PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

zbyszek57
16-03-2011, 20:07
Piter, o gustach sie nie dyskutuje. jeden woli takie , inny płazy, jeszcze inny woli bale o średnicy 8 cm....każdemu wedlug jego potrzeb.

maciej74
16-03-2011, 20:28
peter to Twój materiał ?

petervdo
16-03-2011, 20:45
Piter, o gustach sie nie dyskutuje. jeden woli takie , inny płazy, jeszcze inny woli bale o średnicy 8 cm....każdemu wedlug jego potrzeb.

wiem .. wiem ..
a tak przy okazji w pobliżu Zubrzycy widziałem gontowe "zagłebie" jakbyś potrzebował ;)

petervdo
16-03-2011, 20:52
peter to Twój materiał ?

hej ;)
nie ma tylko tych najlepszych przetartych klocków .. 12 m
gatra brakło ;)
za to sosręb jest
https://lh5.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TYEWr9KQKBI/AAAAAAAAAHM/FVhN9mnkRps/s800/2898.JPG

budowę domu ruszyła przed terminem :wiggle:

zbyszek57
16-03-2011, 23:57
Peter , dzieki za namiary. Po prawdzie ja mam swoich "gonciarzy" ktorzy w zime ciupią gonta osikowego,ale informacji nigdy dośc.

petervdo
17-03-2011, 00:00
Peter , dzieki za namiary. Po prawdzie ja mam swoich "gonciarzy" ktorzy w zime ciupią gonta osikowego,ale informacji nigdy dośc.

z głównej drogi na Chyżne skręć na Podwilk / Podsarnie tam co kawałek producenci .. ale raczej nie osikowy

zbyszek57
17-03-2011, 00:06
no wiem...na Orawie tylko swierkowy. W Podwilku i w Orawce biore deske podlogowa i podbitke boazeryjna, oraz listwy wykonczeniowe.

a baliki masz sliczne. Dom bedzie cudny, tylko nie skop go malowaniem na niebiesko:P:P:P

petervdo
17-03-2011, 00:24
no wiem...na Orawie tylko swierkowy. W Podwilku i w Orawce biore deske podlogowa i podbitke boazeryjna, oraz listwy wykonczeniowe.

a baliki masz sliczne. Dom bedzie cudny, tylko nie skop go malowaniem na niebiesko:P:P:P
niebieski musi być ;)
ale to raczej na poddaszu u małego .. podobno niebieski uspokaja .. ale to chyba przereklamowane :P
brałeś może ostatnio "deske podlogowa i podbitke boazeryjna, oraz listwy wykonczeniowe" ?
jakie ceny ? może być na priv

maciej74
17-03-2011, 08:24
chłopaki a po ile w waszych rejonach gont osikowy ?
A tak poza tym to już chyba można zaczynać sezon budowlany oj byle tylko pogoda jako taka była.

zbyszek57
17-03-2011, 17:19
Spoko..moze byc i tu
tak wiec podłogówka sezonowana 28 mm z frezami na pelny felc ja place 25 za kwadratowy
wykończeniówka jak leci- od ćwierćwałka az po listwe przypodłogowa, poprzez kątowniki zewnętrzne i wewnętrzne - 1 zł za metr
podprzybitka 12mm gruba szeroka na 12-15 -12 zł za kwadratowy
ceny brutto.
Ty kupisz pewnie troszke drozej bo ja biore jednorazowo okolo 2 km listew i 200-250 m kw podlogi
Orawka . u Piecusiaków . Dobry towar i fajni ludzie, jak to Orawiacy.

zbyszek57
17-03-2011, 17:20
Maciek, u mnie sezon trwa od jakichs 3 miesiecy. Gont osikowy dlugi na 55cm - cena ok 30 zl za metr kwadratowy

petervdo
17-03-2011, 17:29
Spoko..moze byc i tu
tak wiec podłogówka sezonowana 28 mm z frezami na pelny felc ja place 25 za kwadratowy
wykończeniówka jak leci- od ćwierćwałka az po listwe przypodłogowa, poprzez kątowniki zewnętrzne i wewnętrzne - 1 zł za metr
podprzybitka 12mm gruba szeroka na 12-15 -12 zł za kwadratowy
ceny brutto.
Ty kupisz pewnie troszke drozej bo ja biore jednorazowo okolo 2 km listew i 200-250 m kw podlogi
Orawka . u Piecusiaków . Dobry towar i fajni ludzie, jak to Orawiacy.
dzięki za informację
jak będę potrzebował to pewnie się przejadę ;)

Zbyszek a w jakie rejony wozisz ?

zbyszek57
17-03-2011, 17:34
Peter, zawsze do usług.

maciej74
17-03-2011, 18:18
Oj zbyszek ale denerwujesz człowieka :) u nas raz że nie kupisz bo brak a jak co to drożyzna z tymi dechami.
a osikowy jak bym tak dla siebie kupował to też by było po 30 zł :) kurczę a ja już zagońciłem rok temu, ale znajoma chatę gontem planuje pokryć można w razie czego pisać do ciebie na priva.
Czy ten gont maszynowo łupią czy ręcznie siekierką i ośnikiem na kobylicy ?

zbyszek57
17-03-2011, 18:24
Maciek, no co ja poradzę ze tak mam.Gont łupany ręcznie,,ale doszlifowywany na maszynie.Jakos trza te pory pozamykac, prawda? Cena na dzis 30 zeta ale co bedzie dalej to nie wiem..poki cena nie podskoczy . Mowie o drewnie. Kiedys osika to byl chwast lesny, teraz zrobilo sie nagle drewno budowlane...ehhh

maciej74
17-03-2011, 18:29
Maciek, u mnie sezon trwa od jakichs 3 miesiecy
tak ale ty już poważny biznes masz pracowników na etatach itp :)
Ja to na zimę swoją siekierkę na kołek odstawiam .

maciej74
17-03-2011, 18:34
Maciek, no co ja poradzę ze tak mam.Gont łupany ręcznie,,ale doszlifowywany na maszynie.Jakos trza te pory pozamykac, prawda? Cena na dzis 30 zeta ale co bedzie dalej to nie wiem..poki cena nie podskoczy . Mowie o drewnie. Kiedys osika to byl chwast lesny, teraz zrobilo sie nagle drewno budowlane...ehhh
W bieszczadach to zawsze jodłę kładli bo osika słabo rośnie.
Słyszałem że z osiki dobre sztachety na płot :)

zbyszek57
17-03-2011, 18:44
drewno osikowe jest debest na tego typu pokrycia. nie wymaga impregnacji ani "namaszczania olejkami eterycznymi". kilka porządnych deszczy i za cholerę nie rozerwiesz dobrze położonego gontu osikowego. Pokryje sie patyna i tak zostanie na lata.Na sztachety to olcha, nie osika...z tego co pamiętam.

butynski
17-03-2011, 20:44
Maciek, no co ja poradzę ze tak mam.Gont łupany ręcznie,,ale doszlifowywany na maszynie.Jakos trza te pory pozamykac, prawda?

Eeee nie prawda ! Przecież jak łupnięty dobrze to pory się nie otworzą ( nawet jak na powierzchni to głębiej woda się nie dostanie tylko spłynie ) . Jak to szlifniesz to posprzatane po powierzchnia szlifowana przyjmie wilgoć i wszystko się będzie kisić ( zatkasz tą powierzchnią szlifniętą oddychanie ) .Szlifnięty tylko ładniej ( estetyczniej ) wygląda ale nie spełnia funkcji odprowadzania wilgoci .

maciej74
17-03-2011, 21:08
po prawdzie to najlepszy gdy go ośnikiem formujesz tylko to drogie bo robota żmudna ,najwyżej na maszynie można wpust przejechać wtedy to jest ręczny.
A tak to maszynowy bo zapewne łupany też przez maszynę?
Zbyszek a ile masz procentowo odpadów przy biciu tych gontów

petervdo
17-03-2011, 21:10
po prawdzie to najlepszy gdy go ośnikiem formujesz tylko to drogie bo robota żmudna ,najwyżej na maszynie można wpust przejechać ten to jest ręczny.
A tak to maszynowy bo zapewne łupany też przez maszynę?
to co widziałem na Orawie ostatnie to gont maszynowo robiony ..
wujek mówił, że ludzie zamiast gospodarki maszyny do przeróbki drewna pokupili i na całego jadą ;)

zbyszek57
17-03-2011, 23:31
po prawdzie to najlepszy gdy go ośnikiem formujesz tylko to drogie bo robota żmudna ,najwyżej na maszynie można wpust przejechać wtedy to jest ręczny.
A tak to maszynowy bo zapewne łupany też przez maszynę?
Zbyszek a ile masz procentowo odpadów przy biciu tych gontów

wszystko zależy od dachu. Trudno to tak policzyć..ale mniej więcej jakies 5-7 % przy dachu dwuspadowym i kopercie..a przy mansardach, bawolich oczach i takich innych to jakies 10-12%

JerzyBw
18-03-2011, 11:24
Zbysiu
Wiemy, że modrzew ma tzw twardziel, ciemniejsze drewno. Jak jest toczony na jedną średnicę (wałek), to w byłej części cieńszej, jest jeszcze miękkie drewno i jaśniejsze?
Rozumiesz o co mi chodzi?

zbyszek57
18-03-2011, 22:38
Jurek, jak zawsze masz racje. Tzw biel zanim osiagnie wiek dojrzaly jest zdecydowanie jaśniejsza i podatna na obróbkę. Dlatego przy obróbce toczeniem wybiera sie drewno jak najmniej stożkowe no i stosuje sie "cwany" zabieg polegający na toczeniu max 7 metrowych wałków. W ten sposób unika sie zróżnicowania struktury drewna w obu końcach otoczaka.

txt66
20-03-2011, 07:00
Spoko..moze byc i tu
tak wiec podłogówka sezonowana 28 mm z frezami na pelny felc ja place 25 za kwadratowy
wykończeniówka jak leci- od ćwierćwałka az po listwe przypodłogowa, poprzez kątowniki zewnętrzne i wewnętrzne - 1 zł za metr
podprzybitka 12mm gruba szeroka na 12-15 -12 zł za kwadratowy
ceny brutto.
Ty kupisz pewnie troszke drozej bo ja biore jednorazowo okolo 2 km listew i 200-250 m kw podlogi
Orawka . u Piecusiaków . Dobry towar i fajni ludzie, jak to Orawiacy.

Zbyszek
Możesz podać jakieś namiary na tą firmę, aktualnie chciałbym kupić podłogę też ok. 250m2 i trochę listew wykończeniowych
Pozdr.

zbyszek57
20-03-2011, 10:20
ale to na Orawie , miejscowość Orawka nr 96 właściciel Piecusiak - w zasadzie panowie Piecusiaki, bo to bracia

petervdo
20-03-2011, 10:30
ale to na Orawie , miejscowość Orawka nr 96 właściciel Piecusiak - w zasadzie panowie Piecusiaki, bo to bracia

Zbyszek57 a Ty w jakich rejonach działasz ??

txt66
20-03-2011, 10:37
Orawka obok nowego Targu, Jabłonki o tej miejscowości mówimy? Jeśli tak to mam w miarę blisko, a może jakiś numer kontaktowy (może być na priv) z góry dzięki

Pozdrawiam

zbyszek57
20-03-2011, 10:45
Piter, ja to sie obracam w całej Polsce, gdzie mnie wiatr ciśnie. Jeden wspólnik ma tartak i zakład pod Krosnem, drugi siedzi w górach Izerskich kolo Świeradowa. sam widzisz.
txt66 -- telefon do p. Piecusiaka to komórka 507 963 443 - targuj sie. Sa plastyczni a jak nie będą czegoś mieli, wyślą do znajomków . W samej Orawce jest minimum 5 w miare dobrych stolarni.Ale zawsze bierz od jednego. bo każdy z nich ma drobne różnice wymiarowe w wykończeniowce. Zwłaszcza w przypodłogowych.Jak cos trzeba, to smialo pytaj

aa , Orawka pod Jablonką, rzecz jasna. Orawo... Orawo..ehh

txt66
20-03-2011, 11:00
Wielkie dzięki jutro z rana dzwonię - o wynikach targu poinformuje :)

zbyszek57
20-03-2011, 11:15
zawsze do dyspozycji. Jesli ktos szuka schodów drewnianych robionych do samodzielnego montazu to w okolicach Wadowic jest firma robiąca dobre i tanie schody . Schody zrobione bardzo porządnie, po zmontowaniu pasuja do zapodanego wymiaru nie rozłaza sie. Jedyna wada ze to swierk..ale za 1500 zeta zabiegowe schody 80 cm szerokie ..nie ma co wymagać cudów.Przetrenowałem kilka zakupów ,zarówno jednozabiegowe jak i dwu. nie narzekam

petervdo
20-03-2011, 12:58
coś nerwowo się zrobiło na Domy drewniane :confused:
jak to było ...
objąć drzewo, zamknąć oczy i czołem dotknąć drzewa :P
48699

JerzyBw
20-03-2011, 14:48
peter Pierwsze belki :) Pewne czuć zapach drewna i rześkiego powietrza.

petervdo
20-03-2011, 16:04
peter Pierwsze belki :) Pewne czuć zapach drewna i rześkiego powietrza.
oj robi wrażenie ...
powietrze było rześkie bo spadł śnieg .. ale ludzie w górach są twardzi :rolleyes:

zbyszek57
20-03-2011, 16:23
Peter, bede trzymał kciuki w wolnych chwilach.

petervdo
20-03-2011, 17:11
kupował ktoś może deski modrzewiowe na podłogę w Ustroniu ?

marmur7
20-03-2011, 23:01
Witam wszystkich.
Po wielu latach spędzonych w klimatach miejskich postanowiliśmy przenieść się z rodzinką w leśne odludzia ( stargane nerwy, potrzeba ciszy , spokoju itd itp) W takich okolicach postawienie domu z bala uznaliśmy za oczywistość. A ponieważ zazwyczaj po podjęciu decyzji staramy się działać szybko, w październiku 2010 r kupilismy działkę, uzbroilismy ją, w międzyczasie załatwiając indywidualny projekt i formalności budowlane. Biorąc pod uwagę, że czasem same walki z urzędami trwają kilkanaście miesięcy, pierwszy etap moglismy uznać za udany. Wybraliśmy poleconą ekipę która za miesiąc postawi nam fundamenty i.......no właśnie...
Zaraz po zakupie działki rozpoczęliśmy rozmowy z wykonawcą domu. Wstępnie ustaliliśmy jego cenę, obejrzeliśmy przykładowe realizację, porozmawialiśmy z inwestorami. Wszystko wydawało się ok. Niestety podczas ostatecznych ustaleń zaczęły sie pojawiać rysy w tej sielance. Wykonawca znacznie podniósł cenę ( ze wzgl. na sporą podwyzkę cen drewna - trudno mi to sprawdzić, gdyz znam tylko obecne ceny a nie znam zeszłorocznych). Co gorsza znacznie przesunął termin wykonania domu ( o 4 miesiące - co przy dość precyzyjnych umowach z innymi wykonawcami, mocno komplikuje nasze plany ).
Tu jedno wyjaśnienie - z róznych i niezaleznych od nas względów nie moglismy wcześniej podpisać umowy na wykonanie konstrukcji domu. Opieraliśmy się na wielokrotnych, wspólnych ustaleniach, które jak teraz się okazuje, nie były przez wykonawcę uznane za wiążące. Nie chcemy sugerować, że wykonawca nas oszukał, wszakże nie miał 100 %- owej, popartej pisemną umową pewności, że zamówimy u niego dom. Z drugiej strony wielokrotne spotkania na które dojeżdżaliśmy z odległej miejscowości, wykonanie indywidualnego projektu wg wskazówek wykonawcy i nasze jednoznaczne zdecydowanie mogły zasługiwać na poważne traktowanie. Na razie zapaliła się nam tylko żaróweczka ostrzegawcza , nic więcej.
Ponieważ jednak prawo Murphiego towarzyszy nam nieustannie, mamy do Was dwa pytania:
- czy moglibyscie ( na wszelki wypadek) podać adresy producentów domów z bali z których byliście jednoznacznie zadowoleni ( chodzi nam gł. o firmy z podhala - inne znamy)
- czy pamiętacie z Waszych kosztorysów ilość metrów sześciennych drewna użytego na konstrukcję ( nasz dom to ok 120m2 z poddaszem użytkowym, w prostej, prostokątnej bryle bez żadnych udziwnień)
Bardzo liczymy na odpowiedź :)
Pozdrawiam.
Agnieszka i Marek
-

maciej74
20-03-2011, 23:33
coś nerwowo się zrobiło na Domy drewniane
jak to było ...
objąć drzewo, zamknąć oczy i czołem dotknąć drzewa
peter monety już przygotowałeś na by dać między podwaliny

- czy pamiętacie z Waszych kosztorysów ilość metrów sześciennych drewna użytego na konstrukcję ( nasz dom to ok 120m2 z poddaszem użytkowym, w prostej, prostokątnej bryle bez żadnych udziwnień)
Bardzo liczymy na odpowiedź
A nie masz specyfikacji w projekcie ?
Jeśli nie to podaj grubość ścian i wysokość plus długość i szerokość budynku , przekrój belek stropowych, i ilość , no i dach lie krokwi jętek plus płatwie słupki to obliczy się indywidualnie twój projekt tak mniej więcej :)

petervdo
20-03-2011, 23:54
- czy pamiętacie z Waszych kosztorysów ilość metrów sześciennych drewna użytego na konstrukcję ( nasz dom to ok 120m2 z poddaszem użytkowym, w prostej, prostokątnej bryle bez żadnych udziwnień)
Bardzo liczymy na odpowiedź :)
Pozdrawiam.
Agnieszka i Marek
-
nie napisaliście z czego ściany ?
u nas z okrąglaka 30+ dom coś jak Wasz .. drewna na ściany ok. 60 m3 z tragażami
więźba ok. 7 m3
łaty chyba 1km + kontrłaty nie pamętam ;) ale pod karpiówkę liczone
jeszcze ok. 7 m3 desek na dach
sufit, podbitki oraz ściany szczytowe też troszkę pójdzie desek
co do Twojej firmy to nie dziwcie się, że ktoś chce mieć również front robót
po drugie niestety prawdą jest, że drzewo poszło do góry i to bardzo .. trochę śledziłem "rynek drzewny" przed zimowymi zakupami


peter monety już przygotowałeś na by dać między podwaliny

Maciej monet to zawsze dużo .. chociaż teraz papierki się przydają :)
między podwaliny dam u nas jak będą składać na razie to 100km ode mnie ;)
ale ..
jak była okazja to chętnie popatrzyłem na powstający dom :wiggle:

czy pisałem, że podobają mnie się coraz bardziej te patyczki ;)
48873

marmur7
21-03-2011, 00:29
Nie mam pojęcia jak to się liczy , czy oblicza sie drewno okorowane czy nie, ile jest odpadów itd.
Podstawowe dane:
Główny obrys budynku ( zewnętrzny ) 7,6 x 10,6 m
Ściany z krąglaków 30 cm
Ściany szczytowe - szkielet plus deski
Belki stropowe - 8 szt 30 cm
Nie ma pionowych słupów wewnątrz budynku.
Są 4 słupy na zewnątrz ( weranda i taras)
Dach deskowany.
Krokwie i jętki 7x18 cm - 17 szt
Nie zamawiamy ścian działowych z drewna.
Trzy rysunki poniżej - tyle mi się udało na szybko zeskanować - chodzi oczywiście o przybliżoną ilość drewna potrzebnego do wykonania takiej konstrukcji. Czy będzie to 60 m3 czy 100 m3. Kilka metrów w tą czy w tą nie ma znaczenia.
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20dachu.pdf
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20stropu.pdf
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20pionowy.pdf

petervdo
21-03-2011, 00:43
Nie mam pojęcia jak to się liczy , czy oblicza sie drewno okorowane czy nie, ile jest odpadów itd.
Podstawowe dane:
Główny obrys budynku ( zewnętrzny ) 7,6 x 10,6 m
Ściany z krąglaków 30 cm
Ściany szczytowe - szkielet plus deski
Belki stropowe - 8 szt 30 cm
Dach deskowany.
Krokwie i jętki 7x18 cm - 17 szt
Nie zamawiamy ścian działowych z drewna.
Trzy rysunki poniżej - tyle mi się udało na szybko zeskanować - chodzi oczywiście o przybliżona ilość drewna potrzebnego do wykonania takiej konstrukcji.
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20dachu.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fm.a.r.m.u.r.w.inte ria.pl%2Fszablon_obrazki%2FRzut%2520dachu.pdf)
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20stropu.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fm.a.r.m.u.r.w.inte ria.pl%2Fszablon_obrazki%2FRzut%2520stropu.pdf)
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20pionowy.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fm.a.r.m.u.r.w.inte ria.pl%2Fszablon_obrazki%2FRzut%2520pionowy.pdf)
drewno na sciany raczej niekorowane za m3
mamy podobny projekt ;) u nas podstawa 10x7,5 + ganek
ścianki na parterze murowane
więc ilości co pisałem powyżej będą bardzo zbliżone

marmur7
21-03-2011, 00:50
A dziękuję - rzeczywiście moga to być ilości zbliżone. Czy jest głęboką tajemnica przybliżony koszt samej konstrukcji u Twojego wykonawcy ? :)

petervdo
21-03-2011, 01:00
A dziękuję - rzeczywiście moga to być ilości zbliżone. Czy jest głęboką tajemnica przybliżony koszt samej konstrukcji u Twojego wykonawcy ? :)

konstrukcję generalnie ja kupuje ..
chociaż kupowałem we wskazanym tartaku kłody (modrzew)
więźbę mogłem zamawiać u siebie .. ale będzie z gór ... raczej świerk lub jodła się trafi ;)
deski ceny zbliżone
wstepnie około .. wyślę na priv ;)

maciej74
21-03-2011, 07:12
a to mój domek który będzie przenoszony, trafiła się okazja więc staliśmy się posiadaczami tej sterty belek he he.
Chyba i u mnie będzie nieplanowany sezon budowlany :)

txt66
21-03-2011, 07:13
Witam
Na nasz dom 10x12 z bala okrągłego 35 + ściany działowe parteru + strop + ścianka kolankowa poddasza nad domem i garażem - bez więźby weszło ok.120m3 + więźba ok. 20m3
Pozdr.

JerzyBw
21-03-2011, 11:14
Nie mam pojęcia jak to się liczy , czy oblicza sie drewno okorowane czy nie, ile jest odpadów itd.
Podstawowe dane:
Główny obrys budynku ( zewnętrzny ) 7,6 x 10,6 m
Ściany z krąglaków 30 cm
Ściany szczytowe - szkielet plus deski
Belki stropowe - 8 szt 30 cm
Nie ma pionowych słupów wewnątrz budynku.
Są 4 słupy na zewnątrz ( weranda i taras)
Dach deskowany.
Krokwie i jętki 7x18 cm - 17 szt
Nie zamawiamy ścian działowych z drewna.
Trzy rysunki poniżej - tyle mi się udało na szybko zeskanować - chodzi oczywiście o przybliżoną ilość drewna potrzebnego do wykonania takiej konstrukcji. Czy będzie to 60 m3 czy 100 m3. Kilka metrów w tą czy w tą nie ma znaczenia.
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20dachu.pdf
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20stropu.pdf
http://m.a.r.m.u.r.w.interia.pl/szablon_obrazki/Rzut%20pionowy.pdf
Marmur Na ściany z okrąglaków potrzebujesz ok 45m3. Na zapas może 2-3 m3 i tutaj podyskutowałbym :) zależy jak proste są. Przyjąłem, że dłużyce mają mieć długość 12 i 9 m. Są to pełne ściany, aż ze ścianą kolankową. Można zmniejszyć tą ilość drewna o okna i drzwi, jednak wątpię, czy tak ktoś będzie szukał i dobierał z placu drewno, mając na uwadze te otwory. Ja bym tego nie chciał robić ;). A resztę, krokwie, stropy, liczysz długość x wysokość x szerokość.

Maciek Ten domek to z bali, desek, czy belek? ;)

maciej74
21-03-2011, 12:03
??

maciej74
21-03-2011, 12:06
Maciek Ten domek do bali, desek, czy belek?
oczywiście że baliki a bardziej płazy 18cm szer wysokość różnie są i nie które co mają po 50 cm , dechy to szalunek z którego sobie zrobię ramki do luster czy obrazków a i morze jakiś mebelek :) .

marmur7
21-03-2011, 13:47
Marmur Na ściany z okrąglaków potrzebujesz ok 45m3. Na zapas może 2-3 m3 i tutaj podyskutowałbym :) zależy jak proste są. Przyjąłem, że dłużyce mają mieć długość 12 i 9 m. Są to pełne ściany, aż ze ścianą kolankową. Można zmniejszyć tą ilość drewna o okna i drzwi, jednak wątpię, czy tak ktoś będzie szukał i dobierał z placu drewno, mając na uwadze te otwory. Ja bym tego nie chciał robić ;). A resztę, krokwie, stropy, liczysz długość x wysokość x szerokość.



Trzeba jeszcze wziąć pod uwage 8 belek stropowych z bala również o średnicy 30 cm. Przyjąłem, że ponieważ Piotr ma dom podobnej konstrukcji w podobnym obrysie i potrzebuje przeszło 70 kubików drewna, u mnie równiez nie powinno wyjść więcej niż 80m3. Chyba, że cos przeoczyłem :)

JerzyBw
21-03-2011, 14:16
Okrąglaki 30 cm średnicy : 12 m to 0,85 m3, a 9 m 0,64 m3. Na wysokość Twojej ściany, wg schematu, widzę, że jest ich 15.

petervdo
21-03-2011, 14:27
Trzeba jeszcze wziąć pod uwage 8 belek stropowych z bala również o średnicy 30 cm. Przyjąłem, że ponieważ Piotr ma dom podobnej konstrukcji w podobnym obrysie i potrzebuje przeszło 70 kubików drewna, u mnie równiez nie powinno wyjść więcej niż 80m3. Chyba, że cos przeoczyłem :)


Okrąglaki 30 cm średnicy : 12 m to 0,85 m3, a 9 m 0,64 m3. Na wysokość Twojej ściany, wg schematu, widzę, że jest ich 15.
wyjdzie trochę kubików ;)
ok. 70 to licząc całość łącznie z więźbą i deskowaniem

marmur7 tylko szczczegół, że ceny różne za "różne" drzewo .. nawet deska może być np. 450 i 660 ;)

JerzyBw
21-03-2011, 14:47
Właśnie przyszła mi taka myśl.
Peter, jak możesz, policz matematycznie, ile kłód i jakiej długości wychodzi na Twoją chałupę (pełne ściany i belki stropowe), to dowiemy się jaki zapas,lub nadwyżkę drewna chce mieć Twój góral.
Pozdrawiam. Ja w każdym razie z ciekawości, bym tak zrobił ;). Wzór na walec, mi się sprawdził z rzeczywistością z zakupu lasu.

petervdo
21-03-2011, 15:25
Właśnie przyszła mi taka myśl.
Peter, jak możesz, policz matematycznie, ile kłód i jakiej długości wychodzi na Twoją chałupę (pełne ściany i belki stropowe), to dowiemy się jaki zapas,lub nadwyżkę drewna chce mieć Twój góral.
Pozdrawiam. Ja w każdym razie z ciekawości, bym tak zrobił ;). Wzór na walec, mi się sprawdził z rzeczywistością z zakupu lasu.
na podstawie projektu to pewnie projektant sam by nie obliczył :)
na razie 44 kubiki już jest okrąglaka a max do 60 .. z tym, że trochę pójdzie na targaże, deski ściana szczytowa i sufit
jest umówione, że jak "poukłada" to dopiero dobierze ;)

zbyszek57
21-03-2011, 16:56
jesli to maja byc toczone belki, to do spasowania trzeba odjąć od średnicy 13 % na tzw pas uszczelniający . Czyli belka o srednicy 300 mm ma w scianie wysokość obliczeniowa 260 mm- oznacza to ze z 1 m sześć belki można zrobić ok 3 m kw ściany o grubości 300 mm. Ścian jest do kupy 7,6 (plus 70 cm na naddatki zrębowe )
i 10, 6( plus 70 na naddatki zrębowe) . Razem mamy 16,6 + 22,6 = 39,2 m b belki w jednym kółku.Na jedno kolko ścian zewnętrznych idzie ok 4 m szesc belki 300 mm. Dalej sobie można policzyć. Przy 11 kólkach belek ( wysokość w swietle pomieszczenia 290 cm) potrzeba 44 m szesc belek.Dochodzi przycieś- szerokość 300 mm a wysokość minimum 150 mm koniecznie z modrzewia.Na przycieś trzeba 37 m b - czyli ok 2 m szesc ( z zapasem na zaciosy)

petervdo
21-03-2011, 20:15
jesli to maja byc toczone belki, to do spasowania trzeba odjąć od średnicy 13 % na tzw pas uszczelniający . Czyli belka o srednicy 300 mm ma w scianie wysokość obliczeniowa 260 mm- oznacza to ze z 1 m sześć belki można zrobić ok 3 m kw ściany o grubości 300 mm. Ścian jest do kupy 7,6 (plus 70 cm na naddatki zrębowe )
i 10, 6( plus 70 na naddatki zrębowe) . Razem mamy 16,6 + 22,6 = 39,2 m b belki w jednym kółku.Na jedno kolko ścian zewnętrznych idzie ok 4 m szesc belki 300 mm. Dalej sobie można policzyć. Przy 11 kólkach belek ( wysokość w swietle pomieszczenia 290 cm) potrzeba 44 m szesc belek.Dochodzi przycieś- szerokość 300 mm a wysokość minimum 150 mm koniecznie z modrzewia.Na przycieś trzeba 37 m b - czyli ok 2 m szesc ( z zapasem na zaciosy)

no tak już sobie policzę ;)

i chyba sam zajmę się ciesielką ;)
49069

JerzyBw
22-03-2011, 09:22
no tak już sobie policzę ;)

O wyliczenie, to chodzi mi o to, że jak kupi się belki, to na placu okaże się, że jedna jest za krzywa, druga za krótka, a następna za chuda, a inną po prostu w trakcie obróbki "popsuje się". W jednym miejscu dowiedziałem się, że + 5% m3 na same ściany naddatku powinno starczyć.
A jak inni myślą?

Po zdjęciu kibelka i Twoim zachwycie, widzę, że wpadasz "narkodrewnomanie". Uważaj, odwyk jest trudny ;).

petervdo
25-03-2011, 22:48
O wyliczenie, to chodzi mi o to, że jak kupi się belki, to na placu okaże się, że jedna jest za krzywa, druga za krótka, a następna za chuda, a inną po prostu w trakcie obróbki "popsuje się". W jednym miejscu dowiedziałem się, że + 5% m3 na same ściany naddatku powinno starczyć.
A jak inni myślą?

Po zdjęciu kibelka i Twoim zachwycie, widzę, że wpadasz "narkodrewnomanie". Uważaj, odwyk jest trudny ;).
coś nam wątek się osłabił

z ciekawostek kibelek pomalowany tylko z zewnątrz ... szok puszka litrowa poszła :)
zamontowany .. pasuje jeszcze pokrycie dachowe wykonać .. ale czasu brakuje ..
z ciekawostek .. niespotykane uczucie .. budowa dwóch domów na raz ..
tak dwóch
w górach z drewna rośnie ..
a na miejscu .. dzisiaj blisko 40 kubik betonu wylany w ziemię .. no szok
a dopiero teraz piwnicę zaczną budować ;)

petervdo
26-03-2011, 19:42
domek powoli do góry ..
49816

meble też już prawie wybrane ;)
49817

petervdo
27-03-2011, 20:34
Peter tak pokazujesz tą chatę jak Ci rośne a projekt byś pokazał jak to cudo ma wyglądać
Maciej
projekt jest indywidualny, więc czegoś z reala nie ma ..
nasza koncepcja + ganek podpowiedziany przez wykonawcę ;)
troszkę zbliżony do Zawoja drewniana + całkowite podpiwniczenie
podstawa 10x7,5
kreślący widział to w taki sposób ;)
49960
oczywiście projekt chroniony prawami autorskimi

petervdo
27-03-2011, 22:34
proszę o poradę
jak sądzicie komin o wymiarach 75x36 cm będzie nad dachem wyglądać "przyzwoicie" czy będzie za "chudy" (36cm) ??

marmur7
27-03-2011, 23:03
Najważniejsze, żeby spełniał dobrze swoją funkcję :) Po wymiarach zgaduję, że kupujesz systemówkę o fi nie większym niż 180 mm. Pewnie i tak obłożysz go jeszcze jakąś okładziną. Dojdzie więc jeszcze z 2 cm. Widziałem tez kominy obłozone dodatkowo jedną warstwa cegieł. Nie wiem po co - główna zaleta systemówek to przecież szybkość postawienia i stosunkowo nieduży ciężar własny.

petervdo
27-03-2011, 23:09
Najważniejsze, żeby spełniał dobrze swoją funkcję :) Po wymiarach zgaduję, że kupujesz systemówkę o fi nie większym niż 180 mm. Pewnie i tak obłożysz go jeszcze jakąś okładziną. Dojdzie więc jeszcze z 2 cm. Widziałem tez kominy obłozone dodatkowo jedną warstwa cegieł. Nie wiem po co - główna zaleta systemówek to przecież szybkość postawienia i stosunkowo nieduży ciężar własny.

systemówka - spaliny + 3 W
fi 160 i 200
zastanawiam się czy taka chudzinka nie wyjdzie ;)

butynski
27-03-2011, 23:36
systemówka - spaliny + 3 W
fi 160 i 200
zastanawiam się czy taka chudzinka nie wyjdzie ;)

U mnie 36cm obłożone kamieniem (czyli + 1cm+klej) wygląda tak
http://i55.tinypic.com/fdt1mr.jpg

petervdo
27-03-2011, 23:38
U mnie 36cm obłożone kamieniem (czyli + 1cm+klej) wygląda tak
http://i55.tinypic.com/fdt1mr.jpg

a długości ile ma ?

butynski
27-03-2011, 23:42
a długości ile ma ?

coś ok 140cm

txt66
28-03-2011, 06:56
Witam
Ja też stawiałem wszystkie z systemów w konfiguracjach spal+W, 3*W, spal+W+4*W i wszystkie wyglądają zgrabnie, jeszcze trzeba obłożyć kamieniem i będzie ok

petervdo
28-03-2011, 07:56
U mnie 36cm obłożone kamieniem (czyli + 1cm+klej) wygląda tak
http://i55.tinypic.com/fdt1mr.jpg


Witam
Ja też stawiałem wszystkie z systemów w konfiguracjach spal+W, 3*W, spal+W+4*W i wszystkie wyglądają zgrabnie, jeszcze trzeba obłożyć kamieniem i będzie ok
dzięki za informację .. powinno wyglądać w porządku ...
ledwo ławy wylane a tu problem z kominem ;)

ANNNJA
28-03-2011, 09:18
Witam,
chudzinka napewno nie będzie...- nawet do głowy mi wtedy nie przyszło- taka myśl, a jeśli to wolałabym chudszy komin niż za gruby-bo taki to dopiero wygląda!!!!
też mamy systemowy szer. 36 ale długości nie pamiętam- przypuszczam że to jest podwójna szerokości czyli coś koło 70cm,
obłożyliśmy kamieniem- i do chudości to mu b. daleko!!!! i nawet bez kamienia to nie wydawał się chudy!

KTO ma u siebie podłogę z MODRZEWIA???? kiedy i po ile kupowaliście i czy macie 28 czy 32mm ??

petervdo
28-03-2011, 16:16
KTO ma u siebie podłogę z MODRZEWIA???? kiedy i po ile kupowaliście i czy macie 28 czy 32mm ??

nie mamy jeszcze żadnej podłogi ..
ale mam próbkę deski modrzewiowej takiej co gdzieś z Ustronia była przywieziona
deska z felcem, ryflowana od spodu
cena była ok. 50 zł m2 .. ale na początki roku
50123

petervdo
28-03-2011, 18:05
Witam
Ja też stawiałem wszystkie z systemów w konfiguracjach spal+W, 3*W, spal+W+4*W i wszystkie wyglądają zgrabnie, jeszcze trzeba obłożyć kamieniem i będzie ok

a czy któraś systemówka jest bez otworu wentylacyjnego na "przestrzał"
patrząc "od góry w komin"
50126
taki układ pasowałby mi na jednym kominie
http://forum.muratordom.pl/images/misc/pencil.png

zbyszek57
28-03-2011, 19:41
uważajcie na podłogę z modrzewia. zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym. Nasz modrzew nie bywa odżywicowywany, a co za tym idzie, potrafi po dogrzaniu pięknie się spocić.

petervdo
28-03-2011, 20:45
uważajcie na podłogę z modrzewia. zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym. Nasz modrzew nie bywa odżywicowywany, a co za tym idzie, potrafi po dogrzaniu pięknie się spocić.

tam gdzie u nas będzie deska nie bedzie podłogówki tylko grzejniczki
podłogowe tylko pod kafelki ;)

petervdo
28-03-2011, 21:01
a czy któraś systemówka jest bez otworu wentylacyjnego na "przestrzał"
patrząc "od góry w komin"
50126
taki układ pasowałby mi na jednym kominie
http://forum.muratordom.pl/images/misc/pencil.png

czy układ w kominie jak na poglądowym rysunku poniżej jest dopuszczalny i czy będzie wentylacja działać prawidłowo
wysokość komina ok. 8m

na szaro zanaczone miejsce wycięcia w pustaku wentylacyjnym pod czapą komina
50176

maciej74
28-03-2011, 21:27
8 metrów to wystarczająco wysoko.
Tak sobie pomyślałem że możesz kupić kanał spalinowy osobno a wentylacyjne osobno

petervdo
28-03-2011, 21:30
8 metrów to wystarczająco wysoko.
Tak sobie pomyślałem że możesz kupić kanał spalinowy osobno a wentylacyjne osobno

generalnie kanał spalinowy + W oraz 2 W
tylko taki układ podchodzi w miarę dobrze po układ pomieszczeń ..
znowu za projektanta trzeba pomyśleć .. papier wszystko przyjmie ;)

maciej74
28-03-2011, 21:41
A w te kanały wentylacyjne rury wentylacyjne będziesz wpychał ?

generalnie kanał spalinowy + W oraz 2 W
No tak też można

kala67
28-03-2011, 22:17
domek powoli do góry ..
49816

meble też już prawie wybrane ;)
49817
a gdzie takie cudne mebelki mozna dostać??
poprosze o link:)

petervdo
28-03-2011, 22:38
a gdzie takie cudne mebelki mozna dostać??
poprosze o link:)

ładne są i "tanie"
to jest ten sam sklep co kiedyś u Ciebie link dałem .. stronę poprawili ;)
http://www.drewnoplus.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drewnoplus.pl% 2F)
trochę terminy długie .. gość stwierdził, że trzeba w maju rezerwować termin, aby na jesień były ..
jeszcze coś dla Ciebie ;)
50187

50188

50189

50190

petervdo
28-03-2011, 22:42
A w te kanały wentylacyjne rury wentylacyjne będziesz wpychał ?

No tak też można

nie bez rur to będzie komin systemowy
spalinówka ceramika a wentylacje to z elementów kerazobetonowych

Maciej74 chyba nie zauważyłeś, że na poprzedniej stronie projekt mój się przewinął ;)

kala67
28-03-2011, 22:51
CUDEŃKA !!!!!!!!!!!!!!!!
...wiedze, że osobiście tam byliście??

zbyszek57
28-03-2011, 23:01
w Gliczarowie robią meble w stylu góralskim. Jak ktoś ma ochotę, to poniżej link do ich strony.

http://www.meblegoralskie.pl/galeria.html

petervdo
28-03-2011, 23:34
CUDEŃKA !!!!!!!!!!!!!!!!
...wiedze, że osobiście tam byliście??

przecież pisałem, że meble już prawie wybrane ;)
w drodze do Zawoi zatrzymaliśmy się, aby pooglądać jeszcze raz .. i raczej już nie bedziemy szukać
muszę wysłać rzuty do wyceny kuchni i innych mebli co chcielibyśmy u nich zamówić

gregip
29-03-2011, 00:56
Witam serdecznie
Mam pytanie czy ktokolwiek słyszał o firmie lub cieślach, którzy potrafią budować domy z bali taką techniką jaką stosują Trochanowscy lub firma kanadyjskiedomy.
Dzięki bardzo.
Gregip

maciej74
29-03-2011, 07:36
nie bez rur to będzie komin systemowy
spalinówka ceramika a wentylacje to z elementów kerazobetonowych

Maciej74 chyba nie zauważyłeś, że na poprzedniej stronie projekt mój się przewinął ;)

tak tylko pytam , kiedyś się zastanawiałem co się dzieje z kanałem wentylacyjnym np kuchennym po dziesięciu latach użytkowania ten cały syf osiada na ściankach i czy taki kanał nie przesiąknie zapachem na tyle żeby go było czuć na zewnątrz.
A drugie to wentylacje od łazienek i wilgoć czy one są na tyle odporne i nie chłoną wody ?
He ,he tak dumając napędziłem sam sobie stracha i mam w kanałach plastikowe rury wentylacyjne.

ANNNJA
29-03-2011, 07:59
Petervo- dzięki za fotkę deski...., cene miałeś doskonałą, ja poruszam się obecnie w przedziale 70 do 100zł netto, za 32mm.

ciekawi mnie dlaczego trzeba robić dziury na przestrzał w kanale wentylacyjnym-tak jak zaznaczyłeś na szaro w swojej fotce???


Podobny system budowy ma firma Loghome----- sprawdziłam, jednak NIE to musiała być inna firma, ale coś podobnego miała w nazwie!!...
a z tych 2firm nie odpowiada Ci żadna?

petervdo
29-03-2011, 08:00
tak tylko pytam , kiedyś się zastanawiałem co się dzieje z kanałem wentylacyjnym np kuchennym po dziesięciu latach użytkowania ten cały syf osiada na ściankach i czy taki kanał nie przesiąknie zapachem na tyle żeby go było czuć na zewnątrz.
A drugie to wentylacje od łazienek i wilgoć czy one są na tyle odporne i nie chłoną wody ?
He ,he tak dumając napędziłem sam sobie stracha i mam w kanałach plastikowe rury wentylacyjne.

z rurami nie jest chyba tak prosto
z tego co się orientuję to do wentylacji nie powinny być PCV tylko stalowe np. spiro .. chyba wchodzi tu kwestia pożarowa i substancji wydzielanych z pcv w pożarze .. tak coś mnie się kojarzy
co do odporości na wodę .. raczej nie są odporne bo to beton pomieszany z keramzytem
co do zapachów ... w blokach kanały nikt nie ruszał przez 30-40 lat i nie czuć ... no chyba, że z żeliwnych rur kanalizacyjnych ;)

petervdo
29-03-2011, 08:06
Petervo- dzięki za fotkę deski...., cene miałeś doskonałą, ja poruszam się obecnie w przedziale 70 do 100zł netto, za 32mm.

to nie były deski dla mnie .. wujek tylko próbkę dla mnie zabrał ;)

ciekawi mnie dlaczego trzeba robić dziury na przestrzał w kanale wentylacyjnym-tak jak zaznaczyłeś na szaro w swojej fotce???

nie jestem pewnien czy muszą być na przestrzał .. ale patrząc na kominy budowane z cegły wszyskie kanały wentylacyjne są na wylot

zbyszek57
29-03-2011, 13:51
to nie były deski dla mnie .. wujek tylko próbkę dla mnie zabrał ;)

nie jestem pewnien czy muszą być na przestrzał .. ale patrząc na kominy budowane z cegły wszyskie kanały wentylacyjne są na wylot

Wynika to z tego ze wiatr wiejąc powinien " zabrac "ze soba powietrze wywiewane z wentylacji. Teraz to zadanie spelnia tzw harcerz na dachu.. zwany kogutkiem albo strazakiem

JerzyBw
29-03-2011, 17:07
Witam serdecznie
Mam pytanie czy ktokolwiek słyszał o firmie lub cieślach, którzy potrafią budować domy z bali taką techniką jaką stosują Trochanowscy lub firma kanadyjskiedomy.
Dzięki bardzo.
Gregip
Cieśli takich nie znajdziesz, bo to nie jest technika rodem z Polski. Pochodzi ona ze Skandynawii, a jest bardzo popularna w Kanadzie i USA.
Ja nieśmiało pisząc, mógłbym siebie nazwać "cieślą" owej techniki ;), bo rozgryzłem przez parę lat, o co w tym biega i buduję (na razie) eksperymentalnie chatkę. A głównym moim zamiarem jest wybudowanie chałupy w tym stylu dla rodziny.

gregip
30-03-2011, 00:06
Jerzy widziałem twoje fotki,mistrzostwo świata.
ANNNJa do Trochanowskich i Kanadyjskichdomów nic nie mam, wręcz przeciwnie bardzo podobają mi się podobają ich domy.
Chodzi raczej o cenę, zastanawiałem się czy są inne firmy lub cieśle, którzy potrafią tak budować ( o Jerzym już wiem :).
Jeszcze jedno, znalazlem kolejną firme, która buduje tak samo www.ekodomy.net ale z tego co wyczytalem na stronie to chyba dopiero zaczynają budować w Polsce, ponieważ mają tylko dom pokazowy w galerii, aczkolwiek chwalą się,że budowali w całej Europie.

marmur7
30-03-2011, 01:13
Nie jestem pewien czy poszukiwanie jak najtańszego wykonawcy jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza przy technologii wymagającej bardzo dużego doświadczenia. Widziałem domy z bali, które zostały wykonane po prostu źle. Niestety , w przeciwieństwie do budynków z ceramiki, możliwości poprawy błędów są znikome. Wg mojej opinii najbardziej zaawansowani w budowie budynków z bali nietoczonych są Trochanowscy. Będąc na etapie wyboru wykonawcy i rozmawiając z kilkoma osobiście, zauważyłem, że wprowadzają pewne rozwiązania, które Logs stosuje już od dawna. Oczywiście, wiedza i doświadczenie kosztuje.

gregip
30-03-2011, 01:59
Marmur7 chodziło mi raczej o porównanie ofert a nie wybór najtańszego wykonawcy.
Tak jak piszesz Tochanowscy mają największe doświadczenie na polskim rynku jeżeli chodzi o bale nietoczone.
Z tego co się orientuje bracia trochanowscy już nie pracują razem, każdy ma inną firmę.
Wszyscy chwalą Romka a ja chciałem zapytać o Krzysztofa? Jakieś opinie, czy ktokolwiek z forumowiczów budował z firmą eko-dom Krzysztof Trochanowski.
Do Krzysztofa mam rzut beretem.
Pozdro

ANNNJA
30-03-2011, 10:31
Jerzy widziałem twoje fotki,mistrzostwo świata.
ANNNJa do Trochanowskich i Kanadyjskichdomów nic nie mam, wręcz przeciwnie bardzo podobają mi się podobają ich domy.
Chodzi raczej o cenę, zastanawiałem się czy są inne firmy lub cieśle, którzy potrafią tak budować ( o Jerzym już wiem :).
Jeszcze jedno, znalazlem kolejną firme, która buduje tak samo www.ekodomy.net ale z tego co wyczytalem na stronie to chyba dopiero zaczynają budować w Polsce, ponieważ mają tylko dom pokazowy w galerii, aczkolwiek chwalą się,że budowali w całej Europie.

HEJ, tak tak sobie pomyślałam..... że chodzi o ceny...!
ALE MARMUR7- dał już Ci świetną odpowiedź!!! i my też tak podeszliśmy do tematu, że jeśli wybierzemy nie sprawdzoną firmę to potem nie pozalepiamy i nie połatamy jeśli coś się nie "uda"

Z Panem Krzysztofem budowała Kasia, cofnij się kilkanaście stron, to znajdziesz nawet i link do jej strony!!
oszczędzisz na kosztach transportu które też są nie małe, u nas coś koło 5-6tys. to było,
.....................i pochwalę się kto nam budował:
Pan R. T. ze swoją ekipą
100% zadowolenia z ich pracy, podjeścia, rozmowy, po prostu świetna współpraca!


Ania

ANNNJA
30-03-2011, 10:34
a teraz i ja mam pytanie:

deski na taras: modrzew, olcha- czy olszyna, kto ma kto coś wie ,..proszę piszcie!! dzięks
tylko nie mówicie egzotyk!!!!

zbyszek57
30-03-2011, 13:25
deska na taras to z krajowych tylko modrzew. Olcha to raczej na sztachety. Nie utrzymasz jej, jak sie zacznie krecic. W Środzie Wlkp facet ma hurtownie z takimi dechami tarasowymi z modrzewia . cena coś kolo 45 zł za m .kw

marmur7
30-03-2011, 14:30
Marmur7 chodziło mi raczej o porównanie ofert a nie wybór najtańszego wykonawcy.
Tak jak piszesz Tochanowscy mają największe doświadczenie na polskim rynku jeżeli chodzi o bale nietoczone.
Z tego co się orientuje bracia trochanowscy już nie pracują razem, każdy ma inną firmę.
Wszyscy chwalą Romka a ja chciałem zapytać o Krzysztofa? Jakieś opinie, czy ktokolwiek z forumowiczów budował z firmą eko-dom Krzysztof Trochanowski.
Do Krzysztofa mam rzut beretem.
Pozdro

Dla mnie miarą klasy wykonawcy jest jego sposób wyrażania się o konkurencji. U R.Trochanowskiego ujmuje własnie to, że nie rozpoczyna rozmowy jakie to kiepskie domy robią inni producenci. Mówi o sobie, o tym dlaczego rozwiązania którymi sie posługuje są wg. niego najlepsze. Ma świadomość, że posiada duże doświadczenie i nie musi podpierać swojej oferty negatywnymi opiniami o innych. Miesiącami ustalałem z architektem jak bedzie wyglądała konstrukcja mojego domu. Kiedy wylądowałem w Logsie z gotowym projektem , byłem pewny prawidłowości tych ustaleń. Wystarczyło kilka minut rozmowy i moje mądre koncepcje poszły się rąbać :) Okazało się, że konstrukcję w prosty sposób można zrobić lepiej, taniej i bezpieczniej. Gwoli sprawiedliwości trzeba zaznaczyć, że w Goszczanowie również proponowano mi podobne rozwiązania. Krzysztofa Trochanowskiego nie miałem okazji poznać. Prywatne sprawy i powody rozstań mnie nie interesowały. Można tylko przypuszczać, że Eko-dom K. Trochanowskiego to podobna szkoła i doświadczenie jak Logs.

Gasol
30-03-2011, 14:48
a teraz i ja mam pytanie:

deski na taras: modrzew, olcha- czy olszyna, kto ma kto coś wie ,..proszę piszcie!! dzięks
tylko nie mówicie egzotyk!!!!

Ja mam deski z modrzewia (krajowego). Nieryflowane - i takie polecam, bo latwiej utrzymac w czystosci, choc moze troche mniej atrakcyjnie wygladaja niz te z rowkami. Uwazam, ze deska sosnowa tez moze byc, tylko trzeba ja czesciej zabezpieczac. Oczywiscie modrzew tez trzeba zabezpieczac, bo to jednak nie 'egzotyk'. Co do skrecania sie desek, to mimo tego, ze moje byly suszone, to rwaly wkrety. Taki urok materialu:-) Pamietaj, zeby zrobic odpowiedni spadek, by woda splywala. U mnie troszke moglby byc wiekszy, wiec zwracam uwage, bo pozniej poprawka jest pracochlonna.

A ten post pisze wlasnie z tarasu:-)

petervdo
30-03-2011, 16:59
A ten post pisze wlasnie z tarasu:-)
a u nas dopiero zaczęli budować taras .. z betonu ;)

ANNNJA
31-03-2011, 09:29
Zbyszek- dziękuje za informacje - piszesz że będzie krecił....- to sztachety powinno też kręcić, a stosuje się właśnie dlatego że się nie kręci lub zdecydowanie mniej się kręci niż sosna!! - czy inne uzasadnienie ?? dałam już zaliczkę wczoraj.... , ten stolarz właśnie nam bardziej polecał Olchę niż modrzew z uwagą że nie będzie tak pękał i odporniejszy jest na wodę!

Gasol- dziękuje i Tobie za rzeczowe uwagi, o spadku pamiętałam, muszę nabijać listwy bo u unas będzie na legarach które na prosto lecą wychodząc ze ściany.....


Marmur 7- pięknie powiedziałeś co jest miarą wykonawcy!
Rozmowa z Panem R. to sama przyjemność, poparta ogromnym jego doświadczeniem

Może jeszcze ktoś dorzuci swoje uwagi o drewnie na taras/balkon

maciej74
31-03-2011, 19:15
co do skręcania desek .
deski kładziesz i przykręcasz na legarach co pół metra , do tego jak jeszcze ma dwa nacięcia wzdłużne od spodu tak na 1 cm to nie ma prawa się nic wykręcić

zbyszek57
31-03-2011, 20:14
ANNNJA, no skoro stolarz mowił ze olcha lepsza na taras niż modrzew.. to ja nie mam nic do powiedzenia. Olszynowa deska wymaga relatywnie długiego sezonowania, ja czekalem z montazem gotowych sztachet prawie 6 lat. Lezały posztaplowane pod ciezarem ponad 4 ton 5 lat od momentu połozenia drzewa i przetarcia na wyrób. Kilka desek zostało nie pocietych i leżac luzem dostały tzw głupawki.-zamknęły sie w koło.

Maciej.. mniej więcej wiem, jak sie kreci desli podlogowe czy tarasówki, ale dziekuje za rade. Człowiek uczy sie całe zycie.

Magda&Sławek
31-03-2011, 22:47
My tez bedziemy układac deski na tarasie. Chcielismy z modrzewia , ale niestety w chwili obecnej niedostepny w naszych stronach , a przynajmniej nie byl jak 3 tygodnie temu zamawialismy deske podlogowa do domu. Zamowielismy wiec sosne gr 4cm , na taras pojdzie tez sosna ale z rowkami od spodu tak zeby nie krecilo , a jesli chodzi o olche to moge sie akurat wypowiedziec bo mamy z niej ogrodzenie .Długosc deski na plocie to 2,5 i 3m , szer nawet do 40cm , ogrodzenie ma prawie rok i jakos nie kręci.... i mam nadzieję ze juz nie pokręci:) Jednak na taras gdybym miała mozliwosc , polozylabym modrzew .

ANNNJA
04-04-2011, 09:49
Zbyszek- o układaniu to było do mnie.... Dzięki Maciek!!

olcha wyrobiona wyszła "różowa" - cokolwiek to znaczy...., przyjedzie w tym tygodniu, zrobię fotkę,
chcę ją olejować, kupiłam już olej 3V3,
tylko się zastanawiam czy pod ten olej to powinnam dać impregnat? chyba nie, bo to oba środki konserwujące drewno, więc jeśli olej to chyba nie potrzeba już impregnatu??? jak myślicie

dziękuje za wszystkie inof, jak już zamontuję to pokażę w podzięce za wszystkie podpowiedzi.

Gasol
04-04-2011, 14:52
Zbyszek- o układaniu to było do mnie.... Dzięki Maciek!!

olcha wyrobiona wyszła "różowa" - cokolwiek to znaczy...., przyjedzie w tym tygodniu, zrobię fotkę,
chcę ją olejować, kupiłam już olej 3V3,
tylko się zastanawiam czy pod ten olej to powinnam dać impregnat? chyba nie, bo to oba środki konserwujące drewno, więc jeśli olej to chyba nie potrzeba już impregnatu??? jak myślicie

dziękuje za wszystkie inof, jak już zamontuję to pokażę w podzięce za wszystkie podpowiedzi.

Olej 3V3 - przeczytaj, co producent napisal na opakowaniu. Moim zdaniem olej nalezy nakladac bezposrednio na czyste drewno. Najlepiej robic to w upalny dzien, ewentualnie troche olej podgrzac, bo goracy latwiej wnika w drewno.

telewy
04-04-2011, 16:00
Patrzyłem trochę na oleje, przetestowałem te tańsze tzn. altaxina oraz właśnie V3V i jakoś nie przemówiły do mnie. Swoją konsystencją przypominają wodę a nie olej. W 3V3 podobał mi się zapach ale za to powierzchnia po malowaniu strasznie się zmatowiła, powiedziałbym aż nienaturalnie. Altaxin raczej śmierdzi ale drzewo na powierzchni lepiej się prezentuje. Niestety nie znalazłem nigdzie opinii dotyczące trwałości takich powłok, ja się obawiałem, że ze względu na "wodnistość" tych olei będę musiał malować ściany ponownie po roku. Znalazłem też lakiery bardzo chwalone np. osmo, ale cena tutaj nawet nie robiłem próbek, bo po prostu nie stać byłoby mnie na pomalowanie tym wnętrza.

maciej74
04-04-2011, 19:05
Najlepiej robic to w upalny dzien, ewentualnie troche olej podgrzac, bo goracy latwiej wnika w drewno.
jeżeli podgrzewany to nigdy w pomieszczeniu, trzeba uważać bo może wystąpić samozapłon ,
z dala od domu bo bum bum ;)

kala67
04-04-2011, 21:00
Zbyszek- o układaniu to było do mnie.... Dzięki Maciek!!

olcha wyrobiona wyszła "różowa" - cokolwiek to znaczy...., przyjedzie w tym tygodniu, zrobię fotkę,
chcę ją olejować, kupiłam już olej 3V3,
tylko się zastanawiam czy pod ten olej to powinnam dać impregnat? chyba nie, bo to oba środki konserwujące drewno, więc jeśli olej to chyba nie potrzeba już impregnatu??? jak myślicie

dziękuje za wszystkie inof, jak już zamontuję to pokażę w podzięce za wszystkie podpowiedzi.

ANNNJA.... ciekawa jestem jak u Ciebie wyjdzie ten olejowany taras??
mnie w tym roku też czeka budowa tarasu.....i też myśle o olejowaniu.....
póki co ....mąż kończy w domku kłaść podłogi i robi sie juz tak domowo :)
https://lh3.googleusercontent.com/_QziNhVXF5qI/TY4GJpZePBI/AAAAAAAAHIg/CIKb8Jq_YpA/s640/DSCN0537.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_QziNhVXF5qI/TY4GUGgFZsI/AAAAAAAAHIk/CWvahBLBsFg/s640/DSCN0539.JPG

ANNNJA
06-04-2011, 14:43
Bardzo dziękuje wszystkim za cenne podpowiedzi...!!!

KALA -super u Ciebie się robi, i jak piszesz tak domowo!!! o TAK- też czekam na ten moment, w domu chcę kłaść modrzewia- i też olejować,- ale toto już zostawie specjalistom....- mąż mnie odciąga od oleju, straszy że nie będzie przestawiał mebli co pare miesięcy, kusi mnie ta olejowa naturalność, ale perspektywa uporu drugiejpołowy mnie powala....-sama nie przestawie mebli,
swojego oleju jeszcze nie otwierałam
Kala- a czym ty bedizesz malować? mąż sam Ci to układa??


nie mam jeszcze desek na taras, mają dojechać lada dzień, a w przyszłtym tyg. wybór ostatecznie modrzewia na podłogę.

P>S> nie wiem jak w Waszych NOMI ale od paru dni jest SADOLIN w wielkiej wyprzedaży u nas, np. 2,5l. za 24 lub 34zł zależy od koloru!!
i nie przeterminowany- data ważności do 2014roku..

kala67
06-04-2011, 21:23
Deski tarasowe napewno chcę olejować.
Natomiast podłogi w domu mąż sam kładzie, szukamy teraz kogoś do wycyklinowania, potem zamierzam je lekko wybielić i pomalować lakierem.

Ula i Sławek
13-04-2011, 09:24
Witam,
Poczytuję to forum z sentymentu, pomimo tego, że mój dom już stoi. Swojego czasu często z niego korzystałam, a zakończenie budowy sukcesem zawdzięczam wsparciu forumowiczów z mojej grupy budowlanej i doradcom, takim jak _ZBYCH_, jareko, niezły, Olsen, Forest, Zygmor czy Mariano… Jeśli mnie czytają, to serdecznie im dziękuję za pomoc.

Zastanawiałam się jak mogę się zrewanżować i postanowiłam pisać o firmach budowlanych godnych polecenia. Wielu forumowiczów rozważa budowę domu drewnianego, a ja pochodzę z Podlasia, gdzie jest wielu fachowców w tej dziedzinie. Chcę zarekomendować firmę EFIN z moich rodzinnych stron. Mogę ich szczerze polecić, ponieważ mają duże doświadczenie. Praktycznie „od zawsze” zajmują się budową drewniaków. Są rzetelni, uczciwi, dotrzymują terminów, stawiają solidne domki, według projektu własnego lub klienta. Z ich usług skorzystało wiele znanych osób. Teraz na przykład kończą dom dla Andrzeja Grabowskiego. Budują też domy w Bretanii.

Mają dużo zleceń i pracy. Ponieważ zależało mi na „wyrównaniu rachunków” z forum, namówiłam ich na umieszczenie informacji o nich na forum Muratora. Podaję wiec namiary na EFIN: www.efin.waw.pl, Andrzej Winnikow 515091986, [email protected]

Mam nadzieje, ze ktoś skorzysta z ich usług i napisze o tym na forum.

Odezwę się, jak znajdę kolejną firmę wartą rekomendowania, a póki co
przyjemności w budowaniu, Ula

Pablo02
14-04-2011, 14:42
Hej,

jeszcze raz o malowaniu/konserwowaniu bali wewnatrz budynku; Sprobuje zebrac to co znalazlem na forum
Moze uda sie nam zebrac wszystkie informacje w jednym miejscu?

A. Oleje
1. Altaxin (smierdzi, dziwna konsystencja)
2 V33 (powierzchnia matowieje, trzeby by wyprobowac na konkretnym drewnie?)
3. OSMO (b. dobry ale b. drogi)


B. Lazury
1. V33 wady? zalety? (wlasciwie sa to lazury do scian zewnetrzych?)
2. Tikurila np. Color wady? zalety? (wlasciwie sa to lazury do scian zewnetrzych?) czy malowal ktos tym wewnatrz?
3 ?

C. Wosk
Dla mnie na razie odpada, za duzo problemow z utrzymaniem (po pochlapaniu woda)

Czy sa jeszcze inne kategorie? Jakie inne preparaty mozecie polecic w tych kategoriach (zalety , wady?)?

pozdrawiam
Pawel

telewy
14-04-2011, 16:03
Odnośnie lazur 3V3 bo trochę ten temat męczyłem. 3V3 ma lazury na zewnątrz i do wnętrz, jednakże:
1. te w opakowaniach żółtych mają napisane zewnętrzne i nie jestem pewien czy można nimi malować w środku
2. znalazłem (dosłownie jedną) puszkę żółtej która miała napisane zewnętrzna i do wnętrz, wydaje mi się, że to musiała być jakaś stara seria już niedostępna. Taką malował Kruszon więc może jakiś czas temu była ogólnie dostępna.
3. ja kupiłem i maluję lazurą w opakowaniu niebieskim o nazwie aqua stop. wydaje mi się, że to jest nowy produkt, jest w pełni ekologiczna, na bazie wody, nadaje się jaknajbardziej do wnętrz. Jak dla mnie może trochę za mocno się błyszczy, o trwałości napiszę za lat 5 :)

Oczywiście są jeszcze lakiery o których nie wspominasz, wydaje mi się, że można nimi malować, np. domalux wodny, tani, na wodzie.

Ja gdybym miał kasę, to pomalowałbym olejem ale jakimś lepszym, aby mieć naturalny wygląd drzewa.

ANNNJA
15-04-2011, 13:29
Ja też kiedyś sie dopytywałam czym malować w środku,
w końcu w zasadzie zrobiłam całkiem naturalnie,
umyłam bale, potem takim ogrodowym opryskiwaczem opryskałam roztworem czegoś impregnującego ..... nie pamiętam niestety nazwy..... ale zostało mi jeszcze parę kg- wygląda jak sól którą rozpuszcza się w ciepłej wodzie, (kupuje się w workach po 5 lub 20kg)
ale została 1ściana którą nie pryskałam- i w zasadzie jest bez różnicy do pozostałych..
a dziś się czytając Twój post- pytam się a po co wogóle czymś malować??

a na pewno nie lakierem, widziałam płaskie ściany- czyli z płazów pomalowane lakierem Domaluxa, - łuszczyło się bo takie grube drewno przecież cały czas pęka a więc pęka i to czym zostało pomalowane razem z nim.....

a parapety i ściany kawałek przy prysznicu powoskowałam wg. przepisu od Edzi, i Madd,

telewy
15-04-2011, 14:22
Ja maluję tylko z jednego powodu. Ściana się brudzi i trzeba ją jakoś czyścić. Nie wiem jak jest u innych, zakładam, że podobnie, ale ja nie mam prostej ściany a mam w miejscach łączenia się bali takie wcięcia i tam osiada kurz, widać to szczególnie po zakończeniu prac. Osobiście niestety nie mam czasu aby myć cały dom od środka szczotką co jakiś czas, a ścianę pomalowaną lazurem przejadę ścierka i będzie czysto.

gasza
16-04-2011, 21:11
Witam serdecznie! Jestem z okolic Wrocławia i mam zamiar z mężem budować nieduży dom z bali (do 100 mkw). Działkę już mamy, pozostaje nam wybór firmy, projektu itp. I tu pojawia się problem-zupełnie nie wiemy kogo wybrać...Jest bardzo niewiele opinii dotyczących konkretnych firm. Zależy nam nie tylko na jakości, ale także cenie. Czy ktoś z Państwa mógłby coś polecić, bądź odradzić? Czy ktoś może budował z firmą Sielanka lub Eko-dom Trochanowski albo Feniks, Natura dom itp. Bardzo proszę o opinie!
Pozdrawiam!

kala67
16-04-2011, 21:21
Witam serdecznie! Jestem z okolic Wrocławia i mam zamiar z mężem budować nieduży dom z bali (do 100 mkw). Działkę już mamy, pozostaje nam wybór firmy, projektu itp. I tu pojawia się problem-zupełnie nie wiemy kogo wybrać...Jest bardzo niewiele opinii dotyczących konkretnych firm. Zależy nam nie tylko na jakości, ale także cenie. Czy ktoś z Państwa mógłby coś polecić, bądź odradzić? Czy ktoś może budował z firmą Sielanka lub Eko-dom Trochanowski albo Feniks, Natura dom itp. Bardzo proszę o opinie!
Pozdrawiam!
Witam:)
bardzo dużo opinii jest w tym wątku........musicie go poprostu prześledzić.......znajdziecie duuuuuuużo ciekawych informacji tutaj:)
pozdrawiam:)

ANNNJA
18-04-2011, 12:02
oj GASZA - przede wszystkim zacznij o czytania wątku tego w którym się wpisałaś, a jest też i wątek wykonawcy domów z drewna gdzie są zawarte opinie.

Telewy- no tak kurz to faktycznie jest jednym z powodów malowania,
u mnie są bale takie jakby "ze skórką" i tam nie ma problemów z myciem ale na ścięciach przy łączeniach- tam już taki kurz i bardziej osiada i gorzej się ściera....
ostatnio myłam ściany 1,5roku temu.....-i w najbliższe lato koniecznie muszę myć znowu bo kurzu to trochę niestety już się zebrało.

Katarzyna maciejewska
19-04-2011, 11:09
Witam serdecznie. Już odzywałam się kiedyś w tym wątku, dawno temu, ale że sytuacja zmieniła się na gorszą, musiałam odstąpić od marzeń. Nomenklatura znów się odwróciła i działam :)
Jestem w trakcie sprzedaży domu, okolica popularna a cena atrakcyjna, więc powinien sprzedać się szybko. Z tych funduszy chcemy zbudować dom z bala, albo przenieść stary. No i właśnie - zakochałam się w takim jednym, który jest w tej chwili rozebrany i czeka na kupca. I jest duży. Bardzo duży. Ma w podstawie prostokąt 11/19 m.i wysokość pomieszczeń 3,20. Kosztuje 70 tys. a z przeniesieniem i postawieniem do surowego zamkniętego , bez pokrycia dachu facet chce 200 tys. Wiem, ze to dużo, ale czy dało by radę, żeby stawiał kto inny, taniej, bo podobno najlepiej, żeby stawiali ci, co rozbierali ?I czy nie lepiej dopłacić, a potem nie siedzieć w chylącym się pod ciężarem pierwszego śnieżku domu ;) Czy ktoś z forum, po analizie kosztów i naszej decyzji na tak, podjąłby się tego , razem z dociepleniem ścian ? Uczciwie zapłacimy. Dom ma bardzo skomplikowany dach, całą więźbę zresztą. Mogę chętnym przesłać fotki. Och, muszę jeszcze raz napisać-piękny. Mam więc pytanie-jaka grubość docieplenia dla domu o gr. ścian 14 cm (modrzew 70 cio letni) Wg. mnie min. 10 cm. A jeszcze lepiej 15, co ?
I czy takie bale można ocieplać z zewnątrz styropianem, z zachowaniem dylatacji, tak ze 2 cm. od bala. I właśnie-jakie muszą być warstwy, bo wszędzie dociepla się od wewnątrz, a my chcemy w środku bale, na zewnątrz biały tynk, jakiś najtańszy, bo dom brudzić się nie będzie (las). Nigdzie nie mogę trafić na taki rysunek.
I pytanie o pokrycie dachu-więźba byłaby przygotowana pod dachówkę, więc jeśli nie stać byłoby nas na dachówkę, bo blacha odpada do tego typu architektury, to czym można pokryć, żeby było najtaniej? Deskowanie, papa to drogie chyba, tym bardziej , ze dach skomplikowany, zaprojektowany z iście hrabiowską fantazją ;)
Ma wysokie kominy-czy zamiast murować 10 metrowe kominy, nie lepiej poprowadzić ciepły komin z kwasówki, a nad połacią dachu zamarkować, np. miedzianą blachą, czy czymś? Mamy w naszym domu taki gotowy system i dobrze działa.Tak sobie kombinuję, pewnie cześć tego, co tu piszę to profanacja, ale chciałabym odratować i ożywić ten stary, na prawdę piękny dom. Ktoś chciał zrobić z niego pensjonat i pokryć blacho-dachówką, tak jest w projekcie, nosz, kurcze.
Ja będę miała 450 tys. , po odliczeniu kosztów typu architekt, adaptacja, ogarnięcie działki, oddanie długów zostanie jakieś 420. I ani grosza więcej.Myślę, że słabo, ale spodziewamy się za jakieś 2, 3 lata przypływu gotówki ze sprzedaży działki. Wtedy moznaby dokończyć, ale warunek-mieszkając. Jestem bardzo mało wymagająca, jak trzeba to se pomaluje wylewke samopoziomującą farbą do betonu i bedzie podłoga na te parę lat. Oby było ciepło, gdzie się umyc i w końcu bez Teściów, u których bedziemu mieszkać na czas budowy:) I może dojść do zbrodni ;)
Proszę, poradźcie, specjaliści.
Pozdrawiam, Kaśka

Katarzyna maciejewska
19-04-2011, 11:10
A, i zapomniałam napisać, że to 200 tys. facet chce z cena za dom , czyli te 70 i uzupełnieniem ubytków.

Aleksandryta
19-04-2011, 11:33
zdjęcia zapodasz? :D

PS. Nie dziel skóry na żywym niedzwiedziu... rynek sprzedaży domów jest w tej chwili martwy.. :(

Katarzyna maciejewska
19-04-2011, 11:50
Jest duże zainteresowanie. Dziś przychodzą oglądać, jutro też. A oferta dopiero od soboty wisi w necie. Cena okazjonalna, dom przyjemny, zadbany. Myślę, że się sprzeda.
A zdjęcia tego do przeniesienia, tak ? Jak rozkminię , jak się to robi to tak, jak najbardziej.

ANNNJA
19-04-2011, 14:21
z tą kasą i obecną sytuacją na rynku to i murowany postawisz i w tej cenie nawet i parę nowości się załapie, no i też szybko, w ciągu roku można się wprowadzać,
Tobie chodzi o to że budowa ma być z DREWNA i tylko z Drewna, czy o to że to niby będzie szybko??

BO my to już idzie 3-ci rok jak sobie tak wykańczamy tą naszą chatkę,- cała góra jest w stanie prawie początkowym- tzn. sprzed 2lat,

a i przedewszystkim drewniany dom nie jest ani tańszy ani łatwiejszy w budowie a i w pielęgnacji też nie, kosztuje nie tylko więcej kasy ale i czasu, poświęceń- i może za to kocha się go bardziej?
* czy ktoś zaprostestuje??? bo ciekawa jestem też i zdania innych

telewy
19-04-2011, 15:19
... bo blacha odpada do tego typu architektury....

A czemu to blacha odpada, bardzo dużo domów z bala jest kryte blachą, takiej lub innej maści.

telewy
19-04-2011, 15:30
...

a i przedewszystkim drewniany dom nie jest ani tańszy ani łatwiejszy w budowie a i w pielęgnacji też nie, kosztuje nie tylko więcej kasy ale i czasu, poświęceń- i może za to kocha się go bardziej?
* czy ktoś zaprostestuje??? bo ciekawa jestem też i zdania innych

Ja się nie zgadzam, pewnie to zależy od samej budowy ale dla mnie budowanie było dużo łatwiejsze, bo trwało tylko 4 miesiące, czyli przez to że budowa była krótka budowanie było łatwiejsze. Tańszy to nie był, ale nie mogę powiedzieć żeby był droższy, na moje odczucie wydaje mi się, że u mnie te koszty byłyby porównywalne.

420tyś to sporo ale bardzo dużo zależy od tego gdzie się buduje, bo w okolicach Warszawy wykonawcy są rozpieszczeni i za każdą drobnostkę życzą sobie nie wiadomo ile. I co gorsze roboty chyba mają ciągle pod dostatkiem bo za bardzo nie ponegocjujesz.

maciej74
19-04-2011, 19:43
Jestem w trakcie sprzedaży domu, okolica popularna a cena atrakcyjna, więc powinien sprzedać się szybko. Z tych funduszy chcemy zbudować dom z bala, albo przenieść stary. No i właśnie - zakochałam się w takim jednym, który jest w tej chwili rozebrany i czeka na kupca. I jest duży. Bardzo duży. Ma w podstawie prostokąt 11/19 m.i wysokość pomieszczeń 3,20. Kosztuje 70 tys. a z przeniesieniem i postawieniem do surowego zamkniętego , bez pokrycia dachu facet chce 200 tys. Wiem, ze to dużo, ale czy dało by radę, żeby stawiał kto inny, taniej, bo podobno najlepiej, żeby stawiali ci, co rozbierali ?I czy nie lepiej dopłacić, a potem nie siedzieć w chylącym się pod ciężarem pierwszego śnieżku domu
Co do ceny za 70 tyś to można kupić z dziesięć domów w dobrym stanie tak średnio o powierzchni 100m2 -120m2 morze nie modrzewiowe a np z jodły
Przeniesienie i postawienie stan surowy domu o 120m2 to koszt robocizny około 50000 tyś czyli za 130 tyś jak pogłówkujesz możesz uratować lub mieć trzy domy czyli 120x3=360m2 , a ten dom za 70 tyś to 209 m2 , oczywiście kosztuje materiał ,modrzew i dach, robocizna ale czy na tyle by zrekompensować tą różnicę 160m2 powierzchni moim zdaniem nie.
Co do innej ekipy to z całym sercem i doświadczeniem odradzam , zasada jest taka rozbiera ten kto stawiał szczególnie tak duży dom powodów jest kilka , jeśli ktoś się by tego podjął to albo nie zdaje sobie sprawy w co się pakuje więc ma małe doświadczenie albo jest naprawdę dobry w te klocki lecz tacy to stawiają domy z nowych bali i nie bawią się próchnem :)
Mam dwa pytania
Czy jest projekt potrzebny na postawienie tego domu ?
Czy człowiek co sprzedaje i oferuje się postawić robił już to wcześniej, inaczej czy ma się czym pochwalić ,rozebrać karzy głupi potrafi ?

petervdo
19-04-2011, 20:54
Witam serdecznie. Już odzywałam się kiedyś w tym wątku, dawno temu, ale że sytuacja zmieniła się na gorszą, musiałam odstąpić od marzeń. Nomenklatura znów się odwróciła i działam :)
Jestem w trakcie sprzedaży domu, okolica popularna a cena atrakcyjna, więc powinien sprzedać się szybko. Z tych funduszy chcemy zbudować dom z bala, albo przenieść stary. No i właśnie - zakochałam się w takim jednym, który jest w tej chwili rozebrany i czeka na kupca. I jest duży. Bardzo duży. Ma w podstawie prostokąt 11/19 m.i wysokość pomieszczeń 3,20. Kosztuje 70 tys. a z przeniesieniem i postawieniem do surowego zamkniętego , bez pokrycia dachu facet chce 200 tys. Wiem, ze to dużo, ale czy dało by radę, żeby stawiał kto inny, taniej, bo podobno najlepiej, żeby stawiali ci, co rozbierali ?I czy nie lepiej dopłacić, a potem nie siedzieć w chylącym się pod ciężarem pierwszego śnieżku domu ;) Czy ktoś z forum, po analizie kosztów i naszej decyzji na tak, podjąłby się tego , razem z dociepleniem ścian ? Uczciwie zapłacimy. Dom ma bardzo skomplikowany dach, całą więźbę zresztą. Mogę chętnym przesłać fotki. Och, muszę jeszcze raz napisać-piękny. Mam więc pytanie-jaka grubość docieplenia dla domu o gr. ścian 14 cm (modrzew 70 cio letni) Wg. mnie min. 10 cm. A jeszcze lepiej 15, co ?
I czy takie bale można ocieplać z zewnątrz styropianem, z zachowaniem dylatacji, tak ze 2 cm. od bala. I właśnie-jakie muszą być warstwy, bo wszędzie dociepla się od wewnątrz, a my chcemy w środku bale, na zewnątrz biały tynk, jakiś najtańszy, bo dom brudzić się nie będzie (las). Nigdzie nie mogę trafić na taki rysunek.
I pytanie o pokrycie dachu-więźba byłaby przygotowana pod dachówkę, więc jeśli nie stać byłoby nas na dachówkę, bo blacha odpada do tego typu architektury, to czym można pokryć, żeby było najtaniej? Deskowanie, papa to drogie chyba, tym bardziej , ze dach skomplikowany, zaprojektowany z iście hrabiowską fantazją ;)
Ma wysokie kominy-czy zamiast murować 10 metrowe kominy, nie lepiej poprowadzić ciepły komin z kwasówki, a nad połacią dachu zamarkować, np. miedzianą blachą, czy czymś? Mamy w naszym domu taki gotowy system i dobrze działa.Tak sobie kombinuję, pewnie cześć tego, co tu piszę to profanacja, ale chciałabym odratować i ożywić ten stary, na prawdę piękny dom. Ktoś chciał zrobić z niego pensjonat i pokryć blacho-dachówką, tak jest w projekcie, nosz, kurcze.
Ja będę miała 450 tys. , po odliczeniu kosztów typu architekt, adaptacja, ogarnięcie działki, oddanie długów zostanie jakieś 420. I ani grosza więcej.Myślę, że słabo, ale spodziewamy się za jakieś 2, 3 lata przypływu gotówki ze sprzedaży działki. Wtedy moznaby dokończyć, ale warunek-mieszkając. Jestem bardzo mało wymagająca, jak trzeba to se pomaluje wylewke samopoziomującą farbą do betonu i bedzie podłoga na te parę lat. Oby było ciepło, gdzie się umyc i w końcu bez Teściów, u których bedziemu mieszkać na czas budowy:) I może dojść do zbrodni ;)
Proszę, poradźcie, specjaliści.
Pozdrawiam, Kaśka


Co do ceny za 70 tyś to można kupić z dziesięć domów w dobrym stanie tak średnio o powierzchni 100m2 -120m2 morze nie modrzewiowe a np z jodły
Przeniesienie i postawienie stan surowy domu o 120m2 to koszt robocizny około 50000 tyś czyli za 130 tyś jak pogłówkujesz możesz uratować lub mieć trzy domy czyli 120x3=360m2 , a ten dom za 70 tyś to 209 m2 , oczywiście kosztuje materiał ,modrzew i dach, robocizna ale czy na tyle by zrekompensować tą różnicę 160m2 powierzchni moim zdaniem nie.
Co do innej ekipy to z całym sercem i doświadczeniem odradzam , zasada jest taka rozbiera ten kto stawiał szczególnie tak duży dom powodów jest kilka , jeśli ktoś się by tego podjął to albo nie zdaje sobie sprawy w co się pakuje więc ma małe doświadczenie albo jest naprawdę dobry w te klocki lecz tacy to stawiają domy z nowych bali i nie bawią się próchnem :)
Mam dwa pytania
Czy jest projekt potrzebny na postawienie tego domu ?
Czy człowiek co sprzedaje i oferuje się postawić robił już to wcześniej, inaczej czy ma się czym pochwalić ,rozebrać karzy głupi potrafi ?

moim zdaniem troszkę dużo
jesteśmy w na czasie z budową i jak myślę to raczej nowy za takie kwoty postawicie i to bez styropianu .. no chyba, że ktoś lubi ;)
a modrzew .. ja jestem zauroczony i z takiego materiału stawiamy :wiggle:

zbyszek57
19-04-2011, 22:10
z tą kasą i obecną sytuacją na rynku to i murowany postawisz i w tej cenie nawet i parę nowości się załapie, no i też szybko, w ciągu roku można się wprowadzać,
Tobie chodzi o to że budowa ma być z DREWNA i tylko z Drewna, czy o to że to niby będzie szybko??

BO my to już idzie 3-ci rok jak sobie tak wykańczamy tą naszą chatkę,- cała góra jest w stanie prawie początkowym- tzn. sprzed 2lat,

a i przedewszystkim drewniany dom nie jest ani tańszy ani łatwiejszy w budowie a i w pielęgnacji też nie, kosztuje nie tylko więcej kasy ale i czasu, poświęceń- i może za to kocha się go bardziej?
* czy ktoś zaprostestuje??? bo ciekawa jestem też i zdania innych

dom rewniany to nie tylko sposób na zycie ale i filozofia mieszkania.A czy drogi czy nie.. zalezy od rodzaju domu i od preferencji inwestora.Za 450 tys mozna miec dom z bala 30 cm wykonany pod klucz o powierzchni 200 m kw ale i mozna miec do w stanie surowym o mniejszej powierzchni. Jedno jest pewne i niezmienne.- dom z drewna to dom dla czlowieka z sercem i z pasja.

kala67
19-04-2011, 22:17
z tą kasą i obecną sytuacją na rynku to i murowany postawisz i w tej cenie nawet i parę nowości się załapie, no i też szybko, w ciągu roku można się wprowadzać,
Tobie chodzi o to że budowa ma być z DREWNA i tylko z Drewna, czy o to że to niby będzie szybko??

BO my to już idzie 3-ci rok jak sobie tak wykańczamy tą naszą chatkę,- cała góra jest w stanie prawie początkowym- tzn. sprzed 2lat,

a i przedewszystkim drewniany dom nie jest ani tańszy ani łatwiejszy w budowie a i w pielęgnacji też nie, kosztuje nie tylko więcej kasy ale i czasu, poświęceń- i może za to kocha się go bardziej?
* czy ktoś zaprostestuje??? bo ciekawa jestem też i zdania innych

ja sie zgadzam !!!
....nasz dom ciągle wykańczymy.......i końca nie widać :)
koszty dużo większe niż murowany........ale uważam , że mam dom z duszą........bezcenne :):):)
jeszcze nie mieszkam ...a już go kocham;)

Katarzyna maciejewska
20-04-2011, 10:23
Balowicze, dzięki za konstruktywne rady. Dom ma projekt pod pensjonat, ale po rezygnacji z łazienek przy każdym pokoju można by go adaptować do naszych potrzeb.
Dom wygląda tak
http://allegro.pl/dom-z-bali-modrzewiowych-do-przeniesienia-i1559442888.html

I dlatego, Telewy, uważam, że blacha tu nie pasuje. W innym przypadku nie mam nic przeciwko blasze na domu drewnianym, ale tu-blacha nie. Oczywiście to rzecz gustu, komuś to może nie przeszkadzać, i tyle :)
I dlatego też, dzięki waszym radom, które są potwierdzeniem rad moich znajomych, nie stać nas na niego, ale i niech się nikt nie dziw, że zakochaliśmy się z Mariuszem od pierwszego wejrzenia .

Annja, pomimo twych ostrzeżeń jednak drewno, od zawsze tak miało być i niech zostanie. Czego innego sobie po prostu nie wyobrażam. I niech strzela, skrzypi, i tak będzie z drewna :)
Zastanawiam się tylko nad opcja suszony cieńszy bal z dociepleniem, to wtedy nie osiada, czy grubszy pełny. Tylko trochę się boje szpar w ścianach. I tych strasznych śrub, brrrrr....Ale za to jest bliższy idei :) Podoba nam się bal prostokątny.

Zbyszku57, jeśli za ta cenę można zbudować dom 200 m. z pełnego 30 cm. to całkiem serio proszę o namiary na firmę. Mamy wybrany projekt alternatywny, gdyby nie udało się znaleźć czegoś fajnego do przeniesienia. To Polana 2 w techn. szkieletowej, ale stawialibyśmy z bala, trochę pozmieniany. Te 450 tys.to niecałe, 420 na wszystko, z instalacjami i wykończeniem wnętrz, fundamentem itd. Z małą stajnia dla zwierzaków , które w tej chwili mieszkają byle jak (koza, kury, króliki, gołębie, bażanty...). Dlatego myślę, że sami byśmy kończyli, bo w tej kwocie pod klucz się nie zmieścimy.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i rady. Myślę, ze z 6oo tys. można by atakować ten modrzewiowy, z 420-nie. Buuuuuuu...
Dziś 3 osoby przychodzą oglądać nasz domek. Może ktoś się zdecyduje na kupno. A wtedy będę tu częstym gościem, bo wreszcie, po 12 latach czekania na to i owo budowa ruszy :)

peter4x5
20-04-2011, 15:11
czy Ktos moze podac metode obliczenia przkrojow belek w/g wymogow technicznych obowiazujacych w Polsce (eurocode 5 ?)

konstrukcja

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Post_and_Beam_Barn_Kitchen.jpg

dziekuje za pomoc

zbyszek57
20-04-2011, 16:57
Balowicze, dzięki za konstruktywne rady. Dom ma projekt pod pensjonat, ale po rezygnacji z łazienek przy każdym pokoju można by go adaptować do naszych potrzeb.
Dom wygląda tak
http://allegro.pl/dom-z-bali-modrzewiowych-do-przeniesienia-i1559442888.html

I dlatego, Telewy, uważam, że blacha tu nie pasuje. W innym przypadku nie mam nic przeciwko blasze na domu drewnianym, ale tu-blacha nie. Oczywiście to rzecz gustu, komuś to może nie przeszkadzać, i tyle :)
I dlatego też, dzięki waszym radom, które są potwierdzeniem rad moich znajomych, nie stać nas na niego, ale i niech się nikt nie dziw, że zakochaliśmy się z Mariuszem od pierwszego wejrzenia .

Annja, pomimo twych ostrzeżeń jednak drewno, od zawsze tak miało być i niech zostanie. Czego innego sobie po prostu nie wyobrażam. I niech strzela, skrzypi, i tak będzie z drewna :)
Zastanawiam się tylko nad opcja suszony cieńszy bal z dociepleniem, to wtedy nie osiada, czy grubszy pełny. Tylko trochę się boje szpar w ścianach. I tych strasznych śrub, brrrrr....Ale za to jest bliższy idei :) Podoba nam się bal prostokątny.

Zbyszku57, jeśli za ta cenę można zbudować dom 200 m. z pełnego 30 cm. to całkiem serio proszę o namiary na firmę. Mamy wybrany projekt alternatywny, gdyby nie udało się znaleźć czegoś fajnego do przeniesienia. To Polana 2 w techn. szkieletowej, ale stawialibyśmy z bala, trochę pozmieniany. Te 450 tys.to niecałe, 420 na wszystko, z instalacjami i wykończeniem wnętrz, fundamentem itd. Z małą stajnia dla zwierzaków , które w tej chwili mieszkają byle jak (koza, kury, króliki, gołębie, bażanty...). Dlatego myślę, że sami byśmy kończyli, bo w tej kwocie pod klucz się nie zmieścimy.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i rady. Myślę, ze z 6oo tys. można by atakować ten modrzewiowy, z 420-nie. Buuuuuuu...
Dziś 3 osoby przychodzą oglądać nasz domek. Może ktoś się zdecyduje na kupno. A wtedy będę tu częstym gościem, bo wreszcie, po 12 latach czekania na to i owo budowa ruszy :)

Katarzyno.. właśnie ja o projekcie Polana 2 , troszke zmienionym ale o polanie. Bal to limba olbrzymia syberyjska zwana cedrem wschodu o srednicy 30o mm. Poddasze na czesci domu z tym ze salon w pełni otwarty..Wyjście na taras zmienione, bo zabudowane szybą od frontu na wzór kanadyjski . Po jednej stronie od salonu ściana kominowa z 4 wejściami na paleniska- z czego jeden kominek w salonie. i jeden grill na tarasie od strony salonu.Opis taki troche z grubsza, bo to trzeba zobaczyć. Za jakieś 2 tygodnie będę mial koncepcje domu 200 metrów w parterze z otwartym sklepieniem. Pierwsze bale na Polane przyjeżdżają za jakies 5 tygodni. Reszta na priv

Katarzyna maciejewska
21-04-2011, 00:20
Zbyszku57, w takim razie czekam na mail.

JerzyBw
21-04-2011, 09:08
Zbysiu, a jest możliwość, żeby takie obrobione belki, gotowe do poskładania, kupić bez montażu? ;)

telewy
21-04-2011, 09:54
Dla naszej 4-osobowej rodzinki zdecydowaliśmy się na projekt Oberstdorf z Biura Lipińscy. Zmodyfikowaliśmy go o jednopomieszczeniowe poddasze (pierwotnie 2 pokoje i garderoba).
Czy nie wydaje się Wam jednak, że to trochę mały domek dla 4 osób? Zakładając, że jest dla Was i Waszych dzieci to nawet nie będziecie mięli oddzielnych pokoi dla każdego dziecka. Poza tym na projekcie nie ma w ogóle kotłowni, czy zastanawialiście się gdzie postawicie piec? W grę wchodzi chyba tylko piec na gaz, przepływowy żeby nie stawiać bufora na wodę.

zbyszek57
21-04-2011, 10:10
Jerzy,, jasne:) zapodajesz projekt i odbierasz material. Do tego balizacja, czyli projekt wykonawczo- montazowy z rozpiska co jak i gdzie.

telewy
21-04-2011, 12:43
@telewy: dziękuję za sugestie. To domek letniskowy, więc jego układ jest dla nas komfortowym rozwiązaniem. Zależało nam na przestrzennym salonie i poddaszu, do tego ozdobą są ażurowe schody.
Jasne, myślałem że chodzi o budynek całoroczny. Jak na letniskowy to full wypas :)

Romana101
22-04-2011, 17:11
Witam ponownie,

no i stało się, dom zakupiony :). W tym roku tylko rozbiórka, złożenie musi poczekać do wiosny 2012. Do końca roku powinno udać się załatwić całą dokumentację.

Pozdrawiam i Życzę Spokojnych i Radosnych Świąt


https://lh3.googleusercontent.com/_MYM7A_t2ee0/TbGZ62zOqxI/AAAAAAAABE0/EPUzuk1VqFo/DSC00057.JPG

kala67
22-04-2011, 20:52
http://wt08.wrzuc.to/obrazek/X2QiAa4L2v/wielkanoc108.gif

Katarzyna maciejewska
30-04-2011, 01:25
Przerwę poświąteczną ciszę i napiszę, że mamy kupca na dom. Co prawda dranie utargowali 15 tys. ale i tak cud, że chatka tak szybko znalazła wielbicieli. Muszę tu więc napisać te wiekopomne słowa-NIEDŁUGO SIĘ ZACZNIE .
Proszę trzymać kciuki.
Obiecuję założyć piękny dziennik budowy.
Obiecuję nie zadawać miliona pytań, tylko robić to, co dziś od 5 godzin, czyli od wizyty potencjalnego kupca-czytać forum i dzienniki.
Sobie obiecuję, że to będzie piękny dom i że jak już osiwieję przy wykończeniówce,mieszkając na strychu u Teściów z mężem, dzieckiem, dwoma dużymi psami i trzema kotami, że kupię sobie dobrą farbę do włosów. Żeby nie być zaniedbaną babą z pięknej chałupy spod lasa ;) Bo by się dysonans za duży zrobił pomiędzy mną a chałupą, na korzyść chałupy oczywiście ;)
Czy już pisałam, że proszę o trzymanie kciuków? Np. teraz za całą papirologię, pozwolenie na budowę, itd., itp.To podobno nic fajnego.
Miłego wypoczynku.

tnt_gt
30-04-2011, 12:14
Witam,

szukam praktycznych opinii w temacie domów budowanych z bala klejonego.
Ta technologia podoba mi się najbardziej.

Czy ktoś budował w tej technologii? Podzielcie się proszę wrażeniami z budowy, mieszkania itp.
Może znacie dobre firmy budujące w technologii bala klejonego.
Gdzie można zobaczyć domy w tej technologii.

Pozdrawiam
Tomasz

Katarzyna maciejewska
03-05-2011, 10:31
Tu coś o balu klejonym, z oferty firmy robiącej domy drewniane.
Budynek drewniany z belek klejonych:

Zalety:

* Krótki czas budowy budynku
* Nieznaczne „kurczenie się” budynku
* Dobre charakterystyki termoizolacyjne
* Mała waga konstrukcji przyspieszająca proces budowy i pozwalająca obniżyć koszt budowy fundamentu
* Możliwość wykonania belek z wklejonym wypełnieniem izolacyjnym (pianka poliuretanowa), co w znacznym stopniu poprawia charakterystyki termoizolacyjne oraz dodatkowo obniża wagę

Wady:

* Wysoki koszt budowy
* Wykorzystanie kleju zakłóca naturalny obieg wilgoci i wymianę powietrza
* Technologia ta jest młoda i z tego powodu brak jest danych o zachowaniu belek klejonych w długich okresach czasu (na przykład po 50 latach)

Dzustaa
03-05-2011, 11:06
szukam praktycznych opinii w temacie domów budowanych z bala klejonego.

tnt_gt, cofnij się w tym wątku do daty 06.04.2009 r., tam bym w niewielkim stopniu poruszany temat bali klejonych oraz tam znajdziesz osoby budujące w tej technologii.

W związku z tym, że to mój pierwszy (i mam nadzieję nie ostatni) post w tym wątku witam wszystkich balowiczów i baletnice ;)
Mamy nadzieję rozpocząć balowanie jeszcze w tym roku :)

piotr.nowy
03-05-2011, 15:16
Witajcie !
A gdzie będziecie się "balować" ?

zbyszek57
03-05-2011, 15:40
Witam,

szukam praktycznych opinii w temacie domów budowanych z bala klejonego.
Ta technologia podoba mi się najbardziej.

Czy ktoś budował w tej technologii? Podzielcie się proszę wrażeniami z budowy, mieszkania itp.


Może znacie dobre firmy budujące w technologii bala klejonego.
Gdzie można zobaczyć domy w tej technologii.

Pozdrawiam
Tomasz

z bala klejonego buduje miedzy innymi firma Honka..jej dom pokazowy mozna zobaczyć w wiosce budowlanej pod Warszawa, w okolicach Nadarzyna.cena od 1500 do 2000 euro za metr powierzchni...zależnie od standardu wykończenia. Z tego co pamiet

maciej74
03-05-2011, 17:59
cena od 1500 do 2000 euro za metr powierzchni.
Cen ładna , ale to bal klejony więc nie ma się co dziwić :)

Katarzyna maciejewska
03-05-2011, 19:19
Nasza budowa będzie w Warszawie-Aleksandrowie. To za Falenicą.

Moose
03-05-2011, 20:19
Nasza budowa będzie w Warszawie-Aleksandrowie. To za Falenicą.

Firmę wybrałaś?
Pozdrawiam kolejną odważną... :)

Dzustaa
03-05-2011, 22:38
A gdzie będziecie się "balować" ?
W okolicach Białegostoku

Katarzyna maciejewska
04-05-2011, 11:03
Moose, raczej już wybrałam. Niedługo będą stawiać dom wg. tego samego projektu co nasz (Polana 2 ) to mamy oglądać. Drewno z Syberii, bal cylindrowany 26 cm.

Następna odważna, he he. Cała rodzina oraz niektórzy znajomi pukają się w głowę, że nie stara, poczciwa ceramika. Babcia stwierdziła, ze u nich "to tylko biedne se domy budowali z drewna", a jak się dowiedziała , że w środku nie otynkowane, tylko bale to się dowiedziałam, ze to już najbiedniejsi z tych biednych tak mieli. Słucham o dziurach w ścianach, wypaczonych oknach, grzybie, robalach, pożarach, pleśni, o rozsypaniu się jak zapałki podczas trąby powietrznej (?!) Ponieważ od dawna wiem, że dom będzie drewniany po fazie irytacji przeszliśmy do fazy śmiechu i robienia sobie z tego żartów. Właśnie przed chwila miałam tel. z domu, czy aby nie zmieniłam zdania, he he.W końcu się rodzina domyśli, że po prostu szkoda impulsów na takie zbędne rozmowy ;)

petervdo
04-05-2011, 12:46
Następna odważna, he he. Cała rodzina oraz niektórzy znajomi pukają się w głowę, że nie stara, poczciwa ceramika. Babcia stwierdziła, ze u nich "to tylko biedne se domy budowali z drewna", a jak się dowiedziała , że w środku nie otynkowane, tylko bale to się dowiedziałam, ze to już najbiedniejsi z tych biednych tak mieli. Słucham o dziurach w ścianach, wypaczonych oknach, grzybie, robalach, pożarach, pleśni, o rozsypaniu się jak zapałki podczas trąby powietrznej (?!) Ponieważ od dawna wiem, że dom będzie drewniany po fazie irytacji przeszliśmy do fazy śmiechu i robienia sobie z tego żartów. Właśnie przed chwila miałam tel. z domu, czy aby nie zmieniłam zdania, he he.W końcu się rodzina domyśli, że po prostu szkoda impulsów na takie zbędne rozmowy ;)

hmm...
ciekawe jak teraz można w ogóle postawić dom bez 15-20 cm styropianu ;)
dobrze, że u nas będzie piwnica i tam styropian bo inaczej to już domek letniskowy by był :wiggle:

zbyszek57
04-05-2011, 13:05
Peter...a po co styren w domu z bala? jestes fanem tworzyw sztucznych?;)

petervdo
04-05-2011, 13:13
Peter...a po co styren w domu z bala?

;)
podpiwniczenie murowane, więc pasuje chociaż z 5cm pasuje pod kamień przykleić


jestes fanem tworzyw sztucznych?;)
no pewnie ;)
PCV jest super :bash:

zbyszek57
04-05-2011, 13:25
Piter.. dom to dom a piwnica(czyt- kazamaty) to insza bajka:) . Ale warto podłogę w domku ocieplić , z tym sie zgodze. Aczkolwiek niekoniecznie styrenem.

petervdo
04-05-2011, 13:38
Piter.. dom to dom a piwnica(czyt- kazamaty) to insza bajka:) . Ale warto podłogę w domku ocieplić , z tym sie zgodze. Aczkolwiek niekoniecznie styrenem.
piwnica nieogrzewana .. ale kotownia będzie węglowa .. więc coś ciepełka się wytworzy .. podłoga .. będzie podłogówka więc styro najprościej ;)

zbyszek57
04-05-2011, 22:21
a jaki sterownik do tej weglary? zeby zachowac temperatury na wejsciu?

pawlowp
04-05-2011, 22:33
dom z bala ocieplac z zewnątrz zgroza. A co do ceny to dużo ja płaciłem za nowy 100tys. plus moje drewno oczywiście

zbyszek57
04-05-2011, 22:52
co znaczy " duzo"? a Ty za co dales 100 tysiecy? skoro drewno Twoje? i jaki dom? ile metrow ? z czego? sosna/ swierk/ grubośc?

petervdo
04-05-2011, 23:17
a jaki sterownik do tej weglary? zeby zachowac temperatury na wejsciu?
bez reklam ;)

adaptacyjny sterownik eCoal.pl
mój faworyt .. widziałem toto w akcji :stirthepot:

tnt_gt
04-05-2011, 23:42
z bala klejonego buduje miedzy innymi firma Honka..jej dom pokazowy mozna zobaczyć w wiosce budowlanej pod Warszawa, w okolicach Nadarzyna.cena od 1500 do 2000 euro za metr powierzchni...zależnie od standardu wykończenia. Z tego co pamiet

Dlatego też myślałem o tym, żeby ściągnąć dom z Rosji.

Czy ktoś orientuje się ile może kosztować zamówienie kompletnego domu w Rosji i przesłanie go do Polski?
Resztą, czyli montażem, chciałem się zająć samodzielnie...

Jak wyglądają kontakty z Rosjanami, a właściwie ich urzędami?
Jak wyglądają sprawy celne?

tnt_gt
04-05-2011, 23:51
Tu coś o balu klejonym, z oferty firmy robiącej domy drewniane.
Budynek drewniany z belek klejonych:

Zalety:

* Krótki czas budowy budynku
* Nieznaczne „kurczenie się” budynku
* Dobre charakterystyki termoizolacyjne
* Mała waga konstrukcji przyspieszająca proces budowy i pozwalająca obniżyć koszt budowy fundamentu
* Możliwość wykonania belek z wklejonym wypełnieniem izolacyjnym (pianka poliuretanowa), co w znacznym stopniu poprawia charakterystyki termoizolacyjne oraz dodatkowo obniża wagę

Wady:

* Wysoki koszt budowy
* Wykorzystanie kleju zakłóca naturalny obieg wilgoci i wymianę powietrza
* Technologia ta jest młoda i z tego powodu brak jest danych o zachowaniu belek klejonych w długich okresach czasu (na przykład po 50 latach)

Katarzyno właśnie zalety, które wymieniłaś, spowodowały, że zwróciłem uwagę na technologię bala klejonego.

Co do wad, to koszt może być głównym czynnikiem decydującym o wyborze tej technologii.
Ponadto wydaje mi się, że grubość bala (np. 26cm) nie pozwala na wymianę powietrza, wilgoci. Mogłabyś przytoczyć jakieś konkretne opracowania mówiące o tym?

zbyszek57
05-05-2011, 07:43
Dlatego też myślałem o tym, żeby ściągnąć dom z Rosji.

Czy ktoś orientuje się ile może kosztować zamówienie kompletnego domu w Rosji i przesłanie go do Polski?
Resztą, czyli montażem, chciałem się zająć samodzielnie...

Jak wyglądają kontakty z Rosjanami, a właściwie ich urzędami?
Jak wyglądają sprawy celne?

na Syberii nie robia domow z bala klejonego. Kilka firm jest w okolicy St.Petersburga, na obwodnicy Moskwy( Łuzniki) . Mowie o firmach rzetelnych( nie obrażając innych, ktorych nie znam).Transport samochodem z Moskwy do Warszawy to ok 1500 Euro za 24 tony- zestaw standardowy. Cen klejonki nie znam. Odprawa celna normalna.. czyli kasa na stol w Rosji i dopiero wtedy masz zezwolenie na wywóz. Odbiór i specyfikacja towaru po Twojej stronie. Bal lity - sosna czy modrzew o srednicy 26 cm to cena loco Warszawa ok 2 800 za metr szesc brutto.Cena domu to cena bala + balizacja x ilosc metrow + naddatki, wegly itp.( ok 10 %) .

a.. no i oczywiście wplata cale kwoty pieniedzy przed rozpoczeciem prac- ale to norma. W koncu ktos cos robi TYLKO dla Ciebie.

JerzyBw
05-05-2011, 09:56
Cen klejonki nie znam. Odprawa celna normalna.. czyli kasa na stol w Rosji i dopiero wtedy masz zezwolenie na wywóz. Odbiór i specyfikacja towaru po Twojej stronie. Bal lity - sosna czy modrzew o srednicy 26 cm to cena loco Warszawa ok 2 800 za metr szesc brutto.Cena domu to cena bala + balizacja x ilosc metrow + naddatki, wegly itp.( ok 10 %) .

a.. no i oczywiście wplata cale kwoty pieniedzy przed rozpoczeciem prac- ale to norma. W koncu ktos cos robi TYLKO dla Ciebie.

Jeżeli nie znasz, to podałeś na toczone bale?

zbyszek57
05-05-2011, 20:46
Bal lity - sosna czy modrzew o srednicy 26 cm to cena loco Warszawa ok 2 800 za metr szesc brutto.Cena domu to cena bala + balizacja x ilosc metrow + naddatki, wegly itp.( ok 10 %) .

a.. no i oczywiście wplata cale kwoty pieniedzy przed rozpoczeciem prac- ale to norma. W koncu ktos cos robi TYLKO dla Ciebie.

Jerzy, czytaj ze zrozumieniem. Bal lity to bal lity,, nie klejony, zbijanny na gwożdzie, ani sandwich z desek i poliuretanu. A skoro podalem cene za srednice a nie za stozek..to logiczne ze to bal toczony

JerzyBw
06-05-2011, 10:01
Jerzy, czytaj ze zrozumieniem. Bal lity to bal lity,, nie klejony, zbijanny na gwożdzie, ani sandwich z desek i poliuretanu. A skoro podalem cene za srednice a nie za stozek..to logiczne ze to bal toczony

Faktycznie, nie doczytałem ;).

To sporo te klocki kosztują.

Kaśka K
06-05-2011, 14:04
Co do odważnych, którzy budują dom z bali , to po 2 latach marzeń i czytania forum
rozpoczęłam w kwietniu tego roku historie budowlaną.
Dom będzie z okrąglaka , bal świerk 28-30 cm, według projektu Osiek drewniany z garażem,
po małej modyfikacji.
Budowa pod Krakowem.
Dom stawia ekipa górali spod Nowego Targu pod przewodnictwem przemiłego p. Michała.
Pozdrawiam wszystkich balowiczów :)

petervdo
06-05-2011, 14:22
Co do odważnych, którzy budują dom z bali , to po 2 latach marzeń i czytania forum
rozpoczęłam w kwietniu tego roku historie budowlaną.
Dom będzie z okrąglaka , bal świerk 28-30 cm, według projektu Osiek drewniany z garażem,
po małej modyfikacji.
Budowa pod Krakowem.
Dom stawia ekipa górali spod Nowego Targu pod przewodnictwem przemiłego p. Michała.
Pozdrawiam wszystkich balowiczów :)
Kasia zdjęcia !! ;)

zbyszek57
06-05-2011, 19:58
Faktycznie, nie doczytałem ;).

To sporo te klocki kosztują.

ano niestety tak. Ale tu placisz za czyste drewno.. a w klejonce.. bywa różnie..Niestety, miałem do czynienia z firma z Polski, ktora swoja karierę domów z bala klejonego zaczynała od kupowania papierówki , przecierania, i z lameli metrowych robili bale klejone. Do 9 metrów dlugosci.

Kaśka K
06-05-2011, 21:07
Zdjęcia moich balików:)

Kaśka K
06-05-2011, 21:21
c.d.

JerzyBw
07-05-2011, 07:27
Fajne, fajne Kaśka :)

A tak, to Witaj wśród zdrowo zakręconych "balowiczów"

Kaśka K
07-05-2011, 08:25
Te słowa z Twoich ust to spora pochwałą. Podziwiam Twoją prace z balikami.Szacun :)
Oczywiście już się zaczęły słowa koleżanek w stylu: " a to się nie spali?, a to "nie będzie zimno i wiało między tymi balami",
albo w stylu " że ktoś mi dom rozłoży na kawałki, bo bieda i będą mieli czym palić w piecu".
Normalnie masakra,hi,hi

petervdo
07-05-2011, 08:55
Te słowa z Twoich ust to spora pochwałą. Podziwiam Twoją prace z balikami.Szacun :)
Oczywiście już się zaczęły słowa koleżanek w stylu: " a to się nie spali?, a to "nie będzie zimno i wiało między tymi balami",
albo w stylu " że ktoś mi dom rozłoży na kawałki, bo bieda i będą mieli czym palić w piecu".
Normalnie masakra,hi,hi
normalnie klasyka !! ;)
teraz to już nawet mówimy, że "szpary" zostaną (przerwy pod mszenie)

Katarzyna maciejewska
07-05-2011, 10:41
Witaj, Kasia. To, co słyszysz ja przerabiam także. Wczoraj np. pojawił się temat korników. A ja wole mieć korniki, niż rybiki ;)
fajnie, że za wami papierologia i już widać cokolwiek. My dopiero zbieramy różne kwitki do Pozwolenia i prawdopodobnie w przyszłym tyg. kupimy projekt.
Powodzenia i trzymam kciuki :)

zbyszek57
07-05-2011, 19:19
kurcze..co wy z tymi kornikami? u nas to teraz głównie spuszczel pospolity i kołatek domowy . I to sie tyczy drewna miękkiego..czyli świerka jodły i słabszej sosny. Czemu na modrzewiu one nie zerują? bo maja " pod gorke". Za twardo.. młoda larwa swoimi żwaczkami nie obrobi twardzieli modrzewia..
Ale ja wam tego nie muszę tłumaczyć:D

petervdo
07-05-2011, 20:51
55674po miesięcznej (niestety planowej przerwie) domek w ciągu tygodnia troszkę podrósł ;)

zbyszek57
07-05-2011, 20:59
55674po miesięcznej (niestety planowej przerwie) domek w ciągu tygodnia troszkę podrósł ;)

chyba Tomek a nie domek :D:D

petervdo
07-05-2011, 21:07
kurcze..co wy z tymi kornikami? u nas to teraz głównie spuszczel pospolity i kołatek domowy . I to sie tyczy drewna miękkiego..czyli świerka jodły i słabszej sosny. Czemu na modrzewiu one nie zerują? bo maja " pod gorke". Za twardo.. młoda larwa swoimi żwaczkami nie obrobi twardzieli modrzewia..
Ale ja wam tego nie muszę tłumaczyć:D
i tego się będę trzymał :cool:

butynski
07-05-2011, 22:54
Zdjęcia moich balików:)

Bardzo ładny balik ale czy to łączenie ( na węgłach ) nie za płytkie ? Wycięcie widoczne na drugiej fotce wg mnie zbyt płytkie -jak będzie siadać (schnąć) zrobią się szpary ! Czy wkładana jest tam jakaś izolacja ? wełnionka lub coś innego ? Zbyt proste to łączenie - ale może się mylę ot tak dywaguję ! Zapytaj swoich cieśli co będzie jak to się skurczy , czy nie będzie szczelin ? Pozdrawiam

petervdo
07-05-2011, 23:02
chyba Tomek a nie domek :D:D

nie Tomek tylko M... jak Mi... ;)
razem rosną

butynski
08-05-2011, 10:36
Zdjęcia moich balików:)

U mnie łączenie wyglądało tak .Podobno podczas osiadania klinuje się i nie powstają szczeliny .http://i56.tinypic.com/e7jfrp.jpg

petervdo
08-05-2011, 10:52
https://lh5.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TcZaPaLhK6I/AAAAAAAAAJ0/aZir1cMxaPI/s800/DSC_3398.JPG
U mnie łączenie wyglądało tak .Podobno podczas osiadania klinuje się i nie powstają szczeliny .http://i56.tinypic.com/e7jfrp.jpg

znalazłem u siebie zdjęcie łaczenia
też jest taki "klin" dodatkowo
u nas jak u Kasi z pełnego bala .. na wysokość bal ma 30cm
55733

butynski
08-05-2011, 11:01
U Kasi tego klina nie widzę ( chyba ,że jestem ślepy ):) poza tym wcięcie strasznie płytkie :eek:

petervdo
08-05-2011, 11:31
nie za duże okna nam robią ? ...
55736

petervdo
08-05-2011, 11:43
U Kasi tego klina nie widzę ( chyba ,że jestem ślepy ):) poza tym wcięcie strasznie płytkie :eek:

Jerzy, Zbyszek
jak nazywają się takei "kliny" ? ;)
są wymagane czy zalecane ?

butynski
08-05-2011, 12:22
Jerzy, Zbyszek
jak nazywają się takei "kliny" ? ;)
są wymagane czy zalecane ?

Zamki , wręby . Dzięki nim bale przy osiadaniu klinują się zapewniając szczelność .U mnie górale jeszcze to uszczelniali wełnionką ( taką jak do mszenia ) .Z tego co pamiętam twierdzili ,że jak tego nie ma ( tych klinów i gniazd ) połączenia po pewnym czasie stają się nieszczelne .

Kaśka K
08-05-2011, 14:37
Katarzyna maciejewska;4717135]Witaj, Kasia. To, co słyszysz ja przerabiam także. Wczoraj np. pojawił się temat korników. A ja wole mieć korniki, niż rybiki ;)
fajnie, że za wami papierologia i już widać cokolwiek. My dopiero zbieramy różne kwitki do Pozwolenia i prawdopodobnie w przyszłym tyg. kupimy projekt.
Powodzenia i trzymam kciuki :)

Kasia, co do pozwolenia to nam sie udało go uzyskac ,po 5 miesiącach, oczywiście licze moment od kiedy geodeta zaczął przygotowywać
mape do celów projektowych, potem architekt co nam robił adaptacje projektu kupił w naszym imieniu projekt, są projekty tańsze jesli
kupi go architekt, zapytaj swojego architekta , u nas 200 zł byl tańszy projekt jak on go kupił.
Też nie mogłam się doczekac kiedy zacznie się dziać coś na działce, a teraz widok działki jest taki.
Zaraz będzie zdjęcie :)

txt66
08-05-2011, 16:57
Witam
Ja też miałem tego typu kliny na łączeniu wręgów, dodatkowo całe połączenie było doszczelniane wełnionką po to by było jak najszczelniejsze. Pozdr i zapraszam do galerii.

Kaśka K
08-05-2011, 17:08
zdjęcia aktualne z budowy

agatka2106
08-05-2011, 17:32
nie za duże okna nam robią ? ...
55736

Tez jestem zdziwiona ich rozmiarem ale moze to pozniej ladnie wygladac. Chociaz czy ja dobrze widze ze az z trzech stron tak wielkie w jednym pomieszczeniu?

petervdo
08-05-2011, 19:30
Tez jestem zdziwiona ich rozmiarem ale moze to pozniej ladnie wygladac. Chociaz czy ja dobrze widze ze az z trzech stron tak wielkie w jednym pomieszczeniu?

żartuje ;)
okna normalne a bale pomiędzy oknami i tarasem :stirthepot:

zbyszek57
08-05-2011, 19:55
Jerzy, Zbyszek
jak nazywają się takei "kliny" ? ;)
są wymagane czy zalecane ?

Piter,, ja sie nie znam na ciesielce;) u mnie to sie nazywa zamek i jest wykonywane mechanicznie na frezarce obwiedniowej CNC . Dokładność na poziomie 0,5 mm tak wiec nie stosujemy kręconych sznurów ze strużyn, czy innych uszczelnień. Czasem , dla komfortu psychicznego Inwestora dajemy taśmę filcowa i olej lniany na gorąco.
a tak poza tym, naddatek( węgieł) powinien mieć wymiar równy średnicy bala( jego wysokości- przy prostokącie) . Winika to z rozkladu sil występujących w materiale - naddatek pracuje na ścinanie.

petervdo
08-05-2011, 20:05
Piter,, ja sie nie znam na ciesielce;) u
nie pissz takich słów ;) ... w końcu domy z bala budujesz ...
frezarka .. no nie a dłutko .. piła ..

zbyszek57
08-05-2011, 20:47
Piter:):) Kocham drewno i staram sie poznać material, z ktorego buduje.Jednak technologia , która stosuje, jest trochę " wyprana " z romantyzmu. Ale za to wykończenie.. to juz mój konik, jesli tylko inwestor pozwoli:) mam u siebie niesamowitego rzeźbiarza z Orawy, potrafi cuda ręcznym dłutem w desce wyskrobać.
Może kiedys znajde chętnego inwestora na polączenie obu technik:)

Fasola30
08-05-2011, 20:48
widzę robota wre a u nas :cry: cięgle czekamy na pozwolenie na budowę niby termin maja do 20 maja ale jakos to sie tak ciąąąąągnie:bash:
Pozdrawiam budujacych i zazdraszczam:rolleyes:

JerzyBw
09-05-2011, 10:25
Jerzy, Zbyszek
jak nazywają się takei "kliny" ? ;)
są wymagane czy zalecane ?
Ja nie wiem jak nazywają się te "kliny", może to jest "na zamek podhalański". Ale jest dużo na Podhalu na "nakładkę prostą". "Ten klin" powoduje, że podczas łączenia belek nie przesunie się poziomie i będzie trzymać pion (też w jakimś stopniu uszczelnia)
U Kaśki, myślę, że cieśla zrobił to prawidłowo. Chyba chodzi o to, że średnica belki dolnej za dużo wystaje ponad na połączeniu i żeby nie osłabiać górnej belki, przez duże wycięcie, cieśla wyciął te wgłębienie na dolnej. Dolne wycięcie, jak te "kliny" spowoduje również, że belka nie będzie przesuwać się w poziomie i będzie trzymać pion podczas montażu następnych belek. Połączenie u Kaśki będzie takie, że górna belka spocznie na dolnej tak ze 3 cm naokoło tego wycięcia z dłuta.
Żeby to zrozumieć, najlepiej zobaczyć, bo nie wiem czy coś zakumkaliście ;). Może Kaśka da fotę skończonej górnej belki ;).

zbyszek57
09-05-2011, 16:16
Katarzyna maciejewska;4717135]Witaj, Kasia. To, co słyszysz ja przerabiam także. Wczoraj np. pojawił się temat korników. A ja wole mieć korniki, niż rybiki ;)
fajnie, że za wami papierologia i już widać cokolwiek. My dopiero zbieramy różne kwitki do Pozwolenia i prawdopodobnie w przyszłym tyg. kupimy projekt.
Powodzenia i trzymam kciuki :)

Kasia, co do pozwolenia to nam sie udało go uzyskac ,po 5 miesiącach, oczywiście licze moment od kiedy geodeta zaczął przygotowywać
mape do celów projektowych, potem architekt co nam robił adaptacje projektu kupił w naszym imieniu projekt, są projekty tańsze jesli
kupi go architekt, zapytaj swojego architekta , u nas 200 zł byl tańszy projekt jak on go kupił.
Też nie mogłam się doczekac kiedy zacznie się dziać coś na działce, a teraz widok działki jest taki.
Zaraz będzie zdjęcie :)

to nie do konca tak:) wszystko zalezy czy i jaka marże a raczej upust ma firma lub architekt. Ja mam sredno 25% upustu od projektów MG i chyba 15% MTM Styl.
No i od pana Rutkowskiego 50% :):) ale to juz uklady czysto przyjacielskie

JerzyBw
09-05-2011, 22:32
Ten "klin" służy do tego, żeby nie skręciła się belka/płaz przy połączeniach :)

zbyszek57
09-05-2011, 23:42
U Kasi tego klina nie widzę ( chyba ,że jestem ślepy ):) poza tym wcięcie strasznie płytkie :eek:

są dwie techniki ( znaczy- ogolnie jest tego od metra, ale tu sa dwie) .jedna preferuje zamki na gornym balu i w ten sposób obciska czy uszczelnia bal na balu. Druga zas posilkuje sie wcieciami( zamkami) na obu balach , tym dolnym i tym montowanym( tak jak u Kaski). Pozwala to na mniejsza dokladnośc w polączeniach - łatwiejsza robota dla cieśli.

Kaśka K
10-05-2011, 08:24
Nie zaszkodzi popytać architekta, każda stówka zaoszczędzona na papierologii bedzie potem wykorzystana
podczas budowy albo na swoje przyjemności :)
Jeżeli jest taka możliwość, to warto o tym wiedzieć :)

zbyszek57
11-05-2011, 12:02
Kaśka:):), wiem, kobiety zaraz wydadzą tzw lewą kasę na kiecki, kosmetyki czy inne poważne inwestycje

Kaśka K
11-05-2011, 12:35
A tu się Zbyszku mylisz ,ja akurat wydałam kase zaoszczędzoną na papierologii,
( a było tego sporo ,bo ok 10.000 gdyż architekt twierdził ,ze nie moge na moją działke
kupić wybranego projektu tylko musi być projekt indywidualny za ok .1000 zł za metr)
i wsadziłam kase w zakup materiałów na zrobienie fundamentów.
Hi,hi jak widzisz nie wszystkie kobiety myślą tymi kategoriami :)

zbyszek57
11-05-2011, 12:45
Kaśka, to była poważna kupa kasy i tu pełen szacun za myślenie. A co do architektów... bez komentarza. Mówię o tych " komercyjnych"

Dzustaa
12-05-2011, 09:58
A propos architektów, czy możecie polecić dobrego architekta w Białymstoku do stworzenia projektu indywidualnego na podstawie gotowego będącego w technologii murowanej.
Mam również pytanie do osób, które zdecydowały się na ściankę kolankową w domach drewnianych, co zadecydowało o tym, że chcieliście mieć na poddaszu ściankę kolankową, a nie opierać dach na belkach stropowych wysuniętych np. po 0,5 m? Czy poddasze dzięki temu znacznie zyskuje na wielkości, jeśli robiliście z architektem takie symulacje?

Katarzyna maciejewska
12-05-2011, 20:57
Mam również pytanie do osób, które zdecydowały się na ściankę kolankową w domach drewnianych, co zadecydowało o tym, że chcieliście mieć na poddaszu ściankę kolankową, a nie opierać dach na belkach stropowych wysuniętych np. po 0,5 m? Czy poddasze dzięki temu znacznie zyskuje na wielkości, jeśli robiliście z architektem takie symulacje?
Dzustaa, specem nie jestem bynajmniej, przygodę zaczynam, ale w domu drewnianym okap powinien być sporo wysunięty , dobrze, jak min. metr jest dachu nad ścianami. Tak tu swego czasy mądrzy ludzie pisali. W takim wypadku kolankowa jest automatycznie wyższa, oczywiście to zależy od kąta nachylenia dachu. Im stromszy, tym pomieszczenia większe, licząc te magiczne 180 jako pow. użytkową. My budujemy dom parterowy, wiec nad kolankową się nie zastanawiałam, i niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę .
Narysuj sobie to, przekrój domu, najlepiej na papierze milimetrowym. Wysuń dach o np. 2 cm. a potem o 4, wyraźnie widać różnice.

Katarzyna maciejewska
12-05-2011, 21:16
Aż sprawdziłam. W naszym wstępnym projekcie okap wystaje 113 cm. , kolankowa ma 60, przy kącie nachylenia dachu 45 '.

Dzustaa
12-05-2011, 21:58
Dziękuję Kasiu, a jak jest u innych balowiczów?

zbyszek57
12-05-2011, 23:38
Zasada jest dośc prosta z okapem. Kąt padania promieni slonecznych w okresie wiosna -jesien wynosi srednio w Polsce ok 45'. Chodzilo o to ze stosowana strzecha slomiana czy potem juz gont drewniany lupany, nie były samoczyszczące .Zas zimowe słonce mialo osuszac dach z zalegającego sniegu, przeciwdziałać ew. zawaleniu Stad w naszych domach i dworkach drewnianych stosowano zasade równowagi kata padania promieni i nachylenia dachu, a co za tym idzie i dlugosci wysunietego okapu.Chodzilo pokrótce o to by okap wysuniety byl o tyle, ze przy kacie 45' nie zaslanial on promieni slonca wpadających do okna. Dlatego w celu zachowania sporego wysunięcia dachu (okapu) stosowano sciane kolankowa, aby podnieść dach a tym samym ochronić ścianę domu przed zamakaniem padającym deszczem. Geometrycznie wyglada to tak- trójkat prostokątny równoramienny, gdzie przeciwprostokatna to dlugosc dachu a przyprostokątne to wysokosc sciany kolankowej i dlugosc wysuniecia dachu w rzucie pionowym

txt66
13-05-2011, 06:55
Witam
Ja też mam ściankę kolankową i dach wysunięty o ok.105 - 110 cm, pierwotnie miało być 95 cm ale właśnie podczas pracy wyszło inaczej tj. Jak bym dołożył jeszcze jedną belę na ściankę kolankową to okap byłby krótszy, ale po pierwsze zmienił by się optycznie dom ( proporcje) po drugie byłby wyższy niż projektowany, po trzecie na poddaszu jest wystarczająco dużo przestrzeni, po czwarte już brakowało mi bali :)

telewy
13-05-2011, 08:16
U mnie w projekcie wygląda to tak 56289

Dzięki zbyszek57 za klarowne wyłożenie idei tego okapu. Kasia napisała, że w dreniakach powinien być wiekszy ale jak jeżdżę to przypatruję się drewnianym chałupkom na wioskach i wcale tam nie widzę, aby te okapy były jakoś duże. Z drugiej strony moja żonka zawsze mi mówiła, że ma być tak, żeby światła nie zasłaniało, tak więc coś w tym jest.
A tak przy okazji, czy ja mam ścianę kolankową czy jej nie mam, bo teoretycznie nie mam ale wszyscy na budowie mówili, że jest. W pokojach na poddaszu taka ścianka oczywiście jest, ale czy to jest prawdziwa ścianka kolankowa?

Katarzyna maciejewska
13-05-2011, 10:07
Telewy, tak wyczytałam na różnych mądrych forach, typu szkielet.com .albo murator domy z bali ;) No i wg. mnie duży okap ma sens,przekonali mnie. A poza tym ja z podkarpackiego, a tam domy mają to do siebie, że duże okapy robiono. Na pewno ze względów pogodowych. Więcej wiatrów, śniegu. Halny jak wieje to 2 tyg. śnieg powoli topi. Jak kiedyś nie było rynien, to ta woda mogłaby rozmoczyć drewno, a tak kapało, ale poza dom. I taki dom też chcemy, z dachem jak grzybek.
A dziś rynny zmieniają świat! ;)
Teraz jechałam z Warszawy do Rzeszowa i patrzyłam, jak się zmienia architektura. Tu drewniaczki obłożone deskami, w ten sposób, że najpierw jest układ w pion, potem na wys. okien w poziom, i na górze pion. Nie wiem, czy to nie ma związku z zaborem rosyjskim, bo takie deskowanie to kojarzy mi się z Rosją. Na Podkarpaciu to albo zostawione bale, albo deski w pion, pewnie u tych bogatszych, wedle sów mojej Babci ;) Tu domy mają ściany wyższe, chyba właśnie przez widoczną, nie zasłonięta okapem kolankową. Na ścianach szczytowych nie ma tych bocznych daszków (nie wiem, jak się nazywają) które powodują, że woda nie spływa po całej ścianie. Fajne to jest, że te stare domy są odpowiedzią na klimat, że to pogoda przez setki lat ukształtowała taką, a nie inna architekturę.

maciej74
13-05-2011, 10:14
A tak przy okazji, czy ja mam ścianę kolankową czy jej nie mam, bo teoretycznie nie mam ale wszyscy na budowie mówili, że jest. W pokojach na poddaszu taka ścianka oczywiście jest, ale czy to jest prawdziwa ścianka kolankowa?

Masz ściankę kolankową i to konstrukcyjną , jest tam podwalina płatew i słupki , to wszystko przenosi obciążenie dachu .

Dzustaa
13-05-2011, 15:39
Dziękuję za wytłumaczenie, wciąż jednak mam pewną wątpliwość, czy możliwe jest oparcie o ściankę rozumianą jako przedłużenie w górę ściany zewnętrznej. Do tej pory wydawało mi się bowiem, że taka ścianka, jaką ma Telewy nie jest ścianką, ale raczej konstrukcją wewnątrz domu. Moje zamierzenie jest natomiast takie by dach, nie "zdominował" domu, bo niestety często w domach drewnianych odnosi się wrażenie, że są niezwykle niskie, właśnie przez to, że dach sięga aż do belek stropowych. Wydaje mi się, że na poniższych zdjeciach, jest właśnie ścianka kolankowa, choć oczywiście mogę się mylić

zbyszek57
13-05-2011, 17:09
ze scianą kolankowa jest różnie- w domach tradycyjnych czyli murowanych zazwyczaj ona jest wznoszona z tego samego materiału co reszta scian( pustak, cegla, ytong itp) a ponadto wznoszona jest w osi sciany zewnętrznej. W domach szkieletowych czy z bali bywa rożnie- często ściana kolankowa pelni tylko role sciany ślepej na poddaszu . W przypadku domu telewy sciana na poddaszu nie jest w pelni kolankowa, to znaczy nie stanowi niezbędnego elementu konstrukcyjnego, pracuje tylko wspomagająco. Dach oparty jest na płatwi dolnej 140 x 200 , stężony jest jętkami na układzie podstolców i na krokwi kalenicowej. Dlugosc niepodpartej (teoretycznie) belki krokwiowej wynosi ok 4 metrów wiec spokojnie daloby rade i bez tego podparcia. Tym bardziej ze dolna podwalina( przyciesie ) tej scianki nie na oparcia na elemencie statycznie sztywnym ale na slepej podłodze i na belkach stropowych. W przekroju widać to wyraźnie- podwalinowa beleczka leży na podłodze a nie na konstrukcji. Tak więc z konstrukcyjnego punktu widzenia- to nie jest w pelni ściana kolankowa

zbyszek57
13-05-2011, 17:18
Dziękuję za wytłumaczenie, wciąż jednak mam pewną wątpliwość, czy możliwe jest oparcie o ściankę rozumianą jako przedłużenie w górę ściany zewnętrznej. Do tej pory wydawało mi się bowiem, że taka ścianka, jaką ma Telewy nie jest ścianką, ale raczej konstrukcją wewnątrz domu. Moje zamierzenie jest natomiast takie by dach, nie "zdominował" domu, bo niestety często w domach drewnianych odnosi się wrażenie, że są niezwykle niskie, właśnie przez to, że dach sięga aż do belek stropowych. Wydaje mi się, że na poniższych zdjeciach, jest właśnie ścianka kolankowa, choć oczywiście mogę się mylić

nie mylisz sie- to klasyczna sciana kolankowa

maciej74
13-05-2011, 20:33
Na zdjęciu poniżej masz ściankę kolankową wykonaną w szkielecie i oszalowaną która jest konstrukcyjną i utrzymuje dach,ścianka kolankowa nie morze być za wysoka średnio to około 90 cm. rysie wystające z szalunku są pozostałością po dawnym dachu .

zbyszek57
13-05-2011, 20:58
zgadza sie.. sciana idzie w osi sciany dolnej i na niej sie wspiera. Potem wieniec i belka oczepowa a na belce wsparte dźwigary dachowe. U telewego sciana jest odsunieta i nie spełnia funkcji konstrukcyjnych

Dzustaa
13-05-2011, 21:32
Dziękuję Wam Panowie serdecznie, mam nadzieję, że trafimy na kompetentnego architekta i ekipę, która nie będzie z tym miała problemu.
Jak wzmacnialiście więc ścianki kolankowe (ci, którzy je mają), czy tylko do ścian bocznych, czy również kołki/szpilki? Na Podlasiu halnych nie ma, ale lepiej mieć spokój w domu :)

zbyszek57
13-05-2011, 22:01
Dzustaa, hm..ze tak powiem...ja moge tylko pomóc przy domach z bala okraglego..toczonego. Myslę ,ze Ty budujesz z bala o przekroju prostokątnym. Jesli dom bedzie miał dach kopertowy to problem sam sie rozwiązuje. jesli dwuspadowy , to trzeba odrobinkę pomyslec przed przycinaniem belek, ale to tez nie jest problem. Pod warunkiem,ze belki beda mialy minimum 16 cm szerokości

txt66
13-05-2011, 22:02
A tak dla sprostowania u mnie oparcie dachu jest dwojakie, po części na płatwi, która spiera się na wysokości stropu, a po części na ściance kolankowej wg. zdjęcia

maciej74
14-05-2011, 00:06
U telewego sciana jest odsunieta i nie spełnia funkcji konstrukcyjnych
Więc po co te wymiary 12/12 cm , jeśli architekt nie ujął ja w planie za konstrukcyjną to prościej w robocie i taniej w materiale wyjdzie zrobić stelaż z profili czy desek. z drugiej strony jeśli dach na ciska na rysie belek stropowych to podwalina płatwi pośredniej i cała konstrukcja ścianki usztywnia i nie pozwala im wyginać się w górę przez co można zastosować mniejsze przekroje belek stropowych , do tego jednak wzmacnia dach i przez to krokwie mogą mieć też mniejsze wymiary .
Na bank konstrukcja jest projektowana na ciężki dach.


Dziękuję Wam Panowie serdecznie, mam nadzieję, że trafimy na kompetentnego architekta i ekipę, która nie będzie z tym miała problemu.
Jak wzmacnialiście więc ścianki kolankowe (ci, którzy je mają), czy tylko do ścian bocznych, czy również kołki/szpilki? Na Podlasiu halnych nie ma, ale lepiej mieć spokój w domu
W moim przypadku przy długości 19 metrów kolankowa jest z jednej strony wzmocniona po środku przez ganek.
Mam dwie porządne płatwie przy jętkach i trochę więcej słupków z tym że cztery wewnątrz domu oparte są na ścianach nośnych a nie na belkach stropowych , to w części przenosi siłę nacisku tak by dach się nie rozjechał na ściankach kolankowych inaczej mówiąc słupki musiały by się połamać a to jest raczej niemożliwe .

Moose
14-05-2011, 01:16
Co do odważnych, którzy budują dom z bali , to po 2 latach marzeń i czytania forum
rozpoczęłam w kwietniu tego roku historie budowlaną.
Dom stawia ekipa górali spod Nowego Targu pod przewodnictwem przemiłego p. Michała
Życzę, aby do zakończenia budowy takowym pozostał...:)

petervdo
15-05-2011, 21:08
https://lh6.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TdAj05ZaOmI/AAAAAAAAAKI/_vExBXIoGbw/s800/DSC_3593.JPGdzisiaj w ramach oderwania od ostatnich tematów "miszczów" od piwnicy i koparek
pojechałem nabrać pozytywnej energii w góry ;)
wyglada, że jeszcze z tydzień i domek powie stop ;)https://lh4.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TdAjsnpJJSI/AAAAAAAAAKE/M_7nmSXg2Fk/s800/DSC_3559.JPG

sosręb też już widać
https://lh4.googleusercontent.com/_BzPOhiEIbXg/TdAlsRJibMI/AAAAAAAAAKY/HOxwFyGSRcc/s800/DSC_3583.JPG

zbyszek57
15-05-2011, 21:42
Piter..cos nisko bedzie u Ciebie ta powała...

petervdo
15-05-2011, 21:57
Piter..cos nisko bedzie u Ciebie ta powała...

;)
jak siądzie to powinno być ok. 2,85 - 2,9 to przy tej wiekości domu chyba wystarczy
bala są 30 cm wysokości ..

zbyszek57
15-05-2011, 22:03
a strop? na tragarzu? czyli na 9 belce...tak?

petervdo
15-05-2011, 22:08
a strop? na tragarzu? czyli na 9 belce...tak?

tragarze na 9ej belce
a na tragarzu deska
nie zapominaj jeszcze o mszeniu ;)

zbyszek57
15-05-2011, 22:13
no tak..kurcze.. to mszenie..ze 20 cm dojdzie:D:D:D

petervdo
15-05-2011, 22:21
no tak..kurcze.. to mszenie..ze 20 cm dojdzie:D:D:D
na maszenie deska calówka między bale :wiggle:

zbyszek57
15-05-2011, 22:34
jak Ci kury wydziobia to mszenie..to chałupa Ci siadzie:D

petervdo
15-05-2011, 22:40
jak Ci kury wydziobia to mszenie..to chałupa Ci siadzie:D

żadnych kur !!
jedynie pies .. nos mu nie wejdzie ;)

zbyszek57
15-05-2011, 22:41
a czym planujesz kryc dach?

petervdo
15-05-2011, 22:46
a czym planujesz kryc dach?

karpiówka koramica kładziona w łuskę
kolor kwestia otwarta
brąz / miedziany / antracyt ;)
taka dachówka to raptem 12 ton .. coby się nie rozeschło :cool:
całość taka lekka konstrukcja ..
54 m3 betonu, ponad 2200 bloczków, 3 tony stali ...
na huragany w śląskim jak znalazł ;)

zbyszek57
15-05-2011, 22:56
a nie myslales o goncie bitumiczno-łupkowym? lzejszy i ciekawszy.

petervdo
15-05-2011, 22:57
a nie myslales o goncie bitumiczno-łupkowym? lzejszy i ciekawszy.

karpiówka mnie zauroczyła ;)

zbyszek57
15-05-2011, 23:06
tyle..ze ona cieżka jak piorun.. no ale Ty masz ogólnie dom nieco cieższy jak bunkry betonowe:):) to te paręnaście ton juz nie robi różnicy;);)

petervdo
16-05-2011, 04:59
tyle..ze ona cieżka jak piorun..
gdzie tam ciężka .. 1a karpiówka waży 1,7 kg ;)


tyle..ze ona cieżka jak piorun.. no ale Ty masz ogólnie dom nieco cieższy jak bunkry betonowe:):) to te paręnaście ton juz nie robi różnicy;);)
na terenach szkód górniczych to wszystkie domki takie delikatne ... można dźwig zapiąć za ławy lub wieniec i podnieść cały ;)

Katarzyna maciejewska
18-05-2011, 10:03
Petervdo, piękna ci ta chałupa rośnie. A jaki to projekt?

petervdo
18-05-2011, 15:18
Petervdo, piękna ci ta chałupa rośnie. A jaki to projekt?
;)
kiedyś wrzuciłem na forum


Maciej
projekt jest indywidualny, więc czegoś z reala nie ma ..
nasza koncepcja + ganek podpowiedziany przez wykonawcę ;)
troszkę zbliżony do Zawoja drewniana + całkowite podpiwniczenie
podstawa 10x7,5
kreślący widział to w taki sposób ;)
49960
oczywiście projekt chroniony prawami autorskimi

Katarzyna maciejewska
18-05-2011, 17:23
Fajny dom. A to pomieszczenie pod tarasem, w podpiwniczeniu to sauna, siłownia, bar? ;) Piwnicy zazdroszczę. My mamy w obecnym domu i to skarb. Niestety działka, na którą się przenosimy jest mokra. Być może trzeba będzie nawet stawiać fundament na kręgach betonowych. W piwnicy to co najwyżej sobie możemy zrobić basen :(

petervdo
18-05-2011, 18:22
Fajny dom. A to pomieszczenie pod tarasem, w podpiwniczeniu to sauna, siłownia, bar? ;) Piwnicy zazdroszczę. My mamy w obecnym domu i to skarb. Niestety działka, na którą się przenosimy jest mokra. Być może trzeba będzie nawet stawiać fundament na kręgach betonowych. W piwnicy to co najwyżej sobie możemy zrobić basen :(

pod tarasem coś jak "ogród zimowy"
cała ścianka przeszklona od strony zachodniej ... praktycznie najdłużej w słońcu
co do piwnicy to ma być kotłownia, pom. gospodarcze .. a przy okazji dom troszkę nad ziemią ;)

Madzianka
18-05-2011, 22:29
To ja też się pochwalę, że i u nas się zaczęło. Chłopaki pracują szybciutki i sprawnie i pnie się domecek do góry. I zastanawiamy się właśnie czym go zaimpregnować od zewnątrz. Nie chcę zmieniać koloru, a jednak ochronić. Jak wasze doświadczenie?

petervdo
18-05-2011, 22:34
To ja też się pochwalę, że i u nas się zaczęło. Chłopaki pracują szybciutki i sprawnie i pnie się domecek do góry. I zastanawiamy się właśnie czym go zaimpregnować od zewnątrz. Nie chcę zmieniać koloru, a jednak ochronić. Jak wasze doświadczenie?

też zaczynam się zastanawiać ;)

Madzianka fotki wskazane ;)

Madzianka
18-05-2011, 22:40
jeszcze nie załączałam - nie wiem czy umiem.. Próbuję:-)

5717757178

petervdo
18-05-2011, 22:47
jeszcze nie załączałam - nie wiem czy umiem.. Próbuję:-)

5717757178
piękny .. przypuszczam po "stylu", że wykonawcy z okolic zakopca ;)

Madzianka
18-05-2011, 22:53
Tak jest;-) Dokładnie to z Białki. Z ekipy jestem bardzo zadowolona. A domecek taki miał być - nieduży, prościutki. W sam raz na wyjazdy weekendowo wakacyjne, ale całoroczny. Dziś właśnie zaczęli kłaść dach - będzie Corona, jak będzie całkiem położony, to myślę, że będzie fajniej wyglądał.

zbyszek57
18-05-2011, 23:08
To ja też się pochwalę, że i u nas się zaczęło. Chłopaki pracują szybciutki i sprawnie i pnie się domecek do góry. I zastanawiamy się właśnie czym go zaimpregnować od zewnątrz. Nie chcę zmieniać koloru, a jednak ochronić. Jak wasze doświadczenie?

Impregnatów jest od metra.Zalezy to od rodzaju drewna. Ty chyba masz swierka.. to radzilbym Starwaxa bezbarwnego.

Madzianka
18-05-2011, 23:11
dzięki! To tak gołym okiem widać, że świerk? Czy po regionie ekipy?

zbyszek57
18-05-2011, 23:31
Budowałem kilka domów na Orawie:):) w tamtych okolicach króluje świerk.Niczego innego siekierą i ośnikiem sie obrobić nie da:).No i kolor drewna.. tylko swierk i czasem bialy modrzew maja tak jasną biel. Ja bym Ci radził lekko to " przyzłocić" np. pokostem , mniej bedzie biło po oczach:) No chyba,że chcesz miec dom jak z Chochołowa.

petervdo
19-05-2011, 04:57
Impregnatów jest od metra.Zalezy to od rodzaju drewna. Ty chyba masz swierka.. to radzilbym Starwaxa bezbarwnego.

a na modrzew ?
tylko bezbarwny i "niegryzący się" z jakimś preparatem p. poż (sól)

zbyszek57
19-05-2011, 07:32
Piter..a co Ty chcesz od modrzewia? impregnować grzybicznie nie trza.. ogniowo takoż...chyba ze chcesz SE kolora utrwalic , wtedy zostaje OSMO.. niestety. Z modrzewiem jest tak,ze po to by cokolwiek do niego " dotarlo", powinieneś potraktować go tym samym , co on ma w srodku. Czyli tzw terpentyna wenecka. Zywica sie z woda nie wiąze, wiec odpadaja wszelkie patenty wodorozcienczalne. W miejscach zywicznych modrzew niczego nie przyjmie, i beda zlote placki. Szukaj czegos na bazie olejków estrowych, albo preparatow opartych na zwiazkach zywicy, naturalnej terpentyny...czegos , co rozpuszcza zywice i wiąze sie z nia.
Z drewnem trzeba sie zaprzyjaźnic..a nie walczyc:).Taka przyjażn w domu z drewna jest konieczna. W koncu bedziesz z nim dlużej i bliżej niż z żona:D