PDA

Zobacz pełną wersję : Naczynie wzbiorcze otwarte



Steve74
03-11-2004, 10:08
Mam pytanie.

Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe + pompa obiegowa.

Gdzie ma być włączone naczynie wzbiorcze??

Na wyjściu z kotła przed pompą??
czy na wyjściu do kotła??

To że ma być nie w kotłowni, ale nad najwyższymi grzejnikami to wiem.

invx
03-11-2004, 10:26
otwarte naczynie zbiorcze montuje sie w najwyzszym punkcie instalacji zazwyczaj na zakonczeniu jakiegos pionu.

Snowdwarf
03-11-2004, 10:29
Mam pytanie.

Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe + pompa obiegowa.

Gdzie ma być włączone naczynie wzbiorcze??

Na wyjściu z kotła przed pompą??
czy na wyjściu do kotła??

To że ma być nie w kotłowni, ale nad najwyższymi grzejnikami to wiem.


gościu sam sobie zaprzeczasz... najpierw się pytasz czy naczynie ma być na wyjściu z kotła przed pompą a potem pisesz ze wiesz że nie ba być w kotlowni i nad najwyższymi grzejnikami...
o co ci chodzi??????
-----

Steve74
03-11-2004, 10:39
gościu sam sobie zaprzeczasz... najpierw się pytasz czy naczynie ma być na wyjściu z kotła przed pompą a potem pisesz ze wiesz że nie ba być w kotlowni i nad najwyższymi grzejnikami...
o co ci chodzi??????
-----

Misiu kochany, niestety nie sądzę że sam sobie zaprzeczam. Użyłem po prostu kilku skrótów myślowych. Skoro jest to niezrozumiałe to muszę łopatologicznie.

1) Mam kocioł na paliwa stałe czyli instalacja musi być zabezpieczona naczyniem wzbiorczym otwartym.

2) Naczynie otwarte musi być umieszczone nad najwyższym grzejnikiem żeby... się z niego woda nie wylała (w zamkniętym naczyniu jest inaczej)

3) Naczynie otwarte musi być podłączone do reszty instalacji.

I teraz pytanie. Czy rura podłączona do naczynia wzbiorczego powinna być podłączona do wyjścia wody z kotła, czy do wejścia??

i druga część instalacja jest z pompą obiegową zabezpieczoną zaworem na wypadek braku prądu. Jeżeli rura od naczynia ma być podłączona do wyjścia kotła, to czy musi być przed pompą, czy może być podłączona za pompą??

Teraz chyba jaśniej??

Snowdwarf
03-11-2004, 10:46
buahahaha "misiu kochany...." - niezłe----
oczywiście że jaśniej
-----
buahahahahahah

1950
03-11-2004, 20:52
odpuść sobie, chyba że niechcesz już tam mieszkać

invx
03-11-2004, 21:07
naczynie montujesz w najwyszym punkcie instalacji, na zakonczeniu jakiegos pionu. NIe laczysz go wiecej jakos specjalnie z kotlem, naczynie takie ma 3 wejscia:
1. podlanczasz rure z pionu CO
2. przelew - podlancasz do kanalizacji
3. odpowietrznik
natomiast dobijanie wody do instalacji robisz w kotlowni, lacac CO z nstlacja wodna, oczywiscie stosujaz zawór zwrotny, pompke obiegowa montujesz normalnie kolo kotla zazwyczaj,

Bio
03-11-2004, 21:35
Steve 74

Rurę bezpieczeństwa zawsze bezwzględnie montuje się na wyjściu z kotła. Zawsze przed czymkolwiek innym. Dlatego, gdyż na tej rurze nie ma prawa być żadnych zawieradeł, typu pompa, filtr, zawór jakiś itp.

1950
03-11-2004, 22:06
Steve 74 chcesz sam podłączyć kocioł na paliwo stałe sięgnij do normy PN-91/B-24413 "Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego", tam masz wszystko łącznie z rysunkami

Bio
03-11-2004, 22:13
O jedną czwórkę za dużo w numerze normy :)

Grzesiek13
04-11-2004, 05:00
Jeszcze i ja namieszam. Montując naczynie otwarte na zasilaniu pionu może w niekorzystnych przypadkach (małe przekroje rur miedzianych) zdarzyć sie, że pompa będzie "pchała" więcej wody do naczynia niż do kilku grzejników z uwagi na mniejszy opór ( woda w naczyniu gorąca cały czas)
Rozważa się wtedy kryzowanie przyłacza naczynia (rury ) lub montaż naczynia na powrocie instalacji. Norma jednak nakazuje montowac naczynie na zasilaniu.

Steve74
04-11-2004, 06:30
odpuść sobie, chyba że niechcesz już tam mieszkać

Czy mógłbyś rozwinąć wypowiedź??

Steve74
04-11-2004, 06:37
Steve 74

Rurę bezpieczeństwa zawsze bezwzględnie montuje się na wyjściu z kotła. Zawsze przed czymkolwiek innym. Dlatego, gdyż na tej rurze nie ma prawa być żadnych zawieradeł, typu pompa, filtr, zawór jakiś itp.

Czyli jeżeli chcę mieć instalację taką:
- na wyjściu z kotła pompa (oczywiście równolegle zabezpieczona zaworem - zawsze mam problem jak się ten zawór nazywa);
- po pompie trójnik- odejście na zasobnik i grzejniki;
- założone zawory kulowe na odejściach, tak, że mogę sobie grzać tylko zasobnik, bądź tylko grzejniki;

to rurę bezpieczeństwa muszę podłączyć przed pompą?? Czyli czeka mnie kucie przez dwa stropy....

A czy będzie bezpiecznie, jeżeli rurę podłącze za pompą?? w przepadku braku prądu woda i tak płynie przez zawór bocznikujący pompę??

ps. jak to jest z tym umiejscowieniem pompy w układzie?? Musi być na zasilaniu, czy może być na powrocie?? A jeżeli może być na powrocie, to czy zawór bocznikujący pompę może pracować "do góry nogami"??

Steve74
04-11-2004, 06:38
Steve 74 chcesz sam podłączyć kocioł na paliwo stałe sięgnij do normy PN-91/B-24413 "Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego", tam masz wszystko łącznie z rysunkami

Tiaa, pewnie nie znajdę jej nigdzie w postaci elektronicznej??

Bio
04-11-2004, 12:15
W wersji elektronicznej nie znajdziesz, bo właścicielem jest PKN. Można ją kupić. Niektórzy producenci kotłów na paliwa stałe zamieszczają w necie DTR do kotłów. Można tam to znaleźć.

1950
04-11-2004, 17:09
Steve 74 uważam że jeżeli ktoś bardzo chce to może sobie zrobić instalacje natomiast co do kotłowni to lepiej zlecić to fachowcowi zwłaszcza przy kotłach na paliwa stałe. przy kotłowniach gazowych czy olejowych najwyżej nie będzie to tak funkcjonować jak powinno i albo nie będzie grzać lub będzie grzać tak jak nie powinno, albo będzie zużywać za dużo paliwa zrobienie krzywdy użytkownikowi jest mało prawdopodobne choć możliwe.
w przypadku kotłów na paliwa stałe nie ma żartów można w najlepszym przepadku już tam nie mieszkać albo zafundować sobie remont generalny, o gorszych ewentualnościach nie wspomnę.
wiem o co w tym wszystkim chodzi, czytając porady ludzi którzy nie mają nic wspólnego z "instalatorką" niekiedy sam nie wiem co chcą Ci przekazać, dlatego jeszcze raz powtarzam ODPUŚĆ SOBIE.

Steve74
05-11-2004, 06:56
1950

Żeby była jasność. Nie mam zamiaru sam podłączać kotła do instalacji. Nie jestem samobójcą :D Lubię tylko jak zawsze jak najwięcej wiedzieć co się dzieje...

Louee
02-10-2016, 15:04
W razie jak by ktoś jeszcze potrzebował tego typu informacji, to rurę wznośną do naczynia wyprowadza się zaraz za wyjściem zasilania z kotła C.O. przed pompą i jakimkolwiek zaworem, obierając możliwie najkrótszą drogę do naczynia z zastosowaniem odpowiednio dużej średnicy przewodu, zapewniającej bezpieczną redukcję ciśnienia w razie zagotowania wody, pzdr.

fachman19
02-10-2016, 19:42
otwarte naczynie zbiorcze montuje sie w najwyzszym punkcie instalacji zazwyczaj na zakonczeniu jakiegos pionu.

OJ najlepszy doradco , a może zgodnie z normą ?