PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Krystian
21-06-2004, 23:44
Gratuluję ,,BALOWICZOM" 1000 postów w ciekawym temacie (ja się tu tylko uczę, dlatego nie zabieram głosu... :wink: ) ... :P :P :P

claria
29-06-2004, 11:27
Po dlugim szukaniu znalazlam wreszcie profesjonalne uszczelki do uszczelniania domow z bali. Podaje adres:

www.trelleborg.com.pl/uszczelki/

renatare
30-06-2004, 14:38
Witam wsród "Balowiczów"

Wraz z mężem zdecydowalismy się na dom z bala, głównie dlatego iż poznaliśmy jego uroki. Znajomi zbudowali w sumie 5 domów z bala sosnowego o grubości 22 cm. Wszystkie stoją w pobliżu siebie i wygladaja jak z z innej bajki, no i co najważniejsze ich MIESZKAŃCY SĄ ZADOWOLENI!!!

My co prawda zdecydowaliśmy się na trochę inną technologię;10 bal, 12 wełna mineralna i od środka płyta KG lub deski imitujące bal.
Znależlismy innego cieślę niz znajomych (bo tamten nie bawi się tą technologią) no i w przyszłym roku napiszę jak szła budowa.
Zachęcam wszystkich potencjalnych inwestorów do wyjechania w teren, głównie w okolice gdze na mapie Polski jest duże skupisko lasów, celem znalezienia cieśli z dziada pradziada. My takiego znależliśmy, pokazał nam 3 zbudowane przez siebie domy i podał cenę. Jest blisko o połowę niższa niż te internetowe. Oczywiście objeżdziliśmy kilku, trochę czasu to pochłonęło ale czas urlopowy już nastał.

Pozdrawiam,

piotr.nowy
30-06-2004, 14:57
Jako ciekawski zapytam: dlaczego taka technologia a nie grubasy jak u znajomych? :o

puchatek
30-06-2004, 19:48
Zaraz, zaraz. To technologia prawie jak u puchatka. Pisze prawie, bo u mnie bale od wewnątrz, 12 bal, 13 wełna i deskowanie.
A dlaczego? Nie do końca ufam mszeniu, pióra wpusty były ponad możliwości ekipy itd. A tak mam domek z bala wewnątrz kanadyjczyka.
Nie wiem czy jak pozostali balowicze, ale ja mialem trudny moment jak zobaczyłem tą górę drewna na mój domek. Nie było bali niższych niż 16 cm, a niektóre miały po ładne kilkadziesiąt cm. Mogłe sobie wyobrazić ile to wyciętych drzew i jakich starych... A gdyby miały 25 cm grubościi i odpowiednią wysokość - jak stary musiał by być las?
Mam nadzieję, że mój dom postoi tyle, by zdążyły wyrosnąć takie drzewa jakie ścięto by go zbudować.

renatare
01-07-2004, 10:41
Dlaczego nie grubasy? - pyta Piotrek.

Pierwsze co przemawia za "balowym kanadyjczykiem" jest czas trwania budowy; ok 2-3 m-ce i mozna sie wprowadzić, a dom z bala musi odstać roczek w stanie surowym, bo osiada jak djabli.
Drugie to koszty, drewienko podrożało no i wskoczyło na VAT 22%, obliczyliśmy iż będzie tańszy gdy wypchamy go wełną
Trzecie - mszenie, wątpliwości Puchatka, nasze też. Co prawda znajomi póki co nie narzekają, ale co bedzie za kilka lat?
Czwarte - ciepło, nasz architekt (zresztą ten sam co grubaskowe projekty) twierdzi iz wełenka znacznie podniesie wsp. ciepła
Piąte - zabawa z elektryką, tu wszystko pakujesz w ścianę

Jestem ciekawa czym zaimregnowaliście swoje zewnętrzne bale?
U znajomych na osiedlu jest kilka teorii, kilka już niestety wpadek.

Pozdrowienia,

Stefan Sz.
05-07-2004, 20:46
Hej!
Znalazłem ciekawą stronkę, może trochę nie na temat ale zawarta jest tam ważna informacja na temat drewna, które może być potem używane do produkcji domów w naszym kraju.
http://tania.neostrada.pl//strony/ghosttown/index.html
Pozostaje chyba tylko kupić odpowiedni miernik.

:roll:

Aleksandryta
06-07-2004, 20:46
Stefan cos Ci sie pomajtalo z tym linkiem! :roll:

Stefan Sz.
07-07-2004, 20:39
Hej
Link jest O.K.
Trzeba czytać rozdziały na samym dole (po kolei). Szczególnie o drewnianych domach i "czerwonym zaczarowanym lesie"
:D

Szdom
08-07-2004, 04:37
bosh.. Stefan, gdzieś Ty to znalazł? Czytałem, oglądałem...a kopara opadała mi coraz niżej. :o Organizacja wycieczek do Ghosttown powaliła mnie.
Faktycznie może trochę mało na temat, ale stronka bardzo interesująca. Polecam!
Wojtek

Rak
08-07-2004, 12:51
a może ktoś ma jakieś doświadczenia z firmą Danmar z pomorskiego?

Shogun
09-07-2004, 11:11
Witam wszystkich balowiczow. Wlasnie podjelismy z droga polowa decyzje o budowie domu z bali (grobych). Z tym, ze nie jest to typowy projekt, chcemy dobudowac balowe pietro do istniejacego murowanca. Narazie sprawdzalismy ceny u Honki - zabujstwo :roll: 3500zl za metr. Mam nadzieje ze w innych bedzie lepiej.... Pozdrawiam

piotr.nowy
09-07-2004, 14:13
Cześć!
Gratuluję decyzji. :lol:
Honka fektycznie jest droga. Na 100% są na rynku tansi a nie gorsi wykonawcy .
Powodzenia.

Aneta N
10-07-2004, 00:39
Czy ceny, które podałaś odnoszą się także do domów takich jak L58 i L47? Czy jest jakaś różnica? I jeszcze jedno pytanie. Czy firma dolicza sobie koszty za transport na terenie kraju? Będę wdzięczna za informację. Od pewnego czasu szukam oferty domów szkieletowych, ale są na ich temat podzielone zdania i, szczerze mówiąc, nie mogę się zdecydować. Pozdrawiam wszystkich.

piotr.nowy
10-07-2004, 09:39
Aneta- cena 3500 zł/m o której pisał shogun dotyczy domów z litych bali a nie szkieletowych. I do tego jednej z droższych firm.
Ceny domów szkieletowych powinny być niższe.
Na tym wątku w kilku miejscach Pan Wojtek Nitka podaje link http://www.szkielet.com.pl/projekty gdzie na pewno znajdziesz sporo różnych informacji. :o

Shogun
11-07-2004, 13:50
No wiec , odwiedzilismy jeszcze dwie inne firmy i tam z cenami tez roznie. Generalnie z litych bali o grobosci wiekrzej niz 23 jest drogo, wszyscy polecaja nam szkielet obity wewnatrz i zewnatrz kawalkami bala, wyglada toto jak z bala ale jest znacznie tansze ok 1500zl za metr (w Honce 2300zl). W kazdej firmie za dowoz elementow na miejsce nie doliczali zadnych kwot (co oznacza pewnie ze sa wliczone w cene calosci). Na razie mamy oferty tylko z 3 firm i bedziemy szukac dalej.

smart_ass
13-07-2004, 15:18
Witam wszystkich.
Jestem bardzo zainteresowany budową domu z bali. Jak na razie wstępny wybór to "mazurskie domy" jako wykonawca. Do tego stopnia mnie to wciągnęło, że w ostatni weekend udałem się z wizyta na mazury (była to cała wyprawa z Wrocławia) i na miejscu wyjaśniłem sobie wiele spraw. Ponieważ jestem "świeży" na forum, nie chcę od razu chwalić się wiadomościami (najpierw przeczytam wszystkie posty, co troche potrwa) ale jeśli ktoś ma jakieś pytania, to służę, może znam odpowiedź.
Szkoda tylko, że dopiero teraz znalazłem tą stronę, może było by więcej chętnych na taką wyprawę po doświadczenie.
Pozdrawiam serdecznie! :wink:

Shogun
14-07-2004, 09:53
Dowiedziales sie moze ile chca "Mazurskie" za 1m z grubego bala ?

piotr.nowy
14-07-2004, 10:52
http://www.logpol.com.pl
http://www.talbud.pl
http://www.interdom.pl
http://www.honka.pl
http://www.wakodomy.pnet.pl
http://www.wasco.com.pl
http://trochanowski.r.w.interia.pl
http://www.tatrahouse.com.pl
http://www.domy-mppd.com.pl
http://www.mazurskiedomy.com.pl
http://www.georg.sacz.pl
http://www.fbdrewdom.com.pl
http://republika.pl/domy_z_bali
http://www.domy.mwnet.pl
http://www.republika.pl/domyzbali/




Podciągam adresiki , bo to zawsze sie przyda pod ręką.Ostatnio trafiłem na stronę , której wcześniej nie znałem więc dodam ją tutaj:
www.nordline.pl

8)

smart_ass
14-07-2004, 12:48
Dowiedziales sie moze ile chca "Mazurskie" za 1m z grubego bala ?

dla średnicy 220 mm (czyli że okrągły ;o) - od 1450 zł. - w zależności od skomplikowania projektu (ilość ścianek wewnętrznych, itp.).

A oto ceny dla bali prostokątnych:

1x70 mm - od 800 zł.,
1x90 mm - od 900 zł.,
2x70 mm - od 1300 zł. - najbardziej rekomendowane, ze względu na parametry cieplne,
2x90 mm - od 1450 zł.

woj
19-07-2004, 08:03
Wrócę jeszcze do tematu który był już omawiany-łazienka na poddaszu w domu drewnianym.Jestesmy na tym etapie,jastrychu nie możemy dostać,przynajmniej tego tańszego i dostepnego szybko,bez konieczności zamawiania i czekania.Jak sobie poradziliście z podłogą?Co pod płytki?

JAM
29-07-2004, 11:57
Wiatm balowiczów,
my postawiliśmy własnie drewniany dom letniskowy z firmą Castor. (wrzucimy kilka zdjęć niebawem - muszę opanować wklejanie.
Pierwszy domek, więc malusi, ale juz sie w nim zakochaliśmy. Budowa tego domku, jego klimat przekonały nas, że nastepny dom już całoroczny będziemy budować z bala.
Pozdrawiam JAM

piotr.nowy
06-08-2004, 15:12
No i jak z tymi zdjęciami? :-? :wink:

Stefan Sz.
22-08-2004, 01:06
"Spłonął zajazd przy trasie Warszawa - Katowice
Wioleta Bąk 18-08-2004 , ostatnia aktualizacja 18-08-2004 19:09
W ciągu niespełna dwóch godzin Zajazd Leśny w Łęgu k. Kruszyny (woj. śląskie) zmienił się w pogorzelisko.
Estetyczny, przebudowany niedawno budynek stał przy trasie DK 1 kilkaset metrów za mostem na Warcie. Parterowy, w stylu wiejskiego dworku z surowych drewnianych bali, na wysokim poddaszu miał kilka pokoi gościnnych. Na dole działał bar czynny przez całą dobę. Pożar wybuchł w środę przed siódmą rano. Zauważyły go dwie kobiety obsługujące bar. Choć natychmiast zadzwoniły po straż i same próbowały gasić, niewiele można było zrobić. Płomienie błyskawicznie rozpełzły się po drewnianym stropie, ścianach poddasza i drewnianych krokwiach i gontach dachu. - Wyglądał jak pochodnia - komentował jeden z gapiów obserwujących pożar. Gdy po godz. 9 strażacy dogaszali pogorzelisko, z dachu został tylko zwęglony szkielet z ramami wypalonych okien i zalane wodą pomieszczenia baru (ocalały tylko ściany z grubych bali). Na górze spaliło się wszystko. Na szczęście tej nocy nie było tam żadnych gości. Nikt z obsługi nie został ranny. Pracownikom udało się uratować część sprzętów z baru, m.in. lodówki i trochę żywności.

Załamany właściciel zajazdu zbierał wyciągnięty z pogorzeliska dobytek. - Nieszczęście, nieszczęście, tu reklama niepotrzebna - tłumaczył, odmawiając rozmowy.

Obiekt był ubezpieczony. Policja i strażacy wstępnie wykluczyli podpalenie. - To mogło być zwarcie w instalacji elektrycznej - mówił komisarz Mirosław Adamus, zastępca komendanta komisariatu z Kłomnic.

Karol Pieśniak, biegły z zakresu pożarnictwa, który zbadał pogorzelisko, znalazł najbardziej prawdopodobne źródło ognia. - Pożar zaczął się w kuchni, gdzie nocą podgrzewano rosół. Zaczął się prawdopodobnie w pochłaniaczu elektrycznym, stamtąd gorące powietrze kanałami wentylatora dotarło na poddasze. Od niego zatliły się drewniane elementy. Gdy pracownice baru poczuły dym i zajrzały na górę, powietrze podsyciło płomienie - tłumaczył.

Straty wyceniono na ok. 250 tys. zł."

Naprawdę fajnie ten lokalik wyglądał. Ogień to chyba największy wróg drewnianych budowli. Szkoda

Tutaj zdjęcia (http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,2236126.html)

piotr.nowy
23-08-2004, 13:05
:cry: :cry:
Cóż, na ogień nie ma rady. Przykro.

piotr.nowy
30-08-2004, 17:35
Wiatm balowiczów,
my postawiliśmy własnie drewniany dom letniskowy z firmą Castor. (wrzucimy kilka zdjęć niebawem - muszę opanować wklejanie.
Pierwszy domek, więc malusi, ale juz sie w nim zakochaliśmy. Budowa tego domku, jego klimat przekonały nas, że nastepny dom już całoroczny będziemy budować z bala.
Pozdrawiam JAM

Czas leci a zdjęć nie ma... :cry:

Covpol
30-09-2004, 14:01
Witam
Interesuje mnie czy ktoś z was przenosił domki z bali ?Jak najlepiej sprawdzić stan takiego domku?

próchno
01-10-2004, 11:57
Informacje na temat przenoszenia domu drewnianego znajdziesz w tym samym wątku, gdzies na początku. pzdr

katja
01-10-2004, 13:02
Witam
Interesuje mnie czy ktoś z was przenosił domki z bali ?Jak najlepiej sprawdzić stan takiego domku?

Rok temu przenosiłam taką chałupę. Dobrze mieć niezależnego :wink: cieślę lub kogoś kto się zna na drewnie. A i tak większość wad domu wychodzi przy rozbiórce, czyli praktycznie już po kupnie.
Pozornie to tania inwestycja, ale tylko pozornie. Bądź przygotowany na spore wydatki np. na środki na robactwo, które może spokojnie drzemać w balach. Nie wierz, że suszczel dawno z nich uciekł. On tylko usnął :wink: i obudzi się w nowym miejscu :evil: .
Mimo wszystko polecam.
Pozdrawiam

Covpol
04-10-2004, 10:21
Chciałabym się dowiedzieć czy ktoś z was współpracował z tą firmą i jakie ma doświadczenia?

Covpol
06-10-2004, 12:16
Pytanie do wszystkich forumowiczów
Co sądzicie o firmie Stollux?

TOMEKZ
07-10-2004, 14:20
Na początku pozdrowienia dla wszystkich "balowiczów"
Z pełnym zainteresowaniem przeczytałem cały temat.
Właśnie jestem na etapie zakupu starej drewnianej chaty .
W chwili obecnej cieśla dokonałał oględzin chałupy i powiedział brać.
Chata ma wymiary 9,80x5,60 wykonana jest z bala 10 - cena (jeszcze nie negocjowana) 3000zł, ciśla życzy sobie za robotę(rozebranie + transport+ złożenie) 5000zł.
Bardzo bym prosił o wasze opinie dot. w/w cen.
Aha będzie to domek letniskowy całoroczny.

piotr.nowy
07-10-2004, 16:00
Cena domu dobra. Cena robocizny też. Jeśli cieśla mówi brać - to bierz! :lol:

katja
07-10-2004, 16:19
Tomek, witaj w gronie balowiczów :D .
Cena rzeczywiście dobra. Ustal jeszcze cenę za ewentualne dorobienie uszkodzonych,spróchniałych elementów, czesto jest to podwalina i krokwie zewnętrzne i koło komina. Czasami bale pod oknami.

Pozdrawiam i powodzenia
Kasia

TOMEKZ
07-10-2004, 21:16
Po oględzinach cieśla stwierdził , że prawdopodobnie nie będzie wymieniał nawet podwalin.Dom ten stoi na wysokiej jak na lata w których powstał podmuwówce(ok 60cm),do wymiany będzie dach(krokwie na końcach są spróchniałe.
Chcę aby oględzin domu dokonał jeszcze inny cieśla.Zobaczymy co on na ten budynek powie.
Co sądzicie na tenat sposobu przeniesienia domu:
1. Cieśla któremu ufam tazn.widziałem widziałem jego inne przenosiny chce przenieść tą chatę w tzw.węgłach.
2. Inni (co nie oznacza gorsi) proponują przeniesienie rozbierając każdą belkę.
I mam małą zagadkę.

piotr.nowy
08-10-2004, 10:42
Myślę , że trzeba zaufac temu kto ma robotę wykonać! Tym bardziej jeśli widziałeś owoce jego wcześniejszych poczynań. :roll:

TOMEKZ
08-10-2004, 10:51
Dzisiaj przeprowadziłem rozmowę tel. z drugim cieślą który wstępnie oczacował cenę przenosin na 2000-2500zł bez transportu.Odległość na jakiej należy przenieść ten dom to ok.20km.
Więc mam następną zagadkę ale dom z bala musi tak czy inaczej stanąć :D

woj
08-10-2004, 13:07
Cena jest bardzo niska,dokładnie wypytaj co oni zrobia za te pieniadze.My zapłacilismy za przenosiny(rozbiórka,montaż,nowe podwaliny i krokwie) 10 tys.Zwróc uwage na belki stropowe.Jezeli będziesz chciał je odkryć tzn.mieć na dole drewniany sufit z widocznymi belkami prawdopodobnie będziesz musiał kupić nowe belki a to kosztuje.
Za te pieniądze które wydaliśmy na ten przenoszony i unowoczesniony (to prawda) dom z bala ,powstał by podobny murowany.Ma tylko wart tych pieniędzy urok.

TOMEKZ
08-10-2004, 16:05
Dzięki woj
czy mógłbyś mi podać koszty całości inwestycji(ew. z rozbiciem)na poszczególne prace. W jakiej cenie można zrobić projekt takiego domu, bo możliwe że porywam się z ,, motyką na słońce"
Nie ukrywam że jestem trochę zaskoczony porównywalnymi kosztami z domem w technologii tradycyjnej.

piotr.nowy
09-10-2004, 11:53
No cóż, jeśli przeczytałeś cały wątek to nie powinieneś się specjalnie dziwić, bo takie porównania już padały.
Z tym , że dotyczyły domów całorocznych i raczej budowanych od podstaw a nie przenoszonych.
Myślę, ze w twoim wypadku można zamknąć się w sporo niższych kosztach. :wink:
Powodzenia!

katja
09-10-2004, 13:18
:D Nie można zapomnieć, że koszty początkowe są takie same, np. projekt, trudno znaleźć typowy i najlepiej wziąć architekta, który chałupę zinwentaryzuje i zrobi odpowiedni. Przed przeniesieniem, trzeba zrobić fundamenty.
Cieśle przeniosą dom i teraz sprawa okien i drzwi. W moim przypadku trzy okna zniosły przeprowadzkę, ale i tak kwalifikują się do wymiany. Jeżeli ma to być domek całoroczny przydałyby się okna na miarę obecnych standardów. Tu koszty mogą być nawet wyższe, bo nie wstawimy PCV.
Pokrycie dachu - do wyboru, do koloru. Ale lepiej wygląda gont osikowy, strzecha czy tradycyjna dachówka. Deskowanie, membrany... to kosztuje tyle samo.
Bal 10 cm trzeba ocieplić, od wewnątrz, bo nie chcemy zasłaniać pięknych bali. I tu pomijając koszty, mamy problemy typu, dawać wiatroizolację, a moze specjalne uszczelki? Kłaść paroizolację, jeśli domek nie będzie ogrzewany przez całą zimę? Co z dyfuzją pary wodnej?
Z mojego wywodu można wywnioskować, że odradzam takie przenosiny. Nic bardziej błędnego. Jeszcze raz zrobiłabym to samo, ale teraz byłabym trochę mądrzejsza :wink:
A w ogóle to wciąga niesamowicie 8) i mamy zajęcie do końca świata :wink:

woj
11-10-2004, 07:41
Masz juz trochę naswietlony temat.My tez myslelismy ze wybudujemy caloroczny dom taniej ale domek ok.130 m2 kosztuje ponad 200 tys. i to bez ogrodzenia i zagospodarowania działki.Praktycznie z przenoszonego domu wykorzystalismy sciany.Poddasze,okna podłogi schody dach ,drzwi(blachodachówka).oczywiście instalacje to wszystko jest nowe.Oczywiście ocieplenie,ścianki działowe z k-g.

TOMEKZ
11-10-2004, 10:00
dzięki za wszystkie informacje.Cena 200tyś bardzo mnie przeraziła. Co prawda mój dom będzie mniejszy (ok.80m).

Mam jeszcze jedno pytanie dot. docieplenia.
W chałupie którą chcę kupić , do lipca tego roku mieszkała 90-cio letnia babcia , bez żadnych dociepleń.Ogrzewała dom tylko fajerkową kuchnią.
Zastanawiam się nad sensem docieplania tej chałupy .

.....małe ogłoszenie z moich okolic
Dom z bala 130m , nowy,bal 8mm,z oknami :cena 1m - 250zł(do negocjacji.

woj
11-10-2004, 11:36
Podobno bal powyżej 20 cm nie trzeba docieplac,poza oczywiście usczelnieniem przestrzeni między balami.
Zobacz co Babcia miała na wewnetrznych ścianach,dom uzytkowany przez kilkadziesiat lat ma bale,których powierzchnia nadaje sie do czyszczenia albo zakrycia k-g.My musielismy zrobic to drugie.A to znów problemy z przestrzenia miedzy balem a k-g,daliśmy wate i folię

TOMEKZ
11-10-2004, 11:57
babuszka miała tapetę a sądze że nie marzła, w końcu żyła 90lat(też bym tak chciał) :D

EDZIA
11-10-2004, 12:16
Pytanie do wszystkich forumowiczów
Co sądzicie o firmie Stollux?

Stawiali mój dom, nie mam do nich zastrzeżeń.

TOMEKZ
11-10-2004, 14:08
Czy robiąc fundamenty robiliście specjalne zbrojenia pod komin i ew. ścianki działowe?

EDZIA
11-10-2004, 14:20
Czy robiąc fundamenty robiliście specjalne zbrojenia pod komin i ew. ścianki działowe?
Tomku a co rozumiesz przez specjalne zbrojenia.
U mnie pod kominem i pod ściankami działowymi zrobione były normalne ścianki fundamentowe, o ile dobrze pamiętam :roll:

TOMEKZ
11-10-2004, 14:28
Chodzi mi ewentualnie np. o kratownice lub inne zbrojenie stalowe

opty
12-10-2004, 13:14
Witam wszystkich.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z firmą Wasco? Przymierzam się do postawienia domu (małego bo około 75 - 80 m2)

pozdrawiam

TOMEKZ
13-10-2004, 09:41
Balowicze chyba ''zabalowali" albo zapadli już w sen zimowy :D :D :D

NB1970
13-10-2004, 09:50
Podobno bal powyżej 20 cm nie trzeba docieplac,poza oczywiście usczelnieniem przestrzeni między balami.
Zobacz co Babcia miała na wewnetrznych ścianach,dom uzytkowany przez kilkadziesiat lat ma bale,których powierzchnia nadaje sie do czyszczenia albo zakrycia k-g.My musielismy zrobic to drugie.A to znów problemy z przestrzenia miedzy balem a k-g,daliśmy wate i folię

A co sadzicie o domu z bali PCV w okleinie zloty dab?

TOMEKZ
13-10-2004, 10:00
:o :o
Bal z PCV :evil: :evil:
Sidding :evil: :evil:

NB1970
13-10-2004, 10:04
:o :o
Bal z PCV :evil: :evil:
Sidding :evil: :evil:

Sidding to taka wiocha, a dom z bali to jest cos. :P
W niektorych rejonach Polski to jak spodnica z bananow na maturze.
:o

piotr.nowy
13-10-2004, 13:41
Co to jest "bal z PCV"???!!!??? :-?

NB1970
13-10-2004, 13:54
Co to jest "bal z PCV"???!!!??? :-?

Nie wiesz chlopie?
To poczekaj na nowa reklame POROTHERM 75

TOMEKZ
13-10-2004, 14:15
Dom z bali PCV :o :o :o :o :o :o :o

piotr.nowy
15-10-2004, 11:06
Co to jest "bal z PCV"???!!!??? :-?

Nie wiesz chlopie?
To poczekaj na nowa reklame POROTHERM 75


No to poczekam> :-?

be8
17-10-2004, 19:23
Czesc

Poszukuje kontaktu z architektem, ktory specjalizuje sie w projektowaniu domow z bali. Najlepiej jezeli bedzie z rejonu polnocno - wschodniej polski.

Pozdrawiam,
Jacek z Augustowa

TOMEKZ
20-10-2004, 10:54
To jak będzie pobudka czy już zimowy sen

piotr.nowy
22-10-2004, 17:56
Sen zimowy!? Przy 20 stopniach na zewnątrz!!! :D
A tak poważniej -pewnie gdzieś są architekci specjaliści od domów z drewna ale:
po pierwsze - nie znam ich
po drugie - zdecydowanie większy jest wybór projektów "tradycyjnych" a każdy producent domów drewnianych może ci zaadoptować projekt do swojej technologii przy okazji uwzględniając twoje ewentualne zmiany w projekcie gotowym.
No i różne firmy różnie z drewna budują więc mogłoby się okazać, że zgłaszając się do jednej z nich z gotowym projektem drewnianego domu i tak trzeba by go dostosowywać, więc wydaje mi się , że łatwiej zdecydować się najpierw na wykonawcę (który często ma zaprzyjaźnionego architekta) , potem znaleźć projekt, który wybrany wykonawca zaadoptuje. :roll:

tybero
24-10-2004, 11:21
projekty domow z drewna
http://www.moj-dom.pl/

RYSZARD
06-11-2004, 03:04
Obserwuje ten temat od niedawna, przeczytałem juz praktycznie wszystkie wypowiedzi.
Cały czas obserwowałem Forum myśląc o kupnie działki a potem budowie małego domku.
Ale teraz chyba (nie jestem jeszcze do końca pewny) moje plany skierowuje na kupno chaty z bali.
Mam juz dwie takie namierzone- szczególnie jedna jest pięknie położona. Dlatego nie chciał bym jej przenosić tylko adoptować do zamieszkania.
Wstępnie myśle o rekreacji, ale mam nadzieję ze bardzo wolno przekonam drugą połowę o dłuższym zamieszkaniu.
Tylko jak za to się zabrać? . Na co szczególnie zwracać przy oględzinach przed kupnem.
A potem dalsze pytania- ale to w następnym wątku aby na starcie nie spalić, i nie zrazić zbyt wielkimi wymaganiami.

piotr.nowy
06-11-2004, 09:58
Jak się zabrać za przekonywanie drugiej połowy , czy za kupno domku.
Jeśli to pierwsze to nie śmiem się wypowiadać. :wink:
Jeśli o drugie , to cóż - jeśli podoba ci się miejsce to trzeba by zabrać tam jakiegoś cieślę, żeby sprawdził stan samego domu, ewentualnie określił orientacyjne koszty adaptacji. Potem warto potargować cenę zakupu a w między czasie sprawdzić "papiery".
Niby wszystko proste :lol: .
No i na koniec zostają dwie fazy proste jakby mniej:
- przekonać połówkę
- zaplacić.
Powodzenia!

katja
06-11-2004, 13:33
Ryszard, przenosząc dom, zrobiłam nowe fundamenty, wymieniłam podwalinę, trzy pary krokwi, całe pokrycie dachu. Interesował mnie głównie stan bali, a i o tym przekonałam się dopiero po rozbiórce. Ty będziesz musiał sprawdzić nie tylko w jakim stanie są bale, ale WSZYSTKO, fundamenty, komin, instalacje itd. itd.
Ale i podwalinę można wymienić nie przenosząc domu, wystarczy go podnieść :wink:


http://www.teatrnasz.pl/rys/rib1a.jpg

RYSZARD
08-11-2004, 02:15
Dziękuje bardzo za odpowiedz.
W chwili obecnej ze względu na odległość, dom znam jedynie z fotografii, wiec trudno mi ocenić w jakim naprawdę jest stanie. Ale sadze ze faktycznie podwaliny będą do wymiany. Wiec będę miał prośbę o szczegółowy instruktarz i informację o przypuszczalnych kosztach. Bo jeżeli dobrze rozumuję, to przy wymianie podwalin demontuje się cała podłogę – a wiec demolka spora.
Dach kryty jest papą i wygląda super nieciekawie, nie wiem na co będzie go można zmienić, bardzo podobają mi się gonty papowe. Tutaj gdzie obecnie mieszkam na starych domach są cedrowe gonty drewniane i one najbardziej mi się podobają , ale sądzę że w Polsce byłyby za drogie. Pytałem znajomych i nie spotkali się z takim rozwiązaniem.
Jak będę miał więcej informacji to się pochwalę.
Pozdrawiam.

puchatek
08-11-2004, 09:48
Jakiś czas temu wspominałem, że jestem na etapie "balowych" mebli.
To jeszcze nie komplet, ale już trochę jest.
Od czasu do czasu widać IKEowe uzupełnienia...
http://ilustracje.pl/MEBELKI/regal_balowy.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/regal_detal.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/stol_detal.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/pietrowe.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/nowa_szafa.jpg

TOMEKZ
16-11-2004, 09:42
Ciekawe linki do producentów domów z bali i akcesoriów(ok.170 firm)

http://katalog.onet.pl/8055,0,1,kategoria.html

startom
16-11-2004, 14:52
Witam wszystkich.
Pierwszy raz na tym forum, ale kiedyś należy zacząć.Zdecydowałem się budować domek z bali, szukałem info w Internecie,jeżdziłem szukałem, byłem na Polagrze gdzie niektóre firmy się wystawiają i wybór padł na firmę Logpol.mam prośbe do sznownego grona balowiczów o info:jak się współpracuje z tą firmą, jak przebiegał proces budowy:terminowość, fachowść, ewentualny serwis gwarancyjny - interesuje mnie wszystko na temat budowania domów przez tą firmę.
Trochę się nazbierało tych pytań - ale zainteresowanie przyszłego inwestora jest wielkie.
Dziękuję z wszelką pomoc

Ryszard1
21-11-2004, 21:02
Czy mozna do ocieplania od wewnatrz dachu lub scian uzyc plyt pilsniowych porowatych ?
Stosowal ktos takie plyty, jak sprawdzaja sie praktycznie ?

EDZIA
23-11-2004, 21:52
Jakiś czas temu wspominałem, że jestem na etapie "balowych" mebli.
To jeszcze nie komplet, ale już trochę jest.
Od czasu do czasu widać IKEowe uzupełnienia...
http://ilustracje.pl/MEBELKI/regal_balowy.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/regal_balowy_detal.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/stol_balowy_detal.jpg
http://ilustracje.pl/MEBELKI/pietrowe.jpg

O Puchatku jak fajnie, widzę, że podłoga już polakierowana, stół i lampy bardzo orginalne.
Cyklinowałeś dechy przed lakierowniem, bo pisałeś gdzieś, że nie wyglądały dobrze po użytkowaniu niczym nie zabezpieczone...

Drugie i trzecie zdjęcie nie chce mi się otworzyć

startom
24-11-2004, 08:55
Witam wszystkich.
Jeśli mógłby kotś podzielić się ze mną swoją wiedzą odnośnie podatku vat, który należałoby zapłacić przy budowie domu z bali.Dom będzie budowany przez firmę, zamierzam zamówić usługę wybudowania domu i tu następuje pytanie:7% jak za usługę czy 22% obowiązujące w budownictwie.Firma ma wątpliwości jak ma postąpić;złożyłem w tej sprawie zapytanie do urzędu skarbowego, ale niestety nie spieszą się z odpowiedzią.Dzięki za pomoc

puchatek
24-11-2004, 09:57
Edziu, dzięki za czujność i dobre słowo.
Chyba za dużo było literek w nazwie - już powinno być OK.
Tak, dechy cyklinowane, lakierowane podobno mocnym lakierem, ale dzieci mają skłonność do TRWAŁEGO zaznaczania swojej obecności na wszystkim i po kilku miesiącach podłoga jest już skatowana. Pewnie po kilku cyklinowaniach trzeba będzie pomyśleć o mocniejszej warstwie po wierzchu.
Lampy... Żartuj sobie. Do lamp dojrzewamy latami. Mamy takie pomieszczenia w starym domu, które czekają na nie już od 8 lat i ciągle nie ma nic co by nam pasowało.

Maffin
25-11-2004, 11:08
Istotne jest, czy firma, która będzie Ci budowała dom z bali będzie robiła to ze swojego materiału. Jeżeli ze swojego, tzn. oni dostarczają bale, itd... to płacisz 7% VAT. Jeżeli masz swoje materiały , a firma tylko buduje no to 22%.
Jeszcze jedna ważna rzecz. Jeżeli budujesz dom rekreacyjny płacisz 22% VAT, a jeśli całoroczny to 7%.

cieśla z Podlasia
25-11-2004, 23:06
Cieśle z Podlasia - wyszukujemy i przenosimy domy z bala. Ogłoszenie zamieściłem w dziale ogłoszeń. Naprawdę warto - zdrowy dom z drewna wg projektu, jaki chcecie albo po prostu chałupa. Zapraszam:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=37159

EDZIA
25-11-2004, 23:17
Edziu, dzięki za czujność i dobre słowo.
Chyba za dużo było literek w nazwie - już powinno być OK.
Tak, dechy cyklinowane, lakierowane podobno mocnym lakierem, ale dzieci mają skłonność do TRWAŁEGO zaznaczania swojej obecności na wszystkim i po kilku miesiącach podłoga jest już skatowana. Pewnie po kilku cyklinowaniach trzeba będzie pomyśleć o mocniejszej warstwie po wierzchu.
Lampy... Żartuj sobie. Do lamp dojrzewamy latami. Mamy takie pomieszczenia w starym domu, które czekają na nie już od 8 lat i ciągle nie ma nic co by nam pasowało.

Puchatku moja czujność w tym wątku pozostawia już dużo do życzenia :oops:
Co do podłóg faktycznie jestem pod wrażeniem, bo pięknie wyglądają...
I już sama nie wiem co zrobić ze swoimi...lakierować, czy olejować.

Co do lamp...muszę powiedzieć, że ten typ od domów z bali już chyba tak ma...
U mnie wiszą prawie identyczne jak Twoje.
A w mieszkaniu było tak samo, kiedy 8 lat temu żeśmy się wprowadzali też nam nic nie pasowało i prowizorycznie zamiast prawdziwej lampy powiesiliśmy parasol..tak tymczasowo...i został do dzisiaj.

Dzięki, zdjęcia już można wszystkie spokojnie zobaczyć.
Podobają mi się drzwi Twojej szafy, nie obrazisz się jak trochę skopiuję Twój pomysł.
Planuję podobną szafę w sypialni i nie miałam pomysłu na drzwi...z tych ogólnie dostępnych jedynie pasowałyby wykańczane rattanem, ale jakoś mi nie leżą...
pozdrawiam
Edzia

No i proszę o więcej zdjęć :)

Ryszard1
26-11-2004, 21:28
Wszyscy do ocieplenia domu z bali uzywaja welny mineralnej.
A czy mozna uzyc czegos innego i ekologicznego np wlokien celulozowych, welny drzewnej, plyty pilsniowych porowatych, mat z wlokien drzewnych ...

puchatek
26-11-2004, 22:36
Mój stary dom jest ocieplony trocinami. Tak też ociepliłem pustkę między domami. Wiem z doświadczenia, że dobrze mają się w takiej izolacji gryzonie. W sumie ekologicznie, tyle, że osiada i izolacyjność od wełny na pewno ma gorszą.
Natomiast z ekologicznością płyt pilśniowych to już nie byłbym taki pewny - podejrzewam, że sieją formaldehydami.
A przed zastosowaniem ekofibru też dobrze sprawdziłbym co jest impregnatem włókien.

katja
27-11-2004, 14:24
Wszyscy do ocieplenia domu z bali uzywaja welny mineralnej.
A czy mozna uzyc czegos innego i ekologicznego np wlokien celulozowych, welny drzewnej, plyty pilsniowych porowatych, mat z wlokien drzewnych ...
Przymierzam się do ocieplania fińskim termexem, czyli celulozą nasączoną solami boru.

Ryszard1
28-11-2004, 21:27
Przymierzam się do ocieplania fińskim termexem, czyli celulozą nasączoną solami boru.
Duzo dobrego slyszalem o celulozie, jest znacznie lepsza od np. welny mineralnej, niestety wystepuje tylko w postaci granulatu do zasypywania pustych przestrzeni, a ja potrzebuje czegos w postaci welny,

marcin_aneta
29-11-2004, 08:35
nie rozumiem... ale gdzie wtykacie te ocieplenie ? jakie to domki z bala budujecie z ociepleniem ?

katja
29-11-2004, 11:35
Termex, w przypadku ścian pionowych, natryskuje się na mokro, pomiędzy pionowe łaty co 60 cm. Nic się nie sypie, może tak stać odkryte nawet pół roku, chodzi oczywiście o ocieplanie od wewnątrz.

spartan
20-12-2004, 16:17
Halo, czy wszyscy balowicze usneli? A moze nikt juz nie buduje z bala?
Ja przymierzam sie do budowy w przyszlym roku. Na razie prad.
Chce niestety ( koszty!!!) budowac z bala 30cm i zastanawiam sie jak sobie poradze z kablami, rurami itp.
Edzia chcialabym od Ciebie uzyskac jakas opinie , bo ty jestes chyba jedna z pionierek (bal bez ocieplenia) na forum.

Ryszard1
20-12-2004, 18:41
Halo, czy wszyscy balowicze usneli? A moze nikt juz nie buduje z bala?
Ja przymierzam sie do budowy w przyszlym roku. Na razie prad.
Chce niestety ( koszty!!!) budowac z bala 30cm i zastanawiam sie jak sobie poradze z kablami, rurami itp.
Edzia chcialabym od Ciebie uzyskac jakas opinie , bo ty jestes chyba jedna z pionierek (bal bez ocieplenia) na forum.
Przewody powinny byc na wyzsze napiecie, tj. 750 V poprowadzone w peszlach. Ja poprowadzilem je w kwadratowych korytkach z PCV na scianach nisko przy podlodze od gniazdka do gniadka (gniazdka natynkowe z podkladkami z aluminium). Dla bezpieczenstwa trzeba zastosowac bezpiecznik(i) roznicowe.
A rury do wody dalem z PCV, klejone poprowadzone po scianach,

piotr.nowy
23-12-2004, 10:15
Dokładnie tak jak Ryszard napisał. Można jeszcze kombinować w ten sposób , żeby większość (całość?) instalacji puścić w ściankach działowych. Pod warunkiem , że one też nie są z bali.

fredw
03-01-2005, 18:19
Czesc wam, szukam numer telefonu do braci trochanowski ,dzieki z gory !

smis
03-01-2005, 21:36
Witam Wszystkich. Wlasnie sie zarejestrowalem (lepiej pozno niz wcale). Rowniez przymierzam sie do budowy drewnianego domu (zapaleczki 200x300 mm). Czy ktos z Was wie jak powinno byc takie drewno przygotowane, jak dlugo sezonowane, czy w formie okraglakow, czy przetarte?

Wojciech Nitka
03-01-2005, 23:31
fredw,
Podaję Ci e-maila
[email protected]

piotr.nowy
05-01-2005, 11:52
Panie Wojtku - gratulacje za ten podpis pod nickiem! :D

Wojciech Nitka
05-01-2005, 12:58
To nie ja - to Murator.

Mariuszka
05-01-2005, 21:09
Witam, w ubiegłym roku dotarłem sposobem gospodarczym do belek stropowych. Przekrój bali 300x300mm. Przewody elektryczne chcę przeciągnąć w ścianie. W trakcie stawiania, tu gdzie mają być gniazdka, włączniki i kinkiety, wierciliśmy w pionie otwory wiertłem o średnicy 35mm.

Wojciech Nitka
05-01-2005, 23:17
Najlepiej prąd, do gniazdek, prowadzić w podłodze i od dołu, poprzez otwory wiercone w dolnych balach, do gniazdek.

sławek_wawa
06-01-2005, 18:18
witam.Właśnie kupiłem projekt w Misoni i jak dobrze pójdzie z papierami na wiosnę ruszam z budową.Chetnie pogadałbym z osobami które juz mieszkają w takim domu.trochę jestem zaniepokojony bo większość opinii o Misoni jest negatywna ale to są stare posty.Czy znajdzie się ktoś kto podzieli się swoimi doswiadczeniami?

EDZIA
06-01-2005, 18:56
Najlepiej prąd prowadzić kablami :wink: :D

U mnie kable prowadzone są w podłodze a otwory wiercone są w listwie przypodłogowej nad którą umieszczone jest gniazdko.
Kable do kontaktów prowadzone są w otworach drzwiowych i zamaskowane są maskownicą/futryną.
Z kinkietów zrezygnowałam.
pozdrawiam
Edzia

Adam Rubinstein
07-01-2005, 12:10
Firma godna polecenia. Też budowałem z Misoni.

Są ekspertem Muratora i członkiem stowarzyszenia zrzeszającewgo producentów domów.

Powodzenia

A.R

bokser
07-01-2005, 12:25
Są ekspertem Muratora i członkiem stowarzyszenia zrzeszającewgo producentów domów.

To nie tak. To, że są ekspertem, to dlatego, że sami za to płacą. To forma reklamy.
A faktycznie są członkiem Stowarzyszenia Dom Drewniany - http://www.domydrewniane.org

spartan
07-01-2005, 16:17
Witam w Nowym Roku! Milo, ze jednak tu zagladacie.
Dziekuje piotrze i ryszardzie za odp.
Mam jednak jeszcze inne i nietypowe pytanie. Czy ktos slyszal cos o domach z firmy Magnus Holding? Ktos moze mieszka w takim domu?
Dla niewtajemniczonych produkuja bale z wypelnieniem, ktore zastepuje ocieplenie.
W poniedzialek bede z nimi wstepnie rozmawiac o projektach i cenach. Moge sie podzielic info jesli ktos bedzie zainteresowany tym sztucznym tworem.
NIestety naturalne bale to kosztowna impreza dlatego probuje szukac alternatywnych rozwiazan. :wink:
[www.magnusholding.pl][/url]

francuz
07-01-2005, 17:24
czesc wam wszystkich !

interesuja mie tez domy z bali, i mam pare pytanie... , od razu przepraszam za bledy w pisaniu bo nie jestem polakem !
interesuja mie szczegolne domy z grubych bal, bez ocieplenia, chociaz narazie patrze sobie jeszscze na ceny... narazie najbardziej mie sie podobaja domy z bali okraglych 'ciosowanych' recznie jak buduja braci trochanowski, piekne domy ! no i wlasnie mam pare pytanie :

- nie moge dosc do ich strone od pare tygodni, czy ktos ma ich numer telefonu ? (emaila juz mam dzieki pan wojtek)

- co myslicie o ich technologi = oni buduja z mokrej bali, grubosci 30 -45 cm ? osobiste widzialem dwie domy ktury budowaly, jedna nowo budowane i jedna 2 lata, oprocz super wyglad to nie widzialem nic dziwnego, moze tylko ze w miejsach gdzie te bali sie lacza, wiedzialem spore szpary miedzy koncowki bali (kture wystala), tak to wygladalo dobrze. no ale mokre bali to mie troche martwi chociaz sie nie znam na tym, wiem tylko ze we francji znalazlem na www take same domy, tam pisalo ze oni sucha 2 lata te bali(nie komorowo)

- ci ktos zna inne firmy ktury buduja tak samo ? a moze ktos mieszka w takym domku ?

- szukam tez fajne projekty domow, okolo 100 m2, proste... widzialem projekt aneta&marcin... bardzo fajne... ci mozna kupic takie zagranicznich projektow ?

to juz sporo pytanie na dzisiaj ! dzieki bardzo z gory za odpowiedzi, niech zyja domy drewniane ! pzdr

-

puchatek
07-01-2005, 18:20
A propos nieocieplanych, ociosanych bali:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38468323
znalazłem na allegro. Z góry zastrzegam, że nic nie wiem o firmie, ale zdjęcia mi się podobają.

piotr.nowy
08-01-2005, 12:24
czesc wam wszystkich !

interesuja mie tez domy z bali, i mam pare pytanie... , od razu przepraszam za bledy w pisaniu bo nie jestem polakem !
interesuja mie szczegolne domy z grubych bal, bez ocieplenia, chociaz narazie patrze sobie jeszscze na ceny... narazie najbardziej mie sie podobaja domy z bali okraglych 'ciosowanych' recznie jak buduja braci trochanowski, piekne domy ! no i wlasnie mam pare pytanie :

- nie moge dosc do ich strone od pare tygodni, czy ktos ma ich numer telefonu ? (emaila juz mam dzieki pan wojtek)

- co myslicie o ich technologi = oni buduja z mokrej bali, grubosci 30 -45 cm ? osobiste widzialem dwie domy ktury budowaly, jedna nowo budowane i jedna 2 lata, oprocz super wyglad to nie widzialem nic dziwnego, moze tylko ze w miejsach gdzie te bali sie lacza, wiedzialem spore szpary miedzy koncowki bali (kture wystala), tak to wygladalo dobrze. no ale mokre bali to mie troche martwi chociaz sie nie znam na tym, wiem tylko ze we francji znalazlem na www take same domy, tam pisalo ze oni sucha 2 lata te bali(nie komorowo)

- ci ktos zna inne firmy ktury buduja tak samo ? a moze ktos mieszka w takym domku ?

- szukam tez fajne projekty domow, okolo 100 m2, proste... widzialem projekt aneta&marcin... bardzo fajne... ci mozna kupic takie zagranicznich projektow ?

to juz sporo pytanie na dzisiaj ! dzieki bardzo z gory za odpowiedzi, niech zyja domy drewniane ! pzdr

-


Cześć!
Co do strony www Trochanowskich to prawdopodobnie wpisujesz przez właśni www a to błąd . Kilka stron wcześniej na tym wątku jest link na ich stronę .
Jeśli chodzi o technologię to faktycznie oni nie suszą ale rozmawiałem z jednym z braci i właściwie przekonał mnie do swojego sposobu budowania. Zaprosił mnie też do odwiedzenia strony firm budujących z drewna w USA i Kanadzie , gdzie Trochanowscy też działali. Nie pamiętam adresu www ale strona była ciekawa.
Pozdrowienia

francuz
12-01-2005, 11:31
witam wszystkich !
dzieki bardzo puchatek za link i piotrek za odpowiedz,

no i dzisiaj widzialem domek (120m) budowane z inna technologia : deska szerokosc 20-25 cm(grubosc ?), wata, deska w wewnatrz ... no i .... tez piekny ! duza oranzeria... balkonik...ganek... budowal to lokalne cieslarz ... podobna taniej nisz duza firma... zrobili tez okne i drzwi, ozdobione...tez piekne ! maja kolektor sloneczne na dach , nie duzy (okolo 6m2) i podobna super dziala, w lato woda goraca a zima jak slonca jest to zastapy pieca... sa zadowolony ,a kosztowalo to 10000 4 lata temu.

a i jeszcze dom jest na kolor jasne bezbarwnym sadolinem, podobna sie nie kruczy ale trzeba czesto malowacz..

a ty piotrek na jakim etapie jestesz ?

narazie, pzdr

Wojciech Nitka
12-01-2005, 20:18
Oczywiście, można budować z mokrego tzw. "zielonego drewna", o wilgotności powyżej 19%. Jednak takie budowanie wymaga trochę innego budowania, np. uwzględnienie osiadania budynku, a jest ono nie małe - ok. 6% na wysokości. Dotyczy to wszelkich elementów konstrukcji, jak i otworów drzwiowych.

Można także budować z drewna suchego; sezonowanego lub suszonego komorowo. Co daje suszenie komorowe?
- zabija znajdujące się w balach wszelkiego rodzaju zarodniki grzybów czy larwy owadów,
- usuwa z bali żywicę,
- obniża ciężar budynku,
- ogranicza stosowania uszczelnień bali,
- ogranicza zabezpieczania budynku przed osiadaniem,

i ... - usuwa z bali, dla domu średniej wielkości, ok. 5.000 litrów wody,

westo
18-01-2005, 20:12
Przeniosłem starą wiejską chałupę.
http://foto.onet.pl/upload/35/98/_405543_s.jpg
W starej wersji poddasze było nieużytkowe, w nowej będzie używane. Niestety legary są w odstępach co 120 cm. Zastanawiam się jakiej grubości drewna użyć na podłoge aby była stabilna i bezpieczna. Legary mają przekrój 160 x 180 mm.

Radkoski
18-01-2005, 20:14
Przeniosłem starą wiejską chałupę.
http://foto.onet.pl/upload/35/98/_405543_s.jpg
W starej wersji poddasze było nieużytkowe, w nowej będzie używane. Niestety legary są w odstępach co 120 cm. Zastanawiam się jakiej grubości drewna użyć na podłoge aby była stabilna i bezpieczna. Legary mają przekrój 160 x 180 mm.


a jakie koszty tej inwestycji, że spytam z ciekawosci?

westo
18-01-2005, 20:20
chałupa kosztowała 2500,- , przeniesienie + montaż + drobne :wink: zmiany = 5000. Dodatkowy materiał pochodził z innego budynku z rozbiórki - 2000, poszycie dachu - ma być docelowo trzcina, ale trudno ją pozyskać....

Radkoski
18-01-2005, 20:36
chałupa kosztowała 2500,- , przeniesienie + montaż + drobne :wink: zmiany = 5000. Dodatkowy materiał pochodził z innego budynku z rozbiórki - 2000, poszycie dachu - ma być docelowo trzcina, ale trudno ją pozyskać....


A moze jakieś namiary na takie chałupy? lub gdzie szukałes?

westo
18-01-2005, 20:51
A moze jakieś namiary na takie chałupy? lub gdzie szukałes?
"Moja" stała na sąsiedniej działce, niestety była tylko jedna. Miejscowość to Maliniec w Lasach Janowskich.
W lubelskim jeszcze trafiają się takie domy zachowane w dobrym stanie. Materiał pochodzący z tych okolic był znakomitej jakości ( słabe gleby i dzięki temu niskie przyrosty,"gęste słoje").
Moja chałupka ma 80 lat i sądze że jeszcze trochę postoi.

pietrek ze wsi
19-01-2005, 08:16
chałupa kosztowała 2500,- , przeniesienie + montaż + drobne :wink: zmiany = 5000. Dodatkowy materiał pochodził z innego budynku z rozbiórki - 2000, poszycie dachu - ma być docelowo trzcina, ale trudno ją pozyskać....
to niezły interes zrobiłeś, w tej cenie to już ze świecą szukać takich domów

piotr.nowy
19-01-2005, 09:47
Przeniosłem starą wiejską chałupę.
http://foto.onet.pl/upload/35/98/_405543_s.jpg
W starej wersji poddasze było nieużytkowe, w nowej będzie używane. Niestety legary są w odstępach co 120 cm. Zastanawiam się jakiej grubości drewna użyć na podłoge aby była stabilna i bezpieczna. Legary mają przekrój 160 x 180 mm.
Myślę , że trzeba dać poprzecznie do legarów żebra (w rozstawie 40-50 cm) i dopiero na nich deski podłogowe . Żebra można kłaść na belkach stropowych albo pomiędzy nimi , żeby nie podnosić poziomu podłogi.
P.S.
Gratuluję zakupu!!! :lol:

startom
19-01-2005, 10:50
Czesc Francuz.
Widze,ze mieszkac bedziemy w tym samym wojewodztwie - w kwietniu przyjedzie do mnie na dzialke drewniany domek z bali toczonych, suszonych komorowo.Projekt zrobila dla mnie firma ktora bedzie stawiac domek - powierzchnia 118m2 i kubatura 380m3 - maly, jednak wystarczy na potrzeby mojej rodzinki.
Zycze powodzenia w wyborze technologii i wytrwalosci w budowaniu.

PS.Jestem za granica i nie mam w komputerze polskich ogonkow wiec troche dziwnie wyglada moj tekst.

piotr.nowy
19-01-2005, 11:13
Francuz -przesyłam ci na priv namiar na Trochanowskich

Startom- a która firma ci będzie budować i jaki przewidujesz koszt takiego domu? :o

startom
19-01-2005, 11:41
Przeslalem info.Dostales?

Radkoski
19-01-2005, 12:01
A znacie może namiary na wykonawców takich domów lub też gdzie można ich szukać w pomorskim lub w pobliżu. Wszedzie gdzie sie rozglądam to znad morza musiałbym w góry wyjechac po dom :wink:

Wojciech Nitka
19-01-2005, 12:14
Nie da się ukryć - w pomorskiem ich też nie brakuje.
Napisz na priva i podaj jakie bale (grubości) Cię interesują.

sylvia1
22-01-2005, 19:02
słuchajcie mam pytanko: początkowo myślałam o domu typu kandyjczyk ale po obejrzeniu zdjęć z wnętrz balowców .. bardziej to do mnie przemawia... mam tylko pare pytań, myśle ze wy najlepiej mi na nie odpowiecie.
1) jak zabezpieczyć bale przed szkodnikami
2) wiadomo że najlepiej ocieplić aby otrzymać odpowiednie warunki ale czy np czy daje się wiatroizolację w domach z bali?
3) ja i syn jesteśmy uczulenie na plesnie , jak ten problem wygląda w domach z bali?
4) prosze wskażcie dobre firmy w okolicach Warszawy jednocześnie nie rujnujące kieszeni (strona trochanowskich sie nie otwiera)
5) jeśli będę miała jakeiś pytania to jeszcze wam napiszę...

dziękuje za odpowiedzi dla kompletnego laika

Sylvia

Wojciech Nitka
22-01-2005, 23:50
Szkieletorów zapraszam na BUDMĘ 25-28 styczeń br.- pawilon 3, stoisko 61 - stoisko Stowarzyszenia Dom Drewniany.
Dla Forumowiczów z tego forum - Katalog Budownictwa Drewnianego 2005 - traktujący o domach z bali - GRATIS.

Zapraszam także na seminarium - http://www.domydrewniane.org/aktualnosci/050125.php

startom
27-01-2005, 10:40
Witam wszystkich .
Powtórzę temat ze strony 8 lub 9 -nie pamiętam - Jakimi preparatami wykończacie ścianę wykonaną z bali wewnątrz budynku oraz z zewnątrz?Od dostawcy domku uzyskałem info, iż z zewnątrz należy pomalować środkiem posiadającym filtr UV, wenątrz nie ma już takiego rygoru.Ja przymierzam się do farb tikurilla na zewnątrz oraz do wosku wewnątrz - chociaż słyszałem info iż ściany olejowane wyglądają całkiem nieżle i łatwo dokonać ich renowacji.Czytałem także iż niektórzy używali pokostu - - do tych co tak wykończyli swoje ściany pytanie - Jak z trwałością oraz estetyką tak wykończonych ścian?

EDZIA
27-01-2005, 11:18
Od dostawcy domku uzyskałem info, iż z zewnątrz należy pomalować środkiem posiadającym filtr UV,

Witam,
Ja uzyskiwałam takie inf. i się do tego dostosowałam i teraz żałuję...
Chciałam zachować naturalny kolor drewna i pomalowałam dom jasnym kolorem. :evil: i niestety nie był to dobry pomysł. Może z daleka domek ładnie się prezentuje, ale z bliska widać każde zabrudzenie.
Gdybym teraz miała podjąć decyzję w temacie malowania ścian zewn. Wybrałabym bezbarwną tekurillę i pozwoliła w sposób naturalny ciemnieć ścianom.
Wewnętrzne ściany mam woskowane i jest ok.
pozdrawiam
Edzia

puchatek
28-01-2005, 10:11
Wnętrze wosk - ale jeszce świeży, zobaczymy jak się będzie starzeć.
Z zewnątrz mam deski i nie mieliśmy nic przeciwko zmianie koloru - jest więc barwny Sadolin.
Mam olejowaną podłogę w łazience, dlatego miałem okazję czytać instrukcję, jak należy przeprowadzić olejowanie - zdecydowanie łatwiej na podłodze niż na ścianie...

startom
28-01-2005, 15:31
Jeśli nie jest to dla Ciebie tajemnicą:
Skąd brałeś wosk i jak nanosiłeś na powierzchnię bali?
Jaki olej zastosowałeś na podłogi i jak go nanosiłeś na drewno?
Dzięki za dopowiedzi
Pozdrowionka

francuz
03-02-2005, 12:26
witam wszystkich !
no i bilem u trochanoskiego, no i.... po prostu nie mam slow... super gosc i super domy... dzisiziaj nie mam czasu ale wkrotce opowiem wam troche.
dzieki pan wojtek i piotrek za odpowieddzi
witam startom gratulacje za wybor, moze kiedys zobacze ten twoj domek, wcale nie maly, moj bedzie mial 100 m2...
narazie czesc

piotr.nowy
03-02-2005, 16:05
Nie ma za co :lol:
No to napisz trchę więcej o tej wizycie :o

sylvia1
03-02-2005, 21:29
no cóż rozumiem ze jako nowa nie mam prawa do pytań :o ? naprawdę nikt nie może na żadne odpowiedzieć? a co do pana Tr. to mi ich strona w interii się nie otwiera macie jakieś inne namiary? mimo wszystko licze na jakieś sensowne odpowiedzi.
a przy okazji w mojej okolicy ludziom którzy niedawno zbudowali dom z bali dom cały sie spalił- prawdopodobnei posżło to od źle zaizolowanego przewodu rozprowadzenia ciepła z kominka. :( żal straszny , strażacy próbowali ratowac ale bale były tak zaimpregnowane ze woda z nich spływała a dom sie palił do wewnątrz między ścianami ... (wełna). niestety nie wiem która firma odwaliła takie partactwo z izolacją niewłaściwą tych przewodów... ludzie pomieszkali z 2-3 mies...
pozdrawiam Sylvia

piotr.nowy
04-02-2005, 10:33
Oj się nie denerwuj!!!
Problem z twoimi pytaniami polega na tym ,że są "bale" i "bale".
Ogólnie rzecz biorąc przed robalami, ogniem, wilgocią zabezpiecza się bale impregnatami. nNajlepiej jeśli bale są suszone komorowo (to między innymi zabija robale) i impregnowane ciśnieniowo. Problem robi się wtedy , gdy chcesz używać bali grubych. Niewiele jest firm , które mają możliwości ich komorowego suszenia a i niektóre technologie (np Trochanowscy) budują z nie suszonego. Impregnacja pozostaje wówczas powierzchniowa.
Co do ocieplenia i wiatroizolacji to grube bale , powyżej 20 cm nie wymagają ocieplenia. Cieńsze owszem i w związku z tym również wiatroizolacja będzie niezbędna.
Moja córka tez ma alergię na pleśnie i grzyby. Wszystko , niezależnie od materiałów z których się buduje zależy od wentylacji. Dom z bali ma może tę dodatkową zaletę , że drewno w naturalny sposób reguluje poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń. W pewnych granicach.
Jeśli chodzi o lokalizację firm to jakoś nigdy nie było to dla mnie ważne , gdzie firma się znajduje...

julian markisz
04-02-2005, 11:32
na stronie www.domyzbali.boot.pl zobaczycć można dom z grubych bali bez dociepleń i żadnych impregnatów.to drzewo poprostu żyje przez wiele lat i cały czas pachnie jak świeże.a co do spalenia sie takiego domu z drubych bali ryzyko jest podobne jak w domu murowanym.

sylvia1
04-02-2005, 19:45
Piotr nie denerwuję się ale lubię jak mi odpowiadają na pytania :D.
podejrzewam zę an bale grube bez dociepleń to jednak mnie nie stac (ponoć są bardzo drogie). ciżeko tez wybrac firmę bo jest takowych bardzo dużo na rynku. no i nie do końca wiem na ile impregnacja drewna wpływa an jego uzytkowanie...
przyznaję że poza starymi kościółkami w górach w typowym domu z bala nigdy nie byłam... chyab w wakacje czas zacząć objazd po firmach i pooglądać...
dziękuję za odpowiedź

puchatek
05-02-2005, 23:59
Przepraszama startom za opóźnienie - tam gdzie mam olej nie mam komputera i odwrotnie...
Olejowanie było Classic Ol firmy Berger-Seidle. Nie patrzyłem na rączki panu od podłogi (a troche żałuję bo co nieco spartaczył) więc ciężko mi powiedzieć czy się trzymał receptury z nakładaniem szpachelką i polerowaniem polerką jednotarczową (chyba miał jednotarczową...) z miękkim białym padem...
Robi wrażenie, już prawie sam bym się chciał posmarować - tylko ta szpachelka...
O wosku to Ci wiele nie powiem - wykonawca i wosk przyjechali w komplecie. Było dosyć kosztownie jak na mnie, ale szybko i mam pełne zaufanie do wykonawcy.

minia
07-02-2005, 10:00
Francuz -przesyłam ci na priv namiar na Trochanowskich

Startom- a która firma ci będzie budować i jaki przewidujesz koszt takiego domu? :o


Piotrze, czy mogłabym równiez prosić namiar na Trochanowskich? Dzięki wielkie!

piotr.nowy
07-02-2005, 14:40
Jasne!
Już wysłałem. :)
Potwierdź czy doszło , bo jakoś tak dziwnie to chodzi... :o

minia
07-02-2005, 14:51
Jasne!
Już wysłałem. :)
Potwierdź czy doszło , bo jakoś tak dziwnie to chodzi... :o

Dzięki Piotrze :D !! Otrzymałam, będę dzwonić.

sylvia1
07-02-2005, 17:29
a ja też poproszę...

Wojciech Nitka
09-02-2005, 06:38
Na stronach Budownictwo Drewniane - http://www.szkielet.com.pl - rozpoczynamy temat - Domy z bali.
Od dziś trochę informacji o konstrukcji domów z bali. W najbliższych dniach - kolejne artykuły, w tym międzynarodowe wymagania dla domów z bali, będące standardami Miedzynarodowego Stowarzyszenia Budowniczych z Bali.

piotr.nowy
09-02-2005, 09:34
Na stronach Budownictwo Drewniane - http://www.szkielet.com.pl - rozpoczynamy temat - Domy z bali.
Od dziś trochę informacji o konstrukcji domów z bali. W najbliższych dniach - kolejne artykuły, w tym międzynarodowe wymagania dla domów z bali, będące standardami Miedzynarodowego Stowarzyszenia Budowniczych z Bali.

Panie Wojtku - strzał w 10 :D
Wprawdzie nie zdążyłem całości przeczytać ale z tego co widzę to lektura obowiązkowa dla przyszłych "balowiczów". :P
Panie Wojtku - gdzie i za ile można zdobyć katalog budownictwa drewnianego 2005 , ba na targi niestety nie dotarłem?

Sylvia - prześlę ci dzisiaj ale bardziej aktualne .
:wink:

piotr.nowy
09-02-2005, 15:18
a ja też poproszę...

No dobra . Rozmawiałem z Trochanowskim i za jego zgodą podaję tel.604-198-981 i i adres internetowy : [email protected]. Jego strona www jest zawieszona , bo .... człowiek ma zamówienia na ponad rok a nie bardzo może się umawiać na dłuższe terminy.
P.S. Uprzedzając obecnych na forum wyznawców teorii spiskowej oświadczam ,że nie mam żadnych korzyści z uwidocznienia w/w namiarów. :wink:

minia
10-02-2005, 13:13
Parę dni temu zdarzyło mi się obejrzeć "Nigdy w życiu" i zakochałam się w domkach z bali!! Już dawno czułam sentyment do domów z drewna, ale nie byłam do końca do nich przekonana. Może to i mało poważne, może głupie, ale zachwycił mnie ten uroczy domek Judyty - głównej bohaterki filmu - i zrodził marzenie o chatce z drewnianych bali w jakimś pięknym zakątku daleko od cywilizacji :D . W obecnej chwili towarzyszę i wspieram moich rodziców w początkach budowy domu - co prawda murowanego (budowa ruszy na wiosnę) - ale sobie obiecałam, że kiedyś zamieszkam w domku balowym, choćby nie wiem co! :D I mam nadzieję, że moje marzenie się spełni.
Pozdrawiam wszystkich balowiczów!!
Asia

minia
10-02-2005, 13:15
Parę dni temu zdarzyło mi się obejrzeć "Nigdy w życiu" i zakochałam się w domkach z bali!! Już dawno czułam sentyment do domów z drewna, ale nie byłam do końca do nich przekonana. Może to i mało poważne, może głupie, ale zachwycił mnie ten uroczy domek Judyty - głównej bohaterki filmu - i zrodził marzenie o chatce z drewnianych bali w jakimś pięknym zakątku daleko od cywilizacji :D . W obecnej chwili towarzyszę i wspieram moich rodziców w początkach budowy domu - co prawda murowanego (budowa ruszy na wiosnę) - ale sobie obiecałam, że kiedyś zamieszkam w domku balowym, choćby nie wiem co! :D I mam nadzieję, że moje marzenie się spełni.
Pozdrawiam wszystkich balowiczów!!
Asia

minia
10-02-2005, 13:16
:D

katja
10-02-2005, 13:40
Minia, powodzenia w realizacji marzeń.
Na tej stronie znajdziesz domek z "Nigdy w życiu". Na dole strony, w dwóch ujęciach http://www.ekodom2001.az.pl/oferta.html
:D

minia
11-02-2005, 10:35
Katja, widziałam i na dodatek jestem pozytywnie zaskoczona ceną wykonania pod klucz. Nie sądzicie, że cena 110 tys. za dom o pow. 110 m2 to całkiem przyzwoicie? :D
Pozdrawiam!

piotr.nowy
12-02-2005, 09:49
Nawet za bardzo :o
Dla mnie mocno podejrzana. Chociaż wszysko możliwe. Trzeba DOKŁADNIE się zorientować co wchodi w cenę (fundamenty? instalacje? itp) . No i jak budują - z jakich materiałów. :o

minia
14-02-2005, 11:37
Wiecie co, faktycznie na stronie Ekodomu jest przekłamanie jeśli chodzi o ceny, albo po prostu nie zaktualizowali strony. Napisałam do nich prosząc o jakieś dokładniejsze informacje i m. in. dostałam kosztorys dla stanu surowego otwartego, zamkniętego i wykonania pod klucz. Cena stanu "pod klucz" wyszła 160 tys, czyli więcej niż podają na stronie. Co prawda nie analizowałam jeszcze dokładnie pozycji, jakie obejmuje kosztorys, ale i tak wydaje mi się, że nie jest to cena zabójcza.

startom
15-02-2005, 15:07
Czołem,
Zastanwiam się nad wykonaniem dachu dla domku z bali.Wybrałem dachówkę karpiówkę, ale mam wątpliwości co do pełnego odeskowania dachu - czy warto.Poddasze użytkowe, do wyboru dwa rodzaje ocieplenia poddasza:
1.Ekofiber umieszczony pomiędzy deskami odeskowania dachu a boazerią umieszczonę na suficie, na odeskowaniu umieszczona papa
2.Ocieplenie wykonane z wełny mieneralnej 18cm między krokwie oraz 5cm poprzecznie - czy w tym wypadku dać pełne odeskowanie, czy też porzestać na położeniu dachówek na łatach, folii paroprzepuszczalnej, wełny min. folii paroizolacyjną i boazerii wykończającej skosy dachu?
Ktoś może się zna na tym i doradzi na co sie zdecydować.

Ryszard1
15-02-2005, 19:58
... Ekofiber umieszczony pomiędzy deskami odeskowania dachu a boazerią umieszczonę na suficie, na odeskowaniu umieszczona papa ...

Ja wlasnie chce tak zrobic w domku letniskowym z bala : mam juz polozona boazerie (nawet ladnie to wyglada) na to pojdzie szary papier, potem Ekofiber, nad nim pelne deskowanie z polozona warstwa papy i gontu bitumicznego.
Nie wiem czy nie trzeba zrobic wentylowanej szpary wentylacyjnej (2cm) nad Ekofibrem,

piotr.nowy
22-02-2005, 11:29
Czym się kierujecie wybierając ekofiber zamiast wełny? Szczerze mówiąc nic nie wiem o ekofibrze więc się chętnie dowiem! :oops: :roll:

piotr.nowy
22-02-2005, 11:31
Panie Wojtku - gdzie i za ile można zdobyć katalog budownictwa drewnianego 2005 , ba na targi niestety nie dotarłem?

:wink:
Ponawiam pytanie. :(

startom
22-02-2005, 12:12
Ekofiber:
www.ekofiber.pl
możesz poczytać - moim zdaniem warto.
Lepsza , naturalna izolacja - droższa jak wełna - ale dom "oddycha", nie żyjesz w plastikowym pudełku.Ja się zdecydowałem, wahałem sie pomiędzy ekofiberm a termexem, wybrałem ekofiber, blisko mam autoryzowanego wykonawcę i myślę iż cena jest też przystępna - ok 5x PLN/m2 ocieplenia poddasza o przestrzeni wypełnienia 20cm.

Wojciech Nitka
22-02-2005, 17:33
piotr.nowy
Katalog Budownictwa Drewnianego 2005 dostępny jest w MPiK-ach i księgarniach technicznych na terenie całego kraju. Można też zamówić za zaliczeniem pocztowym.
Fragment Kalatogu znajdziesz tu - http://www.szkielet.com.pl/bale - najbliższym czasie więcej, w tym międzynarodowe standardy dla domów z bali - publikowane także w Katalogu.

piotr.nowy
23-02-2005, 13:13
Dziękuję obu Panom. :D

zina
23-02-2005, 13:16
Kilka stronek do snucia marzeń:

http://www.heritagelog.com/default.aspx?typeid=24&articleID=60&userid=
http://www.kuhnsbros.com/Pages/PhotoGallery/default.asp
http://www.loghomes.org/gallery.phtml?catid=4
http://www.hiawatha.com/plans.htm

Nie wiem jak wy ale ja chce taki kamienny kominek, nie mówiąc juz o samych domach.

startom
03-03-2005, 14:33
Witam.
Nurtuje mnie ostatnio pytanie - w jaki sposób dobrać grzejniki do domu z bali aby ich nie przewymiarować lub nie wybarć za małych.Do ogrzewania domu będę używał kominka z płaczem wodnym(myślę o Turbokominku z Makroterma), dom z użytkowym poddaszem o powierzchni ok 135m2 i kubaturze 380m3.Są programy do obliczenia potrzebnej mocy grzewczej, lecz nigdzie nie spotkałem ściany zewnętrznej drewnianej.Rozważam zakup grzejników PURMO lub Regulus - jeszcze się nie zdecydowałem.Może ktoś rozważał ten temat, instalował ogrzewanie - wszelkie wskazówki mile widziane.
Pozdrowienia dla wszystkich oczekujących wiosny tak mocno jak ja.
startom

piotr.nowy
10-03-2005, 16:36
Jeśli masz program do obliczania mocy grzewczej to możesz dla orientacyjnego wyniku przyjąć ścianę jednowarstwową z innego materiału o współczynniku na granicy dopuszczalnej normy dla ścian jednowarstwowych . Ceramika , beton komórkowy , czy drewno - normy spełniać musi a przynajmniej powinno. Fakt , że pewne znaczenie mogą mieć właściwości poszczególnych materiałów (akumulacyjność ciepła , itp) ale myślę , że raczej teoretyczne niż odczuwalne w praktyce..

Wojciech Nitka
10-03-2005, 16:40
Na stronach - http://szkielet.com.pl/standardy_dla_bali/ - międzynarodowe standardy dla domów z bali.

domek_nad_jeziorem
14-03-2005, 19:13
Na stronach Budownictwo Drewniane - http://www.szkielet.com.pl - rozpoczynamy temat - Domy z bali.
Od dziś trochę informacji o konstrukcji domów z bali. W najbliższych dniach - kolejne artykuły, w tym międzynarodowe wymagania dla domów z bali, będące standardami Miedzynarodowego Stowarzyszenia Budowniczych z Bali.

świetne, przeczytałem. ale jedna rzecz budzi moje wątpliwości: jak wyobraża Pan sobie zapewnienie ciągłości izolacji w domach z bali, w których niektóre ściany działowe służą usztywnieniu konstrukcji budynku (tzn są połączone pod kątem prostym ze ścianą) - rzecz nagminna w domach z "cienkiego bala".

metoda, którą Pan proponuje wcale nie rozwiązuje problemu.

Wojciech Nitka
14-03-2005, 19:31
metoda, którą Pan proponuje wcale nie rozwiązuje problemu.

To jest propozycja oparta na doświadczeniach innych.
Widzisz inne rozwiązanie? Chętnie poczytam.

domek_nad_jeziorem
14-03-2005, 23:47
metoda, którą Pan proponuje wcale nie rozwiązuje problemu.

To jest propozycja oparta na doświadczeniach innych.
Widzisz inne rozwiązanie? Chętnie poczytam.

nie neguję że jest oparta, i nie twierdzę że widzę. pytam się, bo nie rozumiem sensu budowania takiego domu "od środka", bo to nic nie zmienia - tak czy siak izolacja będzie nieciągła, a w niektórych sytuacjach zrobienie czegoś takiego będzie w ogóle niemożlwie.

znaczy się, chcę powiedzieć, że albo technologia budowania z bali z ociepleniem od środka jest całkiem wadliwa, albo że dziurą w izolacji wynikającą z połączenia ściany zewnętrznej z działową z bali w ogóle nie należy się przejmować.

Olek W.
19-03-2005, 21:35
Witam wszystkich, bardzo zaciekawił mnie ten wątek, sledzę go od niedawna, ale jeszcze nie zdążyłem przeczytać całej dyskusji, sporo tego. Zamierzam postawić dom z bali, mieszkalny, całoroczny, nieduży około 100m2 lub więcej, z mieszkalnym poddaszem. Czytam wiele na ten temat min. na www.szkielet.pl, zapoznałem się już z głownymi aspektami takiego budownictwa, ale wciąż nie mogę znaleźć firmy... solidnej, niedrogiej itd. ale to chyba marzenie każdego:-). Szukam raczej większych i znanych firm, ale może to błąd, takie firmy z racji renomy i reklamy mają też wyższe ceny. Czytałem coś o góralach, jedni ich bardzo chwalą inni mówią, że góral też człowiek i może sie mylić. Bale z reguły sa droższe, ale jak przeglądałem oferte szkieletów to nie bylo tak tanio. Sam już nie wiem co robić. Doradźcie coś. Chcę postwić ten dom matce, zawsze marzyła o takim, nie chcę jej ulokować w "domku z kart", który się zaraz rozleci lub już na wstępie stracić pieniędze. Może ktoś zna jakieś firmy, może nie tak znane ale sprawdzone.
dziękuję
Olek W.

Wojciech Nitka
03-04-2005, 19:21
Olek,
jaki system domów z bali - bele pełne czy bale izolowane - Cię interesuje?

Lukasz K.
06-04-2005, 13:35
Dlugo nie zagladalem tu, takze nie wiem i nie pamietam, czy te adresy byly juz podane:

http://www.wakodomy.pnet.pl/info.htm
http://www.domyzdrewna.com.pl
http://www.pinea.cad.pl
http://www.maciejko.gmtstudio.com/
http://www.arbol.com.pl
http://www.budownictwo-drewniane.pl/
http://www.dach-gont.com.pl/
http://dom-bal.webpark.pl/
http://www.domy.win.pl/
http://www.drewland.com.pl/
http://www.drewniane-domy.pl/
http://www.budowniczysim.tai.pl/
http://www.drewniane.com.pl/
http://dom-z-bala.fm.interia.pl/
http://www.stollux.com/

Poz.
Luk

eRaf
06-04-2005, 16:11
Strzecha.
Jak obejść przepisy dot. odległości pomiędzy dwoma budynkami pokrytymi materiałami łatwopalnymi (strzecha trzcinowa). O ile dobrze pamiętam to jeżeli oba budynki mają taki dach to odl. ma być >24m a jeżeli tylko jeden to >12m. Czy na przykład budując oba budynki (oba ze strzechą - dom i budynek gosp.) w mniejszej odległości i łącząc je ze sobą murem w formie ogrodzenia można obejść ten przepis. Czy znacie może inne rozwiązania ww. problemu.
Bardzo liczę na poradę
Pzdr

Mały
21-04-2005, 17:39
Ktos mnie zastrzelił ostatnio informacja ,że kupie dom z bali ok 140m2 gotowy za ok.60-80 tys zł?Jest to możliwe? Gdzies z gór...

Wojciech Nitka
21-04-2005, 17:56
"albo technologia budowania z bali z ociepleniem od środka jest całkiem wadliwa, albo że dziurą w izolacji wynikającą z połączenia ściany zewnętrznej z działową z bali w ogóle nie należy się przejmować."

Według mnie "technologia budowania z bali z ociepleniem od środka" nie jest wadliwa. Wadliwym jest budowanie ścian wewnętrznych łączonych ze ścianami zewnętrznymi, przed montażem ocieplenia wewnętrzego z jego wszelkimi warstwami.
Prawidłowe rozwiązanie - budowa konstrukcji szkieletowej, według wszelkich wymagań, a następnie obłożenie domu balami imitującymi "dom z bali". Tak robi cały świat. Zobacz chociazby tu - http://www.geocities.com/windyhilllogworks/hoover1a.html

domek_nad_jeziorem
21-04-2005, 23:32
Według mnie "technologia budowania z bali z ociepleniem od środka" nie jest wadliwa. Wadliwym jest budowanie ścian wewnętrznych łączonych ze ścianami zewnętrznymi, przed montażem ocieplenia wewnętrzego z jego wszelkimi warstwami.
Prawidłowe rozwiązanie - budowa konstrukcji szkieletowej, według wszelkich wymagań, a następnie obłożenie domu balami imitującymi "dom z bali". Tak robi cały świat. Zobacz chociazby tu - http://www.geocities.com/windyhilllogworks/hoover1a.html

Po pierwsze, to nie jest dom z bali. :)

Po drugie, ameryka to nie cały świat: :evil:
zobacz chociażby tu (finowie):
http://www.karosensaha.fi/index.htm
albo chociażby tu (anglicy):
http://www.timber-buildings-uk.co.uk/acatalog/Logs.html
albo chociażby tu (niemcy):
http://www.norwood.de/Wandsysteme.html
albo chociażby tu (austriacy):
http://members.aon.at/blockhaeuser/
i tak dalej, i tak dalej.

Po trzecie, czym grozi zbudowanie domu w taki sposób, jaki uznajesz za wadliwy ? To nie szkielet, w którym każda ilość wody między paroizolacją i wiatroizolacją oznacza katastrofę. Tutaj wełna na przecięciu ścian jest zaizolowana folią "na zakład", więc nie ma takiego problemu.

Po czwarte, czym taki system różni się od bali "pełnowymiarowych", gdy chodzi o łączenie ścian zewnętrznych z zewnętrznymi ? Ano niczym. I jeden jest nieszczelny i drugi.

piotr.nowy
22-04-2005, 09:01
Ktos mnie zastrzelił ostatnio informacja ,że kupie dom z bali ok 140m2 gotowy za ok.60-80 tys zł?Jest to możliwe? Gdzies z gór...

Możliwe , jeśli mówimy o starym przedwojennym domu do przeniesienia...

Mały
22-04-2005, 10:23
Ktos mnie zastrzelił ostatnio informacja ,że kupie dom z bali ok 140m2 gotowy za ok.60-80 tys zł?Jest to możliwe? Gdzies z gór...

Możliwe , jeśli mówimy o starym przedwojennym domu do przeniesienia...
Wysonduje temat i dam znac w przyszłym tygodniu.

plaz
22-04-2005, 15:37
"albo technologia budowania z bali z ociepleniem od środka jest całkiem wadliwa, albo że dziurą w izolacji wynikającą z połączenia ściany zewnętrznej z działową z bali w ogóle nie należy się przejmować."

Według mnie "technologia budowania z bali z ociepleniem od środka" nie jest wadliwa. Wadliwym jest budowanie ścian wewnętrznych łączonych ze ścianami zewnętrznymi, przed montażem ocieplenia wewnętrzego z jego wszelkimi warstwami.
Prawidłowe rozwiązanie - budowa konstrukcji szkieletowej, według wszelkich wymagań, a następnie obłożenie domu balami imitującymi "dom z bali". Tak robi cały świat. Zobacz chociazby tu - http://www.geocities.com/windyhilllogworks/hoover1a.html

Z tym calym swiatem to bardzo dobry kawal :lol: :lol: a i w stanach jest to bardzo duzy wyjatek :lol: .

Nawet na wszchodzie robia tak jak powinni:

www.russianloghouse.com

www.nordom.ru

Warto sprawdzic daja wycene z dowozem na miejsce.

Dodatkowo:

www.norodin.no

www.lafte-kultur.com

Mały
22-04-2005, 16:10
Wnimanije. Du ja charaszo gawariat pa russki. :D

startom
11-05-2005, 10:19
Cześć ballowicze.
Wieje nudą ostatnio w tym wątku, więc troche chcę go podciągnąć.Mój domek przyjeżdża już za trzy tygodnie - nie mogę już się doczekać.Mam pytanko do osób, które już mieszkają w domu z drewna wraz z użytkowym poddaszem, gdzie zamontowany jest także strop drewniany - Jak wyciszony został strop pomiędzy kondygnacjami tak aby akustycznie wygłuszyć odgłosy kroków?Wiem, że wyciszenie muzyki, rozmów można zrobić wełną, ekofibrem ale odgłos kroków tylko cięzką masą - są to jednak niskie częstotliwości z pasma słyszlanego.Co było przez was używane w tym celu?
Wszelkie info porządane.
startom

George&Barbara
11-05-2005, 12:57
Proszę o pomoc w wyborze materiału uszczelniającego który ma się znajdować pomiędzy balami. Myślałam o mchu, ale on ponoć gnije, Myślałam również o sznurach konopnych, wolinie i ekofber czy geowłókninie. Czy ktoś mogłby mi cokolwiek poradzić? Może znacie wady i zalety tych materiałów w takim zastosowaniu?

George&Barbara
11-05-2005, 13:01
W celu wyjaśnienia mojej sytuacji: Sprowadziliśmy sobie chałupę z Kurpi, teraz mamy kupę mniej i bardziej spróchniałych bali :o , dechy podłogowe w świetnym stanie, dechy na podsufitkę i kafle na kominek. Cieśla który nam ją rozkładał powaznie się pochorował i musimy szukać innego do składania. Staramy się nie popaść w obłęd i obmyśleć co tu dalej zrobić.

katja
11-05-2005, 14:23
My uszczelnialiśmy po złożeniu - pakułami nieczesanymi, to ważne, bo te czesane hydraulczne wygladajace jak włosy lalki, do tego się nie nadają
Robota mozolna.
Pakuły polecam. Wolina kruszy się, trzeba mieć wprawę w robieniu warkoczy, czy góralskich główek :wink:
A ekofibrem nie uszczelnisz bali, najwyżej ocieplisz już po uszczelnieniu :D

George&Barbara
11-05-2005, 14:59
Czyli biore sobie taka pakułę i wsadzam jak serek pomiędzy chlebek - bal pakuła - bal czy też stawiam ścianę i to upycham dopiero? I gdzie można nabyć takie coś?

katja
11-05-2005, 15:36
Do takiego sandwicha to można wykorzystać paski wełny mineralnej, ktoś tak robił.
Mój cieśla nie zgodził się, żeby pchać coś między bale w czasie składania.
Tak więc, jak stoi już złożony domek bierzecie w garść trochę pakuł i łopatką, szpachelkę czym się da, upychacie mocno centymetr po centymetrze w każdą szczelinę.
Pakuły polecam, jeżeli planujecie ocieplić chałupę od wewnątrz albo czyms obić, bo nie są te pakuły zbyt ładne :roll:
My kupiliśmy je w Kobyłce pod Warszawą w postaci sporej 75 kg beli / mniejszych nie mieli/, do kombiaka weszła :o, jeżeli jesteście zainteresowani to postaram się odszukać namiary

mario_pa
11-05-2005, 21:20
Czy dom z bali w środku też jest drewniany czy mozna to wykończyć płytą G-K?

Pozdr.MP

katja
12-05-2005, 08:11
... można pozostawić gołe bale, można położyć płytę g-k, można otynkować, obić dechami...
To wszystko zależy od grubości bali, ich wyglądu :o , od tego czy będziemy je ocieplać od wewnątrz, no i od upodobań

pozdrawiam
Kasia

George&Barbara
12-05-2005, 11:45
My chcemy ocieplać od wewnątrz: po balach wiatroizolacja, potem pustka, wełna, paraizolacja i płyta kartonowo gipsowa. A pomiędzy bale chcemy juz coś upychać w trakcie składania. W tym przypadku lepsze są więc pakuły czy paski wełny mineralnej czy też sznury?

rzyraf
12-05-2005, 12:34
Generalnie nie budujcie z cienkich bali - to nie ma sensu. Musicie przerwać naturalną ścianę foliami, wełną płytą gipsową - to się mija z celem. Lepiej jest postawić dom na szkielecie krosnowym - taniej a co mozna zrobić :
www.postandbeam.com
Na takim szkieleci można wykonac piękne imitacje bala i nikt nie pozna mistyfikacji.
Wełna mineralna, która bardzo lubi wodę nie nadaje się zupełnie na wypełnienie między balami, ponieważ fantastycznie spłukuje ścianę od wewnątrz w czasie deszczu.
Generalnie filozofia domu z bala to gruby bal, który będzie stanowił jedyna warstwe ściany. W każdym innym przypadku, pomijając już inne sprawy - po co ładowac kasę w coś czego nik nie zobaczy? Zjednej strony tynk, z drugiej gips.
Dobry dom z bala nie jest tani - ceny drewna, robocizny itp są jasne. Nie przeskoczysz. A budowanie z bali 20x25 jak my to robimy, wymaga naprawdę dobrego drewna. Ale niekoniecznie suszonego - pamiętajmy tylko o skurczu.
Kiedyś kiedy nei było norm:) biedota budowała z 4", lepsi z 5" a dwory często z 8". Drewno było conajmniej z zimowej przecinki, bez impregnacji, suszenia. Mam taką chałupę. Ma już prawie 100 i stoi:).
Ale teraz dla efektu prawdziwego domu z bala o tych grubościach należy zapomnieć.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

qulfon
20-05-2005, 02:47
Najlepiej z grubych bali powyżej 200mm tak jak tutaj na przykład www.jag.com.pl

AGNIESZKA31
26-05-2005, 12:08
UFF.Przeczytałam cały watek.I mam namieszane w głowie.Za duzo informacji,czasem sprzecznych.Marzył mi sie mały domek z bala,projekt wybierałam od roku a mój ukochany maż kupił projekt http://www.moj-dom.pl/57,oferta_detail.html.
Aż sie troche popłakałam.Teraz jednak juz pokochałam ten dom,chociaz nawet nie ma pozwolenia na budowe .Ale to musi troche potrwać,narazie wyrównałam działke i jestem na etapie szukanie solidnej firmy.Licze oczywiście na Was. :D I nie zawiodłam sie ,juz otrzymałam dwie sympatyczne odpowiedzi na priva.To wspaniale że jest takie forum,jak uda mi sie przebrnac przez budowe to wszystkich zaprosze do siebie,a że to Bieszczady to napewno Wam sie spodoba.W Bieszczadach jest jedna firma co robi domy z bala,są bardzo solidni ale niestety troche drodzy.Popytam jeszcze dokładniej.

carramba
08-06-2005, 13:01
witajcie;
jestem już po kilku pouczających "rozmowach" z Edzią; można powiedzieć, że decyzja co do firmy wykonawczej powoli dojrzewa; mam zamiar być stałym bywalcem.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH BALOWICZÓW

wapis
08-06-2005, 18:36
A ja dzisiaj widzialam dom z bali :o , jestem zauroczona, przepiekny ogrod, dom wyglada ja z bajki, jezeli bede budowac, to tylko z bali, pozdrawiam wszystkich budujacych i mieszkajacych w domach z bali

Physic
08-06-2005, 21:37
A ja już pomału :) kończe budowe mojego domku można sobie luknąć www.nj.pl/dom

katja
08-06-2005, 22:01
Physic, super chałupa!
a ten dach :roll:
czym uszczelniacie bale?

Physic
08-06-2005, 22:10
Dzięki mi też sie jeszcze podoba :) choć wykończenia wnętrza już pomału wykańczają :) A ten warkocz to ręczna robota górale zwą to wacki, warkocz są to wióry z drewna zplecione i ubijane wacek po wacku itd.

carramba
09-06-2005, 08:11
Physic - domek naprawdę super!!! :) Mogę prosić o więcej szczegółów. Interesuje mnie najbardziej jaka firma go stawiała, jaki masz metraż i oczywiście sprawa istotna (kasa) :D ile mniej więcej kosztował Cię stan surowy zamknięty. Ja teraz jestem na etapie szukania poważnego wykonawcy, a w przyszłym roku mam zamiar ruszyć.:)

pozdrawiam

wapis
09-06-2005, 08:48
Cudo!ja tez prosze o szczegoly, jesli mozna , od szukania firm mam juz mentlik w glowie : :x

AGNIESZKA31
09-06-2005, 10:00
Physic!,chyba padne,ale cudo!!!!Ja też chce budować z bala tak jak ty .mój domek podobny bedzie do twojego tylko z prostym dachem.Ale na takie pokrycie napewno mnie nie stać.Mozesz na priva podac firme i ile kasy ci poszło ???I gdzie twój dziennik??Chętnie bym poczytała. :D

*marta*
09-06-2005, 10:34
Physic, przy pierwszych zdjęciach zachwyciłam się ogromnymi baliskami (jaką mają średnicę?), potem zaniemówiłam przy ślicznie wystruganych belkach stropowych, potem więźba i znów piękne końcówki, ale przy pokryciu dech mi zaparło... Ja jestem z tych murowanych, ale mam nadzieję, że kiedyś jeszcze zbuduję sobie domek z bali. Na pewno zbuduję! Na zdjęciach jeszcze zima, my chcemy aktualne fotki! ;)

piotr.nowy
09-06-2005, 10:43
physic- nie bój się niczego i dawaj namiary na firmę i ewentualnie podaj koszty na forum :D :D

Physic
09-06-2005, 21:28
zdięcia już uaktualniłem zastoj miałem po zimie :) za dużo prac na raz a co do ceny to tyle: :roll: stan surowy czyli piwnica była gotowa wpadli górale postawili ściany więźbe i ołacili plus zabudowa szczytów za jedyne albo aż 90 tys a dach i wykończenia to następny etap powiem tyle że jak cena dobrej dachówki nio może troche drożej a dom ma 10m na 12

wapis
10-06-2005, 09:19
Physic, jezeli mozesz, tez prosze na priva, namiary na firme,dom jest przepiekny :o Pozdrawiam i zycze szybkiego zamieszkania.[/b]

*marta*
10-06-2005, 13:46
O kurcze, Physic, to są normalnie artyści, ci górale (choć czemu ja się dziwię, tak to chyba jest z góralami). Ale zamiast na tych nartach jeździć, mogli się pospieszyć ;) Bo teraz to już ciekawość (ciekawskość) mnie zeżre, efekt końcowy chciałoby się zobaczyć, a jak teraz na łódki się wybiorą, to znów trzeba będzie tyle czekać :( ;)

Physic
10-06-2005, 17:27
Teraz szykują deski niewiem czy na zime :) czy na podłogi i sufity i w przyszłym tygodniu powinni zawitać i zacząć klepać już chyba do końca :D ale czy tak bedzie

gregory28
12-06-2005, 12:45
Które domy są lepsze z bali czy szkieletowe.A moze połaczenie tych dwóch systemów w jeden.Konstrukcja szkieletowa a wykończenie od wewnątrz balami np.80 mm grubości.czy to wsmocni konstrukcje szkieletową?

Koris
13-06-2005, 22:05
Przymierzam się do budowy i ma pytanie: czy taki dom
http://www.szkielet.com.pl/projekty/?projekt=198 mam szansę postawić w stanie surowym zamkniętym za 100000, bal 22 cm? Które firmy polecacie z okolic Łodzi. Co trzeba zapewnić takiej firmie jak przebywa na budowie, myśle o firmach z innych okolic. Pozdrawiam

gregory28
15-06-2005, 17:12
a co myślicie o balach klejonych z desek np. 2 cm.tworzy się wtedy bal np. 8cm z własnym piórem.

piotr.nowy
27-06-2005, 11:26
Ktoś tak już kombinował. Zdaje się , że wyszło mocno drogo. 8)

bart0000
02-07-2005, 14:11
Odkryłam Was przedwczoraj. Wcześniej szukałam informacji w na polskich stronacho domach z bala i nic, tylko ironiczne komentarze. Myślałam, że jestem fantastką. Przeczytalam cały wątek i trochę mi jednak smutno, bo marzyłam zawsze o grubych balach i nie wiedziałam, że to takie drogie. :oops: POwiedzcie, co sądzicie o moich marzeniach, żeby;

1/ kupić stara chałupę w gorach - bo drzewo już uleżane, wyschnięte, ekologiczne. Dzięki temu liczę tez na podogowe dechy w dobrym stanie - to moje marzenie i chciałam je zakładać w bloku, ale wzyscy się pukają w czoło. Chyba też nie będzie problemu ze skrzypieniem, rozsychaniem, skoro podłoga jest wiekowa.Jakie są metody sprawdzania stanu bali? Czy można zaufac góralowi który sprzeda i przeniesie chałupe, czy on może sprawdzić?

2/ jak i gdzie znaleźć starą chatę z naprawę grubych bali?

3/ pewnie sporo bali będzie do wymiany, więc myślę o wybudowaniu małego domku. Jak wygląda sprawa późniejszej rozbudowy? Co o tym myśłicie? czy mozna wybudować niski daszek-stryszek, a w przyszłosci podnieść dach i zagospodarować strych?

proszę o słowo otuchy!!
Daga

piotr.nowy
18-07-2005, 15:20
Odkryłam Was przedwczoraj. Wcześniej szukałam informacji w na polskich stronacho domach z bala i nic, tylko ironiczne komentarze. Myślałam, że jestem fantastką. Przeczytalam cały wątek i trochę mi jednak smutno, bo marzyłam zawsze o grubych balach i nie wiedziałam, że to takie drogie. :oops: POwiedzcie, co sądzicie o moich marzeniach, żeby;

1/ kupić stara chałupę w gorach - bo drzewo już uleżane, wyschnięte, ekologiczne. Dzięki temu liczę tez na podogowe dechy w dobrym stanie - to moje marzenie i chciałam je zakładać w bloku, ale wzyscy się pukają w czoło. Chyba też nie będzie problemu ze skrzypieniem, rozsychaniem, skoro podłoga jest wiekowa.Jakie są metody sprawdzania stanu bali? Czy można zaufac góralowi który sprzeda i przeniesie chałupe, czy on może sprawdzić?

2/ jak i gdzie znaleźć starą chatę z naprawę grubych bali?

3/ pewnie sporo bali będzie do wymiany, więc myślę o wybudowaniu małego domku. Jak wygląda sprawa późniejszej rozbudowy? Co o tym myśłicie? czy mozna wybudować niski daszek-stryszek, a w przyszłosci podnieść dach i zagospodarować strych?

proszę o słowo otuchy!!
Daga


Czy można zaufać sprzedającemu???
Niby można ale lepiej zabrać ze soba kogos kto będzie potrafił określić stan drewna.
Gdzie znaleźć???
W róznego rodzaju ogłoszeniach np na allegro , albo jeśli masz więcej czasu to wycieczka na podhale i pytać po sołtysach.
Co do rozbudowy to można wszystko i zawsze , ale polecałbym raczej wszystko od razu .
:roll:

AGNIESZKA31
18-07-2005, 15:38
Nie wolno wierzyc nikomu,szczególnie że chodzi przeciez o dom,podkreślam TWÓJ DOM.
piotr.nowy ma racje,zabierz kogoś kto sie zna.
Na podkarpaciu mozna czasem znalesc prawdziwe cuda za smieszne pieniadze.Polecam gazete bezpłatnych ogłoszeń anonse ,z regionu podkarpacia własnie.
Ostatnio kolega kupił dwa domy,kazdy po 5 tyś zł :o i zrobi z tego jeden duży dom.Będe mu kibicować i moze wkleje zdjęcia z etapów budowy.

piotr.nowy
18-07-2005, 15:53
No to czekamy na zdjęcia!! :D

AGNIESZKA31
18-07-2005, 16:05
hmmm,jak pojade na urlop to może porobie zdjęcia domów które sa u nas do sprzedania,czasami naprawde w dobrym stanie i podam ile chca za nie gospodarze.
Ale czy to nie bedzie pośrednictwo?? :lol: 8)

19-07-2005, 08:42
Chyba będzie :wink:

piotr.nowy
19-07-2005, 15:20
Na pewno nikomu tym nie zaszkodzisz, więc ... przyjemnego urlopu i nie zapomnij aparatu!!! :lol: :lol:

AGNIESZKA31
19-07-2005, 15:34
:D nie zapomne

jurand79
21-07-2005, 21:38
Witam serdecznie! :)
Mam na imię Piotr. Właśnie dziś trafiłem na to forum i przeczytałem od pierwszego postu do ostatniego JEDNYM TCHEM :wink: Zauważyłem, że jest tu kilka osób, które mają dużo cennych informacji i chętnie szię nimi dzielą pomagając innym. Sam mam zamiar zrobić internetowy dziennik budowy - oczywiście ze zdjęciami....
Zamierzamy z żoną zacząć budowę domu z bala, hmm... a może już zaczęliśmy? :) Czekamy na wytyczenie warunków zabudowy, odpowiednia osoba zajmuje się resztą papierkowej roboty...
Opiszę pokrótce nasze plany:
Domek ma być z litego bala, mniej więcej taki: http://www.domywstylu.pl/projekt.asp?id=421
Chcemy go troszkę wydłużyć (część jadalno-salonikowa) bo po rozrysowaniu planu na formacie A2 i "ustawieniu" mebli nie bardzo się mieściliśmy. Dodatkowo chcemy mieć piwnicę - 1/3 pom. gosp., 2/3 pom. rozrywkowe (sofa, barek, sprzęt grający - ach te wzmacniacze lampowe :wink: , w przyszłości zapewne małe kino domowe). Schody z tej racji będą otwarte od piwnicy po poddasze.
Całość ogrzewana kominkiem - DGP + ostatnio odkryty wynalazek: wodny wymiennik ciepła na rurze wyziewowej wkładu kominkowego. Z tego wymiennika zasilić chcę grzejniki w obu łazienkach oraz podłogówkę (lub grzejnik) w piwnicy. Wentylacja z gruntowym wymiennikiem ciepła - rury zakopane poniżej strefy zamarzania gruntu (zimą zasysane powietrze o dodatniej temperaturze, latem chłodzone przez glebę - taka naturalna klima :wink: ). Dodatkowo 2 grzejniki (przenośne) elektryczne - na wypadek srogich mrozów lub wyjazdu na dłuższy czas (elektroniczny sterownik samoczynnie załączający).
Budowa miałaby przebiegać następująco:
1. Kopiemy piwnicę z pomocą "lokalnych" osobników, murujemy trzywarstwowe ścianki fundamentowe, przykrywamy stropem gęstożebrowym, murujemy kominy
2. przyjeżdża "firma", stawia surowe bale, podłogi, schody, wywiązkę z łatami/kontrłatami pod dachówkę
3. "firma" montuje dachówkę, stolarkę okienno-drzwiową
4. we własnym zakresie w wolnym czasie po pracy montujemy elektrykę, wod-kan, kominek z DGP, woskowanie w środku, zabezpieczanie z zewnątrz itp... Jesteśmy młodzi, więc sił i chęci nie zabraknie :D

Kwestia ścian:
Bal miałby być lity, ściana jednowarstwowa - wahamy się między okrągłym a prostokątnym....
Dowiedziałem się o pewnej osobie, która mieszka w balu 16 cm grubości, łączonym na 2 obce pióra, kołkowanym co 1m. Twierdzi, że mieszka tak już drugi sezon i nie czuł zimą potrzeby ocieplania domu (ogrzewanie kominkiem). Czy ktoś może takie coś potwierdzić? Chodzi mi o osobiste wrażenia... W sumie ocieplić zawsze można, a im dłużej po budowie nie zepnie się bali stelażem pod ocieplenie/płytę/boazerię tym lepiej dla szczelności (osiadanie bali). Podobnoż można zamocować "ślizgowo" stelaż no ale...

I teraz zasadnicze pytania:
Czy bal okrągły czy prostokątny - jakie za, jakie przeciw?
Ktoś na tym forum rzucił: ŻADNE OBCE PIÓRA!!! - dlaczego? jakie jest tego wytłumaczenie?
Jak sądzicie - czy za 130-150 kpln jestem w stanie postawić taki dom w stanie gotowym wkładając mnóstwo własnej pracy - pkt 4 powyżej (kwota dotyczy samego materiału + roboty). Papierki, przyłącza odliczam)?
Jaką firmę polecacie? A może taniej będzie ściągnąć cieślę żeby to wykonał? Czy możecie kogoś polecić?

Heh - miało być "pokrótce" :):):)
Pozdrawiam i czekam na opinię/sugestie/odpowiedzi...
/Piotr

jurand79
21-07-2005, 21:41
... a może po krótce? :roll:

AGNIESZKA31
22-07-2005, 09:26
:D taki dom mieliśmy budowac ale nastąpiły zmiany :(
Mężowi nie podobało sie to pomieszczenie gospodarcze na parterze. :( :(
My bedziemy swój stawiać podobnie tak jak Ty.Tylko drzewo bede miała swoje 160mmx220mm a ekipa postawi.Bede na grillu u znajomego ,ma mi przedstawić cieśli,podobno wchodzą na działke gołą i począwszy od
zrobienia fundamentów po deskowanie dachu biora 20000złAle nie wiem czy masz drzewo???Jesli zobacze te domy co stawiali i okażą sie godni uwagi to polece ich na forum.Ponoc tanio robia wykończeniówke,ale nie widziałam to nie powiem na 100%.Ja wykończe chałupke rodzinnymi siłami,mam to szczęście,ze mąż to złota rączka,a i elektryk i inspektor jest tez w rodzinie.

katja
22-07-2005, 09:40
Jurand, tu jest też sporo o balowych domach
http://www.szkielet.pl/

jurand79
22-07-2005, 11:15
Witam,
Agnieszko, czekam na efekty grillowego spotkania...
I jeszcze pytanie do Ciebie - ile może kosztować drewno na taką budowę? No bo koszt roboty ciekawy :D
A co do pom gosp na parterze - tam będzie gabinecik (komputerek, papierzyska naszej własnej firemki. To był mój główny wymóg - gabinet jak najbliżej drzwi wejściowych!!! W przyszłości być może będzie to nasza sypialnia (jak będziemy za starzy, żeby ganiać po schodach :) ). Dlatego właśnie chcemy piwnicę - spiżarenka, schowek na duperele, pomieszczenie na centralny odkurzacz....
Katju - znam stronkę, ale dzięki. :wink: Sporo tego już przegrzebałem - najpierw czytam, potem pytam :):):)

POZDRAWIAM!!!

P.S. Niedługo dodam link do naszego dziennika, postaram się o jakieśfotki działeczki. A jest ładna. Co prawda wąska (16x88m), ale tylna połowa to już spory sad owocowy :)

AGNIESZKA31
22-07-2005, 11:43
jurand79 z tym drzewem to róznie.Można kupic u nas np.domy za 5-8 tysiecy ,są to do rozbiórki i przeniesienia.Myśle że z dwóch domów mozna zrobić jeden ładny.Ja drzewo strugane,wysuszone i przywiezione na plac będe miała na mój dom za 35000.Więżba z własnego lasu,więc te moje wyliczenia nikomu sie w praktyce nie przydadzą chyba.Mam inna sytuacje .Dojdzie do tego oczywiscie sprawa impregnatów,ocieplenia i wykończeniówki.No i oczywiście dach ale jeszcze nie wiem czym kryty.
Optymistycznie licząc to chyba sie zmieszcze w 150000 pod klucz.Oczywiście dużo pracy całej rodzinki.I procentuje praca dziadka i babci włożona w sadzenie i utrzymanie lasu.Chyba sama posadze nowy las dla moich wnuków i prawnuków. :D
A z tym gabinetem to mnie dobiłes.Fakt, przeciez to mogła być mini sypialenka :cry:
Ale projekt kupiony,staram sie go polubić.
http://www.moj-dom.pl/57,oferta_detail.html
lustrzane odbicie bo chciałam wyjście na taras ze strony lasu.
Pisz dziennik,wklejaj zdjecia a ja chetnie popatrze jak powstaje dom moich marzen :cry: :cry: ,może mnie kiedyś zaprosisz??

gregory28
23-07-2005, 22:23
Ja już wybrałem swój projekt
http://www.moj-dom.pl/85,oferta_detail.html
teraz kupuje drewno i zamierzam przez zime przerobic je na bale .Tylko nie wiem jakš gruboœć wybrać.zastanawiam się nad 10 cm ocieplenie z waty szklanej 12 cm i boazeria od wewnštrz 2 cm.co myslicie o takim układzie?

jurand79
24-07-2005, 15:55
Agnieszko, jak tam po grillu? Jakieś ciekawe wieści?

Gregory - ładnie się prezentuje twój przyszły domek :)

Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety! :)

domek_nad_jeziorem
24-07-2005, 18:43
Jak sądzicie - czy za 130-150 kpln jestem w stanie postawić taki dom w stanie gotowym wkładając mnóstwo własnej pracy - pkt 4 powyżej (kwota dotyczy samego materiału + roboty). Papierki, przyłącza odliczam)?


Nigdy w życiu. 200 kpln to jest minimum minimorum.

AGNIESZKA31
25-07-2005, 09:06
domek_nad_jeziorem a czemu nigdy w życiu????Przeciez za drzewo wyjdzie mu max.60000,ekipa weżmie 15-20 tyś.Zaznaczył,że papiery odpadają.Nie mów mi ,ze za pozostałe 70000 nie zrobi dachu,i nie wykończy wnetrz.No chyba że chce mieć jakieś wodotryski to wtedy to i milion będzie za mało.

domek_nad_jeziorem
25-07-2005, 12:38
domek_nad_jeziorem a czemu nigdy w życiu????Przeciez za drzewo wyjdzie mu max.60000,ekipa weżmie 15-20 tyś.Zaznaczył,że papiery odpadają.Nie mów mi ,ze za pozostałe 70000 nie zrobi dachu,i nie wykończy wnetrz.No chyba że chce mieć jakieś wodotryski to wtedy to i milion będzie za mało.

sam fundament to będzie minmum 20 kpln. okna i drzwi z 15. dach 15-20. kominek minimum 5 + komin. docieplenie 5-6. Do tego instalacje, podłogi, drzwi wewnętrzne, szambo, doprowadzenie wody i pradu, kafelki, duperelki. Ciemność widzę, ciemność... :o

jurand79
25-07-2005, 14:55
Drogi "domek_nad_jeziorem",
Wydaje mi się, że te 20kpln na fundament to SPORA przesada...
Jak napisałem, przyłączy, projektu, geodety nie wliczam w te 150 kpln, docieplenia nie przewiduję (lity, gruby bal), a wszelkie instalacje, montażkominka itp mam zamiar zrobić sam!

Dalsze pytanie dla forumowiczów (zwłaszcza tych "jużmieszkających" w balu...
Jakie okna drewniane polecacie, a której firmy się wystrzegać? Wiem, że jest oddzielny wątek dotyczący okien, ale chciałem poznać opinię osób, które cośwybrały do swoich "bali".
Pozdrawiam!

domek_nad_jeziorem
25-07-2005, 15:45
Drogi "domek_nad_jeziorem",
Wydaje mi się, że te 20kpln na fundament to SPORA przesada...
Jak napisałem, przyłączy, projektu, geodety nie wliczam w te 150 kpln, docieplenia nie przewiduję (lity, gruby bal), a wszelkie instalacje, montażkominka itp mam zamiar zrobić sam!
Pozdrawiam!
Zycze Ci powodzenia, ale nie wierze, ze to mozliwe. :wink:
Gros kosztów to i tak materiały będą...
Co do fundamentu, patrz tutaj: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=537240&highlight=fundament#537240

Co do kominka, to 5 kpln za kominek to jest sam wkład + materialy do rozprowadzenia i obudowy. Realnie patrzac, to i tak nie jest bardzo duzo.

[/url]

jurand79
27-07-2005, 22:06
No dobra - pora szukać wykonawcy...
Ktoś może polecić sprawdzoną firmę? Zależy mi raczej na kompleksowej usłudze - przyjeżdżają z balami i stawiają, kryją dachówką, zakładają okienka...

Czy zaglądają tu jeszcze tacy forumowicze jak Edzia (znaczy ci, którzy JUŻ MIESZKAJĄ w balu)? Jeśli tak - bardzo proszę o kontakt na priva z podaniem telefonu. Chętnie zamienię parę zdań...

Pozdrawiam!

gogi25
30-07-2005, 18:17
BUDUJE KTOŚ DOM Z BALI Z PODLASIA??

jurand79
01-08-2005, 17:38
Witajcie Forumowicze! :)
Czy ktoś miał do czynienia z firmą DREWLAND z Lidzbarka Warmińskiego? www.drewland.com.pl
Wysyłałem zapytanie do kilku firm - odezwali się jako jedni z niewielu, a jako jedyni zadzwonili. Pan zapytał grzecznie czy bardzo mi się spieszy z budową, bo jeśli to ma być w tym roku to może być problem :) Jak dowiedział się, że planuję wiosenne budowanie to się ucieszył i obiecał że zadzwoni za 2 tyg bo wyjeżdżają za granicę stawiać dom. Mam urlop do 16-go więc umówiłem się po tym terminie na telefon - mam czas na zebranie opinii. A więc pytam jeszcze raz - czy ma ktoś doświadczenia w budowaniu z tą firmą?
Pozdrawiam :)

Mile19
01-08-2005, 18:30
Dużo na temat domów z bali i techniki ich wznoszenia znajdziesz na stronach http://szkielet.com.pl/bale/ i tamtejszym forum dyskusyjnym - http://szkielet.com.pl/forum/
Może tam coś znajdziesz na temat firmy Drewland.

jurand79
01-08-2005, 20:43
Mile19, tamto forum, w porównaniu do TEGO to kiepścizna... :)

Mile19
01-08-2005, 20:56
A znajdziesz na tym Forum więcej informacji na temat budowy domów z bali niż na http://szkielet.com.pl/bale ?

Niestety, jak korzystam w tamtego Forum - więcej rzeczowych i konkretnych informacji

01-08-2005, 22:04
Jak my bylismy na etapie domu z bala, to był ten faworytem:
http://www.ekodom2001.az.pl/images/duze/domekfilm_el_front.jpg

01-08-2005, 22:07
http://www.ekodom2001.az.pl/oferta.html to pod tym adresem :wink:

gogi25
02-08-2005, 21:31
Czytam i czytam to forum i tak się zastanawiam nad kilkoma rzeczami.
Sama jestem na etapie poszukiwania działki, dużo już widziałam ale cały czas szukam. Wiem, że na niej będzie postawiony dom z bali. No i teraz tak:
1.Co to znaczy póro? Czytałam o łączeniu bali na własne pióro, co to znaczy?
2. jeżeli domy z bali są ocieplone od wewnątrz wełną minetalną na to idzie płyta g-k (też nie wiem zabardzo co to jest? Czy to jest coś takiego jak płyta OSB?) to czy na tym można zawiesić np szafki kuchenne? Bo jakoś nie wierzę w to, że będą się one tam trzymać.
3. Jeżeli ocieplone z zewnątrz to przecież w domu szkoda niszczyć tych bali a szafki w kuchni trzeba mieć. Jak rozwiązać problem?
4.Czy są na przykład takie bale, że od zewnątrz mają kształt okrągły a od wewnątrz są płaskie i tworzą wtedy prostą ścianę?
Jestem tu nowa i pewnie dla niektórych to są głupie i prozaiczne pytania, ale może ktoś mi odpowie.
Pozdrawiam Małgorzta

Wojciech Nitka
02-08-2005, 21:47
Co prawda jurand79 pisze, że to kiepścizna, ale mimo wszystko zajrzyj tu - http://szkielet.com.pl/bale/1.php
Powinnaś znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania. Jeżeli dalej będziesz miała pytania - pytaj.

jurand79
02-08-2005, 22:03
Ech pannie Wojciechu....
Nie pisałem, że to "kiepścizna" tyko że czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach. Może Pan potrafi rozjaśnić sytuację? Byłbym wdzięczny (chyba nie tylko ja) za wyjaśnienie tej kwestii.....

Damian - dzięki za namiar - napewno sprawdzimy :)
Swoją drogą jestem ciekawy, dlaczego zrezygnowałeś z budowy z bala?

Pozdrawiam

jurand79
02-08-2005, 22:09
Gogi - jasne że są bale proste od wewn, okrągłe od zewn. Fajna sprawa, ale zapewne jedno z droższych rozwiązań.
Osobiście wybieram gruby bal - min 16 cm grubości. Słyszałem opinię od osoby mieszkającej w takim domku - 2 sezony zimowe przeminęły i stwierdził, że nie będzie docieplał bo nie ma sensu(prostokątny bal właśnie 16 cm grubości, łączony na 2 obce pióra)! Ostatnio spodobała mi się technologia klejonych bali - takich jak oferuje www.drewland.com.pl - Panie Wojciechu - może wypowie się pan na ich temat? Mnie wydaje się, że bal złożony(sklejony) z 3 "dech" grubości 55 cm nie będzie się skręcał, pękał tak jak lity. Czy mam rację?

Wojciech Nitka
02-08-2005, 22:21
tamto forum, w porównaniu do TEGO to kiepścizna... :)

jurand,
ja to pisałem?

Proszę podaj adres gdzie to zamieściłeś - "czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach." Postaram Ci się odpowiedzieć.

jurand79
02-08-2005, 22:28
Panie Wojciechu...
...a myślałem że rozmawiamy o piórach a nie o forum... :)
Rzeczywiście napisałem tak, ale nie powie pan, że nie miałem racji (choć może o gustach nie należałoby dyskutować :wink: )...
Prawdą jest, że na szkielet.com.pl jest wiele ciekawych i przydatnych informacji, ale forum lepsze jest tu :):):)
Zresztą - tu i tak pan zagląda, co mnie bardzo cieszy :)
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
02-08-2005, 22:35
jurand79,
jeszcze raz proszę - "Proszę podaj adres gdzie to zamieściłeś - "czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach.""

jurand79
02-08-2005, 22:40
Proszę:

Wysłany : Nie, 24 Lipiec 2005 15:55........
....
....Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety!

02-08-2005, 22:44
Jka wam się podoba ten projekt/

Wojciech Nitka
02-08-2005, 22:47
Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety! :)

jurand79,
pisałeś je na TYM forum.
Dlaczego zatem oskarżasz prowadzone przez mnie Forum?

jurand79
02-08-2005, 23:02
Ech Panie Wojciechu...
Nie jestem typem pieniacza, nie mam zamiaru wszczynać awantur - forum nie do tego służy. Ono ma nieść rady osobom potrzebującym...
Czy ja gdzieś napisałem JEDNOZNACZNIE, że oskarżam Pańskie forum o brak odpowiedzi? Nie.
Czy nie wolno mi mieć opinii o "wyższości" jednego forum nad drugim stwierdzonej po liczbie postów, częstości odwiedzin, ciekawych opinii? Wolno.
Pisałem, że nie dostałem jeszcze odpowiedzi na TYM forum.
Jeśli w jakiś sposób Pana uraziłem - przepraszam, zrobiłem to niecelowo.
Uważam się za człowieka kulturalnego, szanuję innych, ich opinie... Każdy ma prawo mieć własne zdanie i nie być z tego powodu krytykowanym - to chyba ładnie zowie się TOLERANCJĄ...
Jeśli się Pan na mnie "obraził" przykro mi, ale to Pana sprawa. Nie liczę na odpowiedź od Pana - może ktoś inny mi odpowie. W końcu nie jeden ekspert od budowy domów z bali żyje w tym kraju, niekoniecznie znajdę go na TYM forum. Pozytywnych opinii nie wyrobi Pan sobie mając do mnie żal, że nie polubiłem forum na szkielet.com.pl....
Proponuję EOT - ewentualne roszczenia proszę kierować na priva - ja np mam powiadamianie smsem o odpowiedzi na tym forum, może ktoś inny też tak ma i szkoda "przyzywać" kogoś do kompa tylko po to, żeby przeczytał jak kłóci się 2 dorosłych ludzi...
Pozdrawiam

jurand79
02-08-2005, 23:11
Damian, czy masz na myśli domek z wklejonego przez ciebie zdjęcia, czy może wcięło jakiś link w poście z pytaniem?
Jeśli chodzi o fotkę - fakt, domek ładny. Z tego co pamiętam z filmu - w środku też niczego sobie, aczkolwiek ja z żoną mamy KONKRETNE wymagania co do funkcjonalności (rozkładu pomieszczeń, bryły, wymiarów zewnętrznych, kosztów domu (np prosty dach 2-spadowy bez lukarni). Dlatego właśnie KONWALIA 2 z www.domywstylu.pl PRAWIE nam odpowiada. Nasz projekt będzie miał pewne zmiany, lecz funkcjonalnie i wizualnie będzie zbliżony. Zresztą - mieszkasz niedaleko, jak dom stanie zawsze możesz podjechać i obejżeć :):):)

Pozdrawiam,

P.S. Śledzę twój dziennik, choć jeszcze nie skomentowałem... :wink:

Wojciech Nitka
03-08-2005, 08:40
Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety!

Osobiście uważam, że łączenie bali na podwójne pióro jest zdecydowanie lepsze od pojedynczego - bardziej uszczelnia połączenie bali, a tym samym mniejsza możliwość przepływu powietrza tak w jedną jak i w drugą stronę.

Fakt, po raz pierwszy spotykam się z łączeniem bali na podwójne obce pióro.

jurand79
03-08-2005, 08:46
Panie Wojciechu, dziękuję za odpowiedź...
Zapytam dalej: pióro obce czy własne - co jest lepsze?
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
03-08-2005, 09:47
Zdecydowanie własne.

03-08-2005, 10:03
Jurandzie, jak bedzie- to przyjade.
Hej, wy na zdjęciu, to naprawde, WY :o ?
Tacy młodzi- budujacy :wink: - baaardzo fajnie :lol:

03-08-2005, 10:05
Konwalia2- baaardzo łądna :lol:

jurand79
03-08-2005, 10:17
Damian, tak, to MY :) Troszkę przed 30-tką jesteśmy. Bierzemy kredyt i budujemy!!! Po prostu uważamy, że nie ma sensu odkładać kasy i budować się w wieku 50 lat, bo wtedy nie bę dzie to dom dla nas (dziś długo się nie żyje niestety). A tak - spłacać będziemy raty kredytu przez 30 lat, ale mieszkać będziemy na swoim!!! :lol: To prawie jak płacenie czynszu za mieszkanie, a jednak żyje się we własnym domku, z ładną działeczką, grillem, huśtawką ogrodową, stawem kąpielowym... I zawsze można wyjść z gitarką i Pilsnerkiem na trawkę pod drzewko! :) Ach, jak my tego pragniemy... :roll:

Panie Wojciechu, chciałbym się dowiedzieć, dlaczego obce pióro jest gorsze....

Pozdrawiam

jurand79
03-08-2005, 20:54
Gogi, pozwolę sobie odpowiedzieć nie privem, tylko na łamach forum - może komuś te informacje się przydadzą, ale najpierw kilka słów wyjaśnienia...
Nie jestem alfą i omegą - nie uważam się za takiego. Trochę krótko żyję na tym świecie i mogę czegośnie wiedzieć. Za to jak coś wiem, to chętnie się tym dzielę (o ile mam na to czas).

Najpierw kredyt, bo o to pytałaś... - jeszcze nie mamy go, najpierw załatwiamy sprawy formalne (projekt, pozwolenie na budowę itp), potem dopiero postaramy się o kredyt. Zresztą nie dostaniemy kredytu dopóki nie będziemy mieć kosztorysu budowy. Hipoteczny - oczywiście że taki. Bank wypłaca kasę w transzach - co jakiś czas przychodzi pracownik banku i sprawdza ile jest zrobione. Jeśli wszystko się zgadza, kolejna transza wędruje na konto. I tak do ukończenia budowy. Jak coś się nie powiedzie to hipoteka jest na budynku, tylko że niedokończonym... Acha - kasy trzeba zapewnić tyle (własne środki + kredyt), żeby wystarczyło na ZAKOŃCZENIE budowy pod klucz! Inaczej kredytu nie udzielą....

Teraz pióra w balach - poniższy rysunek powinien wszystko wyjaśnić. Przepraszam za kiepską jakość - rysowałem przed chwilką w Paincie...
http://foto.onet.pl/upload/47/2/_512905_n.jpg
Bale składane są także bez piór, za to dokonuje się tzw "mszenia" czyli upychania w przestrzeń między balami np sznura z wiórek drewnianych.

Pisałaś o balach sklejanych z kawałków i wypełnianych ociepleniem (rodzajem pianki). Osobiście uważam to za niezbyt dobre rozwiązanie. Klejony z cienkich kawałków... Hmm... Czy to nie zacznie pękać? Solidność takiego bala osobiście do mnie nie przemawia. Pokazowy bal w takiej technologii jest np na przeciwko szpitala w Łasku (trasa wylotowa na Łódź). Z zewnątrz ładnie, ale przekrój bala zdradza (wg mnie) kruchość konstrukcji. Bardziej mi to przypomina kanadyjczyka (technologię szkieletową) niż bal. Gruby bal to co innego! :) Nawet te klejone z 3 części (jak te w ofercie Drewlandu) wyglądają solidnie... Myślę, że prawdopodobieństwo rozklejenia się jest znikome - konstrukcja budynku (narożniki, prostopadłe ściany) "trzyma" je razem w kupie.

Jeśli jeszcze masz jakieś pytania - pytaj, postaram się pomóc w miarę możliwości. Kto wie, może kiedyś ty sięnatkniesz na jakąś ciekawostkę i rozwiejesz moje wątpliwości... :wink:

Pozdrawiam

03-08-2005, 21:36
Jurand, masz racje :P
Ale mieszkając w domku, to nie drzewko, basen, a w pole!! :wink:
A na tym zdjęciu, to Ty w innym wcieleniu? :wink: :roll:

jurand79
03-08-2005, 21:39
Tak.
Tamto zdjęcie nie podobało się mojej żonce i musiałem je zastąpić tymczasowo własnym, dopóki moja piękniejsza połowa nie zaaprobuje jakiegoś innego :wink:

jurand79
03-08-2005, 22:51
Mam namiar na firmę robiącą domy ze wspomnianym podwójnym piórem. Ze wstępnych rozmów wydali nam się drodzy, (mamy zaplanowany określony budżet) jednak i tak wybiorę się na rozmowę z nimi :wink: Kto wie - może cena o której rozmawialiśmy zawiera większy zakres prac miż nas interesuje... Jeśli ktoś byłby zainteresowany - służę numerem GG. A fotki - cóż... oceńcie sami... :)

http://foto.onet.pl/upload/12/43/_512960_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/35/39/_512961_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/0/35/_512962_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/36/60/_512963_n.jpg

Wojciech Nitka
05-08-2005, 08:40
Panie Wojciechu, chciałbym się dowiedzieć, dlaczego obce pióro jest gorsze....

Nie napisałem, że jest gorsze. Poprostu wydaje mi się, że bale łączone na własne pióro są bardziej solidne i trwalsze. Przy obcym piórze zawsze będzie to łączenie na patyki. Ale może ze względu na oszczędność drewna warto takie rozwiązania stosować. Nie mniej z tego co widać na zdjęciu i łączone na obce pióro mogą wyglądać solidnie.

Możesz podać (na priva), która to firma?

a.chudziak
05-08-2005, 11:28
A czy ktoś moze stosuje plasterki bali jako ozdobę zamiast tynku w normalnie budowanym domu, coś takiego my chcemy zrobić u siebie..

AGNIESZKA31
05-08-2005, 11:53
A czy ktoś moze stosuje plasterki bali jako ozdobę zamiast tynku w normalnie budowanym domu, coś takiego my chcemy zrobić u siebie..
widziałam coś takiego,nawet fajnie wyglądało.Nasz proboszcz tak zrobił.Dom wyglada cudownie,no ale klimat w środku inny.Nawet przez chwile sie zastanawialiśmy nad czyms takim,ale jednak zdecydowaliśmy sie na całego bala.