PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

agatka2106
26-01-2011, 18:35
specjalnie ? czy tak wyszło ?
myślimy o kominku z kaflami ?!!

Tak wyszło. Piecyk kupiliśmy przez internet i do głowy mi nie przyszło,że kafle mogą się nie nagrzewać:(

maciej74
26-01-2011, 18:36
Maciek O mordę! ale fajne rzeczy robisz. Kiedy ja tak pobawię się w stolarza? hm
Teraz walczę z trzciną. Koszę sierpem. Przed snem zamykam oczy i widzę trzcinę. Już mam dosyć tego koszenia. ;(
stolarki mam po dziurki w nosie pewnie w tym samym stopniu co ty trzciny , możemy się zamienić :) .
Jerzy a ile ty na tą swoją chatkę hektarów już na haratałeś ?
Akselek również dziękuję fajnie jak się komuś podoba to co się robi daje kopa do następnych działań.

petervdo
26-01-2011, 18:54
Tak wyszło. Piecyk kupiliśmy przez internet i do głowy mi nie przyszło,że kafle mogą się nie nagrzewać:(

możesz zdjęcie wrzucić takiego cuda ?
nasze kafle czy z importu ? o co chodzi ?

agatka2106
26-01-2011, 20:58
Nie umiem wstawiac zdjec, podaje link http://wentor.com.pl/Produkt.aspx?id=629&kat=245

akselek
26-01-2011, 21:22
Nie umiem wstawiac zdjec, podaje link http://wentor.com.pl/Produkt.aspx?id=629&kat=245

Drogie toto .

Faktycznie widzac taki piecyk spodziewałabym się ze kafle będą grzać.
Moi rodzice mają tak zbudowaną kuchnię kaflową, ze są dwa obiegi ciełego powietrza czy jakoś tak, że da się szybrami sprawić ze albo się nagrzewa, a latem jak chcemy pogotować a samemu się nie ugotować to nie grzeją sie kafle. Fajny patent choć kuchnia wygląda zupełnie zwyczajnie. Kuchnia też nie była koniecznością, tylko takim kuchenną fanaberią, ale można też mieć z tego ciepłą wodę do mycia. Szczegół, ze wynalazki mojego taty i kotłownia przypominająca łódź podwodną z tysiacem przekłądni, opcji i alternatywnych grzań wymaga studiów podyplomowych z piecologii, zeby móc z tego skorzystać w pełni ( co zakręcić, a co odkręcić itd)

AgaJeżyk
26-01-2011, 21:36
... fajnie jak się komuś podoba to co się robi daje kopa do następnych działań.

To masz jeszcze jednego "kopa" ... tak na wszelki wypadek co by cię natchnienie nie opuściło ...:D

Jak już sie ogarnę i znajdę czas ( i kasę :( ) na moje ukochane Bieszczady - zrobię ci "partyzancki" nalot !

agatka2106
26-01-2011, 21:37
Drogie toto .

Faktycznie widzac taki piecyk spodziewałabym się ze kafle będą grzać.
Moi rodzice mają tak zbudowaną kuchnię kaflową, ze są dwa obiegi ciełego powietrza czy jakoś tak, że da się szybrami sprawić ze albo się nagrzewa, a latem jak chcemy pogotować a samemu się nie ugotować to nie grzeją sie kafle. Fajny patent choć kuchnia wygląda zupełnie zwyczajnie. Kuchnia też nie była koniecznością, tylko takim kuchenną fanaberią, ale można też mieć z tego ciepłą wodę do mycia. Szczegół, ze wynalazki mojego taty i kotłownia przypominająca łódź podwodną z tysiacem przekłądni, opcji i alternatywnych grzań wymaga studiów podyplomowych z piecologii, zeby móc z tego skorzystać w pełni ( co zakręcić, a co odkręcić itd)

A moze rzeczywiscie ja niedoszkolona jestem ? OOOOOOO, moze jednak jest jakas mozliwosc wlaczenia grzania kafli? Wiedzialam, ze ten piecyk to cudo ktorego nie doceniam

JerzyBw
27-01-2011, 09:21
stolarki mam po dziurki w nosie pewnie w tym samym stopniu co ty trzciny , możemy się zamienić :) .
Jerzy a ile ty na tą swoją chatkę hektarów już na haratałeś ?

Maciek Mam nie duży dach, bo jakieś 54m2. W tamtym roku zebrałem 2 przyczepy traktorowe i myślałem, że mi starczy. Teraz wiem, że wiązałem za małe snopki, bo podczas czyszczenia, to troszkę jednak odpadnie. Teraz chcę zerwać 2,5 przyczepy.
A czy hektar naharatałem, czy więcej - nie wiem. Bardzo dużo śnieg zniszczył trzcinę, o dziwo więcej, niż w tamtym roku. Wykaszam tzw "placki", gdzie trzcina jeszcze jest w miarę dobra i nie leży. Warunki ciężkie, przeważnie teraz, teren jest podmokły i muszę uważać, żeby woda nie dostała się do filcaków. No, jeszcze troszkę i skończę.

JerzyBw
27-01-2011, 09:25
A moze rzeczywiscie ja niedoszkolona jestem ? OOOOOOO, moze jednak jest jakas mozliwosc wlaczenia grzania kafli? Wiedzialam, ze ten piecyk to cudo ktorego nie doceniam
Agadka Patrząc na schematy i opis, to nie znalazłem coś takiego jak, np cegła szamotówka lub coś podobnego. Chyba tam jest pustka i te kafle to niestety to tylko atrapa.

juka25
27-01-2011, 10:56
Dzięki wszystkim za odpowiedzi :-) Właśnie przywieźli mi piec :-) w sobotę jedziemy montować. Pozdrawiam wszystkich:wave:

oleska84
27-01-2011, 14:44
Wszystko jest zależne od wykonania ocieplenia
można to sprawdzić kamerką koszt nieduży w stosunku do wartości domu więc moim zdaniem warto .[/QUOTE]

dziekuje za odp. wykonanie wazne, ale 12cm to 12 cm. Wiem ze osiagnie się U < od 0,3 W/m2K, przy balu zewnętrznych grub. 80 mm, i przy zachowaniu następującego układu warstw ściany: - bale zewnętrzne, grub. 80 mm - pustka powietrzna, 20 mm - folia ścienna, wiatroizolacyjna - izolacja cieplna, grub. min. 120 mm. Ale wlasnie min! Bal jest o przekroju kwadratowym zapomnialam dodac. Sciana jest raczej za cienka, ale chcialabym zeby bylo inaczej stad te niskiego poziomu pytanie......

agatka2106
27-01-2011, 16:10
Agadka Patrząc na schematy i opis, to nie znalazłem coś takiego jak, np cegła szamotówka lub coś podobnego. Chyba tam jest pustka i te kafle to niestety to tylko atrapa.

Pewnie masz racje. No coz, przez moment sie ludzilam, ze moze jednak

kala67
27-01-2011, 19:05
Każdy wybiera co wydaje mu sie wygodne. Moze dla was to dobra opcja, dla nas nie bardzo. To nie jest tak,z e to złe rozwiązanie, tylko kazdy ma inny rodzaj trybu oaktywnosci. nasz babcia która siedzi w domku małym i drewnianym, pali chrustem, w kuchni kaflowej. Ona to lubi i pewnie jak bysmy ja jakoś uszczęslili bezobsługowym grzaniem to zabralibysmy jej główne zajęcie zimowe. Telewizjio babcia nie ogląda, a to palenie zazwyczaj ejst i tak zbyt intensywne... pali bo lubi :-)
kala, jak nie masz jeszcze wysztskiego wykonczonego, mzoe warto pomyslec tylko o instalacji, " na wszelki wypadek" którą potem dało by sie podpiąc np pod jakis piec. Sama nie wiem. kazdy ma swoje wytyczne, swoje preferencje i swoje wybory. W koncu nie mieszkamy na syberii, i aby do wiosny :-)
tak na "wszelki wypadek" lub na wypadek wyjazdu to mamy zasilanie elektryczne też. Ale głównie kominek z płaszczem wodnym, podłogówka w 2 pomieszczeniach, w reszcie kaloryfery.

JerzyBw
28-01-2011, 08:35
Witam
Życie stwarza różne figle i nieprzewidziane wypadki. Jakiś parę dni temu dowiedziałem się od właściciela lokalu, które wynajmuję, że dostałem podwyżkę za czynsz, gdzie prowadzę działalność, bagatelka 100%. Nie dość, że coraz gorzej dzieje się u mnie pod względem zamówień, to jeszcze ten czynsz, który raczej przekreśla dalszą moją egzystencję w prowadzeniu dotychczasowej działalności, niż daje impuls do przodu.
Kiedyś dałem Wam sygnał, że chciałbym zamienić moją pasję i hobby w coś, co da mi satysfakcję nie tylko w sensie duchowym ale i finansowym. Dlatego z pewną nieśmiałością daję możliwość dla ludzi, którzy marzą o swoim drewniaku, że ja mogę się tego podjąć.
Pozdrawiam

maciej74
28-01-2011, 10:59
No Jerzy moje gratulacje , trzymam kciuki i szczerze zazdroszczę.
Myślę że Ci się uda powiedz czy będziesz działać na terenie całej polski ?

JerzyBw
28-01-2011, 11:31
No Jerzy moje gratulacje , trzymam kciuki i szczerze zazdroszczę.
Myślę że Ci się uda powiedz czy będziesz działać na terenie całej polski ?
Maciek nie ma co zazdrościć, wir życia rzuca mnie na głębokie wody, bo poligrafia w moim miasteczku (tym się jeszcze zajmuję) powoli upada, a zakup porządnych maszyn do druku to koszt małego domu w stanie surowym. Za kciuki szczerze dziękuję, bo wiem, że na początku jest bardzo trudno i cena na początku niska. Tak cała Polska jak popadnie, choć nie ukrywam, że wolałbym, żeby było coś bliżej. Zastanawiam się nad stroną www w języku polskim i czeskim, bo mieszkam przy granicy.

agatka2106
28-01-2011, 21:20
Witam
Życie stwarza różne figle i nieprzewidziane wypadki. Jakiś parę dni temu dowiedziałem się od właściciela lokalu, które wynajmuję, że dostałem podwyżkę za czynsz, gdzie prowadzę działalność, bagatelka 100%. Nie dość, że coraz gorzej dzieje się u mnie pod względem zamówień, to jeszcze ten czynsz, który raczej przekreśla dalszą moją egzystencję w prowadzeniu dotychczasowej działalności, niż daje impuls do przodu.
Kiedyś dałem Wam sygnał, że chciałbym zamienić moją pasję i hobby w coś, co da mi satysfakcję nie tylko w sensie duchowym ale i finansowym. Dlatego z pewną nieśmiałością daję możliwość dla ludzi, którzy marzą o swoim drewniaku, że ja mogę się tego podjąć.
Pozdrawiam

Zycze powodzenia! A czy mozna przesylac propozycje do niezobowiazujacej wyceny? Mam juz dom ale garaz byl za drogi i tak sobie czeka na lepsze czasy:)

JerzyBw
29-01-2011, 07:25
Zycze powodzenia! A czy mozna przesylac propozycje do niezobowiazujacej wyceny? Mam juz dom ale garaz byl za drogi i tak sobie czeka na lepsze czasy:)
Dziękuję! Proszę na priw ;)

Bedstemider
30-01-2011, 11:30
Witam
Życie stwarza różne figle i nieprzewidziane wypadki. Jakiś parę dni temu dowiedziałem się od właściciela lokalu, które wynajmuję, że dostałem podwyżkę za czynsz, gdzie prowadzę działalność, bagatelka 100%. Nie dość, że coraz gorzej dzieje się u mnie pod względem zamówień, to jeszcze ten czynsz, który raczej przekreśla dalszą moją egzystencję w prowadzeniu dotychczasowej działalności, niż daje impuls do przodu.
Kiedyś dałem Wam sygnał, że chciałbym zamienić moją pasję i hobby w coś, co da mi satysfakcję nie tylko w sensie duchowym ale i finansowym. Dlatego z pewną nieśmiałością daję możliwość dla ludzi, którzy marzą o swoim drewniaku, że ja mogę się tego podjąć.
Pozdrawiam

Witam;
życzę powodzenia!!!!
ja z drewniakiem odezwę się, ale dopiero za rok lub dwa, a na pewno wpadnę do Pana (jak się Pan zgodzi) zobaczyć drewniak;
Pozdrawiam

Bedstemider
30-01-2011, 11:34
Witam;
czy zna ktoś firmy, które budują domy z bali z okolic podlaskiego i mazur, jestem teraz w tym rejonie na urlopie i mógłbym wpaść do takiej firmy i porozmawiać, a może ktoś mieszka w tej okolicy w domu z bali i chciałby się pochwalić??
Pozdr
D

maciej74
02-02-2011, 21:30
Cisza taka że aż w uszach szumi,
od wiosny ruszam z nowym projektem dla znajomej która wyszukała takie oto cacuszko do przeniesienia, jak prace ruszą będę się starał na bieżąco zamieszczać zdjęcia

imported_Kiciuś
02-02-2011, 22:55
Witam!

ładna chata, ma klimat. A eternit tez przeniesiesz? :o

agatka2106
03-02-2011, 09:32
Cisza taka że aż w uszach szumi,
od wiosny ruszam z nowym projektem dla znajomej która wyszukała takie oto cacuszko do przeniesienia, jak prace ruszą będę się starał na bieżąco zamieszczać zdjęcia

Ale jestes odwazny! Ja balabym sie dotknac tego zeby nie przewrocic:yes: A swoja droga to jestemj ciekawa ile ja wyniesie ten dom z pryeniesieniem i wszelikimi poprawkami

WojtekWojtek
03-02-2011, 10:30
Witajcie. Co jakiś czas zaglądam na forum, nie za często, bo od kilku miesięcy przebrnąłem dopiero przez 300 stron, a mój domek jest na etapie projektu. Po wielu doświadczeniach, projekt tworzę sam. No projękt, wielkie mi słowo, w zasadzie jego szkielet, materiały, okna, rozmieszczenie i wielkość pokoi itd. Mam do Was pytanie, drodzy balowicze czy ktoś wykonywał, bądź jest zorientowany, jak wygląda układanie drewnianego stropu na ściankach murowanych. Górale z którymi rozmawiałem twierdzą, że część mokrą powinno się wykonać murowaną (naturalnie ścianki wew.). Rozumiem o co im biega, ale bal osiada, a ścianki murowane nie. Ze ściankami działowymi, to może nawet dałoby się załatwić sprawę pozostawiając odpowiednio miejsca na osiadanie domu, ale jeśli fragment będzie ścianą murowaną nośną, to co? Jak na tym ułożyć strop, belki itp. Czy to w ogóle możliwe? Wiem, że powinienem zwrócić się do konstruktora, ale jak już wspominałęm, po pewnych doświadczeniach nie mam już dużego zaufania do słów w stylu: "tego się nie da", bądź, "to musi być tak". Jeśli coś możecie podpowiedzieć będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Gasol
03-02-2011, 11:23
Witajcie. Co jakiś czas zaglądam na forum, nie za często, bo od kilku miesięcy przebrnąłem dopiero przez 300 stron, a mój domek jest na etapie projektu. Po wielu doświadczeniach, projekt tworzę sam. No projękt, wielkie mi słowo, w zasadzie jego szkielet, materiały, okna, rozmieszczenie i wielkość pokoi itd. Mam do Was pytanie, drodzy balowicze czy ktoś wykonywał, bądź jest zorientowany, jak wygląda układanie drewnianego stropu na ściankach murowanych. Górale z którymi rozmawiałem twierdzą, że część mokrą powinno się wykonać murowaną (naturalnie ścianki wew.). Rozumiem o co im biega, ale bal osiada, a ścianki murowane nie. Ze ściankami działowymi, to może nawet dałoby się załatwić sprawę pozostawiając odpowiednio miejsca na osiadanie domu, ale jeśli fragment będzie ścianą murowaną nośną, to co? Jak na tym ułożyć strop, belki itp. Czy to w ogóle możliwe? Wiem, że powinienem zwrócić się do konstruktora, ale jak już wspominałęm, po pewnych doświadczeniach nie mam już dużego zaufania do słów w stylu: "tego się nie da", bądź, "to musi być tak". Jeśli coś możecie podpowiedzieć będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Przychodzi mi do glowy pomysl, ze strop drewniany zwiazany z osiadajacymi scianami zewnetrznymi a oparty na nieruchomych scianach murowanych wewnetrznych powinien byc podparty srubami z regulacja. Sruby mozna byloby skrecac wraz z osiadaniem budynku i w ten sposob dawac miejsce na osiadanie stropu. To tak, jakby strop bylby podparty przez pionowy bal (kolumne), bo zachodzi ten sam proces osiadania na sztywny element i trzeba przewidziec regulacje.

Oczywiscie nie jestem ciesla - wiec moze sa inne rozwiazania.

petervdo
03-02-2011, 12:01
Witajcie. Co jakiś czas zaglądam na forum, nie za często, bo od kilku miesięcy przebrnąłem dopiero przez 300 stron, a mój domek jest na etapie projektu. Po wielu doświadczeniach, projekt tworzę sam. No projękt, wielkie mi słowo, w zasadzie jego szkielet, materiały, okna, rozmieszczenie i wielkość pokoi itd. Mam do Was pytanie, drodzy balowicze czy ktoś wykonywał, bądź jest zorientowany, jak wygląda układanie drewnianego stropu na ściankach murowanych. Górale z którymi rozmawiałem twierdzą, że część mokrą powinno się wykonać murowaną (naturalnie ścianki wew.). Rozumiem o co im biega, ale bal osiada, a ścianki murowane nie. Ze ściankami działowymi, to może nawet dałoby się załatwić sprawę pozostawiając odpowiednio miejsca na osiadanie domu, ale jeśli fragment będzie ścianą murowaną nośną, to co? Jak na tym ułożyć strop, belki itp. Czy to w ogóle możliwe? Wiem, że powinienem zwrócić się do konstruktora, ale jak już wspominałęm, po pewnych doświadczeniach nie mam już dużego zaufania do słów w stylu: "tego się nie da", bądź, "to musi być tak". Jeśli coś możecie podpowiedzieć będę wdzięczny. Pozdrawiam.
z tego co zrozumiałem jak gość mi tłumaczył podparcie na murze bez słupów ...
mam nadzieję, że nie zdradzę patentu ;)
sosręb (belka podpierająca strop) w dwóch częściach ściętych pod kątem i oparta na murze
coś jak na rysunku41447

JerzyBw
03-02-2011, 12:22
Witajcie. Co jakiś czas zaglądam na forum, nie za często, bo od kilku miesięcy przebrnąłem dopiero przez 300 stron, a mój domek jest na etapie projektu. Po wielu doświadczeniach, projekt tworzę sam. No projękt, wielkie mi słowo, w zasadzie jego szkielet, materiały, okna, rozmieszczenie i wielkość pokoi itd. Mam do Was pytanie, drodzy balowicze czy ktoś wykonywał, bądź jest zorientowany, jak wygląda układanie drewnianego stropu na ściankach murowanych. Górale z którymi rozmawiałem twierdzą, że część mokrą powinno się wykonać murowaną (naturalnie ścianki wew.). Rozumiem o co im biega, ale bal osiada, a ścianki murowane nie. Ze ściankami działowymi, to może nawet dałoby się załatwić sprawę pozostawiając odpowiednio miejsca na osiadanie domu, ale jeśli fragment będzie ścianą murowaną nośną, to co? Jak na tym ułożyć strop, belki itp. Czy to w ogóle możliwe? Wiem, że powinienem zwrócić się do konstruktora, ale jak już wspominałem, po pewnych doświadczeniach nie mam już dużego zaufania do słów w stylu: "tego się nie da", bądź, "to musi być tak". Jeśli coś możecie podpowiedzieć będę wdzięczny. Pozdrawiam.
To co ja ;) zrozumiałem, to dom to jest w technice szkieletowej i strop powinien być oparty na tym szkielecie ścian zewnętrznych. W szkielecie (jak jest drewno suche) nie powinno być mocne osiadanie ale minimalne (drewno o wiele mniej kurczy się wzdłuż niż poprzek). Ścianki działowe z cegieł powinny być robione do momentu aż nie włoży się ostatniej cegły pod stropem. Powstanie szczelina, którą potem można by było obudować z drewnem z tą różnicą, że te deski osłaniające szczelinę powinny być przymocowane od dołu do stropu i nie do cegieł. Ale nie wiem, czy dokładnie o to chodzi. Najlepiej jakby można było dać rysunek.

dodane później
Gdyby to był dom jednak z bali, to tak jak Gasol pisał, żeby zostawić między ściankami murowanymi a stropem szczelinę co najmniej 10cm (dla świętego spokoju 15cm) i tak jak wyżej zamaskować drewnem.

znowu dodałem i chyba zrozumiałem ;) :
Wojtek nie kombinuj z częściową ścianą nośną, jako murowaną. Po co, to tylko kłopot. Musiałbyś na tej ścianie dać śruby na górze (Gasol dobrze pisał), które podtrzymują strop i przez jakiś czas popuszczać, a to może trwać długo.

WojtekWojtek
03-02-2011, 16:42
Dzięki JerzyBw.
Dom z bali, więc zapominam o murowanych ścianach nośnych.

maciej74
03-02-2011, 21:07
znowu dodałem i chyba zrozumiałem :
Wojtek nie kombinuj z częściową ścianą nośną, jako murowaną. Po co, to tylko kłopot. Musiałbyś na tej ścianie dać śruby na górze (Gasol dobrze pisał), które podtrzymują strop i przez jakiś czas popuszczać, a to może trwać długo.
tym bardziej że powinno się wstawić belkę wieńcową , sama podpora oparta o cegłę to trochę amatorka, wieńcową zrobić drewnianą a na niej podpory , można też zrobić mur pruski moim zdaniem ciekawsza forma.

maciej74
03-02-2011, 21:17
Ale jestes odwazny! Ja balabym sie dotknac tego zeby nie przewrocic A swoja droga to jestemj ciekawa ile ja wyniesie ten dom z pryeniesieniem i wszelikimi poprawkami
Przy powierzchni użytkowej 250m2 i dachu 340m2 , stan surowy otwarty z dachem deskowanym wstępne krycie papą koszt bez fundamentów to około 70 000 tyś zł .
dom będzie bez przerubek tylko że już można się będzie o niego oprzeć :)

JerzyBw
04-02-2011, 07:25
Przy powierzchni użytkowej 250m2 i dachu 340m2 , stan surowy otwarty z dachem deskowanym wstępne krycie papą koszt bez fundamentów to około 70 000 tyś zł .
dom będzie bez przerubek tylko że już można się będzie o niego oprzeć :)

Atrakcyjna cena, szczególnie teraz, kiedy drewno z lasu podrożało.

petervdo
04-02-2011, 08:03
Atrakcyjna cena, szczególnie teraz, kiedy drewno z lasu podrożało.

nie straszcie z tymi podwyżkami cen :( ..
bo jurto chyba będę załatwiał na tartaku

ktoś może napisać jakie teraz ceny modrzewia w kłodzie ok. 30 cm dł. 12 ?
ile za przetarcie (góra / dół - będzie z pełnego)

JerzyBw
04-02-2011, 08:48
nie straszcie z tymi podwyżkami cen :( ..
bo jurto chyba będę załatwiał na tartaku

ktoś może napisać jakie teraz ceny modrzewia w kłodzie ok. 30 cm dł. 12 ?
ile za przetarcie (góra / dół - będzie z pełnego)

Musiałem, coś policzyć ;) i dowiedziałem się o cenach od leśniczego. I tak - dwa lata temu kupowałem drewno na moją chatkę, to świerk kosztował 30cm śr. dł. 9 m 289,14 zł brutto, teraz kosztuje 472 zł za kubik. Myślę, że 12m będzie w tych samych widełkach (30cm średnic. Modrzew dzisiaj, kosztuje 484 zł za kubik.
Jaszcze parę miesięcy temu dowiadywałem się ile kosztuje przetarcie 1m2, bo zostało mi trochę drewna i pomyślałem, żeby zrobić deski, to w tartaku powiedzieli ok 125 zł netto za deski calówki nie obrzynane i 150 zł na deski obrzynane.
U Ciebie jest tylko przetarcie góra - dół, więc jest mniej roboty, niż z deskami.

JerzyBw
04-02-2011, 08:57
tym bardziej że powinno się wstawić belkę wieńcową , sama podpora oparta o cegłę to trochę amatorka, wieńcową zrobić drewnianą a na niej podpory , można też zrobić mur pruski moim zdaniem ciekawsza forma.
Widzisz Maciek, co dwie głowy to nie jedna. Masz rację z tą dechą pod śruby.
Takie łączenie bali z murem robi taki kłopot jeszcze, że powstanie pionowa szczelina między murem i balami. Musi być tam luz na pracę drewna. Uszczelnić to wełną a potem przykryć deską, hm...Dobrze, że takie pomysły, to tylko w teorii, chociaż może gdzieś jest jest taki dom. Jeszcze do tego dochodzi mniejsze usztywnienie całej bryły budynku, bo jedna strona może być otwarta.

petervdo
04-02-2011, 11:47
Musiałem, coś policzyć ;) i dowiedziałem się o cenach od leśniczego. I tak - dwa lata temu kupowałem drewno na moją chatkę, to świerk kosztował 30cm śr. dł. 9 m 289,14 zł brutto, teraz kosztuje 472 zł za kubik. Myślę, że 12m będzie w tych samych widełkach (30cm średnic. Modrzew dzisiaj, kosztuje 484 zł za kubik.
Jaszcze parę miesięcy temu dowiadywałem się ile kosztuje przetarcie 1m2, bo zostało mi trochę drewna i pomyślałem, żeby zrobić deski, to w tartaku powiedzieli ok 125 zł netto za deski calówki nie obrzynane i 150 zł na deski obrzynane.
U Ciebie jest tylko przetarcie góra - dół, więc jest mniej roboty, niż z deskami.
dzięki za informację
może wiesz jaki jest VAT 8 czy 23 % na kłody ?
podawałeś ceny brutto ? tak ?

JerzyBw
04-02-2011, 11:52
dzięki za informację
może wiesz jaki jest VAT 8 czy 23 % na kłody ?
podawałeś ceny brutto ? tak ?
Jest to kwota brutto w tym Vat 23%

petervdo
04-02-2011, 12:00
Jest to kwota brutto w tym Vat 23%

a wiesz może jeszcze czy z takiej faktury można odliczyć w skarbówce 16 % z uwagi na zmianę vatu w 2004 ??

JerzyBw
04-02-2011, 12:05
a wiesz może jeszcze czy z takiej faktury można odliczyć w skarbówce 16 % z uwagi na zmianę vatu w 2004 ??
Nie wiem.
Jak coś będziesz wiedział, to napisz.

agatka2106
04-02-2011, 17:54
Przy powierzchni użytkowej 250m2 i dachu 340m2 , stan surowy otwarty z dachem deskowanym wstępne krycie papą koszt bez fundamentów to około 70 000 tyś zł .
dom będzie bez przerubek tylko że już można się będzie o niego oprzeć :)

To spora roznica porownujac z nowym. Powodzenia, wstaw czasami cos, chetnie podejrzymy

agatka2106
04-02-2011, 18:01
a wiesz może jeszcze czy z takiej faktury można odliczyć w skarbówce 16 % z uwagi na zmianę vatu w 2004 ??

Jak kupowalam dechy na podloge w tartaku to dali mi fakture bo mowili ze mozna odliczyc roznice w vacie. Jeszcze nie mialam czasu sie tym zajac wiec na 100 procent nie gwarantuje

ZibS
04-02-2011, 20:40
Do ocieplenia 15 cm welny. Planowalem najpierw pionowe legarki scienne 10 cm,
potem na krzyz 5 cm juz aluminiowe profile.
Teraz sie zastanawiam czy to sluszne.?
Czy macie jakies pomysly na slizgowe przymocowanie rusztu
pzodrawiam
zbyszek

ZibS
04-02-2011, 20:41
Witam;
czy zna ktoś firmy, które budują domy z bali z okolic podlaskiego i mazur, jestem teraz w tym rejonie na urlopie i mógłbym wpaść do takiej firmy i porozmawiać, a może ktoś mieszka w tej okolicy w domu z bali i chciałby się pochwalić??
Pozdr
D

Jesli Bialystok Cie interesuje , to zapraszam, dom sie co prawda buduje,. ale cos widac

petervdo
04-02-2011, 23:06
Nie wiem.
Jak coś będziesz wiedział, to napisz.


Jak kupowalam dechy na podloge w tartaku to dali mi fakture bo mowili ze mozna odliczyc roznice w vacie. Jeszcze nie mialam czasu sie tym zajac wiec na 100 procent nie gwarantuje
trzeba przetłumaczyć na polski ;)
bal - kłoda się kwalifikuje ?
41687
drewno iglaste pozostałe nienasycone ;)

JerzyBw
06-02-2011, 21:56
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad techniką sumikowo łątkową. Jest to technika dosyć mało popularna, co trochę mnie dziwi, bo nie jest kosztowna . Zaletą takiego stylu jest taki, że nie trzeba długich bali na ścianę, tylko krótkie, a co za tym idzie, nie czyści mocno portfela, bo większość budujących korzysta z kredytu ;). Wziąłem więc, kartkę, naszkicowałem, a wcześniej z orientowałem się, co i za ile, połączyłem technikę łączenia na "siodło" i sumikowo-łątkową i powstało coś takiego. Nie jest to może idealny rysunek, ale choć może częściowo przedstawia o co mi chodzi.
http://images37.fotosik.pl/559/7a7b329a4ad455ea.jpg
Może warto zastanowić się na tym? ;)

petervdo
06-02-2011, 22:42
nie czyści mocno portfela, bo większość budujących korzysta z kredytu ;).

no raczej będzie czyścić :(
41952

Bedstemider
07-02-2011, 10:04
Jesli Bialystok Cie interesuje , to zapraszam, dom sie co prawda buduje,. ale cos widac

Dzięki za zaproszenie, ale trochę za późno bo byłem w Białymstoku w piątek; odwiedziłem dwie budowy i jedną firmę;
Możesz napisać jaka firma Ci buduje domek??
Pozdr

JerzyBw
07-02-2011, 10:32
no raczej będzie czyścić :(

petervdo to jest Twoje drzewo? I jak wyszło za m2 ;)

Mam do Was wszystkich prośbę odnośnie mojego narysowanego garażu na poprzedniej stronie. Napiszcie, ile taki garaż może kosztować, żeby była atrakcyjna wg Was cena. Wiem, ile może kosztować materiał na ten garaż, a w nim krokwie, papa, deski na dach, belki - słupy o podstawie średnicy ok 40 cm, długie belki ok. 8,5 m długości śr 25, belki na wypełnienie ścian pomiędzy słupami o grubości 8 cm, bez fundamentu i bramy.
Jak ktoś nie chce publicznie, to proszę na priw. Zobaczę, jak to widzą inni i pomyślę dalej.
Nie myślcie tylko, że jak podacie cenę, to oznacza, że... no, rozumiecie;)

petervdo
07-02-2011, 10:46
petervdo to jest Twoje drzewo? I jak wyszło za m2 ;)



nie moje bo nie miałem jak zabrać ;) .. to zabrali Słowaki ..
tu ciekawa historia ...
cały czas myślałem, że modrzew będzie ze Słowacji .. w tartaku akurat był Słowak .. i coś handlował ;)
pytam gościa (Polaka) czy modrzew od nich a on, że do nich pojedzie bo u nich taki rzadki ;) .. no i zabrał "mój"
na poważnie bo byłem rezerwować ok. 60 kubików modrzewia ... czekam na kredyt :(
jak gość ładnie powiedział 30 cm w cienkim końcu ;) - kłody ok 12m
a wykonawca będzie sam wybierał jakie chce
cena 400 netto + VAT
przetarcie na okrąglaczka + transport (na paliwo) 50 zł / m3

gdzie nie powiem, żeby nie brakło :P

maciej74
07-02-2011, 13:44
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym co jest lepsze i tańsze chata przenoszona ,czy nowa lub właśnie sumikowo-łątkowa .
Przy ostatniej był problem z sumikami ponieważ żeby nie osiadały musiały by być wysuszone w przeciwnym razie powstała by szczelina przy oczepie , od biedy oczep by się wyfrezowało tak na 6 cm pod sumik więc z 3 do 4 cm mogły by osiąść.
No i te frezy wzdłużane w łątkach i poprzeczne w sumikach plus frezy do połączeń sumików ze sobą jest to trochę pracochłonne i wymaga precyzji.
Na dom dobrym rozwiązaniem była by podwójna ściana, zewnętrzna z dech piątek ,następnie ekofiber lub wełna drzewna i ściana wewnętrzna dechy calówki lub grubsze.
Jest to o tyle lepsze rozwiązanie od zrębu że odpada ocieplanie ścian wewnętrznych czyli wszystkie folie stelaże i inne pierdoły które są obowiązkowe przy np starych chatach.
A jeśli przyrównać do nowego domu zrębowego na plus przemawia to że dom nie osiada , materiał jest tańszy lecz koszt robocizny będzie wyższy.
I tak jak napisałem tak też i my nie doszliśmy do tego co lepsze :)
Jeży co do ceny to mi się ciężko się wypowiedzieć bo nigdy ekip nie zatrudniałem taki garaż o wymiarach 5/6 m robocizna tak do 5000 tyś pod warunkiem że sumiki były by wpuszczane w łątki bez frezu za tyle bym zrobił jakbym oczywiście miał czas i robotę blisko domu czyli w Bieszczadach a tu jest taniej :)

cena 400 netto + VAT
to tanio trafiłeś a z tymi słowakami to pewnie jest tak że oni kupują u nas a my kupujemy od nich to co przywieźli od nas :).

petervdo
07-02-2011, 14:00
Jeży co do ceny to mi się ciężko się wypowiedzieć bo nigdy ekip nie zatrudniałem taki garaż o wymiarach 5/6 m robocizna tak do 5000 tyś pod warunkiem że sumiki były by wpuszczane w łątki bez frezu za tyle bym zrobił jakbym oczywiście miał czas i robotę blisko domu czyli w Bieszczadach a tu jest taniej :)
.

no 5000 000 to bym nie dał ;)


to tanio trafiłeś a z tymi słowakami to pewnie jest tak że oni kupują u nas a my kupujemy od nich to co przywieźli od nas :).
Słowaki na coś to potrzebują .. jakies klepki czy coś bo niemarudzą, że krzywe czy coś takiego ..
czy tanio .. zawsze może być mniej, ale coż poradzić ..
ciekawe jest dlaczego ceny domów z modrzewia takie jak nas interesowały były droższe ok 30 tyś .. a materiał więcej może 3-4 tyś .. ciekawe ;)

JerzyBw
07-02-2011, 14:23
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym co jest lepsze i tańsze chata przenoszona ,czy nowa lub właśnie sumikowo-łątkowa .
Przy ostatniej był problem z sumikami ponieważ żeby nie osiadały musiały by być wysuszone w przeciwnym razie powstała by szczelina przy oczepie , od biedy oczep by się wyfrezowało tak na 6 cm pod sumik więc z 3 do 4 cm mogły by osiąść.

Właśnie myślałem, żeby w oczepie zrobić frez taki 6 cm może więcej się uda, bo oczep będzie gruby, i jak napisałeś sumiki będą osiadać co powstanie szczelina pod oczepem. Dołożyłbym jeszcze maskującą zewnętrzną i wewnętrzną deskę, ładnie dopasowaną pod oczepem, tak dla świętego spokoju (sprawdzę dokładniej w książce, jak może opaść budynek przy mokrym drewnie przy łączeniu na "siodło"). Po skurczeniu drewna, powstaną również większe szczeliny w pionowych frezach, bo łątki skurczą się i sumiki, to wydaje mi się, że dobrym sposobem byłoby wbicie w szczelinę listwy od wewnątrz przekroju, trójkąta lub trapezu. Liną od zewnątrz też można zakryć szczeliny o ile będzie taka potrzeba.
Robiąc moją chatkę nauczyłem się dużo robić piłą, nawet były i frezy. Nie jest tak ciężko uzyskać w miarę dobrą dokładność piłą, ważne jest, żeby było wygodnie to robić i wyczuć piłę.

agatka2106
07-02-2011, 14:44
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad techniką sumikowo łątkową. Jest to technika dosyć mało popularna, co trochę mnie dziwi, bo nie jest kosztowna . Zaletą takiego stylu jest taki, że nie trzeba długich bali na ścianę, tylko krótkie, a co za tym idzie, nie czyści mocno portfela, bo większość budujących korzysta z kredytu ;). Wziąłem więc, kartkę, naszkicowałem, a wcześniej z orientowałem się, co i za ile, połączyłem technikę łączenia na "siodło" i sumikowo-łątkową i powstało coś takiego. Nie jest to może idealny rysunek, ale choć może częściowo przedstawia o co mi chodzi.
http://images37.fotosik.pl/559/7a7b329a4ad455ea.jpg
Może warto zastanowić się na tym? ;)

Na pewno warto!!!! Ciekawe ile mozna zaoszczedzic:yes: Mi sie baaaaaaardzo podoba

agatka2106
07-02-2011, 14:46
petervdo to jest Twoje drzewo? I jak wyszło za m2 ;)

Mam do Was wszystkich prośbę odnośnie mojego narysowanego garażu na poprzedniej stronie. Napiszcie, ile taki garaż może kosztować, żeby była atrakcyjna wg Was cena. Wiem, ile może kosztować materiał na ten garaż, a w nim krokwie, papa, deski na dach, belki - słupy o podstawie średnicy ok 40 cm, długie belki ok. 8,5 m długości śr 25, belki na wypełnienie ścian pomiędzy słupami o grubości 8 cm, bez fundamentu i bramy.
Jak ktoś nie chce publicznie, to proszę na priw. Zobaczę, jak to widzą inni i pomyślę dalej.
Nie myślcie tylko, że jak podacie cenę, to oznacza, że... no, rozumiecie;)


Rozumiemy:D Sama jestem ciekawa jak wycenia to forumowicze. Pozdrawiam

maciej74
07-02-2011, 19:55
Robiąc moją chatkę nauczyłem się dużo robić piłą, nawet były i frezy. Nie jest tak ciężko uzyskać w miarę dobrą dokładność piłą, ważne jest, żeby było wygodnie to robić i wyczuć piłę.
ja ci powiem że samo cięcie to przyjemność jak gładko idzie ale później dłutować to nuda sporo czasu zajmuje
Przy łątkach z kantówki to szybciej idzie elektryczną tarczówką daje radę wzdłużnie do 9 cm ciąć precyzyjniej natniesz i łatwiej dłutem zbierać ,spalinową większe ryzyko błędu a trochę tego cięcia jest , w opcji z okrąglaków to podciął bym je w miejscach robienia frezu łatwiej będzie pion złapać , przy oczepie będzie to najbardziej istotna sprawa na okrąglaku wytyczyć idealnie prostą będzie ciężko .A co myślisz o podwalinie z okrąglaka a na to dopiero sumiki.

JerzyBw
08-02-2011, 08:48
ja ci powiem że samo cięcie to przyjemność jak gładko idzie ale później dłutować to nuda sporo czasu zajmuje
Przy łątkach z kantówki to szybciej idzie elektryczną tarczówką daje radę wzdłużnie do 9 cm ciąć precyzyjniej natniesz i łatwiej dłutem zbierać ,spalinową większe ryzyko błędu a trochę tego cięcia jest , w opcji z okrąglaków to podciął bym je w miejscach robienia frezu łatwiej będzie pion złapać , przy oczepie będzie to najbardziej istotna sprawa na okrąglaku wytyczyć idealnie prostą będzie ciężko .A co myślisz o podwalinie z okrąglaka a na to dopiero sumiki.
Podwalina z okrąglaka (lub półokrąglaka) może troszkę trudności przysporzyć, bo przy łączeniu w rogu z inną podwaliną łątka musiała być tam położona. Przyniesie tą trudność z dobrym dopasowaniem łątki od spodu z podwaliną chyba, że zetnie się podwalinę w tym miejscu prosto. Prościej będzie bez podwaliny. Chciałbym, żeby łątki były takie jak Pan Bóg stworzył. Frez pionowy na łątkach można wytyczyć laserem. Od wewnątrz zrobić płaskownik w kształcie litery L który zostanie przymocowany śrubami do łątki i wylewki, co spowoduje, że jak ktoś kopnie od wewnątrz w łątkę narożną, to się nie przesunie (są to skrajne przypadki i musiał by być bardzo silny kop). Myślałem o ździebko grubszym sumiku na samym dole niż pozostałe powyżej. Wyżej będą to deski grubości 8 cm. Zastanawiam się,czy nie połączyć je na obce pióro, albo zrobić coś w rodzaju ścięcia w kształcie trójkąta na górze sumika i na dole w wypełnieniem wełny lub coś innego. Połączenie sumików z łątką w frezie będzie to łagodny łuk zmniejszający się przy frezie do 4 cm albo 6 cm. Przy oczepie będzie trzeba sumik podciąć tak, żeby wszedł we frez oczepu . Wczoraj sprawdziłem, że w połączeniach na siodło, przy obciążonych kolumienkach przez strop, przy grubości ok 35-36 cm bali, dają śruby, które windują kolumnę aż do 15cm, no ale to jest pod obciążeniem i w tej technice domy mocniej obniżają się niż w innej. W przypadku mojego garażu może starczy 6 cm. Po skurczeniu można jeszcze podważyć sumiki do góry i wcisnąć pod spód deskę ;). Oczywiście wszystkie elementy drewniane nie będą stały na gołym betonie.
dodane Dobrym może być pomysłem, żeby pod wszystko dać deskę grubości tak 3 cm odsunięta do środka obrysu garażu -taka mini podwalina, która spowoduje, że woda nie będzie tam zalegała i da dodatkowo i ile ktoś będzie chciał zrobić blachę.

maciej74
08-02-2011, 09:24
przy obcym piórze będzie zaciekać woda do freza lepiej pióro wpust lub w trójkąt , można zrobić to z lekkim luzem na wierzchni sumik przytakerować pasek maty używanej pod panele i na to następny sumik .

JerzyBw
08-02-2011, 09:41
Masz rację, że obcym piórze może woda stać, to w trójkąt będzie uważam łatwiej. Mata używana pod panele... hm przyznam się, że nie wiem co to jest. Mi w domu, jak ktoś robił panele, bo mieszkam w nowej kamienicy w mieście, to pamiętam, że dawał taką płytę, która przypominała pleśniową - to jest to? Może dzisiaj jeszcze inne wynalazki dają - nie wiem.
Kiedyś wspominałeś o uszczelnianiu bali pianką, która służy do izolacji rur, z tym można pomyśleć, ale czy to po 10 latach nie skurczy się, to nie wiem.

maciej74
08-02-2011, 10:09
ta mata to prawie to samo co ta do uszczelniania rur łatwiej jest wycinać paski i jest trochę cieńsza więc szczeliny na zamkach można zrobić znacznie mniejsze

JerzyBw
08-02-2011, 11:00
Coś ostatnio mało ludzi zagląda i wypowiada się tutaj. Zima?

maciej74
08-02-2011, 17:51
zacytuję przepis na impregnację snopków pochodzący z książki pt.Odbudowa polskiej wsi , projekty chat i zagród włościańskich. rok 1915
Na specyalie przygotowanych ramach układa się słomę z pod cepa lub młocarek niegniotących i nie targających słomy .Snopki przeszywa się drutem żelaznym cynkowanym , lub mocnem łykiem i razem z tą ramą macza się w odczynie gliny z dodaniem gipsu lub cementu i wody amoniakalnej lub słonej .
Tak przygotowane płachty poszycia układa się zanim wyschną na łatach wiązania dachowego .......................

petervdo
08-02-2011, 18:21
Coś ostatnio mało ludzi zagląda i wypowiada się tutaj. Zima?

gdzie tam zima ;)
dzisiaj powiesiłem żółtą tablicę na działce ...
walcząc z kredytem międzyczasie ...

AgaJeżyk
08-02-2011, 22:49
Coś ostatnio mało ludzi zagląda i wypowiada się tutaj. Zima?


Zagląda wielu ... ale mądrej dyskusji tacy jak ja mogą się jedynie "przyglądać" i pilnie uczyć :yes:
Głosu zabierać się nie ważę bom przy was "maluczka" chłopcy ...

;)

MareMarz
08-02-2011, 22:54
...ależ bardzo skromna jesteś Droga Ago!doświadczenie masz ogromne, a i wielka skromność przez Ciebie przemawia...a propos powyższego ....no to jakże bliski mi ten temat ....niedługo i ja "walczyć"będę z kredytami ... :-)

Moose
08-02-2011, 23:10
Aga, mam to samo, próbuję się uczyć ale przy Tobie to ja w żłobku jestem ;)

petervdo
09-02-2011, 00:44
niedługo i ja "walczyć"będę z kredytami ... :-)
myślę, że w czwartek podpiszemy w końcu :mad: "rodzina na swoim" ... pasuje bo drzewo już zaliczkowane :P

telewy
09-02-2011, 08:24
myślę, że w czwartek podpiszemy w końcu :mad: "rodzina na swoim" ... pasuje bo drzewo już zaliczkowane :P
Ja z kredytem walczyłem przez pół roku, w sumie sprowadzało się to do chodzenia do banku i donoszenia papierów, bo problemów jakiś nie miałem. Najbardziej mnie wkurzało jak chyba piąty raz szedłem do siebie do działu finansowego po zaświadczenie o zarobkach, to samo żona.
Mam też radę, aby wziąć pełnomocnictwo na żonę (jeśli bierzesz z żoną), bo potem przy każdej transzy czy jakiejś głupocie wymagana jest obecność żony. Ja całą obsługę już robię sobie sam. Nie mniej pełnomocnictwo notarialne kosztowało mnie coś koło stówki.

AgaJeżyk
09-02-2011, 09:03
Aleście mi tu pojechali ;)
Ja poważnie ... czasem czytam i nie do końca wiem o czym oni rozprawiają ...

MarMarz - wszelki duch ! Gdzieście byli dzieciaki ?
Widzę, że nie marnujecie czasu. Dobrze, dobrze - do dzieła !

Petervdo - ty widzę o krok dalej. Brawo. Nie zaśnie nam wontek ;)

Nooo Łośka to już inwestor pełną gębą ! :D

petervdo
09-02-2011, 09:47
mam zadanie dla Tych co budowali / budują drewniaczka z kredytem :( ... PKO BP
w jakim towarzystwie (ktoś może ma listę akceptowanych ?? ) ubezpieczaliście dom w budowie ?
gdzie nie robią zwyżki za "konstrukcję palną" ?? :mad:
pasuje się wcześniej zoorientować co, gdzie i za ile :(

JerzyBw
09-02-2011, 10:23
zacytuję przepis na impregnację snopków pochodzący z książki pt.Odbudowa polskiej wsi , projekty chat i zagród włościańskich. rok 1915
Na specyalie przygotowanych ramach układa się słomę z pod cepa lub młocarek niegniotących i nie targających słomy .Snopki przeszywa się drutem żelaznym cynkowanym , lub mocnem łykiem i razem z tą ramą macza się w odczynie gliny z dodaniem gipsu lub cementu i wody amoniakalnej lub słonej .
Tak przygotowane płachty poszycia układa się zanim wyschną na łatach wiązania dachowego .......................
Nigdzie takiego przepisu nie widziałem. Ten przepis jest naprawdę stary i jak na dzisiejsze czasy pracochłonny. Trzeba dodatkowych ludzi, żeby tak te snopki moczyć w odczynie gliny. Ja mam połowę dachu bez żadnego impregnatu i jak skończę, to może czymś prysnę.
Maciek dużo wie i dobrze podpowiada. Praca z takimi ludźmi jak on, to duża satysfakcja. Ważne jest to, żeby lubić, ba! kochać, to co się robi, mieć zdrowie i duża część szczęścia jest w zasięgu. Gdybym mieszkał blisko niego, to może byśmy stworzyli dobry układ ;), bo myślę, że nie odpuściłbym spotkania z nim.

AgaJeżyk
09-02-2011, 10:34
mam zadanie dla Tych co budowali / budują drewniaczka z kredytem :( ... PKO BP
w jakim towarzystwie (ktoś może ma listę akceptowanych ?? ) ubezpieczaliście dom w budowie ?
gdzie nie robią zwyżki za "konstrukcję palną" ?? :mad:
pasuje się wcześniej zoorientować co, gdzie i za ile :(

Piotruś - w PKO ubezpieczyli mi dom bez pytań co do "palności" konstrukcji bo dom jest przed tą "palnością" wszak zabezpieczony. Wcisnęli mi PZU w całkiem rozsądnej cenie. Ubezpieczyciel może doczepić się do łatwopalnego dachu rozprzestrzeniającego ogień ( strzecha ) ale kategoria w przepisach przeciwpożarowych to my jesteśmy taka sama jak budynki jednorodzinne murowane.


Jeżeli masz ubezpieczony samochód albo obecne mieszkanko w innej firmie to negocjuj tam jakiąś zniżkę dla stałego klienta.

agatka2106
09-02-2011, 14:11
Piotruś - w PKO ubezpieczyli mi dom bez pytań co do "palności" konstrukcji bo dom jest przed tą "palnością" wszak zabezpieczony. Wcisnęli mi PZU w całkiem rozsądnej cenie. Ubezpieczyciel może doczepić się do łatwopalnego dachu rozprzestrzeniającego ogień ( strzecha ) ale kategoria w przepisach przeciwpożarowych to my jesteśmy taka sama jak budynki jednorodzinne murowane.


Jeżeli masz ubezpieczony samochód albo obecne mieszkanko w innej firmie to negocjuj tam jakiąś zniżkę dla stałego klienta.

To lepiej przeczytaj warunki umowy. Ja ubezpieczalam w alianz i pani powiedziala ze nie musi wpisywac ze dom z drewna ale odszkodowania nie dostane. No i niestety skladka wyzsza:mad:

petervdo
09-02-2011, 14:26
To lepiej przeczytaj warunki umowy. Ja ubezpieczalam w alianz i pani powiedziala ze nie musi wpisywac ze dom z drewna ale odszkodowania nie dostane. No i niestety skladka wyzsza:mad:

właśnie o to chodziło .. gdzieś wyczytałe, że opcja konstrukcja palna powinno być zaznaczone .. tylko często jest zwyżka

agatka2106 to po co takie ubezpieczenie z alianz jak nie wypłaciliby odszkodowania ? ?

jakiej wysokości składki płaciliście za jaką sumę ubezpieczenia ?

mam już listę towarzystw do pko bp ;)

dode
09-02-2011, 15:19
Mój ubezpieczany w "budowie" kilka lat temu dla 200 tys. wartości składka 211 zł, Allianz. Ale może być teraz drożej.

Teraz też mamy wszystko w Allianz, faktycznie jest zaznaczone, ze konstrukcja jest palna, ale nie widzę, żeby gdzieś była zwyżka. Jak nie zapomnę to przy okazji dopytam.

maciej74
09-02-2011, 16:56
A jak się ma takie ubezpieczenie jeśli pożar na budowie wyniknie przez kominek lub komin gdzie niema jeszcze przeglądu przez kominiarza ?
Lub od halogenów budowlanych i czy w tym wypadku by wypłacili jeśli nie masz atestu na nie ?


Maciek dużo wie i dobrze podpowiada. Praca z takimi ludźmi jak on, to duża satysfakcja. Ważne jest to, żeby lubić, ba! kochać, to co się robi, mieć zdrowie i duża część szczęścia jest w zasięgu. Gdybym mieszkał blisko niego, to może byśmy stworzyli dobry układ ;), bo myślę, że nie odpuściłbym spotkania z nim.

Jerzy ty nie cukruj bo nie lepsze z ciebie ziółko i kto wie może kiedyś cię zawieje w moje strony i pogadamy przy piwku siedząc na beleczce przy stercie dech o wyższości tradycyjnych zamków nad kątownikami z blachy :).

Ten przepis jest naprawdę stary i jak na dzisiejsze czasy pracochłonny

Mam przepis dla bardziej leniwych cytat
.......polega on na ugnataniu słomy z gliną tłustą bez piasku . Zmięte gliną snopki słomy układa się na dachu a dla równości poszycia czesze się je grabiami i polewa gliną .....
To polewanie glinką to zalecają co roku robić i co ciekawe dodaje się jeszcze krew bydlęcą która też jest zalecana do klepisk czy polepy .
A co do przepisu to przykład impregnacji strzechy podany wyżej , zastosowany przez właściciela był honorowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe co dawało duży upust przy ubezpieczeniach chat .

wieslaw67
09-02-2011, 19:17
Składka z tego co wiem jest w granicach 250 zł. Nie jest tragicznie.

petervdo
09-02-2011, 19:27
Składka z tego co wiem jest w granicach 250 zł. Nie jest tragicznie.

robiłem małe rozpoznanie dzisiaj ..
i ubezpieczenie "w budowie" od 400 w górę
a później coś koło 300 jest szansa jak wybierze się bez zwyżki towarzystwo ubezp.

agatka2106
09-02-2011, 19:56
właśnie o to chodziło .. gdzieś wyczytałe, że opcja konstrukcja palna powinno być zaznaczone .. tylko często jest zwyżka

agatka2106 to po co takie ubezpieczenie z alianz jak nie wypłaciliby odszkodowania ? ?

jakiej wysokości składki płaciliście za jaką sumę ubezpieczenia ?

mam już listę towarzystw do pko bp ;)

No wlasnie dlatego zaplacilam wyzsza stawke. Jestem poza domem i nie pamietam ile zaplacilam

Ale koniecznie daj znac co wychodzi najtaniej bo stare ubezpieczenie sie niedlugo skonczy

AgaJeżyk
09-02-2011, 22:21
To lepiej przeczytaj warunki umowy. Ja ubezpieczalam w alianz i pani powiedziala ze nie musi wpisywac ze dom z drewna ale odszkodowania nie dostane. No i niestety skladka wyzsza:mad:

Przeczytałam ... słowo konstrukcja znalazłam w "Ogólnych Warunkach ..." tylko w opisie wyłączeń i dotyczy wad i błędów wykonawczych powstałych w trakcie budowy ...
Szukałam skrupulatnie bo dach mamy wszyscy z konstrukcją drewnianą ...też nie powinni ubezpieczać ... ;)

Moja składka w tym roku to 226.40 - nie w Alianz ...

Moose
09-02-2011, 22:50
Aleście mi tu pojechali ;)


Nooo Łośka to już inwestor pełną gębą ! :D

Jasne... tylko wciąż wqrwiony :mad:

Moose
09-02-2011, 22:53
mam już listę towarzystw do pko bp ;)
To się podziałkuj...;)
Sama jestem ciekawa, bo jeszcze nie ubezpieczałam...

AgaJeżyk
09-02-2011, 22:56
Jasne... tylko wciąż wqrwiony :mad:

Eeee przeeejdzie ci ;) Ja jestem stówke w plecy i jakoś ciągnę ( no dobra ...ledwo ciągnę ;( )
Ale żywcem się nie damy nie ?

Za to takiej ogromnej gęby na forum nie znajdziesz !:D

monika822poczta
09-02-2011, 23:56
ja mieszkam w domu drewnianym jest ok tylko mam problem, chcielibyśmy jeszcze jeden pokój i tu zaczyna się problem gdyż 2m za domem (biegnie) woda z lewej strony podpięta jest kanalizacja z prawej granica działki a z przodu wejście i teraz co z tym fantem zrobić

Moose
10-02-2011, 01:03
Ale żywcem się nie damy nie ?

Za to takiej ogromnej gęby na forum nie znajdziesz !:D

Aga, żywcem nas nie weznom (mam agrafkie ;) )

Ty wiesz.... co ja Ci bede godoć...:hug:

JerzyBw
10-02-2011, 07:43
ja mieszkam w domu drewnianym jest ok tylko mam problem, chcielibyśmy jeszcze jeden pokój i tu zaczyna się problem gdyż 2m za domem (biegnie) woda z lewej strony podpięta jest kanalizacja z prawej granica działki a z przodu wejście i teraz co z tym fantem zrobić

Dobudować piętro ;)

Powiedzcie mi, czy te ubezpieczenie płaci się 1 raz w roku, czy co miesiąc?

petervdo
10-02-2011, 08:27
To się podziałkuj...;)
Sama jestem ciekawa, bo jeszcze nie ubezpieczałam...

ATRADIUS CREDIT INSURANCE NV HOLANDIA
ATRADIUS CREDIT INSURANCE O/POLSKA
AVIVA TU OGÓLNYCH SA
BENEFIA TU SA Vienna Insurance Group
BRE UBEZPIECZENIA TUiR SA
CARDIF ASSURANCES RISQUES DIVERS S.A. ODDZIAŁ POLSKA
CHARTIS Europe SA
COMPENSA TU SA Vienna Insurance Group
GENERALI TU SA
HDI ASEKURACJA TU SA
INTERRISK TU SA Vienna Insurance Group
KUKE SA
LIBERTY DIRECT Oddział zakładu Liberty Seguros
MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA
POCZTOWE TUW
Polski Związek Motorowy TU SA Vienna Insurance Group
PZU SA
STU ERGO HESTIA SA
TU EULER HERMES SA
TU EUROPA SA
TUiR ALLIANZ POLSKA SA
TUiR WARTA SA
TUW CUPRUM
TUW TUW
TUW TUZ
UNIQA TU SA
CONCORDIA POLSKA TUW

proszę
dla pewności trzeba się upewnić w PKO BP w oddziale jakby coś wymyślili lokalnie ;)

petervdo
10-02-2011, 08:35
Dobudować piętro ;)

Powiedzcie mi, czy te ubezpieczenie płaci się 1 raz w roku, czy co miesiąc?

my będziemy płacić obowiązkowo przy kredycie

składka chyba max kwartalna
a oczywiście roczna wychodzi najtaniej

telewy
10-02-2011, 08:47
Ja mam ubezpieczenie w Uniqa, dom w budowie, wysokość ubezpieczenia wynikała z umowy kredytowej, tzn. można było to stopniować w zależności od postępów. Ja zapłaciłem od razu za całość na szacowaną wartość domu po zakończeniu budowy, czyli 500tyś, składka 665zł.

agatka2106
10-02-2011, 09:44
Przeczytałam ... słowo konstrukcja znalazłam w "Ogólnych Warunkach ..." tylko w opisie wyłączeń i dotyczy wad i błędów wykonawczych powstałych w trakcie budowy ...
Szukałam skrupulatnie bo dach mamy wszyscy z konstrukcją drewnianą ...też nie powinni ubezpieczać ... ;)

Moja składka w tym roku to 226.40 - nie w Alianz ...

A na jaka kwote ubezpieczylas? Bo ja tez chce tyle placic

agatka2106
10-02-2011, 09:48
Powiedzcie mi, czy te ubezpieczenie płaci się 1 raz w roku, czy co miesiąc?[/QUOTE]

:lol2: Nie martw sie! Raz w roku z mozliwoscia podzialu na dwie czesci. Dokladnie tak jak z autem

JerzyBw
10-02-2011, 15:31
[QUOTE=JerzyBw;4557618]
http://images37.fotosik.pl/559/7a7b329a4ad455ea.jpg
/QUOTE]
Dobrze. Nikt nie wycenia, więc pytanie hipotetyczne ;) - czy 22 tys. za taki garaż z bramą, to dużo?

blondynka_z_taczka
10-02-2011, 15:49
wygląda jak szałas Kłapouchego -_-

JerzyBw
10-02-2011, 15:53
wygląda jak szałas Kłapouchego -_-
Te blondynka, Ty mi tu nie czaruj i przeczytaj opis, dwie strony wcześniej. Szałas! powiedziałby kto. ;)

petervdo
10-02-2011, 16:52
Przeczytałam ... słowo konstrukcja znalazłam w "Ogólnych Warunkach ..." tylko w opisie wyłączeń i dotyczy wad i błędów wykonawczych powstałych w trakcie budowy ...
Szukałam skrupulatnie bo dach mamy wszyscy z konstrukcją drewnianą ...też nie powinni ubezpieczać ... ;)

Moja składka w tym roku to 226.40 - nie w Alianz ...
Aga to gdzie masz ?
0,08 % w pzu ?
czytam warunki i nic nie widze zwyżki .. warunki dla kredytobiorcy :o
dzisiaj podpisaliśmy umowę kredytową "na swoim" .. co prawda troszkę mniej niż wnioskowane .. ale czas goni więc nie szukałem dalej ..

telewy
10-02-2011, 22:17
[QUOTE=JerzyBw;4557618]
http://images37.fotosik.pl/559/7a7b329a4ad455ea.jpg
/QUOTE]
Dobrze. Nikt nie wycenia, więc pytanie hipotetyczne ;) - czy 22 tys. za taki garaż z bramą, to dużo?
W prównaniu do cen z mojej okolicy to tanio, a nawet bardzo tanio

AgaJeżyk
10-02-2011, 22:44
A na jaka kwote ubezpieczylas? Bo ja tez chce tyle placic


283 tys stawka 0,08%
To jest ubezpieczenie grupowe "Superochrona Domów i Lokali Mieszkanych" dla kredytobiorców PKO ( jakąś umowę z PZU pewnie mają jak zakłady pracy na "grupówki" )

Zadzwoń może bo na polisie mam taki numer 801 798 798. Dowiesz się szczegółów.

AgaJeżyk
10-02-2011, 22:48
Aga to gdzie masz ?
0,08 % w pzu ?
czytam warunki i nic nie widze zwyżki .. warunki dla kredytobiorcy :o
dzisiaj podpisaliśmy umowę kredytową "na swoim" .. co prawda troszkę mniej niż wnioskowane .. ale czas goni więc nie szukałem dalej ..


Kredyt w PKO BP - ubezpieczenie "ożenili" mi natychmiast ( też "..na swoim" )
A stawka podana jest na polisie

petervdo
11-02-2011, 07:15
Kredyt w PKO BP - ubezpieczenie "ożenili" mi natychmiast ( też "..na swoim" )
A stawka podana jest na polisie

Aga i tak to się chyba skończy ;)

agatka2106
11-02-2011, 11:13
283 tys stawka 0,08%
To jest ubezpieczenie grupowe "Superochrona Domów i Lokali Mieszkanych" dla kredytobiorców PKO ( jakąś umowę z PZU pewnie mają jak zakłady pracy na "grupówki" )

Zadzwoń może bo na polisie mam taki numer 801 798 798. Dowiesz się szczegółów.

Dzieki, sprawdze na pewno:yes:

kaska0307
11-02-2011, 14:00
Witam
Jestem nowa na tym forum,mam domek a bali w budowie ubezpieczony w Warcie, można płacić w czterech ratach ale w jednej jest oczywiście najkorzystniej.
Przy okazji mam pytanie czy ktoś z Was miał do czynienia,lub słyszał opinie o firmie Opti-Bud z Istebnej.Bardzo proszę o wszelkie informacje na jej temat

Steppenwolf1980
11-02-2011, 22:52
Witajcie po dłuższej przerwie :D
Gratuluję wszystkim, którzy ruszają już z budową. Ja znalazłem działeczkę pod samiutkim lasem...niestety zonk jest taki, że przechodzi przez nią strefa obserwacji archeo i graniczy ze strefą B nadzoru konserwatorskiego. W związku z czym projekcik wysłany do P. Konserwator zabytków celem zaopiniowania (tak zapobiegawczo) bo starostwo ma w zwyczaju u nas słać wsjo do konserwatora tak "na wszelki..." - d**ile!

Co do ubezpieczenia, to w pzu za konstrukcję palną (bale, płazy, szkieletory, pruskie, choćby nie wiem jak i czym impregnowane) jest zwyżka +50% , chyba że ma się jakieś specjalne warunki jak np. te dla kredytu w PKO.
Tak czy siak radzę wszystkim nie patrzeć na cenę - to naprawdę nie wielka kwota rocznie (w dodatku rozłożona na raty). Najważniejsze to wyłączenia odpowiedzialności i udziały własne wynikające z OWU oraz to, jaka jest pewność w miarę szybkiej i sensownej likwidacji. Pamiętajmy, że nasze domki to często kredyt na całe życie i głupio by było "obudzić się" z polisą z której nie dostaniemy odszkodowania...a kredyt ma jedną wadę - trzeba go niestety spłacać.
Radzę dokładnie obejrzeć i porównać oferty bo może być lipa...
Pozdrawiam

telewy
15-02-2011, 16:24
Przejrzałem forum i mam mętlik w głowie, nie wiem czym malować ściany i podłogi. Z podłogami jest lepiej, bo prawie jestem zdecydowany na lakier wodny, muszę tylko poszukać jakiś sensowny. Gorzej ze ścianami. Czytam i czytam i nie wiem. Po głowie chodzi mi olej, zależy mi żeby ściana mogła w miarę naturalnie oddychać no i żeby można to było szmatką przetrzeć raz na jakiś czas. Dodatkowo chciałbym zachować naturalny kolor drzewa. Może coś poradzicie, tzn. chodzi mi o konkretne produkty.

zbyszek57
15-02-2011, 19:33
sugeruje preparaty firmy OSMO... dość drogie ale rewelacyjne...zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz..

telewy
15-02-2011, 20:40
Patrzyłem już dzisiaj na osmo, cena trochę zniechęcająca. A co konkretnie poleciłbyś do śćian, większość rzeczy jest do podłogi, może stąd taka cena.

kruszon11
15-02-2011, 20:43
Remmers - ponoć daje świetne efekty , ale drogi...
Jeśli myślisz o oleju, to tradycyjnie proponuję olej lniany i raz w roku mycie szarym mdłem... :)


8)

petervdo
15-02-2011, 21:21
Remmers - ponoć daje świetne efekty , ale drogi...
Jeśli myślisz o oleju, to tradycyjnie proponuję olej lniany i raz w roku mycie szarym mdłem... :)


8)

kruszon już myłeś mydełkiem ?? :)

maciej74
15-02-2011, 21:26
a ja zalecam nie malowanie ścian bo po co. A od czasu do czasu tak raz na trzy lata pojechać mydłem tak jak kolega kruszon doradza.
Jeśli oczywiście chcesz mieć drewno w naturalnym kolorze i bez chemii.

telewy
15-02-2011, 21:42
He, he, coraz większy mętlik mi się robi. Bo z jednej strony to niemalowanai w ogóle nie brałem pod uwagę, z drugiej, tak pewnie byłoby najfajniej. Obawiam się tylko jednego, że nie będę miał czasu aby szorować to raz na 3 lata. A tak nawiasem napiszcie proszę jak wygląda takie szorowanie mydłem, przecież woda z mydłem wsiąknie w drzewo i też będziemy mieli chemie w ścianie. A ściany przez to za bardzą nie nasiąkną wodą? Akurat o szorowaniu to prawie nic nie wiem, poza tym że to stary, dobry góralski sposób.

kruszon11
15-02-2011, 22:03
szorowałem :)
raz w roku.
jeśli bez impregnacji, to wtedy trzeba dwa razy w roku.

8)

kala67
15-02-2011, 22:05
ja tez już swoje bale szorowałam, woda z mydłem i jazda::)

petervdo
15-02-2011, 22:06
szorowałem :)
raz w roku.
jeśli bez impregnacji, to wtedy trzeba dwa razy w roku.

8)

biały jeleń górą ;)

mam przydział i już zbieram :p

kruszon11
15-02-2011, 22:11
He, he, coraz większy mętlik mi się robi. Bo z jednej strony to niemalowanai w ogóle nie brałem pod uwagę, z drugiej, tak pewnie byłoby najfajniej. Obawiam się tylko jednego, że nie będę miał czasu aby szorować to raz na 3 lata. A tak nawiasem napiszcie proszę jak wygląda takie szorowanie mydłem, przecież woda z mydłem wsiąknie w drzewo i też będziemy mieli chemie w ścianie. A ściany przez to za bardzą nie nasiąkną wodą? Akurat o szorowaniu to prawie nic nie wiem, poza tym że to stary, dobry góralski sposób.

Myślę, że całkowicie chemii nie wyeliminuje się... No chyba, że komuś się chce całkowicie samemu wyciskać olej z nasion lnu :P

Natomiast szorowanie mydłem wygląda tak samo jak mycie innych powierzchni... Czy nawet naczyń... :D
Ciepła woda + kostka szarego mydła (o dziwo czasem trudno dostępnego.... ), ewentualnie szare mydło techniczne ze sklepów malarskich... Szczota i jazda po ścianie :)
Wodą ściany nasiąkną, dlatego trzeba to robić najlepiej w lecie, po dłuższym okresie suchej pogody (tydzień-dwa). Nie zdążą wtedy "przemoknąć"...
Jedna z firm ostatnio wypuściła coś wprost dla mnie - szare mydło w płynie z dodatkiem oleju lnianego :P:P No doczekać się wiosny nie mogę :D:D żeby to przetestować...

telewy
15-02-2011, 22:20
Dzięki kruszon za wyjaśnienia ale nasuwają mi się kolejne pytania :) A sufity też tak robicie? Ściany to chyba spoko, ale sufit to byłaby trochę już męczarnia. Ile zajmuje takie wyszorowanie pokoju, powiedzmy 30m2. Z remmersa to znalazłem coś takiego http://www.remmers.pl/76+M51573845162.0.html, ale cena ponad 600zł za 10l też nie należy do zachęcających.

maciej74
15-02-2011, 22:25
He, he, coraz większy mętlik mi się robi. Bo z jednej strony to niemalowanai w ogóle nie brałem pod uwagę, z drugiej, tak pewnie byłoby najfajniej. Obawiam się tylko jednego, że nie będę miał czasu aby szorować to raz na 3 lata.
te trzy lata to tak luźno rzuciłem moje już mają sześć latek i mydła nie potrzebują nabrały fajnej patynki , tylko że ja mam jodłę a ta nie żółknie .

kruszon11
15-02-2011, 22:35
Dzięki kruszon za wyjaśnienia ale nasuwają mi się kolejne pytania :) A sufity też tak robicie? Ściany to chyba spoko, ale sufit to byłaby trochę już męczarnia. Ile zajmuje takie wyszorowanie pokoju, powiedzmy 30m2. Z remmersa to znalazłem coś takiego http://www.remmers.pl/76+M51573845162.0.html, ale cena ponad 600zł za 10l też nie należy do zachęcających.

No my tu piszemy o impregnacji ścian od zewnątrz... Ja u siebie w środku stosowałem lazurę V33 3-letnią
A ten remmers wydaje się być bardzo fajny...

Szorowanie domu z zewnatrz zajęło mi jeden dzień.

kruszon11
15-02-2011, 22:37
Acha, w łazience użyłem oleju duńskiego, bo nasza łazienka to też właściwie prawie tylko w drewnie...

telewy
16-02-2011, 10:08
No my tu piszemy o impregnacji ścian od zewnątrz... Ja u siebie w środku stosowałem lazurę V33 3-letnią
A ten remmers wydaje się być bardzo fajny...

Szorowanie domu z zewnatrz zajęło mi jeden dzień.

Dzięki kruszon, pozwolę sobie Ciebie jeszcze pomęczyć ;)
Cały czas równolegle studiuje wątek i znalazłem taką Twoją wypowiedź: "U nas też "poszedł" V33 od środka. Lakierobejca tej firmy ma dwie odmiany. Nie pamiętam dokładnie, ale jedna jest w puszce granatowej, druga w żółtej. Ta pierwsza daje ciemniejszy odcień miodowy, prawie taki żółty. Ta druga odmiana jest zdecydowanie jaśniejsza.... Została użyta w naszym przypadku."
Dalej piszesz "Masz rację, to była lazura.... Ma zastosowanie na zewnątrz i wewnątrz. Z tym, że ja już co innego zastosowałem na zewnątrz...." tylko ja w opisie nie mogę znaleźć, że można to stosować w środku, pisze tylko o malowaniu na zewnątrz. Natomiast na stronie producenta znalazłem coś takiego "Czy bezbarwną lazurę można nakładać na zewnątrz?
Bezbarwna Lazura ochronna o wysokiej odporności ma lekko słomkowy odcień, ponieważ zawiera filtry UV. Dzięki temu doskonale nadaje się do zabezpieczenia zewnętrznych elementów drewnianych. Bezbarwna Lazura ochronna służy do wyciszenia pozostałych tonów lub może być nakładana na drewno już pokryte barwną lazurą. Bezbarwna Lazura ochronna Aqua-Stop może być stosowana do malowania powierzchni wewnętrznych, do wyciszenia pozostałych tonów lub może być nakładana na drewno zewnętrzne już pokryte barwną lazur." tylko że Aqua-Stop jest w puszce niebieskiej. Kruszon, tak więc Ty użyłeś tej V33 z puszki żółtej czy niebieskiej?

telewy
16-02-2011, 10:17
...
Wodą ściany nasiąkną, dlatego trzeba to robić najlepiej w lecie, po dłuższym okresie suchej pogody (tydzień-dwa). Nie zdążą wtedy "przemoknąć"...

Różnica jednak jest taka, że Wy macie swoje chaty postawione z grubego bala, a ja u siebie mam cieniutkiego, 7cm, więc zapewne bardziej podatny na nasiąkanie i związane z tym efekty typu odkształcenia.

telewy
16-02-2011, 10:40
OK, w opisie tej żółtej puszki znalazłem jeszcze takie zdanie, które chyba wyjaśnia wszystko: "Zalecenia Odcień bezbarwny przeznaczony jest do powierzchni wewnętrznych lub do wyciszenia pozostałych tonów." Czyli żółta puszka, bezbarwna. Cena 300zł za 10L jest już bardziej przystępna.

kruszon11
16-02-2011, 12:06
Cały czas chodzi o żółtą puszkę. Sama szata graficzna tego środka jest inna od wcześniejszej, natomiast spokojnie możesz jej użyć wewnatrz. Wg poprzedniego opakowania można było używać w środku. Jest to odmiana tzw. 3-letnia, chodzi o okres (3 lat), po którym producent zaleca położenie kolejny raz, odświeżenie.
Teoretycznie wszystkie odmiany bezbarwne jakiegokolwiek specyfiku nie nadają się na ściany zewnętrzne, bo nie chronią przed ciemnieniem. Ja zastosowałem olej lniany, bezbarwny i jakoś nie zauważyłem specjalnego ciemnienia drewna, poza tym naturalnym....

Natomiast mydło szare spokojnie możesz zastosować na swoje baliki. nie obawiaj się, nie przemoczysz ich :)
Pod warunkiem, że będziesz to robił przy wyższych temperaturach i słonecznej pogodzie.
Warto też sprawdzić mydło szare na bazie oleju lnianego, o którym wspomniałem wyżej,. Sam go jeszcze nie stosowałem, ale zrobię to wiosną, bo myślę, że przyniesie dobre efekty - oprócz samego czyszczenia ścian zapewnic powinno dodtakową ochronę, przez dodatek oleju.

8)

akselek
17-02-2011, 11:17
jeśli kroś sie przymeirza do kredytu "rodzina na swoim" z nowych balllllowiczów, to z tego co mówiono w radio, trzeba zagęścić ruchy, bo maja w najbliższym zcasie mocno utrudnić warunki.... Za dok - półtora w ogóle nie będą juz w ten sposób dotowane kredyty

zbyszek57
17-02-2011, 15:25
jesli mogę cos doradzić.. to na lity bal polecam preparaty firmy OSMO..Dwa lata temu postawiłem klientowi dom z bala litego 260 mm -sosna syberyjska. Ponieważ sosna pokrywa sie fajna patyna w kolorze srebra , zaproponowałem pozostawienie tego koloru. Klient wolał jednak wyczyszczone drewno. Ze względu na twardość i na rodzaj konstrukcji, zdecydowaliśmy sie wypiaskować bale a w zasadzie gotowy dom. Po wypiaskowaniu dom zyskał złotoczerwony odcień no i to przeważyło:):) Zadanie- poszukać preparatu pochodzenia żywicznego(olejowego) ktory to zabezpieczy bale przed starzeniem optycznym a jednocześnie pozwoli na prace drewna. Wybór padł na OSMO. Cena dość wysoka , bo wtedy litr tego "cuda' kosztował około 120 zł ale warto było. Efekt po dwóch zimach - bez przebarwien i innych zmian wizualnych.
link do strony http://www.osmo.com.pl/pl/lazura_do_ochrony_drewna.php

petervdo
17-02-2011, 16:01
jeśli kroś sie przymeirza do kredytu "rodzina na swoim" z nowych balllllowiczów, to z tego co mówiono w radio, trzeba zagęścić ruchy, bo maja w najbliższym zcasie mocno utrudnić warunki.... Za dok - półtora w ogóle nie będą juz w ten sposób dotowane kredyty
racja !!
sprawdzają dokładnie ... ale mamy już pierwszą transzę na swoim :lol2:

zbyszek57
20-02-2011, 15:17
Masz rację, że obcym piórze może woda stać, to w trójkąt będzie uważam łatwiej. Mata używana pod panele... hm przyznam się, że nie wiem co to jest. Mi w domu, jak ktoś robił panele, bo mieszkam w nowej kamienicy w mieście, to pamiętam, że dawał taką płytę, która przypominała pleśniową - to jest to? Może dzisiaj jeszcze inne wynalazki dają - nie wiem.
Kiedyś wspominałeś o uszczelnianiu bali pianką, która służy do izolacji rur, z tym można pomyśleć, ale czy to po 10 latach nie skurczy się, to nie wiem.


czemu pianka poliuretanowa?:) nie mozna bardziej naturalnie? tak jak robia to rosjanie? pasy filcu i olej lniany na goraco.

JerzyBw
21-02-2011, 09:55
czemu pianka poliuretanowa?:) nie mozna bardziej naturalnie? tak jak robia to rosjanie? pasy filcu i olej lniany na goraco.
Jasne, że można i filc i olej lniany na gorąco. Możesz zdradzić, dlaczego olej na gorąco?

zbyszek57
21-02-2011, 10:29
Jerzy:):) przecież wiesz czemu...ciepło otwiera pory w drewnie i olej wnika w warstwe uszczelnianą:) to jedno.. po drugie , próbowałeś kiedyś nasączyć olejem na zimno półcentymetrowy pas filcu? bo ja tak..i trwało to jakieś 2 godziny..zanim przesiąkł na wylot:) czasu szkoda. A jak podgrzalem , poszlo w mig:) ...poza tym namoczony filc w oleju gorącym lepiej sie układa na wyobleniu.

maciej74
21-02-2011, 11:22
zdyszek masz fotki idea mi się bardzo podoba, pianka ma jeden plus nie chłonie wilgoci choć jest mało organiczna i to mi się w niej nie podoba a jak z filcem zaimpregnowanym w oleju ?

JerzyBw
21-02-2011, 11:32
No jasne, że tak pomyślałem, ;)
Można dodać jeszcze, że filc nasączony olejem też jest mniej podatny na wilgoć ;)
Taki filc, jak używany jest do gumofilców, trza znaleźć :)

zbyszek57
21-02-2011, 11:33
fotek nie mam:( bo nie robiłem,nie wydawalo mi sie to istotne( chodzi o filc) . Pomysl podlapalem od Sybiraków. U nich tasma polipropylenowa to rarytas.:) filcu mają oporowo i wypracowali sobie system filcowego niby uszczelniania.Pisze" niby' bo dom wykonany maszynowo nie wymaga doszczelniania, w przeciwienstwie do bali obrabianych recznie.nie mowie tego z sufitu. W kazdej chwili moge zaprosic do domu z bala toczonego maszynowo , gdzie brak jest czegokolwiek pomiedzy balami a w chalupie nie wieje, tak jak u górali:D

JerzyBw
21-02-2011, 12:16
filcu mają oporowo i wypracowali sobie system filcowego niby uszczelniania.Pisze" niby' bo dom wykonany maszynowo nie wymaga doszczelniania, w przeciwienstwie do bali obrabianych recznie.nie mowie tego z sufitu. W kazdej chwili moge zaprosic do domu z bala toczonego maszynowo , gdzie brak jest czegokolwiek pomiedzy balami a w chalupie nie wieje, tak jak u górali:D

Każdy ma swój gust ;). Mi takie chałupy z toczonymi balami, obrabiane maszynowo, nie za bardzo podobają się.
Wolę takie od topora, jak ze średniowiecza. Ktoś tak na "szkieletach" nazwał ;)

zbyszek57
21-02-2011, 12:30
Jerzy:):) wszystko jest kwestia gustu:) no i materiału, w którym sie pracuje:):) Jakbys kiedys mial ochote sprobowac sil na balu 320 mm modrzewiowym z Syberii i na nim wyciąć zamek( czasze ) siekierka, to ja chętnie pokibicuje:):):rotfl:

JerzyBw
21-02-2011, 12:38
Zbysiu Napisałem od "topora" co nie oznacza, że siekierką wycinam zamki.
Nie wiem też, czy kupowałbym drzewo z Syberii.

zbyszek57
21-02-2011, 12:46
czemu? masz obiekcje? cenowe/ czy inne?

petervdo
21-02-2011, 12:47
w temacie modrzewia :P
proszę o podpowiedź tych co już mieszkają / wykańczają / znają itd. ...
jakiej wielkości piec wystarczy do domu z bala pełnego (ok. 30 cm) .. własnie modrzewia z mszeniem ?
wiekość domu ok. 120 m2
CO + CWU (bez szaleństw ;) )
podłogówka ok 50 m2

projektant wyliczył 35 kW ... chyba troszkę przegięcie :sick:

zastanawiam się czy piecyk na ekogroszek np. 16 kW (max wyciąga 19kW) wystarczy czy mało ?

zbyszek57
21-02-2011, 12:55
Peter.. sam modrzew jest ogolnie zimny.. bo trzyma zywice.. jest zimniejszy od sosny..Powiem ci tak- w domu 95 m kw mam zamontowane 5,4 KW kabla grzejnego :) i chwatit.
Mysle ze z ekogroszkiem dasz sobie rade.. zależy ile wody masz w ukladzie grzewczym( rodzaj grzejników - aluminium, czy blaszaki stalowe )

telewy
21-02-2011, 12:55
Ja u siebie mam 15kW, powierzchnia 160 m2+garaż 40 m2 też ogrzewany. Całe ogrzewanie to kaloryfery, podłogówka to chyba w sumie z 20m2. Moc pieca wyliczył mi dystrybutor.

JerzyBw
21-02-2011, 12:58
czemu? masz obiekcje? cenowe/ czy inne?
Wątpię, czy modrzew z Polski o grubości od 35cm średnicy po środku za 560 zł brutto za kubik z lasu, będzie droższy od sprowadzanego z Syberii.
Weź pod uwagę jeszcze, że np petervdo - nasz kolega, znalazł drzewo ze Słowacji za 400 zł netto w podobnej klasie grubości.

petervdo
21-02-2011, 13:08
Wątpię, czy modrzew z Polski o grubości od 35cm średnicy po środku za 560 zł brutto za kubik z lasu, będzie droższy od sprowadzanego z Syberii.
Weź pod uwagę jeszcze, że np petervdo - nasz kolega, znalazł drzewo ze Słowacji za 400 zł netto w podobnej klasie grubości.
poprawka ;)

z Polski z tabliczkami

na Słowację to pakowali z placu :D

zbyszek57
21-02-2011, 13:09
z całym szacunkiem.. masz racje.. parametry ilosciowe sa ok..ale nie parametry jakościowe. W maju zeszlego roku zamówiłem 80 m.szesc bala z modrzewia krajowego..bale okorowane w klasie I , średnica dło 60 gora minimum 40 cm długosc 7 metrow. Pochodzenie- karkonosze. a dokaldniej okolice Swieradowa i Gory Izerskie. .Po obrobce okazalo sie,ze nie nadaja sie do tego. do czego je przeznaczylem. Pod nozem tokarskim włokno" wstawalo" . Jerzy, Ty wiesz, co to znaczy..w sumie za metr Syberyjskiego modrzewia place 1600 zeta.. krajowy - dobry jakosciowo- wychodzi na jakies 1400- 1500 . Dla mnie jedna cholera..a obróbkę bala syberyjskiego mam w cenie 1600 .

petervdo
21-02-2011, 13:09
Ja u siebie mam 15kW, powierzchnia 160 m2+garaż 40 m2 też ogrzewany. Całe ogrzewanie to kaloryfery, podłogówka to chyba w sumie z 20m2. Moc pieca wyliczył mi dystrybutor.

tylko jak dobrze pamiętam masz chyba wełnę pomiędzy balami ...
a u mnie okrąglaczek

zbyszek57
21-02-2011, 13:10
Slowacy nie maja modrzewia:):) kombinuja z daglezja:):)

JerzyBw
21-02-2011, 13:15
z całym szacunkiem.. masz racje.. parametry ilosciowe sa ok..ale nie parametry jakościowe. W maju zeszlego roku zamówiłem 80 m.szesc bala z modrzewia krajowego..bale okorowane w klasie I , średnica dło 60 gora minimum 40 cm długosc 7 metrow. Pochodzenie- karkonosze. a dokaldniej okolice Swieradowa i Gory Izerskie. .Po obrobce okazalo sie,ze nie nadaja sie do tego. do czego je przeznaczylem. Pod nozem tokarskim włokno" wstawalo" . Jerzy, Ty wiesz, co to znaczy..w sumie za metr Syberyjskiego modrzewia place 1600 zeta.. krajowy - dobry jakosciowo- wychodzi na jakies 1400- 1500 . Dla mnie jedna cholera..a obróbkę bala syberyjskiego mam w cenie 1600 .
Bardzo drogo. No ale potem masz mniej roboty z takim obrabianym balem.

zbyszek57
21-02-2011, 13:33
ano dokładnie.. potem montaz domu to dwa ciezkie młoty z modrzewia .i dwóch silnych..:):)no i ten cholerny olej.. zeby bale sie na sobie poukładały, bo na sucho modrzew predzej sie zapali,. niz sie ułozy:D:D:D

maciej74
21-02-2011, 13:39
to ja czegoś nie rozumiem petervdo kupił legalnie z tabliczką za 400 zł ty zbyszku po 1400 zł .
No to trochę rozbieżne ceny i z kąt ta różnica ?

zbyszek57
21-02-2011, 13:47
maciej:):) poczytaj dokladnie:):) ja szukam modrzewia nie pędzonego:):) którego przyrosty roczne to ok 1-2 mm a nie 5 , tak jak u nas w lasach .To z reguły starodrzewy..a to kosztuje. Poza tym. 1400 to drewno po obrobieniu, czyli przetoczone na wymiar, wykonane czasze zgodnie z balizacja projektowa:) stad ta cena:) Peter kupil kloca za 400 ..a ja za 1600 mam 4 metry kwadratowe sciany na gotowo z bala jednorodnego:)

JerzyBw
21-02-2011, 13:56
Zbysiu Jak można drzewo "pędzić", żeby rosło szybciej? To nie ogórki z Holandii . W Syberii ze względu na klimat rośnie wolniej i to tyle. A transport, jak wychodzi?

maciej74
21-02-2011, 13:56
no to teraz rozumiem :) jnieśli to cena finalna produktu to ok. Tego nie doczytałem.

zbyszek57
21-02-2011, 14:00
moze to i drogo..ale za podobna cene.. 1220 brutto kupilem tarcice. 4 stronnie strugana i suszona w klasie A . Kantowka 100 x 150 i dzwigary 80 x 180 . Nie dalo sie taniej...od pazdziernika byly juz 3 podwyzki materialu w Polsce

maciej74
21-02-2011, 14:56
Avatar zbyszek57


moze to i drogo..ale za podobna cene.. 1220 brutto kupilem tarcice. 4 stronnie strugana i suszona w klasie A . Kantowka 100 x 150 i dzwigary 80 x 180 . Nie dalo sie taniej...od pazdziernika byly juz 3 podwyzki materialu w Polsce

kupiłeś od kogoś gotową ? ten ktoś też ma narzut , jestem ciekaw ile.
co do bala czy drogo ? dla jednych tak dla innych nie, można by było porównać petervo teraz będzie stawiał więc mam nadzieje że poinformuje nas jakie koszty będzie ponosił na razie dał 400 stówki za m3 a to początek :) , u Ciebie dostajesz gotowy produkt składnie pójdzie w mig.
Petervo wyniesie drożej robocizna .
Zbyszek a u ciebie można zamówić bale bez składania tylko wycięte pod wymiar sorki trochę ciekawski jestem :)

akselek
21-02-2011, 16:32
w temacie modrzewia :P
proszę o podpowiedź tych co już mieszkają / wykańczają / znają itd. ...
jakiej wielkości piec wystarczy do domu z bala pełnego (ok. 30 cm) .. własnie modrzewia z mszeniem ?
wiekość domu ok. 120 m2
CO + CWU (bez szaleństw ;) )
podłogówka ok 50 m2

projektant wyliczył 35 kW ... chyba troszkę przegięcie :sick:

zastanawiam się czy piecyk na ekogroszek np. 16 kW (max wyciąga 19kW) wystarczy czy mało ?




Petervdo, naszym zdaniem dużo za dużo, choc moze inaczej liczy sie dla rówznych źródeł ogrzewania. My mamy pompe ciepła na 8 kw, ok 140 m kwadratwoych, bal 24 cm modrzew, na dole podłogówka na górze grzejniki niskotemperaturowe. Podwójne pióro własne, w środku pianka. Ciepło jak w uchu, a na górze trzeba będzie zastosowac "danfosy" bo jest za ciepło, mimo, ze grzejniki sa ledwo letnie a podłoga na dole wręcz neutralna ( jak by chodziło sie latem po podłodze z dechy.
Przyznam,z ę myslałąm, ze to wszytsko bedzie potzrebowało wyższej temperatury, zeby było komfortowo, a tu bździ ledwo ledwo a w chałupie cieplutko.
Ponoć wiele osób ma za duze piece pod wzgledem kw, co potem w eksploatacji raż podraża koszty ofzrzewania, dwa wcale nie jest łatwe w osiagnieniu komfortowej temperatury nie takiej z tropików

akselek
21-02-2011, 16:42
Slowacy nie maja modrzewia:):) kombinuja z daglezja:):)

Bez obrazy Zbyszek, ale nie prawda, maja sporo modrzewia, który preferuje stoki południowe a sporo tam jest terenów z południowym skłonem na których rośnie własnie modrzew.
Góry Izerskie (nawet z lekcji geografii w szkole chyba każdy słyszał) to okolice które wyglądaja jak cmentarzysko leśne.... Z powodu zanieczyszczeń środowiska, drzewa osłabione nie wytrzymały wiekszych wiatrów, i tamte okolice słyna z leśnych wiatrołomów. Drewno tam nie jest najlepsze.
Niewątpiliwie im zimniejszy rejon ( syberia) tym wolniej rośnie drzewo i tym gęstsze słoje, i twardsze drewno, lepszej jakosci.

marobury
21-02-2011, 16:45
Witaj, Akselku

Też mam zamiar zrobić podłogówkę na 130 m kw, i tak na 99% jestem przekonany, całość świerk 18cm, mszona.
Z tego co piszesz to jest ciepło, jakie podłogi masz??płytki, Panel??
Ogrzewał będę kominkiem z płaszczem i zasobnik 750 litrów,
i kolektory na dach.

Pozdro

akselek
21-02-2011, 17:01
Witaj, Akselku

Też mam zamiar zrobić podłogówkę na 130 m kw, i tak na 99% jestem przekonany, całość świerk 18cm, mszona.
Z tego co piszesz to jest ciepło, jakie podłogi masz??płytki, Panel??
Ogrzewał będę kominkiem z płaszczem i zasobnik 750 litrów,
i kolektory na dach.
Pozdro

Płytki gers.... Marzyłam o dechach na dole i długo trwało zanim przekonałam się do płytek. Na szczeście moje obawy, że będzie jak w łazience sie rozwiały.
Nie chce krytykować kominka jako głównego źródła, bo skoro taki sobie wybrałaś masz pewnie jakieś powody, mnie wydaje się to mało wygodnym rozwiązaniem, żeby nie powiedzieć najgorszym o czym już pisałam.
Teraz jest sporo opcji, i każdy wybiera co dla niego najlepsze. Dla mnie głównym minusem tego rozwiązania jest to że robi się szybko zimno, jak sie nie pali, i po powrocie z pracy znów jest w chałupie chłodno ( z kolei jak sie napali to temperatura szybko wzrasta), a nie każdy to lubi, po drugie , z salonu robi się kotłownie, a po trzecie palenie w kominku staje sie koniecznoscia a nie frajdą. Bezobsługowe systemy oczywiście są droższe w instalacji, a gaz czy olej potem w uzytkowaniu też, ale ma się komfort i stałą temperaturę jaką sobie ustawimy. Każdy musi sobie sam przekalkulować co dla niego jest najlepsze.
Jeśli ktoś jest stale / czesto w domu, to ten system nie jest najgorszy, i pewnie znajdziesz nie jednego zadowolonego z kominka w roli głównej. Co do mszenia sie nie wypowiem, bo nie mamy mszenia. Ponoc dorze zrobione sie sprawdza, ale też ponoć trzeba poprawiać po jakimś czasie jak chałupa sie troche 'porusza" Ale to wiedza z zakresu "ponoć" więc zapytaj tych mszonych.

Ania711
21-02-2011, 17:04
a jakie są obecnie koszty wybudowania domu z bali ok. 20 cm? dom ok 160 metrów? np. stan surowy zamknięty? moze ktoś napisze ile taa budowa około moze kosztować?

W lubuskim to koszt ok 180tys. Stan sur zamknięty. Pozdrawiam.

zbyszek57
21-02-2011, 17:06
Bez obrazy Zbyszek, ale nie prawda, maja sporo modrzewia, który preferuje stoki południowe a sporo tam jest terenów z południowym skłonem na których rośnie własnie modrzew.
Góry Izerskie (nawet z lekcji geografii w szkole chyba każdy słyszał) to okolice które wyglądaja jak cmentarzysko leśne.... Z powodu zanieczyszczeń środowiska, drzewa osłabione nie wytrzymały wiekszych wiatrów, i tamte okolice słyna z leśnych wiatrołomów. Drewno tam nie jest najlepsze.
Niewątpiliwie im zimniejszy rejon ( syberia) tym wolniej rośnie drzewo i tym gęstsze słoje, i twardsze drewno, lepszej jakosci.

akselek:):) i tak i nie. Ja mowie ogólnie o Karkonoszach a co do Izerów, to jak kazdy słyszał , tam od jakichs 20 lat nie cielo sie modrzewia, bo nie bylo zgody LP. nie wiem, z jakich przyczyn.. nie wnikam. Może dlatego ze utworzono tam Park Krajobrazowy i założono szlaban na wycinke gospodarcza...Dostałem zgodę w zeszłym roku i wykorzystałem. Kantówka niezla.. ale na bale toczone nasz krajowy modrzew sie nie nadaje. Slowackie wynalazki tez. oni tam prowadzili i prowadza dalej gospodarke rabunkowa. Oferowali mi swierka w 2009 w pazdzierniku po 50 Euro za metr przestrzenny., juz po okorowaniu.(.Metr przestrzenny, nie szescienny). Sorry..ale od Slowaków to ja nawet ichniego piwa nie chce:D:D:D

zbyszek57
21-02-2011, 17:09
kupiłeś od kogoś gotową ? ten ktoś też ma narzut , jestem ciekaw ile.
co do bala czy drogo ? dla jednych tak dla innych nie, można by było porównać petervo teraz będzie stawiał więc mam nadzieje że poinformuje nas jakie koszty będzie ponosił na razie dał 400 stówki za m3 a to początek :) , u Ciebie dostajesz gotowy produkt składnie pójdzie w mig.
Petervo wyniesie drożej robocizna .
Zbyszek a u ciebie można zamówić bale bez składania tylko wycięte pod wymiar sorki trochę ciekawski jestem :)

mozna..ale ja glownie z Syberii targam:) taka fobia:):)

JerzyBw
21-02-2011, 17:21
mozna..ale ja glownie z Syberii targam:) taka fobia:):)

Zbysiu, no właśnie, to jak z tym drewnem z Syberii? Dostajesz go obrobiony/wytoczony za 1400 m3, czy płacisz mniej, dostajesz takie jak natura stworzyła i go potem obrabiasz np komuś zlecasz obróbkę?
A transport, koszt z Syberii?

petervdo
21-02-2011, 17:52
..ale od Slowaków to ja nawet ichniego piwa nie chce:D:D:D
piwko akurat moje ulubione ze Słowacji ... właśnie zapas się kończy i pasuje jechać na Chyżne
polski modrzew .. raczej ciężko powiedzieć, aby specjalnie na sterydach hodowany .. chociaż kto wie ;)

co do drzewa z dalekiego wschodu ... jakoś nie mam przekonania ..
jeszcze jakaś elektrownia się kiedyś na wschodzie popsuła :sick:
toczone tez mi nie podchodzą
oglądałem, dotykałem .. i sposób zakupu w dużym stopniu to pośrednictwo niż budowa z bala

.. dlatego u mnie będzie mszenie :p
może dlatego, że w żyłach, z korzeni, górska krew płynie :cool:

co do kosztów to mam już wstępną kalkulację ale ... będzie wykonane to wtedy mogę się podzielić jakąś informacją
tak naprawdę to tylko wycena konkretnego projektu daje orientacje a nie cena za m3 / m2 czy inne porównania

zbyszek57
21-02-2011, 20:09
piwko akurat moje ulubione ze Słowacji ... właśnie zapas się kończy i pasuje jechać na Chyżne
polski modrzew .. raczej ciężko powiedzieć, aby specjalnie na sterydach hodowany .. chociaż kto wie ;)

co do drzewa z dalekiego wschodu ... jakoś nie mam przekonania ..
jeszcze jakaś elektrownia się kiedyś na wschodzie popsuła :sick:
toczone tez mi nie podchodzą
oglądałem, dotykałem .. i sposób zakupu w dużym stopniu to pośrednictwo niż budowa z bala

.. dlatego u mnie będzie mszenie :p
może dlatego, że w żyłach, z korzeni, górska krew płynie :cool:

co do kosztów to mam już wstępną kalkulację ale ... będzie wykonane to wtedy mogę się podzielić jakąś informacją
tak naprawdę to tylko wycena konkretnego projektu daje orientacje a nie cena za m3 / m2 czy inne porównania

na Chyzne?:D w sobote bede w Chyznem:) raptem 5 km od tego domu z bala toczonego:):) jak chcesz..zapraszam:) obejrzysz , pogadasz ..piwa nie dam.. bo wole nasze:)

zbyszek57
21-02-2011, 20:13
Zbysiu, no właśnie, to jak z tym drewnem z Syberii? Dostajesz go obrobiony/wytoczony za 1400 m3, czy płacisz mniej, dostajesz takie jak natura stworzyła i go potem obrabiasz np komuś zlecasz obróbkę?
A transport, koszt z Syberii?

Jurek.. ja wysylam na Syberie do tartaku plan domu..ale zbalizowany czyli przekształcony na konstrukcje z bala toczonego. Tam mi wycinają caly dom.. i tak wycięty zjeżdża do kraju. Reasumujac.. zero odpadow.. to co zakupione. zostaje wbudowane. Place tylko za czysty metraż scian. Konstrukcje wiezby dachowej robie na miejscu. Co do ceny to jak bede mial projekt, moge cos powiedziec..bo sciany domu szkieletowego, murowanego i z bala nijak sie maja do siebie:) ( chodzi mi o metry kwardatowe:)

AgaJeżyk
21-02-2011, 20:22
w temacie modrzewia :P
proszę o podpowiedź tych co już mieszkają / wykańczają / znają itd. ...
jakiej wielkości piec wystarczy do domu z bala pełnego (ok. 30 cm) .. własnie modrzewia z mszeniem ?
wiekość domu ok. 120 m2
CO + CWU (bez szaleństw ;) )
podłogówka ok 50 m2

projektant wyliczył 35 kW ... chyba troszkę przegięcie :sick: Chyba się z głupim na rozumy pozamieniał !

zastanawiam się czy piecyk na ekogroszek np. 16 kW (max wyciąga 19kW) wystarczy czy mało ?

Właśnie męczę sie z piecem ... cos chyba się nie polubimy.
Diabeł chce nas ugotować ... ma tylko 20 kw i o dziwo racjonalnie pożera groszek. Kaloryfery na poddaszu pozakręcałam za co od razu mi po uszach dali, że pompę zmarnuję. Jak przemajstruję ustawienia to mi zgaśnie ...zgroza...
Piotr - 20 KW wystarczy za świat ! 16- e to pewności nie mam ...

zbyszek57
21-02-2011, 20:30
w standardzie to zakladaja ze okolo 75 do 100 W na metr kwadratowy...powinno starczyc..niechby bylo 120 ...nawet 150...to 16 kW z zapasem starczy:)

petervdo
21-02-2011, 23:04
na Chyzne?:D w sobote bede w Chyznem:) raptem 5 km od tego domu z bala toczonego:):) jak chcesz..zapraszam:) obejrzysz , pogadasz ..piwa nie dam.. bo wole nasze:)
hmm...
ja będe raczej w nastepną ;)
ale butelki na Chyzne mogę zadać :yes:
a ten dom z toczonego to nie czasem w Zawoi ?

petervdo
21-02-2011, 23:14
Właśnie męczę sie z piecem ... cos chyba się nie polubimy.
Diabeł chce nas ugotować ... ma tylko 20 kw i o dziwo racjonalnie pożera groszek. Kaloryfery na poddaszu pozakręcałam za co od razu mi po uszach dali, że pompę zmarnuję. Jak przemajstruję ustawienia to mi zgaśnie ...zgroza...
Piotr - 20 KW wystarczy za świat ! 16- e to pewności nie mam ...
Aga mogę Ci troszkę węgla wysłać w paczce ...
ten z elektrowni może słabo się sprawdzać :D


w standardzie to zakladaja ze okolo 75 do 100 W na metr kwadratowy...powinno starczyc..niechby bylo 120 ...nawet 150...to 16 kW z zapasem starczy:)

w stronę 16kW się skłaniam .. w końcu część balowiczów grzeje samym kominkiem i starcza .. a nie przypuszczam
żeby kominek dawał stabilne 15 czy 20 kW a wiekość domów zbliżona do 120 m2
nie chciałbym przewymiarować pieca .. zna ktoś ten program do obliczeń OCZ czy coś .. nie mam czasu jeszcze nad nim siedzieć :mad:

a tak na marginesie rozmyślam o piecu a dopiero paliki geodeta powbijał :p

zbyszek57
22-02-2011, 07:48
hmm...
ja będe raczej w nastepną ;)
ale butelki na Chyzne mogę zadać :yes:
a ten dom z toczonego to nie czasem w Zawoi ?

nie:):) ale niedaleko w sumie bo w Zubrzycy Dolnej:):)

Górą Orawaaaaaa!!

a co do grzania w tym balowiczu.. to na tych 80 metrow jest 5,4 kW kabla grzejnego w podlodze:) tylko...i aż:P

JerzyBw
22-02-2011, 08:54
Jurek.. ja wysylam na Syberie do tartaku plan domu..ale zbalizowany czyli przekształcony na konstrukcje z bala toczonego. Tam mi wycinają caly dom.. i tak wycięty zjeżdża do kraju. Reasumujac.. zero odpadow.. to co zakupione. zostaje wbudowane. Place tylko za czysty metraż scian. Konstrukcje wiezby dachowej robie na miejscu. Co do ceny to jak bede mial projekt, moge cos powiedziec..bo sciany domu szkieletowego, murowanego i z bala nijak sie maja do siebie:) ( chodzi mi o metry kwardatowe:)
Zbyszek, Widzę, że to jest Twoja tajemnica z tym transportem z Rosji, bo już trzeci raz omijasz to, niczym polityk.

petervdo
22-02-2011, 09:06
Zbyszek, Widzę, że to jest Twoja tajemnica z tym transportem z Rosji, bo już trzeci raz omijasz to, niczym polityk.

dla mnie własnie taki "wirtualny" zakup domu się nie spodobał ..
w grę wchodziła zapłata za prawie cały dom ok. 80 -90 % z góry nie widząc nawet do końca komu wpłacam ;)
na targach "rozmawiałem" z Ukraińcami .. mieli fajny klejony bal (kwadrat) i dwa pióra w cenie tak o połowę niższej od naszych .. ale robione wszystko na wschodzie ..
a nie zaproponowali czegoś takiego jak "rachunek arbitrażowy" ...
ja wpłacam, że mam
oni wypłacą jak zrobią i odbierzemy
takie wspólne bezpieczeństwo :P
to jest mój pomysł na handel ze wschodem ;)

zbyszek57
22-02-2011, 10:22
Zbyszek, Widzę, że to jest Twoja tajemnica z tym transportem z Rosji, bo już trzeci raz omijasz to, niczym polityk.


zadna tajemnica:) w zeszlym roku za samochod 24 tonowy do transportu przestrzennego placilem 1500 euro . Firma z Minska na bialorusi, bo tylko oni maja tam zgode na bezlimitowy przelot. na taki zestaw wchodzi albo 21 m szesc modrzewia..albo 24 sosny albo 32 m szesc tzw cedru , czyli limby olbrzymiej.
Ale mnie transport nie interesuje bo ja place za towar loco granica z Polska:) stad temat dla mnie nieistotny. Jerzy:) przepraszam, jesli odniosles takie wrazenie.

zbyszek57
22-02-2011, 10:23
dla mnie własnie taki "wirtualny" zakup domu się nie spodobał ..
w grę wchodziła zapłata za prawie cały dom ok. 80 -90 % z góry nie widząc nawet do końca komu wpłacam ;)
na targach "rozmawiałem" z Ukraińcami .. mieli fajny klejony bal (kwadrat) i dwa pióra w cenie tak o połowę niższej od naszych .. ale robione wszystko na wschodzie ..
a nie zaproponowali czegoś takiego jak "rachunek arbitrażowy" ...
ja wpłacam, że mam
oni wypłacą jak zrobią i odbierzemy
takie wspólne bezpieczeństwo :P
to jest mój pomysł na handel ze wschodem ;)

Piter:):) jest cos takiego jak akredytywa:):):)
ale ja ze wschodem nie handluje:):)
wiecej na priv:) bo tu nie wypada:)

petervdo
22-02-2011, 10:31
Piter:):) jest cos takiego jak akredytywa:):):)
ale ja ze wschodem nie handluje:):)
wiecej na priv:) bo tu nie wypada:)

właśnie przez brak zabezpieczenia "moich" interesów zrezygnowałem całkowicie z tego kierunku
biorąc pod uwagę, że kredyt i tak w transzach :o
teraz już dla mnie za późno ;)
więc dla info dla zaczynających myślę, że można na forum otwartym

ktoś przeciw ???

zbyszek57
22-02-2011, 11:29
Peter? to z czego w koncu będziesz budował?

petervdo
22-02-2011, 12:24
Peter? to z czego w koncu będziesz budował?
modrzew ;)
44624

zbyszek57
22-02-2011, 12:25
ale modrzew metoda góralską? masz firmę?

petervdo
22-02-2011, 12:46
ale modrzew metoda góralską? masz firmę?
po naszemu .. jak pradziadki ;)
to to takie coś ma wyjść
44626

w Zubrzycy to Twój czy budujesz ?
będę w zawoi to bym chętnie podjechał popatrzył .. to mi nie przeszło ... chęć oglądania .. zawsze coś ciekawego można jeszcze podpatrzyć ;)

zbyszek57
22-02-2011, 13:27
zbudowałem. Ja dla siebie to chce postawić w okolicach Czorsztyna. Nawet działkę znalazłem:) bylem sie dogadał z właścicielem. bo on to klasyczny góral i nijak sie nie możemy dogadać, a od roku koło tego chodzę.

petervdo
23-02-2011, 00:37
w ramach relaksu troszkę historii ;)
http://www.zswsucha.iap.pl/STREFA_N/WiLeHi/zawoja/zabudowa.html

maciej74
23-02-2011, 07:44
ha ha a nas właśnie znajoma odwiedziła co mieszka w Makowie ,a w Zawoi dechy na podłogę kupowałem od miłego górala nizinnego .
Artykulik bardzo ciekawy.

zbyszek57
23-02-2011, 13:32
Zawoja jest sama w sobie cudem budownictwa górskiego..ale właściwego dla Orawy. Inne wsie potraciły swoją tożsamość ale Zawoja sie dzielnie trzyma..

WojtekWojtek
27-02-2011, 17:52
Mam pytanko. W środę - 02.03.11r. - jedę z żoną i znajomymi do Zakopanego. Będziemy po okolicy szukali cieśli. Coś tam może nagrał znajomy góral, ale nie wiem. Na pewno odwiedzimy okolice Nowego Targu i Łapsz Niżnie, choć tam ceśle trochę się zinstytucjonalizowali, mają już firmy. Może macie w tej okolicy jakieś namiary na sprawdzonych ciesli? Jeśli tak proszę o info. Jeśli kto woli na priva, to zaraz służę adresem. Pozdrawiam W

Beskid-land
27-02-2011, 20:06
Na temat budownictwa drewnianego możesz poczytać też na stronie www.timberlog.pl

SebastianW
27-02-2011, 20:50
dla mnie własnie taki "wirtualny" zakup domu się nie spodobał ..
w grę wchodziła zapłata za prawie cały dom ok. 80 -90 % z góry nie widząc nawet do końca komu wpłacam ;)
na targach "rozmawiałem" z Ukraińcami .. mieli fajny klejony bal (kwadrat) i dwa pióra w cenie tak o połowę niższej od naszych .. ale robione wszystko na wschodzie ..
a nie zaproponowali czegoś takiego jak "rachunek arbitrażowy" ...
ja wpłacam, że mam
oni wypłacą jak zrobią i odbierzemy
takie wspólne bezpieczeństwo :P
to jest mój pomysł na handel ze wschodem ;)

co to za firma?

SebastianW
27-02-2011, 20:52
Petervdo, naszym zdaniem dużo za dużo, choc moze inaczej liczy sie dla rówznych źródeł ogrzewania. My mamy pompe ciepła na 8 kw, ok 140 m kwadratwoych, bal 24 cm modrzew, na dole podłogówka na górze grzejniki niskotemperaturowe. Podwójne pióro własne, w środku pianka. Ciepło jak w uchu, a na górze trzeba będzie zastosowac "danfosy" bo jest za ciepło, mimo, ze grzejniki sa ledwo letnie a podłoga na dole wręcz neutralna ( jak by chodziło sie latem po podłodze z dechy.
Przyznam,z ę myslałąm, ze to wszytsko bedzie potzrebowało wyższej temperatury, zeby było komfortowo, a tu bździ ledwo ledwo a w chałupie cieplutko.
Ponoć wiele osób ma za duze piece pod wzgledem kw, co potem w eksploatacji raż podraża koszty ofzrzewania, dwa wcale nie jest łatwe w osiagnieniu komfortowej temperatury nie takiej z tropików

Napisz proszę więcej o tej pompie ciepła

petervdo
27-02-2011, 20:56
co to za firma?

oj nazwy nie pamiętam .. byli na targach w Sosnowcu zeszły lub poprzedni rok
na pewno mieli stronę internetową

Beskid-land
28-02-2011, 08:32
Może moglibyśmy pomóc w znalezieniu fajnej działki. W tej chwili najwięcej ich mamy w Grywałdzie .To taka niewielka wieś letniskowa położona ok. 10 km. od Czorsztyna.

zbyszek57
28-02-2011, 08:53
spoko.. utłukłem wczoraj młodego Chlebka na cene działki, w Tylmanowej:)

jareks999
01-03-2011, 14:13
Napisz proszę więcej o tej pompie ciepła

pompa jak pompa ( nibe), bardzo duzo o pompach jest na forum mutarora w innym , pompowym temacie
Dużo cennych informacji, i nie chce balowego watku teraz zawalać innym tematem

imported_Kiciuś
02-03-2011, 15:14
Witam Wszystkich!

Jakieś 3 lata temu jako że w Polsce było drogo, rozważałem ściągniecie domu drewnianego lub drewna z Syberii. Napisałem zapytanie po rosyjsku i wysyłałem wraz z projektem w celu wyceny itd do różnych firm w Rosji. Wiele odmówiło gdyż nie zajmowali się exportem. Z niektórymi ciężko się było dogadać. Do jednej nawet dzwoniłem. Moj wniosek jest taki ze na odległość z Ruskimi niewiele się da załatwić. Zniechęcili mnie, nie umieją gadać z klientami. Wielu z nich to jeszcze komuchy i nie zależy im na tym żeby wejść na inne rynki. To tak w skrócie.
Minął bum budowlany, ceny się unormowały i zamówiłem dom w polskiej firmie. I dobrze zrobiłem. Dla zwykłego człowieka to za trudne i zbyt ryzykowne zadawać się z Rosjanai.

Mam jeszcze pytanie. Czy ktoś z Was zastosował do ocieplenia maty Isobooster i czy jest z niego zadowolony? http://isobooster.pl/asortyment.php

Pozdrawiam

wieslaw67
02-03-2011, 15:40
Z ruskimi można się dogadać, ale trzeba mieć flaszke pod ręką. A tak poważnie - w Polsce jest wiele dobrych firm, sam korzystałem z ich usług, po co więc szukać gdzie indziej?

juka25
02-03-2011, 16:36
Witajcie po przerwie,
widzę, że ciągle piszecie :-) Odnośnie impregnacji to impregnowałam domek lazurą bezbarwną v33 z 8-letnią gwarancją. Natomiast w domku poszły ściany tym samym ale w łazience już pójdzie olej zapewne. Co do pieca to ja mam piec 18KW a dom 100m2 użytkowy 13cm bal z dociepleniem 10cm na dole i na górze facjata 6cm+15 wełna+5wełna. Moim zdaniem ten piec spokojnie wystarczy. Na dole podłogówka 45m2 i grzejnik w łazience na górze 4 grzejniki bez podłogówki.

Mam do Was pytania:-)
gdzie mogę kupić dobry eko-groszek albo miał co radzicie? Piec z podajnikiem tłokowym i sterowaniem.
Czy macie jakiś pomysł na łazienkę a dokładnie czym pomalować belki na suficie i dwie ściany, które są z bala? Co proponujecie firmy?
Czy macie pomysł na łazienkę: kolorystyka, dwie ściany z bala, jaka podłoga, mam mętlik w głowie

Czeka mnie wykańczanie i już myślę jak to zrobić. Jeśli macie pomysły to dawajcie. Chętnie skorzystam z Waszej wiedzy i doświadczenia :-)

petervdo
02-03-2011, 19:10
Co do pieca to ja mam piec 18KW a dom 100m2 użytkowy 13cm bal z dociepleniem 10cm na dole i na górze facjata 6cm+15 wełna+5wełna. Moim zdaniem ten piec spokojnie wystarczy. Na dole podłogówka 45m2 i grzejnik w łazience na górze 4 grzejniki bez podłogówki.


jestem coraz bardziej przekonany do mocy ok 16kW .. gość od ogrzewania ma jeszcze na spokojnie po swojemu policzyć




Mam do Was pytania:-)
gdzie mogę kupić dobry eko-groszek albo miał co radzicie? Piec z podajnikiem tłokowym i sterowaniem.


a w jakich rejonach ?

juka25
02-03-2011, 22:14
jestem coraz bardziej przekonany do mocy ok 16kW .. gość od ogrzewania ma jeszcze na spokojnie po swojemu policzyć




a w jakich rejonach ?
Jestem z lubelskiego, ale mogą być i inne lokalizacje w rozsądnych odległościach :-)

justm
02-03-2011, 22:43
A ile kosztuje budowa takiego domu pod klucz o powierzchni uzytkowej 100 m kw? Tak mniej więcej orientacyjnie chciałam wiedzieć.

petervdo
03-03-2011, 00:13
Jestem z lubelskiego, ale mogą być i inne lokalizacje w rozsądnych odległościach :-)
:lol2:
nie żartuj
w promieniu 300 km to raczej nie znajdziesz nic innego niż Bogdanka
oczywiście w rozsądnych .. ale cenach
ps. ładne rejony w lubelskim :bye:

zbyszek57
03-03-2011, 08:40
Witam Wszystkich!

Jakieś 3 lata temu jako że w Polsce było drogo, rozważałem ściągniecie domu drewnianego lub drewna z Syberii. Napisałem zapytanie po rosyjsku i wysyłałem wraz z projektem w celu wyceny itd do różnych firm w Rosji. Wiele odmówiło gdyż nie zajmowali się exportem. Z niektórymi ciężko się było dogadać. Do jednej nawet dzwoniłem. Moj wniosek jest taki ze na odległość z Ruskimi niewiele się da załatwić. Zniechęcili mnie, nie umieją gadać z klientami. Wielu z nich to jeszcze komuchy i nie zależy im na tym żeby wejść na inne rynki. To tak w skrócie.
Minął bum budowlany, ceny się unormowały i zamówiłem dom w polskiej firmie. I dobrze zrobiłem. Dla zwykłego człowieka to za trudne i zbyt ryzykowne zadawać się z Rosjanai.

Mam jeszcze pytanie. Czy ktoś z Was zastosował do ocieplenia maty Isobooster i czy jest z niego zadowolony? http://isobooster.pl/asortyment.php

Pozdrawiam

daj spokoj... demonizujesz sprawy i bredzisz.:):) ja z Ruskimi współpracuję od 5 lat i nie narzekam. Poki co.. wykiwały mnie dwie firmy krajowe.. cwani gorale..a Ruscy nie..
Nie chce tu opisywac dokaldnie bo to bylaby reklama,a mnie tu na tym nie zalezy..to forum pomocowe.. wiec jesli ktos chce to mu w imporcie pomoge ..ale to na priv

juka25
03-03-2011, 15:42
:lol2:
nie żartuj
w promieniu 300 km to raczej nie znajdziesz nic innego niż Bogdanka
oczywiście w rozsądnych .. ale cenach
ps. ładne rejony w lubelskim :bye:

Kurcze, no nie może być tak źle :-( Bogdanka sprawdzałam ale ich produkty nie są tak energetyczne i nie wiem. Może masz namiary na dobrych dostawców? Może nie byłoby tak źle z dostawą do domu ;-)

Co robić w takiej sytuacji???? Gdzie szukać???

petervdo
03-03-2011, 19:08
Kurcze, no nie może być tak źle :-( Bogdanka sprawdzałam ale ich produkty nie są tak energetyczne i nie wiem. Może masz namiary na dobrych dostawców? Może nie byłoby tak źle z dostawą do domu ;-)

Co robić w takiej sytuacji???? Gdzie szukać???

namiarów nie mam ... ale nie sądze, że bez wiekszej operacji logistycznej np. zakup 24 t ciężko będzie zrobić rozsądną cenę
my mamy blisko kopalnie i generalnie stawka to od 20 do 50 zł do tony za transport rzędu 5 do 30 km
a alledrogo .. ?

telewy
04-03-2011, 07:54
Po poszukiwaniach odnośnie czym malować dom od środka zdecydowałem się na 3v3 lazur aqua stop http://www.v33.pl/lazury/b.-lazura-ochronna-aqua-stop,384.html?&vars=cHJvZHVpdF9pZD03ODA%3D. Po odpowiedziach jakie dostałem na forum szukałem tego lazuru w żółtej puszcze, tego który polecał kruszon, ale były tylko w wersji na zewnątrz. Pokazałem to zonie i po dyskusji z nią doszedłem do wniosku, że ona nie zaakceptuje środka, który nie jest na wodzie. I faktem, że potem znalazłem ten lazur w żółtej puszce z adnotacją, że też do wewnątrz ale sobie odpuściłem. I niedawno wstąpiłem do Lerioy i tam natknąłem się na lazur 3v3 aqua stop, wodny, do zastosowań na zewnątrz i wewnątrz. Zrobiłem próbę i kupiłem. Może ciut za mocno błyszczy ale nie znalazłem nic lepszego. Oleje sobie odpuściłem, bo te tanie mnie nie przekonują a na te lepsze mnie nie stać.
Z innych, przyjemnych rzeczy to w końcu mam ciepło w domu. Piec uruchomiłem we wtorek a wczoraj hydraulik skończył mi kotłownię. Domek od wtorku się już nagrzał i w końcu można się w nim normalnie rozebrać. W weekend muszę założyć czujnik do szamba, żeby można było normalnie z kibelka korzystać. Z takich ważniejszych rzeczy to czekam jeszcze na rozmarznięcie ziemi, żeby przekopać kabel i podpiąć skrzynkę elektryczną. W międzyczasie szlifuję parter i przymierzam się do malowania. A w przyszłym tygodniu mam plan zabrać się za budowę kominka.

juka25
04-03-2011, 08:31
Po poszukiwaniach odnośnie czym malować dom od środka zdecydowałem się na 3v3 lazur aqua stop http://www.v33.pl/lazury/b.-lazura-ochronna-aqua-stop,384.html?&vars=cHJvZHVpdF9pZD03ODA%3D. Po odpowiedziach jakie dostałem na forum szukałem tego lazuru w żółtej puszcze, tego który polecał kruszon, ale były tylko w wersji na zewnątrz. Pokazałem to zonie i po dyskusji z nią doszedłem do wniosku, że ona nie zaakceptuje środka, który nie jest na wodzie. I faktem, że potem znalazłem ten lazur w żółtej puszce z adnotacją, że też do wewnątrz ale sobie odpuściłem. I niedawno wstąpiłem do Lerioy i tam natknąłem się na lazur 3v3 aqua stop, wodny, do zastosowań na zewnątrz i wewnątrz. Zrobiłem próbę i kupiłem. Może ciut za mocno błyszczy ale nie znalazłem nic lepszego. Oleje sobie odpuściłem, bo te tanie mnie nie przekonują a na te lepsze mnie nie stać.
Z innych, przyjemnych rzeczy to w końcu mam ciepło w domu. Piec uruchomiłem we wtorek a wczoraj hydraulik skończył mi kotłownię. Domek od wtorku się już nagrzał i w końcu można się w nim normalnie rozebrać. W weekend muszę założyć czujnik do szamba, żeby można było normalnie z kibelka korzystać. Z takich ważniejszych rzeczy to czekam jeszcze na rozmarznięcie ziemi, żeby przekopać kabel i podpiąć skrzynkę elektryczną. W międzyczasie szlifuję parter i przymierzam się do malowania. A w przyszłym tygodniu mam plan zabrać się za budowę kominka.

Czy możesz zamieścić zdjęcia ścian po pomalowaniu, jak wyglądają? Ja też mam ten sam problem i szukam czegoś do wewnątrz (łazienka). Odnośnie kominka (jego budowy) to mój mąż też ma sam wymurować i szuka w tym momencie dobrego źródła. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki jak wymurować kominek kro po kroku :-) albo materiały :-)

Fajnie, że już piec u Ciebie działa ja jeszcze marznę z mężem ;-( a w sobotę czeka nas kładzenie płyt na górze i płyt OSB na podłogę :-)

zbyszek57
04-03-2011, 08:41
juka? a na podłogę to OSB z piórem? czy do czoła?

telewy
04-03-2011, 08:50
Oczywiście, porobię zdjęcia. Nie mniej ta lazura jest bezbarwna i nie jestem pewien czy będzie coś widać na fotkach :) Myślę, że większe znaczenie na ostateczny wygląd będzie miało co innego. Mianowicie u mnie ściany były zaimpregnowane drewnochronem i wyraźnie ściemniały. Szlifowanie odświeża je trochę i wyjaśnia ale nie idealnie, nie na całej powierzchni. Tak więc są miejsca jaśniejsze i ciemniejsze, ale mi to akurat się podoba.
Ja bym Ci jednak sugerował zakup 1L i wykonanie próby, sam tak robiłem i to chyba najlepsza metoda, koszt to 33zł.

Co do kominka to będziemy stawiać kominek otwarty. Już taki jeden postawiliśmy na działce, działa od 20 lat i nie dymi i nie ma z nim żadnych kłopotów. Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać. Nie wiem jaki wy chcecie postawić, bo jeśli z wkładem to jest to chyba trochę prostsze, mam gdzieś artykuł, chyba Murator. Jeśli natomiast otwarty to mam prezentacje w pdf oraz mogę polecić książeczkę, która zakupiłem na allegro plus kilka skanów z innej książki (na jej podstawi wybudowaliśmy pierwszy kominek).

Nawiasem każdy mnie odciąga od pomysłu kominka otwartego, ale taki właśnie mi się marzy w moim drewnianym domku. Będę prowadził dokumentację foto i starał się zamieszczać fotki na bieżąco.

juka25
04-03-2011, 13:39
Oczywiście, porobię zdjęcia. Nie mniej ta lazura jest bezbarwna i nie jestem pewien czy będzie coś widać na fotkach :) Myślę, że większe znaczenie na ostateczny wygląd będzie miało co innego. Mianowicie u mnie ściany były zaimpregnowane drewnochronem i wyraźnie ściemniały. Szlifowanie odświeża je trochę i wyjaśnia ale nie idealnie, nie na całej powierzchni. Tak więc są miejsca jaśniejsze i ciemniejsze, ale mi to akurat się podoba.
Ja bym Ci jednak sugerował zakup 1L i wykonanie próby, sam tak robiłem i to chyba najlepsza metoda, koszt to 33zł.

Co do kominka to będziemy stawiać kominek otwarty. Już taki jeden postawiliśmy na działce, działa od 20 lat i nie dymi i nie ma z nim żadnych kłopotów. Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać. Nie wiem jaki wy chcecie postawić, bo jeśli z wkładem to jest to chyba trochę prostsze, mam gdzieś artykuł, chyba Murator. Jeśli natomiast otwarty to mam prezentacje w pdf oraz mogę polecić książeczkę, która zakupiłem na allegro plus kilka skanów z innej książki (na jej podstawi wybudowaliśmy pierwszy kominek).

Nawiasem każdy mnie odciąga od pomysłu kominka otwartego, ale taki właśnie mi się marzy w moim drewnianym domku. Będę prowadził dokumentację foto i starał się zamieszczać fotki na bieżąco.

Taki mam zamiar. Poszukać, popróbować i mam nadzieję, że efekt będzie doby ;-) Co do kominka to planujemy z wkładem ale ostatecznie nie podjęliśmy decyzji. Zastanawiamy się nad kominkiem z którego będzie można podgrzać w chłodne dni pokoje (prowadząc rury z ciepłym powietrzem) W momencie kiedy piec jest wygaszony (woda jest z solarów) byłoby to dobre rozwiązanie bez konieczności rozpalania pieca :-) Różnie to bywa z naszym klimatem ;-) Jeśli masz jakiekolwiek materiały i możesz podesłać to będę wdzięczna Mój mail: [email protected]

Fasola30
08-03-2011, 09:31
Może ktoś z Was mi pomoże. Architekt robi nam przystosowanie projektu, dom mamy mieć z bala okrągłego o średnicy 26cm. Dzwonił teraz, że musi dać ociepelenie bo ten bal nie spełnia jakies tam normy a żeby ją spełniał musiałby być o grubosci 50cm. Kurcze co z tym zrobić teraz?? Przeciez macie domy z bala 24cm bez docieplenia.

zbyszek57
08-03-2011, 09:56
a jaki ten bal? sosna krajowa? czy inny?

zbyszek57
08-03-2011, 09:58
329. 1. Wymaganie określone w 328 ust. 1 uznaje się za spełnione dla budynku mieszkalnego, jeżeli:
1) przegrody zewnętrzne budynku oraz technika instalacyjna odpowiadaja wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz powierzchnia okien spełnia wymagania określone w pkt 2.1. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy czym dla budynku przebudowywanego niego wspołczynnika przenikania ciepła osłony budynku o nie więcej niż 15 % w porownaniu z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania, lub
2) wartośc wskażnika EP [kWh/(m2E rok)] określajacego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialna energię pierwotna do ogrzewania, wentylacji i przygotowania cieplej wody użtkowej oraz chłodzenia jest mniejsza od wartości granicznych określonych odpowiednio w ust. 3 pkt 1 i 2, a także jeżeli przegrody zewnętrzne budynku odpowiadaja przynajmniej wymaganiom izolacyjności
cieplnej niezbędnej dla zabezpieczenia przed kondensacja pary wodnej, określonym w pkt 2.2. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy
czym dla budynku przebudowywanego dopuszcza się zwiększenie wskaźnika EP o nie więcej niż 15 % w porownaniu
z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania.

jak widac, nie zawsze musi byc to magiczne ""0,3 W""

zbyszek57
08-03-2011, 10:00
Może ktoś z Was mi pomoże. Architekt robi nam przystosowanie projektu, dom mamy mieć z bala okrągłego o średnicy 26cm. Dzwonił teraz, że musi dać ociepelenie bo ten bal nie spełnia jakies tam normy a żeby ją spełniał musiałby być o grubosci 50cm. Kurcze co z tym zrobić teraz?? Przeciez macie domy z bala 24cm bez docieplenia.

ja na bal o srednicy 26 cm uzyskalem dopuszczenie do eksploatacji w tym roku w lutym:):)

Fasola30
08-03-2011, 10:37
zbyszek57 dom będzie z modrzewia syberyjskiego.
Wiem, że uzyskanie samego świadectwa nie będzie kłopotem bo znajomi budowali identycznie i miesiąc temu im robili takie pomiary i facet był zdumiony tak dobrym wynikiem.
Chodzi mi o samym etap projektowania. Architekt wyliczał wg norm z jakiejś tabeli i powiedział, że jak nie da ocieplenia to mogą w starostwie powiatowym oddać projekt do poprawki. I teraz nie wiem czy dać to ocieplenie na projekcie a w rzeczywistości go nie robić czy nie dać i zobaczyć co będzie w starostwie. A musimy jak najszybciej mieć pozwolenie bo bale maja montować w lipcu a tu trzeba piwnicę postawić. A i dodam, że z architektem tez nie trafiliśmy bo facet o domach z bala nie ma pojęcia i wiele rzeczy musiał mu wyjaśnić nasz wykonawca.

marobury
08-03-2011, 12:18
Witaj Fasola 30,

Ja w projekcie miałem bal 14 i 10 cm wełny,
i tak dla spokoju papierów zostawiłem,
Będę miał w rzeczywistości 18 płaz.

Przy odbiorze, których i tak najczęściej nie ma dla bud. jedn.,
oglądają budynek z zewnątrz,
W Polsce żyjemy:)

zbyszek57
08-03-2011, 17:39
zbyszek57 dom będzie z modrzewia syberyjskiego.
Wiem, że uzyskanie samego świadectwa nie będzie kłopotem bo znajomi budowali identycznie i miesiąc temu im robili takie pomiary i facet był zdumiony tak dobrym wynikiem.
Chodzi mi o samym etap projektowania. Architekt wyliczał wg norm z jakiejś tabeli i powiedział, że jak nie da ocieplenia to mogą w starostwie powiatowym oddać projekt do poprawki. I teraz nie wiem czy dać to ocieplenie na projekcie a w rzeczywistości go nie robić czy nie dać i zobaczyć co będzie w starostwie. A musimy jak najszybciej mieć pozwolenie bo bale maja montować w lipcu a tu trzeba piwnicę postawić. A i dodam, że z architektem tez nie trafiliśmy bo facet o domach z bala nie ma pojęcia i wiele rzeczy musiał mu wyjaśnić nasz wykonawca.

Fasola.. i tak zostaw.. Na papierach niech będzie nawet metr styropianu...dla spokoju ducha tych w Starostwie. Modrzew Syberyjski tak sie rozni współczynnikiem przenikania(ucieczki ) ciepla od naszego jak rozni sie gęstością usłojenia.Srednio jest to ok 40% wiecej na korzysc Sybiraka. Wynika to z warunkow wegetacji.Szybciej Syberyjski Modrzew musi dojrzec od swego brata europejskiego..wiec i przyrosty sa mniejsze a co za tym idzie.. i gęstość i twardość jest niewspółmierna. Na to nie ma tabel..bo w tabelach istnieje tylko przelicznik dla sosny krajowej o średnicy 30 cm. No a co do projektantów..coż:):) sposób budowania z bala w systemie toczonym( bo chyba o taki chodzi) dla naszych projektantów to nadal terra incognita:P:P...No ale cholera.:D..nie honor zapytać sie prostego ciesli o zdanie.
A jaka firma Ci to stawia? zdradzisz? jakby co to na priv

Fasola30
08-03-2011, 20:30
zbyszek57 dzieki za odpowiedź:) uzgodnilismy z architektem tzn. maż uzgodnił, że nie bedzie on podawał tego współczynnika przenikania ciepła czy jakoś tak to sie nazywa:-? chetnie bym Ci zdradziła jaka to firma stawia poza tym że rosyjska;) ale nazwy nie pamiętam:oops: a kontrakt podpisany lezy u rodziców. Będe tam w weekend to zajrze w papier i napiszę prv jak Ci zalezy. Na nazwe nie zwróciłam szczególnej uwagi bo teść mojej koleżanki i to nam wystarczyło. A swoja droga ciekawi mnie jak oni długo te projekty obracaja w starostwie zanim dadza PNB. Przeraża mnie ta cała budowa to jakas abstrakcja dla mnie, rok temu o tej porze cieszyłam się z wprowadzenia do wymarzonego mieszkania a teraz już leci 4 miesiąc jak je sprzedalismy:rolleyes:

zbyszek57
08-03-2011, 22:05
Fasolka.. :) ciesze sie...ze to firma rosyjska:):) mam z nimi dobre doświadczenia i wiem..ze dom stanie cudny:) Nic nie ujmujac naszym rodzimym goralskim cieslom.., nie potrafia sobie radzić z budowa domu zrębowego metoda czas okrągłych. Bede trzymał kciuki:)

JerzyBw
09-03-2011, 09:09
Fasolka.. :) ciesze sie...ze to firma rosyjska:):) mam z nimi dobre doświadczenia i wiem..ze dom stanie cudny:) Nic nie ujmujac naszym rodzimym goralskim cieslom.., nie potrafia sobie radzić z budowa domu zrębowego metoda czas okrągłych. Bede trzymał kciuki:)


Nie rozumiem

maciej74
09-03-2011, 10:10
he he ja tyż nirozumim :)

Fasola30
09-03-2011, 10:14
zbyszek ja tez mam nadzieję, że będzie cudny:) Zawsze chcialam mieć z modrzewia syberyjskiego a z tą firma nas na niego po prostu stać:D nawet wyjdzie taniej w porównaniu co nam oferowały polskie firmy i to z surowca krajowego:) jaka metoda bedzie budowany? bale wycięte w półksięzyc i miedzy to włożone pakuły. ściany szczytowe i kolankowe były w projekcie jako szkieletowe a my będziemy mieli z bala :) nie mniej ten temat mamy juz zalatwiony teraz obmyslam plan okien drewniane czy plastiki w kolorze drewna:???: jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam:( i zostaje najwazniejsza kwestia - załatwienie kredytu:rolleyes: ale to dopiero jak bedzie pozwolenie na budowę
A kciuki zawsze sie przydadzą;P

maciej74
09-03-2011, 10:19
jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam
fasolka ja mam drewniane i nic mi się nie paczą , oczywiście z czasem się trochę rozszczelniły ale po wyregulowaniu jest dobrze w sumie jestem zadowolony a mam je już sześć lat.

JerzyBw
09-03-2011, 11:03
he he ja tyż nirozumim :)
"budowa domu zrębowego metoda czas (a może czasz ;) ) okrągłych" - chyba tu chodzi o wzdłużny okrągły, górny frez. Gdyby nasi górale mieli maszynę do toczenia bali i robienia właśnie takich frezów, to zapewne byłby to dla nich "pikuś" coś takiego zrobić.

thnd
09-03-2011, 11:28
Chcielibyśmy nie psuć urody drewna i zastosować najbardziej optymalną i estetyczną w wyglądzie metodę wentylacji okapu dachu.
Obecnie w okapach zamontowane sa deski, jest on szczelnie zamknięty.
Mysleliśmy nad otworami średnicy ok. 3mm wywierconymi w tych deskach w ilości zapewniającej prawidłową wentylacje dachu. Może jakieś kratki?
Jakie macie rozwiązania u siebie? Może ktoś wrzucić fotkę?

zbyszek57
09-03-2011, 20:46
"budowa domu zrębowego metoda czas (a może czasz ;) ) okrągłych" - chyba tu chodzi o wzdłużny okrągły, górny frez. Gdyby nasi górale mieli maszynę do toczenia bali i robienia właśnie takich frezów, to zapewne byłby to dla nich "pikuś" coś takiego zrobić.

Jerzy,.. kurcze:):) w slowie czaSZSZSZ "z" sie nie odbiło:):) nie zlosliwuj:P:P chodzilo mi o to ze miałem kilku ciesli z Orawy , i Podkarpacia i za cholerę nie mogli skumac ze nie moza bala z czaszą " traktowac ' siekierka..ino młotem z gory:)
Oni chcieli ciupaskom..cupaskom:):) a tu trza glowOM..a nie cuipaskOM:P

zbyszek57
09-03-2011, 20:49
zbyszek ja tez mam nadzieję, że będzie cudny:) Zawsze chcialam mieć z modrzewia syberyjskiego a z tą firma nas na niego po prostu stać:D nawet wyjdzie taniej w porównaniu co nam oferowały polskie firmy i to z surowca krajowego:) jaka metoda bedzie budowany? bale wycięte w półksięzyc i miedzy to włożone pakuły. ściany szczytowe i kolankowe były w projekcie jako szkieletowe a my będziemy mieli z bala :) nie mniej ten temat mamy juz zalatwiony teraz obmyslam plan okien drewniane czy plastiki w kolorze drewna:???: jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam:( i zostaje najwazniejsza kwestia - załatwienie kredytu:rolleyes: ale to dopiero jak bedzie pozwolenie na budowę
A kciuki zawsze sie przydadzą;P

dlaczego pakuły??? jesli czasza bedzie dobrze wycieta ..nie trza nic dawac:):) a jesli chcesz..to filc....z olejem ale nigdy pakuły!. Ruskie daja filc i stoi toto potem po 200 lat i nie smierdzi..a pakula ....no ale zrobisz, jak uwazasz.

Fasola30
09-03-2011, 21:23
kurcze a może to nie pakuły:???: teraz to mnie dałeś do myslenia ....:P

PawEla
09-03-2011, 22:57
Na to nie ma tabel..bo w tabelach istnieje tylko przelicznik dla sosny krajowej o średnicy 30 cm.
tabele? siedze w projektowaniu i obliczeniach termicznych od ładnych paru lat i obliczam U zawsze dla każdej ściany osobno jako dla przegrody wielowarstwowej (nawet jak ma 1 warstwę). podana jest lambda dla: dębu, jawora, jesiona, buka, sosny (dawniej też był razem z sosną świerk), mahonia, modrzewia, orzecha, sklejki, itp. przy podanych gęstościach, wstawia się grubośc warstwy i wylicza U. Ponadto mozna wprowadzić swój materiał (lambda, gęstość, ciężar właściwy) i z grubości wyliczyć faktyczne U. Może za bardzo się przykładam do oddawanych projektów......
Poza tym charakterystykę energetyczną budynku dajemy przy składaniu na pozwolenie (jest to PROJEKTOWANA charakterystyka energetyczna budynku) a przy odbiorze przekazujemy świadectwo określające FAKTYCZNĄ charakterystykę energetyczną budynku, która podpisuje wykonujący świadectwo biorąc na siebie odpowiedzialność (karną, zawodową) za ten dokument. Nie sądzę, żeby za 350zł ktoś rozsądny podpisał na siebie wyrok podając że jest metr styropianu a faktycznie jest tylko bal..... na co nas uczulają na każdym szkoleniu.
Poza tym świadectwo ma również służyć inwestorowi, bu mógł (teoretycznie) żądając od wykonawcy/dostawcy takiej jakości materiałów i wykonania oraz technologii by dom faktycznie spełniał zakładane EKi, EPki i inne takietam.
Zwiększanie wspołczynnika U o 15% de facto daje 0,345, więc niewiele... a wspominanie o nim jest mydleniem oczu bo dotyczy tylko BUDYNKÓW PRZEBUDOWYWANYCH!!!!!
I z obliczeń: półmetrowa ściana z sosny zapewnia u=0,3 W/m2K, a 45cm modrzewia.
Dodanie 5cm wełny i gipskarton zmniejsza odpowiednio do: 33cm dla sosny i 29cm modrzewia.
10cm wełny i gipskarton pozwala na 13cm modrzewia i 15cm sosny.

Są problemy z projektantami, a ja was się zapytam: czy przy wyborze projektanta nie kierowaliście się kryterium CENY tylko i wyłącznie? DOBRY projekt musi kosztowac swoje pieniądze, a jezeli wystarczy nam tylko kwit do pozwolenia i tego żądamy za przysłowiowe 3,50 to nie wymagajmy, żeby pojektant sie gimnastykował i nas dopieszczał. Projekt z otoczaków (toconych witek) to nie czarna magia, tylko niewielu konstruktorów (bo to od nich dużo zalezy) zajmuje się w ogóle drewnem. A pytanie prostego cieśli: to jakby mechanik sie mnie pytał co ma w samochodzie naprawić.... no sorry, nie mam tu wcale na mysli jakiejś dumy czy buty. Dobrzy cieśle zwyczajowo nie wnikają w szczegóły technologii, mają swoje czaru-maru na wykonywanie i czasem trudno ich przekonać do rozwiązan w projekcie.....

Wiele jest w tym temacie ale, gdyby, po co, bo. Za długo by było.....
WY STARCZY :-|

zbyszek57
09-03-2011, 23:32
a masz współczynnik przenikania( ucieczki) ciepła dla modrzewia syberyjskiego? i nie mow mi ze to to samo co nasz krajowy:):) albo dla sosny tunguskiej? przy jej gestosci znacznie większej jak europejskiej?
a co do cieśli......robil(e)as kiedyś tzw balizacje projektu domu drewnianego? ja wlasnie odebrałem projekt domu drewnianego i tam projektant- dosc drogi- czyli dobry (wedlug Ciebie) zostawił tzw naddatki zewnętrzne mniejsze niz średnica bala toczonego. Wybacz... nie skomentuje tego..ale moj ciesla powiedzial krótk0 - cytuje- piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...koniec cytatu:P:P

JerzyBw
10-03-2011, 10:11
Jerzy,.. kurcze:):) w slowie czaSZSZSZ "z" sie nie odbiło:):) nie zlosliwuj:P:P chodzilo mi o to ze miałem kilku ciesli z Orawy , i Podkarpacia i za cholerę nie mogli skumac ze nie moza bala z czaszą " traktowac ' siekierka..ino młotem z gory:)
Oni chcieli ciupaskom..cupaskom:):) a tu trza glowOM..a nie cuipaskOM:P
Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):):P

Fasola30
10-03-2011, 10:14
Na wyliczeniach sie nie znam, obliczanie tego współczynnika to dla mnie czarna magia i za to płace komuś prawie 7 tyś aby się nie gimnastykować. Byli i tańsi i może byliby lepsi biorąc pod uwagę, że to ma być przystosowanie projektu a nie projekt indywidualny i od samego poczatku wynajdują problemy i nie słuchają co się do nich mówi. I tak np. podałam im, że to będzie bal 26 a oni zaprojektowali 28 :/
zbyszku na drewnie tez się nie znam ale tyle wiem że im chłodniejszy klimat tym przyrost drewna jest wolniejszy a ono samo mocniejsze. Kilka osób mi mówiło, że modrzew syberyjski jest twardym i mocno żywicznym drzewem i dlatego ten współczynnik wypada inaczej:-? znajomi niedawno robili odbiór budynku i u nich ten współczynnik był przy modrzewiu syberyjskim 26cm na poziomie 0,27 o ile dobrze pamietam:P

maciej a możesaz napisać z jakiej firmy masz okna?:smile:

Fasola30
10-03-2011, 10:19
Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):)

:D

imported_Kiciuś
10-03-2011, 13:15
Witam!

XYLODHONE HP

Czy ktoś z Was malowal dom z zewnątrz i wewnątrz lazurem XYLODHONE HP z Leroya ?
http://www.leroymerlin.pl/produkty/lazur-poliuretanowy-xylodhone-hp-syntilor-bezbarwny,1103747533,1273839490.html

Proszę o opinie

Pozdrawiam

zbyszek57
10-03-2011, 16:38
Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):):P

Jerzyk nie jajaj se nie obrazam naszych gorali ale oni uwazaja ze nie ma to jak siekierka zepsuli mi w moim domu w sumie 12 belek podciagowych , bo wedle nich za plytka byla czasza..a potem sie okazalo ze mozna bylo w ich wyrabana szpare wsunac deske calowa
A jak potrzebujesz naocznie..to zapraszam do Grodziska Mazowieckiego Mozna obejrzec robote i nasza z Podhala i Ruskich
Ale niech tam

zbyszek57
10-03-2011, 16:44
Fasolka:):) i to jest dowod na to.,,ze i nasi projektanci maja głęboko w tylku to co im sie mowi. A wyliczenia można se w rowek zasadzic:P:P co drewno to inny współczynnik..nie da sie tego ogarnac wyliczeniem czy tabelka:):) ja mam dom pod Zakopcem z bala 26cm czaszowego i na dom 90 m kw mam zamontowane podłogowe grzanie o mocy 5,4 kW. I chwatit:) a wedle naszych norm chałupa nie spelnia wymogów:D:D:D:D:D:D:D:D
Fasolka,,niczym sie nie przejmuj..rob po swojemu a potem zrób audyt energetyczny.I tak wyjdzie na Twoje.

maciej74
10-03-2011, 17:54
co do projektantów a w szczególności konstruktorów znajomej wstawili w projekcie belki stropowe 10/18 cm na szerokości domu 6m ,średnio co 75/80 cm od siebie tylko że ona nie chciała bo raz za gęsto a dwa za wąskie nie pasowały jej estetycznie poprosiła żeby jej poszerzyć odstępy tak na 1 m i zwiększyć do 16/20 cm.
Chłopaki wyliczyli że przy tej szerokości to belki powinny być 25/25 cm :) i inaczej się nie da tłumacząc tym że jakiś program tak wylicza :).
W sumie to może i mieli rację tylko że ani oni a tym bardziej program nie domyślili się że można po środku chaty sosręb dać i problem rozwiązany.
Zauważyłem że architekci czasami mają problemy z projektowaniem drewniaków może to wina uczelni , ciekawe czy jest wo gule taki kierunek ?
Fasolkia tak jak zbyszek powiedział rób swoje :).

zbyszek57
10-03-2011, 19:55
Maciek.. kazdy srednio kumaty ciesla wie ze im wiekszy stosunek wysokości do szerokości tym bardziej sztywna jest belka nośna.Ale program tego nie wie..a i projektant najchętniej by widzial strop terriva,, bo na to jest wzór i zawsze mozna kazać zrobic poprzeczne żebrowanie..albo mokre pola.

imported_Kiciuś
10-03-2011, 20:01
A skąd wiesz ze masz dokladnie 5,4 kW? Czy to wystarcza na 90 m kw?

txt66
10-03-2011, 20:13
A ja tam wole naszych cieśli, z tym że trzeba pojeździć i poszukać. Znalazłem ekipę z pod zakopanego, obejrzałem kilka budów które wykonali (płaz, pół-bal, bal, kantówka) i spodobało mi się zwłaszcza ich dokładność i staranność w wykonywaniu wręgów z 120m3 drewna odpadów do 40cm było po budowie ze 2m3 (nie liczę trocin bo tego była cała góra) - zapraszam do oglądnięcia pracy, dla zainteresowanych tel na priv.
Poz.

imported_Kiciuś
10-03-2011, 22:19
Projekt naszego domu robil moj kuzyn. Kupil specjalnie program do drewna. Mamy dom z okraglych bali i belek. Program uznawal tylko belki kanciate. Przy obliczaniu konstrukcji wpisywal wiec przekroj kaciatej belki obliczonej przez program w przekroj okraglej. Np belka obliczona wysokosci 20 cm miala w rzeczywistosci srednice ok 25 cm.

zbyszek57
10-03-2011, 22:46
A skąd wiesz ze masz dokladnie 5,4 kW? Czy to wystarcza na 90 m kw?

skad wiem? ano stad ,ze mam kabel grzejny o tej mocy zatopiony w podlodze na parterze. I wystarcza.

maciej74
11-03-2011, 11:17
maciej a możesaz napisać z jakiej firmy masz okna?
Pamoplast ustrzyki dolne

Pientka
11-03-2011, 11:46
W końcu jakaś merytoryczna dyskusja.

Dodam od siebie do osób, które ostatnio pytały o docieplenie w projektach - jest to raczej martwy przepis. U mnie bez docieplenia projekt przeszedł do pozwolenia bez problemu.

petervdo
11-03-2011, 16:24
W końcu jakaś merytoryczna dyskusja.

Dodam od siebie do osób, które ostatnio pytały o docieplenie w projektach - jest to raczej martwy przepis. U mnie bez docieplenia projekt przeszedł do pozwolenia bez problemu.

u mnie też ;)

Fasola30
11-03-2011, 20:01
dobrze wiedziec może zatem i nasz przejdzie bez docieplenia. nasi architekci maja równo 20 dni od dzisiaj na zlożenie projektu w starostwie:D jak nie zdązą to będzie kara:P

maciej dzieki zaraz sobie zerkne na te okna:)

Romana101
13-03-2011, 15:23
Witam,

jeszcze nie przebrnęłam prze z cały wątek - sporo tego, ale czytałam, że kilka osób przenosiło stary dom z bala. Razem z mężem również zdecydowaliśmy o przeniesieniu takiego domu i niedługo wybieramy sie w trasę objazdową w poszukiwaniu "tego" domu. Mamy zamiar spotkać się też z firmą, która prawdopodobnie będzie nam przenosić dom, ale chciałabym porównać koszty, wymienić opinie. I tu prośba do osób, które już przeniosły dom o kontakt do sprawdzonych ekip cieśli.

Adres: [email protected]

Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych balowiczów

maciej74
13-03-2011, 15:40
witaj
projekt, przeniesienie postawienie domu , nowa więźba dachowa robocizna czyli stan surowy otwarty to koszt mniej więcej 70 000 tyś za dom 100m2 .
nie licząc fundamentów
Trudno podać przybliżoną cenę , każdy dom jest inny w lepszym czy gorszym stanie , bliżej dalej transport , czy mocno chcemy rozbudować czy zachować bryłę w oryginale itp itp

Mamy zamiar spotkać się też z firmą, która prawdopodobnie będzie nam przenosić dom,
po co poszukujesz cieśli jak masz już firmę ?

Romana101
13-03-2011, 16:10
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.

Nie podpisaliśmy jeszcze umowy z firmą. Póki co chcemy uzyskać informacje o kosztach przeniesienia, zakresie prac jaki wykonują itp, idt i na co zwócić szczególną uwagę przy oglądaniu domu. Chcemy, żeby wybrany dom ocenił fachowiec, a nie chcemy go wysyłać do domu, który z góry nie nadaje się do przeniesienia.

Poszukuję innych cieśli po to, żeby porównać oferty - każdy grosz się liczy, a że kilka osób z tego forum już ma za sobą takie przedsięwzięcie, to może polecą mi sprawdzonych cieśli.

maciej74
13-03-2011, 17:34
najważniejsza zasada to to aby zadbać o to by ten sam człowiek co rozbiera składał
Gdy oglądasz dom to sprawdzaj podwaliny te prawie zawsze są do wymiany,dobrze przypatrz się północnej ścianie te przeważnie są w gorszym stanie jak masz dom zaszalowany to musisz odkryć fragment przy węgłach tam jak jest pogniłe do trzeciej czwartej belki w górę to już lipa , pod oknami w jakim jest stanie materiał ,często się zdarza że belka zaraz pod oknem jest cała do wymiany. W środku jak jest tynk trzeba trochę odkuć przy narożnikach i również sprawdzić.Do sprawdzania dobry jest młotek ciesielski walisz nim po belkach dobre dzwonią :).
Jak masz wżery próchna tak na 2/3 cm to jeszcze są do przyjęcia. Będziesz miała spróchniałe 5 cm a belka grubość 14/20 cm to można wstawić wkładkę z nowej a nie musisz wymieniać całej................................
sprawdź czy dach przeciekał ............
Dużo by jeszcze pisać bo jeszcze dochodzi belka wieńcowa ,stropowe ,dach np prawie zawsze jest cały do wymiany na nowy tak samo i belki stropowe często trzeba dawać nowe
trzeba sprawdzić czy odpady przy rozbiórce można wykorzystać np. stare krokwie zaczynały się przy okapie przekrojem 14cm/14cm i można przerobić na słupki tarasu ganku czy strychu...............:)

petervdo
13-03-2011, 22:05
zbyszek57
możesz podać dokładniejszą lokalizację domu w Zubrzycy (dobrze zapamiątałem ?) .. prawdopodobnie we wtorek będę przejeżdzał przez Krowiarki do Zawoi ..
wię po drodze chętnie bym zerknął ;)

zbyszek57
13-03-2011, 22:10
Zubrzyca Dolna.Jak bedziesz jechal od strony Jablonki to na wysokosci kosciola w Zubrzycy odbij w lewo na dól i przez most. Za mostem w prawo wzdłuz rzeki i 3 droga w lewo. Jedyna boczna asfaltowa. po 150 metrach od zakrety po prawej stoi ten domek

petervdo
13-03-2011, 22:23
Zubrzyca Dolna.Jak bedziesz jechal od strony Jablonki to na wysokosci kosciola w Zubrzycy odbij w lewo na dól i przez most. Za mostem w prawo wzdłuz rzeki i 3 droga w lewo. Jedyna boczna asfaltowa. po 150 metrach od zakrety po prawej stoi ten domek

dzięki ...jak trafię to popatrzę :)
dom z modrzewia toczonego ?

zbyszek57
13-03-2011, 22:29
z sosny.. z modrzewia tylko podwalina

PawEla
14-03-2011, 22:00
Mialem więcej napisac ale się w klawiature ugryze i tylko to:
Nie zarzucajcie projektantom (owszem, bywają ciężkie przypadki) że was nie słuchają bo są ograniczeni przepisami i normami. Zaryzykujesz swoją kariere i uprawnienia bo sie inwestorowi zaimaniło krzywy dom z zapałek?
Proces odpowiedzialności za katastrofę budowlana jest prosty:
1. projektant (normy, wytyczne branżowe, przepisy - nie zastosował jest utopiony)
2. kierownik budowy - podpis że jest zgodnie z projektem. nie było zgodne - jest utopiony i nie mówcie że można tłumaczyć że sie przebudowało konstrukcje domu "w międzyczasie"
cieśla-wykonawca jest na samym końcu, ale zazwyczaj żadnej odpowiedzialności nie ma bo mamy z nimi umowę ustną, podstołową - uciekającoVATową. I bardzo trudno będzie go pociągnąc do odpowiedzialności w przypadku jakiś problemów. Mają swoje wyuczone czaru-maru, klną na projektantów i buduja jak im się podoba/wygodnie/są wyuczeni/będzie ładniej/my chcemy.

Pozdrav.
PAWEŁ (a ELA to moja żona, z którą na poczatku razem tu pisaliśmy, teraz nie ma czasu....)

PS. Polecam wyroby z PamoPlastu z Ustrzyk: porządne okna, drzwi również. Serwis dość sprawny (300 km odległości) i bardzo uczynny.

PS2. Maciej: nie ma na uczelniach kierunku budowania z drewna, raczej jakieś prace dyplomowe... Ogólnie jest nastawienie na programy komputerowe a te licza jak im sie algorytm zada.... mamy u siebie konstruktora (wiek 70 lat) jego konikiem są konstrukcje drewniane - u niego na projekt konstrukcyjny czeka sie dośc długo, projektuje i liczy w większości klasycznie, "indywidualistycznie". A jaka architekturę potrafi odręcznie rysować..... mmmm cud miód.....

butynski
14-03-2011, 22:37
Zubrzyca Dolna.Jak bedziesz jechal od strony Jablonki to na wysokosci kosciola w Zubrzycy odbij w lewo na dól i przez most. Za mostem w prawo wzdłuz rzeki i 3 droga w lewo. Jedyna boczna asfaltowa. po 150 metrach od zakrety po prawej stoi ten domek

Kurcze ! Moje klimaty i rejony ! W Jabłonce jestem w każdą Środę . Może byśmy się umówili na piwko i pooglądali nasze chałupki .

zbyszek57
14-03-2011, 23:45
Mialem więcej napisac ale się w klawiature ugryze i tylko to:
Nie zarzucajcie projektantom (owszem, bywają ciężkie przypadki) że was nie słuchają bo są ograniczeni przepisami i normami. Zaryzykujesz swoją kariere i uprawnienia bo sie inwestorowi zaimaniło krzywy dom z zapałek?
Proces odpowiedzialności za katastrofę budowlana jest prosty:
1. projektant (normy, wytyczne branżowe, przepisy - nie zastosował jest utopiony)
2. kierownik budowy - podpis że jest zgodnie z projektem. nie było zgodne - jest utopiony i nie mówcie że można tłumaczyć że sie przebudowało konstrukcje domu "w międzyczasie"
cieśla-wykonawca jest na samym końcu, ale zazwyczaj żadnej odpowiedzialności nie ma bo mamy z nimi umowę ustną, podstołową - uciekającoVATową. I bardzo trudno będzie go pociągnąc do odpowiedzialności w przypadku jakiś problemów. Mają swoje wyuczone czaru-maru, klną na projektantów i buduja jak im się podoba/wygodnie/są wyuczeni/będzie ładniej/my chcemy.

Pozdrav.
PAWEŁ (a ELA to moja żona, z którą na poczatku razem tu pisaliśmy, teraz nie ma czasu....)

PS. Polecam wyroby z PamoPlastu z Ustrzyk: porządne okna, drzwi również. Serwis dość sprawny (300 km odległości) i bardzo uczynny.

PS2. Maciej: nie ma na uczelniach kierunku budowania z drewna, raczej jakieś prace dyplomowe... Ogólnie jest nastawienie na programy komputerowe a te licza jak im sie algorytm zada.... mamy u siebie konstruktora (wiek 70 lat) jego konikiem są konstrukcje drewniane - u niego na projekt konstrukcyjny czeka sie dośc długo, projektuje i liczy w większości klasycznie, "indywidualistycznie". A jaka architekturę potrafi odręcznie rysować..... mmmm cud miód.....

Paweł, przepisy, normy i wytyczne to jedno a brak umiejętności i wiedzy to drugie.Klasyczna sprawa- naddatki zrębowe przy domach z bala toczonego. Projektant sobie wymyślił,,ze naddatek ma byc max 10 cm , bo mu tak " konweniuje" do charakteru budynku . Albo że pomiędzy oknami wstawi bale poziome bez tzw krzyżaka. Albo najfajniejszy rodzynek- łączenie poziome bali w ścianie bez przewiązania pionowego( ów krzyzak) To nie przepisy i nie normy, ale zwyczajny brak wiedzy i nie słuchanie wykonawcy, który postawił juz kilkaset takich konstrukcji i kieruje sie życiowym doświadczeniem.

petervdo
15-03-2011, 05:54
Kurcze ! Moje klimaty i rejony ! W Jabłonce jestem w każdą Środę . Może byśmy się umówili na piwko i pooglądali nasze chałupki .
już odpatrują
piwo .. piwo ...
własnie dlatego będę jechał przez Zubrzycę .. Chyżne - Zawoja
a Zbyszek57 dom w Zubrzycy to Twój czy wykonany przez Ciebie bo jakoś niejednoznacznie pisałeś ? :)

zbyszek57
15-03-2011, 20:03
Peter, dom był dla mnie..ale nie mialem jeszcze pozwolenia na budowe a musiałem szybko składać, bo drewno wysychało. A ze trafił sie klient. i to z moich okolic, to i skończyło na tym,ze zamiast sobie, wybudowałem jemu.

petervdo
16-03-2011, 07:15
Peter, dom był dla mnie..ale nie mialem jeszcze pozwolenia na budowe a musiałem szybko składać, bo drewno wysychało. A ze trafił sie klient. i to z moich okolic, to i skończyło na tym,ze zamiast sobie, wybudowałem jemu.

hej ;)
zgodnie z planami wyjazd się udał ..
przy okazji rodzinę na Orawie odwiedziałem i piwko u sąsiadów kupione ..
w Zubrzycy "rzuciłem okiem" na dom, o którym pisałeś
...
ale dla mnie taki bal toczony to zbyt "grzeczny" jest :rolleyes:
wolę krągłości :P

https://lh6.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TYBYaxiemuI/AAAAAAAAAG8/iyTHPsV89ok/s800/2889.JPG