PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

jaaarek78
07-01-2014, 12:42
Witam wszystkich, mam do sprzedania bale sosnowe, tzw krawedziaki 20x12 o 6,8 i 11m dlugosciach. bale zostały pociete z bardzo starego lasu, ponad 100letniego. a było ich 38m3, bale sezonuja sie juz ponad 3 lata. Niestety zmieniły sie plany życiowe i nie bedzie drewnianego domku. Wiecej informacji udziele na telefon 698762243. moge wyslac rowniez fotki na emala. pozdrawiam

akselek
08-01-2014, 00:04
Dzięki Akselek. Jedyne co mogę odpowiedzieć, to: Pinterest.com Twym przyjacielem :D W dzisiejszych czasach nie trzeba wydawać fortuny na czasopisma i albumy wnętrzarskie, aby nabić sobie głowę ciekawymi inspiracjami wnętrzarskimi.


Skoro zbudowałeś piękny dom z bala (jak widzę na Twoim awatarze), to może idź w moje ślady, i gospodarczy postaw z szachulca lub pruskiego? Pięknie to przełamuje ściany z bala, i pozwala uniknąć monotonii. No i jest jeszcze mur mieszany: cegła rozbiórkowa z kamieniem łupanym. Piękne, Jednak tutaj nie mi oceniać koszt takiej ściany. Tuszę, że nie najniższy....
Popatrz sobie na galerie Daniela SiS, czy Polski Drewnianej, jak pięknie komponują się domy z bala ciosanego, z budyneczkami z muru pruskiego, czy szachulca.
Jeszcze taniej, byłoby postawienie "oszukanego szachulca". Wiem, że wiele osób się na to żachnie, ale kryzys mamy ;-) Mam na myśli budynek ze szkieletu, tynkowany z nałożonymi deskami imitującymi rygle i słupy szachulca.
Coś takiego:
226920
Znam Polske Drewniana, mamy ich projekt. Stronka od jakiehos czasu bardzo wypiekniała, i faktycznie jedyne co do nie przemawia wizualnie to budynki gospodarcze ze strony polski drewnianej. Tak na marginesie urzekły mnie ich projekty i była to miłość od pierwszego wejrzenia, bo są odtwórcze i podniołsły z upadku stare polskie wzornictwo. Co do poziomu wykonania projektów, prawidłowości obliczeń materiału itd... to już inna bajka. Dobrze mieć dobrego cieślę, który wyłapie to co cywile i gryzipiórki przeoczą. Kilka razy dosyłano nam fragmenty projektu, który był niekompletny, lub czesc w lustrzanym odbiciu itd. I tak w końcu słupy werandy i ganku maja różny krój... Teraz to nieważne, ale profesjonalne to to za bardzo nie było. Co do muru pruskiego... Nie ten region, i faktycnie tak jak Jerzy uważa, wydaje mi sie za dużo szczęścia. Budynki z otoczakami w podmurówce itd baardzo fajne. ja mam mało miejsca i budynek najlepiej jak by nie wybijał sie przed orkiestrę, ale też żeby nie raził swoją odmienną stylistyką. Co do kryzysu swiatowego / i globalnego ocieplenia, ze o epidemii grypy nie wspomnę/ to cięcia budżetowe skłaniają mnie do taniego acz efektownego rozwiązania... Niebawem dojrzeję... oby budżet tez dojrzał. Wojcieszek, ta fotka to chyba szkieletor z wioski w Urzucie? Czy sie mylę? Sporo uroku aja ich domy.
Zdanek
chyba już Olszak nie sprzedaja domu o nazwie przykop, ta nazwa chyba zaostala zastrzezona prez jednego z wykonawcow ktory wspolpracowal, czy wspolpracuje z Olszakiem. Ale spredaje bardzo podobny projekt pod inna nazwa. Poszperaj sobie na ich stronce.
Malo sie ty ostatnio dzieje na forum, moze juz wszystko zostalo powiedziane? No bo chyba ta cisza nie oznacza ze ludzie juznie chcą stawiac drewniaków? Pozdrawiam wszytskich budujących i zamierzających budowac drewniaki, bo komfort mieszkania jest nieporównywalny do wszechobecnych muroańców. Każdy niech buduje tak jak mu się marzy.

DANIEL SIS
11-01-2014, 11:18
Rzeczywiście mało jest projektów, które poza architekturą maja dobre wyliczenia i projekt techniczny. Nie ma co się jednak dziwić, skoro konstruktorzy poza czystą teorią nie maja wiele wspólnego z praktyka. Dobre projekty techniczne to te, które są opracowywane z cieślą albo robione przez mistrza ciesielskiego w programie dietrichs.
Jeżeli chodzi o dawny Przykop to teraz jest Spychowo.
Myślę, że dużo jeszcze do powiedzenia i do postawienia.
pzdr

Dominik Sz
11-01-2014, 15:28
Witam.
Po spędzeniu wielu godzin przed komputerem celem wybrania projektu domu z bala i firmy, postanowiłem zasięgnąć jeszcze opinii Waszej.
Kredyt jest, działka jest, projekt jest.
Mój wybór padł na dwie firmy: Pierwsza to KANADYJSKIE DOMY, czyli Pan Zbigniew Szewczyk. Druga to firma AGANT z Wieliczki,
Czy ktoś z Was miał do czynienia z którąś z tych firm i mógłby podzielić się ze mną swoimi opiniami na ich temat? Byłbym bardzo wdzięczny.
Z Panem szewczykiem już kilka godzin przez telefon przegadałem, spotkaliśmy się też osobiście, żeby przedyskutować projekt, gdyż wybrałem właśnie jeden z jego oferty. Ciągle jednak waham się nad wyborem firmy. Buduje się pod Rzeszowem. Pozdrawiam balowiczów

marmur7
11-01-2014, 17:13
Firma Szewczyka była tu wielokrotnie przywoływana i polecana. Napisz do Agi Jeżyk. Nie ma tu chyba drugiej babeczki, która w sposób bardziej precyzyjny przedstawi Ci czego powinieneś się spodziewać. Firmy z Rzeszowa nie znam. Jedyne co może niepokoić to owe bale syberyjskie na które sporo osób z tego forum ma uzasadnioną awersję. Wystarczy poczytać trochę ten wątek.
Swoją drogą wspólczuję wszystkim rozpoczynającym budowę od 2014 roku. Nowe normy praktycznie uniemożliwiają uzyskanie pozwolenia na budowę w technologii bala bez docieplenia. Niedługo urzędasy i technokraci będą ludziom wybierać kolor kibla :x

AgaJeżyk
11-01-2014, 22:57
Firma Szewczyka była tu wielokrotnie przywoływana i polecana. Napisz do Agi Jeżyk. Nie ma tu chyba drugiej babeczki, która w sposób bardziej precyzyjny przedstawi Ci czego powinieneś się spodziewać.

Napisz do Agi ... napisz ... ;)

A tak poważniej - pytaj śmiało. Co wiem - powiem.Na dzień dzisiejszy mieszkam trzeci rok i jest ok.Na pytanie czy budowałabym jeszcze raz z tą firmą - odp. TAK

marmur7
12-01-2014, 00:00
Spojrzałem skąd kolega jest, to mu raczej przyjazdu nie proponowałem ;) Za to ja Cię najadę prędzej czy później . Z tym, że raczej wcześniej ;)

AgaJeżyk
12-01-2014, 19:45
Najeżdżaj śmiało - takich najeźdźców lubię :D
Uprzedź tylko - ciacho jakie zanabedę

marmur7
12-01-2014, 22:48
Ciacho to ja przywiozę :) A przed najazdem zadzwonię of kors :)

AgaJeżyk
13-01-2014, 14:25
Ciacho to ja przywiozę :) A przed najazdem zadzwonię of kors :) Siur !
( aparat zabierz ... powzdycham sobie :D )

marmur7
14-01-2014, 20:10
Czy po wykonaniu elewacji kamiennej, będzie ona wystawać poza obrys elewacji drewnianej ?

FSOPOLONEZ
15-01-2014, 10:49
Wygląda, że tak, chyba że na płytach to zrobi. Albo zdjęcia mylnie to pokazują.

marmur7
15-01-2014, 11:47
Fajna ta okładzina, choć przy takim rozwiązaniu po 20 latach nawet modrzewiowe podwaliny lubią wyglądać tak sobie.

marmur7
15-01-2014, 13:18
Przy przyziemiu mieszkalnym jest to rzeczywiście kłopotliwe. Na swoim przykładzie wiem, że impregnując nawet z dokładnością laboratoryjną i tak sie nie zapobiegnie penetracji wody w głąb spękalin. U mnie problem jest mniejszy, bo bal o wiekszej średnicy, więc przesunięcie w osi było możliwe i okap jest naturalny, ale i tak pilnuję coby śnieg nie zalegał. W Twoim przypadku lekkie pochylenie wieńca ceglanego by nie zaszkodziło choć pewnie kamieniarz się nie będzie cieszył ;) Szkoda jednak tak piknej hacjendy na żer wodzie dawać.

maciej74
15-01-2014, 18:22
wojcieszek zrób kapinos z blachy , a żeby nie szpeciło nakryj ją deską . Mam kapinosy z desek i leżą już sześć lat deszcz i śnieg średnio na nie pada więc liczę że poleżą jeszcze z drugie tyle.
A domek piknie rośnie hej , konsekwencja w stylu i dbałość o szczegóły daje świetny efekt

marmur7
15-01-2014, 23:15
Maciej - masz gdzieś zdjęcie takiego rozwiązania ?

maciej74
17-01-2014, 20:32
Zdjęć nie mam , blachę modelujesz tak jak parapet okienny .

Kominki Piotr Batura
19-01-2014, 07:15
Cześć balowicze . Taki prezencik od zduna. Stary sposób na bezpieczny komin....

DANIEL SIS
19-01-2014, 13:49
oooo witaj Piotr. Przyda się twoje wsparcie w tym temacie, bo szkoda takich ładnych domów. Ostatnio nie ma mnie na forum co prawda ale wracam do świata żywych. pozdrawiam

AgaJeżyk
20-01-2014, 17:39
Za pozwoleństwem właścicielki - deski na Łośkowej chałupie. U Wojcieszka płazy to można tak zrobić. Można pewnie i blachę nimi zamaskować ... i wymienić łatwo.

236414236415

Fasola30
21-01-2014, 18:06
Witajcie w Nowym Roku:)
Mam zimny problem:( wieje mi spod podwaliny. Ma ktoś pomysł czym to na wiosnę uszczelnić? Myślałam o jakimś elastycznym kicie? Po uszczelnieniu pójdą na łączenie bal-piwnica okapy z blachy. Niemniej musze czymś te dziury zatkać bo drewno się zeschło i wieje mi:o
U nas piwnica użytkowa, docieplona fest styropianem i cały ten styro też wystaje poza obrys bali ale cieplutko w niej że ach!:yes:

maciej74
21-01-2014, 21:31
fasola daj jakąś fotkę jak te szpary wyglądają i jaka jest ich wielkość

Fasola30
22-01-2014, 13:51
Mieliśmy bardzo nierówną płytę i pod podwalinę położyli pasy izolacji (to czarne co widać na zdjęciach). Przez to, że niczym przed położeniem nie wyrównali jak wiatr zacina to czuję jak wieje ze szpary pomiędzy podłoga a belką. A że mamy podłogówkę to dużo ciepła nam ucieka tamtędy. Od zewnątrz będą położone takie "parapety" jak na fotce a piwnica będzie obłożona łupkiem szarogłazowym (taki mamy na kominie) ale i tak czymś trzeba uszczelnić przed zamontowaniem ich.
I druga sprawa, która nie daje mi spokoju to "zatkanie" tych trójkątnych szpar przy ścianach szczytowych. Wiem, wiem już kiedyś poruszałam ten temat i wycinanie deski w ząbki odpada :no: bo nie będę męża łaciny wysłuchiwać co to ja mu wymyślam :no: Myślałam aby naciąć belki i wtedy w to wsunąć deskę-maskownicę. I zrobić to albo od zewnątrz albo od wewnątrz. Jak nie wieje jest ok ale jak wieje tak jak ostatnio to czuć wiaterek :rolleyes:
236722236723236724236725


Tak, tak już słyszałam bale brzydale:p w tym roku się za nie bierzemy.

marmur7
22-01-2014, 14:18
Na zdjęciach wcale nie takie brzydkie :) A przez ciekawość zapytam - podłogę właściwą masz na wysokości podmurówki czy na górnej krawędzi podwaliny ?

Fasola30
22-01-2014, 15:13
Podłoga (styropian, podłogówka i wylewka) jest na wysokości podwaliny w zależności czy to było pół czy cały bal to zasłania albo całą połówkę albo połowę całego bala. Przy wylewaniu posadzki na styku z belkami szła taśma dylatacyjna.

marmur7
25-01-2014, 11:29
Nadejszła zima i przyszły mrozy. Kto ma ciepło, a kto ma zimno w swojej balowej chatce ? ;) No przyznać się ! ;)
Skończyłem wreszcie ocieplanie pierwszą warstwą wełny i zaczyna to wyglądać przyjemnie :)

Wojcieszek
26-01-2014, 22:05
DANIEL SIS dzisiaj czytałem artykuł w "Sielskim Życiu", w którym przedstawiona jest Twoja Rodzina, historia rodziny Smagałów, i sylwetki.
Przepiękne zdjęcia, i fascynująca historia.
A ten dom w murze pruskim (obok kuźni) przecudny. Dla mnie wzór.
Pozdrawiam

מרכבה
27-01-2014, 12:31
Nadejszła zima i przyszły mrozy. Kto ma ciepło, a kto ma zimno w swojej balowej chatce ? No przyznać się !
Skończyłem wreszcie ocieplanie pierwszą warstwą wełny i zaczyna to wyglądać przyjemnie jeśli jest dobry system ogrzewania dobrany do potrzeb.
Tego się nie odczuje. Kwestia 15-30kW pieca :) tylko po rachunku wyjdzie ile kosztowało utrzymanie 20st przy -20 na zewnątrz .

Kominki Piotr Batura
27-01-2014, 16:40
oooo witaj Piotr. Przyda się twoje wsparcie w tym temacie, bo szkoda takich ładnych domów. Ostatnio nie ma mnie na forum co prawda ale wracam do świata żywych. pozdrawiam

Trochę mało tu zaglądam, ale spróbuje to zmienić. Będziesz na Budmie?

Dominik Sz
27-01-2014, 17:03
Witam
kolejne pytanie
Przyszedł czas by zastanowić się nad ściankami działowymi. Będę miał dom z bala wielkoformatowego niedocieplonego (mam nadzieje, że nic w terminologii nie pomieszałem) wiem, że mam opcje ścianek murowanych, albo konstrukcji szkieletowej, albo z mniejszych bali... drodzy forumowicze, możecie doradzić? wiem, że to rzecz gustu, a co do ścianek szkieletowych obawiam, się, że to będzie słabo wyglądać. może ktoś będzie mógł podzielić się fotkami, byłbym wdzięczny. skłaniam się ku ścianie murowanej, bo nie wiem jak wyglądają inne opcje- nie chcę popełnić błędu a namierzyłem bardzo mało materiałów na ten temat...

marmur7
27-01-2014, 18:24
Witam
kolejne pytanie
Przyszedł czas by zastanowić się nad ściankami działowymi. Będę miał dom z bala wielkoformatowego niedocieplonego (mam nadzieje, że nic w terminologii nie pomieszałem) wiem, że mam opcje ścianek murowanych, albo konstrukcji szkieletowej, albo z mniejszych bali... drodzy forumowicze, możecie doradzić?

Chyba najczęściej spotykane rozwiązanie to: parter - ściany murowane, a na górze szkielet. Jeśli mówimy oczywiście o domu z użytkowym poddaszem.

bartbudowniczy
28-01-2014, 18:27
Witam wszystkich!! Pracowałem kiedyś dłuższy czas w firmie budującej domy z bali i zawsze miło wspominam pracę w nich w zimę. Jak się tylko nagrzało to było bardzo przyjemnie...

skvarec
01-02-2014, 18:46
Witam
kolejne pytanie
Przyszedł czas by zastanowić się nad ściankami działowymi. Będę miał dom z bala wielkoformatowego niedocieplonego (mam nadzieje, że nic w terminologii nie pomieszałem) wiem, że mam opcje ścianek murowanych, albo konstrukcji szkieletowej, albo z mniejszych bali... drodzy forumowicze, możecie doradzić? wiem, że to rzecz gustu, a co do ścianek szkieletowych obawiam, się, że to będzie słabo wyglądać. może ktoś będzie mógł podzielić się fotkami, byłbym wdzięczny. skłaniam się ku ścianie murowanej, bo nie wiem jak wyglądają inne opcje- nie chcę popełnić błędu a namierzyłem bardzo mało materiałów na ten temat...

Polecam na dole tez bale tylko mniejsze bo szkoda miejsca ale murowane scianki "sztywne" w osiadającym domu z bala moga stanowic problem...

Jacek1973
01-02-2014, 23:14
Witam wszystkich forumowiczów. Ja swój domek z płazów zbudowałem w maju 2013 r. U mnie ścianki działowe na parterze są z płazów a w łazience szkieletowa. Długo szukałem wykonawców i znalazłem sprawną ekipę z okolic Zakopanego. Znają się na sztuce. Służę pomocą.

DANIEL SIS
03-02-2014, 18:15
Trochę mało tu zaglądam, ale spróbuje to zmienić. Będziesz na Budmie?

oczywiscie, że bedę. Może sie spotkamy a raczej na pewno. Pozdrawiam serdecznie

DANIEL SIS
03-02-2014, 18:18
dzięki, dobry początek. Mam nadzieję, że o prawdziwym rzemiośle powstanie jeszcze nie jeden ciekawy artyluł.
pozdrawiam

DANIEL SIS
03-02-2014, 18:20
na naszym profilu na fejsie pod koniec tygodnia wrzuce zdjecia postawionego i wykończonego przez nas siedliska pod Puszczą Kampinoską. Może ktoś znajdzie inspirację, pomysł...?
Ukłony wszystkim

aglar
03-02-2014, 18:26
No Danielu, jestescie gatunkiem na wymarciu dlatego trzymam za Was kciuki, aby Wasza rodzinna firma zachowala swoj profil i obraną ścieżke. Powodzenia.
Wojcieszek, wykonczenie ozdób mistrzowskie.

Gasol
06-02-2014, 15:01
na naszym profilu na fejsie [..]

Jak Was tam znaleźć? Chętnie obejrzałbym zdjęcia Waszej pracy w mojej okolicy:-)

DANIEL SIS
06-02-2014, 15:45
Leoncin, dokładnie gniewniewice stare przy samym wale powodziowym Wisły. Pzdr

SebastianW
08-02-2014, 08:59
marmu7: ja mam tyko drewno, żadnego dodatkowego ocieplenia i podczas największych mrozów 21-22 st. C wewn. bez problemu.

aglar
08-02-2014, 10:05
Sebastian, a jaka grubosc bala, sposob ogrzewania, powierzchnia i ogolne koszty miesieczne?

מרכבה
08-02-2014, 12:21
marmu7: ja mam tyko drewno, żadnego dodatkowego ocieplenia i podczas największych mrozów 21-22 st. C wewn. bez problemu.
a kto mówi że się nie da takiej temp osiągnąć .. to wyjdzie w rachunku, cudów nie ma.
jaki masz mocny piec ? 15 kW ... 20 kW .no
teraz weź standard pasywny ze wskaźnikiem 10W/m^2 i przelicz swoją powierzchnię ...i zobacz jak daleko jeszcze jesteś.
U mnie też nie ma problemu ... batem gonię piec 17 kW ... jak niedaje rady to gazowy w raz 21 kW ... i w symbiozie.
Ciepło ? pewnie że ciepło tylko potem ból przy płaceniu za gaz ... i ból w krzyżu od rąbania drzewa.

marmur7
08-02-2014, 13:15
a kto mówi że się nie da takiej temp osiągnąć .. to wyjdzie w rachunku, cudów nie ma.
jaki masz mocny piec ? 15 kW ... 20 kW .no
teraz weź standard pasywny ze wskaźnikiem 10W/m^2 i przelicz swoją powierzchnię ...i zobacz jak daleko jeszcze jesteś.
U mnie też nie ma problemu ... batem gonię piec 17 kW ... jak niedaje rady to gazowy w raz 21 kW ... i w symbiozie.
Ciepło ? pewnie że ciepło tylko potem ból przy płaceniu za gaz ... i ból w krzyżu od rąbania drzewa.

W ciągu obecnej, lekkiej zimy spalę niecałe 10m3 drewna. W przypadku zimy ostrzejszej maksymalnie 15m3. Za pocięte drewno jesionowe płacę z przywozem140 zł za m3. Czyli całkowity koszt ogrzewania i ciepłej wody to suma od 1400 - 2100 zł za okres ośmiu miesięcy od września do kwietnia. Bez żadnego, dodatkowego wspomagania. Moc 15KW , powierzchnia podłóg na każdej z kondygnacji to 73 m2 - nie chce mi sie liczyć powierzchni użytkowej czy kubatury.
Drewno przywożą pocięte, w ciągu roku rekreacyjnie łupię je łuparką. W ramach ćwiczeń kręgosłupa - zamiast niszczyc go siedząc przy kompie i obliczając o ile drożej wybudowałbym trendy dom pasywny :)

SebastianW
08-02-2014, 17:18
Sebastian, a jaka grubosc bala, sposob ogrzewania, powierzchnia i ogolne koszty miesieczne?

Hej,

bal kwadratowy 25x25 cm.
Dom jeszcze osiada, a drewno się krzywi (pierwszy rok mieszkania), więc jak zakituje wszystko za 1-2 lata to będzie lepiej.

Szczeliny na krzyżakach (które w 99% wynikają z nieumiejętności cięcia drewna przez ekipę, która próbowała budować mój dom na początku) wypełnione wełną lub pianką niskoprężną, z zewn. i od wewn. domu - lina jutowa,

Ogrzewam piecem na paliwo stałe (także cwu), a kominek tylko w okresach przejściowych lub dla przyjemności palenia :-)
Od października spaliłem 2 tony miału.
Dom 10x8m z poddaszem użytkowym.

מרכבה
08-02-2014, 20:17
140 m^2 i no to faktycznie mało ...ciut ponad 20 MWh ... 142 kWh na m^2 ... no no i siupanie do pieca:)
I jeszcze ta fajna różnica temperatur w nogi zimno w głowę ciepło jak to w takich domach bywa ...
Cóż ja wiem dokładnie jak to jest :) jak się pali ... wieczorkiem troszkę ... troszkę rano.

Od października spaliłem 2 tony miału.
Dom 10x8m z poddaszem użytkowym. :lol2: no to więcej jak chałupa z izolacją tylko ścian murowana ... :D bo teść 1,5 tony puścił z dymem do tej pory piec 28 kW ... super
u na je ... się dziś z wierzbą po łokcie aby karmić tego smoka piekielnego ot cały romantyzm.

i jeszcze kiedy skończy się to smordzenie tymi piecami ..
teraz zimna słaba, ale niech nikt nie mówi iż problemu nie ma ... drewno małe piwo ...
ale ci co sra ją tymi piecykami na węgiel ...

ponieważ wybudowali jakieś szałasy ... i teraz trują pół okolicy.
Nie raz nie dwa jadę sobie kiedy jest mróz ... tak -10 ... smog się tak za je .. sty unosi że szkoda gadać w aucie to czuć.

ciekawe jak by takiemu trucicielowi ktoś na srał do studni ? ciekawi mnie to ...

ludzie ! człowiek wypije koło 3 litrów płynów .. a powietrza 20 -25 kg !! i nie jest bez znaczenia czym się oddycha ja nie chcę płacić zdrowiem za waszą bezmyślość i chęć pseudooszczędzenia!!

szczególnie że nie potraficie w tych hoownach palić dymy czarne się unoszą plus palenie plastików.

SebastianW
08-02-2014, 20:46
wypowiedź powyżej to do mnie? kolega ma jakieś problemy w domu, czy co? :-)

jaka różnica temp. "w nogi zimno w głowę ciepło jak to w takich domach bywa ... " ??? że niby kto tak ma?

" no i siupanie do pieca:)" - no raz na kilka dni trzeba dosypać do podajnika. Do kominka nie musisz?
U mnie piec chodzi cały czas, nie wiem, po co miałbym go włączać/ wyłączać?

No to teść ma super wynik skoro 1,5 tony spalił od października i to jeszcze w piecu 28kW. Moje gratulacje.

Jak rozumiem piszesz, że teść mieszka w szałasie i pali plastikiem w piecu trując pół okolicy... wiesz, forum to nie miejsce na rodzinne kłótnie, to nie wypada, naprawdę... btw: fajny musi mieć piec skoro nawet plastik spali.

aglar
08-02-2014, 20:56
SebastianW radze odpuscic dyskusje, ja juz kiedys probowalem ;)
מרכבה ma glownie doswiadczenia ze starymi domami stojacymi w skansenie, i jak jemu tam zimno to i wszystkim pozostalym byc musi :P

מרכבה
08-02-2014, 21:04
A poniosło mnie troszkę mnie poniosło.
co ja chciałem ? chciałem tylko uświadomić jedno że nie wolno spalać węgla prymitywnie widząc tylko swój czubek komina.
Da się to czysto zrobić. to przy okazji.

Dobrze to na czym te bale spoczywają ? jak jest rozwiązany u Ciebie detal bal - fundament .

Myślicie że jestem wrogiem domów z bala ? na pewno nie.
Tylko widzę niedostatki tej metody, Można wyciągnąć z tego więcej, kwestia analizy detali.
Chodzi aby nie ponieść kosztów gigantów a mieć naprawdę ciepły dom.
Nie oszukujmy się nie da się tak spasować drewna aby było w 100% szczelne.

Akurat jestem w stanie wytrzymać to iż przy -20 ... nad ranem w domu jest nawet mniej jak 10st .
I nie będzie żadnej różnicy między domem teraz zbudowanym a kiedyś ...
zwłaszcza że to kiedyś jeszcze jest szalowane z obu stron.
I mówimy o sytuacji bez wiatru ... w tedy mamy czyste przewodzenie ... i nie będzie ważna szczelność ... sorry ale taki dom jest bardzo kontrastowy ...
jeśli chodzi o temperaturę.

Drewno jest pięknym materiałem, bardzo pojemnym na energię ... w brew temu co by ktoś wciskać chciał.
2,5 - 2,8 kJ /kg to jest bardzo dużo ... woda ma tylko więcej ...
fakt drewno jest mało gęste .,

Jeszcze raz mamy -20 ... bez ruch powietrza ... i nie wierzę w 20 cm drewna że utrzyma temp ! zrobi to system ogrzewania.
Nie mówię o wietrze ... bo może wasz domy są bardziej szczelne ...

marmur7
08-02-2014, 22:20
Kolega powyżej należy do drużyny pierścienia, która twierdzi, że tzw dom pasywny buduje się o 8 % drożej niż zwykły :D I to tyle w temacie
On wie i robi dobrze a inni źle. Nawet w piecu pali najlepiej . Najbardziej mnie rozczula gdy w dyskusji o współczesnych domach z bali, pisze o gościu, który w domu z bali wieczorem ma 25 st a rano 3 st C :D Napisz jeszcze cos na dobranoc - zawsze mam wesołe sny jak czytam Twoje posty :)

SebastianW
08-02-2014, 22:22
Dom jak dom, sam się nie ogrzeje i nie wiem, co w tym sensacyjnego.

Każda technologia ma swoje plusy i minusy. Ja mieszkałem już w różnych domach i znam to z doświadczenia. Czy któryś był/ jest doskonały? nie, na pewno nie.
Z czego zbuduję następny dom? nie mam pojęcia, ale wiem, że będę opierał się na swoich doświadczeniach, a nie paplaniu ludzi, którzy coś tam słyszeli ;-)

מרכבה
08-02-2014, 23:02
Najbardziej mnie rozczula gdy w dyskusji o współczesnych domach z bali no tak ... bo drewno do takich domów jest w nano technologi ...i izoluje lepiej niż areogegl...
sorry ale jaka będzie różnica między balem 20cm z przed 30lat a tym teraz ? może przewodność cieplna się zmniejszyła ?
Dobre się z wami pisze ponieważ lubicie budować mocno subiektywne zadania odnośnie np różnic w drewnie ...
Nie mając o tym pojęcia ... cóż prócz szczelności na wiatr w takich domach ściany są takie same jak 500 lat temu.
drewno to drewno ...
a wy chcecie powiedzieć iż macie drewno gel ...:D

Z czego zbuduję następny dom? nie mam pojęcia, ale wiem, że będę opierał się na swoich doświadczeniach, a nie paplaniu ludzi, którzy coś tam słyszeli no właśnie ... bardzo wielu nie potrafi stwierdzić i ocenić ...
tylko ... jak małe dziecko .. moje drewno jest takie jakiego nikt nie ma.
Na pewno nie neguje tego... ponieważ to jest ciekawe doświadczenie ... rozmawiać z ludźmi i mówić im iż ziemia jest okrągła nie płaska ...

Ty piszesz iż opierał będziesz się na doświadczeniu ludzi .. (w podtekscie do mnie napisałeś .. nie od tych co coś tam słyszeli) mnie to nie grzeje nie ziębi.
Gratuluje tylko podejścia ... to tak jak by powiedzieć iż tyskie jest czarne .. bo tak .. a żywiec jest różowy .. jedno z drugim nie ma żadnego związku.

Bardzo to jest ciekawe jak ludzie wartościują różne rzeczy ... tu akurat drewno. Które jest bardziej drewniane niż kiedyś .. tak można by wnioskować.
1% racji w tym jest ... mało drewna pozyskuje się z stoków od północy z bardzo małym przyrostem i drewna gęstego ...
im rzadsze drewno tym lepiej izoluje ... może tu tkwi sekret?

naprawdę bardzo fajnie się pisze, nie kpię ... tylko zdobywam doświadczenie.

Już przerabiałem opowieści o cudownych gazach w oknach ... nie jeden mi tą bajkę sprzedawał .. teraz ktoś mi mówi iż drewno jest bardziej drewniane ...

SebastianW
08-02-2014, 23:31
Nie znam całości tej dyskusji i nie będę przeglądał ponad 500 stron, żeby dociec skąd takie podejście. Jednak skoro temat jest o domach z drewna to nie trudno się domyślić.

Jedno jest pewne. Dzisiejsze drewno nie jest tak dobre jak kiedyś... obecnie to b. drogi surowiec i wiele firm, żeby oszczędzić kupuje tańszy budulec. Technologia też nie koniecznie jest lepsza, bo kogo stać dzisiaj, np. na optyka.

Izolacyjność / "termiczność" drewna to nie gadanie, a fakt. W domu z drewna szybko nagrzejesz, ale nie grzejąc szybko się dom ochłodzi. To nie mury, które akumulują ciepło.

Do domu z drewna trzeba się przyzwyczaić, wiedzieć, co nieco o technologii i zaakceptować wszystkie jego wady i zalety.

marmur7
08-02-2014, 23:32
מרכבה (http://forum.muratordom.pl/member.php?156275-%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%94) - mała prośba. Rozumiem, że umysł ścisły nakierunkowany jest na cyfry, dane, statystyki, jednostki i inne takie, a artykulacja prostych, zrozumiałych zdań w ojczystym języku jest działaniem nieco bardziej złożonym, ale gdybyś mógł się jednak trochę postarać... :)

Poza tym - żadnych uwag. Bo prośba o jakąś argumentację z Twojej strony jest i tak bezcelowa :)

מרכבה
09-02-2014, 00:22
a artykulacja prostych, zrozumiałych zdań w ojczystym języku jest działaniem nieco bardziej złożonym, ale gdybyś mógł się jednak trochę postarać... no i z pokorą przyjmuję tą uwagę. Wiem że interpunkcja to została gdzieś 8 lat temu ... na maturze i od tej pory zapominana. Dość mocno jak widać.

To bardzo proste ... 20cm = 0,2m
przewodność cieplna drewna 0,16 w poprzek włókien. jednostka W/mK tzw lambda.

opór cieplny = 0,2m/0,16 W/mK = 1,25 m^2K/W plus rsi i rse= 0,13 i 0,04 [m^2K/W] co daje 0,17
suma = 1,25+0,17 =1,42 m^2K/W ... współczynnik przenikania ciepła U = 1/R = 1/1,42 = 0,704 W.m^2K.
co to oznacza iż na każdy stopień różnicy zew /wew strata przez jeden metr kwadratowy ściany ucieka 0,7 wata ...

1,25 oporu cieplnego to ... 5cm styropianu o lambdzie 0,04 W/mK. to jest zaklęte w liczby.
Plusem drewna jest iż ... mostki termiczne będą mniejsze .. o ile to trzeba powiedzieć numerycznie ...
z katalogu ... wybierając przekłamiemy w jedną lub w drugą stronę.

Do plusów drewna jeszcze trzeba dodać pojemność cieplną dorównującą cegle ..
dla cegły będzie to 0,42kWh na 1m^3 objętości, dla drewna 0,38 kWh .. piękny wynik.

Szczelność powietrzna ... na 0,6 wymiany powietrza (kubatura 550m^3) wychodzi 10 watów na stopień ... czyli jak jest 4,2 wymiany to daje 70 W/K lewej straty.
Plus strata jeszcze na wentylacji grawitacyjnej przeciętnie 50 W/K ... daje to 120 W/K czyli
na każdy stopień różnicy przypada 120 wat straty.
itp itd.
Gdzieś musi się uzbierać na tą moc ogrzewczą, na ten piec 15 -20 kW .

marmur7
09-02-2014, 01:16
No i zaczynasz mówić ludzkim głosem. Oczywiście nie byłbyś sobą, gdybyś nie zaniżył przeciętnej grubości bala, bo 20 cm bez ocieplenia to grubość spotykana głównie w domach letniskowych. W zasadzie oferty domów całorocznych poważnych wykonawców rozpoczynają się od 25 cm. Sam mam 35 cm i uważam to za grubość bezpieczną i optymalną.

מרכבה
09-02-2014, 11:53
http://www.forestus.pl/poradnik-budujacego/walory-termoizolacyjne no no na domy letniskowe ... a tu jak byk 20cm ..
dobrze że odnoszą do cegły bo dokładnie tak jest cegła mając przewodność cieplną 0,8 W/mK i przy grubości 1m da opór cieplny 1,25 ...m^2K/W
tyle dokładnie co 20cm.
ale teraz 20cm wełny czy styropianu da opór cieplny równy 80cm drewna. proste ?
0,04 przewodność eps'a czy wełny ... 0,2/0,04 = 5
20cm drewna = 0,2/0,16 = 1,25 ..

może być 35 cm ... da to cdn
0,35m/0,16 W/mK = 2,19 m^2K/W + 0,17 opory przejmowania ciepła 0,17 = 2,36 co daje U
tj współczynnik przenikania ciepła równy 1/2,36 =0,42 W/m^2K przyzwoicie.

Można by się czepić iż WT 2014 nakazują 0,25 ... można by było się zgodzić ...
tylko te warunki są ślepe i dość głupiutkie ... ponieważ nie odnoszą się do globalnej wartości strat ...
(odnoszą się tylko w kwestii EP 120 kWh/m^2 rok ) co z tego iż spełnimy wymagania 0,25 .
Jeśli w budynku jest masa mostków termicznych.
W tym względzie drewno jest lepsze od ceramiki czy betonu ( nawet nie wspominając)
Nie potrzeba nadproży betonowych itp .
O tym WT zapominają ... a straty przez mostki mogą stanowić 50% strat na przenikanie !!

marmur7
09-02-2014, 17:34
Nie no, jakby się bardzo wysilić to znajdzie się w necie firmę która zbuduje "dom z bali" o grubości 7 cm.
Jakiś czas temu prosiłem o wycenę domu, o podobnej wielkosci jak mój, a który spełniałby standardy domów pasywnych - wyszło 50% więcej niz wydałem na moją hacjendę :) Czyli na wyrównanie kosztów czekałbym jedynie 90 lat, przy założeniu, że drewno paliłbym bez opamiętania, a gość z domu pasywnego ogrzewałby się ciepłem swojej żonki, ani przez chwilę nie włączając rekuperatora :)

מרכבה
09-02-2014, 18:30
Ale ja Ci się wcale nie dziwię iż trafiasz na takie wyceny.
Jedno okno dachowe jednej firmy ... o standardzie pasywnym 6,5 tyś zł. plus jakieś oklejone wynalazki i mamy ceny z kosmosu.
Jeśli masz bal 35 cm trzaśnięcie tego na 1/2 i wstawienie izolacji to kwestia tego http://www.youtube.com/watch?v=vJOvnsMJHJ8 na pół .
węgły dobrze zrobić i tyle .. wełna, eps, liście ... sierść lisa, aregel ... pianka .. co tylko dusza zapragnie.
Zobacz jedne fakt... przyjdzie goguś kleić izolację ... nie ważne czy 2cm czy 10cm ... koszt
jego robota lekko 30 zł za 1m^2 plus inne materiały ... i wychodzi lekko koło 70zł za 10cm izolacji.
a gdzie podział się koszt samej izolacji tak piętnowany.

Przy balu rozciętym odpadają tynkowania itp .. jedynie dwie folie w środek .. paro i wiatro izolację.
Okna można zrobić samemu ... szyba tylko kupna tj zespolona ... chodzi o powłokę ...nisko emisyjną.
No i płytę fundamentową ... nie trzeba się już babrać z wylewkami itp ...

co zyskujemy? pozbycie się C.O .. pozbycie się kominów które za free nie są ... wstawiamy malusią PC powietrzną i tyle ..
dobrze przemyślany dom ... bez złowienia się na ... papierki
uważam iż wyjdzie nawet ciut taniej ... przez kominy których nie ma i jeszcze większą ascez. itp ..
ale to nie jest zadanie dla projektantów którzy coś słyszeli i chcą mieć to w ofercie .

aglar
09-02-2014, 20:59
Najbardziej mnie rozczula gdy w dyskusji o współczesnych domach z bali no tak ... bo drewno do takich domów jest w nano technologi ...i izoluje lepiej niż areogegl...
sorry ale jaka będzie różnica między balem 20cm z przed 30lat a tym teraz ? może przewodność cieplna się zmniejszyła ?
Dobre się z wami pisze ponieważ lubicie budować mocno subiektywne zadania odnośnie np różnic w drewnie ...
Nie mając o tym pojęcia ... cóż prócz szczelności na wiatr w takich domach ściany są takie same jak 500 lat temu.
drewno to drewno ...

Czy chalupy w Twoim skansenie maja 20 cm bale?
Roznica jest taka, ze kiedys ludziska nie byli tak wydelikaceni. Nie potrzebowali wiec domow, ktore maja przekroj bala 20 cm i wiecej. Nawet gorale mieszkali glownie w balu o przekroju 16 cm, a Mazurzy czy Lubelszczyzna, to jak tam bylo 14 cm to byl luksus. Ale jak sie zapalilo w piecu kaflowym to trzymal cieplo do rana. Dodatlowo spalo sie w grubej pierzynie, czesto w swetrach.
Co do szczelnosci, przeciez to jest jedna z najbardziej istotnych spraw. Dzisiejsza technika i wymagania klienta powoduja, ze duzo bardziej sie dba o szczelnosc domow drewnianych.

marmur7
09-02-2014, 21:28
Co to stihla - fajna maszynka, kupię ją, gdy będę musiał pociąć pobliski rezerwat dębowy na deski. Węgły mam zrobione bardzo dobrze. Nie przedziera się przez nie wiatr ani globalne ocieplenie. Płyta fundamentowa to sympatyczne rozwiązanie. Gdyby jednak chciało się ją wykonać ze zdroworozsądkową i bezpieczną wysokością dla domów drewnianych, sympatia do jej ceny maleje wraz z każdym centymetrem. Paro i wiatroizolację byłem zmuszony dać na ściany kolankowe i dach. Byłem tym przygnębiony, ale jakoś przeżyłem. Jednak na wsadzanie plastiku między bale sił by mi już nie starczyło :)

מרכבה
09-02-2014, 21:58
No płyta fu .. to element psujący psychikę .. ponieważ leśny lud ( starzy inż bez chęci rozwoju) bez krytycznie stosują jedną zasadę ...
wymieniać grunt do głębokości przymarzania ... no tak bo głębokość przymarzania wzięła się z kosmosu.
Grunt traci ciepło w danym tempie i ma swoją przewodność cieplną i pojemność cieplną.
stąd te głębokości ... tylko że to jest ekwiwalent
lambda ił glina 1,5 W/mK = 1,2 m grubość ... = 1,2/1,5 =0,8 oporu cieplnego. m2K/W
to jest ... 32 mm styropianu ... jęzor z styro wgłąb i ciut w przód niczym płytka odbojowa ...
tak samo z wymianą gruntu ze względu na nośność ... zobaczcie na czym stoją ławy i jaka jest ich powierzchnia.
płyta ma gigantyczną powierzchnię.
Stąd bierze się ładunek złej opinii o płytach. Przez ograniczone horyzonty ... nie pytają why :)


Paro i wiatroizolację byłem zmuszony dać na ściany kolankowe i dach. Byłem tym przygnębiony, ale jakoś przeżyłem

Nie raz nie dwa widziałeś zaparowane szyby ... itp wełna nie stanowi żadnej bariery dla tej pary wodnej.
I stąd trzeba wełnę zabezpieczyć.
Lub trzymać w domu 20-30% wilgotności, czego nie polecam. W całej drodze na zewnątrz para wodna musi być w stanie gazowym
i niczym nie można jej blokować.
Co innego jest lite drewno ... gdzie ono sobie radzi z wzrostem wilgotności przez pochłonięcie jej ... bez żadnej szkody..
natomiast wełna nie zrobi tego ...
Ekofiber dał by sobie radę ... do 20% wagowo jest wstanie pochłonąć wody... bez straty na izolacyjności ... wełna tylko 0,3% całe nic.

marmur7
09-02-2014, 22:41
Robisz taniutko płyty wystające 80 cm ponad grunt ? Dawaj namiary :)

J.Birycka
10-02-2014, 12:09
a chciałam się zapytać jaką macie wysokość pomieszczeń do belek stropowych, jeżeli macie je odkryte??

SebastianW
10-02-2014, 12:15
2,8 m do belek. 3 m do sufitu.

bartbudowniczy
10-02-2014, 19:39
Spotkałem się z rozwiązaniem że belki stropowe były na wysokości 2,6 m ale nad 1/3 parteru była super antresola. Niby niski domek ale nabrał fajnego wygladu przez takie rozwiazanie.

Moose
10-02-2014, 23:54
3,20 do belek 3,40 do sufitu... przy małym domku nie mam wrażenia ciasnoty i klaustrofobii... jak dla mnie OK :bye:

מרכבה
11-02-2014, 09:31
To ile ma wysokości pomieszczenie to już rzecz gustu ... byle nie było niższe niż 2,5 m z went "grawitacyjną" i 2,2 z mechaniczną.
2,2 wysokość garażu min . it.
osobiście lubię nisko strop u mnie do podciągów będzie 2,5 m

J.Birycka
11-02-2014, 21:36
U mnie właśnie mają budować na 12,5 dyla który ma wysokosc 21 cm- wychodzi wiec ze do belek stropowych będzie około 2, 62m a przeciez dom jeszcze troche osiądzie i boje sie ze bedzie za nisko..:/

SebastianW
11-02-2014, 22:46
2,5 m na parterze to jest w sumie standard dla budownictwa, ale większość robi wyżej dół.

marmur7
11-02-2014, 22:57
Jeśli w tej chwili do belek jest 2,62m to nawet gdy Ci osiądzie z 10 cm to nadal będzie wysoko. Tym bardziej, że sam sufit jest przecież wyżej. Widziałem już chatki w których do sufitu mozna było sięgnąć ręką.

kulzibi
12-02-2014, 04:20
U mnie właśnie mają budować na 12,5 dyla który ma wysokosc 21 cm- wychodzi wiec ze do belek stropowych będzie około 2, 62m a przeciez dom jeszcze troche osiądzie i boje sie ze bedzie za nisko..:/

Naprawde nie musisz sie denerwowac .To jest wystarczajaca wysokosc a napewno dom nie osiadzie 10 cm . Spij spokojnie.

SebastianW
12-02-2014, 07:30
jak będzie budowany z "mokrego drewna" to osiądzie więcej niż 10 cm.

J.Birycka
12-02-2014, 09:45
serdecznie dziękuję za szybkie odpowiedzi i pomoc :) uspokoiliście mnie...w sumie mieszkam teraz w bloku, gdzie do sufitu mam 2,45 i też jakoś zyję :rolleyes:

marmur7
12-02-2014, 12:04
Naprawde nie musisz sie denerwowac .To jest wystarczajaca wysokosc a napewno dom nie osiadzie 10 cm . Spij spokojnie.

Osiadanie będzie mniejsze w przypadku drewna sezonowanego. Koleżanka nie uściśliła z jakiego drewna buduje. W przypadku drewna mokrego, a dotyczy to większości domów stawianych z bali okrągłych, osiadanie określa się procentowo - w zależności od szkoły jaką się wyznaje - od 4%-8% średnicy bala. Przyjmując wartość średnią 6% -dla bala 21 cm wynosi 1,26 cm. Czyli średnica pojedynczego bala może się skurczyć o 1,26 cm. Bali jest 12,5 - tak więc, dom może osiąść do 15,75 cm. W praktyce może być to mniej, w zależności od tego kiedy drewno było pozyskane i jak długo czekało budowę.

J.Birycka
13-02-2014, 11:27
u mnie będzie bal prostokątny gr.12 cm- wiem, że dla niektórych to nie bal, ale u mnie na podlasiu akurat z takich się stawia i ociepla od środka wełną...drzewo zostało własnie kilka tyg temu ściete, bo mówią ze do scinania na domy to najlepszy okres...bedzie lezakowac sobie ponad pół roku, bo domek bedzie stawiany na przełomie sierpien-wrzesien...mysle ze tyle wystarczy

מרכבה
13-02-2014, 12:50
u mnie będzie bal prostokątny gr.12 cm- wiem, że dla niektórych to nie ba to wynika tylko z istoty pojmowania świata.
taki jest obraz przed oczami pewnych osób i tego nie zmienisz.
To jak dla audio... fila ciepłe tony ... ty ich nie widzisz a one na wierno są .. wedle tego gogusia(audiofila).

mnie tam lata czy będziesz miał 12 czy 20 cz 40 ... ważne jest abyś przemyślał sprawę izolacji ... od środka.
Mnie ona nie przeszkadza tylko musisz wiedzieć z czym to się je .
Wypadało by ściany działowe odciąć od ścian zewnętrznych .. a co z sufitem ?
raz mostki termiczne .
dwa mostki dyfuzyjne ... gdzieś jakaś nieszczelność w paroizolacji i problem gotowy ...
wiem że uderzając ten temat jakiś czereśniak wyskoczy iż ściany muszą oddychać ... ta...
może jeszcze się rozmnażać przez pączkowanie .
Za ilość powietrza świeżego w domu odpowiada w 99,99999999% wentylacja.
Inaczej generujesz straty ...

Dziś jest wiedza i sposób aby uniknąć wstawiania smoka na wungiel ...

Jak widzę taki dom z izolacją od środka ? ciężko ... przez stropy ! przecinające izolację ... pół środek to wyjście z izolacją na strop, ale powstanie garb.
Musisz też wiedzieć iz... te 12cm to dość spora zaliczka w pojemności cieplnej .. pozbywasz się tego !
wiedz iż 12cm drewna to
dla betonu komórkowego grubego na 24 cm ... 1m^2 przegrody to 0,02133... kWh (0,8kJ/kg *400kg *0,24m / 3600)
dla 12cm drewna ...2,6kJ/kg * 550 kg * 0,12 /3600 =0,04766 i jest to więcej o 2,23! ściana musiała by mieć 53,6 cm !! z betonu komórkowego ...odmiany 400... tego się pozbywasz ...

marmur7
13-02-2014, 14:18
u mnie będzie bal prostokątny gr.12 cm- wiem, że dla niektórych to nie bal, ale u mnie na podlasiu akurat z takich się stawia i ociepla od środka wełną...drzewo zostało własnie kilka tyg temu ściete, bo mówią ze do scinania na domy to najlepszy okres...bedzie lezakowac sobie ponad pół roku, bo domek bedzie stawiany na przełomie sierpien-wrzesien...mysle ze tyle wystarczy

Zimowa ścinka najlepsza. Jednak nie będzie to drewno wysezonowane - musisz się liczyć z osiadaniem. Jak wielkim ? - to będzie zalezało nie tylko od właściwości drewna, ale też jakości wykonania. Nieocieplenie domu ze ścianami 12 cm byłoby nierozsądne.
I nie przejmuj się, że kolega powyżej, ten z entomologicznym nickiem, nie rozróżnia płci ;) On i tak czyta tylko siebie i przeważnie wymaga translatora :D

SebastianW
13-02-2014, 14:21
Tego forumowicza o którym pisał marmur7 w ogóle nie czytaj, bo to strata czasu.

Drewno powinno się sezonować 2-3 lata, ale kto dziś tak robi... lepsze pół roku niż nic, ale i tak będzie to mokre drewno. Jednak jak dom zbudują fachowcy to będzie OK.

marmur7
13-02-2014, 14:31
Nie lekceważyłbym wiedzy o cieple "entomologicznego" kolegi - problem w tym, że ludzie budują domy z drewna by czerpać przyjemność mieszkania w nich. Nie wykluczają oczywiście ocieplenia i oszczędności na ogrzewaniu, jednak on wszystko sprowadza do technokratycznego bilansu zysku i strat. Stąd trudność porozumienia.

aglar
13-02-2014, 14:33
Gorale kiedys sezonowali drzewo na dom przynajmniej 10 lat :)
Ale te 2-3 lata to i tak dobrze.

מרכבה
13-02-2014, 14:53
Nie lekceważyłbym wiedzy o cieple "entomologicznego" kolegi - problem w tym, że ludzie budują domy z drewna by czerpać przyjemność mieszkania w nich. Nie wykluczają oczywiście ocieplenia i oszczędności na ogrzewaniu, jednak on wszystko sprowadza do technokratycznego bilansu zysku i strat. Stąd trudność porozumienia. A mi niby obce ... jest piękno domu z bala ..
Nasi dziadkowie o takich technikach nawet nie śnili.
Ale to uczestnictwo w dyskusji skłoniło mnie do pewnego pomysłu.
Tylko co już wedle Was już niszczy urok ? jak silne przetworzenie drewna ? tj np sklejanie drewna czy da się przeżyć ?

To jest kwestia sporna, bo np ogrzewanie np piecem C.O to nie jest już profanacja takiego domu ...
czy tylko kominek i kuchnia kaflowa ...
Czy ingerencja w konstrukcję ściany i dodanie w drewno izolacji to jest zbrodnia ?

marmur7
13-02-2014, 15:15
Problem wcale nie polega na tym jakie kto sobie wybierze ogrzewanie czy izolację, tylko w jaki sposób o tym rozmawia. Widać jednak juz pewien progres - na podstawie Twojego przedostatniego postu wiemy np. że jesteś wykształcony, kulturalny, że oglądałeś "Czterech pancernych i psa" i że miałeś tam swoją ulubioną postać.

מרכבה
13-02-2014, 15:32
Tomuś nie piskaj :P
Ale zapytałem przecież ostatnio o pewne sprawy

marmur7
13-02-2014, 16:16
W Twoich kategoriach jestem czereśniakiem do kwadratu, bo nawet pieca na węgiel nie mam, tylko kominek i pełne bale. O moim domu pisałem nieraz i nic nowego do rozmowy nie wniosę. Żeby jednak inne czereśniaki włączyły się do dyskusji, będziesz musiał się bardziej wysilić.

butynski
13-02-2014, 16:25
Ja bym się włączył do rozmowy ale jako właściciela Ferrari nie obchodzi mnie ile spala Skoda Fabia ( z całym szacunkiem do braci Czechów ):D

מרכבה
13-02-2014, 17:19
W Twoich kategoriach jestem czereśniakiem do kwadratu, bo nawet pieca na węgiel nie mam, tylko kominek i pełne bale. O moim domu pisałem nieraz i nic nowego do rozmowy nie wniosę. Żeby jednak inne czereśniaki włączyły się do dyskusji, będziesz musiał się bardziej wysilić.
Można mieć różne rzeczy ... to jest stan już istniejący.
Nic nie zmienisz. może jakieś drobnostki. Mnie chodzi o rozsiewanie pewnych hipotez ... można to nazwać idiomem technicznym ... tak bo tak.
Św Paweł vl wcześniej Szaweł też był pod drugiej stronie ...

J.Birycka
13-02-2014, 19:02
wiedziałam, że jak napisze z jakiej grubości stawiam domek to będą komentarze..ale taka prawda, że koło mnie we wszystkich wsiach są domy drewniane, nie ma nigdzie domu z pełnego bala tylko własnie prostokatne..dodatkowo naprawdę nieliczne były ocieplane i co? ludzie żyli i nadal żyją w nich...taki jest urok tutejszego budownictwa...tym bardziej, że nie chce miec wszystkich scian w środku z drewna i taka opcja ocieplenia i wykonczenia jak się chce wnetrz jest dla mnie idealna...napewno wolę mieć 12bal i ocieplnieni niz murowanca

aglar
13-02-2014, 19:15
Jesli juz mialbym ocieplac, to ja bym wolal miec bal w srodku niz na zewnatrz. No ale kazdy ma inne potrzeby.
I jedna i druga opcja daje mozliwosc wykonczenia w taki sposob, aby nie miec wszedzie drewna wewnatrz. Kwestia policzenia kosztow oraz poczucia estetyki.
Piec kaflowy tez planuje budowac, i kominek otwarty wiec chyba jeszcze wiekszy czeresniak ze mnie :P

מרכבה
13-02-2014, 19:51
wiem że uderzając ten temat jakiś czereśniak wyskoczy iż ściany muszą oddychać ... ta...
może jeszcze się rozmnażać przez pączkowanie . czy ja któregoś z Was wymieniłem ?


Piec kaflowy tez planuje budowac, i kominek otwarty wiec chyba jeszcze wiekszy czeresniak ze mnie a co to przeszkadza dać rurę pod spód w otwartym ...
aby zasysał to powietrze co trzeba i nie brał z pomieszczeń ?
nie zależnie od innych rzeczy w tym kominku.
http://www.budynkipasywne.pl/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=5&page_id=62 niczego się nie wyklucza ...
Piec kaflowy ?
czemu nie ...
Piętnował będę węgiel ! i w 95% sposób spalania tego węgla ... nie piszę iż Wy tak robicie ...drewnem palim ... i komin 24 lata ... czysty .. tak że można ?

מרכבה
13-02-2014, 20:05
Pewnie zaraz zostanę sprowadzony do parteru, przez bardziej ode mnie doświadczonych Forumowiczów. Ale cóż ja mogę wiedzieć Buduję dom z bala ciosanego 14cm , i na dodatek będę go ocieplał od środka
PS: jak byś chciał jakieś namiary na literaturę, daj znać na PW. Chyba tylko ja odpowiedziałem z czym to się wiąże ...
jeśli robisz to świadomie i wiesz jakie warstwy mają być to ok .
Mogę tylko powiedzieć nie wpuść pary wodnej pod izolację ...
Że trudniej pewne sprawy obejść, i strata jest na pojemności cieplnej ... a nie że chałupa wybuchnie ...
O przypisywanie cudownych właściwości pewnym prostym sprawom.

DANIEL SIS
13-02-2014, 20:13
drodzy....kiedyś pisałem, że:
1) "żeby nie mech to by cieśla zdechł"
2) "lepszy zimny chłodek niż ciepły smrodek"

Te dwa przysłowia często używane przez starych cieśli mówią wszystko.
Można budować z mokrego bala, jak najbardziej. Ważna tutaj jest technika. Weźmy pod uwagę Kurpie, Podlasie...Tam bardzo często stawiano domki z 12 cm bala. Poddasza często były nieużytkowe. Drewno było obrabiane ręcznie, później mozolnie zacinane i tak bal po balu domek rósł. Był to długi proces, ale domki stoją do dziś i chętnie są kupowane i przenoszone albo inwentaryzowane. Przede wszystkim drewno wybierane było dobrej jakości, starannie dopasowywane. Cieśle wiedzieli, że drewno się zsycha i zostawiali na pionowych elementach miejsce do swobodnego zlegu a później stop. Ta technika nie zmieniła się ani trochę i do dziś jest wykorzystywana. Ściany często tynkowane były glina, która ma świetne właściwości chociażby w kwestii
bilansowania wilgoci. Stawiane były piece i kuchnie a jak wiemy takie urządzenia grzeją na zasadzie promieniowania ( najlepsze ogrzewanie i najzdrowsze ). Nie było urządzeń konwekcyjnych, które wprawiają powietrze w ruch, wysuszają powietrza.
Dom nie będzie siadał w nieskończoność....bal jak już sobie leży to nie dojdzie do stanu całkowicie suchego a jego wilgotność nie spada poniżej pewnej określonej granicy.
Górale maja inna technikę budowania....jak obliczają zleg to biorą dwa elementy pod uwagę...liczbę styków w zamkach oraz liczbę styków bali ( wiemy, że miedzy płazami jest przerwa na uszczelnianie - do 3cm - i tam idą warkocze). Takie domy siadają więc więcej, dlatego wola sezonować bal dłużej.
Dlatego powtarzam, że ważna jest technika i konstrukcja. Czesio własnie w wyniku złej konstrukcji wydawać się może że dom siadł zbyt dużo...ok, ale błąd konstrukcyjny mógł spowodawać, że ściany sie lekko wybałuszyły ( jak beczka ) i mamy następne kilka centymetrów nizej sufit nad głową....
pzdr

מרכבה
13-02-2014, 21:43
Ściany często tynkowane były glina, która ma świetne właściwości chociażby w kwestii no ..
właśnie bardzo dobrze bilansowała się wilgoć .. przez ukrycie jej pod polepą.
Glina nie chroni przed wnikaniem pary wodnej głębiej .. przez co
większe ilości kondensują się na powierzchni drewna.
Czego doświadczyłem po zdjęciu tynku w swoim domku ... nie mieszka tam nikt ...
pod rozbiórkę idzie tak że ..

marmur7
13-02-2014, 23:13
Czesio własnie w wyniku złej konstrukcji wydawać się może że dom siadł zbyt dużo...ok, ale błąd konstrukcyjny mógł spowodawać, że ściany sie lekko wybałuszyły ( jak beczka ) i mamy następne kilka centymetrów nizej sufit nad głową....
pzdr

"Wydawać się może" ? Widziałem dom z bali , który osiadł jakieś 35 cm, jeśli nie więcej. Wszystkie otwory wentylacyjne schowały sie pod sufitem, pękały okna i instalacje wod-can. Nie przez błędy konstrukcyjne, tylko zwykłe partactwo firmy wykonawczej i brak elementarnej umiejętności obróbki drewna.

מרכבה
14-02-2014, 00:04
Stąd na najbliższym mi tartaku gościu przygotowywał bale .. przez ich rozcinanie na 3 części ... i suszenie złączonych w całość z przerwą - tak 5cm ..
Czyżby kloca prosto z lasu dali na ścianę ? ledwo korę zadarli już ..
Magicy ... 35cm ... wow .. drewno dochodzi do stanu powietrzno suchego ... około 1cm wgłąb ... na rok .. to jest oczywiście bardzo mocny skrót ...
bo od wielu czynników zależy tępo tego procesu.

marmur7
14-02-2014, 00:43
Czyżby kloca prosto z lasu dali na ścianę ? ledwo korę zadarli już ..
Magicy ... 35cm ... wow .. drewno dochodzi do stanu powietrzno suchego ... około 1cm wgłąb ... na rok .. to jest oczywiście bardzo mocny skrót ...
bo od wielu czynników zależy tępo tego procesu.

Głównym błędem nie było źle dobrane drewno, tylko nieumiejętna obróbka. Na skutek zbyt głebokiego wycięcia wzdłużnego bale pod wpływem ciężaru "rozklapnęły" się. Nadmierne osiadanie było więc spowodowane nie tyle naturalną utratą wilgoci, co przede wszystkim niekontrolowanym pękaniem wzdłuż osi.

מרכבה
14-02-2014, 10:09
Ostrożnie przyjmując iż drewno będzie stabilne przy 50% obciążeniu ... choć przez tydzień wytrzyma znacznie więcej.
Pełzanie drewna jest bardzo duże zależne też od gęstości słojów ...układu ... drewno jest silnie anizotropowe ... nawet przewodność cieplną ma różną, zależną czy wzdłuż, czy w poprzek włókien.
Stąd wszystkie meble robiłem z drewna klejonego i dźwigary i belki też takie będą ... chcę mieć pewność wymiarów.

Mój dom jest zbudowany z bali w poprzek mają po 40cm .. tyle że przycięte na bokach ... stare budownictwo 1938 rok
Widzę gdzie wspierał się nie całą powierzchnią .. w jednym węgle ... to drewno uległo zmiażdżeniu.
I bale ułożone są powierzchnią naturalną ku sobie .. tj jedne na drugim.
A ku powierzchni ściany bale są ścięte ... czyli każde pęknięcie ... jest jak by domykane przez obciążenie pionowe i nie rozchodzi się na boki ...
Są osiowe pęknięcia ... ale oś poprzeczna do pęknięcia leci w poziomie ...

A nie w pionie jak zapewne było w przypadku opisanym przez Ciebie.

DANIEL SIS
15-02-2014, 09:59
Czego doświadczyłem po zdjęciu tynku w swoim domku ... nie mieszka tam nikt ...
pod rozbiórkę idzie tak że ..

Jak widać...mamy różne doświadczenia...A jednak dalej glina używana jest do tynkowania domów drewnianych ( trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić ) i nie tylko....może akurat u ciebie było zrobione coś nie tak albo to nie była glina:no:

DANIEL SIS
15-02-2014, 10:09
Ostrożnie przyjmując iż drewno będzie stabilne przy 50% obciążeniu ... choć przez tydzień wytrzyma znacznie więcej.
Pełzanie drewna jest bardzo duże zależne też od gęstości słojów ...układu ... drewno jest silnie anizotropowe ... nawet przewodność cieplną ma różną, zależną czy wzdłuż, czy w poprzek włókien.
Stąd wszystkie meble robiłem z drewna klejonego i dźwigary i belki też takie będą ... chcę mieć pewność wymiarów.

Mój dom jest zbudowany z bali w poprzek mają po 40cm .. tyle że przycięte na bokach ... stare budownictwo 1938 rok
Widzę gdzie wspierał się nie całą powierzchnią .. w jednym węgle ... to drewno uległo zmiażdżeniu.
I bale ułożone są powierzchnią naturalną ku sobie .. tj jedne na drugim.
A ku powierzchni ściany bale są ścięte ... czyli każde pęknięcie ... jest jak by domykane przez obciążenie pionowe i nie rozchodzi się na boki ...
Są osiowe pęknięcia ... ale oś poprzeczna do pęknięcia leci w poziomie ...

A nie w pionie jak zapewne było w przypadku opisanym przez Ciebie.

Sam widzisz jak dużą wiedzę trzeba mieć na temat drewna, jego właściwości. A budowanie obiektów drewnianych? Ogromna sztuka. Dlatego często czyta się na forum jak to spartaczono jakąś robotę. Dzisiaj każdy idzie na łatwiznę....tartaki źle wycierają bale ( pośrednia przyczyna brak odpowiedniej wielkości drzewostanu ), nikt nie zadaje sobie trudu aby to drewno odpowiednio przygotować i obrobić..... po prostu jak drewno już jest to dawaj.
Dlatego niektórzy zaczynają uciekać do klejonek, bo niby nie pęknie, nie skręci się itd. Ok. Ale nie ma to nic wspólnego ze sztuką, jaką jest znajomość drewna i jego obróbki co według mnie jest podstawą aby dom drewniany miał tę duszę i tchnął prawdziwym rzemiosłem.

DANIEL SIS
15-02-2014, 10:17
http://images63.fotosik.pl/655/4f25b8ec980fb9f7med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Kiedyś trochę pisaliśmy na temat smoły drzewnej...na zdjęciu jeden z naszych domów w trakcie malowania, jest różnica, prawda?

DANIEL SIS
15-02-2014, 10:36
http://images63.fotosik.pl/655/9610e7ade211773bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images65.fotosik.pl/657/d3dcbeb7dde4bebbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jak Wam się podoba drewutnia wraz z pomieszczeniem gospodarczym?
Więcej zdjęć na www.facebook.com/pages/Przedsiębiorstwo-Produkcyjno-Usługowe-Smagała/672882519397921
pozdrawiam drodzy forumowicze!!!!

SebastianW
15-02-2014, 11:12
Bardzo ładne realizacje!

aglar
15-02-2014, 11:39
Ladniejszy blaszak ;)

מרכבה
15-02-2014, 16:57
Jak widać...mamy różne doświadczenia...A jednak dalej glina używana jest do tynkowania domów drewnianych ( trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić ) i nie tylko....może akurat u ciebie było zrobione coś nie tak albo to nie była glina Nie .. tylko taki dom nie ma wywietrzników itp .. ale dzięki mikro nieszczelnością ... rozrzedza się ilość pary wodnej w powietrzu. Ale są takie miejsca np jak za szafą, łóżkiem gdzie jest bardzo mały ruch powietrza ...a para wodna mknie bez przeszkód. Zimna przegroda i problem gotowy, dokąd dziadek gacił to nie było kłopotu.
Pod oknami problemu aż takiego nie było. Babka .. paliła sobie czasem gazem i dolewała oliwy do ognia.
Można z wykresu moliera odczytać kiedy i gdzie może być problem z wilgotnością. Jeśli jest 30% to powierzchnia musi być już mocno zimna, aby nastąpiło jakieś skraplanie. Nie mniej jednak przy 70% co się zdarza ...każdy błąd grozi grzybem.
Powierzchnia ściany musi być w tedy szczelna ... aby w zimne miejsca pary wodnej nie wprowadzać ... Warunek, na ścianie musi być ciepło .. dla 70% powierzchnia musi mieć koło 16 st ... każdy fragment.

A jeśli nie ma zabezpieczenia przed nadmiarem .. to para wodna wnika głębiej i trafi w końcu na miejsce gdzie jest te 16 st.
Stąd paroizolacja hamuje napływ tej pary wodnej.

butynski
15-02-2014, 17:44
No Panie Danielu "czapki z głów " ! Widzę ,że w mojej okolicy też Pan coś ( dom w Głogoczowie ) pięknego stworzył .:D

DANIEL SIS
16-02-2014, 12:32
No Panie Danielu "czapki z głów " ! Widzę ,że w mojej okolicy też Pan coś ( dom w Głogoczowie ) pięknego stworzył .:D

Dokładnie, ładne miejsce z pięknym widokiem na Beskidy:yes:

DANIEL SIS
16-02-2014, 12:40
Daniel. Fajnie zobaczyć tą realizację. Domyślam się, że o ten mniejszy towarzysz Spychowa nad pewnym jeziorem? :-)
Widziałem to na "żywo" ale nie ukrywam, że Twoje zdjęcia mam zamiar "ukraść" jako inspiracje dla mojego gospodarczaka.
Czy same kute klamki i szyldy (dzisiaj oglądałem piękne drzwi na Waszej stronie FB) można zamówić w Waszej kuźni?

Tak, chociaż sam dom stawiała inna firma, my jedynie zrobiliśmy lifting w postaci nowych szczytów, barierek, okiennice, drzwi wejściowe, podłogi na tarasie i całe wnętrze. Drewutnia pokazywana w powyższych postach to już nasz projekt i realizacja. Na wiosnę pojawi się na tym siedlisku jeszcze piękna wiata do biesiadowania z grillem, kominkiem, wędzarnią i piecem do chleba, pizzy itp. Będzie co pokazywać.

Jeżeli chodzi o elementy kowalskie to owszem, można zamówić, ale trzeba będzie trochę poczekać na realizację.
pzdr

Gasol
16-02-2014, 14:19
Danielu, po obejrzeniu zdjęć na FB jestem pod dużym wrażeniem. Po prostu nie ma do czego się przyczepić. Wszystko sprawia wrażenie solidności, takiej na pokolenia, którą się ceni i szanuje, bo zna się jej wartość. To nie budynek oblepiony styropianem, ale Dom. Mam nadzieję, że będę miał okazję obejrzeć to siedlisko nad Wisłą, bo to sąsiednia gmina, dosłownie 11 km ode mnie:-) Tu w okolicy jest jeszcze kilka domów "olęderskich", w większości ruiny. Samo nawiązanie do tego budownictwa uważam za trafione i udane.

DANIEL SIS
16-02-2014, 21:35
Gasol....Zapraszam serdecznie. Pod koniec tygodnia będziemy tam, będziemy ozdabiać wnętrze schodami, kowalstwem,,,Myślę, że będzie na czym oko zawiesić.
Pozdrawiam serdecznie

DANIEL SIS
16-02-2014, 21:40
Jeszcze jedno...Elementy tego domu nad Wisłą, jego architektura miała właśnie nawiązywać do domów osadników przybyłych w tamte strony właśnie z niemiec czy holandii.Ukłony dla architekta Piotra Olszaka.
pzdr

agakaga
18-02-2014, 15:08
wiedziałam, że jak napisze z jakiej grubości stawiam domek to będą komentarze..ale taka prawda, że koło mnie we wszystkich wsiach są domy drewniane, nie ma nigdzie domu z pełnego bala tylko własnie prostokatne..dodatkowo naprawdę nieliczne były ocieplane i co? ludzie żyli i nadal żyją w nich...taki jest urok tutejszego budownictwa...tym bardziej, że nie chce miec wszystkich scian w środku z drewna i taka opcja ocieplenia i wykonczenia jak się chce wnetrz jest dla mnie idealna...napewno wolę mieć 12bal i ocieplnieni niz murowanca

mam takie same odczucia jak Wojcieszek, aż strach ujawniać się, że dom jest z płazów i w dodatku ocieplony, ale prawda jest taka, że domy z okrągłych bali są tylko na południu naszego kraju i dziwnie wyglądałby taki dom np. na Pomorzu
J.Birycka - nasz dom jest bardziej "szajsowaty" niż będzie Twój, bo to tylko 10 cm płaz. W środku też nie wszędzie są drewniane ściany, bo wprowadza to trochę urozmaicenia we wnętrzach. Poza tym wydaje mi się, że mamy większy dom, niż standardowy z bali (kubatura ponad 800 metrów jesli sie nie mylę) i dużą antresolę. Jest bardzo ciepły (temperatura powyżej 22 st), mimo, że ogrzewa go tylko kominek z płaszczem wodnym. Chciałam mieć ciepły, przytulny dom w miarę nowoczesny, a nie stylizowany na "tradycyjny". Myślę, że ludzie czytający m.in. to forum mają właśnie taki stereotyp domu drewnianego - tradycyjna konstrukcja, rustykalne wnętrza. Gdybyśmy wszyscy byli bardziej otwarci i tolerancyjni to może powstałyby projekty mniej ortodoksyjne w formie i więcej osób wybrałoby drewno zamiast betonu.

מרכבה
18-02-2014, 15:33
Jeden niejaki dom ogrzewał się tylko kuchnią węglową spalając drewno. to nic iż w kuchni było ciepło, gdzie indziej było tylko 15-16 st.
Nic mnie nie mówi ogrzewanie samym kominkiem 800m^3 kubatury.
Ani jaka jest izolacja tego domu to strzelanie na ślepo. Cudów nie ma. Nie jeden chciał by aby jego było wyjątkowe naj itp.
Mamy takiego Tomasza Brzęczykowskiego co wodzi za nos forum o chałupach energooszczędnych.

Pientka
18-02-2014, 15:40
Agakaga - ortodoksyjne podejście do tematu domów z bali na tym forum jest znamienne. Miej swoje zdanie ;) Ja też do końca nie czuję tych dyskusji momentami ;)

A panem מרכבה się nie przejmuj. Wie lepiej ile płacisz za ogrzewanie ;)

מרכבה
18-02-2014, 16:17
A panem מרכבה się nie przejmuj. Wie lepiej ile płacisz za ogrzewanie oczywiście że wiem lepiej :P
To jak pisanie niebieski jest bardziej niebieski, lub masło bardziej maślane.
Subiektywna opinia.
Zwłaszcza iż utrzymanie ciągle w 100% temp 22 st wymagało by zatrudnienia palacza.
Mnie też nie przeszkadza jeśli nad ranem temp spadnie do 15st i mniej.
Ponieważ w nocy się nie paliło.
Cenne było by napisanie, nie było nas w domu 2 dni .. a temp spadła o 2-3st .
po wyjściu z domu skończyło się palić około po 4 godzinach, i przez 2 dni dom wychłodził się o 2-3 st.
Daje to dużo lepszy obraz tego jaki to jest dom.
O to właśnie się pluje. Ponieważ nie trzeba liczyć kombinować itp.
A jeszcze jaka była temp zewnętrzna np przy -20 i przez 2 dni z temperatury 22 st spadło do 20-19st.

DANIEL SIS
18-02-2014, 19:33
mam takie same odczucia jak Wojcieszek, aż strach ujawniać się, że dom jest z płazów i w dodatku ocieplony, ale prawda jest taka, że domy z okrągłych bali są tylko na południu naszego kraju i dziwnie wyglądałby taki dom np. na Pomorzu
J.Birycka - nasz dom jest bardziej "szajsowaty" niż będzie Twój, bo to tylko 10 cm płaz. W środku też nie wszędzie są drewniane ściany, bo wprowadza to trochę urozmaicenia we wnętrzach. Poza tym wydaje mi się, że mamy większy dom, niż standardowy z bali (kubatura ponad 800 metrów jesli sie nie mylę) i dużą antresolę. Jest bardzo ciepły (temperatura powyżej 22 st), mimo, że ogrzewa go tylko kominek z płaszczem wodnym. Chciałam mieć ciepły, przytulny dom w miarę nowoczesny, a nie stylizowany na "tradycyjny". Myślę, że ludzie czytający m.in. to forum mają właśnie taki stereotyp domu drewnianego - tradycyjna konstrukcja, rustykalne wnętrza. Gdybyśmy wszyscy byli bardziej otwarci i tolerancyjni to może powstałyby projekty mniej ortodoksyjne w formie i więcej osób wybrałoby drewno zamiast betonu.

Niekoniecznie....np dom w Małopolsce tu pokazywany na FM wykończony jest nowocześnie z zastosowaniem rekuperacji, centralnego odkurzania, ogrzewania na gaz zintegrowanego z kominkiem z płaszczem wodnym...Różnie z tym bywa...zależy od gustu.
pzdr

aglar
18-02-2014, 23:02
Te okiennice to tez Ci robil glowny wykonawca, czy zamawiales oddzielnie? W moim stylu :)

DANIEL SIS
19-02-2014, 08:24
no coraz zgrabniej to wygląda. Super. Widzę, że wzór wykończenia komina zaczyna cieszyć się uznaniem, raduje mnie to bardzo. Wojcieszek, zwróć tylko uwagę na obróbkę blacharska komina bo nie widać na zdjeciu dokładnie. Czy uwzględniono tam element obsiadania budynku? Często dekarze nie wiedzą o tym zdarzeniu i później obróbka jest kilka centymetrów nad dachówką.
pzdr serdecznie

agakaga
19-02-2014, 09:06
[QUOTE=מרכבה;6373303
Cenne było by napisanie, nie było nas w domu 2 dni .. a temp spadła o 2-3st .
[/QUOTE]

Proszę bardzo - nie było nas 1 dzień, temperatura spadła o 2-3 stopnie w zależności od pomieszczenia.
Żeby było bardziej komfortowo właśnie instalujemy gaz. Ściany mają 28 cm grubości z ociepleniem.
Nikogo nie mam zamiaru przekonywać, że mam ciepło w domu. Nie czytam dokładnie wątku i nie bardzo wiem o co chodzi w tej dyskusji o ogrzewaniu, o pieniądze? o to, żeby nie ogrzewać wogóle? o wyższości jednej technologii nad drugą? a może o to, że moja racja jest "mojsza niz twojsza":lol2:?

מרכבה
19-02-2014, 10:46
nad drugą? a może o to, że moja racja jest "mojsza niz twojsza" nie technologi ... tylko mocno subiektywne opinie w niczym nie pomagają.
Staram się to uświadomić.
W najnowszym muratorze jest przestawione zupełnie coś innego ... o czym nie raczy się mówić .. masa problemów które nie powinny mieć miejsca w budownictwie.
A mają przez opinie niczym szary jest mój tak szary iż najszarszy na świecie :D

Uwierz ludzie lubią sobie opowiadać różne rzeczy ... o ciepłych ścianach z 60cm cegły która to równa się temu co jest w pakiecie szybowy
4/16/lowE/4 . U 1,1 W/m^2K (współczynnik przenikania ciepła)

Można pisać różne rzeczy itp ... ale kto nie mieszkał w drewnianym domu ... ten może się zachwycać ..
Za chwilę wylecą na mnie bo co ja chcę ... otóż w brew temu co się wydaje ... stara chałupa oszalowana z zewnątrz i otynkowana w środku.
No ale nie bo wystarczy że coś powstało w XXI i już to świadczy iż taki dom ma przypisane zasługi.

Widzisz masz 28cm .. w tym pewnie 15 -izolacji ... w przeliczeniu na grubość bala wychodzi 60cm ... tyle musiało by być litego drewna bez żadnych wgłębień itp.
I dobrze trzyma ciepło 2-3st na dzień tragedii nie ma.

Fakt wbijam szpile ... ale chcę zmuszać do myślenia potencjalnego inwestora.


Żeby było bardziej komfortowo właśnie instalujemy gaz. Ściany mają 28 cm ktoś ma kredyt i nagle musi jeszcze dokładać ...(nie Wy oczywiście) ale inni którzy chcą.
W przeciwieństwie do murowanych domów ... w domu z drewna można dużo taniej wykonać izolację ...
bo odpada mokra robota.
No ale trzeba chcieć się otworzyć ... na szukanie rozwiązań ...

marmur7
19-02-2014, 11:04
Prawie, prawie... Pieniędzy na koncie, też już prawie, prawie zostało :D
Roboty przenoszą się do środka. Z kamieniarzem czekamy na wiosnę.
Podobnie z "falbankami" jak to określił dekoracje drewniane, Pan z firmy budującej :-)



Gdzie planujesz umieścić dachowy wywietrznik kanalizacji ?

marmur7
19-02-2014, 12:45
No własnie pytałem, bo nie widać na dachu grzybka. Sam początkowo też myślałem o wywietrzniku w kanale komina,ale przy bliskiej odległości i podobnym układzie otworów wentylacyjnych ( z boku komina) odradzono mi to rozwiązanie. Z tym, że ja mam zwykłą wentylację grawitacyjną i możliwość "cofek" powietrza była realna .

Barcisz
19-02-2014, 13:37
Witam.
Ten wątek to cudowna kopalnia informacji.
Przymierzamy się do przeniesienia domu z bali i wykorzystania go jako tak zwanego domku ogrodnika. Ma mieć koło 50 m2.
Czy ktoś ma kontakt do sprawdzonej i nie strasznie drogiej ekipy, która podejmuje się takich zadań?
Gdzie znajdowaliście swoje domy do przeniesienia? W ogłoszeniach, czy sami jeździliście i szukaliście?

marmur7
19-02-2014, 14:23
Witam.
Ten wątek to cudowna kopalnia informacji.
Przymierzamy się do przeniesienia domu z bali i wykorzystania go jako tak zwanego domku ogrodnika. Ma mieć koło 50 m2.
Czy ktoś ma kontakt do sprawdzonej i nie strasznie drogiej ekipy, która podejmuje się takich zadań?
Gdzie znajdowaliście swoje domy do przeniesienia? W ogłoszeniach, czy sami jeździliście i szukaliście?


http://forum.muratordom.pl/member.php?113760-maciej74

Barcisz
19-02-2014, 21:27
Dzięki, już napisałam wiadomość do tego użytkownika.
Chwilowo przytłacza mnie nadmiar informacji, zwłaszcza tych niepokojących o niekompetentnych ekipach i domach, które okazały się być w tak złym stanie, że nie dało się ich ponownie postawić.

Romana101
20-02-2014, 06:53
Witam.
Ten wątek to cudowna kopalnia informacji.
Przymierzamy się do przeniesienia domu z bali i wykorzystania go jako tak zwanego domku ogrodnika. Ma mieć koło 50 m2.
Czy ktoś ma kontakt do sprawdzonej i nie strasznie drogiej ekipy, która podejmuje się takich zadań?
Gdzie znajdowaliście swoje domy do przeniesienia? W ogłoszeniach, czy sami jeździliście i szukaliście?

Witam,

my z mężem sami jeździliśmy po Polsce i szukaliśmy domu, wyszukałam ogłoszenia w necie, zaznaczyłam na mapie i ruszyliśmy w trasę. Na początku oczywiście spotkaliśmy się z cieślą i wypytaliśmy na co zwrócić szczególną uwagę oglądając dom. W sumie zrobiliśmy prawie 3tys. km, ale udało się znaleźć dom w bardzo dobrym stanie, poprosiliśmy cieślę jeszcze o podjechanie i sprawdzenie domu. Wymieniliśmy tylko podwalinę na nową.

Nam dom składała firma z Podlasia http://sekata-chata.podlasie.pl/

Barcisz
20-02-2014, 12:03
Romana, czy można gdzieś na forum zobaczyć Wasz dom po złożeniu? Przyznaję, że nie potrafię się sprawnie poruszać na tym forum....
Cena 80 tys ze strony firmy, którą podałaś trochę odbiega od tej, na którą liczymy ;) zwłaszcza, że domek ma służyć głównie jako ogrodowa graciarnia. Chociaż tak się rodzina zapaliła do pomysłu przenoszenia takiego domu, że myślimy też o takim rozwiązaniu przy stawianiu domu letniego nad morzem.

Domderlis
20-02-2014, 21:24
Realizacje i jeszcze raz realizacje. Jeżeli to możliwe dowiedz się gdzie stawiali i odwiedź właścicieli. Dostaniesz info z pierwszej ręki.

Romana101
21-02-2014, 10:23
Romana, czy można gdzieś na forum zobaczyć Wasz dom po złożeniu? Przyznaję, że nie potrafię się sprawnie poruszać na tym forum....
Cena 80 tys ze strony firmy, którą podałaś trochę odbiega od tej, na którą liczymy ;) zwłaszcza, że domek ma służyć głównie jako ogrodowa graciarnia. Chociaż tak się rodzina zapaliła do pomysłu przenoszenia takiego domu, że myślimy też o takim rozwiązaniu przy stawianiu domu letniego nad morzem.

Musisz zadzwonić i zapytać o cenę rozłożenia i złożenia. My nie zapłaciliśmy 80tys, rozłożenie, przewiezienie i złożenie (robocizna) kosztowało nas znacznie mniej, nawet nie połowę tej kwoty, a dom, który przenosiliśmy był duży 13,5mx8,5m, wysokość od gotowej podłogi do belki stropowej 2,84m. Nie sugeruj się tą ceną ze strony internetowej, najlepiej zadzwoń i zapytaj o orientacyjne koszty. Zdjęcia wklejałam jakiś czas temu w tym wątku, ale wyślę Ci kilka na maila.

Barcisz
21-02-2014, 13:46
wstępnie umówiliśmy się już na oglądanie przeniesionych domów z jednym z wykonawców, dzięki Domderlis :) bez oglądania na pewno się nie obejdzie

Romana, jeszcze raz dziękuję za pomoc, już odpisałam na Twoją wiadomość

coraz bardziej mi się podoba pomysł z przenoszeniem starego domu :)

butynski
21-02-2014, 17:31
Prawda to ,że wg nowego prawa budowlanego skończyło się budowanie z bala bez ocieplenia ? Ciekawe czy górale będą ocieplać chałupy ? :bash:

marmur7
21-02-2014, 20:12
Na to wygląda. Pociesz się jednak, że kolor gaci możesz na razie jeszcze wybrać sam. Pod warunkiem, że będą tęczowe ;)

מרכבה
22-02-2014, 12:37
Prawda to ,że wg nowego prawa budowlanego skończyło się budowanie z bala bez ocieplenia ? Ciekawe czy górale będą ocieplać chałupy ? i bardzo dobrze, w ogóle wyrugować smrodzenie węglem, jedyny dopuszczalny piec to na drewno.
Ludzie czy do was dociera ? iż przejadacie 1-2kg pożywienia, 3-4 litry płynów i 20-25 kg powietrza dziennie !

Chałupa z samego bala nie jest już ciepła ... ponieważ odnośnik porównawczy jakim była ściana ceglana 60cm .. już dawno nie jest aktualny.
Porównajmy 20cm bal z U 0,7 W/m^2K z czymś co ma poniżej 0,1 W/m^2K .
Szczelność powietrza takiego domu jest gorsza niż tego co był lepiony gliną i szalowany deskami ! ale można sobie język strzępić ...
Potem argumenty iż można ubrać cieplejszy sweter.
Dobra izolacja do podstawa, kto powiedział iż musi to być wełna czy styropian ... zaglądał ktoś w link w mojej stopce ?

Budując cieplejsze domy śmiało możemy być samo wystarczalni energetycznie ! zamiast 20mp drewna
może być tylko 3-4 mp drewna ... robi różnicę !
Ale pierwsze trzeba aby opuściły nas pewne gusła budowlane - typu oddychające ściany itp.
Wentylacja jest od zapewnienia świeżego powietrza, nie ściana niczym durszlak.

Gasol
22-02-2014, 13:34
i bardzo dobrze, w ogóle wyrugować smrodzenie węglem, jedyny dopuszczalny piec to na drewno.
Ludzie czy do was dociera ? iż przejadacie 1-2kg pożywienia, 3-4 litry płynów i 20-25 kg powietrza dziennie !


Czy kolega Zapluskwiony nie jest przypadkiem jakimś ekoterrorystą? Bo ten wpis daje sporo do myślenia. Nick też jakiś dziwny kolega wybrał:

Kacper34
22-02-2014, 19:53
Wadą jest na pewno to że kusz się osadza na labach, ja akurat tak mam bo w środku kilka ścian mam z samych bali bez tynku.

marmur7
22-02-2014, 20:06
No, na kusz nie ma rady, trza tynkować jak nic ;)

butynski
22-02-2014, 20:12
No, na kusz nie ma rady, trza tynkować jak nic ;)

A jeszcze jak się osadza na labach to już nie zazdroszczę :bash:

מרכבה
22-02-2014, 21:20
http://pl.wikipedia.org/wiki/Merkawa
ogranijcie się troszkę ...
kto pali węglem i smrodzi szkoda pisać ... ale przez wasze zamiłowania do szałasów ...

Zdanek
22-02-2014, 23:07
Cześć czy ktoś ma kontakt z koleżanką Perverso ?? Poproście ją o odczytanie wiadomości ode mnie.
Budowała dom z firmą Eurobrus z którą ja prowadzę negocjacje i interesują mnie wszelkie informacje na temat tej firmy.

Swoją drogą Eurobrus jest jedną z niewielu firm która suszy komorowo grube bale płaskie nawet 30cm grubości i 30cm wysokości, stosuje też łączenie na podwójne pióro wpust co prawda obce dębowe ale daje profesjonalne uszczelki rozprężne niemieckiej firmy VBH. Myślę że takie połączenie daje gwarancję szczelności nawet gdy drewno będzie pracowało a bal 30cm grubości daje współczynnik U poniżej 0,5 W/m2k dla ściany jednowarstwowej - przy takiej grubości nie planuję robić ocieplenia.

Wojcieszek
22-02-2014, 23:11
O! Dopiero teraz zauważyłem posta מרכבה ;-)

marmur7
22-02-2014, 23:35
http://pl.wikipedia.org/wiki/Merkawa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2 Fwiki%2FMerkawa)


aaaa, czyli wiemy już skąd to zamiłowanie do czterech pancernych i czeresniaka 8)

Zdanek
22-02-2014, 23:35
Chałupa z samego bala nie jest już ciepła ... ponieważ odnośnik porównawczy jakim była ściana ceglana 60cm .. już dawno nie jest aktualny.
Porównajmy 20cm bal z U 0,7 W/m^2K z czymś co ma poniżej 0,1 W/m^2K .
Szczelność powietrza takiego domu jest gorsza niż tego co był lepiony gliną i szalowany deskami ! ale można sobie język strzępić ...

Nie zgadzam się z tobą ściana z bala płaskiego 30cm grubości daje Ci U poniżej 0,5. Zastosowanie drewna suszonego komorowo i podwójnego pióra wpust najlepiej własnego + specjalna uszczelka rozprężna np. firmy VBH zapewnia Ci brak mostków termicznych w ścianie. :P



Budując cieplejsze domy śmiało możemy być samo wystarczalni energetycznie ! zamiast 20mp drewna
może być tylko 3-4 mp drewna ... robi różnicę !
Ale pierwsze trzeba aby opuściły nas pewne gusła budowlane - typu oddychające ściany itp.
Wentylacja jest od zapewnienia świeżego powietrza, nie ściana niczym durszlak.

Zgadzam się !!! :) Ja planuję ciepłe okna takie około U=0,8 dla całego okna, docieplenie podłogi i poddasza oraz wentylację mechaniczną z GWC(latem mam z GWC darmową klimatyzację) i reku.
Nie liczyłem tego dokładnie ale myślę że dom wyjdzie mi coś około U od 0,3 do 0,4 a więc w standardzie energooszczędnym. Może jeszcze dostanę 30tys z funduszu srodowiska za dom energooszczędny ;)
Przy piecokominku i paleniu drewnem koszty będą niewielkie, a jak ktoś jest leniwy i nie lubi palić to kominek na pellett lub zrębki i podajnik automatyczny :D Uzupełniasz podajnik raz na tydzień i spokój. Nie robię kotłowni nie robię instalacji grzewczej - oszczędność 40tys zł. Nie robię kominów wentylacyjnych (oszczędność 10tys) tylko jeden komin pod piec. Do tego solar na dachu z dotacją z funduszu i mam ciepłą wodę do mycia w lecie bez grzania piecem :)

Tradycja + nowoczesność to najlepsze połączenie !!!!

marmur7
22-02-2014, 23:38
Zdanek - uprzejmie donoszę, że powyższym postem , u czołgowego kolegi wykopałeś sobie grób :)

מרכבה
23-02-2014, 09:07
Nie zgadzam się z tobą ściana z bala płaskiego 30cm grubości daje Ci U poniżej 0,5. można szybko policzyć
0,3m/0,16 W/mK=1,875 m^2K/W (opór cieplny ) U = 1/ opór cieplny = 0,53 samego bala.
a z oporami przejmowania ciepła 1,875+ 0,17 = 2,04 = 1/2,04 = 0,490 W/m^2K czyli tyle co tyle



Tradycja + nowoczesność to najlepsze połączenie !!!! :yes:


Ja planuję ciepłe okna takie około U=0,8 dla całego okna, jeśli masz na podorędziu stolarza co potrafi obrabiać drewno lepsze okno sobie zrobisz poważnie.
Tylko szyby, ich nie przeskoczysz, muszą być z zakupu.


Nie liczyłem tego dokładnie ale myślę że dom wyjdzie mi coś około U od 0,3 do 0,4 a więc w standardzie energooszczędnym samo U ściany to nie wszystko
na energooszczędny trzeba koło 0,2 i to jest 20cm izolacji.
Szczelność powietrza na każde 0,6 wymiany powietrza przypada 10W/k to blisko
tyle co ucieka 20m^2 ściany z U 0,5 ... i 100m^2 ściany U 0,1 W/m^2.

Przecież dość dużo tego jest od ogrzewania, nadmuchem ciepłego powietrza z kominka.
Niedaleka jest droga do wentylacji mechanicznej.
Bufor / nagrzewnica kanałowa i tyle z ogrzewań

Zdanek
23-02-2014, 23:17
można szybko policzyć
0,3m/0,16 W/mK=1,875 m^2K/W (opór cieplny ) U = 1/ opór cieplny = 0,53 samego bala.
a z oporami przejmowania ciepła 1,875+ 0,17 = 2,04 = 1/2,04 = 0,490 W/m^2K czyli tyle co tyle


Dzięki za wzór, czyli dla bala 30cm U=0,49 W/m2k . Biorąc pod uwagę że straty ciepła przez ściany to jakieś 30% to powinno wystarczyć.


Brałeś pod uwagę akumulacyjność grubych bali ? Ciekawy artykuł W. Nitki w tym temacie, ale chyba coś jest pomieszane z parametrami U bo dla ściany z bala 18cm U jest wpisane 0,56 (Budynek 5) .
http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php?Izolacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna-%C5%9Bcian-z-bali&id=26

Myślę że ta akumulacyjnosć jest istotna przy wentylacji grawitacyjnej, bo przy mechanicznej rekuperator będzie odzyskiwał w kółko to ciepło niezakumulowane w balu.

:yes:



jeśli masz na podorędziu stolarza co potrafi obrabiać drewno lepsze okno sobie zrobisz poważnie.
Tylko szyby, ich nie przeskoczysz, muszą być z zakupu.

Chętnie poczytam o takich rozwiązaniach, daj namiary na jakąś stronę :)



samo U ściany to nie wszystko
na energooszczędny trzeba koło 0,2 i to jest 20cm izolacji.
Szczelność powietrza na każde 0,6 wymiany powietrza przypada 10W/k to blisko
tyle co ucieka 20m^2 ściany z U 0,5 ... i 100m^2 ściany U 0,1 W/m^2.

Przecież dość dużo tego jest od ogrzewania, nadmuchem ciepłego powietrza z kominka.
Niedaleka jest droga do wentylacji mechanicznej.
Bufor / nagrzewnica kanałowa i tyle z ogrzewań

Nie do końca zrozumiałem o co Ci chodzi ale zdaję sobie sprawę że izolacja ściany to nie wszystko :D

Za tą stroną: http://styronet.pl/procentowa-utrata-ciepla-z-budynku.html
cytuję procentowy podział strat ciepła

około 25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki, u mnie U=0,48
od 25% - 30% ciepła ucieka przez dach, 30cm wełny da U=0,15
przez okna i drzwi tracimy od 10% - 20% ciepła, U=0,8
przez piwnice i fundamenty od 10% - 15%, - 30cm wełny da U=0,15
pozostałe straty ciepła powodują np. kominy, wentylacja - u mnie GWC i rekuperator ze sprawnością 90%

Tak to sobie mniej więcej wyobrażam tylko teraz muszę przeliczyć to na mój projekt ale może ktoś się orientuje dla przeciętnego domu jakie U całkowite uzyskam ??
Celuję w okolice 0,3 co przy paleniu drewnem da mi pewnie jakieś 5-8 metrów sześciennych drewna na sezon, dla domu 150m2 :)

kolek20
24-02-2014, 09:07
Liczby, liczby, liczby. Matematyka wydaje się oczywista ale bezkrytyczna ufność w równania nie jednego wywiodła już w pole.
Więcej pokory kolego od czołgów. Próbujesz ośmieszyć wszystkich tu zebranych zakładając że skoro znasz dwa wzory posiadłeś już wiedzę tajemną.
Jeszcze raz powtarzam - więcej pokory:
https://drive.google.com/file/d/0B0VwJNk-8sIiTHZJOS1kbXlIMzQ/edit?usp=sharing

To tak dla przykładu.
Musisz się sporo dokształcić by móc dyskutować o tematach o których jak na razie masz bardzo mgliste pojęcie.

A tak poza tym czytam Was od kilku lat. Od kilku lat też buduję swój dom. Kilkoro z was zahaczyłem na priv (dziękuję za wyczerpujące i pełne sympatii odpowiedzi) ale nigdy nie mogłem się zebrać by coś skrobnąć od siebie. Ze swojej strony muszę więc podziękować koledze מרכבה, bo jego uparte wypowiedzi przekonały mnie że warto jednak zacząć pisać.

Witam wszystkich!

Zdanek
24-02-2014, 10:10
Mam pytanie do tych co z grubych bali wybudowali, takich co najmniej 20cm grubości.

Jakie macie najgłębsze pęknięcia w balach ściany jednowarstwowej od wewnątrz i od zewnątrz, ile cm w głąb bala i przy jakiej grubości bala ?
Jak dużo pęknięć powyżej 10cm głębokości jest w waszym domu ?
Jesli takowe są to jak uszczelnialiście te pęknięcia ?

Obawiam się że po zrobieniu domu z bala 30cm grubości mogą pojawić się głębokie pęknięcia takie przynajmniej 10cm które zrobią mi mostki termiczne w mojej ścianie :(

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi - to dla mnie ważna informacja.

kolek20
24-02-2014, 10:19
I jeszcze trochę magii:
http://www.clhllc.com/Log%20Wall%20Energy%20Study.pdf

מרכבה Potrafisz to ująć we wzory?

מרכבה
24-02-2014, 11:02
Próbujesz ośmieszyć wszystkich tu zebranych zakładając że skoro znasz dwa wzory posiadłeś już wiedzę tajemną. nie ... to wy sami to robicie, przez wróżenie z fusów i mocno subiektywne opisy.


Building #1
An insulated wood frame home, nominal R-12 (without mass) with
5/8" exterior wood siding, 2x4" stud wall, 3-1/2" fiberglass insulation,
plastic vapor barrier, and 1/2" gypsum drywall. to są opory cieplne w stopach na coś tam .. nie chce mi się przeliczać ..


To tak dla przykładu.
Musisz się sporo dokształcić by móc dyskutować o tematach o których jak na razie masz bardzo mgliste pojęcie. po czym to stwierdzasz ?
jesteś osobą z dwoma postami na forum a już komuś zarzucasz brak wiedzy ? opanuj się troszkę.



Ze swojej strony muszę więc podziękować koledze מרכבה, bo jego uparte wypowiedzi przekonały mnie że warto jednak zacząć pisać. wiesz jak chcesz uprawiać wróżby to zapisz się do cechu wróżek. bo to tego twoje posty się sprowadzają.
Do wróżenia .

Na razie jesteś jak dziecko które bierze encyklopedię i zadaje różne pytania.

Dajesz jakiś śmietnik w jednostkach brytyjskich,
then solving for Uw:
Uw = (0.138 * 1,200) - [ (0.42 * 180) + (0.25 * 44) ]
976
jakoś nie widzę tam czegoś innego jak jest w normach.

Chcesz zasiać zament, ja mam siedzieć i babrać się w twoje guano.

Ludzie na forum są przeróżni, raz jak wyskoczyłem z toną liczb to się popłakali ...
z drugiej strony jak piszę opisowo to jest problem bo zaczyna się bawiusianie w subiektywne opinie i cuda

A już pamiętam artykuł był na szkielet, tyczył się różnic między balem a czystym szkieletem.

ale trzeba było czytać wcześniej uważnie, to byś coś wiedział.
Ale chcesz się popisać jak tu na mnie wyjedziesz i może ci się uda mnie ośmieszyć to nie będę pisał.

Otóż koleszko drewno z materiałów konstrukcyjnych ma jedną z większych pojemności cieplnych, trzeba było czytać.
jest to 2,5 kJ /kg do 2,8 kJ/kg !! cegła ma 0,8 kJ/kg
I pisałem iż to trzeba zatrzymać przez izolację cieplną i to od zewnątrz, w tedy bal pokaże całą siłę ! ale lepiej szczekać jak burek i ujadać . jak się ma amnezję to nie do mnie pretensje.

1. Szczelność powietrzna.
2. Izolacja termiczna ściany.
3. Pojemność cieplna ściany.

to jest taka triada bardzo ważna, budynki szkieletowe nie mając prawie w cale masy akumulacyjnej bardzo szybko się studzą. Mimo izolacji i potrzeba im może nie wielkiej mocy ogrzewczej, ale bez niej są bezradne.
Jest coś takiego jak dyfuzja termiczna ... drewno bardzo słabo przenosi zyski słoneczne ...
stąd tam jest wspomniane w artykule o chłodzeniu ! drewno bardzo mocno się nagrzeje, ale bardzo długo będzie przenosić tą fale w głąb.
To wsio jest mi znane.

maciej74
24-02-2014, 11:27
Zdenek moje bale mają przekrój 20/20 i 80lat pęknięcia są różne na niektórych wcale , największe mają około 1,5cm szerokości i tak z 5cm głębokości długość to 30 cm
Prawda jest taka że tego nie unikniesz nie ma na to sposobu poprawić sytuację można jedynie dobierając starannie materiał i umiejętnie go obrobić . Na przykład drzewo skręcone w wzdłuż swojej osi po przerobieniu na bale zawsze pęknie , sprawdza się to po korze jak spojrzysz na drzewo i widzisz że kora idzie spiralnie wzdłuż to znak że drzewo skręciło się to jedno z paru spraw na które wykonawca powinien zwrócić uwagę tylko kto to teraz robi.

Zdanek
24-02-2014, 11:59
https://drive.google.com/file/d/0B0VwJNk-8sIiTHZJOS1kbXlIMzQ/edit?usp=sharing


Podałeś ciekawe linki ale lektura jest skomplikowana możesz w paru zdaniach podać wnioski które płyną z tych opracowań ?

Czy U=0,48 dla ściany z płaza jest prawidłowe ?
Czy są jeszcze jakieś inne parametry oprócz akumulacyjności bali które należ wziąć pod uwagę podczas rozważania ciepłoty domów z bali ?

kolek20
24-02-2014, 12:09
Widzisz my wierzymy w magiczną moc drewna, którą ty negujesz a która zaskoczyła kilka osób na tym świecie czego dowodem są przytoczone artykuły.
Czytałem twoje wcześniejsze wypowiedzi, wiem ze pisałeś o pojemności cieplnej za co jestem osobiście wdzięczny. Problemem jest jednak to że starasz się być naukowcem bazującym na prostych wzorach i wierzysz tylko w teorię negując przy tym wiedzę empiryczną. Przytoczyłem te opracowania by zwrócić twoją uwagę na fakt, że czasem złożoność problemu powoduje, że wyniki doświadczeń są zgoła inne od tego co głosi nauka. Nie jest to pierwszy i nie ostatni przypadek. Nie zamierzam tego tłumaczyć na język polski i przeliczać ci jednostki bo te jakie by nie były to proporcje pozostają stałe więc nie musisz tu być tak skrupulatny. Masz gotowce przygotowane przez naukowców zza oceanu i klepnięte przez ludzi z dużo większym doświadczeniem w tej materii od ciebie. Albo zauważysz sedno problemu albo będziesz trwał w swoich przekonaniach jak jakiś urzędnik skarbowy. Twój wybór.

Od kiedy wiedzę i doświadczenie ilustruje liczba postów na forum?

Robi się trochę off topic bo tak jak TB na sąsiednim forum z jakiegoś powodu ty postawiłeś sobie za cel wtrącać się w dyskusje gdzie nie bardzo cię chcą.

I co u licha chcesz ludzi którzy palą węglem? Myślisz że wszystkich stać na zmianę kotłowni? Na nową budowę? A co z tymi których nie stać? Nie mogą mieszkać w domach? Jak jedziesz autobusem to narzekasz że ludzie śmierdzą? A może nie jeździsz autobusami bo to dla biedoty?

מרכבה
24-02-2014, 12:12
Czy U=0,48 dla ściany z płaza jest prawidłowe ?
Czy są jeszcze jakieś inne parametry oprócz akumulacyjności bali które należ wziąć pod uwagę podczas rozważania ciepłoty domów z bali ?
Szczelność powietrzna, super jeśli nie będzie wiatru, jeśli jednak zacznie pizgać to zapomnij sobie o ciepłym domu. Jak widać nie jest to takie oczywiste
jak spotyka się człowiek z takim oporem nieuzasadnionym. Proszę poczytać najnowszego muratora, tam ludzie są jakby bardziej szczerzy w wyznaniach i jest źle ! albo jedne ma dom gdzie dokręca w śrubami ściany, ponieważ drewno osiada i robią się szczeliny.

Aby pojemność cieplną drewna wykorzystać trzeba to otulić izolacją.

Czy U 0,48 ... no nie będzie zgodnie z WT 2014 ma być to 2x czyli 0,25 W/m^2K. Kiedyś gdzie domy z cegły były porównywane do drewnianych
na prawdę się to sprawdzało ... nie dość iż U z 20cm bala daje tyle co 1m cegły to jeszcze pojemność cieplna
przegrody z drewna jest toż sama z tą z cegły. W odniesieniu do grubości 20cm bal i 20cm cegła.


Problemem jest jednak to że starasz się być naukowcem bazującym na prostych wzorach i wierzysz tylko w teorię negując przy tym wiedzę empiryczną. nie naukowcem na prostych wzorach bo i tak uwierz są ludzie co obliczanie samego U to jest nowość.
Błędem jest postrzeganie teorii tej z książek jako tylko teorii. To właśnie empiryka zapisana na papierze, tak samo jak ten artykuł.
Nie jest problemem język, a czas, mówisz masz tu ... i gadaj .. bo jak nie to .

Spokojnie przejrzałem zobaczyłem, to co już wcześniej wytrąbiłem.
Pisałem ... zrozumienie tej magi drzewa jest bardzo ciekawe. Ale nie ma w nim magi.
Tylko brak danych.

Wzory na obliczenia widzę takie jak nasze, jednostki tylko inne. Unikam używania zawiłych worów, ponieważ najlepiej jest właśnie zrozumieć tą magię przez prostotę.

2,5 kJ/kg to jest bardzo dużo... gdzieś liczyłem ile musiało by być pustaka z betonu komórkowego aby zrównoważyć 20cm drewna.
To samo dzieje się z wodą, dzięki niej oceany- a raczej prądy oceaniczne dostarczają ciepła do Europy, inaczej było by równie zimno co na Syberii.

Dom z bala choć słabiej izoluje, za to lepiej trzyma ciepło bo ma masę. Nie gotowałeś kiedyś gara z 50litrami ... jak długo stygnie, a jak długo stygnie woda w szklance?
Z takim efektem mamy do czynienia.

Mając dom z bala ... do cna wyłuskam co dobre i wsadzę w stropy, ściany działowej itp.

może inaczej. dom który ma 3 tony drewna do przechowania ciepła i dom który ma
20 ton.

3000 kg * 2,5kJ/kg = 7500 kJ / 3600 =2,08 kWh / stopień * 10st = 20,93 kWh.
20000* 2,5 kJ/kg = 50 00 kJ/ 3600 =13,88 kWh na stopień * 10 st =138,8 kWh ...
nawet nie trzeba tłumaczyć.
teraz pierwszy ma stratę Htr i Hve równą 100 W/K ( dom około 5 litrowca z reku).
temperatura zewnętrza -5 st. delta t = 25 st * 100 W/K = 2500 wat
= 20, 93 kWh/2,5kW = 8,372 godziny tyle wytrzyma dom ! bez ogrzewania ...
tj z 20 stopni zrobi się 10 stopni w takim czasie .. gdy na zewnątrz jest -5 .

Teraz mamy dom który ma blisko 400 ( W/K) reku aby było równo i nie brać pod uwagę wentylacji aż tak.

25 st * 400 W/K = 10 kW
138,8 / 10 kW = 13,8 godziny . niby kiepski dom, jednak jest wstanie utrzymać ciepło.

a teraz inaczej te 20 ton zamknięte w domu co potrzebuje 35 W/K
= 35 *25 =875 wat ...
138,8 /0,875 = 158 godzin ... bez żadnego ogrzewania ... a te 875 wat w domu z zysków się uzbiera. Doliczyć zyski od słońca i dom nie ostudzi się nigdy sam.

kolek20
24-02-2014, 12:41
Szczelność powietrzna, super jeśli nie będzie wiatru, jeśli jednak zacznie pizgać to zapomnij sobie o ciepłym domu. Jak widać nie jest to takie oczywiste
jak spotyka się człowiek z takim oporem nieuzasadnionym. Proszę poczytać najnowszego muratora, tam ludzie są jakby bardziej szczerzy w wyznaniach i jest źle ! albo jedne ma dom gdzie dokręca w śrubami ściany, ponieważ drewno osiada i robią się szczeliny.

Pracujesz dla Muratora? Z całym szacunkiem dla tego forum ale sam Murator jest dla mnie takim samym źródłem wiedzy jak miesięcznik Focus czy programy telewizji Discovery więc przestań już z tym Muratorem.

מרכבה
24-02-2014, 12:57
To nie chodzi o fachowość muratora, a o zdanie ludzi ... którzy są szczerzy i zawiedzeni.

telewizji Discovery no pogromcy mitów są fajni nie gadaj :lol2:

Nie wnikałem w wzroki itp ... ale widzę obrazek gdzie są śruby w ścianie i lament właściciela iż dom trzeba dokręcać.
Nikt nie chce się przyznawać iż wybudował coś innego niż mu się marzyło.

Ponieważ wpadł na grupę ludzi i zaczęły się subiektywne opowiadania iż bal 12cm to nie bal .
Izolacja w domu z bala profanacja itp . i ukraszanie epitetem ciepły.
30cm to już normalnie głowę urywa ... bo 20cm to jest dla cieniasów.

Chyba jestem jednym z nielicznych co niczego niczym nie handluje.

Nie raz nie dwa wpadam np na okna i miazga z naciągaczy ... bo ludziom robią mętliki.
Stąd każdy może dostać po równo.

Zdanek
24-02-2014, 13:12
Maciej 74 dziękuję za podzielenie się wiedzą :)
Takie pęknięcia 5cm w głąb bala są dla mnie akceptowalne.

מרכבה
24-02-2014, 13:33
Jedno przypomnienie, pojemność cieplna będzie miała znaczenie w stanach nie ustalonych.
np wyłączenie ogrzewania lub zmienne warunki zewnętrzne.
Jeśli warunki są zgoła stałe to U przegrody będzie się liczyć i nie ma się co czarować.
U to jest jak wskaźnik otwarcia kranu , wiaderko 10 litrów i 0,5 otwarcia kranu.
i 10 litrów i 0,1 otwarcia kranu nie da się tego zatrzymać.
A stan gdzie trzeba rozpatrywać pojemność cieplną - było by mniejsze lub większe wiadro.
Upływ będzie taki sam jak z malutkiej butelki, jak i z beczki decydować będzie U.
Ale wielkością pojemnika na wodę będzie decydować pojemność cieplna.
Tak samo w bece na 300 litrów ubędzie wody jak w butelce .. stratę trzeba uzupełnić.
tylko że przy 300 litrach można zrobić to później.

Upływy i tak nic nie zatrzyma będzie zależny od wartości U.
To czy w razie w , będzie z czego spływać zależy już od układu warstw i materiałów.

DANIEL SIS
24-02-2014, 13:55
No właśnie...te pęknięcia.Nie ma na to siły ale można to ograniczyć do minimum. Maciej słusznie naprowadza..
Przede wszystkim drzewo i jego wiek, minimum 80 lat, minimum. Następnie ocena jego przyrostów, czym mniejsze odległości miedzy słojami tym lepiej. Dalej...taki surowiec tniemy na pół po osi, następnie jeszcze raz odcinamy brzeg aby uzyskać płaz. Takie takie płazy muszą być okorowane, podstawa!!!!
Następnie ułożone na przekładkach i przykryte powinny się sezonować kilka lat. Po kilku latach takie płazy mogą być selekcjonowane i obrabiane aby zbudować dom. Na zewnątrz dajemy tę powierzchnię, która jest od środka. Wystarczy spojrzeć na Kurpiowskie chaty, które mają po kilkadziesiąt lat i więcej.
Ciężko takie drewno pozyskać, najszybciej na podhalu.
Niestety tartaki przygotowują dzisiaj bale z tego co idzie, aby tylko wydało wymiar. O przecinaniu na pół zrębu nie ma mowy...dlatego póżniej drewno pęka, skręca się i wypacza....do tego jeszcze często gęsto mokre.
Tak to wygląda, tylko, że cena drewna pozyskiwanego tak jak wyżej pisałem jest wyższa niż z tartaku jak idzie.

Nasz hebrajski kolega trochę ma racji ale źle to ujmuje....na pewno nie jesteśmy w stanie idealnie obliczyć ani pojemności cieplnej, oporów czy strat.
Wszystko zależy od drewna, jakości obróbki i izolacji.
Dobry płaz ( jak opisałem wyżej ), właściwa obróbka i dokładność, folia wiotroszczelna paroprzepuszczalna
na bal, dalej porządnie wpompowany ekofiber ( wypełni każdą szczelinę i wełna przy tym to dziadostwo ) 15 cm w ściany i 20 - 25 w dach, paroizolacja i finalna okładzina spowoduja, że dom naprawde będzie ciepły. Dalej umiejętność wyeliminowania mostków termicznych, dobra stolarka, umiarkowana wentylacja albo rekuperator, posadzki, strop...to wszystko ma znaczenie. Ale to jest drogie i wymaga wiedzy. Nieliczni maja możliwości aby tak budować dlatego tyle jest problemów o których piszecie. Z drugiej strony dom drewniany to dom drewniany i jego piękno polega na akceptowaniu naturalnych zjawisk.
Albo jesteśmy na to przygotowani albo nie....
pozdrawiam wszystkich serdecznie

מרכבה
24-02-2014, 14:11
Dalej...taki surowiec tniemy na pół po osi, następnie jeszcze raz odcinamy brzeg aby uzyskać płaz. Takie takie płazy muszą być okorowane, podstawa!!!! jak pisałem iż na jednym tartaku bal był rozcinany na 3 części i skręcony z przekładką, aby się suszył to jedne pan wyleciał na mnie.


Ciężko takie drewno pozyskać, najszybciej na podhalu.
Niestety tartaki przygotowują dzisiaj bale z tego co idzie, aby tylko wydało wymiar słowackie świerki, modrzewie, jodły .. z południowych stoków.
Mam w domu bale gdzie widać słoje .. idą średnio 3-4 na cm promienia. Jak jedną deskę brałem w łapy to myślałem co to za cudo ... z dęba ?
masakra. Powód ? rosła na północnym stoku i rosła bardzo powoli. Przez co ile dam rady odzyskać tyle odzyskam drewna, suche, troszkę korniszonów ale i to się zagładzi.


Dalej umiejętność wyeliminowania mostków termicznych, dobra stolarka, umiarkowana wentylacja albo rekuperator, posadzki, strop...to wszystko ma znaczenie. Na pewno nie można zapomnieć takiego faktu iż dom z drewna nie będzie miał takich mostów termicznych.
Może zapominam to dodawać, ponieważ nie raz nie dwa dom traci przez nieciągłość izolacji i geometrię nawet 50%.
I tu jest właśnie jeden z sekretów drewna, np balkon w domu drewnianym, czy to z bala czy nie .. to nie jest lany beton !
Nie liczyłem jak by było z drewnem i balkonem ale pewnie tak jak mur i isocobra lub 10cm izolacji.
A obróbka okien ? przecież w murze źle osadzone okno ... równa się niczym drzwi do lodówki otarte.

Tu będzie właśnie zaleta domu z drewna, jak zejdziemy z 50% na 15 % różnica jest kolosalna.

Zdanek
24-02-2014, 14:17
I jeszcze trochę magii:
http://www.clhllc.com/Log%20Wall%20Energy%20Study.pdf

מרכבה Potrafisz to ująć we wzory?

Przecież to jest ten test na którym opiera się artykuł W. Nitki który cytowałem powyżej.

Potwierdza on dobrą akumulacyjność ścian z masywnych bali.

Problem w tym iż jak zastosujemy we wszystkich tych domach wentylację mechaniczną z rekuperatorem to różnice między pełnym balem a szkieletem będą znikome.
Co z tego że szkielet nie będzie akumulował tego Ciepła skoro rekuperator odzyska jego 90% przed wyrzuceniem z domu.

Dla mnie konkluzja z tego artykułu jest prosta, w domu szkieletowym więcej ciepła ucieka przez wentylację a więc wentylacja mechaniczna się szybciej zwróci.
W domu z grubego bale część tego ciepła zostanie zaakumulowane w balu a więc mniej ciepła ucieka przez wentylację - inwestycja później przyniesie zyski.

Co do pierwszego artykułu cytowanego przez Ciebie to nie prosiłem abyś przetłumaczył cały tylko napisał wnioski jak z niego płyną bo ja nie znam na tyle dobrze angielskiego aby znać specjalistyczne zwroty z budownica drewnianego.

ps. Muszę Ci coś wyjawić ja w magie nie wierzę :)

מרכבה
24-02-2014, 14:25
Sprawa tyczy się każdego domu dobrze izolowanego, wentylacja zje bardzo dużo- znaczy się inna niż mechaniczna z odzyskiem.
Mamy super ściany, stropy a straty przez wentylację sięgną 150 % tego co przez przenikanie !!
Htr mam dla domu wyliczone na poziomie 45 W/K .. Hve z wentylacją mechaniczną 15 W/K ...
a pozostawienie naturalnej 150 W/k .. proste ?

Bolesław_adaski
26-02-2014, 12:06
W zależności od tego jak wysoki taki dom ma być możesz potrzebować podnośnik koszowy Wrocław (http://podnosnikiwroclaw.pl) ma dobre ceny jeśli chodzi o wynajem sprzętu w innych miastach nie wiem jak jest ale bez tego ani rusz. Tak samo wynajem koparki pod fundamenty i innego sprzętu może trochę kosztować. Ja wolałbym zlecić taką budowę jakiejś dobrej ekipie niż sam się w to bawić i mieć potem problemy i koszta na głowie tak ustalasz cenę i wszystko z głowy.

Pustak
06-03-2014, 16:06
Bez przesady, wiele można zrobić samemu ;]

מרכבה
17-03-2014, 17:04
Pięknie wykończone, ale czemu bodaj nie dałeś jakieś 2cm izolacji na ten fudament.
grube izolacje grubymi, ale szkoda :(

humi22
18-03-2014, 08:33
witam:)

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???
czy ktos sie z nimi spotkał?
nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?

מרכבה
18-03-2014, 10:42
ak to nie dałem? Fundament jest ocieplony 10cm styropianem. zwracam honor
Wolę być upierdliwy niż byś miła mieć zimną piwnicę.

מרכבה
18-03-2014, 13:57
Jestem aptekarz ponieważ liczę świadectwo np w arkuszu kalkulacyjnym i widzę co i jak ma wpływ na straty.
Na pewno da się zrobić tak aby bodaj 1cm na ramę okna izolacja naszła. Drut oporowy by się nadał siatka klej ... miałem przykład bardzo łady
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213470-Marzenia-si%C4%99-spe%C5%82niaj%C4%85-Arnika-skazana-na-superenergooszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87/page4&highlight=kamil+basia inspiracja jak okna w murze zrobić

J.Birycka
20-03-2014, 15:19
a czym macie pokryte dachy? zastanawiam sie nad blachodachówka z posypką, ale nie wiem czy warto..cena niestety nie jest najnizsza..w promocji znalazlam najtaniej za efekt krycia 58 zł/m.....i czy wszyscy z Was posiadaja kominki u siebie w domu? zastanawiam się aby nie budowac kominka. Wydaje mi sie ze bede go uzywac okazjonalnie, na dole i tak bede miala podłogowke..a za te pieniadze mozna zawsze cos innego zrobic..co wy sadzicie?

Moose
20-03-2014, 21:32
witam:)

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???
czy ktos sie z nimi spotkał?
nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?
Nie ma go krs ani w ceidg... na stronie brak nip-u i nazwiska właściciela co jest zresztą niezgodne z prawem ( brak nip)...
Jak dla mnie firma podejrzana!

marmur7
20-03-2014, 23:27
a czym macie pokryte dachy? zastanawiam sie nad blachodachówka z posypką, ale nie wiem czy warto..cena niestety nie jest najnizsza..w promocji znalazlam najtaniej za efekt krycia 58 zł/m.....i czy wszyscy z Was posiadaja kominki u siebie w domu? zastanawiam się aby nie budowac kominka. Wydaje mi sie ze bede go uzywac okazjonalnie, na dole i tak bede miala podłogowke..a za te pieniadze mozna zawsze cos innego zrobic..co wy sadzicie?

Blachodachówka z posypką jest trwałym i efektownym pokryciem dachowym. Na Podhalu jest często wykorzystywana zamiast drewnianego gontu, który do złudzenia przypomina. Jej wadą jest wysoka cena i łatwość przyjmowania trudno usuwalnych zabrudzeń. Dlatego lepiej jej nie stosować w terenie, który jest porośnięty np. mocno pylącymi gatunkami drzew.

Co do kominka - to przecież nie jest obowiązek. Możesz go postawić lub nie, to tylko kwestia posiadanych środków.

L'arcobaleno
21-03-2014, 10:23
Witam,
J.Birycka, mamy podłogówkę i powiem że czasami trzeba palić w kominku, zwłaszcza gdy mocno wieje wiatr. Też nie postawiliśmy kominka od samego początku, ale kominy zrobiliśmy. No i jak się okazało zrobiliśmy słusznie. Jak przez 3 tygodnia w styczniu wiał wiatr, to podłogówka nie dała rady i musieliśmy zamontować piec typu koza. Piecyk czasami się przyda, ale lepiej mieć jakieś dodatkowe źródło ciepła (np. w przypadku wyłączenia prądu) niż na bieżąco kombinować czym się ogrzać. :)
Pozdrawiam

J.Birycka
21-03-2014, 11:44
bardzo dziękuję za odpowiedzi :rolleyes: My będziemy mieć wlasnie na dole podłogówkę, na górze grzejniki...piec będzie na ekogroszek....chyba poważnie zastanowię się zeby zrobic komin, aby potem nie załowac swojej decyzji....a czy Wasze domy były stawiane na podwalinie i kotwach?? bo moi wykonawcy mówia ze kotw nie potrzebuja, poniewaz jest to taki ciezar ze i tak sie utrzyma dom...co o tym sadzicie??

L'arcobaleno
21-03-2014, 12:16
:) Mamy piec gazowy a i tak jak nie ma prądu to nie pracuje. Pary razy w ciągu zimy zdążało się ze przez awarie nie było prądu.
Co do kotew, to z tego co wiem na Syberii podwalinę wymieniają, więc podwalina nie jest kotwiona.

Zdanek
24-03-2014, 13:08
witam:)

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???
czy ktos sie z nimi spotkał?
nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?

Zapytaj ich o nip i KRS sprawdź w rejestrze długów. Jeśli jest ok to może poprostu zapomnieli umieścić tych informacji na stronie.

W zakładce technologia mają dużo zdjęć i mało informacji, jak są u nich łączone bale, jak uszczelniane drewno świeże czy suszone, może suszą komorowo ? Jak zabezpieczają drewno przed szkodnikami ? Jak będziesz mieć te informację to wtedy można się wypowiedzieć.

marek.ketrzynski
24-03-2014, 13:23
ale czy to jest aby na pewno trwałe i wytrzymałe? mi ta konstrukcja tez się podoba, ale zastanawiam się nad trwałościa takiego surowca...

marmur7
24-03-2014, 17:00
ale czy to jest aby na pewno trwałe i wytrzymałe? mi ta konstrukcja tez się podoba, ale zastanawiam się nad trwałościa takiego surowca...

A dzie tam trwały. Maksymalnie po 5 latach chata się rozsypuje i trza stawiać nową. Dlatego najllepiej kupić dzialkę przy lesie, coby było skąd świsnąć materiał ;)

borge
25-03-2014, 09:42
Co do kotew, to z tego co wiem na Syberii podwalinę wymieniają, więc podwalina nie jest kotwiona.

na Syberii domy byly stawiane bezposrednio na gruncie albo kamieniach i po latach, dzieki klimatowi, zapadaly sie 'gleboko' w podloze
dlatego pewnie wymieniano podwaline
fajnie to opisuje R. Kapuscinski w 'Imperium'
zadaniem kotew IMO jest prostowanie podwalin i ewentualne zapobiezenie ich krzywienia sie, u mnie sa stalowe fi 12
250621

mam prosbe do Szanownych, prosze niech mi ktos wytlumaczy lopatologicznie, jeszcze lepiej jak beda zdjecia lub rysunki, jak zamontowac na balach plyte K-G w lazience (pod montaz glazury) tak aby dom osiadajac nie wyrzadzil konstrukcji krzywdy

pozdrawiam

marmur7
25-03-2014, 12:55
mam prosbe do Szanownych, prosze niech mi ktos wytlumaczy lopatologicznie, jeszcze lepiej jak beda zdjecia lub rysunki, jak zamontowac na balach plyte K-G w lazience (pod montaz glazury) tak aby dom osiadajac nie wyrzadzil konstrukcji krzywdy

pozdrawiam

To jeden z tematów typu "mina pułapka", bo zwykle jak mowa o domach z bali to pisze sie jak jest w nich fajnie ;) Jest na forum osobny wątek o wykończeniu poddaszy ( borozumiem, że chodzi Ci o łazienkę na poddaszu) gdzie wypowiada się kilku speców, którzy nieźle sobie radzą w tej dziedzinie. Jednak, kiedy zadałem im pytania o drewniane stelaże ścian działowych i osiadanie budynku, nabrali wody w usta. Reasumując, nikt nie chce dać gwarancji na tego typu konstrukcję. Nic dziwnego , bo stopień naprężeń w takim budynku jest niestandardowy . W moim przypadku , biorąc pod uwagę , że budynek osiada nierównomiernie ( różnice ok 2,5 cm) zdecydowałem się, że łazienka, jak i całe poddasze będzie w systemie łączonym tzn część ścian i sufitów z płyty a część z drewna. Chodzi o to by było jak najmniej sztywnych łączeń narożnikowych płyty z płytą. Tam, gdzie się ich nie da uniknąć trzeba dać wszystko co przyroda dała najlepszego - narożnikowe taśmy amerykańskie, masy uniflota itd. Nie da to pełnej gwarancji uniknięcia pęknięć , ale nieco zmniejszy ryzyko katastrofy.

borge
25-03-2014, 18:35
borozumiem, że chodzi Ci o łazienkę na poddaszu
dzieki marmur za odzew choc na razie niewiele rozumiem : /
chcialem w lazience na parterze, w jednym z katow pomieszczenia umocowac plyty K-G, na to dac jakas glazure i ustawic brodzik prysznicowy
kabiny nie bedzie, tylko zaslonka bo to wersja budzetowa w domu sezonowym
wiele juz nie 'usiadzie' bo pewnie co mialo 'usiasc to usiadlo' ale lepiej na zimne dmuchac

problem jest w tym ze musze to wszystko wytlumaczyc miejscowemu 'fachowcowi' ktory podjal sie wykonac a sam mam mgliste pojecie jak sie do tego zabrac : (
moze ktos znajdzie w swoim archiwum jakas sekwencje zdjec jak przebiegal taki montaz od samego poczatku (moze byc ma maila jesli ktos ceni prywatnosc)

pozdrawiam

marmur7
25-03-2014, 20:13
Borge - w łazience na parterze wykorzystaj po prostu patenty Wojciecha Nitki. Te obrazki pokazują sposoby niwelacji osiadania i pokazują warstwy elewacji wewnętrznej. Nieważne jest czy bal jest okrągły czy nie i jaki rodzaj okładziny zastosujesz - chodzi o zasadę. W przypadku gdy płyty i glazurę będziesz kładł np na ściankach wewnętrznych, warstwa ocieplająca jest oczywiście niepotrzebna :)
http://bi.gazeta.pl/im/5/11284/z11284245Q.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/7/11284/z11284247Q.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/6/11284/z11284246Q.jpg

Susełka
04-04-2014, 17:00
Mam pytanie o impregnację domu z bali. Mój jest tak jak dom Borge niezaimpregnowany, dach z gontów drewnianych. Gonty też niepomalowane. Czym zabezpieczyć dom na grzyby i pleśnie oraz robaka a także skąd nabyć olej skalny. Proszę o pomoc.

borge
05-04-2014, 15:35
u siebie zabezpieczalem Boramonem C30, krokwie (teraz zakryte) preparatem z zielonym pigmentem bo widac jak sie naklada, inne elementy bezbarwnym
reszta sprawdz poczte

pozdrawiam

מרכבה
10-04-2014, 11:31
o :jawdrop: śliczny dom

borge
10-04-2014, 21:12
Witam!
Na szybko, bo pracy dużo, a też postępy takie marne i niespektakularne.
wprost przeciwnie, idziesz jak burza i postep prac oglada sie z wielka przyjemnoscia


CO dalej? Nie mam już pieniędzy.
pora na kompromisy, chyba kazdego to dotyka, jednych wczesniej, innych pozniej


Moja duma, kominek własnego projektu zainstalowany w piwnicy (będzie tutaj gabinet, pokój zabaw
pokoj zabaw... hmmm ; )

pisz i wrzucaj fotki, fajnie widziec taka realizacje marzen, newet jesli cudze : )

pozdrawiam

marmur7
13-04-2014, 10:30
Wojcieszek - miałbym prośbę - mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie mocowania schodów wyjściowych ? Chodzi o miejsce ich zakotwienia w murze oszklonej werandy.

marmur7
13-04-2014, 12:51
Super - z góry dziękuję. Wciąż nie mogę się zdecydować czy schody drewniane czy murowane. Napisz przy okazji, z jakiego drewna i na czym są posadowione w dolnej części. Im więcej zdjęć tym lepiej :)

marmur7
14-04-2014, 01:45
Mam dwa miejsca, w których będę robił schody. Będą niewysokie - ok. 70-80 cm, mogę je więc zrobić zarówno z kamienia jak i drewna ( wylewanych nigdy nie brałem pod uwagę). Kamień wymaga solidnego fundamentu, ale jest trwalszy, drewniane natomiast mogę zrobić sam. Dlatego chętnie oglądam wszelkie zdjęcia i szukam weny twórczej :)

Artur LBN
17-04-2014, 00:24
Witam wszystkich forumowiczów i z wiarą w ludzi proszę o pomoc w znalezieniu ekipy prawdziwych fachowców do wybudowania domu z bali okrągłych lub płazów, których nie trzeba będzie już docieplać. Przeszukałem już internet i firmy ze stronami "www" i jestem załamany. Załamany arogancją, podejściem do klienta i cenami. Marzymy razem z żoną o takim domeczku już od kilku lat i teraz kiedy mamy już działeczkę "na wprość lasu" :) zaczynam tracić nadzieję. Będę wdzięczny za namiary na sprawdzonych i znających się na rzeczy fachowców. Pozdrawiam i góry dziękuję za wszelkie informacje.

marmur7
17-04-2014, 02:30
1) W trakcie poszukiwań owszem, trafiałem na wykonawców, którzy nie wzbudzili we mnie entuzjazmu, ale nigdy nie spotkałem się z arogancją, musiałeś mieć chyba wyjątkowego pecha.
2) Ceny wśród kilku popularnych tu wykonawców o dobrej opinii są raczej zbliżone, może więc po prostu warto jeszcze raz przeliczyć swoje możliwości finansowe ?
3) Obawiam się, że wobec nowych przepisów które weszły od stycznia 2014 roku, postawienie domu z bala bez dodatkowego docieplania jest ( teoretycznie) niemożliwe.
Pzdr

Artur LBN
17-04-2014, 09:20
Hmmm, może i źle trafiłem, to były dwa przypadki i może niepotrzebnie generalizuję i robię zamieszanie. Co do finansów to może mi powiecie czy 150 tys na stan surowy otwarty to mało za parterowy ok 90m2, bo tyle mogę przeznaczyć? Zmartwiłem się jednak trzecim punktem, tzn jakie to nowe przepisy uniemożliwiają postawienia domu bez dodatkowego docieplania? Żaden z wykonawców domów z którymi rozmawiałem do tej pory nic mi na ten temat nie mówił, a rozmawialiśmy o balach o średnicy min. 24cm Spróbuję się tego dowiedzieć ale jeśli byś mógł napisać gdzie ich szukać będę wdzięczny
Pozdrawiam

marmur7
17-04-2014, 11:03
Cena będzie uzależniona od rodzaju drewna, grubości bali i zakresu robót, który ma wykonać wybrana przez Ciebie firma. Określenie stan surowy otwarty ma przy domach z bali sporą pojemność. Bo np ściany dzałowe mogą być z bali lub wykonane samodzielnie przez inwestora z ceramiki czy w technologii szkieletowej. Może być też pełen strop, włącznie z legarami i sufitami ( podłogą), bądź tylko belki stropowe, dach może być deskowany i wstepnie opapowany, albo położona membrana itd itp.

Dom parterowy jest stosunkowo drogi w fazie budowy fundamentów. Później też nie jest lekko ;) Jego stosunkowo spora powierzchnia ( a co za tym idzie, długość ścian) wymaga w fazie stawiania konstrukcji wykonanie dodatkowych łączeń bali ( co wpływa znacząco na cenę). Jeśli więc kwota o której wspominasz uwzględnia również fundamenty to może być różnie.

Nowe przepisy dotyczą m.in. przenikania ciepła i niestety, najbardziej uderzają w ściany jednowarstwowe http://www.4budowlani.pl/strefa-wykonawcy/budowa-i-remont/sciany/8107-nowe-warunki-techniczne-a-wartosc-wspolczynnika-przenikania-ciepla-dla-scian

Sebama198
17-04-2014, 11:42
Moja duma, kominek własnego projektu zainstalowany w piwnicy (będzie tutaj gabinet, pokój zabaw, i kotłownia. Kamienie wmurowane w stopę kominka, to nie przypadek :D. Kominek będzie dystrybuował ciepłe powietrze do tych trzech pomieszczeń.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=248886&d=1395051607
To tyle na razie. Jak cały dom z zewnątrz będzie skończony, dam znać i wrzucę jakieś zdjęcia. NA razie nie ma sensu Was spamowac małymi postępami.

Wojcieszek świetnie ten dom wyglada! ciekawa kolorystyka drewna... plus pomysł z kominkiem w bawialni w piwnicy to strzał w dziesiątkę :)

Artur LBN
17-04-2014, 12:19
Dzięki za link do stronki "marmur7" :)
Jeśli chodzi o dom to myślałem o ścianach z bali okrągłych średnicy 24-26cm ale płazy chyba tańsze więc też wchodzą w grę. Ścianki działowe mogą być w konstrukcji szkieletowej. Kwota 150 tys dotyczy samej konstrukcji budynku bez fundamentu z opapowaniem dachu. A co do reszty to chyba po świętach będę myślał :)
pozdrawiam

Pientka
17-04-2014, 14:00
@marmur7 zmiany dotyczą certyfikatu energetyczne czy czegoś więcej?

Jeżeli tylko certyfikatu to bym się nie przejmował. Zasadniczo nie ma certyfikatów, które nie spełniają norm...

Susełka
17-04-2014, 14:01
Dzięki Borge na namiary. PO Wielkanocy ruszamy na południe.
A ja przychodzę z innym tematem: odgromówka w domu z bala. Mam ją teraz do wykonania. Mój elektryk mówił mi o masztowej, ale nie uśmiecha mi się tyka na dachu. Podpowiedżcie z jakich materiałów najlepiej, u mnie na dachu gont drewniany.

marmur7
17-04-2014, 16:29
@marmur7 zmiany dotyczą certyfikatu energetyczne czy czegoś więcej?

Jeżeli tylko certyfikatu to bym się nie przejmował. Zasadniczo nie ma certyfikatów, które nie spełniają norm...

Zmian jest kilka. Nas najbardziej interesuje współczynnik U, którego jednowarstwowa ściana z bali nie jest w stanie osiągnąć. Prócz wartości tego wspólczynnika zmieniono także brzmienie przepisu w taki sposób, że nie podlega już interpretacji. Nowe przepisy oczywiście nie dotyczą tych, którzy rozpoczeli budowę przed 01.01.2014 roku.
Teraz, gdy ktoś przyniesie do urzędu projekt , w którym będzie uwzględniona ściana jednowarstwowa z bali, to projekt po prostu zostanie odrzucony. W praktyce, jeśli ktoś się uprze i będzie chciał wykonać ścianę bez ocieplenia to może to zrobić, bo przecież nadzór nie sprawdza wykonania domów jednorodzinnych, a certyfikat energetyczny w naszych warunkach można załatwić jaki sie chce.
Nie namawiam nikogo do łamania przepisów, ale traktuję nowe warunki techniczne jako typowy przykład paranoi urzędniczej, której tępogłowi przedstawiciele usiłują wykazać, że wiedzą lepiej w jakim domu ma mieszkać Kowalski niż on sam.

Artur LBN
17-04-2014, 20:33
Pod ostatnim zdaniem podpisuję się obiema rękami :)

JerzyBw
19-04-2014, 14:07
Nie namawiam nikogo do łamania przepisów, ale traktuję nowe warunki techniczne jako typowy przykład paranoi urzędniczej, której tępogłowi przedstawiciele usiłują wykazać, że wiedzą lepiej w jakim domu ma mieszkać Kowalski niż on sam.

Cóż,. Nic na to nie poradzimy. Może kiedyś "mądrzy" urzędnicy zrozumieją, że dom z bali to nie tylko matematyczny wzór.

Ja życzę wszystkim zdrowia i pogodnych Świąt Wielkanocnych a pomysłodawcom nowych przepisów do przeanalizowania (o ile to możliwe) swoich wniosków.;)

Batkas
20-04-2014, 22:24
Witam
Forum czytamy już od dłuższego czasu i dowiedzieliśmy się tu dużo ciekawych i przydatnych rzeczy,które wykorzystaliśmy w czasie "przygotowanie do budowy domu".I wreszcie 28 kwietnia nasz cieśla rozpocznie budowę naszego domku z bali.

Artur LBN
23-04-2014, 00:15
Hej.
No to już tylko dotknąć i Wasz domek będzie stał:). Ja jestem na etapie poszukiwań cieśli i odpowiedniego projektu. Jak na razie mamy odmienne zdania z żoną heh.

Gasol
23-04-2014, 09:04
Dzięki Borge na namiary. PO Wielkanocy ruszamy na południe.
A ja przychodzę z innym tematem: odgromówka w domu z bala. Mam ją teraz do wykonania. Mój elektryk mówił mi o masztowej, ale nie uśmiecha mi się tyka na dachu. Podpowiedżcie z jakich materiałów najlepiej, u mnie na dachu gont drewniany.

Nie patrz na to, czy Ci się uśmiecha, czy nie, ale po prostu wyszukaj odpowiednie normy (do niedawna były dwie obowiązujące: polska i europejska, nie wiem, jak jest teraz) i zrób dokładnie tak, jak zalecają. Zgodności z normami wymagaj też od elektryka - na piśmie wraz z wynikami pomiarów certyfikowanym urządzeniem! To zabezpieczy Cię przed odrzuceniem wniosku o ewentualne odszkodowanie, gdyby się coś (nie daj Boże) wydarzyło.

Z tego, co mówil mi mój elektryk, to maszt de facto ściąga wyładowania, więc o wiele lepsza jest instalacja tradycyjna, która tylko zabezpiecza. Do rozważenia i dyskusji jest kwestia otoku wokół domu, nie zawsze da się go łatwo zrobić - wtedy stosuje się jakieś wbijane w ziemię pręty, ale szczegółów nie znam (mam otok).

marmur7
23-04-2014, 12:17
Ciekawe jak się zachowują metalowe wsporniki odgromnika mocowane bezpośrednio do drewnianego gontu, gdyby ( odpukać) w budynek walnął piorun. Zwłaszcza w kontekście informacji, że temperatura i energia wyładowania potrafi wyrywać kable spod tynków w domach murowanych.

Susełka
23-04-2014, 13:56
U mnie dach dwuspadowy, więc nie ma udziwnień do instalacji odgromowej. Co do uchwytów to są też takie:
http://www.melle.pl/pl/Oferta/Grupy_Asortymentowe/Dachy_płaskie/akcesoria/1882-UCHWYT_INSTALACJI_ODGROMOWEJ,_Polprofili.html
Zaraz mnie zakrzyczycie, że to do dachu płaskiego, ale do dachów spadowych też są;)

marmur7
23-04-2014, 15:25
A tam zaraz zakrzyczycie ;) W opisie tego uchwytu jest informacja że przy jego produkcji dodają składników zmniejszających palność. Czyli nie jest niepalny, a temperatura wyładowania może osiagnąć 15 000 C. Mnie interesuje jak zachowa sie dach, czy w ogóle budynek drewniany, gdy w jego bezpośredniej okolicy ( np. na przewodzie odgromowym lub uchwytach mocujących) pojawi się energia cieplna o wspomnianej wyżej temperaturze. Czy w ogóle jest w tymprzypadku sens montażu instalacji odgromowej, czy to tylko psychologiczny chwyt z poprawianiem sobie dobrego samopoczucia :)

Gasol
23-04-2014, 16:02
A tam zaraz zakrzyczycie ;) W opisie tego uchwytu jest informacja że przy jego produkcji dodają składników zmniejszających palność. Czyli nie jest niepalny, a temperatura wyładowania może osiagnąć 15 000 C. Mnie interesuje jak zachowa sie dach, czy w ogóle budynek drewniany, gdy w jego bezpośredniej okolicy ( np. na przewodzie odgromowym lub uchwytach mocujących) pojawi się energia cieplna o wspomnianej wyżej temperaturze. Czy w ogóle jest w tymprzypadku sens montażu instalacji odgromowej, czy to tylko psychologiczny chwyt z poprawianiem sobie dobrego samopoczucia :)

Wyłądowanie atmosferyczne to przeskok ładunków, czyli po prostu przepływ prądu. Z racji tego, że opór istalacji odgromowej jest minimalny, to temperatura tejże instalacji według mnie nie wzrośnie na tyle, żeby było tam 15000 C. Twierdzę nawet, że prawdopodobnie nastąpi jakiś efekt cieplny, ale nie na tyle duzy, by spowodować zapłon. Poza tym przepływ ładunków w instalacji odgromowej jest błyskawiczny, więc czas potrzebny na rozgrzanie się przewodnika jest praktycznie pomijalny. Na koniec: 15000 C podejrzewam, że stopiłoby instalację (nie sprawdzam i nie daję sobie obciąć głowy, że mam rację), bo to temperatura jak z pieca hutniczego. Gdyby więc takie temperatury pojawiały się w instalacji odgromowej, to jej stosowanie byłoby nieuzasadnione. Nie słychać jednak, by piorunochrony topiły się "po pierwszym użyciu":-) Z tego, co wiem, to ściągniecie ładunku do ziemi powoduje, że pod powierzchnią gruntu rzeczywiście następuje wzrost temperatury wokół punktu zejścia wyładowania. Nawet można znaleźć takie stopione kawałki piasku/ziemi, które są wynikiem tego zjawiska.

butynski
23-04-2014, 19:27
Temperatury topnienia metali są dużo niższe niż 15000 więc na pewno tyle jest nie do osiągnięcia .Miedź topi sie przy ok 1000 st C . Podobno przy strzale piorunochron rozgrzewa się do "białego" ale w zbyt krótkim czasie by się coś zajarało . Stąd też pewno wymagane odległości drutu od konstrukcji drewnianych . Od dachu z gontu chyba 30 cm - ale głowy nie daję .

מרכבה
23-04-2014, 20:33
256214 co tam globalne ocieplenie, każdy niech sam oceni czy to jest zdrowe.

marmur7
23-04-2014, 20:40
Wolałbym tego nie sprawdzać na swojej chałupie ;) Temperatura wyładowania jest energią "wewnątrz" pioruna. Nie wiem czy ktoś był w stanie sprawdzić jaka faktyczna temperatura panuje wokół instalacji odgromowej. Temat nasunął mi sie po tym gdy moi elektrycy, którzy robili mi całą instalację, a którzy mogli zarobić dodatkowo wykonując odgrom, zasugerowali, żebym sobie to podarował, bo jej koszt w stosunku do tego jaki poziom bezpieczeństwa mi faktycznie zapewni, jest chybioną inwestycją.

מרכבה
23-04-2014, 20:48
Temperatura jest taka że z powietrza robi plazmę.
Ale tu ważny jest czas działania i tylko dzięki temu odgrom wytrzyma.
To tak jak włożysz łyżkę do kawy, te parę chwil trwa niczym się nagrzeje do tego stopnia iż ciężko w palcach trzymać.

Batkas
24-04-2014, 10:32
Artur jeżeli szukasz cieśli to najlepsi w naszym regionie są pod Biłgorajem.

מרכבה
24-04-2014, 21:51
Będzie czysta profanacja balowego domu :)
ponieważ w środku będzie wyglądał jak typowy z bala w dodatku zachciało mi się wyganiać korniszony z 76 letnich, a niektóre ponad 100 letnie bale ...
ale profanacja nastąpi od zewnątrz, ponieważ albo płyta albo od razu paroizolacja i na to trochę bardzo dużo izolacji.

Artur LBN
24-04-2014, 22:37
Batkas. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję któregoś namierzyć. :)
A może ktoś z forumowiczów orientuje się ile potrzeba mniej więcej oczywiście m3 bali na dom o powierzchni ok 100m2. Czy w ogóle da się bez konkretnych danych z projektu oszacować?

marmur7
25-04-2014, 00:31
Będzie czysta profanacja balowego domu :)
ponieważ w środku będzie wyglądał jak typowy z bala w dodatku zachciało mi się wyganiać korniszony z 76 letnich, a niektóre ponad 100 letnie bale ...
ale profanacja nastąpi od zewnątrz, ponieważ albo płyta albo od razu paroizolacja i na to trochę bardzo dużo izolacji.

Adolf w Kętrzynie miał żelbetowe ścianki o grubości 4 metrów a suficik nawet 8m. Już ci dużo nie brakuje, żeby go strącić z pudła ;)

butynski
25-04-2014, 13:14
Batkas. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję któregoś namierzyć. :)
A może ktoś z forumowiczów orientuje się ile potrzeba mniej więcej oczywiście m3 bali na dom o powierzchni ok 100m2. Czy w ogóle da się bez konkretnych danych z projektu oszacować?

U mnie przy takiej powierzchni 65 mp brakło i coś jeszcze musiałem dokupić .(Płaz 45cm wysoki na 23 szeroki ).

מרכבה
25-04-2014, 22:23
Mnie nie martwi izolacja, a sposób obróbki bali tj wycięcie i wprawienie drewna nowego.
Dłutownica łańcuchowa w miarę ok narzędzie, ale cena :jawdrop: chyba że odejdę od pomysłu ratowania i tylko wykorzystam co lepsze, jako masa aku w całkiem nowej konstrukcji.

maciej74
26-04-2014, 20:41
Batkas. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję któregoś namierzyć. :)
A może ktoś z forumowiczów orientuje się ile potrzeba mniej więcej oczywiście m3 bali na dom o powierzchni ok 100m2. Czy w ogóle da się bez konkretnych danych z projektu oszacować?
Jeśli 100m2 ma być w parterze to ściany o wysokości 2,70cm przy dwóch ścianach działowych z bala i grubości bala 20cm to około 31m2. ściany 7,5m/14m
Jak wrzucisz rzut budynku to obliczymy dokładnie

marmur7
27-04-2014, 13:27
Odpowiedź dot robala - to tycz cieśla. Zajmuje się głównie zjadaniem domów z bali, tak więc już buduj sobie murowany ..... ;) A tak serio to lubi tylko korę, niegroźny dla domku :)

marmur7
27-04-2014, 21:30
Zastanawiam się nad rozwiązaniem Twojej podmurówki. W zasadzie to zastanawiałem sie już wcześniej, bo kiedy pokazałeś zdjęcia bodajże ze strony W. Nitki, to te rozwiązania wydawały mi się mało doskonałe. Szczeliny otwartej zostawić nie możesz, bo pozbędziesz się podwaliny w kilka lat. Jeśli uszczelniać to broń boże akrylem - jeśli już to uszczelniaczem dekarskim ( jest trwałyi zawsze elastyczny) lub woodchinkiem. Wąski kampinos z blachy może być ale przymocowując blachę do podwaliny i tak musiałbyś ją uszczelniać od góry więc na to samo wychodzi. Widziałem kiedyś fajne rozwiązanie z blachą, ale po umocowaniu ceglanego kampinosu trudno byłoby to wykonać w sposób mało inwazyjny a przy okazji estetyczny.. Otóż wzdłuż podwaliny wykonano poziomo nacięcie ( ale pod pewnym kątem). I w to nacięcie mocowano pas blachy. W tym przypadku woda spływając po podwalinie nie ma możliwości by dostać się w głąb drewna ani w szczelinę między cegłą a podwaliną.

Zdanek
28-04-2014, 11:41
Wojcieszek potwierdzam słowa Marmura, oczywiście możesz się bawić w jakieś masy uszczelniające ale najpewniejszym rozwiązanie jest 1cm nacięcie wzdłuż bala i włożenie tam blachy pod kątem takiej jak w rynnach. Wizualnie wtedy jest ok i nic nie zacieka, rozumiem że te cegły mają lekki spadek na zewnątrz budynku.
Najładniej wygląda to w miedzi i takie rozwiązanie polecał mój wykonawca.

Zdanek
28-04-2014, 12:51
Wojcieszek niestety nic więcej Ci nie doradzę bo jak na razie to ja czekam na pozwolenie na budowę :)

Pytałem o ten problem mojego wykonawcę i doradził nacięcie wzdłuż bala. Szczegółów jak to prawidłowo wykonać nie znam.
Patrząc na Twoje zdjęcia to ja bym przymierzył kawałek blachy w ten rowek między podwaliną a pierwszym balem. Czy pogłębiać ten rowek, nie wiem, najlepiej sprawdzić czy woda nie zacieka. Co do mocowania blachy to można zagiąć jej końcówkę aby uzyskać większą grubość blachy tak aby wchodziła na ścisk w nacięcie. To tak na chłopski rozum :)

Batkas
28-04-2014, 16:50
No i' nadejszła wiekopomna chwiła' .Budowa naszego domku rano ruszyła.Brygada wydaje się być bardzo dobra,dokładna,szybka i zgrana.Oby tak dalej.

Batkas
30-04-2014, 07:32
Witam
Ponieważ nasz domek rośnie w oczach musimy pomyśleć o zabezpieczeniu go z zewnątrz.Czy Ktoś z Was mógłby polecić bardzo dobry środek ,który w niewielkim stopni zmieni kolor drzewa i nie będzie się błyszczał.

marmur7
30-04-2014, 10:21
Z renomowanych środków olejowych to Osmo 420 V. Oprócz tego cała gama środków tańszych, jednak musisz się zdecydować czy chcesz środek kryjący czy nie. Niestety rzadko który środek w wersji bezbarwnej posiada skuteczny filtr UV zapobiegający szarzeniu drewna. Sam testuję Altax woskowy. Póki co, daje radę.

Batkas
30-04-2014, 11:59
Witam
dziękuje Wam za szybką odpowiedz..Wojcieszek moje bale są z zimowej ścinki ale przez miesiąc były suszone w suszarni i wedle zapewnień cieśli są suche. Ja gdzieś wcześniej wyczytałam,że powinnam zabezpieczyć dom przed montażem okien, a że okna będę miała za 3 tygodnie stąd moje pytanie.Poczytam zaraz o tych preparatach,o których piszecie.Fajnie,że można na Was liczyć.

מרכבה
30-04-2014, 13:06
Ten cokół proponuje zabezpieczyć blachą - miedzianą lub tytanowo cynkową

marmur7
30-04-2014, 14:23
Batkas - ten wstępny rodzaj zabezpieczenia można wykonać np za pomocą Boramonu C30. To środek, który nakłada się opryskiem i moim skromnym zdaniem, powinien to zrobić wykonawca domu. To jest raczej standard. Z ostatecznym, finalnym zabezpieczeniem nie musisz się tak spieszyć.

Wojcieszek - to z tym koncem kasy to żartowałeś, nie ? ;) Jak będziesz miał konkretne info o koszcie opierzenia miedzianego, to dajcynka ,ok? :)

Batkas
30-04-2014, 22:28
Wróciliśmy właśnie z naszej budowy.Na domku stoją krokwie, a cieśla odgraża się,że we wtorek skończą.Jak się nauczę wstawiać zdjęcia to wrzucę fotki.Marmur7 dzięki za podpowiedż właśnie tak zrobimy.Wojcieszek suszarnie widzieliśmy w niej drzewo więc mamy pewność,że bale suche nawet cieśla podawał w ilu procentach ale umknęła ta informacja z pamięci.Jutro go wypytam.

marmur7
01-05-2014, 00:48
Ożesz mnie chłopie wystraszyłeś ;-) Aż tyle to kosztuje? Bo w sumie to nie mam pojęcia jaki to koszt...
A z blachy stalowej ocynkowanie nie da się takiego okapu "wygnuć? :-) Mam piękne rynny z stali cynkowanej, to mogę i wąski parapet wokół domu....


Spokojnie można taki okap zrobić z każdej blachy, nawet zwykłej powlekanej. Wiadomo jednak, że im lepsza blacha , tym większa trwałość . Miedź jest najdroższa ale o końcu kasy nie pisałem wyłącznie w jej kontekście, tylko wielu innych robót, które Ci jeszcze wykonują ekipy. U mnie koniec kasy wystapił bardziej gwałtownie :D
Nie zapomnij o zdjęciach schodków, że sie tak namolnie przypomnę :)

Gasol
02-05-2014, 09:43
מרכבה : i tak zrobię. Wiem, że miedziany okap lepiej by pasował (widziałem zdjęcie zestawiające miedziane okapy z ocynkowanymi rynnami jak moje), jednak obawiam się kradzieży. Możliwe więc, że będzie tytan. Umówiony już jestem na rozmowę z moim dekarzem po długim weekendzie.

Sprawdź koniecznie w Lindab blachę o kodzie Miedziany metalic 778. Podobną ma Pruszyński, ale odcień według mnie jest mniej atrakcyjny.

marmur7
02-05-2014, 20:14
Rysunek jaśniutki i być może rozwiązanie wykorzystam u siebie, ale mam pytanie dot stopy betonowej - czy jest wysunięta ponad grunt a jesli tak to czy jej wysokość uwzględnia jakis przyszły chodnik prowadzący do schodów ? ( może to zboczony dylemat ale wciąż usiłuję mysleć przyszłościowo) :)

marmur7
03-05-2014, 00:47
aaa, bo Ty masz pojedyńczą stopę - zamierzałem dać dwie osobne, ale Twoje rozwiązanie jest chyba lepsze :) Zamiast papy, która nie pozwala na wsiąkanie wody dam jednak punktowe podkładki umożliwiające przepływ powietrza.

Batkas
04-05-2014, 09:32
A ja znowu z pytaniem do szanownych balowiczów.Chodzi nam o instalacje wod-kan.Z jakich materiałów ją wykonać,żeby była najlepsza i najbezpieczniejsza w domku drewnianym.Plastikowe rury czy miedziane,a może jeszcze jakieś inne?Instalator na pewno coś doradzi ale w mojej okolicy mało domów z drewna więc i doświadczenie małe.

marmur7
04-05-2014, 11:57
Rodzaj technologii budowy domu nie wpływa na wybór materiałów instalacyjnych. Odpływy kanalizacyjne to najczęściej tworzywo - pozostałe orurowanie tworzywo lub miedź, w zależności od zasobności portfela. U mnie jest np mieszane, wszystkie rury bezpośrednio dochodzące do kominka i zasobnika buforowego oraz rury wysokotemperaturowe są wykonane z miedzi, pozostałe z tworzywa.
Skoro pisałeś, że budujesz z drewna suchego, nie wiem jaki będzie stopień osiadania budynku. W moim domu, gdzie osiadanie było większe, wszystkie sztywne rury odpływowe posiadaja tzw mufy, które pozwalaja na kompensację osiadania. Pozostałe rury posiadaą element elastyczny ( zwykle w przejściu między stropami) pozwalający systemowi bezproblemowo pracować w trakcie osiadania.

Batkas
04-05-2014, 19:56
Dzięki marmur7 za odpowiedż.Na pewno przydadzą nam się takie wiadomości,a z Twojego patentu z siatką podtynkową skorzystamy na bank.

marmur7
04-05-2014, 21:30
Siatka się sprawdziła :) A co do głównego tematu - najlepiej przyjąć zasadę, że wykonawcy nie trzeba traktować jak wroga, ale zdroworozsądkowo mieć cały czas pieczę nad tym co robi by nie znaleźćsię w sytuacji o których wspominał Wojcieszek. Akurat wilgotność drewna jest bardzo łatwa do sprawdzenia. Nawet tanie wilgotnościomierze wskażą orientacyjne dane. Niedawno widziałem test na stronce "Dom i drewno" gdzie urządzenie za 50 zł dawało dokładnie takie same pomiary jak profesjonalne maszynki za kupę kasy. Sam kiedys kupiłem prościutki wilgotnościomierz Husqvarny za...20 zł którym posługuję się cały czas. Jak nie ma co sprawdzać, to mierzę nim każdy kawałek drewna wrzucany do kominka :D

Batkas
04-05-2014, 22:20
Wojcieszek do naszego cieśli przyjeliśmy zasadę "ograniczonego zaufania".To może tylko w tych moich wpisach tak wygląda,że wierzymy mu bezgranicznie.Byliśmy też u ludzi,którzy juz dwa lata mieszkają w domu wybudowanym przez naszego ciesle.Chociaż nie wpadliśmy na pomysł zakupu wilgotnościomierza.Jutro to naprawimy.A poza tym jest forum i muszę przyznać,że Wasze wpisy,odpowiedzi są bardzo pomocne i korzystamy z nich w rozmowach z fachowcami.Stąd też te moje pytania do Was,które pewnie są trochę żenujące. .Kierownik budowy też patrzy i kontroluje.Staramy się jakoś zabezpieczyć.Wojcieszek,marmur7 Wasze dom są piękne i nie mogę się doczekać,kiedy mój wyjdzie z "powijaków"

Batkas
05-05-2014, 21:55
A nasz domek od podwórka wygląda tak:
258356258357
a od lasu tak:258372

marmur7
05-05-2014, 22:25
Wiem z doświadczenia, że to najbardziej pachnący plac budowy w okolicy :)

Batkas
05-05-2014, 22:46
Oj pachnący,pachnący.Tak pachnący,że ja zamiast przygotowywać się do dłuższego wyjazdu to siedzę na "Siedlisku i gapie się na budowę.Jutro cieśla kończy(wróci jeszcze pokryć dach) wchodzi kominiarz,a po nim oczyszczalnia ścieków.

leszekk79
07-05-2014, 12:39
Czy podkładaliscie pomiędzy coś pomiedzy izolację poziomą a podwalinę i jakie są wasze zdania i opinie - co najlepsze ? Pianka polietylenowa ?

marmur7
07-05-2014, 13:16
W moim przypadku między izolację poziomą a podwalinę nic nie wkładano. Podwójna, gruba izolacja bitumiczna szczelnie zwulkanizowała się z drewnem i nie ma tam żadnych szczelin. Specjalną piankę rozprężną w paskach umieszczono natomiast między podwaliną a pierwszym balem i we wszystkich łączeniach narożnych.

leszekk79
07-05-2014, 14:28
Pamietasz ile mniej wiecej ma grubość taka podwójna izolacja bitumiczna ? Dziekuje

marmur7
07-05-2014, 14:37
Dałem dobrej jakości zbrojoną papę termozgrzewalną o grubości ok 0.5 cm każda warstwa. Po położeniu i zwulkanizowaniu z podłożem dwie warstwy dają niecały 1 cm grubości. Dom stwiano ok 5 miesięcy po położeniu papy , więc zdążyła sie juz dobrze zespolić z podłożem.

leszekk79
07-05-2014, 14:48
dzieki marmur7

Batkas
07-05-2014, 16:06
A ja znowu z pytaniem czy i jeżeli tak,to czym wyciszaliście podłogę na poddaszu? Bo w tej materii nastąpił rozdzwięk między mną a Połówkiem .

SebastianW
07-05-2014, 20:30
Ja zrobiłem standard. Wełna 20 cm, na legary mata wygłuszająca i jest OK.

Batkas
07-05-2014, 22:01
Dziękuje SebastianW.

Batkas
10-05-2014, 08:51
Poszli kominiarze ,a zostały kominy,które wyglądają tak:
259208259209

aglar
10-05-2014, 23:22
Witam wszystkich forumowiczów i z wiarą w ludzi proszę o pomoc w znalezieniu ekipy prawdziwych fachowców do wybudowania domu z bali okrągłych lub płazów, których nie trzeba będzie już docieplać. Przeszukałem już internet i firmy ze stronami "www" i jestem załamany. Załamany arogancją, podejściem do klienta i cenami. Marzymy razem z żoną o takim domeczku już od kilku lat i teraz kiedy mamy już działeczkę "na wprość lasu" :) zaczynam tracić nadzieję. Będę wdzięczny za namiary na sprawdzonych i znających się na rzeczy fachowców. Pozdrawiam i góry dziękuję za wszelkie informacje.

Zgłoś się na PW.

skvarec
11-05-2014, 17:26
polecam tych co budowali dom dla mnie i bardzo sie sprawdzili - firma loghouse ze Skomielnej jestem bardzo zadowolony i mogę ich z czystym sumieniem polecić....:)

aglar
11-05-2014, 22:18
Nie aglar tylko Artur. Ja juz mam ekipę najlepszych górali na Podhalu :P
Ale od bidy, mam tez przejrzany rynek lubelski, i tansza opcję dla Artura w razie czego.