PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

a.chudziak
05-08-2005, 12:03
Dzięki za szybką odpowiedź!!!
A może ktoś na zdjęciu ma coś podobnego??? Chodzi mi o plasterki wypukłe :-)

My też planowaliśmy dom z bali ale jakoś w końcu zmieniliśmy zdanie, bo jednak koszty podobne do murowanego, który budować będą mąż z teściem w większości (złote rączki).

gregory28
05-08-2005, 17:04
ja też bym chciał zobaczyć te plasterki bo nie wiem o co chodzi.

a.chudziak
08-08-2005, 08:41
chodzi mi o takie plasterki z końcówek bali, żeby była to zaokrąglona część pna (bez kory)

a.chudziak
08-08-2005, 08:42
plastry wzdłuż bala :roll:

Tamcik
12-08-2005, 00:19
Witam WSZYSTKICH BALOWICZÓW
Zdecydowałam się budować dom z bali okrągłych o śr.20 cm(nie wymagających ocieplenia),poszukuję niedużej firmy(podobno tańsze)z województwa lubelskiego(będę budować w Białej Podlaskiej)ale sprawdzonej.Chcę ruszyć na wiosnę,domek do 100metrów

TOMEKZ
12-08-2005, 08:21
Plastry wzdłuż bala: są to tzw obżyny z bala okrągłego.
Patrząc na profil takiego plastra z jednej strony mamy powirzchnię półokrągłą(albo zbliżoną do niej) z drugiej płaską

Emi*
12-08-2005, 11:34
Czy ktoś budował swój dom z firmą Ekodom?

Katarina Ols
14-08-2005, 20:24
Witam Ballowiczów!
Do Juranda79 - będziemy budować z wspomnianą firmą Drewland, umowa podpisana, projekt się robi, więc mam nadzieję, że całkiem niedługo, jak na razie jaesteśmy zadowoleni z przebiegu rozmów i załatwiania, o firmie słyszeliśmy same dobre rzeczy - z różnych źródeł - przed wyborem firmy przeprowadziliśmy mały wywiad środowiskowy jak zakończy się budowa to bedę mogła z czystym sumieniem ich polecić lub też nie

jurand79
16-08-2005, 10:49
I po urlopie :(
Właśnie dostałem maila od Drewlandu, że niestety nie są w stanie wykonać mi wyceny domku do wiosny 2007 bo będą budować dużo domów gdzie indziej. Jakiś kontrakt im się trafił i nowych klientów już nie chcą/nie są w stanie obsłużyć... Tak więc nawet nie poznam ich oferty, a szkoda, bo technologia mi się podobała....
Pozdrawiam :)

ansemo
23-08-2005, 17:07
Witam
Przeczytałem cały wątek :) Zastanawiam się nad chałupą drewnianą - jeszcze nie wiem czy przenoszoną czy nową (każda ma swoje zalety).

Czy ktoś może mi pomóc w tym temacie:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=807683
Byłbym ogromnie wdzięczny :)

George&Barbara
30-08-2005, 07:49
Witam, mam zamiar budowac dom z bali, a dokladnie już zaczeliśmy coś robic w tym kierunku. Mamy juz warunki, gotowy projekt, uzgodnienia wodno-kanalizacyjne i energetyczne, a w przyszłym tygodniu skladam dokumenty o pozwolenie na budowe. Dom bedzie podpiwniczony z poddaszem uzytkowym, tarasami. Będzie mial kształt litery "L". Materiał na ściany pochodzi z rozbiórki starego domu z bali. Nie będzie to dokładnie przeniesienie domu ponieważ w znacznym stopniu zmieniamy jego kształt i rozmiar.

jurand79
05-09-2005, 08:51
Witam,
Mam pytanie dot. konieczności impregnacji, zabezpieczenia drewna...
A co by było, gdybym nie impregnował bali tylko zawoskował od środka a z zewnątrz raz w roku obleciał całość szczotą ryżową i szarym mydłem? W końcu górale tak robią i ich domki stoją dłuuugo.....
Czy ktoś będzie na tyle zorientowany w temacie, że potrafi mi odpowiedzieć czy MUSZĘ impregnować?

puchatek
05-09-2005, 11:59
Jeśli mówimy o wnętrzu, to wosk wydaje mi się idealny.
Przede wszystkim jest, a optycznie jakby go nie było, żadnej wyraźnej warstwy, żadnego "świecenia", a jednocześnie super zachowuje kolor drewna i tworzy warstwę, po której woda sobie spływa i co najprzyjemniejsze ? drewno jest aksamitne w dotyku.
U nas ściany są woskowane niecały rok temu więc teorii, że woskowanie wystarczy powtarzać raz na 10 lat, nie jestem w stanie jeszcze potwierdzić, ale bardzo lubię rzeczy, których nie trzeba odświeżać co trochę.
Na zewnątrz... Na pewno bym się nie zdecydował, ale oczywiście chętnie się dowiem jak to się sprawdza.

jurand79
05-09-2005, 12:33
Puchatek, a czy można gdzieś zobaczyć na forum fotki Twojego domu (ew. czy mógłbyś podesłać co nieco na priva)?
No i pytam dalej forumowiczów o szorowanie szarym mydłem.....
Pozdrawiam :)

Wojciech Nitka
05-09-2005, 14:20
Stara, góralska, sprawdzona metoda. Z tym, że dzisiaj góralki nie chcą już tego robić, stąd ... budują domy murowane, NIESTETY.

jurand79
05-09-2005, 21:53
Stara, góralska, sprawdzona metoda. Z tym, że dzisiaj góralki nie chcą już tego robić, stąd ... budują domy murowane, NIESTETY.

Panie Wojciechu, mam rozumieć, że szorowanie raz w roku mydłem jest poprawną metodą? A co z robactwem (kornikami)? Bo rozumiem, że na zachowanie naturalnego koloru drewna to dobry pomysł...

annanatali
12-09-2005, 22:12
Cześc Wam
Nie wiem czy będę budowała z bali, ale się zastanawiam. Przeczytałam cały wątek od początku (oczywiście nie za raz - sporo tego jest).
Mam pytanie czemu oficjalnie wszystkie firmy proponują ocieplenie domu od wewnątrz przy mniejszym balu np. 12.
Nam pasjonat drewna mówił, żebyśmy ocieplali od zewnątrz wełną i na to szalówkę (o folii nic nie mówił, ale pewnie miał na myśli).
Tu jedna z osób pisała, że żeby nie stracić wyglądu drewna w środku - ociepla z zewnątrz. W muratorze w którymś z numerów znalazłam instrukcje ocieplania z zewnątrz.
To jak to jest? Dopuszczalenie, niedopuszczalne, dobre czy złe. Pomóżcie.

Wojciech Nitka
12-09-2005, 22:34
Panie Wojciechu, mam rozumieć, że szorowanie raz w roku mydłem jest poprawną metodą? A co z robactwem (kornikami)? Bo rozumiem, że na zachowanie naturalnego koloru drewna to dobry pomysł...

A widziałeś domy góralskie zarażone owadami? Ja takowych nie spotkałem, ale ... bale były sezonowane 10 -1 2 lat i ... co roku szorowane szarym mydłem. Może to jest właśnie metoda.
A tak przy okazji - korniki wychowują się pod korą, a tej raczej na balach się nie spotyka.

annanatoli,
proszę poczytaj - http://szkielet.com.pl/bale/2.php i dalsze.

rzyraf
12-09-2005, 23:14
A mi "stary góral" a tak serio starutenski cieśla z Kurpiów, mówił że drewno było zdrowsze, miało mniej szkodników, na dodatek, jak tarli i widzieli robala to szło na opał.
Inna sprawa, że w mydło nie wierze - czasami patrzyłem jak rózne robaczki radzą sobie swietnie w mydle:):) i nijak im nie szkodziło.

annanatali
Ocieplania bala to dla mnie idiotyzm i wyciąganie kasy. Po co stawiać dom z bala za grubą kasę (bo dobrze zrobiony musi kosztować) i potem odcinac bale folią? Chyba tylko po to, żeby się pochwalić znajomym. Już ocieplenie od zewnątrz - ok, w środku zostają bale, bedą kumulowały wilgoć itp, itp - wpłyuną na klimat domu. Ale jak zrobisz ocieplenie od środka - to bakl zostajke za warstwa paroizolacji.....
Generalnie czas, by przestano ludziom wmawiać ocieplony bal. Bal 10, 12 czy 16 cm na dom mieszkalny to jest tylko i jedynie wyciąganie kasy od klienta. Ten sam efekt wizualny mozna uzyskac, budując szkielet (dowolny) i wykonac elewacje imitującą bal. A za reszte pojechać na fajne wakacje, lub kupić nowy samochód.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski

annanatali
12-09-2005, 23:24
Dziękuje za odpowiedż i szybką reakcję.
To jak najlepiej wykorzystać bale 12 cm na budowe domu? Czy może sobie w ogóle darować jak nie mam odpowiedniej grubości. Myślę oczywiście o domu całorocznym.
Proeszę o jeszce szybką odpowiedż fachowców.

Mile19
12-09-2005, 23:33
Mistrzu "rzyraf",
i to nie mistrzu w zakresie budowania domów, ale w zakresie swojej, a tak naprawdę, swojej marnej promocji.

Jak najbardziej preferowana jest technologia budowy domów "z bali" z ociepleniem wewnętrznym. To normalny system budowania domów "z bali" na całym świecie. Tak się buduje w Skandynawii, tak się buduje w Kanadzie. Zasady znajdziesz na stronach podanych wcześniej.

Ma Pan, Panie rzyraf, jakieś uwagi do podanych rozwiązań? Z chęcią wysłucham rad "mistrza". Każda uwaga mile widziana.

Nie wszyscy jedank muszą budować w preferowanej na Pańskich stronach konstrukcji ryglowej. To w sumie najmniej preferowana technologia domów drewnianych.

rzyraf
12-09-2005, 23:53
panie mile, czas by sie Pan przejechal do skansenów i zobaczył naocznie, na czym polega technologia ryglowa. I dopiero zawracał głowę. No i jeszcze trochę literatury, na początek proponuje podręcznik do Liceum Zawodowego, potem akademickie.
Oczywiscie, że sie tak buduje, na całym świecie. Mam piekny hamerykański katalog z takim budownictwem. na całym swiecie się też kradnie, uważa Pan, że u nas tez można?? Jeden fatalny wzorze budownictwa (mając stare dobre systemy) już skopiowaliśmy, do tego w większości przypadków nieudolnie. Ciągniemy dalej?

Polskie firmy uczą sie pilnie i chwała im za to. Także skutecznego robienia wody z mózgu klientom. Jak można mówić - :Bedziesz mieszkal jak w balu!! gdy dom ma 4 cale bala i ocieplony jest 15 cm wełny od wewnątrz??
Mieszkać w balu to mieć dom z bali 22cm i więcej

Ciekawym też, dlaczego innym jakoś promocji nie wypominasz??Widuję tu takich, do których stron, nie kierowanych bynajmniej na działalność charytatywną, są odnośniki.
Jeżeli zaś miłby być koniec promocji, to powinno być to forum li tylko dla inwestorów, myslę, ze w takim przypadku wiele by stracili.
Paweł Adamski
Przy okazji - uwielbiam internetową zasłonę nick'a. Można sobie pisac ile wlezie...

annanatali
13-09-2005, 01:04
A co z moimi 12 cm balami? W jaki najbardziej ekonomiczny sposób je wykorzystać, licząc że starczy go na cały dom?
George&Barbara jak u Was to wygląda? Jakiej grubości macie bale i jak je ocieplacie?

jurand79
13-09-2005, 08:19
A ja zgodzę się z rzyrafem. Jak ma być dom z bala to z bala a nie kanadyjczyk z grubą (np 7 cm) boazerią. Sam rozważałem budowę z cieńszej pryzmy (16 cm) i ewentualnie za kilka lat, jeśli zajdzie taka potrzaba ocieplić ją. Przemyślałem sprawę - jeśli mam mieć prawdopodobieństwo konieczności ocieplenia dla zapewnienia komfortu mieszkania to po co wywalać kasę na bale? Przecież o wiele ekonomiczniej będzie zrobić szkieletówkę i obłożyć ją deskami imitującymi bale (wystarczy ładnie obrobić kawałkami bala węgły). Oszczędność ogromna! A jeśli bal to ma być bal to conajmniej 20 cm grubości. Ja właśnie dlatego zrobię z 24cm.... Żebym miał pewność, że nie będę musiał ocieplać. :lol: :lol: :lol: Chcę chałupę postawić raz i mieć święty spokój... CHCĘ MIESZKAĆ!!!!
A osoby budujące z "bala" z ociepleniem... Hmmm... :roll: Ja sądzę, że są przynajmniej kasiaści - no bo w końcu taka gruba boazeria (wewnątrz) czy obitka (z zewnątrz) to spory wydatek. :D A że ta BOAZERIA stanowi konstrukcję domu - no cóż... Woleli, żeby to ona ją stanowiła a nie np szkielet...

I nikt mnie nie przekona, że skandynawowie tak budują. Ich po prostu na to stać. A u nas wszyscy potrafią narzekać, że nie mają kasy... Tylko po co wybierają tak kosztowne rozwiązania? :-?

annanatali
13-09-2005, 09:07
Gdybym miała bal 24 cm, to bym się nie pytała, ale jak mam 12 to co mam zrobić?
Już lepiej nie skorzysatć z tego bala? Budować z cegły? Zrobić z niego deski na płot? Też drogi interes.

jurand79
13-09-2005, 09:10
Gdybym miała bal 24 cm, to bym się nie pytała, ale jak mam 12 to co mam zrobić?
Już lepiej nie skorzysatć z tego bala? Budować z cegły? Zrobić z niego deski na płot? Też drogi interes.
A nie myślałaś o odsprzedaży? Może znajdziesz chętnego? Część zostaw sobie np na garaż - ładnie się skomponuje z domem... (o ile będzie drewniany)

annanatali
13-09-2005, 09:37
Tak, myślałam o grażu, balkonach, tarasie. I co myślicie, że to wszystko co się da z tego zdrowego bala zrobić? Starczy go na cały dom. Ze stodoły 8x20.

EDZIA
13-09-2005, 10:59
Jeśli mówimy o wnętrzu, to wosk wydaje mi się idealny.
Przede wszystkim jest, a optycznie jakby go nie było, żadnej wyraźnej warstwy, żadnego "świecenia", a jednocześnie super zachowuje kolor drewna i tworzy warstwę, po której woda sobie spływa i co najprzyjemniejsze ? drewno jest aksamitne w dotyku.
U nas ściany są woskowane niecały rok temu więc teorii, że woskowanie wystarczy powtarzać raz na 10 lat, nie jestem w stanie jeszcze potwierdzić, ale bardzo lubię rzeczy, których nie trzeba odświeżać co trochę.
Na zewnątrz... Na pewno bym się nie zdecydował, ale oczywiście chętnie się dowiem jak to się sprawdza.

Zgadzam się z Tobą Puchatku w tym temacie...
Dodam jeszcze jedną istotną zaletę woskowania....Cudny miodowy zapach w domu w przciwieństwie do lakierów nawet tych wodorozpuszczalnych.
My woskujemy samodzielnie i samodzielnie sporządzamy miksturę woskową - stąd i proces ten się wydłuża w czasie.
Ale już finiszujemy. Tzn. powoskowane jest już wszystko - teraz tylko polerownie. Ale to już sama przyjemność a przy okazji aromatoterapia :wink: . Naniesiony wcześniej kompresorem wosk rozgrzewamy opalarką / wtedy zapach miodowy jest najintensywniejszy no i polerujemy :D .
pozdrawiam
Edzia

katja
13-09-2005, 11:10
My woskujemy samodzielnie i samodzielnie sporządzamy miksturę woskową - stąd i proces ten się wydłuża w czasie.
Ale już finiszujemy. Tzn. powoskowane jest już wszystko - teraz tylko polerownie. Ale to już sama przyjemność a przy okazji aromatoterapia :wink: . Naniesiony wcześniej kompresorem wosk rozgrzewamy opalarką / wtedy zapach miodowy jest najintensywniejszy no i polerujemy :D .
pozdrawiam
Edzia

Edzia, toż to wyższa szkoła jazdy, a ja myslałam, że robicie to szmatkami :D

pozdrawiam

EDZIA
13-09-2005, 11:46
Edzia, toż to wyższa szkoła jazdy, a ja myslałam, że robicie to szmatkami :D

pozdrawiam

:D :D :D
Katju zaczynaliśmy od szamtek..na poddaszu ale tam pow. do woskowania było mało tylko 4 bale nad podłogą i na dwóch ścianach, reszta to płyta. A zachodu było co niemiara...ciągłe ganianie po drabinie z garnkami z gorącą wodą, żeby utrzymać odpowiednią temp. wosku. Na myśl o woskowaniu parteru sposobem na szamtki dostawałam białej gorączki. Zrobiliśmy eksperyment z kompresorem w małym pokoiku na parterze, ale okazało się że wosk na ścianch był zimny i nieźle trzeba było się napucować, żeby go rozgrzać więc posiłkowliśmy się szlifierką- papier ścierny zastępowaliśmy szmatką filcową...ale pozostał problem warkoczy, szlifirka przcinała wiórki. No to kolejnym etapem było zastosowanie opalarki. Efekt od razu widoczny...widać jak woski się topi i wsiąka w głąb drewna pięknie uwidaczniają się słoje bali a i miejsca gdzie jest grubsza warstwa wosku łatwo można rozprowadzić.

Wojciech Nitka
13-09-2005, 12:10
"Przecież o wiele ekonomiczniej będzie zrobić szkieletówkę i obłożyć ją deskami imitującymi bale (wystarczy ładnie obrobić kawałkami bala węgły). Oszczędność ogromna! A jeśli bal to ma być bal to conajmniej 20 cm grubości."

Popieram.
Jednak na rynku jest wiele firm budującycc domy z "bali" grubości 60 - 120 mm. Inwestorzy winni wiedzieć, że takie budowanie nadaje się na domki letniskowe, a nie na domy mieszkalne.

PiotrMarcin
13-09-2005, 12:14
Mistrzu "rzyraf",
Jak najbardziej preferowana jest technologia budowy domów "z bali" z ociepleniem wewnętrznym. To normalny system budowania domów "z bali" na całym świecie. Tak się buduje w Skandynawii, tak się buduje w Kanadzie. Zasady znajdziesz na stronach podanych wcześniej.


W Skandynawii chyba nie zawsze...
Np. taki domek
http://www.channel4.com/4homes/ontv/grand-designs/houses/K/kent.html

zbudowany przez fińską firmę Erlund-House,
http://www.erlund-house.com

w takiej technologii
http://www.erlund-house.com/construction.php?cid=1

Pozdrawiam
Piotr

Wojciech Nitka
13-09-2005, 13:00
Zapraszam - http://www.rapidriverrustic.com/r_log_wall_building.htm

I w naszym kraju są firmy co budują w takim systemie.

piotr.nowy
13-09-2005, 15:20
A ja zgodzę się z rzyrafem. Jak ma być dom z bala to z bala a nie kanadyjczyk z grubą (np 7 cm) boazerią. Sam rozważałem budowę z cieńszej pryzmy (16 cm) i ewentualnie za kilka lat, jeśli zajdzie taka potrzaba ocieplić ją. Przemyślałem sprawę - jeśli mam mieć prawdopodobieństwo konieczności ocieplenia dla zapewnienia komfortu mieszkania to po co wywalać kasę na bale? Przecież o wiele ekonomiczniej będzie zrobić szkieletówkę i obłożyć ją deskami imitującymi bale (wystarczy ładnie obrobić kawałkami bala węgły). Oszczędność ogromna! A jeśli bal to ma być bal to conajmniej 20 cm grubości. Ja właśnie dlatego zrobię z 24cm.... Żebym miał pewność, że nie będę musiał ocieplać. :lol: :lol: :lol: Chcę chałupę postawić raz i mieć święty spokój... CHCĘ MIESZKAĆ!!!!
A osoby budujące z "bala" z ociepleniem... Hmmm... :roll: Ja sądzę, że są przynajmniej kasiaści - no bo w końcu taka gruba boazeria (wewnątrz) czy obitka (z zewnątrz) to spory wydatek. :D A że ta BOAZERIA stanowi konstrukcję domu - no cóż... Woleli, żeby to ona ją stanowiła a nie np szkielet...

I nikt mnie nie przekona, że skandynawowie tak budują. Ich po prostu na to stać. A u nas wszyscy potrafią narzekać, że nie mają kasy... Tylko po co wybierają tak kosztowne rozwiązania? :-?

Nic dodać -nic ująć !
Zgadzam się w 100 % z JURANDEM !

jurand79
13-09-2005, 15:26
Gwoli ścisłości - ja też kasy nie mam :) a mimo to robię z pełnego bala.
JAK SIĘ BUDOWAĆ TO PORZĄDNIE!!! Kredyt na 30 lat + mnóstwo własnej pracy (żaden instalator czy firma PO STANIE SUROWYM ZAMKNIĘTYM na mnie nie zarobi) + forum Muratora i można! :) :lol: :D

rzyraf
13-09-2005, 15:56
Edzia, cześć:) jakim woskiem działaliście?? teraz jest dużo wosków na zimno, woskuje się szmatą, zaciera wełenką i luzik:) Jak się mieszka??
Pozdrawiam
Paweł Adamski

domek_nad_jeziorem
13-09-2005, 18:56
Popieram.
Jednak na rynku jest wiele firm budującycc domy z "bali" grubości 60 - 120 mm. Inwestorzy winni wiedzieć, że takie budowanie nadaje się na domki letniskowe, a nie na domy mieszkalne.

Nie chcę być napastliwy, ale czegoś nie rozumiem, i się zapytam wprost: czy to jest oficjalne stanowisko SDD ? I co na to np. firma Misoni, która owszem, właśnie takie domy oferuje (bynajmniej nie pisząc, że są one letniskowe...)

http://www.misoni.com.pl/html/misoni5/misoni5.htm

Wojciech Nitka
13-09-2005, 19:25
Sympatyczny kolego,
- po pierwsze - jak spojrzysz na lewo, to dowiesz się, że post piszę jako Wojciech Nitka, a nie prezes SDD,
- po drugie - jak poczytasz wcześniejsze posty, to dowiesz się, że dla ścian zewnętrznych domów mieszkalnych, minimalna grubość bali wynosi 20 - 24 cm,
- po trzecie - wszelkie grubości ścian z bali poniżej 20 cm, w tym 6 - 12 cm, nie nadają się (bez stosowania dodatkowego ocieplenia) dla domów mieszkalnych, nadają się jedynie dla domków letniskowych.

Polecam:
http://szkielet.com.pl/bale/1.php
http://szkielet.com.pl/standardy_dla_bali/
http://www.oldvaloghomes.com/EnergyEfficiency/energy_effieciency_of_log_homes.htm

domek_nad_jeziorem
13-09-2005, 19:36
Sympatyczny kolego,
- po pierwsze - jak spojrzysz na lewo, to dowiesz się, że post piszę jako Wojciech Nitka, a nie prezes SDD,
- po drugie - jak poczytasz wcześniejsze posty, to dowiesz się, że dla ścian zewnętrznych domów mieszkalnych, minimalna grubość bali wynosi 20 - 24 cm,
- po trzecie - wszelkie grubości ścian z bali poniżej 20 cm, w tym 6 - 12 cm, nie nadają się (bez stosowania dodatkowego ocieplenia) dla domów mieszkalnych, nadają się jedynie dla domków letniskowych.


Czytałem poprzednie posty, nawet już się raz kłóciliśmy :)

Ale do rzeczy: czy mam rozumieć, że jako prezes SDD popierasz budownictwo z docieplanych bali 6x12 (bo tak budują członkowie Stowarzyszenia), natomiast jako Wojciech Nitka - nie....

Dla pełnej jasności - nie chodzi mi o izolacyjność cieplną takiej ściany (bo to zagadnienie jest mi znane), ale o Twoją wypowiedź, którą zacytowałem wyżej.

"Popieram. Jednak na rynku jest wiele firm budującycc domy z "bali" grubości 60 - 120 mm. Inwestorzy winni wiedzieć, że takie budowanie nadaje się na domki letniskowe, a nie na domy mieszkalne."


Nic tu nie ma o ocieplaniu...

Wojciech Nitka
13-09-2005, 19:49
Nic tu nie ma o ocieplaniu...

I o to chodzi - w mojej wypowiedzi nie ma mowy o ociepleniu.

Zatem mogę powtórzyć, i jako Wojciech Nitka i jako prezes SDD - ściany z bali grubości 60 - 120 mm nie nadają się dla domów mieszkalnych, a nadają się dla domków letniskowych.
By ściany z bali 60 - 120 mm spełniły wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych muszą zostać docieplone np. wełną szklaną grub. min. 100 mm.

domek_nad_jeziorem
13-09-2005, 19:56
Nic tu nie ma o ocieplaniu...

I o to chodzi - w mojej wypowiedzi nie ma mowy o ociepleniu.

Zatem mogę powtórzyć, i jako Wojciech Nitka i jako prezes SDD - ściany z bali grubości 60 - 120 mm nie nadają się dla domów mieszkalnych, a nadają się dla domków letniskowych.
By ściany z bali 60 - 120 mm spełniły wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych muszą zostać docieplone np. wełną szklaną grub. min. 100 mm.

A więc nie ma technicznych przeciwskazań do tego, żeby zbudować dom o ścianach z bali o takiej grubości, o ile zostaną docieplone odpowiednią warstwą wełny. Rozumiem więc, że uważasz, że jest to ekonomicznie niewskazane ?

Zresztą, pokaż mi firmę, która buduje z takich bali, nie informując, że należy taki dom docieplić (poza Misoni). I idiotę, który by się na takie coś nabrał.

Wojciech Nitka
13-09-2005, 19:57
czy mam rozumieć, że jako prezes SDD popierasz budownictwo z docieplanych bali 6x12 (bo tak budują członkowie Stowarzyszenia), natomiast jako Wojciech Nitka - nie....

Jak najbardziej i jako prezes SDD i jako Wojciech Nitka popieram budownictwo z domów z bali z dociepleniem.

Popieram jednak takie rozwiązania, które gwarantują trwałość konstrukcji i izolacji cieplnej. Czemu jestem przeciwny możesz przeczytać tutaj - http://szkielet.com.pl/bale/4.php - Montaż izolacji cieplnej w domach z bali izolowanych.

domek_nad_jeziorem
13-09-2005, 20:03
czy mam rozumieć, że jako prezes SDD popierasz budownictwo z docieplanych bali 6x12 (bo tak budują członkowie Stowarzyszenia), natomiast jako Wojciech Nitka - nie....

Popieram jednak takie rozwiązania, które gwarantują trwałość konstrukcji i izolacji cieplnej. Czemu jestem przeciwny możesz przeczytać tutaj - http://szkielet.com.pl/bale/4.php - Montaż izolacji cieplnej w domach z bali izolowanych.

Ale te dwa stwierdzenia się logicznie wykluczają !

Wojciech Nitka
13-09-2005, 20:16
Może dla Ciebie tak, ale dla mnie nie.

Powtarzam - Popieram jednak takie rozwiązania, które gwarantują trwałość konstrukcji i izolacji cieplnej.

Nie popieram złych rozwiązań, które może wizualnie są efektowne, ale nie gwarantują trwałości budynku. To chyba różnica. Jeżeli tej różnicy nie widzisz - nic na to nie poradzę.

domek_nad_jeziorem
13-09-2005, 20:20
Może dla Ciebie tak, ale dla mnie nie.

Powtarzam - Popieram jednak takie rozwiązania, które gwarantują trwałość konstrukcji i izolacji cieplnej.

Nie popieram złych rozwiązań, które może wizualnie są efektowne, ale nie gwarantują trwałości budynku. To chyba różnica. Jeżeli tej różnicy nie widzisz - nic na to nie poradzę.

Logika jest obiektywna, niestety (albo stety).

Twierdzenie:
popieram budownictwo domów z bala 6-12 cm z dociepleniem

jest logicznie sprzeczne z twierdzeniem:
nie popieram rozwiązań, w których ściana działowa przechodzi przez ścianę zewnętrzną.

Udowodnisz mi, ze sie mylę, jeśli podasz sposób wybudowania domu z np. bala 9 cm z dociepleniem od wewnątrz, w którym nie występuje w/w problem. Może być na przykładzie projektu z Grand Designs. :lol:

Wojciech Nitka
16-09-2005, 22:03
To - http://www.rapidriverrustic.com/r_log_wall_building.htm - jest prawidłową technologią budowy domów z bali cieńszych niż np. 20 - 24 cm. Tylko po co na okładzinę zewnętrzną stosować bale grub. 12 czy 15 cm, jeżeli wystarczy okładzina o mniejszej grubości ?

Jednak dalej uważam, że nie winno się budować "domów z bali" wymagających ocieplenia, kiedy przy stosowaniu systemu docieplenia nie jest możliwe zachowanie ciągłości folii paroizolacyjnej czy wiatroizolacyjnej. Takie budowanie może zagrażać konstrukcji budynku.


Tych, którzy zastanawiają się z jakiej grubości bali dom budować, zapraszam do poczytania wyników badań kanadyjskich - http://szkielet.com.pl/bale/6.php

domek_nad_jeziorem
16-09-2005, 22:08
To - http://www.rapidriverrustic.com/r_log_wall_building.htm - jest prawidłową technologią budowy domów z bali cieńszych niż np. 20 - 24 cm. Tylko po co na okładzinę zewnętrzną stosować bale grub. 12 czy 15 cm, jeżeli wystarczy okładzina o mniejszej grubości ?


Strona się nie otwiera. Możesz streścić pokrótce ?

Wojciech Nitka
16-09-2005, 22:17
Sorry, u mnie się otwiera. Powtórz.

domek_nad_jeziorem
16-09-2005, 22:21
Sorry, u mnie się otwiera. Powtórz.

"Loading"..... od 5 minut.

Wojciech Nitka
16-09-2005, 22:25
Piątek wieczór - wszyscy siedzą w Necie i obciążają linie. Spokojnie.

domek_nad_jeziorem
16-09-2005, 22:27
Piątek wieczór - wszyscy siedzą w Necie i obciążają linie. Spokojnie.

To AŻ takie skomplikowane, że nie możesz w trzech słowach ?

Wojciech Nitka
16-09-2005, 22:34
w trzech słowach ?

Szkielet obłożony balami. Dosłownie TRZY słowa.

jurand79
17-09-2005, 12:13
Apel do forumowiczow domek_nad_jeziorem i Wojciech Nitka:
PANOWIE!
BASTA!
Chcecie dac sobie po razie to sie spotkajcie, a jak chcecie prowadzic bezsensowna dyskusje NIC nie wnoszaca do tematu to blagam - dyskutujcje na privie.....
Jesli chcecie sie bluzgac to idzcie na jakis czat i tam sobie nawciskajcie. Czy naprawde wszyscy musza to czytac.... :(
Wejdzie ktos nowy, zobaczy ze tu tylko bezsensowne przekomarzania sie odbywaja i pojdzie dalej.
To forum ma chyba za zadanie gromadzic ludzi chcacych budowac z bala a nie wiecznie klocacych sie i wymuszajacych akceptacje swoich racji!
MIEJCIE LITOSC!!! KONCZCIE PANOWIE, WSTYDU OSZCZEDZCIE....

Buraski
18-09-2005, 20:39
Wlaśnie jestem po lekturze CALEGO tematu Dom z Bali. Wydrukowalem chyba ponad 300 stron (nie lubie czytac w komputerze). Jestesmy z zoną pod wrażeniem. Tego wlasnie szukaliśmy. Kopalnia wiedzy na ten temat.
Mam nadzieje, przyłączyć sie pomału do tego wątku.
Planujemy wybudowanie domu. To z czego on będzie zależy głównie od kosztów. Z tego co piszecie wnioskuję, ze najkorzystniejszy od strony finansowej jest szkielet obłożony imitacją bali, oczywiscie najbardziej chcielibysmy typowe bale, ale moze nas na to nie bedzie stac ...
Dom, który mozna powiedziec jest domem naszych marzen to ten, ktory mozna znalezc na stronie www.arbol.com.pl (dom210 - jest naprawde piekny). Tylko nie wiem w jakiej technologii buduja.
No dobra to tyle na poczatek. Mam nadzieje zostac prawdziwym balowiczem - uczestnikiem forum i osobą która wybuduje dom (z bali).

jurand79
19-09-2005, 11:38
Witam nowego forumowicza... ;)
Mam nadzieje, ze bedzie ci sie milo korzystalo z tych cennych wiadomosci, ktore sa zawarte na forum.
Osobiscie polecam przegladanie dziennikow budowy - bardzo fajnie sie czyta. Glowna ich zaleta to "nauka na cudzych bledach" :):):)
POZDRAWIAM!!! :lol:

EDZIA
19-09-2005, 14:00
Wlaśnie jestem po lekturze CALEGO tematu Dom z Bali. Wydrukowalem chyba ponad 300 stron (nie lubie czytac w komputerze). Jestesmy z zoną pod wrażeniem. Tego wlasnie szukaliśmy. Kopalnia wiedzy na ten temat.
Mam nadzieje, przyłączyć sie pomału do tego wątku.
Planujemy wybudowanie domu. To z czego on będzie zależy głównie od kosztów. Z tego co piszecie wnioskuję, ze najkorzystniejszy od strony finansowej jest szkielet obłożony imitacją bali, oczywiscie najbardziej chcielibysmy typowe bale, ale moze nas na to nie bedzie stac ...
Dom, który mozna powiedziec jest domem naszych marzen to ten, ktory mozna znalezc na stronie www.arbol.com.pl (dom210 - jest naprawde piekny). Tylko nie wiem w jakiej technologii buduja.
No dobra to tyle na poczatek. Mam nadzieje zostac prawdziwym balowiczem - uczestnikiem forum i osobą która wybuduje dom (z bali).

Witam kolejnego miłośnika domu z bali :D ,
Osobiście uważam, że za cierpliwe przejście całego tematu "domy z bali" powinna być spora promocja u wykonawców... :wink:
Gratuluję cierpliwości i wytrwałosci...

A domek ...super

pozdrawiam
Edzia

Buraski
19-09-2005, 18:38
A ja już pomału :) kończe budowe mojego domku można sobie luknąć www.nj.pl/dom


Te zdjecia sa naprawde super. Czy mozesz zdradzic chocby na priva jaki to projekt, ile Cie to cudo kosztowalo (stan surowy zamkniety)?
Jak patrze na te bale to az sie serce cieszy ze tak mozna mieszkac :D
CUDO!!!

Buraski
19-09-2005, 18:46
Jurand i Edzia dzieki za powitanie.

Jurand. Widzialem Twoj projekcik, Domek jest piekny, ale jak dla mnie za maly. Ja szukam czegos w przediale 150-180m2 powierzchni uzytkowej. Znalazlem pare projektow, ktore mi sie podobaly, ale czesto sa na stronach firm, z ktorymi nie chcialbym budowac, bo za wysoka cena, zle opinie o wykonawcach etc.

Narazie jestesmy na etapie kupowania dzialki. Mamy juz nawet wybrana, ale czekamy na decyzje z urzedu gminy dot warunkow zabudowy. Dzialka jest w wiekszosci rolnicza, ale na jej czesci budowlanej spokojnie zmiescimy nasz domek. Ze wzgledu na to ze jest to dzialka na wsi (dookola lasy i lasy, ja sam tez go na dzialce zamierzac zasadzic) pasuje tam domek drewniany.
Juz go tam widze, Bedzie piekny :D :D :D

gregory28
19-09-2005, 20:07
Buraski prosze daj mi namiary na tą lekture o której piszesz.

jurand79
19-09-2005, 20:16
Buraski prosze daj mi namiary na tą lekture o której piszesz.
:)
Myślę, że Buraski pisząc "lektura" miał na myśli caaaaały (aktualnie 22-stronny) niniejszy wątek.
Jeśli jeszcze go całego nie przeczytałeś to szczerze polecam... Kto czyta ten bez sensu nie pyta ;) Wiem, że jest tam często sporo bezsensownych kłótni i przekomarzań, że czasem ciężko przez to przebrnąć, ale generalnie mnóstwo ciekawej wiedzy (zarówno teorii jak i bardzo cennych wiadomości praktycznych) zawiera. Polecam linki do stron - nawet jak firma nieciekawa, to można chociaż technologię podpatrzeć albo zdjęcia pooglądać... :):):)

Koris
19-09-2005, 21:00
A co sądzicie o logpolu? Czy 3 lata gwarancji, które dają to trochę nie za mało?

Buraski
20-09-2005, 00:18
Buraski prosze daj mi namiary na tą lekture o której piszesz.

Rzeczywiscie Jurand ma racje, chodzilo mi, moge juz powiedziec, o Nasze forum :D

Ja tez mam pytanie o firme. Czy macie jakies dobre zle doswiadczenia z firma Danmar (www.danmardomy.pl)? Zastanawia mnie ich technologia. Jeszcze nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje. Buduja w technologii szkieletowej, ale nie bardzo przemawia do mnie czesc dotyczaca ocieplenia (po prostu jej nie rozumiem

:)

A jak to oceniacie:
1. Rodzaj drewna
* Sosnowa deska obiciowa wymagana szerokość 13,6cm grubość 2cm, łączona na własne pióro i wpust lub 20 cm x 3,4 cm lub deskowane pionowo
* Konstrukcja , w wersji całorocznej , wymiary 5cm x 15cm. Sosna - drewno strugane
* Konstrukcja szkieletowa ,w wersji sezonowej, wymiary 5cm x 10cm. Sosna - drewno strugane
* Konstrukcja konserwowana w Adolicie metodą zanurzenia
* Elewacja (deska obiciowa) konserwowana TIKKURILA VALTI BASSE + VALTI COLOR.
1. Wilgotność drewna do 18%
2. Pokrycie dachu, ONDULINA (standard), opcja blacho dachówka (dopłata 50 zł/m2).
3. Okna jednoramowe przygotowane do szklenia dwoma szybami wymiar okna 80/90 lub 120/90 cena 150zł/szt., standard w wersji letniej. Opcja, okno z szybą zespoloną wymiar okna 80/90 lub 120/90.
4. Drzwi pełne lub 1/2 przeszklone, sosnowe.
5. Podłoga skrzynkowa wysokości 15cm w wersji całorocznej docieplona 15cm wełną mineralną. W wersji letniskowej wysokości 10cm docieplona 5cm wełną mineralną
6. Sufitopodłoga deska sosnowa łączna na własne pióro szerokości 10,5cm grubości 2,7cm strugana dwustronnie
konstrukcja ścian zewnętrznych grubości 10cm przystosowana do ocieplenia oraz wykończenia ścian od strony wewnętrznej boazerią lub płytą gipsową.
# Elewacja zewnętrzna - deska grubości 20mm zakonserwowana TIKKURILĄ (opcja) na dowolny kolor.
# Układ konstrukcyjny oparty na ścianach zewnętrznych, co pozwala na dowolne kształtowanie ścianek działowych.
# Podłoga izolowana - 5cm wełny mineralnej, oraz wykończona
wyrównawczą płytą pilśniową.
# Okna przystosowane do szklenia na dwie szyby (szklenie należy do inwestora).
# Drzwi zewnętrzne - 1 szt. (90cm), drzwi balkonowe - 1 szt. (70cm) do połowy przeszklone (opcja).
# Schody policzkowe.
# Stroposufit (w domkach z poddaszem).
# Powiększenie tarasu (opcja).
# Dach jętkowy pokryty onduliną w 5-ciu kolorach, opierzenia z blachy ocynkowanej.
# konserwacje : -konstrukcja -" ADOLIT ", - elewacja - "TIKKURILA" (opcja).

to info ze strony danmar

jurand79
20-09-2005, 08:06
A co sądzicie o logpolu? Czy 3 lata gwarancji, które dają to trochę nie za mało?
Logpol ma ciekawą ofertę, ale niestety nie chcieli mi zrobić wyceny inwestycji. Najpierw a i owszem - miło się rozmawiało, miałem zadzwonić za 2 tyg i uzgodnić szczegóły. Niestey zadzwonili do mnie i powiedzieli, że nie ma szans realizacji bodajże do wiosny 2007, gdyżpodpisali jakiśintratny kontrakt na budowę dużej ilości domków za granicą.... :(
A 3 lata gwarancji - myślę, że spokojnie wystarczy. Co ma wyjść to wyjdzie o wiele wcześniej. No bo przecież nie będziesz reklamował popękanych bali po 4-5 latach :) Z tym trzeba się pogodzić - taki ich urok. :lol:

Koris
20-09-2005, 20:19
Jest jeszcze jedna firma, osada. Jest ona w grupie wirex tak samo jak logpol, więc ofertę i technologię mają taką samą lub bardzo podobną. Generalnie poszukuję firmy, która by budowała w takich właśnie technologiach, czyli pełny bal, frezowanie i między to włóknina jako uszczelnienie, czyli nie taki dom typowo góralski. Byłem w tym roku w Poroninie i mieszkałem w drewnianej góralskiej chacie. Gospodyni aby utrzymać prawidłowy wygląd domu szorowała co pewien czas dom szarym mydłem, co zabezpiecza go bardzo dobrze, myślę, że chodzi tu o odczyn zasadowy w którym raczej grzybkom i wszelkim robaczkom żyje się niezbyt dobrze. Co do technologii to interesuje mnie ta logpolu i osady, ponieważ jak się dowiedziałem od górali tradycyjne uszczelnienie główkami z wiórów drewnianych (zapomniałem jak to się nazywa) ma wadę, a manowicie jak drewno pracuje to powoduje luzowanie główek i co pewien czas trzeba je dobijać. Czy są może jeszcze jakieś firmy, które stosują technologię z frezowaniem bali i włókniną?

Buraski
20-09-2005, 22:49
A jakie sa koszty wykonania 1m2 w tej technologii?

Jurand wybrales juz wykonawce?

jurand79
21-09-2005, 08:59
Witajcie ;)
Uszczelnianie "gwoździami wiórkowymi" to MSZENIE.
Ja wybrałem lity bal grubości 24 cm (żeby nie było ryzyka konieczności ocieplania). Firmę znalazłem w Istebnej - całkiem przypadkiem. Byliśmy na wakacjach i zauważyliśmy dom budowany na działce obok domu. Szefem okazał się młody człowiek (chyba mniej więcej w naszym wieku). Rozmowa z nim była bardzo konkretna. Raczej (na 99%) jesteśmy zdecydowani na niego. Teraz czekamy na projekt, który ma być gotowy pod koniec października i jedziemy zrobić dokładny kosztorys, a później podpisać umowę. Wstępny kosztorys wyszedł około 100kpln za stan surowy zamknięty (z oknami i dachówką ceramiczną!!!). Czekam na zdjęcia z Holandii, bo tam właśnie zawieźli jeden dom i teraz kończątam budowę....
Acha - też mam zamiar oblecieć chałupę raz w roku szarym mydłem. Bryła prosta, domek nieduży więc nie będzie to duży kłopot. A w środku wosk pszczeli - nasze założenie to JAK NAJMNIEJ CHEMII!!!

Buraski
21-09-2005, 17:41
Tzn ze koszt 1 m2 wyniesie Cie ok 1000zl? To chyba calkiem nie zle jak na bal 24 cm... Z tego co pamietam to Twoj projekt ma ok 100m2.
Czy koszt zawiera rowniez instalacje wod-kan i elektryczna, co z dachem itp?

jurand79
21-09-2005, 18:09
No na dachu dachowka ceramiczna :)
Instalacje, podlogi i ogrzewanie kominkiem robie sam....
Acha - kanaly na peszle pod instalacje elektryczna wierca przez srodek bali i to jest wliczone w cene ;)
Acha - cena netto...
Acha - to chyba tyle... :):):)

startom
22-09-2005, 15:33
Witam ballowiczów.
Dawno się nie dozywałem, ale budowa:).Od niedzieli mieszkam w swoim wymarzonym domku z bali i musze powiedzieć (napisać), że jest cudnie.Jak widziałem animacje komputerowe mojego domku byłem zadowolony z osiągniętego rezultatu, ale jak przyjechał i powastał, przerósł moje najśmielsze oczekiwanie, dla mnie jest poprostu piekny.Rada dla budujących - poproście wykonawców o tabliczke z inforamacjami dotyczącą ich właśnie, zaoszczędzi Wam to wiele czasu, który zmarnujecie na opowieści o Waszym domu.Jest to miłe i przyjemne gdy się tak gawędzi, ale po jakimś czasie to brzydnie.Do tej pory mam mnóstwo ludzi odwiedzających moją budowę i mój domek, nie zawsze mam czas aby z nimi pogadać i taka tablica informacyjna wiele pomoże.
Drodzy ballowicze - wytrwałości w osiąganiu wymarzonego celu.Udało mi się zbudwać dom z bali w trzy miesiące od daty przyjazdu pierwszego transportu do pierwszej nocy spędzonej w domu, więc Wam sie pewnie też uda.
startom

wapis
22-09-2005, 16:45
Tak chcialabym zobaczyc zdjecia :roll: Pozdrawiam

jurand79
22-09-2005, 18:02
Witam ballowiczów.
Dawno się nie dozywałem, ale budowa:).Od niedzieli mieszkam w swoim wymarzonym domku z bali i musze powiedzieć (napisać), że jest cudnie.Jak widziałem animacje komputerowe mojego domku byłem zadowolony z osiągniętego rezultatu, ale jak przyjechał i powastał, przerósł moje najśmielsze oczekiwanie, dla mnie jest poprostu piekny.Rada dla budujących - poproście wykonawców o tabliczke z inforamacjami dotyczącą ich właśnie, zaoszczędzi Wam to wiele czasu, który zmarnujecie na opowieści o Waszym domu.Jest to miłe i przyjemne gdy się tak gawędzi, ale po jakimś czasie to brzydnie.Do tej pory mam mnóstwo ludzi odwiedzających moją budowę i mój domek, nie zawsze mam czas aby z nimi pogadać i taka tablica informacyjna wiele pomoże.
Drodzy ballowicze - wytrwałości w osiąganiu wymarzonego celu.Udało mi się zbudwać dom z bali w trzy miesiące od daty przyjazdu pierwszego transportu do pierwszej nocy spędzonej w domu, więc Wam sie pewnie też uda.
startom

RAAAAANY!!!! STARTOM!!!! GDZIEŚ TY SIĘ CHOWAŁ!!!! POKAŻ FOTKI, PLIIIIIIIIIIZ!!!!!
Kto ci budował, ile skasowali, NA BOGA - DAJ JAKIEŚ INFORMACJE!!!

Buraski
22-09-2005, 19:13
Witam ballowiczów.
Dawno się nie dozywałem, ale budowa:).Od niedzieli mieszkam w swoim wymarzonym domku z bali i musze powiedzieć (napisać), że jest cudnie.Jak widziałem animacje komputerowe mojego domku byłem zadowolony z osiągniętego rezultatu, ale jak przyjechał i powastał, przerósł moje najśmielsze oczekiwanie, dla mnie jest poprostu piekny.Rada dla budujących - poproście wykonawców o tabliczke z inforamacjami dotyczącą ich właśnie, zaoszczędzi Wam to wiele czasu, który zmarnujecie na opowieści o Waszym domu.Jest to miłe i przyjemne gdy się tak gawędzi, ale po jakimś czasie to brzydnie.Do tej pory mam mnóstwo ludzi odwiedzających moją budowę i mój domek, nie zawsze mam czas aby z nimi pogadać i taka tablica informacyjna wiele pomoże.
Drodzy ballowicze - wytrwałości w osiąganiu wymarzonego celu.Udało mi się zbudwać dom z bali w trzy miesiące od daty przyjazdu pierwszego transportu do pierwszej nocy spędzonej w domu, więc Wam sie pewnie też uda.
startom

Ale sie wspaniale czyta takie posty. Tez tak chce i to juz!!! :)
Zazdroszcze, ale tak pozytywnie...
Podaj jakies info koniecznie, czekamy :wink: :P

startom
23-09-2005, 14:17
Zrobiłem mały albumik mojego domku na onecie:
http://foto.onet.pl/mojalbum/mojalbum.html?id=44066&r=1
mam nadzieję, że bedzie działać - to moje pierwsze takie wypociny w życiu.
Jest kilka zdjęć wnętrza domu oraz ścian zenętrznych - ogólnie wokół domu to mam wielki bałagan, a jeszcze ostanio udało mi się zdobyć torszkę ziemi do ogródka po bardzo okazyjnej cenie, więc całość wygląda jak krojobraz po bitwie.W domu czeka mnie jeszcze sporo pracy - np. kominek - ale już mieszkam i powoli będę kończył dzieło mojego życia.
startom

Buraski
23-09-2005, 15:14
Zrobiłem mały albumik mojego domku na onecie:
http://foto.onet.pl/mojalbum/mojalbum.html?id=44066&r=1
mam nadzieję, że bedzie działać - to moje pierwsze takie wypociny w życiu.
Jest kilka zdjęć wnętrza domu oraz ścian zenętrznych - ogólnie wokół domu to mam wielki bałagan, a jeszcze ostanio udało mi się zdobyć torszkę ziemi do ogródka po bardzo okazyjnej cenie, więc całość wygląda jak krojobraz po bitwie.W domu czeka mnie jeszcze sporo pracy - np. kominek - ale już mieszkam i powoli będę kończył dzieło mojego życia.
startom

Niestety mi nie udalo sie otworzyc tego albumu :cry: :cry: :cry:

A jestem baardzo ciekaw.
Satrtom a jakies szczegoliki dot domu (wielkosci, technologii), cen, wykonawcy
Ostrzymy pazurki na takie newsy! :)

jurand79
23-09-2005, 15:31
Zrobiłem mały albumik mojego domku na onecie:
http://foto.onet.pl/mojalbum/mojalbum.html?id=44066&r=1
mam nadzieję, że bedzie działać - to moje pierwsze takie wypociny w życiu.
Jest kilka zdjęć wnętrza domu oraz ścian zenętrznych - ogólnie wokół domu to mam wielki bałagan, a jeszcze ostanio udało mi się zdobyć torszkę ziemi do ogródka po bardzo okazyjnej cenie, więc całość wygląda jak krojobraz po bitwie.W domu czeka mnie jeszcze sporo pracy - np. kominek - ale już mieszkam i powoli będę kończył dzieło mojego życia.
startom

Nie tego linka niestety wkleiłeś.
Czy tjakiel to ty? Jeśli tak to to zapewne twój domek:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=44066&k=10&q=bala&nxt=0
a jeśli nie, to kto się nie przyznał??? ;o)
Ładny domeczek - pozazdrościć.... :)
Dlaczego zdecydowałeś się na okrąglaki? Jakiej grubości masz ścianę? PODAJ SZCZEGÓŁY!!! :):):)

startom
23-09-2005, 21:19
Cześć.
Jurand79 wkleił poprawny link - mnie się nie udało,ale wybaczcie ,robiłem to pierwszy raz w życiu :oops: .Zdecydowałem się na bale toczone na jeden wymiar bo mi się takie podobały.Bale są suszone komorowo i impregnowane zanurzeniowo - to były główne kryteria jakie stawiałem materiałowi z jakiego chciałem dom budować.Ściany mam z bala o średnicy 22cm, a ścianki działowe zbudowane ze szkieletu drewnianego obitego boazerią (dół) bądź też płytą fermacell(góra).Dom ma całkowitej powierzchni podłogi 194m2 a użytkowej ok.150m2.Na dachu mam położoną dachówkę ceramiczną karpiówkę położoną w łuskę, poddasze oraz strop mam ocieplone ekofibrem.Całość ogrzewa kominek z płaszczem wodnym.

Buraski
23-09-2005, 22:41
Czesc startom dom naprawde piekny. Takie wlasnie bale rzucaja mnie na kolana. CUDO. Gratuluje, naprawde jest czego. Zycze udanego mieszkania.
Czy decydowales sie na stan surowy zamkniety czy na calosc pod klucz?
Jak masz rozwiazana kwestie dot instalacji wod-kan i elektrycznej?

ps aha i to podworko. rzeczywiscie troche sie na nim dzieje

:D

jurand79
24-09-2005, 08:04
Startom, średnica 22cm i bez ocieplenia? Toż to będzie około 18 cm w najcieńszym miejscu (na styku dwóch bali)! Nie martwisz się, że sporo ciepła cibędzie uciekać? Wiem, sam chciałem na początku mieszkać w 16cm balu... Tylko że liczyłem się z koniecznością ewentualnego docieplania (dlatego zarzuciłem pomysł 16 cm na rzecz 24).
GIVE US SOME MORE!!! ;)

gregory28
24-09-2005, 14:40
ja także zastanawiam się nad domem drewnianym ale trudno mi się zdecydować.przeczytałem całe forum i wiele stron w necie.ciągle mnie martwi czy dom drewniany nie bedzie mniej trwalszy niż w technologi murowanej.domy drewniane bardzo mi się podobają myśle nad balem prostokątnym plus ocieplenie z zewnątrz.obecnie pracuje w lesie i mam dostęp do drewna ,chciałbym aby jakaś firma wykonała mi bale z mojego drewna a ja bym sobie je złożył na budowie.wogule chciałbym wiele rzeczy zrobić sam jak najniższym kosztem.

jurand79
24-09-2005, 20:52
ja także zastanawiam się nad domem drewnianym ale trudno mi się zdecydować.przeczytałem całe forum i wiele stron w necie.ciągle mnie martwi czy dom drewniany nie bedzie mniej trwalszy niż w technologi murowanej.domy drewniane bardzo mi się podobają myśle nad balem prostokątnym plus ocieplenie z zewnątrz.obecnie pracuje w lesie i mam dostęp do drewna ,chciałbym aby jakaś firma wykonała mi bale z mojego drewna a ja bym sobie je złożył na budowie.wogule chciałbym wiele rzeczy zrobić sam jak najniższym kosztem.

Gregory, wystarczy się porozglądać dookoła... Napewno znajdziesz jakiś domek drewniany, który stoi już "dziesiąt" lat (czasami blisko setki). Przykryjesz go dachówką i będzie stał długo.
Ja się zdecydowałem na bal, bo właśnie chcę wybudować raz a porządnie. Tynk zawsze może odlecieć, a drewno - będzie się ładnie starzeć... STAWIAM NA BALE!!!

Mile19
24-09-2005, 21:16
Apel do forumowiczow domek_nad_jeziorem i Wojciech Nitka:
PANOWIE!
BASTA!
Chcecie dac sobie po razie to sie spotkajcie, a jak chcecie prowadzic bezsensowna dyskusje NIC nie wnoszaca do tematu to blagam - dyskutujcje na privie.....

Czyżbyś uważał że Twoje wypowiedzi to sensowna dyskuja na tym Forum i że wnoszą do niej coś nowego?

Cośka mi się wydaje, że tak nie jest.

Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe - a w zasadzie na odwrót.

jurand79
24-09-2005, 21:26
Apel do forumowiczow domek_nad_jeziorem i Wojciech Nitka:
PANOWIE!
BASTA!
Chcecie dac sobie po razie to sie spotkajcie, a jak chcecie prowadzic bezsensowna dyskusje NIC nie wnoszaca do tematu to blagam - dyskutujcje na privie.....

Czyżbyś uważał że Twoje wypowiedzi to sensowna dyskuja na tym Forum i że wnoszą do niej coś nowego?

Cośka mi się wydaje, że tak nie jest.

Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe - a w zasadzie na odwrót.

Odpowiedziałem na priva.
P.S. Jeśli znam odpowiedź na konkretne pytanie chętnie dzielę się odpowiedzią...

misio80
25-09-2005, 11:20
Witam
ponowie pytanie ktore juz ktos zadal przede mna
czy ktos budowal z firma Ekodom z Pruszkowa lub slyszal opinie na jej temat?
maja oni projekt dworkowy i cena jest conajmniej atrakcyjna
z gory dziekuje za odpowiedz
pozdr
Misiek

startom
26-09-2005, 08:50
Jurand79 - Decyzja o budowie domu i wyborze technologii była bardzo mocno przemyślana - ściana owszem będzie miała ok.18cm w najcieńszym miejscu, ale w technologii na "obłap" mam lite drewno patrząc na przekrój ściany.Grubszy bal dostepny w tej firmie - 25 cm daje zaledwie 1cm więcej w najcieńszym miejscu a jest ponad 30% droższy.Świadomie wybrałem cieńszy bal, a postanowiłem zainwestować w dach, który tak naprawdę jest najbardziej odpowiedzialny za straty ciepła w domu.Na dachu mam położoną karpiówkę, pełne odeskowanie na pióro wpust ok. 25 cm przestrzeniu pomiędzy krokwiami ocieploną ekofibrem - to jest znacznie więcej niż jest zalecane przy tym materiale termoizolującym.
Gorące dni tego lata pokazały, że decyzja była raczej słuszna - mimo upałów w domu było chłodno, jak w klimatyzowanym pomieszczeniu.Muszę jeszcze poczekać na wiatry - wtedy tak naprawdę zobaczę gdzie są nieszczelności.
startom[/quote]

Buraski
27-09-2005, 18:29
Witam
ponowie pytanie ktore juz ktos zadal przede mna
czy ktos budowal z firma Ekodom z Pruszkowa lub slyszal opinie na jej temat?
maja oni projekt dworkowy i cena jest conajmniej atrakcyjna
z gory dziekuje za odpowiedz
pozdr
Misiek
Witam
Firma Ekodom kapitalnie sie zareklamowala udostepnieniem domu do filmu "Nigdy w zyciu". Domek jest naprawde ladny (jak dla mnie jednak za maly), a cena rzeczywiscie atrakcyjna. Wez jednak pod uwage, ze cena ktora firma prezentuje na swojej stronie jest ceną domu wykonanego z 14cm bali :( a jest to raczej troszke za malo. Wiekszosc "balowiczow" uwaza, ze min 20cm powinno wystarczyc do mieszkania bez ocieplenia. Oczywiscie im wiecej tym lepiej.
Zlych opinii na temat firmy raczej nie spotkalem.
Zreszta bohaterka filmu tez wygladala na zadowoloną!!! :D :D :D

jurand79
27-09-2005, 19:01
Jurand79 - Decyzja o budowie domu i wyborze technologii była bardzo mocno przemyślana - ściana owszem będzie miała ok.18cm w najcieńszym miejscu, ale w technologii na "obłap" mam lite drewno patrząc na przekrój ściany.Grubszy bal dostepny w tej firmie - 25 cm daje zaledwie 1cm więcej w najcieńszym miejscu a jest ponad 30% droższy.Świadomie wybrałem cieńszy bal, a postanowiłem zainwestować w dach, który tak naprawdę jest najbardziej odpowiedzialny za straty ciepła w domu.Na dachu mam położoną karpiówkę, pełne odeskowanie na pióro wpust ok. 25 cm przestrzeniu pomiędzy krokwiami ocieploną ekofibrem - to jest znacznie więcej niż jest zalecane przy tym materiale termoizolującym.
Gorące dni tego lata pokazały, że decyzja była raczej słuszna - mimo upałów w domu było chłodno, jak w klimatyzowanym pomieszczeniu.Muszę jeszcze poczekać na wiatry - wtedy tak naprawdę zobaczę gdzie są nieszczelności.
startom[/quote]

W takim razie czekam na zimowe relacje - jestem bardzo ciekawy jak sie zimuje w takim domku :)
Powiedz mi jeszcze w jaki sposob prowadziles elektyke? Bardzo jestem ciekawy. Czy osoba odbierajaca instalacje miala jakies specjalne wymogi?
Pozdrawiam... ;)

startom
28-09-2005, 08:04
Instalację elektryczną (jak i grzewczą i hydrauliczną) prowadziłem głównie w podłogach i w sciankach działowych, szkieletowych.Nie nawiercałem bala pod gniazdka, gdyż nie chciałem psuć widoku ściany.Gniazdka mam wyprowadzone przy samej podłodze i zastosowane puszki natynkowe.Instalację jak i jej odbiór robiłem sam, więc nie było się do czego przyczepić :wink:

Buraski
28-09-2005, 17:22
Buraski prosze daj mi namiary na tą lekture o której piszesz.

Rzeczywiscie Jurand ma racje, chodzilo mi, moge juz powiedziec, o Nasze forum :D

Ja tez mam pytanie o firme. Czy macie jakies dobre zle doswiadczenia z firma Danmar (www.danmardomy.pl)? Zastanawia mnie ich technologia. Jeszcze nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje. Buduja w technologii szkieletowej, ale nie bardzo przemawia do mnie czesc dotyczaca ocieplenia (po prostu jej nie rozumiem

:)

A jak to oceniacie:
1. Rodzaj drewna
* Sosnowa deska obiciowa wymagana szerokość 13,6cm grubość 2cm, łączona na własne pióro i wpust lub 20 cm x 3,4 cm lub deskowane pionowo
* Konstrukcja , w wersji całorocznej , wymiary 5cm x 15cm. Sosna - drewno strugane
* Konstrukcja szkieletowa ,w wersji sezonowej, wymiary 5cm x 10cm. Sosna - drewno strugane
* Konstrukcja konserwowana w Adolicie metodą zanurzenia
* Elewacja (deska obiciowa) konserwowana TIKKURILA VALTI BASSE + VALTI COLOR.
1. Wilgotność drewna do 18%
2. Pokrycie dachu, ONDULINA (standard), opcja blacho dachówka (dopłata 50 zł/m2).
3. Okna jednoramowe przygotowane do szklenia dwoma szybami wymiar okna 80/90 lub 120/90 cena 150zł/szt., standard w wersji letniej. Opcja, okno z szybą zespoloną wymiar okna 80/90 lub 120/90.
4. Drzwi pełne lub 1/2 przeszklone, sosnowe.
5. Podłoga skrzynkowa wysokości 15cm w wersji całorocznej docieplona 15cm wełną mineralną. W wersji letniskowej wysokości 10cm docieplona 5cm wełną mineralną
6. Sufitopodłoga deska sosnowa łączna na własne pióro szerokości 10,5cm grubości 2,7cm strugana dwustronnie
konstrukcja ścian zewnętrznych grubości 10cm przystosowana do ocieplenia oraz wykończenia ścian od strony wewnętrznej boazerią lub płytą gipsową.
# Elewacja zewnętrzna - deska grubości 20mm zakonserwowana TIKKURILĄ (opcja) na dowolny kolor.
# Układ konstrukcyjny oparty na ścianach zewnętrznych, co pozwala na dowolne kształtowanie ścianek działowych.
# Podłoga izolowana - 5cm wełny mineralnej, oraz wykończona
wyrównawczą płytą pilśniową.
# Okna przystosowane do szklenia na dwie szyby (szklenie należy do inwestora).
# Drzwi zewnętrzne - 1 szt. (90cm), drzwi balkonowe - 1 szt. (70cm) do połowy przeszklone (opcja).
# Schody policzkowe.
# Stroposufit (w domkach z poddaszem).
# Powiększenie tarasu (opcja).
# Dach jętkowy pokryty onduliną w 5-ciu kolorach, opierzenia z blachy ocynkowanej.
# konserwacje : -konstrukcja -" ADOLIT ", - elewacja - "TIKKURILA" (opcja).

to info ze strony danmar

Ponowie swoje zapytanie o Danmar.
Macie jakies opinie dot tej firmy i technologii przez nich proponowanej?
Chociaz jesli chodzi o technologie to musze powiedzec, ze ostatnio milo mnie zaskoczyly ceny podane przez Juranda i jeszcze jedna osobe dotyczace domow z prawdziwych bali. Jednak NIE MA TO JAK BAL :)

misio80
28-09-2005, 23:06
Witam
Firma Ekodom kapitalnie sie zareklamowala udostepnieniem domu do filmu "Nigdy w zyciu". Domek jest naprawde ladny (jak dla mnie jednak za maly), a cena rzeczywiscie atrakcyjna. Wez jednak pod uwage, ze cena ktora firma prezentuje na swojej stronie jest ceną domu wykonanego z 14cm bali a jest to raczej troszke za malo. Wiekszosc "balowiczow" uwaza, ze min 20cm powinno wystarczyc do mieszkania bez ocieplenia. Oczywiscie im wiecej tym lepiej.
Zlych opinii na temat firmy raczej nie spotkalem.
Zreszta bohaterka filmu tez wygladala na zadowoloną!!!
to wiem, tyle ze tutaj w cenie jest ocieplenie
a dom i tak bym troche powiekszyl
Bardziej chodzilo mi o to czy slyszeliscie cokolwiek na temat firmy?
na dom tylko li tylko z bali to niestety mnie nie stac:(
pozdrawiam
Misiek

Wojciech Nitka
02-10-2005, 18:05
Od dziś - chyba już naprawdę wszystko o domach z bali, w tym podhalańskich - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=index

Zapraszam.

Buraski
14-10-2005, 15:30
No i stalo sie, ale sie ciesze. Dostalem pozytywna decyzje z Urzedu Gminy Moge jako nie rolnik kupic moj wymarzony 1ha. Czesc tej dzialki jest budowlana wiec tam bede sie musial wybudowac :D :D :D

Teraz nalezy zaprosic geodetow by z dzialki wydzielili moj 1ha, a pozniej przylacze swiatla, gdzie termin za zaplate juz dawno minął, ale bez pozytywnej decyzji nie moglem podpisac umowy i płacić za przyłącze.
Na wiosne planujemy z zoną zalesienie działki, oj bedzie duzo duzo drzew...
Oczywiscie w miedzy czasie plan, reszta przylaczy, fundamenty i stawiamy bale :D :D :D

ps. Czy ktos z Was wie ile dokladnie trzeba kupic ziemi by placic mniejsze podatki od nieruchomosci. Ja slyszalem ze ponad 1ha, ale podobno ha (w m2) nie rowny hektarowi rozliczeniowemu, ale co to dokladnie oznacza nie wiem

:-? :-?

Mile19
15-10-2005, 11:12
Propozycja Danmara to właściwe tylko szkielet obity szalówką elewacyjną. Jaki jest koszt tego "czegoś" na metr kwadratowy?
Biorąc pod uwagę - http://szkielet.com.pl/etapy.php?show=index - to dopiero jakieś 25-30% kosztów inwestycji.

Czy zwróciłeś uwagę, że brak płyty OSB na poszycie ścian?

Buraski
16-10-2005, 21:34
Propozycja Danmara to właściwe tylko szkielet obity szalówką elewacyjną. Jaki jest koszt tego "czegoś" na metr kwadratowy?
Biorąc pod uwagę - http://szkielet.com.pl/etapy.php?show=index - to dopiero jakieś 25-30% kosztów inwestycji.

Czy zwróciłeś uwagę, że brak płyty OSB na poszycie ścian?

Dzieki za post.
Propozycja Danmara jednak mi nie odpowiada. Podoba mi sie jedynie i to bardzo jeden z ich projektow. Bede sie raczej decydowal na bale 22-24 cm.

jurand79
16-10-2005, 22:20
Dzieki za post.
Propozycja Danmara jednak mi nie odpowiada. Podoba mi sie jedynie i to bardzo jeden z ich projektow. Bede sie raczej decydowal na bale 22-24 cm.

Nooo.... Dobra decyzja :):):) POPIERAM!!! :wink:

piotr.nowy
17-10-2005, 12:12
Bardzo dobra nawet! :D

Matti
19-10-2005, 16:56
Witam ,moze pare opini na temat tego domku?

http://www.mazurskiedomy.com.pl/_piekn.html

Dziekuje

Buraski
19-10-2005, 20:41
Witam ,moze pare opini na temat tego domku?

http://www.mazurskiedomy.com.pl/_piekn.html

Dziekuje
Bardzo ladny i bardzo duzy. mi z oferty tej firmy bardziej sie podoba "Zbyszko"

Matti
19-10-2005, 22:14
Witam ,moze pare opini na temat tego domku?

http://www.mazurskiedomy.com.pl/_piekn.html

Dziekuje
Bardzo ladny i bardzo duzy. mi z oferty tej firmy bardziej sie podoba "Zbyszko"

Co brales pod uwage ,duzy to prawda ale strona ogrodowa jest b.ladna.

Pzdr.

Yennefer z...
23-10-2005, 00:25
Witam!
Przeczytałam dziś cały ten wątek i dopisuję się do klubu miłośników drewnianych domów! :)
Jestem z zawodu etnologiem, do tego wychowałam się na Suwalszczyźnie, więc dla mnie zawsze prawdziwy dom, to był dom drewniany, z gankiem, skrzypiącą podłogą i piecem z "plitą", przy którym w zimowe wieczory gromadzi się cała rodzina, który ma swój charakter, swoją duszę...
I żaden betonowy klocek, nawet najnowocześniejszy i najładniejszy tego nie zastąpi.
Dobrze postawiony dom z dobrego drewna, o który właściciele dbali może przestać w dobrym stanie dziesięciolecia (a bywałam i w drewnianych domach 200 letnich, do dziś zamieszkanych). Może i rzeczywiście jest bardziej łatwopalny od murowanego, ale... w murowanym "wnętrze" spłonie tak samo szybko, a jeszcze zostanie problem, co z tym nadpalonym gruzem zrobić ;) (bo nie zawsze konstrukcja nadaje się do odbudowy).
Dlatego dla mnie zawsze było oczywiste, że swój własny dom zbuduję drewniany.
Oczywiście, choćby z racji etnologii, która jest moją największą pasją, najchętniej odkupiłabym jakąś starą łemkowską, kurpiowską albo podsuwalską chałupę, i ją przeniosła, ale... Ale tu pojawia się problem.
Mój mąż, niestety handlowiec, absolutnie nie chce słyszeć o tym, że miałby kupować dom "stary", "używany". ON musi mieć wszystko nowiutkie i z metką ;). A najlepiej z Ytonga i z zabudowanym, przeszklonym basenem ;).
Ale oczywiście ytongowi itp. mówię stanowcze NIE! ;) I nigdy się nie zgodzę na budowanie jakiegoś betonowego pudełka, z ytonga, protothermu (czy jak do jasnej... nazywa się to coś, czego nazwa kojarzy mi się z propanbutanem ;)), czy innego wynalazku - czym taki dom różni się od mieszkania w bloku? Budownictwo drewniane górą!
Więc są jasne dwie rzeczy: będziemy budować w drewnie i niestety nie będzie to stara przenoszona chałupa, tylko nowy domek.
I tu pojawia się kolejny problem... Oczywiście, ideałem i marzeniem byłby dom cały z całutkich grubych bali, powiedzmy 25cm... Ale:
1. i najważniejsze - nie stać nas na nie :(
2. trochę obawiam się ilości komplikacji jakie to stwarza (głównie z instalcjami elktro i wod-kan.), a to ja musiałabym się tym zająć, zaplanować, zorganizować i dopilnować, bo mój ON oczywiście się na tym nie zna i "z majstrami nie ma zamiaru się użerać" (cytat z NIEGO :-? )

Zatem, właściewie podjęłam decyzję o połączeniu szkieletu z balami. To znaczy: cienkie bale od środka (żeby wnętrze było balowe i zdorwsze), na zewnątrz ocieplenie i izolacja i na tym albo tynk albo drewniana klepka z zewnątrz (raczej też drewno)... Taki mam pomysł na razie... Jakieś parę (naście) stron temu, ktoś tu rzucił coś takiego, że jak się pod tą wewnętrzną balową boazerię da płytę GK, to opóźni to rozprzestrzenianie się ewentualnego ognia o jakieś 30 min... Ktoś to potwierdzi? Warto zainwestować w tę dodatkową warstwę z płyty? Any ideas? ;)
Po drugie, kwestia ogrzewania. Czy ktoś może ma w domku balowym ogrzewanie podłogowe? Jak to się sprawdza i ile może kosztować?
I z góry mówię, że nie zamierzam dogrzewać kominkiem, bo... chcę zrezygnować z kominka. Wiem, to kominek niesamowicie dodaje uroku drewnainym domom, ale... Ale. Mój ON absolutnie nie chce zrozumieć, że ja zupełnie nie potrzebuję do szczęścia najnowszego modelu kuchenki Mastercooka, tylko wolałabym zwykły piec z "plitą" (i to byłby dla mnie ideał, jeśli chodzi o kuchnię i do "dogrzewania" też świetnie by się nadawał). Ale zamiast tego ON woli kuchenkę i kominek. Ale problem polega na tym, że kominek jest punktem "łatwo zapalnym", a ON jest potwornie roztargniony - potrafi wyjść z mieszkania zostawiając garnki na włączonym gazie, a potem sąsiadka dzowni do mnie, że u nas w mieszkaniu gaz się ulatnia, no i to ja muszę zwalniać się z pracy i gnać te kurki zakręcić, bo ON jest śmiertelnie zajęty swoim biznesem i nie ma czasu. Wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby tak wyszedł z drewnianego domu, zostawiają tlący się kominek? Brr... Dlatego, ze względów bezpieczeństwa chcę zrezygnować z kominka. Dogrzewać mogę "farelką", a jak będziemy mieli chęć, to zawsze można w ogrodzie "wymurować" z gliny i polnych kamieni takie skrzyżowanie malutkiego kominka z grillem ;). Ale chodzi mi o takie generalne ogrzewanie. Czy to podłogowe się sprawdzi? Ktoś próbował?

Aha, i co sądzicie o firmie Damir z Wawy - paręnaście stron temu ktoś podał do niej linka i mają całkiem niezłe ceny na domy szkieletowe. Czy ktoś z nimi budował/rozmawiał/miał kontakt? Jakieś opinie?

Będę wdzięczna za każdą opinię (na temat tego wszystkiego ;)) i każdą pomoc.

I dziękuję, jeśli zdołaliście dobrnąć do końca tego potwornie długiego posta...

Pozdrawiam!
Yen

Yennefer z...
27-10-2005, 13:14
Hej, no co jest? Czy nikt tu już nie zagląda? :cry:

piotr.nowy
27-10-2005, 15:48
zagląda,zagląda.

Przeczytałam dziś cały ten wątek i dopisuję się do klubu miłośników drewnianych domów!
Witam w nieformalnym (może tylko na razie) klubie i gratuluję samozaparcia nizbędnego do przeczytania całego wątku.

jak się pod tą wewnętrzną balową boazerię da płytę GK, to opóźni to rozprzestrzenianie się ewentualnego ognia o jakieś 30 min... Ktoś to potwierdzi? Warto zainwestować w tę dodatkową warstwę z płyty?
Opóźni . Szczególnie jak dasz płytę o zwiększonej odporności na ogień, ale czy warto... . Wg mnie nie , choćby dla tego , że zakryjesz bale , które maja tworzyć "klimat", podnosisz (znacznie) koszty zbliżając się do ceny ścian z grubych bali. Poza tym taka przegroda z płyt jest skuteczna tylko wtedy gdy jest "pełna" tzn nie ma luk, przerw szczelin itp a o to niełatwo.


Po drugie, kwestia ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe jek najbardziej sprawdzi się w domuz bala. Polecam (ale nie jestem specjalistą) podłogowe akumulacyjne , bo domy szkieletowe słabo akumulują ciepło .

Aha, i co sądzicie o firmie Damir z Wawy - paręnaście stron temu ktoś podał do niej linka i mają całkiem niezłe ceny na domy szkieletowe. Czy ktoś z nimi budował/rozmawiał/miał kontakt? Jakieś opinie?
Nie znam więc nie mam opinii.
Powodzenia

Wojciech Nitka
27-10-2005, 15:54
Różne opinie na temat firmy Damir znajdziesz tu - http://www.szkielet.pl/forum/viewforum.php?f=6&sid=f4657212bb311a8b22ea74d5cf70078d

gregory28
27-10-2005, 18:00
dzisiaj rozmawiałem z wykonawcą domów drewnianych z bali i dowiedziałem się że bali nie można suszyć komorowo gdyż sie pokręcą i nienadają sie wtedy do niczego jedynie można je seonować.Cy to prawda ?

Wojciech Nitka
27-10-2005, 18:41
Najpierw trzeba się zastanowić co daje suszenie.

Po pierwsze - przyspiesza schnięcie bali, co wydaje się być oczywistym, tym bardziej, że kiedyś górale sezonowali bale i nawet ponad 10 lat.
Po drugie - bale wysuszone, po obróbce, raczej zachowują swoje wymiary; podczas suszenia drewno traci swoje wewnętrzne siły i nie podlega już większemu skręcaniu się i pękaniu,
Po trzecie - suszenie komorowe w temperaturze ok. 60-70 stopni C zabija, mogące sie znajdować w drewnie, zarodniki grzybów, larwy owadów; suszenie jest więc swego rodzaju impregnacją,

A po czwarte - bale naprawdę trzeba umieć suszyć by w jego trakcie drewno nie pękało i nie wykręcało się.

Teraz decyduj z jakich bali będziesz budował.

startom
09-11-2005, 08:22
Ja mam z bali suszonych komorowo i jak na razie wszystko jest ok.Bale się nie skręcają, mam wspaniały zapach drewna w domu oraz sam dom utrzymuje stałą wilgotność powietrza w okolicy 50%.Cieplutko i przyjemnie - lepiej nie trzeba.Dla budujących domy z użytkowym poddaszem - nie tylko z bali - gdzie są wykorzystywane stropy drewniane - przemyślcie dobrze kwestię izolacji akustycznej pomiędzy kondygnacjami.U mnie niestety nie przemyślałem tego dokońca i odgłosy stukania, przesuwania(np. krzesło) - głównie basy - są mocno słyszalne na parterze.Można się przyzwyczaić - tylko po co:).
startom

jurand79
09-11-2005, 18:22
Ja mam z bali suszonych komorowo i jak na razie wszystko jest ok.Bale się nie skręcają, mam wspaniały zapach drewna w domu oraz sam dom utrzymuje stałą wilgotność powietrza w okolicy 50%.Cieplutko i przyjemnie - lepiej nie trzeba.Dla budujących domy z użytkowym poddaszem - nie tylko z bali - gdzie są wykorzystywane stropy drewniane - przemyślcie dobrze kwestię izolacji akustycznej pomiędzy kondygnacjami.U mnie niestety nie przemyślałem tego dokońca i odgłosy stukania, przesuwania(np. krzesło) - głównie basy - są mocno słyszalne na parterze.Można się przyzwyczaić - tylko po co:).
startom

Jak wykonałeś strop? Mógłbyś podać jakieś szczegóły/naszkicować przekrój?

Sebastiano
14-11-2005, 18:56
Witam serdecznie zwolenników drewnianych domków

Forum przeglądam od dosyć dawna - choć aktywnie dopiero od dziś. Więcej udziela się tu moja kochana żonka którą pozdrawiam :D

My póki co walczymy z papierologią i urzędnikami - ich "współpraca" z petentem i klientem mnie przeraża - i smuci to, że zawalają się przez nich wszystkie terminy. Miałem nadzieję, że w listopadzie zdążę "wylać" ale coraz bardziej się to oddala - a mrozy się zbliżaja...a myśleliśmy, że do wiosny nasza chatka drewnianka będzie stała.

pozdrawiam wszystkich
_________________
Sebastian
------------------------
Wybuduję i przeżyję

Sebastiano
16-11-2005, 18:44
interesuje mnie kwestia zabezpieczania preparatem FOBOS M2 ścian z bala kwadratowego, czterostronnie struganego, które będzie pokryte REMMERSEM - czy jest to sensowne czy zbyteczny wydatek dla poprawienia psychiki odnośnie zabezp. ppoż - z taką opinią się spotkałem dlatego pytam - pozdrawiam

Wojciech Nitka
16-11-2005, 19:01
Musisz popytać producentów powyższych środków - czy oba środki można łączyć.
Według mnie - raczej nie; Fobos M2 jest środkiem solnym, a środki Remmersa są środkami rozpuszczalnikowe.

A tak poza tym - lepszym środkiem od Fobos M2 jest Fobos M4 - chroni przed przed ogniem, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi oraz owadami.

Sebastiano
16-11-2005, 19:09
dziękuję :D

to mam kolejną zagwostkę do rozwikłania

Sebastiano
17-11-2005, 20:30
już wyjaśniłem kwestię Fobosa z wykonawcą - po prostu się nie zrozumieliśmy :D
REMMERSem będą pokryte bale natomiast FOBOS idzie na zabezpieczenie elementów wewnętrznych domu

memphis17
19-11-2005, 15:32
witam wszystkich balowiczów!!!

przeczytałem cały temat :o i zajęło mi to trochę czasu , ponieważ robiłem notatki.Jestem pod wielkim wrażeniem.
wraz z żoną mamy zamiar postawić dom z bali 200-220mm. jesteśmy na etapie zakupu działki, ale projek mamy już upatrzony :wink:

memphis17
19-11-2005, 15:37
jestem ciekaw jak sie mieszka tym co już zbudowali??

mam pytanko do startom jaka firma budowała Twój domek i czy jesteś zadowolony z ich pracy? jeśli tak to może jakiś namiar na nich na priv

gregory28
19-11-2005, 16:37
właśnie mało jest wypowiedzi tych którzy już mieszkają w balach.bardzo proszę o doswiadczenia które was teras spotykają te dobre i złe.

memphis17
22-11-2005, 17:53
chyba wszyscy balowicze zapadli w sen zimowy :roll:
rozmawiałem dziś z firmą logpol; jak na razie miłe zaskoczenie, około dwóch tygodni mam poczekac na wycene a potem zobaczymy.

startom
25-11-2005, 09:50
Cześć.
Nie wszyscy śpia, niektórzy wykończają swój domek, a on ich :D .
Do Juranda79:
strop mój tudno mi narysować , ale spróbuję go opisać:
patrząć od strony parteru, pierwszą warstwą są okrągłe belki rozmieszczone co 60 cm ułozone na przemian w trzech rzędach - w ten sposób tworzą warstwę nośną stropu.Do belek przybite są deski (pióro-wpust) tworząc od strony parteru sufit, a od strony poddasza tzw. podłogę techniczną.Na tej podłodze mam ustwione legary i do nich przykręcone deski podłogi właściwej dla poddasza.Przestrzeń pomiędzy podłogą techniczną a podłogą użytkową mam wypełnioną ekifibrem.Legary mam wysokości 8cm - uważam że za mało, poza tym ekofiber dobrze tłumi dźwięki wysokie, ma problemy z basami.Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby użycie cięższego materiału - np. gliny.Widziałem takie rozwiązanie(z gliną) w jednym domku i to się sprawdziło - niestety po wybudowaniu mojego domku :cry: .
Trochę teraz ogólnych uwag, może Wam się przydadzą, ja to już przeszedłem i o pewnych rzeczach wcześniej nie wiedziałem.
Dom mam zbudowany z bali okrągłych, z ostatkiem.Bale są specjalnie podtaczane, aby uzyskać bardziej szczelną ścianę, łączenie bali następuje w narożnikach, bądź też na długości ściany za pomocą tzw ozdobników.Poszczególne bale są kołkowane , a w ozodobnikach dodatkową skręcane na śruby - zapobiega to skręcaniu się bali.Warto przemyśleć miejsca, w których śruby mają się znaleźć, tak aby po wybudowaniu domu był do nich dostęp.Ja popełniłem kilka błedów - tzn moi wykonawcy, i kilka śrub umiescili mi w ścianie.Po wybudowniu dachu i wykończeniu poddasza nie mam do nich dostępu.Śruby należy dokręcać, gdyż dom osiada, i powinny być skręcane równomiernie.
Pomiędzy bale mam włożoną włókninę, w celu doszczelnienia ścainy - super rozwiązanie, przez ścianę nic nie przechodzi - przy wietrznej pogodzie nic nie czuć, ale w miejscach łączenia bali na długości i w narożnikach,zdarzało się że włóknina była za krótka lub wogóle jej nie było - jest wtedy problem, trzeba samemu to doszczelniac.Nie jest to trudne, ale czasochłonne, nie zawsze się znajdzie na to chwilkę.Warto to dopilnować w czasie budowy.
Okna - u mnie w domu obecnie mam z tym największy problem.W otworach okiennych w pionach wycięte są specjalne otwory na tzw. ślizgi.Okna montuje się do ślizgów - zabezpieczenie przed osiadaniem domu, inaczej dom mógłby uszkodzić okna.Moi wykonawcy przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą wykończyli niezbyt uważnie i teraz przy wietrznej pogodzie dmucha zimne powietrze do domu.Warto patrzeć na montaż - niech montujący nie oszczędza na piance - lepiej ją dociąć niż później żałować.
Fundament - chyba najważniejsza cześć domu.Funadment musi być zrobiony idalnie równo - w przeciwnym razie dom może się złożyć niezbyt dobrze - mogą nastąpić szpary w zamkach.Wygląda to nieciekawie.
Na razie tyle.Będziecie mieli pytania- śmiało piszcie, ja już przeszedłem etap budowy domu za bala.Ogólnie jestem bardzo zadowolony, dom przeszedł moje największe oczekiwania.Jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach"
startom

fredx
25-11-2005, 20:12
dzien dobry, bardzo mi sie tez podobaja domy z bali, szczegolnie z bali "naturalnych", tylko okorowanych, widzialem takie piekne domy w kanadzie... czy ktos ma jakies informacje o takich domach ?
Dziekuje

jurand79
25-11-2005, 21:10
Dzieki startom za cenne informacje :wink:
Ja bede budowal z bala prostokatnego laczonego na podwojne obce piora, pomiedzy ktorymi bedzie welna mineralna/wloknina.
Co mnie obecnie martwi to kwestia zachowania naturalnego koloru drewna. Czyms trzeba to z zewnaterz zaimpregnowac, tylko czym, zeby nie popaprac jakims ciemnym kolorem elewacji??? W srodku bale beda szlifowane i nasaczane naturalnym woskiem - problem odpada... Na poczatku myslalem o "przeleceniu" chaty od zewnatrz raz na rok, dwa woda z szarym mydlem - tak jak to robili gorale, tylko czy to uchroni mnie przed robalami, grzybami itp? :( Kto to wie??? Kto mi na to odpowie???
A moze przed woskowaniem takze czyms od srodka zaimpregnowac? Hmm... Sam nie wiem - nie chcialbym "zapachu" chemii wewnatrz. Wolalbym czuc drewno + wosk (ach ta dziadkowa pasieka... :) - pszczolki sa po prostu piekne...) Co wy na to - specjalisci? Co moglibyscie poradzic do zabezpieczenia drewna tak, zeby nie utracilo kolorku? Walory p-pozarowe oczywiscie maja znaczenie, chocby w kwestii ubezpieczenia...

Wojciech Nitka
25-11-2005, 21:17
Szukasz impregnatów do drewna - popatrz - http://osmo.com.pl - nowe, na naszym rynku impregnaty do drewna.

jarator
25-11-2005, 22:14
Startom może dzisiaj mi powiesz co to jest ta włóknina i jakiej wielkości szpary można tym upchać.

EDZIA
26-11-2005, 10:57
Dzieki startom za cenne informacje :wink:
Ja bede budowal z bala prostokatnego laczonego na podwojne obce piora, pomiedzy ktorymi bedzie welna mineralna/wloknina.
Co mnie obecnie martwi to kwestia zachowania naturalnego koloru drewna. Czyms trzeba to z zewnaterz zaimpregnowac, tylko czym, zeby nie popaprac jakims ciemnym kolorem elewacji??? W srodku bale beda szlifowane i nasaczane naturalnym woskiem - problem odpada... Na poczatku myslalem o "przeleceniu" chaty od zewnatrz raz na rok, dwa woda z szarym mydlem - tak jak to robili gorale, tylko czy to uchroni mnie przed robalami, grzybami itp? :( Kto to wie??? Kto mi na to odpowie???
A moze przed woskowaniem takze czyms od srodka zaimpregnowac? Hmm... Sam nie wiem - nie chcialbym "zapachu" chemii wewnatrz. Wolalbym czuc drewno + wosk (ach ta dziadkowa pasieka... :) - pszczolki sa po prostu piekne...) Co wy na to - specjalisci? Co moglibyscie poradzic do zabezpieczenia drewna tak, zeby nie utracilo kolorku? Walory p-pozarowe oczywiscie maja znaczenie, chocby w kwestii ubezpieczenia...

Jak wiesz ja niczym nie zabezpieczałam ścian wewn. przed woskowaniem własnie z powodu ograniczenia chemii.
Co do zabezpieczenia zewn. ścian ..trudno coś poradzić, ja popełniłam niewybaczalny błąd ale gdybym teraz miała coś wybrać rozważałabym opcję bezbarwnego lakieru matowego, który pozwala na zachowanie naturalnego koloru drewna i powolne jego ciemnienie. Ewentualnie olej do użytku zewn. Albo fobos i coroczne wiosenne mycie i tu zdania są podzielone czym, wodą z szarym mydłem, czy roztworem soli kuchennej.

Jeżeli chodzi o walory p.poż to hmmm, nie ma skutecznego środka na niepalność są jedynie opóźniacze.
Moja ubezpieczalnia nie brała opcji zabezpieczenia domu środkami p.poż pod uwagę, ważniejsze dla nich są czujniki dymowe.
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa technologia /drewniany-wyższa/ i fakt czy dom jest zamieszkały, czy w budowie/ w budowie też wyższa/

pozdrawiam

Edzia

francuz
26-11-2005, 17:38
czesc wam !

Jurand : ja tez szukam od dawna cos zeby drzewo zostal w naturalnym kolorze... naj jasniesze impregnat to kolor sosna=pomaranczowe, tak to mozna lakierem bezbarwnym ale za kilka lat raczej trzeba skrobac !, no i wlasnie tez myslalem o myciu domu raz lub dwa razy rok jak w gorach...tez wazne rzecz jest zeby dach mial szeroke okapy, i zeby dom byl dobrze osloniete od wiatru i deszcz (zachod)

Jeszcze mozna zostawic bez niczego (najwyzej soli boru), widzialem takie domy, calkiem dobrze wygladaly no ale wlasnie miely te okapy...
Jescze cos widzialem u mie we francji , nazywa sie Textrol firma rustol, niby bezbarwny i sie nie skrobie za kilka lat, jeszcze popatrze...

Startom, dzieki za wszytkie porady techniczne !, napisz jak sprawdza sie kominek, czy dlugo domek zostanie cieplo po zgaszeniu ?

fredx podaje cie strona pana trochanowskiego :

http://logs.com.pl

i jeszcze ta strone :

http://logassociation.org

narazie, przepraszam za bledow po polsku !

francuz
26-11-2005, 19:15
jurand ! jeszcze patrz wlasnie tutaj :

http://logassociation.org/resources/index.php

sa ta ciekawe artikuly o wykonczenie scianie z drewna na zewnatrz, no i inne fajne informacje...

narazie !

jonka
26-11-2005, 19:43
jestem architektem
rowniez marze o domu z bali, mimo, ze projektuje ZUPELNIE INNE DOMY
i wnetrza..

jakie jest wasze zdanie na taki temat: jesli nie ma specjalnych ograniczen finansowych i kogos stac /nie mowie, niestety o sobie/ na dom finski - warto zainwestowac w tamtejsze drewno, ich precyzje i solidnosc? czy jednak promowac swoje-polskie?
na logikę-ich drewno musi byc lepsze..rosnie w bardziej surowym klimacie, wolniej itp :roll: :roll:

Wojciech Nitka
26-11-2005, 20:26
http://logassociation.org

Na tych stronach znajdziesz polską flagę i trochę informacji w języku polskim, w tym link na stronę - http://logassociation.org/translations/polish/standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf które opublikowane zostały w wydawanym przez nas Katalogu Budownictwa Drewnianego '2005. Znajdziesz je też na stronach - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=bale

Centrum Budownictwa Szkieletowego, jako członek International Log Builders' Association dostało pozwolenie na przetłumaczenia i opublikowanie tych standardów.

jonka
26-11-2005, 22:37
panie wojciechu,
a co mi pan poradzi? bo wlasnie walcze z klientem?
oczywiście w sprawie drewno finskie vs polskie. :(

piotr.nowy
27-11-2005, 13:47
Ja tam myślę , że polskie. Nie z czystego patriotyzmu. Ostatnio czytałem sporo o drewnianych pokryciach dachowych i między innymi trafiłem na opinię , że w polskich warunkach nie bardzo sprawdzają się gonty z niektórych obcych-teoretycznie bardziej odpornych- gatunków drewna. Z materiałem na ściany może być podobnie. Nie twierdzę oczywiście ,że fińskie drewno się rozleci pod Wrocławiem czy Krakowem, ale myślę że w naszych warunkach polskie drewno jest absolutnie wystarczająco dobre. Bardziej, duuuużo bardziej zwracałbym uwagę na umiejętności ludzi , którzy to drewno zamieniają w dom.

piotr.nowy
27-11-2005, 13:52
Co mnie obecnie martwi to kwestia zachowania naturalnego koloru drewna. Czyms trzeba to z zewnaterz zaimpregnowac, tylko czym, zeby nie popaprac jakims ciemnym kolorem elewacji??? W srodku bale beda szlifowane i nasaczane naturalnym woskiem - problem odpada... Na poczatku myslalem o "przeleceniu" chaty od zewnatrz raz na rok, dwa woda z szarym mydlem - tak jak to robili gorale, tylko czy to uchroni mnie przed robalami, grzybami itp? :( Kto to wie??? Kto mi na to odpowie???

Jurand - jedną z odpowiedzi znajdziesz na stronie podanej przez francuza : http://logs.com.pl . Zdaje się ,że właścicielowi firmy też zależy na naturalnym wyglądzie drewnianych domów co potwierdzają zdjęcia z realizowanych budów a w opisie jest napisane co stosuje do zabezpieczenia ścian. :wink:

jonka
27-11-2005, 18:04
sadze, ze masz na mysli egzotyczne rodzaje drewna, ktorych ja nie polecam i nie przepadam..
natomiast sosna, tyle ze rosnaca w finlandii..??? chyba bedzie lepsza..

ale zgadzam sie, ze przede wszystkim jakosc obrobki,montażu a ten bedzie i tak polski

hmm :-?

Wojciech Nitka
27-11-2005, 18:27
panie wojciechu,
a co mi pan poradzi? bo wlasnie walcze z klientem?
oczywiście w sprawie drewno finskie vs polskie. :(


Ponad rok temu miałem przyjemność, wraz z grupą polskich budowniczych domów drewnianych, w tym i z bali, odwiedzić firmę Honka w Finlandii. Mówi się o niej, że to największy na świecie producenta domów z bala.
I tu muszę powiedzieć, że polskie firmy w żadnym stopniu nie czuły się gorsze, tak w temacie jakości jaki i ilości budowanych domów. Okazało się bowiem że Honka jedynie wytwarza bale i przycina je według danych projektów, a montażem zajmują się już inne firmy.

Naprawdę, głowy chylić przed polskimi firmami. Oczywiście nie przed wszystkimi. Ale na naszym rynku mamy naprawdę kilka dobrych firm.

lechul1
28-11-2005, 21:07
mam zamiwr budować dom z bala ale jaki? Bal 25 cm? czy bal 14cm ale dwa razy z wełną w środku?
czy ktoś zbudoqwł/ buduje dom typu czata z wasco?
:oops:

jonka
29-11-2005, 21:41
panie wojciechu,
a co mi pan poradzi? bo wlasnie walcze z klientem?
oczywiście w sprawie drewno finskie vs polskie. :(


Ponad rok temu miałem przyjemność, wraz z grupą polskich budowniczych domów drewnianych, w tym i z bali, odwiedzić firmę Honka w Finlandii. Mówi się o niej, że to największy na świecie producenta domów z bala.
I tu muszę powiedzieć, że polskie firmy w żadnym stopniu nie czuły się gorsze, tak w temacie jakości jaki i ilości budowanych domów. Okazało się bowiem że Honka jedynie wytwarza bale i przycina je według danych projektów, a montażem zajmują się już inne firmy.

Naprawdę, głowy chylić przed polskimi firmami. Oczywiście nie przed wszystkimi. Ale na naszym rynku mamy naprawdę kilka dobrych firm.

BARDZO DZIEKUJE! :P

aiowszem
29-11-2005, 21:52
mam zamiwr budować dom z bala ale jaki? Bal 25 cm? czy bal 14cm ale dwa razy z wełną w środku?
czy ktoś zbudoqwł/ buduje dom typu czata z wasco?
:oops:

tak, wiem coś o wasco.
generalnie są ok.
o szczegóły pytaj na priva

francuz
30-11-2005, 20:34
czesc wam, 8)

ciekawa strona o konserwacja drewna :

http://www.sychut.com/dockan/konserwacja.html

narazie !

lechul1
01-12-2005, 11:40
mam zamiwr budować dom z bala ale jaki? Bal 25 cm? czy bal 14cm ale dwa razy z wełną w środku?
czy ktoś zbudoqwł/ buduje dom typu czata z wasco?
:oops:

tak, wiem coś o wasco.
generalnie są ok.
o szczegóły pytaj na priva

mój adres [email protected] czekam na szczegóły

aiowszem
01-12-2005, 12:44
mam zamiwr budować dom z bala ale jaki? Bal 25 cm? czy bal 14cm ale dwa razy z wełną w środku?
czy ktoś zbudoqwł/ buduje dom typu czata z wasco?
:oops:

tak, wiem coś o wasco.
generalnie są ok.
o szczegóły pytaj na priva

mój adres [email protected] czekam na szczegóły

sprawdź sobie prywatne wiadomości tutaj na forum.

memphis17
05-12-2005, 22:21
Witam wszystkich balowiczów!

Mam pytanko do Pana Wojciecha Nitki: co Pan sądzi o balach z drzewa klejonego, czy trwałość takich bali jest porównywalna z litymi balami?

Z góry dziękuje i pozdrawiam

memphis17

leśny_ziutek
05-12-2005, 22:56
Dwa pytania:

1. Do tych, co przebrnęli przez uzgodnienia projektu domu z litego bala, bez dodatkowej izolacji, o grubości ściany poniżej 30 cm, czyli przewodność cieplna ściany wychodzi >0,5 W/(m2*K). Z tego co wiem, a jak widać wiem niewiele, takie ściany nie spełniają normy, która dla ścian jednowarstwowych zakłada maksymalny współczynnik przewodności cieplnej właśnie na poziomie 0,5 W/(m2*K). Czy macie to jakoś określone w projekcie, a jeśli tak to jakie wartości?

2. Drugie pytanie, do tych co nie dość, że taki projekt uzgodnili, to już go wykonali i mieszkają. Mamy już zimę. Jak się grzeje domek, w którym ścianki mają ok. 0,8 W/(m2*K)? Są już jakieś wrażenia? Jakie zużycie wychodzi?

Ogólnie wiele czytałem o domach wykonywanych z bali drewnianych średnicy <30 cm lub płazów 20 cm (zwykle te wartości podawane są dla drewna mokrego, czyli przed skurczem, po skurczu może być nawet 6% mniej). Wszyscy zwolennicy tej technologii piszą, że choć ściany jako takie może nie spełniają normy, to jednak dom jako całość jest bardzo ciepły. Fakt, że ściany to nie wszystko, ale norma normą, więc jak to jest? :roll:

startom
06-12-2005, 10:05
Jest poprostu ciepło.Ogrzwam dom kominkiem z płaszczem wodnym i obecnie przy temp. na zewnątrz ok.-5 stopni rozpalam ok. 17:00 i pali się aż zgaśnie(ok.3 w nocy).Temp w domu to około 22 stopni jak pali się w kominku i ok.19 stopni jak się nie pali :D .
Co do dokumentacji - w projekcie oprócz ściany z bali zaznaczoną miałem izolację z wełny min., której nie zainstalowałem.Z moich, krótkich co prawda, obserwacji mogę potwierdzić, iż ważna jest izolacja dachu.U niektórych moich sąsiadów śnieg już opadł z dachu - przypuszczam, że jest podgrzwany od dołu - a u mnie leży, jedynie przy kominie stopniało.
startom

Wojciech Nitka
06-12-2005, 10:31
Mam pytanko do Pana Wojciecha Nitki: co Pan sądzi o balach z drzewa klejonego, czy trwałość takich bali jest porównywalna z litymi balami?

Bale z drewna klejonego mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli stosować się będzie odpowiednią technologię, która zapewni, że poszczególne elementy bali nie będą się rozklejać. A na to się składa: jakość kleju, technika klejenia. Niestety, nie da się tego robić w warunkach chałupniczych, bez wcześniejszych badań, co próbują robić niektóre firmy.

Stosowanie bali klejonych w poważnym stopniu może wpłynąć na obniżenie kosztów budynku "domu z bali".

m.dworek
06-12-2005, 10:56
po co wam te domy z drewna?
co wy tu ameryke chcecie zrobic?
popatrzcie co sie dzieje ze takimi domkami po powodzi w luisianie

no i koszty- przeciez tu nie ma na prawde duzych roznic meidzy cegla a klokiem- jedyna roznica to ze klocek gorszy
dom musi miec akumulacyjnosc cieplna a domy z bali ..... szkoda gadac

ci ktorzy zostali zarazeni ta idea- wezcie wrzuccie luz, budujecie dom a nie karmik dla ptaszkow

memphis17
06-12-2005, 12:41
witam
Dziękuję Panie Wojtku za szybką odpowiedź

a pan m.dworek to chyba za długo już mieszka w swoim dworku i pewnie już świeci od promieniowania jakie emitują materiały budowlane, zresztą domy z bali buduje się dla siebie, dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia

m.dworek
06-12-2005, 13:38
witam
Dziękuję Panie Wojtku za szybką odpowiedź

a pan m.dworek to chyba za długo już mieszka w swoim dworku i pewnie już świeci od promieniowania jakie emitują materiały budowlane, zresztą domy z bali buduje się dla siebie, dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia

tak....
smrod i stechlizna jest baaardzo zrdowa ;)

EDZIA
06-12-2005, 14:32
Leon, proszę tu nie siać wrogiej propagandy. :wink:
Wiele lat mieszkałam w dużym domu murowanym, od niedawna mieszkam w drewnianym i za nic w świecie nie wróciłabym ze swojego "karmnika dla ptaszków" na salony murowańca.

pozdrawiam

Edzia

m.dworek
06-12-2005, 14:46
a moglabys wyjawic dlaczego?
co cie tak urzeklo w karmiku?

EDZIA
06-12-2005, 15:04
Ehh, to trudno opisać słowami...

Klimat, zapach...bardzo dobrze się relaksuje w otoczeniu drewna, działa uspakajająco ...po prostu jest fajnie, przytulnie nawet bez mebli i innych bajerów.

pozdrawiam

Edzia

Sebastiano
06-12-2005, 16:36
pozdrawiam Edzia - drewno to drewno. Sami jesteśmy na etapie budowy z bala kwadratowego z ociepleniem - i nie mamy zamiaru narzekać

aczkolwiek w przeciwieństwie do niektórych - toleruję ludzi inaczej budujących :D

memphis17
06-12-2005, 22:32
witam Edziu!

Widzę że jesteś bardzo zadowolona z domku, a czy z firmy również jesteś zadowolona??
Widziałem zdjęcia Twojego domku na ich stronie miał wtedy jeszcze " ładne" dziury między balami. Czy firma jest godna polecenia , można się z nimi dogadać???
prowadzę z nimi narazie wymianę korespondencji, mam zamiar budować domek L-44 a co z tego wyjdzie zobaczymy

Pozdrawiam
memphis17

memphis17
06-12-2005, 22:36
Panie Leonie!

Każdy mieszka tak jak lubi (lub jak sytuacja pozwala) a My tu akurat lubimy domy z bali, zresztą taka już ludzka natura każdy lubi co innego.

Pozdrawiam
memphis17

leśny_ziutek
07-12-2005, 11:26
po co wam te domy z drewna?
co wy tu ameryke chcecie zrobic?
popatrzcie co sie dzieje ze takimi domkami po powodzi w luisianie
Ta argumentacja to mam nadzieję jest żart, a nie próba rozpoczęcia rzeczowej dyskusji :lol:
Akurat po Leonie spodziewałem się czegoś innego.

Kontrargument w tym samym stylu: po pierwsze amerykański lekki szkielet to nie to samo co podhalańska płazówka lub skandynawski bal. Po drugie popatrzmy na Podhale, tam raczej nikt Ameryki nie robi, a domy stoją i to w całkiem "ciekawym" klimacie, w większości budowane z nieocieplonych płazów 16-18 cm. To właśnie jest interesujące, jak to możliwe i o tym powinna być ta dyskusja.

Ze 2 razy, na zimowym urlopie, mieszkałem w takim domku tylko, że wtedy jakoś się nie zastanawiałem dlaczego w środku było ciepło, gdy tymczasem na zewnątrz bywało nawet -18 C przez kilka dni. Może gospodynie dawała do pieca 2 x tyle co zwykle, bo miastowi przyjechali, a może to jakieś własności samej konstrukcji.

A wracając do mojego pytania - jedną odpowiedź już mam: projekt zakładał ocieplenie ściany, tak aby spełniona była norma przewodności, w tym przypadku <0,3 W/(m2*K) dla ścian wielowarstwowych, a startom po prostu izolacji sobie nie wykonał i mieszka w ścianach, które tak na oko mają 0,8 W/(m2*K). Tylko czy to jest zwykła praktyka (ktoś jeszcze tak ma)? Bo jak się czyta oferty, to piszą wyraźnie: "ściana z pełnego bala prostokątnego gr. 20 cm, nie wymaga ocieplenia" lub "ściana z bala okrągłego śr. 25 cm, nie wymaga ocieplenia". Czy może być tak wpisane w projekcie, czy może jednak projektant zawsze projektuje w takim przypadku ocieplenie, którego po prostu się nie wykonuje?

piotr.nowy
07-12-2005, 11:48
Może być wpisane w projekcie. Projektant oblicza dodatkowo kolejny tajemniczy współczynnik. Zapotrzebowanie domu na energię czy jakoś tak. Znaczenie ma kilka rzeczy m.innymi akumulacyjność ścian z bali .

leśny_ziutek
07-12-2005, 12:18
No właśnie, też tak myślałem, że może być jeszcze jakiś parametr dla budynku jako całości.

Jeśli zaprojektuje się dobre ocieplenie poddasza i podłogi, to może dom z nieocieplonymi ścianami parteru, nie spełniającymi normy na ściany, spełnia tą całościową normę dla budynku i to wystarcza. Tylko jak to jest dokładnie? Może ktoś ma tak wyliczone we własnym projekcie i może się podzielić tą informacją na forum?

Wojciech Nitka
07-12-2005, 14:09
Na temat izolacyjności cieplnej domów z bali pełnych i bali z dodatkową warstwą ocieplenia proponuję poczytać - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=2 i następne.

piotr.nowy
07-12-2005, 14:17
No właśnie : BILANS CIEPLNY BUDYNKU. :P

leśny_ziutek
07-12-2005, 18:23
Ok. Dotarłem do przepisów - oto odpowiednie fragmenty:

§ 328. Budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość energii cieplnej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

§ 329. 1. Dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego wymagania określone w § 328 uznaje się za spełnione,
jeżeli wartość wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym, wyrażone ilością energii przypadającej w ciągu roku na 1 m3 kubatury ogrzewanej części budynku, jest mniejsza od wartości granicznej E0,
a także jeżeli przegrody budowlane odpowiadają wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz innym wymaganiom określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

2. Dla budynku jednorodzinnego wymagania określone w § 328 uznaje się za spełnione, jeżeli:

1) wartość wskaźnika E, o którym mowa w ust. 1, jest mniejsza od wartości granicznej E0 oraz jeżeli przegrody budowlane odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2 załącznika do rozporządzenia lub

2) przegrody budowlane odpowiadają wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz innym wymaganiom określonym w załączniku do rozporządzenia.

Jak widać mamy do wyboru, albo odpowiednią izolacyjność ścian, albo roczne zużycie energii mniejsze niż wartość graniczna, przy pewnych założeniach co do ścian zewnętrznych. Te założenia mówią o odpowiedniej szczelności ścian, oraz konieczności utrzymywania na ich powierzchni temperatury o 1 C wyższej od punktu rosy.

Więc jeśli nieizolowana ściana z bali jest tak zaprojektowana, że jest szczelna i ma na tyle ciepłą powierzchnię, że woda się na niej wykroplić nie może, to wystarczy tylko tak dobrać ocieplenie dachu, podłogi i przenikalność okien, aby nie przekroczyć określonego w normie wskaźnija zużycia energii.

Hm... sam sobie odpowiedziałem, ale dzięki za naprowadzenie :D

jurand79
07-12-2005, 22:46
Hohoho :):):)
Dawno tu nie zaglądałem (ogrom pracy w pracy i po pracy :( )i mam co nadrabiać :wink: Nawet Edzia powróciła!!! :) POZDRAWIAMY Z ŻONKĄ SERDECZNIE :lol: Mieszkasz już w domkku czy nadal tylko pomieszkujesz?
Jakiś "wichrzyciel" wrzuca kamyki do ogródków "balowiczów" ale widzę, że nie dajemy się prowokować - tak trzymać! :wink:
Mój projekt jest już gotowy - czekam na pozwolenie na budowę (wniosek złożony). Z braku czasu nie mogę wysmarować wymagań dla wkonawcy :( żeby mógł sporządzić kosztorys. Ech... życie.......

POZDRAWIAM BALOWICZÓW (obecnych i przyszłych :wink: )

Loxia
08-12-2005, 22:41
ufff...
przebrnęłam..
niech mi ktoś da zobaczyć i dotknąc bo niewierny Tomasz ze mnie :)
strasznie podobają mi się te domy a i mojemu mężowi też co jest sukcesem :)
na razie przeglądam oferty róznych firm.
dostałam kosztorys z ekodomu z Pruszkowa na tę chałupkę co grała w "nigdy w życiu" 165 tys. bez wodotrysków ale cena do przyjęcia.
tylko tam bale 14cm + ocieplenie od wewnątrz a tu czytam że lepiej brać powyżej 20cm i bez ocieplenia.
mam mały galimatias w głowie. ceny są zachęcające. tempo robót ma nibagatelne znaczenie.
idę oglądac zdjęcia z budowy :)

domek_nad_jeziorem
08-12-2005, 22:56
ufff...
przebrnęłam..
niech mi ktoś da zobaczyć i dotknąc bo niewierny Tomasz ze mnie :)
strasznie podobają mi się te domy a i mojemu mężowi też co jest sukcesem :)
na razie przeglądam oferty róznych firm.
dostałam kosztorys z ekodomu z Pruszkowa na tę chałupkę co grała w "nigdy w życiu" 165 tys. bez wodotrysków ale cena do przyjęcia.
tylko tam bale 14cm + ocieplenie od wewnątrz a tu czytam że lepiej brać powyżej 20cm i bez ocieplenia.
mam mały galimatias w głowie. ceny są zachęcające. tempo robót ma nibagatelne znaczenie.
idę oglądac zdjęcia z budowy :)

Słuchaj Pana Nitki, a skończysz w szkieletowym (ku jego zadowoleniu).

Wojciech Nitka
08-12-2005, 23:21
Słuchaj Pana Nitki, a skończysz w szkieletowym (ku jego zadowoleniu).

Zapraszam Cię - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=index

Loxia
08-12-2005, 23:24
Zapraszam Cię - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=index

byłam. stamtąd czerpię moją wiedzę. tylko szkieletowych to mój mąż się boi, że przyjdzie sąsiad z siekierą i mu porąbie..

annanatali
09-12-2005, 13:42
Loxia :
tylko tam bale 14cm + ocieplenie od wewnątrz a tu czytam że lepiej brać powyżej 20cm i bez ocieplenia,

No właśnie tutaj tylko te opcje chodzą, aż wstyd się przyznać, ze się buduje z cieńszych i się ociepla. Ja np. będę ocieplała od zewnątrz.

Ludzie w moim otoczeniu tak mają, mieszkają i jest im ciepło. Stare domy też tak stoją już wiele, ba kilkadziesiąt lat.

Zastanawiam się tylko nad wykuszem w domu drewnianym. Jak to dobrze zrobić?

EDZIA
09-12-2005, 15:24
Hohoho :):):)
Dawno tu nie zaglądałem (ogrom pracy w pracy i po pracy :( )i mam co nadrabiać :wink: Nawet Edzia powróciła!!! :) POZDRAWIAMY Z ŻONKĄ SERDECZNIE :lol: Mieszkasz już w domkku czy nadal tylko pomieszkujesz?
Jakiś "wichrzyciel" wrzuca kamyki do ogródków "balowiczów" ale widzę, że nie dajemy się prowokować - tak trzymać! :wink:
Mój projekt jest już gotowy - czekam na pozwolenie na budowę (wniosek złożony). Z braku czasu nie mogę wysmarować wymagań dla wkonawcy :( żeby mógł sporządzić kosztorys. Ech... życie.......

POZDRAWIAM BALOWICZÓW (obecnych i przyszłych :wink: )

Jurand...Dziękuję za pozdrowienia :D ,
Pozdrawiam również Żonkę i Ciebie :D .

Ja cały czas tu jestem, choć przyznaję, że rzadko się ostatnio odzywam.
Ale sprawa wymagała interwencji więc się odezwałam i broniłam "Balowiczów" :wink:
Już mieszkam w weekendy i tak zostanie do wiosny. :roll:

pozdrawiam

Edzia

selimm
09-12-2005, 15:33
Wojtek ładny masz ten domek ......tylko okolica jakby ......... :lol:

EDZIA
09-12-2005, 15:48
witam Edziu!

Widzę że jesteś bardzo zadowolona z domku, a czy z firmy również jesteś zadowolona??
Widziałem zdjęcia Twojego domku na ich stronie miał wtedy jeszcze " ładne" dziury między balami. Czy firma jest godna polecenia , można się z nimi dogadać???
prowadzę z nimi narazie wymianę korespondencji, mam zamiar budować domek L-44 a co z tego wyjdzie zobaczymy

Pozdrawiam
memphis17

I z domku i z firmy jestem zadowolona poza jednym ALE.
Dość mocno popękane bale. Nie wiem gdzie tkwi bład w sztuce.
Widziałam inne ich domy i tego nie było, moje drewno było ze ścinki zimowej...byliśmy na miejscu 7 grudnia kiedy zostało przywiezione do firmy. Dom stawiany był w lutym.

Aha a dziury są już "pooptykane" jak tu widać na tym kawałku ściany

http://foto.onet.pl/upload/27/37/_542833_n.jpg

Nie wiem jak teraz z nimi jest, bo z tego co się dowiedziałam dużo budują za granicą, ale za moich czasów byli rzetelni.

pozdrawiam

Edzia

Loxia
10-12-2005, 11:31
czy znacie firmę Nord Line z Rzeszowa?
http://www.nordline.pl/pl/index.html

strasznie mi się spodobał ten domek

http://www.nordline.pl/pl/produkcja/dcaloroczne/z2.jpg

m.dworek
10-12-2005, 11:54
ja powaznie pytam co was tak pociaga w chacie z drewna
nie zebym sie chcial z kogos smiac
po prostu mnie to dziwi
ja zawsze kiedy musialem mieszkac w jakiejs chatce z drewna gdzies w gorach, albo na wsi to czulem sie tam bardzo zle
nie nawidzidze, jak podloga skrzypi, lub czuje jak sie ugina pod krokami
to samo sie tyczy schodow drewnianych
u siebie bede robil ale na metalowym szkielecie inaczej bym nei zaryzykowal

brzydki zapach jaki czesto towarzyszy takim budowlom tez nie przemawia na korzysc
to samo jesli chodzi o mozliwosc pozaru, czy powodzi- zamokniete drewno BAAAARRRDZOOO trudno wysuszyc i najczesciej trzeba wszystko rozebrac i zrobic od nowa

a co jest na plus???

Loxia
10-12-2005, 12:04
m.dworku no Tobie to przeszkadza a mi nie.
i to jest ta różnica. dla jednych jest przeszkodą to co dla drugich zaletą.
powodzi nie przewiduję - nie ten rejon świata a od pożaru trzeba się chronić.

memphis17
11-12-2005, 21:32
witam wszystkich balowiczów
Są gusta i guściki, jednym sie podobają domy z bali innym murowane, zresztą co by to było gdyby wkoło były same domy drewniane lub murowane..........

Mam pytanko do Pana Wojciecha Nitki:
czy w zgodzie z przepisami i prawem budowlanym jest, aby bale o grubości 25cm nie wymagały już docieplenia i żeby nie trzebabyło już nic kombinowac przy projekcie oraz czy słyszał Pan o firmie kanadyjskie domy ( www.kanadyjskiedomy.pl ) ; oni właśnie budują z bali 25cm ale domy letniskowe a ja chciałbym z takich bali ale całoroczny
Z poważaniem
memphis17

Wojciech Nitka
11-12-2005, 22:12
Tu - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=2 - pkt 2.1.4. Izolacyjność cieplna - znajdziesz odpowiedź.

Pozdrawiam

domek_nad_jeziorem
12-12-2005, 00:06
Tu - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=2 - pkt 2.1.4. Izolacyjność cieplna - znajdziesz odpowiedź.

Pozdrawiam

Teraz zauważyłem. Na ostatniej stronie w/w tekstu pisze Pan:

"Po drugie - grubość 10 cm wełny (przy balach grub. 60 mm) nie spełnia przepisowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych, warstwowych budynków mieszkalnych U = 0,32 W/m2K"

ale trochę niżej, przy rysunku pokazującym bal 44 mm, podane jest następujące wyliczenie:

"Układ warstw - U = 0,30 W/m2K
- bal grub. 44 mm
- folia wiatroizolacyjna
- izolacja cieplna grub. 100 mm
- folia paroizolacyjna
- boazeria grub. 19 mm"

zaraz potem:

"- okładzina z drewna grub. 60 mm,
- folia wiatroizolacyjna,
- izolacja cieplna grub. 100 mm
- opóźniacz pary wodnej,
- boazeria 20 mm
Taki układ warstw zapewnia współczynnik przenikania ciepła U = 0,29 W/m2K"

a na stronie drugiej, w tabelce pokazującej izolacyjność różnych typów ścian:

Bal grub. 70 mm
Izolacja grub. 100 mm
Bal grub. 20 mm
Grubość 190 mm
Współczynnik U 0.30 W/m2K

a chwilę wcześniej:

By spełnić wymagania normowe w zakresie izolacyjności cieplnej, dla budynków mieszkalnych, dlawarstwowych ścian zewnętrznych, (U < od 0,3 W/m2K), przy balach zewnętrznych grub. 80 mm, należy zachować następujący układ warstw ściany:
- bale zewnętrzne, grub. 80 mm
- pustka powietrzna, 20 mm
- folia ścienna, wiatroizolacyjna
- izolacja cieplna, grub. min. 120 mm
- opóźniacz pary wodnej (folia paroizolacyjna)
- płyty gipsowo-kartonowe lub boazeria wewnętrzna

Wytłuszczenia moje. Wynika z tego, że cieńszy bal ma większą izolacyjność cieplną niż grubszy, i że bal 44 mm ma taką samą izolacyjność co bal 70 mm, i większą niż 60 mm, przy czym bal 60 z dociepleniem jednocześnie spełnia i nie spełnia warunków prawa budowlanego. W dodatku bal 80 mm wymaga docieplenia wełną 120 mm, a bal 44 już tylko 100 mm. :o

Panie doradco, przecież to się kupy nie trzyma....

Wojciech Nitka
12-12-2005, 10:02
domek_nad_jeziorem,

Gdybyś bliżej przyjrzał się poszczególnym rozwiązaniom i ich układem warstw, może nie musiałbyś tyle pisać.

Po pierwsze:
- "Po drugie - grubość 10 cm wełny (przy balach grub. 60 mm) nie spełnia przepisowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych, warstwowych budynków mieszkalnych U = 0,32 W/m2K", dotyczy jak doczytasz w tekście układu bez folii i z boazerią, a w rzeczywistości okładziny z cieńkej płyty wiórowej. Jest to opisany konkretyny przypadek złego układu warstw w ścianie.

Po drugie:
- nie widzę nic dziwnego, że okładzina z drewna grub. 60 mm i boazeria grub. 20 mm, z wszelkimi wymaganymi foliami i izolacją cieplną Isover'a (współczynnik lambda - 0,033 W/mK), daje niższy współczynnik U niż ściana z bala grub. 70 mm z izolacją typu Ekofiber (współczynnik lambda 0,041 W/mK) i boazerią grub. 19 mm, bez jakichkolwiek folii.

Po trzecie:
- rozpatruj cały układ warstw w ścianie,

Po czwarte:
- różne materiały mają różne współczynniki lambda - i na to musisz zwrócić uwagę rozpatrując poszczególne układy i ich izolacyjność cieplną, np. współczynnik lambda dla płyt gipsowo-kartonowych wynosi 0,23 W/mK, a dla drewna w poprzek włókiem 0,16 W/mK.

Zapraszam na stronę http://www.kkp.pl gdzie będziesz miał możliwości przeliczenia każdego układu i sprawdzenia czy trzyma się to kupy.

leśny_ziutek
12-12-2005, 11:50
czy w zgodzie z przepisami i prawem budowlanym jest, aby bale o grubości 25cm nie wymagały już docieplenia i żeby nie trzebabyło już nic kombinowac przy projekcie oraz czy słyszał Pan o firmie kanadyjskie domy ( www.kanadyjskiedomy.pl ) ; oni właśnie budują z bali 25cm ale domy letniskowe a ja chciałbym z takich bali ale całoroczny
Kilka postów wyżej znajdziesz odpowiedź kiedy dom z bali gr. 25 cm, albo nawet i mniejszej będzie zgodny z przepisami - sam miałem z tym problem.

Co do firmy "Kanadyjskie domy" chętnie usłyszałbym też coś na jej temat. Są dosyć blisko mnie (okolice Łodzi) i gdybym w końcu przekonał się do tych bali to może zastukał bym do nich po ofertę.

A jeśli na temat firm mowa, to pewnie te najtańsze, a przy tym fachowe rodzinne firmy nie mają stron w Internecie. Jeśli mi z głowy nie wywietrzeją te bale to zamierzam w przyszłym roku wybrać się w góry i poszukać jakiś wykonawców. Ci którzy budują lub zbudowali, podzielcie się wiedzą, jak znaleźliście swoją firmę? Czy tylko Internet (czyli czubek góry lodowej)?

leśny_ziutek
18-12-2005, 10:09
Trochę się zastanawiam nad tymi przekładkami pomiędzy balami. Rozmawiałem z jednym z wykonawców i stwierdził on, że musi być albo wełna mineralna, albo wełnianka z wiórów, bo inaczej "na styku bale będą gnić". Czy ma ktoś więcej informacji na ten temat?

Zastanawiałem się nad tym trochę i faktycznie, zimą, para wodna uchodząc przez szczeliny między balami, od pewnego miejsca, napotyka bal o temperaturze niższej niż punkt rosy i tam może zacząć się skraplać. Jednym słowem, nie uchodzi w całości, tylko częściowo zostaje na zimnych balach, w miejscach łączeń. Może jeszcze spowrotem spływać do wnętrza ściany, szczególnie jeśli bal jest okrągły.

Patrząc na technikę budowy w górach to tam stosuje się płazy, a nie okrągłe bale no i zostawia się duże szczelniny wypełnione wełnianką. Taki sposób to dziesiątki lat doświadczeń, czego nie można powiedzieć o wełnie między balami.

Co do wełny mineralnej, to jest ona wykonywana z roztopionego kwarcu (wełna szklana) lub bazaltu (wena kamienna). Przełożone nią bale i tak są praktycznie na styk i podejrzewam, że miejscami się faktycznie stykają - i co wtedy z tym gniciem? Poza tym zastanawiające jest jak długo taka wełna utrzyma się między balami?

A generalnie, co jest lepsze: drewniana wełnianka, wełna mineralna, czy może jeszcze coś innego?

sławek_wawa
18-12-2005, 18:31
Witam.Przeglądam posty z ostatniego roku bo szukam kogoś kto budował z firmą Misoni. W zasadzie nie szukam innej firmy bo z tą juz podpisuję umowę ale może ktoś chce się podzielic uwagami...w szczególności szukam osób zadowolonych z tej firmy :) .

sławek_wawa
18-12-2005, 18:47
Witam Panie Wojciechu. Mam pytanie: ponieważ w kwietniu firma Misoni zaczyna u mnie budowę domu z bali 70mm, potrzebuję kogoś do nadzoru, kto byłby spoza firmy i fachowym okiem przyglądał się budowie. Czy może mi Pan kogoś polecić,i ile orientacyjnie by ta usługa kosztowała? Budowa tuż za Markami, w stronę Radzymina.[/code]

memphis17
18-12-2005, 22:07
witam wszyskich balowiczów
podobno Jurand otrzymał już pozwolenie na budowę jak to miło,
ja niestety dopiero na etapie zakupu działki ale projekt już mam upatrzony
pozdrawiam
memphis17

Dzióba
19-12-2005, 21:41
Witam. Przeczytałem cały temat domów z bali, może trochę za późno bo budowę domu mam w zaawansowanym stadium tzn. jest projekt umowa z firmą wykonawczą, postawione fundamenty a w marcu ekipa będzie mi stawiać już domek z bali 20x21 a tutaj tyle fajnych informacji i uwag. Napewno jeszcze będę miał wiele pytań do osób które już mieszkają w drewnianych domkach ale to z czasem.
Pozdrawiam Dzióba!!!
:D

artur&aneta
24-12-2005, 08:37
zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich balowiczów od nowych zakochanych w domkach z bali, pozdrawiamy artur i aneta

Sebastiano
24-12-2005, 09:43
Również my przyłączamy się do życzeń zdrowych, spokojnych i radosnych świąt (mając nadzieję na spędzenie kolejnych we własnym domeczku)
Katarina i Sebastian

http://images1.fotosik.pl/8/sgqzdwfrwtzbxvlw.jpg (www.fotosik.pl)

artur&aneta
27-12-2005, 16:30
Witam wszystkich , czy ktoś ma jakieś informacje o firmie Pana Dusza z Krzywaczki k/ Krakowa , bardzo podoba mi się ich realizacja w Suchej Beskidzkiej ale nic poza tym nie wiem na ich temat. Proszę o jakieś informacje .
pozdrawiam Artur

artur&aneta
28-12-2005, 21:35
czy tu już nikt nie zagląda !!!??? , :-? , a może to atmosfera świąt ?
dzwonilem do Pana Dusza z Krzywaczki i się zalamalem - domek w Suchej Beskidzkiej mial bale tylko 16cm. grubości i pod klucz w "bialym" wykończeniu kosztowal 2500zl. za m2 ( przy 155m2 to daje straszną kwotę a tu jeszcze trzeba docieplić!!!!!! )
Chyba pomyślę o szkieleciaku oblożonym balami :(
pozdrawiam nieobecnych Artur :cry: :cry: :cry:

janaro
29-12-2005, 09:18
Witam wszystkich. Czytam ten wątek od dość dawna, też pierwotnie marzyłem o domu z bala bez ocieplania, udało mi się nawet przez znajomości dotrzeć do dobrych i nie drogich wykonawców. Niestety ceny drewna poszły strasznie w górę i jest go niestety mało i to obecnie według mnie decyduje o cenie domu, dlatego też muszę na dzien dzisiejszy troche zweryfikowac swoje plany.

AGNIESZKA31
29-12-2005, 15:42
Ja tu zagladam,i marze......................

Sebastiano
01-01-2006, 13:33
wszystkiego najlepszego dla balowiczów w nowym roku, spełnienia marzeń i własnych drewnianych domeczków

leśny_ziutek
02-01-2006, 12:32
Fakt, polskie drewno tanie nie jest. Ale na rynku jest jeszcze drewno syberyjskie i z tego co więm, część firm, szczegónie tych z nizin, buduje właśnie z drewna syberyjskiego (sosna, świerk, a nawet modrzew). Ma ktoś jakieś zdanie na ten temat? Chodzi o kwestię jakości tego drewna.

holusio
03-01-2006, 14:23
tylko skad nam wiedziec czy drewno ktore zastosuja jest takowe jak w umowie...

w norwegii stoja piekne domy z bala. moj przyjaciel wozi je tirami znad naszego baltyku(koszalin lub kolobrzeg)...
jeden domek =3tiry

stad moje obawy :roll:

rencia
03-01-2006, 15:15
jurand 79 jestem na początku i nawet przed rozpoczęciem inwestycji - w zasadzie dopiero szukam działki ale też moim zamiarem jest zbudować dom z bali jak byś mógł mi przesłać namiary na tą firmę która Tobie zbudowała domek byłabym dźwięczna - mój email [email protected]


pozdrawiam wszystkich tu obecnych

jurand79
06-01-2006, 19:52
jurand 79 jestem na początku i nawet przed rozpoczęciem inwestycji - w zasadzie dopiero szukam działki ale też moim zamiarem jest zbudować dom z bali jak byś mógł mi przesłać namiary na tą firmę która Tobie zbudowała domek byłabym dźwięczna - mój email [email protected]


pozdrawiam wszystkich tu obecnych


Witam,
Oświadczam wszem i wobec: JESZCZE SIĘ NIE WYBUDOWAŁEM!!! :(
Dopiero mam zamiar - kliknij na czerwony link poniżej (W oczekiwaniu na upragniony...) a zobaczysz na jakim etapie jestem aktualnie :wink:
Przypominam, że ewentualne komentarze moża zamieszczać wyłącznie w KOMENTARZACH (ten drugi link: Komentarze do upragnionego...)

A namiar na firmę podam - a i owszem. Ale dopiero jak ustalę termin stawiania domku, żeby ktoś z was mi ich nie zajął :lol: :lol: :lol:


Pozdrawiam wszystkich aktualnych jak i potencjalnych balowiczów!!! :):):)

K&M
07-01-2006, 10:06
witam wszystkich. mam jedno pytanie. poszukuje wykonawcow domow z bala na lubelszczyznie(najchetniej okolice lublina). jesli ktos posiada jakies info to bardzo prosze o wszelkie namiary. z gory dziekuje i pozdrawiam

Dzióba
08-01-2006, 22:43
cześć jurand przeczytałem o Twoim rozwiązaniu na temat ogrzewania.
ja mam zamiar zrobić coś podobnego z tą różnicą, że tym wymiennikiem ogrzewać zbiornik CWU, i podłogówkę w kuchni, dwie łazienki i wiatrołap. kominek obudować materiałem który będzie akumulował ciepło chyba najlepiej cegła, a na poddasze rozprowadzić rurami ciepłe powietrze. Nie wiem jak mi to się sprawdzi i jakiej mocy kominka użyć do tego. W tej sprawie będę rozmawiał w lutym z ekspertami. Obawiam się jedynie czy będą mi wstanie określić jakiej mocy kominek jest potrzebny do ogrzania domu z bali o grubości 20 cm.
Może ktoś na forum ma chałupkę z bali grubości 20 cm i ogrzewa ją tylko kominkiem i tu nasuwa się moje pytanie jak się to sprawdza i ile tych kW?
Pozdrawiam Dzióba

jurand79
09-01-2006, 20:02
Czesc Dzioba.
Planujesz domek czy juz mieszkasz? Jesli mieszkasz to podaj jakies szczegoly o swoim domku...
Pozdrawiam

Mile19
09-01-2006, 21:11
witam wszystkich. mam jedno pytanie. poszukuje wykonawcow domow z bala na lubelszczyznie(najchetniej okolice lublina). jesli ktos posiada jakies info to bardzo prosze o wszelkie namiary. z gory dziekuje i pozdrawiam

Znalazłeś już firmę? Jeżeli nie - napisz na priva. Może coś będę mógł Ci pomóc. Mój kolega właśnie kończy budowę domu z bala w tym rejonie.

piotr.nowy
10-01-2006, 12:20
Mile19- pisz na forum a nie na priva. Jak się firma sprawdziła , jakie plusy , jakie minusy , jaka cena , jaka firma ,jakieś zdjęcia może... :o

Dzióba
10-01-2006, 18:21
Cześć Jurand.
Nie jeszcze nie mieszkam
budowę domu mam w zaawansowanym stadium tzn. jest projekt, umowa z firmą wykonawczą, postawione fundamenty a w marcu ekipa górali będzie mi stawiać już domek z bali 20cm.
a u Ciebie jakiej grubości bale mają być i kiedy ruszasz.

jurand79
11-01-2006, 14:27
Ja stawiam z 24cm pryzmy łączonej podwójnym obcym piórem z paskiem wełny mineralnej pomiędzy piórami (coby nie przewiewało :wink: ). Jak tylko mrozik puści będę robił fundamenty. W tym tygodniu jadę do potencjalnego wykonawcy mojej piwnicy :wink: Wykonawca domku już praktycznie wybrany - wstępny koszt oszacował z grubsza na 100kpln za stan surowy zamknięty (z dachówką i oknami). Wczoraj wysłałem mu projekt i interesujący mnie zakres prac - czekam na szczegółowy kosztorys.
Ambitny termin wprowadzki - sierpień/wrzesień :):):)

Szczegóły możesz śledzić w dzienniku, do którego zaprowadzi cię czerwony link poniżej... :wink:

Dzióba
19-01-2006, 22:54
Witam.
Mam pytanko dotyczące obecnych temperatur i domów z bali.
Czy ktoś z Was( odwiedzających to forum) mieszka w domu z Bali o grubości 20 cm lub zbliżonej i jak wytrzymuje taką temp. i jak ogrzewa dom??? Proszę bardzo o odpowiedź bo niewiem jak duży zamontować kominek.
Pozdrawiam

startom
30-01-2006, 10:30
Witam.
Były sile mrozy, u mnie na termometrze zanotowałem najniższą temperaturę -28 st. C.Mam domek ogrzewany Turbokominkiem firmy Makroterm 18kW, grzejniki aluminiowe firmy Fondital(6 sztuk) oraz jeden grzejnik łazienkowy.Na kmominku miałem zadaną temperaturę 56st.C a kominek utrzymywał temp. pomiędzy 56 a 65 st.C.Nie mam jeszcze obudowy kominka, więc mam dodatkowe, mocne źródło ciepła.Po tym przydługim wstępie konkrety: temperatura na parterze nie spadła poniżej 21,5st C przy wilgotności 33% , temperatura na poddaszu nie spada poniżej 23st C - cały czas w domku przebywamy w krótkim rękawku.Na poddaszu grzejniki mam przykręcone na regulatorach- było za gorąco.Trochę ciepła oddaje także komin - potrafi się nieźle nagrzać.Dom jest bardzo ciepły - przy temp na zewnątrz do -5st rozpalamy ok. 17 i palimy do 10 rano - później kominek się wygasza, a domku jest nadal ciepło.Przy większych mrozach palimy przez cały czas - wzrasta wtedy zużycie drewna.W domku mieszkam od września i od tego czasu do dzisiaj spalilem ok 12m3 drewna - głównie grabu i akacji.
startom

murnau
30-01-2006, 20:45
szczerze mowiac niema nic bardziej klimatycznego niz dom z bali, akto nie wierzy, ten chyba nigdy w takim domu nie bywal. skrzypy i szmery sa boskie. gdybym musial postawic dom z ytonga czy czegos takiego - czulbym sie gleboko nieszczesliwy. jesli chodzi o moj dom to ma on ponad 90 lat i pierwotnie zbudowany zostal na zamojszczyznie, skad go w 2004 przywiozlem do podwarszawy. powierzchia ok 190 m, bal 12 cm, wymagane folie i 10 cm welny, tynk na plytach. koza jotul i do -15 luz temperaturowy. ponizej czas na kaloryfery. moj kumpel ma dziury miedzy balami przez ktore widac ogrod, grzeje tylko koza jotul i mimo to w srodku gorac. czyli czynnik cieplny o charakterze magicznym domow z drewna chyba jednak istnieje... jakby co moge podac szczegoly i zilustrowac zdjeciami. pozdro.

tybero
30-01-2006, 21:22
w sumie zagrzac mozna i w namiocie foliowym :)

a tak na powaznie, to pewnie ze bedzie cieplo, ale w bardziej izolowanym domu koszt wytzworzenia tego ciepla bedzie nizszy....

rencia
01-02-2006, 13:15
Ja stawiam z 24cm pryzmy łączonej podwójnym obcym piórem z paskiem wełny mineralnej pomiędzy piórami (coby nie przewiewało :wink: ). Jak tylko mrozik puści będę robił fundamenty. W tym tygodniu jadę do potencjalnego wykonawcy mojej piwnicy :wink: Wykonawca domku już praktycznie wybrany - wstępny koszt oszacował z grubsza na 100kpln za stan surowy zamknięty (z dachówką i oknami). Wczoraj wysłałem mu projekt i interesujący mnie zakres prac - czekam na szczegółowy kosztorys.
Ambitny termin wprowadzki - sierpień/wrzesień :):):)

Szczegóły możesz śledzić w dzienniku, do którego zaprowadzi cię czerwony link poniżej... :wink:


hej Jurand - kiedyś dopytywałam się o firmę z Istebnej i chyba znalazłam ją sama - dzwoniłam przedstawiłam wstępnie mój domek i usłyszłam wycenę i aż mnie zgięło za stan surowy zamknięty (przykryty papą) dom z bala 30 cm o pow. użyt 120 m2 powiedzieli mi 240tys to wychodzi 2tys za m2 . Jak ustalisz termin stawiania swojego domku i podpiszesz umowę daj namiar .....

murnau
01-02-2006, 17:53
doprowadzajac rzecz do absurdu to i w igloo cieplo. ale przeciez nie chodzi tylko o koszty.

murnau
01-02-2006, 17:58
zreszta co ja tu bede sie usprawiedliwial, he... oto album:
http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/Menu25.html

Sebastiano
01-02-2006, 18:25
świetna ta chałupka murnau...ładnie to wszystko wygląda no i sporo miejsca...pozdrawiam

murnau
02-02-2006, 21:30
dzieki, twoja tez niczego... bardzo szwedzka. zostawiasz w drewnie surowym czy bejcujesz ? okiennice beda ? pozdro.

Sebastiano
02-02-2006, 21:45
okiennice już są - czekają na wstawienie :D
(możesz zobaczyć
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61675/ )

chałupka będzie miała taki kolor - pewnie trochę jeszcze ściemnieje. Jest pociągnięta Remmersem ochronnym i zarazem kolorem jaki chcieliśmy

pozdrawiam

katja
03-02-2006, 00:38
zreszta co ja tu bede sie usprawiedliwial, he... oto album:
http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/Menu25.html

Chałupa robi wrażenie. Gratuluję rozmachu.
Murnau, moją chałupkę też przenosili chłopaki z Biłgoraja, ale chyba nie ci sami :roll:
Czym uszczelniałeś bale? Co to za tynk na płytach? Nie masz problemu z żyjątkami :evil: w balach?

Stefan Sz.
03-02-2006, 19:56
Ja stawiam z 24cm pryzmy łączonej podwójnym obcym piórem z paskiem wełny mineralnej pomiędzy piórami (coby nie przewiewało :wink: ). J :wink:

Drogi Jurandzie myślę, że robisz błąd dając w te miejsce wełnę, a to dlatego, że będzie ci wiewało do pomieszczeń maleńkie kłaczki wełny, które potem Twoja familja będzie wdychać. Efekt porównywalny z azbestem. Wełna to dobry materiał, lepszy od styropianu ale pod warunkiem, że jest szczelnie zabudowana. Dlatego też używa się paro i wiatro izolacji, która chroni przed włóknami.
Kiedyś widziałem rozbiórkę starego drewnianego domy z bali i tam do uszczelnienia użyto mchu, takiego z lasu. Zaznaczam, że bale były dodatkowo obłożone deskami od zewnątrz, tak więc ten Mech był osłonięty. Pomimo ,że ten domek był bardzo stary, Mech był w dobrym stanie. Nie wiem być może był on czymś impregnowany (glina, gips), ale trzymał się dobrze. Trzeba by popytać Starszyzny. Może w Twoim przypadku by się sprawdziło. Wracając do wełny to używaj tej szklanej, ponieważ ta ze "skały bazaltowej" jest robiona tak naprawdę z żużla wielkopiecowego, a przecież nie po to wydajesz kasę na bale, żeby potem siedzieć w "hasioku".
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

murnau
03-02-2006, 23:27
po kolei. bale nie sa uszczelniane na razie. jesli sie okaze, ze wieje to przyjada tam pakuly w pokoscie ubijane klinem - ale przeciez potem mamy folie wiatroszczelna, wate i folie paroizolacyjna. o tynkowanych plytach nie wspomne - przez to ma wiac ? jesli zas chodzi o tynk: w srodku plyty na stelazach, na plytach siatka podtynkowa i na siatce wspanialy chamski tynk z grubego piachu. tyle. jesli chodzi o zyjatka... tu sprawa jest kwestia otwarta: mysle sobie tak: 80 lat bez impregnacji i nadgryzli zaledwie troche zewnetrznej warstwy miekiszu gdzieniegdzie. to ja ich spryskalem dwa razy dulux owad killerem, potem drewnochronem i na koniec 50/50 pokostem z benzyna lakowa - powinno wytrzymac kolejne 80 do 180 lat. nie ?
a ty sebastian napisz: okiennice po ile mniejwiecej chodza za pare ? pozdrowienia.

Buraski
04-02-2006, 00:13
witam,
Murnau chyba dzieki Twoim zdjęciom znowu zacząłem myśleć o domu z bali. Musze powiedziec, ze pomalu zacząłem sie wahac... sam juz nie wiem dlaczego.
Zdjecia jakie zobaczylem przypominaja mi moją działkę na ktorej planuje sie budowac (hektar, ktory na wiosne zaczynam zagospodarowywac - drzewa!!!). Narazie zbieram kase, budowe chce zaczac dopiero za rok...
Napisz prosze o przyblizonych kosztach jakie poniosles za 1m2 stanu surowego otwartego lub zamknietego. W jakiej technologii budowales? zadowolony jestes z wykonwacy?[/code][/list]

katja
04-02-2006, 00:21
po kolei. bale nie sa uszczelniane na razie. jesli sie okaze, ze wieje to przyjada tam pakuly w pokoscie ubijane klinem - ale przeciez potem mamy folie wiatroszczelna, wate i folie paroizolacyjna. o tynkowanych plytach nie wspomne - przez to ma wiac ? jesli zas chodzi o tynk: w srodku plyty na stelazach, na plytach siatka podtynkowa i na siatce wspanialy chamski tynk z grubego piachu. tyle. jesli chodzi o zyjatka... tu sprawa jest kwestia otwarta: mysle sobie tak: 80 lat bez impregnacji i nadgryzli zaledwie troche zewnetrznej warstwy miekiszu gdzieniegdzie. to ja ich spryskalem dwa razy dulux owad killerem, potem drewnochronem i na koniec 50/50 pokostem z benzyna lakowa - powinno wytrzymac kolejne 80 do 180 lat. nie ?
a ty sebastian napisz: okiennice po ile mniejwiecej chodza za pare ? pozdrowienia.

ja uszczelniam pakułami nieczesanymi bez pokostu, łatwiejszy dostęp mam od wewnątrz, bale są tak zciosane. Mozolna robota, ale zbyt duże są niektóre szczeliny, żeby je tak zostawić.
Wiatroizolację mocowałeś bezpośrednio do ściany /bali/, czy z jakąś szczeliną?
A ten tynk coś ma jeszcze w swoim składzie oprócz piachu? :D
Mnie się marzy tynk gliniany, ale na co go kłaść za bardzo nie wiem, siatkę, maty trzcinowe :roll:
Podobają mi się balustrady na Twoim ganku/werandzie. Czy to dzieło jakegoś lokalnego stolarza?

murnau
04-02-2006, 10:47
sprawy maja sie tak. jesli chodzi o koszty: dom jest spory (17 x 8,5) wiec i koszty... fundament z mala piwniczka kosztowal jakies 20 tys. przyczym ja sie napinalem i sprowadzalem specjalne cegly spod sandomierza robione stara technologia. reszta do stanu deski z papowaniem kosztowala kolejne ok 50000 (patrz zdjecie: stan na 1 listopad). jesli chodzi o wykonawce: czytam tu przerozne horrory o partaczach. ja chyba mialem szczescie bo od poczatku do konca sam miod. ludzie od drewna i ludzie od betonu, ludzie od gipsokartonu i od rur - wszyscy bardzo w porzadku. jesli chodzi o technologie - to chyba wszystko widac na zdjeciach. bal, wiatroizolacja, welna, paroizolacja, gk, tynk. przy czym wiatroizolacja bezposrednio takerem do bala z wewnatrz. jesli chodzi o tynk - taki zwykly piaskowo, wapienny bez gladzi gipsowej. glina jest ok, ale pracochlonna i trzeba wlasna odkrywke zrobic, z pakulami pocietymi mieszac lub sloma, eh.... metoda ktora zastosowalem z wierzchu niczym sie nie rozni od gliny. dopiero jak sie opuka... ale laik nie pozna wogole. wiec mysle, ze tu trzeba zastosowac kompromis miedzy checia autentyzmu, a praktyczna strona sprawy. jesli chodzi o barierki - sam z ojcem wymyslilem, narysowalismy szablon i wyzynarka rach ciach i po sprawie hej.

katja
04-02-2006, 11:47
hej :D
gratuluję zdolności manualnych. To a propos barierki. Nie będzie naruszeniem praw autorskich, jak zrobię u siebie podobną ? Moja chałupa stoi na Mazurach, więc się nie spotkają :wink: :D

Murnau, może wybierzesz się na zjazd forumowy 4 marca, w Warszawie na Kamionkowskiej? Trzeba sie tu zarejestrować:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=62327&postdays=0&postorder=asc&start=0

Czy ktoś z balowiczów będzie? Na prawdę jest fajnie :D i można pogadać.

jurand79
05-02-2006, 12:33
Drogi Jurandzie myślę, że robisz błąd dając w te miejsce wełnę, a to dlatego, że będzie ci wiewało do pomieszczeń maleńkie kłaczki wełny, które potem Twoja familja będzie wdychać. Efekt porównywalny z azbestem. Wełna to dobry materiał, lepszy od styropianu ale pod warunkiem, że jest szczelnie zabudowana. Dlatego też używa się paro i wiatro izolacji, która chroni przed włóknami.
Kiedyś widziałem rozbiórkę starego drewnianego domy z bali i tam do uszczelnienia użyto mchu, takiego z lasu. Zaznaczam, że bale były dodatkowo obłożone deskami od zewnątrz, tak więc ten Mech był osłonięty. Pomimo ,że ten domek był bardzo stary, Mech był w dobrym stanie. Nie wiem być może był on czymś impregnowany (glina, gips), ale trzymał się dobrze. Trzeba by popytać Starszyzny. Może w Twoim przypadku by się sprawdziło. Wracając do wełny to używaj tej szklanej, ponieważ ta ze "skały bazaltowej" jest robiona tak naprawdę z żużla wielkopiecowego, a przecież nie po to wydajesz kasę na bale, żeby potem siedzieć w "hasioku".
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Witaj Stefan,
Szczerze mówiąc jeszcze nie zdecydowałem co dać pomiędzy pióra. Chciałbym właśnie coś naturalnego, zdrowego. Może pączki bawełny sprowadzę? :wink: Może właśnie konopie to dobre rozwiązanie - jeszcze nad tym pomyślę. A może ktoś ma jeszcze jakieś inne sugestie (poza mchem)?
Pozdrawiam balowiczów :lol:

ryu
05-02-2006, 17:12
murnau, tego było mi trzeba, tzn. takich zdjątek i zadowolonego gościa z przenoszonych bali. Ja startuje od wiosny i też jestem pełen obaw jak to wszystko wyjdzie. Dom, który rozebrałem był zbudowany w 1915 roku i pochodzi z białostocczyzny. Wymiary bala mam takie jak u Ciebie, tylko domek sporo mniejszy, bo 12x8. Jeśli pozwolisz to będę nękał Cie mniej lub bardziej fachowymi pytaniami :0), np. co myślisz o wacie szklanej ciętej w paski i układanych między bale?

Ryszard1
05-02-2006, 20:39
...dając w te miejsce wełnę...użyto mchu...

Miedzy bale nie dawalbym welny mineralnej ani naturalnego mchu, bardziej tu widze plecione sznury z naturalnych materialow ew. czyms nasaczone - bylo o czyms takim tu juz napisane, poszukaj. Musi to byc material elastyczny bo bale pracuja. W moim domku z (mini) bali jest podwojny wpust : gdy bal jest z dobrego materialu (a moj jest) to szczelnosc po kilku latach jest zapeniona,

murnau
05-02-2006, 20:54
panowie i panie. nie ma co wywazac otwartych drzwi. stosujemy to co sie zawsze stosowalo czyli welne drzewna czyli wior (jak w gorach) lub pakuly zmieszane z glina (lubelszczyzna) lub pakuly z pokostem (kurpie). niektorzy kozacy uszczelniaja piana a potem maskuja nieprzyjemny efekt jakimis mazidlami akrylowymi - lecz to wydaje mi sie pomyslem z pogranicza mimo kosmicznego rodowodu technologii. mozna tez niczym nie uszczelniac i zobaczyc co bedzie jak nizej podpisany. jesli rezultat bedzie niezadawalajacy zrobie probe z pakulami. a dodatkowa wentylacja sprzyja drewnu hej.

ryu
06-02-2006, 16:16
ten argument o wentylacji drewna ma rację bytu, natomiast obawiam się, że domek może być wtedy zbyt zimny. U mnie między bale był włożony mech, który pięknie się zachował mimo 90 lat, nie naruszając drewna. Nie ma możliwości zastosowania sznura zewnętrznego, ponieważ bale są przygotowane właśnie pod wewnętrzne wypełnienie, tzn. pierwszy bal od góry jest płaski, a drugi od dołu ma wycięte pólkole itd.

murnau
07-02-2006, 21:55
panowie i panie. jako ze nie wyobrazam sobie was (nas) wszystkich zbierajacych i suszacych mech wiec mysle ze nie mozna byc purysta i ortodoksem jesli chodzi o rekonstrukcje domu z bali. to tylko londynczykom przy odbudowie the globe chcialo sie rekonstruowac noznie napedzane tokarnie aby na nich wytoczyc tralki. my mozemy korzystac z opcji lekko nowoczesniejszych. Ja takze nie uwazam, zeby dobrym pomyslem byla wata - nie wiadomo czy nie pyli, a na pewno i tak trzeba bedzie zarobic ja czyms z zewnatrz aby nam jej ptaszki na gniazda nie wyciagaly. jak juz napisalem wczesniej, moje mysli kraza raczej wokol pakul, ktore sa i latwo dostepne i ekologiczne i co najwazniejsze - skuteczne. zawsze mozna sie skonsultowac z najblizszym skansenem pamietajac jedynie, ze oni w tych zrekonstruowanych przez siebie chatach nie musz mieszkac przez caly rok.
jesli chodzi o moj patent oparty tylko na ociepleniu wewnetrznym z foliami - na razie nie narzekam.

magdam
08-02-2006, 09:44
My postawiliśmy dom z bali (nowych bali) jest to w tej chwili stan surowy zamknięty, a wiosną ruszamy z wykończeniówką. Bale maja gr. 8 cm wys. 16 cm są łączone na podwójne pióro-wpust i dyblowane, dom postawiliśmy we wrześniu 2005 w 3 tygodnie. Powierzchnia domu to 120 m2 parter+poddasze użytkowe, postawiony na wcześniej przygotowanym podpiwniczeniu. Jak będziemy mieszkać to dopiero sie okaże czy był to dobry pomysł czy nie...
Pozdrawiam
Magda

krysiagdy
08-02-2006, 11:34
Witam wszystkich Balowiczów.
Po przeczytaniu wszystkich postow (przez 2 dni :)) umocnilam sie w przekonaniu ze dom drewniany to moje wielkie marzenie.
Mam pytanie do Pana Wojciecha (ale nie tylko). Czy jest mozliwe zbudowanie domu calorocznego z bali-plazow (powiedzmy o grubosci 16-20cm) tak by bale byly od środka domu (bez przykrywania ich czymkolwiek) i zeby dom od zewnątrz mial tynk lub cos podobnego. Nie znalazlam odpowiedzi na to pytanie na forum chodz jedna czy dwie osoby zadaly podobne pytanie. Zdaje sie ze puchatek planowal tak budowac ale nie wiem jak zdecydowal ostatecznie. Czy ze wzgledow technologicznych taki uklad jest mozliwy? Czy na przeszkodzie nie stoi "punkt rosy" czy cos innego? Oczywiscie miedzy balem a tynkiem chcialabym dac ocieplenie np termex (folie paraprzepuszczalna?). Chodzi o to ze domek mialby stac w miescie na raczej malej dzialce w otoczeniu zwyklych "murowancow" i nie chce zeby wygladal jak kwiatek do kożucha.
Panie Wojciechu.. licze na fachowa odpowiedz. Tylko prosze nie pisac ze lepszy w takim razie szkieletowy :) .. marza mi sie tylko bale (!)
Pozdrawiam
Krysia

jurand79
08-02-2006, 20:49
Witam wszystkich Balowiczów.
Po przeczytaniu wszystkich postow (przez 2 dni :)) umocnilam sie w przekonaniu ze dom drewniany to moje wielkie marzenie.
Mam pytanie do Pana Wojciecha (ale nie tylko). Czy jest mozliwe zbudowanie domu calorocznego z bali-plazow (powiedzmy o grubosci 16-20cm) tak by bale byly od środka domu (bez przykrywania ich czymkolwiek) i zeby dom od zewnątrz mial tynk lub cos podobnego. Nie znalazlam odpowiedzi na to pytanie na forum chodz jedna czy dwie osoby zadaly podobne pytanie. Zdaje sie ze puchatek planowal tak budowac ale nie wiem jak zdecydowal ostatecznie. Czy ze wzgledow technologicznych taki uklad jest mozliwy? Czy na przeszkodzie nie stoi "punkt rosy" czy cos innego? Oczywiscie miedzy balem a tynkiem chcialabym dac ocieplenie np termex (folie paraprzepuszczalna?). Chodzi o to ze domek mialby stac w miescie na raczej malej dzialce w otoczeniu zwyklych "murowancow" i nie chce zeby wygladal jak kwiatek do kożucha.
Panie Wojciechu.. licze na fachowa odpowiedz. Tylko prosze nie pisac ze lepszy w takim razie szkieletowy :) .. marza mi sie tylko bale (!)
Pozdrawiam
Krysia

Cześć Krysia
Gratuluję przebrnięcia przez WSZYSTKIE posty :) Wiem co to za wyzwanie :wink:
Szczerze mówiąc, dziwię Ci się. Piszesz o balach 16-20 cm grubości i tynku na zewnątrz... Taka grubość praktycznie starcza na domek całoroczny (np Edzia ma bale 20 cm). Jeśli chcesz to od zewnątrz ocieplić, "spaskudzić" tynkiem (przepraszam za określenie) to po co wydawać tyle kasy na drewno? To naprawdę kosztuje, a i tak jeszcze koszt ocieplenia, tynku, całej technologii montażu... W takim przypadku wystarczy ci o wiele mniej (6-8 cm) tak, żeby tylko uzyskać od wewnątrz efekt SOLIDNEGO bala, który nie będzie tylko boazerią uginającą się pod wpływem nacisku dłoni.
Jeśli marzą ci się bale zapomnij o tynku. Jeśli chcesz mieć przyjemne drewno od środka - rozważ coś innego. Ja nie napiszę ci, że w takim przypadku lepszy szkieletowy - nie napiszę tylko dlatego, że o to prosiłaś :wink: No ale oczywiście to tylko moja opinia - każdy ma prawo do tego co chce...
I jeszcze pytanie - nie chcesz się wyróżnić na osiedlu czy też w warunkach zabudowy nie zezwolili ci na drewno?
POZDRAWIAM :)

rencia
09-02-2006, 12:46
Wtam wszystkich tu obecnych!!!

Ludziska pomóżcie mi bo zgłupieję do reszty....chodzi o mój domek który chcę zbudować z bali drewnianych - problem w tym że prawdopodobny wykonawca mojego domku po rozmowie telefonicznej twierdzi że jak go zbuduje z bala to złamię wszelkie konwenanse budowania domów drewnianych bo mój dom ma dach kopertowy. Podobno generalnie buduje się z dachami dwu-spadowymi.

Poradźcie upierać się przy swoim czy słuchać architekta i wykonawcy z którymi jadę na spotkanie w sobotę?
Link do mojego domku znajdziecie poniżej w dzienniczku renci.


Pozdrowionka

krysiagdy
09-02-2006, 12:48
Witaj Jurand,
Jestesmy dopiero na etapie poszukiwania dzialki i snucia planow. Mąz nie zgadza sie na lokalizacje za miastem wiec w grę wchodzi tylko jakas niewielka dzialka w miescie. Szczerze mowiąc nie wiedzialam ze warunki zabudowy moga nie zezwalac na drewniany domek (??). A co do pytania o elewacje to faktycznie nie chce wyrozniac sie na osiedlu. Moze faktycznie w takim wypadku warto wybrac bale (o ile to sie jeszcze nazywa bale) grubosci 6-8cm i wysokosci 20cm:). ...chociaz jakos wydaje mi sie ze im wiecej tego drewna byloby w scianie tym "zdrowiej". Najbardziej interesuje mnie czy technologia typu: tynk + ocieplenie + bal (idac od zewnatrz do srodka) jest mozliwe i zgodne ze "sztuką" ocieplania.:)
A swoja droga bale 16cm raczej trzeba ocieplac i ja wolalabym miec to ocieplenie od zewnatrz:) - drewno do mnie a nie sasiadow;)
pozdrawiam

murnau
09-02-2006, 14:37
sprawa z tynkowanie ma sie tak: oczywiscie dawniej tynkowano bal: na listwach w rab tynk wapienny, ale w ten sposob udawano, ze sie jest bogatszym niz w rzeczywistosci bo dom (dwor, szkola, poczta) wygladal na solidny, murowany, a byl z najtanszego, lokalnego surowca czyli z drewna. Wapienny tynk zabezpieczal tez do pewnego stopnia przed szkodnikami i atmosfera. Najczesciej rowniez dom byl tynkowany z wewnatrz. Drewno w srodku jest niezwykle mile, ale trzeba zdac sobie sprawe, ze nic z nim juz nigdy wiecej nie zrobisz - nie bedziesz mogla zmienic koloru scian - co moze okazac sie meczace. ja w swoim domu na scianach zewnetrznych, wewnatrz polozylem tynk, zas sciany dzialowe zostawilem drewniane - w ten spozob nie sposob sie pomylic - dom jest drewniany, klimat zostal, a kolor scian zawsze mozna zmienic. Na ocieplenie z zewnatrz zawsze jest jeszcze inny stary pomysl czyli licowka---> bal, ocieplenie, deska licowa np. pionowa z listwa jak to w polsce bywalo (raczej nie siding poziomy) licowke mozna pomalowac bejca i dom przestaje byc wulgarnie odstajacy od reszty. hej

piotr.nowy
09-02-2006, 15:39
Wtam wszystkich tu obecnych!!!

Ludziska pomóżcie mi bo zgłupieję do reszty....chodzi o mój domek który chcę zbudować z bali drewnianych - problem w tym że prawdopodobny wykonawca mojego domku po rozmowie telefonicznej twierdzi że jak go zbuduje z bala to złamię wszelkie konwenanse budowania domów drewnianych bo mój dom ma dach kopertowy. Podobno generalnie buduje się z dachami dwu-spadowymi.

Poradźcie upierać się przy swoim czy słuchać architekta i wykonawcy z którymi jadę na spotkanie w sobotę?
Link do mojego domku znajdziecie poniżej w dzienniczku renci.


Pozdrowionka

Jak na mój gust to dom wg tego projektu zbudowany z bali będzie wyglądał bardzo fajnie. Projekt ma swój styl i bale do niego pasują. Jeszcze gdyby dodać trochę kamienia np w okolicy zewnętrznego kominka .
Rady i sugestie doświadczonego wykonawcy i architekta są jak najbardziej pożądane. Ale twoje oczekiwania i potrzeby (i marzenia !!!) są najważniejsze!
Poza tym wydaje mi się , że sporo zależy od domów które stoją już w okolicy. Jeśli są same z dachami 2-spadowymi to faktycznie twój może razić. No i ewentualne zapisy w Planie zagospodarowania albo w WZ mogą określać rodzaj dachu.
Powodzenia i owocnych rozmów

krysiagdy
09-02-2006, 16:47
uff, znalazlam odpowiedz Pana Wojciecha na moje pytanie tyle ze na innym forum. Zainteresowanym podaje link:
http://szkielet.com.pl/forum/viewtopic.php?t=204&sid=af4c94afcb00aa9113f9b0233c861286

Inna sprawa jednak bardzo mnie zaskoczyla (widac czytanie jednego nawet b. dobrego forum to zbyt malo ;) ) . Chodzi o odleglość od granicy sąsiada. Okazuje sie ze w przypadku domow z bali jest duzo gorzej niz z murowanymi a przy malej dzialce (jaka planujemy kupic) to moze byc problem nie do obejscia:( Poczytajcie: http://szkielet.com.pl/forum/viewtopic.php?t=336&sid=216a082a965e0c0dc7ad7bb954e15238 :o
Te odleglosci o tyle mnie zaskoczyly ze w ogladanych w necie projektach domow z bali czesto na mapkach sytuacyjnych (i przy podawaniu min szeroksoci dzialki) uwzględniana jest odleslośc od sasiada tylko 4m.
pozdrawiam

murnau
09-02-2006, 18:44
tak tylko a propos styropianu (oczywiscie bez paranoi) wedlug prof. Tloczka (polskie budownictwo drewniane) i wczesniejszych (Gloger) tynkowane lub oblepiane glina sciany drewniane byly uwazane za ognioodporne. welna mineralna jest rowniez odnioodporna zwlaszcza za tynkowana ognioodporna plyta gipsowa (ta ognioodpornosc jest oczywiscie do czasu) natomiast styropian pali sie pieknym pomaranczowym plomieniem obficie kopcac na czarno. a teraz wyciagamy wnioski hej

katja
09-02-2006, 19:13
murnau, powrócę jeszcze do Twoich tynków wewnętrznych.
Czy tynk wapienny nie "gryzie się" z płytą gk? Myślałam, czytałam gdzieś :roll: , że tych płyt nie wolno malować farbą wapienną, ale może sie mylę.

murnau
09-02-2006, 20:17
gk nie mozna malowac farba wapienna ale ja wcale tego nie sugeruje. tynkiem wapiennym byly tynkowane sciany zewnetrzne domow z bali w tzw dawnych czasach. jesli chodzi o tynk wewnetrzny to jest on na bazie cementu i piasku jedynie z dodatkiem wapna. ale tak czy inaczej pierwsza warstwa na plycie po gruntowaniu to klej i siatka podtynkowa.

jurand79
09-02-2006, 23:05
Heh - dziwne....
Ja mam działkę szerokości 16 mb i nie było problemów, żeby w wwarunkach zabudowy zezwolili na wybudowanie domu z bala w odległości 4 mb od granicy...
Co do ocieplania i tynkowania - myślę, że nie będzie problemu - ważne tylko żeby zapewnić pustkę powietrzną pomiędzy balem a ociepleniem. No ale o tym to już bardziej obeznani w temacie powinni się wypowiedzieć (np pan Wojciech N.)
A'propos "skazania na bale wewnątrz" - ja nie widzę problemu. Znudzi mi się drewno to zamontuje ślizgowo listwy do ściany (ślizgowo, żeby bale mogły pracować) i przykręce płyty GK. Pomaluję, zatapetuję czy co mi tam jeszcze przyjdzie do głowy... :wink: Faktem jest, że zmniejszę troszeczkę powierzchnię (odejdzie na każdej ścianie jakieś 3-4 cm), ale nie mówcie, że się nie da nic zrobić! Dla chcącego nic trudnego :wink:

EDZIA
09-02-2006, 23:12
Uffffff
Jurand - dzięki uspokoiłes mnie, u mnie też wąska działka i odległość 4 m od granicy i nie miałam z tym żadnego problemu.
Czytałam tylko w Muratorze o zwiększeniu odległości ze względu na przepisy p.poż przy dachu z materiału łatwopalnego / gont drewniany, trzcina itp./

pozdrawiam

Edzia

jurand79
09-02-2006, 23:19
Uffffff
Jurand - dzięki uspokoiłes mnie, u mnie też wąska działka i odległość 4 m od granicy i nie miałam z tym żadnego problemu.
Czytałam tylko w Muratorze o zwiększeniu odległości ze względu na przepisy p.poż przy dachu z materiału łatwopalnego / gont drewniany, trzcina itp./

pozdrawiam

Edzia

Cześć Edzia :)
Ja też słyszałem o kłopotach z palnymi dachami ale o ścianach z bala nie...
Napisz jak Ci się mieszka - połechtaj troszkę myśli potencjalnych balowiczów - niech nie tracą nadziei... :lol:

EDZIA
09-02-2006, 23:25
Zaczęłam pisać pamiętnik, :D

Trochę błedów wyszło tej zimy, o których ja wiedziałam a M olewał :wink: , Jak mu przyszło nocować w mroźne dni w domku pewnie się zmobilizuje wreszcie :D
Ogólnie mieszka się świetnie za oknem mróz i śnieg a w domku cieplutko i ognień w kominku, gorzej jest w mroźne dni kiedy nie ma nas w domku. :cry:

pozdrawiam

Edzia

piotr.nowy
10-02-2006, 11:01
Wtam wszystkich tu obecnych!!!

Podobno generalnie buduje się z dachami dwu-spadowymi.

Pozdrowionka
Znalzłem zdjęcie domu z bali z dachem innym niz dwuspadowy.
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=86114893

rencia
10-02-2006, 15:22
Dzięki piotr.nowy - wygląda na to że będę się upierać przy swoim.
No chyba że architekt mnie czymś zaskoczy.....



Edzia gdzie można oglądnąć twój domek bo jakoś nie widzę żadnych linków?

Wojciech Nitka
12-02-2006, 20:28
Trochę informacji na temat odległości domów z bala od innych budynków znajdziecie tutaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336

Trudno, wychodzi na kryptoreklamę, ale inaczej się nie da.

jurand79
12-02-2006, 21:46
Trochę informacji na temat odległości domów z bala od innych budynków znajdziecie tutaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336

Trudno, wychodzi na kryptoreklamę, ale inaczej się nie da.

Panie Wojciechu, cytuję z powyższego linku:
"Według informacji uzyskanej od rzeczoznawcy d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych odległość ściany domu z bali winna wynosić 150% odległości wymaganej przepisami j/n.
.... "

Czy ten rzeczoznawca mógłby podać jakieś konkretne paragrafy mówiące o tych 150%? Bo wie Pan, tak na gębę to...
Po prostu dziwi mnie, że jedne urzędy mówią że można, inne że nie...

Wojciech Nitka
12-02-2006, 21:56
Ale również masz inne wieści:
"Najnowsze wieści z fronu p-poż:
Jeśli chodzi o granicę działki to dom z bala może stać od niej oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości.
Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu."

Niestety, nie znam rzeczoznawcy, który tak się wypowiedział. Proponuję byś zwrócił się do autora cytowanej przez Ciebie odpowiedzi.

pAo
12-02-2006, 22:01
Mam to przećwiczone, bo za pierwszym podejściem sarostwo odrzuciło wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz już wiem, że dom z bala może stać od granicy oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy nie rozprzestrzeniania ognia - jeśli ktoś potrzebuje dysponuję kserokopią.
UWAGA! Projekt należy uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw p-poż - inaczej samo zaświadczenie może być za mało...
Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu.
Z paragrafów to wynika, że dom z bala i kryty gontem to musi 12 m od granicy, czyli najmniej 16 m od sąsiada (chyba że sąsiad też taki dom chce mieć to wtedy miedzy budynkami jest jeszcze dalej)

pAo
12-02-2006, 22:06
...ooo Pan Wojtek N. mnie cytuje ;-)

Wojciech Nitka
12-02-2006, 22:19
Szanujemy wszelkie rzetelne informacje, które mogą służyć innym Forumowiczom - to cel naszego Forum - masz rzetelne informacje - podziel się z innymi.

Tak przy okazji - proszę o kserokopię.

Pozdrawiam i gratuluję przecierania drogi do SUKCESU.

Dzióba
12-02-2006, 22:23
O kurcze.
Jakie ciekawostki na temat odległości domu od granicy działki.
Ja miałem podobny dylemat tzn. mam wąską działke. Złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę domu z bala o grubości 20 cm 1,5 metra od granicy, oczywiście w ścianie od tej strony nie mam okien.
Dostałem takie pozwolenie bez dodatkowych ekspertyz, także wydaje mi się że wiele zależy od urzędników i ich widzimisie. Swoją drogą życze powodzenia wszystkim tym którzy dopiero będą załatwiać pozwolenia i wszelkie formalności - cierpliwości i wyrozumiałości dla urzędników.

Wojciech Nitka
12-02-2006, 22:32
Dzióba,
możesz przesłać mi ksero Twojego pozwolenia na budowę, które określa technologię budowy domu i odległość od granicy.

Mając różne przypadki "określeń", jako CBS, wystąpimy do Głównego Urzędu Nadzoru Budolanego, o jedną i ostateczną opinią w tym zakresie.

Sylwiana
12-02-2006, 23:10
W końcu odważyłam się do Was forumowiczów odezwać. Śledzę ten wątek już od dawna (jakiś dobry rok..). Wraz z mężem, którego pozdrawiam, bo też zaczął się tu udzielać (Pao), postanowiliśmy wybudować dom z bali. Tu dużą zasługę przypisuję sobie oczywiście, bo On jeszcze w sierpniu ubiegłego roku wspominał coś o szkielecie. Forum i zdjęcia przekonały go bezpowrotnie. To chyba nie nowość, bo dużo tu było o kobietach "wymuszających" te piękne domki.

Dzióba miałeś dużo szczęścia. W starostwie w Poznaniu, całe biuro dyskutowało o tym jakie powinny być zachowane granice przy domu z bali i ....nikt nie wiedział! Starostwo skontaktowało się z pożarnikiem, który oczywiście stwierdził, że musi być 8m na naszej działce. (dom drewniany z gontem świerkowym, a działka sąsiednia niezabudowana). Pan wogóle nie chciał podpisać się pod naszym projektem. Po moich interwencjach w starostwie w Zakopanem (pozdrawiam wszystkich pracowników) otrzymaliśmy opinię (już cytowaną przez męża) z ITB. To uratowało nasz projekt (inni pożarnicy też nic nie wiedzieli!!), choć musieliśmy zrezygnować z drewnianego pokrycia dachu, którego wg opini ITB nie można pokryć skutecznie żadnym preparatem, aby ogień nie rozprzestrzeniał się po powierzchni dachu. Teraz czekamy na Starostwo, ale kto wie, co jeszcze wymyślą..

Dzióba
12-02-2006, 23:20
P. Nitka
W decyzji ( pozwoleniu na budowe) jest napisane
- budować zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, wraz z opiniami i uzgodnieniami, przepisami BHP
Jeżeli ja nic nie zmienie w swoim projekcie a niemam takiego zamiaru a w projekcie jest wszystko dokładnie opisane jak i w decyzji o warunkach zabudowy (materiał, odległości itp), to taka decyzja starostwa jest wiążąca dla każdej ze stron.
Myślę, że osoba która wydała mi decyzje zna przepisy prawa budowlanego i sprawdziła wszystko dokładnie bez nadinterpretacji.
Pozdrawiam.

Dzióba
12-02-2006, 23:28
Sylwiana
To oczym piszesz to jest właśnie brak znajomości przepisów i asekuranctwo.
niech sobie postawi 8 m od granicy wszystcy będziemy mieli czyste sumienie ale żeby podeprzeć się jakim przepisem to już nie.
Ja też tych przepisów nie znam ale zanim zaczołem robić projekt porozmawiałem z projektante który specjalizuje się w domach drewnianych i na podstawie jego opini podjołem decyzje.

buziaczek
14-02-2006, 10:56
Witam.Zbudowałem swój wymarzony dom z bala jest nie duży 7x5,6 plus poddasze użytkowe,mała piwniczka i taras z przepieknym widokiem(bale okrągłe 18cm).Nie moge się doczekac kiedy przejdzie zima bo użytkuje go na razie sezonowo od marca do grudnia.Kto nie mieszkał w takim domu nie wie co to za radość.Dlatego gorąco polecam budować domy drewniane .Ludzie którzy mieszkają w takich domach wydaje mi się że zmieniają się na lepsze zaczynają żyć jak dawniej.Bezproblemowo.Mimo ,że tych problemów każdy ma bez liku.

Karolka
14-02-2006, 11:58
Witam !!! :D Jestem na etapie na razie oglądania i szukania firmy, która by wybudowała taki dom w miarę za rosądną cenę. Ale spotykam się z opiniami że jednak lepszy jest murowany itd... Ale mnie się bardzo podoba i jest cieplejszy i zdrowszy :)
Proszę o zdjęcia ludzi ,którzy mają i mieszkają i podzielą się swoimi sugestiami i opiniami :)
z góry dziękuję i pozdrawiam

katja
14-02-2006, 14:04
Witam.Zbudowałem swój wymarzony dom z bala jest nie duży 7x5,6 plus poddasze użytkowe,mała piwniczka i taras z przepieknym widokiem(bale okrągłe 18cm).Nie moge się doczekac kiedy przejdzie zima bo użytkuje go na razie sezonowo od marca do grudnia.Kto nie mieszkał w takim domu nie wie co to za radość.Dlatego gorąco polecam budować domy drewniane .Ludzie którzy mieszkają w takich domach wydaje mi się że zmieniają się na lepsze zaczynają żyć jak dawniej.Bezproblemowo.Mimo ,że tych problemów każdy ma bez liku.
witaj, buziaczek :D
może masz jakieś fotki, to chetnie obejrzymy
czy ocieplałeś ściany zewnętrzne?

puchatek
14-02-2006, 16:15
Kasiugdy - u mnie nie ma tynkowania, na zewnątrz są deski.
Byłem w dobrej sytuacji. Z jednej strony mój domek jest jednym z kilku ostatnich (stara część), a z drugiej może jednym z pierwszych (nowa część) drewniaków w okolicy. Miał wyglądać tak, by ciężko było powiedzieć ile lat stoi w tym miejscu - mam ndzieję, że się udało.
Na pewno bardziej pasuje do miejsca niż większość murowańców postawionych wg indywidualnych gustów bez wyczucia okolicy.
Na pewno nie zdecydowałbym się na widoczne z zewnątrz "góralskie" płazy, bo takich w okolicy nie bywało.
Można niestety czasem zobaczyć nowo ustawione jawne balowicze w szeregu z murowańcami - koszmar - dlatego rozumiem obawy.

Tak sobie teraz myślę, że drewniany dom z dużą ilością szkła w super nowoczesnym stylu mógłby być sposobem na miasto, ale czy po to się buduje drewniane domy?