PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Artur LBN
13-05-2014, 13:47
Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Nie chodzi mi o "najtańszych" tylko takich co połączą rozsądną cenę z jakością, a takich można znaleźć dzięki forumowiczom, którzy mieli już bezpośrednio styczność z wykonawcami.
Pozdrawiam

maciej74
18-05-2014, 19:39
Cisza , spokój , większość pewnie na budowach siedzi.
Ja mam miesiąc miodowy z wycinaniem gontu. 4500 sztuk potrzeba mi wyciąć więc tnę

marmur7
19-05-2014, 00:06
A ja z wrodzonym sobie refleksem dokonałem nieprawdopodobnego odkrycia , że ten gość w Magodzie to Ty :D

maciej74
19-05-2014, 11:04
a czy to ty byłeś na majówce u mnie z ekipą ?

marmur7
19-05-2014, 11:54
Nie, ode mnie na bieszczadzkie majówki jest za daleko. W Lutowiskach byłem ostatnio z 5 lat temu i nie miałem pojęcia o Twoich piknych chatkach ani o tym że sam będę miał podobną ;) Jakbym teraz był, to pogrzebałbym coś przy drewnie czy gontach, bo na stare lata lubię się uczyć.

deszczowewyspy
19-05-2014, 18:05
Chcialabym wybudowac dom w stylu mazurskim.Ktore firmy oprócz ,, polska drewniana "polecacie do budowy tego typu projektu

ulkawaw
21-05-2014, 10:23
Przepraszam, ja tak może mało merytorycznie, ale chciałam powiedzieć, że bardzo mi się podobają domy z bali. Są piękne!

J.Birycka
23-05-2014, 21:37
a czy macie wszyscy ocieplone fundamenty? ( chodzi mi o niepodpiwniczone)...dostałam projekt od architekta i zauwazylam, że ocieplil mi je od wewnątrz, a spotykam sie z tym po raz pierwszy....oglądając za to niektóre dzienniki i blogi zauważyłam, ze niektorzy zostawiaja je bez ocieplenie..co wy na to?

clovi
24-05-2014, 10:45
Jeśli architekt chce Ci ocieplić dom, to mu zaufaj. Byleby to dobrze wyglądało. Nie ma nic gorszego iż marznąć we własnym domu.

leszekk79
26-05-2014, 19:53
Witam. Nie jestem do końca przekonany na jakiej wysokości poniżej poziomu ścian fundamentowych zrobić chudziaka .
Opcja pierwsza :
poziom górnej warstwy chudziaka to -20 cm względem poziomu ściany fundamentowej. Ta przestrzeń zostanie wykorzystana na warstwy ocieplenia.
Opcja druga :
poziom górnej warstwy chudziaka jest na wysokosci sciay fundamentowej a styropian i szlichta znajdują sie powyżej poziomu 0 i są "w balach".

Czy oprócz tego ,że jeśli wybiore opcje drugą będzie niższy parter to śą jakieś inne przeciwskazania ?
Przeglądałem kilka dzienników budowy i widze ,że wykonuje sie to w dwojaki sposób .
Nadmieniam, że podłogówki nie planuje.

marmur7
26-05-2014, 21:13
W przypadku instalacji i ocieplenia powyżej poziomu zero, układasz je nie tyle w balach , ile w podwalinie ( dlatego nie tracisz nic na wysokości pomieszczenia). Oczywiście w takim przypadku podwalina musi mieć odpowiednią wysokość. Moja miała 18 cm i udało mi się pomieścić wszystkie klamoty, ocieplić i wylać na to posadzkę.
Gdy decydujesz się na wariant poniżej poziomu zero ( np w przypadku niskiej podwaliny) masz nieco większe pole manewru bo dowolnie ustalasz potrzebną wysokość "koryta" pod ocieplenie ( możesz np dać większą ilość styropianu lub grubszą wylewkę).
Ja zdecydowałem się na wariant pierwszy, gdyz obawiałem się, że przy naszych nieprzewidywalnych warunkach atmosferycznych , w okresie między wykonaniem fundamentu i chudziaka , a postawieniem konstrukcji domu, będę miał ciągle wannę z wodą.
Obecnie jednak wybrałbym wariant drugi, gdyż daje większe możliwości.

leszekk79
27-05-2014, 14:27
Dzieki marmur7 za rady. Sklaniam sie tez do wersji z wpuszeniem izolacji ponizej poziomu 0 . W planie jest chudziak na 12cm . styropian 9cm, szlichta 7cm. Podłoge dam już w balach . Czyli ok 28 cm zostawić nie zasypane . Chyba , że izolacji dam wiecej niż w planie . Tylko pytanie ile dać max ,zeby nic nie pozapadało sie z czasem . Podloge daje z desek sosnowych .

J.Birycka
28-05-2014, 10:51
ja równiez bede styropian, podłogowke itp dawała ponizej poziomu 0...postanowilam ze zostawie 1,5 bloczka fundamentowego czyli 18 cm i powinno mi to wystarczyc na upchniecie wszystkiego co potrzebne :)

marmur7
28-05-2014, 12:48
18 cm starczy na styk jeśli planowane są płytki bądź panele podłogowe. Nie da rady by starczyło na podłogę drewnianą z desek. Dużo zależy od kształtu bali np w przypadku bali okrągłych nietoczonych granica między podwaliną i balami jest praktycznie nieprzekraczalna. Jesli bale sa prostokatne a podwalina zblizona wielkością, jest więcej możliwości zakombinowania.
Jeszcze jedna uwaga dotycząca wysokości ocieplenia i wylewki - gdy pozostawimy np 18 cm i chcemy porządnie zaizolować chudziaka np dobrą papą zgrzewalną, zabieramy na to 1 cm ( papa ma ok 0,5 cm ale na zakładkach będzie 1 cm) Zostaje nam więc już tylko 17cm. Analogicznie, przy dwóch warstwach papy, odejmiemy ok 2 cm.
Sam np by nie komplikować sobie pracy, a jednocześnie chcąc mieć dobre zabezpieczenie dałem warstwę papy a na to folię, dopiero na nią styropian i jeszcze raz folię pod wylewkę.

aglar
29-05-2014, 11:10
Nudno w temacie, dlatego wrzucam fotkę z mojej budowy.
Tak "balują" moi górale :)

http://i.imgur.com/rlDivHy.jpg

Przy okazji mam pytanie, jak sobie radzicie z wykonczeniem elewacji kominów (cegła, klinkier, kamień) ponad dachem w domach z bali przy kominach systemowych? Bo górale stosują wieńce pod dachem, ale inni wykonawcy odradzają takie rozwiązanie (strop nie trzyma, efekt maczugi). Ciagnąć trzeba od fundamentu?

leszekk79
29-05-2014, 14:51
Marmur7 , J.Birycka Dziekuje za wskazówki . Aglar czym bedziesz malować ? Ja myślałem o smole drzewnej jasnej imprex z Ausan albo ropa - olej skalny (żółta).Co Twoi górale Tobie radzą ?

aglar
29-05-2014, 17:37
Aglar czym bedziesz malować ? Ja myślałem o smole drzewnej jasnej imprex z Ausan albo ropa - olej skalny (żółta).Co Twoi górale Tobie radzą ?

Goral jak to goral, mowi ze niczym nie trzeba, wystarczy szczotką szorować raz do roku. Oni trochę będą malować wbrew sobie :)
Ale to jest właśnie ich zaleta, że wychodzą poza ramy podhalańskiej szkoły.
Ja im kupiłem smołę drzewną + olej lniany + terpentyna.

PiotrFryga
30-05-2014, 08:31
Kumpel stawiał taki dom, poszło nad wyraz szybko. Dom z bali na zacios(tak się to chyba nazywa - bale były nabijane młotami....) jedyny błąd jaki popełnił to docieplenie...miał na górze (u siebie na piętrze, w części która ma być niedostępna dla zwykłych śmiertelników) piękne krokwie , które zostały zasłonięte przy ocieplaniu... żeby było śmieszniej to wystarczyło wybrać ocieplanie dokrokwiowe, przy którym bale były by widoczne.Niektóre firmy robią wogóle w ten sposób, że krokwie chowają pod ociepleniem a potem można za około 3-4 stówki zamontować ich imitację .......

kasia_bo
30-05-2014, 15:04
Witam, mam pytanie w sprawie alternatywnej wersji mszenia. Liny konopne mnie nie do końca przekonują (są za równe :-))) czy możecie podpowiedzieć inne rozwiązania?

leszekk79
31-05-2014, 20:48
Prosze zobaczcie co pisał w roku 1570 Andrea Palladio w podręcznikach dla architektów :„I Quattro Libri dell Architettura " które są zbiorem wiedzy o architekturze i budownictwie starożytnym oraz poradami i wskazówkami dla architektów.



http://forum.pasiekaambrozja.pl/download/file.php?id=9391&sid=1e1ccdc9bcf729b3521c6ef6981f3b00&mode=view

maciej74
01-06-2014, 21:14
ciekawe na ile autor posiada wiedzę a na ile gdzieś coś usłyszał.
Z tym podcinaniem drzewa to trochę loteria bo jak zawieje to się złamie i strzeli w pół.
Równie dobrze można po ścięciu położyć je na stoku i czekać aż soki i woda z niego wypłyną :)

marmur7
01-06-2014, 23:24
Czy ktoś z Was ma drewniany płot ? Chciałbym od strony frontowej zrobić taki typowy wiejski płot ze sztachet. Pytanie - jak trwale umiejscowić słupy z drewna by nie przegniły a jednocześnie były stabilne. Nie chciałbym umieszczać słupów bezpośrednio w gruncie, raczej stopa fundamentowa i jakiś rodzaj okucia by drewno nie stykało się bezpośrednio z ziemią. Problem w tym, że te wszystkie popularne kotwy do słupów nie zapewniają stabilności. O ile użyte sa np przy wiacie, drewutni itd, nie ma problemu bo cała konstrukcja jest sztywna. W przypadku płotu, stabilność słupa w takiej kotwie wydaje się iluzoryczna. Ma ktoś jakiej sprawdzone rozwiązanie ?

maciej74
02-06-2014, 07:42
marmur wsadź w beton dwa płaskowniki , między nie słupek . płaskowniki wsadzasz nie po bokach tylko od czoła płotu .
A u nas jeszcze można zobaczyć takie cudeńka dom jest z 1858r jeszcze parę lat temu był zamieszkały.

marmur7
02-06-2014, 14:26
Maciej - dziękuję, też myślałem o podobnym rozwiązaniu. Nie wiem jednak jak rozwiązać mocowanie słupów przy bramie i furtce, bo tu płaskowniki nie starczą. Chcę by metalu było jak najmniej, ale bez podciągów chyba się nie obędzie.
A chatka charakterna, ma klimacior. Patrzy się na nią jak na kadr filmowy.

maciej74
02-06-2014, 20:45
możesz się pokusić o zastrzały drewniane na przęśle tylko to jest raz na zawsze a brama będzie żyła swoim życiem , stalówką będziesz mógł regulować niestety coś za coś .

michuzg
03-06-2014, 19:56
Witam Wszystkich Balowiczów

Fanem domów drewnianych jestem od dawna (podejrzewam, że urodziłem się już z tą "chorobą").

Tyle tytułem wstępu - co by nie przeciągać. Mam krótkie pytanie, albo dwa. Kto z forumowiczów budował lub buduje z panem Romanem T? Fajnie by było gdyby odezwał się ktoś z okolic Zielonej Góry i posiada "drewniaka".

Pozdrawiam :)

marmur7
03-06-2014, 23:55
Jak nie znajdziesz nikogo z Zielonej Góry, to możesz zajrzeć do mnie.
Pozdrav

michuzg
04-06-2014, 07:30
marmur7 - dzięki za odpowiedź
A skąd jesteś (jeśli można wiedzieć)? Nie, żebym miał nawiedzać - szanuję mir domowy każdej osoby - no chyba, że lubisz się chwalić :P (a jest czym). Ja po prostu mam już projektowany domek przez panią współpracującą z Logsem, a moją zagwozdką jest zachowanie starostwa z mojej okolicy w sytuacji stawiania takiego domku i nowych warunków technicznych (zniknęło sławetne LUB czasopisma). Na różnego rodzaju wycieczki bym się zgodził, ale nie na urzędowe :).

Pozdrawiam

marmur7
04-06-2014, 10:33
Przepis dotyczy domów na które pozwolenie wydawane jest od 2014 roku, szczęśliwie więc ominęła mnie ta przyjemność. Starostwo w zasadzie nie ma prawa wydać Ci pozwolenia jeśli dom nie ma w projekcie docieplenia. Ten idiotyczny przepis nie uwzględnia specyfiki domów drewnianych, jest ewenementem w skali europejskiej i obrazuje rolę lobbingu styropianowego ( a niektórzy powiedzieliby, że skalę łapówkarstwa ) w Polsce. Przepis zmusza inwestorów do kombinatorstwa i wprowadzania do projektu docieplenia, którego w praktyce i tak nie wykonują.
Moja hacjenda stoi w okolicach Poznania. Jesli byłbyś w okolicy i chciałbyś zobaczyć co i jak - nie ma problemu, napisz na priv.
Pozdrawiam.

Katarzyna maciejewska
05-06-2014, 09:32
Witam szanownych balowiczów. Mam wielką prośbę. Ponieważ zgłaszają się do mnie osoby z całej Polski,poszkodowane przez byłego forumowicza Zbyszka57, gdzie możecie przestrzegajcie przed tymi ludźmi.
http://www.ofachowcach.pl/Opinie.aspx?Fachowiec=79903
Np.kiedy ktoś prosi o polecenie firmy budującej z bala piszcie, jakiej NIE polecacie.
My z Mężem od roku mieszkamy w spartańskich warunkach na budowie, z dzieckiem, bo jak wiecie zostaliśmy przez nich okradzeni. teraz dzwonił do mnie pan spod Torunia, który przelał im 140 tys. chyba rok temu i nie ma ani drewna, ani kontaktu z firmą. Nic. Puckowie zniknęli. Facet był u nich w Lisówku ale oczywiście dom był zamknięty. Dlatego piszę tego posta. Wg. mnie to już wychodzi poz oszustwo, jest kradzieżą i podchodzi pod sprawę karną, nie cywilną. Facet jest załamany, nie wie, co robić. Ja wiem, ale cały czas się waham, bo moje działanie było by pogrążeniem jednaj z córek Zbyszka, po prostu nie wiem, czy mam ochotę na otwartą wojnę.
Ale - należy im się to. Po moich rozmowach z poszkodowanymi jestem po prostu wk..ona i zadziwiona, jak tacy ludzie mogą kontynuować działalność, bezkarnie. Na prawdę bezczelność i bezwzgledność tych ludzi jest dla mnie, zwykłego zjadacza chleba, zadziwiająca.
Pozdrawiam

maciej74
05-06-2014, 12:15
kaśka ty się nie czaj tylko szabelka w dłoń i do sądu , takiemu trzeba dać nauczkę inaczej będzie nadal oszukiwał.
Pamiętam wypowiedzi zbyszka57 na forum i jeśli chodzi o gadane to niejednego posła by zawstydził.
Mam nadzieję że jakoś wam się poukłada pomyślnie historia z domem , trzymam kciuki

marmur7
05-06-2014, 13:07
Gdy pojawiła się ta sprawa, myślałem początkowo, że to pomyłka, że chodzi o inną osobę. Sam również prosiłem Z. o wycenę mojego projektu - wydał mi się jednak zbyt drogi. Z perspektywy czasu można rzec, że niebiosa czuwały nad nami..
Kaśka - z postu wynika, że Wasz domek, póki co, niesprzedany. Zmieniliście plany czy chwilowy brak klienta ?

michuzg
06-06-2014, 20:34
Witam Wszystkich

Szukam opinii jak rozwiązać pewną kwestię:
Od północnej strony domu (z widokiem na las) będę miał taras. Zastanawiam się co położyć - deskę tarasową (nie trzeba robić fundamentów, chyba?), czy może normalny fundament i płytki wtedy?

Co byście polecili?

maciej74
07-06-2014, 07:08
oczywiście że deska tarasowa a nie jakieś tam płytki toż to taras nie łazienka . Kosztowo to szkoda kasy na przygotowanie podłoża tylko po to by mieć płytki

michuzg
07-06-2014, 08:43
maciej74 - dzięki za odpowiedź

Z płytkami dla mnie to nie problem (są też ładne w odpowiednich cenach), zastanawia mnie czy pod taras drewniany (tu mam problem z konstrukcją - a jestem na etapie projektowania domu) trzeba lać jakieś fundamenty (i tak pod dom będą robione). Na końcu tarasu i tak będę musiał wylać i zezbroić konstrukcję pod 3 słupy (taras zadaszony), a położenie płytek to dla mnie nie problem (kilka ładnych lat zajmowałem się kładzeniem płytek).
Nie wiem jak skonstruować (może jakiś link ktoś ma na podorędziu) i ile może kosztować taras drewniany?

Dzięki i pozdrawiam

michuzg
07-06-2014, 08:44
P.S. Powierzchnia tarasu - 22,5 m2

aglar
07-06-2014, 08:50
Kolejna porcja fotek z placu boju. Takiej ekipy to ze świeczką szukać :)

marmur7
07-06-2014, 10:30
maciej74 - dzięki za odpowiedź

Na końcu tarasu i tak będę musiał wylać i zezbroić konstrukcję pod 3 słupy (taras zadaszony), a położenie płytek to dla mnie nie problem (kilka ładnych lat zajmowałem się kładzeniem płytek).
Nie wiem jak skonstruować (może jakiś link ktoś ma na podorędziu) i ile może kosztować taras drewniany?

Dzięki i pozdrawiam

U siebie wykonałem taras na fundamentach, ale teraz zrobiłbym inaczej. Przede wszystkim koszty - ława , zbrojenie, ścianki fundamentowe, podsypka, chudziak , wylewka czyli kupa betonu za sporą kasę. Tymczasem przy tarasie drewnianym wystarczą stopki fundamentowe , słupki , legary i właściwa konstrukcja na gotowo.
Maciej ma rację - przy drewnianym domu płytki na tarasie pasują chyba najmniej. Jedynym usprawiedliwieniem dla betonowego tarasu jest okładzina kamienna - trwała, świetnie wygląda, choć znów nie jest opcją tanią.

maciej74
07-06-2014, 17:36
michuzg
jak nie będziesz się pchał w drewno tekowe a np naszą deskę modrzewiową i robotę wykonasz ze szwagrem to myślę że do 2,5 tyś to max .
żywotność takiego tarasu zadaszonego to dorzywotność twoja :) czyli jak już to wymieniać będą twoje dzieciaki .
Aglar
ładna chata Ci rośnie , jakie masz wymiary belek . Kolorek ścian pierwsza klasa.

JerzyBw
07-06-2014, 19:41
Maciej ma rację - przy drewnianym domu płytki na tarasie pasują chyba najmniej. Jedynym usprawiedliwieniem dla betonowego tarasu jest okładzina kamienna - trwała, świetnie wygląda, choć znów nie jest opcją tanią.
Pasuje też do drewnianego posadzka z cegły układana np w "jodełkę" cieńszą stroną na górę. :)

Aglar Pamiętam jak oglądałem ten projekt i pamiętam, że było okno narożne ze słupkiem. Kłopotliwa sprawa - pomyślałem.
Opalałeś drewno, czy to taki impregnat? A tak ogólnie to ładnie to Wam wychodzi. Pozdrów Małżonkę.

Kasia. Pamiętam Zbycha, jak zachwalał domy z drzewa z Syberii. To, co opisujesz, to się w głowie nie mieści.
zrobicie jak uważacie. Nieprzyjemna sprawa - sądy itd. Rozumię Was i szczerze współczuję. Często mnie zbychu irytował, bo wg niego drzewo z Rosji było najlepsze, zaś polskie drzewo było wg niego kiepskiej jakości. Na pewno drzewo z Syberii jest lepsze, ale wiele, wiele droższe. Pozdrawiam Artystów.

michuzg
07-06-2014, 20:04
dzięki Wam za podpowiedzi :)

Batkas
08-06-2014, 21:38
Witam
Nie był mnie prawie miesiąc ale budowa domku postępowała prawie normalnie( pewne przerwy były związane z dużymi opadami). Dach jest skończony264457,264458.Prace ziemne związane z oczyszczalnią ścieków też są skończone264459,264460,264461,ścianki działowe też na ukończeniu.Teraz kolej na studnie głębinową i okna.

OldDeath
10-06-2014, 10:20
Witajcie,

Przed chwilą dokonałem rejestracji na forum ponieważ mocno interesuję się budową domu z bali. Czy ktoś z Was, kto jest właścicielem podobnego domu jest z okolic Bydgoszczy? Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt, chciałbym zapytać o kilka kwestii.

Katarzyna maciejewska
10-06-2014, 12:15
Jerzy, o ile nasze drewno nie jest właśnie polskie... jak najbardziej istnieją takie przypuszczenia. Mam świadka, który tak twierdzi, ich byłego pracownika. Dlatego potrzebuję namiar na rzeczoznawce sądowego, który zbada nasze bale i jego werdykt byłby podstawą w sądzie. Wtedy to już sprawa karna i my nic nie płacimy. W tej chwili proces cywilny kosztował by ok. 10 tys. i po prostu nie mamy tych pieniędzy. Poza tym ściągalność z nich żadna, nie miało by to sensu.
Marmur, na razie dzielimy działkę, a to w pl trwa, więc domu do sprzedaży nie ogłaszaliśmy. I tak będzie do sprzedania trudny, technologia, miejsce, wielkość działki to same zaporowe czynniki.
Tak czy inaczej na pewno następny dom też będzie z bali. Sami najlepiej wiecie, dlaczego :)

lordi
10-06-2014, 12:23
Kiedyś bardzo chcieliśmy mieć dom z bali ale ostatecznie zrezygnowalismy na koszt łączonego murowanego z drewnem-ta opcja jest duzo wygodniejsza niż same bale no i nie zawsze taki z bali pasuje do krajobrazu(wśród osiedlowych murowańców raczej wyglada słabo)

marmur7
10-06-2014, 21:21
Kasiu - życzę Ci , żeby starczyło Wam sił i cierpliwości do ostatecznego i pozytywnego zakończenia tej sprawy.
PS. Zawsze mnie nurtował stopień wiarygodności certyfikatów drewna syberyjskiego. Imho to praktycznie niesprawdzalne bez rzeczoznawcy.

Batkas
11-06-2014, 08:35
Kasiu
Lista biegłych sądowych jest ogłaszana na stronach Sądów Okręgowych.Inna sprawa,że taka opinia sporządzona za zlecenie prywatne nie jest wiążąca dla Sądu i Sąd na rozprawie powoła jeszcze raz biegłego.Więc może trzeba zacząć od złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa powołując się na zeznania byłego pracownika,a tz organy same powołają biegłego lub zlecą ekspertyzę jakiemuś laboratorium

Katarzyna maciejewska
11-06-2014, 09:00
Dzięki za odpowiedzi. jest tylko jeden problem - pracownik nie chce być świadkiem w sądzie. Przyjechał do nas z inna poszkodowana panią i zarzekał się, że drewno jest polskie. Ale do sądu nie pójdzie. Można iść do sądu i powiedzieć, że wydaje mi się, iż mnie okradziono? jak to jest? Bo nie ukrywam, jeśli zapłaciłam za drewno pewnie ze 2 razy więcej, niż jest warte to nie mam ochoty tego puścić płazem. A poza tym nie dostaliśmy żadnego certyfikat, zaświadczenia skąd jest drewno, nic. Pomimo wcześniejszych , niestety tylko ustnych zapewnień, że certyfikat będzie. Pan Zbyszek i jego żona byli wręcz oburzeni, że się tego domagamy. Awantura na budowie i wrzask. Oskarżenia, że domagamy się, żeby zdradzili swoje kontakty. Powinnam była nagrywać wszystkie rozmowy z nimi.
No i bale 28, a nie zapłacone 30 cm. śr. wg. Zbyszka różnica w enie 35 tys. za cały dom.

Pientka
11-06-2014, 09:48
Za dużo się nad tym zastanawiasz. Wykonaj ekspertyzę i potwierdź jak to wygląda. Słowa pracownika nie są wiele warte jeżeli nie jest specjalistą w tej dziedzinie. Jeżeli masz ku temu przesłanki po prostu idź do sądu a sprawę wnieś z pomocą kogoś kto się na tym zna (np. prawnika). Taka osoba zapewne pomoże ci zebrać odpowiednie dowody.

Walczyć jest o co, bo pieniądz nie śmierdzi ;)

Batkas
11-06-2014, 10:57
Kasiu
Bycie świadkiem nie zależy od czyjegoś widzimisie.Osoba powołana na świadka MUSI stawić się w Sądzie i zeznawać pod przysięgą.Inaczej może być ukarana karą pieniężną,a w skrajnych przypadkach doprowadzona z aresztu na rozprawę.Słowa tego pracownika potwierdzi też ta pokrzywdzona Pani więc masz już dwóch świadków.Więc składaj zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa(oszacuj swoje szkody)i niech prokurator powołuje biegłego.Ekspertyza zrobiona prywatnie NIE MA ZADNEJ MOCY PRAWNEJ w Sądzie tak karnym jak i cywilnym,a kosztuje dużo.Jeżeli jednak zdecydowałabyś się na proces cywilny to zawsze możesz prosić Prezesa Sądu o zmniejszenie opłaty ,rozłożenie jej na raty i wtedy po powołaniu przez Sąd rzeczoznawcy na biegłego sądowego zapłacisz za ekspertyze.

aglar
11-06-2014, 11:51
michuzg
Aglar
ładna chata Ci rośnie , jakie masz wymiary belek . Kolorek ścian pierwsza klasa.

No wiesz, sporą inspiracją były dla mnie zdjęcia Twoich chatek, jakby ktoś nie widział jeszcze, albo nie wiedział gdzie spędzić urlop to podaję link:

http://chatamagoda.pl
http://chatamagoda.blogspot.com

Grubość płaza to na gotowo 19 cm. Kolor jeszcze nie jest ostateczny, bo jeszcze nie ma położonej impregnacji. Chociaż mógłby już taki zostać :) Ale będzie ciemniejszy.

Zdjątka swojej chatki wrzuciłem, gdyż korzystałem i korzystam z wiedzy i inspiracji innych użytkowników, dlatego czuję się w obowiązku wrzucić rezultat wielomiesięcznych przemyśleń, może będą inspiracją też dla kogoś.



Aglar Pamiętam jak oglądałem ten projekt i pamiętam, że było okno narożne ze słupkiem. Kłopotliwa sprawa - pomyślałem.
Opalałeś drewno, czy to taki impregnat? A tak ogólnie to ładnie to Wam wychodzi. Pozdrów Małżonkę.

O Juras, co tam u Ciebie? :) Dzięki za pozdrowienia.
Słupka nie ma, odradził nam nasz góral. Projektując ten słupek kierowałem się takim rozwiązaniem jak tego domu ze zdjęcia w zał. Majster zjadł zęby na drewnie, więc nie śmiałem mu jednak oponować :) W zamian zrobiliśmy jedno okno w kuchni, które będzie dużo większe i nisko położone, tak aby można było "leżeć w oknie" i pić kawę. Marzenie żony. W załączniku wrzucam inspirację o podobnym rozwiązaniu. Wrzucam też ciekawą inspirację leżanki z gliny :)

Dom jest opalony i czyszczony specjalnymi szczotkami sprowadzanymi ze Szwajcarii, których zadaniem jest wyciąganie słojów i ich uwypuklanie. To pomysł górala, bo z powodzeniem takie rozwiązanie stosował jak pracował za granicą. Brudna robota ale efekt wspaniały. Pomalowane są tylko szczyty narazie.

Zadam jeszcze pytanie, bo chyba gdzieś umknęło wcześniej, czy jak robicie kominy systemowe w domach drewnianych, to czy robicie wieńce betonowe po dachem tak aby położyć cegłę lub klinkier jako elewację komina? Bo wysokość komina jest dosyć duża (9-10 m) a o strop się przecież nie opiera, wiec tworzy się taka maczuga. Jedni mi to rozwiązanie polecają (górale) a drudzy odradzają (miejscowi murarze). A chciałem obłożyć system dookola ceglą rozbiórkową i nie ciągnąć jej od dołu.

marmur7
11-06-2014, 15:01
To ja z innej beczki. Pewnie oglądacie czasem "Ucieczkę na wieś" - otóż ilekroć pokazują tam sypialnie lub pokoje na piętrach wiejskich domów, dominuje pewien styl drzwi. Bardzo proste w formie, bez dookólnej ramy , złożone z kilku pionowych desek, połączonychze sobą okuciami bądź po prostu poprzecznymi belkami drewnianymi . Za cholerkę nie mogę znaleźć dobrego graficznego przykładu. Od biedy może być coś takiego :

http://www.tmmill.com/Custom_doors_by_Thomas_and_Milliken_Millwork/images/interior%20panelled%20door.jpg

Podobne drzwi widziałem chyba też u Macieja ?
Pytanie brzmi - czy ktos produkuje u nas takie drzwi, bo wszędzie widzę podobną do siebie sieczkę. Chodzi mi o zwykłe, sosnowe lub świerkowe drzwi, żadnych dębów i innych tanich gatunków ;)

DANIEL SIS
13-06-2014, 11:23
Witajcie po długiej przerwie...:bye:

DANIEL SIS
13-06-2014, 11:39
Zadam jeszcze pytanie, bo chyba gdzieś umknęło wcześniej, czy jak robicie kominy systemowe w domach drewnianych, to czy robicie wieńce betonowe po dachem tak aby położyć cegłę lub klinkier jako elewację komina? Bo wysokość komina jest dosyć duża (9-10 m) a o strop się przecież nie opiera, wiec tworzy się taka maczuga. Jedni mi to rozwiązanie polecają (górale) a drudzy odradzają (miejscowi murarze). A chciałem obłożyć system dookola ceglą rozbiórkową i nie ciągnąć jej od dołu.

Aglar. Komin systemowy to taki wymysł, który powinien od dołu do góry zostać wybudowany w technologii przewidzianej przez producenta.
My zawsze robiliśmy komin systemowy do docelowej wysokości, następnie na dachu wokół komina robimy wieniec ( nasz pomysł;) ) i możesz obkładac komin czym tylko pragniesz. Praktycznie większość kominów jest tak wykonana w naszych domach drewnianych. Te o które pytałeś są z kamienia i ważą kilka ton każdy ( elewacja). Jest to sprawdzone rozwiązanie. Choć teraz robimy kominy z cegły kraśnickiej a w środku wkład stalowy 1.4404. Takie kominy są o wiele lepsze i praktycznie niezniszczalne!
pzdr

DANIEL SIS
13-06-2014, 11:40
marmur7....produkujemy drzwi, jakie tylko sobie wymarzysz....od najprostszych, archaicznych form po bardzo bogato zdobione.
pzdr

aglar
13-06-2014, 12:16
Aglar. Komin systemowy to taki wymysł, który powinien od dołu do góry zostać wybudowany w technologii przewidzianej przez producenta.
My zawsze robiliśmy komin systemowy do docelowej wysokości, następnie na dachu wokół komina robimy wieniec ( nasz pomysł;) ) i możesz obkładac komin czym tylko pragniesz. Praktycznie większość kominów jest tak wykonana w naszych domach drewnianych. Te o które pytałeś są z kamienia i ważą kilka ton każdy ( elewacja). Jest to sprawdzone rozwiązanie. Choć teraz robimy kominy z cegły kraśnickiej a w środku wkład stalowy 1.4404. Takie kominy są o wiele lepsze i praktycznie niezniszczalne!
pzdr

Daniel, murowany już mi się nie zmieści pomiędzy tragarzami, dlatego będzie systemowy, ewentualnie czymś obłożony (cegła rozbiórkowa, kamień itp.).
W jakim sensie ten wieniec to wasz pomysł? Bo górale mówią, że u nich to standard na Podhalu, a mój kierownik budowy również się z takim rozwiązaniem już spotkał. Tylko miejscowi murarze się dziwują :)

DANIEL SIS
13-06-2014, 13:31
Tobie pewnie chodzi o typowy wieniec pod dachem, tak?

מרכבה
13-06-2014, 16:04
Komin systemowy pod warunkiem gazu, inaczej to zbytek łaski.
Im więcej cegły tym lepiej, ma co łapać ciepło z tego komina.
Straty kominowe właśnie łapie się dobrze przez grube cegły ! 24 lata jak kominiarza nie mam ! i nie potrzebuje ! ponieważ ciąg w kominie jest tak wielki iż wszystko wydziera, ale ciepło jest łapane w cegły i nawet 2 dni jeszcze komin grzeje !! nie dajmy się zwariować ...

aglar
13-06-2014, 18:22
Daniel: tak, a jak wygląda to wasze autorskie rozwiązanie i w czym jest lepsze od tego klasycznego wieńca? (jeśli to nie tajemnica)

maciej74
13-06-2014, 20:19
To ja z innej beczki. Pewnie oglądacie czasem "Ucieczkę na wieś" - otóż ilekroć pokazują tam sypialnie lub pokoje na piętrach wiejskich domów, dominuje pewien styl drzwi. Bardzo proste w formie, bez dookólnej ramy , złożone z kilku pionowych desek, połączonychze sobą okuciami bądź po prostu poprzecznymi belkami drewnianymi . Za cholerkę nie mogę znaleźć dobrego graficznego przykładu. Od biedy może być coś takiego :

http://www.tmmill.com/Custom_doors_by_Thomas_and_Milliken_Millwork/images/interior%20panelled%20door.jpg

Podobne drzwi widziałem chyba też u Macieja ?
Pytanie brzmi - czy ktos produkuje u nas takie drzwi, bo wszędzie widzę podobną do siebie sieczkę. Chodzi mi o zwykłe, sosnowe lub świerkowe drzwi, żadnych dębów i innych tanich gatunków ;)


drzwi z pionowych desek niby proste ale trzeba dobrać odpowiednio deski bo się lubią paczyć dlatego robi się tzw zetkę, poprzeczne deski spinające które wpuszcza się w pionowe , jak są drzwi szerokie to jeszcze jedną skośną . Deski pionowe mają pióro , wpust lub łączy się na obce pióro. technicznie nie jest to wielka filozofia i każdy stolarz da sobie z tym radę. A tu parę fotek dwie fotki to drzwi zewnętrzne o szerokości 1 m jedne z nich są z dwóch dech oczywiście są ocieplane grubość 12 cm waga to około 80 kg.

maciej74
13-06-2014, 20:36
Jerzy, o ile nasze drewno nie jest właśnie polskie... jak najbardziej istnieją takie przypuszczenia. Mam świadka, który tak twierdzi, ich byłego pracownika. Dlatego potrzebuję namiar na rzeczoznawce sądowego, który zbada nasze bale i jego werdykt byłby podstawą w sądzie. Wtedy to już sprawa karna i my nic nie płacimy. W tej chwili proces cywilny kosztował by ok. 10 tys. i po prostu nie mamy tych pieniędzy. Poza tym ściągalność z nich żadna, nie miało by to sensu.
Marmur, na razie dzielimy działkę, a to w pl trwa, więc domu do sprzedaży nie ogłaszaliśmy. I tak będzie do sprzedania trudny, technologia, miejsce, wielkość działki to same zaporowe czynniki.
Tak czy inaczej na pewno następny dom też będzie z bali. Sami najlepiej wiecie, dlaczego :)

katarzyno jeśli to nie jest dla ciebie większy problem to wklej zdjęcia słoi paru belek w jak największym zbliżeniu z przyłożonym metrem zobaczymy jak gęsto są słoje i się porówna z usłojeniem rodzimego modrzewia . Raczej to w niczym nie pomorze twojej sprawie , to tak z czytstej ciekawości

marmur7
13-06-2014, 23:10
drzwi z pionowych desek niby proste ale trzeba dobrać odpowiednio deski bo się lubią paczyć dlatego robi się tzw zetkę, poprzeczne deski spinające które wpuszcza się w pionowe , jak są drzwi szerokie to jeszcze jedną skośną . Deski pionowe mają pióro , wpust lub łączy się na obce pióro. technicznie nie jest to wielka filozofia i każdy stolarz da sobie z tym radę. A tu parę fotek dwie fotki to drzwi zewnętrzne o szerokości 1 m jedne z nich są z dwóch dech oczywiście są ocieplane grubość 12 cm waga to około 80 kg.

Właśnie takie drzwi mi się podobają. One chyba nie mają felca ? U nas dominują drzwi z ramą i wstawianymi płycinami - wszystko co odbiega od tej normy , nawet jesli jest to prościutka konstrukcja, traktowana jest jako produkcja nietypowa, artystyczna ( czyli droższa x 3 ). Zaczynam się zastanawiać czy kolejnej rzeczy nie robić samemu. Musiałbym się jednak rozejrzeć za fajnymi okuciami.

DanielSIS - robicie świetną stolarkę z wyższej półki, podejrzewam, że nie byłoby mnie stać na Wasze produkty :)

maciej74
14-06-2014, 07:20
fajne okucia mają jedną zasadniczą wadę brak regulacji a jak wiesz wszystko co drewniane żyje swoim życiem . Większy problem to dobór odpowiednich desek , jak lerzą w sztaplu to prościutkie a jak je postawisz w piona to zacznie je wykręcać , a jak zrobisz drzwi odzielające pomieszczenie zimne np spiżarnia od ciepłego to mogą się cuda dziać .Ja to rozwiązuję tak po pierwsze deski wybieram takie które były wycinana jak najbliżej rdzenia wyjmuję z sztapla i opieram o ścianę i tak sobie stoją parę , paręnaście dni , jeśli nie zacznie nimi kręcić to się nadają.
Pierwsze drzwi robiłem jeden dzień , nie mam jakiś super narzędzi stolarskich , teraz zrobienie drzwi to kwestia dwóch do czterech godzin lużniej roboty , więc mnożenie robocizny razy 3 bo nie typowe to zdzierstwo .
dzwi takie mają felce

DANIEL SIS
16-06-2014, 09:25
Daniel: tak, a jak wygląda to wasze autorskie rozwiązanie i w czym jest lepsze od tego klasycznego wieńca? (jeśli to nie tajemnica)

aglar...komin systemowy musi być postawiony od dołu do góry wedle zaleceń producenta oraz zgodnie ze sztuką. Wieniec klasyczny to zepsucie takowego komina. Dlaczego? Po pierwsze nie zapewniamy właściwej izolacji wkładu ceramicznego oraz właściwego przewietrzania takiego komina! Poza tym ceramika nie może być w żadnym wypadku na sztywno, ponieważ prędzej czy później pęknie. Tak w skrócie. Dlatego my budujemy komin systemowy ponad dach ( wysokość docelowa). Oczywiście każdy komin a raczej pustak systemowy ma na rogach otwory na pręty zbrojeniowe i to koniecznie trzeba zrobić!!!
Cały komin powinien być zaciągnięty klejem elastycznym i weń wtopiona siatka elewacyjna. Nad dachem wokół komina na papie, ale nie mającej nic wspólnego z papą na poszyciu robi się wieniec. W pustaki systemowe co 8 cm wbija się pręty zbrojeniowe, tak aby wystawały 10 cm, następnie dookoła komina daje się pręty zbrojeniowe i zalewa mocnym betonem. Na tym możesz murować z cegły, kamienia...co chcesz. Jest to sprawdzone i trwałe rozwiązanie, wystarczy dokładnie wypełniać zaprawą szczelinę między cegłą a kominem i co jakiś czas dawać pręty w fugę.

DANIEL SIS
16-06-2014, 09:34
DanielSIS - robicie świetną stolarkę z wyższej półki, podejrzewam, że nie byłoby mnie stać na Wasze produkty :)

Owszem...ale nie w przypadku najprostszych form. Chociaż i proste formy trzeba umieć zrobić zgodnie ze sztuką...Drzwi z kilku prostych desek, często na "zetkę" z pięknym kowalstwem ( a nie tym ze sklepu ) to forma ponadczasowa i bardzo popularna i nie droga:yes:
pzdr

DANIEL SIS
16-06-2014, 09:39
maćku...kowalskie rzemiosło dla stolarki rozwijało się wiekami. Oczywiście, że jest regulacja...poza tym często kowalstwo trzymało drewno w ryzach i nie pozwalało na szaleństwa. A dobór drewna na stolarkę to zupełnie inna sprawa...

aglar
16-06-2014, 09:51
Dzięki Daniel! Bardzo doceniam Twoją odpowiedź.
W późniejszym czasie również będę zainteresowany waszą stolarką :) Poczekam jednak, aż się dom trochę osiądzie. Jakbyś miał więcej zdjęć prostych drewnianych drzwi z delikatnymi ozdobami to wrzucaj.

DANIEL SIS
16-06-2014, 09:55
wrzucę wrzucę. Muszę się rozkręcić bo ostatnio na nic czasu nie było...
pzdr

JerzyBw
16-06-2014, 10:25
O Juras, co tam u Ciebie? :) Dzięki za pozdrowienia.
Słupka nie ma, odradził nam nasz góral. Projektując ten słupek kierowałem się takim rozwiązaniem jak tego domu ze zdjęcia w zał. Majster zjadł zęby na drewnie, więc nie śmiałem mu jednak oponować :) W zamian zrobiliśmy jedno okno w kuchni, które będzie dużo większe i nisko położone, tak aby można było "leżeć w oknie" i pić kawę. Marzenie żony. W załączniku wrzucam inspirację o podobnym rozwiązaniu. Wrzucam też ciekawą inspirację leżanki z gliny :)

Dom jest opalony i czyszczony specjalnymi szczotkami sprowadzanymi ze Szwajcarii, których zadaniem jest wyciąganie słojów i ich uwypuklanie. To pomysł górala, bo z powodzeniem takie rozwiązanie stosował jak pracował za granicą. Brudna robota ale efekt wspaniały. Pomalowane są tylko szczyty narazie.



Co tam u mnie? Hm, w zasadzie nic się nie zmieniło. Pamiętasz, jak napisałem o skoku do „głębokiej wody”. Ty zaś napomkąłeś, że przydałoby się „koło ratunkowe” i wyobraź sobie, że przestraszyłem się. Chwilę potem dostałem propozycję pracy jako grafik. Nie wiem, czy dobrze zrobiłem, bo trochę moje „marzenie” oddaliło. Jednak nie złożyłem broni. O mały włos miałem wybudować domek letniskowy, jednak w ostatniej chwili ten ktoś rozmyślił się na rzecz murowanego, bo jego syn ma firmę budowlaną. Teraz miałem (lub mam) wybudować taką drugą chatkę jak moja - sprawa nie zakończona. Powiedziałem, że owszem mogę to zrobić, ale chciałbym ruszyć początku przyszłej wiosny, bo zanim załatwi się drzewo to minie trochę czasu i nie byłem pewny, czy dam radę przed zimą. Jak i z nim nic nie wyjdzie, to mam zamiar zrobić wiate, tak żeby z formy nie wypaść, w stylu garażu jaki kiedyś zrobiłem. I to tyle.

Marmur ja takie drzwi zrobiłem, z krzywych desek ;).
265699266102

marmur7
16-06-2014, 13:00
Jerzy - drzwi rewelacyjne, proooooooszę o więcej zdjęć z bliska i kilka szczegółów o ich wykonaniu ( grubość desek, czy mają obce czy własne pióro itd) Nawiasem mówiąc moja druga połowa stwierdziła patrząc na Twoje dzieło, że to jej druga miłość od pierwszego wejrzenia ( zaraz po mnie ) ;) ;)

Ja mam 4 pomieszczenia w bliskiej odległości więc czworo drzwi obok siebie, z wielkimi , taśmowymi okuciami mogłyby się kojarzyć z aresztem śledczym i wejściem do cel ;)
Dlatego chciałbym drzwi proste i niezbyt zdobne. Okucia mogą być, ale nieprzytłaczające. Narobiliście mi smaka Waszymi rozwiązaniami.

Maciej - Twoje drzwiczki do WC również są jednym z faworytów :) Na jednym ze zdjęć pokazujesz deski poprzeczne wpuszczone w dechy główne. Czy z drugiej strony równiesz dajesz jakąś stabilizująca deskę poprzeczną ?

DanielSIS - przy okazji wrzucania zdjęć, fajnie jakbyś podał choćby orientacyjną cenę.

maciej74
16-06-2014, 21:29
Maciej - Twoje drzwiczki do WC również są jednym z faworytów :) Na jednym ze zdjęć pokazujesz deski poprzeczne wpuszczone w dechy główne. Czy z drugiej strony równiesz dajesz jakąś stabilizująca deskę poprzeczną .

wystarczy deska poprzeczna wpuszczona w pionowe , u m,nie na zdjęciu ta po drugiej stronie pełni tylko funkcję estetyczną i zakrywa śruby .
W drzwiach np do łazienki nie mam okuć tylko zwykłe zawiasy drzwiowe , nie dawałem okuć właśnie ze względu na przytłaczalność .
Myślę że drzwi jerzego przebiły wszystko , mi się też bardzo podobają

oemator
17-06-2014, 00:57
Witam wszystkich,
Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale również jestem zainteresowany wybudowaniem domu z drewna i tu moje pytanie czy kiedykolwiek miał ktoś do czynienia z tą firmą http://www.drewbud.com.pl? Zależałoby mi na opinii czy warto, czy może lepiej rozglądać się za innym wykonawcą.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
Piotrek

JerzyBw
17-06-2014, 09:11
Dziękuję chłopaki – to miłe.
Marmur drzwi są zrobione w prosty sposób. Po drugiej stronie jest zetka – też z krzywych desek. Nie ma obcego pióra ani własnego. Chociaż myślę, że z tym nie byłoby problemu u stolarza. Ja nie miałem niestety takich narzędzi. Połączenie pomiędzy deskami zrobiłem tak, że najpierw dłutkiem 10mm zrobiłem rowek ok. 1mm na bokach deski po środku i nakleiłem taką brązową gumową uszczelkę do okien. Potem wszystkie deski na stole ścisnąłem i skręciłem. Na zetce zrobiłem najpierw otwory na wkręty. Jest to totalnie ręczna robota, nie miałem wtedy piłki el. (wyrzynarki) pomagałem sobie nawet piłą spalinową, dłutem, itp. i przez to dokładność nie była idealna jaką bym chciał, to dodatkowo szczeliny, tam gdzie było można, wypełniłem takim brązowym silikonem. który po wyschnięciu żyletką wyciąłem jego nadmiar. Dobry stolarz zrobi tak, że nie trzeba będzie tego silikonu. Framuga mała jedno wcięcie, tak żeby schowały się tam drzwi. Drzwi nie mają naokoło wcięcia - schodka. Grubość deski to 2,5cm. Jak wybuduję chałupę, to zrobię drzwi grubsze. Zawiasy są takie, jak w piwnicy w blokach - współczesne czarne. Od podwórza są śruby - grzybki, które trzymają zawiasy na wkręty. Zamek stary, puszkowy kupiony na allegro.
Może dzisiaj zrobię zdjęcie zetki, to tutaj wkleję.

ANNNJA
17-06-2014, 10:23
Jerzy- drzwi też i mi się bardzo podobają, są urocze i mega oryginalne, właśnie dlatego że są z krzywych, naturalnych desek,

choć przypuszczam że we wnętrzu to już miałabym inny odbiór, ale jako zewnętrzne- mnie ujeły!!

marmur7
17-06-2014, 11:13
Oemator - zwróć uwagę przede wszystkim na ofertę i realizacje domów całorocznych.

Jerzy - mam niedaleko las i scyzoryk Victorinoxa. Jakbyś był w okolicy to wiesz...drzwi potrzebuję ;) ;)

DANIEL SIS
17-06-2014, 18:48
drzwi jerzegobw są super i z pomysłem...okazuje się, że można! Brawo...oby więcej takich oryginalnych pomysłów.
pzdr

DANIEL SIS
17-06-2014, 19:16
i kilka przykładów prostych drzwi....
http://images64.fotosik.pl/1087/de949e7a5886fa34med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de949e7a5886fa34.html)
http://images65.fotosik.pl/1088/f1b11e4d562e5cb3med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f1b11e4d562e5cb3.html)
http://images64.fotosik.pl/1087/9b08fd5b8d312cd2med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9b08fd5b8d312cd2.html)
http://images64.fotosik.pl/1087/4fd7c26ffe4211d4med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fd7c26ffe4211d4.html)
http://images62.fotosik.pl/1088/58d4622ebccd0dc4med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/58d4622ebccd0dc4.html)
http://images61.fotosik.pl/1086/71084bcfd25bfcd4med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71084bcfd25bfcd4.html)
http://images61.fotosik.pl/1086/743bacbb3f180f1emed.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/743bacbb3f180f1e.html)

JerzyBw
18-06-2014, 09:16
Daniel fajne, fajne
Ja kiedy robiłem drzwi szukałem stare okucia, ale wtedy nie było w sieci.

Marmur Drugą stronę drzwi wrzuciłem obok 1 zdjęcia

marmur7
18-06-2014, 10:20
Jerzy, dzięki - wszystko jasne :) A poniżej fota o tym, jak ludzie sobie radzili bez prądu i Stihla - a swoją drogą gdzie można dostać taką piłkę ? ;)

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t1.0-9/422036_404371706336948_1135569392_n.jpg

maciej74
18-06-2014, 23:07
na allegro :)

michuzg
30-06-2014, 11:46
Czy ktoś z Forumowiczów ma może zdjęcia jak wykonywane mieli ścianki szkieletowe drewniane w osiadającym domu z bali? Chodzi mi o połączenie ze stropem, izolację akustyczną. Zastanawiam się jak to wygląda przy "suficie" ale nie w miejscu gdzie są legary...

DANIEL SIS
01-07-2014, 12:57
Jak już decydować się na ścianki szkieletowe na parterze, wiadomo że w zaden sposób nie mogą być połączone ze stropem na sztywno. Odstęp powinien być około 10cm. W belkach stropowych wkręcone powinny być bolce, w górnej beleczce zamykającej szkielet otwory. Bolec swobodnie wchodzi sobie w otwór podczas osiadania, jednocześnie trzyma całą konstrukcję w pionie. I tak co każdą belkę stropową.. Ale chyba najlepsze ścianki działowe na parterze to z bala jak ściany nośne albo ściany ryglowe. Tutaj uniknięcie obsiadania robi się w inny sposób...albo reguluje słupami odpowiednio krótszymi na czopie albo śrubami.
pzdr

Jozecki
01-07-2014, 16:50
Hahaha marmur, nie żartuj. Photoshop albo wielka huba :D

marmur7
01-07-2014, 18:56
Jozecki - fotografia pochodzi z 1892 roku. Mniej więcej w tym samym czasie rodził sie pradziadek twórcy photoshopa :D

michuzg
01-07-2014, 22:22
Przy takiej średnicy nikt by nie gadał o wymaganiach technicznych :P A stopień osiadania i okna (megaskrzynkowe chyba...)

Batkas
02-07-2014, 15:55
Daniel SIS
drzwi piękne a ta ceglana ścianka na drugim zdjęciu w 100% do przeniesienia do mojej kuchni.

aglar
02-07-2014, 16:38
Pamiętam, pamiętam, tych rozmów się nie zapomina :)
Patrząc na Twoje zdjątka to nie mam wątpliwości co powinieneś dołożyć do swojej oferty, śliczna stolarka!


Co tam u mnie? Hm, w zasadzie nic się nie zmieniło. Pamiętasz, jak napisałem o skoku do „głębokiej wody”. Ty zaś napomkąłeś, że przydałoby się „koło ratunkowe” i wyobraź sobie, że przestraszyłem się. Chwilę potem dostałem propozycję pracy jako grafik. Nie wiem, czy dobrze zrobiłem, bo trochę moje „marzenie” oddaliło. Jednak nie złożyłem broni. O mały włos miałem wybudować domek letniskowy, jednak w ostatniej chwili ten ktoś rozmyślił się na rzecz murowanego, bo jego syn ma firmę budowlaną. Teraz miałem (lub mam) wybudować taką drugą chatkę jak moja - sprawa nie zakończona. Powiedziałem, że owszem mogę to zrobić, ale chciałbym ruszyć początku przyszłej wiosny, bo zanim załatwi się drzewo to minie trochę czasu i nie byłem pewny, czy dam radę przed zimą. Jak i z nim nic nie wyjdzie, to mam zamiar zrobić wiate, tak żeby z formy nie wypaść, w stylu garażu jaki kiedyś zrobiłem. I to tyle.

Marmur ja takie drzwi zrobiłem, z krzywych desek ;).
265699266102

A w zał. ostatnia fota z mojej budowy. Chata prosta jak budowa cepa :) Górale praktycznie swoją robotę skończyli. Nie mam większych zastrzeżeń, budowa z nimi to była fajna przygoda. Muszę im gdzieś osobno wystawić laurkę :D

ps. dzieki DanielSIS za ciągłe wsparcie.

DANIEL SIS
02-07-2014, 20:09
aglar miło mi......a twój dom nabiera rumieńców. Teraz tylko kominy i bryła nabierze finezji.
Oj, żeby tak człowiek miał czas częściej pobyć na forum....mimo wszystko pozdrawiam i trzymam kciuki:bye:

Artur LBN
02-07-2014, 22:59
Witam ponownie drogich "balowiczów" :)
Dawno nie uczestniczyłem w "forumowaniu" ale to z tej bieganiny zawodowej między innymi, ale także za całą papierologią dotyczącą budowy mojego wymarzonego domku z bali:). Sprawa ma się ku końcowi (jeśli chodzi o papiery), i chciałbym zabrać się za najważniejszy etap czyli budowę. W związku z tym chciałbym prosić Was wszystkich na tym forum o opinię o firmach, które są w kręgu moich zainteresowań co do budowy. Chodzi mi o wszelkie informacje, które pozwolą mi uniknąć kłopotów.
Chodzi mi o takie firmy : 1) Drew-House z siedzibą w Świdniku, 2) Nordline - Rudna Mała okolice Rzeszowa, 3) Hausler - Zawoja-Limanowa, 4) Bud-Bob Bogdan Sudol z Żabiej Woli. Mam jeszcze parę innych ale może na razie to wystarczy.
Będę wdzięczny za pomoc. A może ktoś z drogich "balowiczów" poleci kogoś sprawdzonego, pewnego jednocześnie nie przesadzającego cenowo.
Pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości przy budowach :)

marmur7
03-07-2014, 00:46
W przypadku dwóch pierwszych firm, zwróć uwagę, że na stronach internetowych podają nieaktualne informacje. Wg nowych przepisów każda z proponowanych przez nich średnic bala będzie wymagała ocieplenia.

maciej74
03-07-2014, 08:42
Witam ponownie drogich "balowiczów" :)
4) Bud-Bob Bogdan Sudol z Żabiej Woli.
Z żabiej woli był zbyszek57 ten od drewna syberyjskiego co to oszukał katarzynę więc ja bym uwarzał.
na stronie 527,528 kaśka pisze o nim

aglar
03-07-2014, 08:55
Artur, najlepiej przejedz sie do wykonawcow, obejrz ich budowy, porozmawiaj z wlascicielami, a odrzucisz 80% wykonawcow :) Nie opierałbym się tylko na opiniach z netu.

marmur7
03-07-2014, 10:43
Z żabiej woli był zbyszek57 ten od drewna syberyjskiego co to oszukał katarzynę więc ja bym uwarzał.
na stronie 527,528 kaśka pisze o nim

Też zwróciłem na to uwagę, ale Artur prawdopodobnie podał błędną informację. Zbyszek działał w Żabiej Woli spod Grodziska Maz., a wspomniana firma jest z Wilczej Woli - woj. Podkarpackie. Niemniej, jak wspominał Aglar, zanim podpisze się jakąkolwiek umowę, trzeba zebrać wszelkie możliwe informacje. Te z internetu są tylko wstępem do zbierania informacji właściwych.

Batkas
03-07-2014, 10:49
A u nas dzisiaj zaczęli montować okna.
268505
268506
oto pierwsze

Batkas
03-07-2014, 11:00
Poprawka
268510

Batkas
03-07-2014, 15:28
No i koniec wszystkie okna zamontowane pod czujnym okiem stróża
268563

marmur7
03-07-2014, 15:39
Batkas - patrząc na piankę dookoła drzwi tarasowych - nie zapomnieliście o czymś ? ;)

Batkas
03-07-2014, 16:18
Marmur myślisz o osiadaniu?

marmur7
03-07-2014, 17:00
Tak, zdjęcia są zbyt małe żeby dokładniej obejrzeć sposób mocowania, ale już sam zapas od góry wydawał sie znikomy. Chyba, że to jakiś specjalny patent :) A co do pianki - w naszej chatce nawet po trzech latach bym sie jeszcze nie zdecydował na jej zastosowanie.

Batkas
03-07-2014, 17:16
Na gorze jest 6cm szczelina wypełniona styropianem.Ten dom jest z suchego drewna i nie osiądzie więcej(o ile wogóle) niż 3cm.Co do pianki to nie wiem jak wróci Połówek to go przepytam.A tak przy okazji zapytam Marmur co masz położone na tarasie?Nam proponują deskę modrzewiową (cena nawet przystępna)ale po tych perypetiach Katarzyny mam jakiś uraz do modrzewia.

marmur7
03-07-2014, 17:36
Przy suchym drewnie szczelina 6 cm w zupełności starczy - jeśli masz jednak drzwi mocowane na bocznych listwach slizgowych to pianka utrudni osiadanie.

Kasia nie miała przecież domku z modrzewia tylko z sosny syberyjskiej ( o ile to drewno widziało w ogóle Sybierię). Modrzew jest ok, możesz spokojnie go brać. Też chciałem modrzew, ale drewniane deski tarasowe lepiej się sprawują gdy taras jest w całości wykonany na wysokiej konstrukcji drewnianej( tak jak ma np Wojcieszek) U mnie taras pełny, betonowy - gdybym połozył na to deski to po pół roku błotko z ogrodu całkowicie zapchałoby ni przestrzeń między legarami, więc zrezygnowałem z okładziny drewnianej.

maciej74
03-07-2014, 18:08
modrzew na taras jak najbardziej nie ma co się bać u mnie zwykła jodła na tarasie niczym nie malowana już dziesięć lat leży i nic jej zbytnio nie jest , a modrzew jest o wiele wytrzymalszy

Batkas
03-07-2014, 18:17
Dzięki Marmur no to chyba weżmiemy modrzew.Chciałam zobaczyć taras Wojcieszka i nie mogę znalżć.Dziwne.

Batkas
03-07-2014, 18:38
Dziękuje Macieju za odpowiedż Twoje domy piękne i niepowtarzalne.Obiecałam sobie,że jak na jesieni uda nam się pojechać w Bieszczady to właśnie do Ciebie.

maciej74
03-07-2014, 20:00
A zapraszam tylko trzeba dzwonić wcześniej bo z miejscami krucho a nawet gdybyś był przejazdem to kawkę można zawsze wypić .
Tylko przestrzegam bo ja jestem monotematyczny i tylko o domach i drewnie gadam :)

marmur7
03-07-2014, 22:15
Tylko przestrzegam bo ja jestem monotematyczny i tylko o domach i drewnie gadam :)

Da się wytrzymać, gorzej gdyby Twoją pasją był np montaż szamb bezodpływowych ;)

Batkas - przywołałem przykład Wojcieszka, ale on ma nie tyle taras co ganek - chodziło mi głównie o typ konstrukcji :)

Gasol
04-07-2014, 09:45
modrzew na taras jak najbardziej nie ma co się bać u mnie zwykła jodła na tarasie niczym nie malowana już dziesięć lat leży i nic jej zbytnio nie jest , a modrzew jest o wiele wytrzymalszy

Ja mam deski modrzewiowe na tarasie od 5 lat. Takie zwykłe, strugane, a nie ryflowane ze sklepu. Dość ważna sprawa to legary - najlepiej, jeśli też będą z modrzewia. Ja mam legary sosnowe i trochę deski wyciągają z nich wkręty. Szerokich desek, mimo że ładniej wyglądają, także nie polecam, bo łatwiej się łódkują. Konserwuję taras olejem z Juli (chyba jedna z najtańszych opcji).

motoluka
04-07-2014, 12:12
Drodzy koledzy i koleżanki, czy moglibyście pomóc mi w szacunkowej wycenie budowy takiego domku jak w poniższych linkach? Powierzchnia to niecałe 90m2. Projekt zaczerpnięty z domków z wioski jagny w Poroninie. Jestem w tak wstępnej fazie, że jestem ciekawy czy stać mnie na taki domek, nawet rząd wielkości cenowej będzie dla mnie cenny. Do różnych wykonawców już też napisałem, fajnie byłoby skontaktować się z człowiekiem który stawiał dokładnie te. Pisałem do właściciela może odpowie.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/48f210c82998.jpg (http://naforum.zapodaj.net/48f210c82998.jpg.html)

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/4f9fbd21d868.jpg (http://naforum.zapodaj.net/4f9fbd21d868.jpg.html)

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/9469c4cf1bc7.jpg (http://naforum.zapodaj.net/9469c4cf1bc7.jpg.html)

aglar
04-07-2014, 12:31
Byłem w tej wiosce, i chyba nawet wiem kto projektował i stawiał te domki, ale nie wiem czy wszystkie i ten konkretnie upatrzony.

motoluka
04-07-2014, 12:52
Byłbym bardzo wdzięczny za namiary na tą firmę. Jak Twoje wrażenia na temat tych domków, wykonania itd.

marmur7
04-07-2014, 12:54
Chyba lepiej rzeczywiście kontaktować sie z konkretnymi wykonawcami, podając przy okazji jaki zakrs robót Cię interesuje. To będą rzeczywiste koszty, bo takie forumowe szacunki mogą Ci tylko namieszać.

aglar
04-07-2014, 13:39
motoluka, skontaktuj sie na PW w tej sprawie, bo nie wiem czy ktoś sobie życzy abym podawał tutaj jego namiary.

Pientka
04-07-2014, 15:59
@motoluka Jedno co mogę Ci doradzić to zbierz sobie z 10 wycen realizacji takiego domku. Z doświadczenia wiem, że różnice w wycenach sięgają 100% i można się łatwo zrazić jeżeli trafi się na kilka tych wyższych wycen na początku.

motoluka
05-07-2014, 13:05
Tak tez zrobie, mam di wydania max 300 000 pod klucz i dlatego zalozylem ten post zastanawiając sie czy to realna cena.

marmur7
05-07-2014, 13:24
To malutki domek. Jak nie będziesz szaleć przy wykończeniówce, powinno spokojnie starczyć.

borge
06-07-2014, 13:33
Powierzchnia to niecałe 90m2.... Jestem w tak wstępnej fazie, że jestem ciekawy czy stać mnie na taki domek
projekt jest ciekawy architektonicznie ale IMO przy tak niewielkich wymiarach, wielkie bale nadaja mu ciezki wyglad
za kwote ktora wymieniles, spokojnie wybudujesz taki dom, wystarczy jeszcze na niezle auto : ) pod warunkiem ze nie bedziesz montowal baterii lazienkowych z 24-ro karatowego zlota ; )
nie bierz jednej firmy do wykonania calosci pod klucz, wynajmuj miejscowych rzemieslnikow do poszczegolnych etapow, sa konkurencyjni cenowo i calkiem niezli

pozdrawiam

DANIEL SIS
08-07-2014, 09:10
:Witam. Tak jeszcze wrócę do ostatniej dyskusji z aglarem w innym topiku....w zakresie techniki ciesielskiej. Na profilu na Facebooku zamieściłem zdjęcia domu drewnianego z modrzewia oraz budynku gospodarczego budowanego na Mazurach. Warto zwrócić uwagę na ściany wewnątrz domu drewnianego....https://www.facebook.com/media/set/?set=a.822373077782197.1073741836.672882519397921&type=1
Pozdrawiam.

motoluka
08-07-2014, 17:13
projekt jest ciekawy architektonicznie ale IMO przy tak niewielkich wymiarach, wielkie bale nadaja mu ciezki wyglad
za kwote ktora wymieniles, spokojnie wybudujesz taki dom, wystarczy jeszcze na niezle auto : ) pod warunkiem ze nie bedziesz montowal baterii lazienkowych z 24-ro karatowego zlota ; )
nie bierz jednej firmy do wykonania calosci pod klucz, wynajmuj miejscowych rzemieslnikow do poszczegolnych etapow, sa konkurencyjni cenowo i calkiem niezli

pozdrawiam

Tak tez zrobie, porozsylalem zapytania na razie wyceny od 1390 do 5000 za m2 pod klucz, postaram sie skontaktować z wykonawcami którzy stawiali dokladnie te domki. Radzicie nie robic pod klucz tylko np. zamkniety surowy i wykoncznie z instalacja osobno?

Batkas
08-07-2014, 18:19
Daniel SIS
Sciany ciekawe tylko jak rozprowadzić i schować instalacje elektryczną?

DANIEL SIS
08-07-2014, 19:01
Tak tez zrobie, porozsylalem zapytania na razie wyceny od 1390 do 5000 za m2 pod klucz, postaram sie skontaktować z wykonawcami którzy stawiali dokladnie te domki. Radzicie nie robic pod klucz tylko np. zamkniety surowy i wykoncznie z instalacja osobno?

Jeżeli mogę doradzić....Jeśli chodzi o ceny pod klucz to rozsądna cena, gwarantująca jakość i dobre materiały zaczyna się od 3500 do 5000 nawet więcej w zależności od standardu ( jakość stolarki, z jakiego drewna, instalacje itd ). Taniej się nie da i lepiej uważać na takie oferty.
Jeżeli firma jest sprawdzona i ma doświadczenie w robieniu pod klucz to oczywiście lepiej taką firmę wybrać, unikamy wtedy przewalania się różnych ekip, narzekania jeden na drugiego, oszczędzamy czas i pieniądze. Dom drewniany i jego wykańczanie rządzi się trochę innymi prawami i zasadami więc niech robią to sprawdzone ekipy a instalacje elektryczne i hydrauliczne koniecznie pod czujnym okiem osoby odpowiedzialnej za konstrukcję domu albo sprawdzeni podwykonawcy. Dlaczego? Dom pracuje, dom obsiada i instalacje robione na sztywno ulegną uszkodzeniom, tak samo tyczy sie ocieplenia i puszczania instalacji z wodą gdzieś przy balach, gdzie może być mostek termiczny albo na podcieniach....
Pozdrawiam i życzę samego zadowolenia z budowy wymarzonego domu.

DANIEL SIS
08-07-2014, 19:10
Daniel SIS
Sciany ciekawe tylko jak rozprowadzić i schować instalacje elektryczną?

Otóż na ścianach nośnych instalacja bedzie schowana pod ociepleniem, notomiast na działowych , z racji tego, że wszystko to modrzew, który ma piękną barwę po doprowadzeniu do ładu, instalacja elektryczna będzie rozprowadzana w rurkach miedzianych. . taka koncepcja i wola inwestora;)
pzdr

maciej74
08-07-2014, 20:44
Jeżeli mogę doradzić....Jeśli chodzi o ceny pod klucz to rozsądna cena, gwarantująca jakość i dobre materiały zaczyna się od 3500 do 5000 nawet więcej w zależności od standardu

czyli przy najniższej cenie za 120m2 wychodzi 420000 tyś . Kończę swój dom 120m2 standard wyślę że wysoki np gont drewniany na dachu budżet zamknę 120000 tyś zł to są koszty materiałów użytych na budowę (mogło by być taniej gdybym miał własny trak) domu pod klucz , za 1m2 1000 zł .
Z tych rachunków wynika że zostaje 300000 tyś ładny wynik :)

marmur7
09-07-2014, 01:31
U nas przy koszcie 5 tys za m2 developerzy dodają każdemu inwestorowi dwudziestoletnią , bezpruderyjną asystentkę 90-60-90, która takim króliczym ogonkiem zamiata wszelkie pyłki z karoserii Bentleya właściciela domu. Nie trzeba dodawać, że Bentleya tez dodają :)

michuzg
09-07-2014, 09:24
Mowa jest o stanie "pod klucz", gdzie mamy generalnego wykonawcę. Podczas korespondencji z wieloma firmami taka cena (3500) była standardem, nierzadko osiągając 4500. Motoluka - może warto się zastanowić ile możecie sami zrobić (z moich wyliczeń i wybraniu wykonawcy na SSO) wynika, że 50% ceny to robocizna. SSO - max 1400 / m2, SSZ - max 1800 / m2. I w tych cenach można mieć naprawdę dobrych wykonawców i przyzwoity materiał :)

DANIEL SIS
09-07-2014, 09:39
Panowie marmur i maciej. Rozmawiamy o cenach, jakie chodzą w budowaniu domów drewnianych pod klucz przez firmy a nie lokalnych " złotych rączek " czy ekip " na czarno" bądź systemem gospodarczym...tak rodzinnie.
W Polsce działają firmy, które mają wykwalifikowanych fachowców z papierami, maja zaplecze logistyczne, maszynowe, dają prawną gwarancję. Powoli kończą się czasy, gdzie partyzantka miała miejsce na budowach...z resztą bardzo często i gęsto forumowicze o tym piszą na FM i skarżą się oraz proszą o pomoc.....bo albo tanio i żle, albo brak pojęcia etc.
Poniżej trzy przykłady domów wykonanych przez naszą firmę kompleksowo, pod klucz. Zdjęcia z wnętrz wrzucę na profil FB. Drodzy, reszta bez komentarza;)

http://images41.fotosik.pl/1996/2a967551e77def88.jpg
http://images64.fotosik.pl/201/7d5b30c733f5e1df.jpg
http://images62.fotosik.pl/1154/e21dd6027c8f469d.jpg

Pozdrawiam.

DANIEL SIS
09-07-2014, 09:50
Mowa jest o stanie "pod klucz", gdzie mamy generalnego wykonawcę. Podczas korespondencji z wieloma firmami taka cena (3500) była standardem, nierzadko osiągając 4500. Motoluka - może warto się zastanowić ile możecie sami zrobić (z moich wyliczeń i wybraniu wykonawcy na SSO) wynika, że 50% ceny to robocizna. SSO - max 1400 / m2, SSZ - max 1800 / m2. I w tych cenach można mieć naprawdę dobrych wykonawców i przyzwoity materiał :)

Dokładnie, pewne rzeczy można zrobić systemem gospodarczym. Dużą oszczędnością jest np wykonanie fundamentów samemu. Można samemu pozyskać drewno o ile znamy się na tym;) Wybór pokrycia dachu, wybór stolarki okiennej i drzwiowej, zaawansowanie instalacji, materiał z jakiego wykonane będą podłogi, schody i wiele innych aspektów wpływa na cenę.
Pzdr

maciej74
09-07-2014, 11:05
tak duże nie znaczy zawsze dobre dom nie stawia firma tylko ludzie , duże firmy muszą być drogie bo mają koszty , plac , biuro , pracownicy biurowi , auta , reklama i na koniec właściciele bo najczęściej to spółki a karzy z nich chce zarobić i kto za to płaci pan pani społeczeństwo .
Przykład dawno temu szukałem desek stropowych nie chciałem takich samych szerokości i nie mogły być węższe niż 15 cm , podjechałem do firmy produkującej błazerję , podłogi itp , jak usłyszałem cenę to przysiadłem grubo ponad 100% ceny podstawowej , tłumaczeni koszty utrzymania firmy i nietypowe zleceni finał był taki że znalazłem stolarza który wykonał mi to w cenie zwykłej najtańszej podbitki , to samo przechodziłem z drzwiami i tam też , panie to jest nietypowe zlecenie i koszty utrzymania firmy.
Myślę że tak też to działa w przypadku budowy domu to jest nie typowe bo z bala a nie pustaka :) i firma kosztuje .
Nie ma tu wielkiej filozofi stawiamy dom i tak ściany domu 120m2 to koszt materiał cena z tartaku 10000 tyś ,postawienie załóżmy 50 000 tyś a jeśli chodzi o dach strop materiał to około 25000 tyś a ile kosztuje wykonanie 1m2 to sobie można w necie wyguglować bo prócz konstrukcji drewnianej ścian szczytowych to niczym się nie rożni od dachu na domu murowanym .
Na szczęście są ZŁOTE RĄCZKI i można postawić dom taniej , gdyby ich nie było to domy drewniane posiadali by tylko bogacze .

DANIEL SIS
09-07-2014, 11:56
Też podzielam pogląd, że duże firmy nie zawsze są dobre...wszak często jest to masówka i zero rzemiosła.
Najlepsze firmy jakie znam w zakresie budowy domów drewnianych to firmy skupiające dobrych rzemieślników, mające w swoim składzie do kilkunastu pracowników włącznie. A to, że oferta jest różna poczynając od tanich, przypominających domy drewniane obiektów po piękne domy pokazujące wspaniałą sztukę rzemiosła i upiększające krajobraz przekłada się na cenę. Zależy czego szukasz i jak to chcesz osiągnąć oraz z kim.
Pozdrawiam

Wojcieszek
09-07-2014, 12:19
michuzg: Jestem na etapie: stan developerski - prawie: ściany wewnątrz są po ociepleniu, ale jeszcze obijane deskami, a w przyziemiu brakuje mi tynków.
Przede mną podłogi drewniane, posadzki, boazerie i armatura w łazienkach, montaż osprzętu ele, alarmy, duperele IT, grzejniki elektryczne, instalacja solarna, kuchnia, meblowanie. Czyli jak to mawia moja córka: jeszcze syto zostało... Wiem dokładnie jakie koszty poniosłem (łącznie z biurokracją, nadzorem, etc) i jaki poniosę...

Przeliczając ewentualny koszt jaki poniósłbym przy zleceniu budowy pod klucz (według średniej ceny jaką Ty podałeś), wiem że zapłaciłbym grubo więcej.
Jednak muszę być obiektywny. U mnie budowa została przeprowadzona przez niezależne ekipy: prace ziemne, podpiwniczenie, kominy - to 1sza ekipa. Drewniana część domu, więźba, dach (bez pokrycia) stolarka, a obecnie ocieplanie, i wkrótce podłogi, to 2ga. Elektryka, alarm, monitoring - 3cia, hydraulika - 4ta, kamienna elewacja, ścieżki - 5ta. Zapomniałem o firmie dekarskiej - 6ta...
Będzie jeszcze ekipa od tynkowania podpiwniczenia, i posadzek w pomieszczeniach "mokrych" - to 7dma. O Panu Stolarzu ze Spychowa nie wspomnę.
Koordynacja tego wszystkiego, indywidualne ustalenia, zgrywanie "styków robót" pomiędzy poszczególnymi ekipami, dojazdy, poszukiwania, i ewentualne ryzyko poślizgów, czy wpadek, kosztuje CZAS, PRACĘ, I WIELE NERWÓW.

Z drugiej strony to fajna zabawa. Masz wpływ na większą ilość elementów, sporą autonomię podejmowania decyzji. Ale można też popełnić gdzieś błąd.

Domyślam się, że Firmy budujące pod klucz, część robót będą musiały zlecić na zewnątrz. A wtedy masz już podwójną marżę do zapłacenia.
Druga sprawa to fiskalizacja. Wszystkie prace w moim domu wykonali lokalni fachowcy. Do wszystkich dotarłem z plecenia "lokalesów". Byłem swój, wiesz co mam na myśli... To są wymierne oszczędności (ale przy wpadce, mogą być wymiernymi stratami ...) Kiedy wynajmujesz firmę developerską, wygląda to zgoła inaczej...
Ja dzięki temu, że sam poszukiwałem fachowców i ekip, że miałem dobrego kierownika, że polecano mi porządnych ludzi, sporo oszczędziłem. Szacuję, że ta kwota pokryła mi koszt kominka, pieca kaflowego, systemu DGP, hydrauliki, kamiennej elewacji...

Ale... przygotuj się, że Twoja kariera, Rodzina, przyjaciele, Twoje hobby i pasje na tym ucierpią. Tego nie da się zrobić tak na telefon, po pracy, w weekendy...

Dlatego dobra firma budująca pod klucz, jest zbawieniem dla osób z dobrym budżetem, którym brakuje czasu, chęci, i umiejętności organizacyjnych. Tutaj ważna jest umowa. Analiza umowy developerskiej u mojego prawnika, kosztuje 250PLN. To jest żaden pieniądz, biorąc pod uwagę, ewentualne koszty...

Jaką decyzję byś nie podjął, będzie ona właściwa.. tak długo, jak dokładnie rozważysz wszystkie za i przeciw, oraz ocenisz swoje możliwości.
Powodzenia!

marmur7
09-07-2014, 12:42
Większość dużych firm developerskich nie zatrudnia na stałe specjalistów wszystkich branż budownictwa, bo jest to nieekonomiczne. Korzystają z podwykonawców. W ten sposób inwestor ma co prawda święty spokój z poszukiwaniem ekip, ale z drugiej strony jest skazany na podwykonawcę zatrudnionego przez developera. O ile ten ostatni może być świetny w stawianiu konstrukcji, o tyle zatrudniona przez niego np firma instalacyjna, może odstawać jakością prac. I niestety często się tak dzieje. Moim skromnym zdaniem możliwość wyboru w procesie budowy jest dla inwestora kwestią fundamentalną a samodzielne dobieranie wykonawców poszczególnych etapów rozwiązaniem najlepszym, najekonomiczniejszym i przynoszącym wymierne efekty jakościowe.

Daniel SIS - jest w szarej strefie sporo partaczy, ale przywoływane na forum przykłady dotyczyły głównie legalnie działających firm, więc lepiej nie generalizować.
Pozdrawiam

DANIEL SIS
09-07-2014, 12:57
michuzg:
Koordynacja tego wszystkiego, indywidualne ustalenia, zgrywanie "styków robót" pomiędzy poszczególnymi ekipami, dojazdy, poszukiwania, i ewentualne ryzyko poślizgów, czy wpadek, kosztuje CZAS, PRACĘ, I WIELE NERWÓW.

Z drugiej strony to fajna zabawa. Masz wpływ na większą ilość elementów, sporą autonomię podejmowania decyzji. Ale można też popełnić gdzieś błąd.



Wojcieszek zwrócił uwagę na ważną rzecz....decydując się na firmę robiącą pod klucz ważna jest umowa!!!! Firma, która deklaruje się zrobienia pod klucz musi mieć zarówno możliwości,dużo do zaoferowania w zakresie koncepcji, ekipy, referencje, sprawdzonych podwykonawców w zakresie elektryki, hydrauliki, ogrzewania. Często jest tak, że takie firmy deklarujące domy pod klucz mają określony projekt i schemat wykańczania ( zakrawa pod developerkę ) i tutaj autonomii w zakresie decyzji zbytnio nie ma.
Dlatego my np. decydując się na budowę pod klucz rozbijamy to na kilka etapów.
Każdy etap poprzedzają rozmowy, propozycje, rozwiązania tak aby inwestor na spokojnie mógł zaakceptować i zrealizować to, co mu najlepiej sie podoba i satysfakcjonuje. Nic na sztywno i według szablonu. Wtedy domy powstają trochę dłużej ale cieszą....
Pozdrawiam

Pientka
09-07-2014, 13:14
Jeżeli kogoś stać to bierze firmę i płaci.
Jeżeli go nie stać to robi to w własnym zakresie lub w przy udziale rodziny/lokalnych podwykonawców.
Śmiem wysnuć tezę, że efekt końcowy może być podobny tylko koszty i nerwy nieco różne.

Ja osobiście robiłem dużą część domu z jedną firmą i drugi raz bym na to nie poszedł. Nie mniej koszt za m2 był zdecydowanie niższy niż 5tyś. Zakładam, że firma droga może gwarantować lepszą jakość nie mniej bierze za pieniądze tak jak i za gwarancje zawarte w umie. Życie, wygoda kosztuje.

maroka
10-07-2014, 09:48
Kiedyś bardzo mi się podobały domy z bali i własciwie nadal mi sie podobają ale zapach drewna-jak dla mnie zbyt intensywny jest za bardzo męczacy dla mnie. nie wiem bo się nie znam może ten zapach znika ale jesli nie to mieszkać bym w takim nie mogła.

maciej74
10-07-2014, 11:15
brakuje kierownika robót , który brał by pieniądze za spięcie budowy pod kontem wyboru firm lokalnych i negocjacji cen , planowanie kolejności prac , wykonania prac zgodną ze sztuką stawiania domów drewnianych itp. Zwykli kierownicy budów nie ogarniają tematu , nie mają do czynienia z domami drewnianymi.
Taka osoba pomogła by nam zaoszczędzić pieniądze .

michuzg
11-07-2014, 07:30
http://finanse.wp.pl/kat,1033801,title,Polska-przed-Trybunal-UE-ws-przepisow-o-charakterystyce-energetycznej,wid,16745458,wiadomosc.html?ticaid=1 130ff

To teraz się zacznie żyłowanie tych, którzy się budują :(

kolek20
11-07-2014, 08:20
Witam ponownie drogich "balowiczów" :)
Dawno nie uczestniczyłem w "forumowaniu" ale to z tej bieganiny zawodowej między innymi, ale także za całą papierologią dotyczącą budowy mojego wymarzonego domku z bali:). Sprawa ma się ku końcowi (jeśli chodzi o papiery), i chciałbym zabrać się za najważniejszy etap czyli budowę. W związku z tym chciałbym prosić Was wszystkich na tym forum o opinię o firmach, które są w kręgu moich zainteresowań co do budowy. Chodzi mi o wszelkie informacje, które pozwolą mi uniknąć kłopotów.
Chodzi mi o takie firmy : 1) Drew-House z siedzibą w Świdniku, 2) Nordline - Rudna Mała okolice Rzeszowa, 3) Hausler - Zawoja-Limanowa, 4) Bud-Bob Bogdan Sudol z Żabiej Woli. Mam jeszcze parę innych ale może na razie to wystarczy.
Będę wdzięczny za pomoc. A może ktoś z drogich "balowiczów" poleci kogoś sprawdzonego, pewnego jednocześnie nie przesadzającego cenowo.
Pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości przy budowach :)

Nie mam najlepszych wspomnień z Drew House a już na pewno z niejakim Leszkiem G który to przez dłuższy czas tytułował się wspólnikiem. Zalecam dużą ostrożność. Służę szczegółami ale to już prywatnie.

Z ostatnio spotkanych w naszym regionie budowała firma:
WIKPOL
www.domyzbali-krakow.pl
www.domyzbali.lublin.pl

Trudno mi powiedzieć na ile są solidni bo widziałam tylko 1 dom a na podstawie sympatycznej rozmowy z właścicielem firmy nie podejmuję się oceniać. Ja ich chyba zaproszę do wykończeniówki i do poprawek m. in właśnie po Leszku G.

J.Birycka
11-07-2014, 12:13
a chciałam sie jeszcze Was zapytac na jakiej macie wysokości okna w domu?

DANIEL SIS
11-07-2014, 12:31
http://finanse.wp.pl/kat,1033801,title,Polska-przed-Trybunal-UE-ws-przepisow-o-charakterystyce-energetycznej,wid,16745458,wiadomosc.html?ticaid=1 130ff

To teraz się zacznie żyłowanie tych, którzy się budują :(

Każdy chce mieszkać w domu, który jest komfortowy. W dużej mierze komfort to energooszczędność budynku a co za tym idzie pieniądze w portfelu po okresie grzewczym. Szczególnie w domach drewnianych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania izolacji termicznej ponieważ zima i wiatr później wszystko weryfikują. Lepiej zrobić to porządnie, tak aby dom był energooszczędny niż później trzymać się za portfel...a przepisy? Może coś uświadomią....jednak jak to powiedziała pewna Pani z Podlasia z miejscowości Rygol, która jest w wieku 100 lat i teraz 5 miesiecy i którą miałem zaszczyt poznać ....jak se pościelisz tak sie wyśpisz
pzdr

DANIEL SIS
11-07-2014, 12:36
a chciałam sie jeszcze Was zapytac na jakiej macie wysokości okna w domu?

Witam. To zależy od od projektu, od oczekiwań inwestora...Różnie bywało....ale zazwyczaj jest to od 85 cm do 110 cm od posadzki właściwej.
pzdr

michuzg
11-07-2014, 13:57
Każdy chce mieszkać w domu, który jest komfortowy. W dużej mierze komfort to energooszczędność budynku a co za tym idzie pieniądze w portfelu po okresie grzewczym. Szczególnie w domach drewnianych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania izolacji termicznej ponieważ zima i wiatr później wszystko weryfikują. Lepiej zrobić to porządnie, tak aby dom był energooszczędny niż później trzymać się za portfel...a przepisy? Może coś uświadomią....jednak jak to powiedziała pewna Pani z Podlasia z miejscowości Rygol, która jest w wieku 100 lat i teraz 5 miesiecy i którą miałem zaszczyt poznać ....jak se pościelisz tak sie wyśpisz
pzdr

Ale przy balach okrągłych i dużych? Taka dyskusja już się kiedyś tu toczyła... W Polsce nie bierze się pod uwagę kosztów ekologicznych przy powstawaniu surowca, z którego powstają domy...

Wojcieszek
14-07-2014, 11:37
Domlux – sprawdzeni na własnej skórze. Można do nich śmiało podbić.....

Sądząc po Pańskich postach, budował Pan u nich dwa domy; 1 x z bala i 1 x szkieletowy:

Post 1: "Firmy budujące domy z bali - jakie polecacie?
Kompetentnie i rzeczowo to jest na pewno w firmie Domlux"

Post 2: Domy z bali
Jeśli chodzi o domy szkieletowe to w moim przypadku sprawdziła się marka DomLux.

Jeśli zbudowali Panu dom, to proszę pochwalić się zdjęciem. Większość z nas, na tym Forum buduje za kredyty, z własnych, latami odkładanych oszczędności, i jeśli mamy akceptować "POLECENIA" to raczej te od osób, które na tym forum się udzielały, pokazywały poszczególne etapy, i budowały z firmami, które SĄ GODNE POLECENIA.

Na tym Forum wypowiadają się również przedstawiciele Firm Budujących. Pokazują swoje realizacje, czasami odzywają się osoby które z nimi budowały, i wystawiają odpowiednie referencje. Jednak, przedstawiciele tych Firm, nigdy nie ukrywają się za fałszywymi profilami, i wystawiają sobie laurki.

Referencje od użytkowników, którzy dziś się zarejestrowali, i dzisiaj wrzucili trzy posty z "POLECENIAMI" są po prostu finta kłaków warte, i są grubą nieuczciwością, wobec tych którzy za oszczędności życia będą budowali swoje domy...

Jeśli jednak jest Pan właścicielem obu domów i korzystał Pan z usług Firmy Domo-Lux, to proszę wybaczyć. Zwracam honor. Jako inwestor, na pewno zrozumie moje ewentualne obawy.

marmur7
14-07-2014, 12:17
Spamują i wypisują sobie pod różnymi nickami pozytywne noty na portalach z opiniami o firmach. Aktywność tego typu jest tym większa im bardziej kiepska sytuacja firmy.

aglar
14-07-2014, 12:34
Potwierdzam. Pewnie nawet nie odpisze. Lepiej skorzystać z firmy, która robiła dom użytkownikom forum, którzy nie tylko pochwalą ale i powiedzą co było nie tak.

borge
14-07-2014, 21:52
Borge - w łazience na parterze wykorzystaj po prostu patenty Wojciecha Nitki. Te obrazki pokazują sposoby niwelacji osiadania i pokazują warstwy elewacji wewnętrznej.
270166

dzieki marmur7
tylko gdzie szukac takiego wieszaka jak zaznaczylem na rysunku?
w sklepach najpierw dlugo musze tlumaczyc co mam na mysli a pozniej slysze 'nie ma' : /

w katalogu 'Wkret-met' znalazlem cos na podobienstwo wieszaka (katownik nastawny) tylko ze szczelina krotka i sztuka kosztuje ok. 4 zl a potrzeba ich 80

musze cos wymyslic do poniedzialku bo tego dnia mam mam zapewnic front robot 'fachowcowi'

pozdrawiam

marmur7
15-07-2014, 00:48
Podobny do wkręt-metu za niecałe 1,5 zł tutaj : http://www.locomet.pl/page.php?id=laczniki_ciesielskie
Co do długości szczeliny - pamiętaj, że tak naprawdę dłuższej szczeliny potrzebujesz tylko na wyższych mocowaniach bo sumuje sie średnica wszystkich bali.. Na dolnych osiadanie będzie znacznie mniejsze. W ostateczności gdybys nie znalazł nic innego możesz z jednej strony przedłużyć szczelinę do końca boku kątownika a następnie zamocować dwa tak przygotowane kątowniki jeden przy drugim, złączone bokami, uzyskując podwójna długość szczeliny. Trochę roboty ale da się zrobić.

Kaśka K
15-07-2014, 10:36
Maroka
Piszesz o zapachu domu z drewna. Ja mieszkam w takim domu już 2 lata i muszę przyznać z żalem że jak zamieszkałam to nie było już czuć drewna .
Za to nie zamieniła bym się z nikim za murowańca. W lecie przyjemnie chłodno w domku w zimie cieplutko.
Tego niepowtarzalnego klimatu nie da się osiągnąć w murowańcu. A może się da ,tylko ja jestem zakochana w domach drewnianych.
Pamiętam jak 4 lata temu pojechałam na wakacje z rodziną pomieszkać w takim domu i już po powrocie byliśmy pewni ,że tylko drewniany chcemy.
Proponuje,nie rezygnować z marzeń. Teraz żeby ułatwić decyzje innym o zamieszkaniu w takim domu, zrobiliśmy 2 pokoje z osobnym wejściem z łazienkami dla ludzi co się jeszcze zastanawiają czy chcą mieszkać w takim domu. Dom mieści się w otulinie Wiśnickiego Parku Krajobrazowego.

DANIEL SIS
15-07-2014, 10:54
Witam.
Załączam na profilu FB troche fotek z budowy dwóch domów. Można zwrócić uwagę na kilka rzeczy...na konstrukcję, na elementy wykończeniowe, na sposób mocowania legarów na ściany i efekt obsiadania, na łączenie ścian działowych ze stropem, na kominy ( aglar :bye: ), są zdjęcia instalacji elektrycznej w rurkach miedzianych i wiele innych rzeczy.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.825992630753575.1073741839.672882519397921&type=1
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.825990100753828.1073741838.672882519397921&type=1
Pozdrawiam wszystkich.

marmur7
15-07-2014, 11:28
Pikne detale, pikne chatki, choć przyznam, że zdziwiłem się widząc folię przeciwwietrzną Tyveka zamontowaną napisami do wewnątrz budynku.

maciej74
15-07-2014, 12:44
270166

dzieki marmur7
tylko gdzie szukac takiego wieszaka jak zaznaczylem na rysunku?
w sklepach najpierw dlugo musze tlumaczyc co mam na mysli a pozniej slysze 'nie ma' : /

w katalogu 'Wkret-met' znalazlem cos na podobienstwo wieszaka (katownik nastawny) tylko ze szczelina krotka i sztuka kosztuje ok. 4 zl a potrzeba ich 80

musze cos wymyslic do poniedzialku bo tego dnia mam mam zapewnic front robot 'fachowcowi'

pozdrawiam

możesz otwory zrobić w deskach , kładziesz parę sztuk na siebie nawiercasz dwa otwory a reszta wyżynarką

Michał Lubelski
15-07-2014, 13:41
Pikne detale, pikne chatki, choć przyznam, że zdziwiłem się widząc folię przeciwwietrzną Tyveka zamontowaną napisami do wewnątrz budynku.
No właśnie. Za moment czeka mnie ten zabieg i też chcę założyć folię napisem na zewnątrz, czyli do ściany z bali (zastosuję Tyvek Housewrap). Uznałem, że robi się to analogicznie jak w folii dachowej. :confused:

DANIEL SIS
15-07-2014, 14:21
Jeżeli chodzi o folie tyvek to jest kilka jej rodzajów do poszczególnych zastosowań. Po konsultacjach zastosowany został ten właśnie model folii, konkretnie do tego domu,tak jak na zdjeciach i pod ekofiber....którym owe ściany będą ocieplane. Często firmy robiące ocieplenie ekofibrem nie stosują żadnych folii, wynika to z jego ( ekofibru ) właściwości.
Pzdr

borge
15-07-2014, 15:43
marmur7, maciej74 dziekuje ze odpowiedzi
co prawda 'locomet' nie mial juz w ofercie katownika nastawnego ale odeslali do sipwo.pl gdzie kupilem KN1 ponad 4x taniej niz w 'wkret-met', nomen omen niezla nazwa 'wkret' - glownie cenowy : /

pozdrawiam

maciej74
15-07-2014, 20:14
No właśnie. Za moment czeka mnie ten zabieg i też chcę założyć folię napisem na zewnątrz, czyli do ściany z bali (zastosuję Tyvek Housewrap). Uznałem, że robi się to analogicznie jak w folii dachowej. :confused:

i dobrze uznałeś folia prtzepuszcza wilgoć z warstwy ocieplenia do szczeliny dylatacyjnej ktura powinna być wentylowana i odprowadzać ją do góry .
Ja nawiercam jeden otwór f10mm co 60cm w podwalinie a u góry wyprowadzić można w np ściankę kolankową . U góry dwa otwory f12mm na 60cm ściany.

AleksandraMaj
16-07-2014, 09:33
No tak jak czytam wasze wypowiedzi to faktycznie mama miała rację, że taki dom z bali zrobi tylko ekspert

marmur7
16-07-2014, 11:41
Jeżeli chodzi o folie tyvek to jest kilka jej rodzajów do poszczególnych zastosowań. Po konsultacjach zastosowany został ten właśnie model folii, konkretnie do tego domu,tak jak na zdjeciach i pod ekofiber....którym owe ściany będą ocieplane. Często firmy robiące ocieplenie ekofibrem nie stosują żadnych folii, wynika to z jego ( ekofibru ) właściwości.
Pzdr

Ok, folie przeciwwietrzne Tyveka różnią się gramaturą a zastosowany tutaj Solid jest nieco grubszy od standardowego Housewrap. Jednak zasada i kierunek paroprzepuszczalności i izolacyjności wiatrowej jest taki sam dla wszystkich folii tego typu. Ekofiber ma specyficzne własciwości, ale właściwie co uzyskujecie montując folię w ten sposób ? Przecież folia będzie zatrzymywać parę wodną w budynku. Wszystkie dostępne schematy zastosowań Tyveka pokazują kierunek montażu folii napisami na zewnątrz ( choćby ten poniżej ) dlatego przyznam, że nie rozumiem sensu odwrócenia folii, jak na przykladowych zdjęciach z Twojego linka. Może jednak jako laik, popełniam jakiś błąd logiczny ?
http://www.proidea.hu/termekujdonsagok-1/tyvek-solid-silver-lelegzo-alatethejazat-5993/rwbautech_tyvek_alatathejazat_beeputm.jpg

Zdanek
17-07-2014, 15:39
Ufff wracam na forum po załatwieniu pozwolenia na budowę i kredytu. Nieźle się człowiek musi nabiegać zanim cokolwiek da się postawić.
Moja ekipa właśnie kończy fundamenty więc czas pomyśleć o kolejnych pracach.

Rozglądałem się za dachówką rustykalną i podoba mi się to co montuje Daniel SIS:
https://www.facebook.com/672882519397921/photos/a.825990100753828.1073741838.672882519397921/825990197420485/?type=3&theater

Czy ktoś wie kto jest producentem tej dachówki ?
Ja znalazłem coś podobnego:
http://www.obud.pl/dachy,art,5406,dachy_skosne,ceramiczna_dachowka_fi rmy_wienerberger

Szukam dalej, może ktoś poleci coś wartego uwagi.

aglar
17-07-2014, 15:48
Producentem tej dachówki jest Helmut ;)
To jest dachówka poniemiecka rozbiórkowa.
Wienerberger ma ciekawe ale drogie wyroby. Ja u siebie daję dachówkę wypalaną ręcznie z FCB.

Zdanek
17-07-2014, 16:31
FCB to znaczy z tej firmy ?
http://kaflarnia.com.pl/PL_21,dachowka-recznie-formowana.html

Ręcznie formowana wyjdzie taniej niż Wienerberer ???

aglar
18-07-2014, 00:18
Tak. Ja wziąłem drugi gatunek, dlatego mam w całkiem przystępnej cenie, a drugi gatunek bardziej mi się podoba niż pierwszy :)

Batkas
18-07-2014, 08:10
Witam
a u nas wczoraj popłynęła pierwsza woda ze studni głębinowej.Wydaje się prawie dobra (trochę jest osadu i przez to mętnawa ale bez tragedii)Za miesiąc zrobimy badania i się zobaczy,a na razie musimy znależć ujście.Pewnie będzie trzeba odprowadzać do rzeczki.Wczoraj też musieliśmy pozbyć się gniazda os,które zostało zbudowane w jednym z garaży.Dobrze,że firma przyjechała od razu,bo nie bardzo pewnie czuliśmy się na własnym podwórku.

leszekk79
20-07-2014, 19:53
Napiszcie gdzie ubezpieczacie swoje domy ? Dziekuje

Rustler
20-07-2014, 22:01
Jest w ogóle ubezpieczalnia, która się specjalizuje w polisach na takie konstrukcje ?

marmur7
20-07-2014, 23:19
W moim przypadku Allianz - roczne ubezpieczenie domu w budowie na wartość 300 tys kosztuje mnie 195 zł.

Zdanek
21-07-2014, 10:14
Mam pytanie o połączenie podwaliny z fundamentem tak aby fundament nie wystawał szerzej niż ściana domu.
Jak to rozwiązaliście na swoich budowach ??

Widzę że stomasz tak robi:
http://www.stomasz.pl/portfolio/dom-wojnowo/

Myślę że wysuwają podwalinę 2-3cm na zewnątrz fundamentu i potem dają płytkę imitującą kamień 2-3cm grubości. Mam rację ??

Mi zaizolowano 5cm stryopianem fundament i zastanawiam się czy na to przyklejać płytki i robić jakieś okapniki czy jednak od poziomu ziemi wyciąć steropian, wysunąć podwalinę i dać płytkę imitującą kamień, wtedy nie trzeba robić okapników. Co o tym sądzicie ?

Michał Lubelski
21-07-2014, 16:46
http://www.proidea.hu/termekujdonsagok-1/tyvek-solid-silver-lelegzo-alatethejazat-5993/rwbautech_tyvek_alatathejazat_beeputm.jpg

A co to za warstwa w ścianie pomiędzy wiatroizolacją a wełną? :confused:

Wojcieszek
21-07-2014, 18:15
Zdanek. To nie tak z tymi płytami imitującymi kamień:
Masz dwie możliwości:
- jeśli stawiasz dom na fundamencie, bez podpiwniczenia, wtedy na etapie budowy fundamentu, przednią jego część wykonuje się z ciosanego kamienia. Często, na samej górze, zamyka się to koroną z cegły stawianej na sztorc. Dajesz rozbiórkową piaskowaną, albo cegłę kraśnicką, i wygląda to przepięknie.
Upierdliwsze to bardziej, niż normalne wylewanie betonu do szalunku, no i więcej kosztuje, ale żadna płytka tego nie zastąpi. Następnie kamień jest fugowany zaprawą cementową. Oczywiście tak czy inaczej, musisz wykonać hydroizolacje na szczycie fundamentu. Na taki fundament, stawiasz "podwalyny" ;-). Z tego co widzę na zdjęciach, belka podwaliny wysunięta jest 1-2 cm poza obrys kamienia.. Napisałem "z tego co widzę", ponieważ ja mam drugie rozwiązanie...
- jeśli stawiasz dom na podpiwniczeniu, wtedy naturalnym jest, że trzeba wykonać warstwę ocieplenia od zewnątrz. Dlatego, aby obłożyć ściany kamieniem, po ociepleniu ścian piwnicy, położeniu siatki, otynkowaniu, i zaciągnięciu hydroizolacją pionową, wykonuje się wokół ścian, dodatkowy fundamencik, który jak półki okala cały dom. Fundament kotwiony jest do właściwego fundamentu przez styropian, na prętach stalowych. U mnie wyglądało to tak, że po odkopaniu fundamentu na głębokość szpadla, wprowadzono poziome kotwy, na których ułożono wzdłuż pręty zbrojeniowe. Szalunek, i wylewanie betonu. Na tak wykonaną półkę, kłądzie się kamień łupany. Grubość okładziny zmniejsza się stopniowo ku górze.
Strasznie upierdliwa robota z pasowaniem, obtłukiwaniem kamienia, i po zakończeniu całości z fugowaniem.
Wygląda to strasznie:-)
https://lh5.googleusercontent.com/-44nqcgEMWqk/UyYJ4qY0dDI/AAAAAAAAcWo/TJ2NsjddziU/s912/IMG_0469.jpg
Ale efekt końcowy jest obłędny.
Ja właśnie jestem w trakcie pokostowania swojej elewacji:
https://lh6.googleusercontent.com/-40CrbWXYtqY/U80z9ZQT88I/AAAAAAAAdTY/bsJJzFOXzkE/s912/DSC05845.JPG
(nie zwracaj uwagi na sztukowaną rynnę, prowizorka na czas pokostowania, i robienia ścieżek :-) )
Oczywiście, w takim wypadku, trzeba wykonać odpowiedni kapinos, który będzie odprowadzał wodę z powstałej półki na szczycie okładziny. U mnie na kapinos z cegły kraśnickiej (2x pokostowanej) pójdzie jeszcze wąski parapet z blachy, chroniący dylatację pomiędzy cegłą i podwaliną, przed zamoczeniem.

Batkas
21-07-2014, 19:30
Witam
W najnowszym papierowym wydaniu Muratora znalazłam zdjęcie bardzo fajnej ścianki działowej z takim oto opisem:
..."Ściany działowe zbudowano z belek i zastrzałów,między nimi wstawiono płyty OSB,pokryto je tynkiem mineralnym zmieszanym z piaskiem i pomalowano."I tak się zastanawiamy czy między te płyty nie powinno się włożyć waty ,foli paraprzepuszczalnej?Nie jesteśmy też pewni czy takie płyty się tynkuje?Czy ktoś z Was ma takie ścianki?Może coś podpowiedzieć.

maciej74
21-07-2014, 20:06
na łazienki kuchnie folia paroizolująca obowiązek , mam takie ściany tylko zamiast osb , regips ,zamiast wymyślnego tynku strukturalnego dałem rodband zmieszany z piaskiem , wełnę wstawiam bo wygłusza . Duzo z tym zabawy ,trzeba szkielet postawić z belek tak jak mur pruski , wewnątrz tego szkieletu budujesz drugi węższy do którego będziesz kręcił osb czy płytę , jak idzie prąd czy woda trzeba nawiercać otwory

Batkas
21-07-2014, 20:41
Dzięki Macieju
Ścianka wygląda super więc jest warta każdej pracy.Chcemy takie ścianki postawić na poddaszu.A ile trzeba dać wełny żeby dobrze wygłuszyć?

maciej74
21-07-2014, 20:49
Mam pytanie o połączenie podwaliny z fundamentem tak aby fundament nie wystawał szerzej niż ściana domu.
Jak to rozwiązaliście na swoich budowach ??

Widzę że stomasz tak robi:
http://www.stomasz.pl/portfolio/dom-wojnowo/

Myślę że wysuwają podwalinę 2-3cm na zewnątrz fundamentu i potem dają płytkę imitującą kamień 2-3cm grubości. Mam rację ??

Mi zaizolowano 5cm stryopianem fundament i zastanawiam się czy na to przyklejać płytki i robić jakieś okapniki czy jednak od poziomu ziemi wyciąć steropian, wysunąć podwalinę i dać płytkę imitującą kamień, wtedy nie trzeba robić okapników. Co o tym sądzicie ?

jeśli np ściany masz grubości 16cm to podwalinę robisz z 20cm grubą wysuwasz ją na 5cm poza obrys fundamentu i tyle zyskujesz miejsca jeśli nawet coś będzie wystawać to robisz kapinos od spodu podwaliny a nie z boku

maciej74
21-07-2014, 21:02
Dzięki Macieju
Ścianka wygląda super więc jest warta każdej pracy.Chcemy takie ścianki postawić na poddaszu.A ile trzeba dać wełny żeby dobrze wygłuszyć?

Ja mam 10cm wełny , zasada jest taka ,jeśli robisz konstrukcje z kantówek 15cm to ścianki do których będziesz kręcił np regips robisz 10cm na to 2x płyta po 1cm plus tynk daje nam w sumie grubość 13cm . Sciana będzie cofnięta o 1cm od belek co daje fajny efekt .Można też jeszcze oszukać i wstawić belki narożne a zastrzały czy słupy wewnątrz ściany zrobić z dech 3,2mm . różnicy wizualnej niema a jest taniej i szybciej
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=1399&attachmentid=29398
tu jest tylko belka narożna reszta to dechy

Batkas
21-07-2014, 21:09
Macieju 3,2mm? Takie cieniutkie.

maciej74
21-07-2014, 21:19
3,2mm grubości dechy , belki środkowe i miecze masz schowane w ścianie , wystaje tylko 1cm , więc mi szkoda było materiału i wstawiłem dechy rozróżnisz tylko jak popukasz .

Batkas
21-07-2014, 21:55
Dzieki Macieju bardzo nam pomogłeś.

Batkas
21-07-2014, 22:07
Macieju jeszcze jedno pytanie jeżeli grubość belki będzie 10cm to jaki zastosowac materiał wygłuszający?

marmur7
22-07-2014, 00:36
A co to za warstwa w ścianie pomiędzy wiatroizolacją a wełną? :confused:

To przykładowe zdjęcie pokazuje akurat technologię domu szkieletowego. Jeżeli budujesz dom z bala i go ocieplasz od środka , zasada będzie podobna, z małym wyjątkiem.
W domu szkieletowym widoczne na rysunku deski to po prostu ozdobna okładzina zewnętrzna. Tajemnicza warstwa o której wspominasz to płyty osb - stosuje się ją jako wstępną okładzinę usztywniająca konstrukcję szkieleciaka. Folię przeciwietrzną mocuje się wtedy bezpośrednio na płycie osb i oddziela od desek dylatacją
W domach z bali płyt osb stosować nie trzeba - bale pełnią rolę usztywnienia i okładziny zewnętrznej jednocześnie. Wyjątkiem są ściany szczytowe, które często są wykonywane w technologii szkieletowej. Wtedy warstwy wyglądają dokładnie jak na wspomnianym poprzednio rysunku.

Zdanek
22-07-2014, 13:14
Wojcieszek dziękuję za podzielenie się patentami. U mnie już fundament wylany a więc na opcję z murowaniem z kamienia za późno. Fundament ma 25cm grubości i na to idzie steropian 5cm siatka i klej. Wykonawca radzi zostawić ten steropian aby uniknąć przemarzania - mam wysoki poziom wód gruntowych, wiosną nawet 20cm momentami. Będę się chyba skłaniał do Twojego rozwiązania, chyba że znajdę ładną płytkę imitującą kamień. Podpiwniczenia nie mam.

Wojcieszek
22-07-2014, 13:35
Zdanek. No to wciąż możesz obłożyć fundament kamieniem, nie naruszając izolacji. Tak jak opisałem w drugim wariancie.
Nawet lepiej, żebyś poczekał, aż grunt wokół fundamentu osiądzie. Wtedy należy przejechać raz zagęszczarką i dopiero dolewać półki pod kamień.
Nie jest to mój patent. Taki sposób już tutaj ktoś promował, no i tak obkłada kamieniem wszystkie domy wielu wykonawców na Wami i Mazurach.

Skoro masz wysoki poziom wód gruntowych, to lepiej, abyś obłożył całość kamieniem lepionym na zaprawę cementową (z wspomnianą podmurówką) niż płytkami klejonymi na klej.
Pamiętaj, że płytki imitujące, zawsze będą wyglądały jak płytki imitujące. Kamień to kamień. Jeśli jeszcze całość zabezpieczysz pokostem...
Ale to już Twój wybór. Baw się dobrze :-)

Batkas
22-07-2014, 21:49
Witam
Ja jak zwykle z pytaniem czy ocieplając ściany należy zostawić 3cm przerwę powietrzną?

maciej74
22-07-2014, 22:15
3,2cm dylatacja musi być obowiązek. Co do wełny na ścianki działowe się nie wypowiem wiedzy za mało .

Batkas
22-07-2014, 22:22
Dzięki Macieju.A czy patent Marmura z siatką podtynkową na dochu
mozna zastosowac i na ścianach?

Wojcieszek
04-08-2014, 12:37
Ja prawie skończyłem pokostowanie elewacji kamiennej podpiwniczenia. Mam 120m2 kamienia i cegły kraśnickiej (ściany elewacji, schodnia do piwnicy, schodnia do komórki pod gankiem, podesty schodów). Została mi jeszcze tylna ściana i schodnia do piwnicy. poszło 10l pokostu. Kupiłem już kolejne 10l... Starłem 3 pędzle wklepując pokost w kamień, wyglądam jakbym wrócił z ekskluzywnych wakacji w ciepłych krajach... Chociaż biorąc pod uwagę moje wydatki na dom, możne to uznać za ekskluzywny pobyt :D
No i walczę z płotem. Ale to osobna historia.
Pytanie dotyczące malowania ścian.
Mam już ocieplone wszystkie ściany. Czyli jest wiatroizolacja, wełna mineralna, paraizolacja. Całość zamknięta deską sosnową.
Deska ma wysokość taką jak bal, więc na łączeniach ścian ocieplanych (zewnętrznych) ze ścianami działowymi (bal) łądnie to wygląda. Szczególnie, ze wykonawca przybijał deski sosnowe z przesunięciem o 1/2h względem bala, więc wygląda to tak, jakby deska była licem bala, bale połączone na jaskółczy ogon.
Wykonawca zagruntował deski środkiem Altax Impregnat gruntujący do drewna Penetrin. Chyba tym.. muszę jeszcze dokładnie się dowiedzieć.
No i teraz jest problem. Ściany ocieplone mają piękny, białawy kolor świeżej sosny (tak naprawdę to sosna byłą ścinana 6 lat temu - napisane jest to na opakowaniu). Na tym zdjęciu (mimo niskiej jakość), można zobaczyć kolor deski:
https://lh4.googleusercontent.com/-ZAVhjF51Ank/U800A_HbyeI/AAAAAAAAdUE/6xYH8-TF4aA/s912/IMG_1092.JPG
Jednak ściany działowe z bala, jak i belki stropowe, nabrały już trochę patyny. Sosna pożółkła przez ten rok, od rozpoczęcia budowy. Nie przeszkadza to tak w zestawieniu ze stropem, ale miejsce w którym ściany działowe z bala stykają się z deską, uwidacznia te różnice.
Całe wnętrze ma być bielone. Ściany malowane 2x środkiem typu lazur (Jeszcze nie ustaliłem co to będzie), podłogi sosnowe będą ługowane. Elementy stropu i sufit, malowane też lazurem na biało, ale raczej 1x. Możliwe, że zostawimy w koorze naturalnym, ale na pewno zabezpieczymy przed ciemnieniem.

Jak tylko uporam się z pracą przy płocie, chciałbym zabrać się za malowanie ścian. Teraz pytanie do Was:
- czy w celu pozbawienia ścian z bala tego żółtego koloru, mam je lekko przeszlifować? A dopiero potem gruntować tym samym środkiem co deski?
- bale ścian działowych, belki stropowe, i sufit mają ładną gładką powierzchnię. Tylko ten kolor... Jaką gradację papieru zastosować?
- mam w swoim zestawie narzędzi szlifierkę mimośrodową, i taśmową. Tą drugą ze względu na jej agresywność nie przewiduję użycia, chyba że przy fazowaniu krawędzi na belkach. Ale czy mogę "jechać" po ścianach tą szlifierką mimośrodową? A może powinienem zainwestować w oscylacyjną?

- czy odczekać parę dni, przed nakładaniem kolejnej warstwy lazuru na ściany?

- zdaję sobie sprawę, ze koszt lazuru do zabielania ścian w tak dużym domu nie będzie niski. Dlatego chciałem oprzeć się na produktach typu Altax. Czy macie może jakieś inne sugestie co do zastosowania alternatywnych środków?

marmur7
04-08-2014, 14:37
A Altax w ogóle produkuje coś do wybielania wnętrz ?

borge
05-08-2014, 00:07
swoje podlogi maluje olejem wybielajacym do parkietu V33, zastanawiam sie nad scianami ale najpierw podlogi
swierkowe deski pija olej jak gabka wode, musze klasc dwie warstwy oleju

BTW czemu pokost a nie np. Sarsil? gdzie kupowales pokost? (moze byc na PW)

pozdrawiam

Wojcieszek
05-08-2014, 09:39
Borge
Pokost polecił mi, kamieniarz z Mrągowa, który u mnie kładł elewacje.
Jest kilka powodów, dla których zdecydowałem się na pokost:
- ekologiczny, naturalny, jakoś tak mi bardziej pasuje do domu z bala i kamienia
- cena 165PLN/10l. Specyfiki silikonowe, raczej droższe są.
- przepięknie "wyciąga" barwę kamienia, i cegły kraśnickiej.
(Link zewnętrzny)
https://lh4.googleusercontent.com/-cIz-c_itQw0/U80z9C7aQrI/AAAAAAAAdTg/XWEqymwK8mg/s912/DSC05848.JPG
Zdjęcie dość stare. Ale po lewej widać kamień i cegłę pokostowaną, po prawej nie...
Pokostem pokryję też drzwi do komórki i piwnicy.

Borge. MAsz może jakieś zdjęcia swojej podłogi po olejowaniu tym olejem wybielającym?
Co do ścian, to będę robił próbki z farbą do drewna flugger. Mam małą puszkę, i wydaje się z tych słabo kryjących, które pokazuję słoje i sęki.
Widziałem pięknie wybieloną ścianę woskiem wybielającym... tylko ta cena

Gasol
05-08-2014, 14:27
Pytanie dotyczące malowania ścian.
Wykonawca zagruntował deski środkiem Altax Impregnat gruntujący do drewna Penetrin. Chyba tym.. muszę jeszcze dokładnie się dowiedzieć.

Jednak ściany działowe z bala, jak i belki stropowe, nabrały już trochę patyny. Sosna pożółkła przez ten rok, od rozpoczęcia budowy. Nie przeszkadza to tak w zestawieniu ze stropem, ale miejsce w którym ściany działowe z bala stykają się z deską, uwidacznia te różnice.
Całe wnętrze ma być bielone. Ściany malowane 2x środkiem typu lazur (Jeszcze nie ustaliłem co to będzie), podłogi sosnowe będą ługowane. Elementy stropu i sufit, malowane też lazurem na biało, ale raczej 1x. Możliwe, że zostawimy w koorze naturalnym, ale na pewno zabezpieczymy przed ciemnieniem.

- zdaję sobie sprawę, ze koszt lazuru do zabielania ścian w tak dużym domu nie będzie niski. Dlatego chciałem oprzeć się na produktach typu Altax. Czy macie może jakieś inne sugestie co do zastosowania alternatywnych środków?

Moim zdaniem najlepiej całość zrobić preparatami jednego producenta, a zwłaszcza, jeśli czas między nałożeniem kolejnych warstw jest relatywnie nieduży (podejrzewam, że po pół roku nie ma to znaczenia).

Jeśli będziesz malował na biało i chcesz zachować wyraźny rysunek słojów, to moim zdaniem lepszy jest impregnat, bo lazura o wiele bardziej zakrywa powierzchnię drewna, zwłaszcza gdy jest w kolorze jednak intensywnym.

Ja używałem Sadolinu zarówno lazury jak i impregnatu. Lazura po dwukrotnym malowaniu prawie całkowicie pokryje rysunek słojów. Natomiast impregnat jednak słoje pozostawi - zwłaszcza na sośnie.

Co do preparatów bezbarwnych, to fajna jest lazura bezbarwna V33 o wydłużonej trwałości - ma filtr UV, drewno nabiera ładnej miodowej barwy i prezentuje się według mnie ładnie. Z tym, że w Twoim przypadku, to jednak chyba wołałbym ściany bielone, bo za dużo drewna będzie przytłaczać, tak przynajmniej uważam.

W przypadku wątpliwości warto spróbować skontaktować się z jakimś technologiem producenta preparatu. Ja rozmawiałem kiedyś z technologiem V33 (kontakt poprzez ich infolinię) i naprawdę to była pożyteczna rozmowa.

borge
05-08-2014, 16:11
@ Wojcieszek fajny ten Twoj dom, dobrze ze sa ludzie ktorym zalezy na prawdziwym pieknie i tradycji
rzeczywiscie widac na fotce jak ladnie pokost 'wyciagnal' kolor i fakture, zastanawiam sie tylko jak czesto trzeba bedzie zabieg pokostowania ponawiac? co 'zeznal' ; ) w tej kwestii kamieniarz z Mragowa?

fotki z malowania podlogi mam tylko 2 i niestety robione w pospiechu, do tego zrobione po jednokrotnym pokryciu desek olejem, jesli bede w przyszlym tygodniu na wsi, postaram sie zrobic nowe fotki
https://www.dropbox.com/s/vkyrn3z12scmylw/_DSF3613.jpg
https://www.dropbox.com/s/uvxbdatfclyw46e/_DSF3614.jpg

pozdrawiam

Wojcieszek
05-08-2014, 16:37
Borge. Dzięki. Staram się :D
Nie wiem jak często należy powtarzać pokost. Jeśli już będę powtarzał, to raczej na cegle. Kamień, to kamień. Na pewno mu nie zaszkodzi woda. A pokost tylko upiększa. Sądzę, że jak już, to nie szybciej jak za 4-5 lat. Za rok i tak będę miał całość terenu zagospodarowaną, i już nie będzie kurzu, brudu. A kamień polny, to nie piaskowiec, więc cholera go tak łatwo nie weźmie.
Dzięki za zdjęcia. Ja będę musiał zrobić kilka prób na deskach, i przedłożę "Inwestorce" do zaakceptowania.

ANNNJA
06-08-2014, 09:47
Altax nie ma nic w ofercie do bielenia/wybielania drewna!!
Sadolin impregnat biało-kremowy, jest dość gęsty, taki bardziej oleisty, zakrywa bieląc po 1warstwie, ale strukture widać, po 2coraz mniej, ale chyba do wnętrza domu bym go nie dawałą, jakoś mi wydaje się "za gęsty" a do tego z uwagi ze jest tylko w 2,5litra opakowaniach wychodzi bardzo drogo! mi na altanę około 30m2 dachu poszło około 7 puszek, (malowałam słupy, dach z góry i od dołu -teraz myslę że z góry to mogłam innym tańszym kolorem, + boki ściany ok. 8m2,

Śnieżka biała jest w 10l. ale to jest zupełnie inny produkt, bardziej bym powiedziała akrylowy, i na bazie wodnym,- takie ja mam wrażenia po zapoznaniu się z tymi produktami,
drzwi kiedyś malowałam olej wybielający do parkietu 3v3, -też ciężka, olejsta ciecz, na ściany hm....? ja się nie zdecydowałabym,

aglar
06-08-2014, 13:18
Zainteresuj się rynkiem skandynawskim, szczególnie produktami firmy Gjøco.

Artur LBN
09-08-2014, 17:21
Witak "kolek20"
A mógłbyś napisać coś więcej na priv. bo ja jestem blisko dogadania się z nimi i teraz to już sam nie wiem, w końcu to przecież ma być bal i czasami "spapranej" roboty nie da się naprawić.

kolek20
12-08-2014, 12:03
Witak "kolek20"
A mógłbyś napisać coś więcej na priv. bo ja jestem blisko dogadania się z nimi i teraz to już sam nie wiem, w końcu to przecież ma być bal i czasami "spapranej" roboty nie da się naprawić.

Odpisałem na priv by tu nie śmiecić.

tom2969
17-08-2014, 12:23
U Kasi tego klina nie widzę ( chyba ,że jestem ślepy ):) poza tym wcięcie strasznie płytkie :eek:

tam sa kliny na tej fottce tylko trzeba wiedziec cos na temat budowy z płazow zseby sie na forum wypowiadac

butynski
17-08-2014, 15:24
tam sa kliny na tej fottce tylko trzeba wiedziec cos na temat budowy z płazow zseby sie na forum wypowiadac

Przede wszystkim aby się wypowiadać na forum trzeba się nauczyć pisać ! Widać spędziłeś za dużo czasu na budowaniu bo na lekcje w podstawówce to na pewno nie chodziłeś . I nie pij więcej bimbru bo zaczynasz mieć przywidzenia .Widzisz kliny -których nie ma !

AsiaChceDom
18-08-2014, 13:12
Witam,
jestem tu nowiusieńka i pewnie oberwie mi się nie raz za pytanie nie tam gdzie trzeba... ale od czegoś trzeba zacząć :)
Planuję budowę domu drewnianego - z bali drewnianych płaskich - czy w okolicach Bydgoszczy lub dalej (jeśli daleki transport wchodzi w grę) znajdzie się firma godna polecenia? Dom ma być całoroczny o powierzchni 100-120 m kw.
Szukałam sama i dostałam oczopląsu... dlatego pytam dobrze doświadczonych :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi!

AsiaChceDom
18-08-2014, 14:03
Może będzie wygodniej na maila : [email protected]

Dziękuję!

borge
19-08-2014, 06:41
Witam,
jestem tu nowiusieńka i pewnie oberwie mi się nie raz za pytanie nie tam gdzie trzeba... ale od czegoś trzeba zacząć :)

najlepiej od czytania forum ; ) tutaj jest taki temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172034-Firmy-buduj%C4%85ce-domy-z-bali-jakie-polecacie
mozna przeczytac go od konca, nie bierz do budowy tej firmy ktora sie sama do Ciebie zglosi po takim anonsie, tylko taka ktora polecaja 'balowicze'

pozdrawiam

miola7
19-08-2014, 12:58
Witam wszystkich a zwlaszcza AsiaChceDom:)ja mam podobne odczucia i dylematy,na forum jest setki wpisów i trudno to wszystko ogarnac. Jesli ktos z Was posiadajacych juz dom znajdzie czas i poda mi namiary na ekipy przez Was przetestowane bede wdzieczna.Jestem z podkarpackiego,dom z bali,ciosanych,grubych,pow ok 150 m kw,całoroczny. Prosze o odp i pozdrawiam.

aglar
19-08-2014, 13:01
Sprawdź PW :)

butynski
19-08-2014, 14:18
Witam wszystkich a zwlaszcza AsiaChceDom:)ja mam podobne odczucia i dylematy,na forum jest setki wpisów i trudno to wszystko ogarnac. Jesli ktos z Was posiadajacych juz dom znajdzie czas i poda mi namiary na ekipy przez Was przetestowane bede wdzieczna.Jestem z podkarpackiego,dom z bali,ciosanych,grubych,pow ok 150 m kw,całoroczny. Prosze o odp i pozdrawiam. Proszę bardzo www.jawordomy.com .Jestem zadowolony - mieszkam dwa lata w domu przez nich zbudowanym.Super ekipa.

miola7
19-08-2014, 18:59
Dzieki,dopisuje do listy.Na pewno sie nimi skontaktujemy,ktos jeszcze mi cos napisze?:)

potomekstu
25-08-2014, 01:55
Z racji, że jestem nowy na forum na wstępie chciałbym się przywitać.
Od dłuższego czasu planuję budowę domu. Niestety aspekt finansowy nie daje mi możliwość realizacji marzenia tak szybko jakbym tego chciał.
Dlatego zaczęło mi coś chodzić po głowie. Otóż, wiem że domy z bali stawia się zazwyczaj z drzew iglastych takich jak sosna, jodła, świerk lub modrzew.
Jednak posiadam spory kawałek lasu (jeśli można to tak nazwać) olchowego. Wiem, że olsza nie jest dobrym materiałem budowlanym, jednak moje wymagania są takie aby w domu było ciepło i wytrzymał maksymalnie 15 lat. Traktowałbym go jako bardziej tymczasowe miejsce zamieszkania dopóki nie uda mi się zgromadzić środków na budowę domu z prawdziwego zdarzenia. Chciałby takie drewno oddać na tartak aby tam odpowiednio je przygotowali, o ile jest w ogóle taka możliwość przy drewnie olchowym. Dom miałby maksymalnie 60mkw. Jedynie co wymagam to aby był w miarę ciepły i nie padało mi na głowę.
Bardzo proszę nie linczować mnie za moje głupie pomysły. Jedynie na swoje usprawiedliwienie mam to, że brak pieniędzy pobudza mnie do myślenia, nie koniecznie mądrego.
Pozdrawiam

aglar
25-08-2014, 08:52
Mnie brak pieniędzy również pobudził do myślenia, i dzięki temu mam dziś dom w stanie surowym.
Jeżeli szukasz jakies tymczasowej chaty to pogadaj może z użytkownikiem JerzyBw, on stawia takie chatki, a myśle, że Cie też nie skroi.

JerzyBw
25-08-2014, 12:13
Dzięki Aglar za pamięć.
Podobały się drzwi - cieszę się a w wolnych chwilach zrobiłem takie rzeczy:
276444276445276446
Jak ktoś ma pytania, to śmiało można się kontakować. :)

Włóczykij91
25-08-2014, 12:52
Cześć,

Mam do Was specjalistów pytanie, czy moglibyście mi spojrzeć na ofertę z biura z gotowymi projektami na jeden dom z bali, żeby ocenić mi czy warto inwestować w budowe tego obiektu. Potrzebuje domek na działkę, całoroczny, ale nie jakiś mega luksusowy. Działkę mam 1,5 ha więc nie mam problemu tutaj z rozmieszczeniem go na terenie, zeby spełniał wymogi budowlane.
http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-w-technologii-bala-drewnianego, chodzi mi o dom o nazwie Ryś (e-669), on ma troszkę ponad 100 m kw.
Pytanie mam przedewszystkim, czy ta belka (kolumna) przed wejście mi wytrzyma kilka lat? Jak mamy dbać o takie domy drewniane, co i ile i czym się impregnuje drewniane konstrukcje które są narażone na mróz i deszcz?
Czy są jakieś ogólne, że tak powiem, "technicznie standardowe" problemy z domami wykonywanymi technologią bali drewnianych?
Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź.

potomekstu
25-08-2014, 17:49
Przede wszystkich chcę się dowiedzieć czy stawianie domku z bala olchowego ma sens. Nie znam się kompletnie na drewnie dlatego chcę się dopytać. Z tego co wiem to olsza świetnie radzi sobie jako ogrodzenie. Nie ma to być dom na 100 lat ale tak jak zaznaczyłem, na 15.

michuzg
25-08-2014, 19:12
Przede wszystkich chcę się dowiedzieć czy stawianie domku z bala olchowego ma sens. Nie znam się kompletnie na drewnie dlatego chcę się dopytać. Z tego co wiem to olsza świetnie radzi sobie jako ogrodzenie. Nie ma to być dom na 100 lat ale tak jak zaznaczyłem, na 15.

Wydaje mi się, że to drewno nie nadaje się na większe konstrukcje. Większe niż np. instrumenty muzyczne, które notabene zrobione z olchy są bardzo dobrej jakości. Jest zbyt łatwe w obróbce... Może spróbowałbyś kupić drewno (sosnę, świerk) od lasów państwowych, albo od kogoś kto ma własne - iglaste...

Powodzenia :)

michuzg
25-08-2014, 19:16
Projekt mam, tylko jeszcze studnia i walka o pozwolenie na budowę....

Nie mogę się powstrzymać więc zamieszczam :)

276484

michuzg
25-08-2014, 19:22
No i jeszcze 2 zdjęcia działki (jak zawsze tej jednej, jedynej i wymarzonej)

276485276486

borge
25-08-2014, 20:26
Borge. MAsz może jakieś zdjęcia swojej podłogi po olejowaniu tym olejem wybielającym?

@ Wojcieszek, przepraszam za poslizg ale mialem na wsi pewne problemy wykonczeniowe i dopiero dzis wrocilem do domu
fotka 1 i 3 takie 50/50, wyraznie widac odciecie miejsc gdzie deski sa pokryte jedna warstwa oleju wybielajacego
fotka 2 podloga 'pociagnieta' 2x (olej jeszcze mokry)

pozdrawiam

marmur7
25-08-2014, 21:31
Cześć,

Pytanie mam przedewszystkim, czy ta belka (kolumna) przed wejście mi wytrzyma kilka lat? Jak mamy dbać o takie domy drewniane, co i ile i czym się impregnuje drewniane konstrukcje które są narażone na mróz i deszcz?
Czy są jakieś ogólne, że tak powiem, "technicznie standardowe" problemy z domami wykonywanymi technologią bali drewnianych?
Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź.

Problemem większości tzw projektów gotowych jest brak uwzględnienia specyfiki drewna jako materiału budowlanego. Projekty te są prostymi kopiami projektów domów murowanych. By drewno słuzyło bezproblemowo przez długie lata trzeba je przede wszystkim chronić przed wilgocią i działaniem promieni UV. Żadna impregnacja nie ochroni drewna od naprzemiennego działania deszczu i słońca. W domach z bali służą temu spore okapy, które chronią ściany przed częstym zamakaniem. Okapy znacznie większe niż w domach z ceramiki. W Twoim projekcie okapy są zbyt małe a na ścianach szczytowych wręcz symboliczne.

Wojcieszek
25-08-2014, 21:46
Dzięki Borge. Nie ma problemu, i tak miałem inne sprawy na głowie.

Faktycznie olej delikatnie nadaje biały odcień.
Moją Małżowinę, interesuje bardziej efekt, jaki uzyskuje się przy ługowaniu desek. Czyli nieco bardziej agresywna biel, ale z widocznymi słojami.
Muszę więc przygotować jej próbki materiału po olejowaniu i ługowaniu.

Przy okazji odbioru robót wykończeniowych, rozmawiałem z moim Wykonawcą (i jednocześnie wykonawcą całej konstrukcji domu). Rozmawialiśmy na temat malowania ścian.
Ściany ocieplane mamy obite deską fińską (wysokość identyczna jak wysokość bala). Deska przed przybiciem, była zaimpregnowana impregnatem głęboko penetrującym, który ma przeciwdziałać ciemnieniu drewna. Ściany są piękne. Problem w tym, że ściany działowe, które sa wykonane z bala, i oczywiście nie były ocieplane, zdążyły już ściemnieć (dom zmontowany w zeszłym roku na jesień). Czeka mnie więc szlifowanie tych ścian, i impregnacja, tak aby przed bieleniem, zarówno ściany z bala, jak i obijane deską miały ten sam odcień.

Kiedy zapytałem Wykonawcę o rodzaj lazuru jaki zastosować do bielenia ścian, i kiedy wymieniłem różne tam niemiecko-skandynawskei firmy, spojrzał się na mnie, i stwierdził, że jak mam za dużo kasy, to może powinienem mu część oddać :-)
Poradził mi, zastosowanie podstawowej lazury ochronnej 3V3 w kolorze białym. Zaznaczam, że nie będę kupował lazury u Wykonawcy, ani to nie on będzie się tym zajmował.
Tak to teraz wygląda (jedna z sypialni na piętrze)
https://lh3.googleusercontent.com/-OEVRKQoQxi4/U_fS4QUKyvI/AAAAAAAAdY0/YMAPsV6PKmw/s912/DSC05923.JPG
Widać biel ocieplonych ścian, i już "podstarzały" kolor jętek
Oczywiście brak jeszcze podłóg
I jeszcze fotka z obróbką okna:
https://lh6.googleusercontent.com/-tQQdf3cByIM/U_fTAWD9Q7I/AAAAAAAAdY8/C4sLWVr6m9s/s576/DSC05924.JPG
Na koniec:

https://lh3.googleusercontent.com/-1bx75ukdi-g/U_fTfiKhYsI/AAAAAAAAdZU/lNE7D5c2Csc/s912/DSC05930.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-MRN1mQXdTns/U_fST8U_c-I/AAAAAAAAdYg/e6psMxbK4eo/s576/DSC05922.JPG

Przez ostatni tydzień pracowałem wokół działki. Mam już słupki i żerdzie na ogrodzeniu. "Kręcenie sztachet już zlecam. Brak czasu. Poznęcałem się tez nad barierką tarasową.
https://lh3.googleusercontent.com/-1bx75ukdi-g/U_fTfiKhYsI/AAAAAAAAdZU/lNE7D5c2Csc/s912/DSC05930.JPG

marmur7
25-08-2014, 22:58
Wojcieszek - a zapodaj dobry człowieku bliższe fotki mocowania słupków w gruncie , szczególnie tych skośnych :).

Wojcieszek
26-08-2014, 00:27
Ano Panie Marmur, na kotwach "U" słupki osadziłem. Olchowe (słupki, nie kotwy :D ) słupki siedzą nad gruntem jakieś 3-4cm.
Kotwy jak te:
http://www.amek.pl/strony/kotwy.html

Dodatkowo jak całość będzie skończona, dolne części słupków, obsmaruje jakimś szuwaksem typu lepik dla osłony przed wodą.
Niestety, muszę dołożyć zastrzały poprzeczne (do środka działki). Zastrzały wzdłużne świetnie stabilizują płot, a na pierwszych przęsłach już okręconych sztachetami, widzę że płot nabrał dużej sztywności. Jednak jest wahliwy w stronę poprzeczną.
https://lh5.googleusercontent.com/-L4VujW3MjpM/U_fSUfjwDAI/AAAAAAAAdYk/6v7N8GC3ENM/s912/DSC05920.JPG

Gasol
26-08-2014, 09:43
Ściany ocieplane mamy obite deską fińską (wysokość identyczna jak wysokość bala). Deska przed przybiciem, była zaimpregnowana impregnatem głęboko penetrującym, który ma przeciwdziałać ciemnieniu drewna. Ściany są piękne. Problem w tym, że ściany działowe, które sa wykonane z bala, i oczywiście nie były ocieplane, zdążyły już ściemnieć (dom zmontowany w zeszłym roku na jesień). Czeka mnie więc szlifowanie tych ścian, i impregnacja, tak aby przed bieleniem, zarówno ściany z bala, jak i obijane deską miały ten sam odcień.


Z tego, co widzę, to deska jest świerkowa, a dom z sosny. Myślę, że różnica w odcieniu zawsze będzie - tzn. sosna mocniej ciemnieje.

Wojcieszek
26-08-2014, 10:21
Gasol. Racja. Mamy jednak nadzieje z Żoną, że bielenie lazurem ukryje ciemniejące drewno. Lata pokażą.

marmur7
26-08-2014, 10:22
Ano Panie Marmur, na kotwach "U" słupki osadziłem. Olchowe (słupki, nie kotwy :D ) słupki siedzą nad gruntem jakieś 3-4cm.
Kotwy jak te:
http://www.amek.pl/strony/kotwy.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.amek.pl%2Fstro ny%2Fkotwy.html)

Dodatkowo jak całość będzie skończona, dolne części słupków, obsmaruje jakimś szuwaksem typu lepik dla osłony przed wodą.
Niestety, muszę dołożyć zastrzały poprzeczne (do środka działki). Zastrzały wzdłużne świetnie stabilizują płot, a na pierwszych przęsłach już okręconych sztachetami, widzę że płot nabrał dużej sztywności. Jednak jest wahliwy w stronę poprzeczną.
https://lh5.googleusercontent.com/-L4VujW3MjpM/U_fSUfjwDAI/AAAAAAAAdYk/6v7N8GC3ENM/s912/DSC05920.JPG (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Flh5.googleusercon tent.com%2F-L4VujW3MjpM%2FU_fSUfjwDAI%2FAAAAAAAAdYk%2F6v7N8GC3 ENM%2Fs912%2FDSC05920.JPG)

Tych kotew U użyłem do budowy domku ze zjeżdżalnią dla dzieciaków i widziałem, że stabilność tego rozwiązania w przypadku płotu byłaby dość iluzoryczna. W zeszłym roku wiatr zwalił mi tymczasową bramę, której słupki były wprost wbetonowane w grunt. Słupki były już trochę przegniłe, ale uświadomiło mi to jakie siły działają na taką konstrukcję. Zastrzałów poprzecznych chciałbym uniknąć, szukam więc dalej :)

A odnośnie bielenia desek na ścianach -jesli dobrze zrozumiałem chcesz użyć lazury v33 - nie obawiasz się, że będzie się to świecić jak psu d..... ? ;)

Wojcieszek
26-08-2014, 11:04
Marmur. Masz rację. Na samych kotwach U, ten płot nie ustoi. Te kotwy świetnie dystansują słupki od gruntu. Zastrzały wzdłużne w narożnikach, w środkowych segmentach na najdłuższym boku, i zastrzały wzdłużne przy bramie i furtce stabilizują płot w linii podłużnej.
Ale każdy bok płotu dostanie po dwa zastrzały poprzeczne (w 1/3 i w 2/3 długości). Dodatkowo dołożę zastrzały poprzeczne przy bramie, i furtce. Oczywiście słupki narożne mają po dwa zastrzały ostawione pod kątem prostym względem siebie.
Te zastrzały poprzeczne mnie nie oburzają, ponieważ wzdłuż płoty będzie dużo zieleni. Wtopią się....

To spowoduje, że płot będzie usztywniony. Takie rozwiązanie poradził mi producent sztachet spod Ostrołęki, który już wiele płotów postawił.
Te kombinacje są konieczne, ponieważ uparłem się, ze nie będę stawiał słupków metalowych. Cały płot jest drewniany. Żerdzie i słupki łączone są kątownikami w ocynku.

Idealne byłyby takie kotwy:
http://www.smelczynski.pl/media/images/products/4f7a26f57af8e.jpg
Ale możesz sobie wyobrazić, ile to by kosztowało, skoro potrzebowałem ponad 70 kotew. Te kotwy są 2-3 x droższe od kotew U.
I tak materiał na cały płot kosztował mnie prawie 9kPLN. A to nie uwzględnia płotu pomiędzy mną a sąsiadem, któy będzie już przez niego wykonywany (koszty na pół)

Co do lazuru: no dlatego będę malował ścinki desek na próbę, nim pomaluję całą ścianę.

marmur7
26-08-2014, 12:57
Fajne te kotewki typu "H". Obejmują słupek na wysokość 30cm, a to już jest nieźle. Mam do zrobienia tylko front ,wszystkiego ok 14 słupków. Na stronie producenta nie ma cennika - pamiętasz przybliżoną cenę ?

Wojcieszek
26-08-2014, 13:38
Ło, chopie! Jak Ty masz tylko front do zrobienia, to się nie oglądaj. U mnie, koszt takich kotew wyniósłby 2000PLN.
Musisz przeszukać Allegro. Ceny wahają się od 24PLN do 30PLN. Zleży od szerokości słupka.
http://allegro.pl/kotwa-typ-h-i4545620701.html
Gdybym miał więcej czasu, pogadałbym z jakimś ślusarzem, to może udałoby mi się zbić koszt kotwy spawanej do 15PLN. Ale doszłoby malowanie i upierdliwa konserwacja.
Koszt kotwy U, to 9PLN.
Pamiętaj, aby kotwy kręcić do słupków, potem dopiero betonować. Kotwy obracasz naprzemiennie, zwiększając sztywność konstrukcji.
Elementy drewniane malujemy przed skręcaniem. Końcówki trzeba grubo zaprawić impregnatem. Ja po przykręceniu sztachet, ścinam końcówki słupków, i dodaję daszki zabezpieczające słupki.

marmur7
26-08-2014, 15:03
Będe robił podmurówkę, choćby prawie niewidoczną. Nie chcę powielić błędu wczesniejszego gdy dotychczasowych trzech stron zrobiłem płot bez podmurówki i okoliczne psy zrobiły nam z grządek jesień średniowiecza. Czeka mnie teraz powtórne kopanie rowka wzdłuż płotu i zasypywanie go suchym betonem brrrr...
Jak sobie poradziłeś z mocowaniem poprzeczek do sztachet ? Bo zdaje się , Twój płot nie idzie w równej linii ani w poziomie ani w pionie. Ja ma co prawda tylko 14 słupków, ale w tym dwa skosy po ok 45 stopni co nie ułatwi roboty.

Wojcieszek
26-08-2014, 21:46
U mnie podmurówka, będzie "podmurówką" :-) Kiedy już stanie płot, pod sztachetami wykopię rowek, w którym zasypię suchy beton, i na tym ułożę ciasno kamień łupany (1m2 = 30PLN, z tego wychodzi jakieś 4-5 m.b)
W ten sposób, jeże, żaby, jaszczurki będą ogły migrować (sztachety zaczynają się 15cm nad gruntem).
Płot w poziomie podąża za nachyleniem gruntu. Poprzeczki na każdym słupku są przykręcone na identycznej wysokości. tak tez będzie ze sztachetami.
Każdy bok w idzie w linii prostej. tylko jeden narożnik jest ścięty.
Żerdzie (6.5x5) mocowane są do słupków (9x9) takimi łącznikami jak poniżej. Wkręty o długości 4cm
http://www.slusarstwo.net.pl/Oferta/images/Produkty/wszystkie_katowniki.jpg
Takimi samymi wkrętami przykręcam sztachety (8cmx140cm co 5 cm)

Zdanek
27-08-2014, 09:35
Cześć mam pytanie o łączenie podwaliny z pierwszym balem przy jaskółczym ogonie.
Jak takie połączenie powinno być prawidłowo wykonane ?
Czy także w podwalinie robi się pióro wpusty i łączy z 1wszym balem aby nie podwiewało na łączeniu bala z podwaliną czy raczej zostawia się gładką powierzchnię obu elementów a mocno ściskają je kotwy zabetonowane w fundamencie ?

maciej74
27-08-2014, 18:50
na fundament kładziesz podwójnie papę na to bal i skręcasz kotwy podwalina pod ciężarem domu ładnie się ułoży no chyba że będzie krzywy fundament

michuzg
27-08-2014, 21:41
Przede wszystkich chcę się dowiedzieć czy stawianie domku z bala olchowego ma sens. Nie znam się kompletnie na drewnie dlatego chcę się dopytać. Z tego co wiem to olsza świetnie radzi sobie jako ogrodzenie. Nie ma to być dom na 100 lat ale tak jak zaznaczyłem, na 15.

Miałem dzisiaj okazję rozmawiać z pewnym starszym panem, który miał z różnego rodzaju drewna coś na wzór drewutni czy domku rekreacyjnego obok miejsca zamieszkania. Robił to własnoręcznie, z różnego rodzaju drewna - świerk, sosna, olcha - ogólnie - z tego co miał "na podorędziu" i co "załatwił" za poprzedniego systemu. Niestety budynek ten mu spłonął rok temu (teraz odkupuje sobie narzędzia u mnie - mój stały klient), wszystko spłonęło - pozostało tylko opalone z zewnątrz deski olchowe...

Może jednak ta olcha nie jest taka zła??? Poza tym jak miły pan stwierdził - to najłatwiejsze w obróbce drewno.

potomekstu - powodzenia!!!

maciej74
28-08-2014, 21:39
postawić to i z wierzby się da , pytanie kto będzie stawiał i za jaką sumę , z czego by to nie było to robota ta sama a nawet gorsza np wycinanie zamków , wpustów i ekipa sobie policzy a wtedy na 15 lat to się może nie opłacać , może lepiej sprzedać olchę dołożyć i kupić materiał na dom ?
A u mnie dach idzie ku końcowi po pól roku walki jak przybiję ostatnią klepkę to się upiję ze szczęścia :) .
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=277096&d=1409240596
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=277099&d=1409240655
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=277100&d=1409240707

Batkas
28-08-2014, 23:07
Możecie podpowiedzieć jak dobrze ułożyć płytki na podłodze w łazience na drewnianym stropie?
Macieju dach robi duże wrażenie.Piękny.

Wojcieszek
28-08-2014, 23:31
Maciej74, piękny ten Twój dach. Czy nawiercałeś otwory pod gwoździe, przed przybiciem gontu?

Batkas. Takie samo pytanie zadałem budowniczemu mojego domu. Poinformował mnie, że na ślepą podłogę, kładą dwie warstwy płyty OSB (łączenia naprzemiennie). Obie warstwy są ze sobą skręcone. Następnie warstwa izolacyjna z rantem na ściany (nie pamiętam co to miało być).
Na to elastyczny klej, Dopytam się jutro...

maciej74
29-08-2014, 08:51
batkas ja u siebie mam wylany beton zazbrojony na 5/6 cm i się sprawdza dodatkowo w betonie ogrzewanie podłogowe elektryczne . Mam też tak jak pisze wojcieszek i też jest dobrze choć w obu przypadkach nic się nie dzieje choć skłaniam się bardziej do wylewki lepiej trzyma płytki i ma mniejszą podatność na wibracje przy chodzeniu.
wojcieszek no co ty jak bym miał wiercić je jeszcze to bym, się zastrzelił wbijam gwoździe zwykłe 90mm/3mm straty są minimalne jedna klepka na 150 szt strzeli , wbijając gwoździa przebijasz dwa gonty wierzchni i ten pod spodem , trzeba umiejętnie to robić, uderzasz gwoździa 4,5 razy ostatnie dwa puknięcia są decydujące musisz tak walnąć by łepek licował z gontem walniesz za mocno złamiesz gonta , nie trafisz w gwoździa też złamiesz gonta łatwe do nauczenia .
dobra kończę i idę na dach :)

Gasol
29-08-2014, 14:54
maciej74, podziwiam wysiłek, mnóstwo pracy z takim dachem, ale efekt imponujący.

A cóż to za przewody porozpinane na pierwszym zdjęciu? Jakieś rurki?

Beatkajot
29-08-2014, 15:24
Witam wszystkich, nie będę w temacie, ale po raz pierwszy jestem na tej stronie , dopiero uczę sie tu poruszać. Szukam podpowiedzi gdzie znajdę firmę, która podejmie się odświeżenia dziesięcioletniego domu z bali. Z tego co wiem trzeba go wyszorować i zaimpregnować.
Dzieki .

Zdanek
29-08-2014, 16:34
na fundament kładziesz podwójnie papę na to bal i skręcasz kotwy podwalina pod ciężarem domu ładnie się ułoży no chyba że będzie krzywy fundament

Maciej to ja wiem. Ja pytam jak powinien być połączony pierwszy bal z podwaliną a nie podwalina z fundamentem :)

maciej74
29-08-2014, 17:41
maciej74, podziwiam wysiłek, mnóstwo pracy z takim dachem, ale efekt imponujący.

A cóż to za przewody porozpinane na pierwszym zdjęciu? Jakieś rurki?

a to rurki do ogrzewania wody f1cm 100m rozprowadziłem je pod gontami ,taki experyment zobaczymy czy się sprawdzą


Maciej to ja wiem. Ja pytam jak powinien być połączony pierwszy bal z podwaliną a nie podwalina z fundamentem :)

oj sorry belka podwalinowa to jak wszystkie inne na pióro wpust czy obce .

michuzg
29-08-2014, 17:42
Możecie podpowiedzieć jak dobrze ułożyć płytki na podłodze w łazience na drewnianym stropie?
Macieju dach robi duże wrażenie.Piękny.

Jak powyżej wspomniane - dwie płyty OSB 22mm - na zakładkę (najlepiej usztywniają podłoże), na to grunt na podłoża niechłonne, na to folia wpłynie, a przy łączeniu podłogi i ścian daje się taśmę uszczelniającą, folia w płynie - 2 warstwy muszą być, a taśmę daje się między warstwami (część zachodzi na podłogę, a część na ścianę. Dalej klej wysokoleastyczny (określenie S1 na kleju) wtedy możemy kłaść nawet większe formaty płytek i mimo podłoża z drewna wszystko sobie spokojnie pracuje - nie można zapomnieć o fudze elastycznej i dobrze przyjąć, żeby szerokość spoiny miała 0,5% dłuższego boku płytki (np. płytka 60x60 to fuga min. 3mm)

No chyba, że będzie ogrzewanie podłogowe wodne - to wtedy najlepiej w jastrychu zatopić, a jak elektryczne to można je zatopić w kleju wysokoelastycznym.

Batkas
29-08-2014, 18:29
Dziękuje wszystkim za odpowiedz.

JerzyBw
31-08-2014, 12:53
a to rurki do ogrzewania wody f1cm 100m rozprowadziłem je pod gontami ,taki experyment zobaczymy czy się sprawdzą



oj sorry belka podwalinowa to jak wszystkie inne na pióro wpust czy obce .

jak nie da się, tak jak wymienił Maciek, bo inny rodzaj bali, to i kołkami też można.

michuzg
04-09-2014, 11:20
Czy moglibyście podać ile kosztowały was instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne) oraz Wasz metraż i czy dom ma poddasze?
Z góry wielki dzięki za odpowiedzi :)

jagoda55
04-09-2014, 11:57
Znalazłam coś dla zainteresowanych domem z bali http://www.pro-arte.pl/projekt/wyszukaj?&c=1&tech=2&tech=3
Polecam :jawdrop:

maciej74
04-09-2014, 18:51
Ale tu nikt nie jest zainteresowany tą strona . Tu są sami indywidualiści i mają projekty indywidualne :) . A tak w ogóle dzień dobry Jagodo byś się przywitała chociaż

michuzg
04-09-2014, 22:11
Dla zainteresowanych - właśnie teraz na polsat viasat leci ciekawy program :)

Wojcieszek
04-09-2014, 23:47
Znalazłam coś dla zainteresowanych domem z bali http://www.pro-arte.pl/projekt/wyszukaj?&c=1&tech=2&tech=3
Polecam :jawdrop:

Nie lubię wulgaryzmów, ale taki chamski SPAM, to gówno... Zastanawiam się, jakim "profesjonalistą" trzeba być, aby oczekiwać, że ktoś się nabierze na taką łapankę.
U mnie zakończenie prac zewnętrznych. Została tylko robota dla kamieniarza ze ścieżkami.
Odebrałem wykończenie ścian. No może słowo "wykończenie" to za dużo powiedziane. Pozostało szlifowanie i impregnacja ścian z bala do odcienia drewna na ociepleniu. Nie będą identyczne (bal to sosna, deski to świerk), ale mam nadzieje, że bielenie lazurem spowoduje, że ściany będą identyczne.
Potem listewki maskujące w wewnętrznych narożnikach, i na styku belek stropu ze ścianami.

https://lh3.googleusercontent.com/-UXVNxyjRlhk/VAjc9ipsKZI/AAAAAAAAd9g/CDskzJTZWNM/s800/DSC05951.JPG

Ale to po zakończeniu prac "mokrych". Do końca roku mam czas na wykonanie tynków w podpiwniczeniu, posadzek w pomieszczeniach, gdzie będą kafle, i wiele innych prac.
W styczniu zaczynam podłogi drewniane, i następnie wracam do ścian, jak opisałem powyżej.
Pytanie do Was. Mam szlifierkę oscylacyjną, i mimośrodową. Która lepsza do szlifowania ścian z bala? Jakieś porady co do gradacji papieru? Inwestować w odkurzacz przemysłowy?

marmur7
05-09-2014, 00:18
Ale tu nikt nie jest zainteresowany tą strona . Tu są sami indywidualiści i mają projekty indywidualne :) . A tak w ogóle dzień dobry Jagodo byś się przywitała chociaż


:D :D :D

Wojcieszek - miałem możliwość pożyczenia sprzętu z systemowym odkurzaczem Festoola. Komfort pracy nieporównywalny. Jestem za cienki bolek żeby kupić cos takiego ( zresztą kupno jest opłacalne tylko wtedy gdy taki sprzęt zarabia na siebie), ale gdy będziesz miał możność pożyczenia, bierz bez oglądania się.

Batkas
05-09-2014, 07:17
Wojcieszek
Pięknie domek się prezentuje.Możesz wrzucić więcej zdjęć?

telewy
05-09-2014, 11:55
Odkurzacz przemysłowy na pewno warto kupić. Ja akurat nie miałem kasy więc kupiłem jakiś najtańszy w Praktikerze i służy mi do dzisiaj. Odkurzam nim garaż, samochód, wciaga wszystko :)
Co do szlifowania to szlifowałem dom szlifierka oscylacyjną, też budżetowa, dała radę bez problemów. Papier używałem 80mm.
Generalnie co do narzedzi, od kiedy wiertarka black&decker zdechła mi po 3 latach sporadycznego użytkowania przerzuciłem się na narzędzia tanie i albo psuja mi się na gwarancji albo dają radę. Nie mam doświadczenia w pracy z narzędziami profesjonalnymi więc nie mam porównania, ale dla takiego amatora jak ja te zwykłe wystarczają.
Pozdr, tomek

maciej74
05-09-2014, 22:42
Ja szlifuję szlifierką kątową z tarczką metabo na papier przykręcany , idzie szybko 5m2 ściany to w 15 minut robi .
Co do maszyn profesjonalnych to trudno je zajechać , precyzja jest większa no i bezpieczeństwo
A black&decher to szmelc miałem kiedyś piłę najazdową zajechałem ją w dwa dni :)

dewelopper
09-09-2014, 10:35
też miałem blacka....wytrzymał dłużej niż dwa dni, ale to była istna męka. oddałem w końcu dalej :P trochę mam wyrzuty sumienia że podrzuciłem szmelc dalej no, ale przynajmniej komuś się przyda:D

goralski
10-09-2014, 22:50
Cześć, mam pytanie.

Ile może kosztować taki dom na sprzedaż na części?
Budynek na planie ok. 85m2, parter piętro i poddasze.
Bale sosnowe rocznik 86r. o średnicy max 40cm.
Da się to jakoś sprzedać na zachodzie w dobrych pieniądzach? Lub u nas w kraju?
Niestety nie mam chętnych na zakup w całości z działką :/

http://images68.fotosik.pl/169/abc401884c26a2f6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/abc401884c26a2f6.html)
http://images67.fotosik.pl/169/4860c9408feddfa5m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4860c9408feddfa5.html)

maciej74
11-09-2014, 08:35
prosta sprawa przeliczasz ile jest kubików drewna mnożysz to przez cenę drewna opałowego i wychodzi suma .Coś w okolicach 5,10 tyś .

telewy
11-09-2014, 10:16
Tak tanio? Dach jest z blachy więc samo położenie dachu chyba więcej kosztuje. Aż mi się nie chce wierzyć, ale się na tym nie znam więc może tak to wygląda. Domek się ładnie prezentuje.

maciej74
11-09-2014, 10:44
tanio nie tanio chcąc kupić taki dom do przeniesienia musisz zapłacić za rozbiórkę a w przypadku tego domu dach strop i może ściany są ocieplane więc trzeba wszystko zedrzeć , przetransportowanie chaty , do teko dochodzi inwentaryzacja i projekt domu musi być indywidualny a to kosztuje , prawie zawsze konstrukcję dachu robisz nową a blachy nie wykorzystasz więc poszycie nowe .Koszta tych operacji to około 15000 tyś do tego dodaj cenę domu np. 10000tyś to przy sumie 25000 tyś jaką masz wydać to wystarczy dodać 5000tyś i kupujesz materiał nowy .
A stawianie ze starego czy nowego to prawie to samo więc cena podobna .
przecież jak kupujesz cokolwiek używane to płacisz mniej niż za nowe , to samo z domami .