PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Remiks
30-01-2015, 23:17
Naprawdę mierzyłeś wysokośc domu na placu u Trochanowskiego ? :)
Wspólczynnik dla mokrych bali drewnianych to 6% czyli 1,9 mm na każde 30,5 cm średnicy bala.
A to by z wyliczeń wychodziło ok 19 mm na 10 wieńców bala to tyle co nic.

marmur7
30-01-2015, 23:35
Chodzi oczywiście o 19 mm na bal 30,5cm. Wspólczynniki jak najbardziej uwzględniają kompresję włókien na skutek obciążenia bali, ich przesychanie i efekt tzw zapadania - to ostatnie w przypadku stosowania nacięcia kontrolowanego wraz z frezem jest śladowe.

aglar
31-01-2015, 01:12
Cala Skandynawia pali kozą (+ prad), nieważne jak zamozny jest wlasciciel domu. To tylko my tak zwariowalismy na punkcie najnowszej technologii, na ktora tez najczesciej nas nie stac (rekuperatory i te inne wynalazki).

gos1303
31-01-2015, 09:23
Cala Skandynawia pali kozą (+ prad), nieważne jak zamozny jest wlasciciel domu. To tylko my tak zwariowalismy na punkcie najnowszej technologii, na ktora tez najczesciej nas nie stac (rekuperatory i te inne wynalazki).

I to jest swieta prawda, ze tu przecietny Szwed od bogatego Szweda nie rozni sie niczym, no moze procz zer na koncie. My kupilismy dom w 2008 roku, stary (prawie stuletni) do remontu, piec jak zobaczylismy, ze jest z 1958 roku to stwierdzilismy, ze idzie pierwszy do wymiany, ale .... on grzal bardzo dobrze, nic mu nie dolegalo i tak po 7 latach nadal stoi u nas i ogrzewa nam dosyc spory dom. Nawet wybralam sie do piwnicy i strzelilam mu fotki.

aglar
31-01-2015, 09:34
Bylem tej zimy w Norwegii w klasycznym drewnianym domku z lat 50, temperatura na zewn. -25, palenie kozą gdzie wygasa kolo 4 rano, wstaje kolo 7-8 i jest tak cieplo, ze rozpalilem ponownie za 2 godziny :)

gos1303
31-01-2015, 09:49
Chodzi oczywiście o 19 mm na bal 30,5cm. Wspólczynniki jak najbardziej uwzględniają kompresję włókien na skutek obciążenia bali, ich przesychanie i efekt tzw zapadania - to ostatnie w przypadku stosowania nacięcia kontrolowanego wraz z frezem jest śladowe.

Marek, czyli mowisz, ze wg Ciebie najlepiej poczekac do 2016 z robieniem calej reszty w domu :cry:? R.T. od poniedzialku bedzie mial goraca linie:)

marmur7
31-01-2015, 11:31
Gosiu - przy zachowaniu zasad dot konstrukcji osiadających możesz się oczywiście wprowadzić wcześniej. Ja pisałem o sytuacji optymalnej dającej pewien komfort przy prowadzeniu prac wykończeniowych. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele prac można zresztą wykonać bez żadnych obaw. Pokrycie dachu, postawienie komina, ścianki działowe, sufit stropu, elektryka, cześć instalacji wod-can i grzewczych, a pod koniec roku ocieplenie dachu ( gdy więźba będzie juz przesuszona). Natomiast zostawiłbym na później zabudowę piętra płytami GK ( jesli taką planujesz), bo popękanie płyt kladzionych zwłaszcza w pierwszym roku jest więcej niż prawdopodobne. Również jeśli masz zwykłego chudziaka na fundamencie i musisz zrobić wylewkę betonową, poczekaj przynajmniej do jesieni. Im później ją zrobisz, tym mniejsżą szparę będziesz miała na obwodzie na skutek skurczenia sie bali.
Niezależnie jednak od całej tej dyskusji - czeka Cię ogrom pracy :)

gos1303
31-01-2015, 11:53
Gosiu - przy zachowaniu zasad dot konstrukcji osiadających możesz się oczywiście wprowadzić wcześniej. Ja pisałem o sytuacji optymalnej dającej pewien komfort przy prowadzeniu prac wykończeniowych. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele prac można zresztą wykonać bez żadnych obaw. Pokrycie dachu, postawienie komina, ścianki działowe, sufit stropu, elektryka, cześć instalacji wod-can i grzewczych, a pod koniec roku ocieplenie dachu ( gdy więźba będzie juz przesuszona). Natomiast zostawiłbym na później zabudowę piętra płytami GK ( jesli taką planujesz), bo popękanie płyt kladzionych zwłaszcza w pierwszym roku jest więcej niż prawdopodobne. Również jeśli masz zwykłego chudziaka na fundamencie i musisz zrobić wylewkę betonową, poczekaj przynajmniej do jesieni. Im później ją zrobisz, tym mniejsżą szparę będziesz miała na obwodzie na skutek skurczenia sie bali.
Niezależnie jednak od całej tej dyskusji - czeka Cię ogrom pracy :)


Nie bedziemy mieli nigdzie plyt g-k. R.T. bedzie nam robil tez wszytkie sciany w drewnie na gorze. Mowil, ze po dwoch-trzech miesiacach zjawi sie ponownie, zeby to zrobic. Wylewke musze faktycznie zrobic,a do jesieni nie jest tak daleko.

gos1303
31-01-2015, 12:19
Panowie a co myslicie o takiej podlodze jak mam tutaj w domu? Nie bedzie za ciemna?

marmur7
31-01-2015, 12:26
Stawiasz chatkę na odległość więc podstawowe zyczenie, żebyscie trafili na same fajne i rzetelne ekipy :) Mi się w miarę udało , może z wyjątkiem faceta od drzwi wejściowych, który miał chotę zwiać z wpłaconą kasą :D Ale to pestka w natłoku zdarzeń budowlanych ;)

PS
Facetom chcesz się radzić w sprawie koloru podłogi ? :D

gos1303
31-01-2015, 12:32
Stawiasz chatkę na odległość więc podstawowe zyczenie, żebyscie trafili na same fajne i rzetelne ekipy :) Mi się w miarę udało , może z wyjątkiem faceta od drzwi wejściowych, który miał chotę zwiać z wpłaconą kasą :D Ale to pestka w natłoku zdarzeń budowlanych ;)

PS
Facetom chcesz się radzić w sprawie koloru podłogi ? :D

No jasne, przeciez Wy juz macie takie chaty, wiec wiecie, czy podloga musi byc jasniejsza, czy ciemniejsza przy balowych scianach. A podloge ta wybral kiedys moj maz i uwazam, ze to byl super wybor

Remiks
31-01-2015, 12:37
No jasne, przeciez Wy juz macie takie chaty, wiec wiecie, czy podloga musi byc jasniejsza, czy ciemniejsza przy balowych scianach. A podloge ta wybral kiedys moj maz i uwazam, ze to byl super wybor

Kolor to kwestia gustu ja mam na części ciemną i jasne kafle, ważne by Tobie się podobała. A i kolor ścian też będzie różny zależy czym zabezpieczysz u mnie olej.

Wojcieszek
01-02-2015, 20:26
W moim domu, taka ściana ogniowa "broni" kominek przez wszędobylskim balem ;-)
https://lh3.googleusercontent.com/-b9HhOmttbE4/VKWk3c24y-I/AAAAAAAAej0/5owE4Spkvfw/s576/IMG_0920.jpg
Zdecydowałem się na nią, mimo, iż widywałem (na Internecie) wnętrza domów drewnianych z piecami kaflowymi bez takich ścian.

Gos:
Pośpiech w zasiedlaniu nie jest zalecany. Im szybciej to zrobisz, tym więcej później dołożysz na poprawki.
Mój dom nie jest budowany w jakimś niesamowitym tempie. Jednak, zaraz po zakończeniu stawiania ścian z bala, i więźby dachowej, wykonałem pokrycie z dachówki. Producent domu nalegał, aby dom "docisnąć" dachówką przed zimą, i dać mu się "wyhulać". Dodatkowo poprzedniej zimy dosyć sporo śniegu spadło i mocno go przycisnęło.
Dlatego też niedawno wykonałem poprawkę obróbki dachowej. Widać było wyraźnie jak gąsiory przy kominie się uniosły. Mnie to cieszyło, bo dzięki temu zmieniłem niepodobającą mi się obróbkę z czerwonej blachy na tradycyjną w ocynku :-)

Prace "się posuwają :-)
Poddasze pomalowane, podłogi nabite. Ługowanie i olej zostawiam na koniec, przed montażem drzwi i cokołów.
Czekaja mnie skomplikowane obliczenia zapotrzebowania na ćwierćwałki i listewki wykańczające wokół belek stropowych, i na styku sufitów i ścian.

https://lh4.googleusercontent.com/-WNF4r5URFIQ/VM5nUT7EA4I/AAAAAAAAesg/hYtUjUhXBA4/s800/DSC06104.JPG

Za to domek pięknie prezentuje się w zimowych okolicznościach :-D
https://lh5.googleusercontent.com/-4EbFFqlAFjw/VM5ooBhCSPI/AAAAAAAAetE/M7LuwoEtA9I/s800/DSC06111.JPG

מרכבה
01-02-2015, 21:08
Proste pytanie czy jak by sąsiad wylewał szambo 5 m od waszej studni, powiedzieli byście nie stać go, pyszna woda z jego prania i nie powiem co jeszcze.
Ale nie widzicie że kominy do których masę dymu produkują przewymiarowane śmieciuchy na węgiel, to już nie jest szkodliwe.
1,5 kg to pokarm stały 3 litry to płyny, 22 kg powietrza zużywa człowiek każdego dnia.
Więzienie myślowe nie pozwala przecież, wyjść z tego schematu.

Postanowiłem że w środku będzie u mnie lity bal, trochę podrasowany na ascetyczną prostą linię. Nie potrzeba mi będzie się przejmować szczelnością, osiadaniem(osiadać już nie będzie)
przez 76 lat swoje odstał. Ratuję dom, co wielu .. postaw sobie murowany, co będziesz dawał na ściany ? może GK.. A mnie się krew gotuje ! bo nic tak nie lubię jak czyste drewno !
takie cebulowe podejście do domu drewnianego- zrobić zeń alla murowany.
Wg mnie to gorszej zbrodni być nie może.

302233 na razie wygląda nieciekawie .. na czerwono wręby po poprzednim domu, który co najmniej był z końca XIX wieku. Tak że historii jest trochę tym.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=299290&d=1421438217 zastanawiam się jak duży wydatek w 1938 roku stanowiło kupienie blachy cynkowanej. Dzięki temu dom przerwał tyle lat i teraz mam cel. Zresztą w awatarze widać jak ma wyglądać, to jest tylko kosmetyka tego co jest :D
Forma to tylko zmiana na mansardowy spadek, 45/20st .
http://www.archiblogia.pl/wp-content/uploads/2012/12/Le-Petit-Chateau-04-800x495.jpg inspiracja :)

Remiks
01-02-2015, 22:22
W moim domu, taka ściana ogniowa "broni" kominek przez wszędobylskim balem ;-)
https://lh3.googleusercontent.com/-b9HhOmttbE4/VKWk3c24y-I/AAAAAAAAej0/5owE4Spkvfw/s576/IMG_0920.jpg
Zdecydowałem się na nią, mimo, iż widywałem (na Internecie) wnętrza domów drewnianych z piecami kaflowymi bez takich ścian.

Gos:
Pośpiech w zasiedlaniu nie jest zalecany. Im szybciej to zrobisz, tym więcej później dołożysz na poprawki.
Mój dom nie jest budowany w jakimś niesamowitym tempie. Jednak, zaraz po zakończeniu stawiania ścian z bala, i więźby dachowej, wykonałem pokrycie z dachówki. Producent domu nalegał, aby dom "docisnąć" dachówką przed zimą, i dać mu się "wyhulać". Dodatkowo poprzedniej zimy dosyć sporo śniegu spadło i mocno go przycisnęło.
Dlatego też niedawno wykonałem poprawkę obróbki dachowej. Widać było wyraźnie jak gąsiory przy kominie się uniosły. Mnie to cieszyło, bo dzięki temu zmieniłem niepodobającą mi się obróbkę z czerwonej blachy na tradycyjną w ocynku :-)

Prace "się posuwają :-)
Poddasze pomalowane, podłogi nabite. Ługowanie i olej zostawiam na koniec, przed montażem drzwi i cokołów.
Czekaja mnie skomplikowane obliczenia zapotrzebowania na ćwierćwałki i listewki wykańczające wokół belek stropowych, i na styku sufitów i ścian.

https://lh4.googleusercontent.com/-WNF4r5URFIQ/VM5nUT7EA4I/AAAAAAAAesg/hYtUjUhXBA4/s800/DSC06104.JPG

Za to domek pięknie prezentuje się w zimowych okolicznościach :-D
https://lh5.googleusercontent.com/-4EbFFqlAFjw/VM5ooBhCSPI/AAAAAAAAetE/M7LuwoEtA9I/s800/DSC06111.JPG
Sciana ogniowa raczej chroni bal ;-)
Gąsiaory przy kominie się uniosły bo obróbka była skopana, reklamować. Jak wykonawca wie jak zachowuje się dach w domu drewnianym to nic nie trzeba poprawiać nawet jak dach będzie wykonany po 1 miesiącu i obniży się o kilkanaście cm.

Wojcieszek
01-02-2015, 22:32
[...] ..
takie cebulowe podejście do domu drewnianego- zrobić zeń alla murowany.
Wg mnie to gorszej zbrodni być nie może.



Wprawdzie nie mam GK na ścianach w swoim domu (ani nie mam ścian od wewnątrz obmurowanych - a widziałem taki dom od środka), to pozwolę sobie wtrącić...
Pewnie zaraz zirytuję kilku Forumowiczów ;-)

Dwa lata temu, kiedy byłem na etapie przygotowań do podpisania umowy z wykonawcą, odbyłem ciekawą rozmowę. Mój rozmówca jest architektem i znawcą architektury regionalnej. Zadałem mu pytanie o budowę z "grubego bala", i jego opinię na temat "strasznego zachowania niektórych z inwestorów, którzy mają czelność budować dom z cieńszego bala po to aby go potem ocieplić"... Byłem wtedy po lekturze paruset stron tego wątku. Głowę miałem napakowaną rozmaitymi rozważaniami forumowymi, jak i byłem mocno zindoktrynowany w kierunku budowy z "prawdziwego bala " (że niby jak cieńszy, to już jakiś nieprawdziwy ten bal się staje" ;-)

Ów Pan, wysłuchał mnie, i sprowadził mnie na ziemię następującymi argumentami:
- Mit 1: "kiedyś to budowano z prawdziwego bala, a dzisiaj to tylko z jakiejś cienizny domy składają.."
Nieprawda: w przeważającej większości domy budowano z bali 10-20cm. Przy czym, te 20cm to już były budynki stawiane przez bogatych gospodarzy. Fakt ten można szybko potwierdzić jeżdżąc po Podlasiu, i oglądając węgły tamtejszych chat (o ile nie osłonięte ozdobnymi deskami)
- Mit 2: "prawdziwy, tradycyjny bal to bal okrągły"
Nieprawda. Bal okrągły, nie jest charakterystyczny dla drewnianej architektury regionu Polski, czy Prus Wschodnich. Oczywiście takie budowle pojawiały się (częściej jako szałasy na Podhalu, budynki gospodarcze), ale nie były trwale zakorzenione w drewnianej architekturze regionalnej obszaru RP.
Oczywiście nie oznacza to że domy z bali okrągłych jest gorszy, lub lepszy od domu z bali prostokątnych. Tylko twierdzenie "prawdziwy" bal wydaje się nieco naciągane w tym kontekście.
- Mit 3: " budowa z "cienkiego" bala a następnie ocieplanie wnętrza to herezja i prawdziwy miłośnik drewnianej architektury by tak nie postąpił"
No więc tradycyjnie, to domy bali ocieplano od środka. na ściany z bala nabijano warstwę z mat słomianych/trzcinowych, a na to narzucano warstwę tynku wapiennego, lub glinianego.
Na wspomnianym już Podlasiu, domy szalowano deseczkami. Stąd wywodzi się zwyczaj zdobienia domów, gdzie nie tylko węgły, ale i całe elewacje obijano deseczkami. Kiedy dom wymagał odnowienia, zrywano stare deski, i obijano je na nowo. Po pierwszej wojnie światowej, zaczęto pod szalowanie nabijać papę dekarską.
To tyle co do "prawdziwości", tradycyjności" czy innej (jakże to polskie" "mojszości.
Okazuje się, że nasi przodkowie, wcale takimi drewnianymi otodoksami nie byli. Tak więc my bądźmy bardziej tolerancyjni dla niektórych "cebulaków"
A jeszcze w kwestii estetycznej. Mój sąsiad, zbudował obok mnie dom z bala. Nie jestem upoważniony przez sąsiada do pokazywania zdjęć jego domu, ale na jednym ze zdjęć mojej hacjeny, jego chatka pokazuje się na drugim planie:
(https://lh3.googleusercontent.com/-jmeOK5clMSk/VM5nm5eZxsI/AAAAAAAAesw/VxSfq6rOhg8/s800/DSC06108.JPG
Sąsiad ocieplił dom od środka, i warstwę ociepliny ukrył pod ścianami z GK. Ściany działowe oczywiście pozostawił z bala. Wnętrza wieńczą piękne drewniane sufity. Na podłogach deski, płytki mocno rustykalne. Ja bym tak nie zrobił, bo lubię wnętrza bardziej "skandynawskie" jednak wnęttrza tamtego domu sa naprawdę ciekawe. Nie ma tam wszechotaczających białych ścian GK, nie ma też przytłaczającego zewsząd drewna, sęków, etc. Jest "zapaszek" (ściany działowe z bala robią swoje), jest ciepło, przytulnie.
Więc nie dajmy się zmarnować, a nadmierną poprawność historyczną (jak widać powyżej - naciąganą) pozostawmy rekonstruktorom. My i nasze rodziny mamy tam mieszkać, dobrze się czuć, i nie wydawać na utrzymanie tych domów majątku.

Remiks
01-02-2015, 22:34
Proste pytanie czy jak by sąsiad wylewał szambo 5 m od waszej studni, powiedzieli byście nie stać go, pyszna woda z jego prania i nie powiem co jeszcze.
Ale nie widzicie że kominy do których masę dymu produkują przewymiarowane śmieciuchy na węgiel, to już nie jest szkodliwe.
1,5 kg to pokarm stały 3 litry to płyny, 22 kg powietrza zużywa człowiek każdego dnia.
Więzienie myślowe nie pozwala przecież, wyjść z tego schematu.

Postanowiłem że w środku będzie u mnie lity bal, trochę podrasowany na ascetyczną prostą linię. Nie potrzeba mi będzie się przejmować szczelnością, osiadaniem(osiadać już nie będzie)
przez 76 lat swoje odstał. Ratuję dom, co wielu .. postaw sobie murowany, co będziesz dawał na ściany ? może GK.. A mnie się krew gotuje ! bo nic tak nie lubię jak czyste drewno !
takie cebulowe podejście do domu drewnianego- zrobić zeń alla murowany.
Wg mnie to gorszej zbrodni być nie może.

302233 na razie wygląda nieciekawie .. na czerwono wręby po poprzednim domu, który co najmniej był z końca XIX wieku. Tak że historii jest trochę tym.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=299290&d=1421438217 zastanawiam się jak duży wydatek w 1938 roku stanowiło kupienie blachy cynkowanej. Dzięki temu dom przerwał tyle lat i teraz mam cel. Zresztą w awatarze widać jak ma wyglądać, to jest tylko kosmetyka tego co jest :D
Forma to tylko zmiana na mansardowy spadek, 45/20st .
http://www.archiblogia.pl/wp-content/uploads/2012/12/Le-Petit-Chateau-04-800x495.jpg inspiracja :)
Inspiracja jest śliczna.
Nie każdy dom drewniany współczesny jest oklejany płytą gk nasz nie jest ;-)
Szczelność domu drewnianego jest ważna a na osiadanie starych domów to jednak bym zwrócił uwagę zwłaszcza jak jest przenoszony.
Co do domu drewnianego mają piece śmieciuchy a zwłaszcza szambo wylewane do gruntu?

Remiks
01-02-2015, 22:45
Wprawdzie nie mam GK na ścianach w swoim domu (ani nie mam ścian od wewnątrz obmurowanych - a widziałem taki dom od środka), to pozwolę sobie wtrącić...
Pewnie zaraz zirytuję kilku Forumowiczów ;-)

Dwa lata temu, kiedy byłem na etapie przygotowań do podpisania umowy z wykonawcą, odbyłem ciekawą rozmowę. Mój rozmówca jest architektem i znawcą architektury regionalnej. Zadałem mu pytanie o budowę z "grubego bala", i jego opinię na temat "strasznego zachowania niektórych z inwestorów, którzy mają czelność budować dom z cieńszego bala po to aby go potem ocieplić"... Byłem wtedy po lekturze paruset stron tego wątku. Głowę miałem napakowaną rozmaitymi rozważaniami forumowymi, jak i byłem mocno zindoktrynowany w kierunku budowy z "prawdziwego bala " (że niby jak cieńszy, to już jakiś nieprawdziwy ten bal się staje" ;-)

Ów Pan, wysłuchał mnie, i sprowadził mnie na ziemię następującymi argumentami:
- Mit 1: "kiedyś to budowano z prawdziwego bala, a dzisiaj to tylko z jakiejś cienizny domy składają.."
Nieprawda: w przeważającej większości domy budowano z bali 10-20cm. Przy czym, te 20cm to już były budynki stawiane przez bogatych gospodarzy. Fakt ten można szybko potwierdzić jeżdżąc po Podlasiu, i oglądając węgły tamtejszych chat (o ile nie osłonięte ozdobnymi deskami)
- Mit 2: "prawdziwy, tradycyjny bal to bal okrągły"
Nieprawda. Bal okrągły, nie jest charakterystyczny dla drewnianej architektury regionu Polski, czy Prus Wschodnich. Oczywiście takie budowle pojawiały się (częściej jako szałasy na Podhalu, budynki gospodarcze), ale nie były trwale zakorzenione w drewnianej architekturze regionalnej obszaru RP.
Oczywiście nie oznacza to że domy z bali okrągłych jest gorszy, lub lepszy od domu z bali prostokątnych. Tylko twierdzenie "prawdziwy" bal wydaje się nieco naciągane w tym kontekście.
- Mit 3: " budowa z "cienkiego" bala a następnie ocieplanie wnętrza to herezja i prawdziwy miłośnik drewnianej architektury by tak nie postąpił"
No więc tradycyjnie, to domy bali ocieplano od środka. na ściany z bala nabijano warstwę z mat słomianych/trzcinowych, a na to narzucano warstwę tynku wapiennego, lub glinianego.
Na wspomnianym już Podlasiu, domy szalowano deseczkami. Stąd wywodzi się zwyczaj zdobienia domów, gdzie nie tylko węgły, ale i całe elewacje obijano deseczkami. Kiedy dom wymagał odnowienia, zrywano stare deski, i obijano je na nowo. Po pierwszej wojnie światowej, zaczęto pod szalowanie nabijać papę dekarską.
To tyle co do "prawdziwości", tradycyjności" czy innej (jakże to polskie" "mojszości.
Okazuje się, że nasi przodkowie, wcale takimi drewnianymi otodoksami nie byli. Tak więc my bądźmy bardziej tolerancyjni dla niektórych "cebulaków"
A jeszcze w kwestii estetycznej. Mój sąsiad, zbudował obok mnie dom z bala. Nie jestem upoważniony przez sąsiada do pokazywania zdjęć jego domu, ale na jednym ze zdjęć mojej hacjeny, jego chatka pokazuje się na drugim planie:
(https://lh3.googleusercontent.com/-jmeOK5clMSk/VM5nm5eZxsI/AAAAAAAAesw/VxSfq6rOhg8/s800/DSC06108.JPG
Sąsiad ocieplił dom od środka, i warstwę ociepliny ukrył pod ścianami z GK. Ściany działowe oczywiście pozostawił z bala. Wnętrza wieńczą piękne drewniane sufity. Na podłogach deski, płytki mocno rustykalne. Ja bym tak nie zrobił, bo lubię wnętrza bardziej "skandynawskie" jednak wnęttrza tamtego domu sa naprawdę ciekawe. Nie ma tam wszechotaczających białych ścian GK, nie ma też przytłaczającego zewsząd drewna, sęków, etc. Jest "zapaszek" (ściany działowe z bala robią swoje), jest ciepło, przytulnie.
Więc nie dajmy się zmarnować, a nadmierną poprawność historyczną (jak widać powyżej - naciąganą) pozostawmy rekonstruktorom. My i nasze rodziny mamy tam mieszkać, dobrze się czuć, i nie wydawać na utrzymanie tych domów majątku.

Świetny wykład z budownictwa regionalnego tyle że z jednego regionu.

Wojcieszek
01-02-2015, 22:56
Celem moim było pokazanie że często tutaj powtarzane jak mantra mity wcale nie są jedyną słuszną drogą do domu z bala.
A taki dom wcale nie musi być mniej balowy niż to się może wydawać po lekturze postów w tym wątku.

Remiks
01-02-2015, 23:05
Celem moim było pokazanie że często tutaj powtarzane jak mantra mity wcale nie są jedyną słuszną drogą do domu z bala.
A taki dom wcale nie musi być mniej balowy niż to się może wydawać po lekturze postów w tym wątku.
Wybacz ale nie rozumiem tej nowomowy. Każdy budujący swój wymarzony dom będzie się kierowałk swoimi subiektywnymi ocenami. Można doradzać komuś kto ma wątpliwości, pyta nie da się przekonać przekonanego. Mniej bardziej balowy podoba się co innego jeden chce dom drewniany z zewnątrz a nowoczesny wewnątrz a kto inny drewniany wewnątrz i zewnątrz.

Gasol
02-02-2015, 08:09
Inspiracja ciekawa - podoba mi się. Chciałbym zwrócić uwagę, że gdyby nie światło, to wnętrze wyglądałoby jak młyn w środku:-) W domu drewnianym oświetlenie to podstawa. Ja po różnych eksperymentach twierdzę, że drewno jest ładne, ale gdy jest odpowiednio oświetlone, to robi dopiero wrażenie. Także wszystkim budującym radzę dobrze przemyśleć tę kwestię, bo potem już nie jest tak łatwo:-)

W sobotę musiałem przewiercić się przez belki, w sumie na długość około 35cm, bo chciałem zainstalować "lampki", o których wcześniej nie pomyślałem. Co prawda miałem dość kiepskie wiertło, ale byłem zaskoczony, jak ciężko jest zrobić taki otwór o fi=6mm. Drewno po wysuszeniu stwardniało tak mocno, że miałem wrażenie wiercenia w jakimś twardym betonie. Ja mam dom zbudowany z drewna sosnowego o małych przyrostach rocznych - po 7 latach zrobił się z tego prawie kamień.

basiakowa
02-02-2015, 08:57
Inspiracja ciekawa - podoba mi się. Chciałbym zwrócić uwagę, że gdyby nie światło, to wnętrze wyglądałoby jak młyn w środku:-) W domu drewnianym oświetlenie to podstawa. Ja po różnych eksperymentach twierdzę, że drewno jest ładne, ale gdy jest odpowiednio oświetlone, to robi dopiero wrażenie. Także wszystkim budującym radzę dobrze przemyśleć tę kwestię, bo potem już nie jest tak łatwo:-)

W sobotę musiałem przewiercić się przez belki, w sumie na długość około 35cm, bo chciałem zainstalować "lampki", o których wcześniej nie pomyślałem. Co prawda miałem dość kiepskie wiertło, ale byłem zaskoczony, jak ciężko jest zrobić taki otwór o fi=6mm. Drewno po wysuszeniu stwardniało tak mocno, że miałem wrażenie wiercenia w jakimś twardym betonie. Ja mam dom zbudowany z drewna sosnowego o małych przyrostach rocznych - po 7 latach zrobił się z tego prawie kamień.


kwestia oświetlenia to chyba jedna z najważniejszych spraw w takim domu. może i fajnie to wygląda ale chyba nie chciałabym mieszkac w takim.

מרכבה
02-02-2015, 09:56
Wojcieszek dokładnie jak napisałeś, z tego co mi wiadomo 99% domów/ kościołów, cerkwi to przynajmniej na 1/2 podzielone i przetarte bale.
http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/rynek-galicyjski/1_33.jpg inspiracja elewacji tyle że te półkola to raczej nie.

http://www.jebole.com/wp-content/uploads/2011/10/Modern-twist-to-a-traditional-House-architecture.jpg jak widać styl ma kontynuację.

http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/skansen-zima/img_6595.jpg widać jak bal pewnie na 3 części musiał być dzielony, dla mnie budynki ze skansenu Sanockiego to wykładnia tradycji mojego regionu

http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/skansen-zima/img_6639.jpg te tramy robią wrażenie :) teraz taką jodłę/ modrzewia ciężko kupić.

302306 mech między bale/ glina plewy i nie napisze co jeszcze, na to tynk gliniany na listewkach. tak wykonanych w środku było większość domów regionu.

gos1303
02-02-2015, 11:35
O matko, ale duzo lektury zastalam dzisiaj:)

Wojcieszek dom masz sliczny, okiennice i kolor okien robi wrazenie, podobaja mi sie takie odwazne kolory. Moze cos mi doradzisz w wyborze okien, szukamy wlasnie wykonawcy okien drewnianych?
Co do pokrycia dachowego to mysle, ze w tym roku dachu nie polozymy. Chcielisbysmy strzeche, ale kreca nosem i nie dali nam na nia pozwolenia (na razie) to raz, a dwa fundusz tez mamy ograniczony.
Marmur7 i Remiks mieszkaja juz w takim domu jak i mi sie buduje, stad wiedza co mi radzic:).
Plyt g/k nie zakladamy nigdzie, a jezeli piecokominek (okragly), ktory chcemy zobaczyc w marcu, spodoba nam sie tez na zywo, to nie bede potrzebowala sciany ogniowej. Ale taka sciane na pewno bede musiala postawic miedzy balem a kuchnia kaflowa.

Milego dnia Panowie

gos1303
02-02-2015, 11:37
Wybacz ale nie rozumiem tej nowomowy. Każdy budujący swój wymarzony dom będzie się kierowałk swoimi subiektywnymi ocenami. Można doradzać komuś kto ma wątpliwości, pyta nie da się przekonać przekonanego. Mniej bardziej balowy podoba się co innego jeden chce dom drewniany z zewnątrz a nowoczesny wewnątrz a kto inny drewniany wewnątrz i zewnątrz.

Remiks, a kto powiedzial, ze dom drewniany nie moze byc nowoczesny wewnatrz. Poczekaj, poczekaj jak moj bedzie gotowy :wiggle:

A co do domu z bala to prawda, ze nie da sie przekonac przekonanego.

Wojcieszek
02-02-2015, 12:10
Wybacz ale nie rozumiem tej nowomowy. Każdy budujący swój wymarzony dom będzie się kierowałk swoimi subiektywnymi ocenami. Można doradzać komuś kto ma wątpliwości, pyta nie da się przekonać przekonanego. Mniej bardziej balowy podoba się co innego jeden chce dom drewniany z zewnątrz a nowoczesny wewnątrz a kto inny drewniany wewnątrz i zewnątrz.

Tam nie ma tam żadnej nowomowy, czy neologizmów. Nie oceniam gustów osób budujących domy z takiego czy innego bala. Sensem mojej wypowiedz było to, że twierdzenia jakie często przewijają się na tym Forum, iż dom tak czy inny jest z "prawdziwego", lub "nieprawdziwego" bala, albo, że "prawdziwy dom z bala nie może być ocieplany" są błędne. Błędne bo nie poparte nawet tradycją ciesielską w Polsce.

מרכבה a widziałeś Glendorię? Ich wnętrza pokazywano w Weranda Country, i był o nich program z cyklu "Daleko od miasta".
Może ich wnętrza Cię zainspirują. Chociaż ich stodoła ciut większa jest.

Gos1303. U mnie okna przyjechały razem z domem od tego samego producenta. Okna, opaski, i okiennice miałem w cenie. Poleciłbym je, ale
Kiedy Zdenek skontaktował się z moim producentem (dom budował mu inny wykonawca) cena już była dość wysoka. A szkoda, bo mój wykonawca robił nawet okna skrzynkowe do Pałacu w Łazienkach Królewskich.
Jednak z tego co się orientuję, Zdenek znalazł dobrego wykonawcę (skoligaconego z projektantką jego domu :-) ) i chwli sobie wybór.
Zdaje się że to ta firma.
http://stolarstworustykalne.com.pl/oferta/

Więcej info u Roberta...

מרכבה
02-02-2015, 13:03
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/05/66/43/bf/glendoria.jpg jak najbardziej tylko
bardziej kanciasta forma →http://l.yimg.com/g/images/spaceout.gif
Ogólnie konstrukcja prętowa.
http://www.fachowydekarz.pl/images/stories/prezentacje/konstrukcje-z-drewna-klejonego-ekologiczne-i-dlugowieczne/konstrukcje-z-drewna-klejonego-ekologiczne-i-dlugowieczne_2.jpg a to nowoczesne wydanie konstrukcji ramowej.

aglar
02-02-2015, 13:53
Panowie a co myslicie o takiej podlodze jak mam tutaj w domu? Nie bedzie za ciemna?

Sciany z bali słabo odbijaja swiatlo, wiec czym wiecej jasniejszych punktów w domu tym lepiej.

aglar
02-02-2015, 14:06
O matko, ale duzo lektury zastalam dzisiaj:)

Wojcieszek dom masz sliczny, okiennice i kolor okien robi wrazenie, podobaja mi sie takie odwazne kolory. Moze cos mi doradzisz w wyborze okien, szukamy wlasnie wykonawcy okien drewnianych?
Co do pokrycia dachowego to mysle, ze w tym roku dachu nie polozymy. Chcielisbysmy strzeche, ale kreca nosem i nie dali nam na nia pozwolenia (na razie) to raz, a dwa fundusz tez mamy ograniczony.
Marmur7 i Remiks mieszkaja juz w takim domu jak i mi sie buduje, stad wiedza co mi radzic:).
Plyt g/k nie zakladamy nigdzie, a jezeli piecokominek (okragly), ktory chcemy zobaczyc w marcu, spodoba nam sie tez na zywo, to nie bede potrzebowala sciany ogniowej. Ale taka sciane na pewno bede musiala postawic miedzy balem a kuchnia kaflowa.

Milego dnia Panowie

Ja teraz tez szukam okien drewnianych, wiec jestesmy na podobnym etapie. Wyslalem kilkanascie zapytan i prawdopodobnie wybiore okna u Wiktorczyka: wiktorczyk.com.pl ze wzgledu na wyglad okien, ich parametry i ogolne wrazenie. Cena tez w porzadku w porownaniu z konkurencja, bo trzeba liczyć, że dodają ciepłą ramkę gratis rowniez przy zamowieniu szprosów, ktorych u mnie jest około 100. Robią też standardowo okna lite a nie na mikrowszczepy, oraz dodają drugą uszczelkę w standardzie.
Pod uwage bralem jeszcze fajną niedużą rodzinną firmę Wacławik: waclawik-okna.pl (do konca lutego jest fajna promocja) oraz euro-okna.pl.
Ta ostatnia firma dala mi najtansza ofertę, ale wlasciciel nie przekonał mnie do niej.

Jezeli zrezygnujesz ze strzechy, to obejrz sobie moją dachówkę. Ja tez zrezygnowałem i nie żałuję :)

Wojcieszek
02-02-2015, 23:31
Podłogi mają super. Tam jest napisane , że to jest mix długości, co oznacza, że będą deski krótkie i długie. Czy deski na krótkich bokach też mają pióro ?
Marmur7. Dzwonił dzisiaj mój Wykonawca: Deski przyjechały.
Potwierdzam: "majo pióra na krótkich bokach"

marmur7
03-02-2015, 01:54
Marmur7. Dzwonił dzisiaj mój Wykonawca: Deski przyjechały.
Potwierdzam: "majo pióra na krótkich bokach"

No przy tak różnorodnych długościach układanie desek bez piór byłoby robotą dla tego co ojca i matkę... :) Będziesz je kleił czy kładł na legarach ?

A przy okazji poruszonego tematu dot. "prawdziwych domów z bali" to jest głównie spór o nazewnictwo. Pisałem już kiedyś, że jest dość irytujące gdy producenci nazywają domami z bali, budynki z tarcicy o grubości 5 cm.
Tymczasem w całym cywilizowanym świecie nomenklatura jest jasna - dom z bali to taki, który ma ściany nośne z bali o grubości 20 cm i więcej. To przyjęta międzynarodowa zasada, a nie wymysł polskich inwestorów :) Prawdopodobnie chodziło o to by nie dochodziło do nadużyć nazewniczych. To czy bal jest okrągły, czy nie oraz to czy budynek jest ocieplany czy nieocieplany, nie ma najmniejszego znaczenia.
Nie chodzi o to by deprecjonować jakąkolwiek inną technologię. Nazewnictwo dotyczy tylko grubości ściany nośnej i tyle :)
Możemy więc mówić o domach z bali o charakterystyce ścian o której wspomniałem, o domach z drewna, których ściany nośne mają mniejszą średnicę przez co są zwykle ocieplane, oraz domy z okładziną drewnianą czyli budynki szkieletowe. Dla każdego coś miłego.
To rozróżnienie przecież nikogo nie krzywdzi :)

gos1303
03-02-2015, 08:50
Ja teraz tez szukam okien drewnianych, wiec jestesmy na podobnym etapie. Wyslalem kilkanascie zapytan i prawdopodobnie wybiore okna u Wiktorczyka: wiktorczyk.com.pl ze wzgledu na wyglad okien, ich parametry i ogolne wrazenie. Cena tez w porzadku w porownaniu z konkurencja, bo trzeba liczyć, że dodają ciepłą ramkę gratis rowniez przy zamowieniu szprosów, ktorych u mnie jest około 100. Robią też standardowo okna lite a nie na mikrowszczepy, oraz dodają drugą uszczelkę w standardzie.
Pod uwage bralem jeszcze fajną niedużą rodzinną firmę Wacławik: waclawik-okna.pl (do konca lutego jest fajna promocja) oraz euro-okna.pl.
Ta ostatnia firma dala mi najtansza ofertę, ale wlasciciel nie przekonał mnie do niej.

Jezeli zrezygnujesz ze strzechy, to obejrz sobie moją dachówkę. Ja tez zrezygnowałem i nie żałuję :)

Witam, witam.

Bardzo dziekuje za podpowiedzi. Waclawik-okna zrobil mi oferte i faktycznie cena jest konkurencyjna przy innych wykonawcach. Przede wszystkim sa tez blisko nas. Ale wiktorczyky tez widze, ze siedziba calkiem niedaleko.
Algar gdzie ja mam poogladac ta Twoja dachowke? Prosze o wskazowki:)

Wojcieszek
03-02-2015, 09:12
No przy tak różnorodnych długościach układanie desek bez piór byłoby robotą dla tego co ojca i matkę... :) Będziesz je kleił czy kładł na legarach ?


Na legarach. Dlaczego, to widać na tym zdjęciu.
https://lh4.googleusercontent.com/-88FKPPFBEGM/VAjdJFnbWYI/AAAAAAAAeEk/J7WhBQseTbc/s912/DSC05953.JPG
Tych belek progowych oczywiście nie wolno wycinać. Można najwyżej zdjąć strugiem 1 cm z wysokości.

Gasol
03-02-2015, 09:16
marmur7, moim zdaniem podstawowa cecha domu z bali to osiadanie ścian. W szkielecie tego nie ma - nawet jeśli grubość drewna miałaby 40cm. Dlatego technologia budowy domu z bali jest inna niż budowa domu szkieletowego. Nie da się poprawnie zbudować domu z bali o grubości 10cm bez znajomości specyfiki technologii, podobnie nie da się zbudować domu z bali o grubości 50cm bez znajomości tej samej technologii. Ocieplenie to oczywiście dodatek, który na budowę ścian nośnych nie wpływa.

Zdanek
03-02-2015, 11:40
Gos1303. U mnie okna przyjechały razem z domem od tego samego producenta. Okna, opaski, i okiennice miałem w cenie. Poleciłbym je, ale
Kiedy Zdenek skontaktował się z moim producentem (dom budował mu inny wykonawca) cena już była dość wysoka. A szkoda, bo mój wykonawca robił nawet okna skrzynkowe do Pałacu w Łazienkach Królewskich.
Jednak z tego co się orientuję, Zdenek znalazł dobrego wykonawcę (skoligaconego z projektantką jego domu :-) ) i chwli sobie wybór.
Zdaje się że to ta firma.
http://stolarstworustykalne.com.pl/oferta/

Więcej info u Roberta...

W kwestii wyjaśnienia to ze stolarstwa rustykalnego zamówiłem tylko drzwi wejściowe i są przepiękne, właśnie je w ten wekeend odebrałem. Okna mam zamówione ze stomaszu i choć cena była wyższa niż razem z domem to i tak uważam ją za atrakcyjną. Za tydzień we wtorek przyjeżdżają do mnie okna na montaż. Jak je obejrzę to będę mógł coś więcej napisać. Zamawiałem również okiennice i uważam że mają najładniejszy wzór na rynku :)

Zdanek
03-02-2015, 11:52
W kwestii architektury to tak jak Wojcieszek pisał w polsce tradycyjnie nie budowało się z bala okrągłego, no chyba że w średniowieczu. Więc to kwestia epoki do której się odwołujemy budując nasz wymarzony dom :)

Osobiście uważam że w gęstej i średniej zabudowie bardziej pasują domy z płaza lub bala płaskiego ale na oddzielnej działce w polu już bardziej mi się podoba dom budowany z bala okrągłego nieobrobionego szczególnie w górach. Polscy cieśle byli zbyt zaawansowani technicznie aby zostawić taki nieobrobiony bal, stąd nawet w górach domy są z płaza :)

Moim zdaniem najczęściej popełnianym błędem u nas w budownictwie drewnianym jest stawianie domu góralskiego z charakterystycznym dachem i zdobieniami na nizinach gdzie budownictwo drewniane ma zupełnie inne kanony i zdobienia.

Zdanek
03-02-2015, 12:02
W kwestii gniazdek rustykalnych to ktoś ma jakieś niedrogie godnie polecenia ?

gos1303
03-02-2015, 12:17
W kwestii gniazdek rustykalnych to ktoś ma jakieś niedrogie godnie polecenia ?

Ja bym chciala takie, ale niestety nie sa tanie.
http://www.byggfabriken.com/sortiment/strom/infalld-svart-bakelit/
Jezeli cena Cie nie odstrasza i Ci sie podobaja to moge pomoc, chciaz w Polsce moze znajdziesz taniej.

מרכבה
03-02-2015, 12:22
Bale mają wg literatury wymiary do 175x175 większy któryś bok = belka czyli tak naprawdę domy belkowe :)
Mój w większości jest w takim razie belkowy :)

marmur7
04-02-2015, 11:35
No wiedziałem - czołgowy się wpisze i forum zawiesi się na amen ;)

Wojcieszek
04-02-2015, 13:58
Parafrazując znane przysłowie
"Bal w domu bliźniego widzisz, a belki w swoim nie"
... to taki żart, szczególnie, że może stosować się do mnie.

Jest ciekawy wątek na ten temat:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173705-bale-p%C5%82azy-belki-nazewnictwo

Podoba mi się konkluzja Macieja74, która sprowadza się do zasady: jak nie uniesiesz pod pachą, to nie BAL :-)
Pozdrawiam

Wojcieszek z Belkowej Chaty :D

marmur7
04-02-2015, 15:37
Ciekawy wątek, ciekawe postacie.... ;)
Tak naprawdę, żaden z klasyfikatorów nie jest w stanie wpłynąć na nazewnictwo potoczne. Język ewoluuje i bywa, że pewne określenia oficjalne stają się językiem martwym. W tym konkretnym przypadku z nazewnictwem fachowym stoją w sprzeczności nasze wyobrażenia. Przeciętny "ktoś" mówiąc o balu ma na myśli coś potężnego, większego od desek, belek , beleczek itd.
To jednak pikuś w porównaniu np z popularnym "murzynkiem Bambo", który jak się nagle okazało, jest określeniem negatywnego stereotypu mieszkańca Afryki. W związku z czym Elementarz wpisany został na listę lektur zakazanych :D
Cieszmy sie więc, że rozmawiając o balach, możemy ( na razie) kalczeć język do woli ;)

Zdanek
04-02-2015, 16:13
Parafrazując znane przysłowie
"Bal w domu bliźniego widzisz, a belki w swoim nie"
... to taki żart, szczególnie, że może stosować się do mnie.

Jest ciekawy wątek na ten temat:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173705-bale-p%C5%82azy-belki-nazewnictwo

Podoba mi się konkluzja Macieja74, która sprowadza się do zasady: jak nie uniesiesz pod pachą, to nie BAL :-)
Pozdrawiam

Wojcieszek z Belkowej Chaty :D

Oj Wojcieszek a jak Ci powiem że moje belki co prawda suszone komorowo ale górale nosili na ramieniu a więc zgodnie z Twoją definicją to ball tylko wymiar się nie zgadza bo u mnie 24cm na 24cm :P

Kominki Piotr Batura
05-02-2015, 15:19
Jest jeszcze słowo kłoda...Niektórzy używają do budowy domu okorowanych kłód.

מרכבה
05-02-2015, 18:44
A ja podchwyciłem nazwę tram, nie sprawdzałem skąd się bierze taka nazwa.
Sąsiad który kiedyś robił w budowlance, Pan Tadek używał takiej nazwy na bale.
Mniejsza o większość, chodzi o swoisty urok drewna; drewna więcej i więcej drewna.
A nazwa "bale" to pierwszy kontakt z tą nazwą był w literaturze/necie.
Potocznie nazywa się; kloce/ belki/ tramy/ tragarze( belki trzymające pował)
na gruby kloc czasem mówi się bela.

Najwcześniejszejszgo słowa określającego grube belki, nazywałem to płatwie
bo takie zobaczyłem przy budowie domu i wszystko było dla 4 latka płatwią

Kominki Piotr Batura
05-02-2015, 20:33
Tram, to nie określenie sortymentu drewna, tylko jego funkcji. A robociarze, jak robociarze...coś muszą mówić...Pracując przy wyrębie lasu, każdy trudny do określenia, w miarę duży i ciężki przedmiot, nazywaliśmy "szuńda". Jakbym zapytał mojego zrywkarza, gdzie ulokował aparat zrywkowy, pewnie by nie zareagował.

Ale jak zawołałem: Teeeee! Manieeek!! Dzie żeś kurwa doł tom szuńdę?!! Od razu reagował: No kurwa przeciech na 98 (dziewięćdziesiąty ósmy oddział danego leśnictwa)

......

To byłaby przygoda...Samemu ściąć i wyrobić bale na swój dom! Ale bale, nie belki. Wyróbka, zrywka, zwózka...
Maciejuuuuu! Robiłeś coś takiego u sie?!

Remiks
05-02-2015, 20:51
No i dowiedziałem się z czego mam dom ;-) Nazwać by go trzeba kłodowy dom.

gos1303
05-02-2015, 22:02
No i dowiedziałem się z czego mam dom ;-) Nazwać by go trzeba kłodowy dom.

Moi Drodzy Balowicze napiszcie mi prosze jak to w tych klodach wykonawcy robia otwory na instalacje elektryczna? Bo mam mala burze mozgu...Przed zlozeniem domu, czy po? I jeszcze jedno pytanie odnosnie elektryki. Puszka samogasnąca , czy niepalna?
Kabel YDYżo, czy kable niepalny HDGs 3x1,5 ??

marmur7
05-02-2015, 22:04
......
To byłaby przygoda...Samemu ściąć i wyrobić bale na swój dom! Ale bale, nie belki. Wyróbka, zrywka, zwózka...
Maciejuuuuu! Robiłeś coś takiego u sie?!


Najbliższy tego, o czym mówisz jest JerzyBW, który od początku do końca stawiał swoją chatkę sam. I jeśli pamięć mnie nie myli, nawet nie miał tam prundu więc szacun wielki :)

Remiks
05-02-2015, 22:20
Moi Drodzy Balowicze napiszcie mi prosze jak to w tych klodach wykonawcy robia otwory na instalacje elektryczna? Bo mam mala burze mozgu...Przed zlozeniem domu, czy po? I jeszcze jedno pytanie odnosnie elektryki. Puszka samogasnąca , czy niepalna?
Kabel YDYżo, czy kable niepalny HDGs 3x1,5 ??
T. zrobi ci otwory wie jak, tzn otwory pod gniazda i wyłączniki resztę musi pokombinować elektryk. Musisz dobrze przemyśleć miejsca gniazd i wyłączników bo po postawieniu domu już nie będzie tak lekko. Ja robię puszki samogasnące kabel YDYżo go gniazd 2.5 do oświetlenia 1,5 otwory na gniazda w pierwszej warstwie bala przewody rozprowadzone w wylewce w peszlu.

Kominki Piotr Batura
06-02-2015, 00:36
Najbliższy tego, o czym mówisz jest JerzyBW, który od początku do końca stawiał swoją chatkę sam. I jeśli pamięć mnie nie myli, nawet nie miał tam prundu więc szacun wielki :)

Szacun, fakt...

Obserwowałem chłopów jak budują domy na Białorusi. Jeszcze za czasów BSRR. Bogaty, no to skrzyknął ekipę. Biedny jechał sam do lasu codziennie rano. Ścinał jedną kłodę i przywoził ją na miejsce budowy. Podwózką konną. Obrabiał siekierą tak, by pasowała do poprzedniej i żeby wszystkie miały równą grubość. Potem szedł do innych zajęć. 30 dni = 30 kłód...Lasy państwowe. Nikogo nie pytał o zgodę. Nad Niemnem w okolicach Lidy...

marmur7
06-02-2015, 02:36
Szacun, fakt...

Obserwowałem chłopów jak budują domy na Białorusi. Jeszcze za czasów BSRR. Bogaty, no to skrzyknął ekipę. Biedny jechał sam do lasu codziennie rano. Ścinał jedną kłodę i przywoził ją na miejsce budowy. Podwózką konną. Obrabiał siekierą tak, by pasowała do poprzedniej i żeby wszystkie miały równą grubość. Potem szedł do innych zajęć. 30 dni = 30 kłód...Lasy państwowe. Nikogo nie pytał o zgodę. Nad Niemnem w okolicach Lidy...


Tu jest cos podobnego. Rączki to chłopaki mają wprawne. Siekierki , ręczne świdry, piły i strugane, drewniane kołki na łączeniach..

https://www.youtube.com/watch?v=_3J5wkJFJzE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D_3J5wkJFJzE)

JerzyBw
07-02-2015, 12:18
Tu jest cos podobnego. Rączki to chłopaki mają wprawne. Siekierki , ręczne świdry, piły i strugane, drewniane kołki na łączeniach..

https://www.youtube.com/watch?v=_3J5wkJFJzE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D_3J5wkJFJzE)

Ile ja tych filmów naoglądałem się - to nie wspomnę :)
Dla mnie belki, kłody, czy bale wybrał leśniczy.

מרכבה
07-02-2015, 16:05
303161 oficjalne nazewnictwo z normy.

gos1303
07-02-2015, 17:38
Celinka, fajnie że dzielisz się swoimi wrażeniami, mnie również straszono ze wszystkich stron jak to będzie tragicznie mieszkać w drewnianym domu. Ale tymi opiniami już dawno przestałem się przejmować.
Jakoś jednak nie zauważyłem aby więcej było osób niezadowolonych z domów drewnianych niż zadowolonych, i mówie tu tylko o tych osobach, które w nich mieszkają. Ja mam nadzieję, że dołączę do tej drugiej grupy.
Normy normami, dla chcącego znajdzie się rozwiązanie. Niedługo zimą zakażą otwierać okna w domu.
A tak wygląda mój obecny stan budowy, czapka na zimę już jest :)

http://i.imgur.com/GqblUzB.png

Algar zdradz prosze, czy ta Twoja dachowka to taka jak na zalaczonym zdjeciu? Dlaczego zrezygnowales ze strzechy?303177

gos1303
07-02-2015, 17:44
T. zrobi ci otwory wie jak, tzn otwory pod gniazda i wyłączniki resztę musi pokombinować elektryk. Musisz dobrze przemyśleć miejsca gniazd i wyłączników bo po postawieniu domu już nie będzie tak lekko. Ja robię puszki samogasnące kabel YDYżo go gniazd 2.5 do oświetlenia 1,5 otwory na gniazda w pierwszej warstwie bala przewody rozprowadzone w wylewce w peszlu.

Dziekuje za odpowiedz. Pan Elektryk tez mi powiedzial, ze puszki samogasnace i kabel YDYzo wystarcza.
Czekam z niecierpliwoscia na kolejne zdjecia od R.T. Jak przyjda to na pewno sie pochwale. Rozwazamy caly czas wybor stolarki okiennej i pokrycia dachowego, elektryka powiedzmy, ze juz mamy, za to hydraulika chyba z pod ziemi bede musiala wykopac;)

aglar
08-02-2015, 00:22
Algar zdradz prosze, czy ta Twoja dachowka to taka jak na zalaczonym zdjeciu? Dlaczego zrezygnowales ze strzechy?303177

Tak, to ta.
Tutaj masz lepszy rzut:
http://i.imgur.com/ytVRzRV.png

Strzeche odradzal mi moj goral. Powiedzial, ze niedawno remontowal dom, gdzie byl swiezo wymieniany dach ze strzechą, impregnowana itp.. Wyciagnął taka kempe trzeciny i z ciekawosci podpalil. Strasznie mu sie to jarało. Ale to nie tylko to zdecydowało, w teorii wiedziałem wszystko o strzechach, ale za mało poznałem właścicieli domów, którzy ją mają u siebie aby ocenić to przykrycie z praktycznego punktu widzenia. Wyobrazilem tez sobie, ze zostawiam ten stan surowy na niewiadomo ile miesiecy, bo ja nie wiem kiedy ten dom wykoncze. A u mnie dzialka nieogrodzona. A glupek czy dzieciak co z ciekawosci podpali zawsze sie moze znalezc, bo takie pokrycie budzi ciekawość. Wolalem wiec dla swojego spokoju zrezygnowac. mialem juz te dachowke na b. gospodarczym, wiec wiedzialem jak wyglada.
Ja ogolnie strzechy Ci nie odradzam, po prostu powiedziałem sobie, że nic na siłę. Strzecha ma praktycznie tylko 2 główne wady, to palność + niska trwałość w porównaniu np z dachówka. Poza tym same zalety jak dobrze położona i z dobrego materiału. Ale może sobie zrobię altanę :)

Kominki Piotr Batura
08-02-2015, 11:57
Widziałem takie dachówki belgijskie w super jakości. Proste, regularne, same oh i ah...

Te z domu aglara mają klimat...

מרכבה
08-02-2015, 19:56
Strzechy są dla bogatych ludzi, których stać na wyższe ubezpieczenie domu, o ile ktoś ubezpieczy.
Jak na razie dla mnie wybór jest jasny TC blacha, kładziona dokładnie jak ta obecna(przedwojenna)
nikt mi nie powie że sposób jest zły, przez 77 lat dach jest szczelny, widać to po łatach dachowych, łaty ?
jakie łaty co było płaskie szło na dach, więc co było ważne ? sposób na rąbek i zakłady czy jak to zwą, gwoździe ukryte pod blachą
i to działa.

kasia-k
09-02-2015, 02:21
ja mam w moim domu drewniane okna od pana Sosnowicza - polecam - firma z Olsztyna
http://www.sosnowicz.pl/okna.html

Slawo_mir
09-02-2015, 11:31
Witam,

Zaczynam budowę domu z bala i mam do Was pytanie odnośnie impregnacji.
Będę miał bala suszonego i struganego o grubości 18 cm bez ocieplenia.
Firma chce mi wykąpać bale w impregnacie biobójczym (pleśnie grzyby, owady), ale mi się to nie podoba bo
nie po to buduję dom drewniany żeby wdychać toksyny.
Impregnację chcę zrobić ale tylko zewnętrznie, wewnątrz wosk.
Jest jeszcze temat drewna na więźbę,poddasze mam użytkowe więc też nie chciałbym chemii.

Jak Wy rozwiązaliście te kwestie u siebie ?

Dziękuję i pozdrawiam,

Pientka
09-02-2015, 13:36
Slawo_mir, robiłem dokładnie tak jak ty. W środku wosk, na zewnątrz impregnacja środkami firmy Tikkurila. Malowane 1,5 roku temu i póki co bardzo OK.

marmur7
09-02-2015, 23:50
Witam,

Zaczynam budowę domu z bala i mam do Was pytanie odnośnie impregnacji.
Będę miał bala suszonego i struganego o grubości 18 cm bez ocieplenia.
Firma chce mi wykąpać bale w impregnacie biobójczym (pleśnie grzyby, owady), ale mi się to nie podoba bo
nie po to buduję dom drewniany żeby wdychać toksyny.
Impregnację chcę zrobić ale tylko zewnętrznie, wewnątrz wosk.
Jest jeszcze temat drewna na więźbę,poddasze mam użytkowe więc też nie chciałbym chemii.

Jak Wy rozwiązaliście te kwestie u siebie ?

Dziękuję i pozdrawiam,

Wykonawcy domów impregnują drewno wstępnie zwykle na środkach opartych na preparatach solnych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie musisz się obawiać o toksyczność takiego środka. Znacznie bardziej toksyczne będzie zagrzybienie drewna. Jak wspomniałem - jest to zwykle impregnacja wstępna, często nieodporna na wymywanie. Właściwą impregnację przeprowadzisz we własnym zakresie wybierając środek, który Ci odpowiada.

borge
10-02-2015, 08:37
Jest jeszcze temat drewna na więźbę,poddasze mam użytkowe więc też nie chciałbym chemii.

swoja wiezbe zabezpieczalem preparatem Boramon C30, jesli nawet to jakas chemia to raczej nieszczegolnie agresywna

@ Pientka mozesz napisac wiecej o zabezpieczeniu scian wewnatrz woskiem? (samodzielnie czy firma, jaki preparat, sposob wykonania, wyglad drewna po zabiegu, dlaczego wlasnie wosk, odczucia po wykonaniu?)
moze ktos inny kto woskowal sciany udzieli odpowiedzi na powyzsze?

pozdrawiam

Slawo_mir
10-02-2015, 09:52
Dzięki za Wasze opinie.

Może jestem trochę ekofreakiem jeżeli chodzi o chemię, ale wychodzę z założenie że jeżeli mam drewno zdrowe, suszone komorowo i czterostronnie strugane to taka "impregnacja" mi wystarczy i żadnej chemii w środku nie chcę.

Wiem że środki stosowane mają zazwyczaj atesty do stosowania wewnątrz (chociaż niektórzy stosują różne cuda) ale mimo wszystko jest to biobójcze a my też jesteśmy bio:yes:

Z atestami i badaniami to jest tak że coś jest nieszkodliwe dopóki nie zacznie być szkodliwe (azbest, formaldehyd).
Jeżeli coś jest dopuszczone do obrotu to nie znaczy że jest zupełnie nieszkodliwe a jedynie akceptowalnie szkodliwe.

Poniżej link do ciekawych artykułów :
http://budujzdrewna.pl/archiwum/dziesiec-przykazan/10-buduj-bez-chemii
http://budujzdrewna.pl/technologia/konstrukcja/jakie-drewno-na-wiezbe

Pozdrawiam,

Pientka
10-02-2015, 12:48
@borge - Środek był malowany przez firmę jakimś tanim woskiem do drewna. Drewno ciemnieje z białego w lekko żółtawy.Przed malowanie drewno było szlifowane i zasadniczo jest gładkie. Zewnątrz malowaliśmy w własnym zakresie.

Przed - http://1drv.ms/1DAhKGy
Po - http://1drv.ms/1A8zqtl
Po dwóch latach - http://1drv.ms/1A8zvgL

aglar
10-02-2015, 13:10
To wosk może być tani? :)

Pientka
10-02-2015, 13:23
Dodam tylko, że był to jakiś środek w postaci płynnej - nie stałej. Zapewne był to jakiś impregnat z woskiem. Stąd może różnica w cenie.

Remiks
10-02-2015, 14:24
Dodam tylko, że był to jakiś środek w postaci płynnej - nie stałej. Zapewne był to jakiś impregnat z woskiem. Stąd może różnica w cenie.

Jakiś środek - to niewiele mówi. Impregnowanie a woskowanie drewna to dwie różne rzeczy. Ja bale zabezpieczałem preparatem solnym a następnie olejowałem.

Pientka
10-02-2015, 15:35
No niestety nie znalazłem żadnej bardziej konkretnej informacji ;)

marmur7
10-02-2015, 16:01
Najtańszym, co nie znaczy, że bardzo tanim, jest altax woskowy.

Kominki Piotr Batura
10-02-2015, 21:48
Podjąłem decyzję by drewna (sosna) na stropie nie impregnować. Wystarczy mi lakierowany parkiet i podłoga z desek, których smród czułem przez rok...

Remiks
10-02-2015, 22:06
Podjąłem decyzję by drewna (sosna) na stropie nie impregnować. Wystarczy mi lakierowany parkiet i podłoga z desek, których smród czułem przez rok...
Impregnat na bazie soli to właściwie bezzapachowy. Sam lakierów w domu nie używałem. Ważne żeby drewno zabezpieczyć przed sinizną zwłaszcza na zewnątrz, sam zostawiłem bale na kilkanaście deszczowych dni i potem musiałem walczyć. Wewnątrz praktycznie do większości montowanego drewna używam oleju.

Kominki Piotr Batura
10-02-2015, 22:13
Impregnat na bazie soli to właściwie bezzapachowy. Sam lakierów w domu nie używałem. Ważne żeby drewno zabezpieczyć przed sinizną zwłaszcza na zewnątrz, sam zostawiłem bale na kilkanaście deszczowych dni i potem musiałem walczyć. Wewnątrz praktycznie do większości montowanego drewna używam oleju.

Wyciąłem połowę wpisu, bo wydawał mi się nudny i się zemściło....Jak najbardziej, na zewnątrz trzeba chronić drewno czym się da i jak się da! Nieustannie i wciąż. Chyba, że to sztachetki olchowe...;)

aiki
10-02-2015, 22:29
Opalanie jest dobrym zabezpieczeniem przed wilgocią, grzybem i ogniem.

ps. tylko rzeba lubić czarny kolor :)

Remiks
10-02-2015, 22:29
Wyciąłem połowę wpisu, bo wydawał mi się nudny i się zemściło....Jak najbardziej, na zewnątrz trzeba chronić drewno czym się da i jak się da! Nieustannie i wciąż. Chyba, że to sztachetki olchowe...;)
A co to olchowych nie trzeba zabezpieczać ja słyszałem że modrzewiowych i taki płot zrobiłem ale chyba zabezpieczę. A sosna olejowana fajnie wygląda.

Wojcieszek
11-02-2015, 00:45
Opalanie jest dobrym zabezpieczeniem przed wilgocią, grzybem i ogniem.

ps. tylko rzeba lubić czarny kolor :)
Dom opalany wcale nie jest czarny.
Przykład mojej chatki (i wielu innych umiejętnie opalonych) to pokazuje

Pientka
11-02-2015, 09:40
Jedyne drewno jakie nie wymaga impregnacji na zewnątrz to akacja. Reszta ma mniejszą (sosna) lub większą (dąb) wytrzymałość.

borge
11-02-2015, 18:22
@ Pientka dziekuje za informacje i fotki, ladnie to wyglada (i wosk,i wnetrze ; ) chyba tez sobie od wewnatrz zawoskuje sciany


Wewnątrz praktycznie do większości montowanego drewna używam oleju.

a mniej lapidarnie co to za olej?

pozdrawiam

Remiks
11-02-2015, 19:20
a mniej lapidarnie co to za olej?

Altax bezbarwny, przyznam że na zewnątrz też go stosowałem i jestem zadowolony. Nie bardzo pasowały mi lakiery i lazury wybrałem olej daje naturalną satynową powierzchnię drewna oczywiście co jakiś czas olejowanie trzeba powtarzać.

gos1303
12-02-2015, 11:15
Altax bezbarwny, przyznam że na zewnątrz też go stosowałem i jestem zadowolony. Nie bardzo pasowały mi lakiery i lazury wybrałem olej daje naturalną satynową powierzchnię drewna oczywiście co jakiś czas olejowanie trzeba powtarzać.

Witam Panowie.

Chcialam zapytac, czy jak dom stanie na wiosne to w tym roku nalezy go juz oleic/lakierowac? Nasze marzenie na dzien dzisiejszy prezentuje sie tak:

304054304055

Wojcieszek
12-02-2015, 12:00
Witam Panowie.

Chcialam zapytac, czy jak dom stanie na wiosne to w tym roku nalezy go juz oleic/lakierowac? Nasze marzenie na dzien dzisiejszy prezentuje sie tak:

304054304055

Mój Wykonawca, jak mantrę powtarzał te przykazania:
- dać mu (domowi) się przewietrzyć - niech sobie wiatr hula, niech go wysusza. Nie zamykać za szybko
- dać mu się wypocić - niech sobie drewno odsapnie, odda wilgoć, a miejscami żywicę. Jak się na to nie pozwoli, to i tak spod impregnatu powychodzą krople żywiczne
- dać mu się docisnąć. Nakryć dachówką, zostawić na zimę, niech go tony śniegu docisną. Postrzela sobie, dopasuje się.
Co nagle, to później trzeba będzie poprawiać. Poprawianie ma dotyczyć oczywiście wykończenia wnętrza. Nie konstrukcji domu.
Porównaj sobie te dwa zdjęcia:

https://lh4.googleusercontent.com/-4yj6w6x1VAI/UjNRCPAovCI/AAAAAAAAcWo/OhMekSwJf3o/s912/DSC04949.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-J5utLNLl75k/VAjb9tFBH2I/AAAAAAAAd9E/A34aMICNdCU/s912/DSC05945.JPG

Zwróć uwagę na szczeliny pod pionowymi belkami w świetle otworów drzwi/przejść. Niestety nie widać tego dobrze na zdjęciu, ale szczeliny zmniejszyły się o 2cm. Przypuszczam, że gdyby śnieg w tym roku dopisał, byłoby jeszcze o 1cm mniej. Niedługo zostaną założone ozdobne opaski osłaniające szczeliny (całość będzie mogła pracować), ale jestem przekonany, że za 1-2 lata, zapas zmniejszy się jeszcze bardziej.

marmur7
12-02-2015, 12:51
Witam Panowie.

Chcialam zapytac, czy jak dom stanie na wiosne to w tym roku nalezy go juz oleic/lakierowac? Nasze marzenie na dzien dzisiejszy prezentuje sie tak:

304054304055



Tak jak pisałem Ci na priva - nie ma sensu impregnowac bali przed zimą. Wojcieszek wspominał juz o osiadaniu i żywicy. U nas jednak żywica ( sosna okrągła od Logsa) to dość istotny problem estetyczny. Miejscami będziesz jej miała naprawdę sporo. Dopiero po jej usunięciu można mysleć o nasączaniu drewna woskiem, olejem czy innym specyfikiem.

Btw - będąc w odwiedzinach u Piotra Batury, widziałem Twój przyszły okragły piec. Fajne, fajne :)

Pientka
12-02-2015, 13:35
W moim wypadku przy wprowadzeniu się od zaraz zapasy na oknach po10 cm były całkowicie zasadne. Zmiana wysokości to po roku kilka dobrych centymetrów.

Kominki Piotr Batura
12-02-2015, 18:17
Tak jak pisałem Ci na priva - nie ma sensu impregnowac bali przed zimą. Wojcieszek wspominał juz o osiadaniu i żywicy. U nas jednak żywica ( sosna okrągła od Logsa) to dość istotny problem estetyczny. Miejscami będziesz jej miała naprawdę sporo. Dopiero po jej usunięciu można mysleć o nasączaniu drewna woskiem, olejem czy innym specyfikiem.

Btw - będąc w odwiedzinach u Piotra Batury, widziałem Twój przyszły okragły piec. Fajne, fajne :)

Jak go oddam....:D

A ja będąc u Marmura, wkurzyłem się! Mogłem jednak z bala budować....Ale z bala, nie z kantówek.

Remiks
12-02-2015, 18:21
Witam Panowie.

Chcialam zapytac, czy jak dom stanie na wiosne to w tym roku nalezy go juz oleic/lakierowac? Nasze marzenie na dzien dzisiejszy prezentuje sie tak:

304054304055

Trochanowski i tak impregnuje drewno raz chyba zaraz po okorowaniu drugi po postawieniu u siebie i po postawieniu u inwestora nowo obrobione powierzchnie, pogadaj z nim wiele Ci wyjaśni. Z doświadczenia wiem (nie tylko z własnej budowy), że największym problemem jest sinizna drewna bo paskudnie wygląda a najszybciej bierze płaskie poziome przetarte powierzchnie 9w Twoim domu to ostatni wieniec belki stropowe itp). Dom popryskaj jeszcze raz tym środkiem którego używa T jak najszybciej przykryj dachem, olejować można po lecie albo w następnym roku. Jeśli w przyszłym roku dom można umyć wodą z szarym mydłem troszkę wybieli i po tym olejować. Woskować możesz zawsze nawet po oleju jednak na zewnątrz woskowania bym nie polecał woski po kontakcie z wodą potrafią różnie się zachować. Jutro postaram się zrobić kilka aktualnych fotek olejowanego bala.

Remiks
12-02-2015, 18:41
Porównaj sobie te dwa zdjęcia:

https://lh4.googleusercontent.com/-4yj6w6x1VAI/UjNRCPAovCI/AAAAAAAAcWo/OhMekSwJf3o/s912/DSC04949.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-J5utLNLl75k/VAjb9tFBH2I/AAAAAAAAd9E/A34aMICNdCU/s912/DSC05945.JPG

Zwróć uwagę na szczeliny pod pionowymi belkami w świetle otworów drzwi/przejść. Niestety nie widać tego dobrze na zdjęciu, ale szczeliny zmniejszyły się o 2cm. Przypuszczam, że gdyby śnieg w tym roku dopisał, byłoby jeszcze o 1cm mniej. Niedługo zostaną założone ozdobne opaski osłaniające szczeliny (całość będzie mogła pracować), ale jestem przekonany, że za 1-2 lata, zapas zmniejszy się jeszcze bardziej.
Poczytaj troszkę o schnięciu drewna o zmianie wymiaru wzdłuż włókien i w porzek i zobaczysz dlaczego wykonawca zrobił tak jak zrobił. Jeśli twoje belki były suszone komorowo to te 2 cm przerwy może starczą natomiast jeśli były tylko w stanie powietrznosuchym to obawiam się że i tak z czasem zaczną się paczyć. W takim domu jak gos1303 czy moim pozostawia się pod stropem kilkanaście cm, w drzwiach kilka 8-10 a w oknach przynajmniej 5cm. Osiadanie bali związane jest ze zmianą wymiaru pod wpływem schnięcia, ciężar dachu ze śniegiem czy bez ma pośredni wpływ. Wiem że niektórzy nie mogą zrozumieć budowy domu z mokrego bala ale ta technologia jest już sprawdzona mój kierbud też nie wierzył i odradzał a jak zobaczył to cały dzień spędził na budowie zafascynowany. Pamiętam jak nas ostrzegano będą szczeliny , będzie wiało, będzie pękało oczywiście pęka bo taki urok drewna nie wieje jest cieplutko przyjemnie i klimatycznie przyznam mam jeden problem jest zbyt sucho ale to wiem dlaczego.

מרכבה
12-02-2015, 19:17
klimatycznie przyznam mam jeden problem jest zbyt sucho ale to wiem dlaczego ponieważ jest sporo "lewego" powietrza.
To dobrze dla domu, nie dobrze dla Ciebie, szczególnie drogi oddechowe nie lubią za sucho + unoszenie kurzu.

Z mokrego bala bym nie budował z prostej przyczyny, grzyby lubią wilgoć, ze smakiem będą pożywiać się drewnem o >20%.
Schnięcie bali też nie może być "gwałtowne" ponieważ zamiast przyśpieszyć proces, to nastąpi spowolnienie tego procesu, im bardziej suche drewno tym większy ma opór dyfuzyjny, o wilgotności 4% 4x większy niż EPS. ni ponad 240 . EPS ~60.
Stąd przesuszona "skórka" drewna spowalnia jego wysychania, jedyna dobra metoda to odpowiednie warunki "brzegowe" czyli
ciepło i sucho, bez suszenia bezpośrednio bala np na słońcu. Można wyszukać w literaturze pęcznienie drewna i schnięcie w różnych kierunkach
stycznym, promieniowym, wzdłużnym, dokładnie jest zbadane ile mm na ile % wilgotności przyrasta, lub kurczy się drewno.
Prościej, zostawiamy margines i czekamy, aż skurczy się do właściwego wymiaru

Wojcieszek
12-02-2015, 19:39
Poczytaj troszkę o schnięciu drewna o zmianie wymiaru wzdłuż włókien i w porzek i zobaczysz dlaczego wykonawca zrobił tak jak zrobił. [...] Osiadanie bali związane jest ze zmianą wymiaru pod wpływem schnięcia, ciężar dachu ze śniegiem czy bez ma pośredni wpływ. Wiem że niektórzy nie mogą zrozumieć budowy domu z mokrego bala ale ta technologia jest już sprawdzona mój kierbud też nie wierzył i odradzał a jak zobaczył to cały dzień spędził na budowie zafascynowany. Pamiętam jak nas ostrzegano będą szczeliny , będzie wiało, będzie pękało oczywiście pęka bo taki urok drewna nie wieje jest cieplutko przyjemnie i klimatycznie przyznam mam jeden problem jest zbyt sucho ale to wiem dlaczego.

Remiks... czasami mam wrażenie, że nie czytasz postów innych Forumowiczów do końca, i chcesz koniecznie wyrazić swoje zdanie zakładając czyjeś braki w wiedzy...

Post skierowany był do gos1303, i miał na celu uzmysłowienie jej, że napieranie na szybkie wykończenie świeżo zbudowanego domu z bala, może skończyć się późniejszymi poprawkami elementach wykończenia. Lepiej poczekać.
Zaprezentowane zdjęcia miały właśnie pokazać dynamiczne zmiany zachodzące w takim budynku w pierwszym okresie po postawieniu
Wiem jakie procesy zachodzą w samym drewnie (sporo pracuję w drewnie) jak i w samym budynku, więc nie ma potrzeby tłumaczenia dlaczego "szparka się zmniejsza". Ale dzięki za wykład.

Remiks
12-02-2015, 19:45
ponieważ jest sporo "lewego" powietrza.
Niestety tutaj się mylisz. powietrze nie jest lewe pochodzi z wentylacji a wilgotność spada ze względu na zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego.


To dobrze dla domu, nie dobrze dla Ciebie, szczególnie drogi oddechowe nie lubią za sucho + unoszenie kurzu.

Z mokrego bala bym nie budował z prostej przyczyny, grzyby lubią wilgoć, ze smakiem będą pożywiać się drewnem o >20%.
To że dla mnie niedobrze to wiem dlatego nawilżam. Ja wybudowałem z mokrego dodam że nawet schody zrobiłem eksperymentalnie z takiego miesiąc wcześnie ściętego, obok schodów jest ciepły piecokominek już drugi sezon ;-)

Remiks
12-02-2015, 19:55
Remiks... czasami mam wrażenie, że nie czytasz postów innych Forumowiczów do końca, i chcesz koniecznie wyrazić swoje zdanie zakładając czyjeś braki w wiedzy...

Post skierowany był do gos1303, i miał na celu uzmysłowienie jej, że napieranie na szybkie wykończenie świeżo zbudowanego domu z bala, może skończyć się późniejszymi poprawkami elementach wykończenia. Lepiej poczekać.
Zaprezentowane zdjęcia miały właśnie pokazać dynamiczne zmiany zachodzące w takim budynku w pierwszym okresie po postawieniu
Wiem jakie procesy zachodzą w samym drewnie (sporo pracuję w drewnie) jak i w samym budynku, więc nie ma potrzeby tłumaczenia dlaczego "szparka się zmniejsza". Ale dzięki za wykład.
Przepraszam, może masz racje że źle zrozumiałem Twoje intencje. Rozumiem że mieszkasz w podobnym do gos1303 domu, ja mieszkam a zawodowo stykałem się z konstrukcjami drewnianymi wiele lat i wiem jak trudno jest uwierzyć że to może się udać zwłaszcza jak wiele lat walczy się z wadami drewna powodowanymi schnięciem. Nie rozumiem dlaczego uważasz że nie powinienem komentować Twojego posta toż piszesz publicznie jeśli nie chcesz komentarzy i prowadzisz prywatną korespondencję pisz na priv.
Dla jasności nikogo nie namawiam do budowania z mokrego drewna mówię tylko że sam z takiego budowałem. oczywiście nie wszystko bo więźba z kvh, i gdybym budował jeszcze raz zrobił bym tak samo.

Kominki Piotr Batura
12-02-2015, 20:50
Niestety tutaj się mylisz. powietrze nie jest lewe pochodzi z wentylacji a wilgotność spada ze względu na zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego.


To że dla mnie niedobrze to wiem dlatego nawilżam. Ja wybudowałem z mokrego dodam że nawet schody zrobiłem eksperymentalnie z takiego miesiąc wcześnie ściętego, obok schodów jest ciepły piecokominek już drugi sezon ;-)

Palisz non stop?!

Remiks
12-02-2015, 21:02
Palisz non stop?!

Non stop ale raz na dobę ;-) wiem dokąd zmierzasz Piotrze z tą wilgotnością to jest tak że jak się nie pali to mniejszy problem da się nawilżyć prosto do 35% jak rozpalę to po pierwsze temperatura rośnie żona lubi wieczorem 25stopni, co ja poradzę. Wilgotność względna spada, do tego nakłada się zwiększona wymiana powietrza w domu kominek potrzebuje powietrza do spalania i tą samą ilość powietrza pobiera dom z zewnątrz przez kanały wentylacyjne i już mam 25%.

מרכבה
12-02-2015, 21:12
a zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego dokładnie potwierdza co napisałem, kominek wykonuje to co w innym wypadku zrobił by wentylator.
Samo przeganianie powietrza z miejsca na miejsce tego nie spowoduje, tylko rozumie się domyślnie że kominek potrzebuje powietrza i zasysa go
skąd popadnie, tzn naturalnie tworzy się lekkie podciśnienie i powoduje zaciąganie powietrza z zewnątrz, wiem ponieważ długo użytkowałem w domu
kuchnię http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTOaM-FNUOf5dzDec248SvE9vBtjavv1yqNMpWZ5g8CyQQ_YMFWpA
klimat był i owszem, tylko po nogach zaciągało chłodem, powietrza potrzebowała sporo do spalania.
Nie ma kuchni i jest "cieplej" tzn temperatura jest wszędzie równa bez przeciągów.

Stąd jeśli masz w planie podłączenie na zewnętrzne powietrze, to zrób większy komfort.

Aby na szybko wybudować dom potrzeba by było rozebrać parę domów co mają po X lat i złożyć jeden dom, choć było by to bardzo trudne.
Różne style, musiały by być domy z jednej okolicy. U mnie też będzie trochę reperacji przy drewnie.
Nie powiem że nie, zapowiada się pasjonujące doświadczenie z drewnem. Uknułem sobie, że ma być "gołe" drewno.
Na to ciepły kożuszek, tak mogę mieszkać.

Kominki Piotr Batura
12-02-2015, 21:19
Kominek bez podłączenia powietrza do spalania odseparowanym kanałem, wciąga do domu powietrze tylko gdy się w nim pali. To trzeci rodzaj stosowanej powszechnie wentylacji - wentylacja naturalna. Najmniej znana, bo zapomniana. Kiedyś jedyna:)

Wciągane jest takie powietrze, jakie akurat jest. Gdy na dworze deszcz i słota, kominek wręcz nawilża powietrze w domu. Gdy na dworze mróz - wysusza, i to znacznie...Niezły jest system skanalizowanego poboru powietrza do spalania, z trójnikiem na dolocie i uważnym palaczem w domu. Jak mróz na dworze - ciągnie kanałem z zewnątrz. W dni mokre, zamyka kanał i otwiera pobór z pomieszczenia, co automatycznie uruchamia pobór powietrza przez budynek z zewnątrz, szczelinami nawiewnymi lub otworami wentylacji grawitacyjnej.

Remiks
12-02-2015, 21:20
מרכבה Oczywiście masz rację ale ja się odnosiłem się do lewego powietrza żeby nikt nie miał na myśli nieszczelności, u mnie nawiewniki w każdym pomieszczeniu i specjalnie ich nie zakręcam (anemostaty) i tędy pobiera dom powietrze z zewnątrz.

Remiks
12-02-2015, 21:28
Kominek bez podłączenia powietrza do spalania odseparowanym kanałem, wciąga do domu powietrze tylko gdy się w nim pali. To trzeci rodzaj stosowanej powszechnie wentylacji - wentylacja naturalna. Najmniej znana, bo zapomniana. Kiedyś jedyna:)

Wciągane jest takie powietrze, jakie akurat jest. Gdy na dworze deszcz i słota, kominek wręcz nawilża powietrze w domu. Gdy na dworze mróz - wysusza, i to znacznie...Niezły jest system skanalizowanego poboru powietrza do spalania, z trójnikiem na dolocie i uważnym palaczem w domu. Jak mróz na dworze - ciągnie kanałem z zewnątrz. W dni mokre, zamyka kanał i otwiera pobór z pomieszczenia, co automatycznie uruchamia pobór powietrza z zewnątrz szczelinami nawiewnymi lub otworami wentylacji grawitacyjnej.
Piotrze sam wiesz że wszystko zależy od temperatury powietrza. Mokre, powiedzmy 80% powietrze na zewnątrz i temperatura +3stopnie po wejściu do domu i ogrzaniu do 23stopni to powiedzmy 30% wilgotność a może mniej(zastrzegam, tak sobie strzelam ale pewnie niewiele się mylę ;-) ) Niestety nie mogę zrobić sobie takiego poboru z wewnątrz z zewnątrz bo w następnym etapie ma być reku dlatego nawiewniki, wywiewniki w każdym pomieszczeniu działające w tej chwili troszkę jak wentylacja grawitacyjna. Oczywiście anemostaty spięte są kanałami ;-)

Kominki Piotr Batura
12-02-2015, 21:37
Piotrze sam wiesz że wszystko zależy od temperatury powietrza. Mokre, powiedzmy 80% powietrze na zewnątrz i temperatura +3stopnie po wejściu do domu i ogrzaniu do 23stopni to powiedzmy 30% wilgotność a może mniej(zastrzegam, tak sobie strzelam ale pewnie niewiele się mylę ;-) ) Niestety nie mogę zrobić sobie takiego poboru z wewnątrz z zewnątrz bo w następnym etapie ma być reku dlatego nawiewniki, wywiewniki w każdym pomieszczeniu działające w tej chwili troszkę jak wentylacja grawitacyjna. Oczywiście anemostaty spięte są kanałami ;-)

A ja tak ogólnie....może się komuś przyda...:)

Remiks
12-02-2015, 21:44
A ja tak ogólnie....może się komuś przyda...:)
A ...... tak mi się jakoś ubzdurało że to do mnie ;-) sorki

gos1303
12-02-2015, 22:05
Tak jak pisałem Ci na priva - nie ma sensu impregnowac bali przed zimą. Wojcieszek wspominał juz o osiadaniu i żywicy. U nas jednak żywica ( sosna okrągła od Logsa) to dość istotny problem estetyczny. Miejscami będziesz jej miała naprawdę sporo. Dopiero po jej usunięciu można mysleć o nasączaniu drewna woskiem, olejem czy innym specyfikiem.

Btw - będąc w odwiedzinach u Piotra Batury, widziałem Twój przyszły okragły piec. Fajne, fajne :)

Bardzo wszystkim dziekuje za rady. Musze przysiasc w wolnym czasie i spisac ten ogrom informacji. Wiem z doswiadczenia, ze wszystko i tak "wyjdzie w praniu".
Prwada jest taka, ze bardzo nie chcemy (albo i nie mozemy) czekac do nastepnego roku z cala wykonczeniowka. R.T. powiedzial, ze do lata jak poczekamy to bedzie mozna dzialac dalej.

Marku to prawda z tym piecem, ze taki wlasnie nam (czyt.mi) sie podoba, ale nie wiem, czy bedzie nas na takie cudo stac. Zobaczymy w marcu, chociaz juz doczytalam, ze Pan Piotr nie wie, czy mi go odda;) Ale jak nie odda, to pocieszam sie tym, ze tez bedzie mi zazdroscil jak i Tobie.

Remiks, dziekuje za info o sienieniu, na pewno zapamietam i zapytam czym to pryskac. Czekam na fotki.

marmur7
13-02-2015, 01:44
.

Marku to prawda z tym piecem, ze taki wlasnie nam (czyt.mi) sie podoba, ale nie wiem, czy bedzie nas na takie cudo stac. Zobaczymy w marcu, chociaz juz doczytalam, ze Pan Piotr nie wie, czy mi go odda;) Ale jak nie odda, to pocieszam sie tym, ze tez bedzie mi zazdroscil jak i Tobie.



Piotr ma u siebie sporo cudeniek, które bym mu cichcem zakorbił ;) Prócz tego okrągłego , podobał mi się piec prostokątny robiony z ręcznie wykonanych kafli - pikna rzecz. Na dodatek Piotr był delikatny jak oliwka dla niemowlaka i (prawie) nie marudził, że mam kominek Lechmy :D

Kominki Piotr Batura
13-02-2015, 09:31
Zawsze mogę Cię zdołować...wystarczy poprosić!:D

marmur7
13-02-2015, 09:58
Na sezon 2014/15 wystarczającego doła zapewnił mi komin, więc abonament na dodatkowe traumy mam zamiar wykupić dopiero w przyszłym roku :D

Kominki Piotr Batura
13-02-2015, 10:35
Na sezon 2014/15 wystarczającego doła zapewnił mi komin, więc abonament na dodatkowe traumy mam zamiar wykupić dopiero w przyszłym roku :D

Może zrobimy jakąś fotorelację dla balowiczów? To może niedowiarkom podziałać na zmysły...Poza tym z cholernymi mitami trzeba walczyć! Kupujesz z w dobrej wierze, czaisz się z decyzją tygodniami, obracasz złotówkę kilka razy zanim ją wydasz i....wpadasz w szambo socjotechniki współczesnego budownictwa, doradców budowlanych i magików od kreowania rzeczywistości handlowej....

gos1303
13-02-2015, 10:40
Piotr ma u siebie sporo cudeniek, które bym mu cichcem zakorbił ;) Prócz tego okrągłego , podobał mi się piec prostokątny robiony z ręcznie wykonanych kafli - pikna rzecz. Na dodatek Piotr był delikatny jak oliwka dla niemowlaka i (prawie) nie marudził, że mam kominek Lechmy :D

Zakorb dwa, jeden dla siebie, jeden dla mnie:yes: A Pan Piotr niech wrzuci to swoje cudo z recznie robionych kafli i sie pochwali.

Kominki Piotr Batura
13-02-2015, 10:45
Swój awatar z każdym postem wrzucam...:cool:

marmur7
13-02-2015, 11:03
Może zrobimy jakąś fotorelację dla balowiczów? To może niedowiarkom podziałać na zmysły...Poza tym z cholernymi mitami trzeba walczyć! Kupujesz z w dobrej wierze, czaisz się z decyzją tygodniami, obracasz złotówkę kilka razy zanim ją wydasz i....wpadasz w szambo socjotechniki współczesnego budownictwa, doradców budowlanych i magików od kreowania rzeczywistości handlowej....

Taa, można zrobić foto-przestrogę dla tych co się wahają i kurs krok po kroku dla tych co już uwalili i chcą się pocieszyć, że nie są jedyni ;) Tylko jest jeden problem - nie mam grilla dla 800 osób :D

Remiks
13-02-2015, 12:36
Obiecałem aktualne fotki olejowanego bala, olejowane przed dwoma laty.
304257
304258
to wewnątrz
304259
304260
i na zewnątrz
304262
i schody wykonane z mokrego drewna

borge
14-02-2015, 09:29
i schody wykonane z mokrego drewna

rozumiem ze te schody pociagniete Altaxem bezbarwnym?

pozdrawiam

Remiks
14-02-2015, 15:01
rozumiem ze te schody pociagniete Altaxem bezbarwnym?

pozdrawiam
Schody raz pociągnięte Altaxem i po jakimś czasie woskiem Starwax Antiquaire w płynie kolor machoń celem delikatnego zabarwienia drewna. Wszędzie mam sosnę a na schody niestety nie mogłem jej w okolicy dostać więc poszedł świerk a że jest jaśniejszy od sosny to woskiem delikatnie podbarwiłem.

Zdanek
17-02-2015, 10:44
Jeśli ktoś szuka pięknych rustykalnych drzwi to ja swoje odebrałem 2 tygodnie temu od tego Pana:
http://allegro.pl/drzwi-zewnetrzne-rustykalne-i5065927658.html

Polecam tego stolarza i jego pracownię:
http://stolarstworustykalne.com.pl/

ps. Nie mam żadnego interesu aby go polecać ani nie byłem o to proszony. W moim przypadku człowiek okazał się terminowy, uczciwy a jakość wykonania moich drzwi przerosła moje oczekiwania a więc daję sprawdzony namiar. Drzwi nie są tanie ale moim zdaniem warto.

Zdanek
20-02-2015, 14:14
Cześć marzy mi się komin w domu z bala wykonany z kamieni polnych. Właśnie są budowane 2 kominy sytemowe fi160 i fi200 obok siebie. Jak takie kominy obmurować kamieniem polnym aby zrobić to prawidłowo ?
Czy wykonanie platformy przymocowanej do więźby to dobry pomysł ?

Pewnie to wiedzą Panowie SIS, może coś podpowiedzą albo ktoś inny z forumowiczów kto już uporał się z tym problemem.

Remiks
20-02-2015, 14:35
Cześć marzy mi się komin w domu z bala wykonany z kamieni polnych. Właśnie są budowane 2 kominy sytemowe fi160 i fi200 obok siebie. Jak takie kominy obmurować kamieniem polnym aby zrobić to prawidłowo ?
Czy wykonanie platformy przymocowanej do więźby to dobry pomysł ?

Pewnie to wiedzą Panowie SIS, może coś podpowiedzą albo ktoś inny z forumowiczów kto już uporał się z tym problemem.

Po tym pomyśle na platformę wnioskuje że masz ochotę obudować kamieniem komin ponad dachem? Platforma w żadnym wypadku nie może być oparta na więźbie. Pewnie są firmy które potną kamień polny na pół, można by okleić ale czy ktoś tak robił i czy będzie to trwałe?

Zdanek
20-02-2015, 16:08
Po tym pomyśle na platformę wnioskuje że masz ochotę obudować kamieniem komin ponad dachem? Platforma w żadnym wypadku nie może być oparta na więźbie. Pewnie są firmy które potną kamień polny na pół, można by okleić ale czy ktoś tak robił i czy będzie to trwałe?
Też jestem ciekaw czy takie rozwiązanie będzie trwałe. Jeśli nie to trzeba by z całego kamienia go murować. Znalazłem instrukcję jak wykonać płytę wspornikową o którą mi chodziło.
http://www.brata.info/pl/technika-kominowa.php#wspornikowa

Czy ktoś jeszcze potwierdzi że nie można opierać platformy o więźbę ? Bo schiedel ma taki schemat do usztywnienia komina:
http://www.schiedel.pl/produkty/akcesoria/uchwyty-kominowe

Remiks
20-02-2015, 16:26
Też jestem ciekaw czy takie rozwiązanie będzie trwałe. Jeśli nie to trzeba by z całego kamienia go murować. Znalazłem instrukcję jak wykonać płytę wspornikową o którą mi chodziło.
http://www.brata.info/pl/technika-kominowa.php#wspornikowa

Czy ktoś jeszcze potwierdzi że nie można opierać platformy o więźbę ? Bo schiedel ma taki schemat do usztywnienia komina:
http://www.schiedel.pl/produkty/akcesoria/uchwyty-kominowe
A gdzie w tych linkach masz płytę opartą na więźbie? Pierwszy przypadek to płyta wylewana na kominie nie związana z więżbą, wylewana zresztą troszkę poniżej więźby a drugi przypadek to rozwiązanie do usztywnienia komina i nie jest związane z kominem, połączenie ślizgowe.

Zdanek
20-02-2015, 16:31
Platforma w żadnym wypadku nie może być oparta na więźbie.
Na więźbie to nie ale na podłodze stryszku tak od 14 minuty
https://www.youtube.com/watch?v=Pv_JSNKKZ9E

Remiks
20-02-2015, 16:46
Nie rozumiem o co chcesz zapytać? A może chcesz tylko podyskutować. W cytowanym filmie od 14 m obudowa oparta jest na płycie wspornikowej związanej z kominem a nie z konstrukcją dachu. W murowanym budynku możesz obudować sobie komin od stropu wspierając na nim ale w drewnianym nie radził bym. Oczywiście możesz zrobić jak uważasz przynajmniej okoliczni fachowcy zarobią na poprawkach ;-)

Kominki Piotr Batura
21-02-2015, 19:43
Też jestem ciekaw czy takie rozwiązanie będzie trwałe. Jeśli nie to trzeba by z całego kamienia go murować. Znalazłem instrukcję jak wykonać płytę wspornikową o którą mi chodziło.
http://www.brata.info/pl/technika-kominowa.php#wspornikowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.brata.info%2Fp l%2Ftechnika-kominowa.php%23wspornikowa)

Czy ktoś jeszcze potwierdzi że nie można opierać platformy o więźbę ? Bo schiedel ma taki schemat do usztywnienia komina:
http://www.schiedel.pl/produkty/akcesoria/uchwyty-kominowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.schiedel.pl%2F produkty%2Fakcesoria%2Fuchwyty-kominowe)

Mocowanie do więźby jest możliwe i wskazane. Linki dotyczą elementów stabilizujących komin. System stabilizujący przymocowany do krokwi, powinien mieć możliwość swobodnego przesuwania się w pionie wzdłuż osi komina. Nie ma to nic wspólnego z opieraniem czegokolwiek NA więźbie.

Kominki Piotr Batura
21-02-2015, 20:04
Na więźbie to nie ale na podłodze stryszku tak od 14 minuty
https://www.youtube.com/watch?v=Pv_JSNKKZ9E (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DPv_JSNKKZ9E)

"tak od 14 minuty" jest kilka informacji, które podsumuję tak : INSTRUKCJA JAK NIE NALEŻY BUDOWAĆ KOMINÓW SYSTEMOWYCH"

Remiks
21-02-2015, 21:00
Mocowanie do więźby jest możliwe i wskazane. Linki dotyczą elementów stabilizujących komin. System stabilizujący przymocowany do krokwi, powinien mieć możliwość swobodnego przesuwania się w pionie wzdłuż osi komina. Nie ma to nic wspólnego z opieraniem czegokolwiek NA więźbie.

Piotrze mocowanie czego do więźby jest wskazane? Link pierwszy dotyczy również płyty wspornikowej. Oczywiście opierać coś o więźbę można tylko nie może to być połączone sztywno z kominem zwłaszcza w domu z bali, wyobraź sobie że więźba w domu z bala wędruje w dół powiedzmy naście cm a jesteśmy w wątku domy z bali, a komin???

Kominki Piotr Batura
22-02-2015, 09:42
Komin systemowy jednociagowy (z jedną wentylacją też) trzeba stabilizować. Albo w połaci dachowej, co jest trudniejsze ze względu na szczelność, albo do krokwi. Chodzi o ruchy na bok, szczególnie obciążonej klinkierem konstrukcji (zakończenie klinkierem ponad dachem). Wrzucanie kilku ton cegieł od stropu (sugestia z filmiku), sadowiąc taka masę na kilku rachitycznych pustaczkach szczelinowych, to oczywiście prokurator...

Komin mający więcej kanałów, tworzy stabilną konstrukcję, która nie wymaga stabilizacji. Takie rzeczy powinien wiedzieć architekt, kierbud, co często ma miejsce...;)

Ruch drewna musi być uwzględniony, nawet jak chałupa już siądzie. Drewno "pracuje" do końca swoich i naszych dni...

Remiks
22-02-2015, 13:21
Komin systemowy jednociagowy (z jedną wentylacją też) trzeba stabilizować. Albo w połaci dachowej, co jest trudniejsze ze względu na szczelność, albo do krokwi. Chodzi o ruchy na bok, szczególnie obciążonej klinkierem konstrukcji (zakończenie klinkierem ponad dachem). Wrzucanie kilku ton cegieł od stropu (sugestia z filmiku), sadowiąc taka masę na kilku rachitycznych pustaczkach szczelinowych, to oczywiście prokurator...

Komin mający więcej kanałów, tworzy stabilną konstrukcję, która nie wymaga stabilizacji. Takie rzeczy powinien wiedzieć architekt, kierbud, co często ma miejsce...;)

Ruch drewna musi być uwzględniony, nawet jak chałupa już siądzie. Drewno "pracuje" do końca swoich i naszych dni...
Po tych wyjaśnieniach pełna zgoda. Dyskusja zaczęła się od #11115 postu teraz chyba już będzie pełna jasność co można i jak mocować do więźby ;-)

Wojcieszek
22-02-2015, 19:17
Zdenek. Przecież oglądałeś moją podbudowę pod komin, i nawet o tym rozmawialiśmy? :-)

U mnie platforma, to fundament, zakotwiony do komina. Platforma oczywiście znajduje się pod połacią dachu, i nie jest związana z więźbą. Murarz zwrócił uwagę, aby ewentualne ruchy węźby nie powodowały ocierania platformy, i ceglanej obudowy komina o wymiany i krokwie.
Murarz powiedział mi, że kotwił co 3 warstwę cegieł. Kotwy to krótkie odcinki pręta zbrojeniowego.

Kominki Piotr Batura
22-02-2015, 20:54
Zdenek. Przecież oglądałeś moją podbudowę pod komin, i nawet o tym rozmawialiśmy? :-)

U mnie platforma, to fundament, zakotwiony do komina. Platforma oczywiście znajduje się pod połacią dachu, i nie jest związana z więźbą. Murarz zwrócił uwagę, aby ewentualne ruchy węźby nie powodowały ocierania platformy, i ceglanej obudowy komina o wymiany i krokwie.
Murarz powiedział mi, że kotwił co 3 warstwę cegieł. Kotwy to krótkie odcinki pręta zbrojeniowego.

A co MURARZ mówił na ruchy komina pod naporem porywistych wiatrów?:)

Zdun Darek B
22-02-2015, 21:08
Nic nie mówił , bo tak lepiej ...
Ścianki z keramzytu nie są zbyt odporne na wszelkie obciążenia ..klinkiery... KAMIENIE polne...

Wojcieszek
22-02-2015, 22:46
Chodziło mi o ruch więźby w kierunku góra-dół. W kierunkach poziomych obudowa komina stabilizowana jest pomiędzy wymianami, krokwiami i jętką.

marmur7
23-02-2015, 01:05
A co MURARZ mówił na ruchy komina pod naporem porywistych wiatrów?:)

A propos ruchów komina związanych z wiatrem - mówimy wciąż o kominie jednokanałowym czy o wielokanałowych też ?

michuzg
23-02-2015, 08:05
To jeszcze ja tak dla przypomnienia - z jakim wkładem komin systemowy (będzie dużo palone kominkiem...)???

מרכבה
23-02-2015, 09:33
Ktoś tu mówił ze systemówka nie sprawdza się do palenia kominkiem no top.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=305662&d=1424678454 moje cudo :)
do remontu rocznik 1938 :)

marmur7
23-02-2015, 12:01
To jeszcze ja tak dla przypomnienia - z jakim wkładem komin systemowy (będzie dużo palone kominkiem...)???

Moja systemówka z wkładem ceramicznym wytrzymała 2 lata. Nie wnikam już czy to przypadek jednostkowy i czy było to spowodowane wadą fabryczną czy inną przyczyną - zmieniam na wkład stalowy, chcę mieć spokój na lata.

Kominki Piotr Batura
23-02-2015, 14:04
Chodziło mi o ruch więźby w kierunku góra-dół. W kierunkach poziomych obudowa komina stabilizowana jest pomiędzy wymianami, krokwiami i jętką.

Mamy tu chyba do czynienia z niezrozumiałym wzajemnym przekazem...Może uzgodnijmy zeznania, co to jest więźba. Dla mnie to właśnie krokwie, jętki, wymiany....

Kominki Piotr Batura
23-02-2015, 14:25
A propos ruchów komina związanych z wiatrem - mówimy wciąż o kominie jednokanałowym czy o wielokanałowych też ?

Więcej kanałów raczej nie wymaga stabilizacji, ale przypadki należy rozpatrywać indywidualnie. Siatka na kominie zamiast tynku nieźle zmienia jego odporność "na zginanie";). Długie odcinki komina ceglanego jednokanałowego też mają stabilizację. Wysokie wielokanałowe w układzie rzędowym też...Rozejrzyj się po dachach wokół siebie. Może jeszcze są te budowane przez prawdziwych majstrów....Czym innym były kominy np. w mleczarniach, cegielniach...Tam obliczenia statyczne miały solidne podstawy.

Filmik jest przerażającym przykładem ignorancji, braku kompetencji i braku odpowiedzialności. Wszystko po to by zwiększyć asortyment i zysk, bo sprzedając cegły, można przy okazji wcisnąć komin...

Kominki Piotr Batura
23-02-2015, 14:27
Ktoś tu mówił ze systemówka nie sprawdza się do palenia kominkiem no top.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=305662&d=1424678454 moje cudo :)
do remontu rocznik 1938 :)

Mam nadzieję, że z zewnątrz tego nie dotkniesz?

Zdanek
23-02-2015, 16:16
Komin systemowy jednociagowy (z jedną wentylacją też) trzeba stabilizować. Albo w połaci dachowej, co jest trudniejsze ze względu na szczelność, albo do krokwi. Chodzi o ruchy na bok, szczególnie obciążonej klinkierem konstrukcji (zakończenie klinkierem ponad dachem). Wrzucanie kilku ton cegieł od stropu (sugestia z filmiku), sadowiąc taka masę na kilku rachitycznych pustaczkach szczelinowych, to oczywiście prokurator...

Komin mający więcej kanałów, tworzy stabilną konstrukcję, która nie wymaga stabilizacji. Takie rzeczy powinien wiedzieć architekt, kierbud, co często ma miejsce...;)

Ruch drewna musi być uwzględniony, nawet jak chałupa już siądzie. Drewno "pracuje" do końca swoich i naszych dni...

W moim przypadku komin jest podwójny a więc będzie w miarę sztywny. W projekcie mam opisane rozwiązanie z kołnierzem żelbetowym .Skłaniam się do rozwiązania Wojcieszka z wylaniem platformy pod kamień na górze komina + dodatkowo jeśli jest taka konieczność zastosowania obejmy jaką proponuje schiedel. Oczywiście nie na sztywno tylko z kilkucentymetrowym luzem.
Czy jest konieczność robienia tej obejmy w przypadku 2 kominów 160 i 200 obok siebie ?

Dla tych co jeszcze nie budują kominów dodam aby pamiętali o podwójnej obróbce blacharskiej komin tak aby ruchy więźby góra dół nie spowodowały zerwania połączenia z kominem i nieszczelności.

Pozostało ostatnie pytanie. Czy ktoś obmurowywał komin kamieniem polnym ?? Czy jest to trwałe rozwiązanie ? Ja chciałbym tak zrobić tylko nie wiem czy całym kamieniem czy połówką murować do komina.

Dziękuję wszystkim za rzeczową dyskusję.

מרכבה
23-02-2015, 16:28
Mam nadzieję, że z zewnątrz tego nie dotkniesz? no właśnie z zewnątrz, ale wewnątrz będzie lity niczym nie zakryty bal.
Nawet jeśli bym chciał, to musiał by być to "zabytek" aby nie podlegać pod przepisy w czasie przebudowy.
EP teraz wynosi 120 kWh max + Uc max 0,25 W/m2K gdzie obecna ściana ma ~0,8 W/m2K izolując od środka to też tracę wygląd:(
nie mniej http://zabytki-podkarpacie.pl/dh/upload/838.kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa-w-humniskach(2).jpg elewacja jak widać na wzór jest :)
w moim regionie to tradycyjne wykończenie domów drewnianych.
http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/rynek-galicyjski/1_11.jpg http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/rynek-galicyjski/1_11.jpg
http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/rynek-galicyjski/1_33.jpg

http://skansen.sanok.pl/wp-content/gallery/rynek-galicyjski/1_8.jpg

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=294858&d=1419013133&thumb=0 kolor się zgadza, jeszcze nie mam zamodelowanych desek


Mamy tu chyba do czynienia z niezrozumiałym wzajemnym przekazem...Może uzgodnijmy zeznania, co to jest więźba. Dla mnie to właśnie krokwie, jętki, wymiany... może inaczej cała konstrukcja dachu, faktycznie jeśli dom osiądzie, a osiąść musi o te około 20cm to komin siłą rzeczy wyskoczy jak by z tej konstrukcji.
Dylatacja odpowiednia i na razie tyle
bo pasowało by się zastanowić jak temat ugryźć, aby było szczelnie i za jednym zamachem.


Pozostało ostatnie pytanie. Czy ktoś obmurowywał komin kamieniem polnym ?? Czy jest to trwałe rozwiązanie ? Ja chciałbym tak zrobić tylko nie wiem czy całym kamieniem czy połówką murować do komina. przynajmniej od nastu lat kominy
"tradycyjne" są budowane z cegły, surowej cegły.
Dobrze fugowana cegła, na fudze cementowej przetrwa naście lat.
U rodziców 30 lat i nic trzyma się bardzo dobrze, to samo capa z betonu.
Nie wiem czy wykonanie komina z polnych kamieni to będzie nasze ? czy może zapożyczenie z USA.

Czy będzie trwałe ? będzie o ile użyjesz kleju, bardzo masnej zaprawy cementowej, to prędzej kamień się złuszczy niż spoina odda.
Kamienie polecam dobrze wymyć pod ciśnieniem z zabrudzeń, kupić klej mrozoodporny
i

Remiks
23-02-2015, 17:12
Zdanek na początek postaw sobie jeden dwa pustaki kominowe i spróbuj obłożyć je kamieniem na sucho, zobaczysz jakie będą tego wymiary i czy będzie pasowało do dachu i do wysokości komina. Zastanawiałeś się jaka będzie waga takiej obudowy i jak zrobić obróbkę blacharską by była szczelna.
מרכבה szczelnie i za jednym zamachem da się zrobić, obróbka podwójna tyle że jej wysokość to właśnie 20cm nie każdemu to pasuje.

batata
03-03-2015, 01:51
Wracając do postu #10982 str545 o firmie Okna Mazurskie i nieudanym montażu...
Post był z połowy grudnia 2014.
Od soboty (28.02) mamy zamontowane właściwe okna. Tzn. jest pełna sosna, jest właściwy kolor (nareszcie mi się podoba, bo jest taki, jaki miał być), jest ciepła ramka, pakiet szybowy, jest niski próg- generalnie okna są takie, jakie miały być od początku. Czyli się da, tylko firma musi pilnować, jak poszczególne etapy produkcji, zgadzają z zamówieniem i ustaleniami z klientem, bo jak idzie na żywioł, to okna mogą się nie udać- tak jak było u nas.
Są drobne skuchy (np. w werando- jadalni jest 7 przeszkleń - 5 fixów i dwa okna- szprosy miały być na równej wysokości i tworzyć linię. W oknach wyszły wyżej, ale że są to szprosy wiedeńskie, montowane do szyby na silikon, więc raczej sami je obniżymy.
Drugi problem to drzwi tarasowe. Są to drzwi otwierane, z niskim progiem i zamkiem kulkowym ( do zatrzaskiwania przy wyjściu na zwentąrz). Ten zamek nie działał, nie załapywał. Panowie od montażu stwierdzili wypaczenie skrzydła i proponowali reklamację. Telefonicznie właściciel przyjął do wiadomości, ale potem panowie jeszcze pokombinowali, przesunęli jakoś ten zamek i drzwi zaczęły działać ( choć nadal są w kształcie lekkiej beczki). Chcemy to napisać do firmy- że warunkowo przyjmujemy, bo działa, ale zwracamy uwagę, że jak sie dalej wypaczy i nawet ten przesunięty zamek przestanie łapać, to będziemy reklamować i żądać wymiany skrzydła.
Generalnie jesteśmy zadowoleni, bo mamy okna, a myśleliśmy, że może będziemy mieli proces (poczytaliśmy wątki o spie.... oknach ).
Muszę też wspomnieć o wyjątkowo profesjonalnej ekipie monterskiej. Nie panowie z gatunku "będzie pani zadowolona", ale myślący i słuchający co się mowi i sami też wiedzący co mówią i robią. Montaż przebiegł na spokojnie i sprawnie. Wg. mojego męża powinno być dobrze, a on twierdzi, że się zna, choć nie mogę dojść skąd niby.:)

Podsumowując całość- okna początkowo zrobili złe, ale błąd został naprawiony. Trwało to trochę dłużej niż obiecano na początku, trochę trzeba było naciskać, ale skończyło się dobrze. Nie wiem co by było, gdyby był to dom w którym musielibyśmy zamieszkać i goniłyby nas terminy. My musieliśmy tylko przesunąć pewne prace wewnętrzne, raz nie zaprosić gości i zrezygnować z corocznego wyjazdu z grupą znajomych na narty :(
Gdybym miała poprawić naszą współpracę, to na wcześniej (bo w październiku) podpisaną umowę, kazałabym nanieść wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone tak do połowy listopada i ponownie dać nam ją do akceptacji. Wtedy fabryka otrzymałaby dokładnie wszystkie dane na jednej umowie. Tymczasem było tak, że zmiany wprowadzaliśmy mailowo, sprzedawca zapewniał, że zostaną uwzględnione, a gdzieś na etapie produkcji zapewne to ginęło. Teraz żałuję, że jak już WSZYSTKO było ustalone, to nie zażyczyłam sobie wysłania umowy z poprawkami. Pewnie udałoby się za pierwszym razem, bez strat i nerwów.
Trochę postu mi ucięło, ale już nie uzupełnię, bo trzeba zajrzeć czy nie ma mnie w łóżku.;)

Gasol
03-03-2015, 09:02
>jak sie dalej wypaczy i nawet ten przesunięty zamek przestanie łapać, to będziemy reklamować i żądać wymiany skrzydła.

Radzę uważać. Ja nie zwróciłem uwagi na to, że skrzydło drzwi wejściowych było lekko wypaczone. Teraz niestety efekt jest taki, że zimą wypaczenie powiększa się i robi się szpara przy zamku, co utrudnia zamykanie drzwi i dodatkowo wieje zimnym powietrzem.

aglar
03-03-2015, 17:54
Ja natomiast wybrałem okna od Wiktorczyka, dam znać jak przebiega zamówienie i jego realizacja, choć z nią się akurat nie spieszę, bardziej zależało mi na zimowych rabatach.

מרכבה
03-03-2015, 20:22
Drewno, to ma do siebie że pęcznieje pod wpływem wilgotności i kurczy przy wysychaniu, takie są uroki drzwi z litego drewna.
Wiem z czym to się je, ponieważ 4 sztuki mam, plus okna skrzynkowe i 3 komplety drzwi balkonowych z jodły, wespół z marnym wykonaniem = ciężkie zamykanie. Wypada

batata
04-03-2015, 01:58
Radzę uważać. Ja nie zwróciłem uwagi na to, że skrzydło drzwi wejściowych było lekko wypaczone. Teraz niestety efekt jest taki, że zimą wypaczenie powiększa się i robi się szpara przy zamku, co utrudnia zamykanie drzwi i dodatkowo wieje zimnym powietrzem.
Plan jest taki: wyślemy pismo o przebiegu montażu (chcemy M.in. pochwalić montażystów, bo im się to należy). W tym piśmie wymienimy też zastrzeżenie co do wykonania okien - drobiazg w postaci 4 małych szprosów, które możemy przesunąć sami lub zrobi to miejscowy stolarz, oraz drugie zastrzeżenie- wyginające się w beczkę jedno skrzydło drzwi tarasowych.
Mamy do zrobienie jeszcze drugie tyle okien na piętrze. Firma o tym wie, więc możemy trochę poczekać, zobaczyć jak skrzydło będzie się zachowywać i ew, zmienić je przy okazji montażu górnych okien. Tak byłoby dla nich najtaniej i najwygodniej. Po przesunięciu zamka drzwi się zamykają, ale jak się przyłoży długą poziomicę, to widać gdzie i ile odstają. Nie wiem czy te drzwi dadzą radę "się ułożyć", dlatego damy wybór- oni uwzględniają reklamację, ale ostateczną decyzję podejmiemy razem z zamówieniem górnych okien. Będzie można ocenić czy drzwiom się polepszyło czy pogorszyło.;)
Z Twoich doświadczeń wynika, że raczej się pogarsza, więc na pewno będziemy je bacznie obserwować.

Gasol
04-03-2015, 09:58
Z Twoich doświadczeń wynika, że raczej się pogarsza, więc na pewno będziemy je bacznie obserwować.

Raczej zmienia się w zależności od pory roku. Zimą moje drzwi wypaczone są bardziej niż latem.

KrashEw
04-03-2015, 13:46
Dom z bali jest moim największym marzeniem, niestety doświadczenia nie posiadam w tym temacie, ale najbardziej podoba mi się projekt gdzie parter jest wymurowany, a dopiero na tym mocowane jest kolejne pietro z bali, swietnie wygladają takie budynki na zboczu góry.

L'arcobaleno
04-03-2015, 22:22
Wieczór dobry wszystkim balowiczom,

W związku z tym, że nasz domek siada, potrzebne są rożne poprawki z tym związane. Z firmą, która nam postawiła budynek, kontaktować się nie mamy zamiaru, a inny firmy z tej branży nie chcą podejmować się drobnych poprawek, bo im to się nie opłaca i chcą się skupić tylko i wyłącznie na budowach od zera. Nie mogę znaleźć w internecie żadnej firmy, która zajmuje się remontem drewnianych domów, a czytać cały ten wątek nie mam czasu. Czy może ktoś z Was zna ekipę remontową do domów z bali?

Z góry dziękuję.

P.S. Proszę o info na priv, ponieważ nie przychodzą na maila powiadomienia o postach :(

marmur7
05-03-2015, 20:26
L'arcobaleno - napisz rzetelnie o wszystkim co Was spotkało ze strony firmy budującej dom. To będzie najcenniejsza wskazówka a przy okazji ostrzeżenie dla następnych inwestorów.

butynski
05-03-2015, 22:54
L'arcobaleno - napisz rzetelnie o wszystkim co Was spotkało ze strony firmy budującej dom. To będzie najcenniejsza wskazówka a przy okazji ostrzeżenie dla następnych inwestorów.

Tym bardziej ,że we wcześniejszych postach strasznie wychwalałaś firmę która Ci budowała . Pisałaś ,że jakość musi kosztować i okazało się ,że bylejakość też może być droga ! :bash:

butynski
05-03-2015, 23:00
Dla przypomnienia Twoje słowa : Mogę polecić jedną, jak nie zależy na oszczędzaniu - robią bardzo dobrze, ale drogo

marmur7
06-03-2015, 00:22
Dla przypomnienia Twoje słowa : Mogę polecić jedną, jak nie zależy na oszczędzaniu - robią bardzo dobrze, ale drogo

Ale L'arcobaleno w tej samej wypowiedzi sugerowała, że może przestrzec przed niesolidnymi firmami. Sądzę, że wśród nich znajdował sie jej wykonawca. Tym bardziej, że we wczesniejszym poście pytała o prawnika.
To jest takie po prostu ludzkie, że inwestorzy starają się być ufni i do konca wierzą, że skoro sami są uczciwi, to inni kierują się podobnymi zasadami.
Tym bardziej namawiam, żeby nie ukrywać nazw nieuczciwych firm. Warunek jest jeden - precyzyjny i rzetelny opis problemów jakie miały miejsce podczas budowy.

eniu
06-03-2015, 08:01
Dla przypomnienia Twoje słowa : Mogę polecić jedną, jak nie zależy na oszczędzaniu - robią bardzo dobrze, ale drogo

Butyński. Czym Ci Marmur na odcisk nadepnął?!:rolleyes:

aglar
06-03-2015, 08:11
To nie są słowa Marmura.

L'arcobaleno
06-03-2015, 09:12
Cud się stał i dostałam teraz powiadomienie o jednym poście w tym wątku.

butynski, skoro już tak śledzisz moje posty, to proszę je czytać uważnie. Ale masz racje - bylejakość też kosztuje fortunę.

Co do "wychwalania". Z 3 (!) ekip, co stawiali nasz dom, polecałam ostatnią, ale rok temu jej właściciel postanowił zmienić kierunek i teraz stawia nie domy a sauny. Druga firma, co robiła nam ogrzewanie jest bardzo "słynna" na tym forum, ale ja do nich nie mam, jak na razie, pretensji, ale też nie polecam.

Co do pierwszej firmy, co miała nam postawić dom pod klucz, ta historia jest bardzo długa i kosztowała mi sporo nerwów, czasu, finansów. Nie chce opisywać co przezywałam kilka lat - wybaczcie, proszę. Marmur, nie wiem, czy mogę podać nazwę firmy oraz nazwiska ludzi, bez opisywania całej sytuacji?

marmur7
06-03-2015, 10:36
Eniu - nie załapałeś, wypowiedź butynskiego, choć zawierała cytat z mojego postu, dotyczyła wcześniejszych wypowiedzi L'arcobaleno :)
Nawiasem mówiąc, takie nieporozumienia potrafią czasem upuścić krwi. Pamiętam jak kiedyś butynski w dobrej wierze komuś coś doradził, ten ostatni go nie zrozumiał, obraził się i chłodek tego romansu okazał się bardzo trwały ;)

L'arcobaleno - z tego co pamiętam, poniosłaś ogromne koszty napraw niedoróbek pozostawionych przez tę firmę . Nie wiem co by mnie wstrzymywało przed ostrzeżeniem innych inwestorów. Przecież za chwilę kolejny nieszczęśnik oczarowany własciwościami "sosny syberyjskiej" będzie dokładnie w takiej samej sytuacji. Tu nie chodzi o niecenzuralne przymiotniki okreslające Twój stosunek do nierzetelnego wykonawcy. Tego akurat bym unikał ;) Natomiast precyzyjnie wskazałbym wszystkie niezgodności z umową. Bez koloryzowania i subiektywnych odczuć.
Może być tylko jedno przeciwskazanie - jesteś w trakcie procesu i prawnik odradził Ci upublicznienie danych firmy.

L'arcobaleno
06-03-2015, 11:05
Marmur7, pamiętasz dobrze. Ale nie to było największym problemem. Mało tego, że firma złamała umowę w każdym punkcie, to oni jeszcze chcieli za ten budynek w prawie awaryjnym stanie podwójną stawkę, a rok temu pozwali nas do sądu! Na szczęście nasza pani prawnik poradziła sobie z napisaniem odpowiedzi w taki sposób, że firma zrezygnowała ze wszystkich swoich roszczeń i proces się skończył przed rozpoczęciem. Marmur, jestem bardzo zła na firmę, ale mam już dosyć spraw sądowych, więc chętnie podam zainteresowanym nazwę firmy i nazwiska osób na priwa. Dodam tylko, że firma jest z Częstochowy, a tartak ma w Omsku. Osoby z którymi się kontaktowałam, to Dariusz Cz., Bogusław P., a zarejestrowana firma na Kamile K.

Teraz moim największym marzeniem jest zapomnieć o tym wszystkim i skupić się na doprowadzeniu budynku do normalnego stanu (na razie nawet nie myślę o wykończeniu piętra) oraz założyć ogródek i ogrodzić teren. Zajmie nam to parę lat, ale mam nadzieję, że życie nie zmusi nas sprzedać nasz domek, bo już nie wyobrażam sobie powrotu do mieszkania albo do domu w innej technologii.

aglar
06-03-2015, 11:17
Spoko,. to ja podam i biore odpowiedzialnosc na siebie :D
To zadne przestepstwo napisac, kto Twoim zdaniem spaprał Ci robote.
http://www.megaszlif.pl/kontakt.php

L'arcobaleno
06-03-2015, 11:30
algar, przestępstwo może i żadne, ale jak się okazuje, pozwać do sądu można o tak sobie każdego, nawet nie przestępce i nie mając ŻADNYCH dowodów winy! ;) Dziękuję, że bierzesz na siebie odpowiedzialność. Niestety, trzeba uważać nie tylko na nazwy firm, a również na nazwiska osób.

eniu
06-03-2015, 11:44
algar, przestępstwo może i żadne, ale jak się okazuje, pozwać do sądu można o tak sobie każdego, nawet nie przestępce i nie mając ŻADNYCH dowodów winy! ;) Dziękuję, że bierzesz na siebie odpowiedzialność. Niestety, trzeba uważać nie tylko na nazwy firm, a również na nazwiska osób.

Jest tez grupa prawników, zafascynowanych amerykańskim prawem. "Daj mi petenta, a ja już zobaczę jak i z czego go oskubać"...- to takie motto. Mafia...

No i drugie motto: Firmy o której mówicie: :SZCZĘŚLIWY DOM DLA CAŁEJ RODZINY!:rolleyes:

L'arcobaleno
07-03-2015, 11:05
Jest tez grupa prawników, zafascynowanych amerykańskim prawem. "Daj mi petenta, a ja już zobaczę jak i z czego go oskubać"...- to takie motto. Mafia...

No i drugie motto: Firmy o której mówicie: :SZCZĘŚLIWY DOM DLA CAŁEJ RODZINY!:rolleyes:

eniu
, pierwsze motto chociaż jest prawdziwe. No a to drugie... nie będę komentować. :(

michuzg
21-03-2015, 22:50
Ma może ktoś z szanownych forumowiczów kalkulator, w którym mógłbym przeliczać grubość izolacji z wełny (w zakresie lambda od 0,032 do 0,045)? Takowego na necie nie znalazłem... A w projekcie mam wełnę 0,044 z taką grubością, że mógłbym sobie w niej łóżko zrobić i się zmieścić...

מרכבה
22-03-2015, 12:44
grubość / przez lambda = opór = 1/opór = współczynnik U.
prosty przykład
0,1m /0,04W/mK= 2,5 m2K/w co daje 1/2,5 =0,4 W/m2K...
wklep sobie do arkusza kalkulacyjnego i masz gotowy kalkulator ..

michuzg
22-03-2015, 20:43
grubość / przez lambda = opór = 1/opór = współczynnik U.
prosty przykład
0,1m /0,04W/mK= 2,5 m2K/w co daje 1/2,5 =0,4 W/m2K...
wklep sobie do arkusza kalkulacyjnego i masz gotowy kalkulator ..

Dzięki :)

מרכבה
23-03-2015, 21:10
http://programy.budownictwopolskie.pl/program/termika-pl tu jest jeszcze z obliczeniem
ciśnienia cząstkowego pary wodnej w przegrodzie, co by wiedzieć, czy jakieś kondensacje nie będą się chciały pojawić.

gos1303
24-03-2015, 11:07
Witam wszytkich Balowiczow.

Chcialam tylko nieskromnie sie pochwalic jak to u nas wyglada. Dziesiec dni temu bylismy w Miedzyrzeczu zobaczyc na dzialce u wykonawcy jak ten nasz domek wyglda a dzisiaj na naszej dzialce robota idzie pelna para.

milego dnia:)309899309900

marmur7
24-03-2015, 11:25
Nieskromnie powiem więc, że super :) Jeden dzień stawiania konstrukcji, potem więźba i można przyjmować gości ;)

gos1303
24-03-2015, 11:47
Taaaaak, oczywiscie :) Marek Ty wiesz, ze marzy mi sie grudniowa parapetowa, ale zobaczymy jak to bedzie.

marmur7
24-03-2015, 12:13
Z Waszą zdalną budową jest może trochę inaczej, ale w standardowych warunkach zwykle przed główną parapetówą następuje kilkanaście przedparapetówek ;)

Remiks
24-03-2015, 18:16
Gosia gratulacje, pamiętam jak nasz powstawał jaka była radość.

gos1303
25-03-2015, 09:32
Gosia gratulacje, pamiętam jak nasz powstawał jaka była radość.

Bardzo dziekuje. Faktycznie cieszymy sie bardzo, tylko ta odleglosc nas dobija. Nasi sasiedzi zdaja nam za to relacje na bierzaco, mowia, ze dom cieszy sie duzym zainteresowaniem i ludzie przychodza ogladac jak postepuja prace:)
Panowie, czy musze o czyms wiedziec/pamietac zanim ekipa Logs wyjedzie?
A wczoraj wygladalo to juz tak.....310042310043

מרכבה
25-03-2015, 11:41
Pozwolenie na ten dom musiała być co najmniej z 2013-12-31 jak nie wcześniej inaczej- Polska to dziwny kraj ..
na żyletki chcą aby spełniać Uc max 0,25 W/m2K i EP 120 kWh/m2,
bez izolacji ten dom nie spełnia przepisów od 2014-01-01 w sprawie charakterystyki energetycznej i to jest cały Polski bigosik ..

michuzg
25-03-2015, 12:29
Pozwolenie na ten dom musiała być co najmniej z 2013-12-31 jak nie wcześniej inaczej- Polska to dziwny kraj ..
na żyletki chcą aby spełniać Uc max 0,25 W/m2K i EP 120 kWh/m2,
bez izolacji ten dom nie spełnia przepisów od 2014-01-01 w sprawie charakterystyki energetycznej i to jest cały Polski bigosik ..

A skąd wiesz, że wewnątrz ocieplenia nie będą mieli?

Poza tym, moim zdaniem, to wybór każdego z nas w czym chce mieszkać...

marmur7
25-03-2015, 12:58
Ano pozwolenie wydane przed 31.12.2013 więc w tym akurat przypadku teza o bigosiku nietrafiona :) A Polska to rzeczywiście dziwny kraj - lobby styropianowe razem z urzędasami doszli do wniosku, że przeciętny Kowalski jest za głupi, żeby wiedzieć jak chce mieszkać i trzeba mu to narzucić z góry :)

gos1303
25-03-2015, 15:38
Pozwolenie na ten dom musiała być co najmniej z 2013-12-31 jak nie wcześniej inaczej- Polska to dziwny kraj ..
na żyletki chcą aby spełniać Uc max 0,25 W/m2K i EP 120 kWh/m2,
bez izolacji ten dom nie spełnia przepisów od 2014-01-01 w sprawie charakterystyki energetycznej i to jest cały Polski bigosik ..

Pozwolenie otrzymalismy w maju 2013. Wewnatrz nie bedzie zadnego ocieplenia, wszedzie sciany drewniane. Na pewno podziele sie na forum (jak juz zamieszkamy), czy zamarzamy, czy jednak nie:)

מרכבה
25-03-2015, 15:40
To bardzo źle się dzieje, ponieważ to powinno działać oddolnie, nie od górnie.
Mi nawet nie potrzeba żadnych zapisów, aby dojść do wniosku, ale nikogo inaczej jak na własnym przykładzie nie chciał bym
pod § stawiać pod ścianą.
http://www.baubiologie.at/wp/projekt/?pr=427&na=fuenfstoeckiges_huis_van_stro_in_amsterdam,_nie derlande zawsze sytyropianowców można postraszyć...
Już taki jestem że lubię sobie sam nakazywać pewne wymagania, stąd trochę potu trzeba będzie wylać, aby doprowadzić mojego balowca do stanu świetności. Jezu, jak słyszę podpowiedzi- aby pokryć środek płytą GK to mnie kręci.:mad:

http://www.magazindomov.ru/wp-content/uploads/2011/09/Haus-Simma-7.jpg wolę chwilę pomęczyć się i skleić sobie odpowiednią deskę i zrobić coś w ten deseń... oczywiście ściana będzie z bali, sufit ? 2 -3 ściany można by było tak zrobić...

michuzg
25-03-2015, 16:30
Ciekawy link.

I tak żartem trochę - ciekawy jaki jest współczynnik przenikania dla słomy...

P.S. - Oddolnie - też nie będę ocieplała bala, ani od wewnątrz ani od zewnątrz (nie mieści się to w moich granicach pojmowania słów - spełnienie marzeń). Wolę spełnić marzenie i zamarznąć (umrę szczęśliwy) :P

מרכבה
25-03-2015, 18:37
Sprawa jest o tyle ciekawa, że po 2014-01-01 spełnienie wymagań- potrzeba by było 70cm drewna.
To jest wskazówka dla przyszłych balowiczów, którzy będą chcieli mieć dom z drewna.

Pozwolenie otrzymalismy w maju 2013. Wewnatrz nie bedzie zadnego ocieplenia, wszedzie sciany drewniane. Na pewno podziele sie na forum (jak juz zamieszkamy), czy zamarzamy, czy jednak nie źle nie będzie na pewno, jak by nie było
to ekwiwalent 1,3m ceglanej ściany, trzeba mieć tego świadomość..
jakoś "ludzie" ogrzewają gołego ceglaka, zresztą rodzice mają z maxów bez mała 2x gorszą przegrodę jak Twój, tak że ogrzać się to da tym bardziej, szczególnie że drewno jest dość pojemne na ciepło.. kwestia racjonalnego doboru źródła ciepła.

kreos
26-03-2015, 10:05
Witam Wszystkich.
Wiosna za oknem więc trzeba się zabierać do roboty.
Jestem na etapie poszukiwania ekipy do postawienia niewielkiego domu z połówki bala i mam pytanie do szanownych forumowiczów tego działu.
Czy ktoś z was miał okazje korzystać z usług " DACH GONT" lub " LOG HOUSE "
Czy możecie podzielić się opiniami na temat tych firm ?
Ze wszystkich zapytań jakie wysłałem do różnych firm wybrałem te dwie ze względu na przejrzystość wyceny.
U pierwszej już byłem z wizytą jeszcze w tamtym roku, dziś jadę do drugiej .
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

Ratoman
27-03-2015, 23:16
Witam, intersuje mnie budowa domów jednorodzinnych. I mam takie pytanie. Czy dom z bali może nadawać sie na dom do całorocznego zamieszkania? Jak to wygląda i akie są mniej więcej koszta takiego domu?

מרכבה
27-03-2015, 23:24
Oczywiście, drewno to sama natura, klimat, teraz tylko bigos jest z wymaganiami technicznymi.
Idealnie było by mieć bale z izolacją w środku, cóż - warunki techniczne.
Koszt ? dobrze przygotowana budowa, trwa krótko, nie latasz z kielnią.
Nawet jak robisz instalacje, to możesz już pić kawę i cieszyć się ładnym wnętrzem.
Drewno jest bardzo ciekawym materiałem, ma pojemność cieplną niczym cegła, przy 4 x lepszej izolacyjności.

Kominki Piotr Batura
29-03-2015, 08:52
To bardzo źle się dzieje, ponieważ to powinno działać oddolnie, nie od górnie.
Mi nawet nie potrzeba żadnych zapisów, aby dojść do wniosku, ale nikogo inaczej jak na własnym przykładzie nie chciał bym
pod § stawiać pod ścianą.
http://www.baubiologie.at/wp/projekt/?pr=427&na=fuenfstoeckiges_huis_van_stro_in_amsterdam,_nie derlande (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.baubiologie.at %2Fwp%2Fprojekt%2F%3Fpr%3D427%26na%3Dfuenfstoeckig es_huis_van_stro_in_amsterdam%2C_niederlande) zawsze sytyropianowców można postraszyć...
Już taki jestem że lubię sobie sam nakazywać pewne wymagania, stąd trochę potu trzeba będzie wylać, aby doprowadzić mojego balowca do stanu świetności. Jezu, jak słyszę podpowiedzi- aby pokryć środek płytą GK to mnie kręci.:mad:

http://www.magazindomov.ru/wp-content/uploads/2011/09/Haus-Simma-7.jpg wolę chwilę pomęczyć się i skleić sobie odpowiednią deskę i zrobić coś w ten deseń... oczywiście ściana będzie z bali, sufit ? 2 -3 ściany można by było tak zrobić...

Tak to można "buazeriom" zrobić a chatę sklecić z suporka. Po kiego grzyba bala męczyć?! Wiem, ze u Ciebie inna idea z pomysłem związana, ale w tym wątku chyba o coś innego chodzi...

Przy okazji...Zaciekawił mnie Twój wpis wpis: "Drewno jest bardzo ciekawym materiałem, ma pojemność cieplną niczym cegła, przy 4 x lepszej izolacyjności."

Jakieś dane na temat pojemności cieplnej drewna? Najlepiej w zestawieniu z cegłą....

maciej74
29-03-2015, 09:39
oj Piotrze wsadziłeś kij w mrowisko :) teraz się zacznie , będzie wykład ,wykresy i liczby czołgista zapisze się na śmierć :).

marmur7
29-03-2015, 10:45
Przy okazji...Zaciekawił mnie Twój wpis wpis: "Drewno jest bardzo ciekawym materiałem, ma pojemność cieplną niczym cegła, przy 4 x lepszej izolacyjności."

Jakieś dane na temat pojemności cieplnej drewna? Najlepiej w zestawieniu z cegłą....

Piotrze - kiedys pisał o tym W. Nitka. Nie chce mi się teraz szukać linka, ale dotyczyło to izolacyjności domów z bali. Amerykanie wybudowali obok siebie kilka domów z różnych materiałów i badali ich właściwości cieplne w pewnym okresie czasu. Okazało się, że w praktyce, wbrew obiegowym opiniom, pojemność cieplna drewna jest zaskakująco duża. Nie pamiętam czy w artykule jest zestawienie drewno-cegła, ale w bilansie okresowym, dom z bali wypadał korzystnie.

gocha-gospocha32
29-03-2015, 12:01
Witam, jestem tu nowa, chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat firmy Pana Biernackiego. Budował ktoś z nimi? Wiem, że są dwie firmy, Pana S.Biernackiego i niedaleko jest też Kamil Biernacki. Miał ktoś z nimi styczność? Byłabym wdzięczna za odpowiedź. W Pozdrawiam.

butynski
29-03-2015, 12:02
http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-z-bali/izolacyjnosc-cieplna-domow-z-bali Artykuł p. Nitki

butynski
29-03-2015, 12:21
i jeszcze to http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-z-bali/pojemnosc-cieplna-domow-z-bali

marmur7
29-03-2015, 12:53
O tym artykule właśnie pisałem. Przy czym w pierwszym linku jest błąd - pod zdjęciem nr 5, w opisie eksperymentu porównawczego jest data 1880 rok. Powinno być oczywiście 1980.

מרכבה
29-03-2015, 13:01
oj Piotrze wsadziłeś kij w mrowisko teraz się zacznie , będzie wykład ,wykresy i liczby czołgista zapisze się na śmierć aż tak źle nie będzie ;) pokazałem na zdjęciu że można tak wykonać ścianę, co nie znaczy że trzeba nią zaklejać wszystko jak popadnie, działówkę ?
fragment .. obróbkę wnęk okiennych itp..
Co do pojemności .. wg danych drewno ma 2,5 kJ/kg pojemności cieplnej ..cegła 0,8 kJ/kg .. cegła jest bardziej masywna ..
przyjmuje się 1800kg/m3 drewno 450-550 kg/m3zależy od przyrostów itp..
bierzmy 500kg x2,5 = 1250 kJ
cegła 1800x0,8=1440 kJ
co daje odpowiednio 0,4 kWh / na stopień K/C
i dla drewna 0,34 ..kWh/C oczywiście w 1m3 przegrody ..
dla drewna dębowego licząc 700 kg 1750 kJ i 0,48 kWh /C czyli dąb rządzi ..

a i to co jest w artykule ma też odzwierciedlenie w obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku ..
pod hasłem stała czasowa ..
Jest prosta zależność
mając już dane odnośnie ilości kWh w przegrodzie
i mając U przegrody .. można policzyć jak długo będzie się chłodzić ..
przy odpowiedniej izolacji i naszych warunkach kimatycznych .. wychłodzenie nie nastąpi nigdy ..
czytaj standard samogrzejnyj

Kominki Piotr Batura
29-03-2015, 14:59
Dzięki chłopaki za ciekawą literaturę...:)

מרכבה
29-03-2015, 23:56
Teraz jak to się ma
mamy U izolacji =0,2 W/m2K przy powierzchni 100m2 daje 20W/K
mamy teraz tak
20cm cegły 0,08 ( kWh/m2)/C co daje 8kWh / 100m2 na 1stC.
20cm drewna 0,068 (kWh/m2 )/stC co daje 6,8 kWh na 100m2 /stC
20cm BK( 500 odmiany)→ daje to 0,8x500= 400kJ =0,11 kWh /m3 co daje 0,022 /1m2 i 2,2kWh /stC na 100m2

ile czasu będzie ściana stygnąć do +10st ..
cegłą ? 8kWh * 10 stC = 80 kWh
drewno 68 kWh
BK 22 kWh
Na zewnątrz jest -20 ..
różnica dt =40st
20W/K * 40K = 800 Wat
co daje 0,8 kW i
cegła 80 kWh/0,8 kW =100 godzin
85 godzin dla drewna
i 27,5 godziny dla BK..
oczywiście bez wpływu samego materiału na wartość U.. przyjmowałem że tylko EPS/Wełna broni przed ucieczką ciepła
dodać izolacyjność drewna do bilansu i mamy efekt równy było by U = 0,16 ( 0,2 /0,16 = 1,25 .. na 0,2U potrzeba 5m2K/W tzw oporu cieplnego tu mamy dodatkowo 1,25 oporu łącznie 6,25 co daje 1/6,25 = 0,16..
co daje 16W/K 640 Wat straty przy -20(dt 40)
i daje 68 kWh/0,64 kW =106,25 .. cegła została obalona z tronu materiału trzymającego ciepło :P
Teraz ładne jodły z północnego lasu ..gęste jak dęby i mamy totalną klęskę ..
jak widać dom drewniany jest w stanie trzymać tak długo ciepło że mróz się skończy...

ba zobaczmy co daje ekstremalna izolacja ?
niech będzie U 0,05W/m2K co daje 5W/K na 100m2 i
200 Wat na dt 40st
340 godzin .. tyle trzeba by było na rozładowanie ściany o 10st ..
bez żadnego ogrzewania.
Teraz może golasek bal ..mamy 1,25 m2K/W co daje U 0,8 W/m2K
co daje 80 W/K i 2,4 kW na 40dt
mamy zatem 68/ 2,4=28,3 godziny na ostygnięcie do +10st
Tylko pod warunkiem że cała ściana z drewna będzie mieć w momencie startu
+20 stC w całym przekroju .. co jest nie możliwe ..
Z rozkładu temperatur widać że +10st jest 4cm pod powierzchnią bala ..
co jest 1/5 wartości z 68 kWh i mamy tylko 13,6 kWh możliwe do zagospodarowania
co przy stracie 2,4 kW daje 5,6 godziny na osiągnięcie temp +10 na powierzchni ściany ..
W przypadku bardzie bliski naturze, mamy jeszcze ściany wewnętrzne posadzkę itp
obudowę kominka .. stąd ten czas się wydłuża..

kolek20
31-03-2015, 12:39
מרכבה
Brawo. Widzę że w końcu odrobiłeś pracę domową dzięki czemu przestałeś w swoich obliczeniach bezkrytycznie posługiwać się współczynnikami U i R a zacząłeś uwzględniać również inne parametry. Parametry które nijak nie trafiają do głów unijnych urzędasów żyjących pod naciskiem lobby koncernów produkujących materiały izolacyjne.
Miło widzieć jak zacząłeś z większym szacunkiem mówić o drewnie i z głównego wroga tego wątku stałeś się całkiem miłym jego uczestnikiem i współtwórcą. Cieszę się z tego bo niewątpliwie masz duży potencjał dzięki któremu w matematyczny sposób potrafisz nam wyjaśnić dlaczego nasze domy są ciepłe mimo tego że nie powinny. Na drewno trzeba patrzeć całościowo. To niby tylko podstawy termodynamiki ale nie liczmy na to że zrozumieją ją wspomniani wyżej urzędnicy . O tym co piszesz jest mowa w tym artykule, bo głupi amerykanie jak zwykle nie są do końca tacy głupi jak nam się wydaje i o pewnych rzeczach wiedzą dużo więcej:
https://evstudio.wordpress.com/category/log-construction/page/2/

Na dole strony pod tytułem: The Skinny on Thermal Mass

מרכבה
31-03-2015, 14:41
מרכבה
Brawo. Widzę że w końcu odrobiłeś pracę domową dzięki czemu przestałeś w swoich obliczeniach bezkrytycznie posługiwać się współczynnikami U i R a zacząłeś uwzględniać również inne parametry mój błąd polegał na tym że za mało było przykładowych liczb, opartych na wspomnianych U i R.

ba zobaczmy co daje ekstremalna izolacja ?
niech będzie U 0,05W/m2K co daje 5W/K na 100m2 i
200 Wat na dt 40st
340 godzin .. tyle trzeba by było na rozładowanie ściany o 10st ..
bez żadnego ogrzewania. widać też potencjał z izolacji, http://www.baubiologie.at/wp/projekt/?pr=447&na=7-stoeckiger_modulbau_in_den_vogesen nie koniecznie komercyjnej, izolacja rośnie sobie na polach .. a to już bardzo boli komercję ..
U mnie może być jeden zasadniczy problem, powierzchnia zabudowy .. stąd ze słomą nie poszaleje..

Zmierzam ku temu, aby pogodzić pewne rzeczy i nie potrzeba mi w tym celu unijnych kagańców, mnie przekonują liczby ..

kolek20
31-03-2015, 15:36
izolacja rośnie sobie na polach .. a to już bardzo boli komercję ..
U mnie może być jeden zasadniczy problem, powierzchnia zabudowy .. stąd ze słomą nie poszaleje..

Zmierzam ku temu, aby pogodzić pewne rzeczy i nie potrzeba mi w tym celu unijnych kagańców, mnie przekonują liczby ..

W krajach gdzie zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie wygrywa z komerchą i taniością istnieją rozwiązania które mogą ci się spodobać.

I tak Niemcy mają swoje STEICO - izolacja która podobnie jak lite drewno ma możliwość akumulowania ciepła. Niestety w Niemczech jest to materiał dotowany u nas nie przez co cena nie jest atutem. Pozostają walory zdrowotne.

W Finlandii, gdzie świadomość mieszkańców jest jeszcze większa istnieje duży opór przed rozwiązaniami typu styropian czy piana. Oni mają swój ekofiber. Niestety unia naciska i narzuca nowe normy udowadniając że teraz najlepsza jest piana. Co zrobili Finowie? Odpowiednik naszego Instytutu Budownictwa powiedział: Zgadzamy się że piana ma najlepsze właściwości jeśli chodzi o infiltrację ale jednoczesnie nasz ekofiber jest zdrowszy i bez porównania bezpieczniejszy jeśli chodzi o kwestie pożarowe. Z tego powodu powołali program mający na celu opracowanie izolacji z piany ale na bazie celulozy. Nie jakieś tam domieszki w ilości 5 % jak w USA. Na BAZIE celulozy. Materiał ma być biologicznie bezpieczny.
Nie pamiętam jaka miała być data zakończenia badań i wdrożenia do produkcji, musiałbym odszukać ichni artykuł, ale jeśli jeszcze trochę zaczekasz to być może będziesz mógł zastosować owoce ich pracy u siebie.

מרכבה
31-03-2015, 21:11
Wełnę drzewną znam, bardzo ciekawy materiał.
Co do pianki, ona może jest najlepsza kiedy jest opatulona szczelną powłoką uniemożliwiającą dyfuzję,
w temacie pianka vs wełna dość mocno się natrudzę, aby uświadomić, jaka jest skala manipulacji
Podają parametry pianki, która ma mieć przewodność cieplną = 0,022 W/mK jak wspomniałem, w osłonie z blachy np alu, tak będzie, pod warunkiem że jeszcze będzie to gęsta piana. Oczywiście ekofiber to bardzo ciekawy materiał, potrafi związać do 20% wody w sobie.
bez przekroczenia wilgotności sorpcyjnej, ba i bez straty parametrów izolacyjnych. Wełna tylko potrafi tak zrobić z 0,3 %- reszta to woda wolna
Akurat stryropianu do końca bym nie wyrzucał z zastosowania, przecież na cieplutkiej płycie fundamentowej ..

O co chodzi ? mnie chodzi o stan komfortu, gdzie nie będzie kontrastu termicznego, czyli np narożnik w silny mróz ma +8 st ..na powierzchni.
Jeśli z natury miał bym coś brać ? to kostkę słomy, tylko mam napięte do bulu (bólu;) powierzchnię zabudowy.

Obserwator-dom
01-04-2015, 20:58
BOŻE BROŃ z Drew House a już na pewno nie z niejakim Leszkiem G który to przez dłuższy czas tytułował się wspólnikiem.

Z ostatnio spotkanych w naszym regionie budowała firma:
WIKPOL
www.domyzbali-krakow.pl
www.domyzbali.lublin.pl

Trudno mi powiedzieć na ile są solidni bo widziałam tylko 1 dom a na podstawie sympatycznej rozmowy z właścicielem firmy nie podejmuję się oceniać. Ja ich chyba zaproszę do wykończeniówki i do poprawek m. in właśnie po Leszku G.

Żadne drew-house nie stawiało Ci domu facet!!
Jeśli taki madry byleś przy stawianiu domu to powiedz mi kto każe, ściagac folie z papy od spodu..
Zmieniles fachowcom technologie budowania domu wedle twojego widzimisie... Pusty smiech mnie ogarnia gdy czytam ten komentarz w ktory biedni ludzie moga uwierzyc... no ale chyba kazdy widzi ze sama nazwa uzytkownika mowi o nim wszystko... Jesli chciales postawic dom 170 m2 za 130 tys.
I nie doplaciles za dodatkowe prace czyli podwyzszenie domu o metr, to nie z tamta firma bylo cos nie tak tylko z Toba... Slyszalem ze nawet podobno murarza nie chcialo Ci sie podwieźć do siebie na budowe tylko chlopaczyna piechota czy tam busikiem jezdzil, a dniowka u Ciebie mu wychodzilo ok.40 zl(1zl15gr za cegłe?.......(czyszczenie czerwonej cegły druciakiem, murowanie oraz fugowanie lyżeczka) podwyzszyles dom o metr i niebylo problemu zeby Ci podwyzszyc ale przy zaplacie przestalo sie podobac podwyzszanie.. dodatkowo spiskowanie z pracownikami za plecami szefa na wykonywanie dodatkowych prac... facet ogarnij sie co piszesz i na jaka firme jesli nie usuniesz tego komentarza to pisze do administracji, jeszcze jedno zniesławienie w kierunku firmy drew-house i sprawa zostanie skierowana do sadu bo zadne drew-house nie stawialo Ci domu...mysle że rzucanie imionami ludzi na forum tez ich nie zachwyci...Kołku!!

Gasol
02-04-2015, 08:14
Ciekawa sprawa, bo kolek20 to chyba kobieta ("widziałam"), a reakcja dotyczy mężczyzny ("byłeś", "zmieniłeś").

marmur7
02-04-2015, 09:54
Gasol - z większości postów Kolka wynika jednak, że nosi spodnie ;)

Obserwator-dom - jesli pracujesz równie starannie jak piszesz, to ja już wolę czytać hebrajskie obliczenia kolegi czołgowego :D

kolek20
02-04-2015, 10:03
Ciekawa sprawa, bo kolek20 to chyba kobieta ("widziałam"), a reakcja dotyczy mężczyzny ("byłeś", "zmieniłeś").

O nie nie, można zrobić ze mnie złego inwestora ze schizofrenią, wykorzystującego naiwność biednego wykonawcy ale na bycie kobietą się nie zgadzam :-)
Jeśli gdzieś tak napisałem to musiało być jakieś niedopatrzenie. Zdecydowanie jestem facetem i to akurat udowodnić jest najłatwiej ;-)

Na wcześniejszego maila odpowiem w wolnej chwili bo tam zdecydowanie więcej pisaniny. Mam co prawda mieszane odczucia co do zaśmiecania tego wątku ale z uwagi na to że w dzisiejszych czasach internet jest doskonałym źródłem informacji chciałbym by pozostało to przestrogą dla potomnych.

Obserwator-dom
02-04-2015, 11:34
Gasol - z większości postów Kolka wynika jednak, że nosi spodnie ;)

Obserwator-dom - jesli pracujesz równie starannie jak piszesz, to ja już wolę czytać hebrajskie obliczenia kolegi czołgowego :D

marmur7 musze Cie zaskoczyć, bo mamy bardzo wielu zadowolonych klijentow:) do tego technologie na bardzo wysokim poziomie..
Łączymy nowoczesny styl z pieknem Drewna...:) no ale coz, ocenianie po okladce u nas polakow to standard... :D Paranoja... a oczernianie na forum firmy ktora wogole nie budowala domu u tej osoby ktora oczernia to juz zdecydowanie "schizorfenia"...:)

Zdanek
02-04-2015, 11:37
Pozwolenie na ten dom musiała być co najmniej z 2013-12-31 jak nie wcześniej inaczej- Polska to dziwny kraj ..
na żyletki chcą aby spełniać Uc max 0,25 W/m2K i EP 120 kWh/m2,
bez izolacji ten dom nie spełnia przepisów od 2014-01-01 w sprawie charakterystyki energetycznej i to jest cały Polski bigosik ..

Jestem zdruzgotany że kolega z takim doświadczeniem wprowadza ludzi w błąd pisząc że nie można budować domów tylko z samego bala.
Otóż można kolego czołgowy. Bo przepis mówi że albo spełniasz wymaganie dla ściany - tego bal nie spełnia LUB EP dla całego budynku jest mniejszy od granicznych Proponuję poczytać stronę Logsa:
http://www.logs.com.pl/proces-budowy/wlasciwosci-cieplne-domow-z-bali

Konkluzja jest taka robimy więcej ocieplenia podłogi i poddasza i cały EP z balem na ścianie mieści się w normie i mamy pozwolenie na budowę.


Drugim błędem według mnie jaki popełniasz w swoich obliczeniach jest przyjmowanie polskich starych norm na współczynnik U dla drewna. Według amerykanów i niemców jest on lepszy i to też znajdziesz na stronie logsa. A badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną.

Niestety jestem w trakcie wykańczania domu i nie mam czasu pokazać dokładnych wzorów ale protestuję przeciwko odżegnywaniu ludzi od stawiania domów tylko z bala !!!
Jeśli ktoś chce postawić dom z bala to może to zrobić zgodnie z prawem.

marmur7
02-04-2015, 12:20
Zdanek - niestety kolega czołgowy ma rację. W nowych przepisach obowiązujących od 01.01.2014 słówko "lub" zniknęło. Jesli dobrze się wczytasz w artykuł u Logsa, to opiera się on o przepisy z 2009 roku.
Co do lambdy dla drewna - nawet gdyby przyjąć jej korzystniejszą, "niemiecką" wartość, to postawienie domu bez ocieplenia nadal będzie trudna, ze wzgl na wciąż dużą średnicę bala. Prościej byłoby wzorem cywilizowanych krajów uznać domy z bala za "korzystnie oddziaływujące na środowisko" i wyłączyć z restrykcyjnych przepisów.

Obserwator-dom - nie pisałem na temat konfliktu wykonawca-inwestor, tylko o Twoim bałaganiarskim sposobie wypowiedzi.
Nawiasem mówiąc, inwestor ocenia okładkę i wszystko co tylko jest w stanie ocenić. Ma do tego prawo bo to jego pieniądze i jego ryzyko a decyzja jaką podejmie jest jedną z najważniejszych w życiu.

מרכבה
02-04-2015, 12:24
Roman Trochanowski aktualizacja: 11/2013 pierwsze nim komuś zarzucisz nie wiedzę, to zobacz z kiedy jest artykuł, masz jedną jednak rację, tak było do Sylwestra 2013 .. od nowego roku 2014 już jest tak jak pisałem musi być spełnione i to i to.
http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/zalacznik_2_wymagania_izolacyjnosci_cieplnej_i_inn e_wymagania_zwiazane_z_oszczednoscia_energii

Konkluzja jest taka robimy więcej ocieplenia podłogi i poddasza i cały EP z balem na ścianie mieści się w normie i mamy pozwolenie na budowę. tak było .. teraz Uc max 0,25 i to z mostkami termicznymi ..

badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną.
a ja to przecież dowiodłem na liczbach .. szkoda że nie czytałeś ..

Drugim błędem według mnie jaki popełniasz w swoich obliczeniach jest przyjmowanie polskich starych norm na współczynnik U dla drewna. Według amerykanów i niemców jest on lepszy i to też znajdziesz na stronie logsa. A badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną. nie jest żadne stare, a obecne.. izolacyjność drewna jest jaka jest ..
podstawia się do wzoru i koniec.



Niestety jestem w trakcie wykańczania domu i nie mam czasu pokazać dokładnych wzorów ale protestuję przeciwko odżegnywaniu ludzi od stawiania domów tylko z bala !!!
Jeśli ktoś chce postawić dom z bala to może to zrobić zgodnie z prawem. niestety od 2014-01-01 nie ..:bash:

Zdanek
02-04-2015, 14:15
pierwsze nim komuś zarzucisz nie wiedzę, to zobacz z kiedy jest artykuł, masz jedną jednak rację, tak było do Sylwestra 2013 .. od nowego roku 2014 już jest tak jak pisałem musi być spełnione i to i to.


W takim razie zwracam honor. Z przykrością przyjmuję tą zmianę w przepisach.

Odnoście izolacyjności bala to z tego co pamiętam to norma polska jest stara i nieadekwatna do rzeczywistości. Spójrz jakie U przyjmowane jest dla sosny przez logsa. Ja kierowałem się tym wyznacznikiem dobierając grubość balowej ściany. Przykładowo dla ściany z bala grubości 24cm drewna sosnowego U wynosi = 0,458 W/m2K co daje dom energooszczędny poniżej 0,5.

marmur7
02-04-2015, 16:07
W Przykładowo dla ściany z bala grubości 24cm drewna sosnowego U wynosi = 0,458 W/m2K co daje dom energooszczędny poniżej 0,5.

Taaa...tylko zwróć uwagę, że nowe przepisy wymagają 0,25 W/m2k

Remiks
02-04-2015, 16:37
Niestety mamy przepisy jakie mamy. Przepisy często nie są konsekwencją badań a tylko chciejstwa, lobbowania itp. działań, niestety obowiązują.

Obserwator-dom
02-04-2015, 22:12
Obserwator-dom - nie pisałem się na temat konfliktu wykonawca-inwestor, tylko o Twoim bałaganiarskim sposobie wypowiedzi.
Nawiasem mówiąc, inwestor ocenia okładkę i wszystko co tylko jest w stanie ocenić. Ma do tego prawo bo to jego pieniądze i jego ryzyko a decyzja jaką podejmie jest jedną z najważniejszych w życiu.

Zwracam Honory... Owszem, zgodze sie, iz jest to inwestycja na cale zycie... Ale! Jak inwestor A moze oceniać firme C, po tym jak postawila mu dom firma B, wg mnie ktos bierze, badz pali jakies mocne specyfki... Drew house u pana kolka20 nie stawiala domu. Zawarl on umowe z inna firma...i takie psioczenie stawia firme drew house w zlym swietle ;/ dlatego powtarzam do pana Kolka, azeby usunal dane komentarze w ktorych jest zawarta negatywna tresc w kierunku naszej firmy .... I niechcialbym powracac do tego tematu!!

WODP*
03-04-2015, 16:43
Witam
firma DREW -HOUSE porządna firma . stawia fajnie domki i wykończenia wykonuje w rozsądnych pieniądzach

WODP*
03-04-2015, 16:47
nasza firma współpracuje z firma Drew-House i nie mogę powiedzieć złego słowa .

maciej74
03-04-2015, 22:16
nasza firma współpracuje z firma Drew-House i nie mogę powiedzieć złego słowa .

jak współpracujesz z tą firmą to trudno żebyś psioczył na nich :) w końcu i ty i oni zarabiacie na tej wspułpracy

KLMKiL
03-04-2015, 23:05
Witam

Jestem tu nowy, zacząłem na spokojnie przeglądać wątek, przebrnąłem już przez całe 50 stron, ale może zanim dojdę do końca zadam już parę pytań do tych, którzy na sprawie się znają i powiedzą, czy to na co się chcemy rzucić ma sens :)
Mamy z żoną ładną, ale wąską działkę, na której moja druga połowa uparła się, że postawimy dom z bali, ja szczerze nie jestem do pomysłu prawie wcale przekonany, ale właśnie może i po to przeglądam cały ten wątek, nie mam nic do domu z bali, po prostu lubię nowoczesność, ale w sumie o gustach się nie dyskutuje :)
Działka jest na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, więc jak wiecie gdzieś coś o podobnych domach w okolicy, które można z bliska obejrzeć, porozmawiać z właścicielami, zasięgnąć języka na temat firm stawiających te domy, to piszcie proszę.
Na początek kilka wytycznych dotyczących samego budynku, które z góry określają lokalne ustawy jak i nasze potrzeby:
1. Bryła budynku powinna być horyzontalna
2. Proporcje rzutu poziomego minimum 1 do 1,4
3. Dach powinien być dwu lub czterospadowy, symetryczny o nachyleniu połaci głównych 37-45 stopni, z dopuszczalnymi przyczółkami i naczółkami równoległą do dłuższego boku kalenicą budynku
4. Tak jak pisałem działka jest wąska (18 metrów) i bardzoooooo długa :) więc dom będzie budowany w granicy
5. Chcemy żeby dom miał około 150-160 m2 powierzchni użytkowej, z użytkowym poddaszem, może być garaż
6. Żona chce, żeby dom był z odpowiedniej grubości bali, tak żeby nie było potrzebne żadne dodatkowe docieplanie budynku
Na początek to chyba tyle :)
Wdzięczny będę za jakiekolwiek wskazówki, uwagi, porady. Jaki może być koszt postawienia takiego domu w stanie surowym zamkniętym? Na co zwrócić największą uwagę szukając firmy, która ten dom nam postawi?

marmur7
04-04-2015, 01:27
KLMKiL- nie ma obowiązku budować domu z bali w stylu rustykalnym. Równie dobrze możesz zaprojektować dom o nowoczesnej architekturze. To tylko kwestia odpowiedniego projektu. Jednak faktem jest, że domy z bali budują na ogół pasjonaci, którzy świadomie wybierają tą technologię wiedząc o wszystkich jej zaletach i wadach. Nie będąc do niej w pełni przekonany, lepiej dobrze się zastanów, by nie skończyło się to rozczarowaniem.
1) Warunki masz typowe, nie stoi nic na przeszkodzie by stawiać dom z drewna.
2) Czy plan zagospodarowania dopuszcza budowę w granicy działki ? Bo zazwyczaj urzędy nie dawały na to pozwolenia gdy działka była szersza niż 16 metrów.
3) Budując ew. w granicy działki pozostawiasz ścianę graniczną bez otworów okiennych. Masz w planach dość spory budynek i cała "bezokienna" ściana z bali może wyglądać nie teges.
4)Wg obecnych przepisów nie możesz zbudować domu z bali bez ocieplenia. Tzn w praktyce możesz, ale ściana musi miec grubość...70 cm, ew przedstawiasz projekt z domu z ociepleniem, budujesz bez ocieplenia, ale jest to już kombinowanie.
5) Kosztyw są bardzo zróznicowane w zależności od tego co wchodziw skład SSZ , grubości bali, skomplikowania bryły, rodzaju dachu i jego elementów i wreszcie od renomy wykonawcy. Z fundamentami powinienieś się zmieścić w 200 tys.

michuzg
04-04-2015, 08:21
marmur7 - 200 tys.? Jesteś pewien? Na tyle to ja bym wycenił SSO przy tym metrażu i najprostszej bryle. Przerabiam to teraz. Może od czasy jak Ty stawiałeś inflacja zaszalała troszkę? :P

Za metr SSO liczyłbym 1500-1600, SSZ 1800-2000, pod klucz do 3000 / m2.

W sumie u mnie cena ze ścianami wewnętrznymi, stropem, ścianami szczytowymi itp... Więc może masz rację :)

marmur7
04-04-2015, 10:40
To kwota bazowa, orientacyjna. Podkreślmy w skrócie SSZ , środkowe "S", czyli surowy :) Wiele zależy od wykonawcy i zakresu robót które wejdą w skład SSZ. Da się ją przekroczyć, ale w najprostszym układzie, takim jak był u mnie - gdy oddawali mi dom z odeskowanym dachem, pokrytym wstępną warstwą papy i stelażem stropu, ale bez sufitów i podłóg na poddaszu, oraz z niedrogą stolarką zewnętrzną, nadal jest się w stanie zmieścić w kwocie 200 tys. Z tego co wiem, np w Logsie ceny postawienia konstrukcji się prawie nie zmieniły. A mówimy tu o balach przeszło 30cm
W przypadku projektów domów ocieplanych (z bali o znacznie mniejszym przekroju), gdzie sama warstwa ociepliny i deski wykończeniowe mogą być wykonywane w kolejnym etapie, cena może być jeszcze niższa.

michuzg
04-04-2015, 12:45
Coraz bardziej sam siebie uświadamiam cenowo... Jeszcze taras zabudowany 30m2 dochodzi...

A niniejszym Wszystkim Balowiczom obecnym i przyszłym Wesołych Świąt Życzę :)

marmur7
04-04-2015, 12:59
Ano, to jest studnia bez dna. W pewnym momencie wywaliłem zeszyt z wydatkami, w ramach poprawy stanu układu krążenia ;) Ciekawe czy komuś starczyło cierpliwości , żeby odnotować całość wydatków na dom od fundamentów po wykończenie. Oprócz kolegi czołgowego oczywiście, bo on ma na pewno kosztorys z dokładnością do dwóch cyfr po przecinku ;)
Pozdrawiam również świątecznie :)

KLMKiL
04-04-2015, 14:20
dziękuję za pierwsze informacje
właśnie tak myślałem, że warunki typowe, ale szukając przykładowych planów domów jakoś o ile w przypadku murowanych nie ma problemu ze znalezieniem projektu gdzie dom ma powiedzmy 10m szerokości (tej od drogi, z wejściem do domu) i 14m długości... większość drewnianych jakie widzą są prawie kwadratowe lub właśnie szersze od drogi i krótsze na długość, odwrotnie niż ja potrzebuję, nasuwa się pytanie czy można zaadoptować projekt domu murowanego na drewniany?
Co do budowy w granicy to tak, można, już sprawdzałem, ale nie jest jeszcze przesądzone, czy nasza działka w miejscu budowy domu nie będzie szersza, bo graniczymy z teściami i może na zasadzie "wymiany metrami" my oddamy im trochę z początku, gdzie będzie wjazd i nie musi być tak szeroko, a oni nam później z tyłu, gdzie już nie potrzebują, ale to jest na razie w fazie "negocjacji" :)
W sumie to pytaniem jest co jest tym ociepleniem? Czy chodzi o ściany zewnętrzne? Żona chce żeby z zewnątrz i wewnątrz było drzewo, znaczy bal drewniany. Jak to rozwiązać? Ona obejrzała filmik z budowy domu na stronie kanadyjskiedomy, jak składają z bala, tylko uszczelnienie między balami i tak chce :) nie wiem jak się to ma do rzeczywistości.

Remiks
04-04-2015, 17:06
dziękuję za pierwsze informacje
właśnie tak myślałem, że warunki typowe, ale szukając przykładowych planów domów jakoś o ile w przypadku murowanych nie ma problemu ze znalezieniem projektu gdzie dom ma powiedzmy 10m szerokości (tej od drogi, z wejściem do domu) i 14m długości... większość drewnianych jakie widzą są prawie kwadratowe lub właśnie szersze od drogi i krótsze na długość, odwrotnie niż ja potrzebuję, nasuwa się pytanie czy można zaadoptować projekt domu murowanego na drewniany?
Co do budowy w granicy to tak, można, już sprawdzałem, ale nie jest jeszcze przesądzone, czy nasza działka w miejscu budowy domu nie będzie szersza, bo graniczymy z teściami i może na zasadzie "wymiany metrami" my oddamy im trochę z początku, gdzie będzie wjazd i nie musi być tak szeroko, a oni nam później z tyłu, gdzie już nie potrzebują, ale to jest na razie w fazie "negocjacji" :)
W sumie to pytaniem jest co jest tym ociepleniem? Czy chodzi o ściany zewnętrzne? Żona chce żeby z zewnątrz i wewnątrz było drzewo, znaczy bal drewniany. Jak to rozwiązać? Ona obejrzała filmik z budowy domu na stronie kanadyjskiedomy, jak składają z bala, tylko uszczelnienie między balami i tak chce :) nie wiem jak się to ma do rzeczywistości.
Budowa domu z bala w granicy raczej odpada, dom drewniany powinien mieć spory dach (wystający poza obręb bryły budynku) w celu jak największej ochrony przed deszczem.
Nie wiem jak przy obecnych przepisach z balem bez ocieplenia (nie tego między balami tylko całych ścian) wygląda na to że się nie da ale sprawdź u producenta np w LOSG może coś wymyślili na durne przepisy.
Domy z bali nie muszą być kwadratowe ale kalenica raczej wzdłuż większego wymiaru.

maciej74
04-04-2015, 18:49
nasuwa się pytanie czy można zaadoptować projekt domu murowanego na drewniany?
.

można bez problemu , najprościej znaleźć projekt murowańca w necie iść pokazać go architektowi i niech przerobi na drewniaka ,

marmur7
04-04-2015, 20:04
Remix słusznie zauważył - projekt domu z bali powinien zakładać duże okapy. W praktyce wynoszą one zwykle 1,3 m i więcej. NIe możesz więc budować domu w samej granicy działki bo okap znajdzie się nad działką sąsiednią.
Szewczyk z kanadyjskichdomów buduje domy z nietoczonych bali świerkowych. Widziałem u niego na placu dom o średnicy ścian 50cm. Wydawały się olbrzymie, mimo to nie spełniają obecnych norm. Te przepisy są absurdalne, ale obowiązują i trzeba kombinować , żeby je ominąć.

KLMKiL
04-04-2015, 22:41
no tak, temat działki i odległości już zrozumiałem, muszę po prostu dobrze z teściem "po negocjować" i wtedy działka zrobi się na tyle szeroka, że będzie można spokojnie budować nie martwiąc się o te metry do granicy z sąsiadem.
Muszę jeszcze spróbować jakoś rozgryźć temat z ogrzewaniem, ale może faktycznie tak jak Remiks sugeruje zrobię to z konkretnym wykonawcą, przejrzałem już wątek o firmach stawiających takie domy, mam w ulubionych 17 adresów www, a to pewnie tylko odsetek tego ile takich firm jest, w sumie LOGS też jest na mojej liście, ale ta odległość, 450km od miejsca budowy, jak te wszystkie formalności, szczegóły ogarnąć, dogadać? Za każdym razem tyle kilometrów jechać? Ja na domach i ich budowaniu nie znam się wcale, nie moja branża :) niestety manualnie też kiepsko i wykończenia też sam nie zrobię, po prostu nie umiem, do wszystkiego będę potrzebował fachowców, dlatego pewnie często będę może i pytał o głupoty i oczywiste dla Was sprawy, mam nadzieję, że jak już do stanie to też w jakimś stopniu będę się na tym wszystkim trochę znał.

Remiks
05-04-2015, 10:57
no tak, temat działki i odległości już zrozumiałem, muszę po prostu dobrze z teściem "po negocjować" i wtedy działka zrobi się na tyle szeroka, że będzie można spokojnie budować nie martwiąc się o te metry do granicy z sąsiadem.
Muszę jeszcze spróbować jakoś rozgryźć temat z ogrzewaniem, ale może faktycznie tak jak Remiks sugeruje zrobię to z konkretnym wykonawcą, przejrzałem już wątek o firmach stawiających takie domy, mam w ulubionych 17 adresów www, a to pewnie tylko odsetek tego ile takich firm jest, w sumie LOGS też jest na mojej liście, ale ta odległość, 450km od miejsca budowy, jak te wszystkie formalności, szczegóły ogarnąć, dogadać? Za każdym razem tyle kilometrów jechać? Ja na domach i ich budowaniu nie znam się wcale, nie moja branża :) niestety manualnie też kiepsko i wykończenia też sam nie zrobię, po prostu nie umiem, do wszystkiego będę potrzebował fachowców, dlatego pewnie często będę może i pytał o głupoty i oczywiste dla Was sprawy, mam nadzieję, że jak już do stanie to też w jakimś stopniu będę się na tym wszystkim trochę znał.
Szukając wykonawcy domu z bala nie sugeruj się odległością dla dobrej firmy to nie problem ja stawiałem z LOGS 300km, zobacz ostatnio budowany domek gos1303 Gosia mieszka w Szwecji da się to ogarnąć. Firmy budujące z bala mają też swoje projekty może coś ci podpasuje coś pozmieniasz a projekt w cenie domu.

KLMKiL
05-04-2015, 12:31
Dzięki za kolejne wskazówki.
W sumie nie muszę nic robić na szybko, tylko na spokojnie mam czas, w kwietniu ma przyjść geodeta, żeby wszystko ładnie pomierzyć i żebyśmy mogli połączyć dwie działki w jedną, to jest niezbędne żeby móc zacząć starać się o cokolwiek dalej. Przy tym zabiegu chcemy na zasadzie "wymiany" tej samej ilości metrów tak dopasować działkę, żeby uniknąć tych wszystkich ograniczeń budowania w granicy itp....
Na początek materiał do przemyśleń jest, teraz pozostaje zacząć myśleć o wykonawcy.

gos1303
05-04-2015, 13:02
A dzien dobry moi mili Panowie Balowicze. Wesolych Swiat Wielkanocnych!!!!
Zagladalam tu codziennie, zeby uzupelnic wiedze balowa, ale czasu mi brakowalo ,zeby cos odpisac. Dom stoi juz na naszej dzialce, po swietach przyjada chlopaki z Logs, zeby polozyc pape, przed swietami pogoda ich niestety wygonila.
Marek (Marmur7) 200tys mowisz (albo i piszesz)?U nas liczac fundamenty, konstrukcje domu, plus kostrukcje dachu pokryta papa mam 200, reszta zalezy od wyboru materialu (okien, drzwi, pokrycia dachowego), a przeciez jeszcze wode i prad musimy doliczyc, a gdzie scianki dzialowe wewnatrz.....200 tys, tak jak pisales wystarczy na stan surowy otwarty, u Logsa ceny sie nie zmienily widocznie:yes:
KLMKiL ja tez mam waska dzialke, w sumie okolo 11 arow w dlugim prostakacie, zalaczam zdjecia jak wyglada dzialka i dom obecnie.

311712311713

marcinlu
05-04-2015, 20:45
Witam a o to nasze marzenie, jeszcze nie wiem sam w jakjej fazie chyba w fazie marzeń311752311753311754
Jeszcze nie wszystko okorowane ale własnymi siłami.
Zobaczymy co górale z tego wyczarują, myślę że będzie taniej?

luxin
06-04-2015, 01:21
Pięknie wyglądają takie domy , również mam tego typu marzenie

Kominki Piotr Batura
06-04-2015, 08:25
Pięknie wyglądają takie domy , również mam tego typu marzenie

Podłóż legary, albo szybko buduj...


A jak ma być kominek, ścianę do której ma przylegać zbuduj z cegieł!

marcinlu
06-04-2015, 10:42
Drewno leży na legarach tyko trochę je wcisnęło w ziemie, ale jak się okoruje całość to przyjedzie tartak i mi przetnie na pół i wtedy będzie poukładane do schnięcia.

maciej74
06-04-2015, 17:56
A dzien dobry moi mili Panowie Balowicze. Wesolych Swiat Wielkanocnych!!!!
Zagladalam tu codziennie, zeby uzupelnic wiedze balowa, ale czasu mi brakowalo ,zeby cos odpisac. Dom stoi juz na naszej dzialce, po swietach przyjada chlopaki z Logs, zeby polozyc pape, przed swietami pogoda ich niestety wygonila.
Marek (Marmur7) 200tys mowisz (albo i piszesz)?U nas liczac fundamenty, konstrukcje domu, plus kostrukcje dachu pokryta papa mam 200, reszta zalezy od wyboru materialu (okien, drzwi, pokrycia dachowego), a przeciez jeszcze wode i prad musimy doliczyc, a gdzie scianki dzialowe wewnatrz.....200 tys, tak jak pisales wystarczy na stan surowy otwarty, u Logsa ceny sie nie zmienily widocznie:yes:
KLMKiL ja tez mam waska dzialke, w sumie okolo 11 arow w dlugim prostakacie, zalaczam zdjecia jak wyglada dzialka i dom obecnie.

311712311713


trzeba odświeżyć temat co do kosztów budowy domu a więc tak :
ceny podam dla domu 120m2 stan surowy otwarty
fundament to koszt 25tyś
drewno przy balach o przekroju 15cm/35cm , belkach stropowych 20/16 , krokwiach 8/20 ,dach prosty dwuspadowy ganek z przodu i taras przy ścianie szczytowej to koszt 30tyś , z balami okrągłymi o średnicy 35 cm cena jest ta sama a może być ciut taniej odpada tartak
papa gwożdzie , kotwy i inne pierdoły to 2tyś .
Wychodzi nam sumka 57 tyś precyzja to 5tyś w górę lub dół .
Jeśli firma ma swój tartak to zarabia jeszcze na drewnie ale to grosze 10tyś .
Za postawienie takiego domu myślę że powinno się wsiąść około 80tyś
zsumujmy 57tyś plus robocizna 80tyś wychodzi 137tyś sso
To jest realna cena oczywiście duże firmy zawsze będą drogie bo mają większe wydatki utrzymanie hal , biura, kierowców itp . i za to płacą inwestorzy

marmur7
06-04-2015, 23:43
Liczyłem 200 tys zakładając podobne ceny, z tym, że miał to być nieco większy dom. Trzeba do tego dodać komin ( jakieś 5-7 tys), deskowany i opapowany dach (max 7-8 tys) i stolarkę zewnętrzną ( tu rozrzut będzie największy bo minimum to ok 10 tys a maximum....nie ma ;) ) Do SSZ nie wliczałem natomiast ostatecznego pokrycia dachu , ew. okien połaciowych i systemu rynnowego.

maciej74
07-04-2015, 07:59
te 30 tyś na drewno obejmuje wszystko ściany , dach razem z deskowaniem i ślepą podłogę , przy cenach detalicznych drewna 800 zł m3 kantowizny i 600 zł m3 dechy .
Jestem na bieżąco bo właśnie będę stawiał taką chatynkę 120m2 :) i zimową jodełkę już mam :) .
Będzie się działo

gos1303
07-04-2015, 11:05
trzeba odświeżyć temat co do kosztów budowy domu a więc tak :
ceny podam dla domu 120m2 stan surowy otwarty
fundament to koszt 25tyś
drewno przy balach o przekroju 15cm/35cm , belkach stropowych 20/16 , krokwiach 8/20 ,dach prosty dwuspadowy ganek z przodu i taras przy ścianie szczytowej to koszt 30tyś , z balami okrągłymi o średnicy 35 cm cena jest ta sama a może być ciut taniej odpada tartak
papa gwożdzie , kotwy i inne pierdoły to 2tyś .
Wychodzi nam sumka 57 tyś precyzja to 5tyś w górę lub dół .
Jeśli firma ma swój tartak to zarabia jeszcze na drewnie ale to grosze 10tyś .
Za postawienie takiego domu myślę że powinno się wsiąść około 80tyś
zsumujmy 57tyś plus robocizna 80tyś wychodzi 137tyś sso
To jest realna cena oczywiście duże firmy zawsze będą drogie bo mają większe wydatki utrzymanie hal , biura, kierowców itp . i za to płacą inwestorzy

Jak odswiezamy temat kosztow, to ja z tematem jestem aktualnie na bierzaco. Podaje autentyczne ceny, ktore zaplacilismy za dom 103m2 biorac do wszystkiego firmy. Fundament 42 660zl plus zbiornik na nieczystosci 3 618zl, w trakcie okazalo sie, ze musimy zrobic mostek laczacy dzialke z droga 4 320zl. Budowa domu stan surowy otwarty z odeskowaniem dachu, i polozeniem papy 147 tys. Razem 197 598zl.
Gdybysmy byli na miejscu to koszty na pewno bylby mniejsze, ale budujac na odleglosc do wszytkiego musimy brac firme.

JerzyBw
07-04-2015, 11:22
Witam a o to nasze marzenie, jeszcze nie wiem sam w jakjej fazie chyba w fazie marzeń311752311753311754
Jeszcze nie wszystko okorowane ale własnymi siłami.
Zobaczymy co górale z tego wyczarują, myślę że będzie taniej?
No! coś tam taniej może być. Tylko pamiętaj, że górale się cenią - jeżeli Ci chodzi o typowych górali i wolą wstępnie budować na swoim podwórku. Nietypowi górale zresztą też. Chyba, że im zawieziesz te kłody. Nie martw się na przyszłość - może ktoś się zdecyduje, bo np. blisko mieszka.
A tak swoją drogą, to coś mało tego drzewa masz, chyba, że zdjęcie nieaktualne, albo mały domek będziesz budować.

marmur7
07-04-2015, 19:01
Jak odswiezamy temat kosztow, to ja z tematem jestem aktualnie na bierzaco. Podaje autentyczne ceny, ktore zaplacilismy za dom 103m2 biorac do wszystkiego firmy. Fundament 42 660zl plus zbiornik na nieczystosci 3 618zl, w trakcie okazalo sie, ze musimy zrobic mostek laczacy dzialke z droga 4 320zl. Budowa domu stan surowy otwarty z odeskowaniem dachu, i polozeniem papy 147 tys. Razem 197 598zl.
Gdybysmy byli na miejscu to koszty na pewno bylby mniejsze, ale budujac na odleglosc do wszytkiego musimy brac firme.


Gosia - tymi kwotami leczysz mi kompleksy ;) Dając firmie 28 tys za fundamenty czułem się się wyjątkowo kiepsko, bo znajomy stawiając w tym samym czasie dom sposobem gospodarczym wydał 10 tys mniej.

gos1303
07-04-2015, 19:58
Gosia - tymi kwotami leczysz mi kompleksy ;) Dając firmie 28 tys za fundamenty czułem się się wyjątkowo kiepsko, bo znajomy stawiając w tym samym czasie dom sposobem gospodarczym wydał 10 tys mniej.

Marek nam fundament wycenialy 4lokalne firmy. Ceny były od 43tys netto do 79tys. Fakt - pospadalismy z krzeseł. Ale gdybyśmy chcieli robic to sami to kalkulując koszty podróży, nie zarabiania tutaj itp itd ....poprostu nam sie bardziej opłacało wziasc firme.

Kominki Piotr Batura
07-04-2015, 22:43
Trza było kamini na górkach pozbirać...Byłoby naturalnie, przaśnie i całkiem za free...No, karczycho trochę by bolało, ale co tam!?:p

marmur7
08-04-2015, 08:33
Marek nam fundament wycenialy 4lokalne firmy. Ceny były od 43tys netto do 79tys. Fakt - pospadalismy z krzeseł. Ale gdybyśmy chcieli robic to sami to kalkulując koszty podróży, nie zarabiania tutaj itp itd ....poprostu nam sie bardziej opłacało wziasc firme.

Chyba nieopatrznie się przyznaliście, gdzie teraz mieszkacie. Wyceny zwalają z nóg, no chyba, że zbrojenie jest robione z platyny ;)

gos1303
08-04-2015, 11:49
Chyba nieopatrznie się przyznaliście, gdzie teraz mieszkacie. Wyceny zwalają z nóg, no chyba, że zbrojenie jest robione z platyny ;)

Nie da sie nie przyznac. Wykonawca musi miec kontakt z klientem, wiec tak czy siak sprawa by sie rypla :)

Piotr jasne kamienie pozbierac, a zamiast kominka ognisko rozpalic i grzac sie, od nas blisko na zamek w Lipowcu, gdzie co roku jest zlot czarownic, wiec prawie bym nie odstawala od reszty:)

A tak serio, czy ktos ubezpiecza swoj drewniany dom i moze jakas firme polecic?

marmur7
08-04-2015, 11:57
Allianz - ubezpieczenie domu w budowie od pożaru i innych takich na kwotę bodajże 350 tys - ok 200 zł rocznie.

Kominki Piotr Batura
08-04-2015, 12:20
Sprawdziłeś to co napisane drobnym druczkiem? Bo ja juz miałem podpisać z Alianz umowę firmową. Mając zaufanie do agenta, niewiele brakowało, a płaciłbym za polisę wykluczającą zdarzenia z urządzeniami ogniowymi;)Alianz dla firm, nie miał takiej oferty...

marmur7
08-04-2015, 12:38
W ofercie indywidualnej z drobnych druczków nie znalazłem niczego, czego nie miałyby inne firmy. Tak po prawdzie, ubezpieczałem bardziej w związku z jakimś działaniem zewnętrznym, niż tym moim rachitycznym przepalaniem w kominku.

albertM
09-04-2015, 12:15
Piękne są te domy.

szczur50a
10-04-2015, 09:36
świetne są domy z bali



profil (http://www.advancedphotoshop.co.uk/user/amelitus)

maciej74
10-04-2015, 19:20
zaczyna się sezon piły , dłuta ,młotki w dłoń i na barykady :)
wzornik do wycinania jaskółczych ogonów

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312524&d=1428685152

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312525&d=1428685216

Prowadnica piły przystosowana do cięcia po szablonie tak by wszystko płynnie szło do wycięcia 142 szt jaskółek

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312526&d=1428685291

marmur7
11-04-2015, 01:23
zaczyna się sezon piły , dłuta ,młotki w dłoń i na barykady :)
wzornik do wycinania jaskółczych ogonów

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312524&d=1428685152

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312525&d=1428685216

Prowadnica piły przystosowana do cięcia po szablonie tak by wszystko płynnie szło do wycięcia 142 szt jaskółek

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312526&d=1428685291


Fajowy patent z ta prowadnicą :)
Masz szablony na różne wielkości bali ? I patrzu na wyfrezowane rowki wzdłuz bali. To do obcego pióra jest ?

maciej74
11-04-2015, 07:38
wzornik robiony jest indywidualnie do wymiaru bala , ten akurat jest do bala 15/35cm .
przez to że jaskółczy ogon ma dodatkowy zamek to potrzeba dwa wzorniki prawy i lewy .Ściana szczytowa ma prawy wzornik a wzdłużna lewy , jak już wiemy na kturej ścianie będzie belka to musimy jeszcze wyznaczyć jej wewnętrzną stronę i górę , jak już to mamy wsuwamy wzornik i tniemy samo cięcie to pięć minut i po strachu .Dodatkowy zamek wycinamy osobno ale to już inna bajka
Belka będzie miała obce pióro nacinam ją wzdłuż piłą a później dłutuję . Całkowita długość rowka na całym domu będzie młała bagatela 520 metrów
Nie jestem do końca fanem obcego pióra ale w tym przypadku dom będzie miał duuuże okapy i deszcz nie będzie zacinał po ścianach dlatego można je wstawić .
A na koniec fazowanie metodą tradycyjną

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312613&d=1428730639

marmur7
11-04-2015, 11:13
520 metrów dłutowania to dla Ciebie jakieś pół godzinki roboty ;) Jaskółczy ogon to mocne, samoklinujące się połączenie - dodatkowy zamek ma dodatkowo zabezpieczać przed przemakaniem ?

JerzyBw
11-04-2015, 14:44
Na niepolskich stronach są również inne pomysły "ogona"
np.
https://www.youtube.com/watch?v=V5To-pV_N_w
:)

maciej74
11-04-2015, 17:47
pomysł zrobienia wzornika to z yotuba zaczerpnąłem .
dodatkowy zamek na który mówię ząb ma kilka funkcji zamyka pionową szczelinę więc wietrzysko już przez nią nie hula

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312641&d=1428766036

ząb też klinuje belkę i działa tak samo jak kołek czyli nie pozwala się belce paczyć w kierunkach które pokazują strzałki

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=312642&d=1428766583

rada dla przyszłych inwestorów by przed wyborem firmy popytali się czy zamki z jaskółczym ogonem lub na obłap z ostatkiem będą posiadać zęba .
wykonawcy często przy jaskółkach tego nie robią wynika to z tego że jest to dodatkowa robota i zajmuje tyle samo czasu co wykonanie samego ogona

marmur7
12-04-2015, 00:52
Internet to potęga :)
A mielibyście pomysł na szybkie sfazowanie desek podłogowych ? Mogę tanio kupić pewną ich ilość . Chcę ich użyć do budowy domku gospodarczego, ale nie na podłogę tylko na ściany. Niesfazowane wyglądałyby tak sobie więc szukam sposobu, coby je za pomocą amatorskich narzędzi, w miarę sprawnie sfazować.

maciej74
12-04-2015, 07:43
dobrym ośnikiem , tylko wtedy nie będzie faska idealnie równa . Można też heblem ręcznym .
Przy ośniku to 30 sekunt metr faski zrobisz heblem trochę dłużej .
Z urządzeń elektrycznych to piła tarczowa

marmur7
12-04-2015, 11:59
Podpytuję, bo w tych deskach krawędzie od strony pióra są od niego w bardzo bliskiej odległości i fazowanie w tym miejscu to robota prawie dla neurochirurga. Z tego wzgl piła tarczowa odpada. Osniki z marketu są kiepskiej jakości, a te profesjonalne kosztują więcej niż moje dechy. Chyba jednak najlepszy będzie mój stary hebel, którego wiek oceniam na III wiek przed naszą erą.

maciej74
12-04-2015, 15:06
jak blisko do freza to ośnik się nie nada , jak heblujesz czy ośnikujesz to zwróć uwagę na układ słoi chodzi o to by ostrze nie wcinało się a prześlizgiwało coś jak czesanie z włosem i pod włos .małe faski 5mm/5mm robie jeszcze szlifierką kontową

JerzyBw
12-04-2015, 16:31
Strugi elektryczne, nawet te tanie (a to zależy, jak kto rozumie słowo "tanie" ;) ), bardzo często mają pod spodem, różnej głębokości 3 rowki na fazowanie krawędzi. Dodatkowo wysokość noży jest regulowana.