PDA

Zobacz pełną wersję : Solary-ogrzewanie wody- opinie



Strony : 1 2 [3] 4

SLAEY
19-11-2007, 09:26
Dla 4 osób powinien być układ 3 kolektorów (mówię o płaskich) i min. 300l zasobnik - i tyle.

Co do technologii próżniowe a płaskie, to oczywiście jeśli zależy nam na samej CWU to nie ma sensu przepłacać i montować kol. próżniowe. Ponadto płaskie są mniej awaryjne. Natomiast przy próżniówkach czas zweryfikuję... Nie jestem pewien rur próżniowych, jest to element wadliwy, ponadto jeśli kolektor jest wykonany w technologii heat pipe, to szczelność też pozostaje pod znakiem zapytania. Wiem, bo miałem kilka takicz przypadków. Wszystko wyjdzie po 5-6 latach użytkowania. W płaskim kolektorze nie ma się co popsuć.

Pozdrawiam

Do_rota
19-11-2007, 09:32
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KaEm
20-11-2007, 06:07
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile solarów musiała bym mieć na ciepłą wodę dla 4- osobowej rodziny i jaki by to był koszt? Rozumiem , że wiele zależy od jakości itp czynników cenotwórczych ,ale tak uśredniając. Nie znam się na tym zupełnie.

Jeśli chodzi o technologię CPC, to wystarczą 4m2 powierzchni kolektora(ów). Na 4 osoby zbiornik 300 litrów, jak już słusznie zaznaczono.


trzeba przemyśleć stosunek ceny instalacji do ilości otrzymanej energi , co też bez zastrzeżeń przemawia na korzyść kolektorów płaskich

Oczywiście - zawsze trza spojrzeć w portfel. Jeśli kogoś porfel mocno limituje a chce mieć kolektor, to nie ma co się zastanawiać i brać płaskie. Jeśli zaś ktoś "lubi" nowinki, wierzy w zalety i ma na to gotówkę to.. No jest inny wybór, tak ? To dobrze, jeśli jest wybór ;D

I ogólnie jeszcze, 3 grosze...

Uwaga..
Proszę nie mylić kolektorów próżniowych z eeee... semi-próżniowymi.. ;)
Moje kolektory to nie jest heat-pipe. Wewnątrz wewnętrznej rury jest rurka z miedzi, którą płynie czynnik. Po prostu. Niewiele jest do "popsucia" ;)

Trwałość ? Jeśli tylko zauważę, ze coś jest nie tak, to sięgam do szafki po papier z 10-letną gwarancją. Ludzie... Po to się ten papier dostaje, tak ?.. 10 lat gwarancji producenta odstawia na głęboką bocznicę dyskusje o "wyższości w świetle trwałości".

Bajki o większej wydajności CPC ? Może tak, może nie. Dokonałem wyboru i już. Nie namawiam, nie odradzam. Jeszcze nawet nie wiem jak to pracuje :P Za to zawsze byłem daleki od wydawania "obiektywnych werdyktów" po wysłuchaniu jednej czy dwóch opinii.. Posługiwanie się w dyskusji czyimś zdaniem jest wysoce niebezpieczne i wstydogenne :D

Dziękuję za uwagę :P

Do_rota
20-11-2007, 06:43
Ponieważ widzę, że bardzo fachowo sie tu forumowicze wypowiadają, to proszę mi powiedzieć, czy to prawda, że latam w upały jest problem z nadmiarem ciepłej wody ( przegrzewanie się solarów). Co z solarami, jeżeli wyjeżdża się latem??
Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje nieprofesjonalne pytania :oops:

KaEm
20-11-2007, 07:08
No coż...
W układzie wodnym jest zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe.
W układzie glikolu to samo.
Także system jest generalnie zabezpieczony, ale ekstrema typu 90 st.C są notowane :P

BARDZO WAŻNE jest zaistalowanie zasilacza rezerwowego (nawet nie UPS), który w razie awarii sieci będzie pędził pompę latem, żeby nie doprowadzić do zniszczenia glikolu przez przegrzanie. Koszt zasilacza to kilkaset złotych - takie urządzenia podają 230VAC przez 3..4 godzny. Przy okazji może na nim "stać" kocioł C.O., pompa podłogówki itp., co będzie dobre zimą :)


Dygresja "ekologiczno-energetyczna".
Nie oszukujmy się. Ekologia KOSZTUJE i to bardzo dużo. My, prywatni użytkownicy np. solarów musimy ponieść koszty instalacji bezpośrednio, ale w WIELKIM błędzie jest ten, kto ślepo wierzy w "obowiązkową TANIOŚĆ" i same zalety źódeł odnawialnych. Np. Niemcy mają z powodu natrętnych działań ekologów mnóstwo wiatraków. O mały włos nie doprowadzili do globalnego padu sieci na terenie kraju. Uratował ich nowoczesny i zbudowany ogromnym nakładem środków system regulacji i dozoru sieci, ktory wyeksportował pewnego razu niesamowitą nadwyżkę do skandynawów. Gdyby nie to - mieliby głęboki blackout w całym kraju ! Prognozowany wiatr dał sporą dawkę energii, wyłączono parę bloków konwencjonalnych i... Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, ze wiatr przybrał na sile bardziej, niż się spodziewano.. Moc rosła, aż zabezpieczenia wiatraków wyłączyły je z pracy i... zabrakło około 800 MW w kraju. NAGLE ;) System podnosił sektory krok po kroku, wspomagając się sąsiadami zza granicy.. Gdyby nie system, to blackout doprowadziłby do paraliżu kraju.
My takiego systemu nie mamy. Jeszcze.. Ale unia nas zmusi. W przyszłym roku podwyżki. Zapewniam, że bardzo szybko kolejne :)
Jeśli ktoś będzie słyszał, ze budujemy elektrownie wiatrowe itp, to nie niech wie, ze za tym muszą iść POTĘŻNE inwestycje w krajową siec dystrybucji i regulacji. Koszty te, oraz rosnące koszty pojawiającej się w sieci energii biernej i traconej zostaną przeniesione przez dostawców na nas, prędzej czy później. Energia będzie drożeć i wszyscy będziemy płacić za działania proekologiczne.

Także ci, którzy dziś szydzą z "kolektorowców", że się nie opłaca, że wywalamy kasę - nie łudźcie się :D Dobrze - my teraz się "motamy", "szukamy", "kombinujemy", ale i Wy też dołożycie, jako i my dokładamy :D Sprawa ma charakter globalny - nie opłaca się, ale już dziś widać, ze nie ma innego wyjścia - po prostu :) Każdy kto siedzi trochę w energetyce wie, że gdyby z uranu wyciągać tyle energii co z węgla, to starczy tego uranu na bardzo, bardzo krótko... :) Tak krótko, ze lepiej nie mówić, żeby nie siać wątpliwości w sens posiadania wnuków.. ;)
Już za moment kończące się szybko gaz i ropa osiągną takie ceny, ze pewnie.. podrożeją kolektory ;) Nie na darmo pewne państwo wprowadza tzw. demokrację w pewnym państwie.. ;)
Wszyscy jedziemy na tym samym wózku :)

Pozdrawiam.

Do_rota
20-11-2007, 08:30
Jak już tu trafiłam to może jeszcze jedno pytanie.
Przy solarach muszę mieć zbiornik 300l, w momencie zimy gdy solary nie pracują i zbiornik muszę nagrzewać gazem, to czy nie jest to bardzo kosztowne?

Ps.
KaEm czy możesz napisać czy Twoje solary dają ciepło teraz w dni pochmurne.
Z tego co dzisiaj poczytałam to ten typ powinien dać też ciepło o takiej pogodzie.
Przepraszam za natręctwo,ale przed nami moment decyzji i człowiek nie chce popełnić błędu. Każda firma zachwala swoje, a ja wiem , że najlepiej zapytać tych co już sami wypróbowali.

KaEm
20-11-2007, 09:11
Jak już tu trafiłam to może jeszcze jedno pytanie.
Przy solarach muszę mieć zbiornik 300l, w momencie zimy gdy solary nie pracują i zbiornik muszę nagrzewać gazem, to czy nie jest to bardzo kosztowne?

Ps.
KaEm czy możesz napisać czy Twoje solary dają ciepło teraz w dni pochmurne.
Z tego co dzisiaj poczytałam to ten typ powinien dać też ciepło o takiej pogodzie.
Przepraszam za natręctwo,ale przed nami moment decyzji i człowiek nie chce popełnić błędu. Każda firma zachwala swoje, a ja wiem , że najlepiej zapytać tych co już sami wypróbowali.


Zbiornik 300 litrów - koszty bez solarów. Owszem, utrzymywanie takiej ilości wody w temperaturze 50 st.C zimą będzie kosztowniejsze niż trzymanie np. 120..150 litrów. Ale nowoczesne zbiorniki mają tak mała stratę (niektorzy producenci deklaruja 0.5 stopnia na godzinę), że wzrost kosztu nie będzie znaczący.. Dodatkowo programatory dbają o to, żeby kocioł nie ładował w to energii np. o 3-ciej w nocy.. ;)
Nie mogę niestety napisać nic wiecej narazie o swoim złomie na dachu, bo dopiero jutro lub pojutrze rozruch instalki co/cwu. Ale wątpię, żeby się załączył obecnie - 99.99999999999999% że ani drgnie :D

Do_rota
20-11-2007, 09:19
Dzięki za odpowiedź, ale jak możesz nazywac swoje piękne solar ( widziałam w dzienniku agwapi :wink: ) złomem. Nie jeden Polak o takich marzy :D . Mam cichą nadzieje , że podzielisz się uwagami o swoich solarach jak już ruszą . Pozdrawiam

KaEm
20-11-2007, 09:38
Dzięki za odpowiedź, ale jak możesz nazywac swoje piękne solar ( widziałam w dzienniku agwapi :wink: ) złomem. Nie jeden Polak o takich marzy :D . Mam cichą nadzieje , że podzielisz się uwagami o swoich solarach jak już ruszą . Pozdrawiam

Oczywiście, że się podzielę. Nie teraz, to pewnie już w styczniu, bo zapowiadają nawet kilkanaście stopni w dzień.. ;)
Zim z prawdziwego zdarzenia już nie będzie, dlatego wolałem wydać kasę na solar niż na styropianowe mieszkanie dla myszy w elewacji, bo słońca na pewno mniej nie będzie, a wręcz przeciwnie... ;DD

Dario-65
20-11-2007, 23:43
Ja mogę powiedziec tylko tyle, że temp. na zewnątrz nie ma znaczenia dla pracy kol. Po prostu musi byc słonecznie. I wówczas - jak już gdzies powyżej pisałem - pompa włącza się dosłownie po kilku min i zaczyna dogrzewac wode w bojlerze.
Pozdrawiam...

KaEm
23-11-2007, 07:03
No nie wiem, czy musi być aż tak słonecznie ;)

Wczoraj rano układ został u mnie napełniony.
Temperatura na zewnątrz wynosiła równe 0 stopni.
Pochmurno, całkowicie bez słońca... Od paru dni tak jest...
Kolektor mierzył o godzinie 14.00 równe 12,5 stopnia.
Jest do połowy zawalony zamarzniętym śniegiem...

Oczywiście nie załączył się, bo do załączenia potrzebna jest różnica temperatur 10 st. między kolektorem a zasobnikiem... :)

Narazie tyle wieści z zabawy w CPC.. :) Zaczekam aż wyjrzy słońce.


UPDATE z dziś:

Nie uwierzycie :D
Przed chwilą wróciłem z budowy. Niebo jak wczoraj, temperatura też. Nie ma widocznego słońca. Kolektor pracował... !
W chwili gdy spojrzałem na sterownik, na kolektorze było zmierzone 21 st.C i powoli spadało - widocznie pompa weszła do pracy przed chwilą. Musiało to trwać krótko, bo licznik godzin wciąż stał na zero.
No i cały klamot jest wciąż do połowy zawalony zamarzniętym śniegiem..

wlowik
25-11-2007, 00:18
No nie wiem, czy musi być aż tak słonecznie ;)

Oczywiście nie załączył się, bo do załączenia potrzebna jest różnica temperatur 10 st. między kolektorem a zasobnikiem... :)

..

A czemu aż tyle? U mnie jest 2 st., dzięki czemu szybciej i sprawniej...
Zagrzanie zimą wody kolektorami jest raczej nie możliwe. Ale jeśli 200 litrów wody ogrzało się z 12 do 22 st.C, to znaczy, że "ktoś" darował mi 2000 kcal.
Czyli dobry posiłek...

KaEm
26-11-2007, 07:37
Nie widzę sensu ustawiania 2 stopni..
Bo po pierwsze jaka wtedy ustawić róznice temperatur na wyłączenie ?
Po drugie różnica 2 stopni zostanie błyskawicznie zniwelowana przez wejście do pracy pompy i już chwilę później woda zacznie ogrzewać solar. Chyba, ze na "wyłącz" jest 1 st.C, wtedy pompa chodzi na zasadzie "czkawki".. :D

wlowik
02-12-2007, 16:30
Nie widzę sensu ustawiania 2 stopni..
Bo po pierwsze jaka wtedy ustawić róznice temperatur na wyłączenie ?
Po drugie różnica 2 stopni zostanie błyskawicznie zniwelowana przez wejście do pracy pompy i już chwilę później woda zacznie ogrzewać solar. Chyba, ze na "wyłącz" jest 1 st.C, wtedy pompa chodzi na zasadzie "czkawki".. :D

Co Ty opowiadasz ? A bezwładność układu ?
Różnica temperatury wody w zasobniku, i glikolu w górnej rurce panela solarnego. Jeśli układ przenoszący nie zgubi po drodze tych dwóch stopni, to ciepło zostanie przekazane wodzie w zasobniku. Pompa wyłączy się, gdy w solarach pojawi się glikol ostudzony o te 2 stopnie, czyli o temperaturze takiej jak woda w zasobniku. Jeśli słoneczko ogrzeje w tym czasie ten glikol o 2 stopnie więcej, niż jest w zasobniku, to pompa działa bez przerwy.
Jak jest kiepska pogoda, to raczej trudno będzie uzyskać różnicę temperatur 10 stopni... No, chyba, że masz w zasobniku mrożonkę... :wink:

KaEm
12-12-2007, 07:26
Nie chce mi się ciągnąć tej nonsensownej dyskusji.

Kolejne wieści z dachu tymczasem.
3 dni temu wyjrzało trochę słońca i solar załączył się, pracując ponad godzinę i mierząc nieustannie około 27 st.C 8)

KaEm
17-01-2008, 08:15
Do dziś solar przepracował 28 godzin :P
Kocioł jest wyłączony z funkcji grzania wody. Szczytowa aktywność kolektora oznaczała podgrzanie wody do temperatury prawie 40 st.C (powyżej 37).. Jakiś tydzień temu :) Nie mogę doczekać się wiosny.. :D

mathiasso
17-01-2008, 08:54
Do dziś solar przepracował 28 godzin :P
Kocioł jest wyłączony z funkcji grzania wody. Szczytowa aktywność kolektora oznaczała podgrzanie wody do temperatury prawie 40 st.C (powyżej 37).. Jakiś tydzień temu :) Nie mogę doczekać się wiosny.. :D

dzięki za informacje odnośnie pracy solarów, czytam cały czas i jak można prosić o kontynuacje.
Cały czas walcze z myślami czy zakładać solary czy nie.
pozdrawiam

JacekUnihome
19-01-2008, 23:21
Cały czas walcze z myślami czy zakładać solary czy nie.

Witam,
Jestem tu nowym forumowiczem, ale widzę że możemy podzielić sie doświadczeniami. Uważam, że solary to podstawa dla CWU i to przez cały rok. Mam zamontowane koło domu trzy - płaski, CPC nadążny za słońcem oraz nadążno refleksyjny nadążny i pokrywają mi w 100% CWU - oczywiście kiedy jest słońce :wink: Te moje solarki można zobaczyć w ostatnim Muratorze (lutowy) - napisałem tam artykuł "Inteligentny dom po polsku". Zajmuję się inteligentnymi budynkami zawodowo (więcej na ten temat na innym wątku forum Muratora: http://forum.muratordom.pl/inteligentny-dom-mieszkalny,t121092.htm ). Solary mam od kilku lat i też dziwiłem się że nie działają zgodnie z moimi oczekiwaniami. Dlatego rok temu podkusiło mnie aby połączyć te solary do systemu BMS, zacząć rejestrować ich uzyski i sprawdzić ile tak naprawdę dają ciepła przez 12 miesięcy. Wyniki są trochę zaskakujące - najlepiej chodzi solar refleksyjny nadążny za słońcem. Wyniki testów opisałem to na swojej stronce www.unihome.pl na znajującym się tam forum. Podsumowując solary TAK ale już na pewno nie płaskie...

pozdrawiam
Jacek

Do_rota
20-01-2008, 06:54
...Podsumowując solary TAK ale już na pewno nie płaskie...

Witam.
Jestem w tym temacie zupełnym laikiem i z mężem musimy polegać na zdanie fachowca który nam wykona instalację. Po lekturze paru artykułów podjęłam decyzję, że zamontujemy kolektory próżniowe, ale "fachowiec" nam odradza, twierdząc, że cena nie jest adekwatna do korzyści , że wystarczą zwykłe, no i ponoć próżniowe pękają.
PROSZĘ pomóżcie, bo decyzję muszę podjąć w ciągu najbliższych dni.

Xena z Xsary
20-01-2008, 08:09
Wyniki są trochę zaskakujące - najlepiej chodzi solar refleksyjny nadążny za słońcem.
a czemu to takie zaskoczenie?

Do_rota
20-01-2008, 12:35
Czy możecie podać ( może tak z doświadczenia) jakiej firmy solary najlepiej kupić
.

JacekUnihome
20-01-2008, 14:54
Czy możecie podać ( może tak z doświadczenia) jakiej firmy solary najlepiej kupić
.
Do_rota
Z moich subiektywnych doświadczeń wynika że ELFRAN Revolution dają najwięcej energii. Po obliczeniach za cały rok (pisałem powyżej gdzie je opublikowałem) wynika, że nie dość że pokryją zapotrzebowanie na ciepło CWU mojej rodziny i mam nadwyżki i pcham je w ogrzewanie, to jeszcze o dwa lata szybciej się zwrócą (choć są droższe). To Polski patent, wytwórnia mała ale solidna, jedyny problem... że są zawaleni zamówieniami... i trzeba poczekać :(

Xena

a czemu to takie zaskoczenie?.
Bo wszyscy mi wmawliali, że próżniowe będą pękać (nie pękły) a system nadążny będzie się zacinał (nie zacina się) a co najważniejsze, że nie będzie z tego więcej energii. Energii jest więcej i to w ten sposób, że z 3m2 nadążnych mam o 40% (rocznie) więcej ciepła niż z 8 m2 płaskich. Mnie to zaskoczyło...

pozdrawiam
JAcek

greg29
26-01-2008, 22:58
Witajcie, mam plan zakupic ten piec Vitodens 343-F z Viessmann'a (http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/vitodens_343.html) i wspolnie z solarami prozniowymi podlaczyc go w jeden zestaw.
Moze ktos jest uzytkownikiem tego pieca?
Chetnie uslysze Wasze rady.
Pozdrawiam.

RadekP169
27-01-2008, 10:21
Witam


Widzę że temat solariów znów odżył więc wtrącę moje 3 grosze...

Po pierwsze solary posiadam od 98 roku, wtedy w Polsce takich ustrojstw raczej się nie montowało (wiadomo gaz i olej opałowy w porównaniu z dzisiejszymi cenami były darmowe) , przywieźliśmy to z jakiś targów budowlanych z Niemiec.

Przez te 10 lat prócz wymiany glikolu oraz jednej naprawy ( wredne ptaszyska zrobiły sobie gniazdo w izolacji z pianki pouliretanowej z zżarły czujnik temperatury w solarze) nie dzieje się nic. Z okazji że są to oczywiście kolektory płaskie w tym momencie grzeją marnie czasami 20 czasami 30 stopni w większości czasu nie grzeją, sytuacja zmienia się w lutym marcu wtedy już zaczynają sprawniej pracować. W lecie nie ma rewelacji i nie jest to tak że zawsze mam ciepła wodę (czasami trza ją dogrzewać).

Czy qpił bym jeszcze raz raczej NIE !

Powód prosty przy dobrym kotle gazowym czas zwrotu tego cacka ( jeśli mamy już cała instalacje i później dokładamy solary) zmierza do nieskończoności.

Ale....

W tym roku zaczynam budowę , kotłownie muszę wybudować od zera , więc i tak i tak musze mieć jakieś ustrojstwo do podgrzewania wody, najprawdopodobniej będzie to kondensat , ale jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem do CWU. Za dobry zbiornik do CWU parę tysi trza dać , w mojej gminie zwracają 40% kosztów solarów i w tym momencie zabawa zaczyna mieć sens.

Będę montował solary próżniowe, i zwracam się do was forumowiczów z prośba o pomoc czy dotarliście do rzetelnych informacji i badań która firma jest godna polecenie która nie ???

Co sądzicie o firmach Watt Ulrich Sunterm Heliosin, Hartmann,Biwar (może jakieś inne), o Viessmanna nie pytam bo ich ceny są co najmniej z kosmosu.

P.S

Tutaj podaje link do pewnych obliczeń żeby troszku potwierdzić moją teorie.

http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

JacekUnihome
27-01-2008, 16:56
Robiłem prywatne badania porównawcze różnych solarów i opublikowałem ten raport. Dostępny dla forumowiczów na http://www.unihome.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3
Wyszło mi, po roku porównywania uzysków, że najlepsze dostępne solary to nadążne za słońcem próżniowe refleksyjne produkcji firmy ELFRAN.
Płaskich bym tez już nie kupił...
pozdrawiam
Jacek

oopl
04-02-2008, 22:53
Ad. JacekUnihome

chodzi o kolektory nadążne ELFRAN, mianowicie:

-jeden kolektor podgrzewa zbiornik z ciepła woda użytkową, około 400l, i ewentualnie wspomaga podłogówkę

-drugi kolektor nadążny tylko do podłogówki,

- kocioł na paliwo stałe, jako główne zródło

czy to ma sens ?

JacekUnihome
04-02-2008, 23:00
Witaj
Ma sens zimą, ale co latem ? CIepłe podłogi ? :-?
Jeżeli by przewidzieć możliwość przełączania tego drugiego do zasobnika wody (ale 400l to za mały nie przyjmie takiej energii) to wtedy tak. Można oczywiście kazać się temu drugiemu latem odwracać od słońca - ale czy w takiej sytuacji warto w niego inwestować ??? Trzeba by to policzyć...

pozdrawiam
JAcek

oopl
04-02-2008, 23:24
latem. może woda w basenie, lub kazać mu sie odwracać

głównie chodzi mi o to że ten drugi w zimie grzeje pogłogówkę, i na ile bedzie wystarczał a na ile trzeba dogrzewać kotłem na groszek, oczywiscie wszystko jest uzależnione od słonecznych dni

wiem że na takim etapie trudno odpowiedzieć, na ile podgrzeje podłogę a na ile nie

raczej chodzi mi o to czy w miarę dobrze kombinuję że na okres zimowy zatrudniam kolektor nadążny do podłogówki,a raczej sporadycznie odpalam kocioł na groszek

JacekUnihome
05-02-2008, 08:11
Pomysł dobry ale słońca mamy zimą za mało :(
W grudniu-styczniu miałem uzyski na poziomie 25kWh/mc, (choć w marcu już ponad 100) ale i tak się to chyba nie kalkuluje... Tak wypada w naszym klimacie, że podłogówka działa wtedy kiedy mamy mało słońca. Jak będziemy mieli więcej słońca to zdecydowanie tak :wink:

pozdrawiam
Jacek

Dario-65
21-02-2008, 08:30
Witm ponownie po dłuższej przerwie, która wynikała w zasadzie z faktu braku dyskusji na tym forum.

Przeczytałem to co powyżej piali entuzjaści solarów.
Jak można przeczytać, moje wcześniejsze posty poruszały głównie temat faktycznego działania założonych przeze mnie solarów.
Przyznam, że nie wiem jak to sie dzieje, że niktórzy uzyskują tak wysokie temperatury ciepłej wody w okresie ostatnich 2-3 m-cy. Nie chciałbym nikogo obrażać, ani też cokolwiek suferować. Tak się składa - pisałem o tym wcześniej, iż posiadam na dachu baterię 5 solarów płaskich. Załozyłem je w lipcu. Dwóch moich kolegów załozyło w tym samym czasie zestaw solarów próżniowych. Razem śledzimy faktyczne uzyski z tych instalacji, tym bardziej, że mieszkamy w tej samej miejscowości.
Jakie są wnioski? Część opisałem we wcześniejszych postach. Od czasu założenia solarów wody gorącej miałem max ( posiadam zbiornik 500l, w gospodarstwie domowym 7 osób). Jednak po pewnym czasie - z oczywistych powodów ilość cwu zmalała. a gdy zaczął sie sezon jesienno-zimowy, uzyski zmalały drastyczie.
Jesli chodzi o kolektory próżniowe to wiem, iż uzyskiwane temperatury cwu w tym pierwszym okresie były nieco niższe, rzędu 3-4 stopni. Faktycznie, dla funkcjonowania różnice nie miały żadnego znaczenia. Precież i tak na wyjściu z bojlera zamontowany jest mieszacz wody.....
W okresie jesienno-zimowym, podobnie jak i z moich kolektorów płasich uzyski zmjiejszyły sie do tego stopnia, że nie miały żadngo - z finansowego punktu widzeia - znaczenia.
Zarówno u mnie, jak i kolegów zasada jest jedna - nie ma słońca, solary nie działają. Natomiast wychodzi słoneczko, pompka widzi różnice temperatur i dosłownie po 2-3 min zaczyna pracować. Moje obserwacje wskazuja, iz maksymalna temperatura do której - do dnia dzisiejszego solary w tym okresie zimowym nagrzały wodę to 42 stopnie! Nie wiem więc jak to możliwe, że niektórym solary w tym okresie zapewniają zapotrzebowani na cwu.....
Przecietna tmp. wody, kiedy jest słońce to około 30-34stopnie. Prawda jest taka, że i tak taka temp. ni powoduje wyłączenia podgrzewania wody przez piec. Może włącza sie troche rzadziej...

Na dzień dzisiejszy wiem jedno. Uzyski energii - istotnych dla funkcjonowania gospodarstwa domowego - w okresie jesienno-zimowym z kolektorów są minimalne zarówno z kolektorów płaskich, jak i próżniowych. Natomiast w okresie letnim osiagi kol. płaskich są nieco wyższe.
Jecden z kolegów opisuje działanie kolektorów ELFRAN Revolution - prosze jeszcze napisac jaka jest ich cena z montażem, gdyż mimo wszystko forum to jest także dla tych, którzy biorąc pod uwagę założenie solarów muszą liczyć sie z kosztami.....

Na pytanie - czy sie opłaca, czy jestem zadowolony z solarów odpowiedziałbym:

- należy założyć, iż uzyski w okresie jesienno-zimowym uzyski z solarów praktyczne dla gosp. domowego sa minimalne. Ja tak zakładałem i fakt ten mnie nie zaskoczył - załozyłbym je raz jsezcze,
- okres letni - solary srawdzają się w 100% - założyłbym je ponownie,
- relacje koszt/zysk. Nie ma watpliwości, iż tutaj może byc problem. Mój zestaw z montażem kosztował ponad 15 000 ( około 15 400). Korzystałem jednak z 70% dopłaty przez gmine. I dlatego mnie sie opłacało. Gdybym jednak miał zapłacić 100% to jak dla mnie inwestycja zbyt droga i zbyt długi ( mimo 10-letniej gwarancji), okres zwrotu.

Pozdrawiam

JacekUnihome
22-02-2008, 22:37
Jecden z kolegów opisuje działanie kolektorów ELFRAN Revolution - prosze jeszcze napisac jaka jest ich cena z montażem, gdyż mimo wszystko forum to jest także dla tych, którzy biorąc pod uwagę założenie solarów muszą liczyć sie z kosztami.....

Dario!
Masz wiele racji - podobnie jak pisałem wczesniej, solary są super kiedy jest słońce - a jak go nie ma to śpią, i nie ma co liczyć na światło księżyca:-) Co do ceny Elfran Revolution to nie pamiętam dokładnie ale kosztowały mnie (komplet 5 rur z lustrami+ system naprowadzania z autmatyka) coś koło 9000 zł. Montaż robiłem sam pod dyktando producenta (choć troche przyoszczędziłem na otulinie rur - dałem według swojego pomysłu a nie tak jak sugerował Elfran otulinę czarną chłodniczą). Za to mam te prawie 1700kWh rocznie energii. Jestem bardzo zadowolony znacznie bardziej niż z płaskich. Ale po opublikowaniu moich wyników testów - zgłosiły się do mnie następne formy chcące uzyskać niezależne wyniki badań i w tym sezonie będę porównywał 2-3 solary płaskie na rurach próżniowych. Sam jestem ciekaw :wink:
pozdrawiam
Jacek

Zielak 1976
23-02-2008, 12:59
Witam
Szukam opini na temat kolektorów próżniowych Hartmann
www.elco.pl
może ktoś ma zamontowany zestaw tej firmy ?

greg29
23-02-2008, 15:07
Znowu sie zamotalem.... :lol: wpadlem na solary firmy
BIAWAR SOLARIS (ttp://www.biawar.com.pl/systemySolarne/1.html)
Hm, czy ktos z Was mial z nimi do czynienia?
Cena wydaje sie atrakcyjna......10.000 za caly zestaw.

KaEm
03-03-2008, 07:28
77 godzin przepracowane..
Zaczyna sobie coraz lepiej radzić ta instalacja.. :D
Najbardziej zadziwiająco wyglądało gdy rury przykryte od góry zmarzniętym szronem dysponowały pewnego poranka temperaturą rzędu 35 st.C dla glikolu.. Odbicia z luster.. ;)

KaEm
05-03-2008, 07:22
Nie wiem co będę robił z ciepłą wodą latem.. :) Wczoraj temperatura wody w zbiorniku dobiła do 42 st.C.. 8)

Dario-65
07-03-2008, 13:01
W dniu wczorajszym solary nagrzały wodę w bojlerze do temp. 54 stopni. A że dzisiaj jest także słonecznie to na pewno temp. na tym poziomie sie utrzyma - ale o tym napiszę po powrocie do domu.
Pozdrawiam :D

karola44-81
10-03-2008, 15:06
Witam.

Na wstepie chce zaznaczyc ze zalezy mi na maxymalnym obnizeniu kosztow instalacji solarnej!!!!

Sprawa wyglada nastepujaco. Do testow znajomy zaryzykowal i kozystajac z okazji za ok 6000zl kupil u producenta w Chinach 2x lolektor prozniowy z goraca rurka, zbiorniki izolowane 150l i 300l pompe sterownik i cala mase potrzebnych do uruchomienia narzedzi.

Uklad oparty na 2 kolektorach pracuje juz ok 2 miesiecy. W chwili obecnej w warsztacie obsluguje CWU i CO.

Uwazamy ze spisuja sie bardzo dobrze.

Postanowilem przy okazji wiekszych zakupow zarezerwowac dla siebie 2 takie kolektorki. Koszt 1 szt wyniesie mni eok 800-900 zl.

Reszte instalacji wykonam sam.
Jednakt tutaj pojawiaja sie pewne watpliwosci.
Postawilem sobie za cel ze inwestycja nie przekroczy ok 2000zl brutto.

I tak .
Wlasnie skonczylem zbiornik 300l w wezownica. To stary ale w dobrym stanie zbiornik z hydroforu. W srodku wezownica Cu 5m.

I tu moja pierwsza watpliwosc. Czy te 5m nie jest przypadkiem zbyt malo??
Moglby mi ktos podac jakies wzory lub przeliczyc jaka moc moze mi przekazac ta wezownica??

Poniewaz zapewne juz sie smiejecie ze jest ni erealne zrobienie tej instzalacji za 2000 to moje zalozenia.
Glikol przez wezownice o ktora juz pytalem. Polaczone to z kolektorem rura stalowa ocynkowana 0,5"(0o 6z/mb- Rura fi 18mm Cu ok15zl/mb brutto). Oczywiscie pompa do wymuszenia cyrkulacji i 3 czujniki temperatury.
Ciepla wode zamierzam pompa podawac do wymiennika plytowego, przez ktory bedzie plynac woda do ogrzania. Nie chce uzywac wody ze zbiornika do uzytku w domu. Wzgledy sanitarne. Wszelki epolaczenia do onstalacji w domu to juz PEX 20mm. Oczywiscie wlasnorecznie wykonany sterownik po tej stronie instalacji. Kolejny wymiennik ktory bedzie tloczyl ciepla wode badz do instalacji CO w domu, lub z do zbiornika.

1950
10-03-2008, 18:14
życzę szczęścia,
a tak na początek to zrezygnuj z rury ocynkowane do instalacji solarnej,
ocynk nie powinien pracować w termperaturach wyższych niż 43 C

karola44-81
11-03-2008, 03:16
Czym grozi dla ukladu potraktowanie ocynku wyzsza temperatura??Jezeli moglbymustawic tak zbiornik zby rury cu mialy wzgledna dlugosc toniewidze problemu i ich zastosowaniu nawet z twardym lutem. Niestety rozlozenie elementow mam takie ze potrzebuje minimum 40 m rur miedzu kolektorami a zbiornikiem. to jak dla mnie zbyt droga inwestycja. ni emam tyle na kupce.

Co z ta wezownica 5m bedzie odpowiednie czy za malo?? nie mam tego jak przedestowac na chwile obecna.

PS :) w fundusze tez nie zamierzam inwestowac :)

1950
11-03-2008, 17:11
warstwa cynku przy temperaturach w granicach 45C zaczyna się rozkładać i rura która była nią zabezpieczona szybciej koroduje,
jeżeli długość linii będziesz miał większą niż 40 m to odpuść sobie, będziesz miał za duże straty przesyłu,
z resztą, zawsze możesz spróbować, zależy ile całość będzie Cię kosztować,
bo w 2000 zł nie wierzę,

KaEm
12-03-2008, 06:56
Witam.

Na wstepie chce zaznaczyc ze zalezy mi na maxymalnym obnizeniu kosztow instalacji solarnej!!!!


Maksymalne obniżenie to koszt 0 zł, czyli nie robić.. Co przy pomysłach typu ocynkowane rury wydaje się być najlepszą radą.. ;)

Możesz wyjaśnić jak te dwa nędzne kolektorki mają wspomagać c.o. za pośrednictwem wymiennika ? Zimą nie dostaniesz więcej niż trzydzieści parę stopni w słoneczne dni, a woda w obiegu c.o. ma wyższą temperaturę, nawet na powrocie z grzejników. Więc w którą stronę będzie pracował ten wymiennik ? :roll:

Dario-65
13-03-2008, 14:23
A ja na wstępie chciałbym powiedzieć wszystkim, którzy zastanawiają sie nad założeniem (kupnem,zrobieniem itp.), solarów:

wykorzystanie w sezonie zimowym solarów do podgrzewania cwu, jest minimalne!

Polecam poczytać moje wczesniejsze posty i wyciagnąć wnioski, gdyż informacje tam podane są pewne, polegajace na prawdzie.A pisałem je właśnie dla osób, którzy zastanawiają sie nad taką inwestycją i szukają informacji. Z własnego doświadczenia wiem, iż o praktyczne inf. b. trudno....
KAROLA 44-81 napisał, że

Uklad oparty na 2 kolektorach pracuje juz ok 2 miesiecy. W chwili obecnej w warsztacie obsluguje CWU i CO.

Może i pracuje,ale jaka może być efektywność solarów, kiedy nie ma słońca!? Żadna, i tak odpowie każdy kto solary ma założone ( w Polsce oczywiście :lol: ).

Co do wyższości solarów próżniowcyh nad płaskimi. Warto sie zastanowic, czy różnica 2-3 stopni cwu w okresie od połowy października do marca, jest
warta znacznie wiekszych nakładów inwestycyjnych, kiedy i tak solary przy obecnych kosztach zwracają sie ładnych parę lat.
Jednocześnie należy wiedzieć, że uzyski cwu w okresie letnim solary płaskie maja wyższe.
Niech nikt nie wierzy w światło rozproszone itp. Kiedy nie ma słoneczka, solary po prostu nie działają.

Słusznie napisał KaEm - zimą na solarach trudno jest uzyskac więcej jak trzydzieści kilka stopni. Trudno wiec mówić o ich zastosowaniu do ogrzewania, a w kazdym razie sensownosci takiego rozwiązania.

Zdecydowanie polecam "nastawić" sie na to, że od- powiedzmy kwietnia do wrzesnia - solary zapewnią ( właściwie dobrane), 100% zapotrzebowania na cwu.

Dla jasnosci powiem, że kilka ostatnich słonecznych dni pozwołiło mi już wody nie dogrzewać przez piec co. W te słoneczne dni temp. wody dobiła do 54 stopni, a to juz wystarcza ( przy duzym bojlerze), by ciepła woda była i nastepnego dnia w przypadku braku słoneczka.

POzdrawiam :D

karola44-81
14-03-2008, 21:58
Witam . Szanowni forumowicze doskonale sobie zdaje sprawe ze w zaden sposob nie da sie ogrzewac domu przy pomocy 2 kolektorow. Jesli mi chodzi o CO to bardziej o sezon przejsciowy i to tez na wydzielonej powierzchni. Np tylko kaloryferek w lazience i np w pokoju dziennym.
Jak to bywa z przeroznymi projektami, plany ciagle sie zmieniaja. Kazdy chyba szuka jaleprzego rozwiazania pod wzg;edem wykozystania maksymalnego elementow, ale i patrzy na koszty. No chyba ze to ZUS lub inny Urzad Skarbowy :) . Daliscie mi do myslenia na temat tych rur ocynkowanych. Juz postanowilem ze zbiorniczek przesune do drugiej piwnicy, co pozwoli mi skrocic rury o ok 10m. A to juz cos.

Bardzo was prosze ni episzcie ze czegos sie ni eda, a jezeli juz to konkretnie uzasadnijcie swoje watpliwosci. Slowa krytyki i pomysly mile widziane.
Pozdrawiam Karol.

1950
15-03-2008, 19:04
nie opłaca się skórka za wyprawkę,
chcąc żeby kolektory współpracowały z co, musisz to wszystko wpiąć w układ centralnego, a to już są koszty.

EWAF
26-03-2008, 14:11
dalej mam dylemat co do wyboru między kolektorami płaskimi a próżniowymi. Czy ktoś z Was ma jakieś konkretne informacje na temat Solaris z nibe-biawar lub Watt? Ewentualnie jakie komu się sprawdziły??

Dario-65
04-04-2008, 07:44
Ja mam płaskie firmy HEWALEX, ale zastanawiałem sie także nad płaskimi f-my WATT. Zadecydował okres gwarancji, który wynosi 10 lat w przypadku HEWALEX 9 teraz nie wiem czy nie pisze sie przez "F"...).
Jestem zadowolony, ale uzytkuje okres krótki - od lipca 2007 roku.
Jaka jest wydajność możesz przeczytac w moich wcześniejszych postach.

W chwili obecnej - dzisiaj jest piątek - od niedzieli do wczoraj zapotrzebowanie na cwu dla mojej rodziny było pokryte w 100%. Wczoraj wieczorkiem dopiero włączyłem w piecu podgrzewanie wody w bojlerze.
Osobiście - mając swoje doświadczenia i moich bliskich przyjaciół, którzy założyli próżniowe kolektory uważam, że pozyski cwu w okresie od X do III są na takim samym poziomie - różnica może 2 stopni i to nie zawsze na korzyść próżniowych. Natomiast od lipca do października, korzyścc na rzecz płaskich to różnica około 4-5 stopni.
Nalezy sie więc zastanowić tym bardziej, że w okresie jsienno-zimowym praktycznie i faktyczne wykorzystanie kolektorów w gosp. dmowym jest minimalne tzn. mam na myśli to, że gdyby dzieci miały się kąpać, czy myć wówczas, gdy jest ciepła woda z kolektorów, to by brudem zarosły......
I tak trzeba w tym okresie wodę grzać z innego źródła.

A jeśli chodzi o wykorzystanie kolektorów do co. Ja wykonując instalacje zrobiłem tak, że zamontowałem dodatkową pompkę sterowaną regulatorem temperatury - zrobiłem tak obawiając sie sytuacji, kiedy wyjeżdżamy latem na 10-12 dni, jest b. pogodnie, nie ma ubytku ciepłej wody i temp. w bojlerze gwałtownie rosnie. W takiej sytuacji podnisiona temperatura powoduje załączenie tej dodatkowej pompki, która tłoczy wode w centralnym i w ten sposób - poprzez wężownicę bojlera dla co, wychładza wode w bojlerze, a nagrzewa dom.
Wychodziłem z założenia, że:
- ciepło w domu,kiedy nas nie ma i tak nikomu nie zaszkodzi,
- koszt mojego pomysłu jest na tyle mały - 300zł, że warto zaryzykować.

Uczciwie przyznaję, że fachowiec od kolektorów stwierdził, że to rozwiazanie nie ma sensu, że instalacja jest zabezpieczona na wypadek wys. tempertur.
Trudno mi powiedzieć - gdyz latem gdy wyjechalismy, po przyjeżdzie temp. na bojlerze była wysoka, ale i wszystko działało i nie umiem powiedzieć, czy pompka sie załączała ( choc oczywiście od strony technicznej wszystko było OK).

Ten sposób umożliwił mi jednak sprawdzenie, możliwośc wykorzystania w ten sposób ciepłej wody do ogrzania grzejników. Zrobiłem eksperyment, zakręciłem piony za wyjatkiem tego, gdzie mam suszarnię i właczyłem pompkę. Jaki był efekt? Woda wychłodziła sie stosunkowo szybko ( w bojlerze), natomiast grzejniczki były letnie.
Dlatego mysle, że wykorzystanie olarów co co jest zdecydowani nieopłacalne.
Pozdrawim.

KaEm
24-04-2008, 07:46
Kolektro daje jak wściekły, od wielu dni.. Temperatura wody 60...65 stopni... Ech.. Montuję zawór mieszający na ciepłej wodzie - będę dowalał zimną ;)

pajda1
28-04-2008, 10:29
Witam!!! w tym roku wybudowalismy dom i zamontowalismy 2 plaskie solary wolf. Jak czytalem we wczesniejszych opiniach solary zeby dobrze pracowaly musza miec slonko . od kilku dni go nie bbrakuje wiec temp. na solarach dochodzi do 120 stropni a temp wody do 70. co ciekawe a wczesniej o tym nie myslalem ze jak sloneczko juz zniknie a ja zaczynam kozystac z cieplej wody to solar tez dziala ( pompka) glikol ktory jest nagrzany w kolektorze podgrzewa wode pomimo ze juz slonko sie schowalo. mam 300 l zbiornik i na dzien dzisiejszy wykapie dzieci pod prysznicem, napelnimy wanne 300 l i kozystamy z wody w kranach bez wiekszych ograniczen. tak wiec kolektor wlacza sie okolo 9.00 ale dopiero okolo 14 temp glikolu wzrasta do ok.60 stopni.co jakis czxas wdepne tu i zdam relacje z dzialan naszego solara.

DOMAGALA
02-05-2008, 22:25
WITAM SZANOWNYCH FORUMOWICZÓW!!!!!! JESTEM PIERWSZY RAZ NA TYM FORUM,I MAM PYTANIE DO STARYCH WYJADACZY.A MIANOWICIE CZY KOLEKTORY MOGĄ BYĆ OD SIEBIE W ODLEGŁOŚCI PIĘĆ METRÓW JEDEN OD DRUGIEGO,GDYŻ MIĘDZY NIMI JEST FACJATKA?
:lol:

1950
03-05-2008, 10:51
WITAM SZANOWNYCH FORUMOWICZÓW!!!!!! JESTEM PIERWSZY RAZ NA TYM FORUM,I MAM PYTANIE DO STARYCH WYJADACZY.A MIANOWICIE CZY KOLEKTORY MOGĄ BYĆ OD SIEBIE W ODLEGŁOŚCI PIĘĆ METRÓW JEDEN OD DRUGIEGO,GDYŻ MIĘDZY NIMI JEST FACJATKA?
:lol:
nie krzycz!


mogą

KaEm
12-05-2008, 07:57
W międzyczasie można przepalać nagromadzone śmieci, w chłodniejszych dniach.


Oto Polska właśnie... :-?

kakusek
12-05-2008, 22:57
A ile potrzeba min miejsca na dachu na takei dwa solary?Chodzi mi o dlygosc i szerokosc wolnej polaci dachowej?Czy mozna jeden solar umiescic na jednej a drugi na drugiej stronie dachu czy musza znajdowac sie kolo siebie?

RAPczyn
13-05-2008, 08:13
Przy np. 4 osobowej rodzinie i jednym kolektorze próżniowo-rurowym (4m^2) potrzeba około 2,3m x 1,9m (szer. x wys.).

futuro
13-05-2008, 09:18
W międzyczasie można przepalać nagromadzone śmieci, w chłodniejszych dniach.


Oto Polska właśnie... :-?


O co Ci chodzi? To może powiedz mi, gdzie mam spalać te nagromadzone śmieci? Od lat tak robię i nie widzę problemu. Może mi raczysz wytłumaczyć co Ci się tak KaEm nie spodobało w tym zdaniu!?

HenoK
13-05-2008, 10:39
O co Ci chodzi? To może powiedz mi, gdzie mam spalać te nagromadzone śmieci? Od lat tak robię i nie widzę problemu. Może mi raczysz wytłumaczyć co Ci się tak KaEm nie spodobało w tym zdaniu!?
Nie wszystkie śmieci są jednakowe.
Jedne przy spalaniu szkodzą więcej inne mniej. :(
Generalnie jednak większość kotłów na paliwo stałe nie jest przystosowana do spalania śmieci. Spalanie ich może być niebezpieczne nie tylko dla sąsiadów "spalacza" ale także dla niego i jego rodziny :(.

futuro
13-05-2008, 15:28
Ale ja jestem za segregowaniem odpadów i dlatego też u mnie w domu znajdują się różnokolorowe worki, ale papiery i tego typu rzeczy, gdzie mam spalać jak nie w kotle?! Codziennie wynoszę pełen kosz i składuję w kotłowni. Poza tym inne rzeczy tez się znajdą. I nie sądzę by bardziej zanieczyszczały powietrze niż, np. spaliny samochodowe - ramy drewniane okienne, drzwi... bez przesady :-? ...

EWAF
15-05-2008, 14:04
u nas np segregacja przewiduje plastik, szkło i papier a nie wiem teoretycznie co robić z puchami - pisze teoretycznie bo przeciez na upartego kazdy znajdzie odpowiedni dla siebie skład odpadów. pozdrawiam i namawiam do segregacji nawet jezeli firmy wywożące śmieci podobno i tak je mieszają

Solarxxxm
25-05-2008, 20:41
A ile potrzeba min miejsca na dachu na takei dwa solary?Chodzi mi o dlygosc i szerokosc wolnej polaci dachowej?Czy mozna jeden solar umiescic na jednej a drugi na drugiej stronie dachu czy musza znajdowac sie kolo siebie?

Kolektory nie muszą być zamontowane koło siebie. Wymiary mogę wysłać na adres e-mail

yahoo.com.pl
03-06-2008, 19:42
taki ciekawy link
wizualizacja działania instalacji - kolektory słoneczne płaskie (http://www.solver.katowice.pl/index.php?menu=10&lang=pl)
Można sprawdzić jak zachowuje się instalacja "na żywo".

joannaj75
26-06-2008, 15:11
Dario Jak tam solary u Ciebie po roku czasu ????

hotdiablo
26-08-2008, 09:25
Witam
Jestem ciekaw tak jak joannaj75 jak po roku czasu sprawują się te solary.
Interesuje mnie dokładnie czy w okresie nie grzewczym będą w stanie solary zapewnić ciepłą wodę to jest od kwietnia do końca września.
2 solary viessmann ze zbiornikiem 300L.
Pozdrawiam.

joannaj75
26-08-2008, 15:31
u mnie instalacja cała Solara -robocizna za 2500zł wyliczona to chyba nie drogo co ?
Solar będzie mnie kosztował 7 tys zł ze wszystkim

turcin
27-08-2008, 21:17
ja zamówiłem zestawik z ACV. Dwa kolektory próżniowe po 30 rur każdy do tego zasobnik buforowy z nierdzewki Smart ME 400 z zatopionym zasobnikiem cwu z nierdzewki 164 litry i do tego mały zasobnik też ACV z nierdzewki 100l wiszący cały komplet koszt 14800 brutto a co jak szaleć to szaleć. :D

Normalnie bym się nie zdecydował na ACV ale mają cennik w Euro a kursik taki ładny :D

sobixxx
05-09-2008, 05:19
Witam Państwa tak czytam wszystkie wypowiedzi i mam w pytanie. Ponieważ ja już się zdecydowałem na solary(będą one wpięte do instalacji z piecem opalanym węglem) , ale mam dylemat czy próżniowe czy panelowe , dodam tylko że pewien znajomy był na szkoleniu z firmy viessman właśnie z solarów i sam prowadzący przyznał iż panelowe są o wiele wydajniejsze od próżniowych.
Czy ktoś mógłby żucić inne światło lub potwierdzć na tą sprawę

RAPczyn
05-09-2008, 19:04
TU (http://www.itw.uni-stuttgart.de/ITWHomepage/TZS/Berichte.html) wprawdzie nie ma Viessmannów lecz można porównać uzyski i zobaczyć, które są sprawniejsze. A no i TU (http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1) również - były kiedyś Vissmanny ale zniknęły. ??

kkkb1
28-09-2008, 12:03
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Jestem obecnie na etapie wyboru zestawu solarnego.
Wstępnie wybrałem
1) HEWALEX 3KSR10/300
2) WATT CPC HT/300

Może ktoś z was ma jakiś sprawdzony zestaw?
Co sądzicie o zestawach solarnych firmy Ulrich?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Krzysztof

gucia_m
03-10-2008, 22:51
Kolektro daje jak wściekły, od wielu dni.. Temperatura wody 60...65 stopni... Ech.. Montuję zawór mieszający na ciepłej wodzie - będę dowalał zimną ;)

KaEm,
Byc moze nie doczytalam dokaldnie ale czy Twoje solary wspomaga centralne ogrzewanie?

ostanislaw
12-10-2008, 10:39
Dawno już nie było mnie na tym forum co nie znaczy że przestałem być zwolennikiem solarów. Weszłem teraz z ciekawości i widzę że Są ludzie używający solary do dogrzewania. Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany to swoją instalację opisałem http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=770 Może ktoś skorzysta z rozwiązań które zastosowałem, a może podpowie mi jakieś lepsze rozwiązanie.

Dla jasności nie jestem instalatorem i przedstawione schematy zrealizowałem na własnej instalacji. Dzisiaj właśnie dogrzewam dom ze zbiornika.
Pozdawiam Stanisław

siggi&alka
12-10-2008, 16:40
Powiedz mi czy zainstalowałes ten wiatrak zasilajacy grzałkę? Wiatrak typu rotor? czy taki w kształcie smigła?

ostanislaw
12-10-2008, 22:24
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=277125&start=10200&sid=c2e4baa6f62d008f1c74ec8750cf6693

http://pl.youtube.com/watch?v=wnT1IdiJlc0

Wiatrak jest w trakcie budowy. Stan jak na filmie.
Jest to wiatrak Halladaya opatentowany w 1856r

siggi&alka
13-10-2008, 18:17
Nie mowie tego złosliwie ale słaby ten wiatrak. Jest glosny zajmuje duzo miejsca i jest niebezpieczny bo ma wiele czesci, ktore moga z czasem sie poluzowac i oderwac robiac komuś krzywde.
http://pl.youtube.com/watch?v=lUpXokjLF1o&feature=related
to jest oczywiscie zabawka ale wersja pro tego urzadzenia jest cicha i bezpieczna. Nie trzeba rowniez tego wysoko stawiac. Moze produkowac prad, postawione na stojaku na gruncie.

ostanislaw
14-10-2008, 16:56
Ten świst co słychać to wiatr świszcze na mikrofonie aparatu. Wiatrak jest prawie bezgłośny. stojąc przy nim słychać pracę łożysk.
Nie wiem ile wiesz o wiatrakach. Ale zanim zaczniesz budować dobrze sobie o nich poczytaj. Wiedza nic nie kosztuje tylko trzeba ją poszukać.
Ale w polsce mamy demokrację więc każdy buduje co chce. Życzę Ci abyś zbudował rotor dający moc użyteczną przynajmniej taką jak ten wiatrak.
Myślę że temat wiatraka jest zamknięty bo to przecież nie na temat.
Pozdrawiam Stanisław

Fenix999
18-10-2008, 12:19
Witam

Wprawdzie budowe "szałasu" mamy zamiar rozpocząc dopiero w przyszłym roku ale juz teraz zastanawiamy nad zapewnieniem sobie ciepłej wody poza sezonem grzewczym . Na 95% ogrzewać będziemy kotłem na paliwo stałe (niestety gazu ni ma a na kilkusetmetrowe przyłacze to nas nie stać- no chyba że gazownia zrobi nam prezent).

Z tego powodu rozważamy inwestycje w solary . Tutaj mam pytanie odnośnie kolektorów firmy Elfran . Czy ktos to ma ? Jak duże to jest jeśli stoi na ziemi (instalacja na dachu odpada) ?! Czy koszty instalacji naziemnej są wyższe czy niższe w stosunku do dachowej?

Pomijam na razie dyskusyjnośc takiego rozwiązania tylko dla podgrzewania wody . Mieszkamy w pasie o najniższym nasłonecznieniu w skali roku w Polsce (przynajmniej tak wynika z mapki http://www.kotly.pl/doborkolektora/kolektor.swf) chociaż róznice nie są porażające w stosunku do reszty kraju .

Irkos
21-10-2008, 22:01
Czy mógłby ktoś podać jakie uzyskuje temperatury w zasobniku oraz na kolektorach w dni słoneczne? Dzisiaj (słońce, bezchmurne niebo) kolektory nagrzały mi wodę do temperatury 35 stopn, na kolektorach było z tego co pamiętam ok. 65 stopni i nie wiem czy to mało, czy norma o tej porze roku? Kolektory próżniowe, pow. 2,6 m2, zasobnik 300 litrów.

Bazhyl
22-10-2008, 06:39
Nie będę dyskutował o kosztach i opłacalności, ponieważ lubię praktyczną wiedzę, a nie dywagacje, więc jak już będę korzystał z solarów, to będę wypowiadał swoje osądy.

U mnie kocioł kondensacyjny Vaillanta 18kW, do tego kominek z płaszczem wodnym. Wiadomo kominek zimą dobra rzecz - wspomaganie ogrzewania gazem i produkcja ciepłej wody do mycia, ale latem przecież nie będę w nim palił, więc brakło mi alternatywy dla gazu, z którym jak wszyscy wiemy nie wiadomo co będzie za parę lat. Zdecydowałem się na zestaw solarny Hewalex'a - kosztuje mnie on dokładnie 3500zł z montażem. Spokojnie na taki wydatek mogę sobie pozwolić, nawet gdyby miał mi się on zwracać 10 lat, bo mam wrażenie, że nie będzie to dłuższy okres. I nie będę się zastanawiał czy dziś się kąpać, czy może tylko umyć nogi.

Fenix999
26-10-2008, 06:42
Albo ja tu czegoś nie łapie albo podajecie niekompletne informacje . Najtańszy zestaw solarny Hewalexa kosztuje z montażem 6840 zł m (dane ze stronki producenta http://www.hewalex.com.pl/doc/0/oferta?gid=18&language=pl) . No chyba że jako zestaw są liczone same kolektory plus zestaw przyłączeniowy.

ostanislaw
27-10-2008, 08:02
Ja nie czaruję o niskich kosztach. Koszty najlepiej skalkulować samemu i jeszcze dodać 20%. I nie wierz komuś kto mówi że kupił nówkę mercedesa w cenie malucha, ale to była jedyna okazja. Tylko ty wiesz co ci się opłaci. W końcu i mercedes i maluch ma swoich nabywców.javascript:emoticon(':wink:')

chcemydom
28-10-2008, 11:10
Maksymalne obniżenie to koszt 0 zł, czyli nie robić..
Lub dostać porządne dofinansowanie.

Fenix999
01-11-2008, 08:01
dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych z tego co tam wyczytałem wynika że musiałbym najpierw wybudować dom , potem wziąść kredyt na solary i na tej podstawie starać się o dofinansowanie (chyba że coś zle zrozumiałem) . Tylko kto mi udzieli nasteptnego kredytu jak już będe obciążony hipotecznym ?!

piwko
22-02-2009, 15:28
Może trochę późno ale będzie na przyszłość.
W pierwszym poście gość pisał że buduje dom i jest na etapie wyboru instalacji gazowej lub solarnej, a tu jak jeden mąż liczą zwrot solara licząć zerowe koszty instalacji gazowej.

1950
22-02-2009, 17:06
Albo ja tu czegoś nie łapie albo podajecie niekompletne informacje . Najtańszy zestaw solarny Hewalexa kosztuje z montażem 6840 zł m (dane ze stronki producenta http://www.hewalex.com.pl/doc/0/oferta?gid=18&language=pl) . No chyba że jako zestaw są liczone same kolektory plus zestaw przyłączeniowy.
albo ja tu czegoś nie łapie albo podajesz niekompletne informacje :roll:
po pierwsze, jest to cena netto,
po drugie, nikt tam nie pisze o montażu,

Edyta M
14-03-2009, 04:58
majo - ta rewelacyjność nie polega w moim przypadku na rewelacyjnej opłacalności. Chodzi mi o to, że w momencie kupowania instalacji mieliśmy na nią środki. W tym momencie ogromną ulgą są dla nas bardzo niskie koszty ogrzewania zarówno domu jak i c.w.u. Etap inwestycji jest zamknięty i rozliczony i teraz najważniejsza jest dla nas minimalizacja kosztów eksploatacji. Kiedy zostaniemy z jedna wypłatą okarze się to zbawienne (w przeciwnym razie mogłoby nas nie być stać na pokrywanie rachunków za prąd). Poza tym, miło jest patrzeć, jak wolno kręci sie latem licznik prądu i to jest rewelacyjne. :lol:

Witam serdecznie
Nie wiem czy moge Cie prosic o pomoc ale nosze sie z zamiarem instalacji kolektorow i szukam osoby ktora moglaby mi udzielic blizszych informacji dotyczacych ich uzywania
Pozdrawiam Edyta

tacim
22-03-2009, 11:29
To moi drodzy jakiej firmy solary zakładac i czy ma sens ich założenie na dachu od strony zachodniej. Czy trzeba 2 solary podzielić jeden wschód drugi zachód ???

RAPczyn
23-03-2009, 09:45
To moi drodzy jakiej firmy solary zakładac i czy ma sens ich założenie na dachu od strony zachodniej. Czy trzeba 2 solary podzielić jeden wschód drugi zachód ???

Moim zdaniem Paradigmy są najlepsze. Lepiej energetycznie jest dać kolektor od wschodu niż od zachód, oczywiście co dwa kolektory to nie jeden :wink: Wszystko zależy ile osób będzie korzystać z c.w.u. ?

tacim
23-03-2009, 13:33
4 osoby 2+2 (szybko rosna :) ) ogrzewanie gaz z sieci kondensat. tak myślałem czy nie dac solarów z boku lukarny czy jak to się nazywa http://pprojekt.pl/projekt499-bella_2.html tylko nie wiem czy się zmieszczą wtedy były by od strony południowej z lekkim nachyleniem do wschodu jest to ta częśc dachu patrząc na wprost projektu z lewej strony (prawy bliźniak )

RAPczyn
23-03-2009, 13:53
Trzeba zmierzyć czy się zmieści. Przykładowy kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4,5m^2 ma wymiar 2,42x2,03, mocowany jest do trzech krokwi.

Do_____pl
05-04-2009, 13:59
tylko nie wiem czy się zmieszczą wtedy były by od strony południowej z lekkim nachyleniem do wschodu jest to ta częśc dachu patrząc na wprost projektu z lewej strony (prawy bliźniak )
Dla 4 osób będziesz potrzebował około 4m2 kolektora. Np. 2 kolektory płaskie Viessmana będą zajmować powierzchnię ok 2200 x 2400cm, Roto 2200 x 2100 cm. Musisz wejść na dach i zmierzyć, nie ma innej rady. Ewentualnie można kolektory umieścić w pionie wtedy będziesz miał wymiar ok 1100x2100 cm (Roto).

Sylwia i Tomasz
07-04-2009, 12:59
Witam,

w mojej gminie jest dofinansowanie na solary 5000 zł. Mój dom będzie ogrzewany pompą ciepła a c.w.u. będzie ogrzewana w zbiorniku z "mamką", czyli zbiornik w zbiorniku. Zbiornik ten ma też wężownicę do podłączenia właśnie solarów.

Dopłata skłania mnie do zainstalowania dwóch paneli płaskich, w sumie wyjdą można powiedzieć prawie za darmo, bo zbiornika nie liczę. Zbiornik ma pojemność 750l z czego 100l to pojemności c.w.u.

Czy dwa panele będą w stanie podgrzać wodę do jakiejś sensownej temp. czy będzie to tylko delikatne wspomaganie pompy?

Teoretycznie zbiornik ten funkcjonuje w ten sposób, że podgrzewamy raz dużą ilość wody, w tym przypadku 750l, a później uzupełniamy już tylko różnicę. Może solar będzie w stanie utrzymać temp. na poziomie 40-50 stopni?? Co myślicie? Ma ktoś doświadczenie z takim dużym zbiornikiem i małą ilością paneli?


edit:. myślę tylko o okresie wiosenno-letnim

C090322
08-04-2009, 11:01
Mam pytanie do znawców. Posiadam zestaw Urlicha - centrala solarna SOLARLUX DUAL SD 300, iwalenty (dwie wężownice) podgrzewacz Wassersolar WS 300 litrów, próżniowy kolektor słoneczny Solarglass SG 1800/24 3,9 m2 brutto, rury solarne próżniowe 24szt, i pare drobniejszych elementów. I tu się nauwa moje pytanie - czy przy słonecznych dniach kwietnia temperatura wody 40 stopni nie jest zbyt niska? Pozdrawiam

RAPczyn
09-04-2009, 08:40
Mam pytanie do znawców. Posiadam zestaw Urlicha - centrala solarna SOLARLUX DUAL SD 300, iwalenty (dwie wężownice) podgrzewacz Wassersolar WS 300 litrów, próżniowy kolektor słoneczny Solarglass SG 1800/24 3,9 m2 brutto, rury solarne próżniowe 24szt, i pare drobniejszych elementów. I tu się nauwa moje pytanie - czy przy słonecznych dniach kwietnia temperatura wody 40 stopni nie jest zbyt niska? Pozdrawiam

Powierzchnia czynna takiego kolektora to około 2,3m^2. Można się spodziewać, że takie osiągi tych kolektorów są normą.

C090322
09-04-2009, 10:14
Hyyyyy czyli żadna rewelacja, myślałem że coś z nimi nie tak, że może regulacja coś pomoże ale chyba to nic nie da. Mimo to dziękuje za odpowiedz

Dario-65
21-04-2009, 08:43
Witam po dłuższej nieobecności na tym forum.
Dla wszystkich, którzy szukają informacji o praktycznym i faktycznym działaniu solarów, w uzupełnieniu do moich wczesniejszych postów dodaję.
W ubiegłym roku bodajże 28 kwietnia zakończyłem sezon zimowy - tj. podgrzewania wody przez piec c.o. Wodę przez cały okres miałem do pierwszych dni października - w tym okresie nie było okresów bez cielej wody i nie miałem potrzeby podgrzewania c.w.u. przez piec c.o. Najniższe temperatury w górnej części zbiornika (500l) były zawsze takie, że można było wziąć co najmniej prysznic. Tak więc w moim przekonaniu - rewelacja. To był pierwszy cały rok ( a w zasadzie sezon), użtkowania solarów.
W zasadzie od pażdziernika do marca tego roku nie ma - w moim przekonaniu - co liczyć na jakąkolwiek efektywność solarów. Co prawda w dni słoneczne włączały się co jakiś czas, podgrzewały wodę do 30, czasami 34 stopni C, ale przy i tak pracującym piecu c.o. nie miało to wiekszego znaczenia, a już na pewno nie miało znaczenia finansowego.
W marcu tego roku słońca było na tyle dużo, że temperatury dochodziły już do ok. 40 stopni, nie przekraczając 43-44 stopni.
Natomiast co do ciepłej wody piec wyłączyłem już 04 kwietnia i do dnia dzisiejszego wody goracej (min 65 stopni), mam do oporu! Włączam czasami piec na noc, by podgrzać w domu, jednak bojler mam cały czas wyłączony.
Mam kolegów, którzy zakładali wraz ze mną solary, lecz próżniowe. Mieszkamy w tej samej miejscowości, mają mniejszą ilośc osób korzystających z c.w.u. i na dzień dzisiejszy poleciłbym każdemu zdecydowanie zestaw solarów płaskich. Nie podaję firmy, lecz już teraz jestem przekonany, że efektywność solarów płaskich przy dużym nasłonecznieniu jest większa, a skolei straty w okresach przejściowych nie mają praktycznego znaczenia, gdyż i tak piec musi wodę podgrzewać, a ponadto to są dni liczone na palcach jednej ręki (za okes miesiąca), kiedy solary zimą sie włączają.
Pozdrawiam :)

artchr
26-04-2009, 09:24
Witam, ja też jestem zielony odnośnie solarów ale żona zadała mi pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a mianowicie czy woda podgrzewana jest ciągle przez solary? czy jest możliwe że osiągnie temp. wrzenia? i czy jest możliwość ustawienia "górnej" granicy przy której solary mimo słońca przestaną podgrzewać wodę?

Arturo333
26-04-2009, 09:44
Czy to prawda,że trzeba je wymieniać po około 10-12 latach?

Dario-65
26-04-2009, 16:07
Witajcie....
Z góry zaznaczam, nie jestem fachowcem, a tylko praktykiem z jakimś tam doświadczeniem....
Co do temperatury wrzenia - nie jest to chyba możliwe,ale w systemie jest naczynie wzbiorcze i w przypadku wzrostu ciśnienia, część płynu zostanie tam wcisnieta; tak mi to wytłumaczył instalator, gdyz miałem takie same wątpliwości. Ja założyłem w c.o. dodatkową(niezależną od pieca), pompę sterowaną termostatem, który włączy pompę c.o. kiedy temperatura na wyjściu rury z wężownicy bojlera osiągnie np. 85 stpni. Wówczas w domu będzie cieplej :D , ale spadnie temp. wody w bojlerze co spowoduje, że i spadnie temp. płynu w instalacji solarnej. Proste, ale do tej pory nie wykorzystywałem tego rozwiązania. Instalator stwierdził, że pomysł jest dobry, ale zbędny.... :-?
Co do okresu używalności. Watpię by okres był tak krótki skoro producent na główne elementy dal 10 lat gwarancji....
Trzeba co kilka lat wymienić płyn, możliwe sa jakieś usterki wynikające z użytkowania, ale 12 lat to zbyt krótki okres bo solary wymieniać. Gdyby tak było na pewno nie znalazłyby nabywców, gdyż okres ich amortyuzacji mimo wszytsko jest dość długi..
Pozdrawiam wszystkich.

RAPczyn
27-04-2009, 10:17
Witam, ja też jestem zielony odnośnie solarów ale żona zadała mi pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a mianowicie czy woda podgrzewana jest ciągle przez solary? czy jest możliwe że osiągnie temp. wrzenia? i czy jest możliwość ustawienia "górnej" granicy przy której solary mimo słońca przestaną podgrzewać wodę?

W automatyce wpisuje się maksymalną, dopuszczalną temperaturę zbiornika. Gdy temp. maks. zbiornika zostanie osiągnięta automatyka wyłącza pompę.


Czy to prawda,że trzeba je wymieniać po około 10-12 latach?

Kolektory płaskie, niskiej jakości powinny pociągnąć 20 lat.

malek1968
30-04-2009, 23:58
Witam,
Co prawdwa wlasnie zaczynam na tym forum, ale wydaje mi się, że w związku z moimi zainteresowaniami OZE i faktem, ze zamontowalem sobie solary, co nieco o kolektorach wiem i postaram się tą wiedzą podzielić. Może komuś się przyda jak będzie dokonywal wyboru. Jeśli będę powtarzal cos, co było już to powiedziane, to z gory sorry, ale wszystkiego nie przebrnalem.
Przewrotnie zaczne od pytania, które pojawia się tu najczesciej, a na które odpowiedzi akurat nie znam, tj. czy lepsze sa kolektory płaskie, czy prózniowe. Ja akurat jestem zwolennikiem prozniowych, ale to dlatego, ze sam mam je zainstalowane i jestem bardzo zadowolony. Ale znam również kilka osob, które bardzo chwala sobie plaskie. Tak naprawde prawie zawsze opinia zalezy od tego jakie kolektory się posiada. Ja mam prozniowe wiec polece zgrabny artykul z magazynu instalatora
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi4(116)/50.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi4(116)/51.pdf
Jak znajde to zamieszcze linki do publikacji mowiacych dokladnie cos odwrotnego, tj. ze plaskie i tylko plaskie. A takich artykulow tez nie brakuje.
Jak już się zdecydujemy na rodzaj kolektora pozostaje wybor marki. Wybor pozornie tylko trudny. Opisze to na przykladzie prozniowek. Widzialem tu takie stwierdzenie „moim zdaniem paradigma jest najlepsza”. To bardzo ciekawe. Bo moim zdaniem akurat jest srednia. Dlaczego? Bo o jakosci kolektora, zarówno plaskiego jak i prozniowego decyduja (poza estetyka wykonania) dwie glowne rzeczy: sprawnosc optyczna i wspolczynniki strat ciepla. Sprawnosc optyczna (n0) mowi ile procent z energii slonecznej, która pada na kolektor zostaje przez niego zaabsorbowane, a wspolczynniki strat ciepla (a1 i a2, czasami k1/k2, lub c1/c2) pokazuja ile z tej zaabsorbowanej energii zostanie stracone.
Jak sprawdzic te parametry? Na stronie ESTIF, która certyfikuje kolektory sloneczne na zgodnosc z unijnymi normami. Certyfikat nazywa się SOLARKEYMARK, i generalnie producenci bardzo się nim chwala. Na stronach niektórych „producentow” widzialem triumfalne „MAMY SOLAR KEYMARK!!!” (o tym czy zawsze jest się czym chwalic za chwile).
Liste wszystkich certyfikowanych kolektorow można znalezc tu:
http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/database/collector-database-updated.htm
Co ciekawe, niektorzy producenci np. Hewalex certyfikuja tylko kolektory plaskie (certyfikuja = potwierdzaja wydajnosc), a prozniowych już nie. Inni odwrotnie. Nie wiem dlaczego tak jest, ale podejrzewam, ze te niecertyfikowane sa po prostu slabe i nikomu nie zalezy na tym żeby ujawniac ich wydajnosc.
Tutaj bardzo interesujacy wydaje się przykład Viessmanna i Vaillanta. Obaj certyfikowali swoje kolektory. Ale ich raporty jako jedne z niewielu nie sa jawne! Viessmann podaje w swoich materialach reklamowych, ze sprawnosc ich prozniowek wynosi >80% . Zapomina tylko dodac, ze to nie sprawnosc optyczna kolektora, a sprawnosc optyczna absorbera, która zawsze jest wyzsza. A to oznacza, ze 80% to żadna rewelacja!. U Vaillanta jest podobnie. A cena? Kosmos.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi dostepnymi raportami stwierdzam, ze zdecydowanie najwydajniejszy jest kolektor prozniowy DeDietricha. Ale ze względu na astronomiczna cene, jest to moim zdaniem jakosc zdecydowanie nie warta inwestycji. Ale jak kogos stac, to z czystym sumieniem może mieć swiadomosc, ze placi za jakosc. O Viessmannie już bym tego nie powiedzial. Naprawde polecam sprawdzenie wydajnosci na stronie estif.
Sprawa kolejna to pochodzenie kolektorow. Generalnie mozna powiedziec, ze 100% prozniowek to produkcja z Chin. W zadnym stopniu nie obniza to ich wartosci, ale miedzy bajki można wlozyc historie, o prozniowych produkowanych w Niemczych, Wloszech, czy Hiszpanii.
Wśród certyfikowanych kolektorów dostepnych w Polsce najslabsza wydajnosc to 53,2%. A znalazlem kolektory prozniowe ze sprawnoscia powyzej 70%. W tym przypadku roznica 20 punktow procentowych oznacza roznice w wydajnosci rzedu 40%!!! (20/53,2%). Czyli na kazde 30 rur dobrej prozniowki potrzeba az 42 slabej żeby uzyskac to samo.
Ale mimo, ze te 53,2% to malo, to przynajmniej ktos się do tego przyznaje. Bo firmy takie jak np. Ulrich w ogole nie przyznaja się do wydajnosci. Stad tez moja watpliwosc w super jakosc Paradigmy, bo 64,4%, to co najwyzej wyzsze stany srednie.
Kolejny temat to lustro. Powaznie bym się zastanowil nad jego kupnem. Glownie dlatego, ze lustro, które faktycznie może sciagnac troche dodatkowych promieni, siciaga je tylko do momentu dopóki się nie zakurzy. A jak się zakurzy, to lustro sluzy tylko jako wspracie dla zalegajacego sniegu, galezi i lisci. A zapewniam, ze liscie które wpadna miedzy rury, a kolektor to nie jest cos co splynie z deszczem.
Sorki ze tak mnie ponioslo z objetoscia tekstu. W ewentualnych dalszych postach będzie zwiezlej.
Pozdrawiam i zycze dalszych owocnych dyskusji

karlasta
03-05-2009, 20:41
a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika, ale problem ujawnil sie dopiero teraz, wiosna, kiedy slonca duzo, a my wciaz nie mieszkamy. zuzycie nagrzanej wody podczas prac wykonczeniowych jest bardzo niewielkie ... i juz trzeba bylo uzupelniac glikol.
podobne sytuacje moga pojawiac sie podczas dluzszych, wakacyjnych nieobecnosci. co wtedy robic? instalator kaze wode uzywac (w tej sytuacji - tracic?), lub zakrywac kolektory pokrowcem?.... jedno i drugie troche uciazliwe do wykonania. a mialo byc tak pieknie...?

marekcmarecki
03-05-2009, 21:21
a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika, ale problem ujawnil sie dopiero teraz, wiosna, kiedy slonca duzo, a my wciaz nie mieszkamy. zuzycie nagrzanej wody podczas prac wykonczeniowych jest bardzo niewielkie ... i juz trzeba bylo uzupelniac glikol.
podobne sytuacje moga pojawiac sie podczas dluzszych, wakacyjnych nieobecnosci. co wtedy robic? instalator kaze wode uzywac (w tej sytuacji - tracic?), lub zakrywac kolektory pokrowcem?.... jedno i drugie troche uciazliwe do wykonania. a mialo byc tak pieknie...?No coś ty :lol: ? U moich znajomych po przekroczeniu "zadanej górnej" temperatury cały płyn spływa z dachu do zbiornika w kotłowni (buforu, wymiennika czy tam jakiegoś innego :wink: ), po to, by jak temperatura spadnie pompa wypchnęła go tam z powrotem!

karlasta
03-05-2009, 22:05
u nas tez splywa - do naczynia wzbiorczego/przeponowego, ale nie zmienia to faktu ze juz jestesmy po wymianie glikolu (bo wyparowal?, wskaznik temperatury na kolektorze pokazaywal sporo ponad setke i pojawil sie migajacy wykrzyknik i porada wezwania serwisanta), i jakos nie napawa nas to optymistycznie. moze zmieni sie wszystko jak zamieszkamy. problem w tym ze do tego czasu cale, pewnikiem gorace lato przeleci... nic, pewnie przyjdzie nam ciepla woda kwiatki podlewac :-)

RAPczyn
04-05-2009, 07:53
karlasta Co to znaczy, że trzeba było uzupełniać glikol? Wystrzelił przez zawór bezpieczeństwa, czy uleciał przez odpowietrznik?
Jeśli wystrzelił przez zawór bezpieczeństwa to można się spodziewa, że naczynie wzbiorczo-przeponowe ma za małą pojemność.
Jeśli przez odpowietrznik to znaczy, że zawór odcinający pod odpowietrznikiem jest otwarty (jeśli w ogóle jest zamontowany) a po odpowietrzeniu instalacji trzeba go zamknąć.

Dario-65
06-05-2009, 09:48
Karlasta: ja proponuję zastanowic sie nad zamontowaniem pompy w układzie c.o. która jest właczana przez regulator załozony na rurze wylotowej c.o. z bojlera i na którym nastawiona jest odpowiednia temp. np. 80 stopni C. Ja własnie tak zrobiłem i efekt mam taki, żed wyjeżdżając np. na wczasy, przy zerowym ubytku cwu i duzym nasłonecznieniu, gdy temperatura wody w bojlerze osiaga np. 80 stopni, włacza sie pompa co. Nagrzewają sie grzejniki wychładzajac wode w bojlerze i jednoczesnie obniża sie temp. glikolu.
Obniżenie temp. wody powoduje wyłaczenie pompy. Patetnt wydaje sie bezpieczny i zdaje egzamin, choć wykorzystuje sie w mojej akurat sytuacji b. sporadycznie. Jak już pisałem fachowiem stwierdził, że pomysł dobry, lecz niepotrzebny. Ja czuje sie jednak bezpiecznie... :D

AWIk
06-05-2009, 10:51
My mamy podobnie. Pompka od podłogówki załącza się gdy w buforze woda osiągnie 60st. Przy słonecznych dniach mamy ful CWU i jeszcze cieplutką podłogę w łazience i kuchni.

Dzejson
07-05-2009, 09:28
...
Wśród certyfikowanych kolektorów dostepnych w Polsce najslabsza wydajnosc to 53,2%. A znalazlem kolektory prozniowe ze sprawnoscia powyzej 70%. W tym przypadku roznica 20 punktow procentowych oznacza roznice w wydajnosci rzedu 40%!!! (20/53,2%). Czyli na kazde 30 rur dobrej prozniowki potrzeba az 42 slabej żeby uzyskac to samo.
Ale mimo, ze te 53,2% to malo, to przynajmniej ktos się do tego przyznaje. Bo firmy takie jak np. Ulrich w ogole nie przyznaja się do wydajnosci. Stad tez moja watpliwosc w super jakosc Paradigmy, bo 64,4%, to co najwyzej wyzsze stany srednie.


Własnie co niedawno próbowałem sie dowiedziec wiecej nt. zestawu Urliha, ze wskazaniem na wydajnośc rzeczywistą kolektora. Importer stwierdził ze niestety nie posiada takich danych. Cos mi tutaj nie pasuje, skoro nie chcą podac danych oznaczac to tylko moze jedno....
Po rzetelnm przeczytaniu całej tej wypowiedzi mam realne wątpliwości nad sensem instalacji w tym momencie, gdzie przewiduje wprowadzenie sie za 2 lata. Zrobie tylko szczątkową instalację z wyjściem na dach, i będę modlił sie aby gmina jak najszybciej wprowadziła dofinansowanie.

KaEm
11-05-2009, 10:04
Watt CPC... W ciągu roku przepracował ok. 1850 godzin..
Zimą osiągał ok. 30 st.C w słoneczne dni..
Prawdę podają inni: od października do marca uzysk mierny, na zasadzie "zawsze coś"... Zawsze coś, bo woda w sieci ma kilka stopni zimą...
W lecie (kwiecień - wrzesień) = bajka

Pzdr.

KaEm
11-05-2009, 10:12
a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika,

Mam taki sam zestaw..
W sterowniku można pogrzebać....
Ja zmieniłem nastawy fabryczne, bo były bardzo nieciekawe.
Np. dopuszczalna temperatura wody to 60 st.C /fabrycznie/. Układ wyłacza pompę i glikol dostaje u góry w d...ę.. ;)
Dałem na 90, bo na tyle pozwala zbiornik.. Zawór mieszający na wylocie dba o maks. temperaturę wody mniejszą nić 60 st.C..
Parę innych lekkich zmian i wszystko dobrze hula..

bosman1979
07-06-2009, 21:27
Witam wszystkich serdecznie!!

Czy ktos z szanownych forumowiczów miał cos do czynienia z takimi zestawami solarnymi i moze wyrazic na ich temat swa opinie:))??

http://www.allegro.pl/item648909942_zestaw_solarny_hewalex_2_tlp_kompakt _300h.html

http://www.allegro.pl/item648918055_zestaw_solarny_hewalex_3_tlp_kompakt _300h.html

Poradzcie tez prosze ktory z zestawów byłby bardziej odpowiedni dla rodziny 2+1 :))

Pozdrawiam
Marcin Cieśla

agamon
09-06-2009, 22:37
Witam,
mamy zamontoawane kolektory rurowe ACV - zestaw 2x 30 rur. od kilku tygodni. Jesteśmy pod wrażeniem pozytywnym.CWU pod dostatkiem, a w chłodne dni majowe dogrzewaliśmy dom. Obecnie czytam wypowiedzi innych użytkowników i eksperymentuję( nastawiłem podlogówkę w łazienkach aby byla ciepła podloga.Fajnie wygląda praca pompy - pracuje impulsowo.
Aby dokładnie ocenić opłacalnośc tego przedsięwzięcia należy poczekac 1 sezon.
Na dzień dzisiejszy wyglada,że warto.

HenoK
10-06-2009, 07:07
Witam,
mamy zamontoawane kolektory rurowe ACV - zestaw 2x 30 rur. od kilku tygodni. Jesteśmy pod wrażeniem pozytywnym.CWU pod dostatkiem, a w chłodne dni majowe dogrzewaliśmy dom. Obecnie czytam wypowiedzi innych użytkowników i eksperymentuję( nastawiłem podlogówkę w łazienkach aby byla ciepła podloga.Fajnie wygląda praca pompy - pracuje impulsowo.
Aby dokładnie ocenić opłacalnośc tego przedsięwzięcia należy poczekac 1 sezon.
Na dzień dzisiejszy wyglada,że warto.Jak się ma opłacalność tego przedsięwzięcia do opłacalności kominka z płaszczem wodnym, o którym pisałeś w wątku : http://forum.muratordom.pl/post3374635.htm#3374635 ?
Jeżeli za całe ogrzewanie i ciepłą wodę w sezonie płacisz 1600 zł, to ile lat będą Ci się zwracały kolektory słoneczne, które zastąpią część tych kosztów (załóżmy, że tę większą - 1000 zł za gaz) ? Czy Twoje kolektory słoneczne tyle lat wytrzymają ?

agamon
10-06-2009, 08:45
Z zakupu kominka z PW jestem zadowolony i pod względem finansowym jak i praktycznym. W zimie miałem awarię kotla gazowego - wysiadł jaiś czujnik ciśnienia wody. Na część czekałem tydzień. Przez ten czas paliłem tylko kominkiem. Co by było gdybym nie miał aternatywnego żródła ogrzewania strach pomyśleć. Nie wyobrażam sobie zakup konwektora ciepła lub jakiejś farelki do każdego pomieszczenia i grzanie prądem calego domu.( 200m2)
Na innych postach są tacy którzy szydzą z użytkowników kominków z p.w.
A to ze to koszty a, że trzeba kupić drewno , porąbać, wnieśc do salonu, włożyć do kominka i itd...
Zgoda można po przyjściu po pracy do domu siąść przed telewizorem ogladać i kursowac lodówka - kanapa. I ciągle krytykowac wszystkich i wszystko.
Jak bedzie z solarami- poczekajmy. Na razie zdają egzamin. Zamontowane w maju- a maj wiadomo był zimny- Miałem c.w.u. i dogrzewałem dom.
Taraz po lekturze doświadczeń innych użytkowników solarów elsperymentuję- zamknąłem grzanie w pokojach a mam włączoną podłogówkę i kaloryfer w łazience. Miło jest boso stąpać po ciepej terakocie a mokry ręcznik suszyć na ciepłym kaoryferze.
Pewnie kazdy zadaje sobie pytanie o koszta.
gdybym miał tylko kocioł gazowy jako jedyne żródło ciepła to co by bym zrobił w przywpadku awarii- Ani c.w.u. i dom zimy.
jakie bylby koszty leczenia rodziny w przypadu jej zachorowania?
A co bedzia gdy Iwan odetnie gaz? Albo wichura uszkodzi podstację?
Ja to widze deko szerzej.
Pozdrawiam

HenoK
10-06-2009, 09:03
A co bedzia gdy Iwan odetnie gaz? Albo wichura uszkodzi podstację?Jak wichura uszkodzi linię energetyczną to nie zadziała Ci ani kominek z PW ani kocioł gazowy. I co wtedy ?

KaEm
10-06-2009, 10:13
Ja to widze deko szerzej.
Pozdrawiam

Mój ś.p. dziadek też tak widział ten temat. Jakieś 30 lat tak go widział, odkąd zamontował pierwszy na dzielnicy kocioł gazowy do ogrzewania swojej chałupy ;)
Przez 30 lat trzymał starego węglaka bo "rusek gaz odetnie". I co ? I nic... :lol: Rusek gaz sprzedać po prostu musi, bo ponad połowa dochodów budżetu Rosji to sprzedaż surowców :lol: Nie mozna żyć w ciągłym strachu, ludzie !

BTW... Rozbudowywanie instalacji powoduje... dalsze jej rozbudowywanie.. ;)
Mając kominek z płaszczem jestes skazany na zasilacz awaryjny, żeby zimą awaria podstacji nie zniszczyła ci kawałka domu z powodu eksplozji kominka. Taki zasilacz przyda się również latem, żeby nie przegrzać kolektora gdy staną pompy w upalny dzień z powodu kolejnej awarii podstacji ;)
Pamiętaj, że masz większą instalację, z większą ilością potencjalnych słabych punktów, z wymiennikiem do wymiany za jakiś czas, kolejną pompą do zepsucia itp. Szerzej, to szerzej ;)

agamon
10-06-2009, 13:17
jak szerzej to proszę:
jak wichura uszkodzi linię energetyczną to - załaczy się agregat prądotwórczy i bez problemu.( cieło i jasno) Wielu o tym pisalo na forum .Warto zastosować Koszt niewielki.

zbigmor
10-06-2009, 13:37
Z zakupu kominka z PW jestem zadowolony i pod względem finansowym jak i praktycznym. W zimie miałem awarię kotla gazowego - wysiadł jaiś czujnik ciśnienia wody. Na część czekałem tydzień. Przez ten czas paliłem tylko kominkiem. Co by było gdybym nie miał aternatywnego żródła ogrzewania strach pomyśleć. Nie wyobrażam sobie zakup konwektora ciepła lub jakiejś farelki do każdego pomieszczenia i grzanie prądem calego domu.( 200m2)
Na innych postach są tacy którzy szydzą z użytkowników kominków z p.w.
A to ze to koszty a, że trzeba kupić drewno , porąbać, wnieśc do salonu, włożyć do kominka i itd...
Zgoda można po przyjściu po pracy do domu siąść przed telewizorem ogladać i kursowac lodówka - kanapa. I ciągle krytykowac wszystkich i wszystko.
Jak bedzie z solarami- poczekajmy. Na razie zdają egzamin. Zamontowane w maju- a maj wiadomo był zimny- Miałem c.w.u. i dogrzewałem dom.
Taraz po lekturze doświadczeń innych użytkowników solarów elsperymentuję- zamknąłem grzanie w pokojach a mam włączoną podłogówkę i kaloryfer w łazience. Miło jest boso stąpać po ciepej terakocie a mokry ręcznik suszyć na ciepłym kaoryferze.
Pewnie kazdy zadaje sobie pytanie o koszta.
gdybym miał tylko kocioł gazowy jako jedyne żródło ciepła to co by bym zrobił w przywpadku awarii- Ani c.w.u. i dom zimy.
jakie bylby koszty leczenia rodziny w przypadu jej zachorowania?
A co bedzia gdy Iwan odetnie gaz? Albo wichura uszkodzi podstację?
Ja to widze deko szerzej.
Pozdrawiam


Patrzysz za wąsko.
Wykop studnie w 3 miejscach (może jedną zatrują), zamontuj agregat prądotwórczy o mocy min. 10kW. i nie zapomnij o wybudowaniu schronu na działce. W razie wojny jak znalazł.
Sorry za ironię, ale tłumaczenie, że każdy, kto nie wydaje bezsensownie pieniędzy myśli wąsko jest trochę naciągane.
Bardziej bym się martwił, że pożyczając pieniądze na zakup dodatkowych zabezpieczeń może w końcu braknąć na ratę kredytu (dla tych co budują na kredyt) i tak będzie zimno i ciemno.

KaEm
15-06-2009, 07:28
No właśnie.
Czasem i wiele (naście...) tysięcy kosztuje taka "instalacja rezerwowa", postawiona na wszelki słuczaj i.. nieużywana prawie... ;)

Bartwu
16-06-2009, 11:09
Kilka lat temu gaz był nieco tańszy (podobnie prąd) i wtedy wielu osobom nie opłacało się dodawać pare cm styropianu, nie opłacało się montować kominka z p.w., nie opłacało się montować solarów... Jakoś nikt nie wpada przy kalkulacjach na pomysł, by brać pod uwagę fakt, że paliwa kopalne będą drożeć i to drożeć coraz szybciej. Ubywa ich i z prostych zasad ekonomii wynika, że jak czegoś mniej na rynku, to drożeje :) Wystarczy popatrzeć na ceny ropy, które w okresie kilku lat wariowały. Gazu to nie ominie. Rosja robi co może by gaz drożał. A słońca - póki co pod dostatkiem i za darmo (chyba, że i od tego podatek wprowadzą ;) ), a kominek z p.w. ...cóż, drewno też tanie nie jest i trzeba się nieco natrudzić by go przynieść etc. Ale to jest zawsze jakaś forma aktywności fizycznej co jest dużym plusem dla osoby pracującej w biurze :) Ponadto wiele razu już miałem drewno za darmo. A to z zaprzyjaźnionej firmy trafiły się połamane palety, których się chętnie pozbyli, a to drzewo wiatr złamał, poleży, posezonuje i będzie za parę miesięcy jak znalazł. Dlatego niech zwolennicy gazu nadal liczą i przeliczają. Po kilku latach będą ryli swoje nowe domki, by przeciągnąć instalacje do solarów lub kominków :)

KaEm
16-06-2009, 11:24
A to z zaprzyjaźnionej firmy trafiły się połamane palety, których się chętnie pozbyli,

Nie polecam wkładać tego do kominka... :)

RAPczyn
16-06-2009, 11:29
Z ciekawostek.

Pojawił się nowy Barometr solarny EurObserv`ER 2008 (http://www.ieo.pl/statystyka/pobierz.php?plik=solar_barometer2008.pdf) oraz Rynek kolektorów słonecznych w Niemczech (http://www.ahkungarn.hu/fileadmin/user_upload/Dokumente/Bereich_HF/Dienstleistungen/Kooperationsboersen/Koldehoff.pdf).

Pozdrawiam.

KrzysztofLis2
16-06-2009, 12:01
Przez 30 lat trzymał starego węglaka bo "rusek gaz odetnie". I co ? I nic... :lol: Rusek gaz sprzedać po prostu musi, bo ponad połowa dochodów budżetu Rosji to sprzedaż surowców :lol:
Niestety, Rusek ma spory popyt wewnętrzny i kontraktów na gaz więcej, niż zasobów -- więc aby sprzedać, będzie musiał kupować.

http://www.adamduda.pl/2009/02/01/gaz-z-rosji-gaz-w-rosji/

KaEm
16-06-2009, 13:09
więc aby sprzedać, będzie musiał kupować.

http://www.adamduda.pl/2009/02/01/gaz-z-rosji-gaz-w-rosji/

Z tego tesktu to nie wynika. Jedyne co wynika, to niegospodarność Rosjan, w co akurat łatwo uwierzyć ;)

KrzysztofLis2
16-06-2009, 14:03
Prawda -- ten tekst zacytowałem ze względu na fajny wykresik rozpływu ropy w Europie.

joannaj75
18-06-2009, 08:31
Mimo beznadziejnego lata .... ciesze się ciepłą wodą z solarków , wystarczy ze za chmur pogrzeje troszke słoneczko a mam 65 stopni na solarze temp wody jakies 50 stopni :):) bosko korzystac z darów natury .....

Jak narazie jestem zadowolona

HenoK
18-06-2009, 08:41
Prawda -- ten tekst zacytowałem ze względu na fajny wykresik rozpływu ropy w Europie.Chyba raczej gazu ?

HenoK
18-06-2009, 08:43
Mimo beznadziejnego lata .... ciesze się ciepłą wodą z solarków , wystarczy ze za chmur pogrzeje troszke słoneczko a mam 65 stopni na solarze temp wody jakies 50 stopni :):) bosko korzystac z darów natury .....

Jak narazie jestem zadowolonaGratuluję.
Ja solary wezmę pod uwagę jeżeli uda mi się uzyskać dotację z gminy (50%).

KrzysztofLis2
18-06-2009, 15:05
Prawda -- ten tekst zacytowałem ze względu na fajny wykresik rozpływu ropy w Europie.Chyba raczej gazu ?
Naturalnie. Ale ze mnie gapa. ;)

nonaq
23-06-2009, 10:19
Witam
Noszę się z zamiarem kupna kolektorów słonecznych do firmy, będzie to około 20-25 sztuk, pod myjnię samochodową, projekt będzie dotowany.

Jakie firmy możecie polecić, liderzy rynku ? Cena nie gra, aż tak roli, dobrze, żeby był to również produkt innowacyjny. Ktoś mi pisał o firmie paradigma. Myślałem o kolektorach obrotowych, ale ze względu na to, że mało osób dysponuje wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, dałem sobie z nimi spokój.

greg29
26-06-2009, 09:03
Witajcie. ... czy ktos pracuje na zestawach ULRICHA? Mam prozniowe kolektory i zbiornik 300l. Moze ktos na nich pracuje? Czekam na PW. Dzieki. :wink:

@rek
06-07-2009, 12:39
Do napisania tej opinii skłonił mnie fakt, że w kiedy ja jej potrzebowałem to nigdzie nie mogłem znaleźć. Od 1,5 roku posiadam kolektory próżniowe heliosin akt48. Do zakupu tego zestawu skłonił mnie zbiornik nierdzewny (termica polskiej produkcji - na razie ok :D ). Podczas zakupu miałem duże obawy co do zakupu tego zestawu ale okazało się na dzień dzisiejszy oczywiści, że dla rodziny 2+2 jest on wystarczający. Zestaw zamontowany na dachu pod kątem45st. odchylony od południa w kierunku zachodnim o 45st. zbiornik 300l dwie wężownice. Może powielę wcześniejsze wypowiedzi ale: zysk pomiędzy październikiem a marcem praktycznie nieistotny, gdybym dysponował gazem z sieci nie zakładałbym solarów, przy piecu węglowym po prostu wygoda w lato, moim zdaniem rodzaj klektora (płaski czy próżniowy) nie ma większego znaczenia. Wybór producenta w moim przypadku w dużej mierze podyktowany był również ceną (Viessman zbiornik 300l nierdzewny cena około 10kpln :o ). Zestaw zamontowałem sam z kolegą , przy czym obaj zaliczyliśmy 1-szy montaż takiej instalacji. Zagłębiwszy się co nieco w odpowiednią lekturę daliśmy radę i chyba jest wszystko ok zważywszy na bezproblemowe działanie dotychczasowe instalacji. To nie są jakieś skomplikowane układy. Przy zachowaniu pewnych zasad nie ma większych problemów.
ps. jak ktoś już wcześniej napisał praktycznie 100% rur do solarów próżniowych pochodzi z Chin.

greg29
27-07-2009, 08:39
Witajcie mam cisnienie cieczy 2,2 nominalnie jak napisano w instrukcji powinno byc w przedziale 2.5-3.0 czy to jakis problem ze mam nizsze cisnienie?
Moj hydraulik chyba zrobil za niskie jak sie okazuje.....

AGA NR 1
01-08-2009, 05:31
Kuszą mnie te solary niesamowicie...
ale na dzień dzisiejszy mnie na nie nie stać.

Więc postanowiłam, że zrobię tak :
na razie zrobię tylko samo wyprowadzenie pod solary.
A resztę dokupię potem, powiedzmy za 2 - 3 lata.
Może dofinansowania wtedy będą większe ?
Na dzień dzisiejszy moja gmina daje tylko 1.500 zł...
:wink:

Muszę tylko teraz kupić specjalny ( duży zasobnik ) i zrobić wyprowadzenie pod kolektory.
Coby potem nie kuć w wykończonym i zamieszkanym domku.

Koszt nie będzie tak duży... a przynajmniej nie "zamykam sobie drogi".
:wink:

Solarxxxm
03-08-2009, 12:19
Kuszą mnie te solary niesamowicie...
ale na dzień dzisiejszy mnie na nie nie stać.

Więc postanowiłam, że zrobię tak :
na razie zrobię tylko samo wyprowadzenie pod solary.
A resztę dokupię potem, powiedzmy za 2 - 3 lata.
Może dofinansowania wtedy będą większe ?
Na dzień dzisiejszy moja gmina daje tylko 1.500 zł...
:wink:

Muszę tylko teraz kupić specjalny ( duży zasobnik ) i zrobić wyprowadzenie pod kolektory.
Coby potem nie kuć w wykończonym i zamieszkanym domku.

Koszt nie będzie tak duży... a przynajmniej nie "zamykam sobie drogi".
:wink:

Witam.
Ważne jest zdecydowanie się na jakąś ilość kolektorów i wielkość zasobnika przed założeniem rur.
Jeśli będzie zbyt mały przekrój rurek alba za duży to taka instalacja źle pracuje.

RAPczyn
03-08-2009, 13:43
Rura Cu12 spokojnie wystarcza do 4m^2 kolektora próżniowo rurowego CPC, w przypadku AquaSystemu nawet do 9m^2 pow.czynnej.

AGA NR 1
03-08-2009, 17:31
Dziękuję za rady.
Zwrócę na to uwagę mojemu instalatorowi c.o.
:D

Na dzień dzisijeszy zaproponował mi zasobnik 250 litrów.
Maksymalnie 300 litrów. Ale to już max.
Zasobnik wezmę prawdopodobnie z VAILLANTA.

Na razie będzie tylko dwóch domowników w domu.
:wink:

AGA NR 1
03-08-2009, 17:32
Acha...

i będą dwa kolektory !

RAPczyn
03-08-2009, 18:40
Acha...

i będą dwa kolektory !

Tzn. ile metrów kw. powierzchni czynnej??

Solarxxxm
03-08-2009, 21:07
Dziękuję za rady.
Zwrócę na to uwagę mojemu instalatorowi c.o.
:D

Na dzień dzisijeszy zaproponował mi zasobnik 250 litrów.
Maksymalnie 300 litrów. Ale to już max.
Zasobnik wezmę prawdopodobnie z VAILLANTA.

Na razie będzie tylko dwóch domowników w domu.
:wink:

Przy zastosowaniu kolektorów firmy „Watt” grubość rury określa zestaw do podłączenia grupy solarnej ze zbiornikiem. Jaką grubość rury ? Zależy od zestawu. Można zobaczyć na stronie : http://solarem.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=44

AGA NR 1
04-08-2009, 03:10
Acha...

i będą dwa kolektory !

Tzn. ile metrów kw. powierzchni czynnej??


RAPczyn,
kurczę, nie mam pojęcia... :oops:
Mój instalator tak ocenił.
Mam do niego pełne zaufanie - to bardzo dobra, regionalna firma instalacyjna.
Ale zapytam !
:wink:

Solarem,
dzięki za info i linka.
Widzę, że macie też POŚ...
No ciekawe jakie ceny macie... ?
:wink:

RAPczyn
04-08-2009, 08:22
Czemu pytam, dla 2...3 osób wystarczy od 3 do 4m^2 kolektora próżniowo rurowego CPC.

greg29
10-08-2009, 23:21
Ja jestem baaardzo zadowolony z Solarow....
GAz w ogole sie nie wlacza......slonko swieci i cala dobe woda w granicach 45-60'C.
Jak mi ktos powie, ze solary sa nieoplacalne to go smiechem zabije. :lol: :lol:
Pozdrawiam.....
Nie sluchajcie bzdur i inwestujcie w odnawialne zrodla energii.
Szkoda tylko, ze moja gmina ma to gdzies aby zrefundowac zakup tego rodzaju zrodel energii.
Tylko w mediach o tym krzycza ze daja pieniadze.....a tak serio to klamstwa medialne.
Klasycznie, jak to w naszym Kraju bywa.
Jednak mimo to warto!
Pozdrowka.

koniu12
18-08-2009, 21:46
@RAPczyn :

bede montowal solary prozniowe ca. 4m˛ + 300L zasobnik + wymiennik basenowy, razem bedzie ca. 100m (2x 50m) laczen, jakiej srednicy Cu uzyc do tego celu ? Instalator proponuej fi 22mm, nie jest to za gruba srednica ?

Pozdrawiam
Adam

RAPczyn
21-08-2009, 08:24
@RAPczyn :

bede montowal solary prozniowe ca. 4m˛ + 300L zasobnik + wymiennik basenowy, razem bedzie ca. 100m (2x 50m) laczen, jakiej srednicy Cu uzyc do tego celu ? Instalator proponuej fi 22mm, nie jest to za gruba srednica ?

Pozdrawiam
Adam

Pozwolę sobie przytoczyć informacje z maila Ulrich 3,9m^2 brutto (około 2,3m^2 czynnej) + 300l zbiornik + wymiennik na basen o pow. 10m^2.

Jak dobrać instalację do takich potrzeb zakładając, że z c.w.u. korzystają 4 osoby, a basen jest w budynku.
Ilość osób + 1 = m^2 kolektora +/- 25%
pow. baseny * 20% = m^2 kolektora +/- 25%
Mamy 5+2=7 m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego.
Zbiornik c.w.u. o pojemności 400l.
Średnica orurowania powinna wynikać z obliczeń. Ważne aby izolacja rur była kauczukowa oraz miała grubość minimum 25mm np. Armacell HT.

koniu12
21-08-2009, 09:02
Armacell HT 18/25 kosztuje ca. 55,- PLN / mb odpowiada przy 100m 5500,- PLN za sama otuline....chyba zrezygnuje

RAPczyn
21-08-2009, 09:08
Przy rurze fi 18 można użyć grubości 19mm.

koniu12
21-08-2009, 09:30
To juz lepiej, bo 16,- PLN / mb - nie ma alternatywy ? Zeby miedz byly tansza od pianki kauczukowej ?

RAPczyn
21-08-2009, 10:22
Można poszukać innego producenta ale musi być kauczukowa odporna na wysokie temperatury.

Remrex
24-08-2009, 20:59
Witam wszystkich Forumowiczow.

Mam w najblizszych planach zakup Solarow Urlich (jak w temacie) .... pytanie do majacych takowe jak i do znajacych sie na solarach .... czy warto je kupic.

Czy wogole warto montowac solary w okresie jesienno-zimowym ?

Solary maja ogrzac CWU tylko na 1 pietrze (70m2) / 2 osoby.

Bardzo dziekuje Wszystkim za odpowiedz/ podpowiedzi :).
Pzdr

bobiczek
25-08-2009, 01:29
Wczoraj wróciłem z Krety!
Wszyscy na dachach mają czarny zbiornik, solar.................
Temp wody w sieci - wrzątek.
Ale potem zaglądam do przewodnika.
Dni bezdeszczowe - czerwiec - 1 dzień , lipiec - 0 dni - sierpień 0 dni - wrzesień - 1 dzień - skutery, quady i cabrio - uzasadniony zakup w pełni.
Wszystkie nowinki, nowości, aktualne propozycje - rozpatrywać trzeba w zależności od czynników, położenia geograficznego, klimatu itc, itc...........
Kominka tradycyjnego - nie zauważyłem.
Wszędzie dba sie o klimatyzację.
Ważniejsza.
Dlatego nie zawsze spoglądajmy na nowości.
Tylko bierzmy realnie nasze uwarunkowania środowiskowo - klimatyczne.
Nie będzie rozczarowań.......

RAPczyn
25-08-2009, 08:21
Witam wszystkich Forumowiczow.

Mam w najblizszych planach zakup Solarow Urlich (jak w temacie) .... pytanie do majacych takowe jak i do znajacych sie na solarach .... czy warto je kupic.

Moim zdanie zdecydowanie NIE.


Czy wogole warto montowac solary w okresie jesienno-zimowym ?

Warto nawet w zimie.


Solary maja ogrzac CWU tylko na 1 pietrze (70m2) / 2 osoby.

Bardzo dziekuje Wszystkim za odpowiedz/ podpowiedzi :).
Pzdr

Dla 2 osób zalecana powierzchnia CZYNNA to ok. 3m^2 kolektora próżniowo-rurowego wysokiej jakości.

Pozdrawiam.

Remrex
25-08-2009, 19:13
Witam
Dzieki RAPczyn za odpowiedz i info w sprawie solarow (montazu etc :) .
Mozesz rozszerzyc swoje "zdecydowane NIE" dla solarow firmy Ulrich ... :/... mialem nadzieje ze niemiecki rury prozniowe beda OKI :///
Z gory bardzo dziex za odpowiedz !!!
Pzdr

Krzychos
25-08-2009, 20:51
Remex, ale Urlich to jest azjatycka firma nie niemiecka. Bardzo sprytnie wykorzystali nazwę która u wielu osób budzi takie same skojarzenia jak u Ciebie.

Krzychos
25-08-2009, 20:52
Oczywiście chodzi o Ulrich.

Remrex
25-08-2009, 21:10
Pomocy wiec jakie kolektory - niedrogie a w miare wydajne... czy moze PANTHERMA bedzie w miare dobry :(((...
Bardzo dziekuje za pomoc
PZDR
ps. interesuja mnie kolektory prozniowe heat pipe

RAPczyn
27-08-2009, 08:51
Remrex dobrze radzę (domyślam się, że dla niektórych staje się to już nudne :wink: ), zainwestuj w Paradigmę - AquaPakiet dla 2-3 osób to koszt katalogowo 3184 euro netto plus orurowanie (kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni czynnej 3,2m^2, brutto 3,52m^2, zbiornik 190l, woda zamiast glikolu w układzie solar).

Remrex
27-08-2009, 15:25
RAPczyn - moze jestem idiota ;) - ale zaryzykuje tanie rury prozniowe + caly zestaw ... ponoc i tak 99% z niich to produkcja z dalekiego wschodu ;).
A kupujac caly zestaw za 6000 (Brutto) minus 40% zwrotu dofinansowania + wlasny montaz ... wydaje mi sie ze za takie pieniadze nawet jak wszystko rozpadnie sie po miesiacu.... to nie bede bardzo zalowal ;)
Bede Was informowal o moim zadowoleniu lub braku niego ;).
Pzdr

Remrex
28-08-2009, 17:24
WItam
Mam pytanie do znajacych temat :) - jakie rury zastosowac pomiedzy kolektorami (prozniowymi) a zasobnikiem oraz zasobnikiem a instalacja CWU?
Pomiedzy kolektorami a zasobnikiem mam 6 x 12m / natomiast miedzy zasobnikiem a instakacja 15m x2 (wiec sporo) - czy mozna zastosowac PEX miedzy zasobnikiem a instalacj CWU ? - zasobnik bedzie umieszczony NA STRYCHU - czy rury otulone oraz w izolacji (welna mineralna na podlodze strychu) nie zamarzna przy zimowych mrozach?

Z gory BARDZO dziekuje za odpowiedzi !!! :)
Pozdrawiam

Remrex
28-08-2009, 17:26
oj w poprzednim poscie zle napisalem ma byc
6m x 2 - miedzy kolektorami a zasobnikiem - sorki.

RAPczyn
29-08-2009, 07:01
Między kolektorem a zbiornikiem zastosuje rurę miedzianą o średnicy 12mm w otulinie kauczukowej. J.w.
Zbiornik podłącz takimi samymi rurami z jakich jest zrobiona instalacja c.w.u.

Remrex
29-08-2009, 10:34
Witam
WIelkie Dzieki RAPczyn ! na Ciebie zawsze mozna liczyc w rzetelnej informacji itd itp/
Wiec miedzy kolektorami a zasobnikiem miedz / a od zasobnika do instalacji PP ... myslisz ze PP ocieplone otulina i przykryte 10cm welna na strychu nie zamarznie w zimie - jakie jest Twoje ( i innych ) zdanie.

Pzdr i dziekuje za odpowiedzi etc.

rafałek
30-08-2009, 10:28
Od 3 tygodni jestem zadowolo z inwestycji w solary.
Tempetura wody 50-70 stopni (zasobnik 300l), żyć nie umierać.
Dzis rano jednak nastąpił moment krytyczny. Wczoraj wieczorem po umyciu całej rodziny woda miała 52 stopnie. Dziś rano 30... :o . Co może byc tego przyczyną? Jak temu zapobie? Może macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Remrex
30-08-2009, 11:54
Moim zdaniem to proste = jezeli rodzina pobrala z zasobnika wiekszosc cieplej wody kolektory nie mialy kiedy uzupelnic temperatury w zasobniku (noc + ranek )... w tym mozna dopatrywac sie chlodniejszej wody....

Pzdr
ps. jakiej firmy i jakie posiadasz kolektory ?[/quote]

Remrex
30-08-2009, 21:34
Witam
Mam pytanie (co prawda nie dotyczy juz ono nas bezposrednio = prawie jesien za pasem) ale...
czy system 40rur + 300L zasobnik oraz reszta systemu (dodam ze instalacje mam na strychu= rury na dachu / pod nimi zasobnik z zestawem / pod nim przejscie na poziom mieszkalny i wciecie w CWU) "nie peknie" z powodu letnich temperatur.... wiadomo ze na dachu temp w upalne dni siega grubo ponad 100C - ewentualnie co robic (nie mam basenu i nie potrzebuje CO w lecie) z nadwyzka wody.....
Pzdr

rafałek
31-08-2009, 06:10
Moim zdaniem to proste = jezeli rodzina pobrala z zasobnika wiekszosc cieplej wody kolektory nie mialy kiedy uzupelnic temperatury w zasobniku (noc + ranek )... w tym mozna dopatrywac sie chlodniejszej wody....

Pzdr
ps. jakiej firmy i jakie posiadasz kolektory ?[/quote]


1. Bez sensu - przecież przez 3 tygodnie było dobrze, myjemy się tak samo. Wcześniej starczało 120l a teraz nagle po 3 tygodniach 300l to za mało. Te 120l to przed założeniem kolektorów.

2. Całość mam VIESSMANN'a, 2 kolektory płaskie VITOSOL 200F

RAPczyn
31-08-2009, 08:37
... myslisz ze PP ocieplone otulina i przykryte 10cm welna na strychu nie zamarznie w zimie - jakie jest Twoje ( i innych ) zdanie.

Pzdr i dziekuje za odpowiedzi etc.

Wyjdzie w praktyce, ale chyba nie powinno.


...
czy system 40rur + 300L zasobnik oraz reszta systemu (dodam ze instalacje mam na strychu= rury na dachu / pod nimi zasobnik z zestawem / pod nim przejscie na poziom mieszkalny i wciecie w CWU) "nie peknie" z powodu letnich temperatur.... wiadomo ze na dachu temp w upalne dni siega grubo ponad 100C - ewentualnie co robic (nie mam basenu i nie potrzebuje CO w lecie) z nadwyzka wody.....
Pzdr

Te 40 rur to ile ma metrów powierzchni czynnej (netto)? Zbiornik pewnie wytrzymuje maksymalnie 95stC, kolektory mają temperaturę stagnacji również określoną, problem może stanowić odporność glikol na wysokie temperatury w długim czasie. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje dłuższe niż 2 tygodnie można przykryć kolektor np. folią budowlaną.
Problem ten nie występuje w przypadku instalacji w technice Aqua.

rafałek obserwuj instalację jeszcze przez jakiś czas. Po zachodzie słońca gdy kolektory już nie pracują sprawdź czy nie występuje cyrkulacja grawitacyjna, która wychładza zbiornik przez kolektory.

rafałek
31-08-2009, 17:02
rafałek obserwuj instalację jeszcze przez jakiś czas. Po zachodzie słońca gdy kolektory już nie pracują sprawdź czy nie występuje cyrkulacja grawitacyjna, która wychładza zbiornik przez kolektory.

Też to podejrzewam. Jednak z papierów do zestawu pompowego wynika, że przy termometrach są jakieś zawory zwrotne... I cała koncepcja legła w gruzach.

Obserwuję dalej. Zastanawiam się czy na noc nie zamykać zaworu ręcznieprzy zbiorniku.

RAPczyn
01-09-2009, 07:30
rafałek obserwuj instalację jeszcze przez jakiś czas. Po zachodzie słońca gdy kolektory już nie pracują sprawdź czy nie występuje cyrkulacja grawitacyjna, która wychładza zbiornik przez kolektory.

Też to podejrzewam. Jednak z papierów do zestawu pompowego wynika, że przy termometrach są jakieś zawory zwrotne... I cała koncepcja legła w gruzach.

Obserwuję dalej. Zastanawiam się czy na noc nie zamykać zaworu ręcznieprzy zbiorniku.

Ręcznie nie zamyka, ma działać samo prawie bez obsługowo. Nie wiem jak automatyka Viessmanna ale nie które automatyki potrafią wyświetlać błędy na temat cyrkulacji grawitacyjnej oraz innych problemów jeśli są. Obserwuj temperaturę na powrocie, jeśli będzie wyższa niż na zasilaniu to można się spodziewać cyrkulacji grawitacyjnej - może szlak trafił zawory zwrotne. Aby zmniejszyć mikro cyrkulację powinno się zasyfonować przyłącza do zbiornika c.w.u. h>=30cm jeśli możliwe.

sakiw
09-09-2009, 11:51
witam
od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem instalacji solarów, ale dziś instalator zabił mi klina: "mam zasobnik 300l, co jak słońce nie świeci, taką ilość wody che podgrzewać gazem?" jak to jest w praktyce czy rzeczywiście gdy słońce nie grzeje duży zasobnik trzeba nagrzewać inaczej?

Remrex
09-09-2009, 18:23
Sakiw jest mozliwosc podlaczenia kolektorow & zasobnika do instalacji ze piec gazowy nie bedzie podgrzewal wody... choc moim zdaniem dla kilku osob oraz przy np 2 lazienkach i kuchniak zasobnik sie jak NAJ oplaca.... wiec nie wiem czemu tak Cie to wystraszylo....
Szczerze mowiac nie bede sie wymadrzal bo sa o wiele bardziej doswiadczenie instalatorzy na forum... chocby RAPCZYN ktory rewelacyjnie doradzil mi w kwestii instalacji itd itp.
Pzdr :)
[/quote]

RAPczyn
10-09-2009, 06:34
witam
od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem instalacji solarów, ale dziś instalator zabił mi klina: "mam zasobnik 300l, co jak słońce nie świeci, taką ilość wody che podgrzewać gazem?" jak to jest w praktyce czy rzeczywiście gdy słońce nie grzeje duży zasobnik trzeba nagrzewać inaczej?

W takim zbiorniku są dwie wężownice, dolną podłączamy do układu solar, górną do kotła. Kocioł przy takim podłączeniu ogrzewa tylko górną część zbiornika (ok. 40%).
W nowych systemach, gdzie zamiast glikolu w układzie solar mamy wodę kotłową, można zastosować mniejsze zbiorniki (od 120l), z jedną wężownicą.

sakiw
10-09-2009, 19:08
czyli jednym słowem problem zbytecznego grzania dużego zasobnika jest zbytnio rozdmuchany. a już myślałem że sprawa zamknięta a tu znowu trzeba pokombinować nad instalacją solarów:(

greg29
14-09-2009, 14:01
Ogrzewam sobie 300l solarami i cale lato..... praktycznie zapomnialem czym jest gaz :lol:
Teraz sie wlacza gaz zeby lekko dogrzac wode w 300l :lol:
Zreszta sam sobie ustawiam odpowiednie zakresy temp. Zreszta sterownik Solara jest glownym do sterowania gazem i solarem jak rowniez kominkiem :wink:
Ja jestem osobiscie za Solarami i nikt mi nie powie, ze to sie nie oplaca.... oczulem juz placac rachunek za gaz za 3 m-ce ktory wyniosl 200 PLN. Reszte dopowiedzcie sobie sami. 8)

koniu12
14-09-2009, 14:38
Witam,

niebawem bede montowal solary, ale czy inwestycja jest ekonomiczna to inna sprawa. 3 osoby, gaz zieminy i kociol kondensacyjny, zuzycie gazu na cwu to ca. 45mł / miesiac. Rozumiem, ze latem nie wlaczam gazu (moze sie tak uda), to oszczedzam ca. 80,- PLN / miesiac (stala oplaca ca. 50,- PLN pozostaje). Roczne oszczednosc na poziomie ca. 600,- PLN przy optymalnych warunkach nie wliczajac pradu i modernizacji. Amortyzacja od 10 do 25 lat zalezne od instalacji i dotacji.....

Pozdrawiam
Adam

kaka73
14-09-2009, 17:32
Mam pytanie odnośnie instalacji solarów Watt.

Kupiliśmy po okazyjnej cenie solary próżniowe cpc 300/2.
Mamy teraz je zamontować - instalator namawia nas, że 2 kolektory to za mało na 300 litrowy zbiornik. Sama nie wiem.
Solary zmniejszą nam częściowo chociaż zużycie prądu - dotychczas grzejemy wodę prądem. Zimą ogrzewamy dom głównie kominkiem - czasami przy bardzo niskich temo. dogrzewamy prądem (ale rzadko).
Proszę o radę. Koszt instalacji solarów to około 2000 zł, dodatkowychb rurek, oprzyrządowań, zabezpieczeń których nie ma w zestawie również 2000 zł. Czy to normalna cena?
Koszt dodatkowego kolektora próżniowego wraz ze wspornikami to około 3600 zł i nie wiem czy go zakładać, czy pozostać na zestawie fabrycznym dwóch.

RAPczyn
14-09-2009, 19:05
Mam pytanie odnośnie instalacji solarów Watt.

Kupiliśmy po okazyjnej cenie solary próżniowe cpc 300/2.
Mamy teraz je zamontować - instalator namawia nas, że 2 kolektory to za mało na 300 litrowy zbiornik. Sama nie wiem.
Solary zmniejszą nam częściowo chociaż zużycie prądu - dotychczas grzejemy wodę prądem. Zimą ogrzewamy dom głównie kominkiem - czasami przy bardzo niskich temo. dogrzewamy prądem (ale rzadko).
Proszę o radę. Koszt instalacji solarów to około 2000 zł, dodatkowychb rurek, oprzyrządowań, zabezpieczeń których nie ma w zestawie również 2000 zł. Czy to normalna cena?
Koszt dodatkowego kolektora próżniowego wraz ze wspornikami to około 3600 zł i nie wiem czy go zakładać, czy pozostać na zestawie fabrycznym dwóch.

Ile osób korzysta stale z c.w.u.

koniu12
14-09-2009, 19:10
Jakie znaczenie ma kat dachu wzgledem zysku ? Posiadam dach tylko 25 stopni (idealnie na poludnie). Zastanawiam sie na podniesieniem kolektorow by uzyskac 35-40 stopni. Czy taki zabieg jest oplacalny ?

Pozdrawiam
Adam

kaka73
15-09-2009, 07:35
Jest nas piecioro - 3 małych dzieci. :D Zastanawiam się na ile będzie efektywny latem system przy tych 2 solarach.
Mamy kat pochylenia 25 stopni - fachowiec zobaczył i stwierdził że ok.

RAPczyn
15-09-2009, 08:05
Jest nas piecioro - 3 małych dzieci. :D Zastanawiam się na ile będzie efektywny latem system przy tych 2 solarach.
Mamy kat pochylenia 25 stopni - fachowiec zobaczył i stwierdził że ok.

To odpowiem tak: jeśli chodzi o dobór kolektorów Paradigmy (WATT CPC jest kopią, z mniejszymi uzyskami) to dla 5 osobowe rodziny powinno być 6m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego (+/-25%).
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie kąta do 45st, przy 25st spadną uzyski w okresach przejściowych i zimie.

krzys_i_aga
15-09-2009, 08:44
Mimo beznadziejnego lata .... ciesze się ciepłą wodą z solarków , wystarczy ze za chmur pogrzeje troszke słoneczko a mam 65 stopni na solarze temp wody jakies 50 stopni :):) bosko korzystac z darów natury .....

Jak narazie jestem zadowolona

Kurna żeby mi tak natura jeszcze te solary zainstalowała za swoją kasę, to dopiero byłby dar !!!!! :) :lol:

greg29
16-09-2009, 05:39
Ludziska, wybierzcie dobra firme i nie dajcie sie naciagac!
Najwazniejsze: serwis gwarancyjny! Zwracajcie na to uwage, zeby potem nie bylo problemow i zebyscie unikneli wlasnych nerwow. Moj zapowietrzyl sie na starcie, co jest normalne. Teraz dziala bez zarzutu, glikol wpompowany pracuje w cisnieniu ok 3 bar.
Ja uzywam tego:

http://www.ekoszok.pl/ulrich/zestawmini.jpg

Dla czterech osób-Zestaw z zasobnikiem biwalentnym 300 litrów oraz 24 rurowym kolektorem słonecznym.
Cena promocyjna (netto) - 6 495,-

polaczone z kotlownia tego typu rurami:

http://www.e-spark.pl/images/sol1.jpg

Rura elastyczna ze stali nierdzewnej w otulinie termicznej UV do systemów solarnych.
średnica : DN 16
materiał : stal nierdzewna
otulina izolacyjna 13 x 22 wysokotemperaturowa z filtrem UV

seba_x
16-09-2009, 08:00
Ludziska, wybierzcie dobra firme i nie dajcie sie naciagac!
Najwazniejsze: serwis gwarancyjny! Zwracajcie na to uwage, zeby potem nie bylo problemow i zebyscie unikneli wlasnych nerwow. Moj zapowietrzyl sie na starcie, co jest normalne. Teraz dziala bez zarzutu, glikol wpompowany pracuje w cisnieniu ok 3 bar.
Ja uzywam tego:

http://www.ekoszok.pl/ulrich/zestawmini.jpg

Dla czterech osób-Zestaw z zasobnikiem biwalentnym 300 litrów oraz 24 rurowym kolektorem słonecznym.
Cena promocyjna (netto) - 6 495,-

polaczone z kotlownia tego typu rurami:

http://www.e-spark.pl/images/sol1.jpg

Rura elastyczna ze stali nierdzewnej w otulinie termicznej UV do systemów solarnych.
średnica : DN 16
materiał : stal nierdzewna
otulina izolacyjna 13 x 22 wysokotemperaturowa z filtrem UV

podeślij mi na P.W. namiary gdzie kupiłeś ten zestaw .

RAPczyn
16-09-2009, 08:21
Ludziska, wybierzcie dobra firme i nie dajcie sie naciagac!
Najwazniejsze: serwis gwarancyjny! Zwracajcie na to uwage, zeby potem nie bylo problemow i zebyscie unikneli wlasnych nerwow. Moj zapowietrzyl sie na starcie, co jest normalne. Teraz dziala bez zarzutu, glikol wpompowany pracuje w cisnieniu ok 3 bar.

Zapowietrzenie się na starcie nie jest normalne, oznacza jedynie, że instalacją nie została dokładnie odpowietrzona.


Dla czterech osób-Zestaw z zasobnikiem biwalentnym 300 litrów oraz 24 rurowym kolektorem słonecznym.
Jaką powierzchnię czynną ma ten kolektor? Dla 4 osobowej rodziny powinno to być od 4 do nawet 6m^2.

greg29
16-09-2009, 22:17
Zapowietrzenie się na starcie nie jest normalne, oznacza jedynie, że instalacją nie została dokładnie odpowietrzona.
Widzisz takie rzeczy przy uruchomieniu sa norma....a to, ze na dachu przy kolektorze nie ma automatycznego odpowietrzenia (bo przeceiz przy automacie glikol lalby sie zaraz po rozszerzeniu sie w wiekszej temperaturze) tylko manual :lol:
Wiec tak sie zdarzyc moze i zadna to tragedia..... odpuscic powietrze, dopompowac i gra.....
Nic strasznego.



Jaką powierzchnię czynną ma ten kolektor? Dla 4 osobowej rodziny powinno to być od 4 do nawet 6m^2.
Nie inetersuje mnie to za bardzo, wiem jedno: od kwietnia do chwili obecnej wlacza mi se od rana kolektor i grzeje wode do samego wieczora.....
osobiscie kapiemy sie w tej wodzie i jest ona zdatna do uzytku od razu. Tylko tyle nam potrzeba, bez mieszania z zimna woda.
Pozdrawam.
Nie patrze na opinie z cyklu "Wujek dobra rada" bo to bzdety, wiem jak mi sie woda podgrzewa i jestem ucieszony z tego.
:lol: :lol:
Wartosci nominalne mnie nie interesuja, wole praktyke.
P.S. Nie jestem dilerem tego sprzetu tylko jego usmiechnietym uzytkownikiem :lol:

P.S. Założenia: zestaw solarny dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w ok. 150 m2 domu całorocznym z 2 łazienkami, zużywającej przeciętnie ok. 50 l c.w.u. dziennie na 1 osobę.
Mamy 220 uzytkowej 2 lazienki i dwojke dzieci i zapewniam was, ze wody idzie bardzo duzo
:lol:

k i a
23-09-2009, 12:34
czy ktos moze podpowiedziec (poki co jestesmy zieloni) jaki jest koszt zalozenia solarow dla 4 osobowej rodziny, trzeba sie na nie zdecydowac najlepiej juz przy fundamentach czy mozna pozniej ?

RAPczyn
23-09-2009, 17:50
czy ktos moze podpowiedziec (poki co jestesmy zieloni) jaki jest koszt zalozenia solarow dla 4 osobowej rodziny, trzeba sie na nie zdecydowac najlepiej juz przy fundamentach czy mozna pozniej ?

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.
Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:
Im wcześniej tym lepiej.

k i a
23-09-2009, 18:33
Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.
Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:
Im wcześniej tym lepiej.

dziekuje za informacje :)
a jaki jest calkowity koszt takiej "przyjemnosci"
pozdrawiam

RAPczyn
24-09-2009, 07:33
Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.
Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:
Im wcześniej tym lepiej.

dziekuje za informacje :)
a jaki jest calkowity koszt takiej "przyjemnosci"
pozdrawiam

To zależy od paru rzeczy ale za montaż można się spodziewać od 1500 do 3500Pln - różnie bywa.

k i a
24-09-2009, 12:04
To zależy od paru rzeczy ale za montaż można się spodziewać od 1500 do 3500Pln - różnie bywa.

czyli jak rozumiem koszt calkowity to ok 1o tys., a jezeli chodzi o jakos to sa juz takie lepsze, srednie, gorsze :-? mozesz podpowiedziec gdzie najlepiej kupowac?
dziekuje z gory

RAPczyn
24-09-2009, 18:49
Moim zdaniem najlepszym producentem kolektorów jest Paradigma. Skontaktuj się z nimi a dostaniesz namiary na instalatora ze swojej okolicy.

KrzysztofLis2
24-09-2009, 20:34
To zależy od paru rzeczy ale za montaż można się spodziewać od 1500 do 3500Pln - różnie bywa.
czyli jak rozumiem koszt calkowity to ok 1o tys.,
Hola hola, RAPczyn pisał o samych kolektorach i koszcie montażu. Do tego trzeba doliczyć koszt zbiornika!

greg29
26-09-2009, 21:32
ale nie 10.000 PLN.... to przesada.. :lol: :lol:

kaka73
27-09-2009, 08:07
Dziękuję, jednak nadal nie mam jasności czy dokupić 3 kolektor. Montaż to około 2 tys zł plus trzeba dokupić inne rurki itp, których nie ma w zestawie to kolejne 2 tys zł. Plus oczywiście koszt zestawu - prózniowe to chyba zawsze koszt powyżej 10.000 zł.

pepe666
02-10-2009, 06:54
Cały czas zastanawiam się nad zasadnością instalacji systemu z solarami. Poradźcie jaki rozwiązanie byłoby najlepsze:
W domu 2 osoby, ogrzewanie gazem plus kominek z DGP.
Jaka powierzchnia solarów, do tego jaki duży zbiornik ??
Dom będzie parterowy (100 m2), nachylenie dachu tylko 20 stopni. Dach dwuspadowy wschód-zachód.
Zastanawiam się jaki byłby koszt instalacji, w moim mieście w chwili obecnej nie ma szans na dopłaty :(
NIe podchodzę do tematu " w jakim czasie mi się zwróci" tylko "będę miał niższe rachunki za gaz". Uważam że na etapie inwestycji rozsądny koszt jest do zaakceptowania.

RAPczyn
02-10-2009, 07:40
Cały czas zastanawiam się nad zasadnością instalacji systemu z solarami. Poradźcie jaki rozwiązanie byłoby najlepsze:
W domu 2 osoby, ogrzewanie gazem plus kominek z DGP.
Jaka powierzchnia solarów, do tego jaki duży zbiornik ??
Dom będzie parterowy (100 m2), nachylenie dachu tylko 20 stopni. Dach dwuspadowy wschód-zachód.
Zastanawiam się jaki byłby koszt instalacji, w moim mieście w chwili obecnej nie ma szans na dopłaty :(
NIe podchodzę do tematu " w jakim czasie mi się zwróci" tylko "będę miał niższe rachunki za gaz". Uważam że na etapie inwestycji rozsądny koszt jest do zaakceptowania.

AquaPakiet dla 2-3 osób z kolektorem próżniowo-rurowym CPC o pow.czynnej 3,2m^2 oraz zbiornikiem o poj. 190l to koszt ~3200euro netto. Kolektor o tej powierzchni można ewentualnie podłączyć do innego zbiornika o pojemności przynajmniej od 120l. Instalacja kolektorów znacznie wydłuży żywotność kotła gazowego.

mlodyu
17-10-2009, 12:04
witam wszystkich

Jestem nowy właśnie wpadłwe na pomysł budowy domku, mam już działkę pomysł itp .
Chcę zainstalować solary , mam więc kika pytań :
- będe mieć dach dwuspadowy od stron : zachód, wschód i czy to się nada na solary
- jakie ( ile trzeba zastosować zeby spokojnie starczyło ciepła na 4 osoby z czego 3 kobiety ....... czyli większe zużycie. Domek o powierzchni ok 150 m kw.
- czy na wyjściu z wymiennika ciepła ( zbiornika ) jest jakiś czujnik temperatury żeby do kranu trafiała woda o jednakowych parametrach czy trzeba stosować baterię z termoregulacją.
- planuję połączyć układ z kotłem na paliwo stałe , czy to dobry pomysł .
- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.
- co z nadmiarem ciepła np . latem kiedy słońce świeci fest mocno , czy są jakieś żaluzję, lub jakieś inne rozwiązanie pozwalające uniknąć przegrzania systemu .
Zależy mi na tym żeby to było bezobsługowe np. wyjezdżam na wakacje i nic nie musze robić .

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


pozdrawiam .

KrzysztofLis2
17-10-2009, 12:32
- będe mieć dach dwuspadowy od stron : zachód, wschód i czy to się nada na solary
Nie.

To znaczy nada się, ale:
* kolektorów będzie musiało być więcej,
* albo będziesz musiał je jakoś dziwacznie zamontować.


- planuję połączyć układ z kotłem na paliwo stałe , czy to dobry pomysł .
IMHO tak, o ile zasobnik będzie na tyle duży, żeby w razie czego zmagazynować tam ciepłą wodę na jakieś 3 dni.


- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.
Tak, jeśli działają zimą. Czyli w naszych warunkach nie bardzo.

kolektor1
17-10-2009, 20:20
Witam.
KrzysztofLis naisał.

mlodyu napisał:
- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.

Tak, jeśli działają zimą. Czyli w naszych warunkach nie bardzo.
A tak na marginesie mam do kolegi Krzysztofa pytanie czy posiada system solarny do dogrzewania?
Posiadam system do dogrzewania i pozwolę się nie zgodzić z kolegą.
Moje kolektory działają również zimą. Możemy polemizować czy jest sens zbudowania takiej instalacji i jak duża powinna być byśmy byli z niej zadowoleni, ale na pewno grzeją no może jednak trochę mniej ale zawsze.
pozdrawiam
Witold

mlodyu
18-10-2009, 19:23
Dziękuję za odpowiedzi , a co w temacie lata , jak będzie więcej kolektorów nie pojawi się problem przegrzania systemu podczas upalnych dni w lecie ?
Możecie polecić jakiś konkretny produkt , firmę jeżeli chodzi o solary , ewentualnie określić ilość ?

z góry dziękuję za odpowiedzi .

KrzysztofLis2
19-10-2009, 19:16
A tak na marginesie mam do kolegi Krzysztofa pytanie czy posiada system solarny do dogrzewania?
Kolega Krzysztof mieszka w bloku i swój kolektor dopiero buduje, co chyba jednak nie przeszkadza w zabieraniu głosu na forum. :)


Posiadam system do dogrzewania i pozwolę się nie zgodzić z kolegą.
Moje kolektory działają również zimą. Możemy polemizować czy jest sens zbudowania takiej instalacji i jak duża powinna być byśmy byli z niej zadowoleni, ale na pewno grzeją no może jednak trochę mniej ale zawsze.
Ile masz tego ciepła dodatkowo w ciągu całej zimy?

Pytam całkiem poważnie i nie jest to pytanie podchwytliwe. :)

kolektor1
19-10-2009, 20:50
KrzysztofLis2 napisał:

Kolega Krzysztof mieszka w bloku i swój kolektor dopiero buduje, co chyba jednak nie przeszkadza w zabieraniu głosu na forum.
A przepraszam bardzo, nawet przez myśl mi nie przeszło aby coś takiego stwierdzić.

Ile masz tego ciepła dodatkowo w ciągu całej zimy?
Instalacja jeszcze nie jest opomiarowana, dotychczas chodziła na wodzie, dzisiaj ją zatrzymałem i spuściłem wodę. Muszę dołożyć wymiennik i napełnić glikolem.
W poprzednim sezonie grzewczym, od drugiej dekady lutego jak było słoneczko to całe ciepło wpuszczałem w podłogę i w chałupie było całkiem ciepło ( 9 kolektorów płaskich na 100m2 podłogi ).
Obecnie: raz na trzy dni grzeję 600l wody użytkowej a w pozostałe dni w podłogę, jeżeli słońce jest co trzeci dzień to grzeję tylko wodę.
W lecie raz na cztery dni grzałem wodę w pozostałe ciepło w wymiennik gruntowy pod budynek.
W rzeczywistości to priorytetem jest ciepła woda i póki nie osiągnie 50 stopni latem i 70 stopni zimą zawór nie przerzuci ciepła w grunt lub podłogę.
Zdaje sobie sprawę, że bez licznika to nic konkretnego ale tak to działa.


pozdrawiam
Witold

KrzysztofLis2
19-10-2009, 21:47
Obecnie: raz na trzy dni grzeję 600l wody użytkowej a w pozostałe dni w podłogę, jeżeli słońce jest co trzeci dzień to grzeję tylko wodę.
(...)
Zdaje sobie sprawę, że bez licznika to nic konkretnego ale tak to działa.
To i tak całkiem niezła informacja -- wychodziłoby na to, że w tej chwili produkujesz 2x więcej ciepła na CO, niż na CWU. Znając jeszcze Twoje zużycie CWU można byłoby to całkiem dokładnie oszacować...

Chciałem tylko tak nieśmiało zauważyć, że te 9 kolektorów, które masz, to naprawdę spory kawał instalacji, niespotykany w typowym domu jednorodzinnym...

RAPczyn
20-10-2009, 11:52
Wczoraj z 3,5m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC, do godziny 15 uzysk wynosił ~7kWh, maksymalna zarejestrowana temperatura wynosiła 96,4stC.

Pozdrawiam.

Dzięki :wink:

KrzysztofLis2
20-10-2009, 13:57
Wczoraj z 3,5m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC, do godziny 15 uzysk wynosił ~7kW, maksymalna zarejestrowana temperatura wynosiła 96,4stC.
Naturalnie miałeś na myśli 7 kWh?

kolektor1
20-10-2009, 16:16
Witam.
KrzysztofLis2 napisał:

Znając jeszczeTwoje zużycie CWU można byłoby to całkiem dokładnie oszacować...
Rodzina 5 osobowa zużycie myślę, że nieco ponad standart ( ok. 60l/osobę )
pozdrawiam
Witold

Remrex
24-10-2009, 18:31
Witam
Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
Piotrek

HenoK
24-10-2009, 18:43
Witam
Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
PiotrekTaką moc może zapewnić ok. 7-8m2 kolektorów, które latem wyprodukują nawet ponad 60kWh energii. Wystarczy to do pogrzania ponad 1000litrów wody. Takim mniej więcej zaosbnikiem ciepłej wody musiałbyś dysponować. Dla 4 osobowej rodziny z pewnością wystarczy, no, chyba, że ... coś pokręciłeś, np. kW z kWh ;).

Remrex
24-10-2009, 20:22
Witam
Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
PiotrekTaką moc może zapewnić ok. 7-8m2 kolektorów, które latem wyprodukują nawet ponad 60kWh energii. Wystarczy to do pogrzania ponad 1000litrów wody. Takim mniej więcej zaosbnikiem ciepłej wody musiałbyś dysponować. Dla 4 osobowej rodziny z pewnością wystarczy, no, chyba, że ... coś pokręciłeś, np. kW z kWh ;).

Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
Jak myslisz (-icie)?

Pozdrawiam
Piotr

HenoK
24-10-2009, 20:47
Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
Jak myslisz (-icie)?Napisz jakie to kolektory i jaka jest ich wielkość to ocenimy czy dane podawane przez producenta są realne.

Remrex
24-10-2009, 20:53
Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
Jak myslisz (-icie)?Napisz jakie to kolektory i jaka jest ich wielkość to ocenimy czy dane podawane przez producenta są realne.


Super - ponizej link do strony (aukcja) i zestaw z owymi 5,35KW....
Prosze o obiektywna oceny zestawu w odniesieniu do ceny.

http://www.allegro.pl/item729384921_kolektory_sloneczne_40_rur_300lit_p_ r_o_m_o_c_j_a.html

Wielkie dzieki z gory za odp !!! :)
Pzdr
Piotr

HenoK
24-10-2009, 21:29
Super - ponizej link do strony (aukcja) i zestaw z owymi 5,35KW....
Prosze o obiektywna oceny zestawu w odniesieniu do ceny.

http://www.allegro.pl/item729384921_kolektory_sloneczne_40_rur_300lit_p_ r_o_m_o_c_j_a.html
Te kolektory mają prawie 6m2 powierzchni. Deklarowana moc 5,35kW to moc maksymalna osiągana latem przy pełnym nasłonecznieniu. Tym niemniej latem mogą one dostarczyć nawet 40kWh energii dziennie. Taka ilość energii wystarcza do podgrzania znacznie więcej niż 300l ciepłej wody. Dla 4 osób z pewnością wystarczy. Konieczne byłoby zabezpieczenie odbioru nadmiaru ciepła latem. W okresach przejściowych kolektory mogą wspomagać instalację c.o.

RAPczyn
26-10-2009, 11:09
"łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.

Remrex
26-10-2009, 16:44
"łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.

Witam RAPczyn... nie wiem czy to netto czy brutto... a czy moglbys napisac / podac jakies liczby odnosnie owych parametrow w odniesieniu do powierzchni netto/brutto.

Z gorydzie dziekuje !
Pzdr
Piotrek

ps. jak myslicie czy polaczenie 2 pieter (na 1 piecyk gaz, na 2 piec dwufunk.) (4 osoby) z zasobnikiem ale tak zeby piecyk/piec nie podgrzewal zasobnika biwalentnego + dolozenie ukladu cyrkulacji cieplej wody (dodatkowa pompka) tak aby nie czekac godzinami na przyplyw cieplej wody z zasobnika zda egzamin - jakie jest Wasze zdanie?

I jeszcze tak sie zastanawiam - czy przy zalozeniu ze pomysl opisany powyzej bedzie oki - czy jest sens kupna zasobnika BIwalentnego ... czy nie wystarczy zwykly jednowezywniocowy zas ??? - HELP

kolektor1
28-10-2009, 23:49
Witam.
RAPczyn napisał:

"łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną.
Otóż: obliczmy powierzchnie czynną jednego kolektora 20 rur.
Jedna rura o długości 1.8m i fi zewnętrzne 0.058m ma powierzchnie czynną
0.09m2 ( podobne obliczenia z RAPERSWILL ) X20 rur co daje nam 1,8m2 pow. czynnej, plus lustro od spodu na około 2/3 powierzchni, gdzie przerwa między rurami wynosi ok 0.02m a więc pow. czynna lustra wynosi ok. 0.4m2
co w konsekwencji daje całkowitą pow. czynną kolektora ok. 2.2m2 razy dwa kolektory da nam 4,4m2 pow czynnej.
A cóż to jest podana pow 5,98m2?
Nie trzeba być filozofem, szczególnie mając styczność z próżniówkami aby obliczyć każdą powierzchnie całkowitą właściwie każdego kolektora.
Do obliczeń przyjąłem gabaryty własnego kolektora: 1.94m wysokość i 0.93m szerokość 12 rur co daje 1.8m2 powierzchni całkowitej X 3.3 ( o tyle jest większy, szerszy kolektor 40 rur ) co daje 5,94m2powierzchni całkowitej. Przy sprawności ok.65% ( jest to hit-pipe chińszczyzna ) obliczymy noc takiego zestawu.
Jak obliczyć powierzchnie podałem w opracowaniu:
http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
pozdrawiam.
Witold

Remrex
29-10-2009, 13:59
RAPczyn napisał:

"łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.

"No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną (...)"
Kolektor1

No to ja juz nie rozumiem ... nie chce podejrzewac RAPczyna o nieobiektywne spojrzenie na kolektory :/,,,, choc czasami swoimi wypowiedziami do tego sklania.... :(.

Do miesiaca czasu bede mial owe kolektory zamontowane na dachu i bede dzielil sie swoimi wynikami ich pracy itd itp.

Pozdrawiam
Piotr

Remrex
29-10-2009, 14:51
Witam.
RAPczyn napisał:

"łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną.
Otóż: obliczmy powierzchnie czynną jednego kolektora 20 rur.
Jedna rura o długości 1.8m i fi zewnętrzne 0.058m ma powierzchnie czynną
0.09m2 ( podobne obliczenia z RAPERSWILL ) X20 rur co daje nam 1,8m2 pow. czynnej, plus lustro od spodu na około 2/3 powierzchni, gdzie przerwa między rurami wynosi ok 0.02m a więc pow. czynna lustra wynosi ok. 0.4m2
co w konsekwencji daje całkowitą pow. czynną kolektora ok. 2.2m2 razy dwa kolektory da nam 4,4m2 pow czynnej.
A cóż to jest podana pow 5,98m2?
Nie trzeba być filozofem, szczególnie mając styczność z próżniówkami aby obliczyć każdą powierzchnie całkowitą właściwie każdego kolektora.
Do obliczeń przyjąłem gabaryty własnego kolektora: 1.94m wysokość i 0.93m szerokość 12 rur co daje 1.8m2 powierzchni całkowitej X 3.3 ( o tyle jest większy, szerszy kolektor 40 rur ) co daje 5,94m2powierzchni całkowitej. Przy sprawności ok.65% ( jest to hit-pipe chińszczyzna ) obliczymy noc takiego zestawu.
Jak obliczyć powierzchnie podałem w opracowaniu:
http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
pozdrawiam.
Witold

Witold pytanie do CIebie... jak myslisz czy ow zestaw podany wyzej przeze mnie spelni swoje zadanie w 4 osobowej rodzinie?

Pozdrawiam
Piotrek

kolektor1
29-10-2009, 15:48
Witam.
Remrex napisał:

Witold pytanie do CIebie... jak myslisz czy ow zestaw podany wyzej przeze mnie spelni swoje zadanie w 4 osobowej rodzinie?
Dotychczas omawiamy same kolektory, ale to nie wszystko.
Zależy również ile będzie ciepłej wody zużywać Twoja rodzina, ale załóżmy, że statystycznie to pewnie wystarczy.
Pozostaje jeszcze kwestia wykonania samej instalacji. Na rurki miedziane łączące kolektory ze zbiornikiem nałóż otulinę o grubości ścianki nie mniej niż 35mmn a i zbiornik powinien mieć również otulinę cieplną ok. 10 cm.
Jeżeli te warunki zostaną spełnione to powinno być dobrze.
pozdrawiam
Witold

Remrex
29-10-2009, 16:30
Dzieki Witold...
... mysle ze zuzycie wody przez rodzine jest statystyczne ;).
Instalacje chcemy zrobic na zasadzie cyrkulacji CWU (pompka etc) i polaczyc biwalenty zasobnik szeregowo poniewaz nie chce aby w okresach bezczynnosci solarow zostawal podgrzewany przez piec 2 funkcyjny (to rowniez wynik tego iz domek jednorodzinny jest "podzielony" i na kazdym pietrze jest piec 2 funkcyjny... a oba te pietra chce zasilic CWU z kolektorow.

Dzieki za rade - bede pamietal o dobrym zaizolowaniu rur (beda puszczone kanalem wentylacyjnym do kotlowni).

Mam nadzieje ze zestaw sprawdzi sie w "praniu"

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczow.
Piotr

RAPczyn
29-10-2009, 18:55
Witam.
Ja nie obliczam powierzchni, to nie moje zadanie. Takie dane sprawdzam w dokumentacji.
Czy jestem obiektywny? Oczywiście, że nie - jak każdy mam swoich faworytów.
Czy taki zestaw da radę pokryć sensownie zapotrzebowanie energii na przygotowanie c.w.u. dla 4 osobowej rodziny? Pewnie tak, jednak szaleństw bym się nie spodziewał.

kolektor1
30-10-2009, 09:06
Witam.
RAPczyn napisał:

Ja nie obliczam powierzchni, to nie moje zadanie. Takie dane sprawdzam w dokumentacji.
Oczywiście, że kupując lodówkę nie jesteśmy w stanie sprawdzić jej mocy chłodniczej, ale "chłodnik" który zna się na lodówkach jest w stanie to sprawdzić.
Przecież na tym forum zajmujemy się kolektorami i jednak mamy ( Ty i ja ) w temacie jakieś pojęcie poparte doświadczeniem i to nie małym.
To, że w dokumentacji wypisywane są różne bzdury, niepełne dane, przemilczenia to nie znaczy, że my nie jesteśmy w stanie ocenić kolektora.
Przecież jednym z podstawowych kryterium doboru instalacji jest pow. czynna i czasami warto to sprawdzić samemu żeby dobrze dobrać wielkość kolektorów, szczególnie jeżeli doradzamy innym.


Czy taki zestaw da radę pokryć sensownie zapotrzebowanie energii na przygotowanie c.w.u. dla 4 osobowej rodziny? Pewnie tak, jednak szaleństw bym się nie spodziewał.
Trudno się spodziewać szaleństw po tych kolektorach szczególnie jeżeli instalator połączy je szeregowo.
pozdrawiam
Witold

Remrex
30-10-2009, 20:40
... Witold masz na mysli polaczenie szeregowe kolektorow czy wezownic w zasobniku .... (?) ... zmartwiles mnie troche tym stwierdzeniem ze bedzie to marny zestaw :(((... co radzisz lepszego ?
Z gory dziex za info !!!
Piotr

kolektor1
30-10-2009, 21:11
Witam.
Piotrze podałem wcześniej link : http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
jak masz już kolektory to przeczytaj, jak nie to też przeczytaj
Później powiem Ci jak to poprawić i nie martw się.
pozdrawiam
Witold.

lukass22
08-11-2009, 21:46
Witam wszystkich.
Jestem tu nowy. Mam zamiar zamontowac u mnie w domu solary.
Martwi mnie jedno, a mianowicie to że w moim przypadku odległośc między panelami na dachu a zasobnikiem będzie wynosic około 20- 25 m (to chyba daleko?).
Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawnośc całego układu ?

kolektor1
08-11-2009, 22:00
Witam.
lukass22 napisał:

lMartwi mnie jedno, a mianowicie to że w moim przypadku odległośc między panelami na dachu a zasobnikiem będzie wynosic około 20- 25 m (to chyba daleko?).
Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawnośc całego układu ?
Zdarzają się większe odległości, ale jeżeli zstosujesz otulinę o grubości np. 25-30mm to wiele nie stracisz na przesyle.
pozdrawiam
Witold

martinez44
14-12-2009, 14:29
Solary się nie opłacają !!!! Koszt inwestycji jest większy niż grzanie wody grzałką elektryczną przez 7-10 lat. TO NIE MA SENSU ... ŻADNEGO. Gadżet dla gadżetowiczów.

Jak ktoś mnie przekona że się opłaca to zamontuję sobie solary. Zakładam że musi wyjść na plus w ciągu 5-7 lat. Liczą się tylko poważne wyliczenia a nie naciągane bzdury.

KrzysztofLis2
14-12-2009, 14:32
A po co mamy Cię przekonywać? Tu na forum są nie tylko przedstawiciele handlowi firm sprzedających kolektory i układy z kolektorami. :P

Chcesz, to sobie policz. :) Tu jest fajny program:
http://www.kolektorek.pl/
liczy i od razu dopasowuje wszystkie elementy instalacji.

Łukasz789
14-12-2009, 15:14
Mam na razie dwa pytania:
1.czy można dokupić jeśli np. rodzina sie powiększyć ilość solarów ??? ( np. powiększa się rodzina potrzeba więcej gorącej wody)
2.Jak jest z tym basenem sprawa bardzo ale to bardzo mi się spodobała ale jest jedno ale. Oszczędność wody bo przecież nie będę wyrzucał powiedzmy 300l wody codziennie bo mi się ochłodziła a żeby zrobić obieg wody to sobie jakoś nie potrafię wyobrazić.

jedna rzecz mnie w solarach nie przekonuje powiem szczerze. Nie wiem może są tacy ludzie , ale jak ja wracam z pracy to marze o jednym.... o zimnym prysznicu lub kąpieli .Jakoś nie mam ochoty na kapanie się w odzie o temperaturze 35 stopni prawdę mówiąc chyba bym zwariował jeszcze po takiej kąpieli. Bardziej interesuje mnie zima i wykorzystanie ich w tym okresie. Jeśli te sollary w zimie i przy temperaturze powiedzmy poniżej -5 stopni ogrzeje mi wodę do powiedzmy do temperatury 50 stopnii bez użycia gazu ,to biorę to bez wahania.

kolektor1
14-12-2009, 16:36
Witam.
martinez44 napisał:

Jak ktoś mnie przekona że się opłaca to zamontuję sobie solary.
Najlepszą rzeczą jest pogadanie z kimś kto posiada kolektory, poza tym słowo " opłaca " ma wiele wątków od korzyści wymiernych czy finansowych po dbałość o swoje najbliższe otoczenie. Jest też co raz większa grupa użytkowników, która zabezpiecza się na " starość" przed kosztami eksploatacji swoich domów.

Łukasz789 napisał:

1.czy można dokupić jeśli np. rodzina sie powiększyć ilość solarów ??? ( np. powiększa się rodzina potrzeba więcej gorącej wody)
Aby można było powiększyć instalacje trzeba to przewidzieć i od razu wstawić jeżeli to konieczne grubsze rury a i rozmieszczenie na dachu kolektorów powinno takie aby można bez problemu dołożyć.

2.Jak jest z tym basenem sprawa bardzo ale to bardzo mi się spodobała ale jest jedno ale. Oszczędność wody bo przecież nie będę wyrzucał powiedzmy 300l wody codziennie bo mi się ochłodziła a żeby zrobić obieg wody to sobie jakoś nie potrafię wyobrazić.
Baseny robi się w układzie zamkniętym, ciepło z kolektorów po przez wymiennik trafia do basenu. Link do hybrydy: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=instalacje
pozdrawiam
Witold

michalwdowski
25-12-2009, 19:07
witam wszystkich.

przymierzam się do zakupu trzech kolektorów płaskich. jakie połączenie trzech kolektorów będzie bardziej odpowiednie szeregowe czy równoległe? układ będzie podłączony do bufora 800l.

pozdrawiam Michał

kolektor1
26-12-2009, 12:12
Witam.
michalwdowski napisał:

jakie połączenie trzech kolektorów będzie bardziej odpowiednie szeregowe czy równoległe? układ będzie podłączony do bufora 800l.
Połączysz je równolegle, ten bufor jest trochę za wielki do tej ilości kolektorów. Po co Tobie tak duża ilość letniej wody, nie lepiej mniej o większej temperaturze?
pozdrawiam.
Witold

szczukot
27-12-2009, 14:54
no to się wyjaśniło :cry:
Calość wyniesie ok 10 000zł ( 2 solary , węzownica, przewody ,stojaki , zbiornik itp.)
My zuzywamy dziennie ok 100 l ciepłej wody- więc ta inwestycja chyba nam sie nie oplaci ( zwrot kosztów za 15 lat ,ale wtedy trzeba zainwestować znowu w nowe urządzenia).Chyba nie będzie na razie u nas solarów -może w przyszlości .... :cry:
szkoda....już widziałam zaoszczędzony worek pieniędzy.....
a może są gdzieś tańsze solary? u nas był z firmy Velux.....

Wyciagne jeden z pierwszych postow na wierzch, ale po co uzywac bufora na 300 l jak uzywa sie 100 l wody dziennie ??

Fantom

szczukot
27-12-2009, 14:56
Solary się nie opłacają !!!! Koszt inwestycji jest większy niż grzanie wody grzałką elektryczną przez 7-10 lat. TO NIE MA SENSU ... ŻADNEGO. Gadżet dla gadżetowiczów.

Jak ktoś mnie przekona że się opłaca to zamontuję sobie solary. Zakładam że musi wyjść na plus w ciągu 5-7 lat. Liczą się tylko poważne wyliczenia a nie naciągane bzdury.

Wliczales w to zwrot czesci srodkow z gminy ?

No i kto wie po ile bedzie prad za 10 lat - a slonce bedzie kosztowac ciagle tyle samo :)

Fantom

zbiegulec
31-12-2009, 15:12
Solary się nie opłacają !!!! Koszt inwestycji jest większy niż grzanie wody grzałką elektryczną przez 7-10 lat. TO NIE MA SENSU ... ŻADNEGO. Gadżet dla gadżetowiczów.

Jak ktoś mnie przekona że się opłaca to zamontuję sobie solary. Zakładam że musi wyjść na plus w ciągu 5-7 lat. Liczą się tylko poważne wyliczenia a nie naciągane bzdury.

Wliczales w to zwrot czesci srodkow z gminy ?

No i kto wie po ile bedzie prad za 10 lat - a slonce bedzie kosztowac ciagle tyle samo :)

Fantom
Chyba, że przyciśnięta przez np emerytów Ojczyzna nałoży na słoneczko jaki podatek albo inną akcyzę:) i będzie z satelitów wypatrywać nielegalnych solarów.

azsym
24-01-2010, 10:37
Witam wszystkich.
Mam zamiar zainstalować u mnie w domu instalacje solarną.
Martwi mnie jedno, a mianowicie to że w moim przypadku konstrukcja dachu od strony południowej nie pozwala mi na zainstalowanie kolektorów solarnych w jednej płaszczyźnie tzn. mam za mało miejsca na zamontowanie np. 3 kolektorów obok siebie. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w trzech różnych miejscach co ilustruje rysunek poniżej. Co o tym sądzicie? Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawność całego układu?


http://img94.imageshack.us/img94/3897/beztytuuqa.jpg

RAPczyn
24-01-2010, 10:43
Witam wszystkich.
Mam zamiar zainstalować u mnie w domu instalacje solarną.
Martwi mnie jedno, a mianowicie to że w moim przypadku konstrukcja dachu od strony południowej nie pozwala mi na zainstalowanie kolektorów solarnych w jednej płaszczyźnie tzn. mam za mało miejsca na zamontowanie np. 3 kolektorów obok siebie. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w trzech różnych miejscach co ilustruje rysunek poniżej. Co o tym sądzicie? Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawność całego układu?

Pytanie czy potrzebujesz 3 kolektorów. Ile osób będzie korzystać stale z c.w.u.?

kolektor1
24-01-2010, 13:30
Witam.
azsym napisał:

Co o tym sądzicie? Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawność całego układu?
Z tego rozkładu widać, że jeżeli instalacji nie wciągniesz pod dach i tam kolektory połączysz z sobą a zrobisz to na zewnątrz to jeżeli nie zastosujesz opowienio grubych otulin to w okresach przejściowych stracisz trochę na przesyle. A czy nie było by lepiej zamontować kolektory na balustradzie balkonu, będą wtedy w kupie.
pozdrawiam.
Witold

azsym
25-01-2010, 09:15
Jak na razie z cwu. będą korzystać 3 osoby. Będzie to najprawdopodobniej zestaw solarny HEWALEX 2TLP-KOMPAKT300H. Na rysunku umieściłem trzy kolektory ponieważ chciałem wam pokazać jakie są możliwości umieszczenia ich na powierzchni dachu. Czy to będą dwa lub trzy kolektory i tak będą musiały być osobno.
O balustradzie balkonu jeszcze nie myślałem. Może to będzie dobry pomysł na rozwiązanie tego problemu. Trochę to przysłoni promienie słoneczne padające przez drzwi balkonowe do salonu. Ale czego się nie robi dla darmowej ciepłej wody. :D

kolektor1
25-01-2010, 10:33
Witam.
azsym napisał:

Może to będzie dobry pomysł na rozwiązanie tego problemu. Trochę to przysłoni promienie słoneczne padające przez drzwi balkonowe do salonu.
Słońce tak nisko nie świeci, więc promieniowania bezpośredniego nie zasłonią może co najwyżej przesłońić trochę światła rozproszonego.
A takt to może wyglądać w praktyce:
http://obrazki.elektroda.net/65_1264415396_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.net/65_1264415396.jpg)
pozdrawiam.
Witold

azsym
26-01-2010, 09:48
Witam
Myślę że to rozwiązanie z zamontowaniem kolektorów na balkonie będzie najlepszym wyjściem. W sam raz zmieszczą mi się tam dwa kolektory poziomo.

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam Marcin

Iwa_P
30-01-2010, 21:57
azsym szczerze mowiac to mnie takie rozmieszczenie solarow nie podobaloby sie. Wolalabym zbudowac odzielny stelaz naziemny niz tak, co by nie mowic, szpecic dom.

mlodyu
12-04-2010, 21:33
witam

Przymierzam się do takiego zestawu dla 4 osobowej rodziny , czy ktoś miał z tym do czynienia , prosze o opinię

http://www.sklepsolar.pl/pl/sklep/produkt/professional-300-gallo-ev.html

z góry dziękuję i pozdrawiam

martas_sa
24-04-2010, 15:03
mam pytanie ile kosztuje wykonanie projektu na kolektory sloneczne ???

Czy ktos moze korzystal z dotacji na kolektory sloneczne ???

RAPczyn
26-04-2010, 07:59
mam pytanie ile kosztuje wykonanie projektu na kolektory sloneczne ???

Czy ktos moze korzystal z dotacji na kolektory sloneczne ???

W przypadku dużych systemów solar pow. 30m^2 (SGA) planowanie szczegółowe może pociągnąć za sobą koszty w wysokości 5,8% kwoty ze wstępnego planowania. Koszt ten jest zwracany przy realizacji systemu solar.
W przypadku małych instalacji, poza policzeniem naczynia wzbiorczego to resztę dobieramy z "podręczników planowania" przygotowanych przez producenta.

szczukot
17-06-2010, 11:07
Zaczyna sie cos pojawiac :
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/czesciowe-splaty-kapitalu-kredytow/

Jestem ciekaw jak to bedzie.

Fantom

Puławiak
17-06-2010, 11:47
Dostajesz zwrot około 30%

panfotograf
13-08-2010, 12:28
Z solarami jest jak z elektrowniami wiatrowymi. Gdyby nie dopłaty (i nacisk Uni ) budowa i utrzymanie"wiatraków" kosztowało by więcej niż prąd z nich płynący.
Czasami rzeczy "za darmo" wychodzą całkiem drogo.
Ja budując dom zrezygnowałem z solarów. Teraz jak sobie pomyślę że musiałbym jeszcze dodatkowo męczyć się z kolejnymi instalacjami to bardzo się cieszę (że ich nie mam)... i do tego te kilkanaście tys. w kieszeni! same plusy!:rolleyes:

Piotr_M
14-08-2010, 08:15
Witam,
które rozwiązanie jest lepsze - jeden zbiornik 300l czy 2 zbiorniki połaczone z sobą - chodzi o ogrzewanie gazem (kondensat) i solary.

rwxw
22-08-2010, 15:42
Moim zdaniem 2 zbiorniki połączone ze sobą będą lepsze. Gazem dogrzewasz mniejszy, np. 150l, a solarami większy np. 300. Gdy woda w większym będzie cieplejsza niż w mniejszym, możesz ją przepompować wyrównując temperatury. Zysk z tego jest taki, że masz mniejsze straty ciepła na mniejszym zasobniku grzanym gazem i 2 zwykłe mogą być tańsze niż jeden dwuwężownicowy. Niektóre sterowniki pozwalają na sterowanie instalacji w wielu wariantach, a nie tylko w tym najprostszym z dwuwężownicowym zasobnikiem (np. sksc2). Łatwo też samemu takie sterowanie zrobić korzystając z 2 standardowych sterowników.

koniu12
22-08-2010, 16:12
Witam,

jakie cisnienie powinno byc w obwodzie solarnym ? Dobijam do 2 atmosfer i po niedlugim czasie spada do 1 atmosfery.
Wydaje mi sie, ze zbiornik przeponowy wybiera cisnienie. Ale czy 1 atmosfera to nie za malo ? System dziala wedlug mnie poprawnie.

Pozdrawiam
Adam

rwxw
23-08-2010, 20:53
Zobacz w instrukcji montażu co zaleca producent Twoich solarów.Z tego co zwykle piszą to ciśnienie robocze na solarach (nie na manometrze w piwnicy) powinno być koło 2-2.5 bara + 0.1 bara na 1metr różnicy poziomów między solarami a manometrem, który zazwyczaj jest na dole. Przy różnicy poziomów 10m daje to 3 bary w czasie pracy na manometrze w piwnicy. Zbiornik przeponowy w takim przypadku powinien być nadmuchany do 3 barów. Gdy instalacja jest zimna, to ciśnienie oczywiście może spaść, ale tak, by układ nie zasysał powietrza z zewnątrz (np. przez nie zakręcony odpowietrznik który tak czy inaczej powinien być zakręcony), czyli nie mniej niż do 0.5 bara na solarach, czyli np. 1.5 bara w piwnicy położonej 10m niżej. Sprawdź samochodowym ciśnieniomierzem jakie jest ciśnienie na zbiorniku przeponowym. Zwykle są 3 bary i efekt przy napełnianiu będzie taki, że pompując glikol ciśnienie będzie wzrastać do 3 barów a potem się zatrzyma (tzn. będzie bardzo, bardzo wolno rosnąć), bo resztę przejmie przeponowiec. Ciśnienie może spadać gdy się system ochładza. Gdy masz w układzie sporo powietrza, to gdy system się chłodzi ciśnienie może mocno spadać. Jak rozpoznać czy w układzie jest dużo powietrza ? Gdy przeponowiec ma 3 bary, a w układzie jest np. 1, to gdy dolanie np. szklanki glikolu podniesie znacząco ciśnienie, będzie oznaczało, że nie masz powietrza. Gdy będziesz dolewać glikolu i dolewać, a ciśnienie będzie powoli rosło, to znak, że powietrza w układzie jest sporo i trzeba układ odpowietrzać dalej. Najlepiej dobij do 2.5 bara w nocy i sprawdź co się dzieje. Jeśli kolejnej nocy z tą samą temperaturą ciśnienie ucieknie, to szukaj wycieków... Zakładam, że zbiornik przeponowy masz dobrze dobrany, bo jeśli jest za mały, to będzie wywalało zawór bezpieczeństwa.

siojo
23-08-2010, 21:54
witam.
Ja założyłem sobie 3 tygodnie temu to http://allegro.pl/item1201258131_kolektory_sloneczne_30_rur_zestaw_b ez_zasobnika.html Firma jest w mojej okolicy mogłem pojechać obejrzeć i ocenić utargowałem na 3700 . W razie uszkodzenia rurki można u nich kopic po 50 zł sztukę. Podłączenie z innej firmy 1500 zł (miałem zasobnik i rurki podciągnięte z kotłowni pod sam dach) zestaw bardzo solidny temperatura średnio 60 stopni w zasobniku 300 l. Jestem bardzo zadowolony i szkoda tylko ze dopiero teraz się zdecydowałem na wodę ze słonka.

Miałem ubiegać się o dotacje bo każdy woła ze dają 45%
Nie mówią jakie prowizje ile się czeka i inne koszty pośrednie.

koniu12
01-09-2010, 08:15
Dobilem instalacje na 2.2 bara i przez kilka dni bylo ok. Po 3 dniach spadlo do 1.8 bara. Manometr jest w piwnicy z 6m roznica wysokosci do kolektorow.
Zauwazylem, ze spadek ogranicza sie do 1 bara i ponizej nie spada ! Czy to wina powietrza, nieszczelnej instalacji czy zaworu odpowietrzajacego (patrz zalacznik)

Pozdrawiam
Adam





Zobacz w instrukcji montażu co zaleca producent Twoich solarów.Z tego co zwykle piszą to ciśnienie robocze na solarach (nie na manometrze w piwnicy) powinno być koło 2-2.5 bara + 0.1 bara na 1metr różnicy poziomów między solarami a manometrem, który zazwyczaj jest na dole. Przy różnicy poziomów 10m daje to 3 bary w czasie pracy na manometrze w piwnicy. Zbiornik przeponowy w takim przypadku powinien być nadmuchany do 3 barów. Gdy instalacja jest zimna, to ciśnienie oczywiście może spaść, ale tak, by układ nie zasysał powietrza z zewnątrz (np. przez nie zakręcony odpowietrznik który tak czy inaczej powinien być zakręcony), czyli nie mniej niż do 0.5 bara na solarach, czyli np. 1.5 bara w piwnicy położonej 10m niżej. Sprawdź samochodowym ciśnieniomierzem jakie jest ciśnienie na zbiorniku przeponowym. Zwykle są 3 bary i efekt przy napełnianiu będzie taki, że pompując glikol ciśnienie będzie wzrastać do 3 barów a potem się zatrzyma (tzn. będzie bardzo, bardzo wolno rosnąć), bo resztę przejmie przeponowiec. Ciśnienie może spadać gdy się system ochładza. Gdy masz w układzie sporo powietrza, to gdy system się chłodzi ciśnienie może mocno spadać. Jak rozpoznać czy w układzie jest dużo powietrza ? Gdy przeponowiec ma 3 bary, a w układzie jest np. 1, to gdy dolanie np. szklanki glikolu podniesie znacząco ciśnienie, będzie oznaczało, że nie masz powietrza. Gdy będziesz dolewać glikolu i dolewać, a ciśnienie będzie powoli rosło, to znak, że powietrza w układzie jest sporo i trzeba układ odpowietrzać dalej. Najlepiej dobij do 2.5 bara w nocy i sprawdź co się dzieje. Jeśli kolejnej nocy z tą samą temperaturą ciśnienie ucieknie, to szukaj wycieków... Zakładam, że zbiornik przeponowy masz dobrze dobrany, bo jeśli jest za mały, to będzie wywalało zawór bezpieczeństwa.

Lookita
01-09-2010, 17:41
Drugi rok dzialaja moje 2 prozniowce po 9 rurek.Lato cale tylko na sloncu,w kwietniu juz polowe grzania cu przejmowal kolektor,2 dni temu zalaczylem kociol kondens. a byl wylaczony od 2 miesiecy calkowicie,pozostale 2 wlaczony do sieci,ale nie pracowal.Zainwestowalem,nie zaluje,dzialaja,300 l regularnie 58-60 st. wody,z wyjatkiem zachmurzen,wowczas woda w zasobniku ok. 41 st.