PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

petervdo
16-11-2011, 13:15
http://img819.imageshack.us/img819/1227/dsc00363f.th.jpg
tak wygląda już domek u mnie na działce:wave::wave:
dzięki super pogodzie udało mi się skończyć wszystkie zaplanowane prace na ten rok

gratulacje
ten etap naprawdę cieszy ;)

dorianmk
16-11-2011, 20:00
Czytałem cały wątek o ogrzewających elektr. to się może naprawdę opłacać ale wylewka musi być akumulacyjna i ładować się w II taryfie maty pod posadzką mogą zruinować budżet przy ciężkiej zimie.Kominek to również podstawa jako drugie źródło z dgp nie jesteśmy zależni od awarii, a oszczędności przy częstym paleniu i dobrym dojściu do taniego drewna duże.

akselek
17-11-2011, 13:55
Witam czy ktoś z mieszkających lub budujących z bala ocieplonego(16cm płazy) ma w domu ogrzewanie elektryczne podłogowe. Nurtują mnie dwa pytania 1.Czy posadzka akumulacyjna wykonana po wykonaniu konstrukcji drewnianej nie wniesie zbyt dużo wilgoci? 2. Czy ze względu na małą akumulacyjność takiego domu i szybkie wychładzanie jest to dobry system ogrzewania?

ja mam bal 24 i ogrzewanie podłogowe nie elektryczne, ale rurki z wodą w podłodze, ale było to robione już oczywiście w chałupie, i już były okna, i nie było to latem. Nie widze problemu. Chałupa i tak doschła przez zime, a jak wparowali z miksokretem, zeby zakryć betonem te rurki to wcale nie było to takie wilgotne, raczej jak mocno mokry piach, potem to ubili, i nie zauważyłam jakiejś wilgoci włażącej na ściany.
Faktycznie mając ogrzewanie na prąd warto postarać się o taryfy. My nie wiedzielismy ze nawet na taryfie budowlanej możemy wystapic o taryfy nocna i dzienna, a to mocno obnizyło koszty ogrzewania, bo grzejemy pompą, i głównie pracuje w nocy i w dzień w tanich godzinach, i to wystarcza zeby podłoga utrymała ciepło (przynajmniej u nas, jak są te rurki z wodą w podłodze). Taka nagrzana podłoga ma spora bezwłądnosc wiec nie stygnie natychmiast i to wtstarcza zeby była stała komfortowa temperatura w chałupie. W wielkie mrozy trzeba kozystac tez z droższej taryfy zeby był komfort stałej temperatury. Nie wiem czy sie klarownie wysłowiam.


Miśka, domek wyglada pięknie. Fakt, ten etap najbardziej cieszy i jest najbardziej spektakularny :-)

butynski
17-11-2011, 22:41
My nie wiedzielismy ze nawet na taryfie budowlanej możemy wystapic o taryfy nocna i dzienna,
Nie ma takiej możliwości ! Bez odbioru - tylko taryfa G11 .

MagdalenaK
18-11-2011, 11:35
Mam pytanie....
Olistwowałam ( oczywiście nie sama ) okna na zewnątrz po bokach drewnem, ale pomyślałam sobie ostatnio że ładnie by było na te boki okien zastosować linę. Odpowiedzcie mi proszę czy lepsza będzie jutowa czy konopna. Pozdrawiam Balowiczów

agatka2106
18-11-2011, 21:31
Niestety mysz / myszy na razie graja nam na nosie, serek, kiełbaska owszem, ale żeby dać się ukatrupić, co to to nie ;-)
Ale ja sie tak łatwo nie poddam, moze jestem niedouczonym mysliwym, ale szkolę się na błędach. jak zostane znanym myszologiem to będe sie mądrzyć i udzielać rad a jak na razie proszę o jakieś sugestie jeśli je macie :-) Dziś mąż zamierza wziać sie za nastawienie łapek, moze jemu lepiej pójdzie.

Ja w pierwszym roku miałam myszy 10 na pewno, tyle złapałam. Kupiłam na allegro 10 plastikowych łapek, są fajne bo nie zgniatają myszki i łatwo otwierasz nad śmietnikiem , na łapce żadnych śladów morderstwa, córka nawet uwierzyła że idę myszkę wypuścić na pole. Razem z łapkami na allegro kupiłam do gniazdka czeską wtyczkę, która podobno wydaje jakieś dźwięki słyszalne dla myszek. W tym roku nie mam ani jednej myszy, spokój. Tak więc chyba działa, polecam

amaryll
19-11-2011, 16:03
WItam serdecznie!
Zwracam się z prośbą o pomoc. Planuję budowę domku letniskowego, do zamieszkania w okresie od kwietnia do listopada. Parterowego, wielkość ok 50 m, z ocieplaniem kominkowym. Czy lepszy byłby domek z bala czy szkieletowy? Spotykam się z rożnymi firmami, a wykonawca który najbardziej by mi odpowiadał proponuje bal grubości 6 cm bez dodatkowego ocieplenia ścian, tylko ocieplenie podłogi i dachu. Czy w takim domu nie będzie zimno w chłodniejszych miesiącach? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

maciej74
19-11-2011, 17:37
jeśli będziesz urzytkował tylko od kwietnia do listopada początku miesiąca to wystarczy ale w sylwester -15C wystarczy i wiatr a gorąca będzie musiała być atmosfera by nagrzać a i święta zimne by były .

petervdo
20-11-2011, 09:00
może ktoś podpowiedzieć jakie "przepisowo" powinny być warstwy w stropie drewnianym ?
sufit (ślepa podłoga) - deska świerkowa

agatka2106
20-11-2011, 10:58
może ktoś podpowiedzieć jakie "przepisowo" powinny być warstwy w stropie drewnianym ?
sufit (ślepa podłoga) - deska świerkowa

Nie wiem jak przepisowo ale napisze jak ja mam. Sufit czyli miedzy bale plyty kartonowo gipsowe, pozniej welna wygluszajaca, ale co najwazniejsze to pod deski podlogowe ktore sa na legarach to miedzy to drewno jest jakas tasma aby skrzypien nie bylo. Nie wiem jak sie nazywa ale w hurtowni jak wyjasnilam o co mi chodzi to wiedzieli co dac. Jak dzieci czyms wala to i tak slysze ale rzeczywiscie rozmowy, telewizja czy radio w zadna strone sie nie przedostaja. Pozdrawiam

txt66
20-11-2011, 13:27
Ja mam zrobione tak od dołu:
- płyta gipsowo-katronowa pomiędzy legary nośne
- folia aluminiowa odbijająca ciepło w dół
- wełna mineralna 5+12
- legary poprzecznie do legarów nośnych (w miejscach styku filc)
- folia paroprzepuszczalna
- płyta gipsowo-kartonowa (w celu redukcji skrzypienia)
- deska podłogowa

dorianmk
21-11-2011, 13:03
txt66 Możesz sprecyzować: folia paropszepuszczalna, a płyta karton gips(na całości czy tylko na legarach podocinana) w celu redukcji skrzypienia i na nią dopiero deski ? Folia to paropszepuszczalna czy wiatroizolacyjna(wysokoparopszepuszczalna) bo zastanawiam się nad tym jak coś się rozleje to ten karton gips i wełna będą mokre.Jakby dać folię dachową membranę to chyba ciecz się nie przedostanie a odparuje przez szczeliny w podłodze?

txt66
21-11-2011, 21:57
txt66 Możesz sprecyzować: folia paropszepuszczalna, a płyta karton gips(na całości czy tylko na legarach podocinana) w celu redukcji skrzypienia i na nią dopiero deski ? Folia to paropszepuszczalna czy wiatroizolacyjna(wysokoparopszepuszczalna) bo zastanawiam się nad tym jak coś się rozleje to ten karton gips i wełna będą mokre.Jakby dać folię dachową membranę to chyba ciecz się nie przedostanie a odparuje przez szczeliny w podłodze?

Zastosowałem folię paroprzepuszczalną w celu odparowywania ew. wilgoci z wełny mineralnej, na to w całości płyty gipsowo-kartonowe przypuszczam iż kawałki na legary mogłyby się z czasem kruszyć a co za tym idzie pylić. Ja bym nie stosował szczelnej membrany, bo właśnie chodzi o to by wilgoć z warstwy izolacji mogła odparować, a nie sądzę żeby wylało się tyle wody by trwale uszkodził płytę i przeniknąć przez folie paroprzepuszczalną, a nawet jak by się tam już dostała to w jakiś sposób musiała by się z tamtą wydostać.
Ps. Zastosuj deski na piuro-wpust ograniczysz migrację wody i pylenie podłogi

akselek
25-11-2011, 22:26
Nie ma takiej możliwości ! Bez odbioru - tylko taryfa G11 .



Moze sie niefortunnie wyraziłam, ale co to znaczy nie ma takiej możliwości, jak u nas była....Nie wiem co to G 11 .brzmi tajemniczo, ale czy to G11 czy j185, jak zwał tak zwał, istotne jest to, ze masz dzienną i nocną nawet mając prąd budowlany i bez zadnych odbiorów mozesz kozystac z taryf....

akselek
25-11-2011, 22:36
może ktoś podpowiedzieć jakie "przepisowo" powinny być warstwy w stropie drewnianym ?
sufit (ślepa podłoga) - deska świerkowa

Odpowiem na odwrót, jak nie powinno być. Slepa podłoga, membrana czy jak to zwać (taka włóknina) i ekofiber na to. Legary chyba wys z 8 czy 10 cm i na to dechy. sęk w tym ze wszytsko fajnie, i ekofiber jest dobry na poddasze zeby termicznie izolować, ale niestety akustycznie kicha. na górze mamy w sciankach działowych steykofleks ( nie pamietam jak sie to pisze) , taka wełna drzewna, i akustycznie rewelacja. Ale góra / dół, przez ten ekofiber to nie jest udane rozwiazanie. Za bardzo wszytsko słychać. podłoga nam sfiksowała z powodu niedosuszonych desek, i i tak musimy ją "przełożyć, i przy tej operacji wsadzimy w strop to co wscianki działowe na górze, ekofibrowi dziekujemy ( mimo,z ę na poddaszu jako ocieplenie dachu sie sprawdza).



ps. z myszami nie wiem co się stało, bo sie nie złapała, ale od dłuższego czasu sama znikłą
zagadka zaginięcia myszy nierozwikłąna

petervdo
25-11-2011, 22:46
Odpowiem na odwrót, jak nie powinno być. Slepa podłoga, membrana czy jak to zwać (taka włóknina) i ekofiber na to. Legary chyba wys z 8 czy 10 cm i na to dechy. sęk w tym ze wszytsko fajnie, i ekofiber jest dobry na poddasze zeby termicznie izolować, ale niestety akustycznie kicha. na górze mamy w sciankach działowych steykofleks ( nie pamietam jak sie to pisze) , taka wełna drzewna, i akustycznie rewelacja. Ale góra / dół, przez ten ekofiber to nie jest udane rozwiazanie. Za bardzo wszytsko słychać. podłoga nam sfiksowała z powodu niedosuszonych desek, i i tak musimy ją "przełożyć, i przy tej operacji wsadzimy w strop to co wscianki działowe na górze, ekofibrowi dziekujemy ( mimo,z ę na poddaszu jako ocieplenie dachu sie sprawdza).



ps. z myszami nie wiem co się stało, bo sie nie złapała, ale od dłuższego czasu sama znikłą
zagadka zaginięcia myszy nierozwikłąna
czyli pod deski (na ekofiber) nie masz żadnej folii czy membrany ?

butynski
26-11-2011, 21:11
Moze sie niefortunnie wyraziłam, ale co to znaczy nie ma takiej możliwości, jak u nas była....Nie wiem co to G 11 .brzmi tajemniczo, ale czy to G11 czy j185, jak zwał tak zwał, istotne jest to, ze masz dzienną i nocną nawet mając prąd budowlany i bez zadnych odbiorów mozesz kozystac z taryf....

I tu się właśnie mylisz . Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości G11 to taryfa całodobowa ,G12 dzienna = droższa ,nocna = tańsza .Prąd budowlany tylko całodobowa + drogie przesyłowe ( ale to już inna bajka ) .

butynski
26-11-2011, 21:15
Moze sie niefortunnie wyraziłam, ale co to znaczy nie ma takiej możliwości,

Zakład energetyczny nie podpisuje umów z odbiorcami na dwie taryfy gdy budynek nie ma odbioru !!

akselek
26-11-2011, 22:58
czyli pod deski (na ekofiber) nie masz żadnej folii czy membrany ?
nic nie mam wiecej Zależźało nam na nieofoliowaniu domu, ale problemem nie siest folia tylko akustyka
będziemy musieli to naprawić :-/

akselek
26-11-2011, 23:10
Zakład energetyczny nie podpisuje umów z odbiorcami na dwie taryfy gdy budynek nie ma odbioru !!
NIEPRAWDA
Też tak myśleliśmy, ale nam sąsiad podpowiedział że można już w trakcie budowy. No chyba że od zeszłego roku coś się zmieniło, bo w zeszłym roku nasz budynek był w budowie a odbieraliśny dom na samym początku 2011. Taryfy okazały się zbawienne, biorac pod uwagę nasz system ogrzewania, zimą koszt ogrzewania zmniejszył się mniej więcej o około 500 zł w biorąc pod uwagę 4 mce.


Zaraz to sprawdzę, czy to już przeszłość, czy nadal jest tak jak mówie.

Może to zależy od operatora który pzresyła prąd?
U nas taryfa nazywała się C (dla budynków w budowie)
C 11 to jednostrefowa a C 12 to taryfa dzienna i nocna
przesyła firma PGE ( Lubelska)


http://www.lubzel.com.pl/info/components/com_remository/doc/taryfy/2011_01_01/ceny_c1x_pelne_i_uproszczone_2011.pdf
Tomaszu niewierny wsadź palec i sprawdź
;-))))))



Nie chcę Cie na siłę przekonywać, że białe jest białe, ale może ktos nie wie a moze z tej informacji skorzystać. Po to m in jest to forum
Pozdrawiam

butynski
27-11-2011, 12:23
Przecież napisałem ,że na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości . Jeśli miałeś umowę z przed kilku laty lub nawet roku Zakład Energetyczny nie może jej zmienić . Jeśli podpisujesz teraz nową - nie dostaniesz dwóch taryf ( dla budynku nie oddanego do użytkowania ) .Ja podpisywałem umowę w sierpniu i nie było takiej możliwości .

butynski
27-11-2011, 12:30
Taryfy oczywiście C11 a nie jak wcześniej omyłkowo pisałem G11 .

zbyszek57
27-11-2011, 14:56
zmiany w przepisach dotyczących przyłączy energetycznych weszły w zycie z początkiem tego roku

agatka2106
29-11-2011, 19:09
A ja sie zdziwilam jak przyszlo do zaplaty za okres budowy mojego domu, okolo pol roku. Dostalam 30 zl!!!!!!!!!!!!!! Bez zadnych taryf nocnych.
pozdrawiam:yes:

Frugo
04-12-2011, 18:56
u nas 200-300 w zależności jakie były ekipy i ile korzystali z prądu
aktualnie udało nam się w końcu wyplantować
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177074-Taki-zwykly-drewniany-)&p=5042493#post5042493

ankaas
06-12-2011, 13:09
No wiec i ja postanowilam sie ujawnic,
Oczywiscie pozdrawiam wszystkich balowiczow.
Obserwujemy z "wezem" juz od dluzszego czasu forum, a co sie dowiedzielismy to mala bania.
Dzieki wam za to.
Poniewaz jestesmy na etapie budowy balowca chcieli bysmy dolaczyc do bractwa i oczywiscie dzielic sie troskami.
A budujemy w zachodniopomorskim wiec nie bedzie to zwykla budowa.
Moze ktos z tych okolic? Bo szczerze mowiac nie zauwazylam.

JerzyBw
08-12-2011, 08:44
Witaj Ankaas
Co takiego wymyśliliście? :)
Niestety nie jestem z Pomorza, ale spod czeskiej granicy.

ankaas
08-12-2011, 20:06
:p "wymysliliscie"- nabijasz sie? no i dobra.
A to ci powiem, a jak nie?
Zostalismy ze tak powiem GRUBO zarazeni.
Chcemy zeby i zachodni pomorzanie mieli troche Podhala w okolicy. A co nie nalezy im sie? Skoro wrucily tereny do maciezy to niech teraz
nasze maciezyste budownictwo tam zawita.
Mamy wprawdzie dzialke w samym sercu wsi ale za to jest pochylona nieco do jeziorka i jest pikna.
Zdecydowalismy sie na bale strugane takie jak u Jezykow.
Nawet juz z wlascicielem kontaktowalismy sie.
Projekt i pozwolenia juz mamy, czekalismy na niego ok roku. No ale dzieki naszej Pani architekt i jej trickow udalo sie.
Na dzien dzisiejszy jeszcze nic nie powstalo, mowa o rzemiosle.
Na razie szukamy kogos kto nam fundamenty zaleje. A i okazalo sie ze mamy gliniaste podloze i prawdopodobnie czeka nas wymiana gruntu, czy jakos tak.
Nie mamy pojecia jak sie do tego zabrac. Waz moj ma nadzieje, ze i na glinie mozna cosik postawic ale mimo jego wszechstronnej wiedzy.......tego nie wie. Hihihi.

Ps.
A tak na marginesie to skonczyles swoje dzielo? Bo szczerze nie doszlam jeszcze do konca watku i jestem na stronie 340.:wiggle:
Pozdrowienia dla Pepikowa

ankaas
08-12-2011, 20:09
O kurcze zapomnialam napisac z jakim wlascicielem.....otoz firma Kanadyjskie Domy, ale siara.

kakaz
08-12-2011, 20:26
Witam.
5 lat temu wybudowałem dom drewniany całoroczny z bala cylindrycznego w systemie szkieletowym.Jestem bardzo zadowolony z ekologicznego ciepłego domu i polecam każdemu kto ceni piekno,ciepło i styl.Jasna sprawa, ze dom z bali wcale nie jest tańszy od murowanego.Zaletą jest czas budowy.
Przede wszystkim drewno powinno być dobrze wysuszone i dobrej jakości.Po drugie grubość bala ma znaczenie gdyż zawiera współczynnik przenikalności,ciepła,akustyki oraz wrażliwości na zmiany temperatury.Polecam sprawdzone firmy budowlane w kraju najlepiej robią to firmy z podhala czyli górale.Jeśli bal jest grubości 6-10cm to izolacja z wełny mineralnej musi mieć conajmniej 20cm.Jeśli bal jest grubszy powyżej 12-15 cm wystarczy 10cm.
Czas schnięcia bala imregnowanego to minimum 4 lata po tym czasie drewno jest stabilne czyli osiadło.Wazne jest to by w otworach dzwiowych i okiennych oraz w belkach ścianek kolankowych była odpowiednia szczelina gdyż drewno ciągle pracuje.Po 4 latach praktycznie szczeliny są minimalne.
Moja recepta na dobry drewniany dom to: Dobry projekt, funkcionalny dom oraz nie za duży gdyż koszty ogrzewania wiadomo są dzisiaj duże.W moim domu 120m2 pow.uzytkowej ogrzewanie kominkowe oraz w nocy i niskich temperaturach co.Piec 2-funkcyjny gazowy.Ekologia,zapach oraz komfort psychiczny w takim domu jest bajką.Ważną sprawą jest instalacja elektryczna prowadzona w rurach z tworzywa niepalnego z zachowaniem zerowania i systemem ochronnym nad.prądowym.
Polecam więc budowę bez stresu.
zobacz mój dom na stronie www.

Kaśka K
09-12-2011, 08:49
Sliczny domek ,jak ja bym juz chciała miec tak koło domu pięknie.
U mnie dopiero trwają prace wewnątrz domu, a mianowicie centralne i woda
a wkoło domu to plac budowy :(

ankaas
09-12-2011, 11:02
Kaska K - Ty piszesz ze bys chciala miec tak pieknie kolo domu.
A ja bym chciala miec juz chociaz ten dom.
O ludzie......kiedy to bedzie.

Pientka
09-12-2011, 13:29
Trochę zdjęć z naszych prac. Podzielę się, gdyż przed budową sam szukałem inspiracji w kontekście domów drewnianych ;)
https://plus.google.com/photos/109423462029200221494/albums/5628533835819616161

akselek
09-12-2011, 22:19
A budujemy w zachodniopomorskim wiec nie bedzie to zwykla budowa.
Moze ktos z tych okolic? Bo szczerze mowiac nie zauwazylam.

Seba budował w Zachodniopomorskim, z grubego bala, ekipa z gór ( ta sama co u nas wiec pamiętam) ma też dziennik tu na forum

ankaas
10-12-2011, 08:57
Dzieki Akselek, zobacze czy uda mi sie go odtwozyc.
Moze cos i tam podpatrze ;)

Katarzyna maciejewska
10-12-2011, 18:24
A u nas fundamenty prawie gotowe. jakby kto chciał zajrzeć, to zapraszam tu:

http://zzyciamatkirzezbiarki.blogspot.com/

Podobno we wtorek drewno przyjeżdża. Z Rosjanami nie jest łatwo;)
Jesteśmy jednak jak najlepszej myśli , bo już kochamy ten dom, chociaż go jeszcze nie ma.
Trzymam kciuki za realizacje marzeń, swoich i Waszych:)

ankaas
10-12-2011, 20:22
Trzymam kciuki za realizacje marzeń, swoich i Waszych:)


My tez trzymamy za was kciuki, oby nie bylo komplikacji.
A swoja droga to fajny ten twoj blog.

MareMarz
10-12-2011, 23:57
hello ..witajcie - więc może ja tez dołączę do tego szacownego grona zwolenników natury .. :-) ja buduję domek z bala -średnica około 38-40 cm ...zaraz zresztą poniżej wrzucę fotki ...przed podjęciem decyzji o budowie, przeglądałem forum chyba z pół roku ...ale w końcu się udało rozpocząć:-) powiem Wam że budowa domu to niesamowite przeżycie .. :-) ale przecież komu ja to mówię .. :-) pozdrawiam wszystkich ...

https://lh6.googleusercontent.com/-AN0KDoWaGk0/TuFBT6pZ4rI/AAAAAAAAAEU/-mfNU07BFI4/s720/DSC_0875.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-RKg7R88Yt64/TtLTDhnar8I/AAAAAAAAAAg/msiDNZ29dnk/s640/20111115031.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-73dErfOyL5Y/TuPZuASn4-I/AAAAAAAAAG4/VjvABesriPg/s640/20111202088.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-ZAyJIAD-S3A/TuPZ7-NM2NI/AAAAAAAAAHc/Rbx7bUVeirI/s640/20111207102.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-iP57MwmNBpY/TuPaAIO18tI/AAAAAAAAAHk/k1CXzF5F1CU/s640/20111210107.jpg

MareMarz
11-12-2011, 00:00
Sliczny domek ,jak ja bym juz chciała miec tak koło domu pięknie.
U mnie dopiero trwają prace wewnątrz domu, a mianowicie centralne i woda
a wkoło domu to plac budowy :(
..no to jesteście szczęśliwi że już macie taki etap...u mnie jeszcze niestety wieje wszędzie przez szpary .. :-)

https://lh5.googleusercontent.com/-4RPldJJvoB8/TuPZ93Qi8NI/AAAAAAAAAHg/UnjmEnUxVn8/s640/20111210106.jpg

JerzyBw
12-12-2011, 15:46
A tak na marginesie to skonczyles swoje dzielo? Bo szczerze nie doszlam jeszcze do konca watku i jestem na stronie 340.:wiggle:
Pozdrowienia dla Pepikowa

Jeszcze meczę się tnąc trzcinę na mokradłach. Moja chatka budowana samotnie przeze mnie , to nic szczególnego. Już nie będę pisał, że bez prądu robię bo zakupiłem agregat prądotwórczy "na Mikołaja", który jeszcze nie zdążyłem wypróbować ;). Przyda się w przyszłości.
http://images41.fotosik.pl/1208/a1eb459b3b32c46c.jpg

ankaas
12-12-2011, 17:51
Moja chatka budowana samotnie przeze mnie , to nic szczególnego. Już nie będę pisał, że bez prądu robię bo zakupiłem agregat prądotwórczy "na Mikołaja", który jeszcze nie zdążyłem wypróbować ;). Przyda się w przyszłości.
http://images41.fotosik.pl/1208/a1eb459b3b32c46c.jpg

Co ty gadasz? nic takiego? Przeciez ta chatka jest bajkowa.
Przypominaja mi sie ruskie bajki, jak patrze na nia ale z pozytywnej strony.

A od meza mam dodac, ze u nas agregatu nie trzeba. Prad jest.

Kaśka K
13-12-2011, 10:13
MareMarz; no to jesteście szczęśliwi że już macie taki etap...u mnie jeszcze niestety wieje wszędzie przez szpary .. :-)

Ani się nie oglądniesz ,a juz będziesz w srodku wykańczał.Pamiętam jak miałam dom na Twoim etapie 3 miesiące temu,
teraz walczymy z mężem z ocieplaniem ścian na górze i dachu, a na dachu sąsiad zakłada juz rynny i kończy robić podbitke :)

Kaśka K
13-12-2011, 10:15
Jerzy Bw
Sliczny ten Twój bajkowy domek :)

Kaśka K
13-12-2011, 10:19
PientkaTrochę zdjęć z naszych prac. Podzielę się, gdyż przed budową sam szukałem inspiracji w kontekście domów drewnianych ;

Buduje taki sam dom jak Ty, tylko mam zmieniony wjazd do garażu i ze względu na róznice w poziomie między garażem a pokojem nad nim
wyszły mi 2 pokoje :)

Kaśka K
13-12-2011, 10:24
Kaska K - Ty piszesz ze bys chciala miec tak pieknie kolo domu.
A ja bym chciala miec juz chociaz ten dom.
O ludzie......kiedy to bedzie.

Ankaas zobaczysz jak to szybko idzie ,ja jeszcze w marcu czytałam tylko to forum ,a teraz walcze z ocieplaniem dachu i już
planuje jaką armature łazienkową kupić ,bo pan robi nam w domku centralne i wode, za 2 lub 3 tygodnie ma byc gotowe :)

Pientka
13-12-2011, 12:22
@Kaśka K - masz jakąś galerię zdjęć z budowy?

ankaas
13-12-2011, 12:31
[QUOTE=Kaśka K;5059540]Ankaas zobaczysz jak to szybko idzie


No mysle nie?:P

Kaśka K
13-12-2011, 14:57
dziennika budowy nie mam ale postaram sie dzis wklei jakies zdjecie :)
Nie ma czasu na pisanie dziennika bo my z mężem i Mama męża robimy sami wszystko co sie da ,czyli
impregnacja domu i mszenia, ścianki działowe ,teraz ocieplanie ścian na górze i dachu, miedzy czasie
drzwi garażowe i podłogi ,eh jest co robić.....

Katarzyna maciejewska
13-12-2011, 15:23
Maremarz, masz widok z domu jak z najpiękniejszych snów:) Cudo.
Jerzybw, domek na prawdę bajkowy. Masz tam w środku jakiś piecyk, itp., bo bal widać gruby, spokojnie cały rok można mieszkać.
Kasia, my też sami będziemy kończyć. I pewnie też z Mamą;)
Oj, żeby się to wszystko udało.
No musi.

agatka2106
14-12-2011, 11:59
Jeszcze meczę się tnąc trzcinę na mokradłach. Moja chatka budowana samotnie przeze mnie , to nic szczególnego. Już nie będę pisał, że bez prądu robię bo zakupiłem agregat prądotwórczy "na Mikołaja", który jeszcze nie zdążyłem wypróbować ;). Przyda się w przyszłości.
http://images41.fotosik.pl/1208/a1eb459b3b32c46c.jpg

W koncu pochwaliles sie. Brawo! Piekny! Znowu wroclily marzenia o garazu. Pozdrawiam

JerzyBw
15-12-2011, 09:23
Ach! Dziewczyny przestańcie słodzić, bo się czerwienię :).

Dziękuję

Dach nie skończony. Wygląda jak oskubana na żywca gęś i wypuszczona na podwórko.
Zastanawiam się, nad "rodzajem kalenicy". Może zrobię, prosty pleciony kosz kalenicowy ;). Teraz strzecha daje mi strasznie w kość na mokradłach. Nie mam za wiele czasu. Po pracy ok 14 jadę i tnę aż się ściemni. Jeszcze śniegu nie ma - to dobrze. Ostatniej zimy śnieg strasznie ją położył, bo czekałem na większy mróz i mało ściąłem.

Kasiu, tak tam można mieszkać. Zastanawiałem się nad ogrzewaniem, jakaś mała prosta koza wystarczyła by w zupełności. Ale na dzień dzisiejszy "chatka" w papierach ma statut altanki, bez zezwolenia. Komin można w tym przypadku dołożyć później jak będę miał czas i powód.

Ps. Spostrzegłem, że tutaj na forum ogromna większość, to kobiety ;)

Kaśka K
15-12-2011, 11:55
Kobiety górą, hi,hi :)
A tak naprawde to faceci na budowie a my na necie :)

ankaas
15-12-2011, 17:32
Otoz to.
W koncu to tez praca, no i dokladamy sie nowo nabyta wiedza do naszych nowych domkow.
A faceci przekladaja ja na rzeczywistosc, no nie wszyscy.
Moj na razie czeka na zatrudnienie.
Ale jak juz przyjdzie pora.....................to i ja bede musiala cos porobic.

Moose
17-12-2011, 16:55
A tak naprawde to faceci na budowie a my na necie :)
I tu się mylisz... ja i w necie i budowę cało poprowadziłam... od fundamentów po wykończeniówkę...:rolleyes:

agatka2106
19-12-2011, 12:25
I tu się mylisz... ja i w necie i budowę cało poprowadziłam... od fundamentów po wykończeniówkę...:rolleyes:

Ja tez sie pochwale, wszystko sama!!! Maz na gotowe przyjechal:rotfl:
Niestety minus tego taki, ze nie moge marudzic ze cos nieprzemyslane

Kaśka K
19-12-2011, 12:41
Gratuluje dziewczyny , ja niestety w pewnych sprawach to tylko na mężu polegam ,ale teraz za to ostro działam
z ocieplaniem dachu i ścian,sama a nie nadzorując ekipy a i przy fundamentach z łopatą i malując cały dom 2 krotnie ,
osobno bale a potem mszenie się nieżle namachałam, bo dom ponad 160 metrów :)
A najgorsze to z całej budowy noszenie regipsów i płyt osb pod góre spory kawałek, jak na mała kobietke to
masakra, 14 szt to istna masakra, a tu jeszcze mnie czeka sporo takich przeniesc :(

W-P
20-12-2011, 00:35
Witam, właśnie zaczynam swoja działalność na forum:) Mam ogólne pytanie- czy moglibyście mi polecić firmę/ekipę zajmującą się budową domów z bali ewentualnie domów szkieletowych??? zamierzam ruszyć z wiosną i chciałbym najbliższy czas poświęcić na papierologię ale chciałbym też mieć poleconą przez Was ekipę która mi takie cudo wybuduje i nieco pomoże przy projekcie... dodam, że jestem z mazowsza z powiatu płońskiego ale jestem otwarty na info o firmach z innych regionów. tak samo jak zapewne Wam i mi zależy na kimś uczciwym i solidnym... Pozdrawiam

juka25
20-12-2011, 08:15
Witam wszystkich uczestników forum, po długiej nieobecności na forum POWRACAM My już mieszkamy w domku od października tylko na dole. Mąż jest w trakcie montowania schodów ale nie wiem czy zdąży przed wigilią ale może zdąży z półką na buty w przedsionku. Jak tylko znajdę chwilkę w przygotowaniach do świąt zamieszczę aktualne zdjęcia na swoim blogu www.domdrewniany-juka.blogspot.com Pozdrawiam wszystkich na forum i życzę Świąt pełnych radości, miłości i obfitych w śnieżne zaspy ;-) nie ma to jak dom z bali w scenerii śnieżno-świątecznej. Obiecuję, że do świąt zamieszczę dużo nowych zdjęć z wykończenia domu w środku i nie tylko ;-) POZDRAWIAM

ankaas
21-12-2011, 09:03
A i ja chcialam sie dolaczyc do zyczen.
ZDROWYCH, :stirthepot: OBFITYCH I UDANYCH SWIAT!!!
No i przede wszystkim SPELNIENIA MARZEN!!!:wave:

JerzyBw
21-12-2011, 09:27
Juka25
Bardzo rzeczowo jest opisane na Twoim blogu zmagania fundamentami. Do "Papierowych formalności" zaś bardzo urzędowo podeszłaś, takie od-do, ale szczegółowo. Dom składali Wam w 10 dni, ekipa można domyśleć się, że miejscowa, bo dojeżdżali. A jak długo składali u siebie? :)
Swoją drogą, jesteście, chyba jedni z bardzo nielicznych, którzy budują bez kredytu, lub częściowo z kredytem.

JerzyBw
21-12-2011, 09:55
W.P. Dom z bali ma klimat, nie patrz w stronę szkieleciaka, to dykta ;). Żartuję, bo zaraz zjedzą mnie;).
Wszystko zależy jakie masz upodobania. Poczytaj forum. Wejdź duszą, myśl i rozmawiaj. Nie kupuj w ciemno projektu. Bywa tak, że ktoś kupi projekt wcześniej, bez uzgodnienia z wykonawcą, "bo ładny dom" z wymyślnym dachem. I są problemy, bo np wychodzi później, że to inna technologia i trzeba poprawiać w projekcie, a nie ma wielu projektantów do drewna. Wychodzą dodatkowe koszty lub znowu poszukiwanie ekipy. Myślisz o wiośnie, to masz mało czasu.

Przyłączam się do życzeń
Zdrowia i spełnienia marzeń

Moose
22-12-2011, 01:10
Nie żałuję... mimo problemów i nieszczelności mojego domku, cieszę się, iż jest taki jaki chciałam... czyli drewniany z bali... domek sobie doszczelniliśmy, jednocześnie poprawiając jego urodę, linami...
Wszystkim Drewnolubom życzę Spokojnych i Wesołych Świąt :)

juka25
22-12-2011, 09:04
Juka25
Bardzo rzeczowo jest opisane na Twoim blogu zmagania fundamentami. Do "Papierowych formalności" zaś bardzo urzędowo podeszłaś, takie od-do, ale szczegółowo. Dom składali Wam w 10 dni, ekipa można domyśleć się, że miejscowa, bo dojeżdżali. A jak długo składali u siebie? :)
Swoją drogą, jesteście, chyba jedni z bardzo nielicznych, którzy budują bez kredytu, lub częściowo z kredytem.

Witam, witam;-) masz rację co do finansowania domu. Co co "papierowych formalności" to również masz rację ;-) być może to przez moje wykształcenie "zboczenie zawodowe". Dziękuję za uznanie budownicze. Będę się odzywać na forum częściej OBIECUJĘ ;-) pozdrawiam

W-P
23-12-2011, 00:38
Dzięki za odp. szukam projektu raczej prostej konstrukcji i zdecyduję się na bal bo bal to bal:) Od urodzenia mieszkam w domu z bali któremu już ze sto wiosen minęło i już niestety zbyt długo nie pociągnie a poza tym zmieniłem stan cywilny pół roku temu i należałoby własne gniazdko uwić:) mam sporo miejsca i zastanawiam się teraz jak dokładnie zlokalizować nasz domek ale największym problemem jest dla nas znalezienie odpowiedniej i solidnej ekipy która nam uwije to wspaniałe gniazdko. wszystkie instalacje, glazury itp. mam zamiar zrobić sam bo mam w tym troszkę doświadczenia także rozglądam się, czytam, szukam i słucham:) gdybyście mogli nam kogoś polecić to będę wdzięczny!!!
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkim wesołych i ciepłych świąt!!! W-P

agatka2106
23-12-2011, 23:35
Ja rowniez pozdrawiam swiatecznie z cieplego balowego domku. Po dwoch latach mieszkania tez jestem przekonana, ze bal to dobry i ciekawy pomysl na zycie. SPOKOJNYCH SWIAT

petervdo
24-12-2011, 05:21
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia
towarzyszy wszystkim przez cały Nowy Rok.
Życzę, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania,
spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe i rodzinneoraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań.
Niech Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny wieczór,
tak jak cały nadchodzący Nowy Rok
upłyną Wam w szczęściu i radości


91534

Seba7207
01-01-2012, 18:19
Seba budował w Zachodniopomorskim, z grubego bala, ekipa z gór ( ta sama co u nas wiec pamiętam) ma też dziennik tu na forum

Witam, tak budowałem koło Koszalina. Mieszkamy już prawie 4 lata. Fajnie się mieszka, jest cieplutko. Koło domu jest jescze trochę do porobienia, ale na wszystko przyjdzie czas. Pozdrawiam

kala67
01-01-2012, 19:19
życze wszystkim balowiczom wszystkiego dobrego w Nowym 2012 Roku !!!! :)

marmur7
02-01-2012, 00:06
Dzięki za odp. szukam projektu raczej prostej konstrukcji i zdecyduję się na bal bo bal to bal:) Od urodzenia mieszkam w domu z bali któremu już ze sto wiosen minęło i już niestety zbyt długo nie pociągnie a poza tym zmieniłem stan cywilny pół roku temu i należałoby własne gniazdko uwić:) mam sporo miejsca i zastanawiam się teraz jak dokładnie zlokalizować nasz domek ale największym problemem jest dla nas znalezienie odpowiedniej i solidnej ekipy która nam uwije to wspaniałe gniazdko. wszystkie instalacje, glazury itp. mam zamiar zrobić sam bo mam w tym troszkę doświadczenia także rozglądam się, czytam, szukam i słucham:) gdybyście mogli nam kogoś polecić to będę wdzięczny!!!
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkim wesołych i ciepłych świąt!!! W-P

Jest kilka firm o ustalonej renomie i ich adresy nie są większą tajemnicą :) Jak coś Cię konkretnego interesuje, napisz na priva - postaram się odpowiedzieć. Natomiast nie licz na to, że zaczynając teraz papierologię ruszysz z budową na wiosnę. To raczej nierealne.

ankaas
02-01-2012, 14:05
Witam, tak budowałem koło Koszalina. Mieszkamy już prawie 4 lata. Fajnie się mieszka, jest cieplutko. Koło domu jest jescze trochę do porobienia, ale na wszystko przyjdzie czas. Pozdrawiam

To milo ze jest ktos z pobliza,
Nasz projekt to bal 35-40cm i mam nadzieje tez ze bedzie cieplutko.
W koncu w tych okolicach zima to nie mniej niz 10° i blotko dookola chalupki.:wiggle:
Pozdrawiam.

Bedstemider
06-01-2012, 11:52
Witam;
poszukuje sprawdzonego projektanta lub biura projektanckiego z terenu woj. śląskiego do wykonania projektu domu z bali i jego adaptacji.
Czy możecie kogoś polecić, proszę o info na priv;
Pozdr
darek

Steppenwolf1980
06-01-2012, 23:45
Witam wszystkich Zabalowiczów w Nowym 2012!!
Dość długo się nie odzywałem, papierologia oraz budowa pochłonęła bez reszty. Kłopotów i zagadek było co nie miara...a to woda miała być, a studnia będzie, a to Pani Konserwator swoje 3gr. dorzuciła... Całe szczęście zostało to już razem z 2011 za Nami i teraz już domek, domek, domek!! :rolleyes:
Dziś we dwoje nawiedziliśmy Goszczanów celem wpłaty I transzy...co się odwlecze, jak mawiają to do lasu nie pójdzie, hihi
Szef, jak szef poopowiadał, porysował, pokazał (akurat na wykończeniu czyjś śliczny domek stał na placu) i tak zeszło nam prawie 4 godziny.
Wszystko omówione i do 20.02.2012 (ło Jezu ile dwójek i zer:jawdrop:) domek ma stać u nas!!!!

Stan budowy na dziś prezentuje się tak:
http://img546.imageshack.us/img546/4589/dsc0209oup.jpg

Chyba trzeba będzie jeszcze założyć jakiś dziennik, jak czas pozwoli.
Jutro znów pracowity dzionek, bo okienka i drzwi się będą zamawiać...i znów wyjazd o 8.00 a powrót...ech te 4 kąty!!

Bedstemider
07-01-2012, 11:11
[QUOTE=Steppenwolf1980;5105164]Witam wszystkich Zabalowiczów w Nowym 2012!!
Dość długo się nie odzywałem, papierologia oraz budowa pochłonęła bez reszty. Kłopotów i zagadek było co nie miara...a to woda miała być, a studnia będzie, a to Pani Konserwator swoje 3gr. dorzuciła... Całe szczęście zostało to już razem z 2011 za Nami i teraz już domek, domek, domek!! :rolleyes:
Dziś we dwoje nawiedziliśmy Goszczanów celem wpłaty I transzy...co się odwlecze, jak mawiają to do lasu nie pójdzie, hihi
Szef, jak szef poopowiadał, porysował, pokazał (akurat na wykończeniu czyjś śliczny domek stał na placu) i tak zeszło nam prawie 4 godziny.
Wszystko omówione i do 20.02.2012 (ło Jezu ile dwójek i zer:jawdrop:) domek ma stać u nas!!!!

A kto Ci będzie budował ?

marmur7
07-01-2012, 17:53
"A kto Ci będzie budował ?"



Przeca pisze , że Goszczanów czyli klan Szewczyków :)

Steppenwolf1980
07-01-2012, 21:06
Dokładnie tak jak napisał Marmur.
P. Zbigniew Szewczyk z firmy Kanadyjskie Domy z Goszczanowa.
W zeszłym roku przebiłem się przez całe 400 stron forum i tak mi się wybrało...na dziś nie żałuję, a później się okaże ;)

Bedstemider
08-01-2012, 11:18
"A kto Ci będzie budował ?"



Przeca pisze , że Goszczanów czyli klan Szewczyków :)

Marmur7 przeglądałem Twój dziennik budowy - piękny dom, ja dalej nie wiem co wybrać "suszony" czy "mokry"....
Możesz napisać kto Ci projektował dom??
Pozdr

Steppenwolf1980
08-01-2012, 15:30
Marmur7 przeglądałem Twój dziennik budowy - piękny dom, ja dalej nie wiem co wybrać "suszony" czy "mokry"....
Możesz napisać kto Ci projektował dom??
Pozdr

A w jakiej technologii, kolego zamierzasz budować? Okrągły, płaz...docieplany czy nie?? Wolisz z mszeniem, czy bez niego?
Moim skromnym zdaniem, to czy będzie to mokry czy suchy bal to najmniejszy problem dla Ciebie jako właściciela. Ważne, aby wykonawca był sprawdzony i miał doświadczenie co do zachowania materiału w czasie po zmontowaniu domu.
Uważam, że pownieneś wybrać tę technologię, która najbardziej Ci odpowiada wizualnie (przecież będziesz ją oglądał przez lata :)) a potem wybrał najbardziej doświadczonego w niej fachowca.
Pozostanie Ci wtedy cieszyć się z pięknego domku...
Pozdrawiam.

Bedstemider
08-01-2012, 18:59
Na te pytania dopiero sam sobie odpowiem jak odwiedzę kilka firm w przeciągu najbliższych tygodni.
Trzeba liczyć zamiary na możliwości bo nie łatwo wybudować dom a potem martwić się za co żyć.
Mam nadzieję, że po wizycie w polecanych firmach wybiorę materiał i technologię.
Pozdr

marmur7
08-01-2012, 20:57
Bedstemider - nie miałem dylematów co do technologii. Drewno suche/sezonowane to albo domy w stylu góralskim ( tych nie chcieliśmy bo taki domek , choć piekny, na nizinach zawsze kojarzył się nam ze skansenem), lub bale strugane/toczone do ok 25 cm - te dla odmiany po prostu nam się nie podobają ze wgl na "ołówkowość" wyglądu. Po przeglądnięciu miliona stron z opiniami i po osobistych rozmowach na placu boju został tylko Logs i Goszczanów. Sądzę, że obie reprezentują podobny poziom. O wyborze Logsa zadecydowały szczegóły - m.in. to, że:
- Goszczanów nastawia się gł. na postawienie konstrukcji, w Logsie łatwiej zamówić drobniejsze prace wykończeniowe
- koniecznie chcielismy dom z sosny a nie ze świerku
- bardziej nam się podobał "logsowy" sposób wykonania i wykończenia otworów okiennych i drzwiowych
- ekipa 5-6 młodych ludzi z Logsa pracujących ze soba od wielu lat w niezmienionym składzie bardziej nam po prostu podeszła "psychologicznie"

Dom projektował nam architekt z Kalisza wg naszych wskazówek - mieliśmy bardzo dokładnie sprecyzowane wymagania i nie zmieniły sie one podczas całej operacji powstawania domu na papierze. Zmieniły sie natomiast rozwiązania konstrukcyjne juz na placu budowy. Pewne rzeczy, które były przedmiotem mojego niepokoju i niepewności ( m. in. rozwiązanie stropu i ścian kolankowych) zostały w 5 minut zmienione przez R.Trochanowskiego z Logsa. Za co jestesmy mu do dzisiaj szczerze wdzięczni :)

Kawał Intelack
08-01-2012, 23:44
Polecam firmę z allegro.pl.
Wystarczy wpisać domy z bala w wyszukiwarce ale ja mogę jeszcze podac tel do nich 514-085-487

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 08:23
Dokładnie tak jak napisał Marmur.
P. Zbigniew Szewczyk z firmy Kanadyjskie Domy z Goszczanowa.
W zeszłym roku przebiłem się przez całe 400 stron forum i tak mi się wybrało...na dziś nie żałuję, a później się okaże ;)
Dobrze zdecydowałeś nie będziesz żałował

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 09:05
:welcome:

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 09:06
:)

pokoloruj
10-01-2012, 18:00
Witam wszystkich serdecznie :)

...na początku chwalę się :))) K U P I L I Ś M Y DZIAŁKĘ NA WSI !!!!!!!!! HU RA :) !!! Wieś piękna, działka upatrzona od kilku miesięcy ....!
Na działce stanie nasz dom ....z bali oczywiście :) Wykonawcę*już mamy , widzieliśmy Jego realizacje i są SUper. Mam do Was pytanie:
Czy możecie polecić*architekta/pracownię która narysuje nasz dom ? Mniej więcej wiemy co chcemy:)
Trochę mało czasu zostało ......późną wiosną/wczesnym latem chcemy rozpocząć budowę ....a tu milion pomysłów i 0 projektu


pozdrawiam
Pokoloruj

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 19:11
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c6f14f6019623d2.html
Marzenia się spełniają

marmur7
10-01-2012, 20:04
Pokoloruj - gratulacje, działka to podstawa :) Jak nie masz jeszcze projektu, na wiosenno-letnie budowanie masz małe szanse. Zaprojektowanie domu nie trwa kilku dni. O ile nie wystąpią jakies dodatkowe utrudnienia ( odpukać ;) ) załatwienie pozostałych formalności trwa ładnych kilka miesięcy, bo maszynka urzędnicza trawi powoli ;) Jak szukasz architekta, podaj bliżej rejon - będzie łatwiej.

DOMEK MARZEŃ - wreszcie się udało wrzucić zdjęcie ;) Hacjenda imponująca.

pokoloruj
10-01-2012, 20:53
Pokoloruj - gratulacje, działka to podstawa :) Jak nie masz jeszcze projektu, na wiosenno-letnie budowanie masz małe szanse. Zaprojektowanie domu nie trwa kilku dni. O ile nie wystąpią jakies dodatkowe utrudnienia ( odpukać ;) ) załatwienie pozostałych formalności trwa ładnych kilka miesięcy, bo maszynka urzędnicza trawi powoli ;) Jak szukasz architekta, podaj bliżej rejon - będzie łatwiej.

DOMEK MARZEŃ - wreszcie się udało wrzucić zdjęcie ;) Hacjenda imponująca.

.... co do budowy... to przerabiałem temat z budową budynku pod firmę :) Zlecenie do architekta 2 lutego , kopanie fundamentu 20.06 stan surowy zamknięty 1.12 :) także co do pozwoleń itd mam opanowane i to w centrum miasta. :) Myśle że nie bedzie źle :)
Jestem z Lublina, a budowa będzie w jednej z pod lubelskich wsi. O ile znam architekta od tworów murowanych, o tyle boję się mu zlecić projektu domu drewnianego....więc szukam:)

pozdrawiam

pokoloruj

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 21:26
Marmur- a jak się wrzuca bezpośrednio zdjęcia na stronę

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 21:27
;)

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 21:35
.... co do budowy... to przerabiałem temat z budową budynku pod firmę :) Zlecenie do architekta 2 lutego , kopanie fundamentu 20.06 stan surowy zamknięty 1.12 :) także co do pozwoleń itd mam opanowane i to w centrum miasta. :) Myśle że nie bedzie źle :)
Jestem z Lublina, a budowa będzie w jednej z pod lubelskich wsi. O ile znam architekta od tworów murowanych, o tyle boję się mu zlecić projektu domu drewnianego....więc szukam:)

pozdrawiam

pokoloruj

pokoloruj- szukaj architekta w tej firmie która ci będzie dom stawiała
ja tak zrobiłem

pokoloruj
10-01-2012, 23:34
...pytałem, ale człowiek obłożony robotą do kwietnia :(


pokoloruj

DOMEK MARZEŃ
10-01-2012, 23:52
.........no własnie i tu jest problem

marmur7
11-01-2012, 00:01
Marmur- a jak się wrzuca bezpośrednio zdjęcia na stronę

Możesz wrzucać bezpośrednio z komputera, jak próbowałeś na początku. Ograniczeniem jest wielkość pliku, bodajże 250 kb.

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 00:08
.......jesli pamiętam to czekałem trzy miesiące na projekt

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 00:18
pokoloruj - a kto będzie stawiał domek

pokoloruj
11-01-2012, 00:28
pokoloruj - a kto będzie stawiał domek

HSM ze Zwierzyńca

pokoloruj

Steppenwolf1980
11-01-2012, 01:17
Marmur- a jak się wrzuca bezpośrednio zdjęcia na stronę

Bardzo prosto...jak umieściłeś fotkę na serwerku zewnętrznym...twój to widzę fotosik, to kopiujesz link do tegoż zdjęcia (pobierz kody-ostatni kod w grupie "pozostałe", prawie na samym dole okna), klikasz na "dodaj grafikę" (ikona obrazka), wklejasz tam adres fotki z np. fotosika i ... gotowe!

A to moja działka widok na SW.

http://img705.imageshack.us/img705/9146/dsc0174gd.jpg

Osobiście wolę ImageShack...jakoś łatwiej. ;P


HSM ze Zwierzyńca

pokoloruj

Ciekawe, domy budują i jeszcze wodę produkują..."Roztoczankę". Ciekawa firma.

Pozdro.

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:01
http://images43.fotosik.pl/1305/2e2e16ab5e56353cmed.jpg
.........no i poszło dziękuje

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:05
http://images39.fotosik.pl/1251/0308f975652a6e48med.jpg

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:14
http://images45.fotosik.pl/1306/cdc8c91ac2c96c11med.jpg

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:20
http://images49.fotosik.pl/1258/849483730655ee2amed.jpg

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:24
http://images50.fotosik.pl/1314/57510ce72d6f02cfmed.jpg

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 02:28
http://images45.fotosik.pl/1306/6726489982725ad0med.jpg
.........to by było na tyle

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 08:16
http://images41.fotosik.pl/1250/1c2a49c53a99ba87med.jpg[/QUOTE]

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 08:20
http://images40.fotosik.pl/1296/c8bdecbba0ab0347med.jpg

Kaśka K
11-01-2012, 11:02
Śliczny domek, a jaka to grubość balików?

pokoloruj
11-01-2012, 11:24
[QUOTE=
Ciekawe, domy budują i jeszcze wodę produkują..."Roztoczankę". Ciekawa firma.

Pozdro.[/QUOTE]


http://www.domy-zbali.pl/ i woda dobra i domy super bylem widziałem , macałem

pokoloruj

Steppenwolf1980
11-01-2012, 11:59
Przyznam szczerze, zaskoczyli mnie tą wodą... Dają zapas na rok przy zakupie domu?? hihi

A tak serio to galeria może nie za wielka, ale jakość raczej na wysokim poziomie. Długo się tym zajmują? Bo nie wiem czy wiesz...ale technologia budowy z płaza i okrąglaka to trochę inna bajka. Najlepiej wypowiedział by się tutaj Jerzy BW... Dlatego większość firm, z tego co zauważyłem specjalizuje się w jednym rodzaju (z tego co wyczytałem, chodzi o pracę bala w czasie wysychania/układania się). Z tego co widzę to HSM nie chwali się żadnym okrąglakiem w galerii, więc trzeba się mocno zastanowić nad powierzeniem wykonania takiego domu fachowcom od płaza.
Oczywiście oceniam jedynie po stronce www.

Domek Marzeń - wielka hacjenda!! Chyba ponad 130m2 parteru co? Piękne te baliki...moje niebawem się w Goszczanowie zaczną składać, a od wiosny wykańczalnia się zacznie... Jak długo się uwijali z postawieniem domu? Zwykle niecały tydzień na gotowo, tyle że tu kooopa metrów.

Pozdro.

pokoloruj
11-01-2012, 14:27
...widziałem na żywo domy i z okrąglaka i z płazów, naprawdę super robota. Rozmawialem z ludzmi co mieszkają w domach z HSM i są zadowoleni. Wogole podobają mi się*ich realizacje.
Co do wody muszę zapytać :)))
pokoloruj

Steppenwolf1980
11-01-2012, 15:49
No skoro jest super, to pozostaje jedynie drobiazg w postaci ceny i gwarancji.
Jeśli to również będzie super, to tylko budować...:rolleyes:
Nie kojarzę tej firmy z forum...więc będziesz miał możliwość pochwalić jako pierwszy ;)

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 17:13
Kaska K - grubość bali w moim domku powyżej 40 cm w naciekłszy m miejscu

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 17:17
Steppenwolf 1980 - a jak myślisz gdzie był robiony mój domek

Steppenwolf1980
11-01-2012, 22:00
Steppenwolf 1980 - a jak myślisz gdzie był robiony mój domek
Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi domyśliłem się, że również Szewczykowy...dlatego pytam ile im zeszło z budową. Jak byłem na jednej pod Pokojem, to w 2gi dzień na wieczór kończyli deskować dach...:jawdrop: Jedyna różnica, że był z cieńszych balików 25-30cm - letniskowy.
Pozdro

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 22:26
Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi domyśliłem się, że również Szewczykowy...dlatego pytam ile im zeszło z budową. Jak byłem na jednej pod Pokojem, to w 2gi dzień na wieczór kończyli deskować dach...:jawdrop: Jedyna różnica, że był z cieńszych balików 25-30cm - letniskowy.
Pozdro
........przyjechali w czwartek pojechali w sobotę :rolleyes: postawili dom z konstrukcja dachu.

DOMEK MARZEŃ
11-01-2012, 23:45
http://images47.fotosik.pl/1306/35844c8eed24e219med.jpghttp://images50.fotosik.pl/1316/cdf85998691fd409med.jpgKaśka K Śliczny domek, a jaka to grubość balików?
........a to grubość moich balików

JerzyBw
12-01-2012, 12:53
........przyjechali w czwartek pojechali w sobotę :rolleyes: postawili dom z konstrukcja dachu.

No ładny, ładny domek :).
3 dni z konstrukcją dachu, bez deskowania dachu i papy ?
Mnie interesuje DOMKU MARZEŃ jakby tak większą fotkę zdjęcia z "wolim okiem" dał(a), jak nie sprawiło by to kłopotu ;)

Kaśka K
12-01-2012, 13:13
http://images47.fotosik.pl/1306/35844c8eed24e219med.jpghttp://images50.fotosik.pl/1316/cdf85998691fd409med.jpgKaśka K Śliczny domek, a jaka to grubość balików?
........a to grubość moich balików

grubośc imponująca :)

Steppenwolf1980
12-01-2012, 13:16
No to widzę, że goszczanowskie chłopy na sterydach muszą lecieć... latem 2 dni z deskowaniem, zimą 3 dni bez deskowania ale duuuży metraż.
Myślałem, że tylko na tym letniskowym tak im szybko poszło... ale tu więźba z wolim łokiem a tempo zawrotne.

Jerzy jak tam twoja słoma...udało się dokończyć zbiórkę? Cały czas obserwuję postępy i naprawdę wielki szacun za odwagę i determinację. Domek jak z bajki. A gdzie Twój dziennik budowy :(

Pozdro.

JerzyBw
12-01-2012, 13:50
Jerzy jak tam twoja słoma...udało się dokończyć zbiórkę? Cały czas obserwuję postępy i naprawdę wielki szacun za odwagę i determinację. Domek jak z bajki. A gdzie Twój dziennik budowy :(

Pozdro.
Już ma końcówkę z tą trzciną, ale teraz mało po pracy na trzcinookosy jeżdżę. Dziennika budowy na taką chatkę? hm... jakoś nie miałem natchnienia, ale historia obrazkowa jest ;) I dziękuję za szacun.

marmur7
12-01-2012, 20:40
JerzyBW - również jestem pod wrażeniem. Choć wczesniej widywałem poszczególne etapy budowy Twojego domku, teraz przeglądnąłem zdjęcie po zdjęciu. Mógłbyś wylądować w Kanadzie w dowolnym miejscu, tylko w slipkach ze scyzorykiem w ręce i dałbys sobie radę ;)

pokoloruj
12-01-2012, 23:03
wybraliśmy :)

Taki będzie :)http://polskieter.pl/jpg/elewacje.png

będą małe zamiany ale ogólnie bryļa pozostanie nie zmieniona, poza powiększonym tarasem.

pokoloruj

butynski
12-01-2012, 23:28
http://images47.fotosik.pl/1306/35844c8eed24e219med.jpghttp://images50.fotosik.pl/1316/cdf85998691fd409med.jpgKaśka K Śliczny domek, a jaka to grubość balików?
........a to grubość moich balików
Z ciekawości zapytam ile lat rosło takie drzewo ?? Bo ja mam płazy 23 cm i podobno zostały wycięte z drzew około 130 -tu letnich ?

DOMEK MARZEŃ
13-01-2012, 00:09
[QUOTE=JerzyBw;5118771]No ładny, ładny domek :).
3 dni z konstrukcją dachu, bez deskowania dachu i papy ?
Mnie interesuje DOMKU MARZEŃ jakby tak większą fotkę zdjęcia z "wolim okiem" dał(a), jak nie sprawiło by to kłopotu ;)http://images47.fotosik.pl/1308/f54cf540e528de2dmed.jpg
............takie tylko :(....ale powiedz o co ci chodzi dokładniej :yes: to zrobię taki zdjęcie
......szacunek i podziw dla twojej pracy

DOMEK MARZEŃ
13-01-2012, 00:16
wybraliśmy :)

Taki będzie :)http://polskieter.pl/jpg/elewacje.png

będą małe zamiany ale ogólnie bryļa pozostanie nie zmieniona, poza powiększonym tarasem.

pokoloruj
............ładny:yes:

DOMEK MARZEŃ
13-01-2012, 01:37
Steppenwolf1980 - to nie sterydy to zawodowstwo:yes::yes::yes::yes:
Perfekcja pod każdym względem :yes:
Wpadło na budowę dwunastu chłopa o siódmej rano schodzili o siedemnaste każdy wiedział co robi :yes: Prezes Zbysiu Szewczyk chodził i doglądał
i tak w każdy dzień, po prostu byłem w szoku. Śledziłem forum od kilku lat i miałem obawy co do rożnych firm pod względem wykonania domu z bali:yes:
ale gdy mi dom postawił ludzie z Goszczanowa wszelkie obawy prysły.Było profesjonalnie i humorystycznie :D
.............jeszcze jedno i myślę ze to jest ważne właściciel firmy kanadyjskie domy robi to z pasią a to jest ważne.
Steppenwolf - jak będą ci robić dom na wiosnę to zrozumiesz o co mi chodzi
Pozdrohttp://images45.fotosik.pl/1309/b41438bd93db317emed.jpg

JerzyBw
13-01-2012, 09:01
............takie tylko :(....ale powiedz o co ci chodzi dokładniej :yes: to zrobię taki zdjęcie
......szacunek i podziw dla twojej pracy
Najlepiej by mi pasowało, gdyby tak skan fragmentu projektu wolego oka (rysunek), ale jak nie da rady, to trudno.
Jak widzę jesteś z opolskiego, z jakiej części województwa?

miśkablond
13-01-2012, 11:09
No to widzę, że goszczanowskie chłopy na sterydach muszą lecieć... latem 2 dni z deskowaniem, zimą 3 dni bez deskowania ale duuuży metraż.
Myślałem, że tylko na tym letniskowym tak im szybko poszło... ale tu więźba z wolim łokiem a tempo zawrotne.

A ja muszę powiedzieć że nie zawsze tak szybko prace idą co prawda domek postawiono w osiem godzin ale dach deskowanie i papa zajęła Panom aż trzy tygodnie

ankaas
13-01-2012, 12:03
Witam wszystkich serdecznie :)

...na początku chwalę się :))) K U P I L I Ś M Y DZIAŁKĘ NA WSI !!!!!!!!! HU RA :) !!! Wieś piękna, działka upatrzona od kilku miesięcy ....!
Na działce stanie nasz dom ....z bali oczywiście :) Wykonawcę*już mamy , widzieliśmy Jego realizacje i są SUper. Mam do Was pytanie:
Czy możecie polecić*architekta/pracownię która narysuje nasz dom ? Mniej więcej wiemy co chcemy:)
Trochę mało czasu zostało ......późną wiosną/wczesnym latem chcemy rozpocząć budowę ....a tu milion pomysłów i 0 projektu


pozdrawiam
Pokoloruj

A tu taka mala wskazowka, moze cosik pomocna bedzie. http://upwk.pl/galeria/

Steppenwolf1980
13-01-2012, 12:38
Pokoloruj - piękny domek. Ale dach to będzie kosztował nie wiele mniej od konstrukcji :D.

Miśkablond...pierwszy raz spotykam się z taką opinią. Mogła byś rozwinąć tę kwestię deska/papa w 3 tygodnie? W takim czasie to sam bym to pokrył pracując po 3h dziennie, więc coś tu nie tak...

Jerzy fotorelacja jak najbardziej super, ale żeby coś doczytać, to trzeba pół forum przewertować...no chyba że taki był zamysł. Leniom mówimy kategoryczne NIE! hihi

marmur7
13-01-2012, 12:53
Pokoloruj - piękny domek. Ale dach to będzie kosztował nie wiele mniej od konstrukcji :D.

O tym samym pomyślałem ;)


Miśkablond...pierwszy raz spotykam się z taką opinią. Mogła byś rozwinąć tę kwestię deska/papa w 3 tygodnie? W takim czasie to sam bym to pokrył pracując po 3h dziennie, więc coś tu nie tak...

Niekoniecznie. Wszystko zależy od rozwiązania konstrukcji, ilosci prac dodatkowych i...pogody. Mój dom składali tez przeszło dwa tygodnie. Sama konstrukcja półtora dnia, ale ściany szczytowe, legary podłogowe , deskowanie itd zajmuje więcej czasu.

JerzyBw
13-01-2012, 13:27
Jerzy fotorelacja jak najbardziej super, ale żeby coś doczytać, to trzeba pół forum przewertować...no chyba że taki był zamysł. Leniom mówimy kategoryczne NIE! hihi
Może i faktycznie dla ułatwienia. Napisałbym taki "rozwijający się pamiętnik" (blog?) mojego hobby i mam cichą nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nie tylko, hobby.
Tak jak Marmur7 napisał, że dałbym radę scyzorykiem. Może i tak, kto wie ;), przecież nie miałem prądu, innych rąk do pomocy i doradztwa. Ktoś, który moją chatkę oglądał, powiedział, że gdyby znalazł się na wyspie, to bym sobie poradził, a on nie. Nie wiem, czy to jest pochlebstwo, czy nie.
Niestety, jak na razie trzeba czytać i wertować dużo, jak ktoś zainteresuje się. I kawałek po kawałku ułoży w całość.

marmur7
13-01-2012, 13:49
przecież nie miałem prądu, innych rąk do pomocy i doradztwa. Ktoś, który moją chatkę oglądał, powiedział, że gdyby znalazł się na wyspie, to bym sobie poradził, a on nie. Nie wiem, czy to jest pochlebstwo, czy nie.


No, z pewnością nie jest to brak uznania ;) Miałbym wielką satysfakcję, gdyby udało mi się samodzielnie złożyć do kupy taki domek. A informacją, że sam robiłeś dechy, rozłożyłes mnie zupełnie :) Idę stąd. Kompleksy leczyć ;) ;)

DOMEK MARZEŃ
13-01-2012, 17:41
O tym samym pomyślałem ;)



Niekoniecznie. Wszystko zależy od rozwiązania konstrukcji, ilosci prac dodatkowych i...pogody. Mój dom składali tez przeszło dwa tygodnie. Sama konstrukcja półtora dnia, ale ściany szczytowe, legary podłogowe , deskowanie itd zajmuje więcej czasu.
.............u mnie deskowali 5 dni trzeba przyznać ze mam kawał dachu 320 m :(
potem przerwali na kilka dni względem ujemnej temperatury( papa się złe układała ) :mad:
trzy dni papowali miałem papę termozgrzewalna. Dobrze zrobili dach nie cieknie:D
pozdro

DOMEK MARZEŃ
13-01-2012, 18:00
JerzyBw - Na planie mam inne wole oczko :(
te co mam obecnie było realizowane na budowie żadnych rysunków nie mam
mieszkam w powiecie Kluczborskim jeśli chcesz obejrzeć zapraszam
http://images49.fotosik.pl/1262/34080047a1bb46b3med.jpg
http://images37.fotosik.pl/1271/22bc61a9a5673262med.jpg
takie mam jeszcze
pozdrawiam

JerzyBw
14-01-2012, 08:06
JerzyBw - Na planie mam inne wole oczko :(
te co mam obecnie było realizowane na budowie żadnych rysunków nie mam
mieszkam w powiecie Kluczborskim jeśli chcesz obejrzeć zapraszam

pozdrawiam
Najmocniej dziękuję za zdjęcia. Utwierdziłem się w przekonaniu, że wole oko, to nie statek kosmiczny.
A odwiedzić, to mogę, ale dopiero, jak może przejazdem będę. Na dzisiejszy czas nie zapowiada się. :) Blisko nie jest, wszak Ty z północnych zakątków, ja z południowych.

peter4x5
14-01-2012, 16:34
najlepiej by mi pasowało, gdyby tak skan fragmentu projektu wolego oka (rysunek), ale jak nie da rady, to trudno.
Jak widzę jesteś z opolskiego, z jakiej części województwa?

wyslij swoj email przesle ci pdf

Gasol
18-01-2012, 22:54
Z ciekawości zapytam ile lat rosło takie drzewo ?? Bo ja mam płazy 23 cm i podobno zostały wycięte z drzew około 130 -tu letnich ?

Zdjęcie powiększyć i liczyć słoje - moja propozycja;-)

marmur7
19-01-2012, 11:25
Pojawił się dylemacik. Na parterze stawiam ścianki murowane. Mam przygotowane juz bruzdy w balach, ale widzę, że stosuje się rózne rozwiązania. Niektórzy po prostu "wyrąbują" jedną szeroką bruzdę na szerokość ścianki i w nią wstawiają murek ceglany/suporexowy ew ściankę szkieletową. Inni wycinają tylko dwie małe bruzdy na deski ślizgowe sam murek natomiast nie wchodzi "w głąb" bali. Czy macie jakieś linki do zdjęć w trakcie stawiania ścianek ? - jak rozwiązaliście kwestię "ślizgu" ścianek w balach ?

peter4x5
19-01-2012, 13:35
nie znam sie na domach z bali, ale z konstrukcyjnego punktu widzenia, mysle ze zalezy czy sciana murowana jest sciana nosna czy zwykla dzialowa

marmur7
19-01-2012, 15:32
W domach z bali ( drewno niesuszone ) nie stosuje się murowanych ścian nośnych. Ze wzgl na duże, nieraz kilkunastocentymetrowe osiadanie budynku. Wszystkie ścianki działowe są wykonywane jako konstrukcje niezależne. Wyjątkiem mogą być jedynie ściany wewnętrzne wykonane również z bali, osiadające równomiernie z resztą konstrukcji. Moje pytanie dotyczy tylko technologii samego styku działowej ścianki murowanej ze ścianą nośną z bali.

peter4x5
19-01-2012, 16:23
zgadza sie, ale gdy sciana przenosi obciazenia, np duzy piec, jest sciana nosna i ma swoja stope fundamentowa, niezalezna od reszty fundamentow, lub uzywa tych samych jesli jest wlasciwie policzona
w kilku domach gdzie byly kominki kamienne w wysokie na 2 pietra, tworzace sciane do ok. 3- 5 m, laczenia belek ze sciana kamienna robilismy za pomoca kotw , ktore mialy mozliwosc przemieszczania sie w ramie pionowej majacej pionowe naciecie
podobnie osadzalismy okna, ktorych boczne kotwy mialy podobne rozwiazanie

butynski
19-01-2012, 17:06
Zdjęcie powiększyć i liczyć słoje - moja propozycja;-)

No tak , tylko że nie widać wszystkich słojów bo część z nich została wycięta z oflisem ( z przodu płaza ) część zestrugana ( z góry i z dołu płaza ) a część wycięta ze środkiem belki ( z której został wycięty płaz ) . Jak jest cały okrąglak to można policzyć - dlatego pytam tych co mają okrąglaka ( tylko okorowanego ) ilu są letnie te drzewa ? Poza tym słoje to miejsca ciemniejsze i jaśniejsze . Zatem ciemny + jasny to jeden rok ? czy dwa lata ?

nutka1989
20-01-2012, 18:54
Czy każdego marzeniem jest posiadac taki właśnie oto dom z bali drewnianych?!:-) mnie marzy się taki w przyszłości:-)

DOMEK MARZEŃ
20-01-2012, 22:17
:):wave:[/IMG]
No tak , tylko że nie widać wszystkich słojów bo część z nich została wycięta z oflisem ( z przodu płaza ) część zestrugana ( z góry i z dołu płaza ) a część wycięta ze środkiem belki ( z której został wycięty płaz ) . Jak jest cały okrąglak to można policzyć - dlatego pytam tych co mają okrąglaka ( tylko okorowanego ) ilu są letnie te drzewa ? Poza tym słoje to miejsca ciemniejsze i jaśniejsze . Zatem ciemny + jasny to jeden rok ? czy dwa lata ?
http://images41.fotosik.pl/1267/d06e71433e1623f9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d06e71433e1623f9)
proszę liczyć jak ktoś jest cierpliwy:)

peter4x5
20-01-2012, 22:47
ok.100 +/- 10 , ciekawe ze oprocz kilku sezonow, wyglada ze klimat byl raczej ustabilizowany

JerzyBw
21-01-2012, 09:29
N Zatem ciemny + jasny to jeden rok ? czy dwa lata ?
1 rok

DomekMarzeń A Wam chałupę stawiali z suchego drewna?
Dlaczego się pytam, bo widzę na tym zdjęciu, że wycięcie (frez) górnej belki już zamknął się i dotknął się na długości. Ja uczyłem się, że jak mokre drewno jest, to ma być szczelina, która podczas wysychania drewna zamyka się na tyle, żeby ciężar budynku był jednak oparty na węgłach a nie wzdłuż frezów.

DOMEK MARZEŃ
21-01-2012, 17:01
1 rok

DomekMarzeń A Wam chałupę stawiali z suchego drewna?
Dlaczego się pytam, bo widzę na tym zdjęciu, że wycięcie (frez) górnej belki już zamknął się i dotknął się na długości. Ja uczyłem się, że jak mokre drewno jest, to ma być szczelina, która podczas wysychania drewna zamyka się na tyle, żeby ciężar budynku był jednak oparty na węgłach a nie wzdłuż frezów.
moje bale były cięte w listopadzie dom był stawiany koniec grudnia

Steppenwolf1980
21-01-2012, 23:35
Witam Wszystkich.
Wpadliśmy dziś do Goszczanowa, celem dostarczenia poprawionego planu gniazdek i włączników... A tu Nam się taki widok ukazał:

http://img19.imageshack.us/img19/3324/dsc0223ip.jpg

i jeszcze w środku:

http://img252.imageshack.us/img252/70/dsc0229n.jpg

:o

Jerzy, też o to dziś pytaliśmy. To jest tak, zrobione, że na widocznych końcach szybciej się zamyka, bo jest mniej wybrane wgłębienie...tak dla lepszego efektu. Natomiast za węgłem jest wybrane więcej i zaizolowane wełną, żeby mogło siadać i domknąć się z czasem.

marmur7
21-01-2012, 23:59
Patrzę na niuanse technologiczne. Tutaj okna są wycinane na wymiar od razu. W Logsie, otwory okienne są zaznaczane jak w projekcie, ale na placu u wykonawcy wycinają je tylko wstępnie. Ostateczny kształt uzyskują dopiero na placu budowy. Inne tez jest rozwiązanie naddatku na osiadanie. W Goszczanowie listwy maskujące z czasem nachodzą na ramy okienne i wymagają przycinania, u Trochanowskiego listwy zagłębiają się w otworze w belce górnej razem z oknem. Poza tym wszystko jest podobne ( no, może jeszcze prócz drewna - Goszczanów gł. świerk, Logs gł. sosna). Tak przez ciekawość - jakie masz wymiary wewnętrzne budynku i jaki jest rozstaw belek stropowych ?

Steppenwolf1980
22-01-2012, 00:46
I tu się mylisz...okna są wycięte wstępnie, pozostały zapas to 2 cm na każdy bok, natomiast góra i tak z dużym zapasem więc można by powiedzieć na gotowo.
Prawdą jest, że Logs ma ciekawszy sposób na górę okna. Co do drewna...nie rozumiem, dlaczego Logs preferuje sosnę..to chyba najsłabszy gatunek drewna (cena?).
Wymiary wewnątrz to 895 x 660cm. Rozstaw belek wychodzi co 110cm, wiec pomiędzy balami jakieś 70-80cm.
Pozdro

marmur7
22-01-2012, 01:54
Chodziło raczej o to że Goszczanów przygotowuje otwory okienne bardziej kompleksowo, łącznie z bruzdami na listwy ślizgowe. Zmiany wymiaru sa już tylko kosmetyczne. W Logsie całość prac wykonywana jest później, a niektórych okien nie wycinają u siebie w ogóle, zaznaczają je tyko wstępnie. Nie licytuję się, która metoda jest lepsza - wspominam to jako ciekawostkę i różnicę technologiczną :)

Co do drewna - nie wiem czy można trwanie przy sośnie nazwać uporem. Jest prawdopodobne, że 90% wykonawców pracuje ze świerkiem, Logs jest więc wyjątkiem umożliwiającym wybór potencjalnym klientom. Sosna jest trudniejsza w obróbce, bardziej sękata i krzywa. Bardziej tez jest narażona na sinienie. Świerk natomiast jest prosty, łatwy w obróbce, łatwiej dostępny przy zbliżonej cenie - wadami jest miękkość i tendencja do większych spękań po wyschnięciu.

Decydując się na sosnę, mieliśmy jeszcze coś innego na względzie - mianowicie Logs ma specyficzna technologię okorowywania drewna. Jako chyba jedyni nie szlifują drewna - po okorowaniu zostaje warstewka jakby łyka (?) co nadaje mu delikatny połysk. Nie wiem czy można tak zrobić tylko w przypadku sosny, nie znam się na tym. Efektem jednak takiej technologii jest inne zachowanie się drewna w wilgotnych warunkach. Oglądaliśmy mnóstwo domów ze świerku, które pięknie prezentowały się do pierwszego sezonu zimowego. Gdy przyszła wilgoć, szlifowane i dotąd jednolicie jasne drewno świerkowe dostawało specyficznych esów floresów. Oglądając ten efekt mieliśmy mieszane uczucia. W przypadku sosny okorowywanej na sposób "logsowy" takich zmian w rysunku drewna po prostu nie ma. Pozostaje ono bez zmian wizualnych, oczywiście poza naturalnym ciemnieniem.

Katarzyna maciejewska
23-01-2012, 12:23
Witam.
DOMEK MARZEŃ, masz priv.
A ja mam pytanie: jak długo może leżeć drewno nie złożone w dom? Sosna syberyjska, bal cylindrowany 29 cm. , leży na Syberii. Ścięta pod koniec lata. Posypało nam się i pozwolenie na budowę dostaliśmy 20 grudnia :(

inzynier45
23-01-2012, 12:38
mało ekonomiczny choć ładny

Steppenwolf1980
23-01-2012, 15:39
Marmur twierdzisz, że logs większość prac związanych z oknami wykonuje na miejscu, u inwestora...i to moim zdaniem nie najlepszy system. Dlaczego? Ano składanie trwa odpowiednio dłużej, delegacje, noclegi, wyżywienie leci...więc koszta rosną, a okien i tak inaczej niż w projekcie raczej nie wolno umieszczać.

Inżynier - do kogo było skierowane to stwierdzenie...miło jakbyś zaznaczył. Z drugiej strony skoro wysuwasz jakiś argument przeciw, to wdzięczni byśmy byli za poparcie tezy jakimś rozwinięciem. Forum jest przecież po to by wymieniać się poglądami a nie jedynie oceniać.

Katarzyno...ciężko to określić jak długo, nawet jak bym był super fachowcem od drewna, musiał bym znać kilka parametrów typu jak składowane, w jakiej wilgotności, itp. Teoretycznie rok nie powinien stanowić problemu, a co dopiero pół. ;) Pod koniec lata, to u nich już zima przychodzi a teraz mrozy suszą...moze to im nawet na zdrowie wyjdzie :p

Pozdro.

Moose
23-01-2012, 19:02
Witam.
DOMEK MARZEŃ, masz priv.
A ja mam pytanie: jak długo może leżeć drewno nie złożone w dom? Sosna syberyjska, bal cylindrowany 29 cm. , leży na Syberii. Ścięta pod koniec lata. Posypało nam się i pozwolenie na budowę dostaliśmy 20 grudnia :(
Hmmm... mnie kiedyś tłumaczono, że drewno trzeba ciąć zimą... ale ja się nie znam...
Kasia, wiesz już coś na temat dostawy drewna???
Myślałam dziś właśnie o Tobie i się zastanawiałam czy przyszło czy nadal czekasz...
Pozdrawiam E.
BTW Zaproszenie nadal aktualne :)

ankaas
23-01-2012, 19:14
A ja mam pytanie: jak długo może leżeć drewno nie złożone w dom? Sosna syberyjska, bal cylindrowany 29 cm. , leży na Syberii. Ścięta pod koniec lata. Posypało nam się i pozwolenie na budowę dostaliśmy 20 grudnia :(

Nie chce sie wtracac ale ktos juz napisal ze drzewa scina sie w okresie zimowym, w innym wypadku jest nasaczone woda i zywica.
Jestes pewna ze scinali latem czy moze tylko je przygotowywali dla ciebie w tym okresie?
Bo to bylo by zrozumiale.
A co do lezakowania to raczej bym sie nie obawiala, jesli sa fachowcami na pewno znaja sie na zeczy.

Steppenwolf1980
23-01-2012, 20:05
Drogie Panie. Również znam teorię o wycince drewna na dom zimą...weźcie jednak pod uwagę zimowe warunki panujące na Syberii a nie w Polsce :o

marmur7
23-01-2012, 21:27
Steppenwolf - w obu firmach wycena prac w moim domu była podobna. Liczono przede wszystkim zakres prac ( w Logsie prace trwały nieco dłużej, ale pracowników było 4 razy mniej) A z tym trzymaniem się wymiarów projektowych okien nie przesadzajmy. Na etapie stawiania domu na placu u wykonawcy zmienialiśmy wymiary, aż osiągnęliśmy to co nam się podobało, a jednoczesnie było możliwe do wykonania z punktu widzenia technicznego. Projektant nie miał nic przeciw temu.

DOMEK MARZEŃ
24-01-2012, 00:43
Witam.
DOMEK MARZEŃ, masz priv.
A ja mam pytanie: jak długo może leżeć drewno nie złożone w dom? Sosna syberyjska, bal cylindrowany 29 cm. , leży na Syberii. Ścięta pod koniec lata. Posypało nam się i pozwolenie na budowę dostaliśmy 20 grudnia :(

KATARZYNA - z tego co słyszałem drewno cylindrowane powinno dość długo schnąc zanim postawi się dom .
Ponieważ cylindrowanie drewna narusza strukturę drewna co może poskręcać bale .
Kasiu w twoim przepadku czym dłużej dom nie będzie składany tym lepiej ,
to jest moja opinia ale mogę się mylić.
Dlatego ja się zdecydowałem na bale korowane i szlifowane.
Jestem ciekawy co ci mówi twój wykonawca.
http://images37.fotosik.pl/1289/79be335fcda30de1m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/79be335fcda30de1.html)

Steppenwolf1980
24-01-2012, 16:14
Marmur, nie wiem jakie masz zapisy w umowie z Logsem. Ja z Goczczanowem mam zapewnić Im nocleg. Koszt samego budynku może być podobny, natomiast postawienie go w 3 dni a w 7 to dla mnie spora różnica. Przyznam szczerze nie rozmawiałem z P. Trochanowskim ze względu na sosnę, która do mnie kompletnie nie przemawia, choć opisany przez Ciebie "połysk" naprawdę jest ładny. Nie wiem więc jak jest konstruowana umowa.
Co do okien i trzymania się projektu - jasne nikt nikomu głowy nie urwie za zwiększenie czy zmniejszenie okna...ale przestawienie go w inne miejsce może być już problemem - zależy od kier buda i przebiegu końcowego odbioru (wiadomo jak to urzędasy w naszych starostwach...u mnie każdy ma inną interpretację tego samego przepisu :lol2:).

marmur7
24-01-2012, 21:02
Nie wiem jak wyglądają inne umowy. W moim przypadku wszystkie kwestie typu transporty, noclegi, wyżywienie ekipy itp były po stronie wykonawcy i przedłużenie prac ( a tak było w moim przypadku ze wzgl. na deszcz) nie powodowały dodatkowego stresu.

Wracając jeszcze do kwestii wyboru drewna - Logs specjalizuje się w sośnie, ale wykonują również domy ze świerku, w mojej okolicy ( niedaleko Poznania) nawet stoi jeden przez nich zbudowany. Mimo zaproszeń, nie było jakoś okazji by go obejrzeć z bliska choć chciałem się przyjrzeć dachowi z wióra osikowego.
Nasze okna zmieniły nieco ostateczny wymiar - miały na to wpływ wymiary bali użytych konkretnie w tych miejscach gdzie przypadały otwory okienne. Zmniejszyliśmy tez na poddaszu ilość okien połaciowych na rzecz zwykłych.

Katarzyna maciejewska
25-01-2012, 12:01
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. No to już mniej się martwię.
Drewno było ścinane pod koniec lata. Ja tego nie widziałam, choć miałam propozycję wycieczki na Syberię. Wiem, że powinno być ścinane zimą, ale czas nas gonił , nie wiedzieliśmy wtedy , że Pozwolenie na Bud. dostaniemy dopiero 20 grudnia . Czytałam o balu cylindrowanym i wyczytałam, ze ma stosunkowo niewielką tendencje do skręcania się, podobno bal kwadratowy ma większą? Czy to prawda? U nas będzie pomiędzy balami warstwa izolująca z nasączonego olejem lnianym na gorąco filcu, mam nadzieję, że dziury to załata, a jak z czasem się porobią, to będziemy upychać co tam trzeba:)
Ale mam nadzieję, że ładnie się zasklepi.
Moose, sprawa drewna wygląda tak, że mamy podpisać aneks do umowy, drewno ma się pojawić za ok. 2 tyg., dom stanąć do 22 lutego, 1 kwietnia ma być oddany stan deweloperski. Trzymać kciuki!

JerzyBw
25-01-2012, 12:12
Kasia Lepiej jest, jak drewno schnie pod przykryciem. Przez ten czas, co piszesz nawet bez przykrycia powinno być dobrze. Potem obszlifuje się. Z tym skręcaniem drewna to jest tak, jak bala okrągłego i trochę krzywego wytnie się prosty kwadrat, to dalej ma jednak skrzywione słoje drewna i może się skrzywić lub skręcić. W toczonych to nie wiem, jak jest. Wg mnie, podobnie, jak zrobi się z krzywego prosty, to też może skrzywić się, ale to niech wypowie się ktoś inny. Może Zbyszek? :)

jusanka
25-01-2012, 12:50
Witam Wszystkich.

Odzywam sie po przerwie, ale przynajmniej jest sie czym pochwalić.U nas prace ruszyły, mamy już fundament a dom buduje sie na działce wykonawcy - przypomnę, firma Logs.Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy,i juz nie możemy sie doczekac Marca kiedy to dom przyjedzie do nas.
Budujemy na odległość, pracując i mieszkajc za granicą, na miejscu dogląda wszystkiego rodzina..nam pozostają zdjęcia , nerwy i wydatki:) ale cieszymy sie jak dzieci i coraz częściej myślimy o powrocie.
Pozdrawiam wszystkich i gratuluje postępów w pracy.Zdjęcia niebawem.

jusanka
25-01-2012, 13:04
https://picasaweb.google.com/105032217237962464696/Dom?authkey=Gv1sRgCOCLqdnAhumuDQ

Tu zamieszczam link do zdjęć ze stanu bieżącego naszego domu.:lol2:

JerzyBw
25-01-2012, 15:20
Wow! Jusanka chałupa na moje oko nie mała.
Podzielona balami.
Fajnie, że się cieszysz.
Ile to będzie miało metrów? Chwal się fotkami. Ciekawy jestem jak strop będzie wyglądał :)

Steppenwolf1980
25-01-2012, 16:36
Gratuluję Jusanko! Piękny domek rośnie.
Ja też nie mogę się doczekać przyjazdu...ma byc na około 6-10 lutego, jak pogoda nie spłata psikusa.
Fajnie wyglądają ściany balowe w środku, jeśli jest na to miejsce, to warto choć jedną wstawić z bala, a nie szkielet.

Czekamy na dalsze fotki...
Pozdro

Moose
26-01-2012, 00:59
moose, sprawa drewna wygląda tak, że mamy podpisać aneks do umowy, drewno ma się pojawić za ok. 2 tyg., dom stanąć do 22 lutego, 1 kwietnia ma być oddany stan deweloperski. Trzymać kciuki!
trzymie ;)

ankaas
26-01-2012, 09:57
Decydując się na sosnę, mieliśmy jeszcze coś innego na względzie - mianowicie Logs ma specyficzna technologię okorowywania drewna. Jako chyba jedyni nie szlifują drewna - po okorowaniu zostaje warstewka jakby łyka (?) co nadaje mu delikatny połysk.

Jak wyglada sprawa po impregnowaniu lub wlasnie podczas tego?
Czy wlasnie ta warstewka nie przeszkadza w glebszej penetracji srodkow przeciwgrzybicznych i takich tam?
Bo cosik mi sie zdaje, ze po prostu wszystko bedzie splywac po niej. A moze sie myle?

JerzyBw
26-01-2012, 10:08
Po okorowaniu, oni to myją myjką pod ciśnieniem. Tak więc łyko jest w śladowych ilościach :).
Ja takich możliwości nie miałem. Łyko na świerku mocno zszarzało i strugałem go to wyschnięciu. Zaleta jest taka, że później nie brudzi się tak drewno, jak po oszlifowaniu. Po oszlifowaniu, trzeba dosyć szybko impregnować i smarować olejem.

marmur7
26-01-2012, 11:53
Jak wyglada sprawa po impregnowaniu lub wlasnie podczas tego?
Czy wlasnie ta warstewka nie przeszkadza w glebszej penetracji srodkow przeciwgrzybicznych i takich tam?
Bo cosik mi sie zdaje, ze po prostu wszystko bedzie splywac po niej. A moze sie myle?


Tak jak pisał Jerzy - warstewka łyka jest cieniutka, daje fajny efekt, a w impregnacji nie przeszkadza. Tak w ogóle, przy balach impregnacja powierzchniowa bedzie w dużej mierze zależeć od dokładności jej wykonania. Szczególnej cierpliwosci wymaga władowanie impregnatu w setki spęknięć, które potrafią być bardzo głębokie.

ankaas
26-01-2012, 17:13
Dzieki za wyjasnienie, widac pojecia nie mialam.
marmur7 a co bedziesz uzywal do spekniec? Bo tu juz rozne wersje padly ale moze twoja jeszcze nie.

marmur7
26-01-2012, 20:18
Dzieki za wyjasnienie, widac pojecia nie mialam.
marmur7 a co bedziesz uzywal do spekniec? Bo tu juz rozne wersje padly ale moze twoja jeszcze nie.

Drewno na mój dom było pozyskiwane zimą zeszłego roku ( styczeń-luty). Potem leżakowało do października, kiedy stawiana była konstrukcja. Ma juz więc prawie rok i ładnie się juz przesuszyło. Widać to m.in. po stopniu spękania. Na wiosnę będę je impregnował choć kusiło mnie by zrobić to jeszcze jesienią. Dałem sobie jednak spokój i chyba dobrze zrobiłem - na razie w kilku nieeksponowanych miejscach wstępnie je zaimpregnowałem i obserwuję jak różne środki dają sobie radę z wilgocią.
Chciałem początkowo użyć oleju Osmo 420 UV, który ma znakomitą opinię ( i niestety szaloną cenę). Nie zrezygnowałem z niego, ale oglądałem sporo domów impregnowanych na rózne sposoby i widziałem, że mimo bardzo dobrych właściwości, w miejscach szczególnie eksponowanych na deszcz i słońce, nawet tak drogi środek nie wytrzymywał zbyt długo bez poprawek.
Wydumałem więc sobie taką koncepcję - najpierw jako podkładu użyję niewymywalnego, łatwo "wsiąkliwego" impregnatu. Myslę o Penetrinie - sądzę, że bardzo łatwo będzie się za jego pomocą dostać nawet do głębokich spęknięć. Jako wierzchnią warstwę dam prawdopodobnie Lazurę V33 o zwiększonej odporności ( 8-letnią).
Wykonałem też kilka próbek na kawałkach bali które potem po prostu pozostawiłem na ogrodzie bez żadnej osłony. Na każdym z nich użyłem różnych środków - olejowych i rozpuszczalnikowych. Za wcześnie by cokolwiek powiedzieć, ale póki co kawałek bala z lazurą chyba najlepiej stawia opór wodzie. Zobaczymy wiosną - na razie nie podjąłem ostatecznej decyzji.

ankaas
26-01-2012, 21:00
Daj znac jak sie zdecydujesz.
Bo to prawdopodobnie okaze sie niezle, zwlaszcza ze masz mozliwosc prob.
Z gory dzieki, byc moze ja u siebie wykorzystam pewne spostrzezenia.

jusanka
30-01-2012, 17:28
Dzięki za miłe słowa.Na kolejne zdjęcia my również czekamy, jak cos dostaniemy to wstawię.Mam zdjęcia fundamentu ale to chyba do dziennika budowy , kiedyś wrzucimy, gdy owy powstanie.
Nasz dom to konstrukcja 8 na 11 metrów o pow.użytkowej 141,5m2: patrer 76,5m2 i poddasze 65m2, do tego zadaszona wiata (3na 11m) i garaż (3,5na 8m2).
Chcielismy bardzo bale w środku, na dole jest w sumie ta jedna ściana , lada-barek - juz ulubione miejsce domu, cała przestrzeń jest otwarta.
Podziwiam Wasze piękne domy, ciężką prace i zaangażowanie.Korzystamy z Waszych porad i doświadczeń, zwłaszcza ,że przed nami wiele decyzji i wyborów.

Pozdrawiam ciepło.

Agral
01-02-2012, 16:23
Witam, po przeczytaniu calych 447 podstron (co daje w sumie 4470 postow) wypadalo by sie przywitac :)
Jezeli z taka determinacja bede budowal jak czytal to forum to powinno byc dobrze. Robie mnostwo notatek i powoli nakreslam swoja wizje.
Moim marzeniem jest domek drewniany na styl chaty wiejskiej (troche na styl chat Macieja74), prawdopodobnie budowany metoda sumikowo-latkowa, jeszcze nie wiem czy bedzie ocieplany. Mam nadzieje, ze wkrotce bede mogl sie pochwalic czyms wiecej niz marzeniami, narazie jest dzialka i tworzy sie projekt indywidualny. Srodki finansowe male, ale checi i zapal spory, co z tego wyjdzie sam jeszcze nie wiem :)
Narazie stosuje dzialania "zaczepne", co kilka osob odczulo juz na swojej skrzynce PW.
Pozdrawiam wszystkich entuzjastow domow drewnianych.

JerzyBw
01-02-2012, 19:27
A witam, witam. :)
Odnośnie środków finansowych: jak na początku są małe, bez pomocy banku, to co można powiedzieć później, jak bank ździebko dołoży. Dużo optymizmu życzę :)

ankaas
02-02-2012, 10:46
Nastepnemu balowanie zawrocilo w glowie.:welcome:

marmur7
06-02-2012, 19:43
Pozwolę sobie powtórzyć zapytanie - czy ktoś ma zdjęcia pokazujące rozwiązania połączeń ścianek murowanych z ścianami z bali :)

AgaJeżyk
06-02-2012, 20:42
Pozwolę sobie powtórzyć zapytanie - czy ktoś ma zdjęcia pokazujące rozwiązania połączeń ścianek murowanych z ścianami z bali :)

Coś się znajdzie ;)

AgaJeżyk
06-02-2012, 20:52
Wklejenie kilku fotek na moim necie to turbotragedia ...


99499

A tak to wyglądało na koniec 99498

... i nie wygląda już tak ślicznie bo deseczka siem skurczyła i jest szpara ...ale mnie to rybka ( nie na jedna :rolleyes:... znaczy szpara )

marmur7
06-02-2012, 22:57
No właśnie Aga - Twoja chatka sprawia mi problem :) Zanim zlustrowałem ją osobiście, widziałem na zdjęciach, że miałaś wycięte tylko dwucentymetrowe bruzdy. Potem jaśnie panowie murarze wycięli wszystko między bruzdami. Gdyby u mnie zrobili podobnie to "dokopali" by się do wełny między belkami. A wtedy mostek termiczny mam na bank.
Wykrzywianie desek ślizgowych mi nie przeszkadza. U Ciebie jest praktycznie niewidoczne. Gdybyś się nie pochwaliła, to bym nie zauważył. Mam jednak do prośbę - podaj mi przybliżone wymiary tych desek , chodzi o grubość i szerokość. I czy były klejone czy zwykłe. Plizz plizzz :)

AgaJeżyk
07-02-2012, 00:41
marmur ... a mogę jutro ?
Raniutko ci wszystko pomierzę ok? Na sznupę padam ... nie sądziłam, że tu jeszcze buszujesz.

Marmur ... to ty byłeś u mnie ? :eek:

marmur7
07-02-2012, 01:29
marmur ... a mogę jutro ?
Raniutko ci wszystko pomierzę ok? Na sznupę padam ... nie sądziłam, że tu jeszcze buszujesz.

Marmur ... to ty byłeś u mnie ? :eek:

Bendem wdzięczny niezależnie kiedy pomierzysz :)

A byłem :D z żonką i maluszkiem, i zdjęcia zrobiłem ( nieprawdopodobnie fajnym aparatem fotograficznym ;) )

madd
07-02-2012, 10:14
Interesuje mnie jak temperature utrzymujecie w domu. Bo u mnie przy mrozach na zewnatrz w granicach juz minus 15 jest kicha. Kaloryfery wyciagna max 20 stopni. Przy nizszych na zewnatrz (-25 w nocy) zeszla mi temperatura do 15 stopni!!! Wiem, ze wieje z rogow - nietety dom sie porochodzil tam. Dogrzewam kominkiem.
Dom z bala 25 cm, nieocieplony. Gora docieplona welna i tam jest cieplo.
I jeszcze pytanie - czym uszczelnic te nieszczesne rogi???????

marmur7
07-02-2012, 12:16
Budowałaś kilka lat temu. Prawdopodobnie nie stosowano wtedy jeszcze dodatkowych uszczelek w narożach. Teraz to już standard. Pozostanie Ci chyba tylko woodchink. Nawiasem mówiąc, sporo osób wspomina o tym ,że poddasze ma cieplejsze niż dół. Wiadomo - brak naroży i rozsychających się okolic okien. Widziałem też domek, gdzie w nieszczelnym połączeniu pierwszego bala z podwaliną pojawiał się lód.

Agral
07-02-2012, 12:18
To wazne co piszesz madd, bo ja wciaz sie waham, czy konstrukcja dolu z ociepleniem czy bez. Wolalbym nie ocieplac, ale tez nie chce bardzo marznac :)
Jurek: teraz sa takie czasy, ze to 'zdziebko' to sie doklada do kredytu a nie odwrotnie ;)

AgaJeżyk
07-02-2012, 16:09
marmur - aparat pamiętam doskonale :rolleyes:
A deseczki mam grube na 2 cm i szerokie na 20 (część siedzi w ścianie - dopytałam jegomościa, który to robił)

madd - u mnie dokładnie to samo. Na dole podkręciłam podłogówkę z 2 na 3,5 bo do 18 spadło. Teraz mam 21 ... ale nie siadam przy oknie (nie ma głupich). Góra rewelacja - mimo, że nie ma jeszcze podbitki. Narożniki uszczelnialiśmy wełną mineralną z zewnątrz. Mocno nie wieje. Najgorsze obróbki okien. Na przyszły rok odkręce listwy i silikonem na zimę oblepię. Co będzie to będzie.

(raniutko to dla mojego netu środek nocy ... nie szło odpalić )

marmur7
07-02-2012, 20:20
Dzięki Aga - miałem zamiar dać deski o identycznych rozmiarach, ale lepiej się upewnić. Zastanawiam się co zrobić, by uniknąć niedogrzania. U mnie będzie kominek z płaszczem wodnym i podwójnym zasobnikiem buforowym. Zamiast podłogówki - kaloryfery. Instalator policzył z zapasem moc potrzebną do ogrzania naszej hacjendy a ja jeszcze dołożyłem z 20 %. Nie wiem jak jeszcze można się zabezpieczyć. Póki co , nieszczelności nie ma, ale , jak mawiali starożytni eskimosi - nie znasz dnia ani godziny ;)

madd
07-02-2012, 21:40
Czyli ocieplac na zewnatrz i wewnatrz - te narozniki. Bo i tak sie porozchodzily i wyglada to fatalnie. Ja juz sklonna byla plytami obkladac sciany...Ale, cholera, nie po to mam dom z bali zeby w gipskatronach mieszkac. Sama nie wiem. Dzisiaj lepiej - minus 9 w dzien, na dole cieplej, na gorze krop. Wody w lazience nad wanna dalej nie mam :-(

DOMEK MARZEŃ
07-02-2012, 23:05
marmur - ścianki u mnie są inaczej robione mam wycięte rowki ale bala nie wycinam,
pomiędzy ściana a balem wypełniam wata mineralna a w rowki 2 cent wkładam deski
sadze ze w zimie w tych miejscach nie będzie takiego przemarzania
http://images49.fotosik.pl/1308/48d4f50da5fca108m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=48d4f50da5fca108)

Gasol
08-02-2012, 00:55
Interesuje mnie jak temperature utrzymujecie w domu. Bo u mnie przy mrozach na zewnatrz w granicach juz minus 15 jest kicha. Kaloryfery wyciagna max 20 stopni. Przy nizszych na zewnatrz (-25 w nocy) zeszla mi temperatura do 15 stopni!!! Wiem, ze wieje z rogow - nietety dom sie porochodzil tam. Dogrzewam kominkiem.
Dom z bala 25 cm, nieocieplony. Gora docieplona welna i tam jest cieplo.
I jeszcze pytanie - czym uszczelnic te nieszczesne rogi???????

U mnie bez problemu 23C na parterze. Na górze około 1C chłodniej, aczkolwiek to jest do wyregulowania, by było tak samo, tyle, że nie ma potrzeby. Ogrzewam gazem. A jak przyjdzie mi do głowy napalić w kozie, to mogę na dole zrobić i 30C bez większego wysiłku:-) Ściana: bal 18cm + 10+5cm wełny. Ściany uszczelnione od zewnątrz kitem woodchink. Zużycie gazu - na pewno poniżej przeciętnego (obiecuję sobie kiedyś to policzyć). Mam zwyczaj patrzenia na kominy sąsiednich domów, to widzę, że u mnie rzadko można trafić na dym, a z niektórych nawet nowych domów prawie ciagle leci z komina.

Przy okazji pochwalę się, że mam wentylację z rekuperatorem, więc u mnie "wieje" tylko wtedy, gdy ja tego chcę i to powietrzem dodatkowo o około 15C cieplejszym niż na zewnątrz. Jest to naprawdę fajna sprawa, pod warunkiem, że dom jest porządnie uszczelniony. Jakość powietrza w domu drewnianym z dodatkową wymuszoną wentylacją jest rewelacyjna.

Mój pomysł na uszczelnienie rogów: pakuj na "ścisło" wełnę lub to, co wkładali Ci między bale do uszczelnienia, a potem zakituj to woodchinkiem (www.woodchink.eu, jest polski przedstawiciel we Wrocławiu). Gwarantuję, że nic nie będzie wiało z tych miejsc.

marmur7
08-02-2012, 00:57
Domek marzeń - problem przy takim rozwiązaniu tkwi w tym, że każdy bal ma inną grubość. Ścianka murowana musi być więc dostosowana do najgrubszego bala. W takim przypadku przestrzeń między suporexem a balami o mniejszej średnicy będzie dość spora. Maskuje się to deskami i wypełnia wełną, ta ostatnia jednak na skutek osiadania będzie się przemieszczać. Niewątpliwym pozytywem jest natomiast brak mostków termicznych.
Wymyśliłem więc tzw trzecią drogę. Otóż przed postawieniem każdej ścianki znajdę bal o najmniejszej średnicy. Wszystkie pozostałe bale przytnę na wymiar tego najmniejszego. Jesli uda się to zrobić dokładnie, powstanie dokładna pionowa płaszczyzna po której będzie sie mogła ślizgać ścianka z suporexu. Obłożę ją również wełną mineralną, ale by ta się nie ześlizgiwała wraz z osiadaniem budynku dodatkowo oddzielę bale od suporexu cieniutką, półcentymetrową deseczką która będzie ułatwiała ślizg.

ankaas
08-02-2012, 09:29
Haj ludziska,
znana jest komus firma DREW-BUD, Boloz Marian ?
Jesli tak to bardzo prosze o komentarz.

JerzyBw
08-02-2012, 12:14
Czyli ocieplac na zewnatrz i wewnatrz - te narozniki. Bo i tak sie porozchodzily i wyglada to fatalnie. Ja juz sklonna byla plytami obkladac sciany...Ale, cholera, nie po to mam dom z bali zeby w gipskatronach mieszkac. Sama nie wiem. Dzisiaj lepiej - minus 9 w dzien, na dole cieplej, na gorze krop. Wody w lazience nad wanna dalej nie mam :-(
madd Spróbuj pojechać do jakiegoś marketu budowlanego. Pooglądaj różne materiały. Może jakaś pianka np. taka, jak pod panele. Kup trochę tego. Powycinaj paski i pozapychaj w szczeliny płaskim narzędziem. Potem jakoś to zamaskuj np. niegrubym sznurem, może jutowym, będzie taniej od woodchinka i będziesz to mogła zrobić sama.

ankaas
08-02-2012, 16:27
madd, jakis czas temu ktos na forum zucil haslo o korku w takich kielbasach do wyciskania jak silikon.
Podobno w castoramie dostepne, moze to byloby rozwiazanie na twoj problem.
Maz moj cos takiego uzywal do wykonczenia przy parkiecie. Sprawdzilo sie poniewaz bylo elastyczne i pracowalo razem z podloga.
Byl tylko jeden problem, bylo nie dopasowane kolorystycznie :/

madd
09-02-2012, 10:10
Dzieki za rady, co 10 glow to nie jedna. Cos pokombinujemy i zeznam czy cieplej.

Agral
09-02-2012, 13:36
Co sadzicie o budowie domu z bala prostokatnego bez usuwania czy przecinania rdzenia? Wiem, ze to problem z pekaniem, ale czy tylko? Czy bedzie bardziej podatne na wyginanie? Bo jesli tak, to ulatwia mi znalezenie bala prostokatnego, ktorego juz nie musialbym ocieplac (min. 20-25cm), bo mnie pekanie nie przeszkadza (o ile nie jest na wylot :) ). W innym wypadku drzewo musialoby miec srednice 60-70 cm co w przypadku np mojego ulubionego drzewa czyli modrzewia, znalezienie graniczyloby z cudem albo wiazalo by sie z ogromnymi nakladami.
Mysle o sezenowaniu takiego bala prostokatnego z rdzeniem przez min. rok.
Czy jest jakis rodzaj drzewa bardziej odporny na wykrzywianie/pekanie przy braku przeciecia/usuniecia rdzenia?

Pientka
10-02-2012, 10:46
@Agral Masz na myśli coś takiego? https://plus.google.com/photos/109423462029200221494/albums/5628533835819616161
Jeśli tak to ja nie widzę wielkich problemów. Drzewo rzeczywiście pęka i się nieco skręca. Nie jest to jednak jakoś mocno problematyczne ;)

Agral
10-02-2012, 11:29
Cos w ten desen, dotychczas myslalem, ze przeciecie czy wyciecie rdzenia jest koniecznoscia, dobrze wiedziec ze nie bo to znacznie upraszcza znalezienie materialu.

karcio102
10-02-2012, 13:04
Witam

W sprawie uszczelniania to polecam "sznur dylatacyjny" - różna średnica od 6 do 30mm czyli na każdą szczelinę.
Sam obecnie uszczelniam bale toczone fi 25
Zastosowanie go pozwala zabezpieczyć się przed wiatrem i dodatkowo przez wodą ( zacinającym z boku deszczem, który potrafił przejść przez wełnę ).

Natomiast wewnątrz zrobiłem tak.
Między balami miałem szczeliny rzędu 1 - 10 mm i dało się z tym żyć ale jakoś nie wyglądało super. Dodatkowo miejscami widać było wełnę minaralną którą przekładano bale.
I dlatego zrobiłem tak :
W szczelinę daję piankę. Potem ścinam piankę na równo z krzywizną bala. Zeskrobuję resztki pianki z bali. Potem z góry i z dołu szczeliny przyklejam taśmę malarską ( żeby zakryć bale i zostawić samą szxczelinke z pianką.
A potem na tą piankę szpachlówka do drewna ( taka z Costoramy ).
Następnego dnia jak wyschła do odrywam tasmę. Dziękli temu szpachlówka zostawała tylko tam gdzie trzeba bez konieczności szlifowania.
Kolor podebrał mi się idealnie ( PINIA ) więc trzeba się wpatrywać żeby to uszczelnienie zobaczyć.

Po około 6 msc pojawiła się ryska ale na szczeście na styku dolnego bala z tym uszczelnieniem. Nic na razie się nie kruszy i jak dla mnie jest OK.
I jest zdecydowanie lepiej niż było czyli bez maskowania szczelin.

Andrzej
Pozdrawiam

PS
Sznur dylatacyjny można poszukać np. na Allegro i jest tego na metry. Mnie udało się kupić np. o średnicy10 mm w cenie około 40 gr za metr.

karcio102
10-02-2012, 13:08
Przypomniałem sobie że na zewnątrz można dać uszczelniacz dekarski ( np. bezbarwny ).

Andrzej

JerzyBw
10-02-2012, 15:15
Witam
W sprawie uszczelniania to polecam "sznur dylatacyjny" - różna średnica od 6 do 30mm czyli na każdą szczelinę.

Bardzo fajne. Jest to podobne do izolacji rur, jak mniemam, i szkoda tylko, że też jest w szarym kolorze.
Estetyczniej i bardziej naturalnie wyglądałoby to, gdyby ten sznur pełnił rolę uszczelnienia, jako niewidoczny dla oka. Nie podoba mi się, że to może wyłazić spomiędzy szczelin, nawet gdyby to było w kolorze drewna, bo zawsze to jest jakieś tworzywo, które zakłóca naturalne drewno. Ale ;) ten sznur jest alternatywą uszczelnienia, który daje do myślenia i w niektórych przypadkach może się dobrze sprawdzić.



A potem na tą piankę szpachlówka do drewna ( taka z Costoramy ).

Naprawdę ta szpachlówka nie popękała?
Jak robiłem drzwi z desek w jedną szczelinę z desek wcisnąłem szpachlę, ale ze trzy razy musiałem poprawiać spękania i czekam jak będzie dalej. Jak byłem miesiąc temu, to jeszcze było dobrze. Nie wiem, jak jest teraz i jak będzie sucha pora roku. Mam w pogotowiu taki elastyczny na szprycę specyfik - niby klej. :) Na drzwi trzeba mało, więc nie jest kosztowny.

domosław
10-02-2012, 19:26
Interesuje mnie jak temperature utrzymujecie w domu. Bo u mnie przy mrozach na zewnatrz w granicach juz minus 15 jest kicha. Kaloryfery wyciagna max 20 stopni. Przy nizszych na zewnatrz (-25 w nocy) zeszla mi temperatura do 15 stopni!!! Wiem, ze wieje z rogow - nietety dom sie porochodzil tam. Dogrzewam kominkiem.
Dom z bala 25 cm, nieocieplony. Gora docieplona welna i tam jest cieplo.
I jeszcze pytanie - czym uszczelnic te nieszczesne rogi???????
U mnie też się rozszczelniły rogi,piankowałem większe szpary ,w szczeliny wciskałem pociętą na paski matę (takie pod panele)i silikonowałem łączenia bali kitem do parkietu.Północną ściane (nie widoczną)ociepliłem od zewnątrz wełną 5cm i nabiłem na ruszczue deski elewacyjne szerokości18cm gr3cm,W domu mam niemowlaki i palę cały dzien i jest straszny ukrop, 25C grzeje kominkiem z płaszczem wodnym z rozprowadzonym centralnym ogrzewaniem

agatka2106
13-02-2012, 10:54
U mnie też się rozszczelniły rogi,piankowałem większe szpary ,w szczeliny wciskałem pociętą na paski matę (takie pod panele)i silikonowałem łączenia bali kitem do parkietu.Północną ściane (nie widoczną)ociepliłem od zewnątrz wełną 5cm i nabiłem na ruszczue deski elewacyjne szerokości18cm gr3cm,W domu mam niemowlaki i palę cały dzien i jest straszny ukrop, 25C grzeje kominkiem z płaszczem wodnym z rozprowadzonym centralnym ogrzewaniem

Po jakim czasie rozszczelnily Wam sie te rogi bo mi sie w glowie nie miesci zeby dom byl tak skonczony ze wieje w domu.U mnie tez na dole bylo zimno ale okazalo sie ze hydraulik nie do konca znal sie na piecu, zmienilam ustawienia i rewelacja, w krotkim rekawku mozna chodzic przy -25 na dworze. Mam sam bal, w domu grzeje kominkiem a wlasciwie piecykiem ,MCZ podobnym do kominka z rozprowadzeniem na dole na podlogowke a u gory kaloryfery. Zastanawiam sie czy mnie tez czeka po jakims czasie uszczelnianie rogow? Mieszkam juz dwa lata
pozdrawiam

Gasol
13-02-2012, 15:00
Według mnie, to jeśli dom jest dobrze zbudowany, to wraz z upływem czasu powinnien być coraz bardziej szczelny. Oczywiście nie mówię o sytuacji za 50 lat, ale już po 3-5 latach. Bale w ścianach powinny się "domykać", a nie odwrotnie.

marmur7
13-02-2012, 15:21
Popieram powyższą opinię. Interesuje mnie czy Wasi wykonawcy dają gwarancję na szczelność połączeń.

DOMEK MARZEŃ
13-02-2012, 23:20
Popieram powyższą opinię. Interesuje mnie czy Wasi wykonawcy dają gwarancję na szczelność połączeń.

marmur - a tobie dali i jak to jest zapisane:) ciekawy jestem

marmur7
13-02-2012, 23:55
Pytam właśnie jak jest u innych wykonawców bo sam na umowie tego nie przypilnowałem a sądzę, że rozszczelnienia o jakich mowa parę postów wyżej są zwykłą usterką techniczną.

JerzyBw
14-02-2012, 11:22
Po jakim czasie rozszczelnily Wam sie te rogi bo mi sie w glowie nie miesci zeby dom byl tak skonczony ze wieje w domu.U mnie tez na dole bylo zimno ale okazalo sie ze hydraulik nie do konca znal sie na piecu, zmienilam ustawienia i rewelacja, w krotkim rekawku mozna chodzic przy -25 na dworze. Mam sam bal, w domu grzeje kominkiem a wlasciwie piecykiem ,MCZ podobnym do kominka z rozprowadzeniem na dole na podlogowke a u gory kaloryfery. Zastanawiam sie czy mnie tez czeka po jakims czasie uszczelnianie rogow? Mieszkam juz dwa lata
pozdrawiam
Agatka, jak po dwóch latach nie hula wiatr, to nie masz się co martwić. Dodatkowo masz z okrągłych bali chałupę, jak Bóg stworzył, a to już robi swoje.

Bedstemider
14-02-2012, 13:46
Witam;
może będzie trochę nie w aktualnym temacie, ale napiszę..
w końcu udało się mi się zakończyć temat działki w sądzie, sprawa była prosta, ale nasze sądy są jakie są i trwało to 3 lata;
za ten czas pewnie już bym mieszkał w wymarzonym domu z bali;
teraz zaczynam wszystko od początku tj. geodeta, architekt, geolog i projektant - już są wybrani;
Firma od fundamentów/piwnicy i kierownik budowy w trakcie załatwiania;
Jak dobrze pójdzie to fundamenty/piwnica jeszcze w tym roku a reszta w następnym.
Wstępnie dom z bali postawi Sielanka z Dobrzykowic, po wielu rozmowach ta firma jest dla mnie odpowiednia.
Czy ktoś z balowiczów budował z Sielanką, albo miał z nią styczność czy słyszał jakieś opinie? jeśli tak proszę o napisanie;
Pozdr

Narcyz
15-02-2012, 20:27
Drogi w budowie :) Powodzenia :)

DOMEK MARZEŃ
15-02-2012, 21:00
Drogi w budowie :) Powodzenia :)
narcyz - patrząc na twoja galerie zdjęć domu sadze ze już mieszkasz .
Mam pytanie jak ci wychodzi koszt ogrzewania w twoim domku i czym palisz
bo moje domek ma 10 na 16 z poddaszem użytkowym
pozdrawiam :confused::confused:
http://images46.fotosik.pl/1328/ae5d346015530dadm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ae5d346015530dad)

agatka2106
16-02-2012, 13:46
popieram powyższą opinię. Interesuje mnie czy wasi wykonawcy dają gwarancję na szczelność połączeń.

gwarancja dwa lata. Nie dotyczy zmian w drewnie!!!!!!!!!!!!!!

Narcyz
16-02-2012, 17:26
Witam "Balowiczów"
...no właśnie to ogrzewanie......
Przy mocnych mrozach wychodziło mi dobrą tonę ekogroszku, ale cały czas walcze z ustawieniami i jest corac lepiej Zobaczymy jak dalej.
Mam ustawione na 21,5 stopnia na dole podłogówka a góra grzejniki i jest ciepło, ale czuć czasem siedząc na dole jakby gdzieś wdzierało się zimno z zewnątrz....
No i salon mam otwarty tzn po sam dach prześwit....

DOMEK MARZEŃ
16-02-2012, 19:18
Witam "Balowiczów"
...no właśnie to ogrzewanie......
Przy mocnych mrozach wychodziło mi dobrą tonę ekogroszku, ale cały czas walcze z ustawieniami i jest corac lepiej Zobaczymy jak dalej.
Mam ustawione na 21,5 stopnia na dole podłogówka a góra grzejniki i jest ciepło, ale czuć czasem siedząc na dole jakby gdzieś wdzierało się zimno z zewnątrz....
No i salon mam otwarty tzn po sam dach prześwit....
- Tak zwana antresola zastanawiałem się nad tym :no: ale po wizycie u mojego znajomego który ma w domu antresole zrezygnowałem powód; ładne ale trudno zima do nagrzania .

Fasola30
17-02-2012, 16:31
Byc może jest tu ktoś kto mi pomoże/udzieli odpowiedzi na moje pytanie;)
Czy ściana z bala o średnicy 26cm może opierać się w 7cm na izolacji piwnicy?? izolacja ma 10cm a ściana piwnicy 25cm
Czy sa jakieś normy, które to regulują? Drewnoo nie jest suszone, modrzew syberyjski tak jak pisałam śr.26cm.
Jesli ktoś byłby w stanie podać mi przepisy w tym temacie lub wskazać miejsce gdzie tego szukać bedę bardzo wdzięczna:)

marmur7
20-02-2012, 13:27
Fasola30 - domyślam się, że chodzi ci o przesunięcie osi bali w stosunku do osi ściany fundamentowej. Jeśli tak, to rzeczywiście - wykonawcy dopuszczają takie przesunięcie. Dzięki takiemu zabiegowi zyskuje się troszkę miejsca wewnątrz budynku. W moim przypadku przesunięcie wyniosło ok 5 cm. Jednak były to bale o średniej grubości 35 cm.

JerzyBw
21-02-2012, 09:51
Byc może jest tu ktoś kto mi pomoże/udzieli odpowiedzi na moje pytanie;)
Czy ściana z bala o średnicy 26cm może opierać się w 7cm na izolacji piwnicy?? izolacja ma 10cm a ściana piwnicy 25cm
Czy sa jakieś normy, które to regulują? Drewnoo nie jest suszone, modrzew syberyjski tak jak pisałam śr.26cm.
Jesli ktoś byłby w stanie podać mi przepisy w tym temacie lub wskazać miejsce gdzie tego szukać bedę bardzo wdzięczna:)
Nie wiem, czy są jakieś przepisy. Ale ja nie dawałbym więcej, jak 1/4 grubości belki poza fundament.

zbyszek57
21-02-2012, 13:39
Fasola, rodzaj drewna nie ma znaczenia. raczej jego ciężar. Bal 26 cm w sciane opiera sie na 14 centymetrowym wycinku koła , czasem na 16 cm. srodek ciężkości i punkt niestabilny to odpowiednio srodek bala i 7-8 cm w bok od srodka.Pod bala okrągłego stouje sie podwalinę , by równomiernie rozłożyć nacisk bala na podstawę posadowienia. Maksymalnie zalecanym 5 centymetrowa wysuniecie. Ale to moje subiektywne zdanie

peter4x5
21-02-2012, 14:16
sadze, ze wlasciwa osoba bedzie projektant fundamentu, ktory okresli rozklad obciazen osiowych i bocznych na fundament

kazde przesuniecie w stosunku do osi sciany fundamentowej powoduje zmiane rozkladu obciazen na lawe fundamentowa, a takze zwieksza ryzyko powstawania sil bocznych na fundament
problem narasta wraz ze zmniejszajaca sie gruboscia sciany fundamentowej i wzrostem jej wysokosci

agatka2106
21-02-2012, 16:30
Nie wiem, czy są jakieś przepisy. Ale ja nie dawałbym więcej, jak 1/4 grubości belki poza fundament.

U mnie jest najpierw belka, ktora nie calkowicie zajmuje fundament a na niej bal sporo wystajacy poza ta belke. Jednak wczesniej moj dom mial stac w innym miejscu i rzeczywiscie byly tam za waskie fundamenty i wykonawca nie wyrazil zgody na postawienie go mimo ze duzo stracil bo strugal nowy dom. Tak wiec na pewno sa jakies obliczenia ale mysle za kierownik budowy lub wykonawca wiedza co robia

peter4x5
21-02-2012, 17:49
jesli mamy piwnice to sciana fundamentowa ma juz boczne parcie gruntu, wiec nalezy byc ostroznym
nie podwazajac kompetencji wykonawcy i kierownika, to projektant wie jakie obciazenia i wartosci wspl.bezpieczenstwa uzyl liczac konstrukcje
te "jakies obliczenia" decyduja o stabilnosi naszych domow

marmur7
21-02-2012, 18:17
Owszem - jednak większość projektantów z którymi miałem styczność projektowało fundamenty z odpowiednim zapasem. Nasz projektant obliczył fundament pod nasz dom ( za moją wiedza i zgodą) praktycznie jak dla budynku murowanego. Na zasadzie - im lepszy fundament tym mniej kłopotów później. Dom bez piwnic ale ścianki fundamentowe stosunkowo wysokie - ok 1,7 m. A ponieważ domy z bali są znacznie lżejsze, mogliśmy sobie pozwolić na przesunięcie osi ścian bez obaw. W granicach rozsądku oczywiście.

JerzyBw
22-02-2012, 10:06
Agatka te 5 cm, co wspominają, to jak sądzę, że wynika to z izolacji typu styropian (żeby mogły schować się pod balem). Przy grubych balach, takie jak Twoje, myślę, że można dać troszkę więcej. Fundament musi być oczywiście odpowiednio wytrzymały.
No dobra, a jak ktoś chce obłożyć ocieplenie jeszcze kamieniem? :)

Agatka, to co zrozumiałem, wynika, że u Ciebie wykonawca wcześniej zrobił dom, który miał być postawiony na złych fundamentach i potem musiał strugać drugi do nowych fundamentów?

marmur7
22-02-2012, 11:05
Agatka te 5 cm, co wspominają, to jak sądzę, że wynika to z izolacji typu styropian (żeby mogły schować się pod balem).
No dobra, a jak ktoś chce obłożyć ocieplenie jeszcze kamieniem? :)


No właśnie, to jest ciekawe pytanie. Styropian plus okładzina kamienna to juz sporo centymetrów (zastanawiam się też nad trwałością takiego połączenia) Projektant przekonał nas, że ocieplenie pionowe fundamentu w budynkach bez piwnic i podniesionych nad grunt o 70 cm ( tak jest u nas), ma znaczenie głównie psychologiczne. Postanowiłem więc zrezygnować ze styropianu a przesunięcie bali spokojnie starczy na elewację kamienną, która nie będzie wystawać poza obręb bali.
A jak Wy to rozwiązujecie ?

JerzyBw
22-02-2012, 11:15
Chyba jest wyjście, żeby bezpiecznie bale wystawały i była piwnica ocieplona. Daje się kamień na zewnątrz, a od środka ocieplenie?

marmur7
22-02-2012, 11:37
Ale swojego nie ocieplałeś ? ;) Fajne te kamienie - łączy się je zwykłą zaprawą ?

zbyszek57
22-02-2012, 11:37
Mam jedno proste pytanie- dom bez podpiwniczenia. Wyniesiony ponad grunt 50 cm. Podwalina gruba na 15 cm z modrzewia.Podłoga wewnętrzna wchodzi na podwalinę 5 cm. Co da ocieplenie fundamentu od zewnątrz czy nawet od środka? Poza spokojem inwestora ...
Wolę wykonać solidne ocieplenie posadzki wewnątrz budynku, grubości 20 cm niz pakować bezsensownie styropian na ocieplenie scian fundamentów z zewnątrz

marmur7
22-02-2012, 11:48
Zbyszek - mówię dokładnie o tym samym. U mnie fundament podniesiony o ok. 70 cm plus podwalina 18 cm. Podłoga wewnetrzna równa z górną powierzchnią podwaliny. Przyklejanie styropianu do ściany fundamentowej to w tym przypadku próba ocieplania gruntu ;)

JerzyBw
22-02-2012, 12:26
Ale swojego nie ocieplałeś ? ;) Fajne te kamienie - łączy się je zwykłą zaprawą ?
Tam nie ma fundamentów i nie ocieplałem. Po co? Jak na razie tam nie mieszkam. Kiedy projektowałem tą chatkę wpadłem na pomysł, że będzie bez fundamentów. Same dolne bale już dodały sztywności konstrukcji. Zrobiłem tak - przywiozłem 4 płyty betonowe zbrojone (80na100cm i 15cm), takie, które służyły na placu z burakami :). Wykopałem doły i dostałem się do gliny. Tam, po wyrównaniu gruntu położyłem owe pyty i na to bloczki trylinki. Takie sześciokątne, co kiedyś służyły jako podjazdy dla samochodów. Na trylinki ogromne śruby regulujące poziom pierwszych belek, tych co stykają się z podmurówką. A podmurówkę zrobiłem tak, że zwiozłem kamień z okolic i poukładałem pod spodem. Potem po roku jak osiadły kamienie wypełniłem szczeliny gliną zmieszaną z sianem i wapnem - wygląda jak zaprawa.
Dla mnie super. Tym bardziej, że to kosztowało bardzo mało i sprawdza się. :)

zbyszek57
22-02-2012, 12:26
ja to dawno mowie swoim inwestorom. Ale panujace przekonanie ze styro jest dobre na wszystko zamyka uszy ludziom na rzeczowe argumenty:)
A przecież można wziaźc kamere termo i zobaczyć jaki jest przyrost ciepla zatrzymanego na 24 centymetrowej scianie fundamentowej ocieplonej styropianem i nieocieplonej
a btw, klejenie elewacji kamiennej do styropianu jest dosc karkołomne. Robi sie to trochę inaczej.Ramiak kręcony na łatach 3x3 cm na to plyta Durelis a do tego klejenie kamienia. a w przestrzeń pomiędzy łatami wstrzykując piane krylaminowa czy tez poliuretanową

peter4x5
22-02-2012, 13:04
maksymalna efektywnosc izolacji mamy wtedy gdy jest ona uzyta od zimnej strony, czyli od zewnatrz

marmur7
22-02-2012, 13:31
Zbyszek - przy takim rozwiązaniu ( łaty+płyta+kamień) całość musi mieć minimum 10-12 cm. Czy w takim przypadku elewacja ścianki wystaje poza obręb bali ? Bo przesunięcie osi bali o taką odległość to już raczej coś dla ludzi o mocnych nerwach ;)
PS.
Widziałem domek, w którym scianka fundamentowa wraz z okładziną wystawała poza obręb bali i żeby to jakoś wizualnie nie raziło a przy okazji nie gromadziła się tam woda, na balu stykajacym się z murem wykonano rodzaj opierzenia z blachy. Przyznam jednak, że średnio mi sie to podobało.

agatka2106
22-02-2012, 13:48
Agatka te 5 cm, co wspominają, to jak sądzę, że wynika to z izolacji typu styropian (żeby mogły schować się pod balem). Przy grubych balach, takie jak Twoje, myślę, że można dać troszkę więcej. Fundament musi być oczywiście odpowiednio wytrzymały.
No dobra, a jak ktoś chce obłożyć ocieplenie jeszcze kamieniem? :)

Agatka, to co zrozumiałem, wynika, że u Ciebie wykonawca wcześniej zrobił dom, który miał być postawiony na złych fundamentach i potem musiał strugać drugi do nowych fundamentów?

Dokladnie tak, ja dzieki temu mialam dobra cene. A on od tego czasu razem z geodeta jest przy wyznaczaniu fundamentow

agatka2106
22-02-2012, 13:52
No właśnie, to jest ciekawe pytanie. Styropian plus okładzina kamienna to juz sporo centymetrów (zastanawiam się też nad trwałością takiego połączenia) Projektant przekonał nas, że ocieplenie pionowe fundamentu w budynkach bez piwnic i podniesionych nad grunt o 70 cm ( tak jest u nas), ma znaczenie głównie psychologiczne. Postanowiłem więc zrezygnować ze styropianu a przesunięcie bali spokojnie starczy na elewację kamienną, która nie będzie wystawać poza obręb bali.
A jak Wy to rozwiązujecie ?

U mnie jest styropian i z tego co ja slyszalam to wazne jest aby byly fundamenty ocieplone. Ale mysle ze to jest tak ze sa rozne szkoly i musisz zaufac kierownikowi albo go zmienic.Ja wczoraj bylam na stoku i jeden instruktor kazal uczyc sie w niezapietych butach,drugi nakrzyczal na mnie ze dziecku butow nie zapielam mocno i badz tu czlowieku madry.

zbyszek57
22-02-2012, 14:11
Zbyszek - przy takim rozwiązaniu ( łaty+płyta+kamień) całość musi mieć minimum 10-12 cm. Czy w takim przypadku elewacja ścianki wystaje poza obręb bali ? Bo przesunięcie osi bali o taką odległość to już raczej coś dla ludzi o mocnych nerwach ;)
PS.
Widziałem domek, w którym scianka fundamentowa wraz z okładziną wystawała poza obręb bali i żeby to jakoś wizualnie nie raziło a przy okazji nie gromadziła się tam woda, na balu stykajacym się z murem wykonano rodzaj opierzenia z blachy. Przyznam jednak, że średnio mi sie to podobało.


nie do konca. Zależy czym okładasz. łupany piaskowiec , czy głazy granitowe.Ja bym radzil łupek granitowy z Izer albo bazaltowy. to grubosc okolo 1,5 do 2 cm
a potem , im nizej, to grubiej, tak, by uzyskac efekt przymurza -pochylonej kamiennej przypory wkolo budynku ,. dobrze ulozona z folia w srodku zapewni skuteczny odplyw wody opadowej

zbyszek57
22-02-2012, 14:24
bardzo fajny w kolorystyce i w pracy z nim jest łupek serycytowy. Występuje m.in w Górach Izerskich jako naturalne podloze kamienne na calym pogórzu

agatka2106
22-02-2012, 17:28
nie do konca. Zależy czym okładasz. łupany piaskowiec , czy głazy granitowe.Ja bym radzil łupek granitowy z Izer albo bazaltowy. to grubosc okolo 1,5 do 2 cm
a potem , im nizej, to grubiej, tak, by uzyskac efekt przymurza -pochylonej kamiennej przypory wkolo budynku ,. dobrze ulozona z folia w srodku zapewni skuteczny odplyw wody opadowej

A masz jakies zdjecie takiego oblozenia? A cenowo jak wychodzi? Ja nadal mam niedokonczone oblozenie fundamentu

mastal23
22-02-2012, 21:52
witam serdecznie wszystkich. w końcu mogę coś napisać bo przez moją nieuwagę nie byłem do końca zarejestrowany i tylko czytałem i czytałem. z chęcią dołączę się do rozmów. mamy zamiar wybudować naszą chatkę w tym roku. trochę ryzykujemy bo na razie działka, na której powstanie chatka nie jest jeszcze nasza a już mamy projekt w trakcie adaptacji. nawet jeszcze nie mamy kredytu. budowa w okolicach Bochni, projekt zawoja dw, bal prostokątny 20cm i jak na razie pełen optymizm

marmur7
23-02-2012, 01:03
Witaj mastal - powodzenia w bojach :)

zbyszek - sprawdziłem wymienione przez Ciebie łupki. Trzeba byłoby je jednak wybierać w realu, bo kolorystyka zdjęć w necie jest zawodna. Btw, na targach Budma w Poznaniu oferta okładzin kamiennych była oszałamiająca.

petervdo
23-02-2012, 07:08
witam serdecznie wszystkich. w końcu mogę coś napisać bo przez moją nieuwagę nie byłem do końca zarejestrowany i tylko czytałem i czytałem. z chęcią dołączę się do rozmów. mamy zamiar wybudować naszą chatkę w tym roku. trochę ryzykujemy bo na razie działka, na której powstanie chatka nie jest jeszcze nasza a już mamy projekt w trakcie adaptacji. nawet jeszcze nie mamy kredytu. budowa w okolicach Bochni, projekt zawoja dw, bal prostokątny 20cm i jak na razie pełen optymizm
fajny projekt ;)
nasz projekt podobny do zawoi .. minimalnie większy (pozdrowienia dla AgiJezyk :) )
i z gankiem ;) .. sprawdza się przy mrozach

zbyszek57
23-02-2012, 07:45
Marmur, warto jechac w te Izery dostawczakiem. W ciagu 5 godzin wybralem sobie 2 tony lupka o zlotym odcieniu zzyłkami malachitu

zbyszek57
23-02-2012, 08:08
A masz jakies zdjecie takiego oblozenia? A cenowo jak wychodzi? Ja nadal mam niedokonczone oblozenie fundamentu

Agatka, u Jurka na fotce widac takie obłożenie. Zrobił to genialnie i warto to skopiować, jesli autor pozwoli:P

co do ceny, to wszystko zależy od tego za ile kupisz kamień i jakiego uzyjesz

skvarec
23-02-2012, 13:15
Witam - ja w temacie ocieplenia fundamentów.
Wydaje mi sie jednak, że nawet jeżeli nie ma piwnic to ocieplenie jest ważne. Chodzi o przemarzanie - przez nieocieplony mur mróz podchodzi pod dom, a nie jest to korzystne. To samo tyczy się tarasu jeżeli jest wylany, betonowy - nie może stykać się z fundamentem bo przewodzi zimno - trzeba go odizolować styropianem...

ANNNJA
23-02-2012, 13:27
a więc ja opowiem Wam z doświadczenia,
wewnątrz mamy 5cm styropian przy ścianach, ale w wiatrołapie nie położyliśmy bo..... murarz mówił że przecież ganek jest na zewnątrz to więc i tak nie trzeba bo ganek będzie jakby takim izolatorem- ten sam poziom!

przez pierwsze 2zimy nie mieliśmy ocieplenia na zewnątrz fundamentów,
i właśnie gdzieś na drodze od łazienki przez wiatrołap - ca` 3,5mb. (ten nieocieplony od wew. i zewnątrz też wtedy nie) i potem 2m. kuchnia
przyłapało nam w tamtym roku dwa razy wodę zimą.... (rurki z wodą zimną też powinno się ocieplać i to porządnie)!!
a w tym roku po ociepleniu fundamentu Styrodurem 4cm + 3cm piaskowca = EFEKT bez zamarzania.....wnioski wyciągajcie sami

peter4x5
23-02-2012, 15:19
cieszy fakt, ze coraz iecej osob dostrzega zalety dobrej izolacji domow
z mojego doswiadczenia wiem, ze pieniadze wydatkowane na izolacje zwracaja sie najszybciej

agatka2106
23-02-2012, 15:20
Witaj mastal - powodzenia w bojach :)

zbyszek - sprawdziłem wymienione przez Ciebie łupki. Trzeba byłoby je jednak wybierać w realu, bo kolorystyka zdjęć w necie jest zawodna. Btw, na targach Budma w Poznaniu oferta okładzin kamiennych była oszałamiająca.

Ja tez szukalam na allegro i cena samego lupka nie najgorsza ale ten transport to porazka. Jeszcze sobie poczekam, dokanczanie latami tez ma swoje uroki;)

zbyszek57
23-02-2012, 21:20
a co znaczy ze mróz podchodzi pod dom? robisz wewnątrz fundamentu tzw "wanne"z izolacji termicznej i co i gdzie Ci podejdzie?

zbyszek57
23-02-2012, 21:23
Agatka, w okolicach Mirska przed samą Czerniawa jest czynna kopalnia serycytu, za tone łupka zaplacisz 60 złotych.Warunek..sama sobie ładujesz z ogromnej hałdy
Twoj koszt to przejazd:)