PDA

Zobacz pełną wersję : Jak powinien by? zako?czony komin?JarL
28-10-2004, 23:13
Murarze wymurowali mi komin i mam wrażenie że nie do końca.
Są dwa kanały dymne i 3 wentylacyjne.
W kanałach dymnych mam wkłady ceramiczne - obłożone wełną, obmurowane klinkierem, kanały wentylacyjne idą obok na szerokość cegły tzn 12x27,
Do kanałów dymnych planuję parasole z blachy nierdzewnej. Parasole są w komplecie z płytą dopasowującą do kanału okrągłego.
Czy na cegłach powinna być jeszcze płyta betonowa? A potem parasole?
Czy kanały wentylacyjne też powinny być zakończone parasolem?
Widziałem rozwiązanie z wyjściem u góry komina po bokach, z kratkami.
Czy wentylacja jest wtedy dobra? Murarz twierdzi, że najlepszy ciąg w kominie będę miał przy prostym kominie, bez żadnych występów na górze.
Proszę o radę.

poldek
29-10-2004, 11:47
Czy to znaczy, że wylot spalin ( komin dymowy ) będziesz miał obok wentylacyjnego ? Nie obawiasz się tzw. cofki - czyli cofania się spalin z przewodów dymowych do wentylacji ( może to występować przy dużym wietrze i sąsiedztwie wysokiej kalenicy ). Myślę, że daszki mogą pogorszyć ciąg kominów. Sadzę, że dobrym zakończeniem wylotów pionowych z komina są nasady kominowe. Znacznie poprawiają ciąg i zabezpieczają przed dostaniem się do komina opadów atmosferycznych.
Np. www.darco.com.pl[/img]

JarL
29-10-2004, 15:09
Jak już sie dowiedziałem, to się obawiam cofki ... :x
Jeśli mówisz o nasadach kominowych to chyba jest to to samo co ja nazwałem parasolem. Jest to chyba element systemowy do kominów systemowych.

Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowa
przykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewody
dymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?

thalex
29-10-2004, 15:20
...
....
Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowa
przykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewody
dymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?
u mnie zrobiona jest taka płyta, nazywali murarze na to, że robią "czapkę" na kominie. :D

Jest to w formie czaszy tak, że z dołu nic nie widać, w środkowej części przekroju komina ma ok 4 cm grubości.

Bio
29-10-2004, 15:20
Na wentylacyjnych kładź sobie czapki i berety oraz parasolki, ale nie na dymowych.

JarL
29-10-2004, 15:31
Thalex: ta czapka rozumiem jest z betonu? na krawędziach cieńsza w środku grubsza i tym grubszym wchodząca do kanału?

BIO: Ale taki parasol jest w systemie... rura wchodzi do kształtki ceramicznej, a wyżej na 3 nóżkach jest daszek. Odstęp między daszkiem a rurą - jakieś 15 cm. Średnica daszka większa od fi rury.

Bio
29-10-2004, 15:40
A jaki kocioł ma na tym pracować?-powinienem najpierw zapytać. Sorki.

thalex
29-10-2004, 15:42
tak czapka jest z betonu. To tak jak gdyby gęsta zaprawa zagładzona po zewnetrznych brzegach. Chodzi o to aby woda łatwo spływała latem i zimą z topniejącego śniegu.

Ale Bio jest w tym temacie the best :wink: i aż mi nieśmiało pisać :D

(poczytam wieczorem co żeście ustalili :wink: )

Rav
29-10-2004, 15:49
Temat dla mnie na czasie, bo własnie kratki na kominie założyłem... :D
Jeden z moich kominów wygląda tak: (sorry, za jakość ale to z telefonu):
http://www.rafaczer.republika.pl/images/komin.jpg

Kratki są oczywiście na przewodach wentylacyjnych. Po środku jest przewód spalinowy.
Kanały wentylacyjne są od góry zaślepione. W ostatnią warstwę klinkieru (tzw. czapkę) wlany jest beton. Kratki są oczywiście po obu stronach komina (kanały otwarte po bokach z obu stron).
Przewód spalinowy natomiast jest otwarty do góry i docelowo będzie tam kogut, strażak czy jak go tam nazywać...
Na górze komina przykręcona będzie jeszcze cienka blacha ocynkowana z dziurą tylko na kanał spalinowy, żeby padający deszcz czy zalegający śnieg nie oddziaływały bezpośrednio na zaprawę i klinkier.

JarL
29-10-2004, 16:29
Bio: będzie kocioł na paliwo stałe - pelety
drugi przewód zrobiłem na zapas - gdyby jednak kiedyś mi dociągnęli gaz.

Rav: zdjęcie super.

Właśnie zamierzam coś podobnego jak Rav
choć może strażak to coś innego - widziałem takie obrotowe wichajstry

Spróbuje naszkicować


--------
\ /
\ /
------------
| |

JarL
29-10-2004, 16:32
Acha, i rozumiem że pod czapką daje się jakąś blachę jako szalunek?

JarL
29-10-2004, 16:36
Bio: będzie kocioł na paliwo stałe - pelety
drugi przewód zrobiłem na zapas - gdyby jednak kiedyś mi dociągnęli gaz.No i zapomniałem o drugim kominie do kominka - też ma obok 2 kanały wentylacyjne

Bio
29-10-2004, 17:32
Powiem tak. Zdania na temat wszelkiej maści zakończeń komina są różne.
Jednak podczas rozmów z klientami mającymi problemy kominowe (kotły na paliwa stałe), jednym z pytań jest, czy przypadkiem komin(wylot) nie jest zakończony jakimś daszkiem, siatką. Po potwierdzeniu i usunięciu tej ozdoby( i rzekomego zabezpieczenia przed deszczem lub ptaszkami) problem znika. Nie chcę przynudzać dlaczego.

mr_misio
29-10-2004, 20:50
a mnie właśnie wykonawca sknocił czapkę, zamiast spadu na zewnątrz ma do środka i trzeba to poprawić. ja jeszcze tego nie widziałem ale tak mówią górale od dachu

JarL
30-10-2004, 01:08
Kurka, właściwie dlaczego by nie bez przykrycia, w zasadzie na dole mam odejście do kanalizacji (za wyjątkiem kominka)

Bio, a nad kominkiem może być, czy też nie?
Bo w zasadzie po co je produkują?

Bio
30-10-2004, 08:05
W wątku: Komin- spirala absurdu, ja i inni forumowicze ułozyliśmy listę przyczyn mogących zakłócić pracę komina. Poszukaj tych postów. Teraz nie mam za dużo czasu. Sorki.Później.
A dlaczego produkują? Chyba tylko po to żeby zarobić. Odezwę się później.

dlugiw
30-10-2004, 09:02
Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowaprzykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewodydymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?

Ja mam wylana plytke betonowa gr. ok. 4-5cm zazbrojona wystajaca ok. 5cm poza obrys komina. Plyta zamyka mi od gory kanaly wentylacyjne, ktore sa wyprowadzone na bok (zamontowane kratki wentylacyjne na poczatku biale, ale po 2 latach przemalowalem je na kolor ceglasty - pod kolor klinkieru na kominie). Czapa ta jest obita blacha pod kolor dachu, by szarosc betonu nie rzucala sie w oczy (obita jest od gory, z bokow i podgieta pod spod tak ze jest tylko pasek ok. 1cm nieprzykrytego betonu od spodu, ale z ziemi jest niewidoczny/nierzucajacy sie w oczy).

Bio
30-10-2004, 13:57
Ciśnienie atmosferyczne 760mm sł. Hg odpowiada słupowi wody o wysokości 10336mm. Ciąg kominowy to wielkość 2-4 mm słupa wody.
Proszę zwrócic uwagę jakie to jest malutkie ciśnienie. Dlatego wszelkie wynalazki upiększające zakończenie komina mogą zepsuć nam ciąg. Faktem jest, że przy sprzyjających warunkach mogą nam nawet poprawić ciąg. Jednak ile mamy tych sprzyjających warunków? Dostaję masę róznych ofert tych wynalazków. Zawsze odpowiadam. Proszę mi przysłać jeden egzemplarz. Ja go przetestuję i potem możemy rozmawiać o ewentualnej współpracy, jeżeli faktycznie ten wyrób jest taki dobry jak pan mówi. Na kilkadziesiąt ofert jakie otrzymałem nikt nie zaryzykował przysłania mi egzemplarza do testów. Można polemizować z sensem montowania nasad wzmacniających ciąg kominowy. Jednak wszelkiego rodzaju daszki ciąg ten zakłócają. Spaliny mają być wyrzucane z komina i nic nie może stać im na drodze. Daszek spełnia rolę zapory.

JarL
02-11-2004, 21:43
Analizując sobie opór powietrza napotykany przez uchodzące spaliny doszedłem też do wniosku że będzie to powodować spadek ciśnienia, czyli ciągu.
Poza tym zastanawiam się co mi nagle przyszło do głowy, że wejście komina trzeba chronić przed deszczem, ile lat kominy stały bez daszków. No wiem, że lepsze jest wrogiem dobrego, tylko że nie wiadomo, czy to jest lepsze.
Na koniec, żal kapuchy, bo ponad setkę wydałem już na jeden daszek.

Dzięki, Bio i wszystkim za informacje. Jutro będą mi wykańczać kominy.

JarL
03-11-2004, 19:00
Już myślałem, że z tym tematem spokój, ale...
zajrzałem dziś do komina od kominka, który nie ma odejścia do kanalizacji i ... był zapełniony wodą do wyczystki :o po ostatnich opadach czyli jakieś 45 cm na rurze fi 20 cm

Co było więcej to się chyba przelało. Nie chciałbym żeby mi się lało na podłogę i chyba jednak jakąś ochronę przed deszczem trzeba by założyć, tylko taką żeby nie przeszkadzała w ciągu ?

Jerrys
03-11-2004, 19:16
Witam
Ja trochę z innej beczki, komin dymowy mam z rurą z kwasówki fi 18 i był zakończony takim okrągłym daszkiem - po zimie okazało się że w pobliżu komina dach jest dużo bardziej brudny (blachodachówka w kolorze ceglastym - matowa). Cząstki sadzy wydostające się z komina odbijały się od tego daszku i lądowały na dachu, aha kocioł mam na paliwo stałe.
Więc zdjąłem daszek i zobaczę jak będzie po tej zimie 8)

Bio
03-11-2004, 20:55
Już myślałem, że z tym tematem spokój, ale...
zajrzałem dziś do komina od kominka, który nie ma odejścia do kanalizacji i ... był zapełniony wodą do wyczystki :o po ostatnich opadach czyli jakieś 45 cm na rurze fi 20 cm

Co było więcej to się chyba przelało. Nie chciałbym żeby mi się lało na podłogę i chyba jednak jakąś ochronę przed deszczem trzeba by założyć, tylko taką żeby nie przeszkadzała w ciągu ?

Może wylot rynny wpada do komina? :) A teraz poważnie.
Przez ile dni i to jak musiałoby lać, żeby tyle wody się zebrało w kominie.
Podstawowym pierwiastkiem każdego paliwa jest węgiel i wodór. Spalając węgiel otrzymujemy dwutlenek węgla, zaś spalając wodór otrzymujemy wodę. Widać to doskonale, jak w zimne dni leci nam woda z rury wydechowej samochodu. Jeżeli nie widzimy kapiącej wody, to przynajmniej kłęby pary z rury wydechowej. Zobaczcie. Latem samochody nie dymią. Zimą tak. To właśnie widzimy zazwyczaj parę wodną.
Oprócz wodoru z którego powstaje woda każde paliwo stałe zawiera wilgoć, czyli wodę. To wszystko powinno przy prawidłowym kominie, odpowiednio wysokiej temperaturze spalin zostać wyrzucone do atmosfery. Jednak nie zawsze tak jest. Np. palimy w kominku (kotle)sporadycznie i przez krótki okres. Tak krótki, że nie zdąży nam nagrzać się komin. Następuje kondensacja pary na jego ściankach no i spływa nam to do dołu. W ceramicznym kominie z cegły, cegła wchłonie niewielkie ilości tej skondensowanej pary (wody). Po rozgrzaniu komina odparuje. Jeżeli teraz komin jest przymały, to nie możemy osiągnąć dobrych efektów spalania. Spaliny są "zimne", komin też. Komin zamiast pozbyć się wody, wchłania dodatkowe jej ilości. Wyłazi nam to na zewnątrz komina. To tylko jedna z wielu przyczyn powstawania zacieków na kominie. W twoim przypadku masz komin wykonany z nienasiąkliwego materiału, stąd ta woda na jego dnie.

JarL
03-11-2004, 21:05
No zapomniałem dodać, że komin jest jeszcze nie używany.
Dom w budowie. Ta woda to na pewno z opadów.
Nie wiem tylko jak długo się zbierała.

Bio
03-11-2004, 21:26
A to już inna sprawa, nie wiesz jak długo się zbierała. Napisałeś, że po ostatnich deszczach.
Rozpisałem się tak dlatego, bo miałem podobny przypadek u klienta. Po dwóch tygodniach palenia wylał dwa wiadra wody, tylko że to był czopuch stalowy taki ze dwa metry długi, nie ocieplony, no i komin miał tzw. przestrzał. Był połączony z przewodem wentylacyjnym.
A brałeś pod uwagę to, że ktoś mógł złosliwie nalać Ci wody do komina?

thalex
03-11-2004, 21:43
No to to już są jaja
:o :o :o
Ja stawiam, że to woda z dachu wpływa do komina; czyli i dach i komin są nieszczelnie zrobione. Mogłoby tak być gdyby komin nie był w środku kalenicy.

Ciekawy jestem wyniku!

JarL
03-11-2004, 22:25
Komin raczej jest szczelny - rury ceramiczne łączone na kit kwasoodporny. Poza tym dach dopiero jest robiony.

Biorę jeszcze taką możliwość pod uwagę, że część wody tam była od polewania stropu - 18.09. Potem wybudowano komin na piętrze
i teraz dolało bo woda sięga po brzegi wyczystki. U góry nie ma czapki
jeszcze to jest otwór 27 x 27 z którego może ściekać do rury. Nie widziałem jak to jest dokładnie wykończone. Dziś mieli mi robić czapkę.

JarL
03-11-2004, 22:28
Komin raczej jest szczelny - rury ceramiczne łączone na kit kwasoodporny. Poza tym dach dopiero jest robiony.

Biorę jeszcze taką możliwość pod uwagę, że część wody tam była od polewania stropu - 18.09. Potem wybudowano komin na piętrze
i teraz dolało bo woda sięga po brzegi wyczystki. U góry nie ma czapki
jeszcze to jest otwór 27 x 27 z którego może ściekać do rury. Nie widziałem jak to jest dokładnie wykończone. Dziś mieli mi robić czapkę.

Bio
03-11-2004, 23:24
Najważniejsze to rzetelnie przeprowadzić śledztwo :)
Poszlaki wyprowadziły mnie na manowce :)
Kiedyś miałem taki numer z kotłem, że gość sam kończył kanalizację i biały montaż ( pożarł sie o coś z hydraulikiem i go wywalił). Miało odpowietrzenie kanalizacji iść do komina dymowego(skandal). Jak facet to zrobił to nie wiem. Wiem natomiast, że pomylił odpływ z odpowietrzeniem i podłączył wannę do komina. Tzn. odpływ z wanny wywalił do komina. Ale był wściekły dzwoniąc, że mu kocioł nowy rozwaliło.Na miejscu chyba ze dwie godziny główkowaliśmy co jest grane. Skąd ta woda. I pewnie jeszcze to by trwało, gdyby nie jego syn. Tata, a może to z wanny? Ale mu żona potem dała :)

bobo30
04-11-2004, 12:30
No to co nie robic daszków? To dlaczego w Schiedlu daszek jest w zestawie?

Bio
04-11-2004, 12:41
No to co nie robic daszków? To dlaczego w Schiedlu daszek jest w zestawie?

Nie wiem dlaczego jest. Ja wyrażam tylko swoją opinię na ten temat i dotyczy to tylko kominów na których pracują kotły na paliwa stałe.

Jeje
04-11-2004, 14:46
No to co nie robic daszków? To dlaczego w Schiedlu daszek jest w zestawie?
według mnie nie ma w zestawie, tylko na wyraźne odrębne zamówienie

Mjablo
04-11-2004, 16:01
Dobra dodam cos moze sie wam przyda...
Ktos tam wyzej pisal ze robil czape, spadek zrobil czapa zelbetowa (moze byc warstwa cem. gr. min 3cm - mniej trwala) wszystko pieknie, ale nie wolno jej wypuszczac poza lico komina!!! Moze to i lepiej wyglada, ale nastepuje zawirowanie wznoszacego sie powietrza.

Tak ja Bio nie jestem zwolennikiem daszkow nad kominem, ale w tym wypadku duzy przekroj kanalu (27x27cm) moze go wymagac (trzeba poobserwowac ten komin, poszukac bledow - moze woda z zakonczenia komina tj. czapy o ktorej mowa wczesniej dostaje sie do kanalu zamiast na zew. - brak spadku). I jak juz bedziesz robil ten daszek to odleglosc pomiedzy daszkiem a kominem to min 20-25cm.

Cos duzo sie tego zrobilo a to znaczy, ze moze byc niejasno!

Triton
04-11-2004, 17:45
No to co nie robic daszków? To dlaczego w Schiedlu daszek jest w zestawie?
według mnie nie ma w zestawie, tylko na wyraźne odrębne zamówienie

Racja w pakiecie podstawowym jest tylko "Stożek"
http://www.schiedel.pl/rondoplus/4.html

Daszek na zamówienie
http://www.schiedel.pl/akcesoria.html

JarL
04-11-2004, 23:17
Na razie jedno jest pewne, wanny do komina na pewno nie podłączyłem :lol:
Na górze była jeszcze folia która chroniła komin przed wilgocią, a na skutek tego powierzchnia zbierania wody była większa. Przy założeniu że folia zaczęła zbierać wodę w najniższym miejscu - wejściu do kanału mogła po jakimś czasie pęknąć i puścić zawartość w dół.

Przy okazji, znalazłem stronę o nasadach kominowych
http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=1290


Tak ja Bio nie jestem zwolennikiem daszkow nad kominem, ale w tym wypadku duzy przekroj kanalu (27x27cm) moze go wymagac (trzeba poobserwowac ten komin, poszukac bledow - moze woda z zakonczenia komina tj. czapy o ktorej mowa wczesniej dostaje sie do kanalu zamiast na zew. - brak spadku). I jak juz bedziesz robil ten daszek to odleglosc pomiedzy daszkiem a kominem to min 20-25cm.


BTW czapę robili mi dopiero dzisiaj - przedtem nie było.
Ten zakupiony przeze mnie już daszek prawdopodobnie ma powyżej 20 cm. Hmm, mam kłopot z pamięcią :oops: , bo raz go widziałem i przekazałem majstrowi. On mi coś nawet mówił teraz o 30 cm.

poldek
18-11-2004, 22:12
Domyślam sie, że masz "Schiedla" lub cos w tym rodzaju. Miałlem ten sam problem i kupiłem sobie nasadę kominową fi 200 na podstawie rurowej wciskanej w "Darco". Opady nie wlatują a i ciąg kominowy lepszy. Z blachy chromoniklowej więc błyszczy jak psu ... http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=4&xid=79#poz
Na razie jedno jest pewne, wanny do komina na pewno nie podłączyłem :lol:
Na górze była jeszcze folia która chroniła komin przed wilgocią, a na skutek tego powierzchnia zbierania wody była większa. Przy założeniu że folia zaczęła zbierać wodę w najniższym miejscu - wejściu do kanału mogła po jakimś czasie pęknąć i puścić zawartość w dół.

Przy okazji, znalazłem stronę o nasadach kominowych
http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=1290


Tak ja Bio nie jestem zwolennikiem daszkow nad kominem, ale w tym wypadku duzy przekroj kanalu (27x27cm) moze go wymagac (trzeba poobserwowac ten komin, poszukac bledow - moze woda z zakonczenia komina tj. czapy o ktorej mowa wczesniej dostaje sie do kanalu zamiast na zew. - brak spadku). I jak juz bedziesz robil ten daszek to odleglosc pomiedzy daszkiem a kominem to min 20-25cm.


BTW czapę robili mi dopiero dzisiaj - przedtem nie było.
Ten zakupiony przeze mnie już daszek prawdopodobnie ma powyżej 20 cm. Hmm, mam kłopot z pamięcią :oops: , bo raz go widziałem i przekazałem majstrowi. On mi coś nawet mówił teraz o 30 cm.