PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

marmur7
23-02-2012, 23:12
Agatka, w okolicach Mirska przed samą Czerniawa jest czynna kopalnia serycytu, za tone łupka zaplacisz 60 złotych.Warunek..sama sobie ładujesz z ogromnej hałdy
Twoj koszt to przejazd:)

W przypadku gdy sie nie posiada dostawczaka a ma do zrobienia trasę 600 km w obie strony i zakładając optymistycznie 1,3 zł za km, to ten drobny koszt może być decydujacy :)

agatka2106
24-02-2012, 07:43
Agatka, w okolicach Mirska przed samą Czerniawa jest czynna kopalnia serycytu, za tone łupka zaplacisz 60 złotych.Warunek..sama sobie ładujesz z ogromnej hałdy
Twoj koszt to przejazd:)

Dzieki za informacje

agatka2106
24-02-2012, 07:48
W przypadku gdy sie nie posiada dostawczaka a ma do zrobienia trasę 600 km w obie strony i zakładając optymistycznie 1,3 zł za km, to ten drobny koszt może być decydujacy :)

To prawda ale mysle ze nie przewyzszy tego z allegro, latem wezme sie za obliczanie, ciekawe po ile bedzie wtedy paliwo.

Fasola30
24-02-2012, 09:01
Dzieki za odpowiedzi:) U nas wychodzi na to, że bale wystają 9cm poza krawędź piwnicy. Architekci robiąc przystosowanie po pierwsze wstawili bal 28cm zamiast 26cm, po drugie przesuneli osie parteru nie zmieniając przy tym wymiarów piwnicy. I tak jedna firma postawiwiła piwnicę wg "oryginału" a druga w tym czasie przycinała bale wg przystosowanego projektu parteru (wykonawca dał 4 cm naddatku). A przed montażem okazało się że jest róznica między wymiarami piwnicy a parteru i zrobiło się 9cm (5cm po rozjechaniu osi i 4cm naddatku przy założeniu, że bal ma 28cm bo rzeczywistości wyszło 11cm - bal 26cm). Wykonawca musiał przycinać wszystko na nowo i poszo też trochę nowego materiału. Domu w tym stanie wykonawca w ogóle by nie postawił nie mówiąc już o gwarancji. Achitekci przyznali się do błędu i nieznajomości projektowania budynków drewnianych ( a odbyły sie 2 spotkania architekta z wykonawcą domu, który mówił z czego i jak buduje) . Niestety ubezpieczalnia w której architekt ma OC odmówiła wypłaty odszkodowania stwierdzjąc, że takie przesynięcie nie ma wpływu na stabilność ścian budynku. Dom zamiast stanąć we wrześniu przyjedzie może w marcu:( Teraz szukamy informacji na ten temat i bieglego w tej sprawie, który mógły wydac opinię bo chcemy sie odwołać. Stąd moje wcześniejsze pytanie.

Jakis czas temu trafiłam na Allegro firmę, która sprzedaje kamień cięty do obkładania m.in. elewacji. Spore kawałki spakowane na paletę, 1t to ok 25-27m2 cena to było 800zł z wysyłką.

zbyszek57
24-02-2012, 09:15
W przypadku gdy sie nie posiada dostawczaka a ma do zrobienia trasę 600 km w obie strony i zakładając optymistycznie 1,3 zł za km, to ten drobny koszt może być decydujacy :)

mam dostawczaka, to plus ,ale mam tez do zrobienia w obie strony 1050 km. Samochod osobowy z przyczepka jest rozwiazaniem:) Przy grubosci lupków serycytowych ok 1 cm mozna tego nawieśc naprawdę duzo

zbyszek57
24-02-2012, 09:18
[QUOTE=Fasola30;5224130]Dzieki za odpowiedzi:) U nas wychodzi na to, że bale wystają 9cm poza krawędź piwnicy. Architekci robiąc przystosowanie po pierwsze wstawili bal 28cm zamiast 26cm, po drugie przesuneli osie parteru nie zmieniając przy tym wymiarów piwnicy. I tak jedna firma postawiwiła piwnicę wg "oryginału" a druga w tym czasie przycinała bale wg przystosowanego projektu parteru (wykonawca dał 4 cm naddatku). A przed montażem okazało się że jest róznica między wymiarami piwnicy a parteru i zrobiło się 9cm (5cm po rozjechaniu osi i 4cm naddatku przy założeniu, że bal ma 28cm bo rzeczywistości wyszło 11cm - bal 26cm). Wykonawca musiał przycinać wszystko na nowo i poszo też trochę nowego materiału. Domu w tym stanie wykonawca w ogóle by nie postawił nie mówiąc już o gwarancji. Achitekci przyznali się do błędu i nieznajomości projektowania budynków drewnianych ( a odbyły sie 2 spotkania architekta z wykonawcą domu, który mówił z czego i jak buduje) . Niestety ubezpieczalnia w której architekt ma OC odmówiła wypłaty odszkodowania stwierdzjąc, że takie przesynięcie nie ma wpływu na stabilność ścian budynku. Dom zamiast stanąć we wrześniu przyjedzie może w marcu:( Teraz szukamy informacji na ten temat i bieglego w tej sprawie, który mógły wydac opinię bo chcemy sie odwołać. Stąd moje wcześniejsze pytanie.

Bieglego z zakresu budownictwa lądowego poszukaj na liscie bieglych Sądu rejonowego w swoim mieście lub powiecie. I tylko takiego. Opinia innego moze zostac spokojnie podwazona.
A tak na marginesie, w swojej kilkunastoletniej praktyce spotkalem jednego architekta , majacego pojecie o budownictwie derwnianym masywnym. Reszta to bardzo sympatyczni ludzie, posiadajacy wiedze teoretyczna,,ale zero praktycznej

Fasola30
24-02-2012, 11:11
dzieki zbyszek własnie znalazłam takiego biegłego - jedynego u nas zreszta

zbyszek57
24-02-2012, 11:37
Zycze powodzenia. Biegly powinien podważyć kompetencje eksperta firmy ubezpieczeniowej odnośnie wartości merytorycznej ocen fundamentów . Dalej to juz prosta sprawa. Oczywiscie sąd moze i ma prawo wyznaczyć superbieglego według własnego wyboru i jego opinia jest juz nie do podważenia. Ale to wyjątkowe przypadki

telewy
24-02-2012, 12:02
Chyba jest wyjście, żeby bezpiecznie bale wystawały i była piwnica ocieplona. Daje się kamień na zewnątrz, a od środka ocieplenie?
Ja mam ocieplenie od środka, bal w ogóle u mnie nie wystaje (bo to właściwie balik, ma tylko 7cm. Na zewnątrz mam styropian 2cm i na to dam kamień, w sumie wyjdzie coś około 5cm. Nad fundamentem dekarz zrobił mi z blachy taki mały okapik, żeby woda się nie lała na fundament.

Fasola30
24-02-2012, 12:38
zbyszekj do sadu na razie nie idziemy - piszemy póki co odwołanie od odmowy wypłaty odszkodowania. Zobaczymy co z tego będzie....

peter4x5
24-02-2012, 13:46
[QUOTE=Fasola30;5224130]
A tak na marginesie, w swojej kilkunastoletniej praktyce spotkalem jednego architekta , majacego pojecie o budownictwie derwnianym masywnym. Reszta to bardzo sympatyczni ludzie, posiadajacy wiedze teoretyczna,,ale zero praktycznej

niestety, przenosi sie to rowniez na szkielet
wiedza i doswiadczenie wymarla z pokoleniem ludzi budujacych domy drewniane, potrzeba troche czasu na powstanie nowego pokolenia majacego odpowiednia wiedze i doswiadczenie
"betonowe" podejscie niektorych architektow i projektantow do tematu powala z nog
patrzac na poczynania ludzi zajmujacych sie regulowanie rynku budowlanego, nie nastapi to szybko

zbyszek57
24-02-2012, 14:52
zbyszekj do sadu na razie nie idziemy - piszemy póki co odwołanie od odmowy wypłaty odszkodowania. Zobaczymy co z tego będzie....

bede trzymał kciuki. Ale jak znam zycie, sąd bedzie chyba nieunikniony

zbyszek57
24-02-2012, 15:12
[QUOTE=zbyszek57;5224160]

niestety, przenosi sie to rowniez na szkielet
wiedza i doswiadczenie wymarla z pokoleniem ludzi budujacych domy drewniane, potrzeba troche czasu na powstanie nowego pokolenia majacego odpowiednia wiedze i doswiadczenie
"betonowe" podejscie niektorych architektow i projektantow do tematu powala z nog
patrzac na poczynania ludzi zajmujacych sie regulowanie rynku budowlanego, nie nastapi to szybko


Peter , jesli spojrzeć na projekty typowe, kazda praktycznie firma architektoniczna planuje fundamenty pod budynek realizowany w technologii murowanej a co za tym idzie, przelicza tak obciążenia . Biorac cieżar 1 m kw sciany murowanej z cegly pelnej o grubości 40 cm na zaprawie cementowej jako ok 800 kg projektują tak fundamenty. Przykładem projekt Chmielniki średnie R1 L- na fundamencie zaprojektowano ławe fundamentowa o szerokości 60 cm i szerokości 40 cm zbrojoną siatka z pręta fi 12mm w siatce co 15 cm. I to dla gruntu sredniozwiezłego . Nie pytam, jaka bylaby ława dla gruntu lekkiego. Rożnica w wadze domu z ceramiki pełnej a domu z bala masywnego wynosi mniej wiecej 2,5 raza. A musimy pamietac o tym,ze fundament zaprojektowany jest z zapasem wtrzymalosciowym 50 %. No ale to inwestor placi za beton wpompowany w ziemie

marmur7
24-02-2012, 15:40
A tak z innej beczki - podczas układania pokrycia dachowego, dekarze zamontowali kominek wentylacyjny, taki jak na poniższym zdjęciu:
http://pro.zapodaj.net/uploads/mur-dom24/167/wirplast_tile_20.jpg
Nie wiem jednak dlaczego, zamiast będącej w komplecie rury fi110 z pcv, zastosowali giętką rurę aluminiową. Prawdopodobnie będzie ona spełniać swoją rolę ( jest to tylko wywietrznik kanalizacji) jednak niepokoi mnie czy na aluminiowej rurze, która przechodzi przez połać dachu nie będzie się nadmiernie skraplać woda ( różnica temperatur). Nie wiem jak wygląda skraplanie na rurach pcv - czy jest jakaś róznica ? Dach nie jest jeszcze odebrany , istnieje więc mozliwość zmiany, tylko czy warto ?

zbyszek57
24-02-2012, 15:50
pewnie nie da sie poprowadzić rury PVC a aluminiowa popracuje jak spiro.Skraplanie jest porownywalne

peter4x5
24-02-2012, 16:12
A tak z innej beczki - podczas układania pokrycia dachowego, dekarze zamontowali kominek wentylacyjny, taki jak na poniższym zdjęciu:
http://pro.zapodaj.net/uploads/mur-dom24/167/wirplast_tile_20.jpg
Nie wiem jednak dlaczego, zamiast będącej w komplecie rury fi110 z pcv, zastosowali giętką rurę aluminiową. Prawdopodobnie będzie ona spełniać swoją rolę ( jest to tylko wywietrznik kanalizacji) jednak niepokoi mnie czy na aluminiowej rurze, która przechodzi przez połać dachu nie będzie się nadmiernie skraplać woda ( różnica temperatur). Nie wiem jak wygląda skraplanie na rurach pcv - czy jest jakaś róznica ? Dach nie jest jeszcze odebrany , istnieje więc mozliwość zmiany, tylko czy warto ?

zaizoluj rure, unikniesz skraplania

marmur7
24-02-2012, 16:33
Zbyszek - chodzi mi o tzw przejscie dachowe, czyli na zdjęciach ta wystająca u dołu rura, będąca w komplecie fabrycznym. U mnie zamiast tej rury, jest po prostu giętka rura alu. Będe jeszcze rozmawiał w tej sprawie z dekarzami, ale poniewaz w tym wzgl. jestem laikiem nie chciałbym usłyszec od nich , że "będzie dobrze" ;)

Peter4x5 - w chwili obecnejj mam dostep tylko do tej częsci rury, która jest widoczna od strony poddasza. I te część mogę ew, ocieplić, a przecież szron pojawi się w duzej ilości równiez na częsci wychodzacej ponad deskowanie i wchodzącej do korpusu kominka wentylacyjnego.

peter4x5
24-02-2012, 16:35
[QUOTE=peter4x5;5224824]


Peter , jesli spojrzeć na projekty typowe, kazda praktycznie firma architektoniczna planuje fundamenty pod budynek realizowany w technologii murowanej a co za tym idzie, przelicza tak obciążenia . Biorac cieżar 1 m kw sciany murowanej z cegly pelnej o grubości 40 cm na zaprawie cementowej jako ok 800 kg projektują tak fundamenty. Przykładem projekt Chmielniki średnie R1 L- na fundamencie zaprojektowano ławe fundamentowa o szerokości 60 cm i szerokości 40 cm zbrojoną siatka z pręta fi 12mm w siatce co 15 cm. I to dla gruntu sredniozwiezłego . Nie pytam, jaka bylaby ława dla gruntu lekkiego. Rożnica w wadze domu z ceramiki pełnej a domu z bala masywnego wynosi mniej wiecej 2,5 raza. A musimy pamietac o tym,ze fundament zaprojektowany jest z zapasem wtrzymalosciowym 50 %. No ale to inwestor placi za beton wpompowany w ziemie

kazdy chce zostawic jakis slad po sobie, dla potomnych
chyba ze jakis wykonaca wprowadzi swoja inowacje i zmniejszy ilosc cementu, lub zapomni o stali

mozna zaryzykowac stwierdzenie ze nasza mysl techniczna jest oparta na solidnych fundamentach
autostrady chyba maja mniej solidne,
ale mamy przeciez sroga zime i zdrowe podejscie do zycia
przeciez Euro trwa krotko
po co nam drogi na dluzej

autora tematu prosze o wyrozumialosc

peter4x5
24-02-2012, 16:46
Zbyszek - chodzi mi o tzw przejscie dachowe, czyli na zdjęciach ta wystająca u dołu rura, będąca w komplecie fabrycznym. U mnie zamiast tej rury, jest po prostu giętka rura alu. Będe jeszcze rozmawiał w tej sprawie z dekarzami, ale poniewaz w tym wzgl. jestem laikiem nie chciałbym usłyszec od nich , że "będzie dobrze" ;)

Peter4x5 - w chwili obecnejj mam dostep tylko do tej częsci rury, która jest widoczna od strony poddasza. I te część mogę ew, ocieplić, a przecież szron pojawi się w duzej ilości równiez na częsci wychodzacej ponad deskowanie i wchodzącej do korpusu kominka wentylacyjnego.

im blizej wylotu tym powietrze bedzie zimniejsze, bardziej istotna jest strefa gdzie masz duza roznice temperatur czyli bezposrednio za wyjsciem rury z cieplej strefy czyli zaizolowanego sufitu

peter4x5
24-02-2012, 16:51
bardzo czesto montuja rury z folii aluminiowej do odprowadzenia powietrza z suszarek, potencjalnie 100% wilgotnosci i nie zauwazylem wiekszych problemow, pod warunkiem ze rura nie jest zgnieciona i polaczenia sa szczelne

fish
27-02-2012, 10:24
Witajcie Balowicze !
Od dłuższego czasu śledzę wątek i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem. Tak jak pisał Maciek74 drewniaki to ciężka choroba, a zapadłem na nią już dawno temu. Z moim domkiem jestem na początku drogi. Posiadam WZ i rozebraną pogórzańską chałupę, (podkarpacie). Teraz dumam nad projektem. Czy ktoś z Was mógłby polecić mi jakiegoś rozsądnego architekta. Podobają mi się domy w stylu prostym, surowym, archaicznym, (chyba tak nazwał je JerzyBw :-)).
pozdrawiam, fish

A domek przed rozbiórką wyglądał tak:
http://foto0.m.onet.pl/_m/c13f60ce9573a37073291f8131f86298,21,19,0.jpg

peter4x5
27-02-2012, 10:49
Witajcie Balowicze !
Od dłuższego czasu śledzę wątek i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem. Tak jak pisał Maciek74 drewniaki to ciężka choroba, a zapadłem na nią już dawno temu. Z moim domkiem jestem na początku drogi. Posiadam WZ i rozebraną pogórzańską chałupę, (podkarpcie). Teraz dumam nad projektem. Czy ktoś z Was mógłby polecić mi jakiegoś rozsądnego architekta. Podobają mi się domy w stylu prostym, surowym, archaicznym, (chyba tak nazwał je JerzyBw :-)).
pozdrawiam, fish

A domek przed rozbiórką wyglądał tak:
http://foto.onet.pl/9o6zq,cg1700ccc07k,u.html

musiales go rozebrac co do kawaleczka
zniknal caly
sadzac ze zdjecia

jusanka
27-02-2012, 13:43
Poradźcie
na dach kładziemy wiór osikwy, bardzo popularny w towarzystwie balowo zakreconych:), czy rozsadnie będzie pominąć deskowanie i na krokwie kłaść , folię , łaty , kontrłaty i wiór, tak doradził wykonawca dachu ale decyzję pozostawia nam, co o tym myslicie?

Kolejna rzecz to jak zrobic wylewkę w kotłowni ,żeby był spadek wody do kratki odpływowej? sa jakies patenty, domowe sposoby?musimy to sami dopilnować.

Tu link z fotkami domu, konstrukcja już gotowa czekamy na przeprowadzkę pod koniec Marca:)!!!
https://picasaweb.google.com/105032217237962464696/Dom?authkey=Gv1sRgCOCLqdnAhumuDQ

pozdro

fish
27-02-2012, 18:40
musiales go rozebrac co do kawaleczka
zniknal caly
sadzac ze zdjecia

Przepraszam, uczę się. Już widać.
http://foto0.m.onet.pl/_m/c13f60ce9573a37073291f8131f86298,21,19,0.jpg

ankaas
27-02-2012, 20:29
Poradźcie
na dach kładziemy wiór osikwy, bardzo popularny w towarzystwie balowo zakreconych:), czy rozsadnie będzie pominąć deskowanie i na krokwie kłaść , folię , łaty , kontrłaty i wiór, tak doradził wykonawca dachu ale decyzję pozostawia nam, co o tym myslicie?

Kolejna rzecz to jak zrobic wylewkę w kotłowni ,żeby był spadek wody do kratki odpływowej? sa jakies patenty, domowe sposoby?musimy to sami dopilnować.

Tu link z fotkami domu, konstrukcja już gotowa czekamy na przeprowadzkę pod koniec Marca:)!!!
https://picasaweb.google.com/105032217237962464696/Dom?authkey=Gv1sRgCOCLqdnAhumuDQ

pozdro

Jusanka, co do wioru to sama chetnie poczytam.
Wylewke betonowa z malym spadem zrobisz w bardzo prosty sposob.
W kazdym skladzie materialow budowlanych znajdziesz takie prowadnice, ktore sie uzywa do kladzenia tynkow.
Te przykleisz wstepnie do podlogi na klej do plytek lub cos podobnego oczywiscie zachowujac spad.
Rozstaw je po dwie rownolegle do kazdego spadku, jedna z lewej druga z prawej strony.
Nastepnie wez dluga poziomice lub temu podobna listwe i wylany beton mozna wygladzic prowadzac listwe po wstepnie
przymocowanych prowadnicach. To dziala :-)
A propo, kto stawial ci dom? Trochanowski?

zbyszek57
27-02-2012, 20:46
Poradźcie
na dach kładziemy wiór osikwy, bardzo popularny w towarzystwie balowo zakreconych:), czy rozsadnie będzie pominąć deskowanie i na krokwie kłaść , folię , łaty , kontrłaty i wiór, tak doradził wykonawca dachu ale decyzję pozostawia nam, co o tym myslicie?


Tu link z fotkami domu, konstrukcja już gotowa czekamy na przeprowadzkę pod koniec Marca:)!!!
https://picasaweb.google.com/105032217237962464696/Dom?authkey=Gv1sRgCOCLqdnAhumuDQ

pozdro






a co na poddaszu? uzytkowe czy nie? bo jak uzytkowe to radzilbym dac deskowanie (OSB, Durelis itp) jak nie to bez deskowania

peter4x5
27-02-2012, 21:34
Przepraszam, uczę się. Już widać.
http://foto0.m.onet.pl/_m/c13f60ce9573a37073291f8131f86298,21,19,0.jpg

moze zlozyc tak jak bylo oryginalnie?
ladny ten dom

marmur7
27-02-2012, 22:01
Jusanka - super macie ten domek, fajne jest rozwiązanie wnętrza z podpierającymi strop, ścianami wewnętrznymi.
Deskowanie dachu nigdy nie będzie ze szkodą dla budynku. Sami kilka razy zmienialiśmy koncept na pokrycie dachowe. Projekt zakładał pokrycie lekkie, do wyboru mieliśmy więc gonty bitumiczne lub drewniane, wiór osikowy lub blachodachówkę. Po jakims czasie na placu boju zostały te dwa ostatnie. Wiór osikowy podobał się nam najbardziej, ale podeszliśmy do tego realnie. Przy położeniu naszej hacjendy w zachodniej Polsce, mielibyśmy spore problemy by wyegzekwować ew. prace naprawcze, zwłaszcza jakieś drobniejsze. A zawsze takie mogą się zdarzyć. Kłopoty naszych znajomych z domem pod Poznaniem tylko nas utwierdziły w tym wyborze. Zostalismy więc przy blachodachówce lekko pozazdraszczając innym dachów wiórowych.

JerzyBw
28-02-2012, 09:12
A domek przed rozbiórką wyglądał tak:
http://foto0.m.onet.pl/_m/c13f60ce9573a37073291f8131f86298,21,19,0.jpg
bosze! Ty tą chałupkę rozebrałeś? Złóż ją z powrotem. Odzyskaj jak najwięcej w dobrym stanie drewno a resztę dorób.

JerzyBw
28-02-2012, 09:13
Jusanka Piękne.
Projekt jest typowy pod taki bal?

jusanka
28-02-2012, 15:37
ankaas , dzięki za patent, będziemy działać.

Poddasze u nas użytkowe , 3 pokoje , garderoba , łazienka i jeszcze kąt na książki, ciągle myślimy o tym deskowaniu.Wykonawca dachu mówi,że nie odradza ale u siebie by nie robił.doświadczenie ma duze, od wielu lat na rynku(Henryk Matusiewicz).

Projekt typowy pod taki bal, R.Trochanowski sam rysował.

Dzięki wszystkim za zaineresowanie, miłedo dnia.

marmur7
28-02-2012, 16:29
Wykonawca dachu mówi,że nie odradza ale u siebie by nie robił.doświadczenie ma duze, od wielu lat na rynku(Henryk Matusiewicz).


Wykonawca z pozytywnymi referencjami - robił również poniższy dach:
http://www.logs.com.pl/pl/Dom-z-bali-Bierkowo.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.logs.com.pl%2F pl%2FDom-z-bali-Bierkowo.html)

Zasięgałem opinii u właściciela domu - był bardzo zadowolony.

Bedstemider
28-02-2012, 19:20
Balowicze jaki macie ogrzewanie w swoich domach, jestem na etapie projektu i trzeba już wybrać;
Na razie myślę o podłogówce na parterze i grzejniki na piętrze zasilanie z pieca na węgiel z podajnikiem + kominek z płaszczem - czy to dobre rozwiązanie w domu do 110 mkw. Nie wiem tylko jak rozwiązać temat ciepłej wody w lato, czy boiler czy piecyk gazowy?
Poradźcie jak rozwiązać ten temat, a może macie lepsze rozwiązanie w swoich domach;

telewy
28-02-2012, 21:11
Ja mam piec na pellety, zdecydowanie polecam jako alternatywę do ekogroszyku. Jest zdecydowanie czystszy i przy tym pachnie palonym drzewem, co mi bardzo pasuję. W lato piec grzeje wodę, nie widzę w tym problemu, piec pracuje w trybie "lato". Ja na razie bym nie kombinował z tą alternatywą na lato, jeśli grzanie piecem Ci się nie spodoba później sobie je zmienisz, po co od razu wydawać pieniądze. Na lato możesz też zainstalować solary. Ja mam trochę podłogówki i kaloryfery, i w domku cieplutko. W kominek z płaszczem nie bawiłbym się, może to dobre jak ma się gaz z butli i trzeba oszczędzać. Przy takim piecu nie robił bym z salonu drugiej kotłowni. Koszty wrzucone w taki kominek moim zdaniem nie za szybko się zwracają, bo sprawność takiego rozwiązania jest słaba, więc lepiej tą kasę wydać na paliwko do pieca, a kominek postawić sobie jakiś normalny.

fish
28-02-2012, 22:02
Cieszę się że Wam też się podoba, dziękuję.
Kupiłem opuszczoną chatę i chcę złożyć ją na mojej ziemi. Zostanie czerwona dachówka, malutkie okna, bryła zewnętrzna. Chciałbym dopasować rozkład pomieszczeń i przekształcić poddasze w mieszkalne. Dlatego szukam kogoś kto czuje bluesa i wymaluje mi projekt. Znacie może kogoś ?

peter4x5
28-02-2012, 22:41
Cieszę się że Wam też się podoba, dziękuję.
Kupiłem opuszczoną chatę i chcę złożyć ją na mojej ziemi. Zostanie czerwona dachówka, malutkie okna, bryła zewnętrzna. Chciałbym dopasować rozkład pomieszczeń i przekształcić poddasze w mieszkalne. Dlatego szukam kogoś kto czuje bluesa i wymaluje mi projekt. Znacie może kogoś ?

nie mozesz znalezc gotowy domek o podobnych gabarytach i skopiowac wnetrze ktore Ci odpowiada?
nie sadze zeby bylo duzo rzeczy do liczenia

marmur7
28-02-2012, 22:56
Moją hacjendę będzie ogrzewał wyłącznie kominek z płaszczem wodnym i zasobnikiem buforowym. Staramy się wybudować dom bez kredytu ograniczając koszty na tyle na ile się da. Piec na ekogroszek lub pelety wymagałby wzniesienia drugiego komina, a to kolejny wydatek na jaki nas nie stać. Palenie w kominku nam nie przeszkadza, zawsze ktoś jest w domu i może dorzucić drewna. Zasobnik został dobrany w taki sposób, że po wygasnięciu kominka powinien oddawać ciepło przez całą noc. Można do niego podłączyć również solary, jednak na razie ich nie montujemy. Rezerwowo pojemnik może dogrzewać grzałka elektryczna. Na parterze i poddaszu grzejniki.

Agral
29-02-2012, 00:08
A jak wychodzi ogrzewanie gazem domow drewnianych? Znacznie drozej od piecow na eko czy pellet?
Myslalem o ogrzewaniu gazem i docieplaniu kominkiem w mrozniejsze dni.

JerzyBw
29-02-2012, 09:19
Cieszę się że Wam też się podoba, dziękuję.
Kupiłem opuszczoną chatę i chcę złożyć ją na mojej ziemi. Zostanie czerwona dachówka, malutkie okna, bryła zewnętrzna. Chciałbym dopasować rozkład pomieszczeń i przekształcić poddasze w mieszkalne. Dlatego szukam kogoś kto czuje bluesa i wymaluje mi projekt. Znacie może kogoś ?
Z Maćkiem skontaktuj się. On wie dużo o takich chałupach i powinien mieć kontakt z architektem od takich domów.

Karjooka
29-02-2012, 15:28
Witam serdecznie miłośników domów z bali, do których należę od dawna o czym dowiedziałam się niedawno;-)

Wątek jest prze-o-gro-mny. Mega długaśny. Nie wiem czy uda mi się przez niego przegryźć w całości. Mam więc nadzieję, że nie będziecie na każde moje pytanie odpowiadać "poszukaj w tym wątku", bo wtedy będę wyć!;-) I od razu, tytułem próby...

Czy ktoś z was będzie tak miły i powie mi czy to prawda, że dom z bali drewnianych 24 cm o przekroju prostokątnym nie wymaga ocieplenia ścian zewnętrznych tj. wełny mineralnej od środka i na to deski? Firma, w której być może zamówię mój dom twierdzi, że takie ocieplenie nie jest potrzebne przy tej grubości bali choć niby normy wskazują, że powinno być... Hm. Moja pierwsza zagwozdka :confused:

Agral
29-02-2012, 15:33
Normy sa oderwane od rzeczywistosci, taki przekroj bala, dobrze polaczony zapewni cieply dom, nie trzeba ocieplac. Zauwaz, ze sami gorale buduja swoje domy z 18-20cm plazow, a tam przeciez duje ten wiatr :)

marmur7
29-02-2012, 17:09
W Norwegii przyjmuje się, że strefa przemarzania drewna wynosi maksymalnie 15 cm. Przy ich warunkach klimatycznych. Teoretycznie więc każda grubsza ściana z litego drewna powinna sobie dać radę z dużym nawet mrozem. Jednak nie chodzi tu o nic nie mówiące współczynniki, lecz o realne odczuwanie komfortu cieplnego. Z tego punktu widzenia im grubsza ściana ( plus szczelne połączenia między balami) tym lepsze warunki cieplne.
Co do górali - coraz częsciej budują zwykłe domy murowane i okładają je kilkucentymetrową okładziną drewnianą w kształcie bali. W ostatnich dwóch latach widziałem całe osiedla budowane w takiej technologii.

peter4x5
29-02-2012, 17:23
norma okresla min wartosc termiczna sciany, a nie poszczegolne typy scian
policz wartosc termiczna takiej przegrody jak 24 cm drewno i jesli miescisz sie w normie nie uzywasz dodatkowo izolacji

z wartosci wynika ze taka sciana nie spelnia wymogow norm

normy sa po to zeby je przestrzegac, takie jest prawo i madre normy nie sa oderwane od rzeczywistosci
to o czym pisze przedmowca powyzej (doswiadczenie z Gacolandu) jest wynikiem wplywu masy termicznej takiej sciany a nie jej wartosci termicznych
a poniewaz wplyw masy termicznej zalezy od wielu niekontrolowalnych procesow, nie jest ujety w normach
drewno iglaste ma srednio 3x mniejsza wartosc izolacyjna w porownaniu z welna o tej samej grubosci
jesli doda sie nieszczelnosci, niestety sciana wypada blado

mowa oczywiscie o wartosciach obliczeniowych

peter4x5
29-02-2012, 17:25
mowiac o przedmowcy mialem na mysli Agral

Agral
29-02-2012, 17:32
Wg wykonawcow z ktorymi rozmawialem, aby spelnic te nowa norme przy domach drewnianych, trzeba budowac z bala o grubosci min. 48 cm.
A rzeczywistosc jest taka, ze chyba wszyscy aktywni w tym watku nie moga sie pochwalic taka gruboscia a malo kto narzeka na zimny dom. I ja to nazywam oderwaniem od rzeczywistosci.

marmur7
29-02-2012, 19:34
Warto przeczytać: http://www.logs.com.pl/pl/Wlasciwosci-termiczne-domu-z-bali.html

Moose
29-02-2012, 22:20
Witam serdecznie miłośników domów z bali, do których należę od dawna o czym dowiedziałam się niedawno;-)


Pochwal się jaki domek chcesz budować i z jaką firmą... Firma dobrze wybrana i rzetelna to zaoszczędzone później pieniądze!!!

peter4x5
01-03-2012, 02:42
Warto przeczytać: http://www.logs.com.pl/pl/Wlasciwosci-termiczne-domu-z-bali.html

artykul na logs.com.pl jest bardziej rzeczowy i blizszy prawdy

co do drugiego w szkielet.pl to sporo tam niescislosci
autor powoluje sie na badania robione i regulujace tereny niezamieszkale, tj Wildland code, co jest pewnym nieporozumieniem
ponadto testy o ktorych pisze byly prowadzone na zlecenie producentow domow z bali, co czesciowo podwaza ich obiektywnosc

istotna rzecz o ktorej sie nie wspomina to fakt, ze zdecydowane wiekszosc bali w US i Kanadzie jest obrabiana komputerowo, co daje bardzo duza dokladnosc wykonania konstrukcji i polaczen
innym czynnikiem jest uzycie drewna z plantacji ktore rozni sie wyraznie struktura pnia
starodrzew jest zdecydowanie lepszym materialem

peter4x5
01-03-2012, 03:07
Wg wykonawcow z ktorymi rozmawialem, aby spelnic te nowa norme przy domach drewnianych, trzeba budowac z bala o grubosci min. 48 cm.
A rzeczywistosc jest taka, ze chyba wszyscy aktywni w tym watku nie moga sie pochwalic taka gruboscia a malo kto narzeka na zimny dom. I ja to nazywam oderwaniem od rzeczywistosci.

odczucia wlascicieli nie moga byc czynnikiem regulujacym proces konstrukcyjny, nie wiemy ile energii bylo koniecze do zapewnienia komfortu w poszczegolnych domach, poza tym kazdy z nas ma indywidualny poglad jesli chodzi o poczucie komfortu
ciekawe jak wszystkie projekty dom , ktore nie maja bali 48 cm (wg wykonawcow) dostaly pozwolenie na budowe?
albo wykonawcy nie maja racji, albo projektanci bujaja wlascicieli wmawiajac im, ze maja cieplejsze domy niz wynika to z obliczen

zbyszek57
01-03-2012, 09:08
skad wzięto rozmiar belki 48 cm?

czego dotyczy rozmiar- średnicy, grubości?
gatunek drewna- sosna,świerk modrzew, jodła, balsa .cedr libański ,limba olbrzymia?
odzywicowane czy nie?
suszone w stanie powietrzno suchym czy ciśnieniowo?
sposob uszczelniania polaczen miedzy balami- bo nie grubość bala tu decyduje ale zawsze najslabsze ogniwo,a takim jest uszczelnienie polaczen
gęstość drewna badanego/

DOMEK MARZEŃ
01-03-2012, 09:10
[QUOTE=Agral;5236803]Wg wykonawcow z ktorymi rozmawialem, aby spelnic te nowa norme przy domach drewnianych, trzeba budowac z bala o grubosci min. 48 cm.
A rzeczywistosc jest taka, ze chyba wszyscy aktywni w tym watku nie moga sie pochwalic taka gruboscia a malo kto narzeka na zimny dom. I ja to nazywam oderwaniem od rzeczywistosci.[/QUOTE

Agral- nie wszyscy moje bale średnio wychodzą ponad 50 cm

Karjooka
01-03-2012, 09:37
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Niemniej... nic mi się nie rozjaśniło:o Przede wszystkim nie rozumiem, że są normy, których przestrzeganie nie jest egzekwowane. Tj. z wypowiedzi rozumiem, że wg polskich norm domy powinny być budowane z bali o średnicy 48 cm, ale takich tak naprawdę nikt nie buduje. Firma, w której być może będę zamawiać dom (Stollux, Istebna) wykonuje domy z bali prostokątnych 16, 20 i 24 oraz z okrągłych 30. Domy z 16 i 20 się ociepla wełną plus ściana wewnętrzna, 24 i 30 nie. Hm.

Padło pytanie jaki domek i gdzie chcę budować. Beskid Zywiecki, blisko słowackiej granicy, mieszkalny ok. 130 - 150 mkw. Chętniej parterowy, ale chyba jednak - z uwagi na niższe koszty - zdecyduję się na poddasze użytkowe. Dom drewniany w górach był dla mnie od początku oczywistym wyborem. Chciałam bale prostokątne, bo takie lepiej wpisują się w tradycje Beskidu Żywickiego. Dom drewnaniany dla mnie to jednak także klimat, ekologia itp. No i...

Moje wnioski po tym co piszecie póki co są takie że dom wybudowany z bali cieńszych niż 48 cm, czyli taki, który trzeba docieplić, nie jest już chyba domem drewnianym zapewniającym ten specyficzny klimat wnętrza, prawda? Chodzi mi nie o estetykę, ale o cyrkulację powietrza, regulację wilgotności itp. (bo docieplony to już wełna i albo drewno wewnątrz albo nida, tak?). No chyba że budować z bali 48 cm, ale ile taki dom będzie wówczas kosztował?! I czy aby takie bale da się w ogóle u nas kupić? Czy dać 2 x 24 cm...? Czyli wycena jaką dostałam za konstrukcję tak ok. x 2 czyli... nie stać mnie na to:-( Po za tym... I to chyba moja druga zagwozdka: czym taki dom zaimpregnować by nie wylądować z dziećmi w zamkniętym pudełku wydzielającym jakieś tam chemiczne opary (z impregnatów). Czy w grę wchodzi tylko wosk (olej? pokost?) i potem szorowanie domu jak czynią to w Chochołowie?

Agral
01-03-2012, 11:03
@peter4x5: obecny wspolczynnik 0.3 istnieje od paru lat, poprzednio dla jednowarstwowych to bylo 0.5 i wiekszosc balowiczow z tego forum budowalo wg starych norm. Tu nie chodzi o odczucia, tylko wlasnie o coraz wieksza surowosc norm, przeciez klimat sie nie zmienil to po co tworzyc tak rygorystyczne normy. Wydaje mi sie, ze jedynym argumentem jest tylko ekologicznosc pod wzgledem zuzycia energii do ocieplenia takiego domu. Ale to moze od razu zrobic norme 0.1 to nie bedzie trzeba wogole ocieplac :D


albo wykonawcy nie maja racji, albo projektanci bujaja wlascicieli wmawiajac im, ze maja cieplejsze domy niz wynika to z obliczen

To architekt podpisuje sie pod projektem i to on bierze odpowiedzialnosc za to, ze dom spelnia aktualne normy. Jednakze, to co na projekcie a to co w rzeczywistosci to czesto 2 rozne sprawy i malo kto to kontroluje. Po drugie, wszystko zalezy tez od tego na ile swiatlego masz urzednika, przez jednego projekt przejdzie a przez drugiego nie.

@zbyszek57, nie pisze o gr. 48 cm jako normie dla wszystkich domow drewnianych. Ja nie jestem w tej sprawie ani fachowcem ani badaczem, planuje budowe domu i spotykam sie z roznymi opiniami. 48 cm to opinia wykonawcy z Podlasia, ktory robil badania przy wspolpracy z Uniwersytetem w Bialymstoku dla domu o podobnych wlasciwosciach jak ten, ktory ja chce wybudowac i im wyszlo min 48 cm grubosci, aby spelnic obecne normy. Jakie byly dokladne wlasciwosci domu nie podam, bo informacje dostawalem telefonicznie, ale jak ktos jest zainteresowany to moge dac namiar.

Ale podam taki przyklad, bazujacy artykul jeszcze na starych normach:
http://dom.money.pl/domy_drewniane/porady/artykul/wszystko;o;domach;z;bali,89,0,159065.html


Ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych z bali pełnych muszą spełniać wymagania izolacyjności cieplnej stawianym jednorodnym przegrodom zewnętrznym. W tym zakresie współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy niż 0,50 W/m2K, dla ścian jednorodnych lub U < niż 0,3 W/m2K dla ścian warstwowych - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.) tekst jednolity - aktualizacja z dn. 27.05.2004 r.

Ściany z bali sosnowych lub świerkowych, jednorodnych, w warunkach o średniej wilgotności, przy współczynniku przenikania ciepła lambda, określanym w poprzek włókien, wynoszącym 0,16 W/m2K, dla spełnienia wymaganej izolacyjności winne posiadać grubość min. 30 cm. Poniżej wyniki obliczeń wykonane na kalkulatorze Obliczenia cieplne przegrody zamieszczonego w Internecie na stronach Komputerowy katalog Projektanta - http://www.kkp.pl Według KKP współczynnik Lambda dla sosny lub świerku, w poprzek włókien, w stanie suchym, wynosi 0,16

Czyli drewno gr. 30 cm ledwo miescilo sie w poprzednich normach (0.49 przy normie 0.5) a co dopiero w obecnych (0.3).

I jeszcze:


Przykładowe wielkości współczynnika przenikania ciepła U w zależności od grubości bali:
ściana z bali sosnowych, prostokątnych grub. 18 cm - U = 0,78 W/m2K
ściana z bali sosnowych, prostokątnych grub. 28 cm - U = 0,52 W/m2K
ściana z bali sosnowych, okrągłych o średnicy 40 cm - U = 0,38 W/m2K

I w ten sposob wychodzi te moje 48 cm, choc moze byc i wiecej. Oczywiscie, mozna sie jeszcze ratowac bilansem cieplnym, ale przy normie 0.3 nie bedzie to latwe.

@DOMEK MARZEŃ, no gratuluje, ale mnie nie interesuje budowa domu z bala okraglego, nie chce tez aby moj dom mial wyglad karczmiany. Nie wyobrazam sobie tez skad brac takie drewno w Polsce, napewno nie wystarczy dla wszystkich chetnych juz nie mowie o cenie i ekologii. Tu nie chodzi o to czy mozna wybudowac z bala pow. 50 cm, bo ja wiem ze mozna, tylko czy jest to konieczne, zeby dom byl cieply.

@Karjooka, jeden ze znanych architektow domow drewnianych Łukasz Iwanek, ktory scisle wspolpracuje ze Stolluxem, we wszystkich projektach domow z bali przewiduje min. grubosc bala bez ocieplenia - 52 cm. Dowiedz wiec sie dokladnie w samej firmie jak wyglada sprawa wspolczynnika.

Karjooka
01-03-2012, 11:34
@Karjooka, jeden ze znanych architektow domow drewnianych Łukasz Iwanek, ktory scisle wspolpracuje ze Stolluxem, we wszystkich projektach domow z bali przewiduje min. grubosc bala bez ocieplenia - 52 cm. Dowiedz wiec sie dokladnie w samej firmie jak wyglada sprawa wspolczynnika.

O! A skąd takie info? Czy mogę się na tę informację powołać? No i wobec tego... Dla mnie idea domu z drewna jakby... hm... na twarz pada:-( Chyba że po prostu zrobię to co, jak ktoś tutaj wspomniał, czyni ostatnio wielu górali tj. zbuduję murowany i obłożę drewnem;-) Tylko po co?! Wszak nie chodzi mi wyłącznie o wygląd domu a raczej o jego właściwości.

Czy pomylę się jeśli uznam, że domy z drewna nie są tańsze niż murowane, jak się powszechnie uważa a wręcz przeciwnie? I, przy okazji, czy także i ten argument nie przemawia za poszukaniem drewnanej chaty, którą można rozebrać, przenieść, zaadoptować do własnych potrzeb? Czy to nie tańsza droga do spełnienia marzenia o drewnianej chacie? (Bo cena jaką otrzymałam za stan surowy zamknięty za dom ok. 130-150 mkw., bal 24 cm (ściany konstrukcyjne, dach z papą, okna i drzwi i nic po za tym) to ok. 180.000 zł. To wg mnie bardzo dużo za takie pudełko, któremu do tego by nazwać je domem bardzo daleko. Nie sądzicie? Aha! Plus VAT i transport więc wyjdzie pewnie ponad 200.000 zł.)

Agral
01-03-2012, 11:48
Powolaj sie na ten link: http://www.moj-dom.pl/domy-z-bali
Przy kazdym projekcie jest opisana gr. bala bez ocieplenia.

Mnie wspolczynnik irytuje, ale na pewno nie powstrzyma przed budowa upragnionego domu drewnianego bez ocieplenia, takze nie rezygnuj tylko rozmawiaj szczegolnie z architektami i wykonawcami, a najlepiej z osobami ktore niedawno postawily dom z bali (nieocieplony).

Co do ceny domow z drewna, to byly one zdecydowanie jednym z najtanszych rozwiazan, dzis niestety wraz moda na domy z bali i wzrostem ceny drewna oraz uslug a jednoczesnym brakiem powszechnosci tej metody jest to chyba najdrozsza metoda. Ale i przed tym mozna sie bronic, np kupujac drewno na wlasna reke i je sezonujac (choc to tez nie zawsze taniej wychodzi), szukajac ciesli lokalnego (jednakze wieksze ryzyko, bo nie zawsze na umowe, czeste zmiany warunkow no i duzo takich ciesli udaje gorali ;) ) czy wykanczajac dom (i siebie :) ) jak najwiecej na wlasna reke.

marmur7
01-03-2012, 12:19
Karjooka - poruszasz kilka tematów na raz, opanuj się ;)
Co do obaw o sprawy formalne - średnia grubość bali w typowych domach budowanych przez Logsa czy Goszczanów wynosi najczęściej ok 35 cm. O pozwolenie na budowę starałem się rok temu, a więc już dawno po tym, gdy zaostrzone przepisy zaczęły obowiązywać. Nie miałem najmniejszych problemów z pozwoleniem na budowę.

O impregnacji jest tu osobny wątek - to temat rzeka ;)

Cena domów poszła mocno w górę. O ile drewno ( nawet po podwyżkach) mimo wszystko jest tańszym surowcem niż ceramika, o tyle odpada postawienie konstrukcji w tzw systemie gospodarczym. Dom z bala MUSZĄ postawić dobrze znający się na rzeczy wykonawcy. To powoduje, że oba systemy są podobne jeśli chodzi o koszt.
Sądzę, że gdyby dobrze poszukać, dom o podanych przez Ciebie wymiarach ( o ile ma prostą konstrukcję) dałoby sie postawić nieco taniej.

Karjooka
01-03-2012, 12:37
OK. Dziękuję.

Szukanie cieśli czy wykańczanie czego się da na własną rękę nie wchodzi w grę. Marzy mi się raczej znaleźć firmę która zrobi wszystko od A do Z lub... no, powiedzmy do... W;-)

Karjooka
01-03-2012, 12:41
Marmur... :rotfl: Ja i tak staram się ostrożnie dozować, wierz mi!;-)

marmur7
01-03-2012, 12:45
Wierzę - tu na ogól wszyscy są mocno napaleni ;) I ten stan może się tylko pogłębiać :D

ANNNJA
01-03-2012, 14:41
"Czy pomylę się jeśli uznam, że domy z drewna nie są tańsze niż murowane, jak się powszechnie uważa a wręcz przeciwnie? I, przy okazji, czy także i ten argument nie przemawia za poszukaniem drewnanej chaty, którą można rozebrać, przenieść, zaadoptować do własnych potrzeb? Czy to nie tańsza droga do spełnienia marzenia o drewnianej chacie? (Bo cena jaką otrzymałam za stan surowy zamknięty za dom ok. 130-150 mkw., bal 24 cm (ściany konstrukcyjne, dach z papą, okna i drzwi i nic po za tym) to ok. 180.000 zł. To wg mnie bardzo dużo za takie pudełko, któremu do tego by nazwać je domem bardzo daleko. Nie sądzicie? Aha! Plus VAT i transport więc wyjdzie pewnie ponad 200.000 zł.) "

zdecydowanie TAK- domy drewniane wychodzą drożej jak murowany , ja kwotę zbliżoną do Twojej wyceny miałam za: mniejszy dom, konstrukcja + tylko jedna ściana działowa z drewna dół, (reszta murowana przez nas potem) bez dachu z papą- tylko postawienie krokwi, + konstrukcja ścian działowych na górze, sufit na parterze, legary pod podłogę na poddaszu- ale i bez desek podłogowych, bez okien bez drzwi,... ale z Vat, z transportem już,
do tego dorzuć drugie tyle za resztę.....

Karjooka
01-03-2012, 15:05
ANNNJA, ja się obawiam że drugie tyle może nie starczyć do stanu tzw. deweloperskiego.

peter4x5
01-03-2012, 15:24
wszyscy jestesmy ofiarami przepisow i ignorantow

pozwolilem sobie policzyc pare rzeczy i niestety nie udalo znalezc mi sie zadnej furtki na podwyzszenie wartosci sciany
fakty mowia za siebie
majac do dyspozycji wymagane liczydelka wychodzi ze bale musza miec ok.50 cm
nie jest to wina bali, lecz zbyt empirycznego podejscia do problemu, przez tworcow regulacji
narzuca sie normy bez udostepnienia narzedzi w postaci programu lub metod obliczeniowych, ktore pozwolilyby znalezc optymalne rozwiazania
jeden z lepszych programow zostal uzyty do analizy testu
ku zaskoczeniu wszystkich dom, ktory powinien z wyliczen zuzywac 100% w rzeczywistosci zuzywal 187% energii, po dlugich dyskusjach ustalono ze jest to wynik zle dobranego pieca, dom mial zbyt duzy piec do swoich potrzeb
problem w tym, ze piec ten zostal dobrany przez ten sam program
dopoki nie wytworzy sie silna grupa nacisku zwiazana z budowaniem domow z bali sytuacji nie zmieni sie na lepsze

peter4x5
01-03-2012, 15:25
Wierzę - tu na ogól wszyscy są mocno napaleni ;) I ten stan może się tylko pogłębiać :D

podobno idzie wiosna
koniec sezonu grzewczego

zbyszek57
01-03-2012, 15:34
Współczynnik przenikalności cieplnej dla ściany z bali okrągłych liczy się poprzez określenie zastępczej grubości ściany o stałej szerokości oraz na podstawie katalogowej wartości oporu cieplnego dla 1 cm drewna określonej dla temperatury 21 C. Przeprowadzone w ten sposób obliczenia współczynnika przenikalności cieplnej U dla ściany zbudowanej z okrąglaków o średniej średnicy 35cm i szerokości rowka ok. 12cm wynoszą 0,36 W/m2K.

cytat z logsowej strony. jak widac nie do końca wszystko jest takie oczywiste z wymiarem bala domu nieocieplanego
Co do budowania z bali bez ocieplenia, nie bede sie wypowiadal:)

marmur7
01-03-2012, 15:39
Warto przypomieć, że koszty konstrukcji nie obejmują fundamentów, a jest to niemały wydatek. Każda konstrukcja jest inna, mniej lub bardziej skomplikowana, ale na przykładzie naszej, najprostszej bryły z dachem dwuspadowym i rozmiarem wewnętrznym partetu 7,1m x 10,6m koszt ścian działowych murowanych - ok. 6 tys, szkielet ścian na poddaszu 3,8 tys, pokrycie dachu ( blachodachówka) wraz z orynnowaniem to ok 23 tys, sprawy wod-can i ogrzewanie - ok 37 tys, szambo - 6 tys, elektryka 25 zł za punkt plus materiały. Resztę robię sam ( podbitka, ocieplenie, sufity, podlogi, biały montaż, konstrukcja schodów i wykończenie ścian) i koszt będzie obejmował wyłącznie zakup materiałów, który teraz można oszacować tylko orientacyjnie.

agatka2106
01-03-2012, 18:25
ANNNJA, ja się obawiam że drugie tyle może nie starczyć do stanu tzw. deweloperskiego.

Jezeli nie bedziesz za bardzo szalala to drugie tyle wystarczy spokojnie. Tak mniej wiecej szacuja firmy, stan surowy otwarty to pewna kwota i drugie tyle na wykonczenie.

Karjooka
01-03-2012, 21:49
Na stronie Łukasza Iwanka - architekta - są podani wykonawcy poszczególnych technologii. I np. w balach jest firma LTDom, która robi domy z bali z modrzewia syberyjskiego i u nich czytam m.in. "Domy wykonane są z bali o średnicy od 22 do 40 centymetrów. Ściany budowane z bali o średnicy od 26 centymetrów nie wymagają docieplenia."

Chcę jutro zadzownić i do nich i do Stolluxu i podrążyć temat...

marmur7
02-03-2012, 10:32
Napisz co Ci odpowiedzieli. Sam jestem ciekawy.

ANNNJA
02-03-2012, 10:35
zanim zaczeliśmy budowę wydawało mi się że 400 to ogrom kasy i spokojnie damy radę,nawet marzyłam o solarach....;)
przez pierwsze miesiące prowadziłam exelowskie zestawienia, potem zaprzestałam, pomimo że do tej pory ciągle coś się w tym temacie- tj. wydatków dzieje, koszty rosną i z pewnością są większe niż te zakładane kiedyś kiedyś..... (do zrobienia zostało jeszcze: zabudowa wiaty w garaż, wylewka + położenie żywicy epoksyd., wstawienie drzwi wew. na poddaszu, wykończenie podłogi poddasze, położenie desek na legarach balkonu, wykończenie łazienki góra, sanitariaty już mamy, ale bez szafek łazienkowych ) no i może w końcu zakup mebli do domu: kuchenne, pokojowe, szafy, iiiii......kostka wkoło domu, mam dość gliny, dziś się zakopałam.......!

Karjooka
02-03-2012, 13:23
Zaraz podzownię a póki co takie coś znalazłam - link poniżej - z czego ja wyciągam wniosek, że z drewnem to jest... różnie;-) Niemniej i oni twierdzą, że powyżej 20 cm może już być w porządku tj. wspólczynnik przenika ciepła zgodny z polskimi normami...

http://www.budujzbali.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=78

Agral
02-03-2012, 13:26
Zgodnie z polskimi nieaktualnymi normami. Ten link dotyczy starych zasad.

marmur7
02-03-2012, 14:15
No niestety, podawanie na stronie nieaktualnych norm świadczy o tym, że kryształowość intencji jest walorem rozdawanym przez niebiosa raczej sporadycznie ;) Nowe normy obowiązują od 2009 roku.

Karjooka
02-03-2012, 15:30
Mam póki co info ze Stolluxu (na marginesie kontakt nie mój pierwszy z nimi i każdorazowo sympatyczny i rzeczowy co i cenię i lubię). Pan z którym od początku rozmawiam o moim domu powiedział mi, że normy są wyśrubowane i nie oddają faktycznych warunków panujących wewnątrz domu z bali. Z naszej rozmowy ja wnioskuję, że owe normy biorą pod uwagę wyłącznie bierny fakt istnienia ściany o określonej grubości, a nie biorą pod uwagę aktywności bala tj. m.in. jego umiejętności magazynowania i oddawania ciepła.

Powołałam się także na Łukasza Iwanka, który w swoich projaktach zaleca bale o grubości 52 cm. Zostałam poinformowana, że tak, owszem, on robi rysunki zgodne z polskimi normami, czyli przy balach 24 cm projektuje docieplenie, ale ludzie tego z reguły nie stosują. Na pytanie czy nie podlega to kontroli dostałam odpowiedź, że wszak kierownik budowy działa na zlecenie i za pieniądze inwestora więc...

Dla mnie konkluzja jest póki co taka że nie ma sensu budować domu z bala 24 cm, który jest droższy jeśli i tak muszę go docieplić. Chyba lepiej wybudować dom z bala 16 cm i w ten sposób zaoszczędzić przy moim projekcie ok. 30.000 - 40.000 zł. (różnica między 24 a 16). Wtedy mam załatwiony zewnętrzny, że tak powiem, aspekt estetyczny;-) Dom drewniany to jednak dla mnie także specyficzny mikroklimat i ekologia i tutaj mam dobrą wiadomość ze Stolluxu, której mam nadzieję nie zweryfikujecie bezlistośnie...;-)

A mianowicie, aby dom faktycznie w całości był z drewna, do ocieplenia można użyć zamiast wełny minerlanej wełny drzewnej, która nie ma w sobie nic poza drewnem właśnie. Jest o 50 % droższa od wełny mineralnej. Ale wtedy mój dom miałby ścianę z 16 cm bali, z 10 cm warstwy wełny drzewnej i z desek wewnątrz. Co wy na to?

No chyba że ryzykować i budować z bali 24 cm bez ocieplenia... Przyznaję że idea domu, gdzie ściany są wyłącznie z litego drewna, w jednym kawałku, najbardziej mnie przekonuje, ale bali prostokątnych grubszych nie ma a i ich cena, gdyby były, byłaby pewnie sporo wyższa.

Czy jest tutaj ktoś kto ma dom z bali 24 cm nie ocieplony od wewnątrz? Byłoby fajnie mieć info z pierwszej ręki jak taki dom się sprawuje w naszym klimacie i ile kosztuje ogrzanie go.

Agral
02-03-2012, 15:35
Czyli jest dokladnie tak jak pisalem. Ciekaw tylko jestem, co w razie np ubezpieczenia od pozaru, kiedy firma ubezpieczeniowa sprawdzi, ze dom nie spelnia warunkow projektu.

Karjooka
02-03-2012, 15:59
Czy cieńsza ściana ma wpływa na zagrożenie pożarowe? Raczej nie. Ale, z tej uwagi wywodzi się bezpośrednio inne moje pytanie do właścicieli drewnianych domów: czy ubezpieczenie takiego domu jest droższe niż ubezpieczenie domu murowanego? Ktoś wie?

Agral
02-03-2012, 16:12
Tu nie chodzi o zagrozenie, ale o zgodnosc podpisanej umowy z rzeczywistoscia, firmy ubezpieczeniowe beda szukac wszelkich drog aby zaplacic jak najmniej albo i wcale, taka juz jest ta nasza rzeczywistosc :)
Karjooka, wszystkie Twoje pytania juz sie przewijaly, najlepiej przejrzyj ten watek pobieznie albo uzyj wyszukiwarki google zwiazanej z tym tematem, bo inaczej bedziemy strasznie biegac. Ja tak zrobilem, choc troche cierpliwosci to wymagalo.

Karjooka
02-03-2012, 16:29
No niby racja, trzeba by przejrzeć, ale... mniemam że off topic'ów mnóstwo na te 455 stron wątku a i jak widać przy okazji nowych od 2009 norm informacje się dezaktualizują. No ale dobra, dobra, poczytam:-)

marmur7
02-03-2012, 17:17
Czy cieńsza ściana ma wpływa na zagrożenie pożarowe? Raczej nie. Ale, z tej uwagi wywodzi się bezpośrednio inne moje pytanie do właścicieli drewnianych domów: czy ubezpieczenie takiego domu jest droższe niż ubezpieczenie domu murowanego? Ktoś wie?


Przy ubezpieczeniu budynku w budowie, jedynym normatywnym dokumentem dla firmy ubezpieczeniowej jest dziennik budowy z wpisami uprawnionego kierownika budowy.
Ubezpieczenie mojego domu od ognia i innych wydarzeń losowych było droższe od przeciętnego murowańca o ok. 40%. Ubezpieczałem go gdy dach był pokryty papą. Co ciekawe - w trakcie ubezpieczania zadano mi pytanie czym docelowo będzie pokryty dach. Ponieważ w moim przypadku miała to byc blachodachówka, nie było problemu, jednak zasugerowano mi, że gdybym się zdecydował na gont drewniany lub wióry, firma odmówiłaby ubezpieczenia.
Nie drążyłem tego tematu, ale wydaje mi sie niemozliwe by wszystkie ubezpieczalnie z taką rezerwą podchodziły do tego tematu - przecież trochę domów drewnianych juz wybudowano ;)

butynski
02-03-2012, 18:29
Czy jest tutaj ktoś kto ma dom z bali 24 cm nie ocieplony od wewnątrz? Byłoby fajnie mieć info z pierwszej ręki jak taki dom się sprawuje w naszym klimacie i ile kosztuje ogrzanie go.
Mam bal 23-24cm (płazy) mszenie tzw wełnionką . Co prawda pomieszkuję w nim okazjonalnie i dopiero pierwszą zimę .Ogrzewam kominkiem i czasem dogrzewam prądem. Ściany są bardzo szczelne nic nie wieje . Taki płaz to najgrubszy jaki udało mi się znaleźć na Podhalu . Górale budują z płazów 18 cm i niczym nie docieplają a zimy w górach srogie . Jednak te 23 cm to nie wszystko ! Ważna jakość wykonania , szczególnie łączenie na węgłach i uszczelnianie (mszenie) to cała sztuka . Ja miałem prawdziwych artystów ( górali ) ale niestety cena też jak za dzieło sztuki ! Pozdrawiam

butynski
02-03-2012, 18:33
Czy cieńsza ściana ma wpływa na zagrożenie pożarowe? Raczej nie. Ale, z tej uwagi wywodzi się bezpośrednio inne moje pytanie do właścicieli drewnianych domów: czy ubezpieczenie takiego domu jest droższe niż ubezpieczenie domu murowanego? Ktoś wie?

Ubezpieczenie nie jest wyższe gdyż wg przepisów p.poż ściana drewniana od 14 cm jest trudno zapalna . Gorzej przy dachu pokrytym gontem ( jest łatwo zapalny ) ubezpieczenie wzrasta .

Agral
02-03-2012, 18:36
@butynski, a jak szybko wychladza sie taki dom?
Bo zakladam, ze nie palisz cala noc, wiec jaka temp. masz rano?

butynski
02-03-2012, 20:05
@butynski, a jak szybko wychladza sie taki dom?
Bo zakladam, ze nie palisz cala noc, wiec jaka temp. masz rano?

Przy temperaturze ok 0 stopni ( uśredniając całą dobę ) . Przez całą dobę spada temp ok 5-7 stopni . Przy tych totalnych mrozach -25 ok 10-12 stopni na dobę .Jeśli napalę przy obecnych temp i wieczorem ( o 22 godz ) mam 21 to rano ( o 7 godz ) jest ok 19 stopni ale podczas tych największych mrozów spadało do 16 stopni ( chyba ,że się w nocy dołożyło ) to rano było lepiej . Generalnie tragedii nie było nawet w ten totalny mróz .

telewy
02-03-2012, 21:13
Moją hacjendę będzie ogrzewał wyłącznie kominek z płaszczem wodnym i zasobnikiem buforowym. Staramy się wybudować dom bez kredytu ograniczając koszty na tyle na ile się da. Piec na ekogroszek lub pelety wymagałby wzniesienia drugiego komina, a to kolejny wydatek na jaki nas nie stać. Palenie w kominku nam nie przeszkadza, zawsze ktoś jest w domu i może dorzucić drewna. Zasobnik został dobrany w taki sposób, że po wygasnięciu kominka powinien oddawać ciepło przez całą noc. Można do niego podłączyć również solary, jednak na razie ich nie montujemy. Rezerwowo pojemnik może dogrzewać grzałka elektryczna. Na parterze i poddaszu grzejniki.
marmur7, dobrze to przemyśl. Postawienie komina to fakt, dodatkowy koszt, ale jak teraz tego nie zrobisz to później będzie trudno. A mam kolegę, który ogrzewa dom kominkiem, ten sezon jest jego trzecim i kolega ma po prostu już dosyć ciągłego dokładania do kominka. Piec na gaz jest zupełnie bezobsługowy, piec na pellet, przy takich temperaturach jak obecnie daję radę 5 dni bez ingerencji.

zbyszek57
02-03-2012, 21:20
Mam póki co info ze Stolluxu (na marginesie kontakt nie mój pierwszy z nimi i każdorazowo sympatyczny i rzeczowy co i cenię i lubię). Pan z którym od początku rozmawiam o moim domu powiedział mi, że normy są wyśrubowane i nie oddają faktycznych warunków panujących wewnątrz domu z bali. Z naszej rozmowy ja wnioskuję, że owe normy biorą pod uwagę wyłącznie bierny fakt istnienia ściany o określonej grubości, a nie biorą pod uwagę aktywności bala tj. m.in. jego umiejętności magazynowania i oddawania ciepła.

Powołałam się także na Łukasza Iwanka, który w swoich projaktach zaleca bale o grubości 52 cm. Zostałam poinformowana, że tak, owszem, on robi rysunki zgodne z polskimi normami, czyli przy balach 24 cm projektuje docieplenie, ale ludzie tego z reguły nie stosują. Na pytanie czy nie podlega to kontroli dostałam odpowiedź, że wszak kierownik budowy działa na zlecenie i za pieniądze inwestora więc...

Dla mnie konkluzja jest póki co taka że nie ma sensu budować domu z bala 24 cm, który jest droższy jeśli i tak muszę go docieplić. Chyba lepiej wybudować dom z bala 16 cm i w ten sposób zaoszczędzić przy moim projekcie ok. 30.000 - 40.000 zł. (różnica między 24 a 16). Wtedy mam załatwiony zewnętrzny, że tak powiem, aspekt estetyczny;-) Dom drewniany to jednak dla mnie także specyficzny mikroklimat i ekologia i tutaj mam dobrą wiadomość ze Stolluxu, której mam nadzieję nie zweryfikujecie bezlistośnie...;-)

A mianowicie, aby dom faktycznie w całości był z drewna, do ocieplenia można użyć zamiast wełny minerlanej wełny drzewnej, która nie ma w sobie nic poza drewnem właśnie. Jest o 50 % droższa od wełny mineralnej. Ale wtedy mój dom miałby ścianę z 16 cm bali, z 10 cm warstwy wełny drzewnej i z desek wewnątrz. Co wy na to?

No chyba że ryzykować i budować z bali 24 cm bez ocieplenia... Przyznaję że idea domu, gdzie ściany są wyłącznie z litego drewna, w jednym kawałku, najbardziej mnie przekonuje, ale bali prostokątnych grubszych nie ma a i ich cena, gdyby były, byłaby pewnie sporo wyższa.

Czy jest tutaj ktoś kto ma dom z bali 24 cm nie ocieplony od wewnątrz? Byłoby fajnie mieć info z pierwszej ręki jak taki dom się sprawuje w naszym klimacie i ile kosztuje ogrzanie go.

Moge Ci podac namiary na kogos , kto ma dom z bala 26 cm z sosny syberyjskeij( bal toczony) bez ocieplenia. Dom stoi 4 km od Babiej Gory.

marmur7
02-03-2012, 23:59
marmur7, dobrze to przemyśl. Postawienie komina to fakt, dodatkowy koszt, ale jak teraz tego nie zrobisz to później będzie trudno. A mam kolegę, który ogrzewa dom kominkiem, ten sezon jest jego trzecim i kolega ma po prostu już dosyć ciągłego dokładania do kominka. Piec na gaz jest zupełnie bezobsługowy, piec na pellet, przy takich temperaturach jak obecnie daję radę 5 dni bez ingerencji.

Przemyśleliśmy to dobrze a dom już stoi.
Każdy system grzewczy ma jakieś wady. Gazu ziemnego u nas nie ma i nie będzie. Gaz z butli jest najdroższym obok oleju opałowego systemem grzewczym, piece na pellety i ekogroszki są fajne, ale wymagałyby, prócz drugiego komina, dodatkowego pomieszczenia na kotłownię nie wspominając o pomieszczeniu na magazynowanie opału. Nie ma też niestety, zwłaszcza w przypadku ekogroszku żadnej gwarancji jakości opału. Widziałem już piece zapieczone na amen od zasiarczonego opału sprowadzanego ze wschodu a sprzedawanego jako polski.
System kominkowy z podwójnym buforem zasobnikowym która opracowała dla nas bardzo doświadczona firma instalacyjna jest znacznie droższy od tradycyjnego, ale nie wymaga palenia w kominku w nocy nawet w największe mrozy. To nam w zupełności wystarcza.

agatka2106
03-03-2012, 00:42
Ubezpieczenie nie jest wyższe gdyż wg przepisów p.poż ściana drewniana od 14 cm jest trudno zapalna . Gorzej przy dachu pokrytym gontem ( jest łatwo zapalny ) ubezpieczenie wzrasta .

To, ze taki bal nie jest latwopalny to teoria w realu ubezpieczalnia traktuje go jako latwopalny i jest to drozsze ubezpiecznie. Mialam juz ubezpieczenia w dwoch firmach, na kazdy rok w innej i w kazdej tak samo, drozej niz murowany

alebaba
03-03-2012, 02:02
to może i ja wetknę swoje pięć groszy . Znam opinie tych świetnych fachowców od dociepleń domów drewnianych i nie jest to dla mnie żadne zaskoczenie , ale nie dajcie się nigdy namówić na docieplenie od środka , bo jest to błąd podstawowy . Taki rodzaj docieplenia musi w rezultacie dawać wilgoć na drewnie i jego gnicie od strony docieplenia . Bal sam z siebie nawet grubości 50 cm nigdy nie dawał i nie daje współczynnika k=0,3 na ścianie , chyba że ktoś z tych cwaniaków od reklamy wymyślił nowe prawa fizyki , a więc dom drewniany musi być docieplony , wreszcie , dom drewniany wolno docieplać wyłącznie wełną , a nigdy styropianem , ponieważ to znowu podstawowe zasady fizyki sterują tym procesem . Oczywiście czym grubszy bal i więcej opału pozwalają rezygnować z docieplenia , ale wtedy wracamy do starych chat góralskich i jak widać też dawało się przeżyć . Jednak bez ocieplenia nich nikt nie marzy o oszczędnym w eksploatacji domu drewnianym . Górale mieli i jeszcze trochę maję drewna opałowego i to w miarę taniego , ale WY Cepry winniście myśleć niestety po nowemu , bo Wam nikt do tego pieca nie dołoży za gratis . Każdy ma prawo wierzyć w to co chce ,ale nieuczciwa reklama stawiania domów grubości 25 cm , czy nawet 35 -ciu bez docieplenia , to totalna głupota i brak podstawowej wiedzy . Można budować domy pasywne , ale chcąc robić to w drewnie , to najpierw trzeba się dobrze puknąć w głowę , a potem długo rozmawiać z psychiatrą , ale na pewno nie brać się za projektowanie , czy budowę domu drewnianego z bala . Dlatego jestem gotów dyskutować na argumenty z każdym , kto nie rozumie trzech podstawowych kanonów budownictwa z bala , czyli docieplamy wyłącznie wełną , z zewnątrz i najlepiej by całe docieplenie było obliczone zgodnie z prawem unijnym , a nie polskim
Niedowiarkom , czy grzecznie nazywając ludziom nie w pełni wyedukowanym pozostaje tylko korzystanie z maści na szczury , która nic nie dawała jakby ją nie zastosowano , chociaż fachowcy od niej twierdzili : " można tak i można inaczej " . Ja niestety swoje racje mogę przedyskutować na argumenty z każdym.
Uważajcie więc , na nieuczciwą reklamę i gorąco polecam jedno z najlepszych , najzdrowszych , najbardziej ekologicznych i najbardziej przyjaznych rozwiązań jakim jest budownictwo z bala , choć macie dużo racji jest to drogie rozwiązanie.
Przepraszam , jeśli swym " niewyględnym " językiem lub wiedzą uraziłem kogokolwiek , ale nie jestem pozbawiony wad i oczywiście
pozdrawiam wszystkich forumowiczów

butynski
03-03-2012, 14:57
To, ze taki bal nie jest latwopalny to teoria w realu ubezpieczalnia traktuje go jako latwopalny i jest to drozsze ubezpiecznie. Mialam juz ubezpieczenia w dwoch firmach, na kazdy rok w innej i w kazdej tak samo, drozej niz murowany

A ja mam ubezpieczony w Warcie i stawki są takie same jak przy murowanych .

butynski
03-03-2012, 15:07
to może i ja wetknę swoje pięć groszy . Znam opinie tych świetnych fachowców od dociepleń domów drewnianych i nie jest to dla mnie żadne zaskoczenie , ale nie dajcie się nigdy namówić na docieplenie od środka , bo jest to błąd podstawowy . Taki rodzaj docieplenia musi w rezultacie dawać wilgoć na drewnie i jego gnicie od strony docieplenia . Bal sam z siebie nawet grubości 50 cm nigdy nie dawał i nie daje współczynnika k=0,3 na ścianie , chyba że ktoś z tych cwaniaków od reklamy wymyślił nowe prawa fizyki , a więc dom drewniany musi być docieplony , wreszcie , dom drewniany wolno docieplać wyłącznie wełną , a nigdy styropianem , ponieważ to znowu podstawowe zasady fizyki sterują tym procesem . Oczywiście czym grubszy bal i więcej opału pozwalają rezygnować z docieplenia , ale wtedy wracamy do starych chat góralskich i jak widać też dawało się przeżyć . Jednak bez ocieplenia nich nikt nie marzy o oszczędnym w eksploatacji domu drewnianym . Górale mieli i jeszcze trochę maję drewna opałowego i to w miarę taniego , ale WY Cepry winniście myśleć niestety po nowemu , bo Wam nikt do tego pieca nie dołoży za gratis . Każdy ma prawo wierzyć w to co chce ,ale nieuczciwa reklama stawiania domów grubości 25 cm , czy nawet 35 -ciu bez docieplenia , to totalna głupota i brak podstawowej wiedzy . Można budować domy pasywne , ale chcąc robić to w drewnie , to najpierw trzeba się dobrze puknąć w głowę , a potem długo rozmawiać z psychiatrą , ale na pewno nie brać się za projektowanie , czy budowę domu drewnianego z bala . Dlatego jestem gotów dyskutować na argumenty z każdym , kto nie rozumie trzech podstawowych kanonów budownictwa z bala , czyli docieplamy wyłącznie wełną , z zewnątrz i najlepiej by całe docieplenie było obliczone zgodnie z prawem unijnym , a nie polskim
Niedowiarkom , czy grzecznie nazywając ludziom nie w pełni wyedukowanym pozostaje tylko korzystanie z maści na szczury , która nic nie dawała jakby ją nie zastosowano , chociaż fachowcy od niej twierdzili : " można tak i można inaczej " . Ja niestety swoje racje mogę przedyskutować na argumenty z każdym.
Uważajcie więc , na nieuczciwą reklamę i gorąco polecam jedno z najlepszych , najzdrowszych , najbardziej ekologicznych i najbardziej przyjaznych rozwiązań jakim jest budownictwo z bala , choć macie dużo racji jest to drogie rozwiązanie.
Przepraszam , jeśli swym " niewyględnym " językiem lub wiedzą uraziłem kogokolwiek , ale nie jestem pozbawiony wad i oczywiście
pozdrawiam wszystkich forumowiczów
A ja wolę płacić za ogrzewanie więcej i mieszkać w samym balu niż w takiej" hybrydzie". Widzisz, każdy ma inne priorytety . Miłość z prezerwatywą też jest bezpieczniejsza a ja nie stosuję !:no:

marmur7
03-03-2012, 16:04
butynski :D

alebaba - z całym szacunkiem, ale rzeczywiście trzeba mocno puknąć się w głowę, żeby postawić dom z pięknych bali 35 cm a potem przykryć je jakąś g..... ociepliną :p

peter4x5
03-03-2012, 16:43
A ja wolę płacić za ogrzewanie więcej i mieszkać w samym balu niż w takiej" hybrydzie". Widzisz, każdy ma inne priorytety . Miłość z prezerwatywą też jest bezpieczniejsza a ja nie stosuję !:no:

zrezygnowales z milosci czy prezerwatywy?

peter4x5
03-03-2012, 16:54
Dlatego jestem gotów dyskutować na argumenty z każdym , kto nie rozumie trzech podstawowych kanonów budownictwa z bala , czyli docieplamy wyłącznie wełną , z zewnątrz i najlepiej by całe docieplenie było obliczone zgodnie z prawem unijnym , a nie polskim


1 i 3 kanon jest do podwazenia,
do izolacji bali mozna stosowac wiele typow izolacji oprocz welny
w Polsce obowiazuje tylko prawo unijne, tzw. eurokody, do ktorych moga byc dolaczone tylko aneksy krajowe

agatka2106
03-03-2012, 17:32
A ja mam ubezpieczony w Warcie i stawki są takie same jak przy murowanych .

Tak, mi tez zgodzili sie tak ubezpieczyc ale nie gwarantuja co bedzie w razie odszkodowania. Wolalam wiec nie ryzykowac i pogodzic sie z tym, ze drewno to material latwopalny

agatka2106
03-03-2012, 17:35
A ja wolę płacić za ogrzewanie więcej i mieszkać w samym balu niż w takiej" hybrydzie". Widzisz, każdy ma inne priorytety . Miłość z prezerwatywą też jest bezpieczniejsza a ja nie stosuję !:no:

Tez jestem przeciw docieplaniu i nikt mi nie wmowi, ze to bardzo drogie rozwiazanie ogrzanie tego domu. Cala zima ogrzanie 120 metrow kominkiem na pelet to koszt dwoch ton 1700 zl i trzecia zostaje na caly rok na ciepla wode. Chyba nie najgorzej

butynski
03-03-2012, 18:25
zrezygnowales z milosci czy prezerwatywy?

heheee dobre :rolleyes: miłość pozostała tylko do domów drewnianych .

Karjooka
03-03-2012, 20:36
... Górale budują z płazów 18 cm i niczym nie docieplają a zimy w górach srogie .

Pewnie jednak to co nazwałabym komfortowym odczuciem ciepła różni ludzie mają na różnym poziomie. I myślę sobie, że dawniej ludzie w ogóle mniej oczekiwali niż my obecnie. Sama wychowałam się w domu gdzie były piece kaflowe i każdego ranka budziliśmy się w lodowato zimnym domu i pewnie nigdy nie było ciepło na tyle by zimą biegać w domu w samych majtach.

Piszesz, że w tych największych mrozach rano było w domu ok. 16 stopni. Mieszkam obecnie w bloku, nowe budownictwo, mieszkanie wewnętrzne. Pewnego wieczoru na skutek awarii przestały grzać wszystkie kaloryfery. Rano obudziliśmy się przy temperautrze wewnątrz 14 stopni. Konkluzja jest więc w tym porównaniu taka, że twój wolnostojący dom lepiej trzymał ciepło niż wewnętrzne mieszkanie w bloku wybudowanym z ceramiki. To chyba na duży plus domu z bali, co? :-)

Niemniej... ja kurka nadal mam wątpliwości. I wobec tego...

Zbyszek57 będę wdzięczna za ten namiar. W tamte rejony wybieram się wiosną na ok. 2-3 tygodnie i mam zamiar pojeździć po okolicach, pooglądać domy i działki. Chętnie zahaczę i o Babią Górę.

Karjooka
03-03-2012, 20:38
Tez jestem przeciw docieplaniu i nikt mi nie wmowi, ze to bardzo drogie rozwiazanie ogrzanie tego domu. Cala zima ogrzanie 120 metrow kominkiem na pelet to koszt dwoch ton 1700 zl i trzecia zostaje na caly rok na ciepla wode. Chyba nie najgorzej

A czy mogłabyś napisać z jakich bali masz dom? Będę wdzięczna.

petervdo
03-03-2012, 21:35
Piter, ja to sie obracam w całej Polsce, gdzie mnie wiatr ciśnie. Jeden wspólnik ma tartak i zakład pod Krosnem, drugi siedzi w górach Izerskich kolo Świeradowa. sam widzisz.
txt66 -- telefon do p. Piecusiaka to komórka 507 963 443 - targuj sie. Sa plastyczni a jak nie będą czegoś mieli, wyślą do znajomków . W samej Orawce jest minimum 5 w miare dobrych stolarni.Ale zawsze bierz od jednego. bo każdy z nich ma drobne różnice wymiarowe w wykończeniowce. Zwłaszcza w przypodłogowych.Jak cos trzeba, to smialo pytaj

aa , Orawka pod Jablonką, rzecz jasna. Orawo... Orawo..ehh


Wielkie dzięki jutro z rana dzwonię - o wynikach targu poinformuje :)

troszkę odgrzeje ;)
ktoś w końcu brał ?

butynski
03-03-2012, 21:51
Pewnie jednak to co nazwałabym komfortowym odczuciem ciepła różni ludzie mają na różnym poziomie. I myślę sobie, że dawniej ludzie w ogóle mniej oczekiwali niż my obecnie. Sama wychowałam się w domu gdzie były piece kaflowe i każdego ranka budziliśmy się w lodowato zimnym domu i pewnie nigdy nie było ciepło na tyle by zimą biegać w domu w samych majtach.

Piszesz, że w tych największych mrozach rano było w domu ok. 16 stopni. Mieszkam obecnie w bloku, nowe budownictwo, mieszkanie wewnętrzne. Pewnego wieczoru na skutek awarii przestały grzać wszystkie kaloryfery. Rano obudziliśmy się przy temperautrze wewnątrz 14 stopni. Konkluzja jest więc w tym porównaniu taka, że twój wolnostojący dom lepiej trzymał ciepło niż wewnętrzne mieszkanie w bloku wybudowanym z ceramiki. To chyba na duży plus domu z bali, co? :-)

.

Dom się wychładza bo nie dokładam do kominka w nocy . To tak jakby wyłączyć ogrzewanie na noc ( gazowe , weglowe,prądowe ) . Czasem jak dołożę drwa na noc rano będzie cieplej . Mógłbym też na noc włączyć grzanie prądem i rano było by 20 stopni ale nie robię tego , gdyż wolę włożyć parę polan drewna rano i poleżeć po kołderką przy palącym się kominku ( pięknym ogniem ) . Kocham klimaty z ogniem w tle i jak ktoś pisze ,że salon to kotłownia i kominek brudzi i ,że nie chce mu się dokładać drewna i ,że nie ma gdzie składować i w ogóle ,że kominek to nie to .,,,,,, , Ja mam dokładnie odwrotnie ! Kocham palenie w kominku , wychodzenie z ciepłego domu po drewno , rąbanie ( drewna oczywiście ) , tarzanie się w śniegu na golasa ..... itd ...itp... a wszystko to w chałupie drewnianej , pachnącej ....... ech szkoda gadać . Pozdrawiam

marmur7
03-03-2012, 22:54
Butynski - moja druga połowa stwierdziła, że chyba Cię odwiedzi i postawi kielonka (jak już się wytarzasz w tym śniegu i ubierzesz ;) ), bo dokładnie tak samo odczuwa sens i klimaty życia w drewnianej chałupie ;)

butynski
04-03-2012, 09:32
Butynski - moja druga połowa stwierdziła, że chyba Cię odwiedzi i postawi kielonka (jak już się wytarzasz w tym śniegu i ubierzesz ;) ), bo dokładnie tak samo odczuwa sens i klimaty życia w drewnianej chałupie ;)
Zapraszam !:rolleyes:

zbyszek57
04-03-2012, 10:38
troszkę odgrzeje ;)
ktoś w końcu brał ?

Piter..ale pytasz mnie? czy tak rzucasz w powietrze?

agatka2106
04-03-2012, 10:54
A czy mogłabyś napisać z jakich bali masz dom? Będę wdzięczna.

bale okragle, firma domy kanadyjskie z Goszczanowa stawiala, moja kotlownia to piec MCZ na pelet w salonie, na dole podlogowka, u gory kaloryfery

Pientka
04-03-2012, 12:15
Też nie widzę sensu w docieplaniu ścian grubszych niż 20cm. Sam buduję z bala 24 i nie widzę żadnego sensu w docieplaniu.

Dodam, że warto pomyśleć o posiadaniu dwóch źródeł ogrzewania (np. kominek jako drugi). Tej zimy z powodu awarii sieci prądowej spalił się mi piec gazowy przy około 20st. mrozu. Nie polecam doświadczenia ;) A tak wrzucasz do kominka drewno i w 30minut dom ciepły.

txt66
04-03-2012, 12:48
troszkę odgrzeje ;)
ktoś w końcu brał ?

Dzwoniłem, targowałem się może aż tak dużo nie spuszczali z ceny ale niestety nie dobiłem z nimi targu ponieważ po przeliczeniu z dowozem wyszło mnie mniej więcej tyle samo co u konkurencji a znacznie było bliżej

ankaas
04-03-2012, 13:26
:P......tez bym chciala cos dodac na temat dogrzewania lub nie.

petervdo
04-03-2012, 15:05
Piter..ale pytasz mnie? czy tak rzucasz w powietrze?

ktoś inny ;)
Zbyszek brałeś może w tym roku ??

petervdo
04-03-2012, 15:06
Dzwoniłem, targowałem się może aż tak dużo nie spuszczali z ceny ale niestety nie dobiłem z nimi targu ponieważ po przeliczeniu z dowozem wyszło mnie mniej więcej tyle samo co u konkurencji a znacznie było bliżej

cały czas zapominam zadzwonić w ciągu dnia :)
coś muszę rozpoznać .. a transport jak liczyli ?

txt66
04-03-2012, 18:58
cały czas zapominam zadzwonić w ciągu dnia :)
coś muszę rozpoznać .. a transport jak liczyli ?

Oj niestety już nie pamiętam ile liczyli za transport

zbyszek57
04-03-2012, 19:24
ktoś inny ;)
Zbyszek brałeś może w tym roku ??

w tym roku jeszcze nie, za miesiąc bede wykańczał duży dom z bala, wiec podjadę.Ale nie sądzę,żeby cena skoczyła wyżej 2 zł za metr listwy.

zbyszek57
04-03-2012, 19:34
Dom się wychładza bo nie dokładam do kominka w nocy . To tak jakby wyłączyć ogrzewanie na noc ( gazowe , weglowe,prądowe ) . Czasem jak dołożę drwa na noc rano będzie cieplej . Mógłbym też na noc włączyć grzanie prądem i rano było by 20 stopni ale nie robię tego , gdyż wolę włożyć parę polan drewna rano i poleżeć po kołderką przy palącym się kominku ( pięknym ogniem ) . Kocham klimaty z ogniem w tle i jak ktoś pisze ,że salon to kotłownia i kominek brudzi i ,że nie chce mu się dokładać drewna i ,że nie ma gdzie składować i w ogóle ,że kominek to nie to .,,,,,, , Ja mam dokładnie odwrotnie ! Kocham palenie w kominku , wychodzenie z ciepłego domu po drewno , rąbanie ( drewna oczywiście ) , tarzanie się w śniegu na golasa ..... itd ...itp... a wszystko to w chałupie drewnianej , pachnącej ....... ech szkoda gadać . Pozdrawiam

mieszkanie w domu z bala to nie tylko szpan:) ale i , a moze przede wszystkim , filozofia życia.

petervdo
04-03-2012, 19:52
w tym roku jeszcze nie, za miesiąc bede wykańczał duży dom z bala, wiec podjadę.Ale nie sądzę,żeby cena skoczyła wyżej 2 zł za metr listwy.

akurat mnie będzie interesować deska podłogowa i elewacyjna .. i legary
Zbyszek jakie byś radził ??
100x80 czy
kratownica np. 40x80 poziomo i pozniej 40x80 pionowo ?

zbyszek57
04-03-2012, 20:00
ja robię 50 x 100 w rozstawie co 500 miedzy osiami. Dla deski 32 mm . Oczywiście pod deski gąbka PXE milimetrowa na oleju( do legarów)
Deska elewacyjna płaska czy półbal?

petervdo
04-03-2012, 20:24
ja robię 50 x 100 w rozstawie co 500 miedzy osiami. Dla deski 32 mm . Oczywiście pod deski gąbka PXE milimetrowa na oleju( do legarów)
Deska elewacyjna płaska czy półbal?
deska elewacyjna płaska .. szczyty od środka na poddaszu myślę zrobić .. i może sufit ;)
możesz jakiś link do tej pianki podesłać ?

zbyszek57
04-03-2012, 20:35
Piotr, ja ja zdobywam w Komforcie, oni to sprzedają jako podkład pod dywany i wykładziny. nie bierz tej zielonej czy niebieskiej, bo to szajs jest. To zwykły poliuretan, bardzo dobry na uszczelnienia miedzybalowe, ale nie na podkładki pod podloge ,zeby nie trzeszczała

Karjooka
04-03-2012, 22:39
System kominkowy z podwójnym buforem zasobnikowym która opracowała dla nas bardzo doświadczona firma instalacyjna jest znacznie droższy od tradycyjnego, ale nie wymaga palenia w kominku w nocy nawet w największe mrozy.

A mógłbyś coś więcej o tym napisać. W skrócie. O co chodzi z tym podwójnym buforem.? No chyba że już było... Albo w dzienniku znajdę... Znajdę?

marmur7
05-03-2012, 00:47
W tym układzie kominek podgrzewa zarówno wodę użytkową i centralnego ogrzewania. Woda jest gromadzona w podwójnym zasobniku gdzie jeden jest "zatopiony" w drugim. Mniejszy, wewnętrzny gromadzi wodę użytkową, zewnętrzny zawiera wodę CO. Oba stanowią jedną całość w postaci walca o rozmiarach uzależnionych od pojemności zasobnika.
Jego parametry dobiera się w zalezności od powierzchni jaką trzeba ogrzać ( a konkretniej - kubatury) i oczywiście wszystkich innych czynników, które mają znaczenie w projekcie instalacji grzewczej. Zasobniki te mają zwykle całkowitą pojemność od 300 litrów do 1000 litrów. Są przystosowane do współpracy z kilkoma źródłami wytwarzania ciepła - np układ kominek-solary-grzałka elektryczna. Wytrzymują duże ciśnienie i mogą gromadzić wodę o bardzo wysokiej temperaturze. Na koszt bufora wpływają ( prócz pojemności) właśnie parametry dotyczące maksymalnych obciążeń.
Dobrze dobrany bufor tego typu powinien oddawać ciepło tak długo po wygaśnięciu kominka, by nie trzeba było dokładać drewna w nocy.

Karjooka
05-03-2012, 09:34
Marmur7, bardzo dziękuję za tą rzeczową i jasną dla mnie odpowiedź:-) Będzie fajnie usłyszeć jak się sprawdza wasze ogrzewanie jak już zadziała. A z tego prostą drogą wyłazi kolejne pytanie...

Czy nie pisałeś gdzieś wcześniej, że argumentem za ogrzewaniem kominkowym był także fakt iż nie przeznaczaliście dodatkowego miejsca na kotłownię? A zasobnik? Musi być sporych rozmiarów... Jest jakieś dobre miejsce / sposób ukrycia owego zasobnika w domu?

peter4x5
05-03-2012, 10:39
sadze ze taki zbiornik (zbiorniki) mozna obudowac cegla lub kamieniem, i uzyc jako jedna ze scian dzialowych
okladzina poprzez swoja mase powinna zwiekszyc efektywnosc systemu
prawdopodobnie na poczatku potrzebuje troche wicej energii ze wzgledu na mase, ale na przestrzeni calego sezonu grzewczego powinna dac spore oszczednosci

Bedstemider
05-03-2012, 10:42
Telewy napisz z jakiej firmy masz piec i jaki model
Pozdr

JerzyBw
05-03-2012, 12:25
sadze ze taki zbiornik (zbiorniki) mozna obudowac cegla lub kamieniem, i uzyc jako jedna ze scian dzialowych
okladzina poprzez swoja mase powinna zwiekszyc efektywnosc systemu
prawdopodobnie na poczatku potrzebuje troche wicej energii ze wzgledu na mase, ale na przestrzeni calego sezonu grzewczego powinna dac spore oszczednosci
Za mocno nie polecam obudowywać takiego zbiornika, bo musi być dostęp do naprawy i wymiany.
Takie zbiorniki są leżące, albo stojące i często ocieplone tylko pianką, jak ktoś chce nie mieć go na widoku i trzyma to np. piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Zaoszczędzi w tej wersji trochę grosza. Może być też ładnie wykończony na zewnątrz blachą pomalowaną najczęściej koloru białego, jak jest gdzieś na widoku np. łazience.

marmur7
05-03-2012, 12:31
Marmur7,
Czy nie pisałeś gdzieś wcześniej, że argumentem za ogrzewaniem kominkowym był także fakt iż nie przeznaczaliście dodatkowego miejsca na kotłownię? A zasobnik? Musi być sporych rozmiarów... Jest jakieś dobre miejsce / sposób ukrycia owego zasobnika w domu?

Karjooka - Dla mnie sensowna kotłownia to pomieszczenie, gdzie prócz pieca mozna zgromadzić choć trochę bieżącego opału. Bez obawy, że zaraz się coś wybrudzi. A my mamy małe, wydzielone pomieszczenie gospodarcze, które z założenia ma mieć charakter "czysty" i pomieścić własnie zasobnik, drugą lodówkę i trochę narzędzi. Montowanie pieca i wnoszenie tam np ekogroszku byłoby kłopotliwe.
O wyborach sposobu grzania decydują konkretne, indywidualne możliwości. My np. przy decyzji o ogrzewaniu kominkowym braliśmy m.in. łatwość przechowywania opału. Nie mamy garazu ani osobnego budynku gospodarczego gdzie ew. można byłoby składowac opał i w najbliższych latach to się nie zmieni. Tymczasem budowa dużej drewutni, przy okazji kompatybilnej stylowo z naszym domkiem, nie stanowi dla mnie problemu i zajmie najwyzej 3-4 dni.
W naszej leśnej wiosce szanse na gaz ziemny są równie duże jak na grę Messiego i Cristiano Ronaldo w Odrze Wodzisław. Gdyby była choć iskierka nadziei, uwzględniłbym go w projekcie jako alternatywne źródło grzewcze. Iskierki jednak nie ma, będziemy więc zaprzyjaźniać się z dębiną, buczyną i innymi drewniakami :)

JerzyBW - zbiorniki o których wspominałem raczej wystepują w wersji pionowej, wyglądają jak pojazdy kosmiczne i jesli chodzi o estetykę (gdyby nie wymiary) można byłoby spokojnie umieścić je w łazience. Dysponują jakąś super-hiper izolacją, więc obudowanie ich to chyba niepotrzebny wydatek.

JerzyBw
05-03-2012, 13:30
[B]JerzyBW - zbiorniki o których wspominałem raczej wystepują w wersji pionowej, wyglądają jak pojazdy kosmiczne i jesli chodzi o estetykę (gdyby nie wymiary) można byłoby spokojnie umieścić je w łazience. Dysponują jakąś super-hiper izolacją, więc obudowanie ich to chyba niepotrzebny wydatek.
Są, są - leżące i stojące. Ładne wykończone - droższe i ocieplone pianką. I tańsze, takie do komórki lub piwnicy z samą pianką na zewnątrz.

marmur7
05-03-2012, 14:18
Są, są - leżące i stojące. Ładne wykończone - droższe i ocieplone pianką. I tańsze, takie do komórki lub piwnicy z samą pianką na zewnątrz.

Nie jestem pewien czy mówimy o tym samym typie zasobnika. Pewnie istnieją wersje w poziomie, ale spośród zasobników firm ( głównie niemieckich), które mi proponowano, były tylko pionowe ( nie było też takiej wersji "piwnicznej"). Z tego co pamiętam były one chyba najdroższym elementem układu grzewczego ( ok 2000 € - 3000 €) Kupowałem go w zeszłym roku, stoi u instalatora a ja od tego czasu dość beznadziejnie usiłuję sobie przypomnieć nazwę producenta :D

Romana101
05-03-2012, 15:08
Cieszę się że Wam też się podoba, dziękuję.
Kupiłem opuszczoną chatę i chcę złożyć ją na mojej ziemi. Zostanie czerwona dachówka, malutkie okna, bryła zewnętrzna. Chciałbym dopasować rozkład pomieszczeń i przekształcić poddasze w mieszkalne. Dlatego szukam kogoś kto czuje bluesa i wymaluje mi projekt. Znacie może kogoś ?

Witam,

podobnie jak Ty przenoszę dom z bali. Ciężko jest znaleźć dobrego projektanta, spróbuj skontaktować się architektem z http//www.polskadrewniana.pl - na pewno zna się na rzeczy, ale jest bardzo zajęty.
Ja w końcu zdecydowałam sie na projektanta z biura geodezyjnego, któremu zleciłam całą obsługę. Pomieszczenia rozrysowałam sama dostosowując je do otworów okiennych i drzwiowych, bo zależy mi na tym, żeby zostawić oryginalne bale na zewnątrz. Najważniejsze to dobrze zrobić fundament, bo dom ma określone wymiary, a resztę powierzam cieśli, który już rozłożył mój dom i mam nadzieje, że w sierpniu stanie już na mojej działce.

pozdrawiam
Romana

fish
05-03-2012, 20:41
Witaj ! :-))

To prawda, ciężko znaleźć rozsądnego projektanta. Moje bale zewnętrzne także mają pozostać na swoim miejscu, więc może pójdę w Twoje ślady.
W każdym razie bardzo mocno trzymam kciuki za Twoje plany !
pozdrawiam, fish

Romana101
07-03-2012, 08:02
Witaj ! :-))

To prawda, ciężko znaleźć rozsądnego projektanta. Moje bale zewnętrzne także mają pozostać na swoim miejscu, więc może pójdę w Twoje ślady.
W każdym razie bardzo mocno trzymam kciuki za Twoje plany !
pozdrawiam, fish

Również trzymam kciuki, na pewno wszystko wyjdzie pięknie - taki stary dom ma niepowtarzalny klimat. Z projektem walczymy już od września - niestety architekt w grudniu jak już kończył projekt stracił wszystkie dane i musiał zacząć wszystko od nowa, ale na szczęście za tydzień powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę, potem jeszcze kredyt, jak wszystko pójdzie dobrze w maju ruszamy z fundamentami.

jusanka
07-03-2012, 14:09
Hej.
Ponieważ wypłyną niedawno temat ubezpieczenia domów drewnianych , chciałam zapytac kiedy należy go ubezpieczyć, czy zaraz w momencie postawienia pierwszej konstrukcji z bala?U nas przeprowadzka zaplanowana na 19 Marca , a jeszcze o tym nie myśleliśmy.Jakie dokumenty trzeba dostarczy do ubezpieczalni i może przypomnicie w jakich firmach macie ubezpieczenia?ładnie prosze , mamy mało czasu i nie wiemy gdzie uderzyć.
Dodam,ze u nas dach będzie kryty wiórem osiowym..
Dzięki.

marmur7
07-03-2012, 14:56
Jusanka - błyskawicznie Wam to idzie :) O ile pamietam, w listopadzie Logs zaczął robić domek u siebie ! :) Masz jakies nowsze zdjęcia?
Ubezpieczałem dom w chwili gdy stanęła konstrukcja. Od pozaru i innych zdarzeń losowych. Było to ubezpieczenie "domu w budowie". Warunek - teren musi być ogrodzony. Nie żądano ode mnie żadnych dokumentów, ale nie wiem czy dlatego, że agent ubezp. to mój sąsiad ;) W razie jakiegoś nieszczęscia poszczególne etapy muszą być wpisane do dziennika budowy. Na wszelki wypadek prowadze dokładna dokumentcję zdjęciową. Firma Compensa, szacunkowe ubezpieczenie na 200 tys zł kosztowało 380 zł.

petervdo
07-03-2012, 15:20
ja miałem to "szczęście", że do kredytu było grupowe w pzu .. więc na kwotę 300tys koszt 250zl bez zwyzek za konstrukcje
kredyt w pko bp
zaplacilem na rok z gory, zeby nie zmieniac po jakims grubszym etapie

jusanka
07-03-2012, 16:31
marmur 7 - faktycznie prace posuwają sie bardzo szybko, teraz konstrukcja zostanie złożona na naszym fundamencie i od razu będzie robiony szkielet drewniany:):)Poszycie do końca maja.
Zdjęcia mam na picassie, tu link:https://picasaweb.google.com/105032217237962464696/Dom?authkey=Gv1sRgCOCLqdnAhumuDQ
Więcej będzie za kilka tygodni.

marmur7
07-03-2012, 16:50
aaaaa , czyli mówiąc o przeprowadzce miałaś na myśli postawienie konstrukcji na waszej działce ? Bo zrozumiałem, że od 19 marca juz będziecie mieszkać w nowej chatce :) I prawie dostałem kompleksów :D

jusanka
08-03-2012, 09:50
Haha , aż tak szybko to nie :)jeszcze długo nie rozpakujemy tam bambetli:), 19 konstrukcja stanie poraz pierwszy na naszej ziemi..i jeszcze "trochę" pracy zostanie ..

Pozdawiam i wszystkim kobietkom życzę dzis samych przyjemnych wydarzeń :)

Katarzyna maciejewska
08-03-2012, 12:22
Karjooka. Jak zaczęłam konkretnie myśleć o budowie domu z bali (bo marzenia snułam od kiedy pamiętam:)) sprawa norm cieplnych mnie przerosła-zbyt dużo sprzecznych informacji. Wiem tyle, że jesienią 2011 roku dostałam pozwolenie na budowę domu z bala toczonego o średnicy 30 cm. W takim domu , jak mi się wydaje to nie grubość ściany jest czynnikiem decydującym o jego DOBRYCH właściwościach termicznych, ale spory reżim technologiczny przy budowie. Myślenie cały czas o pracy drewna, wyobraźnia techniczna.Forumowicze tutaj najczęściej narzekają na nieszczelności, które są powodem wychładzania domu.
Poznałam ostatnio człowieka , który co rok myje swój dom karczerem pod ciśnieniem, żeby sprawdzić, czy woda gdzieś nie przecieknie-nie przecieka. I o to chodzi.
Dodam, że ten pan budował z Honką, której ceny są mocno zaporowe dla zwykłego Polaka;)
Jakbyś chciała zobaczyć, jak się u mnie buduje, zapraszam na blog.
http://zzyciamatkirzezbiarki.blogspot.com/

Moose
08-03-2012, 22:41
Poznałam ostatnio człowieka , który co rok myje swój dom karczerem pod ciśnieniem, żeby sprawdzić, czy woda gdzieś nie przecieknie-nie przecieka. I o to chodzi.
Dodam, że ten pan budował z Honką, której ceny są mocno zaporowe dla zwykłego Polaka;)
Jakbyś chciała zobaczyć, jak się u mnie buduje, zapraszam na blog.
http://zzyciamatkirzezbiarki.blogspot.com/
Kasiu, gratuluję - wreszcie masz to co chciałaś :)
Jednocześnie donoszę, iż Twój blog znów ma problemy... zdjęcia obejrzałam i poczytałam ale jak chciałam dodać komentarz, to zniknął...:jawdrop:
Pozdrawiam

maly10
09-03-2012, 13:37
wita zaczyna sie sezon na czyszczenie i mlowanie ,uszczelninie domow jak moge polecic dobra firme do ty zadan pozdrawiam

butynski
09-03-2012, 14:39
wita zaczyna sie sezon na czyszczenie i mlowanie ,uszczelninie domow jak moge polecic dobra firme do ty zadan pozdrawiam

Jak ta firma tak dobrze czyści , maluje i uszczelnia jak Ty piszesz to ja wolę mieć chałupę brudną i z prześwitami !:rolleyes:

Agral
09-03-2012, 14:53
Maly jedna reka myje a druga pisze na klawiaturze :p

maly10
09-03-2012, 15:36
sorry za pisownie ale sie spieszylem a z firmy jestem zadowolony

maly10
09-03-2012, 15:43
dobre:no:

Katarzyna maciejewska
09-03-2012, 16:56
Moose, nie wiem, o co chodzi z tymi komentarzami i gdzie szukać pomocy. Sama sobie też nie mogę wpisać.

U mnie dobrze, ściany rosną:)
Kurcze, szybko to się dzieje. Niedawno była podmokła łąka a tu już widać zarys okien na dole. I pachnie cudnie.

ankaas
09-03-2012, 18:49
Niedawno była podmokła łąka a tu już widać zarys okien na dole. I pachnie cudnie.

A u nas dopiero wykop sie robi na lawe fundamentow.
Ale wreszcie cos sie dzieje.

Moose
10-03-2012, 11:54
Moose, nie wiem, o co chodzi z tymi komentarzami i gdzie szukać pomocy. Sama sobie też nie mogę wpisać.

U mnie dobrze, ściany rosną:)
Kurcze, szybko to się dzieje. Niedawno była podmokła łąka a tu już widać zarys okien na dole. I pachnie cudnie.
Cieszę się, że domek rośnie... pisz i zdjęciami się chwal...
Pozdrawiam

Karjooka
12-03-2012, 14:57
A jeszcze wracam do tematu ocieplania domów z bali. Na jednym portalu znalazłam kilka artykułów na ten temat i wszędzie podają, że powyżej 22 cm bale nie wymagają ocieplenia. Chciałam już budować z 16 cm i ocieplać (bo po co wydawać na grubsze skoro każde ocieplać trzeba?) ale chyba jednak skłaniam się do 24 bez ocieplenia... Chciałabym jednak bardzo znaleźć kogoś kto ma taki dom i mógłby coś powiedzieć nt. ogrzewania, temperatur panujących wewnątrz itp. Szukam dalej.

http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/zanim-zbuduje/budowa/zbuduj-dom-z-bali/1

http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/buduje/fundamenty-i-sciany/domy-z-drewna/1

http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/buduje/izolacje/jakskutecznie-ocieplic-dom-drewniany

Pientka
12-03-2012, 15:56
Ja buduję z 24 i jedno co mogę póki co powiedzieć to świetna rada jaką dał mi wykonawca. Też planowałem docieplać bal 10cm wełny jednak wykonawca zasugerował by te 10cm zapodać na dach a nie na ściany. Tak też zrobiłem. Niestety dopiero będę robił wylewki więc nie doradzę co grzania w zimie.

Agral
12-03-2012, 16:17
Dla mnie sposob ogrzewania ma znaczenie juz teraz na etapie projektu. Musze bowiem wiedziec np czy moge oszczedzic na wielkosci kotlowni (gdy np wybiore gaz) czy nie. W tym momencie wygrywa u mnie opcja ekogroszku umiejscowionego w garazu, (tak zeby nie robic syfu w domu) + kominek + piec kaflowy no i podlogowka w lazience i w kuchni. Z gazu raczej zrezygnuje ze wzgledu na wysokie rachunki.

kaszkiet
12-03-2012, 20:55
To mój pierwszy post na tym forum. W roku ubiegłym postawiłem za pomocą zaprzyjaźnionej firmy dom z bali 16 cm. Właściciel tej firmy twierdzi, że aby go ocieplić od wewnątrz nie trzeba dawać folii wiatroizolacyjnej a tylko dylatację 2cm, stelaż drewniany o grubości 10 cm wypełniony wełną 10 cm, folie paroizolacyjną i płytę osb. Twierdzi, że właśnie w takiej technologii od wielu lat buduje domy w Skandynawii. Powiedzcie mi prosze czy Waszym zdaniem to właściwy układ izolacji..

Karjooka
12-03-2012, 21:41
Apropo ew. docieplania to poniżej efekty moich poszukiwań informacji

- by zachować właściwości oddychające drewna warto zastosować zamiast wełny mineralnej wełnę drzewną;
- kaszkiet wykonawca dobrze radzi choć nie wiem czy świadomy dlaczego tak radzi;-) chodzi o folię wiatroizolacyjną - taka folia spowodowałaby że drewniany dom, który miał być zdrowy, eko, oddychający, regulujący wilgoć itp., straciłby bezpowrotnie swoje właściwości co oznacza, że domem drewnianym byłby już wyłącznie z wyglądu i to... nie wiadomo jak długo bo drewno, gdy nie może oddychać, gnije (proszę o ew. korekty kogoś kto dobrze się na tym zna)
- tradycyjnie domy z bali były ocieplane, np. dylatacja i deska na zakładkę; udało mi się znaleźć dobre zdjęcie takiego obłożenia dechami bali... link tutaj http://zawadka-jaworzyny-jolinkowo.blogspot.com/2011/09/lista-oczywista.html

A tutaj jeszcze niezły artykuł o tradycjach budownictwa drewnianego i trochę konkretów http://www.maciekwojcik.pl/domydrewniane/prawdziwe-drewniane-domy

Konkludując... Tja. Znowu jestem w kropce i nie wiem czy bale 16, wełna drzewna, deska (od środka) czy jednak 24 i na tym koniec. Hm.

Karjooka
12-03-2012, 21:46
Kaszkiet, przeczytałam jeszcze raz twój post i widzę że jednak wykonawca proponuje gdzieś tam folię. Jestem zupełnie świeża w temacie, nie jestem znawcą, ale... jestem dociekliwa. Jak wspominałam wyżej folia w drewnianym domu spowoduje, że będzie on drewnianym domem li tylko z wyglądu. Podobno nawet na dach nie powinno się stosować folii... Zwłaszcza nie pod słomę czy wiór osikowy. Hm. Ktoś przerabiał temat folia a dom z bali?

kaszkiet
12-03-2012, 21:51
Dzięki za odpowiedź. człowiek który dom mi budował mieszka w domu z bali okrągłych 22 cm (w miejscu połączenia mniej) i twierdzi, że jest ciepło. Wierzę mu ale muszę sobie poradzić teraz z moim problemem bo dom stoi od września więc czas najwyższy coś w nim robić . Mój kierownik budowy też radzi mi nie stosować folii wiatroizolacyjnej. Myślę że trudno by wiatr przewiał krawędziaki z podwójnym własnym piórem/wpust. Sam nie wiem. Ale dziękuję za pomoc.

Karjooka
12-03-2012, 22:08
Nie wiem czy mogę ale pozwolę sobie zacytować Macieja Wójcika z jego własnej strony, na której pisze o budownictwie drewnianym w sposób przystępny, rzeczowy i... pełen miłości:-)

"O ile dawne domy z drewna miały przyjazną aurę wnętrz dzięki naturze jedynych dostępnych wówczas materiałów, współcześnie jest to kwestią świadomego wyboru. Wystarczy aby dom z drewna został uszczelniony nieprzepuszczalną pary wodnej zaporą, a cała jego istota polegająca głównie na oddychających ścianach zostanie zepchnięta do roli martwej drewnianej atrapy nie sprzyjającej zdrowiu mieszkańców."

Polecam serdecznie cały artykuł tutaj http://www.maciekwojcik.pl/domydrewniane/prawdziwe-drewniane-domy

marmur7
12-03-2012, 22:23
Karjooka - folia wiatroizolacyjna to nie jest folia używana do wyrobu reklamówek Biedronki ;) Ma ona ochronić budynek przed przewiewaniem i wilgocią z zewnątrz. Jest ona paroprzepuszczalna co oznacza, że warstwa termoizolacji, np wełna mineralna może swobodnie "oddychać". Niezależnie na jak grube bale się zdecydujesz, każdy wykonawca zastosuje ją choćby na ścianie szczytowej.

Natomiast folia paroizolacyjna o której pisał Kaszkiet ma nie dopuszczać do przedostawania się wilgoci wewnętrznej budynków do warstwy izolacyjnej. Stosuje się ją praktycznie obligatoryjnie na poddaszach mieszkalnych. Producenci wełen izolacyjnych jednoznacznie optuja za takim rozwiązaniem, choć inna, mniej ortodoksyjna szkoła mówi, że wystarczy gdy położy się ją tylko w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć - łazienkach, suszarniach, kuchniach.

bieski11
12-03-2012, 23:35
Poszukuję ekip, które zajmują się przenoszeniem starych drewnianych domów z bali. Sprawa dotyczy chaty łemkowskiej w woj. podkarpackim. Proszę o namiary. [email protected]

Karjooka
13-03-2012, 10:06
Marmur ja myślę, że jeśli ktoś buduje domy drewniane od ponad 20 lat, i jest nie tylko profesjonalistą ale i pasjonatem, to przestrzegając przed nie-naturalnymi materiałami uszczelniającymi pewnie jednak nie ma na myśli foliówek z Biedronki ;-)

Piszesz, że mniej ortodoksyjni zalecają wyłącznie folię paroizolacyjną wyłącznie w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć. Ale. Na-ra-żo-ne. Moim zdaniem w dzisiejszych kuchniach i łazienkach wilgoci nie ma. Skąd w kuchni wilgoć? Trzeba by chyba od rana do wieczora kotły wody gotować by wilgoć była. Przy normalnym użytkowaniu kuchni (ugotowanie 4 jajek na miękko na śniadanie, upieczenie mięsa i usmażenie kapuchy na obiad plus dwie kanapki na głowę na kolację) wilgoci nie ma prawa tam być no bo niby skąd?! W łazience także o wilgoć moim zdaniem trudno (ja nie mam). Przecież są wyciągi, wentylacje no i nikt nie stoi tam godzinami pod prysznicem z wodą gorącą na tyle by łazienka była pełna pary. Wanna? Tym bardziej trudno o wilgoć. Więc w łazience ja się także nie obawiam wilgoci o ile wszystko jest zrobione porządnie tj. odpływy idą do rur a nie np. na podłogę;-) Suszarnia zaś to jednak także albo wentylowane pomieszczenie i z oknem albo... maszyna, do której wkładamy mokre rzeczy i wyciągamy suche, a para z niej jest odprowadzana bezpośrednio do rur tj. nie rozchodzi się samowolnie po domu;-)

Hm. Podrążę temat dalej, bo ja jestem ortodoksyjna;-) Jeśli chodzi o zdrowie i ekologię:-) I jeśli wybrałam dom z drewna to dlatego by zachował on ten specyficzny mikroklimat we wnętrzu - znaczy nie chcę foliówek. I myślę, że to się da zrobić, bo przecież te wszystkie folie wymyślono i zaczęto stosować niedawno a kiedyś ludzie domy też budowali i - zdaje się że często - porządniej i trwalej niż obecnie. Wszak mnóstwo w Polsce porządnych domów przedwojennych gdy o foliach nikt nie słyszał. A tutaj, w tym dziale forum, chyba wszyscy słyszeli o przenoszonych domach drewnianych, które jeśli dadzą się przenieść to pewnie są jednak w dobrym stanie. Mimo braku folii. A może właśnie... dzięki temu;-)

I jeszcze tylko na koniec wspomnę o czymś co mnie zatrwożyło na maksa! Czytałam gdzieś w ostatnich dniach, że stosuje się także styropian do ocieplania domów z bali! Ka-ta-stro-fa! W Skandynawii styropian od dawna jest zabroniony do zastosowań budowlanych z uwagi na toksyczność, łatwopalność i nieprzepuszczalność. Uważa się tam, że dom ze styropianem w ścianach to swoisty termos. Zresztą nawet u nas słyszałam od kilkoro znajomych o tym jak to ściany się pocą (woda po nich po prostu ścieka!) w starych, betonowych blokach, które zostały zewnętrznie ocieplone styropianem i pomalowane. To że ściany trzeba wycierać, malować, zabezpieczać ze względów estetycznych to jedno. Druga rzecz to wpływ takiej sytuacji na zdrowie mieszkańców w szerszej perspektywie. Ja nie chciałabym z dziećmi mieszkać w takim czymś. Nawet jeśli to bardzo zachowawcze. Tutaj jednak wolę być bardzo zachowawcza:-)

Karjooka
13-03-2012, 10:18
Natomiast folia paroizolacyjna o której pisał Kaszkiet ma nie dopuszczać do przedostawania się wilgoci wewnętrznej budynków do warstwy izolacyjnej. Stosuje się ją praktycznie obligatoryjnie na poddaszach mieszkalnych.

Jak wspominałam nie jestem znawcą, mało! jestem zupełnie początkująca w temacie, ale zdarza mi się myśleć logicznie. No i w tym co napisałeś Marmur zastanawia mnie co się dzieje z tą ewentualną parą, która została wytworzona (bo załóżmy że została) w pomieszczeniach mieszkalnych poddasza, gdy przeniknie przez ścianę z nidy czy z boazerię i trafi na taką folię "paro-izolacyjną". Ja myślę, że się skrapla, no bo niby co ma zrobić? No i gdzie się skrapla? Z powrotem do pomieszczenia? No bo skoro nie może po prostu wyparować, zgodnie ze swoją - nomen omen - naturą;-), to pozostaje jej wyłącznie się skroplić, tak? No więc zostanie w domu w jakiś sposób, bo przecież nie zniknie, tak?

A teraz załóżmy że folii nie ma a jest wełna drzewna lub celulozowa (obie naturalne i obie mają właściwości drewna). Wtedy ewentualna wilgoć dostaje się tam i co? No i chyba odparowuje, co? Przecież w wełnie drzewnej nie zostanie "uwięziona" bo taka wełna jest w pełni przepuszczalna i oddychająca.

A piszesz także, że producenci wełny mineralnej "jednoznacznie optują za zastosowaniem folii paro-izolacyjnej". Więc może oni znają najlepiej swoje dziecko i by je chronić każą stosować ową folię? Może ta wełna mineralna ma takie właściwości, że wychwytuje / kumuluje wodę co jej szkodzi? Nie wiem. Gdybym. Temat do rozpoznania. Niemniej będę wdzięczna za sugestie, podpowiedzi, opinie.

PS. No i czy jest tutaj ktoś kto jak ja chce drewniany i ekologiczny dom?

Karjooka
13-03-2012, 10:51
Natomiast folia paroizolacyjna o której pisał Kaszkiet ma nie dopuszczać do przedostawania się wilgoci wewnętrznej budynków do warstwy izolacyjnej. Stosuje się ją praktycznie obligatoryjnie na poddaszach mieszkalnych. Producenci wełen izolacyjnych jednoznacznie optuja za takim rozwiązaniem, choć inna, mniej ortodoksyjna szkoła mówi, że wystarczy gdy położy się ją tylko w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć - łazienkach, suszarniach, kuchniach.

Dokładnie na to znalazłam właśnie odpowiedź, która potwierdza moje przypuszczenia!:-) Cytuję ze strony Wójcika:

"(...) Stosowanie folii jest wymogiem wełny mineralnej jako izolatora termicznego, nie radzącej sobie z zawilgoceniem np. parą wodną zawartą w powietrzu. Wskutek tej praktyki powstało przeświadczenie o konieczności zamknięcia ściany, stropu, połaci dachowej jak najszczelniej od wewnątrz i zewnątrz czyniąc z nich elementy martwe - odporne na zawilgocenie, które miałoby być dla przegród cieplnych zjawiskiem niekorzystnym."

Hm.

ANNNJA
13-03-2012, 11:08
Kariooka,

kup sobie wilgotnościomierz, i zrób parę pomiarów,....zdziwisz się co najmniej tak jak ja, o ile wzrośnie % po 2godzinnym gotowaniu bigosu,
ba...u mnie to nawet po myciu podłóg wzrasta o 2 - 3 %, oczywiście po 1-2godz. wraca z powrotem do punktu wyjścia, ale już samym wzrostem byłam zdziwiona... a może mam za czułe mierniki....;)

Karjooka
13-03-2012, 11:39
Wielu z nas używa nawilżaczy powietrza albowiem powszechnie uważa się, że w naszych mieszkaniach i domach powietrze jest zbyt suche. (Dobrze więc, że ten bigos po za tym, że pyszny to jeszcze wilgotność w domu podnosi stwarzając przyjaźniejszy dla nas klimat;-))

To nie my boimy się wilgoci, ale boi się jej... wełna mineralna. Ona sobie z nią nie radzi i właśnie z uwagi na nią w budownictwie stosuje się folie.

marmur7
13-03-2012, 14:47
Karjooka
1) Zdaje się, że nie doczytałaś, że folia przeciwietrzna jest paroprzepuszczalna i nie zakłóca naturalnego oddychania budynku.
3) Porównywanie starych i nowych technologii nie ma sensu - dawniej nie znano technologii budynku szkieletowego a poddasza ( gdzie najczęsciej stosuje się folie) miały charakter nieogrzewanych strychów.
4) Producenci wełny drzewnej mówią dużymi literami o jej ekologiczności ( tak jakby wełna mineralna była tworem z plastiku ;) ) Nie wspominają jednak , że ich produkt jest łatwozapalny i dwukrotnie droższy od innych materiałow termoizolacyjnych mimo że ich własności cieplne są gorsze. Nawiasem mówiąc, by choć trochę poprawić bezpieczeństwo wełny drzewnej produkuje się ją np w płytach gdzie rdzeń stanowi ...wełna minerlana :)
5) Mam dom z bali nieocieplanych i nigdy nie brałem pod uwagę budowy z dociepleniem, natomiast użytkowe poddasze będę ocieplał wełną mineralną i stosował folię paroizolacyjną. Podpowiada mi to zdrowy rozsądek. Ortodoksja, równiez ta ekologiczna jest stanem bliżej mi nieznanym :)

miśkablond
13-03-2012, 19:13
poszukuję ładnego ;) kamienia na elewacje czy możecie podpowiedzieć co można wybrać myślałam o łupku serycytowym lub szarogłazowy co wy na to ? czy to sie nadaje na elewacje i taras ?

petervdo
13-03-2012, 19:24
Karjooka
5) Mam dom z bali nieocieplanych i nigdy nie brałem pod uwagę budowy z dociepleniem, natomiast użytkowe poddasze będę ocieplał wełną mineralną i stosował folię paroizolacyjną. Podpowiada mi to zdrowy rozsądek. Ortodoksja, równiez ta ekologiczna jest stanem bliżej mi nieznanym :)
u mnie też ten pomysł ;)
bal 30 okrąglak
górę (poddasze) będę walczył jak się ociepli .. na zewnątrz ;)

Karjooka
13-03-2012, 20:34
No zgadza się Marmur, nie doczytałam ;-) Ale czy zastosowanie tej przeciwwietrznej naprawdę jest konieczne? Czy bale lub deska-ocieplenie-deska wpuszczą wiatr do wnętrza? (Bo mowa o poddaszu i ścianach szczytowych na nim.)

No i nadal zastanawiam się co się dzieje z parą, która z wnętrza nie została wypuszczona dzięki folii... I ciekawe czy może być bez tej paro-odpornej folii jeśli w ścianie jest wełna drzewna bądź celulozowa zamiast mineralnej...

Masz rację Marmur, wełna mineralna to także naturalny surowiec. Poczytałam ;-) Nie lubi jednak wody.

kaszkiet
13-03-2012, 21:43
Mój dom już stoi więc wyboru nie mam tym bardziej że znajomy postawił mi go za nieduże ( wręcz małe) pieniądze. Wiem, że muszę go ocieplić i to raczej od środka (projekt Jaworki-9) Raz jeszcze proszę o informacje o o sposobie ocieplenia ścian od wewnątrz. Podaje link do zdjęcia z moim krótkim opisem technologi postawienia domu. Zdjęcie domu jest na fotka.pl bo tylko tam potrafię wstawić zdjęcie.

kaszkiet
13-03-2012, 21:44
Link oczywiście:
http://www.fotka.pl/profil/kaszkiet112/albumy/1,Ja/81292047,?najnowsze=1

marmur7
13-03-2012, 23:11
Karjooka - łączenie ścian szczytowych z resztą konstrukcji zawsze pozostawia wiatrom okazję do pohulania. Poza tym w typowym układzie deska elewacyjna-dylatacja-folia-płytaOSB-ocieplenie itd, folia przeciwwietrzna stanowi również barierę dla wilgoci. Tej z nieba i tej kondensowanej. Przy prawidłowej dylatacji, proces kondensacji nie powinien stanowić większego problemu, ale... lepiej mieć zabezpieczenie niz nie mieć. Spore znaczenie ma usytuowanie ściany szczytowej względem kierunków świata. Ja mam na zachód - bez folii ani rusz.

Para w pomieszczeniach wilgotnych zostanie w naturalny sposób usunięta poprzez wentylację grawitacyjną lub inną, która w takich miejscach jest nieodzowna. nie dzieje się to jednak natychmiast dlatego folia stanowi dodatkową ochronę. W pozostałych pomieszczeniach, gdzie wilgoć jest znacznie mniejsza, na przepływ powietrza zawsze będziesz miała wpływ choćby poprzez mikroregulację okien.

Istotnie - wełna mineralna pyli i nie przepada za wodą, ale... nie gnije, jest odporna na grzyby pleśnie itd. Pod wpływem wilgoci traci własności izolacyjne, jednak po wysuszeniu staje się znów pełnowartościowa. O niepalności mówiliśmy wcześniej. Nie wiem jak jest z izolacyjnością zawilgoconej wełny drzewnej, sądzę natomiast, że jak każdy produkt z drewna , przy częstym styku z wodą zagrzybi się na bank.

Karjooka
14-03-2012, 14:18
Dzięki za odpowiedź Marmur. Czytałam fajny artykuł na temat wełny drzewnej i jej właściwości po zastosowaniu jako ocieplenie i... koniecznie bez folii. Niestety po angielsku. Linkuję tutaj dla tych co sobie dobrze z angielskim radzą http://www.pavatex.co.uk/referenzen_detail.aspx?ObjektID=16

Poprosiłam też pana z firmy Stollux, gdzie pewnie zamówię dom, o rozpoznanie tematu. Myślę, że będzie to z korzyścią i dla mnie i dla nich gdy będą wiedzieli jak zachować te oddychające właściwości drewna w domu z bali. By dom z bali był nie tylko ładny ale i przyjazny dla mieszkańców. Zobaczymy co się dowie. Wybieram się do nich jakoś na wiosnę by już konkretniej pogadać. No i... poszukać działki;-)

Karjooka
14-03-2012, 15:45
Link oczywiście:
http://www.fotka.pl/profil/kaszkiet112/albumy/1,Ja/81292047,?najnowsze=1

Dom bardzo ładny! Sprawdzałam Jaworki i widzę, że to dom z piwnicą. Czy mógłbyś napisać ile kosztowało zrobienie piwnicy? Piwnica mi się marzy (kotłownia, pralnia, suszarnia, spiżarnia, przechowalnia wszystkich tych rzeczy, które trudno w domu upchnąć itp.) ale boję się nachodzącej wody gruntowej i kosztów... Jak to wygląda w realu?

kaszkiet
14-03-2012, 17:52
Nie ma jeszcze tynku w środku w tej piwnicy ale jakieś 45tys.

kaszkiet
14-03-2012, 18:35
Uwierzcie mi że każdy mówi co innego i każdy fachowiec ma swoją teorię. Tyczy to się również konstrukcji wewnętrznej stanowiącej stelaż do ocieplenia. Niektórzy twierdzą że wystarczy jedna warstwa ocieplenia czyli krawędziak np 10x5 cm ( w środek wkłada się wełnę mineralną 10 cm) Inni natomiast, że powinno się dawać dwie warstwy wełny po 5 cm w dwóch warstwach ( jedna na drugiej) Z całą pewnością chodzi o eliminację mostków termicznych ale jeżeli zastanowić się to w jednym i w drugim sposobie nie da się ich wyeliminować bo zawsze będą miejsca gdzie jeden krawędziak styka się z drugim (przy układzie pionowo poziomym)

akselek
14-03-2012, 22:33
No zgadza się Marmur, nie doczytałam ;-) Ale czy zastosowanie tej przeciwwietrznej naprawdę jest konieczne? Czy bale lub deska-ocieplenie-deska wpuszczą wiatr do wnętrza? (Bo mowa o poddaszu i ścianach szczytowych na nim.)

No i nadal zastanawiam się co się dzieje z parą, która z wnętrza nie została wypuszczona dzięki folii... I ciekawe czy może być bez tej paro-odpornej folii jeśli w ścianie jest wełna drzewna bądź celulozowa zamiast mineralnej...

Masz rację Marmur, wełna mineralna to także naturalny surowiec. Poczytałam ;-) Nie lubi jednak wody.

przepraszam, wyrwę się i pewnie zaraz dostane deską po głowie bo nie przeczytałam wszytskich postów w sprawie, ale chce odpowiedziec hoc na ten (nie mam za wiele czasu zeby wszytsko przeczytac). ja nigdzie w chałupie nie ma folii. Na dole bal bez ocieplenia, na górze szkielet na scianach szczytowych i cale poddasze ocieplone ekofibrem, pelne deskowanie wiec pod dachówką też nie mam folii. Wydaje mi sie to optymalnym rozwiazniem, i po poltora roku mieszkania nie widze zadnych wad tego rozwiazania. Wlasnie to utrudnione przemieszczanie sie pary zawsze mnie marwtilo, bo to tak troche jak w kutrce górskiej, co z tego ze oddycha, ale jednak w deszcz czy jak sie czlowiek spoci dopiero czujesz ze cos to daje, ale nie jest to jednak takie rozwiazanie które daje 100 % komfortu, jak by sie szlo w piekna wiosenna pogode która nie wymaga oddychajacej kurtki. nie wiem czy wystarczajaco wyłuszczyłam w czym rzecz.
co do wełny drzewnej doskonale sprawdziłą sie w ściankach działowych z kartongipsu, bo świetnie wygłusza. Pomieszczenia na górze są doskonale wygłuszone tą wełną, i nie słuchać odgłosów z pokoju do pokoju na górze. usimy naprawić podłogę na górze bo za bardzo sie rozeschłą, i w strop też zamiast ekofibru wpakujemy ta wełnę drzewną bo już nasz strop czyli przepływ dźwięku góra /dół nie jest taki dobry jak między pomieszczeniami na górze. Ale mądry polak po szkodzie. Da się to jeszcze zmienić przy okazji przekłądania podłogi na górze.

Karjooka
15-03-2012, 10:02
Akselek , wielkie dzięki za to twoje wyłuszczenie! :-) Bardzo pomocne dla mnie i bardzo przekonujące bo wszak już w domu mieszkasz więc sprawdzone na żywym organizmie :-) Ten "ekofiber", czyli wełnę celulozową wdmuchiwaną (wdmuchiwana u ciebie?) poleca też właśnie Wójcik, o którym wspominałam wyżej i do którego strony linkowałam. On także uważa, że to najlepsze rozwiązanie, bo i oddycha, i chroni przed grzybami i pleśnią, i nie jest łatwopalnym materiałem. Tutaj link gdzie można przeczytać więcej o właściwościach technicznych http://www.ekofiber.com.pl/strona.php?subaction=showfull&id=1195860653&archive=&start_from=&ucat=3&psz=tresc&lang=

A jeśli zaś chodzi o wełnę drzewną to właśnie o niej także czytałam m.in. że maty z niej stosuje się do wygłuszenia co w domach o konstrukcji drewnianej nie bez znaczenia. Dziękuję więc za potwierdzenie tej informacji!:-)

Aha! Akselek, chciałabym jeszcze zapytać, i będę wdzięczna jeśli znajdziesz czas na odpowiedź...;-), czy stosowałeś folię przeciw-wietrzną? Bo że tej paroizolacyjnej nie to rozumiem. Ale ta przeciw-wietrzna podobno jest paro-przepuszczalna i podobno lepiej jej nie unikać.

Karjooka
15-03-2012, 11:05
Uwierzcie mi że każdy mówi co innego i każdy fachowiec ma swoją teorię. Tyczy to się również konstrukcji wewnętrznej stanowiącej stelaż do ocieplenia. Niektórzy twierdzą że wystarczy jedna warstwa ocieplenia czyli krawędziak np 10x5 cm ( w środek wkłada się wełnę mineralną 10 cm) Inni natomiast, że powinno się dawać dwie warstwy wełny po 5 cm w dwóch warstwach ( jedna na drugiej) Z całą pewnością chodzi o eliminację mostków termicznych ale jeżeli zastanowić się to w jednym i w drugim sposobie nie da się ich wyeliminować bo zawsze będą miejsca gdzie jeden krawędziak styka się z drugim (przy układzie pionowo poziomym)

Pewnie klucz do sukcesu jest tam gdzie teoria fachowca pokrywa się z moją albo... jako inwestor staram się nie mieć własnych teorii;-)

Kaszkiet, czy można przyjąć że cena piwnicy zawiera także cenę fundamentu pod dom? Tj. czy przyjmując, że fundament kosztuje 25 tys. dopłacę 20 tys. i będzie piwnica? Czy raczej do kosztów fundamentu należy dodać 45 tys.?

marmur7
15-03-2012, 11:12
Pytanie do tych, którzy użytkują już budynki z ociepleniem z ekofibru.
Nie udało mi się znaleźć w necie zdjęć, w jaki sposób ekofiber jest umieszczany w przestrzeni międzykrokwiowej w dachu skośnym. Wszystkie obrazy pokazują wdmuchiwanie celulozy w stropodach płaski. Można ktoś ma własne zdjęcia ?

Druga rzecz - gdy chcemy zrobic warstwę ocieplenia o grubości np 25-30 cm a krokwie mają 15-18 cm, w przypadku wełny mineralnej stosuje się po prostu stelaże aluminiowe podtrzymujące wełnę. A jak jest w przypadku ekofibru ?

I trzecie pytanie na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi - czy w przypadku skośnego dachu z pełnym deskowaniem i pokrytym papą jest konieczność pozostawienia szczeliny dylatacyjnej między deskami a ekofibrem ?

akselek
15-03-2012, 11:41
Akselek , wielkie dzięki za to twoje wyłuszczenie! :-) Bardzo pomocne dla mnie i bardzo przekonujące bo wszak już w domu mieszkasz więc sprawdzone na żywym organizmie :-) Ten "ekofiber", czyli wełnę celulozową wdmuchiwaną (wdmuchiwana u ciebie?) poleca też właśnie Wójcik, o którym wspominałam wyżej i do którego strony linkowałam. On także uważa, że to najlepsze rozwiązanie, bo i oddycha, i chroni przed grzybami i pleśnią, i nie jest łatwopalnym materiałem. Tutaj link gdzie można przeczytać więcej o właściwościach technicznych http://www.ekofiber.com.pl/strona.php?subaction=showfull&id=1195860653&archive=&start_from=&ucat=3&psz=tresc&lang=

A jeśli zaś chodzi o wełnę drzewną to właśnie o niej także czytałam m.in. że maty z niej stosuje się do wygłuszenia co w domach o konstrukcji drewnianej nie bez znaczenia. Dziękuję więc za potwierdzenie tej informacji!:-)

Aha! Akselek, chciałabym jeszcze zapytać, i będę wdzięczna jeśli znajdziesz czas na odpowiedź...;-), czy stosowałeś folię przeciw-wietrzną? Bo że tej paroizolacyjnej nie to rozumiem. Ale ta przeciw-wietrzna podobno jest paro-przepuszczalna i podobno lepiej jej nie unikać.
Rodzajów ocieplenia jest wiele, my wybralismy ekofiber bo wg nas było to najlepsze dla nas rozwiązanie. Jak wiadomo każdy temat na budowie wiąże sie z wyborami i każdy musi podjąć autonomicznie decyzje bo chyba nikt nie ma monopolu na idealny wybór, jakie ocieplenie, jakie pokrycie dachu , jakie podłogi itd..... Niestey ekofibez nie sprawdził sie akustycznie w stropie wiec musimy to zmienić. posze to po to, zeby oszczędzic innym kłopotu. Jako izolator cieplny sprawdza sie bardzo dobrze ( latalismy z kamerką termowizyjną po chałupie, i góra jest bardzo dobrze zaizolowana termicznie
Odp na pytanie, tak wdmuchiwano takim węzem z rurą. nie wiem jak nazywa sie to urzadzenie, wle taki jakby wielki odkurzacz, w samochodznie pod chałupa toto wyło, pan wrzucał do sprzetu ekofiber i wielką rurą wypluwało toto w chałupie.
Pyt dwa, nie stosowaliśmy folii przeciwwietrzną, jesteśmy antyfoliowi i profoliowców prosze o nie podnoszenie larum. jak pisałam, każdy niech sobie sam mości swoje gniazdko wg włąsnej wiedzy i niech podejmuje własne wybory. My swiadomie nie mamy folii. Zapewne znajdziesz wiele argumentów za foliami, my zdecydowalismy się nie stosować folii i obserwując chałupę jako mieszkancy, nie ma problemów ttóre teoretycznie powinny zaistnieć. jak pisałąś, kiedyś nie stosowano folii, i w tradycyjny sposób poszliśmy tym torem. Pozdrawiam

Karjooka
15-03-2012, 14:05
(...) każdy niech sobie sam mości swoje gniazdko wg własnej wiedzy i niech podejmuje własne wybory (...)

Zgadzam się. Niemniej ja jestem wdzięczna gdy ktoś dzieli się swoją wiedzą. Wszak po to się tutaj logujemy, by podpytać, dowiedzieć się czegoś więcej, zaznajomić się z doświadczeniami innych. Dla mnie to ważne bo to czyni drogę dużo krótszą. Wobec czego... jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi!:-)

akselek
15-03-2012, 21:56
Też dużo dowiedziłam się od forumowiczów dlatego staram sie dorzucić swoje trzy grosze. Denerwuje mnie tylko czasem że niewinną wypowiedzią wywołuje się jakąż burzę. Niestety niektórzy się jeżą dlatego od razu bronię się zanim dostanę belką po głowie. Teraz jest taka mnogość materiałów na rynku, i każda pliszka swój ogonek chwali że trudno podjąc jedynie słuszną decyzje. Trudno też potem przyznać ze coś się źle zrobiło, ale w sumie to nieuniknione przy takim przedsiębwzięciu jak budowa. Mnie najbardziej drażni ta moja rozeschnięta podłoga. Miało być swojsko i dechy na podłodze i wyszło fatalnie :-( Bęziemy to naprawiać i przy okazji wytłumimy strop.


Marmur, nie odpisalam wcześniej bo nie zdażyłam jak miałąm chwilkę w dzień bez dzieci.
ja właśnie mam ekofiber , ciensze krokwie niż grubosc wiarstwy ocieplanej. I właśnie najpierw zrobiono stelarz i płyty a przestrzeń byłą zostawiona pusta. W ścianki szczytowe wstrzyknięto ekofiber robiąc dziury w GK które po sprawie załatano, zagipsowano i nic nie widać. W wolną przestrzeń skosów pomierzy dachem a płytą wstrzelono ekofibez z góry ze stryszku. Zostały tam przestrzenie odwarte jak robiono stryszek ( mały taki trójkąt, wyprostować i stanąć na stryszku się nie na chyba), Po wypełnieniu przestrzeni miedzykrokwiowych na stryszku dołozono desek przykrywajac toto. Czyli ryura na strych i walili ekofiber do skośnego dachu od góry w pozostawione przestrzenie.
odp na tzrecie pytanie- nie wiem

kaszkiet
16-03-2012, 07:28
Zgadza się ! Tak trzeba na to patrzeć bo i tak trzeba zrobić wykopy pod fundament itp Koszty o które wzrosła u mnie piwnica to zakup bloczka cementowego, więcej betonu, trochę zbrojenia,styropian na izolację, dłuższy komin itp. Ja nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy, choćby pod 2/3 jego powierzchni. U mnie będzie piec C.O. więc to jedyne rozwiązanie.

Agral
16-03-2012, 08:57
Nie jedyne, ja przenosze piwnice do garazu i tam tez robie kotlownie, a potem stamtad ziemia puszczasz rure do domu.

Gasol
19-03-2012, 16:49
I trzecie pytanie na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi - czy w przypadku skośnego dachu z pełnym deskowaniem i pokrytym papą jest konieczność pozostawienia szczeliny dylatacyjnej między deskami a ekofibrem ?

Nie mam ekofibru, ale rozsądek podpowiadałby zostawić szczelinę dylatacyjną. Nie tylko z powodu wyciągania nadmiaru wilgoci, ale także by poprawić cyrkulację powietrza w okresie letnim. Gdzieś czytałem, że brak lub zbyt mała szczelina powoduje spore podwyższenie temperatury na poddaszu. Warto poszukać na ten temat jakiejś wiążącej informacji. A na przegrzewanie poddasza radzę zwrócić uwagę, żeby się nie okazało, że latem nie da się tam przebywać.

marmur7
19-03-2012, 21:20
W nowym Muratorze dodano bonus - płytę CD z opisem technologii budowy domów drewnianych. Płytkę mocno reklamowano, na okładce umieszczono zachęcające zdjęcie, a w środku trochę informacji, galeria zdjęć i oczywiście zestaw firm reprezentujących tę dziedzinę budownictwa. No właśnie - na 19 firm..... dwie budują domy z bali, a 17 buduje szkieletowe i z prefabrykatów. Gdybym jako przyszły inwestor szukał informacji o typowym domu drewnianym , byłbym chyba lekko zawiedziony ;)
Ach, ten marketing ;)

kala67
20-03-2012, 06:50
akselek........u nas też podoga drewniana rozeschła się .
Powstaly spore szpary, brzydko to wygląda:(
nie wiem co teraz z tym zrobić?
ściagac i kłaść na nowo?

petervdo
20-03-2012, 07:34
akselek........u nas też podoga drewniana rozeschła się .
Powstaly spore szpary, brzydko to wygląda:(
nie wiem co teraz z tym zrobić?
ściagac i kłaść na nowo?

właśnie jestem na etapie desek na poddasze :)
doradzcie czym dobrze i niezbyt drogo pomalować ? jakiś olej wosk ? raczej nie lakier

petervdo
20-03-2012, 22:15
Piter, ja to sie obracam w całej Polsce, gdzie mnie wiatr ciśnie. Jeden wspólnik ma tartak i zakład pod Krosnem, drugi siedzi w górach Izerskich kolo Świeradowa. sam widzisz.
txt66 -- telefon do p. Piecusiaka to komórka 507 963 443 - targuj sie. Sa plastyczni a jak nie będą czegoś mieli, wyślą do znajomków . W samej Orawce jest minimum 5 w miare dobrych stolarni.Ale zawsze bierz od jednego. bo każdy z nich ma drobne różnice wymiarowe w wykończeniowce. Zwłaszcza w przypodłogowych.Jak cos trzeba, to smialo pytaj

aa , Orawka pod Jablonką, rzecz jasna. Orawo... Orawo..ehh
Zbyszek mam prośbę potrzebowałbym namiar na jaiś transport w rozsądnej cenie z Orawy
byłem dzisiaj pooglądać deski ;)
a z Kozina z Podwilka miłeś może doczynienia ? (poniżej drogi przd mostem)

akselek
20-03-2012, 22:24
akselek........u nas też podoga drewniana rozeschła się .
Powstaly spore szpary, brzydko to wygląda:(
nie wiem co teraz z tym zrobić?
ściagac i kłaść na nowo?
U nas podłoga jest fatalna. takie szpary,z ę w niektórych miejscach z felca powychodziły. Była za mokra i w dodatku poożona przez chłopaków z łapanki, a efekt rozeschniecia pojawil sie na dobre po dłuższym czasie mieszkania, jak deski dobrze doschły. U nas w końcy jeszcze decyzja nie zostałą podjęta czy będzie "przełożona" i ułożona na nowo, czy położymy coś nowego, ale raczej pieorwsza opcja.Chcieliśmy taniej, plus niewiedza, i efekt jest fatalny :-(

akselek
20-03-2012, 22:26
właśnie jestem na etapie desek na poddasze :)
doradzcie czym dobrze i niezbyt drogo pomalować ? jakiś olej wosk ? raczej nie lakier
Nie pamiętam dokłądnej nazwy, ale my neistety zainwestowaliśmy w drogi lakier matowy, ale nie pamietam szczegułów. Z zamego lakieru jestem zadowolona, bo przyjemnie matowy, aleco z tego jak deski zrobiły nam kawał i się rozeschły masakrycznie :-(

petervdo
20-03-2012, 22:36
Nie pamiętam dokłądnej nazwy, ale my neistety zainwestowaliśmy w drogi lakier matowy, ale nie pamietam szczegułów. Z zamego lakieru jestem zadowolona, bo przyjemnie matowy, aleco z tego jak deski zrobiły nam kawał i się rozeschły masakrycznie :-(
a jakie szerokości mieliśce deski ?
może jednak marnir ułozone .. niestety ale w układaniu ciężej niż panele :)

agatka2106
20-03-2012, 23:02
właśnie jestem na etapie desek na poddasze :)
doradzcie czym dobrze i niezbyt drogo pomalować ? jakiś olej wosk ? raczej nie lakier

Moja siostra w domku letniskowym ma olejowane i latem widac slady malych stopek, latwo sie zmywa. Ja mam lakierowane w moim domu i jestem bardzo zadowolona,odkurzacz i mop,malo pracy, zawsze czysto. Przy dzieciach i psie nie chcialabym miec olejowanych do ciaglego czyszczenia.

agatka2106
20-03-2012, 23:07
akselek........u nas też podoga drewniana rozeschła się .
Powstaly spore szpary, brzydko to wygląda:(
nie wiem co teraz z tym zrobić?
ściagac i kłaść na nowo?

Ja tez mam szpary w kilku miejscach ale obawiam sie, ze przekladanie to wielki remont, no i czy nie bedzie trzeba niektorych wymieniac? Tam sa przeciez wkrety, ktorych nie widac to jak je wykrecic? Mysle, ze sie nie zdecyduje i polubie te szpary

zbyszek57
21-03-2012, 13:58
Zbyszek mam prośbę potrzebowałbym namiar na jaiś transport w rozsądnej cenie z Orawy
byłem dzisiaj pooglądać deski ;)
a z Kozina z Podwilka miłeś może doczynienia ? (poniżej drogi przd mostem)

Piotr, w zaadzie przerobiłem wszystkie kontakty z Podwilka, Orawki i Sidziny. Ostatnio bralem deski na podloge od Korkozowicza z początku Orawki, jadać od Jabłonki po prawej stronie. 32 mm za 40 zł za metr kwadratowy. Albo do Sidziny, pod telefon 510 231 542. Maja i transport i dobre ceny na wykończeniówkę.
co sie tyczy deski podłogowej, Korkozowicz i Sidzina mają taka deche,ze na 6 metrach mam szpary lacznie na 1 cm

zbyszek57
21-03-2012, 14:00
Szpary w podłodze to albo wypełniacz i pył drzewny w kolorze podlogi..albo przekładka. tylko czemu macie podłogę montowana tak,ze widac sruby( gwoździe)?

petervdo
21-03-2012, 15:42
Piotr, w zaadzie przerobiłem wszystkie kontakty z Podwilka, Orawki i Sidziny. Ostatnio bralem deski na podloge od Korkozowicza z początku Orawki, jadać od Jabłonki po prawej stronie. 32 mm za 40 zł za metr kwadratowy. Albo do Sidziny, pod telefon 510 231 542. Maja i transport i dobre ceny na wykończeniówkę.
co sie tyczy deski podłogowej, Korkozowicz i Sidzina mają taka deche,ze na 6 metrach mam szpary lacznie na 1 cm
możesz jeszcze napisać namiar na Korkozowicza ?
Sidzina to nazwisko ?

kala67
21-03-2012, 17:36
Szpary w podłodze to albo wypełniacz i pył drzewny w kolorze podlogi..albo przekładka. tylko czemu macie podłogę montowana tak,ze widac sruby( gwoździe)?

Zbyszek....a jaki wypełniacz?
mozna cos takiego gotowego kupić???

zbyszek57
21-03-2012, 18:18
Peter, namiar na Korkozowicza dam Ci jutro. Teraz siedze w Toruniu na innej inwestycji, jak wroce to odszukam i podam:) Sidzina to miejscowość na Orawie, tam jest sporo producentów i boazerii i podlogowki, ale ten telefon co napisałem to namiar na tych najlepszych cenowo i jakościowo.

Kala, Skąd jestes? u mnie w Warszawie w Bricomanie jest cos takiego co sie nazywa wypełniacz szczelin w drewnie. Relatywnie drogie toto bo litr kosztuje jakies 35-40 złotych. ma to postac płynnego żelu i jest lakierem połaczonym z utwardzaczem . Dodaje sie do tego specyfiku troche pyłu spod cykliny i tym sie szlachluje szpary w deskach . Zrobiłem to na podłodze sosnowej u klientki i sam byłem zaskoczony rezultatem. Schnie fanie, robi sie twarde ale i po trosze plastyczne, szlifowalne i malowalne jak lita decha. Do tej pory używałem kleju na bazie wikolu ale ten wypełniacz zdaje egzamin lepiej. jak cos to sluze namiarem na Warszawski Bricoman

petervdo
21-03-2012, 20:48
Peter, namiar na Korkozowicza dam Ci jutro. Teraz siedze w Toruniu na innej inwestycji, jak wroce to odszukam i podam:) Sidzina to miejscowość na Orawie, tam jest sporo producentów i boazerii i podlogowki, ale ten telefon co napisałem to namiar na tych najlepszych cenowo i jakościowo.


miejscowość znam .. ale myślałem, że może jakas siedzina też jest :)
od tych z Sidziny można w ciemno brać ?
troszkę za późno bo wczoraj krążyłem po Orawie .. ale najbardziej spasował mi gość co nie ma transportu :(
ale "bazanty" chociaż od Słowaków przywiozłem ;)

Moose
21-03-2012, 23:38
U nas podłoga jest fatalna. takie szpary,z ę w niektórych miejscach z felca powychodziły. .Chcieliśmy taniej, plus niewiedza, i efekt jest fatalny :-(
Mam to samo choć mniejsze szpary... ale zdaje się, że Ty dłużej mieszkasz, więc... pewnie mnie to wkrótce czeka...:rolleyes:


Moja siostra w domku letniskowym ma olejowane i latem widac slady malych stopek, latwo sie zmywa. Ja mam lakierowane w moim domu i jestem bardzo zadowolona,odkurzacz i mop,malo pracy, zawsze czysto. Przy dzieciach i psie nie chcialabym miec olejowanych do ciaglego czyszczenia.
A jak ze ścieraniem lakieru... bo przy psie i wnoszonym przez niego piachu...to też mam wątpliwości...:rolleyes:


Szpary w podłodze to albo wypełniacz i pył drzewny w kolorze podlogi..albo przekładka. tylko czemu macie podłogę montowana tak,ze widac sruby( gwoździe)?
Zbyszek, u mnie śrub nie widać ale szpary się pokazują... zwłaszcza na dole przy kominku... przekładka to dobry pomysł????
Jak tam budowa???
Pozdrawiam :)

maly10
22-03-2012, 07:49
RENOWACJA, KONSERWACJA I ODNAWIANIE
Zajmujemy się renowacją, konserwacją i odnawianiem domów z bali. Uzupełniamy szczeliny między balami specjalnie przygotowanym kitem, jest to materiał zawierający gruboziarniste wypełniacze które po odparowaniu wody tworzą elastyczną masę o strukturze podobnej do drobnego tynku. Dzięki takiemu składowi oraz możliwości wyboru z szerokiej gamy barw budowla drewniana zachowa naturalny wygląd.
Kit do konstrukcji drewnianych nadaje się do stosowania jak wewnątrz tak na zewnątrz. Kolejnym zastosowaniem kitów jest wypełnianie pęknięć w balach lub belkach, ponadto szczelin wokół okien, drzwi i podobnych miejsc. Kit jest oferowany w różnych odcieniach. W razie potrzeby kit można po całkowitym wyschnięciu przemalować farbami wodo-rozpuszczalnymi i rozcieńczalnikowymi (za wyjątkiem nitrocelulozowych i epoksydowych).
Kit charakteryzuje się długą żywotnością i bardzo dobrą przyczepnością do kitowanych materiałów jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki atmosferyczne.
Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować na budowle drewniane kity do wypełniania szczelin. Do najczęstszych należy wyraźna poprawa własności cieplnych domów, ochrona belek czy bali przed wilgocią, owadami oraz dostępem różnych pasożytów drewna.

zbyszek57
22-03-2012, 08:47
Zbyszek, u mnie śrub nie widać ale szpary się pokazują... zwłaszcza na dole przy kominku... przekładka to dobry pomysł????
Jak tam budowa???
Pozdrawiam :)

budowa pomyka, zreszta sama zobacz na blogu:) a co do podlogi, to chyba jedyne wyjscie. Kiedys tak sie robilo,ze ukladano podloge na rok na lewą strone i pozwalano na wysezonowanie. a po roku obracano na prawa, czyszczono i bito na " kryte gwożdzie" . Ja jestem starej daty i nie wierze w podloge z suszarni. Sama wiesz, jaka jest srednia wilgotnośc w domu z drewna. Podloga z desek MUSI miec taką sama, nie ma cudow. Dlatego suszona w suszarni cisnieniowej dla mnie jest nie do przyjęcia i tyle. Ja robie po swojemu.;)

marmur7
22-03-2012, 10:15
A podlinkuj bloga. Też chętnie zajrzę :)

zbyszek57
22-03-2012, 10:34
ale to nie moj blog tylko PaniKasiowy

http://zzyciamatkirzezbiarki.blogspot.com/

JerzyBw
22-03-2012, 11:26
Fajna jest Pani Kasia :)

Katarzyna maciejewska
22-03-2012, 12:03
Dzięki, Jerzy:)
O rany, przeczytałam, że p. Zbyszek napisał "Budowa POMYŁKA", i w mej głowie zawyło "Dlaczego!!??".
Che che che... Człowiek kocha dom i się o niego martwi, choć pół ścian dopiero-i wychodzą przy szybkim czytaniu takie kfiotki.
Dobrze to idzie, i pogoda pomaga. Ale też po okolicy się rozniosło i mamy niby przypadkowych turystów w gościach, jak to kiedyś Kruszon tu napisał, "Zmieniła się trasa spacerujących z psami";)
Pozdrawiam balowiczów!

petervdo
22-03-2012, 13:53
Ale też po okolicy się rozniosło i mamy niby przypadkowych turystów w gościach, jak to kiedyś Kruszon tu napisał, "Zmieniła się trasa spacerujących z psami";)
Pozdrawiam balowiczów!

a później i z wózkami .. i po kościele a w ogóle to jakoś się ruchliwiej zrobi ;)

zbyszek57
22-03-2012, 14:30
niech spacerowicze wstrzymają sie jakieś 10-12 dni:):) naonczas będzie już na co patrzeć.

Poki co, tablice z napisem " niepoważnym wstęp wzbroniony" trza umieścić :D

oko1wita
22-03-2012, 17:44
Straszna sprawa, może jeszcze warto poczekać?

petervdo
22-03-2012, 18:17
niech spacerowicze wstrzymają sie jakieś 10-12 dni:):) naonczas będzie już na co patrzeć.

Poki co, tablice z napisem " niepoważnym wstęp wzbroniony" trza umieścić :D

lepiej tabliczke obiekt monitorowany i powiesic kamere :)
przynajmniej nie beda sie na długo zatrzymaywac ;) .. dziala

zbyszek57
22-03-2012, 20:54
ja jestem gościem u p Kasi to co ja mogę.

Moose
22-03-2012, 21:31
budowa pomyka, zreszta sama zobacz na blogu:) a co do podlogi, to chyba jedyne wyjscie. Kiedys tak sie robilo,ze ukladano podloge na rok na lewą strone i pozwalano na wysezonowanie. a po roku obracano na prawa, czyszczono i bito na " kryte gwożdzie" . Ja jestem starej daty i nie wierze w podloge z suszarni. Sama wiesz, jaka jest srednia wilgotnośc w domu z drewna. Podloga z desek MUSI miec taką sama, nie ma cudow. Dlatego suszona w suszarni cisnieniowej dla mnie jest nie do przyjęcia i tyle. Ja robie po swojemu.;)
Dzięki, zastanowię się jak to zrobić...
Pozdrawiam


Dzięki, Jerzy:)
O rany, przeczytałam, że p. Zbyszek napisał "Budowa POMYŁKA", i w mej głowie zawyło "Dlaczego!!??".
Che che che... Człowiek kocha dom i się o niego martwi, choć pół ścian dopiero-i wychodzą przy szybkim czytaniu takie kfiotki.
Dobrze to idzie, i pogoda pomaga. Ale też po okolicy się rozniosło i mamy niby przypadkowych turystów w gościach, jak to kiedyś Kruszon tu napisał, "Zmieniła się trasa spacerujących z psami";)
Pozdrawiam balowiczów!
Kaśka ale jak tak samo przeczytałam najpierw i już miałam dzwonić co się stało...:yes:
Dobrze, że wszystko w porządku...
Pozdrawiam

zbyszek57
23-03-2012, 18:25
Prosze o mniej paniki a wiecej uwagi w czytaniu :):) bo ja potem tez jestem spanikowany

Moose
23-03-2012, 19:51
Prosze o mniej paniki a wiecej uwagi w czytaniu :):) bo ja potem tez jestem spanikowany
Oki, siem nie stresuj, jeno buduj... :)

ziuta62
24-03-2012, 17:21
Witam!
Ze względu na to ,że bywają tu fachowcy od drewna mam pytanie. Ile będzie kosztować wycięcie 35 szt rysi 90cm długości, wymiar belek 26cmx16cm. Belki są juz wycięte na podaną szerokość.
Dziękuję i pozdrawiam.

JerzyBw
27-03-2012, 09:06
Ziuta. Myślę, że nie uzyskasz informacji o rysiach, bo wykonawcy dają przeważnie wycenę na cały dom. Chociaż możliwe, że ktoś szczegółowo wycenia.
Ja nie wiem, ile to może kosztować. Jakie one mają mieć kształt? może rysunek coś bardziej wyjaśni - to też są informacje, które dają jaśniejszy obraz.

zbyszek57
27-03-2012, 09:33
no i rodzaj materiału - co innego świerczyna, co innego modrzew

petervdo
27-03-2012, 10:04
podłoga zamówiona w Sidzinie ;) ... dzięki Zbyszkowi

możecie podpowiedzieć czy na poddaszu płty GK na skosy wystarczyłoby zamocować do łat drewnianych mocowanych co 60cm ?
dach - pełne deskowanie, ściany szczytowe + działawe myślę zrobić z elewacyjnej deski .. taki ruszt drewniany wystarczy ? myślę o łatach 5x6 (żeby jeszcze 5cm izolacji ułożyć dodatkowo)
??

zbyszek57
27-03-2012, 10:37
Piter, ja bym radzil dac gesciej łaty, albo dac OSB 12 i na to dac GK . Swego czasu dalem na skosach ruszt zrobiony z desek i na to płyta GK. Po zimie musialem rwac plyte i mialem do wyboru- zagescic mocowania albo dac pod spod plyte. Wybralem drugie . GK jest cholerne higroskopijne ( nawet ta waterproof) i potrafi fajnie zwisac.

marmur7
27-03-2012, 10:53
petervdo - masz łaty suszone ?

ziuta62
27-03-2012, 11:50
Dziękuję za odpowiedzi! Mam pocięte te belki ze świerka, rok się już sezonują. Wzór jakiś jak najbardziej prosty. Taka jakby lekka fala.Wymiar 26cmx 16cm i 90 .
No właśnie to jest w tym dziwne, że miało byc z rysiami, a teraz wymyślili, że to tylko o zamontowanie chodziło i muszę je wziąść do stolarza. Ja się buduję na odległośc dlatego wiem, że czasem zadaję głupie pytania. Pojeżdziłabym do stolarzy i się dowiedziała. Tak pi razy drzwi żebym miała pojęcie w jakie kwoty sie pakuję. Dzięki!

petervdo
27-03-2012, 12:45
Piter, ja bym radzil dac gesciej łaty, albo dac OSB 12 i na to dac GK . Swego czasu dalem na skosach ruszt zrobiony z desek i na to płyta GK. Po zimie musialem rwac plyte i mialem do wyboru- zagescic mocowania albo dac pod spod plyte. Wybralem drugie . GK jest cholerne higroskopijne ( nawet ta waterproof) i potrafi fajnie zwisac.

zastanawiam się, która opcja jest ekonomiczna i dobra
będę musiał som podziałać ze skosami więc szukam "złotego środka"

petervdo
27-03-2012, 12:46
petervdo - masz łaty suszone ?

jeszcze nic nie kupowałem .. rozważam wariant zamiast stelażu alu

petervdo
27-03-2012, 12:48
Dziękuję za odpowiedzi! Mam pocięte te belki ze świerka, rok się już sezonują. Wzór jakiś jak najbardziej prosty. Taka jakby lekka fala.Wymiar 26cmx 16cm i 90 .
No właśnie to jest w tym dziwne, że miało byc z rysiami, a teraz wymyślili, że to tylko o zamontowanie chodziło i muszę je wziąść do stolarza. Ja się buduję na odległośc dlatego wiem, że czasem zadaję głupie pytania. Pojeżdziłabym do stolarzy i się dowiedziała. Tak pi razy drzwi żebym miała pojęcie w jakie kwoty sie pakuję. Dzięki!
moim zdaniem .. wyszlifowany na gotowo to chyba 80zł max z Twojego materiału
kto da mniej :)

jusanka
27-03-2012, 12:57
Szybkie pytanie: jakiej firmy wybraliście okna dachowe i jaki model???

My zastanawiamy sie nad fakro FTS v U2, uchylne , tańszy model ale czy dobry wybór? do łazienki PPP v U3.
Macie jakieś opinie na ten temat??

Pozdro

telewy
27-03-2012, 13:11
Ja mam okna fakro, 4 sztuki FTS2 oraz w łazience FAKRO FTT Termo. Jestem bardzo zadowolony. Okna szczelne, dobrze chodzą, nie miałem z nimi żadnych problemów. Dodam, że widać różnicę pomiędzy tym łazienkowym a pozostałymi, nawet jak przykłada się dłoń do szyby, to w łazience jest zawsze ciut cieplejsza. Szron czy śnieg trzyma się na oknie co chyba oznacza, że okno nie "puszcza" ciepła, tak sobie tłumaczę. Ja dokupiłem do tych okien jeszcze jakieś kołnierze, chyba XDS, a na okna na południowej połaci dachu założyłem rolety zewnętrzne też Fakro, co by mi za bardzo nie grzało.

zbyszek57
27-03-2012, 16:25
Piter, OSB czy nawet MFP nie jest tania, ale ma zalety. Nie pozwoli na pylenie wełny z ocieplenia dachu. To po pierwsze - po drugie, jakby Ci sie kiedys zona uparla powiesić kwiatek na haczyku , to "se" wbije i powiesi.A jak dodatkowo przykleisz plyte GK na klej gipsowy do płyty OSB czy MFP to sam zobaczysz, jak taki sandwich jest wytrzymały. No ale to dodatkowo 15 zł za metr kwadratowy. Ale za to komfort psychiczny większy. Pamiętaj ze na skosach stelaż alu czy drewniany to 1,5 raza gęściej niz na pionach

marmur7
27-03-2012, 20:21
Piter, OSB czy nawet MFP nie jest tania, ale ma zalety. Nie pozwoli na pylenie wełny z ocieplenia dachu. To po pierwsze - po drugie, jakby Ci sie kiedys zona uparla powiesić kwiatek na haczyku , to "se" wbije i powiesi.A jak dodatkowo przykleisz plyte GK na klej gipsowy do płyty OSB czy MFP to sam zobaczysz, jak taki sandwich jest wytrzymały. No ale to dodatkowo 15 zł za metr kwadratowy. Ale za to komfort psychiczny większy. Pamiętaj ze na skosach stelaż alu czy drewniany to 1,5 raza gęściej niz na pionach


Co chwilę człek jest zaskakiwany czymś nowym :)
Pierwsze zaskoczenie - gęstość łat/stelaża. Skoro na pionach zaleca się słupki od 30 do max 60 cm to jak gęsto proponujesz dać na skosie ?
Druga sprawa - na skosach kleisz płytę gk do OSB a nie przykręcasz ?!?
Trzecia rzecz - zastanawiałem się nad rodzajem stelaża. Najchętniej , podobnie jak Piotr, dałbym łaty drewniane, ale u nas sprzedaje się praktycznie tylko drewno mokre. Jest stosunkowo tanie, ale gdybym zastosował je do wełny mineralnej to na bank miałbym grzyba. Łaty suche to cena z kosmosu - np dwumetrowe odcinki po kilkanaśćie zł. Co więc stosujesz na stelaże ?

zbyszek57
27-03-2012, 21:48
Co chwilę człek jest zaskakiwany czymś nowym :)
Pierwsze zaskoczenie - gęstość łat/stelaża. Skoro na pionach zaleca się słupki od 30 do max 60 cm to jak gęsto proponujesz dać na skosie ?
Druga sprawa - na skosach kleisz płytę gk do OSB a nie przykręcasz ?!?
Trzecia rzecz - zastanawiałem się nad rodzajem stelaża. Najchętniej , podobnie jak Piotr, dałbym łaty drewniane, ale u nas sprzedaje się praktycznie tylko drewno mokre. Jest stosunkowo tanie, ale gdybym zastosował je do wełny mineralnej to na bank miałbym grzyba. Łaty suche to cena z kosmosu - np dwumetrowe odcinki po kilkanaśćie zł. Co więc stosujesz na stelaże ?

marmur, w pionie dajesz stelaz co 60 cm , bo tak wynika z szerokości plyty W poziome roznie, zaleznie od firmy, sprytu wykonawcy itp . Sporo wykonawcow daje podwojna GK klejona do siebie warstwowo. Wiadomo, czemu. Ja na skosach nie daje nigdy samej plyty GK, zawsze daje pod spód plyte OSB, MFP albo Durelis. Komfort pracy dla mnie i wygoda dla inwestora. A płyte GK kleje zawsze, obojetne czy to skos, sufit czy sciana. Najpierw kleję, ustawiam płaszczyzny a jak klej " stanie" , okręcamy to wkrętami dl 25 mm albo 35 mm, zaleznie od koniecznosci.
Jesli pytasz o stelaz to czescia stelaża na poddaszu sa dźwigary kratowe robione z desek ( suchych) Uzupełniam to według potrzeb drewnem przesuszonym powietrznie.Dobrze okrecona plyta Durelis i do tego doklejona GK nie maja prawa wykonac zwisu.

marmur7
27-03-2012, 23:30
Czy w tej kratownicy z desek jesteś w stanie zmieścić dodatkową warstwę (z 5cm) wełny mineralnej ?

zbyszek57
28-03-2012, 07:52
ale po co? jesli daje 20 cm wełny pomiedzy wiązary kratowe , to na co jeszcze zmniejszac pomieszczenie? w przekroju wyglada to tak- od góry płyta OSB/MFP/Durelis 15mm ,folia , wełna 20 cm,płytaOSB/MFP/Durelis , klej gipsowy i GK . Górna i dolna płyta bita do wiązara dachowego wykonanego z desek 25mm na przekładkach , dodatkowo obitego z dołu i z góry deskami na płask tak, by daly klasyczny dźwigar dwuteowy. Uzyskuje sztywność poprzeczna ( odporność na wyboczenie ) oraz sztywność wzdłużna. Ponadto mogę sobie regulować strzałki ugiecia poprzez ustawienie jętek na tych dźwigarkach. To tak w skrócie

petervdo
28-03-2012, 08:36
ale po co? jesli daje 20 cm wełny pomiedzy wiązary kratowe , to na co jeszcze zmniejszac pomieszczenie? w przekroju wyglada to tak- od góry płyta OSB/MFP/Durelis 15mm ,folia , wełna 20 cm,płytaOSB/MFP/Durelis , klej gipsowy i GK . Górna i dolna płyta bita do wiązara dachowego wykonanego z desek 25mm na przekładkach , dodatkowo obitego z dołu i z góry deskami na płask tak, by daly klasyczny dźwigar dwuteowy. Uzyskuje sztywność poprzeczna ( odporność na wyboczenie ) oraz sztywność wzdłużna. Ponadto mogę sobie regulować strzałki ugiecia poprzez ustawienie jętek na tych dźwigarkach. To tak w skrócie

teraz wszystko jasne :bash: ;)

u mnie niby sztywna konstrukcja już powinna być
pełne deskowanie, łaty pod karpiówkę .. chyba co 12cm (prawie 2ie deskowanie :) )
myslałem o łatach drewnianych takich 5x6 , żeby miedzy krokie dac 15cm wełny (krokwie 16cm) a miedzy ruszt z łat 5cm wełny w płytach .. dlatego rozwazałem rozstaw co 60 bo tyle ma płyta :)

zbyszek57
28-03-2012, 08:44
Pioter, a ta podloga to 32 mm? jak Ci to wyszlo cenowo?

marmur7
28-03-2012, 10:37
ale po co? jesli daje 20 cm wełny pomiedzy wiązary kratowe , to na co jeszcze zmniejszac pomieszczenie? w przekroju wyglada to tak- od góry płyta OSB/MFP/Durelis 15mm ,folia , wełna 20 cm,płytaOSB/MFP/Durelis , klej gipsowy i GK . Górna i dolna płyta bita do wiązara dachowego wykonanego z desek 25mm na przekładkach , dodatkowo obitego z dołu i z góry deskami na płask tak, by daly klasyczny dźwigar dwuteowy. Uzyskuje sztywność poprzeczna ( odporność na wyboczenie ) oraz sztywność wzdłużna. Ponadto mogę sobie regulować strzałki ugiecia poprzez ustawienie jętek na tych dźwigarkach. To tak w skrócie

Opis daje wrażenie, że jest to konstrukcja stosunkowo lekka. Chętnie bym zobaczył jak to wygląda w realu. Rozumiem, że folia pod górną płytą OSB to paroprzepuszczalna membrana ? Jest bezpośrednio mocowana pod płytą czy między nimi jest jeszcze szczelina ?

Pytając o dodatkową wełnę miałem na mysli rozwiązanie podobne do tego o jakim wspominał Piotr. Tylko u mnie krokwie 18cm ( i pełne deskowanie) Miedzy krokwie wełna 15 cm ( chce zostawić 3 cm szczeliny dylatacyjnej między wełną a deskami) a potem dodatkowa warstwa wełny w poprzecznym stelażu drewnianym lub aluminiowym.

JerzyBw
28-03-2012, 11:21
Ziuta Pojeździj po okolicznych stolarzach lub podobnych zakładach. Pokaż zdjęcie lub rysunek. Może zrób szablon z kartonu ty rysiów.
Podejrzewam, że gdyby ktoś miał porządną piłę taśmową pionową to zrobiłby w przyzwoitej cenie.

Peter lub Zbyszek. Dalibyście jakiś rysunek, co wykombinowaliście na te ściany, bo już się pogubiłem. Ja prosty chłop :) Typowy wzrokowiec ;)

MODLISHKA
28-03-2012, 11:51
Witam !!!!

Uprzejmie proszę o kontakt na privie wszystkich forumowiczów, którzy budowali z firmą Stollux - potrzebna pilna pomoc :-))

petervdo
28-03-2012, 12:29
Pioter, a ta podloga to 32 mm? jak Ci to wyszlo cenowo?

43 za m2 świerk szeroka 14cm

petervdo
28-03-2012, 12:31
Opis daje wrażenie, że jest to konstrukcja stosunkowo lekka. Chętnie bym zobaczył jak to wygląda w realu. Rozumiem, że folia pod górną płytą OSB to paroprzepuszczalna membrana ? Jest bezpośrednio mocowana pod płytą czy między nimi jest jeszcze szczelina ?

Pytając o dodatkową wełnę miałem na mysli rozwiązanie podobne do tego o jakim wspominał Piotr. Tylko u mnie krokwie 18cm ( i pełne deskowanie) Miedzy krokwie wełna 15 cm ( chce zostawić 3 cm szczeliny dylatacyjnej między wełną a deskami) a potem dodatkowa warstwa wełny w poprzecznym stelażu drewnianym lub aluminiowym.
krokwie 18cm ? niźle .. ja mam 16 pod karpiówkę .. podobno najcięższe ;) podwójne krycie w łuskę

marmur7
28-03-2012, 12:31
Jerzy - zostało mi kilka krótkich bali i półbali, z których chciałbym zrobić 2 ławeczki. Robiłes swoja chatkę sam - jak w warunkach amatorskich (do dyspozycji jedna słabawa elektryczna piła łańcuchowa) spasować dwa bale ze sobą coby wyszły z nich podpory i siedzisko ? To się jakoś trasuje czy korzysta z nieprawdopodobnie trafnego wzroku ? ;) Coś podobnego do tego na zdjęciu, z tym, że umnie podpory będa raczejw pozycji "leżącej"

http://srvimg07.tablica.pl/images_tablicapl/6673429_1_644x461/meble-ogrodowe-z-bali.jpg

marmur7
28-03-2012, 13:07
Piotr - a jak chcesz rozwiązać sprawę przepływu powietrza między wełną a dechami ? Przy Twoich krokwiach 16 cm i wełnie 15 cm zostaje centymetr - nie za mało ? Wspominam o tym często bo widziałem już miejsca w których zaniedbano tę sprawę. A potem wilgoć, grzyb i jedna wielka gangrena. U mnie też po wybudowaniu hacjendy nieopatrznie zasłoniłem szczeliny dylatacyjne bo chciałem by zimową porą można było pracować wewnątrz i po tygodniu miałem kożuszek plesniowy. Teraz więc dmucham na zimne.

agatka2106
28-03-2012, 13:08
Szpary w podłodze to albo wypełniacz i pył drzewny w kolorze podlogi..albo przekładka. tylko czemu macie podłogę montowana tak,ze widac sruby( gwoździe)?

Wlasnie nie widac wiec nie wiem jak mialby wygladac demontaz tego

JerzyBw
28-03-2012, 14:16
Jerzy - zostało mi kilka krótkich bali i półbali, z których chciałbym zrobić 2 ławeczki. Robiłes swoja chatkę sam - jak w warunkach amatorskich (do dyspozycji jedna słabawa elektryczna piła łańcuchowa) spasować dwa bale ze sobą coby wyszły z nich podpory i siedzisko ? To się jakoś trasuje czy korzysta z nieprawdopodobnie trafnego wzroku ? ;) Coś podobnego do tego na zdjęciu, z tym, że umnie podpory będa raczejw pozycji "leżącej"

Marmurze! :)
Nie super wzrok jeno "log criber" trza użyć.
Sprawa nie jest łatwa do wytłumaczenia w poście. Ale, jak pomyślisz, to dojdziesz do tego, jak to zrobić.
Musiałbym napisać wypracowanie z rysunkami. Najłatwiej, żeby ktoś to Tobie pokazał, jak to zrobić. Ja takiej możliwości nie miałem i musiałem sam do tego dojść, a trwało to trochę czasu - oj trwało ;).
No i jeszcze ten log scriber. W Polsce tego nie kupisz. I tani nie jest.

marmur7
28-03-2012, 16:49
Jerzy - przypomniała mi się anegdotka o księdzu z okresu rewol.francuskiej, ktory mimo niepewnych czasów niezmiennie proboszczował w miejscowości X.
Przed rewolucją był zagorzałym rojalistą, ale po wybuchu rewol. szybko zbratał się z jakobinami co nie przeszkodziło mu za chwilę o nich zapomnieć i poprzeć dyrektoriat. W koncu został zagorzałym zwolennikiem Napoleona ,ale po jego klęsce wsparł nowe władze. Stanął przed sądem - zarzucono mu kolaborację - a on spokojnie odpowiedział, że nie wie o co chodzi, jego polityka nie interesuje, natomiast zależało mu tylko by być proboszczem w miłym jego sercu miejscowości ;)

Otóż analogicznie - ja nie chcę budować rocznie 60 domów z bali, ja chcę zrobić tylko ławeczkę ! :D
Dlatego log scribera nie kupię bo to wydatek większy niż cena wszystkich ławeczek w mojej okolicy ;) Jesli nie ma innej metody odwzorowania, zrobie go sam. Taki najbardziej prymitywny, byle starczył na moje niewielkie potrzeby :)

zbyszek57
28-03-2012, 18:51
Marmurze! :)
Nie super wzrok jeno "log criber" trza użyć.
Sprawa nie jest łatwa do wytłumaczenia w poście. Ale, jak pomyślisz, to dojdziesz do tego, jak to zrobić.
Musiałbym napisać wypracowanie z rysunkami. Najłatwiej, żeby ktoś to Tobie pokazał, jak to zrobić. Ja takiej możliwości nie miałem i musiałem sam do tego dojść, a trwało to trochę czasu - oj trwało ;).
No i jeszcze ten log scriber. W Polsce tego nie kupisz. I tani nie jest.

spokojnie, kupisz:) i nie jest drogi. nazywa sie log wizzard :)

zbyszek57
28-03-2012, 18:52
Wlasnie nie widac wiec nie wiem jak mialby wygladac demontaz tego


Agatka , a jak masz montowane deski? na gwoździe czy na wkręty?

marmur7
28-03-2012, 23:15
spokojnie, kupisz:) i nie jest drogi. nazywa sie log wizzard :)

A log wizard to nie jest dostawka do piły łańcuchowej, okorowarka ?

JerzyBw
29-03-2012, 07:27
[QUOTE=marmur7;5294752 zrobie go sam. Taki najbardziej prymitywny, byle starczył na moje niewielkie potrzeby :)[/QUOTE]
Najprościej. Kup poziomiczkę na allegro - taką trójkątną, większy cyrkiel i stęp szpic. Przymocuj tą poziomiczkę do cyrkla za pomocą drutu, tak ,żeby można było tą poziomiczkę regulować przez naginanie drutem. :)

petervdo
29-03-2012, 07:28
Piotr - a jak chcesz rozwiązać sprawę przepływu powietrza między wełną a dechami ? Przy Twoich krokwiach 16 cm i wełnie 15 cm zostaje centymetr - nie za mało ? Wspominam o tym często bo widziałem już miejsca w których zaniedbano tę sprawę. A potem wilgoć, grzyb i jedna wielka gangrena. U mnie też po wybudowaniu hacjendy nieopatrznie zasłoniłem szczeliny dylatacyjne bo chciałem by zimową porą można było pracować wewnątrz i po tygodniu miałem kożuszek plesniowy. Teraz więc dmucham na zimne.
szczeline chyba zrobię przymocowując paski 2cm styro rownolegle do krokwi (gdzies widzialem takie rozwiazanie)
deskowanie powinno byc juz suche bo deski od sierpnia na dachu a welna dopiero jak sie teraz ociepli
wiezba i deski maja pokryte sa wysokoprzepuszczalna membrana .. a jak przypuszczam (jeszcze nie bylem w tym roku na poddaszu :)) miedzy deskami powinny byc szczeliny po uschnięciu desek :stirthepot:

zbyszek57
29-03-2012, 09:13
A log wizard to nie jest dostawka do piły łańcuchowej, okorowarka ?

no nie tylko korowarka:) dobrym sprzętem zrobisz podcięcia do składania bala na 90 i na 45 stopni:). mam takie cudo z kątownikiem i nastawami głębokości wybierania czaszy

JerzyBw
29-03-2012, 09:34
I Ty Zbysiu piszesz, że to nie jest drogie? Przecież to jeszcze droższe od log scribera! Marmurowi chodziło do trasowania, a nie do dłubania. Dłutem i piłą zrobi te "czasze" ;).

zbyszek57
29-03-2012, 09:51
kurcze, Jerzy, "drogośc " zalezy od przydatności. Ja zapłaciłem 450 $ i uważam ,ze kupiłem tanio. Trasowanie mam niejako za free w tym komplecie. Używam nastawów 90 i 45 stopni ale kątownik mam pełny.

JerzyBw
29-03-2012, 10:00
kurcze, Jerzy, "drogośc " zalezy od przydatności. Ja zapłaciłem 450 $ i uważam ,ze kupiłem tanio. Trasowanie mam niejako za free w tym komplecie. Używam nastawów 90 i 45 stopni ale kątownik mam pełny.
Gadamy o ławeczce.
A jak tak, to niech marmur kupuje te narzędzie w JuŁeSej i niech zapłaci za koszt przesyłki, który nie jest tani. Wydłubie czasze. Log Scribera też niech kupi ;) będzie miał dwa w jednej przesyłce :)) wyjdzie taniej ;).

I jeszcze jedno - marmur nie ma belek toczonych, czy kanciaków, więc nie może używać "trasowania" z tej maszyny.

petervdo
29-03-2012, 10:59
Gadamy o ławeczce.
A jak tak, to niech marmur kupuje te narzędzie w JuŁeSej i niech zapłaci za koszt przesyłki, który nie jest tani. Wydłubie czasze. Log Scribera też niech kupi ;) będzie miał dwa w jednej przesyłce :)) wyjdzie taniej ;).

I jeszcze jedno - marmur nie ma belek toczonych, czy kanciaków, więc nie może używać "trasowania" z tej maszyny.
niech kupi
a póżniej będzie użyczał balowiczom ;)

zbyszek57
29-03-2012, 11:05
Gadamy o ławeczce.
A jak tak, to niech marmur kupuje te narzędzie w JuŁeSej i niech zapłaci za koszt przesyłki, który nie jest tani. Wydłubie czasze. Log Scribera też niech kupi ;) będzie miał dwa w jednej przesyłce :)) wyjdzie taniej ;).

I jeszcze jedno - marmur nie ma belek toczonych, czy kanciaków, więc nie może używać "trasowania" z tej maszyny.

Jerzy, niepotrzebnie jestes zlosliwy. Log wizarda kupilem w Polsce, od polskiego dealera urzadzen dodatkowych do husqvarny . Pasuje do Stihla, Solo i innych markowych sprzętow . Cene podalem w przeliczeniu, dokladnie kosztowało to mnie 1300 zł, bez latania wraz z przesylka.

JerzyBw
29-03-2012, 11:23
Jerzy, niepotrzebnie jestes zlosliwy. Log wizarda kupilem w Polsce, od polskiego dealera urzadzen dodatkowych do husqvarny . Pasuje do Stihla, Solo i innych markowych sprzętow . Cene podalem w przeliczeniu, dokladnie kosztowało to mnie 1300 zł, bez latania wraz z przesylka.
Doprawdy banał ;) Tylko tyle? To o czym tu dyskutować. Marmur bierz w ciemno. Okazja!