorta i całe życie będzie się oglądał za napotkanymi domami z bali.

pięknie podsumowane ;)
wczoraj złżony w urzędzie wniosek o PnB ... hmm z bala :p

Steppenwolf1980
23-12-2010, 19:33
Ja załatwiam dopiero formalności z wydzielaniem działki - więc zaliczam się jeszcze do marzycieli... Choroba balowa jest jednak dość zaawansowana i jak powiedział mój lekarz rodzinny szans na wyleczenie nie widzi :lol2:

Z okazji Świąt życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości, cierpliwości w naszych Polskich realiach oraz duuuużo $$$$$ na budowy /wykończenie /modernizację* waszych balików. Oby przyszły rok był choć ciut lepszy od mijającego, a pogoda by od lutego dopisywała wszelkim inwestycjom budowlanym... NAJLEPSZEGO
*niepotrzebne skreślić

Na koniec pytanko (ciut drażliwe :p, niemniej nie znalazłem takiego porównania) Co myślicie o pokryciu dachu pod dachówkę System Szybkich Barier SBS Generacji 'X Icopala? Czy lepsze to będzie od deska/papa ze względu na opisywane problemy z temp w czasie upałów??

Pozdrawiam.

agata353
25-12-2010, 08:27
Wszystkim "balowiczom" życzę zdrowych, spokojnych, magicznych Świąt i spełnienia wszystkich marzeń, szczególnie związanych z domkiem- w Nowym Roku

maciej74
25-12-2010, 09:28
Na koniec pytanko (ciut drażliwe , niemniej nie znalazłem takiego porównania) Co myślicie o pokryciu dachu pod dachówkę System Szybkich Barier SBS Generacji 'X Icopala? Czy lepsze to będzie od deska/papa ze względu na opisywane problemy z temp w czasie upałów??
taka dyskusja toczy się tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162408-Co-lepsze-deski-czy-folia-na-dach.
ja obstawiam za deskowaniem morze ciut droższe ale na pewno trwalsze i pewniejsze .

kala67
27-12-2010, 10:31
spóźnione...bo dopiero wróciłam...ale od serca :)

http://lh6.ggpht.com/_QziNhVXF5qI/Sy-x1XGJVtI/AAAAAAAAFVg/pte9RVyNMUw/2.jpg

Gasol
28-12-2010, 10:38
taka dyskusja toczy się tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162408-Co-lepsze-deski-czy-folia-na-dach.
ja obstawiam za deskowaniem morze ciut droższe ale na pewno trwalsze i pewniejsze .

Poza tym deskowanie dodatkowo usztywnia dom.

Steppenwolf1980
28-12-2010, 23:05
A to ciekawe z tym usztywnianiem domu...bo jak deskowanie dachu ma usztywnić ściany ?? Ponadto forumowi fachowcy od dachu mówią, że nie usztywnia, może jakby OSB zastosować to wtedy tak. Poza tym łaty też łączą krokwie - więc usztywniają...
Widać więc, że każdy ma swoją teorię i każda jest dobra.
Może więc zwolennicy deskowania powiedzą co się dzieje z parą wodną która na skutek różnicy temperatur kondensuje się po wewnętrznej stronie papy?
Wg. mnie różnica między papą a SUN'Xem IcoPala jest tylko taka, że pod tę pierwszą musimy dać deski, gdyż jest mało wytrzymała samodzielnie. Ja osobiście nigdzie nie widziałem papy która wytrzymała 30lat na dachu i nie przeciekała. Nawet jak nie była zniszczona mechanicznie, to temperatura zrobiła swoje.
Interesuje mnie konkretne porównanie deska/papa i system ICOPALA nie zwykłe membrany i inne niby oddychające badziewia.
Moim zdaniem, po przemyśleniu wielu aspektów stawiał bym na ten drugi - ale haczyk tylko kompletny system z wywietrznikami i folią do wewnątrz.
Dla zainteresowanych tematem link do systemu
http://www.icopal.pl/index.php?page=xbariery

maciej74
29-12-2010, 15:24
W szkieletorach usztywnia ,w domach z bala deskowanie czy osb usztywnia przede wszystkim dach a ma to znaczenie gdy masz taras i dach jest wysunięty 3-4m poza bryłę domu.Co do reszty folie czy dechy to wydaje mi się że masz już swoje zdanie wyrobione.
W moim przypadku na rzecz dech przemówił jeszcze jeden argument mianowicie gryzonie z racji tego że mieszkam na wsi stworzonek tych jest pod dostatkiem poczynając od kun,łasic, a kończąc na popielicach i myszach widziałem folię pożartą przez popielice które upodobały sobie domostwo mojego znajomego.

Steppenwolf1980
29-12-2010, 18:47
Macieju zdania nie mam jeszcze wyrobionego, boję się jednak:
1. sinienia i gnicia desek pod papą - działają tam jak gąbka zbierająca skondensowaną parę,
2. zapachu topiącej się i kapiącej papy wraz z jej zapaszkiem w upały,
3. braku izolacji termicznej poddasza w upały - co wiele osób w tym temacie potwierdziło.
Stąd moje, "wyrobione " zdanie.

Niezaprzeczalnie konkretnym argumentem są zwierzątka i to daje do myślenia...zastanawiam się tylko czy kauczuk i bituminy oraz folia alu to przyjemna "pożywka" dla nich... Myślę, że zapytam o to eksperta firmy, czy sprawdzali to jakoś...

Cały czas biję się z myślami, aby zrobić dach jak najlepiej i tu 35lat gwarancji trochę mnie przekonuje
Pozdrawiam

Gasol
30-12-2010, 18:28
Macieju zdania nie mam jeszcze wyrobionego, boję się jednak:
1. sinienia i gnicia desek pod papą - działają tam jak gąbka zbierająca skondensowaną parę,

A skad ta skondensowana para? Z desek?



2. zapachu topiącej się i kapiącej papy wraz z jej zapaszkiem w upały,

Nie stwierdzilem tego u siebie.



3. braku izolacji termicznej poddasza w upały - co wiele osób w tym temacie potwierdziło.

Mysle, ze wplyw deskowania i papy na temperature na poddaszu jest niewielki. Trzeba oczywiscie zrobic wentylacje polaci dachu, czyli wlot na styku sciany i krawedzi dachu, wylot w rozcietej kalenicy, co bedzie usuwalo pare wodna z welny wraz z goracym powietrzem.



Stąd moje, "wyrobione " zdanie.

Niezaprzeczalnie konkretnym argumentem są zwierzątka i to daje do myślenia...zastanawiam się tylko czy kauczuk i bituminy oraz folia alu to przyjemna "pożywka" dla nich... Myślę, że zapytam o to eksperta firmy, czy sprawdzali to jakoś...

W drewnianym domu jest wystarczajaca ilosc szpar, ze unikniecie gryzoni jest trudne. Ja mam zamontowane odstraszacze ultradzwiekowe, ktorych skutecznosc oceniam na ponad 90% (tzn. myszy nawet jak sie pojawia, to dosc szybko sie wynosza). Gryzonie gryza wszystko, nawet niejadalne dla nich plastiki i styropian, to nie jest kwestia jadalnosci, ale "celu" do ktorego chca sie dostac (np. cieply kacik na przezimowanie).



Cały czas biję się z myślami, aby zrobić dach jak najlepiej i tu 35lat gwarancji trochę mnie przekonuje
Pozdrawiam

Dlugosc gwarancji to w pewien sposob reklama i trzeba o tym pamietac. Na pewno warto zrobic cos trwalego, bo przyszlosc jest nieprzewidywalna i moze zaskoczyc.

Steppenwolf1980
31-12-2010, 15:05
[/QUOTE]A skad ta skondensowana para? Z desek?[/QUOTE]
Ano to jest ta para która pojawia się w słabo przewietrzanym, a podatnym na szybkie zmiany temperatur miejscu. Dlatego właśnie w dachach deskowych, podobnie jak w icopalu, montuje się wlot i wylot powietrza z pomiędzy desek i wełny, aby ta para grawitacyjnie z cieplejszym od otoczenia powietrzem się wydostawała przy kalenicy. :yes: a wywietrzniki przy kalenicy robi się z mało trwałych membran.
Nie biorę pod uwagę zwykłych membran, bo to nie jest odporne mechaniczne - gramatura mówi wszystko.
Gwarancja oczywiście jest formą reklamy, ale też zwykle zapewnieniem. Szczególnie, jeśli produkt sprzedawany jest w całej europie, więc ryzyko procesów nieuniknione...:D
Odstraszacz gryzoni na ultradźwięki - super pomysł...a gdzie masz zainstalowany? Tak żeby obejmował newralgiczne miejsca, no i ile sztuk na cały dom??

Membrana odpada całkowicie, deska i papa sprawdzona od kilkunastu lat, więc spoko poza kosztami. Stąd produkt który mnie "męczy" - łączy zalety obu systemów, czyli odporność mechaniczną i niską cenę, a dodatkowo zapewnia izolację termiczną latem...nawet jeśli tylko 4-5oC to i tak dużo...

Mam dylemat, szukam rozwiązania, ale skłaniam się ku Sun'x owi...

JerzyBw
31-12-2010, 17:42
Życzę zdrowia, miłości i spełnienia marzeń w 2011 roku :).

JerzyBw
31-12-2010, 17:49
Steppenwolf1980
Skąd masz takie wiadomości, że papa + deska powoduje skraplanie pary? Gasol napisał, że jak zrobi się to prawidłowo , to tego nie będzie. Widziałeś grzyb albo zgniłe deski dachowe pod papą?

Steppenwolf1980
31-12-2010, 18:17
NAJLEPSZEGO 2011!! Oby kryzysy, wulkany i inne śnieżyce trzymały się od Was z daleka!

Jerzy widziałem takie deski, stąd właśnie moja zagwozdka...rozumiem, że jak dobrze wykonany to ma być ok...ale co fachowiec, to metoda, a najlepiej samemu by sobie. Tylko wiedzy i umiejętności jeszcze mało...ale jak dobrze jeszcze poczytam i posłucham to wiedza będzie :)))

Jeszcze raz NAJLEPSZEGO!!!!

Gasol
01-01-2011, 17:55
Jerzy widziałem takie deski, stąd właśnie moja zagwozdka...rozumiem, że jak dobrze wykonany to ma być ok...ale co fachowiec, to metoda,


Tak wlasnie jest - "fachowcy" potrafia zepsuc nawet cos, co teoretycznie jest nie do zepsucia. Jak zdecydowalbys sie na ten znaleziony przez Ciebie system, to pamietaj zeby zalozyl go Fachowiec, a nie "fachowiec".



Odstraszacz gryzoni na ultradźwięki - super pomysł...a gdzie masz zainstalowany? Tak żeby obejmował newralgiczne miejsca, no i ile sztuk na cały dom??


Stryszek, schowek nad tarasem, kotlownia. Poza tym w garazu jeden na dole, drugi na strychu. W listopadzie mialem inwazje gryzoni. Co prawda zadnej myszy nie widzialem, ale slyszalem skrobanie na stryszku i widzialem slady w pozostalych pomieszczeniach. Najlepszy bylby kot, ale w tym momencie nie moge go "zainstalowac";-) W trakcie budowy radze zwrocic uwage na szpary i od razu je eliminowac. Mam tez problem z ptakami, ktore wyszukuja szparki przy polaczeniu dachu ze sciana szczytowa i wyskubuja welne. Bede musial wpuscic tam pianke na wiosne.

bupalus
02-01-2011, 05:31
Najlepszy bylby kot,

Kocica, koty to lenie

WojtekWojtek
03-01-2011, 16:07
Wszystkiego naj w nowym roku.
Mam pytanko czy ktoś z Was, drodzy balowicze, wie jaka jest różnica w cenach domów za bal np. z 16, a z 25. Chodzi o płazy czy też bale o przekroju kwadratowym. Muszę się zdecyować na grubość bala i tj. - ocieplenie cieńszego drewna, bądź grubszy bal i "zapomnienie" o ociepleniu. Wiem, że to kwestia projektu itd., itp, ale czy da się jakkolwiek ocenić stosunek tych cen, np. jeśli dom z "25" to 100%, to z "16" 60% tej ceny. Macie w tym jakieś rozeznanie? Pozdrawiam.

Pientka
03-01-2011, 17:42
Z najsensowniejszej oferty porównanie cen dla bali:
Ściany grub 25cm + 10cm 122 600,00zł

Ściany grub 22cm + 10cm 112 400,00zł

ściany grub. 20cm + 10cm 105 600,00zł

agatka2106
04-01-2011, 13:54
Wszystkiego naj w nowym roku.
Mam pytanko czy ktoś z Was, drodzy balowicze, wie jaka jest różnica w cenach domów za bal np. z 16, a z 25. Chodzi o płazy czy też bale o przekroju kwadratowym. Muszę się zdecyować na grubość bala i tj. - ocieplenie cieńszego drewna, bądź grubszy bal i "zapomnienie" o ociepleniu. Wiem, że to kwestia projektu itd., itp, ale czy da się jakkolwiek ocenić stosunek tych cen, np. jeśli dom z "25" to 100%, to z "16" 60% tej ceny. Macie w tym jakieś rozeznanie? Pozdrawiam.

Mysle, ze zalezy od firmy, ktora bedzie budowala. Najpierw z nimi zalatw a pozniej zmieniaj projekt.

Pientka
06-01-2011, 19:09
Jak robiliście/robicie z kierownikiem budowy? braliście kogoś specjalistę od bali czy też zwykłego z doświadczeniem z murowanymi domami?

agatka2106
06-01-2011, 20:19
Jak robiliście/robicie z kierownikiem budowy? braliście kogoś specjalistę od bali czy też zwykłego z doświadczeniem z murowanymi domami?

Ja wzięłam zwykłego ale doradzałabym kogoś kto się zna jednak. Czasami to się przydaje:yes:

JerzyBw
07-01-2011, 07:23
Ja wzięłam zwykłego ale doradzałabym kogoś kto się zna jednak. Czasami to się przydaje:yes:

Tylko ze znalezieniem takiego balowego kierownika w pobliżu jest kłopot, bo ich jest bardzo mało. ;)

agatka2106
07-01-2011, 08:49
Tylko ze znalezieniem takiego balowego kierownika w pobliżu jest kłopot, bo ich jest bardzo mało. ;)

Właśnie dlatego miałam zwykłego;)

Gasol
07-01-2011, 10:49
Jak robiliście/robicie z kierownikiem budowy? braliście kogoś specjalistę od bali czy też zwykłego z doświadczeniem z murowanymi domami?

Jak jestes z mazowieckiego, to napisz na priv, mam gdzies zapisany kontakt do czlowieka znajacego sie na balach.

Pientka
07-01-2011, 11:25
@Gasol - niestety małopolskie, ale dzięki za ofertę ;)

Gasol
07-01-2011, 11:43
Mozesz jeszcze skontaktowac sie z Panem Wojciechem Nitka, byc moze kogos Ci wskaze.

petervdo
07-01-2011, 12:52
@Gasol - niestety małopolskie, ale dzięki za ofertę ;)

Pientka kogo wybrałaś na wykonawcę ?
kiedy start ?

Pientka
07-01-2011, 13:22
No cóż planuje jednak budować z loghome. Dużo zależy od finalnego dogadania się z firmą co do terminów / kosztów. Niestety dużo tutaj nie zależy ode mnie. Wstępnie planuję start na czerwiec. Nie mniej 100% pewności jeszcze nie mam.

akselek
07-01-2011, 15:38
Witam już z domu z bali. Mieszkamy od kilku dni, od dziś mam net :-)
Jeszcze co prawda nie wszytsko jest skonczone na tip top, ale już jest fajnie :-) Powoli zaczyna byc widać cokolwiek ze stertu pudeł i skrzynek z przeprowadzki.
Jednak jak się człowiek do konttu ze światem przyzwyczaił, to brak mediów daje poczucie lekkiego dyskomfortu.
Już jest fajnie ( jak się zasupya i patrzy jak drzewa powiewają na wietrze a my w ciepły domku przez okno jak przez telewizor patrzymy na przyrode a nie sąsiedujący blok).... A jak te wszytskie drzewa się zazielenią, ptaszki nie będą dawały rano spać... juz się cieszę.
Pozdrawiam z nowym rokiem wszytskich balowiczów..


Co do kierownika budowy, nasz miał sie znać, ale w sumie niewielka była jego pomoc. Właściwie nie było tej pomocy, i raczej robił mądre miny niż się znał. Na szczęście sporo naszych wykonawców znało sie na rzeczy, najważniejsze że cieśla był kumaty :-) i bez problemu można było dzwonić do niego z ewentualnymi problemami i pytaniami.

petervdo
07-01-2011, 18:49
No cóż planuje jednak budować z loghome. Dużo zależy od finalnego dogadania się z firmą co do terminów / kosztów. Niestety dużo tutaj nie zależy ode mnie. Wstępnie planuję start na czerwiec. Nie mniej 100% pewności jeszcze nie mam.

to mamy podobne plany z terminem ;)
na dzień dzisiejszy czekamy na sygnał "kupujemy drzewo" .. jak się nic nie zmieni to modrzew :)

petervdo
07-01-2011, 18:53
Co do kierownika budowy, nasz miał sie znać, ale w sumie niewielka była jego pomoc. Właściwie nie było tej pomocy, i raczej robił mądre miny niż się znał. Na szczęście sporo naszych wykonawców znało sie na rzeczy, najważniejsze że cieśla był kumaty :-) i bez problemu można było dzwonić do niego z ewentualnymi problemami i pytaniami.
to chyba jest złoty środek z kierownikiem budowy
my raczej weźmiemy z biura od projektu ..
raczej ciężko szukać specjalistę od bali z uprawnieniami kierbud ;)

JerzyBw
08-01-2011, 19:55
to mamy podobne plany z terminem ;)
na dzień dzisiejszy czekamy na sygnał "kupujemy drzewo" .. jak się nic nie zmieni to modrzew :)
To wynika, że chyba znalazłeś leśniczego, który ma coś dla was. Dogadałeś się z góralami, że to będzie świeże i mokre drzewo?

agatka2106
08-01-2011, 20:00
Witam już z domu z bali. Mieszkamy od kilku dni, od dziś mam net :-)
Jeszcze co prawda nie wszytsko jest skonczone na tip top, ale już jest fajnie :-) Powoli zaczyna byc widać cokolwiek ze stertu pudeł i skrzynek z przeprowadzki.
Jednak jak się człowiek do konttu ze światem przyzwyczaił, to brak mediów daje poczucie lekkiego dyskomfortu.
Już jest fajnie ( jak się zasupya i patrzy jak drzewa powiewają na wietrze a my w ciepły domku przez okno jak przez telewizor patrzymy na przyrode a nie sąsiedujący blok).... A jak te wszytskie drzewa się zazielenią, ptaszki nie będą dawały rano spać... juz się cieszę.
Pozdrawiam z nowym rokiem wszytskich balowiczów.


Co do kierownika budowy, nasz miał sie znać, ale w sumie niewielka była jego pomoc. Właściwie nie było tej pomocy, i raczej robił mądre miny niż się znał. Na szczęście sporo naszych wykonawców znało sie na rzeczy, najważniejsze że cieśla był kumaty :-) i bez problemu można było dzwonić do niego z ewentualnymi problemami i pytaniami.

Wiosną będzie najpiękniej
pozdrawiam

petervdo
08-01-2011, 20:30
To wynika, że chyba znalazłeś leśniczego, który ma coś dla was. Dogadałeś się z góralami, że to będzie świeże i mokre drzewo?
drzewo będzie z Orawy ;)
świeże i mokre drzewo .. tak
to od wykonawcy ma być sygnał :cool: .. że na zaprzyjaźnionym tartaku już zimowe ..
podobno poślizg od ścinki do sprzedaży to ok. 2a miesiące

Pientka
09-01-2011, 09:04
Czy ktoś z was posiada zdjęcia wykończeń domu z bali lub link do stron z takimi zdjęciami? W sieci jest tego sporo ale 99% tego co znalazłem to domy na styl z stanów lub kanady. Polskich akcentów raczej brak.

kruszon11
09-01-2011, 11:46
Z zewnątrz, czy w środku ??

petervdo
09-01-2011, 13:37
Czy ktoś z was posiada zdjęcia wykończeń domu z bali lub link do stron z takimi zdjęciami? W sieci jest tego sporo ale 99% tego co znalazłem to domy na styl z stanów lub kanady. Polskich akcentów raczej brak.


Z zewnątrz, czy w środku ??

niech zgadnę ....
w środku ? ;)

agatka2106
09-01-2011, 14:38
Czy ktoś z was posiada zdjęcia wykończeń domu z bali lub link do stron z takimi zdjęciami? W sieci jest tego sporo ale 99% tego co znalazłem to domy na styl z stanów lub kanady. Polskich akcentów raczej brak.

Na tym forum wśród naszych balowiczów znajdziesz sporo, zajrzyj koniecznie na http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144054-Nasz-wymarzony-dom-z-bali

Pientka
09-01-2011, 15:42
Dokładnie o to mi chodzi o wykończenia w środku. Jeśli coś macie więcej to czekam ;)

petervdo
09-01-2011, 16:12
niech zgadnę ....
w środku ? ;)


Dokładnie o to mi chodzi o wykończenia w środku. Jeśli coś macie więcej to czekam ;)

:wave:
wiedziałem

maciej74
09-01-2011, 18:19
A proszę Pinetka u mnie już bardziej tradycyjnie się nie da , płazy są mszone starym tradycyjnym mchem, tradycyjnie mech się gdzie nie gdzie wykruszył , świetnie zbiera kurz którego odkurzaczem się nie da ściągnąć bo można razem z mchem :)
jest swojsko , wiejsko więc zmieniać nie będę .

Pientka
09-01-2011, 19:15
Dzięks. Czekam na więcej ;) Szukam inspiracji co do możliwości wykańczania domu z bali.

kruszon11
09-01-2011, 20:20
Jest spis domów drewnianych, tak zwany... Tam znajdziesz dzienniki wszystkich zdaje się drewniaków na forum, więc i inspiracji będzie sporo...

8)

Pientka
09-01-2011, 21:00
Kruszon niestety muratorowi admini jakieś porządki porobili i wszystkie te stare fora są ubite (404 - brak strony). Także to twój temat. Także linki w liście domów niestety są złamane.

pitch66
10-01-2011, 08:18
Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem. Mam już projekt domu Świdnica dw, który to znajduje się teraz u architekta - dostawienie garażu. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy zna ktoś firmę Pinea-Domex z Sidziny?
2. Aktualnie nie mam gazu na działce, jest szansa że będzie podciągnięty za 2 lata. Proszę o sugestie jakie CO? Ma ktoś doświadczenie z ogrzewaniem elektrycznym? W projekcie jest jeszcze przewidziany kominek z DGP ale traktuje go jako dodatek.

Bedstemider
10-01-2011, 09:09
Witam;
ja tylko wstępnie rozmawiałem z firmą Domex z Sidziny, oglądałem ich dzieła i rozmawiałem z jedną rodzinką, która mieszka w domu zrobionym przez tą firmę.
Pozdr

agatka2106
10-01-2011, 14:42
Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem. Mam już projekt domu Świdnica dw, który to znajduje się teraz u architekta - dostawienie garażu. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy zna ktoś firmę Pinea-Domex z Sidziny?
2. Aktualnie nie mam gazu na działce, jest szansa że będzie podciągnięty za 2 lata. Proszę o sugestie jakie CO? Ma ktoś doświadczenie z ogrzewaniem elektrycznym? W projekcie jest jeszcze przewidziany kominek z DGP ale traktuje go jako dodatek.

Ja mam do kominka podłączoną na dole podłogówkę a u góry kaloryfery i w razie czego rurki powyprowadzane na zewnątrz gdybym chciała kiedyś jednak jakąś kotłownię. Sprawdza się

ZibS
10-01-2011, 14:56
Witam
Moze macie zdjecie gdzie widac prawidlowo zamocowany kapinos pod podwalina.
Przykrecilem u siebie , ale widze ze woda zbiera mi sie miedzy kapinosem a podwalina,
Moze to czyms uszczelnic , tylko czym ?
Pozdrawiam noworocznie
zbyszek

JerzyBw
10-01-2011, 17:09
Witam
Moze macie zdjecie gdzie widac prawidlowo zamocowany kapinos pod podwalina.
Przykrecilem u siebie , ale widze ze woda zbiera mi sie miedzy kapinosem a podwalina,
Moze to czyms uszczelnic , tylko czym ?
Pozdrawiam noworocznie
zbyszek
Daj fotę, to popatrzymy jak to wygląda. Woda ma spadać grawitacyjnie, a nie gdzieś zalegać.

maciej74
10-01-2011, 18:38
no bez foty to ciężko coś powiedzieć bo na przykład jeśli masz podwalinę szerszą od reszty bali a jeszcze do tego ciętą ze skosa to kapinos powinien być montowany nad podwaliną , nie wiemy czy jest drewniany czy blaszany przy blaszanym dobrze zrobić nacięcie itp,itp .

eniu
11-01-2011, 09:46
Dzięks. Czekam na więcej ;) Szukam inspiracji co do możliwości wykańczania domu z bali.

Dom z bali to sam się "wykńcza". Trzeba raczej uważać ,żeby nic nie spieprzyć . Budujesz i masz - gotowiec .Wszystko co dołożysz wymaga czucia , smaku i tego czegoś....

Pomarzyć , jak sie was czyta . Umnie skończyło sie na drewnianym stropie - zawsze coś :)

akselek
11-01-2011, 11:09
Dom z bali to sam się "wykńcza". Trzeba raczej uważać ,żeby nic nie spieprzyć . Budujesz i masz - gotowiec .Wszystko co dołożysz wymaga czucia , smaku i tego czegoś....

Pomarzyć , jak sie was czyta . Umnie skończyło sie na drewnianym stropie - zawsze coś :)

Fakt, przy wykańczniu głównym zadaniem jest nie skopanie tego efektu który mamay w stanie surowym, kiedy domek jest po prostu piękny. Wiele zalezy bowiem od smaku własciciela, troche od zasobności portfela,ale głównie chodzi o pomysł. Zeby z jednej strony stworzyć nowoczesne wnetrze pod wzgledem funkcjonalnosci, ale żeby nie zgrzytało stylistycznie i żeby paździerze czy inna pięknosci nie popsuły wnętrza. Jest to niezmiernie trudne, ale jednak możliwe. U nas wypadł pomysł wanny wolnostojącej retro, z powodów finansowych, ale w planie jest wanna emaliowana, obudowana deseczkami a la balia... itd Koleżanka ma umieścić cynowaną balię zamiast brodzika i zasłonkę na ogragło wygiętej rurze. I jak ja znam bedzie git. Jak patrzy sie na wnetrza Maćka, to widać ze z Jagodą tworzą super tandem, gdzie pomysł i praca włąsnych rąk jest gwarantem sukcesu. Ale to trzeba miec też talent w łapkach i zacięcie do roboty.

Eniu, i murowane wnetrze można podrsować ze bedzie git, ale niewatpliwie trzeba sie wykazać chyba wiekszym smakiem niz w drewniaku który od razu jest piekny.

eniu
11-01-2011, 19:57
musisz mnie dobijać ? :) :)

QBELEK
11-01-2011, 20:01
sam się dobijasz skacząc po tylu wątkach na raz............

eniu
11-01-2011, 20:36
sam się dobijasz skacząc po tylu wątkach na raz............

Czekaj dopadne Cie :)

ZibS
12-01-2011, 11:37
Daj fotę, to popatrzymy jak to wygląda. Woda ma spadać grawitacyjnie, a nie gdzieś zalegać.

Zdjecia sa pod tymi linkami :

http://ifotos.pl/img/DSCN7081_hpneper.JPG
http://ifotos.pl/img/DSCN7078_hpnepes.JPG
http://ifotos.pl/img/DSCN7080_hpnepse.JPG
Tak sobie mysle, ze dam pod te kapinosy silikon dekarski, skrece to mocno, i wygne
blache ,zeby byl wiekszy spadek.
Co o tym myslicie ?
zbyszek

JerzyBw
13-01-2011, 12:54
ZibS
No co tu można innego zrobić? Tak jak napisałeś, to zrób. Ja bym też wygiął blachę, tylko czy to się ładnie i równo wygnie w Twoim wypadku? Spróbuj tym sylikonem uszczelnić a najlepiej gdyby woda spadała i nie zbliżała się po podwaliny. Wiadomą rzeczą jest, że woda nie idzie do góry, tylko w dół a gdyby tak jeszcze przykleić szczelnie cieńką listewkę belki nad blachą? Tylko, czy to jest możliwe w twoim wypadku?
np
http://images46.fotosik.pl/508/f2bb1b6949eaced3.jpg
Tutaj narysowałem Ci jeden ze sposobów, żeby woda dobrze spływała.

a najbezpieczniej jest tak
http://images50.fotosik.pl/527/085b577b1d73beff.jpg
tylko tak już nie zrobisz

Dosyć nisko masz grunt.

agatka2106
13-01-2011, 20:12
ZibS
No co tu można innego zrobić? Tak jak napisałeś, to zrób. Ja bym też wygiął blachę, tylko czy to się ładnie i równo wygnie w Twoim wypadku? Spróbuj tym sylikonem uszczelnić a najlepiej gdyby woda spadała i nie zbliżała się po podwaliny. Wiadomą rzeczą jest, że woda nie idzie do góry, tylko w dół a gdyby tak jeszcze przykleić szczelnie cieńką listewkę belki nad blachą? Tylko, czy to jest możliwe w twoim wypadku?
np
http://images46.fotosik.pl/508/f2bb1b6949eaced3.jpg
Tutaj narysowałem Ci jeden ze sposobów, żeby woda dobrze spływała.

a najbezpieczniej jest tak
http://images50.fotosik.pl/527/085b577b1d73beff.jpg
tylko tak już nie zrobisz

Dosyć nisko masz grunt.

Wiesz co, my tez nie mamy w zaden sposob oslonietej tej belki ostatniej a razcej pierwszej. Czy myslisz ze moznaby przykrecic ta czerwona blaszke zamiast nacinac taki rowek? Bedzie jakas roznica?

JerzyBw
13-01-2011, 21:05
Wiesz co, my tez nie mamy w zaden sposob oslonietej tej belki ostatniej a razcej pierwszej. Czy myslisz ze moznaby przykrecic ta czerwona blaszke zamiast nacinac taki rowek? Bedzie jakas roznica?
Nie musi być rowek. Ważne jest, żeby woda spadała na ziemię, a nie gdzieś zalegała. W murowańcach np robią balkon i patrząc się od spodu prawidłowo powinien mieć taki wzdłużny rowek przy krawędzi. Służy on jedynie do tego, żeby woda podczas opadów na tym rowku zatrzymała się i spadła, a nie powoli przez prawo może włosowatości wody ;) nie wiem, pod balkonem zbliżała się do ściany i spływała po niej, zależy to od nachylenia na spodzie balkonu. Jak jest odpowiedni kąt to woda nie będzie zbliżać się do ściany i nawet tego rowka nie trzeba, ale przeważnie jest tak, że ten rowek jest nie zbędny w tych murowanych balkonach.
Bez paniki :) Obserwuj co się dzieje.

ZibS
14-01-2011, 10:26
Nie musi być rowek. Ważne jest, żeby woda spadała na ziemię, a nie gdzieś zalegała. W murowańcach np robią balkon i patrząc się od spodu prawidłowo powinien mieć taki wzdłużny rowek przy krawędzi. Służy on jedynie do tego, żeby woda podczas opadów na tym rowku zatrzymała się i spadła, a nie powoli przez prawo może włosowatości wody ;) nie wiem, pod balkonem zbliżała się do ściany i spływała po niej, zależy to od nachylenia na spodzie balkonu. Jak jest odpowiedni kąt to woda nie będzie zbliżać się do ściany i nawet tego rowka nie trzeba, ale przeważnie jest tak, że ten rowek jest nie zbędny w tych murowanych balkonach.
Bez paniki :) Obserwuj co się dzieje.

U mnie fundament jest szerszy niz podwalina, wiec sila rzeczy musialem go oslonic wlasnie tym kampinosem,
W normalnej sytuacji, gdy podwalina wystaje nad fundamentem, uwazam ze ta blacha jest zbedna,
zbyszek

JerzyBw
14-01-2011, 11:39
U mnie fundament jest szerszy niz podwalina, wiec sila rzeczy musialem go oslonic wlasnie tym kampinosem,
W normalnej sytuacji, gdy podwalina wystaje nad fundamentem, uwazam ze ta blacha jest zbedna,
zbyszek
To zależy, jak ta woda zachowuje się . Może być tak, że krople wody mogą powoli przesuwać się do belki i tam w szczelinach zostawać na jakiś czas. Najprościej, jak mówiłeś Wygnij tą blachę pod kątem i zalep powstałą szczelinę sylikonem, powinno być OK.

petervdo
14-01-2011, 19:33
mamy prawomocne pozwolenie :lol2:
dom oczywiście z bala
:wave:

AgaJeżyk
14-01-2011, 19:43
mamy prawomocne pozwolenie :lol2:
dom oczywiście z bala
:wave:

Gratuluję Piotrze !

:)

petervdo
14-01-2011, 19:50
Gratuluję Piotrze !

:)
dzięki
urząd się postarał bo papiery złożone 22.12 a dziś już PnB ;)

Nela123
15-01-2011, 04:50
Witam,
szykuje sie do budowy domu z bala, ale zanim to zrobie chcialabym wiedziec ile taka budowa bedzie kosztowala. Niestety w Internecie przejrzalam mase roznych stron, roznych wykonawcow i niestety wszedzie kazdy co innego mowi/pisze, ze mam metlik w glowie, wiec najlepiej zapytac kogos kto taki dom wygudowal :)
Marzy mi sie dom z bali (sosna- swierk bez roznicy oby taniej), ok16 do 22 cm bale, moga byc okragle badz prostokatne- na tym tez chcialabym zaoszczedzic, domek parterowy z poddaszem uzytkowym, jak najprostsza bryla, dach dwuspadowy. Jestem otwarta na rozne inne formy- po prostu marzy mi sie dom z bali i uwazam, ze kazdy z nich ma urok jak sie odpowiednio go urzadzi. Wiec wracajac do sedna- jaki bylby koszt wybudowania takiego domu w stanie surowym zamknietym (z fundamentami i najlepiej wszystkimi instalacjami) i w stanie "pod klucz"?
Z gory dziekuje za wszelka pomoc

kala67
15-01-2011, 08:23
mamy prawomocne pozwolenie :lol2:
Dom oczywiście z bala
:wave:

gratulacje !!!! :)

petervdo
15-01-2011, 08:56
gratulacje !!!! :)

:D

już zaczynamy poszukiwania materiału na piwnice ... czyli jak przystało na drewniaka ...
stal i beton ;)

petervdo
15-01-2011, 09:04
Witam,
szykuje sie do budowy domu z bala, ale zanim to zrobie chcialabym wiedziec ile taka budowa bedzie kosztowala. Niestety w Internecie przejrzalam mase roznych stron, roznych wykonawcow i niestety wszedzie kazdy co innego mowi/pisze, ze mam metlik w glowie, wiec najlepiej zapytac kogos kto taki dom wygudowal :)
Marzy mi sie dom z bali (sosna- swierk bez roznicy oby taniej), ok16 do 22 cm bale, moga byc okragle badz prostokatne- na tym tez chcialabym zaoszczedzic, domek parterowy z poddaszem uzytkowym, jak najprostsza bryla, dach dwuspadowy. Jestem otwarta na rozne inne formy- po prostu marzy mi sie dom z bali i uwazam, ze kazdy z nich ma urok jak sie odpowiednio go urzadzi. Wiec wracajac do sedna- jaki bylby koszt wybudowania takiego domu w stanie surowym zamknietym (z fundamentami i najlepiej wszystkimi instalacjami) i w stanie "pod klucz"?
Z gory dziekuje za wszelka pomoc

mówiąc szczerze to raczej ciężko, abyś uzyskała odpowiedź konkretną nawet od osób, które już wybudowały
na robocizna i materiały to różnica nawet do 100%
instalacje to już może być kosmiczna rozbieżność .. sam chciałem troszkę newsów zastosować ale ... koszty
jesteśmy na etapie planowania "ile na co pójdzie" i sam już nie wiem ile dom będzie kosztował ;)

akselek
15-01-2011, 17:40
mamy prawomocne pozwolenie :lol2:
dom oczywiście z bala
:wave:
Gratuluję iżycze samych uczciwych wykonawców. My mielismy sporo szczęścia ale i niestety i patałachy też nas nie ominęły.
Powodzenia




ps. Boze, jak to dobrze, zę budowa już za mnią :-x

petervdo
15-01-2011, 18:55
Gratuluję iżycze samych uczciwych wykonawców. My mielismy sporo szczęścia ale i niestety i patałachy też nas nie ominęły.
Powodzenia




ps. Boze, jak to dobrze, zę budowa już za mnią :-x
akselku mam taką nadzieję :cool:
nie strasz .. nie strasz ...
na dziś to szukam stali ;) u nas szkody górnicze, więc parę kilo trzeba kupić ..

akselek
15-01-2011, 19:22
Witam,
szykuje sie do budowy domu z bala, ale zanim to zrobie chcialabym wiedziec ile taka budowa bedzie kosztowala. Niestety w Internecie przejrzalam mase roznych stron, roznych wykonawcow i niestety wszedzie kazdy co innego mowi/pisze, ze mam metlik w glowie, wiec najlepiej zapytac kogos kto taki dom wygudowal :)
Marzy mi sie dom z bali (sosna- swierk bez roznicy oby taniej), ok16 do 22 cm bale, moga byc okragle badz prostokatne- na tym tez chcialabym zaoszczedzic, domek parterowy z poddaszem uzytkowym, jak najprostsza bryla, dach dwuspadowy. Jestem otwarta na rozne inne formy- po prostu marzy mi sie dom z bali i uwazam, ze kazdy z nich ma urok jak sie odpowiednio go urzadzi. Wiec wracajac do sedna- jaki bylby koszt wybudowania takiego domu w stanie surowym zamknietym (z fundamentami i najlepiej wszystkimi instalacjami) i w stanie "pod klucz"?
Z gory dziekuje za wszelka pomoc


Nie pomysl, ze Ce wszyscy olewaja, ale nie ma odpowiedzi jakiejs konkretnej. Stan surowy zamkniety, łatwiej okreslic, najlepiej jak masz projekt jakis npo z netu dla przykłądu, pytasz kilku najlepszych po wstepnych oględzinach firm, i sama sie przekonasz ze juz masz duze rozbierznosci ( i w zakresie prac i w cenie). A jak dojda elementy wykonczeniowe nawet do SSZ ( jak okna, rdzwi, pokrycie dachu) to rozjedzie ci się to jeszcze bardziej. Ceny drewna są coraz wieksze, ( przynajmniej w porównaniu z czasem gdzie my interesowalismy sie tym tematem, a szmat czasu nie minął, ramtem ponad dwa lata), robocizna tez zalezy czy firma czy ciesla, jaka firma (ile zostaje w kosztach firmy). Wykończeniówka to juz miarodajnych obliczeń to nie wiem kto by sie podjął, ale to już nawet nie w domach z bali tylko ogólnie w tematach wykonczeniowych szukaj. Zalezy co zastosujesz, na rynku kazdy kolejny temat mozna rozwiazac na sto sposobów, kazda firma ma swoja "najlepsza" technologie, a co wybierzesz i za ile to już Twoja sprawa.

Smutna prawda jest taka, ze nie spotkałam takiego, co by sobie wyliczył, ze zeby sie pomyslił w drugą stronę ( czyli został z niewydana kasą). Zawsze trzeba dodac najmniej 35-50 % tego co policzysz, a często i więcej.
Tak czy siak sugerowałabym wybrać z grubsza projekt ( ale nie kupować bo czesto firmy mają swoje projekty i juz od nich kupujesz ten właściwy, jeśli decydujesz się ze Ci będą budować) i zadać pytanie kilku wytypowanym przez Was firmom.

Zastanów się też nad grubościa bala, bo to o czym mówisz ( np 16 cm) to raczej bez docieplenie będzie zimno, a juz 22 powinno być ok bez docieplenia ( jesli połączenia miedzy balami będą szczelne. Ja preferuje gruby bal bez docieplania i bez mszenia ( włąsne podwójne pióro, dyblowanie i jakies uszczelnienie między piórami i na wękłach), ale jest tu spore grono na forum co ma z mszeniem, i tez jest ok, ale to właśnie jeden z tych wyborów które trzeba podjąć. Są też włąsciciele szkieletorów, gdzie maja łądnie i ciepło, i tez są zadowoleni, a sadzę że koszt mniejszy. Jak chcesz budowac z szesnastki, i dawać ocieplenie, to raczej wyjdzie drożej, niż jakaś ciensza decha czy szkieletor i docieplenie, ale jak chcesz same bele moze warto dodac kilka cm na grubosci i cieszyc sie prawdziwym balem w srodku. Sporo było tu dyskuskj gdzies na poczatku tego wielkiego tematu "domy z bali" na temat co lepsze, cienka decha, plus spore ocieplenie, czy grubawy bal, który jednak tzreba docieplic).

Dużo poczytaj, doucz sie , dopytaj, bo to w końcu nie zakup komody tylko poważna inwestycja, i lepiej być doinformowanym przed budową niż uczyć się na własnych błędach.
Pozdrawiam i zyczę dużo wytrwałosci w dążeniu do realizacji swoich marzeń.

akselek
15-01-2011, 19:27
akselku mam taką nadzieję :cool:
nie strasz .. nie strasz ...
na dziś to szukam stali ;) u nas szkody górnicze, więc parę kilo trzeba kupić ..

Ja nie chce straszyć, mieszkam od dwóch tygodni, ciągle mam jakies ekipy co coś kończą, jestem pod koniec ciąży, średni sie czuję, i jestem już baaaardzo zmęczona wszytskim tym co wiąże się z budową...... Nie zdażyłam jeszcze odetchnąć, bo ciągle za duże zamieszanie, a juz mieszkam, wiec chciałabym troche spokoju, ale wiem że im szybciej przeciągne tych wykończeniowców przez dom, tym spokój będzie bliższy. Jak podyndam na hamaku, jak sobie troche odpocznę, to bedzie git i nabiorę innej perspektywy . Wtedy bedę się cieszyć. Już to wiem, bo mieszkanie w takim domku coraz bardziej mi sie podoba.
Ale jak podejdziesz do budowania taktycznie, i będziesz odhaczał kolejne etapy i realizował je bez paniki i ze spokojna głową, to czeka Cię całkiem szybko Twój własny domek. Szczerze życze wszytskiego dobrego

JerzyBw
15-01-2011, 20:05
Akselek, życzę Ci szczęśliwego rozwiązania. Odpoczywaj i nabieraj sił. Nie siedź dużo przy internecie. ;)
Petervdo Już jakiś czas tu jesteś i myślę, że dzięki temu oszczędzisz dużo kasy. Powodzenia!
Macieju dopiero dzisiaj byłem w Empiku mam Werandę Country. Powiem tak - Podziwiam Was
(i ta koza :) )

petervdo
15-01-2011, 20:35
Akselek, życzę Ci szczęśliwego rozwiązania. Odpoczywaj i nabieraj sił. Nie siedź dużo przy internecie. ;)


Akselku spokoju ;) najważniejsze !!
naszym motorem w dążeniu do celu jest własnie synek, dla którego każde mieszkanie jest za małe :D

Petervdo Już jakiś czas tu jesteś i myślę, że dzięki temu oszczędzisz dużo kasy. Powodzenia!

czytam, czytam .. może wiedza być asem w rękawie
ostatnio budowlańca uświadamiałem, że "biedny" inwestor musi się znać na wszystkim ;) od izolacji, stali, stropach ... po ściany, więźby, dachy, kominy .. na wszystkim

akselek
15-01-2011, 21:35
naszym motorem w dążeniu do celu jest własnie synek, dla którego każde mieszkanie jest za małe :D



No moj synek wreszcie ma gdzie się rozpędzić swoim traktorem, i jak jeżdzi wokół pieca tylko żółtą smuge widać ....ale za to słychać... go, ze ho ho. Ma dziecko wreszcie przestrzeń.

Jerzy, na szczeście teraz przy necie można leżeć, bo net w całej chałupie za sprawą jakiegos tam rutera czy innego czorta. Ważne, ze nie trzeba siedzieć przywiązanym do stołu. A zapewne niebawem nie będę miała czasu na net, wiec po odwyku związanym z brakiem dostepu teraz zachłysnełam sie netem na nowo ;-)
Poza tym na szczeście w dobie zakupów przez net nawet wielorybiąc się w pozycji "bocznej ustalonej" można wykańczać mieszkanie....


Petervdo. Nie chciałam Cię wcześniejszym postem zniechecać, tylko jestem na etapie wykończenia wykończeniówką. Ten źródłosłów jest bardzo oczywisty, dlatego mzoe tak jak przy biedu na długi dystans, przy mecie myślisz że płuca wyplujesz, ale potem glebniesz na trawe, pozipiesz i można cieszyć się z dotarcia do mety.


Tak przy okazji chciałam podziękowac wszytskim "starym" a przynajmniej starszym w kontekście doswiadczeń z budową, forumowiczom, którzy zechcieli mi kiedyś odpowiedzieć, podpowiedzieć a nawet wpuścić do chałupy. Wiekszość już się tu nie pojawia ( i wcale sie nie dziwię, są na innym etapie), ale tak czy siak, jak by nie to forum, to nie wiem na jakim etapie bym teraz była, jak dużo wiecej błędów przy budowie bym popełniła. Dzięki raz jeszcze

petervdo
15-01-2011, 21:47
Petervdo. Nie chciałam Cię wcześniejszym postem zniechecać, tylko jestem na etapie wykończenia wykończeniówką. Ten źródłosłów jest bardzo oczywisty, dlatego mzoe tak jak przy biedu na długi dystans, przy mecie myślisz że płuca wyplujesz, ale potem glebniesz na trawe, pozipiesz i można cieszyć się z dotarcia do mety.

wiem, wiem ;)
pstrykaj na boczku, może podrzucisz jakąś koleją fotkę modrzewia
dziwne oglądałem kilka domów, duuużo zdjęć ale dalej lubie popotrzeć na drewniaczki ;)

maciej74
16-01-2011, 13:16
dziwne oglądałem kilka domów, duuużo zdjęć ale dalej lubie popotrzeć na drewniaczki
To już pierwsze symptomy chorobowe
a jak podczas jazdy samochodem niebezpiecznie rozglądasz się za domami drewniakami to już choroba nieuleczalna

Nela123
17-01-2011, 02:30
Witam ponownie forumowiczow i dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi,
chcialabym sie dowiedziec czy moze zna ktos dobrych (i niedrogich) wykonawcow domow z bali z woj. pomorskiego (najlepiej okolice Kartuz), a czy moze lepiej wziac firme z innego rejonu polski, ale lepsza (jesli cena bedzie zblizona) - czy jednak nie oplaca sie ze wzgledu na koszty transportu?
Czy korzystalicie z firm z Waszych rejonow ?
Dzieki za pomoc ;)

petervdo
17-01-2011, 04:09
To już pierwsze symptomy chorobowe
a jak podczas jazdy samochodem niebezpiecznie rozglądasz się za domami drewniakami to już choroba nieuleczalna
coś jest w tym rozglądaniu .. po kilku latach wypatrzyłem .. nagle ! .. przy drodze gdzie jeździłem codziennie dom drewniany ;)
chyba to był początek chroby ;)


Witam ponownie forumowiczow i dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi,
chcialabym sie dowiedziec czy moze zna ktos dobrych (i niedrogich) wykonawcow domow z bali z woj. pomorskiego (najlepiej okolice Kartuz), a czy moze lepiej wziac firme z innego rejonu polski, ale lepsza (jesli cena bedzie zblizona) - czy jednak nie oplaca sie ze wzgledu na koszty transportu?
Czy korzystalicie z firm z Waszych rejonow ?
Dzieki za pomoc ;)
Nela123 kiedy chcesz budować ? w tym roku ?
na ten możesz mieć już problem kogoś znaleść
transport to około 10 zł (lub 5 zł w obie strony licząc ;)) za kilometr powinno wystarczyć

telewy
17-01-2011, 07:30
To już pierwsze symptomy chorobowe
a jak podczas jazdy samochodem niebezpiecznie rozglądasz się za domami drewniakami to już choroba nieuleczalna
Ja jak jadę samochodem, to oczywiście rozglądam się za drewniczkami, co więcej zatrzymuję się na jedzonko tylko w knajpach z bala. Ostatnie wakacje spędziłem w Karwi i domku z bala. Czas chyba na odwyk ;)

JerzyBw
17-01-2011, 08:17
Ja jak jadę samochodem, to oczywiście rozglądam się za drewniczkami, co więcej zatrzymuję się na jedzonko tylko w knajpach z bala. Ostatnie wakacje spędziłem w Karwi i domku z bala. Czas chyba na odwyk ;)
U mnie, to już na odwyk jest za późno ;).
nela123, Terminy na rozpoczęcie budowy w firmach są różne. Przeważnie nie krótsze niż 1 rok.
(Szkoda, że tak daleko mieszkasz ;))

akselek
17-01-2011, 17:23
Witam ponownie forumowiczow i dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi,
chcialabym sie dowiedziec czy moze zna ktos dobrych (i niedrogich) wykonawcow domow z bali z woj. pomorskiego (najlepiej okolice Kartuz), a czy moze lepiej wziac firme z innego rejonu polski, ale lepsza (jesli cena bedzie zblizona) - czy jednak nie oplaca sie ze wzgledu na koszty transportu?
Czy korzystalicie z firm z Waszych rejonow ?
Dzieki za pomoc ;)
Najważniejsze żebyś miał dobrego wykonawcę, ale tez ralatywnie przystępnego cenowo. Lokalizacja chyba jest mniej istotna, bo potem do końca życia albo przez wiele lat będziesz mieszkac w tym domu, i co z tego że kilka km dalej moze być jakaś forma, która spartaczy robotę a Ty będziesz sie na to całe życie wkurzać. Seba budował w Koszalinie z firmą z Wisły, zapewnie blizej są inne, ale to nie powinno byc twoim głównym kryterium. Koszty transportu są, ( u nas chyba 6 zł za k
m) ale przekalkuluj, czy wcale drożej nie zapłącisz u droższego wykonawcy z regionu niz znajdziesz jakąś dobrą firmę z daleka i kosztu poprostu bedziesz w stanie zaakceptować. My stawialiśmy z grubego bala, i po prostu nie było w pobliżu wykonawcy co chciał się podjąć tej grubości 9 choć to nie jest jakas kosmiczna grubość) - na nizinach sa inne tradycje budowlane, a to własnie firmy z gór, z południa specjalizują się w grubym balu.
Porównaj kilka ofert i sprawdź czy dodając koszty transportu jesteś tyle w plecy. Potem podejmiesz decyzję.

agatka2106
17-01-2011, 19:01
Witam ponownie forumowiczow i dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi,
chcialabym sie dowiedziec czy moze zna ktos dobrych (i niedrogich) wykonawcow domow z bali z woj. pomorskiego (najlepiej okolice Kartuz), a czy moze lepiej wziac firme z innego rejonu polski, ale lepsza (jesli cena bedzie zblizona) - czy jednak nie oplaca sie ze wzgledu na koszty transportu?
Czy korzystalicie z firm z Waszych rejonow ?
Dzieki za pomoc ;)

Myślę, że koszty transportu w stosunku do całego domu to niewielki koszt. Ja mieszkam w kujawsko pomorskim i z Wielkopolski brałam firmę- koszt pomiędzy 1000 a 2000, nie pamiętam dokładnie. Jednak przy znalezieniu samemu firmy przewozowej mogłoby być taniej pewnie

kruszon11
17-01-2011, 19:17
Pomijacie fakt, że koszt transportu jest relatywnie niewielki, biorąc pod uwagę ogólny koszt budowy... :D
W "naszym" przypadku trzeba go po prostu wziąć pod uwagę.

Nela, na swoim przykładzie napiszę Ci jak to rozwiązałem - moi górale pokryli koszty transportu (najpierw domu, potem stolarki drugi raz), natomiast ja płaciłem za wikt i opierunek..... Uznaliśmy, że to sprawiedliwy podział.
Jak widać wszystko można ogarnąć....

8)

ZibS
17-01-2011, 20:08
Bal (balik) grubosci 12 cm. Czas na ocieplenie. Warstwy od zewnatrz to po kolei :
bal, folia wiatroizolacyjna, welna 15 cm w dwoch warstwach, folia paroizolacyjna, plyta G-K
Czy miedzy balem a folie wiatroizolacyjna dawac szczeline wentylacyjna czy nie. ?
A jesli tak , to jak ja prawidlowo wykonac. Trzeba by bylo dac wloty bpowietrza na dole
a wyloty gdzies na gorze zeby to wentylowac.
Pozdrawiam
zbyszek

kala67
17-01-2011, 20:14
Witam ponownie forumowiczow i dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi,
chcialabym sie dowiedziec czy moze zna ktos dobrych (i niedrogich) wykonawcow domow z bali z woj. pomorskiego (najlepiej okolice Kartuz), a czy moze lepiej wziac firme z innego rejonu polski, ale lepsza (jesli cena bedzie zblizona) - czy jednak nie oplaca sie ze wzgledu na koszty transportu?
Czy korzystalicie z firm z Waszych rejonow ?
Dzieki za pomoc ;)
Witam:)
potwierdzam to co mówią inni........nie patrz na lokalizacje firmy, bo chyba jest najmniej ważne przy budowie domu.
Najważniejsze aby firma była solidna!!!
Ja budowałam w Kujawsko-pomorskim i miałam firme z gór.

maciej74
17-01-2011, 21:26
Czy miedzy balem a folie wiatroizolacyjna dawac szczeline wentylacyjna czy nie. ?
Obowiązkowo ,na baliki nabijasz łaty mogą być drewniane lub aluminiowe ,odstęp od ściany to 2-3 cm łaty kręcisz w pionie w odległości od siebie 60-90 cm szczeliny wentylacyjne nawiercasz na podwalinie pod lekkim kontem ku górze dwa trzy otwory wiertło 12.
Przy górze to samo otwory nawiercasz przy styku ściany z dachem.

juka25
18-01-2011, 11:27
Witajcie, dopiero co zapisałam się do forum ale mam za sobą budowę domu z bali. Obecnie dom stoi i czeka mnie wykończeniówka. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o mojej budowie to piszcie służę pomocą i doświadczeniem, które zdobyłam przez ostatnie 2 lata budowy :-) Też miałam problemy z wyborem firmy, itd :-) Pozdrawiam wszystkich

petervdo
18-01-2011, 13:44
Witajcie, dopiero co zapisałam się do forum ale mam za sobą budowę domu z bali. Obecnie dom stoi i czeka mnie wykończeniówka. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o mojej budowie to piszcie służę pomocą i doświadczeniem, które zdobyłam przez ostatnie 2 lata budowy :-) Też miałam problemy z wyborem firmy, itd :-) Pozdrawiam wszystkich

a zdjęcie domku ? ;)

juka25
18-01-2011, 20:23
już niedługo :-) zamieszczę na blogu zdjęcia z budowy ;-) www.domdrewniany-juka.blogspot.com

kala67
18-01-2011, 21:02
już niedługo :-) zamieszczę na blogu zdjęcia z budowy ;-) www.domdrewniany-juka.blogspot.com

Witaj juka:)
czekamy więc na fotki!

Gasol
18-01-2011, 21:10
Obowiązkowo ,na baliki nabijasz łaty mogą być drewniane lub aluminiowe ,odstęp od ściany to 2-3 cm łaty kręcisz w pionie w odległości od siebie 60-90 cm szczeliny wentylacyjne nawiercasz na podwalinie pod lekkim kontem ku górze dwa trzy otwory wiertło 12.
Przy górze to samo otwory nawiercasz przy styku ściany z dachem.

Podobno zrobienie takiej szczeliny wentylacyjnej to blad. Ja mialem identyczny dylemat, ktory rozstrzygnal pan Nitka. Wedlug niego szczelina nie jest potrzebna, a jej zrobienie to bardzo duza utrata izolacyjnosci sciany. Poza tym nabijanie lat tez jest nieprawidlowe, jesli drewno nie jest suszone komorowo, bo przeciez sciana bedzie osiadac.

Przyszlo mi jeszcze do glowy, ze gdyby drewno bylo bardzo mokre, to moze rzeczywiscie ta szczelina wentylacyjna mialaby jakas funkcje do spelnienia, ale w przeciwnym wypadku to raczej nie. Pamietam, ze na szkielet.pl byl nawet kiedys watek na ten temat.

maciej74
18-01-2011, 22:44
Podobno zrobienie takiej szczeliny wentylacyjnej to blad.
Dlatego sugeruję otwory dwa małe nie chodzi o to by hulał tam wiatr tylko by wilgoć mogła odparować

Wedlug niego szczelina nie jest potrzebna, a jej zrobienie to bardzo duza utrata izolacyjnosci sciany.
idąc tokiem myślenia pana Nitki wentylacja dachu też powoduje straty ciepła wiec jest zbędna

Poza tym nabijanie lat tez jest nieprawidlowe,
To oczywiste że jak dom będzie jeszcze osiadał to łaty robisz na prowadnicach , choć od dołu to bijesz na sztywno :)

Przyszlo mi jeszcze do glowy, ze gdyby drewno bylo bardzo mokre, to moze rzeczywiscie ta szczelina wentylacyjna mialaby jakas funkcje do spelnienia, ale w przeciwnym wypadku to raczej nie.
drzewo nie jest nigdy wystarczająco suche by w tej szczelinie nie osiadała wilgoć, różnica temperatur tworzy punkt rosy i po to jest szczelina między izolacją a ścianą , długie wilgotne dni gdzie deszcz zacina na ściany też powoduje że powstaje wilgoć i do tego też się przydaje szczelina

JerzyBw
19-01-2011, 07:24
Zgadzam się z Mackiem.
Gasol wyobraź sobie, jak folia będzie na styku z balami, to rosa, jak długo będzie tam zalegała?Może to powodować, że urośnie tam pleśń/grzyb.

juka25
19-01-2011, 10:32
Zgadzam się :-) my właśnie tak zrobiliśmy. Przybicie łat doradził nam cieśla, który stawiał nam domek. Sam tak zrobił w swoim domku i nie zauwarzył z tego tytułu pleśni czy grzyba. Ja będę mogła coś powiedzieć na ten temat po przyszłej zimie, gdy się wprowadzimy i pomieszkamy. :-) Zdjęcia zamieszczam dzisiaj na blogu :-) www.domdrewniany-juka.blogspot.com

Gasol
19-01-2011, 17:47
Zgadzam się z Mackiem.
Gasol wyobraź sobie, jak folia będzie na styku z balami, to rosa, jak długo będzie tam zalegała?Może to powodować, że urośnie tam pleśń/grzyb.

Ja wiem, do czego ma byc ta szczelina wedlug Ciebie i Macka. Tylko skad ta rosa? Chyba nie z drewna, bo jesli tak by bylo, to domy z bali bez ocieplenia mialyby rowniez sciany mokre od wewnatrz. A przeciez tak nie jest, bo wilgoc z wewnatrz domu jest usuwana przez wentylacje. Jesli dodatkowo uwzglednimy, ze w przypadku domow ocieplonych do welny dociera od wewnatrz (moim zdaniem) mniej wilgoci niz do bali w domach nieocieplonych, bo przeciez droge wilgoci do welny wstrzymuje plyta g-k i folia paroizolacyjna, to wydaje mi sie, ze rosa nie pojawi sie na balu ocieplonym od wewnatrz. Deszcz tez nie powinien na to wplywac, chyba, ze bylyby ewidentne dziury w scianie. Jeszcze jedno: podobno na Syberii sa domy budowane z bali o srednicy 18cm, bez ocieplenia i nie sadze, zeby byla tam rosa na scianach. U nas takie domy sie ociepla, ale czy to ocieplenie tak zmienia wystepowanie wilgoci, ze potrzebna jest szczelina?

Co do punktu rosy, to nie moge sie wypowiadac, bo po przeczytaniu kiedys paru watkow na forum doszedlem do wniosku, ze musialbym sie poduczyc, bo to nie jest taka oczywista sprawa. Tym niemniej przegroda powinna byc tak zaprojektowana, zeby byla odporna na to zjawisko. Widocznie w przypadku dachu szczelina jest konieczna nawet kosztem strat cieplnych, a w przypadku sciany juz nie.

Poza tym kazdy moze robic jak uwaza za sluszne. Na szczescie:-)

ZibS
19-01-2011, 18:00
Podobno zrobienie takiej szczeliny wentylacyjnej to blad. Ja mialem identyczny dylemat, ktory rozstrzygnal pan Nitka. Wedlug niego szczelina nie jest potrzebna, a jej zrobienie to bardzo duza utrata izolacyjnosci sciany. Poza tym nabijanie lat tez jest nieprawidlowe, jesli drewno nie jest suszone komorowo, bo przeciez sciana bedzie osiadac.

Przyszlo mi jeszcze do glowy, ze gdyby drewno bylo bardzo mokre, to moze rzeczywiscie ta szczelina wentylacyjna mialaby jakas funkcje do spelnienia, ale w przeciwnym wypadku to raczej nie. Pamietam, ze na szkielet.pl byl nawet kiedys watek na ten temat.

Znam oczywiscie strone szkielet.pl ale tam tez sa sprzeczne wyjasnienia.
Dla przykladu, cytat ze strony :

By spełnić wymagania normowe w zakresie izolacyjności cieplnej, dla budynków mieszkalnych, dla warstwowych ścian zewnętrznych, (U < od 0,3 W/m2K), przy balach zewnętrznych grub. 80 mm, należy zachować następujący układ warstw ściany:
- bale zewnętrzne, grub. 80 mm
- pustka powietrzna, 20 mm
- folia ścienna, wiatroizolacyjna
- izolacja cieplna, grub. min. 120 mm
- opóźniacz pary wodnej (folia paroizolacyjna)
- płyty gipsowo-kartonowe lub boazeria wewnętrzna

A wiec Pan Nitka tez przewiduje ta szczeline. Chyba rowniez ja zastosuje.
Przemawia do mnie przyklad dachu
Pozdrawiam'
Zbyszek

Gasol
19-01-2011, 18:35
By spełnić wymagania normowe w zakresie izolacyjności cieplnej, dla budynków mieszkalnych, dla warstwowych ścian zewnętrznych, (U < od 0,3 W/m2K), przy balach zewnętrznych grub. 80 mm, należy zachować następujący układ warstw ściany:


A pozniej jest:

"Potem nastepują wyliczenia U dla innych wartości poszczególnych elementów ścian w takim układzie (różnej izolacji i grubości). Ma Pan rację - już bez pustki wentylacyjnej."

No i bądź tu mądry:-)

maciej74
19-01-2011, 23:05
Co do punktu rosy, to nie moge sie wypowiadac, bo po przeczytaniu kiedys paru watkow na forum doszedlem do wniosku, ze musialbym sie poduczyc, bo to nie jest taka oczywista sprawa. Tym niemniej przegroda powinna byc tak zaprojektowana, zeby byla odporna na to zjawisko.

właśnie po to jest ta przegroda ma przejmować wilgoć wytworzoną przez punkt rosy lub inne zjawiska jeśli nawet stopka termiczna wystąpi w warstwie ocieplenia wilgoć ma przejść do pustki powietrznej ( dlatego daje się folię paro przepuszczalną) gdy nie masz otworów wentylacyjnych to para szybko się skrapla i osiada na belkach czym niżej tym większa wilgoć dlatego podwaliny najszybciej się niszczą.
Trochę się napatrzyłem na drewno i np. dwie deski leżące bez przekładek całą wilgoć kumulują tam gdzie się ze sobą łączą i tam też grzyb najszybciej atakuje .
Jeśli położysz dechę na ziemi to grzyb atakuje ją od spodu a z wierzchu jest zdrowa ale wystarczy ją przykryć folią to decha szybciutko i z wierzchu zaczyna gnić.
Dlatego stosujemy podkładki i pustka to taka podkładka a i te podkładki mogą nic nie dać jeśli np. pryzmę desek przykryjesz szczelnie folią, potrzebna jest wentylacja.
W pustce powietrznej nie masz suchego powietrza i nigdy nie będziesz go miał zawsze będzie para wodna w mniejszym lub większym stężeniu

monni
20-01-2011, 09:37
Witam Wszystkich,
Chciałabym wtrącić swoje trzy grosze na temat foli wiatroizolacyjnej i szczeliny wentylacyjne, jako, że zbieram informację już od jakiegoś czasu. Z tego co udała mi się ustalić, to nie ma prostej odwiedzi:D : na pytanie: robić szczelinę czy nie, ale na pewno zależy to od rodzaju foli. Jeśli nie chcemy robić pustki wentylacyjnej, należy zastosować folie o jak największej paraprzepuszczalności (ponad 5000). Ja na razie znalazłam materiał o przep. ponad 3300 - szukam dalej. Idealnie byłoby zastosować folię z powłoką przeciw skraplaniu się pary wodnej (podobno ciężko dostać w Polsce). Póki co, udało mi się znaleźć w necie jakąś folie antykondensacyją, próbuje skontaktować się z producentem (ale jeszcze nie trafiłam na właściwą osobę). Generalnie myślę, że trzeba pytać producentów czy dana folia może stykać się z drewnem.
Dodam, że my ocieplamy dom wełną celulozową, a to moim zdaniem zmienia trochę postać rzeczy, bo w razie skroplenia pary wodnej po przejściu przez folię w stronę ocieplenia wełna zwiąże wilgoć. Przy okazji prośba - jeśli ktoś zna folie o bardzo dużej paraprzepuszczalności to proszę o info.

telewy
20-01-2011, 13:33
Ja u siebie mam ekofiber, po lekturze netu zdecydowałem się, że nie daję żadnej folii. Pomiędzy balami mam więc wsypany tylko ekofiber.

ZibS
20-01-2011, 16:37
Ja u siebie mam ekofiber, po lekturze netu zdecydowałem się, że nie daję żadnej folii. Pomiędzy balami mam więc wsypany tylko ekofiber.

Znaczy wiatroizolacji tez nie, czy tylko opozniacza pary

telewy
20-01-2011, 19:28
Znaczy wiatroizolacji tez nie, czy tylko opozniacza pary

Wiatro też nie mam, tzn. tam gdzie mam bal+ekofiber+bal. Bale są z dwoma piórami więc według mnie to już byłby pzrerost. Generalnie kierowałem się zasadą aby dom był naturalny, wolę zapłącić ciut więcej za ogrzewanie a mieć naturalnie przewiewną chatkę.

Gasol
21-01-2011, 09:29
Wiatro też nie mam, tzn. tam gdzie mam bal+ekofiber+bal. Bale są z dwoma piórami więc według mnie to już byłby pzrerost. Generalnie kierowałem się zasadą aby dom był naturalny, wolę zapłącić ciut więcej za ogrzewanie a mieć naturalnie przewiewną chatkę.
Co zrobisz, jesli (odpukac) dojdzie do lekkiego zawilgocenia miedzy balami scian i ekofiber pod wplywem zwiekszonego ciezaru opadnie? Bedziesz mial wtedy dziure w ociepleniu u gory sciany. To jest moim zdaniem wada stosowania rozwiazan typu ekofiber. Nie wierze, zeby ekofiber po wyschnieciu "podniosl sie" i warstwa ocieplenia byla znowu ciagla jak na poczatku. Jak mozesz, to zapytaj sie sprzedawcy, bo moze jest jakies rozwiazanie?

cota
21-01-2011, 13:05
a jakie są obecnie koszty wybudowania domu z bali ok. 20 cm? dom ok 160 metrów? np. stan surowy zamknięty? moze ktoś napisze ile taa budowa około moze kosztować?

telewy
21-01-2011, 21:05
Co zrobisz, jesli (odpukac) dojdzie do lekkiego zawilgocenia miedzy balami scian i ekofiber pod wplywem zwiekszonego ciezaru opadnie? Bedziesz mial wtedy dziure w ociepleniu u gory sciany. To jest moim zdaniem wada stosowania rozwiazan typu ekofiber. Nie wierze, zeby ekofiber po wyschnieciu "podniosl sie" i warstwa ocieplenia byla znowu ciagla jak na poczatku. Jak mozesz, to zapytaj sie sprzedawcy, bo moze jest jakies rozwiazanie?
Widziałem jak wyglądan tek ekofiber pomiędzy balami, i żeby od opadł to musiałaby być katastrofa polegająca na wlaniu się wody pomiędzy bale. Od zwykłego zawilgocenia nie ma szans to opaść. Ja wierzę w okofiber, widzę mnóstwo jego zalet.

kruszon11
22-01-2011, 10:47
a jakie są obecnie koszty wybudowania domu z bali ok. 20 cm? dom ok 160 metrów? np. stan surowy zamknięty? moze ktoś napisze ile taa budowa około moze kosztować?

milionpięćsetstodziewięćset..... :P nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Wszytko zależy od ekipy, materiału, technologi....

8)

kala67
22-01-2011, 11:17
milionpięćsetstodziewięćset..... :P nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Wszytko zależy od ekipy, materiału, technologi....

8)

Kruszonku.......wstałeś dzis lewą nogą??:)):)

kruszon11
22-01-2011, 12:12
Kruszonka nie dała spać dzisiaj :D:D:D:D

kala67
22-01-2011, 12:14
Kruszonka nie dała spać dzisiaj :D:D:D:D
wiedziałam :):))
Kruszon.....Ty mi napisz ile jest do Ciebie km z Nowego Sącza???;)

petervdo
22-01-2011, 12:14
a jakie są obecnie koszty wybudowania domu z bali ok. 20 cm? dom ok 160 metrów? np. stan surowy zamknięty? moze ktoś napisze ile taa budowa około moze kosztować?

bez fundamentu spokojnie 200 - 250 tyś musisz liczyć
i tu kruszon ma rację ... rozbieżność może być olbrzymia
okna drzwi dach ... to już koncert życzeń cenowych

monni
22-01-2011, 12:46
Widziałem jak wyglądan tek ekofiber pomiędzy balami, i żeby od opadł to musiałaby być katastrofa polegająca na wlaniu się wody pomiędzy bale. Od zwykłego zawilgocenia nie ma szans to opaść. Ja wierzę w okofiber, widzę mnóstwo jego zalet.

Najważniejsze w ociepleniu wełną celulozową jest dokładność. Znalazłam wykonawce, który w standardowej usłudze oferuje zdjęcie kamerą termowizyjną po ociepleniu. Jeśli okazałoby się, że jest jakieś pominięte miejsce będzie to dokładnie widać. Moim zdaniem to rewelacyjne rozwiązanie.
A swoją drogą dziwi mnie, że na takim forum jest tak małe zainteresowanie tym ekologicznym materiałem. Przecież wełna celulozowa jest z drewna, a więc mamy "przedłużenie" właściwości bala, czyli regulację wilgotności, oddychające ściany, itd. Jeśli ktoś ma inne doświadczenia proszę o informację.

monni
22-01-2011, 12:55
Dodam jeszcze, że największy dylemat mam: dawać folię wiatroizolacyjną czy nie:bash:
Zdania są podzielone, z jednej strony szkoda odgradzać bal od ekofibru, z drugiej mimo łączenia bali na podwójne pióro wpust, nie ma co się łudzić ,na pewno po czasie zrobią się jakieś szczeliny i w wietrzne dni dom będzie się dodatkowo wychładzał. Dodatkowo ta szczelina wentylacyjna - nie chcę jej!!!!!!!!!!!!
Jak macie jakieś rady i sugestie to będę wdzięczna, słucham:confused::confused:

$opel
22-01-2011, 18:45
Witam wszystkich na forum. Jestem od nie dawna na forum. Przeczytałem prawie wszystkie opinie/komentarze.Dużo piszecie na temat ogrzewania i ocieplenia domów z bali.Ja będę budował dom z bala a raczej płazów 25cm. <?> powierzchnia 145m2 myślicie że tylko 25cm grubość ściany wystarczy czekan na opinie i komentarze co o tym wyczynie myślicie.

txt66
22-01-2011, 19:52
Witam.
W górach budowało się z płaza 18cm, teraz budują z 20cm więc myślę że twoje 25cm to w zupełności wystarczy, ja mam z bala okrągłego, na styku ok.22, ale jak narazie to na wykończeniu więc z praktyki nie mogę powiedzieć na ile ten dom będzie energochłonny, ale za to w przyszłym sezonie grzewczym będę już wiedzieć :)

akselek
22-01-2011, 20:47
Sopel, wystrarczy, nie ma co się martwic o to ze tyłek zmarźnie. My mamy 24 cm i moje obawy ( tez na początku się martwiłam zwłąszcza w kontekście tych idiotycznych norm budowlanych) były nieuzasadnione. Jak masz dobrze połączone bale, to naprawde ta grubisc jest wystarczająca i to z hakiem.
Co do ekofibru, mamy poddasze ocieplone ekofibrem, i w stropie, miedzy ślepą podłoga a podłogą na górze. I jako materiał na poddasze ok, ale w stropie minusem jest to, ze jest dosc mało dźwiękochłonne. Ja sie martwiłąm ze szkieletowa konstrukcja na górze bedzie berdzo akustyczna ( wypełnienie wełną drzewną) ale ku naszemu zdziwieniu miedzy pokojami na górze jest dobre wygłuszenie, gorzej między kondygnacjami.
Kamerę termowizyjna zawsze mozna załatwic, i jest to dosc ciekawe doswiadczenie, zobaczyc gdzie sa złabe punkty. Na dole miedzy balami jest kilka mostków, które sukcesywnie eliminowalismy, ale były one nie tam gdzie np optycznie wydaje sie ze szczelina jest miedzy balami. Oczywiscie jak wszedzie słabym punktem sa wegły, i tam warto sprawdzic. Ale ja bym nie panikowała, bo dom w stylu termosu nigdy nie był moim marzeniem, dlatego tez nie jestesmy zwolennikami wszelkich folii, jakiekolwiek byłyby one wspaniałe i miały magiczne właściwosci. Lepszy jest moim zdaniem dom z grubszego bala gdzie są nawet jakies mostki niz superszczelny dom oklejony folią. Ale jak wiadomo kazdy analizuje sam temat i wybiera to co jego znaniem ma sens.
Bez sensu tylko dalismy sie namówic sprzedawcy okien na nawietrzaki, kompletnie bez sensu :-/

juka25
22-01-2011, 21:26
Zgadzam się bal 25 w zupełności wystarczy :-) Ja niestety ze względu na niski budżet musiałam się zdecydować na bal 13 i ocieplenie. Nie masz co się martwić. Przy 18 już nie potrzeba ocieplenia :-) Swoją drogą będzie piękny dom sama oo takim marzyłam. Powodzenia :-)




-----------------------------------------------------------------------------------------
domdrewniany-juka.blogspot.com

juka25
22-01-2011, 21:39
Co do folii wiatroizolacyjnej. Dzisiaj byłam na budowie :-) muszę powiedzieć, że wilgoci w domu nie ma. Pomimo, że obawiałam się zostawiając dom w takim stanie (jak na blogu w galerii) tzn. bal, wiatroizolacja, wełna, paroizolacja. Do tego dom jest połączony z garażem nie ocieplonym i przejście też nie jest izolowane (drzwi) także wieje i ciągnie zimno. Tym bardziej, że jest kanał i brama się nam nie domyka bo trzeba poprawić konstruktora :-) ale nie ważne :-) Sporą zasługą jest tu położenie folii wiatroizolacyjnej, która w lecie izolowała dom do tego stopnia, że wchodząc na poddasze było gorąco od dachu a schodząc na dół było chłodno jak w spiżarni (w tym czasie nie było położonej wełny). Jak na razie w domu wszystko jest ok :-) Czekam do kwietnia albo jak tylko będzie robić się cieplej :-) już bym coś porobiła :-) www.domdrewniany-juka.blogspot.com

PawEla
23-01-2011, 22:48
Dodam jeszcze, że największy dylemat mam: dawać folię wiatroizolacyjną czy nie:bash:
Zdania są podzielone, z jednej strony szkoda odgradzać bal od ekofibru, z drugiej mimo łączenia bali na podwójne pióro wpust, nie ma co się łudzić ,na pewno po czasie zrobią się jakieś szczeliny i w wietrzne dni dom będzie się dodatkowo wychładzał. Dodatkowo ta szczelina wentylacyjna - nie chcę jej!!!!!!!!!!!!
Jak macie jakieś rady i sugestie to będę wdzięczna, słucham:confused::confused:

Proste rozwiązanie jakie robią skandynawowie: zamiast folii dać papier, najlepiej woskowany. Masz wiatroizolacje a jednoczesnie z materiału tego co drewno i ekofiber. Ja u siebie to zastosowałem na poddaszu. Jak na razie się sprawdza. Na dole dałem folię bo jak zobaczyłem jak wieje przez ten podwójny piórowpust to stwierdziłem że lepszym rozwiązaniem będzie wiatroizloacja z folii (mam bal 12 i decha 4,5). Wilgoć wywala na zewnątrz (przy mrozach było nawet 24% ) a w domu jest zawsze świeżo.

akselek
24-01-2011, 07:42
i jeszcze w kwestii ogrzewania, podzielę sie refleksją. Wiele osób teraz w domach ( bez względu na technologię) stosuje kominek z płaszczem wodnym, lub kominek tylko z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wg mnie jest to niezbyt wygodne rozwiązanie, nagrzewa sie wprawdzie szybko, ale niestety po powrocie po 9, 10 godzinach z pracy jak jest zima to jest w domu zimno, napalisz za chwile jest goraco. Mnie takie hustawki wykańczają, wole miec stała, i to nie saunową temperaturę. Poza tym jak sie mieszka np w bloku i człowiek ma poprostu ciepło, to wizja napalenia w kominku wydaje sie niezwykle kusząca. I jest to fajne pod warunkiem ze ma sie nastrój, czas i ochotę na palenie a nie w codziennym pędzie pali sie "bo trzba, bo zimno". I nie to, ze ja nie lubie palić w kominku. Lubię jak mało kto, ale jak nie musze tylko chcę. Przecie i kuchnie mam kaflową, bo lubie sobie "popalić" hehehe. Ale lubie jak nie muszę.kojarzy mi sie to z bieganiem do pieca na koks i węgiel jaki mieli moi rodzice w tzw klocku ala wczesny Gierek. Mało to było sympatyczne zajęcie, a wejście pod prysznic rano, gdy po nocy dom się troche wyziębił już wymagał sporo odwagi.
Tak ze tylko chciałam tak zasygnalizować tym marzycielom co teraz siedza w wielkiej płycie i obmyślają wszelkie rozwiązania dla swojego własnego domku, ze nie jest to takie super rozwiazanie, i nawet jak ktos uwielbia palic, to niech sie zabezpieczy w jakąs bardziej komfortową opcję, ( np gaz, czy nawet kotłownia z podajnikiem) bo jak mu sie odechce latania z szufelką po salonie, to będzie w chwilach slabosci miał odwrót.

Gasol
24-01-2011, 09:55
Wg mnie jest to niezbyt wygodne rozwiązanie, nagrzewa sie wprawdzie szybko, ale niestety po powrocie po 9, 10 godzinach z pracy jak jest zima to jest w domu zimno, napalisz za chwile jest goraco. Mnie takie hustawki wykańczają, wole miec stała, i to nie saunową temperaturę. [...] nie jest to takie super rozwiazanie, i nawet jak ktos uwielbia palic, to niech sie zabezpieczy w jakąs bardziej komfortową opcję, ( np gaz, czy nawet kotłownia z podajnikiem) bo jak mu sie odechce latania z szufelką po salonie, to będzie w chwilach slabosci miał odwrót.

Popieram!!!

juka25
24-01-2011, 10:17
Zgadzam się:-) Obecnie sama mieszkam w bloku :-) W domku zastosujemy piec z podajnikiem z możliwością palenia wszystkiego w razie czego. Na dole podłogówka i grzejnik w łazience na poddaszu grzejniki. W związku z tym mam pytanko: "Na poddaszu zastosowaliśmy wełnę isover na przekładkę 15 i 5 i pójdzie folia i płyty. Jak u Was z ciepłem na poddaszu przy takim ociepleniu? Jest ciepło? Czy to za mało wełny jak na poddasze czy wystarcza? Nie mieszkam jeszcze. Piszą różnie i dlatego pytam. Może ktoś z Was już mieszka i ma porównanie. Pozdrawiam :-)

cota
24-01-2011, 10:34
super, dzieki za miarodajną odpowiedź...każdy kiedyś stawiał pierwsze kroki w danej branży. dla mnie pierwsza kwestia jest oszacowanie czy będzie mnie stac na spłacenie kredytu na dom, stąd moje pytanie....

milionpięćsetstodziewięćset..... super odpowiedź. Forum jest chyba po to, aby coś doradźić etc...
Pytanie było grzeczne, uprzejme.

JerzyBw
24-01-2011, 10:55
super, dzieki za miarodajną odpowiedź...każdy kiedyś stawiał pierwsze kroki w danej branży. dla mnie pierwsza kwestia jest oszacowanie czy będzie mnie stac na spłacenie kredytu na dom, stąd moje pytanie....

milionpięćsetstodziewięćset..... super odpowiedź. Forum jest chyba po to, aby coś doradźić etc...
Pytanie było grzeczne, uprzejme.

Ceny drewniaków są podobne do "murowańców" a nawet w niektórych przypadkach wyższe. Duży wpływ na cenę jest to, czy masz możliwość zrobienia samemu, czyli "made hand" by jour np mąż ;). Wszystko zależy, co chcesz mieć. Na allegro były (nie wiem jak teraz), dom kształtował się od 1200 za m2 wzwyż. Stan surowy otwarty, dach deski i papa. Najprostsza bryła domu.

monni
24-01-2011, 12:57
Witam Wszystkich,
Jeśli nie chcemy robić pustki wentylacyjnej, należy zastosować folie o jak największej paraprzepuszczalności (ponad 5000). Ja na razie znalazłam materiał o przep. ponad 3300 - szukam dalej. Idealnie byłoby zastosować folię z powłoką przeciw skraplaniu się pary wodnej (podobno ciężko dostać w Polsce). Póki co, udało mi się znaleźć w necie jakąś folie antykondensacyją, próbuje skontaktować się z producentem (ale jeszcze nie trafiłam na właściwą osobę). Generalnie myślę, że trzeba pytać producentów czy dana folia może stykać się z drewnem.


Po krótkich poszukiwaniach znalazłam folie Eurovent WALL PROTECT, producent dopuszcza mocowanie bezpośrednio do ściany.

kala67
24-01-2011, 16:11
i jeszcze w kwestii ogrzewania, podzielę sie refleksją. Wiele osób teraz w domach ( bez względu na technologię) stosuje kominek z płaszczem wodnym, lub kominek tylko z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wg mnie jest to niezbyt wygodne rozwiązanie, nagrzewa sie wprawdzie szybko, ale niestety po powrocie po 9, 10 godzinach z pracy jak jest zima to jest w domu zimno, napalisz za chwile jest goraco. Mnie takie hustawki wykańczają, wole miec stała, i to nie saunową temperaturę. Poza tym jak sie mieszka np w bloku i człowiek ma poprostu ciepło, to wizja napalenia w kominku wydaje sie niezwykle kusząca. I jest to fajne pod warunkiem ze ma sie nastrój, czas i ochotę na palenie a nie w codziennym pędzie pali sie "bo trzba, bo zimno". I nie to, ze ja nie lubie palić w kominku. Lubię jak mało kto, ale jak nie musze tylko chcę. Przecie i kuchnie mam kaflową, bo lubie sobie "popalić" hehehe. Ale lubie jak nie muszę.kojarzy mi sie to z bieganiem do pieca na koks i węgiel jaki mieli moi rodzice w tzw klocku ala wczesny Gierek. Mało to było sympatyczne zajęcie, a wejście pod prysznic rano, gdy po nocy dom się troche wyziębił już wymagał sporo odwagi.
Tak ze tylko chciałam tak zasygnalizować tym marzycielom co teraz siedza w wielkiej płycie i obmyślają wszelkie rozwiązania dla swojego własnego domku, ze nie jest to takie super rozwiazanie, i nawet jak ktos uwielbia palic, to niech sie zabezpieczy w jakąs bardziej komfortową opcję, ( np gaz, czy nawet kotłownia z podajnikiem) bo jak mu sie odechce latania z szufelką po salonie, to będzie w chwilach slabosci miał odwrót.

za późno!!!! ;)
u mnie jest kominek z płaszczem wodnym, mam nadzieje, że się sprawdzi:)

petervdo
24-01-2011, 17:53
i jeszcze w kwestii ogrzewania, podzielę sie refleksją. Wiele osób teraz w domach ( bez względu na technologię) stosuje kominek z płaszczem wodnym, lub kominek tylko z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Wg mnie jest to niezbyt wygodne rozwiązanie, nagrzewa sie wprawdzie szybko, ale niestety po powrocie po 9, 10 godzinach z pracy jak jest zima to jest w domu zimno, napalisz za chwile jest goraco. Mnie takie hustawki wykańczają, wole miec stała, i to nie saunową temperaturę. Poza tym jak sie mieszka np w bloku i człowiek ma poprostu ciepło, to wizja napalenia w kominku wydaje sie niezwykle kusząca. I jest to fajne pod warunkiem ze ma sie nastrój, czas i ochotę na palenie a nie w codziennym pędzie pali sie "bo trzba, bo zimno". I nie to, ze ja nie lubie palić w kominku. Lubię jak mało kto, ale jak nie musze tylko chcę. Przecie i kuchnie mam kaflową, bo lubie sobie "popalić" hehehe. Ale lubie jak nie muszę.kojarzy mi sie to z bieganiem do pieca na koks i węgiel jaki mieli moi rodzice w tzw klocku ala wczesny Gierek. Mało to było sympatyczne zajęcie, a wejście pod prysznic rano, gdy po nocy dom się troche wyziębił już wymagał sporo odwagi.
Tak ze tylko chciałam tak zasygnalizować tym marzycielom co teraz siedza w wielkiej płycie i obmyślają wszelkie rozwiązania dla swojego własnego domku, ze nie jest to takie super rozwiazanie, i nawet jak ktos uwielbia palic, to niech sie zabezpieczy w jakąs bardziej komfortową opcję, ( np gaz, czy nawet kotłownia z podajnikiem) bo jak mu sie odechce latania z szufelką po salonie, to będzie w chwilach slabosci miał odwrót.


Popieram!!!


za późno!!!! ;)
u mnie jest kominek z płaszczem wodnym, mam nadzieje, że się sprawdzi:)

akselek coś w tym jest ;)
też teraz mieszkamy w bloku i ciepło z "pokrętła na kaloryferze" jest
w kwestii ogrzewania też tak pomyślałem ..
będziemy mieć całkowite popiwniczenie, więc kocioł z podajnkiem, skład opału z piwnicy ... komin będzie fajny 10m wysokości ;)
piec węglowy a jaki inny .. na koplani pracuję :cool:
parter podłogówka w większości, poddasze grzejniki
kominek w salonie też ma być ale tak dla przyjemności .. jak się uda to popiół będzie "spadał" prosto do piwnicy ..
chciałbym jak najbardziej ograniczyć "kurzenie" w domu

akselek
24-01-2011, 20:33
za późno!!!! ;)
u mnie jest kominek z płaszczem wodnym, mam nadzieje, że się sprawdzi:)

Każdy wybiera co wydaje mu sie wygodne. Moze dla was to dobra opcja, dla nas nie bardzo. To nie jest tak,z e to złe rozwiązanie, tylko kazdy ma inny rodzaj trybu oaktywnosci. nasz babcia która siedzi w domku małym i drewnianym, pali chrustem, w kuchni kaflowej. Ona to lubi i pewnie jak bysmy ja jakoś uszczęslili bezobsługowym grzaniem to zabralibysmy jej główne zajęcie zimowe. Telewizjio babcia nie ogląda, a to palenie zazwyczaj ejst i tak zbyt intensywne... pali bo lubi :-)
kala, jak nie masz jeszcze wysztskiego wykonczonego, mzoe warto pomyslec tylko o instalacji, " na wszelki wypadek" którą potem dało by sie podpiąc np pod jakis piec. Sama nie wiem. kazdy ma swoje wytyczne, swoje preferencje i swoje wybory. W koncu nie mieszkamy na syberii, i aby do wiosny :-)

juka25
25-01-2011, 09:19
Ponawiam swoje pytanko. Ile kładliście ocieplenia na poddaszu? Jak z utrzymaniem ciepła w domu? Różnie piszą więc pytam wszystkich i proszę o odpowiedź. :-) Nie wiem czy dobrze zrobiłam :-)

Gasol
25-01-2011, 10:31
Ponawiam swoje pytanko. Ile kładliście ocieplenia na poddaszu? Jak z utrzymaniem ciepła w domu? Różnie piszą więc pytam wszystkich i proszę o odpowiedź. :-) Nie wiem czy dobrze zrobiłam :-)

Dach 25cm, sciana 15cm. Jest OK.

oleska84
25-01-2011, 11:20
witam, mam mozliwosc zakupic dom z bala o grubosci 80mm ale.............ocieplony jest tylko welna 120mm (plus folia wiatro i paroizolacyjna, blazeria) ale czy to nie za malo na dom mieszkalny??? czytalam, ze toeretycznie nie, ale czy praktycznie rowniez? ma ktos jakies doswidczenia z taka gruboscia sciany zew? bardzo prosze o odp.

ANNNJA
25-01-2011, 11:34
W tamtą zimę mieliśmy ocieplenie dachu na skosach- 18cm + 3cm pustkę powietrzną, folie wiatro + i paroszczelną, + GK,
na ścianach szczytowych było 25cm,

rozbieraliśmy tego roku to co w tamtym roku fachowiec zrobił
dołożyliśmy 10cm na skosy dachowe, więc teraz jest 28 z foliami ale bez pustki,
na ścianach 30cm a w łazience na ścianie szczytowej 35cm
jest troszkę cieplej, ale to też może być i zasługą osiadania domu-co powoduje jego uszczelnienie

Potwierdzam że dom drewniany świetnie i szybko się nagrzewa....ale przy ogrzewaniu tylko kominkowym równie szybciutko się ochładza,
z samego kominka u nas nie jesteśmy w stanie utrzymać temperatury stałej, (chyba żebyśmy na okrągło 24h. palili równym płomieniem)
wieczorem ostatni zaladunek drewna-- 3-4kawałki przy temp. ok. 22- 23 to z samego rana jest obecnie max. 18C, lub i mniej jeśli duże mrozy..

dlatego już kilka miesięcy temu doszłam do wniosku że jeśli kominek to polecam szczególnie kaflowy- wtedy choć przez pare godzin oddaje ciepło przez kafle i w ten sposób jest "ciepłym kominkiem- ciepłą obudową"

Greg G
25-01-2011, 13:05
Wedlug mnie taki dom z BALI zbudowany jest z bali o grubosci co najmniej 20 cm i szer.40 cm. To o czym wy piszecie to zwykle Brusy a nie bale......takich to mozna uzywac do budowy domow kanadyjskich.( ODP do forumowiczow z pierwszej strony)

ZibS
25-01-2011, 16:32
Po krótkich poszukiwaniach znalazłam folie Eurovent WALL PROTECT, producent dopuszcza mocowanie bezpośrednio do ściany.

Rowniez dzis dostalem odpowiedz z firmy , ze Eurovent Wall Protect 3 mozna stosowac na bale bez szczeliny.
Z podkresleniem ze tylko na sciany, Nie wiem jakie to ma znaczenie ?
zbyszek

maciej74
25-01-2011, 16:55
Rowniez dzis dostalem odpowiedz z firmy , ze Eurovent Wall Protect 3 mozna stosowac na bale bez szczeliny.
Z podkresleniem ze tylko na sciany, Nie wiem jakie to ma znaczenie ?
zbyszek
A czy powiedzieli czemu można je kłaść bezpośredni on ścianę ?
Jeśli argumentem jest to że wydajniejsza jest w przepuszczaniu wilgoci to nie jest argument.

Wedlug mnie taki dom z BALI zbudowany jest z bali o grubosci co najmniej 20 cm i szer.40 cm. To o czym wy piszecie to zwykle Brusy a nie bale......takich to mozna uzywac do budowy domow kanadyjskich.( ODP do forumowiczow z pierwszej strony)
Grubość i szerokość to jest to samo a co do Kanadyjczyków to po pierwsze inna technologia a konstrukcja to z desek , brusem nazywasz zrąb o przekroju prostokątnym nie pamiętam w jakiej proporcji , jeśli mają 20cm/40cm to jest brus tylko że bardzo bardzo duży. Bal bardziej się odnosi do okrąglaków , a tu na forum jest to potoczna nazwa domu wykonanej w konstrukcji zrębowej

Domyślnie prosze o pomoc

witam, mam mozliwosc zakupic dom z bala o grubosci 80mm ale.............ocieplony jest tylko welna 120mm (plus folia wiatro i paroizolacyjna, blazeria) ale czy to nie za malo na dom mieszkalny??? czytalam, ze toeretycznie nie, ale czy praktycznie rowniez? ma ktos jakies doswidczenia z taka gruboscia sciany zew? bardzo prosze o odp.

Wszystko jest zależne od wykonania ocieplenia
można to sprawdzić kamerką koszt nieduży w stosunku do wartości domu więc moim zdaniem warto .

maciej74
25-01-2011, 17:01
Domyślnie

Ponawiam swoje pytanko. Ile kładliście ocieplenia na poddaszu? Jak z utrzymaniem ciepła w domu? Różnie piszą więc pytam wszystkich i proszę o odpowiedź. Nie wiem czy dobrze zrobiłam


u mnie dach to 20 cm ściany 25 cm.
w zimie nie narzekam choć na dach dodałbym jeszcze z 5cm w lecie jest za ciepło .

JerzyBw
25-01-2011, 17:59
Maciek O mordę! ale fajne rzeczy robisz. Kiedy ja tak pobawię się w stolarza? hm ;)
Teraz walczę z trzciną. Koszę sierpem. Przed snem zamykam oczy i widzę trzcinę. Już mam dosyć tego koszenia. ;(

akselek
25-01-2011, 20:15
Jerzy i Maciek. Wy to jesteście prawidzwi Boby / Bobowie ;-) Budowniczowie. Nie zamawiam firmę z trzciną tylko zamykam oczy i ją scinam, bo sie spracowałem. Maciek to ogólny szacuneczek i za wykonanie, i za interdyscyplinarnosc, i za piekny styl.... Teraz już mało kto potrafi tyle zrobić własnoręcznie...
Nasze budowanie to raczej podejmowanie decyzji niż wyzwań samych na siebie.
Z duża przyjemnoscia patrzę na wsze osobieste budowanie, trzymam kciuki i jestem pod ogromnym wrazeniem.
Pozdrawiam prawdziwych Bobów ;-)

http://multiply.com/mu/renatka/image/5/photos/44/500x500/1/animace-pt07.gif?et=iZd%2CE4EWOCbescyE1X0bRw&nmid=321174164

JerzyBw
26-01-2011, 07:13
Jerzy i Maciek. Wy to jesteście prawidzwi Boby / Bobowie ;-) Budowniczowie. Nie zamawiam firmę z trzciną tylko zamykam oczy i ją scinam, bo sie spracowałem. Maciek to ogólny szacuneczek i za wykonanie, i za interdyscyplinarnosc, i za piekny styl.... Teraz już mało kto potrafi tyle zrobić własnoręcznie...
Nasze budowanie to raczej podejmowanie decyzji niż wyzwań samych na siebie.
Z duża przyjemnoscia patrzę na wsze osobieste budowanie, trzymam kciuki i jestem pod ogromnym wrazeniem.
Pozdrawiam prawdziwych Bobów ;-)

Dziękuję :)

agatka2106
26-01-2011, 16:24
Ponawiam swoje pytanko. Ile kładliście ocieplenia na poddaszu? Jak z utrzymaniem ciepła w domu? Różnie piszą więc pytam wszystkich i proszę o odpowiedź. :-) Nie wiem czy dobrze zrobiłam :-)

Dach mam 25, zimą ok ale latem żałowałam, że nie więcej - strasznie gorąco

agatka2106
26-01-2011, 16:45
W tamtą zimę mieliśmy ocieplenie dachu na skosach- 18cm + 3cm pustkę powietrzną, folie wiatro + i paroszczelną, + GK,
na ścianach szczytowych było 25cm,

rozbieraliśmy tego roku to co w tamtym roku fachowiec zrobił
dołożyliśmy 10cm na skosy dachowe, więc teraz jest 28 z foliami ale bez pustki,
na ścianach 30cm a w łazience na ścianie szczytowej 35cm
jest troszkę cieplej, ale to też może być i zasługą osiadania domu-co powoduje jego uszczelnienie

Potwierdzam że dom drewniany świetnie i szybko się nagrzewa....ale przy ogrzewaniu tylko kominkowym równie szybciutko się ochładza,
z samego kominka u nas nie jesteśmy w stanie utrzymać temperatury stałej, (chyba żebyśmy na okrągło 24h. palili równym płomieniem)
wieczorem ostatni zaladunek drewna-- 3-4kawałki przy temp. ok. 22- 23 to z samego rana jest obecnie max. 18C, lub i mniej jeśli duże mrozy..

dlatego już kilka miesięcy temu doszłam do wniosku że jeśli kominek to polecam szczególnie kaflowy- wtedy choć przez pare godzin oddaje ciepło przez kafle i w ten sposób jest "ciepłym kominkiem- ciepłą obudową"

Tylko z tymi kaflami różnie bywa. Ja kupiłam piecyk w rodzaju kominka z kaflami, KTÓRE SIĘ NIE NAGRZEWAJĄ!!!

petervdo
26-01-2011, 17:11
Tylko z tymi kaflami różnie bywa. Ja kupiłam piecyk w rodzaju kominka z kaflami, KTÓRE SIĘ NIE NAGRZEWAJĄ!!!

specjalnie ? czy tak wyszło ?
myślimy o kominku z kaflami ?!!