PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56

Kominki Piotr Batura
11-12-2016, 09:18
Mój staruszek https://naforum.zapodaj.net/thumbs/22d20c1ee444.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.n et%2F22d20c1ee444.jpg.html)
proszę o wyrozumiałość - 78 lat ...blacha też ... jeszcze sanacyjna ;)


Piękny...:)

snake-918
12-12-2016, 10:09
Zapraszam na małą relację, bo to dom czytelnika tego działu, choć poznaliśmy się na targach w Poznaniu kilka lat temu.. Przy okazji serwisu, prawie napadłem Remiksa, ale niestety nie dałem rady... jeszcze nie teraz...:)
.
http://blog.kominki-batura.pl/dom-w-sudetach/

Panie Piotrze relacja super, domek jest mi znajomy, mieszkam w tej samej miejscowości mniej więcej na przeciwko. Na wiosnę będę tam stawiał domek z bali :bye:

http://www.dom-projekt.pl/projekt-rytowo-dw,581.html#/lustro

Kominki Piotr Batura
12-12-2016, 11:19
Panie Piotrze relacja super, domek jest mi znajomy, mieszkam w tej samej miejscowości mniej więcej na przeciwko. Na wiosnę będę tam stawiał domek z bali :bye:

http://www.dom-projekt.pl/projekt-rytowo-dw,581.html#/lustro (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dom-projekt.pl%2Fprojekt-rytowo-dw%2C581.html%23%2Flustro)Warto pisać prawdę na forum...Nigdy nie wiadomo kto ją zweryfikuje:bye:
Domek zapowiada się fajny. Pamiętaj, by nie popełnić błędu sąsiada, i ścianę za kominkiem daj od razu murowaną. Sporo zaoszczędzisz.

snake-918
12-12-2016, 11:33
Oczywiście tak będzie, góral, który będzie budował domek już mi to wyjaśnił i zalecił by ta ściana była murowana, ale dobrze, że jest ktoś kto czuwa i radzi na forum :bye:

מרכבה
12-12-2016, 12:33
Piękny...:)

Dziękuję, będzie trochę przy nim roboty, ale dam radę tak myślę - z Bożą pomocą bo nie inaczej.
Dłuta, strugi, piły - szczególnie do ciecia "Japońskiego" dłuta na wiertarkę SDS+ do grubszego wybierania próchna.
A do tego odciąg pyłu, nad każdą belką trzeba się będzie pochylić, jeszcze nie jestem w 100% pewny jak pojedyńcze belki
wyciągnę( tak by było najłatwiej je naprawiać, wybić szkodniki itp. Najważniejsze - że jest zapał do takiej pracy.
W środku chciał bym, aby było czyste, niczym nie zmącone drewno.

butynski
12-12-2016, 15:33
Panie Piotrze relacja super, domek jest mi znajomy, mieszkam w tej samej miejscowości mniej więcej na przeciwko. Na wiosnę będę tam stawiał domek z bali :bye:

http://www.dom-projekt.pl/projekt-rytowo-dw,581.html#/lustro

Fajny , ale ścianka szczytowa nad drzwiami wejściowymi nie osłonięta dachem , będzie się po niej trochę lało . Kumaty wykonawca ( zwłaszcza od chałup drewnianych ) może to skoryguje . Powodzenia

snake-918
12-12-2016, 16:07
To też już wykonawca mi zasugerował, wszystkie przykrótkie zadaszenia będą wydłużone, ponadto wyjście tarasowe o szerokości 3m wykonawca zasugerował by zrobić z przedzieleniem co mniej obciąży konstrukcję. Dziękuję za wszelkie sugestie. Każda jest przydatna. Jak w kwietniu wszystko sie zacznie napewno dodam fotki

מרכבה
12-12-2016, 16:20
Myślę- że 3m przejścia w drewnie spokojnie da się wykonać na raz. Chyba ze chcesz tańsze drzwi tarasowe - ok.
Najbardziej przykładał bym się do rozplanowania i dokładanego izolowania wewnątrz, ścianki działowe - z ścianami zewnętrznymi -
to miejsca potencjalnie trudne - dla wykonania paroizolacji, która ma bronić płazy zewnętrzne - przed wykraplaniem się wilgoci-
wełna w tym przypadku- bez osłony działa jak szafa dostawiona do "zimnej" ściany .. a że wełna generuje większy opór cieplny..
co na styku wełna/ płazy konstrukcji zewnętrznej - skutkuje obniżeniem temperatur, na tyle - aby na robić problemów.
To dość nowe wyzwanie, kiedyś "wystarczył" sam bal z drewna. A im grubsza warstwa wełny tym "większy problem"
tym niższa będzie temperatura styku między warstwami.

375660 patrz na temperaturę styku warstw pod nr 2.
375661 przy 5cm
375662 10cm
375663 20cm

to na potwierdzenie powyższego wpisu, czyli im więcej izolacji termicznej- tym większy spadek na styku warstw - oczywiście to naturalne, ale rodzi problem, aby nie dopuścić tam pary wodnej w ilościach które robią problemy

snake-918
12-12-2016, 20:38
Myślę- że 3m przejścia w drewnie spokojnie da się wykonać na raz. Chyba ze chcesz tańsze drzwi tarasowe - ok.
Najbardziej przykładał bym się do rozplanowania i dokładanego izolowania wewnątrz, ścianki działowe - z ścianami zewnętrznymi -
to miejsca potencjalnie trudne - dla wykonania paroizolacji, która ma bronić płazy zewnętrzne - przed wykraplaniem się wilgoci-
wełna w tym przypadku- bez osłony działa jak szafa dostawiona do "zimnej" ściany .. a że wełna generuje większy opór cieplny..
co na styku wełna/ płazy konstrukcji zewnętrznej - skutkuje obniżeniem temperatur, na tyle - aby na robić problemów.
To dość nowe wyzwanie, kiedyś "wystarczył" sam bal z drewna. A im grubsza warstwa wełny tym "większy problem"
tym niższa będzie temperatura styku między warstwami.



375660 patrz na temperaturę styku warstw pod nr 2.
375661 przy 5cm
375662 10cm
375663 20cm

to na potwierdzenie powyższego wpisu, czyli im więcej izolacji termicznej- tym większy spadek na styku warstw - oczywiście to naturalne, ale rodzi problem, aby nie dopuścić tam pary wodnej w ilościach które robią problemy

Wysłałem koledze PW

DominikZwinnegoGrodu
12-12-2016, 21:22
Cześć.
Poszukuję firmy z Lubuskiego, która postawi całoroczny dom z okrągłych bali około 120m/kw.

Remiks
12-12-2016, 21:35
Cześć.
Poszukuję firmy z Lubuskiego, która postawi całoroczny dom z okrągłych bali około 120m/kw.
Masz R.T. w lubuskim a i w Drzonkowie możesz zobaczyć domek przez nich stawiany.

aglar
12-12-2016, 21:41
Sielanka jest w Twoim regionie:
http://www.sielanka.org.pl

מרכבה
13-12-2016, 10:38
Pytanie - czy dylatują tarasy murowano/betonowe - od reszty konstrukcji .. taki mały szczegół, a masa problemów później.
I to nie jest kwestia kosztów, tylko ułożenia odpowiedniego warstw.
Fundamenty - też na waleta zrobione .. nie wiem skąd i czemu jakaś dzikie budowanie ..
Ludzie kiedyś mięli bardziej praktyczne podejście do swoich drewnianych domów ..
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zagaty
nie wiem czy aż tak żal 5cm XPS'a zapodaj na fundament ?

snake-918
14-12-2016, 13:08
Czy kładąc XPS na ściany fundamentowe robi się tak, że to co będzie zasypane w ziemi nie muszę wykańczać siatką z klejem, po przyklejeniu płyt od razu zasypuję ? A tylko wykańcza się wszystko co będzie nad ziemią, czyli siatka+klej+ewentualnie kołki?

מרכבה
14-12-2016, 15:51
Siatka i klej - jak najbardziej - na to jeszcze folia kubłoa - ale wcześniej szlam mineralny do hydroizolacji ..
Fundamenty polecam monolityczne - żelbetowe.- jeszcze lepiej płyta fundamentowa.
Kołków nie potrzeba- lepiej kleić całą powierzchnią płyty. Czemu nie bloczki fundamentowe ? ponieważ prawidłowo - trzeba je otynkować, wyspoinować,
aby móc dać np szlam mineralny, czy masę KMB- nie mylić .. z dysperbitem np.
To jest dość drażliwy temat - i tak myślę, że przydało by się dać tak podwalinę -aby połoga była możliwie dalej od betonu / fundamentu.

snake-918
14-12-2016, 20:37
Czyli wykonanie krok po kroku jak przy standardowym styropianie na fundament

מרכבה
15-12-2016, 10:36
Coś w ten deseń, jeszcze bym przemyślał opcję - płaz 15cm .. odcięcie 5cm pół okrągłego .. wtedy 2x10cm między łaty #45x100 i na to wiatroizolacja
później pionowo łaty #32x50 .. i wtedy przykręcasz resztę płazu .. masz tak jak byś dał 80cm drewna..

PiotrK1985
15-12-2016, 20:01
Czyli wykonanie krok po kroku jak przy standardowym styropianie na fundament

xpsa pod ziemia nie tynkujesz. Jego sliska powierzchnie musialbys przeszorowac, co za tymidzie delikatnie bys go zdegradowal. Producenci zalecaja xpsa na pianke lub klej, na to folia kubełkowa i piach. Ja jeszcze u siebie bede robił drenaz przy fundamentach na boku. Scierasz powyzej gruntu i tak jak styropian czyli klej siatka i co tam dalej chcesz. Cco niektorzy zasypuja xpsa nawet bez folii.

zychm
16-12-2016, 08:53
PiotrK1985, zerknij w prywatne wiadomości. Wysłałem Ci parę pytań :)

snake-918
16-12-2016, 11:24
dzięki wielkie za oświecenie w temacie z xps-em, a czym nad gruntem przecieracie xps?:bye:

מרכבה
16-12-2016, 12:20
Siła adhezji do XPS"a jest na tyle duża, że wystarczy zmatowić papierem ściernym;) Patrzę podług tego jak ciężko jest zeskrobać zaprawę z
XPS'a a co dopiero siatę i klij.

Przemyśl jeszcze co Ci pisałem odnośnie -podzielenia płazu 5-15cm i wykorzystanie wyokrąglenia na elewację. Sam knuje jaką będę miał docelową elewację, ale w środku -
jest już zaklepane, czyste drewno:)

snake-918
16-12-2016, 14:50
nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy, chodzi o przetarcie lub zmatowienie xps-u przed nałożeniem siatki i kleju? po to by lepiej się wszystko trzymało?
pomysł bardzo ciekawy z podzieleniem płazu

PiotrK1985
18-12-2016, 08:11
nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy, chodzi o przetarcie lub zmatowienie xps-u przed nałożeniem siatki i kleju? po to by lepiej się wszystko trzymało?
pomysł bardzo ciekawy z podzieleniem płazu

papierem raczejsiezarobisz. Wez tare do styropianu i tym. Ale to dziadostwo jest twarde. Wiec latwo nie ustapi. Ja dalem 10 cm na fundament. Mialem dac 8 ale nie mieli na skladzie.

A tak na marginesie czym zabielic drewno zeby moc lakierowac albo olejowac? Używal ktos dwutlenku tytanu?

מרכבה
18-12-2016, 12:52
To ma być lekko porysowane, a nie nawydzierasz bruzd itp.

bardzo ciekawy z podzieleniem płazu jeszcze masz okazję - bo nie potrzeba wiele aby zrobić naprawdę jak trzeba.

PiotrK1985
21-12-2016, 09:37
PiotrK1985, zerknij w prywatne wiadomości. Wysłałem Ci parę pytań :)
odpisane:-) ponawiam pytanie o bielenie drewna. Nie chodzi o konstrukcje domu a o elementy wystroju drewnne

snake-918
29-12-2016, 13:39
prawda, połączenie elementów kowalstwa artystycznego robi niesamowite wrażenie w połączeniu z drewnem, sam przymierzam się do takiego połączenia

piotrzlu
01-01-2017, 23:03
Witamy z Nowym Rokiem !!!
Po długiej biernej obecności na forum , nadszedł czas aby podzielić sie swoimi doświadczeniami i wrażeniami w budowie domu z bali.
Jesteśmy na etapie wykańczania domu i siebie :D
Dziennik budowy jest na etapie tworzenia.
Od etapu SSO wszelkie prace wykonujemy sami , więc chętnie odpowiemy na wszelkie pytania , bo drogę przeszliśmy już kręta i długą.
Na dzień dzisiejszy budowa wygląda tak 377323

snake-918
02-01-2017, 13:27
piękny domek :rolleyes:

Maciek 3miasto
05-01-2017, 20:49
piotrzlu - piękny domek, gratulacje!!!
kto robił do stanu SSO? masz foty?
ścianki szczytowe robiłeś sam?

Mirek32
06-01-2017, 12:25
Chcę kupić całoroczny dom z bali w Poroninie, tylko że cały czas mam wrażenie, że to materiał na domek sezonowy.

DziadekT
06-01-2017, 12:31
Jak nie będziesz tam mieszkał przez cały rok, to dla Ciebie będzie sezonowy. A tak w ogóle, to o co chodzi?

Wojcieszek
06-01-2017, 20:29
Chcę kupić całoroczny dom z bali w Poroninie, tylko że cały czas mam wrażenie, że to materiał na domek sezonowy.

Najwidoczniej te górale to jakieś niemądre są, że od pokoleń zamieszkują w tak surowym klimacie w domach letniskowych, zamiast pobudować porządny dom z prothermu obklejony styropianem

:rolleyes:

מרכבה
06-01-2017, 20:49
Oj tam oj .. 20kW +bufor ogrzeje każdy dom.. przecież w kuminie znajdą się zł.. te które winny iść na dobrą izolację..
co źle jest ? 20-22 st wszędzie ciepłu super .. tylko że jak braknie na pół dnia ogrzewania teraz.. to powoli zgrzytanie zębami..
Wiem, wiem chcecie zaklinać fizykę, tylko ona się nie da urabiać..
Jest ciepło, bo to kwestia "mocy" kotła jaki jest wstawiony, oraz mocy grzejników / podłogówki.
Już teraz siedzę.. i mi dziwnie "zimno" okna zaczynają "kontrastować' to taki efekt jak w upalny dzień iść do marketa i stanąć obok mrożonek..

piotrzlu
06-01-2017, 22:27
piotrzlu - piękny domek, gratulacje!!!
kto robił do stanu SSO? masz foty?
ścianki szczytowe robiłeś sam?

Stan SSO stawiała firma " Dom z pnia" . Ścianki szczytowe również , z tym że sporo poprawiliśmy sami . Fotki budowy , do stanu obecnego będziemy w miarę wolnego czasu dorzucać do dziennika budowy . Jeśli interesuję Ciebie coś konkretnego to wal śmiało .
Mówią że czas leczy rany , i tutaj sie z tym zgodzimy ,jeżeli pisali byśmy dziennik na równi z budową to sporo byśmy nabluźnili , a z czasem emocje opadły i z pewnymi błędami człowiek sie pogodził. Posiadana wiedza już na początku budowy uchroniła nas od tego że w dniu dzisiejszym nie siedzimy w sądzie , a działo się sporo, o czym będziemy pisać sukcesywnie dodając fotki .

Maciek 3miasto
15-01-2017, 16:13
piotrzlu - pisz dziennik, wklejaj foty :)
ja (i inni) przymierzam się do budowy, może Twoje rady i doświadczenia oszczędzą mi nerwów i $$$ ;)
będę Ci wdzięczny :cool:

gnago
17-01-2017, 17:36
A których kilogramach trutki mówisz - tych na górze czy tych na dole ? ;) Do dzisiaj znajduję małe trupki przy sprzątaniu zakamarków. Między wrzesniem a listopadem w łapkach i po trutce znajduję 10-15 szt. Kiedyś wrzuciłem kilka zdjęć mebelków handmade na tarasie m.in to poniżej - widac na nim jak po sznurkach wije się fasola ozdobna. Pewnego dnia siedzimy sobie i "paczymy" a tu po tych sznurkach popiernicza dywizja myszek jak żołnierze Gromu do helikoptera :D Bym tego nie widział, to bym tyz nie uwierzył. Moja kobita zaraz podskoczyła z nożem coby poucinać sznurki, jednak myszole się nie przejęły tylko zmieniły trasę - z braku sznurków zaczęły włazić po balach :) Ale nie przesadzajmy z tą trwogą. Bywają gorsze nieszczęscia.
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpl1/v/t1.0-9/11217163_10206712574906415_5241662810687184824_n.j pg?oh=e8c8c40488d4afa85da2845ec5c2bd8f&oe=570A68E1&__gda__=1464431579_c0370b0a24e4d96656921e823808ce5 b

Polubcie aksamitkę jej żółto pomarańczowe kwiaty z takim dość niemiłym zapachem. Jej zapach to dla nas delikatny smrodek a dla gryzoni potworny odór stosuje juz kila lat i gryzoni brak. Z tym że zima suszki w piwnicy /domu cięte w pełni kwitnienia.

hodowlane mutanty bez tego smrodku sie nie nadają

piotrzlu
23-01-2017, 00:03
piotrzlu - pisz dziennik, wklejaj foty :)
ja (i inni) przymierzam się do budowy, może Twoje rady i doświadczenia oszczędzą mi nerwów i $$$ ;)
będę Ci wdzięczny :cool:

Zapraszamy do dziennika, zrobiliśmy tam juz postępy .
Sorry ze tak długo , ale jak sam zaczniesz budować to też nie będziesz miał czasu :D
Jeśli interesuje Ciebie, lub innych budujących , chcących budować, cos czego nie napisaliśmy to pytajcie , w dzienniku lub tutaj .

Maciek 3miasto
23-01-2017, 11:10
piotrzlu - czytałem :) dzięki. będę dalej śledził!

Ludzie - jak sobie radzicie z zimą ;) komu wieje?

piszcie coś, bo forum umiera :(

Remiks
23-01-2017, 20:56
Ludzie - jak sobie radzicie z zimą ;) komu wieje?

piszcie coś, bo forum umiera :(
E tam taka zima, trochę śniegu wiatru mało, palimy w piecokominku i mamy ciepełko;-)

zychm
24-01-2017, 08:15
Pochwalę się, że pierwszy krok w kierunku wymarzonego domku poczyniliśmy. W zeszłym tygodniu kupiliśmy działkę :) Wprawdzie droga do budowy jeszcze daleka, ale czas rozpocząć drogę przez mękę, czyli załatwianie całej papierologii.

Remiks
24-01-2017, 18:21
Pochwalę się, że pierwszy krok w kierunku wymarzonego domku poczyniliśmy. W zeszłym tygodniu kupiliśmy działkę :) Wprawdzie droga do budowy jeszcze daleka, ale czas rozpocząć drogę przez mękę, czyli załatwianie całej papierologii.
Oj tam daleka, kupiliśmy działke w październiku, w czerwcu następnego roku pozwolenie i rozpoczęcie bydowy w kwietniu kolejnego roku już mieszkaliśmy. Powodzenia w załatwianiu formalności.

zychm
25-01-2017, 08:25
No u nas pewnie trochę dłużej zejdzie, bo zaplecze finansowe jeszcze niekompletne ;) ale małymi kroczkami do przodu. Fajnie bo po sąsiedzku mamy dom budowany przez ekipę z Goszczanowa. Właściciel bardzo sobie chwalił - zarówno dom jak i wykonawcę :)
Na przyszły tydzień umówiliśmy się na wizytę w Goszczanowie celem pogadania i pooglądania domów (podobno ma na placu 4 prawie skończone) :)

gos1303
25-01-2017, 09:45
piotrzlu - czytałem :) dzięki. będę dalej śledził!

Ludzie - jak sobie radzicie z zimą ;) komu wieje?

piszcie coś, bo forum umiera :(

Witam wszystkich i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2017!!!

Nie wiem jak u Was ale u nas zima byla konkretna, -25 stopni i kolo -15 przez okolo tydzien, nigdzie nie wialo, bylo super cieplo i przytulnie:) 379610379611

מרכבה
25-01-2017, 11:09
Jest przytulnie do kiedy działa ogrzewanie, co do tego nie mam wątpliwości, ale jak zabraknie w goluśkim balu ogrzewania..
to fizyki nie oszukasz.. rano trzeba strzelać zębami. Kolega ma szalowany dom co daje 2 pustki powietrzne jeszcze oprócz 20cm wychniętego na wiór drewna..
i przed spaniem ma +19 .. a rano wstaje +7.. bo przestał palić w piecyku.. a mrozy też niczego sobie .. pod -30..
Podsumowując, ciepło jest do czasu aż się pali, jeśli w taką pogodę.. całą dobę bez ogrzewania wytrzyma .. to można powiedzieć źle nie jest.
I temperatura nie spadnie poniżej +15. Czemu o tym pisze.. sam właśnie zabieram się za moje przedwojenne drewionko .. i nie wierzę mu, że samo jest w stanie zatrzymać ucieczkę ciepła.. bo nie jest.

Remiks
25-01-2017, 15:03
Jest przytulnie do kiedy działa ogrzewanie, co do tego nie mam wątpliwości, ale jak zabraknie w goluśkim balu ogrzewania..
to fizyki nie oszukasz.. rano trzeba strzelać zębami. Kolega ma szalowany dom co daje 2 pustki powietrzne jeszcze oprócz 20cm wychniętego na wiór drewna..
i przed spaniem ma +19 .. a rano wstaje +7.. bo przestał palić w piecyku.. a mrozy też niczego sobie .. pod -30..
Podsumowując, ciepło jest do czasu aż się pali, jeśli w taką pogodę.. całą dobę bez ogrzewania wytrzyma .. to można powiedzieć źle nie jest.
I temperatura nie spadnie poniżej +15. Czemu o tym pisze.. sam właśnie zabieram się za moje przedwojenne drewionko .. i nie wierzę mu, że samo jest w stanie zatrzymać ucieczkę ciepła.. bo nie jest.
Co do gołego bala to niestety mylisz się bardzo. U mnie dom ogrzewany piecokominkiem, koniec palenia ok 22.00 przy -20 rano 20 stopni, fakt sporo akumulacji w piecokominku i rano jeszcze ciepły. Jak zostawiamy dom nie ogrzewany na dwa dni to przy takich mrozach temperatura spada do ok. 16 stopni. Płyta fundamentowa bez jej grzania ma ok 18 stopni i to ona hamuje wyziębianie poniżej 18-16 stopni.

maxika
25-01-2017, 21:47
Domy z bali są przepiękne. Bardzo mi się podobają!

מרכבה
26-01-2017, 09:18
Jak każdemu który tu pisze :) Remix nie piszę na złość, piszę ku ostrożności, cieszę się że masz bufor jako piecokominku, tako powinno być,
a nie rura stalowa i całe ciepło w świat. Kuchnię kaflową miałem .. kończyłem palić o godzinie 20.. następnego dnia o 16 od żaru odpalałem ponownie ..
jak przyjeżdżałem rano, to była jeszcze przyjemnie ciepła, przy odpaleniu przyjemnie letnia.. tak że naprawdę dobrze to działało:)

Remiks
26-01-2017, 19:12
Jak każdemu który tu pisze :) Remix nie piszę na złość, piszę ku ostrożności, cieszę się że masz bufor jako piecokominku, tako powinno być,
a nie rura stalowa i całe ciepło w świat. Kuchnię kaflową miałem .. kończyłem palić o godzinie 20.. następnego dnia o 16 od żaru odpalałem ponownie ..
jak przyjeżdżałem rano, to była jeszcze przyjemnie ciepła, przy odpaleniu przyjemnie letnia.. tak że naprawdę dobrze to działało:)
Ok, ale żeby zaraz straszyć szczękaniem zębami o poranku ;-) Pewnie z domu z "gołego" bala pasywniaka się nie zrobi;-)

Artur LBN
02-02-2017, 11:13
Witam obecnych a zwłaszcza przyszłych "balowiczów"
Wszystkich zainteresowanych budową swojego wymarzonego domu z firmą DREW-HOUSE lub WOOD-POL, zapraszam na priv.

aglar
02-02-2017, 11:22
W celach towarzyskich? Biznesowych? Sądowych?

kolek20
02-02-2017, 15:14
Witam obecnych a zwłaszcza przyszłych "balowiczów"
Wszystkich zainteresowanych budową swojego wymarzonego domu z firmą DREW-HOUSE lub WOOD-POL, zapraszam na priv.

Rozumiem że niestety wyczerpałeś możliwości pokojowych negocjacji czy też może przestali odbierać telefony podobnie jak przed laty ode mnie?

Artur LBN
02-02-2017, 15:43
Telefonów to pan AM nigdy nie odbierał tylko pisał sms-y a LG faktycznie przestał odbierać jakiś czas temu. Tak pokojowe, polubowne metody zawiodły.

mareek41
05-02-2017, 15:16
Domy z bali są najlepsze :) Super inwestycja

cliff
06-02-2017, 12:44
Mam pytanie - ile mniej więcej może kosztować mnie domek z bali (ok 100m2) i czy znacie jakąś firmę ze Śląska zajmującą się stawianiem takich domków?

aglar
06-02-2017, 12:52
Ale mniej czy więcej? :)
Tu masz przykładowy cennik:

http://www.polskadrewniana.pl/oferta/domy

snake-918
06-02-2017, 13:24
Mam pytanie - ile mniej więcej może kosztować mnie domek z bali (ok 100m2) i czy znacie jakąś firmę ze Śląska zajmującą się stawianiem takich domków?
Po pierwsze to zależy o jakim stanie wykończenia mowa? surowy otwarty, zamknięty, developerski, pod klucz?
Po drugie zależy o jakim balu mowa: okrągłe, półokrągłe czy płazy? i co ważne gatunek drzewa i jaka średnica lub wymiar.
Po trzecie zależy jaki dach, prosty dwuspadowy czy bardziej skomplikowany?
Po czwarte liczba ścian działowych?

A teraz na moim przykładzie, domek o pow. użytkowej ok. 85m2, całkowita ok. 107m2, bal-płaz świerkowy 20cm x 35cm, cena za stan surowy otwarty z dachem kompletnym wynosiła średnio przy kilkunastu ofertach w przedziale 130 tyś. - 170 tyś. Miałem też 2 lub 3 wyceny za kwotę ok. 200 tyś (kosmos). Ostatecznie wybrałem firmę która wyceniła powyższy stan na 140tyś.

MyWoodenHouse
16-02-2017, 20:33
Nasz dom z bala będzie stał w czerwcu. My mamy górala z polecenia. Widzieliśmy domy wybudowane przez niego i przez dewelopera, widać różnice zdecydowanie! My płacimy 2500zl za m2, dodatkowo trzeba doliczyć koszt drewna, fundamenty kosztowały Nas 30 000. Muszę dodać,ze nasz góral budował dom znajomym i są baaardzo zadowoleni.

Wojcieszek
20-02-2017, 12:34
Ale mniej czy więcej? :)
Tu masz przykładowy cennik:

http://www.polskadrewniana.pl/oferta/domy

Aglar! Nie strasz Kolegi :-))

Maciek 3miasto
24-02-2017, 15:14
MyWoodenHouse - gratulacje! cieszę się razem z Tobą. Może podzielisz się jakimiś fotkami? fundamentów na początek ;)
chyba, że jesteś góralem i tak się tylko reklamujesz ;) to zdjęć nie trzeba, tylko link do strony ;)

Maciek 3miasto
24-02-2017, 15:15
Jerzy74 - wpadasz tu czasami? kiedy budujemy cerkiew? ;)

Maciek 3miasto
24-02-2017, 15:16
Remiks, Marmur - piszcie coś, bez Was forum umiera ;)

PiotrK1985
24-02-2017, 21:02
[QUOTE=Maciek 3miasto;7422571]Remiks, Marmur - piszcie coś, bez Was forum umiera ;)[/QUOTE

Może przymarzli gdzieś w tych swoich balikach. Też mnie jakoś zmuliła ta zima. Teraz roztopy, na działce jezioro a za miesiąc z domem wchodzą. Modrzew już jest, najgrubszy bal ma 65 cm. W tym tygodniu zaczeli pierwsze warstwy to może mnie to trochę obudzi. Jutro jadę oglądać.

Remiks
24-02-2017, 21:33
[QUOTE=Maciek 3miasto;7422571]Remiks, Marmur - piszcie coś, bez Was forum umiera ;)[/QUOTE

Może przymarzli gdzieś w tych swoich balikach. Też mnie jakoś zmuliła ta zima. Teraz roztopy, na działce jezioro a za miesiąc z domem wchodzą. Modrzew już jest, najgrubszy bal ma 65 cm. W tym tygodniu zaczeli pierwsze warstwy to może mnie to trochę obudzi. Jutro jadę oglądać.
Ha, ha, ha przymarzli w balikach, właśnie mam 25 stopni;-) Też troszkę stopiło się ale dziś ponowny atak zimy i mamy biało;-) Dawaj zdjęcia po oglądani będzie o czym pogadać ;-)
Maciek co tu pisać, my już mieszkamy więc etap fascynacji budową za nami;-)

PiotrK1985
25-02-2017, 20:00
[QUOTE=PiotrK1985;7422744]
Ha, ha, ha przymarzli w balikach, właśnie mam 25 stopni;-) Też troszkę stopiło się ale dziś ponowny atak zimy i mamy biało;-) Dawaj zdjęcia po oglądani będzie o czym pogadać ;-)
Maciek co tu pisać, my już mieszkamy więc etap fascynacji budową za nami;-)

no niestety mieli w piatek zaczynac a deszcz nie pozwolil im nic robic. W pon, max we wtorek musza zaczac bo w srode szef opuszcza ekipe i przyjedzie dopiero na strop. Jedynie zdjecia bali moge podrzucic. Przyjechaly kolejne z czego najgrubszy ma ok 80 cm srednicy, ale takie to juz na przetarcie na krokwie. Bo ustalilem ze i krokwie i deski na dach bedą z modrzewia.

A u mnie wszystko stopnialo i na dzialce mam przystań. Jedynie vitara moge zajechać pod sam dom. Cała reszta floty dojedzie ale na holu vitary. miesiac bez deszczu mi potrzeba.


A jak juz tak sie budzicie z tej zimy to co dawaliście na izolacje stropu zeby strzępki wełny miedzy deskami nie przelatywały? Folie czy membrane? A jesli membrane to jak ukierunkowaną? I jaka izolacja pod legary od betonu?

Remiks
25-02-2017, 22:00
A jak juz tak sie budzicie z tej zimy to co dawaliście na izolacje stropu zeby strzępki wełny miedzy deskami nie przelatywały? Folie czy membrane? A jesli membrane to jak ukierunkowaną? I jaka izolacja pod legary od betonu?
Jaśli już to folia, osobiście dałem tylko w łazienkach i kuchni. Deskowanie z piórem i wpustem to raczej nic na głowę sypać się nie powinno;-) Membrana z kierunkiem przepuszczania do stropu raczej bez sensu bo wpuści a nic nie wypuści a z kierunkiem odwrotnym to troszkę jak folia no może coś tam wypuścić;-)

מרכבה
26-02-2017, 14:06
Z ciepłego do ciepłego - problemu nie ma.. i dawanie paroizolacji w strop - jest imo mało sensowne, ale ona nic prócz być nie będzie robić.
Paroizolacja - dobra w łazience .. a i to bym uważał przy golasie, i lepiej wykonać izolację paro z dobrej farby, tynku na siatce i kleju .. jak najbliżej ciepłej strony.

Maciek 3miasto
06-03-2017, 19:05
Remiks - może dla Ciebie pyt Piotrka jest banalne, ale mnie ono też nurtuje ;)
czy te deski z piórem nie pracują na tyle, żeby coś przepuścić? a co myślicie o papierze? wełny nie przepuści, a membraną nie jest :)

Remiks
06-03-2017, 20:25
Remiks - może dla Ciebie pyt Piotrka jest banalne, ale mnie ono też nurtuje ;)
czy te deski z piórem nie pracują na tyle, żeby coś przepuścić? a co myślicie o papierze? wełny nie przepuści, a membraną nie jest :)
Pewnie że deska pracuje, schnie, kurczy się itd. Osobiście nie uważam że tą drogą będzie jakieś pylenie wełny zwłaszcza że tam raczej ruchu powietrza nie ma. Jeśli tak bardzo obawiasz się pylenia daj folie.

Maciek 3miasto
07-03-2017, 17:07
jakbym był miłośnikiem folii, to bym nie zaglądał na to forum :no: ;)

Michook
10-03-2017, 20:42
Zgadza sie profilaktycznie można dać folie choć ja nie dałem i sie nic nie pyliło a z kolei szwagier jak miał taki problem to dał folie i tez było dobrze.

PiotrK1985
19-03-2017, 09:11
Zgadza sie profilaktycznie można dać folie choć ja nie dałem i sie nic nie pyliło a z kolei szwagier jak miał taki problem to dał folie i tez było dobrze.

W teori: Posiadając rekuperację tworzysz w domu strefę nadciśnieniową i podciśnieniową. Czyli w pomieszczeniach w któych jest nawiew będzie większe ciśnienie. Jeżeli po drugiej stronie bedzie ciśnienie mniejsze spowodowane przez wyciąg powietrze będzie przepływać zabierając ze sobą wszystkie luźne cząstki. I co mi wtedy dadzą filtry na nawiewie skoro będą latały w powietrzu mikrocząsteczki wełny? A obliczenia wykazują że na ekofiber nie starczy funduszy. A wprowadzić się trzeba.

Dlatego też wychodzę z założenia że najrozsądniej by dało dać membranę dachową tak aby odprowadzała wilgoć z drewna do wełny. wilgoć wchodzi w wełnę, następnie pustką pod deskami podłogowymi ląduje w ściankach kolankowych i wylatuje dachem. Ale deski nie gniją. A desek na piórowpust nie chcę na dachu tylko nieoflisowane deski modrzewiowe. tak zrobione jak u ZS w biurze. Jak kto był to wie.

a tak na marginesie to moja konwalia na sterydach powstaje. problemy z modrzewiem trochę opóźniły prace, ale drewno na cały dom już jest. Teraz tylko czekać na montaż a później na garaż.

PiotrK1985
19-03-2017, 09:34
a to obiecane zdjęcia

384501384502384503384504384505

Kominki Piotr Batura
19-03-2017, 12:05
W teori: Posiadając rekuperację tworzysz w domu strefę nadciśnieniową i podciśnieniową. Czyli w pomieszczeniach w któych jest nawiew będzie większe ciśnienie. Jeżeli po drugiej stronie bedzie ciśnienie mniejsze spowodowane przez wyciąg powietrze będzie przepływać zabierając ze sobą wszystkie luźne cząstki. I co mi wtedy dadzą filtry na nawiewie skoro będą latały w powietrzu mikrocząsteczki wełny? A obliczenia wykazują że na ekofiber nie starczy funduszy. A wprowadzić się trzeba.

Dlatego też wychodzę z założenia że najrozsądniej by dało dać membranę dachową tak aby odprowadzała wilgoć z drewna do wełny. wilgoć wchodzi w wełnę, następnie pustką pod deskami podłogowymi ląduje w ściankach kolankowych i wylatuje dachem. Ale deski nie gniją. A desek na piórowpust nie chcę na dachu tylko nieoflisowane deski modrzewiowe. tak zrobione jak u ZS w biurze. Jak kto był to wie.

a tak na marginesie to moja konwalia na sterydach powstaje. problemy z modrzewiem trochę opóźniły prace, ale drewno na cały dom już jest. Teraz tylko czekać na montaż a później na garaż.No i napisał ktoś wreszcie rozsądnie! Niech żyje wentylacja mechaniczna! ....;)

Ja dałem w moim szkieleciorze zwykłą czarna folię. Od wewnątrz i od zewnątrz. Budynek biurowo - gospodarczy, z zewnątrz obity deskami (na wzór altanki ze zjeżdżalnią - zał. fotka), od wewnątrz płyta GK. Warunek - konstrukcja między foliami wykonana z suszonej tarcicy....Muszę tam luknąć - to już 20 lat od chwili budowy.
http://www.kominki-batura.pl/db/photos/531159d1afe1a10655fe2265fd508881.jpg

PiotrK1985
19-03-2017, 13:28
Każdy patrzy pod swoim indywidualnym kątem. Ja z rekuperacją muszę jakoś zaizolować przewiewanie, a skoro już wspomniałeś o drewnie suszonym: Moje jest jak już wiesz świeżutkie więc kilka lat minie zanim to odparuje. A zamknąć drogę ucieczki folią dla mnie jest nierozsądne. Aczkolwiek jako laik i nie mając z tym do czynienia na co dzień mogę się mylić. drewno suche mniej bym się obawiał zakryć folią na takiej dużej płaszczyźnie jak ściana, aczkolwiek pewne obawy też bytm miał.

Szewczyk robiąc ścianę szczytową też kładzie folię ale pomiędzy(jakby to nazwać - nie wiem czy fachowo) łatą a kontrłatą do której kreci półbale. Całość wtedy ma przewiew.ale nie ma wymiany wilgoci między drewnem z zewnątrz a płytami wewnątrz budynku.

aaa, Piotrze, dawniej rozmawialiśmy na temat rekuperacji i kominka z zasysaniem powietrza z pokoju. Dzięki twoim radom zrezygnowałem całkowicie z kominka i komina w domu. Nie podobają mi się wolnostojące kozy z zasysaniem powietrza z zewnątrz. Aczkolwiek rurę już doprowadziłem w fundamencie więc alternatywę mam. całość ogrzewania bedzie bazowała na konstrukcji wymyślonej przeze mnie, którą każdy mówił że szalona ale całkiem ciekawa.
Zamawiam piec na groszek z żeliwnym palnikiem brucer - Zeliwny ślimak - możliwość palenia groszkiem, czystym miałem bez domieszek, zbożem. Czyli wszystkim co ma frakcję 0-40mm. Piec z rusztem wodnym z dużą komorą spalania na drewno-węgiel. U producenta przerabiam piec tak aby zamiennie z palnikiem na groszek będę podłączał (to nie jest reklama) palnik firmy k..i z obrotową komorą spalania do typowego spalania pelletu.
Węglem będę palił tylko ponizej -20. Cała reszta pellet i drewno. Co mi to daję? Mam piec za cenę pieca typowo pelletowego - tylko pelletowego . Mam możliwość palenia wszystkim co mam pod ręką (nigdy śmieci- nie nawidzę jak ktoś dusi sąsiadów). Palnik już zakupiony. teraz czekam na piec.

PiotrK1985
19-03-2017, 13:41
No i ajkby ktoś się zastanawiał czym będę grzał jak nie będzie prądu : w założeniu jest przy piecu agregat ok 5kW z automatycznym rozruchem przy zaniku prądu.

A plusem palnika na pellet jest (co nie wszystkie mają - większość nie ma) automatyczne rozpalanie i wygasanie podczas braku zapotrzebowania na ciepło. Wiele się samoczynnie rozpala ale ten działa tylko wtedy gdy trzeba a nie tak jak inne czyli żar musi być podtrzymany. W połączeniu z buforem cieplnym ok 200 litrów i histerezą kotła rzędu 20 stopni latem liczę na załączanie się pieca max raz dziennie i wszystko bezobsługowo.

A jak tak słucham siebie to już kilka lat temu była jedna osoba na forum, nie wiem czy nie Kasia M. która kupowała wszystko co mogła a domu jeszcze nie było. Ja już też mam okna, drzwi, całą hydraulikę, elektrykę, nawet żona meble zaczyna gromadzić.

Remiks
19-03-2017, 13:59
PiotrK domek już wygląda pięknie. Na tych ścianach szczytowych w tym miejscu o którym piszesz (chyba że źle to opisałeś albo ja źle zrozumiałem) powinna być membrana, problem z folią w tym miejscu jest taki że zimą jest tam zimno i jest ryzyko że powstanie punkt rosy i nawet minimalne ilości pary zamkniętej w ścianie spowodują wykraplanie się wody. Drewno konstrukcyjne na ściany szkieletowe powinno być suche nawet w takim domu z "zielonego" bala.

PiotrK1985
19-03-2017, 21:16
PiotrK domek już wygląda pięknie. Na tych ścianach szczytowych w tym miejscu o którym piszesz (chyba że źle to opisałeś albo ja źle zrozumiałem) powinna być membrana, problem z folią w tym miejscu jest taki że zimą jest tam zimno i jest ryzyko że powstanie punkt rosy i nawet minimalne ilości pary zamkniętej w ścianie spowodują wykraplanie się wody. Drewno konstrukcyjne na ściany szkieletowe powinno być suche nawet w takim domu z "zielonego" bala.

też mi to dało zagwostkę. Sciana szczytowa wygląda od zewnątrz:

półbal, kontrłata w pionie, folia, łata w poziomie, płyta OSB, konstrukcja ściany szkieletowa. No i dalej to wypełnienie wełną, czyli to co już robię sam.

Też zastanawiałem się czy nie lepiej tam membranę, ale z drugiej strony co to by dało. bo folia zaizoluje szkielet od wilgoci, a membranę mogę dać od środka żeby to oddychało, ewentualnie nic nie dawać bo ścianki na górze będą prawdopodobnie obite OSB, więc szczelne i problem wełny pylącej zostanie dosłownie zamknięty.

Remiks
19-03-2017, 22:05
Też zastanawiałem się czy nie lepiej tam membranę, ale z drugiej strony co to by dało. bo folia zaizoluje szkielet od wilgoci, a membranę mogę dać od środka żeby to oddychało, ewentualnie nic nie dawać bo ścianki na górze będą prawdopodobnie obite OSB, więc szczelne i problem wełny pylącej zostanie dosłownie zamknięty.
Zdecydowanie lepiej a co to da ano da, na początek poczytaj o wilgotności względnej i kiedy występuje punkt rosy. Jak dasz tam folię zamiast membrany tragedii nie będzie na ewentualne negatywne efekty będzie trzeba czekać lata;-)

kolek20
20-03-2017, 10:19
też mi to dało zagwostkę. Sciana szczytowa wygląda od zewnątrz:

półbal, kontrłata w pionie, folia, łata w poziomie, płyta OSB, konstrukcja ściany szkieletowa. No i dalej to wypełnienie wełną, czyli to co już robię sam.

Też zastanawiałem się czy nie lepiej tam membranę, ale z drugiej strony co to by dało. bo folia zaizoluje szkielet od wilgoci, a membranę mogę dać od środka żeby to oddychało, ewentualnie nic nie dawać bo ścianki na górze będą prawdopodobnie obite OSB, więc szczelne i problem wełny pylącej zostanie dosłownie zamknięty.

Piotr wszystko pomieszałeś dokumentnie. Wilgoć kojarzysz z jesienią i mokrym powietrzem, a kierunek oddychania z ciepłym wnętrzem domu.Przy twoich założeniach problem dużej wilgotności powietrza w budynku występowałby zimą a w lecie walczylibyśmy z suchym powietrzem. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie co widać szczególnie zimą przy dużych mrozach gdy pomimo stosunkowo dużej wilgotności względnej zimowego powietrza mówimy o przesuszonym powietrzu w domu.

Nie da się tego w kilku zdaniach wytłumaczyć. Remiks dobrze radzi. Poczytaj troszkę o ciśnieniu pary wodnej to i krzywa Moliera przestanie być magią. Woda to inteligentna materia i nie możesz sobie z nią od tak pogrywać.
W przegrodach wewnątrz budynku rób sobie co chcesz bo i szkoda będzie stosunkowo niewielka, natomiast w przegrodach zewnętrznych nie działaj na wyczucie. Pogadaj najlepiej z Czołgistą bo na Brzęczykowskiego to na razie może się nie porywaj.
Nie możesz okrywać drewna folią z zewnątrz. W ten sposób nie uchronisz szkieletu przed wilgocią - w ten sposób go zniszczysz.

PiotrK1985
20-03-2017, 15:29
No tylko że mam mało czasu żeby zmienić folię w szczytach na coś innego bo dom pod strop stoi. Więc jakbyś był uprzejmi powiedzieć co i w jakim kierunku zastosować. Pomocy bo nad słusznoscią folii w szczycie nie jestem przekonany a wolałbym uniknąć błędu na samym początku.

kolek20
21-03-2017, 10:17
No tylko że mam mało czasu żeby zmienić folię w szczytach na coś innego bo dom pod strop stoi. Więc jakbyś był uprzejmi powiedzieć co i w jakim kierunku zastosować. Pomocy bo nad słusznoscią folii w szczycie nie jestem przekonany a wolałbym uniknąć błędu na samym początku.


Więcej wody rozproszone jest w powietrzu o wyższej temperaturze (tak samo jak więcej cukru rozpuścisz w wodzie gorącej). Powietrze zawsze dąży do wyrównania poziomu wilgotności. Wraz ze spadkiem temperatury powietrze musi "zrzucić wilgoć" stąd na kuflu zimnego piwa podanego w gorący letni dzień piękny efekt wilgoci. Jak długo? Ile? Tak długo jak długo istnieje różnica temperatur. Jeśli więc nagrzane powietrze z domu trafi na zimną folię, która jest zimna bo znajduje się "po zimnej stronie" budynku, to na tej foli osadzać się będzie wilgoć. Jak długo. Najwięcej w mroźne dni gdy różnice stanów tej materii są największe. Całą zimę będzie spływać po foli woda zawilgacając elementy drewniane ściany szkieletowej.

Zasada jest jedna.


Patrząc w kierunku od wnętrza domu stosujemy przegrody/warstwy/membrany o jak największym oporze dyfuzyjnym tak by opór malał w kierunku zewnętrznym. ZAWSZE. Chodzi o to by nie wpuszczać w ścianę powietrza zawierającego więcej wilgoci a w naszym klimacie przez większą część roku jest tak że powietrze o większej wilgotności znajduje się wewnątrz budynku. W letnie gorące dni może zdarzać się sytuacja odwrotna ale wtedy przeważnie mamy otwarte okna.

Więc tak jak to pisałeś:
półbal, kontrłata w pionie, folia, łata w poziomie, płyta OSB, konstrukcja ściany szkieletowa. No i dalej to wypełnienie wełną, czyli to co już robię sam.

powinno być
półbal, kontrłata w pionie, membrana wiatroizolacyjna, łata w poziomie, płyta OSB, konstrukcja ściany szkieletowa wraz z ociepleniem i na to od środka folia paroizolacyjna, później znowu jakiś ruszt i albo płyta K-G albo boazeria albo co tam komu jeszcze przyjdzie do głowy. Folia paroizolacyjna powinna stanowić jedną ciągłą barierę. W innym przypadku jest to jak rozpięta kurtka z GORE TEX-u. Niestety w domach z bala szczelne ułożenie bariery paroizolacyjnej jest bardzo trudne do zrealizowania .

Przepraszam jeśli operując uproszczonymi pojęciami obraziłem fizyków, termodynamików i inne osoby które mogą razić moje skróty myślowe.

Pozdrawiam

Maciek 3miasto
23-03-2017, 15:16
Piotr - budujesz! Alleluja ;) uratowałeś to forum!
kiedy masz montaż u siebie na działce?

PiotrK1985
24-03-2017, 06:44
no w sumie to jeszcze nie wiem kiedy. W umowie jest do końca marca ale moja działka pływa pod wodą więc nie wiem czy z tej przyczyny dźwig wjedzie. jak coś będzie się miało dziać to poinformuje.

dzięki za wyjaśnienie z membraną. Aby uzyskać kompromis cena-jakość zakupię fakro n35. nie za droga a ciekawa. a chyba będzie lepsza aniżeli folia w szczytach.

snake-918
24-03-2017, 10:54
Witam wszystkich ponownie, dla przypomnienia buduję domek z płazów Rytowo Dw, nie było ostatnio czasu by tutaj zaglądać, na razie jestem na etapie prac ziemnych. Zaraz zakładam dziennik budowy, ale już mam problem. Wychodzi na to, że nie da rady załączyć zdjęcia bezpośrednio do dziennika budowy. Czyli wychodzi na to, że muszę dołączyć fotki z adresu URL. Czy ktoś ma jakiś sprawdzony darmowy serwer do hostingu fotek?

kingpiter
26-03-2017, 08:23
chmura .........
a ja delektuję się już wiosną , wkońcu mam czas na rower psa no i nie mogę się doczekać na kajak.

zychm
27-03-2017, 10:02
Wprawdzie my ten problem będziemy mieli dopiero za jakiś, bliżej nieokreślony czas, ale ostatnio odwiedziliśmy targi budowlane w Łodzi. Było sporo firm, które oferowały ocieplenie dachów pianą PUR. Cenowo wychodzi drożej niż wełna, ale z zalet (przynajmniej tak zachwalali sprzedawcy) ciągłość warstwy, cieńsza warstwa i odporność na wilgoć. Zastanawiałem się czy to oddycha jakkolwiek, ale sprzedawcy twierdzili, że tak - są podobno piany o różnej "gęstości". Ktoś się może porywał na to w domu z bala?

מרכבה
27-03-2017, 10:20
Nie ma czegoś takiego jak oddychanie... to jest wada, nie zaleta.. przez to że wełna nawet trochę nie opóźnia przejścia pary wodnej.
Powoduje to, że trzeba stosować folię paroizolacyjną, w przypadku pianki tak samo, ponieważ nie ma dużego oporu dyfuzyjnego.
Właśnie tak się kończy, kiedy wykonawcy grają na gusłach technicznych. Pierwsze grubość pianki vs wełna powinna być podobna.
Pułapką marketingowców jest przestawianie parametrów pianki PUR - jak dla tej w szczelnej osłonie i wypełnieniem CO2.
Pianka natryskiwana - ma przewodność cieplną ~0,038 W/mK i więcej. tak że jaka tu różnica ? między nią, a wełną ?

bny
01-04-2017, 21:03
Balowicze jak często impregnujecie swoje domy?

W tym roku w maju planuje impregnacje bochemit qb+fobos, a później olej na to. Czy to tak się robi?

butynski
01-04-2017, 21:24
Balowicze jak często impregnujecie swoje domy?



nigdy

bny
01-04-2017, 21:30
Co to za technologia, że nie trzeba:D?

butynski
01-04-2017, 22:02
Co to za technologia, że nie trzeba:D?

surowy bal myty mydłem lub proszkiem do prania raz na 3-4 lata .W Chochołowie już ponad sto lat stoją nie impregnowane

Remiks
01-04-2017, 22:34
Ciekawe co to za proszek mieli w Chochołowie sto lat temu;-) A mydełko Fa może być;-)

butynski
02-04-2017, 09:46
Ciekawe co to za proszek mieli w Chochołowie sto lat temu;-) A mydełko Fa może być;-)
Mydełko mieli - szare (szare mydło "biały jeleń" ) .Teraz najlepsze efekty daje proszek Persil ale tylko ten do kolorowych :yes: :D

Remiks
02-04-2017, 18:32
Mydełko mieli - szare (szare mydło "biały jeleń" ) .Teraz najlepsze efekty daje proszek Persil ale tylko ten do kolorowych :yes: :D
To że mieli szare mydło to wiem sam czasami do mycia domu go używam. Persila nie stosowałem;-)

butynski
02-04-2017, 18:59
To że mieli szare mydło to wiem sam czasami do mycia domu go używam. Persila nie stosowałem;-)

Zdecydowanie lepiej wybielają proszki do prania ! Próbowałem szarym mydłem i w porównaniu z proszkiem wypada słabo . Spróbuj proszku

Remiks
02-04-2017, 21:46
Zdecydowanie lepiej wybielają proszki do prania ! Próbowałem szarym mydłem i w porównaniu z proszkiem wypada słabo . Spróbuj proszku
W zasadzie to nie wybielanie w tym chodziło;-)

butynski
03-04-2017, 21:03
W zasadzie to nie wybielanie w tym chodziło;-)
Właśnie zdecydowanie chodzi o "wybielenie" drewna które żółknie od słońca i brudzi się od różnego rodzaju pyłów , pyłków drzew i innych paprochów. Proszek usuwa też czarny nalot (grzybek) . W tajemnicy powiem Ci ,że idealnie ten grzybek schodzi popryskany chlorem (np pufasem ) .

Remiks
03-04-2017, 22:48
Właśnie zdecydowanie chodzi o "wybielenie" drewna które żółknie od słońca i brudzi się od różnego rodzaju pyłów , pyłków drzew i innych paprochów. Proszek usuwa też czarny nalot (grzybek) . W tajemnicy powiem Ci ,że idealnie ten grzybek schodzi popryskany chlorem (np pufasem ) .
Z chlorem to żadna tajemnica;-) A i nie zapomnij tego spłukać solidnie po zastosowaniu;-)

butynski
04-04-2017, 09:26
Z chlorem to żadna tajemnica;-) A i nie zapomnij tego spłukać solidnie po zastosowaniu;-)

Ze spłukiwaniem solidnym bym polemizował . Raczej wycieranie szmatą lub gąbką nasączoną wodą . Przy solidnym spłukiwaniu zdarza się ,że przez mszenie i na węgłach woda przeleje się do wewnątrz .

PiotrK1985
04-04-2017, 22:40
Piotr - budujesz! Alleluja ;) uratowałeś to forum!
kiedy masz montaż u siebie na działce?

Montaż 17 kwietnia. w sobotę jadę oglądać to podrzucę jakieś zdjęcia. Co do pianki to mam znajomego który kładzie to dorywczo. niby że ciągłość ocieplenia jest zachowana, ale jak na wełnę wydam 5 tys to pianka będzie kosztować 20 tys, taniej by wyszedł ekofiber (ok 14 tys), który na początku chciałem kłaść, jednak fakt, że mam wełnę prawie za darmo wybrałem ta technologię. z pianką bałem sie że będzie drewno gniło, niby że są te otwarto i zamkniętokomórkowe, ale znowu dał otwartokomórkową to jest ona taka sama jak okienna, a okienna ciągnie wodę i to całkiem nieźle. a oddawać to już ciężej. Znowu dać zamkniętokomórkową to deski nie oddychają, Widziałem też magików co styropian w krokwie łądowai uszczelniając pianką styki z drewnem.

Co do PERSILA to ciekawe, ale czy proszkiem i mydłem można myć dom olejowany? Czy coś rozjaśni czy raczej drewno bedzie odporne? zastanawiam się bo olej już mam kupiony, a nie chcę pozostawać przy mydle.

butynski
05-04-2017, 17:47
Mycie olejowanego mydłem czy proszkiem raczej nie ma sensu . Może jedynie przecieranie mokrą szmatą z kurzu jak już położysz olej .

Jacekmw
10-04-2017, 14:43
A co tam słychać u Jackamw, pamiętacie? Jacekmw!

Cześć. Prawda, dawno nie zaglądałem na forum. Niestety brak czasu. Po wielkich trudach zakupiłem książkę ze Stanów. Na dzień dzisiejszy mam wszystkie bale (ponad 60 sztuk) okorowane, wyszlifowane i zaimpregnowane. Leżą pod chmurką rok i nie widać, żeby specjalnie im coś było. W najbliższych dniach zaczynam przygotowanie placu i rozpoczynam budowę. :)

zychm
10-04-2017, 15:24
Montaż 17 kwietnia.

To się szybciutko uwinęli. Miesiąc temu pisałeś, że zabierają się za robotę, a tu proszę - lada dzień będzie domek stał na gotowo :)
Aż korci, żeby zajrzeć na plac budowy :)

PiotrK1985
12-04-2017, 08:37
To się szybciutko uwinęli. Miesiąc temu pisałeś, że zabierają się za robotę, a tu proszę - lada dzień będzie domek stał na gotowo :)
Aż korci, żeby zajrzeć na plac budowy :)

Zapraszam. daleko nie masz. Tylko z kierowcą przyjedź. Wtorek ładują, w środę rano planują przyjechać. jest na co popatrzeć bo bale wielkości 40-63 cm. mniejszych nie było. 2 są poniżej 40 cm a dokładnie 37 i 39 w najcieńszych miejscach na samych końcach.

jacak
12-04-2017, 15:27
Witam, w temacie pianki byłem już zdecydowany , przeczytałem na ten temat sporo , zaprosiłem firmę na budowę , pomierzyli , zrobili dobrą cenę i przekonali mnie. Na koniec zostawili takie ładne próbki tej pianki , super nic to nie waży nie śmierdzi nie sypie się. Ale... spróbowałem ją na palność tzn. przyłożyłem na moment zapaloną zapalniczkę i katastrofa pieknie się pali i dodatkowo czarny gryzący dym. No i mam wełnę rockwoola. Oczywiście można by zapiankować i natychmiast pozakrywać to regipsem , ale u mnie na poddaszu był planowany inny timening i po prostu nie chciałem się bać że z byle iskry mi pójdzie dom z dymem. Sami z żonką tą wełnę robiliśmy 3 warstwy 15 +5+5 na legarkach drewnianych bo chcieliśmy mieć je pod kładzenie desek na skosach w poziomie i pierwsza zima i jestem bardzo zadowolony nawet przy mrozach -30 było ciepło bez większego wysiłku energetycznego.

jacak
12-04-2017, 15:36
386468

jacak
12-04-2017, 15:44
A jeśli chodzi o bale z zewnątrz to zostały potraktowane olejem OSMO 420 , bezbarwny z filtrem UV , brakłop czasu w tamtym roku i poszła tylko jedna warstwa , ale po roku całkiem dobrze ten modrzew wygląda i na razie nie planuję 2 warstwy. 386470 i po prawie roku tak się prezentuje w słońcu.

zychm
13-04-2017, 07:51
Zapraszam. daleko nie masz. Tylko z kierowcą przyjedź. Wtorek ładują, w środę rano planują przyjechać. jest na co popatrzeć bo bale wielkości 40-63 cm. mniejszych nie było. 2 są poniżej 40 cm a dokładnie 37 i 39 w najcieńszych miejscach na samych końcach.

Ależ śliczności :) Z kierowcą problem, bo póki co jedynie ja dzierżę ster. Jak czas pozwoli to chętnie skorzystam z zaproszenia i może środa-czwartek zajrzę na plac budowy. Telefon do Ciebie mam, to zadzwonię wcześniej czy się aby nie rozmyśliłeś z budową ;)

Murelids
13-04-2017, 09:20
Takie domy drewniane (http://www.ecologiq.pl/) to świetna sprawa. Sam się nad takim zastanawiam, bo podobno wybudowanie jest tańsze, a w mojej ocenie taki dom jest o wiele bardziej efektowny od tradycyjnego.

PiotrK1985
17-04-2017, 19:59
Z budową się nie rozmyśliłem, Jutro mają ładować dom. w środę rano u mnie. Za tydzień ekipa z oknami. Wiem że wcześnie ale już mam opóźnienie przynajmniej 2 miesiące od planu. oby pogoda dopisała.

Murelids gdzie wyczytałeś że takie domy są tańsze? I może jakieś dzień dobry.

zychm
18-04-2017, 07:39
Z budową się nie rozmyśliłem, Jutro mają ładować dom. w środę rano u mnie. Za tydzień ekipa z oknami. Wiem że wcześnie ale już mam opóźnienie przynajmniej 2 miesiące od planu. oby pogoda dopisała.

No jak patrzę za okno, to pogoda raczej "poprzednioświąteczna" :) Pozostaje mieć nadzieję, że jutro już nie będzie sypać to białe g*****. Trzymam kciuki :)

Maciek 3miasto
18-04-2017, 16:24
Piotr, a ja myślałem, że dziś zaczynasz zabawę u siebie. Trzymam za Ciebie kciuki! :yes:
i oczywiście nie zapominaj o zdjęciach ;)

kingpiter
21-04-2017, 21:13
:bye:dla zainteresowanych https://youtu.be/hjW4gGwEdeE

Kominki Piotr Batura
22-04-2017, 11:23
:bye:
:bye:dla zainteresowanych https://youtu.be/hjW4gGwEdeE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FhjW4gG wEdeE)


Wielkie dzięki! Mocne, pożyteczne, niesamowite.....:bye:

Maciek 3miasto
22-04-2017, 12:35
Kingpiter - przyłączam się do Piotra, niesamowite...
teraz mam jeszcze więcej wątpliwości co do folii w domu, nabrałem też podejrzeń w stosunku do wełny ;)
ciekawe czy w u nas można gdzieś zamówić drewno ścinane w dniach od do ;)

zychm
22-04-2017, 15:19
Byliśmy w czwartek odwiedzić Piotra na placu boju. Zajechaliśmy prawie na fajrant i pomimo pogody pizgającej złem ;) wesoła ekipa zdążyła od rana postawić cały parter i wyszlifować większą część tego co zbudowali. Dzisiaj pewnie już stoi pod dachem, ale to niech Piotr się chwali :)

Piotr, dzięki za zaproszenie. Miło było poznać :)

Remiks
22-04-2017, 19:34
Kingpiter - przyłączam się do Piotra, niesamowite...
teraz mam jeszcze więcej wątpliwości co do folii w domu, nabrałem też podejrzeń w stosunku do wełny ;)
ciekawe czy w u nas można gdzieś zamówić drewno ścinane w dniach od do ;)
Czy ja wiem czy to takie niesamowite, ot nie doinformowanie, manipulacje, brak badań.
Drewno ścinane od do o ile się nie mylę chyba da radę załatwić RT jednak musiał bys poczekać na kolejną zime;-)
Osobiście też nie lubie folii i stosowałem tylko w łazienkach, teraz chyba i tam bym ich nie stosował.

PiotrK1985
22-04-2017, 22:06
no to stało się :

kingpiter
22-04-2017, 22:58
Kingpiter - przyłączam się do Piotra, niesamowite...
teraz mam jeszcze więcej wątpliwości co do folii w domu, nabrałem też podejrzeń w stosunku do wełny ;)
ciekawe czy w u nas można gdzieś zamówić drewno ścinane w dniach od do ;)


zapóxno....;O) chata już stoi . wełne mam drzewna STEICO. a największe doświadczenie jest jak ju z chata postawiona .czasami jednak nie ma czasu na analizowanie 100%ntowe .mimo iż jest to druga chata i starałem sie uniknąć błędów z pierwszej to nabyłem nowe błędy ;O) . ale coż .zawsze może być gorzej

Kominki Piotr Batura
23-04-2017, 10:17
zapóxno....;O) chata już stoi . wełne mam drzewna STEICO. a największe doświadczenie jest jak ju z chata postawiona .czasami jednak nie ma czasu na analizowanie 100%ntowe .mimo iż jest to druga chata i starałem sie uniknąć błędów z pierwszej to nabyłem nowe błędy ;O) . ale coż .zawsze może być gorzejBudując drugi dom, zwykle nie popełnia się błędów z tego pierwszego...;)

Kominki Piotr Batura
23-04-2017, 10:19
Czy ja wiem czy to takie niesamowite, ot nie doinformowanie, manipulacje, brak badań.
Drewno ścinane od do o ile się nie mylę chyba da radę załatwić RT jednak musiał bys poczekać na kolejną zime;-)
Osobiście też nie lubie folii i stosowałem tylko w łazienkach, teraz chyba i tam bym ich nie stosował.No wiesz?!!:eek: Takiego beznamiętnego podejścia do drewna się nie spodziewałem...

Remiks
23-04-2017, 18:32
No wiesz?!!:eek: Takiego beznamiętnego podejścia do drewna się nie spodziewałem...

Beznamiętne? złe wnioski wyciągasz, kilkakrotnie tutaj pisałem o tym jak mają się te wszystkie U drewna przeliczane na styropian do faktycznych właściwości drewna. Zaraz czołgista będzie mnie prostował że głupoty piszę, a i Ty o ile sobie przypominam jakoś co do palności drewna troszkę odmienne do moich poglądy miewałeś;-)
Musisz jednak kiedyś do mnie zajrzeć to przy śliwowicy przedyskutujemy podejście do drewna;-)

Kominki Piotr Batura
23-04-2017, 23:23
Beznamiętne? złe wnioski wyciągasz, kilkakrotnie tutaj pisałem o tym jak mają się te wszystkie U drewna przeliczane na styropian do faktycznych właściwości drewna. Zaraz czołgista będzie mnie prostował że głupoty piszę, a i Ty o ile sobie przypominam jakoś co do palności drewna troszkę odmienne do moich poglądy miewałeś;-)
Musisz jednak kiedyś do mnie zajrzeć to przy śliwowicy przedyskutujemy podejście do drewna;-)Moje podejście do palności jest niezmienne. To co na filmie jest bez związku, bo mnie niepokoją inne zagrożenia - głównie indolencja wykonawcza kominów i przyłączy dymowych. Na to nie ma silnych...Temat na śliwowice wyśmienity! :D

snake-918
24-04-2017, 12:29
Czy ktoś z użytkowników mógłby powiedzieć czy dom z płazów z widocznym pióro-wpustem różni się tylko wyglądem od konstrukcji bez widocznego pióro-wpustu?
Budowa niebawem startuje i wykonawca dał mi wybór czy konstrukcja ma być z widocznym piórem czy standardowa bez widocznego pióro-wpustu. I w sumie nie wiem co wybrać bo tego pierwszego na oczy nie widziałem. Czy dobrze myślę, że jeżeli będzie widoczne piór-wpust to w tym miejscu wiadomo będzie drewno cieńsze i teoretycznie mogą być ,,przewiewy''? Płaz będzie 22cm grubości / 30-35cm wysokości.
czy w ogóle ma ktoś dostęp do fotek z zewnątrz takiego domu z płazów z widocznym pióro-wpustem, ale takich płazów o wysokości 30-35cm lub podobnych? Bo w internecie ciężko mi znaleźć, a fajnie byłoby zobaczyć jak to wizualnie się prezentuje.
Z góry dziękuję.

A tak fundament wygląda obecnie

http://s10.ifotos.pl/mini/201704231_aaerspq.jpg (http://ifotos.pl/z/aaerspq/)

Maciek 3miasto
24-04-2017, 16:54
Piotr - jak widzę Twoją czerwień modrzewia to strasznie Ci zazdroszczę. Super, że więźbę też brałeś z modrzewia, to takie inspiracje dla mnie :yes:

Tomaszs131
24-04-2017, 16:57
Czy znacie coś dobrego do usuwania pleśni z bala? Czy może lepiej nie bawić się z chemią i zeszlifować zarażone miejsca?

Remiks
24-04-2017, 20:55
Czy znacie coś dobrego do usuwania pleśni z bala? Czy może lepiej nie bawić się z chemią i zeszlifować zarażone miejsca?
Szlifowanie może nie załatwić sprawy, wszystko zależy co to jest może napisz dokładniej albo fotka. Środki na bazie chloru sobie poradzą jeśli nie jest to głębokie.

Tomaszs131
24-04-2017, 21:15
Niestety nie zrobiłem, dom letniskowy teścia z bala12 cm. Nastepnym razem napewno zrobię i je wkleję.

PiotrK1985
24-04-2017, 23:35
Piotr - jak widzę Twoją czerwień modrzewia to strasznie Ci zazdroszczę. Super, że więźbę też brałeś z modrzewia, to takie inspiracje dla mnie :yes:

więźba razem z deskami jest z modrzewia, bo w wystających częściach dachu deski i krokwie będą wystrugane i zaolejowane bez podbitki. trochę narzekali na modrzewia bo jak na sęk trafili to nawet krokwiaki wychodziły bokiem. ale więźba już stoi i panowie sobie dali nieźle radę. lada moment pokrycie i szczyty.


Co do grzyba to ja bym najpierw wyszlifował a później czymś z chlorem. zawsze głębiej wejdzie.

jacak
25-04-2017, 09:22
Czy ktoś z użytkowników mógłby powiedzieć czy dom z płazów z widocznym pióro-wpustem różni się tylko wyglądem od konstrukcji bez widocznego pióro-wpustu?
Budowa niebawem startuje i wykonawca dał mi wybór czy konstrukcja ma być z widocznym piórem czy standardowa bez widocznego pióro-wpustu. I w sumie nie wiem co wybrać bo tego pierwszego na oczy nie widziałem. Czy dobrze myślę, że jeżeli będzie widoczne piór-wpust to w tym miejscu wiadomo będzie drewno cieńsze i teoretycznie mogą być ,,przewiewy''? Płaz będzie 22cm grubości / 30-35cm wysokości.
czy w ogóle ma ktoś dostęp do fotek z zewnątrz takiego domu z płazów z widocznym pióro-wpustem, ale takich płazów o wysokości 30-35cm lub podobnych? Bo w internecie ciężko mi znaleźć, a fajnie byłoby zobaczyć jak to wizualnie się prezentuje.
Z góry dziękuję.

A tak fundament wygląda obecnie

http://s10.ifotos.pl/mini/201704231_aaerspq.jpg (http://ifotos.pl/z/aaerspq/)

Cześć ,
wydaje mi się że chodzi o wygląd drewna od strony węgłów , dla wykonawcy wygodniej jest przefrezować płaza po całej długości , niż najpierw zrobić zamki a potem frezować między zamkami. Jak Ci zrobi z widocznymi wpustami to będzie to brzydko wyglądać . Ja bym się nie godził. Mam nadzieję że to jasno wytłumaczyłem i o tym Ci mówił wykonawca. W każdym razie w moim domu płazy są łaczone na podwójny piórowpust z "modrzewiowymi dusami " i usczelką rozprężną illbruck ale tego po złóżeniu domu w żadnym miejscu nie widać.

jacak
25-04-2017, 09:31
Załaczam zdjęcia z mojej budowy , myślę ze będzie łatwiej to zrozumieć
387481

387482387483

jacak
25-04-2017, 09:39
A i tak to mniej więcej będzie wyglądac z widocznymi wpustami 387484

snake-918
25-04-2017, 11:15
Dzięki za pomoc, też mi się to nie podoba także będzie opcja bez widocznego pióro-wpustu

kolek20
25-04-2017, 12:08
Remiks dobrze pisze. Wszystko na chlorze. Jesli jest tego mało wystarczy ogólnodostępny środek do usuwania pleśni dostępny w markecie. Z dobrych ale drogich polecić mogę Pufas. Flugger też ma całkiem fajny koncentrat do oczyszczania zzieleniałych elewacji. Powierzchniowego grzyba tez zneutralizuje.
Jesli jest tego więcej lub głębiej to taniej bedzie kupić chlor w chemicznym i zrobić roztwór. Perhydrol (i jego roztwór też dobrze sobie radzi ale wybiela drewno).
Ani chlor ani perhydrol nie niszczą drewna.
Nie polecam szlifowania przed tymi zabiegami. Niektóre grzyby jak i pleśnie podejrzewa się o działanie rakotwórcze, wiec szlifując narazisz się na dużą ekspozycję.

Tomaszs131
25-04-2017, 13:22
Remiks dobrze pisze. Wszystko na chlorze. Jesli jest tego mało wystarczy ogólnodostępny środek do usuwania pleśni dostępny w markecie. Z dobrych ale drogich polecić mogę Pufas. Flugger też ma całkiem fajny koncentrat do oczyszczania zzieleniałych elewacji. Powierzchniowego grzyba tez zneutralizuje.
Jesli jest tego więcej lub głębiej to taniej bedzie kupić chlor w chemicznym i zrobić roztwór. Perhydrol (i jego roztwór też dobrze sobie radzi ale wybiela drewno).
Ani chlor ani perhydrol nie niszczą drewna.
Nie polecam szlifowania przed tymi zabiegami. Niektóre grzyby jak i pleśnie podejrzewa się o działanie rakotwórcze, wiec szlifując narazisz się na dużą ekspozycję.

Wielkie dzięki za cenne uwagi. Podejrzewam, że to powierzchowny grzybek i jednak da się coś z nim zrobić bez konieczności szlifowania.
Ścianę południową w tamtym roku szlifowałem, oczywiście w masce, nie chciałbym za żadne skarby tego powtarzać:yes:.

Peteross
29-04-2017, 11:52
Jako, że to mój pierwszy post na forum to witam serdecznie.

Temat który chcę poruszyć przewijał się w tym wątku, ale lata doświadczeń zmienia podejście i oceny - ale do rzeczy.
Po kilku latach poszukiwań udało mi się zakupić upragnioną działkę - wieś, cisza, spokój, las 100 metrów obok. Pierwszą budowę mam za sobą - murowany szeregowiec, postawiony ponad 10 lat temu.
W głowie zakiełkował pomysł z domem drewnianym. Nie nowym, tylko starym do przeniesienia - całorocznym. Takie podobają mi się cholernie. Natomiast taka budowa i użytkowanie rodzi też wiele pytań. Rozmawiałem z kilkoma firmami oferującymi takie usługi - nikt nie wspomina o minusach.
Dom w przybliżeniu 80 mkw, bale 12-15 cm ( z dociepleniem od wewnątrz ) - i tu parę pytań do Was

1. Czy koszt ok. 70 tyś zł za przeniesienie i postawienie domu, razem z więźbą jest realny ?
2. Wiem, że po rozebraniu bale są czyszczone i piaskowane. Czy nie powinny być parę miesięcy sezonowane po rozebraniu ?
3. Jak skutecznie zabezpieczyć takie bale ?
4. Fundament - płyta czy ława ?
5. Użytkowanie - tu proszę określcie plusy i minusy
6. Czym ogrzewacie takie domy
7. Niespodzianki - na co uważać...

PiotrK1985
02-05-2017, 21:29
osobiście wydaje mi się trochę drogo chyba że liczysz że jest to koszt razem z zakupem domu, dokupieniem brakujących elementów i fundamentami.

A tak na marginesie u mnie okna i drzwi już siedzą. Jeszcze końcówka roboty ekipy i trza się będzie brać za wykończeniówkę.
I tu moje pytanie. pod legary na górze między belki a legar filc techniczny czy naturalny? NAjpierw ścianki działowe czy prościej bedzie całą podłogę a później ścianki? A może ścianki na legarach a później pokrycie? Niech ktoś coś sensownego podrzuci. pliss.

Remiks
03-05-2017, 10:11
osobiście wydaje mi się trochę drogo chyba że liczysz że jest to koszt razem z zakupem domu, dokupieniem brakujących elementów i fundamentami.

A tak na marginesie u mnie okna i drzwi już siedzą. Jeszcze końcówka roboty ekipy i trza się będzie brać za wykończeniówkę.
I tu moje pytanie. pod legary na górze między belki a legar filc techniczny czy naturalny? NAjpierw ścianki działowe czy prościej bedzie całą podłogę a później ścianki? A może ścianki na legarach a później pokrycie? Niech ktoś coś sensownego podrzuci. pliss.
Ja pod legary dałem techniczny (przemysłowy). W związku z tym że było miejsce poszło to tak, na belkę filc na to klocek dystansowy (kawałek legara na płask) na to filc i legar. Ścianki na gotowej podłodze z OSB, gotowa podłoga zdecydowanie ułatwia pracę.

Peteross
07-05-2017, 16:38
osobiście wydaje mi się trochę drogo chyba że liczysz że jest to koszt razem z zakupem domu, dokupieniem brakujących elementów i fundamentami.

A tak na marginesie u mnie okna i drzwi już siedzą. Jeszcze końcówka roboty ekipy i trza się będzie brać za wykończeniówkę.
I tu moje pytanie. pod legary na górze między belki a legar filc techniczny czy naturalny? NAjpierw ścianki działowe czy prościej bedzie całą podłogę a później ścianki? A może ścianki na legarach a później pokrycie? Niech ktoś coś sensownego podrzuci. pliss.

Tak - zakup, wymiana, postawienie. Panowie jakie macie fundamenty - ława czy płyta ? Ile Was wyniósł ?

Tomaszs131
07-05-2017, 16:41
Remiks mógłbyś podpowiedzieć czym uszczelnia się szczeliny między balami? Fachowcy chcą to zrobić pianką, mi jakoś to nie za bardzo podoba? Mnie osobiście trochę to nie pasuje.

Remiks
07-05-2017, 17:38
Remiks mógłbyś podpowiedzieć czym uszczelnia się szczeliny między balami? Fachowcy chcą to zrobić pianką, mi jakoś to nie za bardzo podoba? Mnie osobiście trochę to nie pasuje.
Jaki bal, jaka szczelina, w jakiej technologi budowany dom? Jeśli mowa o piance samorozprężnej to dobrze że Ci się to nie podoba.

Tomaszs131
07-05-2017, 17:54
Stary dom z bała 12 cm, szpary gdzieś do 10mm. Bal zbijamy na dyble. Kolega rozebrał stary dom i przewiózł w nowe miejsce, teraz głowi się uszczelnić szczeliny, pinkę mu odradzałem.

Remiks
07-05-2017, 19:48
Stary dom z bała 12 cm, szpary gdzieś do 10mm. Bal zbijamy na dyble. Kolega rozebrał stary dom i przewiózł w nowe miejsce, teraz głowi się uszczelnić szczeliny, pinkę mu odradzałem.
No tak stary dom, czyli pióra nie ma a 12 cm to niewiel i tak jakieś ocieplenie będzie. Górale stosowali i stosują warkocz z wióra drewnianego w innych okolicach mech, tutaj jednak może być problem ze względu na niejednolitą szczeline, można wyfrezować jednolitą szczelinę i np. upchać line jutową nasączoną jakimś środkiem (kiedyś smoła) albo jak górale wiór. Można było przy składaniu zastosować uszczelke samorozprężną ale troszkę by tego wyszło. Jak ma ta ściana w efekcie końcowym wyglądać, coś od wewnątrz? Może zapytaj czołgistę, on chyba taki dom próbuje remontować tylko on chyba daje nową elewację.

Tomaszs131
07-05-2017, 20:05
Kolega będzie ocieplał domek wełną, na to pójdzie deska elewacyjna. Od wew. gk, tylko w salonie ściany wykończone będą drewnem.
Taśmy rozprężne wydają się być dobrym rozwiązaniem, osiągają 30 mm grubości- dzięki.
Z Merkavą spróbuję się skontaktować, tak czy inaczej.

Remiks
07-05-2017, 20:22
Kolega będzie ocieplał domek wełną, na to pójdzie deska elewacyjna. Od wew. gk, tylko w salonie ściany wykończone będą drewnem.
Taśmy rozprężne wydają się być dobrym rozwiązaniem, osiągają 30 mm grubości- dzięki.
Z Merkavą spróbuję się skontaktować, tak czy inaczej.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ocieplenie na zewnątrz na stelażu na to deska elewacyjna? Jaśli tak to uszczelkę bym sobie darował pod deskę elewacyjną wiatroizolacja i po problemie w szczeliny wtedy można delikatnie upchać wełnę.

Tomaszs131
07-05-2017, 20:28
Tak właśnie będzie- pod deskę elewacyjną wiatroizolacja. Nie wiem czy wełna spełni swoją rolę jako uszczelnienie. Obawiam się, że zimą wilgoć z domu zostanie właśnie przez takie "łaty" wyssana. Zwłaszcza, że namówiłem inwestora na WM. Właśnie z nim rozmawiałem Twója podpowiedź ze sznurkiem jutowym dała mu do myślenia.

Remiks
07-05-2017, 20:52
Tak właśnie będzie- pod deskę elewacyjną wiatroizolacja. Nie wiem czy wełna spełni swoją rolę jako uszczelnienie. Obawiam się, że zimą wilgoć z domu zostanie właśnie przez takie "łaty" wyssana. Zwłaszcza, że namówiłem inwestora na WM. Właśnie z nim rozmawiałem Twója podpowiedź ze sznurkiem jutowym dała mu do myślenia.
W takim układzie ściany nie ma co uszczelniać, jeśli będzie wiatroizolacja to potraktuj taką szczelinę jak izolacje za pomocą wełny. Powietrze uwięzione w takich szczelinach jest doskonałym izolatorem. Wełnę upchał bym raczej od środka i to niewiele tak by zatrzymać ruch powietrza w szczelinach. Od wewnątrz pewnie bedzie też stelaż skoro ma być gk choć wg mnie to bez sensu bo szkoda drewno chować;-) Merkawa o ile dobrze pamiętam robi podobną ścianę.

Tomaszs131
07-05-2017, 21:12
Nie mnie oceniać walory estetyczne, bal od strony wew. ściany jest ścięty tworząc płaską, równą powierzchnię.
Dzięki za informację.

zychm
08-05-2017, 08:53
Jaki jest sens w przeniesieniu drewnianego domu po to żeby go później z obu stron zakryć? Nie prościej postawić szkielet? Efekt wizualny taki sam, a roboty i kombinowania myślę, że sporo mniej.

zychm
08-05-2017, 08:57
Piotrze, domyślam się, że rzuciłeś się do wykańczania i czasu mało, ale może pochwal się jakimiś zdjęciami domu :)

Maciek 3miasto
13-05-2017, 15:54
Piotr - nie daj się prosić, zrób zdjęcia chociaż telefonem ;)

henryk76
17-05-2017, 12:21
Marzy mi się dom z bali już bardzo długo. Najlepiej taki, abym mógł go jeszcze samodzielnie zaprojektować:) Ale wiem, że są firmy gdzie są już gotowe domki. Podobno w takich domkach można mieszkać cały rok. Czy ktoś już się na taki krok zdecydował? Słyszałem wiele pozytywnych opinani na temat samych konstrukcji z bali jak i firmy ManufakturaDomow, która takie domy stawia. Czytałam trochę o tym na stronie http://manufakturadomow.pl/porady/. Jestem bardzo ciekawa jak wygląda utrzymywanie takiego domku.

kolek20
17-05-2017, 12:45
Marzy mi się dom z bali już bardzo długo. Najlepiej taki, abym mógł go jeszcze samodzielnie zaprojektować:) Ale wiem, że są firmy gdzie są już gotowe domki. Podobno w takich domkach można mieszkać cały rok. Czy ktoś już się na taki krok zdecydował? Słyszałem wiele pozytywnych opinani na temat samych konstrukcji z bali jak i firmy ManufakturaDomow, która takie domy stawia. Czytałam trochę o tym na stronie http://manufakturadomow.pl/porady/. Jestem bardzo ciekawa jak wygląda utrzymywanie takiego domku.

Możesz przestać spamować Henryku/Henryko?
W tych czasach trzeba się wysilić zdecydowanie bardziej a takie posty obrażają inteligencję użytkowników tego forum.

Dla przykładu twój post z 24.04.2017:
U mnie budowała firma Manufaktura Domów, ale wiem że budują z drewna w całej Polsce i to nie tylko domy letniskowe i mieszkalne całoroczne, ale nawet solidne domy wielorodzinne. Muszę przyznać, że są warci ceny. Ja co prawda budowałam jedynie domek letniskowy 25 mkw z bala 5, ale nie mam żadnych zastrzeżeń.Terminy w 100% dotrzymane, jakość wykonania - b.dobra i polecam z czystym sumieniem. Na PW mogę podesłać fotki domu.

Kirian
20-05-2017, 12:29
Witam wszystkich
Za powiedzmy rok mam nadzieje dołączę do grupy balowiczów.Wczoraj dostrczono mi pozwolenie na budowę. Projekt to Chmielniki małe.Plan jest taki żeby budować z bała około 20cm potem go ocieplić od środka.Dużo tu czytałem o wadach ocieplania od środka o tym ze nigdy nie uszczelnienia dobrze domu folią przy ściankach działowych i na poddaszu ale na dom powyżej 26cm mnie raczej nie będzie stać.Choć plan jest taki zeby i tak wysłać pytanie o wycenę do firm budujących w takich przekrojach.Ostatnio kontaktowałem się z firmą z siedzibą w Kościelisku wycenili na 340 tys w stanie surowym zamkniętym a otwartym 260 tys goście budują technologią z połowy bała na dwa obce pióra.Po pytaniu czy mozna oglądnąc ich domu powiedzieli ze nie podaja adresu inwestorów.Trochę to slabe bo jak wywalam tyle kasy to chyba normalne ze chce widzieć jak robią i pogadac z włascicielami.Cena niestety dla mnie zaporowa.Czy budował ktoś z was na Podkarpaciu? Może jakieś podpowiedzi firm co u was się sprawdziły.dziękuję pozdrawiam

marmur7
20-05-2017, 13:13
Olej każdą firmę, która nie chce Ci dać adresów poprzednich realizacji. Kieruj się renomą i doświadczeniem wykonawcy. Cena jest oczywiście ważna, ale pamiętaj, że nie ma możliwości naprawy spieprzonego domu z bali, więc przy tzw okazyjnej/konkurencyjnej cenie, którą ci ktoś zaproponuje, trzeba być czujnym do sześcianu.
Piszesz, że koszty mają dla Ciebie znaczenie, z drugiej strony wybierasz projekt domu z dachem czterospadowym, zdobnym w wole oczka i lukarnie. Takie rozwiązania będą miały istotny wpływ na ostateczną wycenę domu.

Kirian
20-05-2017, 13:31
Cześć marmur dzięki za szybka odpowiedz.śledzie forum od dłuższego czasu łącznie z twoją budową super domek ci wyszedł.Niektóre patenty zamierzam zastosować u siebie jak z siatką i z szywkami przy ociepleniu poddasza wełną super patent

Wiesz w moim projekcie cały urok to ten dach i te okna dlatego na niego się zdecydowałem.wiem że to podwyższa cenę budowy ale decyzja zapadła Pozdr.

marmur7
21-05-2017, 00:28
Te elementy zdobią budynek, ale budowa domu jest sztuką kompromisu :) Pomijając kwestie kosztorysu, wole oczka i lukarnie dysponując tak symbolicznymi okapami jak w Twoim projekcie, staną się prędzej czy później przedmiotem zmartwienia. Naprzemienne operowanie słońca i deszczu, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej, szybko doprowadzi do erozji drewna w tych miejscach. Miedzy bajki można włożyć zapewnienia producentów impregnatów o skutecznej cztero czy pięcioletniej ochronie.

Kirian
21-05-2017, 11:25
Też tak myślę że przy budowie dobrze jest znaleźć optymalne rozwiązania które zaoszczędza nam późniejszych zmartwień.Jednakże marmur na taki projekt się już zdecydowaliśmy.Może ktoś ma na forum przykre doświadczenia z tego typu oknami?i ewentualnie podzieli się doświadczeniami.Ja dopiero będę zaczynał wy jesteście już po wiec każdą rade wysłucham

Kirian
21-05-2017, 13:25
Załaczam zdjęcia z mojej budowy , myślę ze będzie łatwiej to zrozumieć
387481

387482387483
Cześć Jacek mógłbyś podesłać namiary na firmę co u ciebie budowala na priv i czy jesteś zadowolony ze współpracy z nimi
Dziekuje

zychm
22-05-2017, 08:10
Kirian, przeczytaj choć ostatnie 150-200 stron tego wątku. Znajdziesz namiary na kilka firm budujących (no może nie bezpośrednie namiary, ale możesz poprosić o szczegóły na priv). Przyjrzyj parę dzienników budowy, zobaczysz realizacje. Wykonawców nie musisz koniecznie szukać w swoim rejonie, gdyż nie jest dla nich problemem budowa choćby w drugim końcu Polski (choć podraża transport :) ). Nie wiem o ile Twój dach jest droższy od zwykłego dwuspadowego, ale wydaje mi się, że w 260 tys. powinieneś się zmieścić ze SSO w technologii pełnego bala. Weź pod uwagę, że ocieplenie + wykończenie ścian wewnątrz to też koszt. Jak dodasz wszystkie składowe, to może się okazać, że różnica w cenie jest niewielka.

Kirian
22-05-2017, 13:21
Dzięki zychm
Forum przeglądałem wpisałem firmy te z którymi ludzie budowali choć nie wszystkie ale tak jak mówisz zapytam na priv.W sumie musze policzyć dokladnie ile to wyjdzie za ocieplenie mojej chałupy od wewnątrz.Jestem z Rymanowa okolice Krosna może ktoś się budował w okolicy to mógłbym oglądnąć i ewentualnie popytać jakie macie doświadczenia?
Jeszcze raz dzięki

marmur7
22-05-2017, 20:44
Jestem z Rymanowa okolice Krosna może ktoś się budował w okolicy to mógłbym oglądnąć i ewentualnie popytać jakie macie doświadczenia?
Jeszcze raz dzięki


Zapytaj Macieja74. On przecież przenosi i buduje domy na Podkarpaciu.

Kirian
22-05-2017, 23:19
Mam jeszcze jedno pytanie
W planie mam budować piwnice i bede wychodził bloczkami o szerokości 24 cm.Czy trzeba robić jakąś szerszą belke zbrojeniową na wylewce jeżeli zdecydowałbym sie na bale o średnicy 30 cm lub grubsze?
dzieki marmur napisałem do maćka
pozdr

marmur7
23-05-2017, 01:29
Bali nie montuje się bezpośrednio na ściance fundamentowej lecz na drewnianej podwalinie. Jest ona węższa od bali, na ogół ma kilkanaście centymetrów szerokości i od kilku do klikunastu centymetrów wysokości. W przypadku moich bali o średniej szerokości 32-35 cm, podwalina ma wymiar 18x18 cm

michuzg
23-05-2017, 07:23
Bali nie montuje się bezpośrednio na ściance fundamentowej lecz na drewnianej podwalinie. Jest ona węższa od bali, na ogół ma kilkanaście centymetrów szerokości i od kilku do klikunastu centymetrów wysokości. W przypadku moich bali o średniej szerokości 32-35 cm, podwalina ma wymiar 18x18 cm

marmur7, u mnie ten sam wykonawca i podwalina 25x25. Teraz bym się zastanawiał nad robieniem podwaliny drewnianej, tylko i wyłącznie ze względów ekonomiczno-technicznych (wyższa cena drewna niż bloczków, później obróbka fundamentu, żeby nie było mostków termicznych no i styropian nie powinien stykać się z drewnem...). Inaczej by było gdyby podwalina wystawała mi za fundament, a mam zlicowane

Kominki Piotr Batura
23-05-2017, 20:19
Olej każdą firmę, która nie chce Ci dać adresów poprzednich realizacji. Kieruj się renomą i doświadczeniem wykonawcy. Cena jest oczywiście ważna, ale pamiętaj, że nie ma możliwości naprawy spieprzonego domu z bali, więc przy tzw okazyjnej/konkurencyjnej cenie, którą ci ktoś zaproponuje, trzeba być czujnym do sześcianu.
Piszesz, że koszty mają dla Ciebie znaczenie, z drugiej strony wybierasz projekt domu z dachem czterospadowym, zdobnym w wole oczka i lukarnie. Takie rozwiązania będą miały istotny wpływ na ostateczną wycenę domu.Niekoniecznie firma, która nie podaje adresów (nie niepokoi swoich klientów), musi mieć kiepską renomę i słabe doświadczenie...;)

Kirian
23-05-2017, 21:20
Wielkie dzięki za odp.
Pewnie to nie było ostatnie moje pytanie:D
pozdr

Wojcieszek
26-05-2017, 10:54
Serdecznie pozdrawiam Koleżanki i Kolegów Balowiczów.
Nieczęsto tutaj do Was zaglądam, ponieważ "Zadanie" zostało wykonane, ale czasami wpadnę i poczytam o Waszych problemach :-)
Nacieszę, się, że też tak kiedyś miałem :-P Wot taka narodowa przywara...

Dacie radę, a za rok, dwa będziecie z łezką wspominali rozterki balowe.
Pewnie niedługo znowu zgłoszę się z jakimiś zagadnieniami, ponieważ niedługo zaczyna się u mnie budowa gospodarczego... zgadnijcie w jakiej technologi? Ano bal.. Ale tym razem już nie na bogato, bo 10cm, i sumikowo-łątkowy.
Przepraszam, ale musze kończyć. Idę kwiatki podlewać, potem może na hamak pójdę, pewnie piwo otworzę...

:-D :-D :-D

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=389932&d=1495787980

smakoszek
26-05-2017, 16:21
Z tym piwem w ogrodzie to zazdro! U mnie jeszcze jest plac budowy, góra ziemi i piachu, wszystko porozjeżdżane... Niby można powiesić gdzieś hamak i otworzyć piwo, ale to nie to samo, co w pięknym ogrodzie.

Rafajka
29-05-2017, 21:59
Panowie i panie chce jadno miec napisane czarno na bialym mam dom nowy z bala 10cm bede ocieplal od wewnatrz ile tej welny dac bo juz pierdolca dostaje sorki za slowo

Remiks
29-05-2017, 22:04
Panowie i panie chce jadno miec napisane czarno na bialym mam dom nowy z bala 10cm bede ocieplal od wewnatrz ile tej welny dac bo juz pierdolca dostaje sorki za slowo
Tyle ile potrzeba;-)
A co projektant na ten temat.

Rafajka
29-05-2017, 22:15
A jak. Sam jestem projektantem :)

Rafajka
29-05-2017, 22:17
Nie no sam robilem z tesciem ten dom tesc mowi 10 cm wystarczy. Czasami ma racje ale nie wiem ja bym dal wiecej

michuzg
30-05-2017, 07:21
Nie no sam robilem z tesciem ten dom tesc mowi 10 cm wystarczy. Czasami ma racje ale nie wiem ja bym dal wiecej

Proponuję 1 warstwa 10cm + 2 warstwa 5 cm, obie o współczynniku 0,033 - 0,034

Maciek 3miasto
30-05-2017, 13:12
Cześć Rafajka! może lepiej daj w środku kolejne warstwy drewna ;) ominie cię konieczność zakupu folii ;)

Rafajka
30-05-2017, 16:22
Folia swoha droga :) co was ludzie pogielo 20 cm welny 25 sie daje na dach do samej blachy a tu jeszcze bal dochodzi nie rozumiem :)

Na zdrowy rozum to na polaci mniej bedzie jak na scianach hehe

Rafajka
30-05-2017, 20:23
Siema michuzg wlasnie tak chce zrobic. Ale pare osob mi powiedziali ze ta 2 warstwa 5 cm bez potrzeby i tak bedzie cieplo nie wiem

michuzg
31-05-2017, 07:55
Siema michuzg wlasnie tak chce zrobic. Ale pare osob mi powiedziali ze ta 2 warstwa 5 cm bez potrzeby i tak bedzie cieplo nie wiem

Hej, zawsze wtedy masz większą pewność, że nie powstają mostki termiczne, a te 5cm dookoła domu niewiele zabierze Ci powierzchni.

Rafajka
31-05-2017, 08:08
Takuw samo mam myslenie ;) i niewiele wiecej kasy pojdzie:) jest moze ktos na tym forum kto by obliczyl wspolczynnik przenikania ciepla dla bala sosnowego 10 + 10cm welny o lambdzie 0.035

michuzg
31-05-2017, 16:35
Takuw samo mam myslenie ;) i niewiele wiecej kasy pojdzie:) jest moze ktos na tym forum kto by obliczyl wspolczynnik przenikania ciepla dla bala sosnowego 10 + 10cm welny o lambdzie 0.035

Kiedyś kolega czołgista mi podpowiedział, więc udostępniam przelicznik:
grubość / przez lambda = opór = 1/opór = współczynnik U

Przenikalność przy tym układzie wychodzi Ci 0,36 W/m2K, gdybyś dołożył drugą warstwę 5cm 0,035 wełny to wyszłoby 0,29. Jakby co od stycznia b.r. przy nowo powstałych budynkach wymagane jest 0,23 ;)

Rafajka
31-05-2017, 20:41
Ulala jednak dam te 5 :) nie bede sluchal znachorkow:)

5 centow pierdzielne i nie oszczedzam

Tomek W
02-06-2017, 22:04
Stosując ocieplenie o grubości 15 cm np. wełnę SUPERROCK 0,035 W/mK na zewnątrz ściany z bala pod elewację z drewna uzyskać współczynnik U = 0,22 W/m2K.
W tym obliczeniu przyjęte są słupki elewacyjne 15x6cm w rozstawie co 59 cm.

Tomaszs131
02-06-2017, 22:14
Na wykresie mamy podaną wilgotność o wartości 80%. Skąd taka wartość przy temperaturze zew. -5*?

Rafajka
02-06-2017, 22:38
A znalazlem welne ursa 0.32 przy 10cm dociepleniu zalezy mi na pomieszczeniach zeby nie zmniejszac sobie oczywiscie mowie o 10 cm welny

Rafajka
02-06-2017, 22:42
Czy z rocwoola tez dostane taki wspolczynnik bo wlasnie jestem zainteresowany firma rockwool

Rafajka
02-06-2017, 22:50
Chcial bym dac 5+5 moje warstwy to bal 10cm robiony na obce pioro wolia paroprzepuszczalna welna 5+5cm folua paroizolacyjna plyta osb. 1cm i na to plyta gipsowo kartonowa

Rafajka
02-06-2017, 22:59
Czy dostane welne rockwool o wsp 0.032??

מרכבה
03-06-2017, 12:39
A co ma to zmienić ? co ten wpsółczynnik ma zmienić? dasz 0,04 W/mK tyle że odpowiednio grubiej = to samo U , a razy powierzchnie W/K
bo to nas interesuje. 2x5 cm to jest powiedział bym proszenie się o kłopoty, paroizolacja pod taką izolacją być nie może.
Trzeba ją robić wtedy od środka- żegnajcie piękne bale wewnątrz.

Rafajka
03-06-2017, 22:13
Ale ja chce od srodka kolego zakryc bale nie chce ich widziec:)

Rafajka
03-06-2017, 22:16
O jakie klopoty ci chodzi ?

Tomaszs131
03-06-2017, 22:24
A co ma to zmienić ? co ten wpsółczynnik ma zmienić? dasz 0,04 W/mK tyle że odpowiednio grubiej = to samo U , a razy powierzchnie W/K
bo to nas interesuje. 2x5 cm to jest powiedział bym proszenie się o kłopoty, paroizolacja pod taką izolacją być nie może.
Trzeba ją robić wtedy od środka- żegnajcie piękne bale wewnątrz.
A jeśli możesz podpowiedzieć, jak sytuacja będzie się miała w przypadku bała o grubości 12 cm i ociepleniu wełną 15 cm. Gdzie punkt rosy zostanie przełamany?

Tomaszs131
03-06-2017, 22:24
O jakie klopoty ci chodzi ?
Pleśń i gnicie bała.

Remiks
03-06-2017, 22:49
Rafajka. może postaw szkieleciora normalnie ocieplonego z imitacją bala na zewnątrz zamiast kombinować i dorabiać teorię;-)

Rafajka
04-06-2017, 08:07
Hehe to juz ktos zrobi dom z bala to nie moze sobie go docieplic tak mam to rozumiec:)

Nie folia na bala paroizolacyjna tylko paropszepuszczalna z 3 cm dylatacja

Rafajka
04-06-2017, 08:14
Widze ze tubna forom tez same znachorki co ******wiedza zamiast poradzic jak najlepiej to zrobic zeby bylo dobrze to odwrotnie schamic ****** i tyle

Wojcieszek
04-06-2017, 08:57
Widze ze tubna forom tez same znachorki co ******wiedza zamiast poradzic jak najlepiej to zrobic zeby bylo dobrze to odwrotnie schamic ****** i tyle

Widzę kolego, że na upartego dążysz do swojej racji. Chcesz GK, to rób, ale nie pytaj tutaj bo odpowiedzi nie będą po twojej myśli.
Co ja ci mogę powiedzieć to:
- razem z sąsiadem budowaliśmy jednocześnie domy.
- wykonawca - ta sama firma
- grubość bala identyczna.
- ja ściany mam wykończone deską (nabijana poziomo, pióro wpust, bielona)
- u sąsiada płyty GK

Upłynął 3ci rok. Czasami podczas grubych wichur (Mazury, działki na górce, przy jeziorze) słychać jak cały dom pracuje. Spadnie śnieg, to go kilkanaście ton ciężaru dociska.
Mój dom dzielnie znosi przeciwności pogody. Nic mi nie pęka, nie śmierdzi pleśnią, ma ładny zapach, świetnie sie w nim śpi.
A u sąsiada? No właśnie. Sam sobie wykoncypuj. Dodam tylko, że GK były wieszane na specjalnych krzyżakach, z zapasami pod stropem, itd.
... pewnie będzie malowanie robił za rok czy coś...

Rafajka
04-06-2017, 09:18
Troazke przesadzasz jestem brukarzem innymi slowy klade kostke brukowa u wielu osob co pare dni gdzie inndziej i czesto kolo domkow drewnuanych i w wiekszosci jest bal od wewnatrz ocueplany i plyta gk obijany i now widzialem. Zeby ktos byl niezadowolony ;)

Rafajka
04-06-2017, 09:22
Oczywiscie z tym diciskaniems ie zgodze sam zostawilem 3 cm zlegu dla bali 1.5 cm juz mi siadlo dom ma niecaly rok

Rafajka
04-06-2017, 09:28
Dom z drewna a dom z drewna to duza roznica jestem pewny ze wasze domy byly stawiane szybko projekt zamowienie 3 miesiace suszenie drewna komoroeo drzewo sciete w lecie w najwieksze upaly co drzewojest najgorsze takiego domu to ja za darmo bym nie chcial. Moje bale piwiem tak starodrzew sosna ok 100-120 lat w najwieksze mrozy scinane 3 lata suszone naturalnie suszenie komorowe sie nie nafaje do porzadnych domow:)

Wojcieszek
04-06-2017, 12:49
...jestem pewny ze wasze domy byly stawiane szybko projekt zamowienie 3 miesiace suszenie drewna komoroeo drzewo sciete w lecie w najwieksze upaly co drzewojest najgorsze takiego domu to ja za darmo bym nie chcial. Moje bale piwiem tak starodrzew sosna ok 100-120 lat w najwieksze mrozy scinane 3 lata suszone naturalnie suszenie komorowe sie nie nafaje do porzadnych domow:)

... a drwal jak ścinał, to płakał...

;-)

Przecież ty już wszystko wiesz.. Jakie domy postawiliśmy, kiedy drzewa ścinane, jaka technologia lepsza... To po co pytasz, jak wszystko wiesz...?

Rafajka
04-06-2017, 13:40
Zapytalem jak docieplic ale jak jeden z 2 mowi ze plyta od srodka nie moze byc to sie robi troche smieszne:)

Rafajka
04-06-2017, 13:41
Na domach sie znam na dociepleniech jestem zielony ;)

Rafajka
04-06-2017, 13:42
I chcialem porade a nie ze sie nie da :P

Tomek W
05-06-2017, 14:33
To może poczytasz o możliwości ocieplenia ścian z bala od wewnątrz
http://www.rockwool.pl/produkty/sciany/sciany-zewnetrzne/sciana-z-bali-drewnianych/
lub coś dla wnikliwych:
http://download.rockwool.it/media/101494/pubblicazione%20legno.pdf

butynski
05-06-2017, 19:10
. Moje bale piwiem tak starodrzew sosna ok 100-120)
A ja bym nie chciał z sosny - podobno śmierdzi kaczym moczem ! Prawda czy fałsz?

Remiks
05-06-2017, 20:49
A ja bym nie chciał z sosny - podobno śmierdzi kaczym moczem ! Prawda czy fałsz?
Prawda, prawda ale po czasie, ja mam sosnę;-)

PiotrK1985
05-06-2017, 21:54
Prawda, prawda ale po czasie, ja mam sosnę;-)

No i tylko ta 120-letnia.
Witam ponownie, z powodu braku czasu dość rzadko piszę, ale cały czas czytam.

Potrzebuję kolejność wykonania stropu.
W moim założeniu: (od dołu)

- deski sufitowe
-membrana ( w którą stronę? deski oddychają czy wełna?)
- wełna
- legary
- pomiędzy legarami wełna
- membrana ( w którą stronę? deski oddychają czy wełna?)
- deska podłogowa


Oczywiście pomiędzy legarami filc techniczny 4mm


POPRAWCIE JEŚLI COŚ ŻLE.

PiotrK1985
05-06-2017, 22:04
no ale w sumie mój modrzew licząc po słojach to też powyżej 100 lat miał.

U mnie ocieplenie będzie z trochę nietypowego produktu jakim jest wełna http://www.eurofibre.it/prodotti/eurover-2000-al. Nie jest to reklama. Mam pytanie do czołgisty, bo jesteś kumaty jeśli chodzi o te W, lambdy i inne. jeśli na stronie jest podane przy temperaturze 20 st C 33λD W/mK a przy temp 50 st C 38λD W/mK to o co kaman?i czy mogę dać tą wełnę na poddasze jako OSTATNIĄ warstwę nie stosując już folii żółtej paroizolacyjnej? bo rozumiem że oddzielanie warstw wełny folią aluminiową w dachu mogło by się skończyć zakisem w wełnie. Dobrze myśłę? Ale chyba w ściankach działowych nie będzie to stanowiło problemu bo i tak zakrywa się 2 strony folią..

Remiks
05-06-2017, 22:16
Potrzebuję kolejność wykonania stropu.
W moim założeniu: (od dołu)

- deski sufitowe
-membrana ( w którą stronę? deski oddychają czy wełna?)
- wełna
- legary
- pomiędzy legarami wełna
- membrana ( w którą stronę? deski oddychają czy wełna?)
- deska podłogowa

Membrana w tym miejscu pełni tylko rolę zabezpieczającą przed pyleniem wełny. Osobiście zrezygnował bym z tej pod podłogą a na deski sufitowe dał bym stroną zewnętrzną.

Rafajka
05-06-2017, 22:42
Ja mysle dac paroizolacja pod welne mam salon z aneksem przed welna jak na sciany

Rafajka
05-06-2017, 22:43
Witam tak samo mam miedzy belki stropowe mysle dac od spody pod kuchnia patoizolacje

Wojcieszek
06-06-2017, 23:02
... pod kuchnia patoizolacje

PATOIZOLACJA? To chyba chroni przed "PATOGENAMI"?? :bash::bash:

U mnie cieśle mocno napierają. Miałem pytanie do Forumowiczów, ale w związku z okolicznościami, poczekam i może wrócę jak się uspokoi :-)...

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=390683&d=1496782767

Tomek W
07-06-2017, 22:02
Na wykresie mamy podaną wilgotność o wartości 80%. Skąd taka wartość przy temperaturze zew. -5*?
W tym obliczeniu skorzystałem z programu U-wert.net i tam są takie warunki domyślne. To oczywiście nie ma znaczenia przy obliczeniach współczynnika przenikania ciepła U.
Polecam przejrzećstatystyczne dane klimatyczne do obliczeń energetycznych budynków udostępnione na stronie:
http://mib.gov.pl/2-Wskazniki_emisji_wartosci_opalowe_paliwa.htm
Są to bazy danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wygenerowane z kilkudziesięciu lat dla 61 stacji meteorologicznych.

Możesz tam znaleźć, że statystycznie w Lublinie 2 lutego od 4 do 5 godz. panuje temperatura powietrza zewnętrznego -50C przy wilgotności 80% :)

kolek20
08-06-2017, 07:45
Na wykresie mamy podaną wilgotność o wartości 80%. Skąd taka wartość przy temperaturze zew. -5*?

A dlaczego nie? To, że mówimy, że zimowe mroźne powietrze jest suche nie znaczy wcale że wilgotność takiego powietrza nie może wynosić 80% i więcej. Wilgotność powietrza zawsze rozpatrujemy jako wilgotność względną więc 80% w zimie nie jest równe 80% w lecie. Ilość wody w m3 takiego powietrza jest zupełnie inna przy czym nie chodzi o porę roku tylko temperaturę mieszaniny. Z tego własnie powodu mroźne powietrze o temperaturze -5C i o wilgotności 80% staje się powietrzem suchym po przedostaniu się do wnętrza domu gdzie mamy temperaturę 22C.

Kominki Piotr Batura
10-06-2017, 08:19
Bal to najlepiej opitolić wełna z jednej i z drugiej strony...Na to płyty gk od środka, i jakiś farmacel od zewnątrz. Folie to koniecznie podwójnie. Z jednej i z drugiej strony. A co tam?!! Potem na zewnątrz najlepiej kamień, albo struktonit.......Można taniej tynkiem pierdyknąć i w cegiełki pomalować.....Czołgista by się ucieszył! :D

aglar
10-06-2017, 09:23
Znajomy dał welne na bala od wewnatrz bo był nadgorliwy, a potem nie mogl pieca ustawić na minimum i musial okna otwierać w zimę. Mógł grzać przysłowiową świeczką.

butynski
11-06-2017, 13:00
Bal to najlepiej opitolić wełna z jednej i z drugiej strony...Na to płyty gk od środka, i jakiś farmacel od zewnątrz. Folie to koniecznie podwójnie. Z jednej i z drugiej strony. A co tam?!! Potem na zewnątrz najlepiej kamień, albo struktonit.......Można taniej tynkiem pierdyknąć i w cegiełki pomalować.....Czołgista by się ucieszył! :D Pietrek ! Nie szalej :)

marmur7
11-06-2017, 16:10
No, zaszalał - z tym kamieniem na zewnątrz.
Siding ! - tylko siding pasuje do tego układu.

מרכבה
11-06-2017, 18:22
Bal to najlepiej opitolić wełna z jednej i z drugiej strony...Na to płyty gk od środka, i jakiś farmacel od zewnątrz. Folie to koniecznie podwójnie. Z jednej i z drugiej strony. A co tam?!! Potem na zewnątrz najlepiej kamień, albo struktonit.......Można taniej tynkiem pierdyknąć i w cegiełki pomalować.....Czołgista by się ucieszył! :D

Oj tam oj, siding - jeszcze ten z PCV - no szczyt marzeń ;) http://zabytki-podkarpacie.pl/dh/upload/838.kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa-w-humniskach(7).jpg jakoś tak kiedyś sobie radzono z szalowaniem budynków.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/85/Blizne-kosciol.jpg/800px-Blizne-kosciol.jpg pewnie też takie nowoczesne - kompozytowe pokrycie, rodem z NASA - jest zakazane na budynkach drewnianych... ;)

Kominki Piotr Batura
11-06-2017, 22:18
Oj tam oj, siding - jeszcze ten z PCV - no szczyt marzeń ;) http://zabytki-podkarpacie.pl/dh/upload/838.kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa-w-humniskach(7).jpg jakoś tak kiedyś sobie radzono z szalowaniem budynków.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/85/Blizne-kosciol.jpg/800px-Blizne-kosciol.jpg pewnie też takie nowoczesne - kompozytowe pokrycie, rodem z NASA - jest zakazane na budynkach drewnianych... ;)Ładny ten siding!...:)

מרכבה
16-06-2017, 15:14
Nic tak dobrze nie wychodzi jak połączenie i wykorzystanie współczesnych osiągnięć, aby stare dobre wzornictwo zastosować.

Próbuje zrozumieć tych ludzi - którzy mi wyrokują dawanie GK do drewnianego domu - aby zakryć próchno.

Rafajka
18-06-2017, 13:32
Aglar a mogl bys napisac jaki bal i ile welny ten twoj znajomy ma

aglar
18-06-2017, 14:14
Z tego co pamiętam to chyba 28cm, okrągły. Ale ile tej wełny dał to nie pamiętam. Zaczynam mieszkać już u siebie, mam bal ocieplony niczym, 19cm. Zimę już zachaczyłem i jestem zadowolony :) Podstawą jest jednak fachowe wykonanie. Ogrzewanie gazem (czesciowo podłogówka), kominkiem z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza oraz kuchnią kaflową. Wszelkie obawy, jakie próbowali zrodzić w mojej głowie dyletanci mogę śmiało wyrzucić do kosza. Dom jest ciepły i ciepło trzyma.

Rafajka
19-06-2017, 12:41
Masz bala 19 cm bez docieplenia ?? Nie wychladzalo ci budynku w zimie ?

aglar
19-06-2017, 16:45
Nie bala tylko płazę.
Nie ocenię całego sezonu, bo nie cały grzałem, ale przed paleniem ani razu nie spadła temperatura poniżej 0 stopni (a było z minus 20 na zewnątrz). Hydraulik się dziwił, bo miał pełno awarii w murowanych gdzie temp. spadała znacznie poniżej zera (również nieogrzewanych). A jak zaczęliśmy grzać, to najpierw samym kominkiem a potem przy dużych mrozach paliłem kominkiem lub kuchnią i jednocześnie gazem. Bardziej więc piszę o swoich odczuciach niż konkretnych wyliczeniach, i wiem że jest dobrze :)

aglar
20-06-2017, 16:42
Oczywiście, ale nie bez ogrzewania :) Nawet we Włoszech noce potrafią być w zimie mroźne. Tak jak napisałem ważne jest głównie wykonanie, tak aby na węgłach nie przeciągało, bo się z czasem rozsychają. Choć dodatkowa wentylacja też się przydaje :) Gorale u siebie budowali z 16 cm, a przecież ich zimy do najłagodniejszych nie należą.
Dużo też zależy od kultury palenia, jeśli np. będziesz chciał palić tylko gazem i mieć w całym domu temp. 23 stopnie 24h jak w bloku to już możesz odczuć po kieszeni. Warto też pamiętać, że temp. odczuwalna jest wyższa w domach drewnianych niż w murowanych.

Maciek 3miasto
27-06-2017, 14:49
Piotrek - co u Ciebie? Jakieś fotki z zewnątrz chociaż? ;)

Justyna Dwojak
28-06-2017, 07:20
Witam wszystkich :)
Doczekaliśmy się wreszcie i jesteśmy szczęśliwymi właścicielami domu z bala :)392057392058392059

snake-918
28-06-2017, 20:49
Witam wszystkich :)
Doczekaliśmy się wreszcie i jesteśmy szczęśliwymi właścicielami domu z bala :)392057392058392059

Piękny domek, jak dobrze pójdzie nasz balowy domek zacznie powstawać na naszej działce za tydzień

Maciek 3miasto
30-06-2017, 11:27
Justyna - gratulacje! Może napiszesz coś więcej: kto robił, z jakiego drewna, jak przebiegały prace? ;)

snake - trzymam za Ciebie kciuki, pamiętaj podzielić się wrażeniami :)

snake-918
30-06-2017, 14:11
Napewno się podzielę, będzie drzewo - świerk, płazy grubość 22cm, wysokość 35-50cm łaczone na podwójne pióro z uszczelkami pomiędzy.

Maciek 3miasto
10-07-2017, 11:05
Snake - jak idzie budowa? pogoda sprzyja? jakieś foto-story? ;)

snake-918
12-07-2017, 14:16
Fotki będą, ale od przyszłego tygodnia, bo mała obsuwa się zrobiła z powodu opóźnienia dostawy uszczelek i wszystko stoi, narazie ekipa przywiozła przygotowane drzewo, wszystko w wersji roboczej jest i czeka na montaż.

MonikaPerlik
17-07-2017, 13:15
Hej Kochani temat jest bardzo długi, więc proszę o odpowiedź z cytatem :) Ile mniej wiecej może mnie kosztować dom z bala o powierzchni ~80m2? Ma to być domek letniskowy, działka juz jest :)

DziadekT
17-07-2017, 14:07
Hej Kochani temat jest bardzo długi, więc proszę o odpowiedź z cytatem :) Ile mniej wiecej może mnie kosztować dom z bala o powierzchni ~80m2? Ma to być domek letniskowy, działka juz jest :)

Pojęcie domu letniskowego jest bardzo nieprecyzyjne. Koszt może być od 50 tys do 500 tys. Zależy od fundamentu, rodzaju bala, okien, dachu, instalacji i setek innych rzeczy. Trzeba się nastawić, że zwykle na końcu wychodzi co najmniej 20% drożej niż się liczyło

Justyna Dwojak
17-07-2017, 21:30
Nasz domek stawiała ekipa z Goszczanowa :)
Drewno to świerk o grubości ..... sporej ;) ....... od 36 cm średnicy w górę, nawet do 46 :) Bal okrągły.
Panowie uwijają się jak mrówki na budowie i jesteśmy pełni podziwu dla nich. Gdyby inwestorzy nie wymyślali wciąż czegoś nowego dom stałby w 5 dni a tak prace przeciągnęły się o jeden dzień.
Teraz czeka nas to co najlepsze ...... reszta prac :)

snake-918
18-07-2017, 07:53
Snake - jak idzie budowa? pogoda sprzyja? jakieś foto-story? ;)

Prace pomału i z małymi przeszkodami od wczoraj ruszyły, ale już wszystko idzie w dobrym kierunku :D
Drewno: świerk - płazy o grubości 22cm, wysokość 40-50cm, łączone na podwójne pióro + podwójna uszczelka między balami

https://1drv.ms/u/s!AmQuZsg-28WJf1XPiu8pXpCLkLE
https://1drv.ms/i/s!AmQuZsg-28WJgQE1gRKhPxB0xOO5

snake-918
19-07-2017, 07:32
II dzień budowy, konstrukcja rośnie w oczach:

https://1drv.ms/i/s!AmQuZsg-28WJgQQXI5-2KOtqExyS

https://1drv.ms/f/s!AmQuZsg-28WJgQhar3gfooa7KS33

snake-918
24-07-2017, 18:49
chwilę mnie nie było, dzień III budowy :p:
https://1drv.ms/f/s!AmQuZsg-28WJgQu0BHlmv1Sn5eBo

Maciek 3miasto
25-07-2017, 09:41
snake - congr! rośnie :) mam nadzieję, że wszystko idzie po Twojej myśli :)

Justyna, dasz się namówić na więcej zwierzeń? Panowie z Goszczanowa byli na tym forum chwaleni przez wielu swoich klientów, myślę, że zasłużenie :) oby więcej takich wykonawców co dbają o nerwy inwestorów ;)

snake-918
26-07-2017, 09:30
chałupka rośnie w oczach wieczorem wrzucę więcej fotek :rolleyes:

Maciek 3miasto
02-08-2017, 10:44
snake - kilka wieczorów już minęło ;) co z fotami? ;)

zychm
03-08-2017, 08:06
Pewnie jak u Piotra - wsiąkł w wykończenie i nie ma czasu :)

snake-918
03-08-2017, 21:03
Właśnie robota przy chałupce mnie pochłonęła, ogólnie jest już dalej do przodu, ale idąc kolejno jak obiecałem:wiggle: :

https://1drv.ms/f/s!AmQuZsg-28WJgRAfsTg7RFR9llUe

Maciek 3miasto
09-08-2017, 12:51
Maciek74 - jak tam Twoja cerkiew? strugasz??? :)

doin_oakenhelm
14-08-2017, 08:50
Właśnie robota przy chałupce mnie pochłonęła, ogólnie jest już dalej do przodu, ale idąc kolejno jak obiecałem:wiggle: :

https://1drv.ms/f/s!AmQuZsg-28WJgRAfsTg7RFR9llUe

Ładna konstrukcja - a napisz czym to bedziesz malować od zew i wew może być na pw.

teesbor
17-08-2017, 18:35
Witam wszystkich forumowiczów :yes:

Chciałem postawić sobie domek z bali do roku czasu. Wpadł mi w oko projekt "Chmielniki małe 11". Mam już działkę.
Mam możliwość sprowadzenia drzewa z Ukrainy i w związku z tym mam pytanie:
Czy jest możliwość znalezienia zestawienia drzewa potrzebnego do postawienia domku? Od podłogi, przez ściany, stropy, po dach?

Wiadomo, że firmy które stawiają takie domki mają marżę na wszystkim, chciałem jak najtaniej postawić domek:yes:

aglar
17-08-2017, 18:47
Przeciez to zalezy od projektu. Wstępne wyliczenie może Ci zrobić więc architekt ale jeszcze lepiej, jak takie zestawienie poda Ci wykonawca. Bo on musi policzyć np. odpad a także wziąć pod uwagę grubość bala. Jemu po prostu mówisz, że materiał masz swój a on Ci podaje ilość. Nie dziw się tylko potem, że jak coś będzie szło nie po jego myśli to będzie zganiał na drzewo :)

teesbor
17-08-2017, 18:48
Witam wszystkich forumowiczów :yes:

Chciałem postawić sobie domek z bali do roku czasu. Wpadł mi w oko projekt "Chmielniki małe 11". Mam już działkę.
Mam możliwość sprowadzenia drzewa z Ukrainy i w związku z tym mam pytanie:
Czy jest możliwość znalezienia zestawienia drzewa potrzebnego do postawienia domku? Od podłogi, przez ściany, stropy, po dach?

Wiadomo, że firmy które stawiają takie domki mają marżę na wszystkim, chciałem jak najtaniej postawić domek:yes:

Edit: drzewo na budowe domku od a do z kosztuje od ukrainca 65tys plus transport. Czy jest to atrakcyjna cena? Bale okragle, 26cm

snake-918
17-08-2017, 20:00
Całość została po postawieniu konstrukcji na zewnątrz i wewnątrz potraktowana fobosem. Ja od siebie ściany zewnętrzne potraktowałem tikkurila super guard, a na to pójdą dwie warstwy tikkurila valtti expert w kolorze ,,sosna''. Nad środkiem jeszcze nie zastanawiałem się.