PDA

Zobacz pełną wersję : ile za roboczogodzin??



mironmk
05-08-2002, 12:19
Mam pytanie, ile trzeba przyjąć roboczogodzin za zbudowanie stanu surowego domu z poddaszem użytkowym, bez piwnic, około 190 mkw.krytego dachówką cementową - budowanego z porothermu 30 P+W. I ile za roboczogodzinę, może być bez faktury? Czy projekty domów powinny mieć oszacowaną ilość roboczogodzin?
mironmk

dobrzykowice
05-08-2002, 12:34
w projekcie nie ma tego typu informacji, musisz sobie zrobić tzw. ślepy kosztorys. Ustalanie stawki godzinowej jest trochę niebezpieczne, bo w tej sytuacji wykonawcy nie zależy na szybkiej realizacji budowy. Lepszym chyba rozwiazaniem jest ustalenie ryczałtem w formie umowy kosztu realizacji danego etapu budowy. Masz wtedy jasna sytuację i wiesz ile cie to będzie tak naprawdę kosztowało. Przykładowe ceny znajdziesz na forum musisz tylko trochę pogrzebać

Macias
05-08-2002, 12:38
Swiete slowa, jak trafisz na ekipe ktora lubi duzo rozmawiac albo sa smakoszami plynow :wink: to jestes przegrany i godziny leca.
Przy takim ukladzie to musialbys siedziec na budowie i ze wszystkiego rozliczac czasowo.
Pozdrawiam
maciej

mironmk
05-08-2002, 15:21
Tak wiem, ale chodzi mi o porównanie i sprowadzenie cen do jakiegoś wspólnego mianownika. Np. 45 000 zł za stan surowy z dachówką, przy założeniach, że pracuje 4 fachowców przez 66 dni (starczy?) po 8 godzin dziennie - to daje ponad 21 zł za godzinę i to na czarno, bo bez faktury - a to wydaje mi się za dużo. Stąd moje pytanie, jakie doświadczenia w tym zakresie mają bardziej zaawansowani inwestorzy.
mironmk

Jezier
05-08-2002, 15:36
Ciekawe dlaczego oczekujesz pomocy w łamaniu prawa?

franekF
05-08-2002, 15:48
W moim projekcie jest ślepy kosztorys, więc mam zestawienie ile roboczogodzin potrzeba wg projektanta na wykonanie danego etapu. Nie pamiętam ile przewidywał do etapu - jaki ty opisujesz.
Stosuje stawkę 13 zł za roboczogodzinę (nie na czarno, ale na faktury)

dobrzykowice
05-08-2002, 16:02
te 45 000 to co to jest sama robocizna czy z materiałem ? Jeżeli sama robocizna to jest co najmnej 0 połowe za wysoka (no chyba że planujesz mały dworek), jeżeli z materiałem to z kolei zdecydowanie za mało, sam dach (materiał) kosztuje min 20000 zł (lekko licząc)

finiszant
05-08-2002, 22:50
Podczas budowy zazwyczaj umawiałem się na cenę za cała robotę, mam jednak uzasadnione podejrzenia co do sposobu jej wyliczania. Jestem pewien, że fachowiec kalkulując opłatę za całośc wykonuje proste działanie: mnoży liczbę dniówek potrzebnych mu do wykonania pracy przez założoną kwotę, którą musi dostać za taką dniówkę. Jeżeli jest to zaufany i uczciwy człowiek (a same piękne oczy tu nie wystarczą!!!) to można śmiało umówić się na dniówki, jeżeli człowieka nie znamy to bardzo jest prawdopodobne, że sprawnie ukończy pracę i w efekcie otrzyma za dniówkę więcej, niż inwestor chciałby zapłacić. Morał prosty - majster zawsze będzie miał przewagę nad inwestorem.
Finiszant

MagdaN
05-08-2002, 23:08
Mironmk,
mam przed sobą materiały Wienerbergera, producenta porothermu.
Oni zakładają, że na wymurowanie 1 m2 z porothermu 30 P+W potrzeba 0,85 roboczogodziny (założenie, że budynek jest jednokondygnacyjny, wysokość ściany max. 4,5m). Do obliczenia wartości przyjmują stawkę 16,40 zł z wszelkimi narzutami (wg. "informacji o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach najmu sprzętu budowlanego", SEKOCENBUD, IV kwartał 2001, zeszyt 60/2001). Zatem koszt rg/m2 dla porothermu 30 p+w wynosi 13,94 złotych. Na fakturkę oczywiście :smile:.
Czy to się sprawdza w praktyce, nie wiem.
Pozdrawiam
Magda

Luśka
06-08-2002, 07:13
Firmy, które na bazie kosztorysu ślepego robiły nam wyceny budowy (wersja pod klucz) przyjmowały stawki roboczogodzin od 6.30 do 7.80 za godz. Za to ilości roboczogodzin wyliczone w poszczególnych firmach były bardzo różne - prawidłowość, którą zaobserwowałam to im niższa stawka roboczogodziny, tym ich było więcej. A w sumie porównanie kosztów robocizny dało ceny końcowe zbliżone. Oczywiście są roboty tańsze i droższe, więc stawka przyjęta jest uśredniona. Ustalając ceny poszczególnych prac czy etapów można się spodziewać dość dużych rozrzutów. Acha, budowa w Łodzi.