PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

madd
12-01-2007, 20:19
Mani. Teraz dopiero przeczytalam, ze gorale krzykneli 200 tysiecy. Dla mnie szok. Moi za 133 metry kwadratowe + dach kryty papa z materialem i robocizna wzieli 80 tysiecy. 20 wyszly mnie fundamenty, wiec stan surowy otwary to byla rowna stoweczka. Za 200 to niech sobie sami swoj dom buduja.

Mani
12-01-2007, 22:58
Jak oni zrobią to za te 200 tys. to będę szczęśliwa,
ceny z innych firm oscylowały wokoło 300...
Firma Bartek wyceniła robotę na sporo ponad 300.
Dodam, że chodzi o dworek o pow. uż. 160m. Bal 16cm. Robią "wszystko co jest z drewna", ale nie wiem do końca co to ma oznaczać (balkony, okna, schody, drzwi, może podłogi), na pewno nie zrobią ocieplenia i GK.
A 80 to za jaki stan?

Mani
12-01-2007, 23:03
A sorry, teraz dopiero doczytałam że surowy otwarty.
A Fundamenty zrobili za 45. Miało być 30, ale doszły im tarasy no i garaż 60m, instalacje, wylewka. 35 kubików B20 im poszło.
Niestety nikt inny nie chciał się podjąć, wszyscy albo uciekli do Irlandii albo juz mają inne budowy...

creem
13-01-2007, 12:06
Witajcie Balowicze.
Właśnie dołączyłem do grona tych szczęśliwych ludzi którzy mają (prawie bo Górale poinformowali mnie że zaczeli stawiać zrąb) drewniany Dom. Piszecie tutaj dużo o firmach które zajmują się budową takich domów, pozwólcie że opisze Wam moje doświadczenia w tej materii. Na początku jakieś półtory roku temu zacząłem szukać wykonawcy, na pierwszy strzał poszły firmy wykonawcze takie jak : "Dom z duszą" (Rewelacja jakość wykonanych domów przez Pana Duszę powala zegarmistrzowska robota, bardzo konkretny człowiek skrupulatny, można mu zaufać, niestety ceny za jego usługi są wręcz zaporowe 2500 PLN za metr kwadratowy powierzchni domu liczony poobrysie, nasz dom ma wymiary 9m x 10m wieć cena stała sie zaporowa :) ). Druga Firma to "Zajda" Nic szczególnego. Klienta traktują bezosobowo, na każde moje pytanie odpowiadali, że wszystko sie da, że nie ma problemu. Robili wszystko aby tylko złapać klienta, a jakość ich pracy zostawia wiele do życzenia. Następna firma to "Tatra House" Z nimi nie chce mieć nic do czynienia po chamsku windują cene (w moim przypadku chciałem aby dom był z połówek z prostymi zciętymi Chohołowskimi węgłami. Powiedzieli że za to muszę extra zapłacić, w gruncie rzeczy wyszło na to że ta technologia jest tańsza bo mniej pracochłonna tyle że ja ceper o tym pojęcia nie miałem, a oni to wykożystali do podbicia ceny) . W końcu doszedłem do wniosku że muszę znaleźć klaycznego góralskiego Cieślę, który zajmuje sie ciesielka a nie budowaniem domów od A do Z W końcu znalazłem. Góral mieszka w Cichym tuż obok Chochołowa. Jóż przy pierwszej rozmowie wiedziałem że On postawi Nasz dom. Teraz co do cen. Razem z Cieślą pojechaliśmy kupić materiał. Zjeżdziliśmy kilka podchalńskich wiosek, naprawde egzotycznych miejsc. W końcu wytargowaliśmy od pewnego Chłopa materiał. Cieśla obejżał i stwierdził ze jest bardzo dobry i sie nadaje. Po godzinie targowania staneło na tym że kupiłem 55 kubików Połówek średniej grubości 40 cm i wysokośći 60 cm za 26.000 ale byłem szczęśliwy. Na dach miał iść gont. Niestety nie dostałem pozwolenia i musze sie posiłkowac blachą gontopodobną z posypką. Kolejna wyprawa z Cieśla i za 9.000 kupiliśmy blache na dach dodatki powiedział ze kupi sie arkusze blachy i zleci to znajomemu do zrobienia. Cieśla za postawienie zrębu zrobienie więżby i pokrycie dachu powiedział ze weźmie 9.000. Więcej było by wstyd wziąść za miesiąc roboty na trzech powiedział. Cza być uczciwym. Ekipe do mszenia już mi nagrał tyklo musze się z nimi dogadać jeszcze. Musimy jeszcze uzgodnić sprawy wykończeniowe typu stropy schody itp. Napisze na forum jak wszystko uzgodnie. Prponuję wszystkim budującym aby zaczeli rozglądać się za Tradycyjnymi cieślami bo warto. Firma zedrze z Was skure i każe sobie za to słono placić

pozdrawiam
Grzesiek

Mani
13-01-2007, 20:19
Hej Grzesiek,
może dasz namiar na tego cieślę, ceny takie, że mi oko zbielało,
może jak skończą u Ciebie za miesiąc to mogą przyjechac do mnie?

creem
13-01-2007, 21:52
Hej Grzesiek,
może dasz namiar na tego cieślę, ceny takie, że mi oko zbielało,
może jak skończą u Ciebie za miesiąc to mogą przyjechac do mnie?
Cześć Nie ma sprawy moge Ci podać namiary na Górala. Najpierw musze go zapytać. Z tego co wiem to ten rok ma jóż zapełniony. Terminy trzeba ustalać z około półrocznym zapasem. Bede sie widział z nim we wtorek więc wyśle Ci PW jak coś. Co do cen to naprawde, samemu szukając materiału jesteś w stanie za te pieniądze kupić dobre drzewo. Wielu ludzi ma nacięte i tzyma na czarną godzine, albo sprzedaje bo sie nadaża okazja. Większe firmy jada na tym koniu. Pierwsza wycena materiału przez firme "Zajda była 1000 - 1200 za kubik. Koszmar normalnie jaka przebitka.

pozdrawiam
Grzesiek

madd
15-01-2007, 09:34
Ja tez bylam u Zajdy - nie zrobil na mnie dobrego wrazenie.

Mani
18-01-2007, 18:33
Madd,
A może Ty mi podasz namiar na swoich górali?
Zweryfikujemy ich, bo moi policzyli mi 200 m2- ganki itp.,nawet dziurę w podłodze liczą... i mówią, że żaden góral nie zbuduje mi taniej.

Seba7207
18-01-2007, 21:14
Witam, tak jak pisałem zamówiłem projekt domu z bala;
http://www.moj-dom.pl/39,bale,oferta_detail.html#projekt
Jedyna jaka zmiana to bal 24 cm na ściany na parterze bez docieplenia oraz podpiwniczenie pod całym budynkiem (oprócz garażu). Jeśli chodzi o bale na parter to już zakupiłem. Pozostaje zakup belek stropowych, desek, krokwi itp. Jestem na etapie poszukiwania ekipy do budowy. Zaznaczam, że piwnice wykonuje mi inna ekipa. Jedni krzyknęli mi 120 tys zł za stan surowy otwarty (materiał ja daję), natomiast 280 tys zł za stan surowy zamknięty (pod klucz), oczywiście trzeba do tego doliczyć wyposażenie, ogrzewanie, pokrycie dachu itp - ogólnie wykończeniówka. Moim zdaniem to wszystko wyszłoby około 400 tys. Troche przegięcie. Prosze, o ocenę na ile realnie oceniacie koszty budowy? Pozdro

Gasol
19-01-2007, 15:02
Mam do Was pytanie odnosnie ocieplania od wewnatrz scian w domach z bali. Spotkalem sie z dwiema koncepcjami, ktore roznia sie ukladem warstw:

1. bal->szczelina powietrzna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k
2. bal->folia wiatroszczelna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k

Czy ktorys z powyzszych wariantow jest lepszy, jesli tak, to dlaczego?

Pzdr.

madd
19-01-2007, 15:28
Jak dla mnie to wersje pierwsza bo wszystko oddycha, ale nie jestem w stanie powiedziec w praktyce, bo ja mam grube bale niedocieplane. I od razu mowie - mimo ze zima lagodna w domu jest cieplo. Na minimum idzie ogrzewanie podlogowe w kuchni i jest cieplo w calym domu. Czasami zapalimy w kominku na jakies 2-3 godziny

Pozdrawiam i zycze milego budowania

ja-anna
19-01-2007, 21:26
Doświadczonych proszę o rade.

Dzióba może ty słówko .

Czym zasmarować podwaliny ?
Już są zaimpregnowane (smarowałam kilka razy na zielono)
teraz mąż uparł się że przed zalaniem wylewki (tak to sie chyba nazywa -będą kładli podłogowe ogrzewanie) należałoby jeszcze raz zasmarować i teraz wymyślił pokost albo ropa .Słyszał ktoś o czymś takim?

ja-anna

Wojciech Nitka
20-01-2007, 18:23
1. bal->szczelina powietrzna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k
2. bal->folia wiatroszczelna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k

Czy ktorys z powyzszych wariantow jest lepszy, jesli tak, to dlaczego?
Zdecydowanie lepsza jest druga obcja - folia chroni izolację cieplną przed wychładzaniem i zawilgoceniem z zewnątrz. Trzeba bowiem uwzględnić że ściany zewnętrzne z bali nie zawsze bywają szczelne w 100%.

Zagadnienie ścian zewnętrznych domów z bali bardzo szczegółowo jest omówiony z Katalogu Budownictwa Drewnianego '2005, dostępnym na stronach http://www.szkielet.pl/sklep lub http://www.szkielet.pl/bale - niestety płatnych.

PawEla
21-01-2007, 23:32
1. bal->szczelina powietrzna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k
2. bal->folia wiatroszczelna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k

Czy ktorys z powyzszych wariantow jest lepszy, jesli tak, to dlaczego?
Zdecydowanie lepsza jest druga obcja - folia chroni izolację cieplną przed wychładzaniem i zawilgoceniem z zewnątrz. Trzeba bowiem uwzględnić że ściany zewnętrzne z bali nie zawsze bywają szczelne w 100%.

Zagadnienie ścian zewnętrznych domów z bali bardzo szczegółowo jest omówiony z Katalogu Budownictwa Drewnianego '2005, dostępnym na stronach http://www.szkielet.pl/sklep lub http://www.szkielet.pl/bale - niestety płatnych.

Jeśli używać wełny minetarlnej to może i tak ale po cholere budowac dom z bala jesli bal jest tylko do ozdoby???????????? Sciana z bala+folia+wełna=ściana martwa, taka sama (a może i gorsza) niż ściana z siuporexu...
Zamknięte drewno w folii nie spełnia II podstawowego zadania (1- to po prostu przegroda-ściana) jakim jest regulowanie w sposób naturalny wilgotności powietrza w pomieszczeniu i infiltracji świeżego<->zastałego powietrza(oddychające ściany)!
I jak bal ma być tylko dla efektu wizualnego to proponuje jeszcze pomalowac chemo-lakierem od wewnątrz by ładnie lśniły. I mamy komplet. :evil:

szczescie_moje
22-01-2007, 09:30
Zagadnienie ścian zewnętrznych domów z bali bardzo szczegółowo jest omówiony z Katalogu Budownictwa Drewnianego '2005, dostępnym na stronach http://www.szkielet.pl/sklep lub http://www.szkielet.pl/bale - niestety płatnych.

Jesli mozna zapytac Panie Wojciechu dlaczego raptem strony te zrobily sie platne???? Jakis czas nie zagladalam na szkielet.pl i doprawdy ciezko sie zdziwilam wprowadzeniem tych "udogodnien". Jeszcze kilka miesiecy temu mozna bylo bez problemu i za darmo owe strony sobie czytac i uczyc sie a tu raptem taka niespodzianka wcale nie mila. Mnie to zdecydowanie zniechceca do czerpania wiedzy z tej strony - na szczescie jest forum muratora - i to bezplatne :lol:
Rozumiem ze szkielet.pl musi jakos zarobic na koszty utrzymania sie ale powinno sie szukac sponsorow zamiast isc na latwizne i siegac do kieszeni przyszlych klientow promowanych na szkielecie firm.
Pozdrawiam

PawEla
22-01-2007, 10:21
Od razu widać, że strona nie istnieje po to by propagowac ten typ budownictwa, pomagać, doradzac tylko żeby brac kase..... a można brac kase od sponsorów (za umieszczanie reklam) ale czemu by nie skasowac czytelników? niedługi żywot takowych przedsięwzięć....

rzyraf
22-01-2007, 10:36
1. bal->szczelina powietrzna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k
2. bal->folia wiatroszczelna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k

Czy ktorys z powyzszych wariantow jest lepszy, jesli tak, to dlaczego?
Zdecydowanie lepsza jest druga obcja - folia chroni izolację cieplną przed wychładzaniem i zawilgoceniem z zewnątrz. Trzeba bowiem uwzględnić że ściany zewnętrzne z bali nie zawsze bywają szczelne w 100%.

Zagadnienie ścian zewnętrznych domów z bali bardzo szczegółowo jest omówiony z Katalogu Budownictwa Drewnianego '2005, dostępnym na stronach http://www.szkielet.pl/sklep lub http://www.szkielet.pl/bale - niestety płatnych.

Jeśli używać wełny minetarlnej to może i tak ale po cholere budowac dom z bala jesli bal jest tylko do ozdoby???????????? Sciana z bala+folia+wełna=ściana martwa, taka sama (a może i gorsza) niż ściana z siuporexu...
Zamknięte drewno w folii nie spełnia II podstawowego zadania (1- to po prostu przegroda-ściana) jakim jest regulowanie w sposób naturalny wilgotności powietrza w pomieszczeniu i infiltracji świeżego<->zastałego powietrza(oddychające ściany)!
I jak bal ma być tylko dla efektu wizualnego to proponuje jeszcze pomalowac chemo-lakierem od wewnątrz by ładnie lśniły. I mamy komplet. :evil:

Bardzo przepraszam, ale istnieje tu pewne nieporozumienie. Otoż nie ma czegoś takiego jak oddychanie ścian - gdyby było, to niepotrzebna byłaby wentylacja i pół świata by tak budowało (oprócz wiezowców). Sciana nie oddycha!!!! a przepływ powietrza przez drewno jest tak diabelnie intensywny, ze bez nawiewów dodatkowych ani chyba w dobrze zrobionym domu udusilibyscie się po niedługim czasie.
Siła tego rozwiązania jest gdzie indziej - optóż drewno dzięki silnym właściwościom magazynowania/oddawania wody może doskonale regulować poziom wilgotności w domu i jedynie to nalezy rozumiec pod pojęciem oddychania a nie infiltrację świeżego/zastałego powiertza(chyba że ktoślubi jak mu szparami przez ściany wieje).
A wełnę powinno się zakładać od zewnątrz.
Pozdrawiam

rzyraf
22-01-2007, 10:40
Doświadczonych proszę o rade.

Dzióba może ty słówko .

Czym zasmarować podwaliny ?
Już są zaimpregnowane (smarowałam kilka razy na zielono)
teraz mąż uparł się że przed zalaniem wylewki (tak to sie chyba nazywa -będą kładli podłogowe ogrzewanie) należałoby jeszcze raz zasmarować i teraz wymyślił pokost albo ropa .Słyszał ktoś o czymś takim?

ja-anna
Smarowanie na zielono jest o tyle bez sensu że tam gdzie się woda na podwaline dostanie, to zielone wypłucze.
Pokost albo ropa tez sa marnym środkiem, chyba że lubicie zapach napalmu o poranku.
Należy zastosować impregnat typu drewnochron (aktualnie w zmianach , więc moze być niedostępny), sadolin czy podobny. Podwaline dobrze jest troszkę cofnąć do środka domu a z prtzodu na małych "wysięgnikach" założyc pasujące do całości deski elewacyjne Dzięki temu podwalina będzie w dużej mierze chroniona przed zaciekami oraz miała zapewnioną wentylację.

Gasol
22-01-2007, 14:50
Jeśli używać wełny minetarlnej to może i tak ale po cholere budowac dom z bala jesli bal jest tylko do ozdoby???????????? Sciana z bala+folia+wełna=ściana martwa, taka sama (a może i gorsza) niż ściana z siuporexu...
Zamknięte drewno w folii nie spełnia II podstawowego zadania (1- to po prostu przegroda-ściana) jakim jest regulowanie w sposób naturalny wilgotności powietrza w pomieszczeniu i infiltracji świeżego<->zastałego powietrza(oddychające ściany)!
I jak bal ma być tylko dla efektu wizualnego to proponuje jeszcze pomalowac chemo-lakierem od wewnątrz by ładnie lśniły. I mamy komplet. :evil:

Hmm.. a czy ozdoba, to nie moze byc wystarczajacy powod?;-)

Poza tym wersja bal+ocieplenie jest ekonomiczna. Mozna zostosowac troche cienszy i tanszy bal. Latwiej poprowadzic instalacje. Dodatkowo nie kazdy ma ochote mieszkac w goralskiej chacie, choc lubi drewno i jego naturalny wdziek. Jesli chce sie miec wnetrza, gdzie widac nie tylko drewno, to wtedy jak najbardziej wersja z ociepleniem jest na miejscu.

Co do ocieplenie od wewnatrz i z zewnatrz, to jest to bardziej wedlug mnie kwestia gustu. Wiem, ze beda jakies mostki termiczne przy ocieplaniu od wewnatrz, ale dla mnie kwestia priorytetu wygladu domu przewaza. Gdybym zdecydowal, ze najwazniejszy jest brak mostkow termicznych i odpowiednio niski wspolczynnik U, to moze wybralbym jakis termomur lub podobna technologie.

rzyraf
22-01-2007, 14:56
Jedno co, to wełna ma mniejszy wskaźnik przenikalności cieplnej niż drewno, w związku z czym powinna być na zewnatrz. Inaczej bal jest świetnie chroniony przed ciepłem z zewnątrz domu i traci część swoich właściwosci izolacyjnych.
A wtedy pełni już tylko rolę dekoracyjną, dość droga zresztą. Ale kto zabroni bogatemu
:)

Gasol
22-01-2007, 15:02
Jedno co, to wełna ma mniejszy wskaźnik przenikalności cieplnej niż drewno, w związku z czym powinna być na zewnatrz. Inaczej bal jest świetnie chroniony przed ciepłem z zewnątrz domu i traci część swoich właściwosci izolacyjnych.
A wtedy pełni już tylko rolę dekoracyjną, dość droga zresztą. Ale kto zabroni bogatemu
:)

Patrzac od drugiej strony, to wlasciwosci izolacyjne bala sa jak najbardziej wykorzystywane na zewnatrz budynku. Natomiast welna dobrze chroni przed zimnem, ktore 'przeszlo' przez bal. Czy nie mam racji?

rzyraf
22-01-2007, 15:12
Ale wtedy nie mamy możliwości z korzystania z ciepła zatrzymywanego przez bal, co prowadzi do jego gębszego przemarznięcia, co za tym idzie do wełny dojdzie więcej zimna (to tak bardzo ogólnie).
Dwa: nie wykorzystamy wtedy w żadnej części właściwości higroskopijnych drewna, co sprawia, że bal jest tylko naprawdę drogą elewacją. A wtedy taki sam efekt można uzyskac nieporównywalnie mniejszymi kosztami.
Generalnie powinno sie budowac albo z grubego bala, albo też szkielet porzadny, (nie kanadyjka) a na nim imitacje bala. Wtedy taniej, a też ciepło i "balowo"
W tej chwili przygotowujemy się do budowania domu, który ma miec klimat (wizualnie) i klimat (powietrznie). Zasotosowaliśmy konstrukcję szkieletu na dużych przekrojach (szkielet krosnowy , z bala czy podobne, ino nie rygiel, jak ktoś tam sobie wymyślił) i dwie "okładziny" zewnętrzną - bal sosnowy i wewnętrzną - bale np. z topoli po 1m średnicy bądź więcej.
Dzięki temu cena domu 320 zamknie się poniżej 600tysiów ( z ogrodem zimowym, pod prawdziwy klucz - podłogi, instalacje itp, itp). Dom będzie jednocześnie zabezpieczony przed jakimikolwiek ruchami drewna stanowiącego konstrukcję ścian, będzie niezwykle ciepły - w szkielecie będzie normalne ocieplenie i trwały.
[/url]

Gasol
22-01-2007, 15:46
Ale wtedy nie mamy możliwości z korzystania z ciepła zatrzymywanego przez bal, co prowadzi do jego gębszego przemarznięcia, co za tym idzie do wełny dojdzie więcej zimna (to tak bardzo ogólnie).

Rozumiem to tak: pod wplywem zimna bal zmienia swoje wlasciwosci i przestaje byc dobrym izolatorem. Wtedy jedyna oslona pozostaje welna. Dlatego trzeba chronic bal przed zimnem, bo moze nie wystarczyc welny, a najlepiej odizolowac bal od zewnatrz. Z tym, ze ja zakladam, iz od pewnych grubosci bala problem ten jest pomijalny i niekoniecznie musi to byc bal o srednicy 40cm, ktory jest bardzo drogi.


Dwa: nie wykorzystamy wtedy w żadnej części właściwości higroskopijnych drewna, co sprawia, że bal jest tylko naprawdę drogą elewacją. A wtedy taki sam efekt można uzyskac nieporównywalnie mniejszymi kosztami.

Welna, o ile wiem, dobrze przepuszcza wilgoc, wiec mozna ja pewnie potraktowac jako warstwe transparentna dla wilgoci. Co za tym idzie, bal na pewno ma kontakt z wilgocia pochodzaca z budynku.


Generalnie powinno sie budowac albo z grubego bala, albo też szkielet porzadny, (nie kanadyjka) a na nim imitacje bala. Wtedy taniej, a też ciepło i "balowo"
W tej chwili przygotowujemy się do budowania domu, który ma miec klimat (wizualnie) i klimat (powietrznie). Zasotosowaliśmy konstrukcję szkieletu na dużych przekrojach (szkielet krosnowy , z bala czy podobne, ino nie rygiel, jak ktoś tam sobie wymyślił) i dwie "okładziny" zewnętrzną - bal sosnowy i wewnętrzną - bale np. z topoli po 1m średnicy bądź więcej.
Dzięki temu cena domu 320 zamknie się poniżej 600tysiów ( z ogrodem zimowym, pod prawdziwy klucz - podłogi, instalacje itp, itp). Dom będzie jednocześnie zabezpieczony przed jakimikolwiek ruchami drewna stanowiącego konstrukcję ścian, będzie niezwykle ciepły - w szkielecie będzie normalne ocieplenie i trwały.


Twoj dom wydaje sie byc oparty na ciekawym pomysle.

rzyraf
22-01-2007, 15:59
Generalnie uważam, że wełenka pelni rolę swetra, który chroni calą resztę przed wyziębieniem. Na pewno pokutuje tu także system murowany, gdzie ocieplanie od wewnątrz moze doprowadzić do pieknego grzyba.

Wełnie trzeba zapewnic wentylację, co sprowadzi się do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. I ok. Ale w tym przypadku nie skorzystamy nijak z właściwości bala (mówimy o ociepleniu od wewnątrz).
Nie chodzi tu o usuwanie wilgoci (czyli przepływ powietrza przez ścianę) ale o jej magazynowanie. Ja innego sposobu oddychania nie widze.

To niestety nie mój dom, ale inwestora:) Mam nadzieję, ze będzie mu się dobrze mieszkało:)

tomakin
22-01-2007, 19:19
o. a jednak jest temat o domu z bali, a ja glupi po forum z cennikami szukalem

tak czy tak, zadalem w innym miejscu juz pytanie, nie wiem czy powinno sie znalezc tu czy tam

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=91351

a pytanie brzmialo tak:

Hej

Jestem kompletnie zielony w temacie, dlatego prosze o wyrozumialosc

Chodzi o koszty budowy takiego wlasnie domku z bali. Widzialem firmy oferujace za 100 000 stan "pod klucz" z ociepleniami, czy to realna suma? czy moze jest w tym jakis haczyk?

ile bede musial dolozyc?

wiem ze musze zakupic grunt, wylac fundament.

wiem, ze musze dociagnac wode i prad (gazu nie chce). Ile kosztuje dociagniecie na granice dzialki, a ile jesli juz media sa na granicy?

zalozyc szambo, ew. zalozyc kanalizacje - co tansze?

wiem ze podobne pytania juz byly, ale nie moglem znalezc zadnego dotyczacego konkretnie domu z bali

z gory dziekuje za odpowiedz

rzyraf
22-01-2007, 19:31
Za 100 tysiów można postawić ok. 30 - 40 metrów domu z bala, jesli nie mniej
Chyba że to pod klucz to takie pod klucz bez podłóg itp.:)
Tu sa same haczyki, albo brakuje zera.

Ile musisz dołożyć?? A jak duży chcesz dom zbudować, jaki standard? Okna plastiki czy drewniena? jakie podłogi? rekuperator?? etc etc

Niewątpliwie kanalizacja, chyba ze ktoś lubi rozmowy z panem od szambowozu.

tomakin
22-01-2007, 20:47
okna oczywiscie drewno, kanalizacja - nie zawsze jest mozliwa, no ale zalozmy ze...

domek maly, nawet ponizej 80 m - przytulniej, a dzieci miec nie chcemy.

W sumie, najbardziej to interesuje mnie cena zainstalowania wody, pradu i kanalizacji, po prostu nienawidze wyklocania sie z urzednikami :D zlecil bym to firmie i koniec.

Nie ma tutaj jakis dodatkowych problemow zwiazanych z tym, ze dom jest drewniany? np spelnienie 40 roznych przepisow przeciwpozarowych?

zas co do samej ceny domku, no coz, naprawde sa takie ceny. Tylko, ze wydaje mi sie to troche niewiarygodne.

http://www.allegro.pl/item155331837_domy_z_bali_szybko_solidnie_najtanie j.html

tutaj za 80 m zaplacil bym okolo 50 000 netto. Bez pokrycia dachowego, pewnie robota krzywa, pewnie z najtanszych surowcow, fakt ze belka 12 cm, fakt ze stan surowy - ale mozna za taka cene. Pewnie za 80 000 mialbym bale 20ki na scianach zewnetrznych, to docieplania nie wymaga.

Pytanie, gdzie jest haczyk?

rzyraf
22-01-2007, 21:11
haczyk jest taki, ze w zasadzie sprzedają pomalowane drewno i składają to do kupy. Grubość bala 12 czyli trzeba tak 10-15 cm wełny dołożyć. Dach nieocieplony chyba w ogóle, czyli tylko krokwie i folia. a gdzie deskowanie lub łaty i kontrłaty???
2 krotna impregnacja ?? po co?? Po pierwszej warstwie impregnat nie jest już wchłaniany..
Ocieplenia
Nie ma okien, drzwi......
Generalnie, to jest jakaś 1/3, 1/4 kosztów stanu "pod klucz"

tomakin
22-01-2007, 21:31
ah, wiem co zrobie

za dobre rady dotyczace domow, odwdziecze sie dobrymi radami dotyczacymi hattricka :D

dobrze zgaduje?

Rzyrafy

Miejsce 2. w VII.305

rzyraf
22-01-2007, 21:35
a zgadza się:):):):) Może mała liga muratorowa bedzie??
gdzie grasz??

tomakin
22-01-2007, 21:42
Karkonosze (477875)

Liga: Miejsce 6. w VI.772

bardzo nisko jak widac, ale to dlatego, ze 2 sezony temu kompletnie zmienilem taktyke, czym kompletnie na pewien czas rozwalilem sile skladu - dopiero teraz poskladalem grajkow do kupy, zainwestowlem w co mialem zainwestowac i ... ide jak burza.

rzyraf
22-01-2007, 21:47
chyba powinniśmy sobie osobny wątek założyc:)
rzeczywiscie skład masz juz piękny:) moim jeszcze długo do takich osiągnięć:)
chociaz jak zagram MOTSika to hohoho
dlatego jeszce jeden sezon sobie tu posiedzę, nie wiem czy mój kk przeżyłby spadek:):)

tomakin
22-01-2007, 22:00
no, na PM poszla taktyka - aby ja docenic, trzeba by sledzic rozwoj mojego klubu przez 2 sezony, lacznie z ocena wieku zawodnikow transferowanych, skilli pobocznych, stadionu, trenera... powiem tylko, ze z prawie najgorszej druzyny w lidze, stalem sie prawie najlepsza - a pod koniec tego sezonu zamierzam zdeklasowac rywali :D

kolbas
22-01-2007, 22:44
Mam do Was pytanie odnosnie ocieplania od wewnatrz scian w domach z bali. Spotkalem sie z dwiema koncepcjami, ktore roznia sie ukladem warstw:

1. bal->szczelina powietrzna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k
2. bal->folia wiatroszczelna->welna mineralna->folia paroprzepuszczalna->plyta g-k

Czy ktorys z powyzszych wariantow jest lepszy, jesli tak, to dlaczego?

Pzdr.

A co sądzisz o ociepleniu całego domu np termexem. W zeszłym tygodniu omówiliśmy wspólnie z moim wykonawcą domu oraz wykonawcą ocieplenia całą technologię wykonania szkieletów, przegród, konstrukcji itp pod termex. Całe przedsięwzięcie "tankowania" domu potrwa 2 dni. Nie będzie zastosowany ani gram foli która wg mnie nijak się ma do drewna. Kolejność warstw - ściana zewnętrzna bal 11cm - termex - zdystansowany stelaż pod GK, a na nim GK. Ściany parteru stanowią jedną całość ze ścianką kolankową poddasza oraz skośnych sufitów. Materiał będzie tłoczony od góry rurami z naddatkiem na strychu celem obsypywania się w miarę osiadania. Grobość ocieplenia w ścianach 15-20cm, nad sufitem poddasza 30-40cm. Dom będzie jakby otulony pieżyną z celulozy. Ten sam materiał będzie wtłoczony w ścianki GK poddasza i między legary pod deski podłogi. 1 m3 z robocizną 150PLN.

PawEla
22-01-2007, 22:47
haczyk jest taki, ze w zasadzie sprzedają pomalowane drewno i składają to do kupy. Grubość bala 12 czyli trzeba tak 10-15 cm wełny dołożyć. Dach nieocieplony chyba w ogóle, czyli tylko krokwie i folia. a gdzie deskowanie lub łaty i kontrłaty???
do tego stolarka okienna CALOROCZNA bo pewnie wsadzają letniskową....


2 krotna impregnacja ?? po co?? Po pierwszej warstwie impregnat nie jest już wchłaniany..

2-krotna: pewnie z jednej i zdrugiej strony ściany :roll: bedzie 2-krotna...ale zostaje jeszcze 3 i 4 strona.... :wink:


co do izolacji ścian z bala: dla mnie technologia: bal+ekofiber+bal (8+10+8cm)jest najekonomiczniejszą, najenergooszczedniejszą (k=0,23), ściana nie jest zamknięta folią=najzdrowszą. Impregnacja: woski, olejowoski: troche papraniny, dbalości ale zyje w domu, gdzie przynajmniej ściany są zdrowe..... ot moja filozofia.
jakoś nie ma przekonania (pomijając względy zdrowotno-ekologiczne) do używania folii z drewnem......
poza tym mieszkałem troche w domach z litego bala (bez folii i dupereli, ociepliną pod szalówką z mat trocinowe czy słomiane czy jakośtam) i w domu z foliami superparoprzepuszczalnymi i superwiatrowjednąstronę izolacyjnymi (prawie jak goretex). W tych pierwszych nawet jak przez tydzień okna były szczelnie zamknięte to po wejsciu czuło się świeżyj wozduch, w tych drugich letka stęchlizenka i smrodek zastoju się unosiły.... okna były nowoczesne, super szczelne energooszczędne, i co ciekawe od tego samego producenta (2 sąsiadów postwailo prawie w tym samym czasie domy tyle że w innych technologiach).
Autosugestia? Subiektywizm 1000%?

Kazdy jest kowalem swego domu. Budujta jak chceta (sami sie w tych ścianach bedzieta męczyć) :lol:

Pozdrawki dla wszystkich balowiczów (tych paroprzepuszczalnych i świrnięto-bezfoliowych) :wink:

Mani
22-01-2007, 22:54
Hmm.. a czy ozdoba, to nie moze byc wystarczajacy powod?;-)

Poza tym wersja bal+ocieplenie jest ekonomiczna. Mozna zostosowac troche cienszy i tanszy bal. Latwiej poprowadzic instalacje. Dodatkowo nie kazdy ma ochote mieszkac w goralskiej chacie, choc lubi drewno i jego naturalny wdziek. Jesli chce sie miec wnetrza, gdzie widac nie tylko drewno, to wtedy jak najbardziej wersja z ociepleniem jest na miejscu.

Co do ocieplenie od wewnatrz i z zewnatrz, to jest to bardziej wedlug mnie kwestia gustu. Wiem, ze beda jakies mostki termiczne przy ocieplaniu od wewnatrz, ale dla mnie kwestia priorytetu wygladu domu przewaza. Gdybym zdecydowal, ze najwazniejszy jest brak mostkow termicznych i odpowiednio niski wspolczynnik U, to moze wybralbym jakis termomur lub podobna technologie.

Popieram Gasol,
ja kombinuję podobnie.
Dzięki ciepleniu od środka nie trzeba wycinać dziur w balach na instalacje,
można zaaranżować wnętrze w dowolnym stylu.
A drewniana elewacja to nie to samo co bal: ostatki na węgłach itp.
Jest jeszcze jeden argument, nie mam zaufania do kanadyjczyka, kojarzą mi się z amerykańskimi filmami, na których wjeżdża się do środka samochodem (znaczy sie przez ścianę...)
Największą zaletą szkieletorów jest to, że są tanie.Tylko co z tego, jeśli nie mają tego czegoś...
Z samochodami jest tak samo. Mam starego jeepa, żre jak smok, świszczy, rzęzi ale i tak go kocham, bo ma swój styl, klimat i jest inny niż wszystkie.

PawEla
22-01-2007, 23:07
oooo, widze że nie tylko ja poruszam się staruszkiem czteronapędowcem: 15-letni trooperek to jest to! kanciasta buda, duzy dizelek, jak przekroczy 100 to wir w zbiorniku i sie boje żeby wytrzymał i sie nie rozlazł... :D
ale to chyba temat na inne forum :roll:

rzyraf
22-01-2007, 23:28
1. W ogóle nie wsadzają okien, hahahaha
2. jesli dobrze przeczytałem to z jednej stronki malują 2 razy impregnatem a z drugiej borochromem
3. Ekofiber rzeczywiście jest OK, chociaż nie jestem przekonany co do tego, ze ma lepsze własności od wełny jesli chodzi o przenikalność
4. Jesli chodzi o goretex, to własnie sprawdzam w bucikach i juz nigdy więcej butów bez gore texu.
5. To znaczy, ze jeden koles miał dziury w ściania albo lepsza wentylację, ot co. Drewno to nie sito, żeby az tak wpływało na atmosferę. A na dodatek dodam że jestem szczęśliwym posiadaczem chałupy z ok. 1930 roku, bal 12cm, ocieplonej wełną. Poza tym, ze cieplej klimacik nie zmienił się w niej ani na jotę.
6. Wełna ma jeszcze jena kolosalną zaletę - jest gryzonioodporna. To znaczy że gryzonie wchodzą i nawet nory robią, ale nie zakłoca to znacząco całości ocieplenia. Tymczasem w celulozie, jak w styropianie robią fajne dziury, jesli się źle zabezpieczy,albo gdzies się przedrą.
Pozdrawiam

tomakin
23-01-2007, 00:00
moze po prostu jednemu z nich sie zawilgocilo i grzybki sie zalegly... tak niesmialo rzuce sugestie...

ostatnio ze zgroza odkrylem grzyba w bloku - zachcialo sie komus plastikowych okien, eh... rok probowalem to z glowy wybic, nie pomoglo, teraz maja mieszkanie zagrzybione.

PawEla
23-01-2007, 09:36
byc moze.....

ale to nie zmieni mojego światopoglądu.
Jak juz wspomnialem wczesniej, kazdy ma jakies swoje priorytety, filozofię życia, itp. i sam z tym żyje i jest to dla niego jedyna słuszna droga, oby tylko nie walczyć z innymi i nie organizowac wypraw krzyżowych....
Budujemy jak chcemy, jak nam sie podoba i wazne by w tym co zbudujemy NAM było DOBRZE!
Pozdr

Mani
23-01-2007, 12:30
Tematu schodów jeszcze chyba nie było...
Ciekawi mnie jakie robicie lub już macie schody (foty mile widziane).
Czy z miękkiego drewna jak ściany czy inne np. dębowe?
Mój ojciec twierdzi że ze świerku się nie robi schodów, bo się zniszczą,( pazury psa, szpilki itp.)

dode
23-01-2007, 12:56
Ojciec ma rację, że się niszczy.

My mamy podłogi i schody z sosny i cieniutko to wychodzi w trakcie uzytkowania. Wybralismy jednak ten sam materiał na wszystko ( na poddaszu sufty, skosy i sciany kolankowe są w sosnowej boazerii więc podłoga z dębu, przynajmniej jak dla mnie nie wchodziła w grę.) I gdybym musiała dokonywać wyboru raz jeszcze pewnie znowu była by to sosna, chociaż jakością od dębu odpada już w przedbiegach.( W mieszkaniu mielismy dębowy parkiet i po 2 latach mieszkania nie było na nim ani jednej ryski.)

Mani
23-01-2007, 13:03
Możesz wysłać fotkę tych schodów? Co się dokładnie z nimi dzieje?
Jestem na etapie podjęcia tej decyzji i nie wiem czy to się ładnie zniszczy czy nie...
A podłogi, jeśli drewniane to na pewno zrobię dębowe.

dode
23-01-2007, 13:24
Możesz wysłać fotkę tych schodów? Co się dokładnie z nimi dzieje?
Jestem na etapie podjęcia tej decyzji i nie wiem czy to się ładnie zniszczy czy nie...
A podłogi, jeśli drewniane to na pewno zrobię dębowe.

nie mogę, bo mi pies kabel do ładowarki do aparatu przegryzł ( podłączony do prądu zresztą :-? ).
Rysują sie poprostu. Nie jest to nie wiadomo jak straszne, ale jednak ślady uzytkowania pozostaja.
Jesli robisz dębowe podłogi to i dębowe schody będa pasować.

odin
23-01-2007, 19:54
Witam po raz pierwszy.
Jestem krótko po zakupie działki pod budowę domu (i pensjonatu) na Wyspie Sobieszewskiej. Zawsze chciałem mieszkać w domu z bala, i to się nie zmieniło. Wykonawcy wciąż szukam (z projektem też nie mogę sobie poradzić). Chciałem zapytać jakie systemy grzewcze stosujecie w swoich domach?

kadargo
23-01-2007, 21:16
Kolbas
Też myślałem o wełnie celulozowej, a jesteś pewien że 150 za m3 , a nie czasami 250 za m3. Jak naprawdę 150 za m3 top chętnie ja również skorzystam, jak możesz daj namiary, będę wdzieczny.

Odin
Co prawda nie jestem z Gdańska ale z zamiedzy. Mój dom bedzie budował pan Roman Trochanowski z firmy LOGS, jak chcesz popatrzeć to tu
www.logs.com.pl.
Facet naprawdę wie co robi i ma otym super pojęcie, doradzi we wszystkim, zrobi co będziesz chciał, kwestia oczywiście ceny. Domy są z bali ok 32 cm.
Także domy są naprawdę ciepłe, i solidnie zrobione.
Ja w swoim planuję zrobić ogrzewanie przy pomocy pieca kaflowego, własnie jestem umówiony na rozmowy ze zdunem, dodatkowo jak bedzie potrzeba. a pewnie bedzie, będą grzejniki elektryczne na górze, do ewentualnego dogrzania.

Pozdrawiam Wszystkich Balowiczów

Zygmunt

odin
23-01-2007, 21:32
Jeśli o nas chodzi, to spędziliśmy trochę czasu w Norwegii i zafascynowani jesteśmy architekturą skandynawską. Stąd zastanawialiśmy się długo nad projektem i jak dotychczas najbardziej w nasze oczekiwania trafia firma HONKA. Nie znam opinii na ich temat i jak dotychczas (dopiero zacząłem przeglądać forum) nie spotakałem się. Wolimy bal czworokątny mimo wszystko, a w domu chcialeibyśmy zainstalować ogrzewanie podłogowe elektryczne (fundamenty na tym terenie wylkuczone - tylko płyta fundamentowa), kominek z płaszczem wodnym oraz panele słoneczne. Grzania węglem nie przewidują warunki zabudowy... Teren ekologiczny.

murnau
23-01-2007, 22:17
hmmm schody. raczej debowe bo twarde. ja mam klejone bo teraz wszystko jest klejone. moi rodzice maja schody sosnowe i daje rade aczkolwiek pedantom nie polecam bo sie zaplacza po kilku tygodniach nad ryskami i wgnieceniami. ale funkcje trzymaja...http://homepage.mac.com/rogaleo/.cv/rogaleo/Sites/.Pictures/domstrona/DSCN7458.jpg-thumb_269_202.jpg[/img]

kadargo
23-01-2007, 23:05
Odin

Honka fajna firma , tylko z tego co wiem to trochę chcą za swoje domki, ale oczywiście każdy ma wybór. Co do węgla, to w piecu kaflowym pali się również z powodzeniem drewnem.
A co wy na takie domy
http://www.surelog.com/image.asp?image=exterior/5.jpg
bo ja jestem pod wrażeniem.

Pozdrawiam
Zygmunt

EDZIA
23-01-2007, 23:17
Witam po raz pierwszy.
Jestem krótko po zakupie działki pod budowę domu (i pensjonatu) na Wyspie Sobieszewskiej. Zawsze chciałem mieszkać w domu z bala, i to się nie zmieniło. Wykonawcy wciąż szukam (z projektem też nie mogę sobie poradzić). Chciałem zapytać jakie systemy grzewcze stosujecie w swoich domach?

Wiem, że to temat kontrowersyjny na naszym forum, ale ja jakoś domu z bala nie mogę sobie wyobrazić bez kominka.
My mamy podlogi z deski sosnowej, oprócz łazienek i przdpokoju na parterze, więc tylko tam gdzie płytki mamy ogrzewanie podłogowe/narazie włączamy tylko w przedpokoju/ . Grzejemy głównie kominkiem z rozprowadzeniem, alternatywnie grzejniki elektryczne, ale nie używaliśmy ich jeszcze, bo kominek wystarcza. Mamy tez solary w zimie wodę dogrzewamy w bojlerze elektrycznym.

dode
23-01-2007, 23:58
u nas wszystko jak u Edzi :lol: , tyle, że bez solarów.

odin
24-01-2007, 11:47
Kominek jest oczywiście nieodzowny w drewnianym domu! Osobiście grzejników w pomieszczeniach nie chciałbym montować ze względów estetycznych, dlatego myślę o rozprowadzeniu ciepła dawanego przez kominek albo poprzez ogrzewanie podłogowe albo przez nawiewniki.
Z drugiej strony z tego co czytam, to systemy kominkowo-elektryczno-solarne są dosyć popularne w domach drewnianych.
Na jakim etapie wkomponowywaliście systemy grrzewcze i wentylacyjne? Dobieraliście projekt pod system, czy odwrotnie?

Zbigniew,
Projekty HONKI są superanckie. Ciekawe, czy jakaś firma podjęłaby się zbudowania czegoś w tym stylu? Domyślam się, że w orginale ceny mają powalające. Domy ze strony, którą podałeś są też fajne, ale obstaję przy balu o przekroju prostokątnym...

Gasol
24-01-2007, 13:30
Kominek jest oczywiście nieodzowny w drewnianym domu![...]
Projekty HONKI są superanckie. Ciekawe, czy jakaś firma podjęłaby się zbudowania czegoś w tym stylu? [...]

Zamiast kominka mozna miec koze, np. www.romotop.pl. Mysle, ze do stylu Honki pasuje bardziej niz kominek. Oczywiscie kwestia gustu. Ja w swoim domu chce miec koze, bo kominek jest ciezki wizualnie, a poza tym nie bede domowego paleniska w salonie uzywal jako kotlowni.

Co do zbudowania domu w stylu Honki, to jest to nie tylko kwestia projektu. Technologicznie Honka jest takze 'w dobrym stylu': drewno skandynawskie, suszone komorowe, itp itd. Na Forum byl jeden kolega, ktoremu dom zbudowala Honka - przeszukaj dokladnie, to znajdziesz jego posty.

odin
24-01-2007, 16:08
Ok. Dzięki. Na forum jestem od niedawna i ciągle sobie czytam archiwalne posty. Sporo tego...
Co do kozy, to w tej chwili palę w kozie. Mam małe mieszkanko, otwarte, praktycznie tylko z drzwiami wejściowymi. Jak się dobrze podłoży, to trzeba okna otwierać. W zeszłym sezonie w nocy dogrzewałem piecem akumulacyjnym, ale w tym jeszcze go nie włączyłem. Jak budzę się rano, to dmucham tylko ciepłym powietrzem z klimatyzatora przez chwilę i wystarczy.
Pozdrawiam.

Katarina Ols
24-01-2007, 16:31
jak dla mnie kominek jest nieodzowny w każdym domu :wink: i nie mogę się doczekać kiedy zamontujemy u siebie, przewidziany jest z płaszczem wodnym, wszystkie ustrojstwa już są zamontowane, teraz tylko kominek-tylko kiedy????-jak zarobimy trochę więcej kasy.
Na dole mamy podłogówkę wodną a na górze grzejniki i podłogówka w łazience, jak na razie wszystko sprawuje się bez zarzutu, podłogówka to super sprawa, chociaż na początku miałam opory....

Co do Honki też nam się bardzo podobają ich domy, ale ceny kosmiczne

marcin_aneta
25-01-2007, 12:35
witam

mam taki problem:

http://www.smsnet.pl/~fungous/problem/cimg6310.jpg

http://www.smsnet.pl/~fungous/problem/cimg6311.jpg

http://www.smsnet.pl/~fungous/problem/cimg6313.jpg

http://www.smsnet.pl/~fungous/problem/cimg6330.jpg

http://www.smsnet.pl/~fungous/problem/cimg6331.jpg

czy ktos ma jakas koncepcje jak to uszczelnic ? od zewn i wewn oczywiscie.
od zewn jak takie okraglaki ladnie zamaskowac ?

z gory dzieki za pomoc

Mani
25-01-2007, 17:43
Grzejemy głównie kominkiem z rozprowadzeniem, alternatywnie grzejniki elektryczne, ale nie używaliśmy ich jeszcze, bo kominek wystarcza. Mamy tez solary w zimie wodę dogrzewamy w bojlerze elektrycznym.

No właśnie, podchwycę temat wentylacji/ogrzewania.
My też planujemy rozprowadzić rury z kominka plus rekuperator i odzysk ciepłego powietrza, mam ofertę z firmy Heatec.
Tylko zachodzę w głowę gdzie umieścić te rury, skoro poddasze jest użytkowe,
nie chcę żadnych podwieszanych sufitów. Nie po to budujemy z bali, żeby je wszystkie pozasłaniać! :evil:
Edzia i inni jak to rozwiązaliście u siebie?

madd
25-01-2007, 17:57
Zawsze mozna rury pod podlaga na gorze dac!

Mani
25-01-2007, 18:11
Zawsze mozna rury pod podlaga na gorze dac!
OK, ale to zmniejsza poddasze tzn. na wysokość...
A u mnie w projekcie i tak jest 210 do jętki... :cry: masakra.
tak czy inaczej zamierzałam zrobić wyżej, a teraz jeszcze rury by doszły.

madd
25-01-2007, 18:29
Zastanawiam sie czy wy macie szyscy tak duzo pieniedzy, czy moze chodzi o cos innego. Jakies reee cos tam do rozprowadzania powietrza cieplego jakiejs tam firmy, ktora zedrze z was kupe kasy itd. Mysmy rury spiro od kominka sami rozprowadzili, a ze nie bylo kasy na porzadny wentylator czy jak to sie tam nazywa zeby nadmych byl to wwalilismy miedzy rury normalny wentylatorek. I tez jest cielo.
Ludzie!!!! naprawde wiele mozna samemu zrobic. Nie dajcie sie naciagac jakims firmom bo one tylko patrza jak kase z nas wydrzec. Nie dziwie sie ze ktos pozniej placze ze dom z bali kosztowal go 300 tysiecy, albo i wiecej!
Dam przyklad. Chcielismy miec piec w kuchni. Taki prawdziwy z kafli. W firmach krzyczeli od 6 do 12 tysiecy! Znaliezlismy zduna, ktory piec postawil za 500 zlotych. Razem z kaflami i innymi pierolami wyszlo kolo 2 tysiecy. Trzeba tylko pomyslec i nie dac sie naciagnac!!!

PawEla
26-01-2007, 09:54
W większości przypadków ludzie nie maja czasu MYŚLEĆ i POKOMBINOWAĆ bo robią KASĘ która idzie potem w ręce FIRM i rachunek jest prawie taki sam. Wyłaczam przypadku 2 lewych rąk, zagubionych w akcji, marzycieli-myślicieli, itp itd.
Prosty przykład: drewno pocięte, porąbane do opalania -trzeba zaplacić minimum 130zł/mp; takie samo drewno w lesie (metrówki) można kupić po 70-80zł/mp. Różnica: minimum 50zł/mp. Na rok potrzeba około 25-30mp. Koszt drewna na cały rok: około 3500zł. Jesli sami sobie przywieziemy z lasu: 2000zł, koszt dowozu (w moim przypadku 4km za co płace sąsiadowi 50zł): dajmy 100zł. suma 2100. Za 1000zł można kupić Husqvarne która bedzie słuzyła bezawaryjnie przez co najmniej przyjmnijmy 5 lat. Czyli w pierwszym roku wydajemy na drewno z piła i paliwem/olejem 3200, zostaje nam 300zł. W kolejnych latach zostaje nam co najmniej 1300zł. ALE oczywiscie trzeba miec czas i chęci coby te 25mp popilować i rozłupać. Ale jak sie pracuje 6-20 to sie na to czasu nie ma. Jak sie ma 2 lewe ręce to lepiej nie brac do nich piły. Jak sie jest wygodnym i lubi sie spędzac wolny czas przed TV to trzeba za to placić.....

Sie opisałem, ale tak jest z wieloma sprawami przy budowie, użytkowaniu domu itd...

dode
26-01-2007, 11:05
W większości przypadków ludzie nie maja czasu MYŚLEĆ i POKOMBINOWAĆ bo robią KASĘ która idzie potem w ręce FIRM i rachunek jest prawie taki sam. Wyłaczam przypadku 2 lewych rąk, zagubionych w akcji, marzycieli-myślicieli, itp itd.
Prosty przykład: drewno pocięte, porąbane do opalania -trzeba zaplacić minimum 130zł/mp; takie samo drewno w lesie (metrówki) można kupić po 70-80zł/mp. Różnica: minimum 50zł/mp. Na rok potrzeba około 25-30mp. Koszt drewna na cały rok: około 3500zł. Jesli sami sobie przywieziemy z lasu: 2000zł, koszt dowozu (w moim przypadku 4km za co płace sąsiadowi 50zł): dajmy 100zł. suma 2100. Za 1000zł można kupić Husqvarne która bedzie słuzyła bezawaryjnie przez co najmniej przyjmnijmy 5 lat. Czyli w pierwszym roku wydajemy na drewno z piła i paliwem/olejem 3200, zostaje nam 300zł. W kolejnych latach zostaje nam co najmniej 1300zł. ALE oczywiscie trzeba miec czas i chęci coby te 25mp popilować i rozłupać. Ale jak sie pracuje 6-20 to sie na to czasu nie ma. Jak sie ma 2 lewe ręce to lepiej nie brac do nich piły. Jak sie jest wygodnym i lubi sie spędzac wolny czas przed TV to trzeba za to placić.....

Sie opisałem, ale tak jest z wieloma sprawami przy budowie, użytkowaniu domu itd...

to ja bardzo chętnie poprosze o namiary takiego sąsiada, który 25-30 mp drzewa za 100 zł przywiezie.

marcin_aneta
26-01-2007, 11:39
heh no wlasnie.
ja placilem 800zl ale 100km

EDZIA
26-01-2007, 11:52
No właśnie, podchwycę temat wentylacji/ogrzewania.
My też planujemy rozprowadzić rury z kominka plus rekuperator i odzysk ciepłego powietrza, mam ofertę z firmy Heatec.
Tylko zachodzę w głowę gdzie umieścić te rury, skoro poddasze jest użytkowe,
nie chcę żadnych podwieszanych sufitów. Nie po to budujemy z bali, żeby je wszystkie pozasłaniać! :evil:
Edzia i inni jak to rozwiązaliście u siebie?

My mamy na poddaszu w pokojach legary i dechy sosnowe, rury są prostokątnę i wysokość mają dość małą, nie wychodzą ponad legary, więc i nie straciliśmy nic na wysokości pomieszczeń na poddaszu.
Podłogę w łazience podwyższyliśmy do poziomu pozostałych pomieszczeń więc też problemu nie było.
No oprócz tego, że w łazience mocno trzebabyło pogłowkować jak to wszystko pogodzić z rurkami wod.kan.
Wbrew temu co czytałam na forum w łazience też mamy nadmuch i jak narazie jest ok.

PawEla
26-01-2007, 12:04
W większości przypadków ludzie nie maja czasu MYŚLEĆ i POKOMBINOWAĆ bo robią KASĘ która idzie potem w ręce FIRM i rachunek jest prawie taki sam. Wyłaczam przypadku 2 lewych rąk, zagubionych w akcji, marzycieli-myślicieli, itp itd.
Prosty przykład: drewno pocięte, porąbane do opalania -trzeba zaplacić minimum 130zł/mp; takie samo drewno w lesie (metrówki) można kupić po 70-80zł/mp. Różnica: minimum 50zł/mp. Na rok potrzeba około 25-30mp. Koszt drewna na cały rok: około 3500zł. Jesli sami sobie przywieziemy z lasu: 2000zł, koszt dowozu (w moim przypadku 4km za co płace sąsiadowi 50zł): dajmy 100zł. suma 2100. Za 1000zł można kupić Husqvarne która bedzie słuzyła bezawaryjnie przez co najmniej przyjmnijmy 5 lat. Czyli w pierwszym roku wydajemy na drewno z piła i paliwem/olejem 3200, zostaje nam 300zł. W kolejnych latach zostaje nam co najmniej 1300zł. ALE oczywiscie trzeba miec czas i chęci coby te 25mp popilować i rozłupać. Ale jak sie pracuje 6-20 to sie na to czasu nie ma. Jak sie ma 2 lewe ręce to lepiej nie brac do nich piły. Jak sie jest wygodnym i lubi sie spędzac wolny czas przed TV to trzeba za to placić.....

Sie opisałem, ale tak jest z wieloma sprawami przy budowie, użytkowaniu domu itd...

to ja bardzo chętnie poprosze o namiary takiego sąsiada, który 25-30 mp drzewa za 100 zł przywiezie.

jak mieszkasz w Snopkowie to moge dac namiary.

Jeszcze raz powtórze: 4km, wyszło 2 kursy 9ciągnik z przyczepą). A sąsiad jest OK, poza tym mamy "rozliczenia sasiedzkie". Dobrze zyj z sąsiadami a zycie bedzie łatwiejsze....jesli oczywiście sąsiedzi chcą dobrze ze sobą żyć....

marcin_aneta: prosty rachunek: 4km ze 100 to 4%, 4% z 800 to 32zł więc i tak przepłaciłem :D

dode
26-01-2007, 12:05
pisałam, że ogrzewanie mamy prawie identyczne, też mamy w łazienkach nadmuch ( podłogówke w jednej też- mam syndrom lodowatych stóp, coś grzać zawsze musi) uzytkujemy juz ponad 2 lata i jest ok.

dode
26-01-2007, 21:33
W większości przypadków ludzie nie maja czasu MYŚLEĆ i POKOMBINOWAĆ bo robią KASĘ która idzie potem w ręce FIRM i rachunek jest prawie taki sam. Wyłaczam przypadku 2 lewych rąk, zagubionych w akcji, marzycieli-myślicieli, itp itd.
Prosty przykład: drewno pocięte, porąbane do opalania -trzeba zaplacić minimum 130zł/mp; takie samo drewno w lesie (metrówki) można kupić po 70-80zł/mp. Różnica: minimum 50zł/mp. Na rok potrzeba około 25-30mp. Koszt drewna na cały rok: około 3500zł. Jesli sami sobie przywieziemy z lasu: 2000zł, koszt dowozu (w moim przypadku 4km za co płace sąsiadowi 50zł): dajmy 100zł. suma 2100. Za 1000zł można kupić Husqvarne która bedzie słuzyła bezawaryjnie przez co najmniej przyjmnijmy 5 lat. Czyli w pierwszym roku wydajemy na drewno z piła i paliwem/olejem 3200, zostaje nam 300zł. W kolejnych latach zostaje nam co najmniej 1300zł. ALE oczywiscie trzeba miec czas i chęci coby te 25mp popilować i rozłupać. Ale jak sie pracuje 6-20 to sie na to czasu nie ma. Jak sie ma 2 lewe ręce to lepiej nie brac do nich piły. Jak sie jest wygodnym i lubi sie spędzac wolny czas przed TV to trzeba za to placić.....

Sie opisałem, ale tak jest z wieloma sprawami przy budowie, użytkowaniu domu itd...

to ja bardzo chętnie poprosze o namiary takiego sąsiada, który 25-30 mp drzewa za 100 zł przywiezie.

jak mieszkasz w Snopkowie to moge dac namiary.

Jeszcze raz powtórze: 4km, wyszło 2 kursy 9ciągnik z przyczepą). A sąsiad jest OK, poza tym mamy "rozliczenia sasiedzkie". Dobrze zyj z sąsiadami a zycie bedzie łatwiejsze....jesli oczywiście sąsiedzi chcą dobrze ze sobą żyć....

marcin_aneta: prosty rachunek: 4km ze 100 to 4%, 4% z 800 to 32zł więc i tak przepłaciłem :D

z sasiadami zyję dobrze, a nawet bardzo ( tak mi się przynajmniej wydaje :roll: :lol: ). Dlatego przywiezli mi dokładnie tydzien temu 10m dębiny ( na kolejny sezon) i zapłaciłam im z radością 100 zł za załadunek, transport i rozładunek. Jakies 5 km, 2 traktory, 4 chłopa. I uważam, że to nieduzo, dlatego się dziwie, że za 100 mozna załatwić transport 30mp! Jesli tak, to tylko pogratulować i mysle to naprawdę szczerze.
Pozdrawiam
D.

PawEla
26-01-2007, 23:08
100 to fakt niedrogo. W moim przypadku cenę zanizyły "porachunki sąseidzkie" :D czyli przysługa za przysługę a koszty=koszty paliwa i na piwo :D
czasem warto coś z siebie dac, ktos może się potem odwdzięczyć :D

Anullka
28-01-2007, 20:25
[quote="pAo"]Mam to przećwiczone, bo za pierwszym podejściem sarostwo odrzuciło wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz już wiem, że dom z bala może stać od granicy oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy nie rozprzestrzeniania ognia - jeśli ktoś potrzebuje dysponuję kserokopią.

Czy mogłabym Cię prosić o to xero?

Gasol
30-01-2007, 14:43
Czy lepiej budowac z bali sosnowych, czy swierkowych? Wybralem swierkowe, bo mysle, ze beda mniej 'plakac' zywica, a poza tym swierk ma jasniejsze drewno. Moge jeszcze teraz zmienic decyzje - warto?

Ewa&Maciej
04-02-2007, 19:03
Witamy wszystkich balowiczów,
Ponieważ już jesteśmy na etapie zakupu działki zastanawiamy się nad wyborem technologi w jakiej budowany będzie nasz domek a nie ukrywamy, że marzy nam się dom z bali. W związku z tym po przejrzeniu dokładniejszym forum mamy kilka nurtujących nas na początek pytań:
1) czy to że większość buduje domy piętrowe ma jakieś uzasadnienie? (wielkość działki, koszty budowy, projekty gotowe proponowane przez biura projektowe)
2) czy faktycznie koszty budowy są porównywalne z domami w technologii tradycyjnej (tzn. dla mnie murowanej)?
To pewnie dopiero początek pytań więc prosimy o wyrozumiałość specjalistów...reszta pytań jest przygotowywana na specjalnej liście.
Pozdrawiam i z góry dziękujemy za pomoc w udzieleniu nam odpowiedzi na nurtujące pytania

Mani
04-02-2007, 20:27
Hej Ewa,
Ja też mam Macieja!

1) Poza wielkością działki i kosztami budowy domy parterowe mają też większe straty ciepła. Więc są droższe nie tylko w budowie ale i w eksploatacji.

2) Z moich doświadczeń wynika, że domy z bali są sporo droższe niż murowane.
Niektóre firmy biorą 1500 zł/m2 stanu surowego!

Ewa&Maciej
04-02-2007, 21:52
:roll: i już się zaczyna a to dopiero początek ...
planujemy wybudować parterówkę żeby nie biegać jako seniorzy po schodach, dlatego też zdecydowaliśmy się na zakup większej działki ca.2000 m2, ale rozważamy również np. piętrowy z antresolą ...
Co do kosztów to dopiero się orientujemy, ale już gdzieś widzieliśmy ceny ok.1000 zł.m2, kwestią oczywiście pozostaje jakość wykonania...
A jak z tym doświadczeniem Mani? Wybudowałaś, budujesz czy też dopiero w fazie planowania?

daxima
04-02-2007, 22:25
Witajcie balowicze
Czy jest ktoś w grupie kto już wybudował z firmą Mazurskie Domy?

djan
05-02-2007, 00:16
podstawowa zasada balowiczów :
nie słuchać rad pana NITKI
a wszystko bedzie dobrze
macie pomysł to go realizujcie

Mani
05-02-2007, 18:25
EWA&Maciej-
Mam już fundamenty!!!
U nas też będzie antresola.
Parterowy by nie przeszedł, bo mam taką linię zabudowy. A z bieganiem po schodach masz słuszność- to nie jest fajne na stare lata.
Mam umówionego górala, który liczy sobie koło 1200/m2, wychodzi drogo,
ale jakoś taniej nie mogłam znaleźć. Za to drożej nietrudno...
Chodziło nam też o odpowiednią grubość bala, styl itp.
Takich firm, co budują z 70 lub 90 mm jest sporo, ale takie domki
wyglądają wg mnie jak letniskowe.
Myślę, że znalezienie wykonawcy przy domu z bali to kluczowa sprawa, zwłaszcza że górale w większości mają już zapisy na przyszły rok.

Djan,
Czemu nie słuchać Nitki?

Domaracuch
07-02-2007, 17:00
Witam,

Znalazłem firmę, która buduje domy z bali w technologii sumikowo-łątkowej z tym że jedyną grubością bala jaki oferują jest 115 mm (bal prostopadłościenny, wysokośc to 200 mm). Do tego z tego co się dowiedziałem od nich bal jest robiony z pnia przeciętego wzdłuż na pół, w efekcie czego na zewnątrz jest środek pnia - rdzeń.
Chciałbym się spytać czy taka grubość bala jest dobra, chodzi mi głównie o wytrzymałość mechaniczną. Bale i tak zamierzam ocieplić ok 200 mm izolacji (wełna lub ekofiber - jeszcze się zastanawiam). Dodam, że moi znajomi maja dom z bala w technologii węgłowej z okrąglaków o średnicy 140 mm, ale w miejscach styków bali grubość ściany to ok 70 mm.
Oferta tej firmy wydaje mi się bardzo atrakcyjna i biorę ją poważnie pod uwagę.
Jeszcze chciałbym się spytać metodę impregnacji drewna wykorzystującą związki boru. Czy jest to bezpieczne dla drewna? Pytam się, bo usłyszałem w jednej firmie, że podobno ma zły wpływ na drewno.
Za wszelkie odpowiedzi dzieki :-)

madd
07-02-2007, 20:30
Djan - swieta racja z tym "macie pomysl to go realizujcie"! Najwazniejsze to sluchac glosu serca! A maluch bledow i tak sie na budowie nie uniknie. Musze sie wam pochwalic. Od dwoch tygodni mam internet! Siedzie wiec sobie teraz przed kominkiem - chlop spi, kot spi, gapie na ten dom z bali i nie zamienilabym go za zadne skarby. A rano jeszcze pogapie za okno i bede wymyslac jakie zielska gdzie posadzic!
Zycie jest piekne! A wiosna tuz-tuz

kolbas
07-02-2007, 23:52
Witam,

Jeszcze chciałbym się spytać metodę impregnacji drewna wykorzystującą związki boru. Czy jest to bezpieczne dla drewna? Pytam się, bo usłyszałem w jednej firmie, że podobno ma zły wpływ na drewno.
Za wszelkie odpowiedzi dzieki :-)

Związki boru to sprytna chemia oprócz tego, że ma dobre działanie grzybobójcze to posiada możliwość kumulowania wilgoci w ilości zależnej od stężenia tzn jeżeli jest za dużo wilgoci w okładzinach bor przyjmuje ją i odaje ją kiedy i każdemu kto chce i może ją przejąć może być to drewno czy regips stosowanie foli duży błąd wg mnie). Tak na marginesie to mój dom z bali ocieplam termexem bez dziwnych foli.

waldek79
08-02-2007, 19:28
witam wszystkich
i ja zachorowałem na dom z bala ale tu moje pytanie dajcie namiary na ludzi zajmujących sie budową takich domów ale takich co to zrobią dobrze i za rozsądne pieniądze bo nie wiem czy mnie stać na taki dom
pozdrawiam

waldek79
13-02-2007, 20:39
witam ponownie dajcie namiary na ludzi budujących domy z bali którzy wam budowali i jesteście zadowoleni z ich pracy

EDZIA
15-02-2007, 13:13
Tematu schodów jeszcze chyba nie było...
Ciekawi mnie jakie robicie lub już macie schody (foty mile widziane).
Czy z miękkiego drewna jak ściany czy inne np. dębowe?
Mój ojciec twierdzi że ze świerku się nie robi schodów, bo się zniszczą,( pazury psa, szpilki itp.)

Mani ja też planowałam schody z drewna sosnowego/świerkowego, ale stolarz skutecznie wybił mi ten pomysł z głowy.

Mam schody dębowe z tym, że moje nie są zbyt wyeksponowane i tak to wygląda.

http://images11.fotosik.pl/45/98e2215ae242aafcm.jpg

Przedpokój jeszcze taki chaotyczny i tymczasowe, obecnie nasza uwaga skupia się na urządzaniu poddasza

pozdrawiam

Edzia

EDZIA
15-02-2007, 13:22
witam wszystkich
i ja zachorowałem na dom z bala ale tu moje pytanie dajcie namiary na ludzi zajmujących sie budową takich domów ale takich co to zrobią dobrze i za rozsądne pieniądze bo nie wiem czy mnie stać na taki dom
pozdrawiam

Ja z moich wykonawców byłam zadowolona i z pracy i z kasy za jaką postawili mi dom, ale to było 4 lata temu.
Obecnie z tego co donoszą mi forumowicze u wykonawców spore zmiany na minus niestety dlatego nie chciałabym ich polecać

pozdrawiam

Edzia

George&Barbara
15-02-2007, 14:46
Czy moze orientujecie się czy mozna gdzieś ubiegać sie o dofinansowanie budowy ekologicznego domu, lub inwestycji na termomodernizacjie czy coś podobnego? Moze wiecie gdzie mozna zaciągna jakiś kredyt który w przypadku inwestycji ekologicznej nie musi być spłacany w całości?

Psyborg
25-02-2007, 02:38
Witam

Jesteśmy nowi na forum. Od zawsze marzyliśmy z żoną o drewnianym domu; myśl o budowie własnego lokum wreszcie w nas dojrzała. W związku z tym pytanie - czy ktoś z Was budował dom z p.Trochanowskim ( www.logs.com.pl )?

Domek Krasnoludka
25-02-2007, 10:30
podstawowa zasada balowiczów :
nie słuchać rad pana NITKI
a wszystko bedzie dobrze

Może coś bliżej? Źle Ci doradził?

Osobiście wiele czerpię z prowadzonego przez Niego forum.

Mani
01-03-2007, 23:27
Psyborg,
odwiedziłam tę stronę,
oni budują z mokrego drewna,
ja bym się na to nie odważyła.

kadargo
01-03-2007, 23:47
Psyborg

Jeżeli chodzi o domy Pana Romana Trochanowskiego, to mogę na razie powiedzieć tyle że jak pójdzie dobrze to w czerwcu taki domek stanie na mojej działce i nie mam żadnych oporów przed tym że dom jest z mokrego drewna. Wszystko jest tam przewidziane, a Pan Roman sprawia wrażene człowieka który wie co robi, a przede wszystkim ma na ten temat dużą wiedzę.
Na forum jest jeszcze Radekkow który też postawił na firmę LOGS , może się wypowie.

Pozdrawiam

Zygmunt

madd
05-03-2007, 18:10
Mani a ty myslisz ze jak ci jakas firma powie, ze drewno jest suche to uwierzysz im na stro procent? Myslisz ze oni w firmie trzymaja po piec lat drewno zeby wyschlo? Czy suche bnale czy mokre i tak beda pracowac kilka lat. Nie ma roznicy

Mani
05-03-2007, 20:32
Madd,
Oczywiście zgadzam się z Tobą, że będzie pracować tak i tak, i mogą oszukać,
ale i tak wolę drewno sezonowane niż ścięte prosto z lasu, ponieważ nie będzie pękać aż tak bardzo.
Poza tym można sprawdzić wilgotność drewna jakby się ktoś uparł,
są do tego mierniki wilgotności.
pozdro
ps
W tym miesiącu kupujemy właśnie drewno, więc temat ma czasie.
:)

Psyborg
06-03-2007, 00:43
Mani - jesteśmy zorientowani w temacie technologii którą posługuje się Trochanowski, nie obawiamy się jej ( dla rozluźnienia polecamy http://www.pioneerloghomesofbc.com ). Wilgotność drewna przy tym sposobie budowy nie gra tak dużej roli, jak to lubią podkreślać budowniczowie z "bala" przetworzonego. Co do pękania bali - energię, która do tego doprowadza można wyzwolić w sposób kontrolowany ( nacięcia ) - istotnie, jest to wielka sztuka ( znajomość materiału/doświadczenie ), dlatego niewielu potrafi budować domy w taki sposób.

W każdym bądź razie - technologia, w której chcemy budować dom, została wybrana; mamy szereg pytań natury projektowej/eksploatacyjnej, dlatego szukamy namiarów na kogoś, kto w takim domu już mieszka.

Kadargo - cieszymy się Twoim szczęściem - my z żoną dopiero na początkowym etapie poszukiwań działki. Można Cię pomęczyć pytaniami nt. Twojego domu mailem?

Wojciech Nitka
06-03-2007, 21:00
Wilgotność drewna przy tym sposobie budowy nie gra tak dużej roli, jak to lubią podkreślać budowniczowie z "bala" przetworzonego. Co do pękania bali - energię, która do tego doprowadza można wyzwolić w sposób kontrolowany ( nacięcia ) - istotnie, jest to wielka sztuka ( znajomość materiału/doświadczenie ), dlatego niewielu potrafi budować domy w taki sposób.
Tak, masz rację, ale musisz zdawać sobie sprawę, że drewno mokre będzie zdecydowanie bardziej pracować niż drewno sezonowane, a jeszcze bardziej niż drewno suszone komorowo.

Domy z bali mokrych mają prawo osiadać do 6%, tj ok. 15 cm na jednej kondygnacji, mają też prawo pękać i to ... bez ograniczeń, tak na zewnatrz jak i wewnątrz.
Zdecydowanie mniej osiadają domy zbudowanie z bali suszonych, a zdecydowanie mniej te z bali suszonych komorowo. Ponadto, te ostatnie, poddawane obróbce termicznej tracą wewnętrzne siły, które w poważnym stopniu ograniczają pękanie bali.
Fakt, można te pęknięcia ograniczyć nacięciami wzdłużnymi, ale jak piszesz nie każda firma jest w tym temacie zorientowana.

Polecam - http://www.szkielet.pl/bale/2000_Standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf

Mani
07-03-2007, 19:34
Panie Wojciechu,
Czy słyszał Pan o sposobie montażu konstrukcji ścian wewnętrznych pod ocieplenie do domu z bali, takich że robi się nacięcie wzdłuż calej belki, taki frez jakby i w przylegającym elemencie też taki frez?
I to sobie tam może pracować przy osiadaniu.
Ciężko mi to opisać, ale to góral zaproponował takie rozwiązanie, jakby bez metalowych elementów.
Jeśli wie Pan o co mi chodzi, to czy to jest dobre rozwiązanie?

Czy myśli Pan, że w domu z bali sezonowanych jest sens montażu KG? Chodzi mi właśnie o możliwość pęknięć. Zależy mi na tynkach a góral nie bardzo chce się podjąć montażu; mówi, że "nie nadąży jeździć z reklamacjami". Myśli Pan, że jest aż tak źle?

Samuel&Mysia
08-03-2007, 16:46
Polecam - http://www.szkielet.pl/bale/2000_Standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf


Ciekawy dokument, szkoda tylko ze juz w pierwszym punkcie dowiadujemy sie, ze opisuje wylacznie bale okragle, o srednicy >=20cm. A prostokatne to co, psu na bude? :wink:

PawEla
08-03-2007, 21:27
No co chcesz??? kolejna DOBRA RADA P. Nitki :lol:
Prostokątne to juz nie bal, tylko.......niewiadomoco :D

Psyborg
09-03-2007, 12:02
Dokument jest tłumaczeniem spisu dobrych praktyk sporządzonego przez organizacje zrzeszające budowniczych z bali ( gdzie "bal" postrzegany jest nieco inaczej niż aktualna definicja z polskiego prawa budowlanego ).

Traktuje o budowie domów z bala o średnicy powyżej 20cm z bardzo prostej przyczyny - z bala o mniejszej średnicy nie można zbudować ściany jednowarstowej o satysfakcjonującym współczynniku przenikalności ciepła.

Z punktu widzenia twórców dokumentu budowanie z bala o średnicy <20cm z otoczeniem go jakimikolwiek warstwami nie jest już budowaniem z bala tylko budowaniem szkieletowym. Z inżynierskiego punktu widzenia nie sposób się z tym nie zgodzić.

Tak czy inaczej - każdy ma prawo do własnego zdania, również polskie prawo budowlane i właściciele altan z "bala" o średnicy 8cm.

Samuel&Mysia
09-03-2007, 13:10
Zwał jak zwał, kwestia definicji :) Mi akurat o wiele bardziej podobaja sie bale prostokatne i nie przeraza mnie koniecznosc ocieplania.

Wojciech Nitka
09-03-2007, 21:57
A prostokatne to co, psu na bude?
Akurat te standardy dotyczą bali okrągłych. Być może, w Sieci znajdziesz standardy dla bali prostokątnych. Ja nie znalazłem.

Wojciech Nitka
09-03-2007, 22:09
Czy myśli Pan, że w domu z bali sezonowanych jest sens montażu KG? Chodzi mi właśnie o możliwość pęknięć.
Dom z bali ma prawo osiadać do pięciu lat. I rację ma góral mówiąc, że nie nadążyłby z usywaniem usterek, co należy sądzić że miał na myśli pęknięcia i to napewno nie tylko płyty gipsowo-kartonowych.

Ściany działowe (nie osiadające)można montować do ścian zewnętrznych (osiadających) w różny sposób. Proponuję, chyba grudniowy numer Muratora, gdzie był duży artykuł na temat domów z bali.

To jeden ze sposobów.

http://img404.imageshack.us/img404/7038/b1a1tt0.png

Mani
11-03-2007, 18:37
Dzięki za odp.
ale dalej nie rozumiem, jeśli KG zamontuję w odpowiedni sposób tak, zeby umożliwić osiadanie to i tak popękają?

Czy można je montować ale dopiero po 5 latach?

dode
11-03-2007, 19:28
my mamy zamontowane GK ( w 2 mieś. po złożeniu ścian), w lato będzie 3 lata, jak do tej pory nic nie pęka. Na łączeniach sa zamontowane listwy, bo siatka jest podobno jednak mało skuteczna.

pozdrawiam
dode

bigbas
11-03-2007, 21:39
Witam wszystkich widzę że wątek powoli zamiera śmiercią naturalną, myślę że jest to spowodowane wielką ilością informacji zawartych w historii tego tematu niewiele jest pytań do zadania a jednak.
Jutro jadę do notariusza- zakup działki. niestety mam do pokonania ponad 400km w jedną stronę (Nowosądeckie)
Miejsce, które wybrałem wprost aż się prosi o jakiegoś drewniaczka- jest położone nad samym Dunajcem w górach. Z powodu niewysokiego budżetu w grę wchodzi tylko stara chałupa do przeniesienia ale z bali lub płazów ok 20cm. Będzie to tzw. letnisko ale całoroczne (jeździmy na nartach). Teraz pytanie: czy taki domek, może pozostawać w zimie zupełnie nieogrzewany nawet przez kilka miesięcy, czy nic mu nie zaszkodzi???

Ps. Tym postem właśnie chciałbym dołączyć do braci balowej.
Pozdrawiam.

PawEla
12-03-2007, 11:14
jak spuścisz wode z instalacji i usuniesz to co wrazliwe na mróż (ogolnie woda) to sie nic nie stanie.
Dom (zamknięty) nigdy sie nie wychłodzi (w naszym klimacie) do temp jak temp powietrza (zimą): ciepła utajone, geotermika od podłoża pod domem, słonce przez okno i na sciany..... ipt itd

bigbas
13-03-2007, 20:17
Dzięki bardzo tak też myślałem ale lepiej się upewnić.
No to klamka zapadła działka już jest. :lol:
Chętnie pogadał bym z kimś kto już ma za sobą przenoszenie starej chałupy i chciałby się podzielić swoim doświadczeniem. Pozdrawiam Paweł.
GG9850738

madd
13-03-2007, 21:37
Bigbas - miejmy nadzieje ze ten watek nie umrze smiercia naturalna. A propos dofinansowania do budowy domu z bali - ktos ma jakies doswiadczenia w tym temacie?????

bigbas
13-03-2007, 22:52
Też jestem ciekaw odpowiedzi na powyższe pytanie. Pozdrawiam

PawEla
14-03-2007, 10:04
Bigbas - miejmy nadzieje ze ten watek nie umrze smiercia naturalna. A propos dofinansowania do budowy domu z bali - ktos ma jakies doswiadczenia w tym temacie?????
Dofinansowanie????? a od kogo????? budiownictwo ekologiczne czy jak?

madd
14-03-2007, 10:58
No nie wiem - ale moze to sie da podciagnac pod jakoas ekologie czy co???? Moze warto by sie bylo rozgladnac

Iwona&Grzegorz
14-03-2007, 12:56
Witam Balowiczów wiosennie,
:lol: :D
Po długich i ciężkich bojach z wykonawcami, firmami ( zostaliśmy oszukani... :cry: ...) ruszamy z budową naszego domu. Przebrnęłam przez całe 36 stron forum w dwa tygodnie - między karmieniami i przewijaniem mojego małego Serdelka ( 3 m-ce ).
Chętnie nawiążę kontakt z Balowiczami z Lublina lub okolic :P :P

fra-nek
17-03-2007, 09:13
Witaj Iwona&Grzegorz

a gdzie budujecie i na jakim jesteście etapie. Kto Was oszukał? I kto teraz wam buduje.Powiedz coś więcej o swoim domku.

adriae
18-03-2007, 11:10
Witam,

Wlasnie planujemy wlaczyc sie w balowy nurt ;-) W zwiazku z tym chcialam zapytac:

czy ktos z okolic Wroclawia (takich do 50 km) zbudowal lub buduje taki domek?

Pozdrawiam :)

MirekP
19-03-2007, 03:36
Witam. Zamierzam postawic dom z bali w okolicach Bialegostoku, czy ktos z obecnych na forum, budowal taki dom na podlasiu, albo moglby polecic solidnych wykonawcow z terenu tego wojewodztwa?

Iwona&Grzegorz
19-03-2007, 10:46
Witaj Fra-nek :D
Aktualnie poprawiamy fundamenty - są w oplakanym stanie - kolejny " prezent" od nierzetelnego wykonawcy....

Podpisaliśmy umowę z nową firmą - mam nadzieję,że tym razem wypali :) Zaczynamy na dobre od polowy kwietnia- budujemy pod Lublinem w kierunku na Lubartów.

grzesiozłodzi
21-03-2007, 21:03
Witam i ja :D , co prawda nie piszę ale bardzo dopinguję balowiczów od co najmniej dwóch lat, niestety zrezygnowałem z budowy z bala(okrąglak 30-40 cm) na rzecz kupionego okazyjnie domu "ceglanego" :D .
Byłem po wstępnych rozmowach z P. Trachanowskimi(polecam), nie wiem, dla czego ale nadal bardzo mnie interesuje budowa z bala i wiem, że nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa w tej kwestii i na pewno do tematu wrócę.
Temat na pewno nie "umiera" tylko, balowicze się zmieniają :D
Pozdrawiam wszystkich i proszę, piszcie, jak najwięcej !

Grzegorz

arekk
21-03-2007, 21:10
.
Byłem po wstępnych rozmowach z P. Trachanowskimi(polecam),

Grzegorz

Z tym Trochanowskim z okolic Międzyrzecza?
Masz może jakieś kosztorysy?

dzięki

6dziewiatka7
21-03-2007, 21:33
Witam Was :) Ja zakochana w projekcie z www.archon.pl Dom w Melisie, ale po tych wszystkich podwyżkach mat. budowlanych chyba niie mam co marzyć, też jestem z Lublina i tak się zastanawiam co robić. Najpierw byłam za balem ale te ceny :cry: potem szkielet :D ale ceny też szok, budowa ma być z kredytu 100%, ale chyba na nic nie starczy :cry: :cry: :cry: . Powiedźcie coś Kochani ile Was wyniiesie budowa :) Bo ja siedzę w tym inerneciie i już mi głowa puchnie.

Chyba , że altankę kupię :D Przynajmniej z bala będzie :D


Pozdrawiam Was serdecznie :D

grzesiozłodzi
21-03-2007, 21:54
Arekk, to ci sami, nie wiem na ile aktualne(kosztorysy) bo są z przed roku prawie, najlepiej zapytać u źródła.
Jeśli Ci zależy podaj meilla na PW to wyślę.

6dziewiatka7, nie wiem co inni, mądrzejsi, ale bez kasy to naprawdę będzie problem, tym bardziej że przy budowaniu to trochę nie bardzo jest oszczędzać(no chyba że dla teściowej 8) ), w zasadzie wszelkie możliwe formy oszczędzania masz właśnie na tym forum :D

6dziewiatka7
21-03-2007, 22:08
Grzesiu :D ale mają przyznać 300tys.byliśmy w banku , a działka jest juz :D to też nie starczy???? :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

grzesiozłodzi
22-03-2007, 01:18
Grzesiu :D ale mają przyznać 300tys.byliśmy w banku , a działka jest juz :D to też nie starczy???? :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Nie, no 300 tys. to już jest coś :D , jeśli nie będzie to rezydencja typu "Stokłosa" to da radę :D
Tylko nie buduj z "patyków" no chyba że "przejściówkę" ale szkoda zaangażowania i pieniędzy, jeśli już to tradycyjny albo co najlepsze z bala :D

Będę dopingował.
Jak u Was z "siłą roboczą" też trzeba dzwonić do Irlandii 8)

Iwona&Grzegorz
22-03-2007, 13:53
6dziewiatka7 - witaj w "bal-lublinowym clubie" :D
Skoro masz 300k - to powinno wystarczyć na "pierwsze potrzeby " 8) :)
W jakim banku bierzecie kredyt?? Czasem ładnie to wygląda przy podpisywaniu umowy - a potem dopiero są schody - już to przerobiliśmy ....Generalnie bank wypłaci pieniążki, jak sobie wybudujesz dom.., to czysta paranoja, bo jak ktoś ma kasę , to nie bierze kredytu. Z jaką firmą budujecie? I w którym miejscu?
Pozdrawiam wiosennie - ptaszki drą się za oknem wniebogłosy i słońce prawie m,ozg wypala :D :D

alexsandra9
22-03-2007, 15:53
Witam wszystkich!My też przyłączamy sie do" balowania" :D W kwietniu zaczynamy budowę swojego domku! :D Dom stawiamy pod Wrocławiem.

Już nie mogę się doczekać!!!! :D

arekk
22-03-2007, 15:58
Witam wszystkich!My też przyłączamy sie do" balowania" :D W kwietniu zaczynamy budowę swojego domku! :D Dom stawiamy pod Wrocławiem.

Już nie mogę się doczekać!!!! :D

Kogo zatrudniłaś do tej roboty?

alexsandra9
22-03-2007, 17:18
Firma z Wrocławia, robią wszystko co z drewna , za dodatkowa kasę pokrywają też dach. Oglądaliśmy z mężem domy przez nich stawiane i rozmawialiśmy z gospodarzem jednego z nich. Myślę że będzie ok :)

6dziewiatka7
22-03-2007, 20:12
Iwona&Grzegorz
Witajcie:) Na razie byłam w Millennium , ale nie mówili, ze dadzą po budowie :D jak bym miała kaskę to nie szłabym do banku :D :D , jeszcze nie wiem czy o będzie bal, wysłałam parę meili do różnych firm, jedna mi odpisała ale te 300k to nie starczy :cry: :cry: :cry: , także z bala zostaje mi bal na sylwka :P Pozdrawiam

jurand79
23-03-2007, 01:10
Iwona&Grzegorz
Witajcie:) Na razie byłam w Millennium , ale nie mówili, ze dadzą po budowie :D jak bym miała kaskę to nie szłabym do banku :D :D , jeszcze nie wiem czy o będzie bal, wysłałam parę meili do różnych firm, jedna mi odpisała ale te 300k to nie starczy :cry: :cry: :cry: , także z bala zostaje mi bal na sylwka :P Pozdrawiam

Hej,
Jak nie starczy jak starczy? Trzeba dobrze poszukać solidnej i niedrogiej ekipy i "RUCHY KLUCHY!: :lol: Jeśli masz działkę i 300kpln to dasz radę :wink: My chcemy zamknąć się w kwocie 250kpln na gotowo (z meblami i wyposażeniem). No, może z 10kpln zabraknie :D:D:D
Tak dla przypomnienia - za drewno zapłaciliśmy 35kpln, robocizna to 50 kpln. Do tego papierkologia, piwnica, dach, okna, drzwi... Na tą chwilę wydaliśmy jakieś 220 kpln, pozostały do zakupu panele, klamki, meble i takie tam inne pierdoły. No i kominek jeszcze muszę obudować, ale to tylko koszt materiału bo zrobię to sam.
Pozdrawiam :D

bupalus
23-03-2007, 07:17
Zobaczcie co się dzieje z cenami drewna. Na www.e-drewno.pl trwają licytacje prowadzone przez LP dla tartaczników. Przebijają ceny ponad 40% za cienki sortyment. Śpieszmy się kupować bo podwyżki tuż tuż i bali też może zabraknąć.

Iwona&Grzegorz
23-03-2007, 10:49
6dziewiatka7

Sprawdź firmę www.domzbieszczad.5m.pl - my braliśmy ich pod uwagę,robią wszystko co z drewna ( + schody, parapety, podłogi itp. ), ocieplają, kładą płyty kg, jeśli chcesz i wydaje się ,że nie zabijają ceną. Nie robią jedynie instalacji. Szef firmy - Wiesław Twaróg, b.miły człowiek, szybko robi indywidualną wycenę,kontakt telefoniczy przyspiesz sprawę, mieli wolne terminy sierpień/wrzesień . Sprawdzałam, jak oceniana jest firma przez tych, którym domy stawiali - wszyscy chwalili fachowość, terminowość i nietrunkowych,pracowitych ludzi.
A jeżeli chodzi o bank - to ostrzegam przed Nordea Bankiem - z pozoru wszystko cacy - tyle,że kłopot z wypłatą kolejnych transz i przynajmniej w lubelskim oddziale mało kompetentna obsługa ( już po podpisaniu umowy mają Cię w .... :evil: )

Pozdrawiam niezmiennie wiosennie :D

renarde
23-03-2007, 16:03
Witam wszystkich sedecznie! Ja tez przymierzam sie do budowy domu z bali. Na razie jestem na etapie zalatwiania pozwolen, ale mam nadzieje, ze uda mi sie zamieszkac na swoim pod koniec roku. Co do kredytow to mnie nawet nie straszcie, bo wlasnie szukam jakiegos sensownego banku :D
aleksandra9: czy mozesz zdradzic jaka firme wybralas? Ja sie sklaniam do Osady, zreszta od nich kupilam juz projekt. Niestety w dolnoslaskim nie mamy za duzego wyboru.
Pozdrawiam!

madd
23-03-2007, 16:16
Jak sie juz naumialam wklejac zdjecia to sie pochwale
http://images20.fotosik.pl/156/dc870a5897544d34.jpg

I niewykonczona jescze Izba (tak to sie w projekcie nazywalo :-)

http://images21.fotosik.pl/82/7ad43f3e403ec8d3m.jpg


I niewykonczona jescze kuchnia

http://images22.fotosik.pl/51/75389c5b7dfa0282m.jpg[/img]

madd
23-03-2007, 16:23
O wiedze, ze sie Jurand odezwal? i jak u ciebie prace? mieszkasz juz???

madd
23-03-2007, 16:24
No to sie jeszcze widoczkami pochwale

http://images20.fotosik.pl/132/160c9755786c5309m.jpg

renarde
23-03-2007, 16:27
Witaj madd!
Gratuluje domu, jest przepiekny!!!!! Strzecha jest nie do przebicia! Szkoda, ze mnie na nia nie stac.... :cry:
(Przepraszam za brak polskich literek)
Pozdrawiam!

madd
23-03-2007, 16:42
Glowa do gory! Nie tylko strzecha jest fajna. a jaki dach planujesz?

madd
23-03-2007, 17:05
I jescze swiezutkie z dzisiaj
Ach - zeby juz wiosna byla
http://images20.fotosik.pl/157/87db3b9429afdee9med.jpg

renarde
23-03-2007, 17:55
Teraz poloze matowa blachodachowke. Jeszcze nie zdecydowalam jaki kolor. A za dziesiec lat jak blacha zacznie sie sypac zainwestujee strzeche( mam nadzieje, ze wtedy bedzie mnie juz na to stac). Na szczescie jestem mloda i cierpliwa, jeszcze zdaze dopiescic moj domek :)
Zycze Ci samych szczesliwych chwil w Twoim gniazdku!

6dziewiatka7
23-03-2007, 18:35
Madd ile o cudo Cię wyniosło???????????? Przepiękny jest :D :D :D :D

6dziewiatka7
23-03-2007, 18:36
Madd!!!!!! Jle to cudo Cię wyniosło??????????? :D :D :D :D

madd
23-03-2007, 18:48
80 tysiecy stan surowy otwarty
37 ? strzecha
12 - okna i drzwi
Teszta to jakies drobiazgi - ale tak w 200 tysiacach sie zmiescilismy (stan do zamieszkania). Wiadomo ze nie wszystko jescze jest, ale powoli, powoli...

alexsandra9
24-03-2007, 15:32
Budujemy właśnie z Osadą :) Za 3 miesiące będę mogła podzielić sie wrażeniami- mam nadzieję że pozytywnymi :) Co do pokrycia dachu blachodachówka- tanie, ładne ale za lekkie dla drewniaka. Dachówka jest ciężka, dobrze dociska bale i dom równomiernie osiada. No i jest jeszcze problem kotwienia rozwiązany- wiatr nie poderwie tak łatwo domu z dachówka na dachu.
Madd domek cudo!!!!!!! Aż zazdroszczę :oops: Co macie na kominie? Kamień cz jakieś płytki?

madd
24-03-2007, 16:32
Na kominie jest kamien. Jakis ze starego rozebranego domu

renarde
24-03-2007, 17:42
aleksandra9: je jestem z nimi wstepnie umowiona na wrzesien, ale jeszcze sprawdzam inne oferty. A jaki wybraliscie projekt? Ja 8-ke.
Co do "dociskania" domu to sie jeszcze z taka opinia nie spotkalam. Dotychczas widzialam pare ofert domow z bali (np. domzbieszczad)ktore docelowo/ewentualnie mialy byc pokryte blacha, dlatego wydawalo mi sie ze nie bedzie z tym problemu.
Pozdrawiam!

madd
24-03-2007, 18:17
Dom bedzie siadal czy bedzie poktyty papa czy dachowska czy blacha. Dlatego mi np. przy montowaniu okien zostawiali okolo 5 cm luzu na gorze.

jurand79
24-03-2007, 23:01
O wiedze, ze sie Jurand odezwal? i jak u ciebie prace? mieszkasz juz???
Hej,
Jeszcze nie mieszkam - trochę terminy się obsunęły... Niewiele zostało - woskowanie, podłogi i można się wprowadzać. Acha - dolna łazienka nadal czeka na pomysł (mamy jak na razie tylko górną). Już coraz bliżej..... :wink:
Pozdrawiam :lol:

jurand79
24-03-2007, 23:28
Dom bedzie siadal czy bedzie poktyty papa czy dachowska czy blacha. Dlatego mi np. przy montowaniu okien zostawiali okolo 5 cm luzu na gorze.
Dokładnie tak jak pisze madd, domy z bala siadają. Nie tyle dociskają się na łączeniu co zsychachą się bale. Koniecznie musi być zapewniona możliwość pracy ściany przy łączeniach wszelkich stałych elementów (jak np drzwi czy okna). Przyjżyj się fotkom z mojej budowy - jest zostawione miejsce na osiadanie w oknach, drzwiach, na zakończeniu ściany:
http://212.160.102.64/foto/001.jpg

Dodam, że słupki są przytwierdzone do ścian na jaskółczy ogon - belki mają możliwość swobodnego zsuwania się za nimi:
http://212.160.102.64/foto/otw_okn.jpg

Poza tym koniecznie trzeba pod wszelkimi słupami stworzyć możliwość regularnego opuszczania, zanim domek "uspokoi się" po kilku latach:
http://212.160.102.64/foto/reg_slupa.jpg

Zwracajcie na to uwagę jak będą wam stawiać domek z bali. Jeśli jakiś majster tego nie zrobi to jest partacz nie znający się na budowaniu takich domów i tyle! :evil:

arekk
26-03-2007, 00:00
Już wrzuciłem to pytanie na swojej grupie ale i tu wypada :0

Ja się nastawiam na dom z bali i już teraz nurtuje mnie jedno pytanie z gatunku logistycznych: jak 24 tonowe ciężarówki wjadą na moją działkę skoro droga dojazdowa do niej nie jest zbyt szeroka a mało tego momentami droga styka z lasem.
Heh miał ktoś taką zagwostkę?

PawEla
26-03-2007, 10:38
Podobnie jest u mnie: waskie gardło długości 50m po jednej stronie płot, po drugiej skarpa i po jednym metrze garaż (sciana), droga szerokości 3m, calościowo 4,2... i zakręt 90*....dało rade. proponuje zmierzyć całkowią szerokość ciężarówki, szerokość drogi, dogadać się z lesniczym żeby wyciąć przeszkadzające gałęzie z drzew i bedzie OK.

Funia28
26-03-2007, 14:38
U mnie droga była aż nadto, ale samochody z domem utknęły w polu. Wszyscy łącznie z ekipą montującą nosiliśmy domek na plecach. Teraz łęzka się w oku kręci. Mieszkam od sierpnia - domek Misoni IV typ polski

alexsandra9
26-03-2007, 15:12
Co do "dociskania" domu to sie jeszcze z taka opinia nie spotkalam. Dotychczas widzialam pare ofert domow z bali (np. domzbieszczad)ktore docelowo/ewentualnie mialy byc pokryte blacha, dlatego wydawalo mi sie ze nie bedzie z tym problemu.
Krycie blachą nie jest zabronione, po prostu lepiej sprawdza sie dachówka. Zreszta to nie jest mój wymysł, powtarzam tylko to co usłyszałam od fachowca.
Projekt mamy indywidualny- przeróbka murowańca na bale 8)

madd
26-03-2007, 15:57
Funia28 - pochal sie!!!Dawaj fotki!!!!

A co do ciezarowek z belami - to ci kierowcy sa tacy sprytni, ze sobie poradza :lol:

renarde
26-03-2007, 22:19
aleksandra9:dzieki, popytam jeszcze. a gdzie sie budujecie? w ostatnim czasie objechalam okolice wrocka ze sto razy ogladajac rozne dzialki. trudno sie zdecydowac, mam nadzieje ze szybko powstanie jakas obwodnica :)
jurand79: dzieki za fotki, rzeczywiscie miejsca zostawiaja duzo. jak na to nie patrzec to super moc ogladac jak wlasny dom powstaje krok po kroku....
pozdrawiam!

madd
26-03-2007, 22:36
Renarde - budowa takiej chatki idzie tak szybko, ze nwet nie zdazysz sie wszystkiemy dokladnie przygladnac :D

renarde
27-03-2007, 13:24
hmmm.... i na to znajdzie sie sposob, na okolicznych drzewach zamontuje kamery :lol: A potem tymi nagraniami bede dreczyc gosci przez nastepne dwa lata..... :D

Mani
27-03-2007, 22:23
madd
bardzo ładny domek,
ile masz metrów?
jaką masz grubość tej strzechy,
możesz podać namiar na strzechowców?
I jeszcze ostatnie pytanko:
jak wysoko wystają Ci kominy ponad strzechę?
One nie są chyba dokładnie w kalenicy?

POZDRO

A ja mam już górę drewna na domek :P :P :P :P 8)

madd
27-03-2007, 22:29
Domek 133 metry (11x8), strzechy jest okolo 20 centymetrow, kominy wystaja az metr ale takie sa wymogi coby sie chatka nie spalila .
Namiary na kaszuba od strzechy moge wyslac na priv, ale... :roll:
Gratuluje drewna - wiem jak to cieszy :D

Mani
27-03-2007, 22:36
madd
No właśnie mój namierzony strzechowiec mówi że musi być 2m!!!!!!
trochę mnie to przeraża i chciałam to skonsultować z kim innym.

Co do ceny to naprawdę tanio Cię to wszystko wyniosło,
ja nie mogłam nic znaleźć taniej niż 1200.
Wykończenie wiadomo drugie tyle.
A niektóre firmy z gór właśnie chciały 1600/1700 zł/m2 za stan pt. wszystko co z drewna...eh nie wiem jak Wy to robicie.
Albo wiem... nie budujecie pod Warszawą.. :(


Okolica też piękna :P[/b]

jurand79
29-03-2007, 18:18
hmmm.... i na to znajdzie sie sposob, na okolicznych drzewach zamontuje kamery :lol: A potem tymi nagraniami bede dreczyc gosci przez nastepne dwa lata..... :D

:)
Ja dokładnie tak zrobiłem - z pracy podglądałem na żywo jak mi dom rośnie :lol:
Nie nagrałem nic niestety, pozostały mi tylko zrzuty zdjęć robionych co jakiś czas na skrzynce mailowej...

JerzyBw
30-03-2007, 11:05
Witajcie
Wydaje mi się, że domy z bali też idą w górę. Dostałem wycenę za domek (30-cm bal) 105m2 i szczena mi opadła - 300tys. za stan surowy zamknięty z papą. Zastanawiam się czy byli śmiałkowie, którzy zwozili bale z pobliskiego lasu i po okorowaniu tych bali, suszyli je na dworze przez min 2 lata a potem budowa domku z ekipą np. z gór. Ciekawy jestem ile taka belka kosztuje od firmy z którą budujecie, a ile taka belka kosztuje z lasu, którą sami wybierzecie z leśniczym?
Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

alexsandra9
30-03-2007, 15:24
Renarde budujemy się w pobliżu wrocławskiej Leśnicy. Cisza i spokój, do miasta niedaleko, nawet podmiejskie kursują. Co prawda 3 razy na dzień :D ale są...
Co do cen domów- na pewno poszły do góry od nowego roku. Śpieszyliśmy sie podpisać umowę z firmą w 2006, inaczej dom byłby droższy o około 12 tyś.( 125m2, bal25 cm). JerzyBw to wycena od Zajdy? Nas nie było stac na tą firmę...

grzesiozłodzi
30-03-2007, 20:24
Witajcie
Wydaje mi się, że domy z bali też idą w górę. Dostałem wycenę za domek (30-cm bal) 105m2 i szczena mi opadła - 300tys. za stan surowy zamknięty z papą. Zastanawiam się czy byli śmiałkowie, którzy zwozili bale z pobliskiego lasu i po okorowaniu tych bali, suszyli je na dworze przez min 2 lata a potem budowa domku z ekipą np. z gór. Ciekawy jestem ile taka belka kosztuje od firmy z którą budujecie, a ile taka belka kosztuje z lasu, którą sami wybierzecie z leśniczym?
Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

Czy mógłbyś powiedzieć kto Cię tak wycenił ?
I pamiętaj, że drzewo drzewu nie równe i samemu to bym raczej drzewa na dom nie wybierał, no chyba że się na tym dobrze znasz, no i jeszcze z jakiego regionu kraju, z jakiego stoku, jaka pora roku ..... ja bym nie zaryzykował, w końcu domu nie budujemy codziennie.

Radekkow
30-03-2007, 21:59
A może on buduje z dębu? Albo z innego afrykańskiego g...a. JerzyBw zapomnij-ceny wzrosły ale nie do poziomu RPA :D :D :D . Poza tym nie wiesz czy suszone komorowo czy inaczej. Taka Honka np. Przecież decydują ceny transportu, marketingu, obsługi itp, itd.

Moja rada - znajdź górala!

JerzyBw
30-03-2007, 22:29
Renarde budujemy się w pobliżu wrocławskiej Leśnicy. Cisza i spokój, do miasta niedaleko, nawet podmiejskie kursują. Co prawda 3 razy na dzień :D ale są...
Co do cen domów- na pewno poszły do góry od nowego roku. Śpieszyliśmy sie podpisać umowę z firmą w 2006, inaczej dom byłby droższy o około 12 tyś.( 125m2, bal25 cm). JerzyBw to wycena od Zajdy? Nas nie było stac na tą firmę...
Tak od nich. :) Oni mi tylko wycenili po projekcie http://www.z500.pl/index.php?projekt=3&podwarianty=1
dokładniej podwersja Z3 bp. Chciałem na bal 30cm. oczywiście jest to wycena szacunkowa. Wysłałem jeszcze inne maile firm ale jest cisza.
Pozdrawiam

JerzyBw
01-04-2007, 09:09
witajcie
ja jestem jednak trochę uparty i pojadę do lasu, zadzwonię do leśniczego i coś będę wiedział. Mam blisko las. Mieszkam przy granicy z Czechami i tam też pojadę, może tam taniej i drewno z wyższych partii gór. Jak ktoś napisał, że nie podjął by się szukania samemu drewna, bo drewno nie równe drewnu - odpowiem, że wystarczy trochę literatury i dowiemy się o co chodzi w budowie z bali. Wielkiej filozofii nie ma, wszak dawniej tylko z tego budowali a studia budownictwa z bali były nie znane - nie wiem, czy takie istnieją.
Oczywiście są to moje przemyślenia, marzyciela o domku z bali, który nie wie, czy uda mu się zrealizować swoje marzenia. Na razie mam tylko ziemię 25 arów z pięknym widokiem na góry.
pozdrawiam bardzo serdecznie.

bupalus
01-04-2007, 12:18
JerzyBw - sam wybrałem sobie drewno na dom, sam też jestem leśniczym.Ceny metr jodły 210 zł+vat za najgrubszą klase, koszt przetarcia 75 zł za metr kantówki.Do tego doliczam koszt transportu z lasu i w górydo górali. Kupiłem trochę ponad 80 m drewna, z czego wyszedł cały materiał na dom, włączeni z deskowaniem dachu, wiązaniem. Jeszcze potrzeba sosny na podłogi.Buduję z bali 18 cm bo i tak ocieplam i tak od wewnątrz.Dom 9*10 poddasze użytkowe 116 m. Dogadałem sie z góralami za 50000 złoża to na stan surowy otwarty + schody i scianki działowe. Możesz mieć problemy z kupnem teraz drewna bo ceny wywindowały aukcje internetowe. Pozdrawiam i życze powodzenia.

JerzyBw
01-04-2007, 21:38
JerzyBw - sam wybrałem sobie drewno na dom, sam też jestem leśniczym.Ceny metr jodły 210 zł+vat za najgrubszą klase, koszt przetarcia 75 zł za metr kantówki.Do tego doliczam koszt transportu z lasu i w górydo górali. Kupiłem trochę ponad 80 m drewna, z czego wyszedł cały materiał na dom, włączeni z deskowaniem dachu, wiązaniem. Jeszcze potrzeba sosny na podłogi.Buduję z bali 18 cm bo i tak ocieplam i tak od wewnątrz.Dom 9*10 poddasze użytkowe 116 m. Dogadałem sie z góralami za 50000 złoża to na stan surowy otwarty + schody i ścianki działowe. Możesz mieć problemy z kupnem teraz drewna bo ceny wywindowały aukcje internetowe. Pozdrawiam i życze powodzenia.
Dzięki
Zawsze to informacja i cenne światełko w tunelu :)
Pozdrawiam

arekk
01-04-2007, 22:56
Ja kończę przekonywać żonę do domu z bali ale jeśli się zdecyduję to raczej będę budował z Panem Trochanowskim.

Funia28
05-04-2007, 09:39
Zdjęć wklejać nie potrafię - może mnie kiedyś oświeci. Jak narazie dam je w tej formie :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c37d4c82b0f828f6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e45cab8bf370628.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b1c19838c7ab4c35.html

Staga
05-04-2007, 19:11
Witam bardzo serdecznie wszystkich "Forowiczow"! Jestem poraz pierwszy na forum i nie znam jeszcze wszystkich poruszanych tematow odnosnie budowy domow z bali. Dlatego z gory przepraszam, jesli pytam o informacje zawarte do tej pory na forum. Postaram sie jak najszybciej przestudiowac wszystkie 37 stron:)
Od dluzszego czasu przegladam strony internetowe dotyczace domkow z bali, gdyz w niedalekiej (mam nadzieje) przyszlosci, wraz z mezem bede chciala zainwestowac w postawienie wlasnie takiego domku. Targaja jednak nami pewne watpliwosi i pytania, na ktore mam nadzieje, ktos udzieli nam odpowiedzi:)
Mianowicie:
1. Jakie sa naistotniejsze wady i zalety domkow z bali?
2. W jaki sposob sa ogrzewane? Czy tylko poprzez kominek, czy rowniez przez C.O? Gdzie znajduje sie miejsce na piec C.O jesli nie ma w takich domkach podpiwniczen?
3. Czy i w jaki sposob domy z bali sa impregnowane, by nie nasiakaly wilgocia i zapachami? (Chodzi mi głownie o zewnetrzne sciany, kuchanie i lazienke.)
4. Czy domy z bali trzymaja cieplo?
5. Czy jest jakas zaleznosc między grubosci bala, z jakiego ma byc zbudowany dom, a trwaloscia, wytrzymaloscia czy zywotnoscia domu?
6. Czy ma ktos informacje a propos tego, w jaki sposob po kilkunastu, kilkudzisieciu latach od postawienia domu zadbac o estetyczny wyglad scian? Mam swiadomosc tego, ze dom z biegiem lat traci wyglad - co wtedy zrobic?
To by bylo wszystko (jak narazie) :)
Pozdrawiam, Aga
PS. Czy zna ktos jeszcze inne fora o tej temetyce?

renarde
05-04-2007, 21:47
Witaj Staga! Fajnie, ze jest Nas co raz wiecej. Ja niestety nie wiele Ci moge pomoc bo sama jestem jeszcze zielona :oops: ale balowicze chetnie dziela sie swoimi doswiadczeniami wiec nic tylko czytaj te 37 stron, znajdziesz tam wiele odpowiedzi.

alexsandra9: czyzby okolice Zaboru Wlk, albo Lutynia? mialam tam dwie dzialki na oku, ale wreszcie decytowalam sie na tansza czesc pn-wsch. Kiedy zaczynacie budowe, a moze juz sie rozpoczela?

Adriae: Witaj, jak postepy?
Wraz z Adriae jest nas troje pod Wrockiem!
:D
Pozdrawiam Wszystkich!!

Wojciech Nitka
05-04-2007, 22:18
Jakie sa naistotniejsze wady i zalety domkow z bali?
Wady? - jedna z droższych technologii, o ile będziesz chciała budować z bala grubości ie wymagającej dodatkowej warstwy docieplenia. Zalety - czysta ekologia.

W jaki sposob sa ogrzewane? Czy tylko poprzez kominek, czy rowniez przez C.O? Gdzie znajduje sie miejsce na piec C.O jesli nie ma w takich domkach podpiwniczen?
Każdy jeden system ogrzewania możliwy, a w budynku należy przewidzieć pomieszczenie techniczne.

Czy i w jaki sposob domy z bali sa impregnowane, by nie nasiakaly wilgocia i zapachami? (Chodzi mi głownie o zewnetrzne sciany, kuchanie i lazienke.)
Należy stosować odpowiednie impregaty - zabezpieczające drewno przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nadające kolor.

Czy domy z bali trzymaja cieplo?
Tak, drewno akumuluje ciepło, choć nie w takim stopniu jak ściany murowane czy betonowe.

Czy jest jakas zaleznosc między grubosci bala, z jakiego ma byc zbudowany dom, a trwaloscia, wytrzymaloscia czy zywotnoscia domu?
Oczywiście, grubszy bal zapewi większą trwałość. Ponadto - jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia - zapraszam - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336

Czy ma ktos informacje a propos tego, w jaki sposob po kilkunastu, kilkudzisieciu latach od postawienia domu zadbac o estetyczny wyglad scian? Mam swiadomosc tego, ze dom z biegiem lat traci wyglad - co wtedy zrobic?
Górale (Góralki), każdego roku na wiosnę szorują elewacje swoich budyków używając szarego mydła.


Czy zna ktos jeszcze inne fora o tej temetyce?
Głupio mi zapraszać, ale zapraszam - http://www.szkielet.pl/forum/index.php

Staga
09-04-2007, 19:12
Witam poraz kolejny:) Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Co do domku, to jeszcze nic nie zaczelismy. Poki co orientujemy sie w cenach, rodzajach, wielkosciach, i innych rzeczach dotyczacych domkow z bali. Jesli nasze plany przybiora realistyczny obraz, to chcielibysmy postawic domek w naszej rodzinnej miejscowosci, w Annopolu (woj. lubelskie) - nieopodal lasu lub nad Wisla. Alternatywa jest rodzinna miejscowosc mojej mamy - Ryglice kolo Tarnowa. Piekne gorzyste tereny.. Domek z bali genialnie komponowalby sie z tym krajobrazem. Zastanawiamy sie jaka jest potrzebna minimalna wielkosc dzialki do postawienia domu? Chcemy wzniesc maly domek (7x8m). Od budowlanca dowiedzielismy sie, ze minimalna dzialka pod dom to 10 arow - czy to mozliwe? Nam najwyzej potrzeba 4 ary. Ciekawi nas rowniez wyglad domkow z bali od wewnatrz. Czy sa to plaskie sciany - zrobione np. z plyty gipsowej, czy pozostaja widoczne calkowicie bale? Z gory dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

acca5
09-04-2007, 20:26
FUNIU 28
http://images2.fotosik.pl/234/c37d4c82b0f828f6med.jpg
http://images20.fotosik.pl/173/7e45cab8bf370628med.jpg
pomogę : otwierasz zdjecie klikasz na niego prawym przyciskiem-na dole masz wlasciwości zaznaczasz je lewym przyciskiem na niebiesko, prawym robisz kopiuj, nastepnie w odpowiedziach muratora w ikonkach tresci wiadomości klikasz na IMG , dalej w edycji- u góry po lewej klikasz wklej, dalej ponownie IMG z tresci muratora i masz, przed puszczeniem weter zrób sobie podglą -obok ikony wyslij i widzisz czy ci sie udało.jesli nie to próbuj dalej

ANNNJA
09-04-2007, 21:06
STAGA:

witam,
kazda miejscowosc ma swoj plan zagospodarowania przestrzennego(tzn. powinna mieć, ale jednak życie jest takie że jedna ma inna gmina nie ma, generalnie jak duża gmina, lub miasto to napewno jest taki plan) - i w nim okreslone sa minimalne wymiary dzialek, czasami moze byc to i 400m2, czasami min. to jest 900m2, u mnie jest np. 700m2,
ponadto minimalne wymiary ktore musisz zachowadz od granicy swojej dzialki to jest:
3m musi byc oddalony dom od granicy dzialki jesli nie ma ani okien , ani drzwi,
jesli jest chociaż 1okienko to musisz odejsc od dzialki 4m,..
to sa podstawowe wiadomosci

Funia28
10-04-2007, 13:25
http://images2.fotosik.pl/234/c37d4c82b0f828f6med.jpg
acca5 dziękuję po raz któryś się udało :D

stefanis
10-04-2007, 18:49
witam:)
jestem od niedawna na forum a do budowania domu z bala przygotowujemy sie z żona od prawie 3 lat:)wtedy to tez kupilismy bale na nasz dom o wymiarach 28 na 12(wymiary bala)teraz do dnia dzisejszego schna na przekladkach pod przykryciem:)kupowalissy i scinalismy je w okresie zimowym ponoc najlepszym!caly dom bedziemy stawiali z ojcem zony:)stawial juz domy drewniane jest stolarzem/ciesla :)
Mam w sumie pytanie w szczegolnosci do EDZI
jak sie sprawuja solary w domu drewnianym
dlaczego nie nalezy budowac na obce pioro o co chodzi z tym woskiem:)
dlaczego nie moze byc puszek w instalacji elektryczne?
wiecej nie pamietam ale jeszcze zapytam:)
z gory dziekuje za odpowiedzi!
ps jednym tchem przeczytalem wszystko do 17 strony a pozniej od 33 do 37:)ciekawa lektura

krysiagdy
10-04-2007, 20:59
Witam
Mam pytanie do stefanis:
Wiadomo, że na dom z bali najlepiej scinac drzewa zima bo maja najmniej sokow. Ciekawi mnie ktory miesiac jest najlepszy? Moze byc listopad? czy lepiej styczen -luty? czy to nie ma znaczenia.
Pozdrawiam

stefanis
10-04-2007, 21:42
Witam
Mam pytanie do stefanis:
Wiadomo, że na dom z bali najlepiej scinac drzewa zima bo maja najmniej sokow. Ciekawi mnie ktory miesiac jest najlepszy? Moze byc listopad? czy lepiej styczen -luty? czy to nie ma znaczenia.
Pozdrawiam

hm z tego co pamietam to my to robislismy w styczniu :)pamietam ten snieg i oblocone bale!ponoc w zime!czyl ja to rozumie grudzien styczen luty

madd
11-04-2007, 18:08
krysiagdy - a ty sama te drzewa chcesz scinac, czy co??? A w sumie co to za roznica czy w listopadzie czy w styczniu?

bupalus
12-04-2007, 06:08
Jak mówią starzy górale Najlepiej ścinaj drzewo w Adwent. A czemu? Podstawowa sprawa to nie zawiera tyle wilgoci jak na wiosne gdy trwa przyrost. A woda w drewnie to trudniejsze suszenie z uwagi na pękanie i krzywienie. Są jeszcze inne wady ścinki letniej(łatwiejsza możliwość wejscia grzyba, sinizna) ale dużo by mówić. A drewno można czasem i samemu zciąc na własny dom.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/311627fef24486ee.html

JerzyBw
12-04-2007, 10:35
Witam
Widzę, że urodzło się kilka osób myślących tak szalenie jak ja :D, czyli budowaniem swoim drzewem kupionym w lesie. Dzisiaj rozmawiałem z leśniczym a jeszcze wcześniej znałem cenę 1m3 np. wieźby dachowej z tartaku to powiem Wam, że cena drewna z lasu za 1m3 wychodzi ok. 2 razy taniej. Dodam jeszcze, że może nawet i więcej niż 2 razy. To daje do myślenia.

Do stefanis Od kogo taka wiadomość, że nie wolno mieć puszek do instalacji el. w domu z bali? a jak jest możliwe, żeby zrobić instalacje bez puszek? Ja nie widzę instalacji bez plastikowych puszek przykręcanych na wkręty do bali. A może ktoś ma instalację el. bez puszek? niech coś wtedy skrobnie.
Pozdrawiam

krysiagdy
12-04-2007, 11:22
do madd- nie nie zamierzam sama scinac drzew ani tez kupowac u lesnika ale mysle , że im wiecej sie wie tym lepiej wiec troche sie dziwie Twoim zdziwieniem.

do JerzyBw- w Muratorze 12/2006 byl opisany dom z bali, w ktróym wlasnie zastosowano instalacje bez stosowania puszek: "...zdecudowal,że w domu kazde źródlo poboru prądu bedzie mialo swoj obwod. Kazde gniazdko, kazdy wlacznik czy punkt swietlny ma osobny obwod biegnacy do skrzynki elektrycznej! Wszystkie kable sa ulozone w peszlach..." Wlaściciele tego domku mają tez zdaje sie swoj dziennik budowy na forum ale nie pamietam niestety ich nicku.

Domaracuch
12-04-2007, 12:03
W numerze muratora z tamtego roku były porównane dwa domy z bali. W pierwszym właściciel nie robił puszek elektrycznych na wypadek spięcia w takowej puszce i ewentualnego pożaru; przewody puszczał bodajże gwiaździście od szafy z bezpiecznikami. Idzie przy tym masa kabla, ale to jest dobre rozwiązanie do zrobienia inteligentnego, programowalnego oświetlenia, rolet, wentylacji.
W drugim, właściciel umieścił puszki elektryczne i bodajże kable na rusztach metalowych.

Domaracuch


Witam
Widzę, że urodzło się kilka osób myślących tak szalenie jak ja :D, czyli budowaniem swoim drzewem kupionym w lesie. Dzisiaj rozmawiałem z leśniczym a jeszcze wcześniej znałem cenę 1m3 np. wieźby dachowej z tartaku to powiem Wam, że cena drewna z lasu za 1m3 wychodzi ok. 2 razy taniej. Dodam jeszcze, że może nawet i więcej niż 2 razy. To daje do myślenia.

Do stefanis Od kogo taka wiadomość, że nie wolno mieć puszek do instalacji el. w domu z bali? a jak jest możliwe, żeby zrobić instalacje bez puszek? Ja nie widzę instalacji bez plastikowych puszek przykręcanych na wkręty do bali. A może ktoś ma instalację el. bez puszek? niech coś wtedy skrobnie.
Pozdrawiam

JerzyBw
12-04-2007, 12:26
Czyli puszki do el. wolno dawać pod warunkiem dobrego ubezpieczenia w firmie na wypadek pożaru :wink: :wink: :wink:

PawEla
12-04-2007, 13:48
raczej, sądzę, że mozna dawac puszki pod warunkiem extra wykonania instalacji i dobrych materiałów (solidny elektryk) oraz sprawdzania stanu połączeń w puszkach co np 2 lata..... ja planuje posłożyć kable w niepalnych peszlach - zabezpieczają przed rozprzestrzenieniem ognia. Powinno wystarczyć.... Górale mją inne rozwiązanie: uszki i instalacja idzie na wierzchu. I od razu wszystko widać...

rzyraf
12-04-2007, 14:48
Witam
Widzę, że urodzło się kilka osób myślących tak szalenie jak ja :D, czyli budowaniem swoim drzewem kupionym w lesie. Dzisiaj rozmawiałem z leśniczym a jeszcze wcześniej znałem cenę 1m3 np. wieźby dachowej z tartaku to powiem Wam, że cena drewna z lasu za 1m3 wychodzi ok. 2 razy taniej. Dodam jeszcze, że może nawet i więcej niż 2 razy. To daje do myślenia.


A przepraszam, zaciagniesz sobie to tez sam do domu i sam przetrzesz poheblujesz etc???
A odpadzik sobie policzyłeś??

rzyraf
12-04-2007, 14:56
Jak mówią starzy górale Najlepiej ścinaj drzewo w Adwent. A czemu? Podstawowa sprawa to nie zawiera tyle wilgoci jak na wiosne gdy trwa przyrost. A woda w drewnie to trudniejsze suszenie z uwagi na pękanie i krzywienie. Są jeszcze inne wady ścinki letniej(łatwiejsza możliwość wejscia grzyba, sinizna) ale dużo by mówić. A drewno można czasem i samemu zciąc na własny dom.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/311627fef24486ee.html
Sinizna wejdzie i w zimowe cięcie, wystarczy, ze nie zapewnisz odpowiedniego przepływu powietrza. A i grzybki zahodujesz.
Drewno z tzw, zrębu jest lepsze - po pierwsze cięcie jest zimą - ja akurat ciąłbym w na przełomie stycznia/lutego, ale u górali krótsza wegetacja niz u nas;po drugie zrąb idzie całościowo, czyli bez wybierania, natomaist latem tnie sie tylko gorsze sztuki.

alexsandra9
12-04-2007, 14:56
Uff... dawno mnie tu nie było i juz prawie cała stronka zapisana :) Fajnie, że jest nas coraz więcej :)
Renarde- budujemy się w Brzezinie pod Wrocławiem, działkę kupiliśmy 5 lat temu więc było jeszcze tanio. Dom montuje sie juz od wczoraj i jest super!!!! :P Naprawdę bardzo szybko to idzie :D
Też słyszałam że puszek się nie robi, ale jeszcze nie mamy elektryka więc nie wiem jak to będzie u nas.

JerzyBw
12-04-2007, 19:10
Witam
Widzę, że urodzło się kilka osób myślących tak szalenie jak ja :D, czyli budowaniem swoim drzewem kupionym w lesie. Dzisiaj rozmawiałem z leśniczym a jeszcze wcześniej znałem cenę 1m3 np. wieźby dachowej z tartaku to powiem Wam, że cena drewna z lasu za 1m3 wychodzi ok. 2 razy taniej. Dodam jeszcze, że może nawet i więcej niż 2 razy. To daje do myślenia.


A przepraszam, zaciagniesz sobie to tez sam do domu i sam przetrzesz poheblujesz etc???
A odpadzik sobie policzyłeś??

Nie bądźmy sceptykami 8) . Mam las jakieś 2 km od mojej ziemi można poprosić kogoś ze wsi albo może leśniczy coś załatwi. U mnie jest wszystko w drodze intensywnego myślenia może będzie dobrze. Odpadzika nie liczyłem a cena w tartaku nie była z heblowaniem. Jakiś czas temu natrafiłem na taką stronkę
http://www.logosol.pl/_sawmills/m7/?p=2
bardzo zaciekawiła mnie. Dostałem od nich katalog i jestem mniej sceptyczny jak 2 tygodnie temu.

madd
12-04-2007, 22:28
krysiagdy - nie poruszaj sie tak. Ja uwazam ze im mniej czlowiek wie tym lepiej spi. Poza tym co da ci informacja kiedy bylo scinane drzewo? Jak goral bedzie chcial cie zrobic w trabe (mowiac na przyklad, ze scial drzewo w styczniu, a tak naprawde to sicinal we wrzesniu) to i tak cie zrobi. Mnie martwi co innego - cena materialów - a mam robic jescze gore. jakbym miala budowac w tym roku, to mysle ze domek kosztowalby dwa razy tyle co w zeszlym. :roll:

stefanis
13-04-2007, 19:05
nie wiem o co chodzi z tymi puszkami wyczytalem to na ktorej stronie tego watku!z tym drewnem to jest tak ze moje akurat wyhebluje tesc !transport nie jest tez bardzo drogi:)drewno sciete w zimie nie ma sokow i dlatego sie je scina w zime!a co do tego ze moze zsiniec tez prawda musi byc ze tak powiem owiewac je powietrze! nasze drewno jest ulozone na przekladkach zaden bal nie styka sie z innym!

marcin_aneta
14-04-2007, 23:08
tez nie wiem o co chodzi z tymi puszkami. u mnie normalnie wszystkie kable leca w peszlach. oprocz tego zdecydowalem sie na izolacje 750V i tyle :)

Lami
16-04-2007, 06:49
Hmm.. przeczytałam wczoraj artykuł w ostatnim Muratorze o drewnianym domu i okazuje się,że gość ma wszystko puszczone kanałami wywierconymi w balach, zero przewodów na zewnątrz. Nie wyobrażam sobie tego typu instalacji bez puszek, no chyba że każdy bal ma po kilka kanałów na przewody..a to raczej bez sensu..

madd
16-04-2007, 11:36
Ja tez mam wszystkie przewody puszczone w balach i nic sie nie dzieje. Powiedzialam facecikowi, ze mu nie zaplace za instalacje jak bedzie jakis kabelek na wierzchu. No i sie postaral

arekk
16-04-2007, 14:47
Ma ktoś jakieś fotki jak będzie wyglądał dom z bali za jakieś 10lat?
Interesuje mnie głównie czy można wstrzymać/opóźnić efekt płowienia/ciemnienia takiego domu.

Jakie jest Wasze zdanie?

madd
16-04-2007, 15:55
Góralki co roku biora szczotke, szre mydlo i szoruje te chatki. I co rok wygladaja tak samo :D

Domaracuch
17-04-2007, 11:54
Mam takie pytanie. Będę miał działkę w lesie, tzn. 2/3 polany pozbawionej drzew, reszta to drzewa ok 40-50 lat. Tak sobie planuję postawić dom z bali blisko ściany lasu, chciałbym wiedzieć jak blisko lasu mogę stawiać taki dom, jakie przepisy to regulują?

Darek>K
17-04-2007, 23:00
Witam,wykonawca wycenił mi robociznę 98metrowego domu pow urz,za 100 tyś, za stan surowy,ze ścianami działowymi,kominem.Drewno mam własne.
Cena wydaje mi się zbujecka

djan
18-04-2007, 08:24
i jest zbujecka
za tyle można zbudować dom z materiałem
nie daj się

JerzyBw
18-04-2007, 09:48
Jest zbujecka! Drewno od nowego roku podrożało 10%. Widać, że firmy budujące drewnem chcą na robocie wywindować cenę, żeby wykorzystać szybki wzrost budowlany. I to mają dużo zleceń. Zwykłe "prawo rynku" :roll:. Domy murowane drożeją, bo materiały drożeją i to dużo. Drewno nie tak dużo zdrożało to trzeba za robotę więcej płacić. A myślałem, że wreszcie domy z drewna będą tańsze :-? .

Renata77
19-04-2007, 01:08
Witam

Ciezko wymyslic gdzie wrzucac posty na tym forum :) Za duzo tego :)

W zeszlym roku ubralam sie w stary dom z bali z 38 roku i powoli zaczynam sie rozgladac za kims kto moglby go wyremontowac. Mozecie polecic kogos sensownego ? Gdzie szukac takiej ekipy ? W internecie niestety nie da sie nic sensownego wygrzebac. Najlepiej z podkarpackiego, bo dom jest w miejscowosci Ropa kolo Grybowa.

pozdrawiam
Renata

zbysiek4
21-04-2007, 08:29
mad witam cie
jestesmy nowymi forumowiczami i potrzebujemy pomocy
rozgladalismy sie za budowa i widzimy twoj dom
podoba nam sie domek i cena za calosc domku ktora pisales
prosze o jakis kontakt tel mailowy [email protected]
tel.662-057-816 pozdr ula i zbyszek

artol1
22-04-2007, 07:51
ma pytanko. Czy ktos widział dom z bali na osiedlu domków jednorodzinnych w mieście? Jak to wygląda?
Czy ma ktoś namiary na solidna firmę budującą domy z bali z terenu Wielkopolski?

grzesiozłodzi
22-04-2007, 16:39
ma pytanko. Czy ktos widział dom z bali na osiedlu domków jednorodzinnych w mieście? Jak to wygląda?
Czy ma ktoś namiary na solidna firmę budującą domy z bali z terenu Wielkopolski?

Ja widziałem, ja widziałem :D ale powiem że wygląda kiepsko, no... znaczy się do dupy.... :wink: :D

madd
23-04-2007, 17:59
Wyglada gorzej niz do dupy taki domek miedzy blokami. Ale co kto lubi...

PawEla
24-04-2007, 20:59
jak sie obsadzi wysokimi drzewami....to nie bedzie go widac więc nie bedzie wyglądał do d..... :D

grzesiozłodzi
25-04-2007, 00:00
jak sie obsadzi wysokimi drzewami....to nie bedzie go widac więc nie bedzie wyglądał do d..... :D

Będzie ,będzie, jak kwiatek..... do kożucha :D

JerzyBw
25-04-2007, 10:34
Witam
Zgadzam się domek z drewna wygląda wsród tynkowców do du...

Pytam się teraz do tych, którzy już wybudowali taki dom. Chodzi mi o to, czy po wybudowaniu i obserwacji ekipy budującej, nie pomyśleliście w duchu: "nie jest to takie trudne - sam bym coś takiego wystrugał, gdybym miał narzedzia i czas" lub odwrotnie "cholernie trudna i ciężka praca". Co o tym myślicie?
Pozdrawiam bardzo serdecznie

marcin_aneta
25-04-2007, 11:42
zgadza sie. w sumie proscizna chociaz jest pare kruczkow... ogolnie trzeba byloby miec duuuuzo czasu.... :)

nie jest to co prawda skomplikowane zwlaszcza w moim przypadku przyjechalo wszystko gotowe pociete ponumerowane to juz wogole naprawde skladanie klockow lego

PawEla
25-04-2007, 11:59
....jak patrze na precyzje wykonania mojej wędzarki to raczej w domu przez siebie zbudowanym....nie wiem czy od razu bym zamieszkał..... :D

Rufio_r
25-04-2007, 12:27
Ja widziałem, ja widziałem :D ale powiem że wygląda kiepsko, no... znaczy się do dupy.... :wink: :D

Może nie od razu do d... ale faktycznie wygląda, powiedziałbym, inaczej... i raczej nie pasuje do pozostałych zabudowań. Dom drewniany moim zdaniem to tylko poza miastem...

marcin_aneta
25-04-2007, 12:53
a moze inaczej ? drewniany wyglada rewelacyjnie a te wszystkie betonowe dookola kiepsko ?

grzesiozłodzi
25-04-2007, 17:55
a moze inaczej ? drewniany wyglada rewelacyjnie a te wszystkie betonowe dookola kiepsko ?

Cokolwiek nie zostało by jeszcze na ten temat powiedziane, z tym się mogę zgodzić w pełnym tego słowa znaczeniu :D
Domy z drewna górą :wink: :D

Rufio_r
26-04-2007, 08:36
a moze inaczej ? drewniany wyglada rewelacyjnie a te wszystkie betonowe dookola kiepsko ?
ja tego nie powiedziałem :wink:

JerzyBw
26-04-2007, 09:53
Pytam się teraz do tych, którzy już wybudowali taki dom. Chodzi mi o to, czy po wybudowaniu i obserwacji ekipy budującej, nie pomyśleliście w duchu: "nie jest to takie trudne - sam bym coś takiego wystrugał, gdybym miał narzedzia i czas" lub odwrotnie "cholernie trudna i ciężka praca". Co o tym myślicie?
Pozdrawiam bardzo serdecznie

Witam serdecznie
Ponawniam powyższe pytanie, może ktoś jeszcze odpowie na moje pytanie. Jedna osoba to troszkę za mało. Za to bardzo dziękuję - Marcin_Aneta. Mam jeszcze parę do wybudowanych i budujących balowiczów:
- przeważnie ile ludzi stawiało Wam dom?
- ile samochodów z drewnem przyjechało?
- jak długo taka budowa przeważnie trwa?
- i jakie bale (rozmiar) Was przekonał i dlaczego?
- czy dom z bali można budować np. 2 lata np po konseracji drewna solą boru?

Mam tylko Was moi drodzy, żeby wyłuskać jakieś informacje :) Pochodzę z miejscowości, gdzie domy z bali nie cieszą się zbytnią popularnością chociaż góry zaczynają się już tuż, tuż. Będę bardzo wdzięczny za parę zdań.
Pozdrawiam

alexsandra9
26-04-2007, 15:37
To ja może coś naskrobię :) Dom właśnie kończy sie stawiać, pracuje przy nim trzech ludzi.Ściany, strop i więźba przyjechały dwoma transportami ( ciężarówki z przyczepą 13m i o ładowności 20 t). Pierwszy transport przyjechał 10 kwietnia, 11 ułożone były juz podwaliny i ściany z 3-4 bali. Aha dla jasności sytuacji- dom z poddaszem użytkowym, ma 120m2. Panowie szacują że od soboty lub poniedziałku będą kłaść więźbę co zajmie im około 3-4 dni.
Budujemy z bala 25 cm- nie trzeba ocieplać , jest niepalny.

marcin_aneta
26-04-2007, 18:05
alexandra9: buduje logpol ?

alexsandra9
26-04-2007, 20:37
Tak, budujemy z grupą Wirex, firma Osada a pracownicy ci sami co u was :) Jak wy oceniacie ich pracę?

marcin_aneta
26-04-2007, 22:16
w skali 1-5 daje im 3.
niby wszystko ok ale teraz przy wykonczeniu wychodza wszystkie bledy i niedokladnosci. malo tego jest pare niescislosci z projektem. miala byc kontrlata pod oblicowka od zewn na folii a dali oblicowke bezposrednio na folie. bez pustki powietrznej. mialem 2 wysokosci legarow w lazience troche nizsze i reszcie poddasza wyzsze. oczywiscie wszedzie sa pomieszane po calym poddaszu... teraz trzeba robic podkladki. nie dali folii na podloge pod legary tak jak bylo w projekcie.
niby wiedza co maja robic ale trzeba pilnowac. poza tym spiesza sie strasznie bo maja mnostwo roboty a to prowadzi do wlasnie takich sytuacji. na jaki zakres montazu jestes umowiona ?

alexsandra9
26-04-2007, 22:26
Montują nam ściany, kładą więźbę i montują okna i drzwi zewn. Chcieliśmy od nich wziąć podłogi ale mają drogo deske wiec zrezygnowalismy.Mam nadzieje, że wszystko będzie ok. My za to mielismy małe zamieszanie z ich projektantem- trochę nerwów nam to zzarło :-?
Jak odizolowaliście komin od bali? Budowaliście ścianke do krokiew czy tylko do stropu?

marcin_aneta
27-04-2007, 09:16
no projektant to kolejna sprawa. mielismy m.in. za krotkie slupy... :) przyslali nowe hehe

nie mamy stropu tam gdzie komin do kozy. jest taka pustka nad salonem. bedziemy miec komin prawdopodobnie dwuplaszczowy ze stali zaroodpornej. bedzie stal na kozie i lecial az ponad polac. za koza zabezpiecze tylko bale znalazlem fajny produkt promasil

Gasol
27-04-2007, 11:02
nie mamy stropu tam gdzie komin do kozy. jest taka pustka nad salonem. bedziemy miec komin prawdopodobnie dwuplaszczowy ze stali zaroodpornej. bedzie stal na kozie i lecial az ponad polac. za koza zabezpiecze tylko bale znalazlem fajny produkt promasil

Ja tez chce wstawic koze do salonu - prawdopodobnie ktoras z oferty Romotop z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Mozna wiedziec, jaka koze wybrales? Czy zdecydowales sie juz na konkretny komin? Romotop oferuje kominy dwuplaszczowe po 600 zl/mb. Nie wiem, czy ta cena jest rozsadna, bo jeszcze nie robilem porownania. Scianke za koza chce wylozyc jakims kamieniem (dom z bali z ociepleniem, wiec nie bedzie problemu).

marcin_aneta
27-04-2007, 13:21
gasol: koze zakupilismy juz DOVRE 760. teraz bede kombinowal z kominem. rozne firmy daly mi rozna wycene. mam ok 7m komina do zrobienia i ceny wahaja sie od 3,5 do 4,5 tys. chcialbym rure jednoplaszczowa bo super to wyglada ale ze wzgledow bezpieczenstwa zdecydowalismy sie na dwuplaszczowa.

aha jeszcze dodam... mam wyjscie z kozy 15cm wiec rura dwuplaszczowa mialaby 25cm co jest dla mnie troszke za duzo... dlatego mysle wciaz o jednoplaszczowej. na tej stronie romotop.pl sa zdjecia i te rury wygladaja jak jednoplaszczowe ? czy to moze stanowic samoistny komin ? znalazlem tez system bertrams ale jest napisane ze nie moga stanowic komina a jedynie wklad.

Gasol
27-04-2007, 15:12
gasol: koze zakupilismy juz DOVRE 760. teraz bede kombinowal z kominem. rozne firmy daly mi rozna wycene. mam ok 7m komina do zrobienia i ceny wahaja sie od 3,5 do 4,5 tys. chcialbym rure jednoplaszczowa bo super to wyglada ale ze wzgledow bezpieczenstwa zdecydowalismy sie na dwuplaszczowa.

aha jeszcze dodam... mam wyjscie z kozy 15cm wiec rura dwuplaszczowa mialaby 25cm co jest dla mnie troszke za duzo... dlatego mysle wciaz o jednoplaszczowej. na tej stronie romotop.pl sa zdjecia i te rury wygladaja jak jednoplaszczowe ? czy to moze stanowic samoistny komin ? znalazlem tez system bertrams ale jest napisane ze nie moga stanowic komina a jedynie wklad.

Rozmawialem wlasnie z Romotopem. Rura dwuplaszczowa ma srednice okolo 10cm wieksza, wiec przy 15cm na wejsciu do kozy bedzie to 25cm. Natomiast zdjecia z realizacji pokazuja z reguly zwykle rury wetkniete w murowane kominy i stad ich mniejsza srednica.

AKSA
29-04-2007, 13:24
hej!
bradzo mi sie podobaja Wasze domki z bali .... i w ogole domki z bali... eh...
Madd - czasami przejezdzam przez Dubie - jezdzimy tam po pstragi... Moze uda mi sie zob Twoj domek z ulicy.
Mieszkamy niedaleko od siebie...
Ladna okolica....

sanki
29-04-2007, 13:52
Witajcie Balowicze
Przyłączam się do Was. W gruncie rzeczy to jestem juz na etapie kończenia stanu surowego otwartego, ale lepiiej sie przyłączyć do Was pożno niż wczle :). Przez około rok trwania przygody z balami nabrałem dość doświadczenia i jeżeli się na coś przydam to oczywiście chętnie podziele się zdobytą wiedzą.
Pozdr.

JerzyBw
29-04-2007, 14:43
Witajcie Balowicze
Przyłączam się do Was. W gruncie rzeczy to jestem juz na etapie kończenia stanu surowego otwartego, ale lepiiej sie przyłączyć do Was pożno niż wczle :). Przez około rok trwania przygody z balami nabrałem dość doświadczenia i jeżeli się na coś przydam to oczywiście chętnie podziele się zdobytą wiedzą.
Pozdr.
Hey sanki witaj wśród nas.
A kto, jeśli można wiedzieć, buduje Ci dom i jaki? Jaką technologię wybrałeś?
Pozdrawiam

sanki
29-04-2007, 19:25
Witajcie Balowicze
Przyłączam się do Was. W gruncie rzeczy to jestem juz na etapie kończenia stanu surowego otwartego, ale lepiiej sie przyłączyć do Was pożno niż wczle :). Przez około rok trwania przygody z balami nabrałem dość doświadczenia i jeżeli się na coś przydam to oczywiście chętnie podziele się zdobytą wiedzą.
Pozdr.
Hey sanki witaj wśród nas.
A kto, jeśli można wiedzieć, buduje Ci dom i jaki? Jaką technologię wybrałeś?
Pozdrawiam
No hej
Dom budują mi Górale. Od samego początku byłem nastawiony na górali, stawiam na tradycje :) Trafiłem na znakomitego Cieśle z Chochołowa, on dobrał sobie ekipe kilku pomocników i budują mi dom :). Dom wielkości 10x9metrow z urzytkowym poddaszem. Technologia tradycyjna chochołowska, czyli dom z połówek świerkowych o średnicy około 50 cm. Na zrąb o wysokości 2,70 wychodzi 6 sztuk. Pilnowałem aby Cieśla stosował jak najbardziej tradycyjne metody robienia zamków ciesielskich,słupów wiązanych i uszu kture trzymają te słupy.(chodzi o to aby dom był szczelny i rzeby zima nie fukała ma to terz ogromna znaczenie przy osiadaniu domu ponieważ okna są osadzone na słupach wiązanych i są niezależne od osiadających ścian) oczywiście mszenie jak najbardziej z wełnianki. Nawet wzór mam taki jak powinien być czyli prosty a pod ocapem przekładany. Jedyne nowum na jakie sie zgodziłem to takzwana (DUSA) pomiedzy balami (polega to na tym ze wykonuje sie wciecie w balu na głębokość około 2 cm i wkłada się w to pióro (DUSE) i na to kładzie następny bal. Jest to zabezpieczenie przed zimą no i mszenie nie wystaje wewnątrz domu (wszystko jest tak zrobione ze owej (DUSY) nie widać i nie zmienia tradycyjnego wyglądu chaupy :)

Mały
29-04-2007, 22:51
Hmmm... w sumie większość buduje - a znacie solidnych przenoszących domy z bala? Ale takiego o średnicy ok. 20 cm.
Z Legionowa do Gościcina.
Będę "dźwięczny" za wszelaką pomoc.
Pozdrawiam

JerzyBw
30-04-2007, 10:39
No hej
Dom budują mi Górale. Od samego początku byłem nastawiony na górali, stawiam na tradycje :) Trafiłem na znakomitego Cieśle z Chochołowa, on dobrał sobie ekipe kilku pomocników i budują mi dom :). Dom wielkości 10x9metrow z urzytkowym poddaszem. Technologia tradycyjna chochołowska, czyli dom z połówek świerkowych o średnicy około 50 cm. Na zrąb o wysokości 2,70 wychodzi 6 sztuk. Pilnowałem aby Cieśla stosował jak najbardziej tradycyjne metody robienia zamków ciesielskich,słupów wiązanych i uszu kture trzymają te słupy.(chodzi o to aby dom był szczelny i rzeby zima nie fukała ma to terz ogromna znaczenie przy osiadaniu domu ponieważ okna są osadzone na słupach wiązanych i są niezależne od osiadających ścian) oczywiście mszenie jak najbardziej z wełnianki. Nawet wzór mam taki jak powinien być czyli prosty a pod ocapem przekładany. Jedyne nowum na jakie sie zgodziłem to takzwana (DUSA) pomiedzy balami (polega to na tym ze wykonuje sie wciecie w balu na głębokość około 2 cm i wkłada się w to pióro (DUSE) i na to kładzie następny bal. Jest to zabezpieczenie przed zimą no i mszenie nie wystaje wewnątrz domu (wszystko jest tak zrobione ze owej (DUSY) nie widać i nie zmienia tradycyjnego wyglądu chaupy :)

Sanki powiedz coś o projekcie i kosztach Jak możesz oczywiście.
Pozdrawiam

sanki
30-04-2007, 11:34
No hej
Dom budują mi Górale. Od samego początku byłem nastawiony na górali, stawiam na tradycje :) Trafiłem na znakomitego Cieśle z Chochołowa, on dobrał sobie ekipe kilku pomocników i budują mi dom :). Dom wielkości 10x9metrow z urzytkowym poddaszem. Technologia tradycyjna chochołowska, czyli dom z połówek świerkowych o średnicy około 50 cm. Na zrąb o wysokości 2,70 wychodzi 6 sztuk. Pilnowałem aby Cieśla stosował jak najbardziej tradycyjne metody robienia zamków ciesielskich,słupów wiązanych i uszu kture trzymają te słupy.(chodzi o to aby dom był szczelny i rzeby zima nie fukała ma to terz ogromna znaczenie przy osiadaniu domu ponieważ okna są osadzone na słupach wiązanych i są niezależne od osiadających ścian) oczywiście mszenie jak najbardziej z wełnianki. Nawet wzór mam taki jak powinien być czyli prosty a pod ocapem przekładany. Jedyne nowum na jakie sie zgodziłem to takzwana (DUSA) pomiedzy balami (polega to na tym ze wykonuje sie wciecie w balu na głębokość około 2 cm i wkłada się w to pióro (DUSE) i na to kładzie następny bal. Jest to zabezpieczenie przed zimą no i mszenie nie wystaje wewnątrz domu (wszystko jest tak zrobione ze owej (DUSY) nie widać i nie zmienia tradycyjnego wyglądu chaupy :)

Sanki powiedz coś o projekcie i kosztach Jak możesz oczywiście.
Pozdrawiam

O projekcie nie wiem co byś chciał wiedzieć, opowiadania tu duzo.Może coś konkretnie pytaj chętnie odpowiem. Co do Kosztow to stan sórowy zamkniety bez scian działowych u góry to około 110k w tym materiał i robocizna
pozdr

Sloneczko
30-04-2007, 12:24
Zazdroszczę Wam domów z bali. Taki dom zawsze był moim marzeniem :oops:
Budujemy jednak bliźniaka dla całej rodzinki i z bala byłby za drogi :(
Będzie murowany, ale oszalowany drewnem, jeśli nie od razu, to na pewno w bliskiej przyszłości :)

JerzyBw
30-04-2007, 12:32
[/quote]
O projekcie nie wiem co byś chciał wiedzieć, opowiadania tu duzo.Może coś konkretnie pytaj chętnie odpowiem. Co do Kosztow to stan sórowy zamkniety bez scian działowych u góry to około 110k w tym materiał i robocizna
pozdr[/quote]

no np jak ten domek będzie wyglądał, bo tylko wiemy, że jest 9m na 10m i to tylko tyle. Może jakiś link do projektu jak jest w necie. Gdzie budujesz, czy musiałeś majstrów zakwaterować. Cena 110 z robocizną jest atrakcyjna. Pozdrawiam

marcin_aneta
02-05-2007, 00:03
ktos jakis czas temu zastanawial sie jak bedzie wygladal dom z bala wsrod murowanych. zrobilem kilka fotek !

http://www.fungous.smsnet.pl/murowane/CIMG7410.JPG

http://www.fungous.smsnet.pl/murowane/CIMG7411.JPG

http://www.fungous.smsnet.pl/murowane/CIMG7412.JPG

Lusia200
02-05-2007, 10:02
Witam Balowiczów!
Tak się zastanawiam czy otwarty kominek w domku z bala to samobójstwo?? Bo z jednej strony w górach często widywałam otwarte paleniska, ale jak patrze na wasze domki i to co mają w galeriach firmy budujące, to nikt się nie odważył... :-? A mnie się szalenie podoba otwarty ogień...
co wy na to??

Mały
02-05-2007, 10:05
Mi tąż - choć nie wiem czy będę miał otwarty, ale że będzie kominek to na pewno.

marcin_aneta
02-05-2007, 12:46
lusia: otwarty czy zamkniety to nie istotne. istotne zeby byl prawidlowo wykonany., zapewniony ciag oraz wentylacja !

Gasol
02-05-2007, 13:17
ktos jakis czas temu zastanawial sie jak bedzie wygladal dom z bala wsrod murowanych. zrobilem kilka fotek !


Zdecydowanie Twoj dom jest najladniejszy. Murowane przy Twoim wygladaja nieciekawie:-)

Lusia200
02-05-2007, 14:13
Dzięki za opinie!
No to super! Więc kominek będzie u mnie otwarty!

Mam prośbę
Czy ktoś może polecić ekipę górali- firmę "rodzinną" tanią ale w miarę solidną. Nie stać mnie na górną półkę (na średnią też nie...) Mam zamiar zbudowac niewielki letniskowy domek z opcją mieszkania na emeryturze ;) w woj świętokrzyskim, więc raczej firma z podhala... żeby nie mieli za daleko:)
Firma: czyli cieśla i 2 pomocników ;)
czekam na priv

madd
03-05-2007, 22:19
hej!
bradzo mi sie podobaja Wasze domki z bali .... i w ogole domki z bali... eh...
Madd - czasami przejezdzam przez Dubie - jezdzimy tam po pstragi... Moze uda mi sie zob Twoj domek z ulicy.
Mieszkamy niedaleko od siebie...
Ladna okolica....

Po pstragi sie skreca na Jerzmanowice, ja mam chatke troche dalej, w kierunku Zar. Ale nie zdziw sie jakbym byla niemila... :wink:
Ostatnio jakis facecik o 8.30 w sobote mi po podworku lazil i ogladal dom ze wszystkich stron. Q..rwicy dstalam i go zwyzywalam. Bo to juz przechodzi ludzkie pojcie. W sobote rano po czyims podworku lazic. A tak w ogole to jestem mila... :D

Samuel&Mysia
03-05-2007, 23:01
lusia: otwarty czy zamkniety to nie istotne. istotne zeby byl prawidlowo wykonany., zapewniony ciag oraz wentylacja !

To na pewno najważniejsze, ale wszędzie gdzie zajrzałam polecano raczej zamknięte... A propos kominków w domkach z bali... My mamy w tej chwili domek w stanie surowym otwartym i myślimy właśnie nad kominem i kominkiem. No i cała rodzina nad nami płacze, że się żywcem spalimy. I tak sobie myślę, że może ktoś z Was zna dobrego i niedrogiego fachowca od kominków, który urzęduje w okolicach Warszawy?
Tak naprawdę najchętniej powierzylibyśmy mu komin a za obudowę wkładu kominkowego zabralibyśmy się sami, ale nie wiem czy nam się uda :roll: Nam chodziłoby o najmniejszy wkład dostosowany do ciągłego palenia (wiem, że bywają takie które po paru godzinach TRZEBA wystudzić...), skromnie (również jeśli chodzi o gabaryty) obudowany... Może ktoś z Was mógłby (i chciałby) coś podpowiedzieć?
Acha i może orientujecie się jak prawidłowo przeprowadzić rurę spalinową przez palną ścianę? Albo gdzie znaleźć informacje na ten temat? Bo o obudowie i przeprowadzaniu rury grzewczej znalazłam bez problemu...

Marcin_Aneta: śliczny domek :D

Lusia200
04-05-2007, 07:07
Madd Ja w sumie też z Krakowa, więc pewnie będę robić wycieczki krajoznawcze i z zachwytem wpatrywać się w balowe hausy,ale to bliżej budowy czyli gdzieś za rok.. będę się mogła wtedy ponarzucać troszeczkę? Domyslam się że możecie mieć dość gości, ale jak się buduje takie cacko to trzeba to wliczyć w ryzyko budowy ;) :lol: :lol:
A tak całkiem serio - to bezczelność włazić komuś na teren prywatny. Kiedy ochrona własności w tym kraju będzie coś znaczyć??!! :evil:

michall.m
04-05-2007, 07:26
Lusia200,
budowałam z firmą JUHAS z ok. Żywca, całoroczny, ale na razie na lato, a w przyszłości, kto wie, mogę ich z czystym sumieniem polecić :D ("ale to taki szukany bal"-duuuzo tańszy)
www.juhas.com.pl

JerzyBw
04-05-2007, 09:51
Madd Ja w sumie też z Krakowa, więc pewnie będę robić wycieczki krajoznawcze i z zachwytem wpatrywać się w balowe hausy,ale to bliżej budowy czyli gdzieś za rok.. będę się mogła wtedy ponarzucać troszeczkę? Domyslam się że możecie mieć dość gości, ale jak się buduje takie cacko to trzeba to wliczyć w ryzyko budowy ;) :lol: :lol:
A tak całkiem serio - to bezczelność włazić komuś na teren prywatny. Kiedy ochrona własności w tym kraju będzie coś znaczyć??!! :evil:

Witam
Odnośnie niespodziewanych gapiów nie ma co się dziwić ;) Domy z drewna stanowią rzadkość w naszym kraju - oczywiście z poza nielicznymi wyjątkami w kraju ;). Ładnie wyglądają. Są nowe. Chociaż i stary, zadbany bal ma wiele uroku :).
Gapie nie powinni wchodzić na czyjeś podwórko, jest to no wiecie... :roll:

madd
04-05-2007, 11:17
Jezeli ktos przychodzi zapytac kulturalnie - nie mam nic przeciwko. Wiadomo, ze ludzie tez szukaja tanich wykonawcow, nie chca popelniac bledow. Ale jezeli ktos na chama mi wlazi na posesje - to dostaje szalu. Tak samo jak nie zapraszam do srodka. Moj dom jest moja twierdza i nie mam ochoty obcych ludzi po domu oprowadzac. Niby dlaczego? Ja nikomu po domu nie chodzilam.

JerzyBw
04-05-2007, 12:18
Jezeli ktos przychodzi zapytac kulturalnie - nie mam nic przeciwko. Wiadomo, ze ludzie tez szukaja tanich wykonawcow, nie chca popelniac bledow. Ale jezeli ktos na chama mi wlazi na posesje - to dostaje szalu. Tak samo jak nie zapraszam do srodka. Moj dom jest moja twierdza i nie mam ochoty obcych ludzi po domu oprowadzac. Niby dlaczego? Ja nikomu po domu nie chodzilam.
Ja to doskonale rozumię. Są ludzie jednak bez kultury. Wchodzą bez proszenia. Jedyna rada to dobrze się ogradzić i może pieska kupić. Dać tabliczkę: "Uwaga zły pies" :wink: .

Możecie mi powidzieć (jak możecie LUB chcecie): jak wygląda projekt domu z bali. Chodzi mi o to, czy zwykły człowiek ze zwykłym rozumem, po przeczytaniu trochę teorii na temat domów z bali jest w stanie pojąć o co tam chodzi? Zastanawiam się czy uda się wystrugać taki dom samemu przez np. 2-3 lata? Wiem, że może to dla Was jest trochę szalone ale dzisiaj, kiedy ceny tak podskoczyły to i taką ewentualność biorę pod uwagę.
pozdrawiam

sanki
04-05-2007, 21:58
Jezeli ktos przychodzi zapytac kulturalnie - nie mam nic przeciwko. Wiadomo, ze ludzie tez szukaja tanich wykonawcow, nie chca popelniac bledow. Ale jezeli ktos na chama mi wlazi na posesje - to dostaje szalu. Tak samo jak nie zapraszam do srodka. Moj dom jest moja twierdza i nie mam ochoty obcych ludzi po domu oprowadzac. Niby dlaczego? Ja nikomu po domu nie chodzilam.
Ja to doskonale rozumię. Są ludzie jednak bez kultury. Wchodzą bez proszenia. Jedyna rada to dobrze się ogradzić i może pieska kupić. Dać tabliczkę: "Uwaga zły pies" :wink: .

Możecie mi powidzieć (jak możecie LUB chcecie): jak wygląda projekt domu z bali. Chodzi mi o to, czy zwykły człowiek ze zwykłym rozumem, po przeczytaniu trochę teorii na temat domów z bali jest w stanie pojąć o co tam chodzi? Zastanawiam się czy uda się wystrugać taki dom samemu przez np. 2-3 lata? Wiem, że może to dla Was jest trochę szalone ale dzisiaj, kiedy ceny tak podskoczyły to i taką ewentualność biorę pod uwagę.
pozdrawiam
Czesc
Na Twoje wcześniejsze pytania odpowiem zdjeciami, tylko musze znalezc kabelek do aparatu bo w budowlanym szle gdzies go zgubilem.
Jak chodzi o budowanie samemu to nigdy bym sie na to nie porywal!! Od ponad 10 lat pracuje jako rzeźbiarz i materia drewna i dluta nie jest mi obca. Niestety to nie jest takie proste jak by sie wydawalo. Przy swoim domu wydlubałem jednego węgła. Ciesla mi wszystko narysowal i wymierzyl. Zamek ciesielski z prawdziwego zdarzenia wcale nie jest taki prosty i zaden nie jest taki sam, zalezy od grubosci bala, ktory to bal od dolu, pod ocapem robi sie tak zwane zaciągi, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Raczej porzuc mysli o samodzielnym budowaniu domu z bali
pozdr.

sanki
04-05-2007, 22:19
Znalazlem na dysku kilka fotek :)
pierwszy obrazek
węgieł na belce ocapowej
http://www.fourteenroads.com/bud/wegie%b3_1.jpg
obrazek 2
zwykły węgieł chyba na trzecim balu od dołu zdjęcie poruszone ale coś widać :)
http://www.fourteenroads.com/bud/wegiel_2.jpg
obrazek 3
węgieł na belce ocapowej
http://www.fourteenroads.com/bud/wegiel_3.jpg
obrazek 4
węgieł w miejscu gdzie dwie ściany zewnętrzne lączą się pod katem 45 stopni.
http://www.fourteenroads.com/bud/wegiel_4.jpg
obrazek 5
belka ocapowa w której są wycięte uszy w które bedzie dopasowany słup wiązany
http://www.fourteenroads.com/bud/uszy.jpg
obrazek 6
te ramy to słupy wiązane a cieśla kończy robić uszy w belce ocapowej
http://www.fourteenroads.com/bud/slupy_wiazane.jpg
obrazek 7
jedyne zdjęcie domu w całości jakie znalazłem na dysku :)
http://www.fourteenroads.com/bud/dom.jpg

[/img]

JerzyBw
05-05-2007, 09:29
Witam
No hey Sanki! Widzisz moja determinacja budowania samemu jest związana z kosztami. Ty mówisz, że 110k zł zapłacisz za stan surowy zamknięy z takich połówek. Ja gdybym znalazł taką grupę cieśli w tej cenie co Ty, to nawet by mi nie przyszyszedł taki pomysł do głowy - biorę kredyt i ruszamy! U mnie cena na to cacko będzie o wiele większa bo: 1.dojazd górali (mam bliżej Sudety G. Opawskie), 2.zakwaterowanie (nie mam gdzie ich zakwaterować i pozostaje hotel). 3.No i Ty załatwiłeś cieśli jakiś czas temu - a wtedy były inne czasy ;) Tobie się udało mieć taką chatę za taką cenę. Masz szczęście!

Natomiast co do trudności to też masz rację. Napatrzyłeś się jak strugają węgły na zamek podhalański. Jest to trudne połączenie. Dodatkowo płazy z pełnym oflisem -jest tam dużo trudnej roboty. Ja myślę o prostszym rozwiązaniu, o płazach ok 34/18 ze ściętym oflisem łączony na węgieł prosty. Taki sposób może nie jest tak efektowny jak okrągły oflis ale łatwiejszy, jak dla mnie;)
Dzięki za zdjęcia. Chyba pierwsze na forum z tą technologią. Może będę natrętny i chyba jestem, proszę o więcej fotek: np. łączenie dachu ze ścianą, tragarz we wnętrzu domu, tragarczyki, rysie, belki na dole i na górze itd. Przepraszam ;))
Pozdrawiam

Sloneczko
05-05-2007, 11:06
Znalazłam na dysku taki cudny dom:

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/dom_z_bala1.jpg
http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/dom_z_bala2.jpg

Niestety nie znam źródła i ewentualnego autora zdjęć bardzo przepraszam :oops:

JerzyBw
05-05-2007, 11:49
Znalazłam na dysku taki cudny dom:

Niestety nie znam źródła i ewentualnego autora zdjęć bardzo przepraszam :oops:

cudny! :)

sanki
05-05-2007, 23:11
Witam
No hey Sanki! Widzisz moja determinacja budowania samemu jest związana z kosztami. Ty mówisz, że 110k zł zapłacisz za stan surowy zamknięy z takich połówek. Ja gdybym znalazł taką grupę cieśli w tej cenie co Ty, to nawet by mi nie przyszyszedł taki pomysł do głowy - biorę kredyt i ruszamy! U mnie cena na to cacko będzie o wiele większa bo: 1.dojazd górali (mam bliżej Sudety G. Opawskie), 2.zakwaterowanie (nie mam gdzie ich zakwaterować i pozostaje hotel). 3.No i Ty załatwiłeś cieśli jakiś czas temu - a wtedy były inne czasy ;) Tobie się udało mieć taką chatę za taką cenę. Masz szczęście!

Natomiast co do trudności to też masz rację. Napatrzyłeś się jak strugają węgły na zamek podhalański. Jest to trudne połączenie. Dodatkowo płazy z pełnym oflisem -jest tam dużo trudnej roboty. Ja myślę o prostszym rozwiązaniu, o płazach ok 34/18 ze ściętym oflisem łączony na węgieł prosty. Taki sposób może nie jest tak efektowny jak okrągły oflis ale łatwiejszy, jak dla mnie;)
Dzięki za zdjęcia. Chyba pierwsze na forum z tą technologią. Może będę natrętny i chyba jestem, proszę o więcej fotek: np. łączenie dachu ze ścianą, tragarz we wnętrzu domu, tragarczyki, rysie, belki na dole i na górze itd. Przepraszam ;))
Pozdrawiam
Czesc
Muszę rozwiać trochę twoje obawy. :)
Z Chochołowa do mnie jest około 70 kilometrów. Transport całego domu na miejsce był wliczony w cene domu i ta ekipa zawsze tak robi. Prawde mówiąc nie jest to wielka suma bo Cieśla mówił że transport kosztował 800 zł Była obawa że duże auto nie dojedzie do mnie i trzebaby było robić dwa kursy i wtedy płacilibyśmy po połowie czyli po 800 zeta.
Zakwaterowanie to terz problem który da sie rozwiązać u mnie praktycznie nie ma choteli czy tym podobnych instytucji. Wychodziłem wkońcu kwatere prywatną. Pewien człowiek wynajął góralom 2 pokoje i płaciłem 20 zł za dobe od osoby pierwsze trzy dni było ich 5 a pozniej po 3 całkowity koszt mieszkania górali u mnie to 2100 nie jest to straszliwa suma.
Jak chodzi o koszty to nie podskoczyły tak dramatycznie teraz naprawde taniej wybudujesz drewniany dom niż murowany. Jeżeli chcesz to podam Ci namiary na Górali

Jak chodzi o fotki to porobie jutro tych miejsc o które prosiłeś.

Co do techniki wykonania węgłów i połączeń, to weź jedną żecz pod uwagę, chodzi o ciepłotę domu. Przy węgle prostym nie odetniesz całkiem zimy to jest to o czym pisał jeden z forumowiczów chyba pAo w swoim dzienniku, niestety dom jest nieszczelny. Wydasz dużo pieniędzy na ogrzanie domu. Zamki podhalańskie mają to do siebie że zabespieczają dom przed zimą (aby zima nie fukała) jak to mówią górale. Poza tym w moim domu sciany wewnętrzne są tak zrobione że nie przecinają się z zewnętrznymi co w znacznym stopniu minimalizuje wychładzanie domy, a te połączenia to są (sakramencko trudne)
poniżej na zdjęciu widać ściane wewnętrzną która dochodzi do drugiej ale jej nie przecina łączą się w środku w połowie odległości pomiędzy oknem tarasowym a tym zwykłym

http://www.fourteenroads.com/bud/sciana.jpg

Jak chodzi o rysie to są one mocowane na wcisk w belce ocapowej wycinają rowek szerokości zbliżonej do szerokości rysia i głęboki na połowe bala, tak aby go nie przecinał na wylot. Później taki ryś jest wbijany młotem To połączenie na wcisk jest tak mocne że jak dobiją rysia do końca to nie ma szans go wyjąć spowrotem. Na góre rysiów idzie deskowanie. jedyna fotka jaką znalażłem z rysiami poniżej

http://www.fourteenroads.com/bud/rysie.jpg

Łączenie dachu ze ścianą jest dość ciekawe. Do belek ocapowych wbijane są stęple o przekroju kwadratowym grube na około 20 cm i wysokie na ttyle ile chcemy mieć wysoką ściane kolankową, a na nich jest mocowana belka terz o średnicy ok 20 cm i na to idzie więżba, sięga ona ąż do końca rysiów. W wyniku tego powstaje pustka która sie nazywa (kocią powałą)
tutaj kilka zdjęć dokładniejsze zrobie jutro

http://www.fourteenroads.com/bud/dach.jpg
http://www.fourteenroads.com/bud/dach2.jpg
http://www.fourteenroads.com/bud/dach3.jpg

Tragarze i sosrąb pstrykne jutro.

Nie ma problemu pytaj ile tylko chcesz postaram się wmiare odpowiedzieć na wszystkie pytania. Sam przed rozpoczęciem budowy wypytywałem wszystkich co i jak. :)
Dawaj śmiało

pozdrawiam