PDA

Zobacz pełną wersję : Solary-ogrzewanie wody- opinie



Strony : 1 2 3 [4]

Wakmen
01-09-2010, 20:01
To i ja się pochwalę:
Na południowym dachu pod kątem 45st mam 4 panele płaskie hewalexa (z szybami pryzmatycznymi czy jakoś tak). Do tego dwa zasobniki po 250 litrów jednowężownicowe.
Do pierwszego mam podłączone solary a do drugiego kominek z płaszczem wodnym. W tym roku w miesiącu lipcu musiałem 2 panele zakrywać czarną folią budowlaną bo miałem 0,5m3 w temp 90st już w samo południe i sterowanie mi się wyłączało. Bałem się czy aby mi ergolit nie wywali przez zawór bezpieczeństwa.

Uważam, że zakup solarów był najlepszą decyzją podczas budowy. Przez prawie pół roku zapominam o paleniu kominkiem. Dzisiaj miałem troszkę ponad 60st. Przez ostatnie 4 miesiące tylko 3 razy przepalałem. Czego chcieć więcej?

koniu12
02-09-2010, 07:53
Inwestycja ciekawa, ale nie do konca oplacalna (nawet z dotacja 50%!). Moja oszczednosc realna na gazie ziemnym to ca. 300-400,- PLN w skali roku.
Nie sadze by inwestycja sie kiedykolwiek zwrocila, ale fajnie miec....

Pozdrawiam

Wakmen
02-09-2010, 08:12
Inwestycja ciekawa, ale nie do konca oplacalna (nawet z dotacja 50%!). ...
Nie sadze by inwestycja sie kiedykolwiek zwrocila, ...

Na zakup solarów nie patrzałem ze strony kiedy się zwrócą bo ... nie można tego tak określać.
Podobnie jest z samochodami ... nigdy się nie zwrócą a sporo kosztują. Tutaj chodzi o wygodę, oszczędność czasu itp.

... ale fajnie miec....
Dokładnie.
Dodam jeszcze, że nie miałem żadnych zwrotów i jestem bardzo z nich zadowolony.

koniu12
02-09-2010, 08:59
Mam gaz wiec poprawa wygody jest praktycznie zadna. Co do oplacalnosci bylem swiadomy swych poczynan ;) Lubie natomiast obiektywny stan rzeczy, ktos bedzie to w koncu czytal i powienien miec swoje wlasne zdanie na ten temat.
Posiadam zestaw Ulricha 30 rur i zasobnik 300L, kolektor idealnie na poludnie niestety tylko 25 stopni kat. Uzysk energetyczny raczej slaby. Nie polecam tanich rur prozniowych. Plaskie kolektory Hewalexy, Watt etc. bylyby chyba lepszym rozwiazaniem. Nie wykluczam, ze mam cos z instalacja. Przyznam, ze instalacja juz na wiosne (marzec-kwiecien) zaczela wzlednie dobrze dzialac, uzyski rzedu 40-45 stopni. Latem uzyski pogorszyly sie przy uwzglednieniu zdecydowanie lepszego naslonecznienia. Najwyzsza notowana temperatura to "tylko" 78,3 stopni i to na koncu czerwca / poczatku lipca gdzie temperatury powietrza osiagaly 35 stopni a domownicy byli na urlopie (mam logger temperatury)
W przyszlym roku bede powiekszal zestaw o 2 lub 3 kolektory plaskie i wymiennik basenowy.
Pytanie: kolektory laczy sie rownolegle czy w szeregu ? Gdzies czytalem, ze rownolegle, ale chodzi chyba o to by jak najwyzej podbijac temperature w okresie przejsciowym wiec powinno chyba byc w szeregu... ?

Pozdrawiam

ania i grześ
05-09-2010, 11:49
jestem na etapie zakładania inst wodno kanal. i mam takie pytanie bo słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.

Wakmen
05-09-2010, 18:15
...słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.
Pierwsze co słyszę.
U mnie, ze względu na dość rozległą instalację CWU muszę mieć cyrkulację bo woda do wanny musi z zasobnika przebyć około 30m a całkowicie nie wyobrażam sobie takie straty wylanej wody do POŚ tylko z powodu braku cyrkulacji.
Pompę od cyrkulacji mam podłączoną do zegara czasowego (w godzinach 23-6 rano nie działa) oraz do czujnika temperatury podłączonego do rury cyrkulacji. Jeżeli czujnik stwierdzi, że temp spadnie poniżej ustawionej to załącza cyrkulację. Standardowo mamy ustawioną na 35stC. Dla niektórych to może i mało ale przy tych nastawach mam największe oszczędności ... i prądu i CWU a przecież o to właśnie chodzi.

andera11
08-09-2010, 13:07
nie wiem jak wy ale ja bede montowała solary nie dla oszczędności jakis tam miesięcznych, a montaz zwróci sie za iles tam lat. Mój powód jest inny ale jakże prosty.... nie mam dostepu do gazu i nie bardzo chce mi sie od kwietnia do wrzesnia palic w piecu by otrzymac ciepła wode. solary to rozwiaza. i nie obchodzi mnie nic więcej. u mnie żadna oszczednośc tylko spojrzenie czysto praktyczne

rwxw
11-09-2010, 19:53
jestem na etapie zakładania inst wodno kanal. i mam takie pytanie bo słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.
Jeśli będziesz robił cyrkulacje to BARDZO dobrze zaizoluj rury w ścianach. Pomyśl np. o izolacji 5 cm wełny, a nie np. 1cm g... pianką jak to zwykli robić hydraulicy. Jeśli przeraża Cię cena fabrycznej porządnej izolacji, to po prostu owiń szczelnie rury wełną 10-ką i to ściśnij stretch folią.

rwxw
11-09-2010, 20:21
Dobilem instalacje na 2.2 bara ... Zauwazylem, ze spadek ogranicza sie do 1 bara i ponizej nie spada ! Czy to wina powietrza, nieszczelnej instalacji czy zaworu odpowietrzajacego (patrz zalacznik)
W czasie działania instalacji odpowietrznik powinien być zakręcony, a odkręca się go w zasadzie chyba tylko przy napełnianiu i wstępnym odpowietrzaniu instalacji. W czasie pracy odpowietrzaniem zajmuje się separator powietrza, z którego na początku co jakiś czas trzeba powietrze wypuścić. Ja wypuszczałem ponad tydzień i jeszcze w instalacji coś bulgocze. Czy z separatora jeszcze da się wypuszczać powietrze po np 1 dniu pracy instalacji ? Jeśli nabiłeś do 2.2 gdy było zimno i po paru dniach spadło do 1 bara, to może być jakiś wyciek, wtedy pech, trzeba szukać. Ja podczas montażu miałem dziurawe 2 spawy + słabo dokręconą jedną złączkę - wszystko szybko wykryte na próbie ciśnienia za pomocą pędzla i piany oraz powietrza w rurach. Twoje 6m, to ponad pół bara, a jeśli źle zmierzyłeś to prawie 1 bar, więc prawie tyle ile Ci zostaje. Zerknij do instrukcji montażu czy specyfikacji solarów, ale pewnie śmiało możesz nabić do 3 barów (np. hewalexa).

ania i grześ
12-09-2010, 16:01
dzieki za podpowiedz teraz jestem spokojniejszy

10piotr
25-11-2010, 20:23
witam, na tym portalu Heliosfera.pl (http://www.heliosfera.pl)jest trochę informacji o kolektorach m.in. porównanie cen, specyfikacji czy wyszukiwarka firm robiących instalacje w danym regionie

Jolivete
05-12-2010, 15:15
Na razie dotarłam tylko do tej strony ale od razu zapytam co się dzieje z solarami (wszystko jedno próżniowe czy płaskie) jak nie ma prądu.
Załóżmy, że wyjeżdzam na wakacje i z powodów jakiś tam nie ma pradu przez pół dnia. Rozumiem, że pompka "obracająca" glikolem nie działa a solary się grzeją na słoneczku. Są jakieś zabezpieczenia działające w takich sytuacjach?




bez sensu jest kupowanie kotła gazowego tylko do co i zestawu solarnego z grzałką elektryczną
kocioł gazowy w zestwawiez solarem moim zdaniem jet idealnym rozwiązaniem do co i cwu
w tym roku w styczniu montowaliśmy układ isg w warszawie
i w przeciągu pół godziny wyłaczyliśmy układ z pod napiecia by przepiąć sterowanie i efekt był taki że w tym czasie na dachu na kolektorze temperatura wzrosła do 185st celcjusza
do "wygaszenia "solara trzeba było użyć koców dopiero po przykryciu solar wystygł dla informacji był to kolektor próżniowy firmy polskiej nie podam tu producęta z zbiornikiem waat 300

Wakmen
05-12-2010, 15:32
...Są jakieś zabezpieczenia działające w takich sytuacjach?
Oczywiście, że są - UPS. Ja mam malutkiego ale w okresie zimowym służy mi za podtrzymanie kominka z płaszczem a latem do kolektorów słonecznych.
Kiedy latem wyjeżdżam na dłużej to moje 4 panele płaskie całkowicie zakrywam czarną folią budowlaną a ostatniego lata to nawet przez prawie 2 tygodnie miałem 2 panele zakryte bo nie wiedziałem co robić z nadwyżkami.
Teraz niestety to nie mam nawet grama energii ze słoneczka ale i to mi nie przeszkadza.

Jolivete
05-12-2010, 16:57
Kiedy latem wyjeżdżam na dłużej to moje 4 panele płaskie całkowicie zakrywam czarną folią budowlaną .


A czy nie jest to jak zaproszenie dla potencjalnych złodziei "bierzcie i częstujcie się" ;)

Wakmen
05-12-2010, 18:51
A czy nie jest to jak zaproszenie dla potencjalnych złodziei "bierzcie i częstujcie się" ;)
Z jednej strony jest tak ale co zrobić w takim przypadku?
Ja mam jeszcze alarm, powiadomienie na komórkę. Co więcej, jak wiem, że sąsiedzi są w domu to co jakiś czas robię specjalnie testy systemu by wiedzieli, że działa.
Na dokładkę wszyscy sąsiedzi wiedzą, że gdy będą chcieli mojej pomocy to zawsze (gdy tylko będę w stanie) pomogę i to bezinteresownie. Wiedzą, że ze mną to lepiej nie wojować bo lepiej mnie mieć za przyjaciela jak za wroga.
Co do potencjalnych "przejezdnych" złodziei to mój domek bardzo trudno znaleźć w okolicy bo jest ... w lesie i tak zakamuflowany, że firmy kurierskie, czy ktokolwiek kto ma do mnie trafić to umawiamy się w centrum wioski lub w połowie drogi i dopiero wtedy go prowadzę.

sidi_tg
06-12-2010, 17:42
Prosiłbym o opinię dla człowieka w trochę innej sytuacji, niż wszystkie tutaj poruszane.

Chodzi o budynek mieszkalno-produkcyjny (gastronomia głównie). W tej chwili ogrzewany węglem - CWU (300l) także. Jeżeli gdziekolwiek widziałem jakieś porówniania kosztowe instalacji solarnej, to do wszystkiego, tylko nie właśnie do węgla. Zakładam, że zysku pieniężnego tutaj nie będzie. A może się mylę?

Ale z drugiej strony palenie węglem w lipcu jest takie średnio fajne, zarówno w stosunku do klientów jak i sąsiadów. Przepływ wody w moich warunkach jest hmm.. zmienny. Może być w okolicach 100l a może być też 900l na dobę. Podejrzewam, że w takiej sytuacji te dwa kolektory może być za mało. Z drugiej strony czytałem o sytuacjach, kiedy inwestorzy przesadzili z mocą i potem mieli problemy typu zasłanianie solarów, bo się przegrzewały - takiej sytuacji też się trochę boję w momentach, kiedy woda nie będzie zużywana.

Czy Waszym zdaniem ma to wogóle sens pchać się w solary w takiej sytuacji, czy próbować radzić sobie drewnem w miesiącach letnich (pomijam kwestie wygodnictwa). Dodam, że instalacja jest przygotowana, dach jest płaski i o dużej powierzchni. Nie powinno być żadnych problemów z wypozycjonowaniem.

RAPczyn
07-12-2010, 07:46
Na razie dotarłam tylko do tej strony ale od razu zapytam co się dzieje z solarami (wszystko jedno próżniowe czy płaskie) jak nie ma prądu.
Załóżmy, że wyjeżdzam na wakacje i z powodów jakiś tam nie ma pradu przez pół dnia. Rozumiem, że pompka "obracająca" glikolem nie działa a solary się grzeją na słoneczku. Są jakieś zabezpieczenia działające w takich sytuacjach?

Można postawić UPSa. W momencie gdy nie ma prądu lub kolektory nagrzeją cały zbiornik do maksymalnej temperatury, praca pompy jest przerywana a kolektory (z dużym prawdopodobieństwem) stoją w stanie pary. W przypadku gdy są napełnione płynem niezamarzającym - ulega on szybszemu zużyciu. Rozwiązaniem jest AquaSystem w kolektorach próżniowo rurowych CPC.


Prosiłbym o opinię dla człowieka w trochę innej sytuacji, niż wszystkie tutaj poruszane.

Chodzi o budynek mieszkalno-produkcyjny (gastronomia głównie). W tej chwili ogrzewany węglem - CWU (300l) także. Jeżeli gdziekolwiek widziałem jakieś porówniania kosztowe instalacji solarnej, to do wszystkiego, tylko nie właśnie do węgla. Zakładam, że zysku pieniężnego tutaj nie będzie. A może się mylę?

Ale z drugiej strony palenie węglem w lipcu jest takie średnio fajne, zarówno w stosunku do klientów jak i sąsiadów. Przepływ wody w moich warunkach jest hmm.. zmienny. Może być w okolicach 100l a może być też 900l na dobę. Podejrzewam, że w takiej sytuacji te dwa kolektory może być za mało. Z drugiej strony czytałem o sytuacjach, kiedy inwestorzy przesadzili z mocą i potem mieli problemy typu zasłanianie solarów, bo się przegrzewały - takiej sytuacji też się trochę boję w momentach, kiedy woda nie będzie zużywana.

Czy Waszym zdaniem ma to wogóle sens pchać się w solary w takiej sytuacji, czy próbować radzić sobie drewnem w miesiącach letnich (pomijam kwestie wygodnictwa). Dodam, że instalacja jest przygotowana, dach jest płaski i o dużej powierzchni. Nie powinno być żadnych problemów z wypozycjonowaniem.

Ja bym wrzucił na dach 4 kolektory CPC 45 Star azzurro (łączna pow. czynna 18m^2) do tego zbiornik Aqua EXPRESSO 1100 jeśli wystarczy ci maksymalna wydajność ciepłej wody = 35l/min.

yaiba83
16-01-2011, 19:24
Kiepska reklama - za same 2 takie panele 8000 netto po prostu zwala na kolana.
11000 netto za taki zestaw pozostawia wiele do życzenia...

El Mariacci
25-02-2011, 13:38
Po dotacji z tego co wyliczyłem ze wszystkimi kosztami sprzęt zwróci mi się do 7 lat. Czas chyba ok także. Najszybszy rachunek to miesięczna opłata za grzanie wody razy 12 miesięcy razy 60% (te 70-80% na stronach producentów to raczej wymysł marketingowców). No i podzielmy to na cenę zestawu (kompletną) wraz z montażem.

Roberttt
25-05-2011, 12:35
Witam poczytałem tutaj troche i powiem że ja osobiście odpuściłem sobie te wszystkie dotacje bieganie i co najgorsze kredyt z nimi związany pod namową mojego znajomego która sam miał podobny problem i roztęrkę zaryzykował jednak i założył system solarny za takie pieniądze że dotacja i bieganie po bankach nie miała większego sensu... Sam zrobiłem tak samo teraz jestem szcześliwym posiadaczem systemu za niewielkie pieniądze a zwrot kosztów obliczam na 3 lata bez korzystania z żadnej dotacji... także każdy ma wybór można się bawić w dotacje kredyty i reszte tych bzdur ale pytanie po co? Serdecznie polecam firmę z łodzi... TANIA i solidna...

koniu12
25-05-2011, 12:46
Witam,

z amortyzacja nie podchodzilbym tak optymistycznie. Owszem system sie zwraca, ale prad i naprawy szybko moga sprawe popsuc.
Mala awaria kosztowala mnie kilkaset PLN samego Glykolu, ktory po paru latach tez trzeba wymienic (mam az 30L w instalacji).

Pozdrawiam

szczukot
25-05-2011, 12:48
Serdecznie polecam firmę z łodzi... TANIA i solidna...

Fajna kryptoreklama. Zerknijcie na inne posty goscia. Wszedzie pisze na temt solarow i firmy z Lodzi. I podaje rozne miejsca montazu, dla innej ilosci osob itd. Jasne. Zarejestrowal sie na forum, aby we wszytskich zmalezionych tematach o solarach pisac jaka to fajna firma zalozyla mu solary :)

Fantom

szczukot
25-05-2011, 12:49
Witam,

z amortyzacja nie podchodzilbym tak optymistycznie. Owszem system sie zwraca, ale prad i naprawy szybko moga sprawe popsuc.
Mala awaria kosztowala mnie kilkaset PLN samego Glykolu, ktory po paru latach tez trzeba wymienic (mam az 30L w instalacji).

Pozdrawiam

Tak z ciekawosci : co znaczy "mala awaria" ?

Fantom

koniu12
25-05-2011, 14:23
Wymiennik basenowy pekl i to wewnatrz. Na pierwszy rzut oka nic nie bylo widac. Cisnienie spadalo wiec przez ciagle dobijanie trzeba bylo kupic nowy Glikol i to od razu 20L bo mniejszych nie ma u nas. Ale przy wymianie wymiennika znow sie przydalo....

Roberttt
26-05-2011, 10:20
Panie ELITA - co to za elita co OSKARŻA a nie pyta? polecam to co sprawdziłem sam... a pisze to żeby pokazać ludziom że nie trzeba wydać na to dziesiątek tysięcy żeby było dobre i pomagało zaoszczędzić... więc nie rzucaj oskarżeń bo z handlowcem mam mało wspólnego a jeśli ktoś z tego skorzysta to TYLKO osoba która nie bedzię następną nabitą w butelke bo wydała tyle że nigdy sie jej to nie zwróci... i jeśli kupi w łodzi, w krakowie, pruszczu gdańskim czy wąchocku to mnie już to różnicy nie robi...

red1980
26-05-2011, 15:45
Piszesz że firma tania i solidna. Że tania to już widzimy. Czy solidna to się okaże za jakiś czas. Kompletna instalacja nie może kosztować 3 czy 4 tys, bo sam zbiornik to wydatek 2-3 tys zł. Do tego kolektory, automatyka, sterowanie, naczynia przeponowe, rury instalacyjne, robocizna, glikol... W ten sposób to ja też mogę powiedzieć klientowi że koszt kolektorów to 2500 zł ale zbiornik, rury, uchwyty i automatyka we własnym zakresie. No i montaż samodzielny.
Jak ktoś postawi na słońcu wannę pomalowaną na czarno to też mu zagrzeje wodę.

Roberttt
27-05-2011, 10:29
w skład mojego zestawu wchodzi : Zbiornik 180L izolowany 5cm warstwą, 30 rur próżniowych, stelaż, za dodatkowe 500zł sonda elektroniczna i grzałka 1,5kW która w noce kiedy mam przymrozki utrzymuje mi temeperature minimalna a w dzien grzeje slonce... W moim systemie nie ma glikolu... woda nagrzewa sie w rurach które są bezposrednio w zbiorniku i taka filozofia... nie ma zadnego glikolu takze o nic sie nie martwie... jedyne co dokupiłem to pompke na 6 bar za ok 300zł

lewarek
27-05-2011, 10:42
w skład mojego zestawu wchodzi : Zbiornik 180L izolowany 5cm warstwą, 30 rur próżniowych, stelaż, za dodatkowe 500zł sonda elektroniczna i grzałka 1,5kW która w noce kiedy mam przymrozki utrzymuje mi temeperature minimalna a w dzien grzeje slonce... W moim systemie nie ma glikolu... woda nagrzewa sie w rurach które są bezposrednio w zbiorniku i taka filozofia... nie ma zadnego glikolu takze o nic sie nie martwie... jedyne co dokupiłem to pompke na 6 bar za ok 300zł

a ta grzałka to co ci podgrzewa wodę w rurach żeby nie zamarzła? http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

szczukot
27-05-2011, 10:49
W moim systemie nie ma glikolu... woda nagrzewa sie w rurach które są bezposrednio w zbiorniku i taka filozofia... nie ma zadnego glikolu takze o nic sie nie martwie..

No ciekawe ciekawe. Ale nie czaje jak to niby dziala. Jezeli nie ma glikolu, to jak zachowuje sie ten uklad przy nagrzaniu do 100 st, lub przy wychlodzeniu ponizej 0 ?
I jak to wogole dziala (" woda nagrzewa sie w rurach które są bezposrednio w zbiorniku") ??

Fantom

AnnaG.
27-05-2011, 11:20
Mam kupony ze zniżkami na pompy ciepła, kolektory słoneczne i przydomowe oczyszczalnie ścieków!

Jeżeli ktoś jest chętny proszę pisać [email protected]

Roberttt
27-05-2011, 15:18
dokładnie woda nagrzewa się w rurach które są bezpośrednio w zbiorniku wydajność powierzchni absorbującej jest tak obliczona że woda nie osiągnęła mi więcej niż 90st. takze górny próg nie robi problemu... a jeśli chodzi o zamarzanie to właśnie ta grzałka utrzymuje temp. ustawiona na sondzie tak żeby tak woda nie zamarzla... na zime wode spuszczam i to na tyle...

szczukot
27-05-2011, 16:09
Nie noooo, fajne te solary. W okresie zimowym nie daja wogole ciepla, a w okresie przejsciowym stawiam, ze nagrzeja maks 30 stopni, jezeli sa "tak obliczone" ze w najwieksze upaly dadza maks 90 st na kolektorze.
Tak swoaj droga ciagle nei rozumiem, o co chodzi z nagrzewaniem sie tych rur w zbiorniku. Moze chodzi o wezownice ?

Fantom

yaiba83
27-05-2011, 20:24
@szczukot - zobacz sobie w internecie jak wygląda budowa rurki solarnej. Na jej czubku jest taki "dydek" co się mocno nagrzewa jak na rurkę padają promienie słoneczne. Normalnie ten dydek ogrzewa glikol, ale jak go zanurzysz szczelnie w zbiorniku to będzie bezpośrednio grzał wodę.

Rozwiązanie tanie, ale ma sporo wad. Coś za coś....

szczukot
27-05-2011, 20:58
Czyli jest zbiornik na dachu np i w niego wcisniete 30 rur ?

Fantom

Roberttt
01-06-2011, 09:18
wciśnie się nawet 100 rur jak ktoś ma fantazje i potrzebe... wystarczy godzina slonca i mamy temp 50`... i taka wlasnie bedzie w lekko sloneczne dni... zima nie dziala ale powiedz mi jaki zestaw dziala zima jesli w tamtym roku ja naliczylem 8 dni slonecznych zima? zestaw jest prosty i tani ale za to szybko widac zwrot po jego zakupie nawet gdy korzystamy z niego przez pol roku...

szczukot
01-06-2011, 11:40
Ile jest zima slonecznych dni ? A kogo to obchodzi. Nie musza byc dni sloneczne, aby "normalne" solary grzaly wode. Na pewno nie w 100%, ale ....
Dzisiaj u mnie slonce nie wyszlo ani razu, a cala noc padalo. Na kolektorach mam teraz 45 stopni a w 300 L zbiorniku ponad 40.

Fantom

Roberttt
06-06-2011, 11:14
szczukot wyszło małe niedogadanie... ja mówie o okresie kiedy mamy temp ujemne bo wtedy w systemie który mam ja istnieje zagrzożenie zamarzniecia wody gdyż woda zamarznie a wtedy wszyscy wiemy co bedzie... w lekkie przymrozki pomaga grzałka która utrzymuje minimalną temp. a do tego sloneczko...

czyngis
07-06-2011, 11:40
Dzisiaj u mnie slonce nie wyszlo ani razu, a cala noc padalo. Na kolektorach mam teraz 45 stopni a w 300 L zbiorniku ponad 40.

Fantom

a możesz pochwalić sie co to masz za solary, ciekawi mnie bo moje w pochmurne dni wogóle nie grzeją a w słoneczne wyciągnęły max 48 stopni na CWU (też mam zbiornik 300l, a solary ACV 30 rur)

szczukot
07-06-2011, 20:13
Ja mam zwykle Makrotermy rurowe. Nie zadne Buderusy, Vissmany itp. W zestawie daja 3 panele - ja wzialem tylko dwa. Dzisiaj mam 62 st na panelach i 56 na zbiorniku. Przeplyw ustawilem sobie na 2l/min i zalaczanie powyzej 5 stopni roznicy.

Fantom

agap771
22-06-2011, 12:48
Witam,
odświężę troszkę temat i zapytam czy z waszego doświadczenia warto zakładać solary? Obecnie stoję przed dylematem czy założyć czy nie...

szczukot
22-06-2011, 13:27
Mam - czy bym wydal kase drugi raz ? Nie wiem. Teraz jak pogoda to fajnie - ciepla woda praktycznie za free. Ale ten koszt zalozenia ....
Zwrocic sie raczej nei zwroci. Po prostu bedziesz bardzie "eko..."

Fantom

Tomek B..
28-06-2011, 15:47
Osobiście uważam, że najlepszymi na rynku są kolektory z pojedyńczą rurą szklaną i absorberem umieszczonym w próżni. Co ciekawe produkowane są w europie, zaprojektowane specjalnie dla klimatu północno-europejskiego. Taki kolektor ma lepszą wydajność i pomimo wyższej ceny niż chińszczyzna, zapracuje na siebie szybciej. Dużo osób ma wątpliwości co do połączenia metal-szkło, jednak procucent gwarantuje szczelność przez 25 lat, więc świadczy to o jakości. Będę w przyszłości zamawiał takie kolektory, osobiście wybrałem varisol, składa się je z pojedyńczych rur i buduje się kolektor takiej wielkości jakiej sobie życzymy, a co ciekawe w każdej chwili możemy sobie system rozbudowywać. Będę to ściągał z zagranicy więc jakby ktoś był zainteresowany to wtedy koszty transportu będą mniejsze. Pozdrawiam.

outlaw
15-09-2011, 13:45
Tak jakby kogoś interesowało to może zobaczyć jak pracuje moja instalacja

http://mtrpr.vipserv.org/wykres_solary.php

Parametry :
- 20 rur próżniowych Sunnex
- zasobnik 250 L
- zużycie 2 osoby
- dwie wężownice spięte - stąd transfer ciepła z góry na dół jak rano ruszają solary

autorus
15-09-2011, 14:29
Osobiście uważam, że najlepszymi na rynku są kolektory z pojedyńczą rurą szklaną i absorberem umieszczonym w próżni. Co ciekawe produkowane są w europie, zaprojektowane specjalnie dla klimatu północno-europejskiego. Taki kolektor ma lepszą wydajność i pomimo wyższej ceny niż chińszczyzna, zapracuje na siebie szybciej. Dużo osób ma wątpliwości co do połączenia metal-szkło, jednak procucent gwarantuje szczelność przez 25 lat, więc świadczy to o jakości. Będę w przyszłości zamawiał takie kolektory, osobiście wybrałem varisol, składa się je z pojedyńczych rur i buduje się kolektor takiej wielkości jakiej sobie życzymy, a co ciekawe w każdej chwili możemy sobie system rozbudowywać. Będę to ściągał z zagranicy więc jakby ktoś był zainteresowany to wtedy koszty transportu będą mniejsze. Pozdrawiam.

TomekB już ściągnąłeś solary?

szczukot
15-09-2011, 19:40
Tak z ciekawosci moge podac, ze za miesiac uzywania gazu w wakacje, zaplacilem 70 zl. To zuzycie dla 4 osobowej rodziny, z wanna, gotowaniem w domu (i myciem pod biezaca woda) i cyrkulacja.
Ptanko do osob ktore nie maja solarow i "podobna" sytuacje : ile zaplaciliscie ? Bedzie zawsze jakies porownanie ile mozna zaoszczedzic (lub nie) na solarach.

Fantom

autorus
15-09-2011, 19:45
poszło 290zł.

Tomek B..
02-10-2011, 17:06
Jeszcze nie autorus ale na przyszły sezon koniecznie chcę je mieć.

kwiatton27
07-11-2011, 10:30
Witam serdecznie.

Grzanie wody latem bojlerem to zwiększone koszty za energie elektryczna ok. 150 -200 zł więcej przy 2-3 osobowej rodzince
Jeśli zastąpimy ogrzewanie solarem to z pewnością koszty zwrócą się po 2-3 latach. A to dlaczego. Nie zapomnijmy że w słoneczne dni solar w zupełności wystarczy by zapewnić ciepłą wodę na cały dzień. W inne trochę pochmurne dni może nie da komfortowej temp. ale woda będzie nieco cieplejsza niż bezpośrednio z kranu co ograniczy podgrzanie wody w zasobniku grzałką wiec to tez jest dodatkowa oszczędność.
Bezpodstawne jest mówienie ze solary się nie opłacają. Jak może się nie opłacać ciepła woda za darmo przez kilka miesięcy w roku?

jasiek71
07-11-2011, 11:12
Witam serdecznie.

Grzanie wody latem bojlerem to zwiększone koszty za energie elektryczna ok. 150 -200 zł więcej przy 2-3 osobowej rodzince
Jeśli zastąpimy ogrzewanie solarem to z pewnością koszty zwrócą się po 2-3 latach. A to dlaczego. Nie zapomnijmy że w słoneczne dni solar w zupełności wystarczy by zapewnić ciepłą wodę na cały dzień. W inne trochę pochmurne dni może nie da komfortowej temp. ale woda będzie nieco cieplejsza niż bezpośrednio z kranu co ograniczy podgrzanie wody w zasobniku grzałką wiec to tez jest dodatkowa oszczędność.
Bezpodstawne jest mówienie ze solary się nie opłacają. Jak może się nie opłacać ciepła woda za darmo przez kilka miesięcy w roku?

a może warto by w takiej sytuacji zastanowić się nad zmniejszeniem zużycia wody
albo policzyć tak normalnie, a nie "marketingowo"...;)

gentoonx
07-06-2014, 04:27
Polecam !!

:spam:
pracowity cielaczek

po ile sprzedajesz?
dogrzewać chałupę w czerwcu??? to trzeba mieć chyba inny tok ewolucyjny, a liczyć na taki sam efekt w okresie sezonu grzewczego, to dodatkowo zamienić się na łby z ch...m :bash:

szczukot
07-06-2014, 06:36
Polecam !!

:spam:

Jaki to sterownik ST460 ?

Chyba nie zdecydowąłbym się na podłączanei instalacji CO do kolektorów.
Daj znać w zimę czy coś z tego wyszło.

Fantom

agania
03-09-2015, 18:48
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:
http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/inwestycja-w-solary-czy-sie-opaca.html

seniorlako
04-09-2015, 07:08
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:
http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/inwestycja-w-solary-czy-sie-opaca.html

Czyli wychodzi na to że się jak najbardziej opłaca.

asolt
04-09-2015, 08:49
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:
http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/inwestycja-w-solary-czy-sie-opaca.html
Widac czarno na białym ze dotacja spowodowała opłacalnosc, bez niej czas zwrotu wyniósłby ok 18 lat pod warunkiem calkowitego braku awarii i kosrwacji układu co wydaje sie byc niemozliwe. Poniewaz nie kazdy ma mozliwosc uzyskania dotacji to ten który nie ma mozliwosci jej uzyskania nie ma dylematu do opłacalnsci instalacji solarnej. Po prosyu jest niepłacalna. W tym przypadku mamy 5 osób korzystających z cwu, w przypadku mniejszej ilosci osób czas zwrotu takiej instalacji rosnie co powoduje całkowity bezsens jej stosowania

agania
04-09-2015, 10:32
Widac czarno na białym ze dotacja spowodowała opłacalnosc, bez niej czas zwrotu wyniósłby ok 18 lat pod warunkiem calkowitego braku awarii i kosrwacji układu co wydaje sie byc niemozliwe. Poniewaz nie kazdy ma mozliwosc uzyskania dotacji to ten który nie ma mozliwosci jej uzyskania nie ma dylematu do opłacalnsci instalacji solarnej. Po prosyu jest niepłacalna. W tym przypadku mamy 5 osób korzystających z cwu, w przypadku mniejszej ilosci osób czas zwrotu takiej instalacji rosnie co powoduje całkowity bezsens jej stosowania

Rzeczywiście opłacalność jest spowodowana uzyskaniem dotacji, ale o ile wiem, to dotacji teraz sporo w różnych gminach + ogólnopolski prosument (mniejsze, ale 40% to też sporo). W naszym przypadku ilość osób do opłacalności ma się na razie nijak, bo 3 z 5 to małe dzieci, które na razie myją się w jednej wannie, więc zużycie wydaje mi się nie ma tu nic do rzeczy.

asolt
04-09-2015, 12:11
Rzeczywiście opłacalność jest spowodowana uzyskaniem dotacji, ale o ile wiem, to dotacji teraz sporo w różnych gminach + ogólnopolski prosument (mniejsze, ale 40% to też sporo). W naszym przypadku ilość osób do opłacalności ma się na razie nijak, bo 3 z 5 to małe dzieci, które na razie myją się w jednej wannie, więc zużycie wydaje mi się nie ma tu nic do rzeczy.

Wiele gmin nie ma zadnych dotacji, zuzycie ma do rzeczy im wiecej zuzywamy cwu tym szybciej sie zwróci instalacja solarna.
Wracając do bloga, w przypadku gazu opłaty stałe uzaleznione są od zuzycia. Mamy taryfy dla gospodarstw domowych:
W1- do 120 m3/rok
W2- 120-1200 m3/rok
W3- 1200-8000 m3/rok
W kazdej z tych taryf jest inna opłata stała ale i równiez cena na m3/kWh.

agania
04-09-2015, 14:01
zuzycie ma do rzeczy im wiecej zuzywamy cwu tym szybciej sie zwróci instalacja solarna.

z tym się zgadzam, ale chodziło mi o to, że w naszym przypadku (czyli przy małych dzieciach kąpiących się razem) nie można uważać, że zużywamy dużo więcej ciepłej wody niż rodzina z w 1 czy 2 dzieci.

marcinbbb
04-09-2015, 18:47
szkoda że nie napisała Pani ile l cwu było ogrzewanych w latach 2011- 2014 bo zasobnik solarny 300l dodawany jest w pakiecie do instalacji.

agania
04-09-2015, 19:38
tyle samo, bo mieliśmy zasobnik o takiej samej pojemności, gdyż w trakcie budowy domu myśleliśmy już o instalacji solarnej i niektóre elementy były kupione "na wyrost". Niestety, żeby dostać dotację musieliśmy wziąć kompletną instalację, a więc wymienić zasobnik, mimo że nasz miał również taką pojemność.

kolektor1
06-09-2015, 11:51
Niestety, żeby dostać dotację musieliśmy wziąć kompletną instalację,
Ale koszt tej kompletnej instalacji jest mocno zawyżony, taka instalacja na podobnych kolektorach kosztuje nie więcej jak 10-11 tyś zł.

szczukot
06-09-2015, 12:40
Oj ludzie. Bądźmy realistami - solary się nie zwracają finansowo !
I tyle.
A ja mam, chwalę sobie i następny raz też bym zrobił. Kosztowało mnie to z 10 tyś, nie było żadnych dofinansowań itp :(

Fantom

Liwko
06-09-2015, 12:59
Oj ludzie. Bądźmy realistami - solary się nie zwracają finansowo !
I tyle.
A ja mam, chwalę sobie i następny raz też bym zrobił. Kosztowało mnie to z 10 tyś, nie było żadnych dofinansowań itp :(

Fantom

To po co byś to robił?

szczukot
06-09-2015, 14:26
A po co ci np rekuperacja (nigdy się nie zwraca) lub samochó (ten to już wogóle sę nie zwraca).
Niektóe rzeczy ma się np dla komfortu życia, przyjemności, bycia eco itd

Fantom

elrow23
07-09-2015, 10:35
a może szybciej i prędzej zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

agania
07-09-2015, 19:38
Ale koszt tej kompletnej instalacji jest mocno zawyżony, taka instalacja na podobnych kolektorach kosztuje nie więcej jak 10-11 tyś zł.

Może, ale mieliśmy możliwość otrzymania dotacji na to co ustaliła gmina. Nie wnikaliśmy więc jakoś szczególnie w ustaloną cenę instalacji, bo wszystkie elementy zostały ustalone odgórnie, a my tylko podjęliśmy decyzję, że zgadzamy się na wykonanie takiej instalacji i będziemy partycypować w kosztach.

elrow23
20-10-2015, 15:37
no i to są właśnie dotacje po polsku. nie masz nawet opcji wyboru co chcesz, bierzesz to z czym się dogadaliśmy, albo wykładaj swój sos. dlatego uważam, że lepszym rozwiązaniem są dotacje od producentów pomp

marcinbbb
20-10-2015, 23:29
No jak, ktoś chce PV bierze dotację na PV, chce solary bierze solary. Ktoś kto wymienia kocioł na drewno/węgiel na gaz jest idiotą chyba że wcześniej ociepli swój dom kolejne 2 razy 10 cm warstwą wełny/styro.

zientas
25-10-2015, 20:54
Witam
mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary
chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego
moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25

panfotograf
25-10-2015, 21:38
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda]:
Gdybyśmy jednak nie dostali 70% dotacji, to na zwrot kosztów musielibyśmy czekać ponad 18 lat.
U mnie zwrot by wyszedł po 20-25 latach

panfotograf
25-10-2015, 21:45
A po co ci np rekuperacja (nigdy się nie zwraca) lub samochó (ten to już wogóle sę nie zwraca).
Niektóe rzeczy ma się np dla komfortu życia, przyjemności, bycia eco itd
Jeśli policzysz koszty taksówek, to raczej się zwraca.
Jeśli chodzi ci o komfort to masz większy grzejąc CWU w elektrycznym bojlerze. No i znacznie taniej niż solarami.

RAPczyn
27-10-2015, 16:46
Witam
mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary
chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego
moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25

Do czego mają służyć kolektory - ciepła woda czy ciepłą woda i wspomaganie ogrzewania?
Rury np. miedziane izolowane kauczukiem o grubości równej przynajmniej średnicy rury.

zientas
27-10-2015, 19:17
tylko cwu,
miedzi nie chce mi się giąć, najchętniej to bym zrobił to czymś elastycznym, bo jest kilka ostrych zakrętów.
lutowanie miedzi to nie dla mnie.

RAPczyn
28-10-2015, 12:29
W ostateczności możesz zastosować rur nierdzewne, karbowane DN12 lub DN16 - gotowe w izolacji.

kolektor1
30-10-2015, 20:19
Witam
mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary
chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego
moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25
No i jeszcze jeden element, który trzeba położyć prócz rurek a na co mało kto zwraca uwagę i potem jest kiszka to kabelek co najmniej dwu żyłowy, może być 0,5mm2.
A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej w otulinie kauczukowej.

RAPczyn
03-11-2015, 12:11
...
A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej ...

Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.
Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.

Solarek89
06-11-2015, 08:07
Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.
Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.

Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.

szczukot
06-11-2015, 08:40
Jak dobrze pamiętam mam miedziane ale średnicy nie pamiętam.
A przy moich kolektorach zalecane mam 2 l/min dla całości. Więc DIN16 to chyba przesada. Nawet DIN12 to za dużo.

Fantom

kolektor1
07-11-2015, 18:21
Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.

Solarek89
10-11-2015, 21:12
Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.

Dokładnie. A jeszcze odnośnie przepływu, to nic się nie stanie jak będzie ustawiony mniejszy niż minimalny, najwyżej będzie niezauważalnie większa strata ciepła przez zbyt wolny przepływ. Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... wiadomo że to nie dzieje się z dnia na dzień no ale. Więc ogólnie, do 2,3 i przy niewielkiej odległości od zasobnika 4 kolektorów można stosować DN16.

kolektor1
12-11-2015, 15:33
Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... DN16.
Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.

Solarek89
13-11-2015, 08:09
Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.

W prawidłowo dobranej jak najbardziej :) Nie do końca się zrozumieliśmy, chodziło mi o to że to zjawisko występuje gdy przepływ w rurze jest większy niż maksymalny podany przez producenta rury - np jakby ktoś dał DN16 przy 6 kolektorach i odległości 25m.

RAPczyn
13-11-2015, 14:32
Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.

Gotowe orurowanie nierdzewne do kolektorów jest w rozmiarach od DN10 do DN20, miedziane od Cu12 do Cu18.

kokosanka85
26-11-2015, 08:37
Słyszeliście o nowych programach wprowadzonych przez NFOŚIGW? Tam jest też bodajże program Ryś, który umożliwa dotację na instalację między innymi bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii? Tutaj jest napisane co i jak. :spam:
http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/2283-sokol-i-gazela-bis-nowe-programy-w-ofercie-nfosigw

Wojtko55
12-12-2015, 16:04
A gdzie jest wzmianka o "Ryś" bo ja widze tylko Sokół i Gazela :)

wera.1989
08-02-2016, 09:30
ja tez poprosze o kontakt do tej firmy

muchenz
09-02-2016, 13:17
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:
http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/inwestycja-w-solary-czy-sie-opaca.html

Średnia temeratura okresu grzewczego (dane dla Krakowa, innych nie mam) 2011-2014 to ok. 3.5 *C. Za sezon 2014/2015 to ok. 5.5*C. Różnica to 2*C co przekłada się na około 10% mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania. Kwotowo zaoszczędziłaś 833zł. Ale 10% z 4 660z wydanych na gaz to 466 zł. Więc 833-466= 367 zł. I to są realne oszczędności na ogrzewaniu. Czy się opłaca? Raczej średnio.

Konsultant Viessmann
07-07-2016, 08:35
Właśnie też się zastanawiam czy jest sens inwestować w ta całą instalację solarną, ale pewnie kiedyś się zdecydujemy, bo jednak trochę osób chwali. W rodzinie też mają i są zadowoleni. Trzeba tylko szukać korzystnej oferty

A duże macie zapotrzebowanie na cwu? Ile osób mieszka w Waszym domu?

Korzystna oferta - myslisz o ofercie korzystnej finansowo zapewne :) nie zawsze to co tanie jest dobre - może warto pomyśleć o dofinansowaniu i zainwestować w porządny i sprawdzony przez wielu sprzęt?

Wybierz firmę, która może pochwalić się wieloma referencjami i ciekawymi warunkami serwisu.

SPAM

W razie pytań jestem do dyspozycji!

Gucio_ui
02-04-2020, 05:33
Witam mam taki zestaw 3x kolektor płaski 2,85 zbiornik 300l.
czy te 3 kolektory to nie za dużo jak na 300l ?
jakie rady ?

kulibob
03-04-2020, 15:54
Witam mam taki zestaw 3x kolektor płaski 2,85 zbiornik 300l.
czy te 3 kolektory to nie za dużo jak na 300l ?
jakie rady ?

Jak będziesz miał odbiór nie będzie problemu. Dorób sterowanie cyrkólacji że jak za ciepło bedzie w baniaku to uruchomi sie cyrkulacja.

szczukot
03-04-2020, 16:11
Podczas wakacji w lato może być problem. Ja ma dwa rurowe i w lato jak wyjadę to ciężko im :)

Konsultant Viessmann
14-04-2020, 14:49
Podczas wakacji w lato może być problem. Ja ma dwa rurowe i w lato jak wyjadę to ciężko im :)

Są rozwiązania aby nie przegrzewać kolektorów. Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. W temperaturze poniżej 70°C nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło. Przy temperaturze powyżej 70°C zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu
się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu.
Potwierdzają to testy, w których przez 7 dni kolektory wystawione były na maksymalne promieniowanie słoneczne: 1000 W/m2. Temperatura jaką osiągnęły kolektory nie przekraczała 140°C.

Oznacza to, że w typowych instalacjach płyn solarny nie zagotuje się, bowiem jego temperatura wrzenia wynosi 150°C.
Dodatkowe korzyści z zastosowania ThermProtect, to dłuższa trwałość płynu solarnego i dłuższe okresy pomiędzy jego kolejnymi
wymianami. To również dłuższa trwałość kolektorów, które nie będą narażone na szoki termiczne.
Szczegóły TU (https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/PDF/KP/Systemy-solarne/KP-Vitosol%20100-FM_200-FM_2016_03.pdf/_jcr_content/renditions/original./KP-Vitosol%20100-FM_200-FM_2016_03.pdf)

marzenka.o
30-04-2020, 07:40
Instalacja solarna to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, dlatego mimo wszystko warto na nie postawić. [SPAM] doczytasz więcej na ten temat, polecam też zapoznać się z kwestią dofinansowań.

Elfir
30-04-2020, 08:48
[SPAM]

Na forum nie tolerujemy szeptanego marketingu. Marzenka miała już kilka postów z ukrytymi reklamami, które moderowano, dlatego teraz jest ban.

kulibob
30-04-2020, 17:13
Na forum nie tolerujemy szeptanego marketingu. Marzenka miała już kilka postów z ukrytymi reklamami, które moderowano, dlatego teraz jest ban.

Zło wcielone :wiggle:

Maria.Strzelecka
05-06-2020, 12:51
jestem zdania, że najlepszym rozwiązaniem na obecne czasy jest fotowoltaika i w tym kierunku powinniśmy iść :)

kulibob
06-06-2020, 11:28
jestem zdania, że najlepszym rozwiązaniem na obecne czasy jest fotowoltaika i w tym kierunku powinniśmy iść :)

Ja mam i jestem zadowolony latem władny dzień jest 300l 70-75* i coś do basenu jeszcze skapnie a w okresie przejściowym w drabinki w łazienkach pójdzie