PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

marmur7
29-03-2012, 10:29
Piotr - ja mam papę, więc szczelinę chciałbym mieć minimum 3 cm. Wilgoć , która sie pojawi przy róznicy temperatur musi się gdzies ulotnić. Swoja drogą ciekawy jestem czy materiał pokrycia - blachodachówka ( jak u mnie) lub dachówka ( jak u Ciebie) ma wpływ na sposób i wielkość dylatacji.

Jerzy - już wczoraj przyfilowałem niedrogi cyrkiel z łamanymi ramionami, z poziomowaniem nie będzie kłopotu, mam fotograficzną poziomicę 3 D, powinna zdać egzamin. Na youtube coś tam znalazłem o odwzorowywaniu, choć przydałby się prywatny trener, oj przydałby się ;) W każdym razie w przypadku mojej ławeczki proces naumiewania musi być trochę szybszy niż podczas Twojej budowy ;)

Zbyszek - ta maszynka jest fajniutka, najtansza jaką znalazłem w Polsce to niecałe 1200 zł. Można za jej pomocą z baobabu afrykańskiego wystrugać ołówek ;) Zeby ja kupić, musiałbym jednak dostać zlecenie okorowania 5 ha lasu ;) Póki co, ławeczkę wystrugam moją poczciwą Stigą i rencyma :)


Nie tnijcie się chopoki, szkoda wiosny. Prawda jest taka, że po ostatniej bytności w Castoramie zauważyłem u siebie pewien pierwiastek kobiecy - mianowicie ochotę do wykupienia połowy sklepu :D

petervdo
29-03-2012, 10:52
Piotr - ja mam papę, więc szczelinę chciałbym mieć minimum 3 cm. Wilgoć , która sie pojawi przy róznicy temperatur musi się gdzies ulotnić. Swoja drogą ciekawy jestem czy materiał pokrycia - blachodachówka ( jak u mnie) lub dachówka ( jak u Ciebie) ma wpływ na sposób i wielkość dylatacji.



ciekawe ..
też myślałem nad papą .. ale wybrałem membranę ;)

marmur7
29-03-2012, 11:30
ciekawe ..
też myślałem nad papą .. ale wybrałem membranę ;)

hmm, ja mam papę....i dwie membrany :) Uznałem, że zwykła papa podkładowa którą założył mi Logs, stanowi niezbyt trwałą warstwę chroniącą dechy przed wodą. Kazałem więc dekarzom przed nabiciem łat połozyć dodatkową warstwę membrany. Ekipa jednak nabiła mi łaty niestarannie i musieli wszystko zdejmować a podczas demontażu w niektórych miejscach dotychczasowe pokrycie uległo uszkodzeniu. Na własny koszt kupowali więc kolejną membranę i jeszcze raz nabili łaty - tym razem juz dobrze. W ten sposób mam trzy warstwy podkładowe plus blachodachówkę :D

agatka2106
30-03-2012, 20:44
Agatka , a jak masz montowane deski? na gwoździe czy na wkręty?

Pewnie wkrety ale tego w ogole nie widac wiec mysle, ze nie da sie rozebrac bez zniszczen aby poukladac jeszcze raz

petervdo
30-03-2012, 22:39
hmm, ja mam papę....i dwie membrany :) Uznałem, że zwykła papa podkładowa którą założył mi Logs, stanowi niezbyt trwałą warstwę chroniącą dechy przed wodą. Kazałem więc dekarzom przed nabiciem łat połozyć dodatkową warstwę membrany. Ekipa jednak nabiła mi łaty niestarannie i musieli wszystko zdejmować a podczas demontażu w niektórych miejscach dotychczasowe pokrycie uległo uszkodzeniu. Na własny koszt kupowali więc kolejną membranę i jeszcze raz nabili łaty - tym razem juz dobrze. W ten sposób mam trzy warstwy podkładowe plus blachodachówkę :D

a ja mam krycie w łuskę ;)
ciekawe jak z tą szczeliną wentylacyjną ..

petervdo
30-03-2012, 22:41
Pewnie wkrety ale tego w ogole nie widac wiec mysle, ze nie da sie rozebrac bez zniszczen aby poukladac jeszcze raz

jak na wkręty to pod listwą przy scianie powinna byc ostatnia deska przykręcona (musial byc dostęp)
lub np przykręcona od gory .. najciezej ta 1a wyjac a reszta po kolei :)

marmur7
30-03-2012, 23:35
a ja mam krycie w łuskę ;)
ciekawe jak z tą szczeliną wentylacyjną ..

Jeden z wykonawców domów z bali, opowiadał mi jak stawiał kiedyś swój prywatny dom. Jak przyszła zima, na styku skosnego sufitu i ściany kolankowej zaczęła mu kapać woda. Był przekonany, że ma przeciek w pokryciu dachowym. Przecieku jednak nie znalazł. Okazało się, że ekipa ocieplająca dach upchnęła mu wełnę na styk do desek. A nad dechami miał (chyba) papę. Spływająca woda była wynikiem skraplania, znalazła sobie gdzieś ujście i kapała mu do domku.

petervdo
31-03-2012, 06:06
Jeden z wykonawców domów z bali, opowiadał mi jak stawiał kiedyś swój prywatny dom. Jak przyszła zima, na styku skosnego sufitu i ściany kolankowej zaczęła mu kapać woda. Był przekonany, że ma przeciek w pokryciu dachowym. Przecieku jednak nie znalazł. Okazało się, że ekipa ocieplająca dach upchnęła mu wełnę na styk do desek. A nad dechami miał (chyba) papę. Spływająca woda była wynikiem skraplania, znalazła sobie gdzieś ujście i kapała mu do domku.
przypuszczam, że papa ...
dobra izolacja przeciwwilgociowa :) mam pod ławami i ścianami piwnicy

kala67
31-03-2012, 07:57
Witam !!!!

Uprzejmie proszę o kontakt na privie wszystkich forumowiczów, którzy budowali z firmą Stollux - potrzebna pilna pomoc :-))

ja budowalam ze Stolluxem.
Pisz na priy jeśli masz pytania.:)

kala67
31-03-2012, 08:11
Peter, namiar na Korkozowicza dam Ci jutro. Teraz siedze w Toruniu na innej inwestycji, jak wroce to odszukam i podam:) Sidzina to miejscowość na Orawie, tam jest sporo producentów i boazerii i podlogowki, ale ten telefon co napisałem to namiar na tych najlepszych cenowo i jakościowo.

Kala, Skąd jestes? u mnie w Warszawie w Bricomanie jest cos takiego co sie nazywa wypełniacz szczelin w drewnie. Relatywnie drogie toto bo litr kosztuje jakies 35-40 złotych. ma to postac płynnego żelu i jest lakierem połaczonym z utwardzaczem . Dodaje sie do tego specyfiku troche pyłu spod cykliny i tym sie szlachluje szpary w deskach . Zrobiłem to na podłodze sosnowej u klientki i sam byłem zaskoczony rezultatem. Schnie fanie, robi sie twarde ale i po trosze plastyczne, szlifowalne i malowalne jak lita decha. Do tej pory używałem kleju na bazie wikolu ale ten wypełniacz zdaje egzamin lepiej. jak cos to sluze namiarem na Warszawski Bricoman
Zbyszek.....dziękuje za informacje....ciesze sie, bo akurat jestem co 2 tygodnie w Warszawie :)
daj namiar na ten sklep:)

zbyszek57
31-03-2012, 09:50
Pewnie wkrety ale tego w ogole nie widac wiec mysle, ze nie da sie rozebrac bez zniszczen aby poukladac jeszcze raz

etam, wszystko sie da zrobic. Możesz co najwyżej stracić deske startowa, nic więcej.

zbyszek57
31-03-2012, 09:52
Kala, żaden problem . namiary masz na priv

petervdo
31-03-2012, 09:55
etam, wszystko sie da zrobic. Możesz co najwyżej stracić deske startowa, nic więcej.

chyba, że na gwoździach ;) .. to może być problem

Zbyszek a jak twoje doświaczenia z szczeliną wentylacyjną ?

zbyszek57
31-03-2012, 10:09
Piter, u mnie sprawa prosta ze wzgledu na sposob wykonywania konstrukcji dachu. Dwuteownik ma dolną i gorna stopę z deski 25 mm . Wełna wchodzi pod obie stopy i jest podtrzymywana od dolu na siatce z sizalu , zatem nie lezy na plycie OSB . Wełna 150 mm w sumie jest chowana w przestrzen 200 mm czyli zarówno od dolu jak i od gory ma luz 25 mm. Poszycie zawsze robie z płyty Durelis. nawet jesli pojawi sie skroplina, to scieknie po plycie na folie za scianą kolankowa i wyparuje sobie poza przestrzenią mieszkalną Zreszta , przy zagospodarowywaniu poddasza nie docieplam trojkąta ponad jetka, zostawiając miejsce dla wiatru .

W kwestii podlogi - teraz chyba nie ma " podlogoukładaczy " bijących deski na gwoździe, no ale moge sie mylic

marmur7
31-03-2012, 10:32
Zreszta , przy zagospodarowywaniu poddasza nie docieplam trojkąta ponad jetka, zostawiając miejsce dla wiatru .


A jak rozwiązujesz sprawę górnego otworu wentylacyjnego ? - robisz otwory z kratką w ścianie szczytowej, czy szczelinę na łączeniu połaci dachowej ?

petervdo
31-03-2012, 10:42
A jak rozwiązujesz sprawę górnego otworu wentylacyjnego ? - robisz otwory z kratką w ścianie szczytowej, czy szczelinę na łączeniu połaci dachowej ?

chyba jakaś "szczotka" pod gąsiorami powinna być :)
przy dachówce tak mam

zbyszek57
31-03-2012, 10:49
zwykle namawiam klientów na gont Owens Corning. W przypadku dachów dwuspadowych kratki wentylacyjne na obu szczytach . W dachach kopertowych gont kalenicowy Owens Corning załatwia sprawę. Tak czy siak, nie dobijam dachu na kalenicy na szczelnie - zostawiam 5-10 cm luzu. W przypadku obijania dachu plytą jest to proste do wykonania

marmur7
31-03-2012, 10:57
U mnie jak kładli dechy to na łaczeniu połaci nie przybili je na styk tylko zostawili z 4 cm odstępu. Potem było to przykrywane papą i membranami, ale dekarze wyrżneli w nich podłuzną szczelinę. Przed położeniem gąsiora przykryli tę szczelinę taśmą kalenicową, żeby do wewnatrz nie właziły robale i inne takie.
Nie mam jednak jak sprawdzić czy przepływ powietrza jest dostateczny.

Zbyszek - jak powinny być duże i ile powinno być otworów z kratkami w ścianach szczytowych ? Myślę by jeszcze poprawić przepływ powietrza. Ścianę szczytową mam od zachodu i wschodu więc cyrkulacja powietrza powinna byc błyskawiczna.

zbyszek57
31-03-2012, 11:20
Marmur, kurcze, można by to policzyć matematycznie, ale czy warto? ja z " lenistwa " umieszczam dwie kratki 100 x 200 mm po obu stronach szczytu i wystarcza. Oczywiście w komplecie z szczelinami w kalenicy. Zamiast taśmy kalenicowej daje cos takiego jak siatka drobno oczkowa stalowa. bardziej przeciw chrabąszczom i innym gabarytowym robaczkom , niz przeciw czemuś na prawdę drobnemu
kiedys w starych domach wycinano w ścianach szczytowych pod kalenica takie serduszka wentylacyjne, na tyle male, zeby sowa nie wleciała ale na tyle duze ze mieszkały tam sikorki i nietoperze. I nikomu to nie wadzilo

marmur7
31-03-2012, 11:33
Zbyszek - no mi sie też nie chce liczyć, dlatego pytam praktyka :) Dobrze zrozumiałem ? - po dwie kratki 10x20cm na każdą ścianę szczytową ? To wiatr tam hula na całego i temperatura jest jak na zewnątrz. Jak grube ocieplenie dajesz nad jętkami ? Bo coraz bardziej zaczynam sie przekonywać coby nie ocieplać tego trójkąta.

zbyszek57
31-03-2012, 12:26
standardowo, jak ocieplam skosy na poddaszu to wełne ukladam na plaszczyznie sufitu poddaszowego w ten sposob ze nie odcinam welny na zalamaniu tylko ide dalej:) w ten sposob mam 40 cm na prostym odcinku sufitu ( 2 x 200 mm ) na zakladke.

zbyszek57
31-03-2012, 12:35
Ocieplenie trojkąta w sumie nic nie daje - oczywiscie zakładajac ze robisz poddasze z sufitem prostym a nie podkalenicowym. Cieplo zbiera sie w najwyzszym punkcie budynku, w takim przypadku powietrze tam stoi , bo bez wentylacji wymuszonej z tego trojkata go nie wygonisz:)

marmur7
31-03-2012, 13:21
Sądzę, że w moim przypadku starczą dwa otwory okrągłe po 10 cm na każdej ścianie szczytowej. Biorąc pod uwagę, że u nas wieje praktycznie wciąż z zachodu, przepływ powietrza powinien być bezproblemowy. Będę robił sufit prosty, jętki od dołu będa niewidoczne. Ocieplenie między jętkami ( mam je tej samej wysokości co krokwie, czyli 18 cm). Czy jest sens by wełnę w jętkach przykrywać od góry jakąś folią ?

zbyszek57
31-03-2012, 13:26
a po co przykrywać? boisz sie ze Ci wiatr wełnę wywieje? chyba nie. Odkryta welna w przypadku zawilgocenia piorunem odparuje w tych warunkach.

marmur7
31-03-2012, 14:01
OK, przekonałes mnie :) Jeszcze kwestia otworów w podbitce. Wiem że to sie też oblicza, że otwory to jakiś (?) procent wentylowanej połaci dachowej. Ale jak to wygląda w praktyce ? Nie licząc okapów nad szczytami mam 12 krokwi co 80 cm czyli ok 10 metrów bieżących dachu. Podbitka będzie prosta, nie zamyka poszczególnych przestrzeni międzykrokwiowych. Chcę dać po cztery kratki 10x20 cm na każda stronę lub po 6 szt okrągłych 10cm. Starczy taka ilość ?

zbyszek57
31-03-2012, 14:27
masz sciane kolankowa? pewnie masz. Zazwyczaj robi sie tak ze nie do konca zamykasz te sciane w przestrzeni miedzykrokwiowej. Zatem powietrze może wejść od dolu, odwietrzyć przestrzeń miedzy krokwiami i swobodnie wyjsc gora ponad jetkami az do dylatacji kalenicowej. nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej wentylacji otworami jesli nie uszczelinłes ponad miare wszystkiego na dachu. Czasem lepiej rozszczelnić to co pod dachem niz ryzykować wykonanie termosa i w konsekwencji spowodowac warunki do gnicia poszycia

marmur7
31-03-2012, 15:28
Tak, ściany kolankowej nie zamknąłem do końca ( pozostawiłem ok 4 cm). Szczelinę zabezpieczyłem siatką stalową bo ponoć gryzonie lubią sobie robić na wełnie legowiska. Jednak podbitkę chcę zrobić dość dokładnie, bo będę tam miał m.in. kable elektr. i nie chciałbym by jakieś stwory mi to poprzegryzały. Dlatego myslę o zabezpieczonych kratkach wentylacyjnych również w podbitce.
Dziękuję Ci Zbyszku za dotychczasowe podpowiedzi. Są mi bardzo pomocne.

zbyszek57
31-03-2012, 16:17
optymalna jest siatka podtynkowa Rabitza. Szczur czy mysz tego nie dotknie

marmur7
31-03-2012, 21:32
Założyłem mocną siatkę z oczkami 1,5 mm, głównie dla uspokojenia mojej drugiej połowy, która nie przepada za robalami ;) Pocieszyłeś mnie, że pozostawienie szczeliny nad ścianką kolankową jest trafnym wyborem. Bo już niejeden ekspert kręcił nochalem , że "tylko zimne powietrze do chaty wpuszczę" ;)

zbyszek57
31-03-2012, 21:50
wiesz, ono hołdują powiedzeniu, ze od smrodu nikt nie umarł a od mrozu cala armia napoleońska

ziuta62
31-03-2012, 22:55
Kochani balowicze! Pomóżcie! Wykonanie imitacji rysi na płazach, jako element dodatkowy w celu polepszenia wyglądu domu. Co to znaczy? Mamy mieć rysie na poziomie stropu drewnianego dookoła dachu. A z tymi płazami to nic nie wiem. Wpisałam w wyszukiwarkę płazy i nic mi nie pokazało. Może ktoś mi to wytłumaczy lub pokaże? Jutro mamy rozmowę z majstrem i chciałabym coś wiedzieć o tych płazach. Dziękuję i pozdrawiam
PS Budowa na odległość, przepraszam, że was męczę.

marmur7
31-03-2012, 23:38
Płazy to po prostu rozcięte wzdłuż rdzenia pnie, z których wykonuje się domy, głównie w stylu podhalańskim. Zapewne Twój domek jest wykonywany z któregoś rodzaju płazów jak te na rysunkach:
http://www.studio51.com.pl/img/trad6.gif
http://www.studio51.com.pl/img/trad7.gif

ziuta62
01-04-2012, 07:03
Dziękuję ci za zainteresowanie. No właśnie nie jest z bala. Dom murowany, ze stroppem belkowym 26x16, typowo podhalański dach, z 2 rzedami przyczółków po bokach, belki stropowe wysuniete na zewnątrz/ rysie/ i dołożone po bokach /rysie/ - Majstrowi chodziło o coś związane z dachem. Może się żle wyraził i niepotrzebnie kombinujemy. Są jeszcze konie- deski przy dachu wokół ściany szczytowej i przy jaskółkach.które się ozdobnie wycina. Niezły zwierzyniec.

ziuta62
01-04-2012, 07:41
Najbardziej charakterystycznym elementem podhalańskiego domu jest stromy dach z półszczytami, przełamany strzechą o trochę mniejszym nachyleniu. Powstaje ona poprzez nabicie na krokwie tzw. przysztychów, które powodują wydłużenie okapu (rys. 20). Dach podhalański wspiera się na wysuniętych poza lico ścian i ozdobnie wyciętych końcach płaz ponadocapowych, czyli tzw. rysiach (wypustach).
Czyli są jeszcze płazy ponadokapowe i jednak chodziło mu pewnie o te imitacje płazów pod bocznymi daszkami na ścianach szczytowych.
Super jest ta stronka z domami podhalańskimi. Pięknie piszą o wszystkich elementach. Pozdrawiam wszystkich balowiczów i zazdaszczam, ja będę mieć taki mały przedsmak.


http://www.studio51.com.pl/img/trad21.jpgNN
NNi i znalazłam

Gasol
02-04-2012, 21:10
W kwestii podlogi - teraz chyba nie ma " podlogoukładaczy " bijących deski na gwoździe, no ale moge sie mylic

Są. Sam takich od siebie pogoniłem:-)

Gasol
02-04-2012, 21:22
Nie mam jednak jak sprawdzić czy przepływ powietrza jest dostateczny.


Podobno, choć ja osobiście nie sprawdzałem (nie palę), to wypuszczając kłąb dymu papierosowego bezpośrednio w kierunku szczeliny dylatacyjnej na dole w połaci dachu powinno dać się zauważyć wychodzący dym w kalenicy. Podejrzewam, że gdybyś miał jakąś świecę dymną, to mógłbyś zrobić tego typu test w wersji beznikotynowej. Z tego, co wiem, to jest to także dobra metoda wykrywania szczelin, np. przy oknach, bo od razu widać, z którego miejsca najbardziej dymi.

zbyszek57
02-04-2012, 21:55
Są. Sam takich od siebie pogoniłem:-)


e, niemożliwe.. myslalem ze ostatni taki "zawodnik" zmarł w roku 1967 :P

marmur7
02-04-2012, 22:50
Podobno, choć ja osobiście nie sprawdzałem (nie palę), to wypuszczając kłąb dymu papierosowego bezpośrednio w kierunku szczeliny dylatacyjnej na dole w połaci dachu powinno dać się zauważyć wychodzący dym w kalenicy. Podejrzewam, że gdybyś miał jakąś świecę dymną, to mógłbyś zrobić tego typu test w wersji beznikotynowej. Z tego, co wiem, to jest to także dobra metoda wykrywania szczelin, np. przy oknach, bo od razu widać, z którego miejsca najbardziej dymi.

Ten sposób jest ok jeśli ocieplenie idzie wzdłuż krokwi aż do samej kalenicy. Wtedy przepływ powietrza powinien wyciągnąć dymek na zewnątrz. Ponieważ pójdę raczej w kierunku nieocieplania trójkąta nad jętkami, sprawdzenie ciągu będzie nieco trudniejsze. W sumie jednak pomysł mi się podoba, trza będzie skombinować jakies kadzidło i polatać w okolicy kalenicy :) Nawet się rymnęło ;)

agatka2106
06-04-2012, 09:03
jak na wkręty to pod listwą przy scianie powinna byc ostatnia deska przykręcona (musial byc dostęp)
lub np przykręcona od gory .. najciezej ta 1a wyjac a reszta po kolei :)


Niby proste jak czytam ale jak pomysle o rozbieraniu calej podlogi to wole sobie powiedziec ze to niemozliwe.
POZDRAWIAM SWIATECZNIE

ankaas
07-04-2012, 18:37
A ja zycze wszystkim balowiczom ZDROWYCH I WESOLYCH SWIAT!!!

zbyszek57
07-04-2012, 18:39
i ja dla wszystkich zabalowanych Wesołych i Zdrowych. i na pewno spokojnych Swiąt

petervdo
08-04-2012, 12:43
Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych !

Moose
09-04-2012, 12:24
Wszystkiego dobrego !!! :)

agnieszka&bale
09-04-2012, 19:42
Dziękuję ci za zainteresowanie. No właśnie nie jest z bala. Dom murowany, ze stroppem belkowym 26x16, typowo podhalański dach, z 2 rzedami przyczółków po bokach, belki stropowe wysuniete na zewnątrz/ rysie/ i dołożone po bokach /rysie/ - Majstrowi chodziło o coś związane z dachem. Może się żle wyraził i niepotrzebnie kombinujemy. Są jeszcze konie- deski przy dachu wokół ściany szczytowej i przy jaskółkach.które się ozdobnie wycina. Niezły zwierzyniec.


W poniższym linku znajdzie Pani zdjecia przykładowych "rysi" - pierwsze zdjęcie po prawej stronie. Jak wejdzie Pani w galerię znadzie Pani więcej zdjęć. Moim zdaniem rzeczywiscie jest to element ozdobny i łącznie z dachem naprawdę ociepla jeszcze bardziej wygląd domku:)
Pozdrawiam,

110673

http://www.basiorka.com.pl/uslugi

Agatek169
16-04-2012, 13:21
Witam,
jestem tu nowa i piszę po raz pierwszy
Po wielu przemyśleniach na temat domku letniskowego, chyba zdecydowaliśmy się na drewniany.
Wertując internet wzdłuż i wszerz :) znalazłam firmę Castor z Ostródy
szukając opinii na temat tej firmy znalazłam się na forum :)
I tu rysuje się moje pytanie:
Czy ktoś z Państwa miał do czynienia z wspomnianą formą?
Proszę o negatywne i pozytywne opinie :)
Pozdrawiam forumowiczów :*

miśkablond
23-04-2012, 09:55
witam
poszukuję namiarów na osoby zajmujące się stolarką drewnianą Konkretnie poszukuję drzwi zewnętrznych drewnianych takich typowych " góralskich" znacie może kogoś takiego ;)

Katarzyna maciejewska
23-04-2012, 19:38
Witam forumowiczów wiosennie! Mam pytanie-dobre i cenowo atrakcyjne okna plastikowe. Czas się zorientować i zamówić. Dom budowany jest w Warszawie, więc najlepiej producent albo rzetelny przedstawiciel z okolic.Będzie dużo fiksów, więc to chyba potani ogół.
U nas do przodu, serce rośnie:)
Oczywiście oprócz domu;)
Jerzybw, mam znajomego w Beskidzie Niskim, który zbudował dom podobny gabarytowo do Twojego. On co prawda przeniósł stary spichlerz, ale tez pełny bal. Prąd ma dzięki ogniwom fotowoltanicznym, oczyszczalnię ekologiczna i studnię.zaskakująco dużo miejsca na poddaszu. Mieszkaliśmy tam zimą, bardzo przyjemna chata.
Polecam zajrzeć na stronę, tu link:
http://www.michata.pl/
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

JerzyBw
24-04-2012, 07:30
Jerzybw, mam znajomego w Beskidzie Niskim, który zbudował dom podobny gabarytowo do Twojego. On co prawda przeniósł stary spichlerz, ale tez pełny bal. Prąd ma dzięki ogniwom fotowoltanicznym, oczyszczalnię ekologiczna i studnię.zaskakująco dużo miejsca na poddaszu. Mieszkaliśmy tam zimą, bardzo przyjemna chata.
Polecam zajrzeć na stronę, tu link:
http://www.michata.pl/
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
No Kasia dobrze wiedzieć, że jest więcej takich "dziwaków" jak ja. Fajnie to zrobił.
Pozdrów go ode mnie.
Pozdrawiam

Moose
25-04-2012, 23:10
Witam forumowiczów wiosennie! Mam pytanie-dobre i cenowo atrakcyjne okna plastikowe. Czas się zorientować i zamówić. Dom budowany jest w Warszawie, więc najlepiej producent albo rzetelny przedstawiciel z okolic.
Kasia, zaglądam do bloga, jeno komentarzy nadal się nie da otworzyć...:(
GRATULUJĘ POSTĘPÓW !!!
POZDRAWIAM I wiesz... zapraszam do siebie :)

madd
02-05-2012, 14:55
witam
poszukuję namiarów na osoby zajmujące się stolarką drewnianą Konkretnie poszukuję drzwi zewnętrznych drewnianych takich typowych " góralskich" znacie może kogoś takiego ;)


NP:

Zaklad stolarski Stanislaw Topr, Witow 80 B, tel. 018 20 717 87, 600 88 44 50
Firma Tatry Adres: Słowackiego 30, 32-400 Myślenice, tel. 012 274-36-33

Eug mag http://www.eugmar.pl/galeria.html

Agral
03-05-2012, 06:49
Witam forumowiczów wiosennie! Mam pytanie-dobre i cenowo atrakcyjne okna plastikowe. Czas się zorientować i zamówić. Dom budowany jest w Warszawie, więc najlepiej producent albo rzetelny przedstawiciel z okolic.Będzie dużo fiksów, więc to chyba potani ogół.
U nas do przodu, serce rośnie:)
Oczywiście oprócz domu;)
Jerzybw, mam znajomego w Beskidzie Niskim, który zbudował dom podobny gabarytowo do Twojego. On co prawda przeniósł stary spichlerz, ale tez pełny bal. Prąd ma dzięki ogniwom fotowoltanicznym, oczyszczalnię ekologiczna i studnię.zaskakująco dużo miejsca na poddaszu. Mieszkaliśmy tam zimą, bardzo przyjemna chata.
Polecam zajrzeć na stronę, tu link:
http://www.michata.pl/
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Dzieki za linka, pojechalem na miejsce, chatka rzeczywiscie warta uwagi. Piekna okolica i bardzo fajny wlasciciel, z ktorym pospiewalismy do pozna w nocy przy swietle ogniska ;)
Polecam spedzenie tam wolnego czasu jako alternatywa dla naszej codziennosci. No i posilki z wlasnych zbiorow, cud miod :D
Moze pozniej wrzuce jakies fotki.

JerzyBw
03-05-2012, 08:13
Widzę Agral, że jesteś aktywny w takich alternatywnych miejscach. ;)

Agral
03-05-2012, 23:07
Ano takie klimaty do mnie przemawiaja, a ze mam niedaleko i Magurski park to jedno z najdzikszych miejsc w Polsce to nie musialem sie dlugo zastanawiac :)

marmur7
04-05-2012, 09:25
Kilka dni temu pojawiło mi się toto wokół działki w liczbie kilkuset tysięcy sztuk. Czy ktoś wie co to za stwory ? Żerują głównie na trawie i roślinie której nazwy nie znam a jest na drugim zdjęciu. Co ciekawe potwory panoszą się wyłącznie na styku drogi gruntowej i linii roślin lub wzdłuż płotu ( również tam gdzie jest sam żwir). Praktycznie nie ma ich w centralnej części działki. Ałć, ałć.

http://forum.muratordom.pl/Kilka%20dni%20temu%20pojawi%C3%85%C2%82o%20mi%20si %C3%84%C2%99%20toto%20wok%C3%83%C2%B3%C3%85%C2%82% 20dzia%C3%85%C2%82ki%20w%20liczbie%20kilkuset%20ty si%C3%84%C2%99cy%20sztuk.%20Czy%20kto%C3%85%C2%9B% 20wie%20co%20to%20za%20stwory%20?%20%C3%85%C2%BBer uj%C3%84%C2%85%20g%C3%85%C2%82%C3%83%C2%B3wnie%20n a%20trawie%20i%20co%20ciekawe%20wy%C3%85%C2%82%C3% 84%C2%85cznie%20na%20styku%20np%20drogi%20i%20lini i%20ro%C3%85%C2%9Blin%20lub%20wzd%C3%85%C2%82u%C3% 85%C2%BC%20p%C3%85%C2%82otu%20%28%20r%C3%83%C2%B3w nie%C3%85%C2%BC%20tam%20gdzie%20jest%20sam%20%C3%8 5%C2%BCwir%29.%20Praktycznie%20nie%20ma%20ich%20w% 20centralnej%20cz%C3%84%C2%99%C3%85%C2%9Bci%20dzia %C3%85%C2%82ki.https://lh4.googleusercontent.com/-N0eWy6V9Qgc/T6OR0Hhk5NI/AAAAAAAAKGw/HsadbIrxR0c/s720/IMG_7334.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-MtOHr5G6-DE/T6ORzmwxbFI/AAAAAAAAKGo/P3Tew_2w_UA/s640/IMG_7336.jpg

Katarzyna maciejewska
04-05-2012, 13:42
Moose, zaglądam do Ciebie netowo, ale nie dodaję komentów, bo mam taki net, że mi wysyłanie komentów trwa 10 minut, a wstawianie fotek do bloga 17 minut. Tak, tak właśnie, jeden wpis na blogu to 4,5 godziny, w międzyczasie dom posprzątam, projekty zrobię do pracy...Budowa idzie do przodu, teraz ponad tydzien nie widziałam, co się tam dzieję, ciekawe co....
Agral, właśnie jestem w Krempnej, wsi obok, gdzie mamy trochę ziemi i przyczepę kempingową. Siedzę tu sama na górze Łokieć i z góry na ludzi sobie patrzę;)
Michał jest super i to, co robi, i to, że robi to zupełnie sam jest imponujące. Też z nim kiedyś pośpiewaliśmy do rana raz i drugi:)
Pozdrawiam forumowiczów!

Katarzyna maciejewska
04-05-2012, 13:44
"wsi obok", oczywiście wsi obok Kotani, gdzie mieszka Michał od Michaty. Siedzę na necie w centrum kształcenia w Krempnej i zaraz lecę na PKS do Rzeszowa, przepraszam więc za pośpiech.

Moose
04-05-2012, 20:40
Moose, zaglądam do Ciebie netowo, ale nie dodaję komentów, bo mam taki net...
Pozdrawiam forumowiczów!
Kaśka, Oś kciuki nadal trzymie i nie puszcza... no i cały czas liczy na spotkanie :)
Pozdrówka

zbyszek57
04-05-2012, 21:27
Trzymta, trzymta:)

Moose
05-05-2012, 15:12
Trzymta, trzymta:)
:)

zbyszek57
05-05-2012, 18:32
Moośka, swoją droga moglabys przyjechać na budowe:P leniu..

Moose
06-05-2012, 23:58
Moośka, swoją droga moglabys przyjechać na budowe:P leniu..
Tylko nie leniu...:P
Poza tym mam zwierzę, którego nie mogę ostawić samopas...:rolleyes:
Pozdrówka :)

zbyszek57
07-05-2012, 20:39
temu zwierzu kup sześciopak piwa i miche czipsów. Przezyje na tym do Twego powrotu

tez pozdrawiam

ANNNJA
08-05-2012, 08:54
Kiedyś, na początku budowy kupiłam worek impregnatu solnego FOBOS,
ja stosowałam to do wnętrz- z uwagi że nie wydziela żadnej chemi, jest na bazie wody,
ale i na wiatę też częściowo używałam,
zostało mi ponad 15kg, może ktoś byłby chętny na taką ilości:..

tutaj więcej na ten temat: http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/176/Certyfikaty%20Fobosu%20M-4.html

kasia_sloneczko
08-05-2012, 19:43
Tak to jest, ze jak juz czlowiek zamieszka i sie rozmnozy to nie ma czasu na forum...
ale moze komus sie przyda informacja ze produkt zwany "wood chink" czyli po prostu elastyczny kit do drewna daje rade :) ladnie sie trzyma po zimie, faktycznie eliminuje przewiewy i wyglada elegancko. Wiec polecam. W tym roku pouszczelaniamy sobie jeszcze pare miejsc od srodka.
za jakis czas zdam relacje jak sie sprawuje olej Altaxu ktorym wysmarowalismy domek zeszlego lata.
Teraz stawiamy plot z drewna egzotycznego tatujaba. Tez jestesmy ciekawi jak bedzie sie zachowywalo.
gdyby ktos mial do mnie jakies pytania prosze o maile bo na forum bardzo rzadko zagladam.
pozdrowienia dla wszystkich budujacych

skibusia
09-05-2012, 16:08
Chciałabym się poradzić czym pomalować domek drewniany ogrodowy (zaimpregnowany ciśnieniowi), żeby nadać mu trochę inny kolor (ale nadal z widocznymi słojami) i wzmocnić ochronę. Najgorzej jest z podłogą. Czytałam wątek gdzie była dyskusja o sadolinie, sikkensie, drewnochronie i tikurilli, ale nic ciekawego z tego nie zrozumiałam. Czy możecie coś doradzić? Najlepiej z własnego doświadczenia. Powiem, że myślimy na podłogę dać lakier do łodzi a na ściany tikurillę (którą lepiej?), osmo lub sikkens (ale które lepsze...). Chodzi o to, aby jak najdłużej ta ochrona wytrzymała. Dziekuję za pomoc.

Moose
10-05-2012, 00:03
temu zwierzu kup sześciopak piwa i miche czipsów. Przezyje na tym do Twego powrotu

tez pozdrawiam
On nie lubi... ani piwa ani czipsów... :no:
115107

Gasol
10-05-2012, 10:28
Chciałabym się poradzić czym pomalować domek drewniany ogrodowy (zaimpregnowany ciśnieniowi), żeby nadać mu trochę inny kolor (ale nadal z widocznymi słojami) i wzmocnić ochronę. Najgorzej jest z podłogą. Czytałam wątek gdzie była dyskusja o sadolinie, sikkensie, drewnochronie i tikurilli, ale nic ciekawego z tego nie zrozumiałam. Czy możecie coś doradzić? Najlepiej z własnego doświadczenia. Powiem, że myślimy na podłogę dać lakier do łodzi a na ściany tikurillę (którą lepiej?), osmo lub sikkens (ale które lepsze...). Chodzi o to, aby jak najdłużej ta ochrona wytrzymała. Dziekuję za pomoc.

Polecam produkty 3V3 dostępne np. w Leroy Merlin, Castorama, itp. Ja zabezpieczałbym przede wszystkim od zewnątrz, np. lazurą o wysokiej odporności (8 lat). Jeśli koniecznie trzeba w środku to raczej coś na bazie wody (bodajże nazwa brzmi Aqua Lazur), bo w domku ogrodowym podejrzewam, że latem będzie dość gorąco, więc jest prawdopodobne, że produkty na bazie rozpuszczalników będą trochę śmierdzieć. Sam używałem/używam 3V3 i uważam, że bardzo dobrze się sprawdza.

marmur7
10-05-2012, 11:49
Polecam produkty 3V3 dostępne np. w Leroy Merlin, Castorama, itp. Ja zabezpieczałbym przede wszystkim od zewnątrz, np. lazurą o wysokiej odporności (8 lat). Jeśli koniecznie trzeba w środku to raczej coś na bazie wody (bodajże nazwa brzmi Aqua Lazur), bo w domku ogrodowym podejrzewam, że latem będzie dość gorąco, więc jest prawdopodobne, że produkty na bazie rozpuszczalników będą trochę śmierdzieć. Sam używałem/używam 3V3 i uważam, że bardzo dobrze się sprawdza.

Kiedyś pisałes mi o zastosowaniu V33 u siebie. Jestem teraz na etapie impregnacji i za chwile będę malował warstwę zewnętrzną. Czy udało Ci się jakoś dotrzeć z tą lazurą do spęknięć w balach ? Moje są na tyle głebokie i liczne , że nie wyobrażam sobie prób machania tam pędzelkiem. Tym bardziej, że V33 ma stosunkowo gęstą konsystencję.

butynski
10-05-2012, 15:29
On nie lubi... ani piwa ani czipsów... :no:
115107

Zaskakująco podobny do tego z awatara :D:D ...............ale to nie krzyżówka ?:lol:

Moose
10-05-2012, 21:37
Zaskakująco podobny do tego z awatara :D:D ...............ale to nie krzyżówka ?:lol:
Oczywiście, że tak... jedyny i niepowtarzalny ( prawie jak ta słynna kobieta z brodą ;) ) DOGOŚ alibo ŁOSIOG ;)

zbyszek57
10-05-2012, 21:56
On nie lubi... ani piwa ani czipsów... :no:
115107



ee, to po co Ty go trzymiesz? jak on nietrunkowy?

Gasol
10-05-2012, 22:40
Kiedyś pisałes mi o zastosowaniu V33 u siebie. Jestem teraz na etapie impregnacji i za chwile będę malował warstwę zewnętrzną. Czy udało Ci się jakoś dotrzeć z tą lazurą do spęknięć w balach ? Moje są na tyle głebokie i liczne , że nie wyobrażam sobie prób machania tam pędzelkiem. Tym bardziej, że V33 ma stosunkowo gęstą konsystencję.

U mnie też są pęknięcia (w końcu to typowe dla drewna), ale szczerze powiem, że gdybym chciał je wszystkie zamalować, to byłoby to naprawdę pracochłonne. Dlatego te dostępne są zamalowane, a te najmniejsze po prostu zostawione. Moim zdaniem zamiast pędzla można byłoby użyć pistoletu i wtrysnąć lazurę rozcieńczoną benzyną lakową do każdej rzucającej się w oczy szczeliny. Można też użyć dyszy o większej średnicy - wtedy nie potrzeba rozcieńczać. Jedną ścianę malowałem w ten sposób parę lat temu, ale albo ze mnie słaby malarz, albo nie jest to wcale proste, bo i tak poprawiałem powierzchnię od razu pędzlem, bo pojawiały się zacieki. Generalnie najważniejsze są szczeliny na górnej połowie bala, bo tam może wciekać woda. Dolna połowa jest bezpieczna, bo woda powinna kapać/ściekać w dół - na następny niższy bal, a dokładnie na jego górną połowę:-)

agakaga
11-05-2012, 07:54
też malowaliśmy dom 3V3, akcja trwała niemal tydzień (mamy dość dużą powierzchnię do malowania, a z uwagi na czasochłonność i pogodę położyliśmy tylko jedną warstwę) i było zaangażowanych kilka osób, które machały pędzlami a po chwili wycierały to jeszcze szmatkami żeby nie było za ciemne, w większe szczeliny kilkakrotnie "wlewaliśmy" lazurę od góry. Przedtem dom był malowany podkładem tikkurili valtti base z opryskiwacza. 3V3 wybraliśmy z uwagi na kolor, przedtem wypróbowywaliśmy parę innych impregnatów m.in. tikkurilę ale ciągle coś nie pasowało. W tym roku powinniśmy powtórzyć malowanie bo dom osiadł i gdzieniegdzie w szparach pojawiły się niemalowane szpary.

Gasol
11-05-2012, 22:10
Przy okazji malowania: jak skutecznie olejować deski modrzewiowe? Mam taras z modrzewia, na którym nie chce trzymać się olej (V33). Wygląda na to, że drewno prawie wcale nie wchłania oleju. Podobno to normalne przy modrzewiu. Deski poczerniały, warstwa oleju praktycznie złuszczyła się. Co zrobić? Jakoś odtłuścić drewno i dopiero wtedy olejować?

borge
12-05-2012, 17:16
witam wszystkich 'balowiczow' i pieknie dziekuje za informacje i
wiedze jaka dzieki swojej uprzejmosci tutaj umiesciliscie

poniewaz moj projekt zaczyna nabierac rumiencow i chcialbym zadac
kilka pytan (a jesli bede mogl to rowniez sluzyc swoja wiedza)
zarejestrowalem sie dopiero dzis choc watek znam od ok. 3 lat ale tyle
czasu zajelo kupno dzialki, uzyskanie pozwolen, uzbrojenie terenu,
wykonanie projektu, ogrodzenie, postawienie domku z 'serduszkiem' ; ) etc

ad rem ostatnio podrozowalem po Polsce 'wizytujac' ; ) budowy ciesli
z Podhala i widzialem ze do uszczelnienia bali zostala uzyta uszczelka
z tworzywa sztucznego, w trakcie rozmowy okazalo sie ze uszczelka jest
importowana z Czech i choc nieco drozsza od polskich wyrobow jest
znacznie lepszej jakosci
czy mozecie podac nazwe producenta lub wskazac miejsce gdzie mozna
kupic dobra uszczelke?( 'moj' ciesla uzywa welny mineralnej na
ktora ja nie mam ochoty)

http://strony.toya.net.pl/borge/dd/20120417%20uszczelka.jpg
tak zamierzam budowac: bal 18cm, podwojne, obce pioro, uszczelka

czytalem ze ilosc warstw gontu drewnianego powinna byc uzalezniona od
stromizny dachu, czy przy kacie nachylenia dachu ktory wynosi 30'
wystarczy gont kladziony pojedynczo czy powinien byc polozony
podwojnie?

pozdrawiam

zbyszek57
12-05-2012, 18:24
link do producenta tasmy polipropylenowej

http://www.joongpol.pl/pl/budownictwo-i-instalatorstwo/tasmy-dylatacyjne.html

ja wprawdzie używam maty pod panele o grubosci 3 mm do uszczelniana domów z bala toczonego , ale tam mozna nabyc prawie wszystko

borge
12-05-2012, 19:56
zbyszek57, dziekuje uprzejmie za informacje dot. tasmy polipropylenowej,
w przyszlym tygodniu zatelefonuje do wskazanej firmy, popytam o szczegoly

znalazlem strone http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/ponadczasowe-gonty-drewniane,17_3432.html
i chyba Twoj komentarz? ; )

co do lupkow drewnianych przeczytalem topic na forum Muratora i wskazane tam
strony www, co prawda sa drobne rozbieznosci w zaleceniu kiedy podwojne a kiedy
potrojne krycie lupkiem ale mniej wiecej wiem w czym rzecz

pozdrawiam

skibusia
13-05-2012, 13:09
Dzięki za odpowiedzi. A czym pomalować tą nieszczęsną podłogę?

zbyszek57
13-05-2012, 13:47
Przy okazji malowania: jak skutecznie olejować deski modrzewiowe? Mam taras z modrzewia, na którym nie chce trzymać się olej (V33). Wygląda na to, że drewno prawie wcale nie wchłania oleju. Podobno to normalne przy modrzewiu. Deski poczerniały, warstwa oleju praktycznie złuszczyła się. Co zrobić? Jakoś odtłuścić drewno i dopiero wtedy olejować?

Gasol, nie obraz sie za pytanie, ale po kiego chcesz malowac modrzew?? uwazasz ,ze jego naturalna ochrona "zywicowa' to za malo? ze lepszy bedzie odczynnik chemiczny??
Wedlug mojej skromnej wiedzy trudno bedzie odzywicowac teraz deski na tyle zeby wniknelo cos innego poza wlasna zywica modrzewiowa. zdobadź tzw terpentyne wenecka. Spróbuj na goraco wymieszac V33 z ta terpentyna, moze to zdziala.
Ale mocno watpie:)

marmur7
13-05-2012, 21:10
Deski poczerniały, warstwa oleju praktycznie złuszczyła się. Co zrobić? Jakoś odtłuścić drewno i dopiero wtedy olejować?

To olej może się złuszczyć ?? Nie strasz mię, bo budowa i tak zabezpniecza wystarczającego stresa ;)

Katarzyna maciejewska
14-05-2012, 10:21
Witam.
Jeśli chodzi o malowanie modrzewia, to on tłusty jak skwarek, więc chyba trzeba, jeśli już, wybrać substancję ze spoiwem z żywicy, żeby z modrzewiową żywicą się nie zwarzyło. Olej wLa

Katarzyna maciejewska
14-05-2012, 10:34
O rany, nie mój komp, na dodatek mac i wszystko ma na odwrót. I się wysłało przedwcześnie.
Tu Peter dom stawia z modrzewia i pewnie ma obmyślone, czym go pociągnie, to bym do niego uderzała. My naszej podwaliny niczym nie malujemy, domu na razie przez jakieś 2 lata też żeby wypocił co ma wypocić. Pociągnięty tylko czymś na grzyby i pleśnie, nazwy nie pamiętam.
Nam już dach zaczyna być widać, zarys, niedługo coś trzeba do zamrażarki na wiechę włożyć, żeby się chłodziło, dla uczczenia;)
Moose, u nas psi raj, tylko kleszcze tną i Łośdog musi być zabezpieczony. Zapraszam nieustająco. I wszystkich zainteresowanych.
Pozdrawiam forumowiczów serdecznie.

Katarzyna maciejewska
14-05-2012, 10:41
A, no i kupiliśmy już baterię do wanny i drzwi do pracowni. A dachu jeszcze niet, che che. Ale okazja była i chęć wielka. Ale to przyjemne...

Gasol
14-05-2012, 21:19
Gasol, nie obraz sie za pytanie, ale po kiego chcesz malowac modrzew?? uwazasz ,ze jego naturalna ochrona "zywicowa' to za malo? ze lepszy bedzie odczynnik chemiczny??
Wedlug mojej skromnej wiedzy trudno bedzie odzywicowac teraz deski na tyle zeby wniknelo cos innego poza wlasna zywica modrzewiowa. zdobadź tzw terpentyne wenecka. Spróbuj na goraco wymieszac V33 z ta terpentyna, moze to zdziala.
Ale mocno watpie:)

Chciałbym, żeby deski miały jakiś kolor, bo w tej chwili jest spory kontrast z prawie połyskującą ścianą. W którymś sklepie mówili mi, że można modrzew odtłuścic używając denaturatu (?), teoretycznie to powinno zadziałać. Chyba zrobię test na jakiejś odpadowym kawałku deski:-)

O terpentynie weneckiej muszę poczytać - dzięki za poradę!

Gasol
14-05-2012, 21:33
To olej może się złuszczyć ?? Nie strasz mię, bo budowa i tak zabezpniecza wystarczającego stresa ;)

Łuszczy się w zasadzie taki "naskórek", który powstaje prawdopodobnie z tego, czego nie wypłukała woda, czyli w znaczącej ilości jest to barwnik i być może jakieś dodatki do oleju. Sam olej nie wnika w modrzew według moich obserwacji lecz tworzy jedynie warstwę na powierzchni drewna. Jak ta warstwa odparuje i zostanie wymyta, to zostaje "naskórek", który prędzej, czy później się łuszczy. Chyba, że na deska jest osłonięta (np. pod zadaszeniem), wtedy wygląda to lepiej, bo nie łuszczy się i zachowuje barwę, ale co do trwałości to nadal jest kiepsko w porównaniu do choćby lazury na ścianie sosnowej.

zbyszek57
14-05-2012, 22:11
Gasol, denaturat jako alkohol etylowy teoretycznie powinien rozpuścić żywicę powierzchniową, ale zapomnij o nasączeniu modrzewia jakimkolwiek preparatem olejowym. Zywica i olej sie nie miesza:)

ANNNJA
15-05-2012, 07:51
Gasol- ja malowałam olejem do tarasów 3v3 swoje parę kawąłków desek na balkon,
nie zauważyłam aby nie wnikał wgłąb deski, u mnie dobrze się pokryło, ale malowałam tylko 1raz, deski częściowo zadaszone ale od zachodu, a zimą od zachodu mamy największe wiatry -no i w związku z tym deszcze i snieg też,
i na wiosnę i tak deski przyciemniały trochę, poprostu wtedy konieczne jest ponowne ich mycie i dopiero kolejne olejowanie, tak ja sobie wyobrażam w przyszłości robotę przy drewnianej podłodze na balkonie....,
stolarz namawia nas na deski olchowe!!- nie wiem czy to lepszy materiał czy gorszy, nie mam pojęcia, może ktoś się wypowie???

Gasol
16-05-2012, 12:35
Gasol, denaturat jako alkohol etylowy teoretycznie powinien rozpuścić żywicę powierzchniową, ale zapomnij o nasączeniu modrzewia jakimkolwiek preparatem olejowym. Zywica i olej sie nie miesza:)

A jak pomaluję kilkakrotnie modrzew lazurą (lakierobejcą), to jaki według Ciebie może być efekt? Złuszczy się?

zbyszek57
16-05-2012, 16:07
Gasol, nie wiem , jakie Ty masz te deski tarasowe. Pewnie ryflowane z wierzchu a pod spodem prze frezowane,zeby sie nie kręciły. Moje doswiadczenia z modrzewiem suszonym nie sa rewelacyjne, w zakresie wybarwiania lakierobejcami. Przetrenowałem kilka tzw wiodących firm i mam takie sobie zdanie o tych produktach. Nie sięgam do Sikkensa i tej pólki produktowej , bo to juz inna paleta. Tam sa farby i lakierobejce żelowe , ale nadal "poruszamy" sie po powierzchni materiału.Problem z modrzewiem polega na zawartości żywicy w tkance drzewnej i jej naturalnej odpornosci na ingerencje innych srodkow. Wszelkie wodorozcieńczalne preparaty odpadają, bo dadzą tylko efekt odwrotny od zamierzonego . Testowałem Valtti Tikkurili , ale bez rewelacji. Jedynie preparaty z lini OSMO w pewnym stopniu byly w stanie wniknąć w strukturę . Problem polega na tym,ze wszelkie lakierobejce sa na bazie rozpuszczalnika albo typu nitro, albo ksylenowego. Jest trochę produktów na bazie benzyny lakowej i te byłyby w stanie spenetrować modrzew. Reszta odparuje ,zanim rozpuści na tyle żywicę ze ta pozwoli na wnikniecie bejcy we włókna. Napisze cos głupiego, ale tego nauczył mnie moj dziadek leśniczy- postaraj sie zaprzyjaźnić z drewnem, nie zmieniaj go na silę.
musisz działać metoda prób i błędów. Malowanie kilkukrotne spowoduje raczej powstanie błony na powierzchni drewna i nie da oczekiwanych wyników .Drewno to nie suporeks, ani materiały jednorodne:) Kazdy kawałek zyje swoim zyciem

marmur7
16-05-2012, 16:27
Zbyszek - a zostawiając na chwilę modrzew, Gasol impregnował swoje bale lazurą i mu się to dobrze sprawdza. Połysk lazury mi nie przeszkadza, ani nawet to, że jest ona na bazie rozpuszczalników. Moje bale jednak nadal schną, pęknięcia się poszerzają itd. Mam już większą część domu wstępnie zaimpregnowaną. Chciałbym pomalować bale warstwą docelową, żeby mi nie szarzały - biorę pod uwagę lazurę, ale również olej, który podejrzewam, lepiej wniknie w głąb bali. I tu pytanie - czy na drewno ( sosna) pomalowane np olejem można później zastosować jakąkolwiek inną warstwę kryjącą ?

Gasol
17-05-2012, 11:52
Moje doswiadczenia z modrzewiem suszonym nie sa rewelacyjne, w zakresie wybarwiania lakierobejcami. Jest trochę produktów na bazie benzyny lakowej i te byłyby w stanie spenetrować modrzew.

Dzięki zbyszek57 za odpowiedź. Moje deski to zwykłe deski modrzewiowe, zestrugane, bez ryflowania. Modrzew krajowy. Lazura V33 jest na bazie benzyny lakowej, a wersja z wydłużoną trwałością to naprawdę dobry produkt. Chyba zaryzykuję i pomaluję jednokrotnie taras po uprzednim "zcyklinowaniu" złuszczonych resztek po oleju.

W domu mam na poddaszu podłogę z modrzewia syberyjskiego, do tego schody z tego samego drewna. Deski kupiłem na allegro, ale generalnie okazało się, że było dużo odpadu, także sam zakup był nieudany. Natomiast wygląd podłogi jest wyjątkowy. Modrzew syberyjski ma unikalny i piękny rys słojów. Malowałem to lakierem żelowym do podłóg na bazie wody - też V33. Produkt sprawdził się: przede wszystkim nie ma wrażenia, że to lakier (chodzi mi o taki charakterystyczny połysk po zwykłych lakierach, który wygląda, jakby na drewno położyć szybę). Poza tym bardzo łatwo się malowało.

zbyszek57
17-05-2012, 18:17
Gasol, niewiele Ci chyba pomogłem:) musisz eksperymentować. Modrzew to wspaniale drewno, ale wyjatkowo kaprysne. Sam zreszta wiesz najlepiej

zbyszek57
17-05-2012, 18:31
Zbyszek - a zostawiając na chwilę modrzew, Gasol impregnował swoje bale lazurą i mu się to dobrze sprawdza. Połysk lazury mi nie przeszkadza, ani nawet to, że jest ona na bazie rozpuszczalników. Moje bale jednak nadal schną, pęknięcia się poszerzają itd. Mam już większą część domu wstępnie zaimpregnowaną. Chciałbym pomalować bale warstwą docelową, żeby mi nie szarzały - biorę pod uwagę lazurę, ale również olej, który podejrzewam, lepiej wniknie w głąb bali. I tu pytanie - czy na drewno ( sosna) pomalowane np olejem można później zastosować jakąkolwiek inną warstwę kryjącą ?

Marmur, musisz spróbować ktora a "pokryciówek " zmiesza sie z olejem( zakładam ze impregnowałeś olejem p/wilgociowo?) Wiem ze na OSMO , olej z UV400 mozna polozyc Sadolin, albo Sikkens. Mozna i Tikkurile, lakierobejce do drewna, bo maja linie do krycia wierzchniego po swoim oleju Vatti. Ja jestem zwolennikiem naturalnych barw drewna:)

marmur7
18-05-2012, 10:38
Marmur, musisz spróbować ktora a "pokryciówek " zmiesza sie z olejem( zakładam ze impregnowałeś olejem p/wilgociowo?) Wiem ze na OSMO , olej z UV400 mozna polozyc Sadolin, albo Sikkens. Mozna i Tikkurile, lakierobejce do drewna, bo maja linie do krycia wierzchniego po swoim oleju Vatti. Ja jestem zwolennikiem naturalnych barw drewna:)


Ściany szczytowe, robione z desek elewacyjnych mam juz zaimpregnowanei pomalowane na gotowo. Ściany z bali własnie pokrywam wymiennie Penetrinem ( w miejscach łatwo dostępnych) i Boramonem c30 ( miejsca trudniej dostępne i więźba dachowa) . Traktuję je raczej jako środki przezciwgrzybowe i antyrobalowe niż typowe impregnaty. Na to chcę dać warstwę docelową , przeciwwilgociową. Podobnie jak Ciebie, interesuje mnie naturalny kolor drewna.
Jak pisałem wyżej, mam dylemat między lazurą a olejem. Za tym ostatnim przemawia lepsze wnikanie w drewno. Oglądam zwłaszcza czoła bali, które od strony pd-zach bardzo się rozsychają. Podejrzewam, że nasączenie olejem zrobiłoby im dobrze. Problem w tym, że jestem skazany raczej na środki budżetowe - czytaj olej Altaxa . Nie wiem, czy jest warty zachodu i jaka jest jego rzeczywista skuteczność impregnacyjna. Niestety Osmo ze wzgl na cenę odpada - staram sie budować bez kredytów ;) Na wypadek, gdyby Altax okazał się cieniutki, chciałem pozostawić sobie mozliwość pokrycia całości lazurą, tylko cholerka nie wiem, czy pokryje ona drewno już raz pokrywane olejem. Stąd moje pytanie w poprzednim poście.

Gasol
18-05-2012, 11:40
Jak pisałem wyżej, mam dylemat między lazurą a olejem. Za tym ostatnim przemawia lepsze wnikanie w drewno. Oglądam zwłaszcza czoła bali, które od strony pd-zach bardzo się rozsychają. Podejrzewam, że nasączenie olejem zrobiłoby im dobrze. Problem w tym, że jestem skazany raczej na środki budżetowe - czytaj olej Altaxa . Nie wiem, czy jest warty zachodu i jaka jest jego rzeczywista skuteczność impregnacyjna. Niestety Osmo ze wzgl na cenę odpada - staram sie budować bez kredytów ;) Na wypadek, gdyby Altax okazał się cieniutki, chciałem pozostawić sobie mozliwość pokrycia całości lazurą, tylko cholerka nie wiem, czy pokryje ona drewno już raz pokrywane olejem. Stąd moje pytanie w poprzednim poście.

Kiedyś też zastanawiałem się nad olejem. Cenowo wychodzi drożej niż lazura. Pierwsze nasączenie drewna olejem wymaga dużej ilości oleju, później podobno lepiej. Ostatecznie zdecydowałem się na lazurę, choćby dlatego, że jest mniej kłopotliwa. Co do czoła bali, to w praktyce malując lazurą trzeba dać im się "napić" aż do nasycenia.

Wydaje mi się, że jeśli olej wniknie głęboko w drewno, to trzeba będzie w przyszłości używać oleju, bo lazura pewnie złuszczyłaby się. Chyba, że to byłby jakiś kiepski olej, który spłynąłby po kilku deszczach.

marmur7
18-05-2012, 14:19
Kiedyś też zastanawiałem się nad olejem. Cenowo wychodzi drożej niż lazura. Pierwsze nasączenie drewna olejem wymaga dużej ilości oleju, później podobno lepiej. Ostatecznie zdecydowałem się na lazurę, choćby dlatego, że jest mniej kłopotliwa. Co do czoła bali, to w praktyce malując lazurą trzeba dać im się "napić" aż do nasycenia.

Wydaje mi się, że jeśli olej wniknie głęboko w drewno, to trzeba będzie w przyszłości używać oleju, bo lazura pewnie złuszczyłaby się. Chyba, że to byłby jakiś kiepski olej, który spłynąłby po kilku deszczach.

Na te czoła to wiadro impregnatu chyba wyjdzie niezależnie od jego rodzaju ;) Widziałem zdjęcia Twojego domu. Jest zabezpieczony podobnie jak często spotyka się domy w Niemczech. Sprawiają one wrażenie całkowicie odpornych na wodę. Z tym jednak,że oglądałem zawsze domy z bali toczonych. Mam wrażenie,że ich spękanie jest znacznie mniejsze niż bali pełnych. Ze wzl na średnicę pewnie też szybciej osiągają optymalną wilgotność. Mój dom stawiany był w październiku, nadal osiada i ostro pracuje. Mocno też puścił żywicę - pozbywam sie jej, delikatnie drutując bal po balu. Z ostateczną impregnacją poczekałbym jeszcze trochę, widzę jednak, że na ścianach nasłonecznionych promienie uv zaczynają siać spustoszenie. Dlatego zmagam się z dylematami dot rodzaju środka impregnującego i zaczyna mnie to delikatnie wkurzać :)

Adam Rodacki
18-05-2012, 16:28
Wogóle dom z Bali to brzmi bardzo egzotycznie;)

zbyszek57
18-05-2012, 19:11
Ściany szczytowe, robione z desek elewacyjnych mam juz zaimpregnowanei pomalowane na gotowo. Ściany z bali własnie pokrywam wymiennie Penetrinem ( w miejscach łatwo dostępnych) i Boramonem c30 ( miejsca trudniej dostępne i więźba dachowa) . Traktuję je raczej jako środki przezciwgrzybowe i antyrobalowe niż typowe impregnaty. Na to chcę dać warstwę docelową , przeciwwilgociową. Podobnie jak Ciebie, interesuje mnie naturalny kolor drewna.
Jak pisałem wyżej, mam dylemat między lazurą a olejem. Za tym ostatnim przemawia lepsze wnikanie w drewno. Oglądam zwłaszcza czoła bali, które od strony pd-zach bardzo się rozsychają. Podejrzewam, że nasączenie olejem zrobiłoby im dobrze. Problem w tym, że jestem skazany raczej na środki budżetowe - czytaj olej Altaxa . Nie wiem, czy jest warty zachodu i jaka jest jego rzeczywista skuteczność impregnacyjna. Niestety Osmo ze wzgl na cenę odpada - staram sie budować bez kredytów ;) Na wypadek, gdyby Altax okazał się cieniutki, chciałem pozostawić sobie mozliwość pokrycia całości lazurą, tylko cholerka nie wiem, czy pokryje ona drewno już raz pokrywane olejem. Stąd moje pytanie w poprzednim poście.

Lazura na olej moze sie nie "przyjac" . Inne nośniki - benzyna lakowa i estry olejowe. na przyszlosc , jak bedziesz zabezpieczał drewno surowe to uzyj srodka Sinesto ( Basf). Jedyny, który zabezpieczy Ci mokre drewno antygrzybicznie i antyrobaczywie
A co do olejowania- ja robie to olejem lnianym , technicznym. Gotuje pokost i jade pedzlem:) nadmiar sciaram szmatka i dalej:) wynik jest fajny:)
Jak zaczniesz " olejowac " czoła bali , one bardzo powaznie sciemnieja, bo włókno inaczej " ciagnie " wzdłuż a inaczej w poprzek

marmur7
18-05-2012, 20:56
Lazura na olej moze sie nie "przyjac" . Inne nośniki - benzyna lakowa i estry olejowe. na przyszlosc , jak bedziesz zabezpieczał drewno surowe to uzyj srodka Sinesto ( Basf). Jedyny, który zabezpieczy Ci mokre drewno antygrzybicznie i antyrobaczywie
A co do olejowania- ja robie to olejem lnianym , technicznym. Gotuje pokost i jade pedzlem:) nadmiar sciaram szmatka i dalej:) wynik jest fajny:)
Jak zaczniesz " olejowac " czoła bali , one bardzo powaznie sciemnieja, bo włókno inaczej " ciagnie " wzdłuż a inaczej w poprzek

ZAraz sobie sprawdziłem w necie - nie znalazłem Polskiego dystrybutora Sinesto. Chyba , że coś przeoczyłem. Co do pokostu - olej lniany jest tani, ale barwi drewno na kolor intensywnie miodowy. Ściany szczytowe mam już zrobione na gotowo w naturalnym kolorze sosny. Różnica kolorystyczna byłaby zbyt widoczna :/

Moose
18-05-2012, 23:34
Moose, u nas psi raj, tylko kleszcze tną i Łośdog musi być zabezpieczony. Zapraszam nieustająco. I wszystkich zainteresowanych.
Pozdrawiam forumowiczów serdecznie.
Kasia, pies zabezpieczony i kroplami i obrożą :)
Jak wyjdę z impasu to się niechybnie pojawię na inspekcji...:rotfl:
Pozdrówka

zbyszek57
19-05-2012, 07:08
Marmur, odkopie fakture to Ci dam namiary. Firma jst z Wawki, ale magazyn ma w łodzi. Mozna tu i tu nabywać. Relatywnie tanie, bo cieńczy sie to 1 do 15. Za to skuteczne jak cholera.

marmur7
19-05-2012, 09:27
Zbyszek - super, byłbym wdzięczny. Jeśli to tak znakomity środek, to jestem gotowy zrezygnować z zakupionych wcześniej impregnatów. Na ochronie antyrobalowej nie chcę oszczędzać. Mam nadzieję, że nie trzeba tego kupować w 500-litrowych baniakach ;)

borge
21-05-2012, 17:45
nie znalazłem Polskiego dystrybutora Sinesto.

moze ich przeoczyles? ; )
Dr.Wolman GmbH- Grupa BASF
Wyłączny przedstawiciel w Polsce:
Bastex Sp. z o.o.
Biuro w Warszawie:
ul. Krzywickiego 34
tel. 022 622 36 29
fax 022 622 24 78
www.bastex.pl

pozdrawiam

zbyszek57
21-05-2012, 18:19
moze ich przeoczyles? ; )
Dr.Wolman GmbH- Grupa BASF
Wyłączny przedstawiciel w Polsce:
Bastex Sp. z o.o.
Biuro w Warszawie:
ul. Krzywickiego 34

tel. 022 622 36 29
fax 022 622 24 78
www.bastex.pl

pozdrawiam




dziekuje za podpowiedz

marmur7
21-05-2012, 20:15
Do adresu Bastexa dotarłem, ale nie ma tam żadnych informacji odnośnie cen, przedstawicieli w Polsce czy chocby punktów sprzedaży. Zakładki sugerują sprzedaż przemysłową, a strona www wygląda jak założona przez pana Zdzisia na zajęciach z podstaw webmasteringu ;) Zadzwonię do nich, trza zobaczyć czy działa im telefon ;)

borge
22-05-2012, 15:16
Do adresu Bastexa dotarłem, ale nie ma tam żadnych informacji odnośnie cen

cen rzeczywiscie nie znalazlem ale odnosnie sprzedazy Sinesto dwa klikniecia mysza w googlach:


Bliższych infromacji o produkcie i sprzedaży udzielają:
Andrzej Kundzewicz
tel. kom. 0 601 97 87 04
e-mail: [email protected]

Jakub Pietraszkiewicz
tel. kom. 0 609 89 08 60
e-mail: [email protected]

czy aktualne musisz sprawdzic samodzielnie

pozdrawiam

zbyszek57
22-05-2012, 19:29
za 25 litrowy hobok zaplacilem jakies 360 zł . Pamietj,ze to jest prawie 400 litrow preparatu

marmur7
22-05-2012, 19:39
Ok, jutro będę do nich dzwonił. Zbyszek - z tego co doczytałem to środek głównie na drewno mokre, rozumiem, że na suche można również stosowac bez problemu ? Jak jest z jego wchłanialnością ? I jeszcze jedna sprawa - pisałeś kiedyś, że niektóre środki stosowane jeden na drugi np Tikurilla stosowana na podkład Altaxa potrafiły Ci się zwarzyć. Z Sinestą nie ma tego problemu ?

zbyszek57
22-05-2012, 20:24
Marmur, poki co Sinesto włazi w kazdy rodzaj drewna. Mnie zalezalo na impregnowaniu mokrego, bo z takiego stawiam domy. Ale stosuje tez na suche ( powietrzno suche) i wchlania sie dobrze:) pamietaj o wietrzeniu domu w srodku po zabezpieczeniu. Po 2-3 dniach w zasadzie dom jest " dotykalny" mozesz spokojnie uzywac srodkow z dowolnej połki. Pamietaj tylko ze czesc z nich jest na bazie rozcieńczalników nitrocelulozowych i bedzie sie gryzla z tymi co sa na bazie ftalowych ( olejnych)
Poczytaj dokladnie fiszke, czym sie rozcieńcza, lub czym myc narzedzia po pracy a bedziesz wiedzial czy można stosować jeden na drugo

borge
28-05-2012, 13:11
link do producenta tasmy polipropylenowej

http://www.joongpol.pl/pl/budownictwo-i-instalatorstwo/tasmy-dylatacyjne.html

ja wprawdzie używam maty pod panele o grubosci 3 mm do uszczelniana domów z bala toczonego , ale tam mozna nabyc prawie wszystko

telefonowalem dzis do Joongpol i dowiedzialem sie ze ich tasma nie jest polipropylenowa a tylko polietylanowa i nie posiada certyfikatu ITB (zastanawiam sie czy jest mi potrzebny taki certyfikat i powinienem dalej szukac polipropylenu?)
jesli ktos ma wiedze dotyczaca uszczelniania scian drewnianych prosze o podzielenie sie nia (nazwa materialu i namiary na producenta)

pozdrawiam

zbyszek57
28-05-2012, 15:42
A to juz Twój wybór, czego użyjesz.

pozdrawiam:)

MODLISHKA
30-05-2012, 11:44
Witam !!!!

Jeśli ktoś mógłby mi podać namiary na fachową firmę, która umiałaby ocieplić z zewnątrz dom drewniany, będę wdzięczna. Informację proszę prześlijcie na priv.

Katarzyna maciejewska
01-06-2012, 11:50
Witam. Ja tu dziś , wyjątkowo, nic o naszym Niuchausie. No prawie, bo remont domu, który sprzedaliśmy ten Niuchaus zafundował.
Jak ktoś byłby ciekaw remontu domku-kostki, zrobionego własnoręcznie przeze mnie i mojego M., zapraszam do wpisu na blogu.
No dobra, niezupełnie własnoręcznie. Instalacje wodną i C.O. robił hydraulik, docieplili z zewnątrz i otynkowali panowie specjaliści. Cała reszta-my.
Nigdy nie zapomnę tych bluzgów, jakie się sypały przy ubijaniu podłóg...:)
Miłej lektury, a jak kto remontuje starą chałupę, to wpis jest dowodem, że może się to jak najbardziej udać.
Pozdrawiam forumowiczów serdecznie!

http://zzyciamatkirzezbiarki.blogspot.com/2012/05/remont-starego-domu.html

Gasol
01-06-2012, 17:20
Jak ktoś byłby ciekaw remontu domku-kostki, zrobionego własnoręcznie przeze mnie i mojego M., zapraszam do wpisu na blogu.


Polecam Wszystkim! Bardzo ciekawa historia udokumentowana zdjęciami, gdyby ktoś nie wierzył:-)

Pozdrawiam koleżankę Katarzynę i życzę szczęścia w nowym domu!

Katarzyna maciejewska
01-06-2012, 23:09
Dzięki, Gasol:) Wiele lat to trwało, ale jak na razie wszystko jest tak, jak sobie planowaliśmy.
Choć po sprzedaży domu od roku żyję na walizkach i mam trochę dość. Ale ten cel, taki pikny...

Moose
02-06-2012, 10:14
Kasia, gratuluję postępów budowlanych :)
Łokieć piękny, szkoda, że musicie się go pozbyć :( Niestety nie znam innej możliwości zdobycia kasy, jak wzięcie kredytu :( a bez zdolnosci kredytowej to hmmm... łatwe nie będzie...
Pozdrawiam, kciuki trzymam i wiem, że coś wymyślisz :hug:

Katarzyna maciejewska
02-06-2012, 10:26
Ewa. Powoli przyzwyczajam się do tej myśli. Cza sprzedać i już. Znajdziemy coś nowego, kiedyś. I totka jeszcze nie sprawdzałam, może pisze tu do Was milionerka? I to wielokrotna? ;)
Dziś jadę do Niuchausa, pogłaskać.
Pozdrawiam !

Bedstemider
04-06-2012, 19:24
Witam;)
firmę wybrałem, architekta też już mam, odwierty w tym miesiącu, jak dobrze pójdzie to w tym roku będzie pozwolenie a w następnym budowa:wiggle:.
Poszukuje projektanta z okolic śląska, może być górny i dolny oraz kierownika najlepiej z okolic górnego śląska. Jak macie kogo polecić to poproszę na priva.:bye:

Katarzyna maciejewska
07-06-2012, 18:23
A u nas w tę sobotę będą kręcić serial. Szukali "romantycznej budowy" (wg. określenia pana kierownika produkcji) potrzebnej do sceny oświadczyn i od razu chcieli naszą, jak tylko zobaczyli .
Wot i niespodzianka.
A określenie "romantyczna budowa" to niezły oksymoron, co ?
;)
Jakby ktoś był ciekaw-za trzy godziny planu dają tysiaka. No jak z nieba:)

;)

Moose
07-06-2012, 18:48
A u nas w tę sobotę będą kręcić serial. Szukali "romantycznej budowy" (wg. określenia pana kierownika produkcji) potrzebnej do sceny oświadczyn i od razu chcieli naszą, jak tylko zobaczyli .
Wot i niespodzianka.
A określenie "romantyczna budowa" to niezły oksymoron, co ?
;)
Jakby ktoś był ciekaw-za trzy godziny planu dają tysiaka. No jak z nieba:)

;)
Ale Ci się trafiło :)
romantyczna budowa...:rotfl::rotfl::rotfl:

Katarzyna maciejewska
07-06-2012, 19:36
Też się uśmiałam. Nawet mi się wyrwało "Jakiej?!" a pan już słabiej "No romantycznej."
Romantycznie to u nas jest jak cholera, szczególnie kiedy Hiszpana, który ma się w naszym domu oświadczać ukochanej zacznie żreć milion komarów, che che.
Ech, ten szołbiznes;)

zbyszek57
07-06-2012, 19:59
a czemu to oksy-cos tam? Mnie tam ta budowa to sie caly czas kojarzy romantycznie.

Katarzyna maciejewska
07-06-2012, 21:42
Na tej budowie najbardziej romantyczna....jestem ja ;)
:) :) :)
A martwienie się o pogodę, tymczasowe mieszkanie, pieniądze na wykończenie domu zbyt romantyczne niestety nie jest. Co nie znaczy, że nie podoba mi się bardzo ta cała przygoda...

ANNNJA
13-06-2012, 10:35
jak macie od środka zabudowane, czym wyłożone konstrukcję garażową? pytam tych co mają ścianki w lekkiej zabudowie.......-
* OSB
* zielona GK
* czerwona GK
* inne.....- jakie? z czego..

skvarec
13-06-2012, 12:03
Witam po przerwie
co myślicie o preparacie Fobos jako środek p.grzybiczy i ognioochronny?
Czy macie jakieś doświadczenia?
pozdrawiam

telewy
14-06-2012, 09:30
jak macie od środka zabudowane, czym wyłożone konstrukcję garażową? pytam tych co mają ścianki w lekkiej zabudowie.......-
* OSB
* zielona GK
* czerwona GK
* inne.....- jakie? z czego..
Ja mam garaż przyklejony do domu, od środka w garażu mam płyty g-k, zwykłe czyli takie co się daje do pokoi. Przekrój ściany garażowej patrząc od zewnątrz to: bal 7cm + wełna 20cm + płyty g-k + folie w środku

Rafał van Elder
14-06-2012, 14:52
Od kilku lat współpracuję z jedną z firm z Podkarpacia (k/ Rzeszowa). Jestem bardzo zadowolony z jej usług, ceny mają przystępne. Zajmują się budownictwem z bali, a także szkieletowym. Więcej info wraz z kontaktem mogę przesłać na Priv.

SLJ
14-06-2012, 21:44
Od kilku lat współpracuję z jedną z firm z Podkarpacia (k/ Rzeszowa). Jestem bardzo zadowolony z jej usług, ceny mają przystępne. Zajmują się budownictwem z bali, a także szkieletowym. Więcej info wraz z kontaktem mogę przesłać na Priv.

Witaj. Szukam firmy z południowo wschodniej Polski od bali. Czy robią domy kanadyjskie, wyglądające jak z bala? Jak z terminami? Jak sie z tą firmą skontaktować?

agatka2106
15-06-2012, 18:58
Witaj. Szukam firmy z południowo wschodniej Polski od bali. Czy robią domy kanadyjskie, wyglądające jak z bala? Jak z terminami? Jak sie z tą firmą skontaktować?

Robicie sobie reklame? Czy powaznie szukacie jakiejs firmy? Bo z tego co sie orientuje to kazda firma w kazdym miejscu w Polsce wybuduje dom a koszty transportu czesto nie maja znaczenia przy porownywaniu ceny za calosc.

zbyszek57
15-06-2012, 21:08
Robicie sobie reklame? Czy powaznie szukacie jakiejs firmy? Bo z tego co sie orientuje to kazda firma w kazdym miejscu w Polsce wybuduje dom a koszty transportu czesto nie maja znaczenia przy porownywaniu ceny za calosc.

sądząc po " aktywnosci" owych forumowiczów, raczej chodzi o kryptoreklam a nie o poszukiwania

marmur7
15-06-2012, 22:44
sądząc po " aktywnosci" owych forumowiczów, raczej chodzi o kryptoreklam a nie o poszukiwania

I to dość prymitywną kryptoreklamę, która w rezultacie staje się antyreklamą.

Moose
15-06-2012, 23:51
sądząc po " aktywnosci" owych forumowiczów, raczej chodzi o kryptoreklam a nie o poszukiwania


I to dość prymitywną kryptoreklamę, która w rezultacie staje się antyreklamą.
Nawet jestem w stanie zrozumieć, że za udzielanie się reklamowo na forach firmy płacą... ale zawsze zadziwia mnie poziom intelektualny osób, które są zatrudniane...:rotfl::rotfl::rotfl:

zbyszek57
16-06-2012, 06:00
Facet z Belgii trafiający na forum o domach z bala , potem jednopostowiec z Sandomierza :):) Inwencja ludzka nie zna granic...( rozsądku i wyczucia)

JerzyBw
19-06-2012, 10:03
Witam
Nie wiem, czy ktoś pamięta mnie, czy nie ;) ?. Jak ktoś zainteresuje się, to za pomocą historii moich postów dowie się o mojej przygodzie i pasji.
Po wielkich bojach z przyrodą i z samym sobą skończyłem dach mojej chatki.

Teraz zająłem się garażem dla eksperymentu i o oddźwięku czytelników. Może ktoś zainteresuje się ;)

A oto co skończyłem z dachem :)
http://images39.fotosik.pl/1602/1fcf3d705cf64528.jpg
http://images38.fotosik.pl/1646/03c5493cd7179813.jpg

Katarzyna maciejewska
19-06-2012, 13:18
O rany, ale śliczny. Bajeczka zupełna. Wielkie gratulacje, panie Jerzy:)
A jak jest z wodą, prądem itd.? I czy sławna sławojka stoi, czy jakiś inny system? U nas w Beskidzie woda z beczki, las i świeczki, że tak sobie porymuję:)
A tak serio to sławojka, świeczki i woda noszona z dołu, magazynowana w beczce. Dajemy radę, bez problemu.
Jeszcze raz napiszę-śliczny dom.


A u nas chyba w ciągu tygodnia wiecha...
Zgłosiłam dom do różnych agencji zajmujących się lokacjami do filmów, reklam itd. Są zainteresowani, proszą o zdjęcia z następnych etapów budowania. Atutem jest lokalizacja-Warszawa. A dom , jak mawia mój kolega z branży filmowej, może i w "Szpilkach na Giewoncie" zagrać, i w "Domu nad rozlewiskiem", bo nie ma sąsiadów. Jeśli ktoś chciałby adresy bo ma ciekawą nieruchomość , to mogę przesłać linki do pośredników. Wysłanie im oferty nic nie kosztuje, a jak się ma szczęście i wybiorą nasz, to pieniądz z wynajmu jest niezły. My dostaliśmy za 3 godziny planu u nas tysiąc złotych. Mniam ;)
Pozdrawiam forumowiczów serdecznie!

JerzyBw
20-06-2012, 07:25
O rany, ale śliczny. Bajeczka zupełna. Wielkie gratulacje, panie Jerzy:)
A jak jest z wodą, prądem itd.? I czy sławna sławojka stoi, czy jakiś inny system? U nas w Beskidzie woda z beczki, las i świeczki, że tak sobie porymuję:)
A tak serio to sławojka, świeczki i woda noszona z dołu, magazynowana w beczce. Dajemy radę, bez problemu.
Jeszcze raz napiszę-śliczny dom.


A u nas chyba w ciągu tygodnia wiecha...
Zgłosiłam dom do różnych agencji zajmujących się lokacjami do filmów, reklam itd. Są zainteresowani, proszą o zdjęcia z następnych etapów budowania. Atutem jest lokalizacja-Warszawa. A dom , jak mawia mój kolega z branży filmowej, może i w "Szpilkach na Giewoncie" zagrać, i w "Domu nad rozlewiskiem", bo nie ma sąsiadów. Jeśli ktoś chciałby adresy bo ma ciekawą nieruchomość , to mogę przesłać linki do pośredników. Wysłanie im oferty nic nie kosztuje, a jak się ma szczęście i wybiorą nasz, to pieniądz z wynajmu jest niezły. My dostaliśmy za 3 godziny planu u nas tysiąc złotych. Mniam ;)
Pozdrawiam forumowiczów serdecznie!

Kasia jaki pan ze mnie? Mam na działkę 25arów w uroczej wsi Sławoszów. Widok na Przedgórze Sudeckie z Kopą Biskupią i Pradziada w Czechach. Prądu nie mam i nie używałem do budowania, ale jest przy granicy słup elektryczny. Woda z wodociągów jest również przy granicy z działką, ale dalej ok. 20 jest studnia z której podlewam rośliny.
Budowanie konkretnego domu zostawiłem na dalszy plan. Zamknąłem drukarnię i pracuję gdzie indziej.

marmur7
20-06-2012, 14:15
Eeech ..Biskupia Kopa. Mam sentyment do tej góry - jako nastolatek łaziłem na nią z Pokrzywnej. Pogranicznicy kontrolowali co kilometr w nadziei, że złapią uciekiniera do ...Czechosłowacji ;) Z 13 lat temu zrobiłem podróż sentymentalną po tych okolicach coby swoim dzieciakom pokazać gdzie ich stary wyrywał się z domu. Wieżę odnowili, aż lśni. A taki fajny na wpól zatarty napis był - Franz Josef... :)

Moose
20-06-2012, 18:20
Kasia, i jak wiecha była???
Pozdrawiam
BTW Jerzy, śliczna chatka i ten dach taki, figlarny ;) SUPER

borge
21-06-2012, 07:45
Nie wiem, czy ktoś pamięta mnie, czy nie ;) ?.

pamietam jakie wrazenie zrobily na mnie zdjecia domku budowanego
za pomoca rampy i zurawika, kiedy jeszcze nie bylem zarejestrowany
na forum,
pomyslalem sobie ze to prawdziwa pasja a Ty sam nadajesz sie do
galerii pozytywnie zakreconych ; ) chapeau bas!

pozdrawiam

marmur7
21-06-2012, 14:19
pomyslalem sobie ze to prawdziwa pasja a Ty sam nadajesz sie do
galerii pozytywnie zakreconych ; )

pozdrawiam

Zawsze byłem przekonany, że jak przyjdzie jakieś tąpnięcie tudzież inne tsunami, to my wszyscy popłyniemy, a George za pomocą scyzoryka zbuduje czteromasztowiec i zapoczątkuje nową cywilizację ;)

akselek
21-06-2012, 21:44
no Jerzy,. faktycznie bajkowo :-)
Gratulacje. A jak wyględa wnetrze, równie ascetyczno bajkowe? Twojak chatka wygląda jak wyjeta z ruskiej bajeczki ;-)

JerzyBw
22-06-2012, 07:57
Dziękuję wszystkim za miłe słowa.
Co do wnętrza, to jeszcze nic tam nie ma. Muszę popracować, żeby coś wyłuskać na to. Wiecie po zamknięciu firmy, widzi się pustą kiesę przez jakiś czas.
Komercyjnie wpadłem na pomysł zbudowania garażu, który jakiś czas temu wymyśliłem, lecz w wersji o wiele tańszej. Materiał już mam. Prąd z generatora też - będzie szybciej :). W sumie będzie on do samodzielnego montażu z instrukcją - "zrób to sam". Dam na aukcje i ogłoszenia. A nóż ktoś zdecyduje się.
Jeszcze raz dziękuję.

marmur7
22-06-2012, 10:30
Wymyślaj szybko, bo właśnie szukam garażu , który nie zrujnuje kiesy i który można postawić samemu. Nalepiej taki rozpinany za pomocą zamka błyskawicznego ;) ;)

SLJ
22-06-2012, 11:59
No jacy Państwo jesteście już doświadczeni, wszystko wiedzący. No, ale rozumiem, "fala" i tutaj obowiązuje. Nie ma to jak ponapinać "mięśnie" i komuś kto dopiero wchodzi w temat pokazać gdzie jego miejsce. Więc Agatko, Zbyszku, Moose, i Panie Marmurku, Wy stare wygi; nikt mnie nie zatrudnił, dla nikogo nie pracuje tylko po prostu znalazłem ten wpis z mojego regionu a rozpoczynam poszukiwania w tym temacie. Nie jestem biegły w pisaniu na takich forach (a muszę ?) i uczę się. Więc wyhamujcie ze zbyt szybkimi ocenami. No, ale czegoś się od Was też można nauczyć. Wiem już, że firmy budujące z drewna budują po całym kraju i koszt transportu nie uczyni większej różnicy w koszcie za całość. To trzeba być chyba conajmniej magistrem aby to wiedzieć. Ale może też Wy się czegoś nauczycie. Jeżeli bierzesz firmę Jasiek i Stasiek, to może i obojetnie skąd une som, ale jeżeli chcesz firmę z innej bajki, to przynajmniej dla mnie, ma znaczenie gdzie jest jej biuro, jaki ma dorobek który można zobaczyć w jej okolicy a nie jeździć po całej Polsce i tracąc cenny czas a nie tylko pieniądze. A ten ktoś z okolic Rzeszowa, czyli moja okolica, napisał co napisał i dla tego mnie to zainteresowało.

Pientka
22-06-2012, 13:15
@SLJ Luzik ;) Musisz wziąć pod uwagę, że na tym forum "marketing szeptany" jest notoryczny stąd też taka reakcja niektórych osób. Nie zrażaj się tym ;)

borge
24-06-2012, 08:44
Jeżeli bierzesz firmę Jasiek i Stasiek, to może i obojetnie skąd une som, ale jeżeli chcesz firmę z innej bajki

oczywiscie kazdy ma prawo do wlasnych wyborow ale prosze uwazaj
zeby bajka nie zamienila sie w horror, czesto Jasiek i Stasiek
zbuduja lepiej niz te, ktore maja biuro
IMO z budowaniem domu jest podobnie jak z kupnem uzywanego samochodu
trzeba zainwestowac czas i gotowke w poznanie dokonan fachowcow,
obojetne czy tych 'pisanych' w cudzyslowie, czy tych bez

pozdrawiam

Fasola30
24-06-2012, 12:17
Będę mało oryginalna ale faktycznie Jerzy dom jak z bajki:)
W kwestii robienia stropu mam pytanie techniczne bo nie bardzo wiem jak się mamy do tego zabrać. Na belki stropowe chcemy połozyc deskę 22mm i na to legary i właściwą podłogę - deskę. I moje pytanie: Jak lub na czym oprzeć deskę tą 22mm przy ścianach zewnętrznych? czy ją wsunąć tak jak jest na zdjęciu czy coś podciąć przed wsunięciem? czy może od dołu jakąś kantówkę? Pojęcia nie mam:???: Belki mają śr. 26cm i są rozmieszczone co 95cm od osi do osi.
121917

zbyszek57
24-06-2012, 13:09
SLJ nie unos sie. poczytaj spokojnie, odetchnij. bedzie dobrze
a poza tym .... napisałes m.in cytat ".....Jeżeli bierzesz firmę Jasiek i Stasiek, to może i obojetnie skąd une som, ale jeżeli chcesz firmę z innej bajki, to przynajmniej dla mnie, ma znaczenie gdzie jest jej biuro, jaki ma dorobek który można zobaczyć w jej okolicy a nie jeździć po całej Polsce i tracąc cenny czas a nie tylko pieniądze. - koniec cytatu

Skoro inwestujesz w dom jakies pieniądze, tu zal Ci 500 zlotych , by obejrzeć dokanania firmy spoza regionu?
No chyba ze podchodzisz do budowy domu , jak do kupna samochodu. Tylko z regionu. no ale to Twoje pieniadze

marmur7
24-06-2012, 22:10
Będę mało oryginalna ale faktycznie Jerzy dom jak z bajki:)
W kwestii robienia stropu mam pytanie techniczne bo nie bardzo wiem jak się mamy do tego zabrać. Na belki stropowe chcemy połozyc deskę 22mm i na to legary i właściwą podłogę - deskę. I moje pytanie: Jak lub na czym oprzeć deskę tą 22mm przy ścianach zewnętrznych? czy ją wsunąć tak jak jest na zdjęciu czy coś podciąć przed wsunięciem? czy może od dołu jakąś kantówkę? Pojęcia nie mam:???: Belki mają śr. 26cm i są rozmieszczone co 95cm od osi do osi.
121917

Fasola - w moim przypadku wykonawca zostawił w balach ściennych i stropowych specjalne wycięcia na deski sufitowe. Prócz tego górna część bali stropowych i ostatni rząd bali ściennych był spłaszczony co pozwalało na bezproblemowe zamontowanie legarów. Nie mam w tej chwili zdjęć tego rozwiązania ale jak chcesz zrobię je jutro.
Z tego co widać, ścianki kolankowe masz również wykonane z bali. W naszym projekcie mieliśmy podobne rozwiązanie, ale w ostatniej chwili zostało to zmienione. Na całe szczęście, bo wykończenie poddasza byłoby niezłą zabawą ;)

Fasola30
25-06-2012, 06:13
Marmur wiem o co chodzi z tymi wycięciami (zdjęia mile widziane:)) My ich jednak nie mamy i dlatego nie wiem jak zamontować deskę przy sciankch kolankowych. Ekipa jeszcze jest na budowie więc jak coś moga jeszcze gdzieś powycinać. Tylko w belkach stropowych to juz chyba za późno. A gdyby tak w balu w ścianie kolankowej podciąć taki kawałek na wysokość aby wsunąć deskę i legar ? Czy to miałoby sens? Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

miśkablond
26-06-2012, 10:59
mam pytanie odnośnie metody klejenia plytek na płycie osb czy macie jakieś sprawdzone metody. polecono mi klej SIKA SIKABOND T8 ale mój wykonawca chce zrobić wylewkę elastyczna( a podobno nie ma wylewek elastycznych które niebyłyby na bazie cementu, a takich nie moze dawać na płyty osb) bede miała ogrzewanie podłogowe i płytki podkleić klejem mapei s2 ( ale jest to klej cementowy boję się że pod wpływem pracy drewna cement popęka i po kilkunasty lub kilku latach bedzie możliwość przeciekania wody czy moje obawy są słuszne?

marmur7
26-06-2012, 22:20
Fasola - zgodnie z obietnicą daję kilka zdjęć (legary i okolica komina) - coś tam w kurzu i trocinach jeszcze widać ;)
Wszystkie belki stropowe są spłaszczone. Na nie przybita jest deska dystansowa, potem filc i na to wszystkio legary. Deska dystansowa pozwala w powstałą przestrzeń ( ok 2,7 cm) wsunąć deski sufitowe lub płyty gk.

https://lh4.googleusercontent.com/-3bCtPQjCVrg/T-ofnbhENuI/AAAAAAAAKIs/us3hbEv2_3s/s800/legary2.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-AvHTMRjaM6Y/T-ofoAbgWXI/AAAAAAAAKI0/r5ImUc_aMFM/s800/legary3.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-A2xSbQLPo9c/T-ofonYrWQI/AAAAAAAAKI8/Ou8eFnYr4PY/s800/legary4.jpg

Katarzyna maciejewska
26-06-2012, 22:36
Witam. Mam pytanie do Państwa. Mamy dom z pustką nad salonem, salon ok. 30 m.kw.połączony z jadalnią i kuchnią, holem i korytarzem do części sypialnej domu. Wszystko to ma jakieś 70 m. albo i więcej. No i ta pustka z dużą antresolą, wielkości pokoju, ok. 12 m. kw. W salonie okno na dole 4 m. z małym haczykiem, nad nim okno trójkątne w szczycie , trójkąt o podstawie 4 m, równoramienny. I teraz-jak to ogrzać zimą. A raczej dogrzać, bo będziemy mieć piec na ekogroszek jako główne źródło ciepła ( na działce brak gazu) . Opcja A to wkład kominkowy z DGP na cały dom, dogrzewający także salon z przyległościami, będący jedynym źródłem ciepa w okresie przejściowym wiosna-jesień.
Obiekcja 1-zabudowa zatrzymuje sporo ciepła, dużo ucieka w komin, salon niedogrzany.
Obiekcja2-dom parterowy, anemostaty pod sufitem ogrzeją pokoje, jeśli ciepło ma naturalną tendencje do unoszenia się do góry? Wiadomo, ze im niżej źródło ciepła, tym lepsza wydajność tegoż.
Opcja B to piec kominkowy, wydajny, jakiś dobry, np. norweski (?) , który oddaje bardzo dużo ciepła pomieszczeniu, w którym stoi. Może temu molochowi dałby radę? Obiekcja1-ogrzewamy tylko salon z przyległościami, w okresach przejściowych musi działać piec co.
Obiekcja2-czy nie będzie za gorąco?

Poradzicie coś?

Pientka
27-06-2012, 07:01
Może kominek obudowany kaflami, które długo oddają ciepło? Rozwiązanie jest praktyczne i ładne nie mniej kafle są obecnie dosyć drogie.

Katarzyna maciejewska
27-06-2012, 09:37
Dzięki za odpowiedź. Kafle są drogie, a te, które mi się podobają -mega drogie. Ale Ostatnio trafiłam na cuda z betonu
http://mapsil.wordpress.com/2011/11/28/amazing-cement-tiles-by-ivanka/
Które sami możemy sobie zrobić. Wyrzeźbić , potem odlać formę i zrobić kopyto.
Ciekawe, czy są preparaty, które uodparniają beton na wysoka temperaturę. Chyba muszą być, np. w hutach?
Dobrze by było, żeby piec trzymał ciepło, fakt.
Pozdrawiam!

skvarec
27-06-2012, 10:54
mam pytanie odnośnie metody klejenia plytek na płycie osb czy macie jakieś sprawdzone metody. polecono mi klej SIKA SIKABOND T8 ale mój wykonawca chce zrobić wylewkę elastyczna( a podobno nie ma wylewek elastycznych które niebyłyby na bazie cementu, a takich nie moze dawać na płyty osb) bede miała ogrzewanie podłogowe i płytki podkleić klejem mapei s2 ( ale jest to klej cementowy boję się że pod wpływem pracy drewna cement popęka i po kilkunasty lub kilku latach bedzie możliwość przeciekania wody czy moje obawy są słuszne?

mam zrobiony prysznic klejem sika i jest super elastyczny, wodoszczelny, dobrze przewodzi ciepło (mam tam ogrzewanie elktryczne pod prysznicem). Jedyna wada to ze jest drogi... ale mysle ze warto w miejscach najbardziej newralgicznych go zastosowac własnie.
pozdrawiam Jarek

skvarec
27-06-2012, 10:56
Dzięki za odpowiedź. Kafle są drogie, a te, które mi się podobają -mega drogie. Ale Ostatnio trafiłam na cuda z betonu
http://mapsil.wordpress.com/2011/11/28/amazing-cement-tiles-by-ivanka/
Które sami możemy sobie zrobić. Wyrzeźbić , potem odlać formę i zrobić kopyto.
Ciekawe, czy są preparaty, które uodparniają beton na wysoka temperaturę. Chyba muszą być, np. w hutach?
Dobrze by było, żeby piec trzymał ciepło, fakt.
Pozdrawiam!

Kominek na pewno sie sprawdzi, trzeba dobrze dobrać moc i będzie cieplutko... jest dużo tańszy niż ładny piec i też długo trzyma ciepło (trzeba dać tylko grube polana na noc)
pozdrawiam
Jarek

Pientka
27-06-2012, 11:00
Alternatywne rozwiązanie do kominka to wykonanie rozprowadzenia ciepła po danych pomieszczeniach kanałami nawiewowymi z turbiną. Dzięki temu ciepło z kominka można rozprowadzić dokładnie po pomieszczeniach jakie nas interesują. Koszt 2000-2500 więc nie jest to kosmos.



Dzięki za odpowiedź. Kafle są drogie, a te, które mi się podobają -mega drogie. Ale Ostatnio trafiłam na cuda z betonu
http://mapsil.wordpress.com/2011/11/28/amazing-cement-tiles-by-ivanka/
Które sami możemy sobie zrobić. Wyrzeźbić , potem odlać formę i zrobić kopyto.
Ciekawe, czy są preparaty, które uodparniają beton na wysoka temperaturę. Chyba muszą być, np. w hutach?
Dobrze by było, żeby piec trzymał ciepło, fakt.
Pozdrawiam!

skvarec
27-06-2012, 11:56
No jacy Państwo jesteście już doświadczeni, wszystko wiedzący. No, ale rozumiem, "fala" i tutaj obowiązuje. Nie ma to jak ponapinać "mięśnie" i komuś kto dopiero wchodzi w temat pokazać gdzie jego miejsce. Więc Agatko, Zbyszku, Moose, i Panie Marmurku, Wy stare wygi; nikt mnie nie zatrudnił, dla nikogo nie pracuje tylko po prostu znalazłem ten wpis z mojego regionu a rozpoczynam poszukiwania w tym temacie. Nie jestem biegły w pisaniu na takich forach (a muszę ?) i uczę się. Więc wyhamujcie ze zbyt szybkimi ocenami. No, ale czegoś się od Was też można nauczyć. Wiem już, że firmy budujące z drewna budują po całym kraju i koszt transportu nie uczyni większej różnicy w koszcie za całość. To trzeba być chyba conajmniej magistrem aby to wiedzieć. Ale może też Wy się czegoś nauczycie. Jeżeli bierzesz firmę Jasiek i Stasiek, to może i obojetnie skąd une som, ale jeżeli chcesz firmę z innej bajki, to przynajmniej dla mnie, ma znaczenie gdzie jest jej biuro, jaki ma dorobek który można zobaczyć w jej okolicy a nie jeździć po całej Polsce i tracąc cenny czas a nie tylko pieniądze. A ten ktoś z okolic Rzeszowa, czyli moja okolica, napisał co napisał i dla tego mnie to zainteresowało.

witam
mogę z czystym sumieniem polecic firme Loghouse ze Skomielnej Czarnej - własnie stawiaja mi dom z bala i jestem pod wrazeniem
w mojej okolicy - śląsk - "fachowcy" zachowują się jak książęta... mają swoje terminy, przyjdą 1 dzień, żeby załapać robotę a potem czekasz 2 tyg... poza tym cenią się wysoko a jakość nie zawze najlepsza (mam wrażenie że ci lepsi to pojechali robić na zachód), ale najważniejsze jest to że dane słowo nie ma dla nich żadniego znaczenia... (znajomi, którzy budowali domy murowane to po roku nerwy maja zrujnowane....)
A moi górale co powiedza tak zrobią, nie są drodzy i do tego punktualni, a słowo dla nich jkest święte.. aż przyjemnie z takimi ludżmi obcować! - nie wiem czy inni górale też maja takie zasady ale jestem z moimi w szoku!
pozdrawiam
Jarek

borge
27-06-2012, 12:19
I teraz-jak to ogrzać zimą. A raczej dogrzać,

jakis czas temu T.Zubilewicz prezentowal w Tv kominki zbudowane ze
steatytu czyli materialu o niezwyklych wlasciwosciach cieplnych,
steatyt ogrzewany przez 2 h, oddaje cieplo przez 24-30 h, czyli
podobnie jak piec akumulacyjny*
niestety, w chwili obecnej na swiecie tylko kilka firm zajmuje sie
obrobka steatytu i budowa z niego kominkow, jest to dosc droga
inwestycja
poniewaz pewnie szukasz budzetowych rozwiazan, powyzsze przytaczam
jako fakt ktory warto znac, gdybys gwaltownie sie wzbogacila ; )



mogę z czystym sumieniem polecic firme Loghouse ze Skomielnej Czarnej... nie są drodzy

szukajac wykonawcy rozmawialem telefonicznie z Log House i przyznam
ze jak na 'goralskie' standardy cenowe, nie byli az tak bardzo atrakcyjni,
przynajmniej dla mnie : /

pozdrawiam

* google - steatyt, Tulikivi

Katarzyna maciejewska
27-06-2012, 17:42
Borge, steatyt jest super, czytałam o nim, tylko najlżejszy piec waży ponad tonę :(

Nomat
27-06-2012, 18:16
Witaj Modlishka.
Spróbuj napisać do Ros-Pol , oni tam mają pana Zbyszka, ten gość ma naprawdę pojęcie o drewnie. Budują domy z bala syberyjskiego, myślę że Ci pomoże.

Nomat
27-06-2012, 18:35
Katarzyna, nie wiem jak wygląda to ogrzewanie, ale jedno jest pewne, w przypadku otwartej przestrzeni nad salonem,trzeba zastosować ogrzewanie podłogowe które grzeje tylko do wysokości około 180 cm od podłogi ( zobacz w internecie rozkład temperatur przy zastosowaniu ogrz. podłogowego)
Źródło ogrzewania ( kominek czy też piec) w takim przypadku nie mają znaczenia, byle byłyby dobrze wyliczone.


Witam. Mam pytanie do Państwa. Mamy dom z pustką nad salonem, salon ok. 30 m.kw.połączony z jadalnią i kuchnią, holem i korytarzem do części sypialnej domu. Wszystko to ma jakieś 70 m. albo i więcej. No i ta pustka z dużą antresolą, wielkości pokoju, ok. 12 m. kw. W salonie okno na dole 4 m. z małym haczykiem, nad nim okno trójkątne w szczycie , trójkąt o podstawie 4 m, równoramienny. I teraz-jak to ogrzać zimą. A raczej dogrzać, bo będziemy mieć piec na ekogroszek jako główne źródło ciepła ( na działce brak gazu) . Opcja A to wkład kominkowy z DGP na cały dom, dogrzewający także salon z przyległościami, będący jedynym źródłem ciepa w okresie przejściowym wiosna-jesień.
Obiekcja 1-zabudowa zatrzymuje sporo ciepła, dużo ucieka w komin, salon niedogrzany.
Obiekcja2-dom parterowy, anemostaty pod sufitem ogrzeją pokoje, jeśli ciepło ma naturalną tendencje do unoszenia się do góry? Wiadomo, ze im niżej źródło ciepła, tym lepsza wydajność tegoż.
Opcja B to piec kominkowy, wydajny, jakiś dobry, np. norweski (?) , który oddaje bardzo dużo ciepła pomieszczeniu, w którym stoi. Może temu molochowi dałby radę? Obiekcja1-ogrzewamy tylko salon z przyległościami, w okresach przejściowych musi działać piec co.
Obiekcja2-czy nie będzie za gorąco?

Poradzicie coś?

Nomat
27-06-2012, 19:03
Witajcie andrew i babus.
Zgadzam się z andrew, dom z bala jest ciepły i chociaż rzeczywiście jest "trudny" w ogrzewaniu, można przy odrobinie wiedzy, wykonać go
w standardzie energo oszczędnym, najważniejsze jest zapewnienie mu ( domowi) odpowiedniej ilości masy akumulacyjnej, której dom drewniany w zasadzie nie posiada. Powinien być też zainstalowany rekuperator. Ogrzewanie takiego domu drewnianego będzie tanie, nie powinno przekroczyć 2 złotych za 1 m2 miesięcznie, (mały wydatek energetyczny) i spadek dobowy temperatury nie powinien przekraczać 1-2 stopni C.

Fasola30
28-06-2012, 07:24
Dzięki marmur za fotki:)

miśkablond
30-06-2012, 09:36
mam zrobiony prysznic klejem sika i jest super elastyczny, wodoszczelny, dobrze przewodzi ciepło (mam tam ogrzewanie elktryczne pod prysznicem). Jedyna wada to ze jest drogi... ale mysle ze warto w miejscach najbardziej newralgicznych go zastosowac własnie.
pozdrawiam Jarek

Bardzo dziękuje za odpowiedź :) wrzucam kilka fotek z mojej budowy https://picasaweb.google.com/111492829376259460176/20120531Telefon2012?authkey=Gv1sRgCJbOr8Gu1oCCzwE

kala67
01-07-2012, 20:29
Witam !!!!

Jeśli ktoś mógłby mi podać namiary na fachową firmę, która umiałaby ocieplić z zewnątrz dom drewniany, będę wdzięczna. Informację proszę prześlijcie na priv.

Hej.....czyli jednak zdecydowaliście sie ocieplać??
...a jak inne sprawy???

agatka2106
04-07-2012, 18:25
Witam
Nie wiem, czy ktoś pamięta mnie, czy nie ;) ?. Jak ktoś zainteresuje się, to za pomocą historii moich postów dowie się o mojej przygodzie i pasji.
Po wielkich bojach z przyrodą i z samym sobą skończyłem dach mojej chatki.

Teraz zająłem się garażem dla eksperymentu i o oddźwięku czytelników. Może ktoś zainteresuje się ;)

A oto co skończyłem z dachem :)
http://images39.fotosik.pl/1602/1fcf3d705cf64528.jpg
http://images38.fotosik.pl/1646/03c5493cd7179813.jpg

Pamietamy, pamietamy. Czekalam na efekty, garaz tez z przyjemnoscia obejrze, nadal mnie interesuje.
Pozdrawiam

andrzej83x
09-07-2012, 10:25
Rzeczywiście domy z bali[/URL] [ moderowano - reklama ]są coraz bardziej popularne. Zaprezentowane przeze mnie w tej technologii można wykonać z bala o grubości 70 oraz 100 mm. Dodatkowo każdy dom jest ocieplany wełną o grubości 150 mm.

zbyszek57
09-07-2012, 11:18
no to rzeczywiście domy z bali :) i wełny

marmur7
09-07-2012, 22:01
Najpierw przeczytałem, że chodzi o bal 70 cm i prawie wpadłem w kompleksy ;)

Zbyszek - zdecydowałem, że podłogę na poddaszu wykonam z płyty osb i paneli. Legary na stropie mam rozłożone co 50 cm. Czy płyta o grubości 22m będzie wystarczająca ? Nie mam w okolicy dostawcy płyt 25 mm, jednocześnie wiem że np podłogi z litego drewna mają zwykle ok 28 mm stąd mała wątpliwość dot wytrzymałości dwudziestki dwójki.

zbyszek57
10-07-2012, 10:26
marmur..jesli moge doradzić, to ja często robię inaczej. Biorę dwie plyty OSB - na dól 15 mm , potem rozlewam klej wikolowy i na to. z przesunięciem o polowe wymiaru daje 12 mm. Wychodzi drożej ale wytrzymałość jest jakieś 30 % większa:) Oczywiście płyty sa do siebie kręcone wkrętami

marmur7
10-07-2012, 21:42
Fajny sposób :) kupiłem już co prawda część płyt 22 mm, ale nie ma problemu by je zrobić na zakładkę choćby z płytami 10 mm. Dzięki za podsunięcie pomysłu :)
Pamiętam jak kiedyś pisałeś o ścianach ukośnych na poddaszach - że tez robisz dwie warstwy - najpierw płytę osb a potem płytę gk. To też na klej plus wkręty ? A jeśli tak , czy wkręty zawsze powinny wchodzić w łaty pod płytami czy pełnią tylko i rolę dodatkowego wzmocnienia dla kleju ?

zbyszek57
11-07-2012, 09:06
Wiesz, jeśli dobrze " okręcisz " OSB czy MFP to wystarczy zastosować krety wchodzące w płytę. Nie ma potrzeby dublować mocowania. Podstawa jest dobrze wykonany stelaż a raczek konstrukcja poddasza w tym przypadku. jak sa piony i płaszczyzny to "dajesz" klej na grzebień i w zasadzie uzyskujesz bardzo dobrą sztywność ściany .

marmur7
11-07-2012, 12:31
Ok, ale prócz wkrętów również klej ? Dobrze pamiętam ?

zbyszek57
11-07-2012, 17:08
oczywiście, klej na grzebień optymalnie 10 . Jak płyta " stanie" to dopiero wkrety.

marmur7
11-07-2012, 20:04
To ostatnie pytanie z serii poddaszowej ;) Jaką grubość osb dajesz na ściany skośne ( pod gk) i czy łącząc płyty osb i gk stosujesz jakiś specjalny klej o podwyższonej plastyczności czy zwykły do gk ?

zbyszek57
12-07-2012, 06:18
ja stosuje NidaGips T i nie narzekam

marmur7
12-07-2012, 12:46
Dzięki za info :)

kamila_mod
06-08-2012, 13:56
Witam,
mój znajomy wybudował niedawno dom całoroczny z bali. Skorzystał z usług firmy budowlanej Zbigniew Szewczyk, która od lat zajmuje się budownictwem tego rodzaju domów z drewna i udziela wszelkiej pomocy, wyjaśnień w tym zakresie. Dom został zbudowany w kilka miesięcy i od razu nadawał się do zamieszkania (nie trzeba było czekać aż mury wyschną jak w przypadku domów z cegły). Pięknie wygląda, a zapach drewna w domu jest niesamowity. Na stronie http://www.kanadyjskiedomy.pl w zakładce Galeria można zobaczyć ten dom, Projekt nr 23.

Pozdrawiam :bye:
Kama

Bedstemider
08-08-2012, 09:01
Witam;
jestem na etapie projektu domu z bali o grubości 22 cm i pow uzyt ok 110 m2.
Mam dylemat co do wielkości okien; jak moglibyście to napiszcie jakie macie rozmiary okien na parterze w kuchni i salonie oraz na poddaszu;
Pozdr

marmur7
08-08-2012, 11:01
Jesli masz bale okrągłe to musisz brać pod uwagę że wysokość okien musi być dopasowana do kształtu bali. Okno najlepiej wygląda gdy bal jest przycięty gdzies w połowie swojej grubości. W tej sytuacji, gdy przykładowo okno o wysokości 120 cm będzie pasować do bali ale wyda Ci się zbyt małe, to nie będziesz mógł go zwiększyć np o 10 cm ale o całe 22 cm.
Na dole mam okna o rozmiarach: 150 x 140 ( szer x wys), 130x120, 120x120 , 60x90 W moim przypadku mozna było zrobić rózne wymiary, gdyz okna nie znajdują sie w tych samych pomieszczeniach . Inną wysokość zastosowałem np salonie a inną w kuchni ( ze wzgl. na przyszłe blaty kuchenne).
Na piętrze na ścianach szczytowych 120x120 i 130 x120, połaciowe 78x118.

zbyszek57
08-08-2012, 12:55
Marmur, to nie do końca jest tak , jak mówisz. Pamiętaj o tym,ze bal okrągły ma tzw przesuniecie wysokości. Przykładowo od frontu " startujesz" pełnym balem, ale szczyt zaczynasz z połówki. Jeśli masz pokój narożny to przy Twojej metodzie okna i tak będą na nierównej wysokości. Nie ma idealnego rozwiązania dla okien w domu z bala. Chyba ,że machniesz reka i pozwolisz na pełen luz .

marmur7
08-08-2012, 15:43
Zbyszek - to o czym piszesz to oczywista oczywistość ;) Jeśli ktoś chce mieć okna na dwóch narożnych ścianach pokoju na parterze to i tak będzie miał je na róznej wysokości ze wzgl na przesunięcie bala. Ja wspominam o tym z czym sam się borykałem podczas procesu budowy. Pierwotnie załozylismy sobie , że główne okno salonu ma mieć 150 cm szer i 130 cm wysokości. Takie proporcje nam sie podobały a wielkość okna wydawała nam sie dopasowana. Jednak gdy konstrukcja zaczęła powstawać realnie, okazało się, że grubość bali wymaga zwiększenia lub zmniejszenia wysokości okna. Wybraliśmy te pierwszą ewentualność i nie żałujemy. Przed budowa nie zdawałem sobie sprawy, że może istnieć takie ograniczenie. te sprawy wychodza dopiero "w praniu" :)

A przy okazji - mam podwalinę wysokości 18 cm. Musi ona pomiescić ocieplenie, wszystkie instalacje i docelową posadzkę. Chciałbym jednak pionowo oddzielić styropian od podwaliny by nie miał z nia bezpośredniego styku ( bo styk drewna i styropianu lubi owocować grzybkiem). Czy sa jakieś np taśmy dylatacyjne o takiej wysokości ?

Bedstemider
11-08-2012, 18:08
Dzięki za info, wybrałem okna 90x90 do piwnicy, 150x230 na parterze i 120x120 na poddaszu, a teraz mam nastepny dylemat i mam nadzieje że mi pomożecie.
Chodzi o ogrzewanie domu. Dom ma pow uzyt ok 168 m2 w tym jest piwnica o pow uzyt ok 60m2. Ogrzewanie wymyśliłem sobie takie: w piwnicy piec + może 2 grzejniki w garażu, który jest w piwnicy; na parterze ogrzewanie podłogowe + kominek a na poddaszu w każdym pokoju grzejnik. Pytanie jakie paliwo wybrać, myślałem o pelecie, ale kilka mi odradziło i poradziło ekogroszek. Pytanie tez z jakiej firmy wybrać piec? Napiszcie jak macie to u siebie rozwiązanie, ale jakie polecacie ażeby było prosto a dobrze. AAA dom będzie z bali prostkątnych o gr 18cm i szer 30cm bez docieplenia.
I jeszcze jedni jakie przyłącze energetyczne macie, chodzi ile kw??
pozdr

zbyszek57
11-08-2012, 20:35
Marmur, podwalinę masz z czego? chodzi mi o rodzaj drewna ?

Bedstemider, a czemu nie kupisz pieca na pellet, ekogroszek, zrębki itp? z podajnikiem automatycznym?
Jest kilka firm, np Stalmet z Oswiecimia, ktore robia piece na kilka rodzajow paliwa.
Co do paliwa, to sam sobie policz, jaki jest współczynnik uzyskania 1 kW z ekogroszku, pelletu, zrebkow czy owsa.
Poszukaj tzw energetycznosci, czyli ile MJ jest w tonie danego produktu opalowego i sam sobie policz, ile Cie kosztuje opał na zimę i czy warto inwestowac w piec z podajnikiem

marmur7
11-08-2012, 22:15
Tak jak cały domek - podwalina z sosny.
Fundament izolowany grubą papą zgrzewalną. Na niej posadowiono podwalinę.
Wymysliłem sobie tak - zanim w środku położę styropian, cała powierzchnię chce wyłożyć jeszcze folią ( by odzielić styropian od reagującego z nim asfaltu).
Folia ma leżeć jednak tylko poziomo bez żadnych zakładek na podwalinie. I teraz mam dylemat jak odzielić boki styropianu od podwaliny. Chciałem zastosować jakąś brzegową taśmę dylatacyjną, ale nie znalazłem taśmy o wysokości 18 cm. Nie wiem też czy taka taśma byłaby dobrym rozwiązaniem. Inną opcją byłby pas papy która nie zawiera lepiku. To wszystko jednak są moje dyletanckie rozważania :) Może jest jakiś inny sposób ?

zbyszek57
12-08-2012, 08:25
Marmur, wiesz .. ja używam na podwaliny modrzewia, wiec nie mam problemów z izolacja czy dylatowaniem.
Mam inne pytanie- czemu ma ta dylatacja służyć? jesli zrobisz tzw wanne z filii, to wyciągnij ja ponad podwalinę i będzie ok. Ociepliłeś od dolu podsypkę? bo rozumiem,ze masz chudziak na ktorym zamierzasz polozyc styro i na to siatke zbrojeniowa i wylewkę końcową? Popraw mnie, jak sie mylę

Bedstemider
12-08-2012, 08:56
Marmur a jak u Ciebie będzie wyglądać ogrzewanie??

marmur7
12-08-2012, 10:58
Zbyszek - podsypki nie ocieplałem, reszta mniej więcej jak piszesz. Może z wyjątkiem zbrojenia siatką. Zamiast niej beton wzmocnię włóknem szklanym. Tę technologię zastosowano podczas przebudowy budynku mjej firmy i efekty są znakomite.
Najprościej byłoby jak piszesz - zawinąć folię na podwalinę, jednak obawiam się pleśni na styku drewna i folii, podobnie jak w przypadku styku drewna i styropianu. Przerabiałem to w zeszłym roku. W miejscu gdzie kawałki styropianu dotykały deskowania, kożuch pleśni pjawił się w ciągu 2 tygodni. Tak więc, zależy mi nie tyle na dylatacji, tylko na skutecznym odgrodzeniu drewna podawliny od styro i folii.
Żeby było weselej w zasadzie powinienem zastosować podwójną "wannę". Bo najpierw muszę odzielić położoną na chudziaku papę od styro, a potem oddzielić styro od wylewki końcowej. Kurcze, dużo tego .

Bedstemider - ogrzewanie kominkowe w układzie zamkniętym ( grzejniki na parterze i poddaszu) z podwójnym zasobnikiem buforowym, który powinien wyeliminować konieczność stałego dokładania drewna.

krzych37
13-08-2012, 12:39
Witam po rocznej przerwie
w tym czasie zalatwilem pozwolenie na budowe i teraz szukam wykonawcy
czy ktos z Was mial do czynienia z firmą SEGURI
firma ma swoja siedzibe obok Grodziska Mazowieckiego
interesują mnie opinie na ich temat jesli ktokolwiek kiedykolwiek mial z nimi doczynienia
pozdrawiam Krzysiek

arcydiakon
13-08-2012, 13:08
Witam, niedawno pracowałem przy rozbiórce domu z bali. Na Zamojszczyźnie pozostało wiele domów które były budowane niemalże bez gwoździ. Bale były zaplatane na siebie za pomocą zakładek na końcach - trudno to wyjaśnić bez rysunku. Przypomina to trochę zasadę budowania z klocków lego. Taki dom może przetrwać 150 i więcej lat.

zbyszek57
14-08-2012, 00:18
Marmur, no sporo Cie czeka:) Pomyślałem o oddzieleniu podwaliny od folii( styropianu) Kiedyś do dylatowania poszczególnych pól wylewanego betonu stosowano pasy szkła zbrojonego. Teraz juz tego sie nie stosuje. Ale mozna rozważyć dylatowanie folią- twardym plastikiem typu obrzeża ogrodnicze albo plastikowa folia do robienia poziomej izolacji fundamentów. Ta folia fundamentowa występuje w szerokościach 30 i 50 cm. Tak mi się pomyślało

zbyszek57
14-08-2012, 00:18
Witam po rocznej przerwie
w tym czasie zalatwilem pozwolenie na budowe i teraz szukam wykonawcy
czy ktos z Was mial do czynienia z firmą SEGURI
firma ma swoja siedzibe obok Grodziska Mazowieckiego
interesują mnie opinie na ich temat jesli ktokolwiek kiedykolwiek mial z nimi doczynienia
pozdrawiam Krzysiek

siedzę pod Grodziskiem 25 lat i nie słyszałem o takiej firmie.

marmur7
14-08-2012, 09:20
Zbyszek - ludzie z firmy budowlanej, która remontowała nasz budynek firmowy ( specjalizują się w renowacji zabytków) doradzili mi, żebym użył płyt botactowych. Są wykonane z pianki ( rodzaj twardego poliuretanu), obustronnie zbrojone i pokryte czymś podobnym do zaprawy. Widziałem jak montowali je w naszych pomieszczeniach firmowych. Można je stosować wszędzie, ale ze wzgl na cenę zakładali je gł. w miejscach, które mogą mieć kontakt z wilgocią. Np w okolicach witryn gdzie pojawiał się grzyb. Można to ciąć, przyklejać , przybijać albo przykręcać. Nie gniotsja nie łamiotsja a przy okazji jest neutralne pod względem "grzybicznym". Uzyję płyt o grubości 5 mm. Sądzę, że do moich celów to idealne rozwiązanie :)

Czy szczeliny miedzy podwaliną a pierwszym balem można ( z zewnątrz) uszczelnić zwykłą pianką poliuretanową ? Wiem, że są tam paski pianki rozprężnej, ale nie uchroni ona przed dużym mrozem. Szczeliny mają miejscami do 1,5 cm. Nie wiem czy poliuretan ma własciwosci rozkurczliwe ( w razie gdyby szczelina sie jeszcze trochę zwiększyła.

zbyszek57
14-08-2012, 22:22
myslałem ze chcesz ekologicznie :) Mogles uzyc do tego plyt poliestrowych z wlokna szklanego:

marmur7
15-08-2012, 00:01
Nie jestem ortodoksem - mam 120 m2 stuprocentowej ekologii i jak pod podłogą zamontuję kilka pasków poliuretanu to świat się nie zawali :)
A tak w ogóle, to co się dzieje z tym wątkiem ? Cicho tu jak w grobie. Albo wszyscy zajęci budowami albo kryzys i te sprawy ;) Skoro Szewczyk się tu reklamuje to coś musi być na rzeczy ;)

krzych37
15-08-2012, 09:30
Nie chce żebym został posadzony o reklamę ale to są dokładnie Opypy pod Grodziskiem stoi tam dom prezentacyjny przez nich wybudowany w którym mieszka właściciel firmy (tak mi się wydaje). Byłem i wrażenie bardzo pozytywne tylko wiadomo każdy zachwala swój produkt:). jedyne co mnie zastanawia to stwierdzenie ze w domach całorocznych oprócz wełny i mszenia miedzy balami stosują dla wzmocnienia i szczelności połączenia klejenie. Czy przy sile z jaka pracują bale ma to jakieś znaczenie ????

zbyszek57
15-08-2012, 09:58
w Opypach jedyny dom z bala to dom firmy Misoni. I za cholere tam właściciel firmy nie mieszka. Ale mniejsza z tym

W domach całorocznych NIE powinno sie stosować wełny mineralnej- mowie o domach z bala a nie szkieletowych w ktorych elewacja jest 5 czy 7 cm kantówka a reszta to wełna i plyta GK w srodku
Mszenie stosuje sie w przypadku połączeń płaskich czyli domu budowanego z tzw płazów.
co do klejenia, to albo dom z bala ( drewna klejonego BSH czy KVH) albo bal lity. Czasem stosuje sie podciągi klejone, gdy rozpiętość stropu wymusza takie rozwiązania. Ale nie powinno sie laczyc tych dwoch technologii w ścianach ze wzgledu na nierównomierne osiadanie i wysychanie ( w przypadku drewna klejonego brak wysychania)

agatka2106
17-08-2012, 20:57
Nie jestem ortodoksem - mam 120 m2 stuprocentowej ekologii i jak pod podłogą zamontuję kilka pasków poliuretanu to świat się nie zawali :)
A tak w ogóle, to co się dzieje z tym wątkiem ? Cicho tu jak w grobie. Albo wszyscy zajęci budowami albo kryzys i te sprawy ;) Skoro Szewczyk się tu reklamuje to coś musi być na rzeczy ;)


Zyjemy, siedzimy cicho bo za madre pytania padaja. Pozdrawiam

Zbigniew100
18-08-2012, 11:16
Witam wszystkich.

Z racji tego ,że domy z bali stały się "modne ' mam zamiar poznać tajniki budowy domu tą technologią.
Nie jest to zainteresowanie "bezinteresowne" , właśnie mam nadzorować taką budowę. :(

Dlatego mam prośbę do doświadczonych budowniczych tego wątku.
Będę starał się w miarę zapoznawania się z wątkiem wypisywać ważne sprawy, jeżeli uznacie że o czymś zapomniałem to proszę o podpowiedź.
Oczywiście nie będzie to "święta księga " budowania domu z bala . Dopuszczam odmienne stanowiska i oceny .
Dla sprawnego prowadzenia notatnika " rezerwuję sobie parę wpisów"

Jeszcze raz pozdrawiam i zapraszam do podpowiedzi.

Zbigniew

Zbigniew100
18-08-2012, 11:16
Dom z bala - fundamenty

Zbigniew100
18-08-2012, 11:17
Dom z bala - konstrukcja


Oto moje notatki z seminariów Muratora n/t budowania domów z drewna.
W Szwecji domy w konstrukcji drewnianego szkieletu to 90% wszystkich domów, w POlsce zaledwie 5% (w Niemczech 30%).
Tu była dygresja o oknach PVC, których podobno stosowanie na zachodzie gdzieniegdzie jest już zabronione !?!
Żeby dom był postawiony z drewna bez ocieplenia i wg polskich norm to grubość bala musi być conajmniej 23cm !!! (prznikalność 0,5). Mniejsze bale wymagają docieplenia i wtedy konsrtukcja zbliża się do zwykłego "kanadyjczyka" (chodzi o to, że jeśli postawimy dom z cienszych bali i zaczniemy go ocieplać przy pomocy łat, wełny folii i wykańczając wewnątrz płytą g-k to można nazwać taką konstrukcję domem szkieletowym, w którym na zewnątrz zamiast cienkiego tynku albo sidingu użyto bali. Przy takim spojżeniu zamist bali można dać cienką deseczkę, która da taki sam efekt wizualny).
Bardzo ważna rada dla tych co ocieplają od wewnątrz i chcą wykańczać boazerią (a nie np płytą g-k), żeby pod boazerię dać płytę g-k, która gwarantuje pół godziny odporności ogniowej. Podobno noedawno był pożar wdomu drewnianym tak właśnie wykończonym i dzięki płycie g-k spalił się TYLKO pokój w którym wybuchła butla z gazem. Po drugiej stronie płyty g-k konstrukcja drewniana była zdrowa i nienaruszona !
Ważne jest, żeby drewno suszyć komorowo (ok 60 stopni C) bo wtedy zabija się w nim wszelkie bakterie, robactwo i jajeczka. Sezonowanie nie gwarantuje tego !
Jak się taki bal wysuszony ostruga to nawet nie trzeba go impregnować. Podobno w Stanach nie impregnuje się drewna pod budownictwo jednorodzinne (oprócz zewnętrznych tarasów).
No i jeszcze o wyższości świerku i sosny http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile.gif Świerk kest bardziej odporny na grzyby i owady a sosna barzdziej elastyczna za to !

No i może na koniec o wyższości domu z drewna nad murowanymi. Oprócz tego, że są chyba najzdrowsze to można je łatwo i w miarę szybko przerabiać (prowadzić nowe instalacje) a w ostatecznośći rozebrać (spalić) i zbudować nowy. Technologia tak się zmienia, że za kolejne 30-50 lat będą już zupełnie inne materiały i sposoby na budowanie, że to co wybudujemy dzisiaj będzie stare (tak jak dzisiaj jest stare to co powstało 40 lat temu). Dom drewniany o wiele łatwiej, taniej i szybciej zmodernizować bądź nawet rozebrać i postawić nowy. Dom murowany nie tak łatwo. No i nie ma co zrobić z betonem i cegłami (spalić nie można).
To chyba tyle.
Jak macie pytania czy komentarze to śmiało !

Sosna czy świerk ?

Edzia,rozmawiałam z cieślą. Lepsze są balę sosnowe. Są twardsze. No i sosna ma więcej żywicy.

Skurcz
Drewno schnie i kurczy się różnie w zależności od kierunku włókien.
Pamiętać ,że należy zostawić przerwy lub inne "sposoby" które zniwelują te problemy.
1. nad oknami i drzwiami odpowiedni dystans, "pustki"
2. słupy na śrubach
3. elementy kompensacyjne dla instalacji wod-kan

Zbigniew100
18-08-2012, 11:18
Dom z bala - ścianki działowe, podłogi


Dom skrzypi

Z tego zo mówili na seminarium to skrzypi bo :

1. elementy konstrukcji są za słabe w stosunku do wyliczonego obciążenia (konstrukcja się ugina pod wplwem ciężaru np człowieka) i drewno skrzypi o drewno.

2. brak odpowiednich uszczelek (ochraniaczy) pomiędzy zasadniczymi elementami konstrukcji. Jeśli pomiędzy elementami stropu (legary) a podłogą piętra (bądź poddasza) da się na przykład filc albo gume albo specjalny klej to podszas ruszania się takiej konstrukcji tarcie drewna o drewno nie wystepuje i nie ma skrzypienia (drewno trze of filc a filc o drewno po cichu). Przy braku takiej "izolacji" drewno trze o drewno = skrzypi jak szlag !!!

http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile.gif

Zbigniew100
18-08-2012, 11:19
Dom z bala - instalacje

Zbigniew100
18-08-2012, 11:19
Dom z bali - różne

marmur7
18-08-2012, 11:34
Fajnie że "dopuszczasz" odmienne stanowiska i oceny :D

Zbigniew100
18-08-2012, 12:41
Fajnie że "dopuszczasz" odmienne stanowiska i oceny :D

To tak na zapas.:D
Często zdarza mi się ,że ktoś uważa moje 'wyciągi z wpisów " za "święte" i ma o to pretensje.:yes:
pozdrawiam

marmur7
18-08-2012, 21:33
Mój kierownik budowy to facet z wieloletnim doświadczeniem. Jednak w kontakcie z wykonawcą przyjął jedyną zdroworozsądkową postawę - tzn postawę słuchacza :)
Mimo , że miał juz do czynienia z budową domu z bali zdawał sobie sprawę ze swojej nikłej wiedzy. Zatwierdzał poszczególne "typowe" etapy ( fundamenty, elektrykę, wod-can itd) - w przypadku konstrukcji nie wchodził w żadne spory z wykonawcą - nie miał oporów, żeby wprost przyznać iż jest pod wrażeniem wiedzy i fachowości Trochanowskiego.
Nie piszesz czy masz być kierownikiem budowy czy chodzi np o nadzór inwestorski. Niezależnie jednak od tego, ew. informacje z netu nie starczą by wykonywać taką robotę porządnie. Jest zbyt wiele niuansów rózniących posczególne technologie by mówić ogólnie o "budowie domu z bali"
W samym Muratorze znajdziesz artykuły całkowicie sie wykluczające - choćby o tym czy powinno się budować z drewna mokrego czy suszonego :)

zbyszek57
19-08-2012, 09:29
Czy kierbud czy nadzór inwestorski, jedna cholera, poki obaj maja " bronic" interesów inwestora:). Czesto w swojej praktyce spotykam sie z pytaniem inwestora czy moge mu " załatwić" kierownika budowy:)
Ale to kurioza.
A ten dom z bali to w jakiej technologii stawiany ? no i z czego?

Bedstemider
19-08-2012, 19:00
Witam;
pytanie trochę z innej beczki, czym zabezpieczyć/pomalować taras ułożony z dębu i akacji (placki o gr 30cm) -drzewo jest suche?;
Myślałem o przepalonym oleju silnikowym (byłoby tanio), ale taras wyjdzie b.ciemny.
Pozdr

Zbigniew100
20-08-2012, 07:45
Mój kierownik budowy to facet z wieloletnim doświadczeniem. Jednak w kontakcie z wykonawcą przyjął jedyną zdroworozsądkową postawę - tzn postawę słuchacza :)
Mimo , że miał juz do czynienia z budową domu z bali zdawał sobie sprawę ze swojej nikłej wiedzy. Zatwierdzał poszczególne "typowe" etapy ( fundamenty, elektrykę, wod-can itd) - w przypadku konstrukcji nie wchodził w żadne spory z wykonawcą - nie miał oporów, żeby wprost przyznać iż jest pod wrażeniem wiedzy i fachowości Trochanowskiego.
Nie piszesz czy masz być kierownikiem budowy czy chodzi np o nadzór inwestorski. Niezależnie jednak od tego, ew. informacje z netu nie starczą by wykonywać taką robotę porządnie. Jest zbyt wiele niuansów rózniących posczególne technologie by mówić ogólnie o "budowie domu z bali"
W samym Muratorze znajdziesz artykuły całkowicie się wykluczające - choćby o tym czy powinno się budować z drewna mokrego czy suszonego :)

Dziękuję .
Chodzi o kierownika budowy, dom z bali gr. 22 cm, mszenie dwustronne,
Dokładnie to inwestor ma już kierownika budowy , ale chce go zmienić.
Podstawowy błąd to zaniżony poziom stropu o jeden bal .:o:(
Niestety , po mojej wizycie na budowie , widzę i inne zaniedbania wykonawcy.

Zbigniew100
20-08-2012, 07:46
Czy kierbud czy nadzór inwestorski, jedna cholera, poki obaj maja " bronic" interesów inwestora:). Czesto w swojej praktyce spotykam sie z pytaniem inwestora czy moge mu " załatwić" kierownika budowy:)
Ale to kurioza.
A ten dom z bali to w jakiej technologii stawiany ? no i z czego?

Zupełna zgoda.

marmur7
20-08-2012, 09:17
Dziękuję .

Podstawowy błąd to zaniżony poziom stropu o jeden bal .:o:(
.

To będzie bardzo ciepły parter ;) A serio mówiąc, jeśli zaniżenie stropu wynika z mniejszej ilości wieńców, to trudno mówić o pomyłce. Raczej o braku uczciwości.

Zbigniew100
20-08-2012, 09:46
132197

Pytanie z "5"

Jak rozwiązana jest sytuacja gdy trzeba przenieść obciążenie na podwalinę i fundament z belki poprzecznej w sytuacji gdy nie ma w tym miejscu wiązania krzyżowego ?

Podobnie czy stosuje sie jakieś stałe podkładki między sumiki przy ramie okna i drzwu , czy tylko mszenie ?

marmur7
20-08-2012, 10:38
O konkretnych rozwiązaniach konstrukcyjnych najlepiej ze Zbyszkiem - on jest fachowiec. U mnie, mimo że belki stropowe mam wiązane krzyżowo i tak dalismy wewnątrz pionowy słup podporowy na osobnej stopie fundamentowej.

Szop
20-08-2012, 17:46
Witam wszystkich.

Z racji tego ,że domy z bali stały się "modne ' mam zamiar poznać tajniki budowy domu tą technologią.
Nie jest to zainteresowanie "bezinteresowne" , właśnie mam nadzorować taką budowę. :(

Dlatego mam prośbę do doświadczonych budowniczych tego wątku.
Będę starał się w miarę zapoznawania się z wątkiem wypisywać ważne sprawy, jeżeli uznacie że o czymś zapomniałem to proszę o podpowiedź.
Oczywiście nie będzie to "święta księga " budowania domu z bala . Dopuszczam odmienne stanowiska i oceny .
Dla sprawnego prowadzenia notatnika " rezerwuję sobie parę wpisów"

Jeszcze raz pozdrawiam i zapraszam do podpowiedzi.

Zbigniew


Tu poczytaj: http://www.logassociation.org/translations/polish/standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf

zbyszek57
20-08-2012, 20:13
132197

Pytanie z "5"

Jak rozwiązana jest sytuacja gdy trzeba przenieść obciążenie na podwalinę i fundament z belki poprzecznej w sytuacji gdy nie ma w tym miejscu wiązania krzyżowego ?
Podobnie czy stosuje sie jakieś stałe podkładki między sumiki przy ramie okna i drzwu , czy tylko mszenie ?

nie bardzo wiem, co może dac mszenie poza watpliwą szczelnością. I nie bardzo wiem , czemu nie ma wizania krzyzakowego? oszczędność czy cos innego?

Zbigniew100
21-08-2012, 05:41
nie bardzo wiem, co może dac mszenie poza watpliwą szczelnością. I nie bardzo wiem , czemu nie ma wizania krzyzakowego? oszczędność czy cos innego?

W tym miejscu nie ma ściany , to jest belka podtrzymująca strop , tz. tram

Zbigniew100
21-08-2012, 05:42
Tu poczytaj: http://www.logassociation.org/translations/polish/standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.logassociation .org%2Ftranslations%2Fpolish%2Fstandardy_dla_budow nictwa_z_bali.pdf)

Dzięki

zbyszek57
21-08-2012, 18:32
W tym miejscu nie ma ściany , to jest belka podtrzymująca strop , tz. tram

ja rozumiem,ze nie ma sciany, ale jesli pomiędzy oknami cos jest to jesli rozpietosc tego czegos przekracza 4 razy wymiar glowny belki to powinno sie zrobic krzyzaki od samego dołu. Mnie tak uczono, ale sie nie upieram:)

Fasola30
23-08-2012, 07:33
Od wczoraj montuja nam okna. Czy mógłby ktoś napisać jak to ma wyglądać?? Część okien już wstawiona. Z boku okna są przytwierdzone na kotwy i na około zapiankowane. Czy to tak ma wyglądać bo biorąc pod uwage osiadanie budynku te kotwy z boku jakoś mi nie leżą:confused: Z góry dzieki za odpowiedź:yes:

zbyszek57
23-08-2012, 07:47
Fasola, a kontrolujesz szybkość osiadania domu? wartość początkowa i końcowa( na dzis)? Jakiej wysokosci masz okna? w ilu balach sie zmieszcza?

Fasola30
23-08-2012, 08:17
Zbyszku nie mierzylismy ile nam osiadł. Okna są na wysokość 6 bali te pokojowe, łazienkowe 4 i 5 oraz balkonowe 9-10. Od góry jest zostawione duzo miejsca ok. 10-12cm. Kotw od góry nie przytwierdzali.
132673
Od góry okna tez są zapiankowane.

zbyszek57
23-08-2012, 08:26
niepotrzebnie zostawiali miejsce u dołu . Przecież bal sie nie rozszerzy:) 6 bali to nie wiecej jak 6 cm. wiec spokojnie kotwy na środku sobie dadza rade.
Ja bym dał parapet drewniany od wewnątrz tak do polowy szerokości okna, okno postawiłbym na parapecie . Opiankowac okno i olistwowac listwami przyokiennymi ale " suwliwie". Od gory dac luz 5-6 cm i kontrolowac:)

marmur7
23-08-2012, 08:53
A jak mają się osuwać te okna skoro kotwy sa walnięte bezpośrednio do bala i wszędzie jest pianka ?

Zbigniew100
23-08-2012, 09:18
A nie powinna być zamontowana rama drewniana na okno i w tej ramie dopiero okno ?
132691

marmur7
23-08-2012, 09:58
Nie musi byc ramy - w bruzdę boczną może być wmontowana listwa ślizgowa. Na zdjęciu Fasoli nie widac jednak nic prócz pianki i końcówek kotew.

Fasola30
23-08-2012, 10:57
niepotrzebnie zostawiali miejsce u dołu . Przecież bal sie nie rozszerzy:) 6 bali to nie wiecej jak 6 cm. wiec spokojnie kotwy na środku sobie dadza rade.
Ja bym dał parapet drewniany od wewnątrz tak do polowy szerokości okna, okno postawiłbym na parapecie . Opiankowac okno i olistwowac listwami przyokiennymi ale " suwliwie". Od gory dac luz 5-6 cm i kontrolowac:)

Czyli te kotwy z boku okna są OK i zapiankowanie okna dookoła? Czy to ma być tylko po 1 kotwie po każdej ze stron okna bo oni dawali 3? Czy tym kotwom zrobic teraz trochę luzu i z czasem je odkręcać czy z czasem "popuszczać". Parapetów nie planowałam;)
Nie jestem pewna ale z tego co pamiętam to wykonawca domu mówił, że co ok. 6 m-cy zdejmować listwy i wycinać nadmiar pianki u góry w miare jak dom bedzie siadał. "Wstawiacze" okien twierdzą, że już wstawiali okna w domu drewnianym ale jakoś tak mam watpliwości:confused:

Mamrmur też właśnie dzisiaj trafiłam na necie na te "listwy ślizgowe/dystansowe" przy montazu okien dlatego to co nam robią troche mnie zbiło z tropu.

Zbyszku jak mógłbyś mi wytłumaczyć jak zamontować listwy "suwliwie" to będę wdzięczna bo mąż to będzie robił sam.

Szop
23-08-2012, 11:22
1. Osiadanie ścian drewnianych wskutek kurczenia się drewna (tzw. zleg) opisane jest przez Franciszka Kopkowicza w książce "CISIELSTWO POLSKIE". Podaje on w tej publikacji kurczliwość drewna w kierunku promieniowym 2 do 8,5%. W standardach Międzynarodowego Stowarzyszenia Domów z Bali przyjmowana jest wartość 6% (link do standardów podałem na poprzedniej stronie. Z tych wartości praktyczno - teoretycznych wynika, że jeżeli góra okna jest na wysokości 2m to szczelina nad oknem powinna mieć minimum 12cm.
2. Okna powinny być montowane do konstrukcji umożliwiającej ślizganie się jej w stosunku do ściany. Dlatego stosuje się między innymi ramy. Inne rozwiązania opisane są w przywołanych standardach (są rysunki).

Szop
23-08-2012, 13:27
Zobacz jeden ze sposobów montażu okna:

http://www.youtube.com/watch?v=mm6e17vHPCU&feature=related

piotr.nowy
23-08-2012, 16:08
. Z tych wartości praktyczno - teoretycznych wynika, że jeżeli góra okna jest na wysokości 2m to szczelina nad oknem powinna mieć minimum 12cm.


Jeśli okno zaczyna się od samej podłogi. Bo jeśli dolna krawędź okna jest np. na poziomie 1 m to wystarczy szczelina 6 cm.

zbyszek57
23-08-2012, 16:40
Marmur, do kotwienia okien w drewnie sa odpowiednie kotwy z bruzda pionowa o dlugosci okolo 4 cm:) Z powodzeniem to wystarcza dla kompensacji osiadania bala.

Zbigniew 100 - jesli wykonamy klasyczna rame, tak jak to robia górale, skonczy sie to tym,ze rama "utrzyma" rozmiar okna na niezmienionym poziomie a bale dookoła siądą. Montaz ramy ma sens wtedy gdy masz juz totalnie suchy bal, albo " ramujesz okno a nad rama zostawiasz wolną przestrzen:) ale to jest dublowanie sztywnej ramy okiennej.

Fasola- listwy suwliwie zamontowane to w sumie takie szalunki, ktore pozwalają ramie okna pracować w pionie. Wazna jest przestrzen nad oknem a nie pod oknem:) Pod oknem ma byc tylko parapet albo sciana. Gorale Orawscy robia w swoich domach specjalne maskownice o szerokosci do 20 cm w celu ukrycja tego ze okna " wchodza " im z czasem w belke nadokienna.

Szop - ksiazka p Kopkowicza jest reprintem z roku 1958 . Wtedy i drewno i sposób budowania byl inny:) i to dalece inny. Nie da sie usrednic stopnia czy procentu kurczenia drewna, bo to jest zalezne od tylu czynników,ze trudno to opisac. Ten sam bal, schnacy na powietrzu i na mrozie w efekcie koncowym wyschnie inaczej w sensie utrary wymiaru. Inaczej osiadam dom ze świerka ( ze starodrzewu i świerka towarowego) , inaczej z sosny i z modrzewia.
inna charakterystykę ma drewno pozbawione żywicy , inna to nie odżywicowane. Nie znam sie na tym az tak dobrze, mimo ze siedze w tym ze 30 lat juz.

Szop
23-08-2012, 17:09
Jeśli okno zaczyna się od samej podłogi. Bo jeśli dolna krawędź okna jest np. na poziomie 1 m to wystarczy szczelina 6 cm.

Masz rację Piotrze - wysokość okna x 6%

Szop
23-08-2012, 17:30
Szop - ksiazka p Kopkowicza jest reprintem z roku 1958 . Wtedy i drewno i sposób budowania byl inny:) i to dalece inny. Nie da sie usrednic stopnia czy procentu kurczenia drewna, bo to jest zalezne od tylu czynników,ze trudno to opisac. Ten sam bal, schnacy na powietrzu i na mrozie w efekcie koncowym wyschnie inaczej w sensie utrary wymiaru. Inaczej osiadam dom ze świerka ( ze starodrzewu i świerka towarowego) , inaczej z sosny i z modrzewia.
inna charakterystykę ma drewno pozbawione żywicy , inna to nie odżywicowane. Nie znam sie na tym az tak dobrze, mimo ze siedze w tym ze 30 lat juz.

Zgadza się - są to dane obrazujące dane z 1958r, ale nie uważam, że fizyka tak dalece się zmieniła przez 50lat. Dlatego też jest przedział 2-8,5%. Do rozwiązania szczegółowego problemu trzeba przyjąć jakąś wartość. Moim zdaniem lepiej trochę przesadzić niż później borykać się z problemem ściśniętego okna.
Co do tego, że zmieniły się techniki budowania to masz rację - ale rozważany problem dotyczy domu budowanego w technice wieńcowej - czyli starej technologii. Z punktu widzenia inwestora wolałbym aby stosował sprawdzone techniki i nowoczesne narzędzia a nie patenty ułatwiające pracę z niewiadomym efektem.

zbyszek57
23-08-2012, 18:14
Zgadza się - są to dane obrazujące dane z 1958r, ale nie uważam, że fizyka tak dalece się zmieniła przez 50lat. Dlatego też jest przedział 2-8,5%. Do rozwiązania szczegółowego problemu trzeba przyjąć jakąś wartość. Moim zdaniem lepiej trochę przesadzić niż później borykać się z problemem ściśniętego okna.
Co do tego, że zmieniły się techniki budowania to masz rację - ale rozważany problem dotyczy domu budowanego w technice wieńcowej - czyli starej technologii. Z punktu widzenia inwestora wolałbym aby stosował sprawdzone techniki i nowoczesne narzędzia a nie patenty ułatwiające pracę z niewiadomym efektem.

nie bardzo wiem, co masz na mysli, piszac o patentach ułatwiających prace z niewiadomym skutkiem. Ale pewnie masz racje. Cokolwiek to nie oznacza

marmur7
23-08-2012, 19:40
Zbyszek - zwróć uwagę, że fachowcy Fasoli "już wstawiali okna w domku drewnianym" czyli ich praktyka może się ograniczać np do jednego kanadyjczyka lub ..altany ;) Karkołomny pomysł z pianką na górze i wycinaniem jej co 6 miesięcy raczej upewnia że ich wyobrażenie o osiadaniu domu z bali jest wątłe. Zdjęcie nie wskazuje czy wykonali bruzdy i listwy ślizgowe. Kotwy, których koncówki widać, wyglądają na zwykłe, murarskie - miałem identyczne w komplecie fabrycznym. Choć fotka jest zbyt słaba by dać za to głowę.
W sumie wszyscy piszemy o tym samym, szkoda że Fasola nie opisała bardziej szczegółowo przebiegu prac :)

zbyszek57
23-08-2012, 21:52
Marmur, no widze na zdjęciu i chyba a nawet na pewno masz racje. Zaden montażysta wstawiający okna w domu z bala, jesli sam robil pomiary albo zlecil to komus " kumatemu, nie da wiecej naddatku na okna w szerokości jak 2 cm na OBIE strony, czyli po 1 cm na kazdy pionowy bok. Nie ma potrzeby więcej.
Pisze to w sytuacji, gdy w balach , czy to okrągłych, czy prostokatnych zrobiona jest bruzda montazowa. Jak nie ma, mozna ja wykonać klasyczna bruzdownica dwu tarczowa.tutaj , u Fasoli, zostaje chyba obustronna listwa slizgowa zamontowana z obu stron okna i do niej bite kotwy. Listwy oczywiscie krotsze od wysokosci okna o te 5-6cm - zaleznie od czasu osiadania budynku

piotr.nowy
23-08-2012, 21:56
Listwy oczywiscie krotsze od wysokosci okna o te 5-6cm - zaleznie od czasu osiadania budynku

Listwy krótsze chyba od wysokości otworu a nie od okna?

Fasola30
24-08-2012, 06:26
Marmur nie opisałam bardziej szczegółowo bo nie widziałam montażu:( Dzisiaj po południu jadę na budowe i coś mi mówi, że będę płakała bo..... nie wydaje mi się aby to były kotwy o jakich pisał Zbyszek (choć tego nie wiem?) i listew tez na bank nie wstawiali:mad: Ta sama firma robiła pomiary co wstawiała.

zbyszek57
24-08-2012, 07:14
Fasola, gdzie Ty budujesz?? pisz mi tu szybko.

zbyszek57
24-08-2012, 07:15
Listwy krótsze chyba od wysokości otworu a nie od okna?

oczywiscie:) stary jestem i wolno mi sie pomylic

Fasola30
25-08-2012, 06:26
Wyglada na to, że okna są dobrze zamontowane. Po bokach jest luz po 1cm tyle tylko, że pianka "wlazła" na ramy i wygląda jakby było więcej. Był wczoraj kierownik budowy obejrzał i stwierdził, że są dane takie kotwy jak potrzeba. W czasie osiadania budynku kotwy będą się przemieszczać względem okna a raczej okno względem kotw, jest taki suwaczek ( to takim moim babskim językiem:D) Ale....żeby nie było to będą dwa okna demontować bo pomylili i zamienili je miejscami a tak jak jest zostać nie może:p Oficjalnie mogę powiedzieć - mamy stan surowy zamknięty po rocznm poślizgu:wave: Teraz zabieramy się za strop (deska będzie za tydzień) a po nim za ocieplenie poddasza.
Dziękuje Wam za informację w sprawie montażu okien. W internecie marne dane a Wy tutaj to skarb:yes:

zbyszek57
25-08-2012, 12:06
Fasola, ciesze sie razem z Toba:):lol2::lol2::lol2::lol2::lol2: Roczny poślizg to nie taki dramat. We Wawce metro sie "obslizneło" jakies 85 lat :P:P

MagdalenaK
25-08-2012, 12:31
Witam i proszę o odpowiedzi...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206743-chemiczne-ogniska-i-nie%C5%9Bwiadomi-ludzie

agatka2106
30-08-2012, 17:40
te kotwy z boku sa w specjalnych nacieciach a w nich deski i do nich kotwy, nie w balach ktore siadaja


teraz doczytalam ze juz wszystko wyjasniliscie

pozdrawiam

zbyszek57
18-09-2012, 14:00
ja wolę dom murowany. przeczytał m ten artykuł o domach z bali i wole murowany http://123budujemy.pl/drewniany-czy-murowany-jaka-technologie-wybrac-do-budowy-domu/

No tak. Zdecydowanie artykuł napisany przez fachowca od domów drewnianych. Zwłaszcza trafnie ujeta trwałość domu, podana dosc precyzyjnie:) 110-140 lat. A domy murowane na wieki:) Pewnie z silki, czy suporeksu, albo ytonga.
Odesłałbym autora tego durnego artykułu aby najpierw trochę przyswoił wiedzę o drewnie i jego własnościach gatunkowych, potem do kilku skansenów( Lublin, Zamość, ect) gdzie stoja domy, przenoszone po kilka razy a każdy z nich ma po 200 i wiecej lat. Nie wspomnę o dworach polskich, budowanych z modrzewia a nie ze spienionego betonu:). No ale skąd autor artykułu ma to wiedzieć:)

butynski
18-09-2012, 19:46
ja wolę dom murowany. przeczytał m ten artykuł o domach z bali i wole murowany http://123budujemy.pl/drewniany-czy-murowany-jaka-technologie-wybrac-do-budowy-domu/

Jak będziesz czytywał takie artykuły to nigdy nic nie wybudujesz :)

marmur7
19-09-2012, 15:33
Zbyszek - nie masz racji. Po prostu sie pomyliliśmy przy wyborze technologii :) Mój dom, wybudowany z tego cholernie drogiego drewna ma przed sobą juz tylko 109-139 lat. Po tym czasie będę musiał postawić nową chatę :) :)

zbyszek57
19-09-2012, 15:43
Ty sobie dasz jakoś rade, ale co ja powiem inwestorom? :( Jak im wytlumacze,ze dom tylko na 110 do 140 lat a nie ma wieki...

no ale co ja sie martwię, w koncu 110 lat to jakby juz wiek caly.